Aynı Anda İki (2) Üniversite Okunur Mu?

Üniversite okumak isteyen, üniversitede okuyan ve tercih aşamasında olan adayların son günlerde merak ettikleri konulardan biri de aynı anda 2 üniversitenin okunup okunamayacağı. Sitemiz ziyaretçilerini aşağıdaki konularda aydınlatmak istiyorum.

Aynı Anda iki bölüm okumak mümkün mü?

Aynı anda örgün ya da lisans programlarının birlikte okunması ile kastedilen; 2 örgün lisans programı, biri örgün diğeri aöf lisans programı, biri örgün lisans diğeri aöf ön lisans, biri örgün ön lisans diğeri aöf lisans programlarının okunup okunamayacağı şeklinde açmak mümkün.

Aynı anda 2 üniversite okunur mu?

Kılavuzun en son kısmında bu soru ile ilgili şu açıklama yapılmış. “Yükseköğretim kurumlarında örgün, uzaktan eğitim ve açıköğretim sistemi programlarında aynı anda farklı düzeylerde (lisans, önlisans ve lisansüstü) eğitime devam edilebilmekte ancak, aynı anda iki örgün ön lisans veya iki örgün lisans programında eğitime
devam edilememektedir. Ancak;”. Buradaki “ancak” ifadesinden bunun belli şartlarda mümkün olabileceğini anlıyoruz. İncelemeye devam edelim.

Aynı anda 2 lisans okunur mu?

Hayır. Yukarıdaki cümlede genel anlamda bu sorunun cevabı iki örgün lisans programında eğitime devam edilememektedir. ile verilmiş oluyor. Öğrenci herhangi bir örgün lisans programına kayıtlı iken tekrar sınava girerek başka bir örgün lisans programına yerleşirse aralarında tercih yapmak zorunda olacaktır. Yani ya eski programına devam edecek ya da yeni yerleştiği lisans programına gidebilmek için önceki bölümden kaydını sildirmesi gerekecektir.

Aynı anda 2 önlisans okunur mu?

Hayır. Aslında yukarıdaki ifadenin tekrarı olacak ama aynı anda iki örgün ön lisans programı okumak mümkün değildir. Öğrenci okuduğu ön lisans programı ile yeni yerleştiği ön lisans programı arasında tercih yapmak zorunda olacaktır.

Aynı anda lisans ve önlisans okunur mu?

Evet. ÖSYS kılavuzunda yer alan programlarda farklı seviyede iki örgün programa kayıt yaptırılabilir. Örneğin, örgün eğitimde bir üniversitede lisans düzeyinde İnşaat Bölümü eğitime devam ederken başka bir üniversitede veya aynı yerde örgün bir ön lisans programına kayıt yaptırılabilir.

Aynı anda Lisans ve AÖF okunur mu?

Evet. Örgün olarak üniversitede lisans programı okurken aynı zamanda ister sınavsız 2.üniversite kapsamında olan lisans ve ön lisans programlarını, isterseniz sınav gerektiren aöf lisans ve ön lisans programlarını okuyabilirsiniz.

Aynı anda önlisans ve AÖF okunur mu?

Evet. Örgün ön lisans okurken aynı zamanda sınavla kazanılan lisans, ön lisans aöf programları ya da sınavsız 2.üniversite kapsamında ön lisan programları okunabilir. (Bu ifadeden anlamışsınızdır ancak yine de hatırlatalım. Ön lisans örgün okurken, sınavsız 2.üniversite kapsamında lisans (4 yıllık) programı okunamaz.

Aynı anda AÖF lisans AÖF önlisans okunur mu?

Evet. AÖF lisans programına kayıtlı öğrenciler aynı zamanda aöf ön lisans programı okuyabilir.

Sınavsız 2.üniversite nasıl oluyor?

Kılavuzda bu konuda yer alan ifadeleri aynen vermek istedim.

Herhangi bir yükseköğretim kurumunun lisans programından mezun olan veya kaydı olan öğrenciler Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerin ön lisans/lisans programlarından birine,

Herhangi bir yükseköğretim kurumunun ön lisans programından mezun olan veya kaydı olan öğrenciler Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim Fakültesinin ön lisans programlarından birine;,

Kayıtlı oldukları veya mezun oldukları alanlarda olmamak koşuluyla, sınava girmeden ve örgün/uzaktan öğretimdeki kayıtlarını sildirmeden doğrudan Anadolu Üniversitesine başvurmak suretiyle kayıt yaptırabilir.

NOT: Açıklamalar ile ilgili takıldığınız herhangi bir konu hakkında yorum bölümüne sorunuzu sormaktan çekinmeyiniz. En kısa sürede yanıtlanacaktır.

444 yorum

 1. Merhaba.
  Açıköğretimde lisans okurken üniversite sınavına girersek ve örgün bir lisans kazanırsak ne yapmalıyız ?
  Açıköğretim kayıdı siliniyor mu yoksa o silinmeden ikisini de mi okumak zorundayız ?

 2. Merhaba hocam, örgün öğretim lisans mezunuyum. Bu yıl 2. üniversite olarak aöf ön lisans sosyal hizmet bölümü okumaya başladım. Aynı zamanda İ.Ü’DE auzef olarak çocuk gelişimi lisans bölümünü de okuyabilir miyim? (bu yıl üniversite sınavına girmedim.)

 3. Merhabalar, ben şöyle bir şey mümkün müdür diye sormak istiyorum. Örgün öğretimde lisans + sınavsız 2. üniversite ön lisans + sınavsız 2. üniversite ön lisans. Yani 1 örgün lisans, 2 sınavsız 2. üniversite ön lisans olmak üzere aynı anda 3 bölüm okuyabilir miyim?

 4. Örgün lisans okuyorum bu yıl 2.üniversite kapsamında aöf önlisans bölümüne kaydolmayı düşünüyorum. Aöf ücreti hariç okuluma herhangi bir harç ödeyecekmiyim?

 5. Merhaba çanakkale 18 mart üniversitesini kazandım önlisans ve Atatürk üniversitesinde Açıköğretim kaydı yaptım çanakkaledeki kaydımı dondurursam açıköğretimden okumaya devam edebilirmiyim??

 6. Merhaba ben örgün 5 yıllık bir üniversite okuyorum bu sene tekrardan sınava girdim.Açık öğretimden iki yıllık yer kazandım ikisini aynı anda okuyabilir miyim (yks den tercih verdiğim için örgün öğretimim düşer mi ikinci üni olarak sınavsız yazmadım çünkü bir sıkıntı çıkar mı?)

 7. anadolu aöfte sosyal hizmet lisans okuyorum bu sene örgün okul öncesi programı kazandım su an kayıt yaptım ama kayıt olur ken şöyle bir ibare çıktı ne yapmam lazım aynı anda iki lisans vve önlisans programı okuyamazsınız aöf ve uzaktan üniversitelrin kontenjansız bölümleri hariç diyor.sosyal hizmet lisans kontenjanlı mı değil mi ne yapmalıyım

 8. Açıköğretim İlahiyat önlisans bölümünde kayıtlıyım. Bu yıl örgün işletme lisans kazandım. E-devletten kayıt yaparken (Başka fakülteye kaydınız olmadığını veya aöf kontenjansız bölümler hariç kaydınızın olmadığını onaylıyor musunuz ibaresi çıkıyor.) Aöf ilahiyat kontenjanlı bölüm mü yoksa kontenjansız bölüm mü? Kaydımı sildirmeden İşletme lisans bölümüne kaydımı yaptırabilir miyim?

 9. Merhabalar benim tercih ile kazandığım (Ön Lisans) üniversitenin son kayıt tarihi 8 eylül ve Yetenek sınavına girerek sonucu 15 eylülde açıklanacak Üniversite (Beden Öğretmenliği – Lisans) riske atmamak için ön lisansa kayıt oldum. eğer beden öğretmenliğini kazanırsam ön lisans kaydımı dondurup Beden Öğretmenliği için kayıt olabilirmiyim veya ikisini aynı anda okuyabilirmiyim.

 10. şuan örgün olarak bir bölüm okumaktayım ayrıca aöf ikinci üniversite de seçtim seneye sınava girip okuduğum üniversitenin ön lisans bölümünde okuyabilir miyim

 11. Merhaba, ben bu yıl örgün lisans bölümü sosyoloji kazandım fakat tıbbi sekreterlik istiyorum. İki yıl sonra diploma notum geri geldiğinde tekrar yksye girip sosyoloji kaydımı sildirmeden, sadece dondurarak örgün önlisans programına kayıt yaptırabilir miyim? Teşekkürler…

 12. Merhaba şuanda bir lisans bölümünde okuyorum. Bu yıl sınava tekrar girdim ve bir önlisans programı kazandım. Şuan kayıtlı olduğum lisans bölümünü dondurup, önlisans programına kayıt olabilir miyim? Teşekkürler…

 13. iyi günler, ben aöf sınavsız 2.üni bölümü için başvuru yaptım, 1.üniden çocuk gelişimi mezunuyum seneye 4 yıllığa tamamlamak için dgs ye girecegim ve dgs den de açıköğretim tercih ettiğim zaman bana bir sorun oluşturur mu aynı anda okuyabiliyor muyum? Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürlerimi sunarım

 14. hocam merhaba ben lisans bölümünde okuyorum aynı zamanda 2 yıllık üniversite mezunuyum dgs ye girdim tercihim tutarsa eğer eski lisans bölümümden 2 yıllığı alıp dgs ile kazandıgımı tercih edebilir miyim ?

 15. hocam auzefte cocuk gelisim okuyorum lisans ve aynı zamanda da kırkkale arap tercumanlık okuyorum kırkkaledeki örgün egitimimi dondurup acıktan cocuk gelisimine devam edebilir miyim sınavsız 2. üniversite hakkımı kullanmıstım auzef için

 16. Merhaba ben örgün önlisans bir bölüm okuyorum açıktan da önlisans tercih edeceğim fakat bunu sınavsız şekilde edebiliyormuşum ve mevcut kaydımı sildirmeme gerek kalmıyormuş ANCAK ben bunu geç öğrendiğim için gideceğim açıktan bölümünü tyt tercihime de ekledim ve o tercih gelecektir muhtemelen şimdi sınavsız 2.üniversite yerine tercihle gelen bir üniversite olacağı için mevcut örgün kaydımın silinmesi istenmez değil mi yani tercihle geldiği için 2 üniversiteyi aynanda okumam mümkün müdür. Detaylıca açıklarsanız çok memnun kalırım

 17. Merhabalar bu sene örgünde ön lisans bir sağlık bölümü yazmak istiyorum seneye de tekrar sınava girip( puanımın kırılma durumunu göz önüne alarak) uzaktan öğretim iki yıllık bir sağlık bölümü yazmak istiyorum bu mümkün olabilir mi aynı anda ikisini okuyabilir miyim

  • Bu yıl TYT puanınızla bir bölüme yerleşip aynı zamanda sınavsız 2.üniversite kapsamında yer alan aöf ya da uzaktan eğitim programlarını tercih edebilirsiniz. Bir sonraki yılı beklemenize ya da sınava girmenize gerek kalmayabilir. Tabi tercih edeceğiniz programın sınavsız 2.üniversite kapsamında olması gerekiyor.

 18. Merhaba.2. Okuyacağım üniversite açık öğretim adalet bölümü icin ilk girdigim yani hala okuyor olduğum bölümle bir alakası var mıdır mesela hukuk büro yönetimi okurken ikinci üniversiteyi adalet seçebilir miyim bununla ilgili yasak olan birsey var mı .Teşekkür ederim

  • Adalet aöf artık öğrenci almayacak. Mevcut öğrencilerin okuma hakkı devam ediyor. Tercih kodu 101451724. Tercihlerinize eklemek istediğinizde izin vermiyor diye biliyorum. Bu durumda sınavsız 2.üniversite olarak da seçilemeyecektir.

 19. Hocam merhaba
  Lisans bölümüne kayıt yaptırdıktan bir yıl sonra önlisans yazmak istiyorum fakat bu sürede ikisini aynı anda okurken lisansı 2 yıl dondurup önlisansa devam etsem olur mu. Yani lisansı dondurmam önlisansa engel olur mu?

  • Hatırlatma: Lisans bölümüne kayıt yaptırdığınız yıl da sınavsız 2.üniversite ile aöf ön lisans okuyabilirsiniz. Ama örgün ön lisans istiyorsanız puanla tercih yapacağınızdan gelecek seneye kadar beklemelisiniz. Yanıt: Lisans dondurmanız ön lisansa engel olmaz.

 20. Merhaba Hocam, ben bu yıl lisans son sınıfa geçtim. Bu yıl tekrar yks sınavına girdim ve sıralamam 14.000 geldi. Tekrar lisansta bir bölüm tercih yapmak istiyorum. Fakat aynı anda 2 lisansa kayıt yaptırılamıyor. Yalnız şunu belirtmek isterim: Okuduğum lisans bölümünde sadece stajım (öğretmenlik uygulaması) kaldı, diğer derslerimi verdim. Staj dışında devamlılık zorunluluğum yok. Bu noktada nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımcı olursanız sevinirim 🙂

 21. Ben bu sene tyt den fizik tedavi okumayı düşünüyorum aynı zamanda da AÖF den de Bilgisayar programcılığıni tercih vermek istiyorum ikisini de aynı anda kazanmak için nasıl bir tercih listesi oluşturmam gerekiyor yks de tek tercih hakkımız var ve sonuç olarak tek bir okulu kazanabiliyoruz AÖF için ayrı bir tercih yapma hakkımız var mıdır

 22. Hocam merhaba ben Siyaset bilimi ve kamu yönetimi hazırlıkta okumaktayım bu sene yks sınavına girdim az önce ais üzerinden tercihlere baktığımda tercih yapabileceğim gözüküyor tercih yapabilir miyim bu mümkün mü

 23. hocam 4 yıllık okurken 2 yıllık yazacağım yks ye girdim normal tercih yapar gibi ösym sitesinden 2021 yks tercihten yapacağım demi. Peki istediğim 2 yıllık bölüm başka okulda yine de yazabilirmiyim.
  Teşekkür ederim.

 24. merhabalar hocam, makine mühendisliği okumaktayım ingilizce hazırlıkta kaldım ilk senemde, tekrardan yks ye girdim ve bu sene yazacağım 2 yıllık örgün uçak teknolojisi bölümünü yazmak istiyorum. Hazırlıkta kalmam ön 2 üniversite okumamı engeller mi acaba?
  Bir de 2 örgün okursam aöf ün 2. üniversite kapsamına girebilirmiyim acaba?
  Saygılarımla.
  Emir

  • Yapabilirsiniz. 1-OBP puanınız yarı yarıya hesaplanır. 2-Lisans okuyorsanız ön lisans tercihi, ön lisans okuyorsanız lisans tercihi yapabilirsiniz. 3-YKS puanını kullanmadan sınavsız 2.üniversite ile aöf programlarına (Eylül-Ekim gibi) tercihte bulunabilirsiniz.

 25. Merhabalar bu yıl DGS puanım düşük istediğim bölümü yazamıyorum.
  Diyelim ki puanı düşük olan bir örgün üni yazdım mesela halkla ilişkiler ,bu bölüme kayıt yaptırıp sonrasında dondurup ilahiyat ilitam kaydı yaptırıp okuyabilir miyim teşekkür ederim.

 26. Merhaba ben bu eskişehir aöf den türk dili tercih edip daha sonra da ikinci üni olarak 4 yıllık çocuk gelişimi bölümüne başvuru yapmayı düşünüyorum. Fakat daha sonrasında türk dilini dondurup veya bırakıp çocuk gelişimini okusam sadece bu mümkün müdür?

 27. marmarada mekatronik mühendisligi okuyorum , marmara üni veya ankara ünisini falan (uzaktan egitim ) bilgisyar programciligi önlisans programi icin ösymden tercih yapabilir miyim ? lisans bölümünü okumaya devam edebiliyorum dimi ?

  CEVAPLA

 28. Merhaba iyi günler ben şimdi bu sene önlisans bir bölüme gideceğim tercihi yapacağım aynı anda aöf önlisans okuyabiliyormuyum
  Birde yukarıda yazdığım şekilde okumak için nasıl tercih yapacam yani birine gideceğiö diğeri açıktan olacak

  • Normal tercihle örgün ön lisans programına yerleşeceksiniz. Sınavsız 2.üniversite başvurusu ile (Eylül-Ekim) aöf ön lisans tercihi yapabilirsiniz. (Yani örgün ön lisans programına TYT puanınız ile aöf ön lisans programına da sınavsız 2.üniversite hakkınızla yerleşeceksiniz.)

 29. Merhaba ben şu an örgün olarak önlisans paramedik okuyorum. Geçen yıl ki tyt puanımı kullanarak önlisans aöf tercihi yapabilir miyim? Örgün önlisans kaydımla ilgili bir sorun olur mu? Yani
  ikisi arasında tercih yapmam gerekir mi ?

 30. Merhaba. Ablam hem anadolu üniversitesi acikogretim fakültesi ilahiyat onlisans programına hem de Erzurum Atatürk üniversitesi acikogretim fakültesi çocuk gelişimi onlisans programına kayıt yaptırmak istiyor. Bunun yöntemi nasıldır? Her ikisini de tercihe yazmak gerekiyor mu? İkisine nasil aynı anda kayıt yapılacak? Eğer cevaplarsanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.

 31. Şu an Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünde 4. sınıfa geçmiş bulunmaktayım. Kendimi geliştirmek adına Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Bölümünü de okumak istiyorum. Bu seneki üniversite sınavlarına girmedim. Bu bölüme kayıt yaptırıp iki bölümü aynı anda biri yüz yüze diğeri online şeklinde okuyabilir miyim?

 32. Hocam ben bu yıl(2021)tercih yapacağım aöf 4 yıllık çocuk gelişim istiyorum ama eşit ağırlık puanım barajın altında sözel puanım ile aöf 4 yıllık bir bölüm seçip onu dondursam aöf 4 yıllık çocuk gelişime geçiş yapabilir miyim?

 33. Hocam Mskü de dış ticaret okuyorum 2. Sınıfım son senem fakat Besyo yetenek sınavından bir üniversite sınavına giriceğim 4 yıllık o ise başka bir şehirde kazanırsam diye napıcağımı şaşırdım aslında daha önce kazandım ama bazı durumlardan dolayı gidemedim sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Besyoyu ilk yıl dondurabilir miyim 1 seneliğine veya ikisini bir arada nasıl götürebilirim

 34. Merhabalar,ben bu sene önlisanstan bi yere yerleşip yine tekrardan aöf ile tıbbi sekreterlik okuyabilir miyim bu yıl? Bazı kişiler önlisans mezunu olmam gerektiğini söyledi de.Bi de oluyorsa eger kayıtlar ne zaman baslayacak?

 35. Merhaba ben 2yıllık (att)ilk ve acil yardım bölümünü yazmayı düşünüyorum. Yks girdim lisans puanımda var, aynı anda 4yıllık(lisans) çocuk gelişim(İstanbul üniversitesinde açıktan okuyabilirmiyim (iki üniversitelerde farklı şehirlerde olursa)

 36. merhaba ben Selçuk üniversitesi aktüerya bölümünde okuyorum(lisans) bu yıl yks sınavına girdim ve farklı bir şehirde önlisans bölümü okumak istiyorum ne yapmalıyım ?

 37. SELAM IKINCI ÜNİVERSİTE OLARAK ISTANBUL ÜNİVERSİTESİ ÇOCUK GELIŞIMI OKUYORUM YINE AYNI OKULDA BIR BAŞKA BÖLÜM SECEREK OKUYABILIRMIYIM HER IKISINI BUNUN ICIN SINAVA GIRMEM GEREKMIYOR SANIRIM BU DA 3. UNIVERSITE OLAÇAK

 38. MERHABA BEN BU YIL HEM ÖRGÜNDEN TIBBİ LABORATUVAR VE HEMDE AÖFTEN ADAETİ AYNI ANDA BİR SINAVLA OKUYABİLİRMİYİM ADALET KAPATILMASI DURUMUNDA YARIDA KYDIMIZ SİLİNİRMİ?

 39. ben üniversitemi dondurup yks tekrar girip başka bölüme gidebilir miyim?ve bu yeni gittiğim bölüm bittikten sonra dondurduğum bölümü tekrar okuyabilir miyim ?

 40. Merhaba ben 2 yıllık bir üniversiteyi bitirdim sayılır ama alttan 2 dersim kaldı. (devamszılık değil) . bu yıl yks ye girdim 2 yıllık başka bir bölüme geçebilir miiym ? bu alttan kalan dersleri de seneye vererek? teşekkürler.

 41. Merhaba şuan önlisans bir bölüm okuyorum 2.sinifa geçtim 2022 yks ye girip 4 yıllık bir bölüm okuyorum ben 4 yıl boyunca harç ücreti öder miyim yoksa önlisans dan mezun olunca hac ücreti ödemem biter mi? bilgi verirseniz çok sevinirim

 42. Merhaba ben 4 yıllık arkeoloji öğrencisiyim fakat 1 yıl bazı nedenlerden dolayı okulum uzadı bu yıl üniversite sınavına girip önlisans okumak istiyorum bunun için 4 yıllık üniversitemin kaydını sildirmek zorunda mıyım? Yoksa dondurup önlisans bölümü okuyabilir miyim? Yada dondurmadan okuyabilir miyim ikisini aynı anda?

 43. merhaba, ben lisans düzeyindeki bölümümde ikinci yılımı bitirdim. Lisansla birlikte önlisans okumayı düşünüyorum. 2019 yılındaki YKS puanımı kullanabiliyor muyum yoksa yeniden sınava girmem mi gerekli? Bu yıl tercih yapamıyorum galiba çünkü martta para yatırmak gerekiyormuş öyle duydum. Gelecek sene için YKS puanımı kullanabiliyor muyum ya da bu yıl tercik yapabilir miyim YKS puanımla?

 44. hocam 2021 msü ile deniz harp okuluna(4 senelik) gireceğim. 2021 yks eşit ağırlık çözüp devamsızlık sorunu olmayan bir hukuk fakültesine kaydım teorik olarak mümkün mü? sonuçta deniz harp okuluna yök tarafından yerleştirilmiyorum diye biliyorum.

 45. Merhabalar şuan 4 yıllık bölümün +1 uzatma senesindeyim bırakmayı düşünüyorum kayıtım hala durmakta sınavsız açık öğretimden herhangi bir bölüme geçebilir miyim

 46. merhabalar ben bu yıl hem eşitağrlık hem de sayısal çözdüm sayısaldan pilotaj tercih edeceğim acaba eşitağırlıkta açıköğretimden siyasi bilimler okuyabilir miyim

 47. Merhabalar,bu yıl okuduğum önlisans bölümünden mezun oluyorum.Bu sene yks sınavına gireceğim.Sonuçlar açıklandıktan sonra bir lisans programına yerleşmeden(yani tercih yapmadan) aöf’den lisans bölümü okuyabilir miyim??

 48. Merhaba ben ön lisanstan mezun olacağım mezun olduktan sonra meselâ lisans okumak istesem ön lisan hakkım yanar mı birde tekrar yks sınavına mı girmeliyim herhangi bir sorun olur mu acaba tekrar hazırlanmak istiyorum

 49. Merhabalar

  İstanbul üniversitesi açık öğretim tarih lisans öğrencisiyim.okuyamadigim için dondurmustum.
  Bunun yanında Anadolu üniversitesi sosyal hizmetler on lisansi bitirdim.DGS sınavına girmeden İstanbul üniversitesindeki kaydımı Anadolu üniversitesi sosyal hizmetler 3.siniftan devam etmek için kullanabilirmiyim.
  Yoksa mutlak DGS sınavına girmem mi gerekir

 50. Ben lisans 2.sınıfım bu yıl tyt’ye girip ön lisans bir bölüm okumayı düyünüyorum.şu an okuduğum üniyi dondurmak istiyorum bu mümkün mü?biraz anlatır mısınız lütfen yardımcı olun teşekkürler

 51. merhaba ben şu an yks ye hazırlanan bir öğrenciyim.Ben fizyoterapi ve rehabilitasyon okumak istiyorum ama aynı zamanda biyoloji öğretmenliğini de çok istiyorum.bu iki bölümü aynı anda okuyabilmem mümkün olur mu?

  cevabınız için şimdiden teşekkürler

 52. Merhaba. Ben ata AÖF iş sağlığı ve güvenliği 2. Sınıf öğrencisiyim son derslerimi veriyorum Eylül ayından önce mezun olacam gibi görünüyor. 2 yıllık sınavsız bir bölüm tercih etme hakkım var mı?

 53. Ben 6 sene önce bir üniversiteye ön kayıt yaptırdım fakat gitmedim. E devlette şuan o gitmediğim üniversitede okuyor görünüyorum. Aöf harç parasını daha mı fazla ödeyeceğim şimdi ?

 54. Ben bu yıl önlisans üniversitemden ayrilicam yani biticek. Tyt ye girip açık öğretimden önlisans okumak istemiştim. Bu ikinci üniversite falan mı oluyor anlamadım hicbisey. Lütfen Bi açıklık getirirmisiniz.

 55. merhaba ben şuan sağlık yönetimi 1.sınıf öğrencisiyim tyt puanımı bu yıl tekrar kullanıp bir de moda tasarımı okumayı düşünüyorum biri lisans biri önlisans olacağı için okuyabilir mişim. tyt puanımı yeniden kullanmak için tekrar sınava girmem gerekli mi yada nasıl bir yol izlemeliyim

 56. Merhaba ben ön lisans son dönemi okuyorum bu dönem son fakat alttan 2 dersin var onları yaz okulumda vercem yks yi kazandığım zaman lisansa kayıt olabiliyonmu sözde ön lisans ın

  • 2020 de YKS puanı ile lisans programına yerleştiyseniz ve örgün ön lisans okumak istiyorsanız 2021’de YKS girerek bunu yapabilirsiniz. Sınavsız 2.üniversite kapsamında ancak açıköğretim okuyabilirsiniz. Onların başvuruları da Eylül-Ekim aylarında oluyor.

 57. Merhaba hocam. Ben Anadolu üniversitesi AÖF de Kamu yönetimi1. Sınıf lisans öğrencisiyim. İkinci üniversite olarak nasıl bir yol izlemeliyim böyle bir hakkım var mı? Anadolu AÖF de okurken sınavsız başka bir üniversiteye kayıt yaptırabilir miyim?

 58. Ben şuan halkla ilişkiler ve reklamcılık 1
  Sınıf öğrencisisiyim bu sene lisans okuyorum
  Bu sene sosyal hizmetler okumak istiyorum sınava girmem şart mı yoksa aöfe başvuru yaparak da okuyabilir miyim

 59. merhabalar msü sınavı sonrasında astsubay myo okurken aynı anda açıköğretim fakültesinden 4 yıllık bir bölüm okunabilir mi? bunun için tercih süreci hakkında bilgi verebilir misiniz?

 60. Merhablar ben Sakarya üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyorum 1.sınıfım ama liseden çocuk gelişimi mezunuyum bu yüzden 2.bir bölüm okuma ihtimalim var mı ? Nasıl 2 bölüm aynı anda okuyabilirim? Lisans öğrencisiyim ama üniversite hakkında hiçbir bilgim yok yardımcı olursanız çok makbul geçer.

 61. merhaba ben şuan lisans programı öğrencisiyim bu sene tekrar sınava girip saöf sosyal hizmetler bölümünü yazmak istiyorum.Lisans öğrencisiyken sadece sınavsız ikinci üni, hakkımız mı var yoksa tercihle aöf okuyabilir miyim?
  teşekkürler

 62. 1. sınıf coğrafya bölümü öğrencisiyim 2. sınıfa geçtiğimde 2 yıllık cbs bölümünü de okumak istiyorum açıktan geçen seneki tyt puanım buna yetiyor baktım ama tekrardan sınava girmem mi gerekir yoksa sınavsız da tercih yapabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim.

 63. Merhaba,

  2020 yılında sınava girdim ve İstanbul Üniversitesi AUZEF bölümlerinden birine 4 yıllık yerleştim. 2021 yılında yeniden sınava girip puanım düşmeden başka bir üniversitede önlisans ikinci öğretim okuyabilir miyim?

 64. merhaba;
  ben orgun onlısans mezunuyum 2.unıversıte secenegınden 2 yıllık bır bolum okuyorum acık ogretımden ve 2021 yılında yenıden 2.unıversteden acıkogretım olarak bır bolum secebılırmıyım okuyabılırmıyım

   • Dokuz Eylül üniversitesi sınıf öğretmenliği 1.sinifim bölümümü Okurken bu sene tyt’ye girip ikinci öğretim adalet okuyabilir miyim? Diğer soru, asıl amacım DGS den hukuka geçmek ancak Cumhurbaşkanlığınca DGS den hukuka geçiş kalktı gibi söylem var bu sadece AÖF için mi yoksa örgün Adalet okuyanlar icin de aynı mı hukuka geçiş yapamayacak mıyım?? (Lütfen yardımcı olabilir misiniz)

 65. merhaba, lisans sağlık yönetimi 1. sınıf öğrencisiyim. aynı anda örgün eğitimde 2 yıllık ağız ve diş sağlığı da okumak istiyorum bu mümkün mü? mümkünse 2021 tyt ye de girmem gerekiyo mu ? ve başvurular ne zaman oluyo

 66. Ben Türkçe Öğretmenliği 3.Sınıf öğrencisiyim. Bu yıl Yks girip Özel Eğitim Öğretmenliği kazanıp,kaydımı dondurup,Türkçe’den mezun olduktan sonra okumak istiyorum. Sizce bu mümkün mü? Yani lisans okurken başka lisans bölümü kazanıp doldurabiliyor muyuz?

 67. Merhabalar
  Ben okul öncesi öğretmenliği ikinci sınıf Örgün öğrencisiyim. Önlisans olarak sağlık bölümünden Extra bir üniversite okumak istiyorum. Bunun için YKS sınavına girmeli miyim şuan üniversiteyi lisans Örgün olarak okuduğum için önlisans olarak sağlık bölümünü Açık öğretimden okumam gerekiyor Bu konuda biraz bilgi verebilir misiniz rica etsem

 68. merhaba ben ikici öğretim olarak 2 yıllık grafik tasarım okuyorum şuan 1. sınnıfım ama açık öğretimden aşçılık okumak istiyorum başvuru yapabilirmiyim

 69. ben lisans 2.sınıfım aöf den bir bölüm okumak istiyorum.Sınava girmem gerekiyor mu ? Kaçıncı sınıf olduğumuza bağlı mı sınavsız geçiş ile okumak yani süresi var mı tyt puanının? 2 sene önce girmiştim sınava

 70. Merhaba, ben önlisans aöf ten bu sene mezunum. İkinci üniversiteye başvurarak örgün okuyabilir miyim? Önlisans veya lisans seçme hakkım var mı ? Yoksa sadece önlisans olarak mı okuyabilirim ?

 71. merhabalar ben örgün lisans 1.sınıftayım aöf aşçılık bölümüne ikinci ünüverste olarak sınavsız kayıt yaptırabilirmiyim yoksa 2021 yksye tekrar mı girmeliyim

 72. Merhaba. Benim şuan ankara üniversitesinde bir önlisans bölümimde kaydım vat ama girniyırum 2 senedir. Başka bir.ilde başka bir önlisans bölümüne kaydolmak istiyorum. Ankaradakine gitmiyorum kaydımı silmediler ders seçimi falan yapmadım. Başka bir ilde önlisans örgün bir programa kaydolabilir miyim?

 73. Ben suan AÖF önlisans okuyorum bu sene tekrar yks girip baska bir AÖF de lisans okumak istiyorum bu aynı anda mümkün mü sınavsız değil sınava girip tercihle aynı anda hem lisans hem ön lisans okuyabilirmiym

 74. Merhaba ben ön lisans 1. Sınıf öğrencisiyim. Konservatuvara da başvurmak istiyorum. Aynı anda iki bölüm okuyabiliyor muyum yoksa mezun olmam mı gerekiyor konservatuvar için. Veya ne yapmam gerekiyor bilgi verebilir mısınız:)

  • Aynı anda aynı türde öğretim düzeyinde 2 bölüm okunamaz. Konservatuar 4 yıllık lisans programı oluyor herhalde. Bulunduğunuz ilde ise ve aynı anda ikisini de takip etme durumunuz varsa (devamsızlık durumundan dolayı) sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

 75. Ben lisans öğrencisiyim. Tekrar sınava girip bir ön lisans programının isteğe bağlı hazırlık sınıfına başlamak istiyorum. Onlisans hazırlık sınıfında başarısız olursam kyk bursum kesilir mi acaba? (okudugum lisans bölümünde başarılı olduğum halde onlisansta kalırsam burs durumumda hangisi baz alınır)
  Teşekkürler şimdiden.

  • Öncelikle şunu hatırlatayım, eğer uzaktan okumak istediğiniz program şimdiki okuduğunuz programdan farklı bir programsa ve sınavsız 2.üniversite kapsamında okunabilen bir programsa sınava girmeden sınavsız 2.üniversite başvurusu yapabilirsiniz. (Aynı programsa bu mümkün olmuyor.) Eğer aynı programın uzaktan eğitimi ise YKS girerek her 2 programı okuyabilirsiniz.

 76. Ben şuan on lisans 2 sınıf öğrencisiyim ama tek bir dersim kredim yetmedi seneye alacağım mecbur ve ben bu sene yks hazırlanıyorum lisans okuyabilirmiyim ikisini aynı anda kayıt yaptırabilir miyim

  • Evet aynı anda önlisans ve lisans okuyabilirsiniz. Ancak çakışma olmaması için birinin gündüz diğerinin 2.öğretim olması gerekiyor diye biliyorum. Yine de ÖSYM’den bu bilgiyi teyit etmenizi tavsiye ederim.

  • Evet. 2.Öğretimde okulda yüz yüze eğitim şeklinde alındığı iin örgün eğitim kapsamındadır. 2.öğretim 17:00’den sonra başladığı için dersler çakışmadığından gündüz örgün lisans ve 2.öğretim birlikte alınabilir.

 77. Merhabalar,
  Ben eğitim fakültesinde ikinci sınıf öğrencisiyim bölümümü bir dahaki dönem donduracağım fakat önlisans açıkdan bir bölüm almak istiyorum sınavsız olarak alabilirmiyim 4 yıllık örgün eğitimim donmuş dahi olsa.

 78. Hocam merhaba, daha önce 2018 yılında kazandığım üniversiteden merkezi yatay geçiş yapmıştım daha sonra yatay geçiş yaptığım yerden tamamen kaydımı sildirdim. Bu yıl yeniden sınava girdim ve bir yer kazandım. Yeniden merkezi yatay geçiş yapabilir miyim ? 2. Defa merkezi yatay geçiş olmuyor dediler.

  • Eğer yatay geçiş yaptığınız programdan başka bir programa yatay geçiş diyor olsaydınız olmaz derdim. Ama yeni bir puanla yerleştiyseniz tekrar yatay geçiş hakkınız var diye düşünüyorum. (Kendi yorumum.)

 79. Merhaba ben Pamukkale üniversitesinde ilahiyat hazırlık okuyorum ama onu bırakıp pdr ye geçmek istiyorum puanımız tutmasa bile üniversite okurken istediğimiz bölüme geçiş yapabiliyoruz diye okudum bir yerde yani puanım tutmasa bile pdrye geçebilir miyim ?

  • Dediğiniz işlem yatay geçiş işlemidir. 3 farklı türü vardır. Aynı üniversite başka bölüm, farklı üniversite aynı bölüm, farklı üniversite farklı bölüm şeklinde yapılabilir. Ancak belli şartlar ve kontenjanlar dahilinde yapılır. “Puanınız tutmasa bile başka bölüme geçemezsiniz.” Puanınızla normal tercih zamanı PDR’ye yerleşiyordunuz ama siz ilahiyata yerleştiniz. Bu durumda PDR’ye geçiş şansınız var. Ama tercih zamanında puanınız PDR’ye yetmiyorsa şu an için de bu bölüme geçiş şansınız bulunmamakta.

 80. Necmettin Erbakan’da lisans öğrencisiyim ama 2. öğretim olarak okuyorum. Yine aynı üniversitede bir lisans bölümünü 1. öğretim olarak okuyabilir miyim?

 81. Merhabalar. Ben lisans 4. Sınıf öğrencisiyim bu sene haziranda mezun olucam. Ama diplomayı geç veriyorlar. Bu durum bu sene yks ye girip başka bir lisans programına girmeme engel olur mu?

 82. örgün ön lisans sağlık okuyorum 2. üniversite için aöf ön lisans sağlık düşünüyorum herhangi bir problem olmadan okuyabilir miyim ve sınavsız geçiş yapabilir miyim yoksa tekrardan üniversite sınavına girmem gerekiyor mu ?

 83. Başarılı üniversite öğrencilerine çift anadal eğitimi adı altında aynı anda iki örgün lisan programını bitirme hakkını YÖK vermiş. Başka bir başarılı öğrenci YKS sınavlarında başarı gösterip farklı yıllarda farklı örgün lisans programlarını kazanmış. Çİft anadal eğitimi yolu ile iki örgün lisans programını bitirmek serbest iken YKS sınavları yoluyla iki örgün eğitim programını okumak yasak. Bu sizce adalet midir?

 84. merhaba. ben şuan da inşaat mühendisliği (lisans) programında okuyorum. seneye yks sınavına girip tıbbi görüntüleme yazacağım (önlisasan). ösnlisans ile birlikte sınavsız üniversite ile tıbbi sekreterlik ve dökümantasyon okumayı düşünüyorum. şimdi örgün önlisans okurken aynı anda açıköğretimden de önlisans programı okuyabilir miyim?

 85. Merhaba ben Istanbul uni psikoloji istiyorum Yks puanimla ayni anda ist. unisinde psikoloji okuyup rte unisinde de ilahiyat okuyabilir miyim? ( Ikinci ogretimi de var ilahiyatin)

 86. Şuan harran üni. turizm rehberliği lisan bölümünde okuyorum . Bu sene tekrar yksye girip istanbul arapça öğretmenliğini okumayı düşünüyorum. Turizm rehberliği bölümünü açık, uzaktan eğitime veya ikinci öğretime yatay geçiş yapabilir miyim? Yapabilirsem hem arapça öğretmenliği(4) hem de turizm rehberliğini(4) okuyabilir miyim?

 87. Ben iki yıllık bir önlisans örgün okurken aynı zamanda ilahiyat ilitam okumak istiyorum.Sorun olur mu?
  Bir de mezun olunca herhangi birinden kpss ye girmem bir engel teşkil eder mi?

 88. Merhaba.Örgün bir lisans programında okurken sınavsız ikinci üniversite kapsamında açıktan bir önlisans programına kaydoldum.İlk üniversitemi yani lisans 4 yıllık olanı bitirmeden ikinci üniversitemden diploma alabilir miyim?Bir engel oluşturur mu 4 yıllığı bitirmemem?

 89. Merhaba ben şuan örgün lisans bölümü okuyorum yks sınavına girip AÖF de ikinci üniversite içinde olmayan bir lisans bölümü kazanıp hem örgün üniversitemi okuyup hemde AÖF okuyabiliyor muyum? Örgün eğitim aldığım için bir sıkıntı çıkabilme durumu olur mu? Bununla ilgili pek açıklama göremedim hiçbir yerde yardımcı olursanız sevinirim

 90. Merhaba, auzefe yks puanimla kayit yaptim, 2.uni olarak ata aofe kayit yaptim online oldugu icin sinav tarihleri suanda sorun degil ama yuz yuze sinav oldugunda sinavlar ayni gunlerdemi olacak tum aofluler icin. Teşekkürler

 91. Ben İstanbul üniversitesi Auzef çocuk gelişimi öğrencisiyim.Ve de dokuz Eylül ilitam (ilahiyat) öğrencisiyim.DGS ye girsin bu sene İstanbul üniversitesi ilitama kayıt olmak istiyorum.Mümkün mü? Bu arada hepsi 4 yıllık. Auzef biri açık öğretim diğeri Auzef uzaktan eğitim biride dokuz Eylül uzaktan eğitim.

 92. Gümüşhane üniversitesinde spor yönetimi bölümü okurken (4 yıllık) , Karabük üniversitesinde 2 yıllık bilgisayar teknolojisi bölümü okuyorum. Gümüşhane üniversitesindeki spor yöneticiliği bölümünü ortalamamı yüksek tutup Karabük üniversitesine alabilir miyim? Yani bir üniversitede 2 örgün eğitimi aynı anda okuyabilir miyim?

 93. merhaba ben örgün lisans okuyorum. yks puanı ile anadolu aöf sosyal hizmet(lisans) bölümüne kayıt oldum.Sınavsız 2.üniversite hakkımı bir önlisans programında kullanmak istiyorum.Bu hakkımı anadolu aöften yapabilir miyim yoksa anadolu aöfte sosyal hizmet okuduğum için istediğim önlisans aöf programını başka bir üniversiteden mi almalıyım(mesela ata aöf)

 94. Merhabalar. Aynı anda 4 Bölüm okuyorum. Diş Hekimliği lisans örgün, Tıbbi Görüntüleme önlisans Örgün, Siyaset Bilimi ve Uluslarası İlişkiler Lisans Açıköğretim, Dış Ticaret Önlisans Açıköğretim. 5.’yi okumak istiyorum. Seneye YKS’ye girip Ankara Üni-İngiliz Dili ve Edebiyatı(Uzaktan eğitim) okuyabilir miyim? Hepsini aynı anda. Teşekkürler

 95. Merhaba bu sene sınava girerek örgün önlisans kazandım. Daha
  Öncede bitirmiş olduğum farklı bir örgün önlisans bölümününde DGS ye girerek örgün lisans tamamlamasını kazandım aynı anda ikisinide okuyabilirmiyim Hocam

 96. merhaba ben örgün öğretim lisans mezunuyum. bu sene için farklı üniversitelerde ikinci üniversite kapsamında lisans ve önlisans bölümlerini aynı anda okuyabilir miyim?

 97. sorum şu : yks tercihim ile açıköğretim ve uzak eğitim fakültesi felsefe bölümü okurken aynı anda 2 yıllık önlisans bitirdiğim için hakkım olan oyunculuk bölümnü aynı anda okuyabilir miyim

  • Oyunculuk bölümü sınavsız 2.üniversite kapsamında ve puanla yerleştiğiniz üniversiteden farklı bir üniversitede ise okuyabilirsiniz. Yani aöf felsefeyi Anadolu Ün. okuyorsanız Atatürk ya da İstanbul Ün. sınavsız 2.üniversite okuyabilirsiniz ya da tam tersi Atatürk Ün. okuyorsanız Anadolu ya da İstanbul ün. okuyabilirsiniz.

 98. merhaba, bu yıl atatürk üniversitesinde ikinci üniversite kaydımı yaptırdım. Anadolu üniversitesi ikinci üniversite kısmında da okumak istediğim başka bir bölüm var. Aynı anda ikisini de yapabilir miyim?

 99. Hayirli gunler ben daha once mezun oldugum onlisans ata aofden simdide 2.universite kapsaminda lisans okumak istiyorum .sorum şu ki ayni universiteden ayni bolumu lisans okumak icin okuyabilirmiyim
  Simdiden teşekkürler

 100. merhaba . aöf adalet mezunuyum seneye dgs girecegim bu yıl içinde ata aöf başka bi programa kayıt yaptıracagım. ön lisans başka bi bölüm okurken mezun oldugum bölümden dgs ye girebilir miyim yoksa başka bi üni de ön lisans prg.okuyor gözğktğüm için girme hakkım yok mu

 101. Merhaba iyi günler ben örgün lisans okuyorum 2 üniversite sınavsız geçiş hakıyla aöf e kaydoldum normal tercih yapmadığım halde obp kırılma durumu olurmu sunana girme durumunda şimdiden teşekkürler.

 102. iyi günler önlisans mezunuyum dgs aöf ile lisans tamamlamak istiyorum aynı zamanda örgün lisans programına kaydım var açıktan dgs ile lisans tamamlayabilir miyim ?

  • Çok özür dilerim. Baktığım sayfada DGS ile gelenlerin 3.dönemden başlayacağı yazıyordu. İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim bölümleri arasında sınavsız 2.üniversite kapsamında bu programda var. (212) 440 00 44 bu numaradan sorunuzla ilgili detaylı bilgi alabileceğinizi düşünüyorum.

 103. Hayirli günler ben onlisans aof cocuk gelisimi mezunuyum dgs ye girdim fakat düşük puan aldim baska bir bolume yerlesip lisans okuyor olarak gorunerek 2.universite olarak aof cocuk gelisimi okuyabilirmiyim

 104. merhabalar. Örgün Önlisans ameliyathane teknikerliğini bitirdim. DGS ile AÖF lisans tamamlamak istiyorum (sağlık yönetimine). Geçen yılın istatisliklerine baktığımda hem YKS ile aöf istediğim bölüm oluyor, hem de DGS ile aöf istediğim bölüm oluyor.
  DGS ile geçersem ders muafiyeti yapabilirim.. Fakat DGS ile lisans tamamlama hakkım 1 kere mi geçerli? Tekrar DGS ile başka bölümlere lisans tamamlayamaz mıyım?
  cevap verirseniz çok sevinirim hocam.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*