Elektrik Elektronik Teknolojisi Mezunlarının Sınavsız Yerleşebileceği Bölümler 2015

Sponsorlu bağlantılar

Anadolu Teknik Lise, Teknik Lise, Endüstri Meslek Lisesi; Elektik Elektronik Teknolojisi Alan ve Alt dallarından mezun olan öğrencilerin 2015′te sınavsız tercihle yerleşebileceği 2 yıllık programlar aşağıda gösterilmiştir.
(Aşağıdaki tablo 2015 ÖSYM Kılavuzundan Alınmıştır)

2015 kılavuzunda Elektrik Elektronik Teknolojisi tüm alan ve dalları için ortak sınavsız geçiş alanları gösterilmiştir.

Elektrik Elektronik Teknolojisi sınavsız geçiş alanlarına 2014 yılında Sivil Savunma ve İtfaiyecilik alanı eklenmiştir.

Elektrik Elektronik Teknolojisi sınavsız geçiş alanlarına 2015 yılında İş Sağlığı ve Güvenliği alanı eklenmiştir.

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ - ALANI VE TÜM DALLARI Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
Biyomedikal Cihaz Teknolojisi
Elektrik
Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
Elektrikli Cihaz Teknolojisi
Elektromekanik Taşıyıcılar
Elektronik Haberleşme Teknolojisi
Elektronik Teknolojisi
Enerji Tesisleri İşletmeciliği
Grafik Tasarımı
İş Sağlığı ve Güvenliği
Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi
Mekatronik
Mobil Teknolojileri
Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği
Otomotiv Teknolojisi
Radyo ve Televizyon Teknolojisi
Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi
Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi
Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
Uçak Teknolojisi

Facebook İle Yorum Yap

comments

89 Yorum Yapılmış.

 1. ipek diyor ki:

  ticaret lisesi muhasebe mezunuuyum.açıköğretimi yarıda bıraktm kaydımı sildirmedim.aradan 10 sene geçti tekrar kayıt yaptırmak istiyorum-.ne yapmalıyım.ygs ye mi giricem yoksa direk kayıt yaptırabilir miyim?

 2. nazli diyor ki:

  Merhaba, ben mezun oldum, tercih yapip bir bölümü kazandım fakat gitmedim. Bir sene daha hazırlanıp sınav a girdiğimde okul puanim yaryarıya düşüyormus, meslek mezunu olduğum için atıyorum bu sene grafik tasarımına yine sınavsız geçiş yapabilir miyim yoksa 1 sene kaybim olduğu için ve biyeri kazanıp gitmediğim için etkisi olur mu?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer bu yıl yerleştiğiniz programa sınavsız geçişle değilde YGS puanı ile yerleştiyseniz okuldan gelen puanınız yarıya düşer. Sınavsı tercihte bulunduğunuz bölümler için bu önemli değil.

 3. semih şafak diyor ki:

  hocam ben kendı tercihlerimi yaptım mekantronik ve elektrik elektronık de seçtim teknik elektrık elektronık mezunuyum ben uzaktan veya açıkdan okumak istiyorum yapacagım her hangı bir tercih kesin girermiyim okula direk gecıs hakkım var. seçimi yaptım

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkı olması istediğiniz okul yada programa yerleşebileceğiniz anlamına gelmez.Programların yanında yazan min. puan ve yerleştirme öncelikleri değerleri sizinkine uyarsa yerleşirsiniz.

 4. hakan diyor ki:

  Hocam merhaba ben elektırık elektronık acık lıse okuyorum 10 kıredım kaldı fakat sınavsız gecıs tarıhını kacırdımmı acaba yada daha mezun olmadan nasıl sınavsız gecıs yapabılırım olmuyorsa ek kontejyanımı beklemelıyım yardımcı olursanız sevınırım tesekkurler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer ocak ayında başvuru yaptıysanız 7-17 temmuz tarihlerinde tercih yapmaliydiniz.ağustos ve eyluldeki ek sinavla bitirme sansiniz verdi.artik ek yerleştirmeleri bekleyeceksiniz.

 5. mehmet diyor ki:

  Diplomamda elektirik-eloktronik mezunu yaziyor is sagli gi gozukmuyor 1497 elektiriklere gozukuyor ama meslek liselerinde baska elektirik bolumu yokki yani bende ordaki elektirik olarak gozukuyorum ve is sagligina gidiyorum dimi admin bey

 6. Dogukan diyor ki:

  Merhaba hocam. İş sağlığı ve güvenliği bölümüne elektrik bölümü mezunları sınavsız geçiş yapabiliyor. Elektrik- elektronik tesisat ve pano monitörlüğü mezunuyum benimde iş sağlığı ve güvenliği bölümüne sınavsız geçiş hakkım var mıdır? Burda gözükmüyor ama, başka bir osys2014.net sitesindeki rehberde var gözüküyor. Teşekkür ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   1491-Elektrik kodlu mezunlar seçebiliyor. Diğer elektrik elektronik mezunlarının sınavsız geçiş bölümü değil. 7 Temmuz’da yayınlanan en son kılavuz en geçerli olandır. Kılavuzda 403. sayfaya Bakınız.

 7. alper61 diyor ki:

  Ben meslek lisesi elektrik bölümünden mezunum .önlisans okuyodum yarıda bıraktım çıkışımı aldım okuldan ygs sınavına girdim.barajı geçemedim sınavsız geçiş hakkım var mı

 8. mehmet diyor ki:

  Merhabalar 2013 End. Meslek Lisesi Elektirik Elektronik Mezunuyum 56.25 Diploma Puanım Sınava Girdim Fakat İstediğim Şekilde Puan Alamadım dikey Geçiş Hakkına SAhipim Hangi Ünv TErcih Yapabilirim Yardımcı Olursanız Sevinirin

  SAYGILAR….

 9. Kürşat diyor ki:

  Elektrik ve elektronik mezunuyum, açıköğretimde hangi bölümlere sınavsız geçiş hakkından yararlanabilirim hocam?

 10. servet diyor ki:

  mrb bn 2012 yılında elektrik-elektronik teknolojisi büro makineleri bölümü mezunuyum.biyomedikal bölümüne drekt geçiş yapabilme hakkım varmı

  • alperturkoglu diyor ki:

   Kılavuzda büro makineleri alt dalı görünmüyor. Eğer Elektrik Elektronik bölümüne aitse bu sayfada tablonun sağında yer alan bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var. Biyomedikal’de bunların arasında.

 11. Mustafa ALTINTAŞ diyor ki:

  Merhaba Hocam;
  02.09.2013 tarihinde Açık Meslek Lisesi Elektrik-elektronik teknolojisi bölümünden mezun oldum. 2014 YGS sınavına girdim fakat başarılı olamadım sınavsız hakkımı kullanmak istiyorum. sınavsız geçiş hakkımı kullanarak Ankara AÖF hangi bölümlere kayıt yaptırma hakkım var ? Teşekkürler

 12. melih diyor ki:

  merhaba, ben 2013 elektrik elektronik teknolojisi pano montörlüğü bölümünden mezunum.

  bu sene 40 tl olan sınav ücretini yatırdım. sınava girmeden grafik tasarımı ya da radyo ve televizyon teknolojisi bölümlerine geçiş hakkım var mı ?

  hiç sınava girmesem başvurular açıldığında bu bölümlere başvurabilir miyim ?

  cevabınızı bekliyorum teşekkürler

 13. Cenk diyor ki:

  Mrb. end. elektronik 2003 yılı mezunuyum. Açık öğretimde işletme yada sosyal hizmetler okumak istiyorum. Bu bölümlere sınavlı yada sınavsız nasıl girme imkanımız varmı.Şimdiden teşekkürler…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş olan bölümler olmadığından, bankaya 40 TL yatırarak ÖSYM başvuru merkezinde formun 22.maddesini “YGS’ye girmek istiyorum” şeklinde işaretleyeceksiniz. YGS herhangi bir puan türünde 140 ve üzerinde almanız halinde istediğiniz aöf programına tercihte bulunup yerleşebilirsiniz.

 14. Elif diyor ki:

  Merhaba, kardeşim bir endüstri meslek lisesinin Elektrik Elektronik bölümünün 2008 mezunlarından. Açık öğretime sınavsız geçiş yapmak istiyor. Ancak yerleşememe durumu olabilir mi? Sınava girip yerleşmeye çalışması daha mı mantıklıdır. Rica etsem yardımcı olabilir misiniz?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Açıköğretim’de elektrik-elektronik mezunlarının yerleşebileceği sadece 1 tane sınavsız geçiş bölümü var. “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı” Kontenjan sınırlaması olmadığı için 15 Ocak’a kadar ÖSYM başvuru merkezleri aracılığı ile sınavsız geçiş başvurusunda bulunup, Temmuz ayında da tercihte bulunduğunda %100 yerleşir. Ancak bölümün 20 günlük zorunlu stajı olduğunu da hatırlatayım.

   • Elif diyor ki:

    Desteğiniz ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Karar verme konusunda çok yardımcı oldunuz. Tekrar teşekkürler. Hoşçakalın :)

    • Elif diyor ki:

     Bir sorum daha olacaktı.Atlamışım. Bölümünün sadece elektronik olması durumu değiştirir mi?

    • alperturkoglu diyor ki:

     Rica ederim. Faydalı olabiliyorsak ne mutlu.

     • Elif diyor ki:

      Alper Bey, biraz abarttım soru sormayı affınıza sıgınarak yazıyorum. Kardeşim Elektronik Haberleşme bölümünde okumak istiyor. Sınava girip barajı geçmesi durumunda bu bölüme yerleşebilir mi? Barajı geçememe durumunda sanırım Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı da dahil olmak üzere yerleşme şansı kalmıyor. Doğru mudur?

      • alperturkoglu diyor ki:

       Estafirullah iyiki sordunuz.Daha önce yazdığım Elektrik Üretim, iletim ve dağıtım bölümü ve Elektronik haberleşme bölümü kardeşinizin zaten sınavsız geçiş bölümü.Bu bölümleri tercih etmek için sınava girmesine dolayısı ile barajı geçmesine gerek yok. Elektronik haberleşme örgün programına Sınavsız geçiş yerleştirme önceliklerine göre önceki mezunlardan alan yerleri tercih ederse yerleşebilir. Şu sayfadan tablonun son sütununa bakarsanız yerleştirme önceliklerindeki ilk sayı değeri mezuniyet yılını göstermektedir. Mesela en başta yer alan Çukurova Ü. Uzaktan eğitime 95 mezunu öğrenci yerleşebilmiştir. Diğerlerini siz inceleyebilirsiniz. Elektrik Üretim, iletim ve dağıtım bölümü aöf programına ise sadece tercihte bulunması yeterli olacaktır.

     • Elif diyor ki:

      Alper Bey, anladığım kadarı ile kısaca sınavsız geçiş yapacaksa Elektronik Haberleşme bölümünün örgün eğitimlerine de yerleşebilir, bu meslek lisesinin bir getiri demek istediniz. Ancak Anadolu Üniversitesinin açık öğretim fakültesinde “sınavsız geçiş” ile yapabileceği tek bölüm Elektrik Üretim/iletim/dağıtım. (açık öğretim fakültesinin Elektronik haberleşme bölümüne sınavsız geçme şansı yok sanırım)

      Son sorularım : )
      1) “Sınava girip” Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim fakültesinin Elektronik Haberleşme bölümüne yerleşebilmesi söz konusu olabilir mi?

      2) Verdiğiniz linkte var olan son kolonu boş olan Kırıkkale Üniversitesi (Uzaktan Eğitim) bölümüne sınavsız geçişi yapması mümkün mü? Son kolon boş olduğu için aklım karıstı.
      Yardımlarınız için minnettarım :)

      • alperturkoglu diyor ki:

       1-Elektronik Haberleşme bölümünün aöf bölümü zaten yok. Aslında şunu tam olarak anlamanızı istiyorum. Elektrik Üretim, iletim,dağıtım bölümü dışında elektrik aöf bölümü yok. Olsaydı geçiş şansı olurdu.
       2-Kolonu boş olanlar haricinde 2008 (08) ve önceki mezunların yerleşebildiği örgün programlara da yerleşme şansı var.

 15. enis diyor ki:

  merhaba ben 2013 elektrik tesisatçılığı pano monutörlüğü mezunuyum.2 yıllık geçişler yukarda yazdıklarn mı oluyor? uçak teknolojisi falanda var onun için sordum

 16. selçuk diyor ki:

  merhaba;

  öncelikle böyle yararlı bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim.
  Ben 1995 EML tonr-tesvite mezunuyum sınavsız geçişte hangi bölümleri tercih edebilirim .
  Ayrıca farklı bir branş olarak sağlık bölümlerinde tercih hakkım bulunuyor mu?

  teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tercih edebileceğiniz bölümler aşağıdadır. Sağlık bölümleri sınavsız geçişle tercih edemezsiniz, YGS puanınızın olması lazım.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
   Endüstriyel Kalıpçılık 2
   Gemi Makineleri İşletme 2
   Grafik Tasarımı 2
   İş Makineleri Operatörlüğü 2
   Makine 2
   Mekatronik 2
   Metalurji 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Otomotiv Teknolojisi 2
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Tarım Makineleri 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve DepolamaTeknolojisi 2

 17. turan diyor ki:

  merhaba ben 2004 meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum.sınavsız geçiş yapabilirmiyim açık öğretime ve nerelere yapabilirim?sınavsız geçiş hakkım halen varmıdır?teşekkürler

 18. nur diyor ki:

  elektrik elektronik meslek lisesi mezunu aöf de hangi bölümlere sınavsız geçiş yapabilir

 19. eda diyor ki:

  mrb öncelikle ben açıköğretim lisesinden mezunum.23 martta olacak olan ygs sınavına giricem.2-15 ocak tarihleri arasında başvuru yapılıyormuş.BU ücreti bankaya yatırdıktan sonra yakınımdaki bir liseye gidip form doldurmak mı gerekiyor bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.Ayrıca düz lise mezunu olanlar sınavsız geçiş yapabilirler mi ve hangi bölümleri okuyabilirler çok acil lütfen yardımcı olun.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Son sorunuzdan başlayım. Düz lise mezunları sınavsız geçiş yapamaz. Bankaya 40 TL yatırıp dekontu ile gideceksiniz.Formu yayınlandığında internetten indirip doldurabilir yada başvuru için gittiğiniz yerden de temin edebilirsiniz. Tüm bölümleri tercih etme hakkınız var. Ancak önce sınavsız geçiş öğrencileri yerleştirilir kontenjan kalırsa siz de yerleştirilirsiniz.

 20. Sercan diyor ki:

  Merhaba,

  Meslek Lisesi Elektrik bölümü 2005 mezunuyum 2014 de ygs ye başvurarak sınava girmeden açık öğretim okuyabilir miyim.
  Yukarıda belirtilen bölümlere göz attığımda Grafik tasarım olduğunu gördüm bu bölümde okuyabilirmiyim seçebileceğimiz bölümler solda kodları ile birlikte yazılı olanlar mı yoksa sağdaki kısımda bulunanlar mı.

  Paylaşımlar içinde ayrıca teşekkür ederim böyle bir hakkım olduğunu bilmiyorum.

  • alperturkoglu diyor ki:

   YGS başvurusunda bulunmanız halinde Açıköğretim bölümü olarak “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı” bölümünü okuyabilirsiniz. Grafik tasarım alanı da sınavsız geçiş alanınız ancak aöf programı bulunmuyor.

   • MONDEO_46 diyor ki:

    SLM BEN ELEKTRİK-ELEKTRONİK BÖLÜMÜ ENDÜSTRİYEL BAKIM ONARIM DALI 11,SINIF ÖGRENCİSİYİM ACEBA UCAK TEKNİSYENLİGİNE GECİŞ YAPABİLİRMİYİM SINAVA FLN GEREK VARMIDIR?

    • alperturkoglu diyor ki:

     Uçak teknoloji bölümüne sınavsız geçiş hakkınız var. Sınava girmeden 2016 Ocak ayında başvuru yapıp Temmuz 2016’da da tercih yaparsınız.

 21. Caner diyor ki:

  Selamun Aleyküm. Ben end. mes. metal teknolojisi mezunuyum. İtfaiyecilik bölümü 2 yıllığa geçebilirmiyim?

 22. zeynel diyor ki:

  Ben meslek lisesi son sınıfım uçak teknolojisine derek geç yapabilir miyim

  • admin diyor ki:

   Bölüm yazmamışsınız. Tahmini olarak söyleyeyim. Eğer elektrik elektronik bölümü mezunu olacaksanız zaten bu sayfada sınavsız geçiş bölümünüz olduğu yazıyor. Ancak daha önceki yıllardaki yerleştirme önceliklerine baktığımızda Anadolu Tekniklere öncelik verildiğini ve OBP puanınızın oldukça yüksek olması gerektiğini de hatırlatmak isterim.

 23. mustafa aslan diyor ki:

  ösym şifremi unutmuşum nasıl alabilirim burdan yardımcı olurmusunuz…..

 24. mustafa aslan diyor ki:

  elektrik bölümüne nasıl geçebilirım sınavsız hakkım varmı…

 25. burhan diyor ki:

  meslek lisesi elk – elo mezunu olanlar sivil savunma ve itfaiciliği geçiş yapabilir mi daha önceden alıyorlarmış örnekleride var hem bizim bölümümüzde otomotivin ne alakasıvar geçiş yapabiliyoruz ?

  • admin diyor ki:

   Maalesef bu bölüm sizin sınavsız geçiş alanınız değil. şeklinde sorunuza cevap verdim soruyu tekrar sormuşsunuz.
   Ne alakası var sorusunu resmi olmayan benim sitem yerine ÖSYM’nin resmi adres yada telefonlarına iletebilirsiniz. Ben kılavuzda yer alan bilgileri sizinle paylaşıyor, sorularınıza yine kılavuza göre cevap vermeye çalışıyorum.

 26. burhan diyor ki:

  merhaba ben endüstri mslek lisesi elk-elo bölümü okuyorum be sene mezun olccam 2 yıllık sınavsız geçişle sivil savunma ve itfaiyecileğe geçiş yapabilir miyim ?

 27. anıl filiz diyor ki:

  bergama anadolu meslek ls elektrik elektronik pano tesisat meznm 2 yıllık yatay gecişle yük. ögrenim görmek istiyorum mesligime uygun ünevirsite arıyorum yardım edecek arkadaşlara şimdiden tşkr ediyrm

  • admin diyor ki:

   Görüp de fikir vermek isteyenlere açık olması için mesajınızı onaylıyorum. Ancak burada forumlar gibi mesajlaşma pek olmuyor.

 28. özgür diyor ki:

  benim b kac sorum olucak ama öncelikle bizlere bu kadar yardımcı olduğunuz için herkez adına teşşekkür ederim tebrik ediyorum sizi..

  meslek lisesi elektrik elektronik 2010 mezunuyum. diploma notum 51.11 sizin sitenizden öğrendiğim ve hesabladığım kadarıyla OBP’nım 255.55 doğrumu hesablamışım ?

  Tıp elektroniği adı altında öysm nin sorgulama sayfasında arama yaptığım zaman cıkmıyor yanlıs mı yazıyorum acaba ?

  OBP puanımızın hangi üniversiteye hangi programa yetip yetmediğini nasıl görebiliriz. Faruk arkadaşımıza verdiğiniz bu sayfa adı altındaki taban puanlarınamı bakmamız geriyor ?

  • özgür diyor ki:

   evet yanlıs yapıyomuşum aramıyı :)) tıp elekroniği değil biyomedikal cihaz teknolojisiymiş :)

  • admin diyor ki:

   Teşekkür ederim.
   Puanınızı doğru hesaplamışsınız. 2 yıllık programlarda dediğiniz bölüm yerine acaba Biyomedikal Cihaz Teknolojisi gelmiş olabilir mi?
   OBP puan hesaplaması bu yıl değiştiği için bu sayfadaki değerler yanıltıcı olabilir. Ancak yinede yerleştirme önceliğ değerleri fikir verebilir. En azından kontenjanın sınavsız geçişle dolup dolmadığı, meteb dışı öğrenci alıp almadığı, daha önceki mezunların yerleşip yerleşemediği gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Burada yer alan bilgileri nasıl anlayacağınızı da şurada anlattım.

   • sekan güler diyor ki:

    aaarkadaşlar bn elektrik elktronik bölümnde 2.sınıf ögögrencisiyim 3.sınıf da dal seçmemiz gerekiyor dadallar ise şunlar
    izelektrik tesisatçılıgı ve pano monütörlügü
    elektronik taşıyıcılar asansör vb
    sizce bu 2 daldan hangisnde çabuk iş bulurum ve dadaha fazla gelir elde ederim ayriyetten hangi dalda ününiversitede mühendislige kolay bir şekilde gigidebilirim

 29. faruk diyor ki:

  Merhaba abicim,ben anodolu meslek lisesi elektrik elektronik mezunuyum ygs ye girdim fakay tercihlerdr istedigim yer olmassa direk gecis hakkimi juklanmak istiyorum,ucak bakimi teknisyenligi hangi illerdr var ve okul diploma puanim 60 gitme imkanim yuksekmidir 2012 mezunuyum,ve tervih taparken okul kodlarino nerdrn alacagim,simdidrn tesekkurler

  • admin diyor ki:

   Uçak Bakım Teknisyenliği lisedeki adı, Meslek yüksek okulunda Uçak Teknolojisi diye geçiyor. Bu sayfada hangi illerde, okullarda olduğunu ve kontenjanlarını görebilirsiniz.

 30. kalkan44 diyor ki:

  mrb ben uçuk elektronıgı veya tıp elektıronıgı istıyorum bu bölümlerin iş kımkanı nasıl ii işler buluna bılırmı…

  • admin diyor ki:

   Rehber öğretmen değilim sadece sınavsız geçişle ilgilenen müdür yardımcısıyım. Bu nedenle sorunuzun cevabını bilmiyorum.

 31. muhammed ali. diyor ki:

  süleyman hangi işi severek yapcaksan eyer onu seç

 32. süleyman diyor ki:

  arkadaşlar bende teknis lise elektirik bölümü okluyorum sizce sen güzel bölüm hangisi kararsız kalmaşım

 33. apaydin diyor ki:

  teşekkürler yararlı bilgiler..

 34. audi_s5 diyor ki:

  bayagida bolum varmis.Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık
Erkek bebek isimleri için erkek isimleri sitemiz. Toplist Sitesi- Bedava Link Ekle Sınava Hazırlık Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.