2018 YKS Sınavı Bilgi ve Rehberlik Sitesi

Sınavsız Geçiş Başvurusu 2014

Sponsorlu bağlantılar

Sınavsız geçiş başvurusunda bulunmak isteyen adaylar eğer farklı programlarda da tercih yapmak istiyorlarsa YGS sınavına girmek zorundadırlar. Bu durumda ÖSYS Aday Başvuru Formu üzerinde 19.madde de yer alan YGS’YE GİRME İSTEĞİ seçeneğinde  YGS’YE GİRMEK İSTİYORUM şıkkı işaretlenmelidir.

Ancak Sadece Sınavsız geçişten faydalanmak, sınava girmek istemeyen adaylar  19.madde de yer alan YGS’YE GİRME İSTEĞİ seçeneğinde  YGS’YE GİRMEK İSTEMİYORUM, SADECE SINAVSIZ GEÇİŞE BAŞVURMAK İSTİYORUM şıkkını işaretlemeleri yeterli olacaktır.

Sınavsız geçişe başvuru yapmak isteyen adaylar sadece sınavsız geçişe başvurmak istiyorlarsa sınavsız geçiş ücretini bankaya yatırdıktan sonra, ÖSYM başvurusu kabul eden bir merkeze başvuru yapabildikleri gibi ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki bilgileri güncelse kendileri de başvurularını yapabilirler.

Sınavsız geçiş formu889 Yorum Yapılmış.

 1. beyza dedi ki:

  Merhabalar ben 2016 meslek lisesi çocuk gelişimi mezun uyum bu sene mezun oldum liseden su anda da üniversite tercihi yapacagim. Ben ygsye girdim parami yatirip kendimi denemek için girdim geçiş hakkim hala duruyor mu üniversiteye geçiş yapabilir miyim? Eğer yapabiliyorsam bunu Nasil yapacagim üniversite tercih kagidi geldiğinde orda bir yeri mi işaretlemem gerek yada birşey mi yazmam gerek geçiş hakki yapmak istediğimi Nasil belli edeceğim? Birde ben geçiş hakkini açıköğretim olarak kullanacağım bu olabiliyor dimi acikogretim okuyabiliyor muyum geçiş hakkimla?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızı kullanabileceksiniz. 5 yıldır internet üzerinden tercih yapılıyor. Kağıt filan gelmeyecek. 29 Temmuz-3 Ağustos arasında https://ais.osym.gov.tr adresinden sisteme giriş yaparak tercih formu ekranına kodları ekleyeceksiniz. Çocuk gelişim Aöf program kodları aşağıda:
   101451884 Çocuk Gelişimi (Açıköğretim) Atatürk Ün.
   101051313 Çocuk Gelişimi (Açıköğretim) Anadolu Ün

 2. seda dedi ki:

  Merhaba. Ben 1998 doğumluyum bu yıl bilişim teknolojileri bölümünden mezun olacağım sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim bu yıl ben YGS’ ye girdiğim için bu hakkı kullanma gibi olasılığım var mı?

 3. Sefa dedi ki:

  Merhabalar ben 2012 cikisli meslek lisesi elektrik elektronik mezunuyum suanda adalet acik ogretim okuyorum ve seneye haziranda bitiyor seneye ocak ayinda ygsye sinavsiz gecis yapsam adaleti bitirip elektrik on lisansa gecis hakkim olur mu ?

 4. zühal dedi ki:

  merhaba hocam 1998 meslek lisesi makina ressamlığı mezunuyum
  sınavsız geçiş hakkım var mı?

  Teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   EVet var. Ancak öncelik son mezunlara olduğundan eski mezunların yerleşebileceği programları bulmanız lazım.

   • Serkan dedi ki:

    merhaba,

    Tamda uzun zamandır aradığım sorunun cevabını yorumlarda buldum.
    2007 meslek lisesi mezunuyum. bugün sınav için kayıt yaptırdım.
    Burada da öğrendim ki sınavsız geçiş hakkım varmış.

    Hem sınava girip olmazsa daha sonrasında geçiş hakkımı kullanabılır mıyım hocam ?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Evet kullanabilirsiniz.

     • Serkan dedi ki:

      Hocam Birde ben tic. meslek lisesi muhasebe bölümü bitirmiştim.
      Sınavsız geçişte özel üniversiteye grafik tasarım bölümüne gitmek istiyorum.
      mesleğim grafik tasarım çünkü. öyle bir şansım varmı?

      Birde geçiş hakkımı ygs sınavında kapıttakı kutucugu işaretleyerek mi kullanabilirim ?

      • alperturkoglu dedi ki:

       Alan dışı bölüme sınavsız geçişle tercihte bulunmazsınız. YGS puanı ile grafik bölümünü tercih edebilirsiniz.

 5. Deniz Akyıldız dedi ki:

  merhabalar Hocam,
  Ben 2005 Anadolu Otelcilik ve Turizm Lise mezunuyum. 2006da yatay geçiş hakkımı kullanarak İstanbul Ünv Sosyal Bilimler Turizm ve Otel İşleytmeciliği bölümüne girdim .1 senemi bitirdikten sonra okulu bırakmak zorunda kaldım malesef:( Kaydım silinmişdir. Bu sene tekrar o bölümü okuyabilmem için ne yapmam gerekiyor?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında başvuru yaparak Temmuz’da tekrar tercih yapabilirsiniz. Ancak öncelik son mezunların olduğundan istediğiniz okul ve bölüme yerleşmeniz çok zor.

 6. Gülşen dedi ki:

  Hocam hayırlı aksamlar 2008 ihl mezunuyum çocuk gelisim okumak istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   6-20 Ocak tarihleri arasında YGS başvurusunda bulunarak 13 Mart’ta sınava gireceksiniz. YGS-4 puan türünde şu sayfadaki taban ve tavan puanlarına göre bir puan almalısınız.

   • Ayşegül dedi ki:

    Merhaba hocam.çocuk gelişimi ögrencisiyim.2 yıllık sınavsız ilahiyat şansim var mı?.teşekkürler…

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sınavsız geçiş alanınızla ilgili bölümlere yapılabilir. İlahiyat sizin sınavsız geçiş bölümünüz değil. Bölümleriniz; çocuk gelişimi ve sosyal hizmetler.

  • ayşe akalın dedi ki:

   96 meslek kız meslek lisesi hazır giyim mezunuyum. hangi bölümlere sınavsız geçiş yapabilirim teşekkürler

   • alperturkoglu dedi ki:

    Ayakkabı Tasarım ve Üretimi
    Çorap ve Moda Tasarımı
    Deri Konfeksiyon
    Deri Teknolojisi
    Geleneksel El Sanatları
    Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu
    Giyim Üretim Teknolojisi
    Halıcılık ve Kilimcilik
    Kuyumculuk ve Takı Tasarımı
    Moda Tasarımı
    Moda Yönetimi
    Tekstil Teknolojisi

 7. Neslihan sngn dedi ki:

  2006 meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum. Bu yıl açıköğretim çocuk gelişimine yatay geçiş yapabiliyor muyum? Ya da hangi bölümlere geçiş yapabilirim.. ilk dönem geçişi kaçırdıysam ikinci dönem başvurabiliyor muyum? Bir kaç tercih yapabiliyor muyum?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında YGS başvuruları sırasında başvuru yapılıp Temmuz’da tercih yapılır. Mezuniyet yılınızdan dolayı yerleşme şansınız çok düşük.

 8. Sinem dedi ki:

  Merhaba ben meslek lisesinden üniversite. Geçiş yaptım kimya bölümüne 2008kimya meslek yüksekokulu mezunuyum.sınavsız geçiş hakkım varmı hala? Yada açıkögretime başvurup yiyecek içiçeçek bölümü okumak istiyorum böyle bir şansım varmı yardımcı olursanız sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız var. Ayrıca sınavsız 2.üniversite kapsamında şu sayfada yer alan 2 yıllık aöf programlarına da başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak örgün alan dışı bölüm için YGS sınavına girmelisiniz. Bu arada dediğiniz bölümün açıköğretim programı yok.

   • Şeyda dedi ki:

    Merhabalar ben 2012 cocuk helisimi mezunuyum ve acik ogretimden iki yillik universite okumak istiyorum nasil yapmam gerekiyor yardimci olurmusunuz ?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Çocuk Gelişimi (Açıköğretim) bu yıl 2015 mezunları ile kontenjanı dolmuş. Yani sizin yerleşmeniz imkansız. Sosyal Hizmetler (Açıköğretim) olabilir. Ocak ayında başvuru yapıp Temmuz’da tercih yapabilirsiniz.

 9. KEREM dedi ki:

  ben 2001 yılı endüstri meslek lisesi motor bölümü mezunuyum bölümümde direk geçiş hakkım varmı veya yoksa öss sınavlarına katılabilirmiyim katılabilirsem ne yapmam gerekiyor

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında başvuru yapmanız gerekiyor. Ancak öncelik son mezunların olduğundan şansınız çok az olacak. Sınava girerek YGS kontenjanından yerleşmeyi deneyebilirsiniz.

 10. Neslihan dedi ki:

  Selamun aleykum hocam ben suan mesleki acik imam hatip lisesi son sinifa gectim.sinavsiz gecis hakkimi kullanacagim fakat 2016 haziran ayinda mezun olacagim ins.simdi benim sinavsiz gecis icin 2016 ocak ayindami basvuru yapmam gerek yoksa bi sonraki sene ocak ayindami ?simdiden Allah razi olsun.

 11. cengiz baykal dedi ki:

  merhaba hocam 2001 meslek lisesi (motor)mezunuyum .direk geçiş hakkım varmıdır.

  Teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var. Ancak öncelik son mezunlara olduğundan eski mezunlardan alan programları tercih etmelisiniz.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
   Endüstriyel Kalıpçılık
   Gemi Makineleri İşletme
   Grafik Tasarımı
   İş Makineleri Operatörlüğü
   İş Sağlığı ve Güvenliği
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
   Makine
   Mekatronik
   Metalurji
   Oto Boya ve Karoseri
   Otomotiv Teknolojisi
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi
   Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
   Sondaj Teknolojisi
   Tarım Makineleri
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi
   Uçak Teknolojisi

 12. fatma dedi ki:

  Merhabalar,ben 2005 tekstil konfeksiyon mezunuyum.ygs girdim fakat barajı aşamadım acaba dgs tercih hakkım varmı?Bir diğer sorum,jendi alan dışı tercih yapabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alan dışı tercih yapamazsınız. Bu arada DGS çok farklı bir şey sizinki sınavsız geçiş. Bölümleriniz:
   Çorap ve Moda Tasarımı
   Deri Konfeksiyon
   Deri Teknolojisi
   Giyim Üretim Teknolojisi
   Halıcılık ve Kilimcilik
   Moda Tasarımı
   Moda Yönetim
   Tekstil Teknolojisi

 13. büşra dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2014 çocuk gelişimi ve eğitim alanı mezunuyum pazartesi günü tercih yapıcam diploma puanım 71,86 şansım nedir şimdiden teşekkür ederim

  • alperturkoglu dedi ki:

   2014 mezunu olduğunuz için şansınızın az olduğunu söyleyebilirim. Ama yinede şu sorgu sayfasında yerleştirme öncelikleri sütununu inceleyerek eski mezunlardan alan programlara şansınızı deneyebilirsiniz.

 14. Yigit dedi ki:

  Merhaba ben 2013 harita-tapu-kadastro mezunuyum ygs girmedim sadece sınavsız geçiş olarak işaretledim fakat açıkögretim okumak istiyorum bu durumda nasıl bir yol izliyebilirim yardımcı olursanız cok sevinirim ayrıca bir ünv girip dondurup bska bölüm olarak acıktan okuma sansım varmı 🙂

 15. enes dedi ki:

  ben açık öğretim meslek lisesi mezunuyum. ygs ye girmedim ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında başvuru yapmadıysanız tercihte bulunamazsınız. Ocak ayında sınavsız geçiş başvurusu yaptıysanız Temmuz’da alanınızla ilgili programlara tercihte bulunabilirsiniz.

 16. simge dedi ki:

  Mrb hocam ben 2011 düz lise mezunuyum 2 3 defa ygs ve LGS girdim tercih yapmadım şimdi dışardan kendin için bir başlangıç olmasını kendimi gelistirmek için Üniversitesi okumak istiyorum.baraji geçerim ama ben sınavsız geçiş yapıp açık ogretimden 2 yıllık bi üniversite okiyabilirmiyim bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden tsk ederim hocam iyi gunler.

 17. DUYGU dedi ki:

  Merhaba,
  Ben 2009 düz lise eşit ağırlık mezunuyum.
  O yıl tercih yaptığımı hatırlıyorum ama emin değilim.
  Şimdi açıköğretim lojistik yada işletme okumak istiyorum.
  Nereye ,hangi sınava ,hangi evraklarla başvurmalıyım bilgi verebilir misiniz?

  Teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Başvurular Ocak ayında yapılıyor. Size en yakın başvuru merkezi olan bir liseden diplomanızla yapabiliyorsunuz. YGS’den herhangi bir puan türünde 140 üzerinde almanız halinde aöf programlarına tercihte bulunabilirsiniz.

 18. Mustafa dedi ki:

  Merhaba, 2000 turizm otelcilik meslek lisesi mezunuyum. Sınava girdim, ama Sınavsız geçiş butonunu işaretlemedim! Ön lisans turist rehberliği bölümüne Sınavsız geçiş yapmam mümkünmü? Teşekkürler.

 19. havva dedi ki:

  meraba ben sınavsız geçiş kaydını kaçırdım ön lisansa nasıl kayıt olabilirim ?

 20. nalan erdem dedi ki:

  Merhaba hocam 2004 duz lise mezunuyum çocuk gelisimi ana okulu öğretmeni olmak istiyrm bana yardımcı olursanız sevinirim

 21. reva göz dedi ki:

  ben önce ihl sonra kız meslek çocuk gelişimi lise diploması aldm sınava çocuk gelişimle girdim ama ben ilahiyat aöf istiyorum önceki diplomamı nasıl devre koyabilirim sınav sz geçiş yapmak için

  • alperturkoglu dedi ki:

   En son başvurunuzu nasıl yaptıysanız öyle değerlendirilir. Eğer bu yıl Çocuk Gelişimi olarak başvurduysanız, ancak YGS puanınızla tercihte bulunabilirsiniz.

 22. Murat dedi ki:

  Merhabalar hocam.Ben 2007 İmam-Hatip Lisesi mezunuyum.Hiçbir sınava girmeden sadece diplomamla herhangi bir ilahiyat fakültesine girebilir miyim ??

 23. zeynep dedi ki:

  merhaba..ya ben ygs barajını gecemedm sınavsz geçiş hakkımı kullanmak istiyorm fakat sınavsz geçiş yerlernini bulamıym szce sınavsz geçiş 2 yıllık iyimi ???????

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bölümünüzü yazmamışsınız, hangi programı düşündüğünüzü yazmamışsınız. Başka alternatifiniz yoksa kendinizi geliştirebilecekseniz iyi.

 24. szr dedi ki:

  ben turizm otelcilik mezunuyum suan aşçılık okuyorum iki yıllık. Liseden sinavsiz gecis yaptim devam ediyorum üniversite bitince polislige sınavsız gidebilirmiyim bi yardımcı olabilirmisiniz

 25. firdevs dedi ki:

  2003 lise yabancı dil mezunuyum dışardan üniversiyeyi okumak istiyorum .ygs ye girdiğim takdirde istediğim bölümü okuyabilirmiyim .çocuk gelişimi gibi .yardımcı olursanız çok memnun olurum

 26. mervee dedi ki:

  ben 2012 çocuk gelişimi mezunuyum sosyal hizmetler bölümüne yatay geçiş yapabilir miyim ? bu bölümde benim alanıma giriyor ama

 27. selengul dedi ki:

  slm cagrı hizmetleri okuyorum 72 puan almısım (kpss) atanma sansım varmı

 28. selengul dedi ki:

  önlisans son senem 3 dersim var ygs kayıt yaptırmak istiyom yaptırabilirmiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS başvurusu yaptırmanızda sakınca yok.

   • büsra dedi ki:

    Ben meslek lisesi cocuk gelisim bolumu mezunuyum acikdan unv.cocuk gelisim bolumunu okumak istiyorum ne yapmam gerek

    • alperturkoglu dedi ki:

     Ocak ayının ilk 2 haftasında YGS başvuruları sırasında sınavsız geçiş başvurusunda bulunacaksınız, Temmuz ayında da internetten Atatürk aöf çocuk gelişimi bölümünü tercih edeceksiniz. Öncelik son mezunlara olduğundan geçtiğimiz yıl en son 2013 mezunları ile kontenjan doldu. Bunuda hatırlatmak isterim.

 29. dilek dedi ki:

  Ben 2006 cocuk gelisimi mezunuyum suan yatay gecis hakkini kullanabilirmiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yatay geçiş değil sınavsız geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz. Yatay geçiş üniversitede bir okuldan aynı bölümün olduğu başka bir okula geçmek demek. Siz lise mezunu olup alanınızla ilgili 2 yıllık bir bölüme gitmekten bahsediyorsunuz. Mezuniyet yılınızdan dolayı örgün bölümler imkansız ama açıköğretim yada vakıf üniversiteleri olabilir.

 30. simge dedi ki:

  boğaziçi üniversitesi pdr öğrencisiyim. 2013 girişliyim. bu sene yani 2015 te odtü işletmeye ösym puanımla yatay geçiş başvurusu yapabilir miyim?

 31. tuncay dedi ki:

  ticaret lisesi mezunuyum ilahıyat okumak istıyorum ne yapmam gerek yardımcı olurmusunuz lutfen

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında YGS başvurusu yapacaksınız. YGS sınavına girerek baraj puan olan 140’ı herhangi bir puan türünde aşmanız gerekiyor. Daha sonra Temmuz ayında tercih yapabilirsiniz.

 32. selda dedi ki:

  2007 yabancı dil ağırlıklı lise mezunuyum tekrar sınava girmeden çocuk gelişim okumak istiyorum ne yapmalıyım ne zaman ve nerede yapmalıyım acil cevap verirseniz sevinirimmmm

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş meslek lisesi mezunlarının kendi alanlarındaki 2 yıllıklara sınavsız geçiş tercihinde bulunmasıdır. Sizin böyle bir durumunuz yok. Sınava girseniz dahi öncelik sınavsız geçişlilerin olduğundan devlet üniversitelerinde kontenjan kalmıyor.Özel üniversiteleri tercih edebilirsiniz.

 33. semra dedi ki:

  Mrb 1995 cocuk gelisimi lise muzunuyum unuversiteye sinavsiz gecis hakkim varmi varsa nezaman nereye nasil yapmam gerekir yardici olursani sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayının ilk 2 haftasında YGS başvuruları sırasında sınavsız geçiş başvurusunda bulunabilirsiniz. Temmuz ayında da tercih yapabilirsiniz. Ancak öncelik son mezunlara olduğundan devlet üniversitelerine yerleşme ihtimaliniz hiç yok. Ancak ücretli vakıf ün. için şansınızı deneyebilirsiniz.

 34. melek dedi ki:

  ben 2005 imam hatip lisesi mezunuyum disardan cocuk gelisimi okumak istiyorum ne yapmam lazim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Açıköğretim olan tek fakülte Atatürk ün. aöf çocuk gelişimi ama onunda kontenjanı sınavsız geçiş öğrencileri tarafından doluyor hatta bölüm öğrencileri bile açıkta kalıyor. Bu nedenle imkansız diyebiliriz.

 35. dursun dedi ki:

  hocam kolay gelsin ben 2007 muhasebe mezunuyum dıştan sosyal güvenlik bölümü okumak istiyorum sınavsız geçiş hakkım var mı yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet bu bölüme sınavsız geçiş hakkınız var. Ocak ayının ilk 2 haftasında YGS başvuruları sırasında başvuruda bulunup Temmuz ayında tercih yapabilirsiniz.

 36. cnn dedi ki:

  Merhaba ben düz lise mezunuyum. Açıköğretim 4 yıllık okumak istiyorum. YGS girmem yeterli olacak mıdır?
  Teşekkürler.

 37. ebru dedi ki:

  Merhaba. 2005 kiz meslek lisesi hazir giyim bölümü mezunuyum.Aöf de sosyal hizmetler okumak istiyorum sinavsiz geçiş le öyle bir hakkim varmi.İlla kendi bölümü mü tercih etmeliyim tercih zamani,

 38. GÜL dedi ki:

  DÜZ LİSE MEZUNUYUM YGSY GİRİP AÇİKÖĞRETİMDE ÇOCUK GELİŞİMİ OKUYABİLİRMİYİM

 39. cem dedi ki:

  mrb 97 düz lise mezunuyum 2006 da aöf halka ilişkiler kayıt yaptırdım fakat bitiremedim. bu yılsa sınava tekrar girdim baraj puanı 140 üzerinde puanım olmasına rağmen bi yere yerleştirilemedim ek kontenjanla peki eksi halkla ilişkilere devam etme yada yeniden farklı bölüme kayıt yapma şansım var mıdır? teşekkürler..

 40. zenan türk dedi ki:

  mrb. ben aöf ilahiyat önlisans mezunuyum. simdide açıktan çocuk gelişimi okumak istiyorum yapmam gereken nedir acaba? teşekkürler

 41. Neşe dedi ki:

  1997 imam hatip lisesi mezunuyum..şimdiye kadar hiçbir sınava girmedim..sınavsız geçişle 2 yıllık ilahiyat okumak istiyorum.. sadece açıköğretim gibi sınava mı girip sınıf geçiyorum..birde ilk başvurumu nasıl ve nerede ve ne zaman yapmalıyım..şimdiden çok teşekkür ederim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında YGS başvuruları sırasında aynı form üzerinde sınavsız geçiş başvurusu yapacaksınız. Temmuz ayında da tercih yapacaksınız. Sınavsız İlahiyat zaten aöf olarak var.

 42. hanife halıcıoğlu dedi ki:

  açık lise imamhatip son sınıf oğrencisiyım ygs veya dikey geçiş yapma hakkım varmı varsa hangi bolumlerı seçebiliyorum mezun olma şartı varmı
  cevap yazarsanız memnun olurum teşekkur ederim

  • alperturkoglu dedi ki:

   İster YGS sınavına girip alan dışı 2 yada 4 yıllık tercih edebilirsiniz. İster sınavsız geçiş başvurusu yapıp alanınızın devamı niteliğindeki 2 yıllık ilahiyat ön lisans programına tercihte bulunabilirsiniz.

 43. Ayfer arslan dedi ki:

  Ek yerleştirme sonuçları açıklandımı acaba,araştırıyorum kesin bir bilgi bulamadım.Yardımcı olursanız sevinirim

 44. yasemin dedi ki:

  ben imam hatip lisesi mezunuyum çocuk gelisimini okumak icin ne yapmam gerekır

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelikle YGS sınavına girmeli, YGS-4’ten iyi bir puan almalısınız. Öncelik sınavsız geçiş öğrencilerine olduğundan, kontenjanı sınavsız geçişle dolmayan ve alan dışından YGS puanı ile öğrenci alan programları bulmalısınız. (yerleştirme öncelikleri sütunu kesikli çizgi olup, min puan kısmında puan olanlar sizin tercih yapabileceğiniz programlardır.)

 45. kübra dedi ki:

  Hayırlı günler 2010 imam hatip lisesinden mezun oldum. Ayrıca 2012 yılında örgün öğretimle işletmeden mezun oldum. Yatay geçiş hakkım hala geçerli mi?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yatay geçiş değil sınavsız geçiş hakkınız. Evet Ocak ayında başvuruda bulunarak Temmuz’da tercih yapabilirsiniz.

  • gulercan dedi ki:

   Hocam mrb ben 2004-2005 ticaret meslek lisesi muhasebe mezunuyum sinavsiz gecisle universite okumak istiyorum fakat hangi bolum ve hangi universitede sansim yuksek…tesekkur…

 46. gülay dedi ki:

  ben imam hatip mezunuyum sınavsız geçiş yapmak istiyorum.kayıt tarihlerini öğrenebilirmiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Doğrudan kayıt diye birşey yok. Ocak ayının ilk 2 haftasında başvuruda bulunacaksınız Temmuz ayında da tercih yapacaksınız. Yerleştirilirseniz açıklanan kayıt tarihlerinde kayıt yaptırırsınız.

 47. Hira dedi ki:

  Merhaba,
  4 yıllık İşletme bölümü mezunuyum. Sınavsız Çocuk Gelişimi bölümüne kayıt yaptırabilirmiyim?

  Teşekkürler

 48. aslan dedi ki:

  Mrb. arkadaşım 2010 ihl mezunu ve 2015 ygs başvurusunda sınavsız geçişle eskişejir anadolu üni. önlisans ilahyat için başvuru yapacak. Sizce gelir mi yoksa ygs ye girip tercih yapmak daha mı manrıklı olur ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   12000 kontenjan var. Mutlaka gelir.

  • ATT dedi ki:

   Att okuyorum gecis hakkimi erzurum ataturk universitesinde kullanmak istiyorum puanlarim tutarsa ilk ve acil yardima gecebilirmiyim meteb ici kurali var midir net bir bilgi verirseniz sevinirim simdiden tesekkurler 🙂

   • alperturkoglu dedi ki:

    397,85000 14,3,D,96 yerleştirme önceliklerine göre il dışından alıyor. Ama ondan önce gelen okul türü “3” yani Anadolu Sağlık Meslek Lisesi mezunlarınca kontenjanı doluyor. Diploma puanı da 80 civarında olmalı.

 49. batuhan dedi ki:

  Arkadaşlar ben sınavsız yerleştim kaydımı dondursam gelecek yıl okul puanımda değişiklik olacak mı

 50. Ezgi dedi ki:

  Mrb ben imamhatipden bu sene mezun oldum aciktan ilahiyat yazdim tercihlerime ciktida fakat basvuru tarihini kacirdim pazartesi gitsem kaydimi kabul ederlermine yapabilirim?

 51. esma dedi ki:

  mrb ben geçen yıl meslek lisesi çocuk gelişimi mezunym. geçen yıl barajı geçmdm terchde yapmdm . bu sene ygs-4 274 puanm dört yıllık gitme şansm yok bnde iki yıllık çocuk gelşimi veya sosyal hizmetler düşünüyorm ilk terchde çıkmadı ek terch yapacam sizce çıkarmı ? obp puanına göre mi sınavsz geçş yapablyrz 332 obp. açıkta kalmak istemyrm npmam gerek.s

  • esma dedi ki:

   mrb ben geçen yıl meslek lisesi çocuk gelişimi mezunym. geçen yıl barajı geçmdm terchde yapmdm . bu sene ygs-4 274 puanm dört yıllık gitme şansm yok bnde iki yıllık çocuk gelşimi veya sosyal hizmetler düşünüyorm ilk terchde çıkmadı ek terch yapacam sizce çıkarmı ? obp puanına göre mi sınavsz geçş yapablyrz 332 obp. ısparta yalvaç kız teknik ve meslek lisesi muzunym geçen yıl mezun oldm bu sene ygs lys girdm ve terhde yaptm çıkmadı ek tercihde çocuk gelişimi bölüne yerlşmem için ne ypmam gerek dikkat etmn gerekn ne? iki yıllıkda olsa bu seneyerlşmek istiyrm yardmcı olun.s geçiş hakkımı nasıl değerlndrmelym.s

   • alperturkoglu dedi ki:

    Diğer sorunuza da cevap olarak yazdım ama buradan da belirteyim. Eski mezunlardan alan programları tercih etmelisiniz. Çoğu programın kontenjanı 2014 mezunları ile doluyor.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tablo-3A‘dan durumunuza uyan yerleri incelemelisiniz. Yerleştirme önceliklerinde 13 ve daha küçük değer ile başlayan yerleri yazmalısınız. Son tercihte olsa aöf düşünüyorsanız Atatürk aöf program kodunu son tercihe yazabilirsiniz. Kodu: 101451884

 52. fatma dedi ki:

  ….ACİİL….ben ilahiyat önlisans programına kayıt hakkı kazanmama rağmen kayıt tarihini kaçırdım….ihl mezunuyum ..sınavsız geçiş hakkımı kullandım….yatay geçiş şeklinde aklımda kalmış…bu sebepten 15 /17 tarihleri arası kayıt yaptırırım demiştim…ama sonuç hezeyan ….yapabileceğim birşey var mı acaba….

 53. ali dedi ki:

  Ben bu yıl bir bölüme sınavsız geçişle yerleştim gelecek yıl sınava girdiğimde okul puanımda bir düşme olacak mı

 54. Ayfer arlan dedi ki:

  Ben imam hatip mezunuyum sınavsız geçiş başvurumu yaptım,başvuru yaptığım okulda temmuz sonu ağustos başı gibi kayıt yaptıracağımı söylediler,kesin bir tarih arıyorum internet üzerinden bulamadım,yardımcı olursanız çok sevinirim,inşallah kayıt tarihini geçirmemişimdir,tercihler konusundada bir bilgim yok…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ayfer Hanım, büyük ihtimalle bir yanlış anlama söz konusu. Sınavsız geçiş başvurusunda bulunmak programa yerleşmek için yeterli değildir. 7-17 Temmuz tarihlerinde tercihler yapıldı ve 23 Temmuz’da da sonuçlar açıklandı. Şu an için hem Atatürk Ün. hem de Anadolu Ün. aöf ilahiyat kontenjanları dolmuş görünüyor. Olur da kayıt döneminde kayıt yaptırmayan aday olursa ek yerleştirmelerde tercih yapma hakkınız olabilir. Sakın kaçırmayın.

   • Ayfer arlan dedi ki:

    kayıt dönemi tam olarak ne zaman acaba

    • alperturkoglu dedi ki:

     Tercih yapmamışsınız ki kayıt yapasınız.

     • Ayfer arlan dedi ki:

      Olur da kayıt döneminde kayıt yaptırmayan aday olursa ek yerleştirmelerde tercih yapma hakkınız olabilir,demiştiniz ya, bu ek yerleştirme dönemini sormuştum,izlemem gereken yol nedir,hangi tarihlerde ne yapmam gerek,bilir kişiye ihtiyacım vardı teşekkür ederim

      • alperturkoglu dedi ki:

       5 Eylül’de kayıtlar tamamlanacak. 15 Eylül’e kadar boş kontenjanlar belli olur ve ek tercih kılavuzu yayınlanır. 20 Eylül gibi https://ais.osym.gov.tr/ adresinden girerek tercih yapacaksınız. (Yazdığım tarihler tahmini net tarihler belli değil)

      • Ayfer arlan dedi ki:

       Ek tercih hakkımı kullanıcam, aöf 2 yıllık ilahiyat kontenjanları dolumu acaba, nereden öğrenebilirim

      • alperturkoglu dedi ki:

       Atatürk Ün. 101451539 İlahiyat (Önlisans) (Açıköğretim) 300 400,00000 99,2,D,81 (300 kişilik kontenjan var, en son 99 mezunu 400 OBP puanlı biri yerleşmiş.)
       Anadolu Ün. 101050263 İlahiyat (Önlisans) (Açıköğretim) 12000 211,83850 (12.000 kontenjan var, en son yerleşen öğrenci YGS puanı ile yerleşmiş yani sınavsız geçişle tercih yapan tüm imam hatip mezunları yerleşmiş)

      • Ayfer arlan dedi ki:

       Sayenizde ek tercihimi Anadolu üniversitesine yaptım,eğer yerleşirsem,kayıt tarihleri ne zaman acaba?Bu sefer tarihleri kaçırmak istemiyorum.

      • alperturkoglu dedi ki:

       Şimdilik bu konuda bilgim yok.

 55. polat dedi ki:

  Taban puan ——- ile göstermiş ne anlama geliyor

 56. ahmet dedi ki:

  taban puan bölümünde “——-” yazıyor. bu ne anlama gelyor

 57. Yusuf dedi ki:

  merhaba hocam İmam-hatip lisesi mezunu olan öğrenciler için sınavsız geçişle gidebileceği yerlere nereden ulaşabilirim bir sitede sadece anadolu üniversitesi ve atatürk üniversitesi olduğu yazıyor

 58. mehtap dedi ki:

  mrb
  ben sınavsız gecıs hakkımı kullanmak ıstıyorum ancak ne 40 tl nede 10 tl yatırdım tercih yapamıcak mıyım ?

 59. zehra dedi ki:

  Mrb.
  Ilahiyat a geçiş hakkım vardı ve bunu kullandım. Ön kaydımı yaptırdım. Şimdi tercihler döneminde benim yapmam gereken nedir?

 60. serap dedi ki:

  merhaba ben sağlık meslek çıkışlıyım ygs başvuru sürecinde 40 lira yatırdım sadece sınavsız geçiş hakkımı kullanamayacak mıyım ?

 61. orhan dedi ki:

  merhaba ben sağlık meslek lisesi mezunuyum geçen yıl 2 yıllık patoloji bitirdim. geçiş hakkımı kullandım . Tekrar geçiş hakkımı kullanmak istiyorum kullanabilirmiyim ? kullanıyorsak üniversitelerin kodları aynı 3A tablosu da aynı düğerleri de aynı sınavsız tercih hakkımı kullandığımı nasıl ayırt edebilirim şimdiden teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tekrar sınavsız geçiş hakkınız var. Başvuru formunda okul türünüz ve bölümünüz sisteme bildirildiğinden siz alanınızla ilgili yer tercih ettiğinizde sistem sınavsız geçiş olarak değerlendirilir.

 62. Numan Şimşek dedi ki:

  Merhaba ben ticaret meslek lisesi pazarlama ve perakende alanı mezunuyum ygs ye girdim 140-179 arası puan aldım sınavsız geçiş hakkımda var acaba ilahitı 2 yıllık okuyabiliriyim cevaplarınızı bekliyom şimdiden teşşekürler…

  • alperturkoglu dedi ki:

   İlahiyatı sınavsız geçiş hakkınızla değil YGS puanı ile tercih edeceksiniz. Anadolu Ün. aöf ilahiyat 40000 kontenjan var. Herhalde yerleşirsiniz.

 63. aslı dedi ki:

  mrb ben 2008 çoçuk gelişimi mezunuyum 2008 ve 2009 da tercih yapmıştım.ek puanım gidermi .hiç bir yere yerlesmedim.2 yıllık ön lisans örgün okuma sansım nedir kendi bölümümde .tercihlerime önce aöfleri mi yoksa 2 yıllık örgün lerimi yazmalıyım.puanım 140 163 arası

 64. hanife dedi ki:

  Hocam merhaba ben bu yıl çocuk gelişimi mezunu oldum YGS’ye girdim 204 puan aldım YGS4’ten. okul puanım 77,56 bana kendi bölümümü seçtim diye kaç puan getirir bide ben sınavsız geçişş hakkımı kullanmak istediğimi tercihlerde nasıl belli edebilirim ne şekilde tercih yapabilirim okulumdan kimse aydınlatmıyor.

  • hanife dedi ki:

   ! yıl sınıf tekrarı yaptım 96lı değil 95liyim önceliklerde 13.2.i.95 yazıyo genelde ben 14.2.i-d.95 olarak mı arayacağım kafam çok karıştı iç derken kendi şehrimiz mi kendi bölümümüz mü hangi okullara ve bölümlere gidebilirim nolur yardım edin

   • alperturkoglu dedi ki:

    Kılavuzda geçen yılın yerleştirme öncelikleri ve puanları verilmiştir.14 ile başlayan olmaz. Çünkü 14’ler bu seneki yerleştirmelerle ortaya çıkacak 🙂 Doğum tarihi çok önemli bir kriter sayılmaz. Bu yılın mezunu iseniz 13,2 şeklinde başlayan eğer kendi iliniz dışında ise D olanlara baklamlısınız.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişte YGS puanınız kullanılmaz. Ocak ayında başvuru forumunda okul türü ve bölümünüz girildiğinden alanınızla ilgili yapacağınız tercihler sistem tarafından otomatik olarak sınavsız geçiş olarak değerlendirilir. Mezuniyet yılı, okul türü, METEB, OBP,Doğum tarihi önceliğine göre yerleştirilirsiniz. Zaten önce sizin bölümün mezunları değerlendirildiğinden ayrıca ek puan verilmez. (4 yıllık tercihlerde kendi alanınızda YGS 180 üzerinde puanınız varsa OBP’nin 0,18′ kadar ek puan alırsınız.)

 65. halenur dedi ki:

  Ben bu sene mezun oldum ben bir sene daha durup çalışmayı düşünüyorum ama bu senedede olmazsa sınavsız geçişimi 2015 de kullanabilirmiyim bana şans tanırlar mı ilk mezun olanları alıyorlarmış…

 66. aslı dedi ki:

  mrb 2008 çoçuk gelişimi mezunuyum daha önce 2009 yılına kadar tercih yaptım fakat hiç bir yere yerleşemedim.bu sene sınava girdim 160 gibi bir puanda aldım.barajı geçemedim. acaba sınavsız geçiş hakkım varmıdır.hiç kullNMADIM. VE NERELERİ TERCİH ETMELİYİM AÖF 4 YILLIK AÇIK ÖĞRETİMLERDE OLURMU

 67. melek dedi ki:

  ben sınavsız geçise gitmek istıyorm fakat ygsden başvuru yapmadm bu durumda 2015i mi beklemem lazım :(((

 68. merve dedi ki:

  Merhaba ben bu sene yiyecek içecek hizmetlerinden mezun oldum sınavsız geçişle gıda teknolojisine geçme hakkım.varmı?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bölümleriniz;
   Kültürel Miras ve Turizm 2
   Otobüs Kaptanlığı 2
   Turist Rehberliği 2
   Turizm Animasyonu 2
   Turizm Rehberliği 2
   Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2

 69. FARUK SAĞLAM dedi ki:

  Merhaba ;

  Ben 2003 turizm otelcilik meslek lisesi resepsiyon bölümü mezunuyum.
  Açıköğretim’e girmek için tercih yapacağım sorum şu başka bir bölüm işletme,ilahiyat gibi yazabiliyormuyum
  ve açıköğretime girme şansım olabilir mi sizce

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alan dışı aöf bölümlerini tercih edebilmek için YGS de herhangi bir puan türünde 140 ve üzerinde almış olmanız gerekiyordu. Aldığınızı varsayarsak Şu sayfada bölüm adı yazarak aratma yapın. Yerleştirme öncelikleri sütununda değer varsa kontenjanı sınavsız geçişle doluyor demektir. Tercih etseniz de yerleşemezsiniz. Bir de kontenjanı çok olan yerlerde şansınızı denemenizi tavsiye ederim. Mesela ilahiyat 40.000 olabilir.

   • FARUK SAĞLAM dedi ki:

    Kusura bakmayın hocam bilgileri eksik yazmışım. YGS sınavına girmedim sınavsız geçiş yapıp açıköğretim okumak istedim
    ortaöğretim başarı puanım 359,15000 OBP puanım 250

    bilgileriniz için çok teşekkür ederim.iyi çalışmalar.

 70. hatice dedi ki:

  Ben iki yıl ilahiyat açık oğretim mezunuyum bu yıl ygsy girdim ilahiyat tercih edeceğim ben 3. sınıftan devam edebilirmiyim yada yeni birşey cıkmış sınavsız 3 ten devam ediliyo diye ben onu anlamadım ne yapmam gerekiyo

 71. polat dedi ki:

  Aynı tercih listesinde sınavsız yerlesebilecegim bölümle birlikte ygs ile alan bölümleri yazabili miyim ?

 72. Meyveş dedi ki:

  Arkadaşlar ben adana ‘da yaşıyorum meslek lisesinde bilgisayar programcılığını okuyorum. yalova yada giresuna geçiş hakkımı kullanmak istiyorum yapabilirmiyim birisi lütfen yorumuma cevap versin :((

  • alperturkoglu dedi ki:

   Soruları sadece ben cevaplıyorum. Geçiş yapmak istediğiniz bölümün yerleştirme önceliklerinde “D” yazıyorsa METEB dışından alıyor demektir.

 73. sema güzeltepe dedi ki:

  Iyi gunler ben 2001 ihl mezunuyum.ilahiyat acikogretime sınavsız gecis hakkim varmi.kayıtlar ne zaman

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız var. Ama doğrudan gidip kayıt yaptırmak gibi bir durum yok. Ocak ayının ilk 2 haftasında başvuru yapıp Temmuz’da internet üzerinden tercih yapmanız lazım. (Ben başvuru yapmadığınızı düşünerek yazdım. Başvuru yaptıysanız 7-17 Temmuz arasında tercih yapabilirsiniz.)

 74. emrekartal dedi ki:

  Ozel egitim dali mezunuyum. Sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum Sosyal hizmetlere ama mezun olali 3. Yilim gire bilme sansim hala var mi ?

 75. hatice dedi ki:

  hocam 2009 meslek mezunu biri 2014de sınava girmemiş ama 2014 tercihlerde açık öğretime kayıt yaptırabilir mi? yani açık öğretime sınavsız geçiş yapma hakkı var mı? lütfen beni acil bilgilendirir misiniz? çok önemli!

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesi mezunu iseniz ve sınavsız geçiş alanlarınızdan aöf programı olan varsa yerleşirsiniz. Mezuniyet bölümünüzü yazarsanız olup olmadığına bakarım.

   • hatice dedi ki:

    ben değil abim mezun hocam. bölümü elektrik elektronik.. bu arada eger bölümü varsa bu yıl tercıh döneminde tercihte bulunabilir mi?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim) bölümünü tercih etsin. Kontenjansız kesin yerleşir.

     • hatice dedi ki:

      çok tesekkürler hocam. peki son bi soru daha. ben selçuk üniversitesi radyo televizyon sinema bölümü 2. sınıf öğrencisiyim bu yıl 2014 ygs-lys snavına girmedm ama tercih döneminde açık öğretim tercih etme gibi bi sansım var mı?

 76. Nihat neşeli dedi ki:

  ben 2011-2012 sezonunda makine bölümü endüstriyel kaıp dalından meslek lisesinden mezun oldum 2012 deki ve 2013 deki ygs ye girdim ama başarılı olamadım şimdi ise sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum makine bölümü ve makine resim ve konstrüksiyon bölümlerini istiyorum diploma notum ise 71,46 2014 tercih kılavuzunda yazabieceğim yerler hakkında yardımcı olabilirmisiniz ve yerleşme şansım varmı Konya/Selçukluda yaşıyorum şimdiden teşekkür ederim

 77. sultan dedi ki:

  mrb admin ben çocuk gelişimi lise mezunuyum 2014 ygsye girdim bu sene kac çocuk gelişimci sınava girmiş nasıl öğrenebilirim? ygs 5 ek puanlı sıralamam 56728 puan 305 kaç kişi arasında 56728.nci sıradayım onu merak ediyorum

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sorduğunuz sorunun cevabını hiç bir yerde bulamazsınız.(Ancak özel istatistik tutulduysa ÖSYM’de vardır.) Bu arada oradaki sıralama sadece çocuk gelişimciler arasındaki sıralamanız değil. Toplam sınava girenler içindeki sıralamanız.

 78. ömer kiran dedi ki:

  merhaba;
  1995 i.h.l. mezunuyum. son 10 yıldan bugüne kadar herhangi bir sınava girmedim ve herhangi bir yere yerleştirilmedim. i.h.l. mezunlarının direkt olarak ilahiyat önlisansa geçiş hakkı varmış, sınavsız olarak. şu andan itibaren yapmam gerekenler nelerdir, ne zaman başvurulur, nasıl ve nereye başvurulur, şartları nelerdir, masrafı hakkında bilginiz var mıdır bana kısaca açıklayabilirseniz çok memnun olurum. saygılar, hayırlı ramazanlar.

 79. hasan basri dedi ki:

  hocam ben sınavsız geçiş hakkımı kullanmak ıstıyorum ama ben basvuru formunda ygs’ye gırmek ıstıyorumu ısaretledım ve onun parasını yatırdım 40 TL sımdı ben sınavsız gecıs hakkımı kullanamıcakmıyım… Tesekkurer

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesi mezunları YGS başvurusu yaptıklarında sınavsız geçiş hakkı da kazanır. Sınava girmeyip sadece sınavsız geçişten faydalanmak isteyenler “Sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum” seçeneğini işaretler. Sizin için sorun yok.

 80. Burak dedi ki:

  selam ben meslek lisesinden yeni mezun oldum ve ygs ve lys sıanvlarına girdim ben hem lys puanımla 4 yıllık tercihler yapıp hemde bu tercihlerime 2 yıllık geçiş hakkımın olduğu tercihleride ekleyebilirmiyim

 81. kazım kazım dedi ki:

  ben sağlık meslek liseli tıbbi lab. alınından bu sene mezun oldum 2014 yılı ygs ye girdim ben aynı anda hem yatay geçiş için tercih hemde ygs puanıyla tercih yapabilirmiyim ??

 82. Özgür dedi ki:

  hocam ben meslek lısesı mezunuyum bır sene ara verdım ygs ve lysye gırdım kazanamadım sınavsız gecıs hakkımı yatay gecısı nasıl kullanabılırım nasıl tercıh yapcam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yatay geçiş üniversite okuyanlar için geçerlidir. Sizinki sınavsız geçiş. Bunun için 7-17 Temmuz’da internet üzerinden alanınızla ilgili bölümlere tercihte bulunacaksınız.

 83. nida dedi ki:

  Merhaba
  Ben ticaret meslek lisesi 2010 mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanıp yerleştim fakat gitmedim bu sene ygs sınavına girdim fakat sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum seçeneğini işaretlemedim bu hakkımı kullana bilir miyim? Birde tercih yaparken tercih listeme hem sınavsız geçiş hakkıma hem de ygs puanıma göre tercih yapabilir miyim?

 84. elfidan dedi ki:

  merhaba hocam ben açık öğretimlisesi çocuk gelişimi ve eğitimi 2014 mezunuyum diploma notum 71.00 ygs den 4 178.078 aldım yatay geçiş yapmak istiyorum yapabilirmiyim kendi alanıma uzaktan eğitim olarak birde acaba yapabilirsem tercihlerimizi ne zaman yapabiliriz

 85. melek dedi ki:

  hocam merhaba ben geçen sene sınavsız geçiş yapmadım ama bu sene sınavsız geçiş yapmak istiyorum konya çocuk gelişimi kontenjanları nasıl ve girebilir miyim sizce ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kontenjanı 40 kişi. Geçen senenin sonuçlarına baktığımızda son mezunların yerleşebildiğini ve anadolu meslek lisesi mezunları ile kontenjanın dolduğunu görüyoruz. 2013 mezunu ve normal kız meslek mezunu iseniz şansınızın düşük olduğunu söyleyebilirim.

 86. ebru dedi ki:

  ben örgün ögretim ilahiyat fakültesinde okuyorum 3 sınıf oldum açık ögretimden çoçuk gelişimi okuyabilir miyim

 87. Emre dedi ki:

  Bu sene 12.sınıfta teknik ve endüstri meslek lisesi lojistik bölümünden mezun olucam.Sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum okulda derece anlamamında 5. veya 6.cıyım.Sınavsız geçiş hakkımı kullanırken açıkta kalma ihtimalim ne kadar kesin girer miyim ?? Bu arada önceliğimi ticaret meslek liseleri mi alıyor. İlginize teşekkür ederim

 88. Gökhan şen dedi ki:

  Hocam ben imamhatip meZunuyum fakat aöf türk dili ve edebiyatı kaydım var ben sınavsız geçiş kullanabililirmiyim kulananabilirsem nasl yapmam gerekiyor aöfdeki kaydım varken oluoyormu

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş sadece ilahiyat tercih edebiliyorsunuz ve ilahiyat sadece aöf olarak var. Aynı anda 2 aöf olamayacağından birinden vazgeçmeniz lazım.

 89. reyhan dedi ki:

  ben imam hatipten bu sene mezun oldum.ygs ye girdim barajı geçtim.2 yıllık ilahıyat istiyorum.tercihler temmuz ayında mı olucak.ve nasıl tercih yapılacak.bunun dışında tekrar bankaya para yatırmak gerekiyomu.

  • alperturkoglu dedi ki:

   İmam hatip mezunlarının 2 yıllık ilahiyat için sınava girmesi dolayısı ile barajı geçmesi gerekmiyordu. Tabi siz aynı zamanda kendinizi de denemiş oldunuz. Temmuz ayında internet üzerinden tercihte bulunacaksınız. Ayrıca bir ücret ödemeyeceksiniz.

 90. abdurrahman dedi ki:

  hocam merhabalar ben ticaret meslek lisesi muhasebe ve finansman bölümü mezunuyum maliye işletme iktisat kamu yönetimi benim bölümüme giriyo mu ve ek olarak daha fazla puan geliyo mu cevaplarsanız çok memnun olurum teşekkürler..

 91. Ömer dedi ki:

  Ben bişi sormak için rahatsız ediyorum.
  Şimdi ben bu sene ygs den 6 puan türünden en yüksek 157 aldım en düşük 130
  2 senelik kendi bölümüme gideceğim. ( Diploma puanım en düşük 75 gelir )
  SORU: Kendi bölümüme 4 senelik tercih yapma sanşım var mı?

 92. ayten dedi ki:

  merhaba hocam ben bu sene acık liseden mezun oluyorum üniversiteye devam etmek istiyorum yine acıktan ygs ye mi girmem gerek yoksa liploma notuylamı üniversite oluyor ….üniversiteyi acıktan okumak istiyorum… bu mumkunmu nasıl olucak acıklarmısınız …sosyal bölüm hangi bölümleri tercih edebilirim ..

 93. ayberk dedi ki:

  hocam ben gemi yapımı alanı meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık tercihimde sadece gemi yapımı bölümü üzerine mi yapabiliyorum yoksa deniz ve liman işletmeciliği bölümünede geçiş yapabilir miyim? veya deniz adı altındaki herhangi bi bölüme (makina gemi güverte vb.) aydınlatırsanız sevinirim

 94. ALİ dedi ki:

  MERHABA HOCAM,MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM.BANKAYA 40 TL YATIRIP KAYDIMI YAPTIM FAKAT 10 TL YATIRMADIM VE SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMI KULLANMAK İSTİYORUM ŞIKKINI İŞARETLEMEDİM .SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIM OLACAK MI?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesi mezunu olduğunuzdan ayrıca 10 TL yatırmanıza yada o seçeneği işaretlemenize gerek yoktu. O seçenek sınava girmeden sadece sınavsız geçişten faydalanmak isteyenler için geçerli.

 95. ebru vayvada dedi ki:

  ben tarih bölümü okuyorum sınavsız geçişle ilahiyata bu sene başvurmak istiyorum ancak bu konu hakkında hiç bir bilgim yok yönlendirebilir misiniz.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız 2.üniversite kapsamında Anadolu Ü. ve Atatürk Ü. aöf 2 yıllık ilahiyat programlarına başvuruda buluanbilirsiniz. Başvuruları Eylül yada Ekim aylarında aöf büroları ve internet üzerinden oluyor. Şu sayfada diğer bölümleri de görebilirsiniz.

 96. kubra dedi ki:

  Ben 2005 te imam hatipten mezun oldum bu yil 2 yillik gecis hakkimi kullanmak istiyorum olabiliyormu.

 97. fatih dedi ki:

  ben marmara ilahiyatta 2 yıldır hazırlıkta kalıyorum başka bir ilahiyat fakültesine geçiş yapmak istiyorum hazırlık okumadan direk birinci sınıftan başlama imkanım var mı?

 98. deniz dedi ki:

  Merhaba ben 2013 te sinavsiz qeciş hakkimi kullandm ama qtmedm bu yilda 10 lira parayi yatrmadm icn qecis hakkimi kullanamiyorm 2015 te bu hakkimi kullanabilir miym sansm ne olur cevaplarsaniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 99. ayşegül dedi ki:

  hocam merhaba ben 96_97 giyim meslek lisesi mezunuyum ankarada 2yıllık sınavsız geçiş yapıp okuyabilceğim üniversite varmı varsa nasıl başvuru yapmam gerekir.ilginize şimdiden teşekkür ederim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Başvurular Ocak ayında yapılıyor. Sınavsız geçiş bölümleriniz aşağıdadır. Bunların 2013 yerleştirme linklerine tıklayarak hangi il ve okullarda olduğuna şu sayfadan bakabilirsiniz.
   Çorap ve Moda Tasarımı 2
   Deri Konfeksiyon 2
   Deri Teknolojisi 2
   Giyim Üretim Teknolojisi 2
   Moda Tasarımı 2
   Tekstil Teknolojisi 2

 100. seda dedi ki:

  merhaba ben gecen sene kendi bölümüm 2senelik kazandım gitmedim puanım ne akdar düşer..

 101. seher dedi ki:

  merhaba ben bu sene sinavsiz gecis hakkimi kullanicam ama -ocak ayinda bankaya 10 tl basvuru ucerini yatiramadim gec kaldim ,,ama girecegim yuksekokula gidip sordum temmuz ayinda dene belki olabilir dedi ogrenci islerindeki gorevli boyle bir sey dogru olabilirmi sizce.. 22 hazirandan sonra osym nin internet sayfasindan basvur dedi bakanlik degisiklik yapabiliyormus bazen yani belki olabilir mi acaba diye denicem tesekkur ediyorumm cevabnizi bekliyorum..

 102. DEMET dedi ki:

  merhabalar ben 2012 yılı meslek lisesi mezunuyum geçiş hakkımı bazı nedenlerden dolayı kullanamadım bu sene kullanmak istiyorum kullanabilirmiyim

  cevabınız için şimdiden teşekkürler ….

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında başvuru yaptıysanız Temmuz’da internet üzerinden sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. Eğer yapmadıysanız 2015’i beklemeniz lazım.

 103. döndü dedi ki:

  ben meslek lısesı cocuk gelışimi ve egıtımı bolumu 2007 mezunuyum bu yılkı(2014) ygs ye gırdım 188 puan aldım fakat lys ye basvuramadım ben bu puanla kendı bolumum dısında acıkögretım 4 veya 2 yıllık bolumlerın hangısını okuyabılırım yardımlarınız için tesekkur ederım

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kontenjansız 2 yada 4 yıllık tüm aöf programlarını tercih edebilirsiniz.
   2 yıllıklar:
   Bankacılık ve Sigortacılık
   Büro Yönetimi ve Sekreterlik
   Çağrı Merkezi Hizmetleri
   Dış Ticaret
   Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı
   Emlak ve Emlak Yönetimi
   Ev idaresi
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
   Halkla ilişkiler ve Tanıtım
   ilahiyat
   insan Kaynakları Yönetimi
   işletme Yönetimi
   Kültürel Miras ve Turizm
   Laborant ve Veteriner Sağlık
   Lojistik
   Marka Iletişimi
   Medya ve Iletişim
   Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası
   Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
   Perakende Satış ve Mağ.
   Radyo ve Televizyon Prog.
   Sağlık Kurumları işletmeciliği
   Sosyal Hizmetler
   Spor Yönetimi
   Tarım
   Turizm ve Otel İşletmeciliği
   Yerel Yönetimler

   4 yıllıklar:
   AÖF İşletme, İktisat, Felsefe, Sosyoloji, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Maliye, Konaklama İşletmeciliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

   • döndü dedi ki:

    hocam cok tesekkur ederım cok yardımcı oldunuz allah razı olsun

    • alperturkoglu dedi ki:

     Amin sizlerden de Allah razı olsun.

     • döndü dedi ki:

      hocam bır sorum daha olacaktı benım dıploma notum 86.34 sosyolojıyı tercıh etsem bana ne kadar puan gelır .Veya dıploma notu farklı bır bolum tercıh edıldıgınde kac ıle carpılır tekrar tesekkurler.

      • alperturkoglu dedi ki:

       Alanınızla ilgili 2 yıllıklarda zaten yerleştirme öncelikleri ve OBP önemli. Alan dışı 2 yada 4 yıllıklarda 0,12 ile (86,34X5X0,12= 57,804 ), alanınızdaki 4 yıllıklarda 0,18 ile çarpılır. (86,34X5X0,18= 77,706 )

 104. emine eski dedi ki:

  ben imamatip mezunuyumm ygs ye girdimm kazanamadım direk iki yıllık geçiş hakkım var mıı yardımcı olursanız sevirimm..

 105. Sümeyye dedi ki:

  Merabalar. Ben şu an Atatürk üniversitesinde peyzaj mimarlığı okuyorum. 4 yıllık okuyanların da eski ösym puanıyla geçiş yapabilme şansı var mı acaba? Orduya yada Trabzona geçiş yapmak istiyorum. Teşekkürler…

 106. neriman dedi ki:

  meraba bende meslek lisesi mezunuyum aof herhangi bir bölüme başlayıp oradan çocuk gelişimine geçiş yapabilirmiyim…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sadece alanınızla ilgili bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var. Çocuk gelişimi ve Sosyal Hizmetler aöf tercih edebilirsiniz. DGS ile 4 yıllığa geçiş hakkınız tabi var ama DGS kontenjanları az ve sınavları zor.

 107. salih kayış dedi ki:

  ben lys sınavına gireceğim eğer kazanamzsam 4 yıllık aöf e kayıt yaptırmak istesem eğer böyle bir hakkım var mı? yoksa lys sınavına girmem aöf hakkımı ortadan kaldırıyor mu?

 108. cihan dedi ki:

  Sayın admin 2 yıllık biyomedikal cihaz teknolojisi okumaktayım aöf işletme okuyarak 4 yıllığa tamamlamak istiyorum ancak biyomedikal alanında iş başvurusu yaparken sıkıntı yaşarmıyım?

  • alperturkoglu dedi ki:

   İş ve istihdam konusunda bilgim yok. Ama mantık olarak 4 yıllık mezunu olmanızın dezavantaj değil avantaj olacağını düşünüyorum.

  • amine. dedi ki:

   Merhaba ben ocak ayın da ilahiyata sınavsız geçiş yaptım 2 yıllık seçtim şimdi kayıt nezaman bilgi verirseniz sevinirim haziranda diyolar tam tarih verirmisiniz?

   • alperturkoglu dedi ki:

    Ocak’ta sadece başvuruda bulundunuz. Tercihler Temmuz ayı içerisinde olacak. https://ais.osym.gov.tr/ adresinden kişisel bilgilerinizle girerek tercih yapacaksınız. Sakın kaçırmayın. Ancak kesin olarak yerleştiğiniz açıklandıktan sonra kayıt yaptırabilirsiniz.

 109. büşra dedi ki:

  meraba ben meslek lısesı mezunuyum ygs sınavına gırdım ıstedıgım sonucu alamadm tercıh yapablırmıyım

 110. kamil dedi ki:

  sınavsz geçiş ne zaman kalkacak bılıyormusunuz teşekkur ederım…

  • alperturkoglu dedi ki:

   2010’da kalkması gündeme gelmiş olsa da hükümet meslek liselerine olan talebi artırma politikası gereği şimdilik bunu rafa kaldırmış görünüyor.

 111. yuşa dedi ki:

  Merhaba,

  Ben maöl imam hatip bölümü okuyorum.son senem istediğim 2 yıllık bölümlere sınavsız geçiş yapabilir miyim? Bu konuyla ilgili bilgi rica edebilir miyim sizden şimdiden teşekkürler.

 112. ayşe dedi ki:

  merhaba sayın admin; herkesin sorularına itinayla cevap verdiğiniz için size tsk ederim.benim de bir sorum olacak yardımcı olursanız memnun olurum…ben 2004 kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümü mezunuyum…2014 yılında sınavsız geçiş hakkından yararlanarak 2 yıllık aöf çocuk gelişimi bölümüne kayıt yaptırmak istiyorum ancak kayıt yaptırabilmem için neler yapmam gerektiğini bilmiyorum(kayıtlar nezaman,nasıl olacak v.s)bu konuda değerli yorumlarınızı alabilir miyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Sınavsız geçişten faydalanabilmek için Ocak ayında başvuru yapmış olmanız gerekiyordu. Başvuru yaptıysanız Temmuz ayında internetten tercih yapacaksınız. Yapmadıysanız Ocak 2015’i beklemeniz gerekir.

 113. onur dedi ki:

  Hocam bilgi icin tesekkurler.
  Dis ticaret myo dan mezun oluyorum hangi bolumlere sinavsiz gecebilirim? detayli bilgi alabilecegimiz site varmi ?

 114. nihat dedi ki:

  türkiyenin bütün üniversitelerine sınavsız geçiş hakkımız vardır değil mi büyük üniversiteler dahil.. hacettepe gibi ( MYO)

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş bölümünüz var ise tercihte bulunabilirsiniz. Tabi yerleşebilmeniz için yerleştirme önceliklerinizin uygun olması lazım. Mesela Hacettepe X bölümü kontenjanı 30 kişi, 3000 kişi başvuruda bulunmuş. Mezuniyet yılı, okul türü, METEB önceliği, OBP puanı ve doğum tarihine göre değerlendirilir.

 115. Sevda dedi ki:

  Ben geçen sene sınavsız geçiş hakkımı kullanarak bi bölüme yerleştim fakat beğenmediğim için 1ay sonra kaydımı sildirdim. Bu sene tekrar sınava girdim istediğim sonucu elde edemedim sınavsız geçiiş hakkımı kullanabilme imkanım varmıdır?

 116. tuğçe dedi ki:

  Merhaba hocam MYO grafik tasarım mezunuyum.AÖF 4yıllık tercih yapabilmek için ygs ye girmem gerekiyormu yoksa sınavsız geçiş yapabiliyormuyum ve hangi bölümleri tercih edebilirim.acil cevap verirseniz sevinirim.teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Lisans tamamlama programları kapsamında fark derslerini alarak 3.sınıftan devam edebileceğiniz bölümler aşağıdadır. Henüz 2014 başvuru tarihleri henüz belli değil. 2013 için hazırlanmış sayfaya şuradan bakabilirsiniz.
   İKTİSAT
   ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   KAMU YÖNETİMİ
   MALİYE
   ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   İŞLETME
   KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 117. Nefi dedi ki:

  hocam iyi akşamlar öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşekkürler. benimde bir sorum olacaktı.kardeşim açık öğretim imam hatip lisesi mezunu olacak yüz yüze eğitim bitti sadece kredisi kaldı bu sene o da bitiyor inş. ancak biz ygs kaydı yaptırdık bu sene sınavsız geçişe başvuru hakkımız var mı yoksa önümüzdeki seneyimi beklememiz gerekiyor .şimdiden teşekkürler.

 118. Rıdvan K dedi ki:

  ben muhasebe bolumu, ticaret meslek lısesı mezunuyum, oss den duusuk bı puan aldım 135 gıbı 2 yıllık acıkögretıme kayt yapabılırmıyım acıl.. tesekkurler

 119. Nihat neşeli dedi ki:

  Mrb ben 2012 endüstri meslek lisesi makina/kalıp bölümü mezunuyum 2012 ve 2013 deki ygs ye girdim ve barajı geçemedim 2014 te yapılan ygs ye sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve makina ressamlığı istiyorum şansım varmı diploma notumda 76,5 tu yeni mezunlara göre şansım düşük mü şimdiden tşkler….

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yeni mezunlara göre tabiki şansınız düşük. Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçlarını göreceksiniz. Yerleştirme önceliği sütununda yer alan ilk değer “13” yada “12” son yerleşen öğrencinin mezuniyet yılını gösterir. Buna dikkat edip 12 ve daha küçük değer olanları yada yerleştirme önceliği sütunu tamamen boş olanları tercih edebilirsiniz. Sizin OBP puanınız 382,5

 120. nur dedi ki:

  1995 imam hatip mezunuyum 40tl bankaya yatırıp ygs sınavına gırdım barajı gecemedim ama 2 yıllık ilahiyet aöf sınavsız kayıt yapabılırmıyım

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kontenjansız program olduğundan yerleşmeniz garanti sayılır. Ancak doğrudan kayıt yaptırmak diye bir şey olmuyor. Temmuz’da internetten tercih yapacaksınız. Yerleştirmeler yapıldıktan sonra kayıt tarihleri duyurulur.

 121. ezgi paksoy dedi ki:

  merhaba admin ben 2009 anadolu imam hatip lisesi mezunuyum.ama 2 yıllık seracılık okudum.ilahiyata sınavsız geçiş hakkım var mı?

 122. hasan öztürk dedi ki:

  oğlum geçen yıl 2 yıllığa sınavsız ( düşük puan aldı ikinci sınava giremedi) yazıldı. şehir dışında olunca çeşitli sebeplerle devam etmedi. bu yıl sınava tekrar girdi ikinci sınava girme hakkını kazandı.
  geçen yılki okulunun kaydını sildirecekmiş. ikinci sınavda yerleşemesse bu yıl tekrar sınavsız okulu tercih edip girebilirmi. öneriniz nedir.

 123. ilyas dedi ki:

  ben düz lise mezunuyom sınavsız geçişe başvurdum aöf herhangi bir bölümü tercih edebilirmiyim

 124. ilknur dedi ki:

  ben kız meslek çocuk gelişimi 2012 mezunuyum . 2012 de 179 aldım ve yerleştirilmedim sınavsız geçişle 2013 te 139 aldım hiç tercih vermedim bu sene 179,990 aldım sınavsız geçişimi kullanmak istiyorum ama açık öğretimde yazmak istiyorum hem aöf hemde örgün verebilir miyim tercihlerde . ve ben nie sınavsız geçişle yerleşemiyorum diploma puanım:80,71

 125. Mehmet dedi ki:

  Hocam ben 2013 bilgisayar anadolu lisesi mezunuyum 1 sene sınava hazırlandım bu sene ygs’ye girdim istedigim bölüm ile aramda 7 puan fark var gelme ihtimali var ama gelmezse de kalmak istemiyorum sınavsız gecisle grafik tasarım gibi bölümlere gitmek istiyorum böyle bi imkan var mı öncelikle istedigim bölüm olmazsa sınavsız geciş ?

 126. seher karakus dedi ki:

  Mrb hocam meslek lisesi cocuk gelisimi mezunuyum ygsden iyi bi puan alamadim kendi bolumumu tercih edebilitmiyim yine.bide başvuru için gereken bi form varmi tercihler bize gelicekmi kolay gelsin

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kendi bölümleriniz olan Çocuk Gelişimi ve Sosyal Hizmetler bölümlerini tercih edebilirsiniz. Form gelmeyecek. Temmuz ayında internet üzerinden tercih yapacaksınız.

 127. derya dedi ki:

  meraba ben düz lise mezunuyum 2 yıllık önlisans tercihi yapmak istiyorum. ama öncelik meslek liselerinin alındığı bölümlerden.bu bölümlerden tercih yapsam çıkarmı

  • alperturkoglu dedi ki:

   140 ve üzerinde aldığınız puan türlerinde tabiki tercih yapabilirsiniz. Okul puanınızda eklenecek. Ancak tercih ettiğiniz bölümün yerleştirme öncelikleri sütununda 13,2,İ,95 gibi değerler yer alıyorsa kontenjanı sınavsız geçişle doluyor demektir. Siz yerleştirme önceliği sütunu boş olan ve min. puan kısmındaki puanı YGS puanınıza yakın yerleri tercih etmelisiniz.

 128. ayşe dedi ki:

  4 yıllık gıda mühendisligi puanları nsıl bilgi verirsenız sevinirim

 129. yasar dedi ki:

  merhaba ben ygs için 40 tl yatırdım ama başvuru yapmadım bu sınavsız geçişe de engel olur mu..? cok acill..

 130. Zeynep dedi ki:

  Merhaba,ben YGS den 140 üzeri puan aldım.Açıköğretime kayıt yaptırmak için 2.sınava girmem gerekiyor mu? 2. sınava girmeden istediğim bölüme kayıt yaptırabilir miyim?

 131. ayşe dedi ki:

  ben lise mezunuyum kız meslek lisesinde yiyecek ve icecek bölümü meslek derslerine giriyorum üniversite sınavına girmeden direk geciş yapabilecegim bölümler hakkında bilgi verirmisiniz ben gıda mühendisligi istiyorum sınava girmem gerekiyomu

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş sadece 2 yıllık programlar için geçerli. Aşağıdaki 2 yıllık programlara tercihte bulunabilirsiniz.
   Aşçılık 2
   İkram Hizmetleri 2
   Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2
   Kültürel Miras ve Turizm 2
   Otobüs Kaptanlığı 2
   Turizm Animasyonu 2
   Turizm Rehberliği 2
   Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2

 132. şirin dedi ki:

  meraba ben meslek lisesi cilt bakımı bölümünde okuyorum sınavsız geçiş yapabilirmiyim

 133. ayse dedi ki:

  Slm ben 139 puanda kaldim ticaret meslek lisesi muhasebe finasman alani mezununum dikey gecis hakkimi kullanabilir miyim ve hangi bolumlericin kullanabili acil cvp lutfennnnnm

 134. Özgür dedi ki:

  merhaba 2008 meslek lisesi harita kadastro mezunuyum.Ygs girdim. en fazla puanı Ygs-3 türünden 155 puan aldım.Yanılmıyorsam 2 yıllık AÖF ye başvurabiliyorum.4 yıllık AÖF bölümlerine başvurabilirmiyim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   140 ve üzerinde alan birisi kontenjansız AÖF İşletme, İktisat, Felsefe, Sosyoloji, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Maliye, Konaklama İşletmeciliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilir.

 135. berk dedi ki:

  tercih zamanı tercihte bulunurken aynı tercih listesinde sınavsız geçebileceğim bölümle beraber alan dışı bölümleri yazabilirmiyiz.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet 30 tercih hakkınızı istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Önce 4 yıllık, sonra alan dışı yada sınavsız geçiş yada karışık hiç fark etmez. Önemli olan en çok istediğiniz bölümden en az istediğiniz bölüme doğru sıralama yapmanız olacaktır.

 136. eylül dedi ki:

  mrb. 2002 ticaret meslek lisesi muhasebe mezunuyum. ygs girdim alacağım puana göre alan dışı (kolay bir bölüm) tercih yapmak istiyorum fakat her ihtimale karşı açıkta kalmamak için tercihlerimin son sıralarınada kendi alanımla ilgili bölüm yazarsam alan dışı tutmazsa direk geçişten yararlanabilirmiyim. Alan dışı hangi bölümleri seçebilirim 🙂 cvp için şimdiden tşklr 🙂

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alan dışı hangi bölümleri seçebilirim sorusuna verilecek tek yanıt, sınavsız geçiş bölümleriniz dışındaki tüm bölümler oluyor. Önce en çok istediklerinizi sonra daha az istediklerinizi yazmanız mantıklı bir sıralama.

 137. fatma dedi ki:

  Ben 9.sınıftayim imam hatip anadolu lisesine kayidimi
  yaptirdim.acaba iha lisesinden herhangi bir oyp puanim yeten bir
  meslek lisesine 2.donem kayit yaptirabilirmiyim?
  Tessekkurler :))

 138. deryalım dedi ki:

  ben 2008de öss puanımla üniversteye gittim 1 seneyi bitirdim sonra vazgeçtim okuldan kaydımı sildirdim. şimdi sınava deneme amaçlı girdim. sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum daha önce kullanmadım. mümkün müdür?
  sınavsız geçiş için ne zaman kayıtlar başlar?
  nereye başvurmam gerekir?
  kaydımı sildirdiğim üniverstede gördüğüm derleri geçmiştim, tekrar okursam aynı derslerden sınava tabi tutulur muyum?
  teşekkürler….

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz.YGS başvurunuz sınavsız geçiş içinde geçerli. Temmuz ayında internet üzerinden başvuruda bulunacaksınız. Kaydınızı sildirdiğiniz için derslerden muaf olamazsınız.

   • deryalım dedi ki:

    bilgilendirdiğiniz için teşekkürler alper bey 🙂

    • deryalım dedi ki:

     alper bey çalışmadığım halde denemek amaçlı ygs ye girdim. lys sınavına girebilir yazıyor. aslında puanım az nasıl oldu anlamadım.
     lys ye çalışıp girersem, ygs den aldığım puanla lys puanı ile ortalama puanlamı öss sonucu ortaya çıkıyor yoksa sadece lys den aldığım puanlamı seçim yaparım?
     bu konuda bilginiz var mı normalde sınavsız geçiş hakkımı kullanacaktım ama eşimde gir lys ye diyor. liseden 2004 de mezun oldum, sınavsız geçiş hakkımımı kullansam yoksa çalışıp lys ye mi girsem bilemedim? teşekkürler.

     • alperturkoglu dedi ki:

      Rehber öğretmen olmadığım için bu konuda yorum yapamayacağım. Ancak YGS LYS puanlarının doğrudan ortalaması alınmaz. Şu sayfadan YGS’nin LYS puanlarına etkisine bakabilirsiniz. LYS girseniz de sınavsız geçiş hakkınız devam edecektir.

 139. Şenay dedi ki:

  Merhaba 1988 Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişim mezunuyum, 2014 YGS sınavına müracat ettim. 2 yıllık Açıköğretim okumak istiyorum. Şayet kazanamazsam sınavsız geçiş hakkım varmı yanlız sınavsız geçişi 2014 müracatımda işaretlemedim. varsa hangi bölümler e girebilirm acil cevap lazım…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Çocuk gelişimi ve Sosyal Hizmetler bölümlerine sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır. Zaten mezuniyet yılınızdan dolayı bu bölümlerin aöf programlarını tercih etmelisiniz.

   • Şenay dedi ki:

    Neler yapmam gerektiğini bana biliyorsanız biraz anlatabilirmisiniz

    • alperturkoglu dedi ki:

     Eğer yazdığım bölümler dışında bir bölüm düşünüyorsanız YGS sınavına girdikten sonra 140 ve üzerinde almanız durumunda Temmuz ayında internet üzerinden tercih yapacaksınız. Eğer yazdığım bölümleri düşünüyorsanız sınava girmenize gerek yok ama girseniz dahi Temmuz’da tercih yapabilirsiniz.

 140. Mert dedi ki:

  Diyelim ki sınava girdim herhangi bir puan geldi ..tercih zamanı sınavsız geciş tercihimi kullanacaksam ygs puanları rol oynar mı

  • Mert dedi ki:

   Harita kadastro okyrum ygs 1 ile alıyor sınavda ygs 1 puanım tutmuyorsa ve ben sınavsız geçiş tercihimi kullanacam nasıl olacak

   • alperturkoglu dedi ki:

    Kendi alanınızla ilgili yaptığınız tercihlerin tamamı zaten sınavsız geçişle değerlendirilir. (YGS başvuru formunuzda okul türü, alan tüm bilgilerinizi girdiğiniz ve öncelik sınavsız geçişlilerin olduğu için sistem zaten sizi sınavsız geçiş öğrencisi olarak değerlendirecek)

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alan dışı bölümler için YGS puanınız, alanınızla ilgili bölümler için sınavsız geçiş öncelikleriniz değerlendirilir.

 141. gülçin dedi ki:

  sınavsız geçiş yapabilmek için barajı geçmek gerekiyormu

  • alperturkoglu dedi ki:

   Adı üstünde “Sınavsız Geçiş” yani sınava girilmeden tercih yapılıyor.Bu durumda baraj gibi bir şey söz konusu değil. Peki neye göre tercih yapılıyor ve yerleştiriliyorsunuz şu sayfadan bakabilirsiniz.

 142. berk dedi ki:

  Sınavsız gecis tercihi yaparken en az 15 tercih yapmamız ilk tercihi etkiler mi yada sadece bir tercihte bulunurssk ne olur

  • alperturkoglu dedi ki:

   İster 1 ister 30 tercihin hepsini kullanabilirsiniz. Önemli olan en çok istediğiniz tercihinizden en az istediğiniz tercihe doğru sıralamanızdır.

 143. orhan dedi ki:

  mrb. ben 2010 yılında endüstri meslek lisesinden mezun oldum. suan acıktan üniversite okumak istiyorum.Ancak herhangi bil bilgim yok bana yardımcı olabilir misiniz.

 144. biri dedi ki:

  ygs ye girip sınavsız geçiş tercihi yaparken ösym nin sitesinde ayrıca sınavsız geçiş tercih butonumu var ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır yok. Kendi alanınızla ilgili sınavsız geçiş bölümlerinin kodlarını tercih listenize yazdığınızda zaten otomatik olarak sınavsız geçiş olarak değerlendirilir.

 145. tuğçe dedi ki:

  Merhaba
  Ben yiyecek icecek üretimi okuyorum meslek lisesindeyim ygs sınavına girsem bile gecis hakkını kullanabiliyormuyum bide gıda mühendisligine bu bölümde yatay gecis hakkım varmı ne yapmam gerekiyor

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınava girseniz de sınavsız geçiş hakkınız var. Yatay geçiş aynı tür programlar arasında 2 yıllıktan 2 yıllığa yada 4 yıllıktan 4 yıllığa olur. Sizinki dikey geçiş 2 yıllık bölüm bitirdikten sonra DGS sınavına girerek yeterli puanı alırsanız olabilir.

 146. mustafa dedi ki:

  merhabalar 2001 yılı meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum meslek yüksek okulu elektrik bölümüne sınavsız geçiş hakkım hala varmıdır

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır. Ancak 2014 Ocak ayında başvuru yapmış olmanız lazım.

   • esra dedi ki:

    pekı 2014 yılı içinde gecerlimi? bzm hocamız diploma notumun 90 olmasını soyluyo bana blgi verırmısınız …?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Ocak 2014 yılında yapılan başvuru tabi ki 2014 yılı için geçerlidir. Sınavsız geçişte sadece diploma notuna değil diğer yerleştirme önceliklerine de bakılır. Şu konuyu okumanızı tavsiye ederim.

 147. esra dedi ki:

  ben büro yönetimi ve sekreterlik ögrencısıyım odyometriye sınavsız geçebilirmiyim bana yardımcı olurmusunuz..?

 148. LEYLA dedi ki:

  2013 MALİYEYİ KAZANDIM 1. SINIFIM GEÇEN YIL ALDIĞIM PUANLA AÇIK ÖĞRETİMDE HERHANGİ BİR BÖLÜMÜ TERCİH EDEBİLİR MİYİM

 149. okan dedi ki:

  ben gecen yıl tercih yaptım ama gıtmedım sıstemde kayıtlıyım hala ama bu yıl para yatırmayı unuttum sınavsız gecıs ıcın tercıh yapabilicek myım ?

 150. emel dedi ki:

  2001 meslek lisesi çocuk gelişimi ya da hazır giyim mezunu olarak açık öğretim sınavsız geçiş hakkına sahipmiyim? .bi dahaki tercih ve kayıt zamanı ne zaman.ve başvurabilir miyim.öyle bi hakkım var mı?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet sınavsız geçiş hakkınız var. Ocak ayının ilk 2 haftasında başvuru yapılıyor.Temmuz ayında da tercih yapılıyor. 2015 Ocak ayında başvuru yapabilirsiniz.

 151. sedat dedi ki:

  Merhaba ben meslek lisesi tesviye mezunuyum.ygs ye müracat ettim 40 tl yatırdım.sınavsız geçiş hakkinda cok bilgim yoktu. Şimdi sınav sonrası sinavsız geçiş hakkımı kullanabilcekmiyim?müracatımı normal sınava gircekmiş gibi yaptım……

 152. hilal dedi ki:

  sayın admın ben 2010 acıl tıp teknısyenlıgı bolumu meznuyum bu sene sınavsız gecıs hakkmı kulnmak ıstıyorum fakat ygsye gırmek ıstıyorum sıkkını işaretledım sınava gırmesem yatay geçiş hakkım bulunur mu acaba cnku sınava gırmek istemiyorum..bilgılendrrsnz sewnırım

 153. sude dedi ki:

  LYS ye girmek sınavsız geçişi etkiler mi

 154. birsen dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben Anadolu Kız Meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçişle sosyal hizmet bölümüne geçiş yapabilirmiyim ?

 155. huseyin dedi ki:

  merhaba.
  ben 2001 yılı anadolu meslek lisesi bilgisayar bölümü mezunuyum.
  hala sınavsız geçiş hakkım varmıdır. eğer var ise ne yapmam gereklidir başvuruda bulunmak için. evliyim ve çocuğum var. dışardan okumak istiyorum.
  hangi bölümleri tercih edebilirim.
  tşkler…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız var. Ancak anladığım kadarı ile 15 Ocak’a kadar yapılması gereken başvuruyu yapmadınız. 2015 Ocak’ın ilk 2 haftasında başvuru yapabilirsiniz. Başvuruda sadece sınavsız geçişi işaretleyerek sınava girmeden Temmuz ayında tercih yapacaksınız. Açıköğretim olarak bölümünüze ait tek sınavsız geçiş bölümü Bilgisayar Programcılığı. 2015 Temmuz’da bu bölümü tercih ederek okuyabilirsiniz.

 156. aylin dedi ki:

  merhaba ben 4 senedir açıktan muhasebe finansman okudum ama bitmiyor.alttan ederslerimden dolayı.bu sene düz liseye geçiş yapsammı acaba.yada başka mesleğe geçiş nasıl yaparım

 157. sevda dedi ki:

  İyi aksamlar. Ben 2013 güzellikve sac bakimi mmezun uyum. Mezun olduğum tarihte başvuru ücreti yatrmadm. Ara verdim 1 sene. Ve şuan sinavsiz geçiş hakkinikullanmak istiyorum. Sinavsiz ggeçiş hakkini kullanabilir miyim. Ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim şimdiden çok tesekkur ederim.

 158. Seyma dedi ki:

  Allah razı olsun.. Peki nasıl ne zaman başvurmam gerek ? Mart 23’de ygs’ye gireceğim barajıda sükür geçebiliyorum..

 159. SALİHA dedi ki:

  merhaba hocam ben 1999 çocuk gelişimi mezunuyum. ÖSS sınavına başvurmadım, yukarıda bulunan cevaplarınız arasında ki 14 ocak 2014 tarihinden önce de sınavsız geçiş başvurusu da yapamadım, Temmuzda tercihler var demişsiniz bu tercihler ocak ayı içerisinde sınavsız geçişe başvuran arkadaşlar için mi geçerli yoksa temmuz ayında tekrardan bir başvuru hakkımız var mı.
  özetle şu mesajı yazdığım 18/02/2014 tarihine kadar herhangi bir girişimim olmadı, sizin mihmandarlığınızda ilk defa müracaat hakkımı kullanacağım konu ile ilgili beni aydınlatırsanız çok memnun olacağım.Saygılarımla.

 160. Seyma dedi ki:

  Selamun aleykum.. Kız meslek lısesı Çocuk Gelişimi son sınıf öğrencisiyim. Sınavsız geçiş hakkımı kullanıp 2 yıllık Açıköğretim İlahiyat okumak istiyorum.. İmam hatip çıkışlı olmadığım için geçiş yapamıyor muyum, illa kendi alanımızda mi geçiş yapabiliyoruz ? Eğer İlahiyata geçiş yapabiliyorsam ki ( inşallahh ) ygs’den kaç puan almam gerekir ? Detaylı bilgi verirseniz çok sevinir, duacınız olurumm. Allaha emanetsinizzzz

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aslında mantığını siz de biliyorsunuz, meslek lisesi mezunları kendi alanlarındaki programlara sınavsız geçiş tercihi yapabilir. Siz İlahiyat açıköğretim ön lisansı tercih etmek için YGS’den baraj puan olan 140 almanız yeterli olacaktır.

 161. saliha memiş dedi ki:

  merhaba.ben açık meslek lisesi giyimden bu yıl mezun oldum.sınavsız geciş hakkımı kullanmak istıyorum.ünüversiteyide açıktan okumak istiyorum ne yapmam lazım?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Giyim bölümünün sınavsız geçişle tercih edebileceği açıköğretim programı bulunmuyor. YGS’den 140 barajını geçerek istediğiniz 2 yıllık aöf bölümünü tercih edebilirsiniz.

 162. aykut dedi ki:

  hocam merhabalar ben 2006 elektrik bölümü çıkışlıyım ygs için başvurumu kayıt işlemlerimi yaptım.sınavsız geçiş ile farklı bir bölüme geçmek istiyorum mimari restarasyon böyle bir hakkım var mıdır ? yoksa sınava girip gerekli olan puanı almam mı gerekli ? birde 2006 yılında aldıgımız okul puanı 2014 ygs sınavında işimize yarar mı ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişle sadece elektrik bölümünün devamı niteliğindeki programlara sınavsız geçiş hakkınız var. Bunun dışındaki bölümler için YGS puanı ile tercihte bulunabilirsiiniz. Puanınız 2014 için de geçerli.

 163. ali dedi ki:

  hocam ben ılahıyat hazırlık sınıfı ogrencısıyım buyuk ıhtımalle hazırlıkta kalacam derslerı anlamıyorum bızım okuldada hazırlıkda sınıfta kalmak var başka bır okulda bırıncı sınıftan başlama ımkanım varmı varsada ne yapmam gereklı cevaplarsanız cok sevınırım

 164. merve dedi ki:

  merhaba hocam ben ticaret lisesi bilgsyar bölümü mezunuyum 2 yıllık direk geçiş hakkımı kullanmadım bu yeni üni. sınavına girsem hala o hakkım gecerlı olurmu direk blgsyr bölmüne geçiş yapabilirmiyim ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş adı üstünde “sınavsız”. Bu hakkınızı kullanmanız için sınava girmenize gerek yok. Ama 15 Ocak’a kadar başvuruda bulunmuş olmanız gerekiyordu.

 165. Dilan dedi ki:

  Hocam ben üniversitede okuyorum bölümüğm dış ticaret hazırlık okuyorum ama ing aram ıyı degıl sınıfta kalırsam tekrar geçiş hakkını kullanabılırmıyım . veya okulu yarım bırakmam mı gerekıyo tekrar gecıs hakıyla bıryere gırebılmek ıcın ılk senem bu sene yardımcı olursanız sevinirim

 166. ERKAN dedi ki:

  SELAM HOCAM BEN TİÇARET MESLEK LİSESİNDEN BİLGİSAYARLI MUHASEBE BÖLÜMÜNDEN MEZUN OLDUM BU YIL 2 YILLIK SINAVSIZ GEÇİŞE KAYDIMI YAPTIM NASIL YERLEŞECEZ HİÇ BİLGİM YOK BÖLÜM DEĞİŞTİREBİLİRMİYİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 167. melek dedi ki:

  Hocam merhaba ben 2001 imam hatip mezunuyum sınavsız geçiş açık öğretim ilahiyat için bankaya 10 tl yatırdım okuldan başvuru yaptım sonra ne yapmam gerekiyor yardım olmanınızı rica ederim

 168. serdar dedi ki:

  tercih döneminde sınav puanıyla tercih yapıp bi yeri kazanamazsam tekrar sınvsız geçiş tercihi yapabilirmiyim meslek lisesi okuyorum

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercih döneminde üst tercihlerde YGS puanı ile alan dışı bölümlere tercihte bulunup, alt tercihlerde de sınavsız geçişle alanınızla ilgili programlara tercihte bulunabilirsiniz. Sınavsız geçiş için ek tercihleri beklemenize gerek yok.

 169. fahri dedi ki:

  Mrb hocam. Ben 2008 de 4 yillik maliye mezunuyum. simdi 2 yillik adalet okumak istiyorum birinci donem kayitlarina yetisememistim. su an 2. Donemden kayit yapabilir miyim ?

 170. biri dedi ki:

  aynı bölüme sınavsız geçiş yapan biri ile sınavla geçen arasındaki fark nedir… üniversitede herhangi bir ayırım yapılyr mu? ( meslek lisesi mezunu ve matematik sorunu yok )

 171. gözde dedi ki:

  okul yılsonu notlarım genelde yüksek sınavsız geçişi kazanma ihtimalim yüksek mi meslek lisesi son sınıfta okyrum ..diğer illerdeki teknik lise öğrencisi benden daha önce geçiş önceliği var mı okul türü bakımından puanlarım

  • alperturkoglu dedi ki:

   Notunuzun yüksek olması sizinle aynı yıl mezun olacak diğer meslek lisesi öğrencilerine karşı avantaj olsa da sizinde farkında olduğunuz gibi okul türü önceliğinden dolayı dezavantajlısınız.

 172. burcu dedi ki:

  Merhaba;
  YGS’de Din kültürü soruları ve felsefe sorularını kimler cevaplayacak, kimler cevaplamayacak, herkes başka bir şey diyor kafam çok karıştı yardımcı olursanız sevinirim. Öncelikle merak ettiğim: hem felsefe hem de din kültürü cevapları ikisi birlikte değerlendirilmeyecek diyorlar; sen hangi dersten zorunluysan o bölümün dersleri değerlendirilecek diyorlar. Bu ne kadar doğru ?
  Her iki bölümü de cevaplamamız durumunda, değerlendirilmeyecek olanları cevaplamam diğer bölümün cevaplarını etkiler mi?

  Ben kız meslek lisesi çıkışlıyım, hem din kültürü hem de felsefe dersi gördüm. Bu durumda hangi dersin zorunlu olduğunu nereden anlayacağım.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Felsefe dersi görmüş olmanız önemli değil. Din kültürü dersini zorunlu olarak aldıysanız ve YGS başvuru formunda bu şekilde kodladıysanız (Belki okul türünüzden dolayı YGS kaydınızı yapan görevli kendisi işaretlemiş olabilir) 36-37-38-39-40. soruları cevaplayacaksınız. 41-45 arasındaki soruları cevaplasanız dahi değerlendirmeye alınmayacaktır.Diğer cevaplarınızı etkilemez.

 173. birisi dedi ki:

  merhaba ben kız meslek çocuk gelişimi bölümü okudum.4 sene önce 2 yıllık geçiş hakkımı kullandım fakat gitmedim para yatırıp kayıt da olmadım acaba hakkım yanmışmıdır.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yerleştiğiniz program için hakkınız tabiki sadece o sene için geçerliydi. Ancak sınavsız geçişe tekrar başvurma hakkınız devam ediyor. Tabi 2014 başvuruları sona erdi.

 174. alihan dedi ki:

  meslek lisesinde harita kadastro okuyrum ygs ye girdikten sonra sınavsız geçiş tercihi nerde ve nasıl yapacam?? sadece ygs ye başvurdum

  • alperturkoglu dedi ki:

   Temmuz’da tercih işlemlerinde Tablo-3A’dan bölümünüzün devamı niteliğindeki programlara yapacağınız tercihler zaten doğrudan sınavsız geçiş tercihi olarak işlem görecektir.(YGS başvurusunda mezun olduğunuz okul,program girildiği için sistem bunu bilir)

 175. berk dedi ki:

  ben meslek lisesi 12.sınıfım ygs ye başvurdum fakat sınavsız geçişe dair hiç bişeye başvurmadım eğer iyi bir puan gelmezse sınavsız geçiş hakkım var mı ?? veya ygs den sonra herhangi birşeye başvuru yapmalı mıyım

 176. alime dedi ki:

  merhaba 99 yılı kurum beslenme bölümü mezunuyum.sınavsız geçiş hakkım varmı,varsa eğer hangi bölümlerde okuyabilirim. Teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki programlara sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır.
   Çay Eksperliği 2
   Endüstriyel Tavukçuluk 2
   Et ve Ürünleri Teknolojisi 2
   Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi 2
   Gıda Teknolojisi 2
   Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği 2
   Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi 2
   Su Ürünleri İşleme Teknolojisi 2
   Süt ve Ürünleri Teknolojisi 2
   Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi 2
   Yağ Endüstrisi 2
   Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi 2
   Aşçılık 2
   İkram Hizmetleri 2
   Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2

 177. gül dedi ki:

  ben önlsans 1.sınıftaym. 2. ünüversite okumak istiyorum.. bu yıl ygs sınav basvurusu yapmadım.basvuru yapmadıgım halde Açıkögretimde bir önlisans programına kayıt yapmam mümkünmü ?

 178. metehan dedi ki:

  S.Aleyküm. Admin birşey sorucam ben 2007 meslek lisesi mezunuyum bölümüm endüstriyel elektronik sınavsız geçiş hakkım devam ediyor ama ben birde bölüm değişikliği şansımı denemek için ygs ye başvuru yaptım.parayıda ona göre yatırdım 40 tl. hem ygs ye girip hemde sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim. yada olmuyorsa ygs den direk geçişe dönme şansım varmı ?

 179. tugba dedi ki:

  ıyı akşamlar ben 2014 sınavsız 2 yıllık ilhiyat kayıtlarını kaçırdım acaba kayıt olmanın bır yolu varmı veyada kayıtlar uzatılacakmı yardıma ıhtıyacım var

 180. burcu seymen dedi ki:

  iyi günler ben 2001 çocuk gelişimi mezunuyum sınavsız geçişle okumak istiyorum 2014 kayıtları ne zaman başlıyor bilgilendirirseniz sevinirim.

 181. sami(i.h.l.) dedi ki:

  hocam merhaba ben 2000 yılında imam hatip den mezun oldum bu sene açık öğretim için ygs ye başvurdum ama 2 yıllık sınavsız geçiş hakkım olabilirmi başvuru formunda ygs ye girmek isiyorum u işaretledim nasıl bir yol izlemeliyim. şimdiden teşekkürler…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer hedefiniz sadece 2 yıllık aöf ilahiyat ise sınavsız geçişi işaretlemeniz yeterliydi. Ama YGS girmek istiyorum seçeneğini işaretlemiş olmanız da bunu engellemez. Sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz.

 182. burcu dedi ki:

  Merhaba,
  Direk geçiş hakkında değil de, YGS sınavı hakkında danışmak istedim. Benim cografyam hiç iyi değil. O yüzden sosyal bilimler bölümünde coğrafya sorularını cevaplamayacağım; Çünkü sosyal bölümlerden yaptığım netlerimi kötü etkilesin istemiyorum. Bu durumda benim puanım hesaplanır mı bunu merak ediyorum ? Yani sosyal bölümlerden diğer dersleri cevaplayacağım, ama sadece coğrafyayı cevaplamayacağım. Coğrafyayı cevaplamadım diye puanımın hesaplanmaması söz konusu olabilir mi?

 183. murat çetin dedi ki:

  2005 meslek lisesi mezunuyum açık öğretim sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum.bi dahaki tercih ve kayıt zamanı ne zaman.ve başvurabilir miyim.öyle bi hakkım var mı ???

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesi mezuniyet alanınıza göre sınavsız geçiş yapabileceğiniz aöf programı olabilir yada olmayabilir. Bölümünüzü yazarsanız bakarız. Bir dahaki başvuru dönemi 1-15 Ocak 2015 tarihleri arasında olacak.

 184. tugba dedi ki:

  iyi gunler ben bilgi almak istiyoum 2009 yılı çoçuk gelişimi kız meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkı kullanabliyor muyum?acıkögretim okumak istiyorum beni bilgilendirir misiniz?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki aöf programlarına sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır. Ancak 15 Ocak’ta başvurular sona erdi.
   Atatürk Ü. AÖF Çocuk Gelişimi
   Atatürk Ü. AÖF Sosyal Hizmetler
   Anadolu Ü. AÖF Sosyal Hizmetler

 185. şahika dedi ki:

  ben aöl imamhatip son sınıf öğrencisiyim.sınavsız geçiş için başvuru yaptım.anadolu ün.tek tercih olarak yazmayı düşünüyorum.Ama kayıt konusu hakkında hiç bilgim yok.kayıt bürolarına gitmeden internetten kayıt felen yapacağız mı? adım adım nasıl kayıt yapıldığını anlatırsanız çok mutlu olurum…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Doğrudan kayıt yaptırmak gibi bir şey söz konusu değil. Tercihler temmuz ayında. Tercih tarihleri açıklandığında sisteme girerek tercih listesinde Anadolu Ü. İlahiyat programının kodunu girerek ekleyeceksiniz. Onaylayıp bir çıktısını alacaksınız. Sonra da sonuçların açıklanmasını bekleyeceksiniz.

 186. özlem dedi ki:

  merhaba ben düz lise çıkışlıyım ayriyetten 2 yıllık emlak ve aöftende 2 yılda lisansımı tamamlyrm ben ygs için para yatırmadım aöften sosyal hizmetler okuyabilme 2014 eylül için şansım yok mu ?şimdiden teşekkrler

 187. ayşe dedi ki:

  s.a ben 2005 imam hatip lisesi mezunuyum sınav başvurumu yaptım 140 barajını geçemesem bile temmuz ayı sonu tercihlerde sınavsız geçişten yararlanabilirmiyim bu konuda aydınlatırsanız memnun olurum.

  • alperturkoglu dedi ki:

   İmam Hatip Lisesi mezunu iseniz 2 yıllık aöf ilahiyat için zaten sınava girmeniz anlamsız. Alan dışı bölümler için her durumda barajı geçmeniz gerekiyor.

 188. Hüseyin dedi ki:

  merhaba arkadaslar ben 2013 meslek lisesi mezunuyum bu sene ünv 2 senelik sınvasız gecis hakkımı kullanmak istiyorum . ama ben para felan yatırmadım bu sene kayıtta yaptırmadım bu sene ünv gitme hakkım yandımı onu ögrenmek istiyordum

 189. nurcan dedi ki:

  merhabalar ben sınavsız geçiş hakkımı kullanarak bankaya gidip 10 tl yatırdım.bana en yakın ihl sine gidip başvuru yaptım.bu başvurumu internetten onaylatmam gerekiyor mu?arkadaşıma internetten onaylat demişler.başka arkadaşlarıma soruyorum.gerek olmadığını söylüyorlar.ikilemde kaldık.yardımcı olursanız seviniriz.

 190. necmi dedi ki:

  Hocam merhaba. Liseyi meslek lisesi Bilgisayar bölümünü olarak okudum ve ÖSYM’ye sınavsız geçiş başvurdum. Sınavsız geçiş ile Açık öğretimden hangi bölümleri tercih edebilirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sadece Erzurum Atatürk Ü. aöf bilgisayar programcılığı bölümünü tercih edebilirsiniz.Başka aöf bölümünüz yok.

   • necmi dedi ki:

    bilgi içi teşekkür ederim hocam. herkese 3 – 5 bölüm bana tek bölüm çok iyi seçme hakkım yok 🙂

    • alperturkoglu dedi ki:

     Geçen yıl oda yoktu. 2013 ek yerleştirmelerde açıldı. Ama YGS girerek 140 barajını aşmanız durumunda tüm aöf bölümlerine kayıt hakkınız olabilir.

     • necmi dedi ki:

      hocam son gün acele sınavsız geçiş yaptık. Fikir danışacak vaktim olmadı. Neyse sağlık olsun 2 yıl sonra bölüm değiştiririz artık. İlgi ve alakanıza teşekkür ederim kolay gelsin

 191. seçil dedi ki:

  2 sene önce meslek lisesinden mezun oldum bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum..ösym nin sayfasından başvuru yapacaktım ama olmadı..ne yapmam gerekiyo?

 192. hilal dedi ki:

  Merhaba sınavsız geçiş için Aöf ilahiyat kayıt tarihleri ne zaman sona eriyor ??

  • alperturkoglu dedi ki:

   AÖF İlahiyat kayıt tarihi diye bir tarih yok. Bu gün YGS ve sınavsız geçiş başvuruları için son gün. Tercihinizi temmuz’da yapacaksınız. Ancak başvurunuzu bu gün mesai bitimine kadar mutlaka yapmalısınız.

 193. esma dedi ki:

  merhaba hocam 2010 matbaa meslek lisesi mezunuyum dün ygs ye başvuru yaptım.Aklıma takılan bi soru olusturdu….Sınavda istedğim bölümü kazanamazsam sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet şu bölümler için sınavsız tercih yapabilirsiniz:
   Basım ve Yayın Teknolojileri 2
   Basın ve Yayıncılık 2
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2
   Grafik Tasarımı 2
   Marka İletişimi 2

 194. bekir dedi ki:

  Hocam ben 1998 endüstri meslek lisesi tesviye bölümü mezunuyum. Bugün başvuru merkezine sınavsız geçiş için 10 tl bankaya yatırdıktan sonra başvuru yaptım. Görevli öğretmen işlemleri bitirmek üzereyken kayıt hatası verdiğini ve benim üsküdar ösym koordinatörlüğünde güncelleme yapmam gerektiğini söyledi böyle birşey olabilir mi? Sınavsız geçiş için güncelleme yapmalı mıyım? Eğer öyleyse bugün kayıt yaptırmam imkansız olur.Çok acil cevap bekliyorum teşekkürler

 195. ahmet dedi ki:

  MERHABA SEVGİLİ ADMİN BEN 1999 MESLEK LİSESİ METAL İŞLERİ MEZUNUYUM VE KPSSYE HAZIRLANIYORUM ORTA ÖĞRETİMDEN BENİM SORUM YGS İLE HANGİ BÖLÜMÜ OKUYABİLİRİM VE KPSS DE FAYDASI OLURMU

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesi bölümünüzü yazdığınıza göre sınavsız geçişle hangi bölümleri okuyabildiğinizi soruyorsunuzdur. KPSS’de ortaöğretim değilde ön lisans mezunlarının girebildiği alanlar için sınava girmiş olursunuz.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
   Endüstriyel Kalıpçılık 2
   Gemi Makineleri İşletme 2
   Grafik Tasarımı 2
   İş Makineleri Operatörlüğü 2
   Makine 2
   Mekatronik 2
   Metalurji 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Otomotiv Teknolojisi 2
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Tarım Makineleri 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi 2
   Kaynak Teknolojisi 2
   Tahribatsız Muayene 2

 196. Eren ÖZEN dedi ki:

  merhaba arkadaşlar. ben 2008 meslek lisesi mezunuyum. direk geçiş hakkım vardı tercih yaptım tuttu ama gidip kayıt olmadım öylece kaldı. ve şu anda ygs için parasını yatırdım okula gidip kaydını yaptırdım. sormak istediğim sorum. lise mezun olduktan sonra tercih yapıpta kullanmadığım direk geçiş hakkımı 2014 te de tekrar kullanabiliyormuyum? eğer kullanabiliyorsam öncelik hakkı nasıl? bu konuda beni aydınlatan arkadaşlar şimdiden Allah sizden razı olsun..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızı istediğiniz zaman kullanırsınız. Ancak yerleştirme önceliğinde ilk kriter mezuniyet yılı olduğundan, her geçen sene yerleşme şansınız azalır. Temmuz ayında tercih yaparken, önceki mezunların yerleşebildiği programları listenize almanız yararınıza olacaktır.

 197. murat dedi ki:

  mrb iyi günler ben çocuk gelişimi mezunuyum ve şuanda muhasebe okumaktayım üni 2. sınıftayım busene mezun oluyorum ama ygs ye girmek istyrm bu yıl 2 yıllık çocuk gelişimi açıktan çıkmış diye bir duyum aldım acaba doğrumudur ? ve açıktan yazmam için ne yapmam gerekiyor puanı nedir ? ve yatay geçiş kullanimmi ? sizce neyapayım kafam çok karışık şimdiden cvb larınız için teşşkr ederim …

  • alperturkoglu dedi ki:

   Erzurum Atatürk Ü. açıköğretim programı olarak 2013’te açıldı. Kontenjan sınırlaması olmadığı için sınavsız geçişe başvurun. Temmuz’da tercih etmeniz halinde yerleşirsiniz. Bu bölüm için sınava girmenize gerek yok.

   • murat dedi ki:

    çok teşekkür ederim 🙂 peki sadece bankaya gidip sınavsız geçiş hakkı için 10 tl mi ödeyeceğim ?

    • murat dedi ki:

     çok soru sordum ama 🙂 şunu eklemeyi unutmuşum ben ilk senemde izmir üniv. çocuk gelişimi bölümünü kazandım ama gitmedim özel üniv. de idi kayıt yaptırmadım sonraki senemde muhsebe kazandım .. demek istediğim bi problem olmaz dimi hala yatay geçiş hakkım devam ediyordur değilmi 🙁 ?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Para yatırdıktan sonra size en yakın ÖSYM merkezi olarak belirlenmiş liseye giderek bilgilerinizin sisteme işlenmesi ve resmi başvurunuzun yapılması gerekiyor.

     • murat dedi ki:

      Eski kaydimi yenilemiyolarmi tekrardan mi kayıt olmam gerekiyor?:(yani kendim bilgsyrdan yapamiyormuyum

      • alperturkoglu dedi ki:

       Sürekli soru geldiği için hangi yıl mezun olduğunuzu yada bölümünüzü tekrar inceleme fırsatım yok.Eğer son 2 yılda başvurunuz varsa para yatırdıktan sonra https://ais.osym.gov.tr/ adresinden başvurunuzu kendiniz yapabilirsiniz.

  • murat dedi ki:

   çok teşekkr ederim 🙂

 198. kudret dedi ki:

  hocam iyi günler 1988 meslek lisesi kimya mezunuyum.
  aradan 26 sene geçmiş olmasına rağmen sınavsız geçişş hakkım varmı.
  bu tarihten sonra 1988-1989-ve 2004 yıllarında öss adıyla bilinen sınavlara katıldım. müracaat edersem yine 88 ile başlayan ösym numaramımı kullanacağım. iyi günler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız var. Eski başvurularınızı unutun.Yeniden başvuru yapacaksınız. Artık başvuru no yok. TC kimlik ve parolanız olacak.

   • kudret dedi ki:

    teşekkürler peki öncelik olarak mezuniyet yılı öncelikli olduğuna göre sizce müracaat eden 25 yıllık mezunlardan sonra benim yerleştirileceğim düşünülürse müracaat etmem anlamsızlaşıyormu sizce şansım ne olur. yorum alabilirmiyim. teşekkürler.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Örgün bölümler için açıkçası çok fazla şansınız olduğunu söyleyemem. Tabi önceki mezunlardan alan programlar olabilir. Ama geçen yıl Atatürk Ü. açıköğretim programı olarak açılan İş Sağlığı ve Güvenliği bölümüne sınavsız geçiş hakkınız olması sizin için büyük şans. Temmuz’da tercih etmeniz halinde kesin yerleşirsiniz.(Şimdilik kontenjan sınırlaması olmadığı için. O tarihe kadar kontenjan sınırı getirilirse birşey diyemem.)

     • kudret dedi ki:

      çok teşekkürler ben parayı yatırıp beklemede kalayım tercih dönemi söylediklerinizi uygulamaya bırakayım.

      • alperturkoglu dedi ki:

       Parayı yatırıp beklemede kalmayın. Size en yakın ÖSYM başvuru merkezinden başvurunuzu yapın. Para yatırmak başvuru yapmak anlamına gelmez.

 199. Semih dedi ki:

  Merhaba ben yüksekokulda okuyorum tekrar sınava giricem ücretini yatırdım sınavda başarılı olamazsam yatay geçiş hakkımın olduğunu biliyorum arkadaşımdan sınavsız geçiş içinde ayrıyetten ücret yatırmamız gerekiyormuş bu doğrumu, değilmi?

 200. hayriye dedi ki:

  mrb ben 2009 yılı çocuk gelişimi mezunuyum sınavsız geçiş hakkım varmı?

 201. müge dedi ki:

  merhaba ben bu sene açık meslek lisesi çocuk gelişimi bölümü son sınıftayım. açık öğretim fakültesi 2 yıllık çocuk gelişimi bölümü kapandı diyorlar doğrumudur? eğer kapanmadıysa sınavsız geçiş yapabilirmiyim? bunun için ne yapmam gerekiyor? yada başka alternatifim varmı? yardımcı olursanız sevinirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kapanan 4 yıllık aöf okul öncesi öğretmenliği. 2 yıllık aöf çocuk gelişimi programı daha ilk defa 2013 te açıldı.Sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. Nasıl başvuru yapmanız gerektiğini şu sayfadan görebilirsiniz. Tercihler Temmuz’da.

 202. mehmet dedi ki:

  merhaba bn 2012 meslek lisesi mezunuyum ygs ye girdim ama düşük geldi biyere yerleşemedim şimdi sınavsız gecişe 10 tl YATIRDIM şimdi napmalıyım

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfada anlattığım şekilde önce başvuru formunu indirin.22.madde de sınavsız geçiş hakkım var. seçeneğini işaretleyerek formu doldurun. Size en yakın ÖSYM başvuru merkezi olan bir liseye giderek başvurunuzu yapın. Temmuz ayında da tercih yapacaksınız.

 203. tahir dedi ki:

  s.a. benim açıköğretim ön lisansa geçiş hakkım vardı ama kendimi üniversite sınavında denemek istedim olurda kazanamazsam yinede geçiş hakkım olur mu

 204. züleyha dedi ki:

  çok tşkr ederim beni büyük sıkıntıdan kurtardın

 205. züleyha dedi ki:

  sayın admin kardeş nasılsın hasmısın orda havalar nasıl trabzonda çok güzel:) neyse gel gelelim benim meseleme. ben imam hatip son sınıftayım ön lisans ilahiyata geçiş hakkımız var 10 tl yatırıp has geçecektim ama arkadaşımın aklına uydum 40 tl yatırdım mecbur ygs ye gircez. benim sorum şu sayın admin kardeş şayet ygsye giripte ilahiyatı kazanamazsak yinede ön lisans ilahiyata geçiş hakkımız olacak mı. bu konuda beni aydınltırmısın lütfen

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aöf ilahiyat sizin sınavsız geçiş bölümünüz olduğuna göre, sınava girme şartınız olmadığına göre “sınavı kazanıp kazanamamak, barajı geçip geçememek gibi” bir şeyde söz konusu değil. Zaten Anadolu Ü. aöf 2 yıllık ilahiyat kontenjansız olduğundan tercih etmeniz durumunda yerleşirsiniz.

 206. Mehmet canpolat dedi ki:

  Merhabalar ben 2005 meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık elektrik okumak istiyorum.acik öğretimi varmı varsa nə yapmam gerekiyor.saygilarimla

 207. ayse dedi ki:

  Ben 1 yıl önce imam hatipten mezun oldum. Ilahiyat onlisansa sınavsız geçiş başvurum için ogrencilik durumum aktif olmayip daha once osymye basvuru yapmadigim icin ösym başvuru merkezine gitmemi söylediler… Gitmeyip herhangi bir liseden başvuru yapmam mümkünmüdür?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır. Bizde de benzer öğrenciler var. Önceden mezun olup başvuru yapmamış öğrencilerimizi, il merkezindeki ÖSYM başvuru merkezlerine yönlendiriyoruz.

 208. şerife dedi ki:

  Meraba ben 2004 ticaret lisesi mezunuyum ygs ye basvurdum sinavsiz gecisten faydalaniyomuyum ve acik ogretim okumak istiyorum bunun icin nasil bir yol izlemeliyim nereye gitmeliyim bilmiyorum simdiden yardiminizicin tsk ederim …

  • alperturkoglu dedi ki:

   Atatürk Ü. Çocuk Gelişimi, Sosyal Hizmetler ile Anadolu Ü. aöf Sosyal Hizmetler sınavsız geçişle açıktan okuyabilirsiniz. 15 Ocak’a kadar bankaya 10 Tl yatırıp size en yakın liseden başvuru yapacaksınız. Temmuz ayında da size verilen şifre ile internetten bu bölümlere tercihte bulunacaksınız.

 209. mustafa dedi ki:

  Merhaba. Ben 2001 yilinda teknik lise makina bolumunden mezun oldum simdi sinavsiz gecisten faydalanmak istiyorum 2 yillik disardan bitirmek istiyorum ne yapmaliyim ve kayit tarihleri ne zamandir

  • alperturkoglu dedi ki:

   Makine bölümünün sınavsız geçiş olarak Anadolu Ü. Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümü ile Atatürk Ü. İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü var. 15 Ocak’a kadar bankaya 10 TL yatırıp, size en yakın liseden başvuru yapacaksınız. Temmuz ayında da size verile şifre ile internetten tercihte bulunacaksınız. Yalnız Elektrik bölümünün 20 gün zorunlu stajı olduğunu hatırlatayım.

 210. Feyza Nur Koç dedi ki:

  Hayırlı günler. Ben Maol İmam Hatip
  Lisesi’nde okumaktayım. Yüz yüze eğitim görmekteyim ve okulum
  Haziran ayında bitecek inşallah. Aöf İlahiyat Fakültesine sınavsız
  geçiş yapmak istiyorum 2 yıllığa. Henüz okulum bitmedi ama Ne
  zaman başvuru yapacağım ? İnşallah geç kalmamışımdır.

 211. sadiye mutlu dedi ki:

  merhabalar;
  ben 2005 çorlu Anadolu meslek ve kız meslek lisesi gıda bölümü mezunuyum. o dönemde sınavsız geçiş hakkım vardı ben hiç kullanmadım. devam ediyormu bilmiyorum şuanda kullanmak istiyorum fakat nereye nasıl başvuru yapabilceğimi bilmiyorum. 2 yıllık gıda teknikerliği okumak istiyorum. bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

 212. sultan dedi ki:

  slm ben 2001 meslek lisesi çocuk gelişimi bölümü mezunuyum bugün öss ye başvurumu yaptım açıktan okumak istiyorum yada geçiş yapma hakkımız var mı hiçbişekilde geçiş hakkımı kullanmadım sınavdan kaç puan almam gerekiyor

  • alperturkoglu dedi ki:

   Atatürk Ü. açıköğretim Çocuk gelişimi ve Sosyal hizmetler ve Anadolu Ü. açıköğretim sosyal hizmetler programlarına sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır. Sınava girmeden Temmuz’da tercih yapabilirsiniz.

 213. mahmut dedi ki:

  hocam ben imam hatip mezunuyum şimdi sınavsız geçiş yapmak istiyorum ama parayı ygs sınavı için 40 tl yatırdım. . sınava girmesemde sınavsız geçişten faydalanabilirmiyim. saygılarımla . .

 214. emel dedi ki:

  merhabalar ben 2003 kimya bölümü mezunuyum 2006da da önlisans kimyadan mezun oldum..şimdi tekrar sınava girmek istiyorum..sınavsız geçiş yapabileceğim bölümler hangileri ? tıbbi sekreterlik sertifikası alıyorum ve sosyal hizmetler bölümü istiyorum aslında bunun için sınavsız geçişten yararlanabilirmiyim yada sınava girip 140barajını aştıktan sonra açıköğretimdenmi okuyabiliyorum ? kafam karışık bilginize ihtiyacım var.şimdiden teşekkür ederim cevap için.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ön lisans mezunu olduğunuz için 2.üniversite kapsamında Açıköğretim Sosyal Hizmetler bölümüne Eylül-Ekim aylarında internet ve AÖF merkezleri aracılığıyla başvuruda bulunabilirsiniz. Yada dediğiniz gibi YGS’den 140 puan alarak AÖF programına başvuruda bulunabilirsiniz.

 215. yusuf dedi ki:

  ben direk iki yıllığa geçişi işaretlededim sınavada yine para yatırıp gire bilirmiyim

 216. nihalt dedi ki:

  ben 2012 yılında sağlık meslek lisesinden mezun oldum.YGSye girdim tercih yaptım kazandım. Fakat kayıt yaptırmadım. Bugün bankaya sınavsız geçiş için para yatırdım. Ösym>Aday İşlemlerinden form doldurdum. Sadece bu yeterli değil mi? Bir Ösym Merkezinden birebir başvuru yapmam gerekir mi?

 217. Tuba dedi ki:

  Merhaba 2008 de myo dan mezun oldum geçiş yaparak aof ye basladım 2yıl sınıf tekrarı oldu ve ben bıraktım suan tekrar baslamak istiyorum ve farklı bi bölüme.. Herhangi bir hakkım var mıdır sınava mı girmeliyim? Şimdiden teşekkürler 🙂

 218. osman dedi ki:

  ben ygsye basvuru yaptım.ama 2 yıllık sınavsız gecişe para yatırmadım.şimdi parayı yatırıp tekrar basvuru mu yapmam mı gerekiyor.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır meslek lisesi mezunu 40 TL yatırarak, “YGS’ye girmek istiyorum” şeklinde başvuru yaptığında zaten otomatik olarak sınavsız geçişten de faydalanabiliyor.

 219. fatma dedi ki:

  Merhabalar ben bugün sınavsız geçişe 10 TL yatırdım. Dekont verdiler. Simdi ben başvuru yapmış oluyor muyum yoksa başka bir işlemde gereklimi? Ayrıca tercihlerimi ne zaman ve nasıl yapacağım? Okul bize doldurmamız için form mu verecek ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır başvuru işlemi tamamlanmamış. Şu sayfadan form indirerek doldurun. Dekontunuzla birlikte size en yakın ÖSYM başvuru merkezine giderek başvurunuzu yapın.

 220. kenan aydın dedi ki:

  mrb hocam 2004 ticaret meslk mezunuyum 2014 yılı sınavsız geciş hakkıma kayıt yaptırdım.ama olumlu cevap alabilirmiyim tskler

  2.) sınavsız geçiş haricinde aynı kayıt içinde ygs de kayıt yaptırabilirmiyim
  4 yıllık aöf

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu an sadece başvuru yaptınız. Temmuz’da tercih yapacaksınız. Olumlu yada olumsuz sonuç o zaman belli olacak. Başvuru formunda YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretleyerek hem YGS’ye girip hem de sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz.

 221. isa dedi ki:

  lise son sının elektrik bölümü okuyorum itfaiyecilige direk geçiş hakkım var mı ?

 222. beyza dedi ki:

  mrb bn gıda mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim.imam hatip mezunuyum.açıköğretim ilahiyata sınavsız geçiş yapmak istiyorum.nasıl kayıt yaptırmalıyım yardımcı olurmusunuz ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız 2.üniversite kapsamında eylül-ekim aylarında internet ve AÖF büroları aracılığı ile kayıt yaptırabiliyorsunuz. Bu tarihlerde sitelerde daha detaylı bilgiler yer alıyor.Şu konuda daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 223. ipek dedi ki:

  İyi günler ben 2013 mezunuyum, geçen sene sınav başvursu yapmadım. Bu yıl başvuru yapmak içi mezun olduğum okula gittim fakat orda başvuru yapamıcağmı söylediler ve beni bilgilendirmediler şimdi ne yapmam gerekiyor nereye başvurmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler..

  • alperturkoglu dedi ki:

   İlinizdeki ÖSYM merkezine gitmelisiniz. Ben Kocaeli’dekini adres olarak biliyorum ve öğrencilerimi yönlendiriyorum. ÖSYM başvurusu yapılabilen bir okula giderseniz sizi de yönlendirmeleri lazım.

 224. Yasemin dedi ki:

  merhaba hocam ben sadece ygs sınavına giricem okula yerleşirken ygs puanına ortaöğretım puanıda ekleniyomu teşekkürler şimdiden.

 225. beyza dedi ki:

  hocam ben 2007 meslek lısesı tekstıl bolumnden mezun oldum o yıl sınavsız geçiş hakkımı kullandm ama gıtmedım tekrar bu yıl sınavsız geçiş hakkım varmıdır ve baska bolumler de tercih yapabilirmiyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız var. Ancak sadece şu bölümler için kullanabilirsiniz.
   Çorap ve Moda Tasarımı 2
   Halıcılık ve Kilimcilik 2
   Moda Tasarımı 2
   Tekstil Teknolojisi 2

   • beyza dedi ki:

    o bölümler dışında açıkögretımde baska bolumlr tercıh edebilirmiyim?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sınavsız geçişle tercih edebileceğiniz açıköğretim programınız yok. Bunlar dışındaki bölümlere açıköğretimde dahil YGS sınavına girerek barajı geçmeniz halinde tercihte bulunabilirsiniz.

 226. tuğba dedi ki:

  hocam meslek lisesinde benm bölümüm bilgisayarlı muh di.hangi bölümleri tercih edebilirm bankacılık olabilrmi bankacılık sigortacılık gibi bölümler olabilrmi hangileri tercih edebilirm yarcımcı olurmusnz.

 227. melda dedi ki:

  merhaba hocam ben 2012 mezunuyum meslek lisesini başarı ile bitirdim.Ve ilk mezun olduğum yıl kendi bölümüme ve kendi şehirde sınavsız geçiş hakkımı kullandım ama olmadı sonraki yıl tekrar denedim ve tekrar olmadı kriterlerede uygundu ama neden olmadı sizce

  • alperturkoglu dedi ki:

   Demek ki sizden daha uygun olanlar varmış. Yani şöyle düşünelim. Sizin tercih ettiğiniz bölüm 30 kişi alıyor. Önce anadolu mezunları yerleşti, sonra kalan kontenjana da diploma notu yüksek olanlar ve kontenjan doldu. Sizde açıkta kaldınız.

 228. gokhan dedi ki:

  Hocam ben 2006 yili mersin endustri meslek lisesi metal isleri bolumu mezunuyum aof sinavsiz gecis hakkim var mi var ise hangi bolumler var tesekkurler

 229. tuğba dedi ki:

  hocam bida sorum olacaktı
  ben açıkögretime kaydolmak istiyorum demiştim ama başvuru formunda sınava ilişkin bilgiler kısmında 2seçenek var bn hangini işaretliyeceğim cvplarsanız çok sevinirim kolay gelsin hocam.
  hocam bide el yazısı el ilemi doldurcaz doldurup en yakın ÖSYM yerine gidip onaylatcaz

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer meslek lisesi mezunu iseniz ve sınavsız geçiş bölümleriniz arasında aöf programı varsa “Sınavsız geçiş hakkım var.Sınava girmek istemiyorum. Sadece sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum” seçeneğini işaretleyeceksiniz. Eğer sınavsız geçiş bölümleriniz arasında aöf programı yoksa yada istediğiniz bölüm sizin sınavsız geçiş bölümünüz değilse “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretleyerek sınava girmelisiniz. Formu elle doldurup, ÖSYM başvuru merkezine gideceksiniz. Oradaki bilgiler bilgisayara işlenip form size geri verilecek.

 230. yaseminx6 dedi ki:

  merhaba :ben kiz meslek lisesi el sanatlari bolumu mezunuyum.bu yil basvuru yapmak istiyorum ama sinavsiz gecisim hakkimi kullanmak istiyorum .acikogretim den hangi bolumleri okuyabilirim.bana yardimci olabilir misiniz acill:???/

  • alperturkoglu dedi ki:

   El sanatları mezunlarının sınavsız geçişle tercihte bulunabileceği AÖF programı maalesef yok. YGS girerek 140 ve üzerinde puan almalısınız.

 231. yaseminx6 dedi ki:

  merhaba:sinavsiz gecis hakkimi kullanip ta tercih zamaninda bir acikogretimden bolumu okuyabilir muyim? ben meslek lisesiyim ama ben kendi bolumume gitmek istemedimm onun icin bekledim/..yardimci olursaniz cokk sevinirimm//…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfanın sol kısmında kendi bölümünüz varsa karşısındaki aöf programına sınavsız geçiş yapabilirsiniz. Eğer istediğiniz aöf programı sizin bölümünüze ait değilse YGS girmelisiniz.

 232. tuğba dedi ki:

  hocam ben açıköğretim 2yıllıga kayıt olmak istiyorum ticaret meslek lisesi mezunuyum ne yapmam gerekir. eğer inrentten başvuru yapıcaksam nereden nasıl yapabilirm yardımcı olurmusunz.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Doğrudan kayıt olmak diye birşey söz konusu değil. 15 Ocak’a kadar başvurunuzu yapacaksınız. Temmuz ayında da tercih yapacaksınız. Aöf bölümleri kontenjansız olduğundan yerleştirilirsiniz. Ancak yine de önce başvuru yapmış olmalısınız.***Bu konuda*** nasıl başvuru yapılacağını anlattım.

 233. oğuzcan cengiz dedi ki:

  Hocam ben elektrik-elektronik haberleşme sistemi bölümü,anadolu meslek lisesi 2008-2009 mezunuyu diploma puanım 93,83 2 yıllık hangi bölümleri sınavsız geçiş ile tercih edebilirim ve yerleşme ihtimali olasığı varmıdır ? teşekkür derim saygılar…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfadaki bölümlere geçiş hakkınız var. Öncelik son mezunlara ama sizinde yerleşme şansınız var. Başvuruda bulunacağınız programların yerleştirilme önceliklerini incelersiniz. Önceki mezunlardan alan programları tercih etmeniz şansınızı arttırır.

 234. safıye dedi ki:

  smdı ben bsy dga sormak ıstıuorum ben bu sınav formunu en yakın okuldan alıp doldurabılırmıyım bde doldurduktn sonra yne aynı okula onaylatabılırmıyım yoksa mezun oldugum okulamı gdcm bna ayrıntılı bı sekılde anlatırmısınz

 235. Safıye dedi ki:

  Imam hatıplısesı mezunuyum acıktan 2 yıllık ılahıyat okumak ıstıyorum sınavsız gecıs yapabılırmıyım sınava grmk zorundamym ynı

 236. ugur dedi ki:

  merhaba ben 2006 ımamhatıp lısesı mezunuyumm.. daha once ygs ye grdım ancak puanım ıyı degıldı. 129 136 vs gbı.2013d. sınavsızz gecıs hakkımı kullanmak ıstıyorum bu yıl bunun ıcın acıktan bırtek ılahıyat mı tercıh edebılıyorum ve herhangı bır sınırlama varmı acaba .. sukadar kısı alıncak dıye .sızce sansım nedır yerlesebılırmıyımm? bıde osym basvurusu yaparken sınavsız gecıtsen faydalanmak ıstıyorummu dıcem ayrıca sınava da gırsemm yanı ygs ye mesela ıyı puan alamadım..sınavsız gecıs hakkımdan faydalanamıormuyum acaba bılgı veırsenız acıl cok sevınırım…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alan dışı tercih yapmayı düşünüyorsanız YGS sınavına girmelisiniz. YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretlediğinizde sınavsız geçiş hakkınızda devam eder. Anadolu Ü. açıköğretim ilahiyat kontenjan sınırlaması yok diye bililiyorum. Atatürk Ün. ise var. Anadolu Ü.yerleşme olasılığınız çok yüksek.

   • gmz bln dedi ki:

    hayırlı gunler 2008 ımam hatıp lısesı mezunuyum 2014 sınavsız gecıs hakkım varmı ilahiyat ıkı yıllık..

    • alperturkoglu dedi ki:

     Anadolu Ü. Aöf ve Erzurum Atatürk Aöf 2 yıllık ilahiyat programlarına sınavsız geçiş hakkınız var. 15 Ocak’a kadar başvuruda bulunup, Temmuz ayında da tercih yapacaksınız.

 237. arif dedi ki:

  mrb hocam ben 2004 yılında sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve okulu bitiremeden kaydımı sildirdim ve bu sene tekrar başvuru yapabilir miyim acaba ve aklıma takılan sınava ilk kez başvuru yapan kişiler sınav kordinotlari diye bişi diyor ben anlayamadım ve başvuru formunu nerden ve nasıl başvuru yapacağım hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

 238. omer dedi ki:

  Hocam kolay gelsin ben suanda on lisans muhasebe ve vergi uygulamalari 1. Sinifta okumaktayim maddi sikintilardan dolayi okulu birakip calsmam gerekiyor acaba bu guz donemi bittikten sonra bahar donemi icin ayni bolumun acik ogretimine gecis yapabilirmiyim yani bahar donemi ile kaldigim yerden devam edebilirmiyim acik ogretim ile.

 239. merve dedi ki:

  hocam ben şu konuda takıldım . meslek lisesi kuaförlük bölümü son sınıftayım ve ygs girip sınavsız geçiş hakkınıda işaretlicem polislige gitmek istiyorum sınvasız geçişi işaretleyince bi sorun olurmu??şimdiden teşkkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Polislik için YGS sınavına girmelisiniz. O nedenle 22.soruda YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretlemelisiniz. Bu seçenekle sınavsız geçiş hakkınız devam eder. Diğer seçenek sadece sınavsız geçiş hakkını kullanacaklar için var. Sınavsız geçiş bölümleriniz: Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri,Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

 240. fatih dedi ki:

  1999 mezunuyum sınavsız geçiş hakkım varmı

 241. gamze dedi ki:

  Mrb hocam meslek lisesi mezunuyum gecen yil sınavda baraji gecemedim tercih yaptım yine ama gelmedi bu yil snavsiz gecis yapabilirmiyim sınava girmeme gerek var mı açıköğretimi yerlesmek için

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer sınavsız geçiş bölümleriniz arasında açıköğretim programı olan varsa sınava girmenize gerek yok. Sınavsız geçiş seçeneğini işaretleyebilirsiniz.Yoksa YGS sınavından herhangi bir puan türünde 140 almalısınız.

 242. nihal dedi ki:

  merhabalar,

  açıköğretim fakültesine girmek için sınavsız geçiş hakkından mı yararlanmak gerekli yoksa sınav olan kutucugu mu işaretlemek gerekiyor. bilgi ve görüşleriniz lütfen

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer meslek lisesi mezunu iseniz ve sınavsız geçiş yapabileceğiniz programlar arasında açıköğretim bölümü varsa; “Sınavsız geçiş hakkım var” kutucuğunu işaretlemelisiniz.Düz lise mezunu iseniz yada tercihte bulunacağınız aöf programı sizin sınavsız geçiş programınız değilse, “YGS sınavına girmek istiyorum” seçeneğini işaretlemelisiniz.

 243. Selin dedi ki:

  meraba hocam ben 2012/2013 t.m.l mezunuyum bir sene tercih yapmadm şimdi din kültürü öğretmeni olmak istiyorum aöf den 4 yıllık okumam için ygs ye girmeli miyim kaç puan almalıyım bide bursa da nereleri tercih edebilirim yardımcı olursanız çoook sewinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Açıköğretim din kültürü öğretmenliği programı artık yok diyebiliyorum. Zaten sadece kendi alanınızla ilgili 2 yıllık programlar için sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz. Alan dışı 2 yıllık yada tüm 4 yıllıklar için sınava girmeniz şart.

   • sukran dedi ki:

    Alper bey merhaba;

    1999 Mobilya Dekorasyon mezunuyum. Acık öğretim de bölümlere devam edebilirim. Sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum

    Teşekkürler

    • alperturkoglu dedi ki:

     Açıköğretimde maalesef sınavsız geçiş bölümünüz bulunmuyor. Örgün bölümleriniz:Mobilya ve Dekorasyon 2
     Ormancılık ve Orman Ürünleri 2

 244. ALİ OSMAN dedi ki:

  merhaba ben 2010 teknik lise bilgisayar mezunuyum açık öğretime girmek istiorm ne yapmam gerekiyor sınavsız geçiş hakkım devam ediyormu. yoksa sınavamı girmem lazım öncelikle nasıl bir yol izlemem gerekiyor teşekkürler

 245. yaseminn dedi ki:

  Mrb ben 2006 kiz meslek lisesi cocuk gelisimi mezunuyum hem sınavsiz hem ygs girmek istiyorum böle bisey mümkunmudur ayrica sinavsiz gecis yerlestirilmeme durumu cok yüksekmi?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hem YGS girip hem sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz. Eğer sadece kendi alanınızı tercih edecekseniz YGS girmeniz mantıksız.Çünkü zaten sınavsız önceliklisiniz. Ama alan dışı tercih yapabilirim yada 4 yıllık düşünüyorum diyorsanız tabi ki YGS’ye girmelisiniz. Mezuniyet yılınız üzerinden 8 sene geçmiş açıkçası şansınız düşük. (Son ihtimal olarak Atatürk Ü. aöf çocuk gelişimini de tercih edebilirsiniz)

   • yaseminn dedi ki:

    Teşekkür ederim ayrıca bankaya parayi yatırdiktan sonra burdaki formlami okula gitmem gerekiyor.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Formdaki temel kimlik bilgilerini doldurarak gitmeniz işlerinizi kolaylaştırır. Zaten formdaki bilgileri sisteme işleyip tekrar size geri verecekler.

 246. zeynep dedi ki:

  Merhaba. Ben K.t.m.lisesinden bu sene cocuk gelisimi bolumu mezunu olucam sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum fakat her universite aliyormu cok karisik aklimfazla bilgim yok lutfen bilginiz varsa yardimci olabilirmisiniz.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Çocuk gelişimi programı olan üniversitelere şu sayfadan bakabilirsiniz. Bunlardan hariç 2013 ek yerleştirmelerde Atatürk Üniversitesinde Açıköğretim programı da eklendi.

 247. GÜLŞAH TALİ dedi ki:

  hocam ben 1996-1997 sultanahmet ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş sisteminden yararlanabiliyomuyum başvuru yapabilirmiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz.Başvuru yapabilirsiniz. Ancak Temmuz’da tercih yaparken önceliğin son mezunlara olduğunu unutmayın. Tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliğine bakarak önceki yıllardan öğrenci alan programları tercih edebilir, ayrıca kontenjansız olan aöf programlarını da tercih edebilirsiniz.Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz.

 248. Yasemin dedi ki:

  Hocam merhaba ben aol son sınıftayım adalet istiyorum düz lise mezunlarının sınavsız geçiş hakkı varmı bilgi verırsenız sevınırım.kolay gelsın.

 249. Ece Rhn dedi ki:

  Merhaba;
  Benim sorum şu.
  Sınavsız geçiş hakkı bulunan bir kimsenin 2014 YGS sınavına girmesi durumunda yani “YGS’YE GİRMEK İSTİYORUM” kutucuğunu tıklayıp başvurduğunda ve sınavda barajı geçememe durumunda sınavsız geçiş yaparak bir okula yerleşme hakkı var mıdır?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesi mezunlarının sınavsız geçiş hakkı her durumda vardır. YGS’ye girmek istiyorum seçeneği ile aynı zamanda alan dışı da tercih yapmak istediğinizi belirtirsiniz. Yani sınavsız geçiş hakkınız devam eder.

 250. ender yazgan dedi ki:

  merhaba hocam eşim 2000 yılında kız meslek lisesi dikiş bölümunden mezun oldu şimdi aöf okumak istıyor sınava gırmesı gerekırmı eğer gerekmıyosa izlenmesı gereken yol nedir yardımlarınızı rica ederiz.teşekkurler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş bölümleri arasında AÖF programı olmadığından sınava girerek 140 barajını geçmesi gerekiyor. Sınavsız tercih edebileceği Örgün bölümler şunlar:
   Çorap ve Moda Tasarımı
   Deri Konfeksiyon
   Deri Teknolojisi
   Giyim Üretim Teknolojisi
   Moda Tasarımı
   Tekstil Teknolojisi

 251. alper özden dedi ki:

  slm hocam ben sınava gecen sene gırdım ve 2 yıllık bı bölüme gectim.Ama derslerım sıkıntılı bıraz sımdı 2-15 ocak tarıhlerınde yıne basvuru yapcam sımdıkı okudugm okulu bıraksam bıda 2 yıllık geciş hakkı kulanıp baska bı üniversitede okuyabıliyrmuyum gecebilirmiyim yine 2 yıllık geçiş hakkımı kullanabılırmıyım.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer meslek lisesi mezunu iseniz tabiki tekrar başvuruda bulunarak farklı bir okul ve bölüm tercihinde bulunabilirsiniz. Ama unutmayın bu yılın mezunları sizden öncelikli olarak yerleştirilecek.

 252. çetin dedi ki:

  s.a arkadaşlar ben 2013 düz lise mezunuyum ama lise 3 teyken anadolu lisesi oldu benimde sınavsız geçişe girme şansım varmı acil cevap verirseniz sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır sınavsız geçiş meslek lisesi mezunlarının kendi bölümleri ile ilgili 2 yıllık programlara geçişi ile ilgilidir. Anadolu lisesi olmasının bir önemi yok.

 253. tuba dedi ki:

  merhaba hocam benim sorum olacaktı ben imam hatip lisesi son sınıf öğrencisiyim yanlız ben açıköğretimden bitirmek üzereyim sınavsız geçiş yapmak için ne yapmam gerekli bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sadece 2 yıllık aöf ilahiyata geçiş yapmayı düşünüyorsanız (zaten tek sınavsız geçiş bölümünüz var) bankaya 10 TL yatırarak internetten indirdiğiniz YGS başvuru formunu doldurun. 22.madde de “sınavsız geçiş hakkım var,YGS’ye girmek istemiyorum,sadece sınavsız geçişe başvurmak istiyorum” seçeneğini işaretleyin. Size en yakın liseye giderek başvurunuzu yapın. Temmuz ayında da tercih yaparsınız.

 254. tuğçe dedi ki:

  ben ticaret meslek lisesi mezunuyum 2yıllık geçiş hakkımda 2.sınıfda alttan derslerim vrdı birkaçtane geçemedim oyüzden bıraktım şimdi nasıl yapabilirm yani tekrar o hakkımı geçiş hakkımı tekrarlatabilrmiyim baştan.

  • alperturkoglu dedi ki:

   2-15 Ocak tarihlerinde tekrar başvuruda bulunarak, temmuzda 1 kez daha sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

   • ismail dedi ki:

    s.a. hocam ben 2005 aöf den işletme okuyordum birinci sene sonu bıraktım hic bir işlem yaptırmadım bu sene ne gibi yol izlemeliyim şimdiden teşşekkürler

    • alperturkoglu dedi ki:

     2-15 Ocak tekrar YGS başvurusunda bulunmalısınız. 23 Mart’ta da sınava girmelisiniz.

     • ismail dedi ki:

      açık öğretim kurumuyla konuştum bana aftan yararlanabileceğimi ve kaldığım yerden devam edebileceğimi söylediler siz ne diyosunuz bu duruma…

      • alperturkoglu dedi ki:

       Ben sınavsız geçiş konusunda öğrencilere yardımcı olan bir müdür yardımcısıyım. Siz öğrenebileceğiniz en üst noktadan ne yapacağınızı öğrenmişsiniz. Bana sormanızın mantığı nedir anlamadım.

   • tuğçe dedi ki:

    tekrar bi sorum daha olacaktı açıkögretime kaydolsam işletme bölümünü okurken eğer af gelirse gelcek diye bi duyum aldım hocam ozaman o derslerimi bitirmek için tekrar açık öğretimden o derslerimi bitrmek için okuyabilirmiyim o şekilde olurmu açık öğretim okulu ozaman ne olur cevaplarsanız hocam sevinirim.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Yeni programa kaydolmak için eski programdan kaydınızı sildireceksiniz. O zaman zaten affın sizin için anlamı olmaz diye düşünüyorum.

 255. seçil yurtseven dedi ki:

  merhaba hocam ben ticaret meslek lisesi mezunuyum ama 2 yıldır nasip olup gidemedim bu sene gitmek istiyorum tercih hakkım var mı? muhasebe bölümü dışında bankacılık da okuyabilir miyim ? bilgilendirirseniz sevinirim.

 256. CIGDEM dedi ki:

  Merhaba;
  2005 ağırlama ve gida teknoloji hizmet alanlarından KIZ MESLEK LISESINDEN mezun oldum.
  Sınavsız geçiş hakkımı kullanarak 2 yıllık alan bölümlerimi
  Kapsayan bölümlere sınava girmeden gecebilir miyim?
  Bunun için ayrıca sınava girmeme gerek var mi
  ?Bilgi verirseniz sevinirim….

  şimdi den TEŞEKKÜRLER…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki programlara sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. 2-15 Ocak’ta başvuru yapacaksınız. Sınava girmenize gerek yok. Temmuz’da da üniversitelerin ilgili programlarına tercih yapabilirsiniz. Son mezunların öncelikli olduğunu unutmayın.
   Aşçılık 2
   İkram Hizmetleri 2
   Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2
   Çay Eksperliği 2
   Endüstriyel Tavukçuluk 2
   Et ve Ürünleri Teknolojisi 2
   Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi 2
   Gıda Teknolojisi 2
   Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği 2
   Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi 2
   Su Ürünleri İşleme Teknolojisi 2
   Süt ve Ürünleri Teknolojisi 2
   Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi 2
   Yağ Endüstrisi 2
   Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi 2
   Ev İdaresi 2

 257. sebahattin dedi ki:

  hocam ben 1984-1985 ticaret lisesi mezunuyum 2 yıllık bankacılık sigortacılık bölümüne başvurabilirmiyim. sınavsız geçiş yapabilirmiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercih hakkınız tabi ki var. Ancak önceliğin son mezunlara olduğunu düşünürsek Son 18 yılın mezunları sizin önünüzde olacak. Bunu bilerek tercihte bulunmanızı tavsiye ederim. Anadolu AÖF Bankacılık ve sigortacılık kontenjansız olduğu için tercih listenize almanızı tavsiye ederim.

 258. remzi dedi ki:

  hocam elektrik elektronik mezunum.fakat bu bölümle calısmak istemiyorum.baska bir meslek üzerine calısmak istiyorum.hemem-n hemen internetteki cogu yorumu okudum.kafam iyice karıstı.baska bir meslek üzerine sınavsız geciş hakkı yapabilirmiyim.eger yapamıyor isem nasıl bir yol izlemeliyim.yardımcı olun lütfen

 259. Ismail mert dedi ki:

  Mrb hocam benim eşim 1996-1997kız meslek lisesi giyim bölümü mezunu sınavsız geçiş hakkı varmı. Birde Konya’da bu bölümler varmı. Hangi bölümleri yazması lazım. Ve okula devam zorunluluğu varmı. Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eşinizin aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş tercihinde bulunma hakkı vardır. ***Şu sayfada*** aşağıdaki programlardan istediğinizi yazarak ve il adını Konya yazarak sorgulama yapabilirsiniz.
   Çorap ve Moda Tasarımı 2
   Deri Konfeksiyon 2
   Deri Teknolojisi 2
   Giyim Üretim Teknolojisi 2
   Moda Tasarımı 2
   Tekstil Teknolojisi 2

 260. Ayferozcan dedi ki:

  Cevabiniz icin cok tesekkur ederim hocam . Benim bir sorum daha olacakti / ben buyaziyi aldiktan sonra eger bitiremez isem tercih hakkimi kaybedermiyim yoksa seneye hakkim devam edermi ?

 261. Serkan Coşan dedi ki:

  Merhaba hocam ben endüstri meslek lisesi son sınıfım makina bölümü okuyorum 2 senelik üniversite için sadece form mu doldurmak gerekiyor herhangi bir puan sistemi varmı?

 262. emre dedi ki:

  hocam kolay gelsın ben duz lıse mezunuyum 2 yıllık ılahıyat okumak ıstıyorum sanırım ygs ye gırmek sart kac puan gererklı tesekkurler

 263. Ayferozcan dedi ki:

  Hocam ben imam hatip son sinif ogrencisiyim ama aö zorunlu derslerim henuz bitmedi bu yil sinavsiz gecise kayit yapabilirmiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer 2014 Eylül ayına kadar mezun olma ihtimaliniz varsa, yüz yüze eğitim aldığınız okuldan “mezun olabilecek durumdadır” yazısı alarak başvuruda bulunabilirsiniz.

   • uğur dedi ki:

    hocam meraba benim liseden yabancı dil ve 3 tanede dil ve anlatım dersim var yani toplam da 4 tane zorunlu dersim var toplam kredim 211 yüz yüze eğitim de tamamlandı ben meslek lisesi öğrencisiyim elektronik bölümü ben 2 yıllık üniversiteye gitmek istiyorum bu zorunlu derslerim varken üniversiteye gidebilirmiyim ?????????

    • alperturkoglu dedi ki:

     Zorunlu dersleri tamamlamadan sınavsız geçiş yapamazsınız. Ancak 2014’te mezun olma ihtimaliniz olduğu için YGS başvurusunda bulunmanızda herhangi bir sakınca yok. Yüz yüze eğitim aldığınız kurumdan mezun olabilecek durumdadır yazısı alıp başvuruda bulunabilirsiniz.

 264. selin dedi ki:

  Hocam ben 1998 anadolu kız meslek lisesi mezunuyum ben ygs ye girmeden 2 yıllık açıköğretim okumak istiyorum kendei bölümümü ve başka hangi bölümü tercih edebilirim ve ne kadar şansım olabilir sınavsız geçişte .beni bu konu ile ilgili bilgilendirebilirmisiniz.

 265. songül dedi ki:

  merhaba hocam.
  2004 düz lise mezunuyum 3 defa ösym ye girdim barajı geçtim ama devam etmedim.şimdide sınavsız geçiş sosyoloji okumak istiyorum böyle bi olanak varmı.izlemem gereken yol nedir.yardımlarınızı rica ediyorum.

 266. halit dedi ki:

  s a hocam ben 2008 açık düz lise mezunuyum aöf ilahiyat bölümü okumak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim Yardimci olurmusunuz allah yardımcınız olsun.

  • alperturkoglu dedi ki:

   a.s. 2-15 ocak 2014 tarihlerinde YGS sınav ücretini ilgili bankaya yatırdıktan sonra, ÖSYM başvuru merkezi aracılığı ile YGS başvurusunda bulunacaksınız. “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretleyin. 23 Mart’ta yapılacak YGS sınavında herhangi bir puan türünden en az 140 puan almanız durumunda Temmuz ayındaki tercihlerde aöf ilahiyat bölümünü tercih edebilirsiniz.

 267. şirine dedi ki:

  hocam ben meslek lisesi çocuk gelişimi bölümü mezunuyum.açıköğretim sosyal hizmetler bölümünü istiyorum.ygs başvurusu yapıp ygs ye girmek istemiyorum sınavsız geçiş yapmak istiyorum kutucuğunu işaretledikten sonra sınava girecek soru yapacakmıyım işlemlerim yapılsın diye.1 soru yaparsam o da yanlış çıkarsa bile sınavsız geçişten faydalanırmıyım.kısacası sınava girmem soru çözmem gereklimi,aöf sosyal hizmetlere geçmek için.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır kesinlikle sınava girmenize gerek yok. 2-15 Ocak tarihlerinde YGS başvurunuzu yapınız. “YGS’ye girmek istemiyorum, sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum” seçeneğini işaretleyiniz. Ve Temmuz ayında da Anadolu Ü. yada Atatürk Ü. sosyal hizmetler bölümlerini tercih ediniz. (Hiç bir sınava girmeniz gerekmeyecek)

 268. rüya dedi ki:

  HOCAM ÇOCUK GELİŞİM BÖLÜMÜ ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ VAR TAMAM BAŞKA İSTANBUL VEYA ÇEVRESİNDE YOK MU MADDİ NEDENLERDEN DOLAYI ÇOCUK GELİŞİMİ HARİÇ HANGİ BÖLÜMÜ OKUYABİLİRİM KAÇ YILLIK TEŞEKKÜRLER ,ŞİMDİDEN

 269. rüya dedi ki:

  hocam ben 2002 kız meslek cocuk gelişim mezunuyum sınavsız geçiş hakkım var mı varsa açık ögrettimde hangi bölüme okurum ve kaç yılık okurum cevapınız için şimdiden teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Atatürk üni. bu yıl açılan çocuk gelişimi bölümü, ayrıca hem Anadolu ü. hem Atatürk ü. sosyal hizmetler aöf programlarına sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır.

 270. semih dedi ki:

  merhaba ben 2013 mezunuyum bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam açıköğretim olarak ama ben konservatuar okumak istiyorum açıköğretim okurken sınava girip 2 sinede beraber okuyabilirmiyim nası yapmam gerekiyor

 271. semih dedi ki:

  iyi günler anadolu turizm otelcilik meslek lisesinden sınavsız geçiş ile aşcılık bölümlerine gidebilir miyim ygs ye girdiğimiz zaman sınavsız geçiş hakkımız alınıyor mu

 272. Emine dedi ki:

  S’a açıköğretim imamhatipten mezun oldum. Sınavsız geçiş yapmak istiyorum. Başvurular ne zaman oluyor. Bu konuda bilgi sahibi değilim. Ayrıntılı bilgi verebilir misiniz. Şimdiden teşekkür ederim..

  • alperturkoglu dedi ki:

   2-15 Ocak YGS başvurusu yapacaksınız. Sadece sınavsız geçiş düşünüyorsanız Temmuz ayında Anadolu Ü. yada Atatürk Ü. 2 yıllık ilahiyet bölümlerini tercih edebilirsiniz.

 273. Mümin dedi ki:

  Eşi 2004 yılı kız meslek lisesi resim bölümü mezunu. Sınavsız geçiş şansı nedir. hangi bölümlere sınavsız geçebilir.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Resim mezunlarının sınavsız geçişle tercih yapabileceği bölümler aşağıdadır. Bunların yerleştirme önceliklerini tek tek benim incelemem mümkün değil. Siz istediğiniz bölüme göre şu sayfadan tıklayarak 2013 yerleştirme önceliklerine bakabilirsiniz.
   Basım ve Yayın Teknolojileri 2
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2
   Grafik Tasarımı 2
   Halıcılık ve Kilimcilik 2
   Marka İletişimi 2
   Mimari Dekoratif Sanatlar 2
   Reklamcılık 2

 274. kader dedi ki:

  Ben kiz meslek lisesi ogrencisiyim 10. Sinifa gidiyorum bolumum cocuk gelisimi aacaba polislik sinavlarina nasil girebilirim…

 275. yakup dedi ki:

  merhaba.sorum olcaktı.ben anadolu teknik lisesi bilgisayar mezunuyum.7-8 yıl oldu mezun olalı.açık üniversitede makina-motor bölümünü okumak istiyorum.hangi sınava ne zaman müraacat edebilirim yada sınavsız geçiş oluyor mu.tesekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelikle makine yada motor bölümünün aöf programı olmadığını belirteyim. Ayrıca siz bilgisayar bölümü mezunu olarak sadece kendi alanınızla ilgili programlara sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. Erzurum Atatürk Ün. aöf bilgisayar programcılığı bölümüne sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

 276. Emin dedi ki:

  Merhabalar Ben 2006 Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar bölümü mezunuyum sınavsız geçiş hakkı kullanmadım.2014 sınavsız geçiş hakkı kullanabilir miyim açıköğretim okumak için ???? Yardımlarınız için şimdiden tşkler…

 277. sedat dedi ki:

  sayın admin ,
  endüstri meslek lisesi (elektrik) 2001 yılı mezunuyum . 2014 YGS sınavına girdiğim taktirde sınavsız geçiş hakkı kalkmış oluyormu ? Şansım yıl ve okul itibarı ile çok az bu yüzden sınavda’da kendimi ölçmek istiyorum.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız daimidir. Anca sizinde dediğiniz gibi mezuniyet yılından önce dejavantajlısınız. Yine de şu sayfada yer alan elektrik programlarının yerleştirilme önceliklerini inceleyebilir öncelik yıllardan öğrenci alan programlara buna göre tercihlerde bulunabilirsiniz. Son şans olarak Anadolu Üniversitesi, Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim) bölümü kontenjansız öğrenci alıyor. Yani tercih etmeniz halinde %100 yerleşirsiniz.

 278. hakan dedi ki:

  slm ben 2006 -2007 anadolu meslek lisesi mezunuyum 2 yillik onlisansa sinavsiz gecis yapmak istiyorum, girebilme hakkim hala varmi? ve bu x5 dediginiz ne onu anlamadim? diploma notu ile mi carpilio sonra neye bakilio bi aydinlatirsaniz sevinirim tskler?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelik sizden sonra mezun olanlara olsa da Sınavsız geçiş tercihinde bulunma hakkınız var. OBP puanı diploma notunuzun 5 ile çarpılması ile elde edilen puandır ve yerleştirme önceliklerinde 4. sırada önemlidir. Ondan önceki 3 önemli kriter ise 1.mezuniyet yılı, 2.okul türü (anadolu meslek mezunu olduğunuzdan avantajlısınız), 3.METEB içi (Kendi ilinden bölüm seçenler avantajlıdır)

 279. izel dedi ki:

  Ben gecen sene 2 yıllik geçis hakkımı kullanmayip baska bir bolum yazdim ve kazandim fakat gidemedim. Bu sene gecis hakkimi kullanmak istiyorum. Okul puanim düser mi?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişte zaten okul puanınız değil, OBP puanınız değerlendirilecektir. (Diploma Notunuz X 5) Herhangi bir düşme olmaz. Ama puandan önce, mezuniyet yılı, okul türü ve METEB bölgesi önceliğine bakılacağını unutmayın.

 280. yasemin dedi ki:

  Merhabalar. Benimde bir sorum olacakti. Ben ticaret meslek lisesi muhasebe mezumuyum ve direk geçis hakkimi kullandim suanda bankacilik ve sigortacilik bölümü 2. Siniftayim. Bolumum iki yillik zaten. Çocuk gelisimi okumak icin ne yapmam gerekiyor? Bilgi verirseniz çok sevinirim. Anaokulunda ögretmenlik yapmak istiyorum.

 281. cansu dedi ki:

  mrb dediğim gibi ben temmuzda sınavsız geçişe başvurucam AMA yani puanım tutmassa bidahaki seferede başvuru yapablirmiyim cavabınızı bekliyorum

 282. cansu dedi ki:

  mrb ben cansu ben kız meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim temmuzda başvuru yapıcam 1994 doğumluyum 2013 mezunuyum acaba kesin sınavsız geçişe gidebilirmiyim cevaplamanızı bekliyorum

  • cansu dedi ki:

   ben gıda bölümü mazunuyum kız meslek puanım sizce ne kadar gelir nerden tercih yapmam gerekir ben sosyal hizmetleri istemiyorum aşçılık bölümünü istiyorum

   • cansu dedi ki:

    kendi bölümümden hemen yerleşebilirmiyim mesela Kocaeli üniversitesine

    • admin dedi ki:

     Aşçılık yok ama Gıda Teknolojisine eğer bu yıl mezun olacaksanız yerleşme olasılığınız çok yüksek. Geçen yıl normal bölümüne bir önceki yılın mezunlarından bile yerleşenler olmuş, 2.öğretimde başvuran tüm meslek lisesi mezunlarını almış üstüne YGS puanı ile de almış.
     106951325 Gıda Teknolojisi 50 50 YGS-2 2011,2,İ,93 204,742
     106971232 Gıda Teknolojisi (İÖ) 50 50 YGS-2 182,36878

   • admin dedi ki:

    Başka bir arkadaşın cevabını sizinkine yazmışım kusura bakmayın. Kız meslek puanınızın ne kadar olabileceğine dair en ufak bir fikrim yok. Herhalde OBP kastediyorsunuz ama diploma notunuzu yazmamışsınız. Diploma notunuz X 5 şeklinde kendiniz hesaplayabilirsiniz. Tercihlerinizi yaptıktan sonra yerleştirme önceliklerine göre sıralamaya alınırsınız. Yerleştirme önceliklerinin neler olduğuna şu videodan bakabilirsiniz. Şu sayfadan da Aşçılık bölümü yerleştirme sonuçlarını inceleyebilirsiniz.

 283. ŞEHMUZ dedi ki:

  hocam biz 2012 de kayıt sildirdik ama ders kaydı felan yaptırmıştık dersande hocalar bize okula tekrar harç yatırıp kayıt olabilirsiniz sadece ara vermişsiniz dediler artık kalma kalktı felan dediler bilginiz varmı bu durumdan … UMUTSUZUZ

 284. mahmut dedi ki:

  benim bir sorum olcaktı ben 2012 de kendi istegim ile bazı nedenlerden dolayı okulumu bırakmak zorunda kaldım bu futbol ve ailevi yönden oldu ama ben egitimime devam etmek istiyorum benim sorum şu olcaktı 2012 yılında ek tercih olarak kayıt oldugum okuldan ayrıldım bu okula tekrar kaydolma gibi bir durum söz konusu olmadıgını biliyorum ama af tasarısı diyer birşey duydudum bu af tasarısı 2013 2014 yılında tekrar tasarlancakmış eger bu af tasarısı cıkarsa biz faydalana bilirmiyiz 2013 eylül ayında olma gibi bir durum söz konusumu .. egerki bu sene ben tekrar 2 yıllık bir geciş yaparsam bulundugum böyge ankara ankarada okuma şansım nedir yada başka bir şehire cıkma ihtimali varmı bazı kişiler 2 yıllık geciş yaptın obeb puanın düşer felan dedi ama benim kafa karıştı yardımcı olursanız cok sevinirimmmmm….

  • admin dedi ki:

   Af konusunda bilgim yok. Biraz karışık olmuş. Ama tahmini olarak söylüyorum, af olursa bulunduğunuz okul ve bölümden devam etmeniz gerekir.

   • mahmut dedi ki:

    şöyle söyleyim meslek lisesinden 2 yıllık sınavsız geciş yaptım ben , teknik lise bölümüydüm 2013 de tekar bir geciş yapsam ankara bölgesinde yaşıyorum ankara bölgesinin cıkma ihtimali nedir , diger bir sorum ise şehir dışı yapsam bu tercihi cıkma ihtimali nedir sınav sız geciş olarak diploma notum 63.36 hocalar okul puanı gelmez tercih te yapsan büyük ihtimal cıkmaz dediler yardımcı olursanız seviniri…

    • admin dedi ki:

     İhtimalleri bilemem. Ben sınavsız geçiş bölümlerini ve yerleştirme önceliklerini anlatıyorum. Şansınızı, olasılığı, ihtimali hesaplamak size kalıyor. Ama şunu hatırlatayım. Tekrar Sınavsız geçiş yapabilmeniz için Ocak ayında YGS başvurusu yapmış olmanız gerekiyor. Eğer yine kendi alanınızda tercih yapacaksanız YGS puanı, okul puanı gibi puanlarla işiniz yok. 2013 mezunları sizden avantajlı olacak ama 2012 ve daha önceki mezunlar arasında da okul türü açısından Teknik lise mezunu olduğunuz için sizinde avantajınız var. Eğer iş OBP puanına kalırsa 63,36 X 5 = 316,8 puanla değerlendirileceksiniz. Şansınızı deneyin.

 285. Murat Duran dedi ki:

  Merhaba ben 2007 yılı Harita ve Kadastro mezunuyum DGS sınavı için mezuniyetten 5 yıl sonrasına kadar girilebiliyo diye birşey duydum ne kadar doğrudur? Şuanda istesem 2013 DGS sınavına girebilirmiyim ? Teşekkürler.

 286. TUGBA dedi ki:

  S.A BEN SINAVSIZ İLAHİYATA KAYIT OLMAK İSTİYORUM NASIL YAPABİLİRİM

  • admin dedi ki:

   İmam hatip lisesi mezunu iseniz ve Ocak ayında YGS başvurusunda bulunduysanız, Temmuz sonunda aday işlemleri menüsünden tercihte bulunabilirsiniz. (Doğrudan kayıt olmak diye bir şey yok)

 287. sevgi dedi ki:

  slm ben 2005 kız meslek çocuk gelişimi mezunuyum bu yuıl sınava girdim ama geçemedim sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum doğum tarihim 1987 praoblem olurmu yerleşebilrmiyim yardımcı olurmusunz

  • admin dedi ki:

   Doğum tarihi sınavsız geçişteki son kriterdir. Ancak şuda bir gerçekki çok fazla tercih edilen yerlerde şansınız düşük olacaktır. Sorgulama yaptığımızda 1981 ve 1983 lü adayların da yerleştğini görüyoruz. Yerleştikleri okulları incelerseniz size de fikir verecektir. Şu sayfada yerleştirme önceliği kısmında yer alan “11,2,D,81” ifadesindeki 81 doğum tarihini gösterir.

 288. asuman dedi ki:

  meslek lisesi öğrencisiyim ygsden iyi puan alamadım ama 2 yıllık okumak istiyorum sınavsız geçiş için para yatırmadım 2yıllık okuyabilirmiyim kendi alanımda

 289. yeşim dedi ki:

  MRB.Ben 2012 mslek lisesi mezunyum gecen sene sınava girdim ve sınav puanıyla yerleştim bir okula, bu sene tekrar ygs basvurdum fakat aldgım puan 150 ben sınavsız geçiş hakımı kullanabilirmiyim ? her kez farklı bir şey diyor çünkü kafam karıstı 140 barajını gecemessen eger sınavsız gecişe basvurabilyomussun diye duydum, bu dogrumu ?

 290. tuba dedi ki:

  merhabalar ben düz liseden 2004 yılında mezun oldum. dışarıdan imamhatip lisesini 2012 yılında bitirdim. bu sene sınava girdim ama düz lise olarak girmişim.sınavdan 160 barajını geçemedim. 2 yıllık ilahiyat aöf ye sınavsız geçişe başvuru yapabilir miyim?

  • admin dedi ki:

   Başvuru formunda okul türünüzü düz lise olarak işaretlediyseniz sınavsız geçiş yapamazsınız. Barajı geçtiğiniz için YGS puanı ile başvurabilirsiniz. Kontenjana belki girebilirsiniz.

 291. burhan dedi ki:

  merhabalar admınım ben ygs ye gırdım başarısız oldum sınavsız geçiş hakkımı kullanabılırmıyım?
  hocam cvp ınızı beklıyorum

  • admin dedi ki:

   Eğer meslek lisesi mezunu iseniz yada mezun olacaksanız kendi alanınızla ilgili alanlara sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. Düz lise ise böyle bir hakkınız yok.

 292. ali dedi ki:

  bn ihlde 10 sınıf ögrencisiyim polis olmak istiyorum 10 sınıftan polislik okumaya geçebilirmiyim

  • admin dedi ki:

   Böyle bir şey söz konusu değil. Liseyi bitirdikten sonra Polis Meslek Yüksek Okulu sınavlarına girerek kazanmanız durumunda okuyabilirsiniz. Detayları ***şuradan*** okuyabilirsiniz

 293. ayşegül dedi ki:

  S.a hocam. Ben aol den bu sene mezun olacağım.YGS 4 ten 244 puan aldım.En büyük hayalim öğretmen olmak.Aöf ilahiyat önlisans tercih etsem DGS ile lisansa geçip Din.kül.a.bil.öğretmeni olabilir miyim

  • admin dedi ki:

   Evet bu mümkün. Ancak DGS için açılan kontenjanlar çok az olduğundan sınavda çok başarılı olmanız şart.

 294. osman dedi ki:

  ben ygs de 130 puan aldım ankara da 2 yıllık ilahiyat okumak istıyorum gidebilirmiyim ?

  • admin dedi ki:

   1- İmam Hatip mezunu değilseniz 140 barajını aşamadığınız için tercih şansınız yok.
   2- İlahiyat zaten açıköğretim. Kendi ilinizde sınavlarına girersiniz. Ancak Erzurum Atatürk yada Eskişehir Anadolu Üniveristesi programlarından birini tercih etmiş olmalısınız.

 295. serkan dedi ki:

  s.a Ben ygs ye girdim puanımla tercih yapcam ve aynı zamanda sınavsız geçiş hakkımıda kullancam önlisasn programı için lys yede girsem bu puanımla tercih yapacağım zaman 4 yıllık için mi etkili olur yoksa önlisasn içinde etkisi olurmu yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler…

 296. sümeyra dedi ki:

  mrb. ben üniversite ögrencısıyım su an okudugum bolumu ıstemıyrum ama malesefkı bu yıl ygs sınavına gıremedım . tekrar 1 yıl beklemem mı lazm yanı 2014 sınavına grmem mı lazım yoksa özel üniversitelerden faydalanabılme sansım var mı . vede ben de basvuru yapmadım ygs ıcın fakat sınavszz gecıs hakkından yararlanabılıyr muyum . bılgılendırırsenız cok memnun olurum . su durumda ne yapabılırım .

 297. Aysun dedi ki:

  Hocam aöf halkla ilişkiler ve organizasyon hizmetleri veya halkla ilişkiler tanıtım lisans bölümleri varmı ben baktım ama bulamadım şimdiden teşekkürler.

 298. ahmet dedi ki:

  merhabalar ben ygs başvurusunda sınavsız geçişle ilgili bırsey yapmadım. ygs ye gırmak ıstedımı belırttım sadce 140 barajını gecemedım. kendı bolumume yınede sınasız geçıs yapabılır mıyım? yardımcı olun lutfen…

 299. Aysun dedi ki:

  Hocam aöf edebiyat bölümünden ögretmen olunmuyor diye söylentiler var nekadar doğru acaba.

 300. Aysun dedi ki:

  Lys de başarısız olursak önlisansa kayıt yaptıra bilirmiyiz.

  • admin dedi ki:

   LYS’ye girebileceğinize göre ön lisans için gerekli puanı almışsınız demektir. YGS Puanınıza göre tercih edebilceğiniz ön lisans programlarına tercihte bulunabilirsiniz.

 301. tuğba dedi ki:

  merhaba; ben ticaret meslek lisesinden 2010 çıkışlıyım bölümüm web programcılığı şöyle bir durum var sınava girdim çıktım yalnız web programcılığı yerine muhasebe istediğim için bi türlü puan yeterli olmadı sınavsız geçiş hakkım var mı nasıl yapabilirim yardımınızı bekliyorum

  • admin dedi ki:

   Sınavsız geçiş bölümleriniz ***bu sayfadan*** görebilirsiniz. Temmuz ayı sonunda ais.osym.gov.tr adresinden şifrenizle sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz. (Tercih yapacağınız okul ve bölümlerin kodları 2013 yerleştirme kılavuzunda yayınlancak)

   • tuğba dedi ki:

    son başvuru tarihi kaçı öğrenebilirmiyim hocam

    • admin dedi ki:

     Eğer bu seneki YGS yada sınavsız geçiş başvurularını soruyorsanız 15 Ocak’ta bitti. Yok başvuru yaptıda tercih tarihini soruyorsanız Temmuz’un son haftası.

     • tuğba dedi ki:

      hocam son bir şey daha sorucam nereden yapabilirim tercihleri yardımcı olabilirmisiniz

      • admin dedi ki:

       Temmuz ayı sonunda ais.osym.gov.tr adresinden şifrenizle sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz. (Tercih yapacağınız okul ve bölümlerin kodları 2013 yerleştirme kılavuzunda yayınlanacak)

 302. önder dedi ki:

  mrb hocam ben 2011-2012 meslek lisesi teknik lise mezunuyum ben 2011-2012 de bir sınavsız geciş yapmıştım bazı durumlardan dolayı kaydımı sildirmek zorunda kaldım benim bu sene yapacagım bir yeni tercihte yerleşme olasılıgım nedir teşekkür ederim ..

  • admin dedi ki:

   Yerleştirme önceliklerine göre ilk sırada 2013 mezunları yerleşecek sonra okul türüne göre avantajınız olduğunu söyleyebilirim. Tabi tercih edeceğiniz programın kontenjanı, ne kadar talep gördüğü vs. net bir şey söylemek çok zor.

   • önder dedi ki:

    bölümüm makineydi makine bölümünden kaydımı sildirdim tekrar bir tercih yapma durumunda kaldım .teknik lise mezunu oldugum icin şansım varsa bu güzel bişey teşşekür ederim hocam sagolaun…

    • admin dedi ki:

     Yine de tercih yaparken, önceki mezunlardan almış olan bölümleri inceleyip ona göre tercih yapmanız uygun olur. Örneğin ben ***bu sayfada*** makine bölümünün 2011 yerleşimini sorguladığımda yerleştirme önceliği kısmında çoğunun “11” olduğunu yani 2011 mezunlarını aldığını görüyorum. Bazrılarında ise 10 ve 09 yani 2010 ve 2009 mezunlarını da aldığını görüyoruz. Sizde tercih yaparken biraz buna dikkat edin. Yerleştirme önceliği kesikli çizgi ve yanında puan olanlar ise zaten sizin çok rahatlıkla yerleşebileceğiniz programlardır.

 303. esra dedi ki:

  s.a hocam kiz meslek lisesi 2005 mezunuyum bu yil ygs ye girdim ygs3de 190 ygs4 de 182 puan aldim amacim aof den ilahiyat okumak.bu puanlarla ilahiyat okuyabilirmiyim disardan.bide hic bilgim yok arastirmaya calisiyorum.tercih ne zaman ve nasil yapmam gerekiyo bilgilendirirseniz cok sevinirim.

  • admin dedi ki:

   A.s. eğer 2012’den önce olduğu gibi kontenjan uygulanmazsa %100 yerleşirsiniz. Ancak geçen yıl Anadolu Üniversitesi için 10.000 , Atatürk Üni. için 5.000 kontenjan belirlenmişti. Bu nedenle önce imam hatip sınavsız geçişliler yerleşti diye biliyorum. Temmuz ayı sonunda ais.osym.gov.tr adresinden şifrenizle sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz.

  • esra dedi ki:

   Tesekkur ederim hocam ins sinirlama yoktur ve ben bu bolumu okurum ins.yardimci oldugunuz icin coooook tsk ederim

 304. ayşegül asrın dedi ki:

  merhaba …daha öncede sorum olmuştu soruyu tam soramadğım için cevabıda tam alamadım….sorum şu kısaca ben açıktan dış ticaret okuyorum ama bişekilde öğr olmak istiyorum ama tekrar ygs ye de girmek istemiyorum…yasım 30 dini açıdan donanımlıyım ve elbecerilerim var.. sizce ben ne yapmalıyım..ne okumalıyım ne okumamalıyım bilginiz varsa bu konuda yardımcı olun lütfen 2. ünv önerirseniz hangi bölüm önerirsiniz ve sonrası beni neler bekler şimdiden teşekkürler…

 305. pınar dedi ki:

  merhaba ben 2010 imam hatip lisesi mezunuyum açıktan ilahiyata kaydım var ama 2 senedir sınavlara girmiyorum. bu sene sınava girdim ama puanım 139 açıktan başka bir bölüme kayıt yaptırma şansım var mı?

 306. hanife dedi ki:

  merhaba ben kendim için değil de abim için birşey sormak istiyorum abim bu sene sınav başvurusunda bulundu ama çeşitli nedenlerden dolayı giremedi sınava ama meslek lisesi mezunu sınava girmediği halde halen daha iki yıllık geçiş hakkını kullanabilirmi yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

 307. arzu dedi ki:

  Merhaba hocam ygs sonucumu yazdım buraya yardımcı olursanız çok memnun olurum..TÜRKÇE SOSYAL BİLİMLER TEMEL MATEMATİK
  PUANLARI VE BAŞARI SIRALARI YGS-1 puanım 134,46147 YGS-2 puanım 135,49526 YGS-3 puanım 180,19594 YGS-4 puan 171,32951 YGS-5 puan 166,10567 YGS-6 puan 151,15242. Lys ye girebilir yazıyor. Arkadaşlar sınava ilk kez girdim çok bilgili değilim bu bölümü tercih etmek istiyorum bu bölümü yazsam açık öğretim fakültesi 2 yıllık sosyal hizmetler gelir mi?

  • admin dedi ki:

   Puana göre bakıp soru cevaplarsam 500 yerine 20 soru cevaplarım. Kusura bakmayın bu soruları cevaplayamıyorum.

   • Arzu dedi ki:

    Haklısınız hocam. Genel olarak baktığınızda bu bölüme tercih yapsam yeterli mi. Yani aslında sormak istediğim ygs 1,2,3,4,5,6 bunların herhangi birinden 140 barajını aşmış olmam yeterli mi?

    • admin dedi ki:

     Eski sorularınıza göz attım ve meslek lisesi çocuk gelişimi bölümü mezunu olacağınızı okudum. Sosyal hizmetler için sınava girmenize bile gerek yoktu. Zaten Sosyal hizmetler sizin sınavsız geçiş bölümünüz. Ayrıca sosyal hizmetler açıköğretim kontenjansız. Yani sınava girmeden %100 doğrudan gidebileceğiniz bir bölüm.

 308. BURCU dedi ki:

  hocam 2012 de mezun oldum cocuk gelişimden tercihde yaptım ama tutmadı tabi . şimdi sınava girdim geçen sene sınavsız geçiş ile ilgili birşey işaretleyip yapmadım bu sene hakkım kalkmış olabilirmi tekrar sınavsız geçiş yapabilirmiyim? şuan açıkögretim okuyorum? cevaplarınız için teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Bu yıl Ocak ayında YGS başvurusunda bulunduysanız, Temmuz sonunda sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

 309. burcu dedi ki:

  merhaba ben 2 yıllık çocuk gelişimi bölümü mezunuyum aöf 4 yıllık herhangi bir bölüme sınavsız geçiş yapabilirmiyim

 310. Asna dedi ki:

  İyi günler..ben 97 meslekyüksek okulu mezunuyum,sınav a girme seçeneğini işaretledim yanlışlıkla .. ben adaletmeslek yüksek okulunu istiyordum,,sınava girmeden baş vurabilirmiydım??ayrıca ygs den barajı aşamzsam korkusu var..aşamazsam da sonradan meslek adalet meslek yükse okulunu tercih etme şansım varmı ?yoksa seneye 2014 başvurusunda sınavsız ygs başvurusumu yapıcam?? yada herhalukarda sınava girmem mi şart..
  aydınlatırsanız memnun olurum..

  • admin dedi ki:

   Eğer Adalet bölümü için açıköğretim düşünüyorsanız, YGS başvurusunda bulunmanıza gerek yoktu. İki yıllık bitirdiğiniz için 2.üniversite kapsamında Eylül yada Ekim aylarında Anadolu Üniversitesi web sitesinden ve aöf bürolarından başvuru yapabiliyorsunuz.

   Lisede nereden mezun olduğunuzu bilmiyorum. Eğer Adalet meslek lisesi mezunu iseniz, ygs başvurusu yapsanız da sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. Eğer adalet meslek mezunu değilseniz ve örgün olarak adalet bölümünü okumak istiyorsanız YGS şart.

 311. aynur dedi ki:

  ben cevabımı alamadım sınavsız geçiş için ygs basvurusunu yapmak yeterlimi

  • admin dedi ki:

   Karşınızda otomatik cevaplayan bir sistem yok. Bir okulda müdür yardımcısıyım. Müsait oldukça cevaplıyorum. Sizin gibi cevap bekleyen 76 kişi daha var sırada.

  • Arzu dedi ki:

   Evet yeterli ama süre çoktan geçtiği için 2014 ü beklemeniz gerekiyor.

 312. ethem dedi ki:

  merhabalar.
  2000 eml mezunuyum. ve şuanda sınavsız geciş yapmak ıcın ne yapmalıyım arkadaslar bu sene 2013 için geçmi kaldım benı bır bılgılendırırsenız sevınırım.

  • admin dedi ki:

   Evet başvurular 15 Ocak’ta sona erdi. 2014 Ocak’ı beklemelisiniz.

   • ekim dedi ki:

    ben bu sene mezun oluyorum sınava girdim 170 aldım meslek lisesi de okuyorum düz geçiş yapmak istiyorum ne yapmam gerek şimdi bir yardım edin hocam

 313. arzu dedi ki:

  iyi günler hocam bende ygs sınavına giricem fakat direk geçiş hakkımı kullanabilmem için işaretlemem gerektiği konusunda bir bilgi verilmedi dolayısıyla işaretlemedim.bu hakkımı kullanabiliyor muyum. çocuk gelişimi bölümü son sınıf öğrencisiyim açık öğretimden devam etmek istiyorum üniversiteye hangi bölümlere geçiş yababilirim.. yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler..

  • arzu dedi ki:

   eğer kısmet olursa barajı aşabilirsem sosyal hizmetler 2 yıllık ön lisans tercih yapmayı düşünüyorum. barajı aşamassam bu hakkı mı kullanabilicek miyim çok merak ediyorum 🙁

  • admin dedi ki:

   İçiniz rahat olsun, YGS sınav başvurusunda bulunanlar aynı zamanda sınavsız geçişten de faydalanabiliyor. Diğerleri YGS girmeyeceklerini sadece sınavsız geçişten faydalanmak istediklerini belirtiyorlar. O nedenle karıştırılıyor. Sorun yok yani. Sınavsız geçişle tercih edebileceğiniz tek Açıköğretim programı Sosyal Hizmetler bölümü.

   • Arzu dedi ki:

    Çok teşekkür ederim. Merak ettiğim bir konuydu kimseden mantıklı cevap alamamıştım. En azından barajı aşamama gibi br durum olursa o hakkımı kullanırım.

 314. nuri dedi ki:

  Sayın hocam merhabalar ben 2012 elektrik elektronik teknolojisi alanı anadolu teknik lisesi mezunuyum iki yıllığa gitmek için önümüzdeki seneyi yani 2014ümü beklemem gerekiyo ?

  • admin dedi ki:

   Eğer bu yıl Ocak ayında YGS başvurusunda bulunmadıysanız 2014’ü beklemeniz gerekiyor.

 315. melike dedi ki:

  ben 1994 imamhatip mezunuyum 2 yıllk ön lisansa kaydolma şansım var mı??yeterlilik sınavını kazandım k.k.ö olmak istiyorum.

  • admin dedi ki:

   Direkt kaydolma gibi bir durum söz konusu değil, YGS başvurusu yaptıysanız temmuzda tercih yaparsınız, aöf programları da kontenjanlı oldu diye biliyorum. Yeterliliği kazanmış olmanız ÖSYM programları için bir avantaj sağlayıp sağlamadığını bilmiyorum.

 316. asiye uyar dedi ki:

  Değerli hocam bütün sorulara aydınlatıcı cevaplar vermişsiniz teşekkürler benim sorum ise benzer 1993 Ticaret Meslek Lisesi Muhasebe mezunuyum.Sınavsız geçiş sistemiden bende faydalanabiliyormuyum nereye başvurmam gerek teşekkürler allah sizden razı olsun iki dünyada da yüzünüzü güldürsn.

  • admin dedi ki:

   Amin.Güzel düşünceleriniz için teşekkür ediyorum. Evet sizde sınavsız geçişten faydalanabiliyorsunuz. Ancak bu yılki başvurular 15 Ocak’ta sona erdi. YGS başvuruları sırasında sizde başvuruda bulunabilirsiniz. (Ocak 2014) Daha önce hazırlamış olduğum videolar size yardımcı olacaktır.
   Form nasıl doldurulur video1.
   Sınavsız geçiş öncelikler video2

   Ayrıca bu sayfadan da sınavsız geçişle tercih edebileceğiniz bölümleri görebilirsiniz.

 317. Mustafa dedi ki:

  Sayın Hocam merhabalar. Ben ygs başvuru zamanını kaçırdım ve dolayısıyla sınavsız geçiş bölümünüde işaretleyemedim. 2010 teknik lise mezunuyum. Seneyimi beklemem gerekiyor acaba?
  Allah kolaylık versin.
  iyi çalışmalar dilerim.

 318. mert mercan dedi ki:

  kardeşim ATL’de elektrik-elektronik bölümünde okuyor. Bu yıl üniversite sınavına girecek alanıyla ilgili mühendislik bölümlerini tercih etmek istiyor.Ancak bu bölümler MF4 puanıyla öğrenci alıyor.Kardeşime sadece 1.sınava girerek bu bölümleri tercih edebileceği söylenmiş.Ancak MF4 puanı 2.sınavdaki matematik ve fen sorularından alınan puan değilmi?2.sınava girmesi gerekiyor mu?Yeni sistemle ilgili çok fazla bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin dedi ki:

   Geçen sene benimde bir öğrencim YGS-5 puanıyla Mekatronik Mühendisliği’ne gitmişti, ancak şimdi kılavuzu incelediğimde bu yıl onun da MF-4 puanıyla aldığını görüyorum. Kılavuza göre atl elektrik mezunlarının YGS puanı ile yerleşebilecekleri M.T.O.K. bölümü göremiyorum.

 319. semih dedi ki:

  merrhaba.ben 2006 meslek lisesi mezunuyum bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam başvuru yaptım fakat tercih yapma tarihi nedir bilginiz varmıdır ?

  • admin dedi ki:

   Siz sınavlara girmeseniz dahi LYS sınav sonuçlarından sonra tercih yapılacak. Net bir tarih olmamakla birlikte Temmuz’un 20’sinden Ağustos’un 5’ine kadar olan 15 günlük bir süre tahmin ediyorum.

 320. Emir dedi ki:

  Merhaba,

  Ben 2005 yılı meslek lisesi elektronik bölümü mezunuyum. Bu sene sınavsız geçiş yapacağım ama uzaktan öğretimlerde çoğunda staj zorunlulugu oldugunu duydum. Ben mevcut işimi etkilememek için nasıl bir yol izleyebilirim. Malum 40 günlük staj için 7 yıllık işimi çöpe atamam. Yardımlarınızı ve önerilerini rica ederim.

  • admin dedi ki:

   Bildiğim kadar ile Açıköğretim programı olarak sadece Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümü var.Tabi ki tercih sizin. Ama 20 günlük staj zorunlu.

 321. ayşegül dedi ki:

  ya ben sınava kayıt yaptırdım ama girmek istem,iyorum sınavsız geciş hakkımı kullaanabilir miyim

 322. semih dedi ki:

  merhabalar ben bu sene meslek lisesinden mezun olacağım ygs yede giriyorum sınavsız geçiş için birdahaki başvurulardamı seçim yapacağım yoksa ygs ye girdikten sonra sınavsız geçiş hakkım varmı
  Birde sınavsız geçiş hakkı nedir yani geçmek mi faydalı yoksa geçmemekmi geçersek ne derece doğru geçmeksekde ne derece yanlış ben geçmemekten yanayım çünkü 1 sene iyi bir şekilde hazırlanıp direk 4 yıllık hedefliyorum cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Sınavsız geçiş, meslek lisesi mezunlarının 2 yıllık ön lisans programlarına sınava girmeden tercihte bulunarak yerleşmelerini sağlayan bir uygulamadır. YGS sınavına girmiş olsanız dahi sınavsız geçiş tercihinde de bulunabilirsiniz. Ama hedefiniz 4 yıllık bir üniversite ise çalışma azminiz de varsa bir eğitimci olarak “sınavsız geçiş” yerine hazırlanarak sınava girmenizi tavsiye ederim.

   • semih dedi ki:

    teşekkürler peki 2 yıllık geçtik okuduk diyelim daha sonra 4 yıllık geçmek diye birşey varmı varsa nasıl geçiliyor sınavlamı yoksa 2 yıllık geçiş sistemi gibi bir uygulamamı var veya buna benzer birşeymi cevaplarınız için teşekkürler.

    • admin dedi ki:

     DGS, yani dikey geçiş sınavı var. Zor bir sınav neredeyse soruları full yapmak gerekiyor. Ayrıca DGS için ayrılan kontenjanları da oldukça az oluyor. İşi sıkı tutarsanız olabilir diyelim.

 323. zeynep dedi ki:

  merhaba hocam ben açık öğretim imam hatip mezunuyum ilahiyata sınavsız geçiş yapmak istiyordum başvuruları kaçırdım ne yapmalıyım? ygs’ye girmek istemiyorum

  • admin dedi ki:

   Maalesef bu yıl için yapılabilecek birşey yok. Ancak Ocak 2014’te YGS başvuruları ile birlikte sınavsız geçiş başvurusunda bulunabilirsiniz.

 324. yasemen dedi ki:

  merhaba..ben 2007 yılı ticaret lisesi çıkışlıyım..bu sene sınavsız geçiş hakkı için bşvurdum,açıktan iki yıl ön lisans için..başvuru sonrasında neler yapacağım hakkında hiçbir bilgim yok..yani ne zaman sınvlara gireceğim?şimdiden teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Eğer sadece 10 TL yatırarak sınavsız geçiş başvurusunda bulunduysanız, zaten kendi alanınızla ilgili bölümlerin önceliği sizde olacağından sınava girmenize gerek yok. Ama 40 TL yatırdınız ve farklı programlara da başvuruda bulunmak istiyorsunuz. O zaman YGS’ye girmeniz daha uygun olacaktır. Sınav 23 Mart 2013 tarihinde yapılacak. Tercih işlemleri Temmuz sonu, Ağustos başı gibi olur.

 325. heun07 dedi ki:

  Merhabalar

  2001 yılı İmam-hatip Lisesi mezunuyum.Benim de sınavsız geçiş hakkım var mı?
  Eğer varsa önümüzdeki yıl hangi tarihlerde nasıl başvuru yapmalıyım.Şimdide Allah razı olsun.Kolay gelsin.

  • admin dedi ki:

   Evet sizinde aöf 2 yıllık ilahiyat ön lisans programını, sınavsız geçişle tercih hakkınız bulunmaktadır. 2014 yılı Ocak ayının ilk 2 haftası (kesin tarih şimdilik belli değil) ösym başvuru merkezlerinden(genelde bulunduğunuz yerdeki liseler olur) başvuru formu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

 326. estel dedi ki:

  slm ben açık öğretim lisesi 2012 mezunuyum sınavsız herhangi bir acık öğretim fakültesi bölümünde okuya bilir miyim

  • admin dedi ki:

   Eğer mesleki açık öğretim lisesi mezunu iseniz kendi alanınızla ilgili ön lisans tercihinde bulunabilirsiniz. Düz açık lise mezunu YGS sınavına girmeniz şart. (Yani sınavsız geçiş hakkı sadece meslek lisesi mezunları için var.)

 327. Halit dedi ki:

  merhaba , 2012 anadolu ticaret meslek lisesi mezunuyum . bu yıl ygs ye başvurdum ,sınavsız geçişi kullanmak istiyorum. bunun için ygs sınavından sonra sınavsız geçiş kaydı yaptırmam gerekiyor mu ? yoksa tercih aylarında direk sınavsız geçiş tercihi yapabilirmiyim ?

 328. hesna dedi ki:

  yardımlarınız için sağolun.allah razı olsun.

 329. hesna dedi ki:

  merhaba.ben açıköğretim bankacılık bölümünde kayıtlıyım ve 2 yıldır sınavlara girmiyorum bölümümü değiştirmek istiyorum meslek lisesi mezunuyum kaydımı sildirmeden başka bir bölüme sınavsız geçiş yapabilirmiyim yoksa kaydımımı sildirmem gerekiyo şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Öncelikle bu sene YGS başvurusunda bulunmuş olmanız gerekir. (Biliyorsunuz 15 Ocak’ta doldu.) Başlangıçta sildirmenize gerek yok. Eğer tercihte bulunacağınız sınavsız geçiş programına kabul edilirseniz kaydınızı sildirirsiniz. Diğer bir yol eğer 2.üniversite kapsamında yine açıköğretim ön lisans okumak isterseniz Eylül Ekim gibi Anadolu, Atatürk yada İstanbul üniversitelerinin şu an okuduğunuz bölümün haricindeki bir bölümüne kayıt yaptırabilirsiniz.

 330. harun dedi ki:

  S.a benim kardeşim bu sene imam hatip 4.sınıf okuyor ve sınavsız 2 yıllık ilahiyata geçmek istiyor. başvuru yaparken hem ygs’ye hem de sınavsız geçişe başvurabilir mi? eğer kontenjanı (ygs puanına göre sıralarlarsa avantajı olması için. acil cevaplarsanız çok memnun olurum.

  • admin dedi ki:

   A.s. kardeşiniz, “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretlediğinde sınava girip aynı zamanda sınavsız geçişten faydalanabilir. Ancak şunu özellikle vurgulamak istiyorum. İmam Hatip mezunlarına YGS puanı ekstra bir avantaj sağlamaz. Örnek verecek olursak Ali ve Veli imam hatip son sınıf öğrencileri, Ali sınavsız geçiş ile ilahiyatı tercih ediyor, Veli sınava girerek YGS’de şov yapıyor ve tam puan alıyor. Öncelik Ali’nindir. Çünkü önce sınavsız geçiş tercihinde bulunanlar yerleştirilir.

   • harun dedi ki:

    anladım teşekkür ederim kardeşimin ilahiyattan başka bir hedefi yok şu durumda ygs’ye girmesine gerek yok mu ? bir diğer sorum: başvurular Kontenjanı aşarsa neye göre seçim yapacaklar ?

    • admin dedi ki:

     Evet sadece 2 yıllık ilahiyat düşünüyorsa girmesine gerek yok. Ama 4 yıllık ilahiyat düşünüyorsa girmeli. Bu gece sınavsız geçiş öncelikleri ile ilgili bir video hazırlamayı düşünüyorum. Zaten tercih işlemleri Temmuz sonunda.
     Kısaca öncelik sırasını izah edeyim;1.öncelik mezuniyet yılı (2013 en öncellikli grup), 2.öncelik, mezun olduğu okul türü (Anadolu İmam Hatip) , 3.öncelik METEB İÇİ olması(bu açıköğretimde çok önemli değil) 4.OBP (ortaöğretim başarı puanı) 5.Doğum tarihi büyük yani yaşı küçük olan aday.

     • harun dedi ki:

      yardımınız için çok teşekkür ederim. Allah yardımcınız olsun

     • yakup dedi ki:

      sayın admin ben 2010 yılında ilahiyat önlisans dan mezun oldum. sınavsız ikinci bi üniversite okuya bilimem mümkünmü…mümkünse eğer kayıtlar ne zaman başlıyor

      • admin dedi ki:

       ***Bu sayfada*** yer alan önlisans programlarını sınavsız okuyabilirsiniz. Başvuruları henüz belli değil ancak genel uygulamaya göre Eylül-Ekim aylarında Anadolu Üniversite, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi aöf sayfalarını takip etmeniz lazım. Ama nasip olursa bende buradan yayınlayacam.
Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.