Meslek Liseliler İçin Ek Puan Hesaplanması Nasıl Olacak?

Bilindiği üzere 9 Aralık 2016 tarihli 6764 sayılı Kanun ile bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının yükseköğretim ön lisans programlarına yerleştirmelerinde sınavsız geçiş uygulaması kaldırılmış olup, bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının aynı alanda ön lisans programlarına yerleşmelerinde, merkezi sınavlardan almış oldukları puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanına eklenecek katsayı Yükseköğretim Kurulu tarafından 0,06 olarak belirlenmiştir.

Hesaplama işlemi hakkında kafası karışan arkadaşlar, YORUM kısmına Diploma notunuzu (ortalamanızı) yazın, alanınızdaki bölümler için ve alan dışı bölümler için ek puanınızı hesaplayayım.

Buna göre meslek lisesi mezunları alanları ile ilgili 2 yıllık önlisans bölümlerini tercih ettiklerinde okul puanı olarak hesaplanan puandan hariç, OBP puanlarının 0,06 katsayı ile çarpımından elde edilecek ek puanı alacaklar.

GENEL AÇIKLAMA:

Eğer meslek lisesine 30 Mart 2012 tarihinden kayıt olduysanız alanınızdaki 2 ve 4 yıllıklar için diploma notunuzX5X0,18 kadar ek puan alırsınız. Eğer bu tarihten sonra kayıt olduysanız alanınızdaki 2 yıllıklar için diploma notunuzX5X0,18 diğer tüm tercihleriniz için diploma notunuzX5X0,12 kadar ek puan alırsınız. Meslek lisesi mezunu değilseniz (düz lise, genel lise yada anadolu lisesi) tüm tercihleriniz için diploma notunuzX5X0,12 kadar ek puan alırsınız.

Örnek Puan Hesaplaması: 

Örneğin Meslek Lisesi Elektrik Elektronik Teknolojisi Bölümünden mezun olan bir adayın 4 yıllık puan ortalaması yani diploma notunun 70 olduğunu varsayalım.

Önce düz yada meslek lisesi ayrımı olmadan tüm öğrenciler için hesaplanan 0,12 katsayılı ek puan hesaplamasını yapalım.

Okul puanı;

Diploma Notu X 5 X 0,12

70 x 5 x 0,12 = 42

Öğrencinin YKS’den aldığı puan.

ADAYIN TYT HAM PUANI ADAYIN 0,12 KATSAYILI

YERLEŞTİRME PUANI

TYT Puanı 210 210+42 =  252

Meslek liselilerin alanları ile ilgili 2 yıllık tercih etmeleri halinde alacakları puan hesabı;

Diploma Notu X 5 X 0,06 

Örneğin öğrencinin diploma notu 70 ise;

70 x 5 x 0,06 = 21 puan  

TOPLAM 42+21 = 63 puan (Meslek lisesi öğrencisinin alacağı toplam puan)

Tabi bu puan tüm 2 yıllık programlar için değil, kendi alanının devamı niteliğindeki ön lisans programını tercih ettiğinde kullanabileceği puandır. Örneğin; yukarıdaki puana sahip olan meslek lisesi Elektrik Elektronik teknolojisi dalından mezun olan aday aşağıdaki ön lisans programlarından herhangi birini tercih etmesi durumunda

210 + 42 + 21 = 273  Bu puanla tercih yapmış olacaktır.

Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
Biyomedikal Cihaz Teknolojisi
Elektrik
Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
Elektrikli Cihaz Teknolojisi
Elektromekanik Taşıyıcılar
Elektronik Haberleşme Teknolojisi
Elektronik Teknolojisi
Enerji Tesisleri İşletmeciliği
Grafik Tasarımı
İş Sağlığı ve Güvenliğiİşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi
Mekatronik
Mobil Teknolojileri
Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği
Otomotiv Teknolojisi
Radyo ve Televizyon Teknolojisi
Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi
Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi
Uçak Teknolojisi

 

1 yorum

 1. Merhaba ben sağlık meslek lisesi sağlık bakim teknisyenligi bölümü mezunuyum ve hemşirelik istiyorum. Obp 71 ek puan gelir mi gelirse ne kadar gelir cevaplarsanız sevinirim.

 2. Hocam merhaba ben sağlık meslek lisesi çıkışliyim yks yw girdim onlisansta ilk ve acil yardım istiyorum ek puan gelirmi diploma notum 87.38 verilsr kaç puan verilir

 3. Merhaba ben sağlık meslek lisesi mezunuyum bu yıl yks’e girdim obp puanım 81,65 2 yıllık bölümde kaç puan gelir ve 2 yıllık geçişte ek puan ne kadar geliyor

  • Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanının MTOK programları var. Ancak Turizm bölümü olarak göremedim. MTOK için ekstra puan verilmiyor normal ek puan hesaplanıyor. 65*5*0,12= 39 puan gelir.
   Gastronomi ve Mutfak Sanatları (M.T.O.K.)
   Rekreasyon Yönetimi (M.T.O.K.)
   Seyahat işletmeciliği ve Turizm Rehberliği (M.T.O.K.)
   Turizm işletmeciliği (M.T.O.K.)

 4. Merhaba ben 2019 ticaret meslek lisesi mezunuyum diploma notum 73 geçen yol bi bölüme yerleşmedim bu yol tyt de 152 alacak gibiyim muhasebe okudum lisede ve bu yıl da 2 yıllık muhasebe istiyorum Okul puanı hariç bölüm puanı gelir mi gelirse kaç gelir

 5. hocam iyi günler ben bu sene sınava girdim pek bi bilgim yok da obpden gelen ek puanla sağlık alanı seçersem gelecek ek puan farklı mı benim ham puanım 250 küsür obp puanıyla 277 oluyor sağlık alanı seçersem sizin dediğiniz gibi 69x5x0,18 yapıyorum ordan da 62 puan mı geliyor yani bana

 6. Hocam merhaba, lisede bilişim alanından mezun oldum. 2019’da tercih yaptım yerleştirildim fakat gitmedim. Bu sene alanımla ilgili grafik tasarım bölümünü istiyorum. Diploma notum 67, ek puanlı puanım kaç olur acaba? Teşekkür ederim.

 7. Hocam ben lisede okurken gelen yasa ile 0.24 olan kat sayı 0.18 e düşürüldü ancak bizim Kazanılmış hakkımız 0.24 oldugu için bize 0.24 ile carpıldı ancak yasadan sonra liseye girenlerin 0.18 ile carpıldı. Suan ben tercih yapacak olsam 0.18 ile mi 0.24 ile mi carpılacak? Şimdi ben yks netlerimi ve diploma notumu girince verilen puanın üzerine mi ek puanı ekleme yapacagım yardımcı olabilir misiniz rica etsem?

 8. Merhabalar hocam 2019 da Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi bölümünden mezun oldum.Herhangi bir programa yerleştirilmedim.Bu sene 175.540ham puanım olacak gibi Tyt de.Ayt sözel de 197.482.Diploma notum da 81.Yerleştirme puanım ne olur alanım için.Sanırım okulun verdiği bir puan daha var iki yıllık için?(çocuk gelişimi)

 9. Hocam merhaba , ben adı mesleki ve teknik anadolu lisesi olarak geçen sağlık meslek lisesinde 4 yıl okudum ve alanım da sbt(sağlık bakım teknisyeni)idi. Diploma puanım 81 ve 4 yıllık alanımın dışında bir yeri tercih etmek istiyorum ek puan gelir mi ? Gelirse ne kadar gelir, nasıl hesaplarım yardımcı olur musunuz

 10. Merhaba hocam 2013 de endüstri meslek lisesnde mezun oldum oy yıl da ygs ye girmiştim ama 2 yıllık kendi bölümümü tercih ettim ardından da 2015 de AÖF hakkımı kullanarak açıktan lisans sa tamamliyorum bu dönem bitecek. Bu sene tyt ye girdim pmyo için 34 net yapmisim obp puanı kırılmış mı olur yoksa 74 diploma, notuM puanimda birsey getirir mi acaba? Eger obp dahil olursa basvurabiliyorum durum ciddi yani lütfen ilgilenir misiniz.

 11. Merhaba hocam, ben 2015 senesinde meslek lisesi, bilişim teknolojileri bölümünden mezun oldum. Aynı sene sınav puanı olmadan direkt geçisle iki senelik bir bölüme geçtim. Ama daha sonra bolumu bırakmak durumunda kaldım. Şimdi bu sene tekrar ünirsite sınavına girdim. Ek puanım yansırken herhangi bir kırılma olur mu acaba önceden universiteye kayit olup bıraktığım için? Ve alanım dışında bir bölüm tercih edip etmemem ne kadar etkiler puanımı? 65,90 ile mezun olmuştum hocam.

 12. Merhabalar.Elektronik mezunuyum ancak 2 sene önce tyt ile açıköğretim halkla ilişkiler bölümüne yerleştim.Şimdi kendi bölümümle alakalı bir önlisans bölümüne girmek istiyorum.Puanlamam nasıl olacak? Diploma puanım düşmüş olarak mı yansıyacak ya da kat sayı olarak ne kadar puan alabilirim? Diploma puanım 66.

 13. Hocam merhaba ben Güzel Sanatlar Lisesi Resim bölümü mezunuyum diploma notum 74 ve ben 4 yıllık öğretmenlik bölümünü istiyorum ek puan alır mıyım ve kaç puan alabilirim şimdiden teşekkür ederim

 14. selamın aleykum hocam gecen yıl mezun oldum saglık meslek lisesinden mekatronık bolumune kayıt yaptım tekrar bu sene sınava girip saglık alanına dönüş yapacgım 2 yıllık olarak düşünüyorum obp kırılacak o allahın emrı de ek puanımda kırılacak mı bu hesaplama nsaıl oluyor bilgilendirir misniz 80,45 diploma notum kolay gelsin.

 15. Hocam ben endüstri meslek lisesinden otomasyon bölümünden bu yıl mezun oldum gidebileceğim bölümler hangisi ve hangilerine gidersem Normal ek puan + meslek liseliler için alanları ile ilgili bölüm puanı kaç gelir OBP puanım 66,56
  Marmara üniversitesi Elektrik / Elektronik Mühendisliği (MTOK) yada Mekatronik Müh. Teknoloji fakultesine gitmek istiyorum sizce ek puan gelir mi ? TEŞEKKÜRLER

 16. Hocam ben 2 yıllık radyo ve televizyon programcılığı istiyorum. Lisede bölümüm gazetecilik ve diploma puanım 64.47. Birde Diploma notundan puan ayrı ek puandan ayrı mı gelecek yardımcı olursanız sevinirim.

 17. Hocam merhaba ben endüstri meslek lisesi 2010 kayıtlıydım meslek lisesini bilişim teknolojileri alanında okudum . Üniversiteyi önlisans olarak okumak istiyorum ama kendi bölümüm üzerinden tercih yapmayacağım. Yinede ek puan üzerinden paramedik yazsam ek puanlı yerleşebilirmiyim?

 18. Merhabalar benim kızım meslek lisesi teknik kimya bölümünden mezun bu sene yapılacak olan yks’de tyt ve ayt sınavlarına girecek ayt bölümünden sayısal sorularını cevaplayacak lisans bölümünden herhangi bir (örneğin) kimya- adli bilimler- veya mühendislik yada beslenme bölümlerini tercih etmesinde bir sakınca varmıdır? ve ek puan gelirmi saygılar..

 19. Merhaba ben bu sene mezun oldum mesleki ve teknik anadolu lisesinde çocuk gelişimi öğrencisiydim mezun oldum 2 yıllık çocuk gelişimi bölümü düşünüyorum OBP 78,10 Sizce ne kadar ek puan gelir?

 20. Hocam bu sene mezun oldum sınava gireceğim. Diploma notum 81 fakat 2 yıllık değilde 4 yıllık yazılım mühendisliği okumak istiyorum bölümüm bilişim üzerine, yine ek puandan faydalanabilir miyiz? Ne kadar ek puan alabilirim alabiliyorsam şayet.

 21. Ben bu yıl mezun olacağım ve özel lisede itfaiye bölümü okudum diploma notum 90 ve üniversite olarakta itfaiye bölümünden devam etmek istiyorum ek puan ne kadar gelir bana bu diploma notuna göre

 22. Hocam selamlar 2018’de Anadolu Meslek Lisesi’nden Elektroniik bölümünden mezun oldum.27 Haziran 2020 tarihinde sadece TYT sınavına girip özel bir üniversitede 4 senelik Görsel Sanatlar bölümüne gireceğim.70 ortalamam var, TYT’de puanımı etkiler mi? Eğer etkilerse kaç puan alırım ? Teşekkürler, iyi günler dilerim…

 23. Hocam merhaba ben meslek lisesinde muhasebe ve finansman okudum diploma notum 79,79 yorumlarda 4. Yıllık ya da alan dışında da puan geldiğini gördüm rehber hocalarımız sadece alanımızda 2 yıllık puan geldiğini söylemişti

 24. selamun aleykum hocam meslek lisesi tesisat teknoloji ve iklimlendirme alanı mezunuyum bdoğal gaz bölümü var birde iklimlendirme doğal gaz bölümünü retcih yapsam bölümden bana ek puan gelirmi

 25. şuan 11.sınıf özel sağlık lisesinde okuyorum mezun olunca sağlık dalında üniversiteye gidersem ek puan alıyormuşum sağlık dalına gitmezsem ek puan alabilir miyim
  diyetisyen doktorluğu ve beden öğretmenliği sağlık dalından mı ortalama lise puanım 75

 26. Merhaba hocam ben sağlık meslek lisesi 12. sınıf öğrencisiyim diploma notum 81 sağlık alanında bir tercih yapmayacağım bu ek puan bana da gelir mi yine de yoksa sadece kendi alanlarımızdan tercih yaptığımızda mı geliyor ?

 27. Iyi günler hocam ben saglik lisesi öğrencisiyim ve diploma notum 80 ek puan bana kaç gelir,ve bir sey daha hani bazį ünv ler puanları 300 diyelim bu ham puan mı oluyor yoksa diploma notuyla beraber mi

 28. Hocam ben saglik lisesi okuyorum 2 yıllįkta kendi branşımdan devam etmek istiyorum diploma notum 80 ve istediğim bolum ose 340la kapatmıs buna ek puan eklenirse kaç gibi olur puanım ya da ham olarak kaç net yapmalıyımm

 29. Hocam eml makine mezunuyum mekatronik okumak istiyorum 2 yıllık acaba ek puanı bu bölümde kullanabilir miyim veya kullanabileceğim bölümler hakkında bilgi verebilir misiniz?

  • Ek puan alabileceğiniz bölümler aşağıdadır.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
   Doğal Yapı Taşları Teknolojisi
   Döküm
   Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı
   Endüstri Ürünleri Tasarımı
   Endüstriyel Kalıpçılık
   Gemi Makineleri işletme
   Görsel iletişim
   Grafik Tasarımı
   iş Makineleri Operatörlüğü
   iş Sağlığı ve Güvenliği
   Kaynak Teknolojisi
   Makine
   Makine, Resim ve Konstrüksiyon
   Mekatronik
   Metalurji
   Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği
   Oto Boya ve Karoseri
   Otomotiv Teknolojisi
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi
   Sivil Savunma ve itfaiyecilik
   Sondaj Teknolojisi
   Tahribatsız Muayene
   Tarım Makineleri
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi
   Üretimde Kalite Kontrol
   Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon
   Endüstri Ürünleri Tasarımı

  • Hocam merhaba ben Ticaret lisesinde 12. sınıf öğrencisiyim dış ticaret okuyorum 4 yıllık uluslararası ticaret istiyorum ek puan alacak mıyım alacaksam da ne kadar alırım. Diploma puanım 61. Cevaplarsanız çok mutlu olurum kafamda soru işaretleri var.

 30. Hocam merhaba.ben meslek lisesi öğrenci siyim.elektrik_elektronik okuyorum.diplama notum boyle devam ederse 88 asagi gelmez.11 sinifa gidiyorum.universiteye yine bölümüm uzerinde gidecegim.okul birinciligiyle yarisiyorum.benim icin avantaj nedir?

 31. Hocam merhaba, ben sivil havacılık 12.sınıf meslek lisesi öğrencisiyim. Diploma notum 78,43, listede kendi bölümümü göremedim ondan soruyorum. Ek puanı kesin alabilirim değil mi?

  • Aşağıdaki programlar için ek puanlı tercih yapabileceksiniz.
   Çağrı Merkezi Hizmetleri
   Hava Lojistiği
   İkram Hizmetleri
   Posta Hizmetleri
   Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri
   Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği
   Turizm ve Otel İşletmeciliği
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri
   Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri

 32. Merhaba hocam kafam çok takıldı bu konuya ben sağlık meslek lisesi öğrencisiyim iki yıllık seçtiğimde ek puan geleceğini biliyorum ama dört yıllık hemşirelik seçtiğimde de yine ek puan gelirmi bana şimdiden teşekkür ederim size diploma notum 77,11

 33. Hocam öncelikle merhaba. MTOK Yazılım mühendisliğini düşünüyorum fakat puanlama konusunda bazı sorularım var. Ham puan 250,501 , Yerleştirme puanı 297,889 (Daha önce yerleştirme yapmadım). MTOK sayesinde alacağım ek puan 47,388 puan. MTOK’tan alınan ek puanı ham puana ekleyip mi hesaplayacağım yoksa yerleştirme puanına ekleyip mi hesaplayacağım? Şimdiden teşekkür ederim.

 34. Hocam ben meslek lisesi elektrik elektornik mezunuyum hocam benim diplama notum 72.74 hocam ben mesela uçak teknolojileri alanına gitsem bana obp puanı verirmi yoksa seçeceğim bölüm illa elektrik ile olmalımı

 35. Hocam ben bilişim teknolojileri web tasarım ve kodlama son sınıfı öğrencisiyim.Tahminime göre yıl sonu puanım ıle ortalamam 73.65 falan oluyor obpden bahsediyorum.Ünide 2 senelik bilgisayar programcılıgı istiyorum bu bana ne kadar + puan vericek.Mesela tyt sınavından 230 aldım obp + ek puan ile tahmininizce puanım ne kadar olcak.Yardımcı olurasanız sevinirim.

 36. merhaba hocam birşey sorucam benim yerleştirme puanım 303 sıralamam 370 bin hemşire yard mezunuyum. ek puanlı hali 329 puan 255 bin. İnternette ek puan dönüştürme işlemi var ona göre mi tercihleri yapıcaz. Yoksa bu yıl direkt sıralamamızı mı verdiler*

 37. Merhaba hocam,çocuk gelişimi normal yerleştirme punaı 200 sıralama 1500000 ek puan 223 ek yerleştirme sıralama 1200000. kendi alanımdan tercih yaparken hangisine göre yapmalıyım?

 38. saglık bakım teknısyenı mezunuyum dıyalız bolumunu tercıh verırsem ek puanım gecerlı olacakmı en dusuk gumushane almıs 580 bın gozukuyor son yerlesen benım ek puanlı sıralamam 500 bın gelırmı sızce

 39. Hocam selamlar, ben anadolu lisesi dil bölümü çıkışlıyım. Dilcilere yapılan haksızlıklardan dolayı istediğim bölümler pek tutmayacak. Bende dilin işimde olmasını istediğim için lojistik yazmak istiyorum 2 yıllık. Görüşleriniz çok değerli. Nasıl değerlendiriyorsunuz, teşekkür ederim.

 40. Hocam merhaba ben 2017 meslek lisesi mezunuyum.kimya bölümünden mezunum bu hesaplama türüne dahil olurmuyumm.bide bölüm olarak secebileceklerim hangileri teşekkür ederim.

  • Ek puanlı tercih edebileceğiniz programlar şunlardır.
   Ayakkabı Tasarım ve Üretimi
   Biyokimya
   Boya Teknolojisi
   Deri Konfeksiyon
   Deri Teknolojisi
   Eczane Hizmetleri
   Endüstriyel Cam ve Seramik
   Gıda Teknolojisi
   iş Sağlığı ve Güvenliği
   Kağıt Teknolojisi
   Kimya Teknolojisi
   Kozmetik Teknolojisi
   Laboratuvar Teknolojisi
   Lastik ve Plastik Teknolojisi
   Maden Teknolojisi
   Oto Boya ve Karoseri
   Polimer Teknolojisi
   Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi
   Seramik ve Cam
   Seramik, Cam ve Çinicilik
   Sondaj Teknolojisi
   Şarap Üretim Teknolojisi
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi
   Tıbbi ve Aromatik Bitkiler
   Üretimde Kalite Kontrol
   Yağ Endüstrisi
   Yapı Yalıtım Teknolojisi

 41. Hocam öncelikle merhaba ben meslek lisesi çıkışlıyım ek puanlı puanım 321, fakat istediğim üninin puanı en son 323 ile kapatmış sizce tercih yapsam gelir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

 42. Merhabalar ben bu sene sınava girdim diploma notum 76 ve meslek lisesi adalet bölümü mezunuyum kaç puan gelicek birde sonuçlar açıklandığı ekranda 0.18 ile çarpılmış puanım ekranda gözükecek mi cevaplarmisiniz?

 43. hocam merhabalar öncelikle teşekkürler ki her soru her yorumla bu kadar ilgileniyorsunuz benim sorum şu şekilde;
  2019 KİMYA TEKNOLOJİSİ MEZUNUYUM EK PUAN ALARAK HANGİ ÖNLİSANS PROGRAMLARINA TERCİH YAPABİLİRİM VE TERCİH SIRALAMAMIZIN BİR ÖNEMİ VAR MIDIR MESELA İLK 3 YADA İLK 5 GİBİ..? şimdiden teşekkürler.

  • Babamın rahatsızlığı nedeni ile sorunuzu geç cevapliyorum. Kusura bakmayın. Önce 2.sorunuza cevap vereyim. Tercih sırası sizin istek siranizi ifade eder. Yani sizin 5.sirada istediğinizi başkası 1.sirada istese de puanı yüksek olan yerleşir.
   Ayakkabı Tasarım ve Üretimi
   Biyokimya
   Boya Teknolojisi
   Deri Konfeksiyon
   Deri Teknolojisi
   Eczane Hizmetleri
   Endüstriyel Bitkiler Yetiştiriciliği
   Endüstriyel Cam ve Seramik
   Gıda Teknolojisi
   İş Sağlığı ve Güvenliği
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
   Kağıt Teknolojisi
   Kimya Teknolojisi
   Kozmetik Teknolojisi
   Laboratuvar Teknolojisi
   Lastik ve Plastik Teknolojisi
   Maden Teknolojisi
   Oto Boya ve Karoseri
   Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi
   Seramik ve Cam
   Seramik, Cam ve Çinicilik
   Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
   Sondaj Teknolojisi
   Şarap Üretim Teknolojisi
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi
   Tıbbi ve Aromatik Bitkiler
   Üretimde Kalite Kontrol
   Yağ Endüstrisi
   Yapı Yalıtım Teknolojisi

 44. merhabalar hocam ben 2015 yılında kuyumculuk ve takı tasarımı mezunuyum diploma puanım 69.70 dir . 2018 yılında yks sınavına girdim ve ham puanım 200 puan bana eklenen 20 puan az değilmi hocam ? birde kendi alanımdan bir bölüm şecersem puanım 0.12 mi yoksa 0.18 ile mi çarpılıcak ?

  • 69,70*5*0,12= 41,82 puan eklenmeliydi. Ancak bir önceki yıl herhangi bir programa yerleştiyseniz bu nedenle ek puanınız yarı yarıya düşürülmüş olabilir. Alanınızdaki 2 yıllık bölümler için 0,18 ile çarpılacak.

   • Hocam ben meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünden 2013 yılında mezun oldum.Önlisans olarak başka bir bölüm okudum.Şimdi sınava tekrar girip lise bölümümden lisans okul öncesine gitmek istiyorum.Okuldan alacağım ek puan dışında,lisans istediğim için ekstra ek puan alabilecek miyim?

 45. Merhaba. Bu yıl tyt ve aytye gireceğim. Meslek liseliyim kendi bölümüm üzerinden4 yıllık okumak istediğim zaman ek puan alır mıyım yoksa sadece 2 yıllık için mi geçerlidir? Teşekkürler

 46. İyi günler hocam,
  ben 2018 sağlık meslek lisesi hemşire yardımcılığı mezunuyum 83,4 diploma notum 203 puan almıştım tytden ve bana eklenen puanla 228 oldu diploma notum bu kadar yüksekken eklenen puan neden bu kadar düşük hiç bi yerde bu sorunun cevabını bulamadım ek puanlı başarı sıralamam 490 bin ama hiç bir yere yerleşemedim hüsrana uğradım normalde ne kadar vermeleri gerekiyordu ?

 47. hocam merhaba 2012 de bilişim teknolojileri bölümünden mezun oldum üniversiteyi açıköğretimden okuyorum(puanla yerleştim). yazılım mühendisliği okumak istiyorum mtok a ile yerleşme şansım nedir? ek mtok puanı gelir mi, gelmezse de mezun yılım yerleşme şansımı duşurur mü?

 48. Hocam merhaba ben sağlik lisesinde sağlık bakım teknisyeni olarak mezun oldum puanım okul basarı puanımla 337 ve sıralamam 224 binlerde ek puanla puanım 361 oluyor fakat o zaman sıralamamın nasıl değiştiğini bilmiyorum bunu nasıl hesaplayabilirim yardimcı olursanız sevinirim benim icin önemli

 49. merhaba ben sağlık meslek lisesi 2018 ebe yardımcığı mezunuyum ve bölüm olarak paramedik tercih ediceğim tyt ham puanım 235 ek puanlı 260 eger paremedik gelirse 260 puamımın üstüne tekrar bir ekleme olucak mı? yadrımcı olursanız cok sevinirim

 50. Hocam merhabalar ben 2011 yılında liseye kayıt olup 2015 yılında anadolu teknik lisesi Makine bölümünden mezun oldum. 2015 yılında 2 yıllık makine bölümüne kayıt yaptım ama ders seçimi yapmadım. Bu sene sınava hazırlandım ve 330 bin sırlamadayım ek puanlı bölümde 257 puan ve 6.600 sıralamam var bunu dönüştürdüğümde 264 bin cıvarında bi sıralama geliyor fakat ben M.T.O.K Makine Bölümünü seçtiğimde sistem kabul etmiyor yardımcı olur musunuz?

 51. merhaba ben sağlık meslek çıkışlıyım anestezi tercih vermek istiyorum,ama bazıları diyor hemşirelik okuduğun için sadece hemşirelik bölümünde ek puanını kullanabilirsin.bende başka bir kişiyle iletişime geçtim o da teyit etmiş okuduğumuz liseye bağlıymış yani okul kabul ederse ben anca o zaman anestezi tercihi verebilirmişim. yani ben sağlık meslek çıkışlıyım neden sağlık bölümünde böyle bir tercih kullanamıyorum

 52. Merhaba hocam.2018 yks sayısal sıralamam 320k mühendislik barajı 300k olduğu için tercih yapamıyorum ama meslek lisesi mezunuyum ve ek puanlı olarak puanım 300k içine girmeye yetiyor.Eğer ben mtok bölümünden mühendislik tercih yaparsam normal puandan mı hesaplanır yoksa ek puandanmı hesaplanır?

   • Hocam öncelikle ilginiz ve yardımlarınız için teşekkürler.Sorum şu şekilde;
    Ben 2012 öncesi Elektrik mezunuyum.2018 tercih klavuzunda elektrik mezunlarının ek puanla yerleştirilebileceği alanlarda mühendislik bulunmuyor.Benim normal puanım 231 ve sıralamam 380 bin.Ek puanlı 254 puan ve sıralama 7200.
    1-Elk.Elektronik Müh. Tercih edebiliyor muyum?Malum mühendislikler için 300 bin sıralama barajı var.Ama benim ek puanım var ve tahmini ek puanımla genel sıralama 300bin üstüdür.Saygılarımla.

 53. merhaba benim bir konuda kafam çok karıştı yardımcı olursanız memnun olurum hocam. ben 2015 imamhatip mezunuyum. y-sözel puanım 271 sıralamam 398bin ama ek puanla puanım 291 olup sıralamam da 14bin olmuş. şimdi ilahiyat olur mu bu durumda? anlamadığım kısmı, 14 binin bir önemi yokmuş. benim puanıma denk gelen ‘genel y-sözel’ sıralamasına bakmam gerekiyormuş ve öyle bir hesaplama bulamıyorum.. o zaman neden oraya 14 bin yazıyorlar bunun mantığı nedir? lütfen açıklar mısınız

 54. hocam kolay gelsin, saglık meslek mezunuyum paramedik isiyorum, ek puanlı sıralamam 184 bin ama ytyt 800 binlerde gecen yıllarda ortalama 200-300 bin sıralamayla yerlestirmişler. 184 bini baz aarak mı tercih yapmam gerekiyor yani paramedik olabilir mi ? iyi calişmalar.

 55. Hocam merhaba ben sağlık meslek lisesi mezunuyum yerleştirme puanım 283, sıralamam 522 bin ek puanlı yerleştirme puanım 306, sıralamam 74 bin ben şimdi 2 yıllık sağlık bölümlerinden tercih yapmak istiyorum ama ek puanlı yerleştirme ile normal yerleştirme sıralamam arasında çok fazla fark var neye göre tercih yapabilirim anlayamadım bir bilginiz var mı.

 56. Merhaba.Ben sağlık meslek mezunu attyim.yks den ek puan ile 254 puan ve 292 bin sıralamam var.Ama hiç bişey anlamadım ben paramedic bölümü istiyorum[2 yıllık]Nasıl tercih yapıcam hangi üniler alıyor nasıl bilicem. gerçekten kafayı yemiş durumdayım.Puan ile mi sıralama ile mi tercih yapıcam. Lütfen yardım edin.

 57. Merhaba hocam ben anadolu lisesi mezunuyum elektirik ön lisans okumak istiyorum yerleştirme sonucuma göre mi okul seçeyim; ham puana göre mi* birde geçen sene meslek lisesi öğrencilerine önlisans için ek puan verildi mi verilmediyse bu sene çok farkı olur mu olursa hangi sıralma aralığını tercih ediyim? ham puanım 261 364 bin sıralma-yerleştirme:301 388 bin

  • Yerleştirme puanınızla tercihte bulunacaksınız. Meslek lisesi mezunlarına geçen sene 0,06 lık ek puan verildi bu yılda verilecek. Geçen yılki sıralamalar bu yıl için çok anlam ifade etmiyor. 300.000 den başlayıp 420000 aralığına kadar tüm tercihlerinizi yapmanızı öneririm.

 58. Selamun aleyküm hocam kolay gelsin, ben 2015 meslek lisesi mezunuyum normal tyt yerleştirme puanım 217 ve başarı sıralamam 1milyon300 bin küsür. Ek puanlı hali ise 233 ve 454 bin sıralama. Benim tercih edeceğim bölüm alanımın içinde yani ek puanlı tercih edeceğim ama geçen sene o bölüm 735 binle kapatmış ama 0.12 başarı sırasına göre 735 binle kapatmış.

  Şimdi ben orayı 454 binle tercih edeceğim ya hani 0.18 katsayımla sizce yerleşebilir miyim hocam ?

 59. hocam kızım ek puanla birlikte 246 puan yazıyor başarı derecesi 350 binlerde sağlık meslek lisesi ebe yardımcılığı bölümünden bu sene mezun oldu. sizce tercih yapmalimı 1 sene daha hazırlanıp tekrarmı girse iyi olur? bu puanla kendi bölümünden nereyi tercih yapabiliriz? cvb verirseniz sevinirim.

 60. Merhabalar ben tam 2012 yılında meslek lisesine başladım 2016’da mezun oldum. Lisans için ek puan geliyor mu? 2012 sonrası demişsiniz ben tam 2012? Lütfen cevaplayın. Teşekkür ederim.

 61. hocam ben iMAMHATİP MEUNUYUM 2 YILLIK ADALET YAZSAM EK PUANLI SIRALAMAMIMI KULLANICAM YOKSA NORMAL SIRALAMAMIMI YANİİMAMHATİP MEZUNU OLUP ADALET SECSEM ALANDIŞI MI OLUYOR ?

 62. Hocam selamun aleyküm. Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik – Ebelik bölümünden 2016 yılında mezun oldum. Geçen sene ek puansız yerleştirme sıralamam 801.000 iken ve ek puanlı yerleştirme sıram 69.030 olmasına rağmen 17. tercihim olan Uşak Üni. Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümünü kazandım. Kayıt oldum ama kaydımı dondurdum. O yüzden bu sene ek puanım (79,6x5x0,12/2=23,88)+79.6*5*0,6)=35.82 geldi. Benim sorum şu: Ek puanlı sıralamam 214.428. Ben tercih yaparken bu sıralamayı dikkate almayacak mıyım? Geçen sene YGS 2 Ek puanlı sıralamam 69.030 olmasına rağmen ilk 16 tercihimin hiçbiri tutmayınca kaygılıyım hocam. Mesela 16. tercihim 2017’de en son 411000.ciyi almış görünüyor ama ben giremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Gecen seneki puanlama ve sıralamalara göre bu yılki puan ve sıralamaları yorumlamak çok zor. Yalnız dinlediğim yada okuduğum her uzman tercihlerde geçen seneye göre daha az olan sıralama değerlerine göre tercihlerin yazılabileceğini söylüyor. Yani 50000 lerden itibaren yazmaya başlayabilirsiniz. Tabi bu benim anladığım.(Tavsiye niteliğinde değildir.)

 63. merhaba hocam ben yerleştirme puanım 230 grafik meslek lisesi mezunuyum üniversitedede 4 yıllık grafik okumak istiyorum meslek lisesi çıkışlı olduğum için ek puan alıcamıyım yoksa yerleştirmenin içindemi o puan

 64. Selamün aleyküm hocam benim aklıma takılan bir takım sorular var şimdi kendim acil tıp teknisyenliği mezunuyum bu sene ki girdiğimiz sınavda tyt ham puan 220 başarı sırası 700 binlerde ek yerleştirme 267 puan sıralama 663 binde ek puanlı 290 puan sıralamam ise 110 bin ben mesleğim gereği 2 yıllık paramediklik bölümünü istiyorum şimdi bu genel sıralama önemli diyorlar bir türlü bulamıyorum puanım tutuyor aslında istediğim bölümü ama sıralama işini çözemedim eğer kendi alanım bölüme gidersem genel sıralamanın bir etkisi olur mu yoksa puanım tuttuğu için gerek kalmaz mı ? ( geçen sene 269 bin le kapatmış istediğim üniversite ) meteb’in bir faydası olur mu ? kendi ilimdeki üniversite için öğrenmek istedim teşekkürler

  • Aleyküm selam Samet. Öncelikle alanındaki programları ek puanlı olarak tercih edebileceğini hatırlatayım. Ancak bu yılki puanlama ve sıralamanın geçen seneki ile hiç alakası yok. Geçen sene farklı puan türlerine göre sıralama yapılıyordu bu sene farklı. İzlediğim programlar ve okuduğum yazılara göre yorumlayacak olursak sizin dediğiniz bölüme yerleşebiliyor olmanız lazım. (Kesin diyemiyorum yorumum bu 🙂

 65. Hocam 2018 Sağlık Meslek Lisesi Hemşire Yardımcılığı mezunuyum. Odyometri İlk ve Acil Yardım ve Eczane Teknikerliği bölümlerini tercih etmek istiyorum.Bu bölümleri tercih ettiğim zaman ek puan alacak mıyım?Tercih yaparken ek puanlı sıralamama göre mi ek puansız sıralamama göre mi tercih yapacağım ?Bilgilendirirseniz sevinirim.

 66. merhabalar hocam ben sağlık meslek mezunuyum paramedik istiyorum normal tyt sıralamam 336 bin ek puanlı 28 bin ben hangisni düşünerek hareket edeyim şimdiden teşekkürler saygılar.

 67. 2018 Elektrik Elektronik bölümü Güvenlik Sistemlerinden mezun oldum. Hocam AYT-TYT girdim ilk sefer 1 yıl sınıfta kaldım. 2013 de Meslek Liseme başladım. Fakat ek puan olarak baktığımda sadece 21 puan geldiğini görüyorum. Diploma notum 70,14 eğer kendi bölümümü seçersem fazla puan gelecek mi yoksa bu aldığım puan bu şekilde mi kalacak.

  • Normalde alan dışı tercihte bile 42 puan gelmesi gerekir. Siz geçen yıl bir programa yerleşmişsiniz. Bu nedenle ek puanınız yarıya düşmüş. Kendi alanınızdaki 2 yıllık bölümleri tercih etmeniz durumunda 70,14*5*0,18= 63,126 puan gelir. Bunun da yarısını hesaplarsak 31,5 gibi bir puan eder.

 68. Merhaba hocam ben ticaret meslek lisesi mezunuyum bu sene bilgisayayar programcılığı bölümünü yazmak istiyorum ek puana göre mi yazacam yoksa ek puansız olana göre mi?

 69. hocam ösym nin yayınladığı sınav sonucuna göre puanımın ek puanlı hali 213 ama ben meslek lisesi mezunuyum ve kendi bölümü devam edicem iki yıllık tekrar puan gelicekmi bunun üzerine

 70. hocam benım puanım 153 yerleştrme puanım 200 başarı sıralama 1.5mılyon ek yerleştırme puanım 223 başarısı sırası 400bın ben hangısıyle tercı yapıcam ve meslek çıkışlıyım bu sene sınava gırdım okuduğum bölümden tercıh yapıcam

 71. Hocam iyi güner ben 2017 de elektrik elektronik pano montörlüğünden mezun oldum diploma puanım 4 yıl ortalaması 65,88 şimdi bu sene üniversite seçimi için kendi bölümümü seçersem ek puan alabilecekmiyim acaba şuanki puanım 221 olarak gözüküyor kaç puanla seçim yapabileceğim

 72. hocam selamlar sevgiler yanıtlarsanız cok menmun olurum 2016 da kendi alanımla ilgili 2 yıllık bir üniversiteye sınavsız geçişle 12.08.2016 kaydım var yaptırdım fakat bir ay gidip sonra hiç gitmedim şuan pasif ögrenci gözüküyorum bu yılda yks sınavına girdim milli sporcuyum besyo okumak istiyorum sınavdan 180 aldıgımı varsayarsak mezun oldugum meslek lisesindeki diploma puanım 74.42 yks sonrası nekadar ek puan alabilirim yada alabilirmiyim ? . cok teşekkürler şimdiden Allah razı olsun.

  • Hocam merhaba Ben 1995 yılı Ziraat Meslek Lisesi mezunuyum. Bu yıl YKS sınavına girdim ve sayısalda 180 barajını aşıyorum. Diploma notum 7,59’dur. Normalde 100 lük sistemde diploma notum Kaç olur acaba? Daha önceki yıllarda girdiğim üniversite sınavlarının sonuç belgelerine baktığımda OÖBP 420,4 olarak yazıyor. Buda takriben anladığım kadarıyla 84 civarı bir puan yapıyor. Bu hesaplamam doğrumu sizce yoksa direk ÖSYM’nin belirlediği 420,4 OÖBP üzerinden mi hesaplamalarımı yapmalıyım. Bu yıl 4 yıllık kendi alanımla alakalı Ziraat Fakültesini tercih etmeyi düşünüyorum.Ayrıca eski mezun olduğum için ek puan alabilecekmiyim. Ben şöyle bir ek puan hesaplama yaptım doğru mu sizce? 420,4X0,12=50,448 420,4×0,06=25,224 50,448+25,224=75,672

 73. Merhaba Hocam, Ben 2017 Elektirik-Elektironik üzreine mezun oldum 63 diploma puanım eğer ben 4 yıllık gidiceğim zaman Meslek lisesinden gelen 18 puanı kullanamicakmiyim yoksa tyt ye eklenip %40 ni mi alickalar yoksa direk ayt puanıma mı eklenicek ?

 74. 2016 yılı sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunuyum ve bildiğiniz üzere hemşireliğin hepsi4 yıllık ve lys ile alıyor artık bu sene hemşirelik tercih edeceğim diploma notum 64 bana gelecek ek puan ne kadar ?

 75. Değerli hocam merhaba. Ben 2016 yılında sağlık meslek lisesinin hemşirelik bölümünden mezun oldum. Aynı yıl sınavsız geçişle sağlık kurumları işletmeciliği bölümüne kaydımı yaptırıp okulu dondurdum. Şimdi ise tyt ye hazırlanıyorum. Hukuk istiyorum. Diploma puanım 79.77 şimdi bana kaç puan gelir hocam ek puan olarak? Şimdiden teşekkür ederim kolaylıklar dilerim.

 76. mrb hocam ben gecen yıl muhasebe ve finansman bölümünden mezun oldum.tercih yapmadım bu yıl tekrar sınava girmeyi düşünüyorum baska bi rbölümde tercih yapmak gibi bir düşüncem var diploma puanım 77,72 okulun bana verecegi puan kaç olur yardımcı olursanız sevinirim…

 77. hocam merhabalar ben makina bölümü mezunuyum bu sene kendi bölümümü okumak istiyorum diploma puanım 70.15 hesaplamada bi değişiklik olacakmı bide bu sene tyt den sözel yapsam bile puanımı aldıgım sürece tercih edebilrmiyim yoksa sayısal yapmam şartmı ?

 78. Hocam sağlık meslek lisesi ATT mezunuyum. 2017 ygs de yaşlı bakımı tecih ettim. Yerleştim fakat dondurdum.Tekrar TYT sınavına girip ilk ve acil yardımı tercih etmek istiyorum.
  OBP yariya dusecek peki ek puanıma ne olacak?

 79. hocam merhaba . Ben 2017 sağlık meslekten mezun oldum acil tıp teknisyenlği bölümünden . İki yıllık paramedik bölümüne geçiş yapmak istiyorum . suan bu puan hesaplama türünden bişey anlamadım . hesaplamak için X 5 X 0,12 önce bununla sonra X 5 X 0,06 bununla hesaplayıp ikisinden çıkan sonuç bizim sınavdan aldığımız puana eklenecek demi .

 80. merhaba hocam ben 2011 endüstri meslek elektrik mezunuyum bu yıl sınava girecem 2 yllık ilk ve acil yardım bölümüne gitmek istiyom artık sınavsız gecıs yokmu ben girebilirmiyim buna sınavsız gecıs kalktysa saglık mesleklerin oncelıgı yokmu artık onlar sadece ek puanmı alacaklar kendı bölümleri diye ama herkes esıt puanı yuksek olanmı gırıcek .birde ılk ve acil yardım ıcın sadece tyt ye girmem yterlımı .

 81. merhaba hocam ben suanda meslek lisesinde bilişim teknolojileri bölümünde web tasarımı okuyorum üniversitede yazılım mühendisligi düsünüyorum mesela ben lisede web tasarım okudugum için üniversitede yazılım mühendiligi seçsem üniversite okudugum bölümden dolayı bana öncelik saglarmı bilgilendirirseniz sevinirim

 82. Merhaba.2017 sağlık meslek mezunuyum.2017 yılında AÖF önlisans bolumune tercih yaptım ve yerleştim fakat kaydimi yaptirmadim. Bir daha ek puanimi kullanamayacak miyim? 2018 de gireceğim sınavda okul puanı+ek puan toplamda yarıya düştüğü için diploma notum 0.9 ile mi çarpılacak,0.6 ile mi?

 83. Merhaba hocam,2013 endüstri meslek lisesi metal teknolojileri bölümünden mezunum.2yıllık makine bölümü tercih ettim ve bitirdim.(2016) Şuan ise Açık öğretimde okumaktayım size sorum şu olucak;Bu yıl yks ye hazırlanıp mühendis olmak istiyorum acaba ek puan gelir mi gelirse ne kadar gelir ve hangi bölümleri tercih edebilirim lisans programı için?

  • Meslek lisesi bölümünüzden dolayı ek puan alamazsınız.Lise diploma notunuzX5X0,12 kadar puan alırsınız.Ayrıca ek puan olmadığı için istediğiniz bölümleri tercih edebilirsiniz.Ancak MTOK kapsamında soruyorsanız İmalat Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Metalurji ve Malzeme Mühendisliği (M.T.O.K.) bölümlerini seçebilirsiniz.

   • Meslek lisesi bölümünüzden dolayı ek puan alamazsınız.Hocam başka bir okusaydım puan gelirmiydi,Metal teknolojisi çıkışlı olduğum için tek lisans bölümü Malzeme mühendisliği mi? (mtok için sordum)

    • Aslında MTOK programları için de ekstra puan yok. Onlarda öncelik meslek lisesi mezunlarının olduğu için avantajlısınız. 2012’den itibaren meslek lisesine başlayanlara 4 yıllıklar için ek puan uygulaması kaldırıldığından hangi bölümü okursanız okuyun fark etmeyecekti. Bu arada sadece Malzeme değil Metalurji mühendisliği de var.

   • Hocam geçen sene girdiğim ygs sınavında barajı geçemedim ama ygs1 hariç hepsi 150 puanın üzerindeydi ygs5’e yerleştirme puanı+ek puan gelmiş.Bunun sebebi nedir ygs 2 3 4 6 değilde neden 5’e gelmiş olabilir?

 84. Hocam meslek lisesine gidiyorum mobilya bölümü bu bölüm üzerinden devam edeceğim ek puan nasıl alırım ek puan almam için barajı geçmeli miyim bide yeni sınav sistemi nasıl olacak

 85. Sağlık meslek liselerinde 4 yıllığa ek puan yoksa neden okuyoruz 10 tane meslek dersi koyuyorlar önümüze . sağlık bakım teknisyeniyim son sınıfım bu sene . kötü anadolu lisesine giden bizi geçiyor . 2 yıllığı önümüze hedef olarak koyduruyorlar . Neden yani 4 yıllık hemşirelik ebelik att vs gibi 4 yıllık bölümlere ek puan istiyoruz hashtagı başlatmıyoruz . Bu sene için diyorum ??

 86. hocam merhaba ben anestezı okumak ıstıyorum. anestezı ygs2 ıle almakta. okul puanımla bırlıkte ygs2 211 puan . anestezıyı secersem 235 puanım olmakta.ama ben ılk ve acıl yardım okumak ıstıyorum8ygs2 ıle almakta). merak ettıgım sey ılk ve acıl yardımı secersem 235 puanla mı yoksa 211 puanla mı tercıh yaparım?

 87. Hocam merhaba ben 2013 de liseye başladım çocuk gelişimi bölümü özel eğitim dalını bitirdim 2017de. Kendi bölümüme tercih yapmadım iki yıllk laborant ve veteriner sağlık okudum bu sene tekrar ygsye girersem ek puan alabilir miyim özel eğitim öğretmenliğine?

 88. Hocam merhaba, 2017 hemşirelik mezunlarının “ek puanlı yerleştirme puanı” ile yerleşebileceği lisans ve önlisans bölümler nelerdir? yardımcı olabilir misiniz? şimdiden teşekkür ederim.

  • Ek puanlı tercih yapabileceğiniz lisans programı yok. 2015 ve daha önceki mezunlar lisans proglamlarına ek puanlı tercihte bulunabilir. Ön lisans programları:
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Ameliyathane Hizmetleri
   Anestezi
   Diyaliz
   Elektronörofizyoloji
   Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
   Evde Hasta Bakımı
   Fizyoterapi
   ilk ve Acil Yardım
   iş Sağlığı ve Güvenliği
   iş ve Uğraşı Terapisi
   Laborant ve Veteriner Sağlık
   Laboratuvar Teknolojisi
   Odyometri
   Patoloji Laboratuvar Teknikleri
   Perfüzyon Teknikleri
   Podoloji
   Sağlık Kurumları işletmeciliği
   Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama
   Yaşlı Bakımı

 89. Merhaba Hocam ben UÇAK GÖVDE MOTOR bölümü öğrencisiyim seneye mezun olucam liseden. Kendi bölümümden UÇAK MÜHENDİSLİĞİNE MTOK la girmeyi düşünüyorum MTOK’tan bana ek puan varmı varsa hangi üniversite ? araştırdım ama bulamadım yardım ederseniz memnum olurum.

  • Uçak Mühendisliği MTOK programı bulunmuyor. Aşağıdaki programlara MTOK tercihinde bulunabilirsiniz.Diploma notunuzX5X0,12 kadar ek puan alırsınız.
   Enerji Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Makine Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Makine ve imalat Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Otomotiv Mühendisliği (M.T.O.K.)

 90. hocam ösym yerleştirme puanları açıklandı.diyelim ki bir bölümün en küçük puanı 330 en büyük puanı 380 ile kapatmış. benimde puanım 350 öyle tercih yapabilirmiyim yoksa puanımın 380 üstümü olması lazım?

 91. Hocam merhaba hasta yasli bakimi bölumu meznuyum ek puan aldim fakat ygs 3 puan turune geldi yinede tercihimi ygs 3 ile bolumlerine yapabilirmiyim ayrica alanimla öğrenci alan ygs 3 bölümü yook

  • Bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Alanınız olmayan bir puan türüne ek puan gelmiş olması anlamsız. Dediğiniz gibi bölümleriniz arasında YGS-3 ile alan program bulunmuyor. Kimlik bilgilerinizi gizleyerek sadece sonuç ekranınızı gönderir misiniz?

 92. Hocam geçen sene mezun oldum bu sene dershaneye giderek hazırlandım izmir dokuz eylül veyahutta izmir ege üniversitesi istiyorum 2 yıllık muhasebe bölümü geçen sene ege üniversitesi 681.000 ile almış benim sıralamam 122 bin puan olarakta 274 puanla alım yapmış benim ise ek puanlı puanım 248 bin ege üniversitesi olur mu olmazsa dokuz eylül istiyorum onun sıralaması 762.000 bin ile almış puanı ise 265 sizce ikisinden biri gelir mi? Teşekkürler

 93. alper hocam merhabalar cevaplarınız için teşekkürler emeğinize sağlık.
  sağlık meslek lisesi att mezunuyum. geçen seneye kadar sınavsız geçiş yapabileceğimiz önlisans bölümlerine mi ek puan gelecek bu sene? bölümlerde bir değişiklik var mı?

 94. Hocam ek puan ile mezun olduğumuz bölümün alanları olan bölümleri tercih yapabiliyormuşuz. Peki ek puanla sadece 2 yıllık mı tercih yapabiliyoruz yoksa 4 yıllık da yapabiliyor muyuz?

 95. Hocam sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunuyum. Kendi bölümüm ile ilgili 2 yıllık tercih yapacağım. Ek puanlı başarı sıram ile mi tercih yapmam gerekiyor yoksa puanım ile mi tercih yapmalıyım?

 96. Hocam Merhaba ben 2015 meslek lisesi bilişim mezunuyum.YGS 3 ten sadece barajı geçmiş bulunmaktayım.Diğerlerinden 2 yıllık bölüm tercih edebiliyorum ama ek puanlı yerleştirme başarı sırası ile mi tercih yapacağım yoksa normal başarı sırası ile mi bilgilendirirseniz sevinirim.

 97. Merhaba Hocam. 2 yıllık bir bölüme ek puanımızla yerleştik diyelim hem okul puanımız hemde ek puanımız kesilecek bir sonraki sene sınava girersek ama peki 2 yıl sonra yani bölümü bitirince sınava girersek okul puanımız tam gelir mi? Ve ek puanımıza ne olur?

 98. hocam ben bu yıl meslek lisesi elektrik elektronik bölümü mezunuyum okula 2013 kayıt oldum sınava bir yıl daha çalışacam seneye kendi bölümüm için ek puan gelirmi ?

 99. Hocam ben çocuk gelişimi mezunuyum ygs 4 ek puansız 836 bindeyim ek puanlı 129 bindeyim ben şimdi direk 129 binle mi tercih yapacağım lütfen beni bilgilendirir misiniz?

 100. merhaba hocam ben sağlık meslek lisesi radyoloji bölümünden bu sene mezun oldum.Tıbbi görüntülemeye geçebilmek için ek puanımı mı baz alıp tercih yapacağım?

 101. Hocam merabalar
  Ben Sağlık Meslek Lisesi att bölümü mezunuyum . YGS 2 puanim ek puanla 270 . Paramedik tercih etmeyi düşünüyorum ek puanli siralamam 35 bin sizce tercih yapmalıyım
  Ve tercih yapınca seneye ek puan hakkımız ortadan kalkıyor mu gerçi ek puan ne işe yarıyor anlamadım ama. Ayrıca tüm sorulara cevap verdiğiniz için tteşekkürler

 102. Merhaba alper hocam ben sağlık meslek lisesi mezunuyum 2011 kayıtlıyım ygs 2 okul puanıyla 333 ve sıralamam 156 bin ek puanla puanım 356 oluyor sıralamamı ne kadar aşağı çekerim tercih vereceğim sıralamam kaç olur bilgi verirseniz çok sevinirim

 103. merhabalar.ben daha bu sene meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümünden mezun oldum.ösym nin kılavuzundan baktım ve kendi bölümüme bağlı olan grafik tasarımı tercih ettim 2 yıllık olanı.ben şimdi ek puanlı halime göre tercihim geçerli olacak değil mi hocam çünkü istediğim yere sadece ek puanlı halimle gidebiliyorum çok önemli benim için. şimdiden teşekkür ederim.

 104. hocam ben elektrik mezunyum ve elektrik alanı ve tüm dallarını tercih yaparken ek puandan faydalanabiliyorum orası tamam.peki ben ygs 1 puan türünden tıbbi görüntüleme tekniklerini tercih edersem ek puandan faydalanabilecekmiyim.

 105. merabalar hocam ben meslek lısesı hemşirelik mezunuyum gecen sene bi bölüme yerlesmedım bu sene ek puan geldi puanım ygs2 de 307 oldu sıralamam 9250 ben hemşirelikten devam etmek istiyorum fakat kafam karısık oncelikle tercih yaparken 307 puanla mı tercih yapıcam sonra 9250 sıralama neyi ifade ediyor ayrıca ygs2 sıralamam 280000 ek puansız halı bu örneğin bülent ecevit üni hemşirelik bölümü sıralaması 182 bin ben ek puanımla tercih yapsam gelme ihtimali var mıdır acaba?

 106. hocam merhaba sağlık meslek lisesi mezunuyum bu yıl sınava girdim ve ek puan geldi bu ek puan durumu bu yıl tercih yaparsam ve bir yer gelmezse seneye kesilir mi ? yoksa sadece bir yere yerleşme durumumda mı kesilir lütfen yardımcı olur musunuz?

 107. merhaba hocam sorulara ayrı ayrı bıkmadan cevap verdiğiniz çok teşekkürler.
  Hocam benim ek puanlı ygs4 292.033 ilahiyat önlisans tercih yapmayı düşünüyorum acaba gelir mi? teşekkürler.

 108. Hocam öncelikle kolay gelsin iyi ki varsınız. Ben 2016 sağlık meslek laboratuvar mezunuyum … geçen sene sınavsız geçiş ile bi bölüme yerleştim fakat bu sene değiştirmek istiyorum … Ben Geçen sene sınavsız geçiş yapabildiğim bölümlere ek puan ile tercih yapabiliyorum galiba … Bu bölümlere ek puan ile tercih yapanları kendi aralarında mı sıralayacak ÖSYM, yoksa normal liseden mezun olanlar ile birlikte mi ? Yani ek puana farklı kontenjan mı oluşturacak ? Çünkü eğer öyle olursa ek puanlı yerleştirmenin sınavsız geçişten farkı OBP ile değilde YGS ile sıralıyor olması. Şimdiden teşekkürler.

 109. Hocam merhabalar. Ben 2015 meslek lisesi bilgisayar bölümü mezunuyum. Bilgisayar öğretmenliğine 240.000 barajı getirilmişti. Bilgisayar öğretmenliği tercih yapmak istiyorum. MF-1 sıralamam 275.000′ de , MF-1 ek puanlı sıralamam 2969′ da.
  Sistemde tercih yaparken sistem tercihimi kabul etmiyor neden? Sistemin Ek puanlı sıralamamı dikkate alması gerekmez mi?

  • Bu 2012 de çıkmış bir yasa. O zamanlar tartışması çok oldu. Ama yapılacak bir şey yok. 2012’de meslek lisesine başladığınızda bu kanun çıkmıştı. Bu konuda araştırma yapmak ve geleceğinizle ilgili en iyi kararı vermek ailenize,size ve sizi yönlendiren öğretmenlerinize düşüyordu.

 110. Hocam demek istediğim şu ki biz 2 yıllk ön lisans bölumüne tercih yaparken ek puanlı yerleştirrmede ki puana ve başarı sıralamasına göre yapicaksak neden tercih klavuzlarında ek puanli yerleştieme yapacak öğrencilere göre basari sıralaması gözükmüyor yada varsa biz bunu nası görebiliriz.Bir parantez daha açıl söyle anlatiyim ( benim normal ygs 2 basarı sırlamam 489.000 ama ek puanli yerlestirmedek puan eklenmis sekilde olan başarı sıralamam 31.398 iste ben bu 31.398 e göre tercih yapacaksam tercih edecegim bolumun ek yerlestirmeli başarı siralamasini tablo 3 de goremiyorum bunu nasil görebilirim ? )

  • Kılavuzda verilen sıralamalar bir önceki yıla ait yerleştirme puan ve sıralamalarıdır. Bu yıl sınavsız geçiş kalktığından 2 yıllık programlara ilk defa ek puanlı öğrenci alacağından geçen yıla ait bir veri olmaması normal. Sizin için fikir verebilecek tek şey geçen seneki normal YGS puan-sıralamalar. Yapacak bir şey yok.

 111. Hocam iyi akşamlar ben bilişim mezunuyum ygs1 ve ygs2 den baraji gecemedim digerlerini gectim bu ek puanla ve bu ygslerle ne secebilirim bölümle ilgili olan tsden 400 bininciyim ne gelir acaba

 112. Hocam ygs puanimizin üzerine 0.12 ve 0.06 kat sayılarini ekledigimizde ortaya Ek puanli yerlestirme olarak yeni bir puan ve başarı sırası çıkıyor meslek liseli öğrenciler 2 yıllık ön lisans bölümlerine bu başarı sırası ile mi tercih yapacaktır bi açıklama yapar mısınız ?

 113. Hocam iyi günler ben 2016 meslek lisesi yiyecek ve içecek hizmetleri alanı mezunuyum geçen sene sınavsız geçiş ile yerleştim ama kayıt yaptırmadim bu sene de YGS 1 hariç diğer YGS puan türlerinden barajı geçtim kendi alanımla tercih yapmak için ek puanlı yerleştirme puanına göre mi tercih yapacağım birde alanım dışı tercih yapabiliyor muyum .

 114. hocam merhaba ben ek puanla kendi alanımda tercih yapıcam ama şunu sorucaktım size sınavsız geçiş kaldırılmadan önce örnek veriyorum büro yönetimi mezunuyum ben ve geçen yıl sınavsız geçiş ile tıbbi dökümantasyon ve sekretlige geçiş hakkımız vardı bu yılda ek puanla bu bölümü tercih etsem gene kendi alanımda tercih etmiş olucam demi yani alan dışı bi tercih olmucak ek puanımla tercih edicem

   • Hocam kolay gelsin ben meslek lisesi mubasebe mezunuyum 2017 yılında üniversite de muhasebe okudum ve şuanda mezun oldum sınava tekrar girdim ve şuanda maliye okumak istiyorum ve bana kendi bölümünü tercih edersem ek puan gelir mi tekrardan yani kendi bölümümü tercih ettiğim için obp harici kendi bölüm tercihim için 2. Uni ye ek puan gelir mi meselae obp le beraber 200 ek puanla beraber 220 oluyor cevaplarsaniz sevinirim iyi günler..

    • Maliye bölümü ek puanlı programlarınız arasında görünmüyor.
     Bankacılık ve Sigortacılık
     Deniz Brokerlığı
     Deniz ve Liman işletmeciliği
     Dış Ticaret
     Emlak ve Emlak Yönetimi
     Enerji Tesisleri işletmeciliği
     Hava Lojistiği
     insan Kaynakları Yönetimi
     işletme Yönetimi
     Kooperatifçilik
     Lojistik
     Maliye
     Marina işletme
     Marina ve Yat işletmeciliği
     Marka iletişimi
     Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası
     Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
     Pazarlama
     Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi
     Sağlık Kurumları işletmeciliği
     Sivil Hava Ulaştırma işletmeciliği
     Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri
     Sosyal Güvenlik
     Tarımsal işletmecilik
     Turizm ve Otel işletmeciliği
     Turizm ve Seyahat Hizmetleri
     Uçuş Harekat Yöneticiliği

 115. Hocam ben bilişim teknolojileri bölümü meslek lisesi 2015 yılı mezunuyum. Sizin yorumlarınızı okudum 2015 mezunu hem 2 yıllık hemde 4 yıllık programlara ek puanla tercih yapabilirler demişşiniz fakat bende sadece ygs1 ygs3 ygs4 ygs5 ygs6 puanlarında ek puan verilmiş 4 yıllık bilgisayar mühendisliği falan seçmem için mf4 puanıma ek puan verilmemiş niye verilmemiş onu anlayamadım ?

 116. merhaba hocam ben 2016 meslek lisesi mezunuyum . geçen yıl ek puanım açıklanmamasına rağmen bu yıl açıklanmış anlamış değilim ek puanımla mı tercih yapacağim beni bilgilendirir misiniz? teşekkür ederim

 117. Iyi günler hocam ben 2011 eylül de meslek lisesine basladim 2015 haziranda muhasebe bölümünden mezun oldum bana ygs 6 dan ek puan geldi bunu bankacılık 4 yillikta kullabilir miyim ?

 118. Merhaba hocam ben meslek lisesi çocuk gelişimi 2009 yılında mezun oldum.daha sonra geçis yaparak 2 yıllık ön lisans çocuk gelişimi bölümünü 2012 yılında bitirdim.Bu sene ygs 5den ek puanla 219 bindeyim kendi alanımda okul öncesi öğretmenlik 4 yıllık için tercih yapabiliyor muyum

 119. meraba ben pazarlama ve prekande bölümü mezunuyum bana ygs6 dan ek puan geldi 4 yıllık bankacılık okumak istiyorum kendi bölümüm içerinde var 4 yıllıklara ek puan gelir mi

 120. Merhaba ben bu sene saglık meslek lisesi mezunuyum ilk ve acil yardım bölumunu tercih yapıcam gelen ek puanlı sıralamamız var YGS 2 den tercih yaparken ek puan sıralama ya bakalım yoksa yerleştirme sıralamamamıza mı ?

  • Öncelikle daha merkezi yerleştirmeler yapılmadan ek yerleştirme diye bir şey olması söz konusu değil herhalde ek puan demek istediniz. 2. olarak da adalet sizin alanınızın devamı olan bir bölüm olmadığından ek puanlı tercih yapamazsınız.

 121. ben meslek lisesi yiyecek içecek bölümü 2015 mezunuyum. Ts puanıma ek puan verilmedi.Neden acaba bir yanlışlık mı var, çünkü gastronomi bölümünün ts den alan üniversiteler var..

 122. 27 eylül 2012 kayıtlıyım meslek lisesi 2016 mezunuyum yani ygs 1 ama ek puanı bırakın yerleştirme alanına bile puan gelmemiş mümkün mü?ygs 2017 de mat ve fenden net yaptım.

  • 27 Eylül 2012 30 Mart 2012’den sonra olduğundan lisans programları için zaten ek puanlı tercih hakkınız yok. 150 barajının altındaki puanlara ek puan verilmez. Sonuç sayfanızda ham puan olarak 150 ve üzerinde olan puanlarınız için yerleştirme puanı hesaplanmış alanınızda tercih yapabilecekleriniz için de ayrıca ek puanlı puan ve sıralamanız görünüyor olması lazım.

 123. Hocam ben ticaret meslek lisesi mezunuyum 4 yıllık uluslararası ticaret ve lojistik tercih etmek istiyorum tm1 ile alıyor ve benim bölümüm bana bölüm içi tercihim içinde puan ilave edicekmi lys puanıma

 124. merhaba ben meslek lisesi mezunuyum ve okul puanı geldiğinde 433 bindeyim ayrıca meslek lisesi olduğumuz için de ek puan gelmiş ve beni 25 bine çekmiş ben tercih yapacağım zaman hangisini göz önünde bulunduracağım?

 125. 2016 Grafik tasarım mezunuyum ek puanla ygs5 sıralamam 170bin geldi 4 yıllık lisans yazabiliyormuyum yoksa ön lisanslı yazabiliyorum veya alt dallarından 4 yıllık yazabileceğim bölümler varmı şimdiden teşekkür ederi.

 126. Mrb hocam ben meslek lisesi çıkışlıyım alanım yiyecek ve içecek hizmetleri klavuza baktım bi bölüm dikkatimi çekti beslenme ve diyetetik bu bahsettiğim bölümde yitecek ve içecek hizmetlerinden alıyor fakat bnm alan dalım numarasıyla uyuşmuyor . Yakın dal olduğu için yerleşme bilir miyim ?????

 127. Hocam 2016 ve 2017 meslek lisesi ögrencilerine okul öncesi öğretmenliğini tercih verdiklerinde tesvik puanı veriliyor mu? Hocam ben 2012 meslek lisesi cocuk gelisimi mezunuyum TS1 327 puanla 134 bindeyim ek puanlı yerleştirmeyle 353 puanla 3864 bindeyim Hocam bu ek yerlestirmeli sıralama tum meslek liseleri arasında mı yoksa cocuk gelisim mezunları arasın da mı? Bir de okul oncesi gelme ihtimali nedir? Teşekküler

 128. Merhaba hocam 2015 çocuk gelişimi meslek lisesi mezunuyum ygs 4 ve 5 de ek puan geldi ve ts 1 de 226 binlerdeyim ek puanla 8000 sıralamam okul öncesi öğretmenliği için ek puanlı sıralamama göre mi tercih yapmayalım

 129. Hocam ben 30 mart 2012 den önce meslek lisesine kayıtlıydım kendi 4 yıllık alanım olan bölüm seçmek istiyorum tercih yaparken ek puan ve ek sıralamamaya bakıp bakmamamız hakkında ösym arayıp bu konular hakkında bilgi almamız mümkün müdür?

 130. hocam ben 2017 sağlık meslek mezunuyum ygs sınavında ekpuanla birlikte puanım 230 sıralamam da 101.435 4 yıllık hemşirelik sıralama ile tutuyor fakat siz diğer yorumlarda sadece 2 yıllık tercih edebilirsiniz demişsiniz kesin bi cevap alabilirmiyim ben tercih olarak 4 yıllıkları yazmayayımmmı?

  • Yazarsınız ancak ek puanlı sıralama ile değil. Normal yerleştirme puan yada sıralamanız ile. Çünkü oradaki ek puan 2015 ve öncesi mezunlar için hem 2 hem 4 yıllık tercihlerinde kullanılabilirken, 2016 ve 2017 mezunları sadece alanlarındaki 2 yıllıklar için kullanabilecekler.

 131. Merhaba hocam bende birşey sormak istiyordum,ben lisede kimya teknolojisi okudum ve mezun oldum ygs alanından kendi alanımda iş sağlığı ve güvenliği tercih etmek istiyorum ek puanlı başarı sırasına nereden ulaşabilirim,başarı sıramın yetip yetmediğini anlamak için bir de ben 2013 yılında liseden mezun oldum 4 yıllık bölümler içinde tercih yapabiliyorum dimi?

  • Bu yılkiler yerleştiğinde seneye bu yılkilerin puan ve başarı sıralarına bakılabilecek.Meslek lisesi mezunlarının ek puanlı 2 yıllık bölümlerine alınması ilk defa bu yıl olacak. Bu nedenle elimizde bununla ilgili veri yok. Neye bakabiliriz derseniz geçen yıl normal YGS puan-sıralaması ile yerleşenler az da olsa ölçüt olabilir.

 132. ek puanli yerlestirme puani ile istedigimiz bolume terxoh yapabiliyomuyuz ygs 5 de siralamam iyi sadece elektrnik mezunuyum o alana mi yapabiliyorym yoksa genel sekilde mi yapiyorum

 133. Hocam kusura bakmayın üstteki açıklamanızi okumamışım. 0,9 değil 0,12 imiş bu arada. Diploma puani×5×0,12 lik bir puan gelmesi gerekiyor yazdıginiza göre. Bu bilgi güncel değil mi hocam yeni birşeyler çıkartıyorlar ya sürekli ondan soruyorum

 134. Hocam 2015 acil tıp teknisyenliği mezunuyum puanım ek puan ile birlikte ygs-2 308 ek puanlı başarı sıralamam 9186 (yerleştirme puanım ek puan olmadan 283 başarı sıralamam 295152) sizce ilk ve acil yardım önlisans devlet üniversitelerine yerleşebilirmiyim , tahmini olarak hangi üniversite olabilir

 135. Hocam 2014 mezunuyum çocuk gelişimi tercih edicem sıralamam ygs5 14 binde yayımlanan 2017 kılavuzuna baktım 0.12 başarı sıralaması tek var 0.18 yok ben şimdi tercih edemicekmiym dört yıllık çocuk gelişimi lütfen yardımcı olun 0.12 başarı sıralamasında hep sıralamalar 258bin yazıyor lütfen bilgilendirin ek puanlı 14 binde sıralamam

 136. Kız Meslek Lisesi 2017 güzellik ve saç bakımı mezunuyum ek puanli siralama 396.709 binlerde benim bölümün iki yıllık o bölümde en düşük 400.0 0 0 binlerce alıyo ben tereddüt kaldım bana gelirmi yardimci olursaniz sevinirim

 137. Rehberlik hocam da kullanabilirsin diyo iyice kafam karıştı hocam aklım beynim durdu artık büyük ihtimalle ts den normal okul öncesi öğretmenliği tercih edicem o zaman 179 binle gelme olasılığı var mıdır kusura bakmayın sizi de rahatsız ediyorum

 138. Hocam merhaba. Ben sağlık meslek lisesinden bu sene mezun oldum. ygs 1 ve 2 de 150 barajını geçtim 180 barajını geçemedim. Diğerlerinden hepsinden 180 barajını geçtim. 4 yıllık hemşirelik okumak için üniversite tercihi yapabiliyor muyum yapabiliyorsam ek puanlı yoksa ek puansız alandaki puanın hangisini kullanmalıyım

 139. Ben 2016 kız meslek lisesinden çocuk gelişimi mezunuyum ek puan ygs4 ve ygs5 e gelmiş ygs5 te 4 yıllık çocuk gelişimini tercih edebilir miyim bide puanım 299 sıralamam 32 bin sıralamaya göre tercih edicem değil mi ?

  • Meslek lisesine 30 Mart 2012’den sonra başladıysanız ek puanlı olarak sadece alanınızdaki 2 yıllık programları tercih edebilirsiniz. Eğer bu tarihten önce başladıysanız alanınızdaki hem 2 hem 4 yıllıkları tercih edebilirsiniz. (2016 mezunu olduğunuza göre muhtemelen 2012 Eylül’ünde başladınız.)

 140. Hocam ben ek puansiz 360 binlerdeyim ek puanli 15 binlerdeyim ilahiyat istiyrum 4 yillik ek puanli siralamama gore mi yoksa ek puansi, siralamama gore mi tercih yapmaliyim cevap verirseniz sevinirim

  • 4 yıllık ilahiyat için TS-1 ile tercihte bulunacaksınız. Meslek lisesine 30 Mart 2012’den önce başladıysanız TS-1 ek puanlı tercihte bulunabileceksiniz. Eğer daha sonraki bir tarihte başladıysanız 4 yıllık için TS-1 ek puansız tercihte bulunacaksınız. Sadece 2 yıllık ilahiyat için YGS-4 ek puanlı tercihte bulunabilirsiniz.

 141. hocam ben 2016 imamhatip lisesi mezunuyum ek puanlı yerleştirme yazan yerde ygs 4 puanı hesaplanmış 59 bindeyim ilahiyat ts ye geçtiği için ts den hesaplanması gerekmiyormuydu anlamadım birde 4 yıllık ilahiyat tercihimde ek puanım geçerli olacakmı neye göre ilahiyat tercihi yapayım

  • İmam Hatip Lisesi’ne 30 Mart 2012’den önce başlamış olsaydınız hem YGS-4 hem TS-1 puanınıza ek puan gelecekti. Ancak siz bu tarihten sonra başladığınızdan alanınızdaki 4 yıllık için ek puan alamıyorsunuz. 4 yıllık ilahiyatı ek puansız TS-1 ile 2 yıllık ilahiyatı ek puanlı YGS-4 ile tercih etmiş olacaksınız.

 142. Merhaba hocam. Ben 2015 meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum. Ts1 siralamam 159 binlerde ek puanlı siralamam 5 binlerde ve ben okul öncesi öğretmenliği istiyorum hangi siralamama göre nasıl tercih yapmam lazım bilgilendirirseniz sevinirim

 143. Merhabalar. Ben 2015 meslek lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum. Bilgisayar Öğretmenliğini tercih yapmak istiyorum ama kafama takılan bir soru var. Sorum şu:
  Bilgisayar Öğretmenliği YGS-1 den MF-1’e alındı ve 240.000 barajı getirildi. Ben ek puansız 275.000 (ikiyüzyetmişbeşbin) deyim. Ek puanlı sıralamam da 2701 (ikibinyediyüzbir) de. Tercih ederken Ek puanlı sıralamamı dikkate almalıyım değil mi?

 144. sağlık meslek lisesi aneztezi 2017 mezuuyum ygs 2 ham puanım 209 başarı sıram 451733 okul puanı eklenince puanım 251 küsür başarı sıram 466860 oluyor ek puan eklenincede puanım 272küsür başarı sıram 31786 oluyor alanıma göre bölüm seçip aneztezi seçersem bi yere yerleşebilirmiyim aneztezilerde puanlar yuksek benim sormak istedigim sağlık meslek lisesi aneztezi bitirenler ön lisans anesteziyi seçince diger normal liseden gelen kişilerin önunemi geçiyor ek puan gelince başarı sıram neden bu kadar anormal yukselmiş bu işlerden anlayan biri yanıtlayabilirmi

  • benimde öyle oluyo yükselen ek puanın sadece sağlık meslekten mezun olanlar arasında olduğu için o kadar fark oluyor tercih içinde puanının denk gedliği sıralamaya bakıp tercih yapabliyormuşuz ayrıca öne geçme yok sıralamsı yüksek olan bölümü kazanıyor.

 145. merhaba ben meslek lisesi çıkışlıyım.Ben ek puanlı sıralamamla 2 yıllık mı yoksa 4 yıllık mı tercih yapabiliyorum.bir de tercih yaparken bölümümle alakalı yerlere ek puansız mı yoksa ek puanlı başarı sıralamasına bakıyorum…
  lütfen yardımcı olur musunuz?

  • Eğer meslek lisesine 30 Mart 2012 den önce başladıysanız hem 2 hem de 4 yıllıklar için ek puanlı tercih yapabilirsiniz. Bu tarihten sonra başladıysanız sadece alanınızdaki 2 yıllıklar için ek puanlı tercih yapabilirsiniz. 2 yıllıklar için geçen sene ek puanlı sıralama diye bir şey yoktu. Bence ek puanlı puanınızla geçen seneki YGS taban puanlarını karşılaştırın.

 146. merhaba hocam ben ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavız geciş yaptığımızda bir sonraki yıl okul puanımız düşmüyordu. Şimdi sınavsız geciş kalktı ek puan aldıgıız alanlarda yani kendi dallarımızda tercih yaptığımızda yine okul puanımız düşmeyecek mi yoksa düşecek mi şimdiden teşekkür ederim

 147. hocam ben kız meslek lisesi 2015 mezunuyum benim sonucumda ek yerleştirme puanım diğer puanıma göre daha iyi ama ben bu sıralamayla nasıl tercih yapacağımı bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz.yoksa ek yerleştirme puanı önemsiz mi?

  • Burada size verilen ek puanlı yerleştirme puanı 4 yıllık programlar için değil alanınızdaki 2 yıllık programlar için geçerli. Tabi meslek lisesine 30 mart 2012 den önce başladıysanız alanınızdaki 4 yıllıklar için de geçerli olur.

 148. hocam merhaba sağlık meskek lisesi 2017 att mezunuyum ek puanlı tercih yapmak istiyorum ama açıklanan klavuzda genel sıralama var genel başarı sıralamasına göremi tercih yapacağım ben

 149. Merhaba ben 2014 meslek lisesinden mezun oldum alanım çocuk gelişimi bu yıl ts1 puanıma ek puan eklendi ve ek puanlı sıralamam 4 binde puanım 350 ben bu ek puan sıralamasını baz alarak mı tercih yapacağım yoksa ek puanlı olan puanımın yani 350 puanın normal sıralamadaki karşılığını bulup ona göremi bölümümle ilgili tercih yapmam lazım

 150. Hocam meraba ben sağlık meslek lisesi att mezunuyum ygs1 ygs2 ve ygs6 ya ek puan eklenmiş görünüyor bu ek puanlı yerleştirme sonuçlarından hangi bölümler için yararlanabilirim

 151. Merhaba gecen sene mezun oldum cocuk gelişiminden ygs 5 ek puanlı sıralamam 102 binde kendi bölümümü sececegim ek puan 4 yıllıklar icin mi gecerli yoksa 2 yıllıklar icin mi gecerli ?

 152. Hocam merhabalar. Ben 2016 da meslek lisesi bilişim bölümünden mezun oldum. Sayısal öğrencisiydim.Gecen yıl ek puan kalkmıştı geri gelmiş.Bu sene mezuna kaldım. Şuan sonuç sayfamda ygs3 ygs4 ygs5 ve ygs6 puan türlerinde de ek puanlı sıralamam mevcut. Şimdi ben ygs6 ile öğrenci alan bir lisans programını tercih edebilir miyim ?

  • Hayır. Geri gelen ek puan alanınızdaki 2 yıllık programlar için geçerli. Ek puanlı lisans tercihi yapabilmeniz için meslek lisesine 30 Mart 2012’den önce başlamış olmanız gerekiyor. Aksi halde gelen puan sadece alanınızdaki ön lisans programları için geçerli.

 153. Hocam ben hemşirelik mezunuyum ham puan 190 okul puanlı 224 ek puanlı 242 ben ilk ve acil yardım 2yıllık bölüm istiyorum hangi puanla tercih edeceğim hemşireyim ama paremedik bölümüne ek puanlı girebiliyormuyum yani bide normal sıralama 650bin derkem ek puanlı sıralama 79bin diyor neden bukadar düşük

 154. Merhaba ben imamhatip mezunuyum ek puanla sıralamam 109 binde ama normal ygs 4 sıralamam 720 binde iki yıllık ilahiyat zaten yok sadece ek puan ilahiyatta mı geçerli ? Yoksa ygs4 bölümü için mi lütfen cevaplar mısınız

 155. Siz meslek lisesinde m.yardımcısı oldugunuz için daha iyi bilirsiniz.Aslında demek istedigim bize ek puan , ek sıralama geliyor ama kendi bölümümüzü seçerken sadece ek puana ve sıralamasına mı bakmalıyız.Belirleyici bir etken var mı bu meslek liseleri için çünkü her ek puanı sıralaması iyi olan kazanmıyor bi kontejan var .Neye göre bu ek puanı kullanmamız belirleniyor.Teşekkür ederim 🙂

  • Bu yıl ilk defa bu şekilde ek puanlı alacağından net bir şey söyleyemiyorum. Ancak ek puansız sıralama daha objektif bir değerlendirme yapmanızı sağlayabilir. Çünkü size verilen ek puan aynı alan mezunu diğer öğrencilere de verildi. Şu yazımı da incelemenizi tavsiye ederim.

   • teşekkürler hocam yazınızı okudum . ama o zaman bize verilen avantaj ne kullanamıyorsak zaten ek puansız ek sıralamasız tutmuyor ki tercih verelim biz meslek lisesi oldugumuz için ek puan ve sıralamayı dikkate alarak tercih yapacağımızı sanıyorduk.Ama hiçbir avantajımız yok süs diye koymuşlar oraya

 156. Hocam merhaba 2015 sağlık meslek mezunuyum ek puanla ygs 2 sıralamam 8binlerde ek puan sadece iki yıllık bölümler için mi geçerli yoksa 4 yıllık hemşirelik tercih yapabilir miyim bu sıralamaula?

 157. Hocam merhaba. Bu sene 3. Yılım ihl mezunuyum bana ek puan geliyor ilahiyati secersem. Bu sene de ts1 e alındı puanlar ama benim ygs4 u me eklendi ek puan ne yapmam gerekiyor hocam lys3-4e girdim ona eklenmedi. Ne yapabilirim hocam.

 158. hocam benim ygs 2 sıralamam 894.000 ek puanla 66.139 a kadar yükseldi puanımda 247 oldu intertnette şöyle bişey yazıyo ek puanlı sıralamaya değilde 247nin denk gediği sıralamaya bakın deniyor öyle mi yapıcaz öyleyse 600.000 oluyor sıralamam:(

 159. merhablar. ben ek puanlı olarak liseden mezun oldum. bölümüm artık ts1den alıyo ve sonuçlara baktığımda ts1 puanıma da meslek liselilere özel verilen ek puan eklenmiş. ben nasıl tercih yapıcam anlamadım yardımcı olur musunuz?

 160. İyi geceler bugün sonuçlar açıklandı, ygs2 ek puanlı yerleştirme sıralamam 60.000 ben bu sıralamayla ygs 2 hemşirelik tercihi yapabiliyormuyum ? Duyduğuma göre hemşirelik yazamıyorum 2 yıllık bölümler yazabiliyorum diye duydum sağlık meslek lisesi mezunu oldum aynı zamanda da bu sene bi açıklık getirirmisiniz ?

 161. Hocam 2014 sağlık meslek hemşirelik mezunuyum daha öncede yazmıştım size. Hemşireliklerin çoğu Lys ile alıyor ama MF-3 e ek puan gelmedi hocam neden öyle oldu acaba?

 162. MERABA HOCAM BEN MESLEK LİSESİ HALKLA İLİŞKİLER MEZUNUYUM EK PUAN KALKTIĞI İÇİN GEÇEN SENE 2 YILLIK BİR YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMINA YERLEŞTİM. BU SENE EK PUANLAR YENİDEN GELDİ. BEN VE BENİM GİBİ BİR SÜRÜ İNSAN VAR DGS KONUSUNDA BİR AVANTAJ OLACAK MI BİZE YADA BU SENE SINAVA GİRDİM BEN YARARLANACAK MIYIM YARARLANSAM BİLE GEÇEN SENEDEN SIRALAMAM DÜŞÜK. BENİM GİBİLERİN COK HAKKI YENDİ BUNUNLA İLGİLİ BİLGİNİZ VARMI

 163. Hocam benim merak ettiğim bir sey var. Lys sonuçları açıklandı. Ben imam hatip mezunuyum ve ygs 4 turunde ek puan aldım. Neden ts 1 türünde puan alamadım. Ygs 4 ek puanlı haliyle tercih yapabilir miyim?

 164. hocam ben 2014 yılında bilişim teknolojileri alanından mezun oldum.şimdi ben meslek lisesi mezunu olduğum için bana ek puan verildi.Verilen ek puanları sadece kendi alanımda mı kullanıyorum yoksa başka bölümlerde bu ek puan geçerli oluyor mu?

 165. hocam merhaba acil baklar mısınız bu okul puanından hariç ek puan ne zaman eklenecek bugun acıklanan sonuclara mı yoksa tercih yaptıgımız sırada mı eklenecek meslek lisesi mezunuyum

 166. 27.09.2012 tarihinde ticaRET lisesine kayıt oldum ilk senemde sınıf tekrarı yaptım sonraki sene sınıfı geçtim ve tercih yapıp meslek lisesine geçtim ek puan durumum nasıl olur hocam

 167. Hocam merhaba ben geçen yıl hemşirelik mezunuyum seneye kendi alanımda 4 yıllık hemşirelik seçmeyi düşünüyorum ek puan verilecek mı ? Şimdiden teşekkür ederim

 168. Hocam ben şimdi bilişim bölümü mezunuyum ygs puamından tercih yapıcam kendi alanında bilgisayar prog. tercih edicem ygs3 puanım 215 ygs1 160 , ek puan gelicek kendi bölümümü teecih ettiğim için fakat asıl olarak kendi bölümümü tercih etceğim için en yüksek puan türüylemi giricem yoksa bölümümüm bütün öğrencileri aldığı puan türüylemi alır kütfen yardımcı olun

 169. hocam merhaba ben 2013 yılı sağlık meslek lisesi mezunuyum daha önce hiç tercih yapmadım. 0.18 katsayılı ek puanım gelecek. bana mf3’ün iyi bir sıralama gelmesi lazım ancak ek puansız pek mümkün değil. lys’ye yani dolayısıyla mf3’e ek puan verilmiyor diyorlar doğruluk payı nedir?

 170. hocam bende kız meslek mezunuyum çocuk gelişimi tercihi yapcam geçen sene sıralamam ek puanla yerşelebilecğim bi sıralamda geldi ama tercih yapmadım bu sene sıralamam geçen seneye nadiren yakın olur mu acaba

 171. Hocam iyi günler ben 2013 çocuk gelişimi bölümü mezunuyum yani 2012 yılından önce kayıt yaptırdım ek puanım lisans a da 0.18 mi gelecek sadece ön lisans tercihinde mi gelecek

 172. hocam ben bu sene liseden mezun oldum bölümüm elektrik ygs 1 146 eger elektirk bölümüne gidersem okul kaç puan diploma notum 70 yani 2 yıllık tercih edebilirmiyim.

 173. hocam kızım sağlık meslek lisesi 3. sınıf öğrencisi.bu sene son sınıfı okuyup 2018 de hemşire yardımcısı olarak mezun olup üniversite sınavlarına girecek.üniversitede 4 yıllık hemşirelik bölümünü tercih etmek istiyor.mantıklı olanı bumu?ek puan alacak mı? ilk sınavla öğrenci alan üniversiteler varmı?bize bir yol gösterebilir misiniz?nasıl yapalım?yol gösterecek kimsemiz yok.yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler

  • Tabi ki mantıklı olan kendi bölümünde lisans okumak. Ekstra puan verilmiyor. Diploma notuX5X0,12 kadar ek puan alacak. Yani onu diğer adaylara göre avantajlı kılacak olan sınav puanının yanı sıra diploma notunun yüksek olması. YGS-2 ile alan programlarda var.

 174. hocam merhaba ben meslek lisesi 2017 mezunuyum ben 2 yıllık tercih yapmak istiyorum grafik tasarımı çıkışlıyım başka bölüme geçiş yapabilirmiyim ? benim ygs puanıma okul puanıma nasıl etki eder ? tercih nasıl yapabilirim ?

 175. hocam merhaba ben meslek lisesi mezunuyum kendi alanımda ön lisans tercih yapcagım zaman kat sayı 0,18 ile hesaplancak peki 150 barajını geçtigim ygs türünden başka bölümlere tercih yapabilirmym ve ygs ile alan lisans bölümlerinede tercih hakkım olurmu 0.12 kat sayı ile hesaplanır gelirse bile degilmi ve bi soru daha hocam ben kendi alanımda 0,18 tercih yaparken aynı tercihlerde başka ön lisans bölümlerini yani 0,12 yerilen kat ssayı ile aynı tercih formunda yapıcam demi bi karışıklık olmucak

  • Eğer meslek lisesine 30 Mart 2012 tarihinden kayıt olduysanız alanınızdaki 2 ve 4 yıllıklar için diploma notunuzX5X0,18 kadar ek puan alırsınız. Eğer bu tarihten sonra kayıt olduysanız alanınızdaki 2 yıllıklar için diploma notunuzX5X0,18 diğer tüm tercihleriniz için diploma notunuzX5X0,12 kadar ek puan alırsınız. Meslek lisesi mezunu değilseniz (düz lise, genel lise yada anadolu lisesi) tüm tercihleriniz için diploma notunuzX5X0,12 kadar ek puan alırsınız.

 176. Hocam iyi günler ben bu sene att bölümünden mezun oldum. Kendi bölümümden olan ilk ve acil yardım programını seçeceğim 2 yıllık ygs puanım 163. Benim puanım 0,12 ile mi yoksa 0,18 ile mi çarpılacak teşekkürler

 177. Merhaba benim ygs ham puanim 170 ticarer meslek lisesi 2014 mezunuyum muhasebe okudum. Benim sivil havacilik icin klavuzda ek puan alicagim yziyor dogrumu ? Bide ben hesapladim sizin yaptiginiz sekilde 240 cikiyor bu puanlami ben tercij yapicam ? O bolumu secerswm herhangi bi okulda?

 178. Hocam selam ben adalet meslek lisesi okuyorum bu sene son senem YGS gircem 2 senelik adalet meslek yüksek okulu için ek puan hiç gelmezmi 40 puan felan hiçmi gelemez. İyi günler teşekkür ederim 🙂

 179. Hocam ben 2014 sağlık meslek hemşirelik çıkışlıyım. Bu yıl hemşirelik mf3 puan türüne geçecekmiş ek puan verir mi mf3 te de? Geçen yılın kılavuzunu inceledim mf3 puan türüne ek puan vermemiş

 180. Hocam
  Şimdi Ben Meslek Lisesinde Bilişim Teknolojileri okuyorum YGS ve LYS ye girdiğimde Kendi Bilişim Teknolojileri Dışında Başka Bir Bölüme Tercih verirsem Ek Puandan Yararlanabilir miyim ??

 181. Hocam osymyi 2 kez aradim yanit alamadim klavuzda ek puanlar icin cocuk gelisimi bolumu ygs 5 yaziyor ama tm3 ten alan uniler var o universiteleri sectigimde ek puan gelmiycekmi birde ek puan alinca siralamayi etkiliyormu tercih yaparken ek puanli haline goremi karsilastirmak lazim universitelerin puanlarini tesekkurler

 182. hocam merhaba. 2015 meslek lisesi mezunuyum, aynı yıl ygs-1 ile 2 yıllık bölüm içi kazandım fakat bazı sebeplerden ötürü bitiremedim. bu sene tekrar ygs’ye girip puanımı yükselttim fakat ek puan alacak mıyım, alacaksam bölüm içi ne kadar gelecek bir türlü aklım ermedi. teşekkürler şimdiden.

 183. hocam ilahiyat ygs4 teydi ya ts1 geçti şimdi biz tercih yaptığımızda geçen senenin sıralamasına ve taban puanına bakıyoruz ama şimdi ygs sıralamasıyla lys sıralaması aynı değil neye göre yapacaz? teşekkürler

 184. hocam busene ben tercih yapacam 2 yıllık biyo medikal cihaz teknolojisi bölümü vede onu okuyacam hocam sorum şu ben gittiğim üniversitede ygs ve lys çalışacam 4 yıllık bir bölüm getirdiğim zaman 2 yıllık biyo medikal cihaz teknolojisi bırkacam hocam lisede okuduğum okul [obp]puan verirmi yoksa tercih yaptığım için yarıya mı düşer puanım ne,nasıl olur hocam….

 185. Hocam kolay gelsin bi sorum olacaktı her taraf farklı bi yorum yapıyo kllavuzdada göremedim ben hocam düşük puan aldım 2 yıllık tercih yapacam şimdi terxih yaparken sıralamaya göremeyi yapmalıyım puana göremi teşekkürler

 186. Hocam ben 2015 İmamhatip mezunuyum bizim bölümler ts1 geçti ama daha bu yıl geçtiği için sıralama ve puan hakkın da hiç bir bilgimiz yok bu konu da yardımcı olabilir misiniz? Okul puanının(0.12) yanında (0.06) ek puanı da alabilecek miyim
  Ek puanlar verilecek diye ösym nin klavuzunda yazıyor ama ts1 e verilir mi kesin bir de size sormak istedim.

 187. Hocam, ben sağlık meslek lisesi Hemşirelik bölümünden 2016 yılında mezun oldum. 2016 yılında hemşirelik bölümlerine ek puan verilmedi. Geçen sene tercih yapmadım. Bu sene yaparsam ek puan alır mıyım? Ayrıca LYS MF3 hemşirelik tercihlerine ek puan alır mıyım?

   • Hocam merhaba, ben şimdi halkla ilişkiler 2015 mevzunuyum bu sene lys girdim ve tahminimce izmir’de ki halkla ilişkiler veya başka bir bölüm tutmuyor 103’bin de kalıyorum. Ek puan geldiğin de puanım yükselirmi, ve bu ek puanı ne zaman görebileceğiz sonuçlar geldiği zaman mı yoksa tercih zamanında mı ? şimdiden teşekkürler hocam.

 188. hocam iyi günler

  ben ygs 1 270 puan ygs 2 267 puan aldım lys sınavı pek ıyı geçmedı ancak mf-4 ham puan 200 olcagını tahmın edıyorum hocam ben 2010 endüstri elektrik bölumu kayıtlı 2014 de bolumu bıtırdım 2 yıllık myo okudum bu yıl tekrar denedım sansımı dedıgım gıbı mf-4 200 puan ham aldıgım zaman hocam kendı bölumlerımı 4 yıllıkları seçtıdıgımde 0.12 ilemı çarpılıyor 0.18 ilemı çarpılıyor örnegın elektrık muh sectıgım zaman dıb notum 72 0.18 le çarpılırsa 60 puan gıbı bır puan gelıyor ama 12 ıle çarparsa 240 oluyor birde alan sectıgımde mtok mu oluyor yoksa normal elektrık muhendıslıgıde oluyormu tesekurler

 189. Hocam merhaba,ben 2016 saglik meslek lisesi hemsirelik mezunuyum bu sene sinava hazirlandim ygs 2 siralamam 120 bin simdi ben 4 yillik ygsden hemsirelik bolumu secersem ek puan gelicekmi bana

 190. hocam merhaba 2012 sağlık meslek lisesi hemşirelik mezunuyum . bu yıl ygs girdim 2 yıllık acil ve ilk yardım bölümü yazmayı düşünüyorum ek puan alırmıyım ? şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum..

 191. Ygs6 ham puanım 191.350 bu yıl ticaret meslek lisesi mezunuyum mezuniyet notum 65 yerleştirme puanım sanırım 229 – 230 civarı oluyor sanırım eğer ygs6 puanımla 4 yıllık kendi bölümümle ilgili bir yer tercih edersem ek puan alabilirmiyim

 192. Hocam arkadaşımız sormuş ama ben yine sormak istiyorum sağlık lisesi mezunuyum acil tıp teknisyeni olarak bitirdim ek puan hesaplıyorum bunlara okul ortalaması da katılmıyo dimi direk mesela o verdiğiniz formülle 70.2 geliyo ek puanım ona okul ortalaması katılmıyo dimi ? Bide üniversite puanları düşücek diyorlar sizin fikriniz nedir

 193. HOCAM ŞİMDİ 2 YILLIK İÇİN PUANA GÖRE TERCİH YAPIYORUZ BEN YGS 159,93666 ALDLIM OKUL PUANIYLA 192.99666 OLUYO İSTEDİĞİM BÖLÜM 2016 YILINDA SİNOP 187,82312 ALIM YAPMIŞ ZONGULDAK 193,88423 ALIM YAPTI İKİSİNİN GELME ŞANSI NEDİR

 194. ben meslek lisesi inşaat teknolojisi öğrencisiyim mezuniyet puanım 93,18 peyzaj mimarlığı istiyorum 4 yıllık.. mf4 ten ham puan 164 olursa yerleştirme puanım kaç olur ve peyzaj mimarlığını seçtiğim için puan kırılırmı ? ayrıca okul birincisiyim ek puan gelirmi?.biraz uzun oldu kusura bakmayın ama merak ediyorum nasıl olur diye ..

 195. ACİL… Arkadaşlar ben şimdi ünv kayıt oldum ama ygs girdim baraj gecemedim direk geçiş yaptım yani ünv kayıt sildirdim üstünden 1 sene civarı geçti şimdi ygs 4 159 aldım puan tammı gelecek ama ben meslek lise mezunuyum şimdi diploma notum 56.05 bana okul puanı tammı gelecek yarısımı ve katsayı 0.12 mi 0.8 mi olacak şöylede bi yazı var 30/03/2012 tarihinden sonra meslek liselerine kayıt yaptıran adayların ek puan hakkı kaldırılmıştır. Bu tarihten sonra meslek liselerine kayıt yaptıran adaylar sadece 0,12 lik normal katsayılı bölümden puan alacaklardır. böyle bi yazı okudum

 196. 2015 sağlık meslek lisesi hemşirelik mezunuyum diploma puanım 70 4 yıllık hemşirelik istiyorum ek puanım düz liseliler gibi diploma üzerinden mi olur yoksa kendi alanımı seçtiğim için ekstra puan gelir mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim

 197. Merhaba. Ben hasta ve yaşlı bakım bölümü mezunuyum ve ek puan gelecekler arasından ilk ve acil yardım tercih etmek istiyorum. Ek puanım 80. Sıralamayı ne kadar ekleyeceği hakkında bilginiz var mı? Ayrıca tercih yaparken de ek puan başarı sırasına göre mi yoksa ek puana göre mi yapıyoruz?

 198. Hocam merhaba ben plastik kalıp mezunu oldum2017 bu sene ygs den 180 barajını geçemedim sadece ygs3-ygs4 den 150 barajını geçtim okul puanı hangisine eklenicek ve tercihte ne yapmalıyım ?

 199. Acikogretim saglik meslek lisesinde hasta ve yasli bakimi bolumunde okuyorum ek puan almam icin yine bu bolumumu tercih etmem gerekiyor yoksa diger saglik bolumlerindede ek puan alabiliyormuyum

  • Aşağıdaki bölümler için ek puan alabilirsiniz.
   Ameliyathane Hizmetleri
   Diyaliz
   Elektronörofizyoloji
   Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
   Evde Hasta Bakımı
   Fizyoterapi
   ilk ve Acil Yardım
   iş ve Uğraşı Terapisi
   Sağlık Kurumları işletmeciliği
   Sağlık Turizmi işletmeciliği
   Sosyal Hizmetler
   Yaşlı Bakımı

 200. Hocam öncelikle merhaba.Ben iki yıllık okumak istiyorum.Mesela diploma notum 70 Ygs 1 den 200 aldım bu 63 puan direk 200 puan a eklenecekmi.Bi soru daha sorayım ünivertiteyi iki yıllık okumak için ygs yeterlimi yoksa lys ye de girmek gerekiyormu

 201. hocam ben zihinsel engelli m ögretmenligi istiyorum ve 4 yıllık siz bana diploma puanı*5*.0.18 yazmıssınız.Ben dört yıllık istiyorum hesapladım 71.469 bide ben lys den ts 1 den yazacam

 202. hocam merhaba ben lojistik bölümünden mezun olacağım bu sene okuldaki öğretmenimiz sadece ygs den lojistik bölümünü tercih edersen ek puan vereceklerini eğer lysden lojistik tercihi yaparsak lojistik meslek puanı vermeyeceklerini söylediler böyle bir durum var mı ? kısacası ygsye lojistik ek puanı veriliyormuş lys den verilmiyormuş öyle dediler bilgilendirirseniz sevinirim

 203. hocam ben 2015 kız meslek ve teknik lisesi mezunuyum.Diploma puanım 79.41.Ben Özel eğitim ögretmenlıgi istiyorum bu bölüme eklenır mi?
  bide hocam hem ek puan hemde okul puanı eklenecek degil mi onun hesapını nasıl yaparım?

 204. hocam merhaba,size sorum meslek liselilerin sinavsiz gecis hakki kaldirildi ve myonun kontejanlari %100 ygs ile alinacak sizce bu universitelerin puan dusmesini mi yoksa yukselmesini mi saglar?

 205. selamlar sevgiler meslek lisesi kimya teknolojisi okuyan öğrencimize lisans düzeyinde hangi bölümlerden ek puan gelir ? birde kimya öğretmenliği için ek puan veriliyormu meslek lisesi kimya öğrencilerine ?

  • Meslek lisesine 2012 sonrasında başlayanlara alanları ile ilgili programlarda ekstra puan gelmiyor. Genel puan hesabı diploma notu*5*0,12 şeklindeki puan gelir. Sınavsız geçiş kalktığından alanındaki ön lisans programlarına diploma notu*5*0,18 şeklindeki puan gelir.

 206. Hocam merhabalar, 2016 acil tıp teknisyenliği mezunuyum ön lisanstaki kendi bölümümü tercih ederken ek puandan yararlanabilecek miyim? Şimdiden çok teşekkürler 🙂

 207. Hocam. 2. Sorum var1.sorum ben geçen sene mezunuyum bana önlisans bölümlerine ek puanvar mı 2. Si geçensene direk geçiş kullanan arkafaşıma ek puan mı gelcek önlisans bölümü ek puan

 208. Halen Sağlık meslek lisesi 9. sınıf öğrencisi tahmini diploma notu 65 olacak şekilde gelirse 2 yıllıklarda ek puan kaç olur ayrıca 4 yıllıklarda ek puan kaç olur. Birde kendi bölümünü seçerse ek puan kaç, başka bölüm seçerse ek puan kaç olur acaba

 209. Hocam merhaba, ben 2016da meslek lisesinden mezun oldum ve 2 yıllık geçiş hakkımla bir üniversiteye kayıt oldum ama sevmediğim bir bölüm olduğu için kaydını sildirdim. Bu yıl ygsye girdim, diploma puanım 64, bu yıl ek puanım eklenirmi?
  bana YGS puanımla tercih yapmadıgım için eklenir bu yıl dediler

 210. hocam 2 senelik kendi alanimizda bolum sectigimizde bize ek puan geldiginde siralamamiz baya iyi oluyor sorum suydu size :duz liselilerin puani yuksek olursa fakat bizim siralamamiz daha iyi olursa o mu kazanir universiteyi ben mi?

 211. Hocam ben 2 hafta sonra tekniki lise mezunu olacağım, lysde dilden gireceğimem(kendi alanım olmayan bir bölüm) ek puan olarak diploma notum 0,12 ile mi çarpılacak yoksa 0,6 mı?

 212. hocam 2012 de kayıt yaptım meslek liseliyim çocuk gelsm bolum ek puanım gelcek 4 yıllık cocuk gelişimi yada özel egitim ogretmenliği gelir mi ek puanlı sıralamayla gecen yıl 55 bindi ek puanlı sıralama bu yılda aynısı olursa 4 yıllık yerlesebilir miyim 1 yıl sınıf tekrarım olduu 🙁 gecen yılda tercih yapamadım gelmedi biyer

 213. slm hocam ben lys sınavını gectim simdi lys 3 ve 4 sınavlarına gircem yalnız rahatsızlandıgım için stajı aksatım puanım çok düstü annem okula görüstü seneye tekrar staja gitmem gerekiyor lys 3 ve 4 kayıtımı yaptırdım paraları yatırdım simdi benim ne yapmam lazım hocam lütfen yardımcı olurmusunuz mesala sınavlara girip kazanırsam liseden mezun olamazsam ne yapmam lazım çok tşk ederim hocam

 214. Hocam ben meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum bu sene okul öncesi öğretmenliği de dahil olmak üzere birçok öğretmenlik bölümü ilk defa LYS de TS den alım yapacak ben alanimda YGS den sadece çocuk gelişimi ve okul öncesini tercih ederken ek puan alabiliyordum şimdi LYS de okul öncesini tercih ettiğimde ek puan alabilicek miyim

 215. sevgili hocam kızım kimya teknolojileri bölümünde okuyor lisede kimya teknolojileri lisans düzeyinde ek puan alabileceği alan bölümü varmı acaba 2 yıllıkalrda anladığım kadarıyla var kendi bölümünde 4 yıllık için durum nedir acaba

 216. Merhaba ben şimdi 4 senelik bilgisayar mühendisliğini kazanmayı düşünüyorum meslek lisesi bilişim ve teknolojileri alanında okuyorum 11. sınıfım bazı kaynaklarda 2 seneliklere tek ek puan verileceğini söylüyor ben 4 senelik bilgisayar mühendisliği için ek puan alabilecekmiyim ?

 217. hocam ilk sorum hangi okulda ogretmenlik yapiyorsunuz?diger sorum ise ben tercihlerimi ek puandaki basari siralamasini dikkate alarak yapabilir miyim cunku puanim degil ek puanli basari siram yetiyor

 218. merhaba ben 2016 imam hatip mezunuyum ama yök ek puanın 2012 mart girişlilere verildiğini söylemiş. geçen yılda 2015 mezunları ek puan almıştı biz yine alamamıştık. bu çok büyük adaletsizlik deği mi.. 2016 mezunları napacakkk

 219. hocam nolur cevapliyin bazi sitelerde tercihinizi yaparken ek puani ciddiye almayin ona gore secilmiyorsunuz diyor ek puan bana verilmis neden ben onu kullnamayim ki ?nolur aciklayin 🙁

 220. Hocam merhabalar meslek lisesi 2015 mezunuyum 2016 yılında da ek puan verileceği söylendi ve ek puan verildi ama tercihe yakın bize verilen ek puanlarla tercih yapılamayacağı söylendi birçok öğrenci mağdur oldu.
  Bu sene tekrar böyle bir şey yaşanır mı ? Cevap için şimdiden teşekkürler.

  • Meslek lisesine 30 Mart 2012’den önce başlamış olanlara alanları ile ilgili 4 yıllıklarda ek puan verilmeye devam ediliyor. Bu tarihten sonra başlamış olanlara 4 yıllıklar için 0,12 katsayılı, alanları ile ilgili 2 yıllıklar için 0,18 katsayılı ek puan verilir.

 221. hocam ben 2016 meslek lisesi cikisliyim merak ettigim bizim ek puanli puanlarimiz normal puan turu olarak algilancak degil mi ? ek puanli diye digerinin ek puansiz ama benden puani dusuk olsa bile ben alinirim degil mi?ek puan derken su 2 yillik kendi bolumunu secerken gelen puani kastediyorum.umarim anlatabilmisimdir.

 222. Merhaba. Ben yazınızdan geri gelen ek puanın sadece 2 yıllık programlara verileceğini anladım fakat yorumlarda 4 yıllık bölümlere de verilecek gibi bir anlam çıkardım. Şimdi bu geri gelen ek puan bu sene mezun olacak adayların tercih edeceği 2 yıllık bölümlere mi verilecek 4 yıllık bölümlere mi? Bilgilendirirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.

 223. Hocam merhaba ben 2015 makine mezunuyum 2015 yılında sınavsız geçiş hakkımı kullanarak 2 yıllık tekrar makine bölümüne yerleştim fakat bitiremedim bu yıl ygs ye tekrar girdim ve istediğim bölüm ygs 6 dan benim sınavsız geçiş le yerleşebileceğim bi bölüm ygs 6 187 ek puan gelir mi cevap verirseniz çok sevinirim

 224. hocam yök’ün sitesini biliyorsunuzdur orda universitelere en son alinmis kisilerin profilleri oluyor .benim kafama takilan sey su ordaki en son alinan puan en dusuk puanli olan ogrencinin puani mi yani ordaki puan tavan puani mi belirliyor?

 225. Hocam merhabalar ben 2015 meslek lisesi mezunuyum alanım bilişim teknolojileri benim soum geçen sene ygs ek puan geldi bu sene tekrar hazırlanıyorum ygs bilgisayar ögtemnliginde gelmişti bu sene lys bilgisayar mühendisliği için ek puan gelirmi bana teşekkürler