Sınavsız Geçiş Hakkında Merak Ettikleriniz

YGS başvurularını kaçırdım, sınavsız geçişten faydalanabilir miyim?

-        Sınavsız Geçiş başvuruları YGS başvuruları ile birlikte yapılmaktadır. (Genellikle Ocak ayının ilk 2 haftası) Bu nedenle YGS başvuruları sırasında başvuru yapmayan adaylar, bir sonraki seneyi beklemek zorundadırlar.

Sınavsız geçiş tercihleri nasıl ve ne zaman yapılır?

-        Sınavsız Geçiş tercihleri, sınava giren adayların sonuçları belli olduktan sonra yapılmaktadır. Buda genellikle Temmuz sonu ile Ağustos’un ilk haftası gibi bir tarih olmaktadır.

Sınavsız geçiş öncelikleri nelerdir?

-         Bunun için hazırladığım videoyu izlemeniz daha faydalı olacaktır. Video için tıklayınız.

2000 yılında önceki meslek lisesi mezunlarının sınavsız geçiş hakkı var mıdır?

-         Teorik olarak vardır. Ancak pratikte çok tercih edilen bazı bölümler için bu oldukça zordur. Çünkü tercih önceliklerinde mezuniyet yılı 1.sırada yer almaktadır.

Daha önce sınavsız geçişe başvurdum (ama gitmedim, yarım bıraktım) tekrar başvuruda bulunabilir miyim?

-         Evet yapabilirsiniz. Tercih formunda yer alan öğrenim bilgilerinde dikkat ettiyseniz mezuniyet türü; 5 ve 6 bu durumla ilgilidir.

mezuniyet türü

Düz lise mezunuyum. Sınavsız geçişten faydalanabilir miyim?

-        Sınavsız Geçiş, sadece meslek lisesi mezunları için uygulanan bir programdır. Düz lise yada başka bir ifade ile genel lise mezunları sınavsız geçişten faydalanamaz.

Meslek Lisesi mezunu olarak, sınavsız geçiş yerine YGS sınavına girsem puanla yerleşmem daha garanti olur mu?

-         Hayır. İsterseniz sınavdaki tüm soruları doğru yanıtlayıp en yüksek puanı almış olun. Sınavsız Geçiş öncelikleri bellidir.(Meslek lisesi öğrencileri için; Mezuniyet yılı,okul türü,METEB içi olması, OBP puanı ve doğum tarihi)

Muhasebe Finansman alanı mezunuyum, açıköğretim ilahiyat fakültesine sınavsız geçiş yapa bilir miyim?

-        Hayır. Bu bölümleri örnek olarak yazdım. Meslek Lisesi mezunu olan aday sadece kendi alanı ile ilgili programları tercih edebilir. Farklı bir program için YGS puanı değerlendirilecektir.

Meslek Lisesi mezunuyum. Sınavsız geçişle kesin olarak istediğim alana yerleşebilir miyim?

-        İçinde bulunduğu yıl mezun olan adayların çoğu yerleştirilmekle birlikte bu soruya kesin olarak evet demek doğru olmayacaktır. Hem okul kontenjanları, hem tercih öncelikleri değerlendirildiğinde başvuran adayların bir kısmının sınavsız geçişten faydalanamayacağı anlaşılmaktadır.

Sınavsız geçişle ilgili yapılan yerleştirmelerde  YGS  puanının herhangi bir etkisi olacak mı?

-        Sınavsız geçişlerle ilgili yapılacak merkezî yerleştirmede dikkate alınan kriterler arasında YGS  puanı yoktur.

Sınavsız geçişle 4 yıllık fakülteleri tercih edebiliyor muyuz?

-        Hayır. Sınavsız geçiş, sadece 2 yıllık ön lisans programları için geçerlidir. Ancak 2.yıl sonunda Dikey Geçiş sınavına girerek 4 yıllık fakültelere geçiş yapılabilmektedir.

İmam hatip mezunuyum, sınavsız geçişle hangi bölüm ve okullara gidebilirim?

-        İmam hatip mezunları, Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Erzurum Atatürk Üniversitesi A.Ö.F. 2 yıllık ilahiyat bölümünü tercih edebilmektedirler.

Konu ile ilgili sorularınızı hiç çekinmeden sorabilirsiniz.

Daha önce paylaştığımız Sınavsız Geçiş Sıkça Sorulan Sorular konusu da ilginizi çekebilir.

Sınavsız geçiş 2013

Tags: , , ,

903 Responses to “Sınavsız Geçiş Hakkında Merak Ettikleriniz”

 1. Esra 17 Nisan 2014 at 12:55 #

  ben tıcaret lısesı 12.sınıftaym suan ygsye gırdm barajı gecemedım ılk acıl ve yardım bölümunu vermek ıstıyorum gelme ımkanı yuksek mı

  • alperturkoglu 17 Nisan 2014 at 12:59 #

   Sağlık meslek liselilerin öncelikli olduğu bir bölüme onlar zor yerleşirken siz barajı geçmeden alanınız olmayan bir bölüm istiyorsunuz! Sizin sınavsız geçiş bölümleriniz şu sayfada yer alıyor.

 2. alp 13 Nisan 2014 at 00:57 #

  arkdaşlar ben geçen sene sınava girdim sıfır puan çekmiştim ygs den sınavsız geçiş hakknı işaretlememd ama istanbul aydın üni bilgisiyar programcıılığı tuttu ama gitmedm busene gene girdm sınava 143 puan yaptım busene geçiş hakkım varmıdır meslek lisesi mezunuyum

  • alperturkoglu 13 Nisan 2014 at 14:51 #

   Evet sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanabilirsiniz. Tercih listenize gerçekten gitmek istediğiniz yerleşirseniz mutlaka gideceğiniz programları yazınki başkalarının hakkını engellemiş olmayın.

 3. merve 12 Nisan 2014 at 14:32 #

  merhabalar benim size bir kaç sorum olacaktı.2011 ticaret meslek lisesi bilgisayar mezunuyum o sene geçiş hakkmı kullandım fakat tercih sıralamasını yanls yaptgm icin yerlestirildim fakat kayıt olmadım. 1. sorum artık geciş hakkım var mı ? 2.sorumda bu sene ygs sınavına girdim malesef barajı gecemedm ygs1 puanım 151 ygs2 puanım 159 lise diploma puanımda 67,59. ben bu puanlarda en azındAn 2 yıllık bi bölüm okumak istiyorum okuldan gelen puanlarla okuyabilirmym yada öle olmasa bile açıköğretime kayıt olablrmym. cok soru sordum fakat kmseye sorabilcegm kmse yok. cvplarnızı beklyorm smdiden cok tesekkrler.

  • alperturkoglu 12 Nisan 2014 at 15:26 #

   1.Geçiş hakkınız hala var. Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz.
   2.140 üzerinde aldığınız puan türlerinde 2 yıllık bölümlerde şansınızı deneyebilirsiniz. Kontenjansız 2 ve 4 yıllık aöf programlarını da tercih edevilirsiniz.

   • merve 12 Nisan 2014 at 15:57 #

    cvplarnzicin tesekkrler fakat ilk sene terch yaptıgım için geçiş hakkımın olmadgnı söylüyolar hangisi doğru :/

    • alperturkoglu 12 Nisan 2014 at 16:02 #

     Ben de hala geçiş hakkınız olduğunu söylüyorum. Hangisi doğru diye sormanız mantıksız oluyor.

     • merve 12 Nisan 2014 at 16:24 #

      k.bkmyn suan braz heyecanlandm o yüzden. bni aydınlattgnz icin saolun

 4. güven 10 Nisan 2014 at 15:25 #

  ben geçiş hakkımı kullanarak 2 yıllık bilgisayar programcılığı bölümü okuyorum bu yıl son okul bitiyor.ygs ye tekrar girdim barajı geçemedim ikinciye basın ve yayıncılık bölümüne geçiş hakkımı kullanma şansım var mı?

  • alperturkoglu 10 Nisan 2014 at 16:31 #

   Yazdığınız bölüm değil de Basım ve Yayın Teknolojileri sizin sınavsız geçiş bölümünüz. Tekrar kullanabilirsiniz. Öncelik son mezunlara olduğundan şansınız son mezunlara göre düşük olacaktır.

 5. KADER 10 Nisan 2014 at 12:55 #

  sağlık meslek lisesi öğrencisiyim.2 yıllık parametrik okudukdan sonra DGS ile 4 yıllık hemşireliğe tamamlayabilir miyim?

  • alperturkoglu 10 Nisan 2014 at 15:23 #

   Evet Paramedik mezunları DGS ile Hemşireliğe geçiş yapabiliyor.

 6. Sinan 9 Nisan 2014 at 10:28 #

  Ben ygs’ye girdim bilgisayar bölümü okuyorum ve ygsden geçemedim ama 2 yıllık geçiş hakkı kullanabiliyorum daha ilk senemdi ama bu konuda çok kararsızım 2 yıllığa geçiş mi yapsam yoksa seneye bıraksam daha iyi çalışırım belki 4 yıllık fakülte bilgisayar mühendisliği istiyorum aslında o tutar mı ki diye düşünüyorum ama bi heyecan olurda ya geçemezsem durumu da var 2 yıllığa geçiş yapsamda sonradan 4 yıllığa sınavla geçmeye çalışsam 2 yıl boyunca kalem oynatmayıp sınava hazırlanmamda zor ollur diye düşünüyorum bu konuda çok kararsızım sizlerin önerisi nedir bi görüşünüzü alsam?

  • alperturkoglu 9 Nisan 2014 at 12:07 #

   Rehber öğretmen değilim. Bu tür sorulara cevap vermiyorum.

 7. yasmin sever 2 Nisan 2014 at 23:58 #

  oğlum bilecik bozüyük de turuzm otelcilik meslek lisesinde okuyor dip.puanı 5.evimiz mersinde,istediğimiz okul manavgat turuzm 2 yıllık.bilecikle alakamız kalmayacak.geçiş evraklarımız evimize gelecekmi yada nereye başvuracağız.oğlum antalyada çalışacak temmuz sonunda orda olacak başvurusunu orda yapabilirmi.ayrıca yurtkura da başvurmak istiyoruz.tşk.

  • alperturkoglu 3 Nisan 2014 at 12:08 #

   Tercih etmek istediğiniz bölüm Turizm ve Otel İşletmeciliğimi, Turizm Rehberliğimi, Turizm animasyon mu? Daha net bilgi verebilmem için bana program kodunu vermelisiniz. Elinize evrak filan gelmiyor. Ocak ayında başvuru yaptıysa, Temmuz ayında internet üzerinden tercihte bulunacak. Yerleşip yerleşemediğini de yine internetten öğrenecek.

 8. EmRee 2 Nisan 2014 at 12:10 #

  Ben Şuan Lise 4 Muhasebe Ve Finansman Alanı Okuyorum. 2 Yıllık Hangi Bölümleri Tercih edersiniz, veya Hangi Bölümler Var Onlar Hakkında Bilgi Verirseniz İyi olur .

 9. murat 2 Nisan 2014 at 00:04 #

  s.a ben geçen sene 2 yıllığa geçiş hakkımı kullandım ama gidemedim bu sene tekrar geçiş hakkımı kullanabilirmiyim

 10. Merve Demir 1 Nisan 2014 at 21:01 #

  açık öğretimden mezun olucam örgün üniversite okumak istiyorum üstelik sınavsız geçiş hakkımda var. bu geçiş hakkını örgünde mi yoksa açık öğretimde mi kullanabilirim ?

  • alperturkoglu 2 Nisan 2014 at 10:45 #

   Alanınıza ait örgün yada açıköğretim bölümleri varsa seçim sizin. Ancak tercihlerde yerleştirme önceliklerine dikkat etmeniz gerekiyor.

 11. Melek 1 Nisan 2014 at 19:02 #

  Meslek lisesi Çocuk gelişim bölümü ögrencisiyim. Sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. İstanbulda kendi bölümümle ilgili sınavsız geçişle alan üniversiteler hangileri ? Özel ya da devlet farketmez

  • alperturkoglu 2 Nisan 2014 at 10:12 #

   İstanbul’da çocuk gelişimi devlet üniversitesi olarak yok. Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçları yer alıyor. Aynı zamanda İstanbul’daki özel üniversiteleri de görebilirsiniz.

 12. ayşe 1 Nisan 2014 at 16:24 #

  merhaba ben lojistik meslek lisesinde son sınıfta okuyorum ygs de başarılı olamadığım için geçiş izmir ve çevresinde hakkımı kullanmak istiyorumfakat hiç bir yerden düzgün bilgi alamıyorum biraz bilgi verir misiniz?tşk.

  • alperturkoglu 1 Nisan 2014 at 21:56 #

   Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçları var. Yerleştirme önceliği bilgilerini kontrol edeceksiniz. Kendi durumunuz uygunsa yerleşme şansınız olacak. Örneğin 9 Eylül Ü. Lojistik bölümü geçen yılki yerleştirme sonuçlarında 360,00000 13,2,İ,94 yazıyor. 13 sayısı son yıl mezunlarını, 2 normal meslek mezunlarını, İ İzmir içinden aldığını, 94 en son yerleşen adayın 1994 doğumlu olduğunu ve 360/5= 72 diploma notu ile yerleştiğini gösteriyor.

 13. irem naz 31 Mart 2014 at 21:52 #

  hocam merhaba 2 yıllık geçiş hakkımı özelde kullanmak istemiyorum devlet üni. olablır mi? ve kesin yelrşemem için nelere dikkat etmem lazm? şimdiden teşk.

  • alperturkoglu 31 Mart 2014 at 22:36 #

   Yerleştirme öncelikleriniz uygunsa tabi ki devlet üniversitelerini tercih edebilirsiniz. Nelere dikkat etmeniz gerekir ***buyrun*** inceleyin.

   • Betül 1 Nisan 2014 at 15:09 #

    ben teknik lise mezunuyum 17 yaşındayım bilişim okuyrm 2 yıllık kesn yerleşebilirmym yereşme olasılığım kaç

    • alperturkoglu 1 Nisan 2014 at 19:36 #

     Tercih edeceğiniz yerin yerleştirme öncelikleri ve sizin tercihlerinize bağlı olarak değişir. Şu konuyu okumanızı tavsiye ederim.

 14. irem 31 Mart 2014 at 20:18 #

  hocam bitane daha sorum olcak cevaplarsnz sevinirm bu 2 yıllık geçiş hakkımı devlet üniversitelerine kullanblrmym. ve kesin olarak yerleşirmiyim bunun hakkında biraz bilgi verirmsnz? şimdiden teşekkürler

  • alperturkoglu 31 Mart 2014 at 22:22 #

   Devlet üniversitelerine tabi ki sınavsız geçiş var. Ama kesin yerleşirsiniz diyemiyorum. Geçen sene şu yerleşemeyenler için şu yazıyı hazırlamıştım.

 15. emine 31 Mart 2014 at 16:24 #

  ygs puanım 139 bu puanla 2 yıllık geçiş hakkımı kullanarak hangi bölümler okuyabilirim
  ticaret meslek lisesinde okuyorum

  • alperturkoglu 31 Mart 2014 at 16:25 #

   Mezun olduğunuz bölüme göre şu sayfadaki bölümlere sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

   • emine 31 Mart 2014 at 16:32 #

    bilgisayarlı muhasebe
    muhasebe finanman bölümüm

    • alperturkoglu 31 Mart 2014 at 16:39 #

     Verdiğim sayfadaki tablonun sağındaki bölümlere tercih hakkınız var.

     • emine 31 Mart 2014 at 16:43 #

      tmm çok saolun
      peki nasıl başvuru yapmam gerekiyo
      hangi tarihlerde ve neler gerek

      • alperturkoglu 31 Mart 2014 at 18:05 #

       Tekrar başvuru yapmanıza gerek yok. Temmuz ayında internet üzerinden tercihte bulunacaksınız.

     • emine 31 Mart 2014 at 19:44 #

      Dikey geçiş hakkımız diploma puanımıza baglımı

      • alperturkoglu 31 Mart 2014 at 22:18 #

       Dikey geçiş 2 yıllık bölümden 4 yıllıklara geçiş için kullanılır. Sizin bahsettiğiniz sınavsız geçiş ise yerleştirme önceliklerini şu sayfadan inceleyiniz.

 16. irem 31 Mart 2014 at 12:54 #

  hocam benim sorularım olcak size açık lisede çocuk gelişmi okuyorum son senem ygs sınavına girdim ancak barajı geçemedim sınavsız geçiş hakkımı kullanablirmiyim? birde çocuk gelişimi bölümüm geçiş hakkımı hemşirelik bölümüne istiyorum olablir mi ??? şimdiden teşekkürler…. :)

  • alperturkoglu 31 Mart 2014 at 13:17 #

   Sınavsız geçişle Çocuk Gelişimi ve Sosyal Hizmetler bölümlerini tercih edebilirsiniz. Hemşirelik alanınız değil.

 17. semiha 31 Mart 2014 at 11:54 #

  ticaret meslek lisesinden bu yıl mevzun oluyorum 2 yıllık geçiş hakkımı kullanıcam hangi bölümleri seçebilirim ve nerelere gidebilirim.

 18. Büşra 31 Mart 2014 at 09:22 #

  Merhaba ben meslek lisesi bilgisayar bölümü öğrencisiyim bu yıl mezun oluyorum ygs’de başarısız oldum lys barajını geçemedim geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ama kendi şehrimde okumak istemiyorum başka bir şehirde okuma şansım var mı

  • alperturkoglu 31 Mart 2014 at 13:07 #

   Var. Ancak tercih etmek istediğiniz illerdeki öğrenciler sizden öncelikli olacaktır.

 19. mertcan 30 Mart 2014 at 18:51 #

  gecen sene Sınavsız geçişle üniversiteye kayıt oldum bu sene tercih yaparsam 4 yıılık için okul puanın kesilme olur mu? ayrıca hocam okul puan nasıl hesaplanıyor (makine) alan içi cevap için teşekkürler…

  • alperturkoglu 31 Mart 2014 at 00:19 #

   Puanınızda düşme olmayacak. Okul puanı alan dışı 2 ve 4 yıllık için Diploma notu X 5 X 0,12
   Okul puanı alanınızda 4 yıllık için: Diploma Notu X 5 X 0,18

 20. SEMRA 30 Mart 2014 at 14:48 #

  BEN MESLEK LİSEDE OKUYORUM OBP 400 İSTANBUL ÜNİVERSİTELERİNE GİRME DURUMUM NEDİR ?

  • alperturkoglu 30 Mart 2014 at 15:04 #

   Bu şekilde bir soruya yanıt veremem. Bölüm ismi belirtin bakalım.

 21. mahir 30 Mart 2014 at 11:29 #

  ben meslek teknik lisede okuyorum son sınıf öğrencisiyim ygs 180 barajını aşamadım sağlık bolümlerine okul puanmla girebilme şansın var mı ?

 22. Melek 30 Mart 2014 at 10:03 #

  Ben Meslek Lisesi Giyim Bölümü ve Geçen Senenin Öğrencisiyim. Bu Sene Sınavsız Geçiş Kulansam Gelebilir mi ?

  • alperturkoglu 30 Mart 2014 at 13:24 #

   Önceki mezunlardan alan programlara tercihte bulunursanız yerleşme şansınız olabilir. Yerleştirme önceliği sütununu iyi incelemelisiniz.Örneğin şu sayfada giyim üretim tek. 2013 yerleştirme sonuçları yer alıyor. Yerleştirme önceliği hanesinde 13 yazanlar son yıl mezunlarını almış demektir. Siz daha küçük değer olan yada bu alan tamamen boş olan yerleri tercih etmelisiniz.

 23. Neslihan 30 Mart 2014 at 04:26 #

  Bi sorumda ygs-4 315 puan 136 bininci sıradayım lysys hazırlanıyorum sosyal bilgiler ögretmenligi şansım var mı?

 24. Neslihan 30 Mart 2014 at 04:23 #

  Hocam benm sorum ben gecen yıl 2 yıllık geçiş hakkımı kullandım tercihim tuttu kayıt yaptırmadım bu yıl tekrar ygs ye girdim lys hazırlanıyorum geçen yıl okuldan gelen ek puanımda bu yıl kesilme olcak mı acaba?

 25. arif 29 Mart 2014 at 23:19 #

  mrb ben sadece ygs için para yataırdım sınavsız geçiş hakkı için yatırmadım bu durumda sınavsız geçiş hakkımı kullanma şansım varmıdır ?

  • alperturkoglu 29 Mart 2014 at 23:25 #

   Meslek lisesi mezunları YGS için başvurduklarında otomatik olarak sınavsız geçiş hakkı da elde ediyorlar. İçiniz rahat olsun. Temmuz’da sınavsız geçiş bölümlerinize tercihte bulunabilirsiniz.

 26. önder 29 Mart 2014 at 22:13 #

  merhaba ben gecen sene sınavsız gecıs ıle bi unıversıteye yerleştirildim fakat gitmedim bu sene tekrar ygs e gırdım acaba gecıs hakkımı bırdaha kullanabılırmıyım?

 27. Kübra 29 Mart 2014 at 10:47 #

  ben geçen sene ticaret meslek lisesinden mezun oldum 2 yıllık direk geçiş hakkını kullanmadım. bu sene 2 yıllık direk geçiş hakkıı kullanabiliyoz mu ?

 28. eylem 27 Mart 2014 at 15:05 #

  140 barajını geçemezsem yine sınavsız geçişten yararlanabilirmiyim?
  meslek lisesi mezunuyum kendi alanımı düşünüyorum

  • alperturkoglu 27 Mart 2014 at 16:19 #

   Sınavsız geçiş zaten sınava bağlı bir sistem değildir. Meslek lisesi mezunu iseniz Temmuz ayında alanınızla ilgili programlara tercihte bulunduğunuzda sınavsız geçişle değerlendirilecektir.

 29. süleyman 25 Mart 2014 at 14:08 #

  merhaba ben 2005/2006 meslek lısesı elektrik bölümü mezunuyum acık ögretım ıcın ygs ye basvuruda bulundum calısma sartlarından dolayı sınava gıdemedım.Benım yatay gecıs hakkımın oldugunu soyluyorlar ve ben sınava gırmemıs olmama ragmen acık ögretıme yatay geçiş yapabılecekmıyım .Bu konuyla bılgılendırebılırmısınz benı. Tesekur ederim.

  • alperturkoglu 25 Mart 2014 at 14:11 #

   Sınava girmemiş olsanız da Temmuz ayında Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim) bölümüne tercihte bulunabilirsiniz.

 30. hülya 25 Mart 2014 at 11:13 #

  meraba ben gecen sene sınavsız geciş hakkı ile bir yüksekögretim programına yerleştim ama kayıt yaptırmadım bu sene tekrar sınava girdim obp puanım kesilir mi acaba ?

  • alperturkoglu 25 Mart 2014 at 12:24 #

   Hayır kesilmez.

   • hülya 25 Mart 2014 at 12:45 #

    Teşekkürler, araştırma yaptım biraz bu konuda herkesten farklı bir ses çıkıyor içimi rahatlattınız.

    • alperturkoglu 25 Mart 2014 at 12:48 #

     Rica ederim.

     • hülya 25 Mart 2014 at 13:02 #

      Hocam peki ek puanlar da bir kırılma olurmu geçen sene 78 puan gelmişti bana bu senede aynısı mı gelir ?

      • alperturkoglu 25 Mart 2014 at 13:54 #

       Zaten kırılmaz diye bahsettiğimiz ek puanınızdır. Geçen yılki ek puanınızdan diploma puanınız 86,66 diye tahmin ediyorum. Alanınızla ilgili 4 yıllık tercih etmeniz durumunda alacağınız ek puan budur. Alan dışı 2 yada 4 yıllık tercih etmeniz durumunda ise 52 puan civarında alacaksınız. Kılavuzda 23.sayfa 3.paragraf “Sınavsız geçiş ile 2013-ÖSYS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların OBP’lerinin çarpılacağı katsayılarda
       herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.” Bakınız.

 31. derya 24 Mart 2014 at 20:59 #

  geçen sene kız meslek lisesinden mezun oldum ve direk geçiş hakkımı kullanmadım puanımla da tercih yapmadım. bu sene de sınavım pek iyi geçmedi. barajı geçemesem bile direk geçiş hakkımı kullanabilir miyim? bi yer gelme olasılığı nedir? bi de öncelik mezunlarda mı ?

  • alperturkoglu 24 Mart 2014 at 21:50 #

   Tekrar sınavsız geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz. Mezun olduğunuz bölüme ve tercih edeceğiniz sınavsız geçiş bölümünüze göre yerleşebilir yada yerleşemeyebilirsiniz. Öncelik tabiki son mezunlara.

 32. Kaan 22 Mart 2014 at 23:26 #

  Hocam merhabalar,
  Ben 2013 yılında meslek lisesinden mezun oldum. 2 yıllık geçiş hakkımı kulandım ve tercihlerimi yaptım. Tercih sonunda da bir üniversiteyi kazandım. Ancak ben üniversiteye gitmedim çünki istediğim üniversite değildi. Bu sene sınava gırmedım. Geçen seneki 2 yıllık geçiş hakkım devam eder mi tekrar tercih yapabilirmiyim. Bana bir yol haritası çizebilirmisiniz. Teşekkürler.

  • alperturkoglu 22 Mart 2014 at 23:34 #

   İstemediğiniz bir üniversiteyi tercih listenize almanız hata. Sonuçta istemediğiniz yeri yazmamalısınız ki başkalarının da hakkına girmiş olmayasınız. Bu yıl için başvuruda bulunduysanız sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanabilirsiniz.

   • Kaan 26 Mart 2014 at 04:33 #

    Bu yıl herhangi bir başvuru yapmadım. Başvuru yapmadığım için kullanamayacağım heralde.

 33. sercan 21 Mart 2014 at 20:43 #

  hocam kolay gelsin 1992 dogumluyum buyıl ygs sınavına gircem fakat daha once myo ilk sene okuyup saglık problemlerim nedeniyle bırakmak zorunda kaldım eml mezunuyum tekrar dan sınavsız geciş hakkımı kullanabilirmiyim saygılar.

  • alperturkoglu 21 Mart 2014 at 22:20 #

   EML mezuniyet alanınıza göre, alanınızın devamı niteliğindeki programlara sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

 34. Burak 20 Mart 2014 at 21:36 #

  merhaba hocam ben ticaret meslek lisesinde BİLİŞİM BÖLÜMÜ okumakdayım. Pazar günü Ünv. sınawlarına giricem.Eğer ki kazanamassam direk geçişte Lojistik bölümünü seçebilirmiyim detaylı bilgi verebilir misin ?

  • alperturkoglu 20 Mart 2014 at 23:00 #

   Okul türünüz Ticaret Lisesi olsa da bölümünüz Bilişim Teknolojileri olduğu için Lojistik bölümüne sınavsız geçiş hakkınız yok. Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz.

 35. Didem şen 20 Mart 2014 at 20:31 #

  Ben 1992 meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum bir fiil çalışıyorum şu anda bir özel Anaokulu nun idareci lik yapmaktayım sınavsız geçiş yapabilirsiniz kendi bölümüyle alakali yada sosyal hizmetler bölümüyle ilgili okuyabilirmiyim

  • alperturkoglu 20 Mart 2014 at 22:59 #

   Ocak ayında başvuruda bulunarak Çocuk gelişimi yada Sosyal Hizmetler bölümlerini Temmuz ayında tercih edebilirsiniz.

 36. Mehmet 20 Mart 2014 at 20:14 #

  Hocam merhaba ben mersin üniversitesinde okuyorum tekrardan sınavsız geçiş için para yatırdım ama emin olamadıgım şeyler var mezun durumda oldugum için nasıl tercih yapıcagımı bilmiyorum

 37. SEMİH 20 Mart 2014 at 16:43 #

  HOCAM BEN 2012 MEZUNU 94 DOGUMLUYUM ÖSYM TERCİH ÖNCELİKLERİNDE BÖYLE ÖNCELİKLERİ 12,2,D,93 TERCİH YAPMA HAKKIM VARMI 93 OLDUGUNDAN … YANITLARSANIZ SEVİNİRİM..

  • alperturkoglu 20 Mart 2014 at 22:39 #

   Evet tercihte bulunabilirsiniz.

   • semih 21 Mart 2014 at 15:22 #

    93 AMA 2012 MEZUNLARINIDA ALIYO ANLAMINAMI GELİYO HOCAM 12 YAZDIGINDAN …YANITLARSANIZ SEVİNİRİM…

    • alperturkoglu 21 Mart 2014 at 16:47 #

     Doğum tarihi en son kriter en önemliler mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi durumu.

 38. ayşe 20 Mart 2014 at 15:13 #

  2013 acil tip teknisyeni mezunuyum bu yerleştirme de geçiş hakki ile paramedic gelir mi iki yillik diploma puanim 81 sansim nedir

  • alperturkoglu 20 Mart 2014 at 22:33 #

   2013 yerleştirme sonuçlarına baktığımızda genel olarak son yıl mezunlarının yerleştiğini görüyoruz. Bakınız. Önceki yıllardan alan okullar sadece özel okullar görünüyor.

 39. gökçe 20 Mart 2014 at 08:37 #

  kız meslek lisesinde okuyorum . ygs sinavına giricem diyelım kı ıyı geçmedı ve geciş hakkımı kullanmak istyrum. ben sınavsız geçiş hakkımı kullandığım zaman istediğim üniversiteye gidebilecek miyim ?

  • alperturkoglu 20 Mart 2014 at 09:00 #

   Tercihlerinizi doğru yaparsanız yerleşme olasılığınız yüksek ama kesin yerleşirsiniz diyemiyorum. Geçen sene “sınavsız geçiş tercihi ile yerleşemeyenler” ile ilgili bir yazı yazmıştım. Okumanızı tavsiye ederim. *Bakınız*

 40. ömer 19 Mart 2014 at 00:44 #

  Meslek lisesi elektirik bölümü 1995 mezunuyum 2 yıllık acık ögretim ilahiyat okuyabilirmiyim.

  • alperturkoglu 19 Mart 2014 at 11:52 #

   Sınavsız geçişle okuyamazsınız.Ancak YGS’de herhangi bir puan türünde 140 ve üzerinde alarak tercih edebilirsiniz.

 41. sercan 17 Mart 2014 at 11:20 #

  Hocam S.a Ben 2012 Çok Programlı Lisesi Muhasebe Finansman (BİLGİSAYARLI MUHASEBE)Mezunuyum Yalnız Mezun Olduğum Sene YGS ye Girmedim 2014 YGS Başvurumu Yaptım Acaba Şimdi 2 YILLIK Sınavsız Geçiş Hakkım Varmıdır Şimdiden Teşekkür Ederim

  • alperturkoglu 17 Mart 2014 at 13:01 #

   Evet geçiş hakkınız var. Temmuz ayında tercihte bulunabilirsiniz.

  • sercan 18 Mart 2014 at 09:20 #

   hocam peki bir arkadaşım var 2012 de sınavsız geçişini kullanarak malatya inönü üni sine yerleşti yalnız 1 sene okuyup bırakmak zorunda kaldı acaba tekrardan sınavsız geçiş hakkı varmıdır saygılar

   • alperturkoglu 18 Mart 2014 at 10:50 #

    Evet var. Ancak 2014 içinde başvuruda bulunmuş olması lazım.

 42. ozan 16 Mart 2014 at 12:31 #

  Slm hocam 2009 yilinda sinavsiz gecisle konya selcuk universitesi anestezi teknisyenligi bolumune yerlestirildim 1 sinif bitince ikinci sinifa devam edemedim kaydimida sildirmedim dondurmadimda simdi naklimi aldirip ikinci siniftan ankarada devam etme sansim varmi yada seneye tekrar sinavsiz gecisle ankaarayi yazabilirmiyim teşekkür

  • alperturkoglu 16 Mart 2014 at 12:40 #

   Üniversitede nakil işlemi Yatay Geçiş olarak adlandırılır. Bunun belli şartları vardır. Örneğin ortalamanın yüksek olması ve geçiş yapmak istediğiniz programla mevcut programın tüm derslerinin uyması gibi. Net bilgiyi bilgi işlem merkezinden öğrenebilirsiniz. Yada seneye tekrar başvuruda bulunarak sınavsız geçiş hakkınızı bir kez daha kullanabilirsiniz.

 43. evrem 14 Mart 2014 at 01:23 #

  ben geçen yıl ygs ye girdim açıkögretim ilahiyat okuyorum şuan seneye tekrar tercih yapabiliyormuyum.puanım ne kadar kesilir

  • alperturkoglu 14 Mart 2014 at 21:32 #

   Tercih yapabilirsiniz. Kontenjansız aöf bölümü olduğu için puanınızda düşme olmaz.

 44. bilal 14 Mart 2014 at 01:09 #

  ben bilgisayar bölümü teknik servis bölümünden mezun olsum meslek lisesi gecen sene giresun üniversit cıktı ama ben kayıt falan yaptırmadım bu sene sınavsız gecısten yararlanabılırmıym eger sınavdan barajı gecemessem gınede sınavsız gecıs hakkım varmı ?

  • alperturkoglu 14 Mart 2014 at 21:29 #

   Sınavsız geçişin YGS sınavı yada barajla zaten ilgisi yok. Sınavsız geçiş kendi alanınızla ilgili bölümlere yerleştirme önceliklerine göre yerleştirilmenizi sağlayan sistemdir. 2014 için başvurunuz varsa bu yıl da sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

 45. nisa nur 13 Mart 2014 at 12:06 #

  Merhaba ben 2012 meslek lisesi mezunuyum ygs ye girdim fakatt tercih yapmadım bu sene geçiş hakkımı hala kullanabilir miyim

  • alperturkoglu 13 Mart 2014 at 21:57 #

   Bu yıl için Ocak ayında başvuru yaptıysanız sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

 46. kardelen 12 Mart 2014 at 19:16 #

  Ben çocuk gelişimi okuyorum 2 senelik yatay geçiş hakkım var ben bu 2 senelik yatay geçişimi kullandıktan sonra dikey geçiş sınavına girmeden özelden 2 sene daha okuyup 4 seneliğe tamamlıyabiliyor muyum peki?

  • alperturkoglu 12 Mart 2014 at 21:36 #

   Hayır böyle bir uygulama yok. Özel yada devlet DGS sınavı şart.

 47. seher 11 Mart 2014 at 14:07 #

  bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanmayıı geç kaldığım için pekii açık kontenjan olursa .başvurva imkanı olurmu bu sene için teşşekürler

  • alperturkoglu 11 Mart 2014 at 14:31 #

   2014 için maalesef şansınız yok. Başvurular sadece Ocak ayının ilk 2 haftası içinde yapılabiliyor.

 48. seher 10 Mart 2014 at 12:36 #

  merhaba, ben Anadolu meslek lisesi 2007 mezunuyum: bölümüm Büro yönetimi ve sekreterlik mezunuyum / (üniversite sınavına girmeden)sınavsız geçiş hakkımı , 2 yıllık tıbbı sekreterlik bölümüne kullanabilimiyim.

  • alperturkoglu 10 Mart 2014 at 14:56 #

   Evet bu bölüme sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır. Yalnız 2014 için Ocak ayında başvuruda bulunmuş olmanız gerekiyordu.

 49. melek 9 Mart 2014 at 14:43 #

  merhaba
  ben meslek lisesi mezunuyum ygs sınavına girdim tercihlerimi yaparken dgs mi kıllandım adana üniversitesine yerleştim ama gitmedim tekrar dgs hakkımı kullanabilir miyim

  • alperturkoglu 9 Mart 2014 at 19:18 #

   DGS ön lisans mezunlarının 4 yıllıklara geçiş sınavıdır. Siz sınavsız geçiş tercihinizi yapmışsınız. Başvuru yaptıysanız tekrar kullanabilirsiniz.

 50. tuba 7 Mart 2014 at 09:47 #

  Merhaba istanbul üni. Acikogretim okuyorum hocam ,anadolu teknik bilgisayar mezunuyum geçiş hakkım hala var mıdır lütfen yardımcı olur musunuz?

  • alperturkoglu 7 Mart 2014 at 10:07 #

   Bu yıl için başvuru yaptıysanız Temmuz’da tercih yapabilirsiniz. Sınavsız geçiş bölümlerinize “şu sayfadan” bakabilirsiniz.

 51. Filiz 5 Mart 2014 at 19:52 #

  merhaba, lise son sınıf öğrencisiyim tıbbi laboratuvar okuyorum. hangi bölümlere geçişimin olduğunu biliyorum fakat üniversitelerin bazısı sadece bulunduğu ilin öğrencilerini alıyor dışarıdan alan üniversiteler hangileri yardımcı olur musunuz?
  bu arada yazmayı unuttum fizik tedavi istiyorum.

  • alperturkoglu 5 Mart 2014 at 22:45 #

   Fizyoterapi 2013 yerleştirme sonuçları sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz. Tabloda yerleştirme önceliği sütununda “D” harfi olanlar başka illerden öğrenci alan programları göstermektedir.

 52. m.ali 4 Mart 2014 at 17:58 #

  ben elektrik bölümü lise mezunuyum.2 yıllık orman bölümüne direk geçiş yapabilirmiyim.yada başka geçiş yapabileceğim bölümler varmı elektrik hariç.

  • alperturkoglu 4 Mart 2014 at 21:59 #

   Sadece kendi alanınızın devamı niteliğindeki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var. Şu sayfadan bakabilirsiniz.

 53. tugba 4 Mart 2014 at 10:50 #

  merhaba ben anadolu ticaret muhasebe(bilgisayarlı mmuhasebe) okuyorum adelete 2 yıllık geçiş hakkım var mı? emin olamadım

  • alperturkoglu 4 Mart 2014 at 17:18 #

   Sınavsız geçiş hakkınız yok. YGS puanı ile tercihte bulunabilirsiniz.

 54. ozan 2 Mart 2014 at 02:49 #

  Açıköğretim 1.sınıf lojistik okumaktayım . Ticaret meslek lisesi mezunuyum. bu yıl YGS’ye bir daha gireceğim sınavsız geçiş hakkımı bu yılda kullanabiliyomuyum yoksa hakkımı kullanmış oldum mu Hocam.
  Teşekkürler..

 55. yusuf 26 Şubat 2014 at 12:48 #

  slm hocam ben mobilya dekorasyon bölümünü okuyordum birinci sınıfda bırakmak zorunda kaldım ben şimdisınavsız geciş hakkımı tekrardan kullanabilirmiiyim acaba ???
  hocam mobilya dekorasyon bölümü mezunuyum ilk senemi yarıda bıraktım hocam başka bölüme gecmek istiyorum yardımcı olurmusunuz acaba hangi bölümlere gece bilirim sınafsız cevabınızı bekliyorum hocam gercekten önemli …

  • alperturkoglu 26 Şubat 2014 at 21:35 #

   Eğer meslek lisesi mezunu iseniz sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanabilirsiniz. Lise mezuniyet alanınızı yazmamışsınız. Mobilya dekorasyon olduğunu varsayarak geçiş yapabileceğiniz bölümlerin; Mobilya ve Dekorasyon, Ormancılık ve Orman Ürünleri olduğunu söyleyebilirim.

 56. naz 22 Şubat 2014 at 17:58 #

  mrb ben 2 yıllıkinsan kaynakları bölümü mezunuyum fakat burdan 4 yıllık kamu yönetimine geçmek istiyorum sınavsız geçiş hakkım var mı ?

  • alperturkoglu 22 Şubat 2014 at 23:46 #

   Evet bu bölümün lisans programına sınavsız devam edebilirsiniz.

 57. Efe 19 Şubat 2014 at 15:24 #

  Ben şuanda web tasarım okuyorum.2 yıllık geçiş hakkımı kullanıcam web tasarım hangi dala giriyor yani hangi bölme geçiş yapabilme imkanım var ?

  Lütfen acil cevap bekliyorum…

  • alperturkoglu 19 Şubat 2014 at 16:53 #

   Şu sayfada sağ sütundaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır.

   • Efe 21 Şubat 2014 at 15:17 #

    Peki dikey geçişten direk 2 yıllığa geçmek için ygs ye girmem zorunlumu ve baraj varmı 2 yıllık için

    • alperturkoglu 21 Şubat 2014 at 16:10 #

     Dikey geçiş 2 yıllık üniversite okuduktan sonra 4 yıllık bölümlere geçiş için kullanılan bir ifadedir. Sizinki “sınavsız geçiş” ve adından anlaşılacağı üzere sınava girmeden alanınızla ilgili programlara tercihte bulunabilirsiniz. Yerleştirme önceliklerine göre; mezuniyet yılı, okul türü, OBP vb. göre yerleştirilirsiniz.

     • Efe 24 Şubat 2014 at 12:37 #

      SINAVSIZ 2 YILLIĞA GEÇENLERİN İŞ İMKANI AZ OLUYOR DİYE DUYDUM 4 YILA TAMAMLAYINCA YİNE İŞ İMKANI AZ MI OLUR ?

      Diyelim sınava girdim puanım kötü geldi ondan sonra 2 yıllığa geçiş yapabiliyormuyum?

      • alperturkoglu 24 Şubat 2014 at 15:11 #

       Sınavsız yada YGS puanı ile 2 yıllık okuduğunuzda size ayrı bir diploma verilmiyor. Yani bölümü okuyanların hepsi aynı değerlendirilir. Ama zaten genel olarak ön lisans mezunlarına göre lisans mezunları iş konusunda her zaman daha avantajlıdır. Evet yapabilirsiniz.

 58. alper 18 Şubat 2014 at 13:39 #

  hocam ben tesisat teknolojisi bölümü son sınıftayım ben sınavsız geçiş gitmek istiyorum.Ama ben bu bölümü istemiyorum iş sağlığı ve güvenliğini istiyorum ama tesisat bölümünün sınavsız geçiş listesinde yok. ginede gidebiliyormuyum?

  • alperturkoglu 18 Şubat 2014 at 21:54 #

   Sınavsız geçiş bölümleriniz arasında yazdığınız program yer almıyor. Ancak YGS puanı ile tercihte bulunabilirsiniz. Sizin sınavsız geçiş bölümleriniz.
   Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
   Gaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
   İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi 2
   Yapı Tesisat Teknolojisi 2

 59. görkem 17 Şubat 2014 at 15:18 #

  hocum benm sorum bu..
  bn bu yıl bilgisayar bölümü son sınıf ğrencisiyim
  sınavsız geçiş hakkımı kullnmak istiyorum fakat ben batı tarafını vermek istiyorum ama güney doğuluyum
  batı tarafının bana gelme olasılığı var mı???

  • alperturkoglu 17 Şubat 2014 at 20:38 #

   Batı yada doğu olması önemli değil. Herkes kendi eğitim bölgesinde önceliklidir. Eğer anadolu teknik lise yada teknik lise mezunu olacaksanız farklı bir ilde önceliğiniz olabilir.

 60. yılmaz 16 Şubat 2014 at 17:14 #

  sınavsız geçiş hakkımı kullanarak istediğim bir şehirdeki üniversiteye kayıt olabilirmiyim?

  • alperturkoglu 16 Şubat 2014 at 17:48 #

   Sınavsız geçişte doğrudan bir ün. kayıt olmak gibi bir durum söz konusu değil. Temmuz ayında tercih yaparsınız yerleştirme öncelikleriniz uygunsa tercih ettiğiniz programa yerleşirsiniz. Yerleştirme önceliklerine göre okul türünüz normal meslek lisesi ise öncelik tercih ettiğiniz ilin öğrencilerinin olacaktır. Eğer Anadolu Teknik yada teknik lise mezunu iseniz rahatlıkla il dışı tercih yapabilirsiniz.

 61. dogan 15 Şubat 2014 at 13:18 #

  endüstri meslek lisesinde okuyorum bu sene son senem elektronik / Güvenlik üzerine ( kamera,alarm,geciş kontrol vs.) okuyorum ben samsun 19 mayır üniversitesine 2 yıllık hakkımı orda kullanabilirmiyim ve eger olursa dikey geçiş ile 4 yılıık okuyabilirmiyim

  eger 2 yılıık 19 mayıs üniversitesinde olursa dikey gişi sinavını kazanamazsamm 2 yılıık okudugum hakkı dondurum birdahaki seneye dikey geçiş sınavına girebilirmiyim.

  • alperturkoglu 15 Şubat 2014 at 15:24 #

   Eğer istediğiniz sınavsız geçiş bölümü 19 Mayıs üniversitesinde varsa ve yerleştirme öncelikleriniz tutarsa okursunuz. DGS sınavına girerek 4 yıllık okuma şansınız da var. Bir sonraki sene de DGS girebilirsiniz.

 62. Kübraa 11 Şubat 2014 at 22:19 #

  merhabaaa. adalet bölümüne liseden mezun olupta geçiş yapma hakkı var mı? meselaa ben bu sene adalet okumak ıstıyorum ama geçişi varsa önüm kapanırsa boşuna yazmayayım yardımcı olursanız sevinirim.

  • alperturkoglu 11 Şubat 2014 at 23:05 #

   2013 sonuçlarına göre yerleştirme sonuçları sütunu boş olduğundan sınavsız geçişle değilde YGS puanına göre öğrenci aldığı anlaşılıyor. Bu yılda aynı olur mu bilmiyorum. Şuradan 2013 puanlarına bakabilirsiniz.

 63. Sezer 11 Şubat 2014 at 18:38 #

  S.a Hocam Ben Anadolu ticaret meslek lissi son sınf öğrencisiyim 2 yıllığa direk geçiş yapacağım. Babam polis ve bizim taynımız doğuya çıktı muhtemelen orayı tercih edeceğğim şuan kırıkkkaledeyim. örneğin Van ı tercih edebilir miyim öyle bi hakkım var mı .?

  Saygılar. .

  • alperturkoglu 11 Şubat 2014 at 23:00 #

   Evet eğer istediğiniz sınavsız geçiş programı varsa Van’ı tercih edebilirsiniz.

 64. kübra 8 Şubat 2014 at 17:11 #

  Merhaba ben aöf 4 yıllık türk dili ve edebiyatı 1. Sınıf öğrencisiyim polis meslek eğitimi bölümüne gećiş yapmak istiyorum mümkünmüdür mümkünse nasıl yapacağım bana bilgi verirmisiniz şimdiden teşekkürler…

  • alperturkoglu 10 Şubat 2014 at 00:45 #

   Tekrar YGS sınavına girerek herhangi bir YGS puan türünden 250 ve üzerinde alıp PMYO başvuruda bulunabilirsiniz.

 65. sümeyye 8 Şubat 2014 at 15:08 #

  meraba hocam;
  Bu sene meslek lisesi bilişim teknolojileri 12. sınıf örencisiyim üniversite için sınavsız geçiş hakkımı kullananıcam ygs’ye başvuru yaptım ama sınavsız geçiş başvurusunda bulunmadım bu sene hakkımı kaybedermiyim diye çelişki yaşıyorum yardımcı olurmusunuz? :)

  • alperturkoglu 10 Şubat 2014 at 00:41 #

   Hayır YGS sınavına başvurarak aynı zamanda sınavsız geçiş başvurusu da yapmış oldunuz. İçiniz kesinlikle rahat olsun.

 66. büşra 5 Şubat 2014 at 11:38 #

  mrb. ben sağlık meslek lisesinde okuyorum ve 2 yıllık diyaliz bölümüne geçiş yapmak istiyorum . geçiş için ygs den baraj puanını geçmem yeterli mi yoksa diyaliz bölümü taban puanını almam gerekiyor mu .

  • alperturkoglu 5 Şubat 2014 at 11:58 #

   Eğer bölümünüz aşağıdakilerden biri ise YGS sınavına girmeden sınavsız geçişle tercih yapabilirsiniz. YGS puanı alan dışı tercih için gereklidir.
   1464-Ebelik
   3606-Ebelik-Hemşirelik
   4306-Hasta ve Yaşlı Hizmetleri
   1746-Hemşirelik
   1945-Laborant
   1951-Laboratuvar
   4877-Laboratuvar Hizmetleri
   1951-Laboratuvar Teknisyenliği
   4883-Sağlık
   2315-Sağlık Memurluğu
   5006-Tıbbi Laboratuvar
   3889-Veteriner-Laboratuvar

 67. Buse 3 Şubat 2014 at 22:42 #

  Merhaba hocam ben anadolu kız meslek lisesinde çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü okuyorum.Rehabilitasyon merkezinde zihinsel veya bedensel engelliler öğretmenliği yapmak istiyorum.Bu sene ygs sınavına giricem eğer ki kazanamazsam 2 yıllık bir yere yerleşsem öğretmen olma şansım var mı yardımcı öğretmen falan değil ama.Bir de 2 yıllık sınavla yerleşebiliyor muyuz yoksa direk geçiş zorunlu mu ?
  Birde hocam ben bu sene ortaöğretim kpss sınavınada giricem 2 yıllığa gidersemde girebiliyor muyum? Çocuk gelişimi için hangi derslerin sorularını çözmem gerekli ve kaç puan almalıyım?

  • alperturkoglu 4 Şubat 2014 at 19:26 #

   2 yıllık bölüm okuyarak ancak ücretli öğretmen olabilirsiniz. 4 yıllık zihinsel engeliler öğretmenliğini okumanız şart. Puanlarına şuradan bakabilirsiniz.
   Çocuk gelişimi ve sosyal hizmetler bölümlerine sınavsız geçiş hakkınız var. Diğer bölümler için YGS sınavına girmelisiniz. KPSS hakkında hiç bilgim yok.

 68. fırat 3 Şubat 2014 at 21:39 #

  merhaba hocam ben ıkı yıllık pazarlama bıtırdsım dort yıllıga nasıl geıs yapabılırım

  • alperturkoglu 3 Şubat 2014 at 22:55 #

   DGS sınavına girerek aşağıdaki 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilirsiniz. Yada şu sayfadaki açıköğretim lisans programlarına sınava girmeden devam edebilirsiniz.
   Halkla İlişkiler
   Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
   Halkla İlişkiler ve Tanıtım
   İletişim Bilimleri
   İşletme
   İşletme Enformatiği
   İşletme-Ekonomi
   Lojistik Yönetimi
   Pazarlama
   Reklam Tasarımı ve İletişimi
   Reklamcılık
   Reklamcılık ve Halkla İlişkiler
   Uluslararası İşletme
   Uluslararası İşletmecilik
   Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret
   Uluslararası Ticaret
   Uluslararası Ticaret ve Finans
   Uluslararası Ticaret ve Finansman
   Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik
   Uluslararası Ticaret ve Lojistik

 69. Ramazan 3 Şubat 2014 at 20:56 #

  ya bn bilgisayar bölümünmden be sene mezun olacam şimdi bn bilgi işlem bölümün istyrm ama bn tam ismini bilmyrm bna bu konuda biraz yardımcı olabailrmsnz rica etsem

  • alperturkoglu 3 Şubat 2014 at 22:49 #

   Aşağıdaki 2 bölüm bilgi işlem konularını içerir.
   Bilgisayar Operatörlüğü 2
   Bilgisayar Teknolojisi 2

 70. sametcan 28 Ocak 2014 at 10:36 #

  hocam benim bir sorum olacaktı ticaret meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim makina mühendisliği bölümününe gidebilirmiyim acaba
  sınavsız direk geçebiliyormuyum ki

  • alperturkoglu 28 Ocak 2014 at 13:40 #

   Sınavsız geçişle 4 yıllık programlara geçiş yok.Şu videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Sınavsız geçiş tercihinde bulunacağınız programlara şu sayfadan bakabilirsiniz.

 71. kader demir 27 Ocak 2014 at 18:59 #

  Mrb hocam bn 2010mezunym drek gecs hakkmi kulanrk 1dnem unw okudum we braktm smdi tekrar drek gecs hakkmi kulanabilirmym? Kullanbliosam nasl olck? Diplomamida unwden nasl alablrm

  • alperturkoglu 27 Ocak 2014 at 21:07 #

   Tekrar sınavsız geçiş hakkınızı kullanmak için 15 Ocak’a kadar başvuruda bulunmanız gerekiyordu. Eğer bulunduysanız kayıtlı olduğunuz üniversiteye giderek kaydınızı sildirip diplomanızı alabilirsiniz.

 72. ecem 25 Ocak 2014 at 17:26 #

  merhaba ben 2 yıllık geçiş hakıımı kullanıcam ama nasl oluyor anlamadm

 73. ismail 24 Ocak 2014 at 12:49 #

  s.a hocam ben 2005 ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavsız gecişle yerlestirildim kayıtta yaptım ama gitmedim sildirdim kaydımı simdi acıktan okumak istiyorum boyle bi sansım varmı

  • alperturkoglu 24 Ocak 2014 at 13:27 #

   15 Ocak 2014 tarihine kadar YGS (Sınavsız geçiş) başvurusu yaptıysanız, Temmuz’da aöf bölümlerine tercih yapabilirsiniz. Başvurunuz yoksa yapamazsınız.

 74. sidar 22 Ocak 2014 at 10:06 #

  Hocam simdi ben iki yillik sinavsiz gecis hakkini kullanacam fakat ben hangi universitelere sinavsiz gecis yapacam liste varmi sizde yada bi site varsa gireyim ben bulamadim

  • alperturkoglu 22 Ocak 2014 at 16:42 #

   Tercih edeceğiniz bölüme göre şu sayfadan tıklarsanız hem okulları hem de 2013 yerleştirme sonuçlarını görebilirsiniz.

 75. memety2323 19 Ocak 2014 at 01:22 #

  hocam imam hatip mezunuyum fakat başka bölüm istiyorum gidebilir miyim sizce ilahiyattan başka bir bölüme

  • alperturkoglu 19 Ocak 2014 at 12:46 #

   İlahiyat dışındaki bir programa sınavsız geçişle gidemezsiniz. YGS sınavına girmeli ve ilgili puan türünde yeterli puanı almalısınız.

 76. ahmetbulut 18 Ocak 2014 at 20:54 #

  Hocam çok önemli cevap verirseniz teşekkür ederim. Hocam ben bu yıl sınavsız geçiş hakkımla 2 yıllık bir bölüme yerlestım ve su an kayıt yaptırdım ılk senemdeyım devam edıyorum okula AMA bölümümü değiştirmek istiyorum . YGS ye basvurdum seneye 2014 tercihlerinde tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim ? Bazı arkadaslarım okulun bıtmeden kllanamazsın dıyolar bazıları kullanırsın dıyolar. Yardımcı olrsanız tesekkur ederım .

  • alperturkoglu 18 Ocak 2014 at 22:58 #

   Kullanabilirsiniz. Diğer programa yerleştikten sonra şu anki programdan kaydınızı sildirirsiniz.

   • ahmetbulut 19 Ocak 2014 at 23:33 #

    tercıhler acıklandıktan sonramı sıldıreıym

    • alperturkoglu 20 Ocak 2014 at 10:25 #

     Şu an kayıtlı olduğunuz bölüme kesin olarak devam etmemeyi düşünüyorsanız şimdi de sildirebilirsiniz. Ama olurda başka programa yerleşemezseniz diye yerleşince sildirmenizi tavsiye ettim.

 77. deniz 16 Ocak 2014 at 22:41 #

  Liseden cocuk gelişimi mezunuyum sınavsız geçişte sosyal hizmetler tercih yapabilirmiyim

  • alperturkoglu 17 Ocak 2014 at 00:11 #

   Evet yapabilirsiniz.

   • deniz 17 Ocak 2014 at 10:39 #

    Sağolun hocam birde ben geçen sene mezunuyum i.ö sosyal hizmetler tercih etmek istiyorum kazanma şansım ne kadar sizce i.ö girme şansım dahami yüksek sizce

    • alperturkoglu 17 Ocak 2014 at 11:36 #

     i.ö. sadece Yalova Ü. görünüyor. Onun kontenjanı da son yıl mezunları ile doluyor. Tabi yine de şansınızı denersiniz. Şuradan inceleyebilirsiniz.

 78. tuğçe 16 Ocak 2014 at 16:22 #

  mrhba ben 2012 endüstri meslek lisesi inşaat teknolojisi bölümü mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullandım ama kayıt yaptırmadım dondurmadım da tekrar kullanabiliyor muyum bu hakkımı?

  • alperturkoglu 16 Ocak 2014 at 16:54 #

   Eğer 15 Ocak’a kadar başvuru yaptıysanız tekrar kullanabilirsiniz.

 79. MRYM 16 Ocak 2014 at 11:04 #

  merhaba ben makine bölümü okuyorum halen ben 2 yıllık dikec geciste hangi bölümlere gecebilirim

 80. nükhet 15 Ocak 2014 at 15:44 #

  Merhaba,2 yıllık açıköğretim işletme yönetimi mezunuyum ,sınavsız geçiş hakkımı kullanarak tekrar 2 yıllık bir bölüm yazabilirmiyim ?

 81. sonnur 15 Ocak 2014 at 13:42 #

  hocam ben gecen sene mezun oldum kazandım ama gıtmedım sımdı ben bu sene ıcın sınavsız gecıs hakkını kullanabılıyorum dımı ama ben 40 lira yatrdım ygs ıcın hem puan hem gecıs hakkı oluyomu kullanabılıyo muyum

  • alperturkoglu 15 Ocak 2014 at 14:06 #

   Evet YGS’ye girseniz dahi sınavsız geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz.

 82. nuray 15 Ocak 2014 at 09:39 #

  merhaba hocam ben mehmet rüştü uzel kimya meslek lisesi mezunuyum ve 2 yıllaga direk geçiş başvurusu yapabiliyormuyum? yapabiliyorsam yatırmam gereken ücret nedir? ve hangi bölümleri tercih etme hakkım var ? (1997 mezunuyum)ilgilenirseniz sevinirim iyi günler

  • alperturkoglu 15 Ocak 2014 at 10:09 #

   Sınavsız geçiş başvurusu yapabiliyorsunuz. 10 TL yatırmalısınız. Başvuru formu ve dekont ile birlikte size en yakın liseye giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.
   Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz.

 83. Dilek 14 Ocak 2014 at 15:06 #

  Merhaba hocam,
  2 yıllık üniversite bitirdim. Daha sonra ÖSS ye girdim 4 yıllık moda Tasarim öğretmenliğinide bitirdim.
  Acik öğretimden 2 yıllık okuduğum bölümü de tamamlamam icin ygs ye başvuru yapmam gerekir mı ?
  Teşekkürler

  • alperturkoglu 14 Ocak 2014 at 15:20 #

   2 yıllık okuduğunuz bölümü neye tamamlayacaksınız anlamadım. Siz zaten 4 yıllık okuyarak lisans mezunu olmuşsunuz.

 84. tülay ayvaz 14 Ocak 2014 at 11:44 #

  hocam ben 2006 ticaret meslek lisesi (muhasebe bölümü)mezunuyum sınavsız geçişimi kullandım yerleştim fakat kayıt yaptırmadım dondurmadımda öyle kaldı tekrar sınavsız geçiş hakkım varmı? Tekrar kulalanabilirmiyim kullana bilirsem hangi bölümleri tercih edebilirim.Yardımcı olursanız sevinirim. Çok acil kara vermem lazım . Şimdiden teşekkürler.

  • alperturkoglu 14 Ocak 2014 at 11:56 #

   Tekrar kullanabilirsiniz. Bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz.

   • tülay ayvaz 14 Ocak 2014 at 13:15 #

    hacam peki açık öğretim olarak tercih yapabilirmiyim. sınavsız olarak ben başkalarına sordum sınava girip 140 puan yapmam gerektiğini söylediler. açıköğretim okumam için.

    • alperturkoglu 14 Ocak 2014 at 14:26 #

     Şu sayfadaki tablonun başındaki 10-15 aöf programı sizin bölümünüzün sınavsız geçiş programları. Bu bölümler için sınava girmenize gerek yok.

     • tülay ayvaz 14 Ocak 2014 at 15:02 #

      peki hocam ben ozaman sınavsız ücreti ( 10 tl ) olarak yatırıyorum. tercihlerimi temmuz ayında bu üniversiteleri yazarak yapıcam dimi.
      size çok teşekkür ederim.

      • alperturkoglu 14 Ocak 2014 at 15:18 #

       Parayı yatırdıktan sonra ÖSYM merkezi olan bir liseden resmi başvurunuzu yapmayı unutmayın. (Para yatırmak başvuru anlamına gelmez) Daha sonra Temmuz’da tercih yaparsınız.

 85. Barış 14 Ocak 2014 at 04:35 #

  Hocam merhabalar ben ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve şuan örgün eğitimde 2 yıllık lojistik bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Öğrenmek istediğim ben tekrardan sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim ?

 86. ayşe 14 Ocak 2014 at 01:59 #

  merhabalar ben 2000 sağlık meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçişte mezun yılımın çok olması benim avantajımmı dezavantajımmı onu merak ediyorum birde sınavsız geçiş ücreti kaç tl bilgilendirirseniz sevinirim

  • alperturkoglu 14 Ocak 2014 at 08:46 #

   Sınavsız geçiş başvuru ücreti 10TL, mezuniyet yılı en önemli ve ilk kriterdir. Ve son mezunlar önceliklidir. Yani sizin için dezavantaj.

 87. nuray akçay 14 Ocak 2014 at 01:21 #

  hocam ben 19.06.2006 agırlama gıda mutfak bölümü mezunuyum şuan sınavsız geçiş hakkımı varmı varsa kullana bilirmiym

  • alperturkoglu 14 Ocak 2014 at 08:45 #

   Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var, tabi ki kullanabilirsiniz. Yalnız başvurular için son 2 gün. Acele etmeniz gerekiyor. Tercihler Temmuz’da o zamana kadar hangi bölümü seçeceğinizi netleştirirsiniz. Şimdilik sadece başvurunuzu yapın.
   Aşçılık 2
   İkram Hizmetleri 2
   Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2
   Çay Eksperliği 2
   Endüstriyel Tavukçuluk 2
   Et ve Ürünleri Teknolojisi 2
   Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi 2
   Gıda Teknolojisi 2
   Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği 2
   Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi 2
   Su Ürünleri İşleme Teknolojisi 2
   Süt ve Ürünleri Teknolojisi 2
   Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi 2
   Yağ Endüstrisi 2
   Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi 2

   • nurgül 18 Ocak 2014 at 18:58 #

    hocam ben de bu bölüm mezunuyum ve sınavsız geçiş hakkımı kullandım bırakdım üstelik kaydımı da aldım 2007 çıkışlıyım şimdi tekrardan geçiş hakkım var mı…teşkrlr

    • alperturkoglu 18 Ocak 2014 at 22:56 #

     Tekrar geçiş hakkınız var ama 2014 için başvuru süresi sona erdi. Umarım başvurunuzu zamanında yapmışsınızdır.

 88. tahir 13 Ocak 2014 at 14:26 #

  s.a benim sınavsız geçiş hakkım vardı fakat ygs için40tl yatırdım üniversite sınavına girmek zorundayım. olurda kazanamazsam geçiş hakkım geçerli olmaz mı

  • alperturkoglu 13 Ocak 2014 at 14:31 #

   Her halukarda sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır. İçiniz rahat olsun.

 89. ESMA 11 Ocak 2014 at 09:30 #

  merhabalar hocam .bn etrafta şöyle bi söylenti duydum ygs sınavına girenler sınavsız geçiş de yapabiliyorlar ama öncelik sadece sınavsız geçiş yapanlarınmış bu doğru mu acaba?

  • alperturkoglu 11 Ocak 2014 at 12:46 #

   Yanlış. Sınavsız geçiş hakkı olanlar sınava girselerde girmeselerde eşit değerlendirilir.

 90. Kagan 11 Ocak 2014 at 00:20 #

  Birşey soracağım meslek lisesi bilgisayar (Web Tasarım) bölümü okumaktayım ben önce sınava girmek istiyorum eğer sınavda başarısız olursam sınavsız geçiş yapmak istiyorum. Mümkünmüdür??

  • alperturkoglu 11 Ocak 2014 at 00:43 #

   Binlerce kişiye söyledim size de söyliyeyim. Alanınızla ilgili bir bölüm için sınavsız geçiş önceliğiniz YGS puanına göre daha önceliklidir. Yani kendi bölümleriniz için sınava girmenize gerek yok. Yok alan dışı tercih düşünüyorsanız o zaman sınava girmeniz mantıklı olacaktır.

 91. Karahan Acar 10 Ocak 2014 at 13:05 #

  1999 meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum.Özel sektörde elektrik teknisyeni alarak çalışıyorum.Sınavsız geçişten elektrik dağıtım ve iletim bölümünü tercih edebilirim ama uygulamalı dersleri mevcut olduğundan katılma imkanım yok.AÖF ten YGS ye girerek farklı bir bölüm seçebilir miyim? misal Adalet.Aöf ten adalet bölümü bitirsem kamu veya özel sektörde ilerki yıllarda elektrik teknisyeni olarak çalışmama engel olur mu?Başka bir işe(elektrik tek) girerken Adalet bölümü mezunu diploması ile başvuracağım için sıkıntı olur mu?

  • alperturkoglu 10 Ocak 2014 at 14:10 #

   Ben sadece şu kısmına yanıt verebilirim. YGS sınavına girerek YGS puanınızla adalet okuyabilirsiniz.

  • yağmur ilaldı 10 Ocak 2014 at 20:35 #

   ben 2013 mezunuyum ve geçiş hakkımı kullandım kazandım ve ben kayıt yaptırıp dondurdum kaydım okulda tekrar dershaneye gidiyorum 2014 tekrar geçiş hakkımı kullanabilcekmiyim? yardımcı olursanız çok iyi our lütfen

 92. özge 10 Ocak 2014 at 12:34 #

  merhabalar benım sorum ben 2007 mevzunuyum ve 2 yıllık üniversite geçiş hakkımı kullandım okula gıttım ama mevzun olmadım 2 yıl sonra sınavlarımdan gecemedıgım ıcın bıraktım sımdı ıse aöf olarak 2 yıllık tekrar geçiş hakkı kullabılırmıyım bana acıl cvp verırımısınız kayıtlar bıtmeden kayıt yaptırmak ıstıyorum kız meslek lısesı mevzunuyum

 93. Mustafa 10 Ocak 2014 at 00:37 #

  Alper hocam merhaba , benim öğrenmek istediğim 4 yıllık işletme mezunuyum sınavsı geçişler 2 yıllık aöfden vergi yazmıştım 1 harç yatırdım sonra daha aöf bürosuna gitmedim , benim merak ettiğim o bölümü adalet ile değiştirebilirmiyim veya kayıdı sildirip yeniden adalete kayıt yaptırabilirmiyim ? İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim..

  • alperturkoglu 10 Ocak 2014 at 11:59 #

   Eylül yada ekim ayında 2 yıllık adalet bölümlerinin yer aldığı Anadolu ve Atatürk Ü. web sitelerinden bilgi alabilir başvuruda bulunabilirsiniz.

 94. Burak 9 Ocak 2014 at 18:34 #

  ösys parası 40 tl yatırdım ama ayrıyeten dikey geçiş için 10 tlmi yatırmam gerekio acaba bundan dolayımı alanımla ilgili kayıt olmadı acaba varmı fikriniz …

 95. Burak 9 Ocak 2014 at 17:26 #

  arkadaşlar ben liseyi akşam okulu olarak okudum muhasebe bölümünden açık lise olarak mezun oldum, üniversteye gittim form doldurdum orda muhasebe alanına ait kayıt olmadı ygs sınavı için başka alanlar çıktı ben dikey geçiş hakkımı kullanmak için gittim aynı zamanda sınava girmek istedim ama sınav için muhasebe bölümü çıkmadı alanlarda, dolayısıyla başka alanlara girersem dikey geçiş yapamadığım için kayıt yaptırmadım, beni açık lise halk eğitime yönlendirdiler orayı aradık bizle alakası yok dediler ne yapmam gerek acaba akşam okulu mezunu oldum yani muhasebe bölümü olarak ama ösys kayıt yaparken muhasebe değilde normal alanlar çıkıo olmuo dedi kayıt yapan …

  • alperturkoglu 9 Ocak 2014 at 17:35 #

   2006 öncesi mezunsanız şu yazıyı okuyun. Daha sonraki yıllarda mezun olduysanız şu yazıyı okuyun.

   • Burak 9 Ocak 2014 at 17:45 #

    diplomada diploma tarihi 22/07/2013 yazıyor yeni mezun oldum
    diplomayı veren okul mesleki açık öğretim lisesi yazıyor diplomada ben akşam okulu müdürüne gittim kayıt yapamadı, üniverseteye gittim ordada bölümüm çıkmadı normal alanlar çıktı anlamadım gitti, alanı diplomada muhasebe ve finansman alanı,bilgisayarla muhasebe yazıyor kaydı yapan kişimi yanlış yaptı yoksa benimmi yanlışım var nasıl kendi bölümümle ilgili sınavsız geçiş hakkımı kullanacam anlamadım gitti diplomada herşey belli böyle bir durumda normalde sıkıntı oluyormu acaba ne yapmam gerek şaşırdım kaldım …

    • alperturkoglu 9 Ocak 2014 at 20:33 #

     Mesleki Açık Öğretim Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi Programı, Muhasebe ve Finansman Alanı bu bilgiler doğru mu? Birde bana bulunduğunuz ili yazın.Buna göre formdaki bilgilerinizi vermeye çalışacam.

 96. ferhat 9 Ocak 2014 at 17:25 #

  mrb, geçen sene sınavsız geçişi kullanamadım tercihlerimde başarısız oldum ve yerleşemedim, bu sene ygsye girip sınavsız geçişimi kullanmak istiyorum ekstra birşey yapmama gerek varmı? ygsye formaliteden giricem önceliğim sınavsız geçiş hakkımı kullanmak bunun hakkında bilgisi olan varsa bekliyorum arkadaşlar..

  • alperturkoglu 9 Ocak 2014 at 17:32 #

   15 Ocak’a kadar başvurunuzu yapın, alan dışı tercih düşünüyorsanız Mart’ta sınava girin, Temmuz’da da hem YGS puanınızla hem de sınavsız geçiş alanlarınıza tercih yapın.

 97. ferhat 9 Ocak 2014 at 16:13 #

  merhaba. ben 2011 yılında ticaret meslek lisesi okulundan mezun oldum bilgisayarlı muhasebe bölümünden, şimdi 2 yıllık dış ticaret bölümünw geçiş yapmak istiyorum. ancak ygs yede gireceğim.2 sınav için ayrı ayrı başvuru yapmam mı gerekiyor?
  birde benim diploma puanım 58. obp 291 e geliyor gitmek istediğim yer geçen sene 244 puanla almış 2012 de sizce tutturma ihtimalim %kaç 1993 doğumluyum.
  teşekkürler bilgiler için.

  • alperturkoglu 9 Ocak 2014 at 16:55 #

   “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretlediğinizde zaten Hem YGS sınavı hemde sınavsız geçiş için başvurmuş olursunuz. İhtimal hesabı yapamıyorum. Eğer yerleştirme önceliklerinde 2011 ve önceki mezunlardan alıyorsa puanda tutuyorsa yerleşirsiniz.

 98. burak şenel 9 Ocak 2014 at 13:55 #

  Merhaba ;

  ben geçiş hakkımı kullanarak celal bayar unv bankacılık ve sigortacılık bölümünü
  bitirdim.Şuanda da aöf den iktisat okuyorum.

  acaba sımdı sınava girsem gene örgün olarak geçiş hakkımı kullanabilirmiyim
  ikinci kez ??????

 99. SEDA 8 Ocak 2014 at 13:58 #

  Merhabalar. AÖF öğrencisiyim sınavsız geçiş hakkımı kullandım tekrar kullanabilirmiyim İkinci Öğretim için yardımcı olur musunuz lütfen teşekkürler

 100. mehmet 8 Ocak 2014 at 11:12 #

  bn meslek lisesi bilgisayr bölümüyüm sınavsız geçiş hakkım varmı varsa nelere olur ögrenebilirmiyim

 101. latife 8 Ocak 2014 at 11:10 #

  bn imam hatip mezunuyum aynı zaman da desinatörlük okudum 2 yıl bnm sınavsız geçiş hakkım var mı varsa nereler olur bn bilgilendirseniz çok seviniriz

  • alperturkoglu 8 Ocak 2014 at 16:42 #

   İmam Hatip Lisesi mezunu olduğunuz için Sınavsız geçiş ile 2 yıllık aöf ilahiyatı tercih etme hakkınız var. Aynı zamanda 2 yıllık bölüm bitirdiğinizden 2.üniversite kapsamında şu sayfada yer alan 2 yıllık aöf programlarına da eylül-ekim aylarında ÖSYM büroları aracılığı ile başvuruda bulunabilirsiniz.

 102. esin 7 Ocak 2014 at 13:54 #

  Merhaba ben geçen sene mezun oldum sınavsız geçiş için başvuru yaptım daha sonra tercihde yaptım ama yanlış yaptığım için bir yere giremedim 2.tercihleride kaçırdım sınavsızn geçiş hakkımı kullanabilirmiyim . Ve kendim internetten başuvuru yapabilirmiyim ayrıca tekrar para yatırmamız gerekmi acil cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

  • alperturkoglu 8 Ocak 2014 at 00:15 #

   Yeniden başvuru yapmak için tabi ki bankaya para yatırmalısınız. Sınavsız geçiş için 10 TL yatıracaksınız. Geçen seneki parolanızı kullanarak http://ais.osym.gov.tr adresinden başvuru yapabilirsiniz.

 103. eda 7 Ocak 2014 at 10:25 #

  2 yıllık kimya mezunuyum açıköğretim olarak ne okuyobılırım sınavsız gecişten.
  teşekkuler….

  • alperturkoglu 7 Ocak 2014 at 11:29 #

   Sınavsız geçiş bölümleriniz arasında aöf programı bulunmuyor. Şu sayfadan sınavsız geçiş bölümlerinize bakabilirsiniz.

 104. furkan 7 Ocak 2014 at 10:18 #

  İyi günler ben geçen sene liseyi bitirdim sınavsız geçişe başvurdum ama tercih yapmadım bu sene yapabilirmiyim (acil cevaplarmisiniz)

  • alperturkoglu 7 Ocak 2014 at 11:22 #

   15 Ocak’a kadar tekrar başvuruda bulunup, Temmuz’da da tercih yapabilirsiniz.

   • furkan 7 Ocak 2014 at 17:48 #

    Cok teşekkür ederim allah razı olsun

 105. murat 6 Ocak 2014 at 20:17 #

  YGS ücreti yatırdığımız zaman sınavassız geçisten yararlanabilirimiyiz arkadaşlar acil cevap bekliyorum herkes farklı diyor. 1 senemi kaybetmek istemiyorum. ACİL CEVAP

 106. kerim 6 Ocak 2014 at 13:20 #

  bu sene meslek lisesinden mezun oluyorum. bu sene sınavsız geçişle önlisans yerleşirsem, gelecek sene YGS-LYS puanımla 4 yıllık bir üniversiteyi kazanacak puan alıp tercih yaparsam (1 önceki yıl önlisansa yerleştirildiğim için)puanım kırılır mı?

  • alperturkoglu 6 Ocak 2014 at 14:24 #

   Hayır sınavsız geçişle yerleştiğiniz için okul puanınızda düşme olmaz.

  • CEM 6 Ocak 2014 at 19:00 #

   2000 YILI ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM SINAVSIZ GEÇİŞ İLE AÖF DEN 2 YILLIK BÖLÜM SEÇME HAKKIM WARMI ???

   • alperturkoglu 6 Ocak 2014 at 22:33 #

    Sınavsız geçiş hakkınız var. Ancak bölümünüzü de yazarsanız sınavsız aöf programınız olup olmadığını söyleyebilirim.

 107. KÜBRA 6 Ocak 2014 at 08:59 #

  Merhabalar,

  inşaat bölümü okudum üniversiteden kaydımı sildirdim ve şuan muhasebe okumak istiyorum
  sınavsız geçişten yararlanabilirmiyim

  • alperturkoglu 6 Ocak 2014 at 09:33 #

   Lise mezuniyet bölümünüz muhasebe ise yararlanabilirsiniz.

 108. yunus 5 Ocak 2014 at 21:02 #

  merhaba meslek lisesi 4.sınıf elektronik öğrencisiyim 4 yıllık sınava girmeyi düşünüyorum eğer tutturamazsam elimdeki 2 yıllık sınavsız geçiş hakkım gidiyor mu yoksa kullanma şansım varmı

  • alperturkoglu 5 Ocak 2014 at 22:39 #

   Hakkınız gitmez. İkisini de kullanabilirsiniz. Tercihlerde üstte 4 yıllıkları daha sonraki tercihlerinize de sınavsız geçiş tercihlerinizi yazabilirsiniz.

 109. yeşim 5 Ocak 2014 at 14:50 #

  merhaba ben 2006 ticaret meslek lisesi bilgisayarlı muhasebe bölümü mezunuyum.bu sene sınavsız geçiş yapıp açık öğretimden herhangi bir bölüme yerleşebilir miyim? ya da başka ne yapabilirim? yönlendirirseniz sevinirim.

  • alperturkoglu 5 Ocak 2014 at 20:44 #

   Sınavsız geçişle tercih edip yerleşebileceğiniz aöf programları. Bankacılık ve Sigortacılık ( 2 yıl)
   Dış Ticaret ( 2 yıl)
   Muhasebe ( 2 yıl)
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği ( 2 yıl)

   • yeşim 9 Ocak 2014 at 16:45 #

    çok teşekkür ederim hocam.

    • ayşe 9 Ocak 2014 at 22:51 #

     tercih nezaman yapıcaz

     • alperturkoglu 9 Ocak 2014 at 22:58 #

      Temmuz ayında. (LYS puanları bu tarihte belli olacak, tüm tercihler bu tarihte yapılacak.)

 110. kenan 5 Ocak 2014 at 12:51 #

  Mrb hocam ben 2007 endüstri meslek lisesi mezunuyum Erzurum Atatürk üniversitesi ne iki yıllık direk geçiş hakkım var mıdır lütfen yardımcı olur musunuz

  • alperturkoglu 5 Ocak 2014 at 20:27 #

   Mezun olduğunuz bölümü ve gitmek istediğiniz bölümü yazmadan bilemeyiz.Sonuçta tercih edebilmeniz için sınavsız geçiş yapabileceğiniz programlardan birinin bu okulda olması lazım.

   • kenan 7 Ocak 2014 at 01:21 #

    Soğutma ve İklimlendirme mezunuyum hocam.

    • alperturkoglu 7 Ocak 2014 at 09:06 #

     Sınavsız geçiş bölümleriniz;
     Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi
     Gaz ve Tesisatı Teknolojisi (Atatürk Ü. sadece bu bölüm var)
     İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi
     Yapı Tesisat Teknolojisi

     • kenan 7 Ocak 2014 at 13:11 #

      Teşekkürler hocam

      • kenan 11 Ocak 2014 at 20:28 #

       Hocam ben ygs sınavina girip edebiyat okuyabilir miyim

      • alperturkoglu 12 Ocak 2014 at 02:36 #

       Hayır LYS’ye de girmelisiniz.

      • kenan 15 Ocak 2014 at 00:06 #

       Hocam edebiyat bölümünü kazanmak için sizce hangi kitapları alıp çalışmalıyım lütfen yardımcı olur musunuz Allah rızası için

      • alperturkoglu 15 Ocak 2014 at 00:11 #

       Allah rızası için diyorsun da kardeşim, rehber öğretmen değilim. Sayısalcıyım soruna nasıl yanıt vereyim?

 111. sezgin 4 Ocak 2014 at 20:21 #

  1991 eml elektronik mezunuyum 1991de çankırı myo kazandım .kayıt yaptırmadım.
  2014 buyıl sınavsız geçişten devam zorunluluğu olmadan veya akşam olsada olur

  şansım alabilirmi teşekkürler

  • alperturkoglu 4 Ocak 2014 at 22:12 #

   Şu sayfadan sınavsız geçiş bölümlerinize bakabilirsiniz. Elektrik Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı bölümünün açıköğretim programının devam problemi yok. Bunun yanında diğer programlardan ikinci öğretim olanlar akşam eğitimi veriyor.

 112. ESMA 4 Ocak 2014 at 09:26 #

  merhabalar bn sağlık meslek lisesi 4.sınıf att öğrencisiyim bn hem atanıp hem paramediklik okumak istiyorum. sınavsız geçişle 2 yıllık öğrenimimi bitirdikten sonra paramedikliği yapmak istemesem hala att lik yapabilir miyim yoksa 2 yıllığı bitirdikten sonra sadece paramediklik mi yapabilirim?? cevabınız için şimdiden tşkler…

 113. gülsüm 3 Ocak 2014 at 22:34 #

  imam hatip lisesi mezunuyum 2 yıllık çocuk gelişimi okul öncesi okuma hakkım varmı açık öğretimden şimdiden teşekkür ediyoum

  • alperturkoglu 3 Ocak 2014 at 23:37 #

   YGS sınavına girerek herhangi bir puan türünden 140 ve üzerinde alarak bu bölümü tercih edebilirsiniz.

 114. selvi 3 Ocak 2014 at 14:36 #

  Merhaba Hocam,

  Ben 2007 tıcaret lısesı mezunuyum 2011 yılında sınavsız gecı hakkımı kullandım ve yerlestım ama gıdemedım.Bu sene tekrardan basvuru yapıp gıtmek ıstıyorum.Yerlesme ımkanım varmıdır.Dıploma notumda 85

  • alperturkoglu 3 Ocak 2014 at 21:51 #

   Öncelik son mezunlara olduğundan şansınız biraz daha düşmüş oluyor. Ama bölümünüz çok geniş olduğundan yerleşebileceğiniz bir program mutlaka bulursunuz.

 115. EROL KAYA 2 Ocak 2014 at 13:06 #

  1992 yılı Endüstri Meslek Lisesi Elektronik bölümü mezunuyum. Sınavsız geçiş ile AÖF’de hangi bölümlere başvurabilirim? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim.

  • alperturkoglu 2 Ocak 2014 at 13:33 #

   AÖF programlarından, sadece Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümüne sınavsız geçiş hakkınız var.

   • EROL KAYA 2 Ocak 2014 at 13:49 #

    Çalışıyorum. Hem çalışıp hemde okuyabilmek için ne tavsiye edersiniz? Sınavsız geçiş yaparak Örgün öğretimde de bu şekilde hem okuyup hemde çalışma imkanım var mı? Teşekkürler..

    • alperturkoglu 2 Ocak 2014 at 13:59 #

     Rehber öğretmen olmadığımdan tavsiyede bulunamıyorum.

 116. burhan 2 Ocak 2014 at 11:50 #

  merhaba hocam ben meslek lisesi elektrik mezunuyum 2 yıllık veya 4 yıllık baska bı bolum ıstıyorum sınava gırmem gerekıyor mu gerkıyorsa kaç puan almam gerekıyor. 2 yıllık baska bolume dırek gecıs yapabılıyormuyum bıde.

  • alperturkoglu 2 Ocak 2014 at 13:29 #

   2 yıllık sadece alanınızla ilgili şu sayfadaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var. (4 yıllığa sınavsız geçiş olmuyor) 2 yıllık farklı bölüm istiyorsanız YGS sınavına girmeniz şart.

 117. Gülcan 1 Ocak 2014 at 21:35 #

  Merhaba, ben meslek lisesi bilgisayar bölümünden mezun olacağım bu yıl.
  Geçiş hakkımı bir veya iki sene sonra kullanma gibi bir şansım varmıdır?
  varsa nasıl başvuru yapabilirim?

  • alperturkoglu 1 Ocak 2014 at 22:24 #

   Daha sonra kullanma hakkınız tabi ki var. Ama öncelik son mezunlara olduğundan her geçen sene şansınız düşecek. YGS başvurularında sınavsız geçiş hakkımdan faydalanmak istiyorum seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Eğer alan dışı da tercih yapmayı düşünüyorsanız o zaman YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretlemelisiniz. (Bu durumda hem alan dışı tercih yapabilir hem de sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz.)

 118. ebru 30 Aralık 2013 at 15:59 #

  merhaba ben meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık geçiş yapmak istiyorum istediğim üniversite ve şehir yazabilir miyim?

  • alperturkoglu 30 Aralık 2013 at 22:31 #

   Sınavsız geçiş hakkınızın olduğu bölümlerin bulunduğu okullara tercihte bulunabilirsiniz. Bulunduğunuz ilin dışındaki illerde o ilin öğrencileri öncelikli olacaktır.

 119. yagmur 29 Aralık 2013 at 00:43 #

  Merhaba hocam ben meslek lisesinden iki yilliga direk gecis yaparak borsa finans okudum bitirdim bunu acik ogretimden dort yila tamamlamak istiyorum ne yapmam gerekli bilgileriniz icin cok tesekkur ederim.

  • alperturkoglu 29 Aralık 2013 at 03:03 #

   AÖF bürolarına başvuruda bulunarak 3.sınıftan devam edebileceğiniz bölümleri ve kayıt için gerekenleri öğrenebilirsiniz.

 120. gamze 28 Aralık 2013 at 00:52 #

  hocam merhabalar. ben hemşirelik (4 yıllık fakülte- koü) mezunuyum. 4/A kadrolu olarak devlet hastanesinde görev yapmaktayım. merak ettiğim konu 2014 ygs ye girip 2 yıllık radyoloji bölümünü kazanıp okusam mezun olunca röntgen teknisyeni olarak atanabilir miyim ( okuduğum 4 yıllık fakülte atanmama engel olur mu)bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. kolay gelsin iyi çalışmalar.

  • alperturkoglu 28 Aralık 2013 at 12:25 #

   Ben sadece meslek lisesinde son sınıf öğrencilerin üniversite başvuruları ile ilgilenen müdür yardımcısıyım. Sorunuz hakkında hiç bir fikrim yok.

 121. ayten 26 Aralık 2013 at 22:24 #

  hocam merhaba tekrar bir sorum daha var. benim arkadaşım inşaat teknolojileri mezunu. sizce üniversitede hangi bölümü tercih etsin.
  oda benim gibi 2 yıllık bölümü bıraktı. şimdi tekrar girmek istiyor. teşekkürler hocam :)

  • alperturkoglu 26 Aralık 2013 at 22:39 #

   Rehber öğretmen olmadığımdan bölümler ve istihdam durumları hakkında bilgim yok.

 122. ayten 26 Aralık 2013 at 22:22 #

  Merhaba hocam benim derdim biraz uzun aslında. ben 2012 meslek lisesi hemşirelik mezunuyum. daha sonra geçiş yaparak paremedikliğe yerleştim fakat okulu bıraktım çünkü hemşirelik diplomamı kaybetmek istemedim. şimdi ise ben 2014de ygsye gireceğim ve beslenme ve diyetetik okumak istiyorum. diploma puanım 79 küsür. bana okuldan ek puan gelirmi? gelirse ne kadar gelir? sayısal olduğum için bi yararı olurmu bunun puan konusunda? şimdiden teşekkür ederim :)

 123. Kübra 20 Aralık 2013 at 01:07 #

  Merhaba;
  Ben 2011-2012 ticaret lisesi dış ticaret mezunuyum üni. tercihinde istanbul üni. (Uzaktan egitim) Dış ticaret seçtim halen daha okumaktayim okula gelis seklim oss acaba benim sinavsiz gecis hakkimi kullanma sansim varmidir ?
  Yardimci olurmusunuz ?

  • alperturkoglu 20 Aralık 2013 at 01:54 #

   YGS puanı ile yerleştiğinizden emin misiniz? ÖSYM sonuç belgenizde METEB İÇİ yada METEB DIŞI gibi bir ifade yok muydu? Bunları sormamın nedeni şu. Seçtiğiniz bölüm sınavsız geçiş bölümünüz olduğundan zaten puana bakılmadan yerleştirme önceliklerinizle yerleştirilirsiniz. Gerçi çok önemli değil. Şu sayfada yer alan tüm programlara sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır.

 124. EŞREF 18 Aralık 2013 at 10:23 #

  merhabalar ben açıköğretimden ticaret lisesinin bilgisayarlı muhasebe ve finansman bölümünü bitirdim. hangi tarihlerde nerelere yatay geçiş yapabilirim.şu an özel sektörde ön muhasebeciyim daha iyi yerlere gelebilmem adına tavsiyelerinizi öğrenebilirmiyim

  • alperturkoglu 18 Aralık 2013 at 16:48 #

   Sınavsız geçişle tercihte bulunabileceğiniz programlara şu sayfadan bakabilirsiniz. 2-15 Ocak 2014 tarihleri arasında YGS başvuru formunu doldurarak ÖSYM büroları aracılığı ile başvuruda bulunacaksınız. Temmuz 2014′te de verdiğim sayfadaki programlardan istediklerinize tercihte bulunabilirsiniz. Rehber öğretmen olmadığım için tavsiyede bulunamıyorum. (Alanları tanımıyorum)

 125. ebru b 17 Aralık 2013 at 22:06 #

  Merhaba.ben 94 kız meslek giyim mezunuyum.96 daki sınavda ikinci öğretim nakış öğretmenliği (Selçuk üniversitesi) okuyabiliyordum tercih yapmadım.şimdi yapabileceğim birşeyler varmı.üniversite okumak önemli.geçte olsa anladım.sınavsız başvuru yapabilirmiyim.nereye başvuracağım.yaedımcı olursanız sevinirim.

  • alperturkoglu 17 Aralık 2013 at 23:09 #

   2-15 Ocak tarihleri arasında, ilgili bankalardan birine sınavsız geçiş ile ilgili ücreti yatıracaksınız, internetten 2014 YGS başvuru formunu indirerek, ÖSYM bürosu olarak hizmet veren bir okulda başvurunuzu yapacaksınız. Temmuz ayında da alanınızla ilgili programlara tercih yapacaksınız. Son mezunlara öncelik verildiğinden şansınız oldukça düşük ama denemeye değer.

 126. volkan 15 Aralık 2013 at 20:38 #

  ben 2013 turızıme 2 yıllık dıkey gecıs yaptım bu bölumu bırakıp tekrardan baska bır bölume gecıs yapabılırmıyım kndı alanımla ılgılı lutfen yardımcı olun :(

  • alperturkoglu 15 Aralık 2013 at 22:13 #

   Evet 2-15 Ocak tarihlerinde tekrar YGS başvurusunda bulunabilir ve tekrar tercih yapabilirsiniz.

 127. erhan 13 Aralık 2013 at 14:53 #

  Merhaba hocam ben 2006 tesviye mezunuyum 2 yıllık açık öğretim olarak sinavsiz gecis yapabiliyormuyum eger oluyorsa hangi bölümler ve nasil basvuru yapabilirim yardimlariniz icin simdiden teşekkür ederim

  • alperturkoglu 14 Aralık 2013 at 01:40 #

   Aöf bölümü olarak sadece “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı” programını tercih edebiliyorsunuz. 2-15 Ocak 2014 tarihlerinde YGS başvurusunda bulunacaksınız, temmuz ayında da ösym aday işlemleri menüsünden tercih yapacaksınız.

 128. Gamze 13 Aralık 2013 at 00:16 #

  Merhabalar. Ben İnşaat teknolojisi okuyorum devlet üniversitesinde. ama bu bölümü okumak istemiyorum. Seneye restorasyon yazmak istiyorum(meslek lisesi bitirdim ve bu bölümüde yazabiliyorum). Fakat şöyle bi durum var. Ben geçişimi kullanacağım yine. Bazı arkadaşlarım tam burslu olarak girdiler. Bende seneye geçişle tam burslu yazabilir miyim ? Gelme durumu nedir acaba?

  • alperturkoglu 13 Aralık 2013 at 00:41 #

   Özel üniversitelere sınavsız geçiş konusunda bilgim yok. Üniversitenin iletişim bölümünden mesaj atarak yada telefonla öğrenmenizi tavsiye ederim.

   • Gamze 13 Aralık 2013 at 12:09 #

    Peki teşekkür ediyorum.

   • Gamze 13 Aralık 2013 at 12:13 #

    Hı pardon bir şey daha soracaktım. Eğer ki olmuyorsa burslu yazmam, özel bir üni yazabilmem için sınava girmem yada barajı geçmem gerekiyor mu? Yoksa sınavsız geçiş anında tercih yaparken ‘ücretli’ olarak yazabilir miyim bu konuda bilginiz var mıdır?

    • alperturkoglu 13 Aralık 2013 at 13:03 #

     Üniversitenin iletişim telefonlarını aramanız daha faydalı olacaktır.

 129. buse 12 Aralık 2013 at 16:04 #

  Merhabalar, ben bu sene mezun olacağim sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ticaret meslek lisesi dış ticaret bölümündeyim eğer sınavsız geçiş hakkımı kullanırsam sadece dış ticaret bölümünemi yapabilirim yoksa ; bankacılık, ınsan kaynakları, işletme, lojistik v.s gibi ticaret kapsamı altına giren bölümlere de geçiş yapanilir miyim ?

 130. ceylan 12 Aralık 2013 at 15:56 #

  merhaba ben 2006 ticaret lisesi mezunuyum o yıl 2 yıllık sınavsız geciş hakkında özel üniversite cıktı gitmedım herhangi bir basvuruda falan bulunmadım bu yıl tekrar başvuruda bulunabilirmiyim hakkım olurmu 2 yıllık geciş hakkı için teşekkürler

  • alperturkoglu 12 Aralık 2013 at 16:00 #

   Evet 2-15 Ocak 2014 tarihleri arasında YGS başvurusunda bulunarak Temmuz ayında tercihte bulunabilirsiniz. Hakkınız devam ediyor. Ancak önceliğin son mezunlara olduğunu unutmayın.

 131. nurdan 10 Aralık 2013 at 13:50 #

  merhabalar 2012 sosyal bilimler mezunuyum sınavsız hangi bölümleri kayıt olabilirim yada olabilirmiyim

  • alperturkoglu 10 Aralık 2013 at 23:38 #

   Sosyal bilimler dediğiniz lise ise düz lise mezunu sayıldığınızdan sınavsız geçiş hakkınız bulunmuyor.

 132. demet demir 8 Aralık 2013 at 12:56 #

  merhaba 2005 yılı ticaret lisesi mezunuyum. sınasız geçiş hakkımı kullanarak bir bölüm kazandım fakat gitmedim okulada kayıt yaptırmadım. bir sonraki yil yine sınavsız geçiş hakkımı kullanarak acıköğretimde kayıt yaptırdım fakat o bölümüde bitiremedim kayıt yenileme işlemi felan yapmadım kaydım silinmiştir diye düşünüyorum. 2 yıl önce sınavsız geçiş hakkımı kullanarak başvuruda bulundum fakat elime hiç bir evrak gelmedi. bu yil yine başvuruda bulunmak istiyorum. faydalana bilirmiyim sınavsız geçiş hakkı ile. kaç hakkımız oluyor. örgün egitim almak istiyorum.
  benim için cok önemli lütfen dönüş yapın.
  iyi günler diliyorum…

  • alperturkoglu 8 Aralık 2013 at 14:59 #

   Sınavsız geçiş tercihinizi tekrar kullanmak için bir engel yok. Ancak sınavsız geçişte öncelik son mezunlara olduğu için istediğiniz programa yerleşemeyebilirsiniz. (Bu arada elinize herhangi bir evrak gelmeyecek, artık herşey internet üzerinden öğreniliyor) 2-15 Ocak 2014 tarihleri arasında ilgili bankalara sınavsız geçiş ücreti ödemesi yaparak, ÖSYM başvuru merkezlerinden başvurunuzu yapınız. Temmuz ayı içerisinde de internet üzerinden alanınızla ilgili programlara tercihte bulunun.)

   • demet demir 11 Aralık 2013 at 12:48 #

    çok teşekkür edeim bilgi için. ben ticaret lisesi mezunuyum. sınavsız geçiş hakkımı kullanarak bankacılık ve sigortacılık yada turizm ve otelcilik okumak istiyorum bu alanımıza giriyor değil mi. yanlış tercih yapmıyım sonra

    • alperturkoglu 11 Aralık 2013 at 20:35 #

     Bankacılık ve sigortacılık tamam ancak turizm otelcilik yok. Turizm ve Seyahat Hizmetleri var. Şu sayfadan bakabilirsiniz.

 133. sevim 7 Aralık 2013 at 13:17 #

  açıkögretim fakültesinde okuyorum ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiiş hakkından yararlanabilyormuyum açıkögretim iptalmı ettirmem lazım.. yada ikisini de okuayabilrmiyim..

  • alperturkoglu 7 Aralık 2013 at 23:23 #

   Eğer meslek lisesi mezunu iseniz YGS başvurusunda “Bir yükseköğretim programına kayıtlıyım” seçeneğini işaretleyerek tekrar tercihte bulunabilirsiniz. Eğer örgün bölüme yerleşirseniz ikisini birden okuyabilirsiniz.Ancak aöf olursa diğer kaydınızı sildirmeniz lazım.

 134. Duygu 5 Aralık 2013 at 14:11 #

  Merhaba hocam. Şuan lise son sınıf öğrencisiyim ve üniversiteye hazırlanıyorum.Ticaret meslek lisesi dış ticaret öğrencisiyim.Dershaneye de gidiyorum.Coğrafya öğretmenliği istiyorum ancak kafama takılan bir kaç soru var. Bana bu konu hakkında biraz bilgi verirseniz çok sevinirim.
  Eğer bu sene 4 yıllık olmazsa sizce bir kez daha şansımı denemelimiyim? Yoksa bu sene direk sınavsız geçiş hakkımı kullanıp 2. yılın sonunda da dikey geçiş sınavına girerek 4 yıllık mı yapmalımıyım.Eğer geçiş hakkımı kullanırsam bankacılık ve sigortacılık düşünüyorum. Bana bu konu hakkında yardımda bulunur musunuz ?

  • alperturkoglu 6 Aralık 2013 at 00:17 #

   Üzgünüm ben sadece sınavsız geçiş hakkında bilgi sahibiyim. Sizin sorunuz rehber öğretmenlerin yanıtlayabileceği tarzda.

 135. Kadriye 4 Aralık 2013 at 14:06 #

  merhaba,
  Ticaret Lisesi 2003 mezunuyum. DGS ye girerek universite okuyabilir miyim? yoksa ygs’ye mi girmem gerekiyor. yardımcı olursanız sevınırım.

  • alperturkoglu 5 Aralık 2013 at 00:19 #

   DGS dikey geçiş sınavıdır. 2 yıllık ön lisans mezunları girebilir. Siz alanınızla ilgili 2 yıllık bölüm okumak istiyorsanız sınavsız geçişle şu sayfadaki bölümlere tercihte bulunabilirsiniz. 4 yıllık bölüm yada alan dışı bölüm düşünüyorsanız YGS girmelisiniz.

 136. seval 4 Aralık 2013 at 10:50 #

  merhabalar ben 2005 yılında çorum gazi üniversitesinde el sanatları bölümü okuyordum bazı nedenlerden dolayı okulu bıraktım ve kayıdım silinmiş.. başka bir üniversiteye kayıt yaptıra bilirmyim acaba

  • alperturkoglu 5 Aralık 2013 at 00:09 #

   Eğer meslek lisesi mezunu iseniz sınavsız geçişle alanınız olan başka bir okula tercih yapabilirsiniz. Bunun için 2-15 Ocak tarihlerinde tekrar başvuru yapmalı, Temmuz ayı içinde de tercihlerinizi sisteme girmelisiniz.Doğrudan kayıt olamazsınız.

 137. kübra 3 Aralık 2013 at 23:00 #

  Merhaba…Ben bu sene 2 yıllık işletme yönetimini bitirdim.liseden çocuk gelısımı bolumunden mezunum, sınavsız geçiş hakkımı daha önceden kullanmadığım için bu sene kullanmam mümkünmü acaba?

  • alperturkoglu 4 Aralık 2013 at 00:14 #

   Evet kullanabilirsiniz. 2-15 Ocak 2014 tarihleri arasında YGS başvurusu yapmayı unutmayın. (Sınava girmesenizde başvurunuz olmalı)

 138. ÇAĞLA 17 Kasım 2013 at 13:11 #

  Merhaba Ben Ticaret lisesi son sınıf öğrencisiyim Muhasebe ve Finansman alanı bilgisayarlı muhasebe dalını okumaktayım. YGS ye giricem fakat pek ümitli bişey beklemiyorum en azından istediğim bölümün 4 yıllığını kazanıcak kadar bi puan yapamam dye düşünüyorum. İstediğim bölüm SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak ıstıyorum geçiş hakları özel üniversiteler için geçerli mi acaba mesela istanbul plato myo ya gidebilirmiyim ?

  • alperturkoglu 18 Kasım 2013 at 00:45 #

   Sınavsız geçişle özel üniversitelerde tercih edilebiliyor. Ancak burs kısmını okulun iletişim mail yada telefonları ile sorgulamanız lazım. Sınavsız geçişle yerleşebileceğiniz devlet üniversiteleri de var. Şu sayfadan yerleştirme önceliklerine bakarak önceki mezunlardan alan yerleri tercih edebilirsiniz. Mezuniyet önceliğinizden dolayı siz önce yerleştirilirsiniz. Tabi illa İstanbul olsun diyorsanız bu zor.

 139. Mine 15 Kasım 2013 at 17:56 #

  Merhaba hocam, ben yurtdisindan evlilik sebebiyle TR geldim. Ticaret-iktisad meslek lisesi okuduktan sonra 2 yıllık muhasebe bitirdim (2002 mezun oldum). Denklik belgelerim var. Diyetisyenlik veya uluslararası finans bölümlerini okumak istiyorum. Hangi sınavlara girmem gerek? Nezaman nerden basvurabilirim.. Sinavsız gecis hakkına sahipmiyim? Afyondan yaziyorum Bana yardımcı olursanız sevinirim.

  • alperturkoglu 17 Kasım 2013 at 23:52 #

   İstediğiniz bölümlere maalesef sınavsız geçiş hakkınız yok. Bu bölümler için 2-15 Ocak 2014 tarihlerinde YGS başvurusunda bulunmanız ve 23 Mart 2014 tarihinde YGS sınavına girmeniz gerekiyor.

 140. büşra 14 Kasım 2013 at 13:02 #

  ben meslek lisesi grafik bölümü 12. sınıf öğrencisiyim dikey geçiş yapmak istiyorum marmara üniversitesi fakültesi mimar sinan ünv. gitmek istiyorum bu ünv. gitmek için diploma puanımın kac olması gerekir.?

  • alperturkoglu 14 Kasım 2013 at 13:23 #

   Yazdığınız üniversitelerin Grafik tasarım bölümü yok. Diğer üniversitelerin 2013 yerleştirme bilgilerine şu sayfadan bakabilirsiniz. (Diploma notundan önce mezuniyet yılı, okul türü ve METEB önceliğinin geldiğini unutmayın.)

   • büşra 14 Kasım 2013 at 13:48 #

    devlet okulları önceliğim hem ben ysg ve lys sınavına girmeyeceğim yatay geciş yapmayı düşünüyorum illa özel okulamı gitmek zorunda mıyım? Diploma puanım 70 bu puanlarla istanbulda bir ünv. yerleşemezmiyim?

    • alperturkoglu 14 Kasım 2013 at 14:53 #

     Verdiğim sayfada hem özel hem devlet üniversiteleri var. Diploma puanınıza göre OBP puanınız 350 oluyor. Buna göre sayfadaki okulları inceleyin. İstanbul’daki üniversitelerde sınavsız geçiş bölümünüz olmayabilir.

 141. atakan 13 Kasım 2013 at 03:31 #

  merhaba hocam çanakkala onsekiz mart ünide 2yıllık elektronik teklonjisi okuyorum aileme çok uzak zor oluyor okula devam ederken ocak ayında para yatırıp tercih yapabilirmiyim ?

  • alperturkoglu 13 Kasım 2013 at 09:09 #

   Ocak ayında para yatırıp, Temmuz ayında tekrar sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. Ancak öncelik 2014 mezunlarına olacağından tercih ettiğiniz yerin yerleştirme önceliklerinden önceki mezunlardan alıp almadığına dikkat etmelisiniz.

 142. izel 12 Kasım 2013 at 18:45 #

  Merhaba hocam. Bir sorum olucak. Ben bu sene mezun olup bölumum dısinda bir tercihte bulundum yani ygs puanmla. Ozel universiteyi Kazandim fakat gidemedim. Bu sene gecis hakkımı kullanmak istiyorum..okul puanim kırılir mi. Kırilirsa ne kdr kirilir. Diploma puanim 70di.

 143. eda 10 Kasım 2013 at 19:13 #

  merhaba hocam 2 yıllık geçiş hakmı kullanmak istiyorumda puanım mesala 390 üniversitelerin ayriyetten 2 yıllık geçiş hakkı için ayrı puanı varmı yoksa 2 yıllk puanları ne ise omu

  • alperturkoglu 11 Kasım 2013 at 01:43 #

   Şu sayfayı incelerseniz en son sütunda yer alan yerleştirme önceliği sütunu dolu olanların sınavsız geçişle kontenjanı dolan bölümler olduğunu göreceksiniz. Buradaki min puan değeri son yerleşen sınavsız geçiş öğrencisinin OBP puanını göstermektedir. Eğer yerleştirme önceliği sütunu boşsa o zaman min puan değeri YGS puanını gösterir. Umarım anlatabilmişimdir.

 144. eda 10 Kasım 2013 at 19:01 #

  merhaa hocam ben bu yıl sınava giricem çocuk gelişm bölümü okuyorum 2 yıllık geçiş hakkında birtek çocuk gelişmmi okuyabilirim yoksa okul öncesi varmı?

  • alperturkoglu 10 Kasım 2013 at 21:58 #

   2 yıllık okul öncesi programı yok. Çocuk Gelişimi dışında Sosyal Hizmetler bölümüne tercihte bulunabilirsiniz.

 145. emre 9 Kasım 2013 at 16:54 #

  hocam ben bu sene sınavsız geciş hakkımı kullandım seneye sınava girsem ek puanım düşer mi ?

  • alperturkoglu 9 Kasım 2013 at 20:23 #

   İçiniz rahat olsun. Puanınızda herhangi bir düşme olmaz.

 146. fatma 9 Kasım 2013 at 09:50 #

  merhaba ben kız meslek lisesi bilgisayar bölümü web tasarım alanı son sınıf öğrencisiyim direk geçişte hangi bölümleri ve üniversiteleri tercih edebiliyorum bilgilendirirseniz sevinirim …

  • alperturkoglu 9 Kasım 2013 at 12:12 #

   Bilişim teknolojileri mezunlarının sınavsız geçişle yerleşebileceği bölümlere şu sayfadan bakabilirsiniz.
   Bu bölümlerin hangi okullarda olduğuna ve taban puanlarına da şu sayfadan ilgili bölüm adına tıklayarak bakabilirsiniz.

 147. eymen göker 8 Kasım 2013 at 16:17 #

  ticaret lisesi mezunuyum ilahiyata gitmeyi düşünüyorum bu ek puan muhabbeti benim için geçerli olur mu

  • alperturkoglu 8 Kasım 2013 at 16:45 #

   Ticaret lisesi mezunu olarak sadece kendi alanınızla ilgili bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var. 2 yıllık İlahiyat zaten açıköğretim programı olarak uygulandığından YGS’den herhangi bir puan türünde 140 almanız yeterli olacaktır.

 148. cansu 29 Haziran 2013 at 19:24 #

  merhaba. ben comü cocuk gelişimi mezunuyum. bu yıl dgsye giricem. fakat bişi öğrenmek istiorum. dgs de okul öncesi özel üniversiteye geçiş war mı?

  • admin 30 Haziran 2013 at 00:44 #

   Bilgim yok.

 149. şenay 18 Haziran 2013 at 15:06 #

  Merhaba.
  Benim bir arkadaşım bu yılın imam hatip lisesi mezunlarından. 2 senelik geçiş hakkını kullanmak istiyor.Hangi bölümlere geçiş yapabilir ?

  • admin 18 Haziran 2013 at 22:45 #

   Sadece açıköğretim 2 yıllık ilahiyata sınavsız geçiş hakkı var.

 150. Şenay 17 Haziran 2013 at 21:44 #

  Merhaba.
  Ben ticaret meslek lisesi muhasebe ve finansman alanı öğrencisiydim. Bu sene mezun oldum. Diploma puanım 70.07. 2 senelik geçiş hakkımı kullanmayı düşünüyorum. DipLoma notuma bakaraktan istanbul içinde olan hangi üniversiteler alabilir beni ?

  • admin 18 Haziran 2013 at 20:18 #

   Hangi bölümü istediğinizi de yazarsanız daha net birşeyler söylenebilir.

 151. ahmet 17 Haziran 2013 at 20:01 #

  hocam çok önemli yardım edin ben 2012 muhasebe mezunuyum bazı sebeblerden dolayı o yıl kullanamadım sınavsız geçiş hakkımı 2013 bu yıl kullancam karabük üniversitesi iö muhasebe ve vergi uygulamaları istiyorum konteyjan dolmuyor 3 senedir yerleşemezmşyşm yerleştirme öncelikleri kısmı boş bide bu ne anlama geliyor

  • admin 18 Haziran 2013 at 01:45 #

   Bu yıl YGS başvurusunda bulunduysanız yerleşme ihtimaliniz neredeyse %100.

 152. seda 17 Haziran 2013 at 17:44 #

  sınavsız geçiş hakkı ile dışardan üniversite okunabilirmi?

  • admin 18 Haziran 2013 at 01:00 #

   Kendi alanınızla ilgili Uzaktan eğitim yada açıköğretim programlarını tercih ederek okuyabilirsiniz.

 153. att 17 Haziran 2013 at 16:06 #

  ben 2007 att mezunuyum sağlık meslek çıkışlı ,şimdi paramedik tercih etcem,yerleştirlme şansım nedir,tşkürler

  • admin 18 Haziran 2013 at 00:35 #

   Mail adresinize 2012 yerleştirme sonuçlarını gönderdim. Sadece Kıbrıs Doğu Akdeniz (Özel üniversite) 2008 mezunu öğrenci almış onun dışındaki özel ve devlet üniversiteleri 2010 ve üstü öğrencileri almış. Kendinizde inceleyebilirsiniz.

 154. rıdvan 16 Haziran 2013 at 19:38 #

  ben bi konu hakkında bilgi Alacaktım çook araştırdım kesin bi bilgiye ulaşamadım yardımcı olursanız sevinirim açıköğretim meslek kız meslek lisesinden mesun olacak kız kardeşim 2 yıllık çocuk gelişimine sınavsız geçe bilirmii mail olarak atarsanız çook sevinirim rsen@nku.edu.tr
  teşekkürler

  • admin 16 Haziran 2013 at 22:40 #

   Eğer Ocak ayında YGS başvurusunda bulunduysa örgün öğrencilerle eşit haklara sahiptir ve çocuk gelişimi bölümüne sınavsız geçiş tercihinde bulunabilir.

 155. kübra 16 Haziran 2013 at 18:21 #

  Çocuk gelişiminden yeni mezun oldum sınavsız geçiş hakkında diblama puanının ne kadar olmalı ?

  • admin 16 Haziran 2013 at 19:37 #

   Diploma puanından önce diğer yerleştirme öncelikleri vardır. Buradan bakınız. Tercih ettiğiniz okulun bölümün kontenjanına, yerleştirme önceliklerine göre diploma notunuz değerlendirilir.

 156. Ömerr Dönmez 16 Haziran 2013 at 17:55 #

  2 yıllık myo okurken aynı anda aöf 2 yıllık okuyabılırmıyım. yada 2 yıllık elektrık myo okuduktan sonra ustunu dgsden başka nasıl tamamlayabilirim

  • admin 16 Haziran 2013 at 19:34 #

   Evet sınavsız 2.üniversite kapsamında 2 yıllık aöf okuyabilirsiniz.Bakınız. Ayrıca 2 yıllığı tamamladıktan sonra DGS sınavı ile mühendislik fakültelerine geçiş yapabilir yada fark derslerini alarak 3.sınıftan aöf lisans programlarına devam edebilirsiniz. Buradan bakınız.

 157. yağmur 16 Haziran 2013 at 13:39 #

  ygs6 puanım 0.18 şeklinde hesapladığımda 224.833 ygs5 puanım tekrar 0.18 diye hesapladığımda 243.358 bu puanlarla 2 yıllık bankacılık sigortacılık vs. tercih yapsam açıköğretime değilde normal öğretime yerleşme ihtimalim var mı.. açıköğretim istemiyorum çünkü..netten istanbul üniversitesi bakcalık sigortacılığa baktığımda ygs6:148.567 taban puanla almış bu istanbul üniversitesinin açıköğretim puanı mı yoksa normal öğretim taban puanımı yani ben açıköğretim değilde bizzat gidip okulunda okuyabilirmiyim?

  • admin 16 Haziran 2013 at 14:04 #

   Kendi alanınızla ilgili 2 yıllık programlara sınavsız geçişle daha avantajlı olduğunuzu söyledim. Bu arada 0,18 ile çarpma şu sayfada yer alan 4 yıllık programlar için geçerli.

 158. yağmur 16 Haziran 2013 at 12:35 #

  birde bir şey daha soracağım sınavsız geçiş yapmayacağım. meslek lisesi mezunu olduğum için ygs puanımla yine de kendi bölümüme giren bankacılık ve sigortacılık, dış ticaret, muhasebe vs. bölümleri yazabilir miyim tercihte 2 yıllık meteb dışı..

  • admin 16 Haziran 2013 at 13:59 #

   Sistem size diyor ki eğer siz meslek lisesi mezunu iseniz buyrun sınava girmeden öncelik sizin, siz diyorsunuz ki “olmaz benimle aynı durumda olanlar hatta diploma notu benden düşük olanlar filan yerleşsin, yer kalırsa belki bende yerleşirim.” Çok iyisiniz :)

 159. yağmur 16 Haziran 2013 at 09:47 #

  merhabalar.. ben ticaret meslek lisesi 2010 mezunuyum sınavsız geçişle 2 senelik muhasebe vergi uygulamaları bölümüne yerleştim ama bitirmedim şu an diplomam hala okulda bu sene sınava girdim ygs ye ve lys4 e girdim lys3 e de giricem.. tercihlerde, tercih formunda hem lys puanlarımla 4 senelik hemde ygs puanlarımla 2 senelik tercihleri yapabilir miyim? yoksa 2 senelik istiyosam tek ygs puanıylamı tercih yapmam gerek lysleri karıştırmadan

  • admin 16 Haziran 2013 at 13:48 #

   Hangi bölüm hangi puan türünden alıyorsa ona göre değerlendirilirsiniz. Tercih listesini istediğiniz gibi yapmakta serbestsiniz.

 160. hatice 16 Haziran 2013 at 02:17 #

  merhabalar
  ben 2005 ımam hatıp mezunuyum sınavsız gecıs hakkım sadece ılahıyata mı? sınava gırmeden ozel unıverstelere ıstedıgım bolume gecıs yapabılırmıyım? yada bole yapabılmem ıcın ne yapmalıyım?

  • admin 16 Haziran 2013 at 03:01 #

   Evet sınavsız geçiş hakkınızı sadece 2 yıllık ilahiyat bölümü için kullanabilirsiniz. Sınavsız geçişin mantığı meslek lisesi mezunlarının kendi alanları ile ilgili programların devamına sınavsız geçişini sağlamaktır.

 161. Sümeyye Özaslan 15 Haziran 2013 at 14:37 #

  verdiğiniz bilgi için tesekkür ederim yanlız bir sorum daha var secebilicegım bolumler arasında sosyal guvenlık adında bır bolum var ama ınternette o bolum hakkında pek bır bılgı yok yardımcı olabılırmısınız bu bolum hakkında ..

  • admin 15 Haziran 2013 at 15:47 #

   Maalesef bilgim yok.

 162. ayçin mavi 15 Haziran 2013 at 12:48 #

  merhaba hocam öncelikle bizleri bilgilendidiğiniz için teşekkür ederim.kızım grafik tasarım ve fotoğrefçılık bölümünü bu yıl bitirdi.ygs de barajı geçemedi okul başarı notu ortalam 69-70 tahmin ediyorum. (1994 doğumlu ) sınavsız geçiş yapabileceği bölümler ve geçiş yapma şansı nedir bilgilendirebilirmisiniz?

  • admin 15 Haziran 2013 at 13:06 #

   Öncelikle Grafik Tasarım ile Grafik ve Fotoğraf / Fotoğraf ve Grafik bölümlerinin ayrı olduğunu hatırlatayım. Ben aşağıda Fotoğraf ve grafik bölümünün sınavsız geçiş alanlarını veriyorum. Yerleştirme önceliği sadece diploma notuna bağlı değildir. Önceliklerin neler olduğuna şu sayfadan bakabilirsiniz. Yerleşme şansı konusunda yorum yapamayacağım.
   Basım ve Yayın Teknolojileri
   Basın ve Yayıncılık
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
   Grafik Tasarımı
   Marka Iletişimi
   Basım ve Yayın Teknolojileri
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
   Grafik Tasarımı
   Halıcılık ve Kilimcilik
   Marka Iletişimi
   Mimari Dekoratif Sanatlar
   Reklamcılık

 163. Sümeyye Özaslan 15 Haziran 2013 at 10:46 #

  2011 yılında açıköğretim muhasebe finansman mezunuyum. hangi bölümlere yatay geçiş yapabilirim ve sosyal hizmetler bölümüne girebilir miyim?

  • admin 15 Haziran 2013 at 12:58 #

   Şu bölümlere sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. Sosyal hizmetler bölümü sizin sınavsız geçiş bölümünüz değil.

 164. Naz 14 Haziran 2013 at 10:01 #

  merhaba hocam ben 2012 meslek lisesi çocuk gelişimi(özel egitim) mezunuyum bu sene mezun olanlarla aynı yaştayım 95 dogumluyum. geçen sene sınava girdim alan dısı tercıh yaptım ve yerleştim ama gidemedim bazı sorunlardan dolayı. -35 gibi bi puan eksigim olacak farkında oldugum için bu sene sınavsız geçiş yapmak istiyorum başka bi ile geçiş yapıcam nasıl yapıcam? yerleşirmiyim? bu senede sınava girdim geçiş hakkım var mı? yardımcı olursanz sevinirim

  • admin 14 Haziran 2013 at 20:07 #

   Sınavsız geçişte kendi alanınızla ilgili bölüm seçeceksiniz YGS puanı ile başvuranlara ve 2012′den önce mezun olmuş olanlara göre önceliğiniz olacak. Tek dezavantajınız 2013 mezunları sizden avantajlı olacak. (Sınavsız geçiş hakkınız var)

 165. metin 14 Haziran 2013 at 09:36 #

  ben anadolu teknik lisesi son sınıf öğrencisiyim.sağlık hizmetleri meslek yüksek okulu anestezi bölümüne başvurmayı düşünüyorum. hangi şehirlerde var ve bnm bir teknik lise mezunu olarak oraya girme şansım varmı.şimdiden teşekkürlerr

  • admin 14 Haziran 2013 at 20:01 #

   Anestezi bölümü olan iller, okulları şu sayfada sorguladım. Yerleştirme önceliğine göre Anadolu Teknik öğrencileri öncelikli olduğundan sizinde şansınız yüksektir.

 166. seda 13 Haziran 2013 at 21:02 #

  merhaba hocam bu yıl meslek lisesinden mezun oluyorum ygs 3 puanım 177 ve bundan terciih yapmak istiyorum size sorum bana okuldan puan gelecek mi ve gelirse eğer 2 yıllık tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik istiyorum ne yapabilirim şimdiden teşekkürler

  • admin 14 Haziran 2013 at 19:21 #

   Bu puanla maalesef sadece özel üniversitelerden bazılarının olabileceğini görüyorum. (ücretli)

 167. öztürk 13 Haziran 2013 at 15:54 #

  bu sene elektrik elektronik ten menzun olucam istanbuldakı sınavsız geçiş yapılabilecek üniversiteleri isimlerini verirmisiniz

  • admin 14 Haziran 2013 at 18:41 #

   Elektrik Elektronik bölümünün 10-15 tane sınavsız geçiş bölümü var. Şu sayfada istediğiniz bölüm ismini yazarak ve şehir olarak İstanbul’u seçerek sorgulama yapabilirsiniz.

 168. gözde 13 Haziran 2013 at 14:55 #

  hocam.. ygs4 270 aldım… sınavsız geçiş hakkımı kullanmıycam..cocuk gelişimi mezunuyum.. ek puan ilee puanım ygs4 336 oluyor… cocuk gelişimi 2 yıllıkk yerleşme sansımm nedirr ??? diğer sorum isee ts2 330 alıyorum.. edebiyata yerleşme sansım nedir. ?? şimdiden teşekkürler… benim için cok önemlii :(

  • admin 14 Haziran 2013 at 18:34 #

   Çocuk gelişimi mezunu iseniz ve 2 yıllık çocuk gelişimini düşünüyorsanız, sınavsız geçiş ile daha öncelikli olduğunuzu hatırlatmak isterim. Sınavsız geçiş öğrencileri yerleştikten sonra YGS puanlılar yerleşir. (YGS puanınız 500 olsa bile bu böyledir.) Diğer sorunuz hakkında bilgim yok.

 169. gül 9 Haziran 2013 at 10:51 #

  merhablar admin ben ticaret meslek lisesi muhasebe finansman okudum bu yıl mezun olacam ygs sınavına girdim kendi bölümüm ile ilgili bir yere gitmek istemiyorum istediğim bölüm tıbbı dökümantasyon ve sekreterlik ygs3 ile alıyo benim ygs3 puanım okul ile birlikte 264 oluyo sizce bir yer gelebilirmi..

  • admin 9 Haziran 2013 at 13:00 #

   Yazdığınız puanla sadece bazı özel üniversiteleri tercih edebilirsiniz.(Paralı)
   Devlet üniversitelerinden alan dışı olarak yerleşenlerin geçen yılki taban puanları oldukça yüksek. (Hakkari bile 361,94864 puanla öğrenci almış.)

 170. MEHMET BAŞAR 8 Haziran 2013 at 13:21 #

  arkadaşlar merhaba
  ben liseyi yabancı dil ağırlıklı okudum daha sonra 2 yıllık iklimlendirme soğutmayı bitirdim.
  başvuru esnasında sınavsız geçiş seçmişim sınava giremedim.
  hangi bölümlere sınavsız geçebilirim. özellikle şu şekilde söyleyeyim ben karabük üniversitesi 2 yıllık iş güvenliği uzmanlığı okumak istiyor acaba burayı seçebilir miyim?
  yardımlarınızı bekliyorum.

  şimdiden teşekkür ederim.

  • admin 9 Haziran 2013 at 00:19 #

   Siz meslek lisesi mezunu olmadığınız için sınavsız geçişten faydalanamazsınız. Ancak daha önce 2 yıllık bölüm bitirdiğiniz için sınavsız 2.üniversite kapsamında şu sayfada yer alan 2 yıllık aöf programlarını tercih edebilirsiniz. (Maalesef bunlar arasında iş güvenliği yok)

 171. semra 7 Haziran 2013 at 12:33 #

  Ben çocuk gelişimi (özel eğitim) mezunu olacağım.YGS sınavına girdim fakat 250 aldım. Sınavsız geçiş hakkımla sosyal hizmetler bölümünü okusam daha sonra da açık öğretimden iki sene daha okusam diplomamda 4 yllık sosyal hizmetler uzmanı olarak mezun olabilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirimm cevabınızı bekliyorumm

  • admin 8 Haziran 2013 at 00:54 #

   Çocuk gelişimi mezunları 2 yıllık çocuk gelişimi bölümünü de sınavsız tercih edebiliyor. Öncelikle bunu hatırlatmış olayım. Bu şekilde 2+2 =4 olmaz. Ancak sınavsız dikey geçişle 3.sınıftan devam edebileceğiniz aöf bölümleri var.Tabi bitirdiğinizde diplomanızda bu bölümlerden birinin ismi yazar.
   -İKTİSAT
   -ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   -KAMU YÖNETİMİ
   -MALİYE
   -ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   -İŞLETME
   -KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

   • gülsüm 15 Haziran 2013 at 14:17 #

    iki yıllık çocuk gelişimini bitirdim bu sene dikey geçişle çocuk gelişimine yakın baska bölüm okusam 4 yıllıga tamamlamıs olurmuyum acık ögretimle tabi çocuk gelişime yakın bi var mı cevabınızı beklıyorum

    • admin 15 Haziran 2013 at 14:20 #

     Maalesef böyle bir bölüm yada uygulama yok.

 172. burak 5 Haziran 2013 at 13:43 #

  Merhaba
  2006 yılında tic mes lisesi bilgsayarlı muhasebe okudum şimdi elektrik elektronik mühendisliği okumak istiyorum bunun için hangi derslerden kaç puan almam lazım

  • admin 5 Haziran 2013 at 15:25 #

   Elektrik Elektronik Mühendisliği ile mezun olduğunuz alanın herhangi bir bağlantısı yok. Şu sayfada bölümün puan türü taban puanlarını görebilirsiniz.

  • muhammed 5 Haziran 2013 at 22:39 #

   hocam bi sorum olacaktı ben bu yıl teknik lise bilgisayar bölümünden mezun olacam ankara gazi ünversitesi bilgisyr prgrmclğnı tercih etmeyi düşünüyorum sınavsız geçişten inş.gelirse dgsye grip farklı bölüm tercih edebilirmiyim elektrk elektronik mühendisliği inşaat mühendisliği gibi??

   • admin 6 Haziran 2013 at 00:56 #

    Maalesef seçemezsiniz. Bölümünüze ait DGS programlarını şu sayfada görebilirsiniz.

 173. Ebru 5 Haziran 2013 at 10:35 #

  Merhaba Hocam;
  Bu seneki tercih tarihini öğrenmek istiyorum kaç kere baktım ama bulamadım.Meslek lisesi Grafık tasarım mezunuyum geçen sene mezun oldum fakat bi yere yerleşemedim bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam.Sizin tavsiye ettiğiniz İstanbul’u tercih edebileceğim yerler var mı? şimdiden teşekkür ederim

  • admin 5 Haziran 2013 at 14:32 #

   Bu resmi olarak henüz açıklanmadı. Geçen sene 23 Temmuz 3 Ağustos arasındaydı. Yine benzer tarihler arasında olur.(Rehber öğretmen olmadığım için bilgim kısıtlı olduğundan tavsiye ve öneride bulunamıyorum.)

 174. Munevver 4 Haziran 2013 at 12:06 #

  Merhaba hocam ben 2012 meslek lısesı mezunuyum ıkıncı sene sınavsız gecıs hakkımı kullanabılırmıyım sımdıden tsk

  • admin 4 Haziran 2013 at 12:34 #

   Ocak ayında başvuruda bulunduysanız kullanabilirsiniz.

 175. Berna 3 Haziran 2013 at 20:15 #

  Ben çok programlı lisenin meslek lisesi bölümünden mezun olucam bu yıl. Peki yatay geçişlerde sadece kendi ilimizdeki üniversiteyi mi tercih edebiliyoruz??

  • admin 4 Haziran 2013 at 00:48 #

   Hayır kendi bölümünüzün devamı niteliğindeki farklı illerde olan bölümleride seçebilirsiniz. Ancak yerleştirme önceliğine göre öncelik o ildeki öğrencilerin olur. Bakınız METEB İÇİ nedir?

 176. tunahan 31 Mayıs 2013 at 03:28 #

  merhaba hocam ben kastamonu üniversitesi biyomedikal cihaz teknolojileri bölümü mezunuyum acaba herhangi bir açık öğretim pogramına 3.sınıfta başlamak amacıyla geçiş yapabilirmiyim.böyle bir olanağımız varmı SAYGILARIMLA

  • admin 31 Mayıs 2013 at 08:53 #

   Şu sayfada incelerseniz fark derslerini alarak 3.sınıftan devam edebileceğiniz bölümleri görebilirsiniz.

 177. fadime 30 Mayıs 2013 at 16:15 #

  merhaba hocam

  Ben meslek lisesini 2009 bitirdim.Şimdi yazılmak istiyorum iki yıllık sınavsız geçiş için olması mümkün mü?

  teşekkürler

  • admin 31 Mayıs 2013 at 00:41 #

   Ocak ayında başvuru yapmadıysanız tercihte bulunamazsınız.

 178. merve 30 Mayıs 2013 at 13:30 #

  merhaba ben kız meslek grafik tasarım mezunuyum geçen sene mezun oldum yanliş tercih yüzünden üniversiteye gidemedim ve bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanmak iştiyorum ama grafik tasarımin hangi bölümler içerdigini tam olarak bilmiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz.

  • admin 30 Mayıs 2013 at 17:36 #

   Şu sayfadaki tablodan faydalanabilirsiniz.

   • merve 30 Mayıs 2013 at 18:17 #

    başka bölüm seçme gibi şansım var mı peki?

    • admin 31 Mayıs 2013 at 00:47 #

     Sınavsız geçişle alan dışı tercih yapamazsınız sadece bu sayfada yer alan bölümlere tercih hakkınız var.

 179. Nur 29 Mayıs 2013 at 16:00 #

  Hocam merhabalar, Ben Önlisans muhasebe mezunuyum lakin mesleğimden soğudum. Çocuklara olan sevgim ve sabrımdan dolayı özel bır ünv.de önlisans çocuk gelişimi bölümü okumak istiyorum. Ben ünv mezun olalı 5yıldan fazla oluyor aynı zamanda Tivaret Meslek Lisesi çıkışlıyım.
  Bu bölümü okumayı çok istiyorum belkı ılerde bu bölümle ılgılı tıcarı anlamda çalışmalarda yapabılırım lakın öncelık bu alan çıkışlı kışılerınben özel ünv tercih etmek ıstedğm için sızce özel ünv.lerde şansım olabılırmı ayrıca barajı geçsem yetrlı olurmu lütfen puanlama konusunda da bılgılendırebılırmısnız
  Şimdiden çok teşekkür ediyorum

  • admin 30 Mayıs 2013 at 00:04 #

   Sorunuz üzerine Özel Üniversitelerin geçen yılki yerleştirme sonuçlarına baktım. Çoğunun kontenjanı, devlet ün. olduğu gibi sınavsız geçiş öğrencileri ile dolmuş. Düz lise yada sizin gibi farklı alan mezunlarından En düşük taban puanlı İstanbul OKAN üniversitesi.(171,62844)

 180. aycan 28 Mayıs 2013 at 21:27 #

  muhasebe ve finansman alanında kızlar okuyabilir mi

  • admin 29 Mayıs 2013 at 01:30 #

   Tabi ki okur. Hatta benim 10.sınıflarım 25 kız 4 erkek, 11.sınıflarım 26 kız 2 erkek, 12.sınıflarım da 16 kız 2 erkek :)

 181. can 28 Mayıs 2013 at 18:45 #

  Hocam ben meslek lisesi çıkışlıyım bölümüm makine sivil savunma ve itfaiyeceliğe sınavsız geçiş yapabilirmiyim

  • admin 29 Mayıs 2013 at 01:26 #

   Sınavsız geçiş başvurusunda bulunabilirsiniz. (Kesin yerleşeceksiniz diye bir durum söz konusu değil. Yerleştirme önceliklerine göre sıralamaya girersiniz. Uygun olursa yerleşir, olmazsa yerleşemezsiniz.

 182. mazlum 27 Mayıs 2013 at 18:43 #

  Arkadaşlar ben geçen sene sınavsız geçişimi kullandım tokat mekatronik bölümüne ama geri geldim bıraktım okulu diplomamı geri aldım okuldan şimdi ikinci kez sınavsız geçişimi başka bölümler için yapabilirmiyim çok acil lütfen cevap yazın

  • admin 28 Mayıs 2013 at 01:14 #

   Eğer Ocak ayında YGS başvurusu yaptıysanız, tercihte bulunabilirsiniz. Yapmadıysanız 2014 Ocak’ı kaçırmayın.

   • mazlum 28 Mayıs 2013 at 09:30 #

    başvuruda bulundum hocam yani şimdi ikincikez sınavsız geçiş yapabılıyorum demi başka bölümlere mekatronık olması sart değil demi

    • admin 28 Mayıs 2013 at 10:40 #

     Mekatronik şart değil ama yine mezuniyet alanınızla ilgili bir sınavsız geçiş bölümüne tercihte bulunabilirsiniz.

     • mazlum 28 Mayıs 2013 at 11:57 #

      çok sağolun hocam Allah razı olsun

      • admin 28 Mayıs 2013 at 12:25 #

       Amin sizden de Allah razı olsun.

 183. MMMeryem 27 Mayıs 2013 at 12:38 #

  Merhabalar,
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim ,İçimde kalan bir ukteyi gerçekleştirmek adına ;1992 Tekstil Meslek Lisesi Dokuma 7,38 diploma notu ile daha önceden 4yıl Adana Çukurovayı kazanmıştım fakat kızım küçük olduğundan gidemedim. Fakat ogün bugündür dedim nasıp kısmet bilemem ama normal ünvrsteye çalıştığım için gidemeyeceğimden AÖF’de bana ait olan bir bölümde yerleştirilebilir isem okumalıyım ,bu fırsatı kaçırmamalıyım diye düşünüyorum ama…
  Saygılar

  • admin 27 Mayıs 2013 at 15:22 #

   Maalesef Tekstil mezunlarının sınavsız yerleşebileceği açıköğretim programı bulunmuyor. Ancak YGS sınavında herhangi bir puan türünde 140 ve üzerinde alarak 2 yıllık aöf lere tercihte bulunabilirsiniz.

 184. mahmut 26 Mayıs 2013 at 20:19 #

  slm aleykum hocam ben ıkı yıllık ilahiyat mezunuyum dgs ygs sınav olmadan dırek cunkı ( işte calısıyorum derse de calışılmıyor ) 4 e tamamlamak ıstıyorum sınavsız ilahyata gıdıp yazılabılırmıyım bızde dgs var oda zor gecemıyorum kaldırıldı gıbı soylentıler cıktı onun ıçın soruyorum bıde 4 yıllık ilahıyat bolumu olmazsa baska hangi bolumden var hangısını secsem daha ıyı olur saygılar

  • admin 27 Mayıs 2013 at 13:07 #

   Google’dan ilitam programını araştırın.

 185. nejla 26 Mayıs 2013 at 13:49 #

  hocam 2005 ço gelişimi mezunuyum Antalyada 2 yıllık sosyal bilimleri tercih edebilirmiyim sosyal hizmetlerimi hangisi kolay teşekkürler.

  • admin 26 Mayıs 2013 at 15:41 #

   Sınavsız geçiş bölümleriniz, Çocuk Gelişimi ve Sosyal Hizmetler bölümleridir. Sosyal bilimler alan dışı olduğu için YGS puanınızla tercih edebilirsiniz. Kolaylığını zorluğunu bilemem.

 186. Ömer Dönmez 26 Mayıs 2013 at 11:58 #

  Hocam geçen senelere göre bu sene baya bi düşüş içerisinde türkiye ygs için söylüuorum bunu bu sene 500 bini geçik insan baraj altında kalmıs ve bende mtok düşünüyorum bu 500 bin insanın ıcınde cogu meslek lıselı olmaktadr. bu sene mtok puanları sizce asagı cekılebılırmı şayet çekımlezse ve bu mtok kontenjanları boş kalırsa nasıl olur sizce

  • admin 26 Mayıs 2013 at 14:52 #

   Geçen yılda benzer bir durum söz konusu oldu. ATL Elektrik-Elektronik mezunu öğrencimiz okul 1.ciliği puanıda eklenerek 330 puanla Mekatronik Mühendisliğine gitti. Bu yıl nasıl olur bilemem.

 187. leyla 25 Mayıs 2013 at 19:29 #

  iki yıllık bilgisayar prıgramcılığı okuduktan sonra hemen atanabilir miyim

  • admin 25 Mayıs 2013 at 20:33 #

   Nereye atanacaksınız anlamadım. Memuriyet için ülkemizde KPSS şart.

 188. zahide 24 Mayıs 2013 at 21:22 #

  meslek lisesi mezunuyum ama sınavsız gecişe ygs ile başvurmadysak ve barajıda aşamadıysak yinede girebiyormuyz ?????

  • admin 25 Mayıs 2013 at 19:32 #

   YGS ile başvurmadıysak kısmını anlamadım. Barajı geçemediysek dediğnize göre sınava girmişsiniz. Demekki 2013 için YGS başvurunuz var. Temmuz sonunda sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

 189. elif 24 Mayıs 2013 at 08:41 #

  BEN GEÇEN SENE MEZUN OLDUM SINAVA GİRDİM. ARAKDAŞLARIMLA AYNI PUANLARI ALDIM ONLAR 2 YILLIK İŞG BÖLÜMÜNE GİTTİLER AMA BEN HİÇBİR YERİ TERCİH ETMEDİM. BU SENE TEKRARDAN SINAVA GİRDİM AMA PUANLARIM İYİ DEİL.ŞİDİ BEN BU SENE 2 YILLIGA DİREK GEÇİŞ YAPABİLİRMİYİM ? VERECEGİNİZ CEVAPLAR İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  • admin 24 Mayıs 2013 at 11:20 #

   Evet bu yıl Sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

   • elif 24 Mayıs 2013 at 11:34 #

    tmm hocam teşekkür ederim ama ösym sitesinde hiçbir tercih hakkı bulunmamamktadır diyor

    • admin 24 Mayıs 2013 at 12:19 #

     Siz meslek lisesi mezunu musun?

     • ELİF 24 Mayıs 2013 at 12:54 #

      evet hocam endüstri meslek lisesi kimya mezunuyum. bu sene sınava girdim puanlarım iyi deil bende bu sene işg bölümüne gitmek istiyorum.

      • admin 24 Mayıs 2013 at 17:15 #

       Mezuniyet alan kodunuz 1856-Kimya ise geçiş hakkınız bulunmakta. Belki YGS puanınızla tercih hakkınız olmadığı anlamındadır. Sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz. Şu an 12.sınıf öğrencileri okulda olmadığı için Pazartesi onlardan birinin şifresiyle giriş yaparak durumun sizinki ile aynı olup olmadığını bildiririm.

     • ELİF 24 Mayıs 2013 at 19:55 #

      ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM HOCAM. BEN TERCİHİMİ NEREDEN YAPACAGIM ?

      • admin 24 Mayıs 2013 at 20:17 #

       ÖSYM aday işlemleri menüsünden şifrenizle Temmuz sonunda yapacaksınız. https://ais.osym.gov.tr/

     • ELİF 24 Mayıs 2013 at 20:57 #

      anladım hocam şimdi ösym sitesinde tercih bölümünde hiçbir tercih hakkı bulunmamaktadır yazıyor.

      • admin 25 Mayıs 2013 at 19:29 #

       Pazartesi bakıp tekrar bilgilendirecem inşallh.

     • elif 28 Mayıs 2013 at 08:02 #

      hocam haber bekliyorum k.B

      • admin 28 Mayıs 2013 at 10:48 #

       Henüz ÖSYM tercih ekranı aktif değil. Siz sol tarafta yanlışlıkla ÖMSS-2013/1 TERCİH seçeneğine bakıyor olabilir misiniz? (ÖMSS= Özürlü memur seçme sınavı)

     • elif 29 Mayıs 2013 at 08:43 #

      hocam tahminen benim 2 yıllık direk geçiş hakkım ne zaman açılır ?

      • admin 29 Mayıs 2013 at 13:53 #

       Herkesle birlikte Temmuz 20′sinden sonra.

     • elif 29 Mayıs 2013 at 22:13 #

      hocam gerçekten çok çok teşekkür ederim verdiginiz bilgielerden dolayı

      • admin 30 Mayıs 2013 at 15:20 #

       Rica ederim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

 190. Ömer Dönmez 23 Mayıs 2013 at 20:35 #

  hocam hayırlı aksamalar oncelıkle tenık lıse 12.sınıftayım bu sene mtokta sansımı denıyıcegım hocam elektrık elektronık okuyorum ben illa mtok tercıh ederken kendı bolumum dısında bıyer yazamıcakmıyım bu ılk sorumdu dıgeer bı sorun mtok olmazsa 2 sene geçıs hakkımı kullanmak ıstıyorum sızce rahatla istanbulda bıyerde yerlesebılırmıyım bu 2 senelık myo okurken acıktan işletme okuyabılıyormuyuz son sorumda buydu hocam … teşekkürler

  • admin 23 Mayıs 2013 at 23:31 #

   1- MTOK’un mantığı sadece kendi alanındaki öğrencilerin bu bölümlere alınmasıdır. O nedenle diğer mühendislik yada fakültelere göre avantajınız vardır. Alan dışı yazamazsınız.
   2- Sınavsız geçişle İstanbul’da bir yere yerleşiğ yerleşememeniz seçtiğiniz okula, bölüme, kontenjanına ve yerleştirme önceliklerine göre değişir.
   3- 2 yıllık örgün okurken 4 yıllık aöf okuyamazsınız. Ama sınavsız 2.üniversite kapsamında 2 yıllık aöf okuyabilirsiniz.

   • Ömer Dönmez 30 Mayıs 2013 at 13:19 #

    peki diğer bi sorum imalat müh. elektrık elektronık dalının ıcıne gırıyormu yanı secımlerde onu yazabılırmıyım

    • admin 30 Mayıs 2013 at 17:35 #

     Hayır girmiyor.

 191. ugur akkoyun 23 Mayıs 2013 at 11:46 #

  ben kayserıden 1991 dogumluyum ve bu sene meslekı acık lıseden bılısım teknolojılerı bolumunden mezun oluyorum ygs ye gırdım ama barajı gecemedım sımdı ben sınavsız gecıs tercıhımı ne zaman nasıl yapacagım nerelerı yazabılırım

 192. mehmet kurt 22 Mayıs 2013 at 11:49 #

  Hocam ben 2007 Mezunuyum ygs de olumlu sonuc alamadım iki yıllıga geçiş yapabilirmiyim

  • admin 22 Mayıs 2013 at 16:48 #

   Meslek lisesi mezunu iseniz kendi alanınızdaki programlara sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

 193. sema 22 Mayıs 2013 at 09:15 #

  ben muhasebe finasman alanı bilgisayarlı muhasebe okuyorum son sınıf acaba sınavsız geçiş hakkımla ya da ygs puanla inşaat teknolojilerini seçebilir miyim ?

  • admin 22 Mayıs 2013 at 11:35 #

   Sınavsız geçişle olmaz. YGS-1′den 140 barajını geçtiyseniz tercih edebilirsiniz. Alan dışı tercih edenler için taban puan 170-180 civarında.Şuradan bakabilirsiniz.

 194. ayşe 22 Mayıs 2013 at 03:56 #

  diyaliz teknikerliği mezunları sınavsız olarak anadolu ünv,açıköğretim fak.3.sınıfa geçiş hakları var mı?

  • admin 22 Mayıs 2013 at 08:49 #

   Maalesef yok.

 195. Osman 21 Mayıs 2013 at 23:16 #

  Hocam ben 11. sınıf öğrencisiyim yani seneye 2 senelik geçiş hakkımı kullanmak istiyorum başvurular nereden yapılır nasıl yapılır falan öğrenmek istiyorum tarihine falan baktım ama ben bi türlü nerden başvuracagımızı ne şekilde başvuracagımızın cevabını bulamadım yanıtlarsanız sevinirim

  • admin 22 Mayıs 2013 at 00:26 #

   Ocak ayı ilk haftasında YGS başvurusu yapacaksınız. Sınava girmeden sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorsanız başvuru formunda bununla ilgili yeri işaretleyeceksiniz. Hem YGS girmek hem de sınavsız geçişten faydalanmak istiyorsanız ona ait şıkkı işaretlersiniz. Temmuz sonunda da internet üzerinden tercihte bulunacaksınız. Videolu anlatmıştım. Formun doldurulması.

 196. ezgi 21 Mayıs 2013 at 23:04 #

  eğer lys barajını geçemezsem ygs puanımla 4 yıllıkları tercih edebilirmiyim teşekkürler

  • admin 22 Mayıs 2013 at 00:23 #

   Seçeceğiniz bölüme göre olabilir. Mesela hangi bölüm?

   • ezgi 22 Mayıs 2013 at 00:52 #

    mesela ebelik istiyorum ygs 2 sıralamam 160 bın cevapladıgınız için çok teşekkürler

    • admin 22 Mayıs 2013 at 08:41 #

     Şu sayfada YGS-3 ile tercihte bulunabileceğiniz okulları görebilirsiniz.

 197. Recep 21 Mayıs 2013 at 19:14 #

  Hocam ben 2 yıllık okuyorum bu yıl ygs ye girdim yls ye de gireceğim benim puanım kesilir mi ? Sınavsız mı yoksa tercihle mi yerleştiğimizi nereden anlaya biliriz ?

  • admin 21 Mayıs 2013 at 19:36 #

   Eğer geçen yıl puanla yerleştiyseniz kesilir. Sınavsız geçişle yerleştiyseniz kesilmez. Tablo 3-A’dan mezuniyet alanınızla ilgili tercih yaparsanız sistem sınavsız geçiş tercihi olarak değerlendirecektir.

   • Recep 21 Mayıs 2013 at 19:44 #

    Meteb içi ve OBP puanı falan yazıyo kesilir mi acaba ?

    • admin 21 Mayıs 2013 at 23:48 #

     Hayır sınavsız geçişle yerleşmişsiniz, kesilmez.

   • adem 20 Aralık 2013 at 11:40 #

    slm.. hocam 2012 mezunuyum 2013 de sınavsız hakkımı kullandım 2 hafta okudum bıraktım 2014 için sınavsız hakkımı kullanabılırmıyım bıde okul puanım da kırık olurmu .. tesekkurler.

    • alperturkoglu 20 Aralık 2013 at 16:15 #

     Tekrar kullanabilirsiniz. 2014 ve 2013 mezunları sizden öncelikli olur. OBP puanınızda düşme olmaz.

 198. özlem 21 Mayıs 2013 at 17:35 #

  merhaba. Ben 2012 yılında ticaret lisesinden mezut oldum o yıl geçiş hakkımı kullandım fakat kayıt yaptırmadım bu sene tekrar tercih yapabilirmiyim

  • admin 21 Mayıs 2013 at 18:57 #

   Ocak ayında YGS başvurusu yaptıysanız, Temmuz sonunda tercih yapabilirsiniz. Ama galiba başvuru yapmamışsınız. Ocak ayında başvuruları kaçırmayın.

 199. Suleyman 21 Mayıs 2013 at 00:20 #

  Arkadaslar ben bu sene ygsye girdim ve meslek
  Lisesi
  Mezunuyum bana arkadaslar ygs formuna meslek yuksek okuluna girmem
  İstiyorumda diye belirtmek zorunda oldugumu formda oyle
  Bi yer varmis isaretlicekmisim dogrumu bu acaba

  • admin 21 Mayıs 2013 at 12:03 #

   Hayır YGS başvurusunda bulunmuş olmanız hem YGS puanı ile hem de sınavsız geçişle tercih için yeterlidir.

   • yüksekokul mezunu 21 Mayıs 2013 at 13:41 #

    4 yıllık sağlık yüksekokul mezunuyum sınava girmedim ama askerlik erteleme için sınavsız geçişten herhangi bölümü seçip gitmesem olur mu? cevabınız için şimdiden teşekkürler..

    • admin 21 Mayıs 2013 at 15:26 #

     Bilgim yok.

 200. sevil 20 Mayıs 2013 at 23:19 #

  Meraba hocam aöfden sizce işletme mi avantajlı yoksa edebiyat öğretmenliği mi bir sorum daha olucak aöf ye herhangi bir şehirde kaydolduğum zaman o şehirde mi sınav olmak zorunda yoksa bu isteğe göre değişirmi.Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

 201. özge 20 Mayıs 2013 at 21:28 #

  Merhaba ben kiz meslek lisesinde giyim uretim teknolijisi bolumunde 3.sinifta okuyorum bolumumu sevmedigim icin farkli bi bolum okumak istiyorum .. bolumum disini tercih edersem okuldan puan alirmiyim ve baska bi bolume sinavsiz gecebilirmiyim..?

  • admin 21 Mayıs 2013 at 11:30 #

   Sadece kendi alanınızdaki programlara sınavsız geçiş hakkınız var. Alan dışı tercihlerde okul puanı alırsınız.
   Diploma Notu X 5 X 0,12

 202. mert 20 Mayıs 2013 at 20:14 #

  hocam bir sorum olacak
  bu sene sınavsız geçiş yaptım diyelim seneye tekrar YGS sınavına girebilirmiyiz 2 yıllık devam ederken ? yani olası bir 4 yıllık kazanma şansımız oldu diyelim.

  • admin 20 Mayıs 2013 at 20:38 #

   Evet girebilirsiniz. Sınavsız geçişle yerleştiğiniz için okul puanınızda da bir düşme olmaz.

 203. latife 20 Mayıs 2013 at 16:43 #

  hocam bir sorum olacak ben 1996 kız meslek lisesi ev ekonomisi mezunuyum kendi bölümüme 2 yıllık yatay geçiş yaptırdım sonra okumadım iptal oldu şimdi 2 yıllık ilahiyt okumak istiyorum nasıl olacak acaba bana yardımcı olursanız çok sevinirim

  • admin 20 Mayıs 2013 at 17:04 #

   Önümüzdeki yıl Ocak ayında tekrar YGS sınavına başvurarak sınava girmeniz gerekiyor. Bu bölüme sınavsız geçiş hakkınız olmadığından YGS puanınızın olması gerekiyor.

 204. Emrah 20 Mayıs 2013 at 02:03 #

  Selamlar
  Meslek lisesi 2005 mezunuyum yasım 26 ÖSS bu sene sınavına yetişemedim
  Sormak istediğim yurt dışında okumak istiyorum (KKTC) hukuk bölümünü ) sınava girmeden ÖSS ye yani bu özel unv. Okuyabilirmiyim ???

  • admin 20 Mayıs 2013 at 12:04 #

   TM-2 ile öğrenci alıyor. YGS ve LYS sınavlarına girmeniz gerekiyor.

   • Emrah 21 Mayıs 2013 at 12:22 #

    Peki ne zaman başvuru yapabilirim ?
    Barajı gecmek mı gerekir ?
    Tam anlamıyla ne yapmam gerekir?
    Şimdiden teşekkürler

    • admin 21 Mayıs 2013 at 14:41 #

     Ocak’ın ilk haftasında YGS başvurusu yapacaksınız. Tabiki gerekir. YGS’den 180 üzerinde alıp LYS sınavına da girmeniz ve Bu sayfada yer alan Kıbrıs’taki okulların taban ve taban puanları arasında puan almanız gerekiyor

 205. merve 19 Mayıs 2013 at 11:25 #

  meslek lisesinde okuyorum 9.sınıfım hangi bölümü seçsem daha kolay yerleşirim yardımcı olurmusunuz?Bilişim teknolojıleri bölümümü yoksa çocuk gelişimi mi?

  • admin 19 Mayıs 2013 at 13:51 #

   Kendinizi geliştirebileceğinizi düşündüğünüz alanı tercih edin. 2 yıllık bir bölüm illaki okursunuz. Önemli olan sevdiğiniz faydalı olabileceğiniz bir alanı seçmek. Çocukları sevmiyorsanız, sabırlı değilseniz “Çocuk Gelişimi” size uygun olmayacaktır. Teknolojik gelişmeleri takip etmek, problem çözmek, çözümler geliştirmek ilgi alanınızsa bilgisayar bölümünü tercih edebilirsiniz.

 206. özge 17 Mayıs 2013 at 21:58 #

  merabalar ben çocuk gelsım son sınıftayıım puanım dusuk özel okul yazmayı dusunuyrum puana bakarlarmı yoksa dırek gecısten faydalanabılırmıyım?

  • admin 17 Mayıs 2013 at 23:22 #

   Sınavsız geçiş önceliklerine göre yerleşebilirsiniz. Ancak ücretli olduğunu unutmayın.

   • özge 20 Mayıs 2013 at 21:24 #

    evet hocam ücretlerden haberım var son sınftayım zaten çocuk gelişim okuyrum sadece puansız özel unıverste alırmı dye merak ettım

    • admin 21 Mayıs 2013 at 11:27 #

     Sınavsız geçiş için bir kontenjan belirliyor ve alıyorlar.

 207. hülya 17 Mayıs 2013 at 18:25 #

  hocam 11.sınıfım hasta bakımı bölümünü okuyorum att bölümüne yatay geçiş yapmak istiyorum.sizce kontenjan bulur muyum

  • admin 17 Mayıs 2013 at 23:06 #

   Acil Tıp Teknisyenliği’nin ön lisans programı karşılığı İlk ve Acil Yardım bölümü. Sağlık mezunlarının sınavsız geçiş bölümü olduğu için çok fazla talep oluyor. Şansınızı denemelisiniz.

 208. şükran 16 Mayıs 2013 at 10:30 #

  merabalar hocam. ben antalyanın kumluca ilçesinde meslek lisesi muhasebe bölümü okuyup mezun oldum. bir aya kadar tercih yapacağım ve kooperatifcilik bölümüne gitmek istiyorum sınavsız geçiş ile nereleri yazmam gerek bunun için akdeniz üniversitesinde bu bölüm yok. o yuzden baska il leri tercih edebilirmiyim? tesekkrler.

  • admin 16 Mayıs 2013 at 13:26 #

   Tabi ki il dışı tercih yapabilirsiniz. Şu sayfada bölüme ait okullara bakabilirsiniz.

 209. samet demir 15 Mayıs 2013 at 22:13 #

  düz lise mezunuyum.ygsden 332 aldım diploma notum 61 gecen sene 35 puan geldi bu sene ilahiyatı secsem gelirmi gelse bile okul puanında kesilme olmaz degil mi bide sıralamam 120 binde bi yer kazanabilirmiyim tşkler smdiden

  • admin 15 Mayıs 2013 at 22:18 #

   Puana göre yorum yapmıyorum. Geçen yıl yerleşmediğiniz için okul puanınız kesilmez.

 210. muhammet 15 Mayıs 2013 at 21:25 #

  hocam çok acil hic biyerde bulamıyorum ticaret meslek lisesi 12. sınıfım 2013 te yani busene mezun olucam ama direk geçişte hangi okullara tercih yapacağımı bilmiyorum yardımcı olurmusunuz ? Bölümüm web tasarım bilgisayar üzerine…

  • admin 15 Mayıs 2013 at 22:14 #

   Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz. Bölüm adını, okul adını yada şehri yazarak şu sayfada sorgulama yapabilirsiniz.

 211. Kübra 15 Mayıs 2013 at 17:23 #

  Merhabalar, ben eğitimimi Almanya’da farmakoloji üzerine tamamladım. Burada Milli Eğitim Müdürlüğünde Meslek Lisesi mezunu olarak belgelendi. Ben sınavsız hangi bölümlere geçiş yapabilirim?
  Branşımın burada karşılığı olmadığı için zorluk çekiyorum.
  Teşekkürler.

  • admin 15 Mayıs 2013 at 21:49 #

   Branşınızın karşılığı olmadığı için bende sınavsız geçişle ilgili bir yorum yapamıyorum.

 212. enh 15 Mayıs 2013 at 12:54 #

  merhaba ben 8.sınıf ögrencisiyim sbs den eger düşük olırsam şehir dışında bir lisesye anadolu lisesine yerleşicegim .fakat orda yapamayıp istanbula geldigimde başka anadolu lisesine geçiş hakkım varmı ?

  • admin 15 Mayıs 2013 at 16:18 #

   Bilgim dışında bir konu. Ben üniversite sınavları ve tercihleriyle ilgileniyorum.

 213. gamze 15 Mayıs 2013 at 09:23 #

  meraba hocam ben meslek lisesi 12.sınıfım ygs1 220okul puanıyla bu 230 oluyor kendi alanımı tercih edersem ayrıyeten okul bana 100 puan verirmi

  • admin 15 Mayıs 2013 at 10:04 #

   Bu konuda yanlış bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyorum. Öncelikle eğer kendi alanınızla ilgili 2 yıllık bölüm tercihinde bulunacaksanız zaten YGS puanına ihtiyacınız yok.Sınavsız geçiş önceliklerine göre yerleşirsiniz. (Buradan bakabilirsiniz.) Eğer alan dışı tercih yapacaksanız Okul Puanı= Diploma Notunuz X 5 X 0,12 şeklinde hesaplanır ve YGS puanına ilave edilir.
   4 yıllık kendi alanınızla ilgili tercih yapacaksanız
   Ek puan = Diploma Notunuz X 5 X 0,18 şeklinde hesaplanır ve YGS puanına eklenir.

 214. barıd 14 Mayıs 2013 at 19:27 #

  unıversıte sınavına gırdımm gecıs hgakkımı kulana bılır mıyımm?? mesek lısesı mezunuyumm

  • admin 14 Mayıs 2013 at 19:36 #

   Evet kullanabilirsiniz.

 215. seda 14 Mayıs 2013 at 14:33 #

  merhaba hocam ben 2010 meslek lisesi kimya mezunuyum. liseden ilk mezun olduğum yıl üniversite sınavına girmiştim başkada girmedim. 2 yıllık geçiş hakkım hala geçerlimidir sınavsız geçiş yapabilir miyim ve sizce kpssye girsem daha mı iyi şimdiden teşekkür ederim.

  • admin 14 Mayıs 2013 at 17:10 #

   Sınavsız geçiş hakkınızı hala kullanabilirsiniz. KPSS bilgi alanım dışında yorum ve öneride de bulunmadığımı pek çok kez belirttim.

   • murat 17 Mayıs 2013 at 14:56 #

    mrb hocam. kızım 2012 de mezun olmustu ılk sene hıc tercıh yapmadı sınavsız gecs hakkınıda kullanmadı 2. sene olmasına ragmen gecs hakkını kullanabılırmı meslek lısesı mezunu?

    • admin 17 Mayıs 2013 at 15:27 #

     Ocak ayında başvuru yaptıysa kullanabilir. Daha sonraki senelerde de kullanabilir. Ancak sınavsız geçiş önceliğinde mezuniyet yılı önemli bir etkendir. Yani yeni mezunlar önceliklidir.O nedenle ne kadar erken başvurursa şansı o kadar yüksek olacaktır.

 216. murat 13 Mayıs 2013 at 06:43 #

  Mrhb hocam ben 2 yıl önce mezun oldum Elektirik,Elektironik meslek lisesi çıkışlıyım bu yıl ygs sınavına girmedim kendi bölümüm dışında önlisans 2 lık bölümler tercih edebilirmiyim veya hangi bölümlere tercih yapabilirim bide açıkögretim okumak istiyorum mümkünmü şimdiden tşkler

  • admin 13 Mayıs 2013 at 11:13 #

   YGS puanınız olmadan alan dışı tercih yapamazsınız. Şu sayfada olan bölümlere sınavsız geçiş hakkınız bulunuyor. Bunların içinden sadece Elektrik Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı bölümünün açıköğretim programı bulunuyor.

   • murat 13 Mayıs 2013 at 22:04 #

    anadolu ünversitesi dışında kayıt yaptırabilecegim açık ögretim varmı. ne zaman kayıt yapılıyor neler gerekiyor bilginiz varmı tşkler

    • admin 13 Mayıs 2013 at 22:38 #

     Erzurum Atatürk Üniversitesi, İstanbul Üni. Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi, bir de bazı üniversitelerin uzaktan eğitim programları var. Temmuz sonunda kılavuzdaki kodlara göre tercihte bulunacaksınız. Eğer 2.üniversite kapsamında ise Eylül yada Ekim ayında hem internetten hem aöf bürolarından başvuru yapmanız gerekiyor.

 217. şahin 11 Mayıs 2013 at 23:46 #

  Merhaba hocam, ben makine teknolojisi Teknik meslek lisesi 2009 mezunuyum. bu sene Ygsye girdim fakat 180 barajını geçemedim 160 puan aldım. diploma notum 82 şunu öğrenmek istiyorum YGS ye basvurdum ama sınavsız geçiş için herhangi bir basvuru yapmadım. Sınavsız geçis için basvuru yapmam gerekiyomuydu ?

  Teşekkürler

  • admin 11 Mayıs 2013 at 23:57 #

   Hayır.Meslek lisesi mezunu olmanız ve YGS başvurmuş olmanız sınavsız geçiş için de geçerlidir.

   • şahin 12 Mayıs 2013 at 12:37 #

    Teşekkürler peki hocam bikaç sorum daha olucak ;

    1- barajı geçemedim ama 160 civarı puan aldım açıköğretim işleme, iktisat vs. tercih yapabilir miiyim ?

    2- eğer tercih ypmam mümkünse tercih yapıp kayıt olduğumda seneye ygs’ ye girsem puanım kesilir mi ?

    3 – dieğlimki tercih yaparken ilk 29 tercihimi sınavsız geçiş icin 2 senelik myo’lara yaptım 30. tercihimi açık öğretim işletme yaptım. ösym tercihlere bakerken yine ilk tercihimden başlayarak kabul etcekler yoksa açıköğretim dah mı öncelikli ? bana dedilerki eğer 2 senelikler birlikte açık öğretim tercih edilirse dier 2 seneliklere bakmaksızın hemen açık öğretimi kabul ediolarmış öncelik açıköğretmms kaçıncı tercih olursa olsun ….bunun doğruluqu nedir hocm ?

    • admin 12 Mayıs 2013 at 15:08 #

     1- Evet aöf bölümlerine tercihte bulunabilirsiniz.
     2- Tercihte bulunduğunuz bölümler kontenjanlı bölümler ise puanınız düşer.
     3- Hayır böyle bir şey yok. Tercih sıralamanıza göre uygun olan öncelikli bölüme yerleşirsiniz. Yani ilk tercihinizin yerleştirme önceliklerine uyuyorsanız ilk tercihinize yerleşirsiniz.

     • şahin 12 Mayıs 2013 at 15:22 #

      çok teşekkürler hocam son bişey hakkında sizin fikrinizi öğrenmek isteyip bitiriyorum :) kusura bakmayın sizinde zamanınızı çaldım biraz, ben 2009-2010 da mezun oldum makine tekonolojisi bölümünden Teknik meslekten…diploma notumda çok iyi ama 2 seneliklerle ilgili öncelikleri biliyorum ilk önce yeni mezunları alıyorlar benim bu konuda yerlesme olassılığım nedir hocam 90 doğumluyum yerleşme olasılığım çok mu düşük ? fikrinizi öğrenibilir miyim ? birde makine teknolojisiyle ilgili 2 senelik sınavsız geçiş bölümlerin linkini verrseniz sevinirim.

      Teşekkürler Hocam.

      • admin 12 Mayıs 2013 at 15:33 #

       Henüz bu yılın kılavuzu yayınlanmadığı için elimizdeki tek kaynak geçen yılın kılavuzu. ***Şu sayfada*** 2011 yılının yerleştirmeleri yer alıyor. Yerleştirme önceliği kısmında “11″ yazanlar mezun olduğu yıl yerleştirilenleri gösterir. İlk değeri “09″, “10″, “99″,”03″ şeklinde olanlar eski mezunlardan aldığını göstermektedir. Bayburt, Artvin gözüme çarpanlar. Şimdilik verdiğim linki inceleyin. Kılavuz yenilendiğinde daha geçerli bilgiler vermiş olacaktır.

 218. metin 11 Mayıs 2013 at 15:09 #

  hocam anadolu teknik lisesi son sınıf öğrencisiyim.uçak teknolojisi bölümünü istiyorum acaba hangi üniversitelere girebilirim ama devlet ünivrsitesi olması lazım özel üniversiteye gitme imkanım yok bana yardımcı olabilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim.

  • admin 11 Mayıs 2013 at 19:30 #

   Şu sayfada görebilirsiniz. Zaten çok fazla yerde yok. İlk 3 okul devlet okulu.

 219. volkan 11 Mayıs 2013 at 00:15 #

  merhabalar hocam bu sene YGS sınavına girdim fakat barajı geçemedim sınavsız geçişten faydalanabilirmiyim? faydalanırsam yerleşme şansım yüzde kaç olur?
  ayrıca meslek lisesi öğrencisiyim inşaat teknolojileri bölümü.

  • admin 11 Mayıs 2013 at 01:49 #

   Evet faydalanabilirsiniz. Sınavsız geçiş bölümleriniz şu sayfada yer alıyor. “Şans”, “yüzde” gibi ifadelere göre yorum yapamıyorum. Sınavsız geçiş öncelikleri belli. Bunlara göre kendinizi değerlendirmelisiniz.

 220. Bilal 10 Mayıs 2013 at 10:53 #

  Hocam ben bu sene düz liseden mezun olacağım. Temmuz ayında yapılacak tercihlerde muhasebe ve vergi uygulamarı bölümüne tercih etme hakkım var mı ?

  • admin 10 Mayıs 2013 at 11:07 #

   YGS puanınız 140 ve üzerinde ise tabi ki tercih hakkınız var. Ancak önce sınavsız geçiş öğrencileri yerleştirilir, eğer kontenjan kalırsa düz lise yada alan dışı tercih yapmış olan öğrenciler yerleştirilir.

 221. Fatma 10 Mayıs 2013 at 09:06 #

  Ben bu yıl ygs ye girdim 140 puan alabildim, Bursa’da 2 yıl geçiş hakkımı kullanarak okumak istiyorum lakin burada yazdığınız sınavsız geçişe başvuru yapmadım bilgi rica ediyorum teşekkürler

  • admin 10 Mayıs 2013 at 09:09 #

   Meslek lisesi mezunu iseniz ayrıca sınavsız geçişe başvurmanıza gerek yok. Alanınızla ilgili programlara sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

 222. esra 9 Mayıs 2013 at 23:27 #

  anadolu teknik lisesinden bu yıl mezun olacağım. bölümüm web tasarımcılığı. acaba hangi bölümleri tercih edebilirim ve bölümüm dışında farklı alanlarda tercihte bulunabilir miyim?

  • admin 9 Mayıs 2013 at 23:33 #

   Sınavsız geçiş alanlarınıza şu sayfadan bakabilirsiniz. Maalesef bunlar dışındakiler alan dışı olacağından YGS puanı ile tercih yapabilirsiniz.

   • Enter your name... 10 Mayıs 2013 at 23:31 #

    barajı geçemedim. o zaman ygs ile de tercih yapamayacağım..

    • admin 11 Mayıs 2013 at 01:47 #

     Kendi alanınızdaki programlara sınavsız geçiş yapmayı niye düşünmüyorsunuz? Anadolu Teknik olduğunuzdan kendi alanınızla ilgili pek çok programa rahatlıkla yerleşebilirsiniz.

 223. burak 9 Mayıs 2013 at 19:50 #

  Merhaba hangi bolum çıkışlı oldugumu sormussunuz ben ağaç doğrama ve isleme bölümü mezunuyum. Bu bolume dair 2 yillik AÖF ler hangileri ? adalete gitme ihtimalim hic mi yok

  • admin 9 Mayıs 2013 at 20:34 #

   Sınavsız geçişle Mobilya ve Dekorasyon , Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümleri var ve bunların açıköğretim bölümleri yok.
   Ancak siz 210 puan aldığınızdan sınavsız geçiş alanlarınız haricindeki şu sayfada yer alan programlara tercihte bulunabilirsiniz.
   Adalet bölümü kontenjanlı bir bölüm. YGS puanınız yetmeyebilir ama yine de şansınızı deneyin derim.

 224. begüm 9 Mayıs 2013 at 12:53 #

  Meraba ben ticaret meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık tıbbı dökümantasyon ve sekreterlik istiyorum ygs puanım 201 diploma ile 250 oluyor.Sizce girme şansım ne kadar teşekkürler.

  • admin 9 Mayıs 2013 at 13:53 #

   ÖSYM rehberlik sayfasında incelediğimizde taban puanın özel üniversiteler için bile 260-270 civarında olduğu görülüyor. ***Şu sayfada*** sizde yerleştirme önceliği kesikli çizgi olanların yanındaki puan değerlerini inceleyebilirsiniz. Yerleştirme önceliği dolu olanlar sınavsız geçişle kontenjanı dolanlar, onlara sizin girme şansınız zor.

 225. Fatma 8 Mayıs 2013 at 14:22 #

  Ben 1997′de Meslek lisesi hazır giyim bölümünden mezun oldum. sınavsız geçiş için başvurdum. Açıköğretimin herhangi bir bölümünü seçip ön lisans alabilir miyim?

  • admin 8 Mayıs 2013 at 14:49 #

   Sınavsız geçiş bölümleriniz arasında açıköğretim programı olan bir bölüm maalesef bulunmuyor.
   Örgün bölümleriniz;
   Çorap ve Moda Tasarımı
   Deri Konfeksiyon
   Deri Teknolojisi
   Giyim Üretim Teknolojisi
   Moda Tasarımı
   Tekstil Teknolojisi

 226. murat 8 Mayıs 2013 at 13:24 #

  1988 Endüstri meslek lisesi motor mezunuyum iki yıllık üniversiteye sınavsız direk geçiş yapabilirmiyim

  • admin 8 Mayıs 2013 at 13:56 #

   Evet yapabilirsiniz. Tabi bunun için Ocak ayında YGS başvurusunda bulunmuş olmanız gerekiyor. Motor bölümü mezunlarının sınavsız geçiş alanlarına şu sayfadan bakabilirsiniz.

 227. hamza 7 Mayıs 2013 at 13:25 #

  Merhaba, 2010 yılında ygs ye girdım ve ygs-4 puanım 367. bu yıl bu puanla 4 yıllık eskısehır anadolu unıversıtesı ısletme bolumune. yada 2 yıllık büro yonetımı bolumune basvurabılırmıyım? ımam hatıp lısesı mezunuyum. şimdiden tesekkur ederım

  • admin 7 Mayıs 2013 at 13:40 #

   Puanınız sadece 2010 yılı için geçerlidir. Kamuda yapılan diğer sınavlar gibi 2-3 yıl geçerliliği yoktur.

 228. burak 7 Mayıs 2013 at 13:14 #

  Ben 1988 meslek lisesi mezunu polis memuruyum bu yil ygs sinavina girdim ve 210 puan aldim. Sorum şu ben meslek lisesi cikisli oldugumdan dikey gecis yapabilir miyim. Dikey gecisle açıktan 2 yillik bir bölüm okuyabilir miyim. Veya puanimla herhangi bir bolum okuyabilirmiyim. Son sorum kayitlar ne zaman yapılıyor. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • admin 7 Mayıs 2013 at 13:38 #

   Meslek lisesi mezuniyet alanınızla seçebileceğiniz sınavsız geçiş bölümleri var. Eğer mezuniyet alanınızı yazarsanız sınavsız geçiş bölümlerinizi söyleyebilirim. Tabi örgün olarak devam etmeniz zor olacağından aöf bölümlerine yönelmeniz daha mantıklı olacaktır. 210 YGS puanı ile Adalet ve İlahiyat gibi kontenjanlı bölümler hariç diğer 2 yıllıkların tamamını tercih edebilirsiniz.

 229. Sedi 6 Mayıs 2013 at 14:03 #

  Slm ben 1997 yılında 2 yıllık MYO bitirdim şimdi 4 yıllık bir fakülteye geçiş yapmak istiyorum ne yapmam lazım başvuruları ne zaman nereye yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • admin 6 Mayıs 2013 at 16:50 #

   Bitirdiğiniz bölüme göre, doğrudan 3.sınıftan yada fark derslerini alarak 3.sınıftan devam edebileceğiniz bölümler var. Aşağıdaki linklerden bölümünüze göre bakabilirsiniz.
   Detaylı bilgi için AÖF bürolarına başvurmanız gerekiyor.
   Fark dersleri alınarak 3.sınıftan devam edebilecek bölümler
   Doğrudan 3.sınıftan devam edebilecek bölümler

   • kadir 8 Mayıs 2013 at 11:20 #

    sizin yazmış olduğunuz linklerde benim bölüm yok benim bölüm ilahiyat…Ve ne yapabilirim veya ben ilahiyattan başka bir bölüme nasıl geçerim bir bilgi verirseniz çok sevinirim.

    • admin 8 Mayıs 2013 at 11:49 #

     Ben size sınavsız 3.sınıftan devam edebileceğiniz bölümleri yazdım. Sadece DGS sınavına girerek İlahiyat bölümü okuyabilirsiniz.

   • kadir 8 Mayıs 2013 at 11:29 #

    S.A ben ilahiyat önlisans mezunuyum, sınavsız başka bir bölüme geçebilir miyim . veya hangi bölümlere geçebilirim bilginiz varsa yazabilir misiniz Allah razı olsun.

    • admin 8 Mayıs 2013 at 11:51 #

     Diğer sorunuz da yanıt verdim. Sınavsız geçebileceğiniz bölümleri beğenmediniz. :) Ben de İlahiyata ancak DGS sınavı ile devam edebileceğinizi yazdım. Mail farklı ama İP no aynı.

     • kadir 8 Mayıs 2013 at 14:10 #

      sayın hocam ben ilk defa soru soruyorum ve ben hiç daha size soru yazmadım beni başka birisi ile karıştırıyorsunuz.

      • admin 8 Mayıs 2013 at 14:45 #

       Daha önce karıştırmış olabilirim ama şu anda Furkan isimli kişi ile tüm bilgileriniz uyuşuyor. Onunda maili beni_eskisi_gibi_52@hotmail.com ip no: 95.9.221.137 ve Gaziantep

   • furkan 8 Mayıs 2013 at 14:04 #

    S.A ben ilahiyat önlisans mezunuyum bazı bölümlerde fark derslerini alarak üçüncü sınıfa geçilebiliyor ama ilahiyat ta böyle bir şey var mı hangi bölümü tercih edebiliyoruz. Söylemek istediğim sınavsız farklı bir bölüme gitmek.

 230. ayşe 5 Mayıs 2013 at 22:22 #

  sınavsız geçiş başvurusu ygs başvurularıyla aynı diye yazmışsınız bunu bilmiyodum ve tarihi geçti yine de başvuru yapabilir miyim?

  • admin 5 Mayıs 2013 at 23:09 #

   YGS başvuru formunda 2 seçenekten herhangi birini yani “Sınava girmek istemiyorum, sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum” yada “YGS sınavına girmek istiyorum” u işaretleyen meslek lisesi mezunu yada son sınıf öğrencileri bu haktan faydalanır. Eğer siz Ocak ayında başvuru formu doldurmadıysanız bu sene için yapacak birşey yok. 2014′ü beklemeniz gerekiyor.

 231. Emr@h 2 Mayıs 2013 at 14:50 #

  öncelikle merhaba aklımda bir kac soru var ben mezun olalı 1 yıl oldu ilk yıl 2 yıllık gecis hakkımı kullanmadım suanda 2. yılındayım kullanmak istiyorum ama cogu kisi ygs ye girmeden isaretlemen falan gerekiyor diyordu bu ne kadar dogru yoksa gecebiliyormuyum. ?

  • admin 2 Mayıs 2013 at 15:42 #

   Sınava girmiş yada girmemiş olmanızın bir önemi yok. Bu yıl Ocak ayında başvuru yaptıysanız faydalanabilirsiniz.

 232. aydın 2 Mayıs 2013 at 11:15 #

  E.M.L. Motor Bölümü 1994 mezunuyum, sınavsız geçiş ile internet üzerinden uzaktan öğretim veren hangi üniversitelerin önlisans programlarından birine girebilirim ? 4 yıllık aöf işletme mezunuyum, bu durum şu anda önlisans okumama engel oluşturmaz değil mi ? yardımlarınız için teşekkürler..

  • admin 2 Mayıs 2013 at 15:24 #

   Sınavsız geçiş ile okuyabileceğiniz tek aöf bölümü “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı” bölümüdür.
   Ancak siz 4 yıllık mezunu olduğunuz için sınavsız 2.üniversite kapsamında şu sayfada yer alan 2 yada 4 yıllıkları okuyabilirsiniz. (4 yıllık bitirmiş olmanız engel değil avantaj oluyor.)

 233. Abdullah Döner 2 Mayıs 2013 at 01:00 #

  2006 yılı EML mezunuyum Elektronik bolumu 2 yıllığı açıktan okuma gıbı bı ımkanım varmı acaba

  • admin 2 Mayıs 2013 at 01:04 #

   Açıktan okuyabileceğiniz tek sınavsız geçiş bölümünüz “Elektrik Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı” bölümüdür.
   Kontenjan sınırlaması yoktur. Tek dezavantajı 20 günlük zorunlu stajı olmasıdır.

 234. ebru 30 Nisan 2013 at 18:03 #

  mrb bn meslk lisesi mezunuyum dikey geçiş yaptım geldi ama gtmedim aradan 1 sene gecti tekrar dikey geçiş yapma ihtimalim varmı yardımcı olursanız sevinirim…

  • admin 30 Nisan 2013 at 21:52 #

   Öncelikle artık öğrenelim dikey geçiş 2 yıllıktan 4 yıllığa geçmeye denir. Sorunuza gelince evet tekrar sınavsız geçiş yapabilirsiniz.

 235. cemre 30 Nisan 2013 at 14:40 #

  Sınavsız geçişte herhangi bi üniversiteye girilemez diye bi sınırlama varmıdır hangi üniversiteleri tercih edebiliriz?Sınavsız geçişe tercih nerden ve nasıl
  yapılmaktadır?

  • admin 30 Nisan 2013 at 15:37 #

   Meslek lisesi mezuniyet alanınıza göre sınavsız geçiş alanınız olan tüm okullara gidebilirsiniz. Seçmek istediğiniz alanı yazarsanız buna göre sorgulama yaptırabiliriz. Nereden ve ne zaman sorularının yanıtını ***şu sayfadan*** bulabilirsiniz.

   • cemre 7 Mayıs 2013 at 13:11 #

    MESLEK LİSESİNDEN, MEZUN OLACAĞIM ALAN MUHASEBE VE FİNANSMAN İSTANBUL CEVRESİ VE EGE BÖLGESİNİ SEÇME OLANAĞIM VAR HANGİ ÜNİVERSİTELERDE BU ALAN MEVCUT

 236. melek 30 Nisan 2013 at 12:43 #

  merhaba cocuk gelisimi mezunuyum sinavsiz gecis hakkimi kullanicam ama cocuk gelisimimiyoksa sosyal hizmetlermi iyi bilmiyorum hangisinin onu daha acik sosyal hizmetler okuhuncada devlette sozlesmeli calisabiliyomuyuz bilgilendirirseniz sevinirim

  • admin 30 Nisan 2013 at 15:07 #

   Rehber öğretmen değilim. Meslekler hakkında bilgim yok. Sınavsız geçiş ve sınav sistemi hakkınızdaki sorulara cevap verebilirim.

 237. s.nur 25 Nisan 2013 at 14:32 #

  admin bir sorum daha olacaktı; myo yu kazandım 2 yıl da okudum diyelim lakin dgs için istenilen diploma notunu alamadım farzedelim tekrar myo yu sınavsız geçişle tekrar girip okuyabilirmiyim yoksa diploma notumu hiç bir zaman artıramam mı? ayrıca hocalarımdan çocuk gelişimi myo nun bu sen son defa alacağını duydum doğruluk payı nedir?

  • admin 26 Nisan 2013 at 11:27 #

   Sınavsız geçişle tekrar okumanız teoride mümkün ama 2 yıl çok değerli değil mi? Diploma notunuzu eğitim süresince aldığınız notlarla belirlemiş olursunuz. Başka bir yolla diploma notu değişmez. Son sorunuza dair bilgi sahibi değilim.

 238. seyfi 25 Nisan 2013 at 13:30 #

  Ticaret meslek lisesi mezunuyum bölümüm bilişim teknolojileri,2 yıllık hangi bölümleri tercih edebilirim?

  • admin 26 Nisan 2013 at 01:07 #

   sinavsizgecis.com/bilisim-teknolojileri-alani-sinavsiz-gecis-bolumleri.html

 239. elif demirkan 25 Nisan 2013 at 12:01 #

  temmuz ayı sonunda tercih yaptığımızda peki o zaman yerleşme oranımız kaçtır yüzde kaçtır sizin bilgilerinize göre ve sınavsız geçiş tercih kılavuzu çıktıysa lütfen atar mısınız

  • admin 25 Nisan 2013 at 16:01 #

   Yerleşme olasılığınızı yüzdenizi bilemeyiz. Ama istediğiniz bölüme, okula ve ile göre şu sayfada anlattığım şekilde sorgulama yapabilirsiniz.

 240. s.nur 23 Nisan 2013 at 22:10 #

  merhaba, ben 2012 kız meslek mezunuyum, doğum tarihim 2013 mezunlarıyla aynı yani 95 liyim, diploma notum 82, samsundayım ve samsun myo tercih edicem samsunda 2 tane yerde myo var samsunun aldığı toplam myolu çocuk gelişimci sayısı 200 civarında, geçen yıl seçmedim, fakat bu sene tercih edicem kazanma ihtimalim nedir, ayrıca bir yıl gecikmeden dolayı kazanma ihtimalim düşermi, düşerse nekadar olur? bilgilendirirseniz tşkür ederim.

  • admin 23 Nisan 2013 at 23:19 #

   2011 yerleştirme sonuçlarına baktığımda (2012 yerleştirmeleri henüz görünmüyor) 2.öğretime 1974 doğumlu mesleki açık lise öğrencisinin yerleştiğini görüyorum. Normali olmayabilir ama 2.öğretim büyük olasılıkla olur. (Aslında ihtimal yada olasılık soruları cevaplamıyorum ama size özel bir cevap oldu.)

   • s.nur 24 Nisan 2013 at 15:50 #

    bilgilendirdiğiniz için ayrıyetten çok teşekkürler, içimi bayağı ferahlattınız:)

 241. fatih 23 Nisan 2013 at 03:42 #

  merhaba hocam benim bir sorum olacaktı,ben geçen sene meslek lisesinden mezun oldum ygs ye grdim ve 2 yıllık tercih yaptım kendi alanımdan meteb içi yani bu sene yeniden sınava girdim tercih yapmak istiyorum puanım düşermi , şimdiden teşekkürler.

  • admin 23 Nisan 2013 at 17:34 #

   Meteb içi dediğinize göre sınavsız geçişle tercihte bulunmuşsunuz. Bu durumla ilgili şu sayfada açıklama yapmıştım.

 242. hatice 21 Nisan 2013 at 19:23 #

  mrb hocan ben 2009 saglik meslek lisesi mezunuyum sinavsiz gecis hakkimi kullanarak laboratuvar tekniklerini bitirdim.tekrar sinavsiz gecis haokkimi kullanrak PARAMETİK okuyabilir miyim yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden tesekkur ederim.

  • admin 21 Nisan 2013 at 20:54 #

   Eğer İlk ve acil yardım sizin sınavsız geçiş alanınız ise tekrar tercihte bulunarak okuyabilirsiniz. Tabi Ocak ayında YGS başvurusu yaptıysanız.

 243. sevgi sever 21 Nisan 2013 at 16:34 #

  kız meslek lisesi mezunuyum 2yıllık geçiş hakkım ı kullanmak istyrum hngi üniversitelere gdebilirim

  • admin 21 Nisan 2013 at 20:33 #

   Kız meslek lisesi mezunuyum demişsiniz. Mezuniyet Bölümünüz nedir hangi alanı istiyorsunuz bunları yazmadan neye göre cevap verecez. Ama şu sayfadan neye göre nasıl araştıracağınıza kendiniz bakabilirsiniz.

 244. ümit 20 Nisan 2013 at 10:34 #

  direk geçiş yaptiktan sonra üniversitede okurken ygsye girebilyomuyuz girdiğimiz zaman okul bize puan veriyomu .MTok dan yararlana biliyormuyuz

  • admin 20 Nisan 2013 at 13:55 #

   Sınavsız geçişle bir yere yerleştikten sonra okurken aynı zamanda sınavlara hazırlanıp tekrar YGS girebilirsiniz. Sınavsız geçişle kontenjansız bir bölüme yerleştiyseniz bir sonraki sene okul puanınızda düşme olmadan eklenir.

 245. halıme 15 Nisan 2013 at 15:01 #

  açık öğretim lisesi çocuk gelişimi bölümünü bu sene bitirdim ygs sınavından 180 puan aldım meslek liselilere tanınan sınavsız geçiş hakkı benim içinde geçerli mi eğer geçerliyse iki yıllık hangi bölüme gidebilirim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • admin 15 Nisan 2013 at 15:37 #

   2 yıllık çocuk gelişimi ve sosyal hizmetler bölümlerini sınavsız geçişle tercih edebiliyorsunuz. Mesleki açıköğretim mezunları da bu haktan faydalanabiliyor.

 246. Ebru 15 Nisan 2013 at 12:13 #

  Yerleşim neye göre yapılıyo ben lgs ye girdm ama 140 asamadm geçiş hakkımı kullanamacakmym :(

  • admin 15 Nisan 2013 at 12:18 #

   Diğer sorunuzda cevapladım.

 247. damla 14 Nisan 2013 at 15:32 #

  mrb ben çocuk gelişim bölümndeyim sınavsız geçiş yapmak istyrm eskişehir anadolu üni. yunus emre meslek yüksek okulu na girebilrmiyim bu şekilde acaba?

  • admin 14 Nisan 2013 at 18:14 #

   Bu programın yerleştirme önceliklerinde “11,3,D,93″ bilgileri var. Bunları yorumladığımızda, son yılın Anadolu yada Kız Teknik lise mezunların öncelikli yerleştiğini görüyoruz. Eğer okul türünüz anadolu yada teknik lise ise il dışından da olsanız yerleşme ihtimaliniz var. Buradan bakabilirsiniz.

   • damla 14 Nisan 2013 at 18:47 #

    az öncede yazmıştm sınavsız geçiş yapmak istyrm die eskişehir anadolu üni. yunus emre meslek yüksek okulu na girebilrmiyim bu şekilde dir şuan aydında okuyrm kız meslek lisesi çocuk glşimi bölmü bu sene mezun olucam

    • admin 14 Nisan 2013 at 19:23 #

     Bende cevapladım.Az üstte bakarsanız göreceksiniz.

 248. filiz saat 12 Nisan 2013 at 18:49 #

  ben 2012 yılında mezun oldum çocuk gelişimi bölümünden. okul öncesi öğretmenliğini istiyorum ve ygs sınavına da girdim acaba bir üniversiteye yerleşme oranım kaçtır acaba düşük mü yoksa yüksek midir lütfen yazar mısınız trabzon dışında hangi illerde çocuk gelişimi bölümü vardır acaba lütfen yazarmısınız

  • admin 12 Nisan 2013 at 22:19 #

   “Bir üniversiteye yerleşme oranım kaçtır” demişsiniz. Herhalde “olasılık” demek istediniz. Ama elde herhangi bir veri olmadan böyle bir soruya cevap verilmez.

 249. şeyda demirci 11 Nisan 2013 at 19:30 #

  ben bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım. inşallah giresun üniversitesine giderim. 2 yıl üniversite okucam ondan sonra dgs sınavına girecem.ondan sonra 4 yıl dahamı okucam yoksa hemen atanıp görev mi yapıcam bu konuda beni bilgilendirerseniz çok sevinirim bu arada sınavsız geçiş için nasıl başvuru yapacağız nasıl başvuru yapacağımızı hiç bilmiyorum bilgisayardan mı başvurucaz yoksa nerden başvuru yapacaz gerçekten bilmiyorum bu konuda benibilgilendirerseniz çok sevinirim

  • admin 11 Nisan 2013 at 20:44 #

   eda’ya cevap vermiştim :)

 250. Oğuz 11 Nisan 2013 at 17:22 #

  kafam çok karışık yardım edebilir misiniz.. lütfen sorularımı cevaplar mısınız..
  1.ben 2011_2012 yılında mezun oldum.. mezun olduğum yıl direkt geçiş hakkımı kullanmadım.. bu yıl kullanmak istiyorum ygs.ye girdim kırk tl yatırdım ama sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum kısmı olduğunu bilmiyordum ve o yüzden işaretlemedim.. sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim yine de..
  2.bir sene sınıfta kalmış olmam geçiş hakkımı engeller mi..
  3.diploma notum 50.. bu puanla bi yere girebilir miyim acaba..
  4.kimya bölü mü okudum.. acaba sınavsız geçişte hangi bölümleri tercih edebilirim..

  • admin 11 Nisan 2013 at 20:01 #

   1-40 TL yatırmış olsanız da sınava girmiş olsanız da sınavsız geçişten faydalanabiliyorsunuz.
   2-Engellemez. (Ama eğer yerleştirme önceliklerinde iş doğum tarihine kadar gelirse dezavantajlı olursunuz)
   3- OBP puanınız 50X5=250 en düşük puan. Ama ondan daha önemlisi önce 2013 mezunları yerleştirilecek bu konu sizin için daha önemli bir dezavantaj.
   4-Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz.

 251. eda demirci 11 Nisan 2013 at 13:24 #

  ben bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım. inşallah giresun üniversitesine giderim. 2 yıl üniversite okucam ondan sonra dgs sınavına girecem.ondan sonra 4 yıl dahamı okucam yoksa hemen atanıp görev mi yapıcam bu konuda beni bilgilendirerseniz çok sevinirim bu arada sınavsız geçiş için nasıl başvuru yapacağız nasıl başvuru yapacağımızı hiç bilmiyorum bilgisayardan mı başvurucaz yoksa nerden başvuru yapacaz gerçekten bilmiyorum bu konuda benibilgilendirerseniz çok sevinirim

  • admin 11 Nisan 2013 at 19:57 #

   2 yıllık bitirdikten sonra DGS sınavına girecekseniz 1 yıl intibak dersleri 2 yılda normal lisans dersleri alarak lisans mezunu olursunuz. Yani toplam 5 yıl. Keşke dediğiniz gibi hemen bir yerlere atanılsa daha bunun KPSS’si var. Bu yıl Ocak ayında YGS başvurusu yapmışsınızdır herhalde. Temmuz ayı sonunda ais.osym.gov.tr adresinden şifrenizle sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz. (Tercih yapacağınız okul ve bölümlerin kodları 2013 yerleştirme kılavuzunda yayınlacak)

 252. ece demirci 9 Nisan 2013 at 19:17 #

  ben çocuk gelişimi bölümünden mezunum. bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım ben şimdi kendi bölümümü okucam ama ben çocuk gelişimi öğretmeni olmak istemiyorum ben okul öncesi öğretmeni olmak istiyorum yine de 2 yıl okuyabilirim dimi o zaman okul öncesi öğretmeni olabilirim dimi bu arada okul öncesi öğretmeniyle çocuk gelişimi öğretmeni aynı değil diye biliyorum biliyorsanız ve yazarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  • admin 9 Nisan 2013 at 23:44 #

   2 yıllık çocuk gelişimi okuduktan sonra DGS sınavına girerek 4 yıllık Okul öncesi yada Çocuk Gelişim Öğretmenliği bölümlerine geçiş yapabilirsiniz.

 253. eda ece 9 Nisan 2013 at 10:20 #

  ben size sadece tek bir şey soracağım Trabzona en Yakın İller Giresun,Gümüşhane,Bayburt ve Rize dir. bu illerimizde sınavsız geçiş için 2 yıllık çocuk gelişimi bölümü var mı lütfen bakarmısınız ben baktımda hiçbir şey bulamadım ve 2013 sınavsız tercih kılavuzu çıktımı diye bakarsanızda sevinirim

  • admin 9 Nisan 2013 at 10:42 #

   Giresun’da var. Sadece 2.öğretim dışardan alıyor. Bakınız.
   Gümüşhane’de yeni açılmış. Yerleştirme bilgileri görünmüyor.
   Bayburt ve Rize’de yok.
   2013 kılavuzu bizde merakla bekliyoruz.

 254. gamze 8 Nisan 2013 at 16:56 #

  hocam 2012 de sağlık meslek lısesınden mezun oldum bölümüm hemsirelik. sınavsız geciş yapmak ıstyrumm hangş bölümü onerırsınızz ..yardımcı olursanızz sevınırmm lutfenn
  PARAMEDİKLİ MI OLSUN İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ Mİ?

  • admin 8 Nisan 2013 at 17:01 #

   Diğer soruda alanım olmadığı için cevap veremeyeceğimi söyledim. Ama burada yazdığınız paramedikal (ilk yardım) her zaman geçerli bir bölüm. Diğerleri de devletin kurumlara zorunlu hale getirdiği bölümler. Hepsi güzel :)

 255. gamze 8 Nisan 2013 at 16:50 #

  hocam 2012 de sağlık meslek lısesınden mezun oldum bölümüm hemsirelik sınavsız geciş yapmak ıstyrumm hangş bölümü onerırsınızz ..yardımcı olursanızz sevınırmm lutfenn

  • admin 8 Nisan 2013 at 16:58 #

   Kendim bilgisayar öğretmeniyim. Sınavsız geçişle ilgili idari bilgiler vermeye çalışıyorum. Bilmediğim alanla ilgili öneri yapmam saçma olur. Şu sayfadan sınavsız geçiş alanlarınıza bakabilirsiniz.

 256. özlem 8 Nisan 2013 at 15:08 #

  merhaba,bölge önceliğinde ikamet ettiği yerde ne kadar süredir bulunması gerekiyor. sınavdan sonra ikametini tercih yapacağı bölgeye aldırma durumunda tercih zamanı yeni ikamet bölgesi baz alınarak mı tercih yapılır.kısacası ikamet dikkate alınacaksa ne kadar süredir orda olması gerekiyor.şimdiden tsk
  cevabınızı bekliyorum. ilginize teskür.

  • admin 8 Nisan 2013 at 15:10 #

   İkametle alakası yok. Mezun olduğu Meslek Lisesi’nin hangi eğitim bölgesinde olduğu önemli.

 257. Ayşen 8 Nisan 2013 at 11:45 #

  merhaba.
  Ben bu sene mezun olacağım geçiş hakkımı kullanmak istiyorum.Sanat ve tasarım-iç mekan dekorasyon bölümünde okuyorum.Hangi bölümlere girebilirim yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

 258. elçin 3 Nisan 2013 at 23:26 #

  ben bu sene sınavsız geçişten faydalanacağım biz şimdi 2 yıllık mı okucaz yoksa dgs sınavına girip sınavdan sonra 3 sene mi okucaz bilmiyorum da lütfen yazar mısınız ve dgs sınavı taban puanlı mı

  • admin 4 Nisan 2013 at 15:53 #

   Taban puanı yok diye biliyorum. Kontenjana göre puanı en yüksek olan kişi yada kişiler alınıyor heralde.

 259. bahar 3 Nisan 2013 at 22:52 #

  merhaba anadolu ticaret meslek lisesinde bilişim teknolojileri bölümünde son sınıf okuyorum ygs den barajı geçemedim ve 2 yıllık tercih yapmak istiyorum sınavsız geçişi sadece okudugumuz bölümden yaptıgımız biliyorun ama asıl ögrenmek istediğim ben bilgisayar degilde herhangi bir bölüm mesela tıbbi sekreterlik okumak istiyorum ona geciş yapabiliyormuyum yada ygs den aldıgım puanla o bölüme girebilir miyim başka bir bölüme yerleşme ihtimalim nedir?
  teşekkürler.

  • admin 4 Nisan 2013 at 20:36 #

   Sınavsız geçişle tabi ki sadece kendi alanınızdaki programlara geçiş yapabilirsiniz. Diğer bölümler için seçtiğiniz programın istediği YGS puanı ile tercihte bulunabilirsiniz.

 260. elçin 3 Nisan 2013 at 17:34 #

  ben bu sene sınavsız geçişten faydalanacağım biz şimdi 2 yıllık mı okucaz yoksa dgs sınavına girip sınavdan sonra 3 sene mi okucaz bilmiyorum da lütfen yazar mısınız

  • admin 4 Nisan 2013 at 15:51 #

   Tabi ki 2 yıllık okuyacaksınız. DGS 2 yıllık bitirince isterseniz girersiniz.

 261. songül 3 Nisan 2013 at 12:35 #

  sınavsız geçiş yaptıktan sonra bidaha ki yıl ygs ye girsem okul puanım eklenir mi yoksa sınavsız geçiş yaptığım için okul puanım kalkar mı ?

 262. aysel 3 Nisan 2013 at 08:51 #

  ben ünüversite sınavına girdim ama kazanamadım meslek lisesi tekstil bölümü öğrencisiyim 2 yıllık geçiş hakkım nerelere var hangi ünüversitelere yardımcı olabilirmisiniz…

  • admin 4 Nisan 2013 at 02:02 #

   Sınavsız geçiş bölümlerinize bu sayfadan bakabilirsiniz. Hangi üniversitelerde olduğunuda şu sayfada program adı kısmına istediğiniz bölümü yazıp sorgulatarak bulabilirsiniz.

 263. muhammed 2 Nisan 2013 at 22:36 #

  hocam sınavsız gecış için 140
  almamız mı gerekıyor hocalarımız
  almanız gerekiyor dıorlar(kendi
  alanımızda tercih yapacagız)2013 sınavsız gecs klavzunda yazıormu hcm kafamız karıştı lütfen cevap yazin teşkkurler

 264. hasip 2 Nisan 2013 at 20:59 #

  MERHABA HOCAM BEN 2012 TEKNİK LİSE MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM BEN SINAVSIZ GECİŞ YAPMIŞTIM BAZI NEDENLERDEN DOLAYI KAYDIMI SİLDİRİP DÖNMEK ZORUNDA KALDIM .BENİM BU SENE TEKRAR 2 YILLIK BİR BÖLÜME GEÇİ YAPIP GİTME ŞANSIN NEDİR … BİRDE OKULU BİTİRDİGİM ZAMAN MAKİNE MEZUNU OLARAK BİTİRECEM ALLAH NASİP EDERSE BUNU ACIK ÖGRETİMDEN 4 YILLIGA TAMAMLAMA ŞANSIM VARMI YOKSA DİKEY GECİŞTENMİ TAMAMLAMAK ZORUNDAYIZ TEŞEKKÜRLER ?

  • admin 3 Nisan 2013 at 14:50 #

   Açıköğretimden makine olarak tamamlayamazsınız. Bu sayfadan incelerseniz fark derslerini alarak 3.sınıftan devam edebileceğiniz bölümleri görebilirsiniz. Makine 4 yıllık mezunu olmak için dediğiniz gibi DGS şart.

 265. yunus 2 Nisan 2013 at 17:28 #

  BEN 2012 MEZUNUYUM GEÇEN SENE SINAVA GİRDİM KAZANAMADIM BU SENEDE KAZANAMADIM SINAVSIZ GEÇİŞ YAPABİLİR MİYİM HOCAM BİDE BÖLÜMÜM MAKİNA. SİVİL SAVUNMA İTFAİYECİLİK BÖLÜMÜNE GİDEBİLİR MİYİM.

  • admin 3 Nisan 2013 at 12:01 #

   Mezuniyet alan kodunuz 1987-Makine ya da 4369-Makine Teknolojisi ise evet yazdığınız programa sınavsız geçiş hakkınız var.

 266. meryem 1 Nisan 2013 at 19:09 #

  ben trabzonda oturuyorum trabzona yakın söğütlüdeki KTÜde 2 yıllık çocuk gelişimi bölümü var mı yazar sanız çok sevinirim ayrıca ben sınavsız geçiş hakkıyla ilgili konuları veya nasıl olduğunu bilmediğim için size yazıyorum bu sene sınavsız geçiş hakkına başvuracağım size sorular sorarak araştırıyorum ayrıca anlayışınız için teşekkürler

  • admin 1 Nisan 2013 at 20:27 #

   Söğütlük hangi ile bağlı bilmiyorum ama Trabzon’da sadece özel üniversitede var. Buradan bakabilirsiniz.

 267. burcu 1 Nisan 2013 at 19:00 #

  ben cocuk gelişim mezunuyum geçen sene mezun oldum bu sene sınava girerken ocak ayında sınavsız geçiş ile ilgili birşey yapmadım acaba sınavsız geçiş hakkımı nasıl kullanabliirm şuan taban puanınıda geçemedim tercih yapabiliyomuyum birde bunu söylerseniz?

  • admin 1 Nisan 2013 at 20:28 #

   YGS başvusunda bulunmuş olmanız yeterli Temmuz sonunda tercih yapabilirsiniz.

 268. pelin 1 Nisan 2013 at 10:42 #

  sınavsız geçiş hakkımızı kullandığımızda yani 2 yıllık yerine 5 yıl okuduğumuzda ve DGS sınavına girdiğimizde normal Anasınıfı öğretmenleri gibi mi atanıcaz yoksa ücretli veya sözleşmeli(kadrolu) öğretmen olarak mı görev yapıcaz lütfen yazar mısınız

  • admin 1 Nisan 2013 at 11:08 #

   Bu soruya Gül ismi ile yazdığınızda cevap vermiştim. bu arada farklı isimlerle yazmanıza gerek mail ve ip aynı olduğundan ben aynı kişi ile muhatap olmuş oluyorum :)

 269. hatice 1 Nisan 2013 at 10:34 #

  ben trabzonda oturuyorum trabzonda veya akçaabatta 2 yıllık çocuk gelişimi bölümü var mı ve trabzona yakın veya trabzon dışındaki hangi illerde 2 yıllık çocuk gelişimi bölümü var lütfen yazar mısınız

  • admin 1 Nisan 2013 at 11:01 #

   Trabzon’da Plato Meslek Yüksek Okulu (özel üniversite) bölümü var. Tabi paralı. Onun dışında diğer illerdekileri şu sayfadan görebilirsiniz.

 270. gül 31 Mart 2013 at 22:12 #

  biz sınavsız geçiş hakkımızı kullandığımızda ve 5 yıl okuduğumuzda normal anasınıfı öğretmenleri gibi aynı maaşı mı alıcaz yoksa biz biraz daha az mı yoksa fazla mı alıcaz maaşları yazarsanız çok sevinirim

  • admin 31 Mart 2013 at 22:57 #

   Sınavsız geçiş bölümleri 2 yıl. Eğer kastettiğiniz. 2 yıl ön lisans, DGS sınavından sonra 1 yıl intibak, daha sonra 3. ve 4. sınıf ise Anasınıfı öğretemeni olarak mezun olduğunuzdan tüm haklarınız aynı olur.

 271. ömer 31 Mart 2013 at 18:55 #

  mf4 puanım 211 olup atıyorum duzcede mtokta ınsaat muhendıslıgıne puanım yetıyorsa yanı ben elektrık elektornık mezunuyum benım oraya gırerken o bolume gırerken puanım kesılırmı yada gırebılırmıyım o bolume acaba