Sınavsız Geçiş Hakkında Merak Ettikleriniz

Sponsorlu bağlantılar

YGS başvurularını kaçırdım, sınavsız geçişten faydalanabilir miyim?

–        Sınavsız Geçiş başvuruları YGS başvuruları ile birlikte yapılmaktadır. (Genellikle Ocak ayının ilk 2 haftası) Bu nedenle YGS başvuruları sırasında başvuru yapmayan adaylar, bir sonraki seneyi beklemek zorundadırlar.

Sınavsız geçiş tercihleri nasıl ve ne zaman yapılır?

–        Sınavsız Geçiş tercihleri, sınava giren adayların sonuçları belli olduktan sonra yapılmaktadır. Buda genellikle Temmuz sonu ile Ağustos’un ilk haftası gibi bir tarih olmaktadır.

Sınavsız geçiş öncelikleri nelerdir?

–         Bunun için hazırladığım videoyu izlemeniz daha faydalı olacaktır. Video için tıklayınız.

2000 yılında önceki meslek lisesi mezunlarının sınavsız geçiş hakkı var mıdır?

–         Teorik olarak vardır. Ancak pratikte çok tercih edilen bazı bölümler için bu oldukça zordur. Çünkü tercih önceliklerinde mezuniyet yılı 1.sırada yer almaktadır.

Daha önce sınavsız geçişe başvurdum (ama gitmedim, yarım bıraktım) tekrar başvuruda bulunabilir miyim?

–         Evet yapabilirsiniz. Tercih formunda yer alan öğrenim bilgilerinde dikkat ettiyseniz mezuniyet türü; 5 ve 6 bu durumla ilgilidir.

mezuniyet türü

Düz lise mezunuyum. Sınavsız geçişten faydalanabilir miyim?

–        Sınavsız Geçiş, sadece meslek lisesi mezunları için uygulanan bir programdır. Düz lise yada başka bir ifade ile genel lise mezunları sınavsız geçişten faydalanamaz.

Meslek Lisesi mezunu olarak, sınavsız geçiş yerine YGS sınavına girsem puanla yerleşmem daha garanti olur mu?

–         Hayır. İsterseniz sınavdaki tüm soruları doğru yanıtlayıp en yüksek puanı almış olun. Sınavsız Geçiş öncelikleri bellidir.(Meslek lisesi öğrencileri için; Mezuniyet yılı,okul türü,METEB içi olması, OBP puanı ve doğum tarihi)

Muhasebe Finansman alanı mezunuyum, açıköğretim ilahiyat fakültesine sınavsız geçiş yapa bilir miyim?

–        Hayır. Bu bölümleri örnek olarak yazdım. Meslek Lisesi mezunu olan aday sadece kendi alanı ile ilgili programları tercih edebilir. Farklı bir program için YGS puanı değerlendirilecektir.

Meslek Lisesi mezunuyum. Sınavsız geçişle kesin olarak istediğim alana yerleşebilir miyim?

–        İçinde bulunduğu yıl mezun olan adayların çoğu yerleştirilmekle birlikte bu soruya kesin olarak evet demek doğru olmayacaktır. Hem okul kontenjanları, hem tercih öncelikleri değerlendirildiğinde başvuran adayların bir kısmının sınavsız geçişten faydalanamayacağı anlaşılmaktadır.

Sınavsız geçişle ilgili yapılan yerleştirmelerde  YGS  puanının herhangi bir etkisi olacak mı?

–        Sınavsız geçişlerle ilgili yapılacak merkezî yerleştirmede dikkate alınan kriterler arasında YGS  puanı yoktur.

Sınavsız geçişle 4 yıllık fakülteleri tercih edebiliyor muyuz?

–        Hayır. Sınavsız geçiş, sadece 2 yıllık ön lisans programları için geçerlidir. Ancak 2.yıl sonunda Dikey Geçiş sınavına girerek 4 yıllık fakültelere geçiş yapılabilmektedir.

İmam hatip mezunuyum, sınavsız geçişle hangi bölüm ve okullara gidebilirim?

–        İmam hatip mezunları, Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Erzurum Atatürk Üniversitesi A.Ö.F. 2 yıllık ilahiyat bölümünü tercih edebilmektedirler.

Konu ile ilgili sorularınızı hiç çekinmeden sorabilirsiniz.

Daha önce paylaştığımız Sınavsız Geçiş Sıkça Sorulan Sorular konusu da ilginizi çekebilir.

Sınavsız geçiş 2013

Facebook İle Yorum Yap

comments

1.116 Yorum Yapılmış.

  1. fulden diyor ki:

    hocam merhabalar bn düz lise mezunuyum.özellerden 2 yıllık saglık bölümü yazmak istiyorum,diş ve ağız sağlığı.gelme ihtimali zor diyorlar ,fakat özel üniversite yazınca gelır dıye düşünüyorum sizce ? bu konu da lütfen yardımınızı beklıyorum.tesekkr ediyorum.saygılar

    • alperturkoglu diyor ki:

      Şu sayfada 2014 yerleştirme sonuçları var. Yerleştirme önceliği boş olanlar kontenjanı sınavsız geçişle dolmayan ve dışardan YGS puanı ile öğrenci alan programları gösteriyor. Yanlarında yazan puanı almanız durumunda rahatlıkla yerleşebilirsiniz.

  2. all izz well diyor ki:

    iyi günler ben 2014 lise çocuk gelişimi mezunuyum 2015 yılında geçiş yapsam. gelme ihtimali ne kadar? yardımcı olur musunuz? şimdiden teşekkürler

    • alperturkoglu diyor ki:

      Şu sayfada 2014 yerleştirme sonuçlarına bakarsanız devlet üniversitelerine ve bir çok vakıf üniversitesine 2014 yani son mezunların öncelikli yerleştiğini ve kontenjanlarını doldurduğunu görebilirsiniz. Yani şansınız çok ama çok az diyebiliriz.Tablonun en alt kısmında yerleştirme öncelikleri boş olan vakıf üniversiteleri ve Atatürk aöf belki diyebilirim.

  3. gül diyor ki:

    hocam ben sınavsız geçiş hakkımı kullanıp yüzde elli burslu yerleştim yüksekokul ve brinci yılı bitirdilkten sonra tam burslu olarak özel okula ya da devlet okularına girebilirmiyim yani yatay geçiş hakkımı kullanabilrmiyim?kullanabiliyorsam nasıl ve ne gerekiyor?hocam cevaplaresanız sevinirim

    • alperturkoglu diyor ki:

      yataygecis.org sitesinde cevap bulabilirsiniz.

      • Özge diyor ki:

        Hocam bir konuda bilgi almak istiyorum 2010 S.M.L Anestezi bölümü mezunuyum ve sınavsız geçişle Atatürk Üniversitesi Anestezi teknikerliği bölümünü tercih edip 1.sınıfı okudum 2. sınıfta ayrıldım şu an hala okulun öğrencisi olarak görünüyorum..Sorularım şunlar hocam:
        1)Ben ortaöğretim mezunu olalı 4 yıl oldu ve hala sınavsız geçişten yararlanabiliyor muyum?
        2)Başka ilde bir üniversitenin Anestezi Teknikerliği bölümünü tercih etme şansım var mı ya da YGS ile mi yararlanabilirim bu haktan öğrenebilir miyim?

        • alperturkoglu diyor ki:

          1) Evet sınavsız geçişten her zaman yararlanabilirsiniz.
          2) Farklı bir programı yine sınavsız geçişle tercih edebilirsiniz. Ama öncelik son mezunların olacağından tercih ettiğiniz yerin eski mezunlardan alıyor olmasına dikkat etmelisiniz.

          • Özge diyor ki:

            Peki hocam ben Ankara da ikamet ediyorum.2015 yılı için Ankara Üniversitesi’ni tercih edecek olsam, METEB açıklamasını yanlış anlamadıysam eğer (öncelik DIŞ yazıyor olsa bile) sınavsız geçiş hakkı önceliği yine de son mezuna göre midir?
            Bana bir fikir verin hocam lütfen bu yıl sınavsız geçişle tercihte bulunmak istiyorum ama beklediğim için dezavantajım var tabiki :( nasıl bir seçimde bulunursam yerleşme şansım olur ?

            • alperturkoglu diyor ki:

              D harfinin olduğu yerleştirme önceliklerinde en başta mezuniyet yılı yazıyordur. Yani orada 14 yada 13 yazıyorsa öncelik 2013 yada 2014 mezunlarının demektir. METEB önceliği 3.sırada önemlidir. Mezuniyet yılı ve okul türü önceliği daha önemlidir. Yerleştirme önceliklerini tek tek inceleyip 10 yada 09 ile başlayan yerler bulmalısınız.

  4. oyku diyor ki:

    ben 2 senelik sınavsız geçiş hakkımı kullandım acaba hakkım yanmışmdır tekrar ygsye girip geçiş yapsam olur mu ki

    • alperturkoglu diyor ki:

      Sınavsız geçişin YGS sınavı ile alakası yok. Eğer tekrar faydalanmak istiyorsanız Ocak ayının ilk 2 haftasında başvuru yapıp temmuzda tercih yapacaksınız.

  5. hilal diyor ki:

    Hocam ben bu yıl sağlık meslek lisesinden mezun oldum sınavsız geçiş hakkımı kullnıp paramedik bölümüne geçiş yaptım bu bölümü bitirdikten sonra tekarar sınavsız geçiş hakkımı kullanabiliyormuyum?

    • alperturkoglu diyor ki:

      Evet kullanabilirsiniz.

    • hilal diyor ki:

      Hocam ben iki yıllık geçiş hakkımı kullandım şu anda okuyorum ne zaman gine 2 yıllık geçiş hakkım için tercih yapabilirim ve yerleşme olasılığım nedir?

      • alperturkoglu diyor ki:

        Önümüzdeki yıl tekrar tercih yapmanızda bir sakınca yok. Tercih edeceğiniz yerin yerleştirme önceliklerine bağlı olarak yerleşip yerleşemeyebilirsiniz. Önceki mezunlardan alan programlardan tercih yapmanız lazım.

    • hilal diyor ki:

      Hocam eski mezunlardan alan programlardan bilgi verebilirmisiniz nereden bakabilirim link falanda atarsanız mennun olurum

      • alperturkoglu diyor ki:

        Tercih etmek istediğiniz programın yerleştirme önceliklerine baktığınızda ilk değer son yerleşen öğrencinin mezuniyet yılını gösterir. 14 ile başlayanlar son mezunların yerleştiği programları, 13 2013 mezunları, 12 2012 gibi devam eder. Şu sayfada 2014 yerleştirme sonucu bulunan herhangi bir bölüm linkine tıklayıp inceleyebilirsiniz.

    • hilal diyor ki:

      hocam ameliyat hizmetleri istiyorum ama hep 2014 liler öncelikli olmayanlarda burslu alıyor napcam?

    • hilal diyor ki:

      hocam ygs ye girmeden 2 yıllık geçiş hakkımı kullansam çıkmazmı öncelik bu senenin biliyorum ama

      • alperturkoglu diyor ki:

        İstediğiniz programın yerleştirme önceliklerini inceleyip yerleşip yerleşemeyeceğinizi kendiniz yorumlayacaksınız. Örneğin bir programın yerleştirme önceliklerinde 14 yazıyorsa (yani 2014 mezunları ile kontenjanı dolmuş) bu programa yerleşmeniz imkansızdır. 2012 mezunu olduğunuzu düşünelim. En azından yerleştirme önceliklerinin 12 ve daha altında bir sayı ile başlıyor olmasına dikkat etmelisiniz.

    • hilal diyor ki:

      hocam ama ameliyat hizmetlerinde ücretsiz ve bursuz alt seneleri alan üniversite yokki

  6. Hilal diyor ki:

    hocam ben sınavsız geçiş hakkımı kullandım kayıt yaptırdım kaydimi sildirrdim seneye tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim

  7. funda diyor ki:

    Mrb hocam ben 2012 hemsirelk mezunuyum. Ygs ye girip hem ygs hemde sınavsz gecis hakkyla tercihte bulunabilirmiym. Paramediklik icin. Eger böyle bişey varsa nasil olck ayri ayrimi tercih yapmam gerekir

    • alperturkoglu diyor ki:

      Kendi alanınızdaki bir bölüm için YGS puanı ile avantaj sağlayamazsınız. Çünkü en düşük puanlı en eski mezun bile olsa önce sınavsız geçişliler yerleşir sonra kontenjan kalırsa YGS puanı ile öğrenci alınır.

      • funda diyor ki:

        Hm anldm hcam. Hocam bide şunu sorcm. Ben hem ygs puanimla hemde sinavsz geciş hakkmla tercih yapabilir miym ?

        • alperturkoglu diyor ki:

          Sınavsız geçişle alanınızla ilgili bölümleri YGS puanınızla da alan dışı bölümleri tercih edebilirsiniz. (YGS puanı ile sınavsoz geçiş bölümünüzü seçmek zaten mantıksız oluyor. Bir önceki cevabımda bunu açıklamıştım.)

  8. figen u diyor ki:

    merhaba ben balıkesir havran meslek yüksekokulu bilgisayarlı muhasebe bölümünden terk im. okulla ilişiğimi kestim. bir daha başvurma hakkım varmıdır acaba dışardan okuyabilmek için sınavsız geçiş için ? teşekkürler şimdiden

    • alperturkoglu diyor ki:

      Size en yakın mesleki açık öğretim lisesine kayıt yaptırabilirsiniz. Tabi bunu ancak dönem başlarında yaptırmanız mümkün.

      • ayseee diyor ki:

        Hocam ben sınavsız geçiş yaptım evlendim gidemedim 2015 de sınavsız geçiş yapabilirmiyim gelme şansı varmı evli olmak etkilermi

  9. şilan diyor ki:

    merhaba hocam ben 2013 mezunuyum sınazsız geçiş hakkımı kullanmadım ve ünirsiteye gitmedim şuan gitmek istiyorum. sınavsız geçiş hakkımın süresi dolmuşmudur yada geçebiliyormuyum.

  10. tolgakya diyor ki:

    Merhaba Hocam..
    Ben Meslek lisesi Mezunuyum ve sınavsız MYO ya geçiş yaptım fakat bazı nedenlerden dolayı yarıda kaldı ve kaydım silindi..

    Aftan yararlanıyorum ve başka bir okula ve bölme yeniden geçiş yapabilirmiyim.. ?
    yada uzktan eğitim okuyordum başka bir universitenin başka bir bolüme gecebilirmiyim..
    bölümüm sayısal bilgisayar tek. ve programlama okuyordum ama ben başka bir bölm istiyorum

  11. aslı diyor ki:

    Ben geçiş hakkımı 1 kere kullandım ama bu sene yarıyıl da kaydımı sildirip seneye tekrar yatay geçiş hakkımı kullanabiliyor muyum

  12. adem diyor ki:

    merhaba hocam

    ben bu sene özel bir üniversiteye sınavsız geçişle tam burslu olarak yerleştim.Ama fazla memnun değilim,bu sene ygs ye tekrar girip 250-300 ygs1 den puan alsam devlet üniversitesine tekrar sınavsız geçme şansım varmı? üniversitenin öncleik kısmında 07,3,D,89 böyle yazıyor.

    2014 mezunuyum,bu arada özel üniversiteden bırakmak istesem o senenin parasını filan isteme gibi hakları yok dimi ?(tam bursluyum)

    • alperturkoglu diyor ki:

      Hem sınavsız geçiş diyorsunuz hem YGS’den şu puanı alsam diyorsunuz. Sınavsız geçişin YGS puanı ile alakası olmadığını lütfen anlayın artık. Öncelik değerlerine göre eğer sınavsız geçiş bölümünüzse siz zaten %100 yerleşiyorsunuz. En son 2007 mezunu girmiş siz 2014 mezunusunuz ve en önemli kriter mezuniyet yılı.

  13. kardelen diyor ki:

    merhaba ben iki yıllık geçiş hakkımı kullandım yerleştirildim fakat gitmedim seneye iki yıllık hakkım devam eder mi ? yardımcı olursanız sevenirim.

  14. Hilal diyor ki:

    Hocam ben 2012 bilişim teknolojileri mezunuyum bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullandım pazarlama bölümü geldi ben bu sene pazarlama okuyup önümüzdeki sene sınavsız geçiş hakkımı kullanıp bilgisayar programcılığı okuyabilirmiyim pazarlama bölümünü kimse tavsiye etmiyor sizce 1 sene daha bekleyip bilgisayar programcılığı okusam daha mı iyi olur lütfen yardımcı olun.

  15. Ozan diyor ki:

    iyi günler hocam. ben bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullandım, özel üniversiteye kayıt yaptırdım ama daha sonra maddi ve manevi sıkıntınlar yaşamaya başladım. Ben bu sene kaydımı sildirsem? seneye başka üniversite için sınavsız geçiş hakkımı tekrar kullanabilir miyim? kullanırsam başarı puanım düşer mi? düşerse ne kadar düşer ve başvuruyu ne zaman yapabilirim?.
    Şimdiden teşekkür ederim.

    • alperturkoglu diyor ki:

      Sınavsız geçiş hakkı ile yerleştiğiiniz için bir sonraki yıl puanınız düşmez. Seneye tekrar kullanabilirsiniz. Ancak öncelik son mezunların olacağından şansınız düşecektir. Ocak ayının ilk 2 haftasında başvuru yapabileceksiniz.

  16. mehmet diyor ki:

    Hocam ben 2011 yolunda meslek lisesinden mezun oldum direk geçiş hakkini kullandim ve makina bölümüne gttim yarim biraktim okuluonumuzdeki yol tekrar sinavsiz geçiş hakkndan yararlanabilir miyim?

  17. zeliha diyor ki:

    ben 2 yıllık 2006 yılında tıbbi dokümantosyon ve sekreterlik sınavsız geçiş yaptım oklu bitirdim iş olanağı yok bi daha sınavsız geçiş yapabilirmiyim.

    • alperturkoglu diyor ki:

      Evet yapabilirsiniz. Ancak öncelik son mezunlara olduğundan, yerleştirme önceliklerini inceleyerek eski mezunlardan alan yerlere tercihte bulunmalısınız.

  18. esen gül diyor ki:

    merhaba hocam ben sağlık meslek lisesi laboratuvar mezunuyum 2009da mezun oldum sınavsız geçişle önlisans okudum tıbbı laboratuvarı.sımdı tekrar sınava gırmek ve mersın unıversıtesı uzaktan egıtım programına gıtmek ıstıyorum.bu bolumne sınavsız geciş hakkım varmı ? varsa sınava calısmalımıyım?

  19. Muhammet Uğur diyor ki:

    Merhaba hocam size sormak istediğim bir sorum var.Ben meslek lisesi mezunuyum mezun olduğum yıl sınavsız geçiş hakkım olmasına rağmen bunu kullanmayıp başka bir bölümden ön lisans mezunu oldum tekrar üniversite sınavına girsem meslek lisesi mezunlarına verilen bu öncelikten faydalanabilir miyim?Cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler…

    • alperturkoglu diyor ki:

      Sınava girmenize gerek yok. Başvuru yaptığınızda lise mezuniyet alanınıza göre bilgileri doldurursanız sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz.

  20. aylin diyor ki:

    merhaba, anadolu meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümünden mezun oldum 3 sene önce sınavsız geçiş hakkımla 2 yıllık basım ve yayın teknolojileri okudum bu sene bitti. bu sene ygs girsem 2 yıllık sınavsız geçiş ile başka bölüm okuyabilir miyim? veya 4 yıllık bilgisayar öğretmenliği için ek puan gelir mi?

  21. murat diyor ki:

    Aciklise mezunuyum üniversite tercih ederken vakif universitesi yazabilirmiyim

  22. oktay diyor ki:

    özel üniversitelerdede yerleştirme önceliği meslek liselerininmidir?

  23. salih diyor ki:

    Iki yıllık ormancılık okuyorum. Orman Mühendisliğine geçiş yapabilirmiyim? Nasıl Yapabilirim?

  24. gamze diyor ki:

    açık mesleki lise çocuk gelişimi bölümden bu sene mezun olabilirken kredim yetmediği için mezun olamadım fakat sınazsız geçiş hakkımı kuullandım ve üniversiteye yerleşt,m fakat kayıt olmadım sınavsız geçiş hakkımı tekrar seneye kullabiliyor muyum ?
    teşekkürler

  25. ecem diyor ki:

    merabalar benımde bir kaç sorum olcak inşallah yardımcı olursunuz ben bu yıl mesleki açık öğretim lisesinden mezun oldum bölümüm çocuk gelişimi fakat tercih yapıcagım universtelerde sadece birinde meslek yuksek okulunda benım bolumum var diğer 2 okulda benım bolumumum yok peki ben 2 yıllık geçiş hakkım var bölümüm dısında başka bir bölümü tercih edebilirmiyim

    • alperturkoglu diyor ki:

      Sınavsız geçişle sadece Çocuk Gelişimi yada Sosyal Hizmetler bölümlerine tercihte bulunabilirsiniz. Ayrıca şu sayfada verdiğim listeyi incelemenizi tavsiye ederim.

      • ecem diyor ki:

        ben açık lise çıkışlıyım sosyal hizmetler dediğiniz kılavuzda sosyal hizmetler die bir bölüm bulamadm sosyal bilimler diyemi geçiyor

  26. Büşra diyor ki:

    Merhaba ben 2 yıllık geçiş hakkımı kullanıcam ve tercihlerimi yaptım ancak ben kendi yaşadığım şehirde ki üniversiteyi istiyorum ve tercih kağıdına başka üniversiteleri de yazmak zorunda kaldım “D” dışarıdan öğrenci aldığını da biliyorum sizce yerleşebilir miyim ? Yaşadığım şehir küçük bir şehir o yüzden şansım var mıdır ? Birde okuldan diploma puanımı yanlış girilmiş ÖSYM sayfasına OBP ön planda tutulursa o yanlış girilen puanla çok zor yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

    • alperturkoglu diyor ki:

      Benim yardımcı olacağım birşey yokki. Yerleştirme öncelikleriniz tutuyorsa kendi ilinizde yerleşirsiniz. Olmazsa diğer tercihlerinize bakılır. Onlara dauymuyorsa yerleştirilmezsiniz.

  27. ceyda diyor ki:

    merhaba,ben şunu merak ediyorum, ben bu sene mezun oldum anadolu meslek lisesinden. bu diploma puanımı, tercih yapıp kazanıp gitmezsem de seneye kullanabiliyor muyum?
    2.olarak da ygs puanımla tercih ettiğim yerleri ve sınavsız geçiş(obp)ile tercih ettiğim yerleri aynı anda tercih listeme yazabiliyor muyum?

    • alperturkoglu diyor ki:

      Seneye yerleştirme önceliği son mezun olan 2015’lilerin olacağından istediğiniz yere yerleşemeyebilirsiniz. Hem sınavsız geçiş hem YGS tercihlerinizi karışık olarak girebilirsiniz.

      • ceyda diyor ki:

        peki teşekkür ederim ama birinci soruda şeyi sormuştum bu sene kazanıp da gitmezsem seneye tekrar o puanı kullanmaya ve şansım az olsa da tercih yapmaya hakkım oluyor mu demek istemiştim tekrar teşekkürler..

        • alperturkoglu diyor ki:

          OBP puanınızı seneye kullanacaksınız da bu 4.sırada önemli. En önemli kriter mezuniyet yılı olduktan sonra puanınız 500 olsa ne olur. Seneye 250 puanlı 2015 mezunları sizden öncelikli olacak. Bilmem anlatabildim mi?

          • ceyda diyor ki:

            hayır galiba ben anlatamadım demek istediğimi.. mezuniyet yılının en önemli ve ilk kriter olduğunu biliyorum zaten. ben diyorum ki bu sene bir okulu kazanır yani oraya kayıt yaptırmaya hak kazandığım halde gitmez de kaydımı yaptırmazsam yine de ertesi sene tercih yapabiliyor muyum dedim.

  28. selma diyor ki:

    merhaba ben bu yil kiz meslekten mezun oldum bolumum cocuk gelisimi 2 yillik kendi bolumumi tercih ettigimde ygs degil okul puanimlami aliyolar? Ozel unuverstelerede kendi bolumumun 2 yillik gecis hakki kullanabiliyormuyum?

  29. bihter diyor ki:

    Merhaba hocam size bir sorum olacak puanım 343 tekirdağ namık kemal üniversitesi sosyal bilimler myo dış ticaret istiyorum geçen sene 304 ile almış ama koşullarında 96 önceliğini istiyor ben de 95 doğumluyum okula girme olanağım nedir ?

    • alperturkoglu diyor ki:

      13,2,D,96 304.2000 2014 mezunu iseniz yerleşme şansınız oldukça yüksek. Doğum tarihi en son kriter puanınız yüksek olunca buna bakılmaz.

      • bihter diyor ki:

        Ben 2013 mezunuyum 2014 mezunu mu öncelikte oluyor yoksa hocam benim puanım yüksek olduğu için benim önceliğim olucak mı .

        • alperturkoglu diyor ki:

          Öncelik sırası;
          1-Mezuniyet yılı
          2-Okul türü
          3-METEB önceliği
          4-OBP puanınız
          5- Doğum tarihi

          • bihter diyor ki:

            Bir sorum daha olucak marmara üniversitesi pazarlama bölümü de tutuyor ama pazarlama bölümü iyimi değil mi onu bilmıyorum sizce pazarlama bölümü de yazayım mı iş imkanı nasıl sizce hocam dış ticarete oranla.

  30. sezgin diyor ki:

    merhaba ben 2004 meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum.sınavsız geçişe başvurdum ve aöf tercihi yapacam.aöf tercihi yaparkende illa kendi alt bölümlerimimi seçebiliyorum.örneğin Atatürk üniversitesi lojistik bölümünü seçebilirmiyim.şimdiden teşekkürler…

    • alperturkoglu diyor ki:

      AÖF olarak tek seçebileceğiniz üniversite ve bölüm 101050793 ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR)
      Açıköğretim Fakültesi Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim)

  31. esma diyor ki:

    selamun aleykum hocam ben bu yıl mezun oldum ygs de barajı aşamadım ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ama bu hak sadece açıköğretim olarak mı veriliyor ?

  32. serkan diyor ki:

    merhaba ben 2006 yılı endüstri meslek lisesi mezunuyum. 2007 yılında sınavsız geçiş hakkımı kullanarak meslek yüksek okuluna kayıt oldum. 2009 yılında kayıt sildirdim. tekrar geçiş hakkım var mı yine bir yüksek okuluna kayıt yaptırabilirmiyim.

  33. burçak diyor ki:

    ben bu yıl sağlık meslek lisesinden mezun oldum sınavsız geçiş hakkımı gelecek yıl kullanabiliyor muyum lütfen bilen varsa söylesin

  34. gülüzar diyor ki:

    hocam ben sınavsız geçişe başvurmadım ama ygs ye girdim sınavsız geçişim tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik yine bu bölümü yazmak istiyorum sınavsız geçişe başvurmadan yazılır mı şimdiden teşekkürler

  35. Gizem diyor ki:

    Merhabalar,
    Size 2 tane soru sormak istiyorum.

    1)Grafik Tasarım bölümü mezunuyum. Bölümümün alt dallarını tercih edersem puan kırılıyor mu ?

    2)Tercihlerim arasında başka illeri yazacağım. Fakat tercih kılavuzun da “İ” yazan bir ili tercih edersem, kazanma şansım çok mu düşüktür ?

    • alperturkoglu diyor ki:

      1- Şunların hepsine sınavsız geçiş hakkınız var. Puanınız kırılmaz.
      Basım ve Yayın Teknolojileri 2
      Basın ve Yayıncılık 2
      Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2
      Grafik Tasarımı 2
      Marka İletişimi 2
      Endüstri Ürünleri Tasarımı 2
      Endüstriyel Cam ve Seramik 2
      Mimari Dekoratif Sanatlar 2
      Seramik, Cam ve Çinicilik 2
      Seramik ve Cam 2
      2-“İ” yazan yerlerin dışardan öğrenci alması çok zor.

  36. pınar diyor ki:

    iki yıllık geçiş hakkı için tercihler başladı o tercihleridemi ösym nin sitesinden mi yapıcam . https://ais.osym.gov.tr/ burdanmı ??

  37. buket diyor ki:

    Hocam ben meslek lisesi ogrencisiyim. Basari puanim 353.750 ben istnbulda yasiyorum ve istanbul disi tercih etmek istemiyorum. Istanbuldaki devlet universitelerini tercih edebiliyor muyum. Halic universitesi gecen sene 352den tam burslu almis. Acaba sansim nedir ?

    • alperturkoglu diyor ki:

      1.Hangi bölüm olduğunu yazmamışsınız. 2. Hem devlet üniversitesi diyorsunuz hem Haliç üniversitesinden söz ediyorsunuz. Açıklık getirin yardımcı olmaya çalışayım.

  38. Semanur diyor ki:

    Geçiş hakkımı kullandım universiteye yerleştim ama gidemedim bazı nedenlerden dolayı
    mezun olalı 2 yıl geçti önümdeki ocak ayında baş vursam tekrardan yerleşme sansım nedir ? muhasebe finansman menzunuyum ?

  39. ELİF diyor ki:

    merhaba hocam.Ben 2 lise mezunuyum 1.muhasebe 2.çocuk gelişimi(2013 mezunuyum)
    geçen yıl muhasebe bölümüne sınavsız geçişle yerleştim fakat gidemedim kaydımı da
    sildirmedim(hala aktif) Bu yıl da çocuk gelişimi sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir
    miyim? 2.sorum Başka üniversiteye kaydımı sildirmeden muhasebe sınavsız geçiş yazabilir miyim?

    • alperturkoglu diyor ki:

      1-Bu yıl Ocak ayında tekrar başvuru yaptınız mı?
      2-Başvuru yaptıysanız formda mezuniyet alanınızı hangisi gösterdiniz?
      Eğer çocuk gelişimi olarak gösterdiyseniz çocuk gelişimine muhasebe olarak gösterdiyseniz muhasebeye tercih yaparsınız.
      Her hangi bir programa yerleştikten sonra diğer kaydınızı sildirmelisiniz.

      • ELİF diyor ki:

        ygs başvurusu yaptım fakat sınava giremedim (formda muhasebe olarak geçiyor) çocuk gelişiminden başvuru yapabilmem için ne yapmam gerekiyor.

  40. zahir diyor ki:

    hocam merhaba ben 2011 senesinde mezun olup 2 yıllık üni.ye kayıt oldum ama okula devam etmedim 1 sene sonra okuldan kaydımı sildirdim 2014 te sınava girdim ve barajı geçtim direk geçiş hakkımı bidaha kullanmak istiyorum kullanabilirmiyim?

  41. muhammet diyor ki:

    meraba ben ygs den 133 puan aldım ve okulun vereceği puan herkese eklenmiş fakat bana eklenmemiş 140 ı geçemediğim içinmi eklenmemiş olabilir ben 2 yıllık geçiş hakkımı kullanıcam yerleştirme puanım yok yazmıyo genede gidebilirmiyim.

  42. aysu diyor ki:

    kız meslek lisesinden bu yıl mezun oldum sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum tercihlerime yasadıgım şehri aydındakı üniversiteyi yazmassam hiç sansım olmaz mı? çocuk gelişim mezunuyum ama sosyal hizmetler bölümünün istiyorum aydında sadece çocuk gelişim var

    • alperturkoglu diyor ki:

      Sosyal Hizmetler tüm bölümleri şu sayfadan görebilirsiniz. Yerleştirme önceliklerinde “D” harfi olanlar il dışından alan programları gösteriyor. Yerleştirme öncelikleri ve min puan —- kesikli çizgi olanlar yeni açılan bölümleri gösteriyor.

  43. furkan diyor ki:

    hocam bnm 2 yıllık geçiş hakkımı başka şehirlerde kullanmak istiyorum örnegin 9 Eylül üniversitesinde kullanmak istiyorum ne yapacagım ?

  44. Gizem diyor ki:

    Merhabalar,
    Kız Meslek Lisesi Grafik Tasarım Mezunuyum.2 yıllık tercih yaparken OBP puanı ile mi yapılacak? Benim OBP puanım 378 istediğim Üniversite 386 istiyor. Bu OBP okulun bize verdiği puanı içeriyor mu ? Daha sonradan (mesela tercihler sırasında) bize eklenecek herhangi bir puan var mı? Benim puanımın yükselme şansı var mı ?

  45. Tayfun diyor ki:

    Öncelikle Merhaba ben endüstri meslek lisesi Elektrik elektronik bölümünden bu yıl mezun oldum ygs sınavına girdim 138 puan aldım sınavsız geçiş hakkım bulunuyor fakat ben önümüzdeki sene için dershaneye YAZILDIM yani bir sene hazırlanmak istiyorum.Sınavsız geçiş hakkımı kullanıp bir üniversiteye kayıt olsam ama derslere girmesem hazırlandığım sene bir yeri kazanamaz isem devam etmeyi düşünüyorum ama hazırlandığım sene 4 yıllık bir bölümü kazandığımda okul puanım düşer mi şimdiden teşekkürler

    • alperturkoglu diyor ki:

      Sınavsız geçişle yerleştiğinizde bir sonraki yıl puanınız düşmez. Ama derslere giremem diyorsanız devamsızlıktan kalmak yerine mantıklı olan kaydınızı dondurmak olacaktır.

  46. oğuz çelen diyor ki:

    arkadaşlar bır sey ormak ıstıyorum sımdı puanım dusuk atıyorum 200 dıyorum ozel unıversıte ucretlı 215 puan ıstıyor en az. sizce üniversiteye ücretli gırebılır mıyım ?

  47. rukiye diyor ki:

    sınavsız geçişle bir bölümde okurken üniversite tercihi yaptığımızda okul puanı kırılıyor mu?

  48. Tutku diyor ki:

    Merhaba ben meslek lisesi mezunuyum bu sene geçiş yapmayı düşünüyorum fakat mezun olduktan sonra kpssde istediğim memurluklara gidebilme ihtimalim var mı yoksa kendi bölümümle ilgili memur mu oluyorum ?

  49. muhammet diyor ki:

    Meraba benim ortaöğretim puanım 271 bu puanla kesin girebilirmiyim 2 yıllık geçiş hakkına bu puanla giriyoruz dimi ve yazacağaımız üniversitelerin puanlarını nasıl öğrenebiliriz ona göre tercih yapıcam.

    • alperturkoglu diyor ki:

      Sadece puanla değil diğer yerleştirme önceliklerine de bakmanız lazım. Önceden yerleştirme öncelikleri sayfasının linkini vermiştim. Şurada da Tablo-3A var.Tüm üniversiteleri, yerleştirme öncelikleri ve puanlarını görebilirsiniz.

  50. Zeynep diyor ki:

    Ben meslek lisesi mezunuyum bu yıl mezun oldum.Çocuk gelişimi bitirdim puanım ancak 2 yıllık olan bölümleri tutar. Benim sadece direk geçiş hakkım mı var YGS puanımla başka illerdeki 2 yıllık üniversiteleri tercih edebiliyor muyum?

  51. kübra diyor ki:

    2 yıllık geçiş hakkımda 2 yıllık özel üniversite yazılıyormu ?

  52. pınar diyor ki:

    ben grafik tasarım mezunuyum obp 349 .obp puanına göre yerleşckmişiz ama ben tercihlerde istediğim yerleri yazabilirmiyim üniversitelere baktığımda ygsden taban puanları yazıyo obp hiç bahsedilmiyo acıkta kalmak istemiyorum.neye göre tercih yapıcam yardım edinnn

    • alperturkoglu diyor ki:

      Eğer baktığınız programların “yerleştirme öncelikleri” sütunu dolu ise “min puan” yazan değer OBP puanıdır. Puan türünün yazıyor olması sınavsız geçişle kontenjanı dolmayan yerler için alan dışı öğrencilerinin hangi puanla yerleşeceklerini gösterir.

  53. Doğancan diyor ki:

    2008 yılında meslek lisesi elektrik-elektronik çıkışlıyım. Hala sınavsız geçiş hakkım var mı ? YGS’ye girmeden açıköğretim okumak istesem bu mümkün müdür? Bir de bu ikisi için de tercih dönemi ne zaman?
    Sorulmuş sorulara baktım ancak bulamadım.(Daha önce sorulduysa kusuruma bakmayın)

    • alperturkoglu diyor ki:

      Sınavsız geçiş hakkınız var. AÖF Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim) bölümüne sınavsız tercihte bulunabilirsiniz. Kontenjansız olduğundan %100 yerleşirsiniz. (20 saatlik zorunlu stajı var) Başvurular Ocak ayında tercihler de Temmuz’da yapılıyor.(Bu sene 7-17 Temmuz)

  54. büşra diyor ki:

    Ya hocam ben sınava girdim ama düşük aldım sınavsız gecıs hakkımı kullanmak istiyorum ama onun icin ayrı bir ücret yatırmadım bir sorun olurmu

  55. elif diyor ki:

    merhaba ben istanbul üniversitesi 4 yıllık açıköğretim işletme okuyorum ama meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık dikey geciş hakkımı kullanmadım peki bu hakkımı hala kullanabılırmıyım yoksa istanbul açıkogretımde okudugum ıcın kullanamazmıyım.

  56. BüşraHayırlı diyor ki:

    ben meslek lisesinden 1.olarak mezun oldum. ygs puanım çok düşük bu yüzden geçiş yapıcam. “Ortaöğretim Başarı Puanı (500 üzerinden): 382.85″ oluyor. meslek lisesi olduğum için bide 1. liğim var okuldan 100 puan fln gelicek. merak ettiğim geçiş yapacağım için bu 100 puan ortaöğretim başarı puanıma mı eklenicek yoksa sadece ygs puanı mı ekleniyo bu puan. bana yardım edin lütfen

    • alperturkoglu diyor ki:

      Sınavsız geçiş alanınızla ilgili 2 yıllık programlara yapılır. 2 yıllık programlarda okul birinciliği kontenjanı yoktur. Mezuniyet yılı, okul türü, meteb, OBP ve doğum yılı kriterleri ile değerlendirilirsiniz.

  57. melike diyor ki:

    Hocam ben bikere sinavsiz geçiş yaptim kayitta oldum bu yil 4 yiillik kazansam iki yiillik kaydimi sildirsem 4 yilliktan sonra tekrar iki yiilliga geçiş yapabilir miyim yani lisansa devam etmessem tekrar sinavsiz gecis hakim olur mu

    • alperturkoglu diyor ki:

      Tekrar sınavsız geçiş hakkınızı kullanma hakkınız olur. Ama öncelik son mezunların olacağından istediğiniz bölüme yerleşememe durumunuzda olabilir.

  58. mustafa diyor ki:

    sınavsız geçiş hakkı bankacılık bölümü düşünüyrum bende istanbulda bankacılık bölümü veya yakın şehirlerin kontenjanlarını atabilirmisinz istanbulda okuyabilirmiyim teşekkürler

  59. muhammet diyor ki:

    bi sorum daha olucak 2 yıllık okucam yalnız ygs puanım çok düşük bu 2 yıllık geçiş hakkımı engellemez dimi? yine girebilirim o bölüme ve ortada kalma gibi bi durumum olmaz dmi? teşekkürler.

    • alperturkoglu diyor ki:

      Sınavsız geçişin YGS puanınızla alakası yoktur. Ama bu açıkta kalmayacağınız anlamına da gelmez. Tercihlerinizi yaparken dikkat etmeniz gereken yerleştirme önceliklerine bakmalısınız. Şu konuyu okumanızı tavsiye ederim.

      • muhammet diyor ki:

        istanbul içinde farklı üniversiteleri yazıcam kontenjanları yüksek olanlar ve yakın yerleri kont. yüksek olanları yazıcam kalmam herhalde bilgi verirmisinz. ve başka şehirde bitirip istanbulda yer alırım dimi teşk.

        • alperturkoglu diyor ki:

          İstanbul Ün. 13,2,İ,95 401,95 (sadece son mezunlardan İstanbul içinden ve diploma notu en düşük 80,39 ile almış)
          Marmara Ün. 13,3,D,95 320,95 (sadece son mezunlardan İstanbul dışından da ama okul türü Anadolu Ticaret Meslek olanları almış, diploma notu en düşük 64,19 ile almış)
          Bunlar dışında vakıf üniversiteleri var. Şu sayfadan 2013 yerleştirme sonuçlarına bakabilirsiniz.

  60. muhammet diyor ki:

    meraba bişi danışıcam kafam karışık olduğu için burdanda bilgi almak istedim ben muhasebe ve finansman bölümü mezunuyum bu sene mezun oldum acaba 2 yıllık geçiş hakkımı kullanıp bankacılık bölümümü okusam yoksa açıktan okuyup muhasebe işinimi yapsam yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler. e postaya gelirse cevap daha iyi olur :)

  61. berna diyor ki:

    Merhaba, ben 2 yıl önce meslek lisesnden mezun oldumm ygs sınavına girdim fakat yerleştirilemedim geçiş hakkımı hla kullanabılme imkanım var mıdır? Şimdiden teşekkürler..

  62. mehmet diyor ki:

    merhaba ben elektrik elektronik mezunuyum ygs lys zamanında ygs lys başvurdum sadece eğer kazanamazsam hala 2 yıllık tercih yapabiliyormuyum ve geçen sene sınavda hiç bir yerleşmek için işlem yapmadım

  63. melike diyor ki:

    Hocam ben 2013 hemşirelik mezunuyum tercihinde iki yilliga geçiş için bisey isaretlemedim acaba puanlami yoksa geçiş mi yaptim geçiş yaptigim bolum fizyoterapi 2.sorum bu yil yine girdim YGS te 4 yillik bi yer yazacagim ama is yerimi aldirmak için bu 4 yilliga kayit yaptirdiktan sonra yine 2 yilliga geçiş yapabilir miyim ek yerlestirmede olur mu yoksa bidahaki yilami kalir tesekurler

    • alperturkoglu diyor ki:

      Alanınızla ilgili bölüm olduğundan büyük ihtimalle sınavsız geçiş ile yerleşmişsinizdir. Sonuç sayfasında METEB içi yada METEB dışı gibi bir ifade var mıydı? Merkezi yerleştirmede kontenjansız aöf bölümlerine yerleşirseniz, ek tercih hakkınız olur. Bunun dışında ek yerleştirme hakkınız olmayacaktır.

  64. büşra diyor ki:

    merhaba hocam ben meslek lisesinden mezun oldum bu yıl sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Konya da yaşıyorum Trabzonu tercih etmek istiyorum. Tercih yaptığım da ilk sıraya Konyayı yazmadığım için yerleşemez miyim?

    • alperturkoglu diyor ki:

      Tercih listenizle siz en çok istediğiniz yerden en az istediğiniz yere doğru sıralama yapıyorsunuz. ÖSYM için bunun önemi yoktur. Puan önemlidir. Konya’yı daha sonraki tercihlerinize yazdınız diye yerleşememe gibi bir durumunuz olmaz.

  65. Ömer diyor ki:

    meraba hocam ben meslek lisesi çıkışlı mezunum şimdi 2 yıllık bölüme gidiyorum sınavsız geçiş hakkımı kullandım ama ben bu bölümü okumak istemiyorum başka bi bölüme geçmek istiyorum kaydımı silersem tekrar başvuru yapabilirmiyim.. bide not olarak şunuda söylemek istiyorum ygs sınavına girmedim ve para yatırmadım geçebilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim..

    • alperturkoglu diyor ki:

      Bu yıl için başvuru yapmamışsınız. Bu nedenle bu yıl tercih yapamazsınız. Ocak 2015’te başvuru yapacaksınız. Alanınızla ilgili başka bir bölüm düşünüyorsanız tekrar sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz. Alan dışı tercih yapacaksanız mutlaka YGS sınavına girmeli ve gerekli puanı almalısınız.

  66. emre diyor ki:

    Ben 2005 mezunuyum daha önce dikey geçişle üniversiteye kayıt yaptım ama gitmedim daha sonra kaydımı aldım ve şimdi tekrar başvuru yapıp tercih yapabilirmiyim lütfen bilen varsa yardımcı olsun şimdiden teşekkürler

  67. nurullah diyor ki:

    hocam ben geçen yıl sınavsız geçişle istanbul üni. tıbbi görüntülemeyi kazandım ve kayıt yaptırıp ardından 1 yıl kaydımı dondurdum.şimdi bu yıl yeniden sınavsız geçişe kaydoldum ve tekrar aynı bölümü başka üniversite için yazabilir miyim?

  68. Admin diyor ki:

    Mrb ben 2008 sağlık meslek lisesi meUnuyum.ygs ye girdim 4yıl olur belki diye2 yıllık oldu.şimdi o zaman ki 2 yıllık direkt geçiş hakkımı kullanabilir miyim?hangi bölümler olur.

    • alperturkoglu diyor ki:

      Sınavsız geçiş hakkınız her zaman var. Tabi öncelik son mezunların olduğundan her geçen yıl şansınız düşüyor. Bu yıl Ocak ayında başvuru yaptıysanız Temmuz’da sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

  69. Şahin diyor ki:

    Ben sınavsız geçişde kod4 işretliydi fakat yerlestirildim tekrar kullanmak için başvuruyu aynı şekilde yaptım. Mezun durumlardan kod 5 olanı seçmek zorundamıydım.

  70. kübra diyor ki:

    Ben 2 yıllk dış ticaret mezunuyum. Geçiş hakkımı kullandım. 2013 yılı mezunuyum. Geçiş hakkımı tekrar kullanabilirmiyim

  71. Buse diyor ki:

    merhaba ben 12. sınıf ATT öğrencisiyim paramedik bölümüne gitmeyi çok istiyorum fakat puanım yeter mi bilmiyorum ve taban puanları nedir ona da ulaşamıyorum.. İzmirde okuyorup meteb içinden dolayı gidebileceğim okullar ege, dokuz eylül, ve katip çelebi diploma notum 80 sizce girebilir miyim puanım yeter mi (ygs2 puanım da 325) lütfen bilgi verin

  72. emre diyor ki:

    geçen sene sınavsız geçiş hakkımı kullanarak üniversiteye yerleştim ancak bölümden memnun kalmadım bu sene sınava girmedim ayrıca sınavsız geçiş hakkım içinde ücret yatırmadım aslında sormak istediğim geçiş hakkım devam ediyor mu yani seneye başka bölüme sınavsız geçiş yapabilirmiyim?
    yani birden fazla kullanabiliyoruz bu geçiş hakkımızı öyle mi?

  73. emre diyor ki:

    ben 2013 de sınavsız geçiş hakkımı kullanarak yerleştim üniversiteye ancak bölümden memnun kalmadım bu senede sınava giremedim sınavsız geçiş içinde başvuru yapamadım seneye tekrar 2. bir kez kullanma şansım var mı bu hakkı?

  74. deniz diyor ki:

    Hocam ben geçen sene çocuk gelisimi bölümü nden mezunum bu sene sınavsız geçiş hakkimi kullanırsam kazanma şansım nekadar

  75. selin diyor ki:

    öncelikle merhaba bir sorum olacak sml mezunlarının vakıf üniversitelerine sınavsız geçiş hakkı var mı yani şöyle ben düz lise mezunuyum 2 yıllık sağlık bölümü düşünüyor um devlet üniversitesine sınavsız geçişi var biliyorum onda şansım az bakıyorum vakıf üniversitelerinin puanlarına diyelim 220-230 puana falan bölüm var bunlara da sml mezunları geçebiliyor mu ayrıca bir de 190 188 puan var bunlara geçiş hakkı mı bulunuyor?

  76. hatice zeynep diyor ki:

    Hocam öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı tşk ederim.ben ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanarak 2 yıllık bir bölümden mezun oldum.fakat bu yıl tekrar sınava girdim ygs 2 puanım şuan 199 paramedik bölümünü okuma şansım var mıdır yoksa alan dışı olduğu için tercih bile edemiyor muyum hocam?

    • alperturkoglu diyor ki:

      Bu bölüme öncelikli olarak sınavsız geçiş öğrencileri yerleşiyor. Kontenjan kalması durumunda alan dışından YGS puanı ile öğrencide alınıyor. 2013 yerleştirme sonuçlarını şu sayfadan incelerseniz devlet ün. kontenjanlarının sınavsız geçişle dolduğunu (yerleştirme önceliğinde değer olanlar) görürsünüz. YGS puanı ile alan programlar sadece özel ün. bazıları. Onlarında puanı sizinkine göre yüksek görünüyor.

  77. Erdem Çelik diyor ki:

    Selamun aleykum admin kardeşim şuan lise 3’e gidiyorum mobilya iç mekan tasarımı okuyorum ve seneye ygs lys sınavı var çok heycan sardı üniversite kesin düşünüyorum ama okumak istediğim bölüm orman ve ormancık ürünleri ve bunun 2 yıllık sınavsız geçişi varmı yoksada kaç puanla girebilirim 2 yıllığına beni orman ve ormancık ürünleri hakkında detaylı bilgilendirersiniz çok sevinirim çok kararsız kaldım lütfen rica ediyorum.

    • alperturkoglu diyor ki:

      Bu bölüm sizin sınavsız geçiş bölümünüz.Eğer sadece bu bölümü düşünüyorsanız sınava girmenize gerek yok. 2013 Yerleştirme sonuçları ve yerleştirme önceliklerini şu sayfadan inceleyebilirsiniz.

  78. Esra diyor ki:

    ben tıcaret lısesı 12.sınıftaym suan ygsye gırdm barajı gecemedım ılk acıl ve yardım bölümunu vermek ıstıyorum gelme ımkanı yuksek mı

    • alperturkoglu diyor ki:

      Sağlık meslek liselilerin öncelikli olduğu bir bölüme onlar zor yerleşirken siz barajı geçmeden alanınız olmayan bir bölüm istiyorsunuz! Sizin sınavsız geçiş bölümleriniz şu sayfada yer alıyor.

  79. alp diyor ki:

    arkdaşlar ben geçen sene sınava girdim sıfır puan çekmiştim ygs den sınavsız geçiş hakknı işaretlememd ama istanbul aydın üni bilgisiyar programcıılığı tuttu ama gitmedm busene gene girdm sınava 143 puan yaptım busene geçiş hakkım varmıdır meslek lisesi mezunuyum

    • alperturkoglu diyor ki:

      Evet sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanabilirsiniz. Tercih listenize gerçekten gitmek istediğiniz yerleşirseniz mutlaka gideceğiniz programları yazınki başkalarının hakkını engellemiş olmayın.

  80. merve diyor ki:

    merhabalar benim size bir kaç sorum olacaktı.2011 ticaret meslek lisesi bilgisayar mezunuyum o sene geçiş hakkmı kullandım fakat tercih sıralamasını yanls yaptgm icin yerlestirildim fakat kayıt olmadım. 1. sorum artık geciş hakkım var mı ? 2.sorumda bu sene ygs sınavına girdim malesef barajı gecemedm ygs1 puanım 151 ygs2 puanım 159 lise diploma puanımda 67,59. ben bu puanlarda en azındAn 2 yıllık bi bölüm okumak istiyorum okuldan gelen puanlarla okuyabilirmym yada öle olmasa bile açıköğretime kayıt olablrmym. cok soru sordum fakat kmseye sorabilcegm kmse yok. cvplarnızı beklyorm smdiden cok tesekkrler.

    • alperturkoglu diyor ki:

      1.Geçiş hakkınız hala var. Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz.
      2.140 üzerinde aldığınız puan türlerinde 2 yıllık bölümlerde şansınızı deneyebilirsiniz. Kontenjansız 2 ve 4 yıllık aöf programlarını da tercih edevilirsiniz.

  81. güven diyor ki:

    ben geçiş hakkımı kullanarak 2 yıllık bilgisayar programcılığı bölümü okuyorum bu yıl son okul bitiyor.ygs ye tekrar girdim barajı geçemedim ikinciye basın ve yayıncılık bölümüne geçiş hakkımı kullanma şansım var mı?

    • alperturkoglu diyor ki:

      Yazdığınız bölüm değil de Basım ve Yayın Teknolojileri sizin sınavsız geçiş bölümünüz. Tekrar kullanabilirsiniz. Öncelik son mezunlara olduğundan şansınız son mezunlara göre düşük olacaktır.

  82. KADER diyor ki:

    sağlık meslek lisesi öğrencisiyim.2 yıllık parametrik okudukdan sonra DGS ile 4 yıllık hemşireliğe tamamlayabilir miyim?

  83. Sinan diyor ki:

    Ben ygs’ye girdim bilgisayar bölümü okuyorum ve ygsden geçemedim ama 2 yıllık geçiş hakkı kullanabiliyorum daha ilk senemdi ama bu konuda çok kararsızım 2 yıllığa geçiş mi yapsam yoksa seneye bıraksam daha iyi çalışırım belki 4 yıllık fakülte bilgisayar mühendisliği istiyorum aslında o tutar mı ki diye düşünüyorum ama bi heyecan olurda ya geçemezsem durumu da var 2 yıllığa geçiş yapsamda sonradan 4 yıllığa sınavla geçmeye çalışsam 2 yıl boyunca kalem oynatmayıp sınava hazırlanmamda zor ollur diye düşünüyorum bu konuda çok kararsızım sizlerin önerisi nedir bi görüşünüzü alsam?

  84. yasmin sever diyor ki:

    oğlum bilecik bozüyük de turuzm otelcilik meslek lisesinde okuyor dip.puanı 5.evimiz mersinde,istediğimiz okul manavgat turuzm 2 yıllık.bilecikle alakamız kalmayacak.geçiş evraklarımız evimize gelecekmi yada nereye başvuracağız.oğlum antalyada çalışacak temmuz sonunda orda olacak başvurusunu orda yapabilirmi.ayrıca yurtkura da başvurmak istiyoruz.tşk.

    • alperturkoglu diyor ki:

      Tercih etmek istediğiniz bölüm Turizm ve Otel İşletmeciliğimi, Turizm Rehberliğimi, Turizm animasyon mu? Daha net bilgi verebilmem için bana program kodunu vermelisiniz. Elinize evrak filan gelmiyor. Ocak ayında başvuru yaptıysa, Temmuz ayında internet üzerinden tercihte bulunacak. Yerleşip yerleşemediğini de yine internetten öğrenecek.

  85. EmRee diyor ki:

    Ben Şuan Lise 4 Muhasebe Ve Finansman Alanı Okuyorum. 2 Yıllık Hangi Bölümleri Tercih edersiniz, veya Hangi Bölümler Var Onlar Hakkında Bilgi Verirseniz İyi olur .

  86. murat diyor ki:

    s.a ben geçen sene 2 yıllığa geçiş hakkımı kullandım ama gidemedim bu sene tekrar geçiş hakkımı kullanabilirmiyim

  87. Merve Demir diyor ki:

    açık öğretimden mezun olucam örgün üniversite okumak istiyorum üstelik sınavsız geçiş hakkımda var. bu geçiş hakkını örgünde mi yoksa açık öğretimde mi kullanabilirim ?

    • alperturkoglu diyor ki:

      Alanınıza ait örgün yada açıköğretim bölümleri varsa seçim sizin. Ancak tercihlerde yerleştirme önceliklerine dikkat etmeniz gerekiyor.

  88. Melek diyor ki:

    Meslek lisesi Çocuk gelişim bölümü ögrencisiyim. Sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. İstanbulda kendi bölümümle ilgili sınavsız geçişle alan üniversiteler hangileri ? Özel ya da devlet farketmez

  89. ayşe diyor ki:

    merhaba ben lojistik meslek lisesinde son sınıfta okuyorum ygs de başarılı olamadığım için geçiş izmir ve çevresinde hakkımı kullanmak istiyorumfakat hiç bir yerden düzgün bilgi alamıyorum biraz bilgi verir misiniz?tşk.

    • alperturkoglu diyor ki:

      Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçları var. Yerleştirme önceliği bilgilerini kontrol edeceksiniz. Kendi durumunuz uygunsa yerleşme şansınız olacak. Örneğin 9 Eylül Ü. Lojistik bölümü geçen yılki yerleştirme sonuçlarında 360,00000 13,2,İ,94 yazıyor. 13 sayısı son yıl mezunlarını, 2 normal meslek mezunlarını, İ İzmir içinden aldığını, 94 en son yerleşen adayın 1994 doğumlu olduğunu ve 360/5= 72 diploma notu ile yerleştiğini gösteriyor.

  90. irem naz diyor ki:

    hocam merhaba 2 yıllık geçiş hakkımı özelde kullanmak istemiyorum devlet üni. olablır mi? ve kesin yelrşemem için nelere dikkat etmem lazm? şimdiden teşk.

  91. irem diyor ki:

    hocam bitane daha sorum olcak cevaplarsnz sevinirm bu 2 yıllık geçiş hakkımı devlet üniversitelerine kullanblrmym. ve kesin olarak yerleşirmiyim bunun hakkında biraz bilgi verirmsnz? şimdiden teşekkürler

  92. emine diyor ki:

    ygs puanım 139 bu puanla 2 yıllık geçiş hakkımı kullanarak hangi bölümler okuyabilirim
    ticaret meslek lisesinde okuyorum

  93. irem diyor ki:

    hocam benim sorularım olcak size açık lisede çocuk gelişmi okuyorum son senem ygs sınavına girdim ancak barajı geçemedim sınavsız geçiş hakkımı kullanablirmiyim? birde çocuk gelişimi bölümüm geçiş hakkımı hemşirelik bölümüne istiyorum olablir mi ??? şimdiden teşekkürler…. :)

  94. semiha diyor ki:

    ticaret meslek lisesinden bu yıl mevzun oluyorum 2 yıllık geçiş hakkımı kullanıcam hangi bölümleri seçebilirim ve nerelere gidebilirim.

  95. Büşra diyor ki:

    Merhaba ben meslek lisesi bilgisayar bölümü öğrencisiyim bu yıl mezun oluyorum ygs’de başarısız oldum lys barajını geçemedim geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ama kendi şehrimde okumak istemiyorum başka bir şehirde okuma şansım var mı

  96. mertcan diyor ki:

    gecen sene Sınavsız geçişle üniversiteye kayıt oldum bu sene tercih yaparsam 4 yıılık için okul puanın kesilme olur mu? ayrıca hocam okul puan nasıl hesaplanıyor (makine) alan içi cevap için teşekkürler…

    • alperturkoglu diyor ki:

      Puanınızda düşme olmayacak. Okul puanı alan dışı 2 ve 4 yıllık için Diploma notu X 5 X 0,12
      Okul puanı alanınızda 4 yıllık için: Diploma Notu X 5 X 0,18

  97. SEMRA diyor ki:

    BEN MESLEK LİSEDE OKUYORUM OBP 400 İSTANBUL ÜNİVERSİTELERİNE GİRME DURUMUM NEDİR ?

  98. mahir diyor ki:

    ben meslek teknik lisede okuyorum son sınıf öğrencisiyim ygs 180 barajını aşamadım sağlık bolümlerine okul puanmla girebilme şansın var mı ?

  99. Melek diyor ki:

    Ben Meslek Lisesi Giyim Bölümü ve Geçen Senenin Öğrencisiyim. Bu Sene Sınavsız Geçiş Kulansam Gelebilir mi ?

    • alperturkoglu diyor ki:

      Önceki mezunlardan alan programlara tercihte bulunursanız yerleşme şansınız olabilir. Yerleştirme önceliği sütununu iyi incelemelisiniz.Örneğin şu sayfada giyim üretim tek. 2013 yerleştirme sonuçları yer alıyor. Yerleştirme önceliği hanesinde 13 yazanlar son yıl mezunlarını almış demektir. Siz daha küçük değer olan yada bu alan tamamen boş olan yerleri tercih etmelisiniz.

  100. Neslihan diyor ki:

    Bi sorumda ygs-4 315 puan 136 bininci sıradayım lysys hazırlanıyorum sosyal bilgiler ögretmenligi şansım var mı?

  101. Neslihan diyor ki:

    Hocam benm sorum ben gecen yıl 2 yıllık geçiş hakkımı kullandım tercihim tuttu kayıt yaptırmadım bu yıl tekrar ygs ye girdim lys hazırlanıyorum geçen yıl okuldan gelen ek puanımda bu yıl kesilme olcak mı acaba?

  102. arif diyor ki:

    mrb ben sadece ygs için para yataırdım sınavsız geçiş hakkı için yatırmadım bu durumda sınavsız geçiş hakkımı kullanma şansım varmıdır ?

    • alperturkoglu diyor ki:

      Meslek lisesi mezunları YGS için başvurduklarında otomatik olarak sınavsız geçiş hakkı da elde ediyorlar. İçiniz rahat olsun. Temmuz’da sınavsız geçiş bölümlerinize tercihte bulunabilirsiniz.

  103. önder diyor ki:

    merhaba ben gecen sene sınavsız gecıs ıle bi unıversıteye yerleştirildim fakat gitmedim bu sene tekrar ygs e gırdım acaba gecıs hakkımı bırdaha kullanabılırmıyım?

  104. Kübra diyor ki:

    ben geçen sene ticaret meslek lisesinden mezun oldum 2 yıllık direk geçiş hakkını kullanmadım. bu sene 2 yıllık direk geçiş hakkıı kullanabiliyoz mu ?

  105. eylem diyor ki:

    140 barajını geçemezsem yine sınavsız geçişten yararlanabilirmiyim?
    meslek lisesi mezunuyum kendi alanımı düşünüyorum

    • alperturkoglu diyor ki:

      Sınavsız geçiş zaten sınava bağlı bir sistem değildir. Meslek lisesi mezunu iseniz Temmuz ayında alanınızla ilgili programlara tercihte bulunduğunuzda sınavsız geçişle değerlendirilecektir.

  106. süleyman diyor ki:

    merhaba ben 2005/2006 meslek lısesı elektrik bölümü mezunuyum acık ögretım ıcın ygs ye basvuruda bulundum calısma sartlarından dolayı sınava gıdemedım.Benım yatay gecıs hakkımın oldugunu soyluyorlar ve ben sınava gırmemıs olmama ragmen acık ögretıme yatay geçiş yapabılecekmıyım .Bu konuyla bılgılendırebılırmısınz benı. Tesekur ederim.

    • alperturkoglu diyor ki:

      Sınava girmemiş olsanız da Temmuz ayında Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim) bölümüne tercihte bulunabilirsiniz.

  107. hülya diyor ki:

    meraba ben gecen sene sınavsız geciş hakkı ile bir yüksekögretim programına yerleştim ama kayıt yaptırmadım bu sene tekrar sınava girdim obp puanım kesilir mi acaba ?

    • alperturkoglu diyor ki:

      Hayır kesilmez.

      • hülya diyor ki:

        Teşekkürler, araştırma yaptım biraz bu konuda herkesten farklı bir ses çıkıyor içimi rahatlattınız.

          • hülya diyor ki:

            Hocam peki ek puanlar da bir kırılma olurmu geçen sene 78 puan gelmişti bana bu senede aynısı mı gelir ?

            • alperturkoglu diyor ki:

              Zaten kırılmaz diye bahsettiğimiz ek puanınızdır. Geçen yılki ek puanınızdan diploma puanınız 86,66 diye tahmin ediyorum. Alanınızla ilgili 4 yıllık tercih etmeniz durumunda alacağınız ek puan budur. Alan dışı 2 yada 4 yıllık tercih etmeniz durumunda ise 52 puan civarında alacaksınız. Kılavuzda 23.sayfa 3.paragraf “Sınavsız geçiş ile 2013-ÖSYS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların OBP’lerinin çarpılacağı katsayılarda
              herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.” Bakınız.

  108. derya diyor ki:

    geçen sene kız meslek lisesinden mezun oldum ve direk geçiş hakkımı kullanmadım puanımla da tercih yapmadım. bu sene de sınavım pek iyi geçmedi. barajı geçemesem bile direk geçiş hakkımı kullanabilir miyim? bi yer gelme olasılığı nedir? bi de öncelik mezunlarda mı ?

    • alperturkoglu diyor ki:

      Tekrar sınavsız geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz. Mezun olduğunuz bölüme ve tercih edeceğiniz sınavsız geçiş bölümünüze göre yerleşebilir yada yerleşemeyebilirsiniz. Öncelik tabiki son mezunlara.

  109. Kaan diyor ki:

    Hocam merhabalar,
    Ben 2013 yılında meslek lisesinden mezun oldum. 2 yıllık geçiş hakkımı kulandım ve tercihlerimi yaptım. Tercih sonunda da bir üniversiteyi kazandım. Ancak ben üniversiteye gitmedim çünki istediğim üniversite değildi. Bu sene sınava gırmedım. Geçen seneki 2 yıllık geçiş hakkım devam eder mi tekrar tercih yapabilirmiyim. Bana bir yol haritası çizebilirmisiniz. Teşekkürler.

    • alperturkoglu diyor ki:

      İstemediğiniz bir üniversiteyi tercih listenize almanız hata. Sonuçta istemediğiniz yeri yazmamalısınız ki başkalarının da hakkına girmiş olmayasınız. Bu yıl için başvuruda bulunduysanız sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanabilirsiniz.

  110. sercan diyor ki:

    hocam kolay gelsin 1992 dogumluyum buyıl ygs sınavına gircem fakat daha once myo ilk sene okuyup saglık problemlerim nedeniyle bırakmak zorunda kaldım eml mezunuyum tekrar dan sınavsız geciş hakkımı kullanabilirmiyim saygılar.

  111. Burak diyor ki:

    merhaba hocam ben ticaret meslek lisesinde BİLİŞİM BÖLÜMÜ okumakdayım. Pazar günü Ünv. sınawlarına giricem.Eğer ki kazanamassam direk geçişte Lojistik bölümünü seçebilirmiyim detaylı bilgi verebilir misin ?

    • alperturkoglu diyor ki:

      Okul türünüz Ticaret Lisesi olsa da bölümünüz Bilişim Teknolojileri olduğu için Lojistik bölümüne sınavsız geçiş hakkınız yok. Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz.

  112. Didem şen diyor ki:

    Ben 1992 meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum bir fiil çalışıyorum şu anda bir özel Anaokulu nun idareci lik yapmaktayım sınavsız geçiş yapabilirsiniz kendi bölümüyle alakali yada sosyal hizmetler bölümüyle ilgili okuyabilirmiyim

  113. Mehmet diyor ki:

    Hocam merhaba ben mersin üniversitesinde okuyorum tekrardan sınavsız geçiş için para yatırdım ama emin olamadıgım şeyler var mezun durumda oldugum için nasıl tercih yapıcagımı bilmiyorum

  114. SEMİH diyor ki:

    HOCAM BEN 2012 MEZUNU 94 DOGUMLUYUM ÖSYM TERCİH ÖNCELİKLERİNDE BÖYLE ÖNCELİKLERİ 12,2,D,93 TERCİH YAPMA HAKKIM VARMI 93 OLDUGUNDAN … YANITLARSANIZ SEVİNİRİM..

  115. ayşe diyor ki:

    2013 acil tip teknisyeni mezunuyum bu yerleştirme de geçiş hakki ile paramedic gelir mi iki yillik diploma puanim 81 sansim nedir

  116. gökçe diyor ki:

    kız meslek lisesinde okuyorum . ygs sinavına giricem diyelım kı ıyı geçmedı ve geciş hakkımı kullanmak istyrum. ben sınavsız geçiş hakkımı kullandığım zaman istediğim üniversiteye gidebilecek miyim ?

    • alperturkoglu diyor ki:

      Tercihlerinizi doğru yaparsanız yerleşme olasılığınız yüksek ama kesin yerleşirsiniz diyemiyorum. Geçen sene “sınavsız geçiş tercihi ile yerleşemeyenler” ile ilgili bir yazı yazmıştım. Okumanızı tavsiye ederim. *Bakınız*

  117. ömer diyor ki:

    Meslek lisesi elektirik bölümü 1995 mezunuyum 2 yıllık acık ögretim ilahiyat okuyabilirmiyim.

  118. sercan diyor ki:

    Hocam S.a Ben 2012 Çok Programlı Lisesi Muhasebe Finansman (BİLGİSAYARLI MUHASEBE)Mezunuyum Yalnız Mezun Olduğum Sene YGS ye Girmedim 2014 YGS Başvurumu Yaptım Acaba Şimdi 2 YILLIK Sınavsız Geçiş Hakkım Varmıdır Şimdiden Teşekkür Ederim

  119. ozan diyor ki:

    Slm hocam 2009 yilinda sinavsiz gecisle konya selcuk universitesi anestezi teknisyenligi bolumune yerlestirildim 1 sinif bitince ikinci sinifa devam edemedim kaydimida sildirmedim dondurmadimda simdi naklimi aldirip ikinci siniftan ankarada devam etme sansim varmi yada seneye tekrar sinavsiz gecisle ankaarayi yazabilirmiyim teşekkür

    • alperturkoglu diyor ki:

      Üniversitede nakil işlemi Yatay Geçiş olarak adlandırılır. Bunun belli şartları vardır. Örneğin ortalamanın yüksek olması ve geçiş yapmak istediğiniz programla mevcut programın tüm derslerinin uyması gibi. Net bilgiyi bilgi işlem merkezinden öğrenebilirsiniz. Yada seneye tekrar başvuruda bulunarak sınavsız geçiş hakkınızı bir kez daha kullanabilirsiniz.

  120. evrem diyor ki:

    ben geçen yıl ygs ye girdim açıkögretim ilahiyat okuyorum şuan seneye tekrar tercih yapabiliyormuyum.puanım ne kadar kesilir

  121. bilal diyor ki:

    ben bilgisayar bölümü teknik servis bölümünden mezun olsum meslek lisesi gecen sene giresun üniversit cıktı ama ben kayıt falan yaptırmadım bu sene sınavsız gecısten yararlanabılırmıym eger sınavdan barajı gecemessem gınede sınavsız gecıs hakkım varmı ?

    • alperturkoglu diyor ki:

      Sınavsız geçişin YGS sınavı yada barajla zaten ilgisi yok. Sınavsız geçiş kendi alanınızla ilgili bölümlere yerleştirme önceliklerine göre yerleştirilmenizi sağlayan sistemdir. 2014 için başvurunuz varsa bu yıl da sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

  122. nisa nur diyor ki:

    Merhaba ben 2012 meslek lisesi mezunuyum ygs ye girdim fakatt tercih yapmadım bu sene geçiş hakkımı hala kullanabilir miyim

  123. kardelen diyor ki:

    Ben çocuk gelişimi okuyorum 2 senelik yatay geçiş hakkım var ben bu 2 senelik yatay geçişimi kullandıktan sonra dikey geçiş sınavına girmeden özelden 2 sene daha okuyup 4 seneliğe tamamlıyabiliyor muyum peki?

  124. seher diyor ki:

    bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanmayıı geç kaldığım için pekii açık kontenjan olursa .başvurva imkanı olurmu bu sene için teşşekürler

  125. seher diyor ki:

    merhaba, ben Anadolu meslek lisesi 2007 mezunuyum: bölümüm Büro yönetimi ve sekreterlik mezunuyum / (üniversite sınavına girmeden)sınavsız geçiş hakkımı , 2 yıllık tıbbı sekreterlik bölümüne kullanabilimiyim.

  126. melek diyor ki:

    merhaba
    ben meslek lisesi mezunuyum ygs sınavına girdim tercihlerimi yaparken dgs mi kıllandım adana üniversitesine yerleştim ama gitmedim tekrar dgs hakkımı kullanabilir miyim

    • alperturkoglu diyor ki:

      DGS ön lisans mezunlarının 4 yıllıklara geçiş sınavıdır. Siz sınavsız geçiş tercihinizi yapmışsınız. Başvuru yaptıysanız tekrar kullanabilirsiniz.

  127. tuba diyor ki:

    Merhaba istanbul üni. Acikogretim okuyorum hocam ,anadolu teknik bilgisayar mezunuyum geçiş hakkım hala var mıdır lütfen yardımcı olur musunuz?

  128. Filiz diyor ki:

    merhaba, lise son sınıf öğrencisiyim tıbbi laboratuvar okuyorum. hangi bölümlere geçişimin olduğunu biliyorum fakat üniversitelerin bazısı sadece bulunduğu ilin öğrencilerini alıyor dışarıdan alan üniversiteler hangileri yardımcı olur musunuz?
    bu arada yazmayı unuttum fizik tedavi istiyorum.

    • alperturkoglu diyor ki:

      Fizyoterapi 2013 yerleştirme sonuçları sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz. Tabloda yerleştirme önceliği sütununda “D” harfi olanlar başka illerden öğrenci alan programları göstermektedir.

  129. m.ali diyor ki:

    ben elektrik bölümü lise mezunuyum.2 yıllık orman bölümüne direk geçiş yapabilirmiyim.yada başka geçiş yapabileceğim bölümler varmı elektrik hariç.

  130. tugba diyor ki:

    merhaba ben anadolu ticaret muhasebe(bilgisayarlı mmuhasebe) okuyorum adelete 2 yıllık geçiş hakkım var mı? emin olamadım

  131. ozan diyor ki:

    Açıköğretim 1.sınıf lojistik okumaktayım . Ticaret meslek lisesi mezunuyum. bu yıl YGS’ye bir daha gireceğim sınavsız geçiş hakkımı bu yılda kullanabiliyomuyum yoksa hakkımı kullanmış oldum mu Hocam.
    Teşekkürler..

  132. yusuf diyor ki:

    slm hocam ben mobilya dekorasyon bölümünü okuyordum birinci sınıfda bırakmak zorunda kaldım ben şimdisınavsız geciş hakkımı tekrardan kullanabilirmiiyim acaba ???
    hocam mobilya dekorasyon bölümü mezunuyum ilk senemi yarıda bıraktım hocam başka bölüme gecmek istiyorum yardımcı olurmusunuz acaba hangi bölümlere gece bilirim sınafsız cevabınızı bekliyorum hocam gercekten önemli …

    • alperturkoglu diyor ki:

      Eğer meslek lisesi mezunu iseniz sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanabilirsiniz. Lise mezuniyet alanınızı yazmamışsınız. Mobilya dekorasyon olduğunu varsayarak geçiş yapabileceğiniz bölümlerin; Mobilya ve Dekorasyon, Ormancılık ve Orman Ürünleri olduğunu söyleyebilirim.

  133. naz diyor ki:

    mrb ben 2 yıllıkinsan kaynakları bölümü mezunuyum fakat burdan 4 yıllık kamu yönetimine geçmek istiyorum sınavsız geçiş hakkım var mı ?

  134. Efe diyor ki:

    Ben şuanda web tasarım okuyorum.2 yıllık geçiş hakkımı kullanıcam web tasarım hangi dala giriyor yani hangi bölme geçiş yapabilme imkanım var ?

    Lütfen acil cevap bekliyorum…

    • alperturkoglu diyor ki:

      Şu sayfada sağ sütundaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır.

      • Efe diyor ki:

        Peki dikey geçişten direk 2 yıllığa geçmek için ygs ye girmem zorunlumu ve baraj varmı 2 yıllık için

        • alperturkoglu diyor ki:

          Dikey geçiş 2 yıllık üniversite okuduktan sonra 4 yıllık bölümlere geçiş için kullanılan bir ifadedir. Sizinki “sınavsız geçiş” ve adından anlaşılacağı üzere sınava girmeden alanınızla ilgili programlara tercihte bulunabilirsiniz. Yerleştirme önceliklerine göre; mezuniyet yılı, okul türü, OBP vb. göre yerleştirilirsiniz.

          • Efe diyor ki:

            SINAVSIZ 2 YILLIĞA GEÇENLERİN İŞ İMKANI AZ OLUYOR DİYE DUYDUM 4 YILA TAMAMLAYINCA YİNE İŞ İMKANI AZ MI OLUR ?

            Diyelim sınava girdim puanım kötü geldi ondan sonra 2 yıllığa geçiş yapabiliyormuyum?

            • alperturkoglu diyor ki:

              Sınavsız yada YGS puanı ile 2 yıllık okuduğunuzda size ayrı bir diploma verilmiyor. Yani bölümü okuyanların hepsi aynı değerlendirilir. Ama zaten genel olarak ön lisans mezunlarına göre lisans mezunları iş konusunda her zaman daha avantajlıdır. Evet yapabilirsiniz.

  135. alper diyor ki:

    hocam ben tesisat teknolojisi bölümü son sınıftayım ben sınavsız geçiş gitmek istiyorum.Ama ben bu bölümü istemiyorum iş sağlığı ve güvenliğini istiyorum ama tesisat bölümünün sınavsız geçiş listesinde yok. ginede gidebiliyormuyum?

    • alperturkoglu diyor ki:

      Sınavsız geçiş bölümleriniz arasında yazdığınız program yer almıyor. Ancak YGS puanı ile tercihte bulunabilirsiniz. Sizin sınavsız geçiş bölümleriniz.
      Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
      Gaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
      İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi 2
      Yapı Tesisat Teknolojisi 2

  136. görkem diyor ki:

    hocum benm sorum bu..
    bn bu yıl bilgisayar bölümü son sınıf ğrencisiyim
    sınavsız geçiş hakkımı kullnmak istiyorum fakat ben batı tarafını vermek istiyorum ama güney doğuluyum
    batı tarafının bana gelme olasılığı var mı???

    • alperturkoglu diyor ki:

      Batı yada doğu olması önemli değil. Herkes kendi eğitim bölgesinde önceliklidir. Eğer anadolu teknik lise yada teknik lise mezunu olacaksanız farklı bir ilde önceliğiniz olabilir.

  137. yılmaz diyor ki:

    sınavsız geçiş hakkımı kullanarak istediğim bir şehirdeki üniversiteye kayıt olabilirmiyim?

    • alperturkoglu diyor ki:

      Sınavsız geçişte doğrudan bir ün. kayıt olmak gibi bir durum söz konusu değil. Temmuz ayında tercih yaparsınız yerleştirme öncelikleriniz uygunsa tercih ettiğiniz programa yerleşirsiniz. Yerleştirme önceliklerine göre okul türünüz normal meslek lisesi ise öncelik tercih ettiğiniz ilin öğrencilerinin olacaktır. Eğer Anadolu Teknik yada teknik lise mezunu iseniz rahatlıkla il dışı tercih yapabilirsiniz.

  138. dogan diyor ki:

    endüstri meslek lisesinde okuyorum bu sene son senem elektronik / Güvenlik üzerine ( kamera,alarm,geciş kontrol vs.) okuyorum ben samsun 19 mayır üniversitesine 2 yıllık hakkımı orda kullanabilirmiyim ve eger olursa dikey geçiş ile 4 yılıık okuyabilirmiyim

    eger 2 yılıık 19 mayıs üniversitesinde olursa dikey gişi sinavını kazanamazsamm 2 yılıık okudugum hakkı dondurum birdahaki seneye dikey geçiş sınavına girebilirmiyim.

    • alperturkoglu diyor ki:

      Eğer istediğiniz sınavsız geçiş bölümü 19 Mayıs üniversitesinde varsa ve yerleştirme öncelikleriniz tutarsa okursunuz. DGS sınavına girerek 4 yıllık okuma şansınız da var. Bir sonraki sene de DGS girebilirsiniz.

  139. Kübraa diyor ki:

    merhabaaa. adalet bölümüne liseden mezun olupta geçiş yapma hakkı var mı? meselaa ben bu sene adalet okumak ıstıyorum ama geçişi varsa önüm kapanırsa boşuna yazmayayım yardımcı olursanız sevinirim.

    • alperturkoglu diyor ki:

      2013 sonuçlarına göre yerleştirme sonuçları sütunu boş olduğundan sınavsız geçişle değilde YGS puanına göre öğrenci aldığı anlaşılıyor. Bu yılda aynı olur mu bilmiyorum. Şuradan 2013 puanlarına bakabilirsiniz.

  140. Sezer diyor ki:

    S.a Hocam Ben Anadolu ticaret meslek lissi son sınf öğrencisiyim 2 yıllığa direk geçiş yapacağım. Babam polis ve bizim taynımız doğuya çıktı muhtemelen orayı tercih edeceğğim şuan kırıkkkaledeyim. örneğin Van ı tercih edebilir miyim öyle bi hakkım var mı .?

    Saygılar. .

  141. kübra diyor ki:

    Merhaba ben aöf 4 yıllık türk dili ve edebiyatı 1. Sınıf öğrencisiyim polis meslek eğitimi bölümüne gećiş yapmak istiyorum mümkünmüdür mümkünse nasıl yapacağım bana bilgi verirmisiniz şimdiden teşekkürler…

  142. sümeyye diyor ki:

    meraba hocam;
    Bu sene meslek lisesi bilişim teknolojileri 12. sınıf örencisiyim üniversite için sınavsız geçiş hakkımı kullananıcam ygs’ye başvuru yaptım ama sınavsız geçiş başvurusunda bulunmadım bu sene hakkımı kaybedermiyim diye çelişki yaşıyorum yardımcı olurmusunuz? :)

  143. büşra diyor ki:

    mrb. ben sağlık meslek lisesinde okuyorum ve 2 yıllık diyaliz bölümüne geçiş yapmak istiyorum . geçiş için ygs den baraj puanını geçmem yeterli mi yoksa diyaliz bölümü taban puanını almam gerekiyor mu .

    • alperturkoglu diyor ki:

      Eğer bölümünüz aşağıdakilerden biri ise YGS sınavına girmeden sınavsız geçişle tercih yapabilirsiniz. YGS puanı alan dışı tercih için gereklidir.
      1464-Ebelik
      3606-Ebelik-Hemşirelik
      4306-Hasta ve Yaşlı Hizmetleri
      1746-Hemşirelik
      1945-Laborant
      1951-Laboratuvar
      4877-Laboratuvar Hizmetleri
      1951-Laboratuvar Teknisyenliği
      4883-Sağlık
      2315-Sağlık Memurluğu
      5006-Tıbbi Laboratuvar
      3889-Veteriner-Laboratuvar

  144. Buse diyor ki:

    Merhaba hocam ben anadolu kız meslek lisesinde çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü okuyorum.Rehabilitasyon merkezinde zihinsel veya bedensel engelliler öğretmenliği yapmak istiyorum.Bu sene ygs sınavına giricem eğer ki kazanamazsam 2 yıllık bir yere yerleşsem öğretmen olma şansım var mı yardımcı öğretmen falan değil ama.Bir de 2 yıllık sınavla yerleşebiliyor muyuz yoksa direk geçiş zorunlu mu ?
    Birde hocam ben bu sene ortaöğretim kpss sınavınada giricem 2 yıllığa gidersemde girebiliyor muyum? Çocuk gelişimi için hangi derslerin sorularını çözmem gerekli ve kaç puan almalıyım?

    • alperturkoglu diyor ki:

      2 yıllık bölüm okuyarak ancak ücretli öğretmen olabilirsiniz. 4 yıllık zihinsel engeliler öğretmenliğini okumanız şart. Puanlarına şuradan bakabilirsiniz.
      Çocuk gelişimi ve sosyal hizmetler bölümlerine sınavsız geçiş hakkınız var. Diğer bölümler için YGS sınavına girmelisiniz. KPSS hakkında hiç bilgim yok.

  145. fırat diyor ki:

    merhaba hocam ben ıkı yıllık pazarlama bıtırdsım dort yıllıga nasıl geıs yapabılırım

    • alperturkoglu diyor ki:

      DGS sınavına girerek aşağıdaki 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilirsiniz. Yada şu sayfadaki açıköğretim lisans programlarına sınava girmeden devam edebilirsiniz.
      Halkla İlişkiler
      Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
      Halkla İlişkiler ve Tanıtım
      İletişim Bilimleri
      İşletme
      İşletme Enformatiği
      İşletme-Ekonomi
      Lojistik Yönetimi
      Pazarlama
      Reklam Tasarımı ve İletişimi
      Reklamcılık
      Reklamcılık ve Halkla İlişkiler
      Uluslararası İşletme
      Uluslararası İşletmecilik
      Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret
      Uluslararası Ticaret
      Uluslararası Ticaret ve Finans
      Uluslararası Ticaret ve Finansman
      Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik
      Uluslararası Ticaret ve Lojistik

  146. Ramazan diyor ki:

    ya bn bilgisayar bölümünmden be sene mezun olacam şimdi bn bilgi işlem bölümün istyrm ama bn tam ismini bilmyrm bna bu konuda biraz yardımcı olabailrmsnz rica etsem

  147. sametcan diyor ki:

    hocam benim bir sorum olacaktı ticaret meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim makina mühendisliği bölümününe gidebilirmiyim acaba
    sınavsız direk geçebiliyormuyum ki

  148. kader demir diyor ki:

    Mrb hocam bn 2010mezunym drek gecs hakkmi kulanrk 1dnem unw okudum we braktm smdi tekrar drek gecs hakkmi kulanabilirmym? Kullanbliosam nasl olck? Diplomamida unwden nasl alablrm

    • alperturkoglu diyor ki:

      Tekrar sınavsız geçiş hakkınızı kullanmak için 15 Ocak’a kadar başvuruda bulunmanız gerekiyordu. Eğer bulunduysanız kayıtlı olduğunuz üniversiteye giderek kaydınızı sildirip diplomanızı alabilirsiniz.

  149. ecem diyor ki:

    merhaba ben 2 yıllık geçiş hakıımı kullanıcam ama nasl oluyor anlamadm

  150. ismail diyor ki:

    s.a hocam ben 2005 ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavsız gecişle yerlestirildim kayıtta yaptım ama gitmedim sildirdim kaydımı simdi acıktan okumak istiyorum boyle bi sansım varmı

    • alperturkoglu diyor ki:

      15 Ocak 2014 tarihine kadar YGS (Sınavsız geçiş) başvurusu yaptıysanız, Temmuz’da aöf bölümlerine tercih yapabilirsiniz. Başvurunuz yoksa yapamazsınız.

  151. sidar diyor ki:

    Hocam simdi ben iki yillik sinavsiz gecis hakkini kullanacam fakat ben hangi universitelere sinavsiz gecis yapacam liste varmi sizde yada bi site varsa gireyim ben bulamadim

  152. memety2323 diyor ki:

    hocam imam hatip mezunuyum fakat başka bölüm istiyorum gidebilir miyim sizce ilahiyattan başka bir bölüme

    • alperturkoglu diyor ki:

      İlahiyat dışındaki bir programa sınavsız geçişle gidemezsiniz. YGS sınavına girmeli ve ilgili puan türünde yeterli puanı almalısınız.

  153. ahmetbulut diyor ki:

    Hocam çok önemli cevap verirseniz teşekkür ederim. Hocam ben bu yıl sınavsız geçiş hakkımla 2 yıllık bir bölüme yerlestım ve su an kayıt yaptırdım ılk senemdeyım devam edıyorum okula AMA bölümümü değiştirmek istiyorum . YGS ye basvurdum seneye 2014 tercihlerinde tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim ? Bazı arkadaslarım okulun bıtmeden kllanamazsın dıyolar bazıları kullanırsın dıyolar. Yardımcı olrsanız tesekkur ederım .

  154. deniz diyor ki:

    Liseden cocuk gelişimi mezunuyum sınavsız geçişte sosyal hizmetler tercih yapabilirmiyim

  155. tuğçe diyor ki:

    mrhba ben 2012 endüstri meslek lisesi inşaat teknolojisi bölümü mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullandım ama kayıt yaptırmadım dondurmadım da tekrar kullanabiliyor muyum bu hakkımı?

  156. MRYM diyor ki:

    merhaba ben makine bölümü okuyorum halen ben 2 yıllık dikec geciste hangi bölümlere gecebilirim

  157. nükhet diyor ki:

    Merhaba,2 yıllık açıköğretim işletme yönetimi mezunuyum ,sınavsız geçiş hakkımı kullanarak tekrar 2 yıllık bir bölüm yazabilirmiyim ?

  158. sonnur diyor ki:

    hocam ben gecen sene mezun oldum kazandım ama gıtmedım sımdı ben bu sene ıcın sınavsız gecıs hakkını kullanabılıyorum dımı ama ben 40 lira yatrdım ygs ıcın hem puan hem gecıs hakkı oluyomu kullanabılıyo muyum

  159. nuray diyor ki:

    merhaba hocam ben mehmet rüştü uzel kimya meslek lisesi mezunuyum ve 2 yıllaga direk geçiş başvurusu yapabiliyormuyum? yapabiliyorsam yatırmam gereken ücret nedir? ve hangi bölümleri tercih etme hakkım var ? (1997 mezunuyum)ilgilenirseniz sevinirim iyi günler

    • alperturkoglu diyor ki:

      Sınavsız geçiş başvurusu yapabiliyorsunuz. 10 TL yatırmalısınız. Başvuru formu ve dekont ile birlikte size en yakın liseye giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.
      Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz.

  160. Dilek diyor ki:

    Merhaba hocam,
    2 yıllık üniversite bitirdim. Daha sonra ÖSS ye girdim 4 yıllık moda Tasarim öğretmenliğinide bitirdim.
    Acik öğretimden 2 yıllık okuduğum bölümü de tamamlamam icin ygs ye başvuru yapmam gerekir mı ?
    Teşekkürler

  161. tülay ayvaz diyor ki:

    hocam ben 2006 ticaret meslek lisesi (muhasebe bölümü)mezunuyum sınavsız geçişimi kullandım yerleştim fakat kayıt yaptırmadım dondurmadımda öyle kaldı tekrar sınavsız geçiş hakkım varmı? Tekrar kulalanabilirmiyim kullana bilirsem hangi bölümleri tercih edebilirim.Yardımcı olursanız sevinirim. Çok acil kara vermem lazım . Şimdiden teşekkürler.

    • alperturkoglu diyor ki:

      Tekrar kullanabilirsiniz. Bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz.

      • tülay ayvaz diyor ki:

        hacam peki açık öğretim olarak tercih yapabilirmiyim. sınavsız olarak ben başkalarına sordum sınava girip 140 puan yapmam gerektiğini söylediler. açıköğretim okumam için.

        • alperturkoglu diyor ki:

          Şu sayfadaki tablonun başındaki 10-15 aöf programı sizin bölümünüzün sınavsız geçiş programları. Bu bölümler için sınava girmenize gerek yok.

          • tülay ayvaz diyor ki:

            peki hocam ben ozaman sınavsız ücreti ( 10 tl ) olarak yatırıyorum. tercihlerimi temmuz ayında bu üniversiteleri yazarak yapıcam dimi.
            size çok teşekkür ederim.

            • alperturkoglu diyor ki:

              Parayı yatırdıktan sonra ÖSYM merkezi olan bir liseden resmi başvurunuzu yapmayı unutmayın. (Para yatırmak başvuru anlamına gelmez) Daha sonra Temmuz’da tercih yaparsınız.

  162. Barış diyor ki:

    Hocam merhabalar ben ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve şuan örgün eğitimde 2 yıllık lojistik bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Öğrenmek istediğim ben tekrardan sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim ?

  163. ayşe diyor ki:

    merhabalar ben 2000 sağlık meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçişte mezun yılımın çok olması benim avantajımmı dezavantajımmı onu merak ediyorum birde sınavsız geçiş ücreti kaç tl bilgilendirirseniz sevinirim

    • alperturkoglu diyor ki:

      Sınavsız geçiş başvuru ücreti 10TL, mezuniyet yılı en önemli ve ilk kriterdir. Ve son mezunlar önceliklidir. Yani sizin için dezavantaj.

  164. nuray akçay diyor ki:

    hocam ben 19.06.2006 agırlama gıda mutfak bölümü mezunuyum şuan sınavsız geçiş hakkımı varmı varsa kullana bilirmiym

    • alperturkoglu diyor ki:

      Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var, tabi ki kullanabilirsiniz. Yalnız başvurular için son 2 gün. Acele etmeniz gerekiyor. Tercihler Temmuz’da o zamana kadar hangi bölümü seçeceğinizi netleştirirsiniz. Şimdilik sadece başvurunuzu yapın.
      Aşçılık 2
      İkram Hizmetleri 2
      Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
      Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2
      Çay Eksperliği 2
      Endüstriyel Tavukçuluk 2
      Et ve Ürünleri Teknolojisi 2
      Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi 2
      Gıda Teknolojisi 2
      Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği 2
      Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi 2
      Su Ürünleri İşleme Teknolojisi 2
      Süt ve Ürünleri Teknolojisi 2
      Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi 2
      Yağ Endüstrisi 2
      Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi 2

      • nurgül diyor ki:

        hocam ben de bu bölüm mezunuyum ve sınavsız geçiş hakkımı kullandım bırakdım üstelik kaydımı da aldım 2007 çıkışlıyım şimdi tekrardan geçiş hakkım var mı…teşkrlr

  165. tahir diyor ki:

    s.a benim sınavsız geçiş hakkım vardı fakat ygs için40tl yatırdım üniversite sınavına girmek zorundayım. olurda kazanamazsam geçiş hakkım geçerli olmaz mı

  166. ESMA diyor ki:

    merhabalar hocam .bn etrafta şöyle bi söylenti duydum ygs sınavına girenler sınavsız geçiş de yapabiliyorlar ama öncelik sadece sınavsız geçiş yapanlarınmış bu doğru mu acaba?

  167. Kagan diyor ki:

    Birşey soracağım meslek lisesi bilgisayar (Web Tasarım) bölümü okumaktayım ben önce sınava girmek istiyorum eğer sınavda başarısız olursam sınavsız geçiş yapmak istiyorum. Mümkünmüdür??

    • alperturkoglu diyor ki:

      Binlerce kişiye söyledim size de söyliyeyim. Alanınızla ilgili bir bölüm için sınavsız geçiş önceliğiniz YGS puanına göre daha önceliklidir. Yani kendi bölümleriniz için sınava girmenize gerek yok. Yok alan dışı tercih düşünüyorsanız o zaman sınava girmeniz mantıklı olacaktır.

  168. Karahan Acar diyor ki:

    1999 meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum.Özel sektörde elektrik teknisyeni alarak çalışıyorum.Sınavsız geçişten elektrik dağıtım ve iletim bölümünü tercih edebilirim ama uygulamalı dersleri mevcut olduğundan katılma imkanım yok.AÖF ten YGS ye girerek farklı bir bölüm seçebilir miyim? misal Adalet.Aöf ten adalet bölümü bitirsem kamu veya özel sektörde ilerki yıllarda elektrik teknisyeni olarak çalışmama engel olur mu?Başka bir işe(elektrik tek) girerken Adalet bölümü mezunu diploması ile başvuracağım için sıkıntı olur mu?

  169. özge diyor ki:

    merhabalar benım sorum ben 2007 mevzunuyum ve 2 yıllık üniversite geçiş hakkımı kullandım okula gıttım ama mevzun olmadım 2 yıl sonra sınavlarımdan gecemedıgım ıcın bıraktım sımdı ıse aöf olarak 2 yıllık tekrar geçiş hakkı kullabılırmıyım bana acıl cvp verırımısınız kayıtlar bıtmeden kayıt yaptırmak ıstıyorum kız meslek lısesı mevzunuyum

  170. Mustafa diyor ki:

    Alper hocam merhaba , benim öğrenmek istediğim 4 yıllık işletme mezunuyum sınavsı geçişler 2 yıllık aöfden vergi yazmıştım 1 harç yatırdım sonra daha aöf bürosuna gitmedim , benim merak ettiğim o bölümü adalet ile değiştirebilirmiyim veya kayıdı sildirip yeniden adalete kayıt yaptırabilirmiyim ? İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim..

    • alperturkoglu diyor ki:

      Eylül yada ekim ayında 2 yıllık adalet bölümlerinin yer aldığı Anadolu ve Atatürk Ü. web sitelerinden bilgi alabilir başvuruda bulunabilirsiniz.

  171. Burak diyor ki:

    ösys parası 40 tl yatırdım ama ayrıyeten dikey geçiş için 10 tlmi yatırmam gerekio acaba bundan dolayımı alanımla ilgili kayıt olmadı acaba varmı fikriniz …

  172. Burak diyor ki:

    arkadaşlar ben liseyi akşam okulu olarak okudum muhasebe bölümünden açık lise olarak mezun oldum, üniversteye gittim form doldurdum orda muhasebe alanına ait kayıt olmadı ygs sınavı için başka alanlar çıktı ben dikey geçiş hakkımı kullanmak için gittim aynı zamanda sınava girmek istedim ama sınav için muhasebe bölümü çıkmadı alanlarda, dolayısıyla başka alanlara girersem dikey geçiş yapamadığım için kayıt yaptırmadım, beni açık lise halk eğitime yönlendirdiler orayı aradık bizle alakası yok dediler ne yapmam gerek acaba akşam okulu mezunu oldum yani muhasebe bölümü olarak ama ösys kayıt yaparken muhasebe değilde normal alanlar çıkıo olmuo dedi kayıt yapan …

    • alperturkoglu diyor ki:

      2006 öncesi mezunsanız şu yazıyı okuyun. Daha sonraki yıllarda mezun olduysanız şu yazıyı okuyun.

      • Burak diyor ki:

        diplomada diploma tarihi 22/07/2013 yazıyor yeni mezun oldum
        diplomayı veren okul mesleki açık öğretim lisesi yazıyor diplomada ben akşam okulu müdürüne gittim kayıt yapamadı, üniverseteye gittim ordada bölümüm çıkmadı normal alanlar çıktı anlamadım gitti, alanı diplomada muhasebe ve finansman alanı,bilgisayarla muhasebe yazıyor kaydı yapan kişimi yanlış yaptı yoksa benimmi yanlışım var nasıl kendi bölümümle ilgili sınavsız geçiş hakkımı kullanacam anlamadım gitti diplomada herşey belli böyle bir durumda normalde sıkıntı oluyormu acaba ne yapmam gerek şaşırdım kaldım …

        • alperturkoglu diyor ki:

          Mesleki Açık Öğretim Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi Programı, Muhasebe ve Finansman Alanı bu bilgiler doğru mu? Birde bana bulunduğunuz ili yazın.Buna göre formdaki bilgilerinizi vermeye çalışacam.

  173. ferhat diyor ki:

    mrb, geçen sene sınavsız geçişi kullanamadım tercihlerimde başarısız oldum ve yerleşemedim, bu sene ygsye girip sınavsız geçişimi kullanmak istiyorum ekstra birşey yapmama gerek varmı? ygsye formaliteden giricem önceliğim sınavsız geçiş hakkımı kullanmak bunun hakkında bilgisi olan varsa bekliyorum arkadaşlar..

    • alperturkoglu diyor ki:

      15 Ocak’a kadar başvurunuzu yapın, alan dışı tercih düşünüyorsanız Mart’ta sınava girin, Temmuz’da da hem YGS puanınızla hem de sınavsız geçiş alanlarınıza tercih yapın.

  174. ferhat diyor ki:

    merhaba. ben 2011 yılında ticaret meslek lisesi okulundan mezun oldum bilgisayarlı muhasebe bölümünden, şimdi 2 yıllık dış ticaret bölümünw geçiş yapmak istiyorum. ancak ygs yede gireceğim.2 sınav için ayrı ayrı başvuru yapmam mı gerekiyor?
    birde benim diploma puanım 58. obp 291 e geliyor gitmek istediğim yer geçen sene 244 puanla almış 2012 de sizce tutturma ihtimalim %kaç 1993 doğumluyum.
    teşekkürler bilgiler için.

    • alperturkoglu diyor ki:

      “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretlediğinizde zaten Hem YGS sınavı hemde sınavsız geçiş için başvurmuş olursunuz. İhtimal hesabı yapamıyorum. Eğer yerleştirme önceliklerinde 2011 ve önceki mezunlardan alıyorsa puanda tutuyorsa yerleşirsiniz.

  175. burak şenel diyor ki:

    Merhaba ;

    ben geçiş hakkımı kullanarak celal bayar unv bankacılık ve sigortacılık bölümünü
    bitirdim.Şuanda da aöf den iktisat okuyorum.

    acaba sımdı sınava girsem gene örgün olarak geçiş hakkımı kullanabilirmiyim
    ikinci kez ??????

  176. SEDA diyor ki:

    Merhabalar. AÖF öğrencisiyim sınavsız geçiş hakkımı kullandım tekrar kullanabilirmiyim İkinci Öğretim için yardımcı olur musunuz lütfen teşekkürler

  177. mehmet diyor ki:

    bn meslek lisesi bilgisayr bölümüyüm sınavsız geçiş hakkım varmı varsa nelere olur ögrenebilirmiyim

  178. latife diyor ki:

    bn imam hatip mezunuyum aynı zaman da desinatörlük okudum 2 yıl bnm sınavsız geçiş hakkım var mı varsa nereler olur bn bilgilendirseniz çok seviniriz

    • alperturkoglu diyor ki:

      İmam Hatip Lisesi mezunu olduğunuz için Sınavsız geçiş ile 2 yıllık aöf ilahiyatı tercih etme hakkınız var. Aynı zamanda 2 yıllık bölüm bitirdiğinizden 2.üniversite kapsamında şu sayfada yer alan 2 yıllık aöf programlarına da eylül-ekim aylarında ÖSYM büroları aracılığı ile başvuruda bulunabilirsiniz.

  179. esin diyor ki:

    Merhaba ben geçen sene mezun oldum sınavsız geçiş için başvuru yaptım daha sonra tercihde yaptım ama yanlış yaptığım için bir yere giremedim 2.tercihleride kaçırdım sınavsızn geçiş hakkımı kullanabilirmiyim . Ve kendim internetten başuvuru yapabilirmiyim ayrıca tekrar para yatırmamız gerekmi acil cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

  180. eda diyor ki:

    2 yıllık kimya mezunuyum açıköğretim olarak ne okuyobılırım sınavsız gecişten.
    teşekkuler….

  181. furkan diyor ki:

    İyi günler ben geçen sene liseyi bitirdim sınavsız geçişe başvurdum ama tercih yapmadım bu sene yapabilirmiyim (acil cevaplarmisiniz)

  182. murat diyor ki:

    YGS ücreti yatırdığımız zaman sınavassız geçisten yararlanabilirimiyiz arkadaşlar acil cevap bekliyorum herkes farklı diyor. 1 senemi kaybetmek istemiyorum. ACİL CEVAP

  183. kerim diyor ki:

    bu sene meslek lisesinden mezun oluyorum. bu sene sınavsız geçişle önlisans yerleşirsem, gelecek sene YGS-LYS puanımla 4 yıllık bir üniversiteyi kazanacak puan alıp tercih yaparsam (1 önceki yıl önlisansa yerleştirildiğim için)puanım kırılır mı?

  184. KÜBRA diyor ki:

    Merhabalar,

    inşaat bölümü okudum üniversiteden kaydımı sildirdim ve şuan muhasebe okumak istiyorum
    sınavsız geçişten yararlanabilirmiyim

  185. yunus diyor ki:

    merhaba meslek lisesi 4.sınıf elektronik öğrencisiyim 4 yıllık sınava girmeyi düşünüyorum eğer tutturamazsam elimdeki 2 yıllık sınavsız geçiş hakkım gidiyor mu yoksa kullanma şansım varmı

    • alperturkoglu diyor ki:

      Hakkınız gitmez. İkisini de kullanabilirsiniz. Tercihlerde üstte 4 yıllıkları daha sonraki tercihlerinize de sınavsız geçiş tercihlerinizi yazabilirsiniz.

  186. yeşim diyor ki:

    merhaba ben 2006 ticaret meslek lisesi bilgisayarlı muhasebe bölümü mezunuyum.bu sene sınavsız geçiş yapıp açık öğretimden herhangi bir bölüme yerleşebilir miyim? ya da başka ne yapabilirim? yönlendirirseniz sevinirim.

  187. kenan diyor ki:

    Mrb hocam ben 2007 endüstri meslek lisesi mezunuyum Erzurum Atatürk üniversitesi ne iki yıllık direk geçiş hakkım var mıdır lütfen yardımcı olur musunuz

  188. sezgin diyor ki:

    1991 eml elektronik mezunuyum 1991de çankırı myo kazandım .kayıt yaptırmadım.
    2014 buyıl sınavsız geçişten devam zorunluluğu olmadan veya akşam olsada olur

    şansım alabilirmi teşekkürler

    • alperturkoglu diyor ki:

      Şu sayfadan sınavsız geçiş bölümlerinize bakabilirsiniz. Elektrik Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı bölümünün açıköğretim programının devam problemi yok. Bunun yanında diğer programlardan ikinci öğretim olanlar akşam eğitimi veriyor.

  189. ESMA diyor ki:

    merhabalar bn sağlık meslek lisesi 4.sınıf att öğrencisiyim bn hem atanıp hem paramediklik okumak istiyorum. sınavsız geçişle 2 yıllık öğrenimimi bitirdikten sonra paramedikliği yapmak istemesem hala att lik yapabilir miyim yoksa 2 yıllığı bitirdikten sonra sadece paramediklik mi yapabilirim?? cevabınız için şimdiden tşkler…

  190. gülsüm diyor ki:

    imam hatip lisesi mezunuyum 2 yıllık çocuk gelişimi okul öncesi okuma hakkım varmı açık öğretimden şimdiden teşekkür ediyoum

  191. selvi diyor ki:

    Merhaba Hocam,

    Ben 2007 tıcaret lısesı mezunuyum 2011 yılında sınavsız gecı hakkımı kullandım ve yerlestım ama gıdemedım.Bu sene tekrardan basvuru yapıp gıtmek ıstıyorum.Yerlesme ımkanım varmıdır.Dıploma notumda 85

    • alperturkoglu diyor ki:

      Öncelik son mezunlara olduğundan şansınız biraz daha düşmüş oluyor. Ama bölümünüz çok geniş olduğundan yerleşebileceğiniz bir program mutlaka bulursunuz.

  192. EROL KAYA diyor ki:

    1992 yılı Endüstri Meslek Lisesi Elektronik bölümü mezunuyum. Sınavsız geçiş ile AÖF’de hangi bölümlere başvurabilirim? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim.

    • alperturkoglu diyor ki:

      AÖF programlarından, sadece Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümüne sınavsız geçiş hakkınız var.

      • EROL KAYA diyor ki:

        Çalışıyorum. Hem çalışıp hemde okuyabilmek için ne tavsiye edersiniz? Sınavsız geçiş yaparak Örgün öğretimde de bu şekilde hem okuyup hemde çalışma imkanım var mı? Teşekkürler..

  193. burhan diyor ki:

    merhaba hocam ben meslek lisesi elektrik mezunuyum 2 yıllık veya 4 yıllık baska bı bolum ıstıyorum sınava gırmem gerekıyor mu gerkıyorsa kaç puan almam gerekıyor. 2 yıllık baska bolume dırek gecıs yapabılıyormuyum bıde.

    • alperturkoglu diyor ki:

      2 yıllık sadece alanınızla ilgili şu sayfadaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var. (4 yıllığa sınavsız geçiş olmuyor) 2 yıllık farklı bölüm istiyorsanız YGS sınavına girmeniz şart.

  194. Gülcan diyor ki:

    Merhaba, ben meslek lisesi bilgisayar bölümünden mezun olacağım bu yıl.
    Geçiş hakkımı bir veya iki sene sonra kullanma gibi bir şansım varmıdır?
    varsa nasıl başvuru yapabilirim?

    • alperturkoglu diyor ki:

      Daha sonra kullanma hakkınız tabi ki var. Ama öncelik son mezunlara olduğundan her geçen sene şansınız düşecek. YGS başvurularında sınavsız geçiş hakkımdan faydalanmak istiyorum seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Eğer alan dışı da tercih yapmayı düşünüyorsanız o zaman YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretlemelisiniz. (Bu durumda hem alan dışı tercih yapabilir hem de sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz.)

  195. ebru diyor ki:

    merhaba ben meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık geçiş yapmak istiyorum istediğim üniversite ve şehir yazabilir miyim?

    • alperturkoglu diyor ki:

      Sınavsız geçiş hakkınızın olduğu bölümlerin bulunduğu okullara tercihte bulunabilirsiniz. Bulunduğunuz ilin dışındaki illerde o ilin öğrencileri öncelikli olacaktır.

  196. yagmur diyor ki:

    Merhaba hocam ben meslek lisesinden iki yilliga direk gecis yaparak borsa finans okudum bitirdim bunu acik ogretimden dort yila tamamlamak istiyorum ne yapmam gerekli bilgileriniz icin cok tesekkur ederim.

  197. gamze diyor ki:

    hocam merhabalar. ben hemşirelik (4 yıllık fakülte- koü) mezunuyum. 4/A kadrolu olarak devlet hastanesinde görev yapmaktayım. merak ettiğim konu 2014 ygs ye girip 2 yıllık radyoloji bölümünü kazanıp okusam mezun olunca röntgen teknisyeni olarak atanabilir miyim ( okuduğum 4 yıllık fakülte atanmama engel olur mu)bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. kolay gelsin iyi çalışmalar.

    • alperturkoglu diyor ki:

      Ben sadece meslek lisesinde son sınıf öğrencilerin üniversite başvuruları ile ilgilenen müdür yardımcısıyım. Sorunuz hakkında hiç bir fikrim yok.

  198. ayten diyor ki:

    hocam merhaba tekrar bir sorum daha var. benim arkadaşım inşaat teknolojileri mezunu. sizce üniversitede hangi bölümü tercih etsin.
    oda benim gibi 2 yıllık bölümü bıraktı. şimdi tekrar girmek istiyor. teşekkürler hocam :)

  199. ayten diyor ki:

    Merhaba hocam benim derdim biraz uzun aslında. ben 2012 meslek lisesi hemşirelik mezunuyum. daha sonra geçiş yaparak paremedikliğe yerleştim fakat okulu bıraktım çünkü hemşirelik diplomamı kaybetmek istemedim. şimdi ise ben 2014de ygsye gireceğim ve beslenme ve diyetetik okumak istiyorum. diploma puanım 79 küsür. bana okuldan ek puan gelirmi? gelirse ne kadar gelir? sayısal olduğum için bi yararı olurmu bunun puan konusunda? şimdiden teşekkür ederim :)

  200. Kübra diyor ki:

    Merhaba;
    Ben 2011-2012 ticaret lisesi dış ticaret mezunuyum üni. tercihinde istanbul üni. (Uzaktan egitim) Dış ticaret seçtim halen daha okumaktayim okula gelis seklim oss acaba benim sinavsiz gecis hakkimi kullanma sansim varmidir ?
    Yardimci olurmusunuz ?

    • alperturkoglu diyor ki:

      YGS puanı ile yerleştiğinizden emin misiniz? ÖSYM sonuç belgenizde METEB İÇİ yada METEB DIŞI gibi bir ifade yok muydu? Bunları sormamın nedeni şu. Seçtiğiniz bölüm sınavsız geçiş bölümünüz olduğundan zaten puana bakılmadan yerleştirme önceliklerinizle yerleştirilirsiniz. Gerçi çok önemli değil. Şu sayfada yer alan tüm programlara sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır.

  201. EŞREF diyor ki:

    merhabalar ben açıköğretimden ticaret lisesinin bilgisayarlı muhasebe ve finansman bölümünü bitirdim. hangi tarihlerde nerelere yatay geçiş yapabilirim.şu an özel sektörde ön muhasebeciyim daha iyi yerlere gelebilmem adına tavsiyelerinizi öğrenebilirmiyim

    • alperturkoglu diyor ki:

      Sınavsız geçişle tercihte bulunabileceğiniz programlara şu sayfadan bakabilirsiniz. 2-15 Ocak 2014 tarihleri arasında YGS başvuru formunu doldurarak ÖSYM büroları aracılığı ile başvuruda bulunacaksınız. Temmuz 2014’te de verdiğim sayfadaki programlardan istediklerinize tercihte bulunabilirsiniz. Rehber öğretmen olmadığım için tavsiyede bulunamıyorum. (Alanları tanımıyorum)

  202. ebru b diyor ki:

    Merhaba.ben 94 kız meslek giyim mezunuyum.96 daki sınavda ikinci öğretim nakış öğretmenliği (Selçuk üniversitesi) okuyabiliyordum tercih yapmadım.şimdi yapabileceğim birşeyler varmı.üniversite okumak önemli.geçte olsa anladım.sınavsız başvuru yapabilirmiyim.nereye başvuracağım.yaedımcı olursanız sevinirim.

    • alperturkoglu diyor ki:

      2-15 Ocak tarihleri arasında, ilgili bankalardan birine sınavsız geçiş ile ilgili ücreti yatıracaksınız, internetten 2014 YGS başvuru formunu indirerek, ÖSYM bürosu olarak hizmet veren bir okulda başvurunuzu yapacaksınız. Temmuz ayında da alanınızla ilgili programlara tercih yapacaksınız. Son mezunlara öncelik verildiğinden şansınız oldukça düşük ama denemeye değer.

  203. volkan diyor ki:

    ben 2013 turızıme 2 yıllık dıkey gecıs yaptım bu bölumu bırakıp tekrardan baska bır bölume gecıs yapabılırmıyım kndı alanımla ılgılı lutfen yardımcı olun :(

  204. erhan diyor ki:

    Merhaba hocam ben 2006 tesviye mezunuyum 2 yıllık açık öğretim olarak sinavsiz gecis yapabiliyormuyum eger oluyorsa hangi bölümler ve nasil basvuru yapabilirim yardimlariniz icin simdiden teşekkür ederim

    • alperturkoglu diyor ki:

      Aöf bölümü olarak sadece “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı” programını tercih edebiliyorsunuz. 2-15 Ocak 2014 tarihlerinde YGS başvurusunda bulunacaksınız, temmuz ayında da ösym aday işlemleri menüsünden tercih yapacaksınız.

  205. Gamze diyor ki:

    Merhabalar. Ben İnşaat teknolojisi okuyorum devlet üniversitesinde. ama bu bölümü okumak istemiyorum. Seneye restorasyon yazmak istiyorum(meslek lisesi bitirdim ve bu bölümüde yazabiliyorum). Fakat şöyle bi durum var. Ben geçişimi kullanacağım yine. Bazı arkadaşlarım tam burslu olarak girdiler. Bende seneye geçişle tam burslu yazabilir miyim ? Gelme durumu nedir acaba?

    • alperturkoglu diyor ki:

      Özel üniversitelere sınavsız geçiş konusunda bilgim yok. Üniversitenin iletişim bölümünden mesaj atarak yada telefonla öğrenmenizi tavsiye ederim.

      • Gamze diyor ki:

        Peki teşekkür ediyorum.

      • Gamze diyor ki:

        Hı pardon bir şey daha soracaktım. Eğer ki olmuyorsa burslu yazmam, özel bir üni yazabilmem için sınava girmem yada barajı geçmem gerekiyor mu? Yoksa sınavsız geçiş anında tercih yaparken ‘ücretli’ olarak yazabilir miyim bu konuda bilginiz var mıdır?

  206. buse diyor ki:

    Merhabalar, ben bu sene mezun olacağim sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ticaret meslek lisesi dış ticaret bölümündeyim eğer sınavsız geçiş hakkımı kullanırsam sadece dış ticaret bölümünemi yapabilirim yoksa ; bankacılık, ınsan kaynakları, işletme, lojistik v.s gibi ticaret kapsamı altına giren bölümlere de geçiş yapanilir miyim ?

  207. ceylan diyor ki:

    merhaba ben 2006 ticaret lisesi mezunuyum o yıl 2 yıllık sınavsız geciş hakkında özel üniversite cıktı gitmedım herhangi bir basvuruda falan bulunmadım bu yıl tekrar başvuruda bulunabilirmiyim hakkım olurmu 2 yıllık geciş hakkı için teşekkürler

    • alperturkoglu diyor ki:

      Evet 2-15 Ocak 2014 tarihleri arasında YGS başvurusunda bulunarak Temmuz ayında tercihte bulunabilirsiniz. Hakkınız devam ediyor. Ancak önceliğin son mezunlara olduğunu unutmayın.

  208. nurdan diyor ki:

    merhabalar 2012 sosyal bilimler mezunuyum sınavsız hangi bölümleri kayıt olabilirim yada olabilirmiyim

  209. demet demir diyor ki:

    merhaba 2005 yılı ticaret lisesi mezunuyum. sınasız geçiş hakkımı kullanarak bir bölüm kazandım fakat gitmedim okulada kayıt yaptırmadım. bir sonraki yil yine sınavsız geçiş hakkımı kullanarak acıköğretimde kayıt yaptırdım fakat o bölümüde bitiremedim kayıt yenileme işlemi felan yapmadım kaydım silinmiştir diye düşünüyorum. 2 yıl önce sınavsız geçiş hakkımı kullanarak başvuruda bulundum fakat elime hiç bir evrak gelmedi. bu yil yine başvuruda bulunmak istiyorum. faydalana bilirmiyim sınavsız geçiş hakkı ile. kaç hakkımız oluyor. örgün egitim almak istiyorum.
    benim için cok önemli lütfen dönüş yapın.
    iyi günler diliyorum…

    • alperturkoglu diyor ki:

      Sınavsız geçiş tercihinizi tekrar kullanmak için bir engel yok. Ancak sınavsız geçişte öncelik son mezunlara olduğu için istediğiniz programa yerleşemeyebilirsiniz. (Bu arada elinize herhangi bir evrak gelmeyecek, artık herşey internet üzerinden öğreniliyor) 2-15 Ocak 2014 tarihleri arasında ilgili bankalara sınavsız geçiş ücreti ödemesi yaparak, ÖSYM başvuru merkezlerinden başvurunuzu yapınız. Temmuz ayı içerisinde de internet üzerinden alanınızla ilgili programlara tercihte bulunun.)

      • demet demir diyor ki:

        çok teşekkür edeim bilgi için. ben ticaret lisesi mezunuyum. sınavsız geçiş hakkımı kullanarak bankacılık ve sigortacılık yada turizm ve otelcilik okumak istiyorum bu alanımıza giriyor değil mi. yanlış tercih yapmıyım sonra

  210. sevim diyor ki:

    açıkögretim fakültesinde okuyorum ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiiş hakkından yararlanabilyormuyum açıkögretim iptalmı ettirmem lazım.. yada ikisini de okuayabilrmiyim..

    • alperturkoglu diyor ki:

      Eğer meslek lisesi mezunu iseniz YGS başvurusunda “Bir yükseköğretim programına kayıtlıyım” seçeneğini işaretleyerek tekrar tercihte bulunabilirsiniz. Eğer örgün bölüme yerleşirseniz ikisini birden okuyabilirsiniz.Ancak aöf olursa diğer kaydınızı sildirmeniz lazım.

  211. Duygu diyor ki:

    Merhaba hocam. Şuan lise son sınıf öğrencisiyim ve üniversiteye hazırlanıyorum.Ticaret meslek lisesi dış ticaret öğrencisiyim.Dershaneye de gidiyorum.Coğrafya öğretmenliği istiyorum ancak kafama takılan bir kaç soru var. Bana bu konu hakkında biraz bilgi verirseniz çok sevinirim.
    Eğer bu sene 4 yıllık olmazsa sizce bir kez daha şansımı denemelimiyim? Yoksa bu sene direk sınavsız geçiş hakkımı kullanıp 2. yılın sonunda da dikey geçiş sınavına girerek 4 yıllık mı yapmalımıyım.Eğer geçiş hakkımı kullanırsam bankacılık ve sigortacılık düşünüyorum. Bana bu konu hakkında yardımda bulunur musunuz ?

  212. Kadriye diyor ki:

    merhaba,
    Ticaret Lisesi 2003 mezunuyum. DGS ye girerek universite okuyabilir miyim? yoksa ygs’ye mi girmem gerekiyor. yardımcı olursanız sevınırım.

    • alperturkoglu diyor ki:

      DGS dikey geçiş sınavıdır. 2 yıllık ön lisans mezunları girebilir. Siz alanınızla ilgili 2 yıllık bölüm okumak istiyorsanız sınavsız geçişle şu sayfadaki bölümlere tercihte bulunabilirsiniz. 4 yıllık bölüm yada alan dışı bölüm düşünüyorsanız YGS girmelisiniz.

  213. seval diyor ki:

    merhabalar ben 2005 yılında çorum gazi üniversitesinde el sanatları bölümü okuyordum bazı nedenlerden dolayı okulu bıraktım ve kayıdım silinmiş.. başka bir üniversiteye kayıt yaptıra bilirmyim acaba

    • alperturkoglu diyor ki:

      Eğer meslek lisesi mezunu iseniz sınavsız geçişle alanınız olan başka bir okula tercih yapabilirsiniz. Bunun için 2-15 Ocak tarihlerinde tekrar başvuru yapmalı, Temmuz ayı içinde de tercihlerinizi sisteme girmelisiniz.Doğrudan kayıt olamazsınız.

  214. kübra diyor ki:

    Merhaba…Ben bu sene 2 yıllık işletme yönetimini bitirdim.liseden çocuk gelısımı bolumunden mezunum, sınavsız geçiş hakkımı daha önceden kullanmadığım için bu sene kullanmam mümkünmü acaba?

  215. ÇAĞLA diyor ki:

    Merhaba Ben Ticaret lisesi son sınıf öğrencisiyim Muhasebe ve Finansman alanı bilgisayarlı muhasebe dalını okumaktayım. YGS ye giricem fakat pek ümitli bişey beklemiyorum en azından istediğim bölümün 4 yıllığını kazanıcak kadar bi puan yapamam dye düşünüyorum. İstediğim bölüm SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak ıstıyorum geçiş hakları özel üniversiteler için geçerli mi acaba mesela istanbul plato myo ya gidebilirmiyim ?

    • alperturkoglu diyor ki:

      Sınavsız geçişle özel üniversitelerde tercih edilebiliyor. Ancak burs kısmını okulun iletişim mail yada telefonları ile sorgulamanız lazım. Sınavsız geçişle yerleşebileceğiniz devlet üniversiteleri de var. Şu sayfadan yerleştirme önceliklerine bakarak önceki mezunlardan alan yerleri tercih edebilirsiniz. Mezuniyet önceliğinizden dolayı siz önce yerleştirilirsiniz. Tabi illa İstanbul olsun diyorsanız bu zor.

  216. Mine diyor ki:

    Merhaba hocam, ben yurtdisindan evlilik sebebiyle TR geldim. Ticaret-iktisad meslek lisesi okuduktan sonra 2 yıllık muhasebe bitirdim (2002 mezun oldum). Denklik belgelerim var. Diyetisyenlik veya uluslararası finans bölümlerini okumak istiyorum. Hangi sınavlara girmem gerek? Nezaman nerden basvurabilirim.. Sinavsız gecis hakkına sahipmiyim? Afyondan yaziyorum Bana yardımcı olursanız sevinirim.

    • alperturkoglu diyor ki:

      İstediğiniz bölümlere maalesef sınavsız geçiş hakkınız yok. Bu bölümler için 2-15 Ocak 2014 tarihlerinde YGS başvurusunda bulunmanız ve 23 Mart 2014 tarihinde YGS sınavına girmeniz gerekiyor.

  217. büşra diyor ki:

    ben meslek lisesi grafik bölümü 12. sınıf öğrencisiyim dikey geçiş yapmak istiyorum marmara üniversitesi fakültesi mimar sinan ünv. gitmek istiyorum bu ünv. gitmek için diploma puanımın kac olması gerekir.?

    • alperturkoglu diyor ki:

      Yazdığınız üniversitelerin Grafik tasarım bölümü yok. Diğer üniversitelerin 2013 yerleştirme bilgilerine şu sayfadan bakabilirsiniz. (Diploma notundan önce mezuniyet yılı, okul türü ve METEB önceliğinin geldiğini unutmayın.)

      • büşra diyor ki:

        devlet okulları önceliğim hem ben ysg ve lys sınavına girmeyeceğim yatay geciş yapmayı düşünüyorum illa özel okulamı gitmek zorunda mıyım? Diploma puanım 70 bu puanlarla istanbulda bir ünv. yerleşemezmiyim?

        • alperturkoglu diyor ki:

          Verdiğim sayfada hem özel hem devlet üniversiteleri var. Diploma puanınıza göre OBP puanınız 350 oluyor. Buna göre sayfadaki okulları inceleyin. İstanbul’daki üniversitelerde sınavsız geçiş bölümünüz olmayabilir.

  218. atakan diyor ki:

    merhaba hocam çanakkala onsekiz mart ünide 2yıllık elektronik teklonjisi okuyorum aileme çok uzak zor oluyor okula devam ederken ocak ayında para yatırıp tercih yapabilirmiyim ?

    • alperturkoglu diyor ki:

      Ocak ayında para yatırıp, Temmuz ayında tekrar sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. Ancak öncelik 2014 mezunlarına olacağından tercih ettiğiniz yerin yerleştirme önceliklerinden önceki mezunlardan alıp almadığına dikkat etmelisiniz.

  219. izel diyor ki:

    Merhaba hocam. Bir sorum olucak. Ben bu sene mezun olup bölumum dısinda bir tercihte bulundum yani ygs puanmla. Ozel universiteyi Kazandim fakat gidemedim. Bu sene gecis hakkımı kullanmak istiyorum..okul puanim kırılir mi. Kırilirsa ne kdr kirilir. Diploma puanim 70di.

  220. eda diyor ki:

    merhaba hocam 2 yıllık geçiş hakmı kullanmak istiyorumda puanım mesala 390 üniversitelerin ayriyetten 2 yıllık geçiş hakkı için ayrı puanı varmı yoksa 2 yıllk puanları ne ise omu

    • alperturkoglu diyor ki:

      Şu sayfayı incelerseniz en son sütunda yer alan yerleştirme önceliği sütunu dolu olanların sınavsız geçişle kontenjanı dolan bölümler olduğunu göreceksiniz. Buradaki min puan değeri son yerleşen sınavsız geçiş öğrencisinin OBP puanını göstermektedir. Eğer yerleştirme önceliği sütunu boşsa o zaman min puan değeri YGS puanını gösterir. Umarım anlatabilmişimdir.

  221. eda diyor ki:

    merhaa hocam ben bu yıl sınava giricem çocuk gelişm bölümü okuyorum 2 yıllık geçiş hakkında birtek çocuk gelişmmi okuyabilirim yoksa okul öncesi varmı?

  222. emre diyor ki:

    hocam ben bu sene sınavsız geciş hakkımı kullandım seneye sınava girsem ek puanım düşer mi ?

  223. fatma diyor ki:

    merhaba ben kız meslek lisesi bilgisayar bölümü web tasarım alanı son sınıf öğrencisiyim direk geçişte hangi bölümleri ve üniversiteleri tercih edebiliyorum bilgilendirirseniz sevinirim …

  224. eymen göker diyor ki:

    ticaret lisesi mezunuyum ilahiyata gitmeyi düşünüyorum bu ek puan muhabbeti benim için geçerli olur mu

    • alperturkoglu diyor ki:

      Ticaret lisesi mezunu olarak sadece kendi alanınızla ilgili bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var. 2 yıllık İlahiyat zaten açıköğretim programı olarak uygulandığından YGS’den herhangi bir puan türünde 140 almanız yeterli olacaktır.

  225. cansu diyor ki:

    merhaba. ben comü cocuk gelişimi mezunuyum. bu yıl dgsye giricem. fakat bişi öğrenmek istiorum. dgs de okul öncesi özel üniversiteye geçiş war mı?

  226. şenay diyor ki:

    Merhaba.
    Benim bir arkadaşım bu yılın imam hatip lisesi mezunlarından. 2 senelik geçiş hakkını kullanmak istiyor.Hangi bölümlere geçiş yapabilir ?

  227. Şenay diyor ki:

    Merhaba.
    Ben ticaret meslek lisesi muhasebe ve finansman alanı öğrencisiydim. Bu sene mezun oldum. Diploma puanım 70.07. 2 senelik geçiş hakkımı kullanmayı düşünüyorum. DipLoma notuma bakaraktan istanbul içinde olan hangi üniversiteler alabilir beni ?

  228. ahmet diyor ki:

    hocam çok önemli yardım edin ben 2012 muhasebe mezunuyum bazı sebeblerden dolayı o yıl kullanamadım sınavsız geçiş hakkımı 2013 bu yıl kullancam karabük üniversitesi iö muhasebe ve vergi uygulamaları istiyorum konteyjan dolmuyor 3 senedir yerleşemezmşyşm yerleştirme öncelikleri kısmı boş bide bu ne anlama geliyor

  229. seda diyor ki:

    sınavsız geçiş hakkı ile dışardan üniversite okunabilirmi?

    • admin diyor ki:

      Kendi alanınızla ilgili Uzaktan eğitim yada açıköğretim programlarını tercih ederek okuyabilirsiniz.

  230. att diyor ki:

    ben 2007 att mezunuyum sağlık meslek çıkışlı ,şimdi paramedik tercih etcem,yerleştirlme şansım nedir,tşkürler

    • admin diyor ki:

      Mail adresinize 2012 yerleştirme sonuçlarını gönderdim. Sadece Kıbrıs Doğu Akdeniz (Özel üniversite) 2008 mezunu öğrenci almış onun dışındaki özel ve devlet üniversiteleri 2010 ve üstü öğrencileri almış. Kendinizde inceleyebilirsiniz.

  231. rıdvan diyor ki:

    ben bi konu hakkında bilgi Alacaktım çook araştırdım kesin bi bilgiye ulaşamadım yardımcı olursanız sevinirim açıköğretim meslek kız meslek lisesinden mesun olacak kız kardeşim 2 yıllık çocuk gelişimine sınavsız geçe bilirmii mail olarak atarsanız çook sevinirim rsen@nku.edu.tr
    teşekkürler

    • admin diyor ki:

      Eğer Ocak ayında YGS başvurusunda bulunduysa örgün öğrencilerle eşit haklara sahiptir ve çocuk gelişimi bölümüne sınavsız geçiş tercihinde bulunabilir.

  232. kübra diyor ki:

    Çocuk gelişiminden yeni mezun oldum sınavsız geçiş hakkında diblama puanının ne kadar olmalı ?

    • admin diyor ki:

      Diploma puanından önce diğer yerleştirme öncelikleri vardır. Buradan bakınız. Tercih ettiğiniz okulun bölümün kontenjanına, yerleştirme önceliklerine göre diploma notunuz değerlendirilir.

  233. Ömerr Dönmez diyor ki:

    2 yıllık myo okurken aynı anda aöf 2 yıllık okuyabılırmıyım. yada 2 yıllık elektrık myo okuduktan sonra ustunu dgsden başka nasıl tamamlayabilirim

    • admin diyor ki:

      Evet sınavsız 2.üniversite kapsamında 2 yıllık aöf okuyabilirsiniz.Bakınız. Ayrıca 2 yıllığı tamamladıktan sonra DGS sınavı ile mühendislik fakültelerine geçiş yapabilir yada fark derslerini alarak 3.sınıftan aöf lisans programlarına devam edebilirsiniz. Buradan bakınız.

  234. yağmur diyor ki:

    ygs6 puanım 0.18 şeklinde hesapladığımda 224.833 ygs5 puanım tekrar 0.18 diye hesapladığımda 243.358 bu puanlarla 2 yıllık bankacılık sigortacılık vs. tercih yapsam açıköğretime değilde normal öğretime yerleşme ihtimalim var mı.. açıköğretim istemiyorum çünkü..netten istanbul üniversitesi bakcalık sigortacılığa baktığımda ygs6:148.567 taban puanla almış bu istanbul üniversitesinin açıköğretim puanı mı yoksa normal öğretim taban puanımı yani ben açıköğretim değilde bizzat gidip okulunda okuyabilirmiyim?

    • admin diyor ki:

      Kendi alanınızla ilgili 2 yıllık programlara sınavsız geçişle daha avantajlı olduğunuzu söyledim. Bu arada 0,18 ile çarpma şu sayfada yer alan 4 yıllık programlar için geçerli.

  235. yağmur diyor ki:

    birde bir şey daha soracağım sınavsız geçiş yapmayacağım. meslek lisesi mezunu olduğum için ygs puanımla yine de kendi bölümüme giren bankacılık ve sigortacılık, dış ticaret, muhasebe vs. bölümleri yazabilir miyim tercihte 2 yıllık meteb dışı..

    • admin diyor ki:

      Sistem size diyor ki eğer siz meslek lisesi mezunu iseniz buyrun sınava girmeden öncelik sizin, siz diyorsunuz ki “olmaz benimle aynı durumda olanlar hatta diploma notu benden düşük olanlar filan yerleşsin, yer kalırsa belki bende yerleşirim.” Çok iyisiniz :)

  236. yağmur diyor ki:

    merhabalar.. ben ticaret meslek lisesi 2010 mezunuyum sınavsız geçişle 2 senelik muhasebe vergi uygulamaları bölümüne yerleştim ama bitirmedim şu an diplomam hala okulda bu sene sınava girdim ygs ye ve lys4 e girdim lys3 e de giricem.. tercihlerde, tercih formunda hem lys puanlarımla 4 senelik hemde ygs puanlarımla 2 senelik tercihleri yapabilir miyim? yoksa 2 senelik istiyosam tek ygs puanıylamı tercih yapmam gerek lysleri karıştırmadan

    • admin diyor ki:

      Hangi bölüm hangi puan türünden alıyorsa ona göre değerlendirilirsiniz. Tercih listesini istediğiniz gibi yapmakta serbestsiniz.

  237. hatice diyor ki:

    merhabalar
    ben 2005 ımam hatıp mezunuyum sınavsız gecıs hakkım sadece ılahıyata mı? sınava gırmeden ozel unıverstelere ıstedıgım bolume gecıs yapabılırmıyım? yada bole yapabılmem ıcın ne yapmalıyım?

    • admin diyor ki:

      Evet sınavsız geçiş hakkınızı sadece 2 yıllık ilahiyat bölümü için kullanabilirsiniz. Sınavsız geçişin mantığı meslek lisesi mezunlarının kendi alanları ile ilgili programların devamına sınavsız geçişini sağlamaktır.

  238. Sümeyye Özaslan diyor ki:

    verdiğiniz bilgi için tesekkür ederim yanlız bir sorum daha var secebilicegım bolumler arasında sosyal guvenlık adında bır bolum var ama ınternette o bolum hakkında pek bır bılgı yok yardımcı olabılırmısınız bu bolum hakkında ..

  239. ayçin mavi diyor ki:

    merhaba hocam öncelikle bizleri bilgilendidiğiniz için teşekkür ederim.kızım grafik tasarım ve fotoğrefçılık bölümünü bu yıl bitirdi.ygs de barajı geçemedi okul başarı notu ortalam 69-70 tahmin ediyorum. (1994 doğumlu ) sınavsız geçiş yapabileceği bölümler ve geçiş yapma şansı nedir bilgilendirebilirmisiniz?

    • admin diyor ki:

      Öncelikle Grafik Tasarım ile Grafik ve Fotoğraf / Fotoğraf ve Grafik bölümlerinin ayrı olduğunu hatırlatayım. Ben aşağıda Fotoğraf ve grafik bölümünün sınavsız geçiş alanlarını veriyorum. Yerleştirme önceliği sadece diploma notuna bağlı değildir. Önceliklerin neler olduğuna şu sayfadan bakabilirsiniz. Yerleşme şansı konusunda yorum yapamayacağım.
      Basım ve Yayın Teknolojileri
      Basın ve Yayıncılık
      Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
      Grafik Tasarımı
      Marka Iletişimi
      Basım ve Yayın Teknolojileri
      Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
      Grafik Tasarımı
      Halıcılık ve Kilimcilik
      Marka Iletişimi
      Mimari Dekoratif Sanatlar
      Reklamcılık

  240. Sümeyye Özaslan diyor ki:

    2011 yılında açıköğretim muhasebe finansman mezunuyum. hangi bölümlere yatay geçiş yapabilirim ve sosyal hizmetler bölümüne girebilir miyim?

  241. Naz diyor ki:

    merhaba hocam ben 2012 meslek lisesi çocuk gelişimi(özel egitim) mezunuyum bu sene mezun olanlarla aynı yaştayım 95 dogumluyum. geçen sene sınava girdim alan dısı tercıh yaptım ve yerleştim ama gidemedim bazı sorunlardan dolayı. -35 gibi bi puan eksigim olacak farkında oldugum için bu sene sınavsız geçiş yapmak istiyorum başka bi ile geçiş yapıcam nasıl yapıcam? yerleşirmiyim? bu senede sınava girdim geçiş hakkım var mı? yardımcı olursanz sevinirim

    • admin diyor ki:

      Sınavsız geçişte kendi alanınızla ilgili bölüm seçeceksiniz YGS puanı ile başvuranlara ve 2012’den önce mezun olmuş olanlara göre önceliğiniz olacak. Tek dezavantajınız 2013 mezunları sizden avantajlı olacak. (Sınavsız geçiş hakkınız var)

  242. metin diyor ki:

    ben anadolu teknik lisesi son sınıf öğrencisiyim.sağlık hizmetleri meslek yüksek okulu anestezi bölümüne başvurmayı düşünüyorum. hangi şehirlerde var ve bnm bir teknik lise mezunu olarak oraya girme şansım varmı.şimdiden teşekkürlerr

    • admin diyor ki:

      Anestezi bölümü olan iller, okulları şu sayfada sorguladım. Yerleştirme önceliğine göre Anadolu Teknik öğrencileri öncelikli olduğundan sizinde şansınız yüksektir.

  243. seda diyor ki:

    merhaba hocam bu yıl meslek lisesinden mezun oluyorum ygs 3 puanım 177 ve bundan terciih yapmak istiyorum size sorum bana okuldan puan gelecek mi ve gelirse eğer 2 yıllık tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik istiyorum ne yapabilirim şimdiden teşekkürler

    • admin diyor ki:

      Bu puanla maalesef sadece özel üniversitelerden bazılarının olabileceğini görüyorum. (ücretli)

  244. öztürk diyor ki:

    bu sene elektrik elektronik ten menzun olucam istanbuldakı sınavsız geçiş yapılabilecek üniversiteleri isimlerini verirmisiniz

    • admin diyor ki:

      Elektrik Elektronik bölümünün 10-15 tane sınavsız geçiş bölümü var. Şu sayfada istediğiniz bölüm ismini yazarak ve şehir olarak İstanbul’u seçerek sorgulama yapabilirsiniz.

  245. gözde diyor ki:

    hocam.. ygs4 270 aldım… sınavsız geçiş hakkımı kullanmıycam..cocuk gelişimi mezunuyum.. ek puan ilee puanım ygs4 336 oluyor… cocuk gelişimi 2 yıllıkk yerleşme sansımm nedirr ??? diğer sorum isee ts2 330 alıyorum.. edebiyata yerleşme sansım nedir. ?? şimdiden teşekkürler… benim için cok önemlii :(

    • admin diyor ki:

      Çocuk gelişimi mezunu iseniz ve 2 yıllık çocuk gelişimini düşünüyorsanız, sınavsız geçiş ile daha öncelikli olduğunuzu hatırlatmak isterim. Sınavsız geçiş öğrencileri yerleştikten sonra YGS puanlılar yerleşir. (YGS puanınız 500 olsa bile bu böyledir.) Diğer sorunuz hakkında bilgim yok.

  246. gül diyor ki:

    merhablar admin ben ticaret meslek lisesi muhasebe finansman okudum bu yıl mezun olacam ygs sınavına girdim kendi bölümüm ile ilgili bir yere gitmek istemiyorum istediğim bölüm tıbbı dökümantasyon ve sekreterlik ygs3 ile alıyo benim ygs3 puanım okul ile birlikte 264 oluyo sizce bir yer gelebilirmi..

    • admin diyor ki:

      Yazdığınız puanla sadece bazı özel üniversiteleri tercih edebilirsiniz.(Paralı)
      Devlet üniversitelerinden alan dışı olarak yerleşenlerin geçen yılki taban puanları oldukça yüksek. (Hakkari bile 361,94864 puanla öğrenci almış.)

  247. MEHMET BAŞAR diyor ki:

    arkadaşlar merhaba
    ben liseyi yabancı dil ağırlıklı okudum daha sonra 2 yıllık iklimlendirme soğutmayı bitirdim.
    başvuru esnasında sınavsız geçiş seçmişim sınava giremedim.
    hangi bölümlere sınavsız geçebilirim. özellikle şu şekilde söyleyeyim ben karabük üniversitesi 2 yıllık iş güvenliği uzmanlığı okumak istiyor acaba burayı seçebilir miyim?
    yardımlarınızı bekliyorum.

    şimdiden teşekkür ederim.

    • admin diyor ki:

      Siz meslek lisesi mezunu olmadığınız için sınavsız geçişten faydalanamazsınız. Ancak daha önce 2 yıllık bölüm bitirdiğiniz için sınavsız 2.üniversite kapsamında şu sayfada yer alan 2 yıllık aöf programlarını tercih edebilirsiniz. (Maalesef bunlar arasında iş güvenliği yok)

  248. semra diyor ki:

    Ben çocuk gelişimi (özel eğitim) mezunu olacağım.YGS sınavına girdim fakat 250 aldım. Sınavsız geçiş hakkımla sosyal hizmetler bölümünü okusam daha sonra da açık öğretimden iki sene daha okusam diplomamda 4 yllık sosyal hizmetler uzmanı olarak mezun olabilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirimm cevabınızı bekliyorumm

    • admin diyor ki:

      Çocuk gelişimi mezunları 2 yıllık çocuk gelişimi bölümünü de sınavsız tercih edebiliyor. Öncelikle bunu hatırlatmış olayım. Bu şekilde 2+2 =4 olmaz. Ancak sınavsız dikey geçişle 3.sınıftan devam edebileceğiniz aöf bölümleri var.Tabi bitirdiğinizde diplomanızda bu bölümlerden birinin ismi yazar.
      -İKTİSAT
      -ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
      -KAMU YÖNETİMİ
      -MALİYE
      -ULUSLARARASI İLİŞKİLER
      -İŞLETME
      -KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

      • gülsüm diyor ki:

        iki yıllık çocuk gelişimini bitirdim bu sene dikey geçişle çocuk gelişimine yakın baska bölüm okusam 4 yıllıga tamamlamıs olurmuyum acık ögretimle tabi çocuk gelişime yakın bi var mı cevabınızı beklıyorum

  249. burak diyor ki:

    Merhaba
    2006 yılında tic mes lisesi bilgsayarlı muhasebe okudum şimdi elektrik elektronik mühendisliği okumak istiyorum bunun için hangi derslerden kaç puan almam lazım

    • admin diyor ki:

      Elektrik Elektronik Mühendisliği ile mezun olduğunuz alanın herhangi bir bağlantısı yok. Şu sayfada bölümün puan türü taban puanlarını görebilirsiniz.

    • muhammed diyor ki:

      hocam bi sorum olacaktı ben bu yıl teknik lise bilgisayar bölümünden mezun olacam ankara gazi ünversitesi bilgisyr prgrmclğnı tercih etmeyi düşünüyorum sınavsız geçişten inş.gelirse dgsye grip farklı bölüm tercih edebilirmiyim elektrk elektronik mühendisliği inşaat mühendisliği gibi??

  250. Ebru diyor ki:

    Merhaba Hocam;
    Bu seneki tercih tarihini öğrenmek istiyorum kaç kere baktım ama bulamadım.Meslek lisesi Grafık tasarım mezunuyum geçen sene mezun oldum fakat bi yere yerleşemedim bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam.Sizin tavsiye ettiğiniz İstanbul’u tercih edebileceğim yerler var mı? şimdiden teşekkür ederim

    • admin diyor ki:

      Bu resmi olarak henüz açıklanmadı. Geçen sene 23 Temmuz 3 Ağustos arasındaydı. Yine benzer tarihler arasında olur.(Rehber öğretmen olmadığım için bilgim kısıtlı olduğundan tavsiye ve öneride bulunamıyorum.)

  251. Munevver diyor ki:

    Merhaba hocam ben 2012 meslek lısesı mezunuyum ıkıncı sene sınavsız gecıs hakkımı kullanabılırmıyım sımdıden tsk

  252. Berna diyor ki:

    Ben çok programlı lisenin meslek lisesi bölümünden mezun olucam bu yıl. Peki yatay geçişlerde sadece kendi ilimizdeki üniversiteyi mi tercih edebiliyoruz??

  253. tunahan diyor ki:

    merhaba hocam ben kastamonu üniversitesi biyomedikal cihaz teknolojileri bölümü mezunuyum acaba herhangi bir açık öğretim pogramına 3.sınıfta başlamak amacıyla geçiş yapabilirmiyim.böyle bir olanağımız varmı SAYGILARIMLA

  254. fadime diyor ki:

    merhaba hocam

    Ben meslek lisesini 2009 bitirdim.Şimdi yazılmak istiyorum iki yıllık sınavsız geçiş için olması mümkün mü?

    teşekkürler

  255. merve diyor ki:

    merhaba ben kız meslek grafik tasarım mezunuyum geçen sene mezun oldum yanliş tercih yüzünden üniversiteye gidemedim ve bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanmak iştiyorum ama grafik tasarımin hangi bölümler içerdigini tam olarak bilmiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz.

  256. Nur diyor ki:

    Hocam merhabalar, Ben Önlisans muhasebe mezunuyum lakin mesleğimden soğudum. Çocuklara olan sevgim ve sabrımdan dolayı özel bır ünv.de önlisans çocuk gelişimi bölümü okumak istiyorum. Ben ünv mezun olalı 5yıldan fazla oluyor aynı zamanda Tivaret Meslek Lisesi çıkışlıyım.
    Bu bölümü okumayı çok istiyorum belkı ılerde bu bölümle ılgılı tıcarı anlamda çalışmalarda yapabılırım lakın öncelık bu alan çıkışlı kışılerınben özel ünv tercih etmek ıstedğm için sızce özel ünv.lerde şansım olabılırmı ayrıca barajı geçsem yetrlı olurmu lütfen puanlama konusunda da bılgılendırebılırmısnız
    Şimdiden çok teşekkür ediyorum

    • admin diyor ki:

      Sorunuz üzerine Özel Üniversitelerin geçen yılki yerleştirme sonuçlarına baktım. Çoğunun kontenjanı, devlet ün. olduğu gibi sınavsız geçiş öğrencileri ile dolmuş. Düz lise yada sizin gibi farklı alan mezunlarından En düşük taban puanlı İstanbul OKAN üniversitesi.(171,62844)

  257. aycan diyor ki:

    muhasebe ve finansman alanında kızlar okuyabilir mi

    • admin diyor ki:

      Tabi ki okur. Hatta benim 10.sınıflarım 25 kız 4 erkek, 11.sınıflarım 26 kız 2 erkek, 12.sınıflarım da 16 kız 2 erkek :)

  258. can diyor ki:

    Hocam ben meslek lisesi çıkışlıyım bölümüm makine sivil savunma ve itfaiyeceliğe sınavsız geçiş yapabilirmiyim

    • admin diyor ki:

      Sınavsız geçiş başvurusunda bulunabilirsiniz. (Kesin yerleşeceksiniz diye bir durum söz konusu değil. Yerleştirme önceliklerine göre sıralamaya girersiniz. Uygun olursa yerleşir, olmazsa yerleşemezsiniz.

  259. mazlum diyor ki:

    Arkadaşlar ben geçen sene sınavsız geçişimi kullandım tokat mekatronik bölümüne ama geri geldim bıraktım okulu diplomamı geri aldım okuldan şimdi ikinci kez sınavsız geçişimi başka bölümler için yapabilirmiyim çok acil lütfen cevap yazın

  260. MMMeryem diyor ki:

    Merhabalar,
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim ,İçimde kalan bir ukteyi gerçekleştirmek adına ;1992 Tekstil Meslek Lisesi Dokuma 7,38 diploma notu ile daha önceden 4yıl Adana Çukurovayı kazanmıştım fakat kızım küçük olduğundan gidemedim. Fakat ogün bugündür dedim nasıp kısmet bilemem ama normal ünvrsteye çalıştığım için gidemeyeceğimden AÖF’de bana ait olan bir bölümde yerleştirilebilir isem okumalıyım ,bu fırsatı kaçırmamalıyım diye düşünüyorum ama…
    Saygılar

    • admin diyor ki:

      Maalesef Tekstil mezunlarının sınavsız yerleşebileceği açıköğretim programı bulunmuyor. Ancak YGS sınavında herhangi bir puan türünde 140 ve üzerinde alarak 2 yıllık aöf lere tercihte bulunabilirsiniz.

  261. mahmut diyor ki:

    slm aleykum hocam ben ıkı yıllık ilahiyat mezunuyum dgs ygs sınav olmadan dırek cunkı ( işte calısıyorum derse de calışılmıyor ) 4 e tamamlamak ıstıyorum sınavsız ilahyata gıdıp yazılabılırmıyım bızde dgs var oda zor gecemıyorum kaldırıldı gıbı soylentıler cıktı onun ıçın soruyorum bıde 4 yıllık ilahıyat bolumu olmazsa baska hangi bolumden var hangısını secsem daha ıyı olur saygılar

  262. nejla diyor ki:

    hocam 2005 ço gelişimi mezunuyum Antalyada 2 yıllık sosyal bilimleri tercih edebilirmiyim sosyal hizmetlerimi hangisi kolay teşekkürler.

    • admin diyor ki:

      Sınavsız geçiş bölümleriniz, Çocuk Gelişimi ve Sosyal Hizmetler bölümleridir. Sosyal bilimler alan dışı olduğu için YGS puanınızla tercih edebilirsiniz. Kolaylığını zorluğunu bilemem.

  263. Ömer Dönmez diyor ki:

    Hocam geçen senelere göre bu sene baya bi düşüş içerisinde türkiye ygs için söylüuorum bunu bu sene 500 bini geçik insan baraj altında kalmıs ve bende mtok düşünüyorum bu 500 bin insanın ıcınde cogu meslek lıselı olmaktadr. bu sene mtok puanları sizce asagı cekılebılırmı şayet çekımlezse ve bu mtok kontenjanları boş kalırsa nasıl olur sizce

    • admin diyor ki:

      Geçen yılda benzer bir durum söz konusu oldu. ATL Elektrik-Elektronik mezunu öğrencimiz okul 1.ciliği puanıda eklenerek 330 puanla Mekatronik Mühendisliğine gitti. Bu yıl nasıl olur bilemem.

  264. leyla diyor ki:

    iki yıllık bilgisayar prıgramcılığı okuduktan sonra hemen atanabilir miyim

  265. zahide diyor ki:

    meslek lisesi mezunuyum ama sınavsız gecişe ygs ile başvurmadysak ve barajıda aşamadıysak yinede girebiyormuyz ?????

    • admin diyor ki:

      YGS ile başvurmadıysak kısmını anlamadım. Barajı geçemediysek dediğnize göre sınava girmişsiniz. Demekki 2013 için YGS başvurunuz var. Temmuz sonunda sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

  266. elif diyor ki:

    BEN GEÇEN SENE MEZUN OLDUM SINAVA GİRDİM. ARAKDAŞLARIMLA AYNI PUANLARI ALDIM ONLAR 2 YILLIK İŞG BÖLÜMÜNE GİTTİLER AMA BEN HİÇBİR YERİ TERCİH ETMEDİM. BU SENE TEKRARDAN SINAVA GİRDİM AMA PUANLARIM İYİ DEİL.ŞİDİ BEN BU SENE 2 YILLIGA DİREK GEÇİŞ YAPABİLİRMİYİM ? VERECEGİNİZ CEVAPLAR İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

    • admin diyor ki:

      Evet bu yıl Sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

      • elif diyor ki:

        tmm hocam teşekkür ederim ama ösym sitesinde hiçbir tercih hakkı bulunmamamktadır diyor

        • admin diyor ki:

          Siz meslek lisesi mezunu musun?

          • ELİF diyor ki:

            evet hocam endüstri meslek lisesi kimya mezunuyum. bu sene sınava girdim puanlarım iyi deil bende bu sene işg bölümüne gitmek istiyorum.

            • admin diyor ki:

              Mezuniyet alan kodunuz 1856-Kimya ise geçiş hakkınız bulunmakta. Belki YGS puanınızla tercih hakkınız olmadığı anlamındadır. Sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz. Şu an 12.sınıf öğrencileri okulda olmadığı için Pazartesi onlardan birinin şifresiyle giriş yaparak durumun sizinki ile aynı olup olmadığını bildiririm.

          • ELİF diyor ki:

            ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM HOCAM. BEN TERCİHİMİ NEREDEN YAPACAGIM ?

          • ELİF diyor ki:

            anladım hocam şimdi ösym sitesinde tercih bölümünde hiçbir tercih hakkı bulunmamaktadır yazıyor.

          • elif diyor ki:

            hocam haber bekliyorum k.B

            • admin diyor ki:

              Henüz ÖSYM tercih ekranı aktif değil. Siz sol tarafta yanlışlıkla ÖMSS-2013/1 TERCİH seçeneğine bakıyor olabilir misiniz? (ÖMSS= Özürlü memur seçme sınavı)

          • elif diyor ki:

            hocam tahminen benim 2 yıllık direk geçiş hakkım ne zaman açılır ?

          • elif diyor ki:

            hocam gerçekten çok çok teşekkür ederim verdiginiz bilgielerden dolayı

  267. Ömer Dönmez diyor ki:

    hocam hayırlı aksamalar oncelıkle tenık lıse 12.sınıftayım bu sene mtokta sansımı denıyıcegım hocam elektrık elektronık okuyorum ben illa mtok tercıh ederken kendı bolumum dısında bıyer yazamıcakmıyım bu ılk sorumdu dıgeer bı sorun mtok olmazsa 2 sene geçıs hakkımı kullanmak ıstıyorum sızce rahatla istanbulda bıyerde yerlesebılırmıyım bu 2 senelık myo okurken acıktan işletme okuyabılıyormuyuz son sorumda buydu hocam … teşekkürler

    • admin diyor ki:

      1- MTOK’un mantığı sadece kendi alanındaki öğrencilerin bu bölümlere alınmasıdır. O nedenle diğer mühendislik yada fakültelere göre avantajınız vardır. Alan dışı yazamazsınız.
      2- Sınavsız geçişle İstanbul’da bir yere yerleşiğ yerleşememeniz seçtiğiniz okula, bölüme, kontenjanına ve yerleştirme önceliklerine göre değişir.
      3- 2 yıllık örgün okurken 4 yıllık aöf okuyamazsınız. Ama sınavsız 2.üniversite kapsamında 2 yıllık aöf okuyabilirsiniz.

  268. ugur akkoyun diyor ki:

    ben kayserıden 1991 dogumluyum ve bu sene meslekı acık lıseden bılısım teknolojılerı bolumunden mezun oluyorum ygs ye gırdım ama barajı gecemedım sımdı ben sınavsız gecıs tercıhımı ne zaman nasıl yapacagım nerelerı yazabılırım

  269. mehmet kurt diyor ki:

    Hocam ben 2007 Mezunuyum ygs de olumlu sonuc alamadım iki yıllıga geçiş yapabilirmiyim

    • admin diyor ki:

      Meslek lisesi mezunu iseniz kendi alanınızdaki programlara sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

  270. sema diyor ki:

    ben muhasebe finasman alanı bilgisayarlı muhasebe okuyorum son sınıf acaba sınavsız geçiş hakkımla ya da ygs puanla inşaat teknolojilerini seçebilir miyim ?

    • admin diyor ki:

      Sınavsız geçişle olmaz. YGS-1’den 140 barajını geçtiyseniz tercih edebilirsiniz. Alan dışı tercih edenler için taban puan 170-180 civarında.Şuradan bakabilirsiniz.

  271. ayşe diyor ki:

    diyaliz teknikerliği mezunları sınavsız olarak anadolu ünv,açıköğretim fak.3.sınıfa geçiş hakları var mı?

  272. Osman diyor ki:

    Hocam ben 11. sınıf öğrencisiyim yani seneye 2 senelik geçiş hakkımı kullanmak istiyorum başvurular nereden yapılır nasıl yapılır falan öğrenmek istiyorum tarihine falan baktım ama ben bi türlü nerden başvuracagımızı ne şekilde başvuracagımızın cevabını bulamadım yanıtlarsanız sevinirim

    • admin diyor ki:

      Ocak ayı ilk haftasında YGS başvurusu yapacaksınız. Sınava girmeden sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorsanız başvuru formunda bununla ilgili yeri işaretleyeceksiniz. Hem YGS girmek hem de sınavsız geçişten faydalanmak istiyorsanız ona ait şıkkı işaretlersiniz. Temmuz sonunda da internet üzerinden tercihte bulunacaksınız. Videolu anlatmıştım. Formun doldurulması.

  273. ezgi diyor ki:

    eğer lys barajını geçemezsem ygs puanımla 4 yıllıkları tercih edebilirmiyim teşekkürler

  274. Recep diyor ki:

    Hocam ben 2 yıllık okuyorum bu yıl ygs ye girdim yls ye de gireceğim benim puanım kesilir mi ? Sınavsız mı yoksa tercihle mi yerleştiğimizi nereden anlaya biliriz ?

    • admin diyor ki:

      Eğer geçen yıl puanla yerleştiyseniz kesilir. Sınavsız geçişle yerleştiyseniz kesilmez. Tablo 3-A’dan mezuniyet alanınızla ilgili tercih yaparsanız sistem sınavsız geçiş tercihi olarak değerlendirecektir.

  275. özlem diyor ki:

    merhaba. Ben 2012 yılında ticaret lisesinden mezut oldum o yıl geçiş hakkımı kullandım fakat kayıt yaptırmadım bu sene tekrar tercih yapabilirmiyim

    • admin diyor ki:

      Ocak ayında YGS başvurusu yaptıysanız, Temmuz sonunda tercih yapabilirsiniz. Ama galiba başvuru yapmamışsınız. Ocak ayında başvuruları kaçırmayın.

  276. Suleyman diyor ki:

    Arkadaslar ben bu sene ygsye girdim ve meslek
    Lisesi
    Mezunuyum bana arkadaslar ygs formuna meslek yuksek okuluna girmem
    İstiyorumda diye belirtmek zorunda oldugumu formda oyle
    Bi yer varmis isaretlicekmisim dogrumu bu acaba

    • admin diyor ki:

      Hayır YGS başvurusunda bulunmuş olmanız hem YGS puanı ile hem de sınavsız geçişle tercih için yeterlidir.

      • yüksekokul mezunu diyor ki:

        4 yıllık sağlık yüksekokul mezunuyum sınava girmedim ama askerlik erteleme için sınavsız geçişten herhangi bölümü seçip gitmesem olur mu? cevabınız için şimdiden teşekkürler..

  277. sevil diyor ki:

    Meraba hocam aöfden sizce işletme mi avantajlı yoksa edebiyat öğretmenliği mi bir sorum daha olucak aöf ye herhangi bir şehirde kaydolduğum zaman o şehirde mi sınav olmak zorunda yoksa bu isteğe göre değişirmi.Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  278. özge diyor ki:

    Merhaba ben kiz meslek lisesinde giyim uretim teknolijisi bolumunde 3.sinifta okuyorum bolumumu sevmedigim icin farkli bi bolum okumak istiyorum .. bolumum disini tercih edersem okuldan puan alirmiyim ve baska bi bolume sinavsiz gecebilirmiyim..?

    • admin diyor ki:

      Sadece kendi alanınızdaki programlara sınavsız geçiş hakkınız var. Alan dışı tercihlerde okul puanı alırsınız.
      Diploma Notu X 5 X 0,12

  279. mert diyor ki:

    hocam bir sorum olacak
    bu sene sınavsız geçiş yaptım diyelim seneye tekrar YGS sınavına girebilirmiyiz 2 yıllık devam ederken ? yani olası bir 4 yıllık kazanma şansımız oldu diyelim.

    • admin diyor ki:

      Evet girebilirsiniz. Sınavsız geçişle yerleştiğiniz için okul puanınızda da bir düşme olmaz.

  280. latife diyor ki:

    hocam bir sorum olacak ben 1996 kız meslek lisesi ev ekonomisi mezunuyum kendi bölümüme 2 yıllık yatay geçiş yaptırdım sonra okumadım iptal oldu şimdi 2 yıllık ilahiyt okumak istiyorum nasıl olacak acaba bana yardımcı olursanız çok sevinirim

    • admin diyor ki:

      Önümüzdeki yıl Ocak ayında tekrar YGS sınavına başvurarak sınava girmeniz gerekiyor. Bu bölüme sınavsız geçiş hakkınız olmadığından YGS puanınızın olması gerekiyor.

  281. Emrah diyor ki:

    Selamlar
    Meslek lisesi 2005 mezunuyum yasım 26 ÖSS bu sene sınavına yetişemedim
    Sormak istediğim yurt dışında okumak istiyorum (KKTC) hukuk bölümünü ) sınava girmeden ÖSS ye yani bu özel unv. Okuyabilirmiyim ???

    • admin diyor ki:

      TM-2 ile öğrenci alıyor. YGS ve LYS sınavlarına girmeniz gerekiyor.

      • Emrah diyor ki:

        Peki ne zaman başvuru yapabilirim ?
        Barajı gecmek mı gerekir ?
        Tam anlamıyla ne yapmam gerekir?
        Şimdiden teşekkürler

        • admin diyor ki:

          Ocak’ın ilk haftasında YGS başvurusu yapacaksınız. Tabiki gerekir. YGS’den 180 üzerinde alıp LYS sınavına da girmeniz ve Bu sayfada yer alan Kıbrıs’taki okulların taban ve taban puanları arasında puan almanız gerekiyor

  282. merve diyor ki:

    meslek lisesinde okuyorum 9.sınıfım hangi bölümü seçsem daha kolay yerleşirim yardımcı olurmusunuz?Bilişim teknolojıleri bölümümü yoksa çocuk gelişimi mi?

    • admin diyor ki:

      Kendinizi geliştirebileceğinizi düşündüğünüz alanı tercih edin. 2 yıllık bir bölüm illaki okursunuz. Önemli olan sevdiğiniz faydalı olabileceğiniz bir alanı seçmek. Çocukları sevmiyorsanız, sabırlı değilseniz “Çocuk Gelişimi” size uygun olmayacaktır. Teknolojik gelişmeleri takip etmek, problem çözmek, çözümler geliştirmek ilgi alanınızsa bilgisayar bölümünü tercih edebilirsiniz.

  283. özge diyor ki:

    merabalar ben çocuk gelsım son sınıftayıım puanım dusuk özel okul yazmayı dusunuyrum puana bakarlarmı yoksa dırek gecısten faydalanabılırmıyım?

    • admin diyor ki:

      Sınavsız geçiş önceliklerine göre yerleşebilirsiniz. Ancak ücretli olduğunu unutmayın.

      • özge diyor ki:

        evet hocam ücretlerden haberım var son sınftayım zaten çocuk gelişim okuyrum sadece puansız özel unıverste alırmı dye merak ettım

  284. hülya diyor ki:

    hocam 11.sınıfım hasta bakımı bölümünü okuyorum att bölümüne yatay geçiş yapmak istiyorum.sizce kontenjan bulur muyum

    • admin diyor ki:

      Acil Tıp Teknisyenliği’nin ön lisans programı karşılığı İlk ve Acil Yardım bölümü. Sağlık mezunlarının sınavsız geçiş bölümü olduğu için çok fazla talep oluyor. Şansınızı denemelisiniz.

  285. şükran diyor ki:

    merabalar hocam. ben antalyanın kumluca ilçesinde meslek lisesi muhasebe bölümü okuyup mezun oldum. bir aya kadar tercih yapacağım ve kooperatifcilik bölümüne gitmek istiyorum sınavsız geçiş ile nereleri yazmam gerek bunun için akdeniz üniversitesinde bu bölüm yok. o yuzden baska il leri tercih edebilirmiyim? tesekkrler.

  286. samet demir diyor ki:

    düz lise mezunuyum.ygsden 332 aldım diploma notum 61 gecen sene 35 puan geldi bu sene ilahiyatı secsem gelirmi gelse bile okul puanında kesilme olmaz degil mi bide sıralamam 120 binde bi yer kazanabilirmiyim tşkler smdiden

  287. muhammet diyor ki:

    hocam çok acil hic biyerde bulamıyorum ticaret meslek lisesi 12. sınıfım 2013 te yani busene mezun olucam ama direk geçişte hangi okullara tercih yapacağımı bilmiyorum yardımcı olurmusunuz ? Bölümüm web tasarım bilgisayar üzerine…

  288. Kübra diyor ki:

    Merhabalar, ben eğitimimi Almanya’da farmakoloji üzerine tamamladım. Burada Milli Eğitim Müdürlüğünde Meslek Lisesi mezunu olarak belgelendi. Ben sınavsız hangi bölümlere geçiş yapabilirim?
    Branşımın burada karşılığı olmadığı için zorluk çekiyorum.
    Teşekkürler.

    • admin diyor ki:

      Branşınızın karşılığı olmadığı için bende sınavsız geçişle ilgili bir yorum yapamıyorum.

  289. enh diyor ki:

    merhaba ben 8.sınıf ögrencisiyim sbs den eger düşük olırsam şehir dışında bir lisesye anadolu lisesine yerleşicegim .fakat orda yapamayıp istanbula geldigimde başka anadolu lisesine geçiş hakkım varmı ?

  290. gamze diyor ki:

    meraba hocam ben meslek lisesi 12.sınıfım ygs1 220okul puanıyla bu 230 oluyor kendi alanımı tercih edersem ayrıyeten okul bana 100 puan verirmi

    • admin diyor ki:

      Bu konuda yanlış bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyorum. Öncelikle eğer kendi alanınızla ilgili 2 yıllık bölüm tercihinde bulunacaksanız zaten YGS puanına ihtiyacınız yok.Sınavsız geçiş önceliklerine göre yerleşirsiniz. (Buradan bakabilirsiniz.) Eğer alan dışı tercih yapacaksanız Okul Puanı= Diploma Notunuz X 5 X 0,12 şeklinde hesaplanır ve YGS puanına ilave edilir.
      4 yıllık kendi alanınızla ilgili tercih yapacaksanız
      Ek puan = Diploma Notunuz X 5 X 0,18 şeklinde hesaplanır ve YGS puanına eklenir.

  291. barıd diyor ki:

    unıversıte sınavına gırdımm gecıs hgakkımı kulana bılır mıyımm?? mesek lısesı mezunuyumm

  292. seda diyor ki:

    merhaba hocam ben 2010 meslek lisesi kimya mezunuyum. liseden ilk mezun olduğum yıl üniversite sınavına girmiştim başkada girmedim. 2 yıllık geçiş hakkım hala geçerlimidir sınavsız geçiş yapabilir miyim ve sizce kpssye girsem daha mı iyi şimdiden teşekkür ederim.

    • admin diyor ki:

      Sınavsız geçiş hakkınızı hala kullanabilirsiniz. KPSS bilgi alanım dışında yorum ve öneride de bulunmadığımı pek çok kez belirttim.

      • murat diyor ki:

        mrb hocam. kızım 2012 de mezun olmustu ılk sene hıc tercıh yapmadı sınavsız gecs hakkınıda kullanmadı 2. sene olmasına ragmen gecs hakkını kullanabılırmı meslek lısesı mezunu?

        • admin diyor ki:

          Ocak ayında başvuru yaptıysa kullanabilir. Daha sonraki senelerde de kullanabilir. Ancak sınavsız geçiş önceliğinde mezuniyet yılı önemli bir etkendir. Yani yeni mezunlar önceliklidir.O nedenle ne kadar erken başvurursa şansı o kadar yüksek olacaktır.

  293. murat diyor ki:

    Mrhb hocam ben 2 yıl önce mezun oldum Elektirik,Elektironik meslek lisesi çıkışlıyım bu yıl ygs sınavına girmedim kendi bölümüm dışında önlisans 2 lık bölümler tercih edebilirmiyim veya hangi bölümlere tercih yapabilirim bide açıkögretim okumak istiyorum mümkünmü şimdiden tşkler

    • admin diyor ki:

      YGS puanınız olmadan alan dışı tercih yapamazsınız. Şu sayfada olan bölümlere sınavsız geçiş hakkınız bulunuyor. Bunların içinden sadece Elektrik Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı bölümünün açıköğretim programı bulunuyor.

      • murat diyor ki:

        anadolu ünversitesi dışında kayıt yaptırabilecegim açık ögretim varmı. ne zaman kayıt yapılıyor neler gerekiyor bilginiz varmı tşkler

        • admin diyor ki:

          Erzurum Atatürk Üniversitesi, İstanbul Üni. Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi, bir de bazı üniversitelerin uzaktan eğitim programları var. Temmuz sonunda kılavuzdaki kodlara göre tercihte bulunacaksınız. Eğer 2.üniversite kapsamında ise Eylül yada Ekim ayında hem internetten hem aöf bürolarından başvuru yapmanız gerekiyor.

  294. şahin diyor ki:

    Merhaba hocam, ben makine teknolojisi Teknik meslek lisesi 2009 mezunuyum. bu sene Ygsye girdim fakat 180 barajını geçemedim 160 puan aldım. diploma notum 82 şunu öğrenmek istiyorum YGS ye basvurdum ama sınavsız geçiş için herhangi bir basvuru yapmadım. Sınavsız geçis için basvuru yapmam gerekiyomuydu ?

    Teşekkürler

    • admin diyor ki:

      Hayır.Meslek lisesi mezunu olmanız ve YGS başvurmuş olmanız sınavsız geçiş için de geçerlidir.

      • şahin diyor ki:

        Teşekkürler peki hocam bikaç sorum daha olucak ;

        1- barajı geçemedim ama 160 civarı puan aldım açıköğretim işleme, iktisat vs. tercih yapabilir miiyim ?

        2- eğer tercih ypmam mümkünse tercih yapıp kayıt olduğumda seneye ygs’ ye girsem puanım kesilir mi ?

        3 – dieğlimki tercih yaparken ilk 29 tercihimi sınavsız geçiş icin 2 senelik myo’lara yaptım 30. tercihimi açık öğretim işletme yaptım. ösym tercihlere bakerken yine ilk tercihimden başlayarak kabul etcekler yoksa açıköğretim dah mı öncelikli ? bana dedilerki eğer 2 senelikler birlikte açık öğretim tercih edilirse dier 2 seneliklere bakmaksızın hemen açık öğretimi kabul ediolarmış öncelik açıköğretmms kaçıncı tercih olursa olsun ….bunun doğruluqu nedir hocm ?

        • admin diyor ki:

          1- Evet aöf bölümlerine tercihte bulunabilirsiniz.
          2- Tercihte bulunduğunuz bölümler kontenjanlı bölümler ise puanınız düşer.
          3- Hayır böyle bir şey yok. Tercih sıralamanıza göre uygun olan öncelikli bölüme yerleşirsiniz. Yani ilk tercihinizin yerleştirme önceliklerine uyuyorsanız ilk tercihinize yerleşirsiniz.

          • şahin diyor ki:

            çok teşekkürler hocam son bişey hakkında sizin fikrinizi öğrenmek isteyip bitiriyorum :) kusura bakmayın sizinde zamanınızı çaldım biraz, ben 2009-2010 da mezun oldum makine tekonolojisi bölümünden Teknik meslekten…diploma notumda çok iyi ama 2 seneliklerle ilgili öncelikleri biliyorum ilk önce yeni mezunları alıyorlar benim bu konuda yerlesme olassılığım nedir hocam 90 doğumluyum yerleşme olasılığım çok mu düşük ? fikrinizi öğrenibilir miyim ? birde makine teknolojisiyle ilgili 2 senelik sınavsız geçiş bölümlerin linkini verrseniz sevinirim.

            Teşekkürler Hocam.

            • admin diyor ki:

              Henüz bu yılın kılavuzu yayınlanmadığı için elimizdeki tek kaynak geçen yılın kılavuzu. ***Şu sayfada*** 2011 yılının yerleştirmeleri yer alıyor. Yerleştirme önceliği kısmında “11” yazanlar mezun olduğu yıl yerleştirilenleri gösterir. İlk değeri “09”, “10”, “99”,”03″ şeklinde olanlar eski mezunlardan aldığını göstermektedir. Bayburt, Artvin gözüme çarpanlar. Şimdilik verdiğim linki inceleyin. Kılavuz yenilendiğinde daha geçerli bilgiler vermiş olacaktır.

  295. metin diyor ki:

    hocam anadolu teknik lisesi son sınıf öğrencisiyim.uçak teknolojisi bölümünü istiyorum acaba hangi üniversitelere girebilirim ama devlet ünivrsitesi olması lazım özel üniversiteye gitme imkanım yok bana yardımcı olabilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim.

  296. volkan diyor ki:

    merhabalar hocam bu sene YGS sınavına girdim fakat barajı geçemedim sınavsız geçişten faydalanabilirmiyim? faydalanırsam yerleşme şansım yüzde kaç olur?
    ayrıca meslek lisesi öğrencisiyim inşaat teknolojileri bölümü.

    • admin diyor ki:

      Evet faydalanabilirsiniz. Sınavsız geçiş bölümleriniz şu sayfada yer alıyor. “Şans”, “yüzde” gibi ifadelere göre yorum yapamıyorum. Sınavsız geçiş öncelikleri belli. Bunlara göre kendinizi değerlendirmelisiniz.

  297. Bilal diyor ki:

    Hocam ben bu sene düz liseden mezun olacağım. Temmuz ayında yapılacak tercihlerde muhasebe ve vergi uygulamarı bölümüne tercih etme hakkım var mı ?

    • admin diyor ki:

      YGS puanınız 140 ve üzerinde ise tabi ki tercih hakkınız var. Ancak önce sınavsız geçiş öğrencileri yerleştirilir, eğer kontenjan kalırsa düz lise yada alan dışı tercih yapmış olan öğrenciler yerleştirilir.

  298. Fatma diyor ki:

    Ben bu yıl ygs ye girdim 140 puan alabildim, Bursa’da 2 yıl geçiş hakkımı kullanarak okumak istiyorum lakin burada yazdığınız sınavsız geçişe başvuru yapmadım bilgi rica ediyorum teşekkürler

    • admin diyor ki:

      Meslek lisesi mezunu iseniz ayrıca sınavsız geçişe başvurmanıza gerek yok. Alanınızla ilgili programlara sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

  299. esra diyor ki:

    anadolu teknik lisesinden bu yıl mezun olacağım. bölümüm web tasarımcılığı. acaba hangi bölümleri tercih edebilirim ve bölümüm dışında farklı alanlarda tercihte bulunabilir miyim?

    • admin diyor ki:

      Sınavsız geçiş alanlarınıza şu sayfadan bakabilirsiniz. Maalesef bunlar dışındakiler alan dışı olacağından YGS puanı ile tercih yapabilirsiniz.

      • Enter your name... diyor ki:

        barajı geçemedim. o zaman ygs ile de tercih yapamayacağım..

        • admin diyor ki:

          Kendi alanınızdaki programlara sınavsız geçiş yapmayı niye düşünmüyorsunuz? Anadolu Teknik olduğunuzdan kendi alanınızla ilgili pek çok programa rahatlıkla yerleşebilirsiniz.

  300. burak diyor ki:

    Merhaba hangi bolum çıkışlı oldugumu sormussunuz ben ağaç doğrama ve isleme bölümü mezunuyum. Bu bolume dair 2 yillik AÖF ler hangileri ? adalete gitme ihtimalim hic mi yok

    • admin diyor ki:

      Sınavsız geçişle Mobilya ve Dekorasyon , Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümleri var ve bunların açıköğretim bölümleri yok.
      Ancak siz 210 puan aldığınızdan sınavsız geçiş alanlarınız haricindeki şu sayfada yer alan programlara tercihte bulunabilirsiniz.
      Adalet bölümü kontenjanlı bir bölüm. YGS puanınız yetmeyebilir ama yine de şansınızı deneyin derim.

  301. begüm diyor ki:

    Meraba ben ticaret meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık tıbbı dökümantasyon ve sekreterlik istiyorum ygs puanım 201 diploma ile 250 oluyor.Sizce girme şansım ne kadar teşekkürler.

    • admin diyor ki:

      ÖSYM rehberlik sayfasında incelediğimizde taban puanın özel üniversiteler için bile 260-270 civarında olduğu görülüyor. ***Şu sayfada*** sizde yerleştirme önceliği kesikli çizgi olanların yanındaki puan değerlerini inceleyebilirsiniz. Yerleştirme önceliği dolu olanlar sınavsız geçişle kontenjanı dolanlar, onlara sizin girme şansınız zor.

  302. Fatma diyor ki:

    Ben 1997’de Meslek lisesi hazır giyim bölümünden mezun oldum. sınavsız geçiş için başvurdum. Açıköğretimin herhangi bir bölümünü seçip ön lisans alabilir miyim?

    • admin diyor ki:

      Sınavsız geçiş bölümleriniz arasında açıköğretim programı olan bir bölüm maalesef bulunmuyor.
      Örgün bölümleriniz;
      Çorap ve Moda Tasarımı
      Deri Konfeksiyon
      Deri Teknolojisi
      Giyim Üretim Teknolojisi
      Moda Tasarımı
      Tekstil Teknolojisi

  303. murat diyor ki:

    1988 Endüstri meslek lisesi motor mezunuyum iki yıllık üniversiteye sınavsız direk geçiş yapabilirmiyim

    • admin diyor ki:

      Evet yapabilirsiniz. Tabi bunun için Ocak ayında YGS başvurusunda bulunmuş olmanız gerekiyor. Motor bölümü mezunlarının sınavsız geçiş alanlarına şu sayfadan bakabilirsiniz.

  304. hamza diyor ki:

    Merhaba, 2010 yılında ygs ye girdım ve ygs-4 puanım 367. bu yıl bu puanla 4 yıllık eskısehır anadolu unıversıtesı ısletme bolumune. yada 2 yıllık büro yonetımı bolumune basvurabılırmıyım? ımam hatıp lısesı mezunuyum. şimdiden tesekkur ederım

    • admin diyor ki:

      Puanınız sadece 2010 yılı için geçerlidir. Kamuda yapılan diğer sınavlar gibi 2-3 yıl geçerliliği yoktur.

  305. burak diyor ki:

    Ben 1988 meslek lisesi mezunu polis memuruyum bu yil ygs sinavina girdim ve 210 puan aldim. Sorum şu ben meslek lisesi cikisli oldugumdan dikey gecis yapabilir miyim. Dikey gecisle açıktan 2 yillik bir bölüm okuyabilir miyim. Veya puanimla herhangi bir bolum okuyabilirmiyim. Son sorum kayitlar ne zaman yapılıyor. Bilgilendirirseniz sevinirim.

    • admin diyor ki:

      Meslek lisesi mezuniyet alanınızla seçebileceğiniz sınavsız geçiş bölümleri var. Eğer mezuniyet alanınızı yazarsanız sınavsız geçiş bölümlerinizi söyleyebilirim. Tabi örgün olarak devam etmeniz zor olacağından aöf bölümlerine yönelmeniz daha mantıklı olacaktır. 210 YGS puanı ile Adalet ve İlahiyat gibi kontenjanlı bölümler hariç diğer 2 yıllıkların tamamını tercih edebilirsiniz.

  306. Sedi diyor ki:

    Slm ben 1997 yılında 2 yıllık MYO bitirdim şimdi 4 yıllık bir fakülteye geçiş yapmak istiyorum ne yapmam lazım başvuruları ne zaman nereye yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  307. ayşe diyor ki:

    sınavsız geçiş başvurusu ygs başvurularıyla aynı diye yazmışsınız bunu bilmiyodum ve tarihi geçti yine de başvuru yapabilir miyim?

    • admin diyor ki:

      YGS başvuru formunda 2 seçenekten herhangi birini yani “Sınava girmek istemiyorum, sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum” yada “YGS sınavına girmek istiyorum” u işaretleyen meslek lisesi mezunu yada son sınıf öğrencileri bu haktan faydalanır. Eğer siz Ocak ayında başvuru formu doldurmadıysanız bu sene için yapacak birşey yok. 2014’ü beklemeniz gerekiyor.

  308. Emr@h diyor ki:

    öncelikle merhaba aklımda bir kac soru var ben mezun olalı 1 yıl oldu ilk yıl 2 yıllık gecis hakkımı kullanmadım suanda 2. yılındayım kullanmak istiyorum ama cogu kisi ygs ye girmeden isaretlemen falan gerekiyor diyordu bu ne kadar dogru yoksa gecebiliyormuyum. ?

    • admin diyor ki:

      Sınava girmiş yada girmemiş olmanızın bir önemi yok. Bu yıl Ocak ayında başvuru yaptıysanız faydalanabilirsiniz.

  309. aydın diyor ki:

    E.M.L. Motor Bölümü 1994 mezunuyum, sınavsız geçiş ile internet üzerinden uzaktan öğretim veren hangi üniversitelerin önlisans programlarından birine girebilirim ? 4 yıllık aöf işletme mezunuyum, bu durum şu anda önlisans okumama engel oluşturmaz değil mi ? yardımlarınız için teşekkürler..

    • admin diyor ki:

      Sınavsız geçiş ile okuyabileceğiniz tek aöf bölümü “Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı” bölümüdür.
      Ancak siz 4 yıllık mezunu olduğunuz için sınavsız 2.üniversite kapsamında şu sayfada yer alan 2 yada 4 yıllıkları okuyabilirsiniz. (4 yıllık bitirmiş olmanız engel değil avantaj oluyor.)

  310. Abdullah Döner diyor ki:

    2006 yılı EML mezunuyum Elektronik bolumu 2 yıllığı açıktan okuma gıbı bı ımkanım varmı acaba

    • admin diyor ki:

      Açıktan okuyabileceğiniz tek sınavsız geçiş bölümünüz “Elektrik Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı” bölümüdür.
      Kontenjan sınırlaması yoktur. Tek dezavantajı 20 günlük zorunlu stajı olmasıdır.

  311. ebru diyor ki:

    mrb bn meslk lisesi mezunuyum dikey geçiş yaptım geldi ama gtmedim aradan 1 sene gecti tekrar dikey geçiş yapma ihtimalim varmı yardımcı olursanız sevinirim…

    • admin diyor ki:

      Öncelikle artık öğrenelim dikey geçiş 2 yıllıktan 4 yıllığa geçmeye denir. Sorunuza gelince evet tekrar sınavsız geçiş yapabilirsiniz.

  312. cemre diyor ki:

    Sınavsız geçişte herhangi bi üniversiteye girilemez diye bi sınırlama varmıdır hangi üniversiteleri tercih edebiliriz?Sınavsız geçişe tercih nerden ve nasıl
    yapılmaktadır?

  313. melek diyor ki:

    merhaba cocuk gelisimi mezunuyum sinavsiz gecis hakkimi kullanicam ama cocuk gelisimimiyoksa sosyal hizmetlermi iyi bilmiyorum hangisinin onu daha acik sosyal hizmetler okuhuncada devlette sozlesmeli calisabiliyomuyuz bilgilendirirseniz sevinirim

    • admin diyor ki:

      Rehber öğretmen değilim. Meslekler hakkında bilgim yok. Sınavsız geçiş ve sınav sistemi hakkınızdaki sorulara cevap verebilirim.

  314. s.nur diyor ki:

    admin bir sorum daha olacaktı; myo yu kazandım 2 yıl da okudum diyelim lakin dgs için istenilen diploma notunu alamadım farzedelim tekrar myo yu sınavsız geçişle tekrar girip okuyabilirmiyim yoksa diploma notumu hiç bir zaman artıramam mı? ayrıca hocalarımdan çocuk gelişimi myo nun bu sen son defa alacağını duydum doğruluk payı nedir?

    • admin diyor ki:

      Sınavsız geçişle tekrar okumanız teoride mümkün ama 2 yıl çok değerli değil mi? Diploma notunuzu eğitim süresince aldığınız notlarla belirlemiş olursunuz. Başka bir yolla diploma notu değişmez. Son sorunuza dair bilgi sahibi değilim.

  315. seyfi diyor ki:

    Ticaret meslek lisesi mezunuyum bölümüm bilişim teknolojileri,2 yıllık hangi bölümleri tercih edebilirim?

  316. elif demirkan diyor ki:

    temmuz ayı sonunda tercih yaptığımızda peki o zaman yerleşme oranımız kaçtır yüzde kaçtır sizin bilgilerinize göre ve sınavsız geçiş tercih kılavuzu çıktıysa lütfen atar mısınız

    • admin diyor ki:

      Yerleşme olasılığınızı yüzdenizi bilemeyiz. Ama istediğiniz bölüme, okula ve ile göre şu sayfada anlattığım şekilde sorgulama yapabilirsiniz.

  317. s.nur diyor ki:

    merhaba, ben 2012 kız meslek mezunuyum, doğum tarihim 2013 mezunlarıyla aynı yani 95 liyim, diploma notum 82, samsundayım ve samsun myo tercih edicem samsunda 2 tane yerde myo var samsunun aldığı toplam myolu çocuk gelişimci sayısı 200 civarında, geçen yıl seçmedim, fakat bu sene tercih edicem kazanma ihtimalim nedir, ayrıca bir yıl gecikmeden dolayı kazanma ihtimalim düşermi, düşerse nekadar olur? bilgilendirirseniz tşkür ederim.

    • admin diyor ki:

      2011 yerleştirme sonuçlarına baktığımda (2012 yerleştirmeleri henüz görünmüyor) 2.öğretime 1974 doğumlu mesleki açık lise öğrencisinin yerleştiğini görüyorum. Normali olmayabilir ama 2.öğretim büyük olasılıkla olur. (Aslında ihtimal yada olasılık soruları cevaplamıyorum ama size özel bir cevap oldu.)

  318. fatih diyor ki:

    merhaba hocam benim bir sorum olacaktı,ben geçen sene meslek lisesinden mezun oldum ygs ye grdim ve 2 yıllık tercih yaptım kendi alanımdan meteb içi yani bu sene yeniden sınava girdim tercih yapmak istiyorum puanım düşermi , şimdiden teşekkürler.

  319. hatice diyor ki:

    mrb hocan ben 2009 saglik meslek lisesi mezunuyum sinavsiz gecis hakkimi kullanarak laboratuvar tekniklerini bitirdim.tekrar sinavsiz gecis haokkimi kullanrak PARAMETİK okuyabilir miyim yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden tesekkur ederim.

    • admin diyor ki:

      Eğer İlk ve acil yardım sizin sınavsız geçiş alanınız ise tekrar tercihte bulunarak okuyabilirsiniz. Tabi Ocak ayında YGS başvurusu yaptıysanız.

  320. sevgi sever diyor ki:

    kız meslek lisesi mezunuyum 2yıllık geçiş hakkım ı kullanmak istyrum hngi üniversitelere gdebilirim

    • admin diyor ki:

      Kız meslek lisesi mezunuyum demişsiniz. Mezuniyet Bölümünüz nedir hangi alanı istiyorsunuz bunları yazmadan neye göre cevap verecez. Ama şu sayfadan neye göre nasıl araştıracağınıza kendiniz bakabilirsiniz.

  321. ümit diyor ki:

    direk geçiş yaptiktan sonra üniversitede okurken ygsye girebilyomuyuz girdiğimiz zaman okul bize puan veriyomu .MTok dan yararlana biliyormuyuz

    • admin diyor ki:

      Sınavsız geçişle bir yere yerleştikten sonra okurken aynı zamanda sınavlara hazırlanıp tekrar YGS girebilirsiniz. Sınavsız geçişle kontenjansız bir bölüme yerleştiyseniz bir sonraki sene okul puanınızda düşme olmadan eklenir.

  322. halıme diyor ki:

    açık öğretim lisesi çocuk gelişimi bölümünü bu sene bitirdim ygs sınavından 180 puan aldım meslek liselilere tanınan sınavsız geçiş hakkı benim içinde geçerli mi eğer geçerliyse iki yıllık hangi bölüme gidebilirim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

    • admin diyor ki:

      2 yıllık çocuk gelişimi ve sosyal hizmetler bölümlerini sınavsız geçişle tercih edebiliyorsunuz. Mesleki açıköğretim mezunları da bu haktan faydalanabiliyor.

  323. Ebru diyor ki:

    Yerleşim neye göre yapılıyo ben lgs ye girdm ama 140 asamadm geçiş hakkımı kullanamacakmym :(

  324. damla diyor ki:

    mrb ben çocuk gelişim bölümndeyim sınavsız geçiş yapmak istyrm eskişehir anadolu üni. yunus emre meslek yüksek okulu na girebilrmiyim bu şekilde acaba?

    • admin diyor ki:

      Bu programın yerleştirme önceliklerinde “11,3,D,93″ bilgileri var. Bunları yorumladığımızda, son yılın Anadolu yada Kız Teknik lise mezunların öncelikli yerleştiğini görüyoruz. Eğer okul türünüz anadolu yada teknik lise ise il dışından da olsanız yerleşme ihtimaliniz var. Buradan bakabilirsiniz.

      • damla diyor ki:

        az öncede yazmıştm sınavsız geçiş yapmak istyrm die eskişehir anadolu üni. yunus emre meslek yüksek okulu na girebilrmiyim bu şekilde dir şuan aydında okuyrm kız meslek lisesi çocuk glşimi bölmü bu sene mezun olucam

  325. filiz saat diyor ki:

    ben 2012 yılında mezun oldum çocuk gelişimi bölümünden. okul öncesi öğretmenliğini istiyorum ve ygs sınavına da girdim acaba bir üniversiteye yerleşme oranım kaçtır acaba düşük mü yoksa yüksek midir lütfen yazar mısınız trabzon dışında hangi illerde çocuk gelişimi bölümü vardır acaba lütfen yazarmısınız

    • admin diyor ki:

      “Bir üniversiteye yerleşme oranım kaçtır” demişsiniz. Herhalde “olasılık” demek istediniz. Ama elde herhangi bir veri olmadan böyle bir soruya cevap verilmez.

  326. şeyda demirci diyor ki:

    ben bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım. inşallah giresun üniversitesine giderim. 2 yıl üniversite okucam ondan sonra dgs sınavına girecem.ondan sonra 4 yıl dahamı okucam yoksa hemen atanıp görev mi yapıcam bu konuda beni bilgilendirerseniz çok sevinirim bu arada sınavsız geçiş için nasıl başvuru yapacağız nasıl başvuru yapacağımızı hiç bilmiyorum bilgisayardan mı başvurucaz yoksa nerden başvuru yapacaz gerçekten bilmiyorum bu konuda benibilgilendirerseniz çok sevinirim

  327. Oğuz diyor ki:

    kafam çok karışık yardım edebilir misiniz.. lütfen sorularımı cevaplar mısınız..
    1.ben 2011_2012 yılında mezun oldum.. mezun olduğum yıl direkt geçiş hakkımı kullanmadım.. bu yıl kullanmak istiyorum ygs.ye girdim kırk tl yatırdım ama sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum kısmı olduğunu bilmiyordum ve o yüzden işaretlemedim.. sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim yine de..
    2.bir sene sınıfta kalmış olmam geçiş hakkımı engeller mi..
    3.diploma notum 50.. bu puanla bi yere girebilir miyim acaba..
    4.kimya bölü mü okudum.. acaba sınavsız geçişte hangi bölümleri tercih edebilirim..

    • admin diyor ki:

      1-40 TL yatırmış olsanız da sınava girmiş olsanız da sınavsız geçişten faydalanabiliyorsunuz.
      2-Engellemez. (Ama eğer yerleştirme önceliklerinde iş doğum tarihine kadar gelirse dezavantajlı olursunuz)
      3- OBP puanınız 50X5=250 en düşük puan. Ama ondan daha önemlisi önce 2013 mezunları yerleştirilecek bu konu sizin için daha önemli bir dezavantaj.
      4-Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz.

  328. eda demirci diyor ki:

    ben bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım. inşallah giresun üniversitesine giderim. 2 yıl üniversite okucam ondan sonra dgs sınavına girecem.ondan sonra 4 yıl dahamı okucam yoksa hemen atanıp görev mi yapıcam bu konuda beni bilgilendirerseniz çok sevinirim bu arada sınavsız geçiş için nasıl başvuru yapacağız nasıl başvuru yapacağımızı hiç bilmiyorum bilgisayardan mı başvurucaz yoksa nerden başvuru yapacaz gerçekten bilmiyorum bu konuda benibilgilendirerseniz çok sevinirim

    • admin diyor ki:

      2 yıllık bitirdikten sonra DGS sınavına girecekseniz 1 yıl intibak dersleri 2 yılda normal lisans dersleri alarak lisans mezunu olursunuz. Yani toplam 5 yıl. Keşke dediğiniz gibi hemen bir yerlere atanılsa daha bunun KPSS’si var. Bu yıl Ocak ayında YGS başvurusu yapmışsınızdır herhalde. Temmuz ayı sonunda ais.osym.gov.tr adresinden şifrenizle sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz. (Tercih yapacağınız okul ve bölümlerin kodları 2013 yerleştirme kılavuzunda yayınlacak)

  329. ece demirci diyor ki:

    ben çocuk gelişimi bölümünden mezunum. bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım ben şimdi kendi bölümümü okucam ama ben çocuk gelişimi öğretmeni olmak istemiyorum ben okul öncesi öğretmeni olmak istiyorum yine de 2 yıl okuyabilirim dimi o zaman okul öncesi öğretmeni olabilirim dimi bu arada okul öncesi öğretmeniyle çocuk gelişimi öğretmeni aynı değil diye biliyorum biliyorsanız ve yazarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

    • admin diyor ki:

      2 yıllık çocuk gelişimi okuduktan sonra DGS sınavına girerek 4 yıllık Okul öncesi yada Çocuk Gelişim Öğretmenliği bölümlerine geçiş yapabilirsiniz.

  330. eda ece diyor ki:

    ben size sadece tek bir şey soracağım Trabzona en Yakın İller Giresun,Gümüşhane,Bayburt ve Rize dir. bu illerimizde sınavsız geçiş için 2 yıllık çocuk gelişimi bölümü var mı lütfen bakarmısınız ben baktımda hiçbir şey bulamadım ve 2013 sınavsız tercih kılavuzu çıktımı diye bakarsanızda sevinirim

    • admin diyor ki:

      Giresun’da var. Sadece 2.öğretim dışardan alıyor. Bakınız.
      Gümüşhane’de yeni açılmış. Yerleştirme bilgileri görünmüyor.
      Bayburt ve Rize’de yok.
      2013 kılavuzu bizde merakla bekliyoruz.

  331. gamze diyor ki:

    hocam 2012 de sağlık meslek lısesınden mezun oldum bölümüm hemsirelik. sınavsız geciş yapmak ıstyrumm hangş bölümü onerırsınızz ..yardımcı olursanızz sevınırmm lutfenn
    PARAMEDİKLİ MI OLSUN İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ Mİ?

    • admin diyor ki:

      Diğer soruda alanım olmadığı için cevap veremeyeceğimi söyledim. Ama burada yazdığınız paramedikal (ilk yardım) her zaman geçerli bir bölüm. Diğerleri de devletin kurumlara zorunlu hale getirdiği bölümler. Hepsi güzel :)

  332. gamze diyor ki:

    hocam 2012 de sağlık meslek lısesınden mezun oldum bölümüm hemsirelik sınavsız geciş yapmak ıstyrumm hangş bölümü onerırsınızz ..yardımcı olursanızz sevınırmm lutfenn

    • admin diyor ki:

      Kendim bilgisayar öğretmeniyim. Sınavsız geçişle ilgili idari bilgiler vermeye çalışıyorum. Bilmediğim alanla ilgili öneri yapmam saçma olur. Şu sayfadan sınavsız geçiş alanlarınıza bakabilirsiniz.

  333. özlem diyor ki:

    merhaba,bölge önceliğinde ikamet ettiği yerde ne kadar süredir bulunması gerekiyor. sınavdan sonra ikametini tercih yapacağı bölgeye aldırma durumunda tercih zamanı yeni ikamet bölgesi baz alınarak mı tercih yapılır.kısacası ikamet dikkate alınacaksa ne kadar süredir orda olması gerekiyor.şimdiden tsk
    cevabınızı bekliyorum. ilginize teskür.

    • admin diyor ki:

      İkametle alakası yok. Mezun olduğu Meslek Lisesi’nin hangi eğitim bölgesinde olduğu önemli.

  334. Ayşen diyor ki:

    merhaba.
    Ben bu sene mezun olacağım geçiş hakkımı kullanmak istiyorum.Sanat ve tasarım-iç mekan dekorasyon bölümünde okuyorum.Hangi bölümlere girebilirim yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

  335. elçin diyor ki:

    ben bu sene sınavsız geçişten faydalanacağım biz şimdi 2 yıllık mı okucaz yoksa dgs sınavına girip sınavdan sonra 3 sene mi okucaz bilmiyorum da lütfen yazar mısınız ve dgs sınavı taban puanlı mı

    • admin diyor ki:

      Taban puanı yok diye biliyorum. Kontenjana göre puanı en yüksek olan kişi yada kişiler alınıyor heralde.

  336. bahar diyor ki:

    merhaba anadolu ticaret meslek lisesinde bilişim teknolojileri bölümünde son sınıf okuyorum ygs den barajı geçemedim ve 2 yıllık tercih yapmak istiyorum sınavsız geçişi sadece okudugumuz bölümden yaptıgımız biliyorun ama asıl ögrenmek istediğim ben bilgisayar degilde herhangi bir bölüm mesela tıbbi sekreterlik okumak istiyorum ona geciş yapabiliyormuyum yada ygs den aldıgım puanla o bölüme girebilir miyim başka bir bölüme yerleşme ihtimalim nedir?
    teşekkürler.

  337. elçin diyor ki:

    ben bu sene sınavsız geçişten faydalanacağım biz şimdi 2 yıllık mı okucaz yoksa dgs sınavına girip sınavdan sonra 3 sene mi okucaz bilmiyorum da lütfen yazar mısınız

  338. songül diyor ki:

    sınavsız geçiş yaptıktan sonra bidaha ki yıl ygs ye girsem okul puanım eklenir mi yoksa sınavsız geçiş yaptığım için okul puanım kalkar mı ?

  339. aysel diyor ki:

    ben ünüversite sınavına girdim ama kazanamadım meslek lisesi tekstil bölümü öğrencisiyim 2 yıllık geçiş hakkım nerelere var hangi ünüversitelere yardımcı olabilirmisiniz…

  340. muhammed diyor ki:

    hocam sınavsız gecış için 140
    almamız mı gerekıyor hocalarımız
    almanız gerekiyor dıorlar(kendi
    alanımızda tercih yapacagız)2013 sınavsız gecs klavzunda yazıormu hcm kafamız karıştı lütfen cevap yazin teşkkurler

  341. hasip diyor ki:

    MERHABA HOCAM BEN 2012 TEKNİK LİSE MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM BEN SINAVSIZ GECİŞ YAPMIŞTIM BAZI NEDENLERDEN DOLAYI KAYDIMI SİLDİRİP DÖNMEK ZORUNDA KALDIM .BENİM BU SENE TEKRAR 2 YILLIK BİR BÖLÜME GEÇİ YAPIP GİTME ŞANSIN NEDİR … BİRDE OKULU BİTİRDİGİM ZAMAN MAKİNE MEZUNU OLARAK BİTİRECEM ALLAH NASİP EDERSE BUNU ACIK ÖGRETİMDEN 4 YILLIGA TAMAMLAMA ŞANSIM VARMI YOKSA DİKEY GECİŞTENMİ TAMAMLAMAK ZORUNDAYIZ TEŞEKKÜRLER ?

    • admin diyor ki:

      Açıköğretimden makine olarak tamamlayamazsınız. Bu sayfadan incelerseniz fark derslerini alarak 3.sınıftan devam edebileceğiniz bölümleri görebilirsiniz. Makine 4 yıllık mezunu olmak için dediğiniz gibi DGS şart.

  342. yunus diyor ki:

    BEN 2012 MEZUNUYUM GEÇEN SENE SINAVA GİRDİM KAZANAMADIM BU SENEDE KAZANAMADIM SINAVSIZ GEÇİŞ YAPABİLİR MİYİM HOCAM BİDE BÖLÜMÜM MAKİNA. SİVİL SAVUNMA İTFAİYECİLİK BÖLÜMÜNE GİDEBİLİR MİYİM.

    • admin diyor ki:

      Mezuniyet alan kodunuz 1987-Makine ya da 4369-Makine Teknolojisi ise evet yazdığınız programa sınavsız geçiş hakkınız var.

  343. meryem diyor ki:

    ben trabzonda oturuyorum trabzona yakın söğütlüdeki KTÜde 2 yıllık çocuk gelişimi bölümü var mı yazar sanız çok sevinirim ayrıca ben sınavsız geçiş hakkıyla ilgili konuları veya nasıl olduğunu bilmediğim için size yazıyorum bu sene sınavsız geçiş hakkına başvuracağım size sorular sorarak araştırıyorum ayrıca anlayışınız için teşekkürler

  344. burcu diyor ki:

    ben cocuk gelişim mezunuyum geçen sene mezun oldum bu sene sınava girerken ocak ayında sınavsız geçiş ile ilgili birşey yapmadım acaba sınavsız geçiş hakkımı nasıl kullanabliirm şuan taban puanınıda geçemedim tercih yapabiliyomuyum birde bunu söylerseniz?

  345. pelin diyor ki:

    sınavsız geçiş hakkımızı kullandığımızda yani 2 yıllık yerine 5 yıl okuduğumuzda ve DGS sınavına girdiğimizde normal Anasınıfı öğretmenleri gibi mi atanıcaz yoksa ücretli veya sözleşmeli(kadrolu) öğretmen olarak mı görev yapıcaz lütfen yazar mısınız

    • admin diyor ki:

      Bu soruya Gül ismi ile yazdığınızda cevap vermiştim. bu arada farklı isimlerle yazmanıza gerek mail ve ip aynı olduğundan ben aynı kişi ile muhatap olmuş oluyorum :)

  346. hatice diyor ki:

    ben trabzonda oturuyorum trabzonda veya akçaabatta 2 yıllık çocuk gelişimi bölümü var mı ve trabzona yakın veya trabzon dışındaki hangi illerde 2 yıllık çocuk gelişimi bölümü var lütfen yazar mısınız

  347. gül diyor ki:

    biz sınavsız geçiş hakkımızı kullandığımızda ve 5 yıl okuduğumuzda normal anasınıfı öğretmenleri gibi aynı maaşı mı alıcaz yoksa biz biraz daha az mı yoksa fazla mı alıcaz maaşları yazarsanız çok sevinirim

    • admin diyor ki:

      Sınavsız geçiş bölümleri 2 yıl. Eğer kastettiğiniz. 2 yıl ön lisans, DGS sınavından sonra 1 yıl intibak, daha sonra 3. ve 4. sınıf ise Anasınıfı öğretemeni olarak mezun olduğunuzdan tüm haklarınız aynı olur.

  348. ömer diyor ki:

    mf4 puanım 211 olup atıyorum duzcede mtokta ınsaat muhendıslıgıne puanım yetıyorsa yanı ben elektrık elektornık mezunuyum benım oraya gırerken o bolume gırerken puanım kesılırmı yada gırebılırmıyım o bolume acaba

    • admin diyor ki:

      Alanınız İnşaat Mühendisliği (MTOK) alanını yazmaya uygun olmadığından bu bölümü tercih edemezsiniz. Kılavuzda açıkça belirtilmiş “Teknoloji Fakültesi lisans programlarının M.T.O.K. kontenjanını, genel lise mezunları ile mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının diğer alanlarından mezun olan adaylar tercihleri arasında gösteremezler.

      • Ömer diyor ki:

        hocam ben zaten teknık lıse ogrencısıyım su an yanı ıstesem o bolumude tercıh edebılırmıyım demek ıstedım okulun bana verdıgı puan kesılırmı

        • admin diyor ki:

          Ömer kardeşim, siz teknik lise öğrencisisiniz ancak İnşaat Mühendisliğini, inşaat bölümü mezunu olan meslek liseli yada teknik liseliler tercih edebilir. Siz MF-4 puanınızla MTOK olmayan normal İnşaat Mühendisliğini tercih edebilirsiniz. Okul puanı alırsınız.

  349. beren diyor ki:

    ben 2012 mezunuyum 2 yıllık okuduktan sonra ve dgs sınavına girdikten sonra 4 yıllık daha mı okucaz yoksa sınavdan sonra direk göreve mi başlıcaz ve bakar mısınız lütfen ücretli öğretmen maaşları ne kadardır rica ediyorum

    • admin diyor ki:

      DGS sonrası 1 yıl intibak dersleri alıp sonra 3.sınıftan devam edeceksiniz yani 2+1+2=5 yıl.
      Ücretli öğretmenler maaş almaz. Sözleşmeli öğretmen diyorsanız bilmiyorum. Ama ücretli öğretmenler maaş almaz. Okulumuzda 7 tane ücretli öğretmen var.
      Haftalık 30 saatten ayda 120 saat ücret alıyorlar. Yaklaşık 8,20 X 120 = 984 TL ücret alıyorlar.

  350. muhammed diyor ki:

    hocam 2 yıl okuduktan sonra dgs sınavında bir öncelik veya puan avantajımız var mı(meslek lısesi ögrencisi)

    • admin diyor ki:

      DGS’ye girerken herkes MYO’daki bölümüne göre sınava girecektir. Lisede hangi lise yada bölüm mezunu olduğunuz önemli değildir. Seçtiğiniz lisans programı için tek ölçüt DGS sınav puanınız ve başvuruda bulunduğunuz programın kontenjanı olacaktır.

  351. muhammed diyor ki:

    hocam sınavsız geçisten yararlanmak için ygs ye grdmde baraj veya 140 gibi bir puan almamız gerekıyormu birde meteb dısı istedgimız myo yazabılıyor myuz(kendi bölümümüzü)

    • admin diyor ki:

      1-Muhammed kardeşim, “sınavsız geçiş” için sınava girmenizi bu konuda bilgilendirilmemenize yada yanlış bilgilendirmenize bağlıyorumj. Adı üstünde “sınavsız geçiş”. Eğer kendi alanınız dışında bir bölüm seçecekseniz YGS puanınızın anlamı olacaktır. Kendi alanınızla ilgili bir bölümü tercih edecekseniz sınava girip girmediğinize yada YGS puanınıza bakılmayacaktır.
      2-Kendi alanınızla ilgili bir program olduktan sonra tabi ki METEB DIŞI yazabilirsiniz, ancak yazdığınız ilin öğrencileri sizden öncelikli olur.

  352. aslı diyor ki:

    sınavsız geçiş hakkıyla ilgili nereye başvurmalıyız bilmiyorum ve 2 yıllık okuduktan sonra normal anasınıfı öğretmenleri gibi aynı maaşımı alıcaz ve okul öncesi sınavsız geçiş hangi illerde veya hangi üniversitelerde var yazarmısınız cevaplarsanız çok sevinirim

    • admin diyor ki:

      Ben size daha önce bu konuyla ilgili aşağıdaki cevapları vermişim. Sadece şunu ekleyelim. 2 yıllık okuyarak tabi anasınıfı öğretmeni ile aynı maaşı alamazsınız. 2 yıllık mezunları yardımcı eleman olarak görev yapar, sözleşmeli çalışırlar, maaşları ne kadardır bilmiyorum. Çocuk gelişimi olan okul ve illere ***şuradan*** bakabilirsiniz.

      1- YGS için başvuranlarda sınavsız geçişten faydalanabilir.
      2- 2 yıllık okuduktan sonra DGS sınavına girerek okul öncesi öğretmenliğine geçiş yapabilirsiniz.
      3- Sınavsız geçiş tercihleri, normal puanlı tercihlerde olduğu gibi Temmuz ayında yapılacak.

  353. emre diyor ki:

    hocam bi sorum daha olcakk. illa mezun olduğumuz bölümemi gitme zorunluluğumuz var yoksa meslek lisesine ait bütün 2 yıllık bölümlere mi gidebiliyozmu yoksa ben otomotıv. mezunuyum inşaata gitmek istiyorum gidebilirmiyim ?

    • admin diyor ki:

      Tabi ki sadece kendi alanınıza sınavsız geçiş hakkınız var. Sınavsız geçişin felsefesi kişinin lisede aldığı bilgilerin devamı niteliğindeki bilgileri almasıdır.

  354. betül diyor ki:

    ben imam hatip lisesi mezunuyum aöf 2 yıllk bölümlere kayıt olmak istiyorum istediğim her bölümü seçebilirmiyim yoksa sadece ilahiyatmı birde ygs ye girmem gerekiyormu girmeden de kayıt olunuyormu

    • admin diyor ki:

      Sınavsız geçişle (YGS başvurusu yapıp, sınava girerek yada sınava girmeden) 2 yıllık ilahiyat tercih edebilirsiniz. Başka bir programa sınavsız geçiş tercihinde bulunamazsınız.

  355. Emre diyor ki:

    Slm. Ben üni. mezun durumundayım bu üni. de sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve 2 ci bi kez ygs ye girdim . tekrar sınavsız geçiş hakkı kullanabilrmiyim. ACİL CVP. .

    • admin diyor ki:

      Evet tekrar faydalanabilirsiniz.Bunun için sınava girmenize gerek yoktu.Hatta 2.üniversite kapsamında şu bölümlere doğrudan kayıt yaptırabiliyorsunuz. Eylül ve ekim aylarında buradaki üniversitelerin kendi sitelerinden.

  356. betül diyor ki:

    Sınavsız geçiş için istanbulda bulunan devlet üniversitelerine girebilmek içiç diploma notumuzun en az kaç olması gerekiyor.bir bilginiz var mı?

    • admin diyor ki:

      Bu her yıl değişebilir. Bu yıl kontenjan belki sadece anadolu mezunlarınca dolar, diğerlerinin puanlarına bile bakılmaz. Yada kontenjan açık kalır. Düz liseliler YGS puanıyla yerleşir.

  357. Mustafa diyor ki:

    Hocam merhabalar. Ben gecen sene endüstri meslek lisesinden tesitat teknolojisi bolumunden mezunum . o sene ygs ye gırmıstım fakat istedgn yer olmadı.tercihte yapmadm , dikey geçişimide kullanmadm.şimdi malum 2013 ygs sine hazırlandık girdik fenada geçmedi. fakat soyle bir durum var ygs puanım dusuk gelirse 2 yıllık geçiş hakkım hala duruyorsa ona gitmeyi dusunuyorum.Geçiş hakkım hala duruyormu acaba?

  358. betül diyor ki:

    Bankacılık ve sigortacılık bölümü istanbul da hangi devlet üniversiteleri var.

  359. betül diyor ki:

    Ben meslek lisesi bankacılık ve sigortacılıktan bu sene mezun olacağım. YGS ye girdim. Eğer YGS yi geçemessem sınavsız geçiş tercihimi YGS tercihi gibi mi yapılıyor. Yoksa sınavsız geçiş tercihi farklı mı yapılıyor. Ve ilk tercihle mi sınavsız geçiş tercihi yapılıyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

    • admin diyor ki:

      Size Temmuz sonunda ais.osym.gov.tr adresinden 30 tercih hakkı tanınacak. Tablo-3A 2 yıllık bölümlerin olduğu tablodur. Buradan kendi alanınızla ilgili yaptığınız tercihler sınavsız geçiş kapsamında olacaktır. Hepsini aynı sayfa üzerinden gireceksiniz. Önceliği siz belirliyorsunuz.

  360. elif diyor ki:

    nette bazı yazılarda okudum 140 ve altı alanlar sınavsız geçiş hakkını kullansada kabul edılmeyecekmıs bne meslek lisesi mezunuyum bu dogrumu bilgilendırırsenız sevınırım . ygs puanıyla sınvsız gecişin bi ilgisi olmadığını bılıyordum değiştimi sistem ? cevap verırsenız smdıden tesekkurler .

    • admin diyor ki:

      Bu yazının olduğu bir linki kopyalar mısınız? Çok merak ediyorum bunu neye dayanarak yazıyorlar? Ya da sizleri niye yanlış yönlendirmeye çalışıyorlar? Adı üstünde “sınavsız geçiş” sınava girmeseniz dahi kendi alanınızla ilgili bölümlerde öncelik sizindir. Kendi sınavsız geçiş alanınız için YGS puanına ihtiyacınız yok.

  361. Aytaç diyor ki:

    Meslek lisesi mezunuyum.Açıköğretim Sağlık memurluğu okumak istiyorum.Şartları nelerdir.Açıklarsan sevinirim

    • admin diyor ki:

      Eğer sağlık meslek lisesi mezunu iseniz; şu sayfadaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır. Dediğiniz bölümün kılavuzda ismini göremedim. Eskiden bu isimde 4 yıllık aöf bölümü vardı hala var mı bilmiyorum açıkçası.

  362. onur diyor ki:

    hocam merhaba ben böyle birşey duydum ygsden 140 puan yaparsak sınavsız bölümlere girme hakkımız varmıs ama ben ygsye girdim temelim olmadıgı icin puanım hic acıcı degil. fakat ben muhasebe okuyorum turizm,deniz işletmeciligine gidebilirmıyım?

    • admin diyor ki:

      Benim sevgili kardeşim, adı üstünde “sınavsız geçiş” kendi alanınızla ilgili bir bölüm için sizin sınava girmenize bile gerek yok ki.(Siz sınav puanınızla tercihte bulunmayın. Tablo 3-A’daki şu bölümler sizin sınavsız geçiş bölümlerinizdir. Evet yazdığınız bölümleri tercih edebilirsiniz. Umarım anlatabilmişimdir.

      • onur diyor ki:

        tabii anladım hocam bazı gereksızler yüzünden bize patlayabilrisniz kusura bakmayın iyi günler.

        • admin diyor ki:

          Sakın aklınızdan size kızdığımı ya da patladığımı düşünmeyin. Gerçekten bilip bilmeden sizlerin yanlış yönlendirilmenize üzülüyorum. Sırf bu yüzden tercihte bulunmayan, 1 yada bir kaç yılını kaybedenlerin olduğunu bilmek beni üzüyor. Allah gönlünüze göre versin.

  363. Ebubekir Gundogdu diyor ki:

    Merhablar hocam Ben Makina Teknolojisi Son sınıf Öğrencisiyim Haydarpaşa End. Mes. Lis. den Sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum İstanbulda ikamet ediyorum Teknik lise öğrencileri Kontejanları kapatıyormu Endüstri Meslek lise öğrencilere yer kalıyormu diye Öğrenmek istedim istanbulda öğrenci çokluğunda Eskişehir Veya Çevre İlleride Yazmamız gerekirmi şimdiden teşekkürler

    • admin diyor ki:

      Eğer İstanbul’da bir üniversite düşünüyorsanız; gündüz bölümleri ATL ve Teknik lise öğrencilerince dolduruluyor. 2.Öğretim düşünürseniz olabilir. (Ben makine bölümü için sorguladım buradan bakabilirsiniz. Seçebileceğiniz diğer programları da siz sorgulayabilirsiniz.)
      Kocaeli üniversitesinde de durum başka illerden sadece 2.öğretimlere öğrenci alınmış buradan bakabilirsiniz.

      Eskişehir Makine bölümü için hiç şansınız yok. Burada

  364. Canberk diyor ki:

    Merhaba ben meslek lisesi elektrik-elektronik bölümünde okuyorum sınavsız geçiş için sadece kendi bölümümemi gidebliyorum yoksa başka bölümlerede gidebiliyormuyum bide eğer sadece kendi bölümüme gidebiliyorsam sınavsız geçiş ile hangi üniversitelere başvurabilirim..

    • admin diyor ki:

      Sadece kendi alanınızla ilgili bölümleri tercih edebilirsiniz. Şu sayfada yer alan bölümlerin olduğu tüm il ve okulları tercih edebilirsiniz. Ancak unutmayın herkes kendi mezuniyet ilindeki programlarda önceliklidir. Bu videomu izlemenizi tavsiye ederim.

  365. Burak Çin diyor ki:

    merhaba..
    ben haziran 1994 doğumluyum.
    haziran 2012 tarihinde edirne endüstri meslek lisesi makine teknolojisi bölümünden mezun oldum. aynı sene ygs’ye katıldım.. fakat bazı sebeplerden dolayı hiçbir tercih işlemi yapmadım. o sene boş geçti.
    2013 yılında tekrar ygs’ye katılcam.
    fakat barajı geçibileceğime inanmıyorum ama yinede sınava katılmak istedim.
    yinede puanım ne olursa olsun.
    1.SORU : kendi alanımda 2 yıllık sınavsız geçişten faydalanabiliyormuyum??
    2.SORU : faydalanabilirsem eğer özel olarak seçmek zorunda olduğum il yani okul varmı? yoksa istediğim meslek yüksek okulunu seçebilir miyim?
    3.SORU : tercih olarak kastamonu üniversitesi
    meslek yüksek okulu makine teknikerliği
    trakya üniversitesi teknik bilimler meslek yüksek okulu makine teknikerliği seçmek istiyorum 2 tercihim var edirnede yaşıyorum ama kastamonuluyum ilk tercihim kastamonu olacak tabi
    bununla ilgili bilgi verirmisiniz ?
    4.SORU : yinede bazı sitelerde 2 yıllık bölümler için ygs-1 puanı istediğini gördüm bu puan mecbur gereklimi?
    açıklama yapabilir misiniz ?

    • admin diyor ki:

      1- Şu sayfada sınavsız geçiş bölümlerinizi görebilirsiniz.
      2- Özel il yada okul yok. Üstte verdiğim sayfadaki bölümlerin bulunduğu il yada okulları seçebilirsiniz ancak (diyip aşağıdaki sorudan devam ediyorum)
      3- Sınavsız geçişte, önceliklere baktığımızda 1.mezuniyet yılı, 2.Okul türü 3.METEB içi (yani herkesin mezuniyet ilinde önceliği vardır) Siz Edirne’deki üniversitelerde önceliklisiniz. Kastamonu memleketiniz olsa dahi sizin o ilde önceliğiniz yok.)
      Sizin sınava girdiğiniz yılki yerleştirmelere şu sayfadan bakarsanız 2.öğretimde dışarıdan yani başka illerden öğrenci aldığını göreceksiniz. Gündüz ise o yılın mezunlarınca kontenjanı doldurulmuş. Siz 2012 mezunu olduğunuz için gündüzde size sıra gelmeyebilir.)

      4- Hayır meslek lisesi mezunlarının kendi alanları ile ilgili tercihlerinde YGS puanı gerekli değil. (bundan kesinlikle emin olabilirsiniz.Ancak düz lise yada farklı alandan gelenler için puan şart)

      Başarılar dilerim.

      • Burak Çin diyor ki:

        verdiğiniz aydınlatıcı bilgilerden dolayı çook büyük teşekkür ederim.. iyi ki varsınız..

        saygılar..

        • admin diyor ki:

          Rica ederim.

          • Burak Çin diyor ki:

            peki ben tercihlerim arasına edirneyi yazmazsam amasya kocaeli yazarsam durum ne olur ilk tercihime kastamonu yazmak zorundayım sıralama mı geçerli o zaman

            1.öğretim veya 2.öğretim olayınıda kuramı oluyo kontenjan mı yoksa adayın kendi isteğine mi bırakılmış

            • admin diyor ki:

              Kocaeli 2.öğretimlerde şansınız olabilir. Bakınız.
              Amasya’da makine bölümünün geçen yıl açılan 2 okulu var. Henüz kılavuz yayınlanmadığından puan durumu belirsiz.Bakınız
              Sıralamada hangisinin kodunu önce yazarsanız o dikkate alınır. gündüz yada 2.öğretimin kodları farklı olacak.

  366. aslı diyor ki:

    ikinciye üniversite sınavına giricem bi üni.2 yıllık geçiş hakkımı kullandım ve kayıt yaptırdım bu sene tekrar sınava gırıyorum jayıt yaptırdığım için geçiş hakkım kalktımı cevaplarsanız çok sevinicemm.

    • admin diyor ki:

      Hayır sınavsız geçişten yine faydalanabilirsiniz. Ancak bir sorum olacak eğer yine sınavsız geçiş bölümü seçecekseniz niye sınava giriyorsunuz. Adı üstünde “sınavsız geçiş”. YGS puanına ihtiyacınız yok. Ama tabi farklı alan ve programlar düşünüyorsanız durum değişir.

  367. Mustafa diyor ki:

    Merhaba hocam. Ben 2006 yılı Meslek lisesi Kalıp bölümü mezunuyum. Bu sene sınava başvurumu yaptım fakat geçiş hakkımı kullanmak istiyorum diye bir ibare göremedim. sınavdan sonra bu hakkımı kullanabilir miyim? Sınava girdiğim için bu hakkım iptal olur mu? Geçiş yapabilirsem hangi bölümlere tercih yapabilirim?

    • admin diyor ki:

      YGS başvurusu yaptıysanız zaten sınavsız geçişten de faydalanabiliyorsunuz. Oldukça fazla alternatifiniz var.
      Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
      Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
      Endüstriyel Kalıpçılık
      Gemi Makineleri İşletme
      Grafik Tasarımı
      İş Makineleri Operatörlüğü
      Makine
      Mekatronik
      Metalurji
      Oto Boya ve Karoseri
      Otomotiv Teknolojisi
      Raylı Sistemler Makine Teknolojisi
      Sondaj Teknolojisi
      Tarım Makineleri
      Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi

      • Mustafa diyor ki:

        Hocam bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Ama kafama takılan bir soru daha var. Sınava girdiğim için 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istediğimde YGS sınavından taban puan almam gerekiyor mu? Yani ben sınava girdim fakat sınavım iyi geçmedi ve taban puanı alamadım. Bu durumda da geçiş hakkımı kullanabiliyor muyum? Çok teşekkür ederim yorumunuz için..

        • admin diyor ki:

          Mustafa Bey, sınavsız bir alanı tercih ettiğinizde sınav puanına ya da taban puanına ihtiyaç yok. Adı üstünde sınavsız geçiş. Sınava girmeseniz dahi en yüksek YGS puanı olan düz lise öğrencisinden önceliklisiniz.

  368. ahmet diyor ki:

    hocam ben maliye ve bilg. öğret. düşünüyorm. kpss ile devlet kaç kişi atamış maliyeden ? bunları hangi tablodan bakabiliriz? 2. sorumsa kpss atamasında çalışıcagım şehiri devlet kendi mi seçiyor ?

  369. rezan diyor ki:

    merhabalar ıyı aksamlar hocam sızlerın bole bı sıteyı yönetmenız çok guzel ve onur verıcı bır yaklasım sozkonusus sızlerı tebrik ediyorum ….
    şimdi benım sorum söyle olacak hocam ;
    ben 2011 elektrik elektronık bolumu mezunuyum ve aynı senede bır myo ya kaydoldum benım hedefım ucak teknolojılerı dır bunu ıcın okudugum unuversıtede yatay geçiş yoluyla ege unuversıtesıne geçtim ve memnunum ama hedeflerıme ulasamadıgım ıcınde cok uzuluyorum sızden arzım sudur kı ben ıkametgahımı dahi izmire getirdim sırf bu bölüm için ve bu sene ygs ye gırcem ınsallah pazar gunu ve orda tekrar sınavsız geçiş yapmak ıstıyorum ve kazanmasam dahi benım paralı veya burslu cercıh etmem mumkun mu ve endustrı meslek cıkıslıyım OBP PUANIM 386,822 dir sızlerın degerlı yorumlarını bekler sızlere sukranlarımı sunarım ……

    • rezan diyor ki:

      ve bıde hocam kazanma sansım nedır sınavsız geçişle 92 liyim bu arada

    • admin diyor ki:

      İkametgahınızı niye İzmir’e getirdiğinizi tam anlamadım. Eğer sınavsız geçiş içinse, liseyi hangi ilde bitirdiyseniz o ildeki ön lisans programları için önceliğiniz olacaktır. İzmir’deki bir meslek lisesinden Elektrik elektronik mezunusunuz ve İzmir’de 2 yıllık Uçak teknolojileri okumak istiyorsanız durum iç açıcı değil. (Şu sayfadan bakabilirsiniz.)Sadece Ege Üni. 30 kişilik kontenjan var ve tamamı Anadolu Teknik Lise öğrencileri tarafından seçiliyor. (Yerleştirme önceliği kısmında “4” sayısı okul türünü gösteriyor.)
      Ayrıca özelde olur demişsiniz. THK üniv. ilk defa 2011’de açılmış. Geçen seneye ait bilgiler henüz belli değil. Bu yılın kontenjanı yayınlanınca bir kez daha bakmak lazım.

      • rezan diyor ki:

        tşk ederım hocam cevabınız ıcın peki sınavsız geçiş hakkımı kullanarak özel okula tercıh edebılırmıyım acaba ???

        • admin diyor ki:

          Evet özel okul tercih edebilirsiniz. Ancak özel okullar belli bir başarı yüzdesini yakalayan öğrencilere burs verdiklerinden, sınavsız geçiş öğrencileri ücretli okumak zorundalar. Bu ayrıntıyı hatırlatmak istedim.

          • rezan diyor ki:

            tşk ler hocam hiç sorun deıl ucretlıde okurum allahım bı kısmet etsın dıgerı sorun deıl

          • rezan diyor ki:

            hocam aklıma takılan bır soru daha var şimdi biz sınavsız geçiş yapacaz ve puanımız bellı deıl obp puanımız ygs olarak istediğimiz ünüversitenin taban puanıyla aynımıdır

  370. ebrar diyor ki:

    Merhaba ben 2010 diş protez teknisyenliği lise mezunuyum. Sonrada dikey geçişle 2 yıllık diş protez teknolojisi okudum.2012 de mezun oldum üniversiteden. Şimdi ygs ye girdiğimde ağız ve diş sağlığına tekrar dikey geçiş kullanabilir miyim?

  371. Mert Teke diyor ki:

    Öncelikle hocam gercekten çok teşekkürler ederim çok yararlı bilgiler veriyorsunuz Bu Sene Mezun olup Temmuz Sonu Tercih yapcam diploma notum Ortalaması yüksek İstanbulda ikamet Edipte İstanbulda bir meslek yüksek okula girememe gibi bir ihtimal varmıdır ? şimdiden Teşekkürler

    Makina Bölümü Öğrencisiyim

    • admin diyor ki:

      Tabi var. İstanbul çok büyük bir kent ve çok fazla öğrenci var. Mesela ben 2012 kılavuzunda Makine bölümü için sorguladığımda bu sayfaya bakabilirsin, devlet üniversitelerinde 260 kişilik kontenjan olduğunu ve bunların tamamının İstanbul’dan yerleştiğini görüyorum. Yerleştirme önceliği yazan kısımda yer alan 11,3,İ,93 ifadesini incelediğimizde okul türü olan 3’ün Teknik Lise öğrencileri olduğunu görüyoruz. Bu durumda meslek lisesi öğrencileri açıkta kalmış olur. Sadece İstanbul Üniversitesi Makine 2.öğretim meslek lisesinden öğrenci almış. Tabi ben bu yorumları 2012 kılavuzuna göre yaptım. 2013 kılavuzu yayınlandığında bir kez daha incelemek lazım.

  372. tugba diyor ki:

    ben 2006 çocuk gelişim mezunuyum bu sene sınava giricem 40 tl yatırdım sınava girmeden sınavsız geçiş olarak 2 yıllık sosyal hizmetler bölümünü aöf olarak girebiliyormuyum

    • admin diyor ki:

      Sınavsız geçişle tercih edebilirsiniz. Ancak kontenjanlı bölüm olduğu için direk girebilirsiniz diyemem. Öncelik sıralamasında sıra gelirse yerleşirsiniz.

      • tugba diyor ki:

        peki hocam ben başka hangi bölümleri tercih edebilirim sınava girmem şartmı

        • admin diyor ki:

          Sınava girmeden Çocuk gelişimi bölümünü de tercih edebilirsiniz. Ancak onun aöf programı yok.

  373. zehra diyor ki:

    bilgisayar bölümü mevzunuyum direk geçiş hakkını kullanabiliyormuyum ve bunun için basvuru dışında herhangi birşey yapmam gerekiyormu?

    • admin diyor ki:

      Evet şu bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var. Eğer Ocak ayında başvuru yaptıysanız, Temmuz sonunda tercih yapacaksınız. O zamana kadar bir şey yapmanıza gerek yok.

      Sizin bölümün geçebileceği bir aöf programı yok.

  374. YELİZ diyor ki:

    sınavsız geçiş hakkının tercihleriyle sınavın tercihleri aynı zamanda mı oluyor acaba hocam

    • admin diyor ki:

      Evet aynı zamanda aynı sayfada okul bölüm kodu girerek tercih yapacaksınız.(internet üzerinden yapacaksınız)

  375. mustafa diyor ki:

    tıbbi sekreterlik okumuş bir kişinin sınavsız geçişte paramedic bölümüne hakkı varmıdır??

  376. büşra diyor ki:

    bana bi cvp verinnnnnnnnnn

  377. muhammed diyor ki:

    hocam myo geçışlerinde bulundugumuz sehrde 2 tane myo varsa bız istedmze geçebiliyormyz yoksa sınavsız geciş yapackların myo ayrımı bırde elektrik bölümü sınavsz gecşte hngi bölümleri yazabilır teşekkurler smddn

    • admin diyor ki:

      Sınavsız geçiş bölümlerinizi bu sayfadan
      inceleyebilirsiniz.
      Farketmez hangisinde bölümünüz varsa tercih edebilirsiniz.

      • muhammed diyor ki:

        hocam 2 snde de var bu sene mezun olacgm 2 myo dada sınavsız geçiş önceligm aynı mı(meslk lisesı mezunuym) birde hocm bzm snavsz geçiş yaptgmz myo puanlı mı yani genel lıselr icin puanlar bellimi genel lıseler puanlamı gelıyorlar myo na tesekkurler

        • admin diyor ki:

          Genel lise için ayrı meslek lisesi için ayrı bölüm yada okullar yok. MYO programlarına önce meslek lisesi mezunları eğer kontenjan kalırsa YGS puanı ile tercihte bulunan öğrenciler yerleşir. Bir önceki yıl YGS puanı ile yerleşen aday varsa taban puanı kılavuzda bellidir.

          • muhammed diyor ki:

            hocm benim bölüm bulundugum şehir deki 2 myo ndada var bu myo istedgmi tercih yapsam sınavsız geçiş ônceligim olur mu yine(1 mezunyet yılı 2 okul türü) gibi maddler gecerli olur mu

            • admin diyor ki:

              Hangisini önce yazarsanız, o bölümün kontenjanı dahilinde önceliklerinden faydalanırsınız.

  378. Ömer Dönmez diyor ki:

    hocam mesela 2 senelık okuduktan sonra 2 sene de acıktan okusam yıne yada o sene ygsye gırıp 2 sene daha okusam benım ıcın ne faydası olur yada buna benzer bişey yapabılırmıyım

    • admin diyor ki:

      Eğer okuyacağınız bölüm şu sayfada yer alıyorsa, fark dersleri alarak sağ tarafında yer alan bölümlerin 3.sınıfından devam eder lisans mezunu olursunuz.(Açıköğretimde okudğunuz bölümün diplomasını alırsınız.)

      Tekrar YGS girip bir kez daha 2 yıllık okumak sizi lisans mezunu yapmaz. 2 tane ön lisans diplomanız olur.

  379. mert diyor ki:

    hocam merhaba, benim sorum meslek lisesi öğretmenligi hangi branşın içinde üniversitede ? mesela muhasebe ve finansman öğretenligi için hangi bölümü seçicez ? teknik eğitim… gibi bi bölüm gördüm nette ama bulamadım aslını

    • admin diyor ki:

      Eşim Gazi Muhasebe öğrt. mezunu. Ancak bu bölüm 2009 da kapatıldıktan sonra, nasıl olunduğu konusunda bilgimiz yok. 4 yıllık muhasebe bölümü var. Ama sonra formasyon alınıyor mu bilmiyoruz.

  380. deniz diyor ki:

    1993 meslek lisesi mezunuyum ygs ye başvurdum sınavsız geçişle açık öğretimin herhangi progrmını dışardan okuyabiliriyim. bunun içi ygs ye girmeme gerek varmı,teşekür ederim

  381. nejla diyor ki:

    daha önce kayıtlı olduğum bir yüksek öğretim kurumundan kaydımı sildirdim.yani önlisansımı tamamlamadım.sağlık meslek lisesi 1994 mezunuyum.bu yıl sınavsız geçiş için harcımı yatırdım ve teslim ettim.ne zaman tercih yapmam gerekiyor ve bununla ilgili bana bi form ya da bilgilendirme gelecek mitşkler.

    • admin diyor ki:

      Herhangi bir forum gelmeyecek. Size verilmiş olan şifre ve TC kimlik numaranız ile Temmuz sonunda ais.osym.gov.tr adresinden tercih yapacaksınız.

  382. Gamze diyor ki:

    Ben 2011 yılı mezunuyum. Bu yıl YGS başvuru yaptım ve hafta sonu sınava gireceğim. Sınavda barajı bile aşamazsam yinede sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim ?

    • admin diyor ki:

      Eğer meslek lisesi mezunu iseniz ve kendi alanınızla ilgili bir yeri seçmeyi düşünüyorsanız zaten sınava girmenize bile gerek yok. Farklı bir alan yada 4 yıllık düşünüyorsanız sınava girin.

      • Gamze diyor ki:

        Evet meslek lisesi mezunuyum. Bankacılık ve sigortacılık düşünüyorum. Peki tercihlerimi yaptıktan sonra açık öğretimide buna dahil edebilir miyim ? Okula gidemezsem AÖF düşünüyorum çünkü.

        • admin diyor ki:

          Okula gidip gidemeyeceğinize tercihlerden önce karar verip, tercihlerinizi buna göre doldurmalısınız. Ticaret lisesi mezunları bu konuda şanslı. Çünkü neredeyse tüm alanların açıköğretim programı var.

          • Gamze diyor ki:

            Sınavsız geçişlerde öncelik yeni mezunların olduğu için ben açıkta kalmaktan korkuyorum açıkcası. Bu yüzden tereddütte kaldım direk AÖF mü seçsem yoksa şansımı denesem mi diye..

            • admin diyor ki:

              30 tane tercih yapacaksınız. Önce örgünleri sonra aöf’ü yazmanız daha mantıklı. Önce aöf yazarsanız diğer tercihlerinizin olması imkansız olur.

  383. onur diyor ki:

    Hocam,benim bir sorum daha olacak gercekten ticaret bölümlerine girebiliyormuyuz kesınlikle ygs’ye gırecegım ama benım aklımda turizm otelcilik ve sivil havacılık yatıyor 2 senelik ama muhasebe finansman mezunu olacam inşallah ikisinde birince girme sansım olur gercekten o bölümlere girebiliyoruz degil mi ? :)

    • admin diyor ki:

      Size cevap vermişim. O sayfada yer alan bölümler sizin sınavsız geçiş bölümleriniz.

  384. ayca diyor ki:

    İhl mezunuyum..herhangi bi liseden basvuru yaptim simdi tercih mi yapacagim bilgi verirseniz sevinirim

  385. talha diyor ki:

    hocam iyi akşamlar.
    teknik lise elektrik bölümü mezunuyum.mezuniyet tarihim 2006.A.Ö.F elektrik üretim ileti dağıtım bölümüne sınavız geçiş yapmak istiyorum. ama mezuniyet tarihi biraz geç olduğu için sıkıntı olurmu? birde ygs sınavı başvurusu esnasında sınavsız geçiş kullanmak istiyorum şıkkını işaretlemedim. bilgilendirirseniz sevinirim

    • admin diyor ki:

      Açıköğretim bölümü olduğu için şansınız yüksek, yeni mezun öğrencilerin çoğu örgün okulları tercih ediyor. Sorun olmaz Sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz.

  386. onur diyor ki:

    Merhabalar, öncellik ile ben ticaret meslek lisesi son sınıftayım fakat muhasebe bölümü okumaktayım ygsye girip ygsyeden başarısız bir puan alırsam sınavsız geçişimi kullanacagımm.. fakat muhasebe bölümü degil ticaretin baska bölümlerine gecişimdir varmıdır acaba bana bir yardımcı olursanız sevinirim

    örnek olarak: Truzim Otelcilik, Bankacılık, Büro yönetimi gibi.. bölümlere gecebirimiyim ?

    İlginiz icin teşekkürler ;)

  387. nuray diyor ki:

    hocam meraba ; 2004 ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçişe başvurda bulundum yalnız tercih konusunda kararsızım sizin önerilerinize sığınıyorum, şimdiden teşekkür ederim..

    • admin diyor ki:

      Sınavsız geçiş bölümlerinizin hangileri olduğuna buradan bakabilirsiniz. Eski mezunların örgün eğitim programlarına yerleşmeleri zor oluyor. Ancak bu sayfada istediğiniz programı yazarak sorgulama yapın. yerleştirme önceliği kısmı – – – – – – – olanlar sınavsız geçişle kontenjanı dolmayan yerlerdir. Buraları tercih ederseniz yerleşme olasılığınız yüksektir.

  388. Sevcan diyor ki:

    açık öğretim lise son sınıf inşaat teknolojisi okuyorum sınava dırek geçiş hakkımı kullanabılrmıyım. kullabılırsem okula mı gıtmem gerekıyor yoksa internetten mı tercıh yapmam gerekıyor.. şimdiden teşekkür ederım iyi çalışmalar.

    • admin diyor ki:

      Bu sayfada yer alan programlara sınavsız geçiş tercihinde bulunabiliyorsunuz.Eğer 15 Ocak’a kadar başvuruda bulunmadıysanız bu sene tercihte bulunamazsınız. 2014 Ocak’ta YGS başvurusu yapıp, temmuz ayında internet üzerinden tercih yapacaksınız.

  389. cansu diyor ki:

    slmlr… bn biyoloji bölümü 1. sınfta okumktym… ek olrk açıköğretm fakültesine başvurabilimym?

    • admin diyor ki:

      Evet sınavsız 2.üniversite kapsamında bu sayfada yer alan bölümlere eylül ekim aylarında okulların kendi sitelerinden takip ederek başvuruda bulunabilirsiniz.

  390. Ömer diyor ki:

    hocam birde mtok hakkında birşey sorucaktım ygs 1 puanım ıle mı gırıcem ben yoksa lysyede gırıcemmı bazı hocalar sadece ygs 1 puanıyla gırıceksın dıyorlar benım ygs puanımda 265 o cıvarlar gelır okul puanıyla en fazla yanı bolumumde elektrık elektronık sızce gırebılırmıyım bu puanla herhangı bı sehırdekı mtoka

    • admin diyor ki:

      Sizin dalınızdaki mühendislikler MF-4 puanıyla öğrenci alıyor. Geçen yıl Mekatronik Müh. YGS puanıyla öğrenci almıştı ama şimdi kılavuzda baktım oda MF-4 ile alıyor. Yani LYS şart.

  391. ahmet diyor ki:

    merhaba hocam bizim arkadaşlarla 1 2 sorumuz olucak biz bilgisayar meslek lisesi bilişim teknolojileri network anadolu bölümünden mezun olucaz ygs için 40 tl yatırdık sınavsız bilgisayar programcılığı bölümüne geçmek istiyoruz istanbuldaki her üniversiteye istanbul,yıldız,marmara gibi bilgisayar programcılığı olan istediğimiz üniversiteyi tercih edebilirmiyiz ve girme şansımız nedir

    • admin diyor ki:

      40 TL yatırdıysanız hem YGS puanınızla hem de sınavsız geçişle tercihte bulunabilirsiniz. Bu sayfada yer alan bölümlerin tamamına, hangi üniversite olursa olsun, sınavsız geçiş tercihinde bulunma hakkınız vardır.2013 mezunu olacak olmanız, okul türünüzün Anadolu olması büyük avantaj. Ancak yinede kontenjan ve diğer başvuranların koşullarını bilemeden %100 diyemeyiz.

      • ahmet diyor ki:

        Hocam bide biz şimdi 2 yıllık bilgisayar programcılığı okumak istiyoruz okuyup mezun olduktan sonra bunu 4 seneliğe tamamlamak istiyoruz 2 sene daha okuyp 4 yıllık mezun gibi onunla ilgili bilgi verebilirmisiniz ?

        • admin diyor ki:

          DGS sınavına girerek, alanınızla ilgili 4 yıllık bölümlere tercihte bulunabilirsiniz.

  392. AAnıl diyor ki:

    ygsyı kacırdım hocam ben ocak ygs 2014te bana okuldan bır bolum secersem puan gelıcekmı mezun oluyorum bu yıl bır sonrakı yılda puan gelirmi yoksa mezun oldugum yıldan sonra gelmez mi?

  393. NURHAN diyor ki:

    imam hatip mezunuyum sınavsız geçişe başvurdum sınava girecekmiyim girmesem olurmu girersem baraji geçemesem hakkım kaybolurmu birde hangi bölümleri tercih edeceğm sağlık olurmu vs lütfen cevap yazın

    • admin diyor ki:

      İmam Hatip Mezunu sadece 2 yıllık ilahiyat bölümü için sınavsız tercihte bulunabilir. Bunun için sınava girmenize gerek yok. Ancak başka bölümleri düşünüyorsanız girmeniz lazım. YGS girer ve barajı geçemezseniz sınavsız geçiş hakkınıza bir şey olmaz.

  394. elif diyor ki:

    merhaba ben 2007 büro yönetimi ve sekreterlik mezunuyum (yönetici sekreterlik dalı) sınavsız geçiş hakkımı tıbbi sekretelik için kullanabilirmiyim.birde açık öğretimde bu bölümme girsem sınava girmem gerekirmi?teşekkürler….

    • admin diyor ki:

      Evet kullanabilirsiniz. Bu bölümün aöf programı yok. Olsaydı sınavsız geçiş yapabilirdiniz.

  395. aytaç diyor ki:

    slm,ben 2001 makine mezunuyum,2009da ossye girdim tercihimi açık öğretim olarak yaptım ama kayıt yapmadım 2013yılında ise sınava başruyu kaçırdım tarih geçti geçen yıllarda sınava girdiğimden bu yıl hiç girmeden 2 yıllık kendi bolume taercih yapabilirmiyim ?tşkler

  396. AAnıl diyor ki:

    paramızı geri alma sansımız varmıdır bankaya yatırgımız kayıt yapmadık

  397. Ömer Dönmez diyor ki:

    İyi akşamlar hocam öncelikle kolay gelsin bu kadar ögrencının merakını gıderıyorsunuz cevap verıyorsunuz . benım sorum şöyle olucak benım ılk tercıhım su anda mtok olarak olucak eger tutmazsa puanlarımla bıyere yerlesemezsem 2 senelık myo ya gıtme sansım nedır yanı nasıl bi yol izlemelıyım sizce ben bursada teknik liseyi bitirmek uzereyım ege myo ıstıyorum sizce benım sansım nedır dıplomamda 70 e yakın gelıcek .

    • admin diyor ki:

      İnşallah mühendislik olur ama olmazsa Teknik lise mezunu olduğunuz için Sınavsız geçiş yerleşme şansınız çok yüksek. Bölümünüzü yazarsanız farklı ildeki program için şansınız olup olmadığına bakarız.