2018 YKS Sınavı Bilgi ve Rehberlik Sitesi

Sınavsız Geçiş Sıkça Sorulan Sorular

Sponsorlu bağlantılar

1. Sınavsız geçiş ve YGS sınavı için ayrı ayrı ücret mi yatırılıyor? 

Hayır. Eğer Meslek lisesi mezunu iseniz ve sadece sınavsız geçiş tercihinde bulunacaksanız 15 TL yatıracaksınız.
Meslek lisesi mezunu iseniz alan dışı 2 yada 4 yıllıklar için YGS sınavına girmelisiniz. Bu durumda 50 TL sınav ücreti yatıracaksınız. Aynı zamanda sınavsız geçiş hakkınızda olacaktır. (15 TL yatırmanıza gerek yoktur.)

2. Sınavsız geçiş kaldırılmış veya kaldırılacakmış doğru mu?

CEVAP: Sınavsız geçişin kaldırıldığı söylentisi yıllardır var ama bu doğru değil. Sınavsız geçiş kaldırılmadı. Hatta 4+4+4 olarak bilinen yasada da var bu hak.Fakat özellikle üniversiteler sınavsız geçişe karşı durumdalar. Eğitim kalitesinin düşürüldüğü fikri zaman zaman açıklanıyor. Fakat mevcut durumda sınavsız geçiş kaldırılmadı.

3. Sınavsız geçişe ne zaman başvuru yapabilirim?

CEVAP: Sınavsız geçiş başvuruları YGS başvuruları ile aynı tarihlerde yapılmaktadır. Bu yıl 5-19 Ocak 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.

4. Sınavsız geçişe nasıl başvuru yapabilirim?

CEVAP: Sınavsız geçiş başvurusu yapmak isteyenler başvuru formu üzerindeki tüm bilgileri doldurarak “Sınavsız geçiş hakkım var. Sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum” seçeneğini işaretleyecekler ve ÖSYM başvuru merkezine formla birlikte gideceklerdir. Aday İşlemleri Sisteminde kayıtları güncelse kendileri de başvurularını yapabilirler. Sınavsız geçiş ücreti olan 15 TL daha sonra yatırılacaktır. (20 Ocak 2015 son tarih zamanında ücret yatırılmazsa başvuru yapılmış sayılmayacaktır.)

5. Sınavsız geçiş için başvurumu yaptım şimdi ne olacak? Tercihimi ne zaman yapacağım?

CEVAP: Sınavsız geçiş için başvurduktan sonra aday Temmuz ayında LYS sınav sonuçlarının açıklanması sonrasında başlayacak Üniversite Tercih dönemini bekleyecektir. Sınavsız geçişe başvuran aday  ÖSYM Tercih Klavuzunda yer alan ve kendisine sınavsız geçiş hakkı verilen bölümleri tercih ettiği anda sınavsız geçişe başvurmuş sayılacaktır. Özetle tercih sürecinde meslek liseli olmayan adaylarla aynı prosedürü takip edecektir.

6. Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

CEVAP: Sınavsız geçiş başvuru sonuçları diğer yerleştirme sonuçları ile birlikte açıklanacaktır.

7. Çok eski yıllarda Meslek Lisesi mezunuyum. Halen sınavsız geçiş hakkım var mı?

CEVAP: Yerleştirme öncelikleri göz önünde bulundurularak var . Ama yerleştirme önceliklerinden de anlaşılacağı üzere öncelik yeni mezunlardadır.

8. Daha önce sınavsız geçişle bir yere yerleştim, sınavsız geçişe yeniden başvuru yapabilir miyim?

CEVAP: ÖSYM klavuzunda bu konuda bir engel yok. Başvuru yapabilirsiniz, fakat yukarıda da belirtildiği gibi öncelik yeni mezunlardadır. Aday yerleştirme olasılığı konusunda bir fikir edinmek istiyorsa istediği bölümün bir önceki yılki sonuçlarını incelemeli ve yerleştirme önceliklerinde hangi yıl mezunlarının yerleştiğine bakmalıdır.

9. Meslek Lisesi mezunuyum, YGS sınavına da girdim ve iyi veya kötü bir puan geldi. ÖSYM beni sınavsız geçişle mi yoksa puanla mı yerleştirecek?

CEVAP: Meslek Liseli olmayan bir öğrenci meslek liselilerin sınavsız yerleştikleri ve kontenjanı 10 olan bir bölüme başvuran  11. öğrenci olsun; bu öğrenci diğer 10 öğrenciden daha fazla YGS puanı bile alsa diğer 10 öğrenci sınavsız geçiş haklarından dolayı önceliklidir. Dolayısıyla sınavsız geçilen bölümlerde YGS puan üstünlüğü ilgili meslek lisesi mezunu olmayanlar arasında geçerlidir.

10. Başvuru yaparken sadece YGS sınavına girmek istiyorum diye işaretledim. Sınavda iyi bir puan alamazsam sınavsız geçişten faydalanabilir miyim?

CEVAP: Evet ister YGS puanınızla, isterseniz Sınavsız geçişle  tercihte bulunabilirsiniz.

11. Sınavsız geçişle açıköğretim okuyabilir miyim?

CEVAP: Evet okuyabilirsiniz. Meslek liselerinin ilgili alan mezunları eğer sınavsız geçiş programları arasında açıköğretim programları varsa açıköğretim programlarına tercihte bulunabilirler.

12. Çok eski yıllarda meslek lisesinden mezun oldum.Ben başvurumu nasıl yapabilirim?

CEVAP: Diğer adaylar gibi başvurunuzu yapacaksınız… Bu yıl 5-19 Ocak 2015 tarihlerinde başvurunuzu yapıp Temmuz’da da tercih yapacaksınız.

13. Yerleşme şansım var mı?

CEVAP: Yerleşme şansınızın olması tamamen istediğiniz bölümle alakalıdır. Bazı bölümlerde sınavsız geçişle başvuran aday sayısı kontenjanlardan az olduğu için meslek liseli olmayanlar puanla bile alınmaktayken bazı bölümlerde son yıl mezun olan meslek liseliler veya ilgili METEB dışında kimseye yerleşme şansı kalmamaktadır. Bu bölümle alakalı bir durumdur.

14. Düz lise mezunuyum şansım nedir?

CEVAP: Meslek liselilerin sınavsız geçişle başvuru yapabilecekleri bölümlerde öncelik meslek liseli öğrencinindir. Düz lise öğrencisi sınavdan tam puan alsa bile öncelik mesleki veya teknik ortaöğretim kurumu mezunu olan öğrencidedir. Bölümü tercih eden tüm meslek liseliler önceliklerine göre yerleştikten sonra halen kontenjan boş ise bu durumda genel, anadolu veya fen lisesi mezunları puan üstünlüğüne göre yerleştirilirler.

15. Sınavsız geçişle yerleşilen bölümlere YGS puanıyla yerleşen öğrenciler de var. Bu meslek liseleri için nasıl bir durumdur?

Her zaman öncelik sınavsız geçiş hakkı olan adaylardadır. Eğer kontenjan sınavsız geçiş hakkı olan adaylarla dolmazsa YGS puanıyla öğrenci alımı başlar. Yani meslek lisesi mezunu adaylar için herhangi bir olumsuzluk söz konusu değildir.

16. Sınavsız geçişi diploma notumuza göre mi yapıyoruz?

Hayır. Sınavsız geçişi OBP, yani Ortaöğretim Başarı Puanıyla yapıyorsunuz. OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) Hesaplanması şu şekildedir: Diploma notunuzu 5 ile çarpın. çıkan sonuç OBP’nizdir.

OBP=Diploma Notu X 5

17.Bir bölümün YGS puanıyla mı öğrenci aldığını yoksa sınavsız geçişle mi öğrenci aldığını nasıl anlarız?

Kılavuzda yerleştirme öncelikleri sütununda çeşitli harfler ve sayılar varsa bunun anlamı; bu bölüm sınavsız geçişle öğrenci almıştır. Dolayısıyla bu bölümü YGS puanıyla tercih etmeyi düşünen bir aday son derece dezavantajlı durumdadır.

Kılavuzda yerleştirme öncelikleri sütununda sadece ——- işareti varsa bunun anlamı; bu bölüm sınavsız geçişle öğrenci almış fakat kontenjan dolmadığı için YGS puanıyla öğrenci almaya başlamıştır. Dolayısıyla YGS puanıyla tercih edilebilir.

18.Yerleştirme öncelikleri sütunundaki sayılar ve harfler ne anlama geliyor?

Meslek Liselerinin Tür Grup kodlarına baktığımızda;

1 (bir)  değeri, çok eski yıllarda karşılığı enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesini ifade etmektedir.

2 (iki) değeri, meslek lisesi mezunu,

3 (üç) değeri, teknik lise veya anadolu meslek lisesi,

4 (dört) değeri, Anadolu Teknik Lisesi’ni ifade etmektedir.

Aşağıdaki resimde Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Meslek Yüksekokulu, Elektrik ve Elektrik 2.öğretim bölümlerine ait 2014 yılı yerleştirme değerleri yer almaktadır.

yerlestirme onceligi

 

Üst satırdaki değerlere baktığımızda;

İlk sırada yer alan 14 değeri: Yerleşen son adayın mezuniyet yılının son 2 hanesini yani 2014 mezunu olduğunu,
3 değeri: Okul tür grubunu (3-Teknik Lise veya Anadolu Meslek Lisesi mezunu olduğunu)
D harfi: Programa METEB Dışından yani Kocaeli Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi Dışından öğrenci alındığını (örneğin Bileceik, Bursa vb. olabilir)
96 sayısı: Son yerleşen adayın, doğum tarihinin son 2 hanesini göstermektedir. (Burada yer alan aday 1996 doğumlu imiş.)
Min.Puan: 321.50 Son yerleşen sınavsız geçiş öğrencisinin OBP puanıdır. Yani 321.50/5=64,3 diploma notu ile yerleşmiştir.

19. Sınavsız geçiş tercihlerini ne zaman yapacağım?

Sınavsız geçiş tercihlerini tıpkı sınava giren adaylar gibi aynı tercih döneminde yapacaksınız. Ayrı bir sınavsız geçiş tercih sistemi ve tarihi yok. Tercih listesi tektir ve isteyen puanlı tercihlerini, isteyen de hem puanlı, hem de sınavsız geçiş tercihlerini belirtir.

20. Hangi bölümlere sınavsız olarak yerleşebilirim?

Tablo 3C’de hangi alan mezunlarının hangi alanlara sınavsız olarak yerleşebileceği belirtilmiştir. Kılavuzdan kontrol ediniz. Bakınız.

21.Sınavsız geçiş hakkı olduğu halde açıkta kalanlar var. Bu nasıl oluyor?

Sınavsız geçiş hakkınızın olması mutlaka yerleştirileceğiniz anlamına gelmez. Sonuçta yerleştirmelerde de kendi içinizde öncelikler olacak. Bunlar sırasıyla mezuniyet yılı, okul türü METEB içi-dışı, OBP puanı ve doğum yılı’dır.

22.Bu yıl sınavsız geçişle yerleşsem seneye puanla tercih yapacak olsam okul puanımda herhangi bir düşme olur mu?

Hayır okul puanınızda düşme olmaz.

23.Düz Lise mezunuyum sınavsız geçiş yapabilir miyim?

CEVAP: Hayır. Sınavsız geçiş sadece Meslek Liselerinin ilgili alanından mezun olanlara sağlanan bir haktır.

Burada yer alan bilgilerin doğruluğu kesin olmayabilir. Bu sayfada yada sitede okuduğunuz bilgileri mutlaka sınav kılavuz kitapçığı ile karşılaştırınız. Resmi kayıtlarda yer alan bilgiler doğrudur.1.914 Yorum Yapılmış.

 1. esra dedi ki:

  merhaba hocam. ben meslek lisesi mezunuyum ve kendi bölümümden sınavsız geçiş yapmak istiyorm ek puan gelicek 2yıllık geçiş yaptıgım için bu ek puan gelince ne oluyor zaten sınavsız yere tercih yapıyorm bu ek puan ne işime yarayacak bana bilgi verirseniz sevinirim iyi günler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş kaldırılalı neredeyse 1 sene olacak. Artık alanınızdaki 2 yıllıklara herkes gibi YGS puanı ile tercihte bulunacaksınız. Ek puan size bu konuda avantaj sağlayacak.

 2. Fatih dedi ki:

  Merhaba Hocam , 2015 TML Muhasebe mezunuyum, aynı yıl Ygs ve Lys ye girdim İstanbulda Vakıfın Üni. De 4 yıllık ing olan işletme bölümümü kazandım ve hazırlıkla birlilte bu ay 1. Yılımıda bitirdim , yani 1. Sınıfı geçtim 2 ye eylülde kayıt yaptıracağım ancak maddi olarak beni zora sokuyor , ben sınavsız geçişimi kullanmadım sizlerde kaldırıldığını söylüyorsunuz , bu yıl herhangi bir sınava başvuruda da bulunmadım , ben şuan 2 yıllıkta olsa devlet üniversitesine gitmek istiyorum, 2015 mezun olduğum tarihte İstanbul Üni. 2 yıllık bölüm tutuyordu sınavsız geçişte, şuan ne yapabilirim devlete nasıl geçerim ..?

 3. meryem dedi ki:

  merhaba ben üniye direk geçiş puanımla geldim bu yıl başka bi şehir başka bölüme geçmek istiyorum obp puanımla geçiş yapma hakkım var mı? ygsye girmedim

 4. Rüya dedi ki:

  Merhaba, anadolu lisesi mezunuyum teknik veya meslek değil. Diyarbakırda bu sene mezun oldum. Ygs yerleştirme puanım 200 civarında. Obp 375 civarında. Sınavsız geçiş ile İstanbul’da 2 yıllık üniversiteye yerleşebilir miyim?

 5. Mehmet emin dedi ki:

  Simdi bu yil sinavsiz gecis yapabilirmiyim 2017

 6. güneş dedi ki:

  merhaba. bu yıl ygs girdim barajı geçemedim meslek lisesiyim 150 puanı geçtim kendi bölümüm ve kendi bölümüm üzerinden gidebildiğim bölümlere puansız geçiş yapabiliyor muyum?

 7. MEHMET TEMEL dedi ki:

  Merhaba hocam 2010 yılı meslek lisesi mezunuyum 2017 yılında YGS girdim istediğim puanı alamadım. Meslek lisesi okuduğum için ben sınavsız geçisten yararlanabiliyorum fakat mezuniyet yılım 2010 bu durumda ben sınavsız geçişten de yararlanabilecekmiyim ?

  Oldu ki yararlandım YGS’ye girdim sınavsız geçiş için kayıt yaptırmadım bu durumda tercih hakkım olacak mı ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş eski-yeni gelmiş-geçmiş tüm meslek lisesi mezunları için kaldırıldı. Artık sınavsız geçiş diye bir sistem yok. 150 ve üzerinde puan aldığınız YGS puan türlerinde tercihte bulunabilirsiniz.

 8. Ahmet dedi ki:

  Mrb hocam 2012 meslek lisesinden mezun oldum 2 yilk gecis hakkimi kullandim myo na kaydimi yaptim halen mezun olamadim o kaydimi sildirip tekrrar 2 yillik myo na gecis yapabilirmiyim

 9. Enes dedi ki:

  meslek lisesi okudum 2 yıl ön lisans mezunuyumm tekrar ygs ye girsem geçiç hakkımı kullanabiliyomuyum?

 10. Güldeste dedi ki:

  Merabalar bn 2015 yilinda meslek lisesinden mezun oldum lisede bilgisayar bolumu okudum ve bu yil önlisans adalet bölümüne geçiş yapabilir miyim

 11. muhammed dedi ki:

  benim açık ögretimde düz lisem
  de mezun olsam sınavsız geçiş bölümleri varmı

 12. emre dedi ki:

  iyi günler şuan 4 yıllık bi bölümde okuyorum 3.yılım fakat derslerim iyi değil aöf e geçme şansım varmı? varsa geçtiğim dersleri saydırabilir miyim? her hangi bi ortalama şartı falan isteniyor mu? lütfen yardımcı olur musunuz

 13. Gulay dedi ki:

  Mehabalar. YÖS sınavına diploma notuyla girebilirmiyim

 14. Sefa dedi ki:

  Hocam merhabalar. Sınavsız geçiş hakkimi kullandım şuan okuyorum ama bitcek gibi değil.2universiteyi istiyorum YGS puanı ile girmedim direk gecisle girdm benim sorum AÖF ne direk kayıt olup okuyabilirmiyim ygsye girmeden

 15. Selim şaşmaz dedi ki:

  Sa kardesim acil ilgilenirsen bir sorum olcak..

  Ben 2014 de ygsye girdim 2015dede girdim ama hicbirinde tercih yapmadim meslek lisesi mezunuyum acikdan uni okumak istiyorum direk gecis gakkim varmis herhalde ygs internetten gecis hakkimi kullanmak istiyorum gibisinden bise yazmiyor ben nasil bunu kullancamda direk gecis yapacam bi okula gidip acaba forummi doldurmam gerekiyor?

  acil soylerseniz sevinirim iyi gunler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş 2 Aralık 2016 tarihi ile resmi olarak kaldırıldı. 9 Aralık 2016’da resmi gazete de yayınlandı. Eski yada yeni mezun olmanız fark etmez. Kaldırıldı.

 16. ibrahim dedi ki:

  hocam anadolu teknik lisesinden 2016 yılında sınavsız geçiş yaptım ama gitmedim bu sene tekrar hazırlanıyorum sınavsız geçiş kaldırıldı şu anda sınavsız geçiş yaptığım için diploma puanımda kırılma olmuyordu bu durum bu senede geçerlimi. yoksa puanım kırılırmı ek puanın bize verilmeyeceğinden eminim ama bu kafama takıldı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Puanda kırılma olmaz. Bu arada geçen sene sınavsız geçiş yapabildiğiniz bölümler için bu yıl 0,06 katsayılı ek puan alabileceksiniz.

   • ibrahim dedi ki:

    hocam saolun ben şu anda sınavsız geçiş olarak ünivde okuyor gözüküyorum kayıt olduğum için biliyorsunuzki ygs başvuruları başladı ben aisden kaydolacağım sırada bana bir yüksek öğretim programına kayıtlıyım sekmeleri geldi yada bir yüksek öğretim programına(sınavsız geçiş dahil) ösymce yerleştirildim fakat kayıt olmadım gibi ibareler geldi ben burada yükseköğretim programına kayıtlıyımı seçicem dimi sınavsız geçişte olsa bu bi önlisans bölümü

 17. ahmet dedi ki:

  Hocam Merhaba bu sene 2 yıllık sınavsız geçiş kalkmış diyorlar doğrumu ?

 18. Ali dedi ki:

  Merhaba ben düz lise mezunuyum ve şu anda 4 yıllık bir üniversite okuyorum.Ama bölümümden memnun değilim.Sınavsız geçiş ile 2 yıllık istediğim bölümdeki bir üniversiteye yerleşmek istiyorum. Başvurabilir miyim? Teşekkürler.

 19. Belgin dedi ki:

  Merhaba,
  Ben 1969 doğumluyum. m.ü fen edebiyat matematik bölümünü okudum ama sonra bıraktım. son sınıf dahi çeşitli derslerden geçsemde önlisans diplomam yok
  İlgi alanım okuduğum yıllarda bu olmadığın farkettim çünkü. şu an tekrar istediğim bir bölümü severek okumak istiyorum. Sınavsız mesela restorasyon bölümüne 2 yıllık nasıl girebilirim
  teşekkürler
  Belgin

 20. gorkem dedi ki:

  merhaba hocam.ben meslek lisesinden mezun oldum bu sene tercih yaptım 2 yıllık geldi ama dondurmadım gitmedim. bu sene de aynı yeri tercih yapsam gelirmi ?

 21. Crazy dedi ki:

  Çok teşekkür ederim hocam ben okuldaki hocalarıma ve arkadaşlarıma sordum herhangi bi yüksek öğrenime yerleştiğin için bu sene puan verilmeyecek dediler böyle bi şey yok yani? tekrar tesekkur ederim hocam.

 22. Crazy dedi ki:

  Hocam merhaba ben sınavsız geçişle bi bölüme yerleştim şuan okuyorum.Ygs ye hazırlanicam bu yıl geçen yılda Ygs ye girmiştim ve okul puanım 47 puan olarak eklenmişti sormak istediğim bu yıl Ygs ye girdiğimde farklı bi bölüm için 47 puan Ygs 2 veya Ygs 4 puan türüne tekrar eklenir mi okul puanı gelir mi ?

 23. burak dedi ki:

  Hocam merhaba Ben mesleki teknik Anadolu lisesindeyim pazarlama bölümü 2 yıllık geçiş hakkımı kullanacağım obp düşük gelme ihtimali varmı sizce teşekkürler

 24. Emin Karadaş dedi ki:

  Hocam öncelikle merhaba ben 3 yıldır açık öğretim lisesinde okuyorum ve bu sene yani 2017 yılında üniversite sınavına gireceğim mezun olduğum zaman ise diplomada anadolu meslek lisesi mezunu yazıcakmış hocalarımın demesi ve ben bu gireceğim sınavda sınavsız geçiş hakkımı kullanabiliyormuyum.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Diplomada şu an yüz yüze okuduğunuz okul ismi yada anadolu diye bir ifade yer almaz. Mesleki Açık Öğretim Lisesi yazar. Sınavsız geçiş için bunun önemi yok sistem deva ederse sınavsız geçiş hakkınız var. Ancak %90 kaldırıldı. Ocak ayı ilk haftasında netleşecek.

 25. süleyman dedi ki:

  Hocam Merhaba; Ben 2015 2016 meslek lisesi mezunuyum ygs ve lys’ye girdim yalnız tercih vermedim sınavsız geçiş hakkımıda kullanmadım
  sınavsız geçiş kaldırıldı diyorlar ben geçen sene kullanmadıgım hakkımdan bu sene yararlanabiliyormuyum ve OB puanım 350 bu sene faydalanabilirmiyim OBP den

 26. Bayram Aydoğdu dedi ki:

  Hocam Öncelikle Meraba Şuan Okuduğum 2 Yıllık Batman Üniversitesi İc Mekan Bölümüm’den Memnun Değilim Cünkü Sınavsız Geciş Hakkımı Kullandım Bilgim Olmadığı İcin O Bölümüde Verdim Ve O Böüm Şansıma Geldi 9 Tercih 340 OBP Puanımla Okadar YEr Vermeme Rağmen Ve Ben Bunu 2 Yıl Kedi Bölümümle İlgili Alanlarla Değişiklik Yapabilirmiyim Şimdiden Teşekkürler.

 27. Özkan dedi ki:

  Merhaba ben 2015 de sinavsiz gecis hakkimi kullandim uniye basladim ve 1 ay durdum kaydimi sildirdim 2016da da sinava gordim ama puan alamdim ve sinavszi gecisimi kullanmak istedin bu siteye sordum kullanna bilisin dediler ama kullanamdim yerlesemedim bu sene aöf okumak istiyorum yerlesebilirmiyim yardimci olirsaniz sevinirim tesekkurler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu site dediğiniz sorulara sadece ben cevap veriyorum. Kullanabilirsiniz demek kesin yerleşeceğiniz anlamına gelmez. Yerleştirme önceliklerinizin uymadığı yerler yazmışsınız yerleşememişsiniz. Öncelik son mezunların olduğundan 2017,2016 mezunlarına göre dezavantajlısınız. Buna göre değerlendirin.

 28. alper dedi ki:

  hocam merhaba ben bu sene 2 yıllık sınavsız geçişsiz hakkımı kullanacağım obp puanım 285 sizce gelirimi 2 yıllık ünüversite

  • alperturkoglu dedi ki:

   O kadar havada bir soru ki! Öncelikle puan 4.sırada önemli diğer 3 kriteri sitemi inceleyip öğrenmenizi tavsiye ederim. Bölümünüz belli değil, okul türünüz belli değil, hangi şehir belli değil……

 29. İlker dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben önlisans işletme yönetimi okudum sınavsız geçiş hakkımı kullanarak.
  Yalnız şu anda tekrardan ygs’ye girmek istiyorum ek puan gelir mi? Ayrıca farklı bir bölüm okuyacağım farklı alanda puan gelir mi gelirse hesaplanması nasıl olur.
  şimdiden teşekkür ederim.

 30. dilara dedi ki:

  Hocam merhabalar ben 2016 asml mezunuyum sınavsız geçişimle bir üniversiteye yerleştim fakat bu sene tekrar sınavsız geçişimi kullanarak tercih yapmak istiyorum. Özel üniversite dahi olsa yerleşme imkanım çok mu düşük? (obp:386)

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu sene sınavsız geçiş kaldırıldı ama ek madde ile 2016 mezunlarına tercih hakkı verildi. Siz yerleştiğiniz programa gitmemişsiniz. Dİyecek bir şey yok…

 31. hüseyin dedi ki:

  hocam merhaba.. 2014 yılında metal bölümünden mezun oldum ve bu yıl gemi makineleri işletme bölümü istiyorum galatasay üniversitesi ne yerleşme şansım nedir 2 yıllık olarak ? galatasaray üniversitesinde var istediğim bölüm ? diploma puanım 60.. ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   1-sınavsız geçiş kalkıyor. 2-Sınavsız geçiş devam etse dahi öncelik son mezunların.

   • hüseyin dedi ki:

    hocam sınavsız geçiş kalkmadığını varsayarsak size 3 sorum olacak..

    1- Galatasaraydan Vazgeçtim Özel Üniversite Olan Piri Reis Üniversitesinde Tam Burslu Yada %75 Burslu Olarak Yerleşme Şansım Nedir Acaba ? 2014 Mezunuyum Öncelik Yeni Mezunları Ama Yerleşmem İmkansız Mı ? Gemi Makine İşletme İstiyorum 2 Yıllık obp puanım 295.. ek puanı saymadım..

    2-Hocam Şuan Özel Üni De 2 Yıllık Ygs İle Alan Dışı Olarak Başka Bölüme Gittim Ve 2.Sınıf Bitti 1 Yıl Dönem Uzadı Ve Kayıt Yaptırmadım OBP Puanım Yarıya Düşer Mi ? Bu Yıl…

    3- Hocam Şuan Ki Üniversiteden Kaydımı Sildirmem Mi Gerekiyor Acaba Sınavsız Geçiş İle Piri Reis Üniversitesine Yerleşebilmem İçin.. ? Şimdiden Teşekkür Ederim 🙂

    • alperturkoglu dedi ki:

     Tek tek üniversite incelemiyorum. Taban puanlarını ve yerleştirme önceliklerini veren sayfalardan kendiniz inceleyiniz.

     • hüseyin dedi ki:

      hocam sadece piri reis üniversitesine baksanız çok makbule geçer 🙂 çok ihtiyacım var bu okul ve bölüme..

      • alperturkoglu dedi ki:

       Piri Reis üniversitesi ücretli programı eski mezunlardan alıyor. Burslu programları almıyor.

      • hüseyin dedi ki:

       belki %50 burslu alabilir dimi hocam

      • alperturkoglu dedi ki:

       İmkansız gibi bir şey. %50 ve %75 Burslu programlara 2016’da son mezunlardan hem de anadolu mezunları yerleşmiş.

      • hüseyin dedi ki:

       hocam şimdiye kadar verdiğiniz cevaplardan ötürü çok teşekkür ederim.. o zaman tek çare sınavsız geçiş kaldırılmaz ise ek kontenjanlar olacak gibi umarım ek kontenjanda yerleşebilirim..

      • alperturkoglu dedi ki:

       İnşallah hakkınızda hayırlısı olsun.

 32. rabia dedi ki:

  sınavsız geçiş yapabildiğimiz bölümlere obp puanımız yetmiyosa ygs puanıyle yerleşebilirmiyiz*

 33. Arzu dedi ki:

  Merhaba. Ben sinavsiz gecis ile bir bolume yerlestim ve su an okuyorum. Seneye tekrar ygs ye girip tercih yapmak istiyorum. Peki ben tercih yaparken ygs puanima ek olarak obp puani gelir mi?

 34. Mehmet dedi ki:

  Hocam Mersin Üniversitesi 2.öğretim elektrik bölümündeyim burs başvurusu yapmak istiyorum nasıl yapacağımı bilmiyorum link atarak yardımcı olurmusunuz?

 35. tuğçe dedi ki:

  Hocam merhaba ben daha lise öğrencisiyim çok buyuk bir hata yaptim otelcilik ve truzimi sectim universitede degistirebilirmiyim lutfen yardimci olun

 36. zeynep dedi ki:

  sınavsız geçişle üniversite tercihi yaptım. Ama bu sene üniversiteye gitmeyip kaydimi dondursam pianim ne kadar kirilir

 37. oguzhan dedi ki:

  hocam anestezi teknisyeni olarak yeni goreve basladim egitim tayini yaptirmak istiyorum, tercih yapacagim ama anestezi gelmiyor, sinavsiz gecisle gecebildigim saglik hizmetleri yoneticiligi okumayi dusunuyorum eger bu bolumu okursam mezun olunca o bolumden mi devam etmek zorundayim yoksa kendi meslegimi yapmaya devam edebilir miyim

 38. Volkan dedi ki:

  Hocam merhaba ek yerleştirmelerde sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam mesela makine bölümüne sınavsız geçiş hakkım var tercih kılavuzunda bu bölümün en küçük obp puanı yazıyor bu obp puanından düşük bir obp puanım varsa yerleşme şansım nedir veya bu bölümü yazmalımıyım ? teşekkürler

 39. yusuf dedi ki:

  Merhaba ben bu sene obp puanim 421 ile yanls tercih sonucu tibbi laborant bölümünü kazandm kaydimi yaptım puanm fizyoterapi ikinci öğretim icin yeterliydi bu sene ayni üniversitede tıbbi laboratuvardan geçiş şansım var mi varsa ne zaman ve ne sartlarda gecebilirm bilgi verebilir misiniz

 40. sevda dedi ki:

  hocam ben saglık meslek lisesinden bu sene mezun oldum snvsız geçişle yerlesemedim meteb iç diş uymasına ragmen megersem okul kodlarına hiç bakmadan yapmışım şimdı normalde okulumuz anadolu saglık meslek lisesi diye geçiyordu bu sene degişip mesleki ve teknik anadolu lisesi oldu yani şimdibenim okul kodum ne? ek yerlestirmede ona göre tercih yapayım şimdiden teşekkürler

 41. Hava dedi ki:

  Hocam merhaba özel eğitim öğretmenliğini herkes tercih edebilir mi bu bölüm hakkında bilgi verir misin şimdiden teşekkürler

 42. cemre dedi ki:

  merhaba;
  sınavsız geçişle bir bölüme yerleştim. Bu yıl kayıt yaptırmazsam seneye olumsuz etkiler mi. Gelecek dönem tekrar kazanma şansım var mıdır? Acil dönüş yapabilir misiniz 🙁

 43. Gülsüm dedi ki:

  Peki ben ek tercihlerden kimden yardim alabilirim ? Ve bu 15 tl ne zaman yatirilacak ?

 44. Gülsüm dedi ki:

  Ben sinavsiz gecis yaptim 366 obp puanimla ama bir yere yerlesemedim muhasebe bolumunden mezunum ygs sinavina da girmistim 180 barajini gecemedim fakat ygs 5 ve 6 150 uzeriydi lys aciklandiktan sonra ise 190 puan oldu benim yaptigim tercihte obp puanim mi yoksa ygs 6 puanim mi goz onunde bulundurulmustur ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Önce sınavsız geçiş önceliklerinize bakılmıştır. (Mezuniyet yılı, okul türü, METEB, OBP,Doğum tarihi sıralaması ile bakılır)
   Yerleşemezseniz YGS kontenjanı için YGS puanınız ile değerlendirilirsiniz.

 45. Ayşegül dedi ki:

  Eskişehir porsuk myo grafik tasarım ve bilgisayar programcılığıni yazdım bilgisayar programcılığı 308 metep dışı ve 97 biri yerleşmis hocamız bize mantikli bi açıklama yapmadı elim kolum bağlı kaldı

 46. yusuf dedi ki:

  Hocam merhaba kpss yle ilgili bir sorum olacak bilginiz vardir belki
  On lisans okuyorum 2. Sinifa gectim kpssye onlisanstan mi ortaogretimden mi girecem yardimci olurmusunuz

 47. hasan dedi ki:

  hocam merhaba öncelikle ben meslek lisesi mezunuyum ilk senemde 2yıllık geçiş hakkımı kullanmadım yani geçen sene şuan ikinci senem ama geçen sene açık ögretim yazdım bölüm ile alakalı degil motorlu araçlar bölümü mezunuyum/aöf uluslar arası ilişkiler okuyorum.Bazıları bana geçiş hakkın olmaz yapamazsın dediler ben bu sene motor bölümü geçiş hakkında olan grafik tasarıma geçmeyi düşünüyorum geçiş yapabilirmiyim aöf okudugun için olmaz diyorlar lütfen yardım.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yapabilirdiniz. Ocak ayında başvurunuz varsa 10 gün önceki tercihlerde tercih yapmalıydınız. Yapmadınızsa Ağustos sonu Eylül başı gibi ek tercihlerde önceki mezunlardan alan programlara tercih yapabilirsiniz.

   • hasan dedi ki:

    26agustosta baslayan ek tercihler demi hocam.Onun için ayrı bir klavuz var mı? yoksa normal ek tercih klavuzu mu? yerleşme şansım nedir ben konyada yasıyorum kütahya grafik tasarım yazıcam geçiş hakkıma geçebilirmiyim sizce?

 48. aysegul dedi ki:

  meraba ben teknik liseden bu sene mezun oldum ve obp puanim 360 iki yıllık geçiş hakkımı kullanacaktim ve metep ici yazdim ama cikmadi okula gidip sordugumda sistemden bakti ve en son yerleşen gecen senenin mezunlari metep disi ve obp puani dusuk olanlar yerlesmis benim bu durumda ne yapmam lazim ek yerlestirmede sansim var mi ????

  • alperturkoglu dedi ki:

   Geçen sene mezun olan birinin sizin önünüze geçmiş olması İMKANSIZ hangi okul-program yazar mısınız? İnceleyeyim.

   • ayşegül dedi ki:

    eskişehir porsuk meslek yüksek okulunda bilgisayar programcılıgına 309 puanla 97 dogumlu biri girşim ikinci tercihim ise grafik tasarımdı onada 308 puanla metep dışı olan biri yerleşmiş benım ek yerleştirmede sansım olur mu yoksa yıne bu sekılde sonuc mu cıkar karsıma ??
    eporsuk myo da grafık tasarım var 101050969 kodu mu hatta

    • alperturkoglu dedi ki:

     (Pardon gözümden kaçmış grafik varmış.) Siz puanından ve doğum tarihinden bahsediyorsunuz ama sınavsız geçişte en önemli öncelik mezuniyet yılı ki Bilgisayar programcılığı da Grafik tasarımda 2016 mezunları ile kontenjanları dolmuş, sonra okul türüne bakılır ki “4” yani Anadolu Teknik Lise mezunları ile kontenjanları dolmuş. Bu arada Bilg. Prog. “İ” yani METEB içi, Grafik Tasarım “D” METEB Dışı almış. Ama dediğim gibi bu bölümler için meteb, puan, obp hepsini geçin zaten 2016 ve ATL mezunları ile dolmuş. Düşünün bu yıl mezun olmuş olsaydınız, teknik lise mezunu olarak 500 puanınız olsa bile yerleşemezdiniz.

 49. Muhammed dedi ki:

  Hocam merhaba ben busene endüstri meslek lisesini bitirdim ama 9.sınıftan beri fizik dersini veremedim mezun olamadım diplomamida alamadım sadece erasmus sertifikam var ve sınavsız geçişe basvurdum artvin çoruh üniversitesi ic mekan tasarımı bölümü çıktı. ben Malatyadayim e kayıt ve ya başka bir şekilde yaptırıp dondurup seneye ygsye çalışmak istiyorum kayıtlar 12 16 ağustosa kadar bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler..

 50. Mutlu dedi ki:

  Hocam merhabalar ek tercihe kaldım sınavsız geçiş hakkım olan bölümü yazsam sınavsız geçiş kontenjanı dolmuş olsa bile beni ygs puanımla alır mı?

 51. Seda dedi ki:

  Merhaba hocam ben bu sene meslek lisesinden mezun oldum bölümüm yiyecek içecek hizmetleri fakat bir bilgim olmadan Trakyayı yazdım lojistik yazdım ve çıktı kayıt yaptırmak istemiyorum tekrar geçiş hakkımıhakkımı kullanıp kendi bölümüme geçemiyor muyum? Bir sene hazırlansam kendi bölümümdeki puan düşecek mi?

 52. Can dedi ki:

  Hocam 213 puanla aof ilahıyata giremedim ama sınava girmeyen başkası sınavsız gecışle girdi.hatta ihl.mezunu olmama rağmen nasıl oluyorr ya lütfen yardım edin.

 53. Cansu dedi ki:

  Hocam ben geçen sene mezunum,ve bu sene ygs ye girdım aof ilahıyat tercihi yaptım ve cıkmadı ek tercıh yapıcam sınavsız geçiş hakkım var mı

 54. Fatmaalalkak dedi ki:

  Ben bu sene tercih yaptim cocuk gelisimi tuttu ama kayit yaptirmak istemiyorum ihl mezunuyum sinavsiz gecis yaoma hakkim varmi varsa nasil yapabilirim?

 55. funda dedi ki:

  Yerleşememişim sonuçlara baktım açıkta mı kalcam ne olacak simdi

 56. Servet dedi ki:

  Hocam kolay gelsin ben meslek lisesi mezunuyum 2 yıl önce ygs sınavıma girdim fakat okul çıkmadı boşta kaldım yani geçiş hakkımı şuanda kullanabiliyormuyum aceba ? Teşekkürler

 57. merve dedi ki:

  BEN 2016 YGS SINAVINA GRDIM VE 169 PUAN ALDIM. ÇOCUK GELISIMI ACIKOGRETIMDEN IKI TANE ÜNİVERSİTE SECIMI YAPTIM AMA GELMEDİ. BENIM SIMDI SINAVSIZ GECIS HAKKIM VAR MI VARSA NASIL BASVURACAGIM

 58. funda dedi ki:

  Hocam acik meslek lisesi cocuk gelisimi bölümünde okuyorum bir dersim kaldı mezun olma durumunda oldugum için sınavsız geçiş hakkımı kullanarak tercih yaptım obp puanim 348.25 diploma notum şimdi ne yapmam gerektiğini bilmiyorum lütfen yardımcı olur musunuz

 59. Can dedi ki:

  Hocam ek yerleştirme ücreti 15 tl yatırılıomu ve bunun için kayıt yapılacakmı nerden yapılıyor ne zamana kadar,boş kontenjan klavuzunu nerden bakılıyor teşekkürler şimdiden

 60. reyy dedi ki:

  hocam merhaba sıralamayı yanlış yaptım lisans bölümlerinden önce önlisans bölümü olan afyon kocatepe fizyoterapiyi yazdım sınazsız geçiş hakkımda var bu bölüme gelme ihtimali nedir meteb içi yazıyor bu arada

 61. Oktay dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben endüstri teknik lisesi mezunuyum ygs sınavına girdim ve 1 yıldır özel bir üni de okuyorum. Kaydımı dondurup ygs ye girmeden sınavsız geçiş yapabilir miyim. Hakkı’m var mı var ise önümüzdeki sınavsız geçiş başvuruları ne zaman

 62. UMUT dedi ki:

  Hocam merhaba ben teknik liseden bu yıl mezun oldum istanbulda oturuyorum marmara üniversitesi elektronik teknolojisini istiyorum ikinci öğretim 340 puan istiyor yerleştirme önceliğide 98 /3/İ bende elektronik bölümünden mezunum yani puan dışında bütün kriterler uyuyor ilk sıraya yazmıştım sizce ölü tercih mi yapmış oldum benim obp puanım 320 sınavsız geçiş yapacağım yardımcı olabilirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 63. köksal dedi ki:

  hocam meraba ben endstri meslk mezunuyum tesisat bolumunu btrdım snavsız gecıs ıcın tercıh yapcaktım basvurumu yaptım fakat tercıhı yapamıyrm 6053 kodlu fakat hata verıyor neden

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdakilerden birine mi yapıyorsunuz?
   Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi
   Gaz ve Tesisatı Teknolojisi
   iklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi
   Yapı Tesisat Teknolojisi

 64. fatma dedi ki:

  Hocam merhaba ben sağlık meslek lisesinden bu yıl mezun oldum ve paramedik bölümüne geçiş yapmayı düşünüyorum eğer geçersem ve paramedikten mezun olursam hemşirelik diplomamın yanıcağını söylüyolar hemşireliğim boşa gitsin istemiyorum kpss den ikisindede şansımı dnemek istiyorum bu konuda bigi alabilirmiyim.

 65. ela dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar. meslek lisesi 2015 mezunuyum okul öncesi öğretmenliği okumak istiyorum ek puanlı sıralamam 18.547 Bu sene ek puanlar kalktığı için sıralamalar çok değişecek diyorlar sıralaması 27.800 olan yere yerleşme imkanım var mı sizce?

 66. onur dedi ki:

  hocam merhaba ben bu sene anadolu teknik lisesi mezunu oldum. sınavsız geçiş yapmak istiyorum. baktığım bir üniversite var fakat obp puanı benim obp puanımdan 8 puan fazla buraya girme ihtimalim var mıdır ?

 67. ramazan dedi ki:

  ben meslek lisesi metal teknoloji bolumunden bu yıl mezun oldum sınavsız gecış hakkım benı puanımın yetmedıgı ama 15 kosul yanı oncelık meslek lisesi oldugu icin gelelirmi benim ygs1 213 istedigim yer 230+ acıklarmısınız lutfen

 68. ferdi dedi ki:

  hocam elektrik bölümü mezunuyum ama saglık m.y.o gideblirmiyim veya tıbbi dökümasyon bölümüne gidebilirmiyim ????

 69. k dedi ki:

  hocam ben sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam tercihler kısmında baya unıler çıkıyo yanında – olan yerlerimi secicem

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercih ettiğiniz programın yerleştirme önceliklerindeki değerlerle sizin önceliklerinizin uyuşuyor olması lazım. — yazanlar yeni açılan programlar olabilir. 15,2,D,97 olanlar bir önceki yıl son yerleşen öğrencinin değerlerini göstermektedir.

 70. yağmur dedi ki:

  meraba hocam osym tercih kısmında koşullar yazan yerde 97 gibi rakamlar verilmiş onları tercih edemiyormusuz sadece yanında – yazan yerleri tercih edebiliyomusuz bı bilginiz varmı konuyla ilgili

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş alanınızsa orada yer alan koşulları dikkate almanız lazım. Son yerleşen öğrencinin bilgilerini göstermektedir. Örn: 15,3,İ,97
   2015, 3 anadolu mezunu, i meteb içi ve 1997 doğumlu öğrencinin yerleştiğini göstermektedir. Ancak siz alan dışı bir programa tercihte bulunacaksanız bunların bir önemi yoktur. Sadece YGS taban puanına göre tercih yapacaksınız.

 71. Enes dedi ki:

  Sayin hocam benim ygs 1 siralamam 957000 girmek istediğim 2 senelik universitenin 2015 siralamasi 648000 ygs puanim ve obp puanim kurtariyor yerlesme sansim var midir?Meslek lisesi mezunuyum cevabıniz icin simdiden tesekkurler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş programınız ise yerleştirme önceliklerinizle değilse YGS puanınız ve sıralama ile bakınız. Dediğiniz gibi ise yerleşme şansınız var.

 72. berke dedi ki:

  ben beykoz endüstri meslek lisesini bitirdim ygsde barajı geçemdeim ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum obppuanı: 285,02
  benim gidebiliceğim bölümler nelerdir

 73. Ali dedi ki:

  Merhaba Endüstri meslek liseliyim sinavsiz gecis ile sehir disina basvuracagim gelme ihtimali nedir teşekkürler

 74. Sefa dedi ki:

  Hocam ben sağlık meslek lisesi öğrencisiyim 4 yıl ortalamam 73 civarı ama beceri eğitim sınavında sorumlu geçtim sınavsız geçiş haklı yapacağım bunda sorun varmı yapabilirmiyim yoksa 1 yılım boşamı gidecek

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tek ders sınavı yada sorumluluk sınavına girerek mezun olmanız lazım. Tercih yapmanızda sakınca yok. Yerleşirseniz geçici kayıt yaptırırsınız. Aralık ayına kadar mezuniyet belgenizi yada diplomanızı götüremezseniz kaydınız silinir.

 75. Fetullah dedi ki:

  Merhaba.Bu sene ygs sınavına girdim bişey yapamayacağımı bildiğim halde girdim,ve bildiğim gibi çok düşük puanlar aldım.2 yıllık okumak istediğim için sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum.Aklıma takılan soru ise şu.Ben 2 yıllık üniversite tercihi yapacağım zaman Ygs puanlarım işlev gösterecek mi yoksa direk diplomaya mı bakılacak.Gerekli açıklama yaparsanız sevinirim.İyi çalışmalar

 76. Selim Can dedi ki:

  hocam ben ATL yim istanbulda okudum elektrik elektronik mezunuyum bu sene mezunum OBP puanım 279 sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam istediğim üniverste istanbul dışında ünivesite kriterleri 16/4/D/98 OBP puanı ise 269 kriterlerin hepsi bana uyuyuor ATL yimde okul OBP 269 la alıyor benim OBP 279 girme şansım yüksekmidir şimdiden teşekkür ederim

 77. ipek uysal dedi ki:

  merhabalar, sorum olucaktı. Benim oyp puanım 341 gitmek istediğim 2 yıllık bölümün puanı ise 344 fakat okul türü, mezuniyet yılı ve bulunduğum konumdan dolayı avantajlıyım sizce tercih listemin ilk sırasına yazsam tutmaması için eksik bir kriter var mı?

 78. Selim Can dedi ki:

  Ben elektrik elektorinik mezunuyum istnabulda oturuyorum ATL yim sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam benim OBP puanım 279. istediğim üniversite kocaelinde obp 269 la alıyor sınavsız kriterleri 16,4,D,98 girme şansım nedir ATL yim

 79. Ali dedi ki:

  Kolay gelsin elektirik elektronik bölümünü bitirdim sinavsiz geçiş hakkim var raylı sistemler elektirik elektronik teknoloji sine ama şehir dışında var eskişehir meslek yüksek karabük meslek yüksek e obp puanim 320 gelme ihtimali nasıl? Tesekkürler

 80. Hava dedi ki:

  Hocam merhaba Ben geçen sene İmam Hatip Lisesi mezunuyum Bu sene de ek puan hakkım devam ediyor Ben Arapça öğretmenliği istiyorum Sizce ona da ek puan var mı Şimdiden teşekkür ederim

 81. Asl dedi ki:

  2 Yıllık için şehir dışına gitmek mantıklı mı? İnşaat teknolojisi.

 82. Mertcan Tezcan dedi ki:

  Ben 2015 yılı mezunuyum Anadolu Ticaret Meslek Lisesi’nden
  2 (iki) değeri, meslek lisesi mezunu,
  3 (üç) değeri, teknik lise veya anadolu meslek lisesi,
  4 (dört) değeri, Anadolu Teknik Lisesi’ni ifade etmektedir.

  Bunlardan hangisine giriyor benim okulum acaba yardımcı olabilirmisiniz lütfen ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   “3” Anadolu ticaret meslek.

   • mehmet dedi ki:

    Bende bu sene mezun oldum elektrik bölümünden meslek lisesi yani gecen gün sordugumda 2 denildi simdi ise 3 diyorsunuz meslek lisesi kafalar baya karisik su olayi kesinlestirecek cevap verirseniz çok memnun olurum

    • alperturkoglu dedi ki:

     Nereye bakıyorsunuz nasıl bakıyorsunuz anlamadım. Gece gece sinirlerim bozuldu. Size yazdığım cevaplar:
     “Sizinki 2 ise sadece 2 olanlara yerleşme şansınız var.”
     “Evet okul türünüz 2.”

     14 soru sormuşsunuz. Biraz da başkaları sorsun. Başka sorunuza cevap verilmeyecek.

     • mehmet dedi ki:

      Burası soru sorma platformu değil mi sitenin amaci öğrencilere yardimci olmak değil mi yok sinirlerin bozuldu yok 14 soru sormussunuz ben anlamamis olabilirim soruyorum bunda sıkıntı yok yanlız sizin tavirlarinizda ve verdiğiniz cevaplardan sıkıntı yardimci olmadiniz demiyorum oldunuz eyvallah ancak bu son yazdiginizdan dolayı yazık demekten başka birşey cevap vermeyin eyvallah.

      • alperturkoglu dedi ki:

       Tabi ki soru sorma platformu değil. Kimseye yardımcı olmayı taahhüt etmiyorum. Gündüz devlet memuru olarak çalışıyor. Mesai bitiminde bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Bu gün 250 ye yakın soru cevapladım. Bunlardan en az 5-6 tanesinde “bilmiyorum” dediğim için küfür yedim. Size de 2-3 defa okul kodunuz “2” dediğim halde farklı bir cevap verdiğimi düşünerek mesaj yazıyorsunuz. Siz benle muhatap oluyorsunuz, ben 100 lerce kişi ile. Yine de özür dilerim.

      • mehmet dedi ki:

       Sizde kusura bakmayın.

 83. Hakan dedi ki:

  Hocam makina bölümü mezunuyum ygs1 punim 190 gitmek istediğim 2 yıllık üniversite 194 puanla alıyor acaba oraya yatay geçiş yapsam puana bakmaksızın alınıryım

 84. kerem dedi ki:

  Merhaba 1998 doğumluyum İzmir’de yaşıyorum lisede inşaat teknolojisi bölümünden mezunum.
  Ordu Ü. yada KTÜ MYO İnşaat teknolojisini tercih etmek istiyorum ve ilk ikiye yazıcam.
  ancak METEB kafamı karıştırıyor.Bu okullardan birine yerleşme şansım var mı ?
  OBP:381
  2016 Mezunuyum puanım:76

  • alperturkoglu dedi ki:

   KTÜ 2015,3,METEB DIŞI,333.25 – 01.01.1997 KTÜ meteb dışından alıyor ama teknik lise mezunu olmanız gerekiyor.
   Ordu 2.öğretim (akşam) olabilir.

   • kerem dedi ki:

    endüstri meslek mezunuyum

    • alperturkoglu dedi ki:

     KTÜ olmaz. Ordu 2.öğretim olur.

     • kerem dedi ki:

      son bir sorum var
      Tercih sıralamasında ilk sıraya en çok isteğim okulumu yoksa şartlarına uyduğum okulumu yazmalıyım. KTÜ’ni daha çok istiyorum ama 3 istiyor ben 2’yim birde Ç. Onsekiz Mart var onun şartlarını karşılıyorum hangisini ilk sıraya yazmalıyım. Öğrenci seçerken çok katı mı davranılır yani sadece 3 diyorsa bütün kontenjanı 3 olarak mı alır ?
      Ç. Onsekiz Mart 15.2.D.97 , 336.750
      KTÜ 2015,3, METEB DIŞI, 333.250
      Cevaplarınız için teşekkür ederim.

      • alperturkoglu dedi ki:

       Alıntı ” 5 tane gelme ihtimali zor olan ancak istediğiniz bölüm veya üniversiteyi en başa yazın. 15 taneyi ise normal sıralamanızın maksimum 6-7 bin yukarısında yada aşağısında olduğu yerleri tercih ederek doldurun. Herhangi bir sürpriz bir durumla karşılaşmamak adına son 4 tercihinizi ise kesinlikle kazanabileceğinizi düşündüğünüz, sıralaması sizin seviyenizden biraz daha düşük ancak sizin pişman olmadan gideceğiniz yerleri tercih edin” “

 85. Mehmet dedi ki:

  okul koşullarında bulunanan 3 yada 2 ben elektrik meslek lisesi mezunuyum beni yani meslek lisesinden öğrenci aldığını ifade eden rakam 3’mü?

   • mehmet dedi ki:

    Bunun siralamasini yaparmisiniz mantigini anlamam gerek hani 3 yazarsa meslek lisesini kesin mi alir sadece 2 yazanlara mi bakmak zorundayim 3 yazarsa kabul etmiyor anlamindami birde doğum tarihleri 1998 dogumluyum 97 yazarsa bizim için daha mi iyi yani bizden 1 yil oncekilerimi almis okul bu konular hakkında bilgi verirseniz çok teşekkür ederim meşgul ettiğim için de çok özür dilerim

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sizinki 2 ise sadece 2 olanlara yerleşme şansınız var.
     3 ise 2 ve 3lere.
     4 ise hepsine yerleşme şansınız var. Doğum tarihi en son kriter boşverin. Okul türü, METEB ve puana bakılır.

     • mehmet dedi ki:

      Sizinki 2 ise derken ben meslek lisesi yim 2 herhalde az önce 2 denildi okul koşullarında o zaman en basta 15 yaziyo o tarih mi oluyor onu nasil degerlendirmeliyim ve 2 ve meteb içi veya dişina bakiyorum eliyorum dogrumudur

      • alperturkoglu dedi ki:

       Evet okul türünüz 2. , 15 geçen yıl için son mezunlarla yani 2015’lilerle kontenjanı dolmuş. Okul türü “2” METEB önceliğinizin olduğu OBP puanınızın yettiğ i programlara tercih yapabilrsiniz.

 86. Mehmet dedi ki:

  Elektrik tesisatları ve pano montörlüğü bölümünden 2016 mezunuyum yani bu yol mezun oldum sinavsiz geçişten yararlanacagim ama hangi okulun kodu işte alma koşulu hangi bölümler var elektrikle ilgili Mersin’de bunlari nazil ogrenebilirim tercih zamanina kadar liste oluşturmak istiyorum hani okulun kodlarini felan hazirlayip yardimci olursaniz sevirim.

 87. sunay dedi ki:

  iyi akşamlar hocam ben meslek lisesi mezunuyum ve att olmak istiyorum fakat ygs 2 puanım 206 yetmiyor sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum karaman oğlu mehmet beyin obp si 373 ve metep içi yerleştirme önceliği ve yılı bu 08.09.1997 benim obp 378 acaba kazanabilirmiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Siz sağlık meslek lisesi mezunu musunuz? Eğer öyle iseniz sınavsız geçiş tercihinde bulunabileceksiniz. Okulun yerleştirme önceliklerinde puandan önce okul önceliğine bakın “3” yazıyor yani Anadolu Sağlık Meslek lisesi öğrencileri ile kontenjanı doluyor. Eğer siz de ASML mezunu iseniz ve liseyi Karamanda okuduysanız yerleşme şansınız yüksek. Bunlar dışında bir şey söz konusu ise zor.

 88. Hakan dedi ki:

  Hocam merhaba sınavsız geçiş hakkımı kullanmayı düşünüyorum ygs notumla da tercih yapsam obp ile de yapsam puan hep aynı puan mı olcak YGS 290 puan olan bir yere obp ile girebiliyor muyum yoksa sınavsız geçiş için başka bir puan türü mü var

 89. reyyan dedi ki:

  hocam Allah razı olsun bizlere verdiğiniz emekler için

 90. elif dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar. 2015 meslek lisesi mezunuyum. Ygs yerleştirme puanım 351 ek puanlı sıralamam 18.000 internette ek puan sıralamasına dair bir liste bulamadım bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz

 91. mehmet dedi ki:

  merabalar. ben bu sene sağlık meslek lisesinden mezun oldum ancak başka bir bölüm okumak istiyorum ve seneye üniversite sınavlarına hazırlanıcam. okuldan gelen obp düşmesin diye bu sene geçiş yapmayı/yerleşmeyi düşünmüyordum. ancak okuldaki rehberlik hocamız bu sene geçiş hakkınızı kullanın dilerseniz dondurun gitmeyin seneye başka bölüm kazandığınızda okuldan gelen puanınız düşmez dedi. Hocam ama sonuçta bir yere yerleşmiş oluyoruz benim mantığım bunu kabul etmedi. Beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum. sevgiler

 92. SERKAN YILMAZ dedi ki:

  merhaba,
  2007 yılında ticaret lisesinden mezun oldum.Bir sefer sınavsız geçiş hakkımı kullandım üniversiteye gittim fakat bazı sebeplerden dolayı okulu bıraktım.tekrar sınavsız geçiş hakkından faydalanabilirmiyim ? sınavsız geçiş hakkı kaç sefer kullanılabilir.
  yardımlarınızı rica ederim.
  şimdiden teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Herhangi bir sınırlama yok. Tabi Ocak ayında başvuru yapmış olmanız ve tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerine uygun olmanız lazım.

 93. Bengü dedi ki:

  Hocam merhabalar. Ben açık liseden mezun oldum bu sene.Direk geçiş hakkımı kullanıcam. 350 obp’m var.Sorum bu sene tercihler internetten yapılıcakmış sanırım tercihleri evde kendim yapabilir miyim yoksa okula gitmem gerekiyor mu? Diğer sorum mesleki ve teknik anadolu lisesinin açığından mezunum normal örgündeki lerle aynı haklara mı sahibim yoksa öncelik var mı? Teşekkür ederim şimdiden

 94. dila dedi ki:

  ygs puanıyla tercih verip aynı anda sınavsız geçiş hakkını kullanabiliyormuyuz? ikisinin tercihinide bir mi veriyoruz?

 95. Zeynep dedi ki:

  Merhaba ben tekstilkonfeksiyon bolumu mezunuyum bu yil 2 yillik sinavsiz geçişe basvurdum acikogretimden okumak istiyorum halka ilişkiler marka iletişimi gibi bölümleri tercih edicem girebilme sansim nedir acaba 2006 mezunuyum cv
  p yazarseniz sevinirim teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yazdığınız bölümler sizin sınavsız geçiş bölümleriniz değil tercihte bulunabilmeniz için YGS puanınızın olması lazım. Sizin tercih edebileceğiniz bölümler aşağıdakiler ama bunlar içinde aöf bölümü yok.
   Çorap ve Moda Tasarımı
   Deri Konfeksiyon
   Deri Teknolojisi
   Giyim Üretim Teknolojisi
   Halıcılık ve Kilimcilik
   Moda Tasarımı
   Moda Yönetimi
   Tekstil Teknolojisi

 96. Mervetekdemir dedi ki:

  Hocam merhaba ben 2015 yılında mezun oldum geçen sene ilk tercihimde hiç bir yer tutmadı ikinci tercihimde ise 4 yıllık açıköğretim fakültesi tuttu şuan okuyor gözüküyorum bu sene yatay geçiş hakkım var mıdır ve puanımda bir düşme olur mu ayrıca hem açıköğretim hemde örgün eğitimi eş zamanlı okuyabilir miyim . Teşekkür ederim şimdiden.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yatay geçiş benim bilgim dışında. Eğer kasdettiğiniz hala sınavsız geçiş hakkınızın olup olmadığı ise var ama öncelik son mezunların. Evet okuyabilirsiniz.

 97. cansu dedi ki:

  Hocam bide obp 370. Sinavsiz gecis hakkini kullanirsam okulun arti bir puani olacakmo oluraa nasil olacak

 98. cansu dedi ki:

  Lys 18 temmuzda aciklanacak fakat istedigim bolum ygsyle aliyor. Meslek lisesi mezunuyum. Hem kendi puanimla istedigim bolumu ayni zamandada gecis hakkimi ayni tercihte kullanabiliyormuyum? Mesela ilk siraya mimarlik yazip sonraki siraya tercih haklarimdan odyometri yazabilirmiyim?

 99. Umut dedi ki:

  Hocam merhaba. Bu sene mezun olmam gerekirdi ama alttan dersim olduğu için eylüldeki sınavlara giricem sonrasında gerçek anlamda mezun olmuş olucam sınavsız geçiş Hakkımı kullanabilir miyim yinede Bi sorun çıkar mı

  • alperturkoglu dedi ki:

   26 Temmuz – 2 Ağustos tarihleri arasında tercih yapacaksınız. Eğer yerleşirseniz üniversitelerin kayıt döneminde değil size kayıt için tanınan Ekim ayı içerisinde kayıt yaptırabilirsiniz.

 100. Tugba dedi ki:

  Merhaba ben 2006 meslek lisesi tekstil bölümü mezunuyum bu yil sinavsiz geçişe başvuru yaptim acikogretimden okumak istiyorum fakat tekstil bolumu ie ilgili bir bolum yok o yüzden (halkla ilişkiler.marka iletişimi vs.) tercihleri yazicam acaba bir yere yerleşme sansim nedir acikogretimden başka üniversite yazmicam cvp yazarsaniz sevinirim

 101. Ali dedi ki:

  Merhaba ben 2004 ticaret meslek mezunuyum ama yabancı uyruklu vatandaşım elimde diplomam var ama sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum bu olabilir mi ? Yoksa illa ki yabancilar sinavina girmem gerekiyor mu ?

 102. Fatih dedi ki:

  Ben İnsaat teknolojisi bölümü okuyorum ve 1.sınıfım bitti bu sene YGS ile ilgilide hiç bir başvurum yapmadım daha doğrusu 2016 yılında hiç bir başvuru yapmadım Ve bölüm değiştirmek istediğim için sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim tekrardan .

 103. samet dedi ki:

  hocam ben meslek lisesi mezunuyum geçen sene kayıt yaptırdım dondurdum bu sene ygs ye girdim 150 barajını bile geçemedim temmuzda 2 yıllık açıköğretim tercihi yapabilirmiyim? Yardım lütfen.

 104. ABDULLAH BAHADIR dedi ki:

  Merhaba Daha önce sınavsız geçişle bir yere yerleştim, sınavsız geçişle tekrar başvuru yapabiliyormuşum ama puanımda oynama yapılırmı yani düşermi yıl kaybımdan dolayı 2014 mezunuyum diploma puanımda 5 ile çarpıldığında 363 oluyor

 105. melisa dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2015 mezunuyum bu yıl geçiş yapıcam özel üniversiteye kendi bölümüm muhasebe geçiş yapmak istediğim sivil kabin hizmetleri özel üniversiteye tercih yapacağım 275 OBP puanım istediğim bölümde okul tam 275 ile alıyor çıkma olasılığı nedir ve ek puan gelir mi bana ?

 106. Sergen dedi ki:

  Hocam iyi günler .

  Ben sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım fakat baktığım okul METEB içi yazıyor şehir farklı acaba yazsam gelme ihtimali var mı ?

  Teşekkürler

 107. Özkan dedi ki:

  Merhaba hocam ben geçen sene sinavsiz gecis hakkimi kullandim okula gittim 1 ay falan sonra okuldan kaydimi sildirdim bu sene tekrar sınava girdim istediğim puan gelmedi tekrar sinavsiz gecis hakkkmi kullanabilirmiyim yardım ci olursaniz sevinirim

 108. ilker dedi ki:

  Hocam ben gecen sene mezun oldum ve sinavsiz gecisle tercih yaptim ve kayit oldum ama dondurdum. Bu sene de lys ye girdim ve lys den aldigim puan obp puani eklenir mi puanim duser mi

 109. Barış Soydemir dedi ki:

  Hocam iyi günler bazı nedenlerden dolayı ygs sınavndan 1 gun once cenazem vardı sınavda hıc bırsey yapamadım saglıklı dusunemedım ve ygs den 0 almışım obp puanım 336 2 yıl sınavsız gecıs hakkıımı kullanabılıyormuyum birde iş saglıgı güvenligi bölümü tutarmı ?

 110. burak dedi ki:

  geçem sene ünüversiteye yerleştim bu sene sınavsız geçiş yapacam obp puanı düşer mi

 111. Mert dedi ki:

  Bu yıl lise diplomamı aldım senavsız geçiş yapmak istiyorum bölümüm büro yönetimi alt dallara geçiş yapıcam ama obp puanım 316 istediğim yerde okuma imkanım nedir mesela ısparta sağlık kurumları işletmeciği var 250 küsür puanla alıyor gidebilir miyim

 112. yeşim dedi ki:

  Peki hocam 2017 yilinda ocak ayinda basvuru yapamaz miyim

 113. yeşim dedi ki:

  Hocam merhaba ben 2000 yilinda ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum sinavsiz gecis hakkim hala var mi bunun icin ne yapmam gerekiyor

  • alperturkoglu dedi ki:

   Var ama öncelik son mezunların olduğundan çoook eski mezunlardan olan programları bulmanız lazım. Tabi Ocak ayında da başvuruda bulunmuş olmanız gerekiyordu.

 114. hilmi doğan dedi ki:

  2014 yılında liseden mezun oldum 2015 yılında askerliğim geldi bende muaene mi oldum ve şimdi 2016 yılın ağustos ayında askerim askerliğimi erteletim ve ben 2 yıllık ünüversiteye geçiş hakkım varmı NOT=ama benim sürüm kağıtım gelmmemiştir. acil cevap bekliyorum

 115. Furkan dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar. Önceki mezunları alan üniversiteleri nasıl öğrenebiliriz.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Her programın yerleştirme önceliklerinde mezuniyet yılı diye bir sütun var. Oradan bakacaksınız. Şu sayfada istediğiniz programı tıklayın. Açılan sayfada 2.tabloyu inceleyin.

 116. Hava dedi ki:

  Hocam merhaba ben geçen sene sınavsız geçiş ile ilahiyat fakultesine yerleştim fakat kayıt olmadım . Bu sene kontenjan sinirlamasi olduğu için bazı hocalar okul puaninda düşme olur diyor doğru mudur hocam şimdiden teşekkürler.

 117. Ayaz dedi ki:

  Hocam İyi Günler , 2015 Meslek Lisesi Mezunuyum. Geçen sene Sınavsız Geçiş İle Grafik Tasarımına Yerleştirildim Yalnız Kayıt Yapmadım. Bu sene Sınavsız Geçiş Hakkı için ücret ödedim , OBP ile Özel tercih etsem çıkma ihtimali yüksek olur mu acaba ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercih edeceğiniz yer önceki mezunlardan alıyorsa şansınız olabilir.

   • YAKUP VAROL dedi ki:

    Hocam merhabalar … Ben meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkım olduğunu hemen hemen yeni öğreniyorum sitede göz gezdirdiğimde harika bilgiler var öncelikle emeğinize teşekkür ederim. Merak ettiğim konu ben 2-3 sene önce mezun oldum ve dediğim gibi yeni öğrenmiş bulunmaktayım sınavsız geçiş hakkım olduğunu , sitede gözüme çarpan diğer olay bundan faydalanmak için sınava girmeden ocak ayındaki basvuru formunda belirtmem gerektiği yazılmış ben bunu yapmadım formumda belirtmedim ? Sorun olur mu olursada çözümü var mı ? Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim hocam …..

    • alperturkoglu dedi ki:

     Eğer YGS başvurusu yaptıysanız sınavsız geçiş için de yeterli oluyor. Ama öncelik son mezunların olduğundan istediğiniz programa yerleşemeyebilirsiniz.

   • Buse saydam dedi ki:

    Hocam 2016yili saglik meslek lisesi mezubuyum Elazığda okulummu bitirdim ama istanbulda okumak istiyorum sizce gelirmi istanbul?ne yapmamiz gerek ikametkahı oraya aldirsak olurmu?

    • alperturkoglu dedi ki:

     İkametgahla alakası yok. Mezun olduğunuz okulun bulunduğu il METEB bölgenizdir, oturduğunuz yer değil. Tercih edeceğiniz program METEB dışından alıyorsa yerleşme şansınız olabilir.

  • Fatmanur serbest dedi ki:

   Hocam ben saglik meslek lisesinden yeni mezun oldum obp 413 fakat ygs 2 im 145 sınavsız geçiş hakını kulanabilirmiyim?

 118. muhammed dedi ki:

  Mrb Hocam ben ticaret meslek okulunda bu yıl mezun oluyorum iki yılık geçiş haki mı kullanarak sivil havacılık kabin hizmetleri bölümüne gitmek istiyorum bunun için OBP puanım kac olması lazım

 119. egemen dedi ki:

  hocam merhabalar 2015meslek lisesi mezunuyum geçtiğimiz yıl açıköğretime sınavsız geçiş ile yerleştim bu yıl bu ygs puanım 235 obp 371 ek puanım kaç gelir? Şimdiden çok teşekkür ederim iyi çalışmalar .

 120. Firat dedi ki:

  Merhaba hocam, ben ticaret meslek lisesi büro yönetimi ve yönetici asistanlığı bölümünden mezun oldum. 2014 yılında sınavsız geçis hakkımı kullanarak meslek yüksek okulunda okumaya başladım. fakat bazı sorunlardan dolayı okula gidemediğim için bütün derslerim zayıf. tekrardan aynı bölüm üzerinde sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim ? daha doğru 2. kez sınavsız geçiş hakkı kullanbiliyor muyum ? vereceğiniz bilgiler ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum..

 121. cem dedi ki:

  Otelcilik ve turizm anadolu meslek lisesi mezunuyum 2yıllık meslek yüksek okuluna gitmem için ygs lemi yoksa sınavsız geciş hakkıylamı tercih yapmam lazım?
  Manisada oturuyorum ikametgahımı gitmek iistediğim yere aldırsam faydası olur mu?
  Ygs ye girmemin anlamı ve önemi nedir saygılar

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alanınızla ilgili tercihleriniz öncelikli olarak sınavsız geçiş tercihi olarak değerlendirilir. Yerleşemezseniz YGS puanınızla da değerlendirilirsiniz.

 122. EMRE dedi ki:

  MRB HOCAM BEN MESLEKİ AÇIK LİSE OKUYORUM MUHASEBE SON 16 KREDİM KALDI BİTİRİCEM 2 YILLIK SOSYAL GÜVENLİK OKUMAK İSTİYORUM KENDİ ŞEHRİMDE SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKI KULLANABİLİRMİYİM 1996 DOGUMLUYUM ?

 123. kbra dedi ki:

  mrb hocam ben 2011 meslek lısesı mezunuyum gecıs yapsam gelırmı

 124. ela dedi ki:

  İyi akşamlar. ben 2015 kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum. mezun olduktan sonra sgk puan türüyle açık öğretim çocuk gelişimine kayıt yaptırdım. aobp 68 küsur. bu sene tekrar sınava girdim ve 290 puan aldım. Örgüneden kendi bölümümü okumak istiyorum. ek puanım 60 civarı bir şeydi geçen sene tercih yaptığım için ek puanım kırılır mı yine 60 küsur puan gelir mi?

 125. Ece dedi ki:

  Hocam merhaba ben 2012 yılı sağlık meslek lisesi mezunuyum. Geçiş hakkıyla kazanıp kayıt olmadım bir sonra ki sene başka bölüm okudum bu sene mezun olucam. Tekrar sınava girdiğimde geçiş hakkım olur mu?

 126. zeynep dedi ki:

  Merhaba
  ben meslek lisesi okuyorum mezun olacagim insallah, gecis hakkimi kullanmak istiyorum ama obp puanim ile hangi universitelere gidebilirim ne kadar burs alirim bunu nasıl ogrenirim? osym tercih robotunda sadece ygs ve lys puani ile ilgili universiteler cikiyor. yardimci olursaniz sevinirim 🙂

 127. ezgi dedi ki:

  arkadaşlar ben 2 yıllıga geçiş hakkımı başka ile yapmak istiyorum obp 440 yerleşebilirmiyim sizce ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercih edeceğiniz programa,okula, şehire göre değişir. Yerleştirme önceliklerinde okul türünüz uyuyorsa ve METEB dışından alıyorsa yerleşme şansınız olabilir.

 128. Gökhan dedi ki:

  Hocam ben meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim ygs ye girdim ama sınavsız geçiş yapmak istiyorum sınavsız geçiş kalktı haberleri görüyorum bu durumhakkında bilgi verir misiniz?

 129. Mehmet dedi ki:

  Annem 1997 sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunu sınavsız gecis sisteminden diploma puaniylami yararlanicak bilgilendirirmisiniz

  • alperturkoglu dedi ki:

   Mezuniyet yılı, okul türü, METEB, OBP ve doğum tarihi kriterlerine sırası ile bakılır. Mezuniyet yılından dolayı sınavsız geçişle yerleşme şansız çok düşük.

 130. hüsna dedi ki:

  Hocam bn soN sinif ogrencisiyim meslek lisesinde cocuk gelisimi okuyorum bu yil mezunu olacm okul ortalama da yüksek ama dogum tarihim kücük yaşima oranla bir problem olur mu

 131. furkan dedi ki:

  Hocam İyi Günler. size bir kaç defa soru sordum ama bazı insanlar başka şeyler diyor ve kafam karıştı umarım bana yardımcı ve son noktayı koyarsınız. Bir kaç sorum olucak. Ben tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullancam bu ikinci olucak yani diploma puanım düşer mi? eğer düşmezse obp’nı mı hesapladığım zaman 500 üzerinden 257,6. Bi site de hesapladığım zaman

  0,12 katsayılı OBP: 30.912
  0,18 ek katsayılı OBP: 46.368 (Ek puanlı) Bunlar çıkıyor hesapladığım zaman. Bu puan dilimleri obp’nıma etki edecek mi hocam. Umarım beni anlamışınızdır hocam. :/

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişte OBP puanına ek puan eklenmez. 257,6 ile değerlendirileceksiniz. (Yaptığınız hesaplamalar 4 yıllık tercih etmeniz durumunda YGS puanınıza eklenir.)

 132. Can dedi ki:

  Merhaba hocam ben bilişim teknolojileri 2015 mezunuyum fakat ygs puanı ile bir başka bölüme yerleştim bu bölümü bıraksam hala geçiş hakkım duruyor mudur?

 133. gizem dedi ki:

  hocam merahaba meslek lisesi mezunuyum ve bu sene sınavsız geçiş hakımı kullanmak yerine ygs puanım ile 4 yıllık bir bölüme kayıt oldum ve suanda 1. sınıfta okuyorum acaba hala bu sene için benim 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanma sansım var mı ? ve 2 üniverste birden okuma sansım olabilir mi ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında başvuru yaptıysanız sınavsız geçiş hakkınızı Temmuz ayında kullanabilirsiniz. Yada Eylül-Ekim aylarında sınavsız 2.üniversite kapsamında şu sayfada yer alan aöf programlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

 134. Hava dedi ki:

  Hocam merhaba bu sene sizce üniversite puanları yükselir mi ? Herkes sınav kolay olduğu için puanlar yükselecek diyor siz ne düşünüyorsunuz.

 135. mehmet dedi ki:

  mersinde okuyorum klavuzda okullarin ogrenci alma durumuna baktigimda mersin üniversitesinde 2 yaziyor ancak ben meslek lisesi ogrencisiyim meslek lisesi ogrencisi klavuza bakacak olursak almiyor teknik ve Anadolu çünkü 2 yaziyor nasil anlayabilirim bunu zor mu girmem ?

 136. Mehmet dedi ki:

  önlisans programında klavuzda bazı okulların özellikleri yani hangi şartlarda öğrenci aldığı yazmıyor şu şekilde (—–) bunun anlamı nedir nasıl algılamalıyız. Teşekkürler

 137. aleyna dedi ki:

  meslek lisesinden geçiş yaparken üniversitenin istediği puan nasıl hesaplanıyor?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Önce mezuniyet yılı, sonra okul türü, sonra METEB önceliği sonra OBP puanı ve en son doğum tarihine bakıldığını biliyorsunuzdur. İlk 3 kriter açısından değerlendirildikten sonra diploma notunuz 5 ile çarpılarak oluşan puan OBP puanı olarak değerlendirilir. Ancak dediğim gibi diğer 3 kriter daha önemlidir. Örneğin siz normal meslek liselisinizdir ve diploma notunuz 90’dır. Ancak başka bir öğrenci anadolu meslek liseli olup diploma notu 55 bile olsa sizden önceliklidir. Bunu unutmayınız.

 138. aleyna dedi ki:

  mrb. ben atatürk mesleki ve teknik anadolu lisesinde büro yönetimi ve yönetici asistanlığı bölümü okuyorum. Son sınıfım ağız ve diş sağlığına geçişimiz var. geçiş yapmak istiyorum. lise mezuniyet puanım 72.73 hangi üniversitelere geçiş yapabilirim bu puanla lütfen bilgilendirir misiniz? Teşekkürler

 139. ibrahim dedi ki:

  Merhaba; Ben geçen sene üniversiteye gittim. derslerim kötü olduğu için sınıfta kaldım. ve okulu dondurdum tekrardan başka bir okula bu sene tercih yapabiliyor muyum ayrıca bu sene ki sınava da girdim? Yardımcı olursanız memnun olurum.

 140. şükran dedi ki:

  Hocam sağlık meslek lisesi hemşirelik mezunuyum. Ygs puanıma göre hemşirelik dısında baska bölüm yazıp kazanırsam lisedeki hemşirelik diplomam iptal olur mu

 141. selçuk dedi ki:

  hocam merhaba ben bu sene sınav başvurusunu kaçırdım 2 yıllık geçiş hakkımda var önceki sınavda ücreti yatırmıştım bu sene ücret yatırmadan geçiş hakkımı kullanmama imkan var mı ?yoksa her sene yatırmam zorunlu muydu? teşekkürler.
  yani bir kere yatırmam yetiyor muydu sınavsız geçiş ücretini?

 142. Birgül dedi ki:

  Mrh. Kızım 10. Sınıfta okuyor. Sadece 2 bölüm seçme hakkı var.hemşire yardımcılığı yada ebe yardımcılığı çok kararsız kaldık. Yeni yönetmeliğe göre sınavsız geçiş hakkı varmı ek puan alabilecek mi

 143. Sezer dedi ki:

  Hocam merhaba ben 2 yıl önce açık ögretim meslek lisesi mezunuyum bu senede ygs girdim ama 2 yıl sonra şimdi almış oldugum puanım ygs3 196 puan bu puanımın üzerine diploma notumun verdigi puan eklenecekmi yoksa bu eklenecek diploma notu puanının bi zamanı bi süresi varmı mezun oldugun yılda kullanma gibi tek seferlik?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır zamanı yok eklenecek. Alanınızla ilgili 4 yıllık programları tercih ettiğinizde diploma notunuz*5*0,18 kadar, alan dışı 2 yada 4 yıllık tercihlerinizde diploma notunuz*5*0,12 kadar eklenecek.

 144. ali dedi ki:

  hocam merhaba bu sene meslek lisesini bitirdim ancak kendimi denemek için ygs ye girdim ama barajı aşamadıgım için direk geçişimde iptal oldugunu söyledi ösym bi yanlışlık var gibi geliyor zaten benim dikey geçiş hakkım var sınavda kendimi denemem mi suç tu lütfen açıklarmısınız ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş adı üstünde sınava girmeden alanınızla ilgili 2 yıllık programlara geçiş sistemi. Sınavla barajla alakası yok. Kim dediyse bilgisi yokmuş.

 145. Nihal dedi ki:

  2 yıllık geçiş hakkımızı kullandığımız zaman okul puanimiz direkman yaniyormu 2 yillik gecis hakkimi yapsam hocam sonra bir sene dah calisip tekrar girsem sinava ama 2 yilliga da decam etsem olurmu nokir cok ihtiyacim var cevap veriemisiniz?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızla bir programa yerleştiniz. Bir sonraki yıl çalışıp başka bir programa yerleşirseniz ya kaydınızı dondurup diğer programa devam edersiniz ya da sildirip devam edersiniz. Eğer bölümlerden biri örgün diğeri açıköğretim olursa ikisini de aynı anda okuma şansınız olabilir.

 146. Ceren dedi ki:

  Merhaba;
  Ben Bilişim öğrencisiyim fakat alan dışı tercihle tıbbi görüntüleme teknikleri okumak istiyorum. Ygs1 puanım 147,89070 obp puanımdan da 45 puan gelince ikinci öğretim ücretli kazanabiliyordum.Bu arada 180 barajınıda geçtim. Lys’ye girmeye hak kazandım,diğer ygs türlerim yüksek.Fakat 150 barajını ygs1den geçemediğim için bana obp puanı eklenmeyecek mi? Yoksa eklenecek mi? Bilgisini verirseniz çok mutlu olurum.

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS-1 ham puanınız 150 den küçük yani barajı geçememişsiniz. Tıbbi görüntüleme tekniklerine tercihte bulunma hakkınız yok. 150’yi geçtiğiniz puan türlerinde ek puan eklenir.

 147. melike dedi ki:

  2015 mezunuyum sınavsız geçiş hakkı kullanabilir miyim. Yalnız 1999 doğumluyum
  500 üzerinden OBP: 314.2
  0,12 katsayılı OBP: 37.704
  0,18 ek katsayılı OBP: 56.556 (Ek puanlı)
  Biyere yerleşebilir miyim acaba ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   2015 mezunu olduğunuzdan son mezunlara göre dezavantajlısınız. Tercih edeceğiniz okula, bölüme göre yerleşebilir yada yerleşemeyebilirsiniz. Verdiğiniz bilgilerden bunu anlayamayız. Tercih etmek istediğiniz bölümün yerleştirme önceliklerini inceleyerek kendiniz değerlendiriceksiniz.

 148. eloşş dedi ki:

  Hocam merhaba, ben ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum,sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam ama Okumak istediğim bölüm işçi sağlığı ve güvenliği mümkün olurmu acaba.

 149. yunus dedi ki:

  Hocam ben geçen sene 2 yıllık bilgisayar programcılığına geçiş yaptım meslek lisesi bilgisayar bolumu mezunuyum bu sene ygs ile başka bolum yazsam okul puanım kırılırmı ? veya bilgisayar ogretmenlıgıne ygs ile kayıt yaptırırsam 0.18 ile carpılıp ek puan gelecekmı tesekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişle yerleştiğinizden kırılmaz. Alan dışı 2 ve 4 yıllıklar için 0,12 katsayılı, dediğiniz alan bölümü için 0,18 katsayılı ek puan alırsınız.

 150. Mert dedi ki:

  Hocam sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum obp puanıma *5*0.12 katsayısı eklenicek mi yoksa sadece ygs için mi geçerli

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişte sırası ile mezuniyet yılı, okul türü, METEB, OBP ve Doğum tarihine bakılır. OBP’ye ayrıca puan eklenmez.

   • Mert dedi ki:

    peki hocam yerleşme olasılığı ne durumda tercih yaparken obp puanım tutan %75 burslu yerleri yazıcam riske atmak istemiyorum açıkta kalırım diye korkuyorum pek başarılı bi öğrenci değilim okul içi sıralamam sonlara yakındır

 151. nurten dedi ki:

  Hocam sınavsız geçiş yapıcam adıyamanda oturuyorum çocuk gelişim okuyorum mersinde okumak istiyorum oranın gelmesi için ikametmi orda göstrsm gelr mi

 152. mehmet dedi ki:

  sinavsiz gecis e nerede basvuracagim meslek lisesi okuyorum aldigim puan 172 ek olarak puan eklenmicek degil mi ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Başvurular Ocak ayında YGS başvuruları ile aynı zamanda idi. YGS başvurusu yaptıysanız zaten sınavsız geçiş içinde geçerli. Alan dışı tercih yapacaksanız diploma notu*5*0,12 puan eklenecek.

 153. Beyhan dedi ki:

  2007 el sanatlari meslek cikisliyim 2008de yerlestim bitirdim bu sene de aofde adalet okuyorum ygsde 148 aldim. Sinavsiz gecis hakkimi tekrar kullanabilirmiyim ayrica baska bolume girebiliyor muyum ve ygs puani ile mesela besyo bazi uniler 140 yeterli yaziyor mülakatlara girmek icin dogru baska boyle bolum var mi ygs puani ile girilebilen. Tesekkurler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızı sadece kendi alanınızdaki bölümler için kullanabilirsiniz. Alan dışı tercih hakkınız yok. O okuduğunuz “140 yeterli” yazıları muhtemelen barajdan sonra güncellenmeyen eski yazılar. Baraj altı hiç bir üniversite alamaz.

 154. furkan dedi ki:

  500 üzerinden OBP: 257.6
  0,06 katsayılı OBP: 15.456
  0,09 ek katsayılı OBP: 23.184 (Ek puanlı)

  geçiş hakkımı kullanırsam hangi puan ek puan verecek yoksa her iki ek puanın toplamı mı obp puanım mı ?

 155. Funda dedi ki:

  Hocam Merhaba Ben geçen sene endüstri ve meslek lisesi bilişim teknolojilerinden mezun oldum ara verdim bu sene ygs puanım 149 geçen seneki geçiş hakkımı kullanabilir miyim ?

 156. emre can dedi ki:

  hocam merhaba
  geçen sene ygsden aldığım puanla özel üniversiteye kayıt yaptırdım fakat liseden mezun olamadığım için kayıdımı sildirdim paramı geri aldım. bu sene mart ayında diplomamı aldım yani diplomam 2016 olarak geçiyor ama 95 doğumluyum. bu sene ygsden barajı geçemedim. bu yüzden sınavsız geçiş hakkım var mıdır? varsa özel okula kayıt yaptırabilirmiyim. lise muhasabe dış ticaret mezunuyum üniversiteyi de dış ticaret olarak okumak istiyorum. şimdiden teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercih edip yerleşmeden nasıl kayıt yaptıracaksınız? Evet tercih hakkınız var ama Temmuz’da tercih yapacaksınız yerleşirseniz kayıt yaptırırsınız.

 157. Sena dedi ki:

  Imam hatip lisesi mezunuyum gecen yil tercih yaptım ve tercih listesinde son ikiye açıköğretim iki yıllık ilahiyat yazdim ve yerlestim bu yıl tekrar snava girdim bu yil bana okul puanim gelecek mi

 158. yusuf dedi ki:

  Hocam merhaba ygs 2 den 149 puan aldim bu ygs puanlarina, okul puani eklenirmi eklenirse nasil hesapliyabiliriz.
  Ozel universiteye girme sansimiz olabilirmi

 159. Aykut BEKAR dedi ki:

  Alper Hocam ben Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar/Donanım Bölümü mezunuyum .Yardımcı olduğunuz için çok sağolun.

 160. Umut dedi ki:

  Hocam merhaba ticaret lisesi son sınıfım bu sene sınavsız geçiş Hakkımı kullanmak istiyorum 4 yılın ortalamasıyla elde edilen puanla mı gircem yoksa beceri sınavından aldığım puanla mı öyle Bi söylenti duydum bu sene beceri Sınavından aldığın puanla girebilirsin dediler doğrumudur bu arada mezuniyet tarihi 2013 2011 olanlara da yerleşme olasılığım varmıdır teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   OBP puanı 4 yıllık tüm notlarınızın ortalaması yani diploma notunuz üzerinden hesaplanır. (Kültür dersleri, meslek dersleri hepsi.) Ancak şunu unutmayın sadece OBP puanınıza bakılmaz.Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB puandan önce gelir.

 161. Aykut BEKAR dedi ki:

  Hocam merhaba , ben meslek lisesi mezunuyum üzerinden 5 sene geçti daha önce sınavsız geçiş hakkımı kullandım ancak yerleşemedim bu sene tekrar kullanabilir miyim??? dezavantajlı olduğumu biliyorum eğer kabul edilirsem direk açık öğretim okuyabilir miyim?? Yardımlarınız için teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer bölümünüze ait sınavsız geçiş programları arasında açıköğretim bölümü varsa ve eski mezunlardan alıyorsa yerleşme şansınız var. Hangi bölüm mezunusunuz?

 162. furkan dedi ki:

  Hocam 146 puanla açık öğretime kayıt yapılabilinir mi.

 163. Gülşahh dedi ki:

  Hocam teşekkür ediyorum sayfa çok işime yaradı. Bir sorum daha olacak. Örneğin Nevşehir Hacı Bektaş Veli Ünv. Gülşehir MYO yerleştirme önceliğinde 2010 senesi yazıyor ben 2015 mezunu olduğuma göre gelmesi yüksek ihtimal öyle değil mi ?

 164. Buse dedi ki:

  Geçen sene meslek lisesinden mezun oldum. Ygs puanım ile bir üniversiteye yerleştim. Geçiş hakkımı bu sene kullanabilir miyim açıköğretim veya uzaktan eğitim için.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet kullanabilirsiniz.

   • Gülşahh dedi ki:

    Meraba. Ben 2015 meslek lisesi mezunuyum bu sene geçiş hakkımdan faydalanmak istiyorum. Bölümüm muhasebe. Okul puanım 386 ve benim tercih edeceğim yerler maksimum 260 270 den almış. Öncelik 2015 senesine ait olduğu için açıkta kalma endişem var. Sizce gelir mi? İlk seferde gelmezse bile ek tercihte kesin yerleşirmiyim acaba yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Tercih etmek istediğiniz programların yerleştirme önceliklerinde ilk bakacağınız yer son yerleşen öğrencinin mezuniyet yılıdır. Sonra okul türü, sonra METEB bölgesi ondan sonra OBP puanı gelir. Puanı sizden düşük olan biri mezuniyet yılı ve okul türü ile sizin önünüzde yer alır.

     • Gülşahh dedi ki:

      Cevap verdiğiniz icin çok teşekkür ederim. Okulun sayfasına baktım ama önceliklerini de göremedim şehir dışı yazmayı düşünüyorum ve Nevsehir Üniversitesi Avanos Gülşehir Ürgüp ayrıca da Konya Selçuk Üniversitesi Akşehir MYO ilk tercihlerim arasında olcak. Ticaret Meslek okudum anadolu değil. Ek tercihler de gelir mi acaba biyer yoksa açıkta kalma olasılığım daha mı yüksek ?

   • Buse dedi ki:

    özel bir üniv. okumaya devam edeceğim ama bir yandan da uzaktan eğitim olacak . Özel üniv kayıdım falan silinmez değil mi?

   • Buse dedi ki:

    Teşekkürler bir sorum daha olacak. Özel üniversitede okumaya devam edeceğim. İki senelik bir bölüm okuyorum. Liseden kalma geçiş hakkımı kullanmaya basladıgım an özel üniv. kayıdım silinmez değil mi? Birde üniversitede 2 senelik bir bölüm okuyorum geçiş hakkımda 2 senelik bir problem olur mu .? geçiş hakkımı uzaktan eğitim olarak okuyacagım.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sınavsız geçiş yapmanız mevcut kaydınıza zarar vermez. Ama diğer sorunuzda yazdığım gibi uzaktan eğitim ve örgün aynı anda olur mu bilmiyorum.

     • Buse dedi ki:

      İstanbul üniversitesi öğrenci işlerini arayıp danıştım. Bir sorun olmayacagını soylediler benım tek sorunum mevcut kayıdımın silinmesi korkusuydu 🙂 teşekkurler.

 165. leyla dedi ki:

  2016 da sınava girdim kız meslek lisesinde çoçuk gelişimi bölümünde okuyorum sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ankaranın gelme olasılığı varmı

 166. Nasip dedi ki:

  Siz beni anlamadiniz galiba sinavsiz gecisle dis ticarete gitti arkadasim eger oyle oluyorsa baska bolumlere gidebilirz anlamina geliyor sizce?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bence değil. Ne dememi bekliyorsunuz. Sınavsız geçişle alan dışı mümkün değil. YGS ile yerleşmiştir farkında değildir. 2002 den beri bu şekilde.

 167. fatma dedi ki:

  ygs sınavına girdim kazanamazsam sınavsız geçis hakkımı kullanmayı düsünüyorum ama açıkögretimden okumak istiyorum kızmeslek lisesi çocukgelisimi bölümü mezunuyum örgün olarak okuma imkanım yok acaba bölümümün açık ögretimi varmı lütfen yardımcı olurmusunuz

 168. Nasip dedi ki:

  Merhaba hocam 2014 bilisim mezunuyum. Arkadasim gecen sene dis ticaret bolumune sinavsiz gitti. Ama bizim bolumumuzde yokk. Istedigimiz bolumu yazma hakkimiz varmi. Bilisim sayisal bi bolum benim aklimda elektrik ve insaat var. Bilginize

 169. fatma dedi ki:

  2016 ygs sınavına girdim sınavı kazanamazsam sınavsız geçis hakkımı kullanmak istiyorum fakat benim okula ğitme olanagım yok açıkögretimden istiyorum çocuk gelisimi kızmeslek lisesi mezunuyum bu bölumün sınavsız geçisle açık ögretimi okuyabilirmiyim lütfennnnnnnn yardımcı olun kafam çok karısık

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hem Anadolu Ün. hem de Atatürk üniversitesinde çocuk gelişimi açık öğretim programı var. Temmuz’da tercih edeceksiniz. Son yıl mezunu olduğunuzdan yerleşme şansınız çok yüksek.

 170. Mehmet dedi ki:

  Ygs için 55 tl yatırdık bunun içinde sınavsız geçiş hakkı da var denildi ama anadolu liseleride 55 tl yatırdı meslek liseleri ayrı 15 tl daha mı yatırması gerekiyodu ?

 171. Vedat dedi ki:

  Hocam ben sınava kayıt yaptım parayıda yatırdım fakat sınava giremedim direk geçiş hakkımı kullanabilirmiyim

 172. Cemre dedi ki:

  Hocam birşey daha sormak istiyorum ben normal lise mezunuyum barajı geçemeyince 2 yıllık çocuk gelişimi bitirdim. Simdi Ygs ye tekrar girip barajı geçersem 4 yıllık bir yere yerleşmek istiyorum ygs den aldığım puana ek olarak lise diploma notuma gore puan eklenecekmi nasil olacak

 173. Cemre dedi ki:

  Hocam merhaba size bisey sormak istiyorum.
  2 yıllık çocuk gelişimi bölümünü bitirdim bu yıl 4 yıllık çocuk gelişimine devam etmek icin tekrar ygs ye gireceğim. İlk girdiğim Zaman 167 puan yaptıgım icin okul puanım eklenmemişti bu sene 36 puanımı alabilecek miyim yoksa yarı yarıya mı düşecek nolur beni bilgilendirin hocam şimdiden cok teşekkür ederim

 174. çağrı dedi ki:

  Hocam merhaba ben endüstri meslek lisesinde teknik lise makine teknolojisi bölümünden 2015 yılında 66,56 diploma notu ile mezun oldum ve 2015 te YGS sınavına girdim ve barajı geçemedim sonra bir sene daha çalışmaya karar verdim bu senede YGS sınavına giricem barajı geçersem veya geçemezsem 2yıllik sınavsız geçiş hakkından yararlanabilirmiyim yararlanmak içinde geçmi kaldım yoksa sınavın sonucuna göre ona başvurabilir miyim bu arada çok teşekkür ederim bizleri aydinlattiginiz için

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesi mezunları YGS başvurusu yaptıklarında otomatik olarak sınavsız geçiş hakkına sahip olur. Temmuz’da alanınızla ilgili tercihleriniz öncelikle sınavsız geçiş tercihi olarak değerlendirilecektir.

   • çağrı dedi ki:

    Peki ygsden aldığım puanın bir önemi varmı ayreten lys sınavına girmeniz gerekirmi

    • alperturkoglu dedi ki:

     Ön lisans programı tercih edecekseniz alan dışı da olsa zaten YGS ile alıyor LYS girmeniz gerekmiyor. Eğer 4 yıllık düşünüyorsanız ve bölüm LYS ile alıyorsa o zaman LYS girmelisiniz.

     • emre dedi ki:

      hocam peki aynı durum bende de oldu basvuru donemınde sınavsız gecıs dahıl yerlestım fakat kayıt olmadım butonunu sectım. Bu durumda tekrar sınavsız geçiş hakkım varmıdır bu sene de?

 175. yeliz dedi ki:

  merhaba ben meslek lisesi muhasebe son sınıf öğrencisiyim bu yıl geçiş hakkımı kullanıp dış ticaret bölümüne geçmek istiyorum , özel üniversitelerde burslu olarak geçiş yapılabiliyor mu acaba ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Özel okulların tam burslu kontenjanları var.(5-10 kişi) Ama yerleştirme önceliklerinizin tutuyor olması lazım. Hem okul türü hem OBP puanı olarak.

 176. ANIL YAZICI dedi ki:

  Hocam Benim okulumun eski ismi Yıldırım Ticaret Meslek Lisesiydi şimdi Yıldırım Mesleki Teknik Anadolu Lisesi oldu benim yerleşme hakkım 2 den mi oluyor yoksa 3 ten mi?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Önemli olan okulun adı değil, sizin anadolu kısmında olup olmamanız. Okulun adı değişmeden önce de anadolu kısmında iseniz okul türünüz “3”, değilseniz “2”.

 177. sabriye dedi ki:

  merhaba hocam sağlık meslek mezunuyum gecen sene sınavsız gecişle yerleşemedim bu sene ygs ye hazırlanıyorum iki yıllık kendi bölümüme gitmek istiyorum okul bana ek puan verir mi ? iki yıllıklarda ek puan gibi bir durum mümkün mü yani

 178. ALi Çolak dedi ki:

  meslek lisesi 4.sınıf bilişim teknolojileri bölümü öğrencisiyim lojistliğe geçebilirmiyim 2 yıllıga acill cevap verir seniz sevinirim

 179. Elif irem dedi ki:

  2016 kpss sinavi var ve ben ona ortaogretim hemsirelik diplomamla mi yoksa okuyacagim onlisans bolumuyle mi kayit yaptirmaliyim. Bi sorum daha olucak mesela hem ortaogretim hemsirelik diplomam var hemde onlisans diplomam var sinavda yada tercihte istedigim diplomayi kullanabiliyor muyum .

 180. Mert dedi ki:

  Alper Bey merhabalar,

  Ben 95’liyim. 2014’te YGS girdim ama hiçbir şekilde bir yere yerleşemedim. 2015’de yurt dışındaydım ve bu seneki YGS’ye giricem. Meslek Lisesi çıkışlıyım, geçiş hakkım var. Barajı vs.de geçerim. Bu şekilde, Trakya Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı “UZAKTAN EĞİTİM” bölümüne, geçiş hakkımı kullanabilir miyim?

  Kullandığımda kabul oranım ne derecede olur?

  Teşekkür Ederim

 181. Emre dedi ki:

  Hocam merhaba,

  2015 yılında sınavsız geçiş ile yerleştirildim fakat okula gidip kaydımı sildirdim. Bu sene sınavsız geçiş hakkım var mıdır? başvuru döneminde : 5 – Bir yükseköğretim programına (sınavsız geçiş dâhil) ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım.Seçeneğini şeçdim. bu sene hakkım varmıdır hocam yoksa sadece ygs ile mi yerleşebilirim? son olarak hocam işletme bölümü gibi bölümlere yerleşme ımkanım var mıdır sıanvsız geçiş hakkım duruyorsa? tesekkurler

 182. zeynep dedi ki:

  Merhaba hocam benim:kardeşim iş sağlığı ve güvenliği bölümüne sınavsız geçiş yaptı ama mezun olamadı bi türlü bıraktı okulu şimdi tekrar sınava girecek sınavsız geçiş hakkı var mıdır acaba 🙁

 183. Fatih dedi ki:

  Hocam merhaba ben geçen sene sınavsız geçiş hakkımı kullandım. Ve bu sene de ygs ye gireceğim obp tekrar verir mi

 184. EmıneE dedi ki:

  Been ygs den sonra polislik sınavına gircem eğer polislik olmazsa sinavsiz geçiş hakkimi geneede kullanabilirmiyim

 185. Nehir dedi ki:

  Merhaba ben 12. Sinif meslek lisesinde okuyorum 11. Siniftan sorumluluk sinavim var ama gecemedim seneye olucak tekrari 2 yillik sinavsiz gecis hakkimi kullanicam ama diploma yerine mezun oldugumuz bir belge veriyorlarmis 4 yilliklara mi veriyorlar sadece yoksa 2 yilliklar icinde verilir mi bilgi verir misiniz

  • alperturkoglu dedi ki:

   Açık lise öğrencilerine bu yıl sonunda mezun olabilecek durumdadır belgesi verilir. Örgün öğrenciler yazın tek ders sınavına girebilir. Mezun olmadan herhangi bir belge alamazlar.

 186. eylem dedi ki:

  merhaba hocam ben 2003 yılı meslek lısesi mezunlardanım.. bu sene YGS sınavına girmeyı düşünüyorum başarılı olamaz isem aynı zamanda sınavsız geçiş hakkımıda deneyeceğim. öncelık yenı mezunlar oldugunu bılıyorum. Kendı alanımdan bulundugum sehırde sececeğim 3 bölum tercıhım var ve 2.ÖĞRETİM SECECEĞİM şansım ne kadar olur acaba Şimdiden teşekkür ederim

 187. Bahoz dedi ki:

  Hocam ben meslek lisesi 2015 mezunuyum 2016yilinda yani bu sene tercih yapabilirmiyim. 2 yıllık sınavsız geçiş hakkım hala varmi ? Tesekkurler…

 188. Emre dedi ki:

  Hocam merhaba,
  2015 yılında mezun oldum ocak ayında osym sitesinde başvuru yaptım ygsye girmek istiyorum da dahil 55 tl yatırdım. Mart ayında sınava girmesem sınavsız geçiş hakkımı temmuzda kullanabılırmıyım? Girsem barajı geçemesem veya geçsem de dahil sınavsız geçiş hakkımla başvuru yapabiliyor muyum hocam?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş için sınava girme şartı, dolayısı ile baraj puanı vs. söz konusu değil. Sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz.

   • sabriye dedi ki:

    bnde bişey sormak istiyorum. saglık meslek mezunuyum. sınavsız geçiş ile geçen sene yerleşemedim bölümüme. bu sene de ygs ye hazırlanıyorum. ygs den iyi bir puan alırsam ygs puanımla sınavsız geçiş hakkımı kullanmadan bölümüme gitmek istiyorum. böyle birşey mümkün mü ? simdiden tesekkürler.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sınavsız geçişle değerlendirilirsiniz yerleşemezseniz YGS puanınızla değerlendirilirsiniz. Artık hem sınavsız geçiş hem YGS kontenjanı var.

     • sabriye dedi ki:

      sınavsız geçişle yerlesemezsem ygs puanımla yerleşicem yani bu dediğiniz şey aynı tercihte mi oluyor ? yani tercih yaparken seçim yapamıyorum

 189. Esra Naz dedi ki:

  Merhabalar.
  Meslek lisesi Bilgisayar bölümü mezunuyum. 2015 tercihlerimde yalnızca sınavsız geçiş hakkımın olduğu bölümlerin tercihini yaptım fakat YGSK türünden yerleştirmem oldu SGK türünden yerleşmediğimi fark ettim. Bu yıl tekrar gireceğim okul puanım düşecek mi ? Düştüğü durumda itiraz etme hakkım var mı? BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER.

 190. burak dedi ki:

  anadolu imamahatip lisesi muzunuyum sınavsız geçiş yapabirmiyim?

 191. Furkan dedi ki:

  Hocam iyi günler. Ben Bilişim Teknolojileri (web programcılığı) mezunuyum lisede. Sınavsız Geçiş Hakkım var mı varsa kıbrısa sınavsız geçiş yapabilirmiyim

 192. Murat dedi ki:

  Hocam sınavsız geçişte tercihler sırasında OBP’nın bir baraj puanı varmı.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tabi ki. Mezuniyet yılı, okul türü, METEB önceliği aynı ise OBP puanı yüksek olan önceliklidir. Bu durumda bir taban puanda oluşmuş olur. Kılavuzda yerleştirme önceliklerinde OBP değeri de görünür.

 193. Murat dedi ki:

  Meslek lisesi Makine bölümü son sınıf öğrencisiyim tercih yaparken kaç tercih yapabiliyoruz yani bir sınırlama varmı

 194. NİLAY dedi ki:

  2015 MEZUNUYUM TERCİH DÖNEMİNDE EN SON TERCİH OLARAK AÖF YAŞLI BAKIMI TERCİH ETTİM YGS DE 140 BARAJINI GEÇMİŞ OLMAMA RAĞMEN SINAVSIZ GEÇİŞİM İLE AÖFE YERLEŞTİRİLDİM BU SENE SINAVSIZ GEÇİŞ İLE BAŞKA BİR BÖLÜMÜ TERCİH EDEBİLİRMİYİM BİR FİKRİ OLAN VAR MI ?

 195. omerve dedi ki:

  İyi gunler bir sey danismak istiyorum ben kiz meslek el sanatlari bolumu mezunuyum 2011 yilinda aof maliye bolumune kayit yaptirdim ama bolumumle ilgili olmadigi icin devam etmedim ve suan uzaktan egitim ile el sanatlari bolumume sevam etmek istiyorum meslek lisesinde 2 yillik gecis hakkimi suan kullanabilirmiyim eger kullanabliyorsam sinava girmem gerekirmi yardimci olursaniz cok sevinirim tesekkurler

 196. Mehmet dedi ki:

  Bu sene mezun olacagim liseden ve diploma puanim en dusuk ihtimalle 63.9 olacak elektrik bolumunde ev tesisatlari ve pano monutorluğu dalindayim mersinde okuyorum universite icinde mersini istiyorum benim sinavsiz gecisle ne kadar şansım var yada kesin gidebilirmiyim bu konu hakkinda bilgi verirseniz tesekkur ederim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu şekilde inceleme yapamıyorum. Şu sayfada istediğiniz elektrik 2 yıllık bölüm linkine tıklayarak açılan sayfada 1.değil 2.tabloyu (sınavsız geçiş yerleştirme öncelikleri olan) inceleyebilirsiniz.

 197. Filiz dedi ki:

  Ticaret meslek lisesi bankacılık ve sigortacık bölümü mezunuyum hocam . suan sinavsiz gecis yaparak (metep dışı) kocaeli üniversitesi hereke myo Menkul Kıymetler Ve Sermaye Piyasası bölümünde okuyorum simdi 4 yillik bir bölüm istiyorum kendi bölümum bankacilik ve sigortacılik, sigortacılik ve risk yönetimi, banka finans ve buna benzer kendi bölümümde devam etmek istyrm ve bu alanlarda tercih yapicm bu durumda kirilmaz hocam bilgileeiniz icin cok tesekkur ederim ust uste sordugum sorulara sabirla cevap verdginiz icin de tesekkur ederim

 198. Filiz dedi ki:

  Tesekkür ederim hocam sorularima net yanitlar verdiginiz icin. Anladiklarim bunlar: 2010 yilinda liseye basladim 2014 tte mezun oldum sinavsiz gecisle kendi alanim (önlisans ) okuyorum suan 2. Sinifim. Okul bitttikten bir yil sonra (2017) yilinda ygs sinavina girsem okuldan gelen ek puan ve dibloma puanim kirilmayacak. Dibloma notum: 75.88 okuldan gelen puan: 68.292 obp puanim:379 bunlarda bi degisiklik olmayacak okuldan gelen ek puan ve dibloma notum dahil gelen 68.292 puan hangi yil girersem gireyim ygs baraji gectikten sonra ham puanima ekleneck . dedillerimde bir yanlislik yoksa anlamisim demektir hocam

 199. Enes dedi ki:

  merhaba hocam ben sağlık meslek lisesi labaratuvar bölümünde okuyorum bu sene son senem ve fizyoterapiye sınavsız geçişim varmı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır. Bölümleriniz şunlar:
   Biyokimya
   Diyaliz
   Elektronörofizyoloji
   Endüstriyel Tavukçuluk
   Et ve Ürünleri Teknolojisi
   Laboratuvar Teknolojisi
   Patoloji
   Laboratuvar Teknikleri
   Perfüzyon Teknikleri

 200. Filiz dedi ki:

  Ek puan kaltı diyorlar 2012 2013 2014 ve 2015 yili mezunlari ögretime devam eden yada mezun olan ögrencilerin ek puani kirilmiyor gbi bi yazi okudum . 2014 yilinda liseden mezun oldum bu durumda kirilmaz dimi hocam net bilgi almak icin soruyorum

  • alperturkoglu dedi ki:

   30 Mart 2012’den önce liseye başlamış olanlar 0,12’lik ek puandan hariç alanlarındaki bölümlere 0,06’lık ek puan almaya devam edeceklerdir.

 201. Filiz dedi ki:

  Hocam tekrardan rahatsiz ediyorum kusura bakmayın. 2014 yilinda sinavsiz gecisle kendi bölümume yerlestim suan 2. Sinifim bu sene mezun olucm 2017 de ygs sınavina girmis olsam dahi okuldan gelwn ek puan ve dibloma puanimda herhangi bir düsme olur mu. Burda sorumun amaci hangi sene girersem gireyim ek puan ve dobloma puanimda herhangi bir düsme yasanir mı?

 202. Cem dedi ki:

  Merhaba hocam ben meslek liseliyim obp 370 turizm istiyorum istanbulda okumak istiyorum sansim ne kadar (turizm bolumune gecme hakkim var puanimda yetiyo )yani anadoludan fln 300 lu puanlara konteyjan kalirmi asil sorum bu

  • alperturkoglu dedi ki:

   Benim bölüm bölüm bakıp incelemem mümkün değil. Şu sayfada 2 yıllık programların listesinden istediğiniz turizm bölüm linkine tıklayarak açılan sayfada 2.tablo (dikkat ilk çıkan tablo değil 2.tablo) sınavsız yerleştirme önceliklerini gösteriyor. İnceleyebilirsiniz.

 203. Filiz dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben 2014 yilinda sinavsiz gecisle kendi bölümume kayit yaptirdim . 2016 yilinda ygs snvina tekrar gricem okul dibloma puanim ve ek puanda bi dusme olurmu

 204. esra dedi ki:

  ben lise mezunu hemşireyim eğer 2 yıllık paramedik hakkımı kullanırsam hemşirelik diplomam yanar mı acaba ?

 205. Ferhat dedi ki:

  Geçişlerde gitmek istediğim bölümün obp puanı 366 ama benim obp puanım 317 anadolu teknik lisedeyim gitme gibi bi şansım yok değil mi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer OBP puanı 366 olanın okul türü sizinkinden düşük ise yani meslek lisesi yada teknik lise ise siz öncelikli olursunuz. Okul türü aynı ise OBP’si yüksek olan öncelikli olur.

 206. ali dedi ki:

  merhaba, sınavsız geciş hakkımla bir üniversiteye yerleşmiştim. alttan cok dersım kaldıgı ıcın okulu bıraktım. ama ilişiğimi hala kesmedim. bu sene tekrar sınava girecegim normal sekılde. ama benim sınavsız geciş hakkım bulunur mu bu sefer?

 207. haydar81 dedi ki:

  ticaret meslek lisesi bilgisayarlı muhasebe bölümü mezunuyum tıbbi sekreterlik bölümüne sınavsız gecebilirmiyim

 208. haydar81 dedi ki:

  bolu behiye baysal ticaret meslek lisesi bilgisayarlı muhasebe bölümü mezunuyum suan memurum tıbbı sekreterlik bölümüne sınavsız gecebilirmiyim.Sınavsız gecme hakkım var mı ??????

 209. ayse dedi ki:

  sınavsız geciş hakkımı kullandım.bu sene kpss ye calışmak ıcın dondurdum.tekrar sınava girecem. fakat kayıt olurken öğrenim durumumu nasıl işaretlemem gerek. lutfen yardımcı olun

 210. Can dedi ki:

  Geçen sene üniversiteye başvuru yaptım ama kayıt olmadım bu sene sınavsız geçiş hakkından yararlanabiliyormuyum

 211. nsk dedi ki:

  hocam ben üniversiteyi kazandım kayıt yaptım ama gitmedim sınavsız geçiş hakkıımı kullanmak istiyorum okula gidip kaydımı sildimek zorundamıyım yoksa basvuru yaparken yükseköğretim okuyor kısmını işaretlesem bi sorun olurmu

 212. Hülya dedi ki:

  Merhaba benim ikametgah adresim kayseri olarak gözüküyor ama ben Ankara’da sınava girmek istiyorum. Ankara’da sınava girebilir miyim bilgilerimden adresimi Ankara olarak yazsam birşey olur mu ?

 213. berken dedi ki:

  1994 ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkım varmı

 214. emre dedi ki:

  hocam sa. ben.sınavsız gecisle yerlestim kayit yaptirdim ama gitmedim dondurdum , şimdi ygs yine basvurucam basvuruda ama egitim bilgilerinden hangisini seçicem bilmiorum yardimci olurmunuz ?

 215. Emre dedi ki:

  Hocam oncellikle tesekkürler bizleri bilgilendirdiğiniz için, peki açıktan okumak için hangi tercihleri yapmalıyız bolumun yanındaki (iö) yazan yerleri mi tercih etmeliyiz bölümün açıktan oldugunu nasıl anlayabilirz göz gezdirdim de bi yazmıyor hocam herhangibirşey

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yanında (iö) yazanlar ikinci öğretimdir. Yani örgün olup saat 17:00’den sonra başlayan programları ifade eder. Açıköğretim olanların yanında zaten Açıköğretim programı olduğu belirtilmektedir. Örneğin;
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim)

 216. sefa dedi ki:

  Teknik bilgisayar bölümü mezunuyum diploma notunu 5 ile çarptım 299,5 çıktı sınavsız geçiş hakkıyla nereye yerleşebilirim ?

 217. Emre dedi ki:

  Merhaba,
  Unıversite bölümlerin yanında yazan uzaktan öğretim yazısı açıktan okumak anlamına mı geliyor hocam?

 218. Özge dedi ki:

  Muhasebe ve finansman mezunuyum. Acikogretime baktigimda bircok bolum var. Bolumlerden birini secip Acik ogretime gidip kayit mi yaptirmam gerek sadece

 219. Özge dedi ki:

  2014 yili meslek lisesi mezunuyum acik ogretime kayit olmak icin sinava girmem gereklimi gecis hakkimi kullanabilirmiyim ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer bölümünüze ait açıköğretim bölümü varsa sınavsız geçişle yerleşme şansınız var. Ancak bölümünüzün aöf programı yoksa mecburen sınava girerek YGS puanı ile tercih yapmalısınız.

 220. Songul dedi ki:

  Meraba ben gecen yıl kız meslekdeb mezun oldum cocuk gelisimi bolumu ygsye girdim baraji gecemedim gecis hakkimi kullanmadim bu yil tekrar ygsye giricen basvurumu yaptirdim gecis hakkim hala varmidir acaba tesekkurler

 221. Meltem dedi ki:

  Ben geçiş hakkimi kullanarak bir yere yerleştim fakat 15 gün içinde dondurdum hala geçiş hakkim varmı ?

 222. Sedanur dedi ki:

  Gecen sene baraji gecemeynce kendi bolumume drek gecş yaptm ama gidip kayt yaptrmadm bu sene tekrar kendi bolumume geciş yapabilrmiym

 223. Onur dedi ki:

  sa benim 2 yılık geçiş hakkım vardı ve ben tercih hakkımı yaptım ve bir okula girmeye hakk kazandım ama kazandığım okulla gidip kayıt yaptıramadım

  ve yine ygs ye giriyom eger kazanamadıysam acaba 2 YILLIK GECİŞ HAKKIM VARMIDIR.

  SİMDİDEN TEŞEKKUR EDERİM.

  alperturkoglu
  12 Ocak 2016
  Evet var.

  Diyerek mesaj attıniz Ama ben YGS ye başvururken sadece 55tle yatirabiliyom ikinci hakkımı göremedim su sadece 2yillik hakkımı sadece 15 tl yatiriyodukya işte o yoktu o olsaydı sadece iki yıllık hakkımı kullanacaktır
  Merak ettiğim 2 yıllık hakkım varmiii
  TESEKKURLER

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öğrenim bilgilerinizde mezun olduğunuz okul ve bölüm doğru ise meslek lisesi mezunu olduğunuzdan YGS başvurusu yaptığınızda otomatik olarak sınavsız geçiş hakkınızda olur. Ayrıca 15 TL yatırmanız gerekmez.

 224. çağrı dedi ki:

  İyi günler ben ygs girip üniversiteye e devlet üzerinden kayıt yaptırdım.simdi yeniden ygs ye girmek istiyorum ve geçiş hakkımı kullanacam.kayit oldumuğum üniversiteyle ilişiğimi kesmek mecburumdamıyım.tesekkürler

 225. duygu dedi ki:

  hocam merhaba ben 2010 mesleki açık öğretim lisesi mezunuyum başka bir bölüm iki yıllık okudum bitirdim şimdi geçiş hakkımı kullanma durumum var mıdır ??

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet var ancak öncelik son mezunların olduğundan istediğiniz programa yerleşemeyebilirsiniz.

   • duygu dedi ki:

    hocam diyelim ki sınava da girdim ve geçiş hakkını da kullanamadım ilk tercihlerde peki ikinci tercihlerde sınav sonucumla başka bir bölüm yazabilirmiyim ?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sınava girip YGS puanınızla tercih yaparken niye sınavsız geçiş hakkınızı kullanmayasınız ki. 30 tercih hakkınız var. Son tercihlere de sınavsız geçiş bölümlerinizi yazarsınız. Ama alanınızla ilgili bölümleri düşünmüyorsanız tabi ki hem ilk tercihlerde hem ek tercihlerde sadece alan dışı bölümlere tercih yapabilirsiniz.

 226. Batu dedi ki:

  2 yıllık sınavsız geçiş kalkıcakmı 2017 için

 227. onur dedi ki:

  sa benim 2 yılık geçiş hakkım vardı ve ben tercih hakkımı yaptım ve bir okula girmeye hakk kazandım ama kazandığım okulla gidip kayıt yaptıramadım

  ve yine ygs ye giriyom eger kazanamadıysam acaba 2 YILLIK GECİŞ HAKKIM VARMIDIR.

  SİMDİDEN TEŞEKKUR EDERİM.

 228. ysf dedi ki:

  mrb şimdi ben 2014 2015 düz lise mezunuyum ygs ve lys sınavlarına girdim 2 yıllık bölüme yerleştrildim ama kayıt yapatırmadım . Bu sene tekrar sınava girmek istiyorum ama 2 seçenek karşımda var ( Bir yükseköğretim programına (sınavsız geçiş dâhil) ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım ) diğeri ise (Bir ortaöğretim kurumunu bitirdikten sonra herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmedim ) hangisi seçeneği işaretlemem gerekiyor yardımcı olursanız 🙂 🙂

 229. Huseyin dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben 1993 /94 meslek lisesi elektrik bolumu mezunuyum. Ve sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum istedigi 2 yillik on lisans bolumu elektrik bolumu almakta girme sansim nedir . sansimi yuksetmek icin sinavada. Girmelimiyim. Konu ile ilgili bilgilendirseniz sevinirim. Saygilarimla. Iyi calismalar.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadaki tablonun sağındaki bölümlerden bakabilirsiniz. Ancak hemen şunu hatırlatayım, sınavsız geçişte öncelik son mezunların olduğundan devlet üniversitelerine yerleşme şansınız yok gibi bir şey. Özel üniversite bölümlerine başvurabilir yada YGS girerek şansınızı artırabilirsiniz.

 230. FıratPey dedi ki:

  Hocam ben 2012 yılı Sağlık meslek lisesi mezunuyum.Şuan devlet memuru olarak İstanbulda çalışmaktayım.Tıbbi lab. bölümüne yerleşerek eğitimimi yarıda bırakıp kaydımı sildirdim.Halen ortaöğretim mezunuyum.Acaba ön lisans programı için sınavsız geçişe başvurma hakkım var mı ?

 231. EMRE dedi ki:

  hocam merhaba,
  2015 yılı mezunuyum bu sene sigortalı olarak çalışıyorum sınavsız geçiş hakkımda 2 yıllık özel üniversite burslu bir bölüm tuttursam o burs siliniyor mu ? özel universite bursundan yararlanmak ıcın son 6 ay sıgortalı biyerde gözükmemek gibi bi şart mı var hocam, biyerde okumuştum öyle yazıyordu cevap verirseniz cok sevinirim hocam şimdiden tesekkürler

 232. bilge dedi ki:

  merhaba hocam
  ben 2005 yilinda ticaret meslek lisesinden mezun oldum daha sonra 2 kez sinavsiz gecis hakkimo kullandim ikisindede yerlestim ama birakmak zorunda kaldim. ilki muhasebe 2 yillik 2. si isletme 2 yillikti
  simdi acik ogretime basvurucam ben suan meteb iciyim yani alan ici sinavsiz gecis hakkimi kullanabiliyorum fakat ben sinava da girmek istiyorum. farkli bir bolum tercih edebilmek icin ben simdi 50 tl sinav ucreti yatirip hem sinavsiz hakkimi kullanmak istiyorumu isaretliyip hemde sinava girebilecegim dogru mudur sonra puan durumuna gore istedigim 4 yillik bir acik ogretime giremezsem sinavsiz gecisle meteb ici bir programa yerlesme sansim olabilecek yani bilgilendirirseniz sevinirim
  tesekkurler

 233. Arda Güven dedi ki:

  meslek lisesi mezunuyum gecenyıl sınavsız kayıt yaptırdım bazı nedenlerden gidemedim tekrar sınavsız hakkımı kullanmak istiyorum kaydım silinmişmidir ne yapmalıyım tesekkurler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kaydınızın silinip silinmediğini okulunuzun bilgi işleminden öğrenebilirsiniz. Tekrar başvuru yaparak sınavsız geçiş tercihinde bulunma hakkınız da var.

 234. Selay dedi ki:

  Merhaba geçen sene ygs girdim ama barajı geçemedim sınavsız geçiş tercihi yaptiktan sonra da bi yere yerlesemedim bu sene hem ygs girip girip sansimi tekrar denemek istiyorum olmazsa sınavsız geçiş hakkımı yine kullanabilecekmiyim ? Bu snavsiz gecis hakkıni kullanmam için birsey yapmama gerek varmı suan ?

 235. semiha dedi ki:

  merhaba.
  meslek lisesi mezunuyum ygs ye girdim fakat kazanamadım ama 2 yıllık kocaeli de üniversite kazandım gidemedim. şimdi açıktan üniversite okumak istiyorum tekrar sınav yada sınavsız geçiş hakkı için kayıt yaptırmam gerekiyor mu yada şimdi napmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz

 236. Elif dedi ki:

  Peki sınavsız geçiş olup olmadığını nerden bileceğim, tercih zamanı tercihlere yazdım ve yerleştim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   ÖSYM Sınav sonuç sayfasında SGK yada YGSK ile yerleştiğinizi yazar. METEB İÇİ yada METEB DIŞI ifadesi de sınavsız geçiş olduğunu gösterir. Sonucu öğrendiğinizde bakmışsınızdır.

 237. RESUL HOCAOĞLU dedi ki:

  Merhaba ben 1992 yılında liseden mezun oldum bu yıl ösym başvurusu için ne yapmalıyım herhangi bir liseden başvuru yapabilir miyim.teşekkürler.

 238. Elif dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar, ben 2014-2015 kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum. Geçen sene aöf çocuk gelişimi tercih ettim ve kayıt yaptırdım. Bu sene tekrar ygsye gireceğim, yine kendi bölümüm için sahip olduğum ek puanım aöfe yerleştiğim için kırılır mı?

 239. Mertcan Çelik dedi ki:

  Merhaba ben sınavsız geçiş hakkımı kullanarak tercihimi yaptım ve tercihim tuttu ancak vazgeçtim ve bir yıl daha hazırlanmaya karar verdim dersanemdeki rehberlik hocalarına sorduğumda ise puanın yarısı kesilecek deniliyor internetden araştırmalarım da ise kesilmiyor deniliyor bu konuda bilgi verir misiniz lütfen ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Rehber öğretmene kılavuzun 25.sayfasındaki “Sınavsız geçiş hakkı ile 2015-ÖSYS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların OBP’lerinin çarpılacağı katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.” yazısını gösterin.

 240. Oguzhan dedi ki:

  Hocam ben daha once sinavsiz gecise basvurdum ve unuverste birden terk ettim bazi nedenlerden dolayi simdi yine sinavsiz geçişle okuma şansım varmi

 241. gizem dedi ki:

  susn açıkögretim 1.snftayım gecn sene mezunum snavsz geciş hakkımı kullanabilirmiyim

 242. bahar dedi ki:

  hocam meslek lisesinden geçen sene mezun oldum sınvsız geçişle yerşetim kendi alanıma başvuru yaparken eğitim durumunda hangisini seçmeliyim?
  Bir yükseköğretim programına (sınavsız geçiş dâhil) ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım
  Bir ortaöğretim kurumunu bitirdikten sonra herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmedim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yerleştiğiniz programa kayıt yaptırdıysanız 6 nolu ” Bir yüksek öğretim programına kayıtlıyım” seçeneğini, yerleştiniz ama kayıt yaptırmadıysanız “Bir yükseköğretim programına (sınavsız geçiş dâhil) ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım” seçeneğini işaretlemelisiniz.

 243. fatih dedi ki:

  merhaba hocam,

  2014-2015 muhasebe mezunuyum, bu yıl sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Osym sitesinden başvuru yapıcağım fakat ygsye girm isteği diye bi sütun var orada ygs girmek istiyorum ve sadece sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum seçenekleri var. Ben sınava girmek istiyorum fakat sınavsız geçiş hakkımı da kazanamama ihtimaline karşı kullanmak istiyorum bunun için sadece ygs girmek istiyorum secenegine tıklarsam sınavsız geçiş hakkım da olacak mı? hocam bir de sınavsız geçişle yerleşme olasılığımız çok mu düşük örneğin işletme bölümüne girme ihtimalimiz hiç yok denilecek kadar az mı? puanım 376,24 dü hocam.
  şimdiden çok tesekkür ederim..

 244. zekiye dedi ki:

  peki aöf den devam edebilr miyim ?sınavsız hakkı kullanarak

 245. Cansu dedi ki:

  Hocam geCen sene mezun oldum başvuru yapcam bu sene. eokul kapandı doğal olarak aktiflestirmek gerekiyormus doğru mu ?

 246. zekiye dedi ki:

  Merhaba iyi günler size bi sorum olacaktı. Ben kız Meslek ve teknik Lisesi meznuyum 2013-2014 dönemi bazı nedenler dolayi üniversite ye geçiş yapamadım. Bize verilen 2 yıllık geçiş hakkımı da kullanmadim. Bu yıl bu hakkımı kullanmak istiyorum acaba Nasıl bi yol izlemeliyim bunun hakkında bana bilgi verirseniz sevinirim. Cevabını bekliyorum efendim. 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim? çocuk gelişimi meznuyum. yarın başlayacak olan sınav başvurusunda sadece geçiş hakkı tericihini kullanarak para yatırabilir miyim? lütfen acil cevap . kafam baya karıstı ..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet yarınki başvurularda sadece sınavsız geçiş hakkınız için başvuru yapabilirsiniz. Ancak sınavsız geçişte mezuniyet yılı en önemli kriter olduğundan yerleşme şansınız çok az. Bu nedenle YGS sınavına girerek YGS kontenjanları için şansınızı artırmanızı tavsiye ederim.

 247. eda dedi ki:

  hocam merhabalar…
  2002 meslek lisesi grafik mezunuyum.4,56 diploma notum.sınavsız geçiş hakkımın gelme derecesi nedir? OBP puanım bu durumda ne olur? branşım dışında büro yönetimini tercih etme hakkım var mı sınavsız geçişte acaba?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişle tercih edebileceğiniz programlar aşağıda;(bunlar dışındaki bölümleri YGS puanı ile tercih edebilirsiniz.)Hepsi için tek tek eski mezunlardan alan programları incelemelisiniz. Puanınız iyi olsa da öncelik mezuniyet yılı, okul türü,METEB önceliği, OBP şeklinde gidiyor.
   Basım ve Yayın Teknolojileri
   Basın ve Yayıncılık
   Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon
   Endüstri Ürünleri Tasarımı
   Endüstriyel Cam ve Seramik
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
   Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu
   Görsel İletişim
   Grafik Tasarımı
   Halıcılık ve Kilimcilik
   Marka İletişimi
   Mimari Dekoratif Sanatlar
   Reklamcılık
   Seramik ve Cam
   Seramik, Cam ve Çinicilik

 248. Cansu dedi ki:

  Yarın başvuru yapcam yaptiktan sonra mı ücret yatiriliyor ?

 249. Demet dedi ki:

  Mrb. Basvuru yapicam ama napcagimi bilmiyorum. Ben 2011de ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü bitirdi. Ygs girdim o zamanlar ama düşük puan aldim tercihlerde acikogretim yazdim hep. Ve kamu yönetimi 4 yıllık kazandim ama gitmedim. Bu bölümü ygs puanimlami kazandim yok geçiş hakkimlami ? 2.sorum bu sene geçiş hakkimi tekrar kulanmak istiyorum açıköğretim için geçerli olurmu. ( lütfen cvp açıklayıcı olsun ) simdidn sagolun.

  • alperturkoglu dedi ki:

   4 yıllık bölümlere sınavsız geçiş diye birşey olmadığından puanınızla yerleşmişsiniz. Şu sayfadaki tablonun başında ticaret lisesi mezunlarının tercihte bulunabileceği aöf programları var. İnceleyiniz.

   • demet dedi ki:

    yani geçiş hakkım hala var sınava girmeden yapabilirim tercihlerimi. peki olup olmadıgını ösym sayfasındaki kendi aday girişimizden ögrenemiyormuyuz bunu. bilgilendirdiğinz ve ilgi alakanız için tşk ederim

    • alperturkoglu dedi ki:

     Olup olmadığını derken tam anlamadım. Siz 6-20 Ocak’ta başvuru yapacaksınız. Temmuz ayında da tercih yapıp sonuçların açıklanmasını bekleyeceksiniz. Daha önce öğrenemezsiniz. Ama tercih yaparken 2011 ve öncesi alan programları incelemek isterseniz şu sayfadaki 2 yıllıklardan kendi bölümünüz olanlara tıklayarak açılan sayfada 2.tabloyu inceleyebilirsiniz.

 250. melike dedi ki:

  merhaba benim sorum şöyle ben lise son çoçuk gelişimi bölümündeyim sosyal hizmetlere geçmek istiyorum okul puanım 350 civarında yerleşme olasılığım nedir????

 251. hatice dedi ki:

  slm ban 2 yıllık bilgisayar programcılığını agnom 3.93 olarak bitirdim şuan aöf halk ve ilişkileri okuyorum bu yıl dgs ye girmeyi düşünüyorum o zaman hangi agnom hesaplanacak aöf mi yoksa 2 yıllık olarak bitirdiğim puanım mı eklenecek.

 252. zeynep dedi ki:

  Ben meslek lisesinde muhasebe okuyorum YGS ye başvuru yaparken hangi dersi seçmen gerekiyordu ? Üniversitede çocuk gelişimi okuyuca.m.

 253. zeynep dedi ki:

  Ben YGS 4 e giricem başvuru yaparken YGS 4 e girmek istiyorum diye YGS turunu seçip mi başvuru yapicas yoksa sadece YGS ye mi başvuru yapicas ?

 254. Yaman dedi ki:

  Merhaba hocam lojistik son sinif ogrencisiyim acaba sivil havacilik kabin hizmetlerine sinavsiz geçiş yapabilirmiyim bir sorum daha olacak lojistik öğretmeni olmak için formasyon aldiktan sonra KPSS den kaç puan istiyor.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesi lojistik bölümü kılavuzda göremedim. Bu nedenle sınavsız geçiş bölümleriniz hakkında bilgim yok. Öğretmenlik yada KPSS’de sitemle ilgili değil.

 255. Murat dedi ki:

  Merhaba size 2 sorum olacakti birincisi sinavsiz geçişte obp’mi okul turumu daha önemli ikincisi obp puani 0.18 ile carpilinca obp ye mi ekleniyor yoksa YGS ye mi.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelik sıralaması: 1-Mezuniyet yılı 2-Okul türü 3- METEB önceliği 4-OBP 5-Doğum Tarihi
   Artık 0,18 le hesaplanan bir puan yok.(Bu yıldan itibaren kaldırıldı) Sadece 0,12 ile hesaplanan okul puanı var. YGS’ye eklenir.

 256. zeynep dedi ki:

  ben meslek lisesinde muhasebe okuyorum. ama üniversitede cocuk gelişimi okumak istiyorum. sınavsız geçis hakkını kullanabilir miyim ?

 257. Ayşegül dedi ki:

  Hocam merhabalar ben 2014 turizm mezunuyum obp 340 civarı. ocakta ygs başvurusu yapıcam eğer baraji gecersem büro Yönetimi ve yönetici Asistanlığı okumak istiyorum il dışında. Bu ne kadar mümkün sansim nedir?
  Hocam birsey daha sorucaktim ben mezun olduğum yil yani 2014 tercih yapmıştım ygsden ve tekrar turizm tuttu bende gitmedim bu durumda puan düşüyomuydu ve ısrarla istediğim bölümü her ilde tercih etsem ne kadar faydali olur?

 258. ahmet dedi ki:

  hocam ben tercih yaptım geçiş hakkımın dışında bir bölüm kazandım ama okumak istemiyorum geçiş hakkını kullanabilirmiyim acaba?

 259. Cansel Selay dedi ki:

  Hocam şimdi ben geçen sene 2015 yilinda üniversiteye yerlesemedim şimdi ygs den sonra benim ygs puanıma tekrar okul puanı eklenecekmi ? lise de bilişim tek. mezunuyum oBP 350 bu sene tekrar gireceğim ygsden sonra bilgisayar Programcılığı değil de önlisans başka bölüm okumak istiyorum mümkün müdür? bir de tercih yaparken ham puana mi bakacağız yoksa yerleştirme puanına mı

 260. Muhammetcan Ş. dedi ki:

  Merhaba ben 12. Sınıf öğrencisiyim meslek lisesinde tesisat bölümünün soğutma teknolojisi ni okuyorum bu sene Üniversite sınavları beni korkutuyor neler yapmam gerek farkli bi bölüm okumak istiyorum ne seçmeliyim bursada okuyorum birde 2 yıllık hakkım varmış bunu nasıl kullanabilirim ney için faydalı olur lütfen bana yardım edin kafam çok karışık ?????

  • alperturkoglu dedi ki:

   Rehber öğretmen değilim. Yorum tarzı sorulara cevap veremiyorum. Bilgi olarak alan dışı bölüm istiyorsanız kesinlikle YGS sınavına girerek ilgili puan türünde yeterli puanı almalısınız. Sınavsız geçiş için de 6-20 Ocak tarihlerinde YGS başvuruları ile aynı zamanda başvuru yaparak aşağıdaki bölümlere tercihte bulunabilirsiniz.

   Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi
   Gaz ve Tesisatı Teknolojisi
   İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi
   Yapı Tesisat Teknolojisi

 261. yusuf Can dedi ki:

  Sml son sınıf öğrencisiyim ygs puanımla üniversiteye gitmek istiyorum ama meteb içi dışı olayı kafamı karıştırdı. Ygs den seçerken meteb içi dışı diye bir ayrım var mı lütfen yardım edin

  • alperturkoglu dedi ki:

   Okuduğunuz il sizin METEB bölgenizdir. (METEB İÇİ) Farklı ildeki bir programı tercih ettiğinizde METEB DIŞI tercih yapmış olursunuz. Bir önceki yıla ait yerleştirme önceliklerini incelediğinizde yanında İ yazıyorsa METEB İÇİ olduğunu ve il dışından öğrenci yerleşemediğini, D yazıyorsa METEB DIŞI’ndan da öğrenci aldığını anlayabilirsiniz. Sizin özel olarak METEB İÇİ yada METEB DIŞI diye seçim yapacağınız bir seçenek yok. Tercih yaparken zaten biliyor olacaksınız.

 262. Ahmet dedi ki:

  Hocam ben simdi myo gorsel iletisim okuyorum ayni universitede radyo televizyon bolumune gecis yapip ordan devam edebilirmiyim

 263. ayşenur dedi ki:

  Merhabalar.meslek lisesi çıkışlıyım geçiş hakkımı kullandım ama ygs sınavına girmedim seneye ygs sınavına gircem okul bana puan verir mi ? verse bile yarısını m verir ?

 264. Ahmet dedi ki:

  Makine teknolojisi alani

 265. Ahmet dedi ki:

  Oncelikle merhaba hocam ben myo gorsel iletisim okuyorum fakat bolumden memnun degilim radyo tv medya iletisim basin yayin bolumlerine gecis yapabilirmiyim

 266. SALİHA dedi ki:

  merhaba ben sağlık meslek lisesi 2013 mezunuyum bu yıl sınavsız geçişle açıköğretim e başladım fakat merak ettiğim gelecek yıl sınavsız geçişle örgün eğitim de okuyabilir miyim aynı anda şimdiden teşekkürler

   • SALİHA dedi ki:

    anladım sağolun teşekkür ederim peki ben bu bölümlerden tercih yapsam bana öncelik verilir mi kendi alanımda olduğu için öncelik sıralamasını biliyorum ama 2013 mezunu olduğum için yerleşme şansım ne kadar tam bilemiyorum ve bu benim için çok önemli
    diploma puanım 79,14

 267. Emre dedi ki:

  Iyı gunler hocam
  2015 yılı mezunuyum bu yıl sınavsız gecıs hakkımı kullanmak istiyorum, hocam şansım çok mu düşük yerleşme konusunda, opb puanım da iyiydi hocam bu sene açıkta kalma olasılığım nedir yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler..

 268. Ayça dedi ki:

  Merhaba ben açıktan sağlık meslek lisesi okuyorum hasta ve yasli bakımı bolumundeyim.sadece mesleki dersler görüyorum.Normalde düz lise mezunuyum.bu sağlık meslek lisesisini bitirince sağlık meslek lisesi çıkışlı okucam.sinavsiz gecis yapcagim zaman düz lisedeki diploma notum da etkili olucak mi yoksa sadece sağlık meslek lisesi diploma notum mu?

 269. enes dedi ki:

  4 yıllığa direk geçiş varmı

 270. gamze dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben 2015 mezunuyum tercihlerde istanbul unıv uzaktan eğitim tercihim tuttu ve para yatırma günümü kaçırdım bu yüzden kayıt olamadım. Ticaret ve meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık geçiş hakkım var şuanda bunu kullanabilirmiyim ve ne yapmam gerekiyor.
  Teşekkürler..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu eğitim öğretim yılı için yapacak bir şeyiniz yok. 2016 için Ocak ayında tekrar başvuru yapacaksınız, Temmuzda da tekrar tercih yapabilirsiniz.

 271. cem dedi ki:

  Merhaba , Ben daha önce açıköğretim fakültesi maliye bölümüne kayıt yaptırdım fakat devam etmedim. düz lise mezunu olmama rağmen halk eğitim merkezi aracılığıyla meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünü bitirerek meslek lisesi mezunu oldum. sınavsız geçiş hakkımı kullanmak için Aöf kaydımı sildirmelimiyim.Kaydımı silirmeden de sınavsız geçiş ile yerleşebilirmiyim. Teşekkürler

 272. mert demir dedi ki:

  hocam örgün lisans okuyorum busene sınava girip örgün bi önlisans bölümü kazansam lisansı dondursam önlisansa kaydımı yapıp okuyabilirmiyim.

 273. İbrahim Tercan dedi ki:

  Ben Bilgisayar Teknolojisi/Ağ İşletmenligi Bölümü Örencisiyim Bu Sene lisede Son Senem Ygs ye gircem eger istedigim puan alamasam sınavsız geçişten yararlanacam.

  sınavsız geçişten yararlanırsam Bu Bölüme Gidebiliyormuyum?
  Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği

 274. İbrahim dedi ki:

  İyi Aksamlar Hocam Ben Meslek Lisesinde Okuyorum.Bilgisyar Teknolojileri/Ağ İşletmenligi OKuyorum ben sınavsız geçişten yararlanacam.

  şu bölümlere Gidebiliyormuyum??

  Basım ve Yayın Teknolojileri
  Bilgi Güvenliği Teknolojisi
  Bilgi Yönetimi
  Bilgisayar Operatörlüğü
  Bilgisayar Programcılığı
  Bilgisayar Teknolojisi
  Coğrafi Bilgi Sistemleri
  Görsel İletişim
  İnternet ve Ağ Teknolojileri
  Mobil Teknolojileri
  Pazarlama
  Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği
  Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi

 275. aysenur dedi ki:

  merhaba ben geçen sene mezun oldum endüstri meslek lisesi çıkışlıyım ve sınava girmedim.kayıt ta yaptırmadım acaba bu sene direkt geçiş hakkımı kullanabilir miyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   İstediğiniz zaman istediğiniz kadar sınavsız geçiş hakkınız var. Ama öncelik son mezunların olduğundan istediğiniz programa yerleşemeyebilirsiniz.

 276. Yasemin dedi ki:

  Merhaba hocam.Sağlık meslek lisesi 11.sınıf öğrencisiyim.Hemşirelik okuyorum şimdiden kafamda bazı sorular oluştu sınavsız geçişler kalktı mı kalkmadıysa nasıl geçiş yapabiliyoruz okul puanımızı ne ile çarpıyorlar mesela bir diyaliz bölümüne geçiş yapmak istiyorum 2 yıllığı okuyup 4 yıla tamamlayabilir miyim bilgilendirirseni sevinirim 🙂

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kalkmadı. Alanınızla ilgili 2 yıllık bölümlere sınavsız tercihte bulunabiliyorsunuz. Şu sayfadan bölümlerinize bakabilirsiniz. Sınavsız geçiş önceliklerinin neler olduğuna şu sayfadan bakabilirsiniz. 2 yıllık okuduktan sonra DGS sınavına girerek 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilirsiniz.

 277. Furkan dedi ki:

  Hocam iyi günler. Ben 2 yıllık bilgisayar programcılığını okuyordum bıraktım son senem de. Lisede Biişim Teknolojileri mezunuyum. Ve bilgisayar programclığını okumak istemiyorum. Ve allta gördüğünüz Bölümlerde hala geçiş hakkım var mı ? 🙁

  Basın ve Yayın Teknolojileri
  Bilgi Güvenliği Teknolojisi
  Bilgi Yönetimi
  Bilgisayar Operatörlüğü
  Bilgisayar Teknolojisi
  Coğrafi Bilgi Sistemleri
  İnternet ve Ağ Teknolojileri
  Mobil Teknolojiler

 278. Furkan dedi ki:

  Hocam iyi günler. 2 yıllık Bilgisayar programcılığı özel üniversiteler var mı?

 279. Burağan dedi ki:

  Makine Ressamlığı 2002 mezunuyum diploma notu orta halli.Bu bağlamda sınavsız geçiş yada ygs ile bölümümle ilgili tahsil görme şansı nedir.

 280. güzel dedi ki:

  duz lıse mezunuyum. 2014 te lys ıle unıversıteye yerlestım ama kaydımı sıldım. 2015 te ygs sınavına gırdım tercıh yaptım yerlesemedım. 2016 yılında puanım kırılır mı?

 281. gamze dedi ki:

  Ben sınavsız geçiş hakkımı kullanarak özel beykoz lojistik myo da ingilizce dıs ticareti tam burslu kazandım. Bu sene hazırlıgı okuyup tekrar sınavsız geçişle aynı yada farklı bölüme başvuru yapabilirmiyim? Yapılıyosa 2.yaptıgım tercihte istediğim yer olmazsa aynı okulumdan devam edebilirmiyim?

 282. Furkan dedi ki:

  Hocam çok saolun yardımcı olduğunuz için.

 283. Furkan dedi ki:

  Hocam iyi geceler. Hocam ben meslek yüksek okulu bilgisayar prog. çıkışlıyım. 2 yıllık tercih hakkımı kulladım ve gittim 2. Sınıfta okulu bıraktım. Bu sene yine gitmek istiyorum. Yorumlar da anladığım kadarıyla ilk mezun olanlara öncelikmiş sanırım geçiş hakkı. Benim tekrar geçiş hakkım var mı yada ygs ye girip MYO puanın barajını geçip gelme ihtimali var mı varsa da yerleşme imkanım olur mu. Eğer çok zorsa özel üni. Geçiş hakkım olur mu olursa girme ihtimalim nasıl olur.

  • alperturkoglu dedi ki:

   1-Sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanma hakkınız var.
   2-Öncelik son mezunların olduğundan yerleştirme önceliklerini inceleyerek eski mezunlardan alan programları incelemeli ve onlara tercihte bulunarak şansınızı artırmalısınız.
   3-Aynı programlara YGS kontenjanından YGS puanı ile yerleşmek için gerekli olan puanı almalısınız. Örn. Bilgisayar Programcılığı için şu sayfada ilk tabloyu inceleyebilirsiniz. 2.Tabloda da sınavsız geçiş öncelikleri var.
   4-Özel ün. %25 burslu,%50 burslu yada ücretli programlarına tabi ki sınavsız geçiş şansınızı deneyebilirsiniz. Verdiğim sayfada onlara ait bilgileri de inceleyebilirsiniz.

 284. zuhreunsel dedi ki:

  merhabalar hocam ben 2015 döneminde açıkta kaldım meslek lisesi mezunuyum. diploma puanımı kullanabiliyomuyum ve ygs ye girem şansını ne kadar arttırır. teşekkürler..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişle tercih yaptığınızda diploma notunuzun 5 ile çarpımı ile elde edilen OBP puanınızı tabi ki kullanabilirsiniz. Ama öncelik 2016’lıların olacaktır. Alan dışı tercihlerinizde de diploma notu*5*0,12 kadar ek puan alacaksınız.

 285. Engin dedi ki:

  Merhaba ben özel aksam lisesi 2013-2014 mezun oldum sınavsız geçiş hakkı sahibi olabiliyomuyum.diploma puanım:66.68 sizce bir yere yerleşebilirmiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesi mezunu iseniz alanınızla ilgili 2 yıllık programlara sınavsız geçiş hakkınız var. Yerleşip yerleşememe durumunuzu bilemem. Şu sayfada varsa 2 yıllık program linkine tıklayarak açılan sayfada 2.tabloda yerleştirme önceliklerinizi inceleyebilirsiniz.

 286. Gül dedi ki:

  Merhaba. Ben de meslek lisesinden mezunum. Ancak sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım. Sınava girip tercih yaptım ve dört yıllık bir bölüm okudum. Ne yazık ki bölümün ataması yok. tekrar geçiş hakkımı kullanıp üniversiteye gidebilir miyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelik son mezunların olduğundan şansınız düşük. İyice araştırıp eski mezunlardan alan programları tercih etmelisiniz.

   • Gül dedi ki:

    Teşekkür ederim. üniversite okuduğum için geçiş hakkım iptal olmuyor değil mi? sınavsız geçişle seçebileceğim bölümler odyometri, optisyenlik, ağız ve diş sağlığı,tıbbi sekreterlik gibi bölümler. liseden mezun olduğumda diploma puanım 92 küsürdü. bunun 5 katı hesaplanıyor galiba geçiş yaparken. buda 460 puana denk geliyo. Şimdiki alıma göre tercih etmem gereken bölümlerin puanıda bu civarda.geçiş hakkım devam ediyorsa şayet düşük bi ihtimalde olsa yerleşme ihtimalim nedir??

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sınavsız geçişte ilk kriter mezuniyet yılıdır. OBP puanı 4.sırada önemlidir. Puanınız güzel ama diğer mesajımda da dediğim gibi öncelik son mezunların olduğundan ancak özel üniversitelerin %25 burslu yada ücretli programları olabilir.

 287. kerim dedi ki:

  Herkese slm bugün açık öğretimden üniversiteye kayıt olmak için gittim yanımda sadece giyim üretim teknolojisi bölümünden mezun olduğum diploma vardı kayıt için ne gerekiyo dedim internetten başvuru yapıp onun çıktısı ve sonra da kayıt için vakıf banka 205 tl yatırıp onun makbuzunu istediler hepsini hallettim ve gittim evrakları verdim ve benden 2 yıllık ünüversite diploması istedi ben lise mezunuyum dedim peki ösym sınavına girdinmi diye sordu bende lise bittikten sonra hiçbir sınava girmedim dedim sen kayıt olamazsın dedi ve yatırmış olduğum 205 tl yi geri almam için bana dilekçe doldurup paramı geri almam için vakıf banka vermem gerektiğini söyledi lütfen bana yardımcı olun

  • alperturkoglu dedi ki:

   1.si Tercih yapmadan herhangi bir programa yerleşmeden açıköğretim de olsa kayıt yaptıramazsınız.
   2.si Sizin alanınıza ait aöf programı yok zaten aöf tercih edemezsiniz.
   3.sü Ocak 2016’da başvuru yaparak Temmuz ayında alanınızın devamı niteliğindeki örgün programlara tercihte bulunabilirsiniz.

 288. ayfer bayram dedi ki:

  Merhaba hocam ,önlisans mezunu olarak dgs ye girdikten sonra dgsyi kazanamayıp, aöf lisans tamamlama ile 3. sınıfdan başladıktan sonra. tekrar dgsye girersek puanımız kırılır mı?

 289. Muhammed dedi ki:

  Hocam iyi günler sorum şu ben meslek liseliyim 2 yıllık geçişimi kullandım kayıt yaptım ama gitmedim puanda düşüş olurmu

 290. Gökçe dedi ki:

  Meraba ben meslek lisesi grafik okuyorum ve bu sene ygs ve yetenek sinavi için hazırlanıyorum.Şimdi eğer ygs den barajı geçtim yetenek sınavına girdim tercih yaptım ama gelmedi yada hiç yapmadım diyelim benim 2 yıllık geçiş hakkım yetenek sınavına girdim diye gider mi acaba ?
  Cevaplarsaniz çok sevinirim ??

 291. ela dedi ki:

  ben sınavsız geçiş hakkımla yerleştim ve kayıt yaptırdım ama bazı durumlardan gıdemıyorum seneye sınavsız geciş hakkımı kaybediyomuyum?

 292. Peri dedi ki:

  merhaba birşey sorcaktım. ben düzce üniversitesi ilk ve acil yardımı kazandım sınavsız geçişle ama ilk yarıyıklı bile bitirmedim kaydmı dondurmak için gerekli belgeleri öğrenci işlerine verdim.Çünkü o bölümü okumak istemiyorum.Şimdi sınavsız geçişteki aynı puanımla başka bir üni de başka bir bölümü okuyabilirmiyim ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında tekrar başvuru yapacaksınız, Temmuz’da da tercih yerleşirseniz okursunuz. Öncelik son mezunlara olduğundan yerleşme şansınız daha düşük olacak.

 293. Furkan dedi ki:

  merhabalar,2014 meslek lisesi makine//Bakım onarım bölümü meğzunuyum,Yaptıgım sınavsız geçiş başvurularım(Tercihlerim) Gelmedi ve açıkta kaldım,2015 YGS-LYS sınavlarınıda girmedim,Fakat 2014 yılı YGS puanı ile veya sahip oldugum sınavsız geçiş hakkı ile,Bir özel üniverstenin meslek yüksek okullarına kayıt olabilirmiyim ? Teşekkürler.

 294. kumsal dedi ki:

  Hocam merhaba benim sizi iki tane sorum olacak 1.ben bu sene ygs sınavına girdim iyi 140 barajını geçtim ama üni.başvurularını yapmadım benim sorum şu aöf ek yerleştirmeye başvuru yapabilir miyim.2.sorum:bu sene üni.başvuru yapmadım ygs puanımı seneye kullansam kırılma olur mu

 295. Aslı dedi ki:

  Merhaba hocam ben liseden sonra 1 yıl ara verdim ve tercih hakkimi da kullanmadim iamhatip mezunuyum 2 yıllık ilahiyata gitme hakkım var mı?

 296. Mustafa aktas dedi ki:

  Mustafa Aktaş
  Merhaba hocam şimdi ben 2 senelik yazdım ama istediğim yer çıkmadı okul puanıyla girdim bu sene ama gitmek istemiyorum seneye sınava girsem okul puanım düşer mi?

 297. Esra dedi ki:

  Mrb hocam ben geçen sene tercih yapmıştım sosyal hizmetler bölümü gelmişti ama kayıt yaptıramadım bu sene geçerlimidir o tercihim yardımcı olursanız çok sevinirim

 298. kerem dedi ki:

  selamun aleyküm hocam kolay gelsin ben 2012-2013 meslek lisesi elektronik haberleşme mezunuyum ancak o senenin tercihlerin plastik lastik bölümü çıkınca o bölüme yerleşip mezun oldun ancak ben kendi bölümümü bitirmek istiyorum size sorum şu benim elektronik ile ilgili bölümlere geçiş hakkım devam ediyormu yoksa sınav sonuçlarına göremi tercih yapmalıyım teşekkür ederim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Devam ediyor.Ancak tercih yaparken yerleştirme onceliklerini inceleyip eski mezunlardan alan prog.tercih etmelisiniz.YGS puaniniz iyi ise YGS kontenjanından da yerleşme şansınız olabilir.

 299. yusuf dedi ki:

  hocam merhaba ben 2014 yılında meslek lisesi motorlu araçlar teknolojisi alanı mezunuyum ilk tercihte yerleşeemedim ek tercih kılavuzu belli oldu. diyarbakır dicle ünversitesine makine veya otomotiv bölümüne ücretlide olsa yerleşebilirmiyim. obp:277 okul türü 2

 300. Musa dedi ki:

  Merhaba Hocam bu sene özel sağlık lisesinden mezun olacağım
  2 yıllık düz geçiş hakkına sahipmiyim?

 301. Mehmet dedi ki:

  Meraba hocam .ben meslek lisesi mezunuyun 2012 de sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve bir yüksekokul programina yerlerstim . belirli sebeplerden dolayi sömestr tatiline kadar okuyup 1.ci sınıfın 1.ci döneminde bıraktım . simdi tekrar farklı bölüm seçip ya uzaktan eğitim yada açık öğretim okumak istiyorum ne yapmam gerekiyor 2016 için tercih tarihleri nelerdir bilgilendirilmek istiyorum lütfen bana yardımcı olurmusunuz . şimdiden teşekkürler .

 302. bilcan dedi ki:

  2010 yilinda anadolu otelcilik ve turizm meslek lisesinden mezun oldum. Tercih yaptim fakulteye de yerlestim ama gitmedim. 2014 yilinda acikogretime yazildim simdi okumaya devam ediyorum 2 yillik gecis hakkimi kaybettim mi?

 303. semih biricik dedi ki:

  Dis protez teknolojisi okuyorum diplomami aldigimda s.m.y.o mezunu olarak onlisans diplomamla sinavsiz dikey gecis hakkim varmi yani aof ile sinavsiz lisans tamamlayabilir miyim ?

 304. Serkan yılmaz dedi ki:

  SELAMUN ALEYKUM DEĞERLİ HOCAM BEN MESLEK LİSESİ 4.SINIF ÖGRENCİSİYİM AMELİYATHANE HİZMETLERİ BÖLÜMÜNÜ YAZMAK İSTİYORUM FAKATO BÖLÜMÜ BİTİRİNCE KPSS YE GİRMEDEN ÖZEL HASTAHANEDE İŞE BAŞLAYABİLİRMİYİM.

 305. ÇİĞDEM KARABIÇAK dedi ki:

  merhabalar

  benim öğrenmek istediğim 2 yıllık ön lisans makine mezunuyum AÖF den 3’den başlayıp işletmeyi bitirdim.şimdi dgs sınavına hazırlanıp ön lisansdaki makine bölümünden makine mühendisliğini bitirebilirmiyim.Ön lisan hakkım bitmişmidir.yardım olursanız sevinirim.

 306. hasan dedi ki:

  Hocam sınıf öğretmenliği mezunuyum sınavsız ikinci üniversite için ösymye sınavsız geçiş ücreti yatırmalımıydım bi de iki yıllık revaşta olan atanma olanağı olan bir bölüm söylermisiniz aöf ikinci üniv. kapsamında olan bir bölüm şimdiden teşekkürederim hocam .

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ücret olayı hakkında bilgim yok. Anadolu ün. 2.ün. başvuru bilgileri sayfasına şu linkten ulaşabilirsiniz. 2.sorunuza gelince rehber öğretmen olmadığımdan meslekler ve istihdam durumları hakkında bilgim yok.

 307. aziz dedi ki:

  hocam sıanvsız geçiş geçensene yaptım okuduğum bölümü beyen medim busene içinde sınavsız geçiş hakkımda varmı ?

 308. merve dedi ki:

  Hocam ben2013 hemşirelik mezunuyum sınavsız ggeçişle fizyoterapiye geçiş yaptım 2013 te 1 dönem okudum daha sonra atamam olunca İstanbulgeldim kaydını sildirmedim bu yıl tekrar sınava girdim yine iki yıllık anakaradaki sağlık bölümlerinden yazdım ama çıkmadı acaba fizyoterapi kaydimi sildirmedigim içinmi ggeçiş hhakkımı kullanamadım iki yıllık bi bbölüm okumam için eskiyi sildirmem mi gerekiyor bu arada obp 400 binlerde ankarada benim iiçinmeteb ddışı bi yer sivas da metep dışı ama yyerleşmiştim kayitimi sildirsem tercihte iki yyıllık bir bölüme yyerleşebilir miyim çokoönemli lütfenyyardımcı olun acaba geçiş hakkı bi kere mi oluyorduama mezun oolmadım fizyoterapiden
  Ek tercihi ona gore yapicam sivastaki fizyoterapi bölümünü ona gore silecem bu bölümdeki kaydimi silsem yerleşir miyim acaba hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Önceki kaydınız olmasından kaynaklanmıyor. Kontenjanı son mezunlarla dolmuştur. Sağlık bölümleri hem son mezunlar hem de anadolu sağlık meslek mezunlarınca doluyor,2014 mezunları bile yerleşememiş olabilir.

 309. xxx dedi ki:

  merhaba ben 2014 mesleki açık lise motorlu araçlar mezunuyum bu sene makine ve otomotiv bölümünü tercih verdim. fakat gelmedi ek tercihte yerleşebilirmiyim.

 310. Hasan dedi ki:

  Hocam meslek çıkışliyim bu sene mezun oldum yerleşemedim nasıl yerleşirim hocam ya kendi bölümümüze gidemiyoruz var mı böyle bise ya hocam şimdi 38.789 boş kontenjan varmış nasıl yerleşirim hocam obp 335 2.tercihte meslek çıkışlilara mı önem veriyolar hocam bi anlatın hocam ya

 311. Burak dedi ki:

  Hocam meraba ben 95 doğumlu açıktan meslek lisesi mezunuyum bu sene mezun oldum direk geçiş hakkımi kullandim fakat gelmedi obp puanim 335 hocam adana myo elektrik yazmıştım gelmedi ve bu bölüm 41de41 yapmış şimdi biz burayı 2.Tercihte yazamicaz mi klavuz ne zaman yapılır hocam 2. Tercih için nereye basvurucaz ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Son olarak 2015 mezunu, 4 okul türü Anadolu Teknik Lise olan, METEB İÇİ olan, 309,00000 OBP puanlı ve 08.07.1996 doğumlu öğrenci yerleşmiş. Zaten okul türü Anadolu Teknik Lise olanlarla kontenjanı dolan bir bölüme yerleşmeniz imkansız. Ek tercihlerde durumunuza uygun olan okul türü “2” olan ve OBP puanınız uygun olan yerleri tercih etmelisiniz.

 312. tunahan dedi ki:

  Hocam 2 yıllık bi üniversiteye yerleştim ama alttan dersim var kayıt olamayacakmıyım kayıtlar 5 ağustosa kadar mış

 313. ersin dedi ki:

  hocam sınavsız geçişi ozel universıteye yapmak için ygs den herhangi bir puan yapmak gerekirmi yoksa obp puanı ile mi yerleştiriliyoruz.

 314. kardelen dedi ki:

  hocam merhaba ben 2014 yılında teknik lise makine teknolojisi teknik çizimden mezun oldum. OBP puanım 343.1 gecen sene kütahya dumlupınara yerleştirildim kayıt yapmadım bu sene geçiş hakkımı kullanarak karabük meslek yüksek okulu iş sağlığı ve güvenliği tercihlerimin arasında ve ben burayı istiyorum.Yerleştirme öncelikleri 14.2.D puan olarakta 309 görünüyor yerleşme olasılığım nedir? Şimdiden tesekkürler hocam.

 315. Burak dedi ki:

  Hocam merhaba ben açık lise meslek lisesi mezunuyum elektrik elektrik diploma 95 doğumluyum puanım 65.35 direk geçişte sivil savunma ve İtfaiye yi yazdım şart 285,05000 ile alıyorlar ve şart olarak 14,3,D,96 yazıyor yerleşme olasılığım nedir ? Yerleşme şansımız nasıl olur hocam

 316. Metin dedi ki:

  Hocam merhaba ben açık meslek lisesi elektrik elektronik mezunuyum direk geçiş tercih yaptım istediğim adana myo 2 yıllık elektrik ve karşısında şart olarak 311,900 ve 14,3,İ,96 yazıyor benimde diploma puanım 65,35 oyp puanım ise 66.75 95 doğumluyum ve bu sene mezun oldum hocam yerleşme olasılığım nedir ?

 317. Mehmet Ali dedi ki:

  Merhaba hocam, ben mesleki açık lisesi mezunuyum alttan dersim yok bu sene mezun oldum diploma puanım 65,35 oyp puanım 66,75 sınavsız geçiş tercih yaptım ve 2 yıllığı kazanma şansım nedir? 95 doğumluyum ygs ye girdim fakat kötü bir sonuç geldiğinden dolayı sınavsız geçiş hakkımı kullandım cevaplarsanız sevinirim hocam iyi günler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Mezun olduğunuz bölüm yok. İstediğiniz bölüm okul il yok. Diploma notuna göre cevap veremem. Ama zaten artık bunlara görede cevap vermiyorum. Şu sayfadan yerleştirme öncelikleri kavramlarını dikkatlice inceleyin. Tercih yaptığınız bölümün öncelikleri ile örtüşüyorsa yerleşirsiniz.

 318. sinan dedi ki:

  hocam merhaba aöf Elektrik Enerjisi Üretimi, İletimi ve Dağıtımı, kontenjan sınırlaması varmı. birde sınavsız geçiş hakkını bir kere kullandıktan sonra 4 yıllığa tamamlamak için 2 kere kullanabilirmiyiz.

 319. Meryem Ergül dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben ebe olarak kamuda çalışmaktayım. 2009 yılında aöf veteriner ve laborant önlisans bölümünü bitirdim. Lisans tamamlamak istiyorum. Sınavsız hangi üniversitenin hangi bölümünün 3. sınıfından başlayabilirim. Aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkür ederim.

 320. seyma dedi ki:

  Mrb hocam ben bu sene meslek lisesi grafik tasarimdan mezun oldum.Yetenek sinavlarina girmeye devam ediyorum ancak devlet tutmazsa gecis hakkimi kullanmak istiyorum tercihlerde tam burslular geliryor yazdim ayni anda unkversite okucam hemde seneye ygs ye hazirlanicam puanim seneye kirilir mi sinavsiz gecis yapip okudugum icin

 321. sümeyye dedi ki:

  2013 yılı mezunuyum cocuk gelişimi bölümü mezun oldugum yıl geçiş yaparak okul kazandım fakat kayıt olmadım bu sene geçiş hakkım olur mu ve ygs 4 puanımla 2 yıllık cocuk gelişim olur mu sıralamam 146948 acil cevap alabilir miyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelik son mezunlara olduğundan sınavsız geçişle devlet ün. yerleşmeniz zor. YGS-4 puanınızla olabilir. Daha ilk defa YGS kontenjanı tanımlandığından sıralama olayı çoğunda belli değil. Bakınız.

   • sümeyye dedi ki:

    obp puanım 407,50000 hiç mi ihtimal yok iki seneliklerde öncelik bu seneki mezunlara bakıldıgında

    • alperturkoglu dedi ki:

     Şansınızı deneyin diyebilirim.

     • sümeyye dedi ki:

      14 tane cocuk gelişimi ve son olarak anadolu üni. açıköğretim sosyal hizmetler yazdım eğer hiç bir okul olmazsa ek tercihlere mi açıköğretim yazayım ilk tercihte mi yazayım hocam yardımcı olursanız sevinirim kimse bişey tam anlamıyla anlamayo söylemiyo napıcagımı şaşırdım şimdiden teşekkürler ve hiç olmadı ygs 4 le sıralamadan olur umarım

      • alperturkoglu dedi ki:

       Eğer hiç biri olmazsa aöf olsun düşünceniz varsa ek tercihleri beklemenizin bir anlamı yok. Şuanki listenizin en sonuna yazın. 1.tercihiniz olmazsa 2. oda olmazsa 3. …… şeklinde devam eder. Yani siz aöf yazdınız diye sistem ilk tercihlerinize bakmadan tutup son tercihinize yerleştirmez.

 322. Alper dedi ki:

  hocam sağlık meslek ten 1 tane alttan dersim var. bölümümde 2 yıllık geçiş yapabilirmiyim

 323. yüksel dedi ki:

  Hocam ben meslek lisesi mezunuyum direk geçiş hakkımı kullanıp seneye tekrar denicem okul puanımda düsme olurmu?

 324. BatuhanCo dedi ki:

  Hocam, YGS-1 Puanım 181.503 bir bölüm tercih etmek istiyorum %50 burslusu 181.903 istiyor girebilme şansım var mıdır? Yoksa giremez miyim? Trabzonda bu üniversite ve geçen sene kontejanı dolduramamışlar.

 325. Seyma dedi ki:

  Vakıf universitelerinde gecis hakkimizi kullanabliyomuyuz? Kullanabiliyosak nasil ve nerden öğrenebiliriz ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kullanabilirsiniz. Şu sayfada bölüm adını yazın, yanında (tam burslu,%50 burslu, ücreetli) şeklinde olanların kontenjan ve sınavsız geçiş yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz.

 326. Oğuz dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben Samsun teknik lise inşaat bölümü 96 mezunuyum. YGS 1 270 Diploma puanım ise 76. KTÜ de inşaat teknolojisi bölümüne sınavsız geçiş hakkım ile yerleşme olasılığım nedir yakınen ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş tercihi yapabileceğiniz bir bölüm için YGS puanına ihtiyacınız yok. Yerleştirme öncelikleriniz ve OBP puanınızın uygun olması lazım.
   Geçen seneki yerleştirme öncelikleri 14,2,D,95 319.5500 Siz teknik lise öğrencisi olduğunuzdan aynı zamanda OBP puanınızda 76*5= 380 olduğundan rahatlıkla yerleşebilirsiniz.

 327. yusufozturk dedi ki:

  Hocam kolay gelsin, 2 senelik geçiş yapmak istiyorum ama diploma puanımla çok bir bölüm gelmedi elektrik elektronik çıkışlıyım okuldan tercih için bana yardımcı olan hocam dedi ki geçiş dallarından istediğini yazabilirsin sadece önceliklere dikkat et dedi bu doğru mu ?

 328. Emine dedi ki:

  Mrb hocam.Aöf okuyordum ama şuan pasifim. ygsye girdim. Aöfden Tekrar tercih yapmak için kayıt sildirmem gerekiyormu?

 329. sevde dedi ki:

  merhaba ben ygs ve lysye girdim fakat istediğim sonucu alamadım 2 yıllık tercih hakkımı kullanmak istiyorum tercih yaparken beni puana göre yerleştirmezler değil mi iki yıllık bölümleri yazsam birde obp ile alan üniversitelerin bulunduğu bir liste yok mu hocam

 330. muhammet dedi ki:

  hocam merhaba ben bu sene anadolu meslek lisesi endüstriyel otomasyon bölümünden mezun oldum lys den 180 i geçemedim seneye tekrar hazırlanıcam mf4 ten 4 yıllık üniversiteye gitmeyi düşünüyorum 1 yıl beklediğim için okul puanım düşer mi ? ve ben alanıma geçiş yapıcağım kaç puan vericek okul puanlarım aşağıda şimdiden teşekkürler.

  500 üzerinden OBP: 344.6
  0,12 katsayılı OBP: 41.352
  0,18 ek katsayılı OBP: 62.028 (Ek puanlı)

 331. musa dedi ki:

  Hocam tek ders sinavlari eylulün 3 haftasi diyolar. Kayit 6 ekime kadar yerleşemiyecekmiyiz. 🙁

 332. levent dedi ki:

  Hocam sağlık meslek lisesinden 1 ders alttan var kpss tercihi yapamadım. Ösym den 2 yıllık geçişler de 30 tane tercih hakkım var bu tercihleri yaparsam eğer yerleşirsem ne olacak bi de tercih esnasında bi sıkıntrı olur mu

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yerleşirseniz 6 Ekim’e kadar kayıt hakkınız var. Bu arada tek ders sınavı veya sorumluluk sınavı ile dersten geçme şansınız olacak.

   • ercan dedi ki:

    merhaba hocam ben meslek lisesi okuyorum bu sene son sınıfı bıtırdım fakat bıldıgıniz uzere bizim son sene beceri sınavı oluyoruz ve bu sınavdan 12.Sınıf meslekler olarak çoğumuz kaldık bız sımdı 2 yıllık geçiş yapamıcakmıyız. 1 tane sorumlu sınavımız var. Suan tercih yapsak kayıt olamazmıyız universiteye. Cok acil yardımcı olursanız sevinirim.

   • Ercan dedi ki:

    Hocam ben simdi tercih yaptım trakya üniversitesi sbmyo dış ticaret bölümünü kazandım fakat liseden tek ders sorumluluğumuz oldugu ıcın mezun olamadık 6 ekıme kadar kayıt hakkı tanınmıs bız sımdı 3 7 agustos arası ne yapıcaz bı yardımcı olursanız sevınırım

    • alperturkoglu dedi ki:

     Hiç bir şey yapmayacaksınız. Tek ders yada sorumluluk sınavına girip mezun olduktan sonra gidip kayıt yaptıracaksınız. Hakkınız saklı kalacak. Sizin yerinize bu programa kimse alınmayacak.

     • Ercan dedi ki:

      hocam başınızı ağrıtıyorum kusura bakmayın ama ben okuldan belge alıp üniversite rektörlüğüne goturmem gerekmıyor mu ?

      • alperturkoglu dedi ki:

       Mezun olmadan hiç bir yere hiç bir şey götüremezsiniz. Mezun olun. Geçici mezuniyet belgesi ile kayıt yaptıracaksınız.

 333. Berk dedi ki:

  Hocam uzaktan egitim ile yazdığınız bolumlerde sadece mekatronik uzaktan egitim var öbür bölümlerin uzaktan egitim programı görünmüyor

 334. Berk dedi ki:

  Raylı sistemler makine teknolojisi,endustriyel kalipcilik,mekatronik uzaktan egitim hangi üniversitelerde var acaba

 335. fatma tuba dedi ki:

  merhaba. ben sınavsız grçi paramı yatırdım ocak ayında başvurumu yaptım. şimdi ais.osym.gov.tr üzerinden tercihimi yapmak istiyourm . çünkü tercih dönemi başlamış. ama marmara üniversitesi ilahiyat fakültesi 2 yılllık olan bölümü ösym 2015 tercih kılvuzunda ösym kodu yok. o kodu nerden bulacağım ve tercih bölümüne yazacağım. yani nasıl tercihimi yapmam gerektiğini bilmiyorum.

 336. ibrahim dedi ki:

  merhabalar hocam ben makina teknolojisi okuyorum ygsye girdim ama barajı geçemedim ve sınavsız geçiş yapmak istiyorum sınavsız geçiş dallarına baktığımda grafik tasarım bölümüne girebiliyorum obp puanım 306 2015 mezunuyum sizce yerleşme şansım var mı ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Okul türünüz, mezun olduğunuz il, tercih edeceğiniz okul-il bir önceki yıl hangi değerlerle almış bunlara bakmak lazım. Bana yazmayın lütfen kendiniz şu linkteki programların yerleştirme önceliklerini inceleyin.

 337. serdar ak dedi ki:

  hocam ben muhasebe bölümü mezunuyum yani eşit ağırlık ygs 6 puan türünden barajı geçemedim
  ygs 4 puan türüyle lisans tercihi yapacam yapabilirmiyim alan dışı olacak

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS-4’ten Barajı geçtiyseniz tabi ki bu puan türünde tercih yapma hakkınız var. Ön lisans için zaten YGS puanı ile değil yerleştirme önceliklerinizle tercih yapacağınızı hatırlatmış olayım.

 338. Öner dedi ki:

  Merhaba hocam. Benim sorum simdi okulların taban puanlarına baktığımda puan türleri ygs-1 diyor. Ben diploma puanıma gore gitmek istiyorum gitmek istedigim okulun diploma puaniyla aldigini nasil anlayabilirim? Yada puan türü ygs-1 yazan yerde benim OBP puanımda gecerlimidir.?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yerleştirme önceliklerinde 14,2,İ,96 gibi değer varsa puan değeri OBP puanını gösterir. Yerleştirme öncelikleri —– şeklinde ise min puan değeri YGS puanını gösterir.

 339. hayri dedi ki:

  obp puanım 382,35 fatma aliye mesleki ve teknik anadolu lisesi mezununuym tablo 3 te yer alan mersin üniversitesi gıda teknolojisi bölümüne kesin gider miyim ???

  • alperturkoglu dedi ki:

   Mezun olduğunuz bölümü yazmamışsınız. Eğer sınavsız geçiş bölümünüzse yerleşme şansınız olabilir. Ancak kontenjanlar azaldığı için yerleşememe ihtimalini göz ardı etmeyin. 14,2,İ,95 387.15000

 340. zelis yldrm dedi ki:

  Peki hocam sizce bu durumda yapmam gereken en doğru seçim nedir yani hangi bölüm benim için daha iyi olur yorumunuz benim için çok önemle şu anda kafam çok ama çok karışık 🙁

 341. zelis yldrm dedi ki:

  Ben lisenin acık öğretim hasta ve yaşlı bakım bolümü okuyorum bizden önce anadolu liseieri sağlık liselerine öncelik veriyorlarmış açıkta kalma riskimiz varmı acil ve ilk yardım bölümü icin ? hasta ve yaşlı bakım mezunu att oluyormu yani
  Ve su anda tercih yapmak için liste yapıyorum ama yöp de acil ve ilk yardim yazdığım zaman hiç mir şey bulunamadı yazıyor geçiş yapamayacakmiyim hocam

 342. Seyma dedi ki:

  Vakıf universitelerinde geçiş hakkımızı kullanabiliyormuyuz? Ucret vermeden

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tam burslu programlar için de sınavsız geçiş kontenjanları var. Ama programına göre yerleştirme önceliklerinizin çok iyi olması gerekiyor. Mesela Anadolu Teknik yada Teknik lise mezunu olmak. OBP’nin 380-450 arası olması. (Tabi bu seçeceğiniz program ve okula göre değişir. Ben örnek olsun diye yazdım.) Şu sayfada program ve okul adına göre sorgulama yapabilir, yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz.

 343. Muhammed dedi ki:

  Hocam sağlık meslek lisesi bitti. 1 tane alttan dersim var kpss de tercıh yapamadım. Sınav galiba eylül deymiş ösym de okuyor gözüküyorum. Acaba 2 yıllık geçiş yapamayacakmıyım Okuldaki hocalar yapamazssın diyorlar

  • alperturkoglu dedi ki:

   KPSS kısmı bilgim dışında. Sınavsız geçiş tercihi yapma hakkınız var. ÖSYM zayıf ders nedeni ile mezun olamayan öğrencilere 6 Ekim’e kadar süre tanıdı.

   • Muhammed dedi ki:

    yani tam anlayamadım hocam ben tercihlerimi 6 Eylül de mi yapacağım.tercihler yarın başlıyor galiba bi açıklama yaparsanız sevinirim teşekkür ederim iyi çalışmalar hocam

 344. berk dedi ki:

  peki uzaktan eğitimde uygulamalı dersler nasıl işlenecek. kontenjan sınırlaması var mı?

 345. berk dedi ki:

  merhaba bn meslek lisesi makine teknolojisi alanını bitirdim sınavsız geçişle uzaktan eğitim hangi bölümleri yazabilirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki bölümlerin uzaktan eğitim programlarına tercihte bulunabilirsiniz.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
   Endüstriyel Kalıpçılık 2
   Gemi Makineleri İşletme 2
   Grafik Tasarımı 2
   İş Makineleri Operatörlüğü 2
   Makine 2
   Mekatronik 2
   Metalurji 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Otomotiv Teknolojisi 2
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Tarım Makineleri 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi 2

 346. ertu dedi ki:

  hocam tek ders sınavı eylüldemi acaba

 347. merve tapan dedi ki:

  Merhaba ben meslek lisesinden mezun oldum.Ygsden İyi bir puan almadm sınavsız geçiş yapmak istiyorum ama kendi bölümümü okumak istemiyorum.Başak bir bölüme geçme sansım var mı sınavsız diploma notum 73.3 5 ile çarptıgım zaman 366.5 geliyor.Yardımcı Olur Musunuz Lütfen.

 348. onur dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben meslek lisesi mezun uyum bolumumde muhasebe ama simdi iki yıllık havacılık ve kabin bölümüne gitmek istyrm ama yarim burslu ücretli falan yaziyr bu benim içinde geçerli mi yani ücretli olanlarada ben para ödeyecek miyim şimdiden tesekkurler

 349. kardelen dedi ki:

  Hocam merhaba ben 2014 teknik lise makine teknolojisi tenik çizim bölümü mezunuyum gecen sene 2 yıllık geçiş hakkımı kullanarak ek yerleştirmeden kütahya dumlupınar makine resim konstrüksiyona yerleştim fakat gidemedim kayıt yaptırmadım yani bu sene ygs’ye girdim başarılı olamadım. Bu sene yine 2 yıllık geçiş hakkım varmı ve benim ygsye girmiş oldugum puanımn üstüne okul puanı eklenecekmi ? Obp puanım 343.1 beni obp mi ilgilendiriyor yoksa ygs puanımımmı ? Hocam şimdiden çok teşekkür ederim.

 350. ferhat dedi ki:

  hocam 2015 ygs de 180’i aşamadım ama ygs 1-2-3-4-5-6’da 140’ı aştım,önceliğin kimlerse olduğunu biliyorum.

  YGS-1 YGS-2 YGS-3 YGS-4 YGS-5 YGS-6
  146,81221 152,76327 167,62884 156,44613 161,41035 159,35981

  Dipl.Puanı- 55,97 OBP.Puanı işer yararmı- 279,85000

  Dipl.Puanı- 55,97×5=297,85 / 297,85×0,12=33,582 <<<
  33,582'yide ygs3'e ekleyebiliyormuyum ekleyebiliyorsam 180'i aşarsa,4 yıllık olurmu açıktan yada normal.

  4 yıllık olmuyorsa,33,582+ygs3 puanı = 200 gelir,eklersem veya eklenmezse 2 yıllık nerelere tercihte bulunabilirim açıktan veya normal.MYO yada AÖF.

 351. Seyma dedi ki:

  Peki istedigimiz herhangi bi ilde gecis hakkimizi kullanabiliyormuyuz

 352. Gökhan dedi ki:

  Merhaba,
  Ben sinasiz gecisimi kullanarak Istanbul ici ozel bir universiteye gecis yapmak istiyorum. Arkadasim Elektronik meslek lisesi mezunu ve Istanbul Aydinda tam burslu olarak okuyor. Ucret odemem gerekir mi? Gerekirse yuzde kac burs vermeleri gerekir? Simdiden tesekkurler.

 353. Seyma dedi ki:

  Benim 2. Yılım.Mesela bu yil mezun olan fakat diploma puani benden dusuk olan öğrenci de mi benden oncelikli olarak gecis yapabilir ?

 354. Burak dedi ki:

  Merhaba hocam.Öncelikle OBP puanım 388.8 sınavsız geçiş yapmak istiyorum.Manisa’da yaşıyorum.Makine bölümünü tercih edicem.Manisada okumak istemiyorum,İzmir’i tercih etmek istiyorum Ege ve ya DEÜ hangisi olursa.Bunlar METEB dışı olduğu için gelme ihtimali var mıdır? Daha yeni mezunum,Anadolu Teknik Lisesi mezunuyum.METEB dışı yerleşebilir miyim sizce?

 355. tuna dedi ki:

  Hocam sağlik meslek lisesi son sınıfim. 1 tane alttan dersim var sinavı eylül ayında acaba 2 yillık geçis yapabilirmiyim ösym de hâla okuyor gözükmekte

 356. Seyma dedi ki:

  Meraba. Ben gecen yıl hatay kız meslek lisesi ozel egitim bolumunden mezun oldum. Gecis hakkimi kullanmadm. Bu yil kullanarak sosyal hizmetlere gecis yapmak istiyorum. Diploma puanim 78 ihtimal var mi sizce hrrhangi bi ilde okuyabilrmiym

 357. melda dedi ki:

  hocam sınavsız gecıste unıversıteye yerlesebılmem ıcın obp puanımın kac olması gerekıyor yenı mezun oldum ve lıse mezunıyet puanım 80,17 orta ogretım basırı puanım da 400,85

 358. mert dedi ki:

  Bilgileriniz için teşekkürler

 359. mert dedi ki:

  ama bazı kişiler makine ressamlığı diye makine resim konstrüksiyon,görsel iletişim.endüstri ürünleri tasarımı bu bölümlere örgün gidebilirsiniz.Açıköğretimde maalesef bölüm bulunmuyor diyor

 360. mert dedi ki:

  öncelikle merhaba makine bölümü makine ressamlığı okuyorum. sınavsız geçişle açıköğretimde hangi bölümlere gidebilirim.

 361. Damla dedi ki:

  2 senelik üniversiteler nereler de var bir türlü bulamıyorum yardım ederseniz sevinirim

 362. gizem dedi ki:

  Ticaret Meslek lisesi Muhasebe ve Finansman bölümünden 2012 yılında mezun oldum 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı meteb dışı olarak kullandım tekrardan sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum meteb içi çıkma ihtimali var mı?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Soruyu ilk sorduğunuz sayfada cevapladım. Takip edeceksiniz.

   • yonca dedi ki:

    ilk öncelikle merhaba…. hocam bu sene ocak ayında geçiş için para yatırdım.suan tercih zamanını beklemekteyim.ve ben bu sene mezun oluyorum.diploma puanım 70 ve çocuk gelişim 2 ögretim istiyorum meteb içi tercih yapıcam gelirmi sizce diploma puanım ikinci ögretime:(

    • alperturkoglu dedi ki:

     Meteb içi demişsiniz il yazmamışsınız neye göre cevap verecem.

     • yonca dedi ki:

      k.b lütfen yani il içi kendi mezun oldugum yerden alper bey..

     • yonca dedi ki:

      lütfen kusura bakmayın biraz sinirlendirdim sizi sanki ama yanlış anlamayın beni heycan yaptım biraz.. adıyamanda kız meslek lisesi mezunu olarak mezun oluyorum bu sene adıyaman üniversitesi ikinci ögretim olarak ..

      • alperturkoglu dedi ki:

       Biraz anlaşmazlık oldu. Mezun olduğunuz ili bilmeden yorumlayabİlmem mümkün değildi. 14,2,İ,96 363.45000 bu değerler geçen seneki yerleştirme öncelikleri ve OBP puanı. Sizin OBP puanınız 350 yani geçen seneki son yerleşen öğrenciden düşük. Onun dışındaki şartları sağlıyorsunuz. Tercih yapıp beklemekten başka çareniz yok.

 363. melike dedi ki:

  merhaba hocam ben geçen sene grafik mezunuyum bu sene bartın meslek yüksek okuluna sınavsız geçiş için tercih etsem çıkma ihtimali yüksek mi

 364. merve dedi ki:

  mrb hocam bn meslek lısesı mezunuyum çocuk gelısımı gecen yıl gecıs hakkımı yaptım ama bana gelmedı bu yılda gecıs hakkımı kullanabılırmıyım pekı gelme sansı var mı okul puanı dusuyormu pekı???

 365. gamze dedi ki:

  Liseden mezun olalı 5 sene falan oldu ama direk geçiş hakkımı hiç kullanmadım. Daha önce de ygs sınavlarına girdim belli bir puan aldım. Şuan istesem sınava girmeden tekrar direk geçiş hakkımı kullanabilir miyim?? Ama bunun için başvuru yapmak gerekiyor sanırım, Başvuruyu kaçıranlara ek bir şans veriliyor mu?

 366. nurcan dedi ki:

  meslek lisesiyim sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ortalamam 68 acaba bir yere yerleşe bilir miyim bilgi verir misin lütfen

 367. htc dedi ki:

  mrb bn geçenn yıl ygs’ye girdim meslek lisesi mezunuyum dikey geçişi kullandm yerleştim gitmedim diploma puanmda düşme olurmu?

 368. ABDULLAH BAYRAK dedi ki:

  iyi günler 2013 2014 mevzunuyum şuanda iki yıllık geçiş hakkımla geldiğim teknik bilimlerde fakültesinde otomsyon bölümü okuyorum . bölümde yetersiz oldugumdan elektrik tesisat gibi farklı bir bölüme geçmek istiyorum tekrar bir sınava girmem gerekiyor mu yoksa sınavsız geçiş hakkım bana bu durumda yardımcı oluyor musınavsız 2. kez farklı bi bölüm okuyabilir miyim ?

 369. Muhammed dedi ki:

  Hocam ben ygs ye girdim 0 çektim meslek liseseinde okuyorum 2 yıllık başka şehirleri tercih edebilirmiyim

 370. ceycey dedi ki:

  merhabalar hocam.bilişim bölümü/web programcılığı bölümü son sınıf öğrencisiyim.sınavsız geçişle basım yayın bölümü veya görsel iletişim tasarımı bölümü yazmak istiyorm . görsel iletişim bölümünün sınavsız aldığı üniversiteleri bulamadım.basım yayında adanada olmadığı için meteb dışı yazacağım onun gelme şansı da düşük olduğu için kararsız kaldım yardımcı olursanız sevinirim .