Meslek Liseliler İçin Ek Puan Hesaplanması Nasıl Olacak?

Meslek Liseliler İçin Ek Puan Hesaplaması
4/5 - (11 oy)

Meslek lisesi ek puan ne kadar 2022?

Meslek Liseliler İçin Ek Puan Hesaplaması, bilindiği üzere 9 Aralık 2016 tarihli 6764 sayılı Kanun ile bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının yükseköğretim ön lisans programlarına yerleştirmelerinde sınavsız geçiş uygulamasının kaldırılması ile uygulanmaya başlanmıştır. Meslek Liseliler için ek puan hesaplaması, bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının aynı alanda ön lisans programlarına (2 yıllık) yerleşmelerinde, merkezi sınavlardan almış oldukları puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanına eklenecek katsayı Yükseköğretim Kurulu tarafından 0,06 olarak belirlenmiştir.

Hesaplama işlemi hakkında kafası karışan arkadaşlar, YORUM kısmına Diploma notunuzu (ortalamanızı) yazın, alanınızdaki bölümler için ve alan dışı bölümler için ek puanınızı hesaplayayım.

Meslek Liseliler İçin Ek Puan Nedir?

Meslek Liseliler için ek puan, meslek lisesi mezunları alanları ile ilgili 2 yıllık önlisans bölümlerini tercih ettiklerinde okul puanı olarak hesaplanan puandan hariç, OBP puanlarının 0,06 katsayı ile çarpımından elde edilecek ek puanı ifade etmektedir.

Meslek Lisesi Mezunlarına 4 Yıllık Bölümlerde Ek Puan Var Mı?

4 yıllık bölümler için ek puan var mı?, lisans programları için ek puan veriliyor mu? tarzı sorularla çok fazla karşılaşıyorum. 2012 öncesinde meslek lisesi mezunları alanları ile ilgili 4 yıllık bölümleri tercih etmeleri durumunda diğer adaylardan farklı olarak 0,06 katsayılı puan alıyorlardı ancak 2012 sonrasında bu ek puan kaldırıldı.

GENEL AÇIKLAMA:

Eğer meslek lisesine 30 Mart 2012 tarihinden önce kayıt olduysanız alanınızdaki 2 ve 4 yıllıklar için diploma notunuzX5X0,18 kadar ek puan alırsınız. Eğer bu tarihten sonra kayıt olduysanız alanınızdaki 2 yıllıklar için diploma notunuzX5X0,18 diğer tüm tercihleriniz için diploma notunuzX5X0,12 kadar ek puan alırsınız. Meslek lisesi mezunu değilseniz (düz lise, genel lise yada anadolu lisesi) tüm tercihleriniz için diploma notunuzX5X0,12 kadar ek puan alırsınız.

Meslek Lisesinde Diploma Puanı Nasıl Hesaplanıyor?

Meslek Lisesinde diploma puanı hesaplanırken, öğrencinin 4 yıl boyunca yıl sonunda hesaplanan ağırlıklı ortaöğretim başarı puanının ortalaması alınmaktadır. Yani (9.sınıf yıl sonu aobp+10.sınıf yıl sonu aobp+11.sınıf yıl sonu aobp+12.sınıf yıl sonu aobp) / 4 şeklinde hesaplanmaktadır.

Meslek Lisesinde OBP (ortaöğretim başarı puanı) Nasıl Hesaplanıyor?

Meslek Lisesinde OBP hesaplanırken, diğer lise mezunlarının orta öğretim başarı puanı hesaplanırken kullanılan yöntem kullanılmakta ve öğrencinin diploma puanı 5 ile çarpılarak hesaplanmaktadır.

Diploma notunuza göre OBP Puanınızı ve Alacağınız Ek Puanı Görmek İçin Tıklayınız. 

Meslek Lisesi Mezunları İçin Ek Puan Hesaplaması (YKS Meslek Lisesi Ek Puan Hesaplama)

Örneğin Meslek Lisesi Elektrik Elektronik Teknolojisi Bölümünden mezun olan bir adayın 4 yıllık puan ortalaması yani diploma notunun 70 olduğunu varsayalım.

Önce düz yada meslek lisesi ayrımı olmadan tüm öğrenciler için hesaplanan 0,12 katsayılı ek puan hesaplamasını yapalım.

Okul puanı;

Diploma Notu X 5 X 0,12

70 x 5 x 0,12 = 42

Öğrencinin YKS’den aldığı puan.

ADAYIN TYT HAM PUANI

ADAYIN 0,12 KATSAYILI

YERLEŞTİRME PUANI

TYT Puanı 210 210+42 =  252

Meslek liselilerin alanları ile ilgili 2 yıllık tercih etmeleri halinde alacakları puan hesabı;

Diploma Notu X 5 X 0,06 

Örneğin öğrencinin diploma notu 70 ise;

70 x 5 x 0,06 = 21 puan  

TOPLAM 42+21 = 63 puan (Meslek lisesi öğrencisinin alacağı toplam puan)

Tabi bu puan tüm 2 yıllık programlar için değil, kendi alanının devamı niteliğindeki ön lisans programını tercih ettiğinde kullanabileceği puandır. Örneğin; yukarıdaki puana sahip olan meslek lisesi Elektrik Elektronik teknolojisi dalından mezun olan aday aşağıdaki ön lisans programlarından herhangi birini tercih etmesi durumunda

210 + 42 + 21 = 273  Bu puanla tercih yapmış olacaktır.

Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
Biyomedikal Cihaz Teknolojisi
Elektrik
Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
Elektrikli Cihaz Teknolojisi
Elektromekanik Taşıyıcılar
Elektronik Haberleşme Teknolojisi
Elektronik Teknolojisi
Enerji Tesisleri İşletmeciliği
Grafik Tasarımı
İş Sağlığı ve Güvenliğiİşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi
Mekatronik
Mobil Teknolojileri
Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği
Otomotiv Teknolojisi
Radyo ve Televizyon Teknolojisi
Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi
Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi
Uçak Teknolojisi

Meslek Lisesi Mezunlarının Alabileceği En Yüksek Ek Puan Kaç Olabilir?

Meslek Lisesi mezunlarının alabileceği en yüksek puan, öğrencinin diploma notunun en yüksek 100 olabileceği dikkate alınırsa alanındaki 2 yıllık programlar için 100 x 5 x 0,18 = 90 , bunun dışında tüm 2 ve 4 yıllık programlar için ise 100 x 5 x 0,12 = 60 olabilir.

Meslek Lisesi Mezunlarının Alabileceği En Düşük Ek Puan Kaç Olabilir?

Meslek Lisesi mezunlarının alabileceği en düşük puan, öğrencinin diploma notunun en düşük 50 olabileceği dikkate alınırsa alanındaki 2 yıllık programlar için 50 x 5 x 0,18 = 45 , bunun dışında tüm 2 ve 4 yıllık programlar için ise 50 x 5 x 0,12 = 30 olabilir.

Meslek Lisesi Mezunlarının Ek Puan Alabileceği Ön Lisans Bölümlerini görmek için tıklayınız.

Not: Yazının hazırlanmasında 2022 YKS Kılavuzu‘ndan faydalanılmıştır.

1 yorum

 1. 2012 yılında Körfez Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi Elektrik-Elektronik bölümünde mezun oldum. Bu yıl sınava hazırlanıyorum. Bilginiz üzerine 2012 öncesi kayıt yaptıran veya mezun olan meslek liseslilerin lisans türünden ek puan hakkı vardır. Bu ek puan, MTOK olmayan ama alanım içerisinde olan mühendislik fakültesinde eğitim veren mühendislikler için geçerli mi? Örneğin Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü için ek puan alabilir miyim?

 2. hocam benim obp 355
  30 40 net yapyıyorum çocuk gelişiminden mezun oldum okul öncesi öğretmenliği istiyorum 4 yıllık üniversiteye gitmek istiyorum bu ek puanlar 4 yıllık tercihler içinde kullanabiliyormuyum yoksa sadece 2 yıllık içinmi anlayamadımda

 3. merhaba ben sağlık meslek lisesi mezunum 2yıllık bölüm tercih ettim ve bu sene tekrar yks girip tercih yapacagım bana ek puan gelecekmi yoksa sadece obp mi gelecek?

  • Eğer 2021 yılında herhangi bir programa yerleştiyseniz ek puanınız yarı yarıya düşer. Yerleşmediyseniz alanınızla ilgili 2 yıllıklar için diploma notunuz*5*0,18 kadar ek puan alırsınız. Diğer programlar için ise diploma notunuz*5*0,12 kadar.

 4. Tesisat teknolojisi iklimlendirme ve soğutma bölümü liseden mezunum. Diplomada 66.31 not ortalama var. 2 senelik yüksek öğretim programında iklimlendirme ve soğutma teknolojisi bölümüne girmek istiyorum. Ne kadar ek puan gelir?

 5. Diploma notum 68 yiyecek ve içecek hizmetleri mezunuyum istediğim bölüm sivil havacılık kabin hizmetleri tyt önlisans olarak geçiyor 0’12 mi yoksa 0.18 kat sayı mi işleniyor ve ek puan alacak miyim

 6. Hocam meraba çocuk gelişimi mezunuyum daha önce sınava girdim tercih vermedim bu sene tekrar giricem 2 yıllık çocuk gelişimi okumak istiyorum diploma puanım 71 örneğin tytden 180 aldım bana kaç puan gelir cevaplarsanız sevinirim

 7. İyi günler. Bn Bilişim teknolojileri bölümü okudum lisede üniversitede bilgisayar destekli tasarım ve animasyon okumak istiyorum. (2yıllık) ek puan alır mıyım? Ve kaç puan alırım?
  Diploma puanım;81,71 Ve bn meuzuna kaldım ek puan verilir mi? Şimdiden çook Teşekkür Ederim ?

 8. Merhabalar AMP bilişim öğrencisi
  9. sınıf ortalaması = 82,67
  10. Sınıf 74,79
  11. Sınıf 97,65
  12. Sınıf 90
  Notları olan bir öğrenci bilgisayar mühendisliği seçerse ve 4 yıllık olursa ek puan alabilir mi ? Alırsa kaç puan olur. Eğer 2 yıllık veya mtok’tan falan seçerse durumlar nasıl olur ? Teşekkür ederim şimdiden.

  • Bu puanlara göre diploma notunuz 86,27 olur. 2 yıllık alan dışı ve 4 yıllık tercihlerinizin tamamında (İster MTOK olsun, ister alan dışı) 51,76 ek puan gelir. Alanınızdaki 2 yıllık tercihinizde 77,643 ek puan alırsınız.

 9. Merhabalar, ben bu sene sağlık meslekten mezun oldum ve edebiyat seçtim yerleştim.tekrar yks ye gireceğim yerleştirme puanım yarıya düşecek biliyorum fakat sağlık alanları için verilen ek puan tamamen gidecek mi yoksa o da mı uarı yarıya düşecek

 10. Hocam merhaba ben muhasebe bölümü okudum lisede üniversitede de muhasebe üzerinden gitmek istiyorum 3.ek tercihi yapacağım bende sınavdan aldığım puan 146,65066 – diploma
  puanım 77,23210 obp puanım ise 386,16050 sizce bana kaç ek puan gelir?

 11. Hocam Merhaba Elektrik Elektronik Bölümünden Mezunumum Bu Ek Puan 4 Yıllık Ayt Etki Ediyor Mu OBP PUANIM 65 Eger Etki Ediyorsa OKUL PUANI İLE : 300 Aldıysam Ek Puan Ne Kadar Verir.

 12. Merhaba hocam sağlık mezunuyum ve iş sağlığı ve güvenliği tercih etmeyi düşünüyorum da ek puanlı puanım 221 ,ek puansız 210 . Hangi puanıma göre tercih yapacağım?

 13. hocam merhaba sağlık mezunuyum ve çocuk gelişimi bölümünü tercih etmek istiyorum da ek puanlı olan puanıma göre mi tercih yapacağım? bir de ilk tercihimde yazdğım bu yeni açılan bölüm bana gelmedi ama şuan tercih klavuzunda mevcut gözüküyor, o bölüm puansız ve kimler gdebilecek o bölümü tekrar tercih etsem gelir mi acaba( sağlık bölümüydü)

 14. 12. sınıf bilişim teknolojileri web tasarım öğrencisiyim, lise bitince üniversite sınavında yazılım mühendisliği veya bilgisayar mühendisliği yazacağım diploma notum 80 ? obp vesaire her şey dahil + puanım kaç olur?

  • Alanınızda olsun ya da olmasın 4 yıllık bölümlere ekstra puan alamıyorsunuz. Yani lisans programları için 80*5*0,12= 48 puan alırsınız. Alanınızdaki 2 yıllık ön lisans programları için ise 80*5*0,12= 72 puan alırsınız.

 15. Merhaba Hocam
  Elektrik elektronik okudum lise mezun oldum
  313,92550 OBP
  62,78 diploma notu
  147,66 tyt puanım

  Elektrik elektronik alanı dışında tercih yapmak istiyorum Bana kaç puan eklenir

  Kendi alanımda ve alan dışı seçimimdeki puanlar ne olur yazarsanız sevinirim.

 16. hocam merhaba bu 140 baraj dan sorum olucaktı size benim puanım 146 baraj 140 a çekildiği için yerleşmek istiyorum kendi bölümümden diploma puanım 73,52940 bu. benim bölümümle alakalı bana toplam kaç puan gelir. şimdiden teşekkür ederim 🙂

 17. merhabaaa saglik meslek mezunuyum
  tyt puanim 147,35415 OBB=433,550 diploma puanim 86,71
  ek tercihlerde saglik uzerinden tercih yaparsam puanim kac olur
  saglik disinda alan secersem puanim nasil olur
  bilgi verip yardimci olursaniz cok sevinirimm

 18. İyi günler hocam
  Ben 1991-1992 meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum hayatımda 2.kez sınava girdim 140.47508 puan aldım.Diploma notum 6.43 OBP 369,16665 barajın düşürülmesi benim için bir mucize niteliğinde oldu.Açık öğretim 2 yıllık çocuk gelişimi okumak istiyorum ek puanım ne kadar gelir ?sizce şansım var mı?Teşekkür ediyorum

 19. Hocam merhaba ham puanım 144,92 diploma notum 66,55 obp puanım ise 332,77 meslek lisesi mezunuyum. Baraj düşürüldüğü için 3. tercih döneminde tercih yapacağım. Ek puan ne gelir? Son olarak ise ek tercih döneminde alacağım puan ile herhangi bir bölüm tercih edebilirmiyim açıköğretimden? Tahmininiz nedir?

 20. Hocam merhabalar benim ek puanlı notum 247 ancak bilişim mezunuyum ve 2 yıllık bölümden devam etmek istiyorum kendi alanımda ilerlediğim için ek puan gelir mi acaba diploma notum 78,34090

 21. merhabalar hocam şimdi ben 149 aldım barajı geçemedim ama barajı 140 a indirdiler lise ortalamam 75 bana kaç puan gelecek ve yerleştirme puanım ne zaman ösym sonuç yerinde gözükecek

 22. merhaba hocam ben 142 aldım sağlık meslek mezunuyum baraj 140 düştu benim lise diploma puanım 60,10000 obp 300,50000 benim puanım kaç olur sağlık bölümü düşünuyorum optisyen gibi cevaplarsanız sevinirim

 23. Yazdığınız yazı için çok teşekkür ediyorum.
  Aklıma yine de kalmaması için soruyorum şuan hali hazırda geçen sene mezun olmuş biri için geçerlimi yani anlattığınız şey şuan hala yürürlükte mi ?
  Ve biz tercih yaparken o puanı kullanmak için ayrıyetten yapmamız gereken birşey varmı yoksa sistem otomatik olarak kullanıyor mu puanı ?
  Cevap verirseniz çok sevinirim kolay gelsin 🙂

  • Sınavsız geçiş kaldırıldıktan sonra şu an geçerli olan sistem bu. Alanınızla ilgili ön lisans tercihlerinizde sistem otomatik olarak Ek puanlı yerleştirme puan-sıralamanıza göre değerlendirir. Bunun dışındaki tüm tercihlerinizde yerleştirme puanı sütunu kullanılır.

 24. Hocam merhaba, ben meslek lisesi çıkışlıyım ve bu sene ek puanlı olarak 255 puan aldım ancak tercih yapmak istemiyorum. Seneye de sınava girersem yeniden ek puan alacağım değil mi? Yani her sene sınava girsem, her sene de 0.18 katsayıdan, ek puanlı yerleştirme puanından yararlanabileceğim değil mi? Yoksa sadece ilk seneye özel mi?

 25. Hocam merhaba ben meslek lisesi çıkışlıyım fakat 3. girişim sınava ve tercih yapmadım diploma notum 56 obp puanım 283.
  Tyt yerleştirme puanım 187 ek puanlı yerleştirme puanım 204 bölümüm ile ilgili seçim yaptığımda artı olarak kendim 16 puanmı eklemeliyim.

 26. hocam sağlık mezunuyum ve ek puanlı olarak 221 aldım.Önemli olan sıralama diyorlar ve ben önlisans sağlık bölümünden yazmayı düşünüyorum. 0.18 katsayı olan sıralamaları esas alarak mı tercih yapmalıyım? Bir de hocam daha dün baktım sıralamalara yök atlastan.Bugün bakıyorum 0.18 katsayı tercihleri kaldırmışlar. Sebebi nedir?

 27. merhaba sağlık meslek lisesi çıkışlı bir öğrenciyim bu sene girdiğim yksden ek puanlı olarak 230 almışım okul ortalamam 81 idi ben şimdi 2 yıllık sağlık bölümü seçersem yine puan eklenecekmi tercihler sırasında ekleniyorsa kaç puan daha eklenir yardımcı olursanız sevinirim

 28. hocam yökatlasta genel bilgiler kısmında 0.18 ile yerleşen sıralamsı bulunuyor ama son yerleşen kısma bakınca 0.12 ile yerleşmiş oluyor meslek liseli olarak hangi yerleşim sıralamasına bakmalıyım ösym klavuzda 0.18 yerleşenleri göstermiyor 0.12 var hep

 29. hocam normal tyt puanım 209, ek puanla yerleştirmem 232. Liseden adalet bölümü mezunuyum bölümün vereceği puan ek puanın içinde mi yoksa ayrıyeten bir puan gelecek mi 0,06 oranında? gelecekse puan kaç olur?

 30. Hocam biz de tyt den 209 aldık.Ek puanlı yerleştirme ile 232 yazıyor.Sağlık meslek mezunuyuz.Diploma notu 74.29 sağlık bölümünden tercih yaparsak .Ne kadar puan eklenir

 31. HOCAM YAKŞAMLAR BEN MUHASEBE MEZUNUYUM LİSEDE ÜNİVERSİTEDE GENE MUHASEBE OKUMAK İSTİYORUM DİPLOMA PUANIM 79 YKSDEN EK YERLEŞTİRME PUANIYLA 248 ALDIM BANA NE KADAR PUAN GELİR?

 32. Merhabalar. Otomasyon mezunuyum. Üniversteyi 2y yıllık açıkdan okumak istiyorum. Ve açıkda otomasyon elektirik hepsi bir alana giriyor. Açıkdan bu bölümü okusam 2 yıllık ek puan gelirim.

 33. HOCAM MERHABALAR 2005 ANADOLU İMAMHATİP MEZUNUYUM DİPLAMA NOTUM 4.06000..İSLAMİ İLİMLER FAKÜLTESİ İSTİYORUM BANA EK PUAN VERİLİCEKMİ.VERİLİCEKSE VEYA VERİLMEYECEKSE TOPLAM OKULDAN KAÇ PAUN ALIRIM.TESEKKÜR EDERİM.

 34. Hocam selamlar ben endüstri meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum lise puanımın ortalaması 66 2 senelik elektrik bölümüne gitmek istiyorum bana verilen ek puan 39 ben elektrik bölümünden mezun olduğum için bana kaç puan verilir? Ayrıca bir sorum daha olacak elektrik içeren herhangi bir bölüme gitsem mesela biyomedikal onda da elektrik bölümünden mezun olduğum için ayrı bir puan veriliyor mu?

 35. hocam meslek lisesi 12.sınıfım diploma notum 79 alanım bilgisayar programcılığı. Üni de 2 yıllık programcılık secersem bana ek olarak kaç puan gelecek anlayamadım?

 36. Hocam ben sağlık meslek lisesi mezunum hemşire yardımcısı olarak benim ort 68 kaç puan gel ve ham puan hariç daha önce yerleştirilmedim için ek puan veriliyor onun üstüne birde kendi bölümümle alakalı bir bölüm okuyunca ek puan mı vericek yoksa o yerleştirme puanımı ort 68

 37. Hocam merhabalar ben meslek lisesi kimya mezunuyum üniversitede tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümü okumak istiyorum katsayı puanım nasıl hesaplanır diploma notum 68

 38. Hocam kolay gelsin meslek lisesinde elektrik elektronik bölümünde okuyorum üniversitede farklı bölüm yazmak istiyorum avantajları varmı ya da puanım nasıl hesaplanır kolay gelsin

 39. Merhaba hocam benim diploma notum 75 ve sağlık meslek lisesi öğrencisiyim. 2 yıllık anastezi bölümünde okumak istiyorum 0,12 ve 0,6 katsayilariyla toplam ek puanım kaç oluyor ya da 0,6 katsayisi ek puanı benim için geçer li mi

 40. merhaba iyi günler ben sağlık meslek lisesi mezunuyum diploma notum 81 bu diploma puanıyla tytden ham puan olarak 302 aytden ham puan olarak aşağı yukarı 249 puan alıyorum yani öyle hesaplanıyor üniversite sınavında bu puanları alırsam ve 4 yıllık sağlık bölümü seçsem tyt ve ayt puanım ne kadar olur hesaplarsanız sevinirim

 41. iyi günler meslek lisesi muhasebe ve finans okuyorum bu ek puanı almak için barajı geçmiş olmamız mı gerekiyor ve hangi bölümleri seçebilirim 0*18 almak için

  • Evet barajı geçmiş olmanız gerekiyor. Aşağıdaki programlar sizin ek puanlı bölümleriniz.
   Bankacılık ve Sigortacılık
   Deniz ve Liman İşletmeciliği
   Dış Ticaret
   Emlak ve Emlak Yönetimi
   Enerji tesisleri işletmeciliği
   Hava Lojistiği
   Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   İşletme Yönetimi
   Kooperatifçilik
   Lojistik
   Maliye
   Marina İşletme
   Marina ve Yat işletmeciliği
   Marka İletişimi
   Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası
   Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
   Pazarlama
   Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi
   Posta Hizmetleri
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği
   Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri
   Sosyal Güvenlik
   Tarımsal İşletmecilik
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri

 42. hocam ben anadolu lisesi mezunuyum paramedık bolumu okumak ıstıyorum saglık meslek lısesınden mezun ogrencıler benle aynı neti yapsa bile onların öncelıgımı olacak yok atlasın yayınladıgı verilerde istedıgım unıversıtenın ortala net gosteren kısmında 0,12 ve 0,12 +0,6 ıkı tane ksıım var ben anadolu mezunu oldugum ıcın 0,12 lık kısmamı bakıcam

 43. Merhaba ben 2020 senesinde YKS ye girdim fakat yerleşmedim bu sene 2021 yksye girdiğimde bu arada sağlık meslek mezunuyum kendi dalımdan seçim yaparsam diploma puanım 77 kaç puan gelir

 44. Merhabalar, Ben 1998 girisli 2001 mezunu Anadolu turizm otelcilik mezunuyum. ingilizce ogretmenligine hazirlanmak istiyorum. Lise diploma notum 3,94 den bunun icin bana gelebilecek okul puanım ne kadar olur

 45. hocam meslek lisesi 12.sınıfım diploma notum 78 alanım bilgisayar programcılığı. Üni de 2 yıllık programcılık se.ersem bana ek olarak kaç puan gelecek anlayamadım?

 46. Hocam merhabalar ben ticaret meslek lisesi MF’de 2016’da mezun oldum EA uluslararası ilişkiler programına katıldım. bu yıl tekrar Gireceğim MF’den diploma notum 73.47 hesaplaması nasıl oluyor şimdiden teşekkür ederim

   • Hocam neden 0,18 değilde 0,12 eylül 2012’de başladım liseye Ticaret meslek lisesi çıkışlıyım alanım mf ancak hiç tercih etmedim kendi bölümümle alakalı
    Sadece önlisans için mi veriliyor katsayı puanı

    • Öncelikle ne zaman başladığınızı yazmamıştınız sadece mezuniyet tarihinizi yazmıştınız. Ama değişen bir şey olmayacak. Çünkü 30 Mart 2012 den önce başlamış ve kendi alanları ile ilgili lisans programlarını tercih edenlere 0,18 katsayı veriliyor. Ve diğer sorunuzdaki gibi bu tarihten sonra başladıysanız sadece alanınızla ilgili ön lisans bölümleri için 0,18 katsayılı puan hesaplanır.

 47. Merhabalar ben bu sene kimya teknolojisi bölümünden liseden mezün olacağım obb den 61 puanım var
  4 yılık bir bölüm istiyorum ne kadar ek puanım okur ve bu MTOK da geçerlimidir her site farklı birşey sölüyor yardımcı olabilirseniz çok sevinirim .

  • Merhaba ben sağlık bakım teknisyenliği mezunuyum. Diploma notum 72. Sağlık alanında çocuk gelişimi okumak istiyorum. Kaç puan gelir. Ya da hangi bölüm seçersem daha fazla puan gelir?

   • Çocuk gelişimi sağlık alanında bir bölüm değil. Aşağıdaki programlar için ekstra puan alabilirsiniz.
    Acil Durum ve Afet Yönetimi
    Ağız ve Diş Sağlığı
    Ameliyathane Hizmetleri
    Elektronörofizyoloji
    İlk ve Acil Yardım
    İş Sağlığı ve Güvenliği
    İş ve Uğraşı Terapisi
    İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
    Odyometri
    Otopsi Yardımcılığı
    Perfüzyon Teknikleri
    Podoloji
    Sağlık Kurumları İşletmeciliği
    Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
    Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

  • hocam merhaba
   ben denizcilik meslek lisesi gemi inşaatı öğrensiyim 2 yıllık tercih yaptığım taktirde ek puan gelir mi geliyorsa kaç puan oluyor orta öğretim başarı puanım 70 cevap verirseniz sevinirim

 48. hocam merhaba meslek lisesi elektrık elektronık mezunuyum bu sene elektrık elektronık muhendıslıgı 4 yıllık okumak ıstıyorum dıbloma notum 66 kendı bolumume gıttıgım zaman kac ek puan gelır tesekkurler

 49. hocam lütfen cevaplarmısınız diploma notumda 64,10000 yazıyor meslek lisesi elektrik mezunuyum işletme bölümüne gitmek istiyorumda kaç puan verirler diploma puanımdan hesaplayamadımda yanıtlarsan sevinirim..?

 50. Merhaba hocam ben 2019 sağlık meslek lisesi hemşire yardımcılığı mezunuyum bu yıl 2 yıllık tıbbi laboratuvar icin hazırlanıyorum diploma puanım 76 bana okul puanı hariç başka ek puan gelir mi ?

 51. merhaba hocam ben 2017 yılın da sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümünden mezun oldum. üniversite sınavına girdim fakat tercih yapmadım. ek puanımı hiç kullanmadım bu sene hazırlanıp hemşirelik okumak istiyorum. bu kadar sene aradan sonra ek puanımı bu sene kullanabilirmiyim ? diploma puanım 83.75 bana ne kadar ek puan kazandırır ?

 52. HOCAM MERHABALAR BEN LİSEDE HASTA YAŞLI BAKIMI OKUDUM 2019 SENESİ ÇIKIŞLIYIM BU SENE HEMŞİRELİK İSTİYORUM 4 YILLIK İÇİN OKULDAN BANA EK PUAN GELİR Mİ SAĞLIKTAN ÇIKIŞLIYIM DİYE YOKSA SADECE 2YILLLIKLAR İÇİN Mİ BÖYLE?

 53. Hocam merhaba meslek çıkışlı bilişim mezunuyum ünide 2 yılık bilgisayar programcılığı tercih edeceğim dönem notu ort. 74 ek kaç puan gelecek hesaplar mısınız? Teşekkürler 🙂

 54. hocam merhaba ben meslek lisesi çıkışlıyım 2 yıllık okucam ek puan gelicek biliyrum ama kendi okuduğum mesleği değilde başka bi bölüm tercih etsem yinede ek puan verilşr mi tabi 2 yıllık okumak şartıyla

 55. Merhaba ben 2010 meslek lisesi girişliyim. Ek puanım sınav sonucunda vardı.Fakat yerleştirmede bu puan kullanılmamış.Bu bir hata olabilir mi. Sonuca itiraz etmelimiyim. Acil cevap bekliyorum. Teşekkürler.

 56. Merhaba ben 2012de meslek lisesindeydim. Mezun olduktan sonra bir kez ek puanla önlisans okudum. Bu sene aynı bölümün lisansını okumak istiyorum. Hesaplanmış olan ek puanımı ikinci kez kullanabileceğim değil mi. Hesaplanmış çünkü.

 57. Merhaba hocam tyt puanım 268 sağlık meslek lisesi çıkışlıyım ve 2 yıllık sağlık bölümü istiyorum tercih yaparken bir ek puan geliyormu böyle bişey duydumda çünkü diplomada 85,45 Ve ek puan gelme olanağı varsa kaç puan gelir?

 58. Hocam ben sağlık meslek lisesi hemşire yardmcılığı mezunuyum ort 81 obp eklenmş puanm 250 ben sağlık la ilgili bölüm yazarsam 2 yılık tekrar bir puan verilecekmi sadce obp mi

 59. ek puanlı yerlestirme puanım 208 , diploma puanım 63 , meslek lisesi mezunuyum bölümümün devamı niteliğindeki ön lisans bölümlerine ek olarak kaç puan gelecek acaba ?

 60. Merhaba bir sorum olacak.Cevaplarsanız cok sevinirim çünkü cevabını hiçbir internet sitesinde tam olarak bulamıyorum, cevaplamanız ümidiyle..Ben 2011 girişli 2015 çıkışlı ticaret meslek lisesi muhasebe ve finansman bölümü mezunuyum.Bu sene sınava girdim ve uluslarası ticaret ve finansman 4 yıllık lisans bölümünü tercih etmek istiyorum.2020 sınav sonucunda ek puan gelmiş gözüküyor bu bölümde ek puanı kullanabilirmiyim.

    • Kılavuzun 65-66.sayfalarında 2012 öncesi ortaöğretime başlayan veya mezun olan muhasebe alanı öğrencilerinin ek puan alabileceği bölümler arasında aşağıdaki programlar gösterilmiş. Uluslararası Ticaret ve Finansman şeklinde bir program ismi göremedim. Ancak yazdığınız ek puan (21) çok düşük görünüyor. Normalde olması gereken Diploma notunuz*5*0,18 olmalıydı. Geçen yıl herhangi bir programa yerleşmiş miydiniz?
     Uluslararası Finans
     Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret
     Uluslararası Ticaret
     Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik
     Uluslararası Ticaret ve Lojistik
     Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi

     • Hayır yerleşmedim.Diploma puanım düşük.hesap ettiğim zaman yaklaşık olarak o civarlarda çıkıyor.Bölüm konusunda bölümü(uluslarası ticaret ve finansman) bende göremiyorum ama türevlerinin hepsi mevcut.Aslında tercih edeceğim üniversite ve bölümü uluslarası ticaret bölümü idi fakat üniversite bu bölümü kapatıp yerine uluslarası ticaret ve finansman bölümünü açmış bu sene sanırım bu bölümü kapsayıp kapsamadığını tercihler açıklandıktan sonra öğreneceğim çok bilgilendirdiniz teşekkür ederim.

     • merhabalar diploma notum 77 saglık bakım teknisyeni mezunuyum 46,2 gibi bir puan geliyor tytden 300 yerleştirme puanı alabilmek için kaç net yapmam gerekiyor toplamda hocam????

 61. Tyt ham puanım 180.Uçak bakım bölümünden mezun oldum 2019 yılında hesaplarıma göre 0,18 ile çarpınca 252 puan ediyor.Kendi branşımda tercih yapmak istiyorum.Uçak bakımı ve onu kapsayan bölümler hangileridir ? (Uçak teknolojisi okumak istiyorum)

  • Aşağıdaki programların hepsi sizin alanınıza ait ek puan alabileceğiniz bölümleri göstermektedir.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
   Biyomedikal Cihaz Teknolojisi
   Elektrik
   Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı
   Elektrikli Cihaz Teknolojisi
   Elektromekanik Taşıyıcılar
   Elektronik Haberleşme Teknolojisi
   Elektronik Teknolojisi
   Enerji Tesisleri işletmeciliği
   Grafik Tasarımı
   Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi
   Mekatronik
   Mobil Teknolojileri
   Otomotiv Teknolojisi
   Radyo ve Televizyon Teknolojisi
   Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi
   Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi
   Uçak Teknolojisi

 62. Merhaba ben 2017 de ek puanla önlisans çocuk gelişimi okudum. Bu yılda sınava girdim okul öncesi yazacağım. Lisansta bana yeniden puan gelir mi. Sonuç sayfamda ek puanlı sıralama görünüyor. 40 binden 20 bine atmış beni. Bu 20 bin sıralamayı kullanabileceğim değil mi ??

 63. MERHABALAR.BEN 2017 ATT MEZUNUYUM ÖNLİSANS PARAMEDİK BİTİRDİM BU SENE YKS YE GİRDİM ECZ ECZANE HİZMETLERİ YAZMAK İSTİYORUM BEN EK PUANİMİ BU SENEDE KULLANABİLİR MİYİM

  • Alanınızla ilgili programlara tekrar ek puan alma şansınız var. Ancak ek puan alabileceğiniz programlar arasında eczane hizmetleri görünmüyor. (Kılavuzun 75.sayfası)
   Acil Durum ve Afet Yönetimi
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Ameliyathane Hizmetleri
   Anestezi
   Dezenfeksiyon, Sterilizasyon ve Antisepsi
   Teknikerliği
   Elektronörofizyoloji
   Fizyoterapi
   İlk ve Acil Yardım
   İş Sağlığı ve Güvenliği
   İş ve Uğraşı Terapisi
   Odyometri
   Otopsi Yardımcılığı
   Podoloji
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

 64. Hocam bu soru 1 aylık sonuç açıklama döneminde sıkıntı ve stresten kurtaracak cevaplarsanız çok mutlu olurum.Sorum ek puanla ilgili öncelikle ben ticaret meslek lisesi 2011 girişli ve 2015 çıkışlıyım ve sonucumda esit ağırlık alanından ek puan gelmiş görünüyor.şimdi ben bir lisans bölümü olan uluslarası ticaret ve finansman bölümünü tercih etmek istiyorum ek puan gelirmi(2015 adı altında paylaştıgınız listede uluslarası ticaret, uluslarası finans uluslarası ticaret ve lojistik ve türev bölümleri mevcut ama 2015 senesibde bölüm daha olmadığından goremedim.simdi biraz karışık oldu ama hocam bana tercih etmem durumumda ek puan gelirmi isallah anlatavilmişimdir teşekkür ederim

  • Puandan ziyade sıralama ile tercih listenizi oluşturmanızı tavsiye ederim. Örneğin 100 bin sıralama için 90 bin-115 bin aralığı olabilir. Sıralamada aralık düştükçe +- değerlerde buna göre değişir. Mesela 20 bin için 19 bin-23 bin olabilir.

    • İşte bende ona göre cevap vermiştim. Puanınız 255 ise 250 puanlar 270 puan arasında tercih yapın derim ama sağlıklı olmaz. Önemli olan puanınızın hangi sıralamaya denk geldiğidir. Bu sene puanlar yükselmiştir düşmüştür. Ama sıralama baz alınırsa son 3 seneye göre değerlendirme yapılabilir.

   • Merhaba. Aşağıdaki ön lisans programlarına ek puanlı tercihte bulunabilirsiniz.
    Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
    Biyomedikal Cihaz Teknolojisi
    Elektrik
    Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı
    Elektrikli Cihaz Teknolojisi
    Elektromekanik Taşıyıcılar
    Elektronik Haberleşme Teknolojisi
    Elektronik Teknolojisi
    Enerji Tesisleri işletmeciliği
    Grafik Tasarımı
    iş Sağlığı ve Güvenliği
    Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi
    Mekatronik
    Mobil Teknolojileri
    Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği
    Otomotiv Teknolojisi
    Radyo ve Televizyon Teknolojisi
    Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi
    Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi
    Uçak Teknolojisi

 65. Merhaba ben 2018 meslek lisesi Elektrik-elektronik mezunuyum diploma puanım 63 tercihimi ön lisans elektrik-elektronik yapıcam bölümün bana ek olarak verdiği puanla diplomanın verdiği puan kaç olur tahminen yardımcı olurmusun.

 66. Hocam selamın aleyküm 2009-2010 yılları arasında girişim bazı nedenlerden dolayı 2015 yılında mezun oldum 4 yıllık motorlu araçlar teknolojisi alanı mezunuyum ortaöğretim başarı puanım 294.1000 diploma notum 59.52000 fakat tyt den bu yıl 136.6700 puan aldım bunpuana ilave bir puan gelirmi, ayrıca geçmişte olan dikey geçiş hakkimi kullanamadim okulumda başvuru yapıp sadece bankaya para yatırdım üniversiteye herhangi bir evrak kayıt vermedim , bu konu hakkında da yapılacak birşey varmıdır kıymetli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

  • Aleyküm selam. Baraj puan 150 puanın altında bir puan aldığınızdan maalesef tercih hakkınız bulunmuyor. Sınavsız geçişte 2016 yılında son kez uygulandı. Şu an için yapabileceğiniz bir şey bulunmuyor. İyi günler.

 67. Merhaba kolay gelsin benim diploma notum 69 bu sene mezun oldum fakat hocalarıma sorduğumda ek puan kalktı sadece metog denilen sistem var diyor bunun doğruluğu nedir ve ayrıca puanlarimiz açıklandığında sistem bize sizin sunduğunuz gibi puanımızı söyler mi yoksa biz hesaplayıp mi tercihimizi yapacağız aydınlatırsanız sevinirim

  • Rehber öğretmen olmadığım için kesin bir şey söylemek istemiyorum. Ancak okuduklarımdan yola çıkarak en çok tercih edilenlerin aşağıdakiler olduğunu söyleyebilirim.
   Fizyoterapi
   İlk ve Acil Yardım
   Ameliyathane Hizmetleri
   Diyaliz
   Ağız ve Diş Sağlığı

 68. hocam seneye çocuk gelişimi bölümünden mezun olacağım. okul öncesi öğretmeni ya da çocuk gelişimi uzmanı olmak istiyorum. meslek lisesinden mezun olunca ek puan gelecek mi? diploma notum ortalama 90 olur. bu bölümleri seçtiğim takdirde yüzdelik bir dilime dahil olabiliyor muyuz? yani anadolu ve düz lise çıkışlı mezunlardan bir farkımız olacak mı?

 69. Hocam Ben Meslek Lisesi Mezunum 65,90 diplama notum acabana ne gelir ek paun olarak bir de okul pana ile yoksa ayrı olarak mı gelicek bunda Cevaplarsanız sevinirim Teşekkür ederim Şimdide Kolay Gelsin

 70. Merhaba ben sağlık meslek lisesi sağlık bakim teknisyenligi bölümü mezunuyum ve hemşirelik istiyorum. Obp 71 ek puan gelir mi gelirse ne kadar gelir cevaplarsanız sevinirim.

 71. Hocam merhaba ben sağlık meslek lisesi çıkışliyim yks yw girdim onlisansta ilk ve acil yardım istiyorum ek puan gelirmi diploma notum 87.38 verilsr kaç puan verilir

 72. Merhaba ben sağlık meslek lisesi mezunuyum bu yıl yks’e girdim obp puanım 81,65 2 yıllık bölümde kaç puan gelir ve 2 yıllık geçişte ek puan ne kadar geliyor

  • Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanının MTOK programları var. Ancak Turizm bölümü olarak göremedim. MTOK için ekstra puan verilmiyor normal ek puan hesaplanıyor. 65*5*0,12= 39 puan gelir.
   Gastronomi ve Mutfak Sanatları (M.T.O.K.)
   Rekreasyon Yönetimi (M.T.O.K.)
   Seyahat işletmeciliği ve Turizm Rehberliği (M.T.O.K.)
   Turizm işletmeciliği (M.T.O.K.)

 73. Merhaba ben 2019 ticaret meslek lisesi mezunuyum diploma notum 73 geçen yol bi bölüme yerleşmedim bu yol tyt de 152 alacak gibiyim muhasebe okudum lisede ve bu yıl da 2 yıllık muhasebe istiyorum Okul puanı hariç bölüm puanı gelir mi gelirse kaç gelir

 74. hocam iyi günler ben bu sene sınava girdim pek bi bilgim yok da obpden gelen ek puanla sağlık alanı seçersem gelecek ek puan farklı mı benim ham puanım 250 küsür obp puanıyla 277 oluyor sağlık alanı seçersem sizin dediğiniz gibi 69x5x0,18 yapıyorum ordan da 62 puan mı geliyor yani bana

 75. Hocam merhaba, lisede bilişim alanından mezun oldum. 2019’da tercih yaptım yerleştirildim fakat gitmedim. Bu sene alanımla ilgili grafik tasarım bölümünü istiyorum. Diploma notum 67, ek puanlı puanım kaç olur acaba? Teşekkür ederim.

 76. Hocam ben lisede okurken gelen yasa ile 0.24 olan kat sayı 0.18 e düşürüldü ancak bizim Kazanılmış hakkımız 0.24 oldugu için bize 0.24 ile carpıldı ancak yasadan sonra liseye girenlerin 0.18 ile carpıldı. Suan ben tercih yapacak olsam 0.18 ile mi 0.24 ile mi carpılacak? Şimdi ben yks netlerimi ve diploma notumu girince verilen puanın üzerine mi ek puanı ekleme yapacagım yardımcı olabilir misiniz rica etsem?

 77. Merhabalar hocam 2019 da Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi bölümünden mezun oldum.Herhangi bir programa yerleştirilmedim.Bu sene 175.540ham puanım olacak gibi Tyt de.Ayt sözel de 197.482.Diploma notum da 81.Yerleştirme puanım ne olur alanım için.Sanırım okulun verdiği bir puan daha var iki yıllık için?(çocuk gelişimi)

 78. Hocam merhaba , ben adı mesleki ve teknik anadolu lisesi olarak geçen sağlık meslek lisesinde 4 yıl okudum ve alanım da sbt(sağlık bakım teknisyeni)idi. Diploma puanım 81 ve 4 yıllık alanımın dışında bir yeri tercih etmek istiyorum ek puan gelir mi ? Gelirse ne kadar gelir, nasıl hesaplarım yardımcı olur musunuz

 79. Merhaba hocam 2013 de endüstri meslek lisesnde mezun oldum oy yıl da ygs ye girmiştim ama 2 yıllık kendi bölümümü tercih ettim ardından da 2015 de AÖF hakkımı kullanarak açıktan lisans sa tamamliyorum bu dönem bitecek. Bu sene tyt ye girdim pmyo için 34 net yapmisim obp puanı kırılmış mı olur yoksa 74 diploma, notuM puanimda birsey getirir mi acaba? Eger obp dahil olursa basvurabiliyorum durum ciddi yani lütfen ilgilenir misiniz.

 80. Merhaba hocam, ben 2015 senesinde meslek lisesi, bilişim teknolojileri bölümünden mezun oldum. Aynı sene sınav puanı olmadan direkt geçisle iki senelik bir bölüme geçtim. Ama daha sonra bolumu bırakmak durumunda kaldım. Şimdi bu sene tekrar ünirsite sınavına girdim. Ek puanım yansırken herhangi bir kırılma olur mu acaba önceden universiteye kayit olup bıraktığım için? Ve alanım dışında bir bölüm tercih edip etmemem ne kadar etkiler puanımı? 65,90 ile mezun olmuştum hocam.

 81. Merhabalar.Elektronik mezunuyum ancak 2 sene önce tyt ile açıköğretim halkla ilişkiler bölümüne yerleştim.Şimdi kendi bölümümle alakalı bir önlisans bölümüne girmek istiyorum.Puanlamam nasıl olacak? Diploma puanım düşmüş olarak mı yansıyacak ya da kat sayı olarak ne kadar puan alabilirim? Diploma puanım 66.

 82. Hocam merhaba ben Güzel Sanatlar Lisesi Resim bölümü mezunuyum diploma notum 74 ve ben 4 yıllık öğretmenlik bölümünü istiyorum ek puan alır mıyım ve kaç puan alabilirim şimdiden teşekkür ederim

 83. selamın aleykum hocam gecen yıl mezun oldum saglık meslek lisesinden mekatronık bolumune kayıt yaptım tekrar bu sene sınava girip saglık alanına dönüş yapacgım 2 yıllık olarak düşünüyorum obp kırılacak o allahın emrı de ek puanımda kırılacak mı bu hesaplama nsaıl oluyor bilgilendirir misniz 80,45 diploma notum kolay gelsin.

 84. Hocam ben endüstri meslek lisesinden otomasyon bölümünden bu yıl mezun oldum gidebileceğim bölümler hangisi ve hangilerine gidersem Normal ek puan + meslek liseliler için alanları ile ilgili bölüm puanı kaç gelir OBP puanım 66,56
  Marmara üniversitesi Elektrik / Elektronik Mühendisliği (MTOK) yada Mekatronik Müh. Teknoloji fakultesine gitmek istiyorum sizce ek puan gelir mi ? TEŞEKKÜRLER

 85. Hocam ben 2 yıllık radyo ve televizyon programcılığı istiyorum. Lisede bölümüm gazetecilik ve diploma puanım 64.47. Birde Diploma notundan puan ayrı ek puandan ayrı mı gelecek yardımcı olursanız sevinirim.

 86. Hocam merhaba ben endüstri meslek lisesi 2010 kayıtlıydım meslek lisesini bilişim teknolojileri alanında okudum . Üniversiteyi önlisans olarak okumak istiyorum ama kendi bölümüm üzerinden tercih yapmayacağım. Yinede ek puan üzerinden paramedik yazsam ek puanlı yerleşebilirmiyim?

 87. Merhabalar benim kızım meslek lisesi teknik kimya bölümünden mezun bu sene yapılacak olan yks’de tyt ve ayt sınavlarına girecek ayt bölümünden sayısal sorularını cevaplayacak lisans bölümünden herhangi bir (örneğin) kimya- adli bilimler- veya mühendislik yada beslenme bölümlerini tercih etmesinde bir sakınca varmıdır? ve ek puan gelirmi saygılar..

 88. Merhaba ben bu sene mezun oldum mesleki ve teknik anadolu lisesinde çocuk gelişimi öğrencisiydim mezun oldum 2 yıllık çocuk gelişimi bölümü düşünüyorum OBP 78,10 Sizce ne kadar ek puan gelir?

 89. Hocam bu sene mezun oldum sınava gireceğim. Diploma notum 81 fakat 2 yıllık değilde 4 yıllık yazılım mühendisliği okumak istiyorum bölümüm bilişim üzerine, yine ek puandan faydalanabilir miyiz? Ne kadar ek puan alabilirim alabiliyorsam şayet.

 90. Ben bu yıl mezun olacağım ve özel lisede itfaiye bölümü okudum diploma notum 90 ve üniversite olarakta itfaiye bölümünden devam etmek istiyorum ek puan ne kadar gelir bana bu diploma notuna göre

 91. Hocam selamlar 2018’de Anadolu Meslek Lisesi’nden Elektroniik bölümünden mezun oldum.27 Haziran 2020 tarihinde sadece TYT sınavına girip özel bir üniversitede 4 senelik Görsel Sanatlar bölümüne gireceğim.70 ortalamam var, TYT’de puanımı etkiler mi? Eğer etkilerse kaç puan alırım ? Teşekkürler, iyi günler dilerim…

 92. Hocam merhaba ben meslek lisesinde muhasebe ve finansman okudum diploma notum 79,79 yorumlarda 4. Yıllık ya da alan dışında da puan geldiğini gördüm rehber hocalarımız sadece alanımızda 2 yıllık puan geldiğini söylemişti

 93. selamun aleykum hocam meslek lisesi tesisat teknoloji ve iklimlendirme alanı mezunuyum bdoğal gaz bölümü var birde iklimlendirme doğal gaz bölümünü retcih yapsam bölümden bana ek puan gelirmi

 94. şuan 11.sınıf özel sağlık lisesinde okuyorum mezun olunca sağlık dalında üniversiteye gidersem ek puan alıyormuşum sağlık dalına gitmezsem ek puan alabilir miyim
  diyetisyen doktorluğu ve beden öğretmenliği sağlık dalından mı ortalama lise puanım 75

 95. Merhaba hocam ben sağlık meslek lisesi 12. sınıf öğrencisiyim diploma notum 81 sağlık alanında bir tercih yapmayacağım bu ek puan bana da gelir mi yine de yoksa sadece kendi alanlarımızdan tercih yaptığımızda mı geliyor ?

 96. Iyi günler hocam ben saglik lisesi öğrencisiyim ve diploma notum 80 ek puan bana kaç gelir,ve bir sey daha hani bazį ünv ler puanları 300 diyelim bu ham puan mı oluyor yoksa diploma notuyla beraber mi

 97. Hocam ben saglik lisesi okuyorum 2 yıllįkta kendi branşımdan devam etmek istiyorum diploma notum 80 ve istediğim bolum ose 340la kapatmıs buna ek puan eklenirse kaç gibi olur puanım ya da ham olarak kaç net yapmalıyımm

 98. Hocam eml makine mezunuyum mekatronik okumak istiyorum 2 yıllık acaba ek puanı bu bölümde kullanabilir miyim veya kullanabileceğim bölümler hakkında bilgi verebilir misiniz?

  • Ek puan alabileceğiniz bölümler aşağıdadır.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
   Doğal Yapı Taşları Teknolojisi
   Döküm
   Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı
   Endüstri Ürünleri Tasarımı
   Endüstriyel Kalıpçılık
   Gemi Makineleri işletme
   Görsel iletişim
   Grafik Tasarımı
   iş Makineleri Operatörlüğü
   iş Sağlığı ve Güvenliği
   Kaynak Teknolojisi
   Makine
   Makine, Resim ve Konstrüksiyon
   Mekatronik
   Metalurji
   Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği
   Oto Boya ve Karoseri
   Otomotiv Teknolojisi
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi
   Sivil Savunma ve itfaiyecilik
   Sondaj Teknolojisi
   Tahribatsız Muayene
   Tarım Makineleri
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi
   Üretimde Kalite Kontrol
   Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon
   Endüstri Ürünleri Tasarımı

  • Hocam merhaba ben Ticaret lisesinde 12. sınıf öğrencisiyim dış ticaret okuyorum 4 yıllık uluslararası ticaret istiyorum ek puan alacak mıyım alacaksam da ne kadar alırım. Diploma puanım 61. Cevaplarsanız çok mutlu olurum kafamda soru işaretleri var.

 99. Hocam merhaba.ben meslek lisesi öğrenci siyim.elektrik_elektronik okuyorum.diplama notum boyle devam ederse 88 asagi gelmez.11 sinifa gidiyorum.universiteye yine bölümüm uzerinde gidecegim.okul birinciligiyle yarisiyorum.benim icin avantaj nedir?

 100. Hocam merhaba, ben sivil havacılık 12.sınıf meslek lisesi öğrencisiyim. Diploma notum 78,43, listede kendi bölümümü göremedim ondan soruyorum. Ek puanı kesin alabilirim değil mi?

  • Aşağıdaki programlar için ek puanlı tercih yapabileceksiniz.
   Çağrı Merkezi Hizmetleri
   Hava Lojistiği
   İkram Hizmetleri
   Posta Hizmetleri
   Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri
   Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği
   Turizm ve Otel İşletmeciliği
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri
   Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri

 101. Merhaba hocam kafam çok takıldı bu konuya ben sağlık meslek lisesi öğrencisiyim iki yıllık seçtiğimde ek puan geleceğini biliyorum ama dört yıllık hemşirelik seçtiğimde de yine ek puan gelirmi bana şimdiden teşekkür ederim size diploma notum 77,11

 102. Hocam öncelikle merhaba. MTOK Yazılım mühendisliğini düşünüyorum fakat puanlama konusunda bazı sorularım var. Ham puan 250,501 , Yerleştirme puanı 297,889 (Daha önce yerleştirme yapmadım). MTOK sayesinde alacağım ek puan 47,388 puan. MTOK’tan alınan ek puanı ham puana ekleyip mi hesaplayacağım yoksa yerleştirme puanına ekleyip mi hesaplayacağım? Şimdiden teşekkür ederim.

 103. Hocam ben meslek lisesi elektrik elektornik mezunuyum hocam benim diplama notum 72.74 hocam ben mesela uçak teknolojileri alanına gitsem bana obp puanı verirmi yoksa seçeceğim bölüm illa elektrik ile olmalımı

 104. Hocam ben bilişim teknolojileri web tasarım ve kodlama son sınıfı öğrencisiyim.Tahminime göre yıl sonu puanım ıle ortalamam 73.65 falan oluyor obpden bahsediyorum.Ünide 2 senelik bilgisayar programcılıgı istiyorum bu bana ne kadar + puan vericek.Mesela tyt sınavından 230 aldım obp + ek puan ile tahmininizce puanım ne kadar olcak.Yardımcı olurasanız sevinirim.

 105. merhaba hocam birşey sorucam benim yerleştirme puanım 303 sıralamam 370 bin hemşire yard mezunuyum. ek puanlı hali 329 puan 255 bin. İnternette ek puan dönüştürme işlemi var ona göre mi tercihleri yapıcaz. Yoksa bu yıl direkt sıralamamızı mı verdiler*

 106. Merhaba hocam,çocuk gelişimi normal yerleştirme punaı 200 sıralama 1500000 ek puan 223 ek yerleştirme sıralama 1200000. kendi alanımdan tercih yaparken hangisine göre yapmalıyım?

 107. saglık bakım teknısyenı mezunuyum dıyalız bolumunu tercıh verırsem ek puanım gecerlı olacakmı en dusuk gumushane almıs 580 bın gozukuyor son yerlesen benım ek puanlı sıralamam 500 bın gelırmı sızce

 108. Hocam selamlar, ben anadolu lisesi dil bölümü çıkışlıyım. Dilcilere yapılan haksızlıklardan dolayı istediğim bölümler pek tutmayacak. Bende dilin işimde olmasını istediğim için lojistik yazmak istiyorum 2 yıllık. Görüşleriniz çok değerli. Nasıl değerlendiriyorsunuz, teşekkür ederim.

 109. Hocam merhaba ben 2017 meslek lisesi mezunuyum.kimya bölümünden mezunum bu hesaplama türüne dahil olurmuyumm.bide bölüm olarak secebileceklerim hangileri teşekkür ederim.

  • Ek puanlı tercih edebileceğiniz programlar şunlardır.
   Ayakkabı Tasarım ve Üretimi
   Biyokimya
   Boya Teknolojisi
   Deri Konfeksiyon
   Deri Teknolojisi
   Eczane Hizmetleri
   Endüstriyel Cam ve Seramik
   Gıda Teknolojisi
   iş Sağlığı ve Güvenliği
   Kağıt Teknolojisi
   Kimya Teknolojisi
   Kozmetik Teknolojisi
   Laboratuvar Teknolojisi
   Lastik ve Plastik Teknolojisi
   Maden Teknolojisi
   Oto Boya ve Karoseri
   Polimer Teknolojisi
   Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi
   Seramik ve Cam
   Seramik, Cam ve Çinicilik
   Sondaj Teknolojisi
   Şarap Üretim Teknolojisi
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi
   Tıbbi ve Aromatik Bitkiler
   Üretimde Kalite Kontrol
   Yağ Endüstrisi
   Yapı Yalıtım Teknolojisi

 110. Hocam öncelikle merhaba ben meslek lisesi çıkışlıyım ek puanlı puanım 321, fakat istediğim üninin puanı en son 323 ile kapatmış sizce tercih yapsam gelir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

 111. Merhabalar ben bu sene sınava girdim diploma notum 76 ve meslek lisesi adalet bölümü mezunuyum kaç puan gelicek birde sonuçlar açıklandığı ekranda 0.18 ile çarpılmış puanım ekranda gözükecek mi cevaplarmisiniz?

 112. hocam merhabalar öncelikle teşekkürler ki her soru her yorumla bu kadar ilgileniyorsunuz benim sorum şu şekilde;
  2019 KİMYA TEKNOLOJİSİ MEZUNUYUM EK PUAN ALARAK HANGİ ÖNLİSANS PROGRAMLARINA TERCİH YAPABİLİRİM VE TERCİH SIRALAMAMIZIN BİR ÖNEMİ VAR MIDIR MESELA İLK 3 YADA İLK 5 GİBİ..? şimdiden teşekkürler.

  • Babamın rahatsızlığı nedeni ile sorunuzu geç cevapliyorum. Kusura bakmayın. Önce 2.sorunuza cevap vereyim. Tercih sırası sizin istek siranizi ifade eder. Yani sizin 5.sirada istediğinizi başkası 1.sirada istese de puanı yüksek olan yerleşir.
   Ayakkabı Tasarım ve Üretimi
   Biyokimya
   Boya Teknolojisi
   Deri Konfeksiyon
   Deri Teknolojisi
   Eczane Hizmetleri
   Endüstriyel Bitkiler Yetiştiriciliği
   Endüstriyel Cam ve Seramik
   Gıda Teknolojisi
   İş Sağlığı ve Güvenliği
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
   Kağıt Teknolojisi
   Kimya Teknolojisi
   Kozmetik Teknolojisi
   Laboratuvar Teknolojisi
   Lastik ve Plastik Teknolojisi
   Maden Teknolojisi
   Oto Boya ve Karoseri
   Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi
   Seramik ve Cam
   Seramik, Cam ve Çinicilik
   Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
   Sondaj Teknolojisi
   Şarap Üretim Teknolojisi
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi
   Tıbbi ve Aromatik Bitkiler
   Üretimde Kalite Kontrol
   Yağ Endüstrisi
   Yapı Yalıtım Teknolojisi

 113. merhabalar hocam ben 2015 yılında kuyumculuk ve takı tasarımı mezunuyum diploma puanım 69.70 dir . 2018 yılında yks sınavına girdim ve ham puanım 200 puan bana eklenen 20 puan az değilmi hocam ? birde kendi alanımdan bir bölüm şecersem puanım 0.12 mi yoksa 0.18 ile mi çarpılıcak ?

  • 69,70*5*0,12= 41,82 puan eklenmeliydi. Ancak bir önceki yıl herhangi bir programa yerleştiyseniz bu nedenle ek puanınız yarı yarıya düşürülmüş olabilir. Alanınızdaki 2 yıllık bölümler için 0,18 ile çarpılacak.

   • Hocam ben meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünden 2013 yılında mezun oldum.Önlisans olarak başka bir bölüm okudum.Şimdi sınava tekrar girip lise bölümümden lisans okul öncesine gitmek istiyorum.Okuldan alacağım ek puan dışında,lisans istediğim için ekstra ek puan alabilecek miyim?

 114. Merhaba. Bu yıl tyt ve aytye gireceğim. Meslek liseliyim kendi bölümüm üzerinden4 yıllık okumak istediğim zaman ek puan alır mıyım yoksa sadece 2 yıllık için mi geçerlidir? Teşekkürler

 115. İyi günler hocam,
  ben 2018 sağlık meslek lisesi hemşire yardımcılığı mezunuyum 83,4 diploma notum 203 puan almıştım tytden ve bana eklenen puanla 228 oldu diploma notum bu kadar yüksekken eklenen puan neden bu kadar düşük hiç bi yerde bu sorunun cevabını bulamadım ek puanlı başarı sıralamam 490 bin ama hiç bir yere yerleşemedim hüsrana uğradım normalde ne kadar vermeleri gerekiyordu ?

 116. hocam merhaba 2012 de bilişim teknolojileri bölümünden mezun oldum üniversiteyi açıköğretimden okuyorum(puanla yerleştim). yazılım mühendisliği okumak istiyorum mtok a ile yerleşme şansım nedir? ek mtok puanı gelir mi, gelmezse de mezun yılım yerleşme şansımı duşurur mü?

 117. Hocam merhaba ben sağlik lisesinde sağlık bakım teknisyeni olarak mezun oldum puanım okul basarı puanımla 337 ve sıralamam 224 binlerde ek puanla puanım 361 oluyor fakat o zaman sıralamamın nasıl değiştiğini bilmiyorum bunu nasıl hesaplayabilirim yardimcı olursanız sevinirim benim icin önemli

 118. merhaba ben sağlık meslek lisesi 2018 ebe yardımcığı mezunuyum ve bölüm olarak paramedik tercih ediceğim tyt ham puanım 235 ek puanlı 260 eger paremedik gelirse 260 puamımın üstüne tekrar bir ekleme olucak mı? yadrımcı olursanız cok sevinirim

 119. Hocam merhabalar ben 2011 yılında liseye kayıt olup 2015 yılında anadolu teknik lisesi Makine bölümünden mezun oldum. 2015 yılında 2 yıllık makine bölümüne kayıt yaptım ama ders seçimi yapmadım. Bu sene sınava hazırlandım ve 330 bin sırlamadayım ek puanlı bölümde 257 puan ve 6.600 sıralamam var bunu dönüştürdüğümde 264 bin cıvarında bi sıralama geliyor fakat ben M.T.O.K Makine Bölümünü seçtiğimde sistem kabul etmiyor yardımcı olur musunuz?

 120. merhaba ben sağlık meslek çıkışlıyım anestezi tercih vermek istiyorum,ama bazıları diyor hemşirelik okuduğun için sadece hemşirelik bölümünde ek puanını kullanabilirsin.bende başka bir kişiyle iletişime geçtim o da teyit etmiş okuduğumuz liseye bağlıymış yani okul kabul ederse ben anca o zaman anestezi tercihi verebilirmişim. yani ben sağlık meslek çıkışlıyım neden sağlık bölümünde böyle bir tercih kullanamıyorum

 121. Merhaba hocam.2018 yks sayısal sıralamam 320k mühendislik barajı 300k olduğu için tercih yapamıyorum ama meslek lisesi mezunuyum ve ek puanlı olarak puanım 300k içine girmeye yetiyor.Eğer ben mtok bölümünden mühendislik tercih yaparsam normal puandan mı hesaplanır yoksa ek puandanmı hesaplanır?

   • Hocam öncelikle ilginiz ve yardımlarınız için teşekkürler.Sorum şu şekilde;
    Ben 2012 öncesi Elektrik mezunuyum.2018 tercih klavuzunda elektrik mezunlarının ek puanla yerleştirilebileceği alanlarda mühendislik bulunmuyor.Benim normal puanım 231 ve sıralamam 380 bin.Ek puanlı 254 puan ve sıralama 7200.
    1-Elk.Elektronik Müh. Tercih edebiliyor muyum?Malum mühendislikler için 300 bin sıralama barajı var.Ama benim ek puanım var ve tahmini ek puanımla genel sıralama 300bin üstüdür.Saygılarımla.

 122. merhaba benim bir konuda kafam çok karıştı yardımcı olursanız memnun olurum hocam. ben 2015 imamhatip mezunuyum. y-sözel puanım 271 sıralamam 398bin ama ek puanla puanım 291 olup sıralamam da 14bin olmuş. şimdi ilahiyat olur mu bu durumda? anlamadığım kısmı, 14 binin bir önemi yokmuş. benim puanıma denk gelen ‘genel y-sözel’ sıralamasına bakmam gerekiyormuş ve öyle bir hesaplama bulamıyorum.. o zaman neden oraya 14 bin yazıyorlar bunun mantığı nedir? lütfen açıklar mısınız

 123. hocam kolay gelsin, saglık meslek mezunuyum paramedik isiyorum, ek puanlı sıralamam 184 bin ama ytyt 800 binlerde gecen yıllarda ortalama 200-300 bin sıralamayla yerlestirmişler. 184 bini baz aarak mı tercih yapmam gerekiyor yani paramedik olabilir mi ? iyi calişmalar.

 124. Hocam merhaba ben sağlık meslek lisesi mezunuyum yerleştirme puanım 283, sıralamam 522 bin ek puanlı yerleştirme puanım 306, sıralamam 74 bin ben şimdi 2 yıllık sağlık bölümlerinden tercih yapmak istiyorum ama ek puanlı yerleştirme ile normal yerleştirme sıralamam arasında çok fazla fark var neye göre tercih yapabilirim anlayamadım bir bilginiz var mı.

 125. Merhaba.Ben sağlık meslek mezunu attyim.yks den ek puan ile 254 puan ve 292 bin sıralamam var.Ama hiç bişey anlamadım ben paramedic bölümü istiyorum[2 yıllık]Nasıl tercih yapıcam hangi üniler alıyor nasıl bilicem. gerçekten kafayı yemiş durumdayım.Puan ile mi sıralama ile mi tercih yapıcam. Lütfen yardım edin.

 126. Merhaba hocam ben anadolu lisesi mezunuyum elektirik ön lisans okumak istiyorum yerleştirme sonucuma göre mi okul seçeyim; ham puana göre mi* birde geçen sene meslek lisesi öğrencilerine önlisans için ek puan verildi mi verilmediyse bu sene çok farkı olur mu olursa hangi sıralma aralığını tercih ediyim? ham puanım 261 364 bin sıralma-yerleştirme:301 388 bin

  • Yerleştirme puanınızla tercihte bulunacaksınız. Meslek lisesi mezunlarına geçen sene 0,06 lık ek puan verildi bu yılda verilecek. Geçen yılki sıralamalar bu yıl için çok anlam ifade etmiyor. 300.000 den başlayıp 420000 aralığına kadar tüm tercihlerinizi yapmanızı öneririm.

 127. Selamun aleyküm hocam kolay gelsin, ben 2015 meslek lisesi mezunuyum normal tyt yerleştirme puanım 217 ve başarı sıralamam 1milyon300 bin küsür. Ek puanlı hali ise 233 ve 454 bin sıralama. Benim tercih edeceğim bölüm alanımın içinde yani ek puanlı tercih edeceğim ama geçen sene o bölüm 735 binle kapatmış ama 0.12 başarı sırasına göre 735 binle kapatmış.

  Şimdi ben orayı 454 binle tercih edeceğim ya hani 0.18 katsayımla sizce yerleşebilir miyim hocam ?

 128. hocam kızım ek puanla birlikte 246 puan yazıyor başarı derecesi 350 binlerde sağlık meslek lisesi ebe yardımcılığı bölümünden bu sene mezun oldu. sizce tercih yapmalimı 1 sene daha hazırlanıp tekrarmı girse iyi olur? bu puanla kendi bölümünden nereyi tercih yapabiliriz? cvb verirseniz sevinirim.

 129. Merhabalar ben tam 2012 yılında meslek lisesine başladım 2016’da mezun oldum. Lisans için ek puan geliyor mu? 2012 sonrası demişsiniz ben tam 2012? Lütfen cevaplayın. Teşekkür ederim.

 130. hocam ben iMAMHATİP MEUNUYUM 2 YILLIK ADALET YAZSAM EK PUANLI SIRALAMAMIMI KULLANICAM YOKSA NORMAL SIRALAMAMIMI YANİİMAMHATİP MEZUNU OLUP ADALET SECSEM ALANDIŞI MI OLUYOR ?

 131. Hocam selamun aleyküm. Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik – Ebelik bölümünden 2016 yılında mezun oldum. Geçen sene ek puansız yerleştirme sıralamam 801.000 iken ve ek puanlı yerleştirme sıram 69.030 olmasına rağmen 17. tercihim olan Uşak Üni. Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümünü kazandım. Kayıt oldum ama kaydımı dondurdum. O yüzden bu sene ek puanım (79,6x5x0,12/2=23,88)+79.6*5*0,6)=35.82 geldi. Benim sorum şu: Ek puanlı sıralamam 214.428. Ben tercih yaparken bu sıralamayı dikkate almayacak mıyım? Geçen sene YGS 2 Ek puanlı sıralamam 69.030 olmasına rağmen ilk 16 tercihimin hiçbiri tutmayınca kaygılıyım hocam. Mesela 16. tercihim 2017’de en son 411000.ciyi almış görünüyor ama ben giremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Gecen seneki puanlama ve sıralamalara göre bu yılki puan ve sıralamaları yorumlamak çok zor. Yalnız dinlediğim yada okuduğum her uzman tercihlerde geçen seneye göre daha az olan sıralama değerlerine göre tercihlerin yazılabileceğini söylüyor. Yani 50000 lerden itibaren yazmaya başlayabilirsiniz. Tabi bu benim anladığım.(Tavsiye niteliğinde değildir.)

 132. merhaba hocam ben yerleştirme puanım 230 grafik meslek lisesi mezunuyum üniversitedede 4 yıllık grafik okumak istiyorum meslek lisesi çıkışlı olduğum için ek puan alıcamıyım yoksa yerleştirmenin içindemi o puan

 133. Selamün aleyküm hocam benim aklıma takılan bir takım sorular var şimdi kendim acil tıp teknisyenliği mezunuyum bu sene ki girdiğimiz sınavda tyt ham puan 220 başarı sırası 700 binlerde ek yerleştirme 267 puan sıralama 663 binde ek puanlı 290 puan sıralamam ise 110 bin ben mesleğim gereği 2 yıllık paramediklik bölümünü istiyorum şimdi bu genel sıralama önemli diyorlar bir türlü bulamıyorum puanım tutuyor aslında istediğim bölümü ama sıralama işini çözemedim eğer kendi alanım bölüme gidersem genel sıralamanın bir etkisi olur mu yoksa puanım tuttuğu için gerek kalmaz mı ? ( geçen sene 269 bin le kapatmış istediğim üniversite ) meteb’in bir faydası olur mu ? kendi ilimdeki üniversite için öğrenmek istedim teşekkürler

  • Aleyküm selam Samet. Öncelikle alanındaki programları ek puanlı olarak tercih edebileceğini hatırlatayım. Ancak bu yılki puanlama ve sıralamanın geçen seneki ile hiç alakası yok. Geçen sene farklı puan türlerine göre sıralama yapılıyordu bu sene farklı. İzlediğim programlar ve okuduğum yazılara göre yorumlayacak olursak sizin dediğiniz bölüme yerleşebiliyor olmanız lazım. (Kesin diyemiyorum yorumum bu 🙂

 134. Hocam 2018 Sağlık Meslek Lisesi Hemşire Yardımcılığı mezunuyum. Odyometri İlk ve Acil Yardım ve Eczane Teknikerliği bölümlerini tercih etmek istiyorum.Bu bölümleri tercih ettiğim zaman ek puan alacak mıyım?Tercih yaparken ek puanlı sıralamama göre mi ek puansız sıralamama göre mi tercih yapacağım ?Bilgilendirirseniz sevinirim.

 135. merhabalar hocam ben sağlık meslek mezunuyum paramedik istiyorum normal tyt sıralamam 336 bin ek puanlı 28 bin ben hangisni düşünerek hareket edeyim şimdiden teşekkürler saygılar.

 136. 2018 Elektrik Elektronik bölümü Güvenlik Sistemlerinden mezun oldum. Hocam AYT-TYT girdim ilk sefer 1 yıl sınıfta kaldım. 2013 de Meslek Liseme başladım. Fakat ek puan olarak baktığımda sadece 21 puan geldiğini görüyorum. Diploma notum 70,14 eğer kendi bölümümü seçersem fazla puan gelecek mi yoksa bu aldığım puan bu şekilde mi kalacak.

  • Normalde alan dışı tercihte bile 42 puan gelmesi gerekir. Siz geçen yıl bir programa yerleşmişsiniz. Bu nedenle ek puanınız yarıya düşmüş. Kendi alanınızdaki 2 yıllık bölümleri tercih etmeniz durumunda 70,14*5*0,18= 63,126 puan gelir. Bunun da yarısını hesaplarsak 31,5 gibi bir puan eder.

 137. Merhaba hocam ben ticaret meslek lisesi mezunuyum bu sene bilgisayayar programcılığı bölümünü yazmak istiyorum ek puana göre mi yazacam yoksa ek puansız olana göre mi?

 138. hocam ösym nin yayınladığı sınav sonucuna göre puanımın ek puanlı hali 213 ama ben meslek lisesi mezunuyum ve kendi bölümü devam edicem iki yıllık tekrar puan gelicekmi bunun üzerine

 139. hocam benım puanım 153 yerleştrme puanım 200 başarı sıralama 1.5mılyon ek yerleştırme puanım 223 başarısı sırası 400bın ben hangısıyle tercı yapıcam ve meslek çıkışlıyım bu sene sınava gırdım okuduğum bölümden tercıh yapıcam

 140. Hocam iyi güner ben 2017 de elektrik elektronik pano montörlüğünden mezun oldum diploma puanım 4 yıl ortalaması 65,88 şimdi bu sene üniversite seçimi için kendi bölümümü seçersem ek puan alabilecekmiyim acaba şuanki puanım 221 olarak gözüküyor kaç puanla seçim yapabileceğim

 141. hocam selamlar sevgiler yanıtlarsanız cok menmun olurum 2016 da kendi alanımla ilgili 2 yıllık bir üniversiteye sınavsız geçişle 12.08.2016 kaydım var yaptırdım fakat bir ay gidip sonra hiç gitmedim şuan pasif ögrenci gözüküyorum bu yılda yks sınavına girdim milli sporcuyum besyo okumak istiyorum sınavdan 180 aldıgımı varsayarsak mezun oldugum meslek lisesindeki diploma puanım 74.42 yks sonrası nekadar ek puan alabilirim yada alabilirmiyim ? . cok teşekkürler şimdiden Allah razı olsun.

  • Hocam merhaba Ben 1995 yılı Ziraat Meslek Lisesi mezunuyum. Bu yıl YKS sınavına girdim ve sayısalda 180 barajını aşıyorum. Diploma notum 7,59’dur. Normalde 100 lük sistemde diploma notum Kaç olur acaba? Daha önceki yıllarda girdiğim üniversite sınavlarının sonuç belgelerine baktığımda OÖBP 420,4 olarak yazıyor. Buda takriben anladığım kadarıyla 84 civarı bir puan yapıyor. Bu hesaplamam doğrumu sizce yoksa direk ÖSYM’nin belirlediği 420,4 OÖBP üzerinden mi hesaplamalarımı yapmalıyım. Bu yıl 4 yıllık kendi alanımla alakalı Ziraat Fakültesini tercih etmeyi düşünüyorum.Ayrıca eski mezun olduğum için ek puan alabilecekmiyim. Ben şöyle bir ek puan hesaplama yaptım doğru mu sizce? 420,4X0,12=50,448 420,4×0,06=25,224 50,448+25,224=75,672

 142. Merhaba Hocam, Ben 2017 Elektirik-Elektironik üzreine mezun oldum 63 diploma puanım eğer ben 4 yıllık gidiceğim zaman Meslek lisesinden gelen 18 puanı kullanamicakmiyim yoksa tyt ye eklenip %40 ni mi alickalar yoksa direk ayt puanıma mı eklenicek ?

 143. 2016 yılı sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunuyum ve bildiğiniz üzere hemşireliğin hepsi4 yıllık ve lys ile alıyor artık bu sene hemşirelik tercih edeceğim diploma notum 64 bana gelecek ek puan ne kadar ?

 144. Değerli hocam merhaba. Ben 2016 yılında sağlık meslek lisesinin hemşirelik bölümünden mezun oldum. Aynı yıl sınavsız geçişle sağlık kurumları işletmeciliği bölümüne kaydımı yaptırıp okulu dondurdum. Şimdi ise tyt ye hazırlanıyorum. Hukuk istiyorum. Diploma puanım 79.77 şimdi bana kaç puan gelir hocam ek puan olarak? Şimdiden teşekkür ederim kolaylıklar dilerim.

 145. mrb hocam ben gecen yıl muhasebe ve finansman bölümünden mezun oldum.tercih yapmadım bu yıl tekrar sınava girmeyi düşünüyorum baska bi rbölümde tercih yapmak gibi bir düşüncem var diploma puanım 77,72 okulun bana verecegi puan kaç olur yardımcı olursanız sevinirim…