Aynı Anda İki (2) Üniversite Okunur Mu?

Üniversite okumak isteyen, üniversitede okuyan ve tercih aşamasında olan adayların son günlerde merak ettikleri konulardan biri de aynı anda 2 üniversitenin okunup okunamayacağı. Sitemiz ziyaretçilerini aşağıdaki konularda aydınlatmak istiyorum.

Aynı Anda iki bölüm okumak mümkün mü?

Aynı anda örgün ya da lisans programlarının birlikte okunması ile kastedilen; 2 örgün lisans programı, biri örgün diğeri aöf lisans programı, biri örgün lisans diğeri aöf ön lisans, biri örgün ön lisans diğeri aöf lisans programlarının okunup okunamayacağı şeklinde açmak mümkün.

Aynı anda 2 üniversite okunur mu?

Kılavuzun en son kısmında bu soru ile ilgili şu açıklama yapılmış. “Yükseköğretim kurumlarında örgün, uzaktan eğitim ve açıköğretim sistemi programlarında aynı anda farklı düzeylerde (lisans, önlisans ve lisansüstü) eğitime devam edilebilmekte ancak, aynı anda iki örgün ön lisans veya iki örgün lisans programında eğitime
devam edilememektedir. Ancak;”. Buradaki “ancak” ifadesinden bunun belli şartlarda mümkün olabileceğini anlıyoruz. İncelemeye devam edelim.

Aynı anda 2 lisans okunur mu?

Hayır. Yukarıdaki cümlede genel anlamda bu sorunun cevabı iki örgün lisans programında eğitime devam edilememektedir. ile verilmiş oluyor. Öğrenci herhangi bir örgün lisans programına kayıtlı iken tekrar sınava girerek başka bir örgün lisans programına yerleşirse aralarında tercih yapmak zorunda olacaktır. Yani ya eski programına devam edecek ya da yeni yerleştiği lisans programına gidebilmek için önceki bölümden kaydını sildirmesi gerekecektir.

Aynı anda 2 önlisans okunur mu?

Hayır. Aslında yukarıdaki ifadenin tekrarı olacak ama aynı anda iki örgün ön lisans programı okumak mümkün değildir. Öğrenci okuduğu ön lisans programı ile yeni yerleştiği ön lisans programı arasında tercih yapmak zorunda olacaktır.

Aynı anda lisans ve önlisans okunur mu?

Evet. ÖSYS kılavuzunda yer alan programlarda farklı seviyede iki örgün programa kayıt yaptırılabilir. Örneğin, örgün eğitimde bir üniversitede lisans düzeyinde İnşaat Bölümü eğitime devam ederken başka bir üniversitede veya aynı yerde örgün bir ön lisans programına kayıt yaptırılabilir.

Aynı anda Lisans ve AÖF okunur mu?

Evet. Örgün olarak üniversitede lisans programı okurken aynı zamanda ister sınavsız 2.üniversite kapsamında olan lisans ve ön lisans programlarını, isterseniz sınav gerektiren aöf lisans ve ön lisans programlarını okuyabilirsiniz.

Aynı anda önlisans ve AÖF okunur mu?

Evet. Örgün ön lisans okurken aynı zamanda sınavla kazanılan lisans, ön lisans aöf programları ya da sınavsız 2.üniversite kapsamında ön lisan programları okunabilir. (Bu ifadeden anlamışsınızdır ancak yine de hatırlatalım. Ön lisans örgün okurken, sınavsız 2.üniversite kapsamında lisans (4 yıllık) programı okunamaz.

Aynı anda AÖF lisans AÖF önlisans okunur mu?

Evet. AÖF lisans programına kayıtlı öğrenciler aynı zamanda aöf ön lisans programı okuyabilir.

Sınavsız 2.üniversite nasıl oluyor?

Kılavuzda bu konuda yer alan ifadeleri aynen vermek istedim.

Herhangi bir yükseköğretim kurumunun lisans programından mezun olan veya kaydı olan öğrenciler Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerin ön lisans/lisans programlarından birine,

Herhangi bir yükseköğretim kurumunun ön lisans programından mezun olan veya kaydı olan öğrenciler Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim Fakültesinin ön lisans programlarından birine;,

Kayıtlı oldukları veya mezun oldukları alanlarda olmamak koşuluyla, sınava girmeden ve örgün/uzaktan öğretimdeki kayıtlarını sildirmeden doğrudan Anadolu Üniversitesine başvurmak suretiyle kayıt yaptırabilir.

NOT: Açıklamalar ile ilgili takıldığınız herhangi bir konu hakkında yorum bölümüne sorunuzu sormaktan çekinmeyiniz. En kısa sürede yanıtlanacaktır.

146 yorum

 1. Ben şuan on lisans 2 sınıf öğrencisiyim ama tek bir dersim kredim yetmedi seneye alacağım mecbur ve ben bu sene yks hazırlanıyorum lisans okuyabilirmiyim ikisini aynı anda kayıt yaptırabilir miyim

  • Evet aynı anda önlisans ve lisans okuyabilirsiniz. Ancak çakışma olmaması için birinin gündüz diğerinin 2.öğretim olması gerekiyor diye biliyorum. Yine de ÖSYM’den bu bilgiyi teyit etmenizi tavsiye ederim.

  • Evet. 2.Öğretimde okulda yüz yüze eğitim şeklinde alındığı iin örgün eğitim kapsamındadır. 2.öğretim 17:00’den sonra başladığı için dersler çakışmadığından gündüz örgün lisans ve 2.öğretim birlikte alınabilir.

 2. Merhabalar,
  Ben eğitim fakültesinde ikinci sınıf öğrencisiyim bölümümü bir dahaki dönem donduracağım fakat önlisans açıkdan bir bölüm almak istiyorum sınavsız olarak alabilirmiyim 4 yıllık örgün eğitimim donmuş dahi olsa.

 3. Hocam merhaba, daha önce 2018 yılında kazandığım üniversiteden merkezi yatay geçiş yapmıştım daha sonra yatay geçiş yaptığım yerden tamamen kaydımı sildirdim. Bu yıl yeniden sınava girdim ve bir yer kazandım. Yeniden merkezi yatay geçiş yapabilir miyim ? 2. Defa merkezi yatay geçiş olmuyor dediler.

  • Eğer yatay geçiş yaptığınız programdan başka bir programa yatay geçiş diyor olsaydınız olmaz derdim. Ama yeni bir puanla yerleştiyseniz tekrar yatay geçiş hakkınız var diye düşünüyorum. (Kendi yorumum.)

 4. Merhaba ben Pamukkale üniversitesinde ilahiyat hazırlık okuyorum ama onu bırakıp pdr ye geçmek istiyorum puanımız tutmasa bile üniversite okurken istediğimiz bölüme geçiş yapabiliyoruz diye okudum bir yerde yani puanım tutmasa bile pdrye geçebilir miyim ?

  • Dediğiniz işlem yatay geçiş işlemidir. 3 farklı türü vardır. Aynı üniversite başka bölüm, farklı üniversite aynı bölüm, farklı üniversite farklı bölüm şeklinde yapılabilir. Ancak belli şartlar ve kontenjanlar dahilinde yapılır. “Puanınız tutmasa bile başka bölüme geçemezsiniz.” Puanınızla normal tercih zamanı PDR’ye yerleşiyordunuz ama siz ilahiyata yerleştiniz. Bu durumda PDR’ye geçiş şansınız var. Ama tercih zamanında puanınız PDR’ye yetmiyorsa şu an için de bu bölüme geçiş şansınız bulunmamakta.

 5. Necmettin Erbakan’da lisans öğrencisiyim ama 2. öğretim olarak okuyorum. Yine aynı üniversitede bir lisans bölümünü 1. öğretim olarak okuyabilir miyim?

 6. Merhabalar. Ben lisans 4. Sınıf öğrencisiyim bu sene haziranda mezun olucam. Ama diplomayı geç veriyorlar. Bu durum bu sene yks ye girip başka bir lisans programına girmeme engel olur mu?

 7. örgün ön lisans sağlık okuyorum 2. üniversite için aöf ön lisans sağlık düşünüyorum herhangi bir problem olmadan okuyabilir miyim ve sınavsız geçiş yapabilir miyim yoksa tekrardan üniversite sınavına girmem gerekiyor mu ?

 8. Başarılı üniversite öğrencilerine çift anadal eğitimi adı altında aynı anda iki örgün lisan programını bitirme hakkını YÖK vermiş. Başka bir başarılı öğrenci YKS sınavlarında başarı gösterip farklı yıllarda farklı örgün lisans programlarını kazanmış. Çİft anadal eğitimi yolu ile iki örgün lisans programını bitirmek serbest iken YKS sınavları yoluyla iki örgün eğitim programını okumak yasak. Bu sizce adalet midir?

 9. merhaba. ben şuan da inşaat mühendisliği (lisans) programında okuyorum. seneye yks sınavına girip tıbbi görüntüleme yazacağım (önlisasan). ösnlisans ile birlikte sınavsız üniversite ile tıbbi sekreterlik ve dökümantasyon okumayı düşünüyorum. şimdi örgün önlisans okurken aynı anda açıköğretimden de önlisans programı okuyabilir miyim?

 10. Merhaba ben Istanbul uni psikoloji istiyorum Yks puanimla ayni anda ist. unisinde psikoloji okuyup rte unisinde de ilahiyat okuyabilir miyim? ( Ikinci ogretimi de var ilahiyatin)

 11. Şuan harran üni. turizm rehberliği lisan bölümünde okuyorum . Bu sene tekrar yksye girip istanbul arapça öğretmenliğini okumayı düşünüyorum. Turizm rehberliği bölümünü açık, uzaktan eğitime veya ikinci öğretime yatay geçiş yapabilir miyim? Yapabilirsem hem arapça öğretmenliği(4) hem de turizm rehberliğini(4) okuyabilir miyim?

 12. Ben iki yıllık bir önlisans örgün okurken aynı zamanda ilahiyat ilitam okumak istiyorum.Sorun olur mu?
  Bir de mezun olunca herhangi birinden kpss ye girmem bir engel teşkil eder mi?

 13. Merhaba.Örgün bir lisans programında okurken sınavsız ikinci üniversite kapsamında açıktan bir önlisans programına kaydoldum.İlk üniversitemi yani lisans 4 yıllık olanı bitirmeden ikinci üniversitemden diploma alabilir miyim?Bir engel oluşturur mu 4 yıllığı bitirmemem?

 14. Merhaba ben şuan örgün lisans bölümü okuyorum yks sınavına girip AÖF de ikinci üniversite içinde olmayan bir lisans bölümü kazanıp hem örgün üniversitemi okuyup hemde AÖF okuyabiliyor muyum? Örgün eğitim aldığım için bir sıkıntı çıkabilme durumu olur mu? Bununla ilgili pek açıklama göremedim hiçbir yerde yardımcı olursanız sevinirim

 15. Merhaba, auzefe yks puanimla kayit yaptim, 2.uni olarak ata aofe kayit yaptim online oldugu icin sinav tarihleri suanda sorun degil ama yuz yuze sinav oldugunda sinavlar ayni gunlerdemi olacak tum aofluler icin. Teşekkürler

 16. Ben İstanbul üniversitesi Auzef çocuk gelişimi öğrencisiyim.Ve de dokuz Eylül ilitam (ilahiyat) öğrencisiyim.DGS ye girsin bu sene İstanbul üniversitesi ilitama kayıt olmak istiyorum.Mümkün mü? Bu arada hepsi 4 yıllık. Auzef biri açık öğretim diğeri Auzef uzaktan eğitim biride dokuz Eylül uzaktan eğitim.

 17. Gümüşhane üniversitesinde spor yönetimi bölümü okurken (4 yıllık) , Karabük üniversitesinde 2 yıllık bilgisayar teknolojisi bölümü okuyorum. Gümüşhane üniversitesindeki spor yöneticiliği bölümünü ortalamamı yüksek tutup Karabük üniversitesine alabilir miyim? Yani bir üniversitede 2 örgün eğitimi aynı anda okuyabilir miyim?

 18. merhaba ben örgün lisans okuyorum. yks puanı ile anadolu aöf sosyal hizmet(lisans) bölümüne kayıt oldum.Sınavsız 2.üniversite hakkımı bir önlisans programında kullanmak istiyorum.Bu hakkımı anadolu aöften yapabilir miyim yoksa anadolu aöfte sosyal hizmet okuduğum için istediğim önlisans aöf programını başka bir üniversiteden mi almalıyım(mesela ata aöf)

 19. Merhabalar. Aynı anda 4 Bölüm okuyorum. Diş Hekimliği lisans örgün, Tıbbi Görüntüleme önlisans Örgün, Siyaset Bilimi ve Uluslarası İlişkiler Lisans Açıköğretim, Dış Ticaret Önlisans Açıköğretim. 5.’yi okumak istiyorum. Seneye YKS’ye girip Ankara Üni-İngiliz Dili ve Edebiyatı(Uzaktan eğitim) okuyabilir miyim? Hepsini aynı anda. Teşekkürler

 20. Merhaba bu sene sınava girerek örgün önlisans kazandım. Daha
  Öncede bitirmiş olduğum farklı bir örgün önlisans bölümününde DGS ye girerek örgün lisans tamamlamasını kazandım aynı anda ikisinide okuyabilirmiyim Hocam

 21. merhaba ben örgün öğretim lisans mezunuyum. bu sene için farklı üniversitelerde ikinci üniversite kapsamında lisans ve önlisans bölümlerini aynı anda okuyabilir miyim?

 22. sorum şu : yks tercihim ile açıköğretim ve uzak eğitim fakültesi felsefe bölümü okurken aynı anda 2 yıllık önlisans bitirdiğim için hakkım olan oyunculuk bölümnü aynı anda okuyabilir miyim

  • Oyunculuk bölümü sınavsız 2.üniversite kapsamında ve puanla yerleştiğiniz üniversiteden farklı bir üniversitede ise okuyabilirsiniz. Yani aöf felsefeyi Anadolu Ün. okuyorsanız Atatürk ya da İstanbul Ün. sınavsız 2.üniversite okuyabilirsiniz ya da tam tersi Atatürk Ün. okuyorsanız Anadolu ya da İstanbul ün. okuyabilirsiniz.

 23. merhaba, bu yıl atatürk üniversitesinde ikinci üniversite kaydımı yaptırdım. Anadolu üniversitesi ikinci üniversite kısmında da okumak istediğim başka bir bölüm var. Aynı anda ikisini de yapabilir miyim?

 24. Hayirli gunler ben daha once mezun oldugum onlisans ata aofden simdide 2.universite kapsaminda lisans okumak istiyorum .sorum şu ki ayni universiteden ayni bolumu lisans okumak icin okuyabilirmiyim
  Simdiden teşekkürler

 25. merhaba . aöf adalet mezunuyum seneye dgs girecegim bu yıl içinde ata aöf başka bi programa kayıt yaptıracagım. ön lisans başka bi bölüm okurken mezun oldugum bölümden dgs ye girebilir miyim yoksa başka bi üni de ön lisans prg.okuyor gözğktğüm için girme hakkım yok mu

 26. Merhaba iyi günler ben örgün lisans okuyorum 2 üniversite sınavsız geçiş hakıyla aöf e kaydoldum normal tercih yapmadığım halde obp kırılma durumu olurmu sunana girme durumunda şimdiden teşekkürler.

 27. iyi günler önlisans mezunuyum dgs aöf ile lisans tamamlamak istiyorum aynı zamanda örgün lisans programına kaydım var açıktan dgs ile lisans tamamlayabilir miyim ?

  • Çok özür dilerim. Baktığım sayfada DGS ile gelenlerin 3.dönemden başlayacağı yazıyordu. İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim bölümleri arasında sınavsız 2.üniversite kapsamında bu programda var. (212) 440 00 44 bu numaradan sorunuzla ilgili detaylı bilgi alabileceğinizi düşünüyorum.

 28. Hayirli günler ben onlisans aof cocuk gelisimi mezunuyum dgs ye girdim fakat düşük puan aldim baska bir bolume yerlesip lisans okuyor olarak gorunerek 2.universite olarak aof cocuk gelisimi okuyabilirmiyim

 29. merhabalar. Örgün Önlisans ameliyathane teknikerliğini bitirdim. DGS ile AÖF lisans tamamlamak istiyorum (sağlık yönetimine). Geçen yılın istatisliklerine baktığımda hem YKS ile aöf istediğim bölüm oluyor, hem de DGS ile aöf istediğim bölüm oluyor.
  DGS ile geçersem ders muafiyeti yapabilirim.. Fakat DGS ile lisans tamamlama hakkım 1 kere mi geçerli? Tekrar DGS ile başka bölümlere lisans tamamlayamaz mıyım?
  cevap verirseniz çok sevinirim hocam.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*