SINAVSIZ GEÇİŞ KESİN OLARAK KALDIRILDI. OKUYUNUZ

İlahiyat Sınavsız Geçiş 2015

Sponsorlu bağlantılar

İmam Hatip Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi ve İmam Hatip Lisesi (Y.D.Ağırlıklı) bölümlerinden mezun olan adaylar da Sınavsız Geçiş hakkından yararlanabilmektedirler. 2015 yılı için Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İlahiyat bölümü sınavsız geçiş kontenjanı 21.000 YGS kontenjanı 14.000 toplam 40.000,  Erzurum Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İlahiyat bölümü de sınavsız geçişle 900, YGS puanı ile 600 toplam 1500 öğrenci kontenjanı açıklamıştır.  Sınavsız 2.üniversite kapsamında da programa öğrenci alınmaktadır.

ÜNİVERSİTE Program Kodu Program Adı SGK YGSK Okul 1. Kont. En Küçük Puan Yerleştirme Öncelikleri
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM) 101451539 İlahiyat (Önlisans) (Açıköğretim)  900 1600 15 400 99,2,D,81
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR) 101050263 İlahiyat (Önlisans) (Açıköğretim)  21.000 14.000 350 211.8385  ——

 

Programa Öğrenci Kabul Şartları Programı tercih edecek adayların 2015 yılı YGS puan türlerinin en az birinden 140.000 ve daha yukarı puan almış olmaları gerekmektedir.
Programa Yerleştirilme İşlemleri Programa yerleştirilme işlemleri öğrencilerin YGS puanları esas alınarak merkezi yerleştirilme yolu ile ÖSYM tarafından yapılacaktır.
Programın Kontenjanı Kontenjan sınırlaması bulunmamaktadır.
Programın ÖSYM Tercih Kodu 101451539
Programda 2 inci Üniversite Halen herhangi bir yükseköğretim kurumunda öğrenimlerine devam eden ya da mezun olan öğrenciler bu programa Yükseköğretim Kurul tarafından belirlenecek koşullarda “2 inci Üniversite” kapsamında kayıt yaptırabilecekleridir.

 

 

 

Programda Ödemeler Programa yerleştirilen adaylar;
2014-2015 Eğitim-Öğretim yılı için Öğrenim Gideri olarak Güz ve Bahar yarıyılları başında 290`ar TL
Programda Diploma Bilgisi Programı başarı ile tamamlayan öğrencilerin diplomalarında “Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi” mezunu ibaresi yer alacak ve bu diploma diğer önlisans diplomalarının sağladığı tüm yasal hakları sağlayacaktır.

İmam Hatip Lisesi Sınavsız Geçiş

 

 

Açıköğretim Fakültesi İlahiyat önlisans

 

 

801 Yorum Yapılmış.

 1. seher diyor ki:

  Hocam ben örgün ilahiyat okuyordum. 1 yıl okudum hazirlik sinifindan sonra devam etmedim.. şuan açık öğretime geciş sansım varmıdır ?

 2. mervem diyor ki:

  Hocam Bn imamhatip mezunuyum tercih yaptım sinavsiz geçiş hakkımı kullandım ama yerlesemedim bi yanlışlık mi yaptım sinavsiz geçişin tarihleri gectimi gectiysede seneye sinavsiz geçişle kesin yerlesirmiyim

 3. Hilal diyor ki:

  Ben ihl mezunuyum. Daha doğrusu alttan dersi. Olduğu içi. Yeni mezun. Oldum.ilahiyata kayıt yaptırmak istiyorum. Nasıl yaptiricam hiç bilgim yok yardımci olur musunuz

 4. GÜLSÜM diyor ki:

  selam hocam,

  2006 yılı imamhatip lisesi mezunuyum,

  bu sene sınavsız geçiş yaparak, AÖF İlahiyat önlisans tercih etti fakat yerleşemedim.

  yanlış bir şey mi yaptım yoksa kontenjan mı var?

  teşekkürler.

 5. Emre diyor ki:

  Hocam geçen sene sinavsiz geçişle yerleşim dondurdm busende farkli bir bolüme yerleşim ama bu seneki uzaktan ogrtm geçensene ile buu seneyi birlikte okuyabilrmiyim sistem izin verirmi ???

 6. Mahmut diyor ki:

  Hocam imam hatip lisesi mezunuyum sınavsız geçişle eskişehir anadolu açık öğretim fatültesi ilahiyat geldi bir ben şimdi gelicek yıl sınava girdiğim de okul puanım düşer mi. İkincisi ek tercih yapabilirmiyim. Teşekkürler.

 7. Mehmet fatih diyor ki:

  Hocam ilahiyat fakültesi tercihlerini kaçıran nasıl tercih yapabilir.
  İkinci bi tercih çıkarılıyo mu

 8. Burcu diyor ki:

  Hocam anadolu üni. ilahiyat (önlisans) kazandım kayıt tarihleri ayın 25/8-3/9 tarihleri arasında ama 12-16 ağustos tarihleri arasında e-devlet elektronik kayıt tarihi diye birşey var o iş biraz aklımı karıştırdı isteğe bağlı mı yaptırmam gerekiyor mu? üniversitenin sayfasında yazmıyor ama ösym sayfama çıktı ne yapmam lazım?

 9. Muhammed diyor ki:

  Peki hocam ikinci tercihtede tercih yapsam degisen bisey olurmu

 10. Muhammed diyor ki:

  Slm hocam ben iki yillik ilahiyati tercih yaptm ama olmadi imamhatip mezunuyum okulun vermesi lazim degilmi lutfen yardimci olumusunuz

 11. duran çetin diyor ki:

  sa, ihl bu sene mezunuyum. bu sene girdiğim sınav sonucuna göre bir yere yerleşmem mümkün ama ya yerleşemezsem düşüncesiyle son sıraya açık öğretim ilahiyat yazsam; gelecek sene sınavda obp puanım düşer mi?

 12. eda gülaçtı diyor ki:

  Merhaba ben bu yıl imamhatip lisesinden mezun oldum sınavsız geçişle ilahiyata gecersem seneye puanimda bir kırılma olurmu bide sınavsız geçis nasil yapiliyo

 13. cemil diyor ki:

  merhaba hocam, imam hatip lisesinden 20 sene önce mezun oldum. İlahiyata sınavsız geçişte bana sıra gelir mi?

 14. kadri diyor ki:

  merhaba hocam, hem ygs puanıyla tercih yapıp bunlar olmazsada sınavsız geçiş için başvurabilir miyim?

 15. Eyüp diyor ki:

  Hocam ben bu sene imam hatip lisesini bitirdim.Bu sene girdiğim sınavda istediğim üniversiteyi kazanamıyorum.Seneye tekrar sınava girmeyi düşünüyorum.Ben bu sene sınavsız geçişle ya da merkezi yerleştirmeyle 2 yıllık açıköğretim önlisans ilahiyat okusam 2017 de yapılacak olan ygs-lys sınavında okul puanım kırılacak mı?İki bölümü beraber okumayı düşünüyorum bi sonraki sene.

   • Eyüp diyor ki:

    Sınavsız geçiş hakkı olmayanların da ygs puanı ile bu sene açıköğretim önlisans ilahiyata yerleşmeleri durumunda sonraki sene puanları kırılır mı?(Önceki senelerde kontenjanlı olan açıköğretim önlisans ilahiyat bölümüne yazılanların puanlarının kırıldığını duydum da)

 16. Eliff diyor ki:

  Önümüzdeki yıl için derken bu seneki kayıtlardan bahsediyorm

 17. Eliff diyor ki:

  Sa hocam ben imam hatibi bitirdim açıktan şimdi aöf ilahiyata başvuru yapmak istiyorm daha önce hiç bir işlem yapmadım geç mi kaldım bilmiyorm, ilahiyat için başvurularn tarihini sorucaktm önümüzdeki yıl için ne zamn yapabilirim,

 18. Tuğçe diyor ki:

  Hocam ben bu sene mezun oldum imam hatip lisesinden. Bu sene eskişehiri 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullansam. Okurken aynı ygsye gene çalışsam ve ertesi yıl örgün olarak okulu mu tuttursak geçiş yapabilir miyim. Eğer yapabilirsem kaldığım yerden devam edebilir miyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   İlahiyat 2 yıllık sadece aöf olarak var. Örgün programı zaten yok. 4 yıllık ilahiyat için kaldığınız yerden devam diye bir şey olmaz. 2 yıllık aöf bitirip ilitam uygulaması ile 4 yıllık ilahiyata geçiş yapabilirsiniz. İLİTAM’ın detaylarını bilmediğim için google’dan araştırmanızı tavsiye ederim.

   • Tuğçe diyor ki:

    2 yıllık açıktan okurken o sene tutturursam normal örgün egitimi peki tekrar en baştan normal olarak okuyabilirmiyim busene orgüneğitime puanım yetmiyor. Ama bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanarak bu sene başlayıp aynı şekilde birde ygsye tekrsr calisip seneye sinava girdigimde kzandiğimda açıktan okumayı bırakıp normal kazandigim örgüne devam edebilir miyim?

 19. Burcu diyor ki:

  Hocam ben ilahiyat önlisansa kaydımı yaptırdım. Tercih yapmak için okula gidecek miyim? Mezun oldum ama diplomam daha basılmadı tercih için diploma evrak bankaya para yatırmak gibi vs. işlemler var mı. Yoksa sadece okula gidip orada tercihim mi yapılacak?

 20. Eda diyor ki:

  Merhaba hocam ben açıköğretim imamhatip lisesi sonuncu sınıfım. Eskişehir Anadolu Üniversitesi uzaktan eğitim çocuk gelişimi bölümünü okumak istiyorum ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim ?

 21. Omer diyor ki:

  Hocam imam hatip mezunu degilim ama 2 yillik aof yazabilir miyim puanim 309 ?

 22. fatih diyor ki:

  hocam.ben imam olmak istiyorum.imam hatip mezunuyum.onun için puanım 2 yıllık eskişehir ilahiyata tutuyor.bir öneri lütfen .ilk önce bu üniversite örgünmü açıkmık mı?

 23. Sevil diyor ki:

  Hocam ben ygs ye girdim imam hatip ogrencisiyim sinavsiz gecis hakki diye bisey oldugunu buradan ogrendim bu yil basvurmak icin gec mi kaldim ne yapmam gerekli?

 24. Fadime diyor ki:

  Hocam bn suan lisans hazırlıkli ilahiyat 1.sinif im bn 2.yılı da örgün okutupta geriye kalan 2 yılı da aciktan okusam olur mu olutsa eger diplomada ne yazacak ? Birde örgün eğitimde ders kalsa alttan açıköğretime başvurmam da sorun teşkil eder mi

 25. hulya diyor ki:

  slm hocam ben imhtp son sınıftayım mezun olcam ocakta sınavsız geçise başvurdum.nereyi tercih etcem vegelecek yıl ygs sınavına girerek dör yıllık bir bölüm okumak istiyorum.nasıl olur ikisi bir arada .sonra birde kaç puan almamız gerekiyor

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle zaten sadece aöf 2 yıllık ilahiyat tercih edebilirsiniz. Seneye 4 yıllık örgün kazanırsanız ikisini birlikte okuma şansınız var.

 26. esra çelik diyor ki:

  s.a hocam 2 önlisans ilahiyat mezunuyum bu sene tanınan hakla dgs kullanmadan kamu yönetimi ile lisans tamamlamaya kaydoldum ben ata aöf de ilahiyat okumak istiyorum imam hatip ek kon yerleşmiştim şimdi ygs girmem gerekir mi? yoksa lisans puanı ile 2.ünv kapsamından tekrar kayıt olabilirmiyim dgs kullanmak istemiom ilahiyatı 4 yıla tamamlamak iştıom? cvp verirseniz çook teşekkür ederim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ata aöf ilahiyat demişsiniz. Zaten bu da 2 yıllık. 4 yıllık aöf ilahiyat yok. Bu konu için İLİTAM yazıp araştırma yapın.

   • şaban çelik diyor ki:

    hocam ilahiyat önlisans puanım düşük o yüzden tekrar 2 yıllık önlisan ilahiyat okumak iştiom. 2.ünversite kapsamında yada ygs ile artık nasıl olursa ata aöf ilahiyat okumak istiyorum

 27. Ali diyor ki:

  anadolu lisesinden mezun olup ilahiyat bölümü seçebiliyor muyuz?

 28. Muhammed diyor ki:

  Peki hocam aciktan ilahiyatı okuyup seneye girecegim sınavda okulun verdigi puan yariya dusuyomu

 29. Muhammed diyor ki:

  Peki hocam seneye sinava girdigimde okul puanim yariya incekmi

 30. Muhammed diyor ki:

  Merhaba hocam ben imam hatip son sınıfta okuyorum bu yıl sınava girdim 170 puan aldım bu durumda sınavsız açık ögretim ilahiyata geçiş hakkım varmıdır

 31. Derya diyor ki:

  Mrb hocam ygs4 puanim 289 diploma puanim 73 ve siralamam da 368 binlerde ilahiyata veya islami ilimlere yerlesebilir miyim bu arada düz lise mezunuyum. Simdiden tşkler hocam

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu tür puanlı soruları tercih robotu olan sitelerden sorgulamalısınız. Ben lisede müdür yardımcısıyım.Sınavsız geçişle ilgileniyorum.

 32. esengül diyor ki:

  Hocam ben düz lise mezunuym YGS girdim 176 aldım temmuz ayında açıktan ilahiyata basvura bilirmiyim

 33. aynur diyor ki:

  hocam ben imamhatip mezunuyum bu yıl sınava girdim ygs 3 ten 150 aldım 2016 yılı için direk geçiş hakkını kullanabilir miyim yoka imam hatip mezunlarına sınavsız geçiş hakkı kalktımı??

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hayır kalkmadı. Sınavsız geçişin YGS puanınızla alakası yok. Temmuz’da tercih edeceksiniz bu yıl mezunu iseniz büyük ihtimalle yerleşeceksiniz.

 34. özgür diyor ki:

  ben imam hatip okuyorum şuan lise 4 üm sınavdan 146 aldım sınavsız geçiş hakkı varmı bana
  birşey daha sorucam ben ilahiyat degilde başka bölüm tercih edebiliyormuyum yanı ilahiyat yerine başka bölümler

 35. betül diyor ki:

  S. Â Hocam benim ygs puanım 238 bu puanla dışardan iki yıl ilahiyat okuyabilir miyim ? Bi de okuyabilirsem sınavlara istediğim üniversitede girebilir miyim. Şimdiden ALLAH razı olsun teşekkür ederim..

 36. Melike diyor ki:

  Selamın aleyküm?. Ben 11’inci sınıf imam hatiip öğrencisiyim. İlahiyat okumak istiyorum. Ama ygs den olumlu sonuç alacağımı düşünmüyorum. 2 yıllık dıştan ilahiyat okuyup sonra 4 yıllığına geçiş sınavı oluyormuş. Ek puan gelicek mi, gelmiyecek mi? Bilmiyorum beni bilgilendirir misiniz?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu anki sistemde 2 yıllık ön lisans programından sonra sınavla İlitam sistemi denilen bir sistem var. 4 yıllık ilahiyat devam edilebiliyor. Ancak bu bazı okullarda var. Zamanı geldiğinde araştırırsınız.

 37. Furkan diyor ki:

  Hocam ben Meslek lisesi Makine bölümündeyim son sınıf ögrencisiyim 2 yıl geçiş hakkım var meslek yüksek okul o 2 yılı bitirdikten sonra sınavsız 2 yıl daha uzatma hakkım varmış sınavsız geçiş yani 4 yıla tamamlama bunu biraz acıklarmısınız

  • alperturkoglu diyor ki:

   Geçtiğimiz yıla kadar ön lisans bitirmiş olan öğrenciler 5 tane açıköğretim lisans programına devam edebiliyorlardı. O uygulama bu yıldan itibaren kaldırıldı. Aöf lisans programlarına devam etmek için DGS sınav şartı getirildi. Ayrıntıları şu sayfadan okuyabilirsiniz.

 38. Ayle diyor ki:

  Bn saglik meslek lisesinde okuyorum ftr ye sınavsız gecis yapabilir miyim

 39. Sümeyye diyor ki:

  Selam aleykum. İmam hatip mezunuyum. Hem sınava girip hem direkt geçiş hakkımı kullanabiliyo muyum? Bikaç arkadaş sınava girer de ‘barajı geçemezsem’ direkt geçişi kullanabileceğimi, barajı geçersem direkt geçişi kullanamayacağımı söylediler doğru mu bilen var mı? Ve örgün iki yıllık ilahiyat var mı bunu da öğrenmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

 40. selma diyor ki:

  mrb aday başvuru formunun ‘dal’bölümune imam hatip için ne yazılacak kılavuzda birşey yazmıyor teşekkurler

 41. Taha sütçü diyor ki:

  Hocam peki ne yapmam gerekiyor. Hem sınavsız geçiş ve hemde ygs girebilirmiyim iki bi arada yani. Tekrar ilahiyat oğrencisi olmam için bi yol gösterseniz sevinirim. Tşkler

 42. Taha sütçü diyor ki:

  Selam. Hocan imam hatip.lisesinden 2007 de mezun oldum. Ve 2010 yılında sınavsız geçiş hakkını kullanarak 2 yıllık AÖF ilayata kayıt oldum. Final sınavlara girmeden önce askerliği tecil etmek için kaydını silmek zorunda kaldım. Ve şuan tekrar ikincez sınavsız geçiş hakkımı kullanıp tekrar ilahiyatı seçebilrimiyim. Eğer oluyorsa hem sonıvasız geçiş hemde ygs sınavına giribilirmiyim. Sınavsız geçiş hakkın var diyorsanız. Kesin yerleşebilirmiyim. Şimdiden tşk.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız var. Anadolu Ün. 2013 mezunları ile, Atatürk Ün. 2015 mezunları ile kontenjanı dolmuş. Tekrar yerleşmeniz zor görünüyor.

 43. Halide diyor ki:

  Merhabalar hocam benim bi yakınım imam hatip lisesi mezunu iki yıllık geçiş hakkını kullanacak ama bu yıllık örgün mü okunuyor yoksa açıktan mı?

 44. Yamalı bohça diyor ki:

  Yayınladığınız listede 35350 kişi Anadolu Üniversitesi kazananı olarak gösteriliyor. Giriş metninde ise Anadolu Üniversitesi’nin toplam 40000 kişi kontenjanı var deniliyor. Haberi tam amlayamadım.

 45. Yamalı bohça diyor ki:

  Selam aleykum,
  Açıköğretim imam-hatip mezunuyum. Sınavsız geçiş kontenjanını ve sıralamada kaçıncı geleceğimi bilemiyorum. Belki Ygs’den yerleşirim diye düşündüm. Sınavsız geçiş ve Ygs kontenjanı hakkında bazı konularıda bilmediğimi sanıyorum. Dolayısıyla sınavsız geçiş yapmakla Ygs kontenjanını zorlamak arasında kararsız kaldım. Bu konudaki fikirleriniz neler? Sizce hangisi avantajlı olur?Teşekkür ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   YGS başvurusu yaptığınızda meslek lisesi mezunu olduğunuzdan aynı zamanda sınavsız geçiş hakkınızda olacaktır. Siz Mart’ta sınava girip Temmuz’da tercih yaptığınızda önce sınavsız geçişle değerlendirilirsiniz, yerleşemezseniz YGS kontenjanı için de YGS puanı ile değerlendirilirsiniz.

 46. Dilan diyor ki:

  Sa hocam ben Anadolu lisesi 3.sınıf dil bölümündeyim fakat üniversite de ilahiyat istiyorum kendi çabalarımla dışardan arapça ve kuranı kerim dersleri falan alıyorum ama öncelik imam hatip mezunlarındaymış boşunamı ümitleniyorum acaba yoksa devam edeyim mi çalışmaya yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   4 yıllık ilahiyat için herkes eşit şansa sahip, 2 yıllıklar için de 2015 yılından itibaren alan dışı öğrencileri için YGS kontenjanı ayrılmaya başlandı. YGS kontenjanında imam hatlipliler değil puan üstünlüğü olanlar avantajlı olacak.

 47. Büşra diyor ki:

  Merhaba hocam.Ben şuan açıktan imam hatip okuyorum son sınıftayım.6 kredim kaldı mezun olmam için ben yinede sınasız geçiş için ilahiyata başvurabilirmiyim ocak ayında?

 48. halit diyor ki:

  merhaba ben şuan açıktan imam hatip 4. sınıfı okuyorum diploma almama yarım dönem var acaba ilh kaydımı şimdi yapabilirmiyim .

  • alperturkoglu diyor ki:

   İlahiyata kayıt yaptırmanız için, YGS başvuruları sırasında sınavsız geçiş başvurusunda bulunmanız, Temmuz’da tercih etmeniz, yerleşirseniz (kontenjanlı olduğundan yerleşemeyebilirsiniz) Ağustos’ta kayıt yaptırırsınız.

 49. Büşra diyor ki:

  Hocam ben imam hatibe gidiyorum ilahıyata sınavsız giriş yapıcam ama sınavsız girenler 2 yıllık mı ?

 50. ömer diyor ki:

  hocam ben 2014 ihl mezunuyum ve ocakda sınawsız geçişle ilahiyat önlisans okumak istiyorum ama onun yanında 2016 daki kpss ye girebilirmiyim imamlık için yani her iki sınawa aynı sene içerisinde hem ygs hemde kpss girebilirmiyim imam olmak için hafızlık belgem ve imam hatip diplomam var yardımcı olursanız sevinirim..

 51. Sibel diyor ki:

  Meslek Lisesiyim grafik okuyorum geçiş yapabilirmiyim ilahiyata yada üniversite de nasıl gidebilirim ilahiyat bölümüne

 52. Sibel diyor ki:

  Selamun aleyküm hocam ben meslek lisesine gidiyorum lise 3teyim ama üniversite olarak ilahiyat okumak istiyorum iki yıllık geçiş hakkım var mı gidebilirmiyim yani

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aleyküm selam. Sadece meslek lisesine gidiyorum yazmışsınız. Bölümünüz?? Eğer imam hatip lisesine gidiyorsanız evet ilahiyata sınavsız geçiş hakkınız var. Bunun dışında bir meslek lisesi ise yok.

 53. hacer diyor ki:

  pardon hocam sınavsiz gecis icindi cok tesekkur ediyorum kolay gelsin

 54. hacer diyor ki:

  ygs girmem dikey gecişimi etkilemiyor yani. peki ocak ayinda ygs icin basvurumu yapicam dikey gecis icin ne yapmam gerekiyor tercih tarihine beklemem yeterlimidir

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sizinki sınavsız geçiş. Dikey geçiş 2 yıllık bitirenlerin 4 yıla tamamlamak için başvurdukları sistem. Siz eğer sadece sınavsız geçişten faydalanacaksanız Ocak ayında “Sınavsız Geçiş başvuru” yaptıktan sonra Temmuz’da tercihlere kadar işlem yapmanız gerekmiyor. Ama alan dışı 2 yıllık yada herhangi bir 4 yıllığa da tercihte bulunmayı düşünüyorsanız o zaman Ocak ayında “YGS başvurusu” yaparak 13 Mart’ta yapılacak olan YGS sınavına da girmelisiniz. (YGS sınavına girmeniz sınavsız geçiş hakkınızı engellemeyecektir.)

 55. hacer diyor ki:

  hocam merhaba ben 2009 imam hatip mezunuyum mezun oldugum sene tercih sonrasi aof edebiyat 4 yillik cikmisti ama gitmedim 2016 da tekrar ygs giricem fakat yeterli puan alamassam dikey gecis ilahiyat hakkimida kullanabiliyormuyum. ikiside ayni sene oluyormu tesekkurler

 56. mehmet diyor ki:

  hocam ben aöl imam hatip mezunuyum..sınavsız geçiş yaıp açıktan ilahiyat okuyacağım.şuan ilahiyat başvurusu hakkında bir bilgim yok ne zaman olur bilgi verebilirmisiniz.tşkkrlr

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayında YGS başvuruları ile birlikte sınavsız geçiş başvuruları da yapılıyor. Temmuz ayında da Anadolu Ün. yada Atatürk Ün. aöf ilahiyat programına tercih yapacaksınız.

   • DURMUŞ diyor ki:

    sayın hocam i h l mezunuyum biz ocak ayında sınavsız geciş başvurusunu yaptık yalnız kayıt tarihini bilmiyorduk bu sene gectimi 2015 yılı için kayıt için ne yapmamız gerekiyoır tarihlerinereden ögreniyoruz

    • alperturkoglu diyor ki:

     Temmuz ayında tercih yapmadıysanız zaten yerleşmemişsinizdir. Kayıtlarda 9 Eylül’de sona ermişti. 2016 Ocak ayında tekrar başvuru yapmanız gerekiyor.

   • ilknur diyor ki:

    hocam ben imamhatip mezunuyum daha yeni mezun oldum ygs’ye girmeden ilahiyat açıköğretime yerleşebiliyor muyum ?

    • alperturkoglu diyor ki:

     Ocak ayında YGS başvuruları sırasında Sınavsız geçiş başvurusu yapacaksınız. Temmuz ayında da üniversite tercihi yapacaksınız. Yerleşirseniz programa kayıt yaptıracaksınız.(Başvuru ve tercihi ihmal etmezseniz %100 yerleşirsiniz.)

 57. çağatay diyor ki:

  hocam meraba ben imam hatip lisesine geçmeyi düşünüyorum ileri zamanda iş bulabilirmiyim iş bulma olanakları nelerdir

 58. Ayhan diyor ki:

  Selamun aleykum hocam . ben duz lise mezunuyum acikogretim ilahiyata kayit oldum acikogretim bitirince dgs sinavina girip 3 ve 4 sinifi orgun olarak okuyabilirmiyim?

 59. Eda diyor ki:

  Selamun aleykum hocam ben bu sene ihl mezun oldum ve ilahiyat onlisana yerletim suneye puanim dusermi eger duserse dusmemesi icin sinavsiz gecismi yapmam gerekiyodu. Nerden anlayabilirim

 60. Cihat diyor ki:

  Merhaba ben acıkögretim bitirdim açıktan ilahiyet okumak istiyorum univeersite sinavina girmem lazim mi. düz lise.

 61. yusuf diyor ki:

  Hocam bn 2011 ılahıyat mezunuyum ama hıç sınava girmedim bnm acıktan unv. İçin sınavsız gireme hakkım varmıdır

  • alperturkoglu diyor ki:

   Anadolu Ün. 1977 mezunlarını bile aldığına göre sizinde yerleşme şansınız var. Ocak ayında başvuru yapmalı, Temmuz ayında da tercih yapmalısınız.

 62. yusuf diyor ki:

  Selamun aleykum hocam ben liseyi açıktan bu sene bitirdim ama düz lise işte imam hatip değil aynı zamanda hafızlık diplomam var ben nasıl ilahiyata girebilirim sınavsız geçiş yapabilme hakkkım var mı ??

 63. mehmet diyor ki:

  ben ilahiyat 3.sınıfa geçtim. alttan derslerim de var. açıköğretimden bitirebilir miyim? geçiş olabilir mi açıköğretime? nereye , nası başvurabilirim?

 64. aslan diyor ki:

  iyi günler kardeşim imam hatip mezunu ygs sınavına girmeden açık öğretimden ilahiyat okuyabilir mi? teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayında YGS başvuruları sırasında sınavsız geçiş başvurusunda bulunarak, Temmuz’da tercih yapacak. YGS sınavına girmesine gerek yok.

 65. salih diyor ki:

  selamün aleyküm hocam ben 2011 de önlisans muhasebe bölümünü bitirdim.liseyide muhasebe çıkışlıyım.acıkögretimden ilahiyat okumak istiyorum bu mümkün mü.ygs ye girmem gerekiyor mu.bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 66. İldeniz diyor ki:

  Merhaba hocam. Ben ihl mezunuyum bu sene sınavsız gecisle ilgili herhangi bi islem yapıp yapmadıgımdan emin degilim. Tercihlerim aradına Ata-aöf sini yazdım ve kazandım seneye bana gelecek olan ek puanda kırılma olacak mı. Ayrıca yerlestirme sonuç sisteminde yerlesme turu olarak sgk yazıyor.

  • alperturkoglu diyor ki:

   SGK sınavsız geçiş kontenjanı demek. Seneye puanınız düşmez.

   • ildeniz diyor ki:

    Hocam ama ata-aof kayıt bilgi formumda kayıt turu olarak YGS KAYIT yerlestirme puanı olarak YGS yazıyo kafam gercekten cok karıstı yardımcı olursanız buyuk sevap islersiniz

  • Edanur diyor ki:

   Meraba ben imam hatip lisesinden acikögretime kayıt yaptrcam bu yil yeni amaliseden kalma alttan sorumlu olduğum bi ders var eylülün sonunda sınava gircem diplommi öyle alcam. açıköğretim internet başvurusu 8 eylülde son ben bu şekilde başvuru yapabilir miyim

 67. Aysenur diyor ki:

  Merhaba,
  Ben bu sene açıkögretimden ilahiyat okuyup seneye yine ilahiyata hazırlanıp ilahiyat okumak istiyorum acaba bu mümkün mü?

 68. Sirin diyor ki:

  Hocam bugün ek tercihler için para yatırmaya gittim sistem kabul etmedi sistem ne zaman açılır.duyduğum kadarıyla yarinda olmuyacakmiş.

 69. Sirin diyor ki:

  Selamun aleykum hocam. Hocam erzurum atatürk üniversitesi açık öğretim ilahiyat bölümünü versem erzurum da mi sınavlara girilir yoksa oturduğun ilde mi .

 70. ayşe diyor ki:

  selamunaleyküm hocam . ben 2012 yılında imamhatipten mezun oldum ve 2 yıllık örgün sağlık bölümü okudum şimdi açıktan ilahiyat okumak istiyorum sınavsız kayıt yaptırabiliyormuyum yoksa tekrar ygs ye mi girmem gerekiyor bunu çok araştırdım ama bi cevap bulamadım yardımcı olursanız çok memnun olurum. teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   A.s. sınava girmenize gerek yok.ama başvuru yapmanız lazım.sınavsız 2.üniversite kapsamında eylül ekim aylarında atatürk yada anadolu ünv. Başvurabilirsiniz.

 71. imamhatipli diyor ki:

  Ben 1999 imam hatip lisesi mezunuyum.Aynı zamanda ilahiyat önlisans+ diğer yükseklisans mezunuyum.ilahiyat önlisanstan ilitama yerleşmek için dgs den yeterli puan alamadığım için yerleşemedim.99 mezunu(ihl) olduğum için alan olarak o zamanki şartlardan dolayı alanım boş alan görünüyor. Şimdi ygs sınavına girip ilahiyat fak. ya da dikab okumak istiyorum. İlahiyat fak. mezunu olmak için.Sınava başvursam ygsye girebilir miyim ve obp hesaplanır mı? ne olur acaba bilgilendirirseniz sevinirim.

 72. Sirin diyor ki:

  Selamun aleykum hocam .hocam sinavsiz geçiş ilahiyat onlisans açık ôğretim bölümünde ne kadar boş kontenjan var acaba. Belli olmuş mu .

 73. ismail diyor ki:

  Hocam selam aleykum.ben bu yil sinavsiz gecis hakkimi kullanarak eskisehir ilahiyat aof u tercih ettim.acaba erzurum ilahiyat fakultesine gecis yani kayit yaptirabilirmiyim daha dogrusu erzurum aof da okuyabilr miyim

 74. meryem diyor ki:

  hocam birşey sorucam size kayıtlar ne zaman bitiyor ve nerelerden yaptırabiliriz lütfen acil…

 75. büşra diyor ki:

  Peki derslerden muaf olma durumu?

 76. büşra diyor ki:

  YGSye girip tekrar elahiyat tercih edicem . örgun okumak için . kkazandığım zaman 1. Sınıfı okumuş oluyorsun ddemişlerdi m.ettim ama ccevabimi alamıyorum. Anlatamiyor um sanirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   2015 Ön lisans 2 yıllık ilahiyat kazandınız. ve bu yıl bu bölümün 1.sınıfını okuyup sınıfı geçtiniz.
   2016 YGS sınavına girerek 4 yıllık örgün ilahiyat kazanırsanız 2.sınıftan başlar mıyım diye soruyorsanız. HAYIR

 77. büşra diyor ki:

  Hayır hocam yanı ben şimdi açıköğretime bbaşlıcam ama YGS ye gidicem seneye . kazabirsam 1. Sınıfı vermiş oluyormuyum demek istedim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Gireceğiniz YGS sınavı ile İlahiyat 1.sınıfın ne alakası var. YGS sınav puanı ile yeni bir tercih hakkınız olur. İlahiyat’ın derslerini verirseniz de 1.sınıfı geçmiş olursunuz.

 78. büşra diyor ki:

  Hocam ilahiyatı 1 yıl dışarıdan okuyup 2. Yıl kazanirsam 2. Sınıftan başlayabiliyormuyum ?

 79. İzzettin diyor ki:

  Selamun Aleyküm hocam. Ben İmam Hatip Lisesi mezunuyum. YGS den dusuk puan aldıgım ıcın tercıhte sadece ESKISEHIR AOF ILAHIYAT yazdım. Baska bır sey yazmadım. Kazandım. Ama ben seneye YGS ye gırmek İSLAMİ İLİMLER okumak ıstıyorum. Ilahıyat gıbı Islamı Ilımlerde ek puan la alıyo IHL mezunlarını benım arkadasım bu sene kazandı cunku. Sorum şu : Ben seneye YGS gırersem bana bu sene kullanmadıgım ek puanım verılır mı ? Benım dıploma notum 70 okulun bana ek puanla beraber yaklasık 62 puan vermesı gerekıyo. Seneye puan kırılır mı kırılmaz mı bıraz acıklar mısınız ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle yerleştiğinizden puanınız kırılmaz. Seneye alanınızla ilgili 4 yıllık bölümde okul puanınızı tam olarak alırsınız.

   • İzzettin diyor ki:

    Hocam sorumu cevapladıgınız ıcın tesekkur ederım. Ancak kafama takılan bır sey daha var. Ben sımdı acıkogretıme kayıt yaptırıcam ve bı sene acıktan okucam ya seneye ygs kazanırsam 4 yıllık kayıt yaptırmak ısterken nasıl olcak yanı aof ıptalı nasıl olcak benı bıraz bılgılendırırsenız sevınırım. Kafaya cok takan bı ınsanım detayları

 80. ruweyda diyor ki:

  S.a hocam 2014 ihl mezunuyum tercih sonuçları açıklandı yerlestırme puanm 310 tercih yaptım eskişehir anadolu üniversitesi ilahiyat geldi fakat 2. tercih hakkımı kullanmk istıorum bu gelen tercihim muhtemelen yanacak 2. tercihte istedigim yerleri yazıpta yıne burayı yazsam olur mu lütfen yardımcı olun kolay gelsın

 81. busra diyor ki:

  Merhaba Hocam
  Imam Hatip mezunuyum, sinavsiz gecis hakkimi kullanmak uzere acikogretim ilahiyat tercihi yaptim. Anadolu uni. on lisans ve ataturk uni. onlisans programlarini yazdim ancak hicbir programa yerlesememisim. Bunun sebebi ne olabilir? sinavsiz geciste ek yerlestirme oluyor mu?

 82. halil diyor ki:

  merhaba ben açık öğretimden ilahiyat bölümünü kazandım
  2.yıl bitince,4 yıllığa geçiş için kaç puan almam gerekir DGS den

 83. gülsümm diyor ki:

  MERHABA HOCAM
  2009 İMAMHATİP MEZUNUYUM SINAVSIZ GEÇİŞ İÇİN TERCİHİMİ YAPTIM 20-21 TEMMUZ DEDİNİZ AÇIKLANMA OLARAK AMA YERLEŞİP YERLEŞMEDİĞİM KONUSUNDA BİŞEYE ULAŞAMADIM YARDIMCI OLUR MUSUNUZ NEREDEN BAKABİLİRİM ?

 84. su peri diyor ki:

  düz lise tm öğrencisiyim ygs ye hazırlanıyorum.illahiyat okumak istiyorum.düz liseden illahiyata geçiş yapılabilirmi ne yapmam gerek bilmiyorum beni bilgilendirirmisiniz lütfenn

  • alperturkoglu diyor ki:

   2 yıllık için aöf programı olduğundan herhangi bir YGS puan türünde 200 civarı puana sahip olmanız lazım. 4 yıllık için de YGS-4 puanınız 330-400 arasında olması lazım. Şu sayfadan taban puanları inceleyiniz.

 85. ayşe diyor ki:

  Merhaba hocam ben imam hatip mevzunuyum ilahiyat icin 2014 basvuru yaptim tercih de verdim ama kaydimi yapamadim bu yil kayit yapmak istiyorum tekrar basvuru mu yapacam

 86. ayhan diyor ki:

  4 yıllık kamu yönetimi mezunuyum. Sınavsız geçiş hakkından faydalanmak istedim. İlahiyat yazmak istiyorum ancak sistem izin vermiyor. Obp programına uygun değildir diye bir yazı çıkıyor. Ancak klavuzda 4 yıllık mezun olan öğrencilerin 2 yıllık herhangi bir programa sınavsız geçiş yapabileceği belirtiliyordu. Geçen yıl benim pozisyonumda arkadaşlarım kayıt yaptırabilmişti.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Siz 2.üniversite kapsamında eylül yada ekim aylarında Atatürk, Anadolu Ün,2.üniversite sayfasını takip edip başvuruda bulunacaksınız. Şu anki başvurular sizinle ilgili değil. İçiniz rahat olsun yerleşirsiniz.

 87. mahmut diyor ki:

  merhaba,
  bir yakınım imam hatip mezunu ve ocak ayında sınvasız gecıs ıcın ıslemlerı yaptık
  hata yapmamak ıcın soruyorum, 101050263 kodlu anadolu ılahıyatı seçip onay vermek dısında bir işlem yok değil mi

  tesekkurler

 88. İkram diyor ki:

  Merhaba hocam . Ben liseden elektrik bölümünden mezunum . Çok programlı lise . Ygs ye girdim ve sınavsız geçiş yapmak istiyorum . Elektrik dağıtım önlisans programı yerine ilahiyat önlisans seçebilir miyim ?

  Eğer olmuyorsa aof ye normal 2 yıllık ilahiyat için başvurabilme hakkım var mı ne zaman olur başvruları ?

  Şimdiden teşekkür ederim

  • alperturkoglu diyor ki:

   İlahiyatı sınavsız geçişle tercih etme hakkınız yok. Herhangi bir YGS türünde 140 üzerinde aldıysanız 6-14 Temmuz (yani şimdi) tercihte bulunabilirsiniz.

 89. aynur diyor ki:

  Tercihler nasıl yapilacak

 90. fatih diyor ki:

  Meraba hocam aof ilahiyat sınavsızg geçiş için tercihi nasıly yapıyoruz .kodlara nerden bakıyoruz..

 91. Uğur diyor ki:

  S.A hocam. benim iki sorum olacak 1. sorum imamhatip mezunuyum. sınavsız geçiş hakkım vardı başvurdum. bugün tercihi yaptım. 2 tercihte bulundum birincisi ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR)/Açıköğretim Fakültesi/İlahiyat (Önlisans) (Açıköğretim)
  2. Tercih ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM)/Açıköğretim Fakültesi/İlahiyat (Önlisans) (Açıköğretim)…. yaptığım tercih doğrumudur tek tercih mi yapmam gerekirdi?

  2. sorum bundan sonra ne işlem yapmam gerek? tahminen hangi tarihte olur? bundan sonraki işim aöf sitesinden mi olacak yoksa ösym mi? teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tercihler 14 Temmuz’da sona erecek. Muhtemelen bu tarihte 1 hafta sonra yazni 20-21 Temmuz gibi sonuçlar açıklanır. Aöf büroları yada internet üzerinden 3-7 Ağustos gibi kayıt yapılabilir.

 92. Cemal diyor ki:

  S.a hocam. Ben bu sene imam hatip i bitirdim ygs ye girdim puanım iyi değil sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Fakat aklımda bi soru var ben bu ilahiyatı illa açıktan mı okumam lazım örgün okuyabiliyormuyum ?

 93. adem diyor ki:

  Cok saolun hocam..hayirli sahurlar.hayirli geceler..

 94. adem diyor ki:

  Hocam ben meslek lisesi mezunuyum.ilahiyat okumak istiyorum.ygsye girsen ve 140 barajini gecip acik ögretim ilahiyata tercih yapabilirmiyim.cok saolun

 95. reşat diyor ki:

  hocam ben önlisans raylı sistemler elektrik mezunuyum ayrıca şuan açık tan kamu okuyorum ben açıktan ilahiyat veya dikab okuyabilir miyim teşekkür ederim şimdiden

 96. aynur diyor ki:

  Artik tercih zamanı geldi yardimci olurum demiştiniz

 97. Zehra diyor ki:

  Hocam merhaba anadolu universitesi aöf elektrik enerjisi iletimi ve dagitimi bolumunde kayitli bir ogrenci sinavlarina girmedigi icin kaydi silinirmi ve sınavsız ikinci üniversite olarak aöfden hangi bölümlere kayıt yaptırabilir.teşekkürler şimdiden cevap için

 98. Beyza diyor ki:

  Meraba hocam ben bu sene imamhatip lisesinden mezun oldum.Ygs den 131 aldim aof ilahiyat tercih edebilir miyim yardimci olursaniz sevinirim…

 99. mehmet diyor ki:

  ne zaman kayit yapamayacam beceremeyecem diye icimde bi ukte kalsa bu siteye girip yorumlari okuyorum cevaplarina bakiyorum rahatlyorum hic bir yorumu cevapsiz birakmayan admine veya adminlere tesekkurler. Cok faydal bir site

 100. Bsr diyor ki:

  Iyı gunler ben ımam hatp mezunuym 2014 ben bu sene ygs ye gırdm ama kazanamadm ygs puanım yazmıyo puan belkı degıl sınavsız gecıs hakkımı kullanmak ıstyrm ama puanm yok nasıl olucak bana bılgı verırmısınz lutfen

 101. sümeyye diyor ki:

  2013 İHL mezunuyum okulu bitirdikten sonra tercih yapmadım ve 1 sene daha universiteye hazırlandım.Geçtiğimiz yıl üniversiteye anestezi önlisans programına kayıt oldum şu an sınavsız geçiş hakkımı kullanıp İlahıyat programını kaydolmak istiyorum bu sene ygsye de girdim şimdi izlemem gereken yol nedir?şimdiden teşekkürler.

 102. abid diyor ki:

  s.a hocam ben geçen sene mezun oldum yerlesemedim bu sene tekrar hazırlandım ilahiyat için ama bu sene de ygs puanının yeteceğini zannetmiyorum bu yüzen lys ye çalıştım sınava gireceğim herhangi bir lisans bölümü okuyup açıktan da ilahiyat okumak istiyorum bu sene ikisine birden başlamam mümkün mü ne zaman ve nasıl basvurmaliyim?

 103. hatice diyor ki:

  s.a. hocam ben ihl.den yeni mezun oluyorum.ygs den 160 aldım.sınavsız ilahiyatın yanısıra başkabir aöf bölümüne kayıt olmamda fayda varmıdır.sizin tavsiyeniz ne olur.

 104. hülya diyor ki:

  Hocam merhaba 1999 imam hatip mezunuyum.üniversite okumak içimde uhte kaldı.maalesef sınavsız geçiş hakkını yeni öğrendim.2016 yılında ne zaman başvurmam gerekiyor.sağolun varolun şimdiden…

 105. Gamze diyor ki:

  Merhaba
  Ben 2014 Din Kulturu ve Ahlsk Bilgisi Oğretmenliği mezunuyum.Açıktan İlahiyat okumak istiyorum bunun için ygs ye girmem şart mı? Başka türlü başvuru yapamaz mıyım? Bilgilendirirseniz çok sevinirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Açıktan 4 yıllık ilahiyat bölümü yok. Örgün için de tabi ki sınava girmelisiniz. Sınavsız 2.üniversite kapsamında ön lisans ilahiyata eylül-ekim aylarında başvurabilirsiniz.

 106. Turgut diyor ki:

  sınavsız gecıste sınava gırmek gerekıyormu hangı bölumler tercıh edebılıyoruz hocam ılahıyetten baska tskler

 107. SEmA diyor ki:

  mrb ben imam hatip mezunuyum açıköğretimden sınavsız başvuru yaptım ancak bir sonraki aşama için ne yapmam gerekiyor bilmiyorum

 108. AHMET diyor ki:

  s.a
  hocam ben 1997 tevfik ileri imam hatip lisesi mezunuyum sınavsız geçiş yapabilirmiyim. diploma yeterlimi? sınava girmemmi gerekli. şartlar konusunda bilgi verebilirmisiniz.
  teşekkürler…

 109. Turgut diyor ki:

  iyi aksamlar hocam ben imam hatip mezunuyum sınavsız gecıs ıcın hangi gölümleri tercıh edebılırım

 110. büşra diyor ki:

  neyse her şey için teşekkürler.
  kolay gelsin

 111. büşra diyor ki:

  ama ben ilitam öğrencisi değilim ki üniversite hazırlığı örgün okuyorum .öğrenci işlerine gittim ama bana herhangi bir bilgi verilmedi.bana yardımcı olur musunuz?

 112. büşra diyor ki:

  ben açıköğretim ilahiyat 2.sınıf öğrencisiyim aynı zamanda ygs ye girdim ve şuan ilahiyat hazırlık okuyorum .bu sene allah nasip ederse açıköğretimi bitirecem.sorumsa şu, hazırlık sınıfı bittikten sonra açıköğretim diplamamı alırsam örgün olarak 2.sınıfa nasıl geçebilirim

 113. ftm diyor ki:

  Merhaba,İHL mezunuyum ve sınavsız geçişe basvurumu yaptım tercihleri bekliyorum sorum su aslında kendi alanımızla ilgili mi sadece tercih yapıyoruz yoksa diğer alanlarada hakkımız varmi ben istediğim dış protez geçiş yapmak ama oluru yok sanırım!

 114. adem diyor ki:

  hocam imam hatipliiyim dgs ile başka bölüme geçmem mümkünmü

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hayır. Aşağıdaki programlara geçebilirsiniz.
   Arap Dili ve Edebiyatı
   Arapça Öğretmenliği
   Fars Dili ve Edebiyatı
   İlahiyat
   İlahiyat Lisans Tamamlama (İLİTAM) Programı

 115. tuncay diyor ki:

  selamun aleykum hocam 2015 ygs giremedim 2016 için hazırlık yapmak istiyorum başarılı olmam için ne yapmalım

 116. hira diyor ki:

  hocam ben çok oluyorum ama cevaplarsanız sevinirim ben başka bir bölümde örgün okurken ygs ye girmeden aöf ilahiyata başvuru yapabilirmiyim yoksa illa ygs ye girip tercih mi yapmam gerekiyo bu arada ben düz lise mezunuydum

 117. TURGUT diyor ki:

  mrb hocam ben ımam hatıp mezunuyum 2 yıllık sınavsız gecıs ılahıyet okumak ıstıyorum ama hengı dersler ıslendıgını ve hangı bölum tercıh etmemız gerektıgını bılmıyorum sınava felan gırmekmı gerekıyor bankaya parasını felan yapıp basvuru yaptım sımdı ne olacak hangı dersler yer alıyor hangı bölum tercıh etmelı ve sınavada gırmekmı gerekıyor tskler

 118. nur diyor ki:

  Merhabalar
  Ben Duz lise mezunuyum. Imamhatibin fark derslerini verip sinavsiz 2yillik ilahiyat okuma sansim varmi?

 119. begum diyor ki:

  bu sene mezun olucagim. 172 aldimm ygs den. iki yillik okucam ancak seneye tekrar ygs ye giricem eger seneye kazanirsam bbana. okuldan puan gelirmi.? gelmez diyolar ozaman. puan dusuk olur nasil oluyo bilgi verirseniz sevinirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu yıl tercih yapıp herhangi bir programa yerleşirseniz seneye okul puanı yarıya düşer. Eğer tercih yapmaz yada herhangi bir programa yerleşmezseniz puanınız düşmez.

 120. hira diyor ki:

  hocam s.a ben düz lise sayısal mezunuyum aöf 2 yıllık ilahiyat okumak istiyorum ygs 4 den 270 aldım bu durumda aöf ilahiyat okuyabilir miyim acele cevap verir misiniz rica etsem

  • alperturkoglu diyor ki:

   İlk müsait olduğum anda bakabiliyorum. Okul, çoluk çocuk derken gecikebiliyor. Atatürk Ün. kontenjanı az olduğundan sınavsız geçişle doluyor ama Anadolu Ün. aöf ilahiyat yerleşme şansınız çok yüksek.

   • hira diyor ki:

    çok sağolun bi sorum daha olacak ben bu sene başka bölümlere tercih yapsam ama aöf ilahiyatı yazmasam tercihe istediğim diğer bölümlerden bir şey çıkmassa tercih yapmadan aöf ilahiyata kayıt olabilirmiym inşallah anlatabilmişmdr:)

    • alperturkoglu diyor ki:

     Hayır tercih etmediğiniz için yerleşemezsiniz ve kayıt yaptıramazsınız. Ama size tavsiyem böyle bir düşünceniz varsa en son tercihinize İlahiyat’ı yazabilirsiniz. Sonuçta diğerlerine yerleşememe durumunda şartlarınız uyuyorsa bu programa yerleşmiş olursunuz.

     • hira diyor ki:

      aslında ben bu sene hem herhangi bi bölümde örgün eğitim alıp hem de aöf ilahiyat okumak istiyodum ama öneriniz için çok teşekkür ederim her soruya ayrı ayrı cevap veriyosunuz emeğiniz için çok sağolun

 121. emine diyor ki:

  merhaba,bu sene dört yıllık ilahiyat bölümünü kazanamadım, sınavsız geçişten yararlanıp ön lisans ilahiyat okuyacağım. şimdi 1 yıl iahiyat okusam, seneye tekrar 4 yıllık için ygs ye girip kazansam okumuş olduğum 1 yıllık ilahiyatın faydası olur mu?

 122. merve diyor ki:

  internette yorumları okudum yerleşemeyen biçok insan var. böyle bi durumda imam hatip okuyanlar avantajlı oluyor mu? diploma puanına göre mi alıyorlar?

 123. merve diyor ki:

  yerleşememe gibi bi olanak var mı mesela ilahiyatta sınavsız geçiş yapmak isteyen biri için ?

 124. zehra diyor ki:

  s.a hocam.ben imam hatipte okuyorum seneye son senem. sınavsız geçiş sistemi ile 2 yıl açıktan okumak istiyorum.yalnız yukarda sınava girip baeajı geçmek lazım diyor bu şart mı ? birde iki yıldan sonra iki yıl lisans tamamlama yaparken sınava giriyormuyuz yoksa istediğimiz ünide tamamlayabiliyormuyuz? bu lisans tamamlarken açıktan tamamlanan hangi üniversiteler var?birde hocam vizelerde internet üzerinden verebiliyor muyuz?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Orada yazan baraj puanı imam hatip lisesi dışındakiler için. Siz zaten sınavsız tercih edeceksiniz. Diğer sorunuz için google’da ilitam diye aratın. Benim bilgim yok.

 125. kübra diyor ki:

  Hocam ben 2009 imam hatip mezunuyum.ygs1-2:332 ygs5:557 ben bu puanla aöf kayıt
  Yaptırabiliyomuyum.yerleşme olasılıgım olabilirmi.okul ek puan verir mi

 126. tuba diyor ki:

  Ben sınavsız geçişe başvurdum açık öğretim olarak mı okuyacam yani ben anlamadım normal 2 yıllık ilahiyat okuyamazmıyım

 127. SENA diyor ki:

  ilahiyat sınavsız geçiş başvurumu yaptım ancak daha sonra ki adımlarda ne yapacağımı bilmiyorum öğrenci kartı ne zaman gelir sınav tarihleri ne zaman temmuzda ne tercihi yapılacak hiç birşey bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

 128. yunus Emre diyor ki:

  Bn imam hatip Lisesi mezunuyum açıktan ilahiyat okumak istiyorum ama başvuruyu kaçırdım ne yapmaliyim

 129. Büşra diyor ki:

  Ben imamhatip mezunyum gecen sene mezun oldum ygsde tercih yapmdm bu sene sınavsız geçi ş hakkımı kullanmak istiyorum ama ygsyede kayıt yaptm sınavdan 140 altı alırsam giremiycekmym yada sınava girmesem bsy olurmu

  • alperturkoglu diyor ki:

   Başvuru yaptıysanız ve sadece ilahiyat düşünüyorsanız sınava girmenize gerek yok. Dolayısı ile baraj puan diye de bir şey sizin için söz konusu değil.

 130. Serpil diyor ki:

  selamun aleykum ben şuanda eskişehir anadolu üniversitesinde ilahiyat ön lisans okuyorum ilk dönemimdi ve şuan Erzurum atatürk üniversitesinde devam etmek istiyorum, ne yapmam lazım?( yurt dışında oturduğum için vizelere giremiyorum, Erzurum atatürk üniversitesinde vizeler internet üzerinden yapılıyomuş)

 131. emel diyor ki:

  Üzüldüm ama nasip herşeyde bir hayır vardır. Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Rica ederim. Hakkınızda hayırlısı olsun.

   • sena diyor ki:

    Sa.ben aof ilahiyat 2. Siniftayim.guz donemi sinavlarindan edebiyattanFF aldim ve kaldim.muafiyet olayindan yeni haberim oldugu icin yeni basvuru yaptim( daha once baska bir unv .den mezun olup bu dersleri basariyla gecmistim.simdi ben bu FF aldigim edebiyattan muaf tutulup gecerrmiyim?dgs ye hazirlaniyorum..bu soru konsantransyonumu bozuyor.dgs yi kazanip edebiyattan kalirsam kotu olur.burde dgs de ek puan kac gelir.Allah razi olsun

 132. emel diyor ki:

  Hayır başvuru tarihi hakkında bilgim yoktu. Başvurmadım. Bana eylül ayında ihl diplomamla kayıt yapabileceğim söylenmişti. Bu durumda geç kalmış bulunuyorum. Başka bir hakkım yok mu?

 133. emel diyor ki:

  Sa ben 1997 imamhatip lisesi mezunuyum açıköğretim ilahiyat okumak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim?

 134. rumeysa diyor ki:

  ben acık ögretim imam hatipten mezunum ama sınavsız geciş için basvuramadım bu senem bosunamı gitti?

 135. gül diyor ki:

  Düz lise mezunuyum sayisal çıkışlıyım 4 yıllık istanbul ilahiyat fakültesi istiyorum imam hatipler öncelikli mi ? en az kaç puan almaliyim şansımın artması için

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfadan taban ve tavan puanlara bakabilirsiniz. İmam Hatip mezunlarının OBP’si 0,18 ile çarpılarak ek puan hesaplanır, sizin 0,12 ile çarpılarak.

 136. büşra gökalp diyor ki:

  merhabalar bu sınavsız geçiş tüm yıllar için geçerli mi? mesela 1986-1987 mezunları da sınavsız geçiş yapabiliyor mu?

 137. cansu diyor ki:

  aleyküm selam ben imkb meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık ilahiyat okumak istiyorum okuyabilirmiyim. ?
  ygs den kaç puan almam gerekiyor.?
  iş imkanlarım imam hatip lisesini bitirip 2 yıllık okuyan biriyle aynımı olur acaba?
  şimdeden teşekkürler Allah Razı olsun …..

 138. hilal diyor ki:

  selamun aleyküm. ben meslek lisesi mezunuyum bu yıl aöf ilahiyat okumak istiyorum. bunun için ne yapmalıyım sınava girmelimiyim kaç puan almalıyım iş olanaklarım nelerdir yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  Teşekkürler….

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer imam hatip mezunu değilseniz YGS başvurusu yaparak 15 Mart’ta sınava gireceksiniz.Baraj olan 140 ı geçip temmuz ayında tercih yapacaksınız.

 139. aslıı diyor ki:

  hocam selamun aleyküm.. ben bu yıl ALLAHcc nasıp ederse ihl den mezun oluyorum basvurumuda yaptım önlisans ilahıyat için..yanlız burdakı yorumların nerdeyse tumunu okudum 🙂 ben basvuruyu yaparken ygs ye gırmek ıstıyorumu ısaretledım daha avantajlı olur die ama sızın yorumlarınızdan anladıgım ygs ye gırmemek daha avantajlı imiş..
  şimdi bana söylenilen ygs ye gırdıgınde sınavsız gecısle ilahıatı secersın ve kazanırsan ygs puanınlada baska bı açıkögretım programınada kayıt yaptırabılırsındı..
  birincisi ben gerı basvurumu degıstırıp ygs ye gırmek ıstemıyorum yapabılırmıyım?
  ıkıncısı buna lüzum varmı?
  hangı sekılde daha avantajlı oluyorum ?
  hocam peşimden çok kişiyide surukleyıp ygs ye gırdırcektım çoğul bır soru bu yanı 🙂
  ALLAH cc razı ola selametle..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aleyküm selam. Sınava girmenizin faydası yada zararı yok. Kendinizi denemiş olursunuz. Ama ihl mezunlarının ilahiyat için sınava girmelerinin gerekmediğini yazmak istemiştim. Aynı anda hem YGS puanı ile hem de sınavsız geçişle tercihte bulunabilirsiniz ama ancak biri ile yerleştirilirsiniz. Örn. sınavsız geçişle Anadolu Ün. ilahiyata yerleştiniz. Eylül ekim ayında da sınavsız 2.üniversite kapsamında İstanbul yada Atatürk ün. 2 yıllık aöf programlarına başvuruda bulunabilirsiniz. Sizden de Allah razı olsun 🙂

 140. aynur diyor ki:

  S.a hocam ben 18 yıllık imam hatip mezunuyum belkide geç bile kaldım ama hicbirsey için geç değildir diye düşünüyorum diploma notu 3 olmalı bu yıl ilahiyat a girmeyi çok istiyorum.Ancak nasıl bir yol izlemeyim bilemiyorum sınavsız geçişte şansım nedir yoksa ygs ye girerek mi devam etmeliyim bunu bilemedim. Bana bir yol gösterirseniz sevinirim..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfadan başvuru formunu indirin. Formdaki kimlik ve okul bilgilerinizi doldurun. YGS girme isteği seçeneğini “Sadece sınavsız geçişten fydalanmak istiyorum” şeklinde işaretleyin. 19 Ocak’a kadar size en yakın ösym başvuru merkezi olan anadolu lisesi yada meslek lisesine giderek başvurunuzu yapın. 20 Ocak a kadar bankaya 15 TL sınavsız geçiş ücreti yatırın. Sınava girmenize gerek yok. Temmuz ayında da internet üzerinden tercih yapacaksınız. Ölmez sağ kalırsak o zamanda tercih işleminde yardımcı olmaya çalışırım.

 141. Ayşenur diyor ki:

  ben 2010 imam hatip mezunuyum.. sınavsız geçiş yapmak istiyorum fakat 2010 mezunu olduğum için faydalanabilir miyim yada hem ygs ye girip hemde sınavsız geçiş yapabilir miyim ? bu konuda bana bilgi verir misiniz ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Normalde sınavsız geçişte öncelik eski mezunların ama sizin sınavsız geçiş bölümünüz olan ilahiyat aöf programı olduğundan rahatlıkla yerleşebilirsiniz. Hem sınavsız geçiş hem de YGS puanı ile tercih yapabilirsiniz.

 142. eyyüp oral diyor ki:

  selamun alykum ben imam hatip mezunuyum ve ilahiyat okumayı çok istiyorum.2 yıllık nasıldır ya da dikey geçiş sınavı nasıldır. ne yapacağımı bilmiyrum Allah rızası için yardımcı olursanız sevinirim. emanttlerin sahibi olan Allaha emnt olu….

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aleyküm selam. “2 yıllık nasıldır” ve “dikey geçiş nasıldır” sorularınızın cevabını ben bilemem. Ben endüstri meslek lisesinde müdür yardımcısıyım. 2 yıllık ilahiyat için 5-19 Ocak tarihlerinde YGS başvurularında başvuru yapı Temmuz ayında tercih yapacaksınız. 2 yılı tamamladıktan sonra da DGS başvurusu yapacaksınız.

 143. sedat diyor ki:

  Hocam selamun aleykum ben mesleki acik ogretim lisesi elektrik bolumu son siniftayi ilahiyatt okumak istiyorum ne yapmam lazim nnasi olcak

 144. Büşra diyor ki:

  Hayırlı günler hocam ben bu sene imamhatip mezunu oluyorum açık öğretim den ilahiyat örgün okumak istiyorum ygsye girmem gerekıyor ygsde puan tutturamazsam yine sınavsız geçiş tercih edebiliyomuyum o sene içinde

  • alperturkoglu diyor ki:

   İlahiyat 2 yıllık örgün zaten yok biliyorsunuzdur. 4 yıllık için tabi ki YGS girmelisiniz. Aynı tercih formunda 2 yada 4 yıllık farklı bölümlere ayrıca sınavsız geçişle ilahiyata da tercihte bulunabilirsiniz.

 145. tuncay diyor ki:

  s.a 140 puan aldıktan 2 +2 yapamılme şansın varmı varsada diğer 2 yıl dırekmı gecıyon biligi verırmısnz

  • alperturkoglu diyor ki:

   A.s. 2 yıllık ilahiyat bitirdikten sonra lisans tamamlama için ilitam programlarına başvuruluyor. Ancak benim bilgim yok. Google’dan ilitam diye aratabilirsiniz.

 146. tugba diyor ki:

  Merhaba ben lise mezunuyum bu yıl kpss den 67 puan aldım ilahiyat cı olmak istiyorum nasıl olabilirim hangi sınava girmem lazim ve kac puan üzerinden almam lazim bilgilendirirseniz sevinirim. ..

  • alperturkoglu diyor ki:

   KPSS puanınızın ilahiyat için anlamı yok. 2 yıllık ilahiyat için herhangi bir YGS türünde 210 ve üzerinde almanız gerekiyor. 4 yıllık ilahiyat için de YGS-4 puanına ihtiyacınız olacak. Hangi okulu seçeceğinize bağlı olarak puan değişir. Bakınız.

 147. abdullah diyor ki:

  sa hocam ben açık lise imam hatip mezunuyum açık öğretim ilahiyat okumak istyrm nasıl kayıt olucagım?

 148. Ali diyor ki:

  selamun aleykum ben imamhatip 4.sinifta okuyorum sinavsiz gecis yapsam 2 yillik ilahiyati icerden okiyabilirmiyim

 149. ahmet kaya diyor ki:

  Selamunaleykum hocam ben bu yıl muhasebe bölümünü kazandım ve okuyorum ama bu bolum hoşuma gitmiyor çalışmak istemiyorum yani daha çok dini bilgiler öğrenmeyi ve başkalarına aktarmayı seviyorum o yüzden açıktan 2 yıllık ilahiyat okumaya karar verdim ve bu bölümden meslekte edinmek istiyorum sizce nasıl önerir misiniz bana şimdiden ALLAH RAZİ OLSUN…

 150. melisa diyor ki:

  S.a. ben 2012elektronik teknolojileri mezunuyum. Şimdik açık öğretimden ilahiyat okuyabilirmiyim onu öğrenmek istiyorumyardım edermisiniz lütfen

 151. ÜMMÜGÜLSÜM diyor ki:

  Merhaba ,

  2009 Anadolu imamhatip lisesi mezunuyum bu yıl sınavsız olarak açıköğretim e kayıt yaptırmak istiyorum bu yıl ki kayıtlarda bankaya ne kadar yatırmam gerekiyor ve başvuru formunu nerden alabilirim ? öğretimi tamamladıktan sonra kuran kursu hocalığı yapabilir miyim ? ve yerleşme şansım var mı ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş başvuruları Ocak ayının ilk 2 haftasında olacak henüz kılavuz yayınlanmadı. Bu nedenle ücret belli değil. Başvuru formunu sitemde yayınlayacağım. 2 yıllık mezunlarının istihdam durumlarını bilmiyorum.

 152. aynur diyor ki:

  Merhaba ben okul dışı imam hatip lisesi mezunuyum bu yıl açıköğretim ilahiyat Fakültesine girmek istiyorum sınavsız geçiş de şansım ne oranda acaba yoksa sınavla mi girmeliyim

 153. nazan diyor ki:

  ben imam hatipi açık liseden bitirince üniversite okumadan k.kursu hocalığına alırlarmı? Yüzünelik belgemde var

 154. muhammed üsame diyor ki:

  s.a hocam maol mezunuyum , acik ogretim ilahiyat fakultesine kayit olabilmek icin tercih yapmam gerekiyor mu?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelikle maol derken Açık öğretim imam hatip lisesi mezunusunuzdur herhalde. Eğer böyle ise Ocak ayında YGS başvuruları sırasında sınavsız geçiş başvurusunda bulunup, Temmuz ayında da tercih yapacaksınız. Eğer yerleşirseniz kayıt yaptıracaksınız.

  • kübra diyor ki:

   S.a hocam ben duz lise mezunym aöf ilahiyat okuyorum 2.sinif bu sene ne yapmam gerekiyo dört yila tamamlamk istiyorm diyanet ck fazla talep oldgu icn alimlar azalms atanabilirmiyim bitirdikten sonra.

 155. tuğba diyor ki:

  selamunaleykum ben ilahiyat önlisans mezunuyum bu sene dgs ye hazırlanıp lisansa tamamlamak istiyorum ama örgün eğitimi düşünüyorum, eğer örgün eğitim olursa iki yılda tamamlayabilirmiyim? Hazırlık var diye duydum. Bilgi verirseniz mutlu olurum Allah razı olsun

 156. dilek diyor ki:

  merhaba hocam ben anadolu meslek lisesi mezunuyum ama dışardan iki yıllık ilahiyat okumak istiyorum ne yapmam lazım yardımcı olun lütfen

 157. mina diyor ki:

  ben açıktan i.h.lisesi okuyorum.ilahiyat fakültesini örgün olarak okumak istiyorum.sınavsız giriş yaptıra bilecegim ilahiyat f. varmı.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız sadece 2 yıllık aöf bölümü var. Hatta örgün 2 yıllık ilahiyat zaten yok. 4 yıllıklar içinde sınava girip iyi puan almalısınız.

 158. recep diyor ki:

  Merhaba,

  Hocam ben önce 2 dönem AOL sonra 6 dönem MAOL (imamhatip) de okudum, derslerimi, kredilerimi ve dönemimi tamamladım, MAOL yüzyüze eğitimin bitirmiş olsan da 4 sene kayıt yaptırdıktan sonra mezun olabileceğimi söyleyince ek 2 sınavına AOL den girdim ve mezun oldum. . YGS sınavından 246 puan aldım.. tercihlerini AÖF Ilhan olarak sonuçlandı.. okul değiştirmem AÖF ye kaydımı engeller mi?

 159. Kezban diyor ki:

  Merhaba.. Sınavsız ikinci üniversite için ilahiyat bölümünü de tercih edebiliyor muyuz?

 160. Hatice diyor ki:

  Merhaba hocam,ben 2002 yılı imam hatip lisesi mezunuyum,açıköğretim ilahiyat bölümünde okumak istiyorum.YGS sınavına girmeye karar vermiştim ama sınavsız geçiş hakkımın olduğunu öğrendim.Sınavsız geçişin öncelikleri arasında yeni mezunların önceliğinin olduğunu okudum.Benim YGS sınavına girmem yerleştirme açısından bana bir artı sağlarmı yoksa sınava girmedende yerleşebilirmiyim..

 161. Merve diyor ki:

  Ben bu yıl imamhatip lisesinden mezun oldum. Aof 2 yillik ilahiyat tercihinde bulundum ve geldi. Seneye ygs ve lys sinavlarina tekrar gircem puanim kirilir mi yoksa sinavsiz gecis mi oldu. Sinavsiz gecis icin ekstra bi tercihde bulunmamistim. Yerlestirme sonucunda obp puanim ve meteb dişi yaziyor. Puanimla mi yoksa sinavsiz gecisle mi yerleştigimi nasil anlarim. Tesekkurler

 162. sukru diyor ki:

  S.a. hocm acıktan imam hatip bitiriyorm bu sene.ilahiyat a geçiş
  Yapıcam. Acaba normal üniversitesi ye gider gibi hergun eğitim göremez miyim?

 163. hayriye erdem diyor ki:

  ben 2002 imam hatip lisesi mezunuyum iki yıllıllıık ilahiyata nasıll başvurabilirim konya’da yaşıyorum lüttfen yardımcı olun

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayının ilk 2 haftasında ÖSYM başvurusu yapacaksınız. Temmuz ayında da Anadolu Ün. ve Atatürk Ün. ilahiyat aöf programlarına tercih yapabilirsiniz.

 164. Rukayye diyor ki:

  Hocam bir tanıdığım imam hatip lisesi okurken okulu bırakıyor; şimdi açıktan liseyi bitirdi,Ocak ayında mezun durumunda. bu kişi açık meslek lisesi mezunu mu olacak yoksa imam hatip mezunu mu oluyor? Bir de açıköğretim ilahiyata sınavsız geçiş yapabiliyor mu?

 165. ayşem diyor ki:

  ben imam hatip okuyorum seneye sınava giricem 2 yıllık adalete girme şansım var mı yoksa sadece ilahiyat AÖ mi girmem gerekiyo

 166. Mehmet diyor ki:

  İyi günler. ben açık öğretim imam hatipten yeni mezun oldum. ilahiyat önlisans açık öğretimine başvurmak istiyorum. ve hiçbir bilgim yok. nasıl başvuru yaparım. önce ne yapmam gerek ve yapacağım işlemlerin tarihleri ne zaman? Tesekkurler

 167. Murat diyor ki:

  S.a hocam benim size sorum olcak 2 yıllık a.ö ilahiyati tercih ettim seniye ygs gircem okul puanım dusermi a.ö gittigim için selamlar:-)

 168. burcu diyor ki:

  Ben meslek lisesi mezunuyum fakat acikogretimden imamhatip lisesi okuyorum 2 senede biticek kültür derslerinden muaf oldugum icin. Sinavsiz gecis ile acikogretim 2 senelik ilahiyat okuyup 4 senelige gecmek istiyorum bu mümkünmü? Nasıl yapıcam? Bilgi verirmisiniz

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ön lisans bitirdikten sonra DGS sınavına gireceksiniz. Üniversitelerin DGS kontenjanlarına ve puanlarına göre tercihte bulunup lisans programına yerleşebilirsiniz.

 169. şule diyor ki:

  Sa ben İHL mezunuyum bu seneki tercihleri kacirdigim için ek tercih kullanip aof ilahiyat ve atatürk ilahiyati tercihledim acaba gelirmi ?

 170. salih diyor ki:

  1999 imam hatip lisesi mezunuyum sınavsız geçişi ne zaman ve nasıl yapabilirim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayının ilk 2 haftasında YGS başvuruları sırasında aynı form ile sınavsız geçiş başvurusu yapacaksınız. Temmuz ayında da Anadolu aöf yada Atatürk aöf bölümlerine tercihte bulunacaksınız.

 171. AYSEL diyor ki:

  hayırlı günler,
  Ablam 2004 ihl mezunu bu sene yeterlilik ve kpss başvurusu yaptı.
  Ek tercih için para yatırmış ama sayfaya girdiğimde böyle bir hakkı olmadığı görünüyor.
  Sınavsız geçiş ile ilahiyat ön lisans okumak istiyor ne yapmamız gerekir hiçbir bilgimiz yok
  hiçbir okuldan da bilgi alamıyoruz.
  TEŞEKKÜRLER

 172. Sümeyye diyor ki:

  Ben bu sene imamhatipten mezun oldum erzurum açıköğretim ilahiyat fakültesine kayıt yaptım gerekli belgeleri gönderdim fakat eskişehir ilahiyat açıköğretime geçiş yapmak istiyorum yapabilirmiyim lütfen acil yardımcı olurmusunuz

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu yıl için olmaz diye biliyorum. Bu arada aöf olduğundan Erzurum yada Eskişehir olması çok da önemli değil ki. Siz kendi ilinizde sınava gireceksiniz.

 173. medet diyor ki:

  hocam merhaba , Atatürk önlisans mı , Anadolu önlisans mı ? siz hangisini önerirdiniz. Birde önlisans mezunları için DGS zor mudur . Lisans tamamlama ile DGS aynı şeylermidir. Teşekkür ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   İkisi de aöf bölümü aynı programı uyguluyorlar. Şu daha iyi diyemem. DGS zor bir sınavdır. Lisans tamamlama da herhangi bir sınava girmeden 4 yıllık aöf programlarının 3.sınıfından devam edilir. DGS ise adı üzerinde Dikey Geçiş Sınavına girerek 4 yıllık örgün programlara kontenjanları doğrultusunda tercihte bulunursunuz.

 174. melek diyor ki:

  HOCAM MERHABA YAPILAN TERCİHLER NEZAMAN SONUÇLARINIR

 175. Ahmed hassan diyor ki:

  ben kenyaliyim gecen sene lise bitirdim mustafa germirli anadolu imam hatip lisesinde muzunluyum ayni zamanda ilahiyata gitmeyi kendimi karar verdim ve nasil gidecegimi bilemiyorum ve hala universiteye gitmedim napacam bilmiyorum cunku benim diplomam iste turkce ile yazildi ALLAH rizasi icin yardimcinizi arz ederim……….

 176. muhammet emin diyor ki:

  merhaba bwn imam hatip mezunuyum daha bu sene mezun oldum sınavsız geçiş yapmak istiyorum ama ösym formunda sadece sınavsız geçisi isareyledimmi bilmiyorum eger isaretlemediysem ne yapmaliyim

 177. ismail diyor ki:

  ben bu sene açık ilahiyat tercih yapıcam 2 yıllık açık öğretim.okuldan gelen puanım seneye kırılır mı acaba.çünkü kontenjan gelmiş ama bilgi verirseniz sevinirim

 178. selma diyor ki:

  Peki o zaman kasima kadar alirim diplomami kasimin kacinda yaptiricam kayidimi simdi tercih yapayim mi ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şimdi tabi ki tercih yapacaksınız. Eğer yerleşirseniz mezun olup kayıt yaptıracaksınız. Mezun olamazsanız bu yılki şansınızı kaybetmiş olacaksınız. Kesin tarih belli değil.

 179. selma diyor ki:

  Ben imam hatip mezunuyum ama dersim.kaldi diplomami alamadim acik ogretime basvuru yaptim simdi tercihler baslamis ama benim diplomam yok ilahiyat okucam disaridan diplomami ocak gibi alicam ilahiyata 15 ….tatilinden sonra 2. Donem baslayabilir miyim ne yapmam. gerekiyo simdi tercih yapayimmi ne zaman hyapmam gerekiyo

  • alperturkoglu diyor ki:

   Kasım ayına kadar kayıt hakkınız var. Bu tarihe kadar mezun olamayacağınızdan bu sene yerleştirilseniz de kayıt yaptıramazsınız. Ocak ayında tekrar başvuru yaparak seneye şansınızı deneyeceksiniz.

 180. zeynep diyor ki:

  sa hocam ben mesleki açık liseden mezun oluyorum bu yıl.yüz yüze derslerim bitti.sınavsız geçişe de kayıt oldum.hiçbirsey bilmiyorum tıkandım yardımcı olur musunuz şimdi ne yapıcam?

 181. amine. diyor ki:

  E.A.Ben sadece yeterlilik sınavına girmek için bankaya 40 tl para yatırdım ama kaydım yapılmadı DHBT.olarak adı değişmiş muhakkak KPSS ye girmek zorundamıyım yoksa bu iki sınada mı girecem bilgi verirseniz sevinirim.

 182. seyfullah diyor ki:

  Selamün aleyküm hocam ben 2010 imam hatip mezunuyum ygs girdim 140 ve üzeri puanım var ve sınavsız geçiş hakkm var nasıl geçiş yapıyoruz adımları yazarsanz sevnrm tşk.

 183. Mehmet Soyyılmaz diyor ki:

  selamün aleyküm; ygs 1’nci sınavda 228 puan aldım,ilahiyat aof seçeceğim için 2’nci sınava girmedim.tek tercih yaptım oda aof ilahiyat önlisans bölümü, bu tercih gelirmi , kontenjan sıkıntısı varmı ( lise imam hatip lisesi çıkışlı değilim.)

  • alperturkoglu diyor ki:

   Anadolu Ün. için 40.000, Atatürk Ün. için 1500 kontenjan sınırı var. Atatürk Ün. geçen sene en son 257 ile almış. Anadolu ün. puan kısmı boş. İnşallah olur diyebilirim.

 184. su diyor ki:

  selamün aleyküm hocam bi sorum olacaktı tercih yapma aşamasındaydım internet üzerinden kendimiz yapabiliyomuyuz tercihleri ve açıköğretim iki yıllık önlisans için sadece iki tercih yapabiliyoruz değil mi ? şimdiden teşekkürler

 185. gül diyor ki:

  slm hocam ben 2011 mezunuyum ve nasıl tercıh yapacagımı bende bılmıyorum tercih yaptıgımda sadece anadolu ünv. yazsam ataturk unv. yazmasam bi tercıh yapabılırmıyız yardımcı olursanız sevınırım bıde tercıh yaparken kodları nerden bulacaz kafam cok karısık yardımcı olursanız sevınırım …

 186. mustafa diyor ki:

  merhabalar ben bu yıl imam hatip aöl den mezun oluyorum sınavsız geçiş için ne yapmam gerekiyor

 187. medet diyor ki:

  Sayın hocam ben 2013 imam hatip lisesi mezunuyum.Bu yıl hem ygs hemde sınavsız geçiş başvurusunda bulundum.YGS 140 üzeri puanım var.fen edebiyat tarih bölümünü çok rahatlıkla kazanabiliyorum. Tarih bölümünü tercih ettikten sonra ikini ünv. olarak ilahiyat önlisansı bu yıl tercih edebilirmiyim. Veya önümüzdeki tercihlerde ikisinide tercih edip kazanma şansımız var mı? yardımcı olursanız memnun olurum. Teşekkürler

 188. melek diyor ki:

  MERHABA HOCAM

  SINAVSIZ GEÇİŞ TERCİH TARİHLERİ BELLİ Mİ? NE ZAMAN TERCİH YAPILACAK

  • alperturkoglu diyor ki:

   7-17 Temmuz 2014 tarihleri arasında normal tercihlerle birlikte yapılacak. Ayrıca sınavsız geçiş tercihi için belirlenen bir tarih yok.

   • melek diyor ki:

    çok teşekkür ederim. Tercihleri yaparken yardımcı olur musunuz?

    • alperturkoglu diyor ki:

     Tercihlerinizi şimdiden bir liste olarak hazırlayın. Bu konuda kısmı destek olabilirim. Günde 250-300 soru cevaplamaya çalışıyorum.

     • melek diyor ki:

      HOCAM MERHABA

      İMAM HATİP LİSESİNDEN MEZUN OLAN SADECE İLAHİYATI TERCİH YAPABİLİR.İLAHİYATDADA ERZURUMLA,EŞKİŞEHİR Mİ

      • alperturkoglu diyor ki:

       Evet. Zaten açıköğretim olduğu için şehirlerin önemi yok. Siz kendi ilinizdeki aöf bürosundan işlem yapacak sınavlara da kendi ilinizde gireceksiniz.

 189. ömer sarıkaya diyor ki:

  Merhabalar

  İzninizle bir soruda ben sormak istiyorum Ben imamhatip mezunuyum daha sonra 2 yıllık örgün bilgisayar op. ve tek. bölümünü bitirdim. Şİmdi ilahiyat önlisansa en kolay nasıl başvurabilirim? 2. ünişversite hakkından yararlanabilrmiyim? yoksa sınavsız geçiştenmi yararlanabilrim. Bu ikisinden hangisi için nasıl ve nereye başvurnmam gerekir?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Her 2 yolla da başvurabilirsiniz. Ancak sınavsız geçiş başvuruları bu yıl sona erdiği için Eylül-Ekim aylarında 2.üniversite kapsamında başvurmanızı tavsiye ederim.

 190. Ali diyor ki:

  Tıp fakültesi mezunuyum. Dışardan ilahiyat okumak istiyorum. Nereye ne zaman başvurmam gerekiyor acaba?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 191. banu diyor ki:

  merhabalar ben ilahiyatı sınavsız geçiş hakkımla 2 senelik okumak istiyorum fakat istanbul içinde hangi üniler var ve bu geçişler neye bakılarak sağlanıyor bilgilendirebilirmisiniz. şimdiden teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   İlahiyat aöf programı olarak sadece 2 okulda uygulanır. Zaten açıköğretim olduğu için hangi şehirde olduğununda bir önemi yok. Eskişehir Anadolu Ün. ve Atatürk Ün.

   • banu diyor ki:

    2 senelik geçişlerde ilahiyatlarda sadace aöf olarakmı var? ben suanda imamhatip öğrencisiyim 12. sınıfa geçtim ygsye girmeden direk geçiş yapmak istiyorum açık öğretim olmadığım halde yine aöf olarakmı okuyacağım

 192. zeliha diyor ki:

  merhaba, ben ikinci üni. olarak acaba ilahiyat okumak istiyorum,eskişehir anadolu üni.mi yoksa erzurum atatürk üni. mi okumak daha iyi olur yardımcı olursanız sevinirim…

 193. ahmet diyor ki:

  sayın hocam bir sorum olacak aydınlatırsanız sevinirim.eşim 1995 yılında imam hatip lisesinden mezun oldu.mezuniyet bilgileri aşağıdaki gibidir.
  160406 – BURSA MERKEZ İMAM HATİP LİSESİ / BURSA İMAM HATİP LİSESİ
  51015 – İMAM HATİP LİSESİ
  2431 – SOSYAL BİLİMLER VE EDEBİYAT
  ocak ayında osym başvuru bürosunda diplomasında sosyal bilimler ve edebiyat bölümü yazdığı için ilahiyat ön lisansa sınavsız geçme hakkının olmadığını soylediiler ve başvurusu kabul edilmedi.eşim de 40 tl yatırarak hakkı yanmaması için sınava girdi ve 185 ygs puanı aldı.şimdi bu durumda ne olacak gerçekten sınavsız geçiş hakkı yok mu.yoksa ygs puanıyla mı başvurmak durumunda. cevaplarsanız memnun olurum

  • alperturkoglu diyor ki:

   Anadolu Ün. aöf ilahiyat zaten kontenjansız bir program olduğundan tercihte bulunması halinde 140 üzerindeki YGS puanı ile çok rahatlıkla yerleşir.

   • ahmet diyor ki:

    Aşağıdaki 2. tabloda teorik olarak en yüksek YGS puanıyla ilahiyat ön lisans programını tercih edebilecekleri görünse de kontenjanlar sınavsız geçiş yapan öğrencilerle dolduğundan bu pek mümkün görünmemektedir.

    verdiğiniz cevap yukarıdaki bilgiyle çelişmiyor mu

 194. merve diyor ki:

  ben dört yıllık ilahiyat kazandım bu sene hazırlığı bitirdim aöfden devam etmek etmek istiyorum bunun ilerde bana iş bulma konusunda bir zorluğu olur mu veya öyle bi geçiş yapabilir miyim yaparsam atanarak iş sahibi olur muyum bu konu da ne yapmam gerekiyo yardımcı olursanız çok sevinirim

 195. halime diyor ki:

  s.a ilahihat önlisans mezunuyum 4 yıllğa sınavsız işletme bölümüne geçiş yapıp tamamlayabilirmiyim

 196. Rüveyda diyor ki:

  Lütfen çok acil cevap verirseniz çok sevinirim.. çok yakın bi arkadaşım ygs ücretini yani 40 liraya bankaya yatırmış fakat bazı nedenlerden dolayı sınava giremedi ama aöf önlisans okumak istiyor fakat 40 lira haricinde para yatırmadım ve sınavsız geçiş hakkı die bişe işaretlemedim diyor acaba yatırdığı para dolayısıyla tercih yaptığında önlisans çıkar mı yoksa o işaretlemeyi yapması mı gerekiyodu ???

 197. ismail diyor ki:

  ben geçen sene imam hatip lisesinden mezun oldum 2 yıllık ilahiyata tercih yaptım ama gitmedim puanım kırılır mı? bu sene

 198. merve diyor ki:

  bu sene ygsye girdim fakat barajı yanı 180 puanı geçemedim imamhatipte okuyorum . 2 yıllık ilahiyat okuyabilirmiyim ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   İmam Hatip mezunları için 2 yıllık ilahiyat zaten sınavsız geçiş bölümü. Sınava girmeseydiniz de bu programı tercih etmeniz halinde zaten yerleştiriliyorsunuz.

 199. meryem diyor ki:

  S.a hocam İmam hatip okuyanlar sınavsız sadece 2 yıllık önlisanas ilahiyat mı okuyabiliyorlar başka seçenek yok mu? Açık Ö. imam hatibe başvurmak istiyorum aö imam hatip lis başvuru tarihini de biliyormusunuz. Ayrıca ygs yi kazananlar temmuzda tercih yaptıktan sonra yerleşip yerleşmedikleri ne zaman belli olacak.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Zaten 2 yıllık geçiş hakkınız olan ilahiyat sadece açıköğretim olarak var. Temmuz’da internet üzerinden tercih yapacaksınız. 1 hafta 10 gün içinde açıklanıyor.

 200. elif diyor ki:

  Mhb
  Ben ihl mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve bankaya ön kayıt için 10 lira yaptırdım. Bundan sonra ki aşamaları ve kesin kayıt tarihini öğrenebilirmiyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Temmuz ayında internet üzerinden tercihte bulunacaksınız. Kesin kayıt tarihleri henüz belli olmamakla birlikte genelde Eylül ayının ilk haftası oluyor.

 201. Tülay diyor ki:

  Hayirli aksamlar ben 95 ihl mezunuyum.aof maliye bölümünü bıraktım. Ilahiyat okumak istiyorum dikey Geçiş yapabilirmiyim .birde bu seneki başvuruyu kaçırdım seneye basvuru varmi bilgi verebilirmisiniz

 202. kubra diyor ki:

  Mrb.. ben bu yil başvuruyu kacirdim 10 lira odemedim bankaya bunu telafi etmenin bi yolu var mi

 203. savas diyor ki:

  Merhabalar kolay gelsin
  benim sorum soyle;ben 2002 imam hatip mezunuyum su an kamu yonetimi okuyorum kamu dan mezun olunca imam hatip diplomamin gecerliligi bitiyormu. yani diyanetin yaptigi yeterlilik sinavina. girmemde sorun olurmu kamu mezunu olmam
  simdiden tesekkur ederim

 204. hava diyor ki:

  aöf önlisas ilahat öğrencisiyim 4 yıllığa tamamya bilirmiyim bunun için ne yapmalıyım

 205. emine diyor ki:

  merhabalar ilahiyat önlisans 2. sınıftayım diploma notum 4 olursa dgs de kaç puan gelir bilgi verebilir misiz

 206. YAĞMUR diyor ki:

  Merhaba hocam.ben 2002 kız meslek lisesi mezunuyum.beni bir aydınlatırmısınız…üniversite okumak istiyorum ne yapmam gerekiyor acaba 2014 de sınav var gir falan dediler ama araştırmam gerekiyor.lütfen bana bilgi verirmisiniz okumak istiyorum.teşekkğürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Mezun olduğunuz bölüme göre sınavsız geçiş bölümleriniz vardır. Şu sayfada koyu renkli olanlar lise mezuniyet bölümlerini altında açık renkli yazılanlar sınavsız geçiş yapabileceğiniz 2 yıllık programları göstermektedir. Kendi bölümünüzü bulup altından geçiş yapabileceğiniz bölümü bulabilirsiniz. Yok eğer alan dışı tercih yapmayı düşünüyorsanız o zaman 23 Mart’taki YGS sınavına girmelisiniz. Tabi bunun için 15 Ocak’a kadar başvuruda bulunmuş olmanız gerekiyordu.

 207. ferda diyor ki:

  Ben ihl mezunuyum 2005-2006 öğrenim döneminde ilahiyat okuyodum bıraktım şimdi yeniden sınavsız baş burabilirmiyim yada başka bölüm okuyabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim

 208. seyma diyor ki:

  s.a hocam ben 2001 imam hatip mezunuyum, ve 2006 lisans mezunuyum,iamam hatip mezunu olarak önlisans ilahiyat başvurusu yapacağım inş, kontenjan sınırlaması varmı,varsa neye göre öncelik,birde eskişehir yada erzurum ilahiyat önlisans yazarsak sınavlara bulunduğumuz ilde mi giriyoruz? bir sorum daha var, önlisans ilahiyata yerleşirsem inş ilahiyat aöf okurken 2. üniversite kapsamında da tercih yapıp okuyabilirmiyim,tkşler…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Anadolu Ü. Aöf ilahiyat önlisans programında kontenjan sınırlaması yok. Ben aynı anda 2 tane aöf okunamıyor zannediyordum. Ancak mesaj olarak yazan bir arkadaş mail ile sorduğunda okuyabileceğini söylemişler. Bu konuda ben net bir şey söyleyemiyorum.

 209. eyüpcan diyor ki:

  İlahiyat 2 senelik için şimdi sadece gerekli bir bankaya 10 lira yatırıp başvuru merkezinden kayıt mı yaptırmamız gerek , ama zaten bir kayıtım var ösym’de

 210. hüseyin diyor ki:

  selamün aleyküm hocam.eşim imamhatip mezunu ve bu sene sınavsız geçiş ile önlisans ilahiyata geçmek istiyor.10 lirayı internet şubesinden yatırıp makbuzu götürmesek olur mu?Bir de başvurduktan sonra temmuza kadar yapacak bir şey yok mu hiç?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Başvuru merkezine dekontu götürmeniz iyi olurdu ama yoksa da sistemde ücret yatırdığı görülecektir. Sınavsız geçiş başburusunda bulunacağınız için tercihlere kadar yani Temmuz’a kadar bir şey yapmanıza gerek yok.

 211. sema diyor ki:

  S.a arkadaslar ben 2012 imamhatip mevzunuyum 2yillik orgun gecis hakkimiz varms ve ben yeni ogrendm bunu nasil ve nerden basvuru yapabiliriz ? Ve eger 2yillik gecis hakki icin basvuru yaptigimiz taktirde ygs sinavina giremez miyiz ? Eger bi bilgisi olan varsa cevap verirsenizsevinirim allah razi olsn simdiden
  Bu 2yillik gecis acikogretm gibi olmuo demi ?
  2yillik örgun ögretim gibi okuyabiliyoruz ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle Atatürk Ü yada Anadolu Ü. açıköğretim 2 yıllık ilahiyat bölümlerine sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. Alan dışı tercih yapmak istiyorsanız YGS sınavına da girebilirsiniz. Bu sınavsız geçişi etkilemez. Şurada anlattım.

   2 yıllık İlahiyat sadece aöf programı olarak var örgün yok.

 212. meltem diyor ki:

  merhaba, bir arkadaşım mesleki ahşapteknoloji mezunu. açıktan imamhatip okuyor son sınıfta ve sınav hakkı bulunuyor fakat şöyle bir problemimiz var imamhatip okuduğu görünmüyor. ilahiyat okumak istiyor ne yapmalıyız yardımcı olur musunuz ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   2014 yılı sonunda mezun olabilecek durumda ise, yüz yüze eğitim gördüğü okuldan “2014 sonu itibari ile mezun olabilecek durumdadır” belgesi alacak. YGS başvuru formunu da Meslek Açık Öğretim, İmam Hatip alanı bilgilerine göre doldurarak başvuruda bulunacak.

 213. esra diyor ki:

  merhaba ben açık lise imam hatip okuyorum geçen sene biteceğini umut ederek ygsye girdim fakat yüzyüzeden 1 dersim kaldığı için kayıt olamadım . benim sorum bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim ? bi sorun çıkar mı?

 214. serendip diyor ki:

  merhaba. e.m.l 2002 mezunuyum. açıköğretimde ilahiyat okumak istiyorum. bunun için ne yapmam gerekiyor?

 215. yusuf diyor ki:

  selamun aleyküm. 2003 Ticaret lisesi mezunları ilahiyata sınavsız geçiş hakkı olabiliyormu. sınavsız geçiş şartlarında İHL yada MESLEK lisesi mezuniyeti aranıyor. Ticaret Meslek Lisesi bölümü mezunuyum bende başvuru yapabiliyormuyum? böyle bir hakkımız varsa yaptığımız başvurularda sınava girmek istiyorum seçeneği işaretlersek bir sorun olurmu?

 216. elif diyor ki:

  S.a ben 2006 imam hatip mezunuyum.acikogretim çeko okuyorum ama bu yıl kaydımı dondurdum ve açıköğretim ilahiyata girmeye karar verdim.sinavsiz geçiş hakkım varmi yoksa tekrar sınava mi girmem gerekiyor..

 217. zuleyha diyor ki:

  ımam hatıp mazunuyum ılahıyata kayıt yaptırmak ıstıyorum ne yapmam gerekıyor?

 218. aslı diyor ki:

  sa ben acık lıse ımam hatıp lısesı yuzyuze egıtım derslerımı bıtırdım fakat kredımı tam doldurmadım bu sene ılahıyat ıcın basvuru yapabılır mıyım

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer en son 2014 Eylül ayı ek sınavları ile bitirebilecek durumdaysanız, yüz yüze eğitim aldığınız kurumdan mezun olabilecek durumdadır dilekçesi alarak YGS başvurusu yapabilirsiniz. Tercih işlemini zaten Temmuz’da yapacaksınız.

  • yalçın diyor ki:

   merhaba ben ihl mezunuyum.ilk tercihim 4 yıllık ilahiyat olmazsa 2 yıllık nasıl bi yol izlemem gerekiyor teşekkürler

   • alperturkoglu diyor ki:

    4 yıllık için mutlaka YGS sınavına girmeli ve YGS-4’ten 350 ve üzerinde almalısınız. 2 yıllık aöf ilahiyet için sınavsız tercihte bulunabiliyorsunuz. Siz 40 TL yatırarak YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretleyeceksiniz. Aynı zamanda sınavsız geçiş hakkınızda devam ediyor olacak. Tercih zamanı puanınıza göre önce 4 yıllık ilahiyat programlarını ardından da 2 yıllık aöf programlarını yazacaksınız.

 219. halil ibrahim. diyor ki:

  S.aleyküm hocam ben imam hatip mezunuyum,1995 dogumlu.
  ygs den tercih yaptım ve şuan 2 yıllık eskişehir açıkögretim(ilahiyat)de okuyorum.
  ve diyer taraftan tekrardan ygs ye çalışıyorum.4 yıllık bir ilahiyat için ama 2 yıllık yaptıgım tercih benim ek puanımı düşürür mü bilmiyorum bu konuda yardımcı olursanız.
  birde 2 yıl bitirdikten sonra 4 yıllık üni. den ders düşüp erken bitirebiliyormuyuz acaba?

 220. fatma diyor ki:

  hocam ben 1995 İ.H.L. mezunuyum.A.Ö.F. ilahiyata sınavsız geçiş hakkım var mı? ne yapmam gerekir?şimdiden teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   2-15 Ocak tarihlerinde bankaya 10 TL yatırarak, başvuru formunda 22.madde de “Sınavsız geçiş hakkım var.” maddesini işaretleyin, formu başvuru merkezi aracılığıyla onaylatın. Temmuz ayında da tercih yapın.

 221. sword88 diyor ki:

  ben 2000 yılı ihl mezunuyum ve 2006 yılında fen fakülesi fizik bölümünden(lisans) mezun oldum.Bu yıl aöf ilahiyata sınavsız başvuru hakkım varmıdır..Neler yapmam gerek:Şimdiden teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   2 yıllık aöf ilahiyata başvuru hakkınız var. Başvuru formunda mezun olduğunuz okul bilgilerinizi imam hatip lisesine göre doldurmalısınız. Ayrıca üni. mezunu olduğunuz için 2.üniversite kapsamında da eylül yada ekim aylarında başvuru yapabilirsiniz.

   • eyüp diyor ki:

    anadolu üniversitesi için kontenjan problemi var mı. sınavsız geçişi işaretleyerek sınava girmeden girme ihtimalimiz ne kadar.. cevaplarınız için tşk ler

    • alperturkoglu diyor ki:

     Anadolu üniversitesinin tüm programları açıköğretim değildir ve bunlar kontenjanlıdır. Bunun yanında açıköğretim programı olup kontenjanlı olan bölümlerde bulunmaktadır. Mesela Adalet bölümü kontenjanlı bir bölümdür. Sınavsız geçişle yerleşme ihtimalinizi net olarak söylemek mümkün değil. Sizinde azçok tahmin ettiğiniz gibi aöf kontenjansız bölümler eğer sizin alanınızsa kesin diyebiliriz. Örgün programlar ise okulun kontenjanı ve yerleştirilme önceliklerine bağlıdır.Video 1 ve Video 2 size fikir verebilir.

 222. burcu diyor ki:

  merhaba hocam ben maliye ön lisans mezunuyum açıktan aynı bölümü 4 yıla tamamlamak için ygs ye girmem gerekiyor mu ? ne yapmam gerektiği hakkında bilgi verirseniz çok yardımcı olmuş olursunuz şimdiden tesekürler….

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sizin sorunuz sınavsız geçiş değil de dikey geçişle ilgili. Bu konu hakkında şu siteden daha iyi bilgi alabilirsiniz.

   • burcu diyor ki:

    dikey geçiş yeniden örgün eğitime devam etmek için değil mi ? ben açıktan tamamlamak istiyorum bunun için ygs ye başvuru yapmam gerekiyor mu gerekiyorsa sınava da girmeli miyim bilemedim bu yüzden bu başlık altında sordum yine de cevabınız için teşekkürler.

    • alperturkoglu diyor ki:

     AÖf sorduğunuzu farketmedim. (Ama sizde soruyu ilahiyat başlığı altına yazmışsınız 🙂 AÖF başvurarak Maliye lisans programına 3.sınıftan devam edebilirsiniz diye biliyorum.

 223. Büşra diyor ki:

  Merhaba ben aciktan imam hatip lise4 okuyorum..bu sene son..sinavsiz geçiş 2 sene ilahiyat okuyabilirmiyim? Ve nasil başvurucam..

  • alperturkoglu diyor ki:

   2-15 Ocak tarihlerinde YGS başvurusunda bulunacaksınız. Temmuz ayında da tercih yapacaksınız.(Atatürk ve Anadolu Ü. aöf 2 yıllık ilahiyat bölümleri bulunmakta)

 224. nimet diyor ki:

  s.a 2010 meslek yüksek okul mezunuyum . acıkögretımden ön lısans ılahıyat fakültesı okumak ıstıyorum.nasıl ve nerden başvuracak yapacagım .bılgı alabılırmıyım.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bunun için 2 farklı yol var. 1.si 2-15 Ocak tarihlerinde YGS başvurusunda bulunup 23 Mart’ta YGS sınavına girerek herhangi bir puan türünde 140 ve üzerinde alırsınız ve Temmuz’da tercih yaparsınız.
   2.olarak da Sınavsız 2.üniversite kapsamında Eylül yada Ekim aylarında AÖF bürolarına başvurabilirsiniz.

   • nimet diyor ki:

    myo mezunu oldugum ıcın sınavsız ılahıyat fakültesıne gecıs hakkım yok dıye bılıyorum ancak ısletme vs. dıger bölümler var

    • alperturkoglu diyor ki:

     Zaten ilahiyat fakültesinden bahsetmiyoruz. 2 yıllık açıköğretim ilahiyattan bahsediyoruz. Yüksekokul mezunu olduğunuz için şu sayfada yer alan ön lisans programlarını 2.üniversite kapsamında okuma hakkınız var. (Siz ön lisans ilahiyat demiştiniz.)

 225. hatice diyor ki:

  S.a.ben 1999 imam hatip mezunuyum.bu yıl sağlık kurumları işletmeci
  liğini bitirdim.ilahiyat okumak istiyorum.nasıl başvurabilirim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   2-15 Ocak’ta YGS başvurusunda bulunarak Temmuz’da aöf ön lisans ilahiyat tercih edebilirsiniz. Yada 2.üniversite kapsamında eylül yada ekim aylarında aöf başvurarak yine aynı bölüm için başvuruda bulunabilirsiniz.

 226. dilara diyor ki:

  hocam s.a. Ben açık imamhatip 3.sınıftayım toplam 218 kredim var.Ortak derslerimi geçtim, almam gereken sadece yüzyüze derslerimin kredisi 32 kredi.Bu durumda ocak ayında açık öğretim ilahiyata başvurabilirmiyim?Teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   a.s.Eğer yüz yüz derslerini 2014 yılında alarak tamamlama imkanınız varsa, okulunuzdan 2013-2014 yılı sonunda mezun olabilecek durumdadır şeklinde bir yazı ile Ocak ayında başvuru yapabilirsiniz.

 227. gökhan diyor ki:

  sa hocam ben bu yıl ihlden mezun olacam inşaallah sınavsız geçiş hakkımı kullanacam hemde ygs ye girecem. ne yapmam gerekiyor.2 yılık ilahihatı sınavsız olarak geçersem o üniversitede ders görecem mi yoksa öyle evde kendim der çalışıp sadece sınavlarınamı giricem.bide hocam kayseride sınavsız geçişte 2 yıllık ilahiyat yokmu

  • alperturkoglu diyor ki:

   2 yıllık ilahiyat programı sadece açıköğretim fakültesi olarak uygulanmaktadır. Yani bulunduğunuz ilden sınavlara gireceksiniz, okula gitmek gibi bir durum söz konusu değil. Erzurum Atatürk ve Eskişehir Anadolu Ün. tercih yapabilirsiniz. (Başka üniversitelerde yok ama zaten aöf olduğu için çok da önemli değil) Eğer sadece 2 yıllık ilahiyat düşünüyorsanız ayrıca YGS sınavına girmenize gerek yok. Temmuz ayında sınavsız olarak tercih edebilirsiniz.

 228. tuba diyor ki:

  Esselamu aleykum.. açikogretime ulasamiyorum sitenizin aktifligini gordum Allah razi olsun cevaplariniz icin.. bana yardimci olursaniz cok sevinirim .. hicbiryerden tam cevap alamiyorum.
  Ben 2007 ihl mezunuyum.. oss ile alan disi yaparak buro yonetimi ve sekreterlik bolumunu kazandim onlisans olarak.. ama orgun ogretim. Buradan da 2010 da mezun oldum.. 4 yilliga tamamlamk icin isletme bolumu acikogretime basvurdum.. buradan da mezun oldum cok sukur.. simdi ben acikogretim ilahiyat okuyarak kuran kursu ogreticiligine basvurmak istiyorum.. ihl’den sonra alan disi yaptigim icin ilahiyata sinavsiz gecis hakkimi kaybetmis oluyor muyum universite okudugum icin, yoksa ikinci universite hakkimi mi kullanacagim ve bunlari nasil basvurusunu isaretleyecegim yardim ederseniz cok mutlu olurum.. direkt gecis yapabilme hakkim var mi halen Allaha emanet olun.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aleyküm selam. Hem sınavsız geçiş hakkınız hem de 2.üniversite hakkınız bulunmakta. 2-15 Ocak 2014 tarihlerinde YGS başvurusunda bulunup, Temmuz’da tercih yapabilir yada 2014 Eylül-Ekim aylarında 2.üniversite kapsamında AÖF başvurabilirsiniz.

   • tuba diyor ki:

    Allah razi olsun cok sagolun.. eminsiniz degil mi .. basvuruda neyi isaretlemem gerekiyor acaba.. hemikinci uni. Hemde sinavsiz gecis isteme hakkimiz var mi acaba..?

    • alperturkoglu diyor ki:

     YGS başvurularında öğrenim durumunuzu lise mezunu olarak işaretleyip, okulunuzu imam hatip lisesi okul türü koduyla yazacaksınız. “YGS’ye girmek istemiyorum, sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum” seçeneğini işaretlersiniz. Temmuz’da da Eskişehir Anadolu yada Erzurum Atatürk AÖF tercih edebilirsiniz. (Anadolu Ün. kontenjansız olduğundan garanti sayılır. 2.üniversite başvuruları Ekim ayında)

 229. esra diyor ki:

  Selamunaleykum admin ben 2006 yilinda ihl den mezun oldum ve suan yurt disinda yasiyorum ve acik ogretimden ilahiyat okumak istiyorum ne yapmam gerekir lutfen yazarmisiniz

 230. figen diyor ki:

  s.a ben açık öğretim i.hatip yüzyüze derslerimi bitrdim 240 kredimde tamam fakat zorunlu ders olarak bi dersim kaldı buseneki sınavsız geçişten yararlanabilirmiyim.

  • admin diyor ki:

   Eğer Ocak ayında başvuruda bulunduysanız, siz sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. Ek sınav ve tek ders sınavlarına gireceksiniz. Eğer dersi veremezseniz o zaman sınavsız geçişle yerleşseniz bile iptal olur.

 231. @zehra diyor ki:

  LYS Haziran ın kaçında?Bir de başvuru tarihi kaçtır?

 232. @zehra diyor ki:

  sınava ne zaman giriliyor

 233. zehra diyor ki:

  s.a ben 2011 imam hatip mezunuyum sınavsız geçişten açık öğretim ilahiyata geçmek istiyorum temmuzun sonunda açık öğretim bürosuna gidip başvurmam mı gerekiyo bilgilendirirseniz sevinirim Allah razı olsun.

  • admin diyor ki:

   Öncelikle Ocak ayında YGS başvurusunda bulunmanız gerekiyordu.Eğer başvurduysanız Temmuz sonunda internet üzerinden tercih yapacaksınız. Eğer başvurunuz yoksa 2014’ü beklemek zorundasınız.

 234. ayşe diyor ki:

  s.a ben 1999 mezunuyum ygs sınavına girdim 209 puan aldım.4yıllık ilahiyat istiyordum.sanırım bu puanla çok zor.aöf baş vurabilirmiyim ne yapmalıyım?ayrıca 2 yılıktan mezun olmakta zor diyorlar

  • admin diyor ki:

   4 yıllık ilahiyat taban puanları 360’dan başlıyor. 2 yıllık aöf tercihte bulunabilirsiniz.Zaten sizin sınavsız geçiş bölümünüz. Temmuz sonunda ÖSYM aday işlemleri ekranından girerek tercihte bulunacaksınız.

 235. eylem diyor ki:

  s.a. ben bu yıl imam hatip lisesinden mezun olacağım allah izin vaerirse sınavsız geçiş sisiteminden yararlanmak istiyorum ocak ayında başvuru falan varmış bizim rehberlik hocamız öyle birşeyden bahsetmedi bize temmuz ayında okula gidip tercih yapmamızı söyledi ayrıca dikey geçiş sınavı çok zor diyolar doğrumu hangi seviyede yapılıyor ve nasıl sorular soruluyor birde ücret falan ne kadar cevap verirseniz çook memnun olurum selametle….

  • admin diyor ki:

   15 Ocak’ta sona eren YGS başvurularında başvuruda bulunmadıysanız maalesef sınavsız geçişten bu yıl faydalanamazsınz. DGS hakkında detaylı bilgiyi şu sayfadan alabilirsiniz.

 236. murat diyor ki:

  selam ben örgünden 2 yıllık dikey gecic yapabilirmiyim.ama acık öğretimden de hesabım var ama dondurdum

  • admin diyor ki:

   Eğer meslek lisesi mezunu iseniz ve Ocak ayında başvuruda bulunduysanız sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

 237. eryılmaz diyor ki:

  hocam saygılar. benim eşim bu yıl yani 2013 te maol imam hatip lisesi mezunu olacak ancak ilahiyat açıkögretim önlisan proğramına başvurunun yapıldığı ocak ayında başvuramadı.
  bu sebeple hocam bu sene için bir şey yapabilirmiyiz yoksa seneye 2014 ocak ayınımı bekleyelim.

  • admin diyor ki:

   Maalesef bu yıl için yapacak bir şey yok. 2014 Ocak ayı başında YGS başvurularını kaçırmasın.

   • selime erol diyor ki:

    2002 imamhatip mezunuyum ilahiyat okumak için ne yapmam gerekiyo ?. bursa da oturmaktayım bana yol gösterirseniz memnun olurum.

    • alperturkoglu diyor ki:

     15 Ocak 2014’e kadar başvuru yapmış olsaydınız, Temmuz ayında sadece tercih yaparak Anadolu ü. yada Atatürk Ü. Açıköğretim fakültesinin ilahiyat önlisans bölümünü okuyabilirdiniz. 2015’in ilk 2 haftasındaki başvuruları kaçırmayın.

 238. şükrü diyor ki:

  selamun aleykum.hocam ben 1996 imam hatip mezunuyum.ilahiyat 2 yıllığı okumak istiyorum.sınavsız geçiş için müracat ne zaman başlıyor.sadece müracatla geçişmi yapılıyor başka yapmam gereken bir şey varmı.yardımlarınızı rica ederiz.ALLAH a emanet olun.tşler.

  • admin diyor ki:

   Aleyküm selam, başvurular ocak ayı başında YGS başvurusu olarak yapılıyor, eğer sınavsız geçişten faydalanmak istiyorsanız “Sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum” seçeneğini işaretlersiniz. Temmuz sonunda aday işlemleri menüsünden tercihte bulunabilirsiniz. (Doğrudan kayıt olunmuyor, yerleştirme önceliklerine göre ve kontenjana göre yerleştiriliyorsunuz.)

 239. hatice diyor ki:

  Selamın aleyküm ben açıköğretim sınavsız geçişe kayıt oldum tercihleri ne zaman yapıyoruz acaba kesin bi tarih söyleyebilir misiniz?

  • admin diyor ki:

   Kesin tarih belli değil. Daha önceki yıllardan tecrübe ile 20 Temmuz’la 5 Ağustos arasında olabileceğini söyleyebilirim.

 240. Zeynep diyor ki:

  Sa hocam
  2 yillik ilahiyat onlisans programini ustten ders alarak daha kisa surede bitirmek mumkun mu?
  Tesekkurler

 241. Rabia diyor ki:

  selamun aleykum, benim bir sorum olacak 2013 ilahiyat ön lisans (sınavsız geçiş)başvuruları ne zaman???bilgi verirseniz çok sevineceğim lütfen kaçırmak istemiyorum başvuruyu yardımcı olurmusunuz?

  • admin diyor ki:

   Aleyküm selam. Eğer başvuru diyorsanız 2013 başvuruları Ocak ayının 15’inde sona erdi. Yok eğer tercih işlemleri diyorsanız Temmuz’un 20’sinden sonra.

 242. aslı diyor ki:

  aslı imam hatip dışardan okuyorum yaş 38 sorun olurmu yerleştirmede

  • admin diyor ki:

   Eğer kontenjan uygulanmazsa olmaz. Ama kontenjan uygulanırsa yaşı küçük olanlara öncelik verilir.

 243. Bahar diyor ki:

  Çok teşekkür ederim takip edeceğim…

 244. Bahar diyor ki:

  Selamın aleyküm aöf ilahiyat için siteden başvuru nasıl yapılıyor ben baktım ama anlamadım nereleri işaretlemem gerekiyor yardımcı olur musunuz teşekkür ederim …
  Tercih başvurusundan bahsediyorum …

  • admin diyor ki:

   https://ais.osym.gov.tr/ bu adresten şifre ile giriş yaparak tercih formuna bölüm kodunu yazıp tercihte bulunacak en son onaylayacaksınız. Tercih ekranı açık olmadığı için şu anda görüntülü anlatım yapamıyorum. Açıldığında videolu yada resimli anlatacağım.

 245. hazar diyor ki:

  ben 2013 yılı imam hatip lisesi mezunuyum 2 yıllık ilahiyattan başka bölümlere tercih verebilirmiyim mesela bankacılığa sınavsız geçiş olarak

 246. muhammed diyor ki:

  merhabalar.hocam ben imam hatip lisesi mezunuyum. açık öğretim ilahiyat bölümüne kayıt yaptırmakistiyorum. sınavsız geçiş hakkı için. kayıtlar ne zaman.hangi tarihler arası.. şimdiden sağolun…

  • admin diyor ki:

   Eğer Ocak ayında başvuru yaptıysanız, Temmuz 20’sinden sonra internet üzerinden aday işlemleri menüsünden tercihte bulunabilirsiniz.

   • muhammed diyor ki:

    hiç baçvuru yapmadım. ilk defa kayıt olacağım.. ilk kayıtlar ne zaman..sağolun.

    • admin diyor ki:

     Ocak’ın ilk 2 haftasında oluyor. YGS başvurusu yaptığınızda sadece sınavsız geçişten faydalanacaksanız “Sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum” seçeneğini işaretleyeceksiniz. Hem YGS ye girmek hemde sınavsız geçişten faydalanmak istiyorsanız “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretlemelisiniz.

     • muhammed diyor ki:

      kayıtlar için 2014 ocak ayını mı beklemem gerekli? sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum. ocak ayını mı bekleyceğim. sağolun..

      • admin diyor ki:

       Eğer bu yıl başvuruda bulunmadıysanız tabi ki gelecek yıl ki başvuruları bekleyeceksiniz. Çünkü sınavsız geçiş başvuruları da YGS formunda işaretleniyor.

 247. ayşe diyor ki:

  hocam ben imamhatip mezunuyum kayıtlar bittimi acaba ? geç haberim oldu bu senede geçiş yapıldığından teşekkürler

  • admin diyor ki:

   Hangi kayıttan bahsediyorsunuz? 15 Ocak’ta biten sınavsız geçiş başvurularının da olduğu YGS başvurularından mı? Başvuru yapmmış olanların tercihlerde bulunacağı Temmuz’daki başvurulardan mı?

 248. ali yıldırım diyor ki:

  arkadaşlar merhaba ben sosyal bilgiler 2.ş sınıftayım ygs ye girmedim 2. üniversite olarak 2 yıllık ilahiyat okuyabilir miyim

  • admin diyor ki:

   Eğer örgün bölüm okuyorsanız, aöf 2 yıllık 2.üniversite kapsamında okuyabilirsiniz. Ancak 2 tane aöf olmaz.

 249. zeynep diyor ki:

  merhabalar;
  siteniz çok güzel bütün açıklamalar yerli yerinde.tebrik ederim.
  ben 2009 ilahiyat önlisans mezunuyum.bu yıl ygs ye girdim açıköğretim için. en yüksek puan türü ygs3:256
  nasipse özel bir okul oncesi kurumu açacağım.bu sebeplede açıköğretim sosyal hizmet böl. okumk istiyorum.bu puanla ataturk unv. 4 yıllık sosyal hzmtlr okuyabilirym.yani tercihlerimie onuda yazayımmı? yoksa hiç tercih etmeyip direk önlisans mı yazayım.bu arada anadolu unv.sosyal hizmtler önlisans var değilmi ? yardımcı olursanız sevinirim. teşekkurler, iyi çalışmalar

  • admin diyor ki:

   Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Elimden geldiğince, dilim döndüğünce yardımcı olmaya çalışıyorum. 4 yıllık Sosyal Hizmet bölümünün geçen seneki taban puanları şu sayfada yer alıyor. Ayrıca Sosyal Hizmetler 2 yıllık ön lisans bölümü de var. Ancak yapacağınız iş için yeterli olur mu bilmiyorum. (Tercihler konusunda rehber öğretmen olmadığım için yorum yapmıyorum)

 250. beyza diyor ki:

  merhaba ben 1997 ımam hatıp lısesi mezunuyum,bu sene gecıs hakkı ıcın bende basvurdum,ön kayıt yaptılar temmuz ayında üniversıte tercıhı yapacagımı söyledıler,bunu internetten ve aldıgım sıfreden yapacagımı bıldırdıler ama ben basvurduğum sehırden tasındım bu benım için sorun olustururmu,birde ön lisans için kayıt yapmıs oluyormuyum cevap verırsenız sevınırımm

  • admin diyor ki:

   Başvurunuzu ais.osym.gov.tr adresinden yapacağınız için sorun olmaz. Tercih yapmadan, yerleşmeden hiç bir yere kayıt olmuş olmazsınız.

 251. nurcan diyor ki:

  Hocam, ben 1974 doğumlu meslek lisesi(kız teknik) 1992 mezunuyum. Bu yıl sınava girdim, ygs 4’ten diploma notumla birlikte puanım 280, acaba şansım nedir?

  • admin diyor ki:

   Kontenjan kaldırılırsa şansınız olabilir. Kontenjan kaldırılmazsa zaten imam hatip sınavsız geçişliler hariç kimse yerleşemiyor.

 252. elif diyor ki:

  hayr meslek liseseym yani yazılmıcakmıyım?

  • admin diyor ki:

   Meslek Lisesi mezuniyet alanınıza ait bir programa sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. İlahiyat imam hatip mezunlarının sınavsız geçiş alanıdır.

 253. elif diyor ki:

  selamun aleyküm barajı gecemedim 137 aldım ve diploma puanı eklenmiyo mu baraj puana acıktan ? ve ilahiyat acıktan 2 yıllık okuyabilrmiyim bos kontejandan falan kalırsa yerlesebilrmiyim ..lütfen yardmcı olun

  • admin diyor ki:

   137 baraj altında olduğu için ekleme yapılmaz. İmam Hatip mezunu iseniz açıköğretim 2 yıllık ilahiyata sınavsız geçiş tercih hakkınız var. Değilseniz yapacak bir şey yok.

 254. fatma diyor ki:

  2012 de imam hatipten mezun oldum tercih yapmadım, bu yıl tekrar ygs ye girdim ama puanım düşük olduğu için tekrar 4 yıllık tercih etmicem. ilahiyat önlisansa kayıt yaptırabilirmiyim geç kaldım mı ? son kayıt ne zaman ? şimdiden teşekkür ederim..

  • admin diyor ki:

   Geç kalmadınız. Temmuz ayının son haftasında internet üzerinden tercihte bulunacaksınız. O tarihe kadar birşey yapmanıza gerek yok.

 255. salim diyor ki:

  hocam ben imamhatip mezunuym ek puan alacakmıyım

  • admin diyor ki:

   Sizin sınavsız geçiş hakkınız var zaten öncelik sizde olduğu için puanla değil sınavsız geçişle tercihte bulunacaksınız.

 256. nehir diyor ki:

  Ben düz lise mezunuyum 4 yıllık ilahiyat fakültesinde okumak istiyorum puanım tutuyo sıralamamda iyi ama şunu öğrenmek istiyorum öncelik imamhatip liselerine mi eğer öyleyse üniversiteler ikinci öğretimde de mi imamhatip liselerine öncelik tanıyo y
  ardımcı olur musunuz?

  • admin diyor ki:

   YGS-4 puanlarına hem okul puanları ekleniyor hemde 0.06 katsayısı ile bulunan puan ekleniyor. Eğer yerleşme puanları sizinkinden düşükse siz öncelikli olursunuz.

   • nehir diyor ki:

    Hocam cevabınız için sağolun bir sorum daha olacak 46 okul punanım puanıma eklendiğinde yaklaşık olarak sıralamamda kaç bin kişiyi geride bırakmamı sağlar geçen yıl puanıma okul puanım eklendiğinde 25.000 kişiyi geride bırakmıştım bu yılda aynı şey söz konusu olur mu?

    • admin diyor ki:

     Ben rehber öğretmen değilim. Sıralama, yüzde dilimi vs. hiç anlamam. Branşım “Bilgisayar”, görevim “meslek lisesinde açıköğretim ve sınavsız geçiş işlemleri”

 257. sefa diyor ki:

  imam hatip mezunu olacağiım.arkadaşlarım 2 yılıık düz ilahiyat war diyolar.sadece açıköğretimmi war yoksa düz 2yıllıkta warmı ??

 258. kıymet diyor ki:

  merhaba ben ticaret meslek lisesi mezunuyum ama açık öğreti ilahiyat okumak istiyorum.YGS puanım 249 sizce üniversite için bir şans varmı malum kontenjan sınırı var…

  • admin diyor ki:

   Açıkçası bu sene kontenjan uygulanıp uygulanmayacağı konusunda hala kesin bilgiye ulaşamadım. Ama puanınız güzel. Eğer sınavsız geçişten boş kontenjan kalırsa, yerleşme şansınız oldukça yüksek görünüyor.

   • kıymet diyor ki:

    çok teşekkürler umarım dediğiniz gibi olur.ben araştırmamıştım puanımı görünce tamamdır dedim ama kontenjan sınırırını görünce biraz umutsuzluğa kapıldım.sınavsız geçişte ygs ye girme şartı yoksa zor görünüyor…cevapladığınız için teşekkür ederim…

    • admin diyor ki:

     Rica ederim, kontenjan sınırı konusunda net bilgi olmadığı için yine de şansınız var.

 259. zeynep diyor ki:

  düz lise mezunuyum ygsden 215 aldım ilahiyat okumak istiyorum lys ye girmeden tercih yapabilir miyim? tercih yapacaksam ne zaman yapacağım?

  • admin diyor ki:

   İlahiyat 2 yıllık (ön lisans) programı için Temmuz sonunda internet üzerinden tercihte bulunabilirsiniz.

 260. gülten kiraz diyor ki:

  Merhaba. Ben 2003 imam hatip lisesi mezunuyum.’ çocuk büyüttükten sonra ilahiyat okumaya karar verdim. Ama yanıtlarınızdan anladığım kadarıyla,sadece Eskişehir ve Erzurum da var 2 yıllık önlisans.Şimdi diyelim ki yerleştim ( Zorluklarını okudum )Sınavlarına girmek için oraya gitmem mi gerekiyor.Bir sorum da; İlahiyat dışında sınava girerek şansım olur mu ? Şİmdiden teşekkürler.

  • admin diyor ki:

   Bu bölümler açıköğretim olduğundan kendi bulunduğunuz şehirden tüm işlemlerinizi halledebilir, sınavlarına bulunduğunuz ilde girebilirsiniz. YGS 140 ve üzerinde alırsanız diğer ön lisans programlarına, 180 ve üzerinde alırsanız 4 yılık programlardan tercihlerde bulunabilirsiniz.

 261. tuna orha diyor ki:

  slm ben normal lise mezunuyum saglik sorunlarimdan dolayi sinawa giremedim sinawsiz kayit yapabilecegim bi acik ogretim bolumu warmi yardimci olabilrmisiniz tsk ederm

 262. medine diyor ki:

  selamun aleyküm mecburi dediniz ben direk ilahiyat okumak istiyorum muhasebe bölümü mezunuyum bu sene mezun olucam ygs den alacağim kaç puanla sınavsız geçiş ten yararlanabirim.

  • admin diyor ki:

   Aleyküm selam.
   “ygs den alacağim kaç puanla sınavsız geçiş ten yararlanabirim” demişsiniz.
   Tekrar edeyim “Sizin sınavsız geçiş hakkınız sadece kendi bölümlerinize var.” İlahiyat için YGS’den 140 ve üzerinde alıp şansınızı deneyeceksiniz.

 263. medine diyor ki:

  selamun aleyküm ben ticaret lisesi açıktan okuyorum son senem ygs ye girdim benim ilahiyat okuma şansim varmı iki yıllık sınavsız geçişten yararlanabilirmiyim

  • admin diyor ki:

   Aleyküm selam kardeşim, maalesef ilahiyat sizin sınavsız geçiş alanlarınızdan değil. Ancak nacizane size şöyle bir tavsiyede bulunabilirim.
   Bu sayfada yer alan bölümlerden herhangi birine sınavsız geçiş hakkınız var.
   Eğer bunlardan birini Temmuz ayındaki tercihlerde seçip yerleşirseniz Eylül yada Ekim aylarında da (tam tarih belli değil) sınavsız 2.üniversite kapsamında Atatürk yada Anadolu üniversitelerinden birine ilahiyat ön lisans programı için başvuruda bulunabilirsiniz. Tabi örgüne devam mecburiyetiniz olacak. Ama 2 üniversite birden okumuş olacaksınız.

 264. vildannur diyor ki:

  birşey sorabilirmiyim
  ben parayı yatırdım kayıt da oldum ne zamana kadar bekleememgerekiyo

 265. zeynep diyor ki:

  s.a ben imamhatip lisesi 3.sınıftayım bu sene açıköğretim kredimi dolduruyorum sadece yüz yüze eğitimimi tamamlamamış oluyorum bu şekilde ilahiyat için sınavsız geçiş yapabilirmiyim?

  • admin diyor ki:

   Yüz yüze eğitimi tamamlamadan mezun olamazsınız. Mezun olmadan yükseköğretime geçiş yapamazsınız.

 266. Vldn diyor ki:

  Ben şimdi 4 yıllık sos.bilgler öğretmnliğinde okuyorum.Ayrıca ilahiyat okumak istiyorum.Bunun için ygsye girdim ama ne yapmam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yok.Kimse yeteri kadar bilgi vermiyor.şimdi bn sınavsız geçiş yapabiliyormuyum? yada aynı zamanda açıköğretimden aynı anda orayı okuyabiliyrmuyum? rica edyrm yardım edebilrmisiniz.

  • admin diyor ki:

   Eğer şuanda üniversite okuyorsanız bunun için YGS’ye girmenize gerek yoktu. Sınavsız 2.üniversite kapsamında İlahiyat’ı tercih edebilirsiniz.
   Ayrıntılı bilgi için şu ve bu sayfalara bir göz atın.

 267. tuba diyor ki:

  Cok tesekkur ederim kolay gelsin

 268. orhan diyor ki:

  S.a yaşım 33 ygs sınavından 210 puan alıyorum.ben ilahiyat önlisans okumak istiyorum ama örgün değil dışardan zamanı geldiğinde kayıt yaptırabilirmiyim ??

  • admin diyor ki:

   Temmuz ayında tercih yapacaksınız. 2 yıllık ilahiyatın zaten sadece açıköğretim programı var. 2011’den beri kontenjan uygulanıyor. Bu sene ne olur bilmiyorum. Siz tercihinizi yaparsınız.

 269. tuba diyor ki:

  Butun islemleri okul muduru yapti bilgisayardan formu doldurp onayladi baska bi isleme gerek yok dedi

  • admin diyor ki:

   Tamam o zaman sorun yok. Temmuz ayında size verilen şifre ile ais.osym.gov.tr adresine girip tercih yapacaksınız. Sorun yok yani. Şifreyi unuttuysanız gidip aynı okuldan talep edebilirsiniz.

 270. ibrahim diyor ki:

  acıktan imamatip lisesi okumak istiyorum ama yüz yüze derslere girmeden okumak istiyorum mumkun mu acaba hoCAAMM

 271. tuğba diyor ki:

  ayrıca ilk kez sınavsız geçişe başvurdum önceden üniversite okumadım

 272. tuğba diyor ki:

  ben 7 sene önce imam hatipten mevzun oldum sınavsız geçişe başvuru yaptım okul müdürü tarafında onaylattım fakat bana ösymye gidip başvurulacağı söylenmedi ne yapmalıyım çokmu geciktim

  • admin diyor ki:

   Başvuru formunuzu başvuru yaptığınız okul müdürü bilgisayara işleyip size şifrenizin ve diğer bilgilerinizin olduğu bir forum vermiş olması lazım. Siz onaylatma işlemini nerede kime yaptırdınız?

 273. ayşegül diyor ki:

  merhabalar..ben genel lise den mezun oldum..2004de ilahiyat a.ö. okuyordum bebeğim oldu bırakmak zorunda kaldım ve kaydım silindi,yıllar sonra bu sene a.ö. dış ticaret okuyorum ama ilahiyat içimde kaldı…2. ünv olarak okumayı düşünüyorum..aslında ben imamhatip orta okulunda öğr olmak istiyorum bunun için beni lütfen yönlendirin…dış ticareti,eşimin işinden dolayı tercih etmiştim dışticaret a.ö.çok zor ama azimli biriyim cepte kalsın diyorum ama o konuda da yönlendirebilirseniz sevinirim …ortaokulumu i.hl.nin orta okulunda bitirdim dahasonra islami açıdan kendimi geliştirdim siyer fıkıh,osmanlı tarihi gibi,insan ilişkilerim mükemmel düzeyde denilebilir çocuklarla ilişkim süper ,içimde insan sevgisi var çünkü,bunu değerlendirmek,faydalı olabilmek amaçlı,öğr istiyorum şansım varmıdır..merak ediyorum yardımcı olmanız beni mutlu edecektir şimdiden teşekkürler…

  • admin diyor ki:

   Sorunuzu anladım ama çok doyurucu bir bilgiye sahip olmadığından sizi yanlış yönlendirmek istemem. Şu sayfayı incelemenizi tavsiye edeceğim.

 274. melek diyor ki:

  merhaba ben ilahiyat önlisans son sınıf öğrencisiyim
  ve 4 yıllığa tamamlamak istiyorum dgs ye girmem gerekir mi
  ne yapmalıyım bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekürler

  • admin diyor ki:

   Evet.

   • melek diyor ki:

    istanbul üniversitesinde tamamlamak istiyorum fakat puanını bilmiyorum dgs puanımın en az kaç olması gerekir
    başka hangi üniversiteleri tercih edebilirim…

    • admin diyor ki:

     Biraz google’da araştırma yapsanız. Sizin yerinize başkalarının araştırmasını bekliyorsunuz. Ben bildiğim sorulara cevap vererek daha fazla kişiye yardımcı olmaya çalışıyorum. Şu anda cevap bekleyen 53 tane soru var.

 275. feyza diyor ki:

  selamün aleyküm bende açık imam hatip lisesine gitmek istiyorum açıktan kaç senede bitirebilirim birde kayıtlar ne zaman başlıyor cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum şimdiden teşekkürler.

  • admin diyor ki:

   Eğer liseye hiç başlamadıysanız ilk sene uzaktan eğitimle başlayacaksınız. Daha sonra 3 yıl yüz yüze eğitimi var. Eylül yada ekim gibi açık öğretim programı uygulayan bir İHL’ye başvuruda bulunabilirsiniz.

 276. meryem diyor ki:

  merhaba 92/93 kız meslek lisesi kalıp hazırlama giyim uygulama mezunuyum sınavsız geçiş hakkım var mı yaş sıkıntı olurmu ? ayrıca aöf sosyal bilimler önlisans 2 sınıfta aftan faydalanarak okuyorum tek dersim var sosyolojiye sınavsız geçiş yapabilirmiyim teşekkürler

  • admin diyor ki:

   Lise kapsamında da sınavsız geçiş hakkınız var. Aynı zamanda üniversite okuduğunuz için sınavsız 2.üniversite kapsamında da üniversite okuyabiliyorsunuz. Bu sayfadaki 2 yıllık bölümlere Eylül-Ekim aylarında başvuruda bulunabilirsiniz.

 277. aysun diyor ki:

  üç yıl önce imam hatip lisesini bitirdim bu sene de yatay geçiş için başvuru yaptım okuldan şimdi acikogretim burosuna da kayıt falan yapmam gerekiyormuş ne zaman diye soruyorum

  • admin diyor ki:

   Hatalı bilgi verilmiş. Sınavsız geçişle tercihte bulunacaksanız Temmuz ayını bekleyip tercih yapacaksınız. Aöf bürosuna gitmesi gerekenler 2.üniversite kapsamında başvuruda bulunanlar diye biliyorum.

 278. KENAN diyor ki:

  SA 2YILLIK İLAHİAYT MEZUNUYUM 4 YILLIK GEÇİŞ NASIL OLUR.

  • admin diyor ki:

   DGS sınavına girerek ilahiyat yada İlitam programlarını tercih edebilirsiniz. İlitam için google.com’dan arama yapmalısınız bilgim yok.

 279. elif diyor ki:

  ben meslek liseliyim 2 yıllık ilahiyatı okumam için kac puan gerkli ?? ve sectigimiz yeremi gidicez sınva için ?
  farklı bölüm icerden okmak istiyorum memurluk için hangi bölümler iyi sizce hatta geciş hakkımı kullnmak istym da halk ve ilişkiler tanıtım o nasıl bi meslek acıklarmısınz lütfen kafam cok karısık ?? gerckten ….

 280. elif diyor ki:

  selamun aleyküm ben ilahiyat bölümü okumak istiyom ama puanlar cok yüksek o yüzden acıktan ilahiyat okumak istiyom 2 yıllık iahiyat var ama onu btrdikten snra dgs sınavı var bu sınavda sorular kolay ama az kiş alıyolarmıs bu dogru mu??ben sınava calıstıktan sonra beni alırlarmı ?? bide dgs de acıktan mı okucaz yine yoksagidip gelicezmi ünüversteye ?? yardmcı olrmusuuz lütfen

  • admin diyor ki:

   Kontenjanlar düşük olduğundan, DGS soruları oldukça zordur. DGS 2013 kontenjan ve puanlarına buradan bakabilirsiniz. (Bazıları uzaktan eğitim bazıları örgün eğitimdir. Yanlarında yazıyor.)

 281. aysun diyor ki:

  merhaba ben bu sene sinavsiz yatay geçiş e okuldan başvuru yaptım acikogretim burosuna gitmem gerekiyor denildi onun için zaman kısıtlanması var mi orada kayıt için ne gereklidir şimdiden teşekkür ederim

  • admin diyor ki:

   2 yıllık Üniversite okurken mi başvuru yapınız, yoksa lisede okuyorsunuzda mı başvuru yaptınız? anlamadım. Detay verirseniz yardımcı olmaya çalışayım.

 282. ayşe diyor ki:

  arkadaşlar düz lise mezunu olup önlisans ilahiyata yerleşenler varmıııııı
  lütfen varsa çok sevinicemm

 283. ERSİN diyor ki:

  hayırlı akşamlar efendim.2002 ihl mezunuyum ve açık ögretim okumak istiyorum.tam bir bilgim olmadıgı için ygs sınavına başvuru yaptım ancak sınavsız geçişi işaretlemedim.sizin diğer arkadaşlara yapmiş oldugunuz yorumları okuyarak anladıgım kadarıyla bu sınavdan ne kadar yüksek puan alsam da biişe yaramayacak ve yeni mezun olan arkadaşlar bizden daha şasnlı olarak ilk sıralarda yerleşecek özet olarak böylemidir hocam.diploma notum 4.80 bir faydası olmazmı bana.birde bu sınavda barajı geçemezsek ikinci sınava lgs ye girme ihtimalimiz kalmıyor mu?

  • admin diyor ki:

   Öncelikle şunu belirteyim, YGS başvurusu ile aynı zamanda Sınavsız Geçiş başvurusu da yapmış oluyorsunuz. Ancak dediğiniz gibi son mezunlar sınavsız geçişte de sizin önünüzde yer alıyor. Öncelik sıralamasına göz atacak olursak; 1-mezuniyet yılı 2-Okul türü 3-METEB içi olması (bu açıköğretimler için önemsiz) 4- OBP (Ortaöğretim başarı puanı) 5-Doğum yılı en yüksek aday (yaşı en küçük olan) Buna göre diploma notunuz 3.sırada önemli bir değer oluyor. 180 ve üzerinde alırsanız LYS girebilirsiniz aksi taktirde, 140 ve üzerinde ise 2 yıllıklara yada açıköğretim programlarına yerleşme şansınız olur.

 284. ayşe diyor ki:

  benim de bisorum olucaktı ben düz lise mezunuyum bir senedir ygs ye hazırlanıyorum ilahiyat önlidans için acaba yerleşebilme şansım varmı yoksa boşunamı ümitleniyorum çünkü üişimin zor olduğunu ve öncelik imam hatipliler oldu için zor yerleşirsin diyolar lütfen bana bilgi verin kesin kaç puan alsam yerleşirim ve benim gibi düz liseli olupta yerleşen arkadaşlar varmı yardimcı olursanız çok sevinirim

  • admin diyor ki:

   Evet öncelik İmam Hatip Mezunlarına. Bunun dışında yerleşen var mı? Kaç puanla yerleşilir? bilmiyorum.

 285. ELİF diyor ki:

  sa admin ben üniversite tercihi yaptım ama alan dışı benm geçiş hakkım yanmışmıdır yandıysa ne zman nasıl başvuru yapmam gerekir

  • admin diyor ki:

   Daha tercihler başlamadı ki! Geçen yılki tercihten bahsediyorsanız, bu sene YGS başvurunuz varsa tekrar sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

 286. ismail diyor ki:

  meslek lisesinden bu dönem mezun oluyorum ösym ye 02-15 ocak arası kayıt yaptırmayı unuttum sınavsiz gecis diyosunuz ya bunu kullanıp aöf okuyabilir miyim ? yoksa 1 yıl beklemek zorunda kalıcam?

  • admin diyor ki:

   1 yıl beklemek zorundasınız. (Bu site resmi site değil şahsi bir site üzülüyorum ama elimden bir şey gelmez.)

   • ismail diyor ki:

    admin sınavsız geciş denilen sey bizdeki yatay gecis mi oluyo ? bide seneye yatay gecisi kullanırsam aöf ne kayıt yaptırabilir miyim?

    • admin diyor ki:

     Hayır sınavsız geçiş;Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerin, istemeleri halinde mezun oldukları bölümün devamı niteliğinde yada buna yakın bir programa YGS sınavına girmelerine gerek olmadan yerleştirilmelerini sağlayan bir sistemdir. Sizin olayı bilmiyorum…

 287. Elifnur diyor ki:

  ben 8. sınıf öğrencisiyim 3 ay sonra sbs ye gireceğim inş. istediğim liseyi kazanırımda….. sorum; okul notlarım sbs yi puan olarak etkiliyomu ? bu arada bana dua da edebilirsiniz istediğim liseyi kazanmam için eğer ederseniz çok memnun olurum gerçekten….
  gerçi siteyle pek alakası yok ama biliyosanız cvp verirmisinz?
  saygılar.. Allah’a emanet olun… cevabınızı bekliyorum

  • admin diyor ki:

   Maalesef alanım olmadığı için sorunuzun cevabını bilmiyorum. Allah yardımcınız olsun. Hakkınızda hayırlı olan tecelli eder inşallah.

 288. nur satı diyor ki:

  selamün aleyküm ben 2012 düz lise mezunuyum önlisans ilahiyat okumak istiyorum ancak kafamı karıştıran şeyler var çoğu yerde ilahiyatta kontenjan sınırlaması kalktı 140 barajını geçen kayıt yaptırabilir diyo bazılarıda kala kontenjan var diyo bana kesin bir bilgi verirmisiniz lütfen

 289. hakan diyor ki:

  Hepinize teşekkür ederim…

 290. fatma diyor ki:

  selamün aleyküm. ben sosyoloji üçüncü sınıf öğrencisiyim. önümüzdeki yıl ikinci üniversite olarak ilahiyata kayıt yaptırmak istiyorum . sanırım başvuru ekim ayında başlıyor. . yani son sınıf olmam bi engel teşkil ediyor mu öğrenmek istiyorum . hayırlı günler

  • admin diyor ki:

   Hayır engel teşkil etmiyor. Okurken yada mezun olduktan sonra 2.üniversite kapsamında başvurabilirsiniz.

 291. zehra diyor ki:

  ben bilgisayar programlama mezunuyum. ama açıköğretimden ilahiyat okumak istiyorum. kayıt yaptırabilir miyim? 2. bi üniversite olarak

  • admin diyor ki:

   Eğer şuanda herhangi bir üniversitede okuyor yada üniversiteden mezunsanız 2.üniversite kapsamında a.ö.f. ilahiyat okuyabilirsiniz. Eğer lise mezunu iseniz ancak YGS puanıyla yerleşebilirsiniz.

 292. fatma diyor ki:

  sayın hocam ben düz lise tm mezunuyum 24 yaşındayım ilahiyat fakültesini okumak istiyorum.imam hatip lisesi müdüründen aldığm bilgiye göre 2 seçenek var ya hızlandırılmış imamhatip okuyucam ordan 2 yıllık yüksek okula sınavsız geçiş yapıp daha sonra dikey geçişle 4 yıllığa geçicem ama bu benim 6 7 yılıma mal oucak yada üniversite sınavına girip ilahiyat kazanıcam buda en fazla 4 yıl olucak fakat şimdi yorumlardan biri kafamı karıştırdı.4 yıllığı sınavla kazansam bile atama yapılırken imam hatiplilerin önceliği var mı size göre hangisini tercih etmeliyim ve sınavla girmek istersem hangi alnda hangi derslere çalışmam gerekir beni aydınlatırsanız çok memnun olurum Allah razı olsun

  • admin diyor ki:

   Sınava hazırlıkla 4 yıllık ilahiyat kazanmanız tabi ki daha mantıklı.Açıkçası ilahiyat mezunu olduktan sonra lisede ihl okuyup okumadığının çok önemi olduğunu düşünmüyorum.(aksi birşey okumadığım için böyle yazıyorum)
   İlahiyat YGS-4 puanı ile öğrenci alıyor. Buda soruların dağılımını %30 Türkçe, %40 Sosyal Bilimler, %20 Temel Matematik, %10 Fen bilimleri. (Bu dağılıma göre çalışabilirsiniz.) Hakkınızda hayırlısı olsun.

 293. Selçuk Çınar diyor ki:

  Hocam teşekkür ederim Allah razı olsun.
  Yardımcı oldunuz …

 294. Selçuk Çınar diyor ki:

  Slm Hocam,
  Benim bir kaç tane sorum olacak sizi sıkmadan sormaya çalışacağım inşallah.Ben uzun süre Almanyada yaşadım ama türkiyeden imam hatip mezunuyum,(1999)baya bir zaman geçti,ve sistemler çok değişmiş.fakat ben geç kalsamda ilahiyat okumak istiyorum bana allah rızası için yön verin.sınavsız geçişe kaydolun dediler,mayıs hazirana doğru dediler.fakat anladığım kadarıyla başvuru tarihi geçmiş çooook üzüldüm.bunun başka çaresi yokmu?bu yıl mutlaka kaydolmak ve hemen bir ucundan başlamak istiyorum.Kimseyede soramıyorum,internette okuyarakta bazen anlayamıyorum,Almanyada yaşadığım için bazen kafam basmıyor sistemleri…
  lütfen rica ediyorum
  selam ve dua ile

  • admin diyor ki:

   Evet maalesef 15 Ocak itibariyle bu seneki başvurular sona erdi. 2014 1-15 Ocak tarihlerinde mutlaka takip edin. Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Erzurum Atatürk Üniversiteleri Açık Öğretim Fakülteleri İlahiyat kontenjanla öğrenci alıyor. Bunları sınavsız olarak tercih edebilirsiniz.

   • Selçuk Çınar diyor ki:

    peki hocam birde bahsedilen Batı Avrupa proğramı var,(İlahiyat için)o ayrı bir sistemmi?

    • admin diyor ki:

     2013 ÖSYS Başvuru Kılavuzundaki bilgiyi aynen yazıyorum;
     Dört yıllık Kamu Yönetimi, İktisat, İşletme, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri ile iki yıllık Dış Ticaret, Halkla İlişkiler
     ve Tanıtım, İlahiyat, Turizm ve Otel İşletmeciliği ön lisans programlarına Batı Avrupa Ülkelerinden birinde geçerli oturma izni
     bulunup Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonucuna göre başarılı bulunan adaylar önkayıt sistemi ile kabul edilmektedir.

     http://www.anadolu-uni.de bu adresten daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

     • Selçuk Çınar diyor ki:

      Hocam paylaştığınız linkte 4 yıllık ile ilgili bir yazı bulamadım .acaba yanlış mı baktım.

      • admin diyor ki:

       Sol taraftan sırasıyla Batı Avrupa Programları > Açık Yüksek Öğretim Programları seçeneklerini tıkladıktan sonra açılan sayfanın solundan Lisans programlarını seçmelisiniz.
       Direk link olarak çıkmadığından buraya yapıştıramadım.

 295. halil diyor ki:

  merhaba hocam ben ilahiyat önlisans 2.sınıfta okuyorum.14 yıl öncede Aöf sosyal bilimleri bitirmiştim.ben sınavsız sosyoloji 3.sınıftan devam hakkım varmı? yoksa ilitam için ne yapmamız gerekiyor.

  • admin diyor ki:

   Bildiğim kadarı ile sadece İktisat yada işletme 3.sınıftan devam edebilirsiniz. İLİTAM programına yerleştirme DGS notunun % 60’ı ile önlisans başarı ortalamasının % 40’ının toplamına göre başvurduğunuz üniversitenin kontenjanı doğrultusunda yapılıyor.

 296. Mustafa diyor ki:

  Selamün aleyküm kısaca sorayım önlisans büro yönetimi ve sekreterlik mezunuyum önlisans ilahiyata sınavsız kayıt yaptırabilirmiyim. iyi günler kolaygelsin.

  • admin diyor ki:

   Aleyküm selam.Evet 2.üniversite kapsamında kayıt yaptırabilirsiniz. Ancak kontenjan sıkıntısı olduğunu unutmamak lazım.

   • Mustafa diyor ki:

    çok teşekkürler hocam ALLAH Razı olsun 2.üniversite kapsamında kayıt yaptırabilirsiniz. demiştiniz ya bunun başvuru veya kayıt tarihi ne zaman nereye yapılıyor öğrenebilirmiyim.

    • admin diyor ki:

     Sizlerden de Allah razı olsun. Şu an için kesin bir tarih veremiyorum. Eylül-Ekim aylarında Anadolu,Atatürk ve İstanbul Üniversitelerinin duyurularını takip etmek lazım. Allah izin verirse bende takip edip, sitemden duyurmaya çalışacağım.

 297. cansugül diyor ki:

  ben meslek lisesine gidicem ya şimdi meslek lisesinde lisede seçtiğin mesleği okuduktan sonra ünüversiteyi okumana gerek kalmıyo mu ?

  • admin diyor ki:

   Eğer sınavsız geçiş sistemini soruyorsanız, meslek lisesi mezunları, kendi alanları ile ilgili 2 yıllık meslek yüksek okulu programlarını YGS sınavına girmeden tercih edebilmekte ve yerleşebilmektedirler. Üniversiteyi okumaya tabi ki gerek var 🙂

 298. kübra diyor ki:

  Anladım hocam yani ben sınavsız geçiş hakkımı kullansamda sınavı kazanmıs olsamda a.ö.f olarak 4 yıllık okuyamayacağım. Peki 2 yıllık okuduktan sonra 2 yıl daha okuyup 4 e tamamlama şansım varmı?

  • kübra diyor ki:

   Yani hocam ben böyle bilmiyodum..Benim sınava yani ygs ye girmem hiç bir extra avantaj sağlamıyor herhalde bana birde üstüne eksi konuma düşürüyor sanıyorum ki:( çünkü ben açık öğretim a.i.h.l son sınıf ta okuyorum ve örgün eğitim düşünmüyorum a.ö.f istiyorum bu durumda sınava girmekle sınavsız geçiş tercih edenler arasında öncelik onların olacak öyle değilmi:( şimdi ben sınava girmek istiyorum u işaretledim çünkü avantaj olacağını düşünüyordum .Bide çok kısa bir sürem vardı son gün kayıt oldum.Ben şimdi sınava girmesem mi hocam ne yapmalıyım?Bi yol gösterirseniz çok sevineceğim ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum çünkü:( sınava girmesem sıkıntı olurmu?

   • admin diyor ki:

    Eğer sadece açık öğretim fakültesi 2 yıllık ilahiyat programını düşünüyorsanız sınavsız geçişle yerleşeceksiniz.Sınava girmenize gerek yok. 2 yıldır uygulanan kontenjandan dolayı 15.000 kişi yerleştiriliyor. Bunların da tamamı sınavsız geçişle yerleşiyor. Hatta onlardan bile yerleşemeyenler var. Ancak farklı bir bölümde olabilir diyorsanız kesinlikle sınava girmeniz gerekiyor.

  • admin diyor ki:

   Bende sizin sorunuz üzerine bir araştırma yaptım. İlitam’ı duymuşmuydunuz. İlahiyat mezunlarının lisans tamamlama programı. Vereceğim linkleri incelemenizi tavsiye ederim.
   http://www.ilitamport.sakarya.edu.tr/Pages/ilitamhakkimizda.aspx
   http://www.uzem.ankara.edu.tr/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=90&Itemid=117
   http://cuzem.cumhuriyet.edu.tr/cuzem/index.php?option=com_content&view=article&id=1:ilitam&catid=4:ilitam-nedir&Itemid=3

   Ayrıca şu bilgiyi de alıntı olarak eklemek istiyorum;
   “samsun omü ilitam

   -yüzyüze eğitim zorunluluğu yok

   -dersler haftalık pdf formatında yükleniyor derslerin video anlatımı ve canlı dersler de oluyor

   -kitap verilmiyor çıktı alarak çalışıyoruz

   -vize internetten, final samsunda vize yüzde 20 ; final yüzde 80 etkili

   -sadece diploma isteyen kişiye önermem düzenli çalışmak gerekli yoksa rahat geçilmiyor

   -geçme notu 60 ve çan eğrisi yok bu biraz işi zorlaştırıyor ama yüksek lisans düşünenler için ortalamanın yüksek olmasını sağlıyor”

   • kübra diyor ki:

    Hocam ilitamı duymamıştım Allah razı olsun sizden.. inceledim öyle güzelki yüzüm güldü gerçekten çok sevindim 🙂 ben ders çalışırım gayretliyim hocam ama örgün istemiyorum,Şartlar uygun değil diyelim..Gerçekten tekrar tekrar sağolun . O halde ben sınava gireyim zaten yazıldım çalışıyorum da bol bol test çözüyorum bakalım artık gayret bizden takdir Allah tan..Sınav sonrasıda yazacağım hocam inşaallah güzel de sonuçlar alırım

    • admin diyor ki:

     Rabbim gönlünüze göre versin.İnşallah güzel haberlerinizi bekliyorum.

     • kübra diyor ki:

      Hocam selamun aleyküm nasılsınız inş.iyisinizdir.Ben sınava girdim hocam :)çok heyecanlı ve güzel bir deneyim oldu benim için iyikide girmişim 🙂 Ortalama geçti sorular pek de kolay değildi hocam..Ben sınavsız geçişe de başvurmuştum zaten de bakalım .Hocam benim size sorum olacak ben şimdi nasıl bir yol izleyeceğim?Yani tercih nasıl yapacağım ne zaman olacak ve sınavsız geçişe kabul edilip edilmediğim ne zaman belli olur? bir de kaç puan alırsam tercih yapabileceğim hocam?(Ben açık öğretim ilahiyat 2 yıllık ön lisans istiyordum)Şimdiden sağolun hocam Allah a emanet

      • admin diyor ki:

       Aleyküm Selam Kübra kardeşim. Çok şükür iyiyim. Sınavınızın kötü geçmemesine sevindim. YGS sınavı belli olduktan sonra eğer herhangi bir puan türünden 180 ve üzerinde alırsanız LYS girme hakkınız yada YGS puanı ile tercihte bulunma şansınız var. İlahiyat 4 yıllık için YGS-4 puanına ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz. Sınavsız geçişe kabul edilip edilmeme demişsiniz, henüz tercih dönemi gelmedi. Temmuz sonunda tercihte bulunacaksınız.İlahiyat için YGS-4 180 ve üzerinde olursa 4 yıllık için tercih yapacaksınız, 2 yıllık için zaten puana ihtiyacınız yok.
       Siz de Allah’a emanet olun.

 299. kübra diyor ki:

  Allah razı olsun hocam çok sağolun. Ferahladım test çözmeye başladım. Rabbim herkeze istediği bölümü nasib etsin inşaallah gayret bizden takdir Allah dan.. Hayırlı akşamlar

  • admin diyor ki:

   Amin sizden de Allah razı olsun. Rabbim gönlünüze göre versin.

   • kübra diyor ki:

    Amin inşaallah..Ya ben çok soru mu sordum bilmiyorum ama hocam ben ilahiyatı açık öğretim kanalı ile okumak istiyorum bunun için ygs4 puan türüne mi ihtiyacım var? ve açık öğretim olduğunda 4 yıllık yokmu??

    • admin diyor ki:

     Bu sitenin amacı sizlere yardımcı olmak. Tabi ki istediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. Sorunun cevabına gelince maalesef şu anda 4 yıllık aöf ilahiyat programı yok.

 300. hatice diyor ki:

  selamın aleyküm ben imam hatip mezunuyum ve açık öğretime kayıt yaptırdım.Tercihimi ilahiyattan başka bi bölümde kullanabilirmiyim? ve kullanabiliyorsam tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü bunun içine giriyor mu? bilgilendirirseniz çok sevinirim…

  • admin diyor ki:

   Aleyküm selam, sınavsız geçişle tercihte bulunabileceğiniz tek bölüm ilahiyat. Yazdığınız bölüm için YGS-3 puanına ihtiyacınız var.

 301. kübra diyor ki:

  Bide ben sınavda başarısız olsam da sınavsız geçiş hakkım var diye biliyorum yanlış bilmiyorum öyle değilmi?

 302. kübra diyor ki:

  Selamun aleyküm hocam ben açık öğretim imam hatip lisesi sonsınıf öğrencisiyim. Sınava başvurumu yaptım kısa bir zaman kaldı ama aklım çok karışık ben sınavda hangi derlerden çözmem gerekiyor? yani çok ders var hepsine çalışmam mümkün değil:( hangisine çalışmam bana daha fayda verir? sayısal da çözmem gerekiyormu? ben açıktan okumak istiyorum ilahiyat faakultesınıde.Ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevirim.

  • admin diyor ki:

   Aleyküm selam, Eğer 4 yıllık örgün ilahiyat düşünüyorsanız. YGS-4 puan türüyle öğrenci alıyor. Bunun için de test ağırlıkları Türkçe %30, Sosyal Bilimler %40, Temel Matematik %20,Fen Bilimleri %10. Çalışma ve soru çözme sistemini buna göre ayarlayabilirsiniz. Hakkınızda hayırlısı olsun.

 303. mücahit diyor ki:

  ya ben su anda imam hatıp 1, sınıf gıdıorm yatay geçıs yaaprak 2 yıllık ılahıyart okuyup dırek ımamlık yapmak ıstıorum hıç kpss ye falan gırmeden olurmu acaba ?

  • admin diyor ki:

   Benim bildiğim kadarı ile liseyi bitirdikten sonra ,yeterlilik sınavına ve kpss ye girmeniz şart.

 304. elmas diyor ki:

  seneye kayıt tarihleri yine aynımı

  • admin diyor ki:

   Muhtemelen Ocak ayının ilk 2 haftası olur. Ama Aralık’ın son haftasından itibaren tv, gazete yada internetten mutlaka takip edin.

 305. elmas diyor ki:

  2002 mezunuyum bu senede iki yıllık sınavsız geciş tarihini kacırdım.seneye kaldı.ama okul müdür yardımcımla görüştüğümde bana mezun yılının öneminden hiç bahsetmemişti.suanda bunları okuyarak hayal kırıklığına uğradım açıkcası.seneye başvursam sansım bıraz daha az olacak değilmi.kabul edilme sansım yüzde kaç sizce

  • admin diyor ki:

   Seneye kaç kişi başvuracak, kaçı 2014 mezunu olacak, 2014 ile 2002 arasında kaç kişi başvuracak kim bilebilir? Şansınız bunlara bağlı ve ben bunu bilemem. Kimse bilemez.

 306. ceylan diyor ki:

  Bu arada kültür derslerimden ingilizce dersinden kaldım.
  Bu dersimi Ocak ayındaki sınavda veremezsem sınavsız geçiş hakkım yanar mı?

  • admin diyor ki:

   Hayır yanmaz. Tercihleri Temmuz sonu gibi yapacaksınız. Mayıs, Temmuz dönemlerindeki sınavlara da gireceksiniz. Hatta mezun olabilecek öğrenciler için geçtiğimiz yıl 2 tane ek sınav yapıldı. İçiniz rahat olsun. Mutlaka başaracaksınız.

 307. ceylan diyor ki:

  S.a ben Açıköğretim İmam hatip lisesini bu dönem bitireceğim inşaallah.
  İlahiyat’a sınavsız geçiş için başvuru yaptım.
  Girmem için ygs puanı mı yoksa Diploma notu mu etkili olacak?
  Ygs puanı etkiliyse girmezsem ne olacak?
  Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • admin diyor ki:

   İmam hatip lisesi son sınıf yada mezun öğrencilerinin ilahiyat ön lisans programı için YGS sınavına girmesine gerek yoktur. Öncelik mezuniyet yılı, sonra okul türü, sonra diploma notu (OBP puanı), en son olarak ta yaşı küçük adaylara öncelik verilecektir.

 308. ZEKERİYA ŞAFAK diyor ki:

  mrb eşim imam hatip mezunu ilahiyat fakültesine geçiş için ne yapmalıyız. başvuru tarihleri nedir

  • admin diyor ki:

   İmam Hatip lisesi mezunu olup, sınavsız geçişle sadece açıköğretim fakültesi 2 yıllık ilahiyat bölümü seçilebilir. Eğer İlahiyat fakültesi 4 yıllık lisans eğitim diyorsanız, YGS-4 puanına göre öğrenci almaktadır. (Yani YGS sınavına girmedlidir.)

 309. melek diyor ki:

  merhaba ben imam hatip lisesini dışardan bitirip ilahiyata geçmek istiyorum fakat bu geçiş hakkı her şehirde varmı? ve mezun olunca öğretmenlik hakkımız oluyormu? yani sonuç ne olur acaba bizim için

  • admin diyor ki:

   Bu sitede anlatılan sınavsız geçiş hakkı 2 yıllık ön lisans programları içindir. İlahiyat ön lisans programı açıköğretim fakültesinde olduğu için şehrin önemi yoktur. Öğretmenlik için YGS sınavına girip 4 yıllık fakülte okumalısınız. (Tekrar hatırlatayım bu sayfada bahsedilen 2 yıllık sınavsız geçiştir.)

 310. Ayşe hanım diyor ki:

  İyi akşamlar 96 imam hatip mezunuyum sınavsız geçişe başvurdum fazla şansım olmadığının farkındayım ama bir sorum olacak eğer yerleşirsem ve mezun olabilirsem ilkokullarda ücretli öğretmenlik yapabilirmiyim.şimdiden çok teşekkürler.

  • admin diyor ki:

   Milli eğitim bakanlığının öğretmen eksikliğini gidermek için valilik onayı ile ücretli öğretmen atayabilir. Burada kriter öncelikle eğitim fakültesi mezunu olması, yoksa 4 yıllık fakülte bitirmiş olması o da yoksa ön lisans mezunlarına görev verebilir. Ancak bu her zaman olacak diye bir kaide yoktur. (Cevap kesin olmamakla birlikte olabilir)

   • mustafa aslan diyor ki:

    selamlar…ben 4 yıllık sistemde eml.dışardan 2009 mezunuyum mesleğim elektrik fakat ben ilahiyatı bitirmek istiyorum,sınavsız hakkım varmı veyahut sınav olsa kaç puan almam lazım…tşk…şimdiden çok saolun…..

    • admin diyor ki:

     İlahiyat programına, sınavsız geçiş hakkınız yok. Sınav 24 Mart’ta yapıldı. Eğer herhangi bir puan türünden 140 barajını aştıysanız, tercihte bulunabilirsiniz.

 311. AfyonLu diyor ki:

  Merhaba,
  Öncelikle burada yer alan bilgiler ve yardımlarınız için teşekkür ederim. Yaşım 38 ve 1995 yılı İ. Hatip Lisesi mezunuyum. Daha önceki yıllarda bir takım nedenlerden dolayı sadece askerliğimi öne almak için A.Ü. Açıköğretim, İktisat, Kamu Yönetimi, İletişim ve Sosyaloji bölümlerini kazanıp kayıt yaptırdım ama hiç birisini tamamlamadım. Bir kaç gün önce bir arkadaşımın “Sınav olmadan İlahiyat okuyabilirsin” sözüyle bugün kaydımı yaptırdım.
  Şimdi;
  – Yerleşme şansım tahmini olarak nedir ?
  – Bundan sonraki süreç nasıl işler ?
  – Öğrenci affı gibi birşey denildi, bunun bana faydası olur mu ?
  – Aradığım bir AÖF bürosu daha önce kaydın yok dedi, bende forma “Bir o.öğr. kurumuna yerleştirilmesi” seçeneğini azdım, sorun olur mu ?
  – Bana acizane tavsiyeleriniz nelerdir ? (gerekirse e-posta adresime yazabilirsiniz. e-posta adresim gerçektir.)
  – Tekrar teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

  • admin diyor ki:

   Sırasıyla yanıtlamaya çalışayım.
   -Yerleşme şansınız oldukça düşük.
   -Başvuru işlemini yaptıktan sonra sadece sınavsız geçişi işaretlediyseniz Temmuz sonunu bekleyip, tercih işlemi yapacaksınız.
   -Eğer açıköğretim fakültesindeki kaydınız duruyorsa ki olmadığını söylemişler bunu daha iyi araştırın.Kaydınız yoksa doğru kodu girmişsiniz.
   -Af durumu kayıtlı öğrenciler için geçerli. Dediğim gibi daha iyi araştırmalısınız.
   -Hemen hemen yaşıt sayılırız. Kontenjan problemi ve eski mezun olmanız nedeniyle üzülerek yerleşme şansınızın düşük olduğunu bir kez daha tekrarlayayım.
   Şu anda mesleğiniz nedir bilmiyorum. Önceden lise mezunları da imam kadrosu alabiliyordu. 2 yıllık bir okulun kariyerinize faydası olacaksa, YGS sınavına girerek bir ön lisans programına yerleşebilirsiniz.
   Açıköğretim önlisans programlarına bu sayfadan bakabilirsiniz.
   Keşke bundan fazla yardımım olabilse. Hakkınızda hayırlısı olmasını dilerim.

   • AfyonLu diyor ki:

    Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. İşin aslı şu ki;
    Herhangi bir Üniversite bitirmemin şimdilik kariyer açısından bana bir hayrı olmayacak. Zira 16 yıllık Bilgisayar Teknisyeniyim ama hala işçi statüsündeyim. Yani kısaca günün kanunlarına göre makam ve mevki olayım pek yok. Sadece cüzi bir miktar maaş farkım olacak ama o farkı bu kadar zahmete değecek kadar görmüyorum. Benim okuma amacım hayatıma bir takım bilgisel kazanımlar katmaktı. Hayırlısı artık. Yalnız şöyle bir durum var. Akşam evraklarımı karıştırınca 2000 yılına ait A.Ü. İktisat Fakültesi kayıt silme evrağımı buldum. Bu evrağa rağmen bu öğrenci affı olayına dahil olma durumum var mı ? Ya işin özü; bir şekilde okusam, zihnimi aktif tutsam çok iyi olacak. Yıllardır aynı iş, aynı işyeri, çok monoton bir hayat oluyor 🙂 boş duranı Allah ta sevmez kullarda derler..

    • admin diyor ki:

     Rica ederim. Eğer ön lisans da olsa aöf bitirmiş olsaydınız, şu an 20 taneye yakın aöf programını sınavsız olarak okuma hakkınız olacaktı. Maalesef kaydınızı sildirdiğiniz için aftan yararlanmanız mümkün değil. Sınavsız geçiş şansınız deneyin ama YGS’ye de girmenizi tavsiye ederim.

     • AfyonLu diyor ki:

      Yardımlarınız için tekrar çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. Hayırlısı artık. Dün sınavsız geçiş için başvurumu yapmıştım, artık gelecek yıla ömrümüz olursa YGS´ye gireceğim inşaallah. Selam ve dua ile.

 312. hulya diyor ki:

  Imamhatip lisesi 4 sinif acik liseden ilahiyata girmek istiyorum insallah

  • admin diyor ki:

   Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Erzurum Atatürk Üniversitesi, Açıköğretim Fakültesi İlahiyat ön lisans programına sınavsız geçiş hakkınız var. Kontenjan sınırlamasından dolayı her başvuran alınamıyor. Ancak siz bu yıl mezun olduğunuz için şansınız oldukça yüksek. “Öncelik sıralaması” ile ilgili video hazırladım.Buna da bir göz atabilirsiniz.İyi günler.

 313. hulya diyor ki:

  Ben acikogretim lisesi 4 siniftayim sinavsiz gecis yapmak istiyorum sansim var midir

  • admin diyor ki:

   Eğer mesleki açık lise ise (yüz yüze eğitim aldığınız bir bölüm varsa) kendi alanınızla ilgili ön lisans bölümlerine sınavsız geçiş hakkınız vardır. Ancak genel lise (alan yok) ise sınavsız geçişten faydalanamazsınız.

 314. aysun yalçın diyor ki:

  merhaba,ben 2000 yılında imamhatip lisesinden 4.70 diploma notuyla mezun oldum.sınavsız geçişle açıköğretim ilahiyat okumayı istiyorum bu bana bi öncelik kazandırır mı. birde işimi şansa bırakmak istemiyorum YGS yede başvurayım mı. şimdiden teşekkürler…

  • admin diyor ki:

   Başka bir arkadaşa verdiğim cevap sizin içinde geçerli, Sınavsız Geçiş’in 1.önceliği puan yada okul değil mezuniyet yılıdır. Yani 2013′ten geriye doğru öğrenci alınıyor. Kontenjan sınırlaması da olduğunu düşünürsek şansınız oldukça azalacaktır. Şunu mutlaka anlamanızı istiyorum sınavsız geçiş hakkı olan bir öğrenci kendi branşında bir bölüme yerleşmek için YGS sınavına girmesine gerek yoktur. YGS puanı şanısını artırmaz. Puanı değil mezuniyet yılı yeni olan aday yine sizin önünüzde olacaktır.

 315. hatice diyor ki:

  merhaba ben imam hatip lisesi mezunuyum bu sene yeterlilik sınavına giricem ilahiyat da okumak istiyodum fakat sınavsız geçişten haberim yoktu yeni ögrendim başvuru yapmak istiyorum nezaman yapılıyor acaba ha bu arada mezun olalı 12 sene oldu bunun bi önemi olurmu ilginiz için şimdiden teşekkür ederim hayırlı günler

  • admin diyor ki:

   15 Ocak’a kadar YGS başvuruları devam ediyor. Bankaya 10 TL yatırarak, YGS formunda “YGS’ye girmek istemiyorum.Sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum” seçeneğini işaretleyip, herhangi bir ÖSYM başvuru merkezinde başvuru yapabilirsiniz. Sınavsız Geçiş’in 1.önceliği puan yada okul değil mezuniyet yılıdır. Yani 2013’ten geriye doğru öğrenci alınıyor. Kontenjan sınırlaması da olduğunu düşünürsek şansınız oldukça azalacaktır. İyi günler dilerim.

 316. seda diyor ki:

  merba. ben imam hatip lisesinde okuyorum ve 2013 ygs sınavına gireceğimm. ama sadece bunla değilde sınavsız geçişede girmek istiyordum fakat ondan geri vazgeçtim.ben seneye girmek isityorum 2014 te bu sınavdan yararlana biliyormuyum acaba bi cvp verirseniz sevnirim…..tşk

  • admin diyor ki:

   Sınavsız geçiş önceliklerine bakacak olursanız en büyük öncelik başvuru yapılan yıl mezun olan adaylarındır. İlahiyat ön lisans programı kontenjan uygulanan bir bölüm. Eğer bu sene sınavsız geçişe başvurmazsanız muhtemelen seneye çok zor olur. (Bu sene bile geçişiniz garanti değil.) Şahsi fikrim bu sene YGS sınavına girin ama aldığınız puanla herhangi bir 4 yıllık yada istediğiniz başka bir bölüm olmuyorsa sınavsız geçişten de faydalanın. İyi günler.

 317. rukiye arslan diyor ki:

  slm.ben imam hatip lisesi mezunuyummm..eski mezunlardanim.ilahiyat on lisansa kayip yaptirmak istiyorum neler yapmam gerekiyor…

  • admin diyor ki:

   15 Ocak’a kadar başvuru ücreti olan 10 TL yatırmalı ve başvuru formu doldurarak mezun olduğunuz okulun müdür yardımcısına onaylatmalısınız. Sonra da ÖSYM başvuru merkezlerinden birine giderek başvurunuzu yapmalısınız. Tercih işlemi Temmuz sonunda olacak. Size verilmiş olan şifreyle ais.osym.gov.tr sayfasından tercih yapabileceksiniz. Hevesinizi kırmak istemem ama öncelik yeni mezunlara ve ilahiyat ön lisans programlarında kontenjan sıkıntısı var. Hakkınızda hayırlısı olsun.

   • rukiye arslan diyor ki:

    o zaman sinava girmak sansimi arttirabilir…

    • admin diyor ki:

     Hayır sınava girmek şansınızı artırmaz. Öncelik İmam Hatip mezunu olup, sınavsız geçişle tercihte bulunanlaradır. Zaten sınavsız tercihle kontenjan dolmaktadır. Başvurunuzu yapın. Gerisi tevekkül.

 318. Ramazan Gunes diyor ki:

  HOCAM MERHABA BEN 2002 AÇIKOĞRETİM DÜZLİSE MEZUNUYUM. 2 YILLIK ÖNLİSANS İLAHİYAT ‘ A SINAVSIZ GEÇİŞ YAPABİLİRMİYİM..YOKSA YGS SINAVINAMI GİRMEM GEREKİYOR? CEVABINIZI BEKLİYORUM ŞİMDİDEM TŞK EDERİM.

  • admin diyor ki:

   Açıköğretim düz lise mezunlarının sınavsız geçiş hakkı yoktur. Ancak YGS puanıyla 2 yıllık kazanırsanız aynı anda ikinci üniversite kapsamındaki bölümlerde okuyabilirsiniz.

 319. pınar diyor ki:

  ıyı aksamlar ben acıkogretm ımamhatıp son sınıftayım ilahıyat ve cocuk gelısım dusunuyorum aynı anda ıkısı nasıl olur?ilahıyat 4 yıllık örgün egitim veya ilahıyat 2 yıllık örgün egıtım var mı?sınavsız gecısde ilahıyat sadece acıkogretımden mı orgun egıtım olmuyo mu? neler yapmam gerekıyo bu konuda bilgılendırır mısınız

  • admin diyor ki:

   @Pınar, açıköğretim imamhatip çıkışlı iseniz sınavsız geçişle sadece ilahiyat (önlisans) okuyabilirsiniz. Eskişehir Anadolu Üni. ve Erzurum Atatürk Üni. var. İlahiyat (AÖF) 4 yıllık programı yok. Kendi alanınız olmadığı için Çocuk Gelişimi Bölümü’ne ygs puanıyla tercihte bulunabilirsiniz.

   • şifa diyor ki:

    mesleki açık lise 2012 mezunuyum ilahiyata sınavsız geçiş yapılıyor fakat detaylar ne tam olrak bilmiyorum yardımcı olur musunuz lütfen rica ederim

    • admin diyor ki:

     Maol imam hatip mezunu iseniz sınavsız geçiş tercihinde bulunarak 2 yıllık ilahiyat programına gitme şansınız var. Temmuz sonunda internet üzerinden tercihte bulunacaksınız.Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.