2018 YKS Sınavı Bilgi ve Rehberlik Sitesi

Elektrik-Elektronik Teknolojisi Mezunlarının Sınavsız Yerleşebileceği Bölümler 2016

Sponsorlu bağlantılar

Anadolu Teknik Lise, Teknik Lise, Endüstri Meslek Lisesi; Elektik Elektronik Teknolojisi Alan ve Alt dallarından mezun olan öğrencilerin 2016′da sınavsız tercihle yerleşebileceği 2 yıllık programlar aşağıda gösterilmiştir.
(Aşağıdaki tablo 2016 ÖSYM Kılavuzundan Alınmıştır)

2016 kılavuzunda Elektrik Elektronik Teknolojisi tüm alan ve dalları için ortak sınavsız geçiş alanları gösterilmiştir. Bu dallar hatırlayacağınız gibi Bobinaj, Büro Makineleri Teknik Servisi, Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü,Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servisi,Elektromekanik Taşıyıcılar Bakım Onarım,Endüstriyel Bakım Onarım,Görüntü ve Ses Sistemleri,Güvenlik Sistemleri,Haberleşme Sistemleri,
Otomasyon Sistemleri,Yüksek Gerilim Sistemleri alt dallarından oluşmaktadır.

Elektrik Elektronik Teknolojisi sınavsız geçiş alanlarına 2014 yılında Sivil Savunma ve İtfaiyecilik alanı eklenmişti ancak 2016 kılavuzunda bu program sınavsız geçiş programlarından kaldırılmış görünüyor.

Elektrik Elektronik Teknolojisi sınavsız geçiş alanlarına 2015 yılında İş Sağlığı ve Güvenliği alanı eklenmiştir.

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI VE TÜM DALLARI Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
Biyomedikal Cihaz Teknolojisi
Elektrik
Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
Elektrikli Cihaz Teknolojisi
Elektromekanik Taşıyıcılar
Elektronik Haberleşme Teknolojisi
Elektronik Teknolojisi
Enerji Tesisleri İşletmeciliği
Grafik Tasarımı
İş Sağlığı ve Güvenliği

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi
Mekatronik
Mobil Teknolojileri
Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği
Otomotiv Teknolojisi
Radyo ve Televizyon Teknolojisi
Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi
Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi
Uçak Teknolojisi


536 Yorum Yapılmış.

 1. Murat dedi ki:

  Hocam ben elektrik elektronik lise mezunuyum iş sağlığı güvenliği bölümünü okumak için ne yapmam gerekiyor

 2. Mehmet Güver dedi ki:

  Hocam iyi günler, geçen sene sınavsız geçişle myo iş sağlığı ve güvenliğine yerleştim.Bu sene 2.sınıftayım ve derslerim çok iyi. Bu sene lys ye giremedim.Acaba diyorum seneye dikey geçiş sınavına girsem örgün öğretim veya açık öğretim 4 yıllık lisansa yükselmek istiyorum siz ne dersiniz. Benim ek puan alarak girebileceğim lisans bölümleri varmıdır?

 3. emir dedi ki:

  merhabalar, ben 2015 elektrik elektronik bakım onarım mezunuyum ek puan ile 4 yıllık bölümlere geçebilirmiyim geçebilir isem uçak teknolojisi bölümleri 4 yıllık hangi bölümler oluyor şimdiden teşekkür ederim.

 4. Berkcan dedi ki:

  Merhaba ben meslek lisesi elektrik mezunuyum ek puanla istediğim yer tutuyor 4 yıllık isg yazabilir miyim.

 5. musa dedi ki:

  hocam ben ygs1de 169 binim ygs2de 140 bin ygs5te 129 bin elektrik elektronik mezunuyum bu ek puanlı yerleştirmeden 4 yıllık bölüm okuyabilirmiyim öyle bi şansım var mı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesine 30 Mart 2012 öncesinde başladıysanız ve 180 taban puanını geçtiyseniz evet, daha sonra başladıysanız yada barajı geçemediyseniz hayır.

   • musa dedi ki:

    hocam şöyle bişey var ek puanlı tercih kısmındaki sıralamaları attım size ve o sıralamalarla kendi bölümle ilgili 4 yıllık bölümler var mı?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Havacılık Elektrik ve Elekroniği (Yüksekokul) 4 YGS-1
     Uçak Elektrik-Elektronik (Yüksekokul) 4 YGS-1
     Dediğim gibi eğer meslek lisesine 2012 öncesinde başladıysanız yukarıdaki bölümler için ek puanlı tercih yapabilirsiniz. YGS-5 için yok.

 6. samet dedi ki:

  hocam iyi günler ben meslek lisesi elektrik elektronik bölümü mezunuyum bu yıl mezun oldum .
  benım sorum şudur ben iş sağlıgı ve iş güvenliği bölümü yada işci saglıgı iş güvenliği bölümü okumak ıstıyorum bu bolumlere gidersem eğer ek puandan yararlanaabılrımıyım bu bölümler oncekı yıllarda sınavsız geçiş bölümleriydı ben bu bolumlere ek puan la gıdebılrıyım ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   iş sağlığı ve güvenliği için ek puanlı tercih yapabilirsiniz.

   • samet dedi ki:

    hocam ben meslek lisesi mezunuyum elektrik elektronik bölümü iş sağlığı ve güvenliği bölümünü okumak istiyorum okumak istediğim üniversteinin puanı 224 benim puanım ise 234 ek puanla beraber böyle . ama aklıma takılan şey şu tercıh edıcegım bolumun sıralaması 958bin benım başarı sıralamam ise 94 bin bu nasıl oluyo onu anlamadım ? ek puanla sıralamam bu sekılde sımdı onemlı olan sıralama mı yoksa puan mı ? puanı 250 olupta sıralamsı cok yuksek olan bolumler var ben 234 puanla 250-260 punalı yere gırebılırmıyım sıralama sayesınde

    • alperturkoglu dedi ki:

     Bu yıl meslek liselilerden 2 yıllıklara ilk defa ek puanla alınacak bu nedenle ek puanlı sıralama çok bir şey ifade etmeyebilir. Geçen yıl YGS ile yerleşenlerin puanları daha anlamlı veri sayılabilir.

 7. izzet dedi ki:

  hocam ben 2016 mezunuyum elektrik ve elektronik bölümünde mezun oldum ygs puanım 164 sınavsız geçiş yada 2 yıllık hakkım varmı. saygılar…

  • alperturkoglu dedi ki:

   164 puana ek puanda eklenecek ve bu puanla tercih yapabileceksiniz. Tabi tercih edeceğiniz bölüme göre yerleşip yerleşemeyebilirsiniz.

   • İHSAN dedi ki:

    merhaba hocam ben meslek lisesinde elektrık bölümü mezunuyum üniversite tercihi yaparken bilgisayar programcılığı bölümünü tercih edebilirmiyim elektrik mezunu olmam sorun olurmu?

  • elif dedi ki:

   iyi günler hocam ben meslek lisesinden elektrik elektronik okudum ve bu yıl mezun oldum.ek puanlı haliyle ygsden 4 yıllık hemşirelik okuyabilirmiyim o ekpuanlı ygs puanımı bu bölümde kullanabilirmiyim?

   • alperturkoglu dedi ki:

    2012 sonrasında sağlık meslek lisesine başlayanlar bile ek puanlı bu bölümü tercih edemiyor. Siz elektrik mezunu olarak sadece alanınızla ilgili 2 yıllıkları ek puanla tercih edebilirsiniz.

 8. Nuriye dedi ki:

  Hocam ben 2.sinif elektrik otomasyon bölümünde erciyes universitesindr okuyorum. Acikogretime gecis yapabilir miyim veya sinavsiz baska bir bolume geçiş yapabilir miyim

 9. Kemal dedi ki:

  Hocam ben elektrik elektronik teknolojisi alanından mevzunum Ben İş sağlığı ve güvenliği okumak istiyorum sınavsız geçebilir miyim

 10. buğra dedi ki:

  elektrik bölümünde okuyorum sınavsız geçiş kalktı peki iş güvenliğine geçmek istesem geçemiyorum ek puan gelecekk ancak taban puanlarına baktım ygs 2 den alıyorlar benim paunım ondan 145 nasıl bu bölüme gelebilirim beni bilgilendirirmisiniz.

 11. Anonim dedi ki:

  Lisede elektrik elektronik güvenlik sistemleri okudum ygs den 165 puan çıkardım 2 yıllık okuyabilirmiyim

 12. TUĞRUL GÜLTEKİN dedi ki:

  MERHABA ;

  EML, endüstriyel bakım onarım mezunuyum, 2 yıllık elektronik teknolojisi bölümü okudum.
  4 yıllık olarak hangi bölümlerde tamamlamam mümkün ? bunu açık öğretim ayrı normal üniversite bölümleri ayrı olmak üzere iki şekilde bilgilendirirseniz sevinirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   DGS ile okuyabileceğiniz örgün lisans bölümleri:
   Elektrik Mühendisliği
   Elektrlk Mühendisliği
   Elektrik-Elektronik Mühendisliği
   Elektronik Mühendisliği
   Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
   Endüstri Mühendisliği
   Fizik
   Kontrol Mühendisliği
   Uçak Elektrik-Elektronik
   Uzay Mühendisliği
   Meteoroloji Mühendisliği
   Enerji Sistemleri Mühendisliği
   Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği
   AÖF olarak;
   Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (Açıköğretim), İktisat (Açıköğretim), Kamu Yönetimi (Açıköğretim), Maliye (Açıköğretim), Uluslararası İlişkiler (Açıköğretim), İşletme (Açıköğretim), Konaklama İşletmeciliği( Açıköğretim)

 13. ercan dedi ki:

  Merhaba,

  2000 yılında elektrik bölümünden mezun oldum. AÖF ön lisans lojistik bölümüne sınavsız geçiş yapabilirmiyim.

  Başvuru yapılabiliyorsa, Nereye hangi tarihte başvurmalıyım.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş eski-yeni tüm öğrenciler için kaldırıldı. YGS başvuruları başladı. Size en yakın anadolu lisesinden YGS başvurusu yapabilirsiniz.

 14. murat dedi ki:

  İyi günler ben bilgisayar bölümü okuyorum teknik lisede bu sene sınavsız geçiş hakkı kalkmazsa hem ygsye hem sınavsız geçişe başvuru yapabilirmiyim yani ygsye girip istediğim bölüm gelmezse sınavsız geçişten iki yıllık bilgisayara gidebilirmiyim

 15. Mucahid dedi ki:

  2006 EML Elektrik mezunuyum AOF de elektrik bolumu 2 yillik egitim yapabilirmiyim

 16. kerim dedi ki:

  hocam ben elektronik teknolojisi ogrencisiyim sinavsiz gecis ile bilgisayar programciligina gecis yapabilirmiyim?

 17. Ömer Faruk Babuşcuoğlu dedi ki:

  merhabalar ben 3 kez ygs sınavına girdim fakat hiç yatay geçiş hakkımı kullanmadım. yani hiç sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum seçeneği işaretlemedim başvuru yaparken. elektrik elektronik meslek lisesi mezunuyum. 2017 de sınav geçiş hakkımı kullanarak yerleşme şansım varmı.

 18. Salim dedi ki:

  Elektik lise mezunuyum kamuda gorev yapiyorum. Hangi bölumler bana uyar hem derece almak hemde ünvan içiñ

   • LEVENT dedi ki:

    mrb sayın hocam.2009 yılı elektrık/elektronık teknık lıse goruntu ve ses sıtemlerı mezunuyum.acıkogretımden egıtıme devam etmek ıstıyorum.sızden ıstegım hangı bolumu bıtırırsem 2 yıllık ısıme yarar.ıs bulma olasılıgı hangı bolumde daha fazladır.dalım goruntu ve ses sıstemlerı ıs ımkanı cok kısıtlı.calısmak zorunda oldugumdan dolayı acıkogretımı tercıh edıyorum.maddı durumum hıc ıyı degıl.hem acıktan okuyup hem calısmam lazım.beni yönlendırırsenız cok sevınırım.

 19. Burak dedi ki:

  Hocam merhabalar. Ben meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum. Fakat önlisans olarak Fotoğrafçılık okumak istiyorum.(Açıköğretimde olabilir) Bunun için Nasıl bir yol izlemeliyim ? Yardımcı olursanız sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş kalkacağından Ocak ayında sınav başvurusu yapıp Mart’ta sınava gireceksiniz. Yeterli puanı alırsanız Temmuz’da tercih yapacaksınız.

 20. samet dedi ki:

  hocam ben elektrik elektronik bölümü son sınıf öğrencisiyim sınavsız geçişle 2 yıllık iş güvenliği bölümü düşünüyorum size sormak istediğim 2 yıllık bitirince iş güvenliği uzmanı olabiliyomuyuz duyduğuma göre 2 yıllık bitirenler yanlızca iş güvenliği teknikeri oluymuş uzman olmak içinse 4 yıllık bölümü bitirmek gerekliymiş veya mimar mühendis falan olmak bu doğrumudur ? teşekkürler 🙂

 21. doğukan dedi ki:

  merabalar hocam sınavsız geçiş kalkacak mı kesin mı durum nedir okuldaki hocalırma sordum kalksa bile sizi etkılemez gelecek yıl sıanva girecekler için kalkar dedi yani ben şuan 12. sınıfım bize vurmazmış dogrumudur sizce de . teşekkürler .

 22. kübra dedi ki:

  iyi günler şimdiden cevabınız için teşekkür ediyorum öncelikle . ben size sorumu kardeşim adına sorucam. kardeşim meslek lisesinde okuyor . bu sene son senesi bölümü elektrik elektronik . öncelikle direk sınavsız geçiş hakkı var mı ? eger varsa tercih yaparken ki yani alımda kriter ne okul puanımı yada ygs ile mi tercih yapıyo onda hangi ygs puanı önemli gibi genel konular hakkında bilgi alırsam çok memnun kalıcam

 23. kubilay dedi ki:

  Sa hocam ben endüstri meslek lisesi 2005 elektronik bölümü mezunuyum 2 yıllık sınavsız herhangi bir bölüme girme şansım var mı? açık öğretim olarak 2 yada 4 yıllık okuma şansım var mı sınavsız? varsa başvuru zamanları hangi tarifler ilginiz için çok teşekkür ederim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş %99 kalkıyor. Bununla birlikte öncelik son mezunların olduğundan sınavsız geçiş devam etse dahi yerleşmeniz çok zor. Sınava girerek şansınızı artırmalısınız.

 24. Okan dedi ki:

  2011 Lise Elektrik-Elektronik Teknolojisi mezunuyum aynı sene Giresun üniversitesinde grafik tasarım önlisans bölümününe kayıt yaptırdım okulu bitirmedim şu an herhangi bir sınava girmeden aöf’ün istediğim bölüme kayıt yaptırabilir miyim ya da hangi Ön lisans bölümlerine kayıt yaptırabilirim acil cevap verirseniz sevinirim.

 25. Mehmet Guver dedi ki:

  Hocam 93 mezunuyum. Sınavsız geçişle Mekatronik uzaktan eğitim, olmazsa is sağlığı okumak istediğimi söylemiştim. Sizde şansın pek yok demiştiniz. Bende bunu dikkate aldim ve ozel bir üniversite yazdım ve neyseki oranın is sağlığına yerleştim. Öncelikle size yardımınız için teşekkürlerimi sunarım. Fakat osym yedek kontenjanlara baktığımda ilk sıralara yazdığım bölümlerin neredeyse hepsinde boş kontenjan var hemde az değil. Peki benim opb, meteb ve okul bölümüm uyması rağmen neden yerleşemedim acaba? Sadece mezuniyet yilimdan dolayımıki?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Çünkü normalde o programlar 2016-2015 mezunları ile merkezi yerleştirmelerde dolmuştu. Bakınız. Onların içinden bazıları yerleştikleri halde gitmekten vazgeçtikleri yada seneye daha iyi hazırlanmak istedikleri için kayıt yaptırmadılar. Boş kontenjanlar bu şekilde ortaya çıktı. Şimdi ek sınav döneminde yine son mezunlar tercih edecek ve haftaya göreceksiniz ki yine 2016-2015 yada en fazla 2014 mezunları ile kontenjanlar dolmuş olacak. Umarım anlatabilmişimdir.

   • Mehmet Güver dedi ki:

    Tamam hocam sağolun şimdi anladım.Ben bu sene nasipse başlıyorum iş sağlığına.Peki seneye ygs sınavına girsem ve barajı geçsem,4 yıllık açık öğretim seçebilirmiyim?İş sağlığı okurken aynı anda 4 yıllık açık öğretim okuma gibi bir imkan varmıdır hocam.93 mezun olarak açıköğretime girme şansım nedir sizce?

 26. murathan dedi ki:

  Elektrik elektronık haberlesme mezunuyum sınavsız ek tercih ile özel üniversitede Grafik Tsarım okuyabiliyormuyum yani ?? Çok acil cevap bekliyorum admın bey ona göre secim yapıcam…..

 27. Ahmet dedi ki:

  Hocam ben elektrik elektronik bölümü güvenlik dalından bu yıl mezun oldum ygs ve lys ye girdim ilk tercihte biyomedikal teknolojisi yazdım ama gelmedi ek yerleştirmede elektrik yazmayı düşünüyorum bu durumda sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim obp 320.

 28. doğukan dedi ki:

  hocam iyi geceler ben ATL öğrencisiyim sınavsız geçiş 2017 ocak ayında kalkacak diyolar eğer kalkarsa ne olucak açıkta mı kalıcaz şu an som sınıfa geçtim bir yılım kaldı zaten sınavsız geçişin kalkmama ihtimali de varmıdır sizce çünkü kalkarasa üniversiteler boş kalır heryerde myo var çünkü nasıl dolucak oralar

 29. Yasin dedi ki:

  Merhaba 2015 eletrik elektronik teknolojisi dal 3 eletrik tesisatlari ve pano montörlüğü bölümü mezunuyum. Aöf okumak istiyorum sinavsiz gecis yaptim ygs sinavina girmedim . Tercihlerde bana uygun bir cok bölüm yazdim ya cikmadi yada puan eslesmiyor diyor lutfen bana acill yardim edin ek tercihler 30 unda bitecek

 30. soner dedi ki:

  sınavsız gecıs hakkımı acıkogretıme kullanabılıyormuyum kullanıyorsam nasıl ben elektrık elektornık alanı mezunuyum hangı bolumlerı yazabılırm

 31. Furkan dedi ki:

  hocam ben tercih yaptım 330 obp idi 97 doğumluyum bazı okullarda önceliğimde var ama hiçbir yere tercih çıkmadı benden düşük ve küçük yaştakilerin çoğu atandı

 32. murat dedi ki:

  hocam merhaba;
  elektronik 2000 yılı mezunuyum daha önceki senelerde 2002 yıllarında sınavsız geçişten kayıt yaptırmıştım 2 sene sonunda ünv bıraktım.
  bu sene sınavsız geçiş hakkımı tekrar kullandım
  iş sağlığı ve güvenliği uzaktan eğitim yazdım hiç bir yerleştirme olmadı.sınavsız geçiş hakkı bir kereyemi mahsus ? ayrıca ek kontenjanları bekliyorum kontenjan listesini nereden bakabilirim şimdiden tşk ler..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkının kullanımında sınırlama yok ama öncelik son mezunların olduğundan yerleşememişsinizdir. Henüz belli olmadı 1 hafta içinde açıklanır. Ancak eski mezunlardan alan programlar varsa şansınız olabilir.

 33. osman dedi ki:

  sayın alper bey, aşağıda yazdığım soruya cevaben;
  “Tüm elektrik dalları tek isim ve kod altında birleştirildi. 6013- Elektrik elektronik teknolojisi” yazdınız. sanırım ” Tüm elektronik dalları…” yazacaktınız doğrumudur?
  teşekkürler cevabınız için

 34. osman dedi ki:

  iyi günler.
  2001 endüstri meslek lisesi “elektronik” mezunuyum. Şimdiye kadar girdiğim sınavlarda ve yaptığım tercihlerde bölümüm “elektronik” ve alan kodum 1511 di. 2016 kpss ye osym nin sitesinden başvuru yaparken eğitim bilgileri kısmında “elektrik-elektronik teknolojileri” ve alan kodunda ise 6013 yazıyor. Şimdiye kadar diplomamda da yaza sadece “elektronik” bölümü mezunu olduğumu biliyordum ama osym nin sitesinde yazan ve değiştirilemeyen “elektrik- elektronik teknolojileri” gördükten sonra hangi bölüm mezunu olduğum konusunda kafam karıştı.
  Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar cevap verirse çok sevinirim.

 35. ilkay dedi ki:

  Ek tercihte o bölümü yazmak istiyorum iki senedir uğrasıyorum cıkmıyor ek tercih bu sene bnim için son hakkım yardımcı olumrusunuz bilgi verirmisiniz

 36. ilkay dedi ki:

  hocam iyi günler ben endüstri meslek lisesi mezunuyum 1997 dogumluyum gecensene iş sağlı ve işçi sağlına tercih yaptım ama cıkmadı bu sene tekrar yaptım yine çıkmadı hocam sizce nedendir direk gecişimi kullanmka için ygs ye basvurdan baska bişey ypman gerekiyormu

 37. Masum dedi ki:

  Slm hocam ben başka bi ilde okudum ama yaşadığım ili tercih etmek istiyorum ordada meteb dışı yok ek kontenjandan tercih yapsam gelirmi

 38. Ahmet dedi ki:

  Abicim sinavsi geçişyaptim istedigim bölüm gelmedi ek tercihle ne baştan tercih yapa bilirmiyim

 39. fatih dedi ki:

  merhaba hocam kardeşim elektrik bölümü mezunu sınavsız geçişle sadece kocaelindeki bölümleri yazdık lakin yerleşemedi şuan uzaktan eğitime kayıt yapabilir mi yoksa ek tercihlerde mi uzaktan eğitim yazmalı

 40. yahya demir dedi ki:

  iyi günler hocam bu gün tercih sonucları acıklandı. ben elektrik elektronik bölümü mezunuyum.Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı ESKİŞEHİR AÇIK ÖĞRETİM FAKULTESİNİ YAZDIM oda tutmus acaba merkezi yerleştirmedenmi girdim sınavsız mı yerleştim bidaki sene tekrar hazırlanacağım için bu benim için çok önemli yerleşme puanı 330 yazıyor lütfen yardımcı olun

 41. Mehmet dedi ki:

  Hocam Allah razı olsun. Özellikle bu tercih arası o kadar soru geliyor bıkmadan usanmadan cevapliyor yardımcı oluyorsunuz. Allah sizin gibi insanları başımızdan eksik etmesin.

 42. damla dedi ki:

  slm arkadaslar benım kuzenımde gecen sene meslek lisesinden mezun elektrık bolumunden acaba bu yılda sadece ygs gırdı bu bolumden unıversiteye gecıs yapabılırmı

 43. hasan dedi ki:

  Hocam elektrik elektronik meslek lisesi çıkışlıyım iş sağlığı ve güvenliği tercih edebilirmiyim bir lisenin rehber hocası bana tercih yapamazsın dedi acaba yapabilirmiyim

 44. Ümit dedi ki:

  Sınavsız geçicekler tercihlerdeki parantez içindeki iö yü seçmek zorundamı yoksa normalini seçebilirmiyiz?

  • alperturkoglu dedi ki:

   İÖ olmayanlar gündüz programları, iö olanlar 2.öğretim(akşam) programları. Tercih size kalmış. Yerleştirme öncelikleri farklıdır. Gündüz programları daha çok tercih edilir ve yerleştirme öncelikleri yüksektir.

 45. sultan dedi ki:

  Hocam merhaba kardeşim meslek lisesi elektrik bölümü mezunu dikey geçişle iş saglıgı ve güvenliği bölümünü okumak istiyor. istanbul da hangi üniversiteyi yazarsak girme şansı yüksek yardımcı olursanız sevinirim.

 46. mehmet dedi ki:

  hocam merhabalar. ygs 1 ek puan gelince 850 binden 35 binlere yükseldim. lisede elektrik elektronik okudum acaba ek puanımla girebileceğim 4 yıllık bölüm varmıdır varsa nerelerdir yardımcı olurmusunuz ? tekkurler.

 47. İsmail ACAR dedi ki:

  Elektrik elektronik mezunu bir kişi işçi sağlığı ve iş güvenliği ön lisans bölümünü olarak yazabilir mi?

 48. İsmail ACAR dedi ki:

  Hocam merabalar kolay gelsin öncelikle benim kardeşim bu sene elektrik elektronik bölümünden mezun oldu sınavsız geçiş ile hangi bölümleri tercih edebilir yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

 49. AHMET dedi ki:

  benım ortalamam 65 hangı bölume ve şehıre gıdebılırım yadımcı olurmusunus

 50. Ümir dedi ki:

  Merhabalar. Ben bu sene meslek lisesinden mezun oldum 24 tercih hakkımız var sanırım o 24 tercihimizde 24 ünüde yukardaki bölümlerin hepsini sıralamaya göremi seçicez.??

  Birde Tercihlerde (İÖ) parantez içindeki ne anlama geliyor yanlış bir tercih yapmak istemiyorumda ? Teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   24 tercihinizden istediğiniz kadarını kullanabilirsiniz. Yukarıdakiler sizin tercih edebileceğiniz programlardır. Siz önce bunların hangi üniversitelerde olduğuna sizin istediğiniz üniversitelere geçiş önceliklerinizin uyup uymadığına bakmalı ve buna göre tercihte bulunmalısınız. İÖ ikinci öğretim demektir. Saat 17:00’den sonra eğitim verilir. Dönemlik 420 TL harç ücreti vardır.

 51. Bülent dedi ki:

  Hocam mrb ben meslek lisesi elektrik elektronik teknolojisi bölümü mezunuyum mezuniyet yılım 2015 ama açıktan mezunum mesleki açık öğretim lisesi mezunuyum ama Ocak ayında başvurumu yapmıştım ygs ye girmek istemiyorum sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum diye şuan tercih dönemi 2 yıllık okumak istiyorum açıktan hangi bölümleri alabilirim anadolu üniversitesinden açıktan ben işletme yönetimi bölümünü istiyorum ama onu alabilirmiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır. Sınavsız geçişle tercih edebileceğiniz 2 tane bölümünüz var.
   101050793 Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı(Açıköğretim)
   101451866 İş Sağlığı ve Güvenliği(Açıköğretim)

 52. emre dedi ki:

  ben suan elektrik elektronik mezunuyum ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ve yukardakı lısteler guncelmı yanı suan ornek verıorum ucak teklojısıne gırebılırmıyım

 53. Semih dedi ki:

  Hocam elektrik bölümü mezunuyum ünivde 2 senelik gecis hakkımı kullandım bilgisayar ile ilgili bi bölüm tutabilir mi ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş bölümleriniz arasında bilgisayarla ilgili bir bölüm görünmüyor. Bakın tablo yukarıda.

  • Adem fatih dedi ki:

   Hocam merhabalar size birşey sormak isterim ben 2002 şişli endüstri meslek lisesi elektrik-elektronik mezunuyum ve açık öğretim okumak istiyorum ama verdiğiniz cevaplardan şunu anladımki benim hiç bir şansım yok?doğrumu anladım cevabınız için şimdiden teşekkürler

 54. Can dedi ki:

  hocam ben 2yıllık geçiş hakkımı kullanacamda bulunduğum şehir tunceli tercihler arasına tunceliyi yazmasam tuncelide okuma şansım olmaz dimi?

 55. Fethi dedi ki:

  Merhaba ben 2007 de elektrik elektronik bolumunden mezun oldum simdide acik ogretim e gecis yapmak istyorum 58.35 diploma notum tercih yapicam ama nasil tercih yapmaliyim yerlestirilebilmem icin yardimci olurmusuunuz?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Zaten aöf olarak tercih edebileceğiniz 2 program var:
   101050793 Anadolu Ün. Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim) geçen yıl 2010 mezunları ile kont. dolmuş.
   101451866 Atatürk Ün. İş Sağlığı ve Güvenliği (Açıköğretim) geçen yıl 2005 mezunları ile kont. dolmuş.

 56. Mücahit dedi ki:

  merhaba hocam 2016 elektrik elektronik/ses ve görüntü mezunuyum 2 yıllık bilgisayar programcılığına direk geçiş yapabilirmiyim ?

 57. serdar dedi ki:

  Ben meslek lisesi mezunuyum.YGS sınavına girdim.Hem ygs puanımı kullanarak hem de dikey geçiş hakkımı kullanarak tercih yapmak istiyorum.Açıktan okumak istiyorum bu arada 2 yıllık.Ygs puanımla rahatlıkla tercih yapabildim ama dikey geçişimi nasıl yapacağımı bilmiyorum.Yine aynı anda tercih yapabiliyor muyum?İki yıllık açıktan elektronik bölümü bulamadım ben tercihlerde.Hem dikey geçiş yazması gerekiyor mu bölüm isminin önünde bilmiyorum.zor durumdayım….

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alanınızla ilgili tercihleriniz öncelikle sınavsız geçişle değerlendirilir. Yerleşemezseniz YGS kontenjanı için YGS puanı ile değerlendirilirsiniz. Tercih listesine eklediğinizde ayrı bir şey işaretlemeyeceksiniz. Yaptığınız tercihler geçerli. Elektrikle ilgili aöf programı: 101050793 Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim)

 58. Aemre dedi ki:

  merhabalar bu sene lise 4. sınıfa geçtim elk elo okuyorum bu senenın sonunda ortaöğretim başarı puanım ile raylı sıstemler elektrık elektronıge gecıs yapabılırmıyım gecıs kaldırıldı dıyorlar resmı bir bilgiye ulasabılırmıyım sımdıden tesekkurler ..

 59. fatih asfawf dedi ki:

  hocam bu 2015 tablosu ama 2016 için geçerlimi veya degişiklik varsa bile güncelmi

 60. Vedat dedi ki:

  Hocam merhaba, ben elektrik elektronik bölümünden bu sene mezun oldum üniversite geçiş hakkımı kullanmak istiyorum, üniversitelerin karşılarında tabloda ygs 1 ygs 2 vs. yazıyor ben nelere dikkat edip tercih yapmalıyım ygs puanım geçiş hakkımı etkileyecekmi

 61. Ömer dedi ki:

  Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi kaç numaralı koda giriyo ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Okul ismindeki teknik ve endüstri meslek önemli değil. Siz okula puanla girdiyseniz “4” atl olursunuz, 10.sınıfta tekniğe geçtiyseniz “3”, normal meslek lisesi programını okuduysanız “2” olursunuz.

 62. Hakan dedi ki:

  2012, elektrik elektronik bolumu mezunuyum. Bu seneki ygsde 150 barajini gecemedim ve arastirdigim halde sinavsiz hangi universitelere tercih yapabilicek listem olusmadi. 150 barajini gecemdgim halde sinavsiz gecis hakkimi kullanabilirmiyim ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet yukarıdaki tablonun sağında gördüğünüz tüm bölümlere geçiş hakkınız var. Şu sayfada istediğiniz bölümünüz linkine tıklayarak açılan sayfada 2.tablodan durumunuza uygun programları seçebilirsiniz. (Mezuniyet yılı 12 ve daha küçük değer olmalı). Açıkta kalmaktansa açıköğretim de olur derseniz en sona Anadolu Ün. Elektrik, iletim,Dağıtım ve Atatürk İş sağlığı ve güvenliği de yazabilirsiniz.

 63. SAMET dedi ki:

  ELEKTRİK ELEKTRONİK MEZUNUYUM SINAVSIZ GEÇİS HAKKIMI KULLANARAK BİYOMEDİCAL MÜHÜHENDİSLİĞİNE GEÇİS YAPABİLİRMİYİM

 64. Mustik dedi ki:

  Merhaba hocam elektrik elektronik 2014 mezunuyum sınavsız geçiş hakkım varmıdır başvuru yapmadım hicbiyere bide bu sene sınavsız geciste sivil savunma ve itfaiyecilik kalktmi cevaplarsaniz sevinirim hocam saygilar

 65. Yasin dedi ki:

  Biyomedikal. İs guvenlik. Elektironik. İlk yardim ve acil durum. diploma notum 67 .44 erzincan erzurum agirlkli olan yerlere nasil yerlesirim hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu tür sorulara cevap veremiyorum. Tercih robotlarından yardım alacaksınız. Bu arada ne mezunusunuz bilmiyorum ama 3 tane elektrik bölümü 1 tane sağlık yazmışsınız. Ya elektriğe geçiş hakkınız vardır ya ilk ve acil yardıma. Birisi sizin alan dışı bölümünüz. Alan dışı bölüme ancak YGS puanı ile tercihte bulunabilirsiniz.

 66. Mustafa dedi ki:

  iyi günler 2014 Meslek Lisesi mezunuyum geçen sene tercih yapmadım bir yere yerleşmedim bu yıl YGS sınavına da girdim LYS sınavınada iyi veya kötü bir puan geldi. ÖSYM beni sınavsız geçişle mi yoksa puanla mı yerleştirecek? ve sınavsız geçişle yerleşme şansım nedir ?

 67. mehmethAN dedi ki:

  hocam ben erzincan 4 yıllık Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği YGS-6 taban puanı 286,91124 benim puanım ise 310,55951 bu bölüme gidebilirmiyim.

 68. üzeyir çelik dedi ki:

  sınavsız ggeçiş diye para yatırmayı unuttum arkadaşa dedim oda bana ek tercih sana çıkarsa gidebilirsin dedi bi şansım daha var mı yoksa bir senem boşuna mı gitti..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında YGS başvurunuz varsa sınavsız geçişten de faydalanabilirsiniz. Ek tercihleri beklemenize gerek yok.

   • aziz dedi ki:

    hocam bende sınavsız geciş hakkımı kullanmak istiyorum fakat başka şehirde okumak istiyorum bu mümkün mü?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Eğer tercih edeceğiniz programın okul türü sizinkine uygunsa (siz normal meslek(2), tercih edeceğiniz anadolu(3) olmaz) ve METEB önceliğinde METEB DIŞI yazıyorsa olabilir.

 69. Mehmet Güver dedi ki:

  Hocam ben mekatronik, elektronik ve iş güvenliği bölümlerinden tercihde bulunacağım.Fakat iş güvenliği bölümü için ygs-2 puanı ile alır diyor kitapçıkta.Bu sınavsız geçiş tercihi yaptığım için beni etkilemiyor değilmi?
  Birde OBPuanım 385. Geçen sene en düşük 400 puan ile almış bir yeri yazma şansım hiç yokmudur? Teşekkürler.

 70. Mustafa dedi ki:

  Birde 2007 mezunuyum sinavsz geciste en kolay yerlesebilecegim acik ogretim bolumunu bana soyleyebilirmisini acaba ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   2010 öncesi mezunların yerleşebildiği bölüm yok. Şansınızı deneyebileceğiniz 2 bölüm:
   Elektrik, İletim, üretim dağıtım
   İş Sağlığı ve Güvenliği

 71. Mustafa dedi ki:

  Merhaba. Tercih tarihleri icin osym yi ariyorum fakat ulasilamiyor 29 temmuza alindi net bilgidir dagilmi ?

 72. Ali dedi ki:

  hocam Ben meslek lisesi elektirik elektronık bölümü elektromekanık taşıyıcılar bölümünden mezunum. sınavsız geçiş yerlerim elektirik elektronık bölümü üzerinden mi degerlendiriliyor elektromekanık taşıyıcılar bölümünden mi tercih yapıcam bu konuyu tam anlamış degilim

 73. Metin dedi ki:

  Hocam bu sene ygs1 den baraji gecemedim. Meslek lisesi elektrik mezunuyum. Elektrik bolumu ygs1 den aliyo puanlara baktigimda ben nasil tercih yapicam. Konya selcuk elektrik istiyorum.

 74. kaan dedi ki:

  Mrb elektrik elektronik mezonuyum dikey geçiş yapacam ama dikey geçişte hangi bölümler daha iyi olduğunu ve önü açık iyi bir bölümü olduğunu bilmiyorum yardımcı olabilirmisiniz

 75. Doğan dedi ki:

  Hocam meraba.ben Atl Son sınıf öğrencisiyim.bu sene ygs ve lys sinavine gircem.Atl mezunu olduğum için barajı geçtiğim taktirde ek puan gelirmi ve 4 yıllık fakülteye yerleşebilirmiyim ?
  Teşekkürler…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Artık ekstra puan yok. Diploma notunuzu yüksek tutmaya çalışın. Ayrıca Meslek lisesi mezunlarının yerleşebildiği MTOK (Teknoloji fakültelerine yerleşebilirsiniz.)

 76. burcu dedi ki:

  merhabalar; kuzenin meslek lisesi elektrik elektronik bölümü mezunu ama o bölümü okumak istemiyır üniversite de. Okulun verdiği ek puan sadece o alan için mi geçerli bir bilgisi olan var mı acaba?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kendi bölümü için ek puan değil sınavsız geçiş yerleştirme öncelikleri değerlendirilir. Alan dışı bölümler için standart ek puan hesaplaması var. Diploma notu*5*0,12

 77. Salihcan dedi ki:

  İyi günler ben elektrik elektronik okuyorum ben itfaiyecilik geçiş Hakkı’m var mı yok mu kesin bilgi verirmisiniz

 78. Batuhan şahin dedi ki:

  Hocam ben elektrik elektronik bolumunden bu sene mezun oldum ygs den barajı geçemedim 2 yıllık dikey geçiş hakkımı kullanmak istiyorum nasıl yapacağımı bilmiyorum yardımcı olurmusunuz?

 79. hasan dedi ki:

  Merhaba hocam ben2014 elektrik elektronik lise mezunuyum şimdiye kadar hic sınavsız geciş hakkımı kullanmadım ve sınavsız gecişe basvuru yapmadım ama bu sene ygs ye girdim barajı gecemedim sınavsız geciş hakkım halen gecerlimi yada ne yapmam gerekiyor

 80. umut dedi ki:

  Merhaba hocam ben bilişim teknolojileri mezunuyum 2 yıllık elektrik bölümüne geçiş hakkım var mi ikinci ogretimi yazsam arti ygs1 aliyo hesaplanirkn okul puani dahil ediliyomu ham puanmi

 81. BAHADIR dedi ki:

  Hocam şuan başka bir üniversiteye kayıtlıyım. Sınavsız geçiş için başvuru yapmamız gerekiyormu tekrardan .

 82. onur98 dedi ki:

  merhaba hocam ben endüstriyel meslek lisesinden bu sene mezun oldum ygsden en yüksek puanım 190 hem ygs puanımla hemde sınavsız geçiş hakkımı kullanacagım obp puanım 320 mekatronik veya elektronik teknoloji için sansım var mı ve ygs puanımla istanbuldan üniversite kazanma şansım var mı

 83. orkun dedi ki:

  ben A.T.L mezunuyum biyomedıcal bolumune gıtme sansım nedır yerlesme olasıgım baska bı ıldekıne

 84. Cemo dedi ki:

  Merhaba hocam ben elektrik bolumu onlisans mezunuyum sinavsiz gecis yapabilecegim hangi bolumler var. Tesekkurler

 85. Miraç dedi ki:

  Merhaba 2016 elektrik elektronik anadolu teknik lisesi mezunuyum obs puanim 281 is sağlığı ve güvenliği bölümüne direk geçiş yapmak istiyorum gelme ihtimali varmı.Teşekkürler

 86. DOĞUKAN DEMİR dedi ki:

  Hocam bu yıl mezun oluyorum meslek lisesi elektrik bölümü sizce il sağlığı ve güvenliği tercih edilirmi mezun olunca neler yapılabilir maaş konusu iyimidir

 87. demir dedi ki:

  Hocam iyi günler ben A.T.L elektrik elektronik bolumunden 2014te mezun oldum aöf onlisans bolumune yatay gecis yapabilirmiyim. Devamlilik zorunlulugu olmayan bir bolum tercih etmek istiyorum

 88. Hasan dedi ki:

  Hocam bn busene endustriyel bakim onarimdan mezun oluyorum ygs barajini gecemedim direk gecis hakkimi kullancam ama mekatronik bolumunu istiyorum girebilirmiyim gazi unuversitesi tercihen

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yerleştirme öncelikleri şunlar. (2015,4,METEB İÇİ,335,55000,30.09.1997) Geçen yıl Ankara içi bir Anadolu Teknik Lise’den en az 68 diploma notu ile mezun olan aday yerleşmiş. Buna göre kendinizi değerlendirin.

 89. Erenn dedi ki:

  Merhabalar ben elektrik elektronik bölümü teknik liseden mezun olacağım bu sene radyo televizyon bölümüne sınavsız geçiş hakkım var mı ? Varsa ne zaman oluyor bu tercihler ? Bilgilendirirseniz sevinirim.

 90. Adem dedi ki:

  Selamun aleykum ben elektrik elektronik mezunuyum lise son bitti ünüversiteye gidecemde bu is guvenli uzmanlıği bölümü varmıs sizce nasil o bölum zor bir bölümmü is olanakları nasil

 91. Belkıs dedi ki:

  ıyı gunler Alper hocam..ben 2004 mezunuyum açıköğretim den iş sağlığı ve güvenlik bölümü tercih etmek ıstıyorum.sizce bu bölüm açıköğretimden bana çıkar mı.ve elektrik bölümü mezunu oldugum ıcın kendı bölümümün haricinde adalet gıbı bolumler secebilirmiyim?

 92. anıl dedi ki:

  Hocam lise son meslek lisesi öğrencisiyim . Özel sağlık üniversitesine puansız gidebilir miyim böyle bi imkanım var mı bilginiz var mı ?

 93. hasan dedi ki:

  Hocam ben 2014 endüstri meslek lisesi mezunuyum ve 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmadım 2016 tercih zamnı kullanabilirmiyim

 94. Emine Ülkü dedi ki:

  Merhaba hocam, ben imam hatip mezunuyum su anda bir üniversitede örgün öğretim görüyorum. İki yıllık ilahiyata başvurmak istiyorum. Hala başvuru yapabilir miyim yoksa başvuru hakkım seneye mi kaldı? Tesekkur ederim.

 95. M.Bilal dedi ki:

  İyi günler
  ben lise son sınıfım ben liseye girerken meslek liseleri anadolu teknik gibi ayırmiyolar ama şuan okuduğum lise çok programlı anadolu lisesi die geciyo bölümüm elektrik-elektronik obp ise 385 istanbul içi tam burslu veya devlete geçebilirmiyim.
  teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   1-Okul isminizin ne olduğu değil, anadolu teknik, teknik yada endüstri meslek lisesi kısmında okuduğunuzu en iyi siz biliyorsunuz. 2-Tercih edebileceğiniz 10’larca bölüm var İstanbul olur olmaz bilemem..

 96. HasanTDK dedi ki:

  Merhaba hocam .

  Ben eski düz lise mezunuyum. Önce yüksekokuldan , sonra sınavsız geçiş hakkımı kullanarak geçen sene 4 yıllık fakülteden mezun oldum. Aynı zamanda geçen sene düz lise mezunlarının meslek lisesi mezunu olması için gereken telafi eğitimine katıldım. Bu sene elektrik elektronik teknolojisi bölümü , endüstriyel bakım onarım dalından mezun olacak durumdayım. Önümüzdeki sene elektrik elektronik bölümüne sınavsız geçiş yapabilir miyim?
  Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

 97. Ömer faruk dedi ki:

  Hocam sivil savunma itfaiyecilik kaldırılmış peki temmuz ayında yeniden klavuz çıkacak o Zaman eklenme gibi bir durumu olabilir mi açıkcası elektrik bölümlerine gitmek istemiyorum bu yüzden biraz tedirgin oluyorum..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Temmuz başında yayınlanacak olan kılavuz yerleştirme kılavuzu. Hangi bölümlerin hangi programlara gidebileceği Ocak ayındaki kılavuzda gösteriliyor ve değişmez.

   • zeynep dedi ki:

    slm ben bu yıl mezun olcam bolumum elektirik ve elektronik barajı aşamadım bende sınavsız geçiş hakimı kullanmak istiyorum ama herkes boştur felan ddiyor hocalarla konuştum yeteri bilgi alamadım biraz yardımcı olursanız sevinirim

 98. Hasan dedi ki:

  İş Sağlığı ve Güvenliği
  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği bölümüne Elektrik Elektronik teknolojisi bölümünden sınavsız geçiş yapılabileceği yalnız bu sitede var internette.(en azından ben öyle gördüm)
  doğruluğu nedir, resmi kaynağı nasıl bulabiliriz? (sıfıra yakın risk olsun istiyorum hocam.)

  2014 mezunuyum uzaktan öğretimi seçeceğim sanırım.
  hiç şansım yok mudur? normal üniversite okumam için?

 99. Ali dedi ki:

  Merhaba hocam..ben bu sene mezun oluyorum..ygs türlerinden hepsinden geçtim fakat lysde umudum yok…egerki Başaramaz isek….Ankarada elektrik üretim dağıtım bölümüne alınırmıyım (obp puanim 373.75)

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sadece Gazi Ün. var. 2015 yerleştirme önceliklerine göre ATL mezunları ile kontenjanı doluyor. Son yerleşen öğrencinin OBP puanı 289. Ama okul türünden dolayı avantaj ATL’lerde.

  • Ercan Ugurlu dedi ki:

   Çoğu insanlar 2 seneliğin gereksiz ve kölelik olduğunu söylüyor açıkcası . 4 seneliği bitirdikten sonra Devlet Kurumunda iş bulma yada Özel sektörde iş bulma şansımızın az olduğunu düşünüyorum ama bende bu bölümün bu seneki mezunlarındanım bana siz ne önerirsiniz hocam ? İş bulma olanakları konusunda ?

 100. emre dedi ki:

  merhaba hocam ben gecen sene meslek lisesi mezunuyun bu sene sinavsiz gecis icin 15 tl yatrmadm ygs icin para yatrdm sinavsiz gecis hakkim varmi okula filan gitmedim de sadece ygs parasi yatrdim

 101. ibrahim dedi ki:

  endustri meslek lisesinden gecen sene dikey geçiş hakkimdan tercih yapip gitmedim bu sene de dikey gecis hakkim varmi okulun verdigi hak gecerlimi

 102. mustafa dedi ki:

  ben gecen sene elektrik mezunuyum tercihimi yaptim ama okumak istemedim bu sene iş sağlığı ve güvenliği bolumune yatay geçişle gecmek istiyorum diploma notum 66.31 girebilme ihtimalim varmi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelik son mezunların olduğundan şansınız azaldı. Ama yine de şu sayfadan 2.tabloyu incelerseniz 2.öğretim, uzaktan eğitim ve açıköğretim programlarından yerleşebilecekleriniz olduğunu görürsünüz.

 103. ibrahim dedi ki:

  hocam ygs den 221 aldm bu ygs puaniyla iki yillik iş sağlığı bölümüne girebilirmiyim acaba

 104. ibrahim dedi ki:

  hocam ben geçen sene elektrik mezunuyum tercih yaptim ama gitmedim bu sene iş sağlığı bölümüne direk gecis yapmak istiyorum olur mu obp puanim 331

 105. Hakan dedi ki:

  Hacam iyi günler ben meslek lisesi elektrik bölümü son sınıf öğrencisiyim. Ben bu yıl sivil savunma ve sitfayecilik bölümüne dikey geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Hakkım varmı ?

 106. Cuma dedi ki:

  Hocam bu sivil savunma ve itfaiyecelicik sadece bu sitede gosteriliyor baska hic bi sitede yk bunl ilgili varmi yada ykmi kesin bi bilgi verirmisiniz.

 107. Kadir dedi ki:

  Hocam meraba.ben bu sene mezun olucam bölümüm elektirik elektronik alanım endüstriyel bakım ve onarım teknik liseyim sınavsız olarak ucak teknisyenliği bölümüne basvurmak istiyorum fakat bunu özel üniye yapıcam bursluluk girme ihtimalim nedr

 108. İbrahim dedi ki:

  Hocam elektrik mezunu oluyorum bu sene endustri meslek lisesindeyim İstanbul dışında oturuyorum İstanbul uni veya marmara uni elektrik bölümüne girebilmemin şansı var mi

 109. ilker dedi ki:

  Hocam ben gecensene mezun oldum.meslek.lisesi mezunuyum direk gecisimi kullanmdm.bu yil.kullanicktim.direk gecis.kalkti diye habrrler var bu beni kapsiyormu

 110. Enes dedi ki:

  hocam ben endüstri meslek lisesinden mezun oldum.Mezun olduğum sene ygs barajı geçtim lys girmedim ve tercih yapmadım bu sene ise ygs ye gene girdim ve geçtim ama istediğim puanı alamadım.Bölümüm elektrik elektronik ben mekatronik bölümüne istediğim üniversiteye gidebilirmiyim ve 2 sene okuduktan sonra 4 yıllığa tamamlamak için dikey geçiş yapabilir miyim teşekkürler şimdiden

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelik son mezunların olduğundan yerleşme şansınız oldukça düşük. Yine de şu sayfadan önceki yıla ait yerleştirme sonuçlarını inceleyerek eski mezunlardan alan programlar olup olmadığına bakabilirsiniz.

   • Enes dedi ki:

    hocam burda 1997 yazıyor ama puanı 360 ben 2 yıllık direk geçebilirmiyim buraya 1997 doğumluyum sınavsız geçme hakkım var bunu biraz açıklarmısınız kafam karıştıda

    • alperturkoglu dedi ki:

     Önce mezuniyet yılı,sonra okul türü, sonra METEB, sonra OBP, en son doğum tarihine bakılacak. Siz en son bakılacak olana bakıp gidebilir miyim? diyorsunuz. Diğer öncelikleriniz ne durumda 🙂

 111. ilker dedi ki:

  hocam gecen yıl yuksek ogretım kurumuna yerlestım okul puanı 34 geldı bu yıl tekrar ygs ye gırdım okuldan da kaydımı sildirdim . kayıtlı drgilim artık sızce okul puanım yarıya duser mı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet düşer. Kayıt olmanız, kaydınızı sildirmeniz vs. önemli değil. Önemli olan bir yüksek öğrenim programına YGS ya da LYS puanı ile yerleşmiş olmanız.

 112. Rahman dedi ki:

  İyi günler hocam ben alternatif enerji kaynakları bölümünü okudum 2 yıllık dgs sınavına girip 4 yıllık olarak tamamlamak istiyorum önereceğiniz bölüm varmı acaba iş imkanı olan

 113. yunus dedi ki:

  hocam iyi günler ben 1996 meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum şimdi ise uzaktan eğitim ile kendi bölümümün 2 yıllık ön lisans programında okumak istiyorum ne yapmam gerekir şimdiden teşekkür ederim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında başvuru yaptıysanız Temmuz ayında bölümünüzün devamı niteliğindeki aöf yada uzaktan eğitim programlarına tercihte bulunabilirsiniz.

 114. filiz dedi ki:

  Hocam 2011 2012 yılında kaydoldm ek puan gelecek yani dediginize göre. Bu yıl yerleştim yüksek ogretime 34 ek puan geldi . Bu yıl ygs ye girdim tekrar ek puan yarıya düşer mi

 115. filiz dedi ki:

  Hocam 2016 da ek puan kalkti meslek lisesi mezunlarina . Ben 2015 de mezun oldum . Bu beni etkiler mi

 116. Mert dedi ki:

  Hocam bu sene elektrik elektronik bölümünden mezun ölüyorum ayrıca anadolu teknik lisesindeyim uçak teknolojilerine direk sınavsız geçebilir miyim lüleburgazda ikâmetgah ediyorum bölüm edirnede var?

 117. Belkıs dedi ki:

  İyi günler ben 2004 elektrik bölümü mezunuyum. Açık öğretim istiyorum ancak hangi bölümleri secmem gerektiğini bilmiyorum.ygs sınavına giricem fakat açıkogretimde yerleşme şansım varmı.onun haricinde sınavsız geçiş yapsam sizce şansım varmı tesekkurler

 118. AHMET dedi ki:

  hocam 2 yıllaga gitmemıs için okul ortalaması aç olması gerekir

 119. alihan dedi ki:

  hocam merhabalar ben elektrik elektrik bölümü 2014 meslek lisesi mevzunuyum 2015de ygsye girdim ve barajı gecemedim 2 yıllık bölümlere tercih yaptım ama kabul edilmedim . bu senede sadece sınavsız geçiş hakkımı kullandım bu sene istediğim bölümler olurmu gecen sene tercih ettiğim 2 yıllık bölümlerin aynısını bu senede yazıcam olurmu ? şimdiden teşekkür ederim hocam iyi çalışmalar

  • alperturkoglu dedi ki:

   Geçen sene giremediğiniz programlara bu yıl hiç giremezsiniz. Yerleştirme önceliklerinize uygun yerler tercih etmelisiniz. Mesela ilk bakacağınız 2014 ve öncesi mezunlardan alan programlar olmalı.

   • alihan dedi ki:

    peki hocam benim geçiş yapabiliceğim bütün bölümlerin mezun önceliklerini nerden öğrenebilirim

 120. İbrahım sahin dedi ki:

  Hocam sivil savunma ve itfaiyecilik sadece bu sistemde kaldırılmış diyor siz nerden duydunuz

 121. kadir dedi ki:

  Hocam geçen sene endüstriyel bakım ve onarım bölümünden mezun oldum bu sene açıköğretim de hangi bölümlere yerleşebilirim ? yerleşme şansım nedir yardımcı olursanız teşekkürler ..

 122. Mahmut dedi ki:

  Hocam meraba bir sorum olacakdı istanbul üniversitesinde çok bölüm uzaktan egitim örgün ögretimle uzaktan ögretim diplomasının arasında çok fark var mı acaba ?

 123. demet dedi ki:

  hocam ben elektrik elektronik son sınıf ogrencisiyim bir sorum olacak ucak teknisyeni olmak icin diploma puanım kac olması lazım bir fikriniz var mı

 124. Filiz dedi ki:

  Hocam tıbbi aromatik Bitkiler bölümü okuyan ağız ve diş sağlığı hastanesinde is bulabilir mi

 125. Ilkay dedi ki:

  Hocam geçen. Yıl geçiş hakkimi kullanmadim ygs puanı ile yerleştim üniversiteye . Bu yıl Is sağlığına geçiş hakkimi kullanmak istiyorum . Geçiş hakkım durur mi kullanabilir miyim

 126. ilkay dedi ki:

  Hocam.is sagligi bu sene eklenmistir diyor gecensene yokmuydu o yuzden tercih cikmamis olabilirmi sizce

 127. ilkay dedi ki:

  Hocam ben gecensene elektrik elektronik mezunuyum. Gecen yıl is saglina tercih yptim.yerlesemdm bu yil eklnmistir diyor bu yil yerleseblirmiyim gecis hkkim varmidur obb puanim 275

 128. Gürkan dedi ki:

  Hocam ben 9.sınıfta sınıf tekrarı yaptım bu yıl mezun olacağım Pano tasarım dalından Ankara da yaşıyorum ve Ankara da okumak istiyorum 2 yıllık geçiş yaparak sınıf tekrarı yaptıktan sonra yıl sonu notlarım hep +70 olarak ilerledi sizce Ankara’da bir 2 yıllık tercih yapsam gelir mi ?

 129. Gökhan dedi ki:

  Ben zeytinburnu eml de pano tesisat ve montörlüğü bölümünde okuyorum, elektronikten çok elektriği seviyorum, ortalamalarım yüksek OBP 390 civarı çıkıyor, iş imkanının da olduğu sevdiğim dala gitmek istiyorum ama bir türlü karar veremedim, hangisini ya da hangilerini önerirsiniz ?

 130. Ayhan dedi ki:

  Hocam ben imkb meslek lisesinden bu sene mezun olucam elektrik elektronik pano monutorlugunu okuyorum sinavsiz geçişte uçak teklenojilerine gecis yapmak istiyorum. Bu mumkun mu sizce ve genellikle kac puanla aliniyorlar

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu bölüme sınavsız geçiş hakkınız var. Sınavsız geçişte puandan önce mezuniyet yılı, okul türü, METEB önceliği geldiğini unutmayın. Şu sayfada 2.tablodan istediğiniz okulun yerleştirme önceliklerini incleyebilirsiniz.

 131. Cengiz Kaplan dedi ki:

  Ben bu sene endüstri meslek lisesinden mezun olucam.Lise son sınıfım. Bende uçak teknolojisi bölümüne sınavsız geçiş yapabilirmiyim. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Endüstri meslek demişsiniz ama bölümünüzü yazmamışsınız. Eğer bulunduğumuz sayfadaki elektrik-elektronik ise evet Uçak tekn. sınavsız geçiş hakkınız var.

 132. Ali dedi ki:

  Hocam merhaba, 1996 yılı Elektromekanik taşıyıcılar bölümü meslek lisesi mezunuyum bu yıl ygs için başvurdum. aynı zamanda sınavsız geçiş içinde başvurmam gerekir miydi. myo başvuruları nasıl yapılır. ben hangi bölümleri nasıl başvuru yapabilirim. detay bilgi verirseniz sevinirim.

  teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS başvurunuz sınavsız geçiş içinde yeterli. Ancak mezuniyet yılı önceliğinden dolayı istediğiniz programlara yerleşememe durumunuz var. Açıköğretim programlarında bile en son 2010 mezunları ile kontenjan doluyor. Sınavsız tercih edebileceğiniz programların isimleri yukarıdaki tablonun sağında görülüyor. Bu bölümlerin yerleştirme önceliklerini de şu sayfada ilgili bölüm linklerine tıklayarak ilk değil 2.tablodan inceleyebilirsiniz.

   • Ali dedi ki:

    Hocam meslek yüksek okullarında okur isek (sınavsız geçişte) açıköğretim gibi mi oluyor. sadece sınavlara mı gidiyoruz. Devam devamsızlık durumu nasıl oluyor. birde bölümlere ait (ilgili üniversite kontejyan tabloda en düşük puan en yksek puan şeklinde yazan rakamlar mevcut. bunlar nedir. hangi puana istinaden seçim yapabileceğiz.
    başvurular ne zaman yapılabilir.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Hayır örgün bölümler olduğundan devam mecburiyeti var. Siz ilk tabloya bakmışsınız.İlk tablo alan dışı öğrencilerinin YGS puanı ile yaptığı tercihlerde oluşan taban ve taban puanlarını gösterir. Biraz aşağıya inerseniz 2.tabloda yerleştirme öncelikleri göreceksiniz. Mezuniyet yılı, okul türü, METEB durumu, OBP puanı ve doğum tarihi.

 133. Cihan dedi ki:

  Hocam ben 2011 haberleşme mezunuyum sınavsız geçiş kullanmadım bu sene başvuru yaptım herhangi bı myo yerlesebılırmıyım açıktan ?sagolun sımdıden

 134. alihan dedi ki:

  Hocam tekrar merhaba ben ygs başvurusu yaptım ve ygsye girmekten vazgeçtim sınavsız geçis hakkımı kullanmak istedim ve yatırmam gereken 55 tlyi yatırmamıştım dün başvuru yaptığım okula gittim onu benim kendimin düzelticeğini söyledi bende evde osymye girdim ve bilgilerimi güncelledim sınavsız geçis hakkımı kullanmak istiyorum yazdım ve bilgilerimi güncelleyip yatırmam gereken 15 tlyi yatırdım bi sıkıntı çıkmaz demi ?

 135. Orhan dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin hocam elektrik elektronik teknik lise mezunuyum ygs sınavına girsem barajı geçemediğim halde direk geçiş hakkımı kullanma şansım varmı bir sorum daha var raylı sistemlere direk geçiş yapabiliyormuyum teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   1- Sınavsız geçiş adı üstünde sınavsız sınava girmeden tercih yapabilmeyi ifade ediyor.
   2- Yukarıdaki listenin sağ tarafı sınavsız geçiş bölümlerinizi gösteriyor.

 136. murat dedi ki:

  hocam merhaba ufak bir sorum olacak size ygs baş vurusunu yaptım 55 tl yatırdım yalnız ekstradan sınavsız geçiş ücreti yatırıcakmıyım 15 tl yoksa ygs ücreti 55 tl içinde mi sınavsız geçiş 15 tl ücreti tşk ederim ilginiz için..

 137. can dedi ki:

  böyle bir rezalet sistem olamaz ya bırakın kaçın gidin bu ülkeden geçen sene elektrik elektronik mezunuyum geçen sene isig bölümünü geçiş yoktu sadece isgye vardı bu sene koymuşlar rezalet ya rezalet bu arada hocam geçen sene çok soru sordum size hakkınızı helal edin 😀

 138. ahmed dedi ki:

  Sivil Savunma ve İtfaiyecilik geciş kalktımı hocam kesin bilgi varmi

 139. Yasemin nesli dedi ki:

  Merhabalar 2006 end.elektrınik iki yıllık myo mezunuyum aöf sine 3.sınıftan başlamak için ne yapmam gerekiyor ve hangi bölümlere gidebilirim

 140. Erdinç dedi ki:

  merhabalar ben görüntü ve ses sistemleri dalı mezunuyum ama maliye veya hukuk okumak istiyorum bi cevaplarsanız ney nedir ne değildir okuyabilirmiyim o bölümü falan cevaplarsanız sevinirim

 141. Mehmet Güver dedi ki:

  Hocam günaydın.Bende 94 eml elektrik mezunuyum.Aşağıda verdiğiniz linkde bizim için direkt geçiş yapabileceğimiz bölümlerin listesini vermişsiniz ve 2.sayfaya bakın demişsiniz. Şimdi ben AÖF Kontrol ve otomasyon bölümü uzaktan öğretim diye bakınca sadece Kırıkkale de uzaktan eğitim görüyorum.Halbuki Mersin MYO da uzaktan eğitim var.Bu okul neden görünmüyodur acaba listede şüphede kaldım 🙂 Bu arada okulu aradım kont.otom.tek. uzaktan eğitim var dediler.
  Birde 94 mezunu olarak evet şansım zor gibi fakat Mersin myo sen merak etme bizi yazarsan illa bir şekilde kontenjandan falan girersin,uzaktan eğitim pek istenmiyor dediler.Sizin tecrübelerinize göre dediklerinin doğruluğu ve şansım ne kadardır? Çünkü duyduğum üzere bu sene sınavsız geçiş hakkı sonmuş, seneye sınava girmek gerekecekmiş.Yardım için şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

  • alperturkoglu dedi ki:

   “dediklerinin doğruluğu ne kadardır” Ne demek? Benim bilgim bu kadar arkadaşım. Başka sitelerden araştırabilirsin.

   • Mehmet Güver dedi ki:

    Hocam merhabalar.Yazımı tekrar tekrar okudumda yinede sizin tarafınızdan yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum.O yüzden tekrar kusura bakmayın.Aradığım iki okulda mezuniyet önemli tabiki ama illa girersin senin yaşında öğrencilerimiz var dediler.O yüzden sizin tecrübenize güvenerek ‘okulun dediklerinin doğruluğu nedir’ diye sormuştum.Bu direkt geçiş olayı işimden sebep gerçekten çok önemli ve hak verirseniz hata yapmak istemiyorum.Bu kadar işiniz içinde vaktinizi aldığım için tekrar özür dilerim.Hakkınızı helal edin.Saygılar.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Yazınızda “dediklerinin doğruluğu” ifadesini şahsıma kullandığınızı düşünmüştüm. Bende tekrar okuyunca okulla yaptığınız konuşmaya ait olduğunu anladım. Asıl siz kusura bakmayın. Yalnız Mersin MYO Kontrol ve Otomasyon okul sitesinde görünmesine rağmen kılavuzda yer almıyor. Bu nedenle yorum yapamıyorum. Kırıkkale MYO için de en son 2000 mezunlarının yerleştiği görünüyor. Ancak okul size bu şekilde bir taahhütte bulunduysa dikkate almak lazım. Umarım hakkınızda hayırlısı olur. İyi günler dilerim.

     • Mehmet Güver dedi ki:

      Hocam sanırım en güzeli bu sene çıkacak 2016 ÖSYM klavuzunu beklemek ve ordan seçim yapmak olacak.Okul ne söylesede sonuçta kabul görecek şey ÖSYM kılavuzudur.Zaten topu topu 4 okulda uzaktan eğitim veren bölüm bulabildim.Belli olmaz belki bu sene uzaktan eğitim veren yeni mekatronik veya kontrol ve otomasyon bölümleri açılan okul olursa onlardanda seçme şansım olabilir 🙂 Teşekkürler.İyi günler.

      • alperturkoglu dedi ki:

       Evet en mantıklısı bu. Temmuz ayında tercihlerden 1-2 gün önce kılavuz yayınlanır. Yeni programlar varsa bunları da görmüş olursunuz.

 142. serkan dedi ki:

  elektrik için eski mezun alan bölümleri nereden ve nasıl kontrol edip,öğrenebilirim?

  yardımcı olursanız sevinirim

 143. SONER dedi ki:

  hocam ben anadolu teknik elektrik elektronık son sınıf ögrencisiyim obp puanı yaklaşık 82/410 cıvari gelecek ucak teknolojısı bölümüne geçebilirmiyim .

 144. Omer Faruk dedi ki:

  Merhabalar, Ben bir belediye de teknisyen statüsünde memur olarak çalışıyorum. 1994 yılı Endüstri Meslek Lisesi Elektronik bölümü mezunuyum. 2 yıllık bir bölüm okuyup kedememi yükseltmek istiyorum. Sınavsız geçiş olarak hangi bölüme ve ne zaman kayıt yaptırabilirim. Çalıştığım için AÖF’den bir yer mi tercih edeceğim. Lütfen cevaplarsanız sevinirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sadece 2 aöf programı var. Ancak mezuniyet yılınızdan dolayı sınavsız geçişle yerleşmeniz imkansız.
   Elektrik İletim, üretim dağıtım 2010 mezunları ile, İş Sağlığı ve Güvenliği 2005 mezunları ile kontenjanı dolmuş.
   Programa doğrudan kayıt yaptırmak diye bir şey zaten söz konusu değil. 20 Ocak’a kadar başvuru yapıp Temmuz’da tercih yapmanız gerekiyor. Ama dediğim gibi sınavsız geçiş şansınız olmadığından YGS başvurusu yapıp sınava girmeli ve yerleşebileceğiniz bir puan almalısınız.

 145. serkan dedi ki:

  Merhaba,

  Ben 2002 elektrik bölümünde lise mezunuyum ve sonrasında 2 yıllık sınavsız geçişten yararlandım ancak sonrasında okulu bıraktım. Şimdi tekrar geçiş yapmak istiyorum elektrikle alakalı sınavsız geçiş imkanım var mıdır?

  yardımınız için şimdiden teşekkürler.

 146. alihan dedi ki:

  hocam tekrar ben çok rahatsız ettim ama kusura bakmayın. şimdi ben hem grafik tasarımına hemde radyo televizyona baktığımda hem obp puanım düşük onlara göre hem mezuniyet yılım onların verdiğine göre önce ve doğum tarihim bile tutmuyor bu şartlar altında ben bu 2 bölümden birisine girme imkanım varmı diploma puanım 55 lütfen yardımcı olun bu arada eml mevzunuyum

 147. Fatih dedi ki:

  Meraba hocam suan 2 yıllık elektrik enerji bölümü okuyoruM. Ama biyomedikal cihaz teknolojisine gitmek istiyorum acaba elektrik bölümünde kalan derslerimi vermeden Geçiş yapabiliyomuyum duyduklarıma elektrik bölümü iptal oluyomus bunun aslı nedir hocam gerekli bilgiyi verirseniz sevinirim …

 148. hakan dedi ki:

  İyi günler hocam.1991 yılı End. meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum. ygs ye başvurarak sınava girmeden açık öğretim okuyabilirmiyim. Belirtilen bölümlere göz attığımda Grafik tasarım, İş Sağlığı ve Güvenliği alanları olduğunu gördüm acaba bu bölümden birinde veya sizin görüşünüzle hangi bölümde okuyabilirim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişte en önemli yerleştirme önceliği mezuniyet yılıdır. Bu nedenle sınavsız geçiş devlet ün. yerleşme şansınız yok gibi birşey. Özel ün. ücretli yada belki %50 %25 burslu programları olabilir.

 149. alihan dedi ki:

  öncelikle merhabalar ben elektrik elektonik bölümü 2014 mezunuyum ve grafik tasarımı-radyo televizyon bölümlerinden birisine sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum yeni mezunlara göre şansım nedir diploma puanım 55.00 lütfen beni bilgilendirirmisiniz şimdiden teşekkür ederim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfada 2.tabloda Radyo Televizyon Tekn. sınavsız geçiş yerleştirme önceliklerini , Şu sayfada 2.tabloda da Grafik tasarım yerleştirme önceliklerini görebilirsiniz.(Mezuniyet yılı, okul türü, METEB önceliği ve OBP olarak iyi inceleyiniz.)

 150. onder sen dedi ki:

  Birde tercih yapildiktan ne kadar sure sonra sonuclar aciklanir yerlesip yerlesmedigimizi ogrenebiliriz

 151. onder sen dedi ki:

  Merhabalar . Ben 2007 elektrik elektronik bolumu mezunuyum .acik ogretime sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum sansimin dusuk oldugunu biliyorum ama ben hangi bolumu secersem yerlesmem daha kolay olur yani benim askerlik problemimden dolayi uni kayit olmam lazim is icin degil ama yardimci olursaniz cok sevinicem

 152. idris dedi ki:

  hocam merhaba kolay gelsin 2003 end. meslek elektrik mezunuyum o yıla göre okul puanım 96.00 şimdi sistemde değiştimi bilmiyorum fakat açık öğretim bölümlerinden direk geçişte hangisinden yararlanabiliyorum,iş güvenliği uzmanlığı dediğimiz bu iş yerlerinde bulunan iş güvenlik uzmanları oluyor sanırım okulu bitirdiğimizde direk uzman mı ? oluyoruz .

  • alperturkoglu dedi ki:

   Uzmanlık için 4 yıllık bölüm okumanız lazım. Burada adı geçen İş Sağlığı ve Güvenliği sadece meslek elemanı,yardımcı gibi bir şey olabilir. Bir de Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümüne aöf geçiş hakkınız var.

 153. atakan çubukcu dedi ki:

  hocam şuan 12.sınıfa gidiyoruz bu sene mezun olacağız.Biz meslek lisesi elektrik elektronik pano montörlüğü bölümündeyiz.Hocam aklımızda üç seçenek var uçak elektrik elektroniği mekattronik,elektrik elektronik mühendiliği bizim bu yerlere gitmemiz için ne yapmamız lazım sınavsız geçiş için

  • alperturkoglu dedi ki:

   6-20 Ocak 2016 tarihlerinde başvuru yapacaksınız. Şu sayfada ilgili bölüm linklerine tıklayarak açılan sayfada 2.tabloda yerleştirme öncelikleri ve OBP puanlarını inceleceksiniz. Durumunuza uygun olan programlara Temmuz ayında tercihte bulunacaksınız.

 154. Doğan dedi ki:

  S.a benim bir sorum olacakti elektrik-elektronik lise mezunu 2 yillik hangi bölümü tercih etmeli hangisinde iş imkani fazladır TEŞEKKÜRKER…

 155. Yasin dedi ki:

  Hocam ben 2014 yılında meslek lisesinden mezun oldum ben busene Sınavsız geçiş Hakkımda iş sağlığı ve güvenliğini yaza bilirmiyim ? Yani iş sağlığı ve güvenliği Sınavsız geçiş Hakkı 2015 Yürülüğe girdi ya tercih de yazsam çıkarmı ?

 156. eyup terkoz dedi ki:

  merhaba hocam elektrik elektronik guvenlik ve alarm sistemleri 11.sinif öğrencisiyim seneye sivil savunma ve is guvenligi gibi tercih yapabiliyormuyim

 157. huseyın dedi ki:

  merhabalar hocam ben duz lıse mezunuyum fakat elektrık ve pano monutorlugu usta ogretıcılık belgem var ben Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim) okumak ıstıyorum gecen gırdıgım ygs de 203 puan alıp tercıh etmeme ragmen cıkmadı ne yapmalıyım kac puan almalıyım acaba.. tesekkurler

 158. Metehan dedi ki:

  Hocam ben gecen sene pano montorlugunden mezun oldum. Sivil savunma ve itfaiiyecilige gecis hakkimi kullanabiliyomuyum

 159. kubilay dedi ki:

  merhaba hocam ben elektrik-elektronik teknolojisi bölümü mezunuyum iki yıllık da elektrik bitirdim.liseden mezun olalı 4 yıl oldu yani 2012 de mezun oldum.itfaiyecilik bölümüne sınavsız geçiş yapabilir miyim? teşekkürler

 160. Mehmet Güver dedi ki:

  İyi günler hocam.End.mes.lisesi 1994 elektrik mezunuyum.20 yıldır deniz piyasasındaydım ama 2016dan sonra diplomam bir işe yaramayacak.Onun yerine mekatronik diye bir bölüm okumam gerekiyormuş ve araştırmama göre 2 yıllık meslek yüksek okuluna yatay geçiş yapabiliyormuşum.
  Acaba bu başvuru olayı nereye yapılıyor.Kayıt ne zamandır ve illa giderekmi yoksa internettende başvuru yapılabiliyormu?Çünkü iş durumumdan dolayı zamanım pek olamiyor.Birde benim bu meslek yüksek okuluna geçiş şansım mezuniyet tarihinden dolayı çokmu zordur?Şimdiden teşekkürler.
  Saygılarımla.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu bölüm sizin sınavsız geçiş bölümlerinizden. Ancak mezuniyet önceliği en önemli öncelik olduğundan sınavsız geçişle yerleşmeniz mümkün değil. YGS sınavına girerek puanla tercihte bulunabilirsiniz. Bunun için de 6-20 Ocak 2016 tarihlerinde YGS başvurusunda bulunacaksınız, 13 Martta sınav var. Temmuz’da da tercihte bulunabileceksiniz. Faydası olursa Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümüne açıköğretim olarak sınavsız geçişle yerleşme şansınız olabilir.

   • Mehmet Güver dedi ki:

    Ne yazıkki denizcilik bakanlığı mekatronik bölümü olacak diye sirküler yayınladı.O yüzden başka şansım yok.Fakat sınav sıkıntı oldu.Hem bu kadar kısa sürede ve bu yaşta kafamın ders alması baya zor olacak:)Cevabınız için teşekkürler.Birazda hangi derslere ve kitaplara çalışılması lazım onu araştırayım. Bildiğiniz bir kaynak veya site varsa paylaşırsanız sevinirim. Saygılar.

 161. erdi dedi ki:

  Hocam Merhabalar bben 2012 elektrik elektronik bakım onarım mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum is sağlığı ve güvenliği bölümüne kullanabiliyormuyum

 162. ahmet dedi ki:

  Hocam bn 2015 yili teknik lise elektirik elektronik bolumu mezunuyum duz gecis hakkimi mezun oldgm yil kullan madim ama bu yil kullanmak istiyorm busene kullanirsam sivil savunma ve isci saligi bolumlerini de tercih ede bilirmiyim

 163. murat dedi ki:

  merhaba hocam
  uzaktan eğitim ünv. örnek sakarya ünv. sınavsız başvurabiliyormuyuz. bolum elektronik teknoloji yoksa ygsmi istiyor tşk şimdiden

 164. mustafa dedi ki:

  merhaba 2004 e.m.l elektronik bölümü mezunuyum.çalışdığım için iş sağlığı ve güvenliği bölümünü dışardan okumam mümkünkünmüdür yoksa sınava girmem gerekirmi teşekkürler…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişle tercihte bulunabilirsiniz. Yalnız geçen sene en son 2005 mezunlarını almıştı. Yerleşememe ihtimaliniz olduğunu unutmayın. 6-20 Ocak 2016 tarihlerinde YGS başvurularında, YGS başvurusu da yapıp sınava girerseniz hem sınavsız geçişle hem de YGS puanı ile tercih hakkınız olmuş olur.

 165. murat dedi ki:

  merhaba hocam
  2002 meslek lisesi elektronik bölümü mezunuyum açık öğretim okuyabileceğim bölüm hangisi ?

 166. Kudret dedi ki:

  Mrb hocam ben 2005 endüstri meslek lisesi mezunuyum bolum elektronik açıktan yüksekokul okuyabilirmiyim elektrik elektronik dalları birleştiği için elektrik okuyabilirmiyim açıktan

  • alperturkoglu dedi ki:

   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümünü açıktan okuma hakkınız var. 6-20 Ocak 2015 tarihlerinde YGS başvuruları sırasında başvuru yapacaksınız. Temmuz ayında da bu programa sınavsız tercihte bulunacaksınız.

 167. musfafa dedi ki:

  Merhaba hocam sınavsız geçişte yerleşme öncelikleri bölümünde yazan 14,2,İ,93 bu ne anlama qeliyor ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Son yerleşen öğrencilere ait bilgiler. “14” Mezuniyet yılının 2014 olduğunu, “2” okul türü meslek lisesi olduğunu, “İ” sadece METEB içinden (kendi ilinden) öğrenci aldığını, “93” öğrencinin doğum tarihini gösterir. (1993)

 168. mahmut dedi ki:

  Meraba hocam. Ben 2014 elektrik elektronik bölümü mezunuyum bu sene üniversite 2. sınıfım kaydımı sldim ygs sınavına qirip sınavsız qeçiş hakkımı kullanmak istyrm iş saqlıqı ve qüvenliqi bölümüne qeçiş hakkım var mı ? bir de hocam bu demişssiniz ya 1491 kodlu elektrik mezunları qeçeblir diye bu bölüme ben nerden bakacam kaç kodlu mezun olduquma ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   O mesajım çok eski 2015’ten itibaren tüm elektrik elektronik teknolojisi mezunlarının geçiş hakkı var. Yalnız öncelik son mezunların olduğundan eski mezunların yerleşebildiği programları araştırmanız gerekiyor. Olmazsa son tercihinize Atatürk Ün. açık öğrtim bölümünü de yazarsınız.

   • mahmut dedi ki:

    Hocam verdiqiniz bilqi için çok teşekkür ederim ben elazıq fırat ünv de okumak istyrm bu dediqiniz yerleşme önceliklerine ve eski mezunların yerleşebldqi proqramlara nereden bakablrm acaba ?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Hangi bölümü düşünüyorsanız şu sayfada istediğiniz bölüm üzerine tıklayın. Açılan sayfada ilk tablo değil altındaki 2.tabloda bölümlerin yerleştirme öncelikleri var. Oradan bakabilirsiniz.

   • mahmut dedi ki:

    Hocam eski mezunların yerleşebileceqi proqramlara nerden bakablrm ?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Diğer sorunuzda verdiğim 2 yıllıkların sayfasından istediğiniz bölüm linkine tıklayıp açılan sayfada 2.tablonun mezuniyet yılı sütununu tek tek inceleyeceksiniz.

 169. yüksel özdemir dedi ki:

  selam arkadaşlar 2006 yılında e.m.l lisesinden elektronik bölümünden mezun oldum ve sene sonra bölümün adı elekrik elekronik olarak değişti bende su an bir iş başvurusu yapmak istiyorum ama diplomanın elektrik olması gerekiyormus ne yapmam gerekir sizce

 170. Belkıs dedi ki:

  Merhaba …Ben 2004 endustri meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum 2 yıllık direk geçiş hakkım var mı ..yani 2015 mezunlarına göre bu şansımın daha az olduğunu biliyorum sizce yapmam gereken ler nedir ? Eger ki yerleştirme olmazsa boşta kalmak istemem hem üniversite Sınavına Hemde direk geçiş hakkımı aynı anda kullanabilirmiyim şimdiden çok teşekkür ederim..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelik son mezunların olduğundan yerleşmek istediğiniz programın yerleştirme önceliklerini incelemelisiniz. Mezuniyet yılı alanında 2004 ve öncesi bir tarih olmalı. Tabi YGS sınavına da girerek şansınızı artırabilirsiniz.

 171. Bülent dedi ki:

  Teşekkürler hocam bu sorunun cevabını naya araştırdım kesin bi sonuç bulamadım sizinde dediğiniz gibi mesleki açık öğretim lisesi elektrik elektronik teknolojisi bölümü mezunları ysg sınavına girmeye gerek kalmadan yani ygs sınavına girmeden sınavsız geçiş tercihi yapıp 2 yıllık açık öğretim fakültesi iş sağlığı ve güvenliği bölümünü okuyabiliyorlar yani hocam öylemi bide hocam atatürk üniversitesi erzurum diye biliyorum yani ben bursada oturuyorum yani iş sağlığı ve güvenliği bölümünü dışardan açıktan ygs ye girmeden okuyacagim için bu bölümün her hangi bi yüz yüze eğitimi varmıdır acaba yani dışardan sınavlara girerken ayrıca okul içinde görmemiz gereken yüz yüze eğitim dersi varmı iş sağlığı ve güvenliğinde yoksa iy varsa nasıl olur hocam bide ben 2014 eylül 14 mezunuyum demiştim yanlış söyledim 2015 eylül 14 mezunuyum hocam iş sağlığı ve güvenliğine bağlı detaylı bilgi verirmisiniz hocam ayrıca okulda uygulama dersleri oluyormu yani çalıştığımız için soruyorum yani ona göre hareket etmen gerek işimide etkilememesi için hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Çok fazla ve gereksiz yazı yazmışsınız. Ben cevabı verdim. Bölüm nasıldır ne dersi vardır nereden kayıt yaptırılır onu da başka siteden bulun.

 172. Bülent dedi ki:

  Hocam mesajima cvp verdiniz yanlış anlamadım dimi ben mesleki açık öğretim elektrik elektronik bölümü mezunuyum dediğinize göre açıktan 2 yıllık iş sağlığı ve güvenliği okuyabiliyorum yani öylemi peki ne zaman kayıt yatırabilirim bide bu bölüm için hangi açık öğretim fakültesine başvurman gerekiyor detaylı bilgi verirseniz sevinirim hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet sorunuza cevap verdim. Elektrik elektronik mezunları bu bölümü sınavsız geçişle tercih edebiliyor. Öncelikle 6-20 Ocak arasında YGS başvuruları sırasında sınavsız geçiş başvurusu yapacaksınız. Temmuz ayında da 101451866 kodlu Atatürk Ün. İş Sağlığı ve Güvenliği (Açıköğretim) programını tercih edeceksiniz. Sonuçlar açıklandıktan sonra yerleştiyseniz Ağustos ayında kayıt yaptıracaksınız. 2016 mezunlarından başlayarak geriye doğru tercih edenler yerleştiriliyor. 2005’liler bile yerleştiğine göre sizinde yerleşeceğinizi düşünüyorum.

 173. Bülent dedi ki:

  Mrb hocam ben 14 eylül 2014 mesleki açık öğretim elektrik elektronik teknolojisi bölümü mezunuyum duyduğum kadarıyla 2015 yılında elektrik elektronik teknolojisi sınavsız geçiş alanlarına iş sağlığı ve güvenliği bölümü eklenmiştir dogrumudur ben açıktan 2 yıllık iş sağlığı ve güvenliği okuyabiliyor muyum bu durumda cvp yazarsanız sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet okuyabilirsiniz. Geçtiğimiz yıl 05,2,D,87 öncelikleri ile almış. Yani 2005 mezunuları bile yerleşmiş. Şansınız oldukça yüksek olacaktır.

 174. Furkan dedi ki:

  Arkadaşlar ben elektrik elektronik mezunu olucam bu sene direk gecis hakkimi kullanicam sakarya izmit gibi illerini yazicam bu illerin tutma olasılıgi nedir obp puanim 68

 175. Erol Meşepınar dedi ki:

  hocam 1999 endustri meslek elektrik bölümü mezunuyum. 2 yıllık elektrik bolumune yatay gecis yapabilirmiyim. sınava girmem gereklimi.nasil bir yol izlemeliyim.Eski mezun olmamin sıkıntısı olurmu.tesekkurler. ..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelik son mezunlara olduğundan sınavsız geçişle yerleşmeniz çok zor. 2015’ten itibaren programlara YGS kontenjanı ayrılmaya başlandı. Şansınızı YGS girerek deneyebilirsiniz.

 176. süleyman dedi ki:

  hocam işçi sağlığı ve iş güvenliği bölümüne birçok sitede elektrik mezunuları goriyor felan demiyor yardım edin yatay geçiş varmı.

 177. mutlu dedi ki:

  slm hocam kolay gelsin ben yeni mezun oldum daha seçim yapmadım bu grafik tasarım bölümüne geçiş hakkımız nedir bazı sitelerde yok diyor elektrik-eloktronik mezunuyum

 178. ümit dedi ki:

  merhaba hocam ben endüstri meslek lisesi elektrik elektronik mezunuyum.yeni mezun oldum 2 yıllık hangi bölümü seçilmeliyim diploma notum 62 çok kararsızım teşekkürler ilginize iyi çalışmalar.

 179. mehmet dedi ki:

  hocam ben endüstri meslek lisesi elektirik elektronik mezunuyum ygs6 çok düşük yazsam genede gelirmi
  sivil savunma ve itfaiyecilik için

 180. emrah dedi ki:

  Hocam ben endustri elektirik mezunu oldum bu sene sivil savunma ve itfaiciligi tercih ettim acaba bunun gelme olasılı ne kadar? Yuksekmi kendi sehrimdeki univ. Tercih ettim

 181. burcu dedi ki:

  hocam birde geçen sene kadir has meslek yüksek okulunu kazandım gidemedim şimdi tekrar tercih etsem yine kazanma ihtimalim varmı..

 182. burcu dedi ki:

  hocam ticaret meslek lisesi mezunuyum… hangi bölümleri seçebilirm.. sayfayı verirmsiniz hocam alanımdaki.

 183. Akın dedi ki:

  Ben yeni mezun oldum Atakent IMKB mesleki ve teknik Anadolu Lisesi mezunuyum diploma notum 76.75 buda 383 felan oluyo ben hangi okullara gidebilirim bana yardımcı olur musunuz

 184. ipek dedi ki:

  ticaret lisesi muhasebe mezunuuyum.açıköğretimi yarıda bıraktm kaydımı sildirmedim.aradan 10 sene geçti tekrar kayıt yaptırmak istiyorum-.ne yapmalıyım.ygs ye mi giricem yoksa direk kayıt yaptırabilir miyim?

 185. nazli dedi ki:

  Merhaba, ben mezun oldum, tercih yapip bir bölümü kazandım fakat gitmedim. Bir sene daha hazırlanıp sınav a girdiğimde okul puanim yaryarıya düşüyormus, meslek mezunu olduğum için atıyorum bu sene grafik tasarımına yine sınavsız geçiş yapabilir miyim yoksa 1 sene kaybim olduğu için ve biyeri kazanıp gitmediğim için etkisi olur mu?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer bu yıl yerleştiğiniz programa sınavsız geçişle değilde YGS puanı ile yerleştiyseniz okuldan gelen puanınız yarıya düşer. Sınavsı tercihte bulunduğunuz bölümler için bu önemli değil.

 186. semih şafak dedi ki:

  hocam ben kendı tercihlerimi yaptım mekantronik ve elektrik elektronık de seçtim teknik elektrık elektronık mezunuyum ben uzaktan veya açıkdan okumak istiyorum yapacagım her hangı bir tercih kesin girermiyim okula direk gecıs hakkım var. seçimi yaptım

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkı olması istediğiniz okul yada programa yerleşebileceğiniz anlamına gelmez.Programların yanında yazan min. puan ve yerleştirme öncelikleri değerleri sizinkine uyarsa yerleşirsiniz.

 187. hakan dedi ki:

  Hocam merhaba ben elektırık elektronık acık lıse okuyorum 10 kıredım kaldı fakat sınavsız gecıs tarıhını kacırdımmı acaba yada daha mezun olmadan nasıl sınavsız gecıs yapabılırım olmuyorsa ek kontejyanımı beklemelıyım yardımcı olursanız sevınırım tesekkurler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer ocak ayında başvuru yaptıysanız 7-17 temmuz tarihlerinde tercih yapmaliydiniz.ağustos ve eyluldeki ek sinavla bitirme sansiniz verdi.artik ek yerleştirmeleri bekleyeceksiniz.

 188. mehmet dedi ki:

  Diplomamda elektirik-eloktronik mezunu yaziyor is sagli gi gozukmuyor 1497 elektiriklere gozukuyor ama meslek liselerinde baska elektirik bolumu yokki yani bende ordaki elektirik olarak gozukuyorum ve is sagligina gidiyorum dimi admin bey

 189. Dogukan dedi ki:

  Merhaba hocam. İş sağlığı ve güvenliği bölümüne elektrik bölümü mezunları sınavsız geçiş yapabiliyor. Elektrik- elektronik tesisat ve pano monitörlüğü mezunuyum benimde iş sağlığı ve güvenliği bölümüne sınavsız geçiş hakkım var mıdır? Burda gözükmüyor ama, başka bir osys2014.net sitesindeki rehberde var gözüküyor. Teşekkür ederim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   1491-Elektrik kodlu mezunlar seçebiliyor. Diğer elektrik elektronik mezunlarının sınavsız geçiş bölümü değil. 7 Temmuz’da yayınlanan en son kılavuz en geçerli olandır. Kılavuzda 403. sayfaya Bakınız.

 190. alper61 dedi ki:

  Ben meslek lisesi elektrik bölümünden mezunum .önlisans okuyodum yarıda bıraktım çıkışımı aldım okuldan ygs sınavına girdim.barajı geçemedim sınavsız geçiş hakkım var mı

 191. mehmet dedi ki:

  Merhabalar 2013 End. Meslek Lisesi Elektirik Elektronik Mezunuyum 56.25 Diploma Puanım Sınava Girdim Fakat İstediğim Şekilde Puan Alamadım dikey Geçiş Hakkına SAhipim Hangi Ünv TErcih Yapabilirim Yardımcı Olursanız Sevinirin

  SAYGILAR….

 192. Kürşat dedi ki:

  Elektrik ve elektronik mezunuyum, açıköğretimde hangi bölümlere sınavsız geçiş hakkından yararlanabilirim hocam?

 193. servet dedi ki:

  mrb bn 2012 yılında elektrik-elektronik teknolojisi büro makineleri bölümü mezunuyum.biyomedikal bölümüne drekt geçiş yapabilme hakkım varmı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kılavuzda büro makineleri alt dalı görünmüyor. Eğer Elektrik Elektronik bölümüne aitse bu sayfada tablonun sağında yer alan bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var. Biyomedikal’de bunların arasında.

 194. Mustafa ALTINTAŞ dedi ki:

  Merhaba Hocam;
  02.09.2013 tarihinde Açık Meslek Lisesi Elektrik-elektronik teknolojisi bölümünden mezun oldum. 2014 YGS sınavına girdim fakat başarılı olamadım sınavsız hakkımı kullanmak istiyorum. sınavsız geçiş hakkımı kullanarak Ankara AÖF hangi bölümlere kayıt yaptırma hakkım var ? Teşekkürler

 195. melih dedi ki:

  merhaba, ben 2013 elektrik elektronik teknolojisi pano montörlüğü bölümünden mezunum.

  bu sene 40 tl olan sınav ücretini yatırdım. sınava girmeden grafik tasarımı ya da radyo ve televizyon teknolojisi bölümlerine geçiş hakkım var mı ?

  hiç sınava girmesem başvurular açıldığında bu bölümlere başvurabilir miyim ?

  cevabınızı bekliyorum teşekkürler

 196. Cenk dedi ki:

  Mrb. end. elektronik 2003 yılı mezunuyum. Açık öğretimde işletme yada sosyal hizmetler okumak istiyorum. Bu bölümlere sınavlı yada sınavsız nasıl girme imkanımız varmı.Şimdiden teşekkürler…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş olan bölümler olmadığından, bankaya 40 TL yatırarak ÖSYM başvuru merkezinde formun 22.maddesini “YGS’ye girmek istiyorum” şeklinde işaretleyeceksiniz. YGS herhangi bir puan türünde 140 ve üzerinde almanız halinde istediğiniz aöf programına tercihte bulunup yerleşebilirsiniz.

 197. Elif dedi ki:

  Merhaba, kardeşim bir endüstri meslek lisesinin Elektrik Elektronik bölümünün 2008 mezunlarından. Açık öğretime sınavsız geçiş yapmak istiyor. Ancak yerleşememe durumu olabilir mi? Sınava girip yerleşmeye çalışması daha mı mantıklıdır. Rica etsem yardımcı olabilir misiniz?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Açıköğretim’de elektrik-elektronik mezunlarının yerleşebileceği sadece 1 tane sınavsız geçiş bölümü var. “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı” Kontenjan sınırlaması olmadığı için 15 Ocak’a kadar ÖSYM başvuru merkezleri aracılığı ile sınavsız geçiş başvurusunda bulunup, Temmuz ayında da tercihte bulunduğunda %100 yerleşir. Ancak bölümün 20 günlük zorunlu stajı olduğunu da hatırlatayım.

   • Elif dedi ki:

    Desteğiniz ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Karar verme konusunda çok yardımcı oldunuz. Tekrar teşekkürler. Hoşçakalın 🙂

    • Elif dedi ki:

     Bir sorum daha olacaktı.Atlamışım. Bölümünün sadece elektronik olması durumu değiştirir mi?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Rica ederim. Faydalı olabiliyorsak ne mutlu.

     • Elif dedi ki:

      Alper Bey, biraz abarttım soru sormayı affınıza sıgınarak yazıyorum. Kardeşim Elektronik Haberleşme bölümünde okumak istiyor. Sınava girip barajı geçmesi durumunda bu bölüme yerleşebilir mi? Barajı geçememe durumunda sanırım Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı da dahil olmak üzere yerleşme şansı kalmıyor. Doğru mudur?

      • alperturkoglu dedi ki:

       Estafirullah iyiki sordunuz.Daha önce yazdığım Elektrik Üretim, iletim ve dağıtım bölümü ve Elektronik haberleşme bölümü kardeşinizin zaten sınavsız geçiş bölümü.Bu bölümleri tercih etmek için sınava girmesine dolayısı ile barajı geçmesine gerek yok. Elektronik haberleşme örgün programına Sınavsız geçiş yerleştirme önceliklerine göre önceki mezunlardan alan yerleri tercih ederse yerleşebilir. Şu sayfadan tablonun son sütununa bakarsanız yerleştirme önceliklerindeki ilk sayı değeri mezuniyet yılını göstermektedir. Mesela en başta yer alan Çukurova Ü. Uzaktan eğitime 95 mezunu öğrenci yerleşebilmiştir. Diğerlerini siz inceleyebilirsiniz. Elektrik Üretim, iletim ve dağıtım bölümü aöf programına ise sadece tercihte bulunması yeterli olacaktır.

     • Elif dedi ki:

      Alper Bey, anladığım kadarı ile kısaca sınavsız geçiş yapacaksa Elektronik Haberleşme bölümünün örgün eğitimlerine de yerleşebilir, bu meslek lisesinin bir getiri demek istediniz. Ancak Anadolu Üniversitesinin açık öğretim fakültesinde “sınavsız geçiş” ile yapabileceği tek bölüm Elektrik Üretim/iletim/dağıtım. (açık öğretim fakültesinin Elektronik haberleşme bölümüne sınavsız geçme şansı yok sanırım)

      Son sorularım : )
      1) “Sınava girip” Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim fakültesinin Elektronik Haberleşme bölümüne yerleşebilmesi söz konusu olabilir mi?

      2) Verdiğiniz linkte var olan son kolonu boş olan Kırıkkale Üniversitesi (Uzaktan Eğitim) bölümüne sınavsız geçişi yapması mümkün mü? Son kolon boş olduğu için aklım karıstı.
      Yardımlarınız için minnettarım 🙂

      • alperturkoglu dedi ki:

       1-Elektronik Haberleşme bölümünün aöf bölümü zaten yok. Aslında şunu tam olarak anlamanızı istiyorum. Elektrik Üretim, iletim,dağıtım bölümü dışında elektrik aöf bölümü yok. Olsaydı geçiş şansı olurdu.
       2-Kolonu boş olanlar haricinde 2008 (08) ve önceki mezunların yerleşebildiği örgün programlara da yerleşme şansı var.

 198. enis dedi ki:

  merhaba ben 2013 elektrik tesisatçılığı pano monutörlüğü mezunuyum.2 yıllık geçişler yukarda yazdıklarn mı oluyor? uçak teknolojisi falanda var onun için sordum

 199. selçuk dedi ki:

  merhaba;

  öncelikle böyle yararlı bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim.
  Ben 1995 EML tonr-tesvite mezunuyum sınavsız geçişte hangi bölümleri tercih edebilirim .
  Ayrıca farklı bir branş olarak sağlık bölümlerinde tercih hakkım bulunuyor mu?

  teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercih edebileceğiniz bölümler aşağıdadır. Sağlık bölümleri sınavsız geçişle tercih edemezsiniz, YGS puanınızın olması lazım.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
   Endüstriyel Kalıpçılık 2
   Gemi Makineleri İşletme 2
   Grafik Tasarımı 2
   İş Makineleri Operatörlüğü 2
   Makine 2
   Mekatronik 2
   Metalurji 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Otomotiv Teknolojisi 2
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Tarım Makineleri 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve DepolamaTeknolojisi 2

 200. turan dedi ki:

  merhaba ben 2004 meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum.sınavsız geçiş yapabilirmiyim açık öğretime ve nerelere yapabilirim?sınavsız geçiş hakkım halen varmıdır?teşekkürler

 201. nur dedi ki:

  elektrik elektronik meslek lisesi mezunu aöf de hangi bölümlere sınavsız geçiş yapabilir

 202. eda dedi ki:

  mrb öncelikle ben açıköğretim lisesinden mezunum.23 martta olacak olan ygs sınavına giricem.2-15 ocak tarihleri arasında başvuru yapılıyormuş.BU ücreti bankaya yatırdıktan sonra yakınımdaki bir liseye gidip form doldurmak mı gerekiyor bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.Ayrıca düz lise mezunu olanlar sınavsız geçiş yapabilirler mi ve hangi bölümleri okuyabilirler çok acil lütfen yardımcı olun.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Son sorunuzdan başlayım. Düz lise mezunları sınavsız geçiş yapamaz. Bankaya 40 TL yatırıp dekontu ile gideceksiniz.Formu yayınlandığında internetten indirip doldurabilir yada başvuru için gittiğiniz yerden de temin edebilirsiniz. Tüm bölümleri tercih etme hakkınız var. Ancak önce sınavsız geçiş öğrencileri yerleştirilir kontenjan kalırsa siz de yerleştirilirsiniz.

 203. Sercan dedi ki:

  Merhaba,

  Meslek Lisesi Elektrik bölümü 2005 mezunuyum 2014 de ygs ye başvurarak sınava girmeden açık öğretim okuyabilir miyim.
  Yukarıda belirtilen bölümlere göz attığımda Grafik tasarım olduğunu gördüm bu bölümde okuyabilirmiyim seçebileceğimiz bölümler solda kodları ile birlikte yazılı olanlar mı yoksa sağdaki kısımda bulunanlar mı.

  Paylaşımlar içinde ayrıca teşekkür ederim böyle bir hakkım olduğunu bilmiyorum.

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS başvurusunda bulunmanız halinde Açıköğretim bölümü olarak “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı” bölümünü okuyabilirsiniz. Grafik tasarım alanı da sınavsız geçiş alanınız ancak aöf programı bulunmuyor.

   • MONDEO_46 dedi ki:

    SLM BEN ELEKTRİK-ELEKTRONİK BÖLÜMÜ ENDÜSTRİYEL BAKIM ONARIM DALI 11,SINIF ÖGRENCİSİYİM ACEBA UCAK TEKNİSYENLİGİNE GECİŞ YAPABİLİRMİYİM SINAVA FLN GEREK VARMIDIR?

 204. Caner dedi ki:

  Selamun Aleyküm. Ben end. mes. metal teknolojisi mezunuyum. İtfaiyecilik bölümü 2 yıllığa geçebilirmiyim?

 205. zeynel dedi ki:

  Ben meslek lisesi son sınıfım uçak teknolojisine derek geç yapabilir miyim

  • admin dedi ki:

   Bölüm yazmamışsınız. Tahmini olarak söyleyeyim. Eğer elektrik elektronik bölümü mezunu olacaksanız zaten bu sayfada sınavsız geçiş bölümünüz olduğu yazıyor. Ancak daha önceki yıllardaki yerleştirme önceliklerine baktığımızda Anadolu Tekniklere öncelik verildiğini ve OBP puanınızın oldukça yüksek olması gerektiğini de hatırlatmak isterim.

 206. mustafa aslan dedi ki:

  ösym şifremi unutmuşum nasıl alabilirim burdan yardımcı olurmusunuz…..

 207. mustafa aslan dedi ki:

  elektrik bölümüne nasıl geçebilirım sınavsız hakkım varmı…

 208. burhan dedi ki:

  meslek lisesi elk – elo mezunu olanlar sivil savunma ve itfaiciliği geçiş yapabilir mi daha önceden alıyorlarmış örnekleride var hem bizim bölümümüzde otomotivin ne alakasıvar geçiş yapabiliyoruz ?

  • admin dedi ki:

   Maalesef bu bölüm sizin sınavsız geçiş alanınız değil. şeklinde sorunuza cevap verdim soruyu tekrar sormuşsunuz.
   Ne alakası var sorusunu resmi olmayan benim sitem yerine ÖSYM’nin resmi adres yada telefonlarına iletebilirsiniz. Ben kılavuzda yer alan bilgileri sizinle paylaşıyor, sorularınıza yine kılavuza göre cevap vermeye çalışıyorum.

 209. burhan dedi ki:

  merhaba ben endüstri mslek lisesi elk-elo bölümü okuyorum be sene mezun olccam 2 yıllık sınavsız geçişle sivil savunma ve itfaiyecileğe geçiş yapabilir miyim ?

 210. anıl filiz dedi ki:

  bergama anadolu meslek ls elektrik elektronik pano tesisat meznm 2 yıllık yatay gecişle yük. ögrenim görmek istiyorum mesligime uygun ünevirsite arıyorum yardım edecek arkadaşlara şimdiden tşkr ediyrm

  • admin dedi ki:

   Görüp de fikir vermek isteyenlere açık olması için mesajınızı onaylıyorum. Ancak burada forumlar gibi mesajlaşma pek olmuyor.

 211. özgür dedi ki:

  benim b kac sorum olucak ama öncelikle bizlere bu kadar yardımcı olduğunuz için herkez adına teşşekkür ederim tebrik ediyorum sizi..

  meslek lisesi elektrik elektronik 2010 mezunuyum. diploma notum 51.11 sizin sitenizden öğrendiğim ve hesabladığım kadarıyla OBP’nım 255.55 doğrumu hesablamışım ?

  Tıp elektroniği adı altında öysm nin sorgulama sayfasında arama yaptığım zaman cıkmıyor yanlıs mı yazıyorum acaba ?

  OBP puanımızın hangi üniversiteye hangi programa yetip yetmediğini nasıl görebiliriz. Faruk arkadaşımıza verdiğiniz bu sayfa adı altındaki taban puanlarınamı bakmamız geriyor ?

  • özgür dedi ki:

   evet yanlıs yapıyomuşum aramıyı :)) tıp elekroniği değil biyomedikal cihaz teknolojisiymiş 🙂

  • admin dedi ki:

   Teşekkür ederim.
   Puanınızı doğru hesaplamışsınız. 2 yıllık programlarda dediğiniz bölüm yerine acaba Biyomedikal Cihaz Teknolojisi gelmiş olabilir mi?
   OBP puan hesaplaması bu yıl değiştiği için bu sayfadaki değerler yanıltıcı olabilir. Ancak yinede yerleştirme önceliğ değerleri fikir verebilir. En azından kontenjanın sınavsız geçişle dolup dolmadığı, meteb dışı öğrenci alıp almadığı, daha önceki mezunların yerleşip yerleşemediği gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Burada yer alan bilgileri nasıl anlayacağınızı da şurada anlattım.

   • sekan güler dedi ki:

    aaarkadaşlar bn elektrik elktronik bölümnde 2.sınıf ögögrencisiyim 3.sınıf da dal seçmemiz gerekiyor dadallar ise şunlar
    izelektrik tesisatçılıgı ve pano monütörlügü
    elektronik taşıyıcılar asansör vb
    sizce bu 2 daldan hangisnde çabuk iş bulurum ve dadaha fazla gelir elde ederim ayriyetten hangi dalda ününiversitede mühendislige kolay bir şekilde gigidebilirim

 212. faruk dedi ki:

  Merhaba abicim,ben anodolu meslek lisesi elektrik elektronik mezunuyum ygs ye girdim fakay tercihlerdr istedigim yer olmassa direk gecis hakkimi juklanmak istiyorum,ucak bakimi teknisyenligi hangi illerdr var ve okul diploma puanim 60 gitme imkanim yuksekmidir 2012 mezunuyum,ve tervih taparken okul kodlarino nerdrn alacagim,simdidrn tesekkurler

  • admin dedi ki:

   Uçak Bakım Teknisyenliği lisedeki adı, Meslek yüksek okulunda Uçak Teknolojisi diye geçiyor. Bu sayfada hangi illerde, okullarda olduğunu ve kontenjanlarını görebilirsiniz.

 213. kalkan44 dedi ki:

  mrb ben uçuk elektronıgı veya tıp elektıronıgı istıyorum bu bölümlerin iş kımkanı nasıl ii işler buluna bılırmı…

  • admin dedi ki:

   Rehber öğretmen değilim sadece sınavsız geçişle ilgilenen müdür yardımcısıyım. Bu nedenle sorunuzun cevabını bilmiyorum.

 214. muhammed ali. dedi ki:

  süleyman hangi işi severek yapcaksan eyer onu seç

 215. süleyman dedi ki:

  arkadaşlar bende teknis lise elektirik bölümü okluyorum sizce sen güzel bölüm hangisi kararsız kalmaşım
Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.