Sınavsız Geçiş Sıkça Sorulan Sorular

Sponsorlu bağlantılar

1. Sınavsız geçiş ve YGS sınavı için ayrı ayrı ücret mi yatırılıyor? 

Hayır. Eğer Meslek lisesi mezunu iseniz ve sadece sınavsız geçiş tercihinde bulunacaksanız 15 TL yatıracaksınız.
Meslek lisesi mezunu iseniz alan dışı 2 yada 4 yıllıklar için YGS sınavına girmelisiniz. Bu durumda 50 TL sınav ücreti yatıracaksınız. Aynı zamanda sınavsız geçiş hakkınızda olacaktır. (15 TL yatırmanıza gerek yoktur.)

2. Sınavsız geçiş kaldırılmış veya kaldırılacakmış doğru mu?

CEVAP: Sınavsız geçişin kaldırıldığı söylentisi yıllardır var ama bu doğru değil. Sınavsız geçiş kaldırılmadı. Hatta 4+4+4 olarak bilinen yasada da var bu hak.Fakat özellikle üniversiteler sınavsız geçişe karşı durumdalar. Eğitim kalitesinin düşürüldüğü fikri zaman zaman açıklanıyor. Fakat mevcut durumda sınavsız geçiş kaldırılmadı.

3. Sınavsız geçişe ne zaman başvuru yapabilirim?

CEVAP: Sınavsız geçiş başvuruları YGS başvuruları ile aynı tarihlerde yapılmaktadır. Bu yıl 5-19 Ocak 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.

4. Sınavsız geçişe nasıl başvuru yapabilirim?

CEVAP: Sınavsız geçiş başvurusu yapmak isteyenler başvuru formu üzerindeki tüm bilgileri doldurarak “Sınavsız geçiş hakkım var. Sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum” seçeneğini işaretleyecekler ve ÖSYM başvuru merkezine formla birlikte gideceklerdir. Aday İşlemleri Sisteminde kayıtları güncelse kendileri de başvurularını yapabilirler. Sınavsız geçiş ücreti olan 15 TL daha sonra yatırılacaktır. (20 Ocak 2015 son tarih zamanında ücret yatırılmazsa başvuru yapılmış sayılmayacaktır.)

5. Sınavsız geçiş için başvurumu yaptım şimdi ne olacak? Tercihimi ne zaman yapacağım?

CEVAP: Sınavsız geçiş için başvurduktan sonra aday Temmuz ayında LYS sınav sonuçlarının açıklanması sonrasında başlayacak Üniversite Tercih dönemini bekleyecektir. Sınavsız geçişe başvuran aday  ÖSYM Tercih Klavuzunda yer alan ve kendisine sınavsız geçiş hakkı verilen bölümleri tercih ettiği anda sınavsız geçişe başvurmuş sayılacaktır. Özetle tercih sürecinde meslek liseli olmayan adaylarla aynı prosedürü takip edecektir.

6. Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

CEVAP: Sınavsız geçiş başvuru sonuçları diğer yerleştirme sonuçları ile birlikte açıklanacaktır.

7. Çok eski yıllarda Meslek Lisesi mezunuyum. Halen sınavsız geçiş hakkım var mı?

CEVAP: Yerleştirme öncelikleri göz önünde bulundurularak var . Ama yerleştirme önceliklerinden de anlaşılacağı üzere öncelik yeni mezunlardadır.

8. Daha önce sınavsız geçişle bir yere yerleştim, sınavsız geçişe yeniden başvuru yapabilir miyim?

CEVAP: ÖSYM klavuzunda bu konuda bir engel yok. Başvuru yapabilirsiniz, fakat yukarıda da belirtildiği gibi öncelik yeni mezunlardadır. Aday yerleştirme olasılığı konusunda bir fikir edinmek istiyorsa istediği bölümün bir önceki yılki sonuçlarını incelemeli ve yerleştirme önceliklerinde hangi yıl mezunlarının yerleştiğine bakmalıdır.

9. Meslek Lisesi mezunuyum, YGS sınavına da girdim ve iyi veya kötü bir puan geldi. ÖSYM beni sınavsız geçişle mi yoksa puanla mı yerleştirecek?

CEVAP: Meslek Liseli olmayan bir öğrenci meslek liselilerin sınavsız yerleştikleri ve kontenjanı 10 olan bir bölüme başvuran  11. öğrenci olsun; bu öğrenci diğer 10 öğrenciden daha fazla YGS puanı bile alsa diğer 10 öğrenci sınavsız geçiş haklarından dolayı önceliklidir. Dolayısıyla sınavsız geçilen bölümlerde YGS puan üstünlüğü ilgili meslek lisesi mezunu olmayanlar arasında geçerlidir.

10. Başvuru yaparken sadece YGS sınavına girmek istiyorum diye işaretledim. Sınavda iyi bir puan alamazsam sınavsız geçişten faydalanabilir miyim?

CEVAP: Evet ister YGS puanınızla, isterseniz Sınavsız geçişle  tercihte bulunabilirsiniz.

11. Sınavsız geçişle açıköğretim okuyabilir miyim?

CEVAP: Evet okuyabilirsiniz. Meslek liselerinin ilgili alan mezunları eğer sınavsız geçiş programları arasında açıköğretim programları varsa açıköğretim programlarına tercihte bulunabilirler.

12. Çok eski yıllarda meslek lisesinden mezun oldum.Ben başvurumu nasıl yapabilirim?

CEVAP: Diğer adaylar gibi başvurunuzu yapacaksınız… Bu yıl 5-19 Ocak 2015 tarihlerinde başvurunuzu yapıp Temmuz’da da tercih yapacaksınız.

13. Yerleşme şansım var mı?

CEVAP: Yerleşme şansınızın olması tamamen istediğiniz bölümle alakalıdır. Bazı bölümlerde sınavsız geçişle başvuran aday sayısı kontenjanlardan az olduğu için meslek liseli olmayanlar puanla bile alınmaktayken bazı bölümlerde son yıl mezun olan meslek liseliler veya ilgili METEB dışında kimseye yerleşme şansı kalmamaktadır. Bu bölümle alakalı bir durumdur.

14. Düz lise mezunuyum şansım nedir?

CEVAP: Meslek liselilerin sınavsız geçişle başvuru yapabilecekleri bölümlerde öncelik meslek liseli öğrencinindir. Düz lise öğrencisi sınavdan tam puan alsa bile öncelik mesleki veya teknik ortaöğretim kurumu mezunu olan öğrencidedir. Bölümü tercih eden tüm meslek liseliler önceliklerine göre yerleştikten sonra halen kontenjan boş ise bu durumda genel, anadolu veya fen lisesi mezunları puan üstünlüğüne göre yerleştirilirler.

15. Sınavsız geçişle yerleşilen bölümlere YGS puanıyla yerleşen öğrenciler de var. Bu meslek liseleri için nasıl bir durumdur?

Her zaman öncelik sınavsız geçiş hakkı olan adaylardadır. Eğer kontenjan sınavsız geçiş hakkı olan adaylarla dolmazsa YGS puanıyla öğrenci alımı başlar. Yani meslek lisesi mezunu adaylar için herhangi bir olumsuzluk söz konusu değildir.

16. Sınavsız geçişi diploma notumuza göre mi yapıyoruz?

Hayır. Sınavsız geçişi OBP, yani Ortaöğretim Başarı Puanıyla yapıyorsunuz. OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) Hesaplanması şu şekildedir: Diploma notunuzu 5 ile çarpın. çıkan sonuç OBP’nizdir.

OBP=Diploma Notu X 5

17.Bir bölümün YGS puanıyla mı öğrenci aldığını yoksa sınavsız geçişle mi öğrenci aldığını nasıl anlarız?

Kılavuzda yerleştirme öncelikleri sütununda çeşitli harfler ve sayılar varsa bunun anlamı; bu bölüm sınavsız geçişle öğrenci almıştır. Dolayısıyla bu bölümü YGS puanıyla tercih etmeyi düşünen bir aday son derece dezavantajlı durumdadır.

Kılavuzda yerleştirme öncelikleri sütununda sadece ——- işareti varsa bunun anlamı; bu bölüm sınavsız geçişle öğrenci almış fakat kontenjan dolmadığı için YGS puanıyla öğrenci almaya başlamıştır. Dolayısıyla YGS puanıyla tercih edilebilir.

18.Yerleştirme öncelikleri sütunundaki sayılar ve harfler ne anlama geliyor?

Meslek Liselerinin Tür Grup kodlarına baktığımızda;

1 (bir)  değeri, çok eski yıllarda karşılığı enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesini ifade etmektedir.

2 (iki) değeri, meslek lisesi mezunu,

3 (üç) değeri, teknik lise veya anadolu meslek lisesi,

4 (dört) değeri, Anadolu Teknik Lisesi’ni ifade etmektedir.

Aşağıdaki resimde Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Meslek Yüksekokulu, Elektrik ve Elektrik 2.öğretim bölümlerine ait 2014 yılı yerleştirme değerleri yer almaktadır.

yerlestirme onceligi

 

Üst satırdaki değerlere baktığımızda;

İlk sırada yer alan 14 değeri: Yerleşen son adayın mezuniyet yılının son 2 hanesini yani 2014 mezunu olduğunu,
3 değeri: Okul tür grubunu (3-Teknik Lise veya Anadolu Meslek Lisesi mezunu olduğunu)
D harfi: Programa METEB Dışından yani Kocaeli Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi Dışından öğrenci alındığını (örneğin Bileceik, Bursa vb. olabilir)
96 sayısı: Son yerleşen adayın, doğum tarihinin son 2 hanesini göstermektedir. (Burada yer alan aday 1996 doğumlu imiş.)
Min.Puan: 321.50 Son yerleşen sınavsız geçiş öğrencisinin OBP puanıdır. Yani 321.50/5=64,3 diploma notu ile yerleşmiştir.

19. Sınavsız geçiş tercihlerini ne zaman yapacağım?

Sınavsız geçiş tercihlerini tıpkı sınava giren adaylar gibi aynı tercih döneminde yapacaksınız. Ayrı bir sınavsız geçiş tercih sistemi ve tarihi yok. Tercih listesi tektir ve isteyen puanlı tercihlerini, isteyen de hem puanlı, hem de sınavsız geçiş tercihlerini belirtir.

20. Hangi bölümlere sınavsız olarak yerleşebilirim?

Tablo 3C’de hangi alan mezunlarının hangi alanlara sınavsız olarak yerleşebileceği belirtilmiştir. Kılavuzdan kontrol ediniz. Bakınız.

21.Sınavsız geçiş hakkı olduğu halde açıkta kalanlar var. Bu nasıl oluyor?

Sınavsız geçiş hakkınızın olması mutlaka yerleştirileceğiniz anlamına gelmez. Sonuçta yerleştirmelerde de kendi içinizde öncelikler olacak. Bunlar sırasıyla mezuniyet yılı, okul türü METEB içi-dışı, OBP puanı ve doğum yılı’dır.

22.Bu yıl sınavsız geçişle yerleşsem seneye puanla tercih yapacak olsam okul puanımda herhangi bir düşme olur mu?

Hayır okul puanınızda düşme olmaz.

23.Düz Lise mezunuyum sınavsız geçiş yapabilir miyim?

CEVAP: Hayır. Sınavsız geçiş sadece Meslek Liselerinin ilgili alanından mezun olanlara sağlanan bir haktır.

Burada yer alan bilgilerin doğruluğu kesin olmayabilir. Bu sayfada yada sitede okuduğunuz bilgileri mutlaka sınav kılavuz kitapçığı ile karşılaştırınız. Resmi kayıtlarda yer alan bilgiler doğrudur.

Facebook İle Yorum Yap

comments

917 Yorum Yapılmış.

 1. sibel diyor ki:

  sınavsız geçiş yaptığımızda başka şehire gidebilir miyiz?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada tercih etmek istediğiniz bölümü yazın ve ili listeden seçip taratın. Çıkan sonuçlardan yerleştirme sonucu sütununu inceleyin.Sınavsız geçiş tercihinde bulunacağınız programın yerleştirme öncelikleri sütununda “D” harfi varsa METEB Dışından alıyor demektir. “İ” yazıyorsa almıyordur.

   • sibel diyor ki:

    kayıt bulunamadı diyor :(

    • alperturkoglu diyor ki:

     Hangi bölüm, hangi il?

     • sibel diyor ki:

      benim bölümüm büro yönetimi ve sekreterlik edirnedeym şuan ama ben 2 yıllık geçiş hakkımda istanbulda sağlık kurumları işletmeciliğini istiyorum

      • alperturkoglu diyor ki:

       İstanbul Ün. Açıköğretim dışında devlet üniversitesi yok. Hepsi Vakıf ün. bakınız.

      • sibel diyor ki:

       bazılarında % 25 burslu diyor onlara girebilir miym girersem harç parası ödeniyor mu

      • alperturkoglu diyor ki:

       Vakıf üniversitelerinde tam burslu programlar hariç ücretlidir. Belirlenmiş ücretin %25 yada %50 kadarını üniversitenin karşıladığı anlamına gelir. Geri kalan ücret öğrenci tarafından ödenir. (Ne kadar diye sormayın bilmiyorum. Üniversite iletişim telefonlarından öğrenebilirsiniz) Çok fazla tercih edilmediğinden yerleşme şansınız çok yüksektir.

      • sibel diyor ki:

       ücret problem değil ama sonuç olarak sadece ücretli yere geçiş yapabilirm devlet ünilerine yapamam degil mi?

      • alperturkoglu diyor ki:

       İstanbul düşünüyorsanız evet.

      • sibel diyor ki:

       ama rehberlik hocaları bize ücretsiz olsa bile başka şehire gidemezsiniz sadece edirnenin uzunköprü ilçesine gidersiniz diyorlar ücretsiz olsa bile mesela bursa. bursaya geçiş yapabilir miyim?

      • alperturkoglu diyor ki:

       Kimin ne dediği beni ilgilendirmez. METEB içi ve dışı niye var “D” ve “i” niye var diye sorun öğretmenlerinize. Farklı bir konuda sorunuz yoksa bu konuda yaptığım açıklamalar yeterli diye düşünüyorum. İyi günler.

      • sibel diyor ki:

       ilginiz için teşekkürler

 2. ugur diyor ki:

  bn imamam hatip mezunuyum . sınavsız geçiş hakımı kullanmadım .örgun eğitime kayıtlıyım . 1.sınıfım .buyıl puanim keesiliyor .açiktan ilahiyat okumak istiyorum 2015 ygs girdim . tercih yapsan aof den ilahiyata 2016 ygsde puanim kesilirmi ?

 3. esra diyor ki:

  Merhaba hocam. Saglik meslek diş protez teknisyenliği mezunuyum. Tercihlerimi yaptim en son tercihimde diş protezdi ve yerleştim sinavsiz yerleşmiş oluyorum herhalde dimi. Bu yil tekrar sinava girdim puanim düşer mi ve tekrar sinavsiz tercih yapablr miyim

 4. emre diyor ki:

  merhaba ben düz lise mezunuyum ama iki yıllık uçak teknolojisi bölümüne gitmek istiyorum ygs 1 puanım yetiyo özel üniversitelere ama meslek liselileri öncelikli olduğu için kazanma sansım nedir

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfadaki tablonun altında yerleştirme öncelikleri sütunu boş olan programlar kontenjanı sınavsız geçişle dolmayan programlar. Yanındaki puanlara göre tercihte bulunabilirsiniz.

 5. arda diyor ki:

  benim yıl sonu notum 53 orenci başarı puanımda 265 di yanılmıyorsam 2 tane alttan dersim var 12. sınıf bitti mezun olamadım yani. ben bu iki alttan dersi eylül ayında vereceğim.bu dersleri verince diplamo notumda yükselme olurmu yıl sonu notumda yani ? ve dersler kalkmış olcağı için ek tercihlerde yatay sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim ? bide memleketimden bir üniversitenin çıkma ihtimali ne kadardır sizce ? teşekkür ederim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Başarısız olduğunuz derslerin ders saati yüksekse siz de çok yüksek ortalama ile geçerseniz diploma notunuzu etkileyebilir. Ama bu çok fazla bir fark olmaz. Ek tercihlerde bş kalan kontenjanlara tabi ki sınavsız geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz. Memleketiniz neresidir, hangi bölümü istersiniz, hangi yerleştirme önceliklerine sahiptir? Nereden bilecez :)

 6. sevda diyor ki:

  muhasebe son sınıf ögrencısıyım. YGS ye gırdım fakat kazanamadım. Geçiş hakkımı kullanacağım. Puanımı 5 le çarptığımda 372.25 çıkıyor. sağlık kurumları işletmeciliğine geçiş yapmak istiyorum bu mümkün mü?

 7. funda diyor ki:

  hocam ben 2014 yılında çocuk gelişiminde mezun oldum meslek lisesi çıkışlıyım ve ben geçiş hakkımı bu yıl kullanmak istiyorum ygs ye girdim iyi bir puan alamadım geçiş hakkımı kullanmam için ne yapmam gerekiyor?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Temmuz ayında tercih yapacaksınız. Alanınızla ilgili tercihleriniz sınavsız geçiş tercihi olarak değerlendirilir. Öncelik son mezunların olacağından eski mezunlardan alan programları inceleyip bulmalı ona göre tercih yapmalısınız.

 8. adem diyor ki:

  Hocam merhabalar , ben 2014 de bilişim web tasarim mezunu oldum ygsden gece sene kotu puan aldim 2 yillk gecis hakkimi kullamadim ve 2015 ygsye girdim o da kotu gecti asil sorum su olacak bben bu 2015 de 2 yillk gecis hakkmi kullanabilir miyim cevaplarsaniz cok sevinirim bide hangi bölümlere kullanabilirim ??

 9. Fulyaa diyor ki:

  Meraba hocam, ben 2012 senesinde sınavsız geçiş hakkımı kullanarak kendi bölümüme yerleştim ve mezun oldum. Bu yıl ygs’ye girdim ve ön lisans bölümlerinden tercihte bulunmak istiyorum. Fakat ysg puanıma orta öğretim başarı puanım eklenecek mi ? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 10. deniz diyor ki:

  Merhaba
  140 barajini gecmek zorumludur sinavsiz icin

 11. songuül diyor ki:

  hocam güzellik ve saç bakım hizmetleri okuyom son sınıfım ygs ye girmedim sadece sınavsız geçişe başvurdum kendi bolumumun ünüvertesini kazanabililirmiyim kazanma durumum nedir

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tercih edeceğiniz programın yerleştirme öncelikleri ve sizin yerleştirme önceliklerinin bir birine uyuyor olması lazım. Şurada anlatılanlara dikkat ederek tercih yaparsanız yerleşme ihtimaliniz yüksek olur. Saç Bakım Hizmetleri 2014 yerleştirme sonuçlarına şu sayfadan bakabilirsiniz.

 12. Özlem diyor ki:

  Merhaba hocam ben kız meslek lisesi cocuk gelişim ve özel eğitimi bölümündeyim.. 2014 mezunuyum ygs kötü geçti çok kötü hemde 128 puan aldım açık öğretim 4 yıllık okuma şansım yok mu okul puanıyla puanım yükselse ve hocam sınavsız geçişde de 4 yıllığı varmı?

 13. Furkan Aytekin diyor ki:

  Merabe ben endüstri meslek lisesi elektrik elektronik bölümü örencisiyim lise 4 ygs de 140 barajını geçemedim sadece kendi bölümüm üzerinden mi tercih yapa biliyorum.

 14. Ceyhun diyor ki:

  Teşekkür ederim hocam Peki tercihlerden kazandığım üniye gidip konuşsam sizin kayıt bitiş tarihinizden bir hafta sonra sınavlarıma girebiliyorum dersleri vereceğim desem kayıt olabilirmiyim ? eğer olamazsam Ek tercihler oluyomuş sınavları vermiş olcam için ek tercihlere girip üni kazanıp gidebilirmiyim ? (önceden tercih yapmış ve kayıt yaptıramamış olduğumu varsayarak) çok teşekkür ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ün. konuşmak diye bir şey olmaz. Resmi kayıt tarihleri dışında işlem yapamazlar. Ek tercihler kalan boş kontenjanlara göre olur. Şimdiden olur olmaz diyemeyiz.

 15. damla diyor ki:

  Merhabalar hocam gecen sene anadolu meslek
  lisesi mezunuyum gecen sene hicbir tercihte bulunmayip 1 sene daha ygs ile hazirlanayim dedim ve bu senede pek verimli bir puan elde edemedim gecis hakkimi kullanmak istiyorum ama ben basvuru falan yapmadim nasil olucak

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınava girmişsiniz. Meslek lisesi mezunu olduğunuzdan YGS başvurunuz aynı zamanda sınavsız geçiş başvurusu için de yeterlidir. Temmuz da alanınızla ilgili tercihleriniz sınavsız geçiş tercihi olarak değerlendirilecek.

 16. Yusuf diyor ki:

  Ben 2013-2014 meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkım var ama başvuru tarihi geçti galiba ygs ye girdim 196 puan aldm sınavsız geçiş hakkımı tercih yaparken kullanabilirmiyim?
  geçen sene yerleştim ama kayıt yaptırmadım puanım düşermi?tşk.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınava girdim dediğinize göre Ocak’ta başvuru yapmışsınız. Bu sınavsız geçiş tercihinde bulunmanız için de yeterli. Geçen sene sınavsız geçişle yerleştiyseniz puanınız düşmez, YGS ile yerleştiyseniz düşer.

 17. metehan diyor ki:

  Merhabalar, Sizlere danışmak istediğim bir konu var. Ben bu sene direk geçiş hakkımı kullanabilecek miyim kullanırsam gider miyim kafam çok karışık. YGS’den 187 aldım oradan bir umudum kalmadı artık tek çarem direk geçiş nolur yardım edin.

  Eğitim bilgilerim: http://prntscr.com/6iwmir

  Grafik tasarım bölümüne gitmek istiyorum alt bölümüm olarak geçtiği için. Kayseride yaşıyorum. Erciyes üniversitesini istiyorum.

  Bu bilgilerimle direk geçiş hakkımı kullanıp grafik tasarım bölümüne gidebilirmiyim sizce? Grafik tasarım; http://prntscr.com/6iwmuv

  Akşam okuluna dahi razıyım ne olur yardım edin…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelik son mezunların olduğundan yerleşme ihtimaliniz oldukça düşük. Ama tabi bu yıl başvuranların öncelikleri nasıl olur bilemeyeceğimizden şansınızı deneyebilirsiniz. Grafik haricindeki yada Kayseri haricindeki programları da incelemenizi öneririm.

 18. Ceyhun diyor ki:

  Sorumluluk sınav tarihleri tam olarak hangi aylarda yapılıyor ? Eylül ayında ve 2. dönemin başladığı ayda yapıldı bu sene fakat millieğitim yönetmeliğinde kasım ve nisan ayları içerisinde yapılacaktır metni de var.

  “(1) Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı veya uygulamalı sınav esaslarına göre kasım ve nisan ayları içerisinde ilgili branş öğretmeni tarafından yapılır.”

  “(2) Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı ve/veya uygulamalı sınav esaslarına göre birinci ve ikinci dönemin ilk haftası içerisinde iki alan öğretmeni tarafından yapılır.”

 19. Emre diyor ki:

  Merhaba benim Tarih,Kimya,Dil ve anlatım alttan kalan dersim var 12. sınıf bitti geçen sene.12.Sınıf yıl sonu ağırlık notum 65 sınıfta kalmadım ortalamayla geçtim yani bu dersleri vermek zorundamıyım ? vermeden diplamo alamazmıyım ? diplamo alamıcaksam geçici mezuniyet belgesi alabilirmiyim kazandıgım üniversiteye kayıt yaptırcam sınav gunude dersleri vercem böyle bişey de olabilirmi ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet o dersleri vermek zorundasınız. Ortalama ile 12.sınıfı geçmişsiniz. Tercih yapabilirsiniz ama kayıt yaptıramazsınız. Mezun olmadan geçici mezuniyet belgesi alamazsınız.

   • ibrahim diyor ki:

    ben meslek lisesine gidiyorum elektrik elektronik teknolojisine ygsden barajı geçemedim şimdi 2 yıllık hakkımı kullanailirmiyim ve hangi ünüversitelere gidebilirim

    • alperturkoglu diyor ki:

     Kullanabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz 15 farklı bölüm ve yüzlerce program var. Ben bunları size tek tek bulamam. Şu sayfadan bölümünüze ait sınavsız geçiş bölümlerini görebilir. Şuradan da ilgili linklere tıklayarak her bölüm için tercih edebileceğiniz okulları değerlendirebilirsiniz.

 20. egemen diyor ki:

  hocam şimdi obp puanını diploma puanını 5 ile çarparak buluyoruz.
  yani diploma puanımızın yüksek olması çok önemli.
  okuldaki bir hocamız 9. sınıfta daha fazla sınava girdiğiniz için diploma puanına 9. sınıfın yıl sonu puanı daha çok etki eder ve 12. sınıfta çok az sınava girdiğiniz için 12. sınıf az etki eder dedi. bu konu hakkında bilginiz var mı? eğer doğruysa benim için kötü olur çünkü 9. sınıfta yıl sonu ortalamam düşüktü..

 21. alper diyor ki:

  hocam merhaba ben ygsye girdim ve barajı geçeceğimi düşünüyorum barajı geçsem bile ben sınavsız tercih kullanmak istiyorum çünkü avantaj sınavsız geçişte ama barajı geçtim diye sistem beni sınavsız geçişle değilde ygs puanıyla tercih yaptı diye gösterirmi böyle şeyler olur mu bu tür yanlışlıklar kafama takıldığı için soruyorum şimdiden teşşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öyle bir şey olmaz. İçiniz rahat olsun.

   • feyza diyor ki:

    merhaba hocam, duz lise çıkışlıyım geçen yıl muhendislik bolumu birinci öğrtimdeydim ve bikac nedenden dolayi devam edemedim.aldigim bu puan ile yani tekrar ygs ye girmeden ayni muhendislik bolumunun 2.ögretimine yerlestim ve şuan bolumde devam ediyorum…Bu seneki yani 2 gun önceki ygs sinavina da girdim ..
    soruma gelirsek; ben 2 sene önceki puanimla 2 kez tercih yaptim bu sene tekrar yapabilir miyim?yoksa bu seneki(iki gun onceki) ygs sinavi digerini öldurecek mi? lutfen bilginiz olmasa bile kendi dusuncenizle bi yorum yapin yoksa kafayi yiyicm..

 22. Büşra diyor ki:

  Sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum ama ygs sinavina girdim, 140 baraji gecmek zorunda miyim

 23. ali diyor ki:

  ve hocam dilekçe felan yazabiilir miyim ösym ye bu sene tercih yapmak istiyorum gecen sene mezunuyum ve yatıraamadım sınavsız gecıs parasını yatırabilme sansım yada cözüm yolu bulabilir miyim magdur durumda kaldım

 24. ali diyor ki:

  merhaba hocam bn sınavsız geçişe para yatırmadım tercih yapma sansım var mı 2 yıllıklara ve olurda yatırma ihtimalım var mı yardımcı olursanız sevinirim

 25. kubrakdmr diyor ki:

  Diploma notum 63 küsrlerde muhasebe çıkışlıyım hangi bölümlere yerleşebilirim?

 26. Yusuf diyor ki:

  Merhaba ben 2014 de geçen sene mezun oldum Bilş tek.’den.3 Tane alttan dersim var.ygsye gireceğim ve bu eylülde (okul açıldığı zaman ki sınavlarda) sorumluluklara girip vericem.Ygs den alacağım puanla biyerlere mi bakmalıyım yoksa eylülde sınavlara girdikten sonra hala geçiş hakkım varmıdır aynı sene bir üniye gidebilmek için açık kontenjan kalırsa sanırım gidebilcem durumum çok karısık ne yapmalıyım ? girebilirmiyim üniversiteye

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tercihlerinizi istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Ancak kayıt dönemi içinde mezun olamadıysanız hakkınız yanar. Siz yine de şansınızı deneyin olmazsa ek tercihlerde tekrar tercih yaparsınız.

   • Yusuf diyor ki:

    Teşekkür ederim ben şimdi lys den sonra yapılacak tercihlerde ygs puanı ile tercih yapacağım altdan dersim olduğu halde bir üniversite çıkarmı tercihlerimden? ve eylülde ben derslerimi verince, mezun olunca yani tercihlerden çıkmış üniye kaydımı yapabilirmiyim ? yoksa mezun olmadan tercih yapamazmıyım ? eğer mezun gözükmeden tercih yapamıyacaksam eylülde boş kontenjan olanlara tekrar tercih yapabiliyoruz sanırım eylüldeki tercihlere mi gireceğim ? ayrıyetten direk geçiş hakkımı lys den sonra kullanabilirmiyim alttan dersim olduğu halde ve bir üniye atanırmıyım gene eylülde sınavları verip başlayabilirmiyim ? yoksa direk geçiş hakkım yanıyormu (alttan dersim oldu için)? Kayıt döneminden sonra ek tercih olayları oluyor boş kontenjanlara sanırım (mezun olmuş olucam eylül ayı olduğu için) ben bu kontenjanlara direk geçiş hakkımla mı girebilirim ? eğer lys den soraki tercihlerde bu hakkımı kullanamıyacaksam.

    • alperturkoglu diyor ki:

     Bu kadar çok soru ve uzun mesaj olunca okumuyorum. Cevaplanacak 350-400 tane mesaj var. Genel olarak tercih yaparken mezun olup olmadığınıza bakılmayacak. Her hangi bir tercihinize yerleşip de kayıt yaptıracağınız zaman sizden mezuniyet belgesi yada diploma istenecek.

     • Yusuf diyor ki:

      kısaca ben elimde diplamo olmadan tercih yapabilirmiyim ? ve bir üni çıkarmı ? eylülde dersi verip gider kaydımı yaparım.

      • alperturkoglu diyor ki:

       Tercih yapabilirsiniz. Ün. çıkma durumu tercihlerinize bağlı. Kayıt döneminden önce mezun olmuş olursanız yerleştiğiniz bölüme kayıt yaptırabilirsiniz.

      • Yusuf diyor ki:

       yani mezun olmadan da yerleşebiliyorum mezun olmazsam kayıt olamıyorum teşekkür ederim tercihlerden üniversite çıkmama durumu varmı ? (yatay geçiş hakkımı kullanırsam) 3 tane alttan dersim oldu için sanırım puanım düşük olucak ve düşük olan puan ile sanırım üniversite çıkmayabilir :(

      • alperturkoglu diyor ki:

       Sınavsız geçiş tercihinde bulunanlar yerleştirme önceliklerine göre ve tercih edilen programın kontenjanına bağlı olarak yerleşir. Sizin durumunuz da ancak tercihte bulunduğunuzda anlaşılır.

 27. arda diyor ki:

  iyi günler hocam. ben muhtemelen 90 lı yıllarda mezunuyum. açık öğretim fakultesinde okudum. şuan da sınavsız geçiş hakkımı kullanmamıştım. şuan da girebiliyor muyum. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Mezuniyet yılı önceliğinden dolayı örgün programlara yerleşmeniz çok zor. Ancak ticaret lisesi mezunu iseniz açıköğretim programları için şansınızı deneyebilirsiniz.

 28. habibe diyor ki:

  merhabalar ya bu sene meslek çıkışlı oldğm için geçiş hakımı kullanacağm bana üniversite geldi diyelim ben üniversiteye örgün gidebilirmiyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle hem örgüne hem de açıköğretime tercih hakkınız var. Tercih ederken zaten aöf yada örgün olduğunu görerek tercih yapacaksınız.

 29. Mehmet Dan diyor ki:

  9. sınıfta Dil ve anlatımdan sorumlu geçtim bu yıl hoca sorumlulukta yine bıraktı 12. sınıftayım ygs ye çalışıyorum geçiş hakkımda var dı üniversite şimdi bu yıl benim için hayal mi hem iki yıllık hem de dört yıllık açısından bilgilendirirseniz sevinirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   1.si hoca bırakmaz öğrenci kalır :) Siz Temmuzda tercih yapacaksınız. Ağustos’ta tek ders sınavı olur. Yerleşmeniz durumunda tek dersi geçmis olursanız kayıt yaptırabilirsiniz.

 30. can diyor ki:

  hocam siz şimdi elektrik elektronik 2015 mezunu iş sağlığı ve güvenliği bölümüne gidebilir diyosunuz ama konuştuğum birçok rehberlikçi sizin hakkınız yok diyo siz var diyosunuz klavuzda yayınlamadı daha nasıl bu kadar emin oluyosunuz

  • alperturkoglu diyor ki:

   Uyduruyorum…. dermişim. 2015 ÖSYS başvuru kılavuzu 5 Ocak’ta yayınlandı. Bakınız. Tercih kılavuzu yayınlanmadı. Rehberlikçileri Allah’a havale ediyorum. Bu arada sayfa 42’deki tablonun sol sütununda 9. satırda :)

 31. Şule Kullebi diyor ki:

  Atl mezunuyum. Hacettepe 321 puanla sınavsız geçişten alıyor benim puanım 310 alınır mıyım ? Birde aydın üniversitesi sınavsız geçiş kodu 14.3.D.96 ben atl mezunu olduğum için kodum 4 fakat diğer kodlar bu sene için uyuyor 3 tanesi de. Sadece okul türüm farklı alınmama ihtimalim nedir ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   321 puanlık yere 310 puanla yerleşip yerleşemeyeceğinizi bilemem. Belki bu sene daha yükselir belki düşer. Diğer sorunuza gelince 4 olduğunuz zaman 3 lilere göre avantajlı oluyorsunuz zaten. Her zaman Anadolu Teknik önceliklidir.

 32. evren yararoglu diyor ki:

  mrb, 1997 end. meslek lisesi elektrik bölüm ogrencısıyım. suanda sınavsız olarak acık ogretim ile fakülte ye basvurabılırmıyım. ornegın Anadolu uni. 4yıllık mezun olmak ıcın yada normal bır unıversıteye gırebılırmıyım? tskr.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aöf olarak Elektrik Enerjisi Üretimi, İletimi ve Dağıtımı, İş Sağlığı ve Güvenliği bölümlerine sınavsız geçiş hakkınız var. İş Sağlığı ve Güvenliği son mezunlarla kontenjanı dolduğundan diğerini tercih edebilirsiniz.

 33. emrah diyor ki:

  Merhaba hocam ben ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum. Sınavsız geçiş hakkım ile 2 senelik adalet bölümü okuyabilir miyim ?

 34. şevval diyor ki:

  hocam merabalar bn saglık meslek lisesi sn snf ögrencsym afynda kalıyrm odymetri blmne gecs hakkm var ve istyrm ama meteb blgesi aldgı icn baya kafam karstı diploma puanmda 80 falan szce ne kadar sansm var bu blm afynda yok

 35. Sinem diyor ki:

  Hocam merhaba. Ben meslek lisesi son sınıf ogrencısıyım. Kimya teknolojısı alanında okuyorum, dalım petrokımyadır. Ikı yıllık direk gecıs hakkı yaptıgım zaman aynı anda acıkogretımden veya baska bır sekılde ıstedıgım dıger bır bolumu de okuyabılırmıyım? Kafam o kadar karısıkkı ınanın cok zor durumdayım. Ve dırek gecıs hakkı yaptıgım zaman barajı gectigim taktırde YGS puanım onemlı mıdır? Cevabınızı beklıyorum. Simdiden cok tesekkurler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş için sınava girmeniz gerekmediğini biliyorsunuzdur. Ama alan dışı yada 4 yıllık düşünüyorsanız sınava da girebilirsiniz. İster sınavsız geçişle ister YGS ile herhangi bir programa yerleştiğinizde sınavsız 2.üniversite kapsamında 2 yıllık açıköğretim programlarına başvurabilirsiniz.

 36. Özlem diyor ki:

  Hocam merhaba. 2013 te saglik meslek lisesinden okul birincisi olarak mezun oldum.ygs 2 puanmla 4 yillik Manisa celal bayar üniversitesi sağlık yüksek okulunu kazandim.suan 2. Siniftayim. Izmir katip celebi universitesi hemsirelik fakultesine yatay geci yapabilir miyim. Kâtip celebi universitesi mf 3 puaniyla alim yapmis. Benim 2013 osym mf 3 puanim 262. Ama suan universite ortalamam 3.80 okul puanimla yani ortalamamin yatay gecise b faydasii olmaz mi. Nasil bi yol izlemem gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim

 37. Emre diyor ki:

  Merhaba hocam belki konu alakasız olucak ama yine de sorup şansımı denemek istiyorum. Ben şimdi 2 yıllık okula yerleştim, bu arada çok sağolun siz sorularımızı cevaplayıp yardımcı oldunuz bana… Ben şimdi örneğin 2 yıllık okuldan mezun olup daha sonra örneğin 4 yıllık bir bölüm (örneğin:ingilizce öğretmenliği) okusam 4 yıllığı bitirdikten sonra dgs sınavına girip bilgisayar programcılğı önlisansımı lisans yapabilir miyim ? Yani kısaca dgsye girmemi engelleyen herhangi bir durum var mı Şimdiden teşekkür ederim…

 38. rüya diyor ki:

  MERHABA hocam ben çocuk gelişim mezunuyum 2014 kayıt yaptırdım fakat AÖG kayıt yaptırmadım çünkü bölümümle alakasız bölümler karşılaştım şimdi ne yapmalıyım hakkım devam ediyorsa bölümümü nasıl seçmeliyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Zaten 2 tane sınavsız geçiş hakkınız var. Çocuk gelişimi ve Sosyal Hizmetler. Açıkçası Çocuk gelişimi örgün geçen sene yerleşemediyseniz bu yıl yerleşmeniz neredeyse imkansız. Önceki mezunlardan alan devlet ün. pek yok. Yine de şansınız denersiniz. Yukarıda 2 yıllık bölümlerin taban puanları linki var. Önce oraya tıklayın açılan sayfada da bölümlerinize tıklayarak yerleştirme önceliklerini inceleyin.

 39. kemal diyor ki:

  kolay gelsin admin .Ben bigisayar bölümü meslek lisesi öğrencisiyim. Sınavsız geçişte tıbbı dökümasyano tercih edebilirmiyim…TEŞEKKÜRLER

 40. kübra diyor ki:

  2 yıl üst üste sınavsız geçiş yapılabilir mi?

 41. Muhammed diyor ki:

  Merhaba Hocam Sınavsız geçiş hakkını kullandım ön lisans programını bitirdim Tekrar yine sınavsız geçiş hakkını kullanabilirmiyim Meslek lisesi Çıkışlıyım

 42. burcu diyor ki:

  hocam sınavsız geçiş tercihler nezamn yapılacak acaba…

 43. darkk diyor ki:

  2 yıllık sınavsız geçişle geçtim bu sene fakat kaydımı silip seneye başka bir yere sınavsız geçiş düşünüyorum kaydımı ösym başvurusundan sonra sildirsem bir sıkıntı olurmu acil yardım

 44. MURAT diyor ki:

  BEN 10. sınıf sağlık meslek liseli acil tıp teknisyenliği bölümü okuyorum . ben üniversiteye geçişte sınavsız geçiş hakkımla önlisans olan ilk ve acil yardım bölümünü okumayı düşünüyorum . Çevremdekiler sınavsız geçiş hakkını kullanırsan önlisansı açıkdan ( açıköğretim) okursun örgün okuyamazsın diyorlar doğrumudur acaba? VE ygs ye girmem gerekiyor mu ? TEŞEKKÜR EDERİM KOLAY GELSİN.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Kesinlikle alakası yok. Tablo-3A’da yer alan tüm bölümlere sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır. Zaten sizin açıköğretim olarak okuyabileceğiniz çok fazla bölüm yok. Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır.
   Acil Durum ve Afet Yönetimi 2
   Ameliyathane Hizmetleri 2
   Elektronörofizyoloji 2
   İlk ve Acil Yardım 2
   İş Sağlığı ve Güvenliği 2
   İş ve Uğraşı Terapisi 2
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği 2
   Otopsi Yardımcılığı 2
   Perfüzyon Teknikleri 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Sivil Savunma ve İtfaiyecilik 2
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2
   Ağız ve Diş Sağlığı 2
   Odyometri 2
   Podoloji 2

   • MURAT diyor ki:

    HOCAM teşekkür ederim .Bir şey daha soracam benim ygs 2 ye girmem gerekiyor mu yoksa direkmen sınavsız geçiş hakkıyla üniversiteyi tercih edebilirmiyim ?

    • alperturkoglu diyor ki:

     Sınavsız geçiş adı üstünde herhangi bir sınava girmeden tercih yapılacak. Ancak alan dışı bölüm yada 4 yıllık fakülte düşünüyorsanız sınava girmelisiniz.

 45. Cantürk diyor ki:

  Hocam Merhaba ben düz lise mezunuyum . Ama şimdi okulum anadolu teknik lisesi oldu osym basvurudada teknik lise yazıyor ama düz lise mezunuyum. Peki sınavsız geçiş yapabilirmiyim.

 46. hayrettin diyor ki:

  Hocam 1998 elektrik mezunuyum 2 yıllık sınavsız geçiş ama açık öğretim programı var mı yerleşebileceğim? teşekkürler..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Elektrik İletim, üretim dağıtım bölümü var. Ancak geçen sene en son 2000 mezunlarını almış. 1998 lilere sıra gelmeyebiliyor. Yine de şansınızı deneyebilirsiniz.

 47. melike diyor ki:

  Meslek lisesi çocuk gelişimi mezunu olanlar ilahiyata geçiş yapabilirler mi

 48. SEBAHATTİN diyor ki:

  PEKİ HOCAM OKUL VE İL KODUNU TERCİHLERDEN ÖNCE ÖSYM DEN DEĞİŞTİREBİLİRMİYİM BİLGİNİZ VAR MI ACABA.
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…

  • alperturkoglu diyor ki:

   444 6796 (OSYM) (Çağrı Merkezi)

  • gul diyor ki:

   Hocam merhaba ben 2005 ticaret meslek lisesi muhasebe bolumu mezunuyum sinavsiz gecisle acik ogretimde okumak istiyorum fakat ne yapacagimi hangi bankaya para yatircagimi basvuru formumu nereden alacagimi hangi evraklarla basvuracagimi bilmiyorum malum ygs basvuru tarihi 5ocak 15 ocak arasi denilmekte nereye basvurcam acik ogretim istiyorum sinavsiz ne yapnam lazim hocam tesekkur ederim….

 49. SEBAHATTİN diyor ki:

  MERHABALAR HOCAM
  BEN RADYOLOJİ BÖLÜMÜ 12. SINIF ÖĞRENCİSİYİM ŞU AN BALIKESİR’DE OKUYORUM BU YIL SINAVSIZ GEÇİŞ İÇİN OCAK AYI BAŞINDA BALIKESİR’DEKİ OKULUMDAN MÜRACAAT EDECEĞİM FAKAT SINAVSIZ GEÇİŞ İÇİN KAYSERİ ERCİYES ÜNİVERSİTESİNİ İSTEDİĞİM İÇİN OKULUN SONLARINA DOĞRU NAKLİMİ KAYSERİ’ YE ALDIRACAĞIM TERCİHLERİ DE ORADAN YAPACAĞIM BÖYLECE METEB İÇİNE GİRMİŞ OLURMUYUM BUNA MANİ BİR DURUM VARMIDIR

  • alperturkoglu diyor ki:

   Forumda okul kodunuz ve il kodunuz Balıkesir olacağından METEB Dışı olacağınızı düşünüyorum. Bunu ÖSYM bürolarından iyice araştırmadan işlem yapmayın.

 50. ahmet78 diyor ki:

  Merhaba hocam ben 2011 esndustri meslek bilgisayarli torna (cnc) menzunym dikey gecs hakkmi hala kullanma sansm varmi hangi bolumleri tercih edebilirim bole bir sansm varaa

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız var. Ocak ayında başvuru yaparak, Temmuz ayında aşağıdaki programlara tercihte bulunabilirsiniz.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
   Endüstriyel Kalıpçılık 2
   Gemi Makineleri İşletme 2
   Grafik Tasarımı 2
   İş Makineleri Operatörlüğü 2
   Makine 2
   Mekatronik 2
   Metalurji 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Otomotiv Teknolojisi 2
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Tarım Makineleri 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi 2

  • gulercan diyor ki:

   Hocam mrb ben ticaret meslek lisesi 2005 muhasebe bolumu mezunuyum ..sinavsiz gecisle isletme bolumu secmeyi dusunuyorum 2015 siz ce hangi universiteyi secersem gitme olasiligim yuksek olur bingol sirnak tunceli hakkari haric…sansim hangi universite on lisans isletme bolumun de yuksek sizce tesekkurler

 51. havva diyor ki:

  hocam ben kız meslek cocuk gelişimi mezunuyum 2011 de mezun olsum. şuan 4 yıllık açıkögretm okuyorm 3. sınıfım.sınavsız geçiş hakkım var mı açıkögretmden okurken

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet var. Ancak devlet ün. örgün çocuk gelişimi ve sosyal hizmetler bölümlerine mezuniyet yılınızdan dolayı yerleşmeniz imkansız. Vakıf ün. olabilir. Bunun haricinde sınavsız 2.üniversite kapsamında şu sayfadaki bölümlere de başvuru hakkınız var.

 52. Serpil diyor ki:

  Merhaba hocam ben 2012sağlık meslek mezunuyum bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullandım fakat sectiğim bölümden pişman olduğum için dondurup geri döndüm seneye tekrardan sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum herhangi bi puan düşüşü olacak mı? Birde hocam diğer okuldaki kaydımı sildirmem mi gerekiyor tercih yapabilmem için teşekkür ederim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Puan düşüşü olmaz ama öncelik son mezunlara olduğundan yerleşme şansınız bu yıl biraz daha düşecek.Diğer kaydınızı şimdilik sildirmeseniz de olur. Eğer 2015’te yerleşirseniz sildirirsiniz.

   • Serpil diyor ki:

    Hocam bi sorum daha olacak diploma notumuzun 5ile carpımı sonucu ortaya çıkan puanla yerleşiyoruz diyebiliyorum ygsden iyi bi puan alırsam bi etkisi olur mu?yoksa önemli olan sadece barajı geçmiş olmak mı?

    • alperturkoglu diyor ki:

     Sınavsız geçiş bölümü için adı üstünde sınava girmeniz gerekmiyor yani bu durumda barajı geçmeniz yada YGS puanınızında bir anlamı yok. Alan dışı tercih yapacaksanız YGS girmelisiniz.

     • esra diyor ki:

      kusura bakmayın hocam sürekli soru soruyorum ama cevabı alamıyorum buraya yazmak zorunda kaldım ben ygs 12.sınıf teknik lise öğrencisiyim sanat tasarım bölümünü okuyorum mimari restarasyona geçiş hakkım var bu hakkımı mimar sinan ünv. ve yıldız teknik ünv. kullanabilirmiyim

      • alperturkoglu diyor ki:

       Sorunuzun cevabını hemen beklerseniz alamazsınız. Gündüz kar tatilinden dolayı telafi eğitimi, akşam dostlarımla çay sohbet keyfi, ailemle zaman geçirmek ve vakit bulunca cevap vermek. Face mesajınıza yanıt verdim. Acele yok!

   • gul diyor ki:

    Hocam merhaba 2005 ticaret meslek lisesi mezunuyum sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum acik ogretim olarak sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum ..bunun icin hangi bankaya para yatirmaliyim hangi belgelerle para yatirmaliyim parayi yatirdiktan sonra ne yapmaliyim basvuru forumlarini nerden almaliyim …ne yapacagimi bilmiyorum ogretmenim :(

    • alperturkoglu diyor ki:

     Başvurular 5-19 Ocak 2015 tarihlerinde ÖSYM başvuru merkezi olan okullardan yapılabilecek.(Size en yakın liseler olabilir) Kılavuz yayınlanmadığından ücret kesinleşmedi geçen sene sınavsız geçiş ücreti 10 TL idi. Aşağıdaki bankalara ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca sınavsız geçiş bölümlerinizde şu sayfada tablonun en üstündeki bölümler oluyor. Sınav Ücretlerinin Yatırılabileceği bankalar şunlardır;
     TC. Ziraat Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
     VakıfBank‘ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç)
     T. Halk Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
     Akbank‘ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç)
     Kuveyt Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç)
     Türk Ekonomi Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı
     DenizBank‘ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuran adaylar hariç)
     Tüm PTT İş yerleri

 53. Hilal diyor ki:

  hocam ben sınavsız geçiş hakkımı kullandım pazarlama bölümü geldi kayıt yaptırdım ama gitmiyorum kaydimi sildirsem tekrar önümüzdeki sene sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim yada kaydın silinmese bi sorun olurmu

 54. ismail diyor ki:

  Merhaba hocam iyi günler Ben 2014 lise mezunuyum tercihlerimi yaparken neyin nasıl olduğunu bilmediğim için mezun olduğum elektronik dalını koymadım ek tercihlerde de iş işten geçmiş oldu önümüzdeki sene şansım nedir ? Cevap alabilirsem fikir sahibi olurum teşekkür ederim.

 55. Mutlu diyor ki:

  Sınavsız geçişle örgün öğretime başladım bu istediğin bölüme geçme hakkından yararlanabiliyormuyuz ? Örneğin bilgisayar Programcılığı bölümünden tıbbi Sekreterlik bölümüne geçiş yapabilir miyim maille bilgi verebilirseniz çok makbule geçer

 56. mert özyer diyor ki:

  Hocam Merhaba

  Ben Anadolu Meslek Lisesi Bilgisayar bölümü 1995 mezunuyum
  hayat şartları gereği tahsil konusunda geç kalmış bir insanım malesef
  şu an aöf Halkla ilişkiler ve tanıtım dan mezun olduktan sonra dikey geçişle anadolu
  üniversitesi işletme fakültesi 5.yarı yıl öğrencisiyim sınavsız geçişten yeni haberim oldu aynı anda sınavsız geçişle bilgisayar programcılığı bölümü okumak istiyorum faydalanabilir miyim sizce şansım nedir? yada işletme den kaydımı mı sildireyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bilgisayar Programcılığı açıköğretim programı sadece Atatürk Ün. var. Ancak 2014’te bu programa öğrenci alınmadı. Devam edip etmeyeceği belli değil. Devlet ün. Örgün programları değerlendirecek olursak öncelik son mezunlara olduğundan yerleşme şansınız oldukça düşük. Ancak bazı 2.öğretim programları ve özel ün. sınavsız geçişle kontenjanı dolmadığından tercih etmeniz halinde eski mezun olsanız da yerleşme ihtimaliniz var. (Bu arada 37-38 yaşlarında olduğunuzu düşünürsek herhangi bir yerdeki ün. gitme şansınız nedir bilmiyorum.) Bence kaydınızı sildirmeyin.

 57. İmren diyor ki:

  Hocam aşağıda kuzenimin sorusunu yanıtlamışsınız, bir sorumuz daha olacak. Biz Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeyiz. Ve üniversite olarak Namık Kemal Üniversitesi(Tekirdağ) ve Kırklareli Üniversitesi’ni yazarsak hangisine yerleşme ihtimalimiz daha yüksek olur ?

 58. Burcu diyor ki:

  Merhaba hocam öncelikle ellerinize sağlık. Ben Kız Teknik Lisesi kimya bölümü son sınıf öğrencisiyim. Fakat YGS puanımı olabildiğince yüksek tutup, fizyoterapi, tıbbi laboratuvar teknikleri gibi bir bölüm istiyorum. YGS ile yaptığım tercihlerde hiç biri tutmaz ve yerleşemezsem yine aynı yıl iki yıllık kimya bölümüne direk geçiş hakkımı kullanabilir miyim, yoksa o hakkım yanar ve diğer sene sınava tekrar girmek zorunda mı kalırım?

 59. güler diyor ki:

  merhaba.ben kız meslek lisei mezunuyum.ygs den barajı geçemedim ama sınavsız geçiş hakkımı kullandım sosyal hizmetler bölümü geldi onu bırakmak zorunda kaldım takrar tercih yapsam çocuk gelişim bölümü gelir mi

  • alperturkoglu diyor ki:

   Biliyorsunuz sınavsız geçiş önceliğinde yerleştirme kriterleri var. Buna göre tercih yapmalısınız. Ancak mezuniyet yılı önceliğinden dolayı her yıl şansınız biraz daha azalacaktır.

 60. okan diyor ki:

  hocam ben ıkı yıllık bır bolum okuyorum ama tercih döneminde sorumsuzluğumdan dolayı ben tercih yapamamıştım puanım daha ıyı yerlere gıdebılırdım 1 donem sonunda halen osym puanı ıle başka bır yere yerleşe bileceğimi söylüyorlarda beni bu konuda aydınlatırmısınız

 61. emre diyor ki:

  merhaba ben busene sinavsiz gecis hakkimi kullandim 2 yillik geldi ama kredyi tamamlayamadigim icin kaydimi yapamadim seneye tekrar gecis hakkimi 2nci kez kullnabilyormuyum

 62. sevgi diyor ki:

  mrb hocam oncelıkle elerınıze emegınıze saglık ben tıbbı dokumantasyon ve sekreterlık bolumunu okuyordum gazıantep unıversıtesı ogrencısıydım 2012-2013 gırıslıyım ılk seneyı bıtırdım ancak ıkıncı yarıyı okuyamadım yanı braktım ge bu ıkıncı yılımı acık ogretımden bıtırebılırmıyım lutfn benı aydınlatırmısınız

 63. Tevfik diyor ki:

  Merhaba hocam. Ben bu sene meslek lisesi nezunuyum. Sınavsız geçiş yaptım ve İ.ü tıbbi labaratuvar bölümünü kazandım. Ama 1 ay sonra kaydımı kendi isteğimle sildirdim.Seneye tekrar sınavsız geçis halkım var mı kullanabilirmiyim. Kullanabilirsem nasıl bir yol izlicem?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkı ile yerleştiğiiniz için bir sonraki yıl puanınız düşmez. Seneye tekrar kullanabilirsiniz. Ancak öncelik son mezunların olacağından şansınız düşecektir.Geçen seneki başvuru ve tercih yolunun aynısını izleyeceksiniz. Ocak ayının ilk 2 haftasında başvuru yapabileceksiniz.Temmuz ayında da tercih yapacaksınız.

 64. burak diyor ki:

  merhaba ben mesleki acıkogretım lısesınde okuyorum mezun oldugum zaman 2 yıllık sınavsız gecıs hakkımı dondurup direkt 4 yıllık unıversıte sınavlarına yani(baska bolumlere) girebilirmıyım.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hakkınızı dondurmak diye birşey olmaz. Öncelik son mezunlaradır ve mezun olduğunuz yıl sınavsız geçişte en şanslı olduğunuz yıldır. Daha sonraki yıllarda hakkınız devam eder ama yerleşme şansınız düşer. Ama şöyle olabilir. İlk yıl üst tercihlerde 4 yıllık bölümlere, alt tercihlerde de sınavsız geçiş bölümlerinize yer verirsiniz. Eğer 4 yıllığa yerleşemezseniz 2 yıllığa yerleşip kaydınızı dondurup bir sonraki yıl için hazırlanabilirsiniz.

 65. DAMLA diyor ki:

  2015 yılında meslek lısesı mezunu olacam 4 yıllık acık ogretım unıversıte okumak ıstıyorum sınavlara gırmem gereklı mı ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz

 66. Caner diyor ki:

  İyi günler hocam.
  Ben okul puanım ile 2 yıllık üniversite tercih ettim fakat sorumluluk sınavlarımı geçemediğim için kayıt olamadım. Seneye gireceğim ygs lys sınavlarında puanım kırılır mı yada okul puanım kırılır mı?

 67. ahmet diyor ki:

  hocam ben sağlık meslek liseli laboratuvvar bölümünden mezun oldum . sonra sınavsız geçişle kocaeli üniversitesi laboratuvar bölümüne yerleştim sonra ailemin vefatı sonucu okula gidemedim . fakat ne kaydımı dondurdum ne de baska bir şey yaptım . harc falan yatırmadım .şimdi hocam ben gene sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim ? bana cok acil dönerseniz sevinirim hocam hayatıma ona göre bir plan çizmek istiyorum .

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelikle eski kaydınızla ilgili durumu öğrenmek için Kocaeli Ün. bilgi işleme başvurun. Eğer kaydınız silindiyse Ocak 2015’te YGS başvurularında tekrar sınavsız geçiş başvurusu yapabilirsiniz.

 68. metin diyor ki:

  ya ben şuan sınavsız olarak yerleştim ama başka bi üniversiteye yatay geçiş yapabilir miyim?

 69. Songül diyor ki:

  Merhaba, ben bu sene sinavsiz gecis hakkimla kocarlinde pazarlama bolumunu kazandim ama bazi nedenlerden dolayi gidemedim seneye tekrar sinavsiz gecis hakkimi kullanabilirmiyim ayriyetten acik ogretim de hangi bolumlere sinavsiz gecis hakkim var? Ticaret lisesi bilisim bolumu mevzunuyum..tesekkurler

 70. Büşra diyor ki:

  Merhaba!

  Ben tercih yaptım İstanbul çıktı fakat babam yollamıyor. Acaba açık öğretime geçebiliyor muyum? Ya da meslek lisesi mezunuyum direk geçiş hakkımı kullanabilir miyim? Bir yıl kaybetmek istmiyorum. Bir yardımcı olur musunuz?

 71. sedat diyor ki:

  Merhabalar ben 2014 meslek lisesi mezunuyum alttan dersim vardi 1 tane onun icin unuversiteye gidemedim suan verdim o dersi.o yuzden unuversite icin tercih yapamadim ygs dende kotu not almistim 2015 doneminde sinavsiz gecis hakkini kullanabilirmiyim.bilişim teknolojileri ag isletmenligi okudu.unuversiteye gidince kameramanlik secebiliyonmu sinavsiz gecis hakkimlaa…

 72. esma diyor ki:

  Mrbalr.bn ygsye girdim 140i gecemedim acikogretimden okumak istiyorum napmam lazim kayitzamani gidip direk acikogretimemi kayit olunyo yoksa tercih falan gereklimi
  Anadolu ticaret lisesi mezunuyum bolumum bilisim teknolojileri web programciligi acikogretimden hangi bolumlere gideblirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Doğrudan kayıt yaptırmak gibi birşey söz konusu değil. Tercih yapmanız lazım. Ancak bölümünüze ait sınavsız geçiş yapabileceğiniz aöf programı yok. Eğer ek tercihlerde Erzurum Atatürk Bilg. Prog. aöf kontenjan açılırsa belki tercih yapma şansınız olabilir. Ek tercih kılavuzunun yayınlanmasını bekleyeceksiniz. 25-30 eylül gibi yayınlanır.

   • esma diyor ki:

    Peki o ek tercihte baska bi bolum tercih etme sansim warmi baska bolum okuyabilirmiyim eger dedginiz okulun kontenjani doluysa bn nasi acik ogretimden okuycam

    • alperturkoglu diyor ki:

     140 geçemediğiniz için yok alan dışı tercih hakkınız yok. Aöf olarak okuyabileceğiniz tek bölüm Atatürk aöf bilgisayar prog. bu sene tercihe açılmamıştı ek yerleştirmelerde zaten boş kontenjan olmazsa yine açılmaz. Ancak örgün okumayı düşünürseniz ek tercihlerde kontenjanı dolmamış örgün bölümlere tercih hakkınız olacak.

 73. begum diyor ki:

  Ticaret lisesi mezunuyum Sinavsz geçişle tibbi sekreterlige gecisim var seçtiğim bolumlerin puanlari obpme uygun ve oncelik yeri …….. olanları sectm bide d olanlarda 11 12 mezunu alanlari seçtim io de yazdim :) sizce yerlesirmiyim obpm 332 teşekürler :)

 74. meryem diyor ki:

  merhaba ben meslek lisesi mezunuyum. bu yıl açıktan olarak muhasebe bölümünü bitirdim. ygs ye girdim ama iyi puan alamadım. o yüzden sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. ama bölümüm olan değilde başka 2 yıllık bi bölüm seçemez miyim? ortaöğretim puanım yeten 2 yıllık bölümlere yani ?

 75. pınar kobak diyor ki:

  merhaba ben ticaret lisesi muhasebe öğrencisiyim. mesleki alana geçiş sınavında sadece bulunduğumuz şehrin üniversitesini mi tercih edebiliyoruz ? veya sınavsız geçiş hakkımızı bütün şehirlerdeki üniversitelerde gerçekleştirebiliyor muyuz ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bölümünüzün bulunduğu tüm şehir ve ünilere tercih hakkınız var. Ama herkes kendi ilinde önceliklidir. Kontenjan kalırsa METEB dışından da öğrenci alır.

   • pınar kobak diyor ki:

    yani ben şimdi kayseride yaşıyorum. çanakkale 18 mart üni. tercih etsem öncelikle çanakkalede yaşayanlar yerleşip eğer kontenjan kalırsa ben girebilirim. eğer benim diploma notum yüksek olursa öncelikli olarak girebilirmiyim ?

 76. Funda diyor ki:

  Merhaba hocam ben meslek acik ogretim cocuk gelisimi mezunuyum yeni bitirdim YGS sinavimdan 150 puan aldim 2 yillik acik ogretimden cocuk gelsimini okumam lazim yoksa yatay gecisimi kullanmam gerekiyo orgun olarak bu yil bitirdim ama 1990 dogumluyum yatay gecisle orgun olarak okuyabilirmiyim

 77. Naz diyor ki:

  ya bir şey merak ediyorum arkadaşım sınava girdi ama puan alamadı ygs den yani puan yok gözükmüyor ama diyorlar ki sınavsız geçiş yapması için 140 ı geçmesi gerekiyor bu doğrumu sınavsız geçiş yapamıycak mı yani ygs puanı yok diye kısa zamanda yapıcaz tercihleri lütfen yardımcı olun :(

  • alperturkoglu diyor ki:

   Adı üstünde “sınavsız geçiş” sınava girmeden dahi tercih yapılan bir sistemde 140 barajı diye birşey olur mu? Ahhh kılavuzlar okunsun diye yayınlanıyor ama kim okuyacak o kadar yazıyı dimi?

 78. Mehmet diyor ki:

  Merhabada ben lisede bilgisayar bölümü okudum. Sınavsız geçiş hakkımı kullanıp 2 yıllık üniversiteyi dondurmak istiyorum. Çünkü sene tekrar giricem o senede kazanamazsam diye. Şimdi dondurma işlemini hangi dönemde yapıcam üniversite başladığı zaman mı yoksa tercih sonuçları belli olduğu zaman mı

 79. merve diyor ki:

  ben kız meslek mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam. Başka bölüm seçsem olur mu ? yoksa kendi bölümüm mü olmalı ?? şimdiden teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bölümünüzü yazmamışsınız ki hangi bölümleri seçebileceğinize bakalım.

   • merve diyor ki:

    Halkla ilişkiler ve organizasyon

    • alperturkoglu diyor ki:

     Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var.
     Basım ve Yayın Teknolojileri 2
     Basın ve Yayıncılık 2
     Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2
     Halkla İlişkiler ve Tanıtım 2
     Marka İletişimi 2
     Medya ve İletişim 2
     Radyo ve Televizyon Programcılığı 2
     Radyo ve Televizyon Teknolojisi 2
     Reklamcılık 2
     Çağrı Merkezi Hizmetleri 2

 80. Büşra diyor ki:

  Meslek lisesi mezunuyum, makine ressamlığı bölümünü bitirdim. Ama bölümümü degistirmek istiyorum. Ygs’de barajı bile geçemedim. Şimdi 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımda bölüm değiştirebilirmiyim yoksa degistiremezmiyim, kulaktan dolma bilgilerle değiştirme imkanımın olmadığını öğrendim doğru mudur

 81. canan diyor ki:

  merhaba ben ticaret meslek lisesinden bu yıl mezun oldum ve okul puanımla sosyal güvenlik bölümüne geçiş yapmak istiyorum. okul puanım 66.91 meslek lisesi olduğum için önceliğimde var ama bilmiyorum sizce bu bölüme yerleşebilirmiyim

 82. yusuf diyor ki:

  Ben 2014 mezunuyum meslek lisesinden mezun oldum sınavsız geçiş hakkım var benim obp puanım 289 sizce bu puanla bi üniversite şansım varmıdır yoksa çok düşük olduğu için hiç bir yere giremeyebilirmiyim? teşekürler

 83. ebru262626 diyor ki:

  Mrb hocam ben meslek lisesi mezunuyum.
  Gecen yil bi bolume yerleatim 2. Sinifa gectim suan. Tekrar tercih yapsam baska bi bolume.
  Su anki bolumu bitirip.
  Bu yil tercih yapacagim bolumu kazanirsam dondursam suan okudugum bolumu bitirdikten sonra orada da okuyabilir miyim.
  Yani ilk tercihimden mezun olunca tekrar sinavsiz gecisle baska bi bolume yerlesebilirmiyim.
  Alanimda uzmanlasmak istiyorumda.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Önce bölümünüzü bitirin ondan sonra tekrar sınavsız geçiş tercihinde bulunun. Bu arada farklı bir bölüm okuyup alanınızda nasıl uzmanlaşacaksınız?

   • ebru262626 diyor ki:

    Tesekkur ederim
    lisede de insaat okudum.
    Suanda insaat okuyorum. bu bölümü bitirdikten sonra tekrar sinavsiz gecis yapabilirim yani öyle mi..

    Mimari restorasyon veya yapi denetim dusunuyorum bunlar da bölümümün alanları

 84. gamze diyor ki:

  Merhaba hocam kolay gelsin ben istanbulda ikamet ediyorum kendi bolumum olan cocuk gelisimini yazcam ama obp puanim yetmiyo selcuk yazmayi dusunuyorum 340 la almis ve yaninda d yaziyo benimse puanim 386 sizce gelme olasiligi nedir ve bu ilk senem

 85. ozan diyor ki:

  merhaba ben mesleki açık liseden bu sene mezun olucam mesleki açık lise okul türünde kaç numaraya giriyo yoksa aksam gıttıgım yuzyuze egıtım aldıgım okul uzerındenmı numaralandırlcak bunun dısında sınav ıcın 40 lira yatırdım ygs gırdım barajı gecemedım sınavsız gecıs hakkımı kullanmak ıstıyorumu ısaretlemedım 10 lıra yatırmadıgım ıcın arkadaslar ondan yararlanamazsın dıyorlar oyle bırsey varmı ıcıme buyuk suphe dustu son olarak suan tercıh zamanı aıste tercıh yapıcam ancak ygs puanı veya gecıs hakkıyla ılgılı bı bılgı yok o tercıhlerı ygs puanıyla degılde geçiş hakkımla yaptıgımı nerden anlıycam

  • alperturkoglu diyor ki:

   1- Okul türü “2” meslek lisesi olanlarla sizinki aynı kod oluyor.
   2-YGS başvurunuz sınavsız geçiş için de geçerli. O seçenek sınava girmeyip sadece sınavsız geçiş hakkını kullanacaklar için geçerli.İçiniz rahat olsun.
   3-Ocak ayında formda okul türünüzü bölümünüzü girdiniz. Alanınızla ilgili tercihleriniz otomatik olarak sınavsız geçiş olarak değerlendirilir.

 86. selin diyor ki:

  Merhabalar hocam
  Ben anadolu sağlık meslek lisesi mezunuyum, marmara üniversitesine 2 yıllık geçiş hakkım var, bunu kullanıp daha sonra dondurabilme gibi bir şansım var mı? Var ise bunun belli bir süresi var mıdır?

 87. ceydaa diyor ki:

  merhabalar hocam.
  ben geçen sene sağlık meslekten mezun oldum geçişimi kullanarak yerleştim. birinci sınıfı bitirdim. şimdi okuduğum okulu açıköğretime alıp tekrar bu sene başvuru yaptım . geçiş hakkımı kullanabilirmiyim tekrar? teşekkür ederim şimdiden

 88. şehriban diyor ki:

  iyi günler ben ygs 4 ten 321 aldım. çocuk gelişimi 2 yıllık istiyorum . nereler gelir veya gelirmi. sınavsız geçiş için obp puanım 358 sizce sınavsız geçişte olurmu. her ikisi için şansım varmı açıklarmısınız rica etsem

  • alperturkoglu diyor ki:

   Siz çocuk gelişimi mezunu iseniz zaten YGS ile tercih yapmanız mantıksız olur. Çünkü en eski ve puanı en düşük meslek lisesi öğrencisi bile YGS ile başvuran dan daha önceliklidir. OBP puanınız fena değil ama diğer yerleştirme öncelikleri de önemli. Kendi ilinizde varsa yerleşme şansınız çok yüksek yoksa METEB dışı alan yerleri tercih etmeniz lazım. Şu konuyu incelemenizi tavsiye ederim.

 89. ali diyor ki:

  ben 9sinifta kaldim aciktan okursam 10 siniftanmi baslarim

  2 yillik direk gecis hakkimizi kulandiktan sonra 2 yil bittikten sonra ygseye girip 2 yillik tutturursam 3 siniftanmi devam ederim (meslek lisesi ogrencisiyim)

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer 9.sınıfta devamsızlıktan değil de ders başarısızlığından kaldıysanız Mesleki Açık Lise’de yüz yüze eğitime 10.sınıftan başlarsınız. 2 yıllık geçişten sonra DGS ile 4 yıllık fakülte kazanabilirsiniz.3.sınıftan değil yine 1.sınıftan başlarsınız.Sebebini sormayın böyle uygulanıyor. Lisans tamamlama ile aöf okursanız 3.sınıftan devam edebilirsiniz.

 90. irem diyor ki:

  merhabalar çocuk gelişimi mezunuyum 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum sorum 2 yılı bitirdikten sonra 3 ve 4 sınıfı özel üniversitede okuyabilirmiyim

 91. Muhammed diyor ki:

  ben geçen sene mezun oldum ama Elektrik bölümü sınavsız geçiş yapmadım şimdi ygs lys girdim olumlu sonuç alamadım tekrar sınavsız yerleşme şansım var galiba ama yerleşebilirmiyim kontenjan felan sıkıntısı yaşarmıyım ? Şöle bi durumda var aldığım puan ile de gidebileceğim yerler var.Ne yapmalıyım ?
  Gidebileceğim yerler derken elektrik 2 yıllık alanında

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız devam ediyor. Öncelik son mezunların olduğundan çok tercih edilen yerlere yerleşememe ihtimaliniz var. Şu sayfadan bölümünüzle ilgili istediğiniz programların linklerine tıklayarak 2013 yerleştirme sonuçlarını inceleyebilirsiniz. Yerleştirme önceliği sütununda 13 değilde daha küçük olan yerlere yerleşme ihtimaliniz daha fazla olacaktır. (13 yazanlar sadece son mezunlarla kontenjanı dolan yerlerdir.)

 92. funda diyor ki:

  merhaba ben meslek lisesi mezunuyum büro yönetim ve sekreterlik okudum geçiş yapıcam tercih klavuzunun linkini gönderebilirmisiniz teşekkürler

 93. sedat can diyor ki:

  meslek liselerinde sınavsız geçiş yapılabilen bölümlerin hepsi ikinci öğretim mi ?

 94. fatma diyor ki:

  ygs basvurusu yaparken sınavsız gecısımı kullanmk ıstıyorum yazılı alanı ısaretlemedım… napmalıyım sımdı… nasıl basvuru yapacagm ..?

 95. Hilal diyor ki:

  Bende meslek lisesi çocuk gelişiminden mezun oluyorum uzaktan eğitim okumak işitiyorum acaba puanlı mı puansız mı 2 yıllık mı 4 yıllık mı yerleşebilirim acaba ?

 96. Ekrem diyor ki:

  hocam öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederim

  1997 imam hatip mezunuyum diploma notum 2,56
  bu yıl sınavsız geçişe başvurdum (ilahiyat eskişehir)
  acaba yerleştirilebilirmiyim?

  eskişehir ilahiyatta kontenjan yok gözüküyor ama taban puan 298 diyor?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eskişehir Anadolu Üniversitesi AÖF ilahiyat kontenjansız bölüm olduğundan sınavsız geçiş tercihlerinin tamamı yerleşebiliyor. Yeterki Temmuz’da tercih yapmayı unutmayın. Orada yer alan puan YGS puanı ile alan dışından yerleşen son öğrencinin puanı.

 97. büşra diyor ki:

  teşekkürler

 98. büşra diyor ki:

  mrb hocam ben özel egitim bölümü son sınıf ögrencisiyim kendi bölümümün 2 yıllık yalova ve kırşehirde açıldıgını duydum ve internetten araştırdım fakat net birşey bulamadım bana bu konuda yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkürler

 99. sezer diyor ki:

  Iyi gunler ben 2012 yilinde hem ygs sinavina hemde lys sinavina girdim fakat sinavsiz gecis hakkimi kullanip yerlestim . Bu senede sadece ygs sinavina girdim . Fakat 2012de lys sinavina girdigim puan uzerinden 4 yillik acikogretim icin tercih yapabilirmiyim .

 100. ekrem diyor ki:

  Mrb hocam ben meslek yuksek okulu mezunuyum sinavsiz aöf ye gectim 3. Sinifa…fakat ben simdi dgs ye girersem ve istedigim bolumu kazanirsam..1.puan duser mi 2.iki univde okuyabilirmiyim 3.birini birakmam gerekebilir mi

 101. fatih diyor ki:

  Ben 2000 yılı tic meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum 2015de sınavsız geçis hakkım varmı varsa hangi 2 yıllık bölümleri tercih edebilirim

 102. emre diyor ki:

  Merhaba ben 2013 mezunuyum ygs girdim ve kotu bi puan aldim 2 senelik gecis hakkimida kullanmadim 2014 yili icinde ocak ayinda kayit yaptirmadim ama 2 senelik hakkim varsa kullanmak istiyorum ne yapmam lazim meslek lisesi mezunuyum yardimci olursaniz cok tesekkur ederim.

 103. emre diyor ki:

  hocam ben meslek lısesı mezunuyum ygs sınavından cok ıyı puan alamadım sınavsız gecısımı kullanarak tercih yaptım ama kotu bır yer cıktı ve gıtmedım benım sınavsız gecıs hakkım halen gecerlımıdır

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet geçerli.Yalnız şunu hatırlatmak isterim. Madem kötü bir yer tercihlerinize neden yazıyorsunuz? Bu şekilde başkalarının hakkına girmiş olduğunuzu unutmayın. Tercihlerinizi yaparken en çok istediğiniz yerden en az istediğiniz ama en az isteseniz de gittiğinizde mutlu olacağınız yere doğru yapmalısınız.

 104. semiha diyor ki:

  Merhabalar Ben bu sene ygs ye girdim alanım ygs6 dan alıyo puanımda 182 çok iyi değil yani bu yüzden direk geçiş hakkımı kullanmak istiyorum . Gitmek istediğim üniversite
  istanbul üniverstesi fakat mezun olalı 2 yıl oldu bu yüzden korkuyorum açıkta kalmaktan sizce yerleşme şansım var mı .

  • alperturkoglu diyor ki:

   İstanbul ün. hangi bölümü düşündüğünüzü yazarsanız yerleştirme önceliklerini inceleyebiliriz. Ancak çok tercih edilen bir okul olduğu için önceki mezunların fazla şansı olmuyor.

 105. dogukan diyor ki:

  mrh hocam bı sorum olacak maol den bu sene mezun oldum bilisim tek. bölümü okudum sınav puanım barajın altında 2 yıllık tercihimde baska bir bölümü yazabilirmiyim ? saygılar

 106. Buse diyor ki:

  Ben ygs sınavına girdim fakat barajı geçemedim. sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum nasıl kullanabilirm

 107. BERKAN İLHAN diyor ki:

  merhabalar.1999 eml ve teknik lise mezunuyum 127 puan aldım ve barajı geçemedim meslek yüksek okuluna kayıt yaptırabilirmiyim(sınavsız geçişten yararlanabilirmiyim)cevaplarsanız sevinirim.

 108. semra koç diyor ki:

  Merhabalar ben 2005 Anadolu Kimya teknik meslek mevzunuyum su ana kadar universite sinavina girmedim 2 yillik gecis hakkim hala devam ediyor mu ?

 109. Burcu diyor ki:

  Merhaba ben sınavdan 176 puan aldım yani barajı geçemedim benim lisede okugum bölum guzellık ve sac bakım hızmetlerı ama ben onu yazmayıp puanıma uyucak olucak işletme yonetımını yazmak ıstıyorum sızce gelırmı farklı bı bolum acıkta kalırmıyım? Teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelik sınavsız geçiş öğrencilerinin olduğu için tercihlerinizi iyi yapmanız lazım. Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçları var. Sayfada dikkat etmeniz gereken ilk yer yerleştirme öncelikleri sütununda değer olmayan yerleri tercih etme hakkınızın olduğudur. 13,2,İ,95 şeklinde değer olanlar kontenjanı sınavsız geçişle dolan yerlerdir. 2.dikkat edeceğiniz noktada yerleştirme önceliği boş olanların solundaki sütunda yer alan puan değerleri sizin puanınıza yakın olmalıdır.

 110. erhan odabaşı diyor ki:

  merhaba
  2001 yılında sınava girerek 2 yıllık myo na başladım.bitirmeden ilişkimi kestim..şuanda sınavsız geçiş hakkım varmı?meslek lisesi mezunuyum..
  Yalova Meslek Yüksekokulu Lastik ve Plastik Teknolojisi bölümünü istiyorum..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız var. Tabi bu yıl başvuruda bulunmuş olmanız şart.Meslek lisesi mezuniyet alanınızı yazmamışsınız. Eğer Lastik ve Plastik Teknolojisi sizin alanınız ise yerleşme olasılığınız oldukça yüksek. Çünkü sınavsız geçişle başvuranların hepsi yerleşmiş.

 111. okan diyor ki:

  Merhabalar…Ben bise sormak istiyorum 2011 mrslek lisesi bilgisayar bolumu mezunuyum..suana kadar hicbir tercih yapmadim,ygs ye girdim.sinavsiz gecis ile yerlesme olasigim veya sansim varmi…diger bir sorum..otomotiv istiyorum diyelim o bolume gitme sansim ne kadar..tesekkurlerrr

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişte yerleştirme öncelikleri vardır. Örneğin şu sayfada 2013 Bilgisayar Programcılığı bölümünün yerleştirme sonuçları var. En son sütun yerleştirme önceliklerini gösterir. Burada yer alan değerlere göre tercihte bulunacaksınız. Öncelik son mezunlara olduğundan siz 2011 ve öncesi öğrencilerin yerleşebildiği programları tercih etmelisiniz. Bunu da o sütunda yer alan 11,2,İ,95 şeklindeki değerin 11 kısmından anlayabilirsiniz.
   Otomotiv bölümüne ancak gerekli YGS puanını alırsanız yerleşirsiniz.

   • okan diyor ki:

    Sayfaya baktigimda yerlesmem oldukca zor gozukuyo ….orngin 12 13 mezunlarini alan universite 11 mezunlatini almiyormu yani..

    • alperturkoglu diyor ki:

     Evet kontenjanı 2012 ve 2013 mezunları ile doluyor demektir. Bu yıl bide 2014’ler eklenecek. Tercih listenize alın ama şansınızın düşük olduğunu bilin.

 112. can diyor ki:

  Merhaba..ben basvuru yaparken ygs girmek istiyorum diye isaretledim.sinavsiz gecise para yatirmadim sadece ygs icin yatirdim..simdi sinavsiz gecisten yararlanamicak miyim..2011 mzunuyum

 113. mustafa diyor ki:

  ben ticaret meslek lisesinde bilişim bölümü okuyorum ygsde barajı geçemedim 2 yıllık üniversiteye gidecem ama kendi bölümümden başka bölüme gitmek istiyorum.2 yıllıkta kendi bölümümüzden başka bölüme gidebiliyormuyuz onu öğrenmek istiyorum.

 114. sedat diyor ki:

  ben endüstri meslek lisesi elektrik elektronik bölümünden mezun olacam bu sene hangi hangi dallara sınavsız geçiş yapabilirim ?

 115. raziye kaplan diyor ki:

  merhaba ben açıköğretim çocuk gelişimi son sınıftayım ygs en yüksek puanımygs3191,72434 aöf sosyal hizmetler 4 yıllık istiyorum lts ye girmek istiyorum fakat nasıl bir yol takip etmem gerektiğini bilmiyoyorum sınavsız geçiş hakkım olduğunu biliyorum fakat yaş 32 olduğundan işimi şansa bırakmak istemiyorum nasıl bir yol takip etmem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yanlış bilgilendirilmişsiniz. Sınavsız geçiş sistemi 4 yıllıklar için değil , alanınızla ilgili 2 yıllık programlar için geçerlidir. Bu bölüme bazı okullarda TM-3 ile bazılarında YGS-5 ile öğrenci alıyor. YGS-3 puanınızla bu bölüme tercihte bulunamazsınız. 2013 yerleştirme sonuçlarına şu sayfadan bakabilirsiniz.

 116. Ozan diyor ki:

  2 yıllık yerleştim. METEB dışı yazıyor ve obp puanım yazıyor. yerleştirme türü genel diyor.Geçiş ile mi yoksa ygs puanıyla mı yerleştim bilmiyorum?
  Teşekkürler

 117. muhammed aslancı diyor ki:

  Spordan aldığımız madalya lisede ek puan katacakmı

 118. muhammed aslancı diyor ki:

  Polisliği okumak için ne yapmalıyım

 119. MÜCAHİD NEDİRLİ diyor ki:

  Kahramanmaraş Anadolu Teknik Lisesinden Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri bölümünden mezun olacağım. İnşaat Mühendisliği ( M.T.O.K ) ya gidebilir miyim ???

 120. zeynep çağlar diyor ki:

  ben bilişim bölümü mezunuyum başka bir alana sınavsız geçiş yapabilir miyim yoksa sadece kendi alanım içinden mi sınavsız geçiş yapacağım?

 121. ayşe diyor ki:

  meraba hocam ben 2005 kız meslek lısesıel sanatları dokuma bölümü mezunuyum iki sene sınavsız geciş hakkımı acıktan okumak istiyorum ne yapmam gerekiyor hangi bölümleri secmeliyim şimdiden cevap için tesekürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş bölümleriniz aşağıdakiler oluyor. Maalesef aöf olarak okuyabileceğiniz program yok.
   Endüstriyel Cam ve Seramik 2
   Mimari Dekoratif Sanatlar 2
   Seramik, Cam ve Çinicilik 2
   Seramik ve Cam 2
   Geleneksel El Sanatları 2
   Halıcılık ve Kilimcilik 2
   Kuyumculuk ve Takı Tasarımı 2

 122. tuğçe aydın diyor ki:

  ben bilişim bölümü mezunuyum başka bir alana dikey geçiş yapabilir miyim yoksa sadece kendi alanım içinden mi dikey geçiş yapacağım?

 123. admin diyor ki:

  ygs sınavına girildiğinde direk geçiş hakkını kullanmak için 140 barajını geçmek gerekiyormu?

 124. fatma diyor ki:

  Bu yıl kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünden mezun olacağım ygs sınavından 224 aldım,sınavsız geçiş hakkımı kullanarak açık öğretim iki yıllık çocuk gelişimi istiyorum.Örgün eğitime gidemediğim için sosyal hizmetlerde okumak istiyorum iki ünüversiteyi tercih edip okuyabilirmiyim..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Alan dışı tercihler için güzel puan almışsınız ancak kendi alanınızda tercih yapacaksanız YGS’den aldığınız puanın hiç bir önemi yok. Açıköğretim bölümlerinden ya çocuk gelişimini yada sosyal hizmetleri tercih edebilirsiniz. İkisi birden olmaz.

 125. ayse diyor ki:

  ben barajı geçemedim ama sınavsız geçiş hakla tercih yapabilir miyim yapsam sınvsız geçiş örgün mü yoksa acıköğretim gibi mi

  • alperturkoglu diyor ki:

   Meslek lisesi mezunu iseniz yada mezunu olacaksanız kendi alanınızın devamı niteliğindeki örgün ve açıköğretim önlisans programlarına sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

 126. fatih diyor ki:

  şu anda 12 sınıfa gidiyorum ve bu sene mezun olucam ygs den düşük puanaldımsınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum kesin yerleşirmiyim yoksa yerleşmeme gibi bi durum olurmu ???

 127. tugce diyor ki:

  Puanları ve Başarı Sıraları YGS-1 YGS-2 YGS-3 YGS-4 YGS-5 YGS-6
  Puanı 126,66978 126,57040 134,88196 134,80458 131,29961 128,47327
  Başarı Sırası 1826775 1825071 1812507 1801774 1820149 1825437
  LYS’lere Girme Durumu Giremez
  MERABA BEN LİSE SON OKUL ÖNCESİ COCUK GELİSMİ ÖGRENCİSYM SNVDAN BU KDRR PUAN ALDIMM SINVSIZ YATAY GECİS HAKKIMI KULLANMAK İSİTYRMM AMA YGS 5 DEN ALYOR PUANM 131 ? OKULDANN ORTALAMAMM GELİRSE 140 GECİCEKK 2 SENELİK ÜNİVERSİTE İCİNDE 140 BARAJINIU GECMEK GEREKİYORMUS EK PUAN GELİRSE PUANM YÜKSELCEK SİZCE 2 SENELİK ÜNİVERSİTEYE YERLLESEBİLİRMİYİM ??????

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sadece alanınızla ilgili Çocuk Gelişimi ve Sosyal Hizmetler bölümlerini tercih etme hakkınız var. YGS hiç bir puan türünde 140 alamadığınızdan okul puanı eklenmez ve alan dışı tercih yapamazsınız.

 128. berat diyor ki:

  Hocam merhaba.benim size sorum,ben 2000 yili ticaret lisesi buro hizmetleri mezunuyun.2014 sinavsiz gecise basvurdum. Acik ogretim istiyorum.acaba hangi bolumleri tercih yapabilirim.tesekkur ederim

 129. smih diyor ki:

  2012-2013 meslek lisesi mevzunuyum 2013’tekı sınava gırdım iyi kotu bı puan aldım ama sınawsız geçiş hakkımı kullanmadım bu sene sınaw başvurlarını kacırdım yınede sınawsız geçiş hakkım varmıdır ? şimdiden teşekkurler.

 130. süreyya diyor ki:

  Merhaba ben meslek lisesi bilgisayar bölümü mezunuyum sınavsız geçiş de başka 2 yıllık bölüm tercih edebilirmiyim bide ygs puanı mı önemli yoksa puansızmı alıyorlar

 131. eda diyor ki:

  mrb ben meslek yüksek okulu mezunuyum açıköğretimden 4 yıllığa tamamlamak istiyorum nasıl geçiş yapılıyo acaba bilgi verebilir misiniz ?

 132. Cemil Karakol diyor ki:

  YGS’ye girdim ama geçemedim 2 yıllık barajını bile geçemedim dikey geçiş yapabilirmiyim

 133. alperen diyor ki:

  iygünler ben elektirik mezunuyum üniversiteye geçerken başka bi bölüme yatay geçiş yapa biliyormuyum

 134. ömer diyor ki:

  iyi günler hocam..ben 2 yıllık elektrik bölümü mezunuyum bu yıl ygsye girdim elektrik-elektronik mühendisliği yazmayı düşünüyorum acaba ben yerleşebilirsem 4 yıl mı okuyacam yoksa daha kısa bir süre de mezun olabilir miyim..cvbınız için şimdiden teşekkür ederimm..

 135. aydın güler diyor ki:

  merhaba hocam .
  ben rize recep tayyip erdoğan üniversitesi meslek yüksek okulu elektrik bölümü 2.öğretim 1.sınıf öğrenciyim .
  ilk yılımı bitirdikten sonra ikinci senemi istanbulda özel yada devlet farketmez geçme imkanım varmı eger geçme ımkanım varsa şartları nelerdir ?
  Yardımcı olursanız cok sevınırım simdiden tesekkurler .

 136. süleyman diyor ki:

  Merhaba 2005/2006 meslek lısesı elektrik bölumu mezunuyum.Ygs sınavına basburuda bulundum sınava gırmek ıcın calısma nedenındem dolayı sınava gıdemedm acaba yatay gecıs hakkını kullanıp acık ögretımı okuma sansım varmı

 137. aslı diyor ki:

  2007 meslek lisesi mezunuyum ygs ye girmeden direk gecişle açık öğretime tercih yapabılır miyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   2014 için Ocak ayında başvuru yaptıysanız mezuniyet alanınıza göre YGS girmeden aöf programına tercih yapabilirsiniz. Mezuniyet alanınızı yazarsanız aöf programınız olup olmadığına bakabiliriz.

 138. Buket diyor ki:

  ben bu sene sınava veye sınavsız gecis hakkı başvurusu yapamadım. Açık öğretime gidebilir miyim?

 139. okan diyor ki:

  2007 meslek lisesi mezunyum sınav girişe basvuru yaptım ama bı aksilikden dolayı sınava gıremedım dırek gecıs hakkmı sonucalar acıklandıkdan snra kullanabılırmıyım ??

 140. osman diyor ki:

  merhaba ben eşit ağırlık bölümü mezunuyum moda tasarım bölümü okumak istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor. ygs sınavına girmem şart mı ve girersin kaç puan almam gerekiyor sınavsız geçiş hakkım varmı teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   YGS sınavına girmeniz şart. Şu sayfada 2013 yerleştirmelerini incelerseniz, yerleştirme önceliği sütunu boş alan yerleri tercih etme şansınız var. 13,2,İ,96 gibi değer olanlar sınavsız geçişle dolan yerler. (Oraları tercih edemezsiniz.)

 141. Kevser diyor ki:

  Merhaba ben imam hatip lisesi son sınıfta okumaktayım.Ygs için başvuru yaptım ama sınavsız geçiş için başvuru yapmadım yinede 2 yıllık ilahiyat okuyabilrmiyim yani sınavsız geçiş yapabilirmiyim?

 142. mehdi diyor ki:

  ygs sınavına kaydoldum ben eğer ygs sınavına girmezsem 2 yıllık hakkım gidermi

 143. nargül diyor ki:

  Sayın hocam. Ben 91 ticaret lisesi mezun uyum. Sınavsız geçiş hakkımı sağlık olarak kullanabilir miyim?

 144. cemal diyor ki:

  ıyı gunler hocam soracagım soruyo cevap verdıgınız ıcın sımdıden tesekkur ederım ben meslek lisesi motor bolumunden mezunum acık ogretımden 2 yıllık bır bolum okumak ıstıyorum ne gıbı dallarda okuya bılırım ve ne gıbı sartlar lazım ayrıca ana baransım otomativ ama elektırık işinde calısıyorum ve suan özel idare bınasında daıre ıcı personel olarak gecıcı calısıyorum

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki aöf bölümlerine sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
   İş Sağlığı ve Güvenliği

 145. Baki Şimşek diyor ki:

  Merhaba hocam.Ben 2012 teknik lise inşaat teknolojii bölümü mezunuyum.2012 de tercihte bulunmadım.2013 te kpss ile inşaat teknisyeni olarak atandım.Aynı zamanda ygs tercihi yaparak aöf 4 yıllık iktisat kazandım ama kayıt yaptırmadım.Benim tekniker olmam için 2 yıllık inşaat teknolojisi bölümü okumam gerek.Size bazı sorulaım olacak.
  1)Benim 2013 te aöf kazanmış olmamın sınavsız geçişte zararı olur mu?
  2)Yatay geçiş bölümlerine tercih yaptığımda ygs puanım etkili olur mu?
  3)2012 mezunu olduğum için bu sene yerleşme şansım nedir?
  4)2014 mezunu 275.XX puan alsa
  bnde 286.xx alsam hangimiz yerleşiriz ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   1-Zararı olmaz.
   2-Herhangi bir etkisi olmaz.
   3-Öncelik son mezunlara olduğu için şansınız düşük olacaktır.Eski mezunların yerleşebileceği programlar mutlaka vardır. Ancak siz atandığınız için her yeri yazamayacaksınız. Önemli olan bulunduğunuz ildeki programa yerleşebiliyor olmanız.
   4-YGS puanı ile değil OBP puanı ile değerlendirilirsiniz. (Diploma notunuzX5X0,12) Ama yerleştirme önceliklerinde ilk kriter mezuniyet yılıdır. Yani sizin 500 puanınız dahi olsa 250 puanı olan 2014 mezunu sizden önce yerleştirilir.

   • Baki diyor ki:

    Eski mezunların yerleşebileceği programlar derken yazabileceğim başka hangi bölümler var bilginiz var mı ?
    Bu arada cevaplar için teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz.

 146. müberra diyor ki:

  hocam ben aöf lisans halkla ilişkiler okuyorum 1.sınıf geçen sene sınavsız geçiş yapmadım çocuk gelişimi mezunuyum selçuk üniversitesine sınavsız geçiş yapmak istiyorum bu sene gelir mi sizce ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Selçuk Çocuk Gelişimi yerleştirme önceliklerine baktığımızda hem son mezunları hem sadece anadolu lisesi mezunlarını aldığı için imkansız, Selçuk 2.öğretim de son mezunları almış görünüyor. (Açık konuşmak gerekirse yerleşemezsiniz.)

 147. Kübra diyor ki:

  Merhaba bu sene yiyecek içecek hizmetleri bölümünden mezun olacağım. YGS sınava gireceğim tercih ettiğim yerler çıkmazsa SINAVSIZ GEÇİŞ hakkımı kullanacağım fakat sınavsız geçiş için endişelerim var mesela ben bursa’da okumak istiyorum bunun olmama olasılığı var mıdır varsa nedir ? Başka şehir tercih etmek zorunda mı kalacağım ? :/

 148. ecem diyor ki:

  merhaba hocam ben 2012 meslek lisesi yiyecek ve içecek bölümu mezunuyum. geçiş hakkımı kullanmadım dört yıllık konaklama işletmeciligi bölumu unv yerlestim ama bölümümü begenmedim gecen yıl hazırlık okudum bu yıll devam etmiyorum kaydım halen unversitede var. geciş hakkımı kullanabilirmiyim ve kulanırsam bu bölümle ilgili hangi alanlarda tercih verebilirim şimdiden teşekürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer Ocak ayında bu yıl için başvuruda bulunduysanız, Temmuz ayında aşağıdaki 2 yıllık programlara tercihte bulunabilirsiniz.
   Kültürel Miras ve Turizm 2
   Otobüs Kaptanlığı 2
   Turizm Animasyonu 2
   Turizm Rehberliği 2
   Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2
   Aşçılık 2
   İkram Hizmetleri 2

 149. cevat diyor ki:

  geçen sene sınava girdim ama tercih yapmadım.Bu sene sınava girmeden tercih yapabilir miyim?

 150. sare diyor ki:

  ihl 99 mezunuyum 79 doğumluyum diploma notum 3.73 aöf ilahiyata geçiş şansım ne kadar teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eskişehir Anadolu Ün. 2 yıllık İlahiyat programı kontenjansız olduğu için kesin yerleşirsiniz. Tabi bunun için 15 Ocak’a kadar başvuru yapmış olmanız, Temmuz’da da tercihte bulunmanız gerekiyor.

 151. nuray diyor ki:

  2007 bursa alı osman sönmez eml tekstıl konfeksıyon mezunuyum sınavsız gecıse başvursam girebilme sansım nedır?

  • alperturkoglu diyor ki:

   2007 mezunu olduğunuz için yerleştirme önceliklerine göre şansınız düşüyor. Ama tercih edeceğiniz okul ve programa göre durum değişebilir. Açıkçası verdiğiniz bilgi ile net bir yanıt veremem. Sınavsız bölümlerinizi, hangi okullarda bu bölümlerin olduğunu ve geçen yılki yerleştirme önceliklerini araştırmalısınız.

 152. osman diyor ki:

  Anadolu imam hatip lisesi mezunuyum açık öğretim üniversitesine sınavsız geçiş yapabilirmiyim

 153. oğuzhan diyor ki:

  ben geçen sene sınavsız geçişle yerleştim ve kaydoldum kaydım halen duruyor okulda bu sene ygs ye tekrar gireceğim puanla tercih yapacağım obp ve ek puanımda düşme olur mu

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle yerleştiğiniz için puanınızda düşme olmayacaktır.

   • Emre diyor ki:

    Merhaba ben 2013 YGS ye girdim.muglaya yerleştim kaydimi yaptirdim ve dondurdum bu sene tekrar sansimi YGS de denemek istiyorum YGS puanimla yerlesicem veya lys puanimla hangisi tutarsa okul bana 67 puan veriyordu gecen sene 72×0.18=67 bu boyle kalirmi yoksa puan dusermi

    • alperturkoglu diyor ki:

     2013 üzerinden 2 yıl geçmiş olacağından puanınızda düşme olmaz.Alanınızla ilgili 4 yıllıklar için 72*5*0,18= 67,5 alan dışı 2 ve 4 yıllıklar için 72*5*0,12

 154. mustafa diyor ki:

  HOCAM MERHABA BEN 2 YILLIK MAKİNE BÖLÜMÜ OKUYOM BU SENE İMŞ ÜNİ BİTCEK AMA 4 YILLIK DÜŞÜNÜYORUM AÇIKTAN 4 YILLIGA SINAVSIZ HANGİ BÖLÜMLERE GİREBİLİRİM VE SİZ HANGİSİNİ TERCİH EDERSİNİZ HOCAM … TEŞEKKÜR EDERİM

  • alperturkoglu diyor ki:

   Fark derslerini alarak 3.sınıftan devam edebileceğiniz bölümler aşağıdadır. Hangisini tercih edersiniz sorusuna maalesef cevap veremiyorum.
   İKTİSAT
   ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   KAMU YÖNETİMİ
   MALİYE
   ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   İŞLETME
   KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 155. Onur diyor ki:

  2 senelik okudum ve başka bölüm okumak istiyorum ve 4 sene okudum bazına alınıyor mu

  bölümler olarakda Metalürji malzeme bılımı okuyorum bıtıcek bu sene ve uçak teknikerliğine geciş yapıcam sınavsız gecış hakkım ıle ve bu bölümde bittiği sırada askerlik için 4 sene okumuş gorunebılıyor mu
  lisede ise Motor okudum ve ucak teknıkerlığıne geciş oldugunu öğrendim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelikle motor bölümünü bitirenlerin uçak teknikerliğine sınavsız geçiş hakkı bulunmamaktadır.Bunun yanında yanlış anlamış da olabilirim 2 tane 2 yıllık bitirirseniz 4 yıllık bitirmiş sayılıp sayılmayacağınızı soruyorsunuz.Böyle bir şey mümkün değil.

 156. eyüp diyor ki:

  kız teknik ve meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümünü bitirmek üzereyim kendi bölümüm dısındaki bölümlere sınavsız geçiş yapabilirmiyim

 157. gözde diyor ki:

  mrb ben meslek yüksek okulu muhasebe bölümü mezunuyum. dört yıla tamamlamak istiyorum ama ne okumam konusunda kararsızım işletme herkes tarafından okunmakta ama akıl aldığım kişiler okumam gerektiğini söylemekte ben maliye çalışma ekonomisi ve işletme arasında kaldım bana yardımcı olablirmisiniz? teşekkür ederim.

 158. dicle diyor ki:

  Ben sakarya unv 2yillik bitirdikten sonra aof den 4 yilliga tamamladim.simdi insan kaynaklari onlisan aof okumak istiom. Tekrardan sinava mi gircem yoksa sinavsiz gecis hakkim var midir

 159. dicle diyor ki:

  kardesim E.M.L elektrik elektronik mezunu. Aof elektrik dagitimi bolumune kayit oldu.ancak daha sonra ogrendikki zorunlu staj ve bazi dersleri eskisehirde almasi gerekiyo.calistigi icin bu imkansiz bu nedenle kaydini sildircek.sinavsiz olarak isletme insan kaynaklari yada halkla iliskiler onlisans programina girebilir mi.bu bolumlere giris icin ne yapmali tsk.

 160. Reşat diyor ki:

  Ben geçen sene sınavsız geçiş hakkımı kullandım okul geldi ama okulla gitmedim hiç kayıt yapmadım şimdi benim 2 yıllık hakkım ölmüş mü oluyor ? ve bu sene ygs gececem puanımdan kesilir mi tercih yapıpta gitmedim diye ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız devam ediyor. Geçen yıl sınavsız geçişle yerleştiğinizden puanınızda düşme olmaz.

   • yusuf diyor ki:

    şimdi ben bu sene ıns mezn olcam. hacettepe polatlı myo bilgisayar p. istiyorm dıploma notum 65 fılan unıversıtenın puanı mınımum 345 sansım sızce ne kdrdır ayrıca anadolu teknık oncelıklı ben anadolu meslek lısesıym ve dısardan ogrencı alıyolar bende dısardanım

 161. hakan diyor ki:

  2000 yılı meslek lisesi mezunuyum. 2000 yılında sınava girdim tercih yaptım yerleştirilmedim. 2006 yılında sınava girdim yerleştirme yapıldı ancak kayıt yaptırmadım. Bu sene sınav için başvurdum. Aklıma takılan 14 sene sonra sınavsız geçiş yapabilir miyim yoksa yeni mezunlar mı faydalanabilir.

 162. ömer faruk diyor ki:

  mrb ben myo otomotiv bölmünden mezun oldum ve dikey geçiş yaptım şu an kam yönetimi 3. sınıf öğrencisiyim. sorum ön lisans diplomamı kullanabilirmiyim?

 163. kamuran diyor ki:

  hocam merhaba
  ben meslek lisesi mezunuyum ygs sınavınada girdim ama tercihlerimi sınavsız geçiş bölümleriyle doldurdum.ben ygs puanımlamı yerleştim sınavsız geçiş paunımla mı?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Meslek lisesi öğrencisinin alanı ile ilgili yaptığı tercihler zaten sınavsız geçiş olarak değerlendirilir. Zaten öncelik her zaman sınavsız geçiş öğrencisinindir.

 164. ümit diyor ki:

  diplomamı kaybettim ama mezun oldugum okuluma gidip aslını görür bir kagıt aldım hocayada sordum her işimi görürmü diye evet dedi. ama duyduguma göre üniversiteler diplomanın aslı olmasa okula almıyorlarmış bu dogrumu? dogru ise bu cok acımasızca olur cünkü herşeyin kanıtı var kendi okulumda tüm bilgilerim kayıtlı ne olur biri beni aydınlatsın.. tskrler. saygılarla

 165. ümit diyor ki:

  diplomamı kaybettim ama mezun oldugum okuluma gidip aslını görür bir kagıt aldım hocayada sordum her işimi görürmü diye evet dedi. ama duyduguma göre üniversiteler diplomanın aslı olmasa okula almıyorlarmış bu dogrumu? dogru ise bu cok acımasızca olur cünkü herşeyin kanıtı var kendi okulumda tüm bilgilerim kayıtlı ne olur biri beni aydınlatsın.. tskrler.

 166. erhan diyor ki:

  ben elektronik otomasyon bölümü öğrencisiyim bu sene iki yıllık meslek yüksek okulum bitiyor açıktan hangi bölümlere giderim…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Fark derslerini alarak aşağıdaki aöf lisans bölümlerine devam edebilirsiniz.
   İKTİSAT
   ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   KAMU YÖNETİMİ
   MALİYE
   ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   İŞLETME
   KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 167. Şafak diyor ki:

  ben Elazığ’da meslek lisesinden mezun oldum fakat teknik lise kismindan bölüm olarak da elektrik elektronik bölümü alan olarak endüstriyelbakim ve onarim. Simdi ben 2 yillik bölümlerde Elazığ degilde baska bir ili tercih ede bilir miyim ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Edebilirsiniz. Yerleştirme önceliklerine göre önce okul türüne daha sonra METEB bölgesine göre yerleştirme yapılır. Sizin okul türünüz teknik lise olduğundan farklı illeri tercih ettiğinizde de öncelik sizde olacaktır.

   • Şafak diyor ki:

    Teşekkür ederim bilgi verdiginiz için.Peki ben şimdi tekniklise mezunu oldugum icin sizce iki yıllık hakkimdan mi faydalansam yoksa teknik lise mezunu olarak kpss ye girip teknik meslek lisesine verilen avantajli puani alip bir yerde işe mi başlasam ?

   • numan hadi diyor ki:

    merhaba hocam ben açıköğretim lise mezunuyum. yüksek öğretime sınavsız geçiş yapma şansım varmı? şimdiden teşekkürler.

 168. ebru diyor ki:

  Mrb ben gecen sene ticaret meslek lisesinden mezun oldum gecen sene 10 tl sinavsiz gecise basvurdum ama tercih falan yapmadim bu sene ygs ye gircem ve 40 tl yatirdim bu yil sinavsiz gecis hakkimi kullanabiliyor muyum yoksa yandimi

 169. Metehan diyor ki:

  Merhaba ben bişey merak ediyorum gerçi sormuşlar ama pek bişey anlamadım bi söylentiler var 2yıllık geçiş hakkı diploma puanı 70 olanlar için geçerli diye kimisi evet kimisi hayır dıyo orda OBP puanıyla yapıyorsunuz diyo o zaten lise diploma puanı olmuyomu aydınlatırsanız sevinirim..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş yerleştirme öncelikleri konusu hakkında şu sayfayı okuyunuz. Puan 4.sırada önemli bir kriterdir. 70 olacak diye bir sınır yok. En düşük değer olan 50 ile de OBP puanı hesaplanır. OBP= Diploma notu X 5
   Ayrıca şu sayfada yer alan videoları izlemenizi tavsiye ederim.

 170. Kenan diyor ki:

  üniversiteyi kazandıktan sonra ankarada ki sınavda mezun olursan gidebiliyor musun?

 171. tahir denizli diyor ki:

  merhabalar.ben 1995 yılında kayseri mimar sinan end.mes.lis.mezunuyum.2ooo yılında afyon kocatepe ünv.sandıklı m.y.o.mezunuyum.sınavsız 4 yıllık açık öğretim proğramlarına kayıt yaptırabilirmiyim.yapılıyorsa nereye nasıl başvuruda bulunacağım.teşekkürederim….

  • alperturkoglu diyor ki:

   2 yıllık bölümünüzü yazarsanız daha net birşeyler söyleyebilirim.

   • tahir denizli diyor ki:

    kayseri mimar sinan end.mes.lis. HARİTA VE KADASTRO bölümü
    a.k.ü sandıklı m.y.o.harita kadastro bölümü mezunu

    • alperturkoglu diyor ki:

     Fark derslerini alarak aşağıdaki bölümlerin lisans programlarına devam edebilirsiniz.Başvurular Eylül-Ekim aylarında internet ve aöf bürolarından yapılıyor.
     İKTİSAT
     ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
     KAMU YÖNETİMİ
     MALİYE
     ULUSLARARASI İLİŞKİLER
     İŞLETME
     KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 172. Abdullah diyor ki:

  Merhaba.Ben Anadolu Teknik lisesinde makine bölümü okumaktayım sınavsız geçiş ile itfaiyecilik bölümüne geçiş yapabiliyormuyum ? Eğer yapabiliyorsam herhangi bi öncelik tanınan kimseler oluyor mu ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet bu bölüme sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır.Yerleştirme önceliklerinde Anadolu Teknik Lise mezunu olacak olmanız size büyük öncelik sağlıyor.

 173. admin diyor ki:

  mrh ben sınavsız geçiş yaptım tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümüne geçiş yaptım mezun oldum yeniden sınavız geçiş hakkım varmı odyometri bölümüne geçiş yapabilirmiyim tşk ederim

 174. BÜŞRA diyor ki:

  merhaba ben ygs den sonra sınavsız geçiş hakkımı kulandım ve şu anda bölüm değiştirmek istiyorum fakat sınavlara geç kaldım. Birinci sınıfın snunda iki yıllıkdan dört yıllığa örneğin iki yıllık grafikten dört yıllık işletmeye geçiş şamsım var mı? ya da iki yılımı bitirdikten sonra işletmeyle dört yıl yapabilir miyim ? şimdiden teşekkürler

 175. damla diyor ki:

  ben lise 1 ögrencisiyim suan endüstride okuyorum lise 2de ise kız meslege gecmek istiyorum bölüm olarakta cocuk gelişimi istiyorum acaba bölüme girerken 8.sınıfta girilen sbs sınavınavına göre mi yoksa lise 1deki ortalamana göre mi seciliyosun ?
  ve cocuk gelişimi bitirdikten sonra sınavsız olarak mı üniversiteye geciş hakkı tanıyorlar ? cevaplarsanız cok sevinirim :)

  • alperturkoglu diyor ki:

   SBS puanı ile hiç bir alakası yok. 9.sınıftaki not ortalamasına bakılarak terihleriniz göz önünde bulundurulur ve notunuz kontenjana girmeye uygunsa yerleşirsiniz. Çocuk gelişimi ve sosyal hizmetler 2 yıllık programlara sınavsız geçiş hakkınız olacak.

 176. merve diyor ki:

  Sınava girmeden paralı bir okulda para verip iki yıllık okunulabiliyor mu?

 177. çiğdem diyor ki:

  slm. 2 yıllık halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü mezunuyum. lys ye girip iletişim fakültesi 3. sınıftan devam etme gibi bir durum var mı.

  • alperturkoglu diyor ki:

   LYS değil DGS girmelisiniz. Yerleşebileceğiniz programlar;
   Halkla İlişkiler
   Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
   Halkla İlişkiler ve Tanıtım
   İletişim Bilimleri
   İletişim Sanatları
   İletişim Tasarımı
   İletişim Tasarımı ve Yönetimi
   İletişim ve Tasarım
   Reklam Tasarımı ve İletişimi
   Reklamcılık
   Reklamcılık ve Halkla İlişkiler

 178. derin diyor ki:

  Merhaba
  ön lisans halkla ilişkiler bitirdikten sonra aöf işletmeye dikey geçiş yaparak mezun oldum. şimdi dgs ye girerek iletişim fakültesi bitirme şansım var mı?
  teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ön lisans mezunu olarak DGS girebiliyorsunuz. Eğer lisans diplomanız haricinde ön lisans diplomanız varsa başvurabilirsiniz diye biliyorum. Ama en net cevabı yine de AÖF bürolarından alabilirsiniz.

 179. koray şimşek diyor ki:

  Merhaba meslek lisesi mobilya dekorasyonu çıkışlıyım sınavsız geçiş hakkını kullanarak tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümüne geçmem mümkünmü

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş sadece kendi alanınızla ilgili programlar için geçerlidir.
   Mobilya ve Dekorasyon 2
   Ormancılık ve Orman Ürünleri 2
   Ancak YGS sınavına girerek YGS puanınızla bu bölüme tercihte bulunabilirsiniz.

 180. ozanakdaş diyor ki:

  merhaba hocam…
  Yerlestirme Önceligi (2011,4,İ,93)
  2011,4 ve İ nin ne anlama geldiğini biliyorum.
  son da 93 var o ne oluyor ?

 181. furkan Üzüm diyor ki:

  Hocam sınavsız geçiş le ikamet ettigim şehir den başka şehre gidebilir miyim ?

 182. sinem diyor ki:

  merhaba hocam, ikinci lise olarak kız meslek lisesi okumayı düşünüyorum. lise bittikten sonra aöfden ana okulu öğretmenliği okuyabilirmiyim. anadolu üniversitesinde kalktı diye biliyorum ama diğer açıktan okunan üni.de kalktımı örng. atatürk üniversitesinden.. ????

 183. Mehmet Ali diyor ki:

  İyi akşamlar. 2011 yılında Meslek Lisesini bitirdim,üniversite sınavına girdim ve puan yetmemesine rağmen sınavsız geçiş hakkı ile üniversiteye geçiş yaptım 5 ay kadar gittim,fakat askere gitmek durumunda kaldım, geldiğimde de okumak gibi bir düşüncem olmadığı için kaydımı dondurma gereği duymadım ama kaydımı da sildirmedim. Fakat geldiğimde düşüncelerim tamamen değişti ve açık öğretimden okumak istiyorum acaba açık öğretime geçiş yapmam mümkün mü? Aydınlatabilirseniz çok sevinirim. İlginize şimdiden teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Meslek lisesi mezuniyet alanınıza göre sınavsız geçişle aöf bölümlerini tercih edebilirsiniz. Ama Bu yıl için 15 Ocak’a kadar başvuruda bulunmuş olmanız gerekiyordu.

 184. sema diyor ki:

  Sınavsız geçişte seçilecek bölüme bağlı olarak hangi üni olduğun şehre bağlıysa öncelik o üni’ye bağlı diye biliyorum. Bu doğru mu ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yazdığınızdan pek bir şey anlamadım. Sınavsız geçişte liseden mezun olduğunuz ildeki üniversitelerde önceliklisinizdir. (Herhalde bunu demek istediniz) Öreğin; Bursa’da Ticaret Lisesi, Muhasebe Finansman alanından mezun oldunuz. Uludağ üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünü tercih ettiğinizde diğer illerden başvuran öğrencilere göre öncelik sizdedir.

 185. derya diyor ki:

  2013 yılında 2 yıllık büro yönetimi ve yönetici asistanlıgından örgün öğretimden mezun oldum. sınavsız geçiş hakkımı ikinci üniversite türk dili ve edebiyatı bölümünü seçtim fakat bu bölümü iptal ettırıp sınavsız geçiş olarak önlisans bölümlerinden seçip 3.sınıftan devam etme hakkım var mı ? yardımcı olur musunuz ?

 186. ozanakdaş diyor ki:

  merhaba, ben Anadolu teknik lisesi elektrik-elektronik bölümünün 12. sınıf öğrencisiyim.

  ben sadece ygs sınavı girmek için başvuru yaptım. Sınavdan iyi bir puan alamazsam (uçak teknolojisi bölümüne) sınavsız geçiş yapabilir miyim ?

 187. Sefa dolaşık diyor ki:

  Hocam ben sınavsız geçiş hakkımı kullandım üniversiteye kayıt oldum şimbi bir daha sınava hazırlanıyorum okulun verdiği puan gene aynı kalırmı yoksa yarıya düşüyor mu ?

 188. samet diyor ki:

  mrb ben iki yıllık tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik mezunuyum. açıköğretim işletme dördüncü sınıftayım ve uzaktan eğitimle sağlık idaresi, sağlık kurumları işletmeciliği vb. bölümlerin açılmasını bekliyorum. aöf işletmeden mezun olursam uzaktan eğitimle tekrar bu bölümlere başvuru yapabilir miyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Karabük, Mersin üniversitelerinde var. Mezun olduktan sonra sınavsız geçişle bu programlara başvurabilirsiniz.

   • samet diyor ki:

    hocam işletme bölümünden mezun olduktan sonra, dgs ye girmeden uzaktan eğitim ile bu bölümlere başvurabilirim yani doğru mu anladım. yanlız ben atatürk üni ve ondokuz mayıs üni. de uzaktan eğitim açılırsa başvuru yapacağımdan işletme mezunuyken başvurabilir miyim.

    • alperturkoglu diyor ki:

     İşletme bölümünü bitirdiğinizden için değil lise mezuniyet alanınızdan dolayı bu bölüme sınavsız geçiş hakkınız var ve başvuruda bulunabileceksiniz.

 189. özmen diyor ki:

  geçen yıl sınavsız geçiş yaptm geldi ve gitmedm tekrar hazrlanyrm puanm düşer mi?

 190. durmuş diyor ki:

  mrb ben 2 yıllık makine bölümü mezunuyum askere gidip gelsem yine sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim ? yoksa sınava mı girmem gerekiyor tekrar ? sınava girersem kaçıncı sınaftan başlarım

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişte en büyük öncelik mezuniyet yılı önceliğidir. Örneğin 30 kişilik kontenjanı olan bir programa önce son mezunlar yerleştirilir, sonra eski mezunlar. Siz daha sonra sınavsız geçiş hakkına sahip olsanız da istediğiniz okula yerleşemeyebilirsiniz. Son sorunuza gelince, hiç başlamadığınız bir programa tabi ki 1.sınıftan başlarsınız.

   • Burak42 diyor ki:

    Slm hocam ben meslek lisesi çıkışlıym sınavsız geçiş hakkımı kullandm ama olumsuz nedenler den dolayı okulu bıraktım ve ama okuldan kaydımı sildirmedm bu sene tekrar sınavsız geçiş olarak başka bir bölüme tercih yapabilirmiym bi bilgilendirirseniz sevinirim

 191. ilknur diyor ki:

  hocam ben acık liseden düz mezunuyum dikey geciş yapabilirmiyim? ygs giricem ama kazanamazsam dikey geciş yapabılırmıyım

 192. sümeyra diyor ki:

  iyi günler hocam. önceki yıllarda sınavsız geçişle önlisans okudum. mezun oldum. bu yıl tekrar sınavsız geçişe başvurup başka bi bölüm okumak istiyorum. böyle bi hakkım var mıdır. ayrıca hem sınavsız geçişe hemde ygs ye aynı anda başvurabilir miyim. teşekkürler…

 193. seda diyor ki:

  mrb geçen yıl ygs başivurusu yaparken yaşlı bakımı bölümünde kayıtlıydım buna göre başvuru yapmıştım bu yıl üniversite kaydımı sildirdim sınavsız geçiş başvurusu yapmak istiyorum bunu internet üzerinden yapabilir miyim yoksa herhangi bi başvuru merkezine mi gitmem gerek?

 194. öz lem diyor ki:

  mrb hocam size bir sorum olacaktı.
  endüstri meslek lisesi okuyan biri sadece ygs başvurusu yapınca sınavsız geçiş hakkı kazanıyor mu? yoksa ygs nin yanında sınavsız geçişe de mi başvurması gerekiyor?
  teşekkürler…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Meslek Lisesi mezunu YGS sınavına girmek istiyorum’u işaretlediğinde aynı zamanda sınavsız geçiş başvurusu da yapmış olur. (Kendi öğrencilerimin %80’i geçen yıl bu seçeneği işaretleyerek sınava girdiler ama sınavsız geçiş alanlarına tercih yaparak haklarını bu yönde kullandılar. İçiniz rahat olsun.)

 195. alican diyor ki:

  hocam şimdiden teşekkürlerimi iletmek isterim hocam ben düz lise cıkışlıyım ben şuan mesleki acık lise son sınıf öğrencisiyim ben sınav sız giciş hak olarak 10 tl yatırdım ama ban ösym sms geldi 2014 ösys başvurunuzda geçiş hakkına sahip olmadığınız halde 10 tl yatırarak sınavsız geciş için başvuru yaptınız saptanmıştır. eğitim bilgilerinizin doğru veya sınavsız başvuru hakkınızın bulunduğu ikinci bir okul dan mezun deyilseniz 30 tl daha yatırmanız ve başvurunuzu ygs ye girmek istiyorum diye deyiştirmemiz gerekiyormuş ben birşey anlamadım bana yardım cı ola bilirmisiniz

  • alperturkoglu diyor ki:

   YGS başvurunuzda mesleki açık lise bilgileriniz değil düz lise bilgileriniz işlendiğinden sizi meslek lisesi öğrencisi olarak kabul etmemiş sistem. Bilgilerinizi ÖSYM başvuru merkezinde mesleki açık liseye göre tekrar düzenletmeniz lazım.

 196. erdi diyor ki:

  merhaba ben 2012 senesinde sınavsız geçiş yaptım yerleştim ve devam ediyorum 2013 te sınavsız geçiş yaptım kazandım ama gitmedim bugün son gün ben şuan tekrar sınavsız geçiş yapabilir miyim 2012 de kazandığıma devam ediyorum 2 sınıftayım ?

 197. Yusuf YURDAKAVUŞAN diyor ki:

  Merhaba 2004 yılında teknik liseden mezunum direk geçiş sistemiyle örgün öğrenim olmadan açık öğretim fakültesine geçiş yapabilirmiyim. Teşekkür ederim

 198. sevinc diyor ki:

  Teşekkür ederim

 199. ATAKANG diyor ki:

  Hocam iyi günler ben gecen sene ıkı yıllık sınavsız gecıs hakkımı kullandım. suan odtu de okumaktayım fakat gazıye geçmek ıstıyorum bunun ıcın tekrar ygs ye mı gırmem gereklı yoksa yıl sonunda dırek gecebılıyor muyum şimdiden teşekkürler

 200. sevinc diyor ki:

  Hocam kusura bakmayin ben ikilemde kaldığım icin şansımı 2. Üniversite tercihine bırakmayacağım sosyal hizmetlerden kaydimi sildirecegim sinavsiz geçiş hakkımı kullansam ata aof çocuk Gelişimi bölümüne kesin alinirmiyim kontejyansiz olduğunu duydum yoksa yine isimi sansa birakmayip ygs ye girip 140 ve uzerimi almaliyim dabriniz ve ilginiz icin simdiden cok tesekkur ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ben şu sayfada açıköğreim programının koşullar sütunundaki 10 nolu açıklamaya göre bölümün kontenjansız olduğunu görüyorum. Burada yazan 140 puan ise alan dışı tercihte bulunacaklar için geçerli. Son karar tabi ki sizin.

 201. aliosman diyor ki:

  meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçişile myo geçtim ve muhasebe bölümü bitirdim. tekrar sınavsız geçiş ile bi myo geçebilirmiyim başka bi bölüme

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle yine kendi alanınızdaki bölümleri okuyabileceğiniz gibi, 2 yıllık bölüm bitirdiğinizden 2.üniversite kapsamında şu sayfadaki 2 yıllık aöf programlarını da okuyabilirsiniz.Ama derseniz ki farklı 2 yıllık örgün bölüm okumak istiyorum o zaman YGS sınavına girmelisiniz.

 202. elçin diyor ki:

  merhaba ben ticaret meslek lisesi çıkışlıyım.2006’da sınavsız geçiş yaptım 1.sınıfta sınavlara girdim ama daha sonra devam etmedim kaydım silinmişmidir

 203. gizem diyor ki:

  ben eşit ağırlık öğrencisiyim türk edebiyatı öğretmenliği istiyorum ama önü kapalı diyorlar sosyal hizmetler mi daha avantajlı türk dii ve edebiyataımı ?

 204. cemre diyor ki:

  başvuru yaptığımızda bize verdikleri şifrei değiştirmemiz gerekiyormu alper bey ??

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet.Zaten sisteme ilk girişinizde şifrenizi değiştirmeniz istenecek. İçerisinde büyük harf, küçük harf, sayı ve özel karakter olan bir şifre belirleyeceksiniz. Fazla kafanız karışmasın örneğin Cemre+500 gibi bir şifre olabilir.

 205. buse diyor ki:

  Meraba ben meslek lisesi igrencisiyim ben hem ygs sinavina girmek istiyorum.Ama bankaya 40tl yatirdim . Form doldururken ygs ye girmek istiyorumu isaretledim ben ikisini birden kullanmak icin suanda ne yapmaliyim lutfen bana yardimci olurmusunuz kafam cokk karisikkk

 206. sevinc diyor ki:

  Galen mail bu cevap yazmsmissiniz hocam

 207. Oğuzhan Yılmaç diyor ki:

  Meslek Lisesi 3.sınıf Öğrencisiyim.Sınavsız Geçiş Hakkında Tercihimi Farklı ilden Yana Kullanabilirmiyim?

 208. sevinc diyor ki:

  Sayın Coşkun,

  Fakültemize 2. üniversite kapsamında sınavsız kayıt olabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için http://ikinciuniversite.atauni.edu.tr/ sayfasını takip etmeniz önerilir.

  bilginize…

  —————————————————————————-

  Ben balikesir anadolu kiz meslek lisesi cocuk gelisimi mezunuyum bu senede anadolu universitesi aof sosyal hizmetler bolumu 1. Sinifinda okumaktayim fakat ben cocuk gelisimi okumak istiyorum universitenizde cocuk gelisimi bolumu acildigini yeni ogrendim ikinci universite olarak sinavsiz kayit yaptirabilirmiyim yoksa tekrar ygs sinavina girip 140 ve uzeri puan alip o sekildemi kayit yaptirabilirim sosyal hizmetlerde basarili olamiyorum cocuk gelisimi okumak istiyorum yardimci olursaniz cok memnun olurum ilginiz icin simdiden tesekkur ederim …

 209. sevinc diyor ki:

  Ikilemde kaldigim icin boyle bir mail attim zaten ama aldığım cevap bu valla aklim karıştı neye inanmaliyim bilmiyorum; (

 210. sevinc diyor ki:

  Fakat ata aof mail attim ikinci universite olarak farkli bolum olmak şartı ile kayit yaptirabilirsiniz diye bir cevap aldim

 211. sevinc diyor ki:

  Merhaba ben cocuk gelisimi mezunuyum gecen sene ygs puanimla anadolu Üniversitesi aof Sosyal Hizmetler bolumune kaydimi yaptirdim ama cok basarili olamadim ata aof de cocuk gelisimi bölümü acildigini duydum simdi ben sinavsiz gecis hakkimi kullanarak ata aof çocuk Gelişimi bölümüne yerlestirilirmiyim yoksa 2. Üniversite olarak ata aof cocuk gelisimi tercihi yapip yerlesirmiyim sonrasinda sosyal hizmetlerden kaydimi silldirecegim ama hangisi daha garanti olur sorum bu tesekkur ederim

 212. ahmet burak haltas diyor ki:

  Merhaba degerli hocam;
  Ben anadolu meslek cikisliyim gecen sene iatedigim puani alamadim ve 2 yilliga gideyim dedim yazdim geldi ama tekrar hazirlanmaya karar verdim. Eger bu senede olsa gecis hakkim varmi?
  Banka 50 tl kabul etmedi anca sinav harcini yatira bildim sonucu nolur?

 213. mert diyor ki:

  hocam meslek lisesi son sınıfım ygsye girmk istiyorum dedim 40 tl yatırdım.ama sınıvsız geçişhakkım yandı diye çok korkuyorum eğer barajı geçsewm bile sınavsız geçişten faydalanabilirmiyim.
  ,

 214. derya diyor ki:

  Merhaba hocam açıktan düz lise okuyorum ve memurum mesleki açıköğretim teknoloji tasarım (web tasarımına) geçmeyi düşünüyorum. Önlisans olarak geçiş hakkım varmıdır ?

 215. Görkem diyor ki:

  Merhabalar

  Ben 2012-2013 kımya teknolojısı bolumu mezunuyum.Gecıs hakkımı iş sağlığı ve güvenliği bölümüne kullandım bu sene.Ama okulu bıraktım umdgum gıbı cıkmadı tekrar sınavlara gırmeden ucret yattırmadan tercıh yapabılırmıyım tercıh donemı gelınce bilgi verirseniz acil çok sevinirim.

 216. ahmet diyor ki:

  hocam ben geçen sene sınavsız geciş yaptım yerleşme türü genel yazıyor bu ne oluyor

 217. hanife diyor ki:

  ben imam hatip mezunuyum bu sene iki yıllığa geçmek istiyorum ama aynı zamanda üniversite sınavınada girmek istiyorum ikisin aynı anda yapabilirmiyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hem sınavsız geçişle alanınızla ilgili 2 yıllık ilahiyata hem YGS puanı ile alan dışı bölümlere tercihte bulunabilirsiniz.Ama aynı dönemde sadece bir bölüme yerleşirsiniz.

 218. tuba diyor ki:

  benmeslek lıse mezunuyum sınavsız gecıs hakkımı kullanmadım ama ygs den aldıgım puanla 2 yıllık unıversıte okuyorum.sımdı kendı bolumumu de okumak ısyıyorum sınavsız gecıs hakkımı kullanmak ıstıyorum olur mu acaba

 219. SEFA diyor ki:

  sayfanız çok aydınlatıcı emeğinize sağlık başarılarınızın devamını diliyorum ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum ama bankacılık ve sigortacılık okumak istiyorum bölümümden tercih hakkı var bunu seçmek için ygs ye girmem mi gerekli yoksa sınavsız geçebilir miyim?teşekkür ederim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu bölüm sizin sınavsız geçiş bölümünüz. 15 Ocak’a kadar başvuruda bulunup Temmuz ayında da ilgili programa tercihte bulunabilirsiniz.

 220. Gonca diyor ki:

  Ben 4 yıllık kendi alanımı istiyorum okul öncesi öğretmenliğini onun için gitmedim 2 yıllığa bu yıl tekrar hazırlanıyorum verdiğiniz bilgi içinde çok teşekkür ederim tekrardan

 221. Gonca diyor ki:

  Merhaba hocam. Ben kız meslek lisesi çocuk gelişim mezunuyum. 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmıştım ama okula kayıt yaptırmadım ve gitmiyorum. Şimdi tekrar giricem ygs ye okulun bana verdiği ek puanda her hangi bir düşme olur mu dershanedeki hocalarım düşüceğini söylüyor. Bu konuda bilgilendirirseniz beni sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelikle sınavsız geçişle yerleştiğiniz programdan dolayı puanınız düşmez. Eğer alanınızla ilgili tercih yapmayı düşünüyorsanız sınava girmenizin mantıksız olduğunu hatırlatmak isterim. Alan dışı yada 4 yıllık bölümler düşünüyorsanız tabi ki sınava girmelisiniz.

 222. Bay x diyor ki:

  Hocam Selamlar; 2013 yılında ticaret meslek lisesinden mezun oldum , ve kendi geçiş yapabileceğim bölüme girdim 2 yıllık meslek yüksekokuluna ancak bıraktım ve ygs ve lys ye çalışıyorum merak ettiğim husus şu ; Obp ve Alan içi ek puanımda yada diploma puanımda kırılma olur mu ? Çogu rehberlikçi hocalarım Lisedeki alanıma devam ettiğim yani geçiş yaptığım için kırılmaz dedi birde size sormak istedim teşekkürler.

 223. damla diyor ki:

  Bana lutfen yardimci olun hocam ben meslek lisesi cocuk gelişimi mezunuyum aöf yatay geçiş yapıcam (sınavsız) 2 yıllık sizce Çocuk gelişimimi yada sosyal hizmetler mi yapıyım karar veremedim yardımcı olur musunuz??ataturk üniversitesini 2 yillik açıköğretim tercih edersem sınavlara ankara da girebiliyorum dimi bide eskişehir acik öğretim üniversitesiyle ataturk acik ogretim üniversite arasinda kaldim bu iki üniversitenin fark nedir? İş alanları sizce hangi bolum icin daha fazla (sosyal hizmetler mi cocuk gelisimi mi ?

 224. emre özkara diyor ki:

  özel meslek liseleride geçiş hakkı varmı avantajlarıda atnımı

 225. EMRAH diyor ki:

  hocam merhaba 2004 yılı ticaret meslek lisesi mezunuyum. ygs sınavsız gecıs hakkımı kullanmak ıstıyorum. bolum olarak . magazacılık ve pazarlama bolumunu secmen sonucunda yerlesme ımkanı derecesı ne olacabılır. bu konudakı dusuncelerınızı merak edıyorum. ıyı gunler dılerım.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Herhalde “Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi” bölümünden bahsediyorsunuz. Şu sayfadan 2013 yerleştirme sonuçlarına bakarsanız, Anadolu Ü. açıköğretim programına, Isparta Süleyman Demirel Ü.yerleşmeniz kesin görünüyor.

 226. Gülşen diyor ki:

  Merhaba hocam,

  1995 mobilya dekorasyon bölümü mezunuyum. sınavsız geçişde AÖF işletme tercih edebilirmiyim ?

  Teşekkür ederim…

 227. cemre diyor ki:

  alper bey ben 12 sınıf çocuk gelişimciyim çok ümitli değilim aöf düşünüyorum sizce hangi bölümleri tercih etmeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz???

 228. serap diyor ki:

  ben 96 mezunuyum bu sene tgs ye başvuru yaptım aylar öncesinden çalışmaya başladım aslında açıköğretim düşünüyordum ama lys yede girmeye karar verdim iyi bir puan alamazsam lys sonrasındada açıköğretim tercihi yapabilirmiyim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Herhangi bir puan türünde 140 ve üzerinde alarak 2 yıllık aöf bölümlerine, 180 ve üzerinde alarak da 4 yıllık aöf bölümlerine tercihte bulunabilirsiniz.

 229. cenap diyor ki:

  Hocam ben sınavsız geçiş hakkımı kullanıp bi üniversitesi bitirdim iki yılık bir daha kullanma şansım varmı yada 4 yılığa geçme şansım varmı açık öğretim haricinde

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanabilirsiniz. Sınavsız 4 yıllık şansınız yok ama bitirdiğiniz ön lisans programına göre aöf lisans bölümüne geçebiliyorsunuz.Şu ve şu sayfaları inceleyin.

 230. furkan diyor ki:

  ulus ve uluslar arası yarısmalarda ılk 3 derceye gıren ogrencıler puansız unuversiteye yerlese bılıyormus bu dogrumudur bılgı verırsenız svınırım

  • alperturkoglu diyor ki:

   Kılavuzda yer alan ifadeye göre (yarışma değilde) bilim olimpiyatları ifadesi geçiyor dediğiniz doğru; TÜBİTAK’ın katıldığı Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında altın, gümüş, bronz madalya alanlar ile Uluslararası ISEF
   Proje Yarışması ve AB Genç Bilim Adamları Yarışmasına katılarak birincilik, ikincilik, üçüncülük ödülü alan adaylar,
   isterlerse kendi alanlarındaki istedikleri yükseköğretim programlarına (burslu programlar hariç) sınavsız olarak
   kontenjan dışında ÖSYM tarafından yerleştirildiklerinden bu adayların da YGS’ye girme zorunluluğu yoktur. Ancak, bu
   adayların 2014-ÖSYS’ye süresi içinde başvurmuş olmaları gerekmektedir.

 231. murat yıldız diyor ki:

  hocam merhaba 2000 end.mes.lis.motor bölümü mezunuyum sınavsız geçiş hakkım var mı? varsa açıköğretim olarak okuyabilirmiyim? ve sınavsız geçişler önlisanmı oluyor. şimdiden teşekkür ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Önce son sorudan başlayalım. Sınavsız geçiş 2 yıllık yani ön lisans programları için geçerlidir. Sınavsız geçiş hakkınız var. Aöf bölümü olarak sadece “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı” bölümünü tercih edebiliyorsunuz.

 232. ceren diyor ki:

  çok teşekkür ederim.. içimi rhatlattınız

 233. hicret diyor ki:

  ygs başvurusu için okula gittim yetkili kişi bana mezun olduktan sonra yerleştirildinmi diye sordu evet ama bu sene değil geçen sene yerleştirildim dedim o da yerleştirilmiş olarak işaretledi kayıt formuna..fakat bu sene hiç tercih yapmadım yerleştirilmedim..puanım kırılmıcak geçen sene kırılmıştı bi önceki sene tercih yaptığım ve yerleştiğim için ama formda yerleştirilmiş olarak yazması sorun teşkil edermi..bilgi alırsam çok rahat ederim..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer geçen sene sınavsız geçişle yerleştiyseniz puanınızda herhangi bir düşme olmaz. Eğer puanla yerleştiyseniz ve üzerinden 2 yıl geçtiyse yine kırılma olmayacak.

 234. Hediye Nur diyor ki:

  Meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim. Ygs’ye girip şansımı denemek istiyorum eğer yüksek bi puan alamazsam sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Fakat söylenilenlere göre ygs’ye girmeden, direkt sınavsız geçiş hakkını kullananlara öncelik tanıncakmış. Bu bilgi ne kadar doğru bilmiyorum. Bu konu hakkında bilgi alabilir miyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hayır böyle birşey söz konusu değil. İster YGS sınavına girerek sınavsız geçiş hakkından da faydalanırsınız. İster sadece sınavsız geçiş hakkını kullanırsınız.

   • Hediye Nur diyor ki:

    Yani direkt geçiş hakkını kullananlara tanınan bir öncelik yok ?

    • alperturkoglu diyor ki:

     Bu yargıya nereden vardınız? Sınavsız geçiş öğrencileri kendi alanlarını tercih ettiklerinde YGS puanı ile başvuran düz lise ve alan dışı öğrencilerine göre her zaman önceliklidir.

     • Hediye Nur diyor ki:

      Düz liselere göre öncelikli ve avantajlı olduğumuzu biliyorum. Fakat dediğim gibi çevreden duyduğum bilginin doğru olup olmadığından emin olmak istiyorum sadece. Çünkü ben YGS’ye girmek istiyorum eğer puanım yetersiz olursa geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Anladığım kadarıyla, sadece geçiş hakkını kullananların herhangi bir önceliği yok. Öğrenmek istediğim buydu. Teşekkür ederim her şey için.

 235. fatma diyor ki:

  Merabalar ygs de basvuru yaparken alan turunu biz kendimizlmi belirliyoruz ornegin ben sosyal bilimler mezunuyum ama turkce matmatikten girmek istiyorum alan turune turkce matamatik yazsam herhabgi bir sorun yasarmiyim

 236. ceren diyor ki:

  ben 12 sınıf çocuk gelişimi öğrencisiyim çocuk gelişimi panları çok yüksek bn aöf sosyal hizmetler istiyorum ben geçiş hakkımı kullansam sosyal hizmetlere geçiş yapabilirmiyim??

  • alperturkoglu diyor ki:

   AÖF Sosyal hizmetler bölümü kontenjansız bir bölüm olduğu için şimdi başvuru yapıp Temmuz’da da tercihte bulunmanız halinde zaten %100 yerleşirsiniz.

 237. Çağatay diyor ki:

  Merhaba hocam ben 2007 yılında Endüstri Meslek lisesi Bilgisayar (yazılım) bölümünden mezun odum. 2 yıllık sınavsız geçiş yaptım. 2’nci yıl okulu bıraktım kaydımı da sildirdim. 2014 yılı için kendi bölümüme Açık öğretim Önlisans Sınavsız geçiş yapabilir miyim hakkım halen var mı hocam. şimdiden teşekkür ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız hala var ama. Sizin sınavsız geçiş bölümleriniz arasında açıköğretim bölümü yok.

   • Çağatay diyor ki:

    Teşekkürler hocam.Evet Anadolu Üniversitesinde benim bölümüm yokmuş.Arkadaşımdan aldığım bilgi ile daha fazla bölümlerin olduğu Erzurum Atatürk Üniversitesi ile görüşmemi söyledi.Bende direk olarak Fakülte ile görüştüm durumumu anlattım bölümümü söyledim. Açık öğretim Fakültesi Önlisans Bilgisayar Programcılığına tercih yapabileceğimi söyledi hocam.

 238. meryemm diyor ki:

  hocam 2013 çocuk gelişimi mezunuyum şimdi uzaktan eğitim de okuyorum doğum tarihim 1 ya küçük ve diploma puanım 83.25 sınavsız geçiş hakkımı kullansam gelme ihtimali nedir gelir mi ?

 239. Özgül diyor ki:

  2004 tekstil meslek lisesi mezunuyum aöf gitmek istiyorum. sınavsız geçiş hakkım var mı? ne yapmalıyım ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş bölümleriniz arasında aöf programı yer almıyor.Ancak YGS girerek her hangi bir puan türünden 140 ve üzerinde alırsanız aöf okuyabilirsiniz. Örgün bölümleriniz ise:
   Çorap ve Moda Tasarımı 2
   Halıcılık ve Kilimcilik 2
   Moda Tasarımı 2
   Tekstil Teknolojisi 2

 240. cicek diyor ki:

  Merhaba. Ben gece sene saglik meslek lisesi tibbi sekreterlik bolumunden mezun oldum yatay gecis yaptim suan tibbi dokümantasyon ve Sekreterlik okuyorum ama yatay gecis hakkim olan odyometri bolumunu istiyorum ne yapmam gerekir ? Teşekkür ederim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yatay geçiş sorularınız için şu siteye yazabilirsiniz. Ben sınavsız geçiş sorularını yanıtlıyorum.

   • cicek diyor ki:

    Bende sinavsiz gecisle (yatay geçişle) okuyorum suan

    • alperturkoglu diyor ki:

     Yatay geçiş üniversitedeki bir bölümden başka bir bölüme geçiş demek. Sınavsız geçiş ise meslek lisesi mezunlarının alanlarının devamı niteliğindeki meslek yüksek okulu bölümlerine geçişi demek. Siz zaten sınavsız geçişle yerleşmiş ve okuyorsunuz. Bundan sonra yapmak istediğiniz şey ise yatay geçiş konusuna giriyor. (İkisi aynı şey mi?)

 241. Murat diyor ki:

  hocam merhabalar saygılar.
  ben 2007 meslek lisesi mezunuyum.2008 de 2 yıllık Kastamonu ünv.gittim. bırakmak ozrunda kaldım. şimdi açıktan bir üniversite bitirmek istiyorum. nerden başlamam gerekiyor, başvuru gibi ilk adım da ne yapmam gerekiyor. teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer mezun olduğunuz bölümün sınavsız geçiş programları arasında aof programı varsa tercih edebilirsiniz. Yoksa ancak örgün bölümler için tercihte bulunabilirsiniz. 15 Ocak’a kadar başvuru yapmanız gerekiyor. Bunun için formu buradan indirin. Form bilgilerini doldurun. 22.maddeyi sınavsız geçiş hakkım var olarak işaretleyin. Bankaya 10 TL yatırarak dekont ve formu başvuru merkezi olan liselerden birine götürün başvurunuzu yapın.

 242. hatice diyor ki:

  hocam meraba ben gecen yıl mezun oldum 2 barajda gecemedgim içn terch yapamadm ama bu yıl sınavsız gecis hakkımı kullanmak istıyorum bunun için neler yapmam gerek tekrar snava gircekmym yardımcı olablrmsnz? smdiden tesekkur ederm

  • alperturkoglu diyor ki:

   Mezuniyet bölümünüzün devamı niteliğindeki programla sınavsız geçiş hakkınızı sınava girmeden kullanabilirsiniz. Hatta bu bölümler için sınavın hiç bir avantajı yoktur.

 243. mahmut diyor ki:

  ben 2 sene önce iklimlendirme bölümünden mezun oldum ama sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım pişman oldum şimdi kullanabilirmiyim sınavsız geçiş hakkkımı …

 244. Murat diyor ki:

  Merhaba Hocam…Ben 2003 yılında Meslek Lisesi’nin Makine Bölümünden Mezun Oldum…Sınavsız Geçiş Hakkımı Kullanarak 2004-2005 yılları arasında Herhangi Bir Üniversitede Okumak Zorunda Kaldım…Fakat 2005 Yılında şartlarım El Vermediği İçin Okulu Bıraktım ve Kaydımı Sildirdim…Şimdi Aradan Yıllar Geçti ve Ben Tekrar Başvuru Yaparak Başka Bir Üniversite İçin (Tekrardan) Sınavsız Geçiş Yapabilir miyim???

  Yorumunuz İçin Şimdiden Teşekkür Eder İyi Günler Dilerim…

 245. esra diyor ki:

  merhaba hocam ben endüsti meslek lisesi makine bölümü mezunuyum geçen sene 180 barajını geçemedim 140 barajını geçtiğim için tercih yapma hakkım doğdu fakat yerleşemedim bu sene sizce tekrar sınava girmeli myim? sınavsız geçiş hakkım devam edecekmi ? bunun yanı sıra yerleşme olasılığım nedir

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız devam ediyor. Sınavsız geçiş için sınava girmenizin anlamı yok. YGS sınavına alan dışı tercih yapacaksanız girmelisiniz.Girme şansınızı bilemem.

 246. umut diyor ki:

  hocam ilk önce insanları aydınlattığınız için teşekürler ben 2008 sağlık meslek lisesi menzunuyum menzun olduğum yıl gazi ünüversitesine sınavsız geçiş yaptım bazı nedenlerden dolayı kaydımı sildirmek zorunda kaldım 2009 yılında aynı bölüme afyon kocatepe ünüversitesinde geciş yaptım yine okuyamadım ailevi durumlardan bu yıl celal bayarda aynı bölümü kazandım ama kayıt olmadım afyona devam ediyorum bu yıl ygs ye basvurucam sınavsız gecişe fakat yerleştirilmeme bi engel teşkil ediyomu yök ve ösym ye göre ayrı yetten osym basvuru bilgilerimde bir yüksek öğretim programına kayıtlımıyım yoksa kazandım gitmedim ibaresinimi işaretliycem bi yol gösterebilirmisiniz çaresizim teşekürler…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bir yükseköğretim programına (sınavsız geçiş dâhil) ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım. (5 nolu seçenek) Daha önce kayıt olup gitmemeniz değilde, önceliğin son mezunlara olmasından sıkıntı yaşayabilirsiniz. Sınavsız geçişle yerleştiyseniz puan kırılmaz.

 247. mürvet diyor ki:

  merhaba hocam ben mesleki açıklise çocuk gelişimi son sınıftayım.sınavsız geçiş yapmak istiyorum.sadece kendi alanımızdamı tercih yapabiliyoruz,başka alandada tercih yapabiliyormuyuz.bana batman ve mardinde çocuk gelişimi sınavsız geçiş var denildi başka şehirlerde yokmu.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Buyurun bu sayfadan bölümünüzün hangi şehirlerde olduğunu görebilirsiniz. Sosyal hizmetler bölümüne de sınavsız geçiş hakkınız olduğunu bilin.

   • mürvet diyor ki:

    çok teşekür edrim hocam.

    • alperturkoglu diyor ki:

     Rica ederim.

     • mürvet diyor ki:

      hocam kusura bakmayın tekrar bir sorum var.bu gün ygs kaydımı yaptırdım.bana söyle bir bilgi geldi.tercih zmanında sınavsız geçişte öncelik başvurularda sadece sınavsız geçişi tercih edenlerde olacakmış,sonra işte ygsye girenler olacakmış bu bilgi doğrumu acaba.sınavsız geçişi hangi puanla alıyorlar.alan puanıyla denildi bu da doğrumu.mesela benim alan derslerimin hemen hemn hepsini ful yapıyorum.hayırlısıyla bu seneyide bitirsek hocam teşekür ederim.

      • alperturkoglu diyor ki:

       Öncelik sınavsız geçiş öğrencilerinin derken bilgi yanlışlığı olmasın. Sınavsız geçiş hakkı olan bir öğrenci aynı zamanda YGS’ye giriyorsa önceliği değişmez. Kendi alanı ile ilgili programları tercih ettiğinde yine sınavsız geçişle değerlendirilir. Tüm sınavsız geçiş öğrencileri yerleştirildikten sonra kontenjan kalırsa düz lise yada alan dışı öğrencileri YGS puanları ile yerleştirilir. Sınavsız geçişte puandan önce; 1-Mezuniyet yılı 2014 olanlar önceliklidir. 2-Mezuniyet yılı aynı ise okul türü anadolu,teknik lise olanlar önceliklidir. 3- Okul türü de aynı ise METEB içi(kendi ilindeki programlara başvuranlar öncelikli yerleştirilir) 4-METEB aynı ise OBP puanına göre (Diploma notu X 5) 5-Hepsi aynı ise yaşı küçük olan önceliklidir. (Alan derslerinin tek başına anlamı olmadığını anlamışsınızdır)

     • mürvet diyor ki:

      sorularımızı cevepledığınız ve zaman ayırdığınız için çok teşekür ederim hocam.iyi anlatamamışsamda aydınlattınız beni teşekürler.

 248. murat diyor ki:

  Oncelikle merhaba hocam. Ben 11 yıllık ingilizce öğretmeniyim ve 2 yıllık turizm rehberliği okumak istiyorum acaba sınava girmek zorundamiyim? Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet hocam sınava girmeniz gerekiyor. Sadece AÖF bölümlerine sınavsız 2.üniversite kapsamında başvurabilirsiniz. Örgün programlar için sınav zorunluluğu var.

   • murat diyor ki:

    Çok sağolun hocam Allah razı olsun…Yarın sınav parasını yatiriyim o zaman yalnız kaç net yapmalıyım?

    • alperturkoglu diyor ki:

     Sınavsız geçiş için sınava girmeniz gerekmiyor ki alan dışı tercih yapacaksanız seçeceğiniz bölüme göre değişir.Normalde 140 barajını geçmek için 10’ar soru yapmalısınız.

 249. özkan diyor ki:

  açıköğretim okumak için sınava girmek mecburmu

  • alperturkoglu diyor ki:

   Düz lise mezunu iseniz evet mecbur. Meslek lisesi mezunu iseniz ve sınavsız geçiş alanlarınız içinde aöf programı varsa sınavsız geçişle tercihte bulunabilirsiniz.

 250. Ahmet Melih Can diyor ki:

  2013 İİBF mezunuyum
  Sınavsız geçiş ile adalet bölümü okuyabilirmiyim? Acil cevap verirseniz sevinirim!

  • alperturkoglu diyor ki:

   YGS başvurularındaki sınavsız geçişle değil, 2.üniversite kapsamındaki sınavsız geçişle okuyabilirsiniz. Bunların başvuruları Eylül yada Ekim aylarında oluyor.

   • Ahmet Melih Can diyor ki:

    İstanbul üniversitesi istiyordum ben fakat İÜ’nün 2.üniversite kapsamında adalet bölümü bulunmuyor. Bu şartlar altında benim ygs ile girmem gerekiyor dimi?

 251. çiğdem diyor ki:

  Sn. Yetkili,
  Ben YGS ‘ye girmek için başvuru yaptım, fakat hem ygsye girip kendimi denemek istiyorum hem de barajı geçemessem düşük puan alırsam diye alternatif olarak geçiş hakkımı kullanmak istiyorum.
  bu durum mümkün mü ?
  başvuru yaparken 40 tl yatırdım sınavsız geçiş ve ygsye girmek isteyenler için diye ibare vardı bunu seçtim.

  acil bu konu da desteğinize ihtiyacım var ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hem sınava girip hem de sınavsız geçişten faydalanma hakkınız tabi ki var. Ancak formda 22.soruda ilk şık olan “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretlemelisiniz. Bu durumda zaten sınavsız geçiş hakkınız devam eder. 2 şık birden işaretlenmez.

 252. hande diyor ki:

  2005 meslek lisesi bilgisayar mezunuyum.aöf önlisans hangi bölüm tercih edebilirim? teşekkürler.

 253. elif diyor ki:

  merhaba
  kızmeslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum sınavsız geçiş ile açık öğretim tercihi yapabiliyormuyum .yapabiliyorsam hangi bölümleri seçme imkanım var şimdiden teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Anadolu Ü. ve Atatürk Ü. açıköğretim Sosyal Hizmetler bölümünü ve yine Atatürk Ü. Çocuk gelişimi programlarını tercih edebilirsiniz.

 254. aslı diyor ki:

  merhaba ya size bazı sorular sormak istiyorum ösym nin sınavsız geçiş hakkını kullanmak istiyorum 2009 2010 mezunuyum ve de meslek lisesi neler yapmam gerekiyor yardımcı olur musunz ben muhasebe okudum ve de kendi bölümü okumak istemiyorum hangi alanlara gidebilirim ve de taban puanlarını öğrenebilir miyim sınav geçiş hakkımı kullandığım da onun taban puanı kaç acaba

  • alperturkoglu diyor ki:

   2-15 Ocak tarihleri arasında YGS başvurusu yapacaksınız. Eğer sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorsanız 10 TL, aynı zamanda YGS sınavına girerek alan dışı tercih de düşünüyorsanız 40 TL yatırarak formu doldurup ÖSYM bürosu aracılığıyla başvuruda bulunacaksınız. Şu sayfadaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır. Sınavsız geçiş hakkınız olan bölümleri gördükten sonra şu sayfada sınavsız geçiş istediğiniz program ismine tıklayarak 2013 yerleştirme öncelikleri ve min. puanlarını görebilirsiniz.

 255. sema diyor ki:

  merhaba ben meslek lise bilgi teknolojisi okudum sınavısız geçiş ile başka bölüm okuya bilirmiyim

 256. ayse diyor ki:

  merhaba ben 2011 saglık meslek att bölümü mezunuyum. suan düzcede devlet memuruyum, calısıyorum ygs sınavına basvurucam ve kendi bölümümü istiyorum (paramedik) okul puanım 84 ygs y le kazanma sansım varmı yada sınavsız gecisle gideblirmiyim yardmcı olrmusunz ..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu bölüm sizin sınavsız geçiş bölümünüz. Sınavsız geçişle tercih edebilirsiniz.(YGS girmek avantaj sağlamaz zaten önce sınavsız geçişliler yerleştirilir.) Ama kesin yerleşirsiniz de diyemem. Yerleştirme önceliklerine göre yerleşip yerleşemeyebilirsiniz. Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçlarına bakarsanız özel üniversiteler dışında sadece son yıl mezunları ile kontenjanlar dolmuş. Temmuzda tercih yaparken bunu göz önünde bulundurun.

 257. sema diyor ki:

  merhaba ben meslek lisesi web tasarım programcılıgı bölümü mezunuyum sınavsız geçişte aynı bölümü seçmeme gerekiyor veya hemşirelik bölüm seçeblrimmiyim yardımcı olursanız sevinirim

 258. ahmetöz diyor ki:

  ticaret lisesi mezunuyum bu hakkımı kullanmak istiyorum ve aynı zamanda uzaktan eğitim almak istiyorum bu hakka sahipmiyim teşekürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle ister örgün bir programa, isterseniz aöf programına yada uzaktan eğitim programına yerleşebilirsiniz. Örgün bir programa yerleştikten sonra 2.üniversite kapsamında aöf’de ayrı bir bölüm daha okuyabilirsiniz. Bunun dışında bir şey mümkün mü bilmiyorum.

 259. ayshee diyor ki:

  merhabalar 2007 ticaret meslek lısesı meznuyum sınavsız geçiş hakım varmıdır

 260. berkay diyor ki:

  merhaba hocam ben lise 4.sınıf çocuk gelişimi bölümü okumaktayım bilginiz olduğu gibi önümde girmem gereken ygs sınavı var ve bölümümü kazanabileceğimi düşünmüyorum bunun için yeteri kadar çalışmadım . Geçiş hakkı yapmak istemiyorum yaparsam da 2 yıllık çocuk gelişimi bölümü okuduktan sonra nerelerde çalışabilirim ya da kpssye hazırlanıp nerelere ve hangi puanla yerleşebilirim bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim . :(

 261. Aygül diyor ki:

  Merhabalar, Ben şuan Mesleki Açık Öğretim Lisesinde muhasebe okuyorum son sınıf öğrencisiyim. Benim de sınavsız geçiş hakkım var mı acaba ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet sizinde sınavsız geçiş hakkınız var. Şu sayfadaki programlara geçiş hakkınız var. Yüz yüze eğitim aldığınız okuldan 2014 öğretim yılında mezun olabilecek durumdadır dilekçesi alarak 2-15 Ocak tarihlerinde başvuru yapabilirsiniz.

 262. mehtapgurlek diyor ki:

  merhaba ben 2001 2002 anadolu ticaret meslek lisesi dış ticare bölümü mezunuyum 2014 ygs başvurularında sınavsız geiş yapabiliyormuyum yapabiliyorsam şansım nedir
  ve hangi okulları tercih edebiliyorum lutfen bilgi verirmisiniz

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet başvuru yaparak sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. Sınavsız tercih edebileceğiniz bölümlere şu sayfadan bakabilirsiniz.Örgün bölümler için öncelik son mezunlara olduğundan şansınız düşük. Açıköğretimde kontenjansız bölümlere yerleşebilirsiniz. Hangi bölümün hangi okulda olduğuna şu sayfadan tıklayarak bakabilirsiniz.

 263. alperturkoglu diyor ki:

  Hayır okul puanınızda düşme olmaz.

 264. Murat çetin diyor ki:

  Ben endüstri Meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş sistemiyle Atatürk Üniversitesi Elektronik haberleşme 2 yıllık bölümüne yerleştirildim halada okumaktayım. 1. sınıfın 1.dönemini bitirmek üzereyim. Aynı bölümün 2.dönem ve diğer bir yılını başka bir üniversitede okumak için gereken işlemler nelerdir ? nasıl geçebilirim ? Yardımcı olursanız sevinirim..

 265. Murat diyor ki:

  azeri vatandasiyim sinavsiz tipp universitesine gire bilirmiyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bir kaç farklı bölüm için yabancı kontenjanı var ama Tıp için yok. (Yanlış anlamayın siz bizim için kardeşten farksızsınız, hiç bir zaman yabancı olamazsınız ancak kılavuzdaki veriler ışığında durum böyle) şuradan bakabilirsiniz.

 266. sevgi diyor ki:

  ben 2012 anadalu sağlık meslek lisesi hemşirelik mezunuyum .okul puanım 81 .sınavsız geçişle kendi bölümlerimden birine yerleşme şansım var mı

 267. Burak diyor ki:

  Merhaba hocam…Ben izmirde meslek lisesi elektrik bölümü öğrencisiyim bu sene son senem sınavsız geçiş ile istediğim üniversiteye yerleşebilir miyim… mesela istanbul ya da kocaeli bu illerden birisinde okumam gerek sizce mümkün mü bu cevaplarsanız sevinirim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu yerleri tercih etme hakkınız var. Ancak yerleştirme önceliklerine göre bu ilin öğrencileri sizden öncelikli. Diğer kriterlerde önemli, okul türü, OBP puanı vs. Düşünün 30 kontenjanı olan bir yere 1000 sınavsız geçiş öğrencisi başvurabiliyor. Kriterlere uygun olan ilk 30 yerleştiriliyor. Bir önceki yılın yerleştirme önceliklerine bakarak tercih yapmanız faydanıza olacaktır.

 268. sonnur diyor ki:

  2000 yılı meslek lisesi hazır giyim mezunuyum sınavsız geçiş hakım varmı? acık öğretim olarak okuyabilirmiyim? cevabınızı bekliyorum çok teşekkürler..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle tercih yapabileceğiniz bölümler şunlardır. Maalesef AÖF programlarına sınavsız geçiş hakkınız bulunmuyor.
   Çorap ve Moda Tasarımı 2
   Deri Konfeksiyon 2
   Deri Teknolojisi 2
   Giyim Üretim Teknolojisi 2
   Moda Tasarımı 2
   Tekstil Teknolojisi 2

 269. Gamze diyor ki:

  Özel üniversiteler de de yerleştirme önceliği(öncelik o yılın mezunları şeklinde) var mı bu konuda bilginiz var mı?

 270. kenan diyor ki:

  merhabalar hocam,

  ben sınavsız geçişten yararlanarak okula yerleştim ancak ailevi şartlardan dolayı okulu bitiremedim ve tastikname aldım tekrardan başvuru yapma şansım var mıdır.?

 271. Semih diyor ki:

  Ben Artvin MYO Ormancılık Bölümünü sınavsız geçişle Bu sene kazandım ve kaydoldum ve bazı Maddi nedenlerden dolayı kaydımı sildirmek zorunda kaldım 2014 2015 yılındaki sınavda sınavsız geçiş yapabiliyor muyum tekrar ? Cevaplarsanız Sevinirim …

 272. rabia diyor ki:

  merhaba ben ticaret meslek lisesi okuyorum ve obp 93 dış ticaret bölümündeyim 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum sonra o üniversiteden devam ederek 2 yıl daha okusam dört yıllık yerine geçer mi?

  • alperturkoglu diyor ki:

   DGS ile 4 yıllığa geçerseniz tabi ki lisans mezunu olmuş olursunuz.

   • rabia diyor ki:

    meslek liseleri ygs ye girdikleri zaman nelerden muaf olacaklar

    • alperturkoglu diyor ki:

     Sorunuzu tam anlamadım. Eğer alanı ile ilgili tercih yapacaksa zaten sınava girmenize gerek yok (sınavdan muaf olmuş oluyorsunuz). Sınava girerseniz alanınız dışında da tercih etme hakkına sahip olacaksınız.

     • rabia diyor ki:

      sınavsız geçişte ve dgs de okul birincisi olmanın ve obp nin bir faydası var mı

      • alperturkoglu diyor ki:

       Sınavsız geçişte yada dgs de okul birinciliği için avantaj olayını tam bilmiyorum. Ancak en önemli kriter olmasa da OBP tabi ki önemli.

      • rabia diyor ki:

       ben sınavsız geçmek istiyorum ve ygs ye girmek zorunda mıyım
       obp düşük olsa ne gibi durumlar olur

      • alperturkoglu diyor ki:

       Sınavsız geçiş adı üstünde YGS sınavına girmeden alanınızla ilgili bölümleri sınavsız tercih edebilirsiniz. Önce mezuniyet yılı önceliğine, sonra okul türüne, sonra METEB içi durumuna ondan sonra OBP’ye bakılır. Eğer iş OBP’ye kalır ve düşük olursa yerleşemeyebilirsiniz.

      • rabia diyor ki:

       tamam çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için sağolun

      • rabia diyor ki:

       istanbuldayım ticaret meslek lisesi okuyorum ortalamam 93 ve hemen sınavsız geçiş yapmak istiyorum bu kriterlere göre Boğaziçi üniversitesinin bölümüne yerleşebilir miyim

      • alperturkoglu diyor ki:

       Boğaziçi üniversitesi’nde sınavsız geçiş bölümü bulunmamaktadır.

      • rabia diyor ki:

       ama internetten bakmıştm var yazıyor o zaman hangi üniversitelerin var

      • alperturkoglu diyor ki:

       İnternetten araştırın.

 273. burcu diyor ki:

  açıköğretim fakültesinde okuyanlar iki senelik yine de başvuru yapabilirmiyim iptalmı ettirmek geriyor..cevaplarımısnız lütfen

 274. leyla diyor ki:

  kız meslek lisesi son sınıftayım giyim üretim bölümündeyim paramediklik istiyorum sınavsız geçiş hakkım var mı paramedik lik bölümüne

 275. osman diyor ki:

  şuan hemşirelik 4.sınıftayım (lise),fizyoterapiye geçiş yapmak istiyorum,özel üniversiteleri tercihime yazarsam yerleşme şansım daha fazla mı olur yani devlet üniversiteleriyle özellerin geçiş hakkındaki farkı nedir?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Özel üniversiteler ücretli olduğundan daha az öğrenci tarafından tercih ediliyor. Bu nedenle yerleşme şansınız yüksek ama ücretli.

   • osman diyor ki:

    Anladim hocam cok sagolun burssuzda olsa bu bolumu istiyorum sizce yerlesebilir miyim hocam derslerim kotu degil lise 1 lise 2 karne ortalamam 64 civari lise 3 80 suan son sinifim bu senede 70 80 arasi bi ortalamam olursa burssuzda olsa gecis yapabilir miyim hocam gecis hakkinda yakin il onemliymis ozellerde bu gecerli mi

    • alperturkoglu diyor ki:

     Büyük ihtimalle yerleşirsiniz. Tercihlerinizde varsa önce ilinizdeki devlet üniversitelerini, sonra burslu olan programları en son olarak da ücretli olan programları listenize ekleyin. Sınavsız geçiş öncelikleri özel üniversitelerde de geçerli olduğundan METEB içi önemli. Ancak yakın il diye bir şey yok. Bazı yerlerde eğitim bölgesi bir kaç ilden oluşabiliyor bu doğru ancak marmara bölgesinde yada ege bölgesinde her il sadece kendi öğrencileri için eğitim bölgesi oluyor.

     • osman diyor ki:

      Hocam merhaba yine ben verdiginiz bilgiler dogrultusunda bir arastirma yaptim 13,2,i,95 yerlestirme onceligi olan bi ozel universiteye yerlesebilir miyim hocam

      • alperturkoglu diyor ki:

       Buradaki değerlere göre, son yılın mezunlarından,okul türü normal sağlık meslek lisesi olan , METEB İÇİ öğrencilerin yerleştiği anlaşılıyor. Eğer yerleştirme önceliklerini yazdığınız okul kendi ilinizde ise yerleşme ihtimaliniz oldukça yüksek.

      • osman diyor ki:

       Hocam ya ben samsundayim okul ankarada ne yapicam ilk siraya falan yazsam hic mi sansim yok i oldugu icin

      • alperturkoglu diyor ki:

       İ sadece o ilden aldığını gösterir. Sıralama sizin istek sıralamanızdır. Son sırada tercih eden birinin şartları yada OBP puanı sizden yüksekse 30.sırada tercih etmiş olsa da sizden önce yerleşir. (Sizin ilk başkasının son sırada istemiş olmasından ziyade sizin puan yada şartlarınız önemlidir.)

 276. Masal su diyor ki:

  Hocam ben acik duz lise sectim ama universite okumak istyrum. Bu secimden degsrmi yoksa lise bitnce universiteye de aciktan kayit mi olmak lazm

  • alperturkoglu diyor ki:

   Normal lise mezunları gibi YGS ve LYS girerek ister YGS puanınızla ister LYS puanlarınızla örgün bölümlerden de tercihte bulunabilirsiniz. Açıköğretim okuma zorunluluğunuz yok.

 277. salih diyor ki:

  ticaret meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim düzce sosyal güvenlk meslek yüksek okuluna geçmek istiyorum geçebilirmym bunun için bir puan almam gereklimi

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu bölümün 2013 yerleştirme önceliklerine baktığımızda son yılın mezunlarından ve il dışından da öğrenci aldığını görüyoruz. Minimum puan 361,35 olarak görünüyor yani son yerleşen sınavsız geçiş öğrencisinin diploma puanı 72,27 imiş. Buna göre kendi durumunuzu değerlendirebilirsiniz. Şu sayfa da sizde görebilirsiniz.

 278. sevda diyor ki:

  Sinavsiz gecis sisteminden yararlanabilmek icin ortalamizim kac olmasi gerekiyor 70 mi yoksa en dusuk 50 mi olmasi gerekir

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişte yerleştirme önceliklerinde puan 4.sırada önemlidir. Önce mezuniyet yılı sonra okul türü sonra METEB durumu ve OBP puanına bakılır. Başvuruda bulunduğunuz bölümün kontenjanına ve başvuran öğrencilerin durumuna göre puan sıralaması yapılır. Yani puan için net bir şey söylemek mümkün değil, siz istediğiniz bölüm ve okulu yazarsanız 2013 yerleştirme önceliklerine göre yorum yapabilirim.

 279. GAYE diyor ki:

  iyi günler benim kız meslek lisesi grafik tasarım bölümünden bu yıl mezun olacak bir kızım var bulunduğumuz ilde de bölümü ile ilgili 2 yıllık meslek yüksek okulu var kızımın sınavsız geçiş hakkını kullanma şansı var zannedersem ayrıca ygs’ye de girebilir sanırım tercih yaparken sınavsız geçiş için ayrı ygs puanı için ayrı mı tercih yapacağız

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorsa ÖSYS başvuru formunda YGS’ye girmek istemiyorum sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum seçeneğini işaretlersiniz, eğer hem sınava girmek hemde sınavsız geçişten faydalanmak istiyorsa YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretlersiniz. (Sınavsız geçiş başvuru ücreti geçen yıl 10 TL, sınav ücreti 40 TL idi. Bu yıl kılavuz yayınlandığında belli olur.)

   • GAYE diyor ki:

    öncelikle teşekkür ediyorum .bir sorum daha olacak ygs ye girmek istiyorum u işaretlediği zaman sınavsız geçiş hakkında tercih edilmemiz konusunda bir eksimiz olur mu

    • alperturkoglu diyor ki:

     Hayır sorun olmaz. Zaten ÖSYS formunda okul ve bölüm bilgileri yer aldığından Tablo-3A’da alanınızla ilgili tercih yaptığınızda otomatik olarak sınavsız geçiş tercihi şeklinde değerlendirilir.

     • GÜLSÜN diyor ki:

      BİŞEY SORUCAM 2 YILLIK GECİŞ HAKKI ERZIRUM DA GECE ÖĞRETİMİ Mİ

      • alperturkoglu diyor ki:

       Sınavsız geçiş her üniversitenin 2 yıllık ön lisans programları için kullanılabilmektedir. Mezun olduğunuz bölüme göre istediğiniz bölüm hangi üni. varsa tercih edebilirsiniz. Ancak yerleştirme önceliklerine göre yerleşebilir yada yerleşemeyebilirsiniz.

 280. İlyas diyor ki:

  Merhaba
  Ben 2009 muhasebe finansman mezunuyum sınavsız geçiş hakkını kullanabilir miyim okul puanım 72. Bilgileriniz için şimdiden Teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz. Ancak öncelik son mezunlara olduğundan tercihte bulunduğunuz programın yerleştirme öncelikleri kısmına dikkat etmelisiniz. Sadece son mezunları alan yerleri yazmanız durumunda yerleşemeyebilirsiniz. (Açıköğretim bölümleri için böyle bir sıkıntı yok.)

 281. sercan diyor ki:

  Sa . ii gunler bn meslk lisesinde muhasebe okuyorm bu sene son universite sinavsz gecis hakkini kullanmk istiotrm ygs sinavna girmeme veya baska sinvlara girmeme grek varmi ? ocak aayinda sadece para yatirmamz yterlimi :) tesekkurler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Henüz tarih tam belirli olmasa da Aralık sonu Ocak başı gibi YGS başvuruları yapılacak. Eğer sınava girmeden sadece sınavsız geçişten faydalanacaksanız 10 TL (geçen seneki ücret buydu) yatırıp, formda YGS’ye girmeyeceğim, sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum seçeneğini işaretlemelisiniz. Daha sonra Temmuz ayı içerisinde https://ais.osym.gov.tr (aday işlemleri) sayfasından tercihlerinizi gireceksiniz. (Sınava girmeniz gerekmeden yerleştirme öncelikleri ile yerleştirileceksiniz)

 282. melek diyor ki:

  ben 2014 mezunu olcam ve sınavsız hakkımı bölümüm olan giyim üretim teknolojisi kadın giyim modelistliği üreine yapıcam kazanma ihtimalim nedir

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer mezun olacağınız ilde bölümünüz varsa sınavsız geçişle yerleşme ihtimaliniz oldukça yüksek. Çünkü hem son yılın mezunu olacaksınız hem de kendi ilinizde öncelikli olacaksınız. Eğer farklı bir il düşünüyorsanız, yerleştirme önceliklerini incelemek lazım.

 283. nas diyor ki:

  hem ygs’ye girip hemde 2 yıllık geciş hakkını kullanabiliyormuyum?

 284. ahmet diyor ki:

  ben 2012 mezuuyum okulu dondurdum ocakta para yatırdım sınavsız geçiş hakkını birdaha kullanıp başka okula gitmek istiyorum okula kaydım vardiye başka bir okula yerleşmeme engel olurmu

  • admin diyor ki:

   Ahmet Bey, daha önce de sormuştunuz; ben de “Bu konuda bilgim olmadığından daha net alabileceğiniz bir yere danışmanızı öneriyorum.” demiştim.

 285. Muaz diyor ki:

  Merhaba ben 2014 maol mezunu olacağım ve ygs sınavına gireceğim, Meslek lisesin den mezun olmuş kişilerin ygs sınavına girmeleri yeterlimidir yoksa lys girmek zorundalarmı?
  Bildiğim kadarıyla Meslek liseliler kendi alanlarında tercih yaptıkları taktirde, ygs den aldıkları puan ile 4yıllık fakültelere yerleşebiliyorlarmış, böyle bir durum varmı?
  Eğer böyle bir durum varsa, ben ilgisayar veri tabanı Programcılığı mezunu olacağım ve mühendislik tercih etmek istiyorum mümkünmüdür?

  • admin diyor ki:

   Yazdıklarınız kısmen doğru. YGS puanı ile de tercih edilebilecek 4 yıllık bölümler var. Ancak her bölüm YGS puanı ile almaz. Mesela Bilgisayar Mühendisliğ ve Bilişim Sistemleri Mühendisliği için LYS sınavına girmeniz gerekiyor, çünkü MF-4 puanı ile alıyor. Aşağıdaki bölümleri ve yanlarındaki puan türlerini inceleyiniz.
   Bilgisayar Bilimleri 4 MF-1
   Bilgisayar Mühendisliği 4 MF-4
   Bilgisayar Mühendisliği (M.T.O.K.) 4 MF-4
   Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri (YO) 4 YGS-1
   Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri 4 MF-4
   Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği 4 YGS-1
   Bilgisayar-Enformatik 4 MF-4
   Bilim Tarihi 4 TM-2
   Bilişim Sistemleri Mühendisliği 4 MF-4
   Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri (Fakülte) 4 MF-4
   Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri (Yüksekokul) 4 YGS-1

  • dd diyor ki:

   2013 yılı anadolu ticaret meslek lisesi mezunuyum ygs3 puanım 184 sınavsız geçiş yapmak istiyorum okul başarı puanım 62 sizce kesin bir yer tutarmı

   • admin diyor ki:

    YGS puanınızın sınavsız geçiş için bir önemi olmadığını alan dışı tercih için önemli olduğunu hatırlatayım. Mezuniyet yılı ve okul türü sınavsız geçişte en önemli 2 kriterdir. Sizin durumunuz da bu kriterler açısından çok iyi. (Kesin olur, %100 olur gibi ifadeler kullanmıyorum.)

 286. sinem diyor ki:

  Meraba ben duz liseden mezun olucam diploma puanm çok yuksek okul 1.siym. Hemşire olmak istiyrm ygs den yeterli puan alınca yerlesme sansm varmi saglik meslek liseleri sinavsiz gecis hakkini kulaniyorya o yuzdn sordum cevabıniz icin tesekkur ederim

  • admin diyor ki:

   2 yıllık hemşirelik olmadığı için sağlık meslek liselerinin de sınavsız yerleşmesi gibi birşey olamaz. Diploma notundan ziyade aşağıda göreceğiniz gibi YGS-2 yada MF-3 puanınızın iyi olması gerekiyor.
   Hemşirelik (Fakülte) 4 MF-3
   Hemşirelik (Yüksekokul) 4 YGS-2

 287. adem diyor ki:

  meraba ben meslek lisesi mezunuyum.okulu btrdm.askere gidecegm.acaba askerden gelince terch hakkm devam ediyor mu?

  • admin diyor ki:

   Evet kullanabilirsiniz.Herhangi bir sınırlama yok. Tabi her sene ortaya atılan “sınavsız geçiş kalktı” ifadesi gerçekleşene kadar.

 288. hakan diyor ki:

  merhabalar benim sorum açık öğretimde bu dönem 3 tane cd dc dd dersler var ortalama 1,80 ben güz döneminde 2 yi geçersem bu bahar dönemindeki 3 dersi almak zorunda mıyım

 289. Şennur diyor ki:

  Merhaba
  Yarın itibariyle açıköğretim çocuk gelişimi bölümünün 4.dönemini bitirmiş bulunuyorum.eylül 2013 itibariylede staj ıma başlayacağım.
  1- 2014 te sınavsız geçiş hakkından faydalanabilecekmiyim?
  2- faydalanabiliyorsam eğer öncelik aynı dönemde mezun olan örgün eğitimin mi olacak?
  3-başarıya göre mi yerleştirme oluyor?

  • admin diyor ki:

   1- Ocak ayında başvuru yaptıysanız faydalanabilirsiniz.
   2- Hayır mezuniyet yılınız aynı olduğundan OBP puanınıza bakılır. (Diploma Notunuz X 5 )
   3- Yerleştirme önceliklerini şu adreste detaylı anlatmıştım.

 290. dilara diyor ki:

  kız meslk bilişim teknoloji bölümnden mezun olacagım ve sınavsız geçişte sadece kendi bölümümü şeçeçegm başka bölüm seçme hakkım varmı acaba??

 291. melek diyor ki:

  açık öğretim düz lise mezunuyum yiyecek içecek hizmetlerinden mezun olmak için ne yapmam gerekir .

  • admin diyor ki:

   Mesleki açık liseye kayıt yaptırarak yiyecek içeecek hizmetleri bölümünün yüz yüze derslerini almanız gerekiyor.Ama bu sizin 3 yıl daha okumanız demek.

 292. […] bir daha ki sefere başvurabilirsiniz. Ama yerleştirme önceliklerine göre son mezunlara öncelik verildiğinden her geçen sene şansınız […]

 293. yasemin diyor ki:

  merhaba bu okulöncesinin iki yıllıgı tercihlerde yok direk gecislemi seciliyor acaba bu konu hakkında bilgilendire bilimisiniz acaba simdiden tesekkürler.

  • admin diyor ki:

   Okul öncesi 4 yıllık lisans programı olarak uygulanmaktadır. 2 yıllık sınavsız geçiş bölümlerinin arasında zaten olamaz.

 294. ayşe diyor ki:

  merhaba, ebelikte sağlık meslek lisesi şartı var mı?
  teşekkürler

 295. eymen diyor ki:

  ben 2010 kız teknik lisesi tekstil mezunuyum.aöf de bi sene okudum fakat devam etmedim kaydım silindi.şimdi 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyorum mümkün mü ? koşulu ne

  • admin diyor ki:

   Ocak ayında YGS başvurusu yaptıysanız, herhangi birşey yapmadan Temmuz sonunda internetten tercihte bulunacaksınız.

 296. ayşe diyor ki:

  hocan ben açıktan düz lise mezunu yum ygs 1..150 ygs2..151 ygs3..211 ygs 4.207 ygs5..190 ygs.6..170 okul puanım 55 sizce yerleşirmiyin lütfen cvp

  • admin diyor ki:

   250 bölüm 3000 program var. Hangi bölümü istediğinizi bile yazmamışsınız. Şu sayfada okula, bölüme ve şehire göre sorgulamanın nasıl yapılacağını anlattım.

 297. yahya diyor ki:

  ben düz lise mezunuyum fakülteye kayıt yaptıdım imam-ı hatıp lisesini açıktan okuyabilirmiyim

 298. sabahat arslan diyor ki:

  ben 1993 yılı meslek lisesi meznuyum.sınavsız geçişe ne zaman ve nerden baş vuru yapmam gerekiyor bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 299. resul diyor ki:

  slm admin ben eml mezunuyum ygs 2 puanım 62 özel üni.de anestezi okumak istiyorum gelir mi acaba

  • admin diyor ki:

   EML mezunu olmanız bu bölüm için avantaj sağlamaz. Sağlık meslek liselerinin sınavsız geçiş bölümü. Şu sayfada yerleştirme önceliği kesikli çizgi olanların yanındaki YGS puanlarına bakarsanız sizin için çok zor hatta imkansız diyebilirim.

 300. aze diyor ki:

  açık meslek lisesini çocuk gelişimini okudum mesela üniversite okumak gerekiyoır mu

 301. recep diyor ki:

  Ben liseyi bıraktım şimdi açıktan bitirsem meslek sahibi olabi biriyim

  • admin diyor ki:

   Açıktan meslek lisesi yada düz açık lise okuyabilirsiniz. Meslek sahibi olup olmamak size bağlı.

 302. hakan diyor ki:

  iyi günler ben 2 yıllık makine programlama bitirdim sınavsız olarak açıktan devam ettim şuan işletme 4. sınıftayım benim makine üzerinden dgs ye girme hakkım var mı yoksa açıktan devam ettiğim için hakkım bitti mi ?

 303. ırmak kaya diyor ki:

  merhaba, düz lise mezunuyum ve ygs- puanım 315 olacak . ortopedi protez ve ortez bölümünü istiyorum. yerleşme şansın ne olur ?
  teşekkürler…

 304. yakup diyor ki:

  Ben bu sene Afyon Kocatepe Universitesinde okuyodum . Bazı nedenlerden dolayı kaydımı sildirdim. Açık öğretime geçmek istiyorum . Şimdi benim tekrar YGS ye girmem gerekiyor mu yoksa direk Eylül de gidip kayıt yapabilicekmiyim . Yapamazsam askerlik gelicek . Acil cevap verirseniz sevinirim teşekkürler..

  • admin diyor ki:

   Eğer Ocak ayında YGS başvurusunda bulunmadıysanız açık yada örgün hiç bir yere tercihte bulunamazsınız.

 305. Meryem Köksal diyor ki:

  1992 İstanbul Tekstil Meslek Lisesi mezunuyum , hayatın akışı derken bir türlü üniversiteye giremedim içimde hep kaldı fakat artık okumalıyım dedim, AÖF bana uygun olan bir bölüm hangisidir ,sınavsız girebilirmiyim , ne yapabilirim , tarafıma olumlu yanıtlarınızı bekler saygılar sunarım.

  • admin diyor ki:

   Herkese olumlu yanıt vermek isterim ama kılavuza bakarak konuşuyorum. Sınavsız geçiş bölümleriniz aşağıda ama maalesef bunların açıköğretim programı bulunmuyor.
   Çorap ve Moda Tasarımı
   Halıcılık ve Kilimcilik
   Moda Tasarımı
   Tekstil Teknolojisi

 306. lavin diyor ki:

  ben düz lise mezunuyum ygsden 160 puan aldım tercih hakkım oluyo mu ?

 307. selda diyor ki:

  meraba meslek lisesi çoçuk gelişimi mezunuyum ama tgs için baş buru yapmadım ücret yatrmadım meslek yüksek okuluna gitme hakkım yok mu

 308. çiğdem diyor ki:

  özür dilerim fakat ben sorumu yanlış sordum herhalde ben açık öğretim lisesine bu sene kayıt yaptırdım sadece 1 kere tek sınava girdim ama düz okumaktan vaz geçip terciğimi çocuk gelişimiyle devam etmek istiyorum mesela hani bu bütün sınavlar bittikten sonra ağutosta geçiş varmış diyorlarya ve bende bu mesleği almak istiyorum nereye gidip başvurucam yani sadece geçiş yapmak istiyorum lütfen bana detaylı verin

  • admin diyor ki:

   Tamam şimdi oldu. Siz açıktan Mayıs ve yaşınız tutuyorsa Temmuz’daki sınavlara girin. Eylül kayıt yenilemelerinde, mesleki açıköğretim programını uygulayan en yakın kız meslek lisesine giderek hazır bir dilekçe var “Açık Lisede olan kaydımın mesleki açık öğretim lisesine alınmasını istiyorumj” şeklinde onu doldurup kaydınızı aldırabilirsiniz.

   • çiğdem diyor ki:

    kaç yaşında olmam gerek mesela ablam 20 yaşında bende 16 yaşındayım olurmu yani bu mesleğe geçiş sadece mesleğe geçmek istiyoruz ve çocuk gelişimini okumak istiyoruz

    • admin diyor ki:

     Sorunuzu anladığım kadarı ile yanıtlayım. Eğer meslek lisesi mezunu iseniz kendi alanınızla ilgili bölümlere sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. Örneğin; siz Kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunu iseniz “çocuk gelişimi” ve “sosyal hizmetler” alanlarını sınava girmeden tercih edebilir ve diğer öğrencilere göre öncelikli yerleştirilirsiniz. Yaş en son bakılacak kriterdir.

 309. çiğdem diyor ki:

  merhaba ben açık liseden okuyorum henüz yeniyim ama çocuk gelişimini okumak istiyorum aldığım punlarımı etkiler mi dilekçe falan diyorsunuz mesela nereye gidip başvurabilirim kime danışacağım önüme nasıl birkağıt veip sorular soracaklar lütfen bana geniş bi şekilde açıklarmısınızzzzz

  • admin diyor ki:

   Mesleki açık lise de çocuk gelişimi bölümünde okuyorsanız sınavsız geçişle “çocuk gelişimi” yada “sosyal hizmetler” bölümlerini tercih edebilirsiniz. Eğer sadece açık lise okuyorsanız zaten böyle bir şansınız yok.

 310. zehra diyor ki:

  http://rehberlik.osym.gov.tr/aramasonuc.aspx?AramaTipi=3&&programadi=t%u0131bbi+laboratuvar&PuanTurAnah=16&ogrenimsuresi=0&hangiaobp=&denbuyuk=&denkucuk=&solila=&sagila=&bulundugusehir=Hepsi&siralama=1&ObpTipi=&UniversiteAdi= sitesindeki puanlar 2011yılın mı hocam ben meslek lisesinden mezunum ygs2 199 Tıbbi Laboratuvar Teknikleri kazanrm dye umut ediyorum hocam tutr mı puanım sizce :(

  • admin diyor ki:

   Evet 2011 yılının. Yukarıdaki kırmızı yazıda nasıl sorulara cevap vermediğim yazıyor.

 311. melisa diyor ki:

  ben ticaret meslek lisesi öğrencisiyim .bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullancam yanlız özel üniversitelere tercih yaptığımızda burs kazanma imkanımız varmı ?

  • admin diyor ki:

   Sınavsız geçişle yaptığınızda yok. YGS puanı ile seçtiğinizde de üniversitelerin başarı şartı var. YGS de ilk 1000 yada 5000 e girmiş olmak gibi.

 312. Seyma diyor ki:

  2011yılı ATL bilgisayar bölümü veri tabanını bitirdim.ilk sınava girişimde iyi bir puan almama rağmen tercih yapmadım.ikinci girdiğim sınavda tercih yaptım ama yerleşemedim.bu sene 2013ygs ye girdim çok iyi bir puan alamasamda lys ye girmeye hak kazandım.benim sorularım;
  1-ygs de sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istediğime dair birşey işaretlemedim.hala sınavsız geçişe başvurabilir miyim?
  2-lys ye girmek istiyorum amacım sosyoloji yada Türk dili edebiyatı bölümü okumak.lys girmemin sınavsız geçişe bir dezavantajı olur mu?
  3-okul diploma puanım 55. Gecen sene tercih yapıp yerleşemedim alan içi yada alan dışı bir tercihimde bana ek puan gelir mi? Gelirse ne kadar gelir? (bazı sitelerde alan dışı tercihime 33puan gelir diye birşeyler okudum)
  Lütfen sorularıma açıklayıcı cevaplar verin herkes ayrı telden birşey söylüyor kafam çok karıştı.eğer istediğim bölümlerden birini kazanamazsam sınavsız geçişle yerleşmeyi düşünüyorum.en kısa sürede cevap verirseniz sevinirim.teşekkürler

  • admin diyor ki:

   1- Cevap burada.
   2- Dezavantajı olmaz. Tercihlerde hem YGS hem LYS puanına göre hemde sınavsız geçiş tercihi birlikte yapabilirsiniz.
   3- Alan dışı 2 ve 4 yıllık için Okul puanı = 55 X 5 X 0,12 =33 Kendi alanınızla ilgili 4 yıllık program için; Ek puan: 55 X 5 X 0,18 = 49,5

   • Seyma diyor ki:

    Cevabınız için çok teşekkür ederim ama ufak 2 sorum daha var.lütfen kusura bakmayın yeni aklıma geldi.
    2011yılı lys puanlarıma baktım 2türde yerleştirme tablosu var. Örneğin (ygs1 320 yygs1 353) alan dışında hangi puan türünde yerleştirme yapıcam ygs1 mi yygs1 mi?
    Diğeri geçen sene tercih yaptım ama yerleşemedim ek puanım gene de gelir mi? Şimdiden teşekkürler

    • admin diyor ki:

     Alan dışı dediğiniz bölümün ne olduğunu yazarsanız size hangi puan türü olduğunu yazabilirim. Geçen sene yerleşemediğinize göre ek puan alırsınız.

     • Seyma diyor ki:

      Alan dışı olarak sosyoloji yada Türk dili ve edebiyatı bölümü.

      • admin diyor ki:

       Yazdığınız bölümler YGS puanı ile değil LYS puanları ile öğrenci alıyor. Biri Türkçe-Sosya diğeri Türkçe-Matematik.
       Türk Dili ve Edebiyatı TS-2 (LYS)
       Sosyoloji TM-3 (LYS)

 313. elif diyor ki:

  ben sağlık meslek lisesinden seneye mezun olacagım. sınavsız geçis hakkımı kullandığımda istediğim 2 yıllık meslek yüksekokuluna gidebilirmiyim yoksa öncelikle okudugum okulun civarındakilere mi yerleşme şansım var. istediğim başka bir yere gidemeyeceğimizi söylüyorlar tercihlerimi istediğim gibi yapamazmıyım? şimdiden teşekkürler

  • admin diyor ki:

   Başka yerleri de tercih edebilirsiniz ancak yerleştirme önceliklerine göre kendi ilinizde şansınız daha yüksek olacaktır. Şu sayfayı inceleyiniz.

   • elif diyor ki:

    farklı bi yer tercih ettiğim zaman ygs puanına göremi dısarıdan öğrenci alınıyor

    • admin diyor ki:

     Verdiğim sayfayı iyi inceleyin sınavsız geçişte YGS puanı diye birşey olmaz. Zaten adı üstünde sınava geçiş. YGS sınavına girmeden de tercih yapılıyor. Orada 5 kriter var onları iyi okuyunuz.

 314. pınar diyor ki:

  merhaba; uzun zaman oldu ( imam hatip lisesi)nden mezun olalı bu yıl ygs girdim ama 135 te kaldım barajı geçemedim bi firmada muhasebe de çalışıorum aöf den işletme okumak istiyodum aslında şimdi napsam bana ne önerirsiniz amaç sadece diploma almak…teşekkürler

  • admin diyor ki:

   Maalesef 140 barajını aşamadığınız için sadece aöf ilahiyat 2 yıllığı tercih edebilirsiniz. Aöf diğer branşlar için en az 140 almanız gerekiyordu.

 315. Oğuzhan diyor ki:

  Öncelikle çok teşekkürler verdiğiniz link kafamdaki çoğu sorunu çözmemi sağladı çok özenle hazırlanmış. Bir sorum daha olucak Elektrik Bölümü ile Elektronik Teknolojisi Bölümü arasındaki fark nedir ?

 316. gamze diyor ki:

  merhaba.. ya ben kız meslekte çocuk gelişimi okuyorum ve bu yıl sınavsız geçiş hakkımı kullanacam bu diploma puanıyla tercih yapıyorsun ya o normal olarak 9 10 11 12 sınıfların karne notunu alıp 4 bölüyorsun çıkan sonuc benim geçiş hakkımı kullanacagım notum olacak demi. ben birinden yüzdlerini falan alıyorlar yani 9 sınıfın işte bilmm kaç yüzdesi 10 sınıfın bilmem kaç yüzdesi alınıyor diye duydum

  bişey daha soracam 2 yıllıkçocuk gelişmi üniversitelerinde düşük kaç diploma puanıyla alınmış onu öğrenebilieceğim bir yer varmı

  • admin diyor ki:

   Evet 4 yılın ortalaması alınır. Ana sayfada ilk konuya bakarsanız hangi okulun sınavsız geçişle hangi okulun YGS puanı ile aldığını nasıl görebileceğinizi anlatmaya çalıştım. Bu şekilde istediğiniz ildeki yada okuldaki bölüme girip giremeyeceğinizi kendinizde az çok anlayacaksınız.

 317. Oğuzhan diyor ki:

  Selamün Aleyküm düz lisede okuyorum ygs1 puanım 212 sıralama 450bin elektrik bölümü gelir mi ? Internetten sürekli araştırıyorum adam akıllı bir bilgi yok çevremdekilerde girmen imkansız önce meslek liselerini alınıyor diyorlar acayip moralim bozuluyor ne yani geçen senelerde düz liseden hiç mi giden olmamış ya lütfen detaylı bilgi verebilir misiniz ?

  • admin diyor ki:

   Meslek liselilerin önce alındığı doğru, “hiç mi düz liseli alınmamış” sorusunun ve puanınızla bir yere yerleşip yerleşemeyeceğinizin cevabını şu konuyu okursanız bulacaksınız.

 318. Birgül ÇELİKKANAT diyor ki:

  2012 yılı Mesleki Açıköğretim Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı mezunuyum. Açıktan iki yıllık üniversite okumak istiyorum. Sınavsız geçiş hakkım var mı? Var ise nasıl bir yol izlemeliyim? Başvuru tarihleri ne zaman? Bilgilendiriseniz çok sevinirim.
  Mezuniyet puanım 74,47.

  • admin diyor ki:

   Açıköğretim Sosyal Hizmetler bölümüne sınavsız geçiş hakkınız var. Eğer Ocak ayında YGS yada sınavsız geçiş başvurusu yaptıysanız Temmuz sonunda internet üzerinden tercihte bulunabilirsiniz. Yapmadıysanız Ocak 2014’te başvurları kaçırmayın.

   • Birgül ÇELİKKANAT diyor ki:

    2013 ygs sonucum var elimde.Bu konularda çok fazla bilgim olmadığı için size detaylı bilgi vermemin bir mahsuru olmaz umarım.

    YGS-1 : 127,02384
    YGS-2 : 127,99415
    YGS-3 : 131,45648
    YGS-4 : 127,34387
    YGS-5 : 131,51569
    YGS-6 : 131,51708

    Bu durumda temmuz 2013 yılında sanırım tercih hakkım bulunuyor değil mi?
    Teşekkür ederim.

    • admin diyor ki:

     Sınavsız geçiş için YGS puanlarınızın bir önemi yok. Yani 140 barajını aşamamış olsanız dahi kendi alanınız olan Çocuk Gelişimi ve Sosyal Hizmetler programlarına tercihte bulunabiliyorsunuz.Çocuk Gelişimi açıköğretimi programı olmadığı için siz Sosyal Hizmetler Aöf programını tercih edersiniz.

     • Birgül ÇELİKKANAT diyor ki:

      Gerçekten çok çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için. Temmuz ayında tercihimi yapacağım. Son bir kez nerden hangi siteden tercih yapacağım konusunda da bilgilendirirseniz tüm eksik bilgilerim tamamlanmış olacak.

      • admin diyor ki:

       Temmuz ayı sonunda ais.osym.gov.tr adresinden YGS başvurusunda size verilen şifrenizle sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz. (Tercih yapacağınız bölümün kodunu 2013 yerleştirme kılavuzunda göreceksiniz, henüz yayınlanmadı.Yayınlandığında sitemizde duyurulacak.)

 319. Ebru diyor ki:

  Meslek lisesi ögrencisiyim geçiş hakkımı kullancam yerleştrme neye göre yapılıyo bi puan olayı filan var mı

  • admin diyor ki:

   Sınavsız geçiş öğrencileri tercih ettikleri programa yerleştirilirken 5 kritere bakılır.
   1-Mezuniyet yılına göre önce son mezunlar, sonra sırası ile diğerleri yerleştirilir.
   2-Okul türü, önce Anadolu Meslek yada Anadolu Teknikler, sonra Teknik Liseliler, sonra meslek liseliler ve en son eski sistemde enstitü adı altındaki liselerden mezun olanlar yerleştirilir.
   3-METEB İÇİ yada DIŞI (Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi) mezun olduğu ildeki programlara sınavsız geçiş yapanlar diğer illerden gelenlere göre öncelikli yerleştirilir.
   4-OBP Orta öğretim başarı puanı (Diploma Notu X 5)
   5-Doğum tarihi büyük olanlar önce yerleştirilir (yani yaşı küçük olanlar önceliklidir.)

 320. meltem yaşar diyor ki:

  kızeslek lisei mezunuym ygsden 175 puan aldım acıkögretim 2 yllık okuyabilirmiyim

  • admin diyor ki:

   140 puan üstü aldığınız için istediğiniz bölümü tercih edebilirsiniz. Kontenjanlı olan İlahiyat dışında hepsi olabilir diye düşünüyorum. Tercihler Temmuz sonunda.

 321. nuriye diyor ki:

  Ben düz lise mezunuyum,ayriyeten açık lise okudum suan staj görüyürum.çocuk gelişimi okuyorum yani.sınavsız geciş hakkımı kullandım.benim durumum ne olurdüz lisedeki diploma puanm düşük ama meslek lisesndeki 75 filan sınavsız geciş hakkım kabul olurmu..tskkrler

  • admin diyor ki:

   YGS başvuru formunda okul türünüzü MAOL ve bölümünüzü çocuk gelişimi olarak gösterdiyseniz siz artık düz lise değil meslek lisesi diplomanıza göre değerlendirilirsiniz.

 322. alper diyor ki:

  Ben geçen sene ygs sınavına girdim ama başarılı olanadım bu seneki sınavın tarihini kaçırdım ve başvuru yapamadım peki ben bu sene 2 yıllık tercih hakkımı kullanabilirmiyim meslek lisesi mezunuyum teşekkürler

 323. ayşe diyor ki:

  bazıları diyo ki bir yere yerleşip de kayıt yaptırmazsan puanın kırılmaz ama kayıt yaptırırsan bidahaki sene okul puanın kırılır

 324. emre diyor ki:

  bende dıyorumkı bilişim teknoloji web tasarım dısında acıktan okumak ıcın herhangı bır Baska tercihte bulunabılırmıyız …

 325. emre diyor ki:

  ama ozellıkle soyluyorum dırek acık oğretıme tercih yapabılılıruz bu herhangi bolumlerden birini ilk deneyım olcak kusura bakmayın sımdıde ozur :)

  • admin diyor ki:

   Yeterince açık yazdım. Bir daha yazmayacam. Mezuniyet bölümünüz Bilişim teknolojilerinin Web tasarımı alanı ise açıköğretim sınavsız geçiş alanınız yoktur. Eğer YGS’den 140 ve üzerinde puan aldıysanız istediğiniz aöf ön lisans programını tercih edebilirsiniz.

 326. emre diyor ki:

  peki web tasarım dısınca hergangi bir baska bolumden devam edebılırmıyiz.

 327. emre diyor ki:

  acık öğretim dememistim dıye hatırlıyorum bır kez daha cvplarsanız sevırınım acık oğretımde okuyabılırmıyız sımdıden tesekkurler :)

  • admin diyor ki:

   Alanınız Web Tasarım’dı. Sınavsız geçiş bölümlerinizin hiç birinin aöf programı bulunmuyor. Barajı geçemediğiniz için alan dışı açıköğretim programlarına da tercihte bulunamazsınız.

 328. emre diyor ki:

  meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçişle açık öğretim okuyabılırmıyım

 329. emrah bozkurt diyor ki:

  yani tercih yapma hakkim var elektrik uzerine…

 330. emrah bozkurt diyor ki:

  hocam sadece ygs 4 den 140 uzeri aldim yani kendi bolumum ile yapabilirim ne zaman mezun oldugumuz farketmese bile…

 331. emrah bozkurt diyor ki:

  ben 2012 elektrik elektronik mezunuyum bu sene sınava girdim ve sadece ygs 4 den gecebildim 145 puan ygs 1 olarak elektrik üzerine iki yıllık tercih edebilir miyim?

 332. hamit diyor ki:

  ben ygs yer girdim puanım 148 ama merak ettiğim 2 şey var 1 mezun olmadan ek puan ala bilirmiyim bu yıl son donemim ama 2 sınava daha girmem lazım acık lisenn bitmesi için 2çi sorum acık lisede sosyal bilimler okuyorum sınavsız geçiş hakkı var mı ve hangi bölümleri terçih edebilirim cvp verirseniz sevinirim tşklr

  • admin diyor ki:

   Aslında YGS başvurusu yaptığınızda sizden bu yıl mezun olabilecek durumda olduğunuza dair açık lise bürosundan imzalatılmış belge istemeleri gerekiyordu. Ek puan tercih döneminde YGS puanına ilave edilmekte. 20-21 Temmuz’daki açık lise sonucu o tarihe kadar yetişemiyor, ek sınavlarda. Böyle olunca siz bu yıl ancak ek yerleştirme dönemine yetişebilirsiniz diye düşünüyorum.

 333. gülşan arslan danış diyor ki:

  ben meslek lisesi çocuk gelişimi bölümündeyim bu yıl mezunum sınavsız geçiş hakkımı kullandım, 2 yıllığa geçtiğim taktirde çocuk gelişimi değilde okul öncesi öğretmenliğini yada diğer yan alanlarını seçme hakkımız varmı? birde okul öncesini seçtiğimiz taktirde okul puanı kırılırmı?

  • admin diyor ki:

   2 yıllık bitirdikten sonra DGS ile okul öncesi yada Çocuk gelişimi 4 yıllık programlarına gidebilirsiniz. DGS sınavının hiç kolay olmadığını ve DGS kontenjanlarının çok az olduğunu unutmayın.Bir yanlış anlamayı düzeltelim. Eğer ilk girişte 4 yıllık kendi alanlarınızı tercih ederseniz ek puan alırsınız. Eğer 2 yıllık bitirdikten sonra DGS ile gidecek olursanız ekstra bir puanınız olmayacak.

 334. said diyor ki:

  ben ygs 1 175 aldım duz lıse mezunum 2 yıllık harıta kadastroya gıdebılırmıyım

 335. emre diyor ki:

  sınavsız geçiş icin para yatırmak gerekıyormu yoksa ygs ye gırdıgımız zaman bankaya yatırdımız para yeterlimi

 336. nilay diyor ki:

  gecen sene meslek lisesinden mezun oldum bölümüm çoçuk gelişimi. bu sene YGS’ye girdim fakat sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum .YGS’ye yatırdığım gibi sınavsız geçiş içinde ayrı bir para yatırmam gerekiyor muydu ?

 337. emre diyor ki:

  peki tercihler ne zman başlıyacak

 338. ayşe diyor ki:

  ben imam hatip lisesi son sınıfta okuyorum sözel ögrencisiyim ygs 3ve4 puanım 140 altı açıkögretim 2 yıllık önlisans eskişehir anadolu ünüversitesine giebilir miyim acaba

  • admin diyor ki:

   Kendi alanınız olan ilahiyat için YGS puanına ihtiyacınız yok sınava bile girmenize gerek yok. Sadece kontenjan olayı olursa sıkıntı olur. Bu arada Erzurum Atatürk Üniversitesi’ninde AÖF programı var. Nasıl olsa Erzurum’a gitmeyeceksiniz. Orayı da tercihlerde gösterebilirsiniz.

 339. said diyor ki:

  ben duz lıse mezunuyum ygsden 175 aldım bu puanla ne yapabılırım yardımcı olun

 340. Recep diyor ki:

  sınavsız geçiş için hazırladgınız video yuda izledim.Hocam açık oğretimdede sınavsız geçiş için aynı yerden mi tercih yapılıyor.Onuda sölermisiniz teşekkür ederim verdiniz emekler için.

  • admin diyor ki:

   Mesleki açıköğretim ise sınavsız geçiş için Tablo-3a’dan tercih yapılır. Burada var. Açık Lise öğrencileri de aynı yerden program yada bölüm ismi yazarak o bölümün kontenjanının sadece sınavsız geçişle dolup dolmadığını, düz lise öğrencisi alıyorsa taban puanın kaç olduğunu görebilirler.

 341. emre diyor ki:

  arkadaşlar bende 2010 yılı meslek lisesi web tasarım bolumu okudum 2013 ygs de barajı gecemedım sınavsız gecisten faydanalanabılırmıyım lutfen yardımcı olurmusunuz tesekkurler

 342. emre diyor ki:

  ben meslek lisesi web tasarım bolumu okumustum sımdı acık oğretıme işletme okumak ıstıyorum

 343. emre diyor ki:

  Merhabalar 2010 yılı meslek lısesı mezunuyum ygs ye gırdım fakat barajı gecemedım aofe gırme sansım varmıdır ?

  • admin diyor ki:

   Sadece AOF değil kendi alanlarınız ile ilgili bölümleri örgün olarak da sınavsız geçiş ile seçme şansınız var.

 344. tuğba özyurt diyor ki:

  merhaba ben Tuğba Özyurt bn sınavsız geçiş hakkımı kullnmak istedim ama tarihini kaçırdım.Tekrar ne zaman başvura bilirim yardımlarınızı bekliyorum…

 345. kader diyor ki:

  sımdı ben 2010 tıcaret lısesı mezunuyum benım bır kac sorum olacak. ben hıc terch yapmadım daha once gecış hakkım hala duruyormu ıkıncısı bu sene ygs ye gırdım okul puanımıda alabılecekmıyım yanı mezun oldugumda verılen okul puanını sımdıden tesekkurler

 346. murat diyor ki:

  admin tarım meslek lisesi 4. sınıf bitki koruma bölümü ne gitmek istiyorum 140 puan altı gidebiliyor mu ?

 347. Recep diyor ki:

  Merhaba öncelikle ösym den yanıt alamadığımız cevapsız sorulara gerekli yanıtı verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Ben 2005 meslek lisesi mevzunuyum yatay geciş yaparak bir üniversiteye yerleştim daha sonra devam edemedim biraktım 2013 yılı ygs ye girdim malesef başarı puanım 136.00 barajı gecemedim açık ögretim sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum bölümüm elektrik bu sene tercihleri temmuz ayında yazmıssınız öncelikli kendi bölümümden tercih yapmam gerektiğini anladım doğru zaman dogru tercih yapmam için ne yapmam gerekir nerelerden nasıl bilgi alabilirim ?

  • admin diyor ki:

   Eğer bölümünüz elektrik ve sınavsız geçişle açıköğretim düşünüyorsanız sadece “Elektrik Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı” bölümünü tercih edebilirsiniz. Kontenjansız bir bölümdür sadece açıktan sınavlara girersiniz ama 2.sene 20 günlük staj zorunluluğu var diye biliyorum. Temmuz sonunda ais.osym.gov.tr adresinden tercih yapacaksınız. Diğer (örgün) sınavsız geçiş alanlarınıza buradan bakabilirsiniz.

 348. murat diyor ki:

  sinavsiz geçmek isteyenler den sonra bende kendi bölümüme gidebilirım dimi 140 ın altında olduğum halde ?

  • admin diyor ki:

   Zaten sizde sınavsız geçişten faydalanmıyor musunuz? Şöyle yapalım. Siz meslek lisesi hangi bölümden mezun olacaksınız? Üniversitede tercih etmek istediğiniz bölüm hangisi? Bunları yazarsanız daha net bir cevap vereyim.

 349. murat diyor ki:

  tamam teşekkür ederim

 350. murat diyor ki:

  140ın altında puan alsak kendi bölümme gidebilir miyim meslek lisende okuyoum

  • admin diyor ki:

   Sınavsız geçiş yani meslek liselilerin kendi alanları ile ilgili programları sınava girmeden seçebildikleri sistem. Sınava girmenize bile gerek yoktu tercih işlemi için. Ama tabi yerleştirme önceliklerine göre yerleşeceğiniz için yine de %100 diyemiyoruz. (Ama şunu bilin ki puanlılardan önce sınavsız geçişliler yerleşecek.)

 351. salih diyor ki:

  daha önce sınavsız gecıs yaparak bır universeıtede okudum ama bıraktım yanı bıtıremedım sımdı lys ye gırdım basarısız oldum sınavsız gecıs yapabılırmıyım yenı bir hakkım varmı

 352. esra baş diyor ki:

  ygs sınavına girdim ancak sınavsız geçiş hakkı için başvuru yapmadım. başvuru yapmadığım halde sınavsız geçiş hakkımı kullanabiliyor muyum. yoksa sadce ygs puanımla mı girebiliyorum. bu sene mezun olacağım

 353. güneş diyor ki:

  2011 açıköğretim lisesi sosyal bilimler mezunuyum,ygs ye girdim ama direk geçiş hakkımın olup olmadığını bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim…

 354. mehmet diyor ki:

  merhaba elektrik elektronik bölümü mezunuyum geçen yıl dıs ticaret bölümünü kazandım kayıt yaptırmadım bu yıl direk geçiş hakkım geçerlimi? geçerli diye biliyorum ama çelişkide kalmamak için net bir cevap arıyorum cevabınızı bekliyorum teşekkürler şimdiden…

 355. aytaç diyor ki:

  2013 ösys ye girdim(sonuç iyi yada kötü) sınavsız geçişten faydalanabilecekmiyim.

  • admin diyor ki:

   Eğer meslek lisesi mezunu iseniz faydalanabilirsiniz. Kendi alanınızla ilgili bir bölüm için sınava girmenize dahi gerek yoktu.

 356. admin diyor ki:

  Öncelik meslek liselilere ama onların arasında da öncelik sıralaması var. Düşünün bir bölümün kontenjanı 30 kişi ama oraya 100 meslek liseli sınavsız geçiş tercihinde bulundu. İşte o zaman öncelik sıralamasına göre yerleştirme yapılır. Bu sayfada yer alan 21.maddeyi okuyun lütfen.

  • sevda diyor ki:

   merhaba hocam. 50tl ygs ıcın yatrdım sımdı gecıs hakkımda 15 tl daha yatırmam gerekıyormus en son gunu ne zaman acaba

   • alperturkoglu diyor ki:

    Öyle bir şey yok. Meslek lisesi öğrencileri YGS başvurusu için 50 TL yatırdığında sınavsız geçiş hakkı da kazanmış oluyorlar. Ocak ayında başvurularda sınava girmeyip sadece sınavsız geçiş isteyenler 15 TL yatıracaktı.Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık
Erkek bebek isimleri için erkek isimleri sitemiz. Toplist Sitesi- Bedava Link Ekle Sınava Hazırlık Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.