Aynı Anda İki (2) Üniversite Okunur Mu?

Üniversite okumak isteyen, üniversitede okuyan ve tercih aşamasında olan adayların son günlerde merak ettikleri konulardan biri de aynı anda 2 üniversitenin okunup okunamayacağı. Sitemiz ziyaretçilerini aşağıdaki konularda aydınlatmak istiyorum.

Aynı Anda iki bölüm okumak mümkün mü?

Aynı anda örgün ya da lisans programlarının birlikte okunması ile kastedilen; 2 örgün lisans programı, biri örgün diğeri aöf lisans programı, biri örgün lisans diğeri aöf ön lisans, biri örgün ön lisans diğeri aöf lisans programlarının okunup okunamayacağı şeklinde açmak mümkün.

Aynı anda 2 üniversite okunur mu?

Kılavuzun en son kısmında bu soru ile ilgili şu açıklama yapılmış. “Yükseköğretim kurumlarında örgün, uzaktan eğitim ve açıköğretim sistemi programlarında aynı anda farklı düzeylerde (lisans, önlisans ve lisansüstü) eğitime devam edilebilmekte ancak, aynı anda iki örgün ön lisans veya iki örgün lisans programında eğitime
devam edilememektedir. Ancak;”. Buradaki “ancak” ifadesinden bunun belli şartlarda mümkün olabileceğini anlıyoruz. İncelemeye devam edelim.

Aynı anda 2 lisans okunur mu?

Hayır. Yukarıdaki cümlede genel anlamda bu sorunun cevabı iki örgün lisans programında eğitime devam edilememektedir. ile verilmiş oluyor. Öğrenci herhangi bir örgün lisans programına kayıtlı iken tekrar sınava girerek başka bir örgün lisans programına yerleşirse aralarında tercih yapmak zorunda olacaktır. Yani ya eski programına devam edecek ya da yeni yerleştiği lisans programına gidebilmek için önceki bölümden kaydını sildirmesi gerekecektir.

Aynı anda 2 önlisans okunur mu?

Hayır. Aslında yukarıdaki ifadenin tekrarı olacak ama aynı anda iki örgün ön lisans programı okumak mümkün değildir. Öğrenci okuduğu ön lisans programı ile yeni yerleştiği ön lisans programı arasında tercih yapmak zorunda olacaktır.

Aynı anda lisans ve önlisans okunur mu?

Evet. ÖSYS kılavuzunda yer alan programlarda farklı seviyede iki örgün programa kayıt yaptırılabilir. Örneğin, örgün eğitimde bir üniversitede lisans düzeyinde İnşaat Bölümü eğitime devam ederken başka bir üniversitede veya aynı yerde örgün bir ön lisans programına kayıt yaptırılabilir.

Aynı anda Lisans ve AÖF okunur mu?

Evet. Örgün olarak üniversitede lisans programı okurken aynı zamanda ister sınavsız 2.üniversite kapsamında olan lisans ve ön lisans programlarını, isterseniz sınav gerektiren aöf lisans ve ön lisans programlarını okuyabilirsiniz.

Aynı anda önlisans ve AÖF okunur mu?

Evet. Örgün ön lisans okurken aynı zamanda sınavla kazanılan lisans, ön lisans aöf programları ya da sınavsız 2.üniversite kapsamında ön lisan programları okunabilir. (Bu ifadeden anlamışsınızdır ancak yine de hatırlatalım. Ön lisans örgün okurken, sınavsız 2.üniversite kapsamında lisans (4 yıllık) programı okunamaz.

Aynı anda AÖF lisans AÖF önlisans okunur mu?

Evet. AÖF lisans programına kayıtlı öğrenciler aynı zamanda aöf ön lisans programı okuyabilir.

Sınavsız 2.üniversite nasıl oluyor?

Kılavuzda bu konuda yer alan ifadeleri aynen vermek istedim.

Herhangi bir yükseköğretim kurumunun lisans programından mezun olan veya kaydı olan öğrenciler Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerin ön lisans/lisans programlarından birine,

Herhangi bir yükseköğretim kurumunun ön lisans programından mezun olan veya kaydı olan öğrenciler Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim Fakültesinin ön lisans programlarından birine;,

Kayıtlı oldukları veya mezun oldukları alanlarda olmamak koşuluyla, sınava girmeden ve örgün/uzaktan öğretimdeki kayıtlarını sildirmeden doğrudan Anadolu Üniversitesine başvurmak suretiyle kayıt yaptırabilir.

NOT: Açıklamalar ile ilgili takıldığınız herhangi bir konu hakkında yorum bölümüne sorunuzu sormaktan çekinmeyiniz. En kısa sürede yanıtlanacaktır.

12 yorum

  1. merhabalar. Örgün Önlisans ameliyathane teknikerliğini bitirdim. DGS ile AÖF lisans tamamlamak istiyorum (sağlık yönetimine). Geçen yılın istatisliklerine baktığımda hem YKS ile aöf istediğim bölüm oluyor, hem de DGS ile aöf istediğim bölüm oluyor.
    DGS ile geçersem ders muafiyeti yapabilirim.. Fakat DGS ile lisans tamamlama hakkım 1 kere mi geçerli? Tekrar DGS ile başka bölümlere lisans tamamlayamaz mıyım?
    cevap verirseniz çok sevinirim hocam.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*