Sınavsız Geçiş Hakkında Merak Ettikleriniz

sınavsız geçiş 2013
5/5 - (2 oy)

YGS başvurularını kaçırdım, sınavsız geçişten faydalanabilir miyim?

–        Sınavsız Geçiş başvuruları YGS başvuruları ile birlikte yapılmaktadır. (Genellikle Ocak ayının ilk 2 haftası) Bu nedenle YGS başvuruları sırasında başvuru yapmayan adaylar, bir sonraki seneyi beklemek zorundadırlar.

Sınavsız geçiş tercihleri nasıl ve ne zaman yapılır?

–        Sınavsız Geçiş tercihleri, sınava giren adayların sonuçları belli olduktan sonra yapılmaktadır. Buda genellikle Temmuz sonu ile Ağustos’un ilk haftası gibi bir tarih olmaktadır.

Sınavsız geçiş öncelikleri nelerdir?

–         Bunun için hazırladığım videoyu izlemeniz daha faydalı olacaktır. Video için tıklayınız.

2000 yılında önceki meslek lisesi mezunlarının sınavsız geçiş hakkı var mıdır?

–         Teorik olarak vardır. Ancak pratikte çok tercih edilen bazı bölümler için bu oldukça zordur. Çünkü tercih önceliklerinde mezuniyet yılı 1.sırada yer almaktadır.

Daha önce sınavsız geçişe başvurdum (ama gitmedim, yarım bıraktım) tekrar başvuruda bulunabilir miyim?

–         Evet yapabilirsiniz. Tercih formunda yer alan öğrenim bilgilerinde dikkat ettiyseniz mezuniyet türü; 5 ve 6 bu durumla ilgilidir.

mezuniyet türü

Düz lise mezunuyum. Sınavsız geçişten faydalanabilir miyim?

–        Sınavsız Geçiş, sadece meslek lisesi mezunları için uygulanan bir programdır. Düz lise yada başka bir ifade ile genel lise mezunları sınavsız geçişten faydalanamaz.

Meslek Lisesi mezunu olarak, sınavsız geçiş yerine YGS sınavına girsem puanla yerleşmem daha garanti olur mu?

–         Hayır. İsterseniz sınavdaki tüm soruları doğru yanıtlayıp en yüksek puanı almış olun. Sınavsız Geçiş öncelikleri bellidir.(Meslek lisesi öğrencileri için; Mezuniyet yılı,okul türü,METEB içi olması, OBP puanı ve doğum tarihi)

Muhasebe Finansman alanı mezunuyum, açıköğretim ilahiyat fakültesine sınavsız geçiş yapa bilir miyim?

–        Hayır. Bu bölümleri örnek olarak yazdım. Meslek Lisesi mezunu olan aday sadece kendi alanı ile ilgili programları tercih edebilir. Farklı bir program için YGS puanı değerlendirilecektir.

Meslek Lisesi mezunuyum. Sınavsız geçişle kesin olarak istediğim alana yerleşebilir miyim?

–        İçinde bulunduğu yıl mezun olan adayların çoğu yerleştirilmekle birlikte bu soruya kesin olarak evet demek doğru olmayacaktır. Hem okul kontenjanları, hem tercih öncelikleri değerlendirildiğinde başvuran adayların bir kısmının sınavsız geçişten faydalanamayacağı anlaşılmaktadır.

Sınavsız geçişle ilgili yapılan yerleştirmelerde  YGS  puanının herhangi bir etkisi olacak mı?

–        Sınavsız geçişlerle ilgili yapılacak merkezî yerleştirmede dikkate alınan kriterler arasında YGS  puanı yoktur.

Sınavsız geçişle 4 yıllık fakülteleri tercih edebiliyor muyuz?

–        Hayır. Sınavsız geçiş, sadece 2 yıllık ön lisans programları için geçerlidir. Ancak 2.yıl sonunda Dikey Geçiş sınavına girerek 4 yıllık fakültelere geçiş yapılabilmektedir.

İmam hatip mezunuyum, sınavsız geçişle hangi bölüm ve okullara gidebilirim?

–        İmam hatip mezunları, Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Erzurum Atatürk Üniversitesi A.Ö.F. 2 yıllık ilahiyat bölümünü tercih edebilmektedirler.

Konu ile ilgili sorularınızı hiç çekinmeden sorabilirsiniz.

Daha önce paylaştığımız Sınavsız Geçiş Sıkça Sorulan Sorular konusu da ilginizi çekebilir.

Sınavsız geçiş 2013

2 yorum

 1. 1997 yılı Meslek lisesi mezunuyum. Sınavsız geçiş hakkı kaldırılmasından dolayı TYT’ye girdikten sonra kendi bölümüm için ek puan hakkından yararlanabiliyor muyum?

 2. Hocam merhabalar ben 2012 meslek lisesi inşaat teknikeri mezunuyum dikey geçiş hakkımı kullanmadım şuan kaldığım yerden devam etmek istiyorum dikey geçiş sağlanabilir mi yoksa yks girip öyle mi tercih yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 3. merhaba ben 20 yaşındayım meslek lisesinde okudum daha sonra aynı okulumda açık liseden devam ettim 2020de mobilya ve iç mekan tasarımından mezun oldum şimdi sınava tekrar girdim ama malesef 142 küsürde puan aldım ben şuan sınavsız geçiş hakkında hiçbir bilgim yok nasıl tercih yaparım ? tercih zamanı ne zaman? istanbulda yada yakınlarda hangi okullar varmı varsa nasıl bulurum? bunun gibilerde yardımcı olursanız çok sevinirim

 4. MERHABA
  2012 DE YGS SINAVSIZ GEÇİŞ İÇİN BAŞVURU YAPMIŞTIM AMA BAŞKA Bİ İŞLEM YAPMADIM HAKKIM YANDIMI YOKSA DEVAM ETMEM GEREKEN BİRŞEY VARMI YADA ÜNV. AÇIKTAN OKUMAK İÇİN NE YAPMALIYIM TİCARET LİSESİ MEZUNUYUM CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 5. Merhaba, 1997 Yapı Ressamlığı Bölümünden mezunuyum. Açık öğretime ( Sınavsız geçiş ) hakkımı kullanabiliyormuyum. Araştırmalarıma göre sadece İş güvenliği ve Sağlığına’mı başvuru yapabiliyorum. Başka bir bölüme yapamıyormuyum? Teşekkürler

 6. Hocam iyi günler ben 2016 muhasebe ve finansman alanı mezunuyum bu sene tyt ve ayt ye girdim geçiş hakkımı kullanmamıştım yks puanım 180 olursa 4 yıllık bölümlere gidebilir miyim kendi alanıma

 7. hocam ben 2016da sağlık meslek lisesinden mezun oldum tercih ettim fakat hiçbiryere yerleşemedim geçen seneki obp puanımla bu sene tercih yapabilir miyim (2017 ygs ye başvurdum fakat sınava girmedim)

 8. Merhaba hocam ben 2015 ticaret lisesi mezunuyum 2yıllık muhasebe okumak istiyorum 2015 te direk geçiş hakkımı kullandım 3ay okudum maddi nedenlerle bıraktım bu sene tekrar ygs ye girdim 150 baraj puanını geçemedim ek puan yada okul puan verirmi direk geçiş hakkım varmı muhasebeyi seçeceğim için ek puan gelirmi

 9. Merhaba, ben 2016 meslek lisesi mezunuyum. Gecen sene gecis hakkimi kullanmadim bu sene kullanabilir miyim acaba? Bide ygsye tekrar girdim bu sene ygsden 155 aldim acikogretime kaydolabilir miyim?

 10. Merhaba. Ben geçen sene tercih yaptım yerleştim ama kayıt yaptırmadım. Bu sene sınavsız geçişle tercih yapabilir miyim bide ygsde 150 barajıni gecemedim okul puanim eklenir mi bu sene?

 11. Hocam merhaba. Ben 2013 yılında meslek lisesinden mezun oldum sınavsız geçiş hakkımla bir ünv yerleştim ancak kaydolmadım. Bu sene sınavda barajı malesef geçemedim ama açıköğretime kayıt olabilirmiyim? Teşekkürler.

 12. merhaba yorumları okudum biliyorum ama öğrencime yanlış bilgi vermemek için soruyorum geçen sene ticaretten mezun olan ve sınavsız geçiş hakkını kullanmayan bir öğrencim bu sene kullanamıyor değil mi ygs den 150 almiş

 13. Merhabalar.
  Geçen sene meslek lisesinden mezun olmuştum. YGS sınavına girdim sonuçlar pek tatmin etmedi ve geçiş hakkımı kullandım. Çıkan okula kaydolmadım. Bu sene bir daha girdim YGS’ye okul puanım eklenecek mi acaba?

 14. Merhaba ben 2015 yılında 2 yıllık üniversiteye sınavsız geçişle yerleştim 2 aysonra bazı nedenlerden dolayi kaydini sildirdim bu sene sinava girecegim sınavsız geçişin varmi veya ek puan banda hak tanldimi ve sinava girecegim 2 yilliyıllık uni ye yerleşme sandim varmi ek puan alip almadığını nerden sorgulaya bilirm

   • merhaba hocam. 2016 da meslek lisesinden mezun oldum sınavsız geçişi kullandım lakın bir takım nedenlerden ötürü gidemedim donduramadımda. bu sene ygs ye girip 150 puanı geçtıkten sonra 2 yıllık tercih hakkım doğuyormu ve oluyorsa kendı bölümümde istediğim yeri 2 yıllığı tercih edebilirmiyin ?

    • İstediğiniz bölüm için gerekli olan puan türünde 150 puanı geçmek tercih yapabilmek için yeterli. Ancak sizin istediğiniz yerin taban puanı 200 ise 200 puanı, 250 ise en az 250 puanı almış olmalısınız. Barajı geçmeniz yerleşmenizi sağlamaz.

 15. merhaba ben 2013te saglık meslek lisesi laboratuvar teknisyeni dalından mezun oldum.Daha sonra sınavsız geçiş hakkımı kullanarak tıbbı laboratuvar teknikeri bölümüne gectım..( ama ben paramedike gecmek istiyordum okul puanım yetmedi..) sorum şu 2015 te laboratuvar teknikeri mezunu oldum (sınavsız geçiş hakkımla) ve şu anda tekrar sınavsız geçiş ile paramedige geçiş hakkım var mı varsa bunu nasıl yapabilirim.

 16. Ben 2012 yılında sınavsız geçişte başvuru yaptım ankara gazi Üniversitesi Elektrik bölümü tuttuydu fakat durumlardan ötürü kayıt yapamadım şimdi oraya direk kayıt yapamıyorum o zamanki hakkımı kullanıp değil mi
  Şimdi meslek lisesi 2012 mezunuyum ben elektrik bölümünde uzaktan ögretim okumak istiyorum ygsye girmem şart sanırım girmem şart ise kaç puan alıp uzaktan ögretime 2 yıllığa yazılabilirim ygs sınavına başvuru yaptım bu sene

 17. s.a. hocam ben 2014-2015 ticaret lisesi mezunuyum şuan aöf işletme bölümü öğrencisiyim ben sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım benim sınavsız geçiş hakkım devam ediyor mu? devam ediyorsa ne yapmam lazım. teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

 18. Ben 2 yıllık geçiş hakkimi kullanarak mekatronik bölümüne gittim ve bu bölümü okumak istemiyorum ve ben 2 yıllık gecis hakkimla iş güvenliği bölümüne geçiş yapabilirmiyim

 19. Merhaba. Ben şu anda açıktan ilahiyat okuyorum tekrar ygsye başvuru yaparken ‘bir yükseköğretim programına kayıtlıyım’ mı yoksa ‘Bir ortaöğretim kurumunu bitirdikten sonra herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmedim’ seçeneğini mi işaretleyeceğim

 20. Merhaba ben çocuk gelisimi meslek lisesi mezunuyum.1 . sorum acik ogretim 4 yillik icin tercih yapabiliyormuyum ?
  2.sorum acik ogretim onlisans icin sadece ygsye girmem yeterlimi basvuru icin sinavsiz gecis yerine nasil doldurmam gerekiyor

 21. Merhaba.Ben geçen sene imam hatipten mezun oldum ve ygs’ye girdim.Ygs’den 308 aldım ama tercih listeme eskişehir açıköğretim ilahiyatı yazdım. Sınavsız geçiş yapıp yapmadığımdan emin olamadım.Bu durumda nasıl oluyor? Bu sene okul puanım düşer mi?

 22. Merhaba.2016 harita mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullandım yerleşim ama bir takım sorunlar nedeni ile kayıt yaptırıp gitmedim bu sene ygs ye girip 150 puan alıp tekrar iki Yıllığı başvurabilirsiniz? Bide obp puanım düşmüş mudur?

 23. Hocam ben 2015meslek lisesi mezunuyum 2016yılında 2yıllık hakkımı kullanıcağımı belirttim fakat tercih yapmadım ve o sene oyle gitti ben 2yıllık hakkımı önümüzdeki sene yani ilk tercihlerde kullanabilirmiyim
  SAYGILAR…

 24. Merhaba ben 2006 kiz meslek lisesi çocuk Gelişimi ve egitimi bölümü mezunuyum üniversite sinavim kötü geçmişti fakat geçiş hakkimi kullanmamistim şuan hâlâ gecerli mi neyapilabilir bilgi verirseniz sevinirim

 25. ben meslek lisesi çıkışlıyım 2 yıllık geçiş hakkımı kullandım ama yerleşemedim ek tercih de yaptım yine yerleşemedim malesef demek istediğim yerleşemediğim için geçiş hakkım hala duruyo mu yoksa kalktımı onu öğrenmek istiyorum lütfen bana yardımcı olunn…

 26. iyi günler hocam. sınavsız geçiş hakkımı kullandım 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunuyum . yani 2016 mezunuyum . yeniden üniversite okumak istiyorum ygs girme hakkım varmı ? varsada ygs puanım düşecekmi ?

 27. hocam 2017 de sınavsız geçiş kaldırılırsa ekpuan mı veriyorlar 2. soru ygs1 puanı ile alan okulun puanını alamazsak ek puanda yetmezse okuyamıyomuyuz sınavsız geçiş yapacagımız bölüm

 28. Hocam ben aol imam hatip son sinif okuyorum. Aof ilahiyat sinavsiz gecis yapmayi dusunuyordum. Fakat şu anki diploma notum 62,49. Obp puanim 312 . en son aof ilahiyat alimi 332 küsürde kapatmış. Hic mi sansim yok. Ek kontenjan falan ? 🙁

 29. Bu yıl geçiş hakkımı kullandım ve bi üniversiteye yerleştim ama okulu bıraktım kaydımı sildirmedim okulu dondurmadım çünkü dondurma olmuyo dediler.Bu yıl tekrar geçiş hakkımı kullanabilir miyim herkes kullanılmıyo dedi sadece bir kez hakkın var dediler acaba kullanma gibi bi durum varmı?

 30. Merhaba hocam ben 2012 cocuk gelişimi mezunuyum sınavsız geciş hakkımı kullansam tercihlerimde gidebilme sansım nedir ve sınavsız gecişi işaretlediğimde de normal puanım güzel gelirse 4 yıllık tercih yapabiliyor muyum? Yardımcı olursanız cok sevinirim. Şimdiden tesekkür ederim.

 31. hocam ben ygs puanı ile özel üniversiteye yerşleştim fakat benim sınavsız geçiş hakkımla %75 burs hakkım varmıs ben bu hakkımı bilmediğim için tercih edemedim hala bi sansım varmı

 32. Arkadaslar ben sinavsiz gecis hakkimla 2 yillik cocuk gelisimine yerlestim suan ikinci sinifim ama soyle bisey duydum benim diploma puanim 85 ti ve benim merkezi yerlestirme puaniyla paramedige yatay gecis yapabilecegim soylendi bi bilgisi olan varsa beni bilgilendirebilir mi…tsklr simdiden

 33. 2006 yılı bilg. Donanim bolumu mezunuyum hala sınavsız gecişten faydalanabilirmiyim ve mezun oldugumdan beri tapu kadasro işi yapiyorum bu bolumu okuyabilirmiyim..

 34. 2009 2 yıllık elektronik mezunuyum. İş icabı başka bölüm okumam gerekiyor. Sınavsız geçişten tekrardan yararlanabiliyor muyum? Yaralanamıyorsam ne yapmam gerekiyor.

 35. merhaba ben hemşirelik okuyorum 12. sınıfım fizyoterapi 2 yıllık seçsem kpssde hemşirelik yazabilirmiyim yoksa ftr seçtiğimde hemşirelik diplomam yanarmı

 36. 2011 endüstri meslek lisesi bilgisayar web tasarım ve programlama bölümü mezunuyum. Açık öğretimden üniversite okumak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor?
  İstanbulda yaşıyorum.
  Şimdiden teşekkür ederim.

 37. İyi akşamlar hocam ben 2013 acil tıp teknisyeni mezunuyum 3 yıl sonra bu sene geçiş hakkımı kullanıp özel bir üniversitede paramedik kazandım ve kayıt yaptırdım.Ama devam edemiyorum. Acaba kaydımı sildirsem önümüzdeki sene yine sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim? şimdiden teşekkürler..

 38. 2016 kimya mezunuyum meslek lisesi ygss girdim ama labaratuar teknikerliğine geciş yaptım kayıdımı yaptırdım ama gittim beğenmedim biraktım.2017 de geciş hakkım varmı.ne yapmam lazım 2 senelikler kalkıcak diyorlar benim gibi öğrenciler ne yapıcak.okul puanım ve ygss puanım düşermi.

 39. Merhaba bn tercihte hata yapıp 4 yillik yerine 2 yillik yazmışlar ve ilk tercihlerden2 yillk bölüm geldi ve meslek cikisliyim istesem sinvsz geçişle geçebilirm ama bni puanla almışlar ve şimdi ygs de puanim kirilcak puanimiz kirilmaması için bu hatayı ösymeden duzeltebilirmiyim lütfen yardımcı olun çok kötü bi durumdayim

 40. meraba 2015-2016 yılında tic. meslekten mezun oldum ygs ye girdim tercih yaptım ve 2 yıllık bi bölüme sınavsız geç kazandım (özel Üni.) ama kayıt yaptıramadım sınavsız geçiş hakkımı seneye tekrar kullana bilirmiyim(sınavsız geçiş hakkı seneye kalkmazsa tabi)

  Teşekkürler…

 41. Sağlık meslek lisesi mezunyum geçiş hakkı mı kullandım ve yerleştim bu sene kazandığım üniversiteye kayıt yaptirsam ama gitmesem seneye geçiş hakkımı kullanabilir miyim ? Puanim düşer mi ?

 42. ben 2016 mezunuyum imamhatip lisesi sınavasız geçiş hakkımı kullandım ama bir okula yerleşemediniz dedi acaba sorun mu var ben broya gitsem orda kayıt yaptırabilirmiyim ?

 43. Hocam merhaba kredi eksiğim oldugu halde yinede tercih yapdım çünki sınavsız geçiş yapmam lazım cok karmalık bir durumdayım. Bazıları mezun olduğuna dair bir belge gönder okula dediler. Tercih yaptığım 3 okuladamı gönderilcek. Yada nasıl oluyor bu. Yardımcı olurmusunuz. Oluyorsa nerden alabilirim bu belgeyi

  • Önce tercih sonuçları açıklanacak. Eğer yerleşirseniz yerleştiğiniz okula kaydınızı yaptıracaksınız. Mesleki açık lisede okuyorsanız yüz yüze eğitim aldığınız okuldan, düz açık lise halk eğitimden mezun olabilecek durumdadır belgesi alıp kaydınızı yaptırabilirsiniz.

 44. Teşekkür ediyorum hocam. Tek birşey daha sorucakdım. Hocam olurda eğer sınavsız geçişimi yapamazsam, sınavsız geçiş seneye olmamasına rağmen kalan 10 kredimi tamamladıktan sonra seneye bu geçiş hakkımı kullanabliyormuşum doğrumu?

 45. Çocuk Gelişimi mezunuyum. 1tercihte hiçbir yer çıkmadı ek tercih yaptım. Ek tercihimde 2 yıllık sınavsız üniversiteleri yazdım eğer çıkarda gitmezsem puanım kesilir mi seneye yoksa ek tercih olduğu için puanım düşermi. Çok teşekkür ederim şimdiden…

 46. çocuk gelişimi mezunuyum. 2 yıllık puansız üniversite çıkarda gitmezsem seneye puanım kesilir mi? birde benim obp daha yüksek arkadaşımın ki benimkinden düşük ama o 1998 li ben 1997 liyim öncelik sırası kimin olur? Teşekkürler….

 47. Hocam merhaba, çock gelişimi son sınıf okuyorm ortak derslerim bitti ancak 10 kredim eksik, ve 2.ek sınav olucakmı olmıcakmı bilmiyoruz. Sorum ise; 2.ek tercihler var ve 30u son. Sınavsız geçiş yapablrmiyim? Cevabınıza acil ihtiyacım var hocam.

  • Siz ocak ayında başvurunuz varsa merkezi tercihlerde de tercih yapabilirdiniz. Şimdi de yapabilirsiniz. Yerleşirseniz kaydınızı 6-9 Eylül arasında yaptıracaksınız. 30 Aralık’a kadar diplomanızı götürmeniz lazım. Gelelim 2.ek sınava genelde Ankara Yenimahalle’de tek oturum olarak bir sınav daha yapılıyor. Maol sitesinden takip etmeniz lazım.

 48. Hocam meslek lisesi mezunuyum kendi bölümünün 2 yıllık 3 tane üniversite tercih ettim ama yerleşemedim fakat aynı sınıfımda olan arkadaşım 2 tane tercih yapmasına rağmen yerleşti ve benim ygsdeki puanım onun puanından çok daha fazla ben neden yerleşemedim sizde sınavsız geçiş hakkımı kullanamıyor olabilir miyim?

 49. Ben meslek lisesi mezunuyum yaptığım ilk tercihte sınavsız geçiş hakkımı kullanıyorum diye bir buton görmedim direk kendi bölümünün 2 yıllık meslek yüksek okullarına başvuru yaptım ama yerleşemedim şimdide ek tercih yapacağım ve yine direk geçiş hakkımı kullanıyorum diye bir buton yok başka bölümlere puanım yetiyor ben başka bir bölüm okumak istemiyorum napacağım bana lütfen yardımcı olun.

 50. Hocam ben bu sene YGS sınavına girmedim. Meslek lisesi çıkışlıyım geçiş hakkım vardı geçen sene tercih yaptım ama gitmedim başka bi universiteye gittim ama özel bi sebepten dolayı bıramak zorunda kaldım. Bu sene YGS sınavına girmediğim için ÖSYM Aday işlemlerinden tercih yapamadım. Ben bi şekilde 2 yıllık geçiş hakkım olan universiteye girebilirmiyim. Geçen sene internetten önkayıt yaptırmıştım. Yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.

 51. Bir öğrencimiz 2012 yılında pazarlama perakende bölümünden mezun olmuştur.
  Bu yıl ösys de sınavsız geçiş hakkını kullandı fakat tercih yapamadı.
  Şimdi tekrar ek yerleştirme ile sınavsız geçiş hakkını kullanacak.
  Sorumuz şu: Bu sınavsız geçişte Anadolu Üniversitesinde bölümüyle alakalı 2 yıllık bir yüksekokul tercihi yapsak kesin o bölüme gidebilir mi? Yoksa Açıköğretimde de yerleşme için koşullar geçerli mi? (yakın zamanda mezun olmak vs gibi koşullar)

  • Yukarıda ki soruma ek olarak şunu ekleyeyim. Şu an tercih sayfasında mezun olunan bölümle alakalı bir bölüm seçtiğimizde 773 no lu uyarı çıkıyor uyarı şu:

   Özel Koşul ve Açıklamalar 773

   Bu program için puan türü belirlenmemiştir. Adayların, bu programın YGSK kontenjanına yerleştirme işlemine alınabilmeleri için YGS puan türlerinin en az birinden 150.000 ve daha yukarı puan almış olmaları yeterlidir.

   şimdi en az 150 almış olması lazım diyor. Biz sınavsız geçiş ile bu bölümü seçemez miyiz?

 52. hocam kolay gelsin bu sene sağlık meslek lisesinden att olarak mezun oldum. benim sorum şimdi ek tercihlerde tekrar tercih yapıcam ama puansız geçişle tercih yaparken farklı birşey yapıyormuyuz yani ygsyle kod farkı varmı ?

 53. Hocam merhaba ben geçen sene sinavsiz geçiş hakkimi kullandim bu sene tekrar ygsye girdim ilk tercileri yapmadim simdi ek yerleştirme yapmayi dusunuyorum 2015 meslek lisesi meznumyun sınavsız gecis hakkimin olup olmadigini nasil ogrencem ygs sinavin girerken sinavsiz gecis hakkimi kullanamak istiyorum kutucugunu isaretledimmi bilmiyorum bunu nasil ogrene bilirim banakaya 55 tl yatirmişdim bankaya ygsye girerken

 54. Merhaba,

  Ben 2005 yılında 2 yıllık işletme bölümüne sınavsız geçişle gitmeye başladım okul uzayınca kalan derslerimi bıraktım ve okula bir daha gitmedim sonraki dönemin harçlarını yatırmadım hiç bir şekilde kayıt dondurma yapmadım. Şimdi çalışıyorum. e-devlette ve ösym de halen bu okulda okuyor gözüküyorum. benim merak ettiğim harç yatırmadan kayıt yenilemeden neden nasıl halen okuyor gözüküyorum. Lise diplomamıda talep etmedim hiç bir yerden. Bu sistemi anlamıyorum. Benim ne yapmam gerek. Lise diplomamı nasıl geri almam gerekiyor yada okuyor gözüktüğüm bölümü bunca seneden sonra tamamlayabilirmiyim.

 55. hocam ben meslek lisesinde okurken anadolu bölümünden düze geçtim ve bu sene tercih yapmıştım obp puanım 331 ve daha düşükleri yazmıştım gelmedi acaba ek tercihelrdede kazanamama gibi bi durumum olurmu

 56. Merhaba ben 2007 Anadolu ticaret meslekelerimiz lisesi bilgi Programcılığı mezunuyum 2007 de geçiş yaptım fakat kayıt olmadım tekrar geçiş yapma hakkım varmı varsa nasıl bi yol izlemenizi tercihler yapıldı geçmiş kaldim

 57. Motorlu araclar teknolojisi bolumu mezunuyum 2015 lys de cografya bolumune yerlestim ve simdi cografya 2 sinifa gectim ve bu sene ygs girdim ve bi onlisans programina yerlestim ama kayit yapmadim . SİMDİ merkezi yatay gecisle inavsiz gecis hakkimi kullanip alanim olan yere gidebilir miyim mesela rayli sistemler yada metalurjiye

 58. ben tercih yaptım da obp ile üniversite tuttu ama ben gitmek istemiyorum seneye tekrar obp puanimla tercih yapabilme şansım varmı obp de bi puan düşürülmesi oluyo mu 330olan obp puan durumu ne kadar duser

 59. selamunaleyküm ben çocuk gelişimi 2015 mezunuyum geçen sene sınavsız açıköğretim sosyal hizmetlere yerleştim bu sene ygs puanmla bölümler tutmadı ek tercihte listeme sınavsız geçiş bölümleri ekleyip yerleşirsem iki bölümümede aynı anda devam edebilirmiyim

 60. Hocam ben teknik ve anadolu meslek lisesi öğrencisıyim sınavsız geçis hakkımı kullandım fakat pismanım bu yuzden tekrar hazırlanmak istiyorum puanım da düsme olurmu acil lütfen

 61. Hocam merhaba tercihler yeni açıklandı bilindiğiz üzere ben bu yıl mezun oldum ve bu yıl 2 yıllık hakkımı kullandım 10 adet tercih yaptım fakat bazı bölümler 1 puanla kaçırdım en son kendi şehrimi yazmıştım benim puanım 326.400 iken burada burada tutan üniversite puanı 367.000 fakat ben burayı kazandım bu nasıl oluyor anlamadım ? Bir de değiştirme şansım var mı ek tercih hiç bir şekilde yapamıyor muyum ?

 62. Açık meslek lisesinden sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve tercihlerde yerleşemedim cocuk gelisimi bölümü okuyorum sadece bir dersim kaldi diploma notum 69.65 obp 348.25 ne yapmam gerekiyor

 63. merhaba bu sene meslek lisesi bilişim bölümünden mezun oldum tercih listeme sınavsız geçiş bölümlerimi yazdım
  1- konya selçuk üni – basım yayın tekn.
  2- konya selçuk üni – basım yayın tekn. (İÖ)
  3- karabük üni – bilgisayar programcılığı
  4- karabük üni – bilgisayar programcılığı (İÖ)

  konyayı büyük ihtimal gelmez ama genede yazıyım dedim ama şansıma konya geldi(2. tercihim İÖ) ve konyaya gitmek istemiyorum şimdi sorum şu zaten benim bu bölümlere sınavsız geçiş hakkım olduğu için karabük bilgisayar programcılığına(3. tercihim) gitme şansım var mı ? yoksa illa tercih sonucuma gitmek zorundamıyım

 64. hocam merhaba kolay gelsın 2007 mezunuyum bır kez sınavsız geciş hakkımı kullnadım kayıt yaptrdım lakın okulu bırakmak zorunda kaldım ikinci kez sınavsız geciş hakkımı kullnabılırmıyım . ve şayet kullnabılırsem açıköğretim ten tekrar kayıt yaptırabılırmıyım ilgılenırsenız sevınırım şimdiden tşk ederim koly gelsın

  • 1-Ocak ayında başvuru yaptıysanız,
   2-Mezuniyet alanınıza göre sınavsız geçiş aöf bölümünüz varsa,
   3-Yerleştirme öncelikleriniz tutarsa
   4-Geçen hafta tercih yaptıysanız
   5-Bu gün yarın açıklanacak yerleştirme sonuçlarına göre bir programa yerleştiyseniz
   KAYIT YAPTIRABİLİRSİNİZ.

   • hayır kayıt yaptırmadım 2017 ocak ayında yapcam sözde o zamn olmuyormu bıde kaydım hala okulda gözüküyor olabılır bıraktım ama gıdıp kımlıgımı henuz teslım etmedım bu bana yenı kaytta sıkıntı acarmı

 65. Hocam merhaba. Ben 2013 meslek lisesi muhasebe mezunuyum. üniversiteye kayıt olduktan bir kaç ay sonra kaydımı sildirdim. Hala geçiş hakkım var mıdır? Varsa bunu nerden ve nasıl yapabilirim?

 66. Hocam ben meslek lisesi mezunuyum gecen sene mezun oldum tercih yapmadan. Bu sene ygsden önce sinavsiz geçişe başvurmadim ama lysden sonra tercihlerime 2 yillik ilahiyati yazdim beni YGS 4 puaniylami yoksa obp puaniylami? Bide en düşük obp puani kaç ve alirlarmi

 67. hocam merhaba ben sınavsız geçiş hakkımı kullandım ama ygsdende yüksek puan aldığım için farklı bir dal ve puan türünüde tercihlerimin arasına yaptım bu benim sınavsız geçiş hakkımı iptal edermi

 68. Hocam.merhaba kolay gelsin Bu sene besyoya hazirlandim olmadi seneye tekrar hazirlanicam ama bir senem bosa gecmesin diye sinavsiz gecis hakkimi orgün yada acikogretime kullanirsam obp kırılırmı. Okullarin kilavuzunda kirilmiyacagi yazdigi halde bjr arkadasimin ki bu sene yari yariya kirildi tercihimi yaptim puanim kirilacaksa iptal edicem acil yardimci olursaniz sevinicem.kolay gelsin

 69. hocam meteb içi bölümümü 1.sıraya değil de 2. sıraya yazsam bir şey fark eder mi ?
  yani şansım da azalma olur mu? 1. sıraya yazacağım bölümü de ygs puanımla zorlamayı düşünüyorum.

 70. Hocam merhaba ben saglik meslek hemsirelikten bu sene mezun oldum yasli bakima gecis hakkimi kullanmak istiyorum çünkü sonradan dgs ile beslenme diyetetige gecis hakkim oluyor ancak ortalamam yuksek oldugu halde dgsden yeterli puan alamayip okudugum universitede gecis yapamazsam ozel bir universitenin ucretli haline puanimin yettigi durumda ucretli olarak devam edebilir miyim?

 71. ben bu sene meslek lisesinden mezun oldum sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam mesela yalova meslek yüksek okulu başvurumu kabul edıp benı okula almak istedi ben gitmek zorundamıyım yoksa kayıt olmasam olur mu?

 72. hocam ben bu yıl meslek lisesinden çocuk gelişimi bölümünden mezun oldum ancak kendi şehrimde okumak istemiyorum başka şehirlere obp ile tercih yapsam gelecek yıl ygs ye girdiğimde puanım düşer mi

 73. Hocam, ben 2015 mezunuyum. Geçen sene 2 yıllık geçiş hakkıma tercih yaptım ama gidip kayıt olmadım okula , özel bi universiteye gittim , ancak bazı sebeplerden dolayı bırakmak zorunda kaldım. Bu seniki YGS sınavına girmedim. Hala 2 yıllık geçiş hakkına sahipmiyim veya kullanamilir miyim ?

 74. Merhaba , benim alttan bir dersim var ve elektronik okuyorum ama ben bu bölümü değil bilgisayar programcılığını seçmek istiyorum. Ancak sınavsız geçiş hakkım onda olmuyor hata veriyor ? YGS baraj puanını geçemediğim için diyenler oldu ben bu bölüme nasıl gidicem acaba ? Seneye bekleyip kaydolmayıp mı denesem eğer öyle birşey olsa napıcam gerçekten kafam karıştı açıklarmısınız lütfen tercihlerde bitmek üzere ?

   • e peki benim hocalarım sınavsız geçiş hakkını kullansan bile başka bölüme geçe bilirsin demişlerdi puansız ne olursa olsun ben acaba kendi bölümüm için mi geçerliydi ? Ve ben bugün öğrendimki eylül ayında bana geçiçi belge vereceklermiş kayıt olmam için acaba ben ozaman nasıl tercih yapıcam tercih süresi 3 ağustosta bitiyor (alttan bir dersim var dediğim gibi) çok arada kaldım napıcağımı bilemiyorum yardım ediniz lütfen 🙁

 75. hocam ben 2014 meslek lisesi çıkışlıyım.2014te 2 yıllık geçiş hakkıyla bi ünversiteye geçiş yaptım.bu sene universiteden kaydımı aldım.bu sene tekrar 2 yıllık geçiş hakkıımı kullana bilirmiyim

 76. Hocam iyi geceler. 2012 mezunuyum bu sene askerlik sorunundan kurtulup önümüzdeki sene iyi bir üniversiteye gitmek istiyorum. Metal işleri tek. mezunuyum. Çok uç yerleri yazsam Bitlis vs gibi yerleri yazsam şansın çok yükselir mi ?

  Yerleşemezsem diye çok korkuyorum. Yanına 2 yıllık basit bölümlerde yazıyım mı büyük ihtimal yerleşir miyim ?

  Nasıl bir yol izleyim lütfen yardımcı olun. Bu sene askere gidersem ihtahar ederim.

 77. Hocam Merhaba, ben 2013 mezunuyum bir defa %50 burslu özel bir üniversiteye kayıt oldum ygs puanım ile fakat 1. Sene sonunda bırakmak zorunda kaldım şimdi sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim tercihlerde yazabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim.

 78. Hocam ben gecen yil ygs puaniyla bir yükseköğretim programına kayit oldum fakat hic gitmedim bu yil tekrar sinava girdim ve meslek lisesi mezunuyum sinavsiz gecis hakkim var mi acil yardim ederseniz sevinirim tercih yapicam

 79. Ben elektrik elektronik bölümünden bu sene mezun oldum geçiş hakkımı kullanacam ve tuncelide yaşıyorum tercihlerde başka illeri yazmayı düşünüyorum başka bi ilde üniversite okuma imkanım düşükmü?

 80. Merabalar . ben iki yiliklara yatay gecis yapmayi düşünüyorum . kpss ve atanama durumumu göz önüne alinca ikinci ogretime tercih vermem daha mantikli geliyor fakat harç ucretleri daha fazla sizce hem atanip hemde ilk ogetimde okumamin bir sakincasi varmi? Ayrica ikinci ogretimin dezavantajları var midir ? İlginiz icin tesekur ederim

 81. Hayrli günler hocam . ben acık ogertim lisesi 2016 mezunuyum . meslek i acik ogretim liseleri mi sadece bu yatay gecis olanagindan faydalanabikiyor yoksa bizim de boyle bir imkanimiz var mi. Universite okumak istiyorum . bir açıköğretim ogrencisi diger norml mezunlar gibi ygs lys ye girip universite okuyabilir mi yoksa aöf şart mı? Tesekkurler

 82. Merhaba hocm Emdustri meslk lisesi elektrik pano mezunuyum . universiteye yatay gecis yapabilecegim bolumler hakkinda bilgilendirebilirseniz sevinirim . bir de bunlar icinde is olanagı ve atanma durumu göz önüne alinacak olunursa hangisinin önü daha acık. İlginiz icin tesekkurler

 83. İyi günler;
  Ben 2015 yılı Endüstri meslek lisesi İnşaat bölümü/Mimari yapı teknik ressamlığı mezunuyum. Geçen yıl sınavsız geçişle hakkımı kullanarak Mimari restorasyon bölümüne yerleştim ve kısa bir süre sonra kaydımı sildirdim.
  Bu yıl tekrardan sınavsız geçiş hakkımı kullanarak tercih yapıyorum.

  -Sınavsız geçişlerde yerleştirme puan türü nedir ?
  -Hangi bölümlere yerleşebilirim ?
  -Kaydımı sildirdiğim için bu yıl Diploma puanım kırılır mı ?

  Cevaplarınızın için şimdiden Teşekkürlerimi saygı ve sevgilerimle sunarım.. 🙂

  • Öncelikle 2015 mezunu olduğunuzdan eski mezunların yerleşebildiği programlara bakmalısınız. 15 ile başlayanlar geçen sene son yılın mezunları ile kont. dolduğunu gösteriyor. Bu yılda 2016 mezunları ile dolacaktır. Gelelim sınavsız geçiş kriter sıralamasına;
   1- mezuniyet yılı, 2-okul türü(ATL ve Teknikler öncelikli sizin okul türünüz 2) 3-METEB (Kendi ilinizde önceliklisiniz ildışı tercih yapacaksanız METEB DIŞI olanları seçmelisiniz) 4-OBP (Diploma notunuz*5) 5- Doğum tarihi
   Geçiş bölümleriniz:
   Beton Teknolojisi
   Doğal Yapı Taşları Teknolojisi
   Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi
   Gaz ve Tesisatı Teknolojisi
   Geoteknik
   Harita ve Kadastro
   iç Mekan Tasarımı
   inşaat Teknolojisi
   iş Sağlığı ve Güvenliği
   Maden Teknolojisi
   Mimari Restorasyon
   Raylı Sistemler Yol Teknolojisi
   Sondaj Teknolojisi
   Sulama Teknolojisi
   Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri
   Yapı Denetimi
   Yapı Ressamlığı

   Puanınız kırılmaz.

 84. Merhaba hoacam ben saglik meslek lisesi hemsirelik dali mezunuyum . sinavsiz gecis hakkindan faydalanmak istiyorum . batman universitesinde fizyoterapi paramedik .saglik kurumlari isletmeciligi laborant gibi vb. bolumler var . bunlar arasinda hangilerini nasil bir tercih siralamasina koymaliyim . Atama durumalri ve is olanaklari nasil . İlginiz icin tesekkurler

 85. Merhaba ben hasta bakimi mezunuyum iki yillik sınavsız geçiş hakkimi kullanmak istiyorum.Orta Öğretim Başarı Puaniyla sadece kendi bölümüme mi giderim yoksa başka bölümleri de yazabilir miyim. OBP puanim 390 sorumu cevaplarsaniz sevinirim.

  • Sınavsız geçiş bölümleriniz:
   Ameliyathane Hizmetleri
   Diyaliz
   Elektronörofizyoloji
   Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
   Evde Hasta Bakımı
   Fizyoterapi
   ilk ve Acil Yardım
   iş ve Uğraşı Terapisi
   Sağlık Kurumları işletmeciliği
   Sağlık Turizmi işletmeciliği
   Sosyal Hizmetler
   Yaşlı Bakımı

 86. ACİL CVPLARSANIZ SEVİNİRİM MESLEK LİSESİ 2007 MEZUNUYUM BÖLÜM GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİ SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMI 2016 KULLANICAM HANGİ BÖLÜMLERİ NASIL TERCİH EDEBİLİRİM ACİL RİCA EDİYORUM

  • 200 tane bekleyen soru var. Sırası geldiğinde ekranıma düşüyor bende cevaplıyorum. Yani acil deyince olmuyor. Sınavsız geçiş bölümlerinizi aşağıda listeliyorum. Ancak öncelik son mezunların olduğundan eski mezunların yerleşebildiği programları bulmalısınız. Şu sayfadan aşağıda yer alan bölümlerin linklerine tıklayarak açılan sayfada 2.tabloda yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz.
   Ayakkabı Tasarım ve Üretimi
   Deri Konfeksiyon
   Deri Teknolojisi
   Geleneksel El Sanatları
   Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu
   Giyim Üretim Teknolojisi
   Halıcılık ve Kilimcilik
   Kuyumculuk ve Takı Tasarımı
   Moda Tasarımı
   Moda Yönetimi
   Tekstil Teknolojisi

 87. merhaba ben kız meslek lisesi bilişim tek. mezunuyum sınavsız geçişle sadece kendi bölümden bir alan mı tercih edebiliyorum cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.. 🙂

 88. Merhaba ben yarin tercih yapicam gecis hakkini kullanacagim.Tercih yapicagim universite lerin kod aldim ben tercih yapicagim yer gecis hakkinin yeri farklimi yoksa digerleri ile tercih yapicagim yer aynimi

 89. hocam meraba ben sosyal hızmetler mezunuyum bu sene ygs gırdım 175 puan alınca lys gıremedim benim baska bi bölüme 2 senelik geçme sansım yokmu obp 370 dıploma puanım 74

 90. sağlık meslek lisesinden sınavsız geçiş hakkı kullanıp fizyoterapiye geçince hemşirelik hakkı yanıyor mu acaba kuzenim için soruyorum ona böyle bişey demişler yani diploması

 91. Hocam ben batman gazi mesleki ve teknik anadolu lisesini bu yil bitirdim sinavsiz gecisimi kullanicam bulundugum bolgede ozel saglik liseleride va r ozel batman inci saglik meslek lisesi sinavsiz gecis onceliklerinde devlet okulu olarak bizle esitmi olacak hocam

 92. mesleki açıköğretim lisesi giyim üretim teknolojisi bölümü mezunuyum. moda tasarım ön lisans sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum, tercih yaptığımda istemediğim biryer çıkmazsa dışardan açıköğretim olarak okuma şansım varmı.

 93. Merhaba hocam ben bu yil sinavsiz gecisimi kullanicam batmanda mezun oldum veecegim bolum batman metep disi aliyor fizyotetapi oncelik yine baska sehirlerden tercih bu bolume tercih edenlerdemi yoksa bendemi olacak

  • 2015,3,METEB DIŞI-425,15000-08.08.1997
   Bunlar son yerleşen öğrencinin yerleştirme öncelikleri. METEB’den önce okul türüne bakmalısınız. “3” görünüyor. Yani okul türü anadolu olanlar öncelikli yerleşmiş. Eğer sizde anadolu iseniz METEB içinden dolayı öncelik sizde olur.

 94. endüstri meslek lisesi makine bölümü mezunuyum iş sağlı ve güvenliği bölümüne sınavsız geçiş hakkım var diploma ortalamla özel üniversiteye gidebilirmiyim

 95. Merhabalar ben 2015 meslek lisesi mezunuyum iki yillik gecis hakkimi kullandim ozeluniverstye yuzde 50 bursla yerlestim giyim üretime ama bazi sikintilar nedeniyle kaydimi sildirmek durumunda kldim 2016 ocak başvurularında kacirdim simdi 2017 başvurularinda tekrar gecis hakkimi kullanabilir miyim lütfen yardımcı olun :'(

 96. Ben ilk tercihe kocaeli universitesi yazicam 2. Tercihe ise okan universitesini yazicam birinci tercih olmazsa okan universitesine ilk tercih yapanlarda mi oncelik yoksa obp puani yuksek olanda mi istanbulda yasiyorum gecis hakkini kullancam

 97. Merhaba ben giyim üretim teknolojisi mezunuyum bölümümle alakalı olan herşeyi yazıcam ancak istemediğim bir bölüm var eğer o Bölüm tutarsa ek tercih hakkımı istediğim bölüm için kullanabiliyormuyum

 98. Ben 2015 grafik tasarım ve fotoğrafçılık mezunuyum geçen sene geçiş hakkımı kullandım nevsehire yerlestim ama uzak olduğu için gidip kayıt yaptırmadim bu sene ygsye girdim ama istediğim puan olmadı geçiş hakkımı tekrar kullanabiliyor muyum

 99. Ben 2015 yılında teknik lisesinden mezun oldum ama geçen sene yetişemedim.Bu sene tekrar sınavsız geçiş hakkının tekrar kullanmak istiyorum şansım varmıdır.Obp puanım 320 kaç puana kadar okulları yazmalıyım.

 100. Hocam merhaba. Ben geçen sene sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve yerleştim. Bu sene de ygs ye başvurdum girdim ama iyi puan alamadım okuduğum üniden memnun değilim obp puanım 326 idi. Şimdi hala o ünide okuyor görünüyorum 2.ci sınıf oldum bu sene. Şimdi ben tekrardan sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim. Ygs ye başvurdum ama sınavsız geçişe değil lys bile girdim hatta.

 101. Merhabalar en son konusmus oldugunuz arkadasa klavuzu gondermissiniz ben ordan baskent uni(ankara) anestezi bolumunu dusunuyorum kodu bu 200650444 obp puani 336 ben simdi o kodu yazdigimda sistem uzerinden mi goruyorlar gecis hakkini kullandigimi yoksa gecis hakkinin kodu mu farkli mi

 102. Hocam ben bu sene gecis hakkini kullanacam okulun kodu yaziyor ya biz tercih ettigimizde 2 yillik geçiş için uygun ama biz bu kodu yazdigimizda geçiş hakkını kullandıgimizi sistem uzerinden mi goruyorlar yoksa geçiş hakkinin kodu farklimi

 103. merhaba. ben geçen yıl endüstri meslek lisesinden mezun oldum. geçen yıl sınavsız geçiş için başvurdum ve bölüme ön kayıt yaptırdım ama gitmedim. acaba tekrar kayıt yaptırmam gerekiyor mu? bu yıl sınavsız geçiş için başvurmadım tercih işlemi yapabilir miyim?

 104. Merhaba hocam kiz meslek mezunuyum gecenyil okulun bana verdigi puan ile zirve universitesinde cocuk gelisimi okuyorum 1 ci sinifi bitirdim ama ben cocuk gelisiminden devam etmek istemiyorum 328 puan im bu puanimla baska bolume basliyabilirmiyim cok arastrdim ama bir sonuca varamadm vardimci olursaniz sevinirim

  • Bu yıl YGS girdiniz ve herhangi bir YGS türünden 328 puan aldıysanız bu puan türünde alan bölümlere tercihte bulunabilirsiniz. Bu sizin OBP puanınızsa zaten sadece Çocuk gelişimi yada sosyal hizmetlere geçiş hakkınız var.

 105. Hocam ben osym girdim fakat kazanamadim.ama sinavsiz gecis hakkim var diye biliyordum .okulumdan rehberlik hocasina danistim .sinavsiz gecistende yararlanamiyorsun dedi .ben ne yapmaliyim .ustelik tekrar girdim osym ye simdi ne yapmaliyim hocam yardimci olurmusunuz lutfen

 106. ben lys sınavlarına girdim ama umutlu değilim.geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ama geçiş yapabileceğim bölüm olduğum şehirde yok bu yüzden başka bir yeri yazsam öncelik o şehirde olanların olduğu için tercih yapsamda kazanma ihtimalim varmıdır?

 107. Iyi günler. Sınavsız geçiş ile tercih yaparken devlet ya da özel üniversite fark ediyor mu acaba? Bu konu da çok söylentiler var. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Tercih kılavuzunda programın karsısında yerleştirme öncelikleri yazıyorsa sınavsız geçiş yapılabiliyor demektir. Örneğin A ün. B bölümünün tam burslu programında kontenjan 5 yazıyor ve karşısında 15,3,İ,97 gibi değerler varsa ve siz bu koşulları sağlıyorsanız ta burslu dahi okuma şansınız var demektir.

 108. Hocam merhabalar ; hocam ben tıcaret meslek lısesı mezunuyum gecen sene tercıh hakkımı kullandım ama alttan dersım oldugu ıcın gıdemedım okul puanım dusermı bu sene 2 yıllık gecıs hakkımı kullanabılırmıyım bılgı verırsenız cok ıyı olur tesekkurler

 109. Merhaba hocam ben bu yıl sağlık meslek lisesinden hensirelik bölümü olarak mezun oldum sınavsız gecis hakkında pek bol bilgim yok ama obp puanın en puansız 331 puan ben is sagligi ve guvenligi istiyorum puanim ona rahatlıkla yetiyor bide sivas cumhuriyet universitesinde fizyoterapi geliyor fakat secebilecegim bölümler arasında is sagligi yok ama tercihe yazabilir miyim bana yardımcı olur musunuz lütfen?

 110. merhaba. sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümünden mezun olalı 4 gün oluyor sınavsız geçiş yapmak istiyorum ama diploma puanım 354 henüz kendi okulumun geçiş için vereceği ekpuan bu puanın üstüne eklenmedi mezun olduğum lise izmirde. diploma puanım izmirdeki hiçbir üniversiteyi tutmuyor kıbrısta bir kaç okul buldum meteb dışı fakat kazanma ihtimalimi imkansız denecek kadar az olduğunu söylüyorlar çünkü kendi ilindeki öğrencilerine öncelik tanıdığını biliyorum. sizce puanım yetmese bile bir ihtimal boş kontenjan kalır düşüncesiyle tercihlerimi izmirdeki okullardamı yoğunlaştırmalıyım yoksa kıbrısı mı yazmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim

 111. Hocam ben geçen sene hemsirelikten mezun oldum (obp 67.40) ve 2 yillik tercih etmistim cikmamisti. Bu sene ygs ve lys ye tm de hazirlandim fakat iyi sonuc gelmedi 400.000 deyim ygs 5 de. Ne yapacagimi bilmiyorum bu konuda ne yapmami önerirsiniz kendimi çok kötü hissediyorum.

 112. Hocam, bu yıl sınavsız geçişi kaldırıyorlar fakat öğrencileri (kardeşim lise 2ye geçti) bilgisayar programcılığı ve Elektrik bölümü diye ZORLA tercih yaptırıyorlar yani REZİL edecekler.Biz hemen kaydı düz liseye aldırdık.
  Bende bir öğretmenim bu çocukların hayatlarını karartacaklar herkesin düz liseye geçmesi için bir makale yazmamız gerekiyor!

  • Meslek lisesinde müdür yardımcılığı yapan biri olarak görüşlerinize katılmıyorum. Meslek lisesine de iyi öğrenci lazım. Kendim teknik lise mezunuyum. MTOK teknoloji fakülteleri okumak ilerlemek isteyen öğrenciler için büyük fırsat. Ben Kocaeli’de oturuyorum. Meslek lisesinde kendini yetiştiren öğrenci ismi ara elemanda olsa çok güzel iş fırsatları ile karşılaşabiliyor.

 113. Merhabalar hocam ben bugün mezun oluyorum obp puamim tahmininde hesaplamalara Gore 330 çorum Anadolu meslek lisesindeyim lise bu sene Anadolu oldu bir etkisi olur mu bilmiyorum 98 doğumluyum ygs den 250 aldım İstanbul plto tam burs görsel ileieim tasarımı yazsam şansım var mıdır?

 114. hocam ben gecen sene ygs ye girdim barajı geçtim ama lys de barajı geçemedim 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullandım bu durumda bana okuldan gelicek ek puan düşer mi?

 115. 2006 anadolu kız Meslek mezunuyum ygs sinavina girdim geçiş hakkımı kullanmak istiyorum fakat öncelik yeni mezunlara olduğu için yerlesememekten korkuyorum tercihte yapabiliyormuyuz aynı zamanda bilgi verirseniz sevinirim

 116. Merhaba. Ben 2 sene önce meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümünden mezun oldum. Ygs girdim puanım iyi geldi ve başka bir bölüm seçip okumaya başladım. Ancak pişman oldum. Bu durumda dikey geçiş hakkımı kullanabilir miyim yoksa o hakkım yandı mı? Ve eğer dikey geçiş hakkımı kullanabiliyorsam kayıt yaptırdıktan sonra öğrenci değişim programlarından faydalanabiliyor muyum? cevaplarsanız çok sevinirim.

 117. meerhaba ozel bir unuvrsited grafik tasarim 1.sinif ogrencisiyim.yuzde 50 burslu okuyorum.devlet unuversitesine gecmek istiyorum.gecebilmem icin 180 ygs barajini gecmem mi gerekiyor .ayrica 4 yillik fakulteden 2 yillik myo grafik tasarimina geciss yapabilirmiyim. tesekkur eerim.

 118. Merhaba. ben gecen sene 2 yıllık geciş hakkımı kullandım. ünivesite cıktı iki yıllık ama bn gidip kayıt yaptırmdım.bu sene ise tekrar ygs ye girdim. istediğim sonuc gelmedi. gecen sene cıkan üniversiteye tekrar gidip kayıt yaprabilirmiyim ?
  ayrıca lys den güzel puan yaparsam okul puanım kesilir mi ?

 119. Merhaba bir sorum olacaktı. Ben imam hatip mezunuyum 2 yıl üst üste sınavsız geçiş yaptım ilahiyata fakat geçen sene okul puanim hesaplanip ygs puanima göre yerlestirilmisim. Bu neden kaynaklanmis olabilir? Aydinlatirsaniz çok memnun kalırım. Teşekkürler

 120. merhaba hocam ben 2014 yılında ticaret meslek lisesinden mezun oldum ve 2 yıllık geçiş hakkımı kullandım busene üniversite bitiyor tekrardan geçiş hakkı kullanma şansım varmı

 121. Ben Simdi Lise Sonum Meslek lisesinde Okuyorum 2 yıllık dikey geçiş hakkımı kullanmak istiyorum Şehrim Mersin İlla Mersin Üniversitesinde Okumak Zorundamıyım Ben örnek veriyorum Adana Mugla izmir bursa antalya üniversitsinde okuma şansım yüzde kaçtır yardımcı olabilirmisiniz?

  • Tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerinde METEB DIŞI yazıyorsa il dışından alıyor demektir. Yüzde hesabı yok. Mezuniyet yılı, Okul türü uyuyorsa METEB DIŞI’ndan alıyorsa OBP puanınız da yetiyorsa yerleşebilirsiniz.

 122. merhabalar benim kardeşim 2015 meslek lisesi mezunu fakat ilk sene 2 yıllık geçiş hakını kullanmadı bu sene ise ygs ye girdi düşük puan aldı ama 2 yıllık hakkı var bunu aöf ön lisans bölümünden yana kullanabiliyormu

 123. MERHABA BEN KIZ MESLEK LİSESİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ MEZUNUYUM 2 SENE ÖNCE MEZUN OLDUM BU SENE GEÇİŞ HAKKIMI KULLANMAK İSTİYORUM AMA OKUL PUANIMLA TERCİH YAPMAK İSTEMİYORUM GİDECEĞİM BÖLÜMÜN TERCİH PUANLARI ÇOK YÜKSEK BENİM PUANIMDA DÜŞÜK GELMEME İHTİMALİ VAR MIDIR ?

 124. sağlık meslek lisesi okuyorum hemşirelik bölümü şimdi ben sınavsız geçiş kullanmak istiyorum herhangi bir ile gidebilir miyim yanı benim okuduğum lise dışında bir yer .
  -diploma puanımız kaç olması gerekiyor ki garanti olsun sınavsız geçiş

  • Sınavsız geçişle tercih ettiğiniz programın yerleştirme önceliklerine bakacaksınız. METEB DIŞI yazıyorsa yerleşme şansınız olabilir. METEB İÇİ yazıyorsa il dışından almıyor demektir. Diploma puanı sormuşsunuz ama bu tercih edeceğimiz programa ve okula göre değişir. Şu sayfada istediğiniz bölüm linkine tıklayarak açılan sayfada 2.tabloda yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz.

 125. ben önlisans bilgisayar programcılığı bölümünü okumaktayım .sınavsız geçiş yapanların puanları kırılmıyor ama ben ygs puanıyla yerleştim benim puanm kırılır mı acaba

 126. sınavsız geçişle yerleştim kayıt yaptım ancak gidemedim dondurdum. ve bu dondruma süresi de bitti. muhtemelen kaydım silnmiştir bu durumda ben tekrar sınavsız geçiş hakkını kullanabilir miyim. yardımcı olan olursa şimdiden teşekürler.

 127. merhaba bn endestri meslek lisesinden son sınıfta okumaktayım 2 yılık sınavsız hakımı kullanacam ama hemşirelik istiyorum ama araç teknoloji bölumu okuyorum 2 yılıkta hemşirelik okuya bilirmiyim bana yardımcı olsnz memnun olrm

 128. merhabalar ben lise son öğrencisiyim böşümüm bilişim teknolojileri dal ise web tasarım ama ben sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum farklı bir bölüme 2 yıllık geçiş hakkım var mı?

 129. Hocam merhabalar. Ben meslek lisesi son sinif elektrik bolumu mezunu olacagim bu sene. Ben yasadigim sehirden baska bir sehire 2 yillik myo tercihi yapmak istiyorim obp ile. Ygs den puanim az geldi cunku. Baska sehire yerlesme sansim varmidir

 130. Merhaba hocam
  Ben kız meslek lisesi moda tasarım mezunuyum
  Geçiş hakkımı kullanmak istiyorum kendi alanımda neyi seçebilirimki
  Bir diğer sorum ise metep dışı alanımdan farklı bir bölümü Seçme şansım varmı acaba

  • Aşağıdaki bölümlere tercih hakkınız var. Sınavsız geçişle alan dışı tercih olmaz.
   Ayakkabı Tasarım ve Üretimi
   Çorap ve Moda Tasarımı
   Deri Konfeksiyon
   Deri Teknolojisi
   Geleneksel El Sanatları
   Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu
   Giyim Üretim Teknolojisi
   Halıcılık ve Kilimcilik
   Kuyumculuk ve Takı Tasarımı
   Moda Tasarımı
   Moda Yönetimi
   Tekstil Teknolojisi

 131. Merhaba hocam, ben geçen sene meslek lisesi elektrik elektronik bölümünden mezun oldum sınavsız geçiş hakkımıda kullanmadım. ygs puanıylada hiç bir yere tercih yapmadım. bu seneki şansım nedir ayrıca okulun verdiği ek puan bu sene tekrar aynı şekilde gelecekmi?

 132. Hocam; ben İzmirde yaşıyorum. YGS sınavım yeteri kadar iyi değildi. Sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım.Hemşirelik bölümündeyim. Anestesi yazmayı düşünüyorum. İzmir dışında farklı illere tercih yapabilme hakkım varmı. Yoksa bulunduğum il olmak zorunda mı?

  • Tercihte bulunacağınız yerin okul türü sizin okul türünüzle aynı ise ve METEB Dışından öğrenci alıyorsa farklı ildeki programlara yerleşme şansınız olabilir. Yani siz sağlık meslek mezunu iseniz okul türünüz “2” dir. Yerleştirme önceliklerinde “3” anadolu sağlık meslek mezunlarının kontenjanı doldurduğu yere yerleşemezsiniz. Farklı ildeki programın METEB İÇİ yazanlarına da yerleşemezsiniz. Şu sayfada 2.tabloda anestezi 2015 yerleştirme önceliklerini görebilirsiniz.

 133. Hocam ben endüstri mezunu olucam bu sene. sınavsız geçiş de yerleştirme önceliği 4 veya 3 yerine benim yerleşme sansim nedir birde ben 97 dogumluyum yerleştirme önceliğinde 94 yazıyor benim yerleşme şansım nedir az m çok mu teşekürler..

 134. Hocam ben 12 sinif grafik ve fotografcilik bolumunu okuyorum bu sene ygs sinavina girdim ilk girisim benim baraji gecemesemde sinavsiz gecis hakkimla bolumumum alanlarindan birini secip universiteye gitme sansim varmi ? Yada baska bolum secip gitme sansim varmi ? Baska bolume tercih edersem puanim dusermi ? Yardimci olurmusunuz?

 135. merhaba 2011 yılında sağlık meslek hemşirelik bölümü mezunuyum ama 2 yıllık hakkımı kullanmadım. 2012 yılında tıp fakultesine atandım şimdi sınavsız geçiş hakkımla yani eigitm tayin durumumu kullanmak istiyorum diyecegim şu ki 2 yıllık hakkım gelir mi bu sene. ygs ye de girdim :/

  • Öncelik son mezunlara olduğundan yerleşme şansınız çok düşük. Ama tabi ki şansınızı deneyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yerleştirme önceliklerinde eski mezunlardan alan programları bulmalısınız.

 136. merhaba ben 2014 kız teknik ve meslek lisesi mezunuyum 2 kez girdim olmadı 2016 da bir daha girdim ygs ye bu yıl da puansız geçiş yapmak istiyorum kendi böümüme çocuk gelişimi mezunuyum bu sene girme imkanım var mı puansız geçiş hakkım

 137. Merhaba;
  Ticaret meslek lisesi 2015 mezunuyum. Geçen sene iki yillik gecis hakkimi kullanarak tercih yaptim Sakarya Universitesi cikti. Fakat e-kayit yaptirdim ve gitmedim suan Sakarya Univerisitesi ogrencisi olarak gozukuyorum kaydimi sildirip bu yil tekrar meslek lisesi tercih hakkimi kullanabilir miyim yada kaydimi sildirmeden de sinavsiz gecis hakkimi tekrar kullanabilir miyim? Lutfen bilgi verir misiniz.

  • Sağlık kurumları işletmeciliği aöf programını sınavsız geçişle tercih etme hakkınız var. Bunun dışındaki 2 yada 4 yıllık aöf bölümleri için YGS sınavına girerek gerekli puanı almanız gerekiyor.

 138. Hocam ben 2015 mezunuyum, sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım bu sene kullanmak istiyorum ama 2016 yılı mezunlarının öncelikli olduğunu biliyorum. Benim OBP 315 ise 2016 yılı mezununun 280 ise, Yerleştirme önceliklerinden; OBP=310 mezun yılı=2016 olarak şart koyan bir üniversiteye hangisi daha öncelikli olur, Yani Obp yüksek olan ben mi yoksa yeni mezun olan ama obp düşük olan bir öğrenci mi ?

 139. hocam ben 3.kez gircem sınava ama hiç tercih yada baska bi yere gitmedim eger barajı gecemezsem 2 yıllıga gıtme sansım varmı meslek lisesi mezunuyum bu arada?

 140. merhaba ben 2009 meslek lisesi bilgisayar prog mezunuyum 1 kez direk geçiş kullandım tekrar kullanmak istiyorum yorumlarda okuduklarımda anladığım kullanabilirim ama aöl ye tekrar çıkma ihtimali nedir acaba?

 141. meraba ben geçen yıl mezun oldum geçiş hakımı kullandım ama bi yeri tutturamadım bu yılda ygsye baş vurdum ama geçiş hakkını işaretlememişim bu yıl sınavdan sonra geçiş hakkımı kullanabilirmiyim yardımcı olurmusunuz

 142. ben çocuk gelişimi 2015 yılında mezun oldum açıköğretimden 2 yılllık okumak istiyorum geçen sene tercih etmedim bu sene tercih etsem kazanma şansım varmıdır

 143. Merabalar hocam ben 2015 mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı yaptım 1.ögretim olarak okuldanda kaydımı yaptrdım ineternetten kayıt oluyomus onu yaptırmadım şimdi ben bu sene 2. ögretim olarak okula devam edebilirmiyim başka bölüm seçebilirmiyim ??

 144. Hocam ben geçen sene meslek lisesinden mezun oldum ve ygs ye veya yatay geçiş hakkımı falan kullanmadım baş vurmadım yani. Nu sene sadece ygs başvurusu yaptım dalgınlıkla yatay geçiş bölümünü işaretlemeyi unutmuşum ygs yi kazanamazsam seneye yani 3 sene yatay geçiş hakkımı kullana bilirmiyim yoksa bu yatay geçiş hakkı ilk 2 sene içinmi geçerlidir yardımcı olursanız sevinirim

  • Yatay geçiş değil sınavsız geçiş. Meslek lisesi mezunu olduğunuzdan YGS seçeneğini işaretlediğinizde zaten otomatik olarak sınavsız geçiş hakkınız da oluyor. Bu sene YGS girin. Temmuz’da hem puanlı alan dışı bölümlere hem de sınavsız geçiş bölümlerine aynı form üzerinden tercihte bulunabileceksiniz. İçiniz rahat olsun.

 145. İyi Günler Ben Bu Sene Mezun Olucam (Mobilya İç Mekan Tasarım) Bu Bölümden Ve Bende Mimari Restorasyon İstiyorum Ben Bu Bölümün 2 yıllık İstedigim Devlet Üniversitesine Gidebilirmiyim Yani Nasıl Olucak Sınava Felan Girecekmiyim Netten Baktım Çok Puan İstiyor Bu Üniversiteler Yanlız Benim Sınavsız Hakkım Olucak

  • Sınavsız geçiş bölümünüz olduğundan YGS puanı ile değil yerleştirme önceliklerinizle değerlendirileceksiniz. Şu sayfada ilk değil 2.tablo yerleştirme önceliklerini göstermektedir. Kendi okul türünüz, meteb durumunuz ve OBP puanınıza göre değerlendirebilirsiniz.

 146. Merhabalar, 2015’de meslek lisesinden mezun oldum, sınavsız geçiş hakkımı kullanıp tercih yapmıştım ancak annemin rahatsızlığı araya girince üniversite hayallerimi 1 sene ertelemeye karar verdim. Ancak Riskli bir rahatsızlık ve riskli bir ameliyat olunca o stresin arasında bu sene başvuru yapmak tamamen aklımdan çıkmış. Şimdi ben ne yapacağım? Bir sonraki seneyi beklemeye mecbur muyum? 🙁 Amacım sadece 1 sene beklemekti 2 sene değil çok kötü oldu bu durum için. Açıköğretime falan kaydolamaz mıyım?

 147. Ben meslek lisesi öğrencisiym geçen sene mezun oldm ve okul çıkmştı bana ama kayıt yaptrmadm okula gitmedim yani bu sene ygs ye giricem ama sınavsız geçiş hakkımı kullanabiliyomuyum ? okul çıktı diye kullanamazsın diyolar

 148. ben meslek lisesi cıkıslıyım 2 yıllık gecıs hakkımı kullandım onlısans mevzunu oldum fakat baska bolumde ılerlemek ıstıyorum sınavsız gecıs hakkım halen gecerlımı 2 yıllık baska bır bolum okuyabılırmıyım

 149. endüstri meslek lisesi bilgisayar yazılım 2006 mezunuyum şu anda grafik tasarımı için sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum böyle bir durum olabilir mi kontenjanlar sınırlı mı yıllara göre mi alım yapılıyor

  • Sınavsız geçişte en önemli önceli mezuniyet yılıdır ve son mezunlardan daha öncekilere doğru devam eder. Şansınız düşük olmakla birlikte başvuru yaptıysanız temmuzda tercih yaparak şansınızı deneyebilirsiniz.

 150. Hocam iyi günler ben sınavsız geçişle mersine yerleştim okuyorum ama sıkıntı çekiyorum şehir dışı olduğu için okul, tekrar sınavsız geçişe başvurdum gelme olasılığı varmı sizce özellikle şehir içinin?

 151. Ben imam hatip lisesinde okuyorum bu sene ygs ye göre cem ve formda ygs kutucuginu tek isaretledim ve bankada da ygs ücretini tek yatirdim şimdi sinavsiz gecis hakim varmi iyi akşamlar

  • Adı üstünde sınavsız geçiş. Sınavsız geçiş sınavı diye birşey yok. YGS başvuruları ile aynı zamanda yapılır. Eğer sadece sınavsız geçiş düşünüyorsanız bu seçeneği işaretlersiniz ve başvurunuzu bu şekilde yaparsınız. Hem YGS sınavına girmek hem de sınavsız geçişten faydalanmak istiyorsanız YGS girmek istiyorum şeklinde seçim yaparsınız. Yani siz YGS başvurusunda bulunduysanız ve meslek lisesi mezunu iseniz zaten başvuru yapmış durumdasınız.

 152. Teşekkürler ya bir sorum daha olacak ta 🙂 internete okudum da eğer sinavsiz gecis sınavın da 15 tl yatirmayalr o hakka sahip olmuyorlar doğru acaba bize kesin bir bilgi vereveilirmisiniz teşekkürler

 153. Selam, Makine Teknolojisi(Bilgisayarlı Makine İmalatı) Mezunuyum. Eskişehir Porsuk MYO’da Mekatronik okumak istiyorum. 2014 yılı mezunu olduğum için dezavantajım var. sizce tutar mı?

 154. mrb hocam ben sınavsız geçiş hakkıyla 2013 yılında harıta tapu kadastroya yerleştim fakat şuan alttan derslerim var sınavlara gırıyorum şimdi ise tekrar sınavsız geçiş hakkıyla tekrar ygs ye kayıt yaptırdım ve bu seferde tapu kadastroya geçiş yapacağım.bu durumda dier okuduğum bolum olan harıta tapu yanıyor mu yoksa ıkısınıde bır arada okuyarak ıkı okul mezunu olabılıyormuyum

 155. merhaba Anadolu otelcilik ve turizm meslek lisesi bitirdim ve sınavsız geçiş hakkımı kullandım. M.Y.O Turizm ve otel işletmeciliği bölümünden 2007 yılında devamsızlıktan kaydımı sildirdim. simdi tekrar kayıt olmak istiyorum izlemem gereken yol sizce nasıldır. A.Ö.F yatay geçiş hakkım varmıdır yoksa sınava girmem gerekiyormu. tşk edrim .

 156. iyi günler hocam ben bu sene okula kaydoldum ama gelemedim bn şimdi sınavsız geçişe basvurcam bunun için kaydımı sildirmem şartmı birde bn kaydımı sildirmesem seneye tekrar bölümümü okuma şansım varmı

 157. merhaba ben meslek lisesi teknik bilgisayar bölümü 2015 mezunuyum bu senede başvurcam ygs ye sadece ygs ye girmek istiyorum işaretlesem iyi puan gelmezse sınavsız geçiş hakkım oluyor mu ?

 158. Ben meslek lisesi mezunuyum. 2014’te bilişim teknolojileri bölümünü bitirdim. Ancak ben moda tasarımı bölümü okumak istiyorum üniversitede. sınavsız geçişle bu mümkün mü acaba?

 159. benım anlamadıgım şey sınavsız geçiş hakkında örgün okuma yok mu ? yoksada sadece açıktan erzurum yada eskişehirde okunmuyor diye biliyorum istediğimz üniversiteyi örgün okuyamıyor muyuz tabi konteyjan boşsa ?

 160. ben çorluda yaşıyorum 2 yıllık tercih yaparsam farklı bir şehir seçmek istiyorum bu mümkünmüdür istanbul yada kocaeline gitmek istiyorum burda üniversiteye gitmek istemiyorum bu neye göre değerlendirilcek

  • Eğer sınavsız geçişle tercih yapıyorsanız tercih ettiğiniz programın METEB önceliklerine bakmanız lazım. METEB dışından alıyorsa yerleşme şansınız var. METEB İÇİ yazıyorsa yerleşemezsiniz. YGS ile tercihte bulunuyorsanız YGS puanını tutturmanız yeterli olacaktır.

 161. İyi geceler hocam tekstil meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık önlisans elektrik okumak istiyorum sınavsız geçiş yapabilirmiyim yada YGS ve LGS sınavlarının ikisinede girmem ve gerekli puanimi almam gerekiyor.

 162. Anladığım kadarıyla alttan ders bıraktığım zaman sınavsız gecis hakkımı kullandığım takdir de ya okulu bitirmem gerek ya da okuduğum okulu bırakarak hiç okumamış gibi yeni bölümü tercih etmem gerekiyor ?Peki böyle bi durumda sınavsız geçişe başvurduğum zaman tercih yapmak zorunda mıyım? Yani şu an sıkıntı yaşadığım derslerle o zaman kadar sorunu gideremezsem, tercih yapmak zorunda kalır mıyım ? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

 163. iyi günler. ben meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum(2010).örgün olarak dış ticaret okudum.sonrasında aöf iktisat bölümüne geçiş yaptım fakat dersleri zor olduğundan ondan kaydımı sildirip işletme aöf ye kayıt yaptırabilir miyim? eğer öyle bi hakkım yoksa sınavsız geçiş hakkım devam ediyor mu? teşekkürler.

 164. Selamun aleyküm ben.imma hatip çıkışlıyım.. ve açık öğretim ilahiyat okuyrm. Bu yıl tekrar tercih yapıp 2 yıllık acil ve ilk yardım okuybilir miyim

 165. Merhabalar hocam. Bize yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ediyorum öncelikle. Sağlık meslek 2014 mezunuyum. 2014 senesinde kullanıldığım 2 yıllık tercihime yeelestirildim onu okuyorum su an. Fakat bir iki dersten sorun yaşıyorum şu an. Tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Fakat şu an başvuru yapmam halinde o dersler bana tekrar sorun oluşturursa sınavsız geçiş hakkım yanmış mı oluyor ? Bu hakkı kullanmak için seneyi beklemek daha mı doğru olur ? Bi de kac kere sınavsız geçiş hakkımız var, bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  • Sınavsız geçiş hakkının kullanılmasında bir sınırlama yok. Ancak öncelik son mezunların olduğundan çok tercih edilen programlara yerleşememe gibi bir durum söz konusu oluyor. Diğer sorunuzu anladığım kadarı ile cevaplayayım. Halen okuduğunuz bölümü yada yeni yerleştiğiniz bölümü tercih etmek durumunda kalırsınız.

 166. Meraba iyi günler. Ben 2015saglik meslek lisesi mezunuyum. Geçiş hakkimi kullanarak tibbi laboratuvar bolumune geldim. Su an 1.siniftayim. seneye tekrardan geçiş puanimi kullarak geçiş yapabilir miyim

 167. meraba sorum .ygs den aldığım puanla yüksekse eyer .sınavsız geçiş hakkım deilde alan dışı bir yeri tercih yapma hakkım var mı? cevaplarsanız sevinirim..

 168. hocam ben 2001 yılı muhasebe bölümü mezunuym.Biliyorum hergün yüzlerce sorulara cevap veriyosunuz fakat yanlış bişey yapmamak için sizden yardım istiyorum.başvurumu yaptım hem sınava girip eğer olmazsa sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam fakat sınavsız geçişte muhasebe okumak istemiyorum insan kaynakları veya işletme düşünüyorum peki benim bölüm değiştirmem mümkünmü ve tercih yaparken neye göre tercih yapıcam bide kontenjanlara bakınca 3 kişi 4 kişi yazıyor bize nasıl çıkma şansı var anlamadım

 169. Sorumu yarım sormuşum aöf içinde geçerlimi sınavsız geçiş hakkını 2 kere 3 kere kullanabiliyoz mu yani. Ona göre gidip kayıt yaptırcam. Farklı farklı şeyler diyo herkes

 170. 2014 Meslek lisesi mezunuyum.Açıktan sınavsız geçiş tercihleri ne zaman?
  Açıktan okumakla normal okumanın çok farkı var mı iş bulma açısından?
  2 sene evvel mezun olup direk geçişi kullanmamam benim için çok kötü oldu.Bu sene sınavsız geçiş ile istanbul içi bir yere girebilmem sanırım imkansız.
  YGSye tekrar gireceğim.İstanbul üni. baz alırsak kesin girebilmem için ortalama kaç puan almam gerekir?

  • Açıktan yada örgün sınavsız geçiş farklı zamanlarda değil. Başvuruları 6-20 Ocak tercihleri de Temmuz ayında yapılacak. Açık örgün iş bulma durumu hakkında bilgim yok. Mesajınıza bir bakın bakalım ne mezun olduğunuz bölüm var nede istediğiniz bölüm neye göre İstanbul’a yerleşip yerleşemeyeceğinize bakıcaz. Öncelik son mezunlara olduğundan dezavantajlısınız.

 171. Öncelikle iyi akşamlar sorularımi cevaplarsaniz cok sevinirim cunku bazen bu konular yüzünden uykum kaciyo ve uykusuz kaliyorm
  Simdi bn bu sene inonunu meslek lisesinden mezun olucam elektrik bölümü 4 yıllık için şansımı denicem ama olmayacağını biliyorm 2 yıllıkgitmeyi planliyorm bunun iiçinyapmam gerekenler nedir mesela beb istanbuldan mezun oldum ama mmemleketinde üniversiteyiokumak istiyorm niye tercih olarak bnm ssansim dusuyo peki sınavsız geçiş hakkı kullandığında 1 den fazla şehri tercih edebiliyomuyum ve sınavsız geçiş hakkını kullanipta boşta kalan varmi kesin biyere yerlesebiliyomuyuz

  • İlk sorunuzun cevabına şu sayfadan bakabilirsiniz.Sınavsız geçiş sisteminde liseyi bitirdiğiniz yerde öncelikli olmanızın sebebi, ailenize yakın yerde okuyarak maddi anlamda hem kendinize hem de devlete ekstra yük çıkarmamanız. 30 tercih hakkınız var isterseniz 30 farklı şehirdeki programı seçebilirsiniz. Eğer yerleştirme öncelikleriniz uygun yerler tercih etmezseniz tabi ki açıkta kalabilirsiniz. Düşünün 30 kişililk kontenjanı olan bir yeri 1000 kişi tercih edebiliyor. Sonuçta sadece 30 kişi yerleşmiş olacaktır.

 172. Imamhatip mezunuyum sinavsiz gecisle aof onlisans ilahiyat okuyorum 2.sinifim.seneye auzef tibbo dokumantasyon ve Sekreterlik okumak istiyorum sinavsiz gecisle 2.üniversiteyi okuyabilir miyim

 173. Iyi günler ben çocuk gelişimi mezunuyum en düşük ihtimal diyerek sosyal hizmetleri tercih ettim ve geldi ?? kayıtta yaptirdim fakat çocuk gelisimi okumak istiyorum. Sınavsız geçiş hakkımı tekrar kullanma şansım var mı

 174. 2014-2015 meslek lisesi bilgisayar bölümü mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı açıköğretimden 2 yıllık olarak kullanabilirmiyim ? açıköğretimden sınavsız geçiş varmı ?

 175. Iyi aksamlar hocam ben gecen sene 2 yillik sinavsiz tercihimi yaptim ama kayit yaptirmadim bu sene 2 yillik sinavsiz gecis icin tercih yapabilmek icin tekrar sinavami girmem gerekiyo yoksa sinava girmeden yapabilirmiyim bide son bisey sorcam ben gecen sene tercih yaptigim universiteyi tekrar tercih yapmak istiyorum napmam gerekiyo yardimci olursaniz cok sevinirim

 176. Merhaba ben geçen sene üniversiteye yerlesemedim şimdi ygs den sonra benim ygs puanıma tekrar okul puanı eklenecekmi? ticaret lise mezunuyum bilişim okudum ben bilgisayar Programcılığı değil de önlisans başka bölüm okumak istiyorum çünkü mümkün mü öyle? obp 350 puan

 177. Merhaba hocam bir sorum olacak ben meslek lisesi mezunuyum ama ygs puanımla başka bölümü okumaktayım . Okulumu bitirdikten sonra direkt geçiş Hakkım devam eder mi ve ya okulum bitmeden tercih yapabilir miyim ?

 178. Ben su an da 4 yıllık bi üniversite okuyorum ilk senemdeyim seneye için aöften sınavsız geçiş ile 2. Bölüm okuyup daha sonra Dgs ile Fizyoterapi ye geçiş yapabilir miyim? Yani sınavsız geçiş ile bi bölüm okuyup fizyoterapi ye geçiş oluyor mu?

 179. Ticaret Meslek Lisesi mezunuyum Ocak 2016 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım fakat 4 yıllık için de YGS ye girebilir miyim yoksa ikisinden birini mi şeçmeliyim

 180. meraba sağlık lisesi mezunuyum fizyoterapiye geçiş hakkı kullandım bir okul çıktı ancak kayıt yaptıramadım sınavsız geçiş hakkımı yine kullanabilir miyim veya hangi bölümlere geçiş yapabilirim bilgilendirirseniz sevirinirim

 181. merhaba diyelim ki ygs ye girdim barajı geçtim ve istediğim 4 yıllık tercihlerde bulundum daha sonra oralar olmadı daha sonra sınavsız geçiş nasıl yapacağım?

  • 30 tane tercih hakkınız var. İstediğiniz kadar 4 yıllık tercihi devamına da sınavsız geçiş tercihlerinizi yazarsınız. Sistem ilk tercihinizden itibaren tek tek değerlendirir. 1 olmadı 2, 2 olmadı 3. oda olmadı 4…15…diye devam eder. Hiç bir 4 yıllığa yerleşemezseniz sınavsız geçiş tercihlerinize sıra gelir. Öncelikleriniz uyuyorsa yerleşirsiniz.

 182. ARKADAŞLAR MERHABA BEN MESLEK LİSESİ 4.SINIFTA OKUYORUM ELEKTRİK ELEKTRONİK BÖLÜMÜ OKUYORUM BENİM SİVİL SAVUNMA VE İTFAİYECİLİK BÖLÜMÜNE SINAVSIZ GEÇME HAKKIM VAR FAKAT BU BÖLÜM MERSİNDE YOK SINAVSIZ GEÇİŞTE BAŞA ŞEHİRİ YAZSAM (ÖRNEK KOCAELİ) BENİM ORAYA YERLEŞME ŞANSIM NEDİR ???

 183. Hocam Merhaba Ben sağlık meslek mezunuyum OBP puanı ile 2 senelik geçişimi kullandım ama özel üniversite tuttugu için gitmedim ve şuan YGSye girip 2 senelik bölümümü yazmak istiyorum ama Okul puanım yarı yarıya düşer mi bunu sormak istiyorum.

 184. Ben bu yıl eczane hizmetleri teknikerligini kazandım ve kaydını yaptırdım ve bu bolumu bitirip iki yılın sonundada diploma puanimi yuksek tutarsam pramediklige geçiş varmış bu doğru müdür

 185. bu sene üniversiteye kayıt yaptırdım derslerimide seçtim ama bazı sebeplerden dolayı gidemiyorum kayıt yaptırdığım bölüme puanım ile yerleştim seneye sınavsız geçiş hakkım varmı

 186. Hocam merhaba ben bu yil 2yillik gecis hakkimi kullanip uniye yerlestim kaydimida yaptim fakat pisman oldum gitmek istemiyorum seneye tekrar 2yillik hakkimi kullancam ama bu sectigim okuldaki kaydimi dondurmam mi gerekiyor yoksa silmem mi

 187. 2016 için hedef im tıb ama öğrenmem gerekenler var açık kız lisesisi mezunuyum açıktan olunca almıyolar mı bide diploma notıum 57 sınavda 445 almammiçin ygs ve lys den tahmin olarak kaç net yapmam lazım

 188. merhaba hocam ben mesleki acık lise hasta ve yaşlı bakımına gectım bugn ama cogu kısı cok zor oldugunu ve uzn zamn aldıgını söyledı acık lısede alan yokmus ve daha hızlı mezun olunuyoms ben hata mı yaptm sizce bana yardm edermsnz acık liseye gerı gecıs yapsm daha sonra puanm cokmu gider alan yoksa puanı nasl düşüryolar yada kalıp okusam mı ben anestezi yada ATT okuyablmk içn bu bölümü sectım ama gözümü cok korkuttulr bide yüzyüze egitim mezun olana kadrmı yoksa belli bi dönem mi cok uzun oldu k.bkmyn cvp verrsnz cok sevınırm

 189. Hocam.ben iki yıllık muhasebe kazandım ama orada kalacak durumum yok çok pahalı orada kalamam kendi şehrimdeki üniversiteye geçmek istiyorun yatay gecis basvurusu yaptım ilk yil oldugu icim kabul edilmedi baska bir seekilde kaldigim sehirdeki universiteye gelebilirmiyim ??

 190. Bn bu yil mezun oldum. İlk yerlestirmede yerlesmedim. Eklere basvurdm. İsletme bolumunu istiyorum. İiki yillik duz ticaret meslekde okudum. Buro yonetimi dalinda. İsparta sinirkenti en basa yazdim ve isparta kontejyan dolmadgi icin hic birsey yazmyr szce yerlesme sansm nedir
  Obp puanm 320

 191. hocam merhaba ben bu yıl saglık meslek lisesinden mezun oluyorum anestezi bölümü okul puanım yuksek ilk 10a girebilirim ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istemiyorum acaba ben şimdi ygs ile bir bölüme yerlessem ve okurken kpssye girsem hem okuyp hem calısablirimiyim yani okurken kpssye girebiliyorsak birde kpssde ben saglik meslek lisesi anestezi meznu oldugum için kpssden anestezi teknisyeni olarak hastaneye miatanırım yoksa herhangi bir memurluk secebilir miyim*

 192. merhaba hocam ben maöl imamhatip mezunuyum. bu yıl sınavsız geçiş ile aöf iki yıllık ilahiyata yerleştim ama önümüzdeki yıl ygs ye girmek istiyorum. ek puanımı tam olarak kullanabilirmiyim tercih yaparken yoksa yarıyamı düşer?

 193. merhaba hocam ben çocuk gelişimi 2014 mezunuyum ilk yıllımda geçiş hakkımı kullanmadım 2. yıllımda kullandım 28.tercıh siirt ünv. kazandım fakat ailem iÖ ve uzak oldğ. için göndermedi kayıtta yapmadım .. puanm kırılır mı? 77.8 ODP fakat ygs4:251 puan ıle yerlestırıldı yazıyor hem kırılırsa 3.yıllımda tekrar kullanmak ıstesem 77.8 puan olarak mı kalır yoksa 38.2 olur yardımcı olur musunuz ?

  • Sınavsız geçişle değil YGS puanınızla yerleştiğinizden seneye YGS ile tercih yaptığınızda okul puanınız yarıya düşecektir. Diploma puanı yarıya düşmüyor. Diploma notu X 5 X 0,12 lik ek puan yarıya düşecektir.Öncelik son mezunlara olduğundan sınavsız geçişle yerleşme şansınız her sene azalmaktadır. Seneye de YGS puanı ile tercih etmeniz gerekebilir.

 194. merhaba hocam ben 2014 kız teknik ve meslek lisesi bilgisayar bölümü mezunuyum. şuan bölümümle alakalı olmayan sağlık kurumları işletmeciliğini okuyorum bu bölüme ygs puanımla yerleştim sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım ve pişman oldum mezun olunca sınavsız geçiş hakkımı kullanma şansım var mı acaba ? bilgi verebilirseniz sevinirim.

 195. hocammm 2 yıllık okula kaydımı yaptım uzak ve 2 yıllk oldugu için yollamıyolar kaydımı silmek için napmam lazım harç ücretini ödemezsem kaydım silinir diyor okulun sitesinde hiçbişi yapmsaam silinirmi? seneye başka okula kayıt yptırınca çıkarmı kayıtlı oldugu?
  bu durumda puanıma bişi olmucak etkilemicek dimi okul puanım düşmücek

 196. bu sene tercih yaptım ve 2 yıllık bir üniversiteye yerleştim fakat 1 sene daha hazırlanmak istiyorum seneye okul puanım aldıgım ygs puanına dahil olmucakmi öyle bi söylentilr var ?

 197. hocam merhaba ben bu sene sakarya üni. labaratuvar teknolojisini kazandım fakat 2 yıllık oldugu için ailem yollamıyor 1 sene çalışıp sınava tekrar girmemi söylüyolar ben okula kaydımı yaptırıp aynı zamandada dondurabilirmiyim? böyle bi şansım varmı yoksa hiç kayıt yapmadan sınava tekrarmı girsem? bana bununla igili bikaç bilgi verin nolurrr

 198. Hocam merhaba.ben saglik meslek lisesi att bolumu 2015 mezunuyum.tercih listemde iyi oldugunu dusundugum bolumu basa yazdim(acil durum ve afet yonetimi) en sonada sinavsiz gecis hakkimi kullanabilecegim meteb icindeki ilk ve acil yardim bolumu olan okulu yazdim.fakat ilk tercihim tuttu.sonuclar aciklandiktan sofa ogrendimki bolum hic iyi degilmis.ben simdi bu sene afet yonetimine kayot yaptirmasam seneye sinavsiz gecis hakkimi kullanabilirmiyim.yada kayit yaptirip 1sene okuyup acil durum ve afet yonetiminden paramediklige yatay gecis yapabilirmiyim ?

 199. Hocam merhaba ben meslek lisesi bilgisayar mezunuyum. Çıka çıka 30 tercihten muhasebe çıktı. Tekrar 2 yıllık sınavsız bilgisayar’ı tercih yapabilirmiyim ve ne zaman yapabilirim?

 200. merhaba meteb içi meteb dışı olayını her üniversite kendimi belirliyor.yoksa öncelik meteb içi mi. benim kız kardeşim bursa çocuk gelişimi mezunu ve bursadaki 2 yıllık çocuk gelişimine yerleşemedi.en küçük puanlara baktığımda şöyle diyor
  109751733 ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ (BURSA)/Yenişehir İbrahim Orhan Meslek
  Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi YGS-4 41 41 2015 3 METEB DIŞI 426,65000 05.01.1997 298,01933 321,82777 275,54071 275,54071
  burdan benim anladığım oraya son giren kişi meteb dışı 1997 doğumlu vs. benim anlamadığım meteb içi tercih yapan kişi oraya yerleştirilmiyor ama meteb dışı biri yerleştiriliyor bu nasıl oluyor eğer meteb içi öncelikli ise meteb dışı biri oraya nasıl yerleşiyor

  • Sınavsız geçiş öncelik sıralamasını anlarsanız sorunuzun cevabını bulmuş olursunuz. İlk ve en önemli öncelik mezuniyet yılıdır, sonra okul türü, sonra METEB önceliği, sonra OBP puanı ve doğum tarihi gelir. Verdiğiniz örnekte yerleşen son kişinin okul türü “3” anadolu imiş. Okul türü önceliği METEB önceliğinden önce geldiği için dışarıdan öğrenci almış. Kardeşiniz normal kız meslek mezunu olduğundan okul türü “2” olan yerlere yerleşebilir.

 201. merhaba Alper hocam öncelikle herkese ayrı cevap verdiğinizi gördüm bu yüzden sizi tebrik ediyorum Allah razı olsun benim sorum hocam

  ben şimdi açık lise okuyorum kredim 34 açık meslek lisesine nasıl geçebilirim kaç seneye bitirebilirim çok yoğun çalışsam bilgisayar bölümü düşünüyorum meslek lisesi olarak daha sonra farklı bölümler seçebilirmiyim 2 yıllık üniversiteyi bitirdikten sonra çünkü hayalimde başka bölümler var yardımcı olursanız minnettar olurum saygılarımla Hocam

  • Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Eylül ayında mesleki açık öğretime geçebilirsiniz. Yüz yüze eğitim normal şartlarda 3 yıl sürer. 126-132 alan kredisi + 116 ortak-seçmeli ders kredisi toplam 240-242 kredi almanız gerekir. Bilgisayar bölümü bitirirseniz şu sayfadaki 2 yıllık programlara geçiş hakkınız olur.

 202. merhaba hoca 2007 senesinde anadolu meslek lisesinden mezun oldum ve istanbul tbmyo makinaya sınavsız geçiş yaptım fakat okulu bitiremedim ve kaydım silindi şimdi sakarya üniversitesi mekatronik uzaktan eğitime sınavsız geçiş yapmak istiyorum böyle bi hakkım varmıdır

  • Zaten 2 bölüm var. Çocuk gelişimi yada Sosyal Hizmetler. Ama öncelik son mezunlara olduğundan devlet ün. yerleşmeniz imkansız. Açıköğretim yada özel ün. %50 burslu, ücretli tercihte bulunursanız yerleşme şansınız olabilir.

 203. Bu sene mezun oldum. Ygs den 160 puan aldım iki yıllık tercih yapma hakkım var. Gazinin iki yIllık çocuk gelişimini yazacağım ama dondurup bir sene daha hazırlanmayı düşünüyorum. Bir sene daha hazırlanıp sınava girdikten sonra 4 yıllık tercih hakkım olursa puanım yine 0.12 ile mi çarpılır yoksa yarıya mı düşer. Ayrıca sene ek puan var mı?

 204. merhaba hocam ben hemşirelik bölümünden bu sene mezun oldum.sınavsız geçiş hakkımla anestezi bölümü okuyacağım.bitirdikten sonrada dgs ile hemşireliğe geçiş yapıcam ama 1.sınıftan tekrar başlamam gerektiği söylendi doğru mu yardımcı olursanız sevinirim.

 205. Hocam iyi gunler,Ben 2000 yilinda buro yonetiminden mezun oldum gecis hakkimi hic kullanmadim bu sene kullababilirmiyim bir yil siniri varmi 15 yil oldu hakkim halen devam ediyormudur acaba ve ediyorsa ne yapmam gerek yardimci okursaniz cok sevinirim .

 206. Hocam merhaba.ben 2014 hemşirelik mezunuyum ve paramedik istiyorum sınavsız geçişle bu mezuniyet yılıyla bu bölümü kazanmamı yüzde kaç olarak değerlendiriyorsunuz?

 207. iyi günler ygs sağlik meslek lisesi 2000 mezunuyum. ygs 1 e girdim fakat 140 barajını geçemedim.sınavsız geçiş hakkımı da sınava girmek istiyorum diye işaretlemiştim. sınavsız geçiş tercihi yapabilir miyim

 208. Hocam merhaba ben 2010 elektrik elektronik meslek lisesi çıkışlıyım.YGS ye girdim 138 aldım.Açık öğretimden okumak istiyorum.Kendi alanım dışında farklı bölümler seçebilir miyim.tercihleri nereden yapmam gerekiyor

 209. Hocam ben saglik meslek lisesinden mezun oldum aciktan tibbi laboratuvar okumak istiyorum bunun tercihi ve basvurusunu nasil yapcam arastirmalarimda bisey bulamiyorum yardimci olun lutfen

  • Bu programın açıköğretimi olmadığından bilgi bulamamışsınızdır. Örgün olarak tercih etmek isterseniz, şu sayfada sorguladığım programlardan istediğinizin kodunu tercih sayfasına yapıştırıp tercih edebilirsiniz. Ama yerleştirme önceliklerine de dikkat etmeniz lazım.

 210. Hocam iki yıllık çocuk gelişimi okuduğumuz universitede dört yıllığa tamamlamak istersek yine aynı unıversitede devam ediyormuyuz yoksa farklı unıversite secmek zorunlumuyuz

 211. Merhabalar hocam ben saglik lisesi hemşirelik mezunuyum geçiş hakkimi kullanfim tibbi lab. okudum ve bitirdim ve saglik memuru olarak atandım tekrarfan sinavsiz geçiş hakkımı kullanip paremedic tercih verip okuyabilir miyim

  • Ağız ve Diş Sağlığı
   Anestezi
   Diyaliz
   Elektronörofizyoloji
   Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
   Evde Hasta Bakımı
   Fizyoterapi
   İlk ve Acil Yardım
   İş ve Uğraşı Terapisi
   Laborant ve Veteriner Sağlık
   Laboratuvar Teknolojisi
   Odyometri
   Patoloji Laboratuvar Teknikleri
   Perfüzyon Teknikleri
   Podoloji
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama
   Yaşlı Bakımı

 212. Merhaba hocam kardeşim ATT mezunu hangi bölümlere geçiş yapabilir ve mezun olduğu şehirde istediği bölüm yoksa geçiş yapamiyormu başka şehirdeki üniversitelere tesekkur ederim şimdiden.

  • Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş tercihinde bulunabilir. İl dışından tercih yapacaksa yerleştirme öncelikleri sütununda “D” olması yani METEB dışından öğrenci alması gerekir.
   Acil Durum ve Afet Yönetimi
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Ameliyathane Hizmetleri
   Elektronörofizyoloji
   İlk ve Acil Yardım
   İş Sağlığı ve Güvenliği
   İş ve Uğraşı Terapisi
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
   Odyometri
   Otopsi Yardımcılığı
   Perfüzyon Teknikleri
   Podoloji
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

 213. Merhaba hocam ben giyim üretim mezunuyum ama üniversitede bu bölüme devam etmek istemiyorum tercihlerime başka bölüm yazma şansım varmı yada üniverside yatay geçiş yapabilirmiyim?

  • Aşağıdaki bölümler sınavsız geçiş bölümleriniz;
   Ayakkabı Tasarımı ve Üretimi
   Çorap ve Moda Tasarımı
   Deri Konfeksiyon
   Deri Teknolojisi
   Geleneksel El Sanatlar
   Giyim Üretim Teknolojisi
   Halıcılık ve Kilimcilik
   Kuyumculuk ve Takı Tasarımı
   Moda Tasarımı
   Moda Yönetimi
   Tekstil Teknolojisi

 214. Hocam Endüstri Meslek Lİsesi bilgisayar bölümünden 2008 yılında mezun oldum ozaman geciş hakkımı kullanarak uzaktan egitimi kazanmıştım ama okuyamamıştım.Şimdi tekrardan uzaktan egitim görmek istiyorum sizce nasıl bir yol izlemeliyim ?

  • Ocak ayında başvuru yaptıysanız ve bilgisayar programcılığı düşünüyorsanız şu sayfadaki programın yerleştirme önceliklerini inceleyerek eski mezunlardan alan programlara tercihte bulunabilirsiniz. Başka bir sınavsız geçiş bölümünüzü düşünüyorsanız şurada program adı yazan kısma yazarak tekrar sorgulayın.

 215. Hocam ben geçen sene geçis hakkimi kullandim. (342) di kazandim ailem yolamadi. 1 sene hazirlandim 4 yillik baraji gecemedim. Gecis hakkimi kullansam girebilirmiyim ?

 216. Merhabalar hocam.Ben bu sene kız meslek lisesini bitirdim.Bölümüm çocuk gelişimi.Diploma puanım 77. Obp puanım 385.Yalnız anlamadığım bir şey var. Ben 2 yıllık aınavsız geçiş hakkımı kullanıcam ancak her sitede 2 yıllık olarak ygs puanına göre belirtmeler yapılmış.Obp puanı ile ilgili bir bilgi yok.Bizim obp puanımız ygs puanıyla aynı şekilde göz önünde bulundurularakmı yerleşecez .Tercih yapıcam ama bunu anlamadığım için tercih yapamıyorum.

 217. Hocam ben ygsden 170 puan aldim meslek lisesi mezunuyum ve okul bana ek puan verdi 200 oldu puanim aceba ben simdi tercihlerimi ygs puanina goremi yapcam yoksa 200 puana goremi? okulda bi hoca sadece kendi bolumunu ek puanla yapabilirsin dedi ..

 218. ben sağlık meslek hemşirelikten yeni mezun oldum. iki yıllık geçiş yapıcam fakat istediğim bölüm yaşadığım yerde yok.metep içi olmadığı için ygs-2 puanıyla mı geçiş yapıcam yoksa başarıpuanıyla mı ?

 219. Merhaba hocam bu yıl cocuk gelişimi bölümünden mezun oldum geçiş hakkımı kullanmak istiyorum Sakarya da oturuyorum buradaki üniversitelerde ya da yakın civarlarda okul öncesine geçiş yapabileceğim bir üniversite varmı

 220. Hocam ben ygs de 140 Barajı’nı geçtim ve Sınavsız geçiş Hakkımı kullanmak istiyorum Sınavsız geçişte ygs puanı önemli değil diyorsunuz ozaman ben tercih yaparken obp (340) puanına göremiyo tercih yapacam örnek olarak 9 Eylül ünv bilgisayar programcılığı 334 ile mi ne alıyor oraya girebilirmiyim
  -Anadolu ticaret meslek çıkışlıyım
  2014 mezunuyum bi yardımcı olursanız sevinirim hocam

 221. Merhaba meslek lisesi mezunuyum geçen sene tercih yapmadım. Bu sene ygs’ye girdim barajı geçtim ama lys’De geçemedim sınavsız geçişten yararlanabiliyormuyum?

 222. Merhaba hocam.Ben meslek lisesi mezunuyum.Suan tercihler yapilicak fakat disardan ilahiyat okumak istiyorum.Okuyabilirmiyim ? Acilbilgi verirseniz ,cok tesekkur ederim

 223. hocam ben lojistik 1. sınıfta okuyorum fakat kaydımı dondurup yada sildirip direkt geçiş hakkımı başka bir ildeki lojistiğe kullanmak istiyorum. sizce bu mümkün müdür?

 224. hocam ben meslek lisesi mezunuyum ygs de barajı geçemedim onun için sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam duyduğuma göre sınavsız geçişle 2 yıllık okuyanlar DGS ye giremiyormus.DGS ye YGS ile 2 yıllığa gidenler girebiliyormus doğrumu dur ???

 225. Hocam merhaba
  Ben bu sene otelcilik ve turizm meslek lisesinden ön büro dalindan mezun oldum ygsye basvuru yaptim ama 180 lik baraji gecemedim kendi dalimin 2yilligina gitmek istiyorum. Peki ben turizmin baska kollarina tercih yapabilirmiyim ? Mesela önburo degilde seyehat acentasi, aşcılık vb. ?

 226. Bu sene meslek lisesi mezunu oldum 2 senelik geçiş hakkını kullanmayı düşünmüyorum bu hakkı seneye kullana biliyormuyum diğer sorum ise bu sene bu hakkı kullanırsam açıktan 2 senelik gidebiliyormuyum

 227. Merhaba direk gecis tercihlerini nasil yapiyoruz yani tercihlerimizi yaparken osym direk gecis yaptigimizi nasil anlayacak ? bide direk gecis icin odeme nezaman yapiliyor ?

  • Sınavsız geçiş için Ocak ayında para yatırılıyor ve başvuru yapılıyor. Siz meslek lisesi mezunu iseniz ve sadece sınav ücreti yatırıp YGS başvurusu yaptıysanız bu sınavsız geçiş için de geçerli oluyor. Başvuru formunda tüm bilgilerinizi yazdınız ve bunlar sisteme işlendi. Bu nedenle alanınızla ilgili programlara yaptığınız başurular sınavsız geçiş olarak değerlendirilir.

 228. merhaba hocam ben saglik meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunuyum.puanım 407 geçiş hakkı kullanıcam.konya selçuk üniversitesi ve kayseri erciyes üniversitesi anestezi bölümünü istiyorum ama ikiside metep içi alıyo.sizceyazmalımıyım.yardımcı olursanız sevinirim.

 229. Yabancı öğrenci seçme sınavı hocam birde ne zaman tercih yapabilirz ücret yatirmam gerekiyor mu birde son olarak hocam liseye gidip bi işlem yapmam gerekiyor mu

 230. Ben 2015 yili elektrik elektronik pano monitörluğü dalı düz meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş olarak uçak teknolijisi ve biyomedikal cihaz teknoloji si ne gitmek istiyorum diploma puanim 66 ama bu bolumler bizim sehirde yok başka sehirde okuyabilirmiyim gitme şansım varmi hocam

 231. Merhaba,

  Ben lise mezunuyum ünüversite sınavına girdim ama sınavsız geçiş hakkı için her hangi ek ödeme yapmöadım bu durumda sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim?

 232. Hocam merhaba 🙂 ben hasta ve yaşlı bakımı hizimetlerini bitirdim ameliyathane hizmetlerine Sınavsız geçiş hakkım var diploma notum 73 obp : 365 kendi şehrimde bu bölüm yok başka Şehirde üniversite yazsam tutarmıı acaba