Liseye Sınavsız Geçiş

Sınavsız Geçiş Öğrencileri İçin Çok Önemli Hatırlatmalar 2

Sponsorlu bağlantılar

Değerli arkadaşlar sizlerden gelen ve aklınıza takılan soruların en sık sorulanlarını konu olarak açıklamaya devam ediyorum.

SORU: Hocam ben geçen sene sınavsız geçişle Gaziantep MYO Bankacılık ve Sigortacılık bölümünü kazandım. Ancak dönem ortasında maddi sebeplerden dolayı bıraktım. Bu yıl tekrar başvuruda bulundum okul puanım düşer mi?

SORU: Mrhb. Admin, geçen sene sınavsız geçişle tercihte bulundum ama kazandığım bölüme ailevi nedenlerden dolayı gidemedim. Bu yıl tekrar başvuruda bulundum. METEB içi bir yer tercih etmek istiyorum ama okul puanımın yarıya düşeceği söylendi. Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

SORU: Hocam, ben geçen sene direk geçişten faydalandım ama bölümümü sevmiyorum. Bu yıl tekrar başvuru yaptım. OBP puanımda düşme olurmu?

SORU: Admin, bir sorum olacak. geçen yıl Malatya MYO elektrik bölümüne sınavsız geçişle yerleştim ama bazı sebeplerden dönemin yarısında bıraktım. Bu sene YGS ye girdim ama kötü geçti. Yine sınavsız geçişten faydalanarak başka bir bölüme geçebilirmiyim? Bir de puanım düşermi?

Evet arkadaşlar benzer sorular sorulmaya devam ediyor. Bu sayfadan soru soran arkadaşlarımız  ve aynı durumda olanlar için yanıtlamaya çalışayım.

Yine en büyük yardımcımız ve kaynağımız 2013 ÖSYM Başvuru kılavuzu. Kılavuzda bu konu ile ilgili olarak 2 ayrı paragrafa rastladım. Birincisi altta gördüğünüz gibi; yerleştirme sırasında henüz mezun olmamış daha sonra sorumluluk sınavı yada ek sınavla  mezun olanlardan herhangi bir programa yerleşmeye hak kazanan ama gitmeyenlerin OBP puanlarının çarpılacağı katsayının yarıya düşürüleceği yazmaktadır. Ancak sınavsız yeşille gösterdiğim yerdeki ibareyi okuyacak olursak Sınavsız Geçişle yerleşenler ve açık öğretim kontenjan sınırlaması olmayan programlara yerleşenlerin hariç olduğu yani onların OBP PUANININ DÜŞMEYECEĞİ açık olarak görülmektedir.

puan-düşmeyecek

 

Yine kılavuzdan aldığım aşağıdaki paragraf , 2012 ÖSYS’de yani bir önceki yıl sınavsız geçişle herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların bu yıl OBP’lerinin çarpılacağı katsayılarda BİR DEĞİŞİKLİK OLMAYACAĞI YANİ DÜŞÜRÜLMEYECEĞİ açık olarak görülmektedir.

onceden-sinavsiz-gecisle-yerlesen-adayin-puani-dusmez-2

Devam edeceğiz…418 Yorum Yapılmış.

 1. Emre dedi ki:

  Merhaba Hocam Ben 2015 yılında Meslek Lisesi son sınıfta hem dikey geçiş hakkı parası yatırdım ve Ygs parası yatırdım Ygs ye girdim ancak barajı geçemedim lisedeki bölümümün aynı memleketimdeki üniversiteye 2 yıllık direk geçiş hakkımı kullandım ve bu sene mezun olacam tekrardan Ygs ye gireceğim obp puanım düşmüş müdür ? Teşekkürler

 2. ayşegül dedi ki:

  hocam merhaba
  ben 2015 yılında sınavsız geçişle 2 yıllık bir bölüme yerleştim bazı nedenlerden dolayı 2016 -2017 eğitim öğretim döneminde okulumu dondurdum bu yıl tekrar sınava girdim ve ziraat mühendisliği yazdım.ziraat mühendisliğine yerleştiğim taktirde harç parası ödemem gerekir mi?harç parası ödememek için 2 yıllık bölümden kaydımı sildirmeli miyim?

 3. Ayşenur dedi ki:

  Hocam bide şey demişsiniz ek puanla sadece kendi bölümünüz demişsiniz nu dalları için de geçerli mi mesela grafik mezunuyum dallarında görsel iletişim veya fotoğrafçılık falanda tercih edebilirmiyim ?

 4. Ayşenur dedi ki:

  Hocam ben geçen sene grafik tasarım dan mezun oldum ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım ama bu sene ek puan geldi grafik tasarım ygs 5 den alıyor banada ek puan ygs 3 e ygs 4 e ygs 5 e gelmiş sadece kendi bölümümü tercih etmek zorundayım yoksa ygs 4 den alan başka bi bölümü ek puanlı sıralamaya göre tercih edebilirmiyim ?
  Bide hocam bazı bölümler 4 yıllık ygs den alıyor onları tercih listemize eklerken hangi sıralamamıza bakarlar ek puanlı mı yoksa normal sıralamamızamı ? Bide ek puan sadece 2 yıllık içinmi sıralama ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ek puanla sadece alanıınızdaki programlara tercihte bulunabilirsiniz. 4 yıllık alanınızdaki bölümler için 2015 ve daha önceki yıl mezunu olmanız lazım.

 5. aygül dedi ki:

  merhaba ben 2015 de sınavsız geçişle 2 yıllık bir bölüme yerleştim 1 yıl okudum ikinci sınıfta dondurdum. bu yıl sınava girdim tercih yapmayı düşünüyorum olurda yerleşemezsem bir sonraki yıl yani 2018 de puanım düşer mi? bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkür ederim iyi günler…

 6. Rıdvan dedi ki:

  Geçen sene sınavı kazanıp tercih yaptım fakat lise diplomasını alamadım ve gitmedim. Ösym ye bildirmedim puanım düşer mi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer mezun oldunuz ama diplomanızı almadıysanız puanınız düşer. Mezun olamadığınız için diplomanızı alamadıysanız puanınız düşmez.

   • rıdvan dedi ki:

    Cevapladığınız için teşekkürler. Meslek lisesi mezunuyum. işletmelerde beceri eğitimi dersini geçemediğim için mezun olamamıştım bu yüzden ağustos ayındaki tercihlerde mezun değildim. Eylül ayının sonundaki kurtarma sınavını geçerek mezun oldum. Emin olamak için tüm olayı anlattım sonuç nedir hocam ?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Yıl sonunda mezun olabileceğinize dair bir evrakla kayıt yaptıra biliyordunuz. Kayıt yaptırmamışsınız. Bu nedenle ek puanınız yarıya düşebilir.

     • rıdvan dedi ki:

      Obp ve ek puan ayri ayri degil mi yani benim obp puanim degilde ek puanim mi dusecek yoksa ek puan derken obp den mi bahsettiniz ?

      • alperturkoglu dedi ki:

       OBP, Diploma notunuzun 5 ile çarpımı ile elde edilen puandır. Ek puanda OBP puanının 0,12 yada 0,18 katsayı ile çarpımı ile bulunur.
       Sonuçta ek puan tek bir puan olarak hesaplanır. Diploma notunuzX5X0,12 yada Diploma notunuzX5X0,18

 7. Sinem dedi ki:

  hocam öncelikle hayırlı günler. hocam ben 2016 yılı mezunuyum ve meslek lisesi bilgisayar bölümü çıkışlıyım. hocam ben ilk tercihte sadece 4 yıllık bölümleri yazdım ama herhangi bir bölüme yerleşemedim. sonrasında ek tercih yaptım ve 2 yıllık bilgisayar programcılığı geldi fakat kayıt yaptırmadım. benim sınavsız geçiş hakkım olduğunu bildiğim için ve puanımın kesilmeyeceğini bildiğim için tercih yaptım. ama arkadaşlarım puanımın kesileceğini söylediler bana bu konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim . Şimdiden benim sorunumla ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

 8. Burak çınar dedi ki:

  Geçen yıl lise 4 de sınavsız geçiş hakkımı kullandım Giresunu kazandım ama bölümüm kötü idi ve memleketime uzak olduğu için gidemedim bu yıl ygs den barajı gecemedim kaydımı sildirsem bu yıl da tercih yapabilirmiyim kendi memleketime yardimci olursaniz sevinirim

 9. busra dedi ki:

  Hocam kılavuzda sadece sınavsız geçişlerde obp puanı düşmeyecek yazıyor yani sadece meslek liselerinden unive geçişi mi kastediyor, üniversiteler arası yatay geçiş yapanlarıda kapsıyormu

 10. busra dedi ki:

  Hocam siz bunları nereden biliyorsunuz kesinmi ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer yukarıdaki yazı ile ilgili soruyorsanız bu bilgiler 2013 bilgiler. Eğer şuan ki uygulama ile ilgili sorunuz varsa yardımcı olmaya çalışırım. Nereden biliyorum? Kılavuzu okuyorum.

 11. sema dedi ki:

  Daha açıklayicı sorayım hocam 🙂 2014 te yerleştim 2016 da merkezi yerlestirme puanımla yatay geçiş yaptım 2017 de tekrar sınava girdim okul puani katsayım düşecekmi?

 12. sema dedi ki:

  Hocam ben 2014 de izmiri kazandım fakat 2. Senemde 2016 da merkezi yatay geçiş için gazi universitesine basvurdum fakat orayada gitmedim izmiride bıraktım şimdi tekrar hazırlanıyorum benim puanım düşecekmi?

 13. Esat dedi ki:

  Hocam iyi günler. Ben sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunuyum geçen yıl sınavsız geçisle iş şağlığı bölümüne yerleştim ama kayıt yapturmadim bu yıl ygsye girdim sonucumu bekliyorum arkadaşlarım bana eklenen puanin yariya dusecegini soyluyor bu doğrumu?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer sınavsız geçişle yerleştiyseniz puanınız kesinlikle düşmeyecek. Kılavuzda açık olarak yazıyor YGS ile yerleşenlerin katsayıları yarıya düşer.

 14. Meryem dedi ki:

  Mrb hocam 36 net kaç puan eder

 15. Sibel dedi ki:

  Hocam ben 2016 yılında sınavsız gecisle kendi bölüme kontenjanli aof e geçiş yaptim obp 432. Diploma 86.4 bu sene ygs ye girdim 230 civarı bir puan alıyorum obp kırılır mi?

 16. Özkan dedi ki:

  hocam ben OBP puanıyla yerleştim ve bölümümden memnun değilim OBP puanıyla başka bölüme geçme şansım varmı

 17. Kübra dedi ki:

  Merhaba hocam ben sınavsız geçiş hakkımı kullanarak işletme bölümüne geçtim meteb dışı daha sonra yurt problemı olduğu ıcın 4hafta sonra gıttım üniversıteye daha sonra konulardan gerçi kaldığım için bir hafta sonra bıraktım üniversiteyi iki veya üç hafta sonrada kaydımı sildirdim şuna tekrar giricem sınava benim diploma puanım düşmüşmüdür cevap verırsenız çok sevinirim teşekkür ederim

 18. Esra dedi ki:

  Hocam geçen yıl sınavsız geçiş hakkımı kullandım internet üzerinden kayıt yaptim ama tam kayıt yapmadım bu yıl ek puanım yarıya düşer mi ?

 19. Kübra dedi ki:

  Ben imam hatip mezunuyum tercihlere aof ilahiyat yazdım ve geldi puanım düşer mi

 20. ipektuncer97 dedi ki:

  Merhaba 2015te üniversiteye yerlestim 2016 yılında ösys puaniyla yatay geçiş yaptım yatay geçiş 2017de puanimi düşürür mü?

 21. ahmet şirin dedi ki:

  geçen yıl sınavsız geçişle yerleştim ama kayıt yaptırmadım bu yıl puanım düşmez ama ygs başvurusu yaparken bir yükseköğretim programına yerleştirildim ama kayıt olmadım yazıyor bu puanımın düşeceği anlamına mı geliyor

 22. esra dedi ki:

  sınavsız geçiş kalktımı bazı sıtelerde kalktı dıyor bazılarında hala kalkmadı dıyor kesin sonuc nedir ?

 23. kader dedi ki:

  Geçen yıl hasta ve yaşlı hizmetleri bölümü engelli bakımı mezunuyum ygs ve lys puanım 283’tü okuldan 50 puan gelmiş geçiş hakkımı kullandım ve amasya üniversitesi yaşlı bakımı bölümünü kazandım kayıt yaptırdım ama okula gitmedim bu sene geçiş hakkımı kullanabilir miyim?ygs sınavınıda giricem okuldan gelen puan düşürmi?yardımcı olursanız çok mutlu olurum

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş kaldırıldı. Ek puanınız yarı yarıya düşecek. Yani 50 ise 25 olacak.

   • kader dedi ki:

    Hocam bazı sitelerde geçiş hakkın kullanıldığı zaman okul puanının diğer sene yarısının değilde tamamının geldiğini yazmışlar bu konuda yardımcı olurmusunuz?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Siz sorunuzda 50 puan gelmişti dediğiniz için ben puanla yerleştiğinizi sandım. Sınavsız geçişte ek puanla zaten alakanız yoktu. Sınavsız geçişle yerleşildiğinde bir sonraki yıl okul puanı yada ek puanda düşme olmaz.

 24. SALİHA dedi ki:

  Hocam ben 2016 da mezun oldum imam hatip liseliyim 2yıllık ilahiyat tercih ettim puanın kırılır mı

 25. Cansu dedi ki:

  Hocam simdi 2 yıllık bolumlerde mi puanlar artacak yoksa hpsindemi lisans , önlisans.. Bide hocam şey sizce kaç puan artar 10 20 mi

 26. Cansu dedi ki:

  Hocam sınavsız geçiş kalktı ya bize simdi ek puainmi gelecek okul puanını ne olucak

 27. emrah dedi ki:

  Merhaba hocam ben geçen sene düz liseden muhasebe bölümünden mezun oldum geçiş hakkım ile tercih yaptım ve bir üniversiteye yerleştim fakat hiçbir kayıt yaptırmadım bu senede geçiş hakkım ile tercih yapabilirmiyim
  Yapabilirsem başvuruları ne zaman ve nereye yapmalıyım Allah razı olsun emeğinize sağlık.

 28. Mehmet dedi ki:

  Hocam ben sinavsiz gecis hakkimi kullandim Guz doneminde yatay gecis yapmak istersem yapabiliyormuyum Baska universiteye baska bolume

 29. Edibe dedi ki:

  Merhabalar hocam. Güz döneminde obp puani ile yatay geçiş yapılabiliyor mu?

 30. ebru dedi ki:

  mrb bn meslek çıkışlıyım sınvsz geçiş yaptm 2 sene önce bu sene ygs ye tekrar hazrlanıcam okul puanım düşermi acaba

 31. Alper dedi ki:

  Hocam ben bartında üniversite okuyorum 2015 de yerleştim bu sene Aop düşmeyecekti sonra dalgınlığıma gelip 2 üniversite hakkıma sınavsız geçiş ile yerleştim . Bu sene aöfde ilk senem ama kariyer için bu sene tekrar girip başka üniversite yazıcam. Obp düşer mi hocam ?

 32. gül dedi ki:

  merhaba hocam
  ben 2012 ticaret meslek lisesi mezunuyum o yıl kendi alanımda sınavsız geçişle bir myo ya yerleştim ve 2014 de mezun oldum fakat okuduğum bölümden memnun değilim
  2017 de tekrar sınavsız geçişle kendi alanımda bir bölümü tercihlerde versem gelme şansı var mıdır? obp puanım 400
  iyi günler

 33. Alparslan dedi ki:

  Ben bu süne tercih yaptım yanlış tercih sonucu bölümüm kötü geldi gitmesin seneye tekrar geçiş hakkı mı kullanabilirmiyim

 34. Hasobey dedi ki:

  Hocam 2017 mezunuyum meslek lisesi 414 obp puanim var tercih yapmadım seneye 2 yillik dikey gecis yapsam yeni mezun olan mi gider yoksa puana da bakilir mi

 35. ~Betül~~ dedi ki:

  Hocam Merhaba ben meslek lisesi çıkışlıym yeni mezunum sınavsız geçişle yerleştim yerleşme türümde sgk o yüzden puanm düşmüyor ama ben 1 sene daha hazırlık yapmak için kaydımı dondurma dilekçesi verdim hala işlemde ama duydum ki sınavsız geçişle yerleşen öğrenci kaydını dondurunca diploma puanı düşüyormuş. Düşüyor mu ?

 36. Adem dedi ki:

  sınavsız geçiş hakkımı kulandım . Aöf ilahiyt a Tekrar ygs hazırlanıp örgün okumak istiyorum. Diplamo puanım 69.4 0.12 lik hesap a göre 41 puan veriyor . 2 . senesi puanım düşer mi ?acaba düşerse ne kadar olur .

 37. Özcan dedi ki:

  Merhaba hocam ben bu sene sınavsız geçişle lojistiğe yerleştim obp puanim 341 bu sene gitmediğimde puanim duşermi eğer düşeceksede 341 den kaça düşer cevaplarsanız çok sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişle yerleştiğinizden düşmez. Bu arada düşen OBP değil YGS ye eklenen OBP*0,12 lik puandır. Eğer düşse idi OBP*0,06 şeklinde hesaplanırdı.

 38. Esra dedi ki:

  Hocam ben sınavsız geçişle yerleştiğim üniversiteye kaydımı yaptırdım kaydımı dondurmak için hangi evraklar gereklidir

 39. Büşra dedi ki:

  Merhaba ben sınavsız geçiş hakkımı kullanıp uludağ üniversitesine yerleştim hiç kayıt yaptırmazsam seneye gitme şansım varmı acaba

 40. Canssu dedi ki:

  Hocam bu sene simavsiz geçişle yerleştik kazandık gittik veya gitmedik seneye tekrar hazırlandık eğer seneye simavsiz geçiş hakki kalkmazsa tekrardan tercih yaparsak sınavsız geçişle biyere yerlesirmiyiz yoksa bu sene kazandigimiz için seneye sansimiz bitiyor mu

 41. batuhanp dedi ki:

  hocam peki sınavsız geçişle yerleştiğimiz bölümde okusak ve o sene yani bidaki sınava girsek puan düşer mi? yada sınavsız geçişle yerleşiğimiz halde ek tercihlerde bulunabilir miyiz ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Soruyu 2 defa sormuşsunuz. Bir öncekinde aynı yıl olarak anladım. Eğer önümüzdeki yıl sınava girecekseniz sınavsız geçişle yerleştiğinizden ek puanınız düşmeyecektir.

   • batuhanp dedi ki:

    yok hocam aslında bu sene girdim ben sınavsız geçişle yerleştim okumayı düşünüyorum bi yandanda tekrar üniversite sınavına giricem aynı yıl giricem yani biraz hatalı yazmışım kusura bakmayın

 42. batuhan dedi ki:

  hocam peki sınavsız geçişle yerleştiğimiz bölümde okusak ve o sene yani bidaki sınava girsek puan düşer mi? yada sınavsız geçişle yerleşiğimiz halde ek tercihlerde bulunabilir miyiz ?

 43. aygül dedi ki:

  merhaba ben 2015 de sınavsız geçiş ile tıbbi laboratuvar programına yerleştim 2016da da sınavsız geçişle açık öğretimden laborant ve veteriner sağlık okumak istiyorum.bir sonraki yıl sınava girdiğim de puanımda herhangi bir düşme olur mu? teşekkür ederim.

 44. adsiz dedi ki:

  Merhaba bir sorum olacakti .sinavsiz gecis hakkimi kullandim hicbiryer cikmadi ek tercihlerde yine sinavsiz gecis kullancm cocukgelisim mezunuyum bu sene .yerlestirme oncelikleri tutuyo obp 367 ama obp 400 olan yerleri yazsam yerlstirme ihtimalim kac acaba ?

 45. Seda dedi ki:

  En son yerlesen adayin meteb ici ve puani 314 gorunuyor.Benim ek tercihlerde bu bolume 414 puanla meteb disi olarak tercih yaptigimda yerlesme ihtimalim var midir acaba ?

 46. Ayşenur dedi ki:

  Oncelikle Merhaba hocam. 2014 yılında ygs ye girdim ama sınavsız geçiş hakkımı kullandım ek tercihler de 2014 ygs puanimi kullanabiliyomuyum

 47. Emine dedi ki:

  Hocam lütfen yardım edin bişey sorcam. Ben sağlık meslek lisesi mezunuyum bana SGK ile yani sınavsız geçişle fizyoterapi geldi ama ben bir yıl daha hazırlanmak istiyorum.Seneye okul puanım düşer mi?

 48. xndldkdmd dedi ki:

  Hocam ben sınavsız geçiş yaptım beü kazandım fakat kayit yaptırma dim çünkü gitmicem bir yıl ara verip dershaneye gidecem hatta dershaneye bugün başladım dershane hocalari puanın düştü neden tercih yaptın dediler ama siz düşmedigini söylediniz hocalarin bu konuyla bilgisi yokmu kimse emin olamıyor hocam

 49. Sura dedi ki:

  Ygsye girdim lysye girmedim sınavsız geçiş hakkımı kullandım meteb içi istiyodum ama bana meteb dışı çıktı ben gitmek istemiyorum puanim dusermi?

 50. Asdfghjk dedi ki:

  Merhaba. Ben bu yıl meslek lisesinden grafik tasarım Bölümü mezunuyum. 2016 üniversite sınavlarına girdim ve tercih yapmadım fakat sınavsız geçiş yapınca 30-60 arası eklenen diploma puanım 50 puandı ve ben düşmüyor diye sınavsız geçiş yaptım Hacettepe Üniversitesi endüstri Ürünleri Tasarımı geldi ve ben kaydımı yaptırdım fakat 2017 yılındaki üniversite sınavlarına girmek istiyorum. Ben şimdi sınava girdiğimde Hacettepe Üniversitesine yerleştiğim için ve kaydımı yaptırdığım için diploma puanım düşer mi ?

 51. Can dedi ki:

  Merhaba hocam 2015 mezunuyum bir sorum olacak size; meteb dışı doğum yılı ve mezuniyet yılı
  tutuyorsa fakat obp tutmuyorsa o üniversitenin tercihlerde gelme şansı varıdır çünkü bazı hocalar var diyor bazıları ise yok diyor benim bildiğim ilk meteb içi veya dışına bakarlar karşılaştırmalarda sonra karar verirler yani buna bir açıklık getirebilir misiniz…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Önce mezuniyet yılı (Eğer 2016 mezunları ile dolduysa zaten olay bitmiştir)
   Sonra okul türü, (eğer 2015’lileri alıyor ve okul türü sizin okul türünüzde ise)
   METEB durumu (size uyuyorsa)
   sonra OBP bakılır. İlk 3 değer tamam ama OBP sizden büyük biri varsa o kişi yerleşir.
   Tüm herşey aynı OBP puanı bile aynı.
   O zamanda doğum tarihine gün ay yıl olarak bakılır. Yaşı küçük olan öncelikli yerleşir.

   • Can dedi ki:

    Hocam teşekkür ederim fakat benim puanım 290 obp nerdeyse hepsi 300 400 arası ben özelliklere bakıpta yazdım puanı göz önünde en son bulundurdum sizce bu ek terciihte gelme olasılığı nedir öğrenebilir miyim kısacası şöyle
    -2015 mezunuyum
    -1.1.1997 doğumluyum
    -obp : 58 : 290 puan

 52. Ayse dedi ki:

  Hocam ben kaydimi dondurmak için fakirlik belgesi aldım , üniversteler incelermi belgeyi incelerlerse maddi durumumun çok kotu olmadığı ni anlarlarsa dondurmazlarmi

 53. Ayse dedi ki:

  Hocam , benim Üniverstede kaydim var başka yeri kazandım kaydimi sildirmeden kazandığım yere kayıt yaptiramam demi

 54. Sd dedi ki:

  Bn sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve gitmeycgm ve seneye tekrar osym ye gircem puanim kesilir mi diploma puanm

 55. Mlk dedi ki:

  Sınavsız geçiş yapanlar ustune 4 yıl tamamlayabiliyormu

 56. Furkan Glamsta dedi ki:

  Hocam şimdi, ben sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve yerleştim ama üniversiteye kayıt yapmadım şu anda. 2017 YGS sınavına girersem OBP ek puan veriyor bu puan düşer mi? veya OBP puanı tercih yaptığım için bir daha verilir mi? Tercihlerim sadece sınavsız geçişlerin olduğu bölümleri yapmıştım YGS’ye girdiğimde yeniden ek puan alma şansım var mıdır?

 57. Unzl dedi ki:

  Bn şimdi geçen sene kaydimi dondurdum ve busene başka bi bölüm kazandım ve kazandığım bölüme gitmak istiyorum dondurdugum bölümü napmam gerekiyor.

 58. Ayşenur dedi ki:

  Ozaman kayıt yaptırmayım puanım düşer mi ? Ve seneye tekrardan sınavsız geçiş hakkım kalirmi ?

 59. Ayşenur dedi ki:

  Hocam ben sınavsız geçiş hakkımı kullandım kazandım kayıt yapicam fakat okul dondurmak istiyorum zor diyorlar nasıl donduruluyor gerçekten zormu oluyor?

 60. Muhammed dedi ki:

  Merabalar bn bu sene sınavsız geçiş hakkı kazandım ama bn kaytimi yaptırdıktan sonra dondurmak istiyorum ve seneye başka bolum okumak istiyorum. Bu nedenle dondurdugum için sorun olur mu

 61. Aysu dedi ki:

  Hocam bu sene sınavsız gecis yapmak istiyodum fakat puanimle yerlesmisim 2.tercihte tekrar sınavsız gecis hakkimi kullansam yinede puanim düsermi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ek tercih hakkınız yok ki.”Merkezi yerleştirmelerde herhangi bir programa yerleşmiş olan adaylar ek tercihlerde tercihte bulunma hakkı bulunmamaktadır.”

 62. Ali dedi ki:

  Merhaba, meslek lisesi mezunuyum. bu yıl sınavsız geçişe başvurdum ama tercih dönemini kaçırdım. 2. bir tercih yapma hakkım oluyor mu (bu yıl için)? ya da önümüzdeki yıl tekrar sınavsız geçişten yararlanabilir miyim?

 63. Meraklı Adam dedi ki:

  Hocam merhabalar, imamhatipliyim, ilahiyat önlisansa gitmek istiyorum. geçen sene anadolu üniversitesine yerleştirildim ancak kayıt yaptırmadım, bu sene ise yine sınavsız geçiş şeklinde başvurdum ancak yerleştirilemedim. 10500 sınavsız 10500 ygs sınavına girenlere kontenjan ayırmışlar. yerleştirilememiş olmam bu kontenjanların dolduğu ve ek kontenjan açılmayacağı anlamına mı gelir? yardımlarınızı bekliyorum.

 64. Nida dedi ki:

  Merhabalar, sağlık meslek mezunuyum sınavsız geçiş ile ücretliye yerleştim ve şu an gitmek istemiyorum. Kayıt yaptırmayacağım, seneye tmden hazırlanıp tercih yapmak istiyorum. Kayıt yaptırmadığım için okul puanım düşer mi?

  Şimdiden teşekkür ediyorum.

 65. busra dedi ki:

  Sinava girip tercih de bulunmayan ek tercih yapabiliyormu

 66. ibrahim dedi ki:

  Selamınaleyküm hocam. 2016 elektrik elektronik mezunuyum.2 yıllık sınavsız geçiş ile biyomedikal bölümünü tercih etmek istiyorum. Tercih ettiğim yer gelmese, ön kayıt yapıp gitmesem veya dondursam obp puanımda diğer senelerde bir değişiklilik olur mu ? teşekkürler..

 67. Rokko dedi ki:

  Hocam saglik meslek lisesi hemsirelik mezunuyum 2 yillik sinavsiz gecisle gecisimi yapicam onumuzdeki yil ygs sinava girdigimde okul puanim yariya duser mi ??

 68. Aslihan dedi ki:

  Hocam bu yil acikogretim ilahiyat kontenjanli bir bolumu okusam seneyede sinava tekrar girsem puanim kirilir mi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Artık kontenjansız bölüm diye birşey zaten yok. İmam Hatip mezunu değilseniz yani YGS puanı ile yerleşirseniz puanınız kırılır. İHL mezunu iseniz ve sınavsız geçişle yerleşirseniz kırılmaz.

 69. bdr dedi ki:

  Hocam benim bir sorum daha olacak sınavsız geçışle yerlesmek istiyorum ve tercihimi yapacam ama sonuclarda ygsk ile yerlestirilmistir denilirse eger kayıt yaptırmassam puanım kırılırmı cevap verirseniz sevinirim

 70. busra dedi ki:

  Hocam ben duz bilgisayar mezunuyum tercih yaparken puanlami yoksa teknik anadolu diye ayiran bolumemi bakicaz

 71. bdr dedi ki:

  Merahaba ben busene meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçis hakkımı kullanacam obp 80.66 ama 2 yıllıklara tercih yaparken sınavsız gecisle yapmak istiyorum kendi bolumume ygs ile degil
  Simdi eger ygs ile kayıt olursam puanım kirilir kendi sehirimi tercih edecem
  Sınavsız gecisimi kullanirken ygs ile kaydolmam cok kucuk bir ihtimal degilmi
  Bu soruyu sorma amacim 2 yıllıga sgk ile kayıt yaptırıp dondurup birdaha hazırlanmam
  yardımcı olursanız simdiden teşekkürler kolay gelsin.

 72. Büşraa dedi ki:

  Sınavsız Geçiş hakkı ne zaman kullanılabiliyor? yani Ocak ayında sınavsız geçişe başvurmadım. Meslek lisesi mezunuyum. Ve Açık öğretime gidersem ygs-lys’de, obp’de veya ek puanımda bir kırılma olur mu? Birde açık öğretimde kontenjan olursa kırılma oluyormuş bu kısmı pek anlamadım. Açıklarsanız sevinirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesi mezunları Ocak ayında YGS başvurusu yaptığında sınavsız geçiş hakları da oluyor. Onuda yapmadıysanız bu yıl tercih hakkınız yok. Sınavsız geçişle aöf yada örgün yerleştiğinizde puanınız kırılmaz. YGS puanı ile yerleşirseniz her ikisinde de puanınız kırılır.

 73. misafir dedi ki:

  Merhaba hocam iki senedir mezun oldum bu üçüncü senem iki yıllık sınavsız geçiş hakkı mı kullanacak gelirmiş meslek lisesi mezunu tüm diplama puanın 69 acil cevap verin

 74. Ahmet dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben meslek lisesi mezunuyum gecen yıl verdiğim tercihde İbrahim Çeçen Ünv kazandım fakat gidip kaydımı yaptırmadım. Sanırım Ünv kayıtları başlamış ben tekrardan Nasıl kayıt yaptırabilirim 2 yıllık direk geçiş Hakkım halen devam ediyor mu. Tskler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında başvuru yaptıysanız yarın tercihler başlıyor. Tekrar sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz. Geçen seneki yerleşmeniz iptal olmuştur.

 75. hilal dedi ki:

  hocam merhaaba mezunuyum ilk sene sınavsız geciş ile yerlestım sonra on kayıtımı sıldırdım bu sene tekrar sınavsız gecıs hakkımı kullanacagım 337 puanım var sınavsız gecıste biilişim teknoloji bolumlerınden hangılerını tercıh yapsam ıyı olur

 76. Merve dedi ki:

  Hocam meraba
  Metebdisi tercih yapsam ve kazanamasam metebici yaptığım tercih hakkımda önüme geçerler mi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Siz kendi istek sıralamanıza göre tercih yapacaksınız. 1. olmazsa 2. olmazsa 3.tercihinize bakarak uygun olana yerleştirir. Tabi tercihlerinizde durumunuza uygun yer varsa.

 77. sevda dedi ki:

  Merhaba.Benim sınavsız geçiş puanım gözükmüyor diploma puanım 316 ama ygsdeden sınavsız geçişime puan eklenmemiş gözüküyor.Sebebi ne olabilir?

 78. Sevilay dedi ki:

  Ben bu yil iki yillik sinavsiz gecisimi vericem kayit yapip ve dondurucam bu sen ygd lys ye calisicam ygs lys yi etkiler mi hani puanimi kirar mi

 79. Aleyna sonmez dedi ki:

  Merhaba meslek lisesi mezunuyum. Sinavsiz gecis hakkini kullanmak istiyorum orgun ogretim olunca tekrardan ygs ye hazirlanip girsem okul puanim yariya duser mi?

 80. büşra dedi ki:

  hocam obp puanı ile okul puanı farklı mıdır? Okul puanımız kırılırsa sınavsız geçiş hakkımızı kullanmamız daha mı zorlaşır ? yani çıkmama olasılığı artar mı ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   OBP = Diploma notu*5
   Okul puanı yada ek puan = Diploma notu*5*0,12
   Sınavsız geçişte OBP kullanılır ve hiç bir zaman düşürülmez.
   YGS yada LYS puanlarına okul puanı eklenir. Bir önceki yıl puanla yerleşildiyse ertesi yıl yarı yarıya düşer.

 81. bedirhan dedi ki:

  Hocam merhaba ben 2016 mezunuyum sınavsız geçişle kaydımı yapıp hemen donduracam ve birdaha hazırlanacam ygs ye

  1-) obp puanım kirilirmi
  2-) sınavsız geçişle kayıtlı oldugum icin seneye ygs ve lys de sıralamam geriye dusermi

  simdiden teşekkürler

 82. Nur dedi ki:

  Hocam peki okul puanim duser mi sorusuna cevap verebilir misiniz

 83. Nur dedi ki:

  Iyi gunler hocam ben anadolu öğretmen lisesi mezunuyum ve iki yillik ftr ye gitmek ıstiyorum yerlesme ihtimalim var midir ygs2 den aliyor siralamam 42 bin okul puanim duser mi bir sonra ki sene tercih yaptığımda?

 84. Simge dedi ki:

  Merhaba meslek lisesi mezunuyum ygs girdim fakat istediğim puanı alamadığım için tekrar giricem bu sırada 2 yıl geçiş hakkımı kullanıp kayıt yaptırsam fakat gitmesem kaydimi dondursam önümüzdeki sene giricegim ygs puanina bir etkisi olur mu ygs puanim düşer mi ?

 85. Edanur dedi ki:

  Ygsk ile ön lisans programına yerleşim seneye tekrar ygs sınavına girip ygsden tercih yapmak istiyorum obp kırılır mi şimdiden teşekkürler.

 86. Aleyna sonmez dedi ki:

  Meslek lisesi mezunuyum sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum. orgun egitim olunca okul puani yariya dusermi

 87. ülkü dedi ki:

  Merhaba hocam.Bir şey sormak istiyorum.. 2014 mezunuyum ve geçen sene Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mimari Restorasyon bölümünü kazandım. Sınavsız geçişle yalnız gitmedim. Kayıt da yaptırmadım. Bu sene yine sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum Kullanabilir miyim ? ve OBP puanım düşer mi ?

 88. Kürşat dedi ki:

  Hocam bir soru soracaktım cevap verirseniz sevinirim. .
  Hocam ben 2014 yılında ygs 2 puan türünde ön lisans bölümü kazandım fakat kayıt yapmadım gitmedim..
  2015 yılında hazırlandım fakat okul puanım yarıya düştüğü için iyi bölüm gelmedi bende sınavsız geçişle yerleştim bu sefer kayıt yaptım ama onada gitmedim bu sene iyi bir puan çektim bu sene tercih yapınca sınavsız geçişle yerleştiğim için arada bir sene boşluk sayıldığı için okuldan tam puan mı gelir?

 89. berk acar dedi ki:

  hocam ben geçen sene sınavsız geçiş hakkımı kullanarak lisedeki alanımın devamı olan 2 yıllık bölümü yazdım ve ilk tercihden geldi ama beni obp puanımla değilde ygs1 puanımla yerleştirmiş.bu sene yeniden ygs lysye girdim okuldan gelicek olan puan yarıya düşer mi ?

 90. Seda dedi ki:

  Hocam merhaba, meslek lisesi mezunuyum bolumumle ilgili bi bolume ygsk puani ile yerlestirilip kayit yaptirdim ve 1.yilimi doldurdum. Sinavsiz geci hakkimla baska bi universitede ayni bolume yatay gecis yapmam mumkun mudur?

 91. Faruk Sönmez dedi ki:

  Hocam Ben ygs Ye girdim Lys basvru yaptım ama girmesem sıkıntı çıkaririmi

 92. busra dedi ki:

  Hocam merhaba birsey sorcaktimm 2015 mezunuyum sinavsiz gecis kalkarsa bizidemi etkiliyor

 93. hilal dedi ki:

  merhaba hocam bırsey sorcaktım ben gecen sene bılısım teknolojilerı bolumunu kazandım sınavsız gecıs ıle gıttım sadece on kayıt yaptırmıstım sonra sıldırdım bu sene yenıden sınavsız gecısı kullananılırmıyım

 94. Orhan kaya dedi ki:

  Hocam Merhaba ben sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve 2 senelik üniversiteye yerlestim ama ygs ye yeniden girdim okul puanımin hepsi geçerlimi

 95. rabia dedi ki:

  Hocam Selamun Aleykum ben 2015 yılı imam hatip mezunuyum kendi bölümüm olan acık öğretim ilahiyata ek tercihle tercih yaptım ve yerleştim bu yıl ygs sınavına girdim ve okul puanımın yarıya inmesinden korkuyorum sizce puanım kesilir mi yerleştirme türü olarak meb dışı ve sgk yazıyor. ALLAH razı olsun şimdiden…

 96. Ceyda dedi ki:

  Mrb hocam ben daha önce sınavsız geçiş yaptım ilk dönem gttim ama 2. Dönem bazı nedenlerden dolayı okulumu bıraktım şimdi acikogretimden tekrar sınavsız geçiş yapma şansım var mı? Varsa ne yapmam gerekiyor ?

 97. kadir dedi ki:

  Hocam merhaba.İmam hatip mezunuyum. Ben geçen yıl tercih kılavuzundan AÖF ilahiyat önlisans tercih ettim sınavsız geçiş kullandı yazıyor.(SGK)diye. Bu yıl ygsye tekrar girdim fakat merak ettiğim bir konu var.Sınavsız geçiş kullanınca okul puanım düşmüyor biliyorum Yani sonuçta oraya imam hatiplerin geçiş hakkı var yani. sizce Okul puanım ve ek puanım düşer mi?

 98. Merve dedi ki:

  Hocam Merhaba ben 2014 yılı meslek lisesi mezunuyum o sene sınavsız geçiş yaparak 2 yillik üniversiteye kayıt yaptırdım bu yaz mezun olucam ama suan ygs sınavına girdim tekrar üniversite okumak istiyorum ek puanım gelir mi yoksa düşer mi nasıl olucak bilgi verirmisiniz ?

 99. Samet dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin hocam, ben sınavsız geçiş hakkımı kullanarak(2 sene önce) bilgisayar programcılığı bölümüne yerleştim ve bu yaz mezun olacam. Bu sene YGS girdim okul puanımda bir düşme olur mu ve ek puan gelir mi ?

 100. İzzet dedi ki:

  Merhaba Hocam Haydarpaşa (EML) Lisesi mezunu olup 2 yıllık Beykent MYO 2.ci öğretim öğrencisi iken 2.sınıfta dondurdum.Bu yıl sınava tekrar girdim fakat pek başarılı geçmedi AÖF’ne bölümüm üzerine devam edebilirmiyim yani şu durumda kayıt yaptırabilirmiyim teşekkürler.

 101. Betul dedi ki:

  Meraba hocam ben meslek lisesi mezunuyum bilişim teklonojileri ve ben tercihlerimin arasına sınavsız geçiş hakkımı yazdım geldi kayıt yapıp dondurdum tekrar hazırlaniyorum okulun vereceği ek puan kirilacak mi bu şekilde yaptığım icin

 102. Hüseyin eren dedi ki:

  Sa hocam şimdi ben meslek lisesi mezunuyum.2014 de 140 barajını geçtim 2 yılllık bölüme sınavsız geçtim.fakat o sene üniversiteye gitmedim.bıraktım. 2015 de yeniden çalıştım evde ve 2016 ygs ye girdim güzel puan aldım barajıda geçtim bu sene yeni bir üniversiteye başvuracağım. obp de düşüş olurmu lütfen cevaplarmısınız. Cevaplarsanız çok saol hocam

 103. Ferdi dedi ki:

  Hocam ben 2013 yılında mezun oldum o sene sınavsız geçiş ile bir yere yerleştim fakat bazı sorunlardan dolayı okula kayıt yaptıramadım tekrar sınavsız geçiş hakkı kullanma imkanım var mı acaba ?

 104. Fatih dedi ki:

  Hocam ben bu sene ygs ye girdim sinavim kotu gecti 2 yillik direk gecis hakkimi kullansam seneye ygsye girince %10 puan dusuyor falan diye biseyler dudyum boyle bisey var mi ? Ve okulun verdigi puan kirilir mi ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişle yerleşmeniz durumunda okul puanınızda herhangi bir düşme olmamaktadır. YGS ya da LYS puanı ile yerleşirseniz bir sonraki yıl okul puanınız yarıya düşer. (Zaten düşen size verilen okul puanıdır. YGS puanınızda düşme olmaz.)

 105. fatmanur dedi ki:

  hocam ben sağlık meslek lisesinden mezun oldum ve iki senelik bir bölüme sınavsız geçiş yaptım acaba bu sene 4 yıllık üniversite için ek puanımda düşme olur mu

 106. ilayda dedi ki:

  Ben ygs sinavi ile 2014 yilinda 2 yillik universiteye yerlestim bu sene tekrar sinava girdim okul puanim duser mi

 107. Feyza dedi ki:

  Hocam merhaba.Aihl mezunuyum. Ben bu yıl ilahiyat önlisans tercih ettim sınavsız geçiş kullandı yazıyor.Bu yıl ygsye tekrar girdim fakat merak ettiğim bir konu var.Sınavsız geçiş kullanınca okul puanın düşmüyor biliyorum ama ilahiyat lisans tercih edersemde mi düşmeyecek? Ve ek puan da

 108. Emine dedi ki:

  İyi günler ben meslek lisesi mezunuyum gecen sene baraji gecemedim ve sinavsiz gecisle 2 yillik cocuk gelisim bolumune yerlestim kaydimi ysptirdim ama gitmedim acaba okulun bana verecegi 72 puandan ne kadarini vermez 48 okul puanim 24 ayni bolumume devam edersem ek puanim ne kadar PUANİM DÜSER

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişle yerleştiğinizden ek puanınızda düşme olmayacak.Alan dışı 2 ve 4 yıllıklar için 48, alanınızdaki 4 yıllıklara 72 puan alırsınız.

 109. Ercan dedi ki:

  Selam
  Eml makina bolumu mezunuyum geçen sene sinavsiz geçis degilde tercihle balikesir tutmustu ama kayit olmadim 40 puan faln gelmisti bu sne düsermi yardim edin

 110. Habip Buğra dedi ki:

  Hocam ben adalet meslek lisesinden mezun oldum fakat tercihlerimde sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım gümüşhane üniversitesi maliye bölümü geldi ve gitmedi ekonomik nedenlerden dolayı bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum adalete ancak mezun olanlar benden öncelikli biliyorum fakat ygs puanımla girmek için çalışıyorum ama bu sene adaleti seçince okul puanım düşecek mi yine de ? (alanımı seçeceğimden dolayı bazı rehberlikçiler düşmeyeceğini belirtti.) böyle bir şey var mı ?

 111. adminn acill dedi ki:

  Hocam ben sınavsız geçişle yerleştim ama kaydımı dondurdum ama bu sene ygs kayıdımı güncelicem ama hangisini seçicem yüksek öğretime kayıtlıyım dersem puanım düşmezmi ??? ygsden baraj altında kaldım ben şimdi burdan hangisini seçicem hocammm

  1 Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okumaktayım
  2 Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında beklemeliyim
  4 Bir ortaöğretim kurumunu bitirdikten sonra herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmedim Seç
  5 Bir yükseköğretim programına (sınavsız geçiş dâhil) ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım
  6 Bir yükseköğretim programına kayıtlıyım
  7 Bir yükseköğretim programını bitirdim
  8 Yükseköğretimden kaydım silindi

 112. Gizem dedi ki:

  Merhaba hocam e devlet üzerinden kayıt yaptım ama diploma falan götürmedim kesin kayıt mı oluyor başvuruda yükseköğretim programına kayıtlıyım mı işaretlicem

 113. Bahar dedi ki:

  Hocam merhaba ben meslek lisesi mezunuyum geçen sene alan dışı tercih yaptım iki yıllık laborant veterinerlik kazandım ve gitmedim bu yıl tekrar hazırlanıyorum okul puanım yarıya düşer mi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet düşer.

   • Bahar dedi ki:

    Peki ek puan verilir mi geçen sene mezun oldum

    • alperturkoglu dedi ki:

     Kılavuzda “Ek puanlar, 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır.” denilmekte. Burada bahsedilen alanınızla ilgili 4 yıllıklara tercih yaptığınızda ayrıca verilen 0,06 lık ek puandır. 0,12’lik ek puan zaten herkese verilmektedir. 30.03.2012 tarihinde öğrenci iseniz 0,06’lık ek puan var.

 114. dilara dedi ki:

  Hocam merhaba ben sağlık meslek 2015 mezunuyum 1.sorum ek puan verilecekmi 2.sorum geçen yıl sınavsız geçişle 2 yıllığına yerleşim kaydımi yaptırdım dondurdum bu yıl ygs ye gircem okul puanim dusermi 3.sorum hocam basvurudaki bu bir yükseköğretim programına kayıtlı yim mi işaret liycem şimdiden çok teşekkür ederim sağolun

  • alperturkoglu dedi ki:

   1.sorunuz alanınızın devamı niteliğindeki 4 yıllıklar için 0,18 katsayılı ek puan, alan dışı 2 ve 4 yıllıklar için 0,12’li ek puan alırsınız. 2.sorunuz düşmez. 3.sorunuz EVET.

 115. Gizem dedi ki:

  Meslek Lisesi mezunuyum geçen sene kazandım e devlet üzerinden kayıt yaptım ama okulun belirlediği tarihlerde evrakları teslim edemedim okulun öğrencisi olarak gözüküyorum kaydımı sildiricem bu yıl tekrar sınava giricem puanım kesilir mi?
  Sınavsız geçiş hakkımı kullandım

 116. tansu dedi ki:

  merhabalar,
  ben geçen sene YGS sınavına girdim ama barajı geçemedim. Meslek lisesi mezunuyum. sınavsız geçiş hakkımı kullana bilir miyim ? Açıköğretim olarak okumayı düşünüyorum.

 117. emre dedi ki:

  istememe deil hocam cevrem dekiler mezun olunca iş bulamasin dediler kafam cok karisti bi sene daha sansini dene dediler donurupta bide hocam bize gore devlet kurs yerleri faln actimi nerde haziancaz..!!

 118. emre dedi ki:

  hocam bu sene sınavsız geçişle yerleştim dondurup seneye başka bölümü yine sınavsız geçişle yazsam olurmu 🙂 bu bölümü okumak istemiyorummm…

 119. Tuğba. dedi ki:

  !!!!Aydınlatırsanız cok mutlu olurum !!!Merhaba hocam ben endüstri meslek lisesi inşaat bölümü mezunuyum, bu yıl sınavsız gecis ile düzce üniversitesi inşaat tekn. Bölümü kazandım ama gitmek istemiyorum . Seneye ygs-2ye hazırlanıp sağlığa GEcmek istiyorum(hemşirelik) düşünüyorum böyle birsey mümkünmü ?

 120. 18admin dedi ki:

  tesekkur ederim hocam peki 1 senelik kayit dondurcam ben 2ci ogretim benim harçın hepsini yatirmami gerekioyor.

 121. 18admin dedi ki:

  hocam sınavsiz geçişle yerleştim kayıt dondurmam için ne yapmam gerekiyo yerleşme türü sgk. kayiti dondurursam bir sene daha hazirlansam seneye puanim kesilirmi. bide hocam unverte cikmadi mesela tekrarar dondurduyum bölüme devam edebilirmiyim….

 122. meltem dedi ki:

  Tekrar merhaba hocam.Yerleştirme türümde YGSK yazması gelecek sene puanımı düşürür mü? Neden puanım yetmesine rağmen direk sınavsız geçiş ile yerleştirilmemişimdir?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş kontenjanı okul türü önceliği (anadolu), OBP puanı yüksek olanlar tarafından dolduğundan siz YGS puan türü ile yerleştirilmişsinizdir. Hangi okul ve bölüm olduğunu yazarsanız sınavsız geçişle son yerleşen öğrencinin bilgilerine bakayım.

 123. serhat dedi ki:

  ben anadolu meslek raylı sistem ler bölümü bu yil bitirdim. yerleştirmemde ygs1 puanina rayli sistem makinaya yerleşmiş gorunuyorum .benim seneye Ortaöğretim puanim dusermi

 124. Ufuk dedi ki:

  Hocam ben 2 senelik sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve kayıt yaptırıcam hem 2 yıllık okurken hemde ygs-lys ye girmeyi düşünüyorum puanım düşermi ?

 125. fatma dedi ki:

  Merhaba ben bu yıl sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümünden mezun oldum. Puanım lisans hemşireliğe yetmediği için bir yıl daha bekleyip tekrar denemek istiyorum. Bu arada boşta kalmamak için de sınavsız geçiş hakkımı kullanayım, kaydımı dondurayım gelecek yıl lisans hemşireliği kazanamazsam boşta kalmamış olur dondurduğum kaydımı okumaya devam ederim diye düşündüm bu mümkünmüdür acaba teşekkürler.

 126. kübra dedi ki:

  Hocam. Ben geçen aslm den mezun oldum sınavsız hakkimi kullanarak yerleştim fakat bazı nedenlerden dolayı okuldan ayrildimm. Üniversite sınavınada girmiştim iyi puan alamadığım için tercih yapmadım bidahaki seneye sınavsız gecisimi kullansamda puanim kirilirmi

 127. Meral dedi ki:

  Meraba hocam ben ktml bilişim mezunuyum kendi alanınız da 4 yıllık bolum sectigimz takdirde ygs1ve ygs 6 miza ek puan geliyor 1 sene ara verince bu ek puan yine gelir mi

 128. sıla dedi ki:

  hocam 2014 mezunuyum geçen yıl tercih yapmadim bu yıl geçiş hakkımı kullanmak istiyorum okul türü kız teknik ve meslek lisesi 3 oluyor sanırım. meteb dışı tercihlere yerleşme şansım nedir?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Mezuniyet yılınızdan dolayı yerleşme şansınız düşük. Okul türünüzün 3 olduğundan geçen sene pek çok programa rahatlıkla yerleşebilirmişsiniz. Şimdi tercih etmek istediğiniz bölümün yerleştirme önceliklerini inceleyerek 13 ve daha küçük sayı ile başlayan programları bulmalısınız.

 129. sinem dedi ki:

  sinavsiz gecis hakkimi kullanip seneye tekrar hazirlansam okul puani duşer mi pekiii ? simdiden tesekkurler

 130. safa dedi ki:

  hocam 2014 meslek lisesi makine bölümü mezunuyum geçen sene ek tercihlerde irekt geçiş hakkımı kullandım birinci sıraya makine 1. öğretim 2. sırata makine 2. öğretim yazdım be 2. öğretim geldi bende gitmedim kayıtta yaptırmadım nu sene yine direkt geçiş hakkımı kullanabiliyormuyum..?

 131. gülşah dedi ki:

  merhaba hocam,2011 mezunuyum meslek lisesini bitirdim.sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım.bu sene sınava girdim ve 140 puanı geçtim.sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim? veya 2 yıllık tercih etsem okul puanım eklenir mi ? puanım düşer mi? okuldan eklenicek puanı nasıl hesaplıyabilirim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş bölümleriniz için sınava girmenize yada YGS puanınıza ihtiyacınız yok. Alanınızdaki programlara yerleştirme önceliklerinize göre tercihte bulunabilirsiniz. Bakınız. Sınavsız geçişte OBP’niz diploma notunuz X 5 şeklinde hesaplanır. Ayrıca puan eklenmez. Alan dışı tercih düşünüyorsanız Diploma notuX5X0,12 şeklinde hesaplanan puanı YGS puanınıza ekleyin. Zaten şu adreste hesaplanan puanınızı görebiliyor olmanız lazım.

 132. Pelin dedi ki:

  Mrb hocam ben geçen yıl geçiş hakkımı kullandım ve bi okul çıktı o okulu dondurdum tekrar ygs ye girdim ve şimdi beden eğitimi öretmenliğine hazırlanıyorum OBP düşücek mi ?

 133. merve dedi ki:

  Merhaba hocam
  Ben meslek lisesi cocuk gelisimi bölümü mezunuyum. Diploma puanim 70,19. 0,12 kat sayisiyla 43 puan civari puan gelecek. ek puanla yani 0,18 le 63 puana cikiyor. Simdi ben kendi bölümüm harici bi yere gidersem O 43 puan yariya duser mi yoksa direk bu puan mi eklenir? Eger kendi bolumumu secersem 63 puan mi gelecek? Bu konu kafami karistirdi. Cevaplarsaniz mutlu olurum.

 134. Ali mert ünsal dedi ki:

  Hocam ben bu sene bi m.y.o ya sınavsız geçiş hakkımı kullanarak başvuru yaptım kazandım ama gidemedim diploma puanım 62.09 obp ise 310larda sizce puanım kırılırmı kırılırsa ne kadar kırılır?

 135. emriye dedi ki:

  ben bu yıl acil tıp teknisyeni olarak kdz. ereğli kandilli anadolu sağlık meslek lisesinden mezun oldum üniversiteye yatay geçiş hakkım vardı zonguldaktaki tek 4. sınıf att sınıfı bizdik meteb ile alıyor ünv. bunca yıldır herkes ünv. yatay geçiş ile geçti hiç sorun çıkmadı attler paramedik bölümüne geçiş yaptı fakat bu yıl kimse geçemedi nedeni hakkında net bir şey öğrenemedik şu biliniyor önceki yıllar anadolu sağlık meslek lisesi diye başvuru yapmış okul bu yıl ise sağlık meslek lisesi olarak başvuru yapmış okul düz sağlık meslek diye görünüyoruz ama anadoluyuz okul hata yapmış mı ve en önemlisi bu durum kpss ye yansır mı kpss başvurusunda anadolu yazmıyor bu durum atanmaya engel olur mu herkes kulaktan dolma bilgiler veriyor çok kişi mağdur oldu yardımcı olursanız seviniriz kimse yardımcı olmuyor ne yapacağımızı bilmiyoruz kpss çalışıyoruz boşuna deil dimi ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yerleştirme önceliklerine baktığımızda 14,3,D,96 ve OBP 414,75000 olarak görünüyor. Buna göre Zonguldak’tan başvuran tüm Anadolu Sağlık Meslek Liseliler yerleşmiş hatta il dışından da 82,95 diploma puanı ile öğrenci almış. Okul türünüzle ilgili sıkıntı olduğu açık. KPSS hakkında bilgi sahibi değilim.

   • emriye dedi ki:

    peki itiraz edilse bir sonuç alınabilir mi 10 ilde bu sıkıntı var okul mağduruyuz anadolu lisesi olduğumuz halde düz sağlık meslek olarak görünüyoruz

 136. Oğuzhan dedi ki:

  Merhabalar. Ben bu sene anadolu teknik lisesinden mezun oldum ve sınavlara girdim fakat istediğim puanı alamadım.Önümüzdeki sene yine dershaneye gidip tekrar şansımı deneyeceğim.Fakat dershanem ve ailem direk sınavsız geçiş hakkımı kullanıp kaydını dondur, seneye istediğin puanı alamazsan en azından yedekte durmuş olur hemde seneye bir yandan da bursunu almış olursun diyorlar.Böyle birşey mümkünmü? Ayrıca benim bir korkum var; eğer seneye istediğim yeri kazanırsam bu kaydımı dondurduğum yer sorun çıkarırmı? Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.

 137. ali dedi ki:

  hocam ben ygs ve lys sınavınada girdim fakat puanım kötü qeldi ve ygs ye kayıt olurken sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum demedim şimdi sınavsız geçişle tercih yapabilirmiyim?

 138. öğrenci dedi ki:

  ben 12.sınıf öğrencisiyim, mezun durumdayım ama Dil ve Anlatım dersim zayıf. sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. sınavsız geçiş tercihleri ne zaman yapılıyor? tek ders sınavına girmeden, mezun olmadan tercih yapabilir miyim? tek ders sınavları ne zaman yapılır? tercih yapamamaktan çok korkuyorum. lütfen cevap verir misiniz?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Zayıfınız varsa mezun sayılmazsınız. Tercihler Temmuz ayının 2.haftasında olabilir. Tek ders sınavı genelde Ağustos’un son haftasında olur. Tercihin önce yapılmasında sakınca yok. Tek ders sınavında da size kolaylık sağlarlar.

 139. Burak dedi ki:

  merhabalar hocam ben geçen sene ygs ye girdim fakat güzel bir puan alamadığım için sınavsız geçiş hakkımı kullandım 2 yıllık bir yere yerleştim fakat bölümümden memnun olmadığım için bıraktım bu sene tekrar tercih yapabilirmiyim puanım düşermi (bu sene ygs ye girmedim) şimdiden teşekkür ederim

 140. Eyüp Eröz dedi ki:

  Hocam Merhaba
  Kızım meslek lisesi son sınıf öğrencisi, dil anlatım dersi zayıf kalıyor ve sanıyorum sorumlu olarak geçecek.(Yanlış bilmiyorsam.) Biz de bu sene hayalimiz sınavsız geçiş hakkını kullanarak bir 2 yıllık üniversiteye kaydını yaptırmaktı. Bu durum da nasıl olacak. Bizi aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer tek dersten başarısız oluyorsa, bakanlık bu konuda mutlaka bir ayrıcalık yapıp tek ders sınavı açar. Basından ve internetten Ağustos ayı içerisinde bunla ilgili bilgi yayınlanır.Mutlaka takip edin.

 141. dilara dedi ki:

  Hocam merhaba ben ygsye geçen sene girdim tercih yaptım puan ile almayan sınavsız geçiş ile alan ama kontenjan dolmadığı için ygsden de alan bir bölüme yerleştim yani puan olan yerde —- bu vardı, puanım düşer mi onu merak ediyorum cevaplarsanız sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Önemli olan bölümün nasıl aldığı değil. Alanınızla ilgili bölümse siz zaten YGS puanınızla değil sınavsız geçişle yerleşmişsinizdir.

 142. gökçe dedi ki:

  merhaba hocam. ben ygsde 137 puan aldım. meslek lısesı okuyorum sınavsız gecısımı kullanırım dıye dusundum fakat okulda kı hocalarım 140 puan alamayanlar dırrek gecısıde kullanamıyor. yanı kullanıyor ama ek tercıhler oluyo onu kullanabılıyosunuz ded1ı ve acıkta kalabılırsınız dedı lutfen bana bu konuda hakkında detaylı bılgı verırmısınız sınavsız gecıste acıkta kalma ıhtımalım varmı. bide ben arkadasımla aynı unıversteye gıtmek ıstıyorum nasıl gıdebılırım lutfen bılgı verınızz.. Şimdiden Teşekkürlerr.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişin YGS ile alakası yok. Adı üstünde sınavsız geçiş. Açıkta kalma konusu olabilir. Çünkü çok tercih edilen bir yerin kontenjanı 30 kişi iken 1000 kişi tercih ederse belli bir öncelik sırasına göre yerleştirilir. Yerleştirme öncelikleri ile ilgili şu konuyu, niye yerleşemeyebileceğiniz ile ilgili de şu konuyu okumanızı tavsiye ederim.

 143. mervee dedi ki:

  hocam meraba benim anlamadığım şu ben Acil Tıp teknisyenliği bölümü son sınıf öğrencisiyim de bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanmayı düşünüyorum benim diplomayla tercih puanım 385 ilk ve acil yardım bölümü istiyorum ama puanları bulamıyorum yani demek istediğim yerleşebilir miyim ve bu puanları nereden görebilirim şimdiden teşekürler çok güzel bir site 🙂

 144. özkan dedi ki:

  hocam ben lise sondayım bölüm metal bölüm ama 2 yıllık sınavsız geçiş yaparsem neler olabilirim hocam

 145. VESİLE ÖLKEN dedi ki:

  merhaba hocam.öncelikle burdaki herkesin sabırla sorularına cevap verdiğiniz için size teşekkür ederim.defalarca aynı soruyu soran bir sürü okuyan ve okumak isteyen bireyler için çok güzel bişey.benim zamanımda internet ortamı bu kadar yaygın degildi tabi istediğimiz bilgiyi bu kadar net alamadık.2003 yıllarında meslek lisesi o zaman ki adı mesleki ve teknik eğitim merkezi diye geçiyodu.çocuk gelişimi bölümünü bitirmiştim.hatta o yıllarda mezun olduktan bir yıl sonra öss ye girmiştim barajı gecemedim tekrar ikinci sene girdim sınava ondada durum gecmıs seneden biraz asagıda puan almıstım.hatta tercihde yaptım o zaman hatırlamıyorum nasıl bir tercihti hepsini unutmusum yani simdi ise seneler sonra tekrar bi sans daha vermek istiyorum kendime.su anda evli ve bir cocuk annesiyim.ocak da sınava giris kaydımı yaptırıp sınav zamanına kadar artık kendi imkanlarımla hazırlanmaya calısıcam.benim icin 2 yıllık baraj olsada yeter.cocuk gelisimini eger 2 yıllık barajı gecersem tercih yapmayı düsünmüyorum.yine kalırsak sınavdan sınavsız gecis hakkı doguyordur tabikide.ama öncelik sırası cok sonlarda olur sanırım.ben izmirde oturuyorum ve sınavsız gecis hakkımı kullanırsam bu bölgelerde acık öğretim ilk tercihim bu iki secenek var aklımda .hangi tercih benim icin yüksek öğrenim okumam için yeterlidir.sizinde fikirlerinizi ve bilgilerinizi öğrenmek isitoyrum.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Aöf programı olarak alanınızla ilgili 3 program var. Kontenjan sınırlaması olmadığından tercih etmeniz durumunda kesin yerleşiyorsunuz.
   Atatürk ü. aöf Çocuk Gelişimi (2013’te açıldı)
   Atatürk ü. aöf Sosyal Hizmetler
   Anadolu ü. aöf Sosyal Hizmetler
   eğer alanınızla ilgili bu 3 bölümü düşünüyorsanız zaten sınava girmenize gerek olmadığını biliyorsunuzdur. Eğer alan dışı tercih yapmayı düşünüyorsanız sınava girmeli ve istediğiniz bölüm için gerekli YGS puanını almalısınız.

 146. zeynep dedi ki:

  hocam ben 2012 de sınava gırdım ve ıkı yıllık bı bolum tutturdum fakat gıtmedım .2013 yılında ıse sınava gırmedım basvuru yapmadım yanı . bu sene 2014 ygs sınavına basvuru yaptm ıkı yıllıkta olsa gıdecegım pekı bır yıl ara verdıgım ıçın okul puanım duser mı ? ne gıbı sorun olur ?şimdiden yardımınız için teşekkür ederım.

 147. seraa dedi ki:

  hocam ben ygs ye gırdım fakat sınavsız gecısle 2 yıllık bır bolume yerlestım bolumu begenmedıgım ıcın bıraktım dıplomamı aldım sımdı ben sınava gırsem okul puanıyla tekrrdan yerlesme ıhtımalım varmı ve puan kırılıyor mu?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer yine alanınızla ilgili farklı bir programı tercih edecekseniz sınava girmenize gerek yok. Ancak alan dışı tercih yapmayı düşünüyorsanız da okul puanınızda herhangi bir düşme olmayacaktır. (Sınavsız geçişle yerleştiğiniz için puan düşmez)

 148. Şevval dedi ki:

  Merhaba ben Anadolu teknik lisesi öğrencisiyim. 2 yıllık puansız geçiş hakkımı kullanıp kaydımı dondurup bir sene daha hazırlanmayı düşünüyorum. Bir sonraki sene tercih yaptığımda puanım kırılıyor mu?

 149. ebru dedi ki:

  mrb sayın hocam.ben bu yıl ygs ye girdim.ama hiç puan alamadım.kızmeslek lisesi mezunyum 2012.bu durumda açık öğretim üniversitesine 2 yıllık geciş yapabilirmiyim.çocuk gelişim mezunuyum ama alan dışı tercih yapmak istiyorum siz bu olurmu.lutfen yardımcı olurmusunz mailimede cvp atabilirsiniz çok merak ediyorumm üniversite okumak tek idalim sitenizi çok beğendin gayet acıklı ama bide benm durumu değerlendirirmisin.çok tşkler şimdiden.bide eger yapabilceksem hangi üniverstlere tercih yapabilirim. takip edeğimm sorum cevaplana kadar.tşkler birde diploma puanım 72.4

  • admin dedi ki:

   Ebru Hanım, eğer YGS puan türlerinin hiç birinden puan alamadıysanız maalesef sadece sınavsız geçişle kendi alanınıza ait bölümleri (Çocuk gelişimi ve Sosyal Hizmetler) tercih edebilirsiniz. Herhangi bir puan türünden hiç olmazsa 140 almış olsaydınız en azından Açıköğretim programlarında birini tercih etme hakkınız olurdu.

   • ebru dedi ki:

    hocam ygs puanıma göre değerlendirilecek o zamn puanım bazı cevplarınızda etkisi olmyacak demişsiniz…

    • admin dedi ki:

     Eğer alanınıza ait çocuk gelişimi yada sosyal hizmetler tercih ederseniz puana ihtiyacınız yok. Sınavsız geçiş önceliklerine göre yerleştirilirsiniz. Ama siz alan dışı tercih yapmak istiyorsunuz. Alan dışı tercih için en az 140 puan almalıydınız. (Açıköğretim yada örgün farketmez alan dışı ise puan şart)

     • ebru dedi ki:

      anladm hocamm tşk ediyorumm.eğer olsaydıBankacılık ve Sigortacılık ( 2 yıl)
      Büro Yönetimi ( 2 yıl)
      Dış Ticaret ( 2 yıl)

      Halkla İlişkiler ( 2 yıl)

      Muhasebe ( 2 yıl)
      Sağlık Kurumları İşletmeciliği ( 2 yıl)
      Turizm ve Otelcilik ( 2 yıl) bunlardan birini istiyordum.bilgileriniz için saolunn…

      • admin dedi ki:

       Bu bölümler açıköğretim de kontenjansız bölümler. Keşke 140 almış olsaydınız. İstediğiniz herhangi birine yerleşirdiniz. Seneye biraz daha hazırlanarak girerseniz inanın bu puanı almak o kadar zor değil. Hakkınızda hayırslısı olsun.

 150. dilara dedi ki:

  hocam bn kız meslek bilişim teknolojison sınıfdyım ve sınavsız geçiş yapmak istyrm ve sadece bilişim teknoloji alanında mı tercih yapabilirim bana yardmcı olurmsnz

 151. Engin dedi ki:

  iyi günler ben geçen yıl sınavsız geçiş hakkımı kullanarak yerleştirildim, fakat kayıt olmadım. bu sene tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullanarak tercih yapıcam.
  sizce tekrar yerleşir miyim ??

 152. seçil dedi ki:

  merhaba ben çocuk gelişimi mezunuyum geçen sene sınavsız geçiş hakkımı kullanmıştım bu sene de kullanıcam aynı listeden mi tercih yapacağız. teşekkürler.

 153. tuba dedi ki:

  mereba hocam ben çerkezkoyde oturuyoum muhasebe okuyorum dıploma puanım cok dusuk gelme ıhtımalı var ben buradan dıploma puanım tutmasa bıle oncelık yınğede yakın yerler yazsam tutarmı dıploma puanımla uzaktan eğıtımde yazabıırmıım tercıhler ne zaman olcak sımdıden tesekkürler

  • admin dedi ki:

   Diploma puanı 4.derecede önemli. Önce mezuniyet yılı, okul türü ve il içi tercihler öncelikli. Bu durumda şansınız olabilir. Temmuz sonunda şifrenizle ÖSYM aday işlemleri ekranından tercih yapacaksınız.

 154. derya dedi ki:

  hocam mrb ben bu sene direk geçiş hakkımı kullanacam peki bu unuversıteler hangileri acaba

 155. sedat dedi ki:

  hocam ALLAH rızası icin yardımcı olun ticaret lisesi mezunuum ygsye girdım sıfır cektim bu durumda gidebileceyim acıkogretim bolum yokmu

  • admin dedi ki:

   Bu konuda en şanslı olan sizsiniz. Bölümünüzü yazmamışsınız ama ticaret lisesi için olan sınavsız geçiş bölümlerine şu sayfadan bakabilirsiniz. Belki biliyorsunuzdur ama yine de hatırlatayım. Sınavsız geçişle illaki açıköğretim okumak zorunda değilsiniz. Verdiğim sayfadaki bölümlerin örgün programlarına da tercihte bulunabilirsiniz.

 156. sena dedi ki:

  hocam bn şimdi bu duruma inanamadım ya..
  bn çock gelişimi mezunu olacağm bu yıl.
  mesela bn antebi tercih etsem o da gelse bna..
  seneye tekrar sınava girsem ve bana 4 yıllık gelse puanım kırılmaz mı ?
  bide ben aslında bu yıl tercih edersem ilk yılım diye öncelik verileceğini duydum.
  direk geçiş hakkımı kulanıp dondurmayı düşünüyrm. sizce mantklı mı ?
  şimdiden tesekkürler hocam. cok sağolun 🙂

  • admin dedi ki:

   Gecenin bir vakti soruları cevaplamaya çalışıyorum. Cevabınız beni hem güldürdü hem düşündürdü. Kılavuza göre yanıt vermişiz resimlerle anlatmışız. İster inanın ister inanmayın. Ama en güzeli 2013 ÖSYS kılavuzunu indirin kendiniz okuyun. Diğer sorunuza -yorum yok-

 157. Aysun dedi ki:

  2013 ÖSYM kitapçığında ;
  “Sınavsız Geçiş ile 2012-ÖSYS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların OBP’lerinin çarpılacağı
  katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.” ibaresi yer almaktadır.
  Sınavsız geçiş ile 2013 ÖSYS’de bir yükseköğretim programına yerleştiğim takdirde 2014 ÖSYS’de OBP’de bir değişiklik olacak mıdır?

  • admin dedi ki:

   Seneyede “Sınavsız Geçiş ile 2013-ÖSYS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların OBP’lerinin çarpılacağı
   katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır” yazacak. Burada anlatılmak istenen sınavsız geçişle yerleştirilen öğrenciler ertesi yıl farklı bir programa yGS yada LYS ile yerleştirildiğinde okul puanında düşme olmayacağıdır.

 158. berat dedi ki:

  hacam bende sizce demişim ama mazur görün lütfen sizin görüşünüz çok önemli benm için !

 159. berat dedi ki:

  mrb hocam sizden bişey rica ediyorum sınavsız geçiş yapcam baska bı yorumdada farklı bi soru sormustum bu son ve en önemli sorum nişanlıyım beni en kısa yoldan iş sahibi yapacak bölüm sizce şu beşinden hangisi yani tercihlerdeki sıralamayı nasıl yapmalıyıl yardımcı olursanız cok sevinirimm…

  SİVİL HAVACILIK KABİN HİZMETLERİ
  SİVİL HAVACILIK VE ULAŞTIRMA HİZMETLERİ
  POSTA HİZMETLERİ
  SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ
  SOSYAL GÜVENLİK ????????

  • admin dedi ki:

   Benim güzel kardeşim, ben rehber öğretmen değilim. Mesleklerin çoğunun ne işe yaradığını bile bilmem. Sadece okulumda sınavsız geçiş ve açık lise işlemlerini yürüttüğüm için hobi olarak kılavuzdan ve google’dan faydalanarak size yardımcı olmaya çalışıyorum. Bu tür soruları gerçekten bir uzmana danışmanız gerekiyor.

 160. Mervee dedi ki:

  Mrb hocam. Ben sağlık meslek son sınıf hemşirelik öğrencisiyim . Sizce iki yıllık sınavsız geçiş hakkım olan paramedikliğe mi geçmeliyim yoksa açıktan lisans olan başka bir bölümmü okumalıyım. Kpss atamalarınıda göz önünde bulundurursak ?

  • admin dedi ki:

   Bu tür “sizce” sorularına cevap veremiyorum. Sonuçta ben rehber öğretmen değilim. “Sınavsız Geçiş” le ilgili bilgilerimi paylaşıyor, bu konudaki soruları cevaplıyorum.

 161. İLKNUR YANIK dedi ki:

  mrb hocam ben tıbbi sekreterlik mezunuydum lisede sınavsız geçiş hakkı ile üniversitede aynı bölümün devamını okudum.pişman oldum tekrardan sınava girip sınavsız olarak odyometri bölümüne geçebilir miyim aynı hak verilir mi?teşekkürler…

 162. glsh dedi ki:

  slm benim biraz uzun bir sorum olucak umarım yardımcı olursunuz. 2008 meslek lisesi kimya mezunuyum.mezun olduktan sonra gecıs hakkımı kullanmadım özel bı okulda radyo ve tv okudum ama mezun olmadan bıraktım. bu yıl sınavsız gecıs hakkım ıcın basvurdum. istanbulda oturuyorum . istanbulu tercıh edıcem hep ama kımya okudugum ıcın sadece kımyamı secmem gerekıyor dıger bölumlerıde secebılıyormuyum hiç bi bilgim yok . bı sorunun cevabında öncelik kendı iliniz demıssınız bu bilgiyi yeni duydum . şimdiden tesekkur ederım yararlı bılgılerınız için

  • admin dedi ki:

   Kimya Teknolojisi mezunlarının sınavsız geçiş alanları için şu sayfaya bakabilirsiniz.
   Sınavsız geçiş öğrencileri tercih ettikleri programa yerleştirilirken 5 kritere bakılır.
   1-Mezuniyet yılına göre önce son mezunlar, sonra sırası ile diğerleri yerleştirilir.
   2-Okul türü, önce Anadolu Meslek yada Anadolu Teknikler, sonra Teknik Liseliler, sonra meslek liseliler ve en son eski sistemde enstitü adı altındaki liselerden mezun olanlar yerleştirilir.
   3-METEB İÇİ yada DIŞI (Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi) mezun olduğu ildeki programlara sınavsız geçiş yapanlar diğer illerden gelenlere göre öncelikli yerleştirilir.
   4-OBP Orta öğretim başarı puanı (Diploma Notu X 5)
   5-Doğum tarihi büyük olanlar önce yerleştirilir (yani yaşı küçük olanlar önceliklidir.)

 163. piko dedi ki:

  HOCAM BEN MESLEK LİSESİ MOTORLU ARACLAR MEZUNUYUM GECEN YIL TERCİH VERDİM AMA BAZI SORUNALR NEDENİYLE KAYIT YAPTIRMADIM BU YIL BAŞ VURMAK İSTİYORUM AMA BAZI BÖLÜMLER ARASINDA KARARSIZ KALDIM İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ .İNŞAAT TEKNİKERİ.MEKATRONİK.SİVİL SAVUNMA VE İTİFAYECİLİK BU BÖLÜMLERİN HANGİSİNİZ ÖNEREBİLİRSİNİZ YADA BİLGİNİZ VARSA İYİ OLAN BÖLÜM HAKINDA BİLGİ VEREBİLİRSİNİZ.

 164. ayşe dedi ki:

  s.a ben açık meslek lisesi okuyorum bu sene son ama malesef üniversite sınavına giremedim. MYO devam etmek istiyorum sınavsız geçiş yapabilirmiyim ve ne zaman nereye başvuru yapmam gerekiyo hiç bir bilgim yok. cvp için şimdiden teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Eğer Ocak ayında YGS başvurusu yapmadıysanız maalesef bu sene için yapılabilecek bir şey yok. Ocak 2014’teki başvuruları kaçırmayın.

 165. berat dedi ki:

  hocam çok teşekkur ederim gerçekten internet ortamında ilk defa bu kadar eksiksiz tam bilgiye sizle ulaştım allah raz olsun !!! başarılar…

 166. aysun dedi ki:

  yarrdımcı olursanız sewınırım…….

 167. aysun dedi ki:

  mrb ben 2011 kız meslek lısesı mezunuyum baya arastırma yaptım ama bı sorum olcaktı cocuk gelişim dört yıllık acık ögretım warmı acaba puansız dırek…

 168. dilek dedi ki:

  mrb.sayenizde çok bilgi almış olduk ayrıca teşekkür ederim.Ben çalışan bir bayanım ve ticaret lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum.2 yıllık dikey geçiş hakkımı kullanabilirmiyim açıköğretim den yada akşam okulundan okuyabilirmiyim? Birde ygs sınavına girdim ve düşük puan aldım açıkögretimden okumamam buda etkiler mi?

  • admin dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz. YGS puanınız sınavsız geçişte önemli değildir. Eğer ticaret lisesinin farklı bir alanından mezun olsaydınız açıköğretim açısından çok daha şanslı olacaktınız. Çünkü Bilişim Teknolojileri bölümünün aöf programı bulunmuyor. Ancak Bilgi Yönetimi Alanı için sorgulama yaptığımda uzaktan eğitim olan okullara rastladım. (Buradan bakabilirsiniz) Diğer sınavsız geçiş alanlarınıza da buradan bakabilirsiniz. İsterseniz onları da ösym’nin rehberlik sayfasında sorgulatabilirsiniz.

 169. berat dedi ki:

  hocam ben ticaret meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim sinavsız geçiş yapmak istediğim bölümler bulunduğum ilde yok ve diploma puanım 11. sınıfa kadar 50 küsürlerde 12 sınıfta daha iyi olacak 80 gibi baska ilere yaptığım sınavsız geçiiş tercihlerinin gelme olasılığı varmı NE KADAR ??? TSK…

  • admin dedi ki:

   Bliyorsunuz, diploma puanı, OBP hesaplanırken kullanılıyor. Ancak sınavsız geçiş yerleştirme önceliklerinde OBP 4.sırada yer alan bir etken. Muhasebe öğrencilerinin yazabileceği çok fazla alternatif program var. Diploma notunuzun çok büyük bir problem olacağını zannetmiyorum. Tabi çok fazla tercih edilen okul ve programları yazarsanız durum farklı olur. Şu sayfada istediğiniz ili ve programı yazarak aratma yapın. Yerleştirme önceliği kısmında 11,2,D,93 gibi ifadeler yer alan yada sadece kesikli çizgi olan yerlerde şansınız daha yüksek olacaktır. “D” ifadesi başka illerden öğrenci aldığını gösterir. Kesikli çizgi ise (yanında puan olanlar) kontyenjanın sınavsız geçiş öğrencileri tarafından doldurulamadığı için YGS puanı ile düz lise yada farklı alanlardan da öğrenci aldığı anlamına gelmektedir.

 170. Melike dedi ki:

  Merhaba hocam..Ben kız meslek lisesi öğrencisiyim, bilgisayar bölümü okuyorum ygsye girmedim sınavsız geçiş yapacağım. Başka şehirlere geçme hakkım var mı? hocalarım sınavsız geçişte sadece kendi ilimiz ve ilçelerimize gidebilirsiniz diyorlar?

  • admin dedi ki:

   Başka illeri seçme hakkınız tabi ki var. Sadece METEB Dışı tercih yapmış olacağınızdan şansınız biraz daha az olur. Kendi ilinizdeki programlarda öncelik sizdedir. Başka illerde de o ilin öğrencileri önceliklidir.

 171. okan dedi ki:

  Merhaba ben genel lise mezunuyum gecimiş dönemlere ait yökün bir haberii okudum da sosyal bilimleri alanında mezun olmus öğrencier sınavsız ünv tercıhi yapabilirlermış cevabınız için şimdiden teşekürler

 172. betül dedi ki:

  Sınavsız geçişle ilgili bir soru sorucaktım benim
  9. sınıf diploma notum 53,41
  10. sınıf diploma noyum 69,82
  11. sınıf diploma notum 65,65
  12.sınıfta tahminen 85 olur
  acaba sınavsız geçişle istanbul bir yer kazanabilirmiyim. yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin dedi ki:

   Birikmiş 100 küsür soruyu cevaplarken benden diploma puanınızı hesaplamamı istiyorsunuz. Ayrıca size şu sayfada 4 defa cevap yazmışım. Sınavsız geçişte YGS puanınızın önemi yok.

 173. pelin dedi ki:

  merhaba ben barajı geçemedim meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkım var sınavsız geçişten yararlanabilmek bilgi miyim

  • admin dedi ki:

   Temmuz ayı sonunda ais.osym.gov.tr adresinden şifrenizle sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz. (Açıköğretim yada örgün Tercih yapacağınız okul ve alan kodları 2013 yerleştirme kılavuzunda yayınlanacak)

 174. ilknur körükçüoğlu dedi ki:

  sağlık meslek tıbbi sekreterlik bölümü okuyorum.uzaktan eğitim programına geçiş hakkım varmı ?

  • admin dedi ki:

   Dediğiniz bölümün sorgulamasına baktım. Kodları ile aşağıda görebilirsiniz. Ancak buraları hiç sınavsız geçişle tercih eden olmamış. Örgün okumayı istemiyorsanız tabi birşey diyemem. Ama örgün hakkınızda olduğunu hatırlatmak istedim.
   109252445 SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ (ISPARTA)
   101150641 ANKARA ÜNİVERSİTESİ

 175. gökçe dedi ki:

  bırde dıploma notu okul puanı eklenecekmı ygs den tercıh yaparken

  • admin dedi ki:

   Eğer kendi alanınız dışında bir alan seçiyorsanız YGS puanının önemi var. Kendi alanınızı seçiyorsanız diploma puanı 4.sırada önemli.

 176. gökçe dedi ki:

  hocam ygs 4 den 185 aldım kız meslek çocuk gelişimi mezunu olcam düz lise bitirdim kız meslegın fark derslerını alıyorum dırek gecıste sansım nedır?balıkesır veya canakkaleye? açıktan çocuk gelısımı 2 yıllık varmı bu sene?

  • admin dedi ki:

   Siz fark derslerini aldığınız için meslek lisesi mezunu olacaksınız. 2 yıllık çocuk gelişimi ve Sosyal Hizmetler bölümleri için YGS puanına ihtiyacınız yok. Sınavsız geçişle tercih edebiliyorsunuz. Balıkesir ve Çanakkale çocuk gelişim 2 yıllıkları 40’ar kişilik kontenjan var ve kendi illerinden alıyor. Değerlendirmeyi siz yapın.

 177. çiğdem dedi ki:

  hocam merhaba ben bu sene ygs ye girdim ama 180 ni geçemedim açık meslek lisesini bu sene bitiricem sınavsız geçiç hakkımı kullananmak istiyorum bilgisayar okuyorum sizce ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

  • admin dedi ki:

   Sınavsız geçiş tercihi için YGS puanına ihtiyacınız yok. Bu sayfada yer alan bölümleri sınavsız geçişle tercih edebilirisiniz. Temmuz sonunda ösym aday işlemleri menüsünden tercih yapacaksınız.

 178. FİLİZ dedi ki:

  Sınavsız geçiş başvurusunda bulundum.sONRASINDA YAPMAM GEREKEN İŞLEM NEDİRYGS SONUÇLARINDAN SONRA TERCİH YAPILCAK DİYE BİLİYORUM AMA NERDEN NASIL YAPACAĞIM BİLMİYORUM.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

  • admin dedi ki:

   Temmuz ayı sonunda ais.osym.gov.tr adresinden şifrenizle sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz. (Tercih yapacağınız okul ve bölümlerin kodları 2013 yerleştirme kılavuzunda yayınlacak)

 179. neşe dedi ki:

  mrb ben meslek lısesı ogrencısıyım bılısım teknolojılerı \web programcılıgı okuyrm ygs grdm fakat sonuc ıı degıl acaba .. 2 yıllık dıkey gecıs yapcm ,web programcılıgından baska bı bolum secemezmıyım yha ?

 180. sümeyye dedi ki:

  Hocam, sınavsız geçiş hakkı bu yıl son deniliyor bu yıl son mu yoksa bununla ilgili kesin bir karar nedir?*

  • admin dedi ki:

   Bunu bende ÖSYM’ye maille sordum. Cevap alamadım. Hükümetin eğitim politikalarına göre değişen bir sistem. Net bilgi yok.

 181. ahmet dedi ki:

  admin bir sorum olacaktı…ben aöf adalet önlisans 1.sınıf okuyorum…aynı zamanda da myo okumak istiyorum ama ygsye girmedim acaba okuyabilirmiyim?

 182. Engin dedi ki:

  Iyi gunler bn grcen sene snvsz geciste bana bir yer cikmadi bu senede kullanabiliyrmuyum hakkimi smdiden tesekkurler

 183. Ömürcan dedi ki:

  Her MYO 2 yıllık üniversteler sınavsız geçiş ile öğrenci alır mı ?
Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.