Aynı Anda İki (2) Üniversite Okunur Mu?

3.6/5 - (53 oy)

Aynı Anda İki (2) Üniversite Okunur Mu? Üniversite okumak isteyen, üniversitede okuyan ve tercih aşamasında olan adayların son günlerde merak ettikleri konulardan biri de aynı anda 2 üniversitenin okunup okunamayacağı. Sitemiz ziyaretçilerini aşağıdaki konularda aydınlatmak istiyorum.

Aynı Anda iki bölüm okumak mümkün mü?

Aynı anda örgün ya da lisans programlarının birlikte okunması ile kastedilen; 2 örgün lisans programı, biri örgün diğeri aöf lisans programı, biri örgün lisans diğeri aöf ön lisans, biri örgün ön lisans diğeri aöf lisans programlarının okunup okunamayacağı şeklinde açmak mümkün.

Aynı anda 2 üniversite okunur mu?

Aynı anda 2 üniversite okunur mu?

Kılavuzun en son kısmında bu soru ile ilgili şu açıklama yapılmış. “Yükseköğretim kurumlarında örgün, uzaktan eğitim ve açıköğretim sistemi programlarında aynı anda farklı düzeylerde (lisans, önlisans ve lisansüstü) eğitime devam edilebilmekte ancak, aynı anda iki örgün ön lisans veya iki örgün lisans programında eğitime
devam edilememektedir. Ancak;”. Buradaki “ancak” ifadesinden bunun belli şartlarda mümkün olabileceğini anlıyoruz. İncelemeye devam edelim.

Aynı anda 2 lisans okunur mu?

Hayır. Yukarıdaki cümlede genel anlamda bu sorunun cevabı iki örgün lisans programında eğitime devam edilememektedir. ile verilmiş oluyor. Öğrenci herhangi bir örgün lisans programına kayıtlı iken tekrar sınava girerek başka bir örgün lisans programına yerleşirse aralarında tercih yapmak zorunda olacaktır. Yani ya eski programına devam edecek ya da yeni yerleştiği lisans programına gidebilmek için önceki bölümden kaydını sildirmesi gerekecektir.

Aynı anda 2 önlisans okunur mu?

Hayır. Aslında yukarıdaki ifadenin tekrarı olacak ama aynı anda iki örgün ön lisans programı okumak mümkün değildir. Öğrenci okuduğu ön lisans programı ile yeni yerleştiği ön lisans programı arasında tercih yapmak zorunda olacaktır.

Aynı anda lisans ve önlisans okunur mu?

Evet. ÖSYS kılavuzunda yer alan programlarda farklı seviyede iki örgün programa kayıt yaptırılabilir. Örneğin, örgün eğitimde bir üniversitede lisans düzeyinde İnşaat Bölümü eğitime devam ederken başka bir üniversitede veya aynı yerde örgün bir ön lisans programına kayıt yaptırılabilir.

Aynı anda Lisans ve AÖF okunur mu?

Evet. Örgün olarak üniversitede lisans programı okurken aynı zamanda ister sınavsız 2.üniversite kapsamında olan lisans ve ön lisans programlarını, isterseniz sınav gerektiren aöf lisans ve ön lisans programlarını okuyabilirsiniz.

Aynı anda önlisans ve AÖF okunur mu?

Evet. Örgün ön lisans okurken aynı zamanda sınavla kazanılan lisans, ön lisans aöf programları ya da sınavsız 2.üniversite kapsamında ön lisan programları okunabilir. (Bu ifadeden anlamışsınızdır ancak yine de hatırlatalım. Ön lisans örgün okurken, sınavsız 2.üniversite kapsamında lisans (4 yıllık) programı okunamaz.

Aynı anda AÖF lisans AÖF önlisans okunur mu?

Evet. AÖF lisans programına kayıtlı öğrenciler aynı zamanda aöf ön lisans programı okuyabilir.

Sınavsız 2.üniversite nasıl oluyor?

Kılavuzda bu konuda yer alan ifadeleri aynen vermek istedim.

Herhangi bir yükseköğretim kurumunun lisans programından mezun olan veya kaydı olan öğrenciler Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerin ön lisans/lisans programlarından birine,

Herhangi bir yükseköğretim kurumunun ön lisans programından mezun olan veya kaydı olan öğrenciler Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim Fakültesinin ön lisans programlarından birine;,

Kayıtlı oldukları veya mezun oldukları alanlarda olmamak koşuluyla, sınava girmeden ve örgün/uzaktan öğretimdeki kayıtlarını sildirmeden doğrudan Anadolu Üniversitesine başvurmak suretiyle kayıt yaptırabilir.

NOT: Açıklamalar ile ilgili takıldığınız herhangi bir konu hakkında yorum bölümüne sorunuzu sormaktan çekinmeyiniz. En kısa sürede yanıtlanacaktır.

690 yorum

 1. merhaba hocam, uşak üniversitesi uzaktan eğitim myo öğrencisiyim. 2020 yılında okula kayıt oldum. galiba bu sene mezun olamazsam kaydım silinecek. normal mezun süresinin dışındayım diye. bu konuda bilginiz var mıdır? kaydım silinir mi yoksa önümüzdeki sene de eğitimime devam edebilir miyim?
  ikinci sorum da şu;
  eğer bu sene kalırsam 2024 yılında aöfe girebilir miyim? yoksa 2024 yılında tekrar tyt’ye girmem gerekir mi?

  teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim.

 2. Hocam iyi günler ben size bir şey danışacaktım.Ben DGS den açıköğretimden kamu yönetimi kazandım.Yks den de ek tercihlerden uluslararası ilişkilere tercih yaptım çok büyük bir ihtimalle rabbim izin ederse yerleşecegim.Daha kamu yönetimine kayıt yaptirmadim 20 sinde bitecek.Bu iki bölümü aynı anda okuyabilir miyim? Bir de okuyacağim bu lisans bölümlerinin aynı üniversitede olması sorun teşkil eder mi?

 3. Merhabalar ben şu an 3.sınıf lisans öğrencisiyim aoften iki yıllık tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik okuyabilir miyim? Böyle hem lisanstan hem de aoften aynı anda mi mezun oluyorum

  • Merhabalar. Hocam ben üniversite sınavına hazırlanıyorum. Ve aynı anda 3 bölüm okumak istiyorum. 4 yillik örgun, psikoloji + 4 yıllık AÖF arkeoloji, + 2 yıllık kimya teknolojisi bölümünü okumak istiyorum. Okuyabilmem mumkunmu? Kimya bölümü sayisala giriyor ama arkeoloji ve psikoloji EA. Buna rağmen okuyabiliyor muyum? Birde aoften okuduğum bölümü başka bir ünide okuyabilir miyim? Yani ne de olsa uzaktan okumuş oluyorum. Uzaktan okuduğum bölümü başka ünide okuyup örgün 2 bölümümu aynı ünide okuyabilir miyim?

   • 4 yıllık örgün bir programa yerleştikten sonra 4 yıllık sınavsız açıköğretim lisans programı okuma hakkınız oluyor. Ancak bu bölümler içinde ben arkeoloji görmedim. Anadolu Ün. Arkeoloji bölümü Fen Edebiyat fakültesinde ve örgün görünüyor. Lisans programına yerleştikten sonraki yıl tekrar sınava girerek 2 yıllık Kimya teknolojisi okuyabilirsiniz.(Derslere devam şartı olabilir.)

 4. Benim iki sorum olucak kayıt yenilemeden 2. Sınavsız üniversiteye başvuru yapabiliyor muyum
  2. Sorum da okuduğum bölümü aynısını bölümü açıktan 2. Üniversite olarak okuyabilir miyim

 5. Merhaba hocam bu yıl dgs ile örgün bir bölüm kazandım geçen yıl dgs ile aöf e yerleştim aynı zamanda iki yılllık örgün önlisans okuyorum.Kayıt yaparken diğer okuduğum bölümler sorun olurmu sildirmem gerekirmi?

  • Tüm okuduğunuz programlar bir birinden bağımsız görünüyor. Yani aynı anda iki tane örgün lisans ya da iki tane aöf lisans söz konusu olmadığı için teorik olarak herhangi bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Yine de 0 850 200 46 10 çağrı merkezinden bilgi almanızı tavsiye ederim.

 6. Merhabalar acil bı sorum olacaktır. Ben çocuk gelişimi önlisans mezunuyum.Dgs ile başka herhangi bir bölüm tercih yapsam gelirse onu dondurup sınavsız ikinci üniversite olarak 4 yıllık çocuk gelişimi okuyabilir miyim ??🥺

 7. MERHANA BEN YKS DEN TÜRK DİLİ EDEBİYAT KAZADNIM ANCAK BEN KAMU DAİRESİNDE ÇALIŞTIĞIMDAN SIKINTI OLACAĞINDAN 2.ÜNİVERSİTE KONTEJYANINDAN AÇIKTAN OKUMAK İSTİYORUM MÜMKÜN MÜ ACABA

 8. Merhaba, ben ikisi de uzaktan eğitim ile ikinci üniversite kapsamında bir üniversiteye lisans, başka bir üniversiteye de önlisans kaydı yaptırmak istiyorum. Benim sorum şu olacak: Bu iki ayrı üniversitenin dersleri online olacak, fakat bu üniversitelerin ders saatleri birbiri ile çakışabilir mi? Ayrıca vize-final-bütünleme sınavları sanırım yüzyüze oluyor. Sınav tarihleri ve/veya saatleri çakışabilir mi? Çakışırlarsa ne olur? Bu konuda önerileriniz neler olur? Teşekkürler.

 9. merhabalar, benim bir sorum olacaktı. bu sene önlisans programından mezun oldum ve hem yks hem de dgs ye girdim bildiğim kadarıyla da aynı anda iki örgün lisans programı okunamadığı için ve açık öğretim ya da uzaktan eğitim de istemediğim için yks tercihimde hep önlisans örgün programları yazdım. dgs puanım beklediğim gibi gelmezse seneye tekrardan gireceğim ve bu 1 sene içerisinde de boşta kalmak istemiyorum bu yüzden yksden de tercih yaptım eğer dgs sonucum da iyi gelirse ve yaptığım tercih sonucu yerleşirsem bu sene yksden yapmış olduğum önlisans kaydım bana engel olur mu ikisini aynı anda okumamda bir sakınca olur mu

 10. GAÜN EEE öğrencisiyim. 4 yıllık bir üniversite. Üniversite tercihimi GAÜN Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu/Bilgisayar Programcılığı yapmak istiyorum. 2 yıllık bir bölüm. İki bölümü birlikte okuyabilir miyim? Tercihimi 2 yıllıktan yaparsam 4 yıllık yanar mı?

  • Evet. ÖSYS kılavuzunda yer alan programlarda farklı seviyede iki örgün programa kayıt yaptırılabilir. Örneğin, örgün eğitimde bir üniversitede lisans düzeyinde İnşaat Bölümü eğitime devam ederken başka bir üniversitede veya aynı yerde örgün bir ön lisans programına kayıt yaptırılabilir.

 11. Örgün eğitimde kaydım varken 2. Üniversite tercihimi yaptım ve kayıt oldum 2 senede okulu bitirdim lakin örgün eğitimi bitiremedim açıktan okuduğum bölümün diplomasina sahip olur muyum üniversite mezunu sayılır miyim

 12. tıbbi sekreterlik mezunuyum. dgs’ye girdim. Atatürk veya İstanbul ünivnde açıktan sağlık yönetimine tamamlamaak istiyiorum. açıktan sağlık yönetimi okuyorken anadolu üniversitesinde lisans edebiyat bölümünü okuyabilir miyim?

 13. Öründen bir bölüme kayıt yaptığımızda ikinci üniversiteye kayıt olabilir muyuz? Örgünden farklı bir bölüme kayıt yaptığımızda o okula gitmediğimizde kaydımız silinir mi?

 14. merhabalar ben 19 mayıs(samsun) matematik bölümü okumak istyorum ve büyük ihtimal kazanacağım size sorum şu ben aynı zamanda açık öğretimden 2 yıllık tıbbi dökümasyon ve sekreterlik okumak istiyorum (anadolu üniversitesinde(eskişehir)) ama 19 mayısta okumam açık öğretim okumama engel olur mu?

 15. Şuan Anadolu aöf de bankacilık onlisans ögrencisiyim, seneye tyt girip tekrar ata aöf bilgisayar programciligi onlisansa basvuru yapabilir miyim ya da ikinci universite olarak yapabilirmiyim (bilgisayar programciligi aöf hala devam ediyomu bu okulda emin de degilim)
  ayni anda farkli okulda farkli onlisans okuyabilir miyim yani

 16. Merhaba, 2021de arkeoloji bölümünden mezun oldum. Bu sene Aöf 2. Üniversite programından 2 yıllık sosyal hizmetlere kayıt oldum. Ancak önümüzdeki yks (tyt-ayt) sınavlarına girip örgün başka bir üniversite okumaya karar verdim. Bana yksdeki puanımın düşeceğini 80 puan kaybedeceğimi ve sıralamadan da 350.000 kişi önüme geçeceğini söylediler. Yani puanım düşürülücekmiş. Bunun doğruluk payı var mıdır? Öyle bir durum varsa Aöfteki kaydımı sildirmem gerekir mi?

 17. Ben şu anda 4 yıllık fizyoterapi ve rehabilitasyon okuyorum 2. sınıftayım, ama ayreten de dişçilik okumak istiyorum, dişçilik ve fizyoterapiyi aynı anda okuyabilir miyim

 18. Merhaba geçen yıl önlisans bilgisayar programcılığı (Uzaktan eğitim) bölümünü kazandım ve 2. sınıftayım şuan bu yıl tekrar sınava girdim ve örgün önlisans bölümü kazandım ikisini birlikte okuyabilir miyim?

 19. Merhaba,
  ben ön lisans bilgisayar programcılığından mezun oldum. Seneye dgs sınavına girip 4’e yükseltmek istiyorum ama aynı zamanda öğrenciliğim de gözüksün istediğim için seneye kadar ikinci üniversite programına(ön-lisans) başvurmayı düşünüyorum. Benim aklımdaki şu ben bilgisayar programcılığı okuduğum için açık öğretimden herhangi bir önlisans programını seçersem dgs de bana sorun çıkarabilir mi? yoksa bilgisayar programcılığından dikey geçiş yaparak 4 yıla tamamlayabilir miyim? teşekkür ederim.

 20. Merhaba ben 2yıllık diş protez okudum geçen yıl mezun oldum aslında ama alttan dersim oldugu ıcın hala okuyor gorunuyorum ve bu yıl yks2022 ye girdim şimdi başka bir önlisans bölümü için tercih yaptım eger yerleşirsem alttan dersim olan diş protezi dondurup yeniye kayıt yaptırabilir miyim

 21. Ben 2021. 2022 harita kadatro bölümünü kazandım ön lisans 1.sınıfı okudum ama 2022yks girdim şimdi çocuk gelişimi 2 yıllık okumak istiyorum yerleşme de 1.sınıfını okuduğum okulu dondurup çocuk gelişimini kayıt yaprırabilirmiyim

 22. merhaba ben örgün önlisans bölüme tercih yapacağım yerleşirsem kayıt yaptırıp o bölümü okumadan ikinci üniversiteye kayıt yaptırıp okuyabilir miyim

 23. Merhabalar, lisans sosyoloji mezunuyum. Aöf ilahiyat okuyorum fakat lisanstaki sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim? yoksa bunun için ygs puanı ile yerleştiğim aöf ilahiyatı sildirmem mi gerekiyor ? farklı üniversite olunca iki önlisans okunur mu?

 24. Merhaba ben onlisanstan mezun oldum ve ikinci üniversite kaydını yaptım. Sorum şu ikinci üniversiteyi okuduğunda diğer birinci okuduğun üniversite geçersiz oluyormuş. Doğru mu acaba…

 25. tyt puanımla bir örgün eğitim veren üniversiteye önlisans kaydımı yaptırdım. aynı zamanda ayt puanımla açıköğretim lisans programınada başvurabilirmiyim 2 inci üniversite olarak

 26. Merhaba, Yksden Onlisans Muhabese bölümüne yerleştim.
  Kaydımı yaptım ama gitmek istemiyorum (özel nedenler)
  2. Üniversite tercih edebilir miyim? Farklı bir bölüm
  Hiç gitmeyeceğim için devamsızlıktan kalırım ve dondururum diye düşünüyorum. Ama bu mümkün olur mu?

 27. Açık öğretim Önlisans çocuk gelişimi okurken yine açıköğretim lisans çocuk gelişimi okuyabilir miyim ikinci üniversite olarak aynı bölüm olmaz yazıyor ama 2 ve 4 olması durumu değiştirir mi diye düşünüyorum teşekkür ederim

 28. Merhaba, şuan lisans son sınıf öğrencisiyim. 2. Üniversite kapsamında açıköğretim lisans bölümüne kayıt olmayı düşünüyorum. Seneye örgün lisans bitince tekrar yks girip örgün önlisans bölüme girmeyi düşünüyorum. Bu durumda açıköğretim lisans bölümü sorun çıkarır mı? İkisine birden devam etmek istesem

 29. merhaba ben geçen sene ankara üni den kaydımı sildirdim,ondan öncede 2020-2021 döneminde kayıt dondurmuştum ondan sonra da yeni üni kazanınca kaydımı sildirdim.Ancak aradan 1 yıl geçmesine rağmen eski ünide e devlet transkript belgesi sorgulamada kayıt dondurma yazıyor.Bunun bir sakıncası olur mu?ben eski üniden kaydımın tamamiyle silindiğini düşünüyorum yoksa yeni üniye kayıt yapamazdım.Acaba orda pasif mi görünüyorum ?

 30. Merhaba
  Ben gecen sene bir örgün önlisans programına yerleştim puanım açıköğretime yetmedi yatay geçişe notlarım kurtarmıyor çünkü okula gitmedim sadece sınavlara gittim okul çok uzak yerleşemedim o tarafa ben aynı programı 2.üniversite okuyup örgünü sildirebilir miyim ya da okulu dondurup aynı programa geçebilir miyim

 31. Merhaba. Ben bu seneki tyt puanimla aynı anda hem örgün önlisans hemde AÖF önlisans tercihi yapabilir miyim,yoksa bu yıl sdc birini tercih edip diğeri için seneye ayrı sınava mi girmem lazım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 32. Hocam merhaba. Benim Aöf de kaydım duruyordu fakat bu yıl sınavlarına girmediğim için kayıt silindi diye mesaj aldım. Bu yıl da örgün 4 yıllık bir bölüm tercih ettim acaba işlemlerini nasıl yapabilirim. Örgün devam ederken tekrar oraya başvurabilir miyim?

 33. Merhaba alper bey ben konya da özel üniversitede psikoloji bölümü okuyorum ve 2 yıllık selçuk üniversitesi işletme yönetimini aynı zamanda geçen seneki puanımla okuyabilir miyim iki bölümü aynı anda okumamda ve sınavsız bu sene kayıt olabilir miyim selçuk üniversitesi işletme yönetimine

 34. Merhaba, ben önlisans örgün öğretimden bir bölüm tercih yaptım, fakat aynı zamanda bir de açık öğretimden bi bölüm okumak istiyorum, bu işlem nasıl oluyor acaba ?

 35. Merhaba hocam kızımı bu yıl 2yıllık anestezi bölümüne yerleştirmek istiyorum. Hukuk alamadı sınava tekrar girecek seneye.Size sorum şudur gelecek yıl sınava girip hukuk kazanırsa anestezi bölümünü bırakmadan ikisini aynı anda okuyabilirmi? Süreç nasıl olur bir yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.iyigünler

  • Merhaba Aynur Hanım. Teorik olarak mümkün ancak devam mecburiyeti olursa aynı anda iki bölüme devam edemez. Bu nedenle Anestezi bölümündeki kaydını dondurabilir. Hukuk’u bitirdikten sonra isterse Anestezi’yi tamamlayabilir. Bu arada bu yıl yerleşirse seneye OBP’den gelen ek puanın yarıya düşeceğini de hatırlatmak isterim.

 36. Merhaba ben bu sene Tokat GOP ta 2 senelik grafik tasarımı bölümü okumak istiyorum 1 sene sonra sınava tekrar girip Eskişehirde yazılım mühendisliğini tutturursam aynı anda iki bölümü de okuyabilir miyim? Dediğim koşullar olduğu taktirde örgün olarak okuduğum grafik tasarımı bölümünü 1 sene sonra açık öğretime geçirip devam edebilir miyim?

  • Öncelikle teorik olarak bunun hiç bir sakıncası yok. Yani evet. Ancak her ikisine de devam mecburiyeti olursa önlisans programını bırakmanız gerekebilir. Bunun için 2.soruyu sormuşsunuz. Eğer yatay geçiş şartlarını sağlıyorsanız örgünden aöfe yatay geçiş yapabilirsiniz. Tüm derslerden geçmiş olmanız, not ortalamanızın 60 ve üzerinde olması ve disiplin cezası almamış olmanız lazım.

 37. Merhabalar, 2021 yılında Makina Mühendisliği’ne yerleştim ve hâlen okuyorum. Bu yıl tekrar sınava da girdim. Bölümümü okumaya devam ederken aynı anda Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nin açıktan bölümlerine(3’ü birden) başvurup aynı anda 4 bölüm okuyabiliyor muyum? Yoksa sadece kendi bölümümün yanında 1 tanesinden mi açıktan okuyabiliyorum?

 38. Merhaba ben bu sene yks ye girdim ve mühendislik barajını geçemedim ama mühendisliği çok istiyorum güzel bir üniversitenin herhangi bir bölümünü seçip hazırlık okurken bir yandan açıköğretimle bilgisayar programcılığını bitirip dgs ile bilgisayar mühendisliğine geçiş yapmak istiyorum acaba bunları tek yks sınavı ile yapabilir miyim yoksa bir kere daha yks ye girmem gerekir mi yada yapabilir miyim birde olursa nasıl yapmam gerekir bana anlatır mısınız lütfen

  • YKS ile istediğiniz örgün programa tercih yapıp, yerleşirsiniz. Sınavsız 2.üniversite kapsamında Anadolu, Atatürk ya da İstanbul açık öğretim bilgisayar programcılığına başvuru yapabilirsiniz. Bilgisayar Programcılığını bitirdiğinizde DGS başvurarak yeterli puanı almanız durumunda DGS ile Bilgisayar Mühendisliğine geçiş yapabilirsiniz.

 39. Hocam ben 2 yıllık ön lisans bir bölüm okumak istiyorum rastgele yanındada açık öğretimden bilgisayar programcılığı istiyorum bu mümkün mü hangi adımları atmam gerek yada pek bilgim yok şimdiden teşekkürler.

 40. Tek yks puanıyla hem örgün hem aöf okunabiliyormu
  Bu sene sınava girdim puanda yaptım bi yandan 2 yıllık örgün 4 yıllıkda aöf tercihi yapmak istiyorum böyle bişey varmı ?

  • İlk sorunuza cevabım evet. Ancak YKS puanı ile ön lisansa yerleşirsen 2.üniversite kapsamında sadece ön lisans okuyabilirsiniz. Lisans okuyamazsınız. YKS ile 4 yıllığa yerleşirseniz 2.üniversite kapsamında hem ön lisans hem lisans okuyabilirsiniz.

 41. Merhaba. Şimdi ben atatürk üniversitesi önlisans mezunuyum. Bu yıl yksye girdim. Örgün başka bir üniversite okumayı düşünüyorum. Atatürk üniversitesi öğrencilerine sınavsız bir bölüm daha okumalarını sağlıyor. Atatürk üniversitesi açık öğretim kayıtları başladı. Ben şimdi yarın atatürk üniversitesi açıköğretim den önlisanstan bir bölüme sınavsız kayıt yaparsam ve ösymedende yks ile başka bir üniversiteye önlisans verebilirmiyim. Yani aynı anda iki önlisans biri sınavsız uzaktan biri yks ile örgün okuyabilirmiyim. Lütfen yardımcı olun ?

 42. iyi günler, şuan örgün önlisans okuyorum. Aöf de okumayı düşünüyorum. Bi duyum aldım ne kadar doğru bilemiyorum. Meslek sahibi zamanı Açıktan okuduğum bölümü seçtiğim de örgün okuduğumu bir daha seçemiyor muyum ? Yani örgün diplomam yanıyor mu ?

 43. Merhaba, 2012 yılında örgün eğitimde 4 yıllık lisans süremi doldurdum fakat alttan derslerim kaldığı için ve bazı özel nedenlerden de ötürü 2014 yılında kaydımı sildirdim. Şimdi yeni çıkan af yasası kapsamında üniversiteye tekrar kayıt yaptırmak istiyorum. Kaydımı yaptırdıktan sonra Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesine 4 yıllık ikinci üniversite kaydı da yaptırabilir miyim? Yoksa tekrardan sınava mı girmem gerekir? Teşekkür ederim.

 44. Merhaba, Önlisans örgün bir okula kayıtlıyım ve bu sene bitiyor ayrı olarak bu sene yks sınavına girip aöf olarak lisans okumak istiyorum önlisans eğitimime bi zararı olmaz değilmi okuyabilirim yani

 45. merhaba lisans mezunuyum. 2 yıl önce önlisans adalet bölümüne kayıt yaptırdım fakat devam etmedim. Şimdi aöf den tekrar sınavsız lisans çocuk gelişimi bölümüne başvurabilir miyim?

 46. Merhaba hocam ben cocuk gelisimi örgün on lisans mezunuyum. Bu sene hem yks hem de dgsye girdim. Yks den 4 yıllık cocuk gelismi açık öğretim kazandım diyelim dgs den de 4 yıllık sosyal hizmetler (acikogretim) ve iki se farklı uni aynanda kayıt olup ikisini birlikte okuyabilir miyim?

 47. Merhaba 2 yıllık bir bölümde kaydım var ancak bitirmeyi düşünmüyorum. Kaydımı da dondurmadım öylece duruyor. İkinci üniversite kapsamında AÖF’den 2 yıllık bir önlisans bölümüne kaydolabilir miyim? Sınava gerek var mı?

 48. Merhaba ben şu an 4 yıllık ilahiyat fakültesi okuyorum 1. Sınıfım bu bölümü okurken aynı zamanda açıktan 2 yıllık ön lisans ilahiyat veya islami ilimler fakültesi okumak istiyorum bu mümkün mü?

 49. 2 yıllık örgün okuyorum işletme 2. üni olarakta tıbbi sekreterlik istiyorum. tıbbi sekreterlik okurken işletmeden dgs ile aöf olarak 4 yıla tamamlamak istiyorum mümkünmüdür.

 50. Eğtim süresi dolup da mezun olmayan bir öğrenci aynı düzeyde başka bir eğtim programına kayıt olabilir mi ?
  Yani önlisans okuyup iki yıl bittikten sonra mezun olayamayn bir ogrenci başka bir önlisans bölümü okuyabilir mi

 51. merhabalar ben önlisans programından mezun oldum şuanda ayt sınavına girip istanbul üniversitesinin açıköğretiminden herhangi bir lisans bölümünü tercih etmiş olsam bu açıköğretim bölümünü okuyabilirmiyim ?

 52. Merhabalar,
  Şu anda bir örgün lisans programına kayıtlıyım, ayrıca Anadolu Aöf’de ikinci üniversite kapsamında başka bir bölüm daha okuyorum. Peki bunla eş zamanlı olarak Atatürk Aöf’de “İkinci Üniversite” programına kayıt olabilir miyim?(Aynı anda 3 üniversite şeklinde)

 53. merhaba, şu an lisans ve ve aöfte önlisans okuyorum.bu sene dgsye girecem ve kazanırsam lisans kaydımı sildrecem. benim merak ettiğim soru şu sınavı kazanıp yerleştikten sonra başka bir bölümde çap yapabiyor muyuz? yönetmelilk vs yazmıyor hiçbir yerde.

 54. ben önlisans öğrencisiyim son senem merkezi puanla aöf yatay geçiş yapma istiyorum ve bu sene tekrar ünveriste sınavına girip 2 yılık okunabilirmş
  yani hem merkezi punala yatay geçiş yapıb hemde 2 yılık seçebilirmiyim

 55. Ben açıktan yönetim bilişim sistemleri bölümüne gidip aynı zamanda örgün yazılım mühendisliği okumak istiyorum. Yani bu sene örgün yazılım kazanamassam direkt aöf ybs tercih edeceğim. Aöf okurken tekrardan yks çalışıp mı yazılım mühendisliği kazanmalıyım yoksa aöf okurken yks ye girmeden örgün yazılım mühendisliğne gidebilir miyim?

 56. ben önlisans 2 sınıf öğrencisiyim bu sene tyt sınavına girceğim bu sene merkezi yerleşitme puanı ile aöf geçip hemde yeni bir örgün okuyabilirmiyim yani aynı anda hem merkezi yerleşitmeyi yapıb hemde tyt kulnablirmiyim

 57. İyi günler ben Gaziantep üniversitesi 4. Sınıf tarih bölümü öğrencisiyim ikinci üniversite olarak da çocuk gelişimi bölümü okuyorum ben şimdi örgün olan tarih bölümünü okumayı bıraksam sıkıntı olur mu?

  • TYT ve YDT puanları ile aynı tercih döneminde tercih yapamazsınız. Örgün lisansa yerleşip sınavsız 2.üniversite kapsamında lisans ya da ön lisans diğer programa başvurabilirsiniz. Burası önemli: Eğer puanla ön lisansa yerleşirseniz sınavsız 2.üniversite olarak sadece ön lisans programlarını tercih edebilirsiniz.

 58. Merhaba ben cumhuriyet üniversitesinde sağlık yönetimi okuyorum şuan son sınıfım alttan ders bırakıp tıbbi sekreterlik okumak istiyorum AÖFten tytye girmeme gerek var mı ? Kayıt yaptırmam yeterli mi

 59. Merhaba ben tyt ve Ydt sınavlarına gireceğim tyt puanımla önlisans çocuk gelişimi ydt puanımla da uzaktan lisans
  Arap dili ve edebiyatı okumak istiyorum.
  Sınavsız geçiş ile de AÖF önlisans ilahiyat için aynı yıl başvurmam mümkün mü ?
  Birde bu durumda orta öğretim puanım hangisi için kullanılır

  • Aynı sınav döneminde hem TYT hem YDT puanınızı kullanamazsınız. Birine yerleşip 2.üniversite hakkından yararlanabilirsiniz. Bir sonraki sene tekrar sınava girip diğer örgün bölüme tercih yapabilirsiniz.

 60. Hocam merhaba,
  Şu anda örgün lisans 2. sınıf öğrencisiyim. Bu sene örgün önlisans programına başvurmak istiyorum. Bunun için tekrardan sınava girmem gerekiyor mu? Önceki yıllardaki YKS puanımı kullanabilir miyim?

 61. Merhaba, geçen sene Dokuz Eylül Üniversitesin de bir önlisans bölümü kazandım ikinci öğretim, sadece e devlet üzerinde e kayıt yaptırdım. Bu sene sınava hazırlanıyorum. Lisans bölümü okicam kaydımı sildirmem gerekiyormu?

 62. Merhaba açıktan işletme bölümüne kayıt yaptırsam daha sonra farklı bir üniversitenin başka bi bölüm için 2. Üniversite programına başvursam sonrasında işletme bölümünü dondursam yada kaydımı sildirsem 2. Üniversite programında sorun olur mu

 63. TYT ye 1 kere girip 2 bölüm okuyabilir miyiz?(4yillik için ayt ye de giricem)yani sorum şu TYTye ve AYT YE Girip bu daha sınava girmeden bu lisans bı önlisans okuyabilir miyim?(Aynı dönem içinde)

 64. Merhaba örgün olarak 2.ögretim lisans ve normal öğretim önlisansa ders kaydı yaptım (lisansı güz dönemi dondurmustum bahar donemi actim) şuan 2 bölüm aynı anda olduğu için harç ödeyecek miyim? Ödeyeceksem nerden ve nasıl ödemeliyim?

 65. Merhaba,şuanda İstanbul Üniversitesinde lisans okuyorum.Aynı zamanda aynı üniversitede AÖF sınavsız 2.üniversite kapsamında önlisans okuyorum.Bu sene sınava girip geçen seneki tyt derecemle örgün bir önlisans seçmem mümkün mü?

 66. Aynı anda hem lisans hem de açıköğretim öğrencisiyim. Bunlara ek bir de önlisans (uzaktan) okuyabilir miyim? Aynı anda 3 tane kayda sahip olmak mümkün müdür?

 67. Merhabalar hocam iki sorum olacak ön lisans bitirip tekrar yks sınavına girmeden başka bir ön lisans bölümü okuyabilirmiyim
  İkinci sorum ön lisan okuyorum Altan iki dersim var ve başka okula geçiş yapacam fakat kaldığım bir ders geçiş yapacağım üniversitede yok nasıl olacak geçiş olurmu acaba aynı kredide olan bir farklı ders verirlermi teşekkürler.

  • Merhaba. Birinci sorunuzun cevabı evet. Sınavsız 2.üniversite kapsamında YKS ye girmeden başka bir ön lisans programı okuyabilirsiniz. Mezun olmuş olmanız gerekmiyor. Ön lisans okurken de başvurunuzu yapabilirsiniz. 2.sorunuz hakkında bilgi sahibi değilim.

 68. Merhaba şu an 4 senelik aöf ekonomi okuyorum( 2 senelik örgün işletme mezunuyum dgs ile girdim) 2022 de tyt ye girip örgün 2 senelik bir okul okuyabilir miyim

 69. Merhaba, 2 yıllık muhasebe ve vergi uygulamaları bölümünden mezun oldum ve AÖF Iktısat bölümüne kayıt yaptırdım ama ıstemedıgım ıcın devam etmedim ve kaydım sılındı. Çocuk gelımı bölümünü okumak ıstıyorum nasıl bır yol ızlemelıyım farklı bır bölüm olduğu ıcın unıversıte sınavlarına mı girmem gerekıyor Lütfen yanıtlarsanız çok mutlu olurum

 70. Sorduğum soruyu arıyorum bulamadım.
  Merhaba, ben herhangi önlisans örgün kazanıp ve dondursam, önlisans açıköğretimden istediğim bölüm okuyabilirmiyim. Okurken örgün kaydımı silebilirmiyim..

 71. tyt sınavına girdim atatürk üni açıköğretim fakültesi 2 yıllık önlisans kazandım
  aynı zamanda anadolu üniversitesinde ikinci üniversite olarak bir bölüm seçip kayıt yaptırabilir miyim?

 72. Merhaba.
  Açıköğretimde lisans okurken üniversite sınavına girersek ve örgün bir lisans kazanırsak ne yapmalıyız ?
  Açıköğretim kayıdı siliniyor mu yoksa o silinmeden ikisini de mi okumak zorundayız ?

 73. Merhaba hocam, örgün öğretim lisans mezunuyum. Bu yıl 2. üniversite olarak aöf ön lisans sosyal hizmet bölümü okumaya başladım. Aynı zamanda İ.Ü’DE auzef olarak çocuk gelişimi lisans bölümünü de okuyabilir miyim? (bu yıl üniversite sınavına girmedim.)

 74. Merhabalar, ben şöyle bir şey mümkün müdür diye sormak istiyorum. Örgün öğretimde lisans + sınavsız 2. üniversite ön lisans + sınavsız 2. üniversite ön lisans. Yani 1 örgün lisans, 2 sınavsız 2. üniversite ön lisans olmak üzere aynı anda 3 bölüm okuyabilir miyim?

 75. Örgün lisans okuyorum bu yıl 2.üniversite kapsamında aöf önlisans bölümüne kaydolmayı düşünüyorum. Aöf ücreti hariç okuluma herhangi bir harç ödeyecekmiyim?

 76. Merhaba çanakkale 18 mart üniversitesini kazandım önlisans ve Atatürk üniversitesinde Açıköğretim kaydı yaptım çanakkaledeki kaydımı dondurursam açıköğretimden okumaya devam edebilirmiyim??

 77. Merhaba ben örgün 5 yıllık bir üniversite okuyorum bu sene tekrardan sınava girdim.Açık öğretimden iki yıllık yer kazandım ikisini aynı anda okuyabilir miyim (yks den tercih verdiğim için örgün öğretimim düşer mi ikinci üni olarak sınavsız yazmadım çünkü bir sıkıntı çıkar mı?)

 78. anadolu aöfte sosyal hizmet lisans okuyorum bu sene örgün okul öncesi programı kazandım su an kayıt yaptım ama kayıt olur ken şöyle bir ibare çıktı ne yapmam lazım aynı anda iki lisans vve önlisans programı okuyamazsınız aöf ve uzaktan üniversitelrin kontenjansız bölümleri hariç diyor.sosyal hizmet lisans kontenjanlı mı değil mi ne yapmalıyım

 79. Açıköğretim İlahiyat önlisans bölümünde kayıtlıyım. Bu yıl örgün işletme lisans kazandım. E-devletten kayıt yaparken (Başka fakülteye kaydınız olmadığını veya aöf kontenjansız bölümler hariç kaydınızın olmadığını onaylıyor musunuz ibaresi çıkıyor.) Aöf ilahiyat kontenjanlı bölüm mü yoksa kontenjansız bölüm mü? Kaydımı sildirmeden İşletme lisans bölümüne kaydımı yaptırabilir miyim?

 80. Merhabalar benim tercih ile kazandığım (Ön Lisans) üniversitenin son kayıt tarihi 8 eylül ve Yetenek sınavına girerek sonucu 15 eylülde açıklanacak Üniversite (Beden Öğretmenliği – Lisans) riske atmamak için ön lisansa kayıt oldum. eğer beden öğretmenliğini kazanırsam ön lisans kaydımı dondurup Beden Öğretmenliği için kayıt olabilirmiyim veya ikisini aynı anda okuyabilirmiyim.

 81. şuan örgün olarak bir bölüm okumaktayım ayrıca aöf ikinci üniversite de seçtim seneye sınava girip okuduğum üniversitenin ön lisans bölümünde okuyabilir miyim

 82. Merhaba, ben bu yıl örgün lisans bölümü sosyoloji kazandım fakat tıbbi sekreterlik istiyorum. İki yıl sonra diploma notum geri geldiğinde tekrar yksye girip sosyoloji kaydımı sildirmeden, sadece dondurarak örgün önlisans programına kayıt yaptırabilir miyim? Teşekkürler…

 83. Merhaba şuanda bir lisans bölümünde okuyorum. Bu yıl sınava tekrar girdim ve bir önlisans programı kazandım. Şuan kayıtlı olduğum lisans bölümünü dondurup, önlisans programına kayıt olabilir miyim? Teşekkürler…

 84. iyi günler, ben aöf sınavsız 2.üni bölümü için başvuru yaptım, 1.üniden çocuk gelişimi mezunuyum seneye 4 yıllığa tamamlamak için dgs ye girecegim ve dgs den de açıköğretim tercih ettiğim zaman bana bir sorun oluşturur mu aynı anda okuyabiliyor muyum? Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürlerimi sunarım

 85. hocam merhaba ben lisans bölümünde okuyorum aynı zamanda 2 yıllık üniversite mezunuyum dgs ye girdim tercihim tutarsa eğer eski lisans bölümümden 2 yıllığı alıp dgs ile kazandıgımı tercih edebilir miyim ?

 86. hocam auzefte cocuk gelisim okuyorum lisans ve aynı zamanda da kırkkale arap tercumanlık okuyorum kırkkaledeki örgün egitimimi dondurup acıktan cocuk gelisimine devam edebilir miyim sınavsız 2. üniversite hakkımı kullanmıstım auzef için

 87. Merhaba ben örgün önlisans bir bölüm okuyorum açıktan da önlisans tercih edeceğim fakat bunu sınavsız şekilde edebiliyormuşum ve mevcut kaydımı sildirmeme gerek kalmıyormuş ANCAK ben bunu geç öğrendiğim için gideceğim açıktan bölümünü tyt tercihime de ekledim ve o tercih gelecektir muhtemelen şimdi sınavsız 2.üniversite yerine tercihle gelen bir üniversite olacağı için mevcut örgün kaydımın silinmesi istenmez değil mi yani tercihle geldiği için 2 üniversiteyi aynanda okumam mümkün müdür. Detaylıca açıklarsanız çok memnun kalırım

 88. Merhabalar bu sene örgünde ön lisans bir sağlık bölümü yazmak istiyorum seneye de tekrar sınava girip( puanımın kırılma durumunu göz önüne alarak) uzaktan öğretim iki yıllık bir sağlık bölümü yazmak istiyorum bu mümkün olabilir mi aynı anda ikisini okuyabilir miyim

  • Bu yıl TYT puanınızla bir bölüme yerleşip aynı zamanda sınavsız 2.üniversite kapsamında yer alan aöf ya da uzaktan eğitim programlarını tercih edebilirsiniz. Bir sonraki yılı beklemenize ya da sınava girmenize gerek kalmayabilir. Tabi tercih edeceğiniz programın sınavsız 2.üniversite kapsamında olması gerekiyor.

 89. Merhaba.2. Okuyacağım üniversite açık öğretim adalet bölümü icin ilk girdigim yani hala okuyor olduğum bölümle bir alakası var mıdır mesela hukuk büro yönetimi okurken ikinci üniversiteyi adalet seçebilir miyim bununla ilgili yasak olan birsey var mı .Teşekkür ederim

  • Adalet aöf artık öğrenci almayacak. Mevcut öğrencilerin okuma hakkı devam ediyor. Tercih kodu 101451724. Tercihlerinize eklemek istediğinizde izin vermiyor diye biliyorum. Bu durumda sınavsız 2.üniversite olarak da seçilemeyecektir.

 90. Hocam merhaba
  Lisans bölümüne kayıt yaptırdıktan bir yıl sonra önlisans yazmak istiyorum fakat bu sürede ikisini aynı anda okurken lisansı 2 yıl dondurup önlisansa devam etsem olur mu. Yani lisansı dondurmam önlisansa engel olur mu?

  • Hatırlatma: Lisans bölümüne kayıt yaptırdığınız yıl da sınavsız 2.üniversite ile aöf ön lisans okuyabilirsiniz. Ama örgün ön lisans istiyorsanız puanla tercih yapacağınızdan gelecek seneye kadar beklemelisiniz. Yanıt: Lisans dondurmanız ön lisansa engel olmaz.

 91. Merhaba Hocam, ben bu yıl lisans son sınıfa geçtim. Bu yıl tekrar yks sınavına girdim ve sıralamam 14.000 geldi. Tekrar lisansta bir bölüm tercih yapmak istiyorum. Fakat aynı anda 2 lisansa kayıt yaptırılamıyor. Yalnız şunu belirtmek isterim: Okuduğum lisans bölümünde sadece stajım (öğretmenlik uygulaması) kaldı, diğer derslerimi verdim. Staj dışında devamlılık zorunluluğum yok. Bu noktada nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımcı olursanız sevinirim 🙂

 92. Ben bu sene tyt den fizik tedavi okumayı düşünüyorum aynı zamanda da AÖF den de Bilgisayar programcılığıni tercih vermek istiyorum ikisini de aynı anda kazanmak için nasıl bir tercih listesi oluşturmam gerekiyor yks de tek tercih hakkımız var ve sonuç olarak tek bir okulu kazanabiliyoruz AÖF için ayrı bir tercih yapma hakkımız var mıdır

 93. Hocam merhaba ben Siyaset bilimi ve kamu yönetimi hazırlıkta okumaktayım bu sene yks sınavına girdim az önce ais üzerinden tercihlere baktığımda tercih yapabileceğim gözüküyor tercih yapabilir miyim bu mümkün mü

 94. hocam 4 yıllık okurken 2 yıllık yazacağım yks ye girdim normal tercih yapar gibi ösym sitesinden 2021 yks tercihten yapacağım demi. Peki istediğim 2 yıllık bölüm başka okulda yine de yazabilirmiyim.
  Teşekkür ederim.

 95. merhabalar hocam, makine mühendisliği okumaktayım ingilizce hazırlıkta kaldım ilk senemde, tekrardan yks ye girdim ve bu sene yazacağım 2 yıllık örgün uçak teknolojisi bölümünü yazmak istiyorum. Hazırlıkta kalmam ön 2 üniversite okumamı engeller mi acaba?
  Bir de 2 örgün okursam aöf ün 2. üniversite kapsamına girebilirmiyim acaba?
  Saygılarımla.
  Emir

  • Yapabilirsiniz. 1-OBP puanınız yarı yarıya hesaplanır. 2-Lisans okuyorsanız ön lisans tercihi, ön lisans okuyorsanız lisans tercihi yapabilirsiniz. 3-YKS puanını kullanmadan sınavsız 2.üniversite ile aöf programlarına (Eylül-Ekim gibi) tercihte bulunabilirsiniz.

 96. Merhabalar bu yıl DGS puanım düşük istediğim bölümü yazamıyorum.
  Diyelim ki puanı düşük olan bir örgün üni yazdım mesela halkla ilişkiler ,bu bölüme kayıt yaptırıp sonrasında dondurup ilahiyat ilitam kaydı yaptırıp okuyabilir miyim teşekkür ederim.

 97. Merhaba ben bu eskişehir aöf den türk dili tercih edip daha sonra da ikinci üni olarak 4 yıllık çocuk gelişimi bölümüne başvuru yapmayı düşünüyorum. Fakat daha sonrasında türk dilini dondurup veya bırakıp çocuk gelişimini okusam sadece bu mümkün müdür?

 98. marmarada mekatronik mühendisligi okuyorum , marmara üni veya ankara ünisini falan (uzaktan egitim ) bilgisyar programciligi önlisans programi icin ösymden tercih yapabilir miyim ? lisans bölümünü okumaya devam edebiliyorum dimi ?

  CEVAPLA

 99. Merhaba iyi günler ben şimdi bu sene önlisans bir bölüme gideceğim tercihi yapacağım aynı anda aöf önlisans okuyabiliyormuyum
  Birde yukarıda yazdığım şekilde okumak için nasıl tercih yapacam yani birine gideceğiö diğeri açıktan olacak

  • Normal tercihle örgün ön lisans programına yerleşeceksiniz. Sınavsız 2.üniversite başvurusu ile (Eylül-Ekim) aöf ön lisans tercihi yapabilirsiniz. (Yani örgün ön lisans programına TYT puanınız ile aöf ön lisans programına da sınavsız 2.üniversite hakkınızla yerleşeceksiniz.)

 100. Merhaba ben şu an örgün olarak önlisans paramedik okuyorum. Geçen yıl ki tyt puanımı kullanarak önlisans aöf tercihi yapabilir miyim? Örgün önlisans kaydımla ilgili bir sorun olur mu? Yani
  ikisi arasında tercih yapmam gerekir mi ?

 101. Merhaba. Ablam hem anadolu üniversitesi acikogretim fakültesi ilahiyat onlisans programına hem de Erzurum Atatürk üniversitesi acikogretim fakültesi çocuk gelişimi onlisans programına kayıt yaptırmak istiyor. Bunun yöntemi nasıldır? Her ikisini de tercihe yazmak gerekiyor mu? İkisine nasil aynı anda kayıt yapılacak? Eğer cevaplarsanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.

 102. Şu an Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünde 4. sınıfa geçmiş bulunmaktayım. Kendimi geliştirmek adına Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Bölümünü de okumak istiyorum. Bu seneki üniversite sınavlarına girmedim. Bu bölüme kayıt yaptırıp iki bölümü aynı anda biri yüz yüze diğeri online şeklinde okuyabilir miyim?

 103. Hocam ben bu yıl(2021)tercih yapacağım aöf 4 yıllık çocuk gelişim istiyorum ama eşit ağırlık puanım barajın altında sözel puanım ile aöf 4 yıllık bir bölüm seçip onu dondursam aöf 4 yıllık çocuk gelişime geçiş yapabilir miyim?

 104. Hocam Mskü de dış ticaret okuyorum 2. Sınıfım son senem fakat Besyo yetenek sınavından bir üniversite sınavına giriceğim 4 yıllık o ise başka bir şehirde kazanırsam diye napıcağımı şaşırdım aslında daha önce kazandım ama bazı durumlardan dolayı gidemedim sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Besyoyu ilk yıl dondurabilir miyim 1 seneliğine veya ikisini bir arada nasıl götürebilirim

 105. Merhabalar,ben bu sene önlisanstan bi yere yerleşip yine tekrardan aöf ile tıbbi sekreterlik okuyabilir miyim bu yıl? Bazı kişiler önlisans mezunu olmam gerektiğini söyledi de.Bi de oluyorsa eger kayıtlar ne zaman baslayacak?

 106. Merhaba ben 2yıllık (att)ilk ve acil yardım bölümünü yazmayı düşünüyorum. Yks girdim lisans puanımda var, aynı anda 4yıllık(lisans) çocuk gelişim(İstanbul üniversitesinde açıktan okuyabilirmiyim (iki üniversitelerde farklı şehirlerde olursa)

 107. merhaba ben Selçuk üniversitesi aktüerya bölümünde okuyorum(lisans) bu yıl yks sınavına girdim ve farklı bir şehirde önlisans bölümü okumak istiyorum ne yapmalıyım ?

 108. SELAM IKINCI ÜNİVERSİTE OLARAK ISTANBUL ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK GELIŞIMI OKUYORUM YINE AYNI OKULDA BIR BAŞKA BÖLÜM SECEREK OKUYABILIRMIYIM HER IKISINI BUNUN ICIN SINAVA GIRMEM GEREKMIYOR SANIRIM BU DA 3. UNIVERSITE OLAÇAK

 109. MERHABA BEN BU YIL HEM ÖRGÜNDEN TIBBİ LABORATUVAR VE HEMDE AÖFTEN ADAETİ AYNI ANDA BİR SINAVLA OKUYABİLİRMİYİM ADALET KAPATILMASI DURUMUNDA YARIDA KYDIMIZ SİLİNİRMİ?

 110. ben üniversitemi dondurup yks tekrar girip başka bölüme gidebilir miyim?ve bu yeni gittiğim bölüm bittikten sonra dondurduğum bölümü tekrar okuyabilir miyim ?

 111. Merhaba ben 2 yıllık bir üniversiteyi bitirdim sayılır ama alttan 2 dersim kaldı. (devamszılık değil) . bu yıl yks ye girdim 2 yıllık başka bir bölüme geçebilir miiym ? bu alttan kalan dersleri de seneye vererek? teşekkürler.

 112. Merhaba şuan önlisans bir bölüm okuyorum 2.sinifa geçtim 2022 yks ye girip 4 yıllık bir bölüm okuyorum ben 4 yıl boyunca harç ücreti öder miyim yoksa önlisans dan mezun olunca hac ücreti ödemem biter mi? bilgi verirseniz çok sevinirim

 113. Merhaba ben 4 yıllık arkeoloji öğrencisiyim fakat 1 yıl bazı nedenlerden dolayı okulum uzadı bu yıl üniversite sınavına girip önlisans okumak istiyorum bunun için 4 yıllık üniversitemin kaydını sildirmek zorunda mıyım? Yoksa dondurup önlisans bölümü okuyabilir miyim? Yada dondurmadan okuyabilir miyim ikisini aynı anda?

 114. merhaba, ben lisans düzeyindeki bölümümde ikinci yılımı bitirdim. Lisansla birlikte önlisans okumayı düşünüyorum. 2019 yılındaki YKS puanımı kullanabiliyor muyum yoksa yeniden sınava girmem mi gerekli? Bu yıl tercih yapamıyorum galiba çünkü martta para yatırmak gerekiyormuş öyle duydum. Gelecek sene için YKS puanımı kullanabiliyor muyum ya da bu yıl tercik yapabilir miyim YKS puanımla?

 115. hocam 2021 msü ile deniz harp okuluna(4 senelik) gireceğim. 2021 yks eşit ağırlık çözüp devamsızlık sorunu olmayan bir hukuk fakültesine kaydım teorik olarak mümkün mü? sonuçta deniz harp okuluna yök tarafından yerleştirilmiyorum diye biliyorum.

 116. Merhabalar şuan 4 yıllık bölümün +1 uzatma senesindeyim bırakmayı düşünüyorum kayıtım hala durmakta sınavsız açık öğretimden herhangi bir bölüme geçebilir miyim

 117. merhabalar ben bu yıl hem eşitağrlık hem de sayısal çözdüm sayısaldan pilotaj tercih edeceğim acaba eşitağırlıkta açıköğretimden siyasi bilimler okuyabilir miyim

 118. Merhabalar,bu yıl okuduğum önlisans bölümünden mezun oluyorum.Bu sene yks sınavına gireceğim.Sonuçlar açıklandıktan sonra bir lisans programına yerleşmeden(yani tercih yapmadan) aöf’den lisans bölümü okuyabilir miyim??

 119. Merhaba ben ön lisanstan mezun olacağım mezun olduktan sonra meselâ lisans okumak istesem ön lisan hakkım yanar mı birde tekrar yks sınavına mı girmeliyim herhangi bir sorun olur mu acaba tekrar hazırlanmak istiyorum

 120. Merhabalar

  İstanbul üniversitesi açık öğretim tarih lisans öğrencisiyim.okuyamadigim için dondurmustum.
  Bunun yanında Anadolu üniversitesi sosyal hizmetler on lisansi bitirdim.DGS sınavına girmeden İstanbul üniversitesindeki kaydımı Anadolu üniversitesi sosyal hizmetler 3.siniftan devam etmek için kullanabilirmiyim.
  Yoksa mutlak DGS sınavına girmem mi gerekir

 121. Ben lisans 2.sınıfım bu yıl tyt’ye girip ön lisans bir bölüm okumayı düyünüyorum.şu an okuduğum üniyi dondurmak istiyorum bu mümkün mü?biraz anlatır mısınız lütfen yardımcı olun teşekkürler

 122. merhaba ben şu an yks ye hazırlanan bir öğrenciyim.Ben fizyoterapi ve rehabilitasyon okumak istiyorum ama aynı zamanda biyoloji öğretmenliğini de çok istiyorum.bu iki bölümü aynı anda okuyabilmem mümkün olur mu?

  cevabınız için şimdiden teşekkürler

 123. Merhaba. Ben ata AÖF iş sağlığı ve güvenliği 2. Sınıf öğrencisiyim son derslerimi veriyorum Eylül ayından önce mezun olacam gibi görünüyor. 2 yıllık sınavsız bir bölüm tercih etme hakkım var mı?

 124. Ben 6 sene önce bir üniversiteye ön kayıt yaptırdım fakat gitmedim. E devlette şuan o gitmediğim üniversitede okuyor görünüyorum. Aöf harç parasını daha mı fazla ödeyeceğim şimdi ?

 125. Ben bu yıl önlisans üniversitemden ayrilicam yani biticek. Tyt ye girip açık öğretimden önlisans okumak istemiştim. Bu ikinci üniversite falan mı oluyor anlamadım hicbisey. Lütfen Bi açıklık getirirmisiniz.

 126. merhaba ben şuan sağlık yönetimi 1.sınıf öğrencisiyim tyt puanımı bu yıl tekrar kullanıp bir de moda tasarımı okumayı düşünüyorum biri lisans biri önlisans olacağı için okuyabilir mişim. tyt puanımı yeniden kullanmak için tekrar sınava girmem gerekli mi yada nasıl bir yol izlemeliyim

 127. Merhaba ben ön lisans son dönemi okuyorum bu dönem son fakat alttan 2 dersin var onları yaz okulumda vercem yks yi kazandığım zaman lisansa kayıt olabiliyonmu sözde ön lisans ın

  • 2020 de YKS puanı ile lisans programına yerleştiyseniz ve örgün ön lisans okumak istiyorsanız 2021’de YKS girerek bunu yapabilirsiniz. Sınavsız 2.üniversite kapsamında ancak açıköğretim okuyabilirsiniz. Onların başvuruları da Eylül-Ekim aylarında oluyor.

 128. Merhaba hocam. Ben Anadolu üniversitesi AÖF de Kamu yönetimi1. Sınıf lisans öğrencisiyim. İkinci üniversite olarak nasıl bir yol izlemeliyim böyle bir hakkım var mı? Anadolu AÖF de okurken sınavsız başka bir üniversiteye kayıt yaptırabilir miyim?

 129. Ben şuan halkla ilişkiler ve reklamcılık 1
  Sınıf öğrencisisiyim bu sene lisans okuyorum
  Bu sene sosyal hizmetler okumak istiyorum sınava girmem şart mı yoksa aöfe başvuru yaparak da okuyabilir miyim

 130. merhabalar msü sınavı sonrasında astsubay myo okurken aynı anda açıköğretim fakültesinden 4 yıllık bir bölüm okunabilir mi? bunun için tercih süreci hakkında bilgi verebilir misiniz?

 131. Merhablar ben Sakarya üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyorum 1.sınıfım ama liseden çocuk gelişimi mezunuyum bu yüzden 2.bir bölüm okuma ihtimalim var mı ? Nasıl 2 bölüm aynı anda okuyabilirim? Lisans öğrencisiyim ama üniversite hakkında hiçbir bilgim yok yardımcı olursanız çok makbul geçer.

 132. merhaba ben şuan lisans programı öğrencisiyim bu sene tekrar sınava girip saöf sosyal hizmetler bölümünü yazmak istiyorum.Lisans öğrencisiyken sadece sınavsız ikinci üni, hakkımız mı var yoksa tercihle aöf okuyabilir miyim?
  teşekkürler

 133. 1. sınıf coğrafya bölümü öğrencisiyim 2. sınıfa geçtiğimde 2 yıllık cbs bölümünü de okumak istiyorum açıktan geçen seneki tyt puanım buna yetiyor baktım ama tekrardan sınava girmem mi gerekir yoksa sınavsız da tercih yapabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim.

 134. Merhaba,

  2020 yılında sınava girdim ve İstanbul Üniversitesi AUZEF bölümlerinden birine 4 yıllık yerleştim. 2021 yılında yeniden sınava girip puanım düşmeden başka bir üniversitede önlisans ikinci öğretim okuyabilir miyim?

 135. merhaba;
  ben orgun onlısans mezunuyum 2.unıversıte secenegınden 2 yıllık bır bolum okuyorum acık ogretımden ve 2021 yılında yenıden 2.unıversteden acıkogretım olarak bır bolum secebılırmıyım okuyabılırmıyım

   • Dokuz Eylül üniversitesi sınıf öğretmenliği 1.sinifim bölümümü Okurken bu sene tyt’ye girip ikinci öğretim adalet okuyabilir miyim? Diğer soru, asıl amacım DGS den hukuka geçmek ancak Cumhurbaşkanlığınca DGS den hukuka geçiş kalktı gibi söylem var bu sadece AÖF için mi yoksa örgün Adalet okuyanlar icin de aynı mı hukuka geçiş yapamayacak mıyım?? (Lütfen yardımcı olabilir misiniz)

 136. merhaba, lisans sağlık yönetimi 1. sınıf öğrencisiyim. aynı anda örgün eğitimde 2 yıllık ağız ve diş sağlığı da okumak istiyorum bu mümkün mü? mümkünse 2021 tyt ye de girmem gerekiyo mu ? ve başvurular ne zaman oluyo

 137. Ben Türkçe Öğretmenliği 3.Sınıf öğrencisiyim. Bu yıl Yks girip Özel Eğitim Öğretmenliği kazanıp,kaydımı dondurup,Türkçe’den mezun olduktan sonra okumak istiyorum. Sizce bu mümkün mü? Yani lisans okurken başka lisans bölümü kazanıp doldurabiliyor muyuz?

 138. Merhabalar
  Ben okul öncesi öğretmenliği ikinci sınıf Örgün öğrencisiyim. Önlisans olarak sağlık bölümünden Extra bir üniversite okumak istiyorum. Bunun için YKS sınavına girmeli miyim şuan üniversiteyi lisans Örgün olarak okuduğum için önlisans olarak sağlık bölümünü Açık öğretimden okumam gerekiyor Bu konuda biraz bilgi verebilir misiniz rica etsem

 139. merhaba ben ikici öğretim olarak 2 yıllık grafik tasarım okuyorum şuan 1. sınnıfım ama açık öğretimden aşçılık okumak istiyorum başvuru yapabilirmiyim

 140. ben lisans 2.sınıfım aöf den bir bölüm okumak istiyorum.Sınava girmem gerekiyor mu ? Kaçıncı sınıf olduğumuza bağlı mı sınavsız geçiş ile okumak yani süresi var mı tyt puanının? 2 sene önce girmiştim sınava

 141. Merhaba, ben önlisans aöf ten bu sene mezunum. İkinci üniversiteye başvurarak örgün okuyabilir miyim? Önlisans veya lisans seçme hakkım var mı ? Yoksa sadece önlisans olarak mı okuyabilirim ?

 142. merhabalar ben örgün lisans 1.sınıftayım aöf aşçılık bölümüne ikinci ünüverste olarak sınavsız kayıt yaptırabilirmiyim yoksa 2021 yksye tekrar mı girmeliyim

 143. Merhaba. Benim şuan ankara üniversitesinde bir önlisans bölümimde kaydım vat ama girniyırum 2 senedir. Başka bir.ilde başka bir önlisans bölümüne kaydolmak istiyorum. Ankaradakine gitmiyorum kaydımı silmediler ders seçimi falan yapmadım. Başka bir ilde önlisans örgün bir programa kaydolabilir miyim?

 144. Ben suan AÖF önlisans okuyorum bu sene tekrar yks girip baska bir AÖF de lisans okumak istiyorum bu aynı anda mümkün mü sınavsız değil sınava girip tercihle aynı anda hem lisans hem ön lisans okuyabilirmiym

 145. Merhaba ben ön lisans 1. Sınıf öğrencisiyim. Konservatuvara da başvurmak istiyorum. Aynı anda iki bölüm okuyabiliyor muyum yoksa mezun olmam mı gerekiyor konservatuvar için. Veya ne yapmam gerekiyor bilgi verebilir mısınız:)

  • Aynı anda aynı türde öğretim düzeyinde 2 bölüm okunamaz. Konservatuar 4 yıllık lisans programı oluyor herhalde. Bulunduğunuz ilde ise ve aynı anda ikisini de takip etme durumunuz varsa (devamsızlık durumundan dolayı) sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

 146. Ben lisans öğrencisiyim. Tekrar sınava girip bir ön lisans programının isteğe bağlı hazırlık sınıfına başlamak istiyorum. Onlisans hazırlık sınıfında başarısız olursam kyk bursum kesilir mi acaba? (okudugum lisans bölümünde başarılı olduğum halde onlisansta kalırsam burs durumumda hangisi baz alınır)
  Teşekkürler şimdiden.

  • Öncelikle şunu hatırlatayım, eğer uzaktan okumak istediğiniz program şimdiki okuduğunuz programdan farklı bir programsa ve sınavsız 2.üniversite kapsamında okunabilen bir programsa sınava girmeden sınavsız 2.üniversite başvurusu yapabilirsiniz. (Aynı programsa bu mümkün olmuyor.) Eğer aynı programın uzaktan eğitimi ise YKS girerek her 2 programı okuyabilirsiniz.

 147. Ben şuan on lisans 2 sınıf öğrencisiyim ama tek bir dersim kredim yetmedi seneye alacağım mecbur ve ben bu sene yks hazırlanıyorum lisans okuyabilirmiyim ikisini aynı anda kayıt yaptırabilir miyim

  • Evet aynı anda önlisans ve lisans okuyabilirsiniz. Ancak çakışma olmaması için birinin gündüz diğerinin 2.öğretim olması gerekiyor diye biliyorum. Yine de ÖSYM’den bu bilgiyi teyit etmenizi tavsiye ederim.

  • Evet. 2.Öğretimde okulda yüz yüze eğitim şeklinde alındığı iin örgün eğitim kapsamındadır. 2.öğretim 17:00’den sonra başladığı için dersler çakışmadığından gündüz örgün lisans ve 2.öğretim birlikte alınabilir.

 148. Merhabalar,
  Ben eğitim fakültesinde ikinci sınıf öğrencisiyim bölümümü bir dahaki dönem donduracağım fakat önlisans açıkdan bir bölüm almak istiyorum sınavsız olarak alabilirmiyim 4 yıllık örgün eğitimim donmuş dahi olsa.

 149. Hocam merhaba, daha önce 2018 yılında kazandığım üniversiteden merkezi yatay geçiş yapmıştım daha sonra yatay geçiş yaptığım yerden tamamen kaydımı sildirdim. Bu yıl yeniden sınava girdim ve bir yer kazandım. Yeniden merkezi yatay geçiş yapabilir miyim ? 2. Defa merkezi yatay geçiş olmuyor dediler.

  • Eğer yatay geçiş yaptığınız programdan başka bir programa yatay geçiş diyor olsaydınız olmaz derdim. Ama yeni bir puanla yerleştiyseniz tekrar yatay geçiş hakkınız var diye düşünüyorum. (Kendi yorumum.)

 150. Merhaba ben Pamukkale üniversitesinde ilahiyat hazırlık okuyorum ama onu bırakıp pdr ye geçmek istiyorum puanımız tutmasa bile üniversite okurken istediğimiz bölüme geçiş yapabiliyoruz diye okudum bir yerde yani puanım tutmasa bile pdrye geçebilir miyim ?

  • Dediğiniz işlem yatay geçiş işlemidir. 3 farklı türü vardır. Aynı üniversite başka bölüm, farklı üniversite aynı bölüm, farklı üniversite farklı bölüm şeklinde yapılabilir. Ancak belli şartlar ve kontenjanlar dahilinde yapılır. “Puanınız tutmasa bile başka bölüme geçemezsiniz.” Puanınızla normal tercih zamanı PDR’ye yerleşiyordunuz ama siz ilahiyata yerleştiniz. Bu durumda PDR’ye geçiş şansınız var. Ama tercih zamanında puanınız PDR’ye yetmiyorsa şu an için de bu bölüme geçiş şansınız bulunmamakta.

 151. Necmettin Erbakan’da lisans öğrencisiyim ama 2. öğretim olarak okuyorum. Yine aynı üniversitede bir lisans bölümünü 1. öğretim olarak okuyabilir miyim?

 152. Merhabalar. Ben lisans 4. Sınıf öğrencisiyim bu sene haziranda mezun olucam. Ama diplomayı geç veriyorlar. Bu durum bu sene yks ye girip başka bir lisans programına girmeme engel olur mu?

 153. örgün ön lisans sağlık okuyorum 2. üniversite için aöf ön lisans sağlık düşünüyorum herhangi bir problem olmadan okuyabilir miyim ve sınavsız geçiş yapabilir miyim yoksa tekrardan üniversite sınavına girmem gerekiyor mu ?

 154. Başarılı üniversite öğrencilerine çift anadal eğitimi adı altında aynı anda iki örgün lisan programını bitirme hakkını YÖK vermiş. Başka bir başarılı öğrenci YKS sınavlarında başarı gösterip farklı yıllarda farklı örgün lisans programlarını kazanmış. Çİft anadal eğitimi yolu ile iki örgün lisans programını bitirmek serbest iken YKS sınavları yoluyla iki örgün eğitim programını okumak yasak. Bu sizce adalet midir?

 155. merhaba. ben şuan da inşaat mühendisliği (lisans) programında okuyorum. seneye yks sınavına girip tıbbi görüntüleme yazacağım (önlisasan). ösnlisans ile birlikte sınavsız üniversite ile tıbbi sekreterlik ve dökümantasyon okumayı düşünüyorum. şimdi örgün önlisans okurken aynı anda açıköğretimden de önlisans programı okuyabilir miyim?

 156. Merhaba ben Istanbul uni psikoloji istiyorum Yks puanimla ayni anda ist. unisinde psikoloji okuyup rte unisinde de ilahiyat okuyabilir miyim? ( Ikinci ogretimi de var ilahiyatin)

 157. Şuan harran üni. turizm rehberliği lisan bölümünde okuyorum . Bu sene tekrar yksye girip istanbul arapça öğretmenliğini okumayı düşünüyorum. Turizm rehberliği bölümünü açık, uzaktan eğitime veya ikinci öğretime yatay geçiş yapabilir miyim? Yapabilirsem hem arapça öğretmenliği(4) hem de turizm rehberliğini(4) okuyabilir miyim?

 158. Ben iki yıllık bir önlisans örgün okurken aynı zamanda ilahiyat ilitam okumak istiyorum.Sorun olur mu?
  Bir de mezun olunca herhangi birinden kpss ye girmem bir engel teşkil eder mi?

 159. Merhaba.Örgün bir lisans programında okurken sınavsız ikinci üniversite kapsamında açıktan bir önlisans programına kaydoldum.İlk üniversitemi yani lisans 4 yıllık olanı bitirmeden ikinci üniversitemden diploma alabilir miyim?Bir engel oluşturur mu 4 yıllığı bitirmemem?

 160. Merhaba ben şuan örgün lisans bölümü okuyorum yks sınavına girip AÖF de ikinci üniversite içinde olmayan bir lisans bölümü kazanıp hem örgün üniversitemi okuyup hemde AÖF okuyabiliyor muyum? Örgün eğitim aldığım için bir sıkıntı çıkabilme durumu olur mu? Bununla ilgili pek açıklama göremedim hiçbir yerde yardımcı olursanız sevinirim

 161. Merhaba, auzefe yks puanimla kayit yaptim, 2.uni olarak ata aofe kayit yaptim online oldugu icin sinav tarihleri suanda sorun degil ama yuz yuze sinav oldugunda sinavlar ayni gunlerdemi olacak tum aofluler icin. Teşekkürler

 162. Ben İstanbul üniversitesi Auzef çocuk gelişimi öğrencisiyim.Ve de dokuz Eylül ilitam (ilahiyat) öğrencisiyim.DGS ye girsin bu sene İstanbul üniversitesi ilitama kayıt olmak istiyorum.Mümkün mü? Bu arada hepsi 4 yıllık. Auzef biri açık öğretim diğeri Auzef uzaktan eğitim biride dokuz Eylül uzaktan eğitim.

 163. Gümüşhane üniversitesinde spor yönetimi bölümü okurken (4 yıllık) , Karabük üniversitesinde 2 yıllık bilgisayar teknolojisi bölümü okuyorum. Gümüşhane üniversitesindeki spor yöneticiliği bölümünü ortalamamı yüksek tutup Karabük üniversitesine alabilir miyim? Yani bir üniversitede 2 örgün eğitimi aynı anda okuyabilir miyim?

 164. merhaba ben örgün lisans okuyorum. yks puanı ile anadolu aöf sosyal hizmet(lisans) bölümüne kayıt oldum.Sınavsız 2.üniversite hakkımı bir önlisans programında kullanmak istiyorum.Bu hakkımı anadolu aöften yapabilir miyim yoksa anadolu aöfte sosyal hizmet okuduğum için istediğim önlisans aöf programını başka bir üniversiteden mi almalıyım(mesela ata aöf)

 165. Merhabalar. Aynı anda 4 Bölüm okuyorum. Diş Hekimliği lisans örgün, Tıbbi Görüntüleme önlisans Örgün, Siyaset Bilimi ve Uluslarası İlişkiler Lisans Açıköğretim, Dış Ticaret Önlisans Açıköğretim. 5.’yi okumak istiyorum. Seneye YKS’ye girip Ankara Üni-İngiliz Dili ve Edebiyatı(Uzaktan eğitim) okuyabilir miyim? Hepsini aynı anda. Teşekkürler

 166. Merhaba bu sene sınava girerek örgün önlisans kazandım. Daha
  Öncede bitirmiş olduğum farklı bir örgün önlisans bölümününde DGS ye girerek örgün lisans tamamlamasını kazandım aynı anda ikisinide okuyabilirmiyim Hocam

 167. merhaba ben örgün öğretim lisans mezunuyum. bu sene için farklı üniversitelerde ikinci üniversite kapsamında lisans ve önlisans bölümlerini aynı anda okuyabilir miyim?

 168. sorum şu : yks tercihim ile açıköğretim ve uzak eğitim fakültesi felsefe bölümü okurken aynı anda 2 yıllık önlisans bitirdiğim için hakkım olan oyunculuk bölümnü aynı anda okuyabilir miyim

  • Oyunculuk bölümü sınavsız 2.üniversite kapsamında ve puanla yerleştiğiniz üniversiteden farklı bir üniversitede ise okuyabilirsiniz. Yani aöf felsefeyi Anadolu Ün. okuyorsanız Atatürk ya da İstanbul Ün. sınavsız 2.üniversite okuyabilirsiniz ya da tam tersi Atatürk Ün. okuyorsanız Anadolu ya da İstanbul ün. okuyabilirsiniz.

 169. merhaba, bu yıl atatürk üniversitesinde ikinci üniversite kaydımı yaptırdım. Anadolu üniversitesi ikinci üniversite kısmında da okumak istediğim başka bir bölüm var. Aynı anda ikisini de yapabilir miyim?

 170. Hayirli gunler ben daha once mezun oldugum onlisans ata aofden simdide 2.universite kapsaminda lisans okumak istiyorum .sorum şu ki ayni universiteden ayni bolumu lisans okumak icin okuyabilirmiyim
  Simdiden teşekkürler

 171. merhaba . aöf adalet mezunuyum seneye dgs girecegim bu yıl içinde ata aöf başka bi programa kayıt yaptıracagım. ön lisans başka bi bölüm okurken mezun oldugum bölümden dgs ye girebilir miyim yoksa başka bi üni de ön lisans prg.okuyor gözğktğüm için girme hakkım yok mu

 172. Merhaba iyi günler ben örgün lisans okuyorum 2 üniversite sınavsız geçiş hakıyla aöf e kaydoldum normal tercih yapmadığım halde obp kırılma durumu olurmu sunana girme durumunda şimdiden teşekkürler.

 173. iyi günler önlisans mezunuyum dgs aöf ile lisans tamamlamak istiyorum aynı zamanda örgün lisans programına kaydım var açıktan dgs ile lisans tamamlayabilir miyim ?

  • Çok özür dilerim. Baktığım sayfada DGS ile gelenlerin 3.dönemden başlayacağı yazıyordu. İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim bölümleri arasında sınavsız 2.üniversite kapsamında bu programda var. (212) 440 00 44 bu numaradan sorunuzla ilgili detaylı bilgi alabileceğinizi düşünüyorum.

 174. Hayirli günler ben onlisans aof cocuk gelisimi mezunuyum dgs ye girdim fakat düşük puan aldim baska bir bolume yerlesip lisans okuyor olarak gorunerek 2.universite olarak aof cocuk gelisimi okuyabilirmiyim

 175. merhabalar. Örgün Önlisans ameliyathane teknikerliğini bitirdim. DGS ile AÖF lisans tamamlamak istiyorum (sağlık yönetimine). Geçen yılın istatisliklerine baktığımda hem YKS ile aöf istediğim bölüm oluyor, hem de DGS ile aöf istediğim bölüm oluyor.
  DGS ile geçersem ders muafiyeti yapabilirim.. Fakat DGS ile lisans tamamlama hakkım 1 kere mi geçerli? Tekrar DGS ile başka bölümlere lisans tamamlayamaz mıyım?
  cevap verirseniz çok sevinirim hocam.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*