Sınavsız Geçiş Hakkında Merak Ettikleriniz

Sponsorlu bağlantılar

YGS başvurularını kaçırdım, sınavsız geçişten faydalanabilir miyim?

–        Sınavsız Geçiş başvuruları YGS başvuruları ile birlikte yapılmaktadır. (Genellikle Ocak ayının ilk 2 haftası) Bu nedenle YGS başvuruları sırasında başvuru yapmayan adaylar, bir sonraki seneyi beklemek zorundadırlar.

Sınavsız geçiş tercihleri nasıl ve ne zaman yapılır?

–        Sınavsız Geçiş tercihleri, sınava giren adayların sonuçları belli olduktan sonra yapılmaktadır. Buda genellikle Temmuz sonu ile Ağustos’un ilk haftası gibi bir tarih olmaktadır.

Sınavsız geçiş öncelikleri nelerdir?

–         Bunun için hazırladığım videoyu izlemeniz daha faydalı olacaktır. Video için tıklayınız.

2000 yılında önceki meslek lisesi mezunlarının sınavsız geçiş hakkı var mıdır?

–         Teorik olarak vardır. Ancak pratikte çok tercih edilen bazı bölümler için bu oldukça zordur. Çünkü tercih önceliklerinde mezuniyet yılı 1.sırada yer almaktadır.

Daha önce sınavsız geçişe başvurdum (ama gitmedim, yarım bıraktım) tekrar başvuruda bulunabilir miyim?

–         Evet yapabilirsiniz. Tercih formunda yer alan öğrenim bilgilerinde dikkat ettiyseniz mezuniyet türü; 5 ve 6 bu durumla ilgilidir.

mezuniyet türü

Düz lise mezunuyum. Sınavsız geçişten faydalanabilir miyim?

–        Sınavsız Geçiş, sadece meslek lisesi mezunları için uygulanan bir programdır. Düz lise yada başka bir ifade ile genel lise mezunları sınavsız geçişten faydalanamaz.

Meslek Lisesi mezunu olarak, sınavsız geçiş yerine YGS sınavına girsem puanla yerleşmem daha garanti olur mu?

–         Hayır. İsterseniz sınavdaki tüm soruları doğru yanıtlayıp en yüksek puanı almış olun. Sınavsız Geçiş öncelikleri bellidir.(Meslek lisesi öğrencileri için; Mezuniyet yılı,okul türü,METEB içi olması, OBP puanı ve doğum tarihi)

Muhasebe Finansman alanı mezunuyum, açıköğretim ilahiyat fakültesine sınavsız geçiş yapa bilir miyim?

–        Hayır. Bu bölümleri örnek olarak yazdım. Meslek Lisesi mezunu olan aday sadece kendi alanı ile ilgili programları tercih edebilir. Farklı bir program için YGS puanı değerlendirilecektir.

Meslek Lisesi mezunuyum. Sınavsız geçişle kesin olarak istediğim alana yerleşebilir miyim?

–        İçinde bulunduğu yıl mezun olan adayların çoğu yerleştirilmekle birlikte bu soruya kesin olarak evet demek doğru olmayacaktır. Hem okul kontenjanları, hem tercih öncelikleri değerlendirildiğinde başvuran adayların bir kısmının sınavsız geçişten faydalanamayacağı anlaşılmaktadır.

Sınavsız geçişle ilgili yapılan yerleştirmelerde  YGS  puanının herhangi bir etkisi olacak mı?

–        Sınavsız geçişlerle ilgili yapılacak merkezî yerleştirmede dikkate alınan kriterler arasında YGS  puanı yoktur.

Sınavsız geçişle 4 yıllık fakülteleri tercih edebiliyor muyuz?

–        Hayır. Sınavsız geçiş, sadece 2 yıllık ön lisans programları için geçerlidir. Ancak 2.yıl sonunda Dikey Geçiş sınavına girerek 4 yıllık fakültelere geçiş yapılabilmektedir.

İmam hatip mezunuyum, sınavsız geçişle hangi bölüm ve okullara gidebilirim?

–        İmam hatip mezunları, Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Erzurum Atatürk Üniversitesi A.Ö.F. 2 yıllık ilahiyat bölümünü tercih edebilmektedirler.

Konu ile ilgili sorularınızı hiç çekinmeden sorabilirsiniz.

Daha önce paylaştığımız Sınavsız Geçiş Sıkça Sorulan Sorular konusu da ilginizi çekebilir.

Sınavsız geçiş 2013

1.678 Yorum Yapılmış.

 1. berna diyor ki:

  2006 anadolu kız Meslek mezunuyum ygs sinavina girdim geçiş hakkımı kullanmak istiyorum fakat öncelik yeni mezunlara olduğu için yerlesememekten korkuyorum tercihte yapabiliyormuyuz aynı zamanda bilgi verirseniz sevinirim

 2. emre diyor ki:

  hocam 2015 yıllı mezunum sınavsız geçişte hangi geçmiş yıll bölümleri alır paylaşımeısnız acaba? teşşekürler şimdiden

 3. Seda Işıl diyor ki:

  Merhaba. Ben 2 sene önce meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümünden mezun oldum. Ygs girdim puanım iyi geldi ve başka bir bölüm seçip okumaya başladım. Ancak pişman oldum. Bu durumda dikey geçiş hakkımı kullanabilir miyim yoksa o hakkım yandı mı? Ve eğer dikey geçiş hakkımı kullanabiliyorsam kayıt yaptırdıktan sonra öğrenci değişim programlarından faydalanabiliyor muyum? cevaplarsanız çok sevinirim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayında YGS başvuruları sırasında sınavsız geçiş başvurusunda bulunduysanız sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz. Başka bir yolu yok.

 4. basak cetinkaya diyor ki:

  meerhaba ozel bir unuvrsited grafik tasarim 1.sinif ogrencisiyim.yuzde 50 burslu okuyorum.devlet unuversitesine gecmek istiyorum.gecebilmem icin 180 ygs barajini gecmem mi gerekiyor .ayrica 4 yillik fakulteden 2 yillik myo grafik tasarimina geciss yapabilirmiyim. tesekkur eerim.

 5. aleyna diyor ki:

  Merhaba. ben gecen sene 2 yıllık geciş hakkımı kullandım. ünivesite cıktı iki yıllık ama bn gidip kayıt yaptırmdım.bu sene ise tekrar ygs ye girdim. istediğim sonuc gelmedi. gecen sene cıkan üniversiteye tekrar gidip kayıt yaprabilirmiyim ?
  ayrıca lys den güzel puan yaparsam okul puanım kesilir mi ?

 6. Sema diyor ki:

  Merhaba bir sorum olacaktı. Ben imam hatip mezunuyum 2 yıl üst üste sınavsız geçiş yaptım ilahiyata fakat geçen sene okul puanim hesaplanip ygs puanima göre yerlestirilmisim. Bu neden kaynaklanmis olabilir? Aydinlatirsaniz çok memnun kalırım. Teşekkürler

 7. büşra diyor ki:

  merhaba hocam ben 2014 yılında ticaret meslek lisesinden mezun oldum ve 2 yıllık geçiş hakkımı kullandım busene üniversite bitiyor tekrardan geçiş hakkı kullanma şansım varmı

 8. hicret diyor ki:

  Ben edebiyat bolümü birinci sınıfta okuyorum.2014 Meslek lisesi çıkışlıyım.Hala iki yıllık geçiş hakkım var mı.

 9. Emre diyor ki:

  Ben Simdi Lise Sonum Meslek lisesinde Okuyorum 2 yıllık dikey geçiş hakkımı kullanmak istiyorum Şehrim Mersin İlla Mersin Üniversitesinde Okumak Zorundamıyım Ben örnek veriyorum Adana Mugla izmir bursa antalya üniversitsinde okuma şansım yüzde kaçtır yardımcı olabilirmisiniz?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerinde METEB DIŞI yazıyorsa il dışından alıyor demektir. Yüzde hesabı yok. Mezuniyet yılı, Okul türü uyuyorsa METEB DIŞI’ndan alıyorsa OBP puanınız da yetiyorsa yerleşebilirsiniz.

 10. doğukan diyor ki:

  merhabalar benim kardeşim 2015 meslek lisesi mezunu fakat ilk sene 2 yıllık geçiş hakını kullanmadı bu sene ise ygs ye girdi düşük puan aldı ama 2 yıllık hakkı var bunu aöf ön lisans bölümünden yana kullanabiliyormu

 11. dilek diyor ki:

  MERHABA BEN KIZ MESLEK LİSESİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ MEZUNUYUM 2 SENE ÖNCE MEZUN OLDUM BU SENE GEÇİŞ HAKKIMI KULLANMAK İSTİYORUM AMA OKUL PUANIMLA TERCİH YAPMAK İSTEMİYORUM GİDECEĞİM BÖLÜMÜN TERCİH PUANLARI ÇOK YÜKSEK BENİM PUANIMDA DÜŞÜK GELMEME İHTİMALİ VAR MIDIR ?

 12. erkan diyor ki:

  sağlık meslek lisesi okuyorum hemşirelik bölümü şimdi ben sınavsız geçiş kullanmak istiyorum herhangi bir ile gidebilir miyim yanı benim okuduğum lise dışında bir yer .
  -diploma puanımız kaç olması gerekiyor ki garanti olsun sınavsız geçiş

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle tercih ettiğiniz programın yerleştirme önceliklerine bakacaksınız. METEB DIŞI yazıyorsa yerleşme şansınız olabilir. METEB İÇİ yazıyorsa il dışından almıyor demektir. Diploma puanı sormuşsunuz ama bu tercih edeceğimiz programa ve okula göre değişir. Şu sayfada istediğiniz bölüm linkine tıklayarak açılan sayfada 2.tabloda yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz.

 13. firdews diyor ki:

  ben önlisans bilgisayar programcılığı bölümünü okumaktayım .sınavsız geçiş yapanların puanları kırılmıyor ama ben ygs puanıyla yerleştim benim puanm kırılır mı acaba

 14. ali diyor ki:

  sınavsız geçişle yerleştim kayıt yaptım ancak gidemedim dondurdum. ve bu dondruma süresi de bitti. muhtemelen kaydım silnmiştir bu durumda ben tekrar sınavsız geçiş hakkını kullanabilir miyim. yardımcı olan olursa şimdiden teşekürler.

 15. umut diyor ki:

  hocam ben düz lise mezunuyum meslek lisesi mezunu olmam için ne yapmam lazım tekrar bastan lisemi okuyacam yoksa gecişler varmı

 16. mustafa diyor ki:

  merhaba bn endestri meslek lisesinden son sınıfta okumaktayım 2 yılık sınavsız hakımı kullanacam ama hemşirelik istiyorum ama araç teknoloji bölumu okuyorum 2 yılıkta hemşirelik okuya bilirmiyim bana yardımcı olsnz memnun olrm

  • alperturkoglu diyor ki:

   2 yıllık hemşirelik bölümü yok. Olsaydı da zaten sizin alanınız olmadığından sınavsız tercih edemezdiniz. 4 yıllık hemşirelik için YGS-2 yada MF3 puanınız olması gerekiyor. Şu sayfadan bakabilirsiniz.

 17. sinem diyor ki:

  merhabalar ben lise son öğrencisiyim böşümüm bilişim teknolojileri dal ise web tasarım ama ben sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum farklı bir bölüme 2 yıllık geçiş hakkım var mı?

 18. Atakan diyor ki:

  Hocam merhabalar. Ben meslek lisesi son sinif elektrik bolumu mezunu olacagim bu sene. Ben yasadigim sehirden baska bir sehire 2 yillik myo tercihi yapmak istiyorim obp ile. Ygs den puanim az geldi cunku. Baska sehire yerlesme sansim varmidir

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerine bakacaksınız METEB DIŞI yazıyorsa okul türü de sizin okul türünüz ile aynı ise şansınız olabilir.

 19. burcu diyor ki:

  Merhaba hocam
  Ben kız meslek lisesi moda tasarım mezunuyum
  Geçiş hakkımı kullanmak istiyorum kendi alanımda neyi seçebilirimki
  Bir diğer sorum ise metep dışı alanımdan farklı bir bölümü Seçme şansım varmı acaba

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki bölümlere tercih hakkınız var. Sınavsız geçişle alan dışı tercih olmaz.
   Ayakkabı Tasarım ve Üretimi
   Çorap ve Moda Tasarımı
   Deri Konfeksiyon
   Deri Teknolojisi
   Geleneksel El Sanatları
   Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu
   Giyim Üretim Teknolojisi
   Halıcılık ve Kilimcilik
   Kuyumculuk ve Takı Tasarımı
   Moda Tasarımı
   Moda Yönetimi
   Tekstil Teknolojisi

 20. Enez Furkan diyor ki:

  Merhaba hocam, ben geçen sene meslek lisesi elektrik elektronik bölümünden mezun oldum sınavsız geçiş hakkımıda kullanmadım. ygs puanıylada hiç bir yere tercih yapmadım. bu seneki şansım nedir ayrıca okulun verdiği ek puan bu sene tekrar aynı şekilde gelecekmi?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş önceliklerinize göre tercihte bulunmanız gerekiyor. En önemli öncelik mezuniyet yılı olduğundan önceki yıllardan alan programları tercih etmelisiniz.

 21. busra diyor ki:

  Hocam; ben İzmirde yaşıyorum. YGS sınavım yeteri kadar iyi değildi. Sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım.Hemşirelik bölümündeyim. Anestesi yazmayı düşünüyorum. İzmir dışında farklı illere tercih yapabilme hakkım varmı. Yoksa bulunduğum il olmak zorunda mı?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tercihte bulunacağınız yerin okul türü sizin okul türünüzle aynı ise ve METEB Dışından öğrenci alıyorsa farklı ildeki programlara yerleşme şansınız olabilir. Yani siz sağlık meslek mezunu iseniz okul türünüz “2” dir. Yerleştirme önceliklerinde “3” anadolu sağlık meslek mezunlarının kontenjanı doldurduğu yere yerleşemezsiniz. Farklı ildeki programın METEB İÇİ yazanlarına da yerleşemezsiniz. Şu sayfada 2.tabloda anestezi 2015 yerleştirme önceliklerini görebilirsiniz.

 22. Görkem diyor ki:

  Hocam ben endüstri mezunu olucam bu sene. sınavsız geçiş de yerleştirme önceliği 4 veya 3 yerine benim yerleşme sansim nedir birde ben 97 dogumluyum yerleştirme önceliğinde 94 yazıyor benim yerleşme şansım nedir az m çok mu teşekürler..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sizin okul türünüz “2”. 3 ve 4 olan yerlere yerleşme şansınız imkansız gibi birşey. Yaşı küçük olan avantajlıdır. Ama en son kriterdir. Ondan önce mezuniyet yılı, okul türü, METEB, OBP var.

 23. tugba diyor ki:

  Hocam ben 12 sinif grafik ve fotografcilik bolumunu okuyorum bu sene ygs sinavina girdim ilk girisim benim baraji gecemesemde sinavsiz gecis hakkimla bolumumum alanlarindan birini secip universiteye gitme sansim varmi ? Yada baska bolum secip gitme sansim varmi ? Baska bolume tercih edersem puanim dusermi ? Yardimci olurmusunuz?

 24. leylaaa hemşiree diyor ki:

  merhaba 2011 yılında sağlık meslek hemşirelik bölümü mezunuyum ama 2 yıllık hakkımı kullanmadım. 2012 yılında tıp fakultesine atandım şimdi sınavsız geçiş hakkımla yani eigitm tayin durumumu kullanmak istiyorum diyecegim şu ki 2 yıllık hakkım gelir mi bu sene. ygs ye de girdim :/

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelik son mezunlara olduğundan yerleşme şansınız çok düşük. Ama tabi ki şansınızı deneyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yerleştirme önceliklerinde eski mezunlardan alan programları bulmalısınız.

 25. merve diyor ki:

  merhaba ben 2014 kız teknik ve meslek lisesi mezunuyum 2 kez girdim olmadı 2016 da bir daha girdim ygs ye bu yıl da puansız geçiş yapmak istiyorum kendi böümüme çocuk gelişimi mezunuyum bu sene girme imkanım var mı puansız geçiş hakkım

 26. Esra diyor ki:

  2016 ygs’ye girdim. İki yillik gecis hakkim icinde basvuru yapmis sayiliyorum degil mi?

 27. Esra diyor ki:

  Merhaba;
  Ticaret meslek lisesi 2015 mezunuyum. Geçen sene iki yillik gecis hakkimi kullanarak tercih yaptim Sakarya Universitesi cikti. Fakat e-kayit yaptirdim ve gitmedim suan Sakarya Univerisitesi ogrencisi olarak gozukuyorum kaydimi sildirip bu yil tekrar meslek lisesi tercih hakkimi kullanabilir miyim yada kaydimi sildirmeden de sinavsiz gecis hakkimi tekrar kullanabilir miyim? Lutfen bilgi verir misiniz.

 28. bircan kabaoğlu diyor ki:

  sağlık meslek mezunuyum ve dışardan üniversite okumak istiyorum nasıl yapabilirim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sağlık kurumları işletmeciliği aöf programını sınavsız geçişle tercih etme hakkınız var. Bunun dışındaki 2 yada 4 yıllık aöf bölümleri için YGS sınavına girerek gerekli puanı almanız gerekiyor.

 29. Burak diyor ki:

  Hocam ben 2015 mezunuyum, sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım bu sene kullanmak istiyorum ama 2016 yılı mezunlarının öncelikli olduğunu biliyorum. Benim OBP 315 ise 2016 yılı mezununun 280 ise, Yerleştirme önceliklerinden; OBP=310 mezun yılı=2016 olarak şart koyan bir üniversiteye hangisi daha öncelikli olur, Yani Obp yüksek olan ben mi yoksa yeni mezun olan ama obp düşük olan bir öğrenci mi ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   En önemli öncelik mezuniyet yılıdır ifadesi yeterince açık değil mi? 2015 mezununun isterse puanı 500 olsun 2016 öğrencisi öncelikli yerleşir.

 30. Mahmut diyor ki:

  2014 yılı mezunuyum
  ANADOLU TEKNİK LİSESİ (ERKEK TEKNİK)

  diploma=80

  sınavsız geçiş ile yerleştirilme ihtimalim var mı

 31. caaan diyor ki:

  hocam ben 3.kez gircem sınava ama hiç tercih yada baska bi yere gitmedim eger barajı gecemezsem 2 yıllıga gıtme sansım varmı meslek lisesi mezunuyum bu arada?

 32. özgür diyor ki:

  merhaba ben 2009 meslek lisesi bilgisayar prog mezunuyum 1 kez direk geçiş kullandım tekrar kullanmak istiyorum yorumlarda okuduklarımda anladığım kullanabilirim ama aöl ye tekrar çıkma ihtimali nedir acaba?

 33. ayşegül diyor ki:

  meraba ben geçen yıl mezun oldum geçiş hakımı kullandım ama bi yeri tutturamadım bu yılda ygsye baş vurdum ama geçiş hakkını işaretlememişim bu yıl sınavdan sonra geçiş hakkımı kullanabilirmiyim yardımcı olurmusunuz

 34. ezel diyor ki:

  ben çocuk gelişimi 2015 yılında mezun oldum açıköğretimden 2 yılllık okumak istiyorum geçen sene tercih etmedim bu sene tercih etsem kazanma şansım varmıdır

 35. mehmet diyor ki:

  12. Sınıf att öğrencisiyim sınavsız geçiş hakkımla bulundugum il dışındında mı yoksa sadece bulundugum ildeki üniversitelere mi tercih yapmak zorundayım.

  • alperturkoglu diyor ki:

   İstediğiniz gibi tercih yapabilirsiniz. Ama tercihte bulunduğunuz yer eğer il dışında bir yer ise farklı illerden alıyor olması lazım. Yani yerleştirme önceliklerinde METEB DIŞI yazıyor olmalı.

 36. alp diyor ki:

  Merabalar hocam ben 2015 mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı yaptım 1.ögretim olarak okuldanda kaydımı yaptrdım ineternetten kayıt oluyomus onu yaptırmadım şimdi ben bu sene 2. ögretim olarak okula devam edebilirmiyim başka bölüm seçebilirmiyim ??

 37. Mustafa diyor ki:

  Hocam ben geçen sene meslek lisesinden mezun oldum ve ygs ye veya yatay geçiş hakkımı falan kullanmadım baş vurmadım yani. Nu sene sadece ygs başvurusu yaptım dalgınlıkla yatay geçiş bölümünü işaretlemeyi unutmuşum ygs yi kazanamazsam seneye yani 3 sene yatay geçiş hakkımı kullana bilirmiyim yoksa bu yatay geçiş hakkı ilk 2 sene içinmi geçerlidir yardımcı olursanız sevinirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yatay geçiş değil sınavsız geçiş. Meslek lisesi mezunu olduğunuzdan YGS seçeneğini işaretlediğinizde zaten otomatik olarak sınavsız geçiş hakkınız da oluyor. Bu sene YGS girin. Temmuz’da hem puanlı alan dışı bölümlere hem de sınavsız geçiş bölümlerine aynı form üzerinden tercihte bulunabileceksiniz. İçiniz rahat olsun.

 38. MoonRise diyor ki:

  İyi Günler Ben Bu Sene Mezun Olucam (Mobilya İç Mekan Tasarım) Bu Bölümden Ve Bende Mimari Restorasyon İstiyorum Ben Bu Bölümün 2 yıllık İstedigim Devlet Üniversitesine Gidebilirmiyim Yani Nasıl Olucak Sınava Felan Girecekmiyim Netten Baktım Çok Puan İstiyor Bu Üniversiteler Yanlız Benim Sınavsız Hakkım Olucak

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş bölümünüz olduğundan YGS puanı ile değil yerleştirme önceliklerinizle değerlendirileceksiniz. Şu sayfada ilk değil 2.tablo yerleştirme önceliklerini göstermektedir. Kendi okul türünüz, meteb durumunuz ve OBP puanınıza göre değerlendirebilirsiniz.

 39. Ersin diyor ki:

  Merhabalar, 2015’de meslek lisesinden mezun oldum, sınavsız geçiş hakkımı kullanıp tercih yapmıştım ancak annemin rahatsızlığı araya girince üniversite hayallerimi 1 sene ertelemeye karar verdim. Ancak Riskli bir rahatsızlık ve riskli bir ameliyat olunca o stresin arasında bu sene başvuru yapmak tamamen aklımdan çıkmış. Şimdi ben ne yapacağım? Bir sonraki seneyi beklemeye mecbur muyum? 🙁 Amacım sadece 1 sene beklemekti 2 sene değil çok kötü oldu bu durum için. Açıköğretime falan kaydolamaz mıyım?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Maalesef yapacak bir şey yok. ÖSYM sınav başvuruları konusunda tarih esnekliği tanımıyor. Başvurularda “süre kesinlikle uzatılmayacaktır” diye bu nedenle belirtiyor.

 40. Mert diyor ki:

  Hocam ben geçen sene mezun oldm anadolu teknik bilgisayar mezunuyum.Sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum şu anda kayıt olma imkanım varmı

 41. Cansu diyor ki:

  Ben meslek lisesi öğrencisiym geçen sene mezun oldm ve okul çıkmştı bana ama kayıt yaptrmadm okula gitmedim yani bu sene ygs ye giricem ama sınavsız geçiş hakkımı kullanabiliyomuyum ? okul çıktı diye kullanamazsın diyolar

 42. deniz diyor ki:

  ben meslek lisesi cıkıslıyım 2 yıllık gecıs hakkımı kullandım onlısans mevzunu oldum fakat baska bolumde ılerlemek ıstıyorum sınavsız gecıs hakkım halen gecerlımı 2 yıllık baska bır bolum okuyabılırmıyım

 43. yasin mutlu diyor ki:

  endüstri meslek lisesi bilgisayar yazılım 2006 mezunuyum şu anda grafik tasarımı için sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum böyle bir durum olabilir mi kontenjanlar sınırlı mı yıllara göre mi alım yapılıyor

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişte en önemli önceli mezuniyet yılıdır ve son mezunlardan daha öncekilere doğru devam eder. Şansınız düşük olmakla birlikte başvuru yaptıysanız temmuzda tercih yaparak şansınızı deneyebilirsiniz.

 44. Enes diyor ki:

  Hocam iyi günler ben sınavsız geçişle mersine yerleştim okuyorum ama sıkıntı çekiyorum şehir dışı olduğu için okul, tekrar sınavsız geçişe başvurdum gelme olasılığı varmı sizce özellikle şehir içinin?

  • alperturkoglu diyor ki:

   6-20 Ocak tarihlerinde başvuru yaptıysanız tekrar tercihte bulunabilirsiniz. Ancak öncelik son yılın mezunlarının olacağından istediğiniz programa yerleşemeyebilirsiniz.

 45. Müslüm diyor ki:

  Ben imam hatip lisesinde okuyorum bu sene ygs ye göre cem ve formda ygs kutucuginu tek isaretledim ve bankada da ygs ücretini tek yatirdim şimdi sinavsiz gecis hakim varmi iyi akşamlar

 46. Erkan diyor ki:

  Sinavsiz gecis sinavinida ucret yatirmadim ama ygs de yatirdim ben halen sinavsiz gecis hakkim varmi acaba teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Adı üstünde sınavsız geçiş. Sınavsız geçiş sınavı diye birşey yok. YGS başvuruları ile aynı zamanda yapılır. Eğer sadece sınavsız geçiş düşünüyorsanız bu seçeneği işaretlersiniz ve başvurunuzu bu şekilde yaparsınız. Hem YGS sınavına girmek hem de sınavsız geçişten faydalanmak istiyorsanız YGS girmek istiyorum şeklinde seçim yaparsınız. Yani siz YGS başvurusunda bulunduysanız ve meslek lisesi mezunu iseniz zaten başvuru yapmış durumdasınız.

 47. Muhammet diyor ki:

  Yok estafurlah yemin etmeyin inanıyorum size de insanın aklında yine takiliyor ondan 🙂 gercektende teşekkürler suan çok mutluyum iyi akşamlar

 48. Muhammet diyor ki:

  Teşekkürler ya bir sorum daha olacak ta 🙂 internete okudum da eğer sinavsiz gecis sınavın da 15 tl yatirmayalr o hakka sahip olmuyorlar doğru acaba bize kesin bir bilgi vereveilirmisiniz teşekkürler

 49. Muhammet diyor ki:

  Ben imam hatip mezunuyum sınavsız gecis te ucret yatirmadim sadece ygs ye ucret yayirdim yine sinavsiz gecis hakkim varmi teşekkürler

 50. ahmet diyor ki:

  şuan ünide tekstil okuyorum yatay geçiş zamanı memleketimde farklı bi bölüme yani tekstilden başka bi bölüme yatay geçiş yapabilirmiyim ?

 51. Mustafa diyor ki:

  Selam, Makine Teknolojisi(Bilgisayarlı Makine İmalatı) Mezunuyum. Eskişehir Porsuk MYO’da Mekatronik okumak istiyorum. 2014 yılı mezunu olduğum için dezavantajım var. sizce tutar mı?

 52. Yagmur diyor ki:

  Ben okul öncesi lise son öğrencisiyim sosyal hizmetler bölümünü secsem ek puanım kesilir mi acaba?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sosyal hizmetler sizin sınavsız geçiş bölümünüz. Tercih etmekle puan düşmez. Bir programa yerleşirseniz ertesi yıl puanınız düşer. Ama sosyal hizmetler ya da çocuk gelişim kendi alanınız olduğundan sınavsız geçişle yerleşseniz dahi puan düşmeyecektir.

   • Özgür diyor ki:

    Hocam öncelikle iyi akşamlar bi sorum olacaktı bu yıl sınavsız geçişle yerleştim bir üniversiteye tekrardan sınavsız geçişe başvurdum okurken gelme olasılığı varmı bir diğer üniversitenin?

 53. seda diyor ki:

  acil cevap verirseniz memnun olacağım hocam sizden cevap beklıyorum

 54. seda diyor ki:

  mrb hocam ben sınavsız geçiş hakkıyla 2013 yılında harıta tapu kadastroya yerleştim fakat şuan alttan derslerim var sınavlara gırıyorum şimdi ise tekrar sınavsız geçiş hakkıyla tekrar ygs ye kayıt yaptırdım ve bu seferde tapu kadastroya geçiş yapacağım.bu durumda dier okuduğum bolum olan harıta tapu yanıyor mu yoksa ıkısınıde bır arada okuyarak ıkı okul mezunu olabılıyormuyum

 55. bekir kasapoğlu diyor ki:

  merhaba Anadolu otelcilik ve turizm meslek lisesi bitirdim ve sınavsız geçiş hakkımı kullandım. M.Y.O Turizm ve otel işletmeciliği bölümünden 2007 yılında devamsızlıktan kaydımı sildirdim. simdi tekrar kayıt olmak istiyorum izlemem gereken yol sizce nasıldır. A.Ö.F yatay geçiş hakkım varmıdır yoksa sınava girmem gerekiyormu. tşk edrim .

 56. akki diyor ki:

  iyi günler hocam ben bu sene okula kaydoldum ama gelemedim bn şimdi sınavsız geçişe basvurcam bunun için kaydımı sildirmem şartmı birde bn kaydımı sildirmesem seneye tekrar bölümümü okuma şansım varmı

 57. sefa diyor ki:

  merhaba ben meslek lisesi teknik bilgisayar bölümü 2015 mezunuyum bu senede başvurcam ygs ye sadece ygs ye girmek istiyorum işaretlesem iyi puan gelmezse sınavsız geçiş hakkım oluyor mu ?

 58. Çağla diyor ki:

  Ben meslek lisesi mezunuyum. 2014’te bilişim teknolojileri bölümünü bitirdim. Ancak ben moda tasarımı bölümü okumak istiyorum üniversitede. sınavsız geçişle bu mümkün mü acaba?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş alanınızın devamı niteliğindeki bölümlere olur. Dediğiniz bölüm alan dışı olduğundan YGS puanı ile tercih yapabilirsiniz.

 59. mehmet diyor ki:

  hocam hayırlı cumalar ben ticaret lisesini okudum 1996 da mezun oldum dışardan 2 yıllık okuyabilirmiyim yatay geçiş gibi

 60. Mehtap diyor ki:

  benım anlamadıgım şey sınavsız geçiş hakkında örgün okuma yok mu ? yoksada sadece açıktan erzurum yada eskişehirde okunmuyor diye biliyorum istediğimz üniversiteyi örgün okuyamıyor muyuz tabi konteyjan boşsa ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Boğaziçi, Odtü, Bilkent ve Yıldız Teknik haricinde tüm üniversitelerde sınavsız geçiş kontenjanı yer almaktadır. Yerleştirme öncelikleriniz uyuyorsa tabi ki okuyabilirsiniz.

 61. cansel diyor ki:

  ben çorluda yaşıyorum 2 yıllık tercih yaparsam farklı bir şehir seçmek istiyorum bu mümkünmüdür istanbul yada kocaeline gitmek istiyorum burda üniversiteye gitmek istemiyorum bu neye göre değerlendirilcek

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer sınavsız geçişle tercih yapıyorsanız tercih ettiğiniz programın METEB önceliklerine bakmanız lazım. METEB dışından alıyorsa yerleşme şansınız var. METEB İÇİ yazıyorsa yerleşemezsiniz. YGS ile tercihte bulunuyorsanız YGS puanını tutturmanız yeterli olacaktır.

 62. ibrahim diyor ki:

  İyi geceler hocam tekstil meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık önlisans elektrik okumak istiyorum sınavsız geçiş yapabilirmiyim yada YGS ve LGS sınavlarının ikisinede girmem ve gerekli puanimi almam gerekiyor.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş alanınızla ilgili programlara yapabilirsiniz. 2 yıllık elektrik bölümleri için YGS sınavına girmeli ve YGS-1 puan türü ile tercih yapmalısınız.

 63. Derya diyor ki:

  Anladığım kadarıyla alttan ders bıraktığım zaman sınavsız gecis hakkımı kullandığım takdir de ya okulu bitirmem gerek ya da okuduğum okulu bırakarak hiç okumamış gibi yeni bölümü tercih etmem gerekiyor ?Peki böyle bi durumda sınavsız geçişe başvurduğum zaman tercih yapmak zorunda mıyım? Yani şu an sıkıntı yaşadığım derslerle o zaman kadar sorunu gideremezsem, tercih yapmak zorunda kalır mıyım ? Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

 64. AYSUN AYGÜN diyor ki:

  iyi günler. ben meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum(2010).örgün olarak dış ticaret okudum.sonrasında aöf iktisat bölümüne geçiş yaptım fakat dersleri zor olduğundan ondan kaydımı sildirip işletme aöf ye kayıt yaptırabilir miyim? eğer öyle bi hakkım yoksa sınavsız geçiş hakkım devam ediyor mu? teşekkürler.

 65. Mahmut diyor ki:

  Selamun aleyküm ben.imma hatip çıkışlıyım.. ve açık öğretim ilahiyat okuyrm. Bu yıl tekrar tercih yapıp 2 yıllık acil ve ilk yardım okuybilir miyim

 66. Derya diyor ki:

  Merhabalar hocam. Bize yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ediyorum öncelikle. Sağlık meslek 2014 mezunuyum. 2014 senesinde kullanıldığım 2 yıllık tercihime yeelestirildim onu okuyorum su an. Fakat bir iki dersten sorun yaşıyorum şu an. Tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Fakat şu an başvuru yapmam halinde o dersler bana tekrar sorun oluşturursa sınavsız geçiş hakkım yanmış mı oluyor ? Bu hakkı kullanmak için seneyi beklemek daha mı doğru olur ? Bi de kac kere sınavsız geçiş hakkımız var, bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkının kullanılmasında bir sınırlama yok. Ancak öncelik son mezunların olduğundan çok tercih edilen programlara yerleşememe gibi bir durum söz konusu oluyor. Diğer sorunuzu anladığım kadarı ile cevaplayayım. Halen okuduğunuz bölümü yada yeni yerleştiğiniz bölümü tercih etmek durumunda kalırsınız.

 67. Melek diyor ki:

  Merhaba ben mbilgisayareslek lisesi ve teknolojileri bölümü önlisans mezunuyum simdi saglik okuma imkanim nasil olur

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sağlık Meslek Lisesi mezunu olmadığınızdan YGS başvurusu yapıp, sınava girip YGS puanınızla tercih yapabilirsiniz.

  • uğurcan diyor ki:

   Merhaba ben 2012 meslek lisesinden mezun oldum ardından sınavsız geçiş hakkımı kullanıp üniversiteye yerleştim 1 sene sonra kaydımı sildirdim tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullanıp meslekyüksekokullarına veya aöf e girebilir miyim ?

 68. Yaseminnur diyor ki:

  Meraba iyi günler. Ben 2015saglik meslek lisesi mezunuyum. Geçiş hakkimi kullanarak tibbi laboratuvar bolumune geldim. Su an 1.siniftayim. seneye tekrardan geçiş puanimi kullarak geçiş yapabilir miyim

 69. rumeysa diyor ki:

  meraba sorum .ygs den aldığım puanla yüksekse eyer .sınavsız geçiş hakkım deilde alan dışı bir yeri tercih yapma hakkım var mı? cevaplarsanız sevinirim..

 70. neşe diyor ki:

  hocam ben 2001 yılı muhasebe bölümü mezunuym.Biliyorum hergün yüzlerce sorulara cevap veriyosunuz fakat yanlış bişey yapmamak için sizden yardım istiyorum.başvurumu yaptım hem sınava girip eğer olmazsa sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam fakat sınavsız geçişte muhasebe okumak istemiyorum insan kaynakları veya işletme düşünüyorum peki benim bölüm değiştirmem mümkünmü ve tercih yaparken neye göre tercih yapıcam bide kontenjanlara bakınca 3 kişi 4 kişi yazıyor bize nasıl çıkma şansı var anlamadım

 71. Çınar ege diyor ki:

  Sorumu yarım sormuşum aöf içinde geçerlimi sınavsız geçiş hakkını 2 kere 3 kere kullanabiliyoz mu yani. Ona göre gidip kayıt yaptırcam. Farklı farklı şeyler diyo herkes

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aöf içinde geçerli. Sınavsız geçiş için sınırlama yok. Ama öncelik son mezunlara olduğundan her geçen yıl yerleşme şansı düşer.

   • ayşe diyor ki:

    iyi akşamlar ben kaydımı sildirdim üniversiteden birinci sınıfın başında geçen sene mezn oldum liseden ve geçiş hakkıyla gittim sınava girip tekrar barajı geçmediğimde geçiş hakkımı kullanabilirmiyi?

 72. Aro voL diyor ki:

  2014 Meslek lisesi mezunuyum.Açıktan sınavsız geçiş tercihleri ne zaman?
  Açıktan okumakla normal okumanın çok farkı var mı iş bulma açısından?
  2 sene evvel mezun olup direk geçişi kullanmamam benim için çok kötü oldu.Bu sene sınavsız geçiş ile istanbul içi bir yere girebilmem sanırım imkansız.
  YGSye tekrar gireceğim.İstanbul üni. baz alırsak kesin girebilmem için ortalama kaç puan almam gerekir?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Açıktan yada örgün sınavsız geçiş farklı zamanlarda değil. Başvuruları 6-20 Ocak tercihleri de Temmuz ayında yapılacak. Açık örgün iş bulma durumu hakkında bilgim yok. Mesajınıza bir bakın bakalım ne mezun olduğunuz bölüm var nede istediğiniz bölüm neye göre İstanbul’a yerleşip yerleşemeyeceğinize bakıcaz. Öncelik son mezunlara olduğundan dezavantajlısınız.

 73. safa erdogan diyor ki:

  Öncelikle iyi akşamlar sorularımi cevaplarsaniz cok sevinirim cunku bazen bu konular yüzünden uykum kaciyo ve uykusuz kaliyorm
  Simdi bn bu sene inonunu meslek lisesinden mezun olucam elektrik bölümü 4 yıllık için şansımı denicem ama olmayacağını biliyorm 2 yıllıkgitmeyi planliyorm bunun iiçinyapmam gerekenler nedir mesela beb istanbuldan mezun oldum ama mmemleketinde üniversiteyiokumak istiyorm niye tercih olarak bnm ssansim dusuyo peki sınavsız geçiş hakkı kullandığında 1 den fazla şehri tercih edebiliyomuyum ve sınavsız geçiş hakkını kullanipta boşta kalan varmi kesin biyere yerlesebiliyomuyuz

  • alperturkoglu diyor ki:

   İlk sorunuzun cevabına şu sayfadan bakabilirsiniz.Sınavsız geçiş sisteminde liseyi bitirdiğiniz yerde öncelikli olmanızın sebebi, ailenize yakın yerde okuyarak maddi anlamda hem kendinize hem de devlete ekstra yük çıkarmamanız. 30 tercih hakkınız var isterseniz 30 farklı şehirdeki programı seçebilirsiniz. Eğer yerleştirme öncelikleriniz uygun yerler tercih etmezseniz tabi ki açıkta kalabilirsiniz. Düşünün 30 kişililk kontenjanı olan bir yeri 1000 kişi tercih edebiliyor. Sonuçta sadece 30 kişi yerleşmiş olacaktır.

 74. Rana diyor ki:

  Imamhatip mezunuyum sinavsiz gecisle aof onlisans ilahiyat okuyorum 2.sinifim.seneye auzef tibbo dokumantasyon ve Sekreterlik okumak istiyorum sinavsiz gecisle 2.üniversiteyi okuyabilir miyim

 75. Çınar ege diyor ki:

  Iyi günler ben çocuk gelişimi mezunuyum en düşük ihtimal diyerek sosyal hizmetleri tercih ettim ve geldi 😕😕 kayıtta yaptirdim fakat çocuk gelisimi okumak istiyorum. Sınavsız geçiş hakkımı tekrar kullanma şansım var mı

 76. neşe diyor ki:

  hocam 2001 yılı muhasebe bölümü mezunuyum sınavsız geçişte açık öğretime yerleşme ihtimali varmı kendi bölümümüze veya başka bölüme

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada kendi alanınızla ilgili bölüm ismine tıklayarak açılan sayfada 2.tabloda sınavsız geçişliler için yerleştirtirme önceliklerini inceleyebilirsiniz. Örneğin şu sayfada Muhasebe ve Vergi Uyg. Anadolu Ün. aöf baktığımızda 1997 mezunlarının bile yerleşebildiğini görüyoruz.

 77. seval diyor ki:

  2014-2015 meslek lisesi bilgisayar bölümü mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı açıköğretimden 2 yıllık olarak kullanabilirmiyim ? açıköğretimden sınavsız geçiş varmı ?

  • seval diyor ki:

   eğerki varsa sınavsız geçiş nerelerden başvurabilirim mezun olduğum meslek lisesinden başvuru yapabilirmiyim ?

   • alperturkoglu diyor ki:

    6-20 Ocak tarihlerinde YGS başvurularında sınavsız geçiş başvurusunda bulunabilirsiniz. Okulunuz başvuru merkezi ise olabilir değilse en yakın anadolu lisesinden başvuru yapabilirsiniz.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sadece bilgi yönetimi bölümünün aöf programına tercihte bulunabilirsiniz.

  • umut diyor ki:

   hocam meraba ben bu sene sınavsız geçiş hakımı kullanmak istiyorum ama başvuruyu AİS tenmi yapacağım yoksa okukdanmı bide bişey daha 1 sne ara verdim hala geçerlimi 2 yıllık geçiş hakkım TEŞEKKÜRLER

   • alperturkoglu diyor ki:

    Geçiş hakkınız geçerli. Geçen sene başvuru yaptıysanız ve bilgilerinizde değişiklik yoksa AİS’ten yapabilirsiniz. Ancak ilk defa başvuru yapıyorsanız, başvuru merkezi olan bir okuldan yapmanız lazım.

 78. NİHAT diyor ki:

  SLM-İKİ YILLIK MUHASEBE OKUDUM.SINAVSIZ İŞLETME (AÖF)OKUDUM.SINAVSIZ İKİ YILLIK TEKNİK(AÖF) BÖLÜM VEYA 4.YILLIK HANGİ BÖLÜM OKUYA BİLİYORUM. TEŞEKURLER.

 79. Musa diyor ki:

  1994 yılı ticaret lisesi mezunuyum üniversiteye hiç başvurmadım sınavsız geçişe müracaat edebilirmiyim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelik son mezunların olduğundan örgün bölümler için şansınız yok gibi. 6-20 Ocak tarihlerinde başvuru yapıp Temmuz’da aöf bölümleri için tercihte bulunabilirsiniz.

 80. serkan kaya diyor ki:

  Iyi aksamlar hocam ben gecen sene 2 yillik sinavsiz tercihimi yaptim ama kayit yaptirmadim bu sene 2 yillik sinavsiz gecis icin tercih yapabilmek icin tekrar sinavami girmem gerekiyo yoksa sinava girmeden yapabilirmiyim bide son bisey sorcam ben gecen sene tercih yaptigim universiteyi tekrar tercih yapmak istiyorum napmam gerekiyo yardimci olursaniz cok sevinirim

 81. ahmet diyor ki:

  merhaba ben 3 sene önce meslek lisesinden mezun oldum bu sene üniversiteye girmeye karar verdim benim hala geçiş hakkım devam ediyomu acaba

 82. Cansel Selay diyor ki:

  Merhaba ben geçen sene üniversiteye yerlesemedim şimdi ygs den sonra benim ygs puanıma tekrar okul puanı eklenecekmi? ticaret lise mezunuyum bilişim okudum ben bilgisayar Programcılığı değil de önlisans başka bölüm okumak istiyorum çünkü mümkün mü öyle? obp 350 puan

 83. Enes Erdem diyor ki:

  Merhaba hocam bir sorum olacak ben meslek lisesi mezunuyum ama ygs puanımla başka bölümü okumaktayım . Okulumu bitirdikten sonra direkt geçiş Hakkım devam eder mi ve ya okulum bitmeden tercih yapabilir miyim ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet devam eder. Ancak öncelik son mezunların olduğundan istediğiniz programa yerleşemeyebilirsiniz.

   • ömer diyor ki:

    merhaba hocam ben 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı erteledım 1 sene bu sene kullana bılıyormuyum bıde tercıh zamanı bakaya felan para yatırılcakmı bı şey daha ben bı dahamı başvuru yapacağım yoksa bana verdıklerı ösym giriş yerinden yapsam olurmu

    • alperturkoglu diyor ki:

     Önce başvuru yapıp sonra bankaya ücret yatıracaksınız. İnternet üzerinden başvuru yapabilecek para da yatırabileceksiniz. Ayrıntılar Ocak ilk haftası netleşir.

     • ömer diyor ki:

      yani 2 yıllık hakkımı kulana bılıyorum ınternetten basvuru yapıcam bankaya para yatırdıktan sonra internetten terciğimi yapa biliyorum dimi

      • alperturkoglu diyor ki:

       Evet. Kılavuz yayınlandığında daha açık göreceksiniz.

      • ömer diyor ki:

       ösym başvuru yerındenmı başvuru yapıcaz benım şimdi okulla bir işim yok yani her şeyi internetten yapa biliyorum öyle değilmi?

      • alperturkoglu diyor ki:

       Eğer bilgilerinizde herhangi bir değişiklik yoksa internetten başvuru yapabileceksiniz. 10-15 gün sabrederseniz ayrıntıları kılavuzdan göreceksiniz.

 84. Ayşe diyor ki:

  Ben su an da 4 yıllık bi üniversite okuyorum ilk senemdeyim seneye için aöften sınavsız geçiş ile 2. Bölüm okuyup daha sonra Dgs ile Fizyoterapi ye geçiş yapabilir miyim? Yani sınavsız geçiş ile bi bölüm okuyup fizyoterapi ye geçiş oluyor mu?

 85. Ümit diyor ki:

  Ticaret Meslek Lisesi mezunuyum Ocak 2016 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım fakat 4 yıllık için de YGS ye girebilir miyim yoksa ikisinden birini mi şeçmeliyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   YGS başvurusu yaptığınızda meslek lisesi mezunu olduğunuzdan hem sınava girerek YGS puanı ile 2 yada 4 yıllık tercih etme hakkınız hem de sınavsız geçişle tercih yapma hakkınız var.

 86. Admin diyor ki:

  Merhaba hocam ben geçen sene meslek liseden mezun oldum okuduğum lise turu teknik lise idi bu sene sınavsız geçişte şansım nedir

 87. zahide diyor ki:

  meraba sağlık lisesi mezunuyum fizyoterapiye geçiş hakkı kullandım bir okul çıktı ancak kayıt yaptıramadım sınavsız geçiş hakkımı yine kullanabilir miyim veya hangi bölümlere geçiş yapabilirim bilgilendirirseniz sevirinirim

 88. Emre diyor ki:

  Merhaba hocam.Ben sınavsız geçiş hakkımı kullandım ama kayıt yaptırmadım.Bu sene tekrardan gecis hakkı kullanabilirmiyim?

 89. sda diyor ki:

  Hocam merhaba ben direk geçiş hakkımı kullanmadım üniyi dışardan bitirdim direk geçiş hakkını kullanma şansım var mı

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer meslek lisesi mezunu iseniz tabi ki kullanabilirsiniz. Ama unutmayın, öncelik son mezunların.

   • sda diyor ki:

    Şu an açıköğretim fakültesi 4. sınıf işletme öğrencisiyim bu durum bi sıkıntı yaratmaz değil mi ? Hocam bir de bu direk geçişi kullanmak için neler yapmam gerekiyor

    • alperturkoglu diyor ki:

     Ocak ayında başvuru yaparken öğrenim durumu kısmında durumunuza uygun seçeneği işaretlemelisiniz. Örneğin; “halen yüksek okul programına kayıtlı öğrenciyim ” gibi.

     • sda diyor ki:

      Ygs ye girmeme gerek var mı hocam

      • alperturkoglu diyor ki:

       Meslek lisesi mezunu iseniz alanınızın devamı niteliğindeki programlara “Sınavsız geçiş” adı üstünde tercihinde bulunabilirsiniz.(sınava girmeniz gerekmez) Ama öncelik son mezunlara olduğundan yerleşememe ihtimalinize karşı YGS kontenjanından faydalanmak isterseniz sınava da girebilirsiniz.

 90. ayse diyor ki:

  merhaba diyelim ki ygs ye girdim barajı geçtim ve istediğim 4 yıllık tercihlerde bulundum daha sonra oralar olmadı daha sonra sınavsız geçiş nasıl yapacağım?

  • alperturkoglu diyor ki:

   30 tane tercih hakkınız var. İstediğiniz kadar 4 yıllık tercihi devamına da sınavsız geçiş tercihlerinizi yazarsınız. Sistem ilk tercihinizden itibaren tek tek değerlendirir. 1 olmadı 2, 2 olmadı 3. oda olmadı 4…15…diye devam eder. Hiç bir 4 yıllığa yerleşemezseniz sınavsız geçiş tercihlerinize sıra gelir. Öncelikleriniz uyuyorsa yerleşirsiniz.

 91. Burak diyor ki:

  Ben geçiş hakkımı kullandım üniversite geldi ama gitmedim kaht yaptırmadım bir sonraki seneye yine geçiş hakkım varmı kullanabilirmiyim

 92. SELMAN diyor ki:

  ARKADAŞLAR MERHABA BEN MESLEK LİSESİ 4.SINIFTA OKUYORUM ELEKTRİK ELEKTRONİK BÖLÜMÜ OKUYORUM BENİM SİVİL SAVUNMA VE İTFAİYECİLİK BÖLÜMÜNE SINAVSIZ GEÇME HAKKIM VAR FAKAT BU BÖLÜM MERSİNDE YOK SINAVSIZ GEÇİŞTE BAŞA ŞEHİRİ YAZSAM (ÖRNEK KOCAELİ) BENİM ORAYA YERLEŞME ŞANSIM NEDİR ???

 93. İsmail Sezer TUNC diyor ki:

  Hocam Merhaba Ben sağlık meslek mezunuyum OBP puanı ile 2 senelik geçişimi kullandım ama özel üniversite tuttugu için gitmedim ve şuan YGSye girip 2 senelik bölümümü yazmak istiyorum ama Okul puanım yarı yarıya düşer mi bunu sormak istiyorum.

 94. kbra diyor ki:

  Ben bu yıl eczane hizmetleri teknikerligini kazandım ve kaydını yaptırdım ve bu bolumu bitirip iki yılın sonundada diploma puanimi yuksek tutarsam pramediklige geçiş varmış bu doğru müdür

 95. burak diyor ki:

  bu sene üniversiteye kayıt yaptırdım derslerimide seçtim ama bazı sebeplerden dolayı gidemiyorum kayıt yaptırdığım bölüme puanım ile yerleştim seneye sınavsız geçiş hakkım varmı

 96. Hatice Karataş diyor ki:

  Hocam merhaba ben bu yil 2yillik gecis hakkimi kullanip uniye yerlestim kaydimida yaptim fakat pisman oldum gitmek istemiyorum seneye tekrar 2yillik hakkimi kullancam ama bu sectigim okuldaki kaydimi dondurmam mi gerekiyor yoksa silmem mi

 97. songül özden diyor ki:

  2016 için hedef im tıb ama öğrenmem gerekenler var açık kız lisesisi mezunuyum açıktan olunca almıyolar mı bide diploma notıum 57 sınavda 445 almammiçin ygs ve lys den tahmin olarak kaç net yapmam lazım

  • alperturkoglu diyor ki:

   Açık lise mezunu olmanız önemli değil. Yeterki gerekli puanı alın. Diğer sorularınızın cevabını bilemem. Sınavsız geçiş konularında bilgi sahibiyim.

 98. sündüz diyor ki:

  merhaba hocam ben mesleki acık lise hasta ve yaşlı bakımına gectım bugn ama cogu kısı cok zor oldugunu ve uzn zamn aldıgını söyledı acık lısede alan yokmus ve daha hızlı mezun olunuyoms ben hata mı yaptm sizce bana yardm edermsnz acık liseye gerı gecıs yapsm daha sonra puanm cokmu gider alan yoksa puanı nasl düşüryolar yada kalıp okusam mı ben anestezi yada ATT okuyablmk içn bu bölümü sectım ama gözümü cok korkuttulr bide yüzyüze egitim mezun olana kadrmı yoksa belli bi dönem mi cok uzun oldu k.bkmyn cvp verrsnz cok sevınırm

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bulunduğum okulda yazdığınız bölüm olmadığından hiç bir fikrim yok. Rehber öğretmen değilim. Müdür yardımcısı olarak bilgim kısıtlı.

 99. ahmet diyor ki:

  Hocam.ben iki yıllık muhasebe kazandım ama orada kalacak durumum yok çok pahalı orada kalamam kendi şehrimdeki üniversiteye geçmek istiyorun yatay gecis basvurusu yaptım ilk yil oldugu icim kabul edilmedi baska bir seekilde kaldigim sehirdeki universiteye gelebilirmiyim ??

 100. Cuneyt diyor ki:

  Hocam merhaba,2009 yılında açık öğretim meslek lisesi elektrik bölümünden mezun oldum,sınavsız geçişten faydalanabilecek miyim?Gidebileceğim bölümler hangileri?

 101. İhsan diyor ki:

  Bn bu yil mezun oldum. İlk yerlestirmede yerlesmedim. Eklere basvurdm. İsletme bolumunu istiyorum. İiki yillik duz ticaret meslekde okudum. Buro yonetimi dalinda. İsparta sinirkenti en basa yazdim ve isparta kontejyan dolmadgi icin hic birsey yazmyr szce yerlesme sansm nedir
  Obp puanm 320

 102. aysun diyor ki:

  hocam ben çocuk gelişim mezunuyum. sosyal hizmetler tercih etmeyi düşünüyorum 4 yıllık aöf sosyal hizmetlere obs puanı ile geçiş yapılabiliyor mu?

 103. Buse diyor ki:

  hocam merhaba ben bu yıl saglık meslek lisesinden mezun oluyorum anestezi bölümü okul puanım yuksek ilk 10a girebilirim ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istemiyorum acaba ben şimdi ygs ile bir bölüme yerlessem ve okurken kpssye girsem hem okuyp hem calısablirimiyim yani okurken kpssye girebiliyorsak birde kpssde ben saglik meslek lisesi anestezi meznu oldugum için kpssden anestezi teknisyeni olarak hastaneye miatanırım yoksa herhangi bir memurluk secebilir miyim*

 104. esma köden diyor ki:

  merhaba hocam ben maöl imamhatip mezunuyum. bu yıl sınavsız geçiş ile aöf iki yıllık ilahiyata yerleştim ama önümüzdeki yıl ygs ye girmek istiyorum. ek puanımı tam olarak kullanabilirmiyim tercih yaparken yoksa yarıyamı düşer?

 105. kadir diyor ki:

  zonguldak paramedik en son kaç mezunlarını aldı ?

 106. ayşe diyor ki:

  merhaba hocam ben çocuk gelişimi 2014 mezunuyum ilk yıllımda geçiş hakkımı kullanmadım 2. yıllımda kullandım 28.tercıh siirt ünv. kazandım fakat ailem iÖ ve uzak oldğ. için göndermedi kayıtta yapmadım .. puanm kırılır mı? 77.8 ODP fakat ygs4:251 puan ıle yerlestırıldı yazıyor hem kırılırsa 3.yıllımda tekrar kullanmak ıstesem 77.8 puan olarak mı kalır yoksa 38.2 olur yardımcı olur musunuz ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle değil YGS puanınızla yerleştiğinizden seneye YGS ile tercih yaptığınızda okul puanınız yarıya düşecektir. Diploma puanı yarıya düşmüyor. Diploma notu X 5 X 0,12 lik ek puan yarıya düşecektir.Öncelik son mezunlara olduğundan sınavsız geçişle yerleşme şansınız her sene azalmaktadır. Seneye de YGS puanı ile tercih etmeniz gerekebilir.

 107. fatma diyor ki:

  merhaba hocam ben 2014 kız teknik ve meslek lisesi bilgisayar bölümü mezunuyum. şuan bölümümle alakalı olmayan sağlık kurumları işletmeciliğini okuyorum bu bölüme ygs puanımla yerleştim sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım ve pişman oldum mezun olunca sınavsız geçiş hakkımı kullanma şansım var mı acaba ? bilgi verebilirseniz sevinirim.

 108. admin diyor ki:

  hocammm 2 yıllık okula kaydımı yaptım uzak ve 2 yıllk oldugu için yollamıyolar kaydımı silmek için napmam lazım harç ücretini ödemezsem kaydım silinir diyor okulun sitesinde hiçbişi yapmsaam silinirmi? seneye başka okula kayıt yptırınca çıkarmı kayıtlı oldugu?
  bu durumda puanıma bişi olmucak etkilemicek dimi okul puanım düşmücek

 109. admin diyor ki:

  bu sene tercih yaptım ve 2 yıllık bir üniversiteye yerleştim fakat 1 sene daha hazırlanmak istiyorum seneye okul puanım aldıgım ygs puanına dahil olmucakmi öyle bi söylentilr var ?

 110. admin diyor ki:

  bu dönem ilk kaydımı dondursam harç ücreti ödemek zorundamıyım?

 111. admin diyor ki:

  hocam merhaba ben bu sene sakarya üni. labaratuvar teknolojisini kazandım fakat 2 yıllık oldugu için ailem yollamıyor 1 sene çalışıp sınava tekrar girmemi söylüyolar ben okula kaydımı yaptırıp aynı zamandada dondurabilirmiyim? böyle bi şansım varmı yoksa hiç kayıt yapmadan sınava tekrarmı girsem? bana bununla igili bikaç bilgi verin nolurrr

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer seneye de kesinlikle gitmeyecekseniz dondurmanıza gerek yok. Ama garanti olsun kenarda dursun diyorsanız kayıt yaptırıp dondurun.Tekrar sınava girersiniz. Kazanamazsanız aynı bölümden devam edersiniz.

   • admin diyor ki:

    aynen sınavı kazancagımı düşünmüyorum bu yüzden endişeliyim. yani şuan ben e-kayıtla kaydımı yapsam dondurmak içinde okula gitmek gerekicekmi?

 112. Esra diyor ki:

  Hocam merhaba.ben saglik meslek lisesi att bolumu 2015 mezunuyum.tercih listemde iyi oldugunu dusundugum bolumu basa yazdim(acil durum ve afet yonetimi) en sonada sinavsiz gecis hakkimi kullanabilecegim meteb icindeki ilk ve acil yardim bolumu olan okulu yazdim.fakat ilk tercihim tuttu.sonuclar aciklandiktan sofa ogrendimki bolum hic iyi degilmis.ben simdi bu sene afet yonetimine kayot yaptirmasam seneye sinavsiz gecis hakkimi kullanabilirmiyim.yada kayit yaptirip 1sene okuyup acil durum ve afet yonetiminden paramediklige yatay gecis yapabilirmiyim ?

 113. Sinan diyor ki:

  Hocam merhaba ben meslek lisesi bilgisayar mezunuyum. Çıka çıka 30 tercihten muhasebe çıktı. Tekrar 2 yıllık sınavsız bilgisayar’ı tercih yapabilirmiyim ve ne zaman yapabilirim?

 114. taner diyor ki:

  merhaba meteb içi meteb dışı olayını her üniversite kendimi belirliyor.yoksa öncelik meteb içi mi. benim kız kardeşim bursa çocuk gelişimi mezunu ve bursadaki 2 yıllık çocuk gelişimine yerleşemedi.en küçük puanlara baktığımda şöyle diyor
  109751733 ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ (BURSA)/Yenişehir İbrahim Orhan Meslek
  Yüksekokulu/Çocuk Gelişimi YGS-4 41 41 2015 3 METEB DIŞI 426,65000 05.01.1997 298,01933 321,82777 275,54071 275,54071
  burdan benim anladığım oraya son giren kişi meteb dışı 1997 doğumlu vs. benim anlamadığım meteb içi tercih yapan kişi oraya yerleştirilmiyor ama meteb dışı biri yerleştiriliyor bu nasıl oluyor eğer meteb içi öncelikli ise meteb dışı biri oraya nasıl yerleşiyor

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş öncelik sıralamasını anlarsanız sorunuzun cevabını bulmuş olursunuz. İlk ve en önemli öncelik mezuniyet yılıdır, sonra okul türü, sonra METEB önceliği, sonra OBP puanı ve doğum tarihi gelir. Verdiğiniz örnekte yerleşen son kişinin okul türü “3” anadolu imiş. Okul türü önceliği METEB önceliğinden önce geldiği için dışarıdan öğrenci almış. Kardeşiniz normal kız meslek mezunu olduğundan okul türü “2” olan yerlere yerleşebilir.

 115. emirkan taşkan diyor ki:

  merhaba Alper hocam öncelikle herkese ayrı cevap verdiğinizi gördüm bu yüzden sizi tebrik ediyorum Allah razı olsun benim sorum hocam

  ben şimdi açık lise okuyorum kredim 34 açık meslek lisesine nasıl geçebilirim kaç seneye bitirebilirim çok yoğun çalışsam bilgisayar bölümü düşünüyorum meslek lisesi olarak daha sonra farklı bölümler seçebilirmiyim 2 yıllık üniversiteyi bitirdikten sonra çünkü hayalimde başka bölümler var yardımcı olursanız minnettar olurum saygılarımla Hocam

  • alperturkoglu diyor ki:

   Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Eylül ayında mesleki açık öğretime geçebilirsiniz. Yüz yüze eğitim normal şartlarda 3 yıl sürer. 126-132 alan kredisi + 116 ortak-seçmeli ders kredisi toplam 240-242 kredi almanız gerekir. Bilgisayar bölümü bitirirseniz şu sayfadaki 2 yıllık programlara geçiş hakkınız olur.

 116. kemal diyor ki:

  merhaba hoca 2007 senesinde anadolu meslek lisesinden mezun oldum ve istanbul tbmyo makinaya sınavsız geçiş yaptım fakat okulu bitiremedim ve kaydım silindi şimdi sakarya üniversitesi mekatronik uzaktan eğitime sınavsız geçiş yapmak istiyorum böyle bi hakkım varmıdır

 117. zeynep diyor ki:

  hocam ben 2009 acık lıse cocuk gelısımı mezunuyum bu sendırek gecıs hakkınıu kullandım ve tercıh yapıcam hangı bolunlerı yapmam lazım

  • alperturkoglu diyor ki:

   Zaten 2 bölüm var. Çocuk gelişimi yada Sosyal Hizmetler. Ama öncelik son mezunlara olduğundan devlet ün. yerleşmeniz imkansız. Açıköğretim yada özel ün. %50 burslu, ücretli tercihte bulunursanız yerleşme şansınız olabilir.

 118. coskun diyor ki:

  Hocam 240 puanim var 2 yıllık bölüm
  yazsam aynızamanda 4 yıllık aaçıktan işletme yazsam mumkunmudur nasıl yapabilirim yardımcıolabilir misiniz

 119. yeşim diyor ki:

  Bu sene mezun oldum. Ygs den 160 puan aldım iki yıllık tercih yapma hakkım var. Gazinin iki yIllık çocuk gelişimini yazacağım ama dondurup bir sene daha hazırlanmayı düşünüyorum. Bir sene daha hazırlanıp sınava girdikten sonra 4 yıllık tercih hakkım olursa puanım yine 0.12 ile mi çarpılır yoksa yarıya mı düşer. Ayrıca sene ek puan var mı?

 120. Fatoş diyor ki:

  Açık lise çocuk gelişimi mezunuyum nerelere geçiş. Yapabilirim bilgilendirirseniz sevinirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Çocuk gelişimi ve Sosyal Hizmetler bölümlerine geçiş hakkınız var. Tabi yerleştirme önceliklerine göre tercihte bulunmalısınız. Şu sayfada 2 bölümü de sorgulayarak hangi okullara gidebileceğinizi görebilirsiniz.

 121. melek diyor ki:

  merhaba hocam ben hemşirelik bölümünden bu sene mezun oldum.sınavsız geçiş hakkımla anestezi bölümü okuyacağım.bitirdikten sonrada dgs ile hemşireliğe geçiş yapıcam ama 1.sınıftan tekrar başlamam gerektiği söylendi doğru mu yardımcı olursanız sevinirim.

 122. aylin diyor ki:

  Merhaba be saglık meslek lisesi att mezunuyum atanamadım üstögrwnim sagılan bölüm okumak istiyorum ama ozamn terrar attlıkten tercih yapanilecekmiyim

 123. Neriman diyor ki:

  Hocam iyi gunler,Ben 2000 yilinda buro yonetiminden mezun oldum gecis hakkimi hic kullanmadim bu sene kullababilirmiyim bir yil siniri varmi 15 yil oldu hakkim halen devam ediyormudur acaba ve ediyorsa ne yapmam gerek yardimci okursaniz cok sevinirim .

 124. cengiz diyor ki:

  hocam bide diploma puanım ne kadar yüksek olursa olsun mezuniyet yılım önemli değilmi?

 125. cengiz diyor ki:

  Hocam merhaba.ben 2014 hemşirelik mezunuyum ve paramedik istiyorum sınavsız geçişle bu mezuniyet yılıyla bu bölümü kazanmamı yüzde kaç olarak değerlendiriyorsunuz?

 126. yılmaz diyor ki:

  iyi günler ygs sağlik meslek lisesi 2000 mezunuyum. ygs 1 e girdim fakat 140 barajını geçemedim.sınavsız geçiş hakkımı da sınava girmek istiyorum diye işaretlemiştim. sınavsız geçiş tercihi yapabilir miyim

 127. Mevlüt diyor ki:

  Hocam merhaba ben 2010 elektrik elektronik meslek lisesi çıkışlıyım.YGS ye girdim 138 aldım.Açık öğretimden okumak istiyorum.Kendi alanım dışında farklı bölümler seçebilir miyim.tercihleri nereden yapmam gerekiyor

 128. zeynep diyor ki:

  Hocam ben saglik meslek lisesinden mezun oldum aciktan tibbi laboratuvar okumak istiyorum bunun tercihi ve basvurusunu nasil yapcam arastirmalarimda bisey bulamiyorum yardimci olun lutfen

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu programın açıköğretimi olmadığından bilgi bulamamışsınızdır. Örgün olarak tercih etmek isterseniz, şu sayfada sorguladığım programlardan istediğinizin kodunu tercih sayfasına yapıştırıp tercih edebilirsiniz. Ama yerleştirme önceliklerine de dikkat etmeniz lazım.

 129. Hilal diyor ki:

  Hocam iki yıllık çocuk gelişimi okuduğumuz universitede dört yıllığa tamamlamak istersek yine aynı unıversitede devam ediyormuyuz yoksa farklı unıversite secmek zorunlumuyuz

 130. Betül diyor ki:

  Merhabalar hocam ben saglik lisesi hemşirelik mezunuyum geçiş hakkimi kullanfim tibbi lab. okudum ve bitirdim ve saglik memuru olarak atandım tekrarfan sinavsiz geçiş hakkımı kullanip paremedic tercih verip okuyabilir miyim

 131. Onur diyor ki:

  Hocam.ben hemsirelik mezunuyum bu sene mezun oldum hangi.bolumlere yatay gecis hakkim var

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ağız ve Diş Sağlığı
   Anestezi
   Diyaliz
   Elektronörofizyoloji
   Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
   Evde Hasta Bakımı
   Fizyoterapi
   İlk ve Acil Yardım
   İş ve Uğraşı Terapisi
   Laborant ve Veteriner Sağlık
   Laboratuvar Teknolojisi
   Odyometri
   Patoloji Laboratuvar Teknikleri
   Perfüzyon Teknikleri
   Podoloji
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama
   Yaşlı Bakımı

 132. mustafa diyor ki:

  hocam siz bu bilgileri nerden biliyosunuz yani rehberlik ogretmenimisiniz ?

 133. Samet diyor ki:

  Merhaba hocam kardeşim ATT mezunu hangi bölümlere geçiş yapabilir ve mezun olduğu şehirde istediği bölüm yoksa geçiş yapamiyormu başka şehirdeki üniversitelere tesekkur ederim şimdiden.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş tercihinde bulunabilir. İl dışından tercih yapacaksa yerleştirme öncelikleri sütununda “D” olması yani METEB dışından öğrenci alması gerekir.
   Acil Durum ve Afet Yönetimi
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Ameliyathane Hizmetleri
   Elektronörofizyoloji
   İlk ve Acil Yardım
   İş Sağlığı ve Güvenliği
   İş ve Uğraşı Terapisi
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
   Odyometri
   Otopsi Yardımcılığı
   Perfüzyon Teknikleri
   Podoloji
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

 134. Semanur diyor ki:

  Merhaba hocam ben giyim üretim mezunuyum ama üniversitede bu bölüme devam etmek istemiyorum tercihlerime başka bölüm yazma şansım varmı yada üniverside yatay geçiş yapabilirmiyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki bölümler sınavsız geçiş bölümleriniz;
   Ayakkabı Tasarımı ve Üretimi
   Çorap ve Moda Tasarımı
   Deri Konfeksiyon
   Deri Teknolojisi
   Geleneksel El Sanatlar
   Giyim Üretim Teknolojisi
   Halıcılık ve Kilimcilik
   Kuyumculuk ve Takı Tasarımı
   Moda Tasarımı
   Moda Yönetimi
   Tekstil Teknolojisi

   • suat diyor ki:

    hocam ben açıköğretim den liseyi bitirdim muhasebe bölümünü
    ve lojistik okumak istiyorum 2 yıl geçiş hakkımı kullanarak
    onuda açık ögretimden okicam ama sadece eskişehir açık öğretim ve erzurum açık ögretimde lojistik bölümü var bana yardımcı olurmusunuz başka yerde varmdıır bi biliginiz varmıdır

 135. Betül diyor ki:

  Hocam Endüstri Meslek Lİsesi bilgisayar bölümünden 2008 yılında mezun oldum ozaman geciş hakkımı kullanarak uzaktan egitimi kazanmıştım ama okuyamamıştım.Şimdi tekrardan uzaktan egitim görmek istiyorum sizce nasıl bir yol izlemeliyim ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayında başvuru yaptıysanız ve bilgisayar programcılığı düşünüyorsanız şu sayfadaki programın yerleştirme önceliklerini inceleyerek eski mezunlardan alan programlara tercihte bulunabilirsiniz. Başka bir sınavsız geçiş bölümünüzü düşünüyorsanız şurada program adı yazan kısma yazarak tekrar sorgulayın.

 136. Şeyda diyor ki:

  Hocam ben geçen sene geçis hakkimi kullandim. (342) di kazandim ailem yolamadi. 1 sene hazirlandim 4 yillik baraji gecemedim. Gecis hakkimi kullansam girebilirmiyim ?

 137. Yağmur diyor ki:

  Hocam,iki yıllık çocuk gelişimi okuduktan sonra dört yıla tamamlarsak,dört yıllık çocuk gelişimi okuyan biriyle aynı diplomayımı alırım?

 138. Tuğçe diyor ki:

  Merhabalar hocam.Ben bu sene kız meslek lisesini bitirdim.Bölümüm çocuk gelişimi.Diploma puanım 77. Obp puanım 385.Yalnız anlamadığım bir şey var. Ben 2 yıllık aınavsız geçiş hakkımı kullanıcam ancak her sitede 2 yıllık olarak ygs puanına göre belirtmeler yapılmış.Obp puanı ile ilgili bir bilgi yok.Bizim obp puanımız ygs puanıyla aynı şekilde göz önünde bulundurularakmı yerleşecez .Tercih yapıcam ama bunu anlamadığım için tercih yapamıyorum.

 139. Ayse diyor ki:

  Hocam ben ygsden 170 puan aldim meslek lisesi mezunuyum ve okul bana ek puan verdi 200 oldu puanim aceba ben simdi tercihlerimi ygs puanina goremi yapcam yoksa 200 puana goremi? okulda bi hoca sadece kendi bolumunu ek puanla yapabilirsin dedi ..

 140. aysenur diyor ki:

  ben sağlık meslek hemşirelikten yeni mezun oldum. iki yıllık geçiş yapıcam fakat istediğim bölüm yaşadığım yerde yok.metep içi olmadığı için ygs-2 puanıyla mı geçiş yapıcam yoksa başarıpuanıyla mı ?

 141. Beyza diyor ki:

  Merhaba hocam bu yıl cocuk gelişimi bölümünden mezun oldum geçiş hakkımı kullanmak istiyorum Sakarya da oturuyorum buradaki üniversitelerde ya da yakın civarlarda okul öncesine geçiş yapabileceğim bir üniversite varmı

 142. Erkan diyor ki:

  Hocam ben ygs de 140 Barajı’nı geçtim ve Sınavsız geçiş Hakkımı kullanmak istiyorum Sınavsız geçişte ygs puanı önemli değil diyorsunuz ozaman ben tercih yaparken obp (340) puanına göremiyo tercih yapacam örnek olarak 9 Eylül ünv bilgisayar programcılığı 334 ile mi ne alıyor oraya girebilirmiyim
  -Anadolu ticaret meslek çıkışlıyım
  2014 mezunuyum bi yardımcı olursanız sevinirim hocam

  • alperturkoglu diyor ki:

   İyi ama kontenjan son mezunlarla doluyor. Siz geçen sene tercih etseydiniz yerleşme şansınız yüksekti. Bu yıl 2015’liler öncelikli yerleşecek okul türü ve OBP’ye sonra bakılır.

 143. Sinan diyor ki:

  Merhaba meslek lisesi mezunuyum geçen sene tercih yapmadım. Bu sene ygs’ye girdim barajı geçtim ama lys’De geçemedim sınavsız geçişten yararlanabiliyormuyum?

 144. Tuğba diyor ki:

  Merhaba hocam.Ben meslek lisesi mezunuyum.Suan tercihler yapilicak fakat disardan ilahiyat okumak istiyorum.Okuyabilirmiyim ? Acilbilgi verirseniz ,cok tesekkur ederim

  • alperturkoglu diyor ki:

   İmam hatip mezunu iseniz Ocak ayında başvuruda bulunduysanız sınavsız tercihte bulunabilirsiniz. Farklı bir alandan mezunsanız 140 üzerinde YGS puanınız varsa tercihte bulunabilirsiniz.

 145. Ömer diyor ki:

  hocam ben lojistik 1. sınıfta okuyorum fakat kaydımı dondurup yada sildirip direkt geçiş hakkımı başka bir ildeki lojistiğe kullanmak istiyorum. sizce bu mümkün müdür?

 146. Furkan topal diyor ki:

  Gecen sene liseden mezun oldum fakat tercih yapmadim gecen seneki direk gecis hakkimi bu sene kullanabilirmiyim

 147. Hilal diyor ki:

  sınavsız geçiş hakkımı kulladım kayıt yaptırdım geçen sene ama gitmedim tekrar kullanabilirmiyim kaydımı sildirmedim ama

 148. celal diyor ki:

  hocam ben meslek lisesi mezunuyum ygs de barajı geçemedim onun için sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam duyduğuma göre sınavsız geçişle 2 yıllık okuyanlar DGS ye giremiyormus.DGS ye YGS ile 2 yıllığa gidenler girebiliyormus doğrumu dur ???

 149. Emre diyor ki:

  Hocam merhaba
  Ben bu sene otelcilik ve turizm meslek lisesinden ön büro dalindan mezun oldum ygsye basvuru yaptim ama 180 lik baraji gecemedim kendi dalimin 2yilligina gitmek istiyorum. Peki ben turizmin baska kollarina tercih yapabilirmiyim ? Mesela önburo degilde seyehat acentasi, aşcılık vb. ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aşçılık
   İkram Hizmetleri
   Kültürel Miras ve Turizm
   Otobüs Kaptanlığı
   Turist Rehberliği
   Turizm Animasyonu
   Turizm Rehberliği
   Turizm ve Otel İşletmeciliği
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri

 150. ömer diyor ki:

  Bu sene meslek lisesi mezunu oldum 2 senelik geçiş hakkını kullanmayı düşünmüyorum bu hakkı seneye kullana biliyormuyum diğer sorum ise bu sene bu hakkı kullanırsam açıktan 2 senelik gidebiliyormuyum

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu sene mezuniyet yılınızdan dolayı önceliğiniz var seneye daha dezavantajlı olacaksınız. Eğer bölümünüze ait açıköğretim programı varsa kullanabilirsiniz. Sonuçta her bölümün aöf programı yok.

 151. Melike diyor ki:

  Hocam ne zaman tercihler başlıyor sınavsız geçiş hakkı için gec mi kaldm yoksa hocam ücret gerekiyor mu

 152. Ayse diyor ki:

  Merhaba direk gecis tercihlerini nasil yapiyoruz yani tercihlerimizi yaparken osym direk gecis yaptigimizi nasil anlayacak ? bide direk gecis icin odeme nezaman yapiliyor ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş için Ocak ayında para yatırılıyor ve başvuru yapılıyor. Siz meslek lisesi mezunu iseniz ve sadece sınav ücreti yatırıp YGS başvurusu yaptıysanız bu sınavsız geçiş için de geçerli oluyor. Başvuru formunda tüm bilgilerinizi yazdınız ve bunlar sisteme işlendi. Bu nedenle alanınızla ilgili programlara yaptığınız başurular sınavsız geçiş olarak değerlendirilir.

 153. meltem diyor ki:

  merhaba hocam ben saglik meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunuyum.puanım 407 geçiş hakkı kullanıcam.konya selçuk üniversitesi ve kayseri erciyes üniversitesi anestezi bölümünü istiyorum ama ikiside metep içi alıyo.sizceyazmalımıyım.yardımcı olursanız sevinirim.

 154. Melike diyor ki:

  Yabancı öğrenci seçme sınavı hocam birde ne zaman tercih yapabilirz ücret yatirmam gerekiyor mu birde son olarak hocam liseye gidip bi işlem yapmam gerekiyor mu

 155. ozge diyor ki:

  Merhaba ben duz lise mezunuyum ama tibbi labaratuvar tekniklerini tercih etmek istiyorum bu sene kontenjanlar ikiye ayrilmis tercih edebilirmiyim

 156. Melike diyor ki:

  Hocam iy günler ben 2011 mezunuyum ben yatay geçiş kullanmadim . şimdi öyle bir imkanim var mi? Birde hocam yos le ilgili bilgi sahibiniz var mi?

 157. Htc diyor ki:

  meslek lisesini bitirdim direk gecis yapmak istiyorum bolumume ama yasadigim ile degil kayseride yasiyorum mesela erzuruma direk gecis yapabilirmiyim bolumume ?

 158. Baran Yazici diyor ki:

  Sinavsiz gecıs hakkimi kullanarak acik ogretimden universiteye giriliyomu onu orenmek istiyorum ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer sizin mezun olduğunuz bölüme ait 2 yıllık aöf programı varsa yapabilirsiniz. Bazı bölümlerin aöf programı yok. Şu sayfadan bakabilirsiniz.

   • asiye diyor ki:

    2 yıllık bilgisayar programcılığı okuyup dgs ile öğretmenliğe geçmek istiyorum ancak araştırmalarıma göre teknoloji fakültesi olmazsa egitim fakültesinde sadece ilkokullarda çalışabiliyormuşsun. myo’larının teknoloji fakültesi oldugunu nasıl anlayabilirim ki ben liselerde öğretmenlik yapmak istiyorum

 159. Baran Yazici diyor ki:

  Ben 2yillik gecis hakkimi kullanarak aciktan universiteye girebilirmiyim muhasebe ve finansman alanindan mezun oldum ??? Ygsde girdim ygs3 149puan en yuksegi bu ?

 160. melda diyor ki:

  http://www.egitimajansi.com/haber/meslek-liselilerine-sinavsiz-gecis-avantaji-sona-eriyor-haberi-41292h.html hocam bunu hangı yıl yapacaklar acaba kalkıyor denmıste bır bakabılırmısınız

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu sene uygulandı. Kılavuzda SGK YGSK diye ayrı kontenjanlar görünüyor. Bakınız.

   • melda diyor ki:

    hocam kolay gelsın kız meslek lısesı cocuk gelısımı bolumunden mezun oldum hocam tercıhlerde sosyal hızmetler ve cocuk gelısımı bolumlerını secıyoruz dıploma puanım 80.17 obp puanımda 400.85 hocam asıl sorum su ben sımdı tercıh donemınde sınavsız gecıste saglık bolumunu secsem ornegın yaslı bakımı-ılkve acıl yardım -dıyalız bunları tercıh donemınde yazarsam 30 secenegın arasına ne gıbı zararım olur ? tesekkur ederım sımdıden 🙂

 161. hüseyin diyor ki:

  Ben 2015 yili elektrik elektronik pano monitörluğü dalı düz meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş olarak uçak teknolijisi ve biyomedikal cihaz teknoloji si ne gitmek istiyorum diploma puanim 66 ama bu bolumler bizim sehirde yok başka sehirde okuyabilirmiyim gitme şansım varmi hocam

 162. handan diyor ki:

  Merhaba,

  Ben lise mezunuyum ünüversite sınavına girdim ama sınavsız geçiş hakkı için her hangi ek ödeme yapmöadım bu durumda sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim?

 163. tayfun diyor ki:

  hocam ben çocuk gelişimi mezunu oldum sınavsız geçişte başka bölüm secebilirmiyim

 164. Seda diyor ki:

  Hocam merhaba 🙂 ben hasta ve yaşlı bakımı hizimetlerini bitirdim ameliyathane hizmetlerine Sınavsız geçiş hakkım var diploma notum 73 obp : 365 kendi şehrimde bu bölüm yok başka Şehirde üniversite yazsam tutarmıı acaba

 165. yasemin diyor ki:

  merhaba hocam ben imamhacip öğrencsym . 11.sınıfm kız meselğe geçiş yapmam mümkünmü yada liseyi bitirip sınavsız çocuk gelişm okuyblrmym şunuda sormak istiyrm sınavsız ilahiyat varmıdır

 166. ilker diyor ki:

  Bu sene meslek lisesinden mezun oldum.elektrik enerjisi üretim ve dagitim bolumunu acikogretimden okusam ve bu sene ayridan 4 senelik elektrik elektronik muhendisligi okuyabilirmiyim.bu sene icerisinde ikisini birden okuyabilirmiyim puanim yeterse

 167. ilker diyor ki:

  Meraba.sinavsiz gecis ile tercih yaptim.bolumum elektrik elektronikti.1senemi bitirdikten sonra ygs lysye girip universitede de elektrik elektronik muhendisligi secsem 2.siniftan mi devam edicem yoksa 1 den mi baslicam.
  Bir de q.senemi bitirdikten sonra sinava girdigimde obp 0.18 ile mi carpilicak tekrar.kendi bolumumden devam ettigim icin

  • alperturkoglu diyor ki:

   Dediğiniz şekilde bir geçiş sistemi yok. 2 yıllığı tamamlayıp DGS ile mühendislik kazanıp devam edebilirsiniz. Ama 1.sınıfı okuyup sonra YGS ile mühendislik kazanırsanız yeni bir okula yeni bir programa başladığınızdan 1.sınıftan başlarsınız. Liseye 2012 den önce başladıysanız 0,18’le çarpılır.

 168. betüş diyor ki:

  merhabalar ben sağlık meslek hemşirelik 2012 de mezun oldum ardından tıbbi laboratuvar teknikleri ikinci öğretim okudum ve mezun oldum. tekrardan paramedic okumak istiyorum geçiş hakkı yine kullanıp tercih yapabilir miyim sınavsız geçişle??

 169. Mertcan diyor ki:

  Meraba ben ticaret meslek lisesinde okuyorum sinavsiz geçiş hakkini kullanarak acil tip tekbisyeni olabilirmiyim

 170. sefa diyor ki:

  Merhaba hocam ben geçen sene geçiş hakkımı kullanarak yerleşim yaptım ama okula hiç gitmedim 2. Dönem de kaydimi yaptirmadim. Bu sene yine sınava girdim ama barajı gecemedim kendi Memleketim de okumak istiyorum yine geçiş hakkımı kullanma şansım varmi

 171. Fatma diyor ki:

  Merhaba ben gecen yıl açıköğretim sosyoloji bölümüne yerleştim. Ayni zamanda meslek lisesi cikisliyim. Yerlestigimden dolayı açıkogretimi dondurup, direk geçiş hakkımı kullanabilir miyim ? Böyle bir hakkım var mi ?

 172. buse diyor ki:

  merhabalar , ben 2014 meslek lisesi mezunuyum tercihimi o sene kendi bölümümden yana yapmadım farklı bir bölümle ve puanımla girdim sonra kaydımı dondurdum şimdi kendi bölümümü tercih etmek istiyorum sınavsız geçiş hakkımı kullanabiliyormuyum?

 173. melike diyor ki:

  hocam 9. sınıftan 12. sınıfa kadar ağırlık yıl sonu puanı toplanıp çıkan puana göremi üni. gidiliyor?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Zaten diploma notunuz hesaplanırken 4 yılın ortalaması alınır. Diploma notunuz 5 ile çarpılarak OBP puanınız hesaplanır. Ama puandan önce bakılan kriterlerde vardır. Yukarıdaki menüden sınavsız geçiş öncelikleri konusunu okuyabilirsiniz.

 174. mert diyor ki:

  hocam merhaba tercih yaparken üniversitelerin kodları her sene değişiyormu yoksa üniversitelerin kodları hep aynı mı ??

  • alperturkoglu diyor ki:

   Genelde aynıdır. Ama değişiklik olan yada yeni eklenen programlar için tercih kılavuzu yayınlandığında kontrol edilebilir. Zaten kod hatalı ise sistem ekleme yapmanıza izin vermeyecektir.

 175. Ahmetbaykaaaaaal diyor ki:

  Hocam ben bu sene açık liseden mezun olucam Ygs ye girdim fakat barajı geçemedim Sınavsız geçiş Hakkımı kullanmak istiyorum diploma puanı 60 teknik lise doğum tarihim 1994 okuduğum bölüme savaşsız geçiş yapabilirmiyim Yerleşme olsalığım yüksek mi

  • alperturkoglu diyor ki:

   Mezuniyet yılınızdan dolayı avantajınız var ama şu programa yerleşirsiniz diyemem. Siz şehir ve bölüm söyleyin ben olup olamayacağı konusunda sizin için değerlendireyim.

 176. melike diyor ki:

  merhaba çok acil bi sorum var ben 8.sinif öğrencisiyim bu yılki teog puanim 330 civari olucak liseye gitme imkanim yok açıköğretime yazılsam kaç yılda bitirebilirim bide açıköğretimde istediğim dersten sınav olabiliyomuyum yani mesela matematik ve ingilizce haric diğer dersleri kendim secebilirmiyim son bi sorum daha açık öğretimden mezun olunca normal eğitim veren üniversteye geçebilirmiyim yani açık olmayan kapalı öğretim yapan üniversteye lütfen yardimci olurmusunuz 🙁

  • alperturkoglu diyor ki:

   Acil cevap olmuyor 🙂 Ne zaman müsait olursam o zaman bakabiliyorum. Açık Öğretim Lisesi mezuniyet şartlarını şu sayfadan okuyabilirsiniz. Siz istediğiniz dersleri almıyorsunuz, sistem size hangi dersleri zorunlu almanız gerektiğini sunuyor. Normal lise mezunu ile aynı haklara sahip olacağınızdan örgün üniversitelere de gitme hakkınız olacak. (Kapalı üniversite yok örgün üniversite var 🙂

 177. emine diyor ki:

  merhabe bnm simdi iki yılllık laborantlık bölümüm var dondurdum bu sene tekrar tercih yapcam iki yıllık geçişimi diğer üniversteyi kaydımı silmeden okuyabilir miyim bnm elimde lise diplomam bnde göreve baslarken istemişlerdi bnde kaldı.kaydımıyaptırsam bile okurken sıkıntı olr mu o kaydımı sildirmek istemiyorum

 178. Nurullah diyor ki:

  Merhaba hocam ben 2 yıllık tercih yaptım 2. Dönem de kaldım Sayılır tekrar ygsye girdim barajı geçtim meslek lisesi mezunuyum okuldan kaydımı alıp 2. Yıllık hakkı mı kullanabiliyomuyum

 179. sefa zirek diyor ki:

  selamun aleyküm ben geçen yıl (2014) imamhatipten mezun oldum ve aö ilahiyatı tercih ettim. tercihim sınavsız geçiş yerine mi geçer? bu yıl okul puanım kesilir mi? (teşekkür ederim)

 180. onur diyor ki:

  selamlar ben ygsye girdim barajida gectim ama lys basvurusunu kacirdim sinavsiz gecis hakkimdan yararlanabiliyomuyum? Yararlanabilirsem ayri bi basvurusu varmi varsa ne zaman tesekkurler.

 181. nagihan diyor ki:

  merhaba
  ben 1993 doğumlu 2005-2006 meslek lisesi kimya bölümü mezunuyum 2 yıllık hakkımı kullandım ve devam etmedim kaydımı sildirdim ve tekrar okumak istiyorum 2 yıllık geçiş hakkım varmıdır hala ve bunu ne zamn yapabilirim kaydımı yani bir sene dahamı beklemem lazım

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayında başvuru yapmadıysanız bu yıl için tercih hakkınız yok. Tercih edeceğiniz program nedir bilmiyorum ama öönceliğin son mezunlara olduğunu da unutmayın.

 182. ahmet diyor ki:

  hocam ben ygs ye girdim barajı geçemedim sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam bunun için başvuru yapmam gerekiyomuydu . bu senenin sinavsız geçiş tercihleri ne zaman??

 183. NESİB diyor ki:

  Ben Meslek lisesi mezunuyum. Sınavsız geçiş hakkım vardı ancak ben ygs lysye girdim. kendi puanımla sınavsız gideceğim bölümü kazandım. Bundan sonra sınavsız hakkımı kullnabilir miyim? Yanıtlarsanız Memnun olurum.

 184. mert diyor ki:

  merhaba hocam ben meslek lisesi mezunuyum ve barajı geçemedim 2 yıllık hakkımı kullanıcam ama duyduğuma göre üniversitelerin teknik bilimler myo okuyanlar dikey geçiş sınavına giremiyormus normal myo okuyanlar girebiliyormus sizce bu doğru mu? 2 yıllık okuyan tüm öğrenciler dgs ye giriyormu ? . Şimdiden teşekkürler 😀

 185. ibrahim diyor ki:

  merhabalar ben sınav parasını yatırdım ama gıremedım bu nedenle iki yıllıga geciş yapabilirmiyim

 186. Adnins diyor ki:

  İyi günler hocam
  Meslek lisesi çıkışlıyım 2 yıllık geçiş yaptım ve okulumu bitirdim tekrar sınava girdim 159 aldm ve geçiş hakkı tekrar kullana bilirmiyim
  Geçiş kayıdı nasl yapılıyo?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle YGS puanının alakası olmadığını artık bilmeniz gerekiyor. Sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanabilirsiniz ama öncelik son mezunların.

 187. ilknur diyor ki:

  ben ticaret meslek lisesi öğrencisiyim bu sene okul bitiyor tahmini OBP puanım 417 sınavsız geçiş kullanmak istiyorum marmara üniversitesinde muhasebede yada banka bölümüne marmara üniversitesi sınavsız geçişle öğrenci alıyor mu bilgi verirseniz çok sevinirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Geçen seneki yerleştirme önceliklerinize bakarsak 14,3,İ,96 332.35000 , İstanbul’daki anadolu ticaret meslek mezunları ile kontenjanı dolmuş. Okul türü önceliği puandan önce geldiğinden sizin puanınız yüksek bile olsa okul türü Anadolu olanlar önce yerleşir. Muhasebe için ise 14,2,İ,96 452.70000 OBP puanı 452 puanmış.

   • ilknur diyor ki:

    2.öğretim düşünüyorum zaten o yüzden ikinci öğretimi 378 civarıydı muhasebenin yanlış bilmiyorsam bide bu önceliklerden 96 doğum tarihi oluyor ben 97 liyim bu durumda nasıl oluyor

    • alperturkoglu diyor ki:

     Doğum tarihi en son kriter, yaşınız küçükse daha avantajlısınız.

     • ilknurr diyor ki:

      Yani ben 97 liyim 96 lilara gore daha avantajli oluyorum oylemi oluyor 98 li olan biride benden daha oncelikli oluyor

      • alperturkoglu diyor ki:

       Evet ama zaten diğer kriterlere göre yerleştirme tamamlanacağından doğum tarihine pek sıra gelmez.

      • ilknurr diyor ki:

       Onlarda uyuyor zaten bu sene mezun olacagim 2 ticaret lisesinde okuyorum i de istanbuldan tercij yapacagim zaten bunlarin hepsi tutuyorsa OBP puani devreye giriyor dimi bunlarin hepsi tutuyorsa bu kez OBP puani en yuksek olan en avantajli oluyor

      • alperturkoglu diyor ki:

       Evet diğerleri tutuyorsa OBP önem kazanıyor.

 188. ebru diyor ki:

  ben gecen sene mezun oldum sınavsız geciş hakkımı kullandım ama yerlesemedim bu sene tekrar tercih verme şansım varmı lutfen yardımcı olurmusunuz

 189. yaren diyor ki:

  merhabalar hocam. ben 2 senelil tıbbi labaratuvara geçiş yapmak istiyorum hemşirelikten mezun olacağım. kpss puanım 71. bu puanla okuduğum yere atandıktan sonra puanımın yettiği asıl yere geri dönüş yapmak zorunda mıyım kalmak istiyorum okuduğum yerde?
  bir de labarauvardaki 2 senelik eğitimimi tamamladıktan sonra kurum içi ünvan değişikliği sınavlarına girmem gerekli mi, direk diplomamla devlet hastanelerinde hemşirelikten labaratuvara geçebilir miyim yoksa kpss ile bir daha mı atanacağım?
  Teşekkürler..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bunlar branşınızla alakalı sorular.Ben endüstri meslek lisesinde müdür yardımcısıyım. Sizin sorularınız hakkında bilgi sahibi değilim.

 190. anonim diyor ki:

  peki yatay geçiş için yerleştirme önceliği hangisi olması gerekiyor?

 191. Abdullah diyor ki:

  merhaba ben tercih yaptım geçen sene ama gitmedim okula kayıtta yaptırmadm bu sene 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyoruum tekrar ama başvuru yapmadım tekrar yaptırmmam gerkiyormuydu geçen sene başvuru yaptım ama gitmedim okula kayıtta olmadımbana yardımcı olabilirmisiniz ?

 192. ilhan gür diyor ki:

  Merhaba hocam Ben 1988 Ticaret meslek lisesi mezunuyum. Daha önce sınavsız geçişe kaydımı yaptırdım ancak bazı nedenlerden bıraktım. Tekrar Başvurabilirmiyim ve başvurabilirsem hangi tarihler arası ne şekilde başvurabilirim. Teşekkürler.

 193. emine diyor ki:

  ben 2012 yılında sağlık meslık lisesi mezunuyum.geçiş hakkımı tıbbı laborantlık a kullandım ve kayıt yaptırdım okula gitmedim.bu sene tekrar başka üniversteye geçiş hakkımı kullanabılır miyim ayrıca tercih yapabılmem için önceki üniversteden kaydımı silmem gerekir mi yada ne zaman silmem gerekir simdiden tesekkürler

 194. Esin Yanık diyor ki:

  merhabalar.kızım özel sağlık meslek lisesi anestezi bölümü 11. sınıfta okumakta seneye sınavsız geçiş hakkını kullanabilir mi? şansı ne kadar olur beni bilgilendirirseniz çok sevinirim .şimdiden teşekkür ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş sistemi devam ederse tabi ki hakkını kullanabilir. Ne kadar şansı olur sorusu havada bir soru oluyor. Tercih etmek istediği bölüm, okul yerleştirme öncelikleri OBP puanı,doğum tarihi…… Siz en iyisi önce şu konuyu okuyun.

 195. azra diyor ki:

  ya ben elektrik elektronik mezunuyum ama att yi istiyorum şuan bunun için ne yapmam lazım .
  iki yıllık okuyup seneye tekrar sınava girip geçebilirmyim.

 196. buket diyor ki:

  ben 2 yıllık yatay geçiş düşünüyorum ve bölümüm Çocuk gelişimi hangi üniversitelere gidebilirim?

 197. merve diyor ki:

  yatay geçiş de hangi üniversitelere gidebilirim bölümüm çocuk gelimi

 198. melike diyor ki:

  Çocuk gelişimi okuyorum, hangi okula gidebilirim?

 199. busra diyor ki:

  Merhaba ben sinavsiz gecis icin tercih yaptim.2014 ancak kazandigim yere gitmedim.kayit yaptirmadim simdi sinavsiz gecis hakimi tekrardan.kulanabilirmiyim

 200. Matmazel diyor ki:

  Merhaba hocam. Sağlık meslek son sınıf öğrencisiyim. Tekirdağ’da okuyorum. Eskişehir ya da Kocaeli de tıbbi görüntüleme okumak istiyorum. Sizce girme imkanım yüksek mi?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Kocaeli garanti gibi ama Eskişehir için Anadolu Sağlık Meslek mezunu olmanız gerekiyor.
   Kocaeli 343,85000 10,2,D,92
   Eskişehir 299,25000 14,3,D,96

 201. ayse diyor ki:

  merhaba ben unide gıda teknolojısı okumak ıstıyorum okursam 4 yıllık muhendıslıge dgs (dıkey gecıs sınavı ) oluyormu ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki programlara DGS ile geçiş yapabilirsiniz.Bunların arasında Gıda Mühendisliği de var.
   Beslenme ve Diyetetik
   Bitki Koruma
   Bitkisel Üretim ve Teknolojileri
   Gıda Mühendisliği
   Gıda Teknolojisi
   Kimya
   Tarımsal Biyoteknoloji

 202. muhammed aslan diyor ki:

  saygıdeger arkadaşlarım ben meslek lisesi son sınıftayım ygs için 50 tl yatırdım ama ben ygs yi kazanamazsam sınavsız geçişten yararlanırmıyım 50tl ücret yeterlimi.. ?

 203. fırat diyor ki:

  Merhaba ben 2014 mezunuyum 2 yıllık aınavsız geçiş hakkımı başka şehirlerde kullana bilirmiyim

 204. aslı diyor ki:

  Merhabalar ben sağlık meslek lisesi att 12.sınıfta okuyorum sınavsız geçiş yapabilirim dimi? Bide ben ygs ye giricem ama lys ye girersem iki yıllık geçiş hakkım yanıyo mu acaba?

 205. Ceren diyor ki:

  Merhaba hocam. Ben 2014-2015 eğitim öğretim için sınavsız geçişle İ.Ü Sağlık Hizmetleri MYO unu kazandım. Daha sonra kaydımı sildirdim. Şubat ayında da Aftan yararlanarak okula tekrar başladım. YGS başvurumu yaparken yüksekokuldan kaydı silinmişi işaretlettim. O zaman Af olmamıştım. Şimdi Sınava girip 180 i geçersem 2 yıllık başka bi üniversitenin bölümüne yerleşebilirmiyim. Meslek Lisesi Mezunuyum.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet yerleşebilirsiniz.

  • sezer yerlikaya diyor ki:

   Öncelikle merhaba hocam ben meslek lisesi öğrencisiyim ben 2 yılık ön lisans okuyacağım kendi bölümümle ilgili bunu başka bir şehirde mesela ankara kırıkkale bursa v.b gibi yerleri tercih edebilirmiyim veya edersem bile puansız gelme olasılığı nedir bana bu konu hakkında bilgi verecek olursanız çok müteşekkir olurum efendim !

   • alperturkoglu diyor ki:

    Tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerinde “D” yazıyorsa METEB dışından alıyor demektir ve tercih etmeniz durumunda yerleşme şansınız vardır. Ancak “İ” yazıyorsa sadece METEB içi ile kontenjanı doluyordur ve METEB dışından almaz.

 206. yucel diyor ki:

  Hocam merhaba ben bu sene üniversiteye başladım ilk donemi bitirdim ikinci donem bırakmak durumunda kaldım meslek lisesi cikisliyim ygs ye girmeden bu yatay geçiş hakkım devam eder mi yani önümüzdeki sene başka bir üniversiteye tercih yapabilir miyim sınava girmeden ? Şimdiden teşekkürler

 207. ismail diyor ki:

  Hocam ben imam hatip lisesi mezunuyum.2014 de tercihle aöf ilahiyat bölümüne yerleştim.şimdi ben tercihle mi yerleşmiş sayılıyorum yoksa sınavsız geçiş hakkımla mı yerleşmiş sayılıyorum.

 208. Kadir yavuz diyor ki:

  selamun aleykum hocam…ben meslek lisesi son sınıf ögrencisiyim bu sene sınavlara girip 4 senelik bir yer kazandım diyelim makina istiyorum okuyup mühendis oldum diyelim sonra 2 yıllık geçis hakkımı kullanarak suan mekatronik okuyorum ona sınavsız geciş hakkımı kullanarak geçebilirmiyim ?

 209. özgür diyor ki:

  mrb hocam bılsım meslek lısesı mezuyum sağlıkla ılgılı dırek gecıs hakkaımda att okuyabılrıyım yerlesebılrıyım sızce

 210. melike diyor ki:

  ben ticaret meslek mezunuyum ilk yıl geçiş hakkımı kullanmadım 4 yıllık bir bölüm okuyorum fakat şuan okuduğum bölümü bırakıp geçiş hakkımı kullanabilir miyim daha önce geçiş hakkımı kullanmadım direk puanımla bi bölüme gittim

 211. ibrahim diyor ki:

  Mrb benm esim labaratuvar okuyordu ama yarida biraktu gecis hakkini kullanmisti. Simdi tekrar sinavsiz gecis hakkini kullanabilirmi yoksa yandimi gecis hakki

 212. gülcan diyor ki:

  iyi günler ben 2007 ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım bu sene kullanabilirmiyim

 213. mehmet diyor ki:

  slm ben 2008 meslek lisesi mezunuyum o senede tercih yaptım geldi ama kayıt yaptırmadım bu sene sınavsız geçişten faydalana bilirmiyim ormancılık bölümü bu sene yerleştirilebilirmiyim acaba

 214. Tuğçe diyor ki:

  Merhaba Hocam ben Ticaret Meselke lisesi son sınıf öğrencisiyim.Ben Ygs başvurusunu yapıp parasınıa ödedim ama sınavsız geçiş hakkına başvuru yapmadım daha zamanı var sanıyordum. Hocam ben şimdi sınavsız geçiş hakkımdan yaralanabilir miyim ? yaralanmam için illa YGs de baraj puanı geçmem gerekiyor mu şimdiden ilginiz teşekkürler 😀

  • alperturkoglu diyor ki:

   YGS başvurusu yapmış olmanız yeterli. Meslek lisesi mezunu olduğunuz için Termmuz’da alanınızla ilgili yapacağınız tercihler sınavsız geçiş olarak değerlendirilecektir.

 215. mehmet ali diyor ki:

  ben açık meslek lise son sınıfım az bi kredim kaldı 19.01.2015 tarihinde ygs sınavsız geciş e kayıt yaptırdım
  ama korkuyorum kredimi tamamlayamayıp lise mezunu olamazsam bide üniversite kazanmış olursam üniversite hakkım yanıyormu ? tekrardan sınavsız geçiş hakkımı kulana bilirmiyim ?

  (merak etdigim konu sınavsız geçiş hakkı kaç kere sunuluyor biz meslek liselilere ?) 011

 216. barış diyor ki:

  hocam ben meslek lisesinde metalurji bölümünü okudum. ama bu bölümü sınavsız geçiş hakkında kullanmadım onun yerine dış ticaret okuyorum. ama tekrar metalurji seçmek istiyorum. ne zaman başvurmam gerekir

 217. sevilay diyor ki:

  Merhaba..
  Ben 2014 yılında mezun oldum. Gıda teknolojisi bölümü okudum.İki yıllık kendi bölümümde bi üniversite çıktı ama gitmedim. Bu sene dersaneye gidiyorum ygs hazırlık. Bu sene de sınava girmek istiyorum. Sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim yine ?

 218. leonie diyor ki:

  benim bir sorum olacaktı. yabancı uyruklu öğrenciler sınavsız geçiş hakkını kullana biliyor mu ?

 219. Hilal diyor ki:

  hocam ben2014 yılında sınavsız geçiş hakkımı kullanıp bi okula yerleştim ekimde kayit yaptirdimama gitmiyorum
  ben sinavsiz gecis basvurumu nasil gerceklestiricem

  • alperturkoglu diyor ki:

   19 Ocak’a kadar tekrar başvuruda bulunacaksınız. Temmuz’da da tekrar tercih yapacaksınız.

   • hilal diyor ki:

    hem sınavsız geçıs hakkımı kullanıp hemde ygs ye gırmek istiyorum ıkısını birlikte yapabilirmiyim bugun ugrastım ama yapamadım hocam yardımcı olursanız sevinirim

    • alperturkoglu diyor ki:

     Siz YGS girmek istiyorum seçeneğini işaretlediğinizde meslek lisesi mezunu olduğunuz için zaten otomatik olarak sınavsız geçiş hakkına da sahip oluyorsunuz. Tercih zamanı hem ygs puanı ile hem de kendi bölümlerinizi tercih ettiğinizde sınavsız geçişle tercih yapmış olacaksınız.

    • hilal diyor ki:

     tşkler hocam

 220. buket diyor ki:

  Hocam ben gecen sene meslek lisesinden mezun oldum sinava girdim fakat baraji gecemeyip yine kendi bolumum uzerinden iki yillik bir bolum tercih ettim kazandim ve kayit yaptrmafim.. Bu sene direk gecis hakkimi kullanmak istiyotum fakat bugun bir dershane hocasiyla gorustum kazandigim universiteye kayit yaptirmadigim icin bu sene direk gecis hakkimin kalktigini soyledi dogru mu acaba ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hayır böyle bir şey söz konusu değil. Tekrar tercih yabilirsiniz. Forumda 22.maddeye öğrenim durumunuzu “Bir yükseköğretim programına (sınavsız geçiş dâhil) ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım.” “5” şeklinde işaretlemelisiniz.

   • buket diyor ki:

    Cok sagolun hocam. Bende baya arastirdim cogu yerde yeniden direk gecis hakkimin oldugu yaziyo ama birebir hocayla konustugumda ösym klavuzuna baktım artık yokmuş diyince hayal kirikligi yasadim.

    • alperturkoglu diyor ki:

     Kılavuzu siz niye incelemiyorsunuz. Ben inceledim ama sizleri bu kadar ilgilendiren bir konuda sadece sizlere söylenenlere inanmayıp, kılavuzu satırı satırına okumanız gerektiğine inanıyorum 🙂 Buradan indirebilirsiniz.

   • mihriban diyor ki:

    Hocam ben 2014 mezunuyum geçiş hakkini kullanım kayitta yaptım ama ailevi sebeplerden dolayi devam edemedim bu sene tekrardan kullanmak istiorm başka bir bölüme kullanabilir miyim yani ve sansım olur mu

    • alperturkoglu diyor ki:

     19 Ocak’a kadar tekrar başvuru yapıp, Temmuz’da alanınızın devamı olan başka bir bölüme tercihte bulunabilirsiniz. 2015 mezunları sizden avantajlı olacaktır. Bu nedenle önceki mezunların yerleşebildiği programları tercih etmelisiniz.

 221. İlke Arslan diyor ki:

  Hocam merhabalar. Ben 2013 biyomedikal cihaz teknolojisinden mezun olup sınavsız geçiş hakkımı kullanarak bir üniversiteye biyomedikal cihaz teknolojisine tam burslu olarak girdim. Bu sene mezun oluyorum. Ben tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullanarak 2 yıllık bir bölüme girebiliyormuyum?
  Ösym nin ygs başvuru ekranında farkettim sınavsız geçiş şeyini.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet sınavsız geçişle tekrar tercih yapabilirsiniz. Ancak eski mezunların yerleşebildiği programları tercih etmelisiniz.

   • İlke Arslan diyor ki:

    Hocam eski mezunların yerleşebildiği program derken tam olarak anlayamadım. Hangi programlar?
    Ygs başvurumuda yapayım nasıl olsa sınavsız hem ygs ye girebiliyorum hemde sizin dediğinize göre sınavsız geçiş hakkımı kullanabiliyorum.
    Peki öğretim durumuna bir programa kayıtlıyı mı seçeyim yoksa bitirdim sütununumu seçeyim hocam. Mezun olacağım için hangisini seçeceğimi bilmiyorum

    • alperturkoglu diyor ki:

     “Bir yükseköğretim programına kayıtlıyım.” seçeneğini işaretlemelisiniz. Bir önceki yılın taban puan ve yerleştirme sonuçlarının olduğu tabloda en sondaki sütunda “14,3,İ,1996” gibi değerler oluyor ya. Yerleştirme öncelikleri sütunu. İşte orada en başta yer alan değerin sizin liseden mezun olduğunuz tarihin son iki hanesi yada daha eski olması lazım. Mesela siz 2012 mezunusunuz, yerleştirme önceliklerinde 13 yada 14 yazan programlara yerleşemezsiniz.

 222. havva kutlu diyor ki:

  sayın hocam,1999 imam hatip lisesi mezunuyum.açıköğretimden ilahiyat okumak istiyorum sınavsız geçiş hakkımla okuyabilme şansım nedir? yoksa sınava girmelimiyim yerleşebilme imkanım varmıdır? 99 mezunuyum 1981 doğumluyum diploma notum 4.20

 223. sibel diyor ki:

  mrhabalar ben yeni mezun oldum mesleki açık öğretim muhasebe bölümünden sınava girmek istiyorum fakat yüksek bi not alacagımı sanmıyorum sınavsız geçiş hakkından yararlanıcam bunun için 2 ödemeyide yatırcakmıyım 65tl yoksa sadece ygs parasını mı yatırcam 50tl nasıl yapmam gerekiyor parayı hangisine yatırmalıyım

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sadece 50 TL yatıracaksınız. Meslek lisesi mezunları YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretleyerek sınava girebilir aynı zamanda sınavsız geçişten de faydalanabilirler.

 224. DUYGU BORAN diyor ki:

  merhabalar, öncelikle aydınlatıcı ve net bilgiler verdiğiniz çok teşekkürler. Benim 1.sorum: 1 kez sınavsız geçiş hakkımı kullandım, tekrar kullanma hakkım var mı? 2.sorum: 3.üniversite için ygs başvuru yaptım. İki üni mezun olduğum için herhangi bir ayrıcalık yada muafiyet söz konusu olabilir mi?

 225. mehmet diyor ki:

  merhaba..ben 2001 de hızır reis tic.mes.lisesi muhasebe bölümünden mezun oldum o sene aöf muhasebe sınavsız geçişten yararlandım ama bitirermedim simdi basvursam sınavsız geçiş hakkım olur mu? bir diğer sorumda muhasebe değil de sağlık kurumları yada baska bi bölüm tercihi hakkım olur mu varsa bu bölümler nelerdir yardımcı olurmusunuz lütfen basvuru tarihleri 5-19 ocak son tarihler mi? bir de sınavsız geçişten yararlanmak için basvuru yapıp sınava girme zorunluluğu var mı basvuru ve banka ödemesi yeterli oluyo mu? tşkler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanabilirsiniz. Başvurular mutlaka 5-19 Ocak tarihleri arasında yapılmak zorunda. Eğer sadece sınavsız geçiş bölümlerinize tercihte bulunacaksanız sınava girmenize gerek yok. Temmuz ayında internet üzerinden tercih yapacaksınız. Sağlık kurumları işletmeciliği zaten sizin sınavsız geçiş bölümleriniz arasında yer alıyor. Ancak önceliğin son mezunlara olduğunu unutmayıp, eski mezunlardan alan programları tercih etmelisiniz. Tüm sınavsız geçiş bölümlerinizi şu sayfadan görebilirsiniz.

 226. cemile diyor ki:

  ben sağlık meslek 2012 mezunuyum . ilk yıl sınavsız geçiş yaptım geldi gidemedim. ikinci yıl tekrar sınavsız geçişle 2 yıllık bir bölümde hala okuyorum son yılım . ben tekrar geçiş hakkımı kullanabilir miyim ?? lütfen yardımcı olur musunuz ???

 227. Hilal diyor ki:

  hocam merhaba sınavsız geçiş hakkımızı herhangi bir okuldan yapabilir miyiz

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tam anlamadım ama başvuruyu herhangi bir yerden yapabilir miyiz diyorsanız ÖSYM başvuru merkezi olması lazım. Herhangi bir okula sınavsız geçiş yapabilir miyim diyorsanız yerleştirme önceliklerinizin tercih edeceğiniz okula uygun olması lazım. Örneğin okul türü kodu “3” yada “4” olan yani anadolu teknik lise ve teknik lise öğrencilerinin kontenjanı doldurduğu bir okula “2” meslek lisesi mezunu tercihte bulunursa yerleşemez. Ya da METEB önceliği “İ” olan bir yere il dışından tercih olursa yerleşemez.

 228. şeyma diyor ki:

  MRB. Ben eczane hizmetleri önlisans 2014 mezunuyum sınavsız geçiş yapabilme hakkım var mı? eğer var ise hangi bölüm ve nasıl olucak yardımcı olur musunuz?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Meslek liselerinin faydalandığı sınavsız geçişten faydalanamazsınız ancak sınavsız 2.üniversite kapsamında şu sayfada yer alan 2 yıllık açıköğretim programlarına başvuru hakkınız var. Üniversitelerin kendi sitelerinde tarih ve başvuru şekilleri yer alıyor. Eylül-Ekim aylarında yapılıyor.

 229. fulden diyor ki:

  hocam merhabalar bn düz lise mezunuyum.özellerden 2 yıllık saglık bölümü yazmak istiyorum,diş ve ağız sağlığı.gelme ihtimali zor diyorlar ,fakat özel üniversite yazınca gelır dıye düşünüyorum sizce ? bu konu da lütfen yardımınızı beklıyorum.tesekkr ediyorum.saygılar

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada 2014 yerleştirme sonuçları var. Yerleştirme önceliği boş olanlar kontenjanı sınavsız geçişle dolmayan ve dışardan YGS puanı ile öğrenci alan programları gösteriyor. Yanlarında yazan puanı almanız durumunda rahatlıkla yerleşebilirsiniz.

 230. all izz well diyor ki:

  iyi günler ben 2014 lise çocuk gelişimi mezunuyum 2015 yılında geçiş yapsam. gelme ihtimali ne kadar? yardımcı olur musunuz? şimdiden teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada 2014 yerleştirme sonuçlarına bakarsanız devlet üniversitelerine ve bir çok vakıf üniversitesine 2014 yani son mezunların öncelikli yerleştiğini ve kontenjanlarını doldurduğunu görebilirsiniz. Yani şansınız çok ama çok az diyebiliriz.Tablonun en alt kısmında yerleştirme öncelikleri boş olan vakıf üniversiteleri ve Atatürk aöf belki diyebilirim.

 231. gül diyor ki:

  hocam ben sınavsız geçiş hakkımı kullanıp yüzde elli burslu yerleştim yüksekokul ve brinci yılı bitirdilkten sonra tam burslu olarak özel okula ya da devlet okularına girebilirmiyim yani yatay geçiş hakkımı kullanabilrmiyim?kullanabiliyorsam nasıl ve ne gerekiyor?hocam cevaplaresanız sevinirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   yataygecis.org sitesinde cevap bulabilirsiniz.

   • Özge diyor ki:

    Hocam bir konuda bilgi almak istiyorum 2010 S.M.L Anestezi bölümü mezunuyum ve sınavsız geçişle Atatürk Üniversitesi Anestezi teknikerliği bölümünü tercih edip 1.sınıfı okudum 2. sınıfta ayrıldım şu an hala okulun öğrencisi olarak görünüyorum..Sorularım şunlar hocam:
    1)Ben ortaöğretim mezunu olalı 4 yıl oldu ve hala sınavsız geçişten yararlanabiliyor muyum?
    2)Başka ilde bir üniversitenin Anestezi Teknikerliği bölümünü tercih etme şansım var mı ya da YGS ile mi yararlanabilirim bu haktan öğrenebilir miyim?

    • alperturkoglu diyor ki:

     1) Evet sınavsız geçişten her zaman yararlanabilirsiniz.
     2) Farklı bir programı yine sınavsız geçişle tercih edebilirsiniz. Ama öncelik son mezunların olacağından tercih ettiğiniz yerin eski mezunlardan alıyor olmasına dikkat etmelisiniz.

     • Özge diyor ki:

      Peki hocam ben Ankara da ikamet ediyorum.2015 yılı için Ankara Üniversitesi’ni tercih edecek olsam, METEB açıklamasını yanlış anlamadıysam eğer (öncelik DIŞ yazıyor olsa bile) sınavsız geçiş hakkı önceliği yine de son mezuna göre midir?
      Bana bir fikir verin hocam lütfen bu yıl sınavsız geçişle tercihte bulunmak istiyorum ama beklediğim için dezavantajım var tabiki 🙁 nasıl bir seçimde bulunursam yerleşme şansım olur ?

      • alperturkoglu diyor ki:

       D harfinin olduğu yerleştirme önceliklerinde en başta mezuniyet yılı yazıyordur. Yani orada 14 yada 13 yazıyorsa öncelik 2013 yada 2014 mezunlarının demektir. METEB önceliği 3.sırada önemlidir. Mezuniyet yılı ve okul türü önceliği daha önemlidir. Yerleştirme önceliklerini tek tek inceleyip 10 yada 09 ile başlayan yerler bulmalısınız.

 232. oyku diyor ki:

  ben 2 senelik sınavsız geçiş hakkımı kullandım acaba hakkım yanmışmdır tekrar ygsye girip geçiş yapsam olur mu ki

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişin YGS sınavı ile alakası yok. Eğer tekrar faydalanmak istiyorsanız Ocak ayının ilk 2 haftasında başvuru yapıp temmuzda tercih yapacaksınız.

 233. hilal diyor ki:

  Hocam ben bu yıl sağlık meslek lisesinden mezun oldum sınavsız geçiş hakkımı kullnıp paramedik bölümüne geçiş yaptım bu bölümü bitirdikten sonra tekarar sınavsız geçiş hakkımı kullanabiliyormuyum?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet kullanabilirsiniz.

  • hilal diyor ki:

   Hocam ben iki yıllık geçiş hakkımı kullandım şu anda okuyorum ne zaman gine 2 yıllık geçiş hakkım için tercih yapabilirim ve yerleşme olasılığım nedir?

   • alperturkoglu diyor ki:

    Önümüzdeki yıl tekrar tercih yapmanızda bir sakınca yok. Tercih edeceğiniz yerin yerleştirme önceliklerine bağlı olarak yerleşip yerleşemeyebilirsiniz. Önceki mezunlardan alan programlardan tercih yapmanız lazım.

  • hilal diyor ki:

   Hocam eski mezunlardan alan programlardan bilgi verebilirmisiniz nereden bakabilirim link falanda atarsanız mennun olurum

   • alperturkoglu diyor ki:

    Tercih etmek istediğiniz programın yerleştirme önceliklerine baktığınızda ilk değer son yerleşen öğrencinin mezuniyet yılını gösterir. 14 ile başlayanlar son mezunların yerleştiği programları, 13 2013 mezunları, 12 2012 gibi devam eder. Şu sayfada 2014 yerleştirme sonucu bulunan herhangi bir bölüm linkine tıklayıp inceleyebilirsiniz.

  • hilal diyor ki:

   hocam ameliyat hizmetleri istiyorum ama hep 2014 liler öncelikli olmayanlarda burslu alıyor napcam?

  • hilal diyor ki:

   hocam ygs ye girmeden 2 yıllık geçiş hakkımı kullansam çıkmazmı öncelik bu senenin biliyorum ama

   • alperturkoglu diyor ki:

    İstediğiniz programın yerleştirme önceliklerini inceleyip yerleşip yerleşemeyeceğinizi kendiniz yorumlayacaksınız. Örneğin bir programın yerleştirme önceliklerinde 14 yazıyorsa (yani 2014 mezunları ile kontenjanı dolmuş) bu programa yerleşmeniz imkansızdır. 2012 mezunu olduğunuzu düşünelim. En azından yerleştirme önceliklerinin 12 ve daha altında bir sayı ile başlıyor olmasına dikkat etmelisiniz.

  • hilal diyor ki:

   hocam ama ameliyat hizmetlerinde ücretsiz ve bursuz alt seneleri alan üniversite yokki

 234. Hilal diyor ki:

  hocam ben sınavsız geçiş hakkımı kullandım kayıt yaptırdım kaydimi sildirrdim seneye tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim

 235. funda diyor ki:

  Mrb hocam ben 2012 hemsirelk mezunuyum. Ygs ye girip hem ygs hemde sınavsz gecis hakkyla tercihte bulunabilirmiym. Paramediklik icin. Eger böyle bişey varsa nasil olck ayri ayrimi tercih yapmam gerekir

  • alperturkoglu diyor ki:

   Kendi alanınızdaki bir bölüm için YGS puanı ile avantaj sağlayamazsınız. Çünkü en düşük puanlı en eski mezun bile olsa önce sınavsız geçişliler yerleşir sonra kontenjan kalırsa YGS puanı ile öğrenci alınır.

   • funda diyor ki:

    Hm anldm hcam. Hocam bide şunu sorcm. Ben hem ygs puanimla hemde sinavsz geciş hakkmla tercih yapabilir miym ?

    • alperturkoglu diyor ki:

     Sınavsız geçişle alanınızla ilgili bölümleri YGS puanınızla da alan dışı bölümleri tercih edebilirsiniz. (YGS puanı ile sınavsoz geçiş bölümünüzü seçmek zaten mantıksız oluyor. Bir önceki cevabımda bunu açıklamıştım.)

 236. figen u diyor ki:

  merhaba ben balıkesir havran meslek yüksekokulu bilgisayarlı muhasebe bölümünden terk im. okulla ilişiğimi kestim. bir daha başvurma hakkım varmıdır acaba dışardan okuyabilmek için sınavsız geçiş için ? teşekkürler şimdiden

  • alperturkoglu diyor ki:

   Size en yakın mesleki açık öğretim lisesine kayıt yaptırabilirsiniz. Tabi bunu ancak dönem başlarında yaptırmanız mümkün.

   • ayseee diyor ki:

    Hocam ben sınavsız geçiş yaptım evlendim gidemedim 2015 de sınavsız geçiş yapabilirmiyim gelme şansı varmı evli olmak etkilermi

 237. şilan diyor ki:

  merhaba hocam ben 2013 mezunuyum sınazsız geçiş hakkımı kullanmadım ve ünirsiteye gitmedim şuan gitmek istiyorum. sınavsız geçiş hakkımın süresi dolmuşmudur yada geçebiliyormuyum.

 238. tolgakya diyor ki:

  Merhaba Hocam..
  Ben Meslek lisesi Mezunuyum ve sınavsız MYO ya geçiş yaptım fakat bazı nedenlerden dolayı yarıda kaldı ve kaydım silindi..

  Aftan yararlanıyorum ve başka bir okula ve bölme yeniden geçiş yapabilirmiyim.. ?
  yada uzktan eğitim okuyordum başka bir universitenin başka bir bolüme gecebilirmiyim..
  bölümüm sayısal bilgisayar tek. ve programlama okuyordum ama ben başka bir bölm istiyorum

 239. aslı diyor ki:

  Ben geçiş hakkımı 1 kere kullandım ama bu sene yarıyıl da kaydımı sildirip seneye tekrar yatay geçiş hakkımı kullanabiliyor muyum

 240. adem diyor ki:

  merhaba hocam

  ben bu sene özel bir üniversiteye sınavsız geçişle tam burslu olarak yerleştim.Ama fazla memnun değilim,bu sene ygs ye tekrar girip 250-300 ygs1 den puan alsam devlet üniversitesine tekrar sınavsız geçme şansım varmı? üniversitenin öncleik kısmında 07,3,D,89 böyle yazıyor.

  2014 mezunuyum,bu arada özel üniversiteden bırakmak istesem o senenin parasını filan isteme gibi hakları yok dimi ?(tam bursluyum)

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hem sınavsız geçiş diyorsunuz hem YGS’den şu puanı alsam diyorsunuz. Sınavsız geçişin YGS puanı ile alakası olmadığını lütfen anlayın artık. Öncelik değerlerine göre eğer sınavsız geçiş bölümünüzse siz zaten %100 yerleşiyorsunuz. En son 2007 mezunu girmiş siz 2014 mezunusunuz ve en önemli kriter mezuniyet yılı.

 241. kardelen diyor ki:

  merhaba ben iki yıllık geçiş hakkımı kullandım yerleştirildim fakat gitmedim seneye iki yıllık hakkım devam eder mi ? yardımcı olursanız sevenirim.

 242. Hilal diyor ki:

  Hocam ben 2012 bilişim teknolojileri mezunuyum bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullandım pazarlama bölümü geldi ben bu sene pazarlama okuyup önümüzdeki sene sınavsız geçiş hakkımı kullanıp bilgisayar programcılığı okuyabilirmiyim pazarlama bölümünü kimse tavsiye etmiyor sizce 1 sene daha bekleyip bilgisayar programcılığı okusam daha mı iyi olur lütfen yardımcı olun.

 243. Ozan diyor ki:

  iyi günler hocam. ben bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullandım, özel üniversiteye kayıt yaptırdım ama daha sonra maddi ve manevi sıkıntınlar yaşamaya başladım. Ben bu sene kaydımı sildirsem? seneye başka üniversite için sınavsız geçiş hakkımı tekrar kullanabilir miyim? kullanırsam başarı puanım düşer mi? düşerse ne kadar düşer ve başvuruyu ne zaman yapabilirim?.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkı ile yerleştiğiiniz için bir sonraki yıl puanınız düşmez. Seneye tekrar kullanabilirsiniz. Ancak öncelik son mezunların olacağından şansınız düşecektir. Ocak ayının ilk 2 haftasında başvuru yapabileceksiniz.

 244. mehmet diyor ki:

  Hocam ben 2011 yolunda meslek lisesinden mezun oldum direk geçiş hakkini kullandim ve makina bölümüne gttim yarim biraktim okuluonumuzdeki yol tekrar sinavsiz geçiş hakkndan yararlanabilir miyim?

 245. zeliha diyor ki:

  ben 2 yıllık 2006 yılında tıbbi dokümantosyon ve sekreterlik sınavsız geçiş yaptım oklu bitirdim iş olanağı yok bi daha sınavsız geçiş yapabilirmiyim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet yapabilirsiniz. Ancak öncelik son mezunlara olduğundan, yerleştirme önceliklerini inceleyerek eski mezunlardan alan yerlere tercihte bulunmalısınız.

 246. esen gül diyor ki:

  merhaba hocam ben sağlık meslek lisesi laboratuvar mezunuyum 2009da mezun oldum sınavsız geçişle önlisans okudum tıbbı laboratuvarı.sımdı tekrar sınava gırmek ve mersın unıversıtesı uzaktan egıtım programına gıtmek ıstıyorum.bu bolumne sınavsız geciş hakkım varmı ? varsa sınava calısmalımıyım?

 247. Muhammet Uğur diyor ki:

  Merhaba hocam size sormak istediğim bir sorum var.Ben meslek lisesi mezunuyum mezun olduğum yıl sınavsız geçiş hakkım olmasına rağmen bunu kullanmayıp başka bir bölümden ön lisans mezunu oldum tekrar üniversite sınavına girsem meslek lisesi mezunlarına verilen bu öncelikten faydalanabilir miyim?Cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınava girmenize gerek yok. Başvuru yaptığınızda lise mezuniyet alanınıza göre bilgileri doldurursanız sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz.

 248. aylin diyor ki:

  merhaba, anadolu meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümünden mezun oldum 3 sene önce sınavsız geçiş hakkımla 2 yıllık basım ve yayın teknolojileri okudum bu sene bitti. bu sene ygs girsem 2 yıllık sınavsız geçiş ile başka bölüm okuyabilir miyim? veya 4 yıllık bilgisayar öğretmenliği için ek puan gelir mi?

 249. murat diyor ki:

  Aciklise mezunuyum üniversite tercih ederken vakif universitesi yazabilirmiyim

 250. oktay diyor ki:

  özel üniversitelerdede yerleştirme önceliği meslek liselerininmidir?

 251. salih diyor ki:

  Iki yıllık ormancılık okuyorum. Orman Mühendisliğine geçiş yapabilirmiyim? Nasıl Yapabilirim?

 252. gamze diyor ki:

  açık mesleki lise çocuk gelişimi bölümden bu sene mezun olabilirken kredim yetmediği için mezun olamadım fakat sınazsız geçiş hakkımı kuullandım ve üniversiteye yerleşt,m fakat kayıt olmadım sınavsız geçiş hakkımı tekrar seneye kullabiliyor muyum ?
  teşekkürler

 253. ecem diyor ki:

  merabalar benımde bir kaç sorum olcak inşallah yardımcı olursunuz ben bu yıl mesleki açık öğretim lisesinden mezun oldum bölümüm çocuk gelişimi fakat tercih yapıcagım universtelerde sadece birinde meslek yuksek okulunda benım bolumum var diğer 2 okulda benım bolumumum yok peki ben 2 yıllık geçiş hakkım var bölümüm dısında başka bir bölümü tercih edebilirmiyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle sadece Çocuk Gelişimi yada Sosyal Hizmetler bölümlerine tercihte bulunabilirsiniz. Ayrıca şu sayfada verdiğim listeyi incelemenizi tavsiye ederim.

   • ecem diyor ki:

    ben açık lise çıkışlıyım sosyal hizmetler dediğiniz kılavuzda sosyal hizmetler die bir bölüm bulamadm sosyal bilimler diyemi geçiyor

 254. Büşra diyor ki:

  Merhaba ben 2 yıllık geçiş hakkımı kullanıcam ve tercihlerimi yaptım ancak ben kendi yaşadığım şehirde ki üniversiteyi istiyorum ve tercih kağıdına başka üniversiteleri de yazmak zorunda kaldım “D” dışarıdan öğrenci aldığını da biliyorum sizce yerleşebilir miyim ? Yaşadığım şehir küçük bir şehir o yüzden şansım var mıdır ? Birde okuldan diploma puanımı yanlış girilmiş ÖSYM sayfasına OBP ön planda tutulursa o yanlış girilen puanla çok zor yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Benim yardımcı olacağım birşey yokki. Yerleştirme öncelikleriniz tutuyorsa kendi ilinizde yerleşirsiniz. Olmazsa diğer tercihlerinize bakılır. Onlara dauymuyorsa yerleştirilmezsiniz.

 255. ceyda diyor ki:

  merhaba,ben şunu merak ediyorum, ben bu sene mezun oldum anadolu meslek lisesinden. bu diploma puanımı, tercih yapıp kazanıp gitmezsem de seneye kullanabiliyor muyum?
  2.olarak da ygs puanımla tercih ettiğim yerleri ve sınavsız geçiş(obp)ile tercih ettiğim yerleri aynı anda tercih listeme yazabiliyor muyum?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Seneye yerleştirme önceliği son mezun olan 2015’lilerin olacağından istediğiniz yere yerleşemeyebilirsiniz. Hem sınavsız geçiş hem YGS tercihlerinizi karışık olarak girebilirsiniz.

   • ceyda diyor ki:

    peki teşekkür ederim ama birinci soruda şeyi sormuştum bu sene kazanıp da gitmezsem seneye tekrar o puanı kullanmaya ve şansım az olsa da tercih yapmaya hakkım oluyor mu demek istemiştim tekrar teşekkürler..

    • alperturkoglu diyor ki:

     OBP puanınızı seneye kullanacaksınız da bu 4.sırada önemli. En önemli kriter mezuniyet yılı olduktan sonra puanınız 500 olsa ne olur. Seneye 250 puanlı 2015 mezunları sizden öncelikli olacak. Bilmem anlatabildim mi?

     • ceyda diyor ki:

      hayır galiba ben anlatamadım demek istediğimi.. mezuniyet yılının en önemli ve ilk kriter olduğunu biliyorum zaten. ben diyorum ki bu sene bir okulu kazanır yani oraya kayıt yaptırmaya hak kazandığım halde gitmez de kaydımı yaptırmazsam yine de ertesi sene tercih yapabiliyor muyum dedim.

 256. selma diyor ki:

  merhaba ben bu yil kiz meslekten mezun oldum bolumum cocuk gelisimi 2 yillik kendi bolumumi tercih ettigimde ygs degil okul puanimlami aliyolar? Ozel unuverstelerede kendi bolumumun 2 yillik gecis hakki kullanabiliyormuyum?

 257. bihter diyor ki:

  Merhaba hocam size bir sorum olacak puanım 343 tekirdağ namık kemal üniversitesi sosyal bilimler myo dış ticaret istiyorum geçen sene 304 ile almış ama koşullarında 96 önceliğini istiyor ben de 95 doğumluyum okula girme olanağım nedir ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   13,2,D,96 304.2000 2014 mezunu iseniz yerleşme şansınız oldukça yüksek. Doğum tarihi en son kriter puanınız yüksek olunca buna bakılmaz.

   • bihter diyor ki:

    Ben 2013 mezunuyum 2014 mezunu mu öncelikte oluyor yoksa hocam benim puanım yüksek olduğu için benim önceliğim olucak mı .

    • alperturkoglu diyor ki:

     Öncelik sırası;
     1-Mezuniyet yılı
     2-Okul türü
     3-METEB önceliği
     4-OBP puanınız
     5- Doğum tarihi

     • bihter diyor ki:

      Bir sorum daha olucak marmara üniversitesi pazarlama bölümü de tutuyor ama pazarlama bölümü iyimi değil mi onu bilmıyorum sizce pazarlama bölümü de yazayım mı iş imkanı nasıl sizce hocam dış ticarete oranla.

 258. sezgin diyor ki:

  merhaba ben 2004 meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum.sınavsız geçişe başvurdum ve aöf tercihi yapacam.aöf tercihi yaparkende illa kendi alt bölümlerimimi seçebiliyorum.örneğin Atatürk üniversitesi lojistik bölümünü seçebilirmiyim.şimdiden teşekkürler…

  • alperturkoglu diyor ki:

   AÖF olarak tek seçebileceğiniz üniversite ve bölüm 101050793 ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR)
   Açıköğretim Fakültesi Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim)

 259. esma diyor ki:

  selamun aleykum hocam ben bu yıl mezun oldum ygs de barajı aşamadım ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ama bu hak sadece açıköğretim olarak mı veriliyor ?

 260. serkan diyor ki:

  merhaba ben 2006 yılı endüstri meslek lisesi mezunuyum. 2007 yılında sınavsız geçiş hakkımı kullanarak meslek yüksek okuluna kayıt oldum. 2009 yılında kayıt sildirdim. tekrar geçiş hakkım var mı yine bir yüksek okuluna kayıt yaptırabilirmiyim.

 261. burçak diyor ki:

  ben bu yıl sağlık meslek lisesinden mezun oldum sınavsız geçiş hakkımı gelecek yıl kullanabiliyor muyum lütfen bilen varsa söylesin

 262. gülüzar diyor ki:

  hocam ben sınavsız geçişe başvurmadım ama ygs ye girdim sınavsız geçişim tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik yine bu bölümü yazmak istiyorum sınavsız geçişe başvurmadan yazılır mı şimdiden teşekkürler

 263. Gizem diyor ki:

  Merhabalar,
  Size 2 tane soru sormak istiyorum.

  1)Grafik Tasarım bölümü mezunuyum. Bölümümün alt dallarını tercih edersem puan kırılıyor mu ?

  2)Tercihlerim arasında başka illeri yazacağım. Fakat tercih kılavuzun da “İ” yazan bir ili tercih edersem, kazanma şansım çok mu düşüktür ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   1- Şunların hepsine sınavsız geçiş hakkınız var. Puanınız kırılmaz.
   Basım ve Yayın Teknolojileri 2
   Basın ve Yayıncılık 2
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2
   Grafik Tasarımı 2
   Marka İletişimi 2
   Endüstri Ürünleri Tasarımı 2
   Endüstriyel Cam ve Seramik 2
   Mimari Dekoratif Sanatlar 2
   Seramik, Cam ve Çinicilik 2
   Seramik ve Cam 2
   2-“İ” yazan yerlerin dışardan öğrenci alması çok zor.

 264. pınar diyor ki:

  iki yıllık geçiş hakkı için tercihler başladı o tercihleridemi ösym nin sitesinden mi yapıcam . https://ais.osym.gov.tr/ burdanmı ??

 265. buket diyor ki:

  Hocam ben meslek lisesi ogrencisiyim. Basari puanim 353.750 ben istnbulda yasiyorum ve istanbul disi tercih etmek istemiyorum. Istanbuldaki devlet universitelerini tercih edebiliyor muyum. Halic universitesi gecen sene 352den tam burslu almis. Acaba sansim nedir ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   1.Hangi bölüm olduğunu yazmamışsınız. 2. Hem devlet üniversitesi diyorsunuz hem Haliç üniversitesinden söz ediyorsunuz. Açıklık getirin yardımcı olmaya çalışayım.

 266. Semanur diyor ki:

  Geçiş hakkımı kullandım universiteye yerleştim ama gidemedim bazı nedenlerden dolayı
  mezun olalı 2 yıl geçti önümdeki ocak ayında baş vursam tekrardan yerleşme sansım nedir ? muhasebe finansman menzunuyum ?

 267. ELİF diyor ki:

  merhaba hocam.Ben 2 lise mezunuyum 1.muhasebe 2.çocuk gelişimi(2013 mezunuyum)
  geçen yıl muhasebe bölümüne sınavsız geçişle yerleştim fakat gidemedim kaydımı da
  sildirmedim(hala aktif) Bu yıl da çocuk gelişimi sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir
  miyim? 2.sorum Başka üniversiteye kaydımı sildirmeden muhasebe sınavsız geçiş yazabilir miyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   1-Bu yıl Ocak ayında tekrar başvuru yaptınız mı?
   2-Başvuru yaptıysanız formda mezuniyet alanınızı hangisi gösterdiniz?
   Eğer çocuk gelişimi olarak gösterdiyseniz çocuk gelişimine muhasebe olarak gösterdiyseniz muhasebeye tercih yaparsınız.
   Her hangi bir programa yerleştikten sonra diğer kaydınızı sildirmelisiniz.

   • ELİF diyor ki:

    ygs başvurusu yaptım fakat sınava giremedim (formda muhasebe olarak geçiyor) çocuk gelişiminden başvuru yapabilmem için ne yapmam gerekiyor.

 268. zahir diyor ki:

  hocam merhaba ben 2011 senesinde mezun olup 2 yıllık üni.ye kayıt oldum ama okula devam etmedim 1 sene sonra okuldan kaydımı sildirdim 2014 te sınava girdim ve barajı geçtim direk geçiş hakkımı bidaha kullanmak istiyorum kullanabilirmiyim?

 269. muhammet diyor ki:

  meraba ben ygs den 133 puan aldım ve okulun vereceği puan herkese eklenmiş fakat bana eklenmemiş 140 ı geçemediğim içinmi eklenmemiş olabilir ben 2 yıllık geçiş hakkımı kullanıcam yerleştirme puanım yok yazmıyo genede gidebilirmiyim.

 270. aysu diyor ki:

  kız meslek lisesinden bu yıl mezun oldum sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum tercihlerime yasadıgım şehri aydındakı üniversiteyi yazmassam hiç sansım olmaz mı? çocuk gelişim mezunuyum ama sosyal hizmetler bölümünün istiyorum aydında sadece çocuk gelişim var

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sosyal Hizmetler tüm bölümleri şu sayfadan görebilirsiniz. Yerleştirme önceliklerinde “D” harfi olanlar il dışından alan programları gösteriyor. Yerleştirme öncelikleri ve min puan —- kesikli çizgi olanlar yeni açılan bölümleri gösteriyor.

 271. furkan diyor ki:

  hocam bnm 2 yıllık geçiş hakkımı başka şehirlerde kullanmak istiyorum örnegin 9 Eylül üniversitesinde kullanmak istiyorum ne yapacagım ?

 272. Gizem diyor ki:

  Merhabalar,
  Kız Meslek Lisesi Grafik Tasarım Mezunuyum.2 yıllık tercih yaparken OBP puanı ile mi yapılacak? Benim OBP puanım 378 istediğim Üniversite 386 istiyor. Bu OBP okulun bize verdiği puanı içeriyor mu ? Daha sonradan (mesela tercihler sırasında) bize eklenecek herhangi bir puan var mı? Benim puanımın yükselme şansı var mı ?

 273. Tayfun diyor ki:

  Öncelikle Merhaba ben endüstri meslek lisesi Elektrik elektronik bölümünden bu yıl mezun oldum ygs sınavına girdim 138 puan aldım sınavsız geçiş hakkım bulunuyor fakat ben önümüzdeki sene için dershaneye YAZILDIM yani bir sene hazırlanmak istiyorum.Sınavsız geçiş hakkımı kullanıp bir üniversiteye kayıt olsam ama derslere girmesem hazırlandığım sene bir yeri kazanamaz isem devam etmeyi düşünüyorum ama hazırlandığım sene 4 yıllık bir bölümü kazandığımda okul puanım düşer mi şimdiden teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle yerleştiğinizde bir sonraki yıl puanınız düşmez. Ama derslere giremem diyorsanız devamsızlıktan kalmak yerine mantıklı olan kaydınızı dondurmak olacaktır.

 274. oğuz çelen diyor ki:

  arkadaşlar bır sey ormak ıstıyorum sımdı puanım dusuk atıyorum 200 dıyorum ozel unıversıte ucretlı 215 puan ıstıyor en az. sizce üniversiteye ücretli gırebılır mıyım ?

 275. rukiye diyor ki:

  sınavsız geçişle bir bölümde okurken üniversite tercihi yaptığımızda okul puanı kırılıyor mu?

 276. Tutku diyor ki:

  Merhaba ben meslek lisesi mezunuyum bu sene geçiş yapmayı düşünüyorum fakat mezun olduktan sonra kpssde istediğim memurluklara gidebilme ihtimalim var mı yoksa kendi bölümümle ilgili memur mu oluyorum ?

 277. muhammet diyor ki:

  Meraba benim ortaöğretim puanım 271 bu puanla kesin girebilirmiyim 2 yıllık geçiş hakkına bu puanla giriyoruz dimi ve yazacağaımız üniversitelerin puanlarını nasıl öğrenebiliriz ona göre tercih yapıcam.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sadece puanla değil diğer yerleştirme önceliklerine de bakmanız lazım. Önceden yerleştirme öncelikleri sayfasının linkini vermiştim. Şurada da Tablo-3A var.Tüm üniversiteleri, yerleştirme öncelikleri ve puanlarını görebilirsiniz.

 278. Zeynep diyor ki:

  Ben meslek lisesi mezunuyum bu yıl mezun oldum.Çocuk gelişimi bitirdim puanım ancak 2 yıllık olan bölümleri tutar. Benim sadece direk geçiş hakkım mı var YGS puanımla başka illerdeki 2 yıllık üniversiteleri tercih edebiliyor muyum?

 279. kübra diyor ki:

  2 yıllık geçiş hakkımda 2 yıllık özel üniversite yazılıyormu ?

 280. pınar diyor ki:

  ben grafik tasarım mezunuyum obp 349 .obp puanına göre yerleşckmişiz ama ben tercihlerde istediğim yerleri yazabilirmiyim üniversitelere baktığımda ygsden taban puanları yazıyo obp hiç bahsedilmiyo acıkta kalmak istemiyorum.neye göre tercih yapıcam yardım edinnn

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer baktığınız programların “yerleştirme öncelikleri” sütunu dolu ise “min puan” yazan değer OBP puanıdır. Puan türünün yazıyor olması sınavsız geçişle kontenjanı dolmayan yerler için alan dışı öğrencilerinin hangi puanla yerleşeceklerini gösterir.

 281. Doğancan diyor ki:

  2008 yılında meslek lisesi elektrik-elektronik çıkışlıyım. Hala sınavsız geçiş hakkım var mı ? YGS’ye girmeden açıköğretim okumak istesem bu mümkün müdür? Bir de bu ikisi için de tercih dönemi ne zaman?
  Sorulmuş sorulara baktım ancak bulamadım.(Daha önce sorulduysa kusuruma bakmayın)

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız var. AÖF Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim) bölümüne sınavsız tercihte bulunabilirsiniz. Kontenjansız olduğundan %100 yerleşirsiniz. (20 saatlik zorunlu stajı var) Başvurular Ocak ayında tercihler de Temmuz’da yapılıyor.(Bu sene 7-17 Temmuz)

 282. büşra diyor ki:

  Ya hocam ben sınava girdim ama düşük aldım sınavsız gecıs hakkımı kullanmak istiyorum ama onun icin ayrı bir ücret yatırmadım bir sorun olurmu

 283. elif diyor ki:

  merhaba ben istanbul üniversitesi 4 yıllık açıköğretim işletme okuyorum ama meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık dikey geciş hakkımı kullanmadım peki bu hakkımı hala kullanabılırmıyım yoksa istanbul açıkogretımde okudugum ıcın kullanamazmıyım.

 284. BüşraHayırlı diyor ki:

  ben meslek lisesinden 1.olarak mezun oldum. ygs puanım çok düşük bu yüzden geçiş yapıcam. “Ortaöğretim Başarı Puanı (500 üzerinden): 382.85” oluyor. meslek lisesi olduğum için bide 1. liğim var okuldan 100 puan fln gelicek. merak ettiğim geçiş yapacağım için bu 100 puan ortaöğretim başarı puanıma mı eklenicek yoksa sadece ygs puanı mı ekleniyo bu puan. bana yardım edin lütfen

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş alanınızla ilgili 2 yıllık programlara yapılır. 2 yıllık programlarda okul birinciliği kontenjanı yoktur. Mezuniyet yılı, okul türü, meteb, OBP ve doğum yılı kriterleri ile değerlendirilirsiniz.

 285. melike diyor ki:

  Hocam ben bikere sinavsiz geçiş yaptim kayitta oldum bu yil 4 yiillik kazansam iki yiillik kaydimi sildirsem 4 yilliktan sonra tekrar iki yiilliga geçiş yapabilir miyim yani lisansa devam etmessem tekrar sinavsiz gecis hakim olur mu

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tekrar sınavsız geçiş hakkınızı kullanma hakkınız olur. Ama öncelik son mezunların olacağından istediğiniz bölüme yerleşememe durumunuzda olabilir.

 286. mustafa diyor ki:

  sınavsız geçiş hakkı bankacılık bölümü düşünüyrum bende istanbulda bankacılık bölümü veya yakın şehirlerin kontenjanlarını atabilirmisinz istanbulda okuyabilirmiyim teşekkürler

 287. muhammet diyor ki:

  bi sorum daha olucak 2 yıllık okucam yalnız ygs puanım çok düşük bu 2 yıllık geçiş hakkımı engellemez dimi? yine girebilirim o bölüme ve ortada kalma gibi bi durumum olmaz dmi? teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişin YGS puanınızla alakası yoktur. Ama bu açıkta kalmayacağınız anlamına da gelmez. Tercihlerinizi yaparken dikkat etmeniz gereken yerleştirme önceliklerine bakmalısınız. Şu konuyu okumanızı tavsiye ederim.

   • muhammet diyor ki:

    istanbul içinde farklı üniversiteleri yazıcam kontenjanları yüksek olanlar ve yakın yerleri kont. yüksek olanları yazıcam kalmam herhalde bilgi verirmisinz. ve başka şehirde bitirip istanbulda yer alırım dimi teşk.

    • alperturkoglu diyor ki:

     İstanbul Ün. 13,2,İ,95 401,95 (sadece son mezunlardan İstanbul içinden ve diploma notu en düşük 80,39 ile almış)
     Marmara Ün. 13,3,D,95 320,95 (sadece son mezunlardan İstanbul dışından da ama okul türü Anadolu Ticaret Meslek olanları almış, diploma notu en düşük 64,19 ile almış)
     Bunlar dışında vakıf üniversiteleri var. Şu sayfadan 2013 yerleştirme sonuçlarına bakabilirsiniz.

 288. muhammet diyor ki:

  meraba bişi danışıcam kafam karışık olduğu için burdanda bilgi almak istedim ben muhasebe ve finansman bölümü mezunuyum bu sene mezun oldum acaba 2 yıllık geçiş hakkımı kullanıp bankacılık bölümümü okusam yoksa açıktan okuyup muhasebe işinimi yapsam yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler. e postaya gelirse cevap daha iyi olur 🙂

 289. berna diyor ki:

  Merhaba, ben 2 yıl önce meslek lisesnden mezun oldumm ygs sınavına girdim fakat yerleştirilemedim geçiş hakkımı hla kullanabılme imkanım var mıdır? Şimdiden teşekkürler..

 290. mehmet diyor ki:

  merhaba ben elektrik elektronik mezunuyum ygs lys zamanında ygs lys başvurdum sadece eğer kazanamazsam hala 2 yıllık tercih yapabiliyormuyum ve geçen sene sınavda hiç bir yerleşmek için işlem yapmadım

 291. melike diyor ki:

  Hocam ben 2013 hemşirelik mezunuyum tercihinde iki yilliga geçiş için bisey isaretlemedim acaba puanlami yoksa geçiş mi yaptim geçiş yaptigim bolum fizyoterapi 2.sorum bu yil yine girdim YGS te 4 yillik bi yer yazacagim ama is yerimi aldirmak için bu 4 yilliga kayit yaptirdiktan sonra yine 2 yilliga geçiş yapabilir miyim ek yerlestirmede olur mu yoksa bidahaki yilami kalir tesekurler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Alanınızla ilgili bölüm olduğundan büyük ihtimalle sınavsız geçiş ile yerleşmişsinizdir. Sonuç sayfasında METEB içi yada METEB dışı gibi bir ifade var mıydı? Merkezi yerleştirmede kontenjansız aöf bölümlerine yerleşirseniz, ek tercih hakkınız olur. Bunun dışında ek yerleştirme hakkınız olmayacaktır.

 292. büşra diyor ki:

  merhaba hocam ben meslek lisesinden mezun oldum bu yıl sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Konya da yaşıyorum Trabzonu tercih etmek istiyorum. Tercih yaptığım da ilk sıraya Konyayı yazmadığım için yerleşemez miyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tercih listenizle siz en çok istediğiniz yerden en az istediğiniz yere doğru sıralama yapıyorsunuz. ÖSYM için bunun önemi yoktur. Puan önemlidir. Konya’yı daha sonraki tercihlerinize yazdınız diye yerleşememe gibi bir durumunuz olmaz.

 293. Ömer diyor ki:

  meraba hocam ben meslek lisesi çıkışlı mezunum şimdi 2 yıllık bölüme gidiyorum sınavsız geçiş hakkımı kullandım ama ben bu bölümü okumak istemiyorum başka bi bölüme geçmek istiyorum kaydımı silersem tekrar başvuru yapabilirmiyim.. bide not olarak şunuda söylemek istiyorum ygs sınavına girmedim ve para yatırmadım geçebilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu yıl için başvuru yapmamışsınız. Bu nedenle bu yıl tercih yapamazsınız. Ocak 2015’te başvuru yapacaksınız. Alanınızla ilgili başka bir bölüm düşünüyorsanız tekrar sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz. Alan dışı tercih yapacaksanız mutlaka YGS sınavına girmeli ve gerekli puanı almalısınız.

 294. emre diyor ki:

  Ben 2005 mezunuyum daha önce dikey geçişle üniversiteye kayıt yaptım ama gitmedim daha sonra kaydımı aldım ve şimdi tekrar başvuru yapıp tercih yapabilirmiyim lütfen bilen varsa yardımcı olsun şimdiden teşekkürler

 295. nurullah diyor ki:

  hocam ben geçen yıl sınavsız geçişle istanbul üni. tıbbi görüntülemeyi kazandım ve kayıt yaptırıp ardından 1 yıl kaydımı dondurdum.şimdi bu yıl yeniden sınavsız geçişe kaydoldum ve tekrar aynı bölümü başka üniversite için yazabilir miyim?

 296. Admin diyor ki:

  Mrb ben 2008 sağlık meslek lisesi meUnuyum.ygs ye girdim 4yıl olur belki diye2 yıllık oldu.şimdi o zaman ki 2 yıllık direkt geçiş hakkımı kullanabilir miyim?hangi bölümler olur.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız her zaman var. Tabi öncelik son mezunların olduğundan her geçen yıl şansınız düşüyor. Bu yıl Ocak ayında başvuru yaptıysanız Temmuz’da sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

 297. Şahin diyor ki:

  Ben sınavsız geçişde kod4 işretliydi fakat yerlestirildim tekrar kullanmak için başvuruyu aynı şekilde yaptım. Mezun durumlardan kod 5 olanı seçmek zorundamıydım.

 298. kübra diyor ki:

  Ben 2 yıllk dış ticaret mezunuyum. Geçiş hakkımı kullandım. 2013 yılı mezunuyum. Geçiş hakkımı tekrar kullanabilirmiyim

 299. Buse diyor ki:

  merhaba ben 12. sınıf ATT öğrencisiyim paramedik bölümüne gitmeyi çok istiyorum fakat puanım yeter mi bilmiyorum ve taban puanları nedir ona da ulaşamıyorum.. İzmirde okuyorup meteb içinden dolayı gidebileceğim okullar ege, dokuz eylül, ve katip çelebi diploma notum 80 sizce girebilir miyim puanım yeter mi (ygs2 puanım da 325) lütfen bilgi verin

 300. emre diyor ki:

  geçen sene sınavsız geçiş hakkımı kullanarak üniversiteye yerleştim ancak bölümden memnun kalmadım bu sene sınava girmedim ayrıca sınavsız geçiş hakkım içinde ücret yatırmadım aslında sormak istediğim geçiş hakkım devam ediyor mu yani seneye başka bölüme sınavsız geçiş yapabilirmiyim?
  yani birden fazla kullanabiliyoruz bu geçiş hakkımızı öyle mi?

 301. emre diyor ki:

  ben 2013 de sınavsız geçiş hakkımı kullanarak yerleştim üniversiteye ancak bölümden memnun kalmadım bu senede sınava giremedim sınavsız geçiş içinde başvuru yapamadım seneye tekrar 2. bir kez kullanma şansım var mı bu hakkı?

 302. deniz diyor ki:

  Hocam ben geçen sene çocuk gelisimi bölümü nden mezunum bu sene sınavsız geçiş hakkimi kullanırsam kazanma şansım nekadar

 303. selin diyor ki:

  öncelikle merhaba bir sorum olacak sml mezunlarının vakıf üniversitelerine sınavsız geçiş hakkı var mı yani şöyle ben düz lise mezunuyum 2 yıllık sağlık bölümü düşünüyor um devlet üniversitesine sınavsız geçişi var biliyorum onda şansım az bakıyorum vakıf üniversitelerinin puanlarına diyelim 220-230 puana falan bölüm var bunlara da sml mezunları geçebiliyor mu ayrıca bir de 190 188 puan var bunlara geçiş hakkı mı bulunuyor?

 304. hatice zeynep diyor ki:

  Hocam öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı tşk ederim.ben ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanarak 2 yıllık bir bölümden mezun oldum.fakat bu yıl tekrar sınava girdim ygs 2 puanım şuan 199 paramedik bölümünü okuma şansım var mıdır yoksa alan dışı olduğu için tercih bile edemiyor muyum hocam?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu bölüme öncelikli olarak sınavsız geçiş öğrencileri yerleşiyor. Kontenjan kalması durumunda alan dışından YGS puanı ile öğrencide alınıyor. 2013 yerleştirme sonuçlarını şu sayfadan incelerseniz devlet ün. kontenjanlarının sınavsız geçişle dolduğunu (yerleştirme önceliğinde değer olanlar) görürsünüz. YGS puanı ile alan programlar sadece özel ün. bazıları. Onlarında puanı sizinkine göre yüksek görünüyor.

 305. Erdem Çelik diyor ki:

  Selamun aleykum admin kardeşim şuan lise 3’e gidiyorum mobilya iç mekan tasarımı okuyorum ve seneye ygs lys sınavı var çok heycan sardı üniversite kesin düşünüyorum ama okumak istediğim bölüm orman ve ormancık ürünleri ve bunun 2 yıllık sınavsız geçişi varmı yoksada kaç puanla girebilirim 2 yıllığına beni orman ve ormancık ürünleri hakkında detaylı bilgilendirersiniz çok sevinirim çok kararsız kaldım lütfen rica ediyorum.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu bölüm sizin sınavsız geçiş bölümünüz.Eğer sadece bu bölümü düşünüyorsanız sınava girmenize gerek yok. 2013 Yerleştirme sonuçları ve yerleştirme önceliklerini şu sayfadan inceleyebilirsiniz.

 306. Esra diyor ki:

  ben tıcaret lısesı 12.sınıftaym suan ygsye gırdm barajı gecemedım ılk acıl ve yardım bölümunu vermek ıstıyorum gelme ımkanı yuksek mı

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sağlık meslek liselilerin öncelikli olduğu bir bölüme onlar zor yerleşirken siz barajı geçmeden alanınız olmayan bir bölüm istiyorsunuz! Sizin sınavsız geçiş bölümleriniz şu sayfada yer alıyor.

 307. alp diyor ki:

  arkdaşlar ben geçen sene sınava girdim sıfır puan çekmiştim ygs den sınavsız geçiş hakknı işaretlememd ama istanbul aydın üni bilgisiyar programcıılığı tuttu ama gitmedm busene gene girdm sınava 143 puan yaptım busene geçiş hakkım varmıdır meslek lisesi mezunuyum

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanabilirsiniz. Tercih listenize gerçekten gitmek istediğiniz yerleşirseniz mutlaka gideceğiniz programları yazınki başkalarının hakkını engellemiş olmayın.

 308. merve diyor ki:

  merhabalar benim size bir kaç sorum olacaktı.2011 ticaret meslek lisesi bilgisayar mezunuyum o sene geçiş hakkmı kullandım fakat tercih sıralamasını yanls yaptgm icin yerlestirildim fakat kayıt olmadım. 1. sorum artık geciş hakkım var mı ? 2.sorumda bu sene ygs sınavına girdim malesef barajı gecemedm ygs1 puanım 151 ygs2 puanım 159 lise diploma puanımda 67,59. ben bu puanlarda en azındAn 2 yıllık bi bölüm okumak istiyorum okuldan gelen puanlarla okuyabilirmym yada öle olmasa bile açıköğretime kayıt olablrmym. cok soru sordum fakat kmseye sorabilcegm kmse yok. cvplarnızı beklyorm smdiden cok tesekkrler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   1.Geçiş hakkınız hala var. Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz.
   2.140 üzerinde aldığınız puan türlerinde 2 yıllık bölümlerde şansınızı deneyebilirsiniz. Kontenjansız 2 ve 4 yıllık aöf programlarını da tercih edevilirsiniz.

 309. güven diyor ki:

  ben geçiş hakkımı kullanarak 2 yıllık bilgisayar programcılığı bölümü okuyorum bu yıl son okul bitiyor.ygs ye tekrar girdim barajı geçemedim ikinciye basın ve yayıncılık bölümüne geçiş hakkımı kullanma şansım var mı?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yazdığınız bölüm değil de Basım ve Yayın Teknolojileri sizin sınavsız geçiş bölümünüz. Tekrar kullanabilirsiniz. Öncelik son mezunlara olduğundan şansınız son mezunlara göre düşük olacaktır.

 310. KADER diyor ki:

  sağlık meslek lisesi öğrencisiyim.2 yıllık parametrik okudukdan sonra DGS ile 4 yıllık hemşireliğe tamamlayabilir miyim?

 311. Sinan diyor ki:

  Ben ygs’ye girdim bilgisayar bölümü okuyorum ve ygsden geçemedim ama 2 yıllık geçiş hakkı kullanabiliyorum daha ilk senemdi ama bu konuda çok kararsızım 2 yıllığa geçiş mi yapsam yoksa seneye bıraksam daha iyi çalışırım belki 4 yıllık fakülte bilgisayar mühendisliği istiyorum aslında o tutar mı ki diye düşünüyorum ama bi heyecan olurda ya geçemezsem durumu da var 2 yıllığa geçiş yapsamda sonradan 4 yıllığa sınavla geçmeye çalışsam 2 yıl boyunca kalem oynatmayıp sınava hazırlanmamda zor ollur diye düşünüyorum bu konuda çok kararsızım sizlerin önerisi nedir bi görüşünüzü alsam?

 312. yasmin sever diyor ki:

  oğlum bilecik bozüyük de turuzm otelcilik meslek lisesinde okuyor dip.puanı 5.evimiz mersinde,istediğimiz okul manavgat turuzm 2 yıllık.bilecikle alakamız kalmayacak.geçiş evraklarımız evimize gelecekmi yada nereye başvuracağız.oğlum antalyada çalışacak temmuz sonunda orda olacak başvurusunu orda yapabilirmi.ayrıca yurtkura da başvurmak istiyoruz.tşk.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tercih etmek istediğiniz bölüm Turizm ve Otel İşletmeciliğimi, Turizm Rehberliğimi, Turizm animasyon mu? Daha net bilgi verebilmem için bana program kodunu vermelisiniz. Elinize evrak filan gelmiyor. Ocak ayında başvuru yaptıysa, Temmuz ayında internet üzerinden tercihte bulunacak. Yerleşip yerleşemediğini de yine internetten öğrenecek.

 313. EmRee diyor ki:

  Ben Şuan Lise 4 Muhasebe Ve Finansman Alanı Okuyorum. 2 Yıllık Hangi Bölümleri Tercih edersiniz, veya Hangi Bölümler Var Onlar Hakkında Bilgi Verirseniz İyi olur .

 314. murat diyor ki:

  s.a ben geçen sene 2 yıllığa geçiş hakkımı kullandım ama gidemedim bu sene tekrar geçiş hakkımı kullanabilirmiyim

 315. Merve Demir diyor ki:

  açık öğretimden mezun olucam örgün üniversite okumak istiyorum üstelik sınavsız geçiş hakkımda var. bu geçiş hakkını örgünde mi yoksa açık öğretimde mi kullanabilirim ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Alanınıza ait örgün yada açıköğretim bölümleri varsa seçim sizin. Ancak tercihlerde yerleştirme önceliklerine dikkat etmeniz gerekiyor.

 316. Melek diyor ki:

  Meslek lisesi Çocuk gelişim bölümü ögrencisiyim. Sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. İstanbulda kendi bölümümle ilgili sınavsız geçişle alan üniversiteler hangileri ? Özel ya da devlet farketmez

 317. ayşe diyor ki:

  merhaba ben lojistik meslek lisesinde son sınıfta okuyorum ygs de başarılı olamadığım için geçiş izmir ve çevresinde hakkımı kullanmak istiyorumfakat hiç bir yerden düzgün bilgi alamıyorum biraz bilgi verir misiniz?tşk.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçları var. Yerleştirme önceliği bilgilerini kontrol edeceksiniz. Kendi durumunuz uygunsa yerleşme şansınız olacak. Örneğin 9 Eylül Ü. Lojistik bölümü geçen yılki yerleştirme sonuçlarında 360,00000 13,2,İ,94 yazıyor. 13 sayısı son yıl mezunlarını, 2 normal meslek mezunlarını, İ İzmir içinden aldığını, 94 en son yerleşen adayın 1994 doğumlu olduğunu ve 360/5= 72 diploma notu ile yerleştiğini gösteriyor.

 318. irem naz diyor ki:

  hocam merhaba 2 yıllık geçiş hakkımı özelde kullanmak istemiyorum devlet üni. olablır mi? ve kesin yelrşemem için nelere dikkat etmem lazm? şimdiden teşk.

 319. irem diyor ki:

  hocam bitane daha sorum olcak cevaplarsnz sevinirm bu 2 yıllık geçiş hakkımı devlet üniversitelerine kullanblrmym. ve kesin olarak yerleşirmiyim bunun hakkında biraz bilgi verirmsnz? şimdiden teşekkürler

 320. emine diyor ki:

  ygs puanım 139 bu puanla 2 yıllık geçiş hakkımı kullanarak hangi bölümler okuyabilirim
  ticaret meslek lisesinde okuyorum

 321. irem diyor ki:

  hocam benim sorularım olcak size açık lisede çocuk gelişmi okuyorum son senem ygs sınavına girdim ancak barajı geçemedim sınavsız geçiş hakkımı kullanablirmiyim? birde çocuk gelişimi bölümüm geçiş hakkımı hemşirelik bölümüne istiyorum olablir mi ??? şimdiden teşekkürler…. 🙂

 322. semiha diyor ki:

  ticaret meslek lisesinden bu yıl mevzun oluyorum 2 yıllık geçiş hakkımı kullanıcam hangi bölümleri seçebilirim ve nerelere gidebilirim.

 323. Büşra diyor ki:

  Merhaba ben meslek lisesi bilgisayar bölümü öğrencisiyim bu yıl mezun oluyorum ygs’de başarısız oldum lys barajını geçemedim geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ama kendi şehrimde okumak istemiyorum başka bir şehirde okuma şansım var mı

 324. mertcan diyor ki:

  gecen sene Sınavsız geçişle üniversiteye kayıt oldum bu sene tercih yaparsam 4 yıılık için okul puanın kesilme olur mu? ayrıca hocam okul puan nasıl hesaplanıyor (makine) alan içi cevap için teşekkürler…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Puanınızda düşme olmayacak. Okul puanı alan dışı 2 ve 4 yıllık için Diploma notu X 5 X 0,12
   Okul puanı alanınızda 4 yıllık için: Diploma Notu X 5 X 0,18

 325. SEMRA diyor ki:

  BEN MESLEK LİSEDE OKUYORUM OBP 400 İSTANBUL ÜNİVERSİTELERİNE GİRME DURUMUM NEDİR ?

 326. mahir diyor ki:

  ben meslek teknik lisede okuyorum son sınıf öğrencisiyim ygs 180 barajını aşamadım sağlık bolümlerine okul puanmla girebilme şansın var mı ?

 327. Melek diyor ki:

  Ben Meslek Lisesi Giyim Bölümü ve Geçen Senenin Öğrencisiyim. Bu Sene Sınavsız Geçiş Kulansam Gelebilir mi ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Önceki mezunlardan alan programlara tercihte bulunursanız yerleşme şansınız olabilir. Yerleştirme önceliği sütununu iyi incelemelisiniz.Örneğin şu sayfada giyim üretim tek. 2013 yerleştirme sonuçları yer alıyor. Yerleştirme önceliği hanesinde 13 yazanlar son yıl mezunlarını almış demektir. Siz daha küçük değer olan yada bu alan tamamen boş olan yerleri tercih etmelisiniz.

 328. Neslihan diyor ki:

  Bi sorumda ygs-4 315 puan 136 bininci sıradayım lysys hazırlanıyorum sosyal bilgiler ögretmenligi şansım var mı?

 329. Neslihan diyor ki:

  Hocam benm sorum ben gecen yıl 2 yıllık geçiş hakkımı kullandım tercihim tuttu kayıt yaptırmadım bu yıl tekrar ygs ye girdim lys hazırlanıyorum geçen yıl okuldan gelen ek puanımda bu yıl kesilme olcak mı acaba?

 330. arif diyor ki:

  mrb ben sadece ygs için para yataırdım sınavsız geçiş hakkı için yatırmadım bu durumda sınavsız geçiş hakkımı kullanma şansım varmıdır ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Meslek lisesi mezunları YGS için başvurduklarında otomatik olarak sınavsız geçiş hakkı da elde ediyorlar. İçiniz rahat olsun. Temmuz’da sınavsız geçiş bölümlerinize tercihte bulunabilirsiniz.

 331. önder diyor ki:

  merhaba ben gecen sene sınavsız gecıs ıle bi unıversıteye yerleştirildim fakat gitmedim bu sene tekrar ygs e gırdım acaba gecıs hakkımı bırdaha kullanabılırmıyım?

 332. Kübra diyor ki:

  ben geçen sene ticaret meslek lisesinden mezun oldum 2 yıllık direk geçiş hakkını kullanmadım. bu sene 2 yıllık direk geçiş hakkıı kullanabiliyoz mu ?

 333. eylem diyor ki:

  140 barajını geçemezsem yine sınavsız geçişten yararlanabilirmiyim?
  meslek lisesi mezunuyum kendi alanımı düşünüyorum

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş zaten sınava bağlı bir sistem değildir. Meslek lisesi mezunu iseniz Temmuz ayında alanınızla ilgili programlara tercihte bulunduğunuzda sınavsız geçişle değerlendirilecektir.

 334. süleyman diyor ki:

  merhaba ben 2005/2006 meslek lısesı elektrik bölümü mezunuyum acık ögretım ıcın ygs ye basvuruda bulundum calısma sartlarından dolayı sınava gıdemedım.Benım yatay gecıs hakkımın oldugunu soyluyorlar ve ben sınava gırmemıs olmama ragmen acık ögretıme yatay geçiş yapabılecekmıyım .Bu konuyla bılgılendırebılırmısınz benı. Tesekur ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınava girmemiş olsanız da Temmuz ayında Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim) bölümüne tercihte bulunabilirsiniz.

 335. hülya diyor ki:

  meraba ben gecen sene sınavsız geciş hakkı ile bir yüksekögretim programına yerleştim ama kayıt yaptırmadım bu sene tekrar sınava girdim obp puanım kesilir mi acaba ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hayır kesilmez.

   • hülya diyor ki:

    Teşekkürler, araştırma yaptım biraz bu konuda herkesten farklı bir ses çıkıyor içimi rahatlattınız.

     • hülya diyor ki:

      Hocam peki ek puanlar da bir kırılma olurmu geçen sene 78 puan gelmişti bana bu senede aynısı mı gelir ?

      • alperturkoglu diyor ki:

       Zaten kırılmaz diye bahsettiğimiz ek puanınızdır. Geçen yılki ek puanınızdan diploma puanınız 86,66 diye tahmin ediyorum. Alanınızla ilgili 4 yıllık tercih etmeniz durumunda alacağınız ek puan budur. Alan dışı 2 yada 4 yıllık tercih etmeniz durumunda ise 52 puan civarında alacaksınız. Kılavuzda 23.sayfa 3.paragraf “Sınavsız geçiş ile 2013-ÖSYS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların OBP’lerinin çarpılacağı katsayılarda
       herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.” Bakınız.

 336. derya diyor ki:

  geçen sene kız meslek lisesinden mezun oldum ve direk geçiş hakkımı kullanmadım puanımla da tercih yapmadım. bu sene de sınavım pek iyi geçmedi. barajı geçemesem bile direk geçiş hakkımı kullanabilir miyim? bi yer gelme olasılığı nedir? bi de öncelik mezunlarda mı ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tekrar sınavsız geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz. Mezun olduğunuz bölüme ve tercih edeceğiniz sınavsız geçiş bölümünüze göre yerleşebilir yada yerleşemeyebilirsiniz. Öncelik tabiki son mezunlara.

 337. Kaan diyor ki:

  Hocam merhabalar,
  Ben 2013 yılında meslek lisesinden mezun oldum. 2 yıllık geçiş hakkımı kulandım ve tercihlerimi yaptım. Tercih sonunda da bir üniversiteyi kazandım. Ancak ben üniversiteye gitmedim çünki istediğim üniversite değildi. Bu sene sınava gırmedım. Geçen seneki 2 yıllık geçiş hakkım devam eder mi tekrar tercih yapabilirmiyim. Bana bir yol haritası çizebilirmisiniz. Teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   İstemediğiniz bir üniversiteyi tercih listenize almanız hata. Sonuçta istemediğiniz yeri yazmamalısınız ki başkalarının da hakkına girmiş olmayasınız. Bu yıl için başvuruda bulunduysanız sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanabilirsiniz.

 338. sercan diyor ki:

  hocam kolay gelsin 1992 dogumluyum buyıl ygs sınavına gircem fakat daha once myo ilk sene okuyup saglık problemlerim nedeniyle bırakmak zorunda kaldım eml mezunuyum tekrar dan sınavsız geciş hakkımı kullanabilirmiyim saygılar.

 339. Burak diyor ki:

  merhaba hocam ben ticaret meslek lisesinde BİLİŞİM BÖLÜMÜ okumakdayım. Pazar günü Ünv. sınawlarına giricem.Eğer ki kazanamassam direk geçişte Lojistik bölümünü seçebilirmiyim detaylı bilgi verebilir misin ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Okul türünüz Ticaret Lisesi olsa da bölümünüz Bilişim Teknolojileri olduğu için Lojistik bölümüne sınavsız geçiş hakkınız yok. Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz.

 340. Didem şen diyor ki:

  Ben 1992 meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum bir fiil çalışıyorum şu anda bir özel Anaokulu nun idareci lik yapmaktayım sınavsız geçiş yapabilirsiniz kendi bölümüyle alakali yada sosyal hizmetler bölümüyle ilgili okuyabilirmiyim

 341. Mehmet diyor ki:

  Hocam merhaba ben mersin üniversitesinde okuyorum tekrardan sınavsız geçiş için para yatırdım ama emin olamadıgım şeyler var mezun durumda oldugum için nasıl tercih yapıcagımı bilmiyorum

 342. SEMİH diyor ki:

  HOCAM BEN 2012 MEZUNU 94 DOGUMLUYUM ÖSYM TERCİH ÖNCELİKLERİNDE BÖYLE ÖNCELİKLERİ 12,2,D,93 TERCİH YAPMA HAKKIM VARMI 93 OLDUGUNDAN … YANITLARSANIZ SEVİNİRİM..

 343. ayşe diyor ki:

  2013 acil tip teknisyeni mezunuyum bu yerleştirme de geçiş hakki ile paramedic gelir mi iki yillik diploma puanim 81 sansim nedir

 344. gökçe diyor ki:

  kız meslek lisesinde okuyorum . ygs sinavına giricem diyelım kı ıyı geçmedı ve geciş hakkımı kullanmak istyrum. ben sınavsız geçiş hakkımı kullandığım zaman istediğim üniversiteye gidebilecek miyim ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tercihlerinizi doğru yaparsanız yerleşme olasılığınız yüksek ama kesin yerleşirsiniz diyemiyorum. Geçen sene “sınavsız geçiş tercihi ile yerleşemeyenler” ile ilgili bir yazı yazmıştım. Okumanızı tavsiye ederim. *Bakınız*

 345. ömer diyor ki:

  Meslek lisesi elektirik bölümü 1995 mezunuyum 2 yıllık acık ögretim ilahiyat okuyabilirmiyim.

 346. sercan diyor ki:

  Hocam S.a Ben 2012 Çok Programlı Lisesi Muhasebe Finansman (BİLGİSAYARLI MUHASEBE)Mezunuyum Yalnız Mezun Olduğum Sene YGS ye Girmedim 2014 YGS Başvurumu Yaptım Acaba Şimdi 2 YILLIK Sınavsız Geçiş Hakkım Varmıdır Şimdiden Teşekkür Ederim

 347. ozan diyor ki:

  Slm hocam 2009 yilinda sinavsiz gecisle konya selcuk universitesi anestezi teknisyenligi bolumune yerlestirildim 1 sinif bitince ikinci sinifa devam edemedim kaydimida sildirmedim dondurmadimda simdi naklimi aldirip ikinci siniftan ankarada devam etme sansim varmi yada seneye tekrar sinavsiz gecisle ankaarayi yazabilirmiyim teşekkür

  • alperturkoglu diyor ki:

   Üniversitede nakil işlemi Yatay Geçiş olarak adlandırılır. Bunun belli şartları vardır. Örneğin ortalamanın yüksek olması ve geçiş yapmak istediğiniz programla mevcut programın tüm derslerinin uyması gibi. Net bilgiyi bilgi işlem merkezinden öğrenebilirsiniz. Yada seneye tekrar başvuruda bulunarak sınavsız geçiş hakkınızı bir kez daha kullanabilirsiniz.

 348. evrem diyor ki:

  ben geçen yıl ygs ye girdim açıkögretim ilahiyat okuyorum şuan seneye tekrar tercih yapabiliyormuyum.puanım ne kadar kesilir

 349. bilal diyor ki:

  ben bilgisayar bölümü teknik servis bölümünden mezun olsum meslek lisesi gecen sene giresun üniversit cıktı ama ben kayıt falan yaptırmadım bu sene sınavsız gecısten yararlanabılırmıym eger sınavdan barajı gecemessem gınede sınavsız gecıs hakkım varmı ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişin YGS sınavı yada barajla zaten ilgisi yok. Sınavsız geçiş kendi alanınızla ilgili bölümlere yerleştirme önceliklerine göre yerleştirilmenizi sağlayan sistemdir. 2014 için başvurunuz varsa bu yıl da sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

 350. nisa nur diyor ki:

  Merhaba ben 2012 meslek lisesi mezunuyum ygs ye girdim fakatt tercih yapmadım bu sene geçiş hakkımı hala kullanabilir miyim

 351. kardelen diyor ki:

  Ben çocuk gelişimi okuyorum 2 senelik yatay geçiş hakkım var ben bu 2 senelik yatay geçişimi kullandıktan sonra dikey geçiş sınavına girmeden özelden 2 sene daha okuyup 4 seneliğe tamamlıyabiliyor muyum peki?

 352. seher diyor ki:

  bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanmayıı geç kaldığım için pekii açık kontenjan olursa .başvurva imkanı olurmu bu sene için teşşekürler

 353. seher diyor ki:

  merhaba, ben Anadolu meslek lisesi 2007 mezunuyum: bölümüm Büro yönetimi ve sekreterlik mezunuyum / (üniversite sınavına girmeden)sınavsız geçiş hakkımı , 2 yıllık tıbbı sekreterlik bölümüne kullanabilimiyim.

 354. melek diyor ki:

  merhaba
  ben meslek lisesi mezunuyum ygs sınavına girdim tercihlerimi yaparken dgs mi kıllandım adana üniversitesine yerleştim ama gitmedim tekrar dgs hakkımı kullanabilir miyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   DGS ön lisans mezunlarının 4 yıllıklara geçiş sınavıdır. Siz sınavsız geçiş tercihinizi yapmışsınız. Başvuru yaptıysanız tekrar kullanabilirsiniz.

 355. tuba diyor ki:

  Merhaba istanbul üni. Acikogretim okuyorum hocam ,anadolu teknik bilgisayar mezunuyum geçiş hakkım hala var mıdır lütfen yardımcı olur musunuz?

 356. Filiz diyor ki:

  merhaba, lise son sınıf öğrencisiyim tıbbi laboratuvar okuyorum. hangi bölümlere geçişimin olduğunu biliyorum fakat üniversitelerin bazısı sadece bulunduğu ilin öğrencilerini alıyor dışarıdan alan üniversiteler hangileri yardımcı olur musunuz?
  bu arada yazmayı unuttum fizik tedavi istiyorum.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Fizyoterapi 2013 yerleştirme sonuçları sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz. Tabloda yerleştirme önceliği sütununda “D” harfi olanlar başka illerden öğrenci alan programları göstermektedir.

 357. m.ali diyor ki:

  ben elektrik bölümü lise mezunuyum.2 yıllık orman bölümüne direk geçiş yapabilirmiyim.yada başka geçiş yapabileceğim bölümler varmı elektrik hariç.

 358. tugba diyor ki:

  merhaba ben anadolu ticaret muhasebe(bilgisayarlı mmuhasebe) okuyorum adelete 2 yıllık geçiş hakkım var mı? emin olamadım

 359. ozan diyor ki:

  Açıköğretim 1.sınıf lojistik okumaktayım . Ticaret meslek lisesi mezunuyum. bu yıl YGS’ye bir daha gireceğim sınavsız geçiş hakkımı bu yılda kullanabiliyomuyum yoksa hakkımı kullanmış oldum mu Hocam.
  Teşekkürler..

 360. yusuf diyor ki:

  slm hocam ben mobilya dekorasyon bölümünü okuyordum birinci sınıfda bırakmak zorunda kaldım ben şimdisınavsız geciş hakkımı tekrardan kullanabilirmiiyim acaba ???
  hocam mobilya dekorasyon bölümü mezunuyum ilk senemi yarıda bıraktım hocam başka bölüme gecmek istiyorum yardımcı olurmusunuz acaba hangi bölümlere gece bilirim sınafsız cevabınızı bekliyorum hocam gercekten önemli …

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer meslek lisesi mezunu iseniz sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanabilirsiniz. Lise mezuniyet alanınızı yazmamışsınız. Mobilya dekorasyon olduğunu varsayarak geçiş yapabileceğiniz bölümlerin; Mobilya ve Dekorasyon, Ormancılık ve Orman Ürünleri olduğunu söyleyebilirim.

 361. naz diyor ki:

  mrb ben 2 yıllıkinsan kaynakları bölümü mezunuyum fakat burdan 4 yıllık kamu yönetimine geçmek istiyorum sınavsız geçiş hakkım var mı ?

 362. Efe diyor ki:

  Ben şuanda web tasarım okuyorum.2 yıllık geçiş hakkımı kullanıcam web tasarım hangi dala giriyor yani hangi bölme geçiş yapabilme imkanım var ?

  Lütfen acil cevap bekliyorum…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada sağ sütundaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır.

   • Efe diyor ki:

    Peki dikey geçişten direk 2 yıllığa geçmek için ygs ye girmem zorunlumu ve baraj varmı 2 yıllık için

    • alperturkoglu diyor ki:

     Dikey geçiş 2 yıllık üniversite okuduktan sonra 4 yıllık bölümlere geçiş için kullanılan bir ifadedir. Sizinki “sınavsız geçiş” ve adından anlaşılacağı üzere sınava girmeden alanınızla ilgili programlara tercihte bulunabilirsiniz. Yerleştirme önceliklerine göre; mezuniyet yılı, okul türü, OBP vb. göre yerleştirilirsiniz.

     • Efe diyor ki:

      SINAVSIZ 2 YILLIĞA GEÇENLERİN İŞ İMKANI AZ OLUYOR DİYE DUYDUM 4 YILA TAMAMLAYINCA YİNE İŞ İMKANI AZ MI OLUR ?

      Diyelim sınava girdim puanım kötü geldi ondan sonra 2 yıllığa geçiş yapabiliyormuyum?

      • alperturkoglu diyor ki:

       Sınavsız yada YGS puanı ile 2 yıllık okuduğunuzda size ayrı bir diploma verilmiyor. Yani bölümü okuyanların hepsi aynı değerlendirilir. Ama zaten genel olarak ön lisans mezunlarına göre lisans mezunları iş konusunda her zaman daha avantajlıdır. Evet yapabilirsiniz.

 363. alper diyor ki:

  hocam ben tesisat teknolojisi bölümü son sınıftayım ben sınavsız geçiş gitmek istiyorum.Ama ben bu bölümü istemiyorum iş sağlığı ve güvenliğini istiyorum ama tesisat bölümünün sınavsız geçiş listesinde yok. ginede gidebiliyormuyum?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş bölümleriniz arasında yazdığınız program yer almıyor. Ancak YGS puanı ile tercihte bulunabilirsiniz. Sizin sınavsız geçiş bölümleriniz.
   Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
   Gaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
   İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi 2
   Yapı Tesisat Teknolojisi 2

 364. görkem diyor ki:

  hocum benm sorum bu..
  bn bu yıl bilgisayar bölümü son sınıf ğrencisiyim
  sınavsız geçiş hakkımı kullnmak istiyorum fakat ben batı tarafını vermek istiyorum ama güney doğuluyum
  batı tarafının bana gelme olasılığı var mı???

  • alperturkoglu diyor ki:

   Batı yada doğu olması önemli değil. Herkes kendi eğitim bölgesinde önceliklidir. Eğer anadolu teknik lise yada teknik lise mezunu olacaksanız farklı bir ilde önceliğiniz olabilir.

 365. yılmaz diyor ki:

  sınavsız geçiş hakkımı kullanarak istediğim bir şehirdeki üniversiteye kayıt olabilirmiyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişte doğrudan bir ün. kayıt olmak gibi bir durum söz konusu değil. Temmuz ayında tercih yaparsınız yerleştirme öncelikleriniz uygunsa tercih ettiğiniz programa yerleşirsiniz. Yerleştirme önceliklerine göre okul türünüz normal meslek lisesi ise öncelik tercih ettiğiniz ilin öğrencilerinin olacaktır. Eğer Anadolu Teknik yada teknik lise mezunu iseniz rahatlıkla il dışı tercih yapabilirsiniz.

 366. dogan diyor ki:

  endüstri meslek lisesinde okuyorum bu sene son senem elektronik / Güvenlik üzerine ( kamera,alarm,geciş kontrol vs.) okuyorum ben samsun 19 mayır üniversitesine 2 yıllık hakkımı orda kullanabilirmiyim ve eger olursa dikey geçiş ile 4 yılıık okuyabilirmiyim

  eger 2 yılıık 19 mayıs üniversitesinde olursa dikey gişi sinavını kazanamazsamm 2 yılıık okudugum hakkı dondurum birdahaki seneye dikey geçiş sınavına girebilirmiyim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer istediğiniz sınavsız geçiş bölümü 19 Mayıs üniversitesinde varsa ve yerleştirme öncelikleriniz tutarsa okursunuz. DGS sınavına girerek 4 yıllık okuma şansınız da var. Bir sonraki sene de DGS girebilirsiniz.

 367. Kübraa diyor ki:

  merhabaaa. adalet bölümüne liseden mezun olupta geçiş yapma hakkı var mı? meselaa ben bu sene adalet okumak ıstıyorum ama geçişi varsa önüm kapanırsa boşuna yazmayayım yardımcı olursanız sevinirim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   2013 sonuçlarına göre yerleştirme sonuçları sütunu boş olduğundan sınavsız geçişle değilde YGS puanına göre öğrenci aldığı anlaşılıyor. Bu yılda aynı olur mu bilmiyorum. Şuradan 2013 puanlarına bakabilirsiniz.

 368. Sezer diyor ki:

  S.a Hocam Ben Anadolu ticaret meslek lissi son sınf öğrencisiyim 2 yıllığa direk geçiş yapacağım. Babam polis ve bizim taynımız doğuya çıktı muhtemelen orayı tercih edeceğğim şuan kırıkkkaledeyim. örneğin Van ı tercih edebilir miyim öyle bi hakkım var mı .?

  Saygılar. .

 369. kübra diyor ki:

  Merhaba ben aöf 4 yıllık türk dili ve edebiyatı 1. Sınıf öğrencisiyim polis meslek eğitimi bölümüne gećiş yapmak istiyorum mümkünmüdür mümkünse nasıl yapacağım bana bilgi verirmisiniz şimdiden teşekkürler…

 370. sümeyye diyor ki:

  meraba hocam;
  Bu sene meslek lisesi bilişim teknolojileri 12. sınıf örencisiyim üniversite için sınavsız geçiş hakkımı kullananıcam ygs’ye başvuru yaptım ama sınavsız geçiş başvurusunda bulunmadım bu sene hakkımı kaybedermiyim diye çelişki yaşıyorum yardımcı olurmusunuz? 🙂

 371. büşra diyor ki:

  mrb. ben sağlık meslek lisesinde okuyorum ve 2 yıllık diyaliz bölümüne geçiş yapmak istiyorum . geçiş için ygs den baraj puanını geçmem yeterli mi yoksa diyaliz bölümü taban puanını almam gerekiyor mu .

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer bölümünüz aşağıdakilerden biri ise YGS sınavına girmeden sınavsız geçişle tercih yapabilirsiniz. YGS puanı alan dışı tercih için gereklidir.
   1464-Ebelik
   3606-Ebelik-Hemşirelik
   4306-Hasta ve Yaşlı Hizmetleri
   1746-Hemşirelik
   1945-Laborant
   1951-Laboratuvar
   4877-Laboratuvar Hizmetleri
   1951-Laboratuvar Teknisyenliği
   4883-Sağlık
   2315-Sağlık Memurluğu
   5006-Tıbbi Laboratuvar
   3889-Veteriner-Laboratuvar

 372. Buse diyor ki:

  Merhaba hocam ben anadolu kız meslek lisesinde çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü okuyorum.Rehabilitasyon merkezinde zihinsel veya bedensel engelliler öğretmenliği yapmak istiyorum.Bu sene ygs sınavına giricem eğer ki kazanamazsam 2 yıllık bir yere yerleşsem öğretmen olma şansım var mı yardımcı öğretmen falan değil ama.Bir de 2 yıllık sınavla yerleşebiliyor muyuz yoksa direk geçiş zorunlu mu ?
  Birde hocam ben bu sene ortaöğretim kpss sınavınada giricem 2 yıllığa gidersemde girebiliyor muyum? Çocuk gelişimi için hangi derslerin sorularını çözmem gerekli ve kaç puan almalıyım?

  • alperturkoglu diyor ki:

   2 yıllık bölüm okuyarak ancak ücretli öğretmen olabilirsiniz. 4 yıllık zihinsel engeliler öğretmenliğini okumanız şart. Puanlarına şuradan bakabilirsiniz.
   Çocuk gelişimi ve sosyal hizmetler bölümlerine sınavsız geçiş hakkınız var. Diğer bölümler için YGS sınavına girmelisiniz. KPSS hakkında hiç bilgim yok.

 373. fırat diyor ki:

  merhaba hocam ben ıkı yıllık pazarlama bıtırdsım dort yıllıga nasıl geıs yapabılırım

  • alperturkoglu diyor ki:

   DGS sınavına girerek aşağıdaki 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilirsiniz. Yada şu sayfadaki açıköğretim lisans programlarına sınava girmeden devam edebilirsiniz.
   Halkla İlişkiler
   Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
   Halkla İlişkiler ve Tanıtım
   İletişim Bilimleri
   İşletme
   İşletme Enformatiği
   İşletme-Ekonomi
   Lojistik Yönetimi
   Pazarlama
   Reklam Tasarımı ve İletişimi
   Reklamcılık
   Reklamcılık ve Halkla İlişkiler
   Uluslararası İşletme
   Uluslararası İşletmecilik
   Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret
   Uluslararası Ticaret
   Uluslararası Ticaret ve Finans
   Uluslararası Ticaret ve Finansman
   Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik
   Uluslararası Ticaret ve Lojistik

 374. Ramazan diyor ki:

  ya bn bilgisayar bölümünmden be sene mezun olacam şimdi bn bilgi işlem bölümün istyrm ama bn tam ismini bilmyrm bna bu konuda biraz yardımcı olabailrmsnz rica etsem

 375. sametcan diyor ki:

  hocam benim bir sorum olacaktı ticaret meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim makina mühendisliği bölümününe gidebilirmiyim acaba
  sınavsız direk geçebiliyormuyum ki

 376. kader demir diyor ki:

  Mrb hocam bn 2010mezunym drek gecs hakkmi kulanrk 1dnem unw okudum we braktm smdi tekrar drek gecs hakkmi kulanabilirmym? Kullanbliosam nasl olck? Diplomamida unwden nasl alablrm

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tekrar sınavsız geçiş hakkınızı kullanmak için 15 Ocak’a kadar başvuruda bulunmanız gerekiyordu. Eğer bulunduysanız kayıtlı olduğunuz üniversiteye giderek kaydınızı sildirip diplomanızı alabilirsiniz.

 377. ecem diyor ki:

  merhaba ben 2 yıllık geçiş hakıımı kullanıcam ama nasl oluyor anlamadm

 378. ismail diyor ki:

  s.a hocam ben 2005 ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavsız gecişle yerlestirildim kayıtta yaptım ama gitmedim sildirdim kaydımı simdi acıktan okumak istiyorum boyle bi sansım varmı

  • alperturkoglu diyor ki:

   15 Ocak 2014 tarihine kadar YGS (Sınavsız geçiş) başvurusu yaptıysanız, Temmuz’da aöf bölümlerine tercih yapabilirsiniz. Başvurunuz yoksa yapamazsınız.

 379. sidar diyor ki:

  Hocam simdi ben iki yillik sinavsiz gecis hakkini kullanacam fakat ben hangi universitelere sinavsiz gecis yapacam liste varmi sizde yada bi site varsa gireyim ben bulamadim