sınavsız geçiş

Sınavsız Geçiş Sıkça Sorulan Sorular

Sponsorlu bağlantılar

1. Sınavsız geçiş ve YGS sınavı için ayrı ayrı ücret mi yatırılıyor? 

Hayır. Eğer Meslek lisesi mezunu iseniz ve sadece sınavsız geçiş tercihinde bulunacaksanız 15 TL yatıracaksınız.
Meslek lisesi mezunu iseniz alan dışı 2 yada 4 yıllıklar için YGS sınavına girmelisiniz. Bu durumda 50 TL sınav ücreti yatıracaksınız. Aynı zamanda sınavsız geçiş hakkınızda olacaktır. (15 TL yatırmanıza gerek yoktur.)

2. Sınavsız geçiş kaldırılmış veya kaldırılacakmış doğru mu?

CEVAP: Sınavsız geçişin kaldırıldığı söylentisi yıllardır var ama bu doğru değil. Sınavsız geçiş kaldırılmadı. Hatta 4+4+4 olarak bilinen yasada da var bu hak.Fakat özellikle üniversiteler sınavsız geçişe karşı durumdalar. Eğitim kalitesinin düşürüldüğü fikri zaman zaman açıklanıyor. Fakat mevcut durumda sınavsız geçiş kaldırılmadı.

3. Sınavsız geçişe ne zaman başvuru yapabilirim?

CEVAP: Sınavsız geçiş başvuruları YGS başvuruları ile aynı tarihlerde yapılmaktadır. Bu yıl 5-19 Ocak 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.

4. Sınavsız geçişe nasıl başvuru yapabilirim?

CEVAP: Sınavsız geçiş başvurusu yapmak isteyenler başvuru formu üzerindeki tüm bilgileri doldurarak “Sınavsız geçiş hakkım var. Sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum” seçeneğini işaretleyecekler ve ÖSYM başvuru merkezine formla birlikte gideceklerdir. Aday İşlemleri Sisteminde kayıtları güncelse kendileri de başvurularını yapabilirler. Sınavsız geçiş ücreti olan 15 TL daha sonra yatırılacaktır. (20 Ocak 2015 son tarih zamanında ücret yatırılmazsa başvuru yapılmış sayılmayacaktır.)

5. Sınavsız geçiş için başvurumu yaptım şimdi ne olacak? Tercihimi ne zaman yapacağım?

CEVAP: Sınavsız geçiş için başvurduktan sonra aday Temmuz ayında LYS sınav sonuçlarının açıklanması sonrasında başlayacak Üniversite Tercih dönemini bekleyecektir. Sınavsız geçişe başvuran aday  ÖSYM Tercih Klavuzunda yer alan ve kendisine sınavsız geçiş hakkı verilen bölümleri tercih ettiği anda sınavsız geçişe başvurmuş sayılacaktır. Özetle tercih sürecinde meslek liseli olmayan adaylarla aynı prosedürü takip edecektir.

6. Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

CEVAP: Sınavsız geçiş başvuru sonuçları diğer yerleştirme sonuçları ile birlikte açıklanacaktır.

7. Çok eski yıllarda Meslek Lisesi mezunuyum. Halen sınavsız geçiş hakkım var mı?

CEVAP: Yerleştirme öncelikleri göz önünde bulundurularak var . Ama yerleştirme önceliklerinden de anlaşılacağı üzere öncelik yeni mezunlardadır.

8. Daha önce sınavsız geçişle bir yere yerleştim, sınavsız geçişe yeniden başvuru yapabilir miyim?

CEVAP: ÖSYM klavuzunda bu konuda bir engel yok. Başvuru yapabilirsiniz, fakat yukarıda da belirtildiği gibi öncelik yeni mezunlardadır. Aday yerleştirme olasılığı konusunda bir fikir edinmek istiyorsa istediği bölümün bir önceki yılki sonuçlarını incelemeli ve yerleştirme önceliklerinde hangi yıl mezunlarının yerleştiğine bakmalıdır.

9. Meslek Lisesi mezunuyum, YGS sınavına da girdim ve iyi veya kötü bir puan geldi. ÖSYM beni sınavsız geçişle mi yoksa puanla mı yerleştirecek?

CEVAP: Meslek Liseli olmayan bir öğrenci meslek liselilerin sınavsız yerleştikleri ve kontenjanı 10 olan bir bölüme başvuran  11. öğrenci olsun; bu öğrenci diğer 10 öğrenciden daha fazla YGS puanı bile alsa diğer 10 öğrenci sınavsız geçiş haklarından dolayı önceliklidir. Dolayısıyla sınavsız geçilen bölümlerde YGS puan üstünlüğü ilgili meslek lisesi mezunu olmayanlar arasında geçerlidir.

10. Başvuru yaparken sadece YGS sınavına girmek istiyorum diye işaretledim. Sınavda iyi bir puan alamazsam sınavsız geçişten faydalanabilir miyim?

CEVAP: Evet ister YGS puanınızla, isterseniz Sınavsız geçişle  tercihte bulunabilirsiniz.

11. Sınavsız geçişle açıköğretim okuyabilir miyim?

CEVAP: Evet okuyabilirsiniz. Meslek liselerinin ilgili alan mezunları eğer sınavsız geçiş programları arasında açıköğretim programları varsa açıköğretim programlarına tercihte bulunabilirler.

12. Çok eski yıllarda meslek lisesinden mezun oldum.Ben başvurumu nasıl yapabilirim?

CEVAP: Diğer adaylar gibi başvurunuzu yapacaksınız… Bu yıl 5-19 Ocak 2015 tarihlerinde başvurunuzu yapıp Temmuz’da da tercih yapacaksınız.

13. Yerleşme şansım var mı?

CEVAP: Yerleşme şansınızın olması tamamen istediğiniz bölümle alakalıdır. Bazı bölümlerde sınavsız geçişle başvuran aday sayısı kontenjanlardan az olduğu için meslek liseli olmayanlar puanla bile alınmaktayken bazı bölümlerde son yıl mezun olan meslek liseliler veya ilgili METEB dışında kimseye yerleşme şansı kalmamaktadır. Bu bölümle alakalı bir durumdur.

14. Düz lise mezunuyum şansım nedir?

CEVAP: Meslek liselilerin sınavsız geçişle başvuru yapabilecekleri bölümlerde öncelik meslek liseli öğrencinindir. Düz lise öğrencisi sınavdan tam puan alsa bile öncelik mesleki veya teknik ortaöğretim kurumu mezunu olan öğrencidedir. Bölümü tercih eden tüm meslek liseliler önceliklerine göre yerleştikten sonra halen kontenjan boş ise bu durumda genel, anadolu veya fen lisesi mezunları puan üstünlüğüne göre yerleştirilirler.

15. Sınavsız geçişle yerleşilen bölümlere YGS puanıyla yerleşen öğrenciler de var. Bu meslek liseleri için nasıl bir durumdur?

Her zaman öncelik sınavsız geçiş hakkı olan adaylardadır. Eğer kontenjan sınavsız geçiş hakkı olan adaylarla dolmazsa YGS puanıyla öğrenci alımı başlar. Yani meslek lisesi mezunu adaylar için herhangi bir olumsuzluk söz konusu değildir.

16. Sınavsız geçişi diploma notumuza göre mi yapıyoruz?

Hayır. Sınavsız geçişi OBP, yani Ortaöğretim Başarı Puanıyla yapıyorsunuz. OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) Hesaplanması şu şekildedir: Diploma notunuzu 5 ile çarpın. çıkan sonuç OBP’nizdir.

OBP=Diploma Notu X 5

17.Bir bölümün YGS puanıyla mı öğrenci aldığını yoksa sınavsız geçişle mi öğrenci aldığını nasıl anlarız?

Kılavuzda yerleştirme öncelikleri sütununda çeşitli harfler ve sayılar varsa bunun anlamı; bu bölüm sınavsız geçişle öğrenci almıştır. Dolayısıyla bu bölümü YGS puanıyla tercih etmeyi düşünen bir aday son derece dezavantajlı durumdadır.

Kılavuzda yerleştirme öncelikleri sütununda sadece ——- işareti varsa bunun anlamı; bu bölüm sınavsız geçişle öğrenci almış fakat kontenjan dolmadığı için YGS puanıyla öğrenci almaya başlamıştır. Dolayısıyla YGS puanıyla tercih edilebilir.

18.Yerleştirme öncelikleri sütunundaki sayılar ve harfler ne anlama geliyor?

Meslek Liselerinin Tür Grup kodlarına baktığımızda;

1 (bir)  değeri, çok eski yıllarda karşılığı enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesini ifade etmektedir.

2 (iki) değeri, meslek lisesi mezunu,

3 (üç) değeri, teknik lise veya anadolu meslek lisesi,

4 (dört) değeri, Anadolu Teknik Lisesi’ni ifade etmektedir.

Aşağıdaki resimde Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Meslek Yüksekokulu, Elektrik ve Elektrik 2.öğretim bölümlerine ait 2014 yılı yerleştirme değerleri yer almaktadır.

yerlestirme onceligi

 

Üst satırdaki değerlere baktığımızda;

İlk sırada yer alan 14 değeri: Yerleşen son adayın mezuniyet yılının son 2 hanesini yani 2014 mezunu olduğunu,
3 değeri: Okul tür grubunu (3-Teknik Lise veya Anadolu Meslek Lisesi mezunu olduğunu)
D harfi: Programa METEB Dışından yani Kocaeli Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi Dışından öğrenci alındığını (örneğin Bileceik, Bursa vb. olabilir)
96 sayısı: Son yerleşen adayın, doğum tarihinin son 2 hanesini göstermektedir. (Burada yer alan aday 1996 doğumlu imiş.)
Min.Puan: 321.50 Son yerleşen sınavsız geçiş öğrencisinin OBP puanıdır. Yani 321.50/5=64,3 diploma notu ile yerleşmiştir.

19. Sınavsız geçiş tercihlerini ne zaman yapacağım?

Sınavsız geçiş tercihlerini tıpkı sınava giren adaylar gibi aynı tercih döneminde yapacaksınız. Ayrı bir sınavsız geçiş tercih sistemi ve tarihi yok. Tercih listesi tektir ve isteyen puanlı tercihlerini, isteyen de hem puanlı, hem de sınavsız geçiş tercihlerini belirtir.

20. Hangi bölümlere sınavsız olarak yerleşebilirim?

Tablo 3C’de hangi alan mezunlarının hangi alanlara sınavsız olarak yerleşebileceği belirtilmiştir. Kılavuzdan kontrol ediniz. Bakınız.

21.Sınavsız geçiş hakkı olduğu halde açıkta kalanlar var. Bu nasıl oluyor?

Sınavsız geçiş hakkınızın olması mutlaka yerleştirileceğiniz anlamına gelmez. Sonuçta yerleştirmelerde de kendi içinizde öncelikler olacak. Bunlar sırasıyla mezuniyet yılı, okul türü METEB içi-dışı, OBP puanı ve doğum yılı’dır.

22.Bu yıl sınavsız geçişle yerleşsem seneye puanla tercih yapacak olsam okul puanımda herhangi bir düşme olur mu?

Hayır okul puanınızda düşme olmaz.

23.Düz Lise mezunuyum sınavsız geçiş yapabilir miyim?

CEVAP: Hayır. Sınavsız geçiş sadece Meslek Liselerinin ilgili alanından mezun olanlara sağlanan bir haktır.

Burada yer alan bilgilerin doğruluğu kesin olmayabilir. Bu sayfada yada sitede okuduğunuz bilgileri mutlaka sınav kılavuz kitapçığı ile karşılaştırınız. Resmi kayıtlarda yer alan bilgiler doğrudur.

1.218 Yorum Yapılmış.

 1. İbrahim Tercan diyor ki:

  Ben Bilgisayar Teknolojisi/Ağ İşletmenligi Bölümü Örencisiyim Bu Sene lisede Son Senem Ygs ye gircem eger istedigim puan alamasam sınavsız geçişten yararlanacam.

  sınavsız geçişten yararlanırsam Bu Bölüme Gidebiliyormuyum?
  Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği

 2. İbrahim diyor ki:

  İyi Aksamlar Hocam Ben Meslek Lisesinde Okuyorum.Bilgisyar Teknolojileri/Ağ İşletmenligi OKuyorum ben sınavsız geçişten yararlanacam.

  şu bölümlere Gidebiliyormuyum??

  Basım ve Yayın Teknolojileri
  Bilgi Güvenliği Teknolojisi
  Bilgi Yönetimi
  Bilgisayar Operatörlüğü
  Bilgisayar Programcılığı
  Bilgisayar Teknolojisi
  Coğrafi Bilgi Sistemleri
  Görsel İletişim
  İnternet ve Ağ Teknolojileri
  Mobil Teknolojileri
  Pazarlama
  Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği
  Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi

 3. aysenur diyor ki:

  merhaba ben geçen sene mezun oldum endüstri meslek lisesi çıkışlıyım ve sınava girmedim.kayıt ta yaptırmadım acaba bu sene direkt geçiş hakkımı kullanabilir miyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   İstediğiniz zaman istediğiniz kadar sınavsız geçiş hakkınız var. Ama öncelik son mezunların olduğundan istediğiniz programa yerleşemeyebilirsiniz.

 4. Yasemin diyor ki:

  Merhaba hocam.Sağlık meslek lisesi 11.sınıf öğrencisiyim.Hemşirelik okuyorum şimdiden kafamda bazı sorular oluştu sınavsız geçişler kalktı mı kalkmadıysa nasıl geçiş yapabiliyoruz okul puanımızı ne ile çarpıyorlar mesela bir diyaliz bölümüne geçiş yapmak istiyorum 2 yıllığı okuyup 4 yıla tamamlayabilir miyim bilgilendirirseni sevinirim :)

  • alperturkoglu diyor ki:

   Kalkmadı. Alanınızla ilgili 2 yıllık bölümlere sınavsız tercihte bulunabiliyorsunuz. Şu sayfadan bölümlerinize bakabilirsiniz. Sınavsız geçiş önceliklerinin neler olduğuna şu sayfadan bakabilirsiniz. 2 yıllık okuduktan sonra DGS sınavına girerek 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilirsiniz.

 5. Furkan diyor ki:

  Hocam iyi günler. Ben 2 yıllık bilgisayar programcılığını okuyordum bıraktım son senem de. Lisede Biişim Teknolojileri mezunuyum. Ve bilgisayar programclığını okumak istemiyorum. Ve allta gördüğünüz Bölümlerde hala geçiş hakkım var mı ? :(

  Basın ve Yayın Teknolojileri
  Bilgi Güvenliği Teknolojisi
  Bilgi Yönetimi
  Bilgisayar Operatörlüğü
  Bilgisayar Teknolojisi
  Coğrafi Bilgi Sistemleri
  İnternet ve Ağ Teknolojileri
  Mobil Teknolojiler

 6. Furkan diyor ki:

  Hocam iyi günler. 2 yıllık Bilgisayar programcılığı özel üniversiteler var mı?

 7. Burağan diyor ki:

  Makine Ressamlığı 2002 mezunuyum diploma notu orta halli.Bu bağlamda sınavsız geçiş yada ygs ile bölümümle ilgili tahsil görme şansı nedir.

 8. güzel diyor ki:

  duz lıse mezunuyum. 2014 te lys ıle unıversıteye yerlestım ama kaydımı sıldım. 2015 te ygs sınavına gırdım tercıh yaptım yerlesemedım. 2016 yılında puanım kırılır mı?

 9. gamze diyor ki:

  Ben sınavsız geçiş hakkımı kullanarak özel beykoz lojistik myo da ingilizce dıs ticareti tam burslu kazandım. Bu sene hazırlıgı okuyup tekrar sınavsız geçişle aynı yada farklı bölüme başvuru yapabilirmiyim? Yapılıyosa 2.yaptıgım tercihte istediğim yer olmazsa aynı okulumdan devam edebilirmiyim?

 10. Furkan diyor ki:

  Hocam çok saolun yardımcı olduğunuz için.

 11. Furkan diyor ki:

  Hocam iyi geceler. Hocam ben meslek yüksek okulu bilgisayar prog. çıkışlıyım. 2 yıllık tercih hakkımı kulladım ve gittim 2. Sınıfta okulu bıraktım. Bu sene yine gitmek istiyorum. Yorumlar da anladığım kadarıyla ilk mezun olanlara öncelikmiş sanırım geçiş hakkı. Benim tekrar geçiş hakkım var mı yada ygs ye girip MYO puanın barajını geçip gelme ihtimali var mı varsa da yerleşme imkanım olur mu. Eğer çok zorsa özel üni. Geçiş hakkım olur mu olursa girme ihtimalim nasıl olur.

  • alperturkoglu diyor ki:

   1-Sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanma hakkınız var.
   2-Öncelik son mezunların olduğundan yerleştirme önceliklerini inceleyerek eski mezunlardan alan programları incelemeli ve onlara tercihte bulunarak şansınızı artırmalısınız.
   3-Aynı programlara YGS kontenjanından YGS puanı ile yerleşmek için gerekli olan puanı almalısınız. Örn. Bilgisayar Programcılığı için şu sayfada ilk tabloyu inceleyebilirsiniz. 2.Tabloda da sınavsız geçiş öncelikleri var.
   4-Özel ün. %25 burslu,%50 burslu yada ücretli programlarına tabi ki sınavsız geçiş şansınızı deneyebilirsiniz. Verdiğim sayfada onlara ait bilgileri de inceleyebilirsiniz.

 12. zuhreunsel diyor ki:

  merhabalar hocam ben 2015 döneminde açıkta kaldım meslek lisesi mezunuyum. diploma puanımı kullanabiliyomuyum ve ygs ye girem şansını ne kadar arttırır. teşekkürler..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle tercih yaptığınızda diploma notunuzun 5 ile çarpımı ile elde edilen OBP puanınızı tabi ki kullanabilirsiniz. Ama öncelik 2016’lıların olacaktır. Alan dışı tercihlerinizde de diploma notu*5*0,12 kadar ek puan alacaksınız.

 13. Engin diyor ki:

  Merhaba ben özel aksam lisesi 2013-2014 mezun oldum sınavsız geçiş hakkı sahibi olabiliyomuyum.diploma puanım:66.68 sizce bir yere yerleşebilirmiyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Meslek lisesi mezunu iseniz alanınızla ilgili 2 yıllık programlara sınavsız geçiş hakkınız var. Yerleşip yerleşememe durumunuzu bilemem. Şu sayfada varsa 2 yıllık program linkine tıklayarak açılan sayfada 2.tabloda yerleştirme önceliklerinizi inceleyebilirsiniz.

 14. Gül diyor ki:

  Merhaba. Ben de meslek lisesinden mezunum. Ancak sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım. Sınava girip tercih yaptım ve dört yıllık bir bölüm okudum. Ne yazık ki bölümün ataması yok. tekrar geçiş hakkımı kullanıp üniversiteye gidebilir miyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelik son mezunların olduğundan şansınız düşük. İyice araştırıp eski mezunlardan alan programları tercih etmelisiniz.

   • Gül diyor ki:

    Teşekkür ederim. üniversite okuduğum için geçiş hakkım iptal olmuyor değil mi? sınavsız geçişle seçebileceğim bölümler odyometri, optisyenlik, ağız ve diş sağlığı,tıbbi sekreterlik gibi bölümler. liseden mezun olduğumda diploma puanım 92 küsürdü. bunun 5 katı hesaplanıyor galiba geçiş yaparken. buda 460 puana denk geliyo. Şimdiki alıma göre tercih etmem gereken bölümlerin puanıda bu civarda.geçiş hakkım devam ediyorsa şayet düşük bi ihtimalde olsa yerleşme ihtimalim nedir??

    • alperturkoglu diyor ki:

     Sınavsız geçişte ilk kriter mezuniyet yılıdır. OBP puanı 4.sırada önemlidir. Puanınız güzel ama diğer mesajımda da dediğim gibi öncelik son mezunların olduğundan ancak özel üniversitelerin %25 burslu yada ücretli programları olabilir.

 15. kerim diyor ki:

  Herkese slm bugün açık öğretimden üniversiteye kayıt olmak için gittim yanımda sadece giyim üretim teknolojisi bölümünden mezun olduğum diploma vardı kayıt için ne gerekiyo dedim internetten başvuru yapıp onun çıktısı ve sonra da kayıt için vakıf banka 205 tl yatırıp onun makbuzunu istediler hepsini hallettim ve gittim evrakları verdim ve benden 2 yıllık ünüversite diploması istedi ben lise mezunuyum dedim peki ösym sınavına girdinmi diye sordu bende lise bittikten sonra hiçbir sınava girmedim dedim sen kayıt olamazsın dedi ve yatırmış olduğum 205 tl yi geri almam için bana dilekçe doldurup paramı geri almam için vakıf banka vermem gerektiğini söyledi lütfen bana yardımcı olun

  • alperturkoglu diyor ki:

   1.si Tercih yapmadan herhangi bir programa yerleşmeden açıköğretim de olsa kayıt yaptıramazsınız.
   2.si Sizin alanınıza ait aöf programı yok zaten aöf tercih edemezsiniz.
   3.sü Ocak 2016’da başvuru yaparak Temmuz ayında alanınızın devamı niteliğindeki örgün programlara tercihte bulunabilirsiniz.

 16. ayfer bayram diyor ki:

  Merhaba hocam ,önlisans mezunu olarak dgs ye girdikten sonra dgsyi kazanamayıp, aöf lisans tamamlama ile 3. sınıfdan başladıktan sonra. tekrar dgsye girersek puanımız kırılır mı?

 17. Muhammed diyor ki:

  Hocam iyi günler sorum şu ben meslek liseliyim 2 yıllık geçişimi kullandım kayıt yaptım ama gitmedim puanda düşüş olurmu

 18. Gökçe diyor ki:

  Meraba ben meslek lisesi grafik okuyorum ve bu sene ygs ve yetenek sinavi için hazırlanıyorum.Şimdi eğer ygs den barajı geçtim yetenek sınavına girdim tercih yaptım ama gelmedi yada hiç yapmadım diyelim benim 2 yıllık geçiş hakkım yetenek sınavına girdim diye gider mi acaba ?
  Cevaplarsaniz çok sevinirim ??

 19. ela diyor ki:

  ben sınavsız geçiş hakkımla yerleştim ve kayıt yaptırdım ama bazı durumlardan gıdemıyorum seneye sınavsız geciş hakkımı kaybediyomuyum?

 20. Peri diyor ki:

  merhaba birşey sorcaktım. ben düzce üniversitesi ilk ve acil yardımı kazandım sınavsız geçişle ama ilk yarıyıklı bile bitirmedim kaydmı dondurmak için gerekli belgeleri öğrenci işlerine verdim.Çünkü o bölümü okumak istemiyorum.Şimdi sınavsız geçişteki aynı puanımla başka bir üni de başka bir bölümü okuyabilirmiyim ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayında tekrar başvuru yapacaksınız, Temmuz’da da tercih yerleşirseniz okursunuz. Öncelik son mezunlara olduğundan yerleşme şansınız daha düşük olacak.

 21. Furkan diyor ki:

  merhabalar,2014 meslek lisesi makine//Bakım onarım bölümü meğzunuyum,Yaptıgım sınavsız geçiş başvurularım(Tercihlerim) Gelmedi ve açıkta kaldım,2015 YGS-LYS sınavlarınıda girmedim,Fakat 2014 yılı YGS puanı ile veya sahip oldugum sınavsız geçiş hakkı ile,Bir özel üniverstenin meslek yüksek okullarına kayıt olabilirmiyim ? Teşekkürler.

 22. kumsal diyor ki:

  Hocam merhaba benim sizi iki tane sorum olacak 1.ben bu sene ygs sınavına girdim iyi 140 barajını geçtim ama üni.başvurularını yapmadım benim sorum şu aöf ek yerleştirmeye başvuru yapabilir miyim.2.sorum:bu sene üni.başvuru yapmadım ygs puanımı seneye kullansam kırılma olur mu

 23. Aslı diyor ki:

  Merhaba hocam ben liseden sonra 1 yıl ara verdim ve tercih hakkimi da kullanmadim iamhatip mezunuyum 2 yıllık ilahiyata gitme hakkım var mı?

 24. Mustafa aktas diyor ki:

  Mustafa Aktaş
  Merhaba hocam şimdi ben 2 senelik yazdım ama istediğim yer çıkmadı okul puanıyla girdim bu sene ama gitmek istemiyorum seneye sınava girsem okul puanım düşer mi?

 25. Esra diyor ki:

  Mrb hocam ben geçen sene tercih yapmıştım sosyal hizmetler bölümü gelmişti ama kayıt yaptıramadım bu sene geçerlimidir o tercihim yardımcı olursanız çok sevinirim

 26. kerem diyor ki:

  selamun aleyküm hocam kolay gelsin ben 2012-2013 meslek lisesi elektronik haberleşme mezunuyum ancak o senenin tercihlerin plastik lastik bölümü çıkınca o bölüme yerleşip mezun oldun ancak ben kendi bölümümü bitirmek istiyorum size sorum şu benim elektronik ile ilgili bölümlere geçiş hakkım devam ediyormu yoksa sınav sonuçlarına göremi tercih yapmalıyım teşekkür ederim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Devam ediyor.Ancak tercih yaparken yerleştirme onceliklerini inceleyip eski mezunlardan alan prog.tercih etmelisiniz.YGS puaniniz iyi ise YGS kontenjanından da yerleşme şansınız olabilir.

 27. yusuf diyor ki:

  hocam merhaba ben 2014 yılında meslek lisesi motorlu araçlar teknolojisi alanı mezunuyum ilk tercihte yerleşeemedim ek tercih kılavuzu belli oldu. diyarbakır dicle ünversitesine makine veya otomotiv bölümüne ücretlide olsa yerleşebilirmiyim. obp:277 okul türü 2

 28. Musa diyor ki:

  Merhaba Hocam bu sene özel sağlık lisesinden mezun olacağım
  2 yıllık düz geçiş hakkına sahipmiyim?

 29. Mehmet diyor ki:

  Meraba hocam .ben meslek lisesi mezunuyun 2012 de sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve bir yüksekokul programina yerlerstim . belirli sebeplerden dolayi sömestr tatiline kadar okuyup 1.ci sınıfın 1.ci döneminde bıraktım . simdi tekrar farklı bölüm seçip ya uzaktan eğitim yada açık öğretim okumak istiyorum ne yapmam gerekiyor 2016 için tercih tarihleri nelerdir bilgilendirilmek istiyorum lütfen bana yardımcı olurmusunuz . şimdiden teşekkürler .

 30. bilcan diyor ki:

  2010 yilinda anadolu otelcilik ve turizm meslek lisesinden mezun oldum. Tercih yaptim fakulteye de yerlestim ama gitmedim. 2014 yilinda acikogretime yazildim simdi okumaya devam ediyorum 2 yillik gecis hakkimi kaybettim mi?

 31. semih biricik diyor ki:

  Dis protez teknolojisi okuyorum diplomami aldigimda s.m.y.o mezunu olarak onlisans diplomamla sinavsiz dikey gecis hakkim varmi yani aof ile sinavsiz lisans tamamlayabilir miyim ?

 32. Serkan yılmaz diyor ki:

  SELAMUN ALEYKUM DEĞERLİ HOCAM BEN MESLEK LİSESİ 4.SINIF ÖGRENCİSİYİM AMELİYATHANE HİZMETLERİ BÖLÜMÜNÜ YAZMAK İSTİYORUM FAKATO BÖLÜMÜ BİTİRİNCE KPSS YE GİRMEDEN ÖZEL HASTAHANEDE İŞE BAŞLAYABİLİRMİYİM.

 33. ÇİĞDEM KARABIÇAK diyor ki:

  merhabalar

  benim öğrenmek istediğim 2 yıllık ön lisans makine mezunuyum AÖF den 3’den başlayıp işletmeyi bitirdim.şimdi dgs sınavına hazırlanıp ön lisansdaki makine bölümünden makine mühendisliğini bitirebilirmiyim.Ön lisan hakkım bitmişmidir.yardım olursanız sevinirim.

 34. hasan diyor ki:

  Hocam sınıf öğretmenliği mezunuyum sınavsız ikinci üniversite için ösymye sınavsız geçiş ücreti yatırmalımıydım bi de iki yıllık revaşta olan atanma olanağı olan bir bölüm söylermisiniz aöf ikinci üniv. kapsamında olan bir bölüm şimdiden teşekkürederim hocam .

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ücret olayı hakkında bilgim yok. Anadolu ün. 2.ün. başvuru bilgileri sayfasına şu linkten ulaşabilirsiniz. 2.sorunuza gelince rehber öğretmen olmadığımdan meslekler ve istihdam durumları hakkında bilgim yok.

 35. aziz diyor ki:

  hocam sıanvsız geçiş geçensene yaptım okuduğum bölümü beyen medim busene içinde sınavsız geçiş hakkımda varmı ?

 36. merve diyor ki:

  Hocam ben2013 hemşirelik mezunuyum sınavsız ggeçişle fizyoterapiye geçiş yaptım 2013 te 1 dönem okudum daha sonra atamam olunca İstanbulgeldim kaydını sildirmedim bu yıl tekrar sınava girdim yine iki yıllık anakaradaki sağlık bölümlerinden yazdım ama çıkmadı acaba fizyoterapi kaydimi sildirmedigim içinmi ggeçiş hhakkımı kullanamadım iki yıllık bi bbölüm okumam için eskiyi sildirmem mi gerekiyor bu arada obp 400 binlerde ankarada benim iiçinmeteb ddışı bi yer sivas da metep dışı ama yyerleşmiştim kayitimi sildirsem tercihte iki yyıllık bir bölüme yyerleşebilir miyim çokoönemli lütfenyyardımcı olun acaba geçiş hakkı bi kere mi oluyorduama mezun oolmadım fizyoterapiden
  Ek tercihi ona gore yapicam sivastaki fizyoterapi bölümünü ona gore silecem bu bölümdeki kaydimi silsem yerleşir miyim acaba hocam

  • alperturkoglu diyor ki:

   Önceki kaydınız olmasından kaynaklanmıyor. Kontenjanı son mezunlarla dolmuştur. Sağlık bölümleri hem son mezunlar hem de anadolu sağlık meslek mezunlarınca doluyor,2014 mezunları bile yerleşememiş olabilir.

 37. xxx diyor ki:

  merhaba ben 2014 mesleki açık lise motorlu araçlar mezunuyum bu sene makine ve otomotiv bölümünü tercih verdim. fakat gelmedi ek tercihte yerleşebilirmiyim.

 38. Hasan diyor ki:

  Hocam meslek çıkışliyim bu sene mezun oldum yerleşemedim nasıl yerleşirim hocam ya kendi bölümümüze gidemiyoruz var mı böyle bise ya hocam şimdi 38.789 boş kontenjan varmış nasıl yerleşirim hocam obp 335 2.tercihte meslek çıkışlilara mı önem veriyolar hocam bi anlatın hocam ya

 39. Burak diyor ki:

  Hocam meraba ben 95 doğumlu açıktan meslek lisesi mezunuyum bu sene mezun oldum direk geçiş hakkımi kullandim fakat gelmedi obp puanim 335 hocam adana myo elektrik yazmıştım gelmedi ve bu bölüm 41de41 yapmış şimdi biz burayı 2.Tercihte yazamicaz mi klavuz ne zaman yapılır hocam 2. Tercih için nereye basvurucaz ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Son olarak 2015 mezunu, 4 okul türü Anadolu Teknik Lise olan, METEB İÇİ olan, 309,00000 OBP puanlı ve 08.07.1996 doğumlu öğrenci yerleşmiş. Zaten okul türü Anadolu Teknik Lise olanlarla kontenjanı dolan bir bölüme yerleşmeniz imkansız. Ek tercihlerde durumunuza uygun olan okul türü “2” olan ve OBP puanınız uygun olan yerleri tercih etmelisiniz.

 40. tunahan diyor ki:

  Hocam 2 yıllık bi üniversiteye yerleştim ama alttan dersim var kayıt olamayacakmıyım kayıtlar 5 ağustosa kadar mış

 41. ersin diyor ki:

  hocam sınavsız geçişi ozel universıteye yapmak için ygs den herhangi bir puan yapmak gerekirmi yoksa obp puanı ile mi yerleştiriliyoruz.

 42. kardelen diyor ki:

  hocam merhaba ben 2014 yılında teknik lise makine teknolojisi teknik çizimden mezun oldum. OBP puanım 343.1 gecen sene kütahya dumlupınara yerleştirildim kayıt yapmadım bu sene geçiş hakkımı kullanarak karabük meslek yüksek okulu iş sağlığı ve güvenliği tercihlerimin arasında ve ben burayı istiyorum.Yerleştirme öncelikleri 14.2.D puan olarakta 309 görünüyor yerleşme olasılığım nedir? Şimdiden tesekkürler hocam.

 43. Burak diyor ki:

  Hocam merhaba ben açık lise meslek lisesi mezunuyum elektrik elektrik diploma 95 doğumluyum puanım 65.35 direk geçişte sivil savunma ve İtfaiye yi yazdım şart 285,05000 ile alıyorlar ve şart olarak 14,3,D,96 yazıyor yerleşme olasılığım nedir ? Yerleşme şansımız nasıl olur hocam

 44. Metin diyor ki:

  Hocam merhaba ben açık meslek lisesi elektrik elektronik mezunuyum direk geçiş tercih yaptım istediğim adana myo 2 yıllık elektrik ve karşısında şart olarak 311,900 ve 14,3,İ,96 yazıyor benimde diploma puanım 65,35 oyp puanım ise 66.75 95 doğumluyum ve bu sene mezun oldum hocam yerleşme olasılığım nedir ?

 45. Mehmet Ali diyor ki:

  Merhaba hocam, ben mesleki açık lisesi mezunuyum alttan dersim yok bu sene mezun oldum diploma puanım 65,35 oyp puanım 66,75 sınavsız geçiş tercih yaptım ve 2 yıllığı kazanma şansım nedir? 95 doğumluyum ygs ye girdim fakat kötü bir sonuç geldiğinden dolayı sınavsız geçiş hakkımı kullandım cevaplarsanız sevinirim hocam iyi günler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Mezun olduğunuz bölüm yok. İstediğiniz bölüm okul il yok. Diploma notuna göre cevap veremem. Ama zaten artık bunlara görede cevap vermiyorum. Şu sayfadan yerleştirme öncelikleri kavramlarını dikkatlice inceleyin. Tercih yaptığınız bölümün öncelikleri ile örtüşüyorsa yerleşirsiniz.

 46. sinan diyor ki:

  hocam merhaba aöf Elektrik Enerjisi Üretimi, İletimi ve Dağıtımı, kontenjan sınırlaması varmı. birde sınavsız geçiş hakkını bir kere kullandıktan sonra 4 yıllığa tamamlamak için 2 kere kullanabilirmiyiz.

 47. Meryem Ergül diyor ki:

  Merhaba hocam. Ben ebe olarak kamuda çalışmaktayım. 2009 yılında aöf veteriner ve laborant önlisans bölümünü bitirdim. Lisans tamamlamak istiyorum. Sınavsız hangi üniversitenin hangi bölümünün 3. sınıfından başlayabilirim. Aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkür ederim.

 48. seyma diyor ki:

  Mrb hocam ben bu sene meslek lisesi grafik tasarimdan mezun oldum.Yetenek sinavlarina girmeye devam ediyorum ancak devlet tutmazsa gecis hakkimi kullanmak istiyorum tercihlerde tam burslular geliryor yazdim ayni anda unkversite okucam hemde seneye ygs ye hazirlanicam puanim seneye kirilir mi sinavsiz gecis yapip okudugum icin

 49. sümeyye diyor ki:

  2013 yılı mezunuyum cocuk gelişimi bölümü mezun oldugum yıl geçiş yaparak okul kazandım fakat kayıt olmadım bu sene geçiş hakkım olur mu ve ygs 4 puanımla 2 yıllık cocuk gelişim olur mu sıralamam 146948 acil cevap alabilir miyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelik son mezunlara olduğundan sınavsız geçişle devlet ün. yerleşmeniz zor. YGS-4 puanınızla olabilir. Daha ilk defa YGS kontenjanı tanımlandığından sıralama olayı çoğunda belli değil. Bakınız.

   • sümeyye diyor ki:

    obp puanım 407,50000 hiç mi ihtimal yok iki seneliklerde öncelik bu seneki mezunlara bakıldıgında

    • alperturkoglu diyor ki:

     Şansınızı deneyin diyebilirim.

     • sümeyye diyor ki:

      14 tane cocuk gelişimi ve son olarak anadolu üni. açıköğretim sosyal hizmetler yazdım eğer hiç bir okul olmazsa ek tercihlere mi açıköğretim yazayım ilk tercihte mi yazayım hocam yardımcı olursanız sevinirim kimse bişey tam anlamıyla anlamayo söylemiyo napıcagımı şaşırdım şimdiden teşekkürler ve hiç olmadı ygs 4 le sıralamadan olur umarım

      • alperturkoglu diyor ki:

       Eğer hiç biri olmazsa aöf olsun düşünceniz varsa ek tercihleri beklemenizin bir anlamı yok. Şuanki listenizin en sonuna yazın. 1.tercihiniz olmazsa 2. oda olmazsa 3. …… şeklinde devam eder. Yani siz aöf yazdınız diye sistem ilk tercihlerinize bakmadan tutup son tercihinize yerleştirmez.

 50. Alper diyor ki:

  hocam sağlık meslek ten 1 tane alttan dersim var. bölümümde 2 yıllık geçiş yapabilirmiyim

 51. yüksel diyor ki:

  Hocam ben meslek lisesi mezunuyum direk geçiş hakkımı kullanıp seneye tekrar denicem okul puanımda düsme olurmu?

 52. BatuhanCo diyor ki:

  Hocam, YGS-1 Puanım 181.503 bir bölüm tercih etmek istiyorum %50 burslusu 181.903 istiyor girebilme şansım var mıdır? Yoksa giremez miyim? Trabzonda bu üniversite ve geçen sene kontejanı dolduramamışlar.

 53. Seyma diyor ki:

  Vakıf universitelerinde gecis hakkimizi kullanabliyomuyuz? Kullanabiliyosak nasil ve nerden öğrenebiliriz ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Kullanabilirsiniz. Şu sayfada bölüm adını yazın, yanında (tam burslu,%50 burslu, ücreetli) şeklinde olanların kontenjan ve sınavsız geçiş yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz.

 54. Oğuz diyor ki:

  Hocam merhaba. Ben Samsun teknik lise inşaat bölümü 96 mezunuyum. YGS 1 270 Diploma puanım ise 76. KTÜ de inşaat teknolojisi bölümüne sınavsız geçiş hakkım ile yerleşme olasılığım nedir yakınen ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş tercihi yapabileceğiniz bir bölüm için YGS puanına ihtiyacınız yok. Yerleştirme öncelikleriniz ve OBP puanınızın uygun olması lazım.
   Geçen seneki yerleştirme öncelikleri 14,2,D,95 319.5500 Siz teknik lise öğrencisi olduğunuzdan aynı zamanda OBP puanınızda 76*5= 380 olduğundan rahatlıkla yerleşebilirsiniz.

 55. yusufozturk diyor ki:

  Hocam kolay gelsin, 2 senelik geçiş yapmak istiyorum ama diploma puanımla çok bir bölüm gelmedi elektrik elektronik çıkışlıyım okuldan tercih için bana yardımcı olan hocam dedi ki geçiş dallarından istediğini yazabilirsin sadece önceliklere dikkat et dedi bu doğru mu ?

 56. Emine diyor ki:

  Mrb hocam.Aöf okuyordum ama şuan pasifim. ygsye girdim. Aöfden Tekrar tercih yapmak için kayıt sildirmem gerekiyormu?

 57. sevde diyor ki:

  merhaba ben ygs ve lysye girdim fakat istediğim sonucu alamadım 2 yıllık tercih hakkımı kullanmak istiyorum tercih yaparken beni puana göre yerleştirmezler değil mi iki yıllık bölümleri yazsam birde obp ile alan üniversitelerin bulunduğu bir liste yok mu hocam

 58. muhammet diyor ki:

  hocam merhaba ben bu sene anadolu meslek lisesi endüstriyel otomasyon bölümünden mezun oldum lys den 180 i geçemedim seneye tekrar hazırlanıcam mf4 ten 4 yıllık üniversiteye gitmeyi düşünüyorum 1 yıl beklediğim için okul puanım düşer mi ? ve ben alanıma geçiş yapıcağım kaç puan vericek okul puanlarım aşağıda şimdiden teşekkürler.

  500 üzerinden OBP: 344.6
  0,12 katsayılı OBP: 41.352
  0,18 ek katsayılı OBP: 62.028 (Ek puanlı)

 59. musa diyor ki:

  Hocam tek ders sinavlari eylulün 3 haftasi diyolar. Kayit 6 ekime kadar yerleşemiyecekmiyiz. :(

 60. levent diyor ki:

  Hocam sağlık meslek lisesinden 1 ders alttan var kpss tercihi yapamadım. Ösym den 2 yıllık geçişler de 30 tane tercih hakkım var bu tercihleri yaparsam eğer yerleşirsem ne olacak bi de tercih esnasında bi sıkıntrı olur mu

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yerleşirseniz 6 Ekim’e kadar kayıt hakkınız var. Bu arada tek ders sınavı veya sorumluluk sınavı ile dersten geçme şansınız olacak.

   • ercan diyor ki:

    merhaba hocam ben meslek lisesi okuyorum bu sene son sınıfı bıtırdım fakat bıldıgıniz uzere bizim son sene beceri sınavı oluyoruz ve bu sınavdan 12.Sınıf meslekler olarak çoğumuz kaldık bız sımdı 2 yıllık geçiş yapamıcakmıyız. 1 tane sorumlu sınavımız var. Suan tercih yapsak kayıt olamazmıyız universiteye. Cok acil yardımcı olursanız sevinirim.

   • Ercan diyor ki:

    Hocam ben simdi tercih yaptım trakya üniversitesi sbmyo dış ticaret bölümünü kazandım fakat liseden tek ders sorumluluğumuz oldugu ıcın mezun olamadık 6 ekıme kadar kayıt hakkı tanınmıs bız sımdı 3 7 agustos arası ne yapıcaz bı yardımcı olursanız sevınırım

    • alperturkoglu diyor ki:

     Hiç bir şey yapmayacaksınız. Tek ders yada sorumluluk sınavına girip mezun olduktan sonra gidip kayıt yaptıracaksınız. Hakkınız saklı kalacak. Sizin yerinize bu programa kimse alınmayacak.

     • Ercan diyor ki:

      hocam başınızı ağrıtıyorum kusura bakmayın ama ben okuldan belge alıp üniversite rektörlüğüne goturmem gerekmıyor mu ?

      • alperturkoglu diyor ki:

       Mezun olmadan hiç bir yere hiç bir şey götüremezsiniz. Mezun olun. Geçici mezuniyet belgesi ile kayıt yaptıracaksınız.

 61. Berk diyor ki:

  Hocam uzaktan egitim ile yazdığınız bolumlerde sadece mekatronik uzaktan egitim var öbür bölümlerin uzaktan egitim programı görünmüyor

 62. Berk diyor ki:

  Raylı sistemler makine teknolojisi,endustriyel kalipcilik,mekatronik uzaktan egitim hangi üniversitelerde var acaba

 63. fatma tuba diyor ki:

  merhaba. ben sınavsız grçi paramı yatırdım ocak ayında başvurumu yaptım. şimdi ais.osym.gov.tr üzerinden tercihimi yapmak istiyourm . çünkü tercih dönemi başlamış. ama marmara üniversitesi ilahiyat fakültesi 2 yılllık olan bölümü ösym 2015 tercih kılvuzunda ösym kodu yok. o kodu nerden bulacağım ve tercih bölümüne yazacağım. yani nasıl tercihimi yapmam gerektiğini bilmiyorum.

 64. ibrahim diyor ki:

  merhabalar hocam ben makina teknolojisi okuyorum ygsye girdim ama barajı geçemedim ve sınavsız geçiş yapmak istiyorum sınavsız geçiş dallarına baktığımda grafik tasarım bölümüne girebiliyorum obp puanım 306 2015 mezunuyum sizce yerleşme şansım var mı ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Okul türünüz, mezun olduğunuz il, tercih edeceğiniz okul-il bir önceki yıl hangi değerlerle almış bunlara bakmak lazım. Bana yazmayın lütfen kendiniz şu linkteki programların yerleştirme önceliklerini inceleyin.

 65. serdar ak diyor ki:

  hocam ben muhasebe bölümü mezunuyum yani eşit ağırlık ygs 6 puan türünden barajı geçemedim
  ygs 4 puan türüyle lisans tercihi yapacam yapabilirmiyim alan dışı olacak

  • alperturkoglu diyor ki:

   YGS-4’ten Barajı geçtiyseniz tabi ki bu puan türünde tercih yapma hakkınız var. Ön lisans için zaten YGS puanı ile değil yerleştirme önceliklerinizle tercih yapacağınızı hatırlatmış olayım.

 66. Öner diyor ki:

  Merhaba hocam. Benim sorum simdi okulların taban puanlarına baktığımda puan türleri ygs-1 diyor. Ben diploma puanıma gore gitmek istiyorum gitmek istedigim okulun diploma puaniyla aldigini nasil anlayabilirim? Yada puan türü ygs-1 yazan yerde benim OBP puanımda gecerlimidir.?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yerleştirme önceliklerinde 14,2,İ,96 gibi değer varsa puan değeri OBP puanını gösterir. Yerleştirme öncelikleri —– şeklinde ise min puan değeri YGS puanını gösterir.

 67. hayri diyor ki:

  obp puanım 382,35 fatma aliye mesleki ve teknik anadolu lisesi mezununuym tablo 3 te yer alan mersin üniversitesi gıda teknolojisi bölümüne kesin gider miyim ???

  • alperturkoglu diyor ki:

   Mezun olduğunuz bölümü yazmamışsınız. Eğer sınavsız geçiş bölümünüzse yerleşme şansınız olabilir. Ancak kontenjanlar azaldığı için yerleşememe ihtimalini göz ardı etmeyin. 14,2,İ,95 387.15000

 68. zelis yldrm diyor ki:

  Peki hocam sizce bu durumda yapmam gereken en doğru seçim nedir yani hangi bölüm benim için daha iyi olur yorumunuz benim için çok önemle şu anda kafam çok ama çok karışık :(

 69. zelis yldrm diyor ki:

  Ben lisenin acık öğretim hasta ve yaşlı bakım bolümü okuyorum bizden önce anadolu liseieri sağlık liselerine öncelik veriyorlarmış açıkta kalma riskimiz varmı acil ve ilk yardım bölümü icin ? hasta ve yaşlı bakım mezunu att oluyormu yani
  Ve su anda tercih yapmak için liste yapıyorum ama yöp de acil ve ilk yardim yazdığım zaman hiç mir şey bulunamadı yazıyor geçiş yapamayacakmiyim hocam

 70. Seyma diyor ki:

  Vakıf universitelerinde geçiş hakkımızı kullanabiliyormuyuz? Ucret vermeden

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tam burslu programlar için de sınavsız geçiş kontenjanları var. Ama programına göre yerleştirme önceliklerinizin çok iyi olması gerekiyor. Mesela Anadolu Teknik yada Teknik lise mezunu olmak. OBP’nin 380-450 arası olması. (Tabi bu seçeceğiniz program ve okula göre değişir. Ben örnek olsun diye yazdım.) Şu sayfada program ve okul adına göre sorgulama yapabilir, yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz.

 71. Muhammed diyor ki:

  Hocam sağlık meslek lisesi bitti. 1 tane alttan dersim var kpss de tercıh yapamadım. Sınav galiba eylül deymiş ösym de okuyor gözüküyorum. Acaba 2 yıllık geçiş yapamayacakmıyım Okuldaki hocalar yapamazssın diyorlar

  • alperturkoglu diyor ki:

   KPSS kısmı bilgim dışında. Sınavsız geçiş tercihi yapma hakkınız var. ÖSYM zayıf ders nedeni ile mezun olamayan öğrencilere 6 Ekim’e kadar süre tanıdı.

   • Muhammed diyor ki:

    yani tam anlayamadım hocam ben tercihlerimi 6 Eylül de mi yapacağım.tercihler yarın başlıyor galiba bi açıklama yaparsanız sevinirim teşekkür ederim iyi çalışmalar hocam

 72. berk diyor ki:

  peki uzaktan eğitimde uygulamalı dersler nasıl işlenecek. kontenjan sınırlaması var mı?

 73. berk diyor ki:

  merhaba bn meslek lisesi makine teknolojisi alanını bitirdim sınavsız geçişle uzaktan eğitim hangi bölümleri yazabilirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki bölümlerin uzaktan eğitim programlarına tercihte bulunabilirsiniz.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
   Endüstriyel Kalıpçılık 2
   Gemi Makineleri İşletme 2
   Grafik Tasarımı 2
   İş Makineleri Operatörlüğü 2
   Makine 2
   Mekatronik 2
   Metalurji 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Otomotiv Teknolojisi 2
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Tarım Makineleri 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi 2

 74. ertu diyor ki:

  hocam tek ders sınavı eylüldemi acaba

 75. merve tapan diyor ki:

  Merhaba ben meslek lisesinden mezun oldum.Ygsden İyi bir puan almadm sınavsız geçiş yapmak istiyorum ama kendi bölümümü okumak istemiyorum.Başak bir bölüme geçme sansım var mı sınavsız diploma notum 73.3 5 ile çarptıgım zaman 366.5 geliyor.Yardımcı Olur Musunuz Lütfen.

 76. onur diyor ki:

  Merhaba hocam. Ben meslek lisesi mezun uyum bolumumde muhasebe ama simdi iki yıllık havacılık ve kabin bölümüne gitmek istyrm ama yarim burslu ücretli falan yaziyr bu benim içinde geçerli mi yani ücretli olanlarada ben para ödeyecek miyim şimdiden tesekkurler

 77. kardelen diyor ki:

  Hocam merhaba ben 2014 teknik lise makine teknolojisi tenik çizim bölümü mezunuyum gecen sene 2 yıllık geçiş hakkımı kullanarak ek yerleştirmeden kütahya dumlupınar makine resim konstrüksiyona yerleştim fakat gidemedim kayıt yaptırmadım yani bu sene ygs’ye girdim başarılı olamadım. Bu sene yine 2 yıllık geçiş hakkım varmı ve benim ygsye girmiş oldugum puanımn üstüne okul puanı eklenecekmi ? Obp puanım 343.1 beni obp mi ilgilendiriyor yoksa ygs puanımımmı ? Hocam şimdiden çok teşekkür ederim.

 78. ferhat diyor ki:

  hocam 2015 ygs de 180’i aşamadım ama ygs 1-2-3-4-5-6’da 140’ı aştım,önceliğin kimlerse olduğunu biliyorum.

  YGS-1 YGS-2 YGS-3 YGS-4 YGS-5 YGS-6
  146,81221 152,76327 167,62884 156,44613 161,41035 159,35981

  Dipl.Puanı- 55,97 OBP.Puanı işer yararmı- 279,85000

  Dipl.Puanı- 55,97×5=297,85 / 297,85×0,12=33,582 <<<
  33,582'yide ygs3'e ekleyebiliyormuyum ekleyebiliyorsam 180'i aşarsa,4 yıllık olurmu açıktan yada normal.

  4 yıllık olmuyorsa,33,582+ygs3 puanı = 200 gelir,eklersem veya eklenmezse 2 yıllık nerelere tercihte bulunabilirim açıktan veya normal.MYO yada AÖF.

 79. Seyma diyor ki:

  Peki istedigimiz herhangi bi ilde gecis hakkimizi kullanabiliyormuyuz

 80. Gökhan diyor ki:

  Merhaba,
  Ben sinasiz gecisimi kullanarak Istanbul ici ozel bir universiteye gecis yapmak istiyorum. Arkadasim Elektronik meslek lisesi mezunu ve Istanbul Aydinda tam burslu olarak okuyor. Ucret odemem gerekir mi? Gerekirse yuzde kac burs vermeleri gerekir? Simdiden tesekkurler.

 81. Seyma diyor ki:

  Benim 2. Yılım.Mesela bu yil mezun olan fakat diploma puani benden dusuk olan öğrenci de mi benden oncelikli olarak gecis yapabilir ?

 82. Burak diyor ki:

  Merhaba hocam.Öncelikle OBP puanım 388.8 sınavsız geçiş yapmak istiyorum.Manisa’da yaşıyorum.Makine bölümünü tercih edicem.Manisada okumak istemiyorum,İzmir’i tercih etmek istiyorum Ege ve ya DEÜ hangisi olursa.Bunlar METEB dışı olduğu için gelme ihtimali var mıdır? Daha yeni mezunum,Anadolu Teknik Lisesi mezunuyum.METEB dışı yerleşebilir miyim sizce?

 83. tuna diyor ki:

  Hocam sağlik meslek lisesi son sınıfim. 1 tane alttan dersim var sinavı eylül ayında acaba 2 yillık geçis yapabilirmiyim ösym de hâla okuyor gözükmekte

 84. Seyma diyor ki:

  Meraba. Ben gecen yıl hatay kız meslek lisesi ozel egitim bolumunden mezun oldum. Gecis hakkimi kullanmadm. Bu yil kullanarak sosyal hizmetlere gecis yapmak istiyorum. Diploma puanim 78 ihtimal var mi sizce hrrhangi bi ilde okuyabilrmiym

 85. melda diyor ki:

  hocam sınavsız gecıste unıversıteye yerlesebılmem ıcın obp puanımın kac olması gerekıyor yenı mezun oldum ve lıse mezunıyet puanım 80,17 orta ogretım basırı puanım da 400,85

 86. mert diyor ki:

  Bilgileriniz için teşekkürler

 87. mert diyor ki:

  ama bazı kişiler makine ressamlığı diye makine resim konstrüksiyon,görsel iletişim.endüstri ürünleri tasarımı bu bölümlere örgün gidebilirsiniz.Açıköğretimde maalesef bölüm bulunmuyor diyor

 88. mert diyor ki:

  öncelikle merhaba makine bölümü makine ressamlığı okuyorum. sınavsız geçişle açıköğretimde hangi bölümlere gidebilirim.

 89. Damla diyor ki:

  2 senelik üniversiteler nereler de var bir türlü bulamıyorum yardım ederseniz sevinirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   En üstte 2 yıllık bölümlerin taban puanları yazıyor. Tıklarsanız açılan sayfadan istediğiniz bölümlerin nerelerde olduğuna da ulaşabilirsiniz.

 90. gizem diyor ki:

  Ticaret Meslek lisesi Muhasebe ve Finansman bölümünden 2012 yılında mezun oldum 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı meteb dışı olarak kullandım tekrardan sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum meteb içi çıkma ihtimali var mı?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Soruyu ilk sorduğunuz sayfada cevapladım. Takip edeceksiniz.

   • yonca diyor ki:

    ilk öncelikle merhaba…. hocam bu sene ocak ayında geçiş için para yatırdım.suan tercih zamanını beklemekteyim.ve ben bu sene mezun oluyorum.diploma puanım 70 ve çocuk gelişim 2 ögretim istiyorum meteb içi tercih yapıcam gelirmi sizce diploma puanım ikinci ögretime:(

    • alperturkoglu diyor ki:

     Meteb içi demişsiniz il yazmamışsınız neye göre cevap verecem.

     • yonca diyor ki:

      k.b lütfen yani il içi kendi mezun oldugum yerden alper bey..

     • yonca diyor ki:

      lütfen kusura bakmayın biraz sinirlendirdim sizi sanki ama yanlış anlamayın beni heycan yaptım biraz.. adıyamanda kız meslek lisesi mezunu olarak mezun oluyorum bu sene adıyaman üniversitesi ikinci ögretim olarak ..

      • alperturkoglu diyor ki:

       Biraz anlaşmazlık oldu. Mezun olduğunuz ili bilmeden yorumlayabİlmem mümkün değildi. 14,2,İ,96 363.45000 bu değerler geçen seneki yerleştirme öncelikleri ve OBP puanı. Sizin OBP puanınız 350 yani geçen seneki son yerleşen öğrenciden düşük. Onun dışındaki şartları sağlıyorsunuz. Tercih yapıp beklemekten başka çareniz yok.

 91. melike diyor ki:

  merhaba hocam ben geçen sene grafik mezunuyum bu sene bartın meslek yüksek okuluna sınavsız geçiş için tercih etsem çıkma ihtimali yüksek mi

 92. merve diyor ki:

  mrb hocam bn meslek lısesı mezunuyum çocuk gelısımı gecen yıl gecıs hakkımı yaptım ama bana gelmedı bu yılda gecıs hakkımı kullanabılırmıyım pekı gelme sansı var mı okul puanı dusuyormu pekı???

 93. gamze diyor ki:

  Liseden mezun olalı 5 sene falan oldu ama direk geçiş hakkımı hiç kullanmadım. Daha önce de ygs sınavlarına girdim belli bir puan aldım. Şuan istesem sınava girmeden tekrar direk geçiş hakkımı kullanabilir miyim?? Ama bunun için başvuru yapmak gerekiyor sanırım, Başvuruyu kaçıranlara ek bir şans veriliyor mu?

 94. nurcan diyor ki:

  meslek lisesiyim sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ortalamam 68 acaba bir yere yerleşe bilir miyim bilgi verir misin lütfen

 95. htc diyor ki:

  mrb bn geçenn yıl ygs’ye girdim meslek lisesi mezunuyum dikey geçişi kullandm yerleştim gitmedim diploma puanmda düşme olurmu?

 96. ABDULLAH BAYRAK diyor ki:

  iyi günler 2013 2014 mevzunuyum şuanda iki yıllık geçiş hakkımla geldiğim teknik bilimlerde fakültesinde otomsyon bölümü okuyorum . bölümde yetersiz oldugumdan elektrik tesisat gibi farklı bir bölüme geçmek istiyorum tekrar bir sınava girmem gerekiyor mu yoksa sınavsız geçiş hakkım bana bu durumda yardımcı oluyor musınavsız 2. kez farklı bi bölüm okuyabilir miyim ?

 97. Muhammed diyor ki:

  Hocam ben ygs ye girdim 0 çektim meslek liseseinde okuyorum 2 yıllık başka şehirleri tercih edebilirmiyim

 98. ceycey diyor ki:

  merhabalar hocam.bilişim bölümü/web programcılığı bölümü son sınıf öğrencisiyim.sınavsız geçişle basım yayın bölümü veya görsel iletişim tasarımı bölümü yazmak istiyorm . görsel iletişim bölümünün sınavsız aldığı üniversiteleri bulamadım.basım yayında adanada olmadığı için meteb dışı yazacağım onun gelme şansı da düşük olduğu için kararsız kaldım yardımcı olursanız sevinirim .

 99. emine diyor ki:

  Ygs den 205 aldım okuldan da 50 puan felan gelcek ben adalet myo istiyorum sizce geçiş yapabilir miyim adalet myoların taban puanları yüksek mi acaba

 100. SnrDmr diyor ki:

  hocam merhaba iyi akşamlar,
  soracağım sorunun cevabını aslında diğer arkadaşlara verdiğiniz cevaplardan aldım ama yinede sormak istedim.
  Sınavsız geçişde sadece kendi okuduğumuz bölüme girebilliyoruz dimi.
  mesela bilişim okumuş bir öğrenci adalet myo istiyorsa geçiş hakkı yok ygs puanına ihtiyaç oluyor dimi.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet doğru anlamışsınız. Alanınız dışındaki bölümlere sınavsız tercih hakkınız bulunmamaktadır.

   • SnrDmr diyor ki:

    en azından doğru öğrenmişsiniz felan deseniz daha düzgün cevap olurdu hocam.
    Sonuçda burdakiler size soru soruyolar öğrenmek bilgilenmek için bu tür cevaplar saçma oluyo dimi

    • alperturkoglu diyor ki:

     100’lerce 1000’lerce benzer cvp içinden kendi sorunuzun cevabını buluyorsunuz ama ben yine de sorayım diyorsunuz. (Bu normal oluyor değil mi?)

     • SnrDmr diyor ki:

      teşekkür ederim hocam bilgilendirdini, düzeltmişssiniz değerli vaktinizi ayırdınız eyvallah

 101. hüseyin diyor ki:

  mrhba ben meslek lisesi mezunuyum geçen sene selcuklu makina bölümüne kaydımı yaptırdım ama okula hiç gitmedim benim sınavsız geçiş hakkım ölmüşmüdür

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu sene Ocak ayında başvuru yaptıysanız tekrar tercihte bulunabilirsiniz. Aynı okula devam etmek istiyorsanız üniversitenin bilgi işlemi ile görüşün.

 102. Ömer Karataş diyor ki:

  Öncelikle merhaba böyle bir sayfa olması çok güzel . Çünkü malesef gidip bu konuları konuşabilceğimiz danışabilceğimiz bir mercii veya kuruluş yok !
  2013 yılında anadolu teknik lisesinden mezun oldum tekirdağ ilinde .
  Şuan istanbulda yaşamaktayım .
  İstanbulda bi üniversiteye gitme ihtimalim nedir ? .
  Geçiş hakkımı açıköğretim olarak kullanabiliyormuyum .
  2.öğretim veya açık okumak istiyorum . Aynı zamanda malesef sürdürmem gereken iş hayatımda var . .
  Diploma notum 63 .

 103. emre diyor ki:

  hocam selamlar , biraz tuhaf bir soru olacak ama sonradan aklı başına gelen biri için bu soru yaptırımı yüksek bir soru gibi geliyor bana , deniz ve liman işletme-ULUDAG UNI. ön lisans bölümünden mezun olduktan sonra AÖF.İşletme 4.yıllık bölümüne yatay geçiş yaptım, ve mezun oldum.Bildiğiniz gibi hem önlisans ULUDAG UNI. hem de lisans ANADOLU UNI. diplomam oldu, lakin sormak istediğim, herhangi bir üniversitenin ilgili denizcilik 4.yıllık bölümüne ben tekrar ön lisans diplomamı kullanarak DGS ile başvuru yapabilir miyim/kaydolabilir miyim ? yok hayır ise , ben bu hakkı yatay geçiş yapıp 4.yıllık işletme okuduğum için zaten lağvetmiş oluyor muyum? Peşinen teşekkür ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Peşinen yazayım. Sitemde bilgim dahilinde olan sınavsız geçiş sorularına yanıt veriyorum. Yatay geçiş ve Dikey Geçiş hakkında bilgi sahibi değilim.

 104. ftm diyor ki:

  Merhabalar, İHL mezunuyum ve bu dönemki sınavsız geçişe basvurdum sorum su ben alan disi bir tercih yapmak istiyorum mesela dış protez istiyorum araştırmalarıma gore alan dışı olmuyor sanırım bilir bir kişiden bunu öğrenmek istedim bir soru daha İHL mezunları adalet bölümünü de yazabiliyorlar ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   İHL mezunuyum diyorsunuz, sınavsız geçişe başvurdum diyorsunuz, diş protez ve adalet diyorsunuz! Aöf ön lisans ilahiyat dışında sınavsız geçiş bölümünüz yok.

 105. berkan diyor ki:

  Buyıl mezun oluyorum meslek lısesı ogrencısıyım muhasebe mezunu oluyorum sınavsız geçiş hakkımı 2 yıllık 2. ögretimden yana kullanabılırmıyım yardımcı olursanız cok sevınırım…

 106. Tarık diyor ki:

  Arkadaşlar Merhaba ben bu sene mezun olucam sadece trabzon ktü için 1 2 tercih yapacağım ve meslek lisesi mezunuyum ama istanbul doğumluyum trabzonu istiyorum sizce gelir mi 2 tercih şansım ne kadardır ne olur bilgili kişilerin yardım etmesini bekliyorum lütfen acil cevap

  • alperturkoglu diyor ki:

   Verdiğiniz bilgilerle hiç bir sonuca ulaşılmaz. Ama şunu hatırlatayım doğduğunuz yer değil mezun olduğunuz yer METEB bölgeniz oluyor. Hangi bölümden mezun oluyorsunuz, hangi bölümü düşünüyorsunuz?

   • Tarık diyor ki:

    Ben istanbulda bir ticaret lisesinden mezunum ve büro yönetimi ve amirliği bölümü okuyorum
    ygs puanım 135
    Karadeniz Teknik Üniversitesi
    ve Karadeniz bölgesindeki çoğu üniversite yi istiyorum
    9 tercih yapsam büronun alt dallarından yatay geçişle yerleşenbilir miyim ?
    lütfen yardımcı olun her bilgi veririm

    • alperturkoglu diyor ki:

     Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var. Ama KTÜ’de hangileri vardır hangilerine yerleşebilirsiniz kendiniz şu sayfadan inceleyebilirsiniz. Sınavsız geçiş bölümünüz olan bölümün yerleştirme öncelikleri sütununda “D” yazıyorsa METEB dışından alıyor demektir. Tabi okul türünün de “2” olması lazım.
     Ağız ve Diş Sağlığı
     Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
     Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği
     İnsan Kaynakları Yönetimi
     İşletme Yönetimi
     Odyometri
     Sağlık Kurumları İşletmeciliği
     Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
     Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

 107. htc diyor ki:

  mrb geçen yıl ygs sınavına girdim meslek lisesi mezunuyum bölümm üzerine tercik yaptım yerleştim ama gitmedim diploma puanım düşermi?

 108. sevil diyor ki:

  2012 yılında ygs puanı ile 2 yıllık üniversiteye gittim tekrar geçiş hakkımı kullanabilir miyim

 109. kübra diyor ki:

  ben 2013 çocuk gelişimi mezunuyum tam burslulara ya da doğu tarafını tercih yapsam sınavsız geçişle gelme olasılığı var mıdır

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfadan inceleyiniz. Tam burslu imkansız. (Son yılın ve anadolu mezunları ile kontenjanları doluyor)

   • erkan diyor ki:

    merhaba hocam
    Ben meslek lısesı son sınıf oğrencısıyım YGS ye gırdım ama barajı gecemedım sınavsız gecıs hakkımı kullanıcam unıversıte taban puanlarına baktım yanında ygs 4 falan dıyo puan turu sınavsız gecıs yapıcam ygs puanı etkısı varmı
    TESEKKURLER.

    • alperturkoglu diyor ki:

     Eğer siz kendi alanınızı tercih ediyorsanız yerleştirme önceliklerindeki kriterlere bakmalısınız. Yanında yer alan min. puan. OBP puanıdır. Orada yazan YGS-4 alan dışından tercih edecek olanlar için geçerli YGS puan türüdür.Yani sınavsız geçiş öğrencilerinin tamamı yerleştiğinde alan dışından tercih edenlere sıra geldiğinde o puana bakılır.

 110. sibel diyor ki:

  sınavsız geçiş yaptığımızda başka şehire gidebilir miyiz?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada tercih etmek istediğiniz bölümü yazın ve ili listeden seçip taratın. Çıkan sonuçlardan yerleştirme sonucu sütununu inceleyin.Sınavsız geçiş tercihinde bulunacağınız programın yerleştirme öncelikleri sütununda “D” harfi varsa METEB Dışından alıyor demektir. “İ” yazıyorsa almıyordur.

   • sibel diyor ki:

    kayıt bulunamadı diyor :(

    • alperturkoglu diyor ki:

     Hangi bölüm, hangi il?

     • sibel diyor ki:

      benim bölümüm büro yönetimi ve sekreterlik edirnedeym şuan ama ben 2 yıllık geçiş hakkımda istanbulda sağlık kurumları işletmeciliğini istiyorum

      • alperturkoglu diyor ki:

       İstanbul Ün. Açıköğretim dışında devlet üniversitesi yok. Hepsi Vakıf ün. bakınız.

      • sibel diyor ki:

       bazılarında % 25 burslu diyor onlara girebilir miym girersem harç parası ödeniyor mu

      • alperturkoglu diyor ki:

       Vakıf üniversitelerinde tam burslu programlar hariç ücretlidir. Belirlenmiş ücretin %25 yada %50 kadarını üniversitenin karşıladığı anlamına gelir. Geri kalan ücret öğrenci tarafından ödenir. (Ne kadar diye sormayın bilmiyorum. Üniversite iletişim telefonlarından öğrenebilirsiniz) Çok fazla tercih edilmediğinden yerleşme şansınız çok yüksektir.

      • sibel diyor ki:

       ücret problem değil ama sonuç olarak sadece ücretli yere geçiş yapabilirm devlet ünilerine yapamam degil mi?

      • alperturkoglu diyor ki:

       İstanbul düşünüyorsanız evet.

      • sibel diyor ki:

       ama rehberlik hocaları bize ücretsiz olsa bile başka şehire gidemezsiniz sadece edirnenin uzunköprü ilçesine gidersiniz diyorlar ücretsiz olsa bile mesela bursa. bursaya geçiş yapabilir miyim?

      • alperturkoglu diyor ki:

       Kimin ne dediği beni ilgilendirmez. METEB içi ve dışı niye var “D” ve “i” niye var diye sorun öğretmenlerinize. Farklı bir konuda sorunuz yoksa bu konuda yaptığım açıklamalar yeterli diye düşünüyorum. İyi günler.

      • sibel diyor ki:

       ilginiz için teşekkürler

 111. ugur diyor ki:

  bn imamam hatip mezunuyum . sınavsız geçiş hakımı kullanmadım .örgun eğitime kayıtlıyım . 1.sınıfım .buyıl puanim keesiliyor .açiktan ilahiyat okumak istiyorum 2015 ygs girdim . tercih yapsan aof den ilahiyata 2016 ygsde puanim kesilirmi ?

 112. esra diyor ki:

  Merhaba hocam. Saglik meslek diş protez teknisyenliği mezunuyum. Tercihlerimi yaptim en son tercihimde diş protezdi ve yerleştim sinavsiz yerleşmiş oluyorum herhalde dimi. Bu yil tekrar sinava girdim puanim düşer mi ve tekrar sinavsiz tercih yapablr miyim

 113. emre diyor ki:

  merhaba ben düz lise mezunuyum ama iki yıllık uçak teknolojisi bölümüne gitmek istiyorum ygs 1 puanım yetiyo özel üniversitelere ama meslek liselileri öncelikli olduğu için kazanma sansım nedir

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfadaki tablonun altında yerleştirme öncelikleri sütunu boş olan programlar kontenjanı sınavsız geçişle dolmayan programlar. Yanındaki puanlara göre tercihte bulunabilirsiniz.

 114. arda diyor ki:

  benim yıl sonu notum 53 orenci başarı puanımda 265 di yanılmıyorsam 2 tane alttan dersim var 12. sınıf bitti mezun olamadım yani. ben bu iki alttan dersi eylül ayında vereceğim.bu dersleri verince diplamo notumda yükselme olurmu yıl sonu notumda yani ? ve dersler kalkmış olcağı için ek tercihlerde yatay sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim ? bide memleketimden bir üniversitenin çıkma ihtimali ne kadardır sizce ? teşekkür ederim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Başarısız olduğunuz derslerin ders saati yüksekse siz de çok yüksek ortalama ile geçerseniz diploma notunuzu etkileyebilir. Ama bu çok fazla bir fark olmaz. Ek tercihlerde bş kalan kontenjanlara tabi ki sınavsız geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz. Memleketiniz neresidir, hangi bölümü istersiniz, hangi yerleştirme önceliklerine sahiptir? Nereden bilecez :)

 115. sevda diyor ki:

  muhasebe son sınıf ögrencısıyım. YGS ye gırdım fakat kazanamadım. Geçiş hakkımı kullanacağım. Puanımı 5 le çarptığımda 372.25 çıkıyor. sağlık kurumları işletmeciliğine geçiş yapmak istiyorum bu mümkün mü?

 116. funda diyor ki:

  hocam ben 2014 yılında çocuk gelişiminde mezun oldum meslek lisesi çıkışlıyım ve ben geçiş hakkımı bu yıl kullanmak istiyorum ygs ye girdim iyi bir puan alamadım geçiş hakkımı kullanmam için ne yapmam gerekiyor?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Temmuz ayında tercih yapacaksınız. Alanınızla ilgili tercihleriniz sınavsız geçiş tercihi olarak değerlendirilir. Öncelik son mezunların olacağından eski mezunlardan alan programları inceleyip bulmalı ona göre tercih yapmalısınız.

 117. adem diyor ki:

  Hocam merhabalar , ben 2014 de bilişim web tasarim mezunu oldum ygsden gece sene kotu puan aldim 2 yillk gecis hakkimi kullamadim ve 2015 ygsye girdim o da kotu gecti asil sorum su olacak bben bu 2015 de 2 yillk gecis hakkmi kullanabilir miyim cevaplarsaniz cok sevinirim bide hangi bölümlere kullanabilirim ??

 118. Fulyaa diyor ki:

  Meraba hocam, ben 2012 senesinde sınavsız geçiş hakkımı kullanarak kendi bölümüme yerleştim ve mezun oldum. Bu yıl ygs’ye girdim ve ön lisans bölümlerinden tercihte bulunmak istiyorum. Fakat ysg puanıma orta öğretim başarı puanım eklenecek mi ? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 119. deniz diyor ki:

  Merhaba
  140 barajini gecmek zorumludur sinavsiz icin

 120. songuül diyor ki:

  hocam güzellik ve saç bakım hizmetleri okuyom son sınıfım ygs ye girmedim sadece sınavsız geçişe başvurdum kendi bolumumun ünüvertesini kazanabililirmiyim kazanma durumum nedir

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tercih edeceğiniz programın yerleştirme öncelikleri ve sizin yerleştirme önceliklerinin bir birine uyuyor olması lazım. Şurada anlatılanlara dikkat ederek tercih yaparsanız yerleşme ihtimaliniz yüksek olur. Saç Bakım Hizmetleri 2014 yerleştirme sonuçlarına şu sayfadan bakabilirsiniz.

 121. Özlem diyor ki:

  Merhaba hocam ben kız meslek lisesi cocuk gelişim ve özel eğitimi bölümündeyim.. 2014 mezunuyum ygs kötü geçti çok kötü hemde 128 puan aldım açık öğretim 4 yıllık okuma şansım yok mu okul puanıyla puanım yükselse ve hocam sınavsız geçişde de 4 yıllığı varmı?

 122. Furkan Aytekin diyor ki:

  Merabe ben endüstri meslek lisesi elektrik elektronik bölümü örencisiyim lise 4 ygs de 140 barajını geçemedim sadece kendi bölümüm üzerinden mi tercih yapa biliyorum.

 123. Ceyhun diyor ki:

  Teşekkür ederim hocam Peki tercihlerden kazandığım üniye gidip konuşsam sizin kayıt bitiş tarihinizden bir hafta sonra sınavlarıma girebiliyorum dersleri vereceğim desem kayıt olabilirmiyim ? eğer olamazsam Ek tercihler oluyomuş sınavları vermiş olcam için ek tercihlere girip üni kazanıp gidebilirmiyim ? (önceden tercih yapmış ve kayıt yaptıramamış olduğumu varsayarak) çok teşekkür ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ün. konuşmak diye bir şey olmaz. Resmi kayıt tarihleri dışında işlem yapamazlar. Ek tercihler kalan boş kontenjanlara göre olur. Şimdiden olur olmaz diyemeyiz.

 124. damla diyor ki:

  Merhabalar hocam gecen sene anadolu meslek
  lisesi mezunuyum gecen sene hicbir tercihte bulunmayip 1 sene daha ygs ile hazirlanayim dedim ve bu senede pek verimli bir puan elde edemedim gecis hakkimi kullanmak istiyorum ama ben basvuru falan yapmadim nasil olucak

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınava girmişsiniz. Meslek lisesi mezunu olduğunuzdan YGS başvurunuz aynı zamanda sınavsız geçiş başvurusu için de yeterlidir. Temmuz da alanınızla ilgili tercihleriniz sınavsız geçiş tercihi olarak değerlendirilecek.

 125. Yusuf diyor ki:

  Ben 2013-2014 meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkım var ama başvuru tarihi geçti galiba ygs ye girdim 196 puan aldm sınavsız geçiş hakkımı tercih yaparken kullanabilirmiyim?
  geçen sene yerleştim ama kayıt yaptırmadım puanım düşermi?tşk.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınava girdim dediğinize göre Ocak’ta başvuru yapmışsınız. Bu sınavsız geçiş tercihinde bulunmanız için de yeterli. Geçen sene sınavsız geçişle yerleştiyseniz puanınız düşmez, YGS ile yerleştiyseniz düşer.

 126. metehan diyor ki:

  Merhabalar, Sizlere danışmak istediğim bir konu var. Ben bu sene direk geçiş hakkımı kullanabilecek miyim kullanırsam gider miyim kafam çok karışık. YGS’den 187 aldım oradan bir umudum kalmadı artık tek çarem direk geçiş nolur yardım edin.

  Eğitim bilgilerim: http://prntscr.com/6iwmir

  Grafik tasarım bölümüne gitmek istiyorum alt bölümüm olarak geçtiği için. Kayseride yaşıyorum. Erciyes üniversitesini istiyorum.

  Bu bilgilerimle direk geçiş hakkımı kullanıp grafik tasarım bölümüne gidebilirmiyim sizce? Grafik tasarım; http://prntscr.com/6iwmuv

  Akşam okuluna dahi razıyım ne olur yardım edin…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelik son mezunların olduğundan yerleşme ihtimaliniz oldukça düşük. Ama tabi bu yıl başvuranların öncelikleri nasıl olur bilemeyeceğimizden şansınızı deneyebilirsiniz. Grafik haricindeki yada Kayseri haricindeki programları da incelemenizi öneririm.

 127. Ceyhun diyor ki:

  Sorumluluk sınav tarihleri tam olarak hangi aylarda yapılıyor ? Eylül ayında ve 2. dönemin başladığı ayda yapıldı bu sene fakat millieğitim yönetmeliğinde kasım ve nisan ayları içerisinde yapılacaktır metni de var.

  “(1) Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı veya uygulamalı sınav esaslarına göre kasım ve nisan ayları içerisinde ilgili branş öğretmeni tarafından yapılır.”

  “(2) Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı ve/veya uygulamalı sınav esaslarına göre birinci ve ikinci dönemin ilk haftası içerisinde iki alan öğretmeni tarafından yapılır.”

 128. Emre diyor ki:

  Merhaba benim Tarih,Kimya,Dil ve anlatım alttan kalan dersim var 12. sınıf bitti geçen sene.12.Sınıf yıl sonu ağırlık notum 65 sınıfta kalmadım ortalamayla geçtim yani bu dersleri vermek zorundamıyım ? vermeden diplamo alamazmıyım ? diplamo alamıcaksam geçici mezuniyet belgesi alabilirmiyim kazandıgım üniversiteye kayıt yaptırcam sınav gunude dersleri vercem böyle bişey de olabilirmi ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet o dersleri vermek zorundasınız. Ortalama ile 12.sınıfı geçmişsiniz. Tercih yapabilirsiniz ama kayıt yaptıramazsınız. Mezun olmadan geçici mezuniyet belgesi alamazsınız.

   • ibrahim diyor ki:

    ben meslek lisesine gidiyorum elektrik elektronik teknolojisine ygsden barajı geçemedim şimdi 2 yıllık hakkımı kullanailirmiyim ve hangi ünüversitelere gidebilirim

    • alperturkoglu diyor ki:

     Kullanabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz 15 farklı bölüm ve yüzlerce program var. Ben bunları size tek tek bulamam. Şu sayfadan bölümünüze ait sınavsız geçiş bölümlerini görebilir. Şuradan da ilgili linklere tıklayarak her bölüm için tercih edebileceğiniz okulları değerlendirebilirsiniz.

 129. egemen diyor ki:

  hocam şimdi obp puanını diploma puanını 5 ile çarparak buluyoruz.
  yani diploma puanımızın yüksek olması çok önemli.
  okuldaki bir hocamız 9. sınıfta daha fazla sınava girdiğiniz için diploma puanına 9. sınıfın yıl sonu puanı daha çok etki eder ve 12. sınıfta çok az sınava girdiğiniz için 12. sınıf az etki eder dedi. bu konu hakkında bilginiz var mı? eğer doğruysa benim için kötü olur çünkü 9. sınıfta yıl sonu ortalamam düşüktü..

 130. alper diyor ki:

  hocam merhaba ben ygsye girdim ve barajı geçeceğimi düşünüyorum barajı geçsem bile ben sınavsız tercih kullanmak istiyorum çünkü avantaj sınavsız geçişte ama barajı geçtim diye sistem beni sınavsız geçişle değilde ygs puanıyla tercih yaptı diye gösterirmi böyle şeyler olur mu bu tür yanlışlıklar kafama takıldığı için soruyorum şimdiden teşşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öyle bir şey olmaz. İçiniz rahat olsun.

   • feyza diyor ki:

    merhaba hocam, duz lise çıkışlıyım geçen yıl muhendislik bolumu birinci öğrtimdeydim ve bikac nedenden dolayi devam edemedim.aldigim bu puan ile yani tekrar ygs ye girmeden ayni muhendislik bolumunun 2.ögretimine yerlestim ve şuan bolumde devam ediyorum…Bu seneki yani 2 gun önceki ygs sinavina da girdim ..
    soruma gelirsek; ben 2 sene önceki puanimla 2 kez tercih yaptim bu sene tekrar yapabilir miyim?yoksa bu seneki(iki gun onceki) ygs sinavi digerini öldurecek mi? lutfen bilginiz olmasa bile kendi dusuncenizle bi yorum yapin yoksa kafayi yiyicm..

 131. Büşra diyor ki:

  Sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum ama ygs sinavina girdim, 140 baraji gecmek zorunda miyim

 132. ali diyor ki:

  ve hocam dilekçe felan yazabiilir miyim ösym ye bu sene tercih yapmak istiyorum gecen sene mezunuyum ve yatıraamadım sınavsız gecıs parasını yatırabilme sansım yada cözüm yolu bulabilir miyim magdur durumda kaldım

 133. ali diyor ki:

  merhaba hocam bn sınavsız geçişe para yatırmadım tercih yapma sansım var mı 2 yıllıklara ve olurda yatırma ihtimalım var mı yardımcı olursanız sevinirim

 134. kubrakdmr diyor ki:

  Diploma notum 63 küsrlerde muhasebe çıkışlıyım hangi bölümlere yerleşebilirim?

 135. Yusuf diyor ki:

  Merhaba ben 2014 de geçen sene mezun oldum Bilş tek.’den.3 Tane alttan dersim var.ygsye gireceğim ve bu eylülde (okul açıldığı zaman ki sınavlarda) sorumluluklara girip vericem.Ygs den alacağım puanla biyerlere mi bakmalıyım yoksa eylülde sınavlara girdikten sonra hala geçiş hakkım varmıdır aynı sene bir üniye gidebilmek için açık kontenjan kalırsa sanırım gidebilcem durumum çok karısık ne yapmalıyım ? girebilirmiyim üniversiteye

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tercihlerinizi istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Ancak kayıt dönemi içinde mezun olamadıysanız hakkınız yanar. Siz yine de şansınızı deneyin olmazsa ek tercihlerde tekrar tercih yaparsınız.

   • Yusuf diyor ki:

    Teşekkür ederim ben şimdi lys den sonra yapılacak tercihlerde ygs puanı ile tercih yapacağım altdan dersim olduğu halde bir üniversite çıkarmı tercihlerimden? ve eylülde ben derslerimi verince, mezun olunca yani tercihlerden çıkmış üniye kaydımı yapabilirmiyim ? yoksa mezun olmadan tercih yapamazmıyım ? eğer mezun gözükmeden tercih yapamıyacaksam eylülde boş kontenjan olanlara tekrar tercih yapabiliyoruz sanırım eylüldeki tercihlere mi gireceğim ? ayrıyetten direk geçiş hakkımı lys den sonra kullanabilirmiyim alttan dersim olduğu halde ve bir üniye atanırmıyım gene eylülde sınavları verip başlayabilirmiyim ? yoksa direk geçiş hakkım yanıyormu (alttan dersim oldu için)? Kayıt döneminden sonra ek tercih olayları oluyor boş kontenjanlara sanırım (mezun olmuş olucam eylül ayı olduğu için) ben bu kontenjanlara direk geçiş hakkımla mı girebilirim ? eğer lys den soraki tercihlerde bu hakkımı kullanamıyacaksam.

    • alperturkoglu diyor ki:

     Bu kadar çok soru ve uzun mesaj olunca okumuyorum. Cevaplanacak 350-400 tane mesaj var. Genel olarak tercih yaparken mezun olup olmadığınıza bakılmayacak. Her hangi bir tercihinize yerleşip de kayıt yaptıracağınız zaman sizden mezuniyet belgesi yada diploma istenecek.

     • Yusuf diyor ki:

      kısaca ben elimde diplamo olmadan tercih yapabilirmiyim ? ve bir üni çıkarmı ? eylülde dersi verip gider kaydımı yaparım.

      • alperturkoglu diyor ki:

       Tercih yapabilirsiniz. Ün. çıkma durumu tercihlerinize bağlı. Kayıt döneminden önce mezun olmuş olursanız yerleştiğiniz bölüme kayıt yaptırabilirsiniz.

      • Yusuf diyor ki:

       yani mezun olmadan da yerleşebiliyorum mezun olmazsam kayıt olamıyorum teşekkür ederim tercihlerden üniversite çıkmama durumu varmı ? (yatay geçiş hakkımı kullanırsam) 3 tane alttan dersim oldu için sanırım puanım düşük olucak ve düşük olan puan ile sanırım üniversite çıkmayabilir :(

      • alperturkoglu diyor ki:

       Sınavsız geçiş tercihinde bulunanlar yerleştirme önceliklerine göre ve tercih edilen programın kontenjanına bağlı olarak yerleşir. Sizin durumunuz da ancak tercihte bulunduğunuzda anlaşılır.

 136. arda diyor ki:

  iyi günler hocam. ben muhtemelen 90 lı yıllarda mezunuyum. açık öğretim fakultesinde okudum. şuan da sınavsız geçiş hakkımı kullanmamıştım. şuan da girebiliyor muyum. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Mezuniyet yılı önceliğinden dolayı örgün programlara yerleşmeniz çok zor. Ancak ticaret lisesi mezunu iseniz açıköğretim programları için şansınızı deneyebilirsiniz.

 137. habibe diyor ki:

  merhabalar ya bu sene meslek çıkışlı oldğm için geçiş hakımı kullanacağm bana üniversite geldi diyelim ben üniversiteye örgün gidebilirmiyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle hem örgüne hem de açıköğretime tercih hakkınız var. Tercih ederken zaten aöf yada örgün olduğunu görerek tercih yapacaksınız.

 138. Mehmet Dan diyor ki:

  9. sınıfta Dil ve anlatımdan sorumlu geçtim bu yıl hoca sorumlulukta yine bıraktı 12. sınıftayım ygs ye çalışıyorum geçiş hakkımda var dı üniversite şimdi bu yıl benim için hayal mi hem iki yıllık hem de dört yıllık açısından bilgilendirirseniz sevinirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   1.si hoca bırakmaz öğrenci kalır :) Siz Temmuzda tercih yapacaksınız. Ağustos’ta tek ders sınavı olur. Yerleşmeniz durumunda tek dersi geçmis olursanız kayıt yaptırabilirsiniz.

 139. can diyor ki:

  hocam siz şimdi elektrik elektronik 2015 mezunu iş sağlığı ve güvenliği bölümüne gidebilir diyosunuz ama konuştuğum birçok rehberlikçi sizin hakkınız yok diyo siz var diyosunuz klavuzda yayınlamadı daha nasıl bu kadar emin oluyosunuz

  • alperturkoglu diyor ki:

   Uyduruyorum…. dermişim. 2015 ÖSYS başvuru kılavuzu 5 Ocak’ta yayınlandı. Bakınız. Tercih kılavuzu yayınlanmadı. Rehberlikçileri Allah’a havale ediyorum. Bu arada sayfa 42’deki tablonun sol sütununda 9. satırda :)

 140. Şule Kullebi diyor ki:

  Atl mezunuyum. Hacettepe 321 puanla sınavsız geçişten alıyor benim puanım 310 alınır mıyım ? Birde aydın üniversitesi sınavsız geçiş kodu 14.3.D.96 ben atl mezunu olduğum için kodum 4 fakat diğer kodlar bu sene için uyuyor 3 tanesi de. Sadece okul türüm farklı alınmama ihtimalim nedir ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   321 puanlık yere 310 puanla yerleşip yerleşemeyeceğinizi bilemem. Belki bu sene daha yükselir belki düşer. Diğer sorunuza gelince 4 olduğunuz zaman 3 lilere göre avantajlı oluyorsunuz zaten. Her zaman Anadolu Teknik önceliklidir.

 141. evren yararoglu diyor ki:

  mrb, 1997 end. meslek lisesi elektrik bölüm ogrencısıyım. suanda sınavsız olarak acık ogretim ile fakülte ye basvurabılırmıyım. ornegın Anadolu uni. 4yıllık mezun olmak ıcın yada normal bır unıversıteye gırebılırmıyım? tskr.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aöf olarak Elektrik Enerjisi Üretimi, İletimi ve Dağıtımı, İş Sağlığı ve Güvenliği bölümlerine sınavsız geçiş hakkınız var. İş Sağlığı ve Güvenliği son mezunlarla kontenjanı dolduğundan diğerini tercih edebilirsiniz.

 142. emrah diyor ki:

  Merhaba hocam ben ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum. Sınavsız geçiş hakkım ile 2 senelik adalet bölümü okuyabilir miyim ?

 143. şevval diyor ki:

  hocam merabalar bn saglık meslek lisesi sn snf ögrencsym afynda kalıyrm odymetri blmne gecs hakkm var ve istyrm ama meteb blgesi aldgı icn baya kafam karstı diploma puanmda 80 falan szce ne kadar sansm var bu blm afynda yok

 144. Sinem diyor ki:

  Hocam merhaba. Ben meslek lisesi son sınıf ogrencısıyım. Kimya teknolojısı alanında okuyorum, dalım petrokımyadır. Ikı yıllık direk gecıs hakkı yaptıgım zaman aynı anda acıkogretımden veya baska bır sekılde ıstedıgım dıger bır bolumu de okuyabılırmıyım? Kafam o kadar karısıkkı ınanın cok zor durumdayım. Ve dırek gecıs hakkı yaptıgım zaman barajı gectigim taktırde YGS puanım onemlı mıdır? Cevabınızı beklıyorum. Simdiden cok tesekkurler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş için sınava girmeniz gerekmediğini biliyorsunuzdur. Ama alan dışı yada 4 yıllık düşünüyorsanız sınava da girebilirsiniz. İster sınavsız geçişle ister YGS ile herhangi bir programa yerleştiğinizde sınavsız 2.üniversite kapsamında 2 yıllık açıköğretim programlarına başvurabilirsiniz.

 145. Özlem diyor ki:

  Hocam merhaba. 2013 te saglik meslek lisesinden okul birincisi olarak mezun oldum.ygs 2 puanmla 4 yillik Manisa celal bayar üniversitesi sağlık yüksek okulunu kazandim.suan 2. Siniftayim. Izmir katip celebi universitesi hemsirelik fakultesine yatay geci yapabilir miyim. Kâtip celebi universitesi mf 3 puaniyla alim yapmis. Benim 2013 osym mf 3 puanim 262. Ama suan universite ortalamam 3.80 okul puanimla yani ortalamamin yatay gecise b faydasii olmaz mi. Nasil bi yol izlemem gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim

 146. Emre diyor ki:

  Merhaba hocam belki konu alakasız olucak ama yine de sorup şansımı denemek istiyorum. Ben şimdi 2 yıllık okula yerleştim, bu arada çok sağolun siz sorularımızı cevaplayıp yardımcı oldunuz bana… Ben şimdi örneğin 2 yıllık okuldan mezun olup daha sonra örneğin 4 yıllık bir bölüm (örneğin:ingilizce öğretmenliği) okusam 4 yıllığı bitirdikten sonra dgs sınavına girip bilgisayar programcılğı önlisansımı lisans yapabilir miyim ? Yani kısaca dgsye girmemi engelleyen herhangi bir durum var mı Şimdiden teşekkür ederim…

 147. rüya diyor ki:

  MERHABA hocam ben çocuk gelişim mezunuyum 2014 kayıt yaptırdım fakat AÖG kayıt yaptırmadım çünkü bölümümle alakasız bölümler karşılaştım şimdi ne yapmalıyım hakkım devam ediyorsa bölümümü nasıl seçmeliyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Zaten 2 tane sınavsız geçiş hakkınız var. Çocuk gelişimi ve Sosyal Hizmetler. Açıkçası Çocuk gelişimi örgün geçen sene yerleşemediyseniz bu yıl yerleşmeniz neredeyse imkansız. Önceki mezunlardan alan devlet ün. pek yok. Yine de şansınız denersiniz. Yukarıda 2 yıllık bölümlerin taban puanları linki var. Önce oraya tıklayın açılan sayfada da bölümlerinize tıklayarak yerleştirme önceliklerini inceleyin.

 148. kemal diyor ki:

  kolay gelsin admin .Ben bigisayar bölümü meslek lisesi öğrencisiyim. Sınavsız geçişte tıbbı dökümasyano tercih edebilirmiyim…TEŞEKKÜRLER

 149. kübra diyor ki:

  2 yıl üst üste sınavsız geçiş yapılabilir mi?

 150. Muhammed diyor ki:

  Merhaba Hocam Sınavsız geçiş hakkını kullandım ön lisans programını bitirdim Tekrar yine sınavsız geçiş hakkını kullanabilirmiyim Meslek lisesi Çıkışlıyım

 151. burcu diyor ki:

  hocam sınavsız geçiş tercihler nezamn yapılacak acaba…

 152. darkk diyor ki:

  2 yıllık sınavsız geçişle geçtim bu sene fakat kaydımı silip seneye başka bir yere sınavsız geçiş düşünüyorum kaydımı ösym başvurusundan sonra sildirsem bir sıkıntı olurmu acil yardım

 153. MURAT diyor ki:

  BEN 10. sınıf sağlık meslek liseli acil tıp teknisyenliği bölümü okuyorum . ben üniversiteye geçişte sınavsız geçiş hakkımla önlisans olan ilk ve acil yardım bölümünü okumayı düşünüyorum . Çevremdekiler sınavsız geçiş hakkını kullanırsan önlisansı açıkdan ( açıköğretim) okursun örgün okuyamazsın diyorlar doğrumudur acaba? VE ygs ye girmem gerekiyor mu ? TEŞEKKÜR EDERİM KOLAY GELSİN.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Kesinlikle alakası yok. Tablo-3A’da yer alan tüm bölümlere sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır. Zaten sizin açıköğretim olarak okuyabileceğiniz çok fazla bölüm yok. Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır.
   Acil Durum ve Afet Yönetimi 2
   Ameliyathane Hizmetleri 2
   Elektronörofizyoloji 2
   İlk ve Acil Yardım 2
   İş Sağlığı ve Güvenliği 2
   İş ve Uğraşı Terapisi 2
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği 2
   Otopsi Yardımcılığı 2
   Perfüzyon Teknikleri 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Sivil Savunma ve İtfaiyecilik 2
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2
   Ağız ve Diş Sağlığı 2
   Odyometri 2
   Podoloji 2

   • MURAT diyor ki:

    HOCAM teşekkür ederim .Bir şey daha soracam benim ygs 2 ye girmem gerekiyor mu yoksa direkmen sınavsız geçiş hakkıyla üniversiteyi tercih edebilirmiyim ?

    • alperturkoglu diyor ki:

     Sınavsız geçiş adı üstünde herhangi bir sınava girmeden tercih yapılacak. Ancak alan dışı bölüm yada 4 yıllık fakülte düşünüyorsanız sınava girmelisiniz.

 154. Cantürk diyor ki:

  Hocam Merhaba ben düz lise mezunuyum . Ama şimdi okulum anadolu teknik lisesi oldu osym basvurudada teknik lise yazıyor ama düz lise mezunuyum. Peki sınavsız geçiş yapabilirmiyim.

 155. hayrettin diyor ki:

  Hocam 1998 elektrik mezunuyum 2 yıllık sınavsız geçiş ama açık öğretim programı var mı yerleşebileceğim? teşekkürler..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Elektrik İletim, üretim dağıtım bölümü var. Ancak geçen sene en son 2000 mezunlarını almış. 1998 lilere sıra gelmeyebiliyor. Yine de şansınızı deneyebilirsiniz.

 156. melike diyor ki:

  Meslek lisesi çocuk gelişimi mezunu olanlar ilahiyata geçiş yapabilirler mi

 157. SEBAHATTİN diyor ki:

  PEKİ HOCAM OKUL VE İL KODUNU TERCİHLERDEN ÖNCE ÖSYM DEN DEĞİŞTİREBİLİRMİYİM BİLGİNİZ VAR MI ACABA.
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…

  • alperturkoglu diyor ki:

   444 6796 (OSYM) (Çağrı Merkezi)

  • gul diyor ki:

   Hocam merhaba ben 2005 ticaret meslek lisesi muhasebe bolumu mezunuyum sinavsiz gecisle acik ogretimde okumak istiyorum fakat ne yapacagimi hangi bankaya para yatircagimi basvuru formumu nereden alacagimi hangi evraklarla basvuracagimi bilmiyorum malum ygs basvuru tarihi 5ocak 15 ocak arasi denilmekte nereye basvurcam acik ogretim istiyorum sinavsiz ne yapnam lazim hocam tesekkur ederim….

 158. SEBAHATTİN diyor ki:

  MERHABALAR HOCAM
  BEN RADYOLOJİ BÖLÜMÜ 12. SINIF ÖĞRENCİSİYİM ŞU AN BALIKESİR’DE OKUYORUM BU YIL SINAVSIZ GEÇİŞ İÇİN OCAK AYI BAŞINDA BALIKESİR’DEKİ OKULUMDAN MÜRACAAT EDECEĞİM FAKAT SINAVSIZ GEÇİŞ İÇİN KAYSERİ ERCİYES ÜNİVERSİTESİNİ İSTEDİĞİM İÇİN OKULUN SONLARINA DOĞRU NAKLİMİ KAYSERİ’ YE ALDIRACAĞIM TERCİHLERİ DE ORADAN YAPACAĞIM BÖYLECE METEB İÇİNE GİRMİŞ OLURMUYUM BUNA MANİ BİR DURUM VARMIDIR

  • alperturkoglu diyor ki:

   Forumda okul kodunuz ve il kodunuz Balıkesir olacağından METEB Dışı olacağınızı düşünüyorum. Bunu ÖSYM bürolarından iyice araştırmadan işlem yapmayın.

 159. ahmet78 diyor ki:

  Merhaba hocam ben 2011 esndustri meslek bilgisayarli torna (cnc) menzunym dikey gecs hakkmi hala kullanma sansm varmi hangi bolumleri tercih edebilirim bole bir sansm varaa

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız var. Ocak ayında başvuru yaparak, Temmuz ayında aşağıdaki programlara tercihte bulunabilirsiniz.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
   Endüstriyel Kalıpçılık 2
   Gemi Makineleri İşletme 2
   Grafik Tasarımı 2
   İş Makineleri Operatörlüğü 2
   Makine 2
   Mekatronik 2
   Metalurji 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Otomotiv Teknolojisi 2
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Tarım Makineleri 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi 2

  • gulercan diyor ki:

   Hocam mrb ben ticaret meslek lisesi 2005 muhasebe bolumu mezunuyum ..sinavsiz gecisle isletme bolumu secmeyi dusunuyorum 2015 siz ce hangi universiteyi secersem gitme olasiligim yuksek olur bingol sirnak tunceli hakkari haric…sansim hangi universite on lisans isletme bolumun de yuksek sizce tesekkurler

 160. havva diyor ki:

  hocam ben kız meslek cocuk gelişimi mezunuyum 2011 de mezun olsum. şuan 4 yıllık açıkögretm okuyorm 3. sınıfım.sınavsız geçiş hakkım var mı açıkögretmden okurken

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet var. Ancak devlet ün. örgün çocuk gelişimi ve sosyal hizmetler bölümlerine mezuniyet yılınızdan dolayı yerleşmeniz imkansız. Vakıf ün. olabilir. Bunun haricinde sınavsız 2.üniversite kapsamında şu sayfadaki bölümlere de başvuru hakkınız var.

 161. Serpil diyor ki:

  Merhaba hocam ben 2012sağlık meslek mezunuyum bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullandım fakat sectiğim bölümden pişman olduğum için dondurup geri döndüm seneye tekrardan sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum herhangi bi puan düşüşü olacak mı? Birde hocam diğer okuldaki kaydımı sildirmem mi gerekiyor tercih yapabilmem için teşekkür ederim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Puan düşüşü olmaz ama öncelik son mezunlara olduğundan yerleşme şansınız bu yıl biraz daha düşecek.Diğer kaydınızı şimdilik sildirmeseniz de olur. Eğer 2015’te yerleşirseniz sildirirsiniz.

   • Serpil diyor ki:

    Hocam bi sorum daha olacak diploma notumuzun 5ile carpımı sonucu ortaya çıkan puanla yerleşiyoruz diyebiliyorum ygsden iyi bi puan alırsam bi etkisi olur mu?yoksa önemli olan sadece barajı geçmiş olmak mı?

    • alperturkoglu diyor ki:

     Sınavsız geçiş bölümü için adı üstünde sınava girmeniz gerekmiyor yani bu durumda barajı geçmeniz yada YGS puanınızında bir anlamı yok. Alan dışı tercih yapacaksanız YGS girmelisiniz.

     • esra diyor ki:

      kusura bakmayın hocam sürekli soru soruyorum ama cevabı alamıyorum buraya yazmak zorunda kaldım ben ygs 12.sınıf teknik lise öğrencisiyim sanat tasarım bölümünü okuyorum mimari restarasyona geçiş hakkım var bu hakkımı mimar sinan ünv. ve yıldız teknik ünv. kullanabilirmiyim

      • alperturkoglu diyor ki:

       Sorunuzun cevabını hemen beklerseniz alamazsınız. Gündüz kar tatilinden dolayı telafi eğitimi, akşam dostlarımla çay sohbet keyfi, ailemle zaman geçirmek ve vakit bulunca cevap vermek. Face mesajınıza yanıt verdim. Acele yok!

   • gul diyor ki:

    Hocam merhaba 2005 ticaret meslek lisesi mezunuyum sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum acik ogretim olarak sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum ..bunun icin hangi bankaya para yatirmaliyim hangi belgelerle para yatirmaliyim parayi yatirdiktan sonra ne yapmaliyim basvuru forumlarini nerden almaliyim …ne yapacagimi bilmiyorum ogretmenim :(

    • alperturkoglu diyor ki:

     Başvurular 5-19 Ocak 2015 tarihlerinde ÖSYM başvuru merkezi olan okullardan yapılabilecek.(Size en yakın liseler olabilir) Kılavuz yayınlanmadığından ücret kesinleşmedi geçen sene sınavsız geçiş ücreti 10 TL idi. Aşağıdaki bankalara ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca sınavsız geçiş bölümlerinizde şu sayfada tablonun en üstündeki bölümler oluyor. Sınav Ücretlerinin Yatırılabileceği bankalar şunlardır;
     TC. Ziraat Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
     VakıfBank‘ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç)
     T. Halk Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
     Akbank‘ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç)
     Kuveyt Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç)
     Türk Ekonomi Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
     DenizBank‘ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç)
     Tüm PTT İş yerleri

 162. Hilal diyor ki:

  hocam ben sınavsız geçiş hakkımı kullandım pazarlama bölümü geldi kayıt yaptırdım ama gitmiyorum kaydimi sildirsem tekrar önümüzdeki sene sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim yada kaydın silinmese bi sorun olurmu

 163. ismail diyor ki:

  Merhaba hocam iyi günler Ben 2014 lise mezunuyum tercihlerimi yaparken neyin nasıl olduğunu bilmediğim için mezun olduğum elektronik dalını koymadım ek tercihlerde de iş işten geçmiş oldu önümüzdeki sene şansım nedir ? Cevap alabilirsem fikir sahibi olurum teşekkür ederim.

 164. Mutlu diyor ki:

  Sınavsız geçişle örgün öğretime başladım bu istediğin bölüme geçme hakkından yararlanabiliyormuyuz ? Örneğin bilgisayar Programcılığı bölümünden tıbbi Sekreterlik bölümüne geçiş yapabilir miyim maille bilgi verebilirseniz çok makbule geçer

 165. mert özyer diyor ki:

  Hocam Merhaba

  Ben Anadolu Meslek Lisesi Bilgisayar bölümü 1995 mezunuyum
  hayat şartları gereği tahsil konusunda geç kalmış bir insanım malesef
  şu an aöf Halkla ilişkiler ve tanıtım dan mezun olduktan sonra dikey geçişle anadolu
  üniversitesi işletme fakültesi 5.yarı yıl öğrencisiyim sınavsız geçişten yeni haberim oldu aynı anda sınavsız geçişle bilgisayar programcılığı bölümü okumak istiyorum faydalanabilir miyim sizce şansım nedir? yada işletme den kaydımı mı sildireyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bilgisayar Programcılığı açıköğretim programı sadece Atatürk Ün. var. Ancak 2014’te bu programa öğrenci alınmadı. Devam edip etmeyeceği belli değil. Devlet ün. Örgün programları değerlendirecek olursak öncelik son mezunlara olduğundan yerleşme şansınız oldukça düşük. Ancak bazı 2.öğretim programları ve özel ün. sınavsız geçişle kontenjanı dolmadığından tercih etmeniz halinde eski mezun olsanız da yerleşme ihtimaliniz var. (Bu arada 37-38 yaşlarında olduğunuzu düşünürsek herhangi bir yerdeki ün. gitme şansınız nedir bilmiyorum.) Bence kaydınızı sildirmeyin.

 166. İmren diyor ki:

  Hocam aşağıda kuzenimin sorusunu yanıtlamışsınız, bir sorumuz daha olacak. Biz Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeyiz. Ve üniversite olarak Namık Kemal Üniversitesi(Tekirdağ) ve Kırklareli Üniversitesi’ni yazarsak hangisine yerleşme ihtimalimiz daha yüksek olur ?

 167. Burcu diyor ki:

  Merhaba hocam öncelikle ellerinize sağlık. Ben Kız Teknik Lisesi kimya bölümü son sınıf öğrencisiyim. Fakat YGS puanımı olabildiğince yüksek tutup, fizyoterapi, tıbbi laboratuvar teknikleri gibi bir bölüm istiyorum. YGS ile yaptığım tercihlerde hiç biri tutmaz ve yerleşemezsem yine aynı yıl iki yıllık kimya bölümüne direk geçiş hakkımı kullanabilir miyim, yoksa o hakkım yanar ve diğer sene sınava tekrar girmek zorunda mı kalırım?

 168. güler diyor ki:

  merhaba.ben kız meslek lisei mezunuyum.ygs den barajı geçemedim ama sınavsız geçiş hakkımı kullandım sosyal hizmetler bölümü geldi onu bırakmak zorunda kaldım takrar tercih yapsam çocuk gelişim bölümü gelir mi

  • alperturkoglu diyor ki:

   Biliyorsunuz sınavsız geçiş önceliğinde yerleştirme kriterleri var. Buna göre tercih yapmalısınız. Ancak mezuniyet yılı önceliğinden dolayı her yıl şansınız biraz daha azalacaktır.

 169. okan diyor ki:

  hocam ben ıkı yıllık bır bolum okuyorum ama tercih döneminde sorumsuzluğumdan dolayı ben tercih yapamamıştım puanım daha ıyı yerlere gıdebılırdım 1 donem sonunda halen osym puanı ıle başka bır yere yerleşe bileceğimi söylüyorlarda beni bu konuda aydınlatırmısınız

 170. emre diyor ki:

  merhaba ben busene sinavsiz gecis hakkimi kullandim 2 yillik geldi ama kredyi tamamlayamadigim icin kaydimi yapamadim seneye tekrar gecis hakkimi 2nci kez kullnabilyormuyum

 171. sevgi diyor ki:

  mrb hocam oncelıkle elerınıze emegınıze saglık ben tıbbı dokumantasyon ve sekreterlık bolumunu okuyordum gazıantep unıversıtesı ogrencısıydım 2012-2013 gırıslıyım ılk seneyı bıtırdım ancak ıkıncı yarıyı okuyamadım yanı braktım ge bu ıkıncı yılımı acık ogretımden bıtırebılırmıyım lutfn benı aydınlatırmısınız

 172. Tevfik diyor ki:

  Merhaba hocam. Ben bu sene meslek lisesi nezunuyum. Sınavsız geçiş yaptım ve İ.ü tıbbi labaratuvar bölümünü kazandım. Ama 1 ay sonra kaydımı kendi isteğimle sildirdim.Seneye tekrar sınavsız geçis halkım var mı kullanabilirmiyim. Kullanabilirsem nasıl bir yol izlicem?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkı ile yerleştiğiiniz için bir sonraki yıl puanınız düşmez. Seneye tekrar kullanabilirsiniz. Ancak öncelik son mezunların olacağından şansınız düşecektir.Geçen seneki başvuru ve tercih yolunun aynısını izleyeceksiniz. Ocak ayının ilk 2 haftasında başvuru yapabileceksiniz.Temmuz ayında da tercih yapacaksınız.

 173. burak diyor ki:

  merhaba ben mesleki acıkogretım lısesınde okuyorum mezun oldugum zaman 2 yıllık sınavsız gecıs hakkımı dondurup direkt 4 yıllık unıversıte sınavlarına yani(baska bolumlere) girebilirmıyım.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hakkınızı dondurmak diye birşey olmaz. Öncelik son mezunlaradır ve mezun olduğunuz yıl sınavsız geçişte en şanslı olduğunuz yıldır. Daha sonraki yıllarda hakkınız devam eder ama yerleşme şansınız düşer. Ama şöyle olabilir. İlk yıl üst tercihlerde 4 yıllık bölümlere, alt tercihlerde de sınavsız geçiş bölümlerinize yer verirsiniz. Eğer 4 yıllığa yerleşemezseniz 2 yıllığa yerleşip kaydınızı dondurup bir sonraki yıl için hazırlanabilirsiniz.

 174. DAMLA diyor ki:

  2015 yılında meslek lısesı mezunu olacam 4 yıllık acık ogretım unıversıte okumak ıstıyorum sınavlara gırmem gereklı mı ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz

 175. Caner diyor ki:

  İyi günler hocam.
  Ben okul puanım ile 2 yıllık üniversite tercih ettim fakat sorumluluk sınavlarımı geçemediğim için kayıt olamadım. Seneye gireceğim ygs lys sınavlarında puanım kırılır mı yada okul puanım kırılır mı?

 176. ahmet diyor ki:

  hocam ben sağlık meslek liseli laboratuvvar bölümünden mezun oldum . sonra sınavsız geçişle kocaeli üniversitesi laboratuvar bölümüne yerleştim sonra ailemin vefatı sonucu okula gidemedim . fakat ne kaydımı dondurdum ne de baska bir şey yaptım . harc falan yatırmadım .şimdi hocam ben gene sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim ? bana cok acil dönerseniz sevinirim hocam hayatıma ona göre bir plan çizmek istiyorum .

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelikle eski kaydınızla ilgili durumu öğrenmek için Kocaeli Ün. bilgi işleme başvurun. Eğer kaydınız silindiyse Ocak 2015’te YGS başvurularında tekrar sınavsız geçiş başvurusu yapabilirsiniz.

 177. metin diyor ki:

  ya ben şuan sınavsız olarak yerleştim ama başka bi üniversiteye yatay geçiş yapabilir miyim?

 178. Songül diyor ki:

  Merhaba, ben bu sene sinavsiz gecis hakkimla kocarlinde pazarlama bolumunu kazandim ama bazi nedenlerden dolayi gidemedim seneye tekrar sinavsiz gecis hakkimi kullanabilirmiyim ayriyetten acik ogretim de hangi bolumlere sinavsiz gecis hakkim var? Ticaret lisesi bilisim bolumu mevzunuyum..tesekkurler

 179. Büşra diyor ki:

  Merhaba!

  Ben tercih yaptım İstanbul çıktı fakat babam yollamıyor. Acaba açık öğretime geçebiliyor muyum? Ya da meslek lisesi mezunuyum direk geçiş hakkımı kullanabilir miyim? Bir yıl kaybetmek istmiyorum. Bir yardımcı olur musunuz?

 180. sedat diyor ki:

  Merhabalar ben 2014 meslek lisesi mezunuyum alttan dersim vardi 1 tane onun icin unuversiteye gidemedim suan verdim o dersi.o yuzden unuversite icin tercih yapamadim ygs dende kotu not almistim 2015 doneminde sinavsiz gecis hakkini kullanabilirmiyim.bilişim teknolojileri ag isletmenligi okudu.unuversiteye gidince kameramanlik secebiliyonmu sinavsiz gecis hakkimlaa…

 181. esma diyor ki:

  Mrbalr.bn ygsye girdim 140i gecemedim acikogretimden okumak istiyorum napmam lazim kayitzamani gidip direk acikogretimemi kayit olunyo yoksa tercih falan gereklimi
  Anadolu ticaret lisesi mezunuyum bolumum bilisim teknolojileri web programciligi acikogretimden hangi bolumlere gideblirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Doğrudan kayıt yaptırmak gibi birşey söz konusu değil. Tercih yapmanız lazım. Ancak bölümünüze ait sınavsız geçiş yapabileceğiniz aöf programı yok. Eğer ek tercihlerde Erzurum Atatürk Bilg. Prog. aöf kontenjan açılırsa belki tercih yapma şansınız olabilir. Ek tercih kılavuzunun yayınlanmasını bekleyeceksiniz. 25-30 eylül gibi yayınlanır.

   • esma diyor ki:

    Peki o ek tercihte baska bi bolum tercih etme sansim warmi baska bolum okuyabilirmiyim eger dedginiz okulun kontenjani doluysa bn nasi acik ogretimden okuycam

    • alperturkoglu diyor ki:

     140 geçemediğiniz için yok alan dışı tercih hakkınız yok. Aöf olarak okuyabileceğiniz tek bölüm Atatürk aöf bilgisayar prog. bu sene tercihe açılmamıştı ek yerleştirmelerde zaten boş kontenjan olmazsa yine açılmaz. Ancak örgün okumayı düşünürseniz ek tercihlerde kontenjanı dolmamış örgün bölümlere tercih hakkınız olacak.

 182. begum diyor ki:

  Ticaret lisesi mezunuyum Sinavsz geçişle tibbi sekreterlige gecisim var seçtiğim bolumlerin puanlari obpme uygun ve oncelik yeri …….. olanları sectm bide d olanlarda 11 12 mezunu alanlari seçtim io de yazdim :) sizce yerlesirmiyim obpm 332 teşekürler :)

 183. meryem diyor ki:

  merhaba ben meslek lisesi mezunuyum. bu yıl açıktan olarak muhasebe bölümünü bitirdim. ygs ye girdim ama iyi puan alamadım. o yüzden sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. ama bölümüm olan değilde başka 2 yıllık bi bölüm seçemez miyim? ortaöğretim puanım yeten 2 yıllık bölümlere yani ?

 184. pınar kobak diyor ki:

  merhaba ben ticaret lisesi muhasebe öğrencisiyim. mesleki alana geçiş sınavında sadece bulunduğumuz şehrin üniversitesini mi tercih edebiliyoruz ? veya sınavsız geçiş hakkımızı bütün şehirlerdeki üniversitelerde gerçekleştirebiliyor muyuz ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bölümünüzün bulunduğu tüm şehir ve ünilere tercih hakkınız var. Ama herkes kendi ilinde önceliklidir. Kontenjan kalırsa METEB dışından da öğrenci alır.

   • pınar kobak diyor ki:

    yani ben şimdi kayseride yaşıyorum. çanakkale 18 mart üni. tercih etsem öncelikle çanakkalede yaşayanlar yerleşip eğer kontenjan kalırsa ben girebilirim. eğer benim diploma notum yüksek olursa öncelikli olarak girebilirmiyim ?

 185. Funda diyor ki:

  Merhaba hocam ben meslek acik ogretim cocuk gelisimi mezunuyum yeni bitirdim YGS sinavimdan 150 puan aldim 2 yillik acik ogretimden cocuk gelsimini okumam lazim yoksa yatay gecisimi kullanmam gerekiyo orgun olarak bu yil bitirdim ama 1990 dogumluyum yatay gecisle orgun olarak okuyabilirmiyim

 186. Naz diyor ki:

  ya bir şey merak ediyorum arkadaşım sınava girdi ama puan alamadı ygs den yani puan yok gözükmüyor ama diyorlar ki sınavsız geçiş yapması için 140 ı geçmesi gerekiyor bu doğrumu sınavsız geçiş yapamıycak mı yani ygs puanı yok diye kısa zamanda yapıcaz tercihleri lütfen yardımcı olun :(

  • alperturkoglu diyor ki:

   Adı üstünde “sınavsız geçiş” sınava girmeden dahi tercih yapılan bir sistemde 140 barajı diye birşey olur mu? Ahhh kılavuzlar okunsun diye yayınlanıyor ama kim okuyacak o kadar yazıyı dimi?

 187. Mehmet diyor ki:

  Merhabada ben lisede bilgisayar bölümü okudum. Sınavsız geçiş hakkımı kullanıp 2 yıllık üniversiteyi dondurmak istiyorum. Çünkü sene tekrar giricem o senede kazanamazsam diye. Şimdi dondurma işlemini hangi dönemde yapıcam üniversite başladığı zaman mı yoksa tercih sonuçları belli olduğu zaman mı

 188. merve diyor ki:

  ben kız meslek mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam. Başka bölüm seçsem olur mu ? yoksa kendi bölümüm mü olmalı ?? şimdiden teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bölümünüzü yazmamışsınız ki hangi bölümleri seçebileceğinize bakalım.

   • merve diyor ki:

    Halkla ilişkiler ve organizasyon

    • alperturkoglu diyor ki:

     Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var.
     Basım ve Yayın Teknolojileri 2
     Basın ve Yayıncılık 2
     Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2
     Halkla İlişkiler ve Tanıtım 2
     Marka İletişimi 2
     Medya ve İletişim 2
     Radyo ve Televizyon Programcılığı 2
     Radyo ve Televizyon Teknolojisi 2
     Reklamcılık 2
     Çağrı Merkezi Hizmetleri 2

 189. Büşra diyor ki:

  Meslek lisesi mezunuyum, makine ressamlığı bölümünü bitirdim. Ama bölümümü degistirmek istiyorum. Ygs’de barajı bile geçemedim. Şimdi 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımda bölüm değiştirebilirmiyim yoksa degistiremezmiyim, kulaktan dolma bilgilerle değiştirme imkanımın olmadığını öğrendim doğru mudur

 190. canan diyor ki:

  merhaba ben ticaret meslek lisesinden bu yıl mezun oldum ve okul puanımla sosyal güvenlik bölümüne geçiş yapmak istiyorum. okul puanım 66.91 meslek lisesi olduğum için önceliğimde var ama bilmiyorum sizce bu bölüme yerleşebilirmiyim

 191. yusuf diyor ki:

  Ben 2014 mezunuyum meslek lisesinden mezun oldum sınavsız geçiş hakkım var benim obp puanım 289 sizce bu puanla bi üniversite şansım varmıdır yoksa çok düşük olduğu için hiç bir yere giremeyebilirmiyim? teşekürler

 192. ebru262626 diyor ki:

  Mrb hocam ben meslek lisesi mezunuyum.
  Gecen yil bi bolume yerleatim 2. Sinifa gectim suan. Tekrar tercih yapsam baska bi bolume.
  Su anki bolumu bitirip.
  Bu yil tercih yapacagim bolumu kazanirsam dondursam suan okudugum bolumu bitirdikten sonra orada da okuyabilir miyim.
  Yani ilk tercihimden mezun olunca tekrar sinavsiz gecisle baska bi bolume yerlesebilirmiyim.
  Alanimda uzmanlasmak istiyorumda.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Önce bölümünüzü bitirin ondan sonra tekrar sınavsız geçiş tercihinde bulunun. Bu arada farklı bir bölüm okuyup alanınızda nasıl uzmanlaşacaksınız?

   • ebru262626 diyor ki:

    Tesekkur ederim
    lisede de insaat okudum.
    Suanda insaat okuyorum. bu bölümü bitirdikten sonra tekrar sinavsiz gecis yapabilirim yani öyle mi..

    Mimari restorasyon veya yapi denetim dusunuyorum bunlar da bölümümün alanları

 193. gamze diyor ki:

  Merhaba hocam kolay gelsin ben istanbulda ikamet ediyorum kendi bolumum olan cocuk gelisimini yazcam ama obp puanim yetmiyo selcuk yazmayi dusunuyorum 340 la almis ve yaninda d yaziyo benimse puanim 386 sizce gelme olasiligi nedir ve bu ilk senem

 194. ozan diyor ki:

  merhaba ben mesleki açık liseden bu sene mezun olucam mesleki açık lise okul türünde kaç numaraya giriyo yoksa aksam gıttıgım yuzyuze egıtım aldıgım okul uzerındenmı numaralandırlcak bunun dısında sınav ıcın 40 lira yatırdım ygs gırdım barajı gecemedım sınavsız gecıs hakkımı kullanmak ıstıyorumu ısaretlemedım 10 lıra yatırmadıgım ıcın arkadaslar ondan yararlanamazsın dıyorlar oyle bırsey varmı ıcıme buyuk suphe dustu son olarak suan tercıh zamanı aıste tercıh yapıcam ancak ygs puanı veya gecıs hakkıyla ılgılı bı bılgı yok o tercıhlerı ygs puanıyla degılde geçiş hakkımla yaptıgımı nerden anlıycam

  • alperturkoglu diyor ki:

   1- Okul türü “2” meslek lisesi olanlarla sizinki aynı kod oluyor.
   2-YGS başvurunuz sınavsız geçiş için de geçerli. O seçenek sınava girmeyip sadece sınavsız geçiş hakkını kullanacaklar için geçerli.İçiniz rahat olsun.
   3-Ocak ayında formda okul türünüzü bölümünüzü girdiniz. Alanınızla ilgili tercihleriniz otomatik olarak sınavsız geçiş olarak değerlendirilir.

 195. selin diyor ki:

  Merhabalar hocam
  Ben anadolu sağlık meslek lisesi mezunuyum, marmara üniversitesine 2 yıllık geçiş hakkım var, bunu kullanıp daha sonra dondurabilme gibi bir şansım var mı? Var ise bunun belli bir süresi var mıdır?

 196. ceydaa diyor ki:

  merhabalar hocam.
  ben geçen sene sağlık meslekten mezun oldum geçişimi kullanarak yerleştim. birinci sınıfı bitirdim. şimdi okuduğum okulu açıköğretime alıp tekrar bu sene başvuru yaptım . geçiş hakkımı kullanabilirmiyim tekrar? teşekkür ederim şimdiden

 197. şehriban diyor ki:

  iyi günler ben ygs 4 ten 321 aldım. çocuk gelişimi 2 yıllık istiyorum . nereler gelir veya gelirmi. sınavsız geçiş için obp puanım 358 sizce sınavsız geçişte olurmu. her ikisi için şansım varmı açıklarmısınız rica etsem

  • alperturkoglu diyor ki:

   Siz çocuk gelişimi mezunu iseniz zaten YGS ile tercih yapmanız mantıksız olur. Çünkü en eski ve puanı en düşük meslek lisesi öğrencisi bile YGS ile başvuran dan daha önceliklidir. OBP puanınız fena değil ama diğer yerleştirme öncelikleri de önemli. Kendi ilinizde varsa yerleşme şansınız çok yüksek yoksa METEB dışı alan yerleri tercih etmeniz lazım. Şu konuyu incelemenizi tavsiye ederim.

 198. ali diyor ki:

  ben 9sinifta kaldim aciktan okursam 10 siniftanmi baslarim

  2 yillik direk gecis hakkimizi kulandiktan sonra 2 yil bittikten sonra ygseye girip 2 yillik tutturursam 3 siniftanmi devam ederim (meslek lisesi ogrencisiyim)

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer 9.sınıfta devamsızlıktan değil de ders başarısızlığından kaldıysanız Mesleki Açık Lise’de yüz yüze eğitime 10.sınıftan başlarsınız. 2 yıllık geçişten sonra DGS ile 4 yıllık fakülte kazanabilirsiniz.3.sınıftan değil yine 1.sınıftan başlarsınız.Sebebini sormayın böyle uygulanıyor. Lisans tamamlama ile aöf okursanız 3.sınıftan devam edebilirsiniz.

 199. irem diyor ki:

  merhabalar çocuk gelişimi mezunuyum 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum sorum 2 yılı bitirdikten sonra 3 ve 4 sınıfı özel üniversitede okuyabilirmiyim

 200. Muhammed diyor ki:

  ben geçen sene mezun oldum ama Elektrik bölümü sınavsız geçiş yapmadım şimdi ygs lys girdim olumlu sonuç alamadım tekrar sınavsız yerleşme şansım var galiba ama yerleşebilirmiyim kontenjan felan sıkıntısı yaşarmıyım ? Şöle bi durumda var aldığım puan ile de gidebileceğim yerler var.Ne yapmalıyım ?
  Gidebileceğim yerler derken elektrik 2 yıllık alanında

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız devam ediyor. Öncelik son mezunların olduğundan çok tercih edilen yerlere yerleşememe ihtimaliniz var. Şu sayfadan bölümünüzle ilgili istediğiniz programların linklerine tıklayarak 2013 yerleştirme sonuçlarını inceleyebilirsiniz. Yerleştirme önceliği sütununda 13 değilde daha küçük olan yerlere yerleşme ihtimaliniz daha fazla olacaktır. (13 yazanlar sadece son mezunlarla kontenjanı dolan yerlerdir.)

 201. funda diyor ki:

  merhaba ben meslek lisesi mezunuyum büro yönetim ve sekreterlik okudum geçiş yapıcam tercih klavuzunun linkini gönderebilirmisiniz teşekkürler

 202. sedat can diyor ki:

  meslek liselerinde sınavsız geçiş yapılabilen bölümlerin hepsi ikinci öğretim mi ?

 203. fatma diyor ki:

  ygs basvurusu yaparken sınavsız gecısımı kullanmk ıstıyorum yazılı alanı ısaretlemedım… napmalıyım sımdı… nasıl basvuru yapacagm ..?

 204. Hilal diyor ki:

  Bende meslek lisesi çocuk gelişiminden mezun oluyorum uzaktan eğitim okumak işitiyorum acaba puanlı mı puansız mı 2 yıllık mı 4 yıllık mı yerleşebilirim acaba ?

 205. Ekrem diyor ki:

  hocam öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederim

  1997 imam hatip mezunuyum diploma notum 2,56
  bu yıl sınavsız geçişe başvurdum (ilahiyat eskişehir)
  acaba yerleştirilebilirmiyim?

  eskişehir ilahiyatta kontenjan yok gözüküyor ama taban puan 298 diyor?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eskişehir Anadolu Üniversitesi AÖF ilahiyat kontenjansız bölüm olduğundan sınavsız geçiş tercihlerinin tamamı yerleşebiliyor. Yeterki Temmuz’da tercih yapmayı unutmayın. Orada yer alan puan YGS puanı ile alan dışından yerleşen son öğrencinin puanı.

 206. büşra diyor ki:

  teşekkürler

 207. büşra diyor ki:

  mrb hocam ben özel egitim bölümü son sınıf ögrencisiyim kendi bölümümün 2 yıllık yalova ve kırşehirde açıldıgını duydum ve internetten araştırdım fakat net birşey bulamadım bana bu konuda yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkürler

 208. sezer diyor ki:

  Iyi gunler ben 2012 yilinde hem ygs sinavina hemde lys sinavina girdim fakat sinavsiz gecis hakkimi kullanip yerlestim . Bu senede sadece ygs sinavina girdim . Fakat 2012de lys sinavina girdigim puan uzerinden 4 yillik acikogretim icin tercih yapabilirmiyim .

 209. ekrem diyor ki:

  Mrb hocam ben meslek yuksek okulu mezunuyum sinavsiz aöf ye gectim 3. Sinifa…fakat ben simdi dgs ye girersem ve istedigim bolumu kazanirsam..1.puan duser mi 2.iki univde okuyabilirmiyim 3.birini birakmam gerekebilir mi

 210. fatih diyor ki:

  Ben 2000 yılı tic meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum 2015de sınavsız geçis hakkım varmı varsa hangi 2 yıllık bölümleri tercih edebilirim

 211. emre diyor ki:

  Merhaba ben 2013 mezunuyum ygs girdim ve kotu bi puan aldim 2 senelik gecis hakkimida kullanmadim 2014 yili icinde ocak ayinda kayit yaptirmadim ama 2 senelik hakkim varsa kullanmak istiyorum ne yapmam lazim meslek lisesi mezunuyum yardimci olursaniz cok tesekkur ederim.

 212. emre diyor ki:

  hocam ben meslek lısesı mezunuyum ygs sınavından cok ıyı puan alamadım sınavsız gecısımı kullanarak tercih yaptım ama kotu bır yer cıktı ve gıtmedım benım sınavsız gecıs hakkım halen gecerlımıdır

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet geçerli.Yalnız şunu hatırlatmak isterim. Madem kötü bir yer tercihlerinize neden yazıyorsunuz? Bu şekilde başkalarının hakkına girmiş olduğunuzu unutmayın. Tercihlerinizi yaparken en çok istediğiniz yerden en az istediğiniz ama en az isteseniz de gittiğinizde mutlu olacağınız yere doğru yapmalısınız.

 213. semiha diyor ki:

  Merhabalar Ben bu sene ygs ye girdim alanım ygs6 dan alıyo puanımda 182 çok iyi değil yani bu yüzden direk geçiş hakkımı kullanmak istiyorum . Gitmek istediğim üniversite
  istanbul üniverstesi fakat mezun olalı 2 yıl oldu bu yüzden korkuyorum açıkta kalmaktan sizce yerleşme şansım var mı .

  • alperturkoglu diyor ki:

   İstanbul ün. hangi bölümü düşündüğünüzü yazarsanız yerleştirme önceliklerini inceleyebiliriz. Ancak çok tercih edilen bir okul olduğu için önceki mezunların fazla şansı olmuyor.

 214. dogukan diyor ki:

  mrh hocam bı sorum olacak maol den bu sene mezun oldum bilisim tek. bölümü okudum sınav puanım barajın altında 2 yıllık tercihimde baska bir bölümü yazabilirmiyim ? saygılar

 215. Buse diyor ki:

  Ben ygs sınavına girdim fakat barajı geçemedim. sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum nasıl kullanabilirm

 216. BERKAN İLHAN diyor ki:

  merhabalar.1999 eml ve teknik lise mezunuyum 127 puan aldım ve barajı geçemedim meslek yüksek okuluna kayıt yaptırabilirmiyim(sınavsız geçişten yararlanabilirmiyim)cevaplarsanız sevinirim.

 217. semra koç diyor ki:

  Merhabalar ben 2005 Anadolu Kimya teknik meslek mevzunuyum su ana kadar universite sinavina girmedim 2 yillik gecis hakkim hala devam ediyor mu ?

 218. Burcu diyor ki:

  Merhaba ben sınavdan 176 puan aldım yani barajı geçemedim benim lisede okugum bölum guzellık ve sac bakım hızmetlerı ama ben onu yazmayıp puanıma uyucak olucak işletme yonetımını yazmak ıstıyorum sızce gelırmı farklı bı bolum acıkta kalırmıyım? Teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelik sınavsız geçiş öğrencilerinin olduğu için tercihlerinizi iyi yapmanız lazım. Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçları var. Sayfada dikkat etmeniz gereken ilk yer yerleştirme öncelikleri sütununda değer olmayan yerleri tercih etme hakkınızın olduğudur. 13,2,İ,95 şeklinde değer olanlar kontenjanı sınavsız geçişle dolan yerlerdir. 2.dikkat edeceğiniz noktada yerleştirme önceliği boş olanların solundaki sütunda yer alan puan değerleri sizin puanınıza yakın olmalıdır.

 219. erhan odabaşı diyor ki:

  merhaba
  2001 yılında sınava girerek 2 yıllık myo na başladım.bitirmeden ilişkimi kestim..şuanda sınavsız geçiş hakkım varmı?meslek lisesi mezunuyum..
  Yalova Meslek Yüksekokulu Lastik ve Plastik Teknolojisi bölümünü istiyorum..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız var. Tabi bu yıl başvuruda bulunmuş olmanız şart.Meslek lisesi mezuniyet alanınızı yazmamışsınız. Eğer Lastik ve Plastik Teknolojisi sizin alanınız ise yerleşme olasılığınız oldukça yüksek. Çünkü sınavsız geçişle başvuranların hepsi yerleşmiş.

 220. okan diyor ki:

  Merhabalar…Ben bise sormak istiyorum 2011 mrslek lisesi bilgisayar bolumu mezunuyum..suana kadar hicbir tercih yapmadim,ygs ye girdim.sinavsiz gecis ile yerlesme olasigim veya sansim varmi…diger bir sorum..otomotiv istiyorum diyelim o bolume gitme sansim ne kadar..tesekkurlerrr

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişte yerleştirme öncelikleri vardır. Örneğin şu sayfada 2013 Bilgisayar Programcılığı bölümünün yerleştirme sonuçları var. En son sütun yerleştirme önceliklerini gösterir. Burada yer alan değerlere göre tercihte bulunacaksınız. Öncelik son mezunlara olduğundan siz 2011 ve öncesi öğrencilerin yerleşebildiği programları tercih etmelisiniz. Bunu da o sütunda yer alan 11,2,İ,95 şeklindeki değerin 11 kısmından anlayabilirsiniz.
   Otomotiv bölümüne ancak gerekli YGS puanını alırsanız yerleşirsiniz.

   • okan diyor ki:

    Sayfaya baktigimda yerlesmem oldukca zor gozukuyo ….orngin 12 13 mezunlarini alan universite 11 mezunlatini almiyormu yani..

    • alperturkoglu diyor ki:

     Evet kontenjanı 2012 ve 2013 mezunları ile doluyor demektir. Bu yıl bide 2014’ler eklenecek. Tercih listenize alın ama şansınızın düşük olduğunu bilin.

 221. can diyor ki:

  Merhaba..ben basvuru yaparken ygs girmek istiyorum diye isaretledim.sinavsiz gecise para yatirmadim sadece ygs icin yatirdim..simdi sinavsiz gecisten yararlanamicak miyim..2011 mzunuyum

 222. mustafa diyor ki:

  ben ticaret meslek lisesinde bilişim bölümü okuyorum ygsde barajı geçemedim 2 yıllık üniversiteye gidecem ama kendi bölümümden başka bölüme gitmek istiyorum.2 yıllıkta kendi bölümümüzden başka bölüme gidebiliyormuyuz onu öğrenmek istiyorum.

 223. sedat diyor ki:

  ben endüstri meslek lisesi elektrik elektronik bölümünden mezun olacam bu sene hangi hangi dallara sınavsız geçiş yapabilirim ?

 224. raziye kaplan diyor ki:

  merhaba ben açıköğretim çocuk gelişimi son sınıftayım ygs en yüksek puanımygs3191,72434 aöf sosyal hizmetler 4 yıllık istiyorum lts ye girmek istiyorum fakat nasıl bir yol takip etmem gerektiğini bilmiyoyorum sınavsız geçiş hakkım olduğunu biliyorum fakat yaş 32 olduğundan işimi şansa bırakmak istemiyorum nasıl bir yol takip etmem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yanlış bilgilendirilmişsiniz. Sınavsız geçiş sistemi 4 yıllıklar için değil , alanınızla ilgili 2 yıllık programlar için geçerlidir. Bu bölüme bazı okullarda TM-3 ile bazılarında YGS-5 ile öğrenci alıyor. YGS-3 puanınızla bu bölüme tercihte bulunamazsınız. 2013 yerleştirme sonuçlarına şu sayfadan bakabilirsiniz.

 225. Ozan diyor ki:

  2 yıllık yerleştim. METEB dışı yazıyor ve obp puanım yazıyor. yerleştirme türü genel diyor.Geçiş ile mi yoksa ygs puanıyla mı yerleştim bilmiyorum?
  Teşekkürler

 226. muhammed aslancı diyor ki:

  Spordan aldığımız madalya lisede ek puan katacakmı

 227. muhammed aslancı diyor ki:

  Polisliği okumak için ne yapmalıyım

 228. MÜCAHİD NEDİRLİ diyor ki:

  Kahramanmaraş Anadolu Teknik Lisesinden Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri bölümünden mezun olacağım. İnşaat Mühendisliği ( M.T.O.K ) ya gidebilir miyim ???

 229. zeynep çağlar diyor ki:

  ben bilişim bölümü mezunuyum başka bir alana sınavsız geçiş yapabilir miyim yoksa sadece kendi alanım içinden mi sınavsız geçiş yapacağım?

 230. ayşe diyor ki:

  meraba hocam ben 2005 kız meslek lısesıel sanatları dokuma bölümü mezunuyum iki sene sınavsız geciş hakkımı acıktan okumak istiyorum ne yapmam gerekiyor hangi bölümleri secmeliyim şimdiden cevap için tesekürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş bölümleriniz aşağıdakiler oluyor. Maalesef aöf olarak okuyabileceğiniz program yok.
   Endüstriyel Cam ve Seramik 2
   Mimari Dekoratif Sanatlar 2
   Seramik, Cam ve Çinicilik 2
   Seramik ve Cam 2
   Geleneksel El Sanatları 2
   Halıcılık ve Kilimcilik 2
   Kuyumculuk ve Takı Tasarımı 2

 231. tuğçe aydın diyor ki:

  ben bilişim bölümü mezunuyum başka bir alana dikey geçiş yapabilir miyim yoksa sadece kendi alanım içinden mi dikey geçiş yapacağım?

 232. admin diyor ki:

  ygs sınavına girildiğinde direk geçiş hakkını kullanmak için 140 barajını geçmek gerekiyormu?

 233. fatma diyor ki:

  Bu yıl kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünden mezun olacağım ygs sınavından 224 aldım,sınavsız geçiş hakkımı kullanarak açık öğretim iki yıllık çocuk gelişimi istiyorum.Örgün eğitime gidemediğim için sosyal hizmetlerde okumak istiyorum iki ünüversiteyi tercih edip okuyabilirmiyim..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Alan dışı tercihler için güzel puan almışsınız ancak kendi alanınızda tercih yapacaksanız YGS’den aldığınız puanın hiç bir önemi yok. Açıköğretim bölümlerinden ya çocuk gelişimini yada sosyal hizmetleri tercih edebilirsiniz. İkisi birden olmaz.

 234. ayse diyor ki:

  ben barajı geçemedim ama sınavsız geçiş hakla tercih yapabilir miyim yapsam sınvsız geçiş örgün mü yoksa acıköğretim gibi mi

  • alperturkoglu diyor ki:

   Meslek lisesi mezunu iseniz yada mezunu olacaksanız kendi alanınızın devamı niteliğindeki örgün ve açıköğretim önlisans programlarına sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

 235. fatih diyor ki:

  şu anda 12 sınıfa gidiyorum ve bu sene mezun olucam ygs den düşük puanaldımsınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum kesin yerleşirmiyim yoksa yerleşmeme gibi bi durum olurmu ???

 236. tugce diyor ki:

  Puanları ve Başarı Sıraları YGS-1 YGS-2 YGS-3 YGS-4 YGS-5 YGS-6
  Puanı 126,66978 126,57040 134,88196 134,80458 131,29961 128,47327
  Başarı Sırası 1826775 1825071 1812507 1801774 1820149 1825437
  LYS’lere Girme Durumu Giremez
  MERABA BEN LİSE SON OKUL ÖNCESİ COCUK GELİSMİ ÖGRENCİSYM SNVDAN BU KDRR PUAN ALDIMM SINVSIZ YATAY GECİS HAKKIMI KULLANMAK İSİTYRMM AMA YGS 5 DEN ALYOR PUANM 131 ? OKULDANN ORTALAMAMM GELİRSE 140 GECİCEKK 2 SENELİK ÜNİVERSİTE İCİNDE 140 BARAJINIU GECMEK GEREKİYORMUS EK PUAN GELİRSE PUANM YÜKSELCEK SİZCE 2 SENELİK ÜNİVERSİTEYE YERLLESEBİLİRMİYİM ??????

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sadece alanınızla ilgili Çocuk Gelişimi ve Sosyal Hizmetler bölümlerini tercih etme hakkınız var. YGS hiç bir puan türünde 140 alamadığınızdan okul puanı eklenmez ve alan dışı tercih yapamazsınız.

 237. berat diyor ki:

  Hocam merhaba.benim size sorum,ben 2000 yili ticaret lisesi buro hizmetleri mezunuyun.2014 sinavsiz gecise basvurdum. Acik ogretim istiyorum.acaba hangi bolumleri tercih yapabilirim.tesekkur ederim

 238. smih diyor ki:

  2012-2013 meslek lisesi mevzunuyum 2013’tekı sınava gırdım iyi kotu bı puan aldım ama sınawsız geçiş hakkımı kullanmadım bu sene sınaw başvurlarını kacırdım yınede sınawsız geçiş hakkım varmıdır ? şimdiden teşekkurler.

 239. süreyya diyor ki:

  Merhaba ben meslek lisesi bilgisayar bölümü mezunuyum sınavsız geçiş de başka 2 yıllık bölüm tercih edebilirmiyim bide ygs puanı mı önemli yoksa puansızmı alıyorlar

 240. eda diyor ki:

  mrb ben meslek yüksek okulu mezunuyum açıköğretimden 4 yıllığa tamamlamak istiyorum nasıl geçiş yapılıyo acaba bilgi verebilir misiniz ?

 241. Cemil Karakol diyor ki:

  YGS’ye girdim ama geçemedim 2 yıllık barajını bile geçemedim dikey geçiş yapabilirmiyim

 242. alperen diyor ki:

  iygünler ben elektirik mezunuyum üniversiteye geçerken başka bi bölüme yatay geçiş yapa biliyormuyum

 243. ömer diyor ki:

  iyi günler hocam..ben 2 yıllık elektrik bölümü mezunuyum bu yıl ygsye girdim elektrik-elektronik mühendisliği yazmayı düşünüyorum acaba ben yerleşebilirsem 4 yıl mı okuyacam yoksa daha kısa bir süre de mezun olabilir miyim..cvbınız için şimdiden teşekkür ederimm..

 244. aydın güler diyor ki:

  merhaba hocam .
  ben rize recep tayyip erdoğan üniversitesi meslek yüksek okulu elektrik bölümü 2.öğretim 1.sınıf öğrenciyim .
  ilk yılımı bitirdikten sonra ikinci senemi istanbulda özel yada devlet farketmez geçme imkanım varmı eger geçme ımkanım varsa şartları nelerdir ?
  Yardımcı olursanız cok sevınırım simdiden tesekkurler .

 245. süleyman diyor ki:

  Merhaba 2005/2006 meslek lısesı elektrik bölumu mezunuyum.Ygs sınavına basburuda bulundum sınava gırmek ıcın calısma nedenındem dolayı sınava gıdemedm acaba yatay gecıs hakkını kullanıp acık ögretımı okuma sansım varmı

 246. aslı diyor ki:

  2007 meslek lisesi mezunuyum ygs ye girmeden direk gecişle açık öğretime tercih yapabılır miyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   2014 için Ocak ayında başvuru yaptıysanız mezuniyet alanınıza göre YGS girmeden aöf programına tercih yapabilirsiniz. Mezuniyet alanınızı yazarsanız aöf programınız olup olmadığına bakabiliriz.

 247. Buket diyor ki:

  ben bu sene sınava veye sınavsız gecis hakkı başvurusu yapamadım. Açık öğretime gidebilir miyim?

 248. okan diyor ki:

  2007 meslek lisesi mezunyum sınav girişe basvuru yaptım ama bı aksilikden dolayı sınava gıremedım dırek gecıs hakkmı sonucalar acıklandıkdan snra kullanabılırmıyım ??

 249. osman diyor ki:

  merhaba ben eşit ağırlık bölümü mezunuyum moda tasarım bölümü okumak istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor. ygs sınavına girmem şart mı ve girersin kaç puan almam gerekiyor sınavsız geçiş hakkım varmı teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   YGS sınavına girmeniz şart. Şu sayfada 2013 yerleştirmelerini incelerseniz, yerleştirme önceliği sütunu boş alan yerleri tercih etme şansınız var. 13,2,İ,96 gibi değer olanlar sınavsız geçişle dolan yerler. (Oraları tercih edemezsiniz.)

 250. Kevser diyor ki:

  Merhaba ben imam hatip lisesi son sınıfta okumaktayım.Ygs için başvuru yaptım ama sınavsız geçiş için başvuru yapmadım yinede 2 yıllık ilahiyat okuyabilrmiyim yani sınavsız geçiş yapabilirmiyim?

 251. mehdi diyor ki:

  ygs sınavına kaydoldum ben eğer ygs sınavına girmezsem 2 yıllık hakkım gidermi

 252. nargül diyor ki:

  Sayın hocam. Ben 91 ticaret lisesi mezun uyum. Sınavsız geçiş hakkımı sağlık olarak kullanabilir miyim?

 253. cemal diyor ki:

  ıyı gunler hocam soracagım soruyo cevap verdıgınız ıcın sımdıden tesekkur ederım ben meslek lisesi motor bolumunden mezunum acık ogretımden 2 yıllık bır bolum okumak ıstıyorum ne gıbı dallarda okuya bılırım ve ne gıbı sartlar lazım ayrıca ana baransım otomativ ama elektırık işinde calısıyorum ve suan özel idare bınasında daıre ıcı personel olarak gecıcı calısıyorum

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki aöf bölümlerine sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
   İş Sağlığı ve Güvenliği

 254. Baki Şimşek diyor ki:

  Merhaba hocam.Ben 2012 teknik lise inşaat teknolojii bölümü mezunuyum.2012 de tercihte bulunmadım.2013 te kpss ile inşaat teknisyeni olarak atandım.Aynı zamanda ygs tercihi yaparak aöf 4 yıllık iktisat kazandım ama kayıt yaptırmadım.Benim tekniker olmam için 2 yıllık inşaat teknolojisi bölümü okumam gerek.Size bazı sorulaım olacak.
  1)Benim 2013 te aöf kazanmış olmamın sınavsız geçişte zararı olur mu?
  2)Yatay geçiş bölümlerine tercih yaptığımda ygs puanım etkili olur mu?
  3)2012 mezunu olduğum için bu sene yerleşme şansım nedir?
  4)2014 mezunu 275.XX puan alsa
  bnde 286.xx alsam hangimiz yerleşiriz ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   1-Zararı olmaz.
   2-Herhangi bir etkisi olmaz.
   3-Öncelik son mezunlara olduğu için şansınız düşük olacaktır.Eski mezunların yerleşebileceği programlar mutlaka vardır. Ancak siz atandığınız için her yeri yazamayacaksınız. Önemli olan bulunduğunuz ildeki programa yerleşebiliyor olmanız.
   4-YGS puanı ile değil OBP puanı ile değerlendirilirsiniz. (Diploma notunuzX5X0,12) Ama yerleştirme önceliklerinde ilk kriter mezuniyet yılıdır. Yani sizin 500 puanınız dahi olsa 250 puanı olan 2014 mezunu sizden önce yerleştirilir.

   • Baki diyor ki:

    Eski mezunların yerleşebileceği programlar derken yazabileceğim başka hangi bölümler var bilginiz var mı ?
    Bu arada cevaplar için teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz.

 255. müberra diyor ki:

  hocam ben aöf lisans halkla ilişkiler okuyorum 1.sınıf geçen sene sınavsız geçiş yapmadım çocuk gelişimi mezunuyum selçuk üniversitesine sınavsız geçiş yapmak istiyorum bu sene gelir mi sizce ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Selçuk Çocuk Gelişimi yerleştirme önceliklerine baktığımızda hem son mezunları hem sadece anadolu lisesi mezunlarını aldığı için imkansız, Selçuk 2.öğretim de son mezunları almış görünüyor. (Açık konuşmak gerekirse yerleşemezsiniz.)

 256. Kübra diyor ki:

  Merhaba bu sene yiyecek içecek hizmetleri bölümünden mezun olacağım. YGS sınava gireceğim tercih ettiğim yerler çıkmazsa SINAVSIZ GEÇİŞ hakkımı kullanacağım fakat sınavsız geçiş için endişelerim var mesela ben bursa’da okumak istiyorum bunun olmama olasılığı var mıdır varsa nedir ? Başka şehir tercih etmek zorunda mı kalacağım ? :/

 257. ecem diyor ki:

  merhaba hocam ben 2012 meslek lisesi yiyecek ve içecek bölümu mezunuyum. geçiş hakkımı kullanmadım dört yıllık konaklama işletmeciligi bölumu unv yerlestim ama bölümümü begenmedim gecen yıl hazırlık okudum bu yıll devam etmiyorum kaydım halen unversitede var. geciş hakkımı kullanabilirmiyim ve kulanırsam bu bölümle ilgili hangi alanlarda tercih verebilirim şimdiden teşekürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer Ocak ayında bu yıl için başvuruda bulunduysanız, Temmuz ayında aşağıdaki 2 yıllık programlara tercihte bulunabilirsiniz.
   Kültürel Miras ve Turizm 2
   Otobüs Kaptanlığı 2
   Turizm Animasyonu 2
   Turizm Rehberliği 2
   Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2
   Aşçılık 2
   İkram Hizmetleri 2

 258. cevat diyor ki:

  geçen sene sınava girdim ama tercih yapmadım.Bu sene sınava girmeden tercih yapabilir miyim?

 259. sare diyor ki:

  ihl 99 mezunuyum 79 doğumluyum diploma notum 3.73 aöf ilahiyata geçiş şansım ne kadar teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eskişehir Anadolu Ün. 2 yıllık İlahiyat programı kontenjansız olduğu için kesin yerleşirsiniz. Tabi bunun için 15 Ocak’a kadar başvuru yapmış olmanız, Temmuz’da da tercihte bulunmanız gerekiyor.

 260. nuray diyor ki:

  2007 bursa alı osman sönmez eml tekstıl konfeksıyon mezunuyum sınavsız gecıse başvursam girebilme sansım nedır?

  • alperturkoglu diyor ki:

   2007 mezunu olduğunuz için yerleştirme önceliklerine göre şansınız düşüyor. Ama tercih edeceğiniz okul ve programa göre durum değişebilir. Açıkçası verdiğiniz bilgi ile net bir yanıt veremem. Sınavsız bölümlerinizi, hangi okullarda bu bölümlerin olduğunu ve geçen yılki yerleştirme önceliklerini araştırmalısınız.

 261. osman diyor ki:

  Anadolu imam hatip lisesi mezunuyum açık öğretim üniversitesine sınavsız geçiş yapabilirmiyim

 262. oğuzhan diyor ki:

  ben geçen sene sınavsız geçişle yerleştim ve kaydoldum kaydım halen duruyor okulda bu sene ygs ye tekrar gireceğim puanla tercih yapacağım obp ve ek puanımda düşme olur mu

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle yerleştiğiniz için puanınızda düşme olmayacaktır.

   • Emre diyor ki:

    Merhaba ben 2013 YGS ye girdim.muglaya yerleştim kaydimi yaptirdim ve dondurdum bu sene tekrar sansimi YGS de denemek istiyorum YGS puanimla yerlesicem veya lys puanimla hangisi tutarsa okul bana 67 puan veriyordu gecen sene 72×0.18=67 bu boyle kalirmi yoksa puan dusermi

    • alperturkoglu diyor ki:

     2013 üzerinden 2 yıl geçmiş olacağından puanınızda düşme olmaz.Alanınızla ilgili 4 yıllıklar için 72*5*0,18= 67,5 alan dışı 2 ve 4 yıllıklar için 72*5*0,12

 263. mustafa diyor ki:

  HOCAM MERHABA BEN 2 YILLIK MAKİNE BÖLÜMÜ OKUYOM BU SENE İMŞ ÜNİ BİTCEK AMA 4 YILLIK DÜŞÜNÜYORUM AÇIKTAN 4 YILLIGA SINAVSIZ HANGİ BÖLÜMLERE GİREBİLİRİM VE SİZ HANGİSİNİ TERCİH EDERSİNİZ HOCAM … TEŞEKKÜR EDERİM

  • alperturkoglu diyor ki:

   Fark derslerini alarak 3.sınıftan devam edebileceğiniz bölümler aşağıdadır. Hangisini tercih edersiniz sorusuna maalesef cevap veremiyorum.
   İKTİSAT
   ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   KAMU YÖNETİMİ
   MALİYE
   ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   İŞLETME
   KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 264. Onur diyor ki:

  2 senelik okudum ve başka bölüm okumak istiyorum ve 4 sene okudum bazına alınıyor mu

  bölümler olarakda Metalürji malzeme bılımı okuyorum bıtıcek bu sene ve uçak teknikerliğine geciş yapıcam sınavsız gecış hakkım ıle ve bu bölümde bittiği sırada askerlik için 4 sene okumuş gorunebılıyor mu
  lisede ise Motor okudum ve ucak teknıkerlığıne geciş oldugunu öğrendim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelikle motor bölümünü bitirenlerin uçak teknikerliğine sınavsız geçiş hakkı bulunmamaktadır.Bunun yanında yanlış anlamış da olabilirim 2 tane 2 yıllık bitirirseniz 4 yıllık bitirmiş sayılıp sayılmayacağınızı soruyorsunuz.Böyle bir şey mümkün değil.

 265. eyüp diyor ki:

  kız teknik ve meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümünü bitirmek üzereyim kendi bölümüm dısındaki bölümlere sınavsız geçiş yapabilirmiyim

 266. gözde diyor ki:

  mrb ben meslek yüksek okulu muhasebe bölümü mezunuyum. dört yıla tamamlamak istiyorum ama ne okumam konusunda kararsızım işletme herkes tarafından okunmakta ama akıl aldığım kişiler okumam gerektiğini söylemekte ben maliye çalışma ekonomisi ve işletme arasında kaldım bana yardımcı olablirmisiniz? teşekkür ederim.

 267. dicle diyor ki:

  Ben sakarya unv 2yillik bitirdikten sonra aof den 4 yilliga tamamladim.simdi insan kaynaklari onlisan aof okumak istiom. Tekrardan sinava mi gircem yoksa sinavsiz gecis hakkim var midir

 268. dicle diyor ki:

  kardesim E.M.L elektrik elektronik mezunu. Aof elektrik dagitimi bolumune kayit oldu.ancak daha sonra ogrendikki zorunlu staj ve bazi dersleri eskisehirde almasi gerekiyo.calistigi icin bu imkansiz bu nedenle kaydini sildircek.sinavsiz olarak isletme insan kaynaklari yada halkla iliskiler onlisans programina girebilir mi.bu bolumlere giris icin ne yapmali tsk.

 269. Reşat diyor ki:

  Ben geçen sene sınavsız geçiş hakkımı kullandım okul geldi ama okulla gitmedim hiç kayıt yapmadım şimdi benim 2 yıllık hakkım ölmüş mü oluyor ? ve bu sene ygs gececem puanımdan kesilir mi tercih yapıpta gitmedim diye ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız devam ediyor. Geçen yıl sınavsız geçişle yerleştiğinizden puanınızda düşme olmaz.

   • yusuf diyor ki:

    şimdi ben bu sene ıns mezn olcam. hacettepe polatlı myo bilgisayar p. istiyorm dıploma notum 65 fılan unıversıtenın puanı mınımum 345 sansım sızce ne kdrdır ayrıca anadolu teknık oncelıklı ben anadolu meslek lısesıym ve dısardan ogrencı alıyolar bende dısardanım

 270. hakan diyor ki:

  2000 yılı meslek lisesi mezunuyum. 2000 yılında sınava girdim tercih yaptım yerleştirilmedim. 2006 yılında sınava girdim yerleştirme yapıldı ancak kayıt yaptırmadım. Bu sene sınav için başvurdum. Aklıma takılan 14 sene sonra sınavsız geçiş yapabilir miyim yoksa yeni mezunlar mı faydalanabilir.

 271. ömer faruk diyor ki:

  mrb ben myo otomotiv bölmünden mezun oldum ve dikey geçiş yaptım şu an kam yönetimi 3. sınıf öğrencisiyim. sorum ön lisans diplomamı kullanabilirmiyim?

 272. kamuran diyor ki:

  hocam merhaba
  ben meslek lisesi mezunuyum ygs sınavınada girdim ama tercihlerimi sınavsız geçiş bölümleriyle doldurdum.ben ygs puanımlamı yerleştim sınavsız geçiş paunımla mı?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Meslek lisesi öğrencisinin alanı ile ilgili yaptığı tercihler zaten sınavsız geçiş olarak değerlendirilir. Zaten öncelik her zaman sınavsız geçiş öğrencisinindir.

 273. ümit diyor ki:

  diplomamı kaybettim ama mezun oldugum okuluma gidip aslını görür bir kagıt aldım hocayada sordum her işimi görürmü diye evet dedi. ama duyduguma göre üniversiteler diplomanın aslı olmasa okula almıyorlarmış bu dogrumu? dogru ise bu cok acımasızca olur cünkü herşeyin kanıtı var kendi okulumda tüm bilgilerim kayıtlı ne olur biri beni aydınlatsın.. tskrler. saygılarla

 274. ümit diyor ki:

  diplomamı kaybettim ama mezun oldugum okuluma gidip aslını görür bir kagıt aldım hocayada sordum her işimi görürmü diye evet dedi. ama duyduguma göre üniversiteler diplomanın aslı olmasa okula almıyorlarmış bu dogrumu? dogru ise bu cok acımasızca olur cünkü herşeyin kanıtı var kendi okulumda tüm bilgilerim kayıtlı ne olur biri beni aydınlatsın.. tskrler.

 275. erhan diyor ki:

  ben elektronik otomasyon bölümü öğrencisiyim bu sene iki yıllık meslek yüksek okulum bitiyor açıktan hangi bölümlere giderim…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Fark derslerini alarak aşağıdaki aöf lisans bölümlerine devam edebilirsiniz.
   İKTİSAT
   ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   KAMU YÖNETİMİ
   MALİYE
   ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   İŞLETME
   KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 276. Şafak diyor ki:

  ben Elazığ’da meslek lisesinden mezun oldum fakat teknik lise kismindan bölüm olarak da elektrik elektronik bölümü alan olarak endüstriyelbakim ve onarim. Simdi ben 2 yillik bölümlerde Elazığ degilde baska bir ili tercih ede bilir miyim ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Edebilirsiniz. Yerleştirme önceliklerine göre önce okul türüne daha sonra METEB bölgesine göre yerleştirme yapılır. Sizin okul türünüz teknik lise olduğundan farklı illeri tercih ettiğinizde de öncelik sizde olacaktır.

   • Şafak diyor ki:

    Teşekkür ederim bilgi verdiginiz için.Peki ben şimdi tekniklise mezunu oldugum icin sizce iki yıllık hakkimdan mi faydalansam yoksa teknik lise mezunu olarak kpss ye girip teknik meslek lisesine verilen avantajli puani alip bir yerde işe mi başlasam ?

   • numan hadi diyor ki:

    merhaba hocam ben açıköğretim lise mezunuyum. yüksek öğretime sınavsız geçiş yapma şansım varmı? şimdiden teşekkürler.

 277. ebru diyor ki:

  Mrb ben gecen sene ticaret meslek lisesinden mezun oldum gecen sene 10 tl sinavsiz gecise basvurdum ama tercih falan yapmadim bu sene ygs ye gircem ve 40 tl yatirdim bu yil sinavsiz gecis hakkimi kullanabiliyor muyum yoksa yandimi

 278. Metehan diyor ki:

  Merhaba ben bişey merak ediyorum gerçi sormuşlar ama pek bişey anlamadım bi söylentiler var 2yıllık geçiş hakkı diploma puanı 70 olanlar için geçerli diye kimisi evet kimisi hayır dıyo orda OBP puanıyla yapıyorsunuz diyo o zaten lise diploma puanı olmuyomu aydınlatırsanız sevinirim..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş yerleştirme öncelikleri konusu hakkında şu sayfayı okuyunuz. Puan 4.sırada önemli bir kriterdir. 70 olacak diye bir sınır yok. En düşük değer olan 50 ile de OBP puanı hesaplanır. OBP= Diploma notu X 5
   Ayrıca şu sayfada yer alan videoları izlemenizi tavsiye ederim.

 279. Kenan diyor ki:

  üniversiteyi kazandıktan sonra ankarada ki sınavda mezun olursan gidebiliyor musun?

 280. tahir denizli diyor ki:

  merhabalar.ben 1995 yılında kayseri mimar sinan end.mes.lis.mezunuyum.2ooo yılında afyon kocatepe ünv.sandıklı m.y.o.mezunuyum.sınavsız 4 yıllık açık öğretim proğramlarına kayıt yaptırabilirmiyim.yapılıyorsa nereye nasıl başvuruda bulunacağım.teşekkürederim….

  • alperturkoglu diyor ki:

   2 yıllık bölümünüzü yazarsanız daha net birşeyler söyleyebilirim.

   • tahir denizli diyor ki:

    kayseri mimar sinan end.mes.lis. HARİTA VE KADASTRO bölümü
    a.k.ü sandıklı m.y.o.harita kadastro bölümü mezunu

    • alperturkoglu diyor ki:

     Fark derslerini alarak aşağıdaki bölümlerin lisans programlarına devam edebilirsiniz.Başvurular Eylül-Ekim aylarında internet ve aöf bürolarından yapılıyor.
     İKTİSAT
     ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
     KAMU YÖNETİMİ
     MALİYE
     ULUSLARARASI İLİŞKİLER
     İŞLETME
     KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 281. Abdullah diyor ki:

  Merhaba.Ben Anadolu Teknik lisesinde makine bölümü okumaktayım sınavsız geçiş ile itfaiyecilik bölümüne geçiş yapabiliyormuyum ? Eğer yapabiliyorsam herhangi bi öncelik tanınan kimseler oluyor mu ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet bu bölüme sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır.Yerleştirme önceliklerinde Anadolu Teknik Lise mezunu olacak olmanız size büyük öncelik sağlıyor.

 282. admin diyor ki:

  mrh ben sınavsız geçiş yaptım tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümüne geçiş yaptım mezun oldum yeniden sınavız geçiş hakkım varmı odyometri bölümüne geçiş yapabilirmiyim tşk ederim

 283. BÜŞRA diyor ki:

  merhaba ben ygs den sonra sınavsız geçiş hakkımı kulandım ve şu anda bölüm değiştirmek istiyorum fakat sınavlara geç kaldım. Birinci sınıfın snunda iki yıllıkdan dört yıllığa örneğin iki yıllık grafikten dört yıllık işletmeye geçiş şamsım var mı? ya da iki yılımı bitirdikten sonra işletmeyle dört yıl yapabilir miyim ? şimdiden teşekkürler

 284. damla diyor ki:

  ben lise 1 ögrencisiyim suan endüstride okuyorum lise 2de ise kız meslege gecmek istiyorum bölüm olarakta cocuk gelişimi istiyorum acaba bölüme girerken 8.sınıfta girilen sbs sınavınavına göre mi yoksa lise 1deki ortalamana göre mi seciliyosun ?
  ve cocuk gelişimi bitirdikten sonra sınavsız olarak mı üniversiteye geciş hakkı tanıyorlar ? cevaplarsanız cok sevinirim :)

  • alperturkoglu diyor ki:

   SBS puanı ile hiç bir alakası yok. 9.sınıftaki not ortalamasına bakılarak terihleriniz göz önünde bulundurulur ve notunuz kontenjana girmeye uygunsa yerleşirsiniz. Çocuk gelişimi ve sosyal hizmetler 2 yıllık programlara sınavsız geçiş hakkınız olacak.

 285. merve diyor ki:

  Sınava girmeden paralı bir okulda para verip iki yıllık okunulabiliyor mu?

 286. çiğdem diyor ki:

  slm. 2 yıllık halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü mezunuyum. lys ye girip iletişim fakültesi 3. sınıftan devam etme gibi bir durum var mı.

  • alperturkoglu diyor ki:

   LYS değil DGS girmelisiniz. Yerleşebileceğiniz programlar;
   Halkla İlişkiler
   Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
   Halkla İlişkiler ve Tanıtım
   İletişim Bilimleri
   İletişim Sanatları
   İletişim Tasarımı
   İletişim Tasarımı ve Yönetimi
   İletişim ve Tasarım
   Reklam Tasarımı ve İletişimi
   Reklamcılık
   Reklamcılık ve Halkla İlişkiler

 287. derin diyor ki:

  Merhaba
  ön lisans halkla ilişkiler bitirdikten sonra aöf işletmeye dikey geçiş yaparak mezun oldum. şimdi dgs ye girerek iletişim fakültesi bitirme şansım var mı?
  teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ön lisans mezunu olarak DGS girebiliyorsunuz. Eğer lisans diplomanız haricinde ön lisans diplomanız varsa başvurabilirsiniz diye biliyorum. Ama en net cevabı yine de AÖF bürolarından alabilirsiniz.

 288. koray şimşek diyor ki:

  Merhaba meslek lisesi mobilya dekorasyonu çıkışlıyım sınavsız geçiş hakkını kullanarak tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümüne geçmem mümkünmü

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş sadece kendi alanınızla ilgili programlar için geçerlidir.
   Mobilya ve Dekorasyon 2
   Ormancılık ve Orman Ürünleri 2
   Ancak YGS sınavına girerek YGS puanınızla bu bölüme tercihte bulunabilirsiniz.

 289. ozanakdaş diyor ki:

  merhaba hocam…
  Yerlestirme Önceligi (2011,4,İ,93)
  2011,4 ve İ nin ne anlama geldiğini biliyorum.
  son da 93 var o ne oluyor ?

 290. furkan Üzüm diyor ki:

  Hocam sınavsız geçiş le ikamet ettigim şehir den başka şehre gidebilir miyim ?

 291. sinem diyor ki:

  merhaba hocam, ikinci lise olarak kız meslek lisesi okumayı düşünüyorum. lise bittikten sonra aöfden ana okulu öğretmenliği okuyabilirmiyim. anadolu üniversitesinde kalktı diye biliyorum ama diğer açıktan okunan üni.de kalktımı örng. atatürk üniversitesinden.. ????

 292. Mehmet Ali diyor ki:

  İyi akşamlar. 2011 yılında Meslek Lisesini bitirdim,üniversite sınavına girdim ve puan yetmemesine rağmen sınavsız geçiş hakkı ile üniversiteye geçiş yaptım 5 ay kadar gittim,fakat askere gitmek durumunda kaldım, geldiğimde de okumak gibi bir düşüncem olmadığı için kaydımı dondurma gereği duymadım ama kaydımı da sildirmedim. Fakat geldiğimde düşüncelerim tamamen değişti ve açık öğretimden okumak istiyorum acaba açık öğretime geçiş yapmam mümkün mü? Aydınlatabilirseniz çok sevinirim. İlginize şimdiden teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Meslek lisesi mezuniyet alanınıza göre sınavsız geçişle aöf bölümlerini tercih edebilirsiniz. Ama Bu yıl için 15 Ocak’a kadar başvuruda bulunmuş olmanız gerekiyordu.

 293. sema diyor ki:

  Sınavsız geçişte seçilecek bölüme bağlı olarak hangi üni olduğun şehre bağlıysa öncelik o üni’ye bağlı diye biliyorum. Bu doğru mu ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yazdığınızdan pek bir şey anlamadım. Sınavsız geçişte liseden mezun olduğunuz ildeki üniversitelerde önceliklisinizdir. (Herhalde bunu demek istediniz) Öreğin; Bursa’da Ticaret Lisesi, Muhasebe Finansman alanından mezun oldunuz. Uludağ üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünü tercih ettiğinizde diğer illerden başvuran öğrencilere göre öncelik sizdedir.

 294. derya diyor ki:

  2013 yılında 2 yıllık büro yönetimi ve yönetici asistanlıgından örgün öğretimden mezun oldum. sınavsız geçiş hakkımı ikinci üniversite türk dili ve edebiyatı bölümünü seçtim fakat bu bölümü iptal ettırıp sınavsız geçiş olarak önlisans bölümlerinden seçip 3.sınıftan devam etme hakkım var mı ? yardımcı olur musunuz ?

 295. ozanakdaş diyor ki:

  merhaba, ben Anadolu teknik lisesi elektrik-elektronik bölümünün 12. sınıf öğrencisiyim.

  ben sadece ygs sınavı girmek için başvuru yaptım. Sınavdan iyi bir puan alamazsam (uçak teknolojisi bölümüne) sınavsız geçiş yapabilir miyim ?

 296. Sefa dolaşık diyor ki:

  Hocam ben sınavsız geçiş hakkımı kullandım üniversiteye kayıt oldum şimbi bir daha sınava hazırlanıyorum okulun verdiği puan gene aynı kalırmı yoksa yarıya düşüyor mu ?

 297. samet diyor ki:

  mrb ben iki yıllık tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik mezunuyum. açıköğretim işletme dördüncü sınıftayım ve uzaktan eğitimle sağlık idaresi, sağlık kurumları işletmeciliği vb. bölümlerin açılmasını bekliyorum. aöf işletmeden mezun olursam uzaktan eğitimle tekrar bu bölümlere başvuru yapabilir miyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Karabük, Mersin üniversitelerinde var. Mezun olduktan sonra sınavsız geçişle bu programlara başvurabilirsiniz.

   • samet diyor ki:

    hocam işletme bölümünden mezun olduktan sonra, dgs ye girmeden uzaktan eğitim ile bu bölümlere başvurabilirim yani doğru mu anladım. yanlız ben atatürk üni ve ondokuz mayıs üni. de uzaktan eğitim açılırsa başvuru yapacağımdan işletme mezunuyken başvurabilir miyim.

    • alperturkoglu diyor ki:

     İşletme bölümünü bitirdiğinizden için değil lise mezuniyet alanınızdan dolayı bu bölüme sınavsız geçiş hakkınız var ve başvuruda bulunabileceksiniz.

 298. özmen diyor ki:

  geçen yıl sınavsız geçiş yaptm geldi ve gitmedm tekrar hazrlanyrm puanm düşer mi?

 299. durmuş diyor ki:

  mrb ben 2 yıllık makine bölümü mezunuyum askere gidip gelsem yine sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim ? yoksa sınava mı girmem gerekiyor tekrar ? sınava girersem kaçıncı sınaftan başlarım

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişte en büyük öncelik mezuniyet yılı önceliğidir. Örneğin 30 kişilik kontenjanı olan bir programa önce son mezunlar yerleştirilir, sonra eski mezunlar. Siz daha sonra sınavsız geçiş hakkına sahip olsanız da istediğiniz okula yerleşemeyebilirsiniz. Son sorunuza gelince, hiç başlamadığınız bir programa tabi ki 1.sınıftan başlarsınız.

   • Burak42 diyor ki:

    Slm hocam ben meslek lisesi çıkışlıym sınavsız geçiş hakkımı kullandm ama olumsuz nedenler den dolayı okulu bıraktım ve ama okuldan kaydımı sildirmedm bu sene tekrar sınavsız geçiş olarak başka bir bölüme tercih yapabilirmiym bi bilgilendirirseniz sevinirim

 300. ilknur diyor ki:

  hocam ben acık liseden düz mezunuyum dikey geciş yapabilirmiyim? ygs giricem ama kazanamazsam dikey geciş yapabılırmıyım

 301. sümeyra diyor ki:

  iyi günler hocam. önceki yıllarda sınavsız geçişle önlisans okudum. mezun oldum. bu yıl tekrar sınavsız geçişe başvurup başka bi bölüm okumak istiyorum. böyle bi hakkım var mıdır. ayrıca hem sınavsız geçişe hemde ygs ye aynı anda başvurabilir miyim. teşekkürler…

 302. seda diyor ki:

  mrb geçen yıl ygs başivurusu yaparken yaşlı bakımı bölümünde kayıtlıydım buna göre başvuru yapmıştım bu yıl üniversite kaydımı sildirdim sınavsız geçiş başvurusu yapmak istiyorum bunu internet üzerinden yapabilir miyim yoksa herhangi bi başvuru merkezine mi gitmem gerek?

 303. öz lem diyor ki:

  mrb hocam size bir sorum olacaktı.
  endüstri meslek lisesi okuyan biri sadece ygs başvurusu yapınca sınavsız geçiş hakkı kazanıyor mu? yoksa ygs nin yanında sınavsız geçişe de mi başvurması gerekiyor?
  teşekkürler…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Meslek Lisesi mezunu YGS sınavına girmek istiyorum’u işaretlediğinde aynı zamanda sınavsız geçiş başvurusu da yapmış olur. (Kendi öğrencilerimin %80’i geçen yıl bu seçeneği işaretleyerek sınava girdiler ama sınavsız geçiş alanlarına tercih yaparak haklarını bu yönde kullandılar. İçiniz rahat olsun.)

 304. alican diyor ki:

  hocam şimdiden teşekkürlerimi iletmek isterim hocam ben düz lise cıkışlıyım ben şuan mesleki acık lise son sınıf öğrencisiyim ben sınav sız giciş hak olarak 10 tl yatırdım ama ban ösym sms geldi 2014 ösys başvurunuzda geçiş hakkına sahip olmadığınız halde 10 tl yatırarak sınavsız geciş için başvuru yaptınız saptanmıştır. eğitim bilgilerinizin doğru veya sınavsız başvuru hakkınızın bulunduğu ikinci bir okul dan mezun deyilseniz 30 tl daha yatırmanız ve başvurunuzu ygs ye girmek istiyorum diye deyiştirmemiz gerekiyormuş ben birşey anlamadım bana yardım cı ola bilirmisiniz

  • alperturkoglu diyor ki:

   YGS başvurunuzda mesleki açık lise bilgileriniz değil düz lise bilgileriniz işlendiğinden sizi meslek lisesi öğrencisi olarak kabul etmemiş sistem. Bilgilerinizi ÖSYM başvuru merkezinde mesleki açık liseye göre tekrar düzenletmeniz lazım.

 305. erdi diyor ki:

  merhaba ben 2012 senesinde sınavsız geçiş yaptım yerleştim ve devam ediyorum 2013 te sınavsız geçiş yaptım kazandım ama gitmedim bugün son gün ben şuan tekrar sınavsız geçiş yapabilir miyim 2012 de kazandığıma devam ediyorum 2 sınıftayım ?

 306. Yusuf YURDAKAVUŞAN diyor ki:

  Merhaba 2004 yılında teknik liseden mezunum direk geçiş sistemiyle örgün öğrenim olmadan açık öğretim fakültesine geçiş yapabilirmiyim. Teşekkür ederim

 307. sevinc diyor ki:

  Teşekkür ederim

 308. ATAKANG diyor ki:

  Hocam iyi günler ben gecen sene ıkı yıllık sınavsız gecıs hakkımı kullandım. suan odtu de okumaktayım fakat gazıye geçmek ıstıyorum bunun ıcın tekrar ygs ye mı gırmem gereklı yoksa yıl sonunda dırek gecebılıyor muyum şimdiden teşekkürler

 309. sevinc diyor ki:

  Hocam kusura bakmayin ben ikilemde kaldığım icin şansımı 2. Üniversite tercihine bırakmayacağım sosyal hizmetlerden kaydimi sildirecegim sinavsiz geçiş hakkımı kullansam ata aof çocuk Gelişimi bölümüne kesin alinirmiyim kontejyansiz olduğunu duydum yoksa yine isimi sansa birakmayip ygs ye girip 140 ve uzerimi almaliyim dabriniz ve ilginiz icin simdiden cok tesekkur ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ben şu sayfada açıköğreim programının koşullar sütunundaki 10 nolu açıklamaya göre bölümün kontenjansız olduğunu görüyorum. Burada yazan 140 puan ise alan dışı tercihte bulunacaklar için geçerli. Son karar tabi ki sizin.

 310. aliosman diyor ki:

  meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçişile myo geçtim ve muhasebe bölümü bitirdim. tekrar sınavsız geçiş ile bi myo geçebilirmiyim başka bi bölüme

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle yine kendi alanınızdaki bölümleri okuyabileceğiniz gibi, 2 yıllık bölüm bitirdiğinizden 2.üniversite kapsamında şu sayfadaki 2 yıllık aöf programlarını da okuyabilirsiniz.Ama derseniz ki farklı 2 yıllık örgün bölüm okumak istiyorum o zaman YGS sınavına girmelisiniz.

 311. elçin diyor ki:

  merhaba ben ticaret meslek lisesi çıkışlıyım.2006’da sınavsız geçiş yaptım 1.sınıfta sınavlara girdim ama daha sonra devam etmedim kaydım silinmişmidir

 312. gizem diyor ki:

  ben eşit ağırlık öğrencisiyim türk edebiyatı öğretmenliği istiyorum ama önü kapalı diyorlar sosyal hizmetler mi daha avantajlı türk dii ve edebiyataımı ?

 313. cemre diyor ki:

  başvuru yaptığımızda bize verdikleri şifrei değiştirmemiz gerekiyormu alper bey ??

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet.Zaten sisteme ilk girişinizde şifrenizi değiştirmeniz istenecek. İçerisinde büyük harf, küçük harf, sayı ve özel karakter olan bir şifre belirleyeceksiniz. Fazla kafanız karışmasın örneğin Cemre+500 gibi bir şifre olabilir.

 314. buse diyor ki:

  Meraba ben meslek lisesi igrencisiyim ben hem ygs sinavina girmek istiyorum.Ama bankaya 40tl yatirdim . Form doldururken ygs ye girmek istiyorumu isaretledim ben ikisini birden kullanmak icin suanda ne yapmaliyim lutfen bana yardimci olurmusunuz kafam cokk karisikkk

 315. sevinc diyor ki:

  Galen mail bu cevap yazmsmissiniz hocam

 316. Oğuzhan Yılmaç diyor ki:

  Meslek Lisesi 3.sınıf Öğrencisiyim.Sınavsız Geçiş Hakkında Tercihimi Farklı ilden Yana Kullanabilirmiyim?

 317. sevinc diyor ki:

  Sayın Coşkun,

  Fakültemize 2. üniversite kapsamında sınavsız kayıt olabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için http://ikinciuniversite.atauni.edu.tr/ sayfasını takip etmeniz önerilir.

  bilginize…

  —————————————————————————-

  Ben balikesir anadolu kiz meslek lisesi cocuk gelisimi mezunuyum bu senede anadolu universitesi aof sosyal hizmetler bolumu 1. Sinifinda okumaktayim fakat ben cocuk gelisimi okumak istiyorum universitenizde cocuk gelisimi bolumu acildigini yeni ogrendim ikinci universite olarak sinavsiz kayit yaptirabilirmiyim yoksa tekrar ygs sinavina girip 140 ve uzeri puan alip o sekildemi kayit yaptirabilirim sosyal hizmetlerde basarili olamiyorum cocuk gelisimi okumak istiyorum yardimci olursaniz cok memnun olurum ilginiz icin simdiden tesekkur ederim …

 318. sevinc diyor ki:

  Ikilemde kaldigim icin boyle bir mail attim zaten ama aldığım cevap bu valla aklim karıştı neye inanmaliyim bilmiyorum; (

 319. sevinc diyor ki:

  Fakat ata aof mail attim ikinci universite olarak farkli bolum olmak şartı ile kayit yaptirabilirsiniz diye bir cevap aldim

 320. sevinc diyor ki:

  Merhaba ben cocuk gelisimi mezunuyum gecen sene ygs puanimla anadolu Üniversitesi aof Sosyal Hizmetler bolumune kaydimi yaptirdim ama cok basarili olamadim ata aof de cocuk gelisimi bölümü acildigini duydum simdi ben sinavsiz gecis hakkimi kullanarak ata aof çocuk Gelişimi bölümüne yerlestirilirmiyim yoksa 2. Üniversite olarak ata aof cocuk gelisimi tercihi yapip yerlesirmiyim sonrasinda sosyal hizmetlerden kaydimi silldirecegim ama hangisi daha garanti olur sorum bu tesekkur ederim

 321. ahmet burak haltas diyor ki:

  Merhaba degerli hocam;
  Ben anadolu meslek cikisliyim gecen sene iatedigim puani alamadim ve 2 yilliga gideyim dedim yazdim geldi ama tekrar hazirlanmaya karar verdim. Eger bu senede olsa gecis hakkim varmi?
  Banka 50 tl kabul etmedi anca sinav harcini yatira bildim sonucu nolur?

 322. mert diyor ki:

  hocam meslek lisesi son sınıfım ygsye girmk istiyorum dedim 40 tl yatırdım.ama sınıvsız geçişhakkım yandı diye çok korkuyorum eğer barajı geçsewm bile sınavsız geçişten faydalanabilirmiyim.
  ,

 323. derya diyor ki:

  Merhaba hocam açıktan düz lise okuyorum ve memurum mesleki açıköğretim teknoloji tasarım (web tasarımına) geçmeyi düşünüyorum. Önlisans olarak geçiş hakkım varmıdır ?

 324. Görkem diyor ki:

  Merhabalar

  Ben 2012-2013 kımya teknolojısı bolumu mezunuyum.Gecıs hakkımı iş sağlığı ve güvenliği bölümüne kullandım bu sene.Ama okulu bıraktım umdgum gıbı cıkmadı tekrar sınavlara gırmeden ucret yattırmadan tercıh yapabılırmıyım tercıh donemı gelınce bilgi verirseniz acil çok sevinirim.

 325. ahmet diyor ki:

  hocam ben geçen sene sınavsız geciş yaptım yerleşme türü genel yazıyor bu ne oluyor

 326. hanife diyor ki:

  ben imam hatip mezunuyum bu sene iki yıllığa geçmek istiyorum ama aynı zamanda üniversite sınavınada girmek istiyorum ikisin aynı anda yapabilirmiyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hem sınavsız geçişle alanınızla ilgili 2 yıllık ilahiyata hem YGS puanı ile alan dışı bölümlere tercihte bulunabilirsiniz.Ama aynı dönemde sadece bir bölüme yerleşirsiniz.

 327. tuba diyor ki:

  benmeslek lıse mezunuyum sınavsız gecıs hakkımı kullanmadım ama ygs den aldıgım puanla 2 yıllık unıversıte okuyorum.sımdı kendı bolumumu de okumak ısyıyorum sınavsız gecıs hakkımı kullanmak ıstıyorum olur mu acaba

 328. SEFA diyor ki:

  sayfanız çok aydınlatıcı emeğinize sağlık başarılarınızın devamını diliyorum ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum ama bankacılık ve sigortacılık okumak istiyorum bölümümden tercih hakkı var bunu seçmek için ygs ye girmem mi gerekli yoksa sınavsız geçebilir miyim?teşekkür ederim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu bölüm sizin sınavsız geçiş bölümünüz. 15 Ocak’a kadar başvuruda bulunup Temmuz ayında da ilgili programa tercihte bulunabilirsiniz.

 329. Gonca diyor ki:

  Ben 4 yıllık kendi alanımı istiyorum okul öncesi öğretmenliğini onun için gitmedim 2 yıllığa bu yıl tekrar hazırlanıyorum verdiğiniz bilgi içinde çok teşekkür ederim tekrardan

 330. Gonca diyor ki:

  Merhaba hocam. Ben kız meslek lisesi çocuk gelişim mezunuyum. 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmıştım ama okula kayıt yaptırmadım ve gitmiyorum. Şimdi tekrar giricem ygs ye okulun bana verdiği ek puanda her hangi bir düşme olur mu dershanedeki hocalarım düşüceğini söylüyor. Bu konuda bilgilendirirseniz beni sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelikle sınavsız geçişle yerleştiğiniz programdan dolayı puanınız düşmez. Eğer alanınızla ilgili tercih yapmayı düşünüyorsanız sınava girmenizin mantıksız olduğunu hatırlatmak isterim. Alan dışı yada 4 yıllık bölümler düşünüyorsanız tabi ki sınava girmelisiniz.

 331. Bay x diyor ki:

  Hocam Selamlar; 2013 yılında ticaret meslek lisesinden mezun oldum , ve kendi geçiş yapabileceğim bölüme girdim 2 yıllık meslek yüksekokuluna ancak bıraktım ve ygs ve lys ye çalışıyorum merak ettiğim husus şu ; Obp ve Alan içi ek puanımda yada diploma puanımda kırılma olur mu ? Çogu rehberlikçi hocalarım Lisedeki alanıma devam ettiğim yani geçiş yaptığım için kırılmaz dedi birde size sormak istedim teşekkürler.

 332. damla diyor ki:

  Bana lutfen yardimci olun hocam ben meslek lisesi cocuk gelişimi mezunuyum aöf yatay geçiş yapıcam (sınavsız) 2 yıllık sizce Çocuk gelişimimi yada sosyal hizmetler mi yapıyım karar veremedim yardımcı olur musunuz??ataturk üniversitesini 2 yillik açıköğretim tercih edersem sınavlara ankara da girebiliyorum dimi bide eskişehir acik öğretim üniversitesiyle ataturk acik ogretim üniversite arasinda kaldim bu iki üniversitenin fark nedir? İş alanları sizce hangi bolum icin daha fazla (sosyal hizmetler mi cocuk gelisimi mi ?

 333. emre özkara diyor ki:

  özel meslek liseleride geçiş hakkı varmı avantajlarıda atnımı

 334. EMRAH diyor ki:

  hocam merhaba 2004 yılı ticaret meslek lisesi mezunuyum. ygs sınavsız gecıs hakkımı kullanmak ıstıyorum. bolum olarak . magazacılık ve pazarlama bolumunu secmen sonucunda yerlesme ımkanı derecesı ne olacabılır. bu konudakı dusuncelerınızı merak edıyorum. ıyı gunler dılerım.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Herhalde “Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi” bölümünden bahsediyorsunuz. Şu sayfadan 2013 yerleştirme sonuçlarına bakarsanız, Anadolu Ü. açıköğretim programına, Isparta Süleyman Demirel Ü.yerleşmeniz kesin görünüyor.

 335. Gülşen diyor ki:

  Merhaba hocam,

  1995 mobilya dekorasyon bölümü mezunuyum. sınavsız geçişde AÖF işletme tercih edebilirmiyim ?

  Teşekkür ederim…

 336. cemre diyor ki:

  alper bey ben 12 sınıf çocuk gelişimciyim çok ümitli değilim aöf düşünüyorum sizce hangi bölümleri tercih etmeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz???

 337. serap diyor ki:

  ben 96 mezunuyum bu sene tgs ye başvuru yaptım aylar öncesinden çalışmaya başladım aslında açıköğretim düşünüyordum ama lys yede girmeye karar verdim iyi bir puan alamazsam lys sonrasındada açıköğretim tercihi yapabilirmiyim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Herhangi bir puan türünde 140 ve üzerinde alarak 2 yıllık aöf bölümlerine, 180 ve üzerinde alarak da 4 yıllık aöf bölümlerine tercihte bulunabilirsiniz.

 338. cenap diyor ki:

  Hocam ben sınavsız geçiş hakkımı kullanıp bi üniversitesi bitirdim iki yılık bir daha kullanma şansım varmı yada 4 yılığa geçme şansım varmı açık öğretim haricinde

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanabilirsiniz. Sınavsız 4 yıllık şansınız yok ama bitirdiğiniz ön lisans programına göre aöf lisans bölümüne geçebiliyorsunuz.Şu ve şu sayfaları inceleyin.

 339. furkan diyor ki:

  ulus ve uluslar arası yarısmalarda ılk 3 derceye gıren ogrencıler puansız unuversiteye yerlese bılıyormus bu dogrumudur bılgı verırsenız svınırım

  • alperturkoglu diyor ki:

   Kılavuzda yer alan ifadeye göre (yarışma değilde) bilim olimpiyatları ifadesi geçiyor dediğiniz doğru; TÜBİTAK’ın katıldığı Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında altın, gümüş, bronz madalya alanlar ile Uluslararası ISEF
   Proje Yarışması ve AB Genç Bilim Adamları Yarışmasına katılarak birincilik, ikincilik, üçüncülük ödülü alan adaylar,
   isterlerse kendi alanlarındaki istedikleri yükseköğretim programlarına (burslu programlar hariç) sınavsız olarak
   kontenjan dışında ÖSYM tarafından yerleştirildiklerinden bu adayların da YGS’ye girme zorunluluğu yoktur. Ancak, bu
   adayların 2014-ÖSYS’ye süresi içinde başvurmuş olmaları gerekmektedir.

 340. murat yıldız diyor ki:

  hocam merhaba 2000 end.mes.lis.motor bölümü mezunuyum sınavsız geçiş hakkım var mı? varsa açıköğretim olarak okuyabilirmiyim? ve sınavsız geçişler önlisanmı oluyor. şimdiden teşekkür ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Önce son sorudan başlayalım. Sınavsız geçiş 2 yıllık yani ön lisans programları için geçerlidir. Sınavsız geçiş hakkınız var. Aöf bölümü olarak sadece “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı” bölümünü tercih edebiliyorsunuz.

 341. ceren diyor ki:

  çok teşekkür ederim.. içimi rhatlattınız

 342. hicret diyor ki:

  ygs başvurusu için okula gittim yetkili kişi bana mezun olduktan sonra yerleştirildinmi diye sordu evet ama bu sene değil geçen sene yerleştirildim dedim o da yerleştirilmiş olarak işaretledi kayıt formuna..fakat bu sene hiç tercih yapmadım yerleştirilmedim..puanım kırılmıcak geçen sene kırılmıştı bi önceki sene tercih yaptığım ve yerleştiğim için ama formda yerleştirilmiş olarak yazması sorun teşkil edermi..bilgi alırsam çok rahat ederim..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer geçen sene sınavsız geçişle yerleştiyseniz puanınızda herhangi bir düşme olmaz. Eğer puanla yerleştiyseniz ve üzerinden 2 yıl geçtiyse yine kırılma olmayacak.

 343. Hediye Nur diyor ki:

  Meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim. Ygs’ye girip şansımı denemek istiyorum eğer yüksek bi puan alamazsam sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Fakat söylenilenlere göre ygs’ye girmeden, direkt sınavsız geçiş hakkını kullananlara öncelik tanıncakmış. Bu bilgi ne kadar doğru bilmiyorum. Bu konu hakkında bilgi alabilir miyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hayır böyle birşey söz konusu değil. İster YGS sınavına girerek sınavsız geçiş hakkından da faydalanırsınız. İster sadece sınavsız geçiş hakkını kullanırsınız.

   • Hediye Nur diyor ki:

    Yani direkt geçiş hakkını kullananlara tanınan bir öncelik yok ?

    • alperturkoglu diyor ki:

     Bu yargıya nereden vardınız? Sınavsız geçiş öğrencileri kendi alanlarını tercih ettiklerinde YGS puanı ile başvuran düz lise ve alan dışı öğrencilerine göre her zaman önceliklidir.

     • Hediye Nur diyor ki:

      Düz liselere göre öncelikli ve avantajlı olduğumuzu biliyorum. Fakat dediğim gibi çevreden duyduğum bilginin doğru olup olmadığından emin olmak istiyorum sadece. Çünkü ben YGS’ye girmek istiyorum eğer puanım yetersiz olursa geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Anladığım kadarıyla, sadece geçiş hakkını kullananların herhangi bir önceliği yok. Öğrenmek istediğim buydu. Teşekkür ederim her şey için.

 344. fatma diyor ki:

  Merabalar ygs de basvuru yaparken alan turunu biz kendimizlmi belirliyoruz ornegin ben sosyal bilimler mezunuyum ama turkce matmatikten girmek istiyorum alan turune turkce matamatik yazsam herhabgi bir sorun yasarmiyim

 345. ceren diyor ki:

  ben 12 sınıf çocuk gelişimi öğrencisiyim çocuk gelişimi panları çok yüksek bn aöf sosyal hizmetler istiyorum ben geçiş hakkımı kullansam sosyal hizmetlere geçiş yapabilirmiyim??

  • alperturkoglu diyor ki:

   AÖF Sosyal hizmetler bölümü kontenjansız bir bölüm olduğu için şimdi başvuru yapıp Temmuz’da da tercihte bulunmanız halinde zaten %100 yerleşirsiniz.

 346. Çağatay diyor ki:

  Merhaba hocam ben 2007 yılında Endüstri Meslek lisesi Bilgisayar (yazılım) bölümünden mezun odum. 2 yıllık sınavsız geçiş yaptım. 2’nci yıl okulu bıraktım kaydımı da sildirdim. 2014 yılı için kendi bölümüme Açık öğretim Önlisans Sınavsız geçiş yapabilir miyim hakkım halen var mı hocam. şimdiden teşekkür ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız hala var ama. Sizin sınavsız geçiş bölümleriniz arasında açıköğretim bölümü yok.

   • Çağatay diyor ki:

    Teşekkürler hocam.Evet Anadolu Üniversitesinde benim bölümüm yokmuş.Arkadaşımdan aldığım bilgi ile daha fazla bölümlerin olduğu Erzurum Atatürk Üniversitesi ile görüşmemi söyledi.Bende direk olarak Fakülte ile görüştüm durumumu anlattım bölümümü söyledim. Açık öğretim Fakültesi Önlisans Bilgisayar Programcılığına tercih yapabileceğimi söyledi hocam.

 347. meryemm diyor ki:

  hocam 2013 çocuk gelişimi mezunuyum şimdi uzaktan eğitim de okuyorum doğum tarihim 1 ya küçük ve diploma puanım 83.25 sınavsız geçiş hakkımı kullansam gelme ihtimali nedir gelir mi ?

 348. Özgül diyor ki:

  2004 tekstil meslek lisesi mezunuyum aöf gitmek istiyorum. sınavsız geçiş hakkım var mı? ne yapmalıyım ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş bölümleriniz arasında aöf programı yer almıyor.Ancak YGS girerek her hangi bir puan türünden 140 ve üzerinde alırsanız aöf okuyabilirsiniz. Örgün bölümleriniz ise:
   Çorap ve Moda Tasarımı 2
   Halıcılık ve Kilimcilik 2
   Moda Tasarımı 2
   Tekstil Teknolojisi 2

 349. cicek diyor ki:

  Merhaba. Ben gece sene saglik meslek lisesi tibbi sekreterlik bolumunden mezun oldum yatay gecis yaptim suan tibbi dokümantasyon ve Sekreterlik okuyorum ama yatay gecis hakkim olan odyometri bolumunu istiyorum ne yapmam gerekir ? Teşekkür ederim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yatay geçiş sorularınız için şu siteye yazabilirsiniz. Ben sınavsız geçiş sorularını yanıtlıyorum.

   • cicek diyor ki:

    Bende sinavsiz gecisle (yatay geçişle) okuyorum suan

    • alperturkoglu diyor ki:

     Yatay geçiş üniversitedeki bir bölümden başka bir bölüme geçiş demek. Sınavsız geçiş ise meslek lisesi mezunlarının alanlarının devamı niteliğindeki meslek yüksek okulu bölümlerine geçişi demek. Siz zaten sınavsız geçişle yerleşmiş ve okuyorsunuz. Bundan sonra yapmak istediğiniz şey ise yatay geçiş konusuna giriyor. (İkisi aynı şey mi?)

 350. Murat diyor ki:

  hocam merhabalar saygılar.
  ben 2007 meslek lisesi mezunuyum.2008 de 2 yıllık Kastamonu ünv.gittim. bırakmak ozrunda kaldım. şimdi açıktan bir üniversite bitirmek istiyorum. nerden başlamam gerekiyor, başvuru gibi ilk adım da ne yapmam gerekiyor. teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer mezun olduğunuz bölümün sınavsız geçiş programları arasında aof programı varsa tercih edebilirsiniz. Yoksa ancak örgün bölümler için tercihte bulunabilirsiniz. 15 Ocak’a kadar başvuru yapmanız gerekiyor. Bunun için formu buradan indirin. Form bilgilerini doldurun. 22.maddeyi sınavsız geçiş hakkım var olarak işaretleyin. Bankaya 10 TL yatırarak dekont ve formu başvuru merkezi olan liselerden birine götürün başvurunuzu yapın.

 351. hatice diyor ki:

  hocam meraba ben gecen yıl mezun oldum 2 barajda gecemedgim içn terch yapamadm ama bu yıl sınavsız gecis hakkımı kullanmak istıyorum bunun için neler yapmam gerek tekrar snava gircekmym yardımcı olablrmsnz? smdiden tesekkur ederm

  • alperturkoglu diyor ki:

   Mezuniyet bölümünüzün devamı niteliğindeki programla sınavsız geçiş hakkınızı sınava girmeden kullanabilirsiniz. Hatta bu bölümler için sınavın hiç bir avantajı yoktur.

 352. mahmut diyor ki:

  ben 2 sene önce iklimlendirme bölümünden mezun oldum ama sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım pişman oldum şimdi kullanabilirmiyim sınavsız geçiş hakkkımı …

 353. Murat diyor ki:

  Merhaba Hocam…Ben 2003 yılında Meslek Lisesi’nin Makine Bölümünden Mezun Oldum…Sınavsız Geçiş Hakkımı Kullanarak 2004-2005 yılları arasında Herhangi Bir Üniversitede Okumak Zorunda Kaldım…Fakat 2005 Yılında şartlarım El Vermediği İçin Okulu Bıraktım ve Kaydımı Sildirdim…Şimdi Aradan Yıllar Geçti ve Ben Tekrar Başvuru Yaparak Başka Bir Üniversite İçin (Tekrardan) Sınavsız Geçiş Yapabilir miyim???

  Yorumunuz İçin Şimdiden Teşekkür Eder İyi Günler Dilerim…

 354. esra diyor ki:

  merhaba hocam ben endüsti meslek lisesi makine bölümü mezunuyum geçen sene 180 barajını geçemedim 140 barajını geçtiğim için tercih yapma hakkım doğdu fakat yerleşemedim bu sene sizce tekrar sınava girmeli myim? sınavsız geçiş hakkım devam edecekmi ? bunun yanı sıra yerleşme olasılığım nedir

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız devam ediyor. Sınavsız geçiş için sınava girmenizin anlamı yok. YGS sınavına alan dışı tercih yapacaksanız girmelisiniz.Girme şansınızı bilemem.

 355. umut diyor ki:

  hocam ilk önce insanları aydınlattığınız için teşekürler ben 2008 sağlık meslek lisesi menzunuyum menzun olduğum yıl gazi ünüversitesine sınavsız geçiş yaptım bazı nedenlerden dolayı kaydımı sildirmek zorunda kaldım 2009 yılında aynı bölüme afyon kocatepe ünüversitesinde geciş yaptım yine okuyamadım ailevi durumlardan bu yıl celal bayarda aynı bölümü kazandım ama kayıt olmadım afyona devam ediyorum bu yıl ygs ye basvurucam sınavsız gecişe fakat yerleştirilmeme bi engel teşkil ediyomu yök ve ösym ye göre ayrı yetten osym basvuru bilgilerimde bir yüksek öğretim programına kayıtlımıyım yoksa kazandım gitmedim ibaresinimi işaretliycem bi yol gösterebilirmisiniz çaresizim teşekürler…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bir yükseköğretim programına (sınavsız geçiş dâhil) ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım. (5 nolu seçenek) Daha önce kayıt olup gitmemeniz değilde, önceliğin son mezunlara olmasından sıkıntı yaşayabilirsiniz. Sınavsız geçişle yerleştiyseniz puan kırılmaz.

 356. mürvet diyor ki:

  merhaba hocam ben mesleki açıklise çocuk gelişimi son sınıftayım.sınavsız geçiş yapmak istiyorum.sadece kendi alanımızdamı tercih yapabiliyoruz,başka alandada tercih yapabiliyormuyuz.bana batman ve mardinde çocuk gelişimi sınavsız geçiş var denildi başka şehirlerde yokmu.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Buyurun bu sayfadan bölümünüzün hangi şehirlerde olduğunu görebilirsiniz. Sosyal hizmetler bölümüne de sınavsız geçiş hakkınız olduğunu bilin.

   • mürvet diyor ki:

    çok teşekür edrim hocam.

    • alperturkoglu diyor ki:

     Rica ederim.

     • mürvet diyor ki:

      hocam kusura bakmayın tekrar bir sorum var.bu gün ygs kaydımı yaptırdım.bana söyle bir bilgi geldi.tercih zmanında sınavsız geçişte öncelik başvurularda sadece sınavsız geçişi tercih edenlerde olacakmış,sonra işte ygsye girenler olacakmış bu bilgi doğrumu acaba.sınavsız geçişi hangi puanla alıyorlar.alan puanıyla denildi bu da doğrumu.mesela benim alan derslerimin hemen hemn hepsini ful yapıyorum.hayırlısıyla bu seneyide bitirsek hocam teşekür ederim.

      • alperturkoglu diyor ki:

       Öncelik sınavsız geçiş öğrencilerinin derken bilgi yanlışlığı olmasın. Sınavsız geçiş hakkı olan bir öğrenci aynı zamanda YGS’ye giriyorsa önceliği değişmez. Kendi alanı ile ilgili programları tercih ettiğinde yine sınavsız geçişle değerlendirilir. Tüm sınavsız geçiş öğrencileri yerleştirildikten sonra kontenjan kalırsa düz lise yada alan dışı öğrencileri YGS puanları ile yerleştirilir. Sınavsız geçişte puandan önce; 1-Mezuniyet yılı 2014 olanlar önceliklidir. 2-Mezuniyet yılı aynı ise okul türü anadolu,teknik lise olanlar önceliklidir. 3- Okul türü de aynı ise METEB içi(kendi ilindeki programlara başvuranlar öncelikli yerleştirilir) 4-METEB aynı ise OBP puanına göre (Diploma notu X 5) 5-Hepsi aynı ise yaşı küçük olan önceliklidir. (Alan derslerinin tek başına anlamı olmadığını anlamışsınızdır)

     • mürvet diyor ki:

      sorularımızı cevepledığınız ve zaman ayırdığınız için çok teşekür ederim hocam.iyi anlatamamışsamda aydınlattınız beni teşekürler.

 357. murat diyor ki:

  Oncelikle merhaba hocam. Ben 11 yıllık ingilizce öğretmeniyim ve 2 yıllık turizm rehberliği okumak istiyorum acaba sınava girmek zorundamiyim? Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet hocam sınava girmeniz gerekiyor. Sadece AÖF bölümlerine sınavsız 2.üniversite kapsamında başvurabilirsiniz. Örgün programlar için sınav zorunluluğu var.

   • murat diyor ki:

    Çok sağolun hocam Allah razı olsun…Yarın sınav parasını yatiriyim o zaman yalnız kaç net yapmalıyım?