Liseye Sınavsız Geçiş

Sınavsız Geçiş Hakkında Merak Ettikleriniz

Sponsorlu bağlantılar

YGS başvurularını kaçırdım, sınavsız geçişten faydalanabilir miyim?

–        Sınavsız Geçiş başvuruları YGS başvuruları ile birlikte yapılmaktadır. (Genellikle Ocak ayının ilk 2 haftası) Bu nedenle YGS başvuruları sırasında başvuru yapmayan adaylar, bir sonraki seneyi beklemek zorundadırlar.

Sınavsız geçiş tercihleri nasıl ve ne zaman yapılır?

–        Sınavsız Geçiş tercihleri, sınava giren adayların sonuçları belli olduktan sonra yapılmaktadır. Buda genellikle Temmuz sonu ile Ağustos’un ilk haftası gibi bir tarih olmaktadır.

Sınavsız geçiş öncelikleri nelerdir?

–         Bunun için hazırladığım videoyu izlemeniz daha faydalı olacaktır. Video için tıklayınız.

2000 yılında önceki meslek lisesi mezunlarının sınavsız geçiş hakkı var mıdır?

–         Teorik olarak vardır. Ancak pratikte çok tercih edilen bazı bölümler için bu oldukça zordur. Çünkü tercih önceliklerinde mezuniyet yılı 1.sırada yer almaktadır.

Daha önce sınavsız geçişe başvurdum (ama gitmedim, yarım bıraktım) tekrar başvuruda bulunabilir miyim?

–         Evet yapabilirsiniz. Tercih formunda yer alan öğrenim bilgilerinde dikkat ettiyseniz mezuniyet türü; 5 ve 6 bu durumla ilgilidir.

mezuniyet türü

Düz lise mezunuyum. Sınavsız geçişten faydalanabilir miyim?

–        Sınavsız Geçiş, sadece meslek lisesi mezunları için uygulanan bir programdır. Düz lise yada başka bir ifade ile genel lise mezunları sınavsız geçişten faydalanamaz.

Meslek Lisesi mezunu olarak, sınavsız geçiş yerine YGS sınavına girsem puanla yerleşmem daha garanti olur mu?

–         Hayır. İsterseniz sınavdaki tüm soruları doğru yanıtlayıp en yüksek puanı almış olun. Sınavsız Geçiş öncelikleri bellidir.(Meslek lisesi öğrencileri için; Mezuniyet yılı,okul türü,METEB içi olması, OBP puanı ve doğum tarihi)

Muhasebe Finansman alanı mezunuyum, açıköğretim ilahiyat fakültesine sınavsız geçiş yapa bilir miyim?

–        Hayır. Bu bölümleri örnek olarak yazdım. Meslek Lisesi mezunu olan aday sadece kendi alanı ile ilgili programları tercih edebilir. Farklı bir program için YGS puanı değerlendirilecektir.

Meslek Lisesi mezunuyum. Sınavsız geçişle kesin olarak istediğim alana yerleşebilir miyim?

–        İçinde bulunduğu yıl mezun olan adayların çoğu yerleştirilmekle birlikte bu soruya kesin olarak evet demek doğru olmayacaktır. Hem okul kontenjanları, hem tercih öncelikleri değerlendirildiğinde başvuran adayların bir kısmının sınavsız geçişten faydalanamayacağı anlaşılmaktadır.

Sınavsız geçişle ilgili yapılan yerleştirmelerde  YGS  puanının herhangi bir etkisi olacak mı?

–        Sınavsız geçişlerle ilgili yapılacak merkezî yerleştirmede dikkate alınan kriterler arasında YGS  puanı yoktur.

Sınavsız geçişle 4 yıllık fakülteleri tercih edebiliyor muyuz?

–        Hayır. Sınavsız geçiş, sadece 2 yıllık ön lisans programları için geçerlidir. Ancak 2.yıl sonunda Dikey Geçiş sınavına girerek 4 yıllık fakültelere geçiş yapılabilmektedir.

İmam hatip mezunuyum, sınavsız geçişle hangi bölüm ve okullara gidebilirim?

–        İmam hatip mezunları, Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Erzurum Atatürk Üniversitesi A.Ö.F. 2 yıllık ilahiyat bölümünü tercih edebilmektedirler.

Konu ile ilgili sorularınızı hiç çekinmeden sorabilirsiniz.

Daha önce paylaştığımız Sınavsız Geçiş Sıkça Sorulan Sorular konusu da ilginizi çekebilir.

Sınavsız geçiş 20132.040 Yorum Yapılmış.

 1. AKİF ÖZCAN dedi ki:

  HOCAM 1. TERCİHİM TUTTU AMA BEN ŞEHİRDEN DOLAYI MEMLEKETİME GİTMEK İSTİYORUM BÖYLE BİŞEY MÜMKÜNMÜ

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yatay Geçiş yapmanız gerekiyor. Bunun için en az birinci dönemin sonuna kadar beklemeniz lazım. Fakat bazı üniversiteler geçiş için dönem aralarını kabul etmeyip ilk yılın sonunda yatay geçişe izin veriyorlar.

 2. Ahmet dedi ki:

  Ben geçen sene mezun oldum gitemedim bu sene iki yıllık geçiş hakkimi kullanacam elektrik elektronik mezunuyum başka bölüm tercih edebilirmiyim

 3. admin dedi ki:

  hocam ben 2016da sağlık meslek lisesinden mezun oldum tercih ettim fakat hiçbiryere yerleşemedim geçen seneki obp puanımla bu sene tercih yapabilir miyim (2017 ygs ye başvurdum fakat sınava girmedim)

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır. YGS’ye girmeniz gerekirdi.

   • ersin dedi ki:

    2009 yılı meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık direk geçiş hakkımı kullanmadım ama şimdi üniversiteye kayıt olmak istiyorum nasıl olabilirim.şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sınavsız geçiş eski yeni tüm mezunlar için kaldırıldığından Mart ayında YKS başvurusu yapıp, Haziran’da sınava girmelisiniz. Sınavdan alacağınız puana göre tercihte bulunabilirsiniz.

 4. İrem dedi ki:

  Merhabalar hocam bn bu sene ygs snvına girdim fakat ygs 3ve 4ten 156 aldım çocuk gelişimi okuyrm bu sene son sınavsız geçşten yararrlanablrmiyim.

 5. Emre dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2015 ticaret lisesi mezunuyum 2yıllık muhasebe okumak istiyorum 2015 te direk geçiş hakkımı kullandım 3ay okudum maddi nedenlerle bıraktım bu sene tekrar ygs ye girdim 150 baraj puanını geçemedim ek puan yada okul puan verirmi direk geçiş hakkım varmı muhasebeyi seçeceğim için ek puan gelirmi

 6. Emine dedi ki:

  Merhaba, ben 2016 meslek lisesi mezunuyum. Gecen sene gecis hakkimi kullanmadim bu sene kullanabilir miyim acaba? Bide ygsye tekrar girdim bu sene ygsden 155 aldim acikogretime kaydolabilir miyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Maalesef kullanamazsınız. Eski-yeni tüm mezunlar için geçiş kaldırıldı. İstediğiniz program hangi YGS türünde alıyorsa o puan türünde gerekli puanı almış olmanız lazım.

   • ercan dedi ki:

    hocam mezun olduğum bölüm harita. ama ben 2 yıllık muhasebe istiyorum ham puanım ygs 6 167 ama bölüm 174 ile alıyor okul puanı ile birlikte puanım 202 oluyor gelme ihtimali nedir teşekkürler

    • alperturkoglu dedi ki:

     Taban puanın üstünde puanınız var. Yorum sizin.

     • İLAYDA dedi ki:

      HOCAM BÖLÜMÜM HAİRTA AMA MUHASEBEYE GİTMEK İSTİYORUM 2 YILLIK.ALDIĞIM PUAN YGS HAM PUUAN 167 DİPLOMA PUANI İLE OKUL PUANIM EKLENİYORMU OKUL BANA DİPLOMAMDAN 34 PUAN VERİYOR BU 34 PUANI ALABİLMEK İÇİN İLLA KENDİ BÖLÜMMÜMMÜ LAZIM ?

      • alperturkoglu dedi ki:

       Muhasebe için YGS-6 ile tercih yapabilirsiniz. Alan dışı bölümler için diploma notunuzX5X0,12 kadar puan alırsınız. Yani yaptığınız hesaplamadaki puan kadar. Alanınızda bölüm seçtiğinizde ise diploma notunuzX5X0,18 kadar puan alırsınız.

 7. İrem Alkan dedi ki:

  Merhaba. Ben geçen sene tercih yaptım yerleştim ama kayıt yaptırmadım. Bu sene sınavsız geçişle tercih yapabilir miyim bide ygsde 150 barajıni gecemedim okul puanim eklenir mi bu sene?

 8. Yasemin dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben 2013 yılında meslek lisesinden mezun oldum sınavsız geçiş hakkımla bir ünv yerleştim ancak kaydolmadım. Bu sene sınavda barajı malesef geçemedim ama açıköğretime kayıt olabilirmiyim? Teşekkürler.

 9. zehraa dedi ki:

  merhaba yorumları okudum biliyorum ama öğrencime yanlış bilgi vermemek için soruyorum geçen sene ticaretten mezun olan ve sınavsız geçiş hakkını kullanmayan bir öğrencim bu sene kullanamıyor değil mi ygs den 150 almiş

 10. Ferhat Öztürk dedi ki:

  Merhabalar.
  Geçen sene meslek lisesinden mezun olmuştum. YGS sınavına girdim sonuçlar pek tatmin etmedi ve geçiş hakkımı kullandım. Çıkan okula kaydolmadım. Bu sene bir daha girdim YGS’ye okul puanım eklenecek mi acaba?

 11. Elif dedi ki:

  2015 yılı ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum 2 yıllık sınavsız geçiş hakkım vardı onu hala kullana bilir miyim

 12. Elif dedi ki:

  2015 yılı ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum bu yıl tercih yapabilir miyim

 13. Ozkan dedi ki:

  Merhaba ben 2015 yılında 2 yıllık üniversiteye sınavsız geçişle yerleştim 2 aysonra bazı nedenlerden dolayi kaydini sildirdim bu sene sinava girecegim sınavsız geçişin varmi veya ek puan banda hak tanldimi ve sinava girecegim 2 yilliyıllık uni ye yerleşme sandim varmi ek puan alip almadığını nerden sorgulaya bilirm

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınava girerek alanınızla ilgili 2 yıllık tercihlerinizde diploma notunuz*5*0,18 kadar ek puan alacaksınız.

   • semih dedi ki:

    merhaba hocam. 2016 da meslek lisesinden mezun oldum sınavsız geçişi kullandım lakın bir takım nedenlerden ötürü gidemedim donduramadımda. bu sene ygs ye girip 150 puanı geçtıkten sonra 2 yıllık tercih hakkım doğuyormu ve oluyorsa kendı bölümümde istediğim yeri 2 yıllığı tercih edebilirmiyin ?

    • alperturkoglu dedi ki:

     İstediğiniz bölüm için gerekli olan puan türünde 150 puanı geçmek tercih yapabilmek için yeterli. Ancak sizin istediğiniz yerin taban puanı 200 ise 200 puanı, 250 ise en az 250 puanı almış olmalısınız. Barajı geçmeniz yerleşmenizi sağlamaz.

 14. laborant dedi ki:

  merhaba ben 2013te saglık meslek lisesi laboratuvar teknisyeni dalından mezun oldum.Daha sonra sınavsız geçiş hakkımı kullanarak tıbbı laboratuvar teknikeri bölümüne gectım..( ama ben paramedike gecmek istiyordum okul puanım yetmedi..) sorum şu 2015 te laboratuvar teknikeri mezunu oldum (sınavsız geçiş hakkımla) ve şu anda tekrar sınavsız geçiş ile paramedige geçiş hakkım var mı varsa bunu nasıl yapabilirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş kaldırıldı. YGS girerek yeterli puanı almanız durumunda yerleşme şansınız var.

   • neslihan dedi ki:

    merhaba hocam. hocam benim istedğim puan örnek 210 ama ek puanla beraber 208 207 gibi cıvarda kaldı tercih yapsam sizce gelme olasılığı olurmu yanı sınırda olsa sistem alırmı sizce ?

    • alperturkoglu dedi ki:

     1 puanla yerleşemedim, 3 puanla yerleşemedim diyen çok kişi duydum. Sistem duygularla yerleştirme yapmıyor. 208 210 ‘a eşit yada büyük mü diye sorguluyor. Sonuç mantıksal olarak “hayır” olunca yerleştirmiyor. Yani gerekli puan neyse onu almanız şart.

 15. Uğur dedi ki:

  Ben 2012 yılında sınavsız geçişte başvuru yaptım ankara gazi Üniversitesi Elektrik bölümü tuttuydu fakat durumlardan ötürü kayıt yapamadım şimdi oraya direk kayıt yapamıyorum o zamanki hakkımı kullanıp değil mi
  Şimdi meslek lisesi 2012 mezunuyum ben elektrik bölümünde uzaktan ögretim okumak istiyorum ygsye girmem şart sanırım girmem şart ise kaç puan alıp uzaktan ögretime 2 yıllığa yazılabilirim ygs sınavına başvuru yaptım bu sene

 16. süleyman dedi ki:

  s.a. hocam ben 2014-2015 ticaret lisesi mezunuyum şuan aöf işletme bölümü öğrencisiyim ben sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım benim sınavsız geçiş hakkım devam ediyor mu? devam ediyorsa ne yapmam lazım. teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır. Tamamen kaldırıldı. (Zaten sınavsız geçişte mezun olduğunuz yıl avantajınız vardı. Sonraki yıllarda yerleşme şansınız düşüyordu.)

 17. sırrı dedi ki:

  hocam 2 yıllık bölüm tercih edebilmek için ek puan yani * 18 kat sayısı veriliyormu 2 yıllık bölümlerde kendi alanımızda

 18. Emre dedi ki:

  Ben 2 yıllık geçiş hakkimi kullanarak mekatronik bölümüne gittim ve bu bölümü okumak istemiyorum ve ben 2 yıllık gecis hakkimla iş güvenliği bölümüne geçiş yapabilirmiyim

 19. arkın dedi ki:

  hocam gecen sene sınavısz yerleşenler bu sene 2 yıllık ön lisansa başvurmak için sadece ygs yetiyormu ?

 20. yarbay dedi ki:

  Merhaba. Ben şu anda açıktan ilahiyat okuyorum tekrar ygsye başvuru yaparken ‘bir yükseköğretim programına kayıtlıyım’ mı yoksa ‘Bir ortaöğretim kurumunu bitirdikten sonra herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmedim’ seçeneğini mi işaretleyeceğim

 21. sercan dedi ki:

  hocam yeni ösym ek puanına göre meslek lise mezunları kendi bölümlerine sadece ygs ile giriş yapıp ve ek 0,6 ek puan veriliyor doğru mu hocam ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tam olarak doğru değil. Meslek lisesi mezunları alanlarının devamı niteliğindeki programlara YGS puanı + (diploma notu*5*0,18) şeklinde hesaplanan puanla tercihte bulunabilirler. (0,18 = 0,12 + 0,06) 4 yıllık programlara ise sadece LYS puanı ile tercihte bulunabilirler. İster alanlarında ister alanları dışında olsun 4 yıllıklar için diploma notu*5*0,12 ek puan alabilirler.

 22. busra dedi ki:

  Merhaba ben çocuk gelisimi meslek lisesi mezunuyum.1 . sorum acik ogretim 4 yillik icin tercih yapabiliyormuyum ?
  2.sorum acik ogretim onlisans icin sadece ygsye girmem yeterlimi basvuru icin sinavsiz gecis yerine nasil doldurmam gerekiyor

  • alperturkoglu dedi ki:

   2012 yılından beri 4 yıllık aöf programınız yok. Sınavsız geçiş kaldırıldığı için alternatif bir seçenek yok. YGS başvurusu yapacaksınız.

 23. Hürrem dedi ki:

  Merhaba.Ben geçen sene imam hatipten mezun oldum ve ygs’ye girdim.Ygs’den 308 aldım ama tercih listeme eskişehir açıköğretim ilahiyatı yazdım. Sınavsız geçiş yapıp yapmadığımdan emin olamadım.Bu durumda nasıl oluyor? Bu sene okul puanım düşer mi?

 24. Hilal dedi ki:

  2014 meslek lisesi mezunuyum bu yıl dikey geçiş hakkımı kullanabilir miyim ?

 25. selcuk dedi ki:

  Merhaba.2016 harita mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullandım yerleşim ama bir takım sorunlar nedeni ile kayıt yaptırıp gitmedim bu sene ygs ye girip 150 puan alıp tekrar iki Yıllığı başvurabilirsiniz? Bide obp puanım düşmüş mudur?

 26. MÜCAHİT dedi ki:

  Hocam ben 2015meslek lisesi mezunuyum 2016yılında 2yıllık hakkımı kullanıcağımı belirttim fakat tercih yapmadım ve o sene oyle gitti ben 2yıllık hakkımı önümüzdeki sene yani ilk tercihlerde kullanabilirmiyim
  SAYGILAR…

 27. Hanife dedi ki:

  Merhaba ben 2006 kiz meslek lisesi çocuk Gelişimi ve egitimi bölümü mezunuyum üniversite sinavim kötü geçmişti fakat geçiş hakkimi kullanmamistim şuan hâlâ gecerli mi neyapilabilir bilgi verirseniz sevinirim

 28. ceren dedi ki:

  ben meslek lisesi çıkışlıyım 2 yıllık geçiş hakkımı kullandım ama yerleşemedim ek tercih de yaptım yine yerleşemedim malesef demek istediğim yerleşemediğim için geçiş hakkım hala duruyo mu yoksa kalktımı onu öğrenmek istiyorum lütfen bana yardımcı olunn…

 29. ayşe dedi ki:

  iyi günler hocam. sınavsız geçiş hakkımı kullandım 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunuyum . yani 2016 mezunuyum . yeniden üniversite okumak istiyorum ygs girme hakkım varmı ? varsada ygs puanım düşecekmi ?

 30. ahmet dedi ki:

  hocam 2017 de sınavsız geçiş kaldırılırsa ekpuan mı veriyorlar 2. soru ygs1 puanı ile alan okulun puanını alamazsak ek puanda yetmezse okuyamıyomuyuz sınavsız geçiş yapacagımız bölüm

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet meslek lisesi mezunlarına kendi alanları ile ilgili ön lisans programlarını tercih ettiklerinde ekstra puan verilecek.Şu an için YGS barajı 150. Bu puanın altında alırsanız tercih şansınız olmaz.

 31. esra dedi ki:

  Hocam ben aol imam hatip son sinif okuyorum. Aof ilahiyat sinavsiz gecis yapmayi dusunuyordum. Fakat şu anki diploma notum 62,49. Obp puanim 312 . en son aof ilahiyat alimi 332 küsürde kapatmış. Hic mi sansim yok. Ek kontenjan falan ? 🙁

 32. Merve dedi ki:

  Hocam ben sınavsız geçiş hakkını kullanarak bi üniversiteye yerleştim amakaydimi dondurdum seneye tekrar sınavsız geçiş hakkını kullanabilir miyim

 33. kader dedi ki:

  Bu yıl geçiş hakkımı kullandım ve bi üniversiteye yerleştim ama okulu bıraktım kaydımı sildirmedim okulu dondurmadım çünkü dondurma olmuyo dediler.Bu yıl tekrar geçiş hakkımı kullanabilir miyim herkes kullanılmıyo dedi sadece bir kez hakkın var dediler acaba kullanma gibi bi durum varmı?

 34. Gözde karabıcak dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2012 cocuk gelişimi mezunuyum sınavsız geciş hakkımı kullansam tercihlerimde gidebilme sansım nedir ve sınavsız gecişi işaretlediğimde de normal puanım güzel gelirse 4 yıllık tercih yapabiliyor muyum? Yardımcı olursanız cok sevinirim. Şimdiden tesekkür ederim.

 35. alp dedi ki:

  hocam ben ygs puanı ile özel üniversiteye yerşleştim fakat benim sınavsız geçiş hakkımla %75 burs hakkım varmıs ben bu hakkımı bilmediğim için tercih edemedim hala bi sansım varmı

 36. enes uslu dedi ki:

  endustrı meslekten mezun olduktan sonra 2 yıllık hakkımı kullanmadım bu sene dıyer sene kullanabılırmıyım hakkım yanıyormu?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş herhangi bir değişiklik olmazsa 2016 itibari ile kaldırıldı. Bununla birlikte devam ediyor bile olsa öncelik son mezunlarındır. En avantajlı olduğunuz dönem mezun olduğunuz yıldır.

 37. bedir dedi ki:

  hocam ben 2017-2018 sinavsiz gecis hakkaki kalktimi bi bilgi edinemedim yardimci olursan sevinirim…. teşekkurler:D

 38. Songül dedi ki:

  Arkadaslar ben sinavsiz gecis hakkimla 2 yillik cocuk gelisimine yerlestim suan ikinci sinifim ama soyle bisey duydum benim diploma puanim 85 ti ve benim merkezi yerlestirme puaniyla paramedige yatay gecis yapabilecegim soylendi bi bilgisi olan varsa beni bilgilendirebilir mi…tsklr simdiden

 39. Büşra dedi ki:

  Hatay’da sağlık meslek lisesi öğrencisiyim İstanbuldaki bi devlet Üniversitesine dikey geçiş yapabilir miyim?

 40. Yunus dedi ki:

  2006 yılı bilg. Donanim bolumu mezunuyum hala sınavsız gecişten faydalanabilirmiyim ve mezun oldugumdan beri tapu kadasro işi yapiyorum bu bolumu okuyabilirmiyim..

 41. mehmet dedi ki:

  2009 2 yıllık elektronik mezunuyum. İş icabı başka bölüm okumam gerekiyor. Sınavsız geçişten tekrardan yararlanabiliyor muyum? Yaralanamıyorsam ne yapmam gerekiyor.

 42. melis dedi ki:

  merhaba ben hemşirelik okuyorum 12. sınıfım fizyoterapi 2 yıllık seçsem kpssde hemşirelik yazabilirmiyim yoksa ftr seçtiğimde hemşirelik diplomam yanarmı

 43. merve dedi ki:

  2011 endüstri meslek lisesi bilgisayar web tasarım ve programlama bölümü mezunuyum. Açık öğretimden üniversite okumak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor?
  İstanbulda yaşıyorum.
  Şimdiden teşekkür ederim.

 44. Rümeysa dedi ki:

  İyi akşamlar hocam ben 2013 acil tıp teknisyeni mezunuyum 3 yıl sonra bu sene geçiş hakkımı kullanıp özel bir üniversitede paramedik kazandım ve kayıt yaptırdım.Ama devam edemiyorum. Acaba kaydımı sildirsem önümüzdeki sene yine sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim? şimdiden teşekkürler..

 45. berra çakıl dedi ki:

  2016 kimya mezunuyum meslek lisesi ygss girdim ama labaratuar teknikerliğine geciş yaptım kayıdımı yaptırdım ama gittim beğenmedim biraktım.2017 de geciş hakkım varmı.ne yapmam lazım 2 senelikler kalkıcak diyorlar benim gibi öğrenciler ne yapıcak.okul puanım ve ygss puanım düşermi.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişle yerleştiyseniz seneye puanınız düşmez. Sınavsız geçiş kalkmazsa tekrar geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz. Ancak öncelik 2017 mezunlarının olacaktır.

 46. Seher dedi ki:

  Merhaba bn tercihte hata yapıp 4 yillik yerine 2 yillik yazmışlar ve ilk tercihlerden2 yillk bölüm geldi ve meslek cikisliyim istesem sinvsz geçişle geçebilirm ama bni puanla almışlar ve şimdi ygs de puanim kirilcak puanimiz kirilmaması için bu hatayı ösymeden duzeltebilirmiyim lütfen yardımcı olun çok kötü bi durumdayim

 47. tuba dedi ki:

  Ben bu sene ilahiyatı kazandım.ama bölümümü değiştirmek istiyorum
  ilahiyattan 4 yıllık çocuk gelişimine geçiş yapabilirmiyim

 48. handan yılmazer dedi ki:

  1986 giyim bölümü mezunuyum sınavsız geçiş hakkım varmı varsa hangi bölümler

 49. ahmet yunus dedi ki:

  meraba 2015-2016 yılında tic. meslekten mezun oldum ygs ye girdim tercih yaptım ve 2 yıllık bi bölüme sınavsız geç kazandım (özel Üni.) ama kayıt yaptıramadım sınavsız geçiş hakkımı seneye tekrar kullana bilirmiyim(sınavsız geçiş hakkı seneye kalkmazsa tabi)

  Teşekkürler…

 50. Erdem dedi ki:

  Ben meslek lisesi mezunuyum makina ressamligi bölmünü bitirdim
  Sınavsız Geçiş hakkimi hiç kullanmadim seneye üniversite okuya bilirmiyim

 51. Meltem dedi ki:

  Sağlık meslek lisesi mezunyum geçiş hakkı mı kullandım ve yerleştim bu sene kazandığım üniversiteye kayıt yaptirsam ama gitmesem seneye geçiş hakkımı kullanabilir miyim ? Puanim düşer mi ?

 52. Büşra dedi ki:

  Hocam merhaba, yerleştirmem olmuş ama kredi eksiğim varya mezun belgesi verilir değilmi bana okulum tarafından? Tek bi sınava ihtiyacım var onu bekliyorum

 53. gizem dedi ki:

  ben 2016 mezunuyum imamhatip lisesi sınavasız geçiş hakkımı kullandım ama bir okula yerleşemediniz dedi acaba sorun mu var ben broya gitsem orda kayıt yaptırabilirmiyim ?

 54. Büşra dedi ki:

  Hocam merhaba kredi eksiğim oldugu halde yinede tercih yapdım çünki sınavsız geçiş yapmam lazım cok karmalık bir durumdayım. Bazıları mezun olduğuna dair bir belge gönder okula dediler. Tercih yaptığım 3 okuladamı gönderilcek. Yada nasıl oluyor bu. Yardımcı olurmusunuz. Oluyorsa nerden alabilirim bu belgeyi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Önce tercih sonuçları açıklanacak. Eğer yerleşirseniz yerleştiğiniz okula kaydınızı yaptıracaksınız. Mesleki açık lisede okuyorsanız yüz yüze eğitim aldığınız okuldan, düz açık lise halk eğitimden mezun olabilecek durumdadır belgesi alıp kaydınızı yaptırabilirsiniz.

 55. demet dedi ki:

  Meslek lisesi mezunuyum.anadolu universitesi sinavsiz gecis yaptirsam.okula devamli gitmek zorundamiyim.kayseride yasiyorum.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Anadolu Üniversitesi’nin örgün fakültelerine yerleşirseniz tabi ki devam mecburiyeti var. Açıköğretim fakültesine yerleşirseniz kendi evinizden ilinizden okuyacaksınız. Tercih yaparken açıköğretimlere yapın o zaman.

 56. büşra dedi ki:

  çocuk gelişimi mezunuyum ankarada oturuyorum tercihime eskişehiri yazdım ama metebiçi yazıyor. eğer eskişehirden tercih yapan olmazsa beni alırlar mı?

 57. Büşra dedi ki:

  Teşekkür ediyorum hocam. Tek birşey daha sorucakdım. Hocam olurda eğer sınavsız geçişimi yapamazsam, sınavsız geçiş seneye olmamasına rağmen kalan 10 kredimi tamamladıktan sonra seneye bu geçiş hakkımı kullanabliyormuşum doğrumu?

 58. Büşra dedi ki:

  Çocuk Gelişimi mezunuyum. 1tercihte hiçbir yer çıkmadı ek tercih yaptım. Ek tercihimde 2 yıllık sınavsız üniversiteleri yazdım eğer çıkarda gitmezsem puanım kesilir mi seneye yoksa ek tercih olduğu için puanım düşermi. Çok teşekkür ederim şimdiden…

 59. büşraa dedi ki:

  çocuk gelişimi mezunuyum. 2 yıllık puansız üniversite çıkarda gitmezsem seneye puanım kesilir mi? birde benim obp daha yüksek arkadaşımın ki benimkinden düşük ama o 1998 li ben 1997 liyim öncelik sırası kimin olur? Teşekkürler….

  • alperturkoglu dedi ki:

   1-Sınavsız geçişle yerleşirseniz puanınız düşmez.
   2-Önce puana bakıldığından puana göre yüksek olan yerleşir. Puanlar aynı olursa yaşı küçük olan öncelikli yerleşir.

 60. Busra dedi ki:

  Hocam merhaba, çock gelişimi son sınıf okuyorm ortak derslerim bitti ancak 10 kredim eksik, ve 2.ek sınav olucakmı olmıcakmı bilmiyoruz. Sorum ise; 2.ek tercihler var ve 30u son. Sınavsız geçiş yapablrmiyim? Cevabınıza acil ihtiyacım var hocam.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Siz ocak ayında başvurunuz varsa merkezi tercihlerde de tercih yapabilirdiniz. Şimdi de yapabilirsiniz. Yerleşirseniz kaydınızı 6-9 Eylül arasında yaptıracaksınız. 30 Aralık’a kadar diplomanızı götürmeniz lazım. Gelelim 2.ek sınava genelde Ankara Yenimahalle’de tek oturum olarak bir sınav daha yapılıyor. Maol sitesinden takip etmeniz lazım.

 61. Rabia dedi ki:

  İyi günler sinavsiz gecis için para yatırım ama tercih yapmadim ek yerleştirme diye bir şey var osym de ondan tercih yapabikirmiyim yoksa beklemek zorundamiyim

 62. Merve dedi ki:

  Hocam şuan ek tercih yapıyorum tercih yaparken OBP mi yoksa en küçük ygs puanını mı dikkate almalıyım?

 63. Merve dedi ki:

  Hocam meslek lisesi mezunuyum kendi bölümünün 2 yıllık 3 tane üniversite tercih ettim ama yerleşemedim fakat aynı sınıfımda olan arkadaşım 2 tane tercih yapmasına rağmen yerleşti ve benim ygsdeki puanım onun puanından çok daha fazla ben neden yerleşemedim sizde sınavsız geçiş hakkımı kullanamıyor olabilir miyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alakası yok. Tercih sayısının önemi yok. Sınavsız geçişte YGS puanına bakılmaz ki. Arkadaşınızla aynı yeri yazdığınız halde yerleşememinizin nedeni OBP puanının sizden iyi olmasıdır.

 64. Merve dedi ki:

  Ben meslek lisesi mezunuyum yaptığım ilk tercihte sınavsız geçiş hakkımı kullanıyorum diye bir buton görmedim direk kendi bölümünün 2 yıllık meslek yüksek okullarına başvuru yaptım ama yerleşemedim şimdide ek tercih yapacağım ve yine direk geçiş hakkımı kullanıyorum diye bir buton yok başka bölümlere puanım yetiyor ben başka bir bölüm okumak istemiyorum napacağım bana lütfen yardımcı olun.

 65. kerim dedi ki:

  Hocam ben bu sene YGS sınavına girmedim. Meslek lisesi çıkışlıyım geçiş hakkım vardı geçen sene tercih yaptım ama gitmedim başka bi universiteye gittim ama özel bi sebepten dolayı bıramak zorunda kaldım. Bu sene YGS sınavına girmediğim için ÖSYM Aday işlemlerinden tercih yapamadım. Ben bi şekilde 2 yıllık geçiş hakkım olan universiteye girebilirmiyim. Geçen sene internetten önkayıt yaptırmıştım. Yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.

 66. cevdet dedi ki:

  Bir öğrencimiz 2012 yılında pazarlama perakende bölümünden mezun olmuştur.
  Bu yıl ösys de sınavsız geçiş hakkını kullandı fakat tercih yapamadı.
  Şimdi tekrar ek yerleştirme ile sınavsız geçiş hakkını kullanacak.
  Sorumuz şu: Bu sınavsız geçişte Anadolu Üniversitesinde bölümüyle alakalı 2 yıllık bir yüksekokul tercihi yapsak kesin o bölüme gidebilir mi? Yoksa Açıköğretimde de yerleşme için koşullar geçerli mi? (yakın zamanda mezun olmak vs gibi koşullar)

  • cevdet dedi ki:

   Yukarıda ki soruma ek olarak şunu ekleyeyim. Şu an tercih sayfasında mezun olunan bölümle alakalı bir bölüm seçtiğimizde 773 no lu uyarı çıkıyor uyarı şu:

   Özel Koşul ve Açıklamalar 773

   Bu program için puan türü belirlenmemiştir. Adayların, bu programın YGSK kontenjanına yerleştirme işlemine alınabilmeleri için YGS puan türlerinin en az birinden 150.000 ve daha yukarı puan almış olmaları yeterlidir.

   şimdi en az 150 almış olması lazım diyor. Biz sınavsız geçiş ile bu bölümü seçemez miyiz?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet koşullar açıköğretim için de geçerli. Yayınlanan kılavuzdan bakabilirsiniz.

 67. Akın Dursun dedi ki:

  hocam kolay gelsin bu sene sağlık meslek lisesinden att olarak mezun oldum. benim sorum şimdi ek tercihlerde tekrar tercih yapıcam ama puansız geçişle tercih yaparken farklı birşey yapıyormuyuz yani ygsyle kod farkı varmı ?

 68. Resul dedi ki:

  Hocam merhaba ben geçen sene sinavsiz geçiş hakkimi kullandim bu sene tekrar ygsye girdim ilk tercileri yapmadim simdi ek yerleştirme yapmayi dusunuyorum 2015 meslek lisesi meznumyun sınavsız gecis hakkimin olup olmadigini nasil ogrencem ygs sinavin girerken sinavsiz gecis hakkimi kullanamak istiyorum kutucugunu isaretledimmi bilmiyorum bunu nasil ogrene bilirim banakaya 55 tl yatirmişdim bankaya ygsye girerken

 69. beray dedi ki:

  Merhaba,

  Ben 2005 yılında 2 yıllık işletme bölümüne sınavsız geçişle gitmeye başladım okul uzayınca kalan derslerimi bıraktım ve okula bir daha gitmedim sonraki dönemin harçlarını yatırmadım hiç bir şekilde kayıt dondurma yapmadım. Şimdi çalışıyorum. e-devlette ve ösym de halen bu okulda okuyor gözüküyorum. benim merak ettiğim harç yatırmadan kayıt yenilemeden neden nasıl halen okuyor gözüküyorum. Lise diplomamıda talep etmedim hiç bir yerden. Bu sistemi anlamıyorum. Benim ne yapmam gerek. Lise diplomamı nasıl geri almam gerekiyor yada okuyor gözüktüğüm bölümü bunca seneden sonra tamamlayabilirmiyim.

 70. Melis dedi ki:

  Hocam Merhaba;

  Ben 2011 Meslek lisesi grafik tasarım mezunuyum. yatay geçiş hakkımı kullanmadım. Şimdi kullanabilir miyim?

 71. ömer dedi ki:

  hocam ben meslek lisesinde okurken anadolu bölümünden düze geçtim ve bu sene tercih yapmıştım obp puanım 331 ve daha düşükleri yazmıştım gelmedi acaba ek tercihelrdede kazanamama gibi bi durumum olurmu

 72. Ebru dedi ki:

  Merhaba ben 2007 Anadolu ticaret meslekelerimiz lisesi bilgi Programcılığı mezunuyum 2007 de geçiş yaptım fakat kayıt olmadım tekrar geçiş yapma hakkım varmı varsa nasıl bi yol izlemenizi tercihler yapıldı geçmiş kaldim

 73. selma dedi ki:

  meraba ben bana birinci tercihte bi yer çıktı ama gitmedim ek tercih sansı var mı

 74. emrah dedi ki:

  Motorlu araclar teknolojisi bolumu mezunuyum 2015 lys de cografya bolumune yerlestim ve simdi cografya 2 sinifa gectim ve bu sene ygs girdim ve bi onlisans programina yerlestim ama kayit yapmadim . SİMDİ merkezi yatay gecisle inavsiz gecis hakkimi kullanip alanim olan yere gidebilir miyim mesela rayli sistemler yada metalurjiye

 75. Sultan dedi ki:

  ben tercih yaptım da obp ile üniversite tuttu ama ben gitmek istemiyorum seneye tekrar obp puanimla tercih yapabilme şansım varmı obp de bi puan düşürülmesi oluyo mu 330olan obp puan durumu ne kadar duser

 76. deniz dedi ki:

  selamunaleyküm ben çocuk gelişimi 2015 mezunuyum geçen sene sınavsız açıköğretim sosyal hizmetlere yerleştim bu sene ygs puanmla bölümler tutmadı ek tercihte listeme sınavsız geçiş bölümleri ekleyip yerleşirsem iki bölümümede aynı anda devam edebilirmiyim

 77. Bekir dedi ki:

  Hocam ben teknik ve anadolu meslek lisesi öğrencisıyim sınavsız geçis hakkımı kullandım fakat pismanım bu yuzden tekrar hazırlanmak istiyorum puanım da düsme olurmu acil lütfen

 78. Serdar dedi ki:

  Hocam merhaba tercihler yeni açıklandı bilindiğiz üzere ben bu yıl mezun oldum ve bu yıl 2 yıllık hakkımı kullandım 10 adet tercih yaptım fakat bazı bölümler 1 puanla kaçırdım en son kendi şehrimi yazmıştım benim puanım 326.400 iken burada burada tutan üniversite puanı 367.000 fakat ben burayı kazandım bu nasıl oluyor anlamadım ? Bir de değiştirme şansım var mı ek tercih hiç bir şekilde yapamıyor muyum ?

 79. funda dedi ki:

  Açık meslek lisesinden sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve tercihlerde yerleşemedim cocuk gelisimi bölümü okuyorum sadece bir dersim kaldi diploma notum 69.65 obp 348.25 ne yapmam gerekiyor

 80. Duygu Yılmaz dedi ki:

  merhaba bu sene meslek lisesi bilişim bölümünden mezun oldum tercih listeme sınavsız geçiş bölümlerimi yazdım
  1- konya selçuk üni – basım yayın tekn.
  2- konya selçuk üni – basım yayın tekn. (İÖ)
  3- karabük üni – bilgisayar programcılığı
  4- karabük üni – bilgisayar programcılığı (İÖ)

  konyayı büyük ihtimal gelmez ama genede yazıyım dedim ama şansıma konya geldi(2. tercihim İÖ) ve konyaya gitmek istemiyorum şimdi sorum şu zaten benim bu bölümlere sınavsız geçiş hakkım olduğu için karabük bilgisayar programcılığına(3. tercihim) gitme şansım var mı ? yoksa illa tercih sonucuma gitmek zorundamıyım

 81. zeynep dedi ki:

  hocam merhaba kolay gelsın 2007 mezunuyum bır kez sınavsız geciş hakkımı kullnadım kayıt yaptrdım lakın okulu bırakmak zorunda kaldım ikinci kez sınavsız geciş hakkımı kullnabılırmıyım . ve şayet kullnabılırsem açıköğretim ten tekrar kayıt yaptırabılırmıyım ilgılenırsenız sevınırım şimdiden tşk ederim koly gelsın

  • alperturkoglu dedi ki:

   1-Ocak ayında başvuru yaptıysanız,
   2-Mezuniyet alanınıza göre sınavsız geçiş aöf bölümünüz varsa,
   3-Yerleştirme öncelikleriniz tutarsa
   4-Geçen hafta tercih yaptıysanız
   5-Bu gün yarın açıklanacak yerleştirme sonuçlarına göre bir programa yerleştiyseniz
   KAYIT YAPTIRABİLİRSİNİZ.

   • zeynep dedi ki:

    hayır kayıt yaptırmadım 2017 ocak ayında yapcam sözde o zamn olmuyormu bıde kaydım hala okulda gözüküyor olabılır bıraktım ama gıdıp kımlıgımı henuz teslım etmedım bu bana yenı kaytta sıkıntı acarmı

    • alperturkoglu dedi ki:

     2017’de sınavsız geçişin kalkma ihtimali çok yüksek.Bu nedenle 2017 Ocak ayında YGS başvurusu yaparak herhangi bir YGS türünde iyi puan almaya çalışın. Diğer sorunuza gelince sıkıntı olmaz.

 82. Begüm dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben 2013 meslek lisesi muhasebe mezunuyum. üniversiteye kayıt olduktan bir kaç ay sonra kaydımı sildirdim. Hala geçiş hakkım var mıdır? Varsa bunu nerden ve nasıl yapabilirim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında başvuru yaptıysanız geçen hafta tercih yapabiliyordunuz. Ek tercihlerde şansınızı deneyebilirsiniz. Ama tabi Ocak ayında başvuru yapmış olmanız şart.

 83. Şy dedi ki:

  Merhaba ben bu yıl iki yıllık sınavsız gecıs yapacağim tekrar ygs ve lys sinavina girdigimde sonuclara eklenen diploma puanim dusermi tesekkurler.

 84. Beyzanurkurnaz dedi ki:

  Hocam ben meslek lisesi mezunuyum gecen sene mezun oldum tercih yapmadan. Bu sene ygsden önce sinavsiz geçişe başvurmadim ama lysden sonra tercihlerime 2 yillik ilahiyati yazdim beni YGS 4 puaniylami yoksa obp puaniylami? Bide en düşük obp puani kaç ve alirlarmi

 85. Tahir dedi ki:

  hocam merhaba ben sınavsız geçiş hakkımı kullandım ama ygsdende yüksek puan aldığım için farklı bir dal ve puan türünüde tercihlerimin arasına yaptım bu benim sınavsız geçiş hakkımı iptal edermi

 86. Oğuzhan dedi ki:

  Hocam.merhaba kolay gelsin Bu sene besyoya hazirlandim olmadi seneye tekrar hazirlanicam ama bir senem bosa gecmesin diye sinavsiz gecis hakkimi orgün yada acikogretime kullanirsam obp kırılırmı. Okullarin kilavuzunda kirilmiyacagi yazdigi halde bjr arkadasimin ki bu sene yari yariya kirildi tercihimi yaptim puanim kirilacaksa iptal edicem acil yardimci olursaniz sevinicem.kolay gelsin

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer sınavsız geçiş kontenjanından yerleşeceğinizden eminseniz yapın. Sınavsız geçişle yerleşemeyip YGS ile yerleşme durumunuz söz konusu ise yapmayın.

 87. İSMAİL dedi ki:

  hocam meteb içi bölümümü 1.sıraya değil de 2. sıraya yazsam bir şey fark eder mi ?
  yani şansım da azalma olur mu? 1. sıraya yazacağım bölümü de ygs puanımla zorlamayı düşünüyorum.

 88. Merve dedi ki:

  Hocam merhaba ben saglik meslek hemsirelikten bu sene mezun oldum yasli bakima gecis hakkimi kullanmak istiyorum çünkü sonradan dgs ile beslenme diyetetige gecis hakkim oluyor ancak ortalamam yuksek oldugu halde dgsden yeterli puan alamayip okudugum universitede gecis yapamazsam ozel bir universitenin ucretli haline puanimin yettigi durumda ucretli olarak devam edebilir miyim?

 89. sercan dedi ki:

  ben bu sene meslek lisesinden mezun oldum sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam mesela yalova meslek yüksek okulu başvurumu kabul edıp benı okula almak istedi ben gitmek zorundamıyım yoksa kayıt olmasam olur mu?

 90. özgeee dedi ki:

  hocam ben bu yıl meslek lisesinden çocuk gelişimi bölümünden mezun oldum ancak kendi şehrimde okumak istemiyorum başka şehirlere obp ile tercih yapsam gelecek yıl ygs ye girdiğimde puanım düşer mi

 91. zafer dedi ki:

  Hocam, ben 2015 mezunuyum. Geçen sene 2 yıllık geçiş hakkıma tercih yaptım ama gidip kayıt olmadım okula , özel bi universiteye gittim , ancak bazı sebeplerden dolayı bırakmak zorunda kaldım. Bu seniki YGS sınavına girmedim. Hala 2 yıllık geçiş hakkına sahipmiyim veya kullanamilir miyim ?

 92. kadir dedi ki:

  Merhaba , benim alttan bir dersim var ve elektronik okuyorum ama ben bu bölümü değil bilgisayar programcılığını seçmek istiyorum. Ancak sınavsız geçiş hakkım onda olmuyor hata veriyor ? YGS baraj puanını geçemediğim için diyenler oldu ben bu bölüme nasıl gidicem acaba ? Seneye bekleyip kaydolmayıp mı denesem eğer öyle birşey olsa napıcam gerçekten kafam karıştı açıklarmısınız lütfen tercihlerde bitmek üzere ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tabi ki sınavsız geçiş bölümünüz olmadığından hata alıyorsunuz. YGS-1 puanınızın 200-400 arasında olması lazım. Şu sayfada 2.tablodan YGS taban ve tavan puanlarını görebilirsiniz.

   • kadir dedi ki:

    e peki benim hocalarım sınavsız geçiş hakkını kullansan bile başka bölüme geçe bilirsin demişlerdi puansız ne olursa olsun ben acaba kendi bölümüm için mi geçerliydi ? Ve ben bugün öğrendimki eylül ayında bana geçiçi belge vereceklermiş kayıt olmam için acaba ben ozaman nasıl tercih yapıcam tercih süresi 3 ağustosta bitiyor (alttan bir dersim var dediğim gibi) çok arada kaldım napıcağımı bilemiyorum yardım ediniz lütfen 🙁

    • alperturkoglu dedi ki:

     Meslek liselilere sınavsız geçişin mantığı tabi ki bölümlerinin devamı niteliğindeki 2 yıllıklara tercihte bulunabilmeleridir. Tercihinizi yapın. Yerleşirseniz geçici kayıt yaptıracaksınız. Bakınız.

 93. yasin özdemir dedi ki:

  hocam ben 2014 meslek lisesi çıkışlıyım.2014te 2 yıllık geçiş hakkıyla bi ünversiteye geçiş yaptım.bu sene universiteden kaydımı aldım.bu sene tekrar 2 yıllık geçiş hakkıımı kullana bilirmiyim

 94. Nejat dedi ki:

  Hocam iyi geceler. 2012 mezunuyum bu sene askerlik sorunundan kurtulup önümüzdeki sene iyi bir üniversiteye gitmek istiyorum. Metal işleri tek. mezunuyum. Çok uç yerleri yazsam Bitlis vs gibi yerleri yazsam şansın çok yükselir mi ?

  Yerleşemezsem diye çok korkuyorum. Yanına 2 yıllık basit bölümlerde yazıyım mı büyük ihtimal yerleşir miyim ?

  Nasıl bir yol izleyim lütfen yardımcı olun. Bu sene askere gidersem ihtahar ederim.

 95. Gürkan dedi ki:

  Hocam Merhaba, ben 2013 mezunuyum bir defa %50 burslu özel bir üniversiteye kayıt oldum ygs puanım ile fakat 1. Sene sonunda bırakmak zorunda kaldım şimdi sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim tercihlerde yazabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim.

 96. Ramazan dedi ki:

  Hocam ben gecen yil ygs puaniyla bir yükseköğretim programına kayit oldum fakat hic gitmedim bu yil tekrar sinava girdim ve meslek lisesi mezunuyum sinavsiz gecis hakkim var mi acil yardim ederseniz sevinirim tercih yapicam

 97. elifff dedi ki:

  hocam okul puanımla 2 yıllık yapıcam. okul puanım 309, 328 puanlık bir bölüm yazdım çıkma olasığı nedir yardımcı olur musunuz ?

 98. Can dedi ki:

  Ben elektrik elektronik bölümünden bu sene mezun oldum geçiş hakkımı kullanacam ve tuncelide yaşıyorum tercihlerde başka illeri yazmayı düşünüyorum başka bi ilde üniversite okuma imkanım düşükmü?

 99. Ögrenci72 dedi ki:

  Merabalar . ben iki yiliklara yatay gecis yapmayi düşünüyorum . kpss ve atanama durumumu göz önüne alinca ikinci ogretime tercih vermem daha mantikli geliyor fakat harç ucretleri daha fazla sizce hem atanip hemde ilk ogetimde okumamin bir sakincasi varmi? Ayrica ikinci ogretimin dezavantajları var midir ? İlginiz icin tesekur ederim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Harç ücreti dediğiniz dönemlik 420 senelik 840TL. Eğer çalışma imkanınız varsa hiç düşünmeden 2.öğretim tercih edin. (Aynı eğitimi 17:00’dan sonra alacaksınız.)

 100. Açıköğretimezunu dedi ki:

  Hayrli günler hocam . ben acık ogertim lisesi 2016 mezunuyum . meslek i acik ogretim liseleri mi sadece bu yatay gecis olanagindan faydalanabikiyor yoksa bizim de boyle bir imkanimiz var mi. Universite okumak istiyorum . bir açıköğretim ogrencisi diger norml mezunlar gibi ygs lys ye girip universite okuyabilir mi yoksa aöf şart mı? Tesekkurler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sadece mesleki açık liseler sınavsız geçişten faydalanabiliyor. Siz düz lise mezunu sayılıyorsunuz ve tabi ki YGS yada LYS ile üniversite okuyabilirsiniz.

 101. elektrikmezunu2016 dedi ki:

  Merhaba hocm Emdustri meslk lisesi elektrik pano mezunuyum . universiteye yatay gecis yapabilecegim bolumler hakkinda bilgilendirebilirseniz sevinirim . bir de bunlar icinde is olanagı ve atanma durumu göz önüne alinacak olunursa hangisinin önü daha acık. İlginiz icin tesekkurler

 102. Muhammet Furkan dedi ki:

  İyi günler;
  Ben 2015 yılı Endüstri meslek lisesi İnşaat bölümü/Mimari yapı teknik ressamlığı mezunuyum. Geçen yıl sınavsız geçişle hakkımı kullanarak Mimari restorasyon bölümüne yerleştim ve kısa bir süre sonra kaydımı sildirdim.
  Bu yıl tekrardan sınavsız geçiş hakkımı kullanarak tercih yapıyorum.

  -Sınavsız geçişlerde yerleştirme puan türü nedir ?
  -Hangi bölümlere yerleşebilirim ?
  -Kaydımı sildirdiğim için bu yıl Diploma puanım kırılır mı ?

  Cevaplarınızın için şimdiden Teşekkürlerimi saygı ve sevgilerimle sunarım.. 🙂

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelikle 2015 mezunu olduğunuzdan eski mezunların yerleşebildiği programlara bakmalısınız. 15 ile başlayanlar geçen sene son yılın mezunları ile kont. dolduğunu gösteriyor. Bu yılda 2016 mezunları ile dolacaktır. Gelelim sınavsız geçiş kriter sıralamasına;
   1- mezuniyet yılı, 2-okul türü(ATL ve Teknikler öncelikli sizin okul türünüz 2) 3-METEB (Kendi ilinizde önceliklisiniz ildışı tercih yapacaksanız METEB DIŞI olanları seçmelisiniz) 4-OBP (Diploma notunuz*5) 5- Doğum tarihi
   Geçiş bölümleriniz:
   Beton Teknolojisi
   Doğal Yapı Taşları Teknolojisi
   Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi
   Gaz ve Tesisatı Teknolojisi
   Geoteknik
   Harita ve Kadastro
   iç Mekan Tasarımı
   inşaat Teknolojisi
   iş Sağlığı ve Güvenliği
   Maden Teknolojisi
   Mimari Restorasyon
   Raylı Sistemler Yol Teknolojisi
   Sondaj Teknolojisi
   Sulama Teknolojisi
   Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri
   Yapı Denetimi
   Yapı Ressamlığı

   Puanınız kırılmaz.

 103. Mezun2016 dedi ki:

  Merhaba hoacam ben saglik meslek lisesi hemsirelik dali mezunuyum . sinavsiz gecis hakkindan faydalanmak istiyorum . batman universitesinde fizyoterapi paramedik .saglik kurumlari isletmeciligi laborant gibi vb. bolumler var . bunlar arasinda hangilerini nasil bir tercih siralamasina koymaliyim . Atama durumalri ve is olanaklari nasil . İlginiz icin tesekkurler

 104. BurhanDURAN dedi ki:

  Kardesimm
  Meslek lises elektrik elektronik bolumu .mezunuyum sinavsiz gecis icin kendi bolumlerim disinda saglik hizmetleri vb bolumlere gidebilirmiyim ?????

 105. Gizem dedi ki:

  2015 çocuk gelisimi mezunuyum bu sene sinavsiz gecis hakkimi kullanabilirmiyim?

 106. muratcan basdaban dedi ki:

  hocam ben 2016 mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam hangi üniversiteler sınavsız geçişle alıyo bulamıyorum yardımcı olun

 107. Kevser80 dedi ki:

  Merhaba ben hasta bakimi mezunuyum iki yillik sınavsız geçiş hakkimi kullanmak istiyorum.Orta Öğretim Başarı Puaniyla sadece kendi bölümüme mi giderim yoksa başka bölümleri de yazabilir miyim. OBP puanim 390 sorumu cevaplarsaniz sevinirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş bölümleriniz:
   Ameliyathane Hizmetleri
   Diyaliz
   Elektronörofizyoloji
   Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
   Evde Hasta Bakımı
   Fizyoterapi
   ilk ve Acil Yardım
   iş ve Uğraşı Terapisi
   Sağlık Kurumları işletmeciliği
   Sağlık Turizmi işletmeciliği
   Sosyal Hizmetler
   Yaşlı Bakımı

 108. adaderin dedi ki:

  ACİL CVPLARSANIZ SEVİNİRİM MESLEK LİSESİ 2007 MEZUNUYUM BÖLÜM GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİ SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMI 2016 KULLANICAM HANGİ BÖLÜMLERİ NASIL TERCİH EDEBİLİRİM ACİL RİCA EDİYORUM

  • alperturkoglu dedi ki:

   200 tane bekleyen soru var. Sırası geldiğinde ekranıma düşüyor bende cevaplıyorum. Yani acil deyince olmuyor. Sınavsız geçiş bölümlerinizi aşağıda listeliyorum. Ancak öncelik son mezunların olduğundan eski mezunların yerleşebildiği programları bulmalısınız. Şu sayfadan aşağıda yer alan bölümlerin linklerine tıklayarak açılan sayfada 2.tabloda yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz.
   Ayakkabı Tasarım ve Üretimi
   Deri Konfeksiyon
   Deri Teknolojisi
   Geleneksel El Sanatları
   Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu
   Giyim Üretim Teknolojisi
   Halıcılık ve Kilimcilik
   Kuyumculuk ve Takı Tasarımı
   Moda Tasarımı
   Moda Yönetimi
   Tekstil Teknolojisi

 109. nesli dedi ki:

  merhaba ben kız meslek lisesi bilişim tek. mezunuyum sınavsız geçişle sadece kendi bölümden bir alan mı tercih edebiliyorum cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.. 🙂

 110. Emre dedi ki:

  Merhaba ben yarin tercih yapicam gecis hakkini kullanacagim.Tercih yapicagim universite lerin kod aldim ben tercih yapicagim yer gecis hakkinin yeri farklimi yoksa digerleri ile tercih yapicagim yer aynimi

 111. aslı dedi ki:

  kimya teknolojisi bölümünden bu sene mezun oldum. sınavsız geçiş yapmak istiyorum. acaba İstanbul’da sınavsız geçiş alan devlet üniversitesi var mı?

 112. merve dedi ki:

  hocam meraba ben sosyal hızmetler mezunuyum bu sene ygs gırdım 175 puan alınca lys gıremedim benim baska bi bölüme 2 senelik geçme sansım yokmu obp 370 dıploma puanım 74

 113. alper dedi ki:

  sağlık meslek lisesinden sınavsız geçiş hakkı kullanıp fizyoterapiye geçince hemşirelik hakkı yanıyor mu acaba kuzenim için soruyorum ona böyle bişey demişler yani diploması

 114. Fatos dedi ki:

  Hocam ben batman gazi mesleki ve teknik anadolu lisesini bu yil bitirdim sinavsiz gecisimi kullanicam bulundugum bolgede ozel saglik liseleride va r ozel batman inci saglik meslek lisesi sinavsiz gecis onceliklerinde devlet okulu olarak bizle esitmi olacak hocam

 115. maya dedi ki:

  mesleki açıköğretim lisesi giyim üretim teknolojisi bölümü mezunuyum. moda tasarım ön lisans sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum, tercih yaptığımda istemediğim biryer çıkmazsa dışardan açıköğretim olarak okuma şansım varmı.

 116. Fatos dedi ki:

  Merhaba hocam ben bu yil sinavsiz gecisimi kullanicam batmanda mezun oldum veecegim bolum batman metep disi aliyor fizyotetapi oncelik yine baska sehirlerden tercih bu bolume tercih edenlerdemi yoksa bendemi olacak

  • alperturkoglu dedi ki:

   2015,3,METEB DIŞI-425,15000-08.08.1997
   Bunlar son yerleşen öğrencinin yerleştirme öncelikleri. METEB’den önce okul türüne bakmalısınız. “3” görünüyor. Yani okul türü anadolu olanlar öncelikli yerleşmiş. Eğer sizde anadolu iseniz METEB içinden dolayı öncelik sizde olur.

 117. Mikail dedi ki:

  geçen sene mezun oldum bu sene sınavsız geçişten faydanabilirmiyim.

 118. arif dedi ki:

  endüstri meslek lisesi makine bölümü mezunuyum iş sağlı ve güvenliği bölümüne sınavsız geçiş hakkım var diploma ortalamla özel üniversiteye gidebilirmiyim

 119. Furkan dedi ki:

  Ben bilecik söğütten mezunum.Diploma notum 67.54 Bilecik paramedik ilk sıraya yazdım tutma şansı nedir ?

 120. eylul dedi ki:

  Merhabalar ben 2015 meslek lisesi mezunuyum iki yillik gecis hakkimi kullandim ozeluniverstye yuzde 50 bursla yerlestim giyim üretime ama bazi sikintilar nedeniyle kaydimi sildirmek durumunda kldim 2016 ocak başvurularında kacirdim simdi 2017 başvurularinda tekrar gecis hakkimi kullanabilir miyim lütfen yardımcı olun :'(

 121. Emre dedi ki:

  Ben ilk tercihe kocaeli universitesi yazicam 2. Tercihe ise okan universitesini yazicam birinci tercih olmazsa okan universitesine ilk tercih yapanlarda mi oncelik yoksa obp puani yuksek olanda mi istanbulda yasiyorum gecis hakkini kullancam

 122. Burcu dedi ki:

  Ben Geçen sene geçiş hakkımı kullandım ama okula kaydolmadım ek puanım duruyormu yada yarıyamı düştü

 123. Burcu dedi ki:

  Merhaba ben giyim üretim teknolojisi mezunuyum bölümümle alakalı olan herşeyi yazıcam ancak istemediğim bir bölüm var eğer o Bölüm tutarsa ek tercih hakkımı istediğim bölüm için kullanabiliyormuyum

 124. Seda dedi ki:

  Ben 2015 grafik tasarım ve fotoğrafçılık mezunuyum geçen sene geçiş hakkımı kullandım nevsehire yerlestim ama uzak olduğu için gidip kayıt yaptırmadim bu sene ygsye girdim ama istediğim puan olmadı geçiş hakkımı tekrar kullanabiliyor muyum

 125. Mert dedi ki:

  Ben 2015 yılında teknik lisesinden mezun oldum ama geçen sene yetişemedim.Bu sene tekrar sınavsız geçiş hakkının tekrar kullanmak istiyorum şansım varmıdır.Obp puanım 320 kaç puana kadar okulları yazmalıyım.

 126. ecem dedi ki:

  hocam merhabalar ben bu sene sağlık att bölümünden mezun oldum sınavsız geçişi kullanarak beslenme ve diyetetiğe geçebiliyor muyum

 127. İbrahim dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben geçen sene sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve yerleştim. Bu sene de ygs ye başvurdum girdim ama iyi puan alamadım okuduğum üniden memnun değilim obp puanım 326 idi. Şimdi hala o ünide okuyor görünüyorum 2.ci sınıf oldum bu sene. Şimdi ben tekrardan sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim. Ygs ye başvurdum ama sınavsız geçişe değil lys bile girdim hatta.

 128. Semra dedi ki:

  Hocam merhaba ben 2015 meslek lisesi bilişim bölümü mezunuyum 2 yıllıga gitmek istiyorum ama henüz kayıt yapmadım.ne yapmam lazım bilgi verirseniz sevinirim

 129. Türküz dedi ki:

  Mezun olduğum bölüm çocuk gelisimi obp 435 ama 2 yıllık geçişi mezun olduğum alandan farklı bir bölüm tercihi yapabilir miyim

 130. kübra dedi ki:

  Hocam merhaba ben 2015 mezunuyum bana ek puan geldi bu seneki tercihimde ek puanımı kullanabilir miyim? Teşekkürler..

 131. Okan dedi ki:

  Merhabalar en son konusmus oldugunuz arkadasa klavuzu gondermissiniz ben ordan baskent uni(ankara) anestezi bolumunu dusunuyorum kodu bu 200650444 obp puani 336 ben simdi o kodu yazdigimda sistem uzerinden mi goruyorlar gecis hakkini kullandigimi yoksa gecis hakkinin kodu mu farkli mi

 132. Emre dedi ki:

  Merhabalar. Geçen sene üniversiteye kaydolmuştum ama gitmedim. Bu sene başka bir üniversiteye gitmek için önceki kaydımı sildirmem gerekiyor mu?

 133. Emre dedi ki:

  2016 osym tercih kılavuzu ne zaman yayinlayacak bakiyorum ama bi turlu bulamadim

 134. Emre dedi ki:

  Hocam ben bu sene gecis hakkini kullanacam okulun kodu yaziyor ya biz tercih ettigimizde 2 yillik geçiş için uygun ama biz bu kodu yazdigimizda geçiş hakkını kullandıgimizi sistem uzerinden mi goruyorlar yoksa geçiş hakkinin kodu farklimi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Başvuru bilgileriniz eğitim bilgilerinizle birlikte sisteme kayıtlı. Siz tercih yaptığınızda sınavsız geçiş bölümünüz olduğu otomatik olarak görülecektir.

 135. mehmet dedi ki:

  merhaba. ben geçen yıl endüstri meslek lisesinden mezun oldum. geçen yıl sınavsız geçiş için başvurdum ve bölüme ön kayıt yaptırdım ama gitmedim. acaba tekrar kayıt yaptırmam gerekiyor mu? bu yıl sınavsız geçiş için başvurmadım tercih işlemi yapabilir miyim?

 136. Edanur dedi ki:

  Ben muhasebe ve finansman bolumu okuyorum sinavsiz gecis yapmayi dusunuyorum ama ygs ye girmem şartmı degil mi bilmiyorum ygs ye girmem sartmi ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş için YGS girmeniz gerekmiyordu. Ancak 2017’den itibaren sınavsız geçişin kalkması gündemde. O zaman sizde herkes gibi sınava gireceksiniz.

 137. Hatice kubra parlak dedi ki:

  Merhaba hocam kiz meslek mezunuyum gecenyil okulun bana verdigi puan ile zirve universitesinde cocuk gelisimi okuyorum 1 ci sinifi bitirdim ama ben cocuk gelisiminden devam etmek istemiyorum 328 puan im bu puanimla baska bolume basliyabilirmiyim cok arastrdim ama bir sonuca varamadm vardimci olursaniz sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yıl YGS girdiniz ve herhangi bir YGS türünden 328 puan aldıysanız bu puan türünde alan bölümlere tercihte bulunabilirsiniz. Bu sizin OBP puanınızsa zaten sadece Çocuk gelişimi yada sosyal hizmetlere geçiş hakkınız var.

 138. Resul dedi ki:

  Hocam ben osym girdim fakat kazanamadim.ama sinavsiz gecis hakkim var diye biliyordum .okulumdan rehberlik hocasina danistim .sinavsiz gecistende yararlanamiyorsun dedi .ben ne yapmaliyim .ustelik tekrar girdim osym ye simdi ne yapmaliyim hocam yardimci olurmusunuz lutfen

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesi mezunu iseniz sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz. YGS başvurusu yapmış olmanız sınavsız geçiş içinde geçerli. Öğretmen neden böyle söylemiş anlamadım.

 139. NURGÜL dedi ki:

  ben lys sınavlarına girdim ama umutlu değilim.geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ama geçiş yapabileceğim bölüm olduğum şehirde yok bu yüzden başka bir yeri yazsam öncelik o şehirde olanların olduğu için tercih yapsamda kazanma ihtimalim varmıdır?

  • alperturkoglu dedi ki:

   EVet böyle bir ihtimal tabi ki var. Tercih edeceğiniz yerin yerleştirme önceliklerinde okul türünüzün aynı ve METEB DIŞI’ndan alıyor olması çok önemli

 140. Seval dedi ki:

  Iyi günler. Sınavsız geçiş ile tercih yaparken devlet ya da özel üniversite fark ediyor mu acaba? Bu konu da çok söylentiler var. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercih kılavuzunda programın karsısında yerleştirme öncelikleri yazıyorsa sınavsız geçiş yapılabiliyor demektir. Örneğin A ün. B bölümünün tam burslu programında kontenjan 5 yazıyor ve karşısında 15,3,İ,97 gibi değerler varsa ve siz bu koşulları sağlıyorsanız ta burslu dahi okuma şansınız var demektir.

 141. ugur gece dedi ki:

  Hocam merhabalar ; hocam ben tıcaret meslek lısesı mezunuyum gecen sene tercıh hakkımı kullandım ama alttan dersım oldugu ıcın gıdemedım okul puanım dusermı bu sene 2 yıllık gecıs hakkımı kullanabılırmıyım bılgı verırsenız cok ıyı olur tesekkurler

 142. Hatice dedi ki:

  Merhaba hocam ben bu yıl sağlık meslek lisesinden hensirelik bölümü olarak mezun oldum sınavsız gecis hakkında pek bol bilgim yok ama obp puanın en puansız 331 puan ben is sagligi ve guvenligi istiyorum puanim ona rahatlıkla yetiyor bide sivas cumhuriyet universitesinde fizyoterapi geliyor fakat secebilecegim bölümler arasında is sagligi yok ama tercihe yazabilir miyim bana yardımcı olur musunuz lütfen?

 143. egem dedi ki:

  merhaba. sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümünden mezun olalı 4 gün oluyor sınavsız geçiş yapmak istiyorum ama diploma puanım 354 henüz kendi okulumun geçiş için vereceği ekpuan bu puanın üstüne eklenmedi mezun olduğum lise izmirde. diploma puanım izmirdeki hiçbir üniversiteyi tutmuyor kıbrısta bir kaç okul buldum meteb dışı fakat kazanma ihtimalimi imkansız denecek kadar az olduğunu söylüyorlar çünkü kendi ilindeki öğrencilerine öncelik tanıdığını biliyorum. sizce puanım yetmese bile bir ihtimal boş kontenjan kalır düşüncesiyle tercihlerimi izmirdeki okullardamı yoğunlaştırmalıyım yoksa kıbrısı mı yazmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim

 144. Meltem dedi ki:

  Hocam ben geçen sene hemsirelikten mezun oldum (obp 67.40) ve 2 yillik tercih etmistim cikmamisti. Bu sene ygs ve lys ye tm de hazirlandim fakat iyi sonuc gelmedi 400.000 deyim ygs 5 de. Ne yapacagimi bilmiyorum bu konuda ne yapmami önerirsiniz kendimi çok kötü hissediyorum.

 145. hakan dedi ki:

  Hocam, bu yıl sınavsız geçişi kaldırıyorlar fakat öğrencileri (kardeşim lise 2ye geçti) bilgisayar programcılığı ve Elektrik bölümü diye ZORLA tercih yaptırıyorlar yani REZİL edecekler.Biz hemen kaydı düz liseye aldırdık.
  Bende bir öğretmenim bu çocukların hayatlarını karartacaklar herkesin düz liseye geçmesi için bir makale yazmamız gerekiyor!

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesinde müdür yardımcılığı yapan biri olarak görüşlerinize katılmıyorum. Meslek lisesine de iyi öğrenci lazım. Kendim teknik lise mezunuyum. MTOK teknoloji fakülteleri okumak ilerlemek isteyen öğrenciler için büyük fırsat. Ben Kocaeli’de oturuyorum. Meslek lisesinde kendini yetiştiren öğrenci ismi ara elemanda olsa çok güzel iş fırsatları ile karşılaşabiliyor.

 146. Sefa dedi ki:

  Merhabalar hocam ben bugün mezun oluyorum obp puamim tahmininde hesaplamalara Gore 330 çorum Anadolu meslek lisesindeyim lise bu sene Anadolu oldu bir etkisi olur mu bilmiyorum 98 doğumluyum ygs den 250 aldım İstanbul plto tam burs görsel ileieim tasarımı yazsam şansım var mıdır?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Maalesef okul türünün sonradan değişmesi sizi etkilemiyor. Doğrudan anadolu mezunu olmuş olsaydınız şansınız vardı. YGS puan kontenjanı için de puanınız yetersiz.

 147. mahmut dedi ki:

  hocam ben gecen sene ygs ye girdim barajı geçtim ama lys de barajı geçemedim 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullandım bu durumda bana okuldan gelicek ek puan düşer mi?

 148. berna dedi ki:

  2006 anadolu kız Meslek mezunuyum ygs sinavina girdim geçiş hakkımı kullanmak istiyorum fakat öncelik yeni mezunlara olduğu için yerlesememekten korkuyorum tercihte yapabiliyormuyuz aynı zamanda bilgi verirseniz sevinirim

 149. emre dedi ki:

  hocam 2015 yıllı mezunum sınavsız geçişte hangi geçmiş yıll bölümleri alır paylaşımeısnız acaba? teşşekürler şimdiden

 150. Seda Işıl dedi ki:

  Merhaba. Ben 2 sene önce meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümünden mezun oldum. Ygs girdim puanım iyi geldi ve başka bir bölüm seçip okumaya başladım. Ancak pişman oldum. Bu durumda dikey geçiş hakkımı kullanabilir miyim yoksa o hakkım yandı mı? Ve eğer dikey geçiş hakkımı kullanabiliyorsam kayıt yaptırdıktan sonra öğrenci değişim programlarından faydalanabiliyor muyum? cevaplarsanız çok sevinirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında YGS başvuruları sırasında sınavsız geçiş başvurusunda bulunduysanız sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz. Başka bir yolu yok.

 151. basak cetinkaya dedi ki:

  meerhaba ozel bir unuvrsited grafik tasarim 1.sinif ogrencisiyim.yuzde 50 burslu okuyorum.devlet unuversitesine gecmek istiyorum.gecebilmem icin 180 ygs barajini gecmem mi gerekiyor .ayrica 4 yillik fakulteden 2 yillik myo grafik tasarimina geciss yapabilirmiyim. tesekkur eerim.

 152. aleyna dedi ki:

  Merhaba. ben gecen sene 2 yıllık geciş hakkımı kullandım. ünivesite cıktı iki yıllık ama bn gidip kayıt yaptırmdım.bu sene ise tekrar ygs ye girdim. istediğim sonuc gelmedi. gecen sene cıkan üniversiteye tekrar gidip kayıt yaprabilirmiyim ?
  ayrıca lys den güzel puan yaparsam okul puanım kesilir mi ?

 153. Sema dedi ki:

  Merhaba bir sorum olacaktı. Ben imam hatip mezunuyum 2 yıl üst üste sınavsız geçiş yaptım ilahiyata fakat geçen sene okul puanim hesaplanip ygs puanima göre yerlestirilmisim. Bu neden kaynaklanmis olabilir? Aydinlatirsaniz çok memnun kalırım. Teşekkürler

 154. büşra dedi ki:

  merhaba hocam ben 2014 yılında ticaret meslek lisesinden mezun oldum ve 2 yıllık geçiş hakkımı kullandım busene üniversite bitiyor tekrardan geçiş hakkı kullanma şansım varmı

 155. hicret dedi ki:

  Ben edebiyat bolümü birinci sınıfta okuyorum.2014 Meslek lisesi çıkışlıyım.Hala iki yıllık geçiş hakkım var mı.

 156. Emre dedi ki:

  Ben Simdi Lise Sonum Meslek lisesinde Okuyorum 2 yıllık dikey geçiş hakkımı kullanmak istiyorum Şehrim Mersin İlla Mersin Üniversitesinde Okumak Zorundamıyım Ben örnek veriyorum Adana Mugla izmir bursa antalya üniversitsinde okuma şansım yüzde kaçtır yardımcı olabilirmisiniz?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerinde METEB DIŞI yazıyorsa il dışından alıyor demektir. Yüzde hesabı yok. Mezuniyet yılı, Okul türü uyuyorsa METEB DIŞI’ndan alıyorsa OBP puanınız da yetiyorsa yerleşebilirsiniz.

 157. doğukan dedi ki:

  merhabalar benim kardeşim 2015 meslek lisesi mezunu fakat ilk sene 2 yıllık geçiş hakını kullanmadı bu sene ise ygs ye girdi düşük puan aldı ama 2 yıllık hakkı var bunu aöf ön lisans bölümünden yana kullanabiliyormu

 158. dilek dedi ki:

  MERHABA BEN KIZ MESLEK LİSESİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ MEZUNUYUM 2 SENE ÖNCE MEZUN OLDUM BU SENE GEÇİŞ HAKKIMI KULLANMAK İSTİYORUM AMA OKUL PUANIMLA TERCİH YAPMAK İSTEMİYORUM GİDECEĞİM BÖLÜMÜN TERCİH PUANLARI ÇOK YÜKSEK BENİM PUANIMDA DÜŞÜK GELMEME İHTİMALİ VAR MIDIR ?

 159. erkan dedi ki:

  sağlık meslek lisesi okuyorum hemşirelik bölümü şimdi ben sınavsız geçiş kullanmak istiyorum herhangi bir ile gidebilir miyim yanı benim okuduğum lise dışında bir yer .
  -diploma puanımız kaç olması gerekiyor ki garanti olsun sınavsız geçiş

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişle tercih ettiğiniz programın yerleştirme önceliklerine bakacaksınız. METEB DIŞI yazıyorsa yerleşme şansınız olabilir. METEB İÇİ yazıyorsa il dışından almıyor demektir. Diploma puanı sormuşsunuz ama bu tercih edeceğimiz programa ve okula göre değişir. Şu sayfada istediğiniz bölüm linkine tıklayarak açılan sayfada 2.tabloda yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz.

 160. firdews dedi ki:

  ben önlisans bilgisayar programcılığı bölümünü okumaktayım .sınavsız geçiş yapanların puanları kırılmıyor ama ben ygs puanıyla yerleştim benim puanm kırılır mı acaba

 161. ali dedi ki:

  sınavsız geçişle yerleştim kayıt yaptım ancak gidemedim dondurdum. ve bu dondruma süresi de bitti. muhtemelen kaydım silnmiştir bu durumda ben tekrar sınavsız geçiş hakkını kullanabilir miyim. yardımcı olan olursa şimdiden teşekürler.

 162. umut dedi ki:

  hocam ben düz lise mezunuyum meslek lisesi mezunu olmam için ne yapmam lazım tekrar bastan lisemi okuyacam yoksa gecişler varmı

 163. mustafa dedi ki:

  merhaba bn endestri meslek lisesinden son sınıfta okumaktayım 2 yılık sınavsız hakımı kullanacam ama hemşirelik istiyorum ama araç teknoloji bölumu okuyorum 2 yılıkta hemşirelik okuya bilirmiyim bana yardımcı olsnz memnun olrm

  • alperturkoglu dedi ki:

   2 yıllık hemşirelik bölümü yok. Olsaydı da zaten sizin alanınız olmadığından sınavsız tercih edemezdiniz. 4 yıllık hemşirelik için YGS-2 yada MF3 puanınız olması gerekiyor. Şu sayfadan bakabilirsiniz.

 164. sinem dedi ki:

  merhabalar ben lise son öğrencisiyim böşümüm bilişim teknolojileri dal ise web tasarım ama ben sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum farklı bir bölüme 2 yıllık geçiş hakkım var mı?

 165. Atakan dedi ki:

  Hocam merhabalar. Ben meslek lisesi son sinif elektrik bolumu mezunu olacagim bu sene. Ben yasadigim sehirden baska bir sehire 2 yillik myo tercihi yapmak istiyorim obp ile. Ygs den puanim az geldi cunku. Baska sehire yerlesme sansim varmidir

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerine bakacaksınız METEB DIŞI yazıyorsa okul türü de sizin okul türünüz ile aynı ise şansınız olabilir.

 166. burcu dedi ki:

  Merhaba hocam
  Ben kız meslek lisesi moda tasarım mezunuyum
  Geçiş hakkımı kullanmak istiyorum kendi alanımda neyi seçebilirimki
  Bir diğer sorum ise metep dışı alanımdan farklı bir bölümü Seçme şansım varmı acaba

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki bölümlere tercih hakkınız var. Sınavsız geçişle alan dışı tercih olmaz.
   Ayakkabı Tasarım ve Üretimi
   Çorap ve Moda Tasarımı
   Deri Konfeksiyon
   Deri Teknolojisi
   Geleneksel El Sanatları
   Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu
   Giyim Üretim Teknolojisi
   Halıcılık ve Kilimcilik
   Kuyumculuk ve Takı Tasarımı
   Moda Tasarımı
   Moda Yönetimi
   Tekstil Teknolojisi

 167. Enez Furkan dedi ki:

  Merhaba hocam, ben geçen sene meslek lisesi elektrik elektronik bölümünden mezun oldum sınavsız geçiş hakkımıda kullanmadım. ygs puanıylada hiç bir yere tercih yapmadım. bu seneki şansım nedir ayrıca okulun verdiği ek puan bu sene tekrar aynı şekilde gelecekmi?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş önceliklerinize göre tercihte bulunmanız gerekiyor. En önemli öncelik mezuniyet yılı olduğundan önceki yıllardan alan programları tercih etmelisiniz.

 168. busra dedi ki:

  Hocam; ben İzmirde yaşıyorum. YGS sınavım yeteri kadar iyi değildi. Sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım.Hemşirelik bölümündeyim. Anestesi yazmayı düşünüyorum. İzmir dışında farklı illere tercih yapabilme hakkım varmı. Yoksa bulunduğum il olmak zorunda mı?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercihte bulunacağınız yerin okul türü sizin okul türünüzle aynı ise ve METEB Dışından öğrenci alıyorsa farklı ildeki programlara yerleşme şansınız olabilir. Yani siz sağlık meslek mezunu iseniz okul türünüz “2” dir. Yerleştirme önceliklerinde “3” anadolu sağlık meslek mezunlarının kontenjanı doldurduğu yere yerleşemezsiniz. Farklı ildeki programın METEB İÇİ yazanlarına da yerleşemezsiniz. Şu sayfada 2.tabloda anestezi 2015 yerleştirme önceliklerini görebilirsiniz.

 169. Görkem dedi ki:

  Hocam ben endüstri mezunu olucam bu sene. sınavsız geçiş de yerleştirme önceliği 4 veya 3 yerine benim yerleşme sansim nedir birde ben 97 dogumluyum yerleştirme önceliğinde 94 yazıyor benim yerleşme şansım nedir az m çok mu teşekürler..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sizin okul türünüz “2”. 3 ve 4 olan yerlere yerleşme şansınız imkansız gibi birşey. Yaşı küçük olan avantajlıdır. Ama en son kriterdir. Ondan önce mezuniyet yılı, okul türü, METEB, OBP var.

 170. tugba dedi ki:

  Hocam ben 12 sinif grafik ve fotografcilik bolumunu okuyorum bu sene ygs sinavina girdim ilk girisim benim baraji gecemesemde sinavsiz gecis hakkimla bolumumum alanlarindan birini secip universiteye gitme sansim varmi ? Yada baska bolum secip gitme sansim varmi ? Baska bolume tercih edersem puanim dusermi ? Yardimci olurmusunuz?

 171. leylaaa hemşiree dedi ki:

  merhaba 2011 yılında sağlık meslek hemşirelik bölümü mezunuyum ama 2 yıllık hakkımı kullanmadım. 2012 yılında tıp fakultesine atandım şimdi sınavsız geçiş hakkımla yani eigitm tayin durumumu kullanmak istiyorum diyecegim şu ki 2 yıllık hakkım gelir mi bu sene. ygs ye de girdim :/

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelik son mezunlara olduğundan yerleşme şansınız çok düşük. Ama tabi ki şansınızı deneyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yerleştirme önceliklerinde eski mezunlardan alan programları bulmalısınız.

 172. merve dedi ki:

  merhaba ben 2014 kız teknik ve meslek lisesi mezunuyum 2 kez girdim olmadı 2016 da bir daha girdim ygs ye bu yıl da puansız geçiş yapmak istiyorum kendi böümüme çocuk gelişimi mezunuyum bu sene girme imkanım var mı puansız geçiş hakkım

 173. Esra dedi ki:

  2016 ygs’ye girdim. İki yillik gecis hakkim icinde basvuru yapmis sayiliyorum degil mi?

 174. Esra dedi ki:

  Merhaba;
  Ticaret meslek lisesi 2015 mezunuyum. Geçen sene iki yillik gecis hakkimi kullanarak tercih yaptim Sakarya Universitesi cikti. Fakat e-kayit yaptirdim ve gitmedim suan Sakarya Univerisitesi ogrencisi olarak gozukuyorum kaydimi sildirip bu yil tekrar meslek lisesi tercih hakkimi kullanabilir miyim yada kaydimi sildirmeden de sinavsiz gecis hakkimi tekrar kullanabilir miyim? Lutfen bilgi verir misiniz.

 175. bircan kabaoğlu dedi ki:

  sağlık meslek mezunuyum ve dışardan üniversite okumak istiyorum nasıl yapabilirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sağlık kurumları işletmeciliği aöf programını sınavsız geçişle tercih etme hakkınız var. Bunun dışındaki 2 yada 4 yıllık aöf bölümleri için YGS sınavına girerek gerekli puanı almanız gerekiyor.

 176. Burak dedi ki:

  Hocam ben 2015 mezunuyum, sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım bu sene kullanmak istiyorum ama 2016 yılı mezunlarının öncelikli olduğunu biliyorum. Benim OBP 315 ise 2016 yılı mezununun 280 ise, Yerleştirme önceliklerinden; OBP=310 mezun yılı=2016 olarak şart koyan bir üniversiteye hangisi daha öncelikli olur, Yani Obp yüksek olan ben mi yoksa yeni mezun olan ama obp düşük olan bir öğrenci mi ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   En önemli öncelik mezuniyet yılıdır ifadesi yeterince açık değil mi? 2015 mezununun isterse puanı 500 olsun 2016 öğrencisi öncelikli yerleşir.

 177. Mahmut dedi ki:

  2014 yılı mezunuyum
  ANADOLU TEKNİK LİSESİ (ERKEK TEKNİK)

  diploma=80

  sınavsız geçiş ile yerleştirilme ihtimalim var mı

 178. caaan dedi ki:

  hocam ben 3.kez gircem sınava ama hiç tercih yada baska bi yere gitmedim eger barajı gecemezsem 2 yıllıga gıtme sansım varmı meslek lisesi mezunuyum bu arada?

 179. özgür dedi ki:

  merhaba ben 2009 meslek lisesi bilgisayar prog mezunuyum 1 kez direk geçiş kullandım tekrar kullanmak istiyorum yorumlarda okuduklarımda anladığım kullanabilirim ama aöl ye tekrar çıkma ihtimali nedir acaba?

 180. ayşegül dedi ki:

  meraba ben geçen yıl mezun oldum geçiş hakımı kullandım ama bi yeri tutturamadım bu yılda ygsye baş vurdum ama geçiş hakkını işaretlememişim bu yıl sınavdan sonra geçiş hakkımı kullanabilirmiyim yardımcı olurmusunuz

 181. ezel dedi ki:

  ben çocuk gelişimi 2015 yılında mezun oldum açıköğretimden 2 yılllık okumak istiyorum geçen sene tercih etmedim bu sene tercih etsem kazanma şansım varmıdır

 182. mehmet dedi ki:

  12. Sınıf att öğrencisiyim sınavsız geçiş hakkımla bulundugum il dışındında mı yoksa sadece bulundugum ildeki üniversitelere mi tercih yapmak zorundayım.

  • alperturkoglu dedi ki:

   İstediğiniz gibi tercih yapabilirsiniz. Ama tercihte bulunduğunuz yer eğer il dışında bir yer ise farklı illerden alıyor olması lazım. Yani yerleştirme önceliklerinde METEB DIŞI yazıyor olmalı.

 183. alp dedi ki:

  Merabalar hocam ben 2015 mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı yaptım 1.ögretim olarak okuldanda kaydımı yaptrdım ineternetten kayıt oluyomus onu yaptırmadım şimdi ben bu sene 2. ögretim olarak okula devam edebilirmiyim başka bölüm seçebilirmiyim ??

 184. Mustafa dedi ki:

  Hocam ben geçen sene meslek lisesinden mezun oldum ve ygs ye veya yatay geçiş hakkımı falan kullanmadım baş vurmadım yani. Nu sene sadece ygs başvurusu yaptım dalgınlıkla yatay geçiş bölümünü işaretlemeyi unutmuşum ygs yi kazanamazsam seneye yani 3 sene yatay geçiş hakkımı kullana bilirmiyim yoksa bu yatay geçiş hakkı ilk 2 sene içinmi geçerlidir yardımcı olursanız sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yatay geçiş değil sınavsız geçiş. Meslek lisesi mezunu olduğunuzdan YGS seçeneğini işaretlediğinizde zaten otomatik olarak sınavsız geçiş hakkınız da oluyor. Bu sene YGS girin. Temmuz’da hem puanlı alan dışı bölümlere hem de sınavsız geçiş bölümlerine aynı form üzerinden tercihte bulunabileceksiniz. İçiniz rahat olsun.

 185. MoonRise dedi ki:

  İyi Günler Ben Bu Sene Mezun Olucam (Mobilya İç Mekan Tasarım) Bu Bölümden Ve Bende Mimari Restorasyon İstiyorum Ben Bu Bölümün 2 yıllık İstedigim Devlet Üniversitesine Gidebilirmiyim Yani Nasıl Olucak Sınava Felan Girecekmiyim Netten Baktım Çok Puan İstiyor Bu Üniversiteler Yanlız Benim Sınavsız Hakkım Olucak

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş bölümünüz olduğundan YGS puanı ile değil yerleştirme önceliklerinizle değerlendirileceksiniz. Şu sayfada ilk değil 2.tablo yerleştirme önceliklerini göstermektedir. Kendi okul türünüz, meteb durumunuz ve OBP puanınıza göre değerlendirebilirsiniz.

 186. Ersin dedi ki:

  Merhabalar, 2015’de meslek lisesinden mezun oldum, sınavsız geçiş hakkımı kullanıp tercih yapmıştım ancak annemin rahatsızlığı araya girince üniversite hayallerimi 1 sene ertelemeye karar verdim. Ancak Riskli bir rahatsızlık ve riskli bir ameliyat olunca o stresin arasında bu sene başvuru yapmak tamamen aklımdan çıkmış. Şimdi ben ne yapacağım? Bir sonraki seneyi beklemeye mecbur muyum? 🙁 Amacım sadece 1 sene beklemekti 2 sene değil çok kötü oldu bu durum için. Açıköğretime falan kaydolamaz mıyım?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Maalesef yapacak bir şey yok. ÖSYM sınav başvuruları konusunda tarih esnekliği tanımıyor. Başvurularda “süre kesinlikle uzatılmayacaktır” diye bu nedenle belirtiyor.

 187. Mert dedi ki:

  Hocam ben geçen sene mezun oldm anadolu teknik bilgisayar mezunuyum.Sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum şu anda kayıt olma imkanım varmı

 188. Cansu dedi ki:

  Ben meslek lisesi öğrencisiym geçen sene mezun oldm ve okul çıkmştı bana ama kayıt yaptrmadm okula gitmedim yani bu sene ygs ye giricem ama sınavsız geçiş hakkımı kullanabiliyomuyum ? okul çıktı diye kullanamazsın diyolar

 189. deniz dedi ki:

  ben meslek lisesi cıkıslıyım 2 yıllık gecıs hakkımı kullandım onlısans mevzunu oldum fakat baska bolumde ılerlemek ıstıyorum sınavsız gecıs hakkım halen gecerlımı 2 yıllık baska bır bolum okuyabılırmıyım

 190. yasin mutlu dedi ki:

  endüstri meslek lisesi bilgisayar yazılım 2006 mezunuyum şu anda grafik tasarımı için sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum böyle bir durum olabilir mi kontenjanlar sınırlı mı yıllara göre mi alım yapılıyor

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişte en önemli önceli mezuniyet yılıdır ve son mezunlardan daha öncekilere doğru devam eder. Şansınız düşük olmakla birlikte başvuru yaptıysanız temmuzda tercih yaparak şansınızı deneyebilirsiniz.

 191. Enes dedi ki:

  Hocam iyi günler ben sınavsız geçişle mersine yerleştim okuyorum ama sıkıntı çekiyorum şehir dışı olduğu için okul, tekrar sınavsız geçişe başvurdum gelme olasılığı varmı sizce özellikle şehir içinin?

  • alperturkoglu dedi ki:

   6-20 Ocak tarihlerinde başvuru yaptıysanız tekrar tercihte bulunabilirsiniz. Ancak öncelik son yılın mezunlarının olacağından istediğiniz programa yerleşemeyebilirsiniz.

 192. Müslüm dedi ki:

  Ben imam hatip lisesinde okuyorum bu sene ygs ye göre cem ve formda ygs kutucuginu tek isaretledim ve bankada da ygs ücretini tek yatirdim şimdi sinavsiz gecis hakim varmi iyi akşamlar

 193. Erkan dedi ki:

  Sinavsiz gecis sinavinida ucret yatirmadim ama ygs de yatirdim ben halen sinavsiz gecis hakkim varmi acaba teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Adı üstünde sınavsız geçiş. Sınavsız geçiş sınavı diye birşey yok. YGS başvuruları ile aynı zamanda yapılır. Eğer sadece sınavsız geçiş düşünüyorsanız bu seçeneği işaretlersiniz ve başvurunuzu bu şekilde yaparsınız. Hem YGS sınavına girmek hem de sınavsız geçişten faydalanmak istiyorsanız YGS girmek istiyorum şeklinde seçim yaparsınız. Yani siz YGS başvurusunda bulunduysanız ve meslek lisesi mezunu iseniz zaten başvuru yapmış durumdasınız.

 194. Muhammet dedi ki:

  Yok estafurlah yemin etmeyin inanıyorum size de insanın aklında yine takiliyor ondan 🙂 gercektende teşekkürler suan çok mutluyum iyi akşamlar

 195. Muhammet dedi ki:

  Teşekkürler ya bir sorum daha olacak ta 🙂 internete okudum da eğer sinavsiz gecis sınavın da 15 tl yatirmayalr o hakka sahip olmuyorlar doğru acaba bize kesin bir bilgi vereveilirmisiniz teşekkürler

 196. Muhammet dedi ki:

  Ben imam hatip mezunuyum sınavsız gecis te ucret yatirmadim sadece ygs ye ucret yayirdim yine sinavsiz gecis hakkim varmi teşekkürler

 197. ahmet dedi ki:

  şuan ünide tekstil okuyorum yatay geçiş zamanı memleketimde farklı bi bölüme yani tekstilden başka bi bölüme yatay geçiş yapabilirmiyim ?

 198. Mustafa dedi ki:

  Selam, Makine Teknolojisi(Bilgisayarlı Makine İmalatı) Mezunuyum. Eskişehir Porsuk MYO’da Mekatronik okumak istiyorum. 2014 yılı mezunu olduğum için dezavantajım var. sizce tutar mı?

 199. Yagmur dedi ki:

  Ben okul öncesi lise son öğrencisiyim sosyal hizmetler bölümünü secsem ek puanım kesilir mi acaba?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sosyal hizmetler sizin sınavsız geçiş bölümünüz. Tercih etmekle puan düşmez. Bir programa yerleşirseniz ertesi yıl puanınız düşer. Ama sosyal hizmetler ya da çocuk gelişim kendi alanınız olduğundan sınavsız geçişle yerleşseniz dahi puan düşmeyecektir.

   • Özgür dedi ki:

    Hocam öncelikle iyi akşamlar bi sorum olacaktı bu yıl sınavsız geçişle yerleştim bir üniversiteye tekrardan sınavsız geçişe başvurdum okurken gelme olasılığı varmı bir diğer üniversitenin?

 200. seda dedi ki:

  acil cevap verirseniz memnun olacağım hocam sizden cevap beklıyorum

 201. seda dedi ki:

  mrb hocam ben sınavsız geçiş hakkıyla 2013 yılında harıta tapu kadastroya yerleştim fakat şuan alttan derslerim var sınavlara gırıyorum şimdi ise tekrar sınavsız geçiş hakkıyla tekrar ygs ye kayıt yaptırdım ve bu seferde tapu kadastroya geçiş yapacağım.bu durumda dier okuduğum bolum olan harıta tapu yanıyor mu yoksa ıkısınıde bır arada okuyarak ıkı okul mezunu olabılıyormuyum

 202. bekir kasapoğlu dedi ki:

  merhaba Anadolu otelcilik ve turizm meslek lisesi bitirdim ve sınavsız geçiş hakkımı kullandım. M.Y.O Turizm ve otel işletmeciliği bölümünden 2007 yılında devamsızlıktan kaydımı sildirdim. simdi tekrar kayıt olmak istiyorum izlemem gereken yol sizce nasıldır. A.Ö.F yatay geçiş hakkım varmıdır yoksa sınava girmem gerekiyormu. tşk edrim .

 203. akki dedi ki:

  iyi günler hocam ben bu sene okula kaydoldum ama gelemedim bn şimdi sınavsız geçişe basvurcam bunun için kaydımı sildirmem şartmı birde bn kaydımı sildirmesem seneye tekrar bölümümü okuma şansım varmı

 204. sefa dedi ki:

  merhaba ben meslek lisesi teknik bilgisayar bölümü 2015 mezunuyum bu senede başvurcam ygs ye sadece ygs ye girmek istiyorum işaretlesem iyi puan gelmezse sınavsız geçiş hakkım oluyor mu ?

 205. Çağla dedi ki:

  Ben meslek lisesi mezunuyum. 2014’te bilişim teknolojileri bölümünü bitirdim. Ancak ben moda tasarımı bölümü okumak istiyorum üniversitede. sınavsız geçişle bu mümkün mü acaba?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş alanınızın devamı niteliğindeki bölümlere olur. Dediğiniz bölüm alan dışı olduğundan YGS puanı ile tercih yapabilirsiniz.

 206. mehmet dedi ki:

  hocam hayırlı cumalar ben ticaret lisesini okudum 1996 da mezun oldum dışardan 2 yıllık okuyabilirmiyim yatay geçiş gibi

 207. Mehtap dedi ki:

  benım anlamadıgım şey sınavsız geçiş hakkında örgün okuma yok mu ? yoksada sadece açıktan erzurum yada eskişehirde okunmuyor diye biliyorum istediğimz üniversiteyi örgün okuyamıyor muyuz tabi konteyjan boşsa ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Boğaziçi, Odtü, Bilkent ve Yıldız Teknik haricinde tüm üniversitelerde sınavsız geçiş kontenjanı yer almaktadır. Yerleştirme öncelikleriniz uyuyorsa tabi ki okuyabilirsiniz.

 208. cansel dedi ki:

  ben çorluda yaşıyorum 2 yıllık tercih yaparsam farklı bir şehir seçmek istiyorum bu mümkünmüdür istanbul yada kocaeline gitmek istiyorum burda üniversiteye gitmek istemiyorum bu neye göre değerlendirilcek

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer sınavsız geçişle tercih yapıyorsanız tercih ettiğiniz programın METEB önceliklerine bakmanız lazım. METEB dışından alıyorsa yerleşme şansınız var. METEB İÇİ yazıyorsa yerleşemezsiniz. YGS ile tercihte bulunuyorsanız YGS puanını tutturmanız yeterli olacaktır.

 209. ibrahim dedi ki:

  İyi geceler hocam tekstil meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık önlisans elektrik okumak istiyorum sınavsız geçiş yapabilirmiyim yada YGS ve LGS sınavlarının ikisinede girmem ve gerekli puanimi almam gerekiyor.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş alanınızla ilgili programlara yapabilirsiniz. 2 yıllık elektrik bölümleri için YGS sınavına girmeli ve YGS-1 puan türü ile tercih yapmalısınız.

 210. Derya dedi ki:

  Anladığım kadarıyla alttan ders bıraktığım zaman sınavsız gecis hakkımı kullandığım takdir de ya okulu bitirmem gerek ya da okuduğum okulu bırakarak hiç okumamış gibi yeni bölümü tercih etmem gerekiyor ?Peki böyle bi durumda sınavsız geçişe başvurduğum zaman tercih yapmak zorunda mıyım? Yani şu an sıkıntı yaşadığım derslerle o zaman kadar sorunu gideremezsem, tercih yapmak zorunda kalır mıyım ? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

 211. AYSUN AYGÜN dedi ki:

  iyi günler. ben meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum(2010).örgün olarak dış ticaret okudum.sonrasında aöf iktisat bölümüne geçiş yaptım fakat dersleri zor olduğundan ondan kaydımı sildirip işletme aöf ye kayıt yaptırabilir miyim? eğer öyle bi hakkım yoksa sınavsız geçiş hakkım devam ediyor mu? teşekkürler.

 212. Mahmut dedi ki:

  Selamun aleyküm ben.imma hatip çıkışlıyım.. ve açık öğretim ilahiyat okuyrm. Bu yıl tekrar tercih yapıp 2 yıllık acil ve ilk yardım okuybilir miyim

 213. Derya dedi ki:

  Merhabalar hocam. Bize yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ediyorum öncelikle. Sağlık meslek 2014 mezunuyum. 2014 senesinde kullanıldığım 2 yıllık tercihime yeelestirildim onu okuyorum su an. Fakat bir iki dersten sorun yaşıyorum şu an. Tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Fakat şu an başvuru yapmam halinde o dersler bana tekrar sorun oluşturursa sınavsız geçiş hakkım yanmış mı oluyor ? Bu hakkı kullanmak için seneyi beklemek daha mı doğru olur ? Bi de kac kere sınavsız geçiş hakkımız var, bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkının kullanılmasında bir sınırlama yok. Ancak öncelik son mezunların olduğundan çok tercih edilen programlara yerleşememe gibi bir durum söz konusu oluyor. Diğer sorunuzu anladığım kadarı ile cevaplayayım. Halen okuduğunuz bölümü yada yeni yerleştiğiniz bölümü tercih etmek durumunda kalırsınız.

 214. Melek dedi ki:

  Merhaba ben mbilgisayareslek lisesi ve teknolojileri bölümü önlisans mezunuyum simdi saglik okuma imkanim nasil olur

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sağlık Meslek Lisesi mezunu olmadığınızdan YGS başvurusu yapıp, sınava girip YGS puanınızla tercih yapabilirsiniz.

  • uğurcan dedi ki:

   Merhaba ben 2012 meslek lisesinden mezun oldum ardından sınavsız geçiş hakkımı kullanıp üniversiteye yerleştim 1 sene sonra kaydımı sildirdim tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullanıp meslekyüksekokullarına veya aöf e girebilir miyim ?

 215. Yaseminnur dedi ki:

  Meraba iyi günler. Ben 2015saglik meslek lisesi mezunuyum. Geçiş hakkimi kullanarak tibbi laboratuvar bolumune geldim. Su an 1.siniftayim. seneye tekrardan geçiş puanimi kullarak geçiş yapabilir miyim

 216. rumeysa dedi ki:

  meraba sorum .ygs den aldığım puanla yüksekse eyer .sınavsız geçiş hakkım deilde alan dışı bir yeri tercih yapma hakkım var mı? cevaplarsanız sevinirim..

 217. neşe dedi ki:

  hocam ben 2001 yılı muhasebe bölümü mezunuym.Biliyorum hergün yüzlerce sorulara cevap veriyosunuz fakat yanlış bişey yapmamak için sizden yardım istiyorum.başvurumu yaptım hem sınava girip eğer olmazsa sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam fakat sınavsız geçişte muhasebe okumak istemiyorum insan kaynakları veya işletme düşünüyorum peki benim bölüm değiştirmem mümkünmü ve tercih yaparken neye göre tercih yapıcam bide kontenjanlara bakınca 3 kişi 4 kişi yazıyor bize nasıl çıkma şansı var anlamadım

 218. Çınar ege dedi ki:

  Sorumu yarım sormuşum aöf içinde geçerlimi sınavsız geçiş hakkını 2 kere 3 kere kullanabiliyoz mu yani. Ona göre gidip kayıt yaptırcam. Farklı farklı şeyler diyo herkes

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aöf içinde geçerli. Sınavsız geçiş için sınırlama yok. Ama öncelik son mezunlara olduğundan her geçen yıl yerleşme şansı düşer.

   • ayşe dedi ki:

    iyi akşamlar ben kaydımı sildirdim üniversiteden birinci sınıfın başında geçen sene mezn oldum liseden ve geçiş hakkıyla gittim sınava girip tekrar barajı geçmediğimde geçiş hakkımı kullanabilirmiyi?

 219. Aro voL dedi ki:

  2014 Meslek lisesi mezunuyum.Açıktan sınavsız geçiş tercihleri ne zaman?
  Açıktan okumakla normal okumanın çok farkı var mı iş bulma açısından?
  2 sene evvel mezun olup direk geçişi kullanmamam benim için çok kötü oldu.Bu sene sınavsız geçiş ile istanbul içi bir yere girebilmem sanırım imkansız.
  YGSye tekrar gireceğim.İstanbul üni. baz alırsak kesin girebilmem için ortalama kaç puan almam gerekir?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Açıktan yada örgün sınavsız geçiş farklı zamanlarda değil. Başvuruları 6-20 Ocak tercihleri de Temmuz ayında yapılacak. Açık örgün iş bulma durumu hakkında bilgim yok. Mesajınıza bir bakın bakalım ne mezun olduğunuz bölüm var nede istediğiniz bölüm neye göre İstanbul’a yerleşip yerleşemeyeceğinize bakıcaz. Öncelik son mezunlara olduğundan dezavantajlısınız.

 220. safa erdogan dedi ki:

  Öncelikle iyi akşamlar sorularımi cevaplarsaniz cok sevinirim cunku bazen bu konular yüzünden uykum kaciyo ve uykusuz kaliyorm
  Simdi bn bu sene inonunu meslek lisesinden mezun olucam elektrik bölümü 4 yıllık için şansımı denicem ama olmayacağını biliyorm 2 yıllıkgitmeyi planliyorm bunun iiçinyapmam gerekenler nedir mesela beb istanbuldan mezun oldum ama mmemleketinde üniversiteyiokumak istiyorm niye tercih olarak bnm ssansim dusuyo peki sınavsız geçiş hakkı kullandığında 1 den fazla şehri tercih edebiliyomuyum ve sınavsız geçiş hakkını kullanipta boşta kalan varmi kesin biyere yerlesebiliyomuyuz

  • alperturkoglu dedi ki:

   İlk sorunuzun cevabına şu sayfadan bakabilirsiniz.Sınavsız geçiş sisteminde liseyi bitirdiğiniz yerde öncelikli olmanızın sebebi, ailenize yakın yerde okuyarak maddi anlamda hem kendinize hem de devlete ekstra yük çıkarmamanız. 30 tercih hakkınız var isterseniz 30 farklı şehirdeki programı seçebilirsiniz. Eğer yerleştirme öncelikleriniz uygun yerler tercih etmezseniz tabi ki açıkta kalabilirsiniz. Düşünün 30 kişililk kontenjanı olan bir yeri 1000 kişi tercih edebiliyor. Sonuçta sadece 30 kişi yerleşmiş olacaktır.

 221. Rana dedi ki:

  Imamhatip mezunuyum sinavsiz gecisle aof onlisans ilahiyat okuyorum 2.sinifim.seneye auzef tibbo dokumantasyon ve Sekreterlik okumak istiyorum sinavsiz gecisle 2.üniversiteyi okuyabilir miyim

 222. Çınar ege dedi ki:

  Iyi günler ben çocuk gelişimi mezunuyum en düşük ihtimal diyerek sosyal hizmetleri tercih ettim ve geldi ?? kayıtta yaptirdim fakat çocuk gelisimi okumak istiyorum. Sınavsız geçiş hakkımı tekrar kullanma şansım var mı

 223. neşe dedi ki:

  hocam 2001 yılı muhasebe bölümü mezunuyum sınavsız geçişte açık öğretime yerleşme ihtimali varmı kendi bölümümüze veya başka bölüme

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfada kendi alanınızla ilgili bölüm ismine tıklayarak açılan sayfada 2.tabloda sınavsız geçişliler için yerleştirtirme önceliklerini inceleyebilirsiniz. Örneğin şu sayfada Muhasebe ve Vergi Uyg. Anadolu Ün. aöf baktığımızda 1997 mezunlarının bile yerleşebildiğini görüyoruz.

 224. seval dedi ki:

  2014-2015 meslek lisesi bilgisayar bölümü mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı açıköğretimden 2 yıllık olarak kullanabilirmiyim ? açıköğretimden sınavsız geçiş varmı ?

  • seval dedi ki:

   eğerki varsa sınavsız geçiş nerelerden başvurabilirim mezun olduğum meslek lisesinden başvuru yapabilirmiyim ?

   • alperturkoglu dedi ki:

    6-20 Ocak tarihlerinde YGS başvurularında sınavsız geçiş başvurusunda bulunabilirsiniz. Okulunuz başvuru merkezi ise olabilir değilse en yakın anadolu lisesinden başvuru yapabilirsiniz.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sadece bilgi yönetimi bölümünün aöf programına tercihte bulunabilirsiniz.

  • umut dedi ki:

   hocam meraba ben bu sene sınavsız geçiş hakımı kullanmak istiyorum ama başvuruyu AİS tenmi yapacağım yoksa okukdanmı bide bişey daha 1 sne ara verdim hala geçerlimi 2 yıllık geçiş hakkım TEŞEKKÜRLER

   • alperturkoglu dedi ki:

    Geçiş hakkınız geçerli. Geçen sene başvuru yaptıysanız ve bilgilerinizde değişiklik yoksa AİS’ten yapabilirsiniz. Ancak ilk defa başvuru yapıyorsanız, başvuru merkezi olan bir okuldan yapmanız lazım.

 225. NİHAT dedi ki:

  SLM-İKİ YILLIK MUHASEBE OKUDUM.SINAVSIZ İŞLETME (AÖF)OKUDUM.SINAVSIZ İKİ YILLIK TEKNİK(AÖF) BÖLÜM VEYA 4.YILLIK HANGİ BÖLÜM OKUYA BİLİYORUM. TEŞEKURLER.

 226. Musa dedi ki:

  1994 yılı ticaret lisesi mezunuyum üniversiteye hiç başvurmadım sınavsız geçişe müracaat edebilirmiyim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelik son mezunların olduğundan örgün bölümler için şansınız yok gibi. 6-20 Ocak tarihlerinde başvuru yapıp Temmuz’da aöf bölümleri için tercihte bulunabilirsiniz.

 227. serkan kaya dedi ki:

  Iyi aksamlar hocam ben gecen sene 2 yillik sinavsiz tercihimi yaptim ama kayit yaptirmadim bu sene 2 yillik sinavsiz gecis icin tercih yapabilmek icin tekrar sinavami girmem gerekiyo yoksa sinava girmeden yapabilirmiyim bide son bisey sorcam ben gecen sene tercih yaptigim universiteyi tekrar tercih yapmak istiyorum napmam gerekiyo yardimci olursaniz cok sevinirim

 228. ahmet dedi ki:

  merhaba ben 3 sene önce meslek lisesinden mezun oldum bu sene üniversiteye girmeye karar verdim benim hala geçiş hakkım devam ediyomu acaba

 229. Cansel Selay dedi ki:

  Merhaba ben geçen sene üniversiteye yerlesemedim şimdi ygs den sonra benim ygs puanıma tekrar okul puanı eklenecekmi? ticaret lise mezunuyum bilişim okudum ben bilgisayar Programcılığı değil de önlisans başka bölüm okumak istiyorum çünkü mümkün mü öyle? obp 350 puan

 230. Enes Erdem dedi ki:

  Merhaba hocam bir sorum olacak ben meslek lisesi mezunuyum ama ygs puanımla başka bölümü okumaktayım . Okulumu bitirdikten sonra direkt geçiş Hakkım devam eder mi ve ya okulum bitmeden tercih yapabilir miyim ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet devam eder. Ancak öncelik son mezunların olduğundan istediğiniz programa yerleşemeyebilirsiniz.

   • ömer dedi ki:

    merhaba hocam ben 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı erteledım 1 sene bu sene kullana bılıyormuyum bıde tercıh zamanı bakaya felan para yatırılcakmı bı şey daha ben bı dahamı başvuru yapacağım yoksa bana verdıklerı ösym giriş yerinden yapsam olurmu

    • alperturkoglu dedi ki:

     Önce başvuru yapıp sonra bankaya ücret yatıracaksınız. İnternet üzerinden başvuru yapabilecek para da yatırabileceksiniz. Ayrıntılar Ocak ilk haftası netleşir.

     • ömer dedi ki:

      yani 2 yıllık hakkımı kulana bılıyorum ınternetten basvuru yapıcam bankaya para yatırdıktan sonra internetten terciğimi yapa biliyorum dimi

      • alperturkoglu dedi ki:

       Evet. Kılavuz yayınlandığında daha açık göreceksiniz.

      • ömer dedi ki:

       ösym başvuru yerındenmı başvuru yapıcaz benım şimdi okulla bir işim yok yani her şeyi internetten yapa biliyorum öyle değilmi?

      • alperturkoglu dedi ki:

       Eğer bilgilerinizde herhangi bir değişiklik yoksa internetten başvuru yapabileceksiniz. 10-15 gün sabrederseniz ayrıntıları kılavuzdan göreceksiniz.

 231. Ayşe dedi ki:

  Ben su an da 4 yıllık bi üniversite okuyorum ilk senemdeyim seneye için aöften sınavsız geçiş ile 2. Bölüm okuyup daha sonra Dgs ile Fizyoterapi ye geçiş yapabilir miyim? Yani sınavsız geçiş ile bi bölüm okuyup fizyoterapi ye geçiş oluyor mu?

 232. Ümit dedi ki:

  Ticaret Meslek Lisesi mezunuyum Ocak 2016 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım fakat 4 yıllık için de YGS ye girebilir miyim yoksa ikisinden birini mi şeçmeliyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS başvurusu yaptığınızda meslek lisesi mezunu olduğunuzdan hem sınava girerek YGS puanı ile 2 yada 4 yıllık tercih etme hakkınız hem de sınavsız geçişle tercih yapma hakkınız var.

 233. Admin dedi ki:

  Merhaba hocam ben geçen sene meslek liseden mezun oldum okuduğum lise turu teknik lise idi bu sene sınavsız geçişte şansım nedir

 234. zahide dedi ki:

  meraba sağlık lisesi mezunuyum fizyoterapiye geçiş hakkı kullandım bir okul çıktı ancak kayıt yaptıramadım sınavsız geçiş hakkımı yine kullanabilir miyim veya hangi bölümlere geçiş yapabilirim bilgilendirirseniz sevirinirim

 235. Emre dedi ki:

  Merhaba hocam.Ben sınavsız geçiş hakkımı kullandım ama kayıt yaptırmadım.Bu sene tekrardan gecis hakkı kullanabilirmiyim?

 236. sda dedi ki:

  Hocam merhaba ben direk geçiş hakkımı kullanmadım üniyi dışardan bitirdim direk geçiş hakkını kullanma şansım var mı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer meslek lisesi mezunu iseniz tabi ki kullanabilirsiniz. Ama unutmayın, öncelik son mezunların.

   • sda dedi ki:

    Şu an açıköğretim fakültesi 4. sınıf işletme öğrencisiyim bu durum bi sıkıntı yaratmaz değil mi ? Hocam bir de bu direk geçişi kullanmak için neler yapmam gerekiyor

    • alperturkoglu dedi ki:

     Ocak ayında başvuru yaparken öğrenim durumu kısmında durumunuza uygun seçeneği işaretlemelisiniz. Örneğin; “halen yüksek okul programına kayıtlı öğrenciyim ” gibi.

     • sda dedi ki:

      Ygs ye girmeme gerek var mı hocam

      • alperturkoglu dedi ki:

       Meslek lisesi mezunu iseniz alanınızın devamı niteliğindeki programlara “Sınavsız geçiş” adı üstünde tercihinde bulunabilirsiniz.(sınava girmeniz gerekmez) Ama öncelik son mezunlara olduğundan yerleşememe ihtimalinize karşı YGS kontenjanından faydalanmak isterseniz sınava da girebilirsiniz.

 237. ayse dedi ki:

  merhaba diyelim ki ygs ye girdim barajı geçtim ve istediğim 4 yıllık tercihlerde bulundum daha sonra oralar olmadı daha sonra sınavsız geçiş nasıl yapacağım?

  • alperturkoglu dedi ki:

   30 tane tercih hakkınız var. İstediğiniz kadar 4 yıllık tercihi devamına da sınavsız geçiş tercihlerinizi yazarsınız. Sistem ilk tercihinizden itibaren tek tek değerlendirir. 1 olmadı 2, 2 olmadı 3. oda olmadı 4…15…diye devam eder. Hiç bir 4 yıllığa yerleşemezseniz sınavsız geçiş tercihlerinize sıra gelir. Öncelikleriniz uyuyorsa yerleşirsiniz.

 238. Burak dedi ki:

  Ben geçiş hakkımı kullandım üniversite geldi ama gitmedim kaht yaptırmadım bir sonraki seneye yine geçiş hakkım varmı kullanabilirmiyim

 239. SELMAN dedi ki:

  ARKADAŞLAR MERHABA BEN MESLEK LİSESİ 4.SINIFTA OKUYORUM ELEKTRİK ELEKTRONİK BÖLÜMÜ OKUYORUM BENİM SİVİL SAVUNMA VE İTFAİYECİLİK BÖLÜMÜNE SINAVSIZ GEÇME HAKKIM VAR FAKAT BU BÖLÜM MERSİNDE YOK SINAVSIZ GEÇİŞTE BAŞA ŞEHİRİ YAZSAM (ÖRNEK KOCAELİ) BENİM ORAYA YERLEŞME ŞANSIM NEDİR ???

 240. İsmail Sezer TUNC dedi ki:

  Hocam Merhaba Ben sağlık meslek mezunuyum OBP puanı ile 2 senelik geçişimi kullandım ama özel üniversite tuttugu için gitmedim ve şuan YGSye girip 2 senelik bölümümü yazmak istiyorum ama Okul puanım yarı yarıya düşer mi bunu sormak istiyorum.

 241. kbra dedi ki:

  Ben bu yıl eczane hizmetleri teknikerligini kazandım ve kaydını yaptırdım ve bu bolumu bitirip iki yılın sonundada diploma puanimi yuksek tutarsam pramediklige geçiş varmış bu doğru müdür

 242. burak dedi ki:

  bu sene üniversiteye kayıt yaptırdım derslerimide seçtim ama bazı sebeplerden dolayı gidemiyorum kayıt yaptırdığım bölüme puanım ile yerleştim seneye sınavsız geçiş hakkım varmı

 243. Hatice Karataş dedi ki:

  Hocam merhaba ben bu yil 2yillik gecis hakkimi kullanip uniye yerlestim kaydimida yaptim fakat pisman oldum gitmek istemiyorum seneye tekrar 2yillik hakkimi kullancam ama bu sectigim okuldaki kaydimi dondurmam mi gerekiyor yoksa silmem mi

 244. songül özden dedi ki:

  2016 için hedef im tıb ama öğrenmem gerekenler var açık kız lisesisi mezunuyum açıktan olunca almıyolar mı bide diploma notıum 57 sınavda 445 almammiçin ygs ve lys den tahmin olarak kaç net yapmam lazım

  • alperturkoglu dedi ki:

   Açık lise mezunu olmanız önemli değil. Yeterki gerekli puanı alın. Diğer sorularınızın cevabını bilemem. Sınavsız geçiş konularında bilgi sahibiyim.

 245. sündüz dedi ki:

  merhaba hocam ben mesleki acık lise hasta ve yaşlı bakımına gectım bugn ama cogu kısı cok zor oldugunu ve uzn zamn aldıgını söyledı acık lısede alan yokmus ve daha hızlı mezun olunuyoms ben hata mı yaptm sizce bana yardm edermsnz acık liseye gerı gecıs yapsm daha sonra puanm cokmu gider alan yoksa puanı nasl düşüryolar yada kalıp okusam mı ben anestezi yada ATT okuyablmk içn bu bölümü sectım ama gözümü cok korkuttulr bide yüzyüze egitim mezun olana kadrmı yoksa belli bi dönem mi cok uzun oldu k.bkmyn cvp verrsnz cok sevınırm

 246. ahmet dedi ki:

  Hocam.ben iki yıllık muhasebe kazandım ama orada kalacak durumum yok çok pahalı orada kalamam kendi şehrimdeki üniversiteye geçmek istiyorun yatay gecis basvurusu yaptım ilk yil oldugu icim kabul edilmedi baska bir seekilde kaldigim sehirdeki universiteye gelebilirmiyim ??

 247. Cuneyt dedi ki:

  Hocam merhaba,2009 yılında açık öğretim meslek lisesi elektrik bölümünden mezun oldum,sınavsız geçişten faydalanabilecek miyim?Gidebileceğim bölümler hangileri?

 248. İhsan dedi ki:

  Bn bu yil mezun oldum. İlk yerlestirmede yerlesmedim. Eklere basvurdm. İsletme bolumunu istiyorum. İiki yillik duz ticaret meslekde okudum. Buro yonetimi dalinda. İsparta sinirkenti en basa yazdim ve isparta kontejyan dolmadgi icin hic birsey yazmyr szce yerlesme sansm nedir
  Obp puanm 320

 249. aysun dedi ki:

  hocam ben çocuk gelişim mezunuyum. sosyal hizmetler tercih etmeyi düşünüyorum 4 yıllık aöf sosyal hizmetlere obs puanı ile geçiş yapılabiliyor mu?

 250. Buse dedi ki:

  hocam merhaba ben bu yıl saglık meslek lisesinden mezun oluyorum anestezi bölümü okul puanım yuksek ilk 10a girebilirim ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istemiyorum acaba ben şimdi ygs ile bir bölüme yerlessem ve okurken kpssye girsem hem okuyp hem calısablirimiyim yani okurken kpssye girebiliyorsak birde kpssde ben saglik meslek lisesi anestezi meznu oldugum için kpssden anestezi teknisyeni olarak hastaneye miatanırım yoksa herhangi bir memurluk secebilir miyim*

 251. esma köden dedi ki:

  merhaba hocam ben maöl imamhatip mezunuyum. bu yıl sınavsız geçiş ile aöf iki yıllık ilahiyata yerleştim ama önümüzdeki yıl ygs ye girmek istiyorum. ek puanımı tam olarak kullanabilirmiyim tercih yaparken yoksa yarıyamı düşer?

 252. kadir dedi ki:

  zonguldak paramedik en son kaç mezunlarını aldı ?

 253. ayşe dedi ki:

  merhaba hocam ben çocuk gelişimi 2014 mezunuyum ilk yıllımda geçiş hakkımı kullanmadım 2. yıllımda kullandım 28.tercıh siirt ünv. kazandım fakat ailem iÖ ve uzak oldğ. için göndermedi kayıtta yapmadım .. puanm kırılır mı? 77.8 ODP fakat ygs4:251 puan ıle yerlestırıldı yazıyor hem kırılırsa 3.yıllımda tekrar kullanmak ıstesem 77.8 puan olarak mı kalır yoksa 38.2 olur yardımcı olur musunuz ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişle değil YGS puanınızla yerleştiğinizden seneye YGS ile tercih yaptığınızda okul puanınız yarıya düşecektir. Diploma puanı yarıya düşmüyor. Diploma notu X 5 X 0,12 lik ek puan yarıya düşecektir.Öncelik son mezunlara olduğundan sınavsız geçişle yerleşme şansınız her sene azalmaktadır. Seneye de YGS puanı ile tercih etmeniz gerekebilir.

 254. fatma dedi ki:

  merhaba hocam ben 2014 kız teknik ve meslek lisesi bilgisayar bölümü mezunuyum. şuan bölümümle alakalı olmayan sağlık kurumları işletmeciliğini okuyorum bu bölüme ygs puanımla yerleştim sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım ve pişman oldum mezun olunca sınavsız geçiş hakkımı kullanma şansım var mı acaba ? bilgi verebilirseniz sevinirim.

 255. admin dedi ki:

  hocammm 2 yıllık okula kaydımı yaptım uzak ve 2 yıllk oldugu için yollamıyolar kaydımı silmek için napmam lazım harç ücretini ödemezsem kaydım silinir diyor okulun sitesinde hiçbişi yapmsaam silinirmi? seneye başka okula kayıt yptırınca çıkarmı kayıtlı oldugu?
  bu durumda puanıma bişi olmucak etkilemicek dimi okul puanım düşmücek

 256. admin dedi ki:

  bu sene tercih yaptım ve 2 yıllık bir üniversiteye yerleştim fakat 1 sene daha hazırlanmak istiyorum seneye okul puanım aldıgım ygs puanına dahil olmucakmi öyle bi söylentilr var ?

 257. admin dedi ki:

  bu dönem ilk kaydımı dondursam harç ücreti ödemek zorundamıyım?

 258. admin dedi ki:

  hocam merhaba ben bu sene sakarya üni. labaratuvar teknolojisini kazandım fakat 2 yıllık oldugu için ailem yollamıyor 1 sene çalışıp sınava tekrar girmemi söylüyolar ben okula kaydımı yaptırıp aynı zamandada dondurabilirmiyim? böyle bi şansım varmı yoksa hiç kayıt yapmadan sınava tekrarmı girsem? bana bununla igili bikaç bilgi verin nolurrr

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer seneye de kesinlikle gitmeyecekseniz dondurmanıza gerek yok. Ama garanti olsun kenarda dursun diyorsanız kayıt yaptırıp dondurun.Tekrar sınava girersiniz. Kazanamazsanız aynı bölümden devam edersiniz.

   • admin dedi ki:

    aynen sınavı kazancagımı düşünmüyorum bu yüzden endişeliyim. yani şuan ben e-kayıtla kaydımı yapsam dondurmak içinde okula gitmek gerekicekmi?

 259. Esra dedi ki:

  Hocam merhaba.ben saglik meslek lisesi att bolumu 2015 mezunuyum.tercih listemde iyi oldugunu dusundugum bolumu basa yazdim(acil durum ve afet yonetimi) en sonada sinavsiz gecis hakkimi kullanabilecegim meteb icindeki ilk ve acil yardim bolumu olan okulu yazdim.fakat ilk tercihim tuttu.sonuclar aciklandiktan sofa ogrendimki bolum hic iyi degilmis.ben simdi bu sene afet yonetimine kayot yaptirmasam seneye sinavsiz gecis hakkimi kullanabilirmiyim.yada kayit yaptirip 1sene okuyup acil durum ve afet yonetiminden paramediklige yatay gecis yapabilirmiyim ?

 260. Sinan dedi ki:

  Hocam merhaba ben meslek lisesi bilgisayar mezunuyum. Çıka çıka 30 tercihten muhasebe çıktı. Tekrar 2 yıllık sınavsız bilgisayar’ı tercih yapabilirmiyim ve ne zaman yapabilirim?

 261. taner dedi ki:

  merhaba meteb içi meteb dışı olayını her üniversite kendimi belirliyor.yoksa öncelik meteb içi mi. benim kız kardeşim bursa çocuk gelişimi mezunu ve bursadaki 2 yıllık çocuk gelişimine yerleşemedi.en küçük puanlara baktığımda şöyle diyor
  109751733 ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ (BURSA)/Yenişehir İbrahim Orhan Meslek
  Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi YGS-4 41 41 2015 3 METEB DIŞI 426,65000 05.01.1997 298,01933 321,82777 275,54071 275,54071
  burdan benim anladığım oraya son giren kişi meteb dışı 1997 doğumlu vs. benim anlamadığım meteb içi tercih yapan kişi oraya yerleştirilmiyor ama meteb dışı biri yerleştiriliyor bu nasıl oluyor eğer meteb içi öncelikli ise meteb dışı biri oraya nasıl yerleşiyor

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş öncelik sıralamasını anlarsanız sorunuzun cevabını bulmuş olursunuz. İlk ve en önemli öncelik mezuniyet yılıdır, sonra okul türü, sonra METEB önceliği, sonra OBP puanı ve doğum tarihi gelir. Verdiğiniz örnekte yerleşen son kişinin okul türü “3” anadolu imiş. Okul türü önceliği METEB önceliğinden önce geldiği için dışarıdan öğrenci almış. Kardeşiniz normal kız meslek mezunu olduğundan okul türü “2” olan yerlere yerleşebilir.

 262. emirkan taşkan dedi ki:

  merhaba Alper hocam öncelikle herkese ayrı cevap verdiğinizi gördüm bu yüzden sizi tebrik ediyorum Allah razı olsun benim sorum hocam

  ben şimdi açık lise okuyorum kredim 34 açık meslek lisesine nasıl geçebilirim kaç seneye bitirebilirim çok yoğun çalışsam bilgisayar bölümü düşünüyorum meslek lisesi olarak daha sonra farklı bölümler seçebilirmiyim 2 yıllık üniversiteyi bitirdikten sonra çünkü hayalimde başka bölümler var yardımcı olursanız minnettar olurum saygılarımla Hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Eylül ayında mesleki açık öğretime geçebilirsiniz. Yüz yüze eğitim normal şartlarda 3 yıl sürer. 126-132 alan kredisi + 116 ortak-seçmeli ders kredisi toplam 240-242 kredi almanız gerekir. Bilgisayar bölümü bitirirseniz şu sayfadaki 2 yıllık programlara geçiş hakkınız olur.

 263. kemal dedi ki:

  merhaba hoca 2007 senesinde anadolu meslek lisesinden mezun oldum ve istanbul tbmyo makinaya sınavsız geçiş yaptım fakat okulu bitiremedim ve kaydım silindi şimdi sakarya üniversitesi mekatronik uzaktan eğitime sınavsız geçiş yapmak istiyorum böyle bi hakkım varmıdır

 264. zeynep dedi ki:

  hocam ben 2009 acık lıse cocuk gelısımı mezunuyum bu sendırek gecıs hakkınıu kullandım ve tercıh yapıcam hangı bolunlerı yapmam lazım

  • alperturkoglu dedi ki:

   Zaten 2 bölüm var. Çocuk gelişimi yada Sosyal Hizmetler. Ama öncelik son mezunlara olduğundan devlet ün. yerleşmeniz imkansız. Açıköğretim yada özel ün. %50 burslu, ücretli tercihte bulunursanız yerleşme şansınız olabilir.

 265. coskun dedi ki:

  Hocam 240 puanim var 2 yıllık bölüm
  yazsam aynızamanda 4 yıllık aaçıktan işletme yazsam mumkunmudur nasıl yapabilirim yardımcıolabilir misiniz

 266. yeşim dedi ki:

  Bu sene mezun oldum. Ygs den 160 puan aldım iki yıllık tercih yapma hakkım var. Gazinin iki yIllık çocuk gelişimini yazacağım ama dondurup bir sene daha hazırlanmayı düşünüyorum. Bir sene daha hazırlanıp sınava girdikten sonra 4 yıllık tercih hakkım olursa puanım yine 0.12 ile mi çarpılır yoksa yarıya mı düşer. Ayrıca sene ek puan var mı?

 267. Fatoş dedi ki:

  Açık lise çocuk gelişimi mezunuyum nerelere geçiş. Yapabilirim bilgilendirirseniz sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Çocuk gelişimi ve Sosyal Hizmetler bölümlerine geçiş hakkınız var. Tabi yerleştirme önceliklerine göre tercihte bulunmalısınız. Şu sayfada 2 bölümü de sorgulayarak hangi okullara gidebileceğinizi görebilirsiniz.

 268. melek dedi ki:

  merhaba hocam ben hemşirelik bölümünden bu sene mezun oldum.sınavsız geçiş hakkımla anestezi bölümü okuyacağım.bitirdikten sonrada dgs ile hemşireliğe geçiş yapıcam ama 1.sınıftan tekrar başlamam gerektiği söylendi doğru mu yardımcı olursanız sevinirim.

 269. aylin dedi ki:

  Merhaba be saglık meslek lisesi att mezunuyum atanamadım üstögrwnim sagılan bölüm okumak istiyorum ama ozamn terrar attlıkten tercih yapanilecekmiyim

 270. Neriman dedi ki:

  Hocam iyi gunler,Ben 2000 yilinda buro yonetiminden mezun oldum gecis hakkimi hic kullanmadim bu sene kullababilirmiyim bir yil siniri varmi 15 yil oldu hakkim halen devam ediyormudur acaba ve ediyorsa ne yapmam gerek yardimci okursaniz cok sevinirim .

 271. cengiz dedi ki:

  hocam bide diploma puanım ne kadar yüksek olursa olsun mezuniyet yılım önemli değilmi?

 272. cengiz dedi ki:

  Hocam merhaba.ben 2014 hemşirelik mezunuyum ve paramedik istiyorum sınavsız geçişle bu mezuniyet yılıyla bu bölümü kazanmamı yüzde kaç olarak değerlendiriyorsunuz?

 273. yılmaz dedi ki:

  iyi günler ygs sağlik meslek lisesi 2000 mezunuyum. ygs 1 e girdim fakat 140 barajını geçemedim.sınavsız geçiş hakkımı da sınava girmek istiyorum diye işaretlemiştim. sınavsız geçiş tercihi yapabilir miyim

 274. Mevlüt dedi ki:

  Hocam merhaba ben 2010 elektrik elektronik meslek lisesi çıkışlıyım.YGS ye girdim 138 aldım.Açık öğretimden okumak istiyorum.Kendi alanım dışında farklı bölümler seçebilir miyim.tercihleri nereden yapmam gerekiyor

 275. zeynep dedi ki:

  Hocam ben saglik meslek lisesinden mezun oldum aciktan tibbi laboratuvar okumak istiyorum bunun tercihi ve basvurusunu nasil yapcam arastirmalarimda bisey bulamiyorum yardimci olun lutfen

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu programın açıköğretimi olmadığından bilgi bulamamışsınızdır. Örgün olarak tercih etmek isterseniz, şu sayfada sorguladığım programlardan istediğinizin kodunu tercih sayfasına yapıştırıp tercih edebilirsiniz. Ama yerleştirme önceliklerine de dikkat etmeniz lazım.

 276. Hilal dedi ki:

  Hocam iki yıllık çocuk gelişimi okuduğumuz universitede dört yıllığa tamamlamak istersek yine aynı unıversitede devam ediyormuyuz yoksa farklı unıversite secmek zorunlumuyuz

 277. Betül dedi ki:

  Merhabalar hocam ben saglik lisesi hemşirelik mezunuyum geçiş hakkimi kullanfim tibbi lab. okudum ve bitirdim ve saglik memuru olarak atandım tekrarfan sinavsiz geçiş hakkımı kullanip paremedic tercih verip okuyabilir miyim

 278. Onur dedi ki:

  Hocam.ben hemsirelik mezunuyum bu sene mezun oldum hangi.bolumlere yatay gecis hakkim var

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ağız ve Diş Sağlığı
   Anestezi
   Diyaliz
   Elektronörofizyoloji
   Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
   Evde Hasta Bakımı
   Fizyoterapi
   İlk ve Acil Yardım
   İş ve Uğraşı Terapisi
   Laborant ve Veteriner Sağlık
   Laboratuvar Teknolojisi
   Odyometri
   Patoloji Laboratuvar Teknikleri
   Perfüzyon Teknikleri
   Podoloji
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama
   Yaşlı Bakımı

 279. mustafa dedi ki:

  hocam siz bu bilgileri nerden biliyosunuz yani rehberlik ogretmenimisiniz ?

 280. Samet dedi ki:

  Merhaba hocam kardeşim ATT mezunu hangi bölümlere geçiş yapabilir ve mezun olduğu şehirde istediği bölüm yoksa geçiş yapamiyormu başka şehirdeki üniversitelere tesekkur ederim şimdiden.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş tercihinde bulunabilir. İl dışından tercih yapacaksa yerleştirme öncelikleri sütununda “D” olması yani METEB dışından öğrenci alması gerekir.
   Acil Durum ve Afet Yönetimi
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Ameliyathane Hizmetleri
   Elektronörofizyoloji
   İlk ve Acil Yardım
   İş Sağlığı ve Güvenliği
   İş ve Uğraşı Terapisi
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
   Odyometri
   Otopsi Yardımcılığı
   Perfüzyon Teknikleri
   Podoloji
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

 281. Semanur dedi ki:

  Merhaba hocam ben giyim üretim mezunuyum ama üniversitede bu bölüme devam etmek istemiyorum tercihlerime başka bölüm yazma şansım varmı yada üniverside yatay geçiş yapabilirmiyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki bölümler sınavsız geçiş bölümleriniz;
   Ayakkabı Tasarımı ve Üretimi
   Çorap ve Moda Tasarımı
   Deri Konfeksiyon
   Deri Teknolojisi
   Geleneksel El Sanatlar
   Giyim Üretim Teknolojisi
   Halıcılık ve Kilimcilik
   Kuyumculuk ve Takı Tasarımı
   Moda Tasarımı
   Moda Yönetimi
   Tekstil Teknolojisi

   • suat dedi ki:

    hocam ben açıköğretim den liseyi bitirdim muhasebe bölümünü
    ve lojistik okumak istiyorum 2 yıl geçiş hakkımı kullanarak
    onuda açık ögretimden okicam ama sadece eskişehir açık öğretim ve erzurum açık ögretimde lojistik bölümü var bana yardımcı olurmusunuz başka yerde varmdıır bi biliginiz varmıdır

 282. Betül dedi ki:

  Hocam Endüstri Meslek Lİsesi bilgisayar bölümünden 2008 yılında mezun oldum ozaman geciş hakkımı kullanarak uzaktan egitimi kazanmıştım ama okuyamamıştım.Şimdi tekrardan uzaktan egitim görmek istiyorum sizce nasıl bir yol izlemeliyim ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında başvuru yaptıysanız ve bilgisayar programcılığı düşünüyorsanız şu sayfadaki programın yerleştirme önceliklerini inceleyerek eski mezunlardan alan programlara tercihte bulunabilirsiniz. Başka bir sınavsız geçiş bölümünüzü düşünüyorsanız şurada program adı yazan kısma yazarak tekrar sorgulayın.

 283. Şeyda dedi ki:

  Hocam ben geçen sene geçis hakkimi kullandim. (342) di kazandim ailem yolamadi. 1 sene hazirlandim 4 yillik baraji gecemedim. Gecis hakkimi kullansam girebilirmiyim ?

 284. Yağmur dedi ki:

  Hocam,iki yıllık çocuk gelişimi okuduktan sonra dört yıla tamamlarsak,dört yıllık çocuk gelişimi okuyan biriyle aynı diplomayımı alırım?

 285. Tuğçe dedi ki:

  Merhabalar hocam.Ben bu sene kız meslek lisesini bitirdim.Bölümüm çocuk gelişimi.Diploma puanım 77. Obp puanım 385.Yalnız anlamadığım bir şey var. Ben 2 yıllık aınavsız geçiş hakkımı kullanıcam ancak her sitede 2 yıllık olarak ygs puanına göre belirtmeler yapılmış.Obp puanı ile ilgili bir bilgi yok.Bizim obp puanımız ygs puanıyla aynı şekilde göz önünde bulundurularakmı yerleşecez .Tercih yapıcam ama bunu anlamadığım için tercih yapamıyorum.

 286. Ayse dedi ki:

  Hocam ben ygsden 170 puan aldim meslek lisesi mezunuyum ve okul bana ek puan verdi 200 oldu puanim aceba ben simdi tercihlerimi ygs puanina goremi yapcam yoksa 200 puana goremi? okulda bi hoca sadece kendi bolumunu ek puanla yapabilirsin dedi ..

 287. aysenur dedi ki:

  ben sağlık meslek hemşirelikten yeni mezun oldum. iki yıllık geçiş yapıcam fakat istediğim bölüm yaşadığım yerde yok.metep içi olmadığı için ygs-2 puanıyla mı geçiş yapıcam yoksa başarıpuanıyla mı ?

 288. Beyza dedi ki:

  Merhaba hocam bu yıl cocuk gelişimi bölümünden mezun oldum geçiş hakkımı kullanmak istiyorum Sakarya da oturuyorum buradaki üniversitelerde ya da yakın civarlarda okul öncesine geçiş yapabileceğim bir üniversite varmı

 289. Erkan dedi ki:

  Hocam ben ygs de 140 Barajı’nı geçtim ve Sınavsız geçiş Hakkımı kullanmak istiyorum Sınavsız geçişte ygs puanı önemli değil diyorsunuz ozaman ben tercih yaparken obp (340) puanına göremiyo tercih yapacam örnek olarak 9 Eylül ünv bilgisayar programcılığı 334 ile mi ne alıyor oraya girebilirmiyim
  -Anadolu ticaret meslek çıkışlıyım
  2014 mezunuyum bi yardımcı olursanız sevinirim hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   İyi ama kontenjan son mezunlarla doluyor. Siz geçen sene tercih etseydiniz yerleşme şansınız yüksekti. Bu yıl 2015’liler öncelikli yerleşecek okul türü ve OBP’ye sonra bakılır.

 290. Sinan dedi ki:

  Merhaba meslek lisesi mezunuyum geçen sene tercih yapmadım. Bu sene ygs’ye girdim barajı geçtim ama lys’De geçemedim sınavsız geçişten yararlanabiliyormuyum?

 291. Tuğba dedi ki:

  Merhaba hocam.Ben meslek lisesi mezunuyum.Suan tercihler yapilicak fakat disardan ilahiyat okumak istiyorum.Okuyabilirmiyim ? Acilbilgi verirseniz ,cok tesekkur ederim

  • alperturkoglu dedi ki:

   İmam hatip mezunu iseniz Ocak ayında başvuruda bulunduysanız sınavsız tercihte bulunabilirsiniz. Farklı bir alandan mezunsanız 140 üzerinde YGS puanınız varsa tercihte bulunabilirsiniz.

 292. Ömer dedi ki:

  hocam ben lojistik 1. sınıfta okuyorum fakat kaydımı dondurup yada sildirip direkt geçiş hakkımı başka bir ildeki lojistiğe kullanmak istiyorum. sizce bu mümkün müdür?

 293. Furkan topal dedi ki:

  Gecen sene liseden mezun oldum fakat tercih yapmadim gecen seneki direk gecis hakkimi bu sene kullanabilirmiyim

 294. Hilal dedi ki:

  sınavsız geçiş hakkımı kulladım kayıt yaptırdım geçen sene ama gitmedim tekrar kullanabilirmiyim kaydımı sildirmedim ama

 295. celal dedi ki:

  hocam ben meslek lisesi mezunuyum ygs de barajı geçemedim onun için sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam duyduğuma göre sınavsız geçişle 2 yıllık okuyanlar DGS ye giremiyormus.DGS ye YGS ile 2 yıllığa gidenler girebiliyormus doğrumu dur ???

 296. Emre dedi ki:

  Hocam merhaba
  Ben bu sene otelcilik ve turizm meslek lisesinden ön büro dalindan mezun oldum ygsye basvuru yaptim ama 180 lik baraji gecemedim kendi dalimin 2yilligina gitmek istiyorum. Peki ben turizmin baska kollarina tercih yapabilirmiyim ? Mesela önburo degilde seyehat acentasi, aşcılık vb. ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşçılık
   İkram Hizmetleri
   Kültürel Miras ve Turizm
   Otobüs Kaptanlığı
   Turist Rehberliği
   Turizm Animasyonu
   Turizm Rehberliği
   Turizm ve Otel İşletmeciliği
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri

 297. ömer dedi ki:

  Bu sene meslek lisesi mezunu oldum 2 senelik geçiş hakkını kullanmayı düşünmüyorum bu hakkı seneye kullana biliyormuyum diğer sorum ise bu sene bu hakkı kullanırsam açıktan 2 senelik gidebiliyormuyum

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu sene mezuniyet yılınızdan dolayı önceliğiniz var seneye daha dezavantajlı olacaksınız. Eğer bölümünüze ait açıköğretim programı varsa kullanabilirsiniz. Sonuçta her bölümün aöf programı yok.

 298. Melike dedi ki:

  Hocam ne zaman tercihler başlıyor sınavsız geçiş hakkı için gec mi kaldm yoksa hocam ücret gerekiyor mu

 299. Ayse dedi ki:

  Merhaba direk gecis tercihlerini nasil yapiyoruz yani tercihlerimizi yaparken osym direk gecis yaptigimizi nasil anlayacak ? bide direk gecis icin odeme nezaman yapiliyor ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş için Ocak ayında para yatırılıyor ve başvuru yapılıyor. Siz meslek lisesi mezunu iseniz ve sadece sınav ücreti yatırıp YGS başvurusu yaptıysanız bu sınavsız geçiş için de geçerli oluyor. Başvuru formunda tüm bilgilerinizi yazdınız ve bunlar sisteme işlendi. Bu nedenle alanınızla ilgili programlara yaptığınız başurular sınavsız geçiş olarak değerlendirilir.

 300. meltem dedi ki:

  merhaba hocam ben saglik meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunuyum.puanım 407 geçiş hakkı kullanıcam.konya selçuk üniversitesi ve kayseri erciyes üniversitesi anestezi bölümünü istiyorum ama ikiside metep içi alıyo.sizceyazmalımıyım.yardımcı olursanız sevinirim.

 301. Melike dedi ki:

  Yabancı öğrenci seçme sınavı hocam birde ne zaman tercih yapabilirz ücret yatirmam gerekiyor mu birde son olarak hocam liseye gidip bi işlem yapmam gerekiyor mu

 302. ozge dedi ki:

  Merhaba ben duz lise mezunuyum ama tibbi labaratuvar tekniklerini tercih etmek istiyorum bu sene kontenjanlar ikiye ayrilmis tercih edebilirmiyim

 303. Melike dedi ki:

  Hocam iy günler ben 2011 mezunuyum ben yatay geçiş kullanmadim . şimdi öyle bir imkanim var mi? Birde hocam yos le ilgili bilgi sahibiniz var mi?

 304. Htc dedi ki:

  meslek lisesini bitirdim direk gecis yapmak istiyorum bolumume ama yasadigim ile degil kayseride yasiyorum mesela erzuruma direk gecis yapabilirmiyim bolumume ?

 305. Baran Yazici dedi ki:

  Sinavsiz gecıs hakkimi kullanarak acik ogretimden universiteye giriliyomu onu orenmek istiyorum ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer sizin mezun olduğunuz bölüme ait 2 yıllık aöf programı varsa yapabilirsiniz. Bazı bölümlerin aöf programı yok. Şu sayfadan bakabilirsiniz.

   • asiye dedi ki:

    2 yıllık bilgisayar programcılığı okuyup dgs ile öğretmenliğe geçmek istiyorum ancak araştırmalarıma göre teknoloji fakültesi olmazsa egitim fakültesinde sadece ilkokullarda çalışabiliyormuşsun. myo’larının teknoloji fakültesi oldugunu nasıl anlayabilirim ki ben liselerde öğretmenlik yapmak istiyorum

 306. Baran Yazici dedi ki:

  Ben 2yillik gecis hakkimi kullanarak aciktan universiteye girebilirmiyim muhasebe ve finansman alanindan mezun oldum ??? Ygsde girdim ygs3 149puan en yuksegi bu ?

 307. melda dedi ki:

  http://www.egitimajansi.com/haber/meslek-liselilerine-sinavsiz-gecis-avantaji-sona-eriyor-haberi-41292h.html hocam bunu hangı yıl yapacaklar acaba kalkıyor denmıste bır bakabılırmısınız

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu sene uygulandı. Kılavuzda SGK YGSK diye ayrı kontenjanlar görünüyor. Bakınız.

   • melda dedi ki:

    hocam kolay gelsın kız meslek lısesı cocuk gelısımı bolumunden mezun oldum hocam tercıhlerde sosyal hızmetler ve cocuk gelısımı bolumlerını secıyoruz dıploma puanım 80.17 obp puanımda 400.85 hocam asıl sorum su ben sımdı tercıh donemınde sınavsız gecıste saglık bolumunu secsem ornegın yaslı bakımı-ılkve acıl yardım -dıyalız bunları tercıh donemınde yazarsam 30 secenegın arasına ne gıbı zararım olur ? tesekkur ederım sımdıden 🙂

 308. hüseyin dedi ki:

  Ben 2015 yili elektrik elektronik pano monitörluğü dalı düz meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş olarak uçak teknolijisi ve biyomedikal cihaz teknoloji si ne gitmek istiyorum diploma puanim 66 ama bu bolumler bizim sehirde yok başka sehirde okuyabilirmiyim gitme şansım varmi hocam

 309. handan dedi ki:

  Merhaba,

  Ben lise mezunuyum ünüversite sınavına girdim ama sınavsız geçiş hakkı için her hangi ek ödeme yapmöadım bu durumda sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim?

 310. tayfun dedi ki:

  hocam ben çocuk gelişimi mezunu oldum sınavsız geçişte başka bölüm secebilirmiyim

 311. Seda dedi ki:

  Hocam merhaba 🙂 ben hasta ve yaşlı bakımı hizimetlerini bitirdim ameliyathane hizmetlerine Sınavsız geçiş hakkım var diploma notum 73 obp : 365 kendi şehrimde bu bölüm yok başka Şehirde üniversite yazsam tutarmıı acaba

 312. yasemin dedi ki:

  merhaba hocam ben imamhacip öğrencsym . 11.sınıfm kız meselğe geçiş yapmam mümkünmü yada liseyi bitirip sınavsız çocuk gelişm okuyblrmym şunuda sormak istiyrm sınavsız ilahiyat varmıdır

 313. ilker dedi ki:

  Bu sene meslek lisesinden mezun oldum.elektrik enerjisi üretim ve dagitim bolumunu acikogretimden okusam ve bu sene ayridan 4 senelik elektrik elektronik muhendisligi okuyabilirmiyim.bu sene icerisinde ikisini birden okuyabilirmiyim puanim yeterse

 314. ilker dedi ki:

  Meraba.sinavsiz gecis ile tercih yaptim.bolumum elektrik elektronikti.1senemi bitirdikten sonra ygs lysye girip universitede de elektrik elektronik muhendisligi secsem 2.siniftan mi devam edicem yoksa 1 den mi baslicam.
  Bir de q.senemi bitirdikten sonra sinava girdigimde obp 0.18 ile mi carpilicak tekrar.kendi bolumumden devam ettigim icin

  • alperturkoglu dedi ki:

   Dediğiniz şekilde bir geçiş sistemi yok. 2 yıllığı tamamlayıp DGS ile mühendislik kazanıp devam edebilirsiniz. Ama 1.sınıfı okuyup sonra YGS ile mühendislik kazanırsanız yeni bir okula yeni bir programa başladığınızdan 1.sınıftan başlarsınız. Liseye 2012 den önce başladıysanız 0,18’le çarpılır.

 315. betüş dedi ki:

  merhabalar ben sağlık meslek hemşirelik 2012 de mezun oldum ardından tıbbi laboratuvar teknikleri ikinci öğretim okudum ve mezun oldum. tekrardan paramedic okumak istiyorum geçiş hakkı yine kullanıp tercih yapabilir miyim sınavsız geçişle??

 316. Mertcan dedi ki:

  Meraba ben ticaret meslek lisesinde okuyorum sinavsiz geçiş hakkini kullanarak acil tip tekbisyeni olabilirmiyim

 317. sefa dedi ki:

  Merhaba hocam ben geçen sene geçiş hakkımı kullanarak yerleşim yaptım ama okula hiç gitmedim 2. Dönem de kaydimi yaptirmadim. Bu sene yine sınava girdim ama barajı gecemedim kendi Memleketim de okumak istiyorum yine geçiş hakkımı kullanma şansım varmi

 318. Fatma dedi ki:

  Merhaba ben gecen yıl açıköğretim sosyoloji bölümüne yerleştim. Ayni zamanda meslek lisesi cikisliyim. Yerlestigimden dolayı açıkogretimi dondurup, direk geçiş hakkımı kullanabilir miyim ? Böyle bir hakkım var mi ?

 319. buse dedi ki:

  merhabalar , ben 2014 meslek lisesi mezunuyum tercihimi o sene kendi bölümümden yana yapmadım farklı bir bölümle ve puanımla girdim sonra kaydımı dondurdum şimdi kendi bölümümü tercih etmek istiyorum sınavsız geçiş hakkımı kullanabiliyormuyum?

 320. melike dedi ki:

  hocam 9. sınıftan 12. sınıfa kadar ağırlık yıl sonu puanı toplanıp çıkan puana göremi üni. gidiliyor?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Zaten diploma notunuz hesaplanırken 4 yılın ortalaması alınır. Diploma notunuz 5 ile çarpılarak OBP puanınız hesaplanır. Ama puandan önce bakılan kriterlerde vardır. Yukarıdaki menüden sınavsız geçiş öncelikleri konusunu okuyabilirsiniz.

 321. mert dedi ki:

  hocam merhaba tercih yaparken üniversitelerin kodları her sene değişiyormu yoksa üniversitelerin kodları hep aynı mı ??

  • alperturkoglu dedi ki:

   Genelde aynıdır. Ama değişiklik olan yada yeni eklenen programlar için tercih kılavuzu yayınlandığında kontrol edilebilir. Zaten kod hatalı ise sistem ekleme yapmanıza izin vermeyecektir.

 322. Ahmetbaykaaaaaal dedi ki:

  Hocam ben bu sene açık liseden mezun olucam Ygs ye girdim fakat barajı geçemedim Sınavsız geçiş Hakkımı kullanmak istiyorum diploma puanı 60 teknik lise doğum tarihim 1994 okuduğum bölüme savaşsız geçiş yapabilirmiyim Yerleşme olsalığım yüksek mi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Mezuniyet yılınızdan dolayı avantajınız var ama şu programa yerleşirsiniz diyemem. Siz şehir ve bölüm söyleyin ben olup olamayacağı konusunda sizin için değerlendireyim.

 323. melike dedi ki:

  merhaba çok acil bi sorum var ben 8.sinif öğrencisiyim bu yılki teog puanim 330 civari olucak liseye gitme imkanim yok açıköğretime yazılsam kaç yılda bitirebilirim bide açıköğretimde istediğim dersten sınav olabiliyomuyum yani mesela matematik ve ingilizce haric diğer dersleri kendim secebilirmiyim son bi sorum daha açık öğretimden mezun olunca normal eğitim veren üniversteye geçebilirmiyim yani açık olmayan kapalı öğretim yapan üniversteye lütfen yardimci olurmusunuz 🙁

  • alperturkoglu dedi ki:

   Acil cevap olmuyor 🙂 Ne zaman müsait olursam o zaman bakabiliyorum. Açık Öğretim Lisesi mezuniyet şartlarını şu sayfadan okuyabilirsiniz. Siz istediğiniz dersleri almıyorsunuz, sistem size hangi dersleri zorunlu almanız gerektiğini sunuyor. Normal lise mezunu ile aynı haklara sahip olacağınızdan örgün üniversitelere de gitme hakkınız olacak. (Kapalı üniversite yok örgün üniversite var 🙂

 324. emine dedi ki:

  merhabe bnm simdi iki yılllık laborantlık bölümüm var dondurdum bu sene tekrar tercih yapcam iki yıllık geçişimi diğer üniversteyi kaydımı silmeden okuyabilir miyim bnm elimde lise diplomam bnde göreve baslarken istemişlerdi bnde kaldı.kaydımıyaptırsam bile okurken sıkıntı olr mu o kaydımı sildirmek istemiyorum

 325. Nurullah dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2 yıllık tercih yaptım 2. Dönem de kaldım Sayılır tekrar ygsye girdim barajı geçtim meslek lisesi mezunuyum okuldan kaydımı alıp 2. Yıllık hakkı mı kullanabiliyomuyum

 326. sefa zirek dedi ki:

  selamun aleyküm ben geçen yıl (2014) imamhatipten mezun oldum ve aö ilahiyatı tercih ettim. tercihim sınavsız geçiş yerine mi geçer? bu yıl okul puanım kesilir mi? (teşekkür ederim)

 327. onur dedi ki:

  selamlar ben ygsye girdim barajida gectim ama lys basvurusunu kacirdim sinavsiz gecis hakkimdan yararlanabiliyomuyum? Yararlanabilirsem ayri bi basvurusu varmi varsa ne zaman tesekkurler.

 328. nagihan dedi ki:

  merhaba
  ben 1993 doğumlu 2005-2006 meslek lisesi kimya bölümü mezunuyum 2 yıllık hakkımı kullandım ve devam etmedim kaydımı sildirdim ve tekrar okumak istiyorum 2 yıllık geçiş hakkım varmıdır hala ve bunu ne zamn yapabilirim kaydımı yani bir sene dahamı beklemem lazım

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında başvuru yapmadıysanız bu yıl için tercih hakkınız yok. Tercih edeceğiniz program nedir bilmiyorum ama öönceliğin son mezunlara olduğunu da unutmayın.

 329. ahmet dedi ki:

  hocam ben ygs ye girdim barajı geçemedim sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam bunun için başvuru yapmam gerekiyomuydu . bu senenin sinavsız geçiş tercihleri ne zaman??

 330. NESİB dedi ki:

  Ben Meslek lisesi mezunuyum. Sınavsız geçiş hakkım vardı ancak ben ygs lysye girdim. kendi puanımla sınavsız gideceğim bölümü kazandım. Bundan sonra sınavsız hakkımı kullnabilir miyim? Yanıtlarsanız Memnun olurum.

 331. mert dedi ki:

  merhaba hocam ben meslek lisesi mezunuyum ve barajı geçemedim 2 yıllık hakkımı kullanıcam ama duyduğuma göre üniversitelerin teknik bilimler myo okuyanlar dikey geçiş sınavına giremiyormus normal myo okuyanlar girebiliyormus sizce bu doğru mu? 2 yıllık okuyan tüm öğrenciler dgs ye giriyormu ? . Şimdiden teşekkürler 😀

 332. ibrahim dedi ki:

  merhabalar ben sınav parasını yatırdım ama gıremedım bu nedenle iki yıllıga geciş yapabilirmiyim

 333. Adnins dedi ki:

  İyi günler hocam
  Meslek lisesi çıkışlıyım 2 yıllık geçiş yaptım ve okulumu bitirdim tekrar sınava girdim 159 aldm ve geçiş hakkı tekrar kullana bilirmiyim
  Geçiş kayıdı nasl yapılıyo?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişle YGS puanının alakası olmadığını artık bilmeniz gerekiyor. Sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanabilirsiniz ama öncelik son mezunların.

 334. ilknur dedi ki:

  ben ticaret meslek lisesi öğrencisiyim bu sene okul bitiyor tahmini OBP puanım 417 sınavsız geçiş kullanmak istiyorum marmara üniversitesinde muhasebede yada banka bölümüne marmara üniversitesi sınavsız geçişle öğrenci alıyor mu bilgi verirseniz çok sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Geçen seneki yerleştirme önceliklerinize bakarsak 14,3,İ,96 332.35000 , İstanbul’daki anadolu ticaret meslek mezunları ile kontenjanı dolmuş. Okul türü önceliği puandan önce geldiğinden sizin puanınız yüksek bile olsa okul türü Anadolu olanlar önce yerleşir. Muhasebe için ise 14,2,İ,96 452.70000 OBP puanı 452 puanmış.

   • ilknur dedi ki:

    2.öğretim düşünüyorum zaten o yüzden ikinci öğretimi 378 civarıydı muhasebenin yanlış bilmiyorsam bide bu önceliklerden 96 doğum tarihi oluyor ben 97 liyim bu durumda nasıl oluyor

    • alperturkoglu dedi ki:

     Doğum tarihi en son kriter, yaşınız küçükse daha avantajlısınız.

     • ilknurr dedi ki:

      Yani ben 97 liyim 96 lilara gore daha avantajli oluyorum oylemi oluyor 98 li olan biride benden daha oncelikli oluyor

      • alperturkoglu dedi ki:

       Evet ama zaten diğer kriterlere göre yerleştirme tamamlanacağından doğum tarihine pek sıra gelmez.

      • ilknurr dedi ki:

       Onlarda uyuyor zaten bu sene mezun olacagim 2 ticaret lisesinde okuyorum i de istanbuldan tercij yapacagim zaten bunlarin hepsi tutuyorsa OBP puani devreye giriyor dimi bunlarin hepsi tutuyorsa bu kez OBP puani en yuksek olan en avantajli oluyor

      • alperturkoglu dedi ki:

       Evet diğerleri tutuyorsa OBP önem kazanıyor.

 335. ebru dedi ki:

  ben gecen sene mezun oldum sınavsız geciş hakkımı kullandım ama yerlesemedim bu sene tekrar tercih verme şansım varmı lutfen yardımcı olurmusunuz

 336. yaren dedi ki:

  merhabalar hocam. ben 2 senelil tıbbi labaratuvara geçiş yapmak istiyorum hemşirelikten mezun olacağım. kpss puanım 71. bu puanla okuduğum yere atandıktan sonra puanımın yettiği asıl yere geri dönüş yapmak zorunda mıyım kalmak istiyorum okuduğum yerde?
  bir de labarauvardaki 2 senelik eğitimimi tamamladıktan sonra kurum içi ünvan değişikliği sınavlarına girmem gerekli mi, direk diplomamla devlet hastanelerinde hemşirelikten labaratuvara geçebilir miyim yoksa kpss ile bir daha mı atanacağım?
  Teşekkürler..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bunlar branşınızla alakalı sorular.Ben endüstri meslek lisesinde müdür yardımcısıyım. Sizin sorularınız hakkında bilgi sahibi değilim.

 337. anonim dedi ki:

  peki yatay geçiş için yerleştirme önceliği hangisi olması gerekiyor?

 338. Abdullah dedi ki:

  merhaba ben tercih yaptım geçen sene ama gitmedim okula kayıtta yaptırmadm bu sene 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyoruum tekrar ama başvuru yapmadım tekrar yaptırmmam gerkiyormuydu geçen sene başvuru yaptım ama gitmedim okula kayıtta olmadımbana yardımcı olabilirmisiniz ?

 339. ilhan gür dedi ki:

  Merhaba hocam Ben 1988 Ticaret meslek lisesi mezunuyum. Daha önce sınavsız geçişe kaydımı yaptırdım ancak bazı nedenlerden bıraktım. Tekrar Başvurabilirmiyim ve başvurabilirsem hangi tarihler arası ne şekilde başvurabilirim. Teşekkürler.

 340. emine dedi ki:

  ben 2012 yılında sağlık meslık lisesi mezunuyum.geçiş hakkımı tıbbı laborantlık a kullandım ve kayıt yaptırdım okula gitmedim.bu sene tekrar başka üniversteye geçiş hakkımı kullanabılır miyim ayrıca tercih yapabılmem için önceki üniversteden kaydımı silmem gerekir mi yada ne zaman silmem gerekir simdiden tesekkürler

 341. Esin Yanık dedi ki:

  merhabalar.kızım özel sağlık meslek lisesi anestezi bölümü 11. sınıfta okumakta seneye sınavsız geçiş hakkını kullanabilir mi? şansı ne kadar olur beni bilgilendirirseniz çok sevinirim .şimdiden teşekkür ederim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş sistemi devam ederse tabi ki hakkını kullanabilir. Ne kadar şansı olur sorusu havada bir soru oluyor. Tercih etmek istediği bölüm, okul yerleştirme öncelikleri OBP puanı,doğum tarihi…… Siz en iyisi önce şu konuyu okuyun.

 342. azra dedi ki:

  ya ben elektrik elektronik mezunuyum ama att yi istiyorum şuan bunun için ne yapmam lazım .
  iki yıllık okuyup seneye tekrar sınava girip geçebilirmyim.

 343. buket dedi ki:

  ben 2 yıllık yatay geçiş düşünüyorum ve bölümüm Çocuk gelişimi hangi üniversitelere gidebilirim?

 344. merve dedi ki:

  yatay geçiş de hangi üniversitelere gidebilirim bölümüm çocuk gelimi

 345. melike dedi ki:

  Çocuk gelişimi okuyorum, hangi okula gidebilirim?

 346. busra dedi ki:

  Merhaba ben sinavsiz gecis icin tercih yaptim.2014 ancak kazandigim yere gitmedim.kayit yaptirmadim simdi sinavsiz gecis hakimi tekrardan.kulanabilirmiyim

 347. Matmazel dedi ki:

  Merhaba hocam. Sağlık meslek son sınıf öğrencisiyim. Tekirdağ’da okuyorum. Eskişehir ya da Kocaeli de tıbbi görüntüleme okumak istiyorum. Sizce girme imkanım yüksek mi?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kocaeli garanti gibi ama Eskişehir için Anadolu Sağlık Meslek mezunu olmanız gerekiyor.
   Kocaeli 343,85000 10,2,D,92
   Eskişehir 299,25000 14,3,D,96

 348. ayse dedi ki:

  merhaba ben unide gıda teknolojısı okumak ıstıyorum okursam 4 yıllık muhendıslıge dgs (dıkey gecıs sınavı ) oluyormu ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki programlara DGS ile geçiş yapabilirsiniz.Bunların arasında Gıda Mühendisliği de var.
   Beslenme ve Diyetetik
   Bitki Koruma
   Bitkisel Üretim ve Teknolojileri
   Gıda Mühendisliği
   Gıda Teknolojisi
   Kimya
   Tarımsal Biyoteknoloji

 349. muhammed aslan dedi ki:

  saygıdeger arkadaşlarım ben meslek lisesi son sınıftayım ygs için 50 tl yatırdım ama ben ygs yi kazanamazsam sınavsız geçişten yararlanırmıyım 50tl ücret yeterlimi.. ?

 350. fırat dedi ki:

  Merhaba ben 2014 mezunuyum 2 yıllık aınavsız geçiş hakkımı başka şehirlerde kullana bilirmiyim

 351. aslı dedi ki:

  Merhabalar ben sağlık meslek lisesi att 12.sınıfta okuyorum sınavsız geçiş yapabilirim dimi? Bide ben ygs ye giricem ama lys ye girersem iki yıllık geçiş hakkım yanıyo mu acaba?

 352. Ceren dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben 2014-2015 eğitim öğretim için sınavsız geçişle İ.Ü Sağlık Hizmetleri MYO unu kazandım. Daha sonra kaydımı sildirdim. Şubat ayında da Aftan yararlanarak okula tekrar başladım. YGS başvurumu yaparken yüksekokuldan kaydı silinmişi işaretlettim. O zaman Af olmamıştım. Şimdi Sınava girip 180 i geçersem 2 yıllık başka bi üniversitenin bölümüne yerleşebilirmiyim. Meslek Lisesi Mezunuyum.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet yerleşebilirsiniz.

  • sezer yerlikaya dedi ki:

   Öncelikle merhaba hocam ben meslek lisesi öğrencisiyim ben 2 yılık ön lisans okuyacağım kendi bölümümle ilgili bunu başka bir şehirde mesela ankara kırıkkale bursa v.b gibi yerleri tercih edebilirmiyim veya edersem bile puansız gelme olasılığı nedir bana bu konu hakkında bilgi verecek olursanız çok müteşekkir olurum efendim !

   • alperturkoglu dedi ki:

    Tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerinde “D” yazıyorsa METEB dışından alıyor demektir ve tercih etmeniz durumunda yerleşme şansınız vardır. Ancak “İ” yazıyorsa sadece METEB içi ile kontenjanı doluyordur ve METEB dışından almaz.

 353. yucel dedi ki:

  Hocam merhaba ben bu sene üniversiteye başladım ilk donemi bitirdim ikinci donem bırakmak durumunda kaldım meslek lisesi cikisliyim ygs ye girmeden bu yatay geçiş hakkım devam eder mi yani önümüzdeki sene başka bir üniversiteye tercih yapabilir miyim sınava girmeden ? Şimdiden teşekkürler

 354. ismail dedi ki:

  Hocam ben imam hatip lisesi mezunuyum.2014 de tercihle aöf ilahiyat bölümüne yerleştim.şimdi ben tercihle mi yerleşmiş sayılıyorum yoksa sınavsız geçiş hakkımla mı yerleşmiş sayılıyorum.

 355. Kadir yavuz dedi ki:

  selamun aleykum hocam…ben meslek lisesi son sınıf ögrencisiyim bu sene sınavlara girip 4 senelik bir yer kazandım diyelim makina istiyorum okuyup mühendis oldum diyelim sonra 2 yıllık geçis hakkımı kullanarak suan mekatronik okuyorum ona sınavsız geciş hakkımı kullanarak geçebilirmiyim ?

 356. özgür dedi ki:

  mrb hocam bılsım meslek lısesı mezuyum sağlıkla ılgılı dırek gecıs hakkaımda att okuyabılrıyım yerlesebılrıyım sızce

 357. melike dedi ki:

  ben ticaret meslek mezunuyum ilk yıl geçiş hakkımı kullanmadım 4 yıllık bir bölüm okuyorum fakat şuan okuduğum bölümü bırakıp geçiş hakkımı kullanabilir miyim daha önce geçiş hakkımı kullanmadım direk puanımla bi bölüme gittim

 358. ibrahim dedi ki:

  Mrb benm esim labaratuvar okuyordu ama yarida biraktu gecis hakkini kullanmisti. Simdi tekrar sinavsiz gecis hakkini kullanabilirmi yoksa yandimi gecis hakki

 359. gülcan dedi ki:

  iyi günler ben 2007 ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım bu sene kullanabilirmiyim

 360. mehmet dedi ki:

  slm ben 2008 meslek lisesi mezunuyum o senede tercih yaptım geldi ama kayıt yaptırmadım bu sene sınavsız geçişten faydalana bilirmiyim ormancılık bölümü bu sene yerleştirilebilirmiyim acaba

 361. Tuğçe dedi ki:

  Merhaba Hocam ben Ticaret Meselke lisesi son sınıf öğrencisiyim.Ben Ygs başvurusunu yapıp parasınıa ödedim ama sınavsız geçiş hakkına başvuru yapmadım daha zamanı var sanıyordum. Hocam ben şimdi sınavsız geçiş hakkımdan yaralanabilir miyim ? yaralanmam için illa YGs de baraj puanı geçmem gerekiyor mu şimdiden ilginiz teşekkürler 😀

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS başvurusu yapmış olmanız yeterli. Meslek lisesi mezunu olduğunuz için Termmuz’da alanınızla ilgili yapacağınız tercihler sınavsız geçiş olarak değerlendirilecektir.

 362. mehmet ali dedi ki:

  ben açık meslek lise son sınıfım az bi kredim kaldı 19.01.2015 tarihinde ygs sınavsız geciş e kayıt yaptırdım
  ama korkuyorum kredimi tamamlayamayıp lise mezunu olamazsam bide üniversite kazanmış olursam üniversite hakkım yanıyormu ? tekrardan sınavsız geçiş hakkımı kulana bilirmiyim ?

  (merak etdigim konu sınavsız geçiş hakkı kaç kere sunuluyor biz meslek liselilere ?) 011

 363. barış dedi ki:

  hocam ben meslek lisesinde metalurji bölümünü okudum. ama bu bölümü sınavsız geçiş hakkında kullanmadım onun yerine dış ticaret okuyorum. ama tekrar metalurji seçmek istiyorum. ne zaman başvurmam gerekir

 364. sevilay dedi ki:

  Merhaba..
  Ben 2014 yılında mezun oldum. Gıda teknolojisi bölümü okudum.İki yıllık kendi bölümümde bi üniversite çıktı ama gitmedim. Bu sene dersaneye gidiyorum ygs hazırlık. Bu sene de sınava girmek istiyorum. Sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim yine ?

 365. leonie dedi ki:

  benim bir sorum olacaktı. yabancı uyruklu öğrenciler sınavsız geçiş hakkını kullana biliyor mu ?

 366. Hilal dedi ki:

  hocam ben2014 yılında sınavsız geçiş hakkımı kullanıp bi okula yerleştim ekimde kayit yaptirdimama gitmiyorum
  ben sinavsiz gecis basvurumu nasil gerceklestiricem

  • alperturkoglu dedi ki:

   19 Ocak’a kadar tekrar başvuruda bulunacaksınız. Temmuz’da da tekrar tercih yapacaksınız.

   • hilal dedi ki:

    hem sınavsız geçıs hakkımı kullanıp hemde ygs ye gırmek istiyorum ıkısını birlikte yapabilirmiyim bugun ugrastım ama yapamadım hocam yardımcı olursanız sevinirim

    • alperturkoglu dedi ki:

     Siz YGS girmek istiyorum seçeneğini işaretlediğinizde meslek lisesi mezunu olduğunuz için zaten otomatik olarak sınavsız geçiş hakkına da sahip oluyorsunuz. Tercih zamanı hem ygs puanı ile hem de kendi bölümlerinizi tercih ettiğinizde sınavsız geçişle tercih yapmış olacaksınız.

    • hilal dedi ki:

     tşkler hocam

 367. buket dedi ki:

  Hocam ben gecen sene meslek lisesinden mezun oldum sinava girdim fakat baraji gecemeyip yine kendi bolumum uzerinden iki yillik bir bolum tercih ettim kazandim ve kayit yaptrmafim.. Bu sene direk gecis hakkimi kullanmak istiyotum fakat bugun bir dershane hocasiyla gorustum kazandigim universiteye kayit yaptirmadigim icin bu sene direk gecis hakkimin kalktigini soyledi dogru mu acaba ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır böyle bir şey söz konusu değil. Tekrar tercih yabilirsiniz. Forumda 22.maddeye öğrenim durumunuzu “Bir yükseköğretim programına (sınavsız geçiş dâhil) ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım.” “5” şeklinde işaretlemelisiniz.

   • buket dedi ki:

    Cok sagolun hocam. Bende baya arastirdim cogu yerde yeniden direk gecis hakkimin oldugu yaziyo ama birebir hocayla konustugumda ösym klavuzuna baktım artık yokmuş diyince hayal kirikligi yasadim.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Kılavuzu siz niye incelemiyorsunuz. Ben inceledim ama sizleri bu kadar ilgilendiren bir konuda sadece sizlere söylenenlere inanmayıp, kılavuzu satırı satırına okumanız gerektiğine inanıyorum 🙂 Buradan indirebilirsiniz.

   • mihriban dedi ki:

    Hocam ben 2014 mezunuyum geçiş hakkini kullanım kayitta yaptım ama ailevi sebeplerden dolayi devam edemedim bu sene tekrardan kullanmak istiorm başka bir bölüme kullanabilir miyim yani ve sansım olur mu

    • alperturkoglu dedi ki:

     19 Ocak’a kadar tekrar başvuru yapıp, Temmuz’da alanınızın devamı olan başka bir bölüme tercihte bulunabilirsiniz. 2015 mezunları sizden avantajlı olacaktır. Bu nedenle önceki mezunların yerleşebildiği programları tercih etmelisiniz.

 368. İlke Arslan dedi ki:

  Hocam merhabalar. Ben 2013 biyomedikal cihaz teknolojisinden mezun olup sınavsız geçiş hakkımı kullanarak bir üniversiteye biyomedikal cihaz teknolojisine tam burslu olarak girdim. Bu sene mezun oluyorum. Ben tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullanarak 2 yıllık bir bölüme girebiliyormuyum?
  Ösym nin ygs başvuru ekranında farkettim sınavsız geçiş şeyini.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet sınavsız geçişle tekrar tercih yapabilirsiniz. Ancak eski mezunların yerleşebildiği programları tercih etmelisiniz.

   • İlke Arslan dedi ki:

    Hocam eski mezunların yerleşebildiği program derken tam olarak anlayamadım. Hangi programlar?
    Ygs başvurumuda yapayım nasıl olsa sınavsız hem ygs ye girebiliyorum hemde sizin dediğinize göre sınavsız geçiş hakkımı kullanabiliyorum.
    Peki öğretim durumuna bir programa kayıtlıyı mı seçeyim yoksa bitirdim sütununumu seçeyim hocam. Mezun olacağım için hangisini seçeceğimi bilmiyorum

    • alperturkoglu dedi ki:

     “Bir yükseköğretim programına kayıtlıyım.” seçeneğini işaretlemelisiniz. Bir önceki yılın taban puan ve yerleştirme sonuçlarının olduğu tabloda en sondaki sütunda “14,3,İ,1996” gibi değerler oluyor ya. Yerleştirme öncelikleri sütunu. İşte orada en başta yer alan değerin sizin liseden mezun olduğunuz tarihin son iki hanesi yada daha eski olması lazım. Mesela siz 2012 mezunusunuz, yerleştirme önceliklerinde 13 yada 14 yazan programlara yerleşemezsiniz.

 369. havva kutlu dedi ki:

  sayın hocam,1999 imam hatip lisesi mezunuyum.açıköğretimden ilahiyat okumak istiyorum sınavsız geçiş hakkımla okuyabilme şansım nedir? yoksa sınava girmelimiyim yerleşebilme imkanım varmıdır? 99 mezunuyum 1981 doğumluyum diploma notum 4.20

 370. sibel dedi ki:

  mrhabalar ben yeni mezun oldum mesleki açık öğretim muhasebe bölümünden sınava girmek istiyorum fakat yüksek bi not alacagımı sanmıyorum sınavsız geçiş hakkından yararlanıcam bunun için 2 ödemeyide yatırcakmıyım 65tl yoksa sadece ygs parasını mı yatırcam 50tl nasıl yapmam gerekiyor parayı hangisine yatırmalıyım

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sadece 50 TL yatıracaksınız. Meslek lisesi mezunları YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretleyerek sınava girebilir aynı zamanda sınavsız geçişten de faydalanabilirler.

 371. DUYGU BORAN dedi ki:

  merhabalar, öncelikle aydınlatıcı ve net bilgiler verdiğiniz çok teşekkürler. Benim 1.sorum: 1 kez sınavsız geçiş hakkımı kullandım, tekrar kullanma hakkım var mı? 2.sorum: 3.üniversite için ygs başvuru yaptım. İki üni mezun olduğum için herhangi bir ayrıcalık yada muafiyet söz konusu olabilir mi?

 372. mehmet dedi ki:

  merhaba..ben 2001 de hızır reis tic.mes.lisesi muhasebe bölümünden mezun oldum o sene aöf muhasebe sınavsız geçişten yararlandım ama bitirermedim simdi basvursam sınavsız geçiş hakkım olur mu? bir diğer sorumda muhasebe değil de sağlık kurumları yada baska bi bölüm tercihi hakkım olur mu varsa bu bölümler nelerdir yardımcı olurmusunuz lütfen basvuru tarihleri 5-19 ocak son tarihler mi? bir de sınavsız geçişten yararlanmak için basvuru yapıp sınava girme zorunluluğu var mı basvuru ve banka ödemesi yeterli oluyo mu? tşkler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanabilirsiniz. Başvurular mutlaka 5-19 Ocak tarihleri arasında yapılmak zorunda. Eğer sadece sınavsız geçiş bölümlerinize tercihte bulunacaksanız sınava girmenize gerek yok. Temmuz ayında internet üzerinden tercih yapacaksınız. Sağlık kurumları işletmeciliği zaten sizin sınavsız geçiş bölümleriniz arasında yer alıyor. Ancak önceliğin son mezunlara olduğunu unutmayıp, eski mezunlardan alan programları tercih etmelisiniz. Tüm sınavsız geçiş bölümlerinizi şu sayfadan görebilirsiniz.

 373. cemile dedi ki:

  ben sağlık meslek 2012 mezunuyum . ilk yıl sınavsız geçiş yaptım geldi gidemedim. ikinci yıl tekrar sınavsız geçişle 2 yıllık bir bölümde hala okuyorum son yılım . ben tekrar geçiş hakkımı kullanabilir miyim ?? lütfen yardımcı olur musunuz ???

 374. Hilal dedi ki:

  hocam merhaba sınavsız geçiş hakkımızı herhangi bir okuldan yapabilir miyiz

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tam anlamadım ama başvuruyu herhangi bir yerden yapabilir miyiz diyorsanız ÖSYM başvuru merkezi olması lazım. Herhangi bir okula sınavsız geçiş yapabilir miyim diyorsanız yerleştirme önceliklerinizin tercih edeceğiniz okula uygun olması lazım. Örneğin okul türü kodu “3” yada “4” olan yani anadolu teknik lise ve teknik lise öğrencilerinin kontenjanı doldurduğu bir okula “2” meslek lisesi mezunu tercihte bulunursa yerleşemez. Ya da METEB önceliği “İ” olan bir yere il dışından tercih olursa yerleşemez.

 375. şeyma dedi ki:

  MRB. Ben eczane hizmetleri önlisans 2014 mezunuyum sınavsız geçiş yapabilme hakkım var mı? eğer var ise hangi bölüm ve nasıl olucak yardımcı olur musunuz?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek liselerinin faydalandığı sınavsız geçişten faydalanamazsınız ancak sınavsız 2.üniversite kapsamında şu sayfada yer alan 2 yıllık açıköğretim programlarına başvuru hakkınız var. Üniversitelerin kendi sitelerinde tarih ve başvuru şekilleri yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında yapılıyor.

 376. fulden dedi ki:

  hocam merhabalar bn düz lise mezunuyum.özellerden 2 yıllık saglık bölümü yazmak istiyorum,diş ve ağız sağlığı.gelme ihtimali zor diyorlar ,fakat özel üniversite yazınca gelır dıye düşünüyorum sizce ? bu konu da lütfen yardımınızı beklıyorum.tesekkr ediyorum.saygılar

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfada 2014 yerleştirme sonuçları var. Yerleştirme önceliği boş olanlar kontenjanı sınavsız geçişle dolmayan ve dışardan YGS puanı ile öğrenci alan programları gösteriyor. Yanlarında yazan puanı almanız durumunda rahatlıkla yerleşebilirsiniz.

 377. all izz well dedi ki:

  iyi günler ben 2014 lise çocuk gelişimi mezunuyum 2015 yılında geçiş yapsam. gelme ihtimali ne kadar? yardımcı olur musunuz? şimdiden teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfada 2014 yerleştirme sonuçlarına bakarsanız devlet üniversitelerine ve bir çok vakıf üniversitesine 2014 yani son mezunların öncelikli yerleştiğini ve kontenjanlarını doldurduğunu görebilirsiniz. Yani şansınız çok ama çok az diyebiliriz.Tablonun en alt kısmında yerleştirme öncelikleri boş olan vakıf üniversiteleri ve Atatürk aöf belki diyebilirim.

 378. gül dedi ki:

  hocam ben sınavsız geçiş hakkımı kullanıp yüzde elli burslu yerleştim yüksekokul ve brinci yılı bitirdilkten sonra tam burslu olarak özel okula ya da devlet okularına girebilirmiyim yani yatay geçiş hakkımı kullanabilrmiyim?kullanabiliyorsam nasıl ve ne gerekiyor?hocam cevaplaresanız sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   yataygecis.org sitesinde cevap bulabilirsiniz.

   • Özge dedi ki:

    Hocam bir konuda bilgi almak istiyorum 2010 S.M.L Anestezi bölümü mezunuyum ve sınavsız geçişle Atatürk Üniversitesi Anestezi teknikerliği bölümünü tercih edip 1.sınıfı okudum 2. sınıfta ayrıldım şu an hala okulun öğrencisi olarak görünüyorum..Sorularım şunlar hocam:
    1)Ben ortaöğretim mezunu olalı 4 yıl oldu ve hala sınavsız geçişten yararlanabiliyor muyum?
    2)Başka ilde bir üniversitenin Anestezi Teknikerliği bölümünü tercih etme şansım var mı ya da YGS ile mi yararlanabilirim bu haktan öğrenebilir miyim?

    • alperturkoglu dedi ki:

     1) Evet sınavsız geçişten her zaman yararlanabilirsiniz.
     2) Farklı bir programı yine sınavsız geçişle tercih edebilirsiniz. Ama öncelik son mezunların olacağından tercih ettiğiniz yerin eski mezunlardan alıyor olmasına dikkat etmelisiniz.

     • Özge dedi ki:

      Peki hocam ben Ankara da ikamet ediyorum.2015 yılı için Ankara Üniversitesi’ni tercih edecek olsam, METEB açıklamasını yanlış anlamadıysam eğer (öncelik DIŞ yazıyor olsa bile) sınavsız geçiş hakkı önceliği yine de son mezuna göre midir?
      Bana bir fikir verin hocam lütfen bu yıl sınavsız geçişle tercihte bulunmak istiyorum ama beklediğim için dezavantajım var tabiki 🙁 nasıl bir seçimde bulunursam yerleşme şansım olur ?

      • alperturkoglu dedi ki:

       D harfinin olduğu yerleştirme önceliklerinde en başta mezuniyet yılı yazıyordur. Yani orada 14 yada 13 yazıyorsa öncelik 2013 yada 2014 mezunlarının demektir. METEB önceliği 3.sırada önemlidir. Mezuniyet yılı ve okul türü önceliği daha önemlidir. Yerleştirme önceliklerini tek tek inceleyip 10 yada 09 ile başlayan yerler bulmalısınız.

 379. oyku dedi ki:

  ben 2 senelik sınavsız geçiş hakkımı kullandım acaba hakkım yanmışmdır tekrar ygsye girip geçiş yapsam olur mu ki

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişin YGS sınavı ile alakası yok. Eğer tekrar faydalanmak istiyorsanız Ocak ayının ilk 2 haftasında başvuru yapıp temmuzda tercih yapacaksınız.

 380. hilal dedi ki:

  Hocam ben bu yıl sağlık meslek lisesinden mezun oldum sınavsız geçiş hakkımı kullnıp paramedik bölümüne geçiş yaptım bu bölümü bitirdikten sonra tekarar sınavsız geçiş hakkımı kullanabiliyormuyum?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet kullanabilirsiniz.

  • hilal dedi ki:

   Hocam ben iki yıllık geçiş hakkımı kullandım şu anda okuyorum ne zaman gine 2 yıllık geçiş hakkım için tercih yapabilirim ve yerleşme olasılığım nedir?

   • alperturkoglu dedi ki:

    Önümüzdeki yıl tekrar tercih yapmanızda bir sakınca yok. Tercih edeceğiniz yerin yerleştirme önceliklerine bağlı olarak yerleşip yerleşemeyebilirsiniz. Önceki mezunlardan alan programlardan tercih yapmanız lazım.

  • hilal dedi ki:

   Hocam eski mezunlardan alan programlardan bilgi verebilirmisiniz nereden bakabilirim link falanda atarsanız mennun olurum

   • alperturkoglu dedi ki:

    Tercih etmek istediğiniz programın yerleştirme önceliklerine baktığınızda ilk değer son yerleşen öğrencinin mezuniyet yılını gösterir. 14 ile başlayanlar son mezunların yerleştiği programları, 13 2013 mezunları, 12 2012 gibi devam eder. Şu sayfada 2014 yerleştirme sonucu bulunan herhangi bir bölüm linkine tıklayıp inceleyebilirsiniz.

  • hilal dedi ki:

   hocam ameliyat hizmetleri istiyorum ama hep 2014 liler öncelikli olmayanlarda burslu alıyor napcam?

  • hilal dedi ki:

   hocam ygs ye girmeden 2 yıllık geçiş hakkımı kullansam çıkmazmı öncelik bu senenin biliyorum ama

   • alperturkoglu dedi ki:

    İstediğiniz programın yerleştirme önceliklerini inceleyip yerleşip yerleşemeyeceğinizi kendiniz yorumlayacaksınız. Örneğin bir programın yerleştirme önceliklerinde 14 yazıyorsa (yani 2014 mezunları ile kontenjanı dolmuş) bu programa yerleşmeniz imkansızdır. 2012 mezunu olduğunuzu düşünelim. En azından yerleştirme önceliklerinin 12 ve daha altında bir sayı ile başlıyor olmasına dikkat etmelisiniz.

  • hilal dedi ki:

   hocam ama ameliyat hizmetlerinde ücretsiz ve bursuz alt seneleri alan üniversite yokki

 381. Hilal dedi ki:

  hocam ben sınavsız geçiş hakkımı kullandım kayıt yaptırdım kaydimi sildirrdim seneye tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim

 382. funda dedi ki:

  Mrb hocam ben 2012 hemsirelk mezunuyum. Ygs ye girip hem ygs hemde sınavsz gecis hakkyla tercihte bulunabilirmiym. Paramediklik icin. Eger böyle bişey varsa nasil olck ayri ayrimi tercih yapmam gerekir

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kendi alanınızdaki bir bölüm için YGS puanı ile avantaj sağlayamazsınız. Çünkü en düşük puanlı en eski mezun bile olsa önce sınavsız geçişliler yerleşir sonra kontenjan kalırsa YGS puanı ile öğrenci alınır.

   • funda dedi ki:

    Hm anldm hcam. Hocam bide şunu sorcm. Ben hem ygs puanimla hemde sinavsz geciş hakkmla tercih yapabilir miym ?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sınavsız geçişle alanınızla ilgili bölümleri YGS puanınızla da alan dışı bölümleri tercih edebilirsiniz. (YGS puanı ile sınavsoz geçiş bölümünüzü seçmek zaten mantıksız oluyor. Bir önceki cevabımda bunu açıklamıştım.)