Tercih Yaparsam YKS Puanım Düşer Mi?

YKS puanım düşer mi
4.4/5 - (5 oy)

Tercih Yaparsam YKS Puanım Düşer Mi? Üniversite sınavına giren öğrencilerin merak ettiği konulardan biridir. “Geçen sene üniversiteye yerleştim bu sene puanım düşer mi?”,“Puanım ne kadar düşer?” ,”TYT ya da AYT Puanım Hangi Durumlarda Düşer Yada Düşmez, “Tercih yaptım yerleşemedim puanım düşer mi?”.  “Üniversite tercihlerinde tercih yapıp gitmeyince kaç puan düşer?”, “Üniversite tercihlerinde puan kesilmesi nedir?” Bununla ilgili değişik sorular var akıllarda. Öncelikle bu uygulamanın mantığını anlamak gerekir. ÖSYM bir nevi tercihinizi yaparken dikkatli olun diyor. Gitmeyeceğiniz bir bölümü tercih ederek başkasının önünü kesmeyin istiyor. Bu nedenle tercihlerimizi yaparken bu hususa dikkat etmeliyiz.

Bazı adaylar geçen sene sınavı kazandım (barajı geçtim) ama tercihte bulunmadım. Üniversite puanım kırılır mı diye soruyor. Bu sorunun cevabı, Hayır puanınız düşmez. Tercih etmediğiniz için ve dolayısıyla her hangi bir bölüme yerleşemediğiniz için puanınız kırılmaz.

Peki üniversite (TYT ya da AYT) puanım hangi durumlarda düşer yada düşmez?

Bu soruya cevap verirken ÖSYM kılavuzundaki açıklamaları kaynak alarak cevaplayacağım.

ÖSYM Kılavuzunda “YKS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt olan adaylar, 2023-YKS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilirken OBP’ye uygulanacak katsayılar yarıya düşürülecektir. 2022-YKS’de özel yetenek sınavı sonucu kayıt olanların bilgisi, Yükseköğretim Bilgi Sisteminden (YÖKSİS) alınacak ve bu adayların OBP’lerinin çarpılacağı katsayıları yarıya düşürülecektir. “ denmektedir.

Örneğin, diploma notu 70 olan bir öğrencinin 0,12 katsayılı ek puanı 42 iken bir sonraki yıl 21 olarak hesaplanacaktır. Ya da 0,18 katsayılı ek puanı 63 iken 31,5 olarak hesaplanacaktır.

tercih yaparsam puanım düşer mi

Puanınızın yarıya düştüğü durumlar:

Üniversite okurken tekrar sınava girince kaç puan düşer?

Tercih yapıp yerleşirsek puanımız düşer mi?

 • Normal örgün öğretim ya da açık öğretim için sınavı kazanıp, tercihlerinizde de yerleştiyseniz puanınız düşecektir,
 • Tercih ettiğiniz bölüme yerleştiyseniz ve bölümün istediği yetenek sınavlarına girerek kesin kayıt hakkı kazandıysanız; fakat kayıt yaptırmadıysanız da puan kaybı yaşamanız kaçınılmazdır.
 • Bölüm fark etmeksizin 2 yıllık ya da 4 yıllık eğitim sunan bir üniversiteye yerleştiyseniz ve bir sonraki sene yeniden sınava girmek isterseniz puan kesintisi yaşarsınız.
 • Tüm bunlara rağmen istediğiniz bölüm için tercih yaparsanız ancak gelmezse hiçbir puan kesintiniz olmaz.

Puanınızın düşmediği durumlar:

 • YKS sınavına girerek tercih yaparsanız ve istediğiniz bölümü kazanamazsanız puanınız düşmez.
 • Tercihleriniz sonucu kontenjanı olmayan bir bölüm kazansanız dahi puanınız düşmez.
 • Meslek lisesi mezunuysanız ve sınavsız geçiş hakkınızı kullanarak ön lisans bölümlerine yerleşebilirsiniz. Ancak bu şekilde bir tercih yapmak istemezseniz, puan kaybı yaşamazsınız.
 • Sınavı kazanarak tercih yapmanıza ve yerleşmenize rağmen henüz lise diplomasını alamadıysanız, bu durumu ÖSYM’ye bildirmek şartı ile puan kaybı yaşamazsınız.

Geçen sene bir bölüme yerleştirilen ancak liseden mezun olamadığı için yüksek öğretime kayıt yaptıramayanların durumu ne olacak?

Yükseköğretim Yürütme Kurulunca, YKS ile bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da 2021 yılı kayıt tarihlerinde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılmasına, bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini 31 Aralık 2022 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtlarının yapılmasına, bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtlarının silinmesine ve bu durumda olup belirlenen kayıt tarihlerinde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtlarının yapılmayacağına karar verilmiştir.

Bu karar gereği; 2022-YKS için lise son sınıf öğrenci durumunda eğitim bilgisi mevcut olup 2022-YKS ’de bir yükseköğretim programına yerleştirildiği hâlde belirtilen tarihe kadar mezun olamadığı için yerleştirildiği programa kayıt yaptıramayan adaylardan, 2023-YKS’yebaşvuranların OBP’lerinin çarpılacağı katsayılar yarıya düşürülmeyecektir. Bu durumdaki adayların MEB e-okuldaki bilgileri dikkate alınacağından adayların ayrıca ÖSYM’ye dilekçe/belge göndermesi gerekmemektedir. (2022 YKS Kılavuzu 33.sayfa)

Üniversite Puanları Her Yıl artık Düşük mü Hesaplanacak?

Hayır. Sadece ÖSYM’ce yerleştirildiğiniz eğitim öğretim yılından bir sonraki yıl için bu uygulama geçerlidir. Yani 2022 de yerleşen adayın puanı bir sene sonraki yıl yani 2023’de puanı düşer. (2024 yılında normal hesaplanır) Ancak 2022’de yerleşmemiş olan aday 2023 yılında tekrar sınava girecek olursa o sene puanı düşmez.

Üniversite tercih yapıp gitmemek kaç puan düşer?

Üniversiteye gidip tekrar sınava girmek kaç puan düşer?

Tercih yapılmazsa OBP düşer mi?

Yerleştirme Puanı hangi durumlarda kesilir?

Üniversite okurken tekrar sınava girince kaç puan düşer?

Tercih yapıp yerleşince puan ne kadar düşer?

Tercih yapmadım okul puanım düşer mi?

Msü tercih yapıp gitmezsek ne olur?

Tercih yapıp yerleşince kaç puan düşer?

Tercih yapıp yerleşemeyince puan düşer mi 2021?

Tercih yaptım ama kazanamadım puanım düşer mi?

 

3 yorum

 1. merhaba ben 2021 yılında 2 yıllık bir bölüme yerleştim 1. sınıfı bitirince 2022 de sınava girdim ve puanım yarıya düştü tercih yaptım ve başka bir bölümü kazandım sorum şu eğer kazandığım ikinci üniversiteye kayıt yapmazsam 2023 te sınava girince puanım tekrar yarıya düşer mi ? eğer yerleştikten sonra puanım düşerse okuldan kaydımı sildirmeyeceğim eğer düşmezse tekrar sınava hazırlanacağım

 2. merhabalar ben 2020 meslek lisesi mezunuyum o yıl girdiğim yks sınavında tercih yapmadım bu yıl girdiğimde ise açıköğretim 2 senelik bilgisayar programcılığı bölümünü kazandım lisede de aynı bölümü okumuştum ek puan ile yerleştim fakat o okula gitmek istemiyorum yinede obp ve diploma puanım kesilir mi

 3. merhaba ben 2022 yks sınavına girdim tercih yaptım ama 13. sıradaki tercihim geldi ben aslında bu bölümü istemiyorum ne yapabilirim? ek kontenjandan başka okul ve bölüme yazılabilir miyim? bunun için ne kadar beklemem ve yerleştiğim bölümden çıkmam için ne yapmam gerekiyor ?

 4. Merhabalar. Ben 2017 yılındaki sınav ile yerleştim ve 2020 de mezun oldum. Ardından aynı yıl yeniden tyt sınavı ile tercih yaparak Aöf kaydı yaptırdım. Sonrasında ikinci dönemde harcı yatırmadım ve böylece kaydım donmuş oldu. Bu yıl 2022 tyt ile tercih yaparken obp puanımda kırılma olur mu acaba?

 5. İyi günler hocam sorum şu şekilde;
  Maol de aol geçişlerde yerleştirme puani 220 olan bi ogrencinin puani düşermi düşerse ne kadar düşer kazandığı universite bölümüne gitmekte sıkıntı olurmu

  • Meslek Lisesi alan/dal derslerinden aldığınız kredi kadar düşer.(Bunu öğrenci girişi yaparak sistemden görebilirsiniz.) Eğer okuduğunuz meslek lisesi programının devamı olan bir bölüm tercih edecekseniz mezuniyet puanınızın 5 ve 0,18 ile çarpımı kadar puan alacaksınız. Alan dışı bir bölüm düşünüyorsanız maol ya da aol mezunu olmanız çok etkilemez.

 6. iyi günler, ben lisans mezunuyum. sınavsız ikinci üniversite kapsamında Aanadolu üniv. Açıköğretim sosyoloji bölümüne kaydımı yapacağım. Ancak 2021 YKS ye de girmeyi ve örgün bir lisans daha okumayı düşünüyorum. Açık öğretim kaydı yaptığım için bu şekilde 2021 YKS tercihlerinde okuldan gelen puanım kırılması söz konusu mu? teşekkürler

 7. Merhaba ben 2018 yılında bir üniversiteye yerleştim ancak yatay geçiş yapıp başka okula geçtim 2.yıl 2019 yılında geri dönme hakkımı kullanarak asıl kazandığım okula geri göndüm 2019 yılında da sınava girdim ancak yerleşmedim 2020 de puanım düşer mi merkexi puan ile geçiş yaptığımdan dolayı düşmez diye düşünüyorum çünkü 2018. Puanımı kullanarak devam ettim tekrar başka bir puan işen yerleşmedim sizin cevabınızı bekliyorum ?

 8. Merhabalar ben bu yıl iktisat bölümüne yerleştim ancak bölümü sevemediğimden dolayı kaydımı sildireceğim. Tekrardan sınava gireceğim okul puanımın yarısının kesileceğini biliyorum yalnız başka sitelerde eğer sınıfta kalırsam okul puanımın kesilmeyeceğine dair söylentiler de mevcut bu konu hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

 9. Merhaba, öncelikle yorumlar ve cevaplar için teşekkürler. Bu dönem üniversiteden mezun oldum ancak seneye tekrar üniversite sınavına gireceğim; sınavdan aldığım puana okul puanım ekleniyor mu, yoksa kesiliyor mu ? Bilgi verirseniz çok sevinirim iyi günler.

 10. 2015 önlisans kazandım 2017 kayıt dondurdum tekrar sınava girmiştim puanda kesilme olmadı2017 tekrar önlisansa yerleştim 2019 yks ye gireçeğim okul puanında kesilme olur mu?

 11. iyi günler,
  ben tyt ye girip ayt ye girmesem (tercih te yapmıcam) ondan sonraki sınava tekrar girsem bu kez tyt-ayt ye girsem okul puanımda veya normal puanımda düşüş olurmu ?

   • @alperturkoglu Merhaba,gectigimiz 2 sene de sınava girdim.İlk senem de ek puanı aldım ancak üniversite egitimini yarıda kesip kaydımı sildim.Ardından gectigimiz sene yeniden sınava girdim ve bekledigim gibi puanım kesildi ve tercih yapmadım.Bu sene yeniden girecegim ancak merak ettigim konu OSYM’de secim yaparken ki egitim durumunda ”Kaydım Silindi” secenegini gecen sene secmistim.Bu sene de mi onu secmem gerekiyor? Yani puanım bu sene de kesilebilir korkusuyla henüz basvurmadım.Yardımcı olursanız sevinirim..

 12. Merhaba önlisans açık öğretim yazsam seneye tekrar sınava gırdıgımde puanım kırılır mı ?
  Ya da hangi bolumleri yazıp yerlesınce puanım kırılmaz ? Meslek lısesı ogrencısıyım.

 13. HOCAM LİSEDEN ÇİFT DİPLOMAMAM VAR BİR MESLEK LİSESİ BİR NORMAL LİSE. İKİSİNİN OBP PUANLARI FARKLI BU SENE MESLEK LİSESİNİN DİPLOMASIYLA YERLEŞSSEM SENEYE DE NORMAL DİPLOMA PUANIMLA YERLEŞSSEM PUANIM DÜŞER Mİ?

 14. Merhabalar.Lütfen yardım eder misiniz? ÖSYM dahil hiç bir yerde sorumun cevabını bulamadım.Ben 2016da ygs puanım ile önlians bir bölüme yerleştim.Bu bölümü okurken aynı zamanda 2017 yılında tekrar YGS ye girdim ve yine önlisans olan başka bir bölüm geldi.Kayıt yaptırmadım.Fakat 2017 de kazandığım önlisans bölümünü “ek puanlı” olarak kazandım.(sağlık meslek lisesi mezunuyum) ÖSYM nin puan kırma işlemi 1 yıl geçerli bildiğiniz üzere, yani eğer 2017 de bir yer kazanmasaydım bu yıl 2018 de yine OBP puanımı tam alacaktım.Geçen yıl da yerleştiğim için OBP yarıya inecek diye biliyorum.Gelgelelim ki ÖSYM nin açıklamasına göre eğer adaylar “sınavsız geçiş hakkı” ile yerleştiyse sonraki yıl puanında düşme olmaz diyor.Sınavsız geçiş ile ek puanlı yerleştirme aynı işlevi görür mü? (sınavsız geçiş kaldırılınca yerine ek puanlı sistem getirildi) Özet olarak 2018 yılında OBP yarıya inecek mi yoksa bu yıl tam puan mı alacağım? (ortaöğretim başarı puanım 48 idi) Benim gibi adaylar eminim ki var. Saygılarımla… Her şey için teşekkürler.

 15. Merhabalar,ben 2015 te tercih yaptım ve bir lisans proğramını kazandım ama gitmedim.Ardından 2016 da tekrar sınava tekrar girdim yine bir lisans proğramını okumaya başladım.Bir sonraki sene için de merkezi yatay geçişle başka bir lisans proğramına kayıt oldum ama ders kredileri uyuşmadığından tekrar 1.sınıftan başlamak zorunda kaldım .Bu yıl tekrar üniversite sınavına girecem,puanım da düşme olur mu.Yanıtlarsanız çok sevinirim.

 16. Hocam merhaba, ben 2016 da ygs ile bir yer kazandım.Bu yıl tekrar sınava gireceğim.Bu defa LYS (yeni ismi AYT) ile tercih yapacağım 4 yıllık bölümler için. Okul puanım yarıya düşer mi?Daha önce hiç LYSye girmedim.

 17. BEN GEÇEN SENE ÜNİVERSİTEYE KAYIT OLDUM AMA DONDURUCAM BU SENE GEÇEN SENENİN PUANINI KULLANABİLİYO MUYUM? BİDE AÇIKTAN OKUMAK İÇİN TEKRAR SINAVA GİRMEM GEREKEBİLİR Mİ? TEŞEKKÜRLER

 18. Hocam 2016 Sağlık meslek lisesi acil tıp teknisyenliği mezunuyum. Mezun olduğum sene ek puanlarımız kalktı ve ben bir üst bölümüm olan bölüme yerleşemedim. Lysden Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümüne yerleştim. 2 sınıfım yerleşme dönemimden bu yana 2 yıl geçti. Okuduğum üniversitenin 2. öğretim ilk ve acil yardım bölümüne kayıt yaptırmak istiyorum. 2018 sınavında ek puanım gelir mi ve iki örgün öğretimi aynı anda okuyabilirmiyim. Araştırdım yök kararıyla değişmiş kurallar teyit etmek istedim teşekkür ederim.

 19. merhaba ben 2016 da lisans programına yerleştim. 2017 de sınava girmedim. bu yıl tekrarsınava girip ankara ünüversitesi shmyo tıbbi labaratuvar bölümünü yazmak istiyorum . ilk sorum tyt puanı ile yerleşeceğim bir bölüm olduugu için fen yapmasam da olurr mu ikinci sorum ise okulunverdiği puanim düşer mi. şimideden teşekkür ederimm..:)

 20. merhaba. 2013 yılında TM-1 puanıyla bir bölüme yerleştim. bu merkezi yerleştirme puanı ile bahar döneminde başka bir üniversitedeki başka bir bölüme yatay geçiş yapabilir miyim? TM-1 ile girdiysem örneğin MF ya da yabancı dil bölümlerinden birine geçiş yapabilir miyim?

  eğer ikinci dönemde yatay geçiş yaparsam 2018’deki sınavlara(yeni adıyla YKS ve TYT) girdiğimde puanım düşer mi?

  teşekkürler.

 21. Admin 2017 da girdiğim ygs_lys sınavında barajı geçtim tercih yaptım ve hiç bir yer tutmadı 2018 yılında gireceğim sınavda herhangi bir puanımın kesilmesi söz konusumudur.

 22. merhaba ben geçen sene aöftercih yaptım alım puanı direk 150’ydi. bende boşa gitmesin sene diye tercih yaptım şimdi sınava gircem obp puanım yarıya mı düşecek?

 23. Merhaba. Ben bu yaz (2017) yazında Gazi Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı bölümüne yerleştim. DİL3 Puan türünden öğrenci alınıyordu. Üniversiteyi kazandım. Devamsızlıklar işlenmeden kaydımı sildirdim. Bu sene Eşit Ağırlık puan türünden sınava girmeyi düşünüyorum. Daha önceden DİL puan türüyle yerleştim bu sene Eşit Ağırlıktan yerleşirsem OBP’de kesinti oluyor mu bir bilginiz var mı ? Çevremdeki bazı insanlar farklı alanda sınava girip tercih yaparsan OBP puanın düşmez dediler. Ben de genel olarak yerleşince bir dahaki sene hangi alan olursa olsun puanda kesinti oluyor diye biliyorum. Sizce ben mi doğru biliyorum onlar mı? Teşekkürler 🙂

 24. merhaba ben geçen sene ygs ye girdim. Aldığım puan ile açık öğretime başvurmuştum. tercihlerimden biri geldi ve kaydımı yaptırdım. Bu sene yks sınavlarına gireceğim geçen sene bu tercihi yapığım ve yerleştiğim için puanım düşecek mi ?
  Seneye de girersem sınava düşüyorsa yine düşer mi ?

 25. ben 2017 meslek lisesi mezunuyum iki yıllık bir bölümün birinci sınıfındayımbu yıl sınava girsem okul puaanım düşer mi? bir yıl ara versem gelecek yıl girsem sınava yine okul puanım düşer mi

 26. admin ben bu sene astsubay m.y.o ya gittim ailevi bir sebepten geri dönmek zorunda kaldım ben buraya gittiğim için seneye gireceğim ygs sınavında puanım kesilirmi ne kadar kesilir bilgin varmı yardımcı olursan çok sevinirim

 27. ben 2016 yılında obp ile sınavsız geçiş hakkımı kullanarak bir üniversiteye yerleştim. o yıl ygs’ye girdim ama lys’ye girmedim. bu sene mezun oluyorum ve ikinci üniversite için tekrar ygs lysye gireceğim. puanımda her hangi bir düşme olur mu? yada liseden gelen ek puandan yararlanabiliyor muyum?

 28. Merhabalar,kızım halen bir üniversitede öğrenci, geçen yıl kayıt yaptırdı, iki sorum var,
  1)Bu yıl Mimar Sinan Üniversitesi Seramik bölümünü yetenek sınavı ile yedek listeden 7. sıradan kazandı,fakat kayıt yaptırmadı, gelecek yıl Obp si düşer mi?
  2) İtalyan akademisi yurtdışı kayıt yaptırırsa OBP si düşer mi?
  Teşekkürler

 29. ben bu sene üniversiteyi kazandım ama alttan iki sorumlu dersim vardı okula geçici kayıt oldum aralığa kadar diplomanı getirmezsen atılırsın dediler sonra okula gitmemeye tekrar girmeye karar verdim dün sorumluluk sınavına girdim ve derslerden geçtim okula diplomamı götürmedim.seneye puanım kırılır mı?

  • Sınavlardan birinden geçmeseydiniz keşke. Eğer mezuniyetiniz yapılmadı ise pazartesi gidin notunuzun birini düşük girdirin. Böylece mezun olamadığınız için üniversiteye gidememiş ve puanınız kırılmamış olur. Aksi takdirde puanınız kırılacak.

 30. hocam merhaba mezun olduğum sene bir yer tutmadı üniversiteye gitmedim.Bu sene tuttu kayıt yaptırdım.Üniversiteye gideceğim.Ama sınava tekrar girmek istiyorum okuldan 44 puan gelmişti.Tekrar girdiğimde okul puanım düşer mi?

 31. İyi günler. Ben 2015 yılında ygs sonuçlarıma göre bir lisans programına yerleştim 1. yılımı tamamlamak üzereyken 2. dönem sonunda kaydımı sildirdim. Şimdi ygs”ye girsem okul puanım kırılır mı hocam?

 32. Merhaba Ben 2017 yılında yerleştim fakat gitmedim. 2018 yılında bir üniversiteye yerlestıgımde obp puanım düşecek. 2019 yılında yatay gecis sınavına katıldığımda tam obp puanımı kullanabilir miyim ? 2019 da yapacagım yatay geçişte eksik okul puanı mı alcam?

 33. Ben lise sonum bölümüm sayısal.
  Ama meslek olarak gastronomi istediğimi ve akdeniz ünide okumak istediğime karar verdim.
  Baktığımda puan türüne Ts2 diyor.
  Benim mf bölümünde olmam herhangi bir şey etkiler mi?
  Ve sınıfta fen dersleri görürken diğer sınıflar sosyal dersleri görecek, benim ikisini bir arada götürmem imkansız mı?
  Yani kısaca Lysde hepsine gireceğim ama okuldaki fen dersleriyle evde kendim sosyal derslerini bir arada götürebilir miyim?

 34. Merhaba. Ben 2015 mezunuyum ve o sene Boğaziçi’ne yerleştim. Hazırlık sınavını geçemediğim için bu sene tekrar hazırlanmayı düşünüyorum. Ama o seneden daha düşük puan alırsam ve tercih yapmazsam merkezi geçiş yapabilir miyim? Yoksa önceki puanım yanar mı

 35. hocam ben 2017 yılında ek puanla gelen yerlerden tercih yaptım ve kontenjanı 2 olan gazi üniversitesine yerleştim.ama 2 yıllık diye gitmek istemiyorum ve bu sene tekrar hazırlanmak istiyorum.okuldan gelen puanım 44 yarıya iner mi yani okul puanım düşer mi?sonjuçta ek puanla tercih ettim yani ygs puanımı kullanmamış sayılmıyomuyum?

 36. merhaba. Ben 2016 yılında tercih yapdım ve kazandım fakat gidmediim.2017 yılında bidaha girdim fakat puanım düştü ama ben yinede tercih yapsam ve 2018 yılında bidajha ygs girsem puanım yine kırılır mı? yoksa düzelir mi ? teşekkürler.

 37. merhaba iyi günler ben 2015 girişliyim 2015 puanıma göre bu yıl ek1le yani yatay geçişle geçiş yapıcam 2015 puanıma göre aynı zamanda ygsye hazırlanıyorum okul puanım düşermi ?

 38. Ben geçen seni tercih yapıp bir lisans bölümünün ilk yılını okudum. Daha sonra bir daha sınava girip tercih yaparak (okul puanım da yarıya düştü) başka bir önlisans bölümünü kazandım fakat henüz kayıt yapmadım. Acaba ben bu sene sınava girince okul puanım tekrar puanım düşer mi?

 39. Merhaba. Bu yıl sınava girip bir sınava girip programa yerleştim. Orayı dondurup bu sene tekrar sınava girsem puanım kırılır mı? Kırılırsa bu beni sıralama olarak bayağı geri atar mı ?Teşekkürler.

 40. Merhaba Ben 2016 yılında aöf yerleştim 2017 de puanım düştü. 2017 de tercih yaptım tuttu ama kayıt yaptırmadım 2018 de tekrar gircem sınava okul puanı düşer mi?

 41. 2 yıllık geçiş hakkımı kullanarak bir üniversite ye yerleştim (2014) 1 yıl okuduktan sonra okuldan ayrıldım ve kaydımı sildirdim . Peki ben şimdi 2 yıllık geçil hakkımı kullanabilir miyim ? Kullanabilirsemde puanda düşme olacak mı ?

 42. ben 4 yıllık fakülteyi kazandım ama lise de alttan 2 tane sorumlu dersim oldugu için kayıt yaptıramiyorum mezun olamadıgım için ben tercih yaptım kazandım benim okul puanımda kesilme olur mu eylül de sorumluluk sınavlarım var bu yıl içinde mezun olucam …

 43. Merhaba ben sağlık meslek lisesi mezunuyum bu seneki ygs girdim ama lys girmedim neyse tercih yaptım tuttu ama gitmek istemiyorum seneye sınava girdigimde puanımdan düşermi? ve hangi puanımdan düşer ?Ek puanım gider mi ?

 44. Hocam üniye gittim 1. sınıfı geçtim. 2. sınıfa başlıcam ama tekrar sınava girip bilgisayar müh. okumak istiyorum. Lys ye tekrar girdiğimde okul puanım düşer mi ?

 45. Merhaba ben önlisans mezunuyum bu sene Anadolu üniversitesi sınavsız ikinci üniversite kapsamında bı bölüme başvurucam aynı zamanda 2018 de ygs ye girmeyi düşüyorum okul puanımda kırılma olur mu

 46. Merhaba hocam ben bu sene bir tercih yaptım ve kesin gelecek bir bölüm ve gitmek istemiyorum ilk sene sınıfta kalsam 2. sene devam etmesem ikinci sene obp puanım kırılır mı

 47. Hocam ben gecen sene bilişim mezunuyum.Bu sene ek puan geldi ama geçen sene ek puan olmadıgı için geçen seneye göre uyarlayamıyorum. Birde ben kendi bölümümü seçersem seneye okul puanım kırılır mı? Ve de son kez açıköğretimin önlisans bölümünü dahi yapsak opkul puanımız kırılıyor mu hocam ? Şimdiden teşekkürler hocam..

  • Bu sene ilk defa ek puanlı tercih olacağından kimse uyarlayamıyor. Bu nedenle geçen seneki normal YGS taban puanlarını baz alabilirsiniz. Yerleşirseniz örgün yada aöf farketmez seneye ek puanınız yarı yarıya düşer. Yerleşmezseniz puanınız düşmez.

 48. Hocam bi sorum olacak.Diyelimki 2015 te bi bölüm kazandım gitmedim 2016 da puanım yarıya düşecek.peki 2016da tercih yapmadım yani 2016da bi yere gitmedim.2017de bi daha girdim kırılan puan 2017 de geri gelirmi ?

 49. Hocam ben geçen sene yerleştim bölüme beğenmedim bıraktım bölümü bu sene sınava girdiğimde haliyle puan kırıldı ama bu sene de tercih yapsam yerleşsem seneye girdiğimde kırılır mı ?

 50. Merhaba ben bu yıl sayısaldan mezun oldum. Ygs, lys girdim fakat tercih yapmayıp yeniden hazırlanmayı düşünüyorum. Ama bu sefer tm den hazırlanmak istiyorum. Okul puanım düşer mi? Yardımcı okursanız sevinirim.

 51. Kolay gelsin Auzef sosyoloji bölümü bu yıl hangi puan türüyle öğrenci alacak acaba; Tercih kılavuzunda TM yazıyor ancak YGS puanıyla yerleşilebiliyor diye biliyorum doğrumudur yoksa LYS sınavına girme şartı mı getirildi ?

 52. Merhaba hocam. Ben 2016 yılında lys sınavı sonucu tercih yapıp bir üniversiteye yerleştim. Bölümümden ve okulumdan memnun olmadığım için bu yıl da sınava girdim ancak istedigim puanı yapamadım. Bu yüzden 2016 yılındaki puanımı kullanıp merkezi yerleştirme puanıyla yataş geçiş ile başka bir üniversitenin başka bir bölümüne geçeceğim. Şimdi sorum şu; bu şekilde okulumu ve bölümümü değiştirip seneye lys’ye girdiğimde puanım yine düşer mi?

 53. Merhabalar tekrar hocam. Peki kontenjansız hiç aöf bölümü kalmadımı tercih yapsam ve seneye ygs de puanım kırılmasa ? ayrıca puanım düşeceksede hangi puanda kırılma oluyor ygs puanındamı yoksa okuldan gelen puandamı?

 54. hocam şimdi benim sorunum 2017 ygs-lys ye girdim sonuçlar açıklandı şimdi ben bir bölüm yazacağım büyük ihtimalle de gireceğim fakat 2018 ygs-lys ye girmek istiyorum puanım düşer bunu biliyorum fakat ne kadar düşer yarı yarıya mı düşer hiç mi gelmez bunu merak ediyorum hocam

 55. Merhaba hocam. Ben geçen sene sınavsız geçişle tercih yaptım şuan 2. sınıfa geçtim. Bu sene açık öğretimden herhangi bi bölüm okusam 2018 de gireceğim ygs de puanım da kırılma olur mu?

  • Bu gün sonuçlar açıklandı. Sonuç sayfanızda zaten yerleştirme puanınız olarak oluşan puanda geçen senekinin yarısının ek puan olarak eklendiğini görmüşsünüzdür. Yani ek puanınız yarıya düştü. Eğer bu yıl herhangi bir yere yerleşmezseniz seneye puanınız tam gelir.

 56. 2016da mezun oldum ve gazi üni 4 yıllık maliye bölümüne yerleştim
  2017de de sınava girdim ve eğer bu sene tercih yaparsam 2018 lys ye girmem halinde seneye de puanım düşer mi?

 57. hocam ben geçen yıl meslek lisesi kimya bölümünden mezun oldum. Ygs puanım 289 civarında ek yerleştirmede gida teknolojisi bölümünü kazandım ve kayıt yaptirmadim ve bu bölüm benim 2 yıllık bölümlerim de var sizce bu yıl okul puanım kırılır mı?

 58. Merhaba. Ben geçen sene sınava girdim tercih vermeden Özel üniye gittim bırakmak zorunda kaldım bu seneki sınavlara da giremedim. Geçen senenin puanlaryla Bu sene tercih verebilirmiyim. ?

 59. Hocam merhaba.2014 senesinde bir lisans programına yerleştim. 2016 senesinde de (yani 3. sınıfta) bazı durumlardan dolayı okulu bırakmak zorunda kaldım ve kaydımı sildirdim. Bu yıl yeniden üniversite sınavına girdim, tercih dönemini bekliyorum şu an. Sorum şu : Bu durumda okuldan gelecek olan puanım kesilir mi kesilmez mi?

 60. 2 yıllık afet yönetimi(açık öğretim) kazandım üniyi 2. yılında bırakıp tekrar ygs ve lys’ye giricem 2. kez gireceğim için puan alıcakmıyın alıcaksam herhangi bi kırılma olurmu

 61. Merhabalar ben 2015 yılında aöf sosyoloji bölümüne yerleştim bu sene tekrar sınava girdim tercih yapmak istesem okul puanım düşer mi? Yani şöyle bi şey duydum kontenjanlı bölümlerde düşüyormuş sosyolojide kontenjanlı bir bölüm ama doğruluk payı nedir bilen birisi var mı acaba?

 62. HOCAM ben bu sene ygs girdim .LYS girmedim. bu sene lys ye girmediğim için seneye okuldan gelen OBP puanı düşermi ? ( yani bu sene LYS girmemek gelecek seneki obp puanını düşürürmü )

 63. Merhaba. Ben bu sene sınava girdim ama istedigim yer gelmeyecek. Tercih yapip universite birinci sinifi okurken seneye tekrar ygs lysye girmek istiyorum. Okuldan gelen puanim 46. Seneye okul puanim yariya dusunce bu siralamada yaklasik kac bin etkiler? Gercekten cok iyi yaparsam ilk bes bine girebilir miyim? Sanirim ne kadar iyi yaparsak o kadar az dusuruyor siralamada. Sizce okul puanimin yariya dusecegini isin icine katarak netlerim nasil olmali ki siralamada beni geri atmasina ragmen ilk 5 bine girebileyim? Cok zor bir karar donemindeyim zaten 2 yil kaldim tercih yapip bi yere gitmem gerek mutlaka cevabiniz kararimi cok etkileyecek. Tesekkurler.

 64. Merhaba. Ben 2013 te LYS puanımla tercih yaptım ve yerleştim. 2015 te tekrar YGS ye girerek başka bi okulda aynı anda önlisans bi programı bitirdim. Şimdi açıköğretim lisans başvurusunda bulunmak istiyorum ama 2013 teki LYS puanım sonrasında tekrar YGS ye başvurmamla silinmiş midir. İki okulda da hala kaydım gözüküyor?

 65. HOCAM Günlerdir araştırıp öğrenemediğim bir sorum var lütfen yardım edin. Ben2015 ihl mezunuyum o yuzden gecen sene ek puan alabiliyordum ilahiyatiçin ama busene tercih yapıp yerleştim obp nin yarisi kırılacak bu durumda bu sene ek puan hic alamayacak miyim yoksa ek puanımın da yarısı kırilicak

 66. merhaba hocam bu sene ygs ye girdim ve barajı geçtim fakat lys ye girmedim . bu sene lys ye girmemiş olmam seneye okuldan gelen puanı düşürürmü ? (fazla kafama takıldı hemen cevaplarmısınız rica etsem )

 67. hocam merhaba ben ilk ygs ye 2013te girdim okuldan 40 civarı puan geldi 2 yıllık bitirdikten sonra 2016da tekrar girdim 36 puan geldi yerleştim ama gitmedim bu sene yine girdim puanım düşer mi

 68. Merhaba. Ben 2010 yilinda universite sinavina girdim ve okuldan aldigim puan 70di. O sene universiteye yerlestim ve 4 yil okudum bitti. 2015 yilinda tekrar girdim sinava. Bu sefer okuldan gelen puan 52ydi. 2015 de herhangi bir yere yerlesmedim. 2017 de bu yil tekrar girdim.aslinda okul puanimin dusmemesi gerekiyor. Ama bu 2010 ve 2015 arasindaki dusus nedendir acaba. Ve bu seneki puanimin ne olmasi gerekiyor. Cevaplayabilirsenizcok sevinirim. Tesekkurler

  • Katsayı değişikliği yapılmış olabilir. Eski mezun olduğunuzdan alanınızdaki 2 ve 4 yıllıklar için 0,18 katsayılı ek puan diğer bölümler için 0,12 katsayılı puan alırsınız. (Diploma notunuzX5X0,18 yada Diploma notunuzX5X0,12)

 69. merhaba ben 2015 yılında ygsden çıkan puanla 2 yıllık bölüme başladım ve bu sene bitti .şimdi 2. üniversite için tekrardan ygs ve lysye girdim okul puanım düşermi yoksa normal puanmı etki edicek 🙂

 70. Hocam selamün aleyküm bu sene ilahiyata yerleştim merkezi yerleştirme puanıyla seneye başka bi bölüme yatay geçiş yaptığım sene ygs ye girdiğimde puanım kırılır mı?

 71. Hocam iyi akşamlar. Ben 2015 yılında sınava girdim ve bir üniversiteye yerleştim. Sonra 2016 yılında 2015 yılı puanımı kullanarak merkezi sistemle başka bir üniversiteye geçiş yaptım. 2017 de tekrar sınava girdim puanım düşecek mi?

 72. Merhabalar hocam . Ben üniversite 2deyim 2015te kayıt yaptırdım 2016 sınavına girdim tercih yapmadım bu sene tekrar girdim . Bu sene tercih yaparken puanım kırılır mi acaba ? Teşekkürler

 73. Şimdi ben 2 yıllık harita kadastro bitirdim mezun olduktan sonra tekrar ygs ye girdim okul puanım yine tam gelir mi yoksa kesilir mi kesilirse ne kadar kesilir teşekkürler

 74. Hocam ben ikinci üniversite kapsamında 2016 da istanbul üniversitesi tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümüne kayıt yaptırdım (açıköğretim ).
  Bu yıl ygs ye girdim ve yine açıköğretim adalet bölümü tercih etmek istiyorum.
  Aynı anda 2 ayrı açık öğretim bölümü okuyabilir miyim ?

 75. Şuanda üniversitede okuyorum ygs den başka okul kazansam kayıt yaptırmasam seneye okulumu bitirip kayıt yaptırsam olurmu aynı okula tercih yapmam gerekirmi yoksa kazanmış gibi kayıt yaptırabilirmiyim

 76. Mrb hocam ben 2016 da mezun oldum sınavsız gecişle unv yerlestim fakat bazı nedenlerden dolayı gidemedim kaydımı sileceklerini söylediler . Bu sene Tekrar ygs girdim benim puanım Kırılır mı ? ikincisi hocam sınavsız geciş kalktı bana ek puan gelirmi hocam kendi bölümümden terch yapsam iyi günler

 77. Üniversite yaşlı bakim öğrencisiydim 2.sinifta bıraktım bırakmasam bile puanım düşüktü yani gitmedim bn bu sene girdim ygs ye barajı geçemedim gecen yılki puanım ile tercih yapmam mümkün mü benim

 78. Merhabalar ben 2014 yılında lisede hemşirelik bölümünden mezun oldum üniversiteye sınavaız direkgeçişle yerleştim şuanda okulumu bekleriyorum lisedeki hemşireligim yanmasın diye ygs sınavına girdim okuldan ek puan gelirmi bunu nasıl ögrenebilirim gelirse kesin olarak kaç puan gelir ona göre tercih yapıp okulumu ayarlıcam yardımcı olurmusunuz

 79. Mrb hocam üniversite öğrenimim devam ederken geçen sene sınava girdim ve bir kontenjanlı bölüme yerleştim bu sene hala öğrenimim devam ediyor acaba bu sene gireceğim sınavda puanım kırılır mı ?

 80. Hocammerhaba. 2015 yilinda matematik bolumune kayit yaptim tekrar sinavagirdim 2016 yilinda matematik bolumunden kaydimi sildirdim iki yillik makine bolumune kayit yaptirdim tabi okuldan gelen puanim 40ti ikinci sene tekrar girdigim icin 20 geldi bana ama pisman oldum busene2017de tekrr sinava girecem yani uckez ust uste bu sene puanim kirilirmi kirilirsa tekrar 20 puanmi gelir bana yoksa 10mu

 81. Merhaba. Ben geçen yıl lys-5’ten bir üniversiteye yerleştirildim ve şuan okuyorum.Bu yıl tekrar lys-5’ten sınava gireceğim.Okul puanımın yarısı 23 geliyor ve yaklaşık 20,000 sıralamam olursa,okul puanım sıralamayı ne kadar etkiler? Yardımcı olursanız sevinirim.

 82. hocam ben bu sene tercih versem ve uni okusam.2018 ygs sınavına tekrar girersem ve yerleşirsem okul puanı düşüyor bildiğim kadarıyla ama 2019 tekrar sınava girersem eğer diploma puanında kırılma olacak mı. kırılmaması için ne yapmam gerek.

 83. Hocam. Gecen sene ygs 1 den üniversiteye yerlestim. Bu sne ygsye girdim ygs 1 siralamam 375 bin geldi. Lysye de gircem. Mesela lys mf4 siralamam 200 bin gelirse . bu siralama bu sene daha ileride mi gelir mesela 250 bin mi olur yoksa okul puanin yarisiyla 200 bin gerilermi 190 bin olur mu ?

 84. hocam ben 2015 de ygs ile bir programa yerleştim 2016 da da ygs ye girdim okul puanının yarısı geldi tercih yaptım hiç bir yer gelmedi 2017 de yani bu senede girdim bu sene okul puanını tam verirlermi yok geçenseneki gibi yarısı mı gelir ha bu sene okulum bitiyo ?

 85. Merhaba hocam. Şimdi ben 2015 yılında yerleştim ve kayıt yaptırmadım. 2016 yılında da yerleşemedim. Bu sene ise tercih yaparken seçeneklerden “Bir programa yerleştirildim fakat kayıt olmadım” seçeneğini işaretledim. Ek puanım düşer mi acaba? ÖSYM ek puanı verirken bu seçenekleri baz alıp mı yarıya düşürüyor?

 86. Merhabalar hocam. Benim bölümün eşit ağırlıktı. 2015 yılında sınava girdim ve ygs 1 puanımla önlisans bölümüne yerleştim okuyorum ve bu dönem mezun olacağım. Bu yıl ygs ye tekrardan girdim ve LYS den tercih yapacağım. Sınav sonuçlarıma okul puanın tam olarak eklenir mi

 87. Merhaba hocam 2014 yılında uzaktan egıtım fakultesıne kaydoldum ve okuyor gozukuyorm halan bu durum 2017 de tekrar sınava gırdım bu sartlar altında okul puanım tam gelırmı 2014 30 gelmısdı bu sene 2017 de yıne aynı okul puanı gelırmı hocam lutfen yardımcı olun .

 88. Hocam Merhaba , Ben lisede 2011 yılında Yabancı dil alanından mezun olmuştum. Ama hiç dil sınavına girmedim. Bu yıl ygs ye girdim barajı geçtim. LYS Dil’den sınava gireceğim.Acaba tercih zamanı dil alanında mezun olduğum için her hangi bir öncelik tanınacak mı ?

 89. Hocam Merhaba benim bi sorum olacaktı. Ben Sanat Tasarım/Dekoratif Sanatlar mezunuyum. 2016 da tercih yaptım. Diploma puanindan bana 41 puan geldi. Akdeniz Üniversitesi (Antalya) Serik Gülsün-Süleyman Süral Meslek Yüksekokulu/Geleneksel El sanatları bölümünü kazandım. (2 yıllık) ama kayıt yaptırmadım.41 puanın yarısı gider mi, yoksa gitmez mi?

 90. Hocam merhaba ben 2015te tercih yaptım geldi kayıt yaptırmadım 2017de ygs de 150 barajını geçtim tercih yapma hakkım var diye biliyorum peki tercih zamanı ygs puanına gelen okul puanı düşermi yoksa aradan 1 sene geçtiği için ilk seneki gibi düşmeden gelirmi şimdiden teşekkürler

 91. Hocam merhaba. Ben geçen yıl tercih yaptım 2 yıllık önlisans kazandım ama kayıt yaptırmadım bu yıl okul puanım düşer mi? Eğer düşerse ve bu yıl tercih yapmazsam önümüzdeki sene iki yıl önceki yani puanım hiç düşmeden önceki okul puanım mı gecerli oluyor yoksa yine bu yılki düşürülmüş puanım mı gecerli?

 92. merhaba hocam ben şu anda bir üniversitede okuyorum 2016 yılında kazandım 2017 de 2.üniversite kapsamında bir bölüme kayıt yaptırırsam obp puanım kırılır mı? 2018 için.

 93. merhaba hocam. Ben açıköğretimden 4 yıllık havacılık işletmeciliğini kazanmıştım istemeyerek kayıt yaptırdım kayıt yaptırmasaydım okul puanım düşmez miydi?

 94. Hocam ben gecen sene ygs ve lys ye girdim tercih yaptim uzaktan eğitim eczane hizmetleri geldi fakat kayit olmadim bu yil tekrar girdim uzaktan egitim puanimi dusrur mu?

 95. merhaba hocam . ben 2015 te sgk ile bir bölüme yerleştim kayıt yaptırmadım . 2016 da tekrar sgk ile farklı bi bölümü kazandım internet üzerinden kayıt yaptırdım fakat hiç gitmedim. 2017 ygs ye tekrar girdim bu yıl okul puanımda düşüş olurmu ?

 96. hocam benim sorum biraz karışık olucak ama:şimdi ben bu yıl üniversitede okuyorum 2017 ygs ye girdim aynı şekilde lys lere de giricem daha sonra istediğim sıralama gelirse başka üniversiteye geçicem sonra oraya geçersem ve tekrar 2018 ygs lys lere girip tekrar tercih yaparsam puanım düşer mi?

 97. merhabalar
  2016 da anadolu universitesine bosna hersek programından kayıt yaptırdım , acıkogretımın bosnada yapmıs oldugu sınavla ,, 2017 de ygs ye girdim ,oncesindede 2010 yılnda ygs ye gırmıs fakat yerlesmemıstım.bu yıl okul puanım duser mi ? tesekkurler.

 98. Merhaba hocam

  Hocam ben mf ciyim ama ygsde matematik fen yapmadım puanım ygs1-2 158, 4-5 ise 220 bölümüm makina ygs 1 den alım yapıyor, geçiş hakkı kalkmış, ygs de hangisinde barajı geçersek onda tercih yapabiliyormuşuz öyle mi?
  Hocam birde ygs de matematik yapmadığım için lys-1-2 ye giremezsin diye birşey duydum doğrumudur ona pek itimat etmedim ama? son olarak hocam ben iki yıllık okul bitirdim okul puanım ygs lys de kesilir mi?

 99. hocam merhabalar ben 2015 De 2 yıllık bir bölüme yerleştirildim kayıt yapmadım 2016 da sınava falanda girmedim ara verdim bu yıl girdim okul puanı diploma puanı falan nasıl etkiler yarıya düşer mi bu puan hesaplaması nasıl oluyor acil bilgi verin lütfen

  • Hayır düşmez tama olarak hesaplanır. Meslek lisesi mezunu iseniz alanınızla ilgili programları tercih ettiğiniz puan türünde diploma notunuz*5*0,18 kadar alan dışı bölümlerde diploma notunuz*5*0,12 kadar puan alırsınız.

 100. Hocam merhaba, 2015te ygsye girmiş ve yerlesmistim ama kayit olmadim. Bu sene tekrar giridim fakat istediğim puanı alamadim. Diger eski puanla tercih yapma sansim oluyor mu?

 101. Ben ilk sene ygsye girdim okul puanım tam geldi acıkogretim bir üniye kayıt yaptırdım ikinci sene tekrar girdim puanım yarısı kesildi uni kazandım ama kayıt yaptırmadım peki 3. Sene ne olur kesilecekmi yarısı yoksa tammı gelecek

 102. Hocam merhaba ben liseden geçen sene mezun oldum, bir yüksek üretim puanına yerleştim fakat kaydımı sildirdim, puanım kırılır mı kırılırsa kaç puan kırılır, teşekkürler şimdiden.

 103. merhaba hocam ben açık lise okuyorum 2015 te ygs sınavına girdim tercih yaptım ve yerleştirildim fakat lise bitmediği için kayıt yaptıramadım 2017 de tekrar sınava girdim şimdi diploma puanım yarıya düşer mi yoksa tam puan mı alırım bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

 104. hocam ben ygs ye 2 defa gırdım ılk gırısımde tercıh yaptım gitmedim yarıya dustu 33 tu 16,5 oldu 2. sene yıne tercıh yaptım gitmedim yıne dusmustur ve 3. gırısımde okul puanına af gelıyor dıye bılıyorum bu sene tam puan gelır mı

 105. iyi günler hocam.ben MARDİN KIZILTEPE den yazıyorum.hocam geçen sene ben anadolu üniversitesi 2 yıllık açıköğretim ilahiyat fakültesine kayıt yaptırdım.ygs den yerleştim.şimdi 2017 ygs-lys ye de gireceğim.mesela mf-3 ten diş hekimliğini kazanır ve yazarsam diploma puanım yarıya düşer mi?açıköğretim kaydını devam ettireceğim.şimdiden teşekkürler hocam…

 106. 2012 bilişim teknolojileri/web programcılığı mezunuyum 2013 de sınavsız geçiş hakkımı kullanarak önlisans bilgisayar teknolojisi bölümünü okudum 2015 de mezun oldum .
  bu yıl 2017 lisans tm-1 den tercih vereceğim meslek lisesi çıkışlı olduğum için ve eşit ağırlık tercihi yapacağım için puan kırılması gibi bir durum söz konusu olur mu ?
  olmaz ise ve ek puan verilir ise diploma puanım üzerinden mi verilecek nasıl bir hesaplama yapılacak hocam şimdiden teşekkür ederim

 107. hocam kolay gelsin
  ben 2016 yılında ikinci üniversite kapsamında istanbul üniversitesi tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik (açıköğretim) bölümüne kayıt yaptırdım. Şuan hala kayıtlıyım.
  ve 2017 ygs’ye girdim tm1 den tercih vereceğim bu açıköğretimde ki bölümüm sorun teşkil eder mi ?

 108. Hocam 2013 te ygs girdim 2 yıllık elektronik bitirdim 2015 yılında mezun oldum.2016 da DGSye girip açık öğretimi kazandım şuan aöfde okuyorum.

  2017 ygs girdim OBP puanımda bir kesilme olur mu ?

 109. Cok soru olduğu için fazla bakamadim ama bir sorum olucak. Ben 2 sene önce ygsye girdim ve 250 puan aldım lys puanim eklendikten sonra tercih yaptim ve herhangi bir üniversite ye yerlesemedim. Ben bu 2 sene önceki ygs puanimi kullanabilirmiyim? Yani bu sene tercih zamani ücretini yatırıp açıköğretim okuyabilirmiyim? Bu arada meslek lisesi cikisliyim. Simdiden teşekkür ederim 🙂

 110. Merhaba,ben bir bölüme yerleşeli 2 sene oldu bu sene de tercih yaptım,kazandım ama gitmedim gelecek sene için de hazırlanıyorum şu an tekrar okul puanım yarı yarıya düşer mi yoksa tam puan mı alırım?

 111. Kolay gelsin ben sınavsız geçiş hakkıyla lisede okuduğum bölüme yerleştim biraz okula devam ettim ve bu sene yine ygs ye girdim kazanirsam okuldan gelen puanım kırılır mı

 112. Merhabalar hocam ben bu sene Ygs sınavına girdim ama İstedğim puanı alamadım. Tercih yapmıycam birdaha ki sene bir daha giricem okul puanım tekrardan bir daha ki sene verilcek mi yada düşme olucakmı.
  İlginiz için teşekkürler
  İyi çalışmalar.

 113. hocam ben geçen yıl ygs sınavına girdim obp puanım 372 idi okuldanda 45 puan gelmişti tercih zamanı tercih yaptım fakat yerleşme olmadı bu sene okuldan gelen puanım düşermi tercih yapıp yerleşemediğim halde ?

 114. merhabalar ben geçen sene üniversiteye yerleştm bu sene tekrar ygsye lyse giriyorum okul puanım ne kadar düşecek yarıyarıyamı düşecek örneğin diploma notum 58.9 ve 35 puan ekleniyordu bu sene 17 puanmı eklenecek yarıya düşeceği için???

 115. Sınava girdiniz ön lisans ya da açık öğretim fakültelerinden birine yerleşmeye hak kazandınız. Bu durumda puanınızda herhangi bir kesinti olmaz diye birşey duydum doğru mu ?

 116. Merabalar, tercih yapıldığı zaman sonraki sene sınava girildiğinde puanın yarıya indiğini biliyorum. Tercih yaptığımız bölümü sene içinde dondurursak gene puanımız kesilir mi ? Ya da kesilmemesi için yapılabilecek birşeyler var mı ?

  • Önceden sınavsız geçişle yerleşildiğinde puan düşmüyordu. Ancak yeni sistemde herkes YGS puanı ile yerleşeceğinden kayıt yaptırsanızda yaptırmasanızda dondursanız dondurmasanızda puanınız düşer.

 117. Hocam ygs 5 ile alıyor 4 yıllık 2 yillik ygs 4 ile alıyor bu arada okuyan arkadasim var ygs ile girmis özel üniversite olduğu icin belki 3.siniftan baslatmislardir

 118. Mrb ben şuan sağlık yönetimi 3. Sınıf okuyorum geçen sene ygsye girdim, aof acil durum ve afet yönetimi bölümünü kazandım ama gitmedim bu sene sınava girince okul puanım kırılır mı .

 119. merhaba üni 1. sınıf öğrencisiyim okuduğum bölüme açıktan devam etmek istiyorum ygs sınava girip baska bi üniversiteden devam edeceğim derslerden muaf olur muyum? bir de merkezi puan sistemiyle başka bi bölüme gecmek istiyorum ikisini aynı anda yapsam bir sorun olur ygsden tercih yapmam merkezi yatay gecisi etkiler mi?

 120. Merhaba ben iki yıl üst üste ygs den tercih verdim ve kazandım ama begenmedigim için kayıt yapmadım kazandığım ilk yılda okul puanimin hepsi eklendi ama ikinci sefer okil puanim yarıya düştü peki bu yı kazansam okul puani verilmeyecek mi ?

 121. hocam merhaba. 2012 mezunuyum şuan bir üniversite bitirdim tekrar ygs-lys sınavlarına girmek istiyorum. okul puanında herhangi bir düşme ya da ekleme olur mu? bilgilendirirseniz sevinirim..

 122. Hocam merhabalar ben kiz meslek lisesi cocuk gelisimi okudum 2014 yilinda sınavsız geçiş ile 2 yillik çocuk gelsimi okudum onlisans mezunuyum seneye ygs ye girip 4 yillik tercih edip lisans tamamliycam puanim kesilir mi ek puan gelir mii lisans tamamlama dgs ile oluyor biliyorum ama ygsye girip 4 yillik tercih edip gordugumuz derslerden muaf edip 3.siniftan baslatan üniversiteler varmis birde ygs ile alim kalkti mi ygs ile alim yapan 4 yillik bolum ve okullar vardi.

 123. Hocam ben bu sene hazırlık okuyorum , tekrardan ygsye giricem rastgele ama sene sonu okulumu değiştirme durumum var eğer bu sene ygsye girersem geçen sene ki üniversiteye giriş puanım yanar mı ? Yani eski puanımla merkezi yerleştirme hakkımı kullanabilir miyim ?

 124. Merhabalar ben geçen yil ygs sınavına girdim lys görmedim ygs puanimla tercih yaparak bir uni. Yerleştim vazgeçerek kaydımı sildirdim bu sene de tekrar ygs giricem kimden bilgi almak istesem farklı şeyler söylüyorlar. Bi hocamin soyledigi aldığın puandan 50-70 arasi puan düşecek dedi diğer bi hoca da senin aldığım puan sabit kalacak sadece okul puanın eklenmmeyecek yani herhangi bir eksi olmayacak dedi hangisi doğru acaba şimdiden teşekkürler..

  • Aldığınız puan hiç bir şekilde düşürülmez. Size verilen ek puan yarı yarıya düşer. Örneğin diploma notunuz 80. Geçen yıl size 80*5*0,12= 48 kadar ek puan verilmiştir. Bu yıl bunun yarısı yani 24 puan verilecek. Eğer 2018’i beklerseniz tekrar 48 puan verilir.

 125. merhaba.Ben şuan 4yıllık bir üniversitede 1.sınıftayım.Okulu dondurmak veya bitirmek istiyorum.Bu şekilde önceki ösym puanımı kullanarak başka bir üniversiteye geçebilir miyim yani öyle bir hakkım kalmış oluyormu??

 126. Mrb hocm BN geçen sene direk geçiş hakkımı kullandm kayıt yaptım fakat bazı sorunlardan dolayı gidemedm bu sene tekrar sınava hazırlanıyom Okul tekrar bana puan verir mi

 127. Hocam merhaba ben 2014 yılında ikinci öğretim olarak bir üniversiteye yerleştim ve ilk sene hazırlık okudum. Birinci sınıfa geçtikten sonra geçen sene Mart ayında bir hastalığa yakalandım ve üniversiteyi donduramadan bırakıp gitmek zorunda kaldım. Ve iki dönem harç yatırmadım. Şimdi iyileştim ve önümüzdeki sene yine ygs ve lys’ye girip kendi memleketimdeki üniversitede başka bir bölüme geçmeyi düşünüyorum. Kazanmayı istediğim bölüme yerleşmek için ilk sene girdiğimde gelen okul puanının tekrar gelmesi çok çok önemli. Bu okul puanını gelecek sene yine alabilir miyim? Saygılar…

 128. Hocam sıze sorum. Ben ilk yıl yerleştim ama gitmedim puanım kırıldı gecen örgun yazmadım açıköğretim yazdım. Bu yıl sınava tekrar gircem okul 48 puan veriyodu. Suan ne bır fıkrınız var acaba şimdiden tşk ederim.

 129. Merhabalar hocam.

  Ben bu yıl YGS LYS sınavına girip (12.sınıfım) istediğim puanı elde edemezsem tercih yapmadan seneye denemek istiyorum ama okulun getirdiği ek puan hakkında kesin bir bilgi almak istiyorum sizden. Şu an okulda yaklasık 50 puan gelicek, eğer seneye sınava girer tercih yaparsam YGS YLS puanıma bu eklenir mi ?

  Şimdiden Teşekkürler…

 130. Mrb. ben 2015 te bir bölüme yerleştim 2016 yılında ygs puanı yatay geçişle farklı bir bölüme kaydımı aldırdım 2016 yılında ygs sınavına girsem obp puanım düşer mi ?

 131. Merhaba ben 2016 yilinda sinava girdim ve bir universiteye yerlestim.obp uanim 46 ydi .fakat ben kazandigim okulu dondurdumve bu sene tekrar giricem acaba obp puanim yariya duser mi ?

 132. Hocam mrb benm için çok önemli bir soru: hocam şimdi ben 2016 yılında ygs girdim ancak baraj altında kaldım ama sınavsız geçiş hakkım vardı 2 yıllık bir bölüme yerleştim ben okuyorum ama bu sene ben tekrar ygs gircem ve özel yetenek sınavına gidecem benm OBP PUANIM DÜŞERMİ??

 133. Hocam bu sene 1 tane okul yazsam ve o okul tutsa ama ben gitmek istemiyor isem ek tercih hakkımı kullanabilir miyim ? Yoksa yerleştirildiğim için gitmek zorunda mıyım?

 134. Hocam Ben şuan YGS-1 ile 4 yıllık bölümde okuyorum.Bölüm değişikliği yapıp sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim ?.Kullanabilir isem obp’de düşme olur mu ?

 135. merhaba ben 2016 yılında üniversiteye yerleştim ama bölümümden memnun değilim. bu sene sınava girmeyeceğim ama 2018 de gireceğim ve eğer yerleşirsem herhangi bir puan kaybım o sene olur mu?

 136. Merhaba ben meslek liseli mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım sınava girdim ve sınavsız geçiş yapabileceğim bir bölümü kazandım, fakat kayıt olmadım. Puanım düşer mi?

 137. merhaba meslek lisesinde okuyorum. fakat bolum disi iki yillik başka bolum seçmek istiyorum. obp eklenecek mi meslek liselerine baraj geçtikten sonra ek gelen 0.6 katsayisida eklenir mi? Herhalde kendi bolumumu seçersem eklenir diye tahmin ediyorum ama ekleniyorsa çok iyi olur

 138. Hocam merhaba ben 2015 yılında ygs ve lys girdim,örgün öğretim tarih bölümüne kayıt yaptırdım ,daha sonra 2.üniversite kapsamında aöf sosyoloji başladım ve örgün kaydımı sildirdim diplomamı aldım.Şiımdi bu sene tekrar sınava girmek istiyorum ama hangi secenegi işaretlemem gerek kararsız kaldım,şuan aöf sosyoloji okuyorum ve örgün üniden kaydım silindi aöf deki kaydım 2.öğretim,8.Yükseköğretimden kaydım silindi 6.Bir yükseköğretim programına kayıtlıyım
  bunlardan hangisini seçmeliyim hocam son günü yardimci olursanız çok sevinirim,birde obp düşermi bu sene,saygılar.

 139. hocam ben simdi gecen sene sınava girdim diploma notum 63,81 ve konya univritesine yerleştim ama kayıt yaptırmadım benim puanım ne kadar düşer ve meslek lisesi mobilya bölümü mezunuyum geciş haklarıda kalktı ama devlet onun yerine puan vercekmiş bu puandan faydalana biliyormuyuz

  • Eğer sınavsız geçişle yerleştiyseniz puanınız düşmez ve alanınızdaki 2 yıllıklar için 63,81*5*0,18= 57,429 puan alırsınız. YGS puanı ile yerleştiyseniz bu puanın yarısını alırsınız 28,71 puan alırsınız.

 140. hocam 2015 yılında bir üniversiteye yerleştirildim fakat kayıt yaptırmadım
  2016 da puanım düştü yine tercih yaptım okul çıkmadı
  2017de tekrar giricem başvuruda hangi kutucuğu işaretlemem gerekiyor

  Bir yükseköğretim programına (sınavsız geçiş dâhil) ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım-5

  Bir ortaöğretim kurumunu bitirdikten sonra herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmedim-4

  2016da yerleşmediğim için puanım düşmeyecek ama 2 seçenek arasında kaldım

  aklım karıştı yardımcı olursanız sevinirim 🙂

 141. Merhaba ben gecen sene tercih yaptım bilgi universitesi çıktı fakat fiyatta anlaşamadığımız için gitmedim yani tercih yaptım tuttu ve gitmedim ve o puan uzerinden farklı bir uni için tercih yapmak istiyorum puanım ne kadar duser? ve tekarar ygs ve lys girsem ne kadar düşer?

 142. Merhaba ben bu sene dikey geçiş sınavıyla 4 yıllık bir bölüme yerleştim şu an okula devam ediyorum ama ygs ye girmeyi düşünüyorum puanım düşer mi ygs puanı ile değil dgs puanı ile yerleştim bu bölüme

 143. hocam ben geçen sene açıköğretimden bir bölümü tercih ettin ve kazandım ama kayıt yaptırmadım. Bu sene birdaha ygsye giricem. Diploma puanından gelen puan düşermi ?

 144. Hocam 2015 te bir Üniversteye yerleştim sonra kaydimi sildirip biraktim. 2016 da tekrar bir üniversiteye yerleştim fakat gene biraktim okulu hocam. Bu yıl2017de 3.kez girsem okul puanimin yarisimi gelir yoksa çeyreği mi ? Lütfen yardımcı ol hocam biliyorum biraz karışık kusura bakmayın

 145. hocam merhaba ben tercih yapamdan 2016 yılında acık ogretım burosına gidip kamu yonetımıne kayıt oldum ama tercıhe hıc yazmadan kayıt oldum.ygs gırsem puanım kırılır mı bırde polisligi kazanan arkadas var onunda puanı kırılır mı sonucta oda tercıhle degıl dıye bılıyorum???

 146. Hocam merhaba,
  Ben 2015 yılında ygs tercihi ile açıköğretime kazanıp kayıt olmuştum, şuan hala okuyorum.
  Bu sene ygs’ye gireceğim fakat puanımda düşme olur mu?
  Şimdiden teşekkür ederim…

 147. 2012 meslek lisesi mezunuyum sinavsiz geçişle önlisans bölümümu bitirdim.(2014) baska bolum icin simdi sinava girdiğimde diploma puanim 0.6, mi yoksa 0.12 katsayısıyla mi carpilcak?

 148. geçen sene sınava girdim ve yerleştim bu yıl 1. sınıfta okuyorum merkezi geçiş sistemiyle geçiş yapıcam fakat sınava tekrar girsem de yapabiliyor muyum yani hem geçiş için başvurup hemde sınav dan sonra tercih yapabilir miyim ?

 149. Hocam merabalar 2014 yilinda YGS puanimla üniversiteye yerleştim kayit yaptirmadim. Bu yilda sinava girecegim. 2 yil tercih yapmayınca obp puani kirilmiyormus diye duydum boyle birşey doğru mudur?

 150. hocam merhaba ben 2013 yılında mezun oldum . iki yıllık üniveriteye gittim alttan dersim var 2017 yılında ygs sınava gırcem acaba puanım düşer mi başvuru yaparken hangi kutucuga isaretlemem gereklı

 151. selamunaleyküm. Ben bu sene tarih bölümünü kazandım. Fakat aynı unide islami ilimleri istiyorum. Seneye istediğim bölüm için tekrar sınava gireceğim.Bu sene kendimi denemek için sınava girsem puanımın düşeceğini biliyorum fakat seneye de düşer mi bilmiyorum.Seneye sabit kalması için ne yapmalıyım ve ya o bölüm için geçiş sınavına mı girsem daha uygun olur bilmiyorum. Acil cevabınızı bekliyorum.:( Hayırlı akşamlar.

  • Aleykümselam. Öncelikle yatay geçiş şartlarını incelemenizi tavsiye ederim. Böyle bir durum olursa YGS girmenize gerek kalmadan hatta bazı derslerden muaf olarak istediğiniz bölüme geçmiş olursunuz. (yatay geçiş konusunda net bilgim yok) Bu sene sınava girip tercihte bulunmazsanız puanınız düşmez. Kendinizi bu şekilde deneyebilirsiniz. (Yerleşirseniz bir sonraki yıl puanınız düşer.)

   • Merhaba, ben 2013 yılında bir üniversitenin 4 yıllık bölümüne yerleştim şimdi ise okulu dondurdum ve bu yıl tekrar ygs lysye girecem.
    Şimdi ygs başvurularında öğrenim durumu olarak neyi seçmem gerekiyor.
    6.”Bir yükseköğretim programına kayıtlıyım” bu 6. maddeyi mi seçmem gerekiyor çünkü hala kayıtlıyım kaydımı sildirmedim, kaydı dondurdum.

 152. ben 2016 4 yıllık bir programa yerleştim fakat üniversiteyi sevmediğim için tekrardan hazırlanıyorum ygs ve lys ye gireceğim sorum ise okul puanımın yarısı eklenir mi ?

  not : puanım 39.5

 153. iyi günler 2017 ygs başvurusu ile ilgili bir şey sormak istiyorum ben 2015 te sınava girdim hatta yerleştim ama okula kayıt yaptırmadım 2016 da ise sınava girmedim hatta başvuru bile yapmadım bu sene yani 2017 de sınava giricem şimdi başvuruda iki seçenek var: 1. Bir ortaöğretim kurumunu bitirdikten sonra herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmedim
  2. Bir yükseköğretim programına (sınavsız geçiş dâhil) ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım
  2.kısmı seçtiğim halde okul puanım kırılacak mı yoksa aradan bir yıl geçtiği için tam olarak mı alınacak yoksa okul puanını bir kere yarıya düşürüp hep öyle mi kullanıyorlar. Biliyorum çok uzun oldu ama kafam çok karıştı yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

 154. Merhaba ben 2015 senesinde girdigim sınavda 4 senelik bi üniversiteye kaydolmuştum ama okulun çevresini ve ortamını beğenmediğim için kaydımı sildirdim 3-4 ay sonra. sonra 2016 ygs ye girdim ama yeteri kadar puan alamayınca hiçbiyere kayıt olmadım. Şimdi bu sene gircegim 2017 ygs/lys sınavlarında okul puanım puanım kesilir mi yarı yarıya düşer mi merak ediyorum. Teşekkürler

 155. Merhaba. Ben 2016 düz lise mezunuyum ygs ve lys ye girdim ve bir tercih yaptım. 2 senelik meslek Yüksekokulu Turizm bölümü kazanmıştım fakat okul ve çevre hoşuma gitmediği için kaydımi sildirdim okul puanım 39 du şimdi düşmüş müdür düştüyse ne kadar düşmüştür?

 156. Türk uyruklu bir yabancı öğrenciyim,liseyi yurt dışında bitirdim. Ygs ye girmedim Yabancı Öğrenci Sınavı ile üniversiteye yerleştim. Bu sene ygs ye gireceğim. Puan kesilmesi söz konusu olur mu?

 157. merhaba 2015te lys-3 puanıyla 4 yıllık bölüme yerleştim öğrenimim hala devam ediyor. geçen yıl ygs veya lys ye girmedim.bu yıl ygs ye girmeyi düşünüyorum okul puanı gelir mi ve ya yarıya mı düşer?

 158. Hocam iyi günler bi şey sormak istiyorum. Ben 2014te önlisans sosyal hizmetlere yerleştim bu yıl mezun oldum. Bu yıl ikinci üniversite olarak ilahiyat okuyorum ygs girecem okul puanım kesilir mi ikinci üniversiteden dolayı?

 159. Hocam merhaba ben 2015 te üniversite işletme bölümüne tercih yapıp yerleştim ama sadece 1/2 hafta gidip bıraktım daha Sonra hiçbir şekilde gidip dondurmadım öylece kaldı gidip dondurmak istediğim zaman da ders kaydım geçmişti ve donduramadım öğrenci işleri kaydını silme Zaten gelip başlamak istesen tekrardan başlarsın 1.sınıftan dedi şimdi 2017 de ygs başvurusu yapacam orada yüksek öğretime kayıtlıyım ya da değilim butonunda Ne yapacam bide okul puanım 50 eğer yüksek öğretime kayıtlıyım butonuyla başvuru yapsam puanım düşer mi?

 160. Hocam merhabalar ben 2014 de askeri okula yerleştim tercih yapılmadı yani 2 sene sonra dgs ile 3 sınıf uluslarası arası ilişkilere yerleştim(AÖF) şuan okumaktayım bu sene üniversite sınavına girdiğimde okul puanım düşer mi? Bilgilendirmeniz beni mutlu edicetir.

 161. merhaba ben imam hatip mezunuyum 2015 yılında mezun oldum 2016 yılında lys ile bir üniversiteye yerleştim 2017 yılında tekrar YGS ve lys ye giricem ek puanım düşer mi

 162. merhabalar.. ben myo turizm ve otel işletmeciliği okuyorum geçen yıl kendımı denemek için tekrar sınava girdim ancak bir yere yerleşemedim şimdi geçen yıl ki puanımı bu yıl aöf 4 yıllık için kulanabilirmıyım ?

 163. Ben açık liseden mezun oldum geçen ygs de aöf ılahiyat yazdım şimdi tekrar girsem puanım düşüncek mi ? Bu dondurup sınava girsem eğer istediğim puan gelmez ise tekrar buna mi devam ederim

  • YGS puanı ile yerleştiyseniz düşer. Sınavsız geçişle yerleştiyseniz düşmez. Dondurmanıza gerek yok. Sınava girin farklı bir programa yerleşirseniz bu programdan kaydınızı sildirirsiniz. Bir de yazdığınızı göndermeden önce okuyup kelime hatalarınızı düzeltirseniz sevinirim. Ne dediğinizi anlamaya çalışıyorum.

 164. Hocam merhaba. Geçen sene bir yükseköğretim programına kayıt yaptırdım fakat 2 ay gidip bıraktım bu sene için hazırlanıyorum. Okuldan kaydımı silsem ek puanı etkiler mi? Eğer kaydımı silince ek puan düşmezse hemen kaydımı sildiricem. Şimdiden teşekkür ederim…

 165. hocam merhaba ben 2015 yılında lisans programına yerleştim fakat merkezi yerleştirme puanıyla bir sonraki sene için ön lisans programına yatay geçiş yaptım 2017 yılında sınava girsem obp puanım yarıya düşer mi? şimdiden teşekkürler.

 166. Hocam Merhaba , Ben 2015 yılında ygs ile AÇIK ÖĞRETİM 4 yıllık bir bölüme yerleştim. Hâlâ devam ediyorum.
  2017 için başvuru yapmaya karar verdim..
  Bu durumda ;
  *Öğrenim Durumu / “Bir yükseköğretim programına kayitliyim” seçeneğini mi işaretlemeyim ?

 167. Hocam ben 2014’te sınava girip bir üniversiteye yerleştim kaydımı yaptırıp gitmedim. 2015’te tekrar sınava girdim okul puanım yarıya düştü ve bir üniversiteye yerleştim hala okuyorum. 2017’de tekrar sınava girdiğimde okul puanım tam mı gelir yarım mı?

 168. ygs den başarılı olup, lys den sadece matemetik geometri işaretlersek mf4 puan türü hesaplanır mı? yani fizik kimya bioloji işaretlemezsek sadece matematk ve geometri işaretlersek mf4 puan türü hesaplanır mı

 169. hocam 2016ygsye girip açıköğretime kayıt yaptım hala devam ediyorum fakat 2017ygsye de giricem ek puan gelmez mi ya da düşer mi düşerse ne kadar düşer?

 170. Hocam ben ilk senemde tercih yaptım ve yerleştim ikinci yıl tekrar besyo sınavların a girmek için girdim üçüüncü yılımda tekrar sınava obp kesikirmi şimdiden tesekkürler

 171. Hocam merhaba ygs ile iki yillik bir bolum tercih edip yerlestim fakat gitmedim. Ikinci girisimde okul puanim dustu aöf tercih ettim ve suan halkla iliskiler okuyorum. Bu sene tekrar sinava giricem puanimda tekrar dusme olursa yine yuzde elli seklinde mi olucak yoksa daha fazlami?

 172. Merhaba hocam ben bu sene yerleştim ancak okulu bıraktım tekrar hazırlanmayı düşünüyorum seneye puanım kırıldığı için ancak boşta kalmamak için bulunduğum şehire merkezi yerleştirmeyle geçiş yapmayı düşünüyorum eğer bu sene sonunda merkezi yerleştirme yaparsam seneye bu yerleştirmemden dolayı puanım kırılır mı? Teşekkürler.

 173. iyi günler bu sene üniversiteye yerleştim eğitime devam ediyorum ancak tekardan ygs ye gireceğim düşmüş olan okul puanımı nasıl hesaplayabilirim nereden öğrenebilirim (bu sene okuldan 53 gelmişti)

 174. Hocam iyi günler. biliyorsunuz sınavsız geçiş kaktı, merak ettiğim şey şu ben düz liseliyim ve ön lisans sağlık bölümü okumak istiyorum. sınavsız geçişin kalkmasıyla bu sene yerleşmede puanlar düşer mi ? yani düz liseliler için bu avantaj mıdır?

 175. Hocam merhabalar..2010 yılında ygsden kocaeli sivil havacılıgı kazandım bir süre devam edip fiilen bırakmıstım ama kaydım duruyor..harç yatırmıyorum kaydımı dondurmadım..bu sene ygsye girecegim obp düşer mi ya da kaydımı silip öyle mi girmem gerek..okuldan bi beklentim yok açıkcası..dediginizi yapabilirim tesekkürler simdiden

 176. Hocam benim bölümüm eşit ağırlık şimdi ben hem eşit ağırlık sınavına hemde sayısalın sınavına girsem puanım düşermi yani sayısal sınavında iyi yapamazsam eşit ağırlık sınavını etkilermi

 177. hocam merhaba ben ygs den 170 felan aldım kendi bölümün dıiında başka bölümü tercih ettim en son tercihimede kendi bölümümü yazdım kendi bölümüm geldi gittim o direk geçişmi sayılıyor okulumu dondurdum tekrar ygs ye gircem puanım düşermi kime sorduysam düşmez dedi birde size sormak istedim.

 178. Hocam merhaba bu yıl artık açıköğretim deki puanlar kesiliyomus kontenjanli ya da kontenjansiz olsun kesiliyormuş ve örgün olanlarını kesiomicekmis bu doğru mu bunu rehber hocası demiş böyle birsey var mi ?

  • Örgün, açıköğretim, kontenjanlı, kontenjansız, kayıt olan, olmayan zaten 4 yıldır herhangi bir programa yerleştiyse kesiliyor. Sadece sınavsız geçişle yerleşenlerinki kesilmiyordu. Kılavuz yayınlanınca yeni uygulama varsa görecez.

 179. hocam ben bu sene kendi bölümüme gittim ama başka bölümleride tercih ettim gelmedi kendi bölümüm geldi onuda begenmedim dondurdum tekrar ygs ye hazırlanıyorum puanım çokmu düşecek :/

 180. hocam ben 2015de yerleştim 1 sene kayıt dondurdum ve okula gitmedim ama kayıt dondurduğum için 2016 da okula başladım o sene de girdim sınava puanım düştü.ama 2017 de tekrar giricem sınava. puanım düşmez dimi

 181. Merhabalar. Yine de içime oturdu bir sorayım istedim. 2015 yılında sınavlara girip üniversite kaydımı yaptırdım ve 1 sene okudum. 2016 yılında Ygs-Lys girdim ancak bir tercih yapmadım. Şimdi yani 2016 dönemi sonunda okulumu dondurdum ve önümüzde 2017 Ygs-Lys sınavlarına gireceğim. Puanım kesilmiyor değil mi?

 182. Merhaba, öncelikle öğretmenler gününü kutlu olsun ve tek tek cevap verdiğinizi için teşekkür ederim.
  Hocam 2015te lisans yerleştim gitmedim 2016dada uzaktan eğitim yerleştim gene gitmedim benim puanım bu yılda düşecek mi? Ona göre çalışmaya başlayacağım… Şimdiden teşekkürler

 183. Hocam merhaba, ben Anadolu Lisesi mezunuyum. Bu yıl 2016 ygs puanım ile 2 yıllık Tapu ve Kadastro bölümüne yerleştim ama rehberlik hocalarım ek okul puansız sıralamam ile yerleşceksin dedi. Bu yıl İlk ve Acil Yardım yazacağım yani okul puanlı sıralamam ilgilendirmeyecek mi beni çünkü okul puanım yarıya düşecek önemli bir konu benim için. Lütfen bu sorumun cevabını öğrenip cevaplar mısınız Hocam?

 184. merhaba hocam ben 2015 mezunuyum ygs puanı ile yerleştim 2015de, gitmedim 2016 da ygsye girdim puanım kesildi istediğin yer gelmedi sınavsız geçişle 2 yıllık bölüm okuyorum 2017 de puanım düşer mi kesilir mi bilgilendirir misiniz lütfen

 185. merhabalar ben 2015 yılında ftr bölümüne yerleştim 2016 güz döneminde merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yapıp matematik mühendisliğine geçtim bu yıl ygs lysye tekrar gireceğim, okul puanım kesilir mi

 186. Hocam tam hatırlamıyorum 2014 yada 2015 te ygs ve lys ye girdim ama tercih yapmadım seneye açık öğretime girebilmem için bu puan geçerli midir yoksa tekrardan sınava girmem mi gerekiyor ? Eğer geçerliyse puanım düşer mi ? teşekkürler..

 187. Hocam ben sınavsız gecis hakkı ile 2yıllık bölümüme kayıt yaptırdım ve dondurdum.Bu yıl ygs ye gircem ek puanım kesilirmi?
  Not:SINAVSIZ GEÇİS HAKKIMLA GİRDİM ÜNİVERSİTEYE.

 188. Hocam ben 2015 Ankara’da bir ünü kazandım bu sene merkezi yatay geçişle İstanbul’a geçecektim ama başvuru tarihini kaçırdım devlet ünlülerinde donem ortasında almıyorlar (ben istediklerim İstanbul ve Marmara) bende bu sene bir daha girip sıralamami 2015 den 4 bin öne çekip ituye gidiyim diyorum ama puanı öne değilde geri düşürürsem merkezi puanımı kullana bilirmiyim. Geçerliliği biter mi sınava girersem

 189. Hocam 2014 yılında üniversiteye yerleştim 2017 yılında tekrardan sınava girmeyi düşünüyorum.ama okulum kapatılan universiteler arasında o yüzden bu yil tekrardan tercih vermek zorunda kaldim.yani 2017 de sinava girip tercih verirsem okul puanim düşer mi

 190. 12. sınıf öğrencisiyim bu sınava giricem ama tercihte bulunmucam sadece kendimi görmek ve strsini atmak için giricem. sonraki sene giricek olursam okul puanım eklenir mi?

 191. Hocam Merhaba Ben lisede 2011 yılında mezun olmuştum alanım yabancı dildi. şimdi lys/5 İngilizceden sınava girersem yabancı dil çıkışlı olduğum için ek puan gelir mi ? Yoksa sadece diploma puanı mı eklenecek ?

 192. Mrb hocam ben 2016 ygs ye girdim ve bir üniversiteye yerlestim bu üniversiteyi birakip 2017 de tekrar ygs ye girmek istiyorm 250 alsam puanim ayni kalirmi. Okuldan 45 puan gelmisti

 193. 2016 yılında kaydımı sildirdim tekrar ygs lys ye giricem okul puanının yarısı gidiyo ama sıralamayı ne kadar etkiliyo 20 bin falan fark oluyo mu ? yani geriye atıyo mu

 194. Merhaba ben 2015te sınava girip üniversiteye yerleştim, 2016 da yani bu yıl merkezi puanımla başka bir üniversitenin 1.sınıfına yatay geçiş yaptım eğer bu sene sınava girersem puanım kesilir mi

 195. mrhb hocam ben erciyes üniversitesinde 4 yıllık bir bölüm okuyurom şuanda 2.sınıf öğrencisiyim ve geçen sene ygs lys sınavına girip başvuruda bulundum ama herhangi bir bölüm kazanmadım ve bu sene ygs sınavına bir daha girmeden geçen seneki ygs puanıyla bu sene erciyes üniversitesine tercih yapma hakkım varmı. böyle bir durum olursa 2 yıllık bir bölümü kendi bölümümle birlikte okuyabirmiyim ?

 196. merhabalar ben 2015 te bir lisans programına yerleştim ve halen okulda kayıtlıyım bu yıl ygs ve lys ye girip 2017 için tercih yapsam okul puanı kesilir mi? eğer kesilirse kaç puan kesilir

 197. Merhabalar hocam .. ben 2015 te bir myo yerlestim ama bıraktım (sinavsiz geçiş yapmadim).2016 ygs girdim aof yerlestim kayıt yapmadım (sınavsız geçiş tercih yaptım ama yerlesmedim).2017 bu yıl tekrar gireceğim ama 2016 diploma puanım yarıya düşmüştü bu yıl tamamen mi kesilir ? Sınavsız geçiş hakkım hala duruyorum? Kullanabilirmiyim ?

 198. hocam ben bu yıl tercih yaptım ve kazandım ama dondurdum gitmedim bir daha girmek istiyorum ygs’ye yüksek puan alıp başka okul için tercih yapsam puanım kırık bir şekilde mi olucak yani şuan puanım kırıldı mı ?

 199. merhabalar…bu sene lisans bölümüne yerleştim fakat liseden sorumlu dersim kaldığı için geçici kayıt yaptırdım. şimdi ise sorumlu bulunduğun dersimi verdim fakat diplomamı getirmeyip kaydımın silinmesini istiyorum. seneye tekrar sınava girdiğim taktirde okul puanım düşer mi ? cevabınızı bekliyorum…

 200. Merhaba. Ben 2015 te ygs-lys girdim tm öğrencisiyim tm-3 73 bin sıralama yaptım ve tercih yaptım ama biliyorum ki hem bi nevi cahillik hem de tecrübesizlikten yeterince çalışmadım. Bu sene müthiş bi istek azim var ve hukuk için hazırlanacağım ama kafamda bazı sorular var 2016 sınavlarında obp kesilir ama 2017 de kesilir mi? 2016 ygs sınavına girdim bununla yada üniversitede tekrar öğrencisi oldum bu durumlar etkiler mi ? Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 201. iyi günler.hocam ben ist.üniversitesi sosyal hizmete yerleştim.kayıt yaptım.şu anda bir açıköğretim programına da kayıt yapabilir miyim yani aynı anda iki tane bir örgün bir de açıköğretim.yaksa gelecek sene sınava tekrar mı girmeliyim açıköğretim için.çok teşekkürler şimdiden.

 202. merhaba
  1. meslek lisesi öğrencisiyim bir yere yerleşemedim ek puanım düşer mi ? 2017 için
  2. dikey geçiş hakkım olduğu halde yerleşemedim ek tercihi de yaptım oda çıkmadı başka yerleşme imkanım varmı boş kalan kontejyanlara ? 2016 için

 203. mrb hocam ben bu sene sınavsız geçişle bir bölüm kazandım e kayıt yaptım fakat bazı nedenlerden dolayı gidemicem ygs tekrar giricem okul puanım kırılır mı ? ikinici bir sorum kayıtımı sildirmesem dondurmasam bir sorun yaşar mıyım şimdiden cok tşk ederim hocam

 204. merhaba hocam ben imam hatip mezunuyum ygs ve lys ye girdim tercih dönemine 4 yıllıkları ve en sona imamhatip bölümünün devamı olan 2 yıllık önlsans ilahiyat yazdem ve o geldi yerleştirme türünde SGK yazıyor seneye ygs ye girsem obp puanım düşermi bide ben sınavsızmı yerleştirdim şimdiden sağolun

 205. Merhaba Hocam, bu sene YGS’ye girip LYS’ye girmedim. Sınavsız geçiş hakkımı kullanarak turizm ve otelcilik işletmeciliğine yerleştim ve donduracağım. Seneye tekrar sınava gireceğim puanım yeterse uluslarası ilişkilere gitmeyi düşünüyorum. Gelecek olan puanımda bir düşme olur mu acaba?

 206. Hocam iyi günler.Meslek lisesi öğrencisiyim ve bize verilen 2 yıllık hakla yatay geçiş yaptım ve çıkan okula kaydımı yaptırdım şimdide gitmek istemiyorum.1 sene hazırlanıp sınava girsem ek puanım düşer mi ? okula kayıt olduğum halde ve ygs den de barajı geçememiştim.

 207. Merhaba ben bu sene ek tercihte yerleştirildim, fakat hala açık öğretim lisesinden mezun olamadım, seneye okul puanımın düşmemesi için dilekçemi yazmam gerekiyor ve bu dilekçe örneğini nereden bulabilirim?

 208. Hocam şimdi ben
  2015 sezonunda kazandım ve yarım dönem gittim.2016da tekrar girdim ve obp kırılmıştı.
  Şuanda tekrar hazırlanıyorum ve okul devam ediyor.2017 de obp kırılır mı? Okulun devam etmesi sıkıntı oluşturur mu ? Sağolun

 209. Merhaba hocam sözel bölüm mezunuyum kuyumculuk takı tasarımı bölümünü okumayı düşünüyorum ygs5 puan türünden sınava giriliyormuş benim puanım düşer mi ve matematik fen soruları yapamasam kazanamaz mıyım

 210. Merhabalar hocam,

  2016 yerleştirmelerinde ”açıköğretim” programına yerleştirildim fakat 2017’de tekrar sınava girmek istiyorum.Önceden açıköğretimde kontenjan yoktu bu yüzden puan düşmüyordu.Bu yıl kontenjan sınırlaması getirdiler. Acaba OBP yarıya düşer mi?

 211. ben bu sene bir yere kayıt oldum bu sene bir kez daha şansımı denemek istiyorum sınava girdim obp düşük hesaplancak ona göre bir puan alcamya o puanla terci yapmasan ondan sonraki sene puanımda düşüş olmaz demi yani 2016 kayıt yapdırdım 2017 şansımı denedım ısredıgım yer olmadı yazmadım 2018 puanım bidaha düşermi acil yardım

 212. hocam iyi günler.ben üniversite mezunuyum ve şuan sınavsız ikinci üniversite kayıtları başladı ben açık öğretime kayıt yaptırsam ve sene sonunda lys ye girdiğimde puanım düşer mi?

 213. hocam meraba ben ilk tercihte tercih yapmadım ek yerleştrmede yaptım çağrı hizmetleri bölümünü tercih robotunda gelme olasılığı var gösterildi ben en sonada 2 tane büro yönetimi yazdm hocam tercih robotunda geldiği gösterilyosa gelme ihtimali varmı hocam ben çağrı hizmetlerini istiyom benim ygs 4 puanım 290 onlar bu puanımdan gayet düşüktü

 214. Ben bilgisayar ogrencisiyim ticaret meslek lisesi ygs den 300 puan alsam 4 yillik univeriteye gidebilirmiyim ?
  Ve lys giren kisiler bilgisyar ogretmenligi isterse ayni universite yazarsak ayni kontenjandanmi giriyor yoksa farkli kontenjandanmi giriyor ?

 215. hocam bu sene 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımdan üniversiteye yerleştirdim ve e kayıt yaptım ama sonrada gitmek istemediğimi farkettim kayıt yaptırdıgım halde gitmezzsem puanım düşer mi ? yada e kayıdı nasıl iptal ederim.?

 216. Hocam merhaba.2015 Bilgisayar öğretmenliği mezunuyum. Seneye MTOK bilgisayar mühendisliği yazacağım. MTOK da puan düşer mi diploma notum kaçla çarpılacak. Lise diploma notum 82.79. ben MTOK bilgisayar mühendisliğini tercih ettiğim de ban okul puanı kaç gelir

 217. Hocam ihl mezunuyum, geçen sene tercih yapmadım. Bu sene açıköğretimden ilahiyata gideceğim ama tekrar sınavada gireceğim iki üniversite okuyacağım biri açık biri normal öğretim olmak üzere. Bu sene açıköğretim yazacağım, seneyede normal öğretime dilden gideceğim puanımda kesilme olur mu?

  dipçe-sınavsız geçiş hakkı kalkmış bildiğim kadarıyla bundan dolayı ygs puanım ile açıköğretime gitmek durumundayım, kaldı ki ilahiyat olmasa da farklı bir yükseköğretim önlisans yada lisans programına gideceğim.

  2 yıllık/önlisans veya 4 yıllık/lisansta atıyorum; açık öğretim 2 yıllığa gitsem puan düşmeyip, açıköğretim 4 yıllığa gitsem puanımın kesilmesi gibide bir durum var mı?

  Biraz çorba oldu kusura bakmayın, teşekkürler c:

  • Geçen yılın mezunu iseniz bu yıl yerleşme şansınız düşük. Okuyunuz. Oldu da ek yerleştirme de sınavsız geçişle yerleştiniz puanınız düşmez. YGS ile yerleşirseniz ek puanınız yarıya düşer. Bu yıl kalkmadı seneye kalkıyor. Dediğim gibi YGS puanı ile yerleşmeniz durumunda ister aöf ister örgün ister 2 ister 4 yıllık puanınız düşer.

   • Öncelikle cevabınız için çok sağ olun,

    Merak ettiğim şey şu ki sınavsız geçiş hakkımı nasıl kullanırım? Öyle bir seçenek göremedim ben, sınavsız geçiş hakkıyla geçmek için özel bir ibare var mı? Ek tercihlerde ygs den tutarsa puan kesilir buda işime gelmez, çünkü asıl bölümüm bu değil. Teşekkürler.

     • Teşekkürler hocam,

      Bugün ÖSYM bürosuna gittim yüz yüze konuştum oradaki hocayla sizlerin dediklerini söyledi ama sadece bir şeyi farklı söyledi. Artık açıkköğretim kontenjanlı “sınavlı yada sınavsız geçiş hakkı”nda puanınız her tür şekilde kesilir dedi.

      Sizin yorumunuz “sınavsız geçiş hakkı”nda kesilmeyeceği yönündeydi. Yanlış anlamayın işinize karışmak gibi olmasın -bu bilgilerin sık sık değiştiğini göz önünde bulundurursak- ama artık eskisi gibi değilmiş bu şekildeymiş. Belirtmek isterim.

      Vaktinizi ayırıp ilgilendiğiniz için teşekkür edip, iyi çalışmalar diliyorum.