YGS 2015 - Sınavsız Geçiş 2015

Sınavsız İkinci Üniversite Bölümleri Hangileridir?

4 Kasım 2013
8.781 kez görüntülendi

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile iki veya dört yıllık örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler, Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin bölüm ve programlarının herhangi birine okudukları veya mezun oldukları programlardan/bölümlerden farklı olmak kaydıyla İkinci Üniversite kapsamında başvuru yapabilirler.

Örgün öğretim ile birlikte açıköğretim programına kaydolacak erkek öğrencilerin askerlik işlemleri, örgün öğretimdeki statülerine göre yapılır. Bu durumdaki öğrencilerin açıköğretim programlarına kaydolmaları, askerlik işlemleri ile ilgili herhangi bir hak sağlamaz. Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetinden yararlanırlar.

Yukarıdaki koşullarda açıköğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açıköğretime veya açıköğretim den örgün öğretime ders transferi veya kredi saydırma işlemi yaptıramaz.

Örgün öğretimin herhangi bir programına yerleştirilmiş olan adaylar, yukarıdaki koşullara uymak suretiyle, aynı öğretim yılında kendi alanları dışındaki bir açıköğretim programına kayıt yaptırabilirler.

ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerde okuyan öğrenciler de yukarıdaki olanaklardan aynen yararlanırlar.

Üniversitelerin yaptığı yabancı uyruklu öğrenci seçme sınavı ile Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler de başvuruda bulunabilirler.

Uyruğundan biri T.C. olup yurt dışı yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından denklik belgesi alanlar da başvurabilirler.

Yurt dışında bir yükseköğretim kurumunda hâlen kayıtlı olan öğrenciler ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptıramazlar.

Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerden mezun olanlar yukarıdaki koşullarda İkinci Üniversite için başvurup kayıt yaptırabilirler.

Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olamayan (kaydı silinen), herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayan ve halen açıköğretim programlarında okumakta olanlar yukarıdaki olanaklardan yararlanamazlar.

Bir yükseköğretim programından mezun olan veya halen bir örgün yükseköğretim programında okuyanlardan açıköğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç açıköğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.

Yukarıdaki koşullara uyan lisans veya ön lisans mezunu veya kayıtlı öğrenciler İkinci Üniversite kayıt türünden yararlanabilirler. Adayların kayıtları “İnternet Başvuru” ve “AÖF Bürolarından Kayıt” olmak üzere iki aşamalı yapılmaktadır.

 

Kayıt Olabileceğiniz Üniversiteler ve Açıköğretim Bölümlerinin Listesi

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR)
Açıköğretim Fakültesi ( 2 Yıllık )
Adalet (Açıköğretim)
Bankacılık ve Sigortacılık (Açıköğretim)
Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı (Açıköğretim)
Çağrı Merkezi Hizmetleri (Açıköğretim)
Dış Ticaret (Açıköğretim)
Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim)
Emlak ve Emlak Yönetimi (Açıköğretim)
Ev İdaresi (Açıköğretim)
Fotoğrafçılık ve Kameramanlık (Açıköğretim)
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (Açıköğretim)
İlahiyat (Önlisans) (Açıköğretim)
İnsan Kaynakları Yönetimi (Açıköğretim)
İşletme Yönetimi (Açıköğretim)
Kültürel Miras ve Turizm (Açıköğretim)
Laborant ve Veteriner Sağlık (Açıköğretim)
Lojistik (Açıköğretim)
Marka İletişimi (Açıköğretim)
Medya ve İletişim (Açıköğretim)
Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası (Açıköğretim)
Muhasebe ve Vergi Uygulamaları (Açıköğretim)
Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi (Açıköğretim)
Radyo ve Televizyon Programcılığı (Açıköğretim)
Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Açıköğretim)
Sosyal Hizmetler (Açıköğretim)
Spor Yönetimi (Açıköğretim)
Tarım (Açıköğretim)
Turizm ve Otel İşletmeciliği (Açıköğretim)
Turizm ve Seyahat Hizmetleri (Açıköğretim)
Yerel Yönetimler (Açıköğretim)
Özel Güvenlik ve Koruma (Açıköğretim)
Sosyal Bilimler (Açıköğretim)

Açıköğretim Fakültesi ( 4 Yıllık )
Felsefe (Açıköğretim)
Sosyoloji (Açıköğretim)
Tarih (Açıköğretim)
Türk Dili ve Edebiyatı (Açıköğretim)

İktisat Fakültesi ( 4 Yıllık )
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (Açıköğretim)
İktisat (Açıköğretim)
Kamu Yönetimi (Açıköğretim)
Maliye (Açıköğretim)
Uluslararası İlişkiler (Açıköğretim)

İşletme Fakültesi ( 4 Yıllık )
İşletme (Açıköğretim)
Konaklama İşletmeciliği (Açıköğretim)

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM)
Açıköğretim Fakültesi (2 Yıllık ) 
Adalet (Açıköğretim)
Bankacılık ve Sigortacılık (Açıköğretim)
Çağrı Merkezi Hizmetleri (Açıköğretim)
Dış Ticaret (Açıköğretim)
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (Açıköğretim)
İlahiyat (Önlisans) (Açıköğretim)
İşletme Yönetimi (Açıköğretim)
Lojistik (Açıköğretim)
Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası (Açıköğretim)
Reklamcılık (Açıköğretim) 2
Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Açıköğretim)

Açıköğretim Fakültesi (4 Yıllık )
Halkla İlişkiler ve Tanıtım (Açıköğretim)
İşletme (Açıköğretim)
Sosyal Hizmet (Açıköğretim)
Sosyoloji (Açıköğretim)

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ
Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi ( 4 Yıllık Lisans )
Coğrafya (Açıköğretim)
Felsefe (Açıköğretim)
İktisat (Açıköğretim)
İşletme (Açıköğretim)
Sosyoloji (Açıköğretim)
Tarih (Açıköğretim)

* Bu programa alınacak öğrenciler staj, klavye sınavı ve uygulama derslerini almak zorundadırlar.

** Bu programa alınacak öğrenciler isteğe bağlı staj yapacaklardır.

*** Özel Güvenlik ve Koruma Ön Lisans Programına kayıt yaptıracak adaylar tam teşekküllü resmi bir hastaneden, bu mesleği yapmayı engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını, erkek adayların 1.75m’den, bayan adayların 1.65m’den kısa olmadığını belgeleyen yeni tarihli heyet raporu ile sabıka kayıtlarının olmadığını gösteren belgelerini kayıt için AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir.

İkinci Üniversite ile ilgili her türlü bilgiyi www.anadolu.edu.tr adresinde “Açıköğretim” bölümünden takip edebilirsiniz.

2012-2013 öğretim yılı dönemlik-kredili sistemde eğitim-öğretim yapan fakültelere İkinci Üniversite kapsamında planlanan internet başvuru süreleri sona ermiştir. 2013-2014 öğretim yılı başvuru tarihleri belli olduğunda bu sayfalardan öğrenebilirsiniz.

İnternet sitesinden başvuru yapmak, yazıcıdan döküm almak ve bankaya gerekli ücreti yatırmak kayıt için yeterli değildir. Kayıt kılavuzunda açıklanan tüm kayıt belgelerini, kayıt süresi içerisinde mutlaka AÖF bürosuna teslim etmeniz, Öğrenci Bilgi Formunu onaylatarak geri almanız gerekmektedir. Aksi takdirde kaydınız yapılmazAdaylar, http://kayit.anadolu.edu.tr adresinde “İkinci Üniversite” linkini tıklayarak internet başvurularını yapabilirler. (Site internet başvuru tarihleri içerisinde aktif hale getirilecektir.)

Facebook İle Yorum Yap

comments

Yorumlar

 1. Doğan diyor ki:

  Merhaba hocam ben bu sene ikinci üniversite kapsamında aöf adalet bölümünü okuyorum güz dönemi not ortalamam 3.95 fakat ben İstanbul Üniversitesi Adalet uzaktan eğitim bölümüne geçmek istiyorum bunun için ne yapmam lazım ne zaman başvuru yapmam gerekiyor? ikinci dönem sonunda kayıt mı sildirmem lazım eğer kayıt sildirirsem aöf de aldığım dersleri sayarlar mı? Yada yatay geçiş yapmam mümkün mü? Yardımcı olursanız sevinirim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sorunuz yataygeçişle ilgili. Benim bilgim yok.

 2. samet diyor ki:

  Merhaba aof isletme 3. Sinif ogrencisiyim.(DGS ile gectim).bu yil turk dili ve edebiyati bolumune yatay gecis yapabirmiyim? Veya ikinci universite olarak baslayabilirmiyim?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Dediğiniz bölüm sınavsız 2.üniversite kapsamında bir bölüm değil.

 3. samil diyor ki:

  Iyi gunler ben myo elektirk bolumunden bu sene mezun oluyorum dgs ile aciktan iki yil dha okuyup dort yilliga tamamlamak istiyor hangi bolumleri okutabilrim ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Fark derslerini alarak şu bölümlerin 3.sınıfından devam edebilirsiniz.
   İKTİSAT
   ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   KAMU YÖNETİMİ
   MALİYE
   ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   İŞLETME
   KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 4. Mehmet diyor ki:

  Merhaba Hocam

  Ben geçen sene sınavsız geçiş hakkımı kullanıp Üniversiteye yerleştirildim, kaydımı yaptım. Ancak bazı durumlardan dolayı bu sene üniversiteye gidemedim.Bu sene gitmeyi hedefliyorum ancak bu sene yerleştirildiğim üniversiteye gitmeme gibi durumum var çünkü şehir dışı olduğu için.benim ikamet ettiğim yerde sınavsız geçiş yapabileceğim MYO var. kaydımı sildirip örgün eğitim olarak tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullanıp tercih yapabilir miyim?

  Teşekkür Ederim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Geçen seneye göre şansınız düşük olacaktır ama başvuruda bulunduysanız bu yılda sınavsız geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz.

   1. Mehmet diyor ki:

    Başvuruda bulundum hocam.Tercih yapmadan öncemi kaydımı sildirmem gerekiyor yada tercih yapıp kayıt zamanları geldiği zaman mı silmek gerekiyor kaydımı?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Yerleştikten sonra sildirmeniz mantıklı olacaktır.

 5. kübra diyor ki:

  Merhabalar.. Ben bu sene edebiyat fakültesinde edebiyat bölümünü okumaya başladım seneye aöfden sosyal hizmeler okuyabilirmiyim acaba? Şimdiden teşekkürler.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   2 yıllık aöf sosyal hizmetler okuyabilirsiniz.

 6. sevda diyor ki:

  Aof onlisans sosyal hizmetler 2. Sınıf ogrencisiyim ayni zamanda örgün den iktisat okuyorum inkilap tarihi ve turk dilini bu dönem derslerime eklemedim 26 ocakta muafiyet formu getir dediler aof burosundan simdi ise o form bahar dönemi icin gecerli olur deniyor bu iki ders nasıl olacak verecegim form hem guz hem bahar dönemini kapsar mı lutfen yardimci olun

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sorduğunuz soru hakkında hiç bilgim yok.

 7. selda budak diyor ki:

  merhaba, 2 yıllık uzaktan eğitim İşletme okuyorum. 4 yıllık işletme ye devam etmek istiyorum. Sınavsız geçiş hakkımız var mı?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sizinki sınavsız 2.üniversite kapsamında değil lisans tamamlama kapsamında 3.sınıftan devam edebileceğiniz bölüm olarak yer almaktadır. (Tabi açıköğretim oluyor. Örgün isterseniz DGS girmelisiniz) Bakınız.

 8. Emrehan diyor ki:

  Merhabalar ben lisans mezunuyum. Sınavsız ikinci üniversite olarak Adalet bölümünü bitirdim. Şimdi tekrar sınavsız ikinci üniversite ile tekrar bir bölüm okuyabilir miyim? Şimdiden teşekkürler…

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bilgim dışında. Aöf bürolarından öğrenebilirsiniz.

 9. fatma abanoz diyor ki:

  hayırlı günler hocam acık ögretim için 140 barajini gecmek yetrli midir Ben lojistik bölümü okuyorum 2. dönem herhangibir derstende kalırsam eger başka üniversiteye aynı bölüme kayıt aldırabilir miyim. Bilgileriniz için teşekkür ederim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Aöf kontenjan sınırlaması getirildiğinden artık bazı bölümler için 140 yetmeyebilir. 2.sorunuzun yanıtı hayır.

 10. mücella diyor ki:

  Hocam ben aöf ilahiyat 1.sınıf öğrencisiyim eğer ben bu yıl ilahiyati 4 yıllığını kazanırsam hem aöf 2. Sınıfı hemde 4 yıllık ilahiyat hazırlık bölümünü okuyabilir miyim amacim hazırlıktan 3.sınıfa geçmek

 11. fatma abanoz diyor ki:

  hayırlı akşamlar ek tercih ile yerleşen ögrencilerin 2. dönemde ygs puanı ile başka bir okula geciş yapabilirler mi Bilgileriniz icin teşekkür ederm

 12. fatma abanoz diyor ki:

  cumanız mübarek olsun ek tercihle yerleştim başka bir niversiteye başka bölüm icin geciş yapabilirmiyim yardımlarınız icin teşekürler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sizinde cumanız mübarek olsun. Şu anda yapamazsınız. Seneye tekrar başvuru yapıp tercihte bulunmanız lazım.

 13. fatma abanoz diyor ki:

  ben birinci sınıf lojistik öğrencisiyim ikinci dönem açık öğretime geçiş yapabilirmiyim

 14. mse diyor ki:

  merhabalar.. aöfte 4 yıllık işletme okurken 2 yıllık aöf bir bölüme geçiş olmuyor sanırım değil mi? bunun için önce açık öğretimde 4 yıllık okunan programla ilişik kesilip kayıt tekrar mı yapılmalıdır acaba?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Şunu yapabilirsiniz. Sınavsız 2.üniversite kapsamında okuduğunuz okul dışında örn. Anadolu Ün. okuyorsanız Atatürk Aöf yada İstanbul Aöf ön lisans programlarına başvuruda bulunabilirsiniz. Bu durumda şu an okumakta olduğunuz 4 yıllık programa da devam etme zorunluluğunuz yok. Son tarih 17 Ekim 2014.

 15. Simay diyor ki:

  Merhaba ben bankacılık ve finans lisans öğrenimi görüyorum 3. sınıftayım , açıköğretimden bir bölüm bitirmek istiyorum insan kaynakları , halkla ilişkiler veya sosyoloji hangisi olacağına karar veremedim , insan kaynaklarının ve halkla ilişkilerin bölümüme bir katkısı olur mu sonucta ikisininde tekrar lisansa tamamlanması gerekli iyi bir konumda olmak için

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Rehber öğretmen olmadığım için bölümler ve istihdam durumları hakkında bilgim yok.

 16. kübra diyor ki:

  hocam turizm ve otel işlewtmeciliği bölümünden mezun oldum acıktan kendi bölümüm harici hangi bölümlere gecebilirim cok acil cevap beklıyorum

 17. sevda diyor ki:

  Hocam ben imam hatip lisesi mezunuyum. K.T.Ü büro yönetimi ve sekreterlik okumaya gittim 2 yillik bitirdim geldim.simdi ise acikogretim ilahiyat okumak istiyorum…ilahiyat önlisans olarak mi kayit olmaliyim…yoksa..acikogretim 4 yillik ilahiyata kayit olabilir miyim…

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Açıköğretim 4 yıllık ilahiyat zaten yok. Eğer isterseniz 2.üniversite kapsamında aöf önlisans ilahiyata başvurabilirsiniz. 17 Ekim son gün.
   http://ikinciuniversite.anadolu.edu.tr/BasvuruKosullari.html
   http://ikinciuniversite.atauni.edu.tr/

 18. duygu diyor ki:

  mrb

  ben anadolu ünv özel güvenlik koruma okuyorum ikinci ünv olarak istanbul açık öğr tıbbi döküman ve sekreterlik okuyabililiyormuyuz

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Evet okuyabilirsiniz.

 19. rabia diyor ki:

  İyi günler.ben türkçe öğretmenliği bölümü mezunuyum.zihinsel engelliler öğretmenliği okumak istiyorum.örgün olarak okuyacağım bu bolumden muaf olacagim dersler var mi acaba yoksa 4 yıl okumak zorunda mıyım?yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bilgi alanımda değil.

 20. erkan diyor ki:

  slm hocam.ben üniversite mezunuyum.bu yıl atatürk üniversitesi açıkögretim sosyal hizmetler 4 yıllık lisans bölümünü okumak istiyorum
  1)açıkögretim sosyal hizmetler lisans bölümü sadece atatürk üniversitesinde mi var?
  2)atatürk üniversitesi açıkögretim sosyal hizmetler bölümü sadece sınavlamı alıyor sınavsız almıyor mu ? çünkü kayıt yapamadım
  3)eger 2 yıllık açıkögretim sosyal hizmetler okursam dgs ile atatürk üniversitesi sosyal hizmetler lisans tamamlamayı kazandıgımda kaçıncı sınıftan başlarım ?
  çok soru sordugumun farkındayım ama cevaplarsanız sevinirim.şimdiden teşekkr ederim saygılar..

  1. alperturkoglu diyor ki:

   1-Sosyal Hizmetler lisans programı yok. Sosyal Hizmet adı ile lisans programı var. Aöf olarak sadece Erzurum Atatürk Ün. var.
   2-Sadece YGS puanı ile alıyor. Sınavsız başvuru yada kayıt yok.
   3- Lisans tamamlama kapsamında görünmüyor.
   Şu sayfadan ayrıntılara bakabilirsiniz.

 21. samet diyor ki:

  hocam 2.üniversite adnan mendereste varmı nasıl öğreniriz?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   2.üniversite sadece aöf fakültesi olan Anadolu, Atatürk ve İstanbul ün. var.

 22. gülden diyor ki:

  Merhaba ben orgun ceko okutorum ayni zamanda sinavsiz 2. Universite ile aöf adalet okuyorum anadolu universitesinde adalet bolumu bittiginde anadolu universitesi aöf ten kamu yonetimi veya maliye bölumune lisans tamamlama yapabilir miyim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Mümkün olduğunu düşünüyorum. Ancak aöf bürosundan teyit etmekte fayda var.

 23. barış ayaz diyor ki:

  beden eğitimi ve spor öğretmenliği mezunuyum…2.üniversite açıköğretim okumak istiyorum.hangi bölümleri seçebilirim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Yukarıda yazan 2 ve 4 yıllık aöflerin hepsine başvuru hakkınız var.

 24. onur diyor ki:

  hocam iyi günler ben şuanda üniversitede kayıtlıyım ama kalacak yer olmadıgı için gitmedim .memleketti üniversteye nasıl başvuru yapabilirim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Herhalde şaka yapıyorsunuz!

 25. kübra diyor ki:

  merhaba .. 4 yıllık çocuk gelişimi okuyorum aynı anda açıköğretim lisans bölümü okumam mümkün mü ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Evet okuyabilirsiniz.

 26. zehra diyor ki:

  mrb açıköğretim ilahiyat bölümüne ikinci üniversite olarak okudum. 2 yılı tamamladım. şimdi bu bölüm için dgs ile 4 yıllığa geçebilir miyim?
  2. sorumda fotoğrafçılık da okumak istiyorum. ve fark dersleri vererek 3. sınıftan başlanabiliyor galiba. ilahiyat 2 yıllık diploma ile 3. sınıfa fark dersleri vererek fotoğrafçılıktan devam edebiliyor muyum? teşekkürler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   DGS ile 4 yıllığa geçebilirsiniz. Fotoğrafçılık 3.sınıftan hiç bir durumda devam edemezsiniz.

 27. nilüfer diyor ki:

  4 yıllık bölümleri fazla ders alarak erken bitirmek mumkunmudur

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bazı üniversitelerde olabilir. Net bir şey söyleyemiyorum.

 28. Nur diyor ki:

  ben fen edebiyat fakültesi fizik bölümünü bitirdim.acaba şimdi hangi bölümlere 3. Sınıftan başlama hakkım var?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   3.sınıftan başlanan programlar sadece aöf lisans tamamlama programları. Sizin durumunuza uygun olup olmadığını bilemiyorum.

 29. sencer diyor ki:

  Hocam selamlar. Size sorum su olacak acaba iki yillik acikogretim adalet okuyup 3 dgs hakkimda hukuk fakultesine giremezsem bir ozel universiteye basvurup 2. Ya da 3. Siniftan baslayip lisansa tamamlama sansim var mi? Bilginiz varsa ve yanitlarsaniz cok memnun olurum. Tesekkur ederim. İyi calismalar.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hayır böyle bir lisans tamamlama şekli yok.

 30. nermin diyor ki:

  Merhaba,

  Ben 2011 önlisans pazarlama bölümü mevzunuyum. sınavsız geçişle 4 yıla tamamlamak istiyorum ancak başvuru yaparken karşıma 2 seçenek çıkıyor. 1) DGS 2) İKİNCİ ÜNİVERSİTE acaba benim hangisini seçerek başvuru yapmam gerekiyor? Yardımcı olabilir misiniz?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız 2.üniversite sizin için 4 yıllık bölüme geçiş hakkınız yok. Siz aöf lisans tamamlama olarak başvurabilirsiniz.

 31. kenan diyor ki:

  2 yıllık elektrik bölümü mezunuyum 2 üniversite olarak lisan bölümlerinden hangisine başvurabilirim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Yukarıda gördüğünüz ön lisans programlarına başvurabilirsiniz.

 32. dilek diyor ki:

  2001 sdu bilgisayar donanimi mezunuyum, istanbul universitesi acik ve uzaktan egitim fakültesi bolumlerinden coğrafi bilgi sistemlerine kayit yaptirabilir miyim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Evet. İstanbul Üniversitesi Açık ve uzaktan Eğitim fakültesi bölumlerinden coğrafi bilgi sistemleri 2.üniversite kapsamında görünüyor.

 33. Gamze diyor ki:

  Hocam merhabalar. Ben şuan Türk Dili ve Edebiyatı bölümü son sınıf öğrencisiyim. A.Ö.F sosyal hizmetler bölümü önlisans okumak istiyorum.. Fakat ileride KPSS sınavında mezun olduğumuz bölümlere gore lisans yada önlisans türünde sınav tercihi yapabilir miyiz yoksa direk lisanstan mı sınava girmek zorunda kalırm.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Benim ***şu yazıdan*** anladığım kadarı ile bu mümkün değil.

 34. Orhun diyor ki:

  merhaba hocam. deniz ve liman işletmeciliği mezunuyum, dikey geçiş hakkımla açıköğretim’den işletme bölümüne lisans tamamlayacağım. bu zaman içerisinde ikinci üniversite olarak önlisans lojistik bölümünü’de okuyabilir miyim ? ilginiz için teşekkürler.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bilgim dışında bir konu. Ancak bir öğrencimden üniversiteler farklı olmak üzere 2 aöf programının aynı anda okunabildiğini duymuştum. ün. bilgi almanızı tavsiye ederim.

 35. sevgi diyor ki:

  Merhaba ben kardeşim için bilgi almak istiyorum. 2 yıllık örgün organik tarım bitirdi. dikey geçiş le 4 e tamamlamasıyla ya da ikinci üniversiteyle iki yıllık seçerse kısa dönem askerlikten faydalanabiliyor mu? bir de 4 yıllık lisans bölümüyle tamamladığında fark dersleri alması okulun bitiş süresini uzatır mı ? Teşekkür ederim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bilgim dışın bir konu.

 36. harun diyor ki:

  selam 2yıllık örgün okurken 4 yıllık aöf bölümüne sınavsız 2. üniversite olarak yazılabiliyormuyuz.(ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÖF).

  1. alperturkoglu diyor ki:

   hayir sadece 2 yillik aof olabilir.

 37. mustafa diyor ki:

  S.a hocam ben bu sene mesleki açık öğretim lisesinden elektrik elektronik pano monitör lugu ve montajı bolumunden mezun oldum ve 2 senelik geçiş hakkım var fakat ben aciktan veya örgün eğitim okuyup 4 senelik üniversite mezunu olmak ıstiyorum dgs ye tabi olmadan 2 senelik mezun örgün okusam mezun olduktan sonrada sonrada aciktan 2senelik başka bi bilim okusam 4senelik üniversite diplomasi alabilirmiyim yada aciktan 2defa iki senelik üniversite okusam 4senelik mezunu sayilirmiyim saygılar

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Son yazdığınız 2+2 olmaz. Ama 2 yıllık örgün okuduktan sonra fark derslerini alarak aşağıdaki aöf lisans bölümlerinde lisans tamamlayabilirsiniz.
   İKTİSAT
   ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   KAMU YÖNETİMİ
   MALİYE
   ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   İŞLETME
   KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 38. aylin diyor ki:

  merhablar öncelikle yazmıs olduğunuz faydalı bilgileriniz için teşekkür ederim bir sorum olacak ben şu an kırklareli üniversitesi türk dili ve edebiyat öğrencisiyim. 2.üniversiteyi aöf atatürk üniversitesi sosyal hizmet bölümünü okuyabilirmiyim? ancak sosyal hizmet aöf bölümünü taban puanı 319 sınavı girdiğim yıl benim ygs puanım 300 tü bir sorun teşkil edrmi yani taban puan buradad önemlim? basvurular eylül ekim ayı içerisinde oluyor galiba. basvuru yapmak için neler gereklidir yardımcı olurmusunuz

  1. alperturkoglu diyor ki:

   2.üniversite başvurularında puana bakılmıyor. 2014 için henüz başvuru tarihi açıklanmadı. Şu siteden daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 39. 777merve777 diyor ki:

  aöf sosyoloji mezunları rehber öğretmen olarak atanabiliyorlar mı.

 40. 777merve777 diyor ki:

  ben anadolu üniversitesi aöf işletme mezunuyum. sınavsız ikinci üniversite türk dili edebiyatı düşüünüyorum. sınavsız ikinci üniversiteyi yine anadolu üniversitesi’de okuyabilir miyim.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Evet Türk Dili ve Edebiyatı (Açıköğretim) bölümü var.

 41. yeliz diyor ki:

  slm ben biyokimya görgün öğretim 1. sınıf öğrencisiyim açıköğretimden hangi bölümleri tercih edebilirim ve okurken olurmu mezun olmak mı gerekiyor ikinci üniversite için

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bu sayfada gördüğünüz 2 yıllık bölümleri tercih edebilirsiniz. Aynı anda okuyabiliyorsunuz. Başvurular eylül ekim gibi oluyor.

 42. sait diyor ki:

  Slm ben anestezi teklikerligi 2 yilli onlisans mezunuyum askerlik icin 2 yillik bir acikogretim fakultesi okumam yeterli mi? Simdiden tesekkur ederim..

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Askerlik derken kısa dönem anlamında mı dediniz tecil için mi anlamadım. Eğer kısa dönem diyorsanız 2 tane 2 yıllık 1 tane 4 yıllık etmez. Tecil diyorsanız olabilir!

 43. alparslan diyor ki:

  merhaba ben muhasebe ve vergi uygulamaları 1. sınıf öğrencisiyim bu sene 1. sınıfı bitirip lys’den 4 yıllığa geçtiğimde geçtiğim bölümden bazı derslerden muaf olabilirmiyim Türk Dili, ATA. İLK. VE İNK. TAR vs. teşekkürler

 44. osman diyor ki:

  merhaba ben özel güvenlik ve koruma 2. sınıf öğrencisiyim okulum bittikten sonra açık öğretimden 4 yıllığa tamamlamak istiyorum hangi bölümlere geçiş yapabiliyoruz ve sadece diplama ile harç parasını yatırmak yetiyor mu

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sorularınız için bundan sonra forum sayfamızı kullanmalısınız. Forum için tıklayınız.

 45. fatmaa diyor ki:

  merhaba.

  açıköğretim 4 yıllık işletme mezunuyum sınava girmeden 2-4 yıllık açıköğretim bölüm tercihi yapabilir miyim yada hangi bölümleri tercih edebilirim?teşekkürler.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Şu an bulunduğumuz sayfada yer alan bölümler zaten bu kapsamdaki bölümleri gösteriyor.

 46. Nazlı diyor ki:

  iyi günler benim birkaç sorum olacaktı da herkes farklı birşey söylüyor bu konuda. ben muhasebe bölümü lise son sınıf öğrencisiyim dikey geçiş hakkında bilgi almak istiyorum sınavsız geçişle arasında ki fark nedir?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Dikey Geçiş 2 yıllık üniversite okuduktan sonra 4 yıllık lisans programlarına geçiş için kullanılan ifadedir. Sınavsız geçiş meslek lisesi öğrencilerinin alanlarının devamı niteliğindeki 2 yıllık programlara yerleştirme öncelikleri dikkate alınarak geçiş sistemidir. Arasında benzerlik yoktur.

   1. Nazlı diyor ki:

    Kimileri de dikey geçişe sınavsız geçiş gibi okul puanına göre alıyor diyor mesela özel okullarda okul puanın ne kadar yüksekse bursun ona göreymiş falan yanlış bilgi sanırım o yüzden sordum :)

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Soruyu bana mı soruyorsunuz kimilerine mi? Bana sorduğunuz sorunun cevabını verdim.

 47. aslan diyor ki:

  merhaba ben örgün kamu öğrencisiyim aynı zamanda da aöf adalet okuyorum ve aöf adaletin son sınıfındayım maliyeye tamamlamayı düşünüyorum, aynı zamanda İstanbul üniversitesinin aöf coğrafya bölümünü okuyabilir miyim ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Maliyeye tamamlamayı aöf olarak yapacağınızdan aöf coğrafya olmaz. Aynı anda 1 aöf 1 örgün olabilir.

 48. gülnur diyor ki:

  Merhaba sağlık meslek lisesi anestezi bölümü mezunu biri açıköğretimde hangi bölümlere sınavsız geçiş hakkını kullanabilir.Yardımınız için şimdiden teşekkürler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Aöf olarak sadece “Sağlık Kurumları İşletmeciliği” programını tercih edebilirsiniz.

 49. Hserkan diyor ki:

  Slm.Ben adalet orgun okuyorum 1. Sinif.Hukuga gecmeyi dusunuyorum fakat mezunnolduktan sonra kazanirmiyim veya mezun olduktan sonra 1 sene calisp mi kazanirim bilmiyorum.Sorum su

  Mezun olduktan hemen sonra Acikogretimden Kamu Yonetimi 3. Sinifa kayit yaptirsamm, diger sene Hukik icin Dgs girebilirmiyim ? eger girersemde dgs tercihte basari puanim dusermi?Yani 3. Siniftan aciktan devam etmem dgs girmemi etkiliyomu?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sadece DGS 3 defa girme hakkınız olduğunu biliyorum. Etkileyip etkilemeyeceği konusunda bilgim yok.

 50. büşra diyor ki:

  merhaba ben geçen sene kız meslek çocuk gelişiminden mezun oldum şimdi sınavsız geçişle 2 yıllık çocuk gelişimi okuyup aynı anda 4 yıllık açık öğretim sosyal hizmet veya 4 yıllık açık öğretim Türk dili ve edebiyatı okuyabiliyor muyum?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hayır böyle bir uygulama yok. Ancak şöyle olabilir. 4 yıllık örgün bir yer kazanıp, sınavsız 2.üniversite kapsamında 2 yada 4 yıllık aöf okuyabilirsiniz. Yada 2 yıllık örgün bir programa yerleştikten sonra yine sınavsız 2.üni. kapsamında 2 yıllık aöf okuyabilirsiniz.

 51. Ahmed uznağç diyor ki:

  Ben Harran ünv. 2 Yıllık inşaat teknikerliğini bitirdim açıktan 4 yıllık yapabilir miyim hangi bölüm olursa olsun fark ermez

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki aöf lisans bölümlerine başvuruda bulunabilirsiniz. Fark derslerini alarak 3.sınıftan devam edebilirsiniz.
   İKTİSAT
   ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   KAMU YÖNETİMİ
   MALİYE
   ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   İŞLETME
   KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

   1. Ahmed uznağç diyor ki:

    Çok teşekkür ederim yardımlarınız için

 52. Hasan diyor ki:

  Merhabalar Hocam, Ben ygs sınavını kazanamayıp. istanbul da 2 yıllık açıköğretim muhasebe ve vergi uygulamaları okudum ve bitti. bunu 4 yıla nasıl tamamlarım ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Anadolu Ü. Aöf dikey geçişle sınavsız 3.sınıftan aşağıdaki programlara lisans tamamlamak için başvuruda bulunabilirsiniz. Tarihlerini anadolu aöf internet sitesinden takip etmeniz lazım.
   -İKTİSAT
   ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   -KAMU YÖNETİMİ
   -MALİYE
   -ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   -İŞLETME
   -KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

   1. Hasan diyor ki:

    DGS sınavına girmeme gerek yok dimi hocam ?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Gerek yok. Fark dersleri için nasıl bir uygulama oluyor bilmiyorum.

 53. Tahir diyor ki:

  Ben yabancı uyrukluyum Meslek Lisesi Son sınıfta okuyorum.. Yabancı TC kimliğim var ikamet tezkeresi.. sınavsız geçiş hakkım varmı?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Evet sınavsız geçiş hakkınız var.

 54. sule kekec diyor ki:

  ben yaslı bakım bolumu okuyorum acık ogretımden anestezı okumak ıstıyorum okuyabılır mıyım yardımcı olursanız sevınırım

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Anestezi bölümünün aöf programı bulunmuyor. Aşağıdaki programın aöf bölümlerine sınavsız geçiş hakkınız var.
   İş Sağlığı ve Güvenliği
   Sosyal Hizmetler
   Laborant ve Veteriner Sağlık

 55. mustafa diyor ki:

  kolay gelsin.Ben a.ö ilahiyat önlisans mezunuyum.DGS yi kazanıp 4 yıla geçiş yaptığım da açıktAn okuyabiliyormuyum.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   DGS ile geçiş yapabileceğiniz lisans programları Arap Dili ve Edebiyatı,Arapça Öğretmenliği,Fars Dili ve Edebiyatı,İlahiyat. Bunlar arasında aöf bölümü yok.

 56. tayfun diyor ki:

  Mrhaba bn 4 yillik iş sagligi okuyorum bingölde ama açiktan da laborant okumak istiyorum eskişehirde ne yapmam gerekli

  1. alperturkoglu diyor ki:

   2 yıllık Laborant ve Veteriner Sağlık (Açıköğretim) bölümüne Eylül yada Ekim aylarında başvuruda bulunabilirsiniz.

 57. keziban diyor ki:

  merhaba . ben meslek lisesi çocuk geişimi bölümündeyim . liseden sonra açık öğretimden devam etmek istiyorum . psikoloji veya okul öncesi öğretmenliği 4 yıllık varmı ? varsa 2 yıllık bitirip dgs ile tekrar açıktan 3 ie 4 ü bitirebiliyormuyum yoksa örgünden mi devam etmek zorundayım

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Yazdığınız bölümlerin açıköğretim bölümü yok.

 58. MERT KAYA diyor ki:

  2 senelik okur iken bir sonraki seneye 4 yıllık ünüversite tercihi yapabiliyormuyuz normal bir ünüversiteye açıköğretim olmıyacak şekilde ygsye tekrardan girip tercih yapmak mümkünmüdür acaba…

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Tekrar sınava girip 4 yıllık tercih yapabilirsiniz. Tabi kazanmanız durumunda 2 örgün bölüm aynı anda okuyamayacağınız için diğerinden vazgeçmelisiniz.

 59. gulendem diyor ki:

  Ben onlisans cocuk gelisimi mezunuyum a.o.f uluslar iliskiler lisans tamamlaya bilir miyim yardimci olur musunuz

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hayır maalesef aöf lisans şansınız yok.

 60. halit diyor ki:

  sayın editör 2 yıllık labaratuar veteriner sağlığı bölümünü bitirdim hangi bölümlere başvurabilirim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız 2.üniversite kapsamında bu sayfada yer alan tüm 2 yıllık bölümlere başvurabileceğiniz gibi, fark derslerini almak şartı ile aşağıdaki aöf lisans bölümlerinin 3.sınıfından devam edebilirsiniz.
   İKTİSAT
   ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   KAMU YÖNETİMİ
   MALİYE
   ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   İŞLETME
   KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 61. nesrin diyor ki:

  merhaba, ben muhasebe ön lisans 2. sınıf öğrencisiyim . dgs ile açıktan 4e tamamlamak istiyorum 2. sınıf bitmeden açık öğretimden 3. sınıfa kayıt yaptırmam mümkün mü yani aynı anda hem 2. sınıf örgün okuyor olacağım hem de 3. sınıf açıktan devam ediyor olacağım böyle bir şey mümkün mü?

 62. GamzeDenizcan diyor ki:

  Meraba ben örgün egitime kayitliyim fakat hazirlik sinifi ögrencisiyim okula gitmiyorum seneye de hazirliktan devam edicem hazirlik sinifi olsam da aöf’den tercih yapabilir miyim cevap verirseniz cok sevinirim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Aöf bürosundan sormanızı tavsiye ederim.

 63. merve diyor ki:

  Merhaba ben ticaret lisesi mezunuyum mezun olduktan 1 yıl sonra acikogretim 2 yillik saglik kurmlari isletmeciligi bolumune kaydimi yaptirdim 1.siniftayim ama bi yandan da orgun egitim de okumak istiyorum gecis hakkimi kullanip hem acikogretime devam edip hemde orgun egitim de okumam mumkun mu.?Bilgilendirdiginiz icin tesekkurler.

 64. bektaş diyor ki:

  benim sorum su ben 2 yıllık makine bolumu mezunuyum açık ogretime kayıt olsam 3. sınıftan baslama sansım varmı

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Fark derslerini alarak aşağıdaki programların 3.sınıfından devam edebilirsiniz.
   İKTİSAT
   ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   KAMU YÖNETİMİ
   MALİYE
   ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   İŞLETME
   KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 65. emine diyor ki:

  merhaba ben 2010 yılında büro yönetimi bölümüne başladım örgün olarak ama hala okulum bitmedi bu okul bitmeden iki yıllık açık öğretime sınavsız geçebiliyomuyum

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Aynı anda 2.üniversite kapsamında aöf bölüme başvurabilirsiniz.

 66. Gizem diyor ki:

  Merhaba kamu yönetimi 1. Sınıftayım ikinci öğretimde okuyorum bu sene ygs ve lys ye tekrar girmeden açıktan tercih yapamıyor muyum ? Bu sadece örgünler için mi ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sizinki de örgün değil mi? (İkinci öğretim olduğuna göre okula gidiyorsunuzdur. Açıköğretim dışındakiler örgündür.). Sınavsız 2.üniversite kapsamında şu sayfada yer alan programlara eylül-ekim aylarında başvuruda bulunabilirsiniz.

 67. Emel diyor ki:

  Açıköğretimden ilahiyat 2.sınıftayım istanbul üniversitesi uzaktan eğim sosyoloji bölümüne sınavsız geçiş hakkımı kullanabilit miyim???

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Öncelikle 2 yıllık üniversite okuyanlar 2.üniversite kapsamında sadece 2 yıllık programları tercih edebilir. Diğer konuda aynı anda 2 tane aöf programı okunmaz. 4 yıllık Örgün bir program okuyor olsaydınız dediğiniz bölümü okuyabilirdiniz.

   1. özlem diyor ki:

    arkadaşlar ç.gelişimi mezunuyum lisans tamamalamak istyom sosyoloji bölümünden yaz döneminde kayıt yaptırabilirmiyim sizce açıköğretim bürosuna ?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Normalde ön lisans programlarına bitirenler doğrudan yada fark derslerini alarak aöf lisans programlarına 3.sınıftan devam edebiliyor. Ancak çocuk gelişimi bölümünü 2 listede de göremedim. Liste1 Liste2

 68. lord diyor ki:

  Mrb ben anadolu unv aof 3. Sinf sosyoloji ( kontenjanli) okuyorum. orgun egtim gorenler iknci uni kapsamnda sosyolojiyi secebiliyoken biz neden orgun egitim kazandgimiz zaman bolumunuz kontenjanli deniliyo okuyamiyoz?? Yani su an aof okuyorum sinva girsem herhangi bir orgun egtim 2 yillik 4 yillik kazansam ikisini ayni anda ojuyamaz miyim?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bu konuda tam bilgi sahibi değilim. Ancak biri aöf diğeri örgün okunabiliyor diye duymuştum.

 69. AYKUT diyor ki:

  Meslek yüksek okulunda dış ticaret 1. sınıf öğrencisiyim. 2. sınıfta hem örgün eğitim hemde açıktan okuma gibi bir şansım var mıdır?Yok ise 3. sınıfta açık öğretimde hangi bölümleri seçebilirim?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   2.sınıfta bu sayfada yer alan 2 yıllık aöf programlarından birini seçerek 2.üniversite kapsamında okuyabilirsiniz. Ancak 3.sınıftan bir lisans programına devam etmek isterseniz aynı anda 2 aöf programı okunamadığından bırakmak zorunda kalabilirsiniz. 3.sınıftan devam edebileceğiniz aöf lisans programları
   -İKTİSAT
   -ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   -KAMU YÖNETİMİ
   -MALİYE
   -ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   -İŞLETME
   -KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 70. furkan diyor ki:

  2 yıllık mahasebe bölümünü btirdim açık öğretimden 4yıllığa sınavsız geçebilirmiyim birde kendi bölümümü okumalıyım bilgilendirirseniz sevinirim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   ***Şu sayfada*** 3.sınıftan devam edebileceğiniz aöf programlarını görebilirsiniz.

 71. melih diyor ki:

  Diş hekimiyim ve doktora yapmaktayım. sağlık kurumları işletmeciliğine de ikinci üniversite olarak başladım ancak doktora ile birlikte yoğun bir çalışma temposunda olduğum için sıkıntılar yaşıyorum. İkinci üniversiteyi bıraktıktan sonra ileri bir tarihte sınavsız olarak tekrar başvuru hakkına sahip olurmuyum?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Baştan başlamak üzere tekrar başvurabilirsiniz.

 72. kadir diyor ki:

  kıbrısta okuyorum sağlık yonetımı. acıktam ılahıyat ıstıyorum. bıkıncı unıversıteye kayır yaptırdığı zaman sınavlalara nasıl gıdıp gelecegım, bunun ıcın gereklı bır cozum var mı? şimdiden teşekkur ederım

  1. alperturkoglu diyor ki:

   2.Üniversite kapsamında 2 yıllık açıköğretim ilahiyat okuyabilirsiniz. AÖF sınavlarının Kıbrıs’ta da yapıldığını sanıyorum.

 73. merve diyor ki:

  merhabalar ben üniversiteyi bırakmıstım bölümü sevmediğimden dolayı ama af gelmiş ben o okula gitmeyipte sınavsız açık öğretim okuyabilirmiyim çok merak ediyorum bilen varsa yardımcı olabilir mi ?
  başka bölüm secebilr miyim yani ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Başka bir bölüm seçebilirsiniz. Ancak mezun olduğunuz bölümün devamı niteliğinde Aöf programı olması lazım.

 74. kubra diyor ki:

  mrb afyon kocatepe unıv turızm ve otel ısletmecılıgı 2.sınıf ogrencısıym acktan devam etmek ıstıyorum 3.sınıf olarak amahangı boumlere gecıs yapabııyoruz bılmıyorum cok sıkıntılym lutfen yardımcı olursanız sevınırım bulamadım acil cevap beklıyorum.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   2.sınıfı bitirdikten sonra -İKTİSAT
   -ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   -KAMU YÖNETİMİ
   -MALİYE
   ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   -İŞLETME
   -KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ
   bölümlerinin 3.sınıfından devam edebilirsiniz.

   şu sayfadan da bakabilirsiniz.

 75. tuğçe diyor ki:

  meraba.ben örgün mimarlık okuyorum eskişehrde.2 yıllık adalet açıköğretime kayıt yaptmak istiyorum bu yıl.ikisni ayni anda okumam mümkün mü ?

  1. admin diyor ki:

   Normalde 2.üniversite kapsamında okuyabileceğinizi düşünüyorum. Ancak adalet bölümü kontenjanlı sınavsız geçiş öğrencilerinden sonra, YGS puanı ile tercih edenlere mi sizin gibi sınavsız 2.üniversite kapsamında başvuranlara mı öncelik verilir bilmiyorum.

 76. Serdar diyor ki:

  Selam hocam bir sorum olacak umarım cevaplarsınız. Ben 2 yıllık AÖF Fotoğrafçılık ve Kameramanlık mezunuyum daha doğrusu yeni oldum. Sınavsız olarak 3.’üncü sınıftan devam edip 4 yıllığı tamamlamak istiyorum. Hangi bölümlerin 3’üncü sınıflarına geçebilirim sınavsız olarak. Teşekkürler.

  1. admin diyor ki:

   Fark derslerini alarak 3.sınıftan devam edebileceğiniz lisans bölümlerine şu sayfadan bakabilirsiniz.

 77. Nurgül diyor ki:

  Merhaba. Ben aöf işletme 4yıllıktan mezun oluyorum 2 ünv. İktisat okuma imkanım var mı ? Bide oluyorsa derslerde azalma oluyor mu yada görmüş olduğumuz dersleri tekrar alıyor muyuz şimdiden teşekkürler

 78. Mehmet diyor ki:

  Merhaba Hocam Ben 2 yıllık aöf işletme yönetimi mezunuyum. 3.sınıftan devam etmek istesem hangi bölümlere sınavsız geçiş yapabilirim. Teşekkürler..

  1. admin diyor ki:

   Aşağıdaki açıköğretim lisans programlarının 3.sınıfından devam edebilirsiniz.
   -İKTİSAT
   -ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   -KAMU YÖNETİMİ
   -MALİYE
   -ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   -İŞLETME
   -KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 79. sevda diyor ki:

  ben ticaret lisesi muzunuyum.4 yıllık açıköğretimden iktisat kamu yönetimini bölümünü kazandım kayıt yaptırdım ama okumadım.2 yıllık geçiş hakkımı kullanıp 2 yıllık ilahiyat okuya bilirmiyim.

  1. admin diyor ki:

   CEVAP: 2 yıllık geçiş hakkı sadece kendi alanınızdaki programlar içindir. İlahiyata sınavsız geçiş yapamazsınız.

 80. firat devrim diyor ki:

  merhabalar, ben ingilterede yasiyorum, burda southbank universitesinde gocmenlik hukugu okuyorum, sormak istedigim soru benim icin cok onemli lutfen bilen varsa ve beni yonlendirirse cok sevinirim,

  turkiyede endusturi meslek lisesi mezunuyum, ama turkiyede 2 yillik acik ogretim okumak istiyorum, sinavsiz acik ogretim okuya bilecegimi duymustum. hem turk hem ingiliz vatandasiyim, ne yapmam gerektigi konusunda beni bilgilendire bilirmisiniz ? ornegin 2 yillik sosyoloji okuya bilirmiyim, tabi 2 yillik sosyoloji bolumu varsa, veya hangi bolumleri okuya bilirim ?

  cevaplarinizi bekliyor olacagim simdiden cok tesekkurler ederim.

  1. admin diyor ki:

   Yurt dışı başvuruları ile ilgili çok fazla bilgim yok. Şuradan kılavuzu indirip inceleyebilirsiniz.

 81. HATİCE diyor ki:

  AÖF İŞLETME İŞ İDARESİ ÖNLİSAN DİPLOMAM VAR.ARKADAŞIMINDA BÜRO YÖNETİMİ DİPLOMASI VAR.(1994 MEZUNUYUZ)1-SINAVSIZ TEKNİK BÖLÜM OKUYABİLİRMİYİZ,YADA GEÇİŞ YAPABİLİRMİYİZ.2-UZAKTAN EĞİTİM TEKNİK OKUMA HAKKIMIZ VAR MI?BUNLARIN DIŞINDA ÇALIŞTIĞIMIZDAN DOLAYI DEVAM EDEBİLECEĞİMİZ TEKNİK YÜK.OKUL VARMIDIR.TEŞEKKÜR EDERİZ.

  1. admin diyor ki:

   Ön lisans mezunu olduğunuz için sınavsız 2.üniversite kapsamında sadece bu sayfada yer alan 2 yıllık ön lisans bölümlerini okuyabilirsiniz.

 82. Dilek M.. diyor ki:

  Merhabalar.Ben 2 yıllık Turizm otel işletmeciliği bölümü mezunuyum.açıköğretimden 3.sınıftan pazarlama okumak istiyorum.Mümkün müdür acaba ? ayrıca aynı şekilde arkadaşımda bnm gibi Turizm Otel İşl. mezunu ve 3üncü sınıftan halkla ilişkiler okumak istiyor.Bizi bilgilendirirseniz çok memnun olurum.Teşekkürler.

  1. admin diyor ki:

   3.sınıftan devam edebileceğiniz bölümler arasında maalesef pazarlama göremedim.
   -İKTİSAT
   -ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   -KAMU YÖNETİMİ
   -MALİYE
   -ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   -İŞLETME
   -KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 83. mustafa diyor ki:

  hocam ben 2 yıllık örgün ve 4 yıllık açık öğretim bölümlerine tercih verebilrimiyim

  1. admin diyor ki:

   Kendiniz hakkında hiç bir şey yazmamışsınız. Daha önce soru sordunuz mu bilmiyorum. Mail adresiniz aynı olmayınca farklı kullanıcı olarak görünürsünüz.

 84. merve diyor ki:

  Merhaba. Ben türk dili ve edebiyatı bölümünden mezunum bu yıl ygs ye girmedim. Ben ıki yıllık ilahiyat bölümünde (açıköğretim) okuyabilir miyim .seçilme şansim nedir.bir de okuyabiliyorsam ne yapmam gerekiyor başvuruları falan ne zaman nasıl oluyor teşekkür ederim

  1. admin diyor ki:

   Eğer kontenjan uygulanmazsa zaten kesin yerleşirsiniz. Anadolu ve Atatürk ün. web sitelerini eylül ve ekim ayında takip edip hem internet üzerinden hemde AÖF bürolarından başvuru yapıyorsunuz.

 85. nermin diyor ki:

  MRHB.Meslekyüksekokulu işletmecilik bölümü mezunuyum.Sınavsız 2 yıllık ilahiyat okuyabilir miyim?

  1. admin diyor ki:

   Normalde sınavsız 2.üniversite kapsamında okuma şansınız var. Ancak kontenjan uygulaması devam ederse yerleşememe durumunuz var.

 86. selin diyor ki:

  Merhaba ikinci üniversite olarak olarak herhangi bir bölümü bitirsem sonra formasyonla o bölümün öğretmeni olmaya hak kazanır mıyım?

  1. admin diyor ki:

   Fen edebiyatlara tekrar öğretmenlik hakkı tanındı. İstanbul Üniversitesi altında yazan Coğrafya, Felsefe, Sosyoloji, Tarih olabilir gibi geliyor.

 87. betül diyor ki:

  merhabalr önceklikle yardımcı olduğunuz ve ayrıntılı bi şekilde cevaplarınız için teşekkürler. benimde sorum olucakdı ilahiyat 2. sınıf öğrencisiyim 2 yıllığı bitirdiğimde 4 yıllık ilahiyata direk geçiş yapabiliyormuyum ve farklı bir bölüme geçiş yapma imkanım varmı varsa kayıt tarihleri hakkında bilgi alabilirmiyim tekrar teşekkürler.

  1. admin diyor ki:

   Maalesef İlahiyat lisans programı için DGS’ye girmeniz gerekiyor. Farklı bölümlere de geçişiniz yok. Ancak google’da ilitam programını araştırın. Uzaktan eğitimle lisans tamamlanıyor diye biliyorum.

   1. betül diyor ki:

    teşekkür ederim çok saolun.

    1. admin diyor ki:

     Rica ederim.

 88. mustafa diyor ki:

  slm ben örgün olarak işletme okuyorum 2. sınıf henüz bitmedi.kpss puanımla okuduğum şehirden farklı bir şehire memur olarak atandım. ben ygs ye girmeden adalet yazabiliyormuyum yada kamu yönetimi, başka bir şık olarakda okuduğum örgün eğitimi aöf aktarabiliyormuyumn admin bilgin varsa cvplarmısın

  1. admin diyor ki:

   Bilgim yok.

 89. şükrü diyor ki:

  ben iki yıllık özel güvenlik bölümünü okudum sosyal hizmetler i açıktan okusam 4 yıllık diploma sahibi olur muyum

  1. admin diyor ki:

   Hayır. Üniversite de 2 tane 2 yıllık okuyup lisans diploması alamazsınız.

 90. ayşe diyor ki:

  açıköğretim kamu lisans mezunuyum. baska bir bölümde örgün okumak istiyorum. ygs ye girmem gerekiyor mu? yada tekrar girdiğimde onuda mı 4 yıl okuyacağım? simdiden tesekurler.

  1. admin diyor ki:

   Sınavsız 2.üniversite kapsamındakiler Aöf programlarıdır. Örgün için evet YGS girmeniz şart. 4 yıl okuyacaksınız. 2 ayrı lisans diplomanız olacak.

 91. murat diyor ki:

  Admin ben 4 senelık a.ö.f işletme okuyorum 2. sınıfı bıtırdıkten sonra onlısans dıplomamı alıp sonrada uzaktan öğretıme yatay geciş yapabılırmıyım onu merak edıyorum bılgın varsa yardımcı olursan sevınırım.

  1. admin diyor ki:

   Maalesef bilgi sahibi değilim.

 92. Bahar diyor ki:

  Mrb ben şuan örgün eğitimde 2 yıllık bi bölüm okuyorm ikinci üniversite diye bir şey arastirdim okuma şansım varmı ve okuyabılırsem 2 yıllık bir bölümmü okumam gerekiyor yoksa 4 yıllık bi bölümde okuyabılırmıyım

  1. admin diyor ki:

   Evet okuyabilirsiniz. “Kimler başvurabilir” bağlantısını okuyunuz. Şu an bulunduğumuz sayfadaki 2 yıllıkları okuma hakkınız var.

 93. SAİT diyor ki:

  Slm ben anestezi teknikerliği bölümü mezunuyum.sınavsız ikinci üniversiteden faydalanabilir miyim?Faydalanabiliyorsam başvuru tarihleri ne zaman bilgilendirir misiniz?

  1. admin diyor ki:

   Faydalanabilirsiniz. Kesin tarihleri belli değil. Açıköğretim programı uygulayan üniversitelerin web sitelerinden duyurulur. Eylül yada Ekim ayında mutlaka takip edin.

  2. Gmz diyor ki:

   Smlrrrr:)) bn 2sene on lısans anestezı mezunuyum 2.unıversıte okumak ıstıyorm.ılk sorum su ;hangı bolumlerı secebılırım ıkıncısı sectıgım bolumlerden dıkey gecış hakkı varmı son olarak işime yarıcak site adresi alabılırmıyım.tskrlrr……

   1. admin diyor ki:

    Şuan bulunduğumuz sayfadaki 2 yıllık programları okuyabilirsiniz. Okuduğunuz alana göre lisans tamamlama yada dikey geçiş hakkınız olacaktır. Hangi konuda bilgi arıyorsanız google sizi istediğiniz siteye yönlendirir. :)

 94. derya diyor ki:

  slm bi sorum olacaktı bn şu an açıköğretim 3 sınıf öğrencisiyim aynı zamnda ikinci üniversite sansından yararlanabilirmiyim yani aynı anda iki açık öğğretim okuyabilirmiyim şimdiden tşk ederim…

  1. admin diyor ki:

   Maalesef olmuyor. Sınavları aynı tarihe denk geldiğinden teknik olarak da mümkün değil.

 95. İsmail diyor ki:

  Merhaba öncelikle yanıtınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Ben ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum ve şu an özel sektörde insan kaynakları departmanında çalışıyorum.İnsan kaynakları bölümüne veya hangi bölümlere başvurabilirim. Eşim ise düz lise mezunu o hangi bölümlere başvurabilir. Yardımlarınızı beklemekteyim.İyi akşamlar

  1. admin diyor ki:

   Ticaret lisesi sınavsız geçiş bölümlerine şu sayfadan bakabilirsiniz. (Tabi Ocak ayında YGS başvurusu yapmış olmanız gerekiyor.)
   Eşinizin sınavsız geçiş hakkı yok. YGS sınavına girerek YGS puanı ile tercihte bulunabilir.

 96. Esra diyor ki:

  Merhabalar,

  Ben lisans mezunuyum, ikinci üni kapsamında anadolu üni acık ogretime basvurmak istiyorum. Bunun yanısıra istanbul üniversitesi uzaktan eğitime de basvurma ımkanı varmı? Teşekkürler.

  1. admin diyor ki:

   Hayır sınavsız 2.üniversite kapsamında aynı anda sadece 1 bölüm okuyabilirsiniz.

 97. burcak diyor ki:

  merhaba ben teknoloji fakültesi hazırlıkta okuyorum sınavsız kayıt yaptırabilir miyim? kayıt yapıldıktan sonra okuldan kaydım silinse bile devam edebiliyor muyum tesekkürler

  1. admin diyor ki:

   Hazırlıktaki öğrencilerin durumu ve kayıt silinme durumunda nasıl olacağı konusunda bilgim yok. Bunu AÖF bürolarına danışmanız daha uygun olacaktır.

 98. mesut diyor ki:

  merhaba ben önlisans özel güvenlik ve koruma bölümünde okuyorum ben 2 yıllık açık öğretimden bu bölümü okursam lisans olurmu ??

  1. admin diyor ki:

   Hayır olmaz. 2 ayrı ön lisans diplomanız olur. Ama fark derslerini alarak 3.sınıftan devam edebileceğiniz aöf bölümleri var. ***Şu sayfadan*** bakabilirsiniz.

 99. özlem diyor ki:

  merhaba ben örgün öğretim okuyorum 2.sınıf öğrencisiyim sınavsız 4 yıllık bir bölüm seçebilir miyim ve 2013 kayıtları ne zaman başlıyor

  1. admin diyor ki:

   2 yıllık okurken 2 yıllık başka bir program seçebilirsiniz. 4 yıllık seçemezsiniz. Ancak ön lisans tamamladıktan sonra bitirdiğiniz bölüme göre doğrudan 3.sınıftan devam edebileceğiniz yada fark derslerini alarak 3.sınıftan devam edebileceğiniz lisans programları var.
   Doğrudan
   Fark derslerini alarak

 100. ayşegül diyor ki:

  merhaba arkadaşlar ben anadolu ünv aöf türk dili ve edebiyatı okuyorum aynı zamanda atatür ünv ikinci ünv olarak okuyabiliyormuyum

  1. admin diyor ki:

   Aynı anda sadece 1 tane AÖF okuyabilirsiniz. Eğer örgün bölüm kazanırsanız okuyabilirsiniz.

 101. CENGİZHAN diyor ki:

  MERHABA BEN EN YÜKSEK PUANIM 136 HERHANGİ Bİ 2 YILLIK TERCİH ETSEM GELİRMİ BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM…

  1. admin diyor ki:

   Puanla tercihte bulunamazsınız. Meslek Lisesi mezunu iseniz kendi alanınızdaki programlara sınavsız geçişle tercihte bulunabilirsiniz.

 102. necm diyor ki:

  >Merhebe ben Besyo rekreasyon bölümü mezunuyum.>Ygs’ye girerek besyo öğretmenlik okursam ne kadar sürede mezun olurum.

  1. admin diyor ki:

   Bu konuda herhangi bir bilgim yok.

 103. esma diyor ki:

  ben halkla ilişkiler ve tanıtım son sımnnıf ögrencısıyım. ben acıktan halklla ılışkıler olarak hangı bölumlerden tamamlandıgını bılmıyorum.. basvuruların ne zaman oldugunu bılmıyorum . bılgılendırırsenız cok sevınırım

  1. admin diyor ki:

   Tam anlamadım ama aşağıda hem 4 yıllık programlarını hem de sınavsız geçiş programlarını gösterdim.
   4 yıllıklar:
   Halkla İlşkiler ve Reklamcılık
   Rekreasyon Yönetimi (M.T.O.K.)
   Turizm İşletmeciliği (M.T.O.K.)
   2 yıllık sınavsız geçiş programları:
   Basım ve Yayın Teknolojileri
   Basýn ve Yayıncılık
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
   Halkla İlişkiler ve Tanıtım
   Marka İletişimi
   Medya ve İletişim
   Radyo ve Televizyon Programcılığı
   Radyo ve Televizyon Teknolojisi
   Reklamcılık

   1. yasin diyor ki:

    kardeş ben bu sene basım ve yayından mezun oldum sınavsız lisans tamamlamak istiyorum açık öğretimden hangi bölümleri seçebiliyorum onları da yazar mısın?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     İKTİSAT
     ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
     KAMU YÖNETİMİ
     MALİYE
     ULUSLARARASI İLİŞKİLER
     İŞLETME
     KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 104. nehagan diyor ki:

  ben 4 yıllık aöf mezunuyum şimdi geçiş hakkından yararlanarak sosyal hizmetler bölümünü okumak istiyorum ama sınav için erzuruma mı gidip gelmem gerekiyor atatürk üniversitesine mi bağlı oluyo?

  1. admin diyor ki:

   Hayır. Diğer AÖF programını nasıl kendi şehrinizden sınavlara girerek okuduysanız Atatürk yada Anadolu Ü. AÖF programlarını da aynı şekilde okuyabilirsiniz. Bu arada Sosyal hizmetler, Anadolu Üniversitesinde de var.

 105. veli diyor ki:

  merhaba. ben Jandarma Astsubay MYO’nu 2010 yılında bitirdim ve daha sonra dikey geçiş yaparak 3. sınıftan işletme(lisan) bölümüne başladım ve 2012 yılında bitirdim şuanda Sağlık Memurluğu bölümünü okumak istiyorum sınavsız kayıt yaptırabiliyor muyum yoksa üniversite yerlestirme sınavına girmem mi gerekiyor (cevaplarınız için şimdiden teşekkürler)

  1. admin diyor ki:

   Sağlık Memurluğu yada sağlıkla ilgili başka bir bölümlere sınavsız geçişle sadece sağlık meslek lisesi mezunları başvurabilir.

 106. ali diyor ki:

  mrb. Ben iibf fakültesinde işletme okuyorum 2 sınıfım açık öğretimden iki yıllık okuyabilirmiyim öyle bi hakkım varsa hangi bölümleri okuyabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. admin diyor ki:

   Şu an bulunduğumuz sayfada yer alan bölümlerden kendi bölümünüz dışındakileri okuyabilirsiniz.

 107. fatih diyor ki:

  Selamlar, şunu sormak isterim ki; şu an özel bir üniversitede 4 yıllık bölümün 2. sınıfını okumaktayım açık öğretim 4 yıllık herhangi bir bölüme geçmek istiyorum, geçtikten sonra şimdiki
  okuldan da kaydımı aldırmak istiyorum. Böyle bir durumda askerliğin kısa dönem yapılması hakkım olabiliyormu? Teşekkürler.

  1. admin diyor ki:

   Açık yada örgün lisans mezunlarına kısa dönem hakkı var diye biliyorum.

 108. can diyor ki:

  ben ünüversite 2. sınıftayım ygs ye girmeden aöf ye kayıt yaptırabilirmiyim ygs ye girmem sartmıdır?

  1. admin diyor ki:

   Sınavsız 2.üniversite kapsamında bölümünüz dışındaki aöf programlarına kayıt yaptırabilirsiniz. Şu an bulunduğunuz sayfada hangi bölümler olduğunu görüyorsunuz. Eylül ekim gibi Anadolu , Atatürk ve İstanbul üniversitelerinin web sitelerinde duyuruluyor.

 109. giez diyor ki:

  selamunalikum…
  merhaba…kolay getsn….
  ben universitede okuyrom birinci siniftaym,yabanciyim…
  burda okudugu zaman ogrenci yabanci sinavi girmedim,ben universiteyi kayit yaparken sadece lise bilgileri ve turkce diplomasini verdim,.,acaba program acikogretim “ikinci universite” (sinavsiz) basuvurabilirmyim ..??
  tesekkur edrm.,.,.,

  1. admin diyor ki:

   Normalde yabancı uyruklu seçme sınavı ile yerleşen öğrenciler faydalanabiliyor. Ancak sizin durumunuzla ilgili bir açıklamaya maalesef rastlamadım. Daha ayrıntılı bilgi almak için ÖSYM ile irtibat kurabilirsiniz.

 110. ayşe diyor ki:

  merhaba, sözel çıkışlı ve şu anda lisans mezunuyum. Açıköğretimle adalet bölümünü okumak istiyorum sonrasında dgs ile hukuk bölümüne geçme şansım var mı?

  1. admin diyor ki:

   Evet var.

 111. ilbuke diyor ki:

  merhabalar.ikinci üniversite okumak istiyorum fakat 4 yıllık bir bölümü daha erken bitirme şansı var mı?açıktan ve uzaktan eğitim arasındaki fark nedir? istanbul ünv. ve anadolu ünv. arasında derslerin içeriği ve zorluğu açısından bir fark var mıdır yoksa aynı mı ? bilgi verirseniz sevinirim

  1. admin diyor ki:

   Sayın ilbuke; Sorduğunuz sorulardan sadece 4 yıllığı daha erken bitirme şansınızın olmadığını biliyorum.

 112. vildan diyor ki:

  ben 2 yıllık inşaat ve aöf 4 yıllık işletme mezunuyum.sınavsız olarak aöf edebiyat,coğrafya,tarih,felsefe,sosyoloji bölümleri seçip okuyabilirmiyim.

  1. admin diyor ki:

   Bu sayfada yer alan 4 yıllıkları sınavsız tercih edebilirsiniz.

 113. ZAFER diyor ki:

  SLM BEN 2YILLIK ELEKTRK MEZUNUYUM SINAVSIZ 2 YILLIK İLAHİYYETE GEÇEBİLİRMİYİM

 114. egemen diyor ki:

  meraba ben meslek lisesi elektrik elektronik mezunuyum 2 senelik sınavsız geçiş hakkımı kulanıp, mezun olduktan sonra açık öğretimden bi bölümden 4 yılla tamamlama hakkım varmı varsa hangi bölümler için geçerli şimdiden teşekürler

  1. admin diyor ki:

   Elektrikle ilgili 2 yıllık bir bölüm bitirdikten sonra fark derslerini alarak 3.sınıftan devam edebileceğiniz bölümlere şu sayfadan bakabilirsiniz. Bu bölümlerden lisans mezunu olabilirsiniz.

   1. egemen diyor ki:

    hocam ama işletme iktisat kamu yönetimi maliye gibi bölümlerde olduğunu duydum açık öğretimden 3. sınıftan okuyabiliyormuşuz sınavsız iki seneliği bitirince

    1. admin diyor ki:

     Benim güzel kardeşim bak şuan bulunduğun sayfada yazıyor. Sınavsız 2.üniversite kapsamında 2 yıllık okuyan yada bitirenler sınavsız sadece 2 yıllık bölümleri 2.üniversite olarak okuyabilir diye. Ben size 4 yıllık lisans mezunu olabilmek fark derslerini alarak bu bölümleri okuyabileceğini söyledim. Benim bildiğim bu. başka yerlerden araştırmakta serbestsin, klavye elinin altında. Zaten sadece benim söylediklerimle hiç bir işlem yapma, kılavuzda gör, telefonla teyit et öyle yap.

 115. selin diyor ki:

  merhaba ben adaylığı kalkmış meb de görev yapan bir öğretmenim.ikinci üniversite olarak felsefe yada türk dili ve edebiyatı okursam, bu bölümlerden birinde öğretmenliğe geçebilmem için ne yapmam gerekiyor?çok önemli tşkr ederm.

  1. admin diyor ki:

   Açıkçası hiç bir bilgim yok.

 116. Regi diyor ki:

  Selam.,.,
  acik ogretim programi yabanci icin olur mu acaba ..?

  1. admin diyor ki:

   Kılavuzda şöyle yazıyor.
   Yabancı uyruklu veya hiçbir devletin uyruğunda olmayan adaylar da 2013-ÖSYS’e başvurabilirler ancak bu adaylar ÖSYS yükseköğretim programları tercih süresinin son gününe kadar T.C. uyruğuna geçmedikleri takdirde, 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alacak yükseköğretim programları kontenjanlarına yerleştirilmezler.

 117. gülsu diyor ki:

  merhaba ben 140 barajını gecemedım 2012 mezunuyum ticaret meslek lisesi mezunuyum. 140 barajını gecemedıgım halde aöf e tercih yapabilrmiyim acaba cevaplarsanz sevnrm.

  1. admin diyor ki:

   Meslek lisesi mezunu olduğunuz için sınavsız geçişle örgün yada aöf fark etmez tercihte bulunabilirsiniz.

 118. şerife Oğanberdi diyor ki:

  Merhabalar ben 4 yıllık örgün öğretim sağlık memurluğu mezunuyum. (2007 mezun) 2 yıllık ilahiyat açık öğretim okumak için lys ye girmem şartmıdır? 2. üniversite olarak başvurabilir miyim?

  1. admin diyor ki:

   Evet başvurabilirsiniz, şu sayfalara bir göz gezdirin.

 119. özlem diyor ki:

  merhaba ben ilahiyat önlisans 2.sınıf öğrencisiyim.Suanda ders secımı yapıp kaydımı yeniletmem gerekiyor ben bu bölüme devam etmek istemiyorum farklı bir bölüme geçiş yapmak istiyorum ne yapmam gerekir.yardımcıolursanız sevinirim.teşekkürler.

  1. admin diyor ki:

   İlahiyatı okurken aynı zamanda 2.üniversite kapsamında başka bir ön lisans programı okuyabilirsiniz. Bunun için eylül yada ekim aylarında Ankara ve Anadolu Üni. kendi sitelerinden başvuru tarihini takip etmelisiniz. Ancak okuduğunuz bölümü bırakıp başka bir bölüme geçme şeklinde olmaz. O zaman önümüzdeki yıl tekrar YGS başvurusu yapıp sınava girmeniz gerekir.

 120. inaga diyor ki:

  güzel bir uygulama imkanı olanlar için paylaşım ve bilgiler için teşekkürler

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
ZEYTİNCİLİK VE ZEYTİN İŞLEME TEKNOLOJİSİ 2014-2015 TABAN PUANLARI

2014-2015 TERCİH DÖNEMİ İÇİN Aşağıda yer alan verileri 2015 tercih kılavuzu yayınlandığında kontrol etmeniz yararınıza olacaktır. Asıl olan kılavuzdaki verilerdir. Tabloda...

Kapat

Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık
Erkek bebek isimleri için erkek isimleri sitemiz. Toplist Sitesi- Bedava Link Ekle Sınava Hazırlık Sınava Hazırlık