Sınavsız Geçiş Sıkça Sorulan Sorular

Sponsorlu bağlantılar

1. Sınavsız geçiş ve YGS sınavı için ayrı ayrı ücret mi yatırılıyor? 

Hayır. Eğer Meslek lisesi mezunu iseniz ve sadece sınavsız geçiş tercihinde bulunacaksanız 15 TL yatıracaksınız.
Meslek lisesi mezunu iseniz alan dışı 2 yada 4 yıllıklar için YGS sınavına girmelisiniz. Bu durumda 50 TL sınav ücreti yatıracaksınız. Aynı zamanda sınavsız geçiş hakkınızda olacaktır. (15 TL yatırmanıza gerek yoktur.)

2. Sınavsız geçiş kaldırılmış veya kaldırılacakmış doğru mu?

CEVAP: Sınavsız geçişin kaldırıldığı söylentisi yıllardır var ama bu doğru değil. Sınavsız geçiş kaldırılmadı. Hatta 4+4+4 olarak bilinen yasada da var bu hak.Fakat özellikle üniversiteler sınavsız geçişe karşı durumdalar. Eğitim kalitesinin düşürüldüğü fikri zaman zaman açıklanıyor. Fakat mevcut durumda sınavsız geçiş kaldırılmadı.

3. Sınavsız geçişe ne zaman başvuru yapabilirim?

CEVAP: Sınavsız geçiş başvuruları YGS başvuruları ile aynı tarihlerde yapılmaktadır. Bu yıl 5-19 Ocak 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.

4. Sınavsız geçişe nasıl başvuru yapabilirim?

CEVAP: Sınavsız geçiş başvurusu yapmak isteyenler başvuru formu üzerindeki tüm bilgileri doldurarak “Sınavsız geçiş hakkım var. Sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum” seçeneğini işaretleyecekler ve ÖSYM başvuru merkezine formla birlikte gideceklerdir. Aday İşlemleri Sisteminde kayıtları güncelse kendileri de başvurularını yapabilirler. Sınavsız geçiş ücreti olan 15 TL daha sonra yatırılacaktır. (20 Ocak 2015 son tarih zamanında ücret yatırılmazsa başvuru yapılmış sayılmayacaktır.)

5. Sınavsız geçiş için başvurumu yaptım şimdi ne olacak? Tercihimi ne zaman yapacağım?

CEVAP: Sınavsız geçiş için başvurduktan sonra aday Temmuz ayında LYS sınav sonuçlarının açıklanması sonrasında başlayacak Üniversite Tercih dönemini bekleyecektir. Sınavsız geçişe başvuran aday  ÖSYM Tercih Klavuzunda yer alan ve kendisine sınavsız geçiş hakkı verilen bölümleri tercih ettiği anda sınavsız geçişe başvurmuş sayılacaktır. Özetle tercih sürecinde meslek liseli olmayan adaylarla aynı prosedürü takip edecektir.

6. Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

CEVAP: Sınavsız geçiş başvuru sonuçları diğer yerleştirme sonuçları ile birlikte açıklanacaktır.

7. Çok eski yıllarda Meslek Lisesi mezunuyum. Halen sınavsız geçiş hakkım var mı?

CEVAP: Yerleştirme öncelikleri göz önünde bulundurularak var . Ama yerleştirme önceliklerinden de anlaşılacağı üzere öncelik yeni mezunlardadır.

8. Daha önce sınavsız geçişle bir yere yerleştim, sınavsız geçişe yeniden başvuru yapabilir miyim?

CEVAP: ÖSYM klavuzunda bu konuda bir engel yok. Başvuru yapabilirsiniz, fakat yukarıda da belirtildiği gibi öncelik yeni mezunlardadır. Aday yerleştirme olasılığı konusunda bir fikir edinmek istiyorsa istediği bölümün bir önceki yılki sonuçlarını incelemeli ve yerleştirme önceliklerinde hangi yıl mezunlarının yerleştiğine bakmalıdır.

9. Meslek Lisesi mezunuyum, YGS sınavına da girdim ve iyi veya kötü bir puan geldi. ÖSYM beni sınavsız geçişle mi yoksa puanla mı yerleştirecek?

CEVAP: Meslek Liseli olmayan bir öğrenci meslek liselilerin sınavsız yerleştikleri ve kontenjanı 10 olan bir bölüme başvuran  11. öğrenci olsun; bu öğrenci diğer 10 öğrenciden daha fazla YGS puanı bile alsa diğer 10 öğrenci sınavsız geçiş haklarından dolayı önceliklidir. Dolayısıyla sınavsız geçilen bölümlerde YGS puan üstünlüğü ilgili meslek lisesi mezunu olmayanlar arasında geçerlidir.

10. Başvuru yaparken sadece YGS sınavına girmek istiyorum diye işaretledim. Sınavda iyi bir puan alamazsam sınavsız geçişten faydalanabilir miyim?

CEVAP: Evet ister YGS puanınızla, isterseniz Sınavsız geçişle  tercihte bulunabilirsiniz.

11. Sınavsız geçişle açıköğretim okuyabilir miyim?

CEVAP: Evet okuyabilirsiniz. Meslek liselerinin ilgili alan mezunları eğer sınavsız geçiş programları arasında açıköğretim programları varsa açıköğretim programlarına tercihte bulunabilirler.

12. Çok eski yıllarda meslek lisesinden mezun oldum.Ben başvurumu nasıl yapabilirim?

CEVAP: Diğer adaylar gibi başvurunuzu yapacaksınız… Bu yıl 5-19 Ocak 2015 tarihlerinde başvurunuzu yapıp Temmuz’da da tercih yapacaksınız.

13. Yerleşme şansım var mı?

CEVAP: Yerleşme şansınızın olması tamamen istediğiniz bölümle alakalıdır. Bazı bölümlerde sınavsız geçişle başvuran aday sayısı kontenjanlardan az olduğu için meslek liseli olmayanlar puanla bile alınmaktayken bazı bölümlerde son yıl mezun olan meslek liseliler veya ilgili METEB dışında kimseye yerleşme şansı kalmamaktadır. Bu bölümle alakalı bir durumdur.

14. Düz lise mezunuyum şansım nedir?

CEVAP: Meslek liselilerin sınavsız geçişle başvuru yapabilecekleri bölümlerde öncelik meslek liseli öğrencinindir. Düz lise öğrencisi sınavdan tam puan alsa bile öncelik mesleki veya teknik ortaöğretim kurumu mezunu olan öğrencidedir. Bölümü tercih eden tüm meslek liseliler önceliklerine göre yerleştikten sonra halen kontenjan boş ise bu durumda genel, anadolu veya fen lisesi mezunları puan üstünlüğüne göre yerleştirilirler.

15. Sınavsız geçişle yerleşilen bölümlere YGS puanıyla yerleşen öğrenciler de var. Bu meslek liseleri için nasıl bir durumdur?

Her zaman öncelik sınavsız geçiş hakkı olan adaylardadır. Eğer kontenjan sınavsız geçiş hakkı olan adaylarla dolmazsa YGS puanıyla öğrenci alımı başlar. Yani meslek lisesi mezunu adaylar için herhangi bir olumsuzluk söz konusu değildir.

16. Sınavsız geçişi diploma notumuza göre mi yapıyoruz?

Hayır. Sınavsız geçişi OBP, yani Ortaöğretim Başarı Puanıyla yapıyorsunuz. OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) Hesaplanması şu şekildedir: Diploma notunuzu 5 ile çarpın. çıkan sonuç OBP’nizdir.

OBP=Diploma Notu X 5

17.Bir bölümün YGS puanıyla mı öğrenci aldığını yoksa sınavsız geçişle mi öğrenci aldığını nasıl anlarız?

Kılavuzda yerleştirme öncelikleri sütununda çeşitli harfler ve sayılar varsa bunun anlamı; bu bölüm sınavsız geçişle öğrenci almıştır. Dolayısıyla bu bölümü YGS puanıyla tercih etmeyi düşünen bir aday son derece dezavantajlı durumdadır.

Kılavuzda yerleştirme öncelikleri sütununda sadece ——- işareti varsa bunun anlamı; bu bölüm sınavsız geçişle öğrenci almış fakat kontenjan dolmadığı için YGS puanıyla öğrenci almaya başlamıştır. Dolayısıyla YGS puanıyla tercih edilebilir.

18.Yerleştirme öncelikleri sütunundaki sayılar ve harfler ne anlama geliyor?

Meslek Liselerinin Tür Grup kodlarına baktığımızda;

1 (bir)  değeri, çok eski yıllarda karşılığı enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesini ifade etmektedir.

2 (iki) değeri, meslek lisesi mezunu,

3 (üç) değeri, teknik lise veya anadolu meslek lisesi,

4 (dört) değeri, Anadolu Teknik Lisesi’ni ifade etmektedir.

Aşağıdaki resimde Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Meslek Yüksekokulu, Elektrik ve Elektrik 2.öğretim bölümlerine ait 2014 yılı yerleştirme değerleri yer almaktadır.

yerlestirme onceligi

 

Üst satırdaki değerlere baktığımızda;

İlk sırada yer alan 14 değeri: Yerleşen son adayın mezuniyet yılının son 2 hanesini yani 2014 mezunu olduğunu,
3 değeri: Okul tür grubunu (3-Teknik Lise veya Anadolu Meslek Lisesi mezunu olduğunu)
D harfi: Programa METEB Dışından yani Kocaeli Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi Dışından öğrenci alındığını (örneğin Bileceik, Bursa vb. olabilir)
96 sayısı: Son yerleşen adayın, doğum tarihinin son 2 hanesini göstermektedir. (Burada yer alan aday 1996 doğumlu imiş.)
Min.Puan: 321.50 Son yerleşen sınavsız geçiş öğrencisinin OBP puanıdır. Yani 321.50/5=64,3 diploma notu ile yerleşmiştir.

19. Sınavsız geçiş tercihlerini ne zaman yapacağım?

Sınavsız geçiş tercihlerini tıpkı sınava giren adaylar gibi aynı tercih döneminde yapacaksınız. Ayrı bir sınavsız geçiş tercih sistemi ve tarihi yok. Tercih listesi tektir ve isteyen puanlı tercihlerini, isteyen de hem puanlı, hem de sınavsız geçiş tercihlerini belirtir.

20. Hangi bölümlere sınavsız olarak yerleşebilirim?

Tablo 3C’de hangi alan mezunlarının hangi alanlara sınavsız olarak yerleşebileceği belirtilmiştir. Kılavuzdan kontrol ediniz. Bakınız.

21.Sınavsız geçiş hakkı olduğu halde açıkta kalanlar var. Bu nasıl oluyor?

Sınavsız geçiş hakkınızın olması mutlaka yerleştirileceğiniz anlamına gelmez. Sonuçta yerleştirmelerde de kendi içinizde öncelikler olacak. Bunlar sırasıyla mezuniyet yılı, okul türü METEB içi-dışı, OBP puanı ve doğum yılı’dır.

22.Bu yıl sınavsız geçişle yerleşsem seneye puanla tercih yapacak olsam okul puanımda herhangi bir düşme olur mu?

Hayır okul puanınızda düşme olmaz.

23.Düz Lise mezunuyum sınavsız geçiş yapabilir miyim?

CEVAP: Hayır. Sınavsız geçiş sadece Meslek Liselerinin ilgili alanından mezun olanlara sağlanan bir haktır.

Burada yer alan bilgilerin doğruluğu kesin olmayabilir. Bu sayfada yada sitede okuduğunuz bilgileri mutlaka sınav kılavuz kitapçığı ile karşılaştırınız. Resmi kayıtlarda yer alan bilgiler doğrudur.

1.584 Yorum Yapılmış.

 1. Gökhan diyor ki:

  Hocam ben meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim ygs ye girdim ama sınavsız geçiş yapmak istiyorum sınavsız geçiş kalktı haberleri görüyorum bu durumhakkında bilgi verir misiniz?

 2. Mehmet diyor ki:

  Annem 1997 sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunu sınavsız gecis sisteminden diploma puaniylami yararlanicak bilgilendirirmisiniz

  • alperturkoglu diyor ki:

   Mezuniyet yılı, okul türü, METEB, OBP ve doğum tarihi kriterlerine sırası ile bakılır. Mezuniyet yılından dolayı sınavsız geçişle yerleşme şansız çok düşük.

 3. hüsna diyor ki:

  Hocam bn soN sinif ogrencisiyim meslek lisesinde cocuk gelisimi okuyorum bu yil mezunu olacm okul ortalama da yüksek ama dogum tarihim kücük yaşima oranla bir problem olur mu

 4. furkan diyor ki:

  Hocam İyi Günler. size bir kaç defa soru sordum ama bazı insanlar başka şeyler diyor ve kafam karıştı umarım bana yardımcı ve son noktayı koyarsınız. Bir kaç sorum olucak. Ben tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullancam bu ikinci olucak yani diploma puanım düşer mi? eğer düşmezse obp’nı mı hesapladığım zaman 500 üzerinden 257,6. Bi site de hesapladığım zaman

  0,12 katsayılı OBP: 30.912
  0,18 ek katsayılı OBP: 46.368 (Ek puanlı) Bunlar çıkıyor hesapladığım zaman. Bu puan dilimleri obp’nıma etki edecek mi hocam. Umarım beni anlamışınızdır hocam. :/

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişte OBP puanına ek puan eklenmez. 257,6 ile değerlendirileceksiniz. (Yaptığınız hesaplamalar 4 yıllık tercih etmeniz durumunda YGS puanınıza eklenir.)

 5. Can diyor ki:

  Merhaba hocam ben bilişim teknolojileri 2015 mezunuyum fakat ygs puanı ile bir başka bölüme yerleştim bu bölümü bıraksam hala geçiş hakkım duruyor mudur?

 6. gizem diyor ki:

  hocam merahaba meslek lisesi mezunuyum ve bu sene sınavsız geçiş hakımı kullanmak yerine ygs puanım ile 4 yıllık bir bölüme kayıt oldum ve suanda 1. sınıfta okuyorum acaba hala bu sene için benim 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanma sansım var mı ? ve 2 üniverste birden okuma sansım olabilir mi ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayında başvuru yaptıysanız sınavsız geçiş hakkınızı Temmuz ayında kullanabilirsiniz. Yada Eylül-Ekim aylarında sınavsız 2.üniversite kapsamında şu sayfada yer alan aöf programlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

 7. Hava diyor ki:

  Hocam merhaba bu sene sizce üniversite puanları yükselir mi ? Herkes sınav kolay olduğu için puanlar yükselecek diyor siz ne düşünüyorsunuz.

 8. mehmet diyor ki:

  mersinde okuyorum klavuzda okullarin ogrenci alma durumuna baktigimda mersin üniversitesinde 2 yaziyor ancak ben meslek lisesi ogrencisiyim meslek lisesi ogrencisi klavuza bakacak olursak almiyor teknik ve Anadolu çünkü 2 yaziyor nasil anlayabilirim bunu zor mu girmem ?

 9. Mehmet diyor ki:

  önlisans programında klavuzda bazı okulların özellikleri yani hangi şartlarda öğrenci aldığı yazmıyor şu şekilde (—–) bunun anlamı nedir nasıl algılamalıyız. Teşekkürler

 10. aleyna diyor ki:

  meslek lisesinden geçiş yaparken üniversitenin istediği puan nasıl hesaplanıyor?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Önce mezuniyet yılı, sonra okul türü, sonra METEB önceliği sonra OBP puanı ve en son doğum tarihine bakıldığını biliyorsunuzdur. İlk 3 kriter açısından değerlendirildikten sonra diploma notunuz 5 ile çarpılarak oluşan puan OBP puanı olarak değerlendirilir. Ancak dediğim gibi diğer 3 kriter daha önemlidir. Örneğin siz normal meslek liselisinizdir ve diploma notunuz 90’dır. Ancak başka bir öğrenci anadolu meslek liseli olup diploma notu 55 bile olsa sizden önceliklidir. Bunu unutmayınız.

 11. aleyna diyor ki:

  mrb. ben atatürk mesleki ve teknik anadolu lisesinde büro yönetimi ve yönetici asistanlığı bölümü okuyorum. Son sınıfım ağız ve diş sağlığına geçişimiz var. geçiş yapmak istiyorum. lise mezuniyet puanım 72.73 hangi üniversitelere geçiş yapabilirim bu puanla lütfen bilgilendirir misiniz? Teşekkürler

 12. ibrahim diyor ki:

  Merhaba; Ben geçen sene üniversiteye gittim. derslerim kötü olduğu için sınıfta kaldım. ve okulu dondurdum tekrardan başka bir okula bu sene tercih yapabiliyor muyum ayrıca bu sene ki sınava da girdim? Yardımcı olursanız memnun olurum.

 13. şükran diyor ki:

  Hocam sağlık meslek lisesi hemşirelik mezunuyum. Ygs puanıma göre hemşirelik dısında baska bölüm yazıp kazanırsam lisedeki hemşirelik diplomam iptal olur mu

 14. selçuk diyor ki:

  hocam merhaba ben bu sene sınav başvurusunu kaçırdım 2 yıllık geçiş hakkımda var önceki sınavda ücreti yatırmıştım bu sene ücret yatırmadan geçiş hakkımı kullanmama imkan var mı ?yoksa her sene yatırmam zorunlu muydu? teşekkürler.
  yani bir kere yatırmam yetiyor muydu sınavsız geçiş ücretini?

 15. Birgül diyor ki:

  Mrh. Kızım 10. Sınıfta okuyor. Sadece 2 bölüm seçme hakkı var.hemşire yardımcılığı yada ebe yardımcılığı çok kararsız kaldık. Yeni yönetmeliğe göre sınavsız geçiş hakkı varmı ek puan alabilecek mi

 16. Sezer diyor ki:

  Hocam merhaba ben 2 yıl önce açık ögretim meslek lisesi mezunuyum bu senede ygs girdim ama 2 yıl sonra şimdi almış oldugum puanım ygs3 196 puan bu puanımın üzerine diploma notumun verdigi puan eklenecekmi yoksa bu eklenecek diploma notu puanının bi zamanı bi süresi varmı mezun oldugun yılda kullanma gibi tek seferlik?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hayır zamanı yok eklenecek. Alanınızla ilgili 4 yıllık programları tercih ettiğinizde diploma notunuz*5*0,18 kadar, alan dışı 2 yada 4 yıllık tercihlerinizde diploma notunuz*5*0,12 kadar eklenecek.

 17. ali diyor ki:

  hocam merhaba bu sene meslek lisesini bitirdim ancak kendimi denemek için ygs ye girdim ama barajı aşamadıgım için direk geçişimde iptal oldugunu söyledi ösym bi yanlışlık var gibi geliyor zaten benim dikey geçiş hakkım var sınavda kendimi denemem mi suç tu lütfen açıklarmısınız ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş adı üstünde sınava girmeden alanınızla ilgili 2 yıllık programlara geçiş sistemi. Sınavla barajla alakası yok. Kim dediyse bilgisi yokmuş.

 18. Nihal diyor ki:

  2 yıllık geçiş hakkımızı kullandığımız zaman okul puanimiz direkman yaniyormu 2 yillik gecis hakkimi yapsam hocam sonra bir sene dah calisip tekrar girsem sinava ama 2 yilliga da decam etsem olurmu nokir cok ihtiyacim var cevap veriemisiniz?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızla bir programa yerleştiniz. Bir sonraki yıl çalışıp başka bir programa yerleşirseniz ya kaydınızı dondurup diğer programa devam edersiniz ya da sildirip devam edersiniz. Eğer bölümlerden biri örgün diğeri açıköğretim olursa ikisini de aynı anda okuma şansınız olabilir.

 19. Ceren diyor ki:

  Merhaba;
  Ben Bilişim öğrencisiyim fakat alan dışı tercihle tıbbi görüntüleme teknikleri okumak istiyorum. Ygs1 puanım 147,89070 obp puanımdan da 45 puan gelince ikinci öğretim ücretli kazanabiliyordum.Bu arada 180 barajınıda geçtim. Lys’ye girmeye hak kazandım,diğer ygs türlerim yüksek.Fakat 150 barajını ygs1den geçemediğim için bana obp puanı eklenmeyecek mi? Yoksa eklenecek mi? Bilgisini verirseniz çok mutlu olurum.

  • alperturkoglu diyor ki:

   YGS-1 ham puanınız 150 den küçük yani barajı geçememişsiniz. Tıbbi görüntüleme tekniklerine tercihte bulunma hakkınız yok. 150’yi geçtiğiniz puan türlerinde ek puan eklenir.

 20. melike diyor ki:

  2015 mezunuyum sınavsız geçiş hakkı kullanabilir miyim. Yalnız 1999 doğumluyum
  500 üzerinden OBP: 314.2
  0,12 katsayılı OBP: 37.704
  0,18 ek katsayılı OBP: 56.556 (Ek puanlı)
  Biyere yerleşebilir miyim acaba ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   2015 mezunu olduğunuzdan son mezunlara göre dezavantajlısınız. Tercih edeceğiniz okula, bölüme göre yerleşebilir yada yerleşemeyebilirsiniz. Verdiğiniz bilgilerden bunu anlayamayız. Tercih etmek istediğiniz bölümün yerleştirme önceliklerini inceleyerek kendiniz değerlendiriceksiniz.

 21. eloşş diyor ki:

  Hocam merhaba, ben ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum,sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam ama Okumak istediğim bölüm işçi sağlığı ve güvenliği mümkün olurmu acaba.

 22. yunus diyor ki:

  Hocam ben geçen sene 2 yıllık bilgisayar programcılığına geçiş yaptım meslek lisesi bilgisayar bolumu mezunuyum bu sene ygs ile başka bolum yazsam okul puanım kırılırmı ? veya bilgisayar ogretmenlıgıne ygs ile kayıt yaptırırsam 0.18 ile carpılıp ek puan gelecekmı tesekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle yerleştiğinizden kırılmaz. Alan dışı 2 ve 4 yıllıklar için 0,12 katsayılı, dediğiniz alan bölümü için 0,18 katsayılı ek puan alırsınız.

 23. Mert diyor ki:

  Hocam sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum obp puanıma *5*0.12 katsayısı eklenicek mi yoksa sadece ygs için mi geçerli

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişte sırası ile mezuniyet yılı, okul türü, METEB, OBP ve Doğum tarihine bakılır. OBP’ye ayrıca puan eklenmez.

   • Mert diyor ki:

    peki hocam yerleşme olasılığı ne durumda tercih yaparken obp puanım tutan %75 burslu yerleri yazıcam riske atmak istemiyorum açıkta kalırım diye korkuyorum pek başarılı bi öğrenci değilim okul içi sıralamam sonlara yakındır

 24. nurten diyor ki:

  Hocam sınavsız geçiş yapıcam adıyamanda oturuyorum çocuk gelişim okuyorum mersinde okumak istiyorum oranın gelmesi için ikametmi orda göstrsm gelr mi

 25. mehmet diyor ki:

  sinavsiz gecis e nerede basvuracagim meslek lisesi okuyorum aldigim puan 172 ek olarak puan eklenmicek degil mi ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Başvurular Ocak ayında YGS başvuruları ile aynı zamanda idi. YGS başvurusu yaptıysanız zaten sınavsız geçiş içinde geçerli. Alan dışı tercih yapacaksanız diploma notu*5*0,12 puan eklenecek.

 26. Beyhan diyor ki:

  2007 el sanatlari meslek cikisliyim 2008de yerlestim bitirdim bu sene de aofde adalet okuyorum ygsde 148 aldim. Sinavsiz gecis hakkimi tekrar kullanabilirmiyim ayrica baska bolume girebiliyor muyum ve ygs puani ile mesela besyo bazi uniler 140 yeterli yaziyor mülakatlara girmek icin dogru baska boyle bolum var mi ygs puani ile girilebilen. Tesekkurler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızı sadece kendi alanınızdaki bölümler için kullanabilirsiniz. Alan dışı tercih hakkınız yok. O okuduğunuz “140 yeterli” yazıları muhtemelen barajdan sonra güncellenmeyen eski yazılar. Baraj altı hiç bir üniversite alamaz.

 27. furkan diyor ki:

  500 üzerinden OBP: 257.6
  0,06 katsayılı OBP: 15.456
  0,09 ek katsayılı OBP: 23.184 (Ek puanlı)

  geçiş hakkımı kullanırsam hangi puan ek puan verecek yoksa her iki ek puanın toplamı mı obp puanım mı ?

 28. Funda diyor ki:

  Hocam Merhaba Ben geçen sene endüstri ve meslek lisesi bilişim teknolojilerinden mezun oldum ara verdim bu sene ygs puanım 149 geçen seneki geçiş hakkımı kullanabilir miyim ?

 29. emre can diyor ki:

  hocam merhaba
  geçen sene ygsden aldığım puanla özel üniversiteye kayıt yaptırdım fakat liseden mezun olamadığım için kayıdımı sildirdim paramı geri aldım. bu sene mart ayında diplomamı aldım yani diplomam 2016 olarak geçiyor ama 95 doğumluyum. bu sene ygsden barajı geçemedim. bu yüzden sınavsız geçiş hakkım var mıdır? varsa özel okula kayıt yaptırabilirmiyim. lise muhasabe dış ticaret mezunuyum üniversiteyi de dış ticaret olarak okumak istiyorum. şimdiden teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tercih edip yerleşmeden nasıl kayıt yaptıracaksınız? Evet tercih hakkınız var ama Temmuz’da tercih yapacaksınız yerleşirseniz kayıt yaptırırsınız.

 30. Sena diyor ki:

  Imam hatip lisesi mezunuyum gecen yil tercih yaptım ve tercih listesinde son ikiye açıköğretim iki yıllık ilahiyat yazdim ve yerlestim bu yıl tekrar snava girdim bu yil bana okul puanim gelecek mi

 31. yusuf diyor ki:

  Hocam merhaba ygs 2 den 149 puan aldim bu ygs puanlarina, okul puani eklenirmi eklenirse nasil hesapliyabiliriz.
  Ozel universiteye girme sansimiz olabilirmi

 32. Aykut BEKAR diyor ki:

  Alper Hocam ben Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar/Donanım Bölümü mezunuyum .Yardımcı olduğunuz için çok sağolun.

 33. Umut diyor ki:

  Hocam merhaba ticaret lisesi son sınıfım bu sene sınavsız geçiş Hakkımı kullanmak istiyorum 4 yılın ortalamasıyla elde edilen puanla mı gircem yoksa beceri sınavından aldığım puanla mı öyle Bi söylenti duydum bu sene beceri Sınavından aldığın puanla girebilirsin dediler doğrumudur bu arada mezuniyet tarihi 2013 2011 olanlara da yerleşme olasılığım varmıdır teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   OBP puanı 4 yıllık tüm notlarınızın ortalaması yani diploma notunuz üzerinden hesaplanır. (Kültür dersleri, meslek dersleri hepsi.) Ancak şunu unutmayın sadece OBP puanınıza bakılmaz.Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB puandan önce gelir.

 34. Aykut BEKAR diyor ki:

  Hocam merhaba , ben meslek lisesi mezunuyum üzerinden 5 sene geçti daha önce sınavsız geçiş hakkımı kullandım ancak yerleşemedim bu sene tekrar kullanabilir miyim??? dezavantajlı olduğumu biliyorum eğer kabul edilirsem direk açık öğretim okuyabilir miyim?? Yardımlarınız için teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer bölümünüze ait sınavsız geçiş programları arasında açıköğretim bölümü varsa ve eski mezunlardan alıyorsa yerleşme şansınız var. Hangi bölüm mezunusunuz?

 35. furkan diyor ki:

  Hocam 146 puanla açık öğretime kayıt yapılabilinir mi.

 36. Gülşahh diyor ki:

  Hocam teşekkür ediyorum sayfa çok işime yaradı. Bir sorum daha olacak. Örneğin Nevşehir Hacı Bektaş Veli Ünv. Gülşehir MYO yerleştirme önceliğinde 2010 senesi yazıyor ben 2015 mezunu olduğuma göre gelmesi yüksek ihtimal öyle değil mi ?

 37. Buse diyor ki:

  Geçen sene meslek lisesinden mezun oldum. Ygs puanım ile bir üniversiteye yerleştim. Geçiş hakkımı bu sene kullanabilir miyim açıköğretim veya uzaktan eğitim için.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet kullanabilirsiniz.

   • Gülşahh diyor ki:

    Meraba. Ben 2015 meslek lisesi mezunuyum bu sene geçiş hakkımdan faydalanmak istiyorum. Bölümüm muhasebe. Okul puanım 386 ve benim tercih edeceğim yerler maksimum 260 270 den almış. Öncelik 2015 senesine ait olduğu için açıkta kalma endişem var. Sizce gelir mi? İlk seferde gelmezse bile ek tercihte kesin yerleşirmiyim acaba yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum.

    • alperturkoglu diyor ki:

     Tercih etmek istediğiniz programların yerleştirme önceliklerinde ilk bakacağınız yer son yerleşen öğrencinin mezuniyet yılıdır. Sonra okul türü, sonra METEB bölgesi ondan sonra OBP puanı gelir. Puanı sizden düşük olan biri mezuniyet yılı ve okul türü ile sizin önünüzde yer alır.

     • Gülşahh diyor ki:

      Cevap verdiğiniz icin çok teşekkür ederim. Okulun sayfasına baktım ama önceliklerini de göremedim şehir dışı yazmayı düşünüyorum ve Nevsehir Üniversitesi Avanos Gülşehir Ürgüp ayrıca da Konya Selçuk Üniversitesi Akşehir MYO ilk tercihlerim arasında olcak. Ticaret Meslek okudum anadolu değil. Ek tercihler de gelir mi acaba biyer yoksa açıkta kalma olasılığım daha mı yüksek ?

   • Buse diyor ki:

    özel bir üniv. okumaya devam edeceğim ama bir yandan da uzaktan eğitim olacak . Özel üniv kayıdım falan silinmez değil mi?

   • Buse diyor ki:

    Teşekkürler bir sorum daha olacak. Özel üniversitede okumaya devam edeceğim. İki senelik bir bölüm okuyorum. Liseden kalma geçiş hakkımı kullanmaya basladıgım an özel üniv. kayıdım silinmez değil mi? Birde üniversitede 2 senelik bir bölüm okuyorum geçiş hakkımda 2 senelik bir problem olur mu .? geçiş hakkımı uzaktan eğitim olarak okuyacagım.

    • alperturkoglu diyor ki:

     Sınavsız geçiş yapmanız mevcut kaydınıza zarar vermez. Ama diğer sorunuzda yazdığım gibi uzaktan eğitim ve örgün aynı anda olur mu bilmiyorum.

     • Buse diyor ki:

      İstanbul üniversitesi öğrenci işlerini arayıp danıştım. Bir sorun olmayacagını soylediler benım tek sorunum mevcut kayıdımın silinmesi korkusuydu 🙂 teşekkurler.

 38. leyla diyor ki:

  2016 da sınava girdim kız meslek lisesinde çoçuk gelişimi bölümünde okuyorum sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ankaranın gelme olasılığı varmı

 39. Nasip diyor ki:

  Siz beni anlamadiniz galiba sinavsiz gecisle dis ticarete gitti arkadasim eger oyle oluyorsa baska bolumlere gidebilirz anlamina geliyor sizce?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bence değil. Ne dememi bekliyorsunuz. Sınavsız geçişle alan dışı mümkün değil. YGS ile yerleşmiştir farkında değildir. 2002 den beri bu şekilde.

 40. fatma diyor ki:

  ygs sınavına girdim kazanamazsam sınavsız geçis hakkımı kullanmayı düsünüyorum ama açıkögretimden okumak istiyorum kızmeslek lisesi çocukgelisimi bölümü mezunuyum örgün olarak okuma imkanım yok acaba bölümümün açık ögretimi varmı lütfen yardımcı olurmusunuz

 41. Nasip diyor ki:

  Merhaba hocam 2014 bilisim mezunuyum. Arkadasim gecen sene dis ticaret bolumune sinavsiz gitti. Ama bizim bolumumuzde yokk. Istedigimiz bolumu yazma hakkimiz varmi. Bilisim sayisal bi bolum benim aklimda elektrik ve insaat var. Bilginize

 42. fatma diyor ki:

  2016 ygs sınavına girdim sınavı kazanamazsam sınavsız geçis hakkımı kullanmak istiyorum fakat benim okula ğitme olanagım yok açıkögretimden istiyorum çocuk gelisimi kızmeslek lisesi mezunuyum bu bölumün sınavsız geçisle açık ögretimi okuyabilirmiyim lütfennnnnnnn yardımcı olun kafam çok karısık

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hem Anadolu Ün. hem de Atatürk üniversitesinde çocuk gelişimi açık öğretim programı var. Temmuz’da tercih edeceksiniz. Son yıl mezunu olduğunuzdan yerleşme şansınız çok yüksek.

 43. Mehmet diyor ki:

  Ygs için 55 tl yatırdık bunun içinde sınavsız geçiş hakkı da var denildi ama anadolu liseleride 55 tl yatırdı meslek liseleri ayrı 15 tl daha mı yatırması gerekiyodu ?

 44. Vedat diyor ki:

  Hocam ben sınava kayıt yaptım parayıda yatırdım fakat sınava giremedim direk geçiş hakkımı kullanabilirmiyim

 45. Cemre diyor ki:

  Hocam birşey daha sormak istiyorum ben normal lise mezunuyum barajı geçemeyince 2 yıllık çocuk gelişimi bitirdim. Simdi Ygs ye tekrar girip barajı geçersem 4 yıllık bir yere yerleşmek istiyorum ygs den aldığım puana ek olarak lise diploma notuma gore puan eklenecekmi nasil olacak

  • alperturkoglu diyor ki:

   diploma notunuzX5X0,12 kadar ek puan YGS puanınıza eklenir. LYS puanı hesaplanırken de ek puanlı YGS’nin belli bir %’si kullanılır.

 46. Cemre diyor ki:

  Hocam merhaba size bisey sormak istiyorum.
  2 yıllık çocuk gelişimi bölümünü bitirdim bu yıl 4 yıllık çocuk gelişimine devam etmek icin tekrar ygs ye gireceğim. İlk girdiğim Zaman 167 puan yaptıgım icin okul puanım eklenmemişti bu sene 36 puanımı alabilecek miyim yoksa yarı yarıya mı düşecek nolur beni bilgilendirin hocam şimdiden cok teşekkür ederim

 47. çağrı diyor ki:

  Hocam merhaba ben endüstri meslek lisesinde teknik lise makine teknolojisi bölümünden 2015 yılında 66,56 diploma notu ile mezun oldum ve 2015 te YGS sınavına girdim ve barajı geçemedim sonra bir sene daha çalışmaya karar verdim bu senede YGS sınavına giricem barajı geçersem veya geçemezsem 2yıllik sınavsız geçiş hakkından yararlanabilirmiyim yararlanmak içinde geçmi kaldım yoksa sınavın sonucuna göre ona başvurabilir miyim bu arada çok teşekkür ederim bizleri aydinlattiginiz için

  • alperturkoglu diyor ki:

   Meslek lisesi mezunları YGS başvurusu yaptıklarında otomatik olarak sınavsız geçiş hakkına sahip olur. Temmuz’da alanınızla ilgili tercihleriniz öncelikle sınavsız geçiş tercihi olarak değerlendirilecektir.

   • çağrı diyor ki:

    Peki ygsden aldığım puanın bir önemi varmı ayreten lys sınavına girmeniz gerekirmi

    • alperturkoglu diyor ki:

     Ön lisans programı tercih edecekseniz alan dışı da olsa zaten YGS ile alıyor LYS girmeniz gerekmiyor. Eğer 4 yıllık düşünüyorsanız ve bölüm LYS ile alıyorsa o zaman LYS girmelisiniz.

     • emre diyor ki:

      hocam peki aynı durum bende de oldu basvuru donemınde sınavsız gecıs dahıl yerlestım fakat kayıt olmadım butonunu sectım. Bu durumda tekrar sınavsız geçiş hakkım varmıdır bu sene de?

 48. yeliz diyor ki:

  merhaba ben meslek lisesi muhasebe son sınıf öğrencisiyim bu yıl geçiş hakkımı kullanıp dış ticaret bölümüne geçmek istiyorum , özel üniversitelerde burslu olarak geçiş yapılabiliyor mu acaba ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Özel okulların tam burslu kontenjanları var.(5-10 kişi) Ama yerleştirme önceliklerinizin tutuyor olması lazım. Hem okul türü hem OBP puanı olarak.

 49. ANIL YAZICI diyor ki:

  Hocam Benim okulumun eski ismi Yıldırım Ticaret Meslek Lisesiydi şimdi Yıldırım Mesleki Teknik Anadolu Lisesi oldu benim yerleşme hakkım 2 den mi oluyor yoksa 3 ten mi?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Önemli olan okulun adı değil, sizin anadolu kısmında olup olmamanız. Okulun adı değişmeden önce de anadolu kısmında iseniz okul türünüz “3”, değilseniz “2”.

 50. sabriye diyor ki:

  merhaba hocam sağlık meslek mezunuyum gecen sene sınavsız gecişle yerleşemedim bu sene ygs ye hazırlanıyorum iki yıllık kendi bölümüme gitmek istiyorum okul bana ek puan verir mi ? iki yıllıklarda ek puan gibi bir durum mümkün mü yani

 51. ALi Çolak diyor ki:

  meslek lisesi 4.sınıf bilişim teknolojileri bölümü öğrencisiyim lojistliğe geçebilirmiyim 2 yıllıga acill cevap verir seniz sevinirim

 52. Elif irem diyor ki:

  2016 kpss sinavi var ve ben ona ortaogretim hemsirelik diplomamla mi yoksa okuyacagim onlisans bolumuyle mi kayit yaptirmaliyim. Bi sorum daha olucak mesela hem ortaogretim hemsirelik diplomam var hemde onlisans diplomam var sinavda yada tercihte istedigim diplomayi kullanabiliyor muyum .

 53. Mert diyor ki:

  Alper Bey merhabalar,

  Ben 95’liyim. 2014’te YGS girdim ama hiçbir şekilde bir yere yerleşemedim. 2015’de yurt dışındaydım ve bu seneki YGS’ye giricem. Meslek Lisesi çıkışlıyım, geçiş hakkım var. Barajı vs.de geçerim. Bu şekilde, Trakya Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı “UZAKTAN EĞİTİM” bölümüne, geçiş hakkımı kullanabilir miyim?

  Kullandığımda kabul oranım ne derecede olur?

  Teşekkür Ederim

 54. Emre diyor ki:

  Hocam merhaba,

  2015 yılında sınavsız geçiş ile yerleştirildim fakat okula gidip kaydımı sildirdim. Bu sene sınavsız geçiş hakkım var mıdır? başvuru döneminde : 5 – Bir yükseköğretim programına (sınavsız geçiş dâhil) ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım.Seçeneğini şeçdim. bu sene hakkım varmıdır hocam yoksa sadece ygs ile mi yerleşebilirim? son olarak hocam işletme bölümü gibi bölümlere yerleşme ımkanım var mıdır sıanvsız geçiş hakkım duruyorsa? tesekkurler

 55. zeynep diyor ki:

  Merhaba hocam benim:kardeşim iş sağlığı ve güvenliği bölümüne sınavsız geçiş yaptı ama mezun olamadı bi türlü bıraktı okulu şimdi tekrar sınava girecek sınavsız geçiş hakkı var mıdır acaba 🙁

 56. Fatih diyor ki:

  Hocam merhaba ben geçen sene sınavsız geçiş hakkımı kullandım. Ve bu sene de ygs ye gireceğim obp tekrar verir mi

 57. EmıneE diyor ki:

  Been ygs den sonra polislik sınavına gircem eğer polislik olmazsa sinavsiz geçiş hakkimi geneede kullanabilirmiyim

 58. Nehir diyor ki:

  Merhaba ben 12. Sinif meslek lisesinde okuyorum 11. Siniftan sorumluluk sinavim var ama gecemedim seneye olucak tekrari 2 yillik sinavsiz gecis hakkimi kullanicam ama diploma yerine mezun oldugumuz bir belge veriyorlarmis 4 yilliklara mi veriyorlar sadece yoksa 2 yilliklar icinde verilir mi bilgi verir misiniz

  • alperturkoglu diyor ki:

   Açık lise öğrencilerine bu yıl sonunda mezun olabilecek durumdadır belgesi verilir. Örgün öğrenciler yazın tek ders sınavına girebilir. Mezun olmadan herhangi bir belge alamazlar.

 59. eylem diyor ki:

  merhaba hocam ben 2003 yılı meslek lısesi mezunlardanım.. bu sene YGS sınavına girmeyı düşünüyorum başarılı olamaz isem aynı zamanda sınavsız geçiş hakkımıda deneyeceğim. öncelık yenı mezunlar oldugunu bılıyorum. Kendı alanımdan bulundugum sehırde sececeğim 3 bölum tercıhım var ve 2.ÖĞRETİM SECECEĞİM şansım ne kadar olur acaba Şimdiden teşekkür ederim

 60. Bahoz diyor ki:

  Hocam ben meslek lisesi 2015 mezunuyum 2016yilinda yani bu sene tercih yapabilirmiyim. 2 yıllık sınavsız geçiş hakkım hala varmi ? Tesekkurler…

 61. Emre diyor ki:

  Hocam merhaba,
  2015 yılında mezun oldum ocak ayında osym sitesinde başvuru yaptım ygsye girmek istiyorum da dahil 55 tl yatırdım. Mart ayında sınava girmesem sınavsız geçiş hakkımı temmuzda kullanabılırmıyım? Girsem barajı geçemesem veya geçsem de dahil sınavsız geçiş hakkımla başvuru yapabiliyor muyum hocam?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş için sınava girme şartı, dolayısı ile baraj puanı vs. söz konusu değil. Sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz.

   • sabriye diyor ki:

    bnde bişey sormak istiyorum. saglık meslek mezunuyum. sınavsız geçiş ile geçen sene yerleşemedim bölümüme. bu sene de ygs ye hazırlanıyorum. ygs den iyi bir puan alırsam ygs puanımla sınavsız geçiş hakkımı kullanmadan bölümüme gitmek istiyorum. böyle birşey mümkün mü ? simdiden tesekkürler.

    • alperturkoglu diyor ki:

     Sınavsız geçişle değerlendirilirsiniz yerleşemezseniz YGS puanınızla değerlendirilirsiniz. Artık hem sınavsız geçiş hem YGS kontenjanı var.

     • sabriye diyor ki:

      sınavsız geçişle yerlesemezsem ygs puanımla yerleşicem yani bu dediğiniz şey aynı tercihte mi oluyor ? yani tercih yaparken seçim yapamıyorum

 62. Esra Naz diyor ki:

  Merhabalar.
  Meslek lisesi Bilgisayar bölümü mezunuyum. 2015 tercihlerimde yalnızca sınavsız geçiş hakkımın olduğu bölümlerin tercihini yaptım fakat YGSK türünden yerleştirmem oldu SGK türünden yerleşmediğimi fark ettim. Bu yıl tekrar gireceğim okul puanım düşecek mi ? Düştüğü durumda itiraz etme hakkım var mı? BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER.

 63. burak diyor ki:

  anadolu imamahatip lisesi muzunuyum sınavsız geçiş yapabirmiyim?

 64. Furkan diyor ki:

  Hocam iyi günler. Ben Bilişim Teknolojileri (web programcılığı) mezunuyum lisede. Sınavsız Geçiş Hakkım var mı varsa kıbrısa sınavsız geçiş yapabilirmiyim

 65. Murat diyor ki:

  Hocam sınavsız geçişte tercihler sırasında OBP’nın bir baraj puanı varmı.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tabi ki. Mezuniyet yılı, okul türü, METEB önceliği aynı ise OBP puanı yüksek olan önceliklidir. Bu durumda bir taban puanda oluşmuş olur. Kılavuzda yerleştirme önceliklerinde OBP değeri de görünür.

 66. Murat diyor ki:

  Meslek lisesi Makine bölümü son sınıf öğrencisiyim tercih yaparken kaç tercih yapabiliyoruz yani bir sınırlama varmı

 67. NİLAY diyor ki:

  2015 MEZUNUYUM TERCİH DÖNEMİNDE EN SON TERCİH OLARAK AÖF YAŞLI BAKIMI TERCİH ETTİM YGS DE 140 BARAJINI GEÇMİŞ OLMAMA RAĞMEN SINAVSIZ GEÇİŞİM İLE AÖFE YERLEŞTİRİLDİM BU SENE SINAVSIZ GEÇİŞ İLE BAŞKA BİR BÖLÜMÜ TERCİH EDEBİLİRMİYİM BİR FİKRİ OLAN VAR MI ?

 68. omerve diyor ki:

  İyi gunler bir sey danismak istiyorum ben kiz meslek el sanatlari bolumu mezunuyum 2011 yilinda aof maliye bolumune kayit yaptirdim ama bolumumle ilgili olmadigi icin devam etmedim ve suan uzaktan egitim ile el sanatlari bolumume sevam etmek istiyorum meslek lisesinde 2 yillik gecis hakkimi suan kullanabilirmiyim eger kullanabliyorsam sinava girmem gerekirmi yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkurler

 69. Mehmet diyor ki:

  Bu sene mezun olacagim liseden ve diploma puanim en dusuk ihtimalle 63.9 olacak elektrik bolumunde ev tesisatlari ve pano monutorluğu dalindayim mersinde okuyorum universite icinde mersini istiyorum benim sinavsiz gecisle ne kadar şansım var yada kesin gidebilirmiyim bu konu hakkinda bilgi verirseniz tesekkur ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu şekilde inceleme yapamıyorum. Şu sayfada istediğiniz elektrik 2 yıllık bölüm linkine tıklayarak açılan sayfada 1.değil 2.tabloyu (sınavsız geçiş yerleştirme öncelikleri olan) inceleyebilirsiniz.

 70. Filiz diyor ki:

  Ticaret meslek lisesi bankacılık ve sigortacık bölümü mezunuyum hocam . suan sinavsiz gecis yaparak (metep dışı) kocaeli üniversitesi hereke myo Menkul Kıymetler Ve Sermaye Piyasası bölümünde okuyorum simdi 4 yillik bir bölüm istiyorum kendi bölümum bankacilik ve sigortacılik, sigortacılik ve risk yönetimi, banka finans ve buna benzer kendi bölümümde devam etmek istyrm ve bu alanlarda tercih yapicm bu durumda kirilmaz hocam bilgileeiniz icin cok tesekkur ederim ust uste sordugum sorulara sabirla cevap verdginiz icin de tesekkur ederim

 71. Filiz diyor ki:

  Tesekkür ederim hocam sorularima net yanitlar verdiginiz icin. Anladiklarim bunlar: 2010 yilinda liseye basladim 2014 tte mezun oldum sinavsiz gecisle kendi alanim (önlisans ) okuyorum suan 2. Sinifim. Okul bitttikten bir yil sonra (2017) yilinda ygs sinavina girsem okuldan gelen ek puan ve dibloma puanim kirilmayacak. Dibloma notum: 75.88 okuldan gelen puan: 68.292 obp puanim:379 bunlarda bi degisiklik olmayacak okuldan gelen ek puan ve dibloma notum dahil gelen 68.292 puan hangi yil girersem gireyim ygs baraji gectikten sonra ham puanima ekleneck . dedillerimde bir yanlislik yoksa anlamisim demektir hocam

 72. Enes diyor ki:

  merhaba hocam ben sağlık meslek lisesi labaratuvar bölümünde okuyorum bu sene son senem ve fizyoterapiye sınavsız geçişim varmı

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hayır. Bölümleriniz şunlar:
   Biyokimya
   Diyaliz
   Elektronörofizyoloji
   Endüstriyel Tavukçuluk
   Et ve Ürünleri Teknolojisi
   Laboratuvar Teknolojisi
   Patoloji
   Laboratuvar Teknikleri
   Perfüzyon Teknikleri

 73. Filiz diyor ki:

  Ek puan kaltı diyorlar 2012 2013 2014 ve 2015 yili mezunlari ögretime devam eden yada mezun olan ögrencilerin ek puani kirilmiyor gbi bi yazi okudum . 2014 yilinda liseden mezun oldum bu durumda kirilmaz dimi hocam net bilgi almak icin soruyorum

  • alperturkoglu diyor ki:

   30 Mart 2012’den önce liseye başlamış olanlar 0,12’lik ek puandan hariç alanlarındaki bölümlere 0,06’lık ek puan almaya devam edeceklerdir.

 74. Filiz diyor ki:

  Hocam tekrardan rahatsiz ediyorum kusura bakmayın. 2014 yilinda sinavsiz gecisle kendi bölümume yerlestim suan 2. Sinifim bu sene mezun olucm 2017 de ygs sınavina girmis olsam dahi okuldan gelwn ek puan ve dibloma puanimda herhangi bir düsme olur mu. Burda sorumun amaci hangi sene girersem gireyim ek puan ve dobloma puanimda herhangi bir düsme yasanir mı?

 75. Cem diyor ki:

  Merhaba hocam ben meslek liseliyim obp 370 turizm istiyorum istanbulda okumak istiyorum sansim ne kadar (turizm bolumune gecme hakkim var puanimda yetiyo )yani anadoludan fln 300 lu puanlara konteyjan kalirmi asil sorum bu

  • alperturkoglu diyor ki:

   Benim bölüm bölüm bakıp incelemem mümkün değil. Şu sayfada 2 yıllık programların listesinden istediğiniz turizm bölüm linkine tıklayarak açılan sayfada 2.tablo (dikkat ilk çıkan tablo değil 2.tablo) sınavsız yerleştirme önceliklerini gösteriyor. İnceleyebilirsiniz.

 76. Filiz diyor ki:

  Merhaba hocam. Ben 2014 yilinda sinavsiz gecisle kendi bölümume kayit yaptirdim . 2016 yilinda ygs snvina tekrar gricem okul dibloma puanim ve ek puanda bi dusme olurmu

 77. esra diyor ki:

  ben lise mezunu hemşireyim eğer 2 yıllık paramedik hakkımı kullanırsam hemşirelik diplomam yanar mı acaba ?

 78. Ferhat diyor ki:

  Geçişlerde gitmek istediğim bölümün obp puanı 366 ama benim obp puanım 317 anadolu teknik lisedeyim gitme gibi bi şansım yok değil mi

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer OBP puanı 366 olanın okul türü sizinkinden düşük ise yani meslek lisesi yada teknik lise ise siz öncelikli olursunuz. Okul türü aynı ise OBP’si yüksek olan öncelikli olur.

 79. ali diyor ki:

  merhaba, sınavsız geciş hakkımla bir üniversiteye yerleşmiştim. alttan cok dersım kaldıgı ıcın okulu bıraktım. ama ilişiğimi hala kesmedim. bu sene tekrar sınava girecegim normal sekılde. ama benim sınavsız geciş hakkım bulunur mu bu sefer?

 80. haydar81 diyor ki:

  ticaret meslek lisesi bilgisayarlı muhasebe bölümü mezunuyum tıbbi sekreterlik bölümüne sınavsız gecebilirmiyim

 81. haydar81 diyor ki:

  bolu behiye baysal ticaret meslek lisesi bilgisayarlı muhasebe bölümü mezunuyum suan memurum tıbbı sekreterlik bölümüne sınavsız gecebilirmiyim.Sınavsız gecme hakkım var mı ??????

 82. ayse diyor ki:

  sınavsız geciş hakkımı kullandım.bu sene kpss ye calışmak ıcın dondurdum.tekrar sınava girecem. fakat kayıt olurken öğrenim durumumu nasıl işaretlemem gerek. lutfen yardımcı olun

 83. Can diyor ki:

  Geçen sene üniversiteye başvuru yaptım ama kayıt olmadım bu sene sınavsız geçiş hakkından yararlanabiliyormuyum

 84. nsk diyor ki:

  hocam ben üniversiteyi kazandım kayıt yaptım ama gitmedim sınavsız geçiş hakkıımı kullanmak istiyorum okula gidip kaydımı sildimek zorundamıyım yoksa basvuru yaparken yükseköğretim okuyor kısmını işaretlesem bi sorun olurmu

 85. Hülya diyor ki:

  Merhaba benim ikametgah adresim kayseri olarak gözüküyor ama ben Ankara’da sınava girmek istiyorum. Ankara’da sınava girebilir miyim bilgilerimden adresimi Ankara olarak yazsam birşey olur mu ?

 86. berken diyor ki:

  1994 ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkım varmı

 87. emre diyor ki:

  hocam sa. ben.sınavsız gecisle yerlestim kayit yaptirdim ama gitmedim dondurdum , şimdi ygs yine basvurucam basvuruda ama egitim bilgilerinden hangisini seçicem bilmiorum yardimci olurmunuz ?

 88. Emre diyor ki:

  Hocam oncellikle tesekkürler bizleri bilgilendirdiğiniz için, peki açıktan okumak için hangi tercihleri yapmalıyız bolumun yanındaki (iö) yazan yerleri mi tercih etmeliyiz bölümün açıktan oldugunu nasıl anlayabilirz göz gezdirdim de bi yazmıyor hocam herhangibirşey

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yanında (iö) yazanlar ikinci öğretimdir. Yani örgün olup saat 17:00’den sonra başlayan programları ifade eder. Açıköğretim olanların yanında zaten Açıköğretim programı olduğu belirtilmektedir. Örneğin;
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim)

 89. sefa diyor ki:

  Teknik bilgisayar bölümü mezunuyum diploma notunu 5 ile çarptım 299,5 çıktı sınavsız geçiş hakkıyla nereye yerleşebilirim ?

 90. Emre diyor ki:

  Merhaba,
  Unıversite bölümlerin yanında yazan uzaktan öğretim yazısı açıktan okumak anlamına mı geliyor hocam?

 91. Özge diyor ki:

  Muhasebe ve finansman mezunuyum. Acikogretime baktigimda bircok bolum var. Bolumlerden birini secip Acik ogretime gidip kayit mi yaptirmam gerek sadece

 92. Özge diyor ki:

  2014 yili meslek lisesi mezunuyum acik ogretime kayit olmak icin sinava girmem gereklimi gecis hakkimi kullanabilirmiyim ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer bölümünüze ait açıköğretim bölümü varsa sınavsız geçişle yerleşme şansınız var. Ancak bölümünüzün aöf programı yoksa mecburen sınava girerek YGS puanı ile tercih yapmalısınız.

 93. Songul diyor ki:

  Meraba ben gecen yıl kız meslekdeb mezun oldum cocuk gelisimi bolumu ygsye girdim baraji gecemedim gecis hakkimi kullanmadim bu yil tekrar ygsye giricen basvurumu yaptirdim gecis hakkim hala varmidir acaba tesekkurler

 94. Meltem diyor ki:

  Ben geçiş hakkimi kullanarak bir yere yerleştim fakat 15 gün içinde dondurdum hala geçiş hakkim varmı ?

 95. Sedanur diyor ki:

  Gecen sene baraji gecemeynce kendi bolumume drek gecş yaptm ama gidip kayt yaptrmadm bu sene tekrar kendi bolumume geciş yapabilrmiym

 96. Onur diyor ki:

  sa benim 2 yılık geçiş hakkım vardı ve ben tercih hakkımı yaptım ve bir okula girmeye hakk kazandım ama kazandığım okulla gidip kayıt yaptıramadım

  ve yine ygs ye giriyom eger kazanamadıysam acaba 2 YILLIK GECİŞ HAKKIM VARMIDIR.

  SİMDİDEN TEŞEKKUR EDERİM.

  alperturkoglu
  12 Ocak 2016
  Evet var.

  Diyerek mesaj attıniz Ama ben YGS ye başvururken sadece 55tle yatirabiliyom ikinci hakkımı göremedim su sadece 2yillik hakkımı sadece 15 tl yatiriyodukya işte o yoktu o olsaydı sadece iki yıllık hakkımı kullanacaktır
  Merak ettiğim 2 yıllık hakkım varmiii
  TESEKKURLER

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öğrenim bilgilerinizde mezun olduğunuz okul ve bölüm doğru ise meslek lisesi mezunu olduğunuzdan YGS başvurusu yaptığınızda otomatik olarak sınavsız geçiş hakkınızda olur. Ayrıca 15 TL yatırmanız gerekmez.

 97. çağrı diyor ki:

  İyi günler ben ygs girip üniversiteye e devlet üzerinden kayıt yaptırdım.simdi yeniden ygs ye girmek istiyorum ve geçiş hakkımı kullanacam.kayit oldumuğum üniversiteyle ilişiğimi kesmek mecburumdamıyım.tesekkürler

 98. duygu diyor ki:

  hocam merhaba ben 2010 mesleki açık öğretim lisesi mezunuyum başka bir bölüm iki yıllık okudum bitirdim şimdi geçiş hakkımı kullanma durumum var mıdır ??

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet var ancak öncelik son mezunların olduğundan istediğiniz programa yerleşemeyebilirsiniz.

   • duygu diyor ki:

    hocam diyelim ki sınava da girdim ve geçiş hakkını da kullanamadım ilk tercihlerde peki ikinci tercihlerde sınav sonucumla başka bir bölüm yazabilirmiyim ?

    • alperturkoglu diyor ki:

     Sınava girip YGS puanınızla tercih yaparken niye sınavsız geçiş hakkınızı kullanmayasınız ki. 30 tercih hakkınız var. Son tercihlere de sınavsız geçiş bölümlerinizi yazarsınız. Ama alanınızla ilgili bölümleri düşünmüyorsanız tabi ki hem ilk tercihlerde hem ek tercihlerde sadece alan dışı bölümlere tercih yapabilirsiniz.

 99. Batu diyor ki:

  2 yıllık sınavsız geçiş kalkıcakmı 2017 için

 100. onur diyor ki:

  sa benim 2 yılık geçiş hakkım vardı ve ben tercih hakkımı yaptım ve bir okula girmeye hakk kazandım ama kazandığım okulla gidip kayıt yaptıramadım

  ve yine ygs ye giriyom eger kazanamadıysam acaba 2 YILLIK GECİŞ HAKKIM VARMIDIR.

  SİMDİDEN TEŞEKKUR EDERİM.

 101. ysf diyor ki:

  mrb şimdi ben 2014 2015 düz lise mezunuyum ygs ve lys sınavlarına girdim 2 yıllık bölüme yerleştrildim ama kayıt yapatırmadım . Bu sene tekrar sınava girmek istiyorum ama 2 seçenek karşımda var ( Bir yükseköğretim programına (sınavsız geçiş dâhil) ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım ) diğeri ise (Bir ortaöğretim kurumunu bitirdikten sonra herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmedim ) hangisi seçeneği işaretlemem gerekiyor yardımcı olursanız 🙂 🙂

 102. Huseyin diyor ki:

  Hocam merhaba. Ben 1993 /94 meslek lisesi elektrik bolumu mezunuyum. Ve sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum istedigi 2 yillik on lisans bolumu elektrik bolumu almakta girme sansim nedir . sansimi yuksetmek icin sinavada. Girmelimiyim. Konu ile ilgili bilgilendirseniz sevinirim. Saygilarimla. Iyi calismalar.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadaki tablonun sağındaki bölümlerden bakabilirsiniz. Ancak hemen şunu hatırlatayım, sınavsız geçişte öncelik son mezunların olduğundan devlet üniversitelerine yerleşme şansınız yok gibi bir şey. Özel üniversite bölümlerine başvurabilir yada YGS girerek şansınızı artırabilirsiniz.

 103. FıratPey diyor ki:

  Hocam ben 2012 yılı Sağlık meslek lisesi mezunuyum.Şuan devlet memuru olarak İstanbulda çalışmaktayım.Tıbbi lab. bölümüne yerleşerek eğitimimi yarıda bırakıp kaydımı sildirdim.Halen ortaöğretim mezunuyum.Acaba ön lisans programı için sınavsız geçişe başvurma hakkım var mı ?

 104. EMRE diyor ki:

  hocam merhaba,
  2015 yılı mezunuyum bu sene sigortalı olarak çalışıyorum sınavsız geçiş hakkımda 2 yıllık özel üniversite burslu bir bölüm tuttursam o burs siliniyor mu ? özel universite bursundan yararlanmak ıcın son 6 ay sıgortalı biyerde gözükmemek gibi bi şart mı var hocam, biyerde okumuştum öyle yazıyordu cevap verirseniz cok sevinirim hocam şimdiden tesekkürler

 105. bilge diyor ki:

  merhaba hocam
  ben 2005 yilinda ticaret meslek lisesinden mezun oldum daha sonra 2 kez sinavsiz gecis hakkimo kullandim ikisindede yerlestim ama birakmak zorunda kaldim. ilki muhasebe 2 yillik 2. si isletme 2 yillikti
  simdi acik ogretime basvurucam ben suan meteb iciyim yani alan ici sinavsiz gecis hakkimi kullanabiliyorum fakat ben sinava da girmek istiyorum. farkli bir bolum tercih edebilmek icin ben simdi 50 tl sinav ucreti yatirip hem sinavsiz hakkimi kullanmak istiyorumu isaretliyip hemde sinava girebilecegim dogru mudur sonra puan durumuna gore istedigim 4 yillik bir acik ogretime giremezsem sinavsiz gecisle meteb ici bir programa yerlesme sansim olabilecek yani bilgilendirirseniz sevinirim
  tesekkurler

 106. Arda Güven diyor ki:

  meslek lisesi mezunuyum gecenyıl sınavsız kayıt yaptırdım bazı nedenlerden gidemedim tekrar sınavsız hakkımı kullanmak istiyorum kaydım silinmişmidir ne yapmalıyım tesekkurler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Kaydınızın silinip silinmediğini okulunuzun bilgi işleminden öğrenebilirsiniz. Tekrar başvuru yaparak sınavsız geçiş tercihinde bulunma hakkınız da var.

 107. Selay diyor ki:

  Merhaba geçen sene ygs girdim ama barajı geçemedim sınavsız geçiş tercihi yaptiktan sonra da bi yere yerlesemedim bu sene hem ygs girip girip sansimi tekrar denemek istiyorum olmazsa sınavsız geçiş hakkımı yine kullanabilecekmiyim ? Bu snavsiz gecis hakkıni kullanmam için birsey yapmama gerek varmı suan ?

 108. semiha diyor ki:

  merhaba.
  meslek lisesi mezunuyum ygs ye girdim fakat kazanamadım ama 2 yıllık kocaeli de üniversite kazandım gidemedim. şimdi açıktan üniversite okumak istiyorum tekrar sınav yada sınavsız geçiş hakkı için kayıt yaptırmam gerekiyor mu yada şimdi napmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz

 109. Elif diyor ki:

  Peki sınavsız geçiş olup olmadığını nerden bileceğim, tercih zamanı tercihlere yazdım ve yerleştim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   ÖSYM Sınav sonuç sayfasında SGK yada YGSK ile yerleştiğinizi yazar. METEB İÇİ yada METEB DIŞI ifadesi de sınavsız geçiş olduğunu gösterir. Sonucu öğrendiğinizde bakmışsınızdır.

 110. RESUL HOCAOĞLU diyor ki:

  Merhaba ben 1992 yılında liseden mezun oldum bu yıl ösym başvurusu için ne yapmalıyım herhangi bir liseden başvuru yapabilir miyim.teşekkürler.

 111. Elif diyor ki:

  Hocam iyi akşamlar, ben 2014-2015 kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum. Geçen sene aöf çocuk gelişimi tercih ettim ve kayıt yaptırdım. Bu sene tekrar ygsye gireceğim, yine kendi bölümüm için sahip olduğum ek puanım aöfe yerleştiğim için kırılır mı?

 112. Mertcan Çelik diyor ki:

  Merhaba ben sınavsız geçiş hakkımı kullanarak tercihimi yaptım ve tercihim tuttu ancak vazgeçtim ve bir yıl daha hazırlanmaya karar verdim dersanemdeki rehberlik hocalarına sorduğumda ise puanın yarısı kesilecek deniliyor internetden araştırmalarım da ise kesilmiyor deniliyor bu konuda bilgi verir misiniz lütfen ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Rehber öğretmene kılavuzun 25.sayfasındaki “Sınavsız geçiş hakkı ile 2015-ÖSYS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların OBP’lerinin çarpılacağı katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.” yazısını gösterin.

 113. Oguzhan diyor ki:

  Hocam ben daha once sinavsiz gecise basvurdum ve unuverste birden terk ettim bazi nedenlerden dolayi simdi yine sinavsiz geçişle okuma şansım varmi

 114. gizem diyor ki:

  susn açıkögretim 1.snftayım gecn sene mezunum snavsz geciş hakkımı kullanabilirmiyim

 115. bahar diyor ki:

  hocam meslek lisesinden geçen sene mezun oldum sınvsız geçişle yerşetim kendi alanıma başvuru yaparken eğitim durumunda hangisini seçmeliyim?
  Bir yükseköğretim programına (sınavsız geçiş dâhil) ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım
  Bir ortaöğretim kurumunu bitirdikten sonra herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmedim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yerleştiğiniz programa kayıt yaptırdıysanız 6 nolu ” Bir yüksek öğretim programına kayıtlıyım” seçeneğini, yerleştiniz ama kayıt yaptırmadıysanız “Bir yükseköğretim programına (sınavsız geçiş dâhil) ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım” seçeneğini işaretlemelisiniz.

 116. fatih diyor ki:

  merhaba hocam,

  2014-2015 muhasebe mezunuyum, bu yıl sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Osym sitesinden başvuru yapıcağım fakat ygsye girm isteği diye bi sütun var orada ygs girmek istiyorum ve sadece sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum seçenekleri var. Ben sınava girmek istiyorum fakat sınavsız geçiş hakkımı da kazanamama ihtimaline karşı kullanmak istiyorum bunun için sadece ygs girmek istiyorum secenegine tıklarsam sınavsız geçiş hakkım da olacak mı? hocam bir de sınavsız geçişle yerleşme olasılığımız çok mu düşük örneğin işletme bölümüne girme ihtimalimiz hiç yok denilecek kadar az mı? puanım 376,24 dü hocam.
  şimdiden çok tesekkür ederim..

 117. zekiye diyor ki:

  peki aöf den devam edebilr miyim ?sınavsız hakkı kullanarak

 118. Cansu diyor ki:

  Hocam geCen sene mezun oldum başvuru yapcam bu sene. eokul kapandı doğal olarak aktiflestirmek gerekiyormus doğru mu ?

 119. zekiye diyor ki:

  Merhaba iyi günler size bi sorum olacaktı. Ben kız Meslek ve teknik Lisesi meznuyum 2013-2014 dönemi bazı nedenler dolayi üniversite ye geçiş yapamadım. Bize verilen 2 yıllık geçiş hakkımı da kullanmadim. Bu yıl bu hakkımı kullanmak istiyorum acaba Nasıl bi yol izlemeliyim bunun hakkında bana bilgi verirseniz sevinirim. Cevabını bekliyorum efendim. 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim? çocuk gelişimi meznuyum. yarın başlayacak olan sınav başvurusunda sadece geçiş hakkı tericihini kullanarak para yatırabilir miyim? lütfen acil cevap . kafam baya karıstı ..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet yarınki başvurularda sadece sınavsız geçiş hakkınız için başvuru yapabilirsiniz. Ancak sınavsız geçişte mezuniyet yılı en önemli kriter olduğundan yerleşme şansınız çok az. Bu nedenle YGS sınavına girerek YGS kontenjanları için şansınızı artırmanızı tavsiye ederim.

 120. eda diyor ki:

  hocam merhabalar…
  2002 meslek lisesi grafik mezunuyum.4,56 diploma notum.sınavsız geçiş hakkımın gelme derecesi nedir? OBP puanım bu durumda ne olur? branşım dışında büro yönetimini tercih etme hakkım var mı sınavsız geçişte acaba?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle tercih edebileceğiniz programlar aşağıda;(bunlar dışındaki bölümleri YGS puanı ile tercih edebilirsiniz.)Hepsi için tek tek eski mezunlardan alan programları incelemelisiniz. Puanınız iyi olsa da öncelik mezuniyet yılı, okul türü,METEB önceliği, OBP şeklinde gidiyor.
   Basım ve Yayın Teknolojileri
   Basın ve Yayıncılık
   Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon
   Endüstri Ürünleri Tasarımı
   Endüstriyel Cam ve Seramik
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
   Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu
   Görsel İletişim
   Grafik Tasarımı
   Halıcılık ve Kilimcilik
   Marka İletişimi
   Mimari Dekoratif Sanatlar
   Reklamcılık
   Seramik ve Cam
   Seramik, Cam ve Çinicilik

 121. Cansu diyor ki:

  Yarın başvuru yapcam yaptiktan sonra mı ücret yatiriliyor ?

 122. Demet diyor ki:

  Mrb. Basvuru yapicam ama napcagimi bilmiyorum. Ben 2011de ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü bitirdi. Ygs girdim o zamanlar ama düşük puan aldim tercihlerde acikogretim yazdim hep. Ve kamu yönetimi 4 yıllık kazandim ama gitmedim. Bu bölümü ygs puanimlami kazandim yok geçiş hakkimlami ? 2.sorum bu sene geçiş hakkimi tekrar kulanmak istiyorum açıköğretim için geçerli olurmu. ( lütfen cvp açıklayıcı olsun ) simdidn sagolun.

  • alperturkoglu diyor ki:

   4 yıllık bölümlere sınavsız geçiş diye birşey olmadığından puanınızla yerleşmişsiniz. Şu sayfadaki tablonun başında ticaret lisesi mezunlarının tercihte bulunabileceği aöf programları var. İnceleyiniz.

   • demet diyor ki:

    yani geçiş hakkım hala var sınava girmeden yapabilirim tercihlerimi. peki olup olmadıgını ösym sayfasındaki kendi aday girişimizden ögrenemiyormuyuz bunu. bilgilendirdiğinz ve ilgi alakanız için tşk ederim

    • alperturkoglu diyor ki:

     Olup olmadığını derken tam anlamadım. Siz 6-20 Ocak’ta başvuru yapacaksınız. Temmuz ayında da tercih yapıp sonuçların açıklanmasını bekleyeceksiniz. Daha önce öğrenemezsiniz. Ama tercih yaparken 2011 ve öncesi alan programları incelemek isterseniz şu sayfadaki 2 yıllıklardan kendi bölümünüz olanlara tıklayarak açılan sayfada 2.tabloyu inceleyebilirsiniz.

 123. melike diyor ki:

  merhaba benim sorum şöyle ben lise son çoçuk gelişimi bölümündeyim sosyal hizmetlere geçmek istiyorum okul puanım 350 civarında yerleşme olasılığım nedir????

 124. hatice diyor ki:

  slm ban 2 yıllık bilgisayar programcılığını agnom 3.93 olarak bitirdim şuan aöf halk ve ilişkileri okuyorum bu yıl dgs ye girmeyi düşünüyorum o zaman hangi agnom hesaplanacak aöf mi yoksa 2 yıllık olarak bitirdiğim puanım mı eklenecek.

 125. zeynep diyor ki:

  Ben meslek lisesinde muhasebe okuyorum YGS ye başvuru yaparken hangi dersi seçmen gerekiyordu ? Üniversitede çocuk gelişimi okuyuca.m.

 126. zeynep diyor ki:

  Ben YGS 4 e giricem başvuru yaparken YGS 4 e girmek istiyorum diye YGS turunu seçip mi başvuru yapicas yoksa sadece YGS ye mi başvuru yapicas ?

 127. Yaman diyor ki:

  Merhaba hocam lojistik son sinif ogrencisiyim acaba sivil havacilik kabin hizmetlerine sinavsiz geçiş yapabilirmiyim bir sorum daha olacak lojistik öğretmeni olmak için formasyon aldiktan sonra KPSS den kaç puan istiyor.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Meslek lisesi lojistik bölümü kılavuzda göremedim. Bu nedenle sınavsız geçiş bölümleriniz hakkında bilgim yok. Öğretmenlik yada KPSS’de sitemle ilgili değil.

 128. Murat diyor ki:

  Merhaba size 2 sorum olacakti birincisi sinavsiz geçişte obp’mi okul turumu daha önemli ikincisi obp puani 0.18 ile carpilinca obp ye mi ekleniyor yoksa YGS ye mi.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelik sıralaması: 1-Mezuniyet yılı 2-Okul türü 3- METEB önceliği 4-OBP 5-Doğum Tarihi
   Artık 0,18 le hesaplanan bir puan yok.(Bu yıldan itibaren kaldırıldı) Sadece 0,12 ile hesaplanan okul puanı var. YGS’ye eklenir.

 129. zeynep diyor ki:

  ben meslek lisesinde muhasebe okuyorum. ama üniversitede cocuk gelişimi okumak istiyorum. sınavsız geçis hakkını kullanabilir miyim ?

 130. Ayşegül diyor ki:

  Hocam merhabalar ben 2014 turizm mezunuyum obp 340 civarı. ocakta ygs başvurusu yapıcam eğer baraji gecersem büro Yönetimi ve yönetici Asistanlığı okumak istiyorum il dışında. Bu ne kadar mümkün sansim nedir?
  Hocam birsey daha sorucaktim ben mezun olduğum yil yani 2014 tercih yapmıştım ygsden ve tekrar turizm tuttu bende gitmedim bu durumda puan düşüyomuydu ve ısrarla istediğim bölümü her ilde tercih etsem ne kadar faydali olur?

 131. ahmet diyor ki:

  hocam ben tercih yaptım geçiş hakkımın dışında bir bölüm kazandım ama okumak istemiyorum geçiş hakkını kullanabilirmiyim acaba?

 132. Cansel Selay diyor ki:

  Hocam şimdi ben geçen sene 2015 yilinda üniversiteye yerlesemedim şimdi ygs den sonra benim ygs puanıma tekrar okul puanı eklenecekmi ? lise de bilişim tek. mezunuyum oBP 350 bu sene tekrar gireceğim ygsden sonra bilgisayar Programcılığı değil de önlisans başka bölüm okumak istiyorum mümkün müdür? bir de tercih yaparken ham puana mi bakacağız yoksa yerleştirme puanına mı

 133. Muhammetcan Ş. diyor ki:

  Merhaba ben 12. Sınıf öğrencisiyim meslek lisesinde tesisat bölümünün soğutma teknolojisi ni okuyorum bu sene Üniversite sınavları beni korkutuyor neler yapmam gerek farkli bi bölüm okumak istiyorum ne seçmeliyim bursada okuyorum birde 2 yıllık hakkım varmış bunu nasıl kullanabilirim ney için faydalı olur lütfen bana yardım edin kafam çok karışık ?????

  • alperturkoglu diyor ki:

   Rehber öğretmen değilim. Yorum tarzı sorulara cevap veremiyorum. Bilgi olarak alan dışı bölüm istiyorsanız kesinlikle YGS sınavına girerek ilgili puan türünde yeterli puanı almalısınız. Sınavsız geçiş için de 6-20 Ocak tarihlerinde YGS başvuruları ile aynı zamanda başvuru yaparak aşağıdaki bölümlere tercihte bulunabilirsiniz.

   Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi
   Gaz ve Tesisatı Teknolojisi
   İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi
   Yapı Tesisat Teknolojisi

 134. yusuf Can diyor ki:

  Sml son sınıf öğrencisiyim ygs puanımla üniversiteye gitmek istiyorum ama meteb içi dışı olayı kafamı karıştırdı. Ygs den seçerken meteb içi dışı diye bir ayrım var mı lütfen yardım edin

  • alperturkoglu diyor ki:

   Okuduğunuz il sizin METEB bölgenizdir. (METEB İÇİ) Farklı ildeki bir programı tercih ettiğinizde METEB DIŞI tercih yapmış olursunuz. Bir önceki yıla ait yerleştirme önceliklerini incelediğinizde yanında İ yazıyorsa METEB İÇİ olduğunu ve il dışından öğrenci yerleşemediğini, D yazıyorsa METEB DIŞI’ndan da öğrenci aldığını anlayabilirsiniz. Sizin özel olarak METEB İÇİ yada METEB DIŞI diye seçim yapacağınız bir seçenek yok. Tercih yaparken zaten biliyor olacaksınız.

 135. Ahmet diyor ki:

  Hocam ben simdi myo gorsel iletisim okuyorum ayni universitede radyo televizyon bolumune gecis yapip ordan devam edebilirmiyim

 136. ayşenur diyor ki:

  Merhabalar.meslek lisesi çıkışlıyım geçiş hakkımı kullandım ama ygs sınavına girmedim seneye ygs sınavına gircem okul bana puan verir mi ? verse bile yarısını m verir ?

 137. Ahmet diyor ki:

  Makine teknolojisi alani

 138. Ahmet diyor ki:

  Oncelikle merhaba hocam ben myo gorsel iletisim okuyorum fakat bolumden memnun degilim radyo tv medya iletisim basin yayin bolumlerine gecis yapabilirmiyim

 139. SALİHA diyor ki:

  merhaba ben sağlık meslek lisesi 2013 mezunuyum bu yıl sınavsız geçişle açıköğretim e başladım fakat merak ettiğim gelecek yıl sınavsız geçişle örgün eğitim de okuyabilir miyim aynı anda şimdiden teşekkürler

   • SALİHA diyor ki:

    anladım sağolun teşekkür ederim peki ben bu bölümlerden tercih yapsam bana öncelik verilir mi kendi alanımda olduğu için öncelik sıralamasını biliyorum ama 2013 mezunu olduğum için yerleşme şansım ne kadar tam bilemiyorum ve bu benim için çok önemli
    diploma puanım 79,14

 140. Emre diyor ki:

  Iyı gunler hocam
  2015 yılı mezunuyum bu yıl sınavsız gecıs hakkımı kullanmak istiyorum, hocam şansım çok mu düşük yerleşme konusunda, opb puanım da iyiydi hocam bu sene açıkta kalma olasılığım nedir yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler..

 141. Ayça diyor ki:

  Merhaba ben açıktan sağlık meslek lisesi okuyorum hasta ve yasli bakımı bolumundeyim.sadece mesleki dersler görüyorum.Normalde düz lise mezunuyum.bu sağlık meslek lisesisini bitirince sağlık meslek lisesi çıkışlı okucam.sinavsiz gecis yapcagim zaman düz lisedeki diploma notum da etkili olucak mi yoksa sadece sağlık meslek lisesi diploma notum mu?

 142. enes diyor ki:

  4 yıllığa direk geçiş varmı

 143. gamze diyor ki:

  Merhabalar,
  Ben 2015 mezunuyum tercihlerde istanbul unıv uzaktan eğitim tercihim tuttu ve para yatırma günümü kaçırdım bu yüzden kayıt olamadım. Ticaret ve meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık geçiş hakkım var şuanda bunu kullanabilirmiyim ve ne yapmam gerekiyor.
  Teşekkürler..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu eğitim öğretim yılı için yapacak bir şeyiniz yok. 2016 için Ocak ayında tekrar başvuru yapacaksınız, Temmuzda da tekrar tercih yapabilirsiniz.

 144. cem diyor ki:

  Merhaba , Ben daha önce açıköğretim fakültesi maliye bölümüne kayıt yaptırdım fakat devam etmedim. düz lise mezunu olmama rağmen halk eğitim merkezi aracılığıyla meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünü bitirerek meslek lisesi mezunu oldum. sınavsız geçiş hakkımı kullanmak için Aöf kaydımı sildirmelimiyim.Kaydımı silirmeden de sınavsız geçiş ile yerleşebilirmiyim. Teşekkürler

 145. mert demir diyor ki:

  hocam örgün lisans okuyorum busene sınava girip örgün bi önlisans bölümü kazansam lisansı dondursam önlisansa kaydımı yapıp okuyabilirmiyim.

 146. İbrahim Tercan diyor ki:

  Ben Bilgisayar Teknolojisi/Ağ İşletmenligi Bölümü Örencisiyim Bu Sene lisede Son Senem Ygs ye gircem eger istedigim puan alamasam sınavsız geçişten yararlanacam.

  sınavsız geçişten yararlanırsam Bu Bölüme Gidebiliyormuyum?
  Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği

 147. İbrahim diyor ki:

  İyi Aksamlar Hocam Ben Meslek Lisesinde Okuyorum.Bilgisyar Teknolojileri/Ağ İşletmenligi OKuyorum ben sınavsız geçişten yararlanacam.

  şu bölümlere Gidebiliyormuyum??

  Basım ve Yayın Teknolojileri
  Bilgi Güvenliği Teknolojisi
  Bilgi Yönetimi
  Bilgisayar Operatörlüğü
  Bilgisayar Programcılığı
  Bilgisayar Teknolojisi
  Coğrafi Bilgi Sistemleri
  Görsel İletişim
  İnternet ve Ağ Teknolojileri
  Mobil Teknolojileri
  Pazarlama
  Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği
  Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi

 148. aysenur diyor ki:

  merhaba ben geçen sene mezun oldum endüstri meslek lisesi çıkışlıyım ve sınava girmedim.kayıt ta yaptırmadım acaba bu sene direkt geçiş hakkımı kullanabilir miyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   İstediğiniz zaman istediğiniz kadar sınavsız geçiş hakkınız var. Ama öncelik son mezunların olduğundan istediğiniz programa yerleşemeyebilirsiniz.

 149. Yasemin diyor ki:

  Merhaba hocam.Sağlık meslek lisesi 11.sınıf öğrencisiyim.Hemşirelik okuyorum şimdiden kafamda bazı sorular oluştu sınavsız geçişler kalktı mı kalkmadıysa nasıl geçiş yapabiliyoruz okul puanımızı ne ile çarpıyorlar mesela bir diyaliz bölümüne geçiş yapmak istiyorum 2 yıllığı okuyup 4 yıla tamamlayabilir miyim bilgilendirirseni sevinirim 🙂

  • alperturkoglu diyor ki:

   Kalkmadı. Alanınızla ilgili 2 yıllık bölümlere sınavsız tercihte bulunabiliyorsunuz. Şu sayfadan bölümlerinize bakabilirsiniz. Sınavsız geçiş önceliklerinin neler olduğuna şu sayfadan bakabilirsiniz. 2 yıllık okuduktan sonra DGS sınavına girerek 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilirsiniz.

 150. Furkan diyor ki:

  Hocam iyi günler. Ben 2 yıllık bilgisayar programcılığını okuyordum bıraktım son senem de. Lisede Biişim Teknolojileri mezunuyum. Ve bilgisayar programclığını okumak istemiyorum. Ve allta gördüğünüz Bölümlerde hala geçiş hakkım var mı ? 🙁

  Basın ve Yayın Teknolojileri
  Bilgi Güvenliği Teknolojisi
  Bilgi Yönetimi
  Bilgisayar Operatörlüğü
  Bilgisayar Teknolojisi
  Coğrafi Bilgi Sistemleri
  İnternet ve Ağ Teknolojileri
  Mobil Teknolojiler

 151. Furkan diyor ki:

  Hocam iyi günler. 2 yıllık Bilgisayar programcılığı özel üniversiteler var mı?

 152. Burağan diyor ki:

  Makine Ressamlığı 2002 mezunuyum diploma notu orta halli.Bu bağlamda sınavsız geçiş yada ygs ile bölümümle ilgili tahsil görme şansı nedir.

 153. güzel diyor ki:

  duz lıse mezunuyum. 2014 te lys ıle unıversıteye yerlestım ama kaydımı sıldım. 2015 te ygs sınavına gırdım tercıh yaptım yerlesemedım. 2016 yılında puanım kırılır mı?

 154. gamze diyor ki:

  Ben sınavsız geçiş hakkımı kullanarak özel beykoz lojistik myo da ingilizce dıs ticareti tam burslu kazandım. Bu sene hazırlıgı okuyup tekrar sınavsız geçişle aynı yada farklı bölüme başvuru yapabilirmiyim? Yapılıyosa 2.yaptıgım tercihte istediğim yer olmazsa aynı okulumdan devam edebilirmiyim?

 155. Furkan diyor ki:

  Hocam çok saolun yardımcı olduğunuz için.

 156. Furkan diyor ki:

  Hocam iyi geceler. Hocam ben meslek yüksek okulu bilgisayar prog. çıkışlıyım. 2 yıllık tercih hakkımı kulladım ve gittim 2. Sınıfta okulu bıraktım. Bu sene yine gitmek istiyorum. Yorumlar da anladığım kadarıyla ilk mezun olanlara öncelikmiş sanırım geçiş hakkı. Benim tekrar geçiş hakkım var mı yada ygs ye girip MYO puanın barajını geçip gelme ihtimali var mı varsa da yerleşme imkanım olur mu. Eğer çok zorsa özel üni. Geçiş hakkım olur mu olursa girme ihtimalim nasıl olur.

  • alperturkoglu diyor ki:

   1-Sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanma hakkınız var.
   2-Öncelik son mezunların olduğundan yerleştirme önceliklerini inceleyerek eski mezunlardan alan programları incelemeli ve onlara tercihte bulunarak şansınızı artırmalısınız.
   3-Aynı programlara YGS kontenjanından YGS puanı ile yerleşmek için gerekli olan puanı almalısınız. Örn. Bilgisayar Programcılığı için şu sayfada ilk tabloyu inceleyebilirsiniz. 2.Tabloda da sınavsız geçiş öncelikleri var.
   4-Özel ün. %25 burslu,%50 burslu yada ücretli programlarına tabi ki sınavsız geçiş şansınızı deneyebilirsiniz. Verdiğim sayfada onlara ait bilgileri de inceleyebilirsiniz.

 157. zuhreunsel diyor ki:

  merhabalar hocam ben 2015 döneminde açıkta kaldım meslek lisesi mezunuyum. diploma puanımı kullanabiliyomuyum ve ygs ye girem şansını ne kadar arttırır. teşekkürler..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle tercih yaptığınızda diploma notunuzun 5 ile çarpımı ile elde edilen OBP puanınızı tabi ki kullanabilirsiniz. Ama öncelik 2016’lıların olacaktır. Alan dışı tercihlerinizde de diploma notu*5*0,12 kadar ek puan alacaksınız.

 158. Engin diyor ki:

  Merhaba ben özel aksam lisesi 2013-2014 mezun oldum sınavsız geçiş hakkı sahibi olabiliyomuyum.diploma puanım:66.68 sizce bir yere yerleşebilirmiyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Meslek lisesi mezunu iseniz alanınızla ilgili 2 yıllık programlara sınavsız geçiş hakkınız var. Yerleşip yerleşememe durumunuzu bilemem. Şu sayfada varsa 2 yıllık program linkine tıklayarak açılan sayfada 2.tabloda yerleştirme önceliklerinizi inceleyebilirsiniz.

 159. Gül diyor ki:

  Merhaba. Ben de meslek lisesinden mezunum. Ancak sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım. Sınava girip tercih yaptım ve dört yıllık bir bölüm okudum. Ne yazık ki bölümün ataması yok. tekrar geçiş hakkımı kullanıp üniversiteye gidebilir miyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelik son mezunların olduğundan şansınız düşük. İyice araştırıp eski mezunlardan alan programları tercih etmelisiniz.

   • Gül diyor ki:

    Teşekkür ederim. üniversite okuduğum için geçiş hakkım iptal olmuyor değil mi? sınavsız geçişle seçebileceğim bölümler odyometri, optisyenlik, ağız ve diş sağlığı,tıbbi sekreterlik gibi bölümler. liseden mezun olduğumda diploma puanım 92 küsürdü. bunun 5 katı hesaplanıyor galiba geçiş yaparken. buda 460 puana denk geliyo. Şimdiki alıma göre tercih etmem gereken bölümlerin puanıda bu civarda.geçiş hakkım devam ediyorsa şayet düşük bi ihtimalde olsa yerleşme ihtimalim nedir??

    • alperturkoglu diyor ki:

     Sınavsız geçişte ilk kriter mezuniyet yılıdır. OBP puanı 4.sırada önemlidir. Puanınız güzel ama diğer mesajımda da dediğim gibi öncelik son mezunların olduğundan ancak özel üniversitelerin %25 burslu yada ücretli programları olabilir.

 160. kerim diyor ki:

  Herkese slm bugün açık öğretimden üniversiteye kayıt olmak için gittim yanımda sadece giyim üretim teknolojisi bölümünden mezun olduğum diploma vardı kayıt için ne gerekiyo dedim internetten başvuru yapıp onun çıktısı ve sonra da kayıt için vakıf banka 205 tl yatırıp onun makbuzunu istediler hepsini hallettim ve gittim evrakları verdim ve benden 2 yıllık ünüversite diploması istedi ben lise mezunuyum dedim peki ösym sınavına girdinmi diye sordu bende lise bittikten sonra hiçbir sınava girmedim dedim sen kayıt olamazsın dedi ve yatırmış olduğum 205 tl yi geri almam için bana dilekçe doldurup paramı geri almam için vakıf banka vermem gerektiğini söyledi lütfen bana yardımcı olun

  • alperturkoglu diyor ki:

   1.si Tercih yapmadan herhangi bir programa yerleşmeden açıköğretim de olsa kayıt yaptıramazsınız.
   2.si Sizin alanınıza ait aöf programı yok zaten aöf tercih edemezsiniz.
   3.sü Ocak 2016’da başvuru yaparak Temmuz ayında alanınızın devamı niteliğindeki örgün programlara tercihte bulunabilirsiniz.

 161. ayfer bayram diyor ki:

  Merhaba hocam ,önlisans mezunu olarak dgs ye girdikten sonra dgsyi kazanamayıp, aöf lisans tamamlama ile 3. sınıfdan başladıktan sonra. tekrar dgsye girersek puanımız kırılır mı?

 162. Muhammed diyor ki:

  Hocam iyi günler sorum şu ben meslek liseliyim 2 yıllık geçişimi kullandım kayıt yaptım ama gitmedim puanda düşüş olurmu

 163. Gökçe diyor ki:

  Meraba ben meslek lisesi grafik okuyorum ve bu sene ygs ve yetenek sinavi için hazırlanıyorum.Şimdi eğer ygs den barajı geçtim yetenek sınavına girdim tercih yaptım ama gelmedi yada hiç yapmadım diyelim benim 2 yıllık geçiş hakkım yetenek sınavına girdim diye gider mi acaba ?
  Cevaplarsaniz çok sevinirim ??

 164. ela diyor ki:

  ben sınavsız geçiş hakkımla yerleştim ve kayıt yaptırdım ama bazı durumlardan gıdemıyorum seneye sınavsız geciş hakkımı kaybediyomuyum?

 165. Peri diyor ki:

  merhaba birşey sorcaktım. ben düzce üniversitesi ilk ve acil yardımı kazandım sınavsız geçişle ama ilk yarıyıklı bile bitirmedim kaydmı dondurmak için gerekli belgeleri öğrenci işlerine verdim.Çünkü o bölümü okumak istemiyorum.Şimdi sınavsız geçişteki aynı puanımla başka bir üni de başka bir bölümü okuyabilirmiyim ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayında tekrar başvuru yapacaksınız, Temmuz’da da tercih yerleşirseniz okursunuz. Öncelik son mezunlara olduğundan yerleşme şansınız daha düşük olacak.

 166. Furkan diyor ki:

  merhabalar,2014 meslek lisesi makine//Bakım onarım bölümü meğzunuyum,Yaptıgım sınavsız geçiş başvurularım(Tercihlerim) Gelmedi ve açıkta kaldım,2015 YGS-LYS sınavlarınıda girmedim,Fakat 2014 yılı YGS puanı ile veya sahip oldugum sınavsız geçiş hakkı ile,Bir özel üniverstenin meslek yüksek okullarına kayıt olabilirmiyim ? Teşekkürler.

 167. kumsal diyor ki:

  Hocam merhaba benim sizi iki tane sorum olacak 1.ben bu sene ygs sınavına girdim iyi 140 barajını geçtim ama üni.başvurularını yapmadım benim sorum şu aöf ek yerleştirmeye başvuru yapabilir miyim.2.sorum:bu sene üni.başvuru yapmadım ygs puanımı seneye kullansam kırılma olur mu

 168. Aslı diyor ki:

  Merhaba hocam ben liseden sonra 1 yıl ara verdim ve tercih hakkimi da kullanmadim iamhatip mezunuyum 2 yıllık ilahiyata gitme hakkım var mı?

 169. Mustafa aktas diyor ki:

  Mustafa Aktaş
  Merhaba hocam şimdi ben 2 senelik yazdım ama istediğim yer çıkmadı okul puanıyla girdim bu sene ama gitmek istemiyorum seneye sınava girsem okul puanım düşer mi?

 170. Esra diyor ki:

  Mrb hocam ben geçen sene tercih yapmıştım sosyal hizmetler bölümü gelmişti ama kayıt yaptıramadım bu sene geçerlimidir o tercihim yardımcı olursanız çok sevinirim

 171. kerem diyor ki:

  selamun aleyküm hocam kolay gelsin ben 2012-2013 meslek lisesi elektronik haberleşme mezunuyum ancak o senenin tercihlerin plastik lastik bölümü çıkınca o bölüme yerleşip mezun oldun ancak ben kendi bölümümü bitirmek istiyorum size sorum şu benim elektronik ile ilgili bölümlere geçiş hakkım devam ediyormu yoksa sınav sonuçlarına göremi tercih yapmalıyım teşekkür ederim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Devam ediyor.Ancak tercih yaparken yerleştirme onceliklerini inceleyip eski mezunlardan alan prog.tercih etmelisiniz.YGS puaniniz iyi ise YGS kontenjanından da yerleşme şansınız olabilir.

 172. yusuf diyor ki:

  hocam merhaba ben 2014 yılında meslek lisesi motorlu araçlar teknolojisi alanı mezunuyum ilk tercihte yerleşeemedim ek tercih kılavuzu belli oldu. diyarbakır dicle ünversitesine makine veya otomotiv bölümüne ücretlide olsa yerleşebilirmiyim. obp:277 okul türü 2

 173. Musa diyor ki:

  Merhaba Hocam bu sene özel sağlık lisesinden mezun olacağım
  2 yıllık düz geçiş hakkına sahipmiyim?

 174. Mehmet diyor ki:

  Meraba hocam .ben meslek lisesi mezunuyun 2012 de sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve bir yüksekokul programina yerlerstim . belirli sebeplerden dolayi sömestr tatiline kadar okuyup 1.ci sınıfın 1.ci döneminde bıraktım . simdi tekrar farklı bölüm seçip ya uzaktan eğitim yada açık öğretim okumak istiyorum ne yapmam gerekiyor 2016 için tercih tarihleri nelerdir bilgilendirilmek istiyorum lütfen bana yardımcı olurmusunuz . şimdiden teşekkürler .

 175. bilcan diyor ki:

  2010 yilinda anadolu otelcilik ve turizm meslek lisesinden mezun oldum. Tercih yaptim fakulteye de yerlestim ama gitmedim. 2014 yilinda acikogretime yazildim simdi okumaya devam ediyorum 2 yillik gecis hakkimi kaybettim mi?

 176. semih biricik diyor ki:

  Dis protez teknolojisi okuyorum diplomami aldigimda s.m.y.o mezunu olarak onlisans diplomamla sinavsiz dikey gecis hakkim varmi yani aof ile sinavsiz lisans tamamlayabilir miyim ?

 177. Serkan yılmaz diyor ki:

  SELAMUN ALEYKUM DEĞERLİ HOCAM BEN MESLEK LİSESİ 4.SINIF ÖGRENCİSİYİM AMELİYATHANE HİZMETLERİ BÖLÜMÜNÜ YAZMAK İSTİYORUM FAKATO BÖLÜMÜ BİTİRİNCE KPSS YE GİRMEDEN ÖZEL HASTAHANEDE İŞE BAŞLAYABİLİRMİYİM.

 178. ÇİĞDEM KARABIÇAK diyor ki:

  merhabalar

  benim öğrenmek istediğim 2 yıllık ön lisans makine mezunuyum AÖF den 3’den başlayıp işletmeyi bitirdim.şimdi dgs sınavına hazırlanıp ön lisansdaki makine bölümünden makine mühendisliğini bitirebilirmiyim.Ön lisan hakkım bitmişmidir.yardım olursanız sevinirim.

 179. hasan diyor ki:

  Hocam sınıf öğretmenliği mezunuyum sınavsız ikinci üniversite için ösymye sınavsız geçiş ücreti yatırmalımıydım bi de iki yıllık revaşta olan atanma olanağı olan bir bölüm söylermisiniz aöf ikinci üniv. kapsamında olan bir bölüm şimdiden teşekkürederim hocam .

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ücret olayı hakkında bilgim yok. Anadolu ün. 2.ün. başvuru bilgileri sayfasına şu linkten ulaşabilirsiniz. 2.sorunuza gelince rehber öğretmen olmadığımdan meslekler ve istihdam durumları hakkında bilgim yok.

 180. aziz diyor ki:

  hocam sıanvsız geçiş geçensene yaptım okuduğum bölümü beyen medim busene içinde sınavsız geçiş hakkımda varmı ?

 181. merve diyor ki:

  Hocam ben2013 hemşirelik mezunuyum sınavsız ggeçişle fizyoterapiye geçiş yaptım 2013 te 1 dönem okudum daha sonra atamam olunca İstanbulgeldim kaydını sildirmedim bu yıl tekrar sınava girdim yine iki yıllık anakaradaki sağlık bölümlerinden yazdım ama çıkmadı acaba fizyoterapi kaydimi sildirmedigim içinmi ggeçiş hhakkımı kullanamadım iki yıllık bi bbölüm okumam için eskiyi sildirmem mi gerekiyor bu arada obp 400 binlerde ankarada benim iiçinmeteb ddışı bi yer sivas da metep dışı ama yyerleşmiştim kayitimi sildirsem tercihte iki yyıllık bir bölüme yyerleşebilir miyim çokoönemli lütfenyyardımcı olun acaba geçiş hakkı bi kere mi oluyorduama mezun oolmadım fizyoterapiden
  Ek tercihi ona gore yapicam sivastaki fizyoterapi bölümünü ona gore silecem bu bölümdeki kaydimi silsem yerleşir miyim acaba hocam

  • alperturkoglu diyor ki:

   Önceki kaydınız olmasından kaynaklanmıyor. Kontenjanı son mezunlarla dolmuştur. Sağlık bölümleri hem son mezunlar hem de anadolu sağlık meslek mezunlarınca doluyor,2014 mezunları bile yerleşememiş olabilir.

 182. xxx diyor ki:

  merhaba ben 2014 mesleki açık lise motorlu araçlar mezunuyum bu sene makine ve otomotiv bölümünü tercih verdim. fakat gelmedi ek tercihte yerleşebilirmiyim.

 183. Hasan diyor ki:

  Hocam meslek çıkışliyim bu sene mezun oldum yerleşemedim nasıl yerleşirim hocam ya kendi bölümümüze gidemiyoruz var mı böyle bise ya hocam şimdi 38.789 boş kontenjan varmış nasıl yerleşirim hocam obp 335 2.tercihte meslek çıkışlilara mı önem veriyolar hocam bi anlatın hocam ya

 184. Burak diyor ki:

  Hocam meraba ben 95 doğumlu açıktan meslek lisesi mezunuyum bu sene mezun oldum direk geçiş hakkımi kullandim fakat gelmedi obp puanim 335 hocam adana myo elektrik yazmıştım gelmedi ve bu bölüm 41de41 yapmış şimdi biz burayı 2.Tercihte yazamicaz mi klavuz ne zaman yapılır hocam 2. Tercih için nereye basvurucaz ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Son olarak 2015 mezunu, 4 okul türü Anadolu Teknik Lise olan, METEB İÇİ olan, 309,00000 OBP puanlı ve 08.07.1996 doğumlu öğrenci yerleşmiş. Zaten okul türü Anadolu Teknik Lise olanlarla kontenjanı dolan bir bölüme yerleşmeniz imkansız. Ek tercihlerde durumunuza uygun olan okul türü “2” olan ve OBP puanınız uygun olan yerleri tercih etmelisiniz.

 185. tunahan diyor ki:

  Hocam 2 yıllık bi üniversiteye yerleştim ama alttan dersim var kayıt olamayacakmıyım kayıtlar 5 ağustosa kadar mış

 186. ersin diyor ki:

  hocam sınavsız geçişi ozel universıteye yapmak için ygs den herhangi bir puan yapmak gerekirmi yoksa obp puanı ile mi yerleştiriliyoruz.

 187. kardelen diyor ki:

  hocam merhaba ben 2014 yılında teknik lise makine teknolojisi teknik çizimden mezun oldum. OBP puanım 343.1 gecen sene kütahya dumlupınara yerleştirildim kayıt yapmadım bu sene geçiş hakkımı kullanarak karabük meslek yüksek okulu iş sağlığı ve güvenliği tercihlerimin arasında ve ben burayı istiyorum.Yerleştirme öncelikleri 14.2.D puan olarakta 309 görünüyor yerleşme olasılığım nedir? Şimdiden tesekkürler hocam.

 188. Burak diyor ki:

  Hocam merhaba ben açık lise meslek lisesi mezunuyum elektrik elektrik diploma 95 doğumluyum puanım 65.35 direk geçişte sivil savunma ve İtfaiye yi yazdım şart 285,05000 ile alıyorlar ve şart olarak 14,3,D,96 yazıyor yerleşme olasılığım nedir ? Yerleşme şansımız nasıl olur hocam

 189. Metin diyor ki:

  Hocam merhaba ben açık meslek lisesi elektrik elektronik mezunuyum direk geçiş tercih yaptım istediğim adana myo 2 yıllık elektrik ve karşısında şart olarak 311,900 ve 14,3,İ,96 yazıyor benimde diploma puanım 65,35 oyp puanım ise 66.75 95 doğumluyum ve bu sene mezun oldum hocam yerleşme olasılığım nedir ?

 190. Mehmet Ali diyor ki:

  Merhaba hocam, ben mesleki açık lisesi mezunuyum alttan dersim yok bu sene mezun oldum diploma puanım 65,35 oyp puanım 66,75 sınavsız geçiş tercih yaptım ve 2 yıllığı kazanma şansım nedir? 95 doğumluyum ygs ye girdim fakat kötü bir sonuç geldiğinden dolayı sınavsız geçiş hakkımı kullandım cevaplarsanız sevinirim hocam iyi günler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Mezun olduğunuz bölüm yok. İstediğiniz bölüm okul il yok. Diploma notuna göre cevap veremem. Ama zaten artık bunlara görede cevap vermiyorum. Şu sayfadan yerleştirme öncelikleri kavramlarını dikkatlice inceleyin. Tercih yaptığınız bölümün öncelikleri ile örtüşüyorsa yerleşirsiniz.

 191. sinan diyor ki:

  hocam merhaba aöf Elektrik Enerjisi Üretimi, İletimi ve Dağıtımı, kontenjan sınırlaması varmı. birde sınavsız geçiş hakkını bir kere kullandıktan sonra 4 yıllığa tamamlamak için 2 kere kullanabilirmiyiz.

 192. Meryem Ergül diyor ki:

  Merhaba hocam. Ben ebe olarak kamuda çalışmaktayım. 2009 yılında aöf veteriner ve laborant önlisans bölümünü bitirdim. Lisans tamamlamak istiyorum. Sınavsız hangi üniversitenin hangi bölümünün 3. sınıfından başlayabilirim. Aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkür ederim.

 193. seyma diyor ki:

  Mrb hocam ben bu sene meslek lisesi grafik tasarimdan mezun oldum.Yetenek sinavlarina girmeye devam ediyorum ancak devlet tutmazsa gecis hakkimi kullanmak istiyorum tercihlerde tam burslular geliryor yazdim ayni anda unkversite okucam hemde seneye ygs ye hazirlanicam puanim seneye kirilir mi sinavsiz gecis yapip okudugum icin

 194. sümeyye diyor ki:

  2013 yılı mezunuyum cocuk gelişimi bölümü mezun oldugum yıl geçiş yaparak okul kazandım fakat kayıt olmadım bu sene geçiş hakkım olur mu ve ygs 4 puanımla 2 yıllık cocuk gelişim olur mu sıralamam 146948 acil cevap alabilir miyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelik son mezunlara olduğundan sınavsız geçişle devlet ün. yerleşmeniz zor. YGS-4 puanınızla olabilir. Daha ilk defa YGS kontenjanı tanımlandığından sıralama olayı çoğunda belli değil. Bakınız.

   • sümeyye diyor ki:

    obp puanım 407,50000 hiç mi ihtimal yok iki seneliklerde öncelik bu seneki mezunlara bakıldıgında

    • alperturkoglu diyor ki:

     Şansınızı deneyin diyebilirim.

     • sümeyye diyor ki:

      14 tane cocuk gelişimi ve son olarak anadolu üni. açıköğretim sosyal hizmetler yazdım eğer hiç bir okul olmazsa ek tercihlere mi açıköğretim yazayım ilk tercihte mi yazayım hocam yardımcı olursanız sevinirim kimse bişey tam anlamıyla anlamayo söylemiyo napıcagımı şaşırdım şimdiden teşekkürler ve hiç olmadı ygs 4 le sıralamadan olur umarım

      • alperturkoglu diyor ki:

       Eğer hiç biri olmazsa aöf olsun düşünceniz varsa ek tercihleri beklemenizin bir anlamı yok. Şuanki listenizin en sonuna yazın. 1.tercihiniz olmazsa 2. oda olmazsa 3. …… şeklinde devam eder. Yani siz aöf yazdınız diye sistem ilk tercihlerinize bakmadan tutup son tercihinize yerleştirmez.

 195. Alper diyor ki:

  hocam sağlık meslek ten 1 tane alttan dersim var. bölümümde 2 yıllık geçiş yapabilirmiyim

 196. yüksel diyor ki:

  Hocam ben meslek lisesi mezunuyum direk geçiş hakkımı kullanıp seneye tekrar denicem okul puanımda düsme olurmu?

 197. BatuhanCo diyor ki:

  Hocam, YGS-1 Puanım 181.503 bir bölüm tercih etmek istiyorum %50 burslusu 181.903 istiyor girebilme şansım var mıdır? Yoksa giremez miyim? Trabzonda bu üniversite ve geçen sene kontejanı dolduramamışlar.

 198. Seyma diyor ki:

  Vakıf universitelerinde gecis hakkimizi kullanabliyomuyuz? Kullanabiliyosak nasil ve nerden öğrenebiliriz ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Kullanabilirsiniz. Şu sayfada bölüm adını yazın, yanında (tam burslu,%50 burslu, ücreetli) şeklinde olanların kontenjan ve sınavsız geçiş yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz.

 199. Oğuz diyor ki:

  Hocam merhaba. Ben Samsun teknik lise inşaat bölümü 96 mezunuyum. YGS 1 270 Diploma puanım ise 76. KTÜ de inşaat teknolojisi bölümüne sınavsız geçiş hakkım ile yerleşme olasılığım nedir yakınen ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş tercihi yapabileceğiniz bir bölüm için YGS puanına ihtiyacınız yok. Yerleştirme öncelikleriniz ve OBP puanınızın uygun olması lazım.
   Geçen seneki yerleştirme öncelikleri 14,2,D,95 319.5500 Siz teknik lise öğrencisi olduğunuzdan aynı zamanda OBP puanınızda 76*5= 380 olduğundan rahatlıkla yerleşebilirsiniz.

 200. yusufozturk diyor ki:

  Hocam kolay gelsin, 2 senelik geçiş yapmak istiyorum ama diploma puanımla çok bir bölüm gelmedi elektrik elektronik çıkışlıyım okuldan tercih için bana yardımcı olan hocam dedi ki geçiş dallarından istediğini yazabilirsin sadece önceliklere dikkat et dedi bu doğru mu ?

 201. Emine diyor ki:

  Mrb hocam.Aöf okuyordum ama şuan pasifim. ygsye girdim. Aöfden Tekrar tercih yapmak için kayıt sildirmem gerekiyormu?

 202. sevde diyor ki:

  merhaba ben ygs ve lysye girdim fakat istediğim sonucu alamadım 2 yıllık tercih hakkımı kullanmak istiyorum tercih yaparken beni puana göre yerleştirmezler değil mi iki yıllık bölümleri yazsam birde obp ile alan üniversitelerin bulunduğu bir liste yok mu hocam

 203. muhammet diyor ki:

  hocam merhaba ben bu sene anadolu meslek lisesi endüstriyel otomasyon bölümünden mezun oldum lys den 180 i geçemedim seneye tekrar hazırlanıcam mf4 ten 4 yıllık üniversiteye gitmeyi düşünüyorum 1 yıl beklediğim için okul puanım düşer mi ? ve ben alanıma geçiş yapıcağım kaç puan vericek okul puanlarım aşağıda şimdiden teşekkürler.

  500 üzerinden OBP: 344.6
  0,12 katsayılı OBP: 41.352
  0,18 ek katsayılı OBP: 62.028 (Ek puanlı)

 204. musa diyor ki:

  Hocam tek ders sinavlari eylulün 3 haftasi diyolar. Kayit 6 ekime kadar yerleşemiyecekmiyiz. 🙁

 205. levent diyor ki:

  Hocam sağlık meslek lisesinden 1 ders alttan var kpss tercihi yapamadım. Ösym den 2 yıllık geçişler de 30 tane tercih hakkım var bu tercihleri yaparsam eğer yerleşirsem ne olacak bi de tercih esnasında bi sıkıntrı olur mu

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yerleşirseniz 6 Ekim’e kadar kayıt hakkınız var. Bu arada tek ders sınavı veya sorumluluk sınavı ile dersten geçme şansınız olacak.

   • ercan diyor ki:

    merhaba hocam ben meslek lisesi okuyorum bu sene son sınıfı bıtırdım fakat bıldıgıniz uzere bizim son sene beceri sınavı oluyoruz ve bu sınavdan 12.Sınıf meslekler olarak çoğumuz kaldık bız sımdı 2 yıllık geçiş yapamıcakmıyız. 1 tane sorumlu sınavımız var. Suan tercih yapsak kayıt olamazmıyız universiteye. Cok acil yardımcı olursanız sevinirim.

   • Ercan diyor ki:

    Hocam ben simdi tercih yaptım trakya üniversitesi sbmyo dış ticaret bölümünü kazandım fakat liseden tek ders sorumluluğumuz oldugu ıcın mezun olamadık 6 ekıme kadar kayıt hakkı tanınmıs bız sımdı 3 7 agustos arası ne yapıcaz bı yardımcı olursanız sevınırım

    • alperturkoglu diyor ki:

     Hiç bir şey yapmayacaksınız. Tek ders yada sorumluluk sınavına girip mezun olduktan sonra gidip kayıt yaptıracaksınız. Hakkınız saklı kalacak. Sizin yerinize bu programa kimse alınmayacak.

     • Ercan diyor ki:

      hocam başınızı ağrıtıyorum kusura bakmayın ama ben okuldan belge alıp üniversite rektörlüğüne goturmem gerekmıyor mu ?

      • alperturkoglu diyor ki:

       Mezun olmadan hiç bir yere hiç bir şey götüremezsiniz. Mezun olun. Geçici mezuniyet belgesi ile kayıt yaptıracaksınız.

 206. Berk diyor ki:

  Hocam uzaktan egitim ile yazdığınız bolumlerde sadece mekatronik uzaktan egitim var öbür bölümlerin uzaktan egitim programı görünmüyor

 207. Berk diyor ki:

  Raylı sistemler makine teknolojisi,endustriyel kalipcilik,mekatronik uzaktan egitim hangi üniversitelerde var acaba

 208. fatma tuba diyor ki:

  merhaba. ben sınavsız grçi paramı yatırdım ocak ayında başvurumu yaptım. şimdi ais.osym.gov.tr üzerinden tercihimi yapmak istiyourm . çünkü tercih dönemi başlamış. ama marmara üniversitesi ilahiyat fakültesi 2 yılllık olan bölümü ösym 2015 tercih kılvuzunda ösym kodu yok. o kodu nerden bulacağım ve tercih bölümüne yazacağım. yani nasıl tercihimi yapmam gerektiğini bilmiyorum.

 209. ibrahim diyor ki:

  merhabalar hocam ben makina teknolojisi okuyorum ygsye girdim ama barajı geçemedim ve sınavsız geçiş yapmak istiyorum sınavsız geçiş dallarına baktığımda grafik tasarım bölümüne girebiliyorum obp puanım 306 2015 mezunuyum sizce yerleşme şansım var mı ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Okul türünüz, mezun olduğunuz il, tercih edeceğiniz okul-il bir önceki yıl hangi değerlerle almış bunlara bakmak lazım. Bana yazmayın lütfen kendiniz şu linkteki programların yerleştirme önceliklerini inceleyin.

 210. serdar ak diyor ki:

  hocam ben muhasebe bölümü mezunuyum yani eşit ağırlık ygs 6 puan türünden barajı geçemedim
  ygs 4 puan türüyle lisans tercihi yapacam yapabilirmiyim alan dışı olacak

  • alperturkoglu diyor ki:

   YGS-4’ten Barajı geçtiyseniz tabi ki bu puan türünde tercih yapma hakkınız var. Ön lisans için zaten YGS puanı ile değil yerleştirme önceliklerinizle tercih yapacağınızı hatırlatmış olayım.

 211. Öner diyor ki:

  Merhaba hocam. Benim sorum simdi okulların taban puanlarına baktığımda puan türleri ygs-1 diyor. Ben diploma puanıma gore gitmek istiyorum gitmek istedigim okulun diploma puaniyla aldigini nasil anlayabilirim? Yada puan türü ygs-1 yazan yerde benim OBP puanımda gecerlimidir.?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yerleştirme önceliklerinde 14,2,İ,96 gibi değer varsa puan değeri OBP puanını gösterir. Yerleştirme öncelikleri —– şeklinde ise min puan değeri YGS puanını gösterir.

 212. hayri diyor ki:

  obp puanım 382,35 fatma aliye mesleki ve teknik anadolu lisesi mezununuym tablo 3 te yer alan mersin üniversitesi gıda teknolojisi bölümüne kesin gider miyim ???

  • alperturkoglu diyor ki:

   Mezun olduğunuz bölümü yazmamışsınız. Eğer sınavsız geçiş bölümünüzse yerleşme şansınız olabilir. Ancak kontenjanlar azaldığı için yerleşememe ihtimalini göz ardı etmeyin. 14,2,İ,95 387.15000

 213. zelis yldrm diyor ki:

  Peki hocam sizce bu durumda yapmam gereken en doğru seçim nedir yani hangi bölüm benim için daha iyi olur yorumunuz benim için çok önemle şu anda kafam çok ama çok karışık 🙁

 214. zelis yldrm diyor ki:

  Ben lisenin acık öğretim hasta ve yaşlı bakım bolümü okuyorum bizden önce anadolu liseieri sağlık liselerine öncelik veriyorlarmış açıkta kalma riskimiz varmı acil ve ilk yardım bölümü icin ? hasta ve yaşlı bakım mezunu att oluyormu yani
  Ve su anda tercih yapmak için liste yapıyorum ama yöp de acil ve ilk yardim yazdığım zaman hiç mir şey bulunamadı yazıyor geçiş yapamayacakmiyim hocam

 215. Seyma diyor ki:

  Vakıf universitelerinde geçiş hakkımızı kullanabiliyormuyuz? Ucret vermeden

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tam burslu programlar için de sınavsız geçiş kontenjanları var. Ama programına göre yerleştirme önceliklerinizin çok iyi olması gerekiyor. Mesela Anadolu Teknik yada Teknik lise mezunu olmak. OBP’nin 380-450 arası olması. (Tabi bu seçeceğiniz program ve okula göre değişir. Ben örnek olsun diye yazdım.) Şu sayfada program ve okul adına göre sorgulama yapabilir, yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz.

 216. Muhammed diyor ki:

  Hocam sağlık meslek lisesi bitti. 1 tane alttan dersim var kpss de tercıh yapamadım. Sınav galiba eylül deymiş ösym de okuyor gözüküyorum. Acaba 2 yıllık geçiş yapamayacakmıyım Okuldaki hocalar yapamazssın diyorlar

  • alperturkoglu diyor ki:

   KPSS kısmı bilgim dışında. Sınavsız geçiş tercihi yapma hakkınız var. ÖSYM zayıf ders nedeni ile mezun olamayan öğrencilere 6 Ekim’e kadar süre tanıdı.

   • Muhammed diyor ki:

    yani tam anlayamadım hocam ben tercihlerimi 6 Eylül de mi yapacağım.tercihler yarın başlıyor galiba bi açıklama yaparsanız sevinirim teşekkür ederim iyi çalışmalar hocam

 217. berk diyor ki:

  peki uzaktan eğitimde uygulamalı dersler nasıl işlenecek. kontenjan sınırlaması var mı?

 218. berk diyor ki:

  merhaba bn meslek lisesi makine teknolojisi alanını bitirdim sınavsız geçişle uzaktan eğitim hangi bölümleri yazabilirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki bölümlerin uzaktan eğitim programlarına tercihte bulunabilirsiniz.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
   Endüstriyel Kalıpçılık 2
   Gemi Makineleri İşletme 2
   Grafik Tasarımı 2
   İş Makineleri Operatörlüğü 2
   Makine 2
   Mekatronik 2
   Metalurji 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Otomotiv Teknolojisi 2
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Tarım Makineleri 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi 2

 219. ertu diyor ki:

  hocam tek ders sınavı eylüldemi acaba

 220. merve tapan diyor ki:

  Merhaba ben meslek lisesinden mezun oldum.Ygsden İyi bir puan almadm sınavsız geçiş yapmak istiyorum ama kendi bölümümü okumak istemiyorum.Başak bir bölüme geçme sansım var mı sınavsız diploma notum 73.3 5 ile çarptıgım zaman 366.5 geliyor.Yardımcı Olur Musunuz Lütfen.

 221. onur diyor ki:

  Merhaba hocam. Ben meslek lisesi mezun uyum bolumumde muhasebe ama simdi iki yıllık havacılık ve kabin bölümüne gitmek istyrm ama yarim burslu ücretli falan yaziyr bu benim içinde geçerli mi yani ücretli olanlarada ben para ödeyecek miyim şimdiden tesekkurler

 222. kardelen diyor ki:

  Hocam merhaba ben 2014 teknik lise makine teknolojisi tenik çizim bölümü mezunuyum gecen sene 2 yıllık geçiş hakkımı kullanarak ek yerleştirmeden kütahya dumlupınar makine resim konstrüksiyona yerleştim fakat gidemedim kayıt yaptırmadım yani bu sene ygs’ye girdim başarılı olamadım. Bu sene yine 2 yıllık geçiş hakkım varmı ve benim ygsye girmiş oldugum puanımn üstüne okul puanı eklenecekmi ? Obp puanım 343.1 beni obp mi ilgilendiriyor yoksa ygs puanımımmı ? Hocam şimdiden çok teşekkür ederim.

 223. ferhat diyor ki:

  hocam 2015 ygs de 180’i aşamadım ama ygs 1-2-3-4-5-6’da 140’ı aştım,önceliğin kimlerse olduğunu biliyorum.

  YGS-1 YGS-2 YGS-3 YGS-4 YGS-5 YGS-6
  146,81221 152,76327 167,62884 156,44613 161,41035 159,35981

  Dipl.Puanı- 55,97 OBP.Puanı işer yararmı- 279,85000

  Dipl.Puanı- 55,97×5=297,85 / 297,85×0,12=33,582 <<<
  33,582'yide ygs3'e ekleyebiliyormuyum ekleyebiliyorsam 180'i aşarsa,4 yıllık olurmu açıktan yada normal.

  4 yıllık olmuyorsa,33,582+ygs3 puanı = 200 gelir,eklersem veya eklenmezse 2 yıllık nerelere tercihte bulunabilirim açıktan veya normal.MYO yada AÖF.

 224. Seyma diyor ki:

  Peki istedigimiz herhangi bi ilde gecis hakkimizi kullanabiliyormuyuz

 225. Gökhan diyor ki:

  Merhaba,
  Ben sinasiz gecisimi kullanarak Istanbul ici ozel bir universiteye gecis yapmak istiyorum. Arkadasim Elektronik meslek lisesi mezunu ve Istanbul Aydinda tam burslu olarak okuyor. Ucret odemem gerekir mi? Gerekirse yuzde kac burs vermeleri gerekir? Simdiden tesekkurler.

 226. Seyma diyor ki:

  Benim 2. Yılım.Mesela bu yil mezun olan fakat diploma puani benden dusuk olan öğrenci de mi benden oncelikli olarak gecis yapabilir ?

 227. Burak diyor ki:

  Merhaba hocam.Öncelikle OBP puanım 388.8 sınavsız geçiş yapmak istiyorum.Manisa’da yaşıyorum.Makine bölümünü tercih edicem.Manisada okumak istemiyorum,İzmir’i tercih etmek istiyorum Ege ve ya DEÜ hangisi olursa.Bunlar METEB dışı olduğu için gelme ihtimali var mıdır? Daha yeni mezunum,Anadolu Teknik Lisesi mezunuyum.METEB dışı yerleşebilir miyim sizce?

 228. tuna diyor ki:

  Hocam sağlik meslek lisesi son sınıfim. 1 tane alttan dersim var sinavı eylül ayında acaba 2 yillık geçis yapabilirmiyim ösym de hâla okuyor gözükmekte

 229. Seyma diyor ki:

  Meraba. Ben gecen yıl hatay kız meslek lisesi ozel egitim bolumunden mezun oldum. Gecis hakkimi kullanmadm. Bu yil kullanarak sosyal hizmetlere gecis yapmak istiyorum. Diploma puanim 78 ihtimal var mi sizce hrrhangi bi ilde okuyabilrmiym

 230. melda diyor ki:

  hocam sınavsız gecıste unıversıteye yerlesebılmem ıcın obp puanımın kac olması gerekıyor yenı mezun oldum ve lıse mezunıyet puanım 80,17 orta ogretım basırı puanım da 400,85

 231. mert diyor ki:

  Bilgileriniz için teşekkürler

 232. mert diyor ki:

  ama bazı kişiler makine ressamlığı diye makine resim konstrüksiyon,görsel iletişim.endüstri ürünleri tasarımı bu bölümlere örgün gidebilirsiniz.Açıköğretimde maalesef bölüm bulunmuyor diyor

 233. mert diyor ki:

  öncelikle merhaba makine bölümü makine ressamlığı okuyorum. sınavsız geçişle açıköğretimde hangi bölümlere gidebilirim.

 234. Damla diyor ki:

  2 senelik üniversiteler nereler de var bir türlü bulamıyorum yardım ederseniz sevinirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   En üstte 2 yıllık bölümlerin taban puanları yazıyor. Tıklarsanız açılan sayfadan istediğiniz bölümlerin nerelerde olduğuna da ulaşabilirsiniz.

 235. gizem diyor ki:

  Ticaret Meslek lisesi Muhasebe ve Finansman bölümünden 2012 yılında mezun oldum 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı meteb dışı olarak kullandım tekrardan sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum meteb içi çıkma ihtimali var mı?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Soruyu ilk sorduğunuz sayfada cevapladım. Takip edeceksiniz.

   • yonca diyor ki:

    ilk öncelikle merhaba…. hocam bu sene ocak ayında geçiş için para yatırdım.suan tercih zamanını beklemekteyim.ve ben bu sene mezun oluyorum.diploma puanım 70 ve çocuk gelişim 2 ögretim istiyorum meteb içi tercih yapıcam gelirmi sizce diploma puanım ikinci ögretime:(

    • alperturkoglu diyor ki:

     Meteb içi demişsiniz il yazmamışsınız neye göre cevap verecem.

     • yonca diyor ki:

      k.b lütfen yani il içi kendi mezun oldugum yerden alper bey..

     • yonca diyor ki:

      lütfen kusura bakmayın biraz sinirlendirdim sizi sanki ama yanlış anlamayın beni heycan yaptım biraz.. adıyamanda kız meslek lisesi mezunu olarak mezun oluyorum bu sene adıyaman üniversitesi ikinci ögretim olarak ..

      • alperturkoglu diyor ki:

       Biraz anlaşmazlık oldu. Mezun olduğunuz ili bilmeden yorumlayabİlmem mümkün değildi. 14,2,İ,96 363.45000 bu değerler geçen seneki yerleştirme öncelikleri ve OBP puanı. Sizin OBP puanınız 350 yani geçen seneki son yerleşen öğrenciden düşük. Onun dışındaki şartları sağlıyorsunuz. Tercih yapıp beklemekten başka çareniz yok.

 236. melike diyor ki:

  merhaba hocam ben geçen sene grafik mezunuyum bu sene bartın meslek yüksek okuluna sınavsız geçiş için tercih etsem çıkma ihtimali yüksek mi

 237. merve diyor ki:

  mrb hocam bn meslek lısesı mezunuyum çocuk gelısımı gecen yıl gecıs hakkımı yaptım ama bana gelmedı bu yılda gecıs hakkımı kullanabılırmıyım pekı gelme sansı var mı okul puanı dusuyormu pekı???

 238. gamze diyor ki:

  Liseden mezun olalı 5 sene falan oldu ama direk geçiş hakkımı hiç kullanmadım. Daha önce de ygs sınavlarına girdim belli bir puan aldım. Şuan istesem sınava girmeden tekrar direk geçiş hakkımı kullanabilir miyim?? Ama bunun için başvuru yapmak gerekiyor sanırım, Başvuruyu kaçıranlara ek bir şans veriliyor mu?

 239. nurcan diyor ki:

  meslek lisesiyim sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ortalamam 68 acaba bir yere yerleşe bilir miyim bilgi verir misin lütfen

 240. htc diyor ki:

  mrb bn geçenn yıl ygs’ye girdim meslek lisesi mezunuyum dikey geçişi kullandm yerleştim gitmedim diploma puanmda düşme olurmu?

 241. ABDULLAH BAYRAK diyor ki:

  iyi günler 2013 2014 mevzunuyum şuanda iki yıllık geçiş hakkımla geldiğim teknik bilimlerde fakültesinde otomsyon bölümü okuyorum . bölümde yetersiz oldugumdan elektrik tesisat gibi farklı bir bölüme geçmek istiyorum tekrar bir sınava girmem gerekiyor mu yoksa sınavsız geçiş hakkım bana bu durumda yardımcı oluyor musınavsız 2. kez farklı bi bölüm okuyabilir miyim ?

 242. Muhammed diyor ki:

  Hocam ben ygs ye girdim 0 çektim meslek liseseinde okuyorum 2 yıllık başka şehirleri tercih edebilirmiyim

 243. ceycey diyor ki:

  merhabalar hocam.bilişim bölümü/web programcılığı bölümü son sınıf öğrencisiyim.sınavsız geçişle basım yayın bölümü veya görsel iletişim tasarımı bölümü yazmak istiyorm . görsel iletişim bölümünün sınavsız aldığı üniversiteleri bulamadım.basım yayında adanada olmadığı için meteb dışı yazacağım onun gelme şansı da düşük olduğu için kararsız kaldım yardımcı olursanız sevinirim .

 244. emine diyor ki:

  Ygs den 205 aldım okuldan da 50 puan felan gelcek ben adalet myo istiyorum sizce geçiş yapabilir miyim adalet myoların taban puanları yüksek mi acaba

 245. SnrDmr diyor ki:

  hocam merhaba iyi akşamlar,
  soracağım sorunun cevabını aslında diğer arkadaşlara verdiğiniz cevaplardan aldım ama yinede sormak istedim.
  Sınavsız geçişde sadece kendi okuduğumuz bölüme girebilliyoruz dimi.
  mesela bilişim okumuş bir öğrenci adalet myo istiyorsa geçiş hakkı yok ygs puanına ihtiyaç oluyor dimi.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet doğru anlamışsınız. Alanınız dışındaki bölümlere sınavsız tercih hakkınız bulunmamaktadır.

   • SnrDmr diyor ki:

    en azından doğru öğrenmişsiniz felan deseniz daha düzgün cevap olurdu hocam.
    Sonuçda burdakiler size soru soruyolar öğrenmek bilgilenmek için bu tür cevaplar saçma oluyo dimi

    • alperturkoglu diyor ki:

     100’lerce 1000’lerce benzer cvp içinden kendi sorunuzun cevabını buluyorsunuz ama ben yine de sorayım diyorsunuz. (Bu normal oluyor değil mi?)

     • SnrDmr diyor ki:

      teşekkür ederim hocam bilgilendirdini, düzeltmişssiniz değerli vaktinizi ayırdınız eyvallah

 246. hüseyin diyor ki:

  mrhba ben meslek lisesi mezunuyum geçen sene selcuklu makina bölümüne kaydımı yaptırdım ama okula hiç gitmedim benim sınavsız geçiş hakkım ölmüşmüdür

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu sene Ocak ayında başvuru yaptıysanız tekrar tercihte bulunabilirsiniz. Aynı okula devam etmek istiyorsanız üniversitenin bilgi işlemi ile görüşün.

 247. Ömer Karataş diyor ki:

  Öncelikle merhaba böyle bir sayfa olması çok güzel . Çünkü malesef gidip bu konuları konuşabilceğimiz danışabilceğimiz bir mercii veya kuruluş yok !
  2013 yılında anadolu teknik lisesinden mezun oldum tekirdağ ilinde .
  Şuan istanbulda yaşamaktayım .
  İstanbulda bi üniversiteye gitme ihtimalim nedir ? .
  Geçiş hakkımı açıköğretim olarak kullanabiliyormuyum .
  2.öğretim veya açık okumak istiyorum . Aynı zamanda malesef sürdürmem gereken iş hayatımda var . .
  Diploma notum 63 .

 248. emre diyor ki:

  hocam selamlar , biraz tuhaf bir soru olacak ama sonradan aklı başına gelen biri için bu soru yaptırımı yüksek bir soru gibi geliyor bana , deniz ve liman işletme-ULUDAG UNI. ön lisans bölümünden mezun olduktan sonra AÖF.İşletme 4.yıllık bölümüne yatay geçiş yaptım, ve mezun oldum.Bildiğiniz gibi hem önlisans ULUDAG UNI. hem de lisans ANADOLU UNI. diplomam oldu, lakin sormak istediğim, herhangi bir üniversitenin ilgili denizcilik 4.yıllık bölümüne ben tekrar ön lisans diplomamı kullanarak DGS ile başvuru yapabilir miyim/kaydolabilir miyim ? yok hayır ise , ben bu hakkı yatay geçiş yapıp 4.yıllık işletme okuduğum için zaten lağvetmiş oluyor muyum? Peşinen teşekkür ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Peşinen yazayım. Sitemde bilgim dahilinde olan sınavsız geçiş sorularına yanıt veriyorum. Yatay geçiş ve Dikey Geçiş hakkında bilgi sahibi değilim.

 249. ftm diyor ki:

  Merhabalar, İHL mezunuyum ve bu dönemki sınavsız geçişe basvurdum sorum su ben alan disi bir tercih yapmak istiyorum mesela dış protez istiyorum araştırmalarıma gore alan dışı olmuyor sanırım bilir bir kişiden bunu öğrenmek istedim bir soru daha İHL mezunları adalet bölümünü de yazabiliyorlar ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   İHL mezunuyum diyorsunuz, sınavsız geçişe başvurdum diyorsunuz, diş protez ve adalet diyorsunuz! Aöf ön lisans ilahiyat dışında sınavsız geçiş bölümünüz yok.

 250. berkan diyor ki:

  Buyıl mezun oluyorum meslek lısesı ogrencısıyım muhasebe mezunu oluyorum sınavsız geçiş hakkımı 2 yıllık 2. ögretimden yana kullanabılırmıyım yardımcı olursanız cok sevınırım…

 251. Tarık diyor ki:

  Arkadaşlar Merhaba ben bu sene mezun olucam sadece trabzon ktü için 1 2 tercih yapacağım ve meslek lisesi mezunuyum ama istanbul doğumluyum trabzonu istiyorum sizce gelir mi 2 tercih şansım ne kadardır ne olur bilgili kişilerin yardım etmesini bekliyorum lütfen acil cevap

  • alperturkoglu diyor ki:

   Verdiğiniz bilgilerle hiç bir sonuca ulaşılmaz. Ama şunu hatırlatayım doğduğunuz yer değil mezun olduğunuz yer METEB bölgeniz oluyor. Hangi bölümden mezun oluyorsunuz, hangi bölümü düşünüyorsunuz?

   • Tarık diyor ki:

    Ben istanbulda bir ticaret lisesinden mezunum ve büro yönetimi ve amirliği bölümü okuyorum
    ygs puanım 135
    Karadeniz Teknik Üniversitesi
    ve Karadeniz bölgesindeki çoğu üniversite yi istiyorum
    9 tercih yapsam büronun alt dallarından yatay geçişle yerleşenbilir miyim ?
    lütfen yardımcı olun her bilgi veririm

    • alperturkoglu diyor ki:

     Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var. Ama KTÜ’de hangileri vardır hangilerine yerleşebilirsiniz kendiniz şu sayfadan inceleyebilirsiniz. Sınavsız geçiş bölümünüz olan bölümün yerleştirme öncelikleri sütununda “D” yazıyorsa METEB dışından alıyor demektir. Tabi okul türünün de “2” olması lazım.
     Ağız ve Diş Sağlığı
     Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
     Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği
     İnsan Kaynakları Yönetimi
     İşletme Yönetimi
     Odyometri
     Sağlık Kurumları İşletmeciliği
     Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
     Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

 252. htc diyor ki:

  mrb geçen yıl ygs sınavına girdim meslek lisesi mezunuyum bölümm üzerine tercik yaptım yerleştim ama gitmedim diploma puanım düşermi?

 253. sevil diyor ki:

  2012 yılında ygs puanı ile 2 yıllık üniversiteye gittim tekrar geçiş hakkımı kullanabilir miyim

 254. kübra diyor ki:

  ben 2013 çocuk gelişimi mezunuyum tam burslulara ya da doğu tarafını tercih yapsam sınavsız geçişle gelme olasılığı var mıdır

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfadan inceleyiniz. Tam burslu imkansız. (Son yılın ve anadolu mezunları ile kontenjanları doluyor)

   • erkan diyor ki:

    merhaba hocam
    Ben meslek lısesı son sınıf oğrencısıyım YGS ye gırdım ama barajı gecemedım sınavsız gecıs hakkımı kullanıcam unıversıte taban puanlarına baktım yanında ygs 4 falan dıyo puan turu sınavsız gecıs yapıcam ygs puanı etkısı varmı
    TESEKKURLER.

    • alperturkoglu diyor ki:

     Eğer siz kendi alanınızı tercih ediyorsanız yerleştirme önceliklerindeki kriterlere bakmalısınız. Yanında yer alan min. puan. OBP puanıdır. Orada yazan YGS-4 alan dışından tercih edecek olanlar için geçerli YGS puan türüdür.Yani sınavsız geçiş öğrencilerinin tamamı yerleştiğinde alan dışından tercih edenlere sıra geldiğinde o puana bakılır.

 255. sibel diyor ki:

  sınavsız geçiş yaptığımızda başka şehire gidebilir miyiz?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada tercih etmek istediğiniz bölümü yazın ve ili listeden seçip taratın. Çıkan sonuçlardan yerleştirme sonucu sütununu inceleyin.Sınavsız geçiş tercihinde bulunacağınız programın yerleştirme öncelikleri sütununda “D” harfi varsa METEB Dışından alıyor demektir. “İ” yazıyorsa almıyordur.

   • sibel diyor ki:

    kayıt bulunamadı diyor 🙁

    • alperturkoglu diyor ki:

     Hangi bölüm, hangi il?

     • sibel diyor ki:

      benim bölümüm büro yönetimi ve sekreterlik edirnedeym şuan ama ben 2 yıllık geçiş hakkımda istanbulda sağlık kurumları işletmeciliğini istiyorum

      • alperturkoglu diyor ki:

       İstanbul Ün. Açıköğretim dışında devlet üniversitesi yok. Hepsi Vakıf ün. bakınız.

      • sibel diyor ki:

       bazılarında % 25 burslu diyor onlara girebilir miym girersem harç parası ödeniyor mu

      • alperturkoglu diyor ki:

       Vakıf üniversitelerinde tam burslu programlar hariç ücretlidir. Belirlenmiş ücretin %25 yada %50 kadarını üniversitenin karşıladığı anlamına gelir. Geri kalan ücret öğrenci tarafından ödenir. (Ne kadar diye sormayın bilmiyorum. Üniversite iletişim telefonlarından öğrenebilirsiniz) Çok fazla tercih edilmediğinden yerleşme şansınız çok yüksektir.

      • sibel diyor ki:

       ücret problem değil ama sonuç olarak sadece ücretli yere geçiş yapabilirm devlet ünilerine yapamam degil mi?

      • alperturkoglu diyor ki:

       İstanbul düşünüyorsanız evet.

      • sibel diyor ki:

       ama rehberlik hocaları bize ücretsiz olsa bile başka şehire gidemezsiniz sadece edirnenin uzunköprü ilçesine gidersiniz diyorlar ücretsiz olsa bile mesela bursa. bursaya geçiş yapabilir miyim?

      • alperturkoglu diyor ki:

       Kimin ne dediği beni ilgilendirmez. METEB içi ve dışı niye var “D” ve “i” niye var diye sorun öğretmenlerinize. Farklı bir konuda sorunuz yoksa bu konuda yaptığım açıklamalar yeterli diye düşünüyorum. İyi günler.

      • sibel diyor ki:

       ilginiz için teşekkürler

 256. ugur diyor ki:

  bn imamam hatip mezunuyum . sınavsız geçiş hakımı kullanmadım .örgun eğitime kayıtlıyım . 1.sınıfım .buyıl puanim keesiliyor .açiktan ilahiyat okumak istiyorum 2015 ygs girdim . tercih yapsan aof den ilahiyata 2016 ygsde puanim kesilirmi ?

 257. esra diyor ki:

  Merhaba hocam. Saglik meslek diş protez teknisyenliği mezunuyum. Tercihlerimi yaptim en son tercihimde diş protezdi ve yerleştim sinavsiz yerleşmiş oluyorum herhalde dimi. Bu yil tekrar sinava girdim puanim düşer mi ve tekrar sinavsiz tercih yapablr miyim

 258. emre diyor ki:

  merhaba ben düz lise mezunuyum ama iki yıllık uçak teknolojisi bölümüne gitmek istiyorum ygs 1 puanım yetiyo özel üniversitelere ama meslek liselileri öncelikli olduğu için kazanma sansım nedir

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfadaki tablonun altında yerleştirme öncelikleri sütunu boş olan programlar kontenjanı sınavsız geçişle dolmayan programlar. Yanındaki puanlara göre tercihte bulunabilirsiniz.

 259. arda diyor ki:

  benim yıl sonu notum 53 orenci başarı puanımda 265 di yanılmıyorsam 2 tane alttan dersim var 12. sınıf bitti mezun olamadım yani. ben bu iki alttan dersi eylül ayında vereceğim.bu dersleri verince diplamo notumda yükselme olurmu yıl sonu notumda yani ? ve dersler kalkmış olcağı için ek tercihlerde yatay sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim ? bide memleketimden bir üniversitenin çıkma ihtimali ne kadardır sizce ? teşekkür ederim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Başarısız olduğunuz derslerin ders saati yüksekse siz de çok yüksek ortalama ile geçerseniz diploma notunuzu etkileyebilir. Ama bu çok fazla bir fark olmaz. Ek tercihlerde bş kalan kontenjanlara tabi ki sınavsız geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz. Memleketiniz neresidir, hangi bölümü istersiniz, hangi yerleştirme önceliklerine sahiptir? Nereden bilecez 🙂

 260. sevda diyor ki:

  muhasebe son sınıf ögrencısıyım. YGS ye gırdım fakat kazanamadım. Geçiş hakkımı kullanacağım. Puanımı 5 le çarptığımda 372.25 çıkıyor. sağlık kurumları işletmeciliğine geçiş yapmak istiyorum bu mümkün mü?

 261. funda diyor ki:

  hocam ben 2014 yılında çocuk gelişiminde mezun oldum meslek lisesi çıkışlıyım ve ben geçiş hakkımı bu yıl kullanmak istiyorum ygs ye girdim iyi bir puan alamadım geçiş hakkımı kullanmam için ne yapmam gerekiyor?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Temmuz ayında tercih yapacaksınız. Alanınızla ilgili tercihleriniz sınavsız geçiş tercihi olarak değerlendirilir. Öncelik son mezunların olacağından eski mezunlardan alan programları inceleyip bulmalı ona göre tercih yapmalısınız.

 262. adem diyor ki:

  Hocam merhabalar , ben 2014 de bilişim web tasarim mezunu oldum ygsden gece sene kotu puan aldim 2 yillk gecis hakkimi kullamadim ve 2015 ygsye girdim o da kotu gecti asil sorum su olacak bben bu 2015 de 2 yillk gecis hakkmi kullanabilir miyim cevaplarsaniz cok sevinirim bide hangi bölümlere kullanabilirim ??

 263. Fulyaa diyor ki:

  Meraba hocam, ben 2012 senesinde sınavsız geçiş hakkımı kullanarak kendi bölümüme yerleştim ve mezun oldum. Bu yıl ygs’ye girdim ve ön lisans bölümlerinden tercihte bulunmak istiyorum. Fakat ysg puanıma orta öğretim başarı puanım eklenecek mi ? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 264. deniz diyor ki:

  Merhaba
  140 barajini gecmek zorumludur sinavsiz icin

 265. songuül diyor ki:

  hocam güzellik ve saç bakım hizmetleri okuyom son sınıfım ygs ye girmedim sadece sınavsız geçişe başvurdum kendi bolumumun ünüvertesini kazanabililirmiyim kazanma durumum nedir

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tercih edeceğiniz programın yerleştirme öncelikleri ve sizin yerleştirme önceliklerinin bir birine uyuyor olması lazım. Şurada anlatılanlara dikkat ederek tercih yaparsanız yerleşme ihtimaliniz yüksek olur. Saç Bakım Hizmetleri 2014 yerleştirme sonuçlarına şu sayfadan bakabilirsiniz.

 266. Özlem diyor ki:

  Merhaba hocam ben kız meslek lisesi cocuk gelişim ve özel eğitimi bölümündeyim.. 2014 mezunuyum ygs kötü geçti çok kötü hemde 128 puan aldım açık öğretim 4 yıllık okuma şansım yok mu okul puanıyla puanım yükselse ve hocam sınavsız geçişde de 4 yıllığı varmı?

 267. Furkan Aytekin diyor ki:

  Merabe ben endüstri meslek lisesi elektrik elektronik bölümü örencisiyim lise 4 ygs de 140 barajını geçemedim sadece kendi bölümüm üzerinden mi tercih yapa biliyorum.

 268. Ceyhun diyor ki:

  Teşekkür ederim hocam Peki tercihlerden kazandığım üniye gidip konuşsam sizin kayıt bitiş tarihinizden bir hafta sonra sınavlarıma girebiliyorum dersleri vereceğim desem kayıt olabilirmiyim ? eğer olamazsam Ek tercihler oluyomuş sınavları vermiş olcam için ek tercihlere girip üni kazanıp gidebilirmiyim ? (önceden tercih yapmış ve kayıt yaptıramamış olduğumu varsayarak) çok teşekkür ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ün. konuşmak diye bir şey olmaz. Resmi kayıt tarihleri dışında işlem yapamazlar. Ek tercihler kalan boş kontenjanlara göre olur. Şimdiden olur olmaz diyemeyiz.

 269. damla diyor ki:

  Merhabalar hocam gecen sene anadolu meslek
  lisesi mezunuyum gecen sene hicbir tercihte bulunmayip 1 sene daha ygs ile hazirlanayim dedim ve bu senede pek verimli bir puan elde edemedim gecis hakkimi kullanmak istiyorum ama ben basvuru falan yapmadim nasil olucak

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınava girmişsiniz. Meslek lisesi mezunu olduğunuzdan YGS başvurunuz aynı zamanda sınavsız geçiş başvurusu için de yeterlidir. Temmuz da alanınızla ilgili tercihleriniz sınavsız geçiş tercihi olarak değerlendirilecek.

 270. Yusuf diyor ki:

  Ben 2013-2014 meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkım var ama başvuru tarihi geçti galiba ygs ye girdim 196 puan aldm sınavsız geçiş hakkımı tercih yaparken kullanabilirmiyim?
  geçen sene yerleştim ama kayıt yaptırmadım puanım düşermi?tşk.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınava girdim dediğinize göre Ocak’ta başvuru yapmışsınız. Bu sınavsız geçiş tercihinde bulunmanız için de yeterli. Geçen sene sınavsız geçişle yerleştiyseniz puanınız düşmez, YGS ile yerleştiyseniz düşer.

 271. metehan diyor ki:

  Merhabalar, Sizlere danışmak istediğim bir konu var. Ben bu sene direk geçiş hakkımı kullanabilecek miyim kullanırsam gider miyim kafam çok karışık. YGS’den 187 aldım oradan bir umudum kalmadı artık tek çarem direk geçiş nolur yardım edin.

  Eğitim bilgilerim: http://prntscr.com/6iwmir

  Grafik tasarım bölümüne gitmek istiyorum alt bölümüm olarak geçtiği için. Kayseride yaşıyorum. Erciyes üniversitesini istiyorum.

  Bu bilgilerimle direk geçiş hakkımı kullanıp grafik tasarım bölümüne gidebilirmiyim sizce? Grafik tasarım; http://prntscr.com/6iwmuv

  Akşam okuluna dahi razıyım ne olur yardım edin…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelik son mezunların olduğundan yerleşme ihtimaliniz oldukça düşük. Ama tabi bu yıl başvuranların öncelikleri nasıl olur bilemeyeceğimizden şansınızı deneyebilirsiniz. Grafik haricindeki yada Kayseri haricindeki programları da incelemenizi öneririm.

 272. Ceyhun diyor ki:

  Sorumluluk sınav tarihleri tam olarak hangi aylarda yapılıyor ? Eylül ayında ve 2. dönemin başladığı ayda yapıldı bu sene fakat millieğitim yönetmeliğinde kasım ve nisan ayları içerisinde yapılacaktır metni de var.

  “(1) Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı veya uygulamalı sınav esaslarına göre kasım ve nisan ayları içerisinde ilgili branş öğretmeni tarafından yapılır.”

  “(2) Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı ve/veya uygulamalı sınav esaslarına göre birinci ve ikinci dönemin ilk haftası içerisinde iki alan öğretmeni tarafından yapılır.”

 273. Emre diyor ki:

  Merhaba benim Tarih,Kimya,Dil ve anlatım alttan kalan dersim var 12. sınıf bitti geçen sene.12.Sınıf yıl sonu ağırlık notum 65 sınıfta kalmadım ortalamayla geçtim yani bu dersleri vermek zorundamıyım ? vermeden diplamo alamazmıyım ? diplamo alamıcaksam geçici mezuniyet belgesi alabilirmiyim kazandıgım üniversiteye kayıt yaptırcam sınav gunude dersleri vercem böyle bişey de olabilirmi ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet o dersleri vermek zorundasınız. Ortalama ile 12.sınıfı geçmişsiniz. Tercih yapabilirsiniz ama kayıt yaptıramazsınız. Mezun olmadan geçici mezuniyet belgesi alamazsınız.

   • ibrahim diyor ki:

    ben meslek lisesine gidiyorum elektrik elektronik teknolojisine ygsden barajı geçemedim şimdi 2 yıllık hakkımı kullanailirmiyim ve hangi ünüversitelere gidebilirim

    • alperturkoglu diyor ki:

     Kullanabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz 15 farklı bölüm ve yüzlerce program var. Ben bunları size tek tek bulamam. Şu sayfadan bölümünüze ait sınavsız geçiş bölümlerini görebilir. Şuradan da ilgili linklere tıklayarak her bölüm için tercih edebileceğiniz okulları değerlendirebilirsiniz.

 274. egemen diyor ki:

  hocam şimdi obp puanını diploma puanını 5 ile çarparak buluyoruz.
  yani diploma puanımızın yüksek olması çok önemli.
  okuldaki bir hocamız 9. sınıfta daha fazla sınava girdiğiniz için diploma puanına 9. sınıfın yıl sonu puanı daha çok etki eder ve 12. sınıfta çok az sınava girdiğiniz için 12. sınıf az etki eder dedi. bu konu hakkında bilginiz var mı? eğer doğruysa benim için kötü olur çünkü 9. sınıfta yıl sonu ortalamam düşüktü..

 275. alper diyor ki:

  hocam merhaba ben ygsye girdim ve barajı geçeceğimi düşünüyorum barajı geçsem bile ben sınavsız tercih kullanmak istiyorum çünkü avantaj sınavsız geçişte ama barajı geçtim diye sistem beni sınavsız geçişle değilde ygs puanıyla tercih yaptı diye gösterirmi böyle şeyler olur mu bu tür yanlışlıklar kafama takıldığı için soruyorum şimdiden teşşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öyle bir şey olmaz. İçiniz rahat olsun.

   • feyza diyor ki:

    merhaba hocam, duz lise çıkışlıyım geçen yıl muhendislik bolumu birinci öğrtimdeydim ve bikac nedenden dolayi devam edemedim.aldigim bu puan ile yani tekrar ygs ye girmeden ayni muhendislik bolumunun 2.ögretimine yerlestim ve şuan bolumde devam ediyorum…Bu seneki yani 2 gun önceki ygs sinavina da girdim ..
    soruma gelirsek; ben 2 sene önceki puanimla 2 kez tercih yaptim bu sene tekrar yapabilir miyim?yoksa bu seneki(iki gun onceki) ygs sinavi digerini öldurecek mi? lutfen bilginiz olmasa bile kendi dusuncenizle bi yorum yapin yoksa kafayi yiyicm..

 276. Büşra diyor ki:

  Sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum ama ygs sinavina girdim, 140 baraji gecmek zorunda miyim

 277. ali diyor ki:

  ve hocam dilekçe felan yazabiilir miyim ösym ye bu sene tercih yapmak istiyorum gecen sene mezunuyum ve yatıraamadım sınavsız gecıs parasını yatırabilme sansım yada cözüm yolu bulabilir miyim magdur durumda kaldım

 278. ali diyor ki:

  merhaba hocam bn sınavsız geçişe para yatırmadım tercih yapma sansım var mı 2 yıllıklara ve olurda yatırma ihtimalım var mı yardımcı olursanız sevinirim

 279. kubrakdmr diyor ki:

  Diploma notum 63 küsrlerde muhasebe çıkışlıyım hangi bölümlere yerleşebilirim?

 280. Yusuf diyor ki:

  Merhaba ben 2014 de geçen sene mezun oldum Bilş tek.’den.3 Tane alttan dersim var.ygsye gireceğim ve bu eylülde (okul açıldığı zaman ki sınavlarda) sorumluluklara girip vericem.Ygs den alacağım puanla biyerlere mi bakmalıyım yoksa eylülde sınavlara girdikten sonra hala geçiş hakkım varmıdır aynı sene bir üniye gidebilmek için açık kontenjan kalırsa sanırım gidebilcem durumum çok karısık ne yapmalıyım ? girebilirmiyim üniversiteye

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tercihlerinizi istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Ancak kayıt dönemi içinde mezun olamadıysanız hakkınız yanar. Siz yine de şansınızı deneyin olmazsa ek tercihlerde tekrar tercih yaparsınız.

   • Yusuf diyor ki:

    Teşekkür ederim ben şimdi lys den sonra yapılacak tercihlerde ygs puanı ile tercih yapacağım altdan dersim olduğu halde bir üniversite çıkarmı tercihlerimden? ve eylülde ben derslerimi verince, mezun olunca yani tercihlerden çıkmış üniye kaydımı yapabilirmiyim ? yoksa mezun olmadan tercih yapamazmıyım ? eğer mezun gözükmeden tercih yapamıyacaksam eylülde boş kontenjan olanlara tekrar tercih yapabiliyoruz sanırım eylüldeki tercihlere mi gireceğim ? ayrıyetten direk geçiş hakkımı lys den sonra kullanabilirmiyim alttan dersim olduğu halde ve bir üniye atanırmıyım gene eylülde sınavları verip başlayabilirmiyim ? yoksa direk geçiş hakkım yanıyormu (alttan dersim oldu için)? Kayıt döneminden sonra ek tercih olayları oluyor boş kontenjanlara sanırım (mezun olmuş olucam eylül ayı olduğu için) ben bu kontenjanlara direk geçiş hakkımla mı girebilirim ? eğer lys den soraki tercihlerde bu hakkımı kullanamıyacaksam.

    • alperturkoglu diyor ki:

     Bu kadar çok soru ve uzun mesaj olunca okumuyorum. Cevaplanacak 350-400 tane mesaj var. Genel olarak tercih yaparken mezun olup olmadığınıza bakılmayacak. Her hangi bir tercihinize yerleşip de kayıt yaptıracağınız zaman sizden mezuniyet belgesi yada diploma istenecek.

     • Yusuf diyor ki:

      kısaca ben elimde diplamo olmadan tercih yapabilirmiyim ? ve bir üni çıkarmı ? eylülde dersi verip gider kaydımı yaparım.

      • alperturkoglu diyor ki:

       Tercih yapabilirsiniz. Ün. çıkma durumu tercihlerinize bağlı. Kayıt döneminden önce mezun olmuş olursanız yerleştiğiniz bölüme kayıt yaptırabilirsiniz.

      • Yusuf diyor ki:

       yani mezun olmadan da yerleşebiliyorum mezun olmazsam kayıt olamıyorum teşekkür ederim tercihlerden üniversite çıkmama durumu varmı ? (yatay geçiş hakkımı kullanırsam) 3 tane alttan dersim oldu için sanırım puanım düşük olucak ve düşük olan puan ile sanırım üniversite çıkmayabilir 🙁

      • alperturkoglu diyor ki:

       Sınavsız geçiş tercihinde bulunanlar yerleştirme önceliklerine göre ve tercih edilen programın kontenjanına bağlı olarak yerleşir. Sizin durumunuz da ancak tercihte bulunduğunuzda anlaşılır.

 281. arda diyor ki:

  iyi günler hocam. ben muhtemelen 90 lı yıllarda mezunuyum. açık öğretim fakultesinde okudum. şuan da sınavsız geçiş hakkımı kullanmamıştım. şuan da girebiliyor muyum. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Mezuniyet yılı önceliğinden dolayı örgün programlara yerleşmeniz çok zor. Ancak ticaret lisesi mezunu iseniz açıköğretim programları için şansınızı deneyebilirsiniz.

 282. habibe diyor ki:

  merhabalar ya bu sene meslek çıkışlı oldğm için geçiş hakımı kullanacağm bana üniversite geldi diyelim ben üniversiteye örgün gidebilirmiyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle hem örgüne hem de açıköğretime tercih hakkınız var. Tercih ederken zaten aöf yada örgün olduğunu görerek tercih yapacaksınız.

 283. Mehmet Dan diyor ki:

  9. sınıfta Dil ve anlatımdan sorumlu geçtim bu yıl hoca sorumlulukta yine bıraktı 12. sınıftayım ygs ye çalışıyorum geçiş hakkımda var dı üniversite şimdi bu yıl benim için hayal mi hem iki yıllık hem de dört yıllık açısından bilgilendirirseniz sevinirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   1.si hoca bırakmaz öğrenci kalır 🙂 Siz Temmuzda tercih yapacaksınız. Ağustos’ta tek ders sınavı olur. Yerleşmeniz durumunda tek dersi geçmis olursanız kayıt yaptırabilirsiniz.

 284. can diyor ki:

  hocam siz şimdi elektrik elektronik 2015 mezunu iş sağlığı ve güvenliği bölümüne gidebilir diyosunuz ama konuştuğum birçok rehberlikçi sizin hakkınız yok diyo siz var diyosunuz klavuzda yayınlamadı daha nasıl bu kadar emin oluyosunuz

  • alperturkoglu diyor ki:

   Uyduruyorum…. dermişim. 2015 ÖSYS başvuru kılavuzu 5 Ocak’ta yayınlandı. Bakınız. Tercih kılavuzu yayınlanmadı. Rehberlikçileri Allah’a havale ediyorum. Bu arada sayfa 42’deki tablonun sol sütununda 9. satırda 🙂

 285. Şule Kullebi diyor ki:

  Atl mezunuyum. Hacettepe 321 puanla sınavsız geçişten alıyor benim puanım 310 alınır mıyım ? Birde aydın üniversitesi sınavsız geçiş kodu 14.3.D.96 ben atl mezunu olduğum için kodum 4 fakat diğer kodlar bu sene için uyuyor 3 tanesi de. Sadece okul türüm farklı alınmama ihtimalim nedir ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   321 puanlık yere 310 puanla yerleşip yerleşemeyeceğinizi bilemem. Belki bu sene daha yükselir belki düşer. Diğer sorunuza gelince 4 olduğunuz zaman 3 lilere göre avantajlı oluyorsunuz zaten. Her zaman Anadolu Teknik önceliklidir.

 286. evren yararoglu diyor ki:

  mrb, 1997 end. meslek lisesi elektrik bölüm ogrencısıyım. suanda sınavsız olarak acık ogretim ile fakülte ye basvurabılırmıyım. ornegın Anadolu uni. 4yıllık mezun olmak ıcın yada normal bır unıversıteye gırebılırmıyım? tskr.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aöf olarak Elektrik Enerjisi Üretimi, İletimi ve Dağıtımı, İş Sağlığı ve Güvenliği bölümlerine sınavsız geçiş hakkınız var. İş Sağlığı ve Güvenliği son mezunlarla kontenjanı dolduğundan diğerini tercih edebilirsiniz.

 287. emrah diyor ki:

  Merhaba hocam ben ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum. Sınavsız geçiş hakkım ile 2 senelik adalet bölümü okuyabilir miyim ?

 288. şevval diyor ki:

  hocam merabalar bn saglık meslek lisesi sn snf ögrencsym afynda kalıyrm odymetri blmne gecs hakkm var ve istyrm ama meteb blgesi aldgı icn baya kafam karstı diploma puanmda 80 falan szce ne kadar sansm var bu blm afynda yok

 289. Sinem diyor ki:

  Hocam merhaba. Ben meslek lisesi son sınıf ogrencısıyım. Kimya teknolojısı alanında okuyorum, dalım petrokımyadır. Ikı yıllık direk gecıs hakkı yaptıgım zaman aynı anda acıkogretımden veya baska bır sekılde ıstedıgım dıger bır bolumu de okuyabılırmıyım? Kafam o kadar karısıkkı ınanın cok zor durumdayım. Ve dırek gecıs hakkı yaptıgım zaman barajı gectigim taktırde YGS puanım onemlı mıdır? Cevabınızı beklıyorum. Simdiden cok tesekkurler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş için sınava girmeniz gerekmediğini biliyorsunuzdur. Ama alan dışı yada 4 yıllık düşünüyorsanız sınava da girebilirsiniz. İster sınavsız geçişle ister YGS ile herhangi bir programa yerleştiğinizde sınavsız 2.üniversite kapsamında 2 yıllık açıköğretim programlarına başvurabilirsiniz.

 290. Özlem diyor ki:

  Hocam merhaba. 2013 te saglik meslek lisesinden okul birincisi olarak mezun oldum.ygs 2 puanmla 4 yillik Manisa celal bayar üniversitesi sağlık yüksek okulunu kazandim.suan 2. Siniftayim. Izmir katip celebi universitesi hemsirelik fakultesine yatay geci yapabilir miyim. Kâtip celebi universitesi mf 3 puaniyla alim yapmis. Benim 2013 osym mf 3 puanim 262. Ama suan universite ortalamam 3.80 okul puanimla yani ortalamamin yatay gecise b faydasii olmaz mi. Nasil bi yol izlemem gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim

 291. Emre diyor ki:

  Merhaba hocam belki konu alakasız olucak ama yine de sorup şansımı denemek istiyorum. Ben şimdi 2 yıllık okula yerleştim, bu arada çok sağolun siz sorularımızı cevaplayıp yardımcı oldunuz bana… Ben şimdi örneğin 2 yıllık okuldan mezun olup daha sonra örneğin 4 yıllık bir bölüm (örneğin:ingilizce öğretmenliği) okusam 4 yıllığı bitirdikten sonra dgs sınavına girip bilgisayar programcılğı önlisansımı lisans yapabilir miyim ? Yani kısaca dgsye girmemi engelleyen herhangi bir durum var mı Şimdiden teşekkür ederim…

 292. rüya diyor ki:

  MERHABA hocam ben çocuk gelişim mezunuyum 2014 kayıt yaptırdım fakat AÖG kayıt yaptırmadım çünkü bölümümle alakasız bölümler karşılaştım şimdi ne yapmalıyım hakkım devam ediyorsa bölümümü nasıl seçmeliyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Zaten 2 tane sınavsız geçiş hakkınız var. Çocuk gelişimi ve Sosyal Hizmetler. Açıkçası Çocuk gelişimi örgün geçen sene yerleşemediyseniz bu yıl yerleşmeniz neredeyse imkansız. Önceki mezunlardan alan devlet ün. pek yok. Yine de şansınız denersiniz. Yukarıda 2 yıllık bölümlerin taban puanları linki var. Önce oraya tıklayın açılan sayfada da bölümlerinize tıklayarak yerleştirme önceliklerini inceleyin.

 293. kemal diyor ki:

  kolay gelsin admin .Ben bigisayar bölümü meslek lisesi öğrencisiyim. Sınavsız geçişte tıbbı dökümasyano tercih edebilirmiyim…TEŞEKKÜRLER

 294. kübra diyor ki:

  2 yıl üst üste sınavsız geçiş yapılabilir mi?

 295. Muhammed diyor ki:

  Merhaba Hocam Sınavsız geçiş hakkını kullandım ön lisans programını bitirdim Tekrar yine sınavsız geçiş hakkını kullanabilirmiyim Meslek lisesi Çıkışlıyım

 296. burcu diyor ki:

  hocam sınavsız geçiş tercihler nezamn yapılacak acaba…

 297. darkk diyor ki:

  2 yıllık sınavsız geçişle geçtim bu sene fakat kaydımı silip seneye başka bir yere sınavsız geçiş düşünüyorum kaydımı ösym başvurusundan sonra sildirsem bir sıkıntı olurmu acil yardım

 298. MURAT diyor ki:

  BEN 10. sınıf sağlık meslek liseli acil tıp teknisyenliği bölümü okuyorum . ben üniversiteye geçişte sınavsız geçiş hakkımla önlisans olan ilk ve acil yardım bölümünü okumayı düşünüyorum . Çevremdekiler sınavsız geçiş hakkını kullanırsan önlisansı açıkdan ( açıköğretim) okursun örgün okuyamazsın diyorlar doğrumudur acaba? VE ygs ye girmem gerekiyor mu ? TEŞEKKÜR EDERİM KOLAY GELSİN.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Kesinlikle alakası yok. Tablo-3A’da yer alan tüm bölümlere sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır. Zaten sizin açıköğretim olarak okuyabileceğiniz çok fazla bölüm yok. Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır.
   Acil Durum ve Afet Yönetimi 2
   Ameliyathane Hizmetleri 2
   Elektronörofizyoloji 2
   İlk ve Acil Yardım 2
   İş Sağlığı ve Güvenliği 2
   İş ve Uğraşı Terapisi 2
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği 2
   Otopsi Yardımcılığı 2
   Perfüzyon Teknikleri 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Sivil Savunma ve İtfaiyecilik 2
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2
   Ağız ve Diş Sağlığı 2
   Odyometri 2
   Podoloji 2

   • MURAT diyor ki:

    HOCAM teşekkür ederim .Bir şey daha soracam benim ygs 2 ye girmem gerekiyor mu yoksa direkmen sınavsız geçiş hakkıyla üniversiteyi tercih edebilirmiyim ?

    • alperturkoglu diyor ki:

     Sınavsız geçiş adı üstünde herhangi bir sınava girmeden tercih yapılacak. Ancak alan dışı bölüm yada 4 yıllık fakülte düşünüyorsanız sınava girmelisiniz.

 299. Cantürk diyor ki:

  Hocam Merhaba ben düz lise mezunuyum . Ama şimdi okulum anadolu teknik lisesi oldu osym basvurudada teknik lise yazıyor ama düz lise mezunuyum. Peki sınavsız geçiş yapabilirmiyim.

 300. hayrettin diyor ki:

  Hocam 1998 elektrik mezunuyum 2 yıllık sınavsız geçiş ama açık öğretim programı var mı yerleşebileceğim? teşekkürler..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Elektrik İletim, üretim dağıtım bölümü var. Ancak geçen sene en son 2000 mezunlarını almış. 1998 lilere sıra gelmeyebiliyor. Yine de şansınızı deneyebilirsiniz.

 301. melike diyor ki:

  Meslek lisesi çocuk gelişimi mezunu olanlar ilahiyata geçiş yapabilirler mi

 302. SEBAHATTİN diyor ki:

  PEKİ HOCAM OKUL VE İL KODUNU TERCİHLERDEN ÖNCE ÖSYM DEN DEĞİŞTİREBİLİRMİYİM BİLGİNİZ VAR MI ACABA.
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…

  • alperturkoglu diyor ki:

   444 6796 (OSYM) (Çağrı Merkezi)

  • gul diyor ki:

   Hocam merhaba ben 2005 ticaret meslek lisesi muhasebe bolumu mezunuyum sinavsiz gecisle acik ogretimde okumak istiyorum fakat ne yapacagimi hangi bankaya para yatircagimi basvuru formumu nereden alacagimi hangi evraklarla basvuracagimi bilmiyorum malum ygs basvuru tarihi 5ocak 15 ocak arasi denilmekte nereye basvurcam acik ogretim istiyorum sinavsiz ne yapnam lazim hocam tesekkur ederim….

 303. SEBAHATTİN diyor ki:

  MERHABALAR HOCAM
  BEN RADYOLOJİ BÖLÜMÜ 12. SINIF ÖĞRENCİSİYİM ŞU AN BALIKESİR’DE OKUYORUM BU YIL SINAVSIZ GEÇİŞ İÇİN OCAK AYI BAŞINDA BALIKESİR’DEKİ OKULUMDAN MÜRACAAT EDECEĞİM FAKAT SINAVSIZ GEÇİŞ İÇİN KAYSERİ ERCİYES ÜNİVERSİTESİNİ İSTEDİĞİM İÇİN OKULUN SONLARINA DOĞRU NAKLİMİ KAYSERİ’ YE ALDIRACAĞIM TERCİHLERİ DE ORADAN YAPACAĞIM BÖYLECE METEB İÇİNE GİRMİŞ OLURMUYUM BUNA MANİ BİR DURUM VARMIDIR

  • alperturkoglu diyor ki:

   Forumda okul kodunuz ve il kodunuz Balıkesir olacağından METEB Dışı olacağınızı düşünüyorum. Bunu ÖSYM bürolarından iyice araştırmadan işlem yapmayın.

 304. ahmet78 diyor ki:

  Merhaba hocam ben 2011 esndustri meslek bilgisayarli torna (cnc) menzunym dikey gecs hakkmi hala kullanma sansm varmi hangi bolumleri tercih edebilirim bole bir sansm varaa

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız var. Ocak ayında başvuru yaparak, Temmuz ayında aşağıdaki programlara tercihte bulunabilirsiniz.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
   Endüstriyel Kalıpçılık 2
   Gemi Makineleri İşletme 2
   Grafik Tasarımı 2
   İş Makineleri Operatörlüğü 2
   Makine 2
   Mekatronik 2
   Metalurji 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Otomotiv Teknolojisi 2
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Tarım Makineleri 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi 2

  • gulercan diyor ki:

   Hocam mrb ben ticaret meslek lisesi 2005 muhasebe bolumu mezunuyum ..sinavsiz gecisle isletme bolumu secmeyi dusunuyorum 2015 siz ce hangi universiteyi secersem gitme olasiligim yuksek olur bingol sirnak tunceli hakkari haric…sansim hangi universite on lisans isletme bolumun de yuksek sizce tesekkurler

 305. havva diyor ki:

  hocam ben kız meslek cocuk gelişimi mezunuyum 2011 de mezun olsum. şuan 4 yıllık açıkögretm okuyorm 3. sınıfım.sınavsız geçiş hakkım var mı açıkögretmden okurken

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet var. Ancak devlet ün. örgün çocuk gelişimi ve sosyal hizmetler bölümlerine mezuniyet yılınızdan dolayı yerleşmeniz imkansız. Vakıf ün. olabilir. Bunun haricinde sınavsız 2.üniversite kapsamında şu sayfadaki bölümlere de başvuru hakkınız var.

 306. Serpil diyor ki:

  Merhaba hocam ben 2012sağlık meslek mezunuyum bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullandım fakat sectiğim bölümden pişman olduğum için dondurup geri döndüm seneye tekrardan sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum herhangi bi puan düşüşü olacak mı? Birde hocam diğer okuldaki kaydımı sildirmem mi gerekiyor tercih yapabilmem için teşekkür ederim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Puan düşüşü olmaz ama öncelik son mezunlara olduğundan yerleşme şansınız bu yıl biraz daha düşecek.Diğer kaydınızı şimdilik sildirmeseniz de olur. Eğer 2015’te yerleşirseniz sildirirsiniz.

   • Serpil diyor ki:

    Hocam bi sorum daha olacak diploma notumuzun 5ile carpımı sonucu ortaya çıkan puanla yerleşiyoruz diyebiliyorum ygsden iyi bi puan alırsam bi etkisi olur mu?yoksa önemli olan sadece barajı geçmiş olmak mı?

    • alperturkoglu diyor ki:

     Sınavsız geçiş bölümü için adı üstünde sınava girmeniz gerekmiyor yani bu durumda barajı geçmeniz yada YGS puanınızında bir anlamı yok. Alan dışı tercih yapacaksanız YGS girmelisiniz.

     • esra diyor ki:

      kusura bakmayın hocam sürekli soru soruyorum ama cevabı alamıyorum buraya yazmak zorunda kaldım ben ygs 12.sınıf teknik lise öğrencisiyim sanat tasarım bölümünü okuyorum mimari restarasyona geçiş hakkım var bu hakkımı mimar sinan ünv. ve yıldız teknik ünv. kullanabilirmiyim

      • alperturkoglu diyor ki:

       Sorunuzun cevabını hemen beklerseniz alamazsınız. Gündüz kar tatilinden dolayı telafi eğitimi, akşam dostlarımla çay sohbet keyfi, ailemle zaman geçirmek ve vakit bulunca cevap vermek. Face mesajınıza yanıt verdim. Acele yok!

   • gul diyor ki:

    Hocam merhaba 2005 ticaret meslek lisesi mezunuyum sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum acik ogretim olarak sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum ..bunun icin hangi bankaya para yatirmaliyim hangi belgelerle para yatirmaliyim parayi yatirdiktan sonra ne yapmaliyim basvuru forumlarini nerden almaliyim …ne yapacagimi bilmiyorum ogretmenim 🙁

    • alperturkoglu diyor ki:

     Başvurular 5-19 Ocak 2015 tarihlerinde ÖSYM başvuru merkezi olan okullardan yapılabilecek.(Size en yakın liseler olabilir) Kılavuz yayınlanmadığından ücret kesinleşmedi geçen sene sınavsız geçiş ücreti 10 TL idi. Aşağıdaki bankalara ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca sınavsız geçiş bölümlerinizde şu sayfada tablonun en üstündeki bölümler oluyor. Sınav Ücretlerinin Yatırılabileceği bankalar şunlardır;
     TC. Ziraat Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
     VakıfBank‘ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç)
     T. Halk Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
     Akbank‘ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç)
     Kuveyt Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç)
     Türk Ekonomi Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
     DenizBank‘ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç)
     Tüm PTT İş yerleri

 307. Hilal diyor ki:

  hocam ben sınavsız geçiş hakkımı kullandım pazarlama bölümü geldi kayıt yaptırdım ama gitmiyorum kaydimi sildirsem tekrar önümüzdeki sene sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim yada kaydın silinmese bi sorun olurmu

 308. ismail diyor ki:

  Merhaba hocam iyi günler Ben 2014 lise mezunuyum tercihlerimi yaparken neyin nasıl olduğunu bilmediğim için mezun olduğum elektronik dalını koymadım ek tercihlerde de iş işten geçmiş oldu önümüzdeki sene şansım nedir ? Cevap alabilirsem fikir sahibi olurum teşekkür ederim.

 309. Mutlu diyor ki:

  Sınavsız geçişle örgün öğretime başladım bu istediğin bölüme geçme hakkından yararlanabiliyormuyuz ? Örneğin bilgisayar Programcılığı bölümünden tıbbi Sekreterlik bölümüne geçiş yapabilir miyim maille bilgi verebilirseniz çok makbule geçer

 310. mert özyer diyor ki:

  Hocam Merhaba

  Ben Anadolu Meslek Lisesi Bilgisayar bölümü 1995 mezunuyum
  hayat şartları gereği tahsil konusunda geç kalmış bir insanım malesef
  şu an aöf Halkla ilişkiler ve tanıtım dan mezun olduktan sonra dikey geçişle anadolu
  üniversitesi işletme fakültesi 5.yarı yıl öğrencisiyim sınavsız geçişten yeni haberim oldu aynı anda sınavsız geçişle bilgisayar programcılığı bölümü okumak istiyorum faydalanabilir miyim sizce şansım nedir? yada işletme den kaydımı mı sildireyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bilgisayar Programcılığı açıköğretim programı sadece Atatürk Ün. var. Ancak 2014’te bu programa öğrenci alınmadı. Devam edip etmeyeceği belli değil. Devlet ün. Örgün programları değerlendirecek olursak öncelik son mezunlara olduğundan yerleşme şansınız oldukça düşük. Ancak bazı 2.öğretim programları ve özel ün. sınavsız geçişle kontenjanı dolmadığından tercih etmeniz halinde eski mezun olsanız da yerleşme ihtimaliniz var. (Bu arada 37-38 yaşlarında olduğunuzu düşünürsek herhangi bir yerdeki ün. gitme şansınız nedir bilmiyorum.) Bence kaydınızı sildirmeyin.

 311. İmren diyor ki:

  Hocam aşağıda kuzenimin sorusunu yanıtlamışsınız, bir sorumuz daha olacak. Biz Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeyiz. Ve üniversite olarak Namık Kemal Üniversitesi(Tekirdağ) ve Kırklareli Üniversitesi’ni yazarsak hangisine yerleşme ihtimalimiz daha yüksek olur ?

 312. Burcu diyor ki:

  Merhaba hocam öncelikle ellerinize sağlık. Ben Kız Teknik Lisesi kimya bölümü son sınıf öğrencisiyim. Fakat YGS puanımı olabildiğince yüksek tutup, fizyoterapi, tıbbi laboratuvar teknikleri gibi bir bölüm istiyorum. YGS ile yaptığım tercihlerde hiç biri tutmaz ve yerleşemezsem yine aynı yıl iki yıllık kimya bölümüne direk geçiş hakkımı kullanabilir miyim, yoksa o hakkım yanar ve diğer sene sınava tekrar girmek zorunda mı kalırım?

 313. güler diyor ki:

  merhaba.ben kız meslek lisei mezunuyum.ygs den barajı geçemedim ama sınavsız geçiş hakkımı kullandım sosyal hizmetler bölümü geldi onu bırakmak zorunda kaldım takrar tercih yapsam çocuk gelişim bölümü gelir mi

  • alperturkoglu diyor ki:

   Biliyorsunuz sınavsız geçiş önceliğinde yerleştirme kriterleri var. Buna göre tercih yapmalısınız. Ancak mezuniyet yılı önceliğinden dolayı her yıl şansınız biraz daha azalacaktır.

 314. okan diyor ki:

  hocam ben ıkı yıllık bır bolum okuyorum ama tercih döneminde sorumsuzluğumdan dolayı ben tercih yapamamıştım puanım daha ıyı yerlere gıdebılırdım 1 donem sonunda halen osym puanı ıle başka bır yere yerleşe bileceğimi söylüyorlarda beni bu konuda aydınlatırmısınız

 315. emre diyor ki:

  merhaba ben busene sinavsiz gecis hakkimi kullandim 2 yillik geldi ama kredyi tamamlayamadigim icin kaydimi yapamadim seneye tekrar gecis hakkimi 2nci kez kullnabilyormuyum

 316. sevgi diyor ki:

  mrb hocam oncelıkle elerınıze emegınıze saglık ben tıbbı dokumantasyon ve sekreterlık bolumunu okuyordum gazıantep unıversıtesı ogrencısıydım 2012-2013 gırıslıyım ılk seneyı bıtırdım ancak ıkıncı yarıyı okuyamadım yanı braktım ge bu ıkıncı yılımı acık ogretımden bıtırebılırmıyım lutfn benı aydınlatırmısınız

 317. Tevfik diyor ki:

  Merhaba hocam. Ben bu sene meslek lisesi nezunuyum. Sınavsız geçiş yaptım ve İ.ü tıbbi labaratuvar bölümünü kazandım. Ama 1 ay sonra kaydımı kendi isteğimle sildirdim.Seneye tekrar sınavsız geçis halkım var mı kullanabilirmiyim. Kullanabilirsem nasıl bir yol izlicem?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkı ile yerleştiğiiniz için bir sonraki yıl puanınız düşmez. Seneye tekrar kullanabilirsiniz. Ancak öncelik son mezunların olacağından şansınız düşecektir.Geçen seneki başvuru ve tercih yolunun aynısını izleyeceksiniz. Ocak ayının ilk 2 haftasında başvuru yapabileceksiniz.Temmuz ayında da tercih yapacaksınız.

 318. burak diyor ki:

  merhaba ben mesleki acıkogretım lısesınde okuyorum mezun oldugum zaman 2 yıllık sınavsız gecıs hakkımı dondurup direkt 4 yıllık unıversıte sınavlarına yani(baska bolumlere) girebilirmıyım.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hakkınızı dondurmak diye birşey olmaz. Öncelik son mezunlaradır ve mezun olduğunuz yıl sınavsız geçişte en şanslı olduğunuz yıldır. Daha sonraki yıllarda hakkınız devam eder ama yerleşme şansınız düşer. Ama şöyle olabilir. İlk yıl üst tercihlerde 4 yıllık bölümlere, alt tercihlerde de sınavsız geçiş bölümlerinize yer verirsiniz. Eğer 4 yıllığa yerleşemezseniz 2 yıllığa yerleşip kaydınızı dondurup bir sonraki yıl için hazırlanabilirsiniz.

 319. DAMLA diyor ki:

  2015 yılında meslek lısesı mezunu olacam 4 yıllık acık ogretım unıversıte okumak ıstıyorum sınavlara gırmem gereklı mı ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz

 320. Caner diyor ki:

  İyi günler hocam.
  Ben okul puanım ile 2 yıllık üniversite tercih ettim fakat sorumluluk sınavlarımı geçemediğim için kayıt olamadım. Seneye gireceğim ygs lys sınavlarında puanım kırılır mı yada okul puanım kırılır mı?

 321. ahmet diyor ki:

  hocam ben sağlık meslek liseli laboratuvvar bölümünden mezun oldum . sonra sınavsız geçişle kocaeli üniversitesi laboratuvar bölümüne yerleştim sonra ailemin vefatı sonucu okula gidemedim . fakat ne kaydımı dondurdum ne de baska bir şey yaptım . harc falan yatırmadım .şimdi hocam ben gene sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim ? bana cok acil dönerseniz sevinirim hocam hayatıma ona göre bir plan çizmek istiyorum .

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelikle eski kaydınızla ilgili durumu öğrenmek için Kocaeli Ün. bilgi işleme başvurun. Eğer kaydınız silindiyse Ocak 2015’te YGS başvurularında tekrar sınavsız geçiş başvurusu yapabilirsiniz.

 322. metin diyor ki:

  ya ben şuan sınavsız olarak yerleştim ama başka bi üniversiteye yatay geçiş yapabilir miyim?

 323. Songül diyor ki:

  Merhaba, ben bu sene sinavsiz gecis hakkimla kocarlinde pazarlama bolumunu kazandim ama bazi nedenlerden dolayi gidemedim seneye tekrar sinavsiz gecis hakkimi kullanabilirmiyim ayriyetten acik ogretim de hangi bolumlere sinavsiz gecis hakkim var? Ticaret lisesi bilisim bolumu mevzunuyum..tesekkurler

 324. Büşra diyor ki:

  Merhaba!

  Ben tercih yaptım İstanbul çıktı fakat babam yollamıyor. Acaba açık öğretime geçebiliyor muyum? Ya da meslek lisesi mezunuyum direk geçiş hakkımı kullanabilir miyim? Bir yıl kaybetmek istmiyorum. Bir yardımcı olur musunuz?

 325. sedat diyor ki:

  Merhabalar ben 2014 meslek lisesi mezunuyum alttan dersim vardi 1 tane onun icin unuversiteye gidemedim suan verdim o dersi.o yuzden unuversite icin tercih yapamadim ygs dende kotu not almistim 2015 doneminde sinavsiz gecis hakkini kullanabilirmiyim.bilişim teknolojileri ag isletmenligi okudu.unuversiteye gidince kameramanlik secebiliyonmu sinavsiz gecis hakkimlaa…

 326. esma diyor ki:

  Mrbalr.bn ygsye girdim 140i gecemedim acikogretimden okumak istiyorum napmam lazim kayitzamani gidip direk acikogretimemi kayit olunyo yoksa tercih falan gereklimi
  Anadolu ticaret lisesi mezunuyum bolumum bilisim teknolojileri web programciligi acikogretimden hangi bolumlere gideblirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Doğrudan kayıt yaptırmak gibi birşey söz konusu değil. Tercih yapmanız lazım. Ancak bölümünüze ait sınavsız geçiş yapabileceğiniz aöf programı yok. Eğer ek tercihlerde Erzurum Atatürk Bilg. Prog. aöf kontenjan açılırsa belki tercih yapma şansınız olabilir. Ek tercih kılavuzunun yayınlanmasını bekleyeceksiniz. 25-30 eylül gibi yayınlanır.

   • esma diyor ki:

    Peki o ek tercihte baska bi bolum tercih etme sansim warmi baska bolum okuyabilirmiyim eger dedginiz okulun kontenjani doluysa bn nasi acik ogretimden okuycam

    • alperturkoglu diyor ki:

     140 geçemediğiniz için yok alan dışı tercih hakkınız yok. Aöf olarak okuyabileceğiniz tek bölüm Atatürk aöf bilgisayar prog. bu sene tercihe açılmamıştı ek yerleştirmelerde zaten boş kontenjan olmazsa yine açılmaz. Ancak örgün okumayı düşünürseniz ek tercihlerde kontenjanı dolmamış örgün bölümlere tercih hakkınız olacak.

 327. begum diyor ki:

  Ticaret lisesi mezunuyum Sinavsz geçişle tibbi sekreterlige gecisim var seçtiğim bolumlerin puanlari obpme uygun ve oncelik yeri …….. olanları sectm bide d olanlarda 11 12 mezunu alanlari seçtim io de yazdim 🙂 sizce yerlesirmiyim obpm 332 teşekürler 🙂

 328. meryem diyor ki:

  merhaba ben meslek lisesi mezunuyum. bu yıl açıktan olarak muhasebe bölümünü bitirdim. ygs ye girdim ama iyi puan alamadım. o yüzden sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. ama bölümüm olan değilde başka 2 yıllık bi bölüm seçemez miyim? ortaöğretim puanım yeten 2 yıllık bölümlere yani ?

 329. pınar kobak diyor ki:

  merhaba ben ticaret lisesi muhasebe öğrencisiyim. mesleki alana geçiş sınavında sadece bulunduğumuz şehrin üniversitesini mi tercih edebiliyoruz ? veya sınavsız geçiş hakkımızı bütün şehirlerdeki üniversitelerde gerçekleştirebiliyor muyuz ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bölümünüzün bulunduğu tüm şehir ve ünilere tercih hakkınız var. Ama herkes kendi ilinde önceliklidir. Kontenjan kalırsa METEB dışından da öğrenci alır.

   • pınar kobak diyor ki:

    yani ben şimdi kayseride yaşıyorum. çanakkale 18 mart üni. tercih etsem öncelikle çanakkalede yaşayanlar yerleşip eğer kontenjan kalırsa ben girebilirim. eğer benim diploma notum yüksek olursa öncelikli olarak girebilirmiyim ?

 330. Funda diyor ki:

  Merhaba hocam ben meslek acik ogretim cocuk gelisimi mezunuyum yeni bitirdim YGS sinavimdan 150 puan aldim 2 yillik acik ogretimden cocuk gelsimini okumam lazim yoksa yatay gecisimi kullanmam gerekiyo orgun olarak bu yil bitirdim ama 1990 dogumluyum yatay gecisle orgun olarak okuyabilirmiyim

 331. Naz diyor ki:

  ya bir şey merak ediyorum arkadaşım sınava girdi ama puan alamadı ygs den yani puan yok gözükmüyor ama diyorlar ki sınavsız geçiş yapması için 140 ı geçmesi gerekiyor bu doğrumu sınavsız geçiş yapamıycak mı yani ygs puanı yok diye kısa zamanda yapıcaz tercihleri lütfen yardımcı olun 🙁

  • alperturkoglu diyor ki:

   Adı üstünde “sınavsız geçiş” sınava girmeden dahi tercih yapılan bir sistemde 140 barajı diye birşey olur mu? Ahhh kılavuzlar okunsun diye yayınlanıyor ama kim okuyacak o kadar yazıyı dimi?

 332. Mehmet diyor ki:

  Merhabada ben lisede bilgisayar bölümü okudum. Sınavsız geçiş hakkımı kullanıp 2 yıllık üniversiteyi dondurmak istiyorum. Çünkü sene tekrar giricem o senede kazanamazsam diye. Şimdi dondurma işlemini hangi dönemde yapıcam üniversite başladığı zaman mı yoksa tercih sonuçları belli olduğu zaman mı

 333. merve diyor ki:

  ben kız meslek mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam. Başka bölüm seçsem olur mu ? yoksa kendi bölümüm mü olmalı ?? şimdiden teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bölümünüzü yazmamışsınız ki hangi bölümleri seçebileceğinize bakalım.

   • merve diyor ki:

    Halkla ilişkiler ve organizasyon

    • alperturkoglu diyor ki:

     Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var.
     Basım ve Yayın Teknolojileri 2
     Basın ve Yayıncılık 2
     Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2
     Halkla İlişkiler ve Tanıtım 2
     Marka İletişimi 2
     Medya ve İletişim 2
     Radyo ve Televizyon Programcılığı 2
     Radyo ve Televizyon Teknolojisi 2
     Reklamcılık 2
     Çağrı Merkezi Hizmetleri 2

 334. Büşra diyor ki:

  Meslek lisesi mezunuyum, makine ressamlığı bölümünü bitirdim. Ama bölümümü degistirmek istiyorum. Ygs’de barajı bile geçemedim. Şimdi 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımda bölüm değiştirebilirmiyim yoksa degistiremezmiyim, kulaktan dolma bilgilerle değiştirme imkanımın olmadığını öğrendim doğru mudur

 335. canan diyor ki:

  merhaba ben ticaret meslek lisesinden bu yıl mezun oldum ve okul puanımla sosyal güvenlik bölümüne geçiş yapmak istiyorum. okul puanım 66.91 meslek lisesi olduğum için önceliğimde var ama bilmiyorum sizce bu bölüme yerleşebilirmiyim

 336. yusuf diyor ki:

  Ben 2014 mezunuyum meslek lisesinden mezun oldum sınavsız geçiş hakkım var benim obp puanım 289 sizce bu puanla bi üniversite şansım varmıdır yoksa çok düşük olduğu için hiç bir yere giremeyebilirmiyim? teşekürler

 337. ebru262626 diyor ki:

  Mrb hocam ben meslek lisesi mezunuyum.
  Gecen yil bi bolume yerleatim 2. Sinifa gectim suan. Tekrar tercih yapsam baska bi bolume.
  Su anki bolumu bitirip.
  Bu yil tercih yapacagim bolumu kazanirsam dondursam suan okudugum bolumu bitirdikten sonra orada da okuyabilir miyim.
  Yani ilk tercihimden mezun olunca tekrar sinavsiz gecisle baska bi bolume yerlesebilirmiyim.
  Alanimda uzmanlasmak istiyorumda.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Önce bölümünüzü bitirin ondan sonra tekrar sınavsız geçiş tercihinde bulunun. Bu arada farklı bir bölüm okuyup alanınızda nasıl uzmanlaşacaksınız?

   • ebru262626 diyor ki:

    Tesekkur ederim
    lisede de insaat okudum.
    Suanda insaat okuyorum. bu bölümü bitirdikten sonra tekrar sinavsiz gecis yapabilirim yani öyle mi..

    Mimari restorasyon veya yapi denetim dusunuyorum bunlar da bölümümün alanları

 338. gamze diyor ki:

  Merhaba hocam kolay gelsin ben istanbulda ikamet ediyorum kendi bolumum olan cocuk gelisimini yazcam ama obp puanim yetmiyo selcuk yazmayi dusunuyorum 340 la almis ve yaninda d yaziyo benimse puanim 386 sizce gelme olasiligi nedir ve bu ilk senem

 339. ozan diyor ki:

  merhaba ben mesleki açık liseden bu sene mezun olucam mesleki açık lise okul türünde kaç numaraya giriyo yoksa aksam gıttıgım yuzyuze egıtım aldıgım okul uzerındenmı numaralandırlcak bunun dısında sınav ıcın 40 lira yatırdım ygs gırdım barajı gecemedım sınavsız gecıs hakkımı kullanmak ıstıyorumu ısaretlemedım 10 lıra yatırmadıgım ıcın arkadaslar ondan yararlanamazsın dıyorlar oyle bırsey varmı ıcıme buyuk suphe dustu son olarak suan tercıh zamanı aıste tercıh yapıcam ancak ygs puanı veya gecıs hakkıyla ılgılı bı bılgı yok o tercıhlerı ygs puanıyla degılde geçiş hakkımla yaptıgımı nerden anlıycam

  • alperturkoglu diyor ki:

   1- Okul türü “2” meslek lisesi olanlarla sizinki aynı kod oluyor.
   2-YGS başvurunuz sınavsız geçiş için de geçerli. O seçenek sınava girmeyip sadece sınavsız geçiş hakkını kullanacaklar için geçerli.İçiniz rahat olsun.
   3-Ocak ayında formda okul türünüzü bölümünüzü girdiniz. Alanınızla ilgili tercihleriniz otomatik olarak sınavsız geçiş olarak değerlendirilir.

 340. selin diyor ki:

  Merhabalar hocam
  Ben anadolu sağlık meslek lisesi mezunuyum, marmara üniversitesine 2 yıllık geçiş hakkım var, bunu kullanıp daha sonra dondurabilme gibi bir şansım var mı? Var ise bunun belli bir süresi var mıdır?

 341. ceydaa diyor ki:

  merhabalar hocam.
  ben geçen sene sağlık meslekten mezun oldum geçişimi kullanarak yerleştim. birinci sınıfı bitirdim. şimdi okuduğum okulu açıköğretime alıp tekrar bu sene başvuru yaptım . geçiş hakkımı kullanabilirmiyim tekrar? teşekkür ederim şimdiden

 342. şehriban diyor ki:

  iyi günler ben ygs 4 ten 321 aldım. çocuk gelişimi 2 yıllık istiyorum . nereler gelir veya gelirmi. sınavsız geçiş için obp puanım 358 sizce sınavsız geçişte olurmu. her ikisi için şansım varmı açıklarmısınız rica etsem

  • alperturkoglu diyor ki:

   Siz çocuk gelişimi mezunu iseniz zaten YGS ile tercih yapmanız mantıksız olur. Çünkü en eski ve puanı en düşük meslek lisesi öğrencisi bile YGS ile başvuran dan daha önceliklidir. OBP puanınız fena değil ama diğer yerleştirme öncelikleri de önemli. Kendi ilinizde varsa yerleşme şansınız çok yüksek yoksa METEB dışı alan yerleri tercih etmeniz lazım. Şu konuyu incelemenizi tavsiye ederim.

 343. ali diyor ki:

  ben 9sinifta kaldim aciktan okursam 10 siniftanmi baslarim

  2 yillik direk gecis hakkimizi kulandiktan sonra 2 yil bittikten sonra ygseye girip 2 yillik tutturursam 3 siniftanmi devam ederim (meslek lisesi ogrencisiyim)

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer 9.sınıfta devamsızlıktan değil de ders başarısızlığından kaldıysanız Mesleki Açık Lise’de yüz yüze eğitime 10.sınıftan başlarsınız. 2 yıllık geçişten sonra DGS ile 4 yıllık fakülte kazanabilirsiniz.3.sınıftan değil yine 1.sınıftan başlarsınız.Sebebini sormayın böyle uygulanıyor. Lisans tamamlama ile aöf okursanız 3.sınıftan devam edebilirsiniz.

 344. irem diyor ki:

  merhabalar çocuk gelişimi mezunuyum 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum sorum 2 yılı bitirdikten sonra 3 ve 4 sınıfı özel üniversitede okuyabilirmiyim

 345. Muhammed diyor ki:

  ben geçen sene mezun oldum ama Elektrik bölümü sınavsız geçiş yapmadım şimdi ygs lys girdim olumlu sonuç alamadım tekrar sınavsız yerleşme şansım var galiba ama yerleşebilirmiyim kontenjan felan sıkıntısı yaşarmıyım ? Şöle bi durumda var aldığım puan ile de gidebileceğim yerler var.Ne yapmalıyım ?
  Gidebileceğim yerler derken elektrik 2 yıllık alanında

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız devam ediyor. Öncelik son mezunların olduğundan çok tercih edilen yerlere yerleşememe ihtimaliniz var. Şu sayfadan bölümünüzle ilgili istediğiniz programların linklerine tıklayarak 2013 yerleştirme sonuçlarını inceleyebilirsiniz. Yerleştirme önceliği sütununda 13 değilde daha küçük olan yerlere yerleşme ihtimaliniz daha fazla olacaktır. (13 yazanlar sadece son mezunlarla kontenjanı dolan yerlerdir.)

 346. funda diyor ki:

  merhaba ben meslek lisesi mezunuyum büro yönetim ve sekreterlik okudum geçiş yapıcam tercih klavuzunun linkini gönderebilirmisiniz teşekkürler

 347. sedat can diyor ki:

  meslek liselerinde sınavsız geçiş yapılabilen bölümlerin hepsi ikinci öğretim mi ?

 348. fatma diyor ki:

  ygs basvurusu yaparken sınavsız gecısımı kullanmk ıstıyorum yazılı alanı ısaretlemedım… napmalıyım sımdı… nasıl basvuru yapacagm ..?

 349. Hilal diyor ki:

  Bende meslek lisesi çocuk gelişiminden mezun oluyorum uzaktan eğitim okumak işitiyorum acaba puanlı mı puansız mı 2 yıllık mı 4 yıllık mı yerleşebilirim acaba ?

 350. Ekrem diyor ki:

  hocam öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederim

  1997 imam hatip mezunuyum diploma notum 2,56
  bu yıl sınavsız geçişe başvurdum (ilahiyat eskişehir)
  acaba yerleştirilebilirmiyim?

  eskişehir ilahiyatta kontenjan yok gözüküyor ama taban puan 298 diyor?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eskişehir Anadolu Üniversitesi AÖF ilahiyat kontenjansız bölüm olduğundan sınavsız geçiş tercihlerinin tamamı yerleşebiliyor. Yeterki Temmuz’da tercih yapmayı unutmayın. Orada yer alan puan YGS puanı ile alan dışından yerleşen son öğrencinin puanı.

 351. büşra diyor ki:

  teşekkürler

 352. büşra diyor ki:

  mrb hocam ben özel egitim bölümü son sınıf ögrencisiyim kendi bölümümün 2 yıllık yalova ve kırşehirde açıldıgını duydum ve internetten araştırdım fakat net birşey bulamadım bana bu konuda yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkürler

 353. sezer diyor ki:

  Iyi gunler ben 2012 yilinde hem ygs sinavina hemde lys sinavina girdim fakat sinavsiz gecis hakkimi kullanip yerlestim . Bu senede sadece ygs sinavina girdim . Fakat 2012de lys sinavina girdigim puan uzerinden 4 yillik acikogretim icin tercih yapabilirmiyim .

 354. ekrem diyor ki:

  Mrb hocam ben meslek yuksek okulu mezunuyum sinavsiz aöf ye gectim 3. Sinifa…fakat ben simdi dgs ye girersem ve istedigim bolumu kazanirsam..1.puan duser mi 2.iki univde okuyabilirmiyim 3.birini birakmam gerekebilir mi

 355. fatih diyor ki:

  Ben 2000 yılı tic meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum 2015de sınavsız geçis hakkım varmı varsa hangi 2 yıllık bölümleri tercih edebilirim

 356. emre diyor ki:

  Merhaba ben 2013 mezunuyum ygs girdim ve kotu bi puan aldim 2 senelik gecis hakkimida kullanmadim 2014 yili icinde ocak ayinda kayit yaptirmadim ama 2 senelik hakkim varsa kullanmak istiyorum ne yapmam lazim meslek lisesi mezunuyum yardimci olursaniz cok tesekkur ederim.

 357. emre diyor ki:

  hocam ben meslek lısesı mezunuyum ygs sınavından cok ıyı puan alamadım sınavsız gecısımı kullanarak tercih yaptım ama kotu bır yer cıktı ve gıtmedım benım sınavsız gecıs hakkım halen gecerlımıdır

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet geçerli.Yalnız şunu hatırlatmak isterim. Madem kötü bir yer tercihlerinize neden yazıyorsunuz? Bu şekilde başkalarının hakkına girmiş olduğunuzu unutmayın. Tercihlerinizi yaparken en çok istediğiniz yerden en az istediğiniz ama en az isteseniz de gittiğinizde mutlu olacağınız yere doğru yapmalısınız.

 358. semiha diyor ki:

  Merhabalar Ben bu sene ygs ye girdim alanım ygs6 dan alıyo puanımda 182 çok iyi değil yani bu yüzden direk geçiş hakkımı kullanmak istiyorum . Gitmek istediğim üniversite
  istanbul üniverstesi fakat mezun olalı 2 yıl oldu bu yüzden korkuyorum açıkta kalmaktan sizce yerleşme şansım var mı .

  • alperturkoglu diyor ki:

   İstanbul ün. hangi bölümü düşündüğünüzü yazarsanız yerleştirme önceliklerini inceleyebiliriz. Ancak çok tercih edilen bir okul olduğu için önceki mezunların fazla şansı olmuyor.

 359. dogukan diyor ki:

  mrh hocam bı sorum olacak maol den bu sene mezun oldum bilisim tek. bölümü okudum sınav puanım barajın altında 2 yıllık tercihimde baska bir bölümü yazabilirmiyim ? saygılar

 360. Buse diyor ki:

  Ben ygs sınavına girdim fakat barajı geçemedim. sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum nasıl kullanabilirm

 361. BERKAN İLHAN diyor ki:

  merhabalar.1999 eml ve teknik lise mezunuyum 127 puan aldım ve barajı geçemedim meslek yüksek okuluna kayıt yaptırabilirmiyim(sınavsız geçişten yararlanabilirmiyim)cevaplarsanız sevinirim.

 362. semra koç diyor ki:

  Merhabalar ben 2005 Anadolu Kimya teknik meslek mevzunuyum su ana kadar universite sinavina girmedim 2 yillik gecis hakkim hala devam ediyor mu ?