Sınavsız Geçiş Öğrencileri İçin Çok Önemli Hatırlatmalar 2

Sponsorlu bağlantılar

Değerli arkadaşlar sizlerden gelen ve aklınıza takılan soruların en sık sorulanlarını konu olarak açıklamaya devam ediyorum.

SORU: Hocam ben geçen sene sınavsız geçişle Gaziantep MYO Bankacılık ve Sigortacılık bölümünü kazandım. Ancak dönem ortasında maddi sebeplerden dolayı bıraktım. Bu yıl tekrar başvuruda bulundum okul puanım düşer mi?

SORU: Mrhb. Admin, geçen sene sınavsız geçişle tercihte bulundum ama kazandığım bölüme ailevi nedenlerden dolayı gidemedim. Bu yıl tekrar başvuruda bulundum. METEB içi bir yer tercih etmek istiyorum ama okul puanımın yarıya düşeceği söylendi. Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

SORU: Hocam, ben geçen sene direk geçişten faydalandım ama bölümümü sevmiyorum. Bu yıl tekrar başvuru yaptım. OBP puanımda düşme olurmu?

SORU: Admin, bir sorum olacak. geçen yıl Malatya MYO elektrik bölümüne sınavsız geçişle yerleştim ama bazı sebeplerden dönemin yarısında bıraktım. Bu sene YGS ye girdim ama kötü geçti. Yine sınavsız geçişten faydalanarak başka bir bölüme geçebilirmiyim? Bir de puanım düşermi?

Evet arkadaşlar benzer sorular sorulmaya devam ediyor. Bu sayfadan soru soran arkadaşlarımız  ve aynı durumda olanlar için yanıtlamaya çalışayım.

Yine en büyük yardımcımız ve kaynağımız 2013 ÖSYM Başvuru kılavuzu. Kılavuzda bu konu ile ilgili olarak 2 ayrı paragrafa rastladım. Birincisi altta gördüğünüz gibi; yerleştirme sırasında henüz mezun olmamış daha sonra sorumluluk sınavı yada ek sınavla  mezun olanlardan herhangi bir programa yerleşmeye hak kazanan ama gitmeyenlerin OBP puanlarının çarpılacağı katsayının yarıya düşürüleceği yazmaktadır. Ancak sınavsız yeşille gösterdiğim yerdeki ibareyi okuyacak olursak Sınavsız Geçişle yerleşenler ve açık öğretim kontenjan sınırlaması olmayan programlara yerleşenlerin hariç olduğu yani onların OBP PUANININ DÜŞMEYECEĞİ açık olarak görülmektedir.

puan-düşmeyecek

 

Yine kılavuzdan aldığım aşağıdaki paragraf , 2012 ÖSYS’de yani bir önceki yıl sınavsız geçişle herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların bu yıl OBP’lerinin çarpılacağı katsayılarda BİR DEĞİŞİKLİK OLMAYACAĞI YANİ DÜŞÜRÜLMEYECEĞİ açık olarak görülmektedir.

onceden-sinavsiz-gecisle-yerlesen-adayin-puani-dusmez-2

Devam edeceğiz…

215 Yorum Yapılmış.

 1. busra diyor ki:

  Hocam merhaba birsey sorcaktimm 2015 mezunuyum sinavsiz gecis kalkarsa bizidemi etkiliyor

 2. hilal diyor ki:

  merhaba hocam bırsey sorcaktım ben gecen sene bılısım teknolojilerı bolumunu kazandım sınavsız gecıs ıle gıttım sadece on kayıt yaptırmıstım sonra sıldırdım bu sene yenıden sınavsız gecısı kullananılırmıyım

 3. Orhan kaya diyor ki:

  Hocam Merhaba ben sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve 2 senelik üniversiteye yerlestim ama ygs ye yeniden girdim okul puanımin hepsi geçerlimi

 4. rabia diyor ki:

  Hocam Selamun Aleykum ben 2015 yılı imam hatip mezunuyum kendi bölümüm olan acık öğretim ilahiyata ek tercihle tercih yaptım ve yerleştim bu yıl ygs sınavına girdim ve okul puanımın yarıya inmesinden korkuyorum sizce puanım kesilir mi yerleştirme türü olarak meb dışı ve sgk yazıyor. ALLAH razı olsun şimdiden…

 5. Ceyda diyor ki:

  Mrb hocam ben daha önce sınavsız geçiş yaptım ilk dönem gttim ama 2. Dönem bazı nedenlerden dolayı okulumu bıraktım şimdi acikogretimden tekrar sınavsız geçiş yapma şansım var mı? Varsa ne yapmam gerekiyor ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Meslek lisesi mezuniyet alanınıza ait aöf sınavsız geçiş bölümünüz varsa şansınızı deneyebilirsiniz. Mezuniyet bölümünüz nedir?

 6. kadir diyor ki:

  Hocam merhaba.İmam hatip mezunuyum. Ben geçen yıl tercih kılavuzundan AÖF ilahiyat önlisans tercih ettim sınavsız geçiş kullandı yazıyor.(SGK)diye. Bu yıl ygsye tekrar girdim fakat merak ettiğim bir konu var.Sınavsız geçiş kullanınca okul puanım düşmüyor biliyorum Yani sonuçta oraya imam hatiplerin geçiş hakkı var yani. sizce Okul puanım ve ek puanım düşer mi?

 7. Merve diyor ki:

  Hocam Merhaba ben 2014 yılı meslek lisesi mezunuyum o sene sınavsız geçiş yaparak 2 yillik üniversiteye kayıt yaptırdım bu yaz mezun olucam ama suan ygs sınavına girdim tekrar üniversite okumak istiyorum ek puanım gelir mi yoksa düşer mi nasıl olucak bilgi verirmisiniz ?

 8. Samet diyor ki:

  Merhaba kolay gelsin hocam, ben sınavsız geçiş hakkımı kullanarak(2 sene önce) bilgisayar programcılığı bölümüne yerleştim ve bu yaz mezun olacam. Bu sene YGS girdim okul puanımda bir düşme olur mu ve ek puan gelir mi ?

 9. İzzet diyor ki:

  Merhaba Hocam Haydarpaşa (EML) Lisesi mezunu olup 2 yıllık Beykent MYO 2.ci öğretim öğrencisi iken 2.sınıfta dondurdum.Bu yıl sınava tekrar girdim fakat pek başarılı geçmedi AÖF’ne bölümüm üzerine devam edebilirmiyim yani şu durumda kayıt yaptırabilirmiyim teşekkürler.

 10. Betul diyor ki:

  Meraba hocam ben meslek lisesi mezunuyum bilişim teklonojileri ve ben tercihlerimin arasına sınavsız geçiş hakkımı yazdım geldi kayıt yapıp dondurdum tekrar hazırlaniyorum okulun vereceği ek puan kirilacak mi bu şekilde yaptığım icin

 11. Hüseyin eren diyor ki:

  Sa hocam şimdi ben meslek lisesi mezunuyum.2014 de 140 barajını geçtim 2 yılllık bölüme sınavsız geçtim.fakat o sene üniversiteye gitmedim.bıraktım. 2015 de yeniden çalıştım evde ve 2016 ygs ye girdim güzel puan aldım barajıda geçtim bu sene yeni bir üniversiteye başvuracağım. obp de düşüş olurmu lütfen cevaplarmısınız. Cevaplarsanız çok saol hocam

 12. Ferdi diyor ki:

  Hocam ben 2013 yılında mezun oldum o sene sınavsız geçiş ile bir yere yerleştim fakat bazı sorunlardan dolayı okula kayıt yaptıramadım tekrar sınavsız geçiş hakkı kullanma imkanım var mı acaba ?

 13. Fatih diyor ki:

  Hocam ben bu sene ygs ye girdim sinavim kotu gecti 2 yillik direk gecis hakkimi kullansam seneye ygsye girince %10 puan dusuyor falan diye biseyler dudyum boyle bisey var mi ? Ve okulun verdigi puan kirilir mi ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle yerleşmeniz durumunda okul puanınızda herhangi bir düşme olmamaktadır. YGS ya da LYS puanı ile yerleşirseniz bir sonraki yıl okul puanınız yarıya düşer. (Zaten düşen size verilen okul puanıdır. YGS puanınızda düşme olmaz.)

 14. fatmanur diyor ki:

  hocam ben sağlık meslek lisesinden mezun oldum ve iki senelik bir bölüme sınavsız geçiş yaptım acaba bu sene 4 yıllık üniversite için ek puanımda düşme olur mu

 15. ilayda diyor ki:

  Ben ygs sinavi ile 2014 yilinda 2 yillik universiteye yerlestim bu sene tekrar sinava girdim okul puanim duser mi

 16. Feyza diyor ki:

  Hocam merhaba.Aihl mezunuyum. Ben bu yıl ilahiyat önlisans tercih ettim sınavsız geçiş kullandı yazıyor.Bu yıl ygsye tekrar girdim fakat merak ettiğim bir konu var.Sınavsız geçiş kullanınca okul puanın düşmüyor biliyorum ama ilahiyat lisans tercih edersemde mi düşmeyecek? Ve ek puan da

 17. Emine diyor ki:

  İyi günler ben meslek lisesi mezunuyum gecen sene baraji gecemedim ve sinavsiz gecisle 2 yillik cocuk gelisim bolumune yerlestim kaydimi ysptirdim ama gitmedim acaba okulun bana verecegi 72 puandan ne kadarini vermez 48 okul puanim 24 ayni bolumume devam edersem ek puanim ne kadar PUANİM DÜSER

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle yerleştiğinizden ek puanınızda düşme olmayacak.Alan dışı 2 ve 4 yıllıklar için 48, alanınızdaki 4 yıllıklara 72 puan alırsınız.

 18. Ercan diyor ki:

  Selam
  Eml makina bolumu mezunuyum geçen sene sinavsiz geçis degilde tercihle balikesir tutmustu ama kayit olmadim 40 puan faln gelmisti bu sne düsermi yardim edin

 19. Habip Buğra diyor ki:

  Hocam ben adalet meslek lisesinden mezun oldum fakat tercihlerimde sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım gümüşhane üniversitesi maliye bölümü geldi ve gitmedi ekonomik nedenlerden dolayı bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum adalete ancak mezun olanlar benden öncelikli biliyorum fakat ygs puanımla girmek için çalışıyorum ama bu sene adaleti seçince okul puanım düşecek mi yine de ? (alanımı seçeceğimden dolayı bazı rehberlikçiler düşmeyeceğini belirtti.) böyle bir şey var mı ?

 20. adminn acill diyor ki:

  Hocam ben sınavsız geçişle yerleştim ama kaydımı dondurdum ama bu sene ygs kayıdımı güncelicem ama hangisini seçicem yüksek öğretime kayıtlıyım dersem puanım düşmezmi ??? ygsden baraj altında kaldım ben şimdi burdan hangisini seçicem hocammm

  1 Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okumaktayım
  2 Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında beklemeliyim
  4 Bir ortaöğretim kurumunu bitirdikten sonra herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmedim Seç
  5 Bir yükseköğretim programına (sınavsız geçiş dâhil) ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım
  6 Bir yükseköğretim programına kayıtlıyım
  7 Bir yükseköğretim programını bitirdim
  8 Yükseköğretimden kaydım silindi

 21. Gizem diyor ki:

  Merhaba hocam e devlet üzerinden kayıt yaptım ama diploma falan götürmedim kesin kayıt mı oluyor başvuruda yükseköğretim programına kayıtlıyım mı işaretlicem

 22. Bahar diyor ki:

  Hocam merhaba ben meslek lisesi mezunuyum geçen sene alan dışı tercih yaptım iki yıllık laborant veterinerlik kazandım ve gitmedim bu yıl tekrar hazırlanıyorum okul puanım yarıya düşer mi

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet düşer.

   • Bahar diyor ki:

    Peki ek puan verilir mi geçen sene mezun oldum

    • alperturkoglu diyor ki:

     Kılavuzda “Ek puanlar, 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır.” denilmekte. Burada bahsedilen alanınızla ilgili 4 yıllıklara tercih yaptığınızda ayrıca verilen 0,06 lık ek puandır. 0,12’lik ek puan zaten herkese verilmektedir. 30.03.2012 tarihinde öğrenci iseniz 0,06’lık ek puan var.

     • Bahar diyor ki:

      Cok tesekkur ederim hocam son olarak bir şey daha sormak istiyorum ben bu yıl tekrardan alan dışı tercih yapıcam lys den 300 almam lazım bu puanım alan dışı tercih yaptığım zaman aldığım puana bişey olmuyo sadece okul puanım 87.5 di bundan gelen ortalama puan yarıya düşer sadece dimi hocam

 23. dilara diyor ki:

  Hocam merhaba ben sağlık meslek 2015 mezunuyum 1.sorum ek puan verilecekmi 2.sorum geçen yıl sınavsız geçişle 2 yıllığına yerleşim kaydımi yaptırdım dondurdum bu yıl ygs ye gircem okul puanim dusermi 3.sorum hocam basvurudaki bu bir yükseköğretim programına kayıtlı yim mi işaret liycem şimdiden çok teşekkür ederim sağolun

  • alperturkoglu diyor ki:

   1.sorunuz alanınızın devamı niteliğindeki 4 yıllıklar için 0,18 katsayılı ek puan, alan dışı 2 ve 4 yıllıklar için 0,12’li ek puan alırsınız. 2.sorunuz düşmez. 3.sorunuz EVET.

 24. Gizem diyor ki:

  Meslek Lisesi mezunuyum geçen sene kazandım e devlet üzerinden kayıt yaptım ama okulun belirlediği tarihlerde evrakları teslim edemedim okulun öğrencisi olarak gözüküyorum kaydımı sildiricem bu yıl tekrar sınava giricem puanım kesilir mi?
  Sınavsız geçiş hakkımı kullandım

 25. tansu diyor ki:

  merhabalar,
  ben geçen sene YGS sınavına girdim ama barajı geçemedim. Meslek lisesi mezunuyum. sınavsız geçiş hakkımı kullana bilir miyim ? Açıköğretim olarak okumayı düşünüyorum.

 26. emre diyor ki:

  istememe deil hocam cevrem dekiler mezun olunca iş bulamasin dediler kafam cok karisti bi sene daha sansini dene dediler donurupta bide hocam bize gore devlet kurs yerleri faln actimi nerde haziancaz..!!

 27. emre diyor ki:

  hocam bu sene sınavsız geçişle yerleştim dondurup seneye başka bölümü yine sınavsız geçişle yazsam olurmu 🙂 bu bölümü okumak istemiyorummm…

 28. Tuğba. diyor ki:

  !!!!Aydınlatırsanız cok mutlu olurum !!!Merhaba hocam ben endüstri meslek lisesi inşaat bölümü mezunuyum, bu yıl sınavsız gecis ile düzce üniversitesi inşaat tekn. Bölümü kazandım ama gitmek istemiyorum . Seneye ygs-2ye hazırlanıp sağlığa GEcmek istiyorum(hemşirelik) düşünüyorum böyle birsey mümkünmü ?

 29. 18admin diyor ki:

  tesekkur ederim hocam peki 1 senelik kayit dondurcam ben 2ci ogretim benim harçın hepsini yatirmami gerekioyor.

 30. 18admin diyor ki:

  hocam sınavsiz geçişle yerleştim kayıt dondurmam için ne yapmam gerekiyo yerleşme türü sgk. kayiti dondurursam bir sene daha hazirlansam seneye puanim kesilirmi. bide hocam unverte cikmadi mesela tekrarar dondurduyum bölüme devam edebilirmiyim….

 31. meltem diyor ki:

  Tekrar merhaba hocam.Yerleştirme türümde YGSK yazması gelecek sene puanımı düşürür mü? Neden puanım yetmesine rağmen direk sınavsız geçiş ile yerleştirilmemişimdir?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş kontenjanı okul türü önceliği (anadolu), OBP puanı yüksek olanlar tarafından dolduğundan siz YGS puan türü ile yerleştirilmişsinizdir. Hangi okul ve bölüm olduğunu yazarsanız sınavsız geçişle son yerleşen öğrencinin bilgilerine bakayım.

 32. serhat diyor ki:

  ben anadolu meslek raylı sistem ler bölümü bu yil bitirdim. yerleştirmemde ygs1 puanina rayli sistem makinaya yerleşmiş gorunuyorum .benim seneye Ortaöğretim puanim dusermi

 33. Ufuk diyor ki:

  Hocam ben 2 senelik sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve kayıt yaptırıcam hem 2 yıllık okurken hemde ygs-lys ye girmeyi düşünüyorum puanım düşermi ?

 34. fatma diyor ki:

  Merhaba ben bu yıl sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümünden mezun oldum. Puanım lisans hemşireliğe yetmediği için bir yıl daha bekleyip tekrar denemek istiyorum. Bu arada boşta kalmamak için de sınavsız geçiş hakkımı kullanayım, kaydımı dondurayım gelecek yıl lisans hemşireliği kazanamazsam boşta kalmamış olur dondurduğum kaydımı okumaya devam ederim diye düşündüm bu mümkünmüdür acaba teşekkürler.

 35. kübra diyor ki:

  Hocam. Ben geçen aslm den mezun oldum sınavsız hakkimi kullanarak yerleştim fakat bazı nedenlerden dolayı okuldan ayrildimm. Üniversite sınavınada girmiştim iyi puan alamadığım için tercih yapmadım bidahaki seneye sınavsız gecisimi kullansamda puanim kirilirmi

 36. Meral diyor ki:

  Meraba hocam ben ktml bilişim mezunuyum kendi alanınız da 4 yıllık bolum sectigimz takdirde ygs1ve ygs 6 miza ek puan geliyor 1 sene ara verince bu ek puan yine gelir mi

 37. sıla diyor ki:

  hocam 2014 mezunuyum geçen yıl tercih yapmadim bu yıl geçiş hakkımı kullanmak istiyorum okul türü kız teknik ve meslek lisesi 3 oluyor sanırım. meteb dışı tercihlere yerleşme şansım nedir?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Mezuniyet yılınızdan dolayı yerleşme şansınız düşük. Okul türünüzün 3 olduğundan geçen sene pek çok programa rahatlıkla yerleşebilirmişsiniz. Şimdi tercih etmek istediğiniz bölümün yerleştirme önceliklerini inceleyerek 13 ve daha küçük sayı ile başlayan programları bulmalısınız.

 38. sinem diyor ki:

  sinavsiz gecis hakkimi kullanip seneye tekrar hazirlansam okul puani duşer mi pekiii ? simdiden tesekkurler

 39. safa diyor ki:

  hocam 2014 meslek lisesi makine bölümü mezunuyum geçen sene ek tercihlerde irekt geçiş hakkımı kullandım birinci sıraya makine 1. öğretim 2. sırata makine 2. öğretim yazdım be 2. öğretim geldi bende gitmedim kayıtta yaptırmadım nu sene yine direkt geçiş hakkımı kullanabiliyormuyum..?

 40. gülşah diyor ki:

  merhaba hocam,2011 mezunuyum meslek lisesini bitirdim.sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım.bu sene sınava girdim ve 140 puanı geçtim.sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim? veya 2 yıllık tercih etsem okul puanım eklenir mi ? puanım düşer mi? okuldan eklenicek puanı nasıl hesaplıyabilirim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş bölümleriniz için sınava girmenize yada YGS puanınıza ihtiyacınız yok. Alanınızdaki programlara yerleştirme önceliklerinize göre tercihte bulunabilirsiniz. Bakınız. Sınavsız geçişte OBP’niz diploma notunuz X 5 şeklinde hesaplanır. Ayrıca puan eklenmez. Alan dışı tercih düşünüyorsanız Diploma notuX5X0,12 şeklinde hesaplanan puanı YGS puanınıza ekleyin. Zaten şu adreste hesaplanan puanınızı görebiliyor olmanız lazım.

 41. Pelin diyor ki:

  Mrb hocam ben geçen yıl geçiş hakkımı kullandım ve bi okul çıktı o okulu dondurdum tekrar ygs ye girdim ve şimdi beden eğitimi öretmenliğine hazırlanıyorum OBP düşücek mi ?

 42. merve diyor ki:

  Merhaba hocam
  Ben meslek lisesi cocuk gelisimi bölümü mezunuyum. Diploma puanim 70,19. 0,12 kat sayisiyla 43 puan civari puan gelecek. ek puanla yani 0,18 le 63 puana cikiyor. Simdi ben kendi bölümüm harici bi yere gidersem O 43 puan yariya duser mi yoksa direk bu puan mi eklenir? Eger kendi bolumumu secersem 63 puan mi gelecek? Bu konu kafami karistirdi. Cevaplarsaniz mutlu olurum.

 43. Ali mert ünsal diyor ki:

  Hocam ben bu sene bi m.y.o ya sınavsız geçiş hakkımı kullanarak başvuru yaptım kazandım ama gidemedim diploma puanım 62.09 obp ise 310larda sizce puanım kırılırmı kırılırsa ne kadar kırılır?

 44. emriye diyor ki:

  ben bu yıl acil tıp teknisyeni olarak kdz. ereğli kandilli anadolu sağlık meslek lisesinden mezun oldum üniversiteye yatay geçiş hakkım vardı zonguldaktaki tek 4. sınıf att sınıfı bizdik meteb ile alıyor ünv. bunca yıldır herkes ünv. yatay geçiş ile geçti hiç sorun çıkmadı attler paramedik bölümüne geçiş yaptı fakat bu yıl kimse geçemedi nedeni hakkında net bir şey öğrenemedik şu biliniyor önceki yıllar anadolu sağlık meslek lisesi diye başvuru yapmış okul bu yıl ise sağlık meslek lisesi olarak başvuru yapmış okul düz sağlık meslek diye görünüyoruz ama anadoluyuz okul hata yapmış mı ve en önemlisi bu durum kpss ye yansır mı kpss başvurusunda anadolu yazmıyor bu durum atanmaya engel olur mu herkes kulaktan dolma bilgiler veriyor çok kişi mağdur oldu yardımcı olursanız seviniriz kimse yardımcı olmuyor ne yapacağımızı bilmiyoruz kpss çalışıyoruz boşuna deil dimi ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yerleştirme önceliklerine baktığımızda 14,3,D,96 ve OBP 414,75000 olarak görünüyor. Buna göre Zonguldak’tan başvuran tüm Anadolu Sağlık Meslek Liseliler yerleşmiş hatta il dışından da 82,95 diploma puanı ile öğrenci almış. Okul türünüzle ilgili sıkıntı olduğu açık. KPSS hakkında bilgi sahibi değilim.

   • emriye diyor ki:

    peki itiraz edilse bir sonuç alınabilir mi 10 ilde bu sıkıntı var okul mağduruyuz anadolu lisesi olduğumuz halde düz sağlık meslek olarak görünüyoruz

 45. Oğuzhan diyor ki:

  Merhabalar. Ben bu sene anadolu teknik lisesinden mezun oldum ve sınavlara girdim fakat istediğim puanı alamadım.Önümüzdeki sene yine dershaneye gidip tekrar şansımı deneyeceğim.Fakat dershanem ve ailem direk sınavsız geçiş hakkımı kullanıp kaydını dondur, seneye istediğin puanı alamazsan en azından yedekte durmuş olur hemde seneye bir yandan da bursunu almış olursun diyorlar.Böyle birşey mümkünmü? Ayrıca benim bir korkum var; eğer seneye istediğim yeri kazanırsam bu kaydımı dondurduğum yer sorun çıkarırmı? Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.

 46. ali diyor ki:

  hocam ben ygs ve lys sınavınada girdim fakat puanım kötü qeldi ve ygs ye kayıt olurken sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum demedim şimdi sınavsız geçişle tercih yapabilirmiyim?

 47. öğrenci diyor ki:

  ben 12.sınıf öğrencisiyim, mezun durumdayım ama Dil ve Anlatım dersim zayıf. sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. sınavsız geçiş tercihleri ne zaman yapılıyor? tek ders sınavına girmeden, mezun olmadan tercih yapabilir miyim? tek ders sınavları ne zaman yapılır? tercih yapamamaktan çok korkuyorum. lütfen cevap verir misiniz?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Zayıfınız varsa mezun sayılmazsınız. Tercihler Temmuz ayının 2.haftasında olabilir. Tek ders sınavı genelde Ağustos’un son haftasında olur. Tercihin önce yapılmasında sakınca yok. Tek ders sınavında da size kolaylık sağlarlar.

 48. Burak diyor ki:

  merhabalar hocam ben geçen sene ygs ye girdim fakat güzel bir puan alamadığım için sınavsız geçiş hakkımı kullandım 2 yıllık bir yere yerleştim fakat bölümümden memnun olmadığım için bıraktım bu sene tekrar tercih yapabilirmiyim puanım düşermi (bu sene ygs ye girmedim) şimdiden teşekkür ederim

 49. Eyüp Eröz diyor ki:

  Hocam Merhaba
  Kızım meslek lisesi son sınıf öğrencisi, dil anlatım dersi zayıf kalıyor ve sanıyorum sorumlu olarak geçecek.(Yanlış bilmiyorsam.) Biz de bu sene hayalimiz sınavsız geçiş hakkını kullanarak bir 2 yıllık üniversiteye kaydını yaptırmaktı. Bu durum da nasıl olacak. Bizi aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer tek dersten başarısız oluyorsa, bakanlık bu konuda mutlaka bir ayrıcalık yapıp tek ders sınavı açar. Basından ve internetten Ağustos ayı içerisinde bunla ilgili bilgi yayınlanır.Mutlaka takip edin.

 50. dilara diyor ki:

  Hocam merhaba ben ygsye geçen sene girdim tercih yaptım puan ile almayan sınavsız geçiş ile alan ama kontenjan dolmadığı için ygsden de alan bir bölüme yerleştim yani puan olan yerde —- bu vardı, puanım düşer mi onu merak ediyorum cevaplarsanız sevinirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Önemli olan bölümün nasıl aldığı değil. Alanınızla ilgili bölümse siz zaten YGS puanınızla değil sınavsız geçişle yerleşmişsinizdir.

 51. gökçe diyor ki:

  merhaba hocam. ben ygsde 137 puan aldım. meslek lısesı okuyorum sınavsız gecısımı kullanırım dıye dusundum fakat okulda kı hocalarım 140 puan alamayanlar dırrek gecısıde kullanamıyor. yanı kullanıyor ama ek tercıhler oluyo onu kullanabılıyosunuz ded1ı ve acıkta kalabılırsınız dedı lutfen bana bu konuda hakkında detaylı bılgı verırmısınız sınavsız gecıste acıkta kalma ıhtımalım varmı. bide ben arkadasımla aynı unıversteye gıtmek ıstıyorum nasıl gıdebılırım lutfen bılgı verınızz.. Şimdiden Teşekkürlerr.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişin YGS ile alakası yok. Adı üstünde sınavsız geçiş. Açıkta kalma konusu olabilir. Çünkü çok tercih edilen bir yerin kontenjanı 30 kişi iken 1000 kişi tercih ederse belli bir öncelik sırasına göre yerleştirilir. Yerleştirme öncelikleri ile ilgili şu konuyu, niye yerleşemeyebileceğiniz ile ilgili de şu konuyu okumanızı tavsiye ederim.

 52. mervee diyor ki:

  hocam meraba benim anlamadığım şu ben Acil Tıp teknisyenliği bölümü son sınıf öğrencisiyim de bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanmayı düşünüyorum benim diplomayla tercih puanım 385 ilk ve acil yardım bölümü istiyorum ama puanları bulamıyorum yani demek istediğim yerleşebilir miyim ve bu puanları nereden görebilirim şimdiden teşekürler çok güzel bir site 🙂

 53. özkan diyor ki:

  hocam ben lise sondayım bölüm metal bölüm ama 2 yıllık sınavsız geçiş yaparsem neler olabilirim hocam

 54. VESİLE ÖLKEN diyor ki:

  merhaba hocam.öncelikle burdaki herkesin sabırla sorularına cevap verdiğiniz için size teşekkür ederim.defalarca aynı soruyu soran bir sürü okuyan ve okumak isteyen bireyler için çok güzel bişey.benim zamanımda internet ortamı bu kadar yaygın degildi tabi istediğimiz bilgiyi bu kadar net alamadık.2003 yıllarında meslek lisesi o zaman ki adı mesleki ve teknik eğitim merkezi diye geçiyodu.çocuk gelişimi bölümünü bitirmiştim.hatta o yıllarda mezun olduktan bir yıl sonra öss ye girmiştim barajı gecemedim tekrar ikinci sene girdim sınava ondada durum gecmıs seneden biraz asagıda puan almıstım.hatta tercihde yaptım o zaman hatırlamıyorum nasıl bir tercihti hepsini unutmusum yani simdi ise seneler sonra tekrar bi sans daha vermek istiyorum kendime.su anda evli ve bir cocuk annesiyim.ocak da sınava giris kaydımı yaptırıp sınav zamanına kadar artık kendi imkanlarımla hazırlanmaya calısıcam.benim icin 2 yıllık baraj olsada yeter.cocuk gelisimini eger 2 yıllık barajı gecersem tercih yapmayı düsünmüyorum.yine kalırsak sınavdan sınavsız gecis hakkı doguyordur tabikide.ama öncelik sırası cok sonlarda olur sanırım.ben izmirde oturuyorum ve sınavsız gecis hakkımı kullanırsam bu bölgelerde acık öğretim ilk tercihim bu iki secenek var aklımda .hangi tercih benim icin yüksek öğrenim okumam için yeterlidir.sizinde fikirlerinizi ve bilgilerinizi öğrenmek isitoyrum.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Aöf programı olarak alanınızla ilgili 3 program var. Kontenjan sınırlaması olmadığından tercih etmeniz durumunda kesin yerleşiyorsunuz.
   Atatürk ü. aöf Çocuk Gelişimi (2013’te açıldı)
   Atatürk ü. aöf Sosyal Hizmetler
   Anadolu ü. aöf Sosyal Hizmetler
   eğer alanınızla ilgili bu 3 bölümü düşünüyorsanız zaten sınava girmenize gerek olmadığını biliyorsunuzdur. Eğer alan dışı tercih yapmayı düşünüyorsanız sınava girmeli ve istediğiniz bölüm için gerekli YGS puanını almalısınız.

 55. zeynep diyor ki:

  hocam ben 2012 de sınava gırdım ve ıkı yıllık bı bolum tutturdum fakat gıtmedım .2013 yılında ıse sınava gırmedım basvuru yapmadım yanı . bu sene 2014 ygs sınavına basvuru yaptm ıkı yıllıkta olsa gıdecegım pekı bır yıl ara verdıgım ıçın okul puanım duser mı ? ne gıbı sorun olur ?şimdiden yardımınız için teşekkür ederım.

 56. seraa diyor ki:

  hocam ben ygs ye gırdım fakat sınavsız gecısle 2 yıllık bır bolume yerlestım bolumu begenmedıgım ıcın bıraktım dıplomamı aldım sımdı ben sınava gırsem okul puanıyla tekrrdan yerlesme ıhtımalım varmı ve puan kırılıyor mu?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer yine alanınızla ilgili farklı bir programı tercih edecekseniz sınava girmenize gerek yok. Ancak alan dışı tercih yapmayı düşünüyorsanız da okul puanınızda herhangi bir düşme olmayacaktır. (Sınavsız geçişle yerleştiğiniz için puan düşmez)

 57. Şevval diyor ki:

  Merhaba ben Anadolu teknik lisesi öğrencisiyim. 2 yıllık puansız geçiş hakkımı kullanıp kaydımı dondurup bir sene daha hazırlanmayı düşünüyorum. Bir sonraki sene tercih yaptığımda puanım kırılıyor mu?

 58. ebru diyor ki:

  mrb sayın hocam.ben bu yıl ygs ye girdim.ama hiç puan alamadım.kızmeslek lisesi mezunyum 2012.bu durumda açık öğretim üniversitesine 2 yıllık geciş yapabilirmiyim.çocuk gelişim mezunuyum ama alan dışı tercih yapmak istiyorum siz bu olurmu.lutfen yardımcı olurmusunz mailimede cvp atabilirsiniz çok merak ediyorumm üniversite okumak tek idalim sitenizi çok beğendin gayet acıklı ama bide benm durumu değerlendirirmisin.çok tşkler şimdiden.bide eger yapabilceksem hangi üniverstlere tercih yapabilirim. takip edeğimm sorum cevaplana kadar.tşkler birde diploma puanım 72.4

  • admin diyor ki:

   Ebru Hanım, eğer YGS puan türlerinin hiç birinden puan alamadıysanız maalesef sadece sınavsız geçişle kendi alanınıza ait bölümleri (Çocuk gelişimi ve Sosyal Hizmetler) tercih edebilirsiniz. Herhangi bir puan türünden hiç olmazsa 140 almış olsaydınız en azından Açıköğretim programlarında birini tercih etme hakkınız olurdu.

   • ebru diyor ki:

    hocam ygs puanıma göre değerlendirilecek o zamn puanım bazı cevplarınızda etkisi olmyacak demişsiniz…

    • admin diyor ki:

     Eğer alanınıza ait çocuk gelişimi yada sosyal hizmetler tercih ederseniz puana ihtiyacınız yok. Sınavsız geçiş önceliklerine göre yerleştirilirsiniz. Ama siz alan dışı tercih yapmak istiyorsunuz. Alan dışı tercih için en az 140 puan almalıydınız. (Açıköğretim yada örgün farketmez alan dışı ise puan şart)

     • ebru diyor ki:

      anladm hocamm tşk ediyorumm.eğer olsaydıBankacılık ve Sigortacılık ( 2 yıl)
      Büro Yönetimi ( 2 yıl)
      Dış Ticaret ( 2 yıl)

      Halkla İlişkiler ( 2 yıl)

      Muhasebe ( 2 yıl)
      Sağlık Kurumları İşletmeciliği ( 2 yıl)
      Turizm ve Otelcilik ( 2 yıl) bunlardan birini istiyordum.bilgileriniz için saolunn…

      • admin diyor ki:

       Bu bölümler açıköğretim de kontenjansız bölümler. Keşke 140 almış olsaydınız. İstediğiniz herhangi birine yerleşirdiniz. Seneye biraz daha hazırlanarak girerseniz inanın bu puanı almak o kadar zor değil. Hakkınızda hayırslısı olsun.

 59. dilara diyor ki:

  hocam bn kız meslek bilişim teknolojison sınıfdyım ve sınavsız geçiş yapmak istyrm ve sadece bilişim teknoloji alanında mı tercih yapabilirim bana yardmcı olurmsnz

 60. Engin diyor ki:

  iyi günler ben geçen yıl sınavsız geçiş hakkımı kullanarak yerleştirildim, fakat kayıt olmadım. bu sene tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullanarak tercih yapıcam.
  sizce tekrar yerleşir miyim ??

 61. seçil diyor ki:

  merhaba ben çocuk gelişimi mezunuyum geçen sene sınavsız geçiş hakkımı kullanmıştım bu sene de kullanıcam aynı listeden mi tercih yapacağız. teşekkürler.

 62. tuba diyor ki:

  mereba hocam ben çerkezkoyde oturuyoum muhasebe okuyorum dıploma puanım cok dusuk gelme ıhtımalı var ben buradan dıploma puanım tutmasa bıle oncelık yınğede yakın yerler yazsam tutarmı dıploma puanımla uzaktan eğıtımde yazabıırmıım tercıhler ne zaman olcak sımdıden tesekkürler

  • admin diyor ki:

   Diploma puanı 4.derecede önemli. Önce mezuniyet yılı, okul türü ve il içi tercihler öncelikli. Bu durumda şansınız olabilir. Temmuz sonunda şifrenizle ÖSYM aday işlemleri ekranından tercih yapacaksınız.

 63. derya diyor ki:

  hocam mrb ben bu sene direk geçiş hakkımı kullanacam peki bu unuversıteler hangileri acaba

 64. sedat diyor ki:

  hocam ALLAH rızası icin yardımcı olun ticaret lisesi mezunuum ygsye girdım sıfır cektim bu durumda gidebileceyim acıkogretim bolum yokmu

  • admin diyor ki:

   Bu konuda en şanslı olan sizsiniz. Bölümünüzü yazmamışsınız ama ticaret lisesi için olan sınavsız geçiş bölümlerine şu sayfadan bakabilirsiniz. Belki biliyorsunuzdur ama yine de hatırlatayım. Sınavsız geçişle illaki açıköğretim okumak zorunda değilsiniz. Verdiğim sayfadaki bölümlerin örgün programlarına da tercihte bulunabilirsiniz.

 65. sena diyor ki:

  hocam bn şimdi bu duruma inanamadım ya..
  bn çock gelişimi mezunu olacağm bu yıl.
  mesela bn antebi tercih etsem o da gelse bna..
  seneye tekrar sınava girsem ve bana 4 yıllık gelse puanım kırılmaz mı ?
  bide ben aslında bu yıl tercih edersem ilk yılım diye öncelik verileceğini duydum.
  direk geçiş hakkımı kulanıp dondurmayı düşünüyrm. sizce mantklı mı ?
  şimdiden tesekkürler hocam. cok sağolun 🙂

  • admin diyor ki:

   Gecenin bir vakti soruları cevaplamaya çalışıyorum. Cevabınız beni hem güldürdü hem düşündürdü. Kılavuza göre yanıt vermişiz resimlerle anlatmışız. İster inanın ister inanmayın. Ama en güzeli 2013 ÖSYS kılavuzunu indirin kendiniz okuyun. Diğer sorunuza -yorum yok-

 66. Aysun diyor ki:

  2013 ÖSYM kitapçığında ;
  “Sınavsız Geçiş ile 2012-ÖSYS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların OBP’lerinin çarpılacağı
  katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.” ibaresi yer almaktadır.
  Sınavsız geçiş ile 2013 ÖSYS’de bir yükseköğretim programına yerleştiğim takdirde 2014 ÖSYS’de OBP’de bir değişiklik olacak mıdır?

  • admin diyor ki:

   Seneyede “Sınavsız Geçiş ile 2013-ÖSYS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların OBP’lerinin çarpılacağı
   katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır” yazacak. Burada anlatılmak istenen sınavsız geçişle yerleştirilen öğrenciler ertesi yıl farklı bir programa yGS yada LYS ile yerleştirildiğinde okul puanında düşme olmayacağıdır.

 67. berat diyor ki:

  hacam bende sizce demişim ama mazur görün lütfen sizin görüşünüz çok önemli benm için !

 68. berat diyor ki:

  mrb hocam sizden bişey rica ediyorum sınavsız geçiş yapcam baska bı yorumdada farklı bi soru sormustum bu son ve en önemli sorum nişanlıyım beni en kısa yoldan iş sahibi yapacak bölüm sizce şu beşinden hangisi yani tercihlerdeki sıralamayı nasıl yapmalıyıl yardımcı olursanız cok sevinirimm…

  SİVİL HAVACILIK KABİN HİZMETLERİ
  SİVİL HAVACILIK VE ULAŞTIRMA HİZMETLERİ
  POSTA HİZMETLERİ
  SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ
  SOSYAL GÜVENLİK ????????

  • admin diyor ki:

   Benim güzel kardeşim, ben rehber öğretmen değilim. Mesleklerin çoğunun ne işe yaradığını bile bilmem. Sadece okulumda sınavsız geçiş ve açık lise işlemlerini yürüttüğüm için hobi olarak kılavuzdan ve google’dan faydalanarak size yardımcı olmaya çalışıyorum. Bu tür soruları gerçekten bir uzmana danışmanız gerekiyor.

 69. Mervee diyor ki:

  Mrb hocam. Ben sağlık meslek son sınıf hemşirelik öğrencisiyim . Sizce iki yıllık sınavsız geçiş hakkım olan paramedikliğe mi geçmeliyim yoksa açıktan lisans olan başka bir bölümmü okumalıyım. Kpss atamalarınıda göz önünde bulundurursak ?

  • admin diyor ki:

   Bu tür “sizce” sorularına cevap veremiyorum. Sonuçta ben rehber öğretmen değilim. “Sınavsız Geçiş” le ilgili bilgilerimi paylaşıyor, bu konudaki soruları cevaplıyorum.

 70. İLKNUR YANIK diyor ki:

  mrb hocam ben tıbbi sekreterlik mezunuydum lisede sınavsız geçiş hakkı ile üniversitede aynı bölümün devamını okudum.pişman oldum tekrardan sınava girip sınavsız olarak odyometri bölümüne geçebilir miyim aynı hak verilir mi?teşekkürler…

 71. glsh diyor ki:

  slm benim biraz uzun bir sorum olucak umarım yardımcı olursunuz. 2008 meslek lisesi kimya mezunuyum.mezun olduktan sonra gecıs hakkımı kullanmadım özel bı okulda radyo ve tv okudum ama mezun olmadan bıraktım. bu yıl sınavsız gecıs hakkım ıcın basvurdum. istanbulda oturuyorum . istanbulu tercıh edıcem hep ama kımya okudugum ıcın sadece kımyamı secmem gerekıyor dıger bölumlerıde secebılıyormuyum hiç bi bilgim yok . bı sorunun cevabında öncelik kendı iliniz demıssınız bu bilgiyi yeni duydum . şimdiden tesekkur ederım yararlı bılgılerınız için

  • admin diyor ki:

   Kimya Teknolojisi mezunlarının sınavsız geçiş alanları için şu sayfaya bakabilirsiniz.
   Sınavsız geçiş öğrencileri tercih ettikleri programa yerleştirilirken 5 kritere bakılır.
   1-Mezuniyet yılına göre önce son mezunlar, sonra sırası ile diğerleri yerleştirilir.
   2-Okul türü, önce Anadolu Meslek yada Anadolu Teknikler, sonra Teknik Liseliler, sonra meslek liseliler ve en son eski sistemde enstitü adı altındaki liselerden mezun olanlar yerleştirilir.
   3-METEB İÇİ yada DIŞI (Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi) mezun olduğu ildeki programlara sınavsız geçiş yapanlar diğer illerden gelenlere göre öncelikli yerleştirilir.
   4-OBP Orta öğretim başarı puanı (Diploma Notu X 5)
   5-Doğum tarihi büyük olanlar önce yerleştirilir (yani yaşı küçük olanlar önceliklidir.)

 72. piko diyor ki:

  HOCAM BEN MESLEK LİSESİ MOTORLU ARACLAR MEZUNUYUM GECEN YIL TERCİH VERDİM AMA BAZI SORUNALR NEDENİYLE KAYIT YAPTIRMADIM BU YIL BAŞ VURMAK İSTİYORUM AMA BAZI BÖLÜMLER ARASINDA KARARSIZ KALDIM İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ .İNŞAAT TEKNİKERİ.MEKATRONİK.SİVİL SAVUNMA VE İTİFAYECİLİK BU BÖLÜMLERİN HANGİSİNİZ ÖNEREBİLİRSİNİZ YADA BİLGİNİZ VARSA İYİ OLAN BÖLÜM HAKINDA BİLGİ VEREBİLİRSİNİZ.

 73. ayşe diyor ki:

  s.a ben açık meslek lisesi okuyorum bu sene son ama malesef üniversite sınavına giremedim. MYO devam etmek istiyorum sınavsız geçiş yapabilirmiyim ve ne zaman nereye başvuru yapmam gerekiyo hiç bir bilgim yok. cvp için şimdiden teşekkürler.

  • admin diyor ki:

   Eğer Ocak ayında YGS başvurusu yapmadıysanız maalesef bu sene için yapılabilecek bir şey yok. Ocak 2014’teki başvuruları kaçırmayın.

 74. berat diyor ki:

  hocam çok teşekkur ederim gerçekten internet ortamında ilk defa bu kadar eksiksiz tam bilgiye sizle ulaştım allah raz olsun !!! başarılar…

 75. aysun diyor ki:

  yarrdımcı olursanız sewınırım…….

 76. aysun diyor ki:

  mrb ben 2011 kız meslek lısesı mezunuyum baya arastırma yaptım ama bı sorum olcaktı cocuk gelişim dört yıllık acık ögretım warmı acaba puansız dırek…

 77. dilek diyor ki:

  mrb.sayenizde çok bilgi almış olduk ayrıca teşekkür ederim.Ben çalışan bir bayanım ve ticaret lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum.2 yıllık dikey geçiş hakkımı kullanabilirmiyim açıköğretim den yada akşam okulundan okuyabilirmiyim? Birde ygs sınavına girdim ve düşük puan aldım açıkögretimden okumamam buda etkiler mi?

  • admin diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz. YGS puanınız sınavsız geçişte önemli değildir. Eğer ticaret lisesinin farklı bir alanından mezun olsaydınız açıköğretim açısından çok daha şanslı olacaktınız. Çünkü Bilişim Teknolojileri bölümünün aöf programı bulunmuyor. Ancak Bilgi Yönetimi Alanı için sorgulama yaptığımda uzaktan eğitim olan okullara rastladım. (Buradan bakabilirsiniz) Diğer sınavsız geçiş alanlarınıza da buradan bakabilirsiniz. İsterseniz onları da ösym’nin rehberlik sayfasında sorgulatabilirsiniz.

 78. berat diyor ki:

  hocam ben ticaret meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim sinavsız geçiş yapmak istediğim bölümler bulunduğum ilde yok ve diploma puanım 11. sınıfa kadar 50 küsürlerde 12 sınıfta daha iyi olacak 80 gibi baska ilere yaptığım sınavsız geçiiş tercihlerinin gelme olasılığı varmı NE KADAR ??? TSK…

  • admin diyor ki:

   Bliyorsunuz, diploma puanı, OBP hesaplanırken kullanılıyor. Ancak sınavsız geçiş yerleştirme önceliklerinde OBP 4.sırada yer alan bir etken. Muhasebe öğrencilerinin yazabileceği çok fazla alternatif program var. Diploma notunuzun çok büyük bir problem olacağını zannetmiyorum. Tabi çok fazla tercih edilen okul ve programları yazarsanız durum farklı olur. Şu sayfada istediğiniz ili ve programı yazarak aratma yapın. Yerleştirme önceliği kısmında 11,2,D,93 gibi ifadeler yer alan yada sadece kesikli çizgi olan yerlerde şansınız daha yüksek olacaktır. “D” ifadesi başka illerden öğrenci aldığını gösterir. Kesikli çizgi ise (yanında puan olanlar) kontyenjanın sınavsız geçiş öğrencileri tarafından doldurulamadığı için YGS puanı ile düz lise yada farklı alanlardan da öğrenci aldığı anlamına gelmektedir.

 79. Melike diyor ki:

  Merhaba hocam..Ben kız meslek lisesi öğrencisiyim, bilgisayar bölümü okuyorum ygsye girmedim sınavsız geçiş yapacağım. Başka şehirlere geçme hakkım var mı? hocalarım sınavsız geçişte sadece kendi ilimiz ve ilçelerimize gidebilirsiniz diyorlar?

  • admin diyor ki:

   Başka illeri seçme hakkınız tabi ki var. Sadece METEB Dışı tercih yapmış olacağınızdan şansınız biraz daha az olur. Kendi ilinizdeki programlarda öncelik sizdedir. Başka illerde de o ilin öğrencileri önceliklidir.

 80. okan diyor ki:

  Merhaba ben genel lise mezunuyum gecimiş dönemlere ait yökün bir haberii okudum da sosyal bilimleri alanında mezun olmus öğrencier sınavsız ünv tercıhi yapabilirlermış cevabınız için şimdiden teşekürler

 81. betül diyor ki:

  Sınavsız geçişle ilgili bir soru sorucaktım benim
  9. sınıf diploma notum 53,41
  10. sınıf diploma noyum 69,82
  11. sınıf diploma notum 65,65
  12.sınıfta tahminen 85 olur
  acaba sınavsız geçişle istanbul bir yer kazanabilirmiyim. yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin diyor ki:

   Birikmiş 100 küsür soruyu cevaplarken benden diploma puanınızı hesaplamamı istiyorsunuz. Ayrıca size şu sayfada 4 defa cevap yazmışım. Sınavsız geçişte YGS puanınızın önemi yok.

 82. pelin diyor ki:

  merhaba ben barajı geçemedim meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkım var sınavsız geçişten yararlanabilmek bilgi miyim

  • admin diyor ki:

   Temmuz ayı sonunda ais.osym.gov.tr adresinden şifrenizle sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz. (Açıköğretim yada örgün Tercih yapacağınız okul ve alan kodları 2013 yerleştirme kılavuzunda yayınlanacak)

 83. ilknur körükçüoğlu diyor ki:

  sağlık meslek tıbbi sekreterlik bölümü okuyorum.uzaktan eğitim programına geçiş hakkım varmı ?

  • admin diyor ki:

   Dediğiniz bölümün sorgulamasına baktım. Kodları ile aşağıda görebilirsiniz. Ancak buraları hiç sınavsız geçişle tercih eden olmamış. Örgün okumayı istemiyorsanız tabi birşey diyemem. Ama örgün hakkınızda olduğunu hatırlatmak istedim.
   109252445 SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ (ISPARTA)
   101150641 ANKARA ÜNİVERSİTESİ

 84. gökçe diyor ki:

  bırde dıploma notu okul puanı eklenecekmı ygs den tercıh yaparken

  • admin diyor ki:

   Eğer kendi alanınız dışında bir alan seçiyorsanız YGS puanının önemi var. Kendi alanınızı seçiyorsanız diploma puanı 4.sırada önemli.

 85. gökçe diyor ki:

  hocam ygs 4 den 185 aldım kız meslek çocuk gelişimi mezunu olcam düz lise bitirdim kız meslegın fark derslerını alıyorum dırek gecıste sansım nedır?balıkesır veya canakkaleye? açıktan çocuk gelısımı 2 yıllık varmı bu sene?

  • admin diyor ki:

   Siz fark derslerini aldığınız için meslek lisesi mezunu olacaksınız. 2 yıllık çocuk gelişimi ve Sosyal Hizmetler bölümleri için YGS puanına ihtiyacınız yok. Sınavsız geçişle tercih edebiliyorsunuz. Balıkesir ve Çanakkale çocuk gelişim 2 yıllıkları 40’ar kişilik kontenjan var ve kendi illerinden alıyor. Değerlendirmeyi siz yapın.

 86. çiğdem diyor ki:

  hocam merhaba ben bu sene ygs ye girdim ama 180 ni geçemedim açık meslek lisesini bu sene bitiricem sınavsız geçiç hakkımı kullananmak istiyorum bilgisayar okuyorum sizce ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

  • admin diyor ki:

   Sınavsız geçiş tercihi için YGS puanına ihtiyacınız yok. Bu sayfada yer alan bölümleri sınavsız geçişle tercih edebilirisiniz. Temmuz sonunda ösym aday işlemleri menüsünden tercih yapacaksınız.

 87. FİLİZ diyor ki:

  Sınavsız geçiş başvurusunda bulundum.sONRASINDA YAPMAM GEREKEN İŞLEM NEDİRYGS SONUÇLARINDAN SONRA TERCİH YAPILCAK DİYE BİLİYORUM AMA NERDEN NASIL YAPACAĞIM BİLMİYORUM.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

  • admin diyor ki:

   Temmuz ayı sonunda ais.osym.gov.tr adresinden şifrenizle sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz. (Tercih yapacağınız okul ve bölümlerin kodları 2013 yerleştirme kılavuzunda yayınlacak)

 88. neşe diyor ki:

  mrb ben meslek lısesı ogrencısıyım bılısım teknolojılerı \web programcılıgı okuyrm ygs grdm fakat sonuc ıı degıl acaba .. 2 yıllık dıkey gecıs yapcm ,web programcılıgından baska bı bolum secemezmıyım yha ?

 89. sümeyye diyor ki:

  Hocam, sınavsız geçiş hakkı bu yıl son deniliyor bu yıl son mu yoksa bununla ilgili kesin bir karar nedir?*

  • admin diyor ki:

   Bunu bende ÖSYM’ye maille sordum. Cevap alamadım. Hükümetin eğitim politikalarına göre değişen bir sistem. Net bilgi yok.

 90. ahmet diyor ki:

  admin bir sorum olacaktı…ben aöf adalet önlisans 1.sınıf okuyorum…aynı zamanda da myo okumak istiyorum ama ygsye girmedim acaba okuyabilirmiyim?

 91. Engin diyor ki:

  Iyi gunler bn grcen sene snvsz geciste bana bir yer cikmadi bu senede kullanabiliyrmuyum hakkimi smdiden tesekkurler

 92. Ömürcan diyor ki:

  Her MYO 2 yıllık üniversteler sınavsız geçiş ile öğrenci alır mı ?Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.