Sınavsız Geçiş Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sponsorlu bağlantılar

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere tanınan Sınavsız Geçiş hakkı hiç şüphe yok ki meslek lisesi mezunlarına yüksek öğrenime yerleşirken büyük bir avantaj sağlıyor. Ancak sınavsız geçiş tercihinde bulunurken öğrenciler, yaptıkları basit hatalar nedeniyle bazen kendilerini hiç bir bölüme yerleşememiş bulabiliyorlar. Sınavsız Geçiş öncelikleri konumuzda belirttiğimiz öncelik kriterlerini de inceleyerek tercih işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenlere bir göz atalım,

1-Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.

Örneğin; 2014 YGS başvurusunda bulunmuş adaylar içerisinde, mezuniyet tarihi 2014 olan adayların önceliği olacaktır.

2-Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise, Anadolu Meslek LisesiMeslek Lisesi, çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.

Örneğin; Kocaeli Üniversitesi Karamürsel MYO, 2 yıllık Mekatronik bölümünü tercih eden adaylar içinde öncelik 2014 mezunlarından Kocaeli ili içindeki Anadolu Teknik Lise mezunlarının, daha sonra farklı illerden bölümü tercih eden, Anadolu Teknik Lise mezunlarının, sonra Kocaeli ilindeki Teknik Lise mezunlarının, sonra farklı illerden Teknik Lise mezunlarının şeklinde devam edecektir.

3-Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir. Daha önce “Meteb Nedir?” yazımızda belirttiğimiz gibi, meslek lisesinden mezun olduğu ilin sınırları içerisinde tercih yapmış olan adayın, diğer illerden aynı bölümü tercih eden adaylara göre önceliği vardır.

Tercihte bulunurken; eğer kendi iliniz dışındaki bir bölüm için tercihte bulunuyorsanız, öncelik kısmında DIŞ yazan bölümlere yerleşme şansınız yüksek olacaktır. Çünkü bunun anlamı, bölümün farklı illerden de öğrenci aldığıdır.

4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi, METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara öncelik verilir.

OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) = Diploma Notu x 5  şeklinde hesaplanmaktadır.

5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.

Örneğin; İzmit Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Elektrik Teknolojisi bölümünden 2012 yılında mezun olmuş adaylardan doğum tarihi 1993 olan aday, 1992 doğumlu adaya göre öncelikli olacaktır.

1.468 Yorum Yapılmış.

 1. Yunus diyor ki:

  Hocam ben bilişim teknolojiler bölümündeyım yatay geçiş yapmak istersem raylı sistemler’e geçiş yapabilirmiyim ?

 2. OKAN diyor ki:

  Ben meslek lisesinde okuyorum.Geçiş hakkını kullancamda.

  9 SINIF ORTALAMAM 51,83
  10 SINIF ORTALAMAM 54,65
  11SINIF ORTALAMAM 64.63
  12 SINIF ORTALAM 80

  4 senenin diplama puanı bu benim puan kaç acaba yardımcı olursanız sevinirim

 3. EMRE diyor ki:

  Ben istanbulda meslek lisesinde okuyorum.Bölümüm Elektrik elektronik okuyorum.Ben ygs barajı geçemedim.Geçiş hakkı yapıcam.Şimdi ben diplama ile geçiş yapıcagım için lise 1-2-3-4 ortalaması 60 küsür şimdi ben diplama notum 63 diyelim diplama puan internetten hesapladım lise 1-2-3-4 ortalaması 313 puan ediyor ben tercih yaptıgım zaman bu puan bakılıyo dimi.

 4. Habib diyor ki:

  Merhaba ben 2012 anadolu turizm meslek lisesi mezunuyum . Ygs ye girdim fakat puanım orta derecede ve istediğim il deki okula puanım yetmemesi şüphesiyle sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum tercih yaparken sınavsız geçiş ile ilgili tercihimizi biryere belirtiyormuyuz yoksa normal tercih mi yapmam gerekiyor. Teşekkürler

 5. sema diyor ki:

  hocam merhaba,
  ben ticaret meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim. bu yıl ygs’ye girdim ve ygs-5 puanım 167 çocuk gelişim açık öğretime ygs puanım ile yerleşebilirmiyim?
  şimdiden teşekkürler.

 6. furkan k diyor ki:

  hocam merhabalar, ben sepetçioğlu mesleki ve teknik anadolu lisesinde okuyorum sivil savunma ve itfaiyecilik bölümüne yatay geçiş hakkım olup olmadığını soracaktım bu konu hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim…

 7. Esra diyor ki:

  Hocam ygs den barajı geçtim fakat lys den korkuyorum bıraz birde sey dıyolar okul puanı bölünüyor muş lys ye girince sizce boyle bişey varmı

 8. eylül diyor ki:

  merabalar;
  hocam ben bu yıl tekrardan ygs sınavına girmek istiyorum fakat”2 yıllık geçiş hakkını da kullan dondur” diyorlar bende kararsızım çünkü bir yandan okul puanında sıfırlandığını söylediler ne yapmam gerekiyor.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Okul puanının sıfırlanması gibi bir şey söz konusu değil. YGS puanı ile yerleşip bir sonraki yıl tekrar YGS puanı ile yerleşmek isterseniz ek puanınız yarı yarıya düşer.

   • eylül diyor ki:

    yani hocam bu 2 yıllık geçişlerde okul ek puan vermiyor öylece ek puanımız sabit mi kalıyor.

    • alperturkoglu diyor ki:

     Sınavsız geçişte zaten meslek lisesi mezunu olarak yerleştirme öncelikleri ile tercih etme hakkınız var. OBP puanınıza ayrıca puan eklenmez. Çünkü düz lise yada alan dışı olanların OBP ile yerleşme gibi bir şansı zaten yok. Sınavsız geçişle yerleşmeniz durumunda bir sonraki yılda YGS puanı ile tercih yaptığınızda alacağınız ek puan düşmeyecek.

 9. Umut Ramazan diyor ki:

  Hocam ben tesisat ve iklimlendirme bolumu sogutma dali son sinif ogrencisiyim ygsden ygs 1 puanim 142 obp puanim ise 325 2 yilligima gecis yaptigimda obp ile puanim tutan yerlere girebilirmiyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle alanınızla ilgili programlara tercih yaparken YGS puanınızın hiç bir anlamı yok. Yukarıda nelere dikkat etmeniz gerektiği yazıyor. OBP’niz tek başına anlamlı değil. Örneğin siz normal meslek liselisiniz okul türünüz “2”, tercih etmek istediğiniz bölümün okul türünde “3” yada “4” varsa puanınız 500 bile olsa yerleşemezsiniz.

 10. derya diyor ki:

  hocam merabalar ben meslek lisesi öğrencisiyim bu yıl sınavsız geçiş hakkımı kullanmayıp seneye kullanabilme şansım varmıdır bir de hocam sıavsız geçiş hakkı bu yıl kalkıyor deniliyor doğrumudur

 11. Melih diyor ki:

  Sınavsız geçiş hakkımın olduğu bir bölüme YGS puanım ile tercih yapabilir miyim ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sistem sizi önce sınavsız geçişle değerlendirir sınavsız geçiş kontenjanından yerleşemezseniz YGS kontenjanı için YGS puanınızla değerlendirir. Tercih formunda ben şu bölümü YGS ile tercih ediyorum diye bir seçenek yok.

 12. asiye diyor ki:

  hocam merhaba ben meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim.sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum diploma puanım 87 5 ile çarpınca 435 oluyor.bu puanla marmara üniversitesine girebilirmiyim?? hocalar marmaranın, meslek lisesi almadıgını söylüyorlar pek anlayamadım da 🙂

 13. Gaye diyor ki:

  Merhaba hocam anadolu ticaret meslek lisesi buro yonetimi yonetici asistanligi alani son sinif ogrencisiyim . Odyometri veya agiz dis sagligi bolumlerinde bizim yerlesme sansimiz nasil olur?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu yılki kılavuzda sınavsız geçiş bölümünüz olarak görünmediklerini söylemiştim. Yani YGS kontenjanı için yeterli YGS puanını almalısınız.

 14. Esra diyor ki:

  Merhaba hocam selcuk universitesi odyometri bolumu son ogrencisini okul turu 4 le almis ben saglik meslek lisesi ogrencisiyim benim ona girebilme ihtimalim nedir acaba okul puanim 70 civari tesekkurler

 15. Koray diyor ki:

  Hocam Merhaba
  ben bu sene mezun olucam meslek lisesi gıda bölümünden uludağ üniversitesi 2 yıllık gıda bölümüne sınavsız geçiş yapsam girme olasılığım nedir acaba

 16. Sibel diyor ki:

  Hocam merhaba . Ben gecen sene mezun oldum. Direk geçiş.nasıl yapılıyodu bılmıyodı sadece kendı bolumume normal tercıh yaptım ve 30 tercıh hakkım varken bn sadece 1 tercıh yaptım. Bu senede hem dırek gecıs hemde sınavsız gecış yapmak ıstyorum yerleşme.olasılıgım nedır . Dıploma puanım 64 . 64×5 =320 yapıyo yerleşme olasılıgım nedır şimdiden teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Mezun olduğunuz bölümü yada tercih edeceğiniz okulu bölümü siz bildiğiniz için yerleşip yerleşemeyeceğinizi ben söyleyemem. Alanınızla ilgili 2 yıllık bölümlere tercih yapmanız durumunda önce sınavsız geçişle değerlendirilir. Sınavsız geçişte en önemli öncelik mezuniyet yılı olduğundan önceki yıllardan alan programlara tercihte bulunmanız gerekiyor. Şu sayfada istediğiniz bölüm linkinize tıklayarak açılan sayfada 2.tabloda yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz.

 17. Ayça diyor ki:

  Merhaba benim bir arkadaşım özel saglık meslek hemşirelik bölümü son sınıfta okuyor özel oldugu için devlet üniversitesine sınavsız geçişi oluyor mu?

 18. Ayşenur çöte diyor ki:

  YGSde barajı geçemediğimiz takdirde sınavsız geçişimiz iptal olmuyor dimi hocam?

 19. Okan diyor ki:

  Hocam Merhaba,

  2008 Meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum yaşım 26, 13 mart ygs girdim sınava girerkende başvuru formunda ygs girmek istiyorumu işaretledim, şimdi sorum şu sınavım kötü geçtiğini düşünüyorum sınavsız geçişte şansımı denemek istiyorum istediğim bölümde AÖF iş güvenliği bölümü böyle bir hakkım var mı sınava girdiğim için bir sonraki seneyi mi beklemem gerekli ?

  Saygılarımla .

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu bölüme sınavsız geçiş hakkınız var ve Temmuz’da tercih etmenizde hiç bir sakınca yok. Tek problem bölümün kontenjanı son mezunlarla dolduğundan yerleşme şansınız çok düşük.

 20. yasemin diyor ki:

  hocam merhaba ben anestezi mezunuyum fakat tıbbi görütüleme tekniklerine geçmek istiyorum ygs kontenjanından bu mümkün müdür? Birde eğer ygs puanımızla tercih yaparsak sınavsız geçiş hakkımızı kullanamıyoruz değil mi ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tıbbi görüntüleme teknikleri zaten sınavsız geçiş bölümünüz değil. YGS puanı ile tercihte bulunabilirsiniz. Aynı tercih listesinde hem YGS puanı ile alan dışı bölümlere hem de sınavsız geçiş bölümlerinize yer verebilirsiniz. Yani alanınızla ilgili yapacağınız tercihler öncelikli olarak sınavsız geçiş olarak değerlendirilecektir.

   • yasemin diyor ki:

    Teşekkürler hocam ama eğer ikisini de yazarsam ilk önce sınavsız geçişe mi bakacaklar?
    eğer sınavsız geçişimi kullanmayıp direkt ygs puanımla yazsam riske mi girmiş olurum

 21. ali diyor ki:

  hocam geçiş yapabılecegımız yerlerın özel üniversitelerin tam burslu bölümlerini de sınavsız geçişle tercih edebiliyor muyuz?

 22. Esra diyor ki:

  Merhaba hocam ben saglik meslek lisesi anestezi son sinif ogrencisiyim bolumum kendi ilimde var ama ilimizde cok fazla lisede var diploma notum 73 bende baska bolum metep disi istiyorum ama istedigim universitenin sinavsiz gecisle en son ogrencisi mgs onceligi 4le girmis orayi tercihimde oncelik benimmi yoksa mgs onceligi 4 olaninmi tesekkurler

 23. melek diyor ki:

  hocam son cevabınızda en son ygs puanına bakılır demıssınız. benım ıstedıgım bolum bulundugum ılde yok ben de meteb dısı yerlerı yazıcam bu durumda ne olur,yani ben ygsde barajı geçemezsem sınavsız gecıs oncelıklerı de tutmazsa ne yapacagım nolur cevaplayın

 24. Betul diyor ki:

  Hocam merhaba. Sağlık mesleki lisesi anestezi son sınıf öğrencisiyim. Bulunduğum şehirde anestezi bölümü yok. Ygsyede hazırlanıyorum. Tercih zamanı sadece bi kere 30 kere tercih yapıcam eğer sınavsız geçişle gelmezse benim bişey yapmama gerek kalmadan ygs puanımız mı devreye giriyor?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu yıl tercih sayısının 24’e düşürüldüğünü hatırlatayım. Evet eğer sınavsız geçiş öncelikleriniz uymuyorsa YGS puanınıza bakılır. Herhangi bir şey yapmanız gerekmiyor.

 25. erkut diyor ki:

  merhaba;
  sınavsız gecis nasıl basvurcaz bana lınk atarmısınız gmaıl adresıme
  lutfen yardımcı olurmusunuz

  • alperturkoglu diyor ki:

   Kişisel verilerinizin sitem üzerinden görünmemesi için maillerinizi sildim. Buradan cevaplıyorum. Başvurular YGS başvuruları ile aynı zamanda Ocak ayı içerisinde 5-20 Ocak yapılıyor (du). Eğer yapmadıysanız bu yıl için şansınızı kaybettiniz.

 26. Yusuf diyor ki:

  İyi Günler hocam ben adıyaman mimar sinan mesleki ve teknik anadolu lisesi 12.sınıf mobil teknolojisi öğrencisiyim ben iç mimarlık okumak istiyorum ve 2 yıllık geçiş hakkımı kullanıp 4 yıllığa hazırlanmak istiyorum ama ankara da okumak istiyorum buna göre sınafsız geçiş yapabileceğim en mantıklı bölüm hangisi ve ankara da hangi okul olur bu konuda şansım ne ayrıca sınavsız geçişle hangi bölümlere gidebiliyorum. 🙂

 27. hande diyor ki:

  Meraba.Ben gecen sene mezun oldum imam hatip lisesinden bu yil ygs sinavina giricem insallah eger baraji gecemezsem sinavsiz gecis hakkim var mi basvuru yaparken sinavsiz gecis bolumunu isaretlemedim,55 tl yatirdim.
  Sinavsiz gecis ucretide icinde dahilmi oluyor
  Ve nasil tercih yapicam sinavsiz gecis icin yardimci ollur musunuz simdiden allah razi olsun

 28. Zeynep diyor ki:

  Merhaba ben mesleki açık lisede giysi teknik üretimi okuyorum 3.sınıftayım ve 39 tane zorunlu dersim var. benim merak ettiğim konu zorunlu derslerim bitmeden yani ortak derslerimin kredisi dolmadan YGSye giremiyor muyum aynı anda üniversiteye gidip ayrıyeten yılda 3 kez olan sınava giremiyor muyum? ÖSYM nin ek sınav yardımı hakkında bilgi alabilir miyim? ve okuldan mezun olabilir belgesi alınca zorunlu derslerin sınavına girmeme gerek kalmıyor mu? çok uzun oldu kusura bakmayın

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu yıl mezun olabilecek durumda iseniz Ocak ayında okulunuzdan bir dilekçe alarak YGS başvurusu yapmış olmalıydınız. Eğer yaptınızsa sınava girip tercih yaparsınız. Eğer 3 sınavla mezun olursanız okula kayıt yaptırabilirsiniz. Olmazsanız yerleşmiş olsanız bile kayıt hakkınızı kaybedersiniz.

 29. enes oktay diyor ki:

  Merhaba,ben istanbul’da motor bölümü okuyorum lise sonum.Anadolu tekniğim.İtfayeciliğe sınavsız geçiş hakkım varmış.Girme olasılığım ne kadardır ve yerleştirilirken ilk neye bakıyorlar?Obp puanı ne kadar önemli?Hesaplarıma göre diploma puanı 58 lerde bişey gelecektir.kocaeli üniversitesine girme olasılığım nedir?Bunlar hakkında bilgi almak istiyorum.Şimiden teşekküler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişte neye bakıldığını yukarıda gayet güzel anlattığımı düşünüyorum. Okuyunuz. Öncelik son mezunların ve ATL’lerin olduğundan bu avantaj ama OBP’niz 58*5= 290 yapıyor. Çok düşük bir puan. Şu sayfada 2.tablodan kendiniz inceleyiniz. Kocaeli son yerleşen öğrencinin OBP’si 383 puan.

 30. Hatice diyor ki:

  Hocam ben 12.sinifim su anda cocuk gelisimi vandayim ama gaziantepte iki yillik sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum danisacagim kimse yok nasil yapabilirim gaziantepte sinavsiz gecis var mi bana yardimci olur musunuz ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Her yerde sınavsız geçiş kontenjanı olabilir. Önemli olan METEB dışından alıyor mu? Evet Gaziantep METEB Dışından alıyor ama okul türü “3” yani Anadolu Kız Meslek mezunlarını alıyor. OBP olarak taban 372,30000.

 31. Hilal diyor ki:

  Sınavsız geçiş ücreti sınav ücreti olan 55 tl’nin içinde mi?

 32. Hilal diyor ki:

  Ben bişey sormak istiyorum. Merak ettiğim şey ygs puanım baraji geçmiş ise ve tercihlerde sınavsız geçişle yerlesirim bu yüzden 2 yıllık cocuk gelişimi yaziyim dedim ve yazdım ösym bunu nerden anlicak sınavsız geçiş tercihinde bulunmuş diye

  • alperturkoglu diyor ki:

   YGS başvurularında mezuniyet bilgilerinizi veriyorsunuz. Tercih yaptığınızda sistem sizin bilgilerinizi bildiği için önce sınavsız geçişle değerlendirilirsiniz. Yerleşemezseniz YGS puanı ile değerlendirilirsiniz.

 33. zeynep diyor ki:

  Selamün aleyküm ben geçen sene kız meslekten mezun oldum bu yıl açık öğretime yazılmak istiyorum fakat sınava girmeden sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim ?
  Ayrıca sınavsız geçiş hakkımı kullansam açıköğretimden çocuk gelişim bölümünün çıkma olasılığı nedir?

 34. Su diyor ki:

  Sınavsız gecis te okul kodu 2olanlar yerlesemıcek diyorlar bu nedir hocam?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Örneğin sizin tercih etmek istediğiniz sınavsız geçiş bölümünün yerleştirme önceliklerine baktığınızda okul türü “4” ATL yada “3” Teknik Lise mezunlarını alıyorsa ve sizin okul türünüz “2” normal meslek lisesi programı ise yerleşemezsiniz.

   • Su diyor ki:

    Anladım tesekkur ederım son olarak meteb içinden alan kodu 2 olan Ünv meteb dışından yerlesme ihtimali var mıdır

    • alperturkoglu diyor ki:

     Sizin okul türünüz 3 yada 4 se METEB dışından da olsanız siz öncelikli olursunuz. Ama 2 ise şansınız yok demektir.

     • Ayşenur çöte diyor ki:

      Hocam merhabalar, ben lise son öğrencisi giyim üretim bölümü öğrencisiyim. Okulum düz meslek lisesi, ben sınavsız geçiş yaptığımda aynı üniversiteyi yazdığım teknik veya anadolu meslek öğrencisinin obp puanı benden düşük olsa bile öncelik onda mı oluyor? Yoksa puanımız aynı olursa ilk onu mu alıyor?

 35. serhatakkoç diyor ki:

  merhabalar Hocam;Ben 2007 maltepe ticaret meslek lisesi mezunuyum acaba ben 2016 acık ogretime yazılmak ıstıyorum ımkanım varmı sınava gırmeden acık ogretıme yazılabılırmıyım? yoksa sınava gırıp acıkogretım puanını tuturup olemı acıkogretıme yazılmam gerekıyor saygılar.

  • alperturkoglu diyor ki:

   20 Ocak’a kadar başvuruda bulunup Temmuz’da alanınızla ilgili 2 yıllık aöf programlarına tercihte bulunabilirsiniz. Yerleşirseniz kayıt yaptırırsınız. Doğrudan kayıt olmak diye bir şey söz konusu değil.

 36. Zeynep diyor ki:

  Hocam meraba ben bu sene mezun olucam. Ama 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyorum fakat biir türli karar veremiyorum. İstanbulda yaşıyorum ve istanbuldaki develet üniversitelerini yazmak istiyorum örneğin marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik vs. bu üniversitelerin bana çıkma olasılığı nedir acaba?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Mezuniyet bölümünüze, okul türünüze, METEB durumunuza, OBP puanınıza, doğum tarihinize ve tabi ki tercih edeceğiniz bölüme bağlı. Şu sayfada sınavsız geçiş bölüm linklerine tıklayarak açılan sayfada 2.tablodaki yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz.

 37. Esra Omurca diyor ki:

  2014 yılında anadolu sağlık meslekten mezun oldum sınavsız geçişi kullanarak fizyoterapiye geçiş yaptım. 2016 da mezun olacağım tekrardan sınavsız geçişimi kullanabilir miyim ?

 38. İrem diyor ki:

  Merhaba hocam. Ben bu sene tıbbi sekreterlik bölümünden mezun olacağım. Diploma puanım 65-67 arası gelecek. Bu da 330-335 OBP puanı ediyor. Ancak oturdugum şehirdeki istediğim iki yıllık 337 puan. Sizce o bölüme girebilir miyim? Olmazsa Manisa da istediğim bölüm var ve puanım fazlasıyla yetiyor. Orası olur mu?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Geçen seneki taban puan bir göstergedir. Bu senede aynı olup olmayacağı yada 5-10 puan altı yada üstü ile yerleşip yerleşilemeyeceğini bilemeyiz. 30 tercih hakkınız olacak en çok istediğiniz yerden en az istediğiniz yere doğru tercihlerinizi yapabilirsiniz.

 39. Ayşenur çöte diyor ki:

  Merhabalar ben meslek lisesi giyim üretim bölümü 12.sınıf öğrencisiyim. Okula düz meslek olarak girdim ama şuan okulum kız teknik ve meslek olarak değiştirildi ben meslek lisesi mezunu mu olucam yoksa teknik lise mezunu mu olucam? Birde meslek lisesi mezunu olursum sınavsız geçişte önceliği 15,3,İ,97 yani 3 teknil lise alımı olan üniversitelere girebiliyor muyum giremiyor muyum?

 40. Aram diyor ki:

  Merhabalar hocam.Allahın izniyle 2017 de mezun olacağım.Paramedik böümüne sınavsız geçiş yapmayı düşünüyorum.Bizimle aynı yılda özel sağlık liseleride mezun olacak.Geçiş önceliği var mı ? Varsa kimdedir? Teşekkürlerimle…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Özellerin normal sağlık mesleklere göre önceliği yok. 1-Mezuniyet yılı, 2-OKul türü (Anadolu öncelikli), 3-METEB önceliği, 4-OBP, 5-Doğum tarihi

 41. Şeyma Erdağ diyor ki:

  Merhaba
  Ben anadolu ve teknik meslek lisesinde moda tasarım bölümünde okuyorum sınavsız geçiş yapmak istiyorum ama marmara yada mimar sinan ünüversitelerine sınavsız girmem için ne yapmam lazım hiç bir fikrim yok yardımcı olur musunuz?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Marmara Ün. Giyim Üretim Tekn. için yerleştirme öncelikleri 15,3,İ,97 361.4000
   Yani son yerleşen öğrenci 2015 yılı Teknik lise mezunu ve İstanbul içinden 1997 doğumluymuş. Diploma notu 72,2
   Marmara Ün. Moda tasarım için yerleştirme önc. 15,3,İ,97 427.0500
   Yani 2015, teknik lise, İstanbul içi mezunu ve 1997 doğumluymuş. Diploma notu 85,4

 42. ece diyor ki:

  Hocam merhabalar ben bu sene bulundugum ilden 6 saatlik uzak bir ile sinavsiz gecis yaparak cocuk gelisi bolumunu kazandim 2 yillik diye herkes gitmeye degmez diyo moralimi bozuyolar ama ben dgs ye girip 4 yila tamamlamayi dusunuyorum sizce neden oyle diyolar o kadar kotu mu 2 yillik okumak

 43. tugba diyor ki:

  iyi günler hocam ben 2 yıllık üniversite egitiminden sonra dgs ile egitimimi 4 yıla tamamlamak istiyorum.Ben dgs düşündügüm için 2 yıllık örgün ile açıkögretim arasında bi fark olurmu.Örgün veya açık olması dgs sınavını etkiler mi?(çocuk gelişimi bölümü)

 44. fatma gul diyor ki:

  ben sınavsız gecıs yapmak ıstıyorum ozel bı ıslem gerekıyormu nasıl yapılıyobılgı verırmısınız

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tercih etmek istediğiniz programın yerleştirme öncelikleri sizin inceliklerini uygun olması lazım.kodu alıp tercih listenize ekleyeceksiniz. Onaylayıp çıktısını alın.sonrada bankalardan herhangi birine tercih ücretini yatırın.

   • fatma gul diyor ki:

    tercih klavuzundakı cocuk gelişimleri yazsam olurmu yanı bazıları sınasız gecıs olan kısımlarda puan yazmaz diyorlarda

    • alperturkoglu diyor ki:

     Sınavsız geçiş ve YGS kontenjanları ayri ayrı.YGS kont.için YGS puanı,sgkontenjani için de yerleştirme öncelikleri ve obp verilmistir.buna gore tercih yapabilirsiniz.

 45. nazlı diyor ki:

  Merhaba hocam sınavsız geçiş hakkımız ile çocuk gelişimini açıköğretim den okuyabilirmiyiz?

 46. betuul diyor ki:

  ben Anadolu teknık lısesinde gıda teknolojisi okuyorum. Kırkpınar myo aşçılık bolumunue gecıs yapmak ıstıyorum. obp puanım cok ıyı degıl ama iyi denebılır. aynı sehırde oturuyorum okul ıle sızce gecıs durumum nedır ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   2015 3 METEB DIŞI 390,70000 06.03.1997
   Bu değerler 2015 son yerleşen öğrenciye ait. 78,14 diploma notu ile yerleşmiş. Buna göre durumunuzu değerlendirebilirsiniz.

   • betuul diyor ki:

    yanı ortalamamın bu kadar olması mı gerekıyor

    • alperturkoglu diyor ki:

     Son yerleşen öğrencinin bilgilerini verdim. Yorumlamak size kalmış.

    • mert diyor ki:

     hocam anadolu teknik lisesi mezunuyum bu sene mezun oldum 96lıyım sınavsız geciş hakkımı kullanmak istiıorum ilk tercihimi yapmadım şimdı yapmak istiıorum eskişehirde okudum esk.tercih etmek istiıorum metal bolumunu okudum alan dallarından makine oluomus obp puanım 299.80 sizce yerlesebilirmiyim ilginiz için tesekkurler

     • alperturkoglu diyor ki:

      Tatilde olduğumdan cepten inceleyemiyorum. Google ye ÖSYM rehberlik yazın açılan sayfada tablo3a seçerek bölüm adı ve şehir adına gore sorguların.yerleştirme önceliklerinden okul turu olarak çok avantajlisiniz.puanda tutuyorsa yerleşkesinin.

 47. bedriye diyor ki:

  merhaba
  ön kayıt yaptıktan sonra okula kayıt için gitmek şartmı diyecektim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ön kayıt yaptırdığınız sayfada yazıyordur. Ön kayıtla e-kayit ı karıştırmıyorsunuz değil mi? Ön kayıt ün. kendi sitesinden yapılır. Temel kimlik bilgilerinizi tamamlamanız içindir. Ve normal kayıt için kolaylık sağlar. e-kayit postaneden alacağınız e-devlet şifresi ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılarak yapılır ve asıl kayıt yerine geçer.

   • bedriye diyor ki:

    ewet sanırım biraz karıştırmışım e-kayıt yaptıkmı okula kayıt için gtmemize gerek kalmıyor anlaşılan çok teşekkürler bu arada

 48. cansu diyor ki:

  hocam benim obp puanım 351 di çocuk gelişimi 2015 çocuk gelişimi meslek lisesi mezunuyum 1 . tercihte 21 tane tercih yaptım sınıvsız geçiş için ama yerleşemedim . sizce ikinci tercihlerde nasıl bir yol izlemeliyim şansım düşükmüdür . hem geçiş hem puanımı kullanma şansım varmı lütfen yardım edin

  • alperturkoglu diyor ki:

   2015 mezunu olduğunuzdan mezuniyet yılı önceliğiniz var ama OBP puanından önce, okul türü ve METEB önceliğine dikkat etmeniz gerekiyordu. Ek yerleştirmelerde boş kontenjanlara ve bu yerleştirme önceliklerine dikkat edin. Siz alanınızla ilgili prog. tercihte bulunduğunuzda zaten önce sınavsız geçiş yerleşemezseniz YGS ile değerlendiriliyorsunuz.

   • cansu diyor ki:

    hocam son demek istediğinizi tam olarak anlayamadım yani ilk önce ygs puanıyla değerlendirilip yerleşemezsekmi obpmize bakılıyor

    • alperturkoglu diyor ki:

     Sınavsız geçişte önce mezuniyet yiliniza,sonra okul turunuze,sonra meteb onceliginizi,sonra obp puaniniz ,sonra doğum tarihimize bakılır.sınavsız geçiş kontenjanından yerlesemezseniz YGS kont. İçin YGS puaniniz la değerlendirilirsiniz.

 49. dilarayıldırım diyor ki:

  ben imamhatip mezunuyum sınavsız veciş için kayıt yapmıştım ama şimdide üniversite tercihine geciktimmi scaba moralim baya bi bozuk ne olacsk şimdi acil dönermisiniz

  • alperturkoglu diyor ki:

   Soyleyecek fazla birsey yok. 6-14 temmuz tercih suresi 2 gun uzatildi 16 temmuzda sona erdi. Tum basin organlarinda hergun hatirlatildi.Eylul sonu ekim basi gibi ek tercihler olacak.Kacirmayin.

 50. abdullah k.. diyor ki:

  hocam ben 2014 hemsirelik mezunuyum 96 dogumlu yuzde 75 burslu aneste
  zı uskudar unısı2012 mezunu 92 dogumlu 368 puanla yerlestı benım puanım 337 yerlesme ıhtımalim nedır?

 51. melike d. diyor ki:

  merhaba hocam 2012 meslek lisesi mezunuyum obp puanım 344 13.2.D.95 son alım olan yere yerleşme olasılığım nedir.Yoksa kesin olabilecek bir yerler mi yazmalıyım. yani 12,2,D,94 gibi

 52. Kubilay diyor ki:

  Hocam merhaba.
  Ben bu yıl meslek lisesinden mezun oldum . Makine bolumu. Sinavsiz gecis hakkimi kullanacağım . Obp puanım 300. Bu puanla istanbulda iş saglıgı ve guvenligi bölümüne yerlesebilirmiyim. Ozel üniversiteler dahil.

 53. canan diyor ki:

  hocam iyi akşamlar. ben ticaret meslek lisesi büro yönetimi mezunuyum. ygs6dan 153 puan aldım diploma notum 58, obpsi 290idi. bozok üniversitesi muhasebe bölümü ise 172 puanla alıyor tercih yaptım ama şansım var mıdır sizce? bir de bazı üniversiteler muhasebe ve vergi uygulamaları bölümü açmış puan belirtmemiş girme şansım nedir ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Muhasebe ve Vergi uyg. sizin sınavsız geçiş bölümünüz olmadığından YGS kontenjanı uygulaması bu yıl ilk defa uygulandığından net birşey söyleyemem. Ama geçen yılda alan dışından aldığına göre Bozok ve yeni prog. şansınız olabilir.

 54. ramazan diyor ki:

  Hocam ben endüstri meslek lisesi mezunuyum elektrik elektronik bölümü sınavsız geçiş te uçak teknolojisi bölümü okumak istiyorum kazanma şansım nedir acil yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim…

 55. ela diyor ki:

  Mrr hocam bnm okul kodum 2 tercihlerde okulkodu 3 olan yetleremi yerlsmem daha kolay yoksa oncelik yerinde —- olup yeni acilan unileremi

 56. Mert diyor ki:

  Hocam merhabalar, ben Antalya’da yaşıyorum bu sene endüstri meslek lisesi bilişim/web tasarım bölümünden mezun oldum benim direk geçiş yapabileceğim bölümler nelerdir onları öğrenebilir miyim ? Tercih kılavuzundan araştırıyorum ama pek bir şey anlayamadım fazlasıyla karışık. Bir sorum daha olacak elektronik haberleşme bölümüne direk geçiş hakkım var mıdır ? Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

 57. mine diyor ki:

  Hocam ben 2015 sağlık meslek hemsirelik mezunuyum bu sene 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyorum paramedik bölümü için. Benim diploma puanim 72 OBP 360 0.12 katsayısı 43.2 0.18 katsayısı 64.8 ben şimdi 0.18 katsayimin puanima eklendigi bir tercih yapmak istiyorum hangi bolumleri yazarsam obpme 64.8 eklenir hocam bolum adi istiyorum tesekkurler simdiden

  • alperturkoglu diyor ki:

   2 yıllık sınavsız geçişte mezuniyet yılı, okul türü, METEB önceliği, OBP, d.tarihi değerlerine bakılır. OBP’ye puan eklenmez. 4 yıllık alanınızla ilgili tercihlerinizde YGS 180 üzerinde ise puanınıza o puan eklenir.

 58. burak d. diyor ki:

  Merhaba hocam; ben 2012 meslek lisesi mezunuyum. obp puanım 334,55.
  Aydın makine,resim ,konstrüksiyon 14,2,D,96 veya Antalya makine 14,2,İ,96 gelme ihtimali var mı.

  • alperturkoglu diyor ki:

   “14” ifadesi 2014 yılında son mezunlarla yani 2014 mezunları ile kontenjanın dolduğunu gösteriyor. Bu yıl bir de kontenjanlar düştü. Çoook zor.

 59. elif diyor ki:

  hocam merhaba ben tercih yaptım aniden oldu değiştiremiyorum da benim lys sonuç kağadımda dal no 3 yazıyor bende okul türü sanıp 14.3.i.96 gazi basım yayın teknolojilerini yazdım .
  ama benim okul türüm 2ymiş yani 15.2.i.97 oluyor obp 356 yerleşme ihtimalim hiçmi yok ben yanlışmı bir tercih yaptım

 60. Kenan diyor ki:

  hocam ben tutmıyacağına bile bile bazı riskli tercihlerde bulundum mesala dışarıda okumak istiyorum meslek liseliyim 14,3,i gibi çok riskli tercihleri yazdım benim yaptığım tercihlerin hepsi geçersizmi sayılcak ? hocam ben ösym sitesine baktım şöyle bi yazı var

  (((Bu tabloda yükseköğretim kurumları ve programları için belirtilen kontenjanlar ve koşullar Yükseköğretim Kurulunca
  saptanmıştır. Tercih etmek istediğiniz bir program ile ilgili olarak belirtilen koşulları tam olarak karşılamıyorsanız o
  programa tercih listenizde yer vermeyiniz. Bu uyarıları göz önünde tutmadığınız takdirde ilgili tercihleriniz geçersiz
  sayılır; bu tür tercihlerinizdeki programlardan birinin kesin kayıt listesinde adınız yer almış olsa bile programa kaydınız yapılmaz ))))

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sizin yaptığınız tercih riskli tercih grubunda sayılmaz. Örneğin bir programa yerleşebilmek için 1,70 boy 65 kilo istiyordur yada herhangi bir görme yada benzeri engeli olmasın diyordur. Aday bu şartları sağlamadığı halde tercih eder ve yerleşir. Sonradan ortaya çıktığında iptal olur.

 61. sibel diyor ki:

  iyi günler hocam ben dursunbey mesleki ve teknik anadolu lisesi bilişim bölümü mezunuyum nitelik kodları 2 den mi tercih yapıcam 3 ten mi lütfen yardım

  • alperturkoglu diyor ki:

   Okulunuzun ismi değil sizin o okula puanla yerleşip yerleşmediğiniz önemli. Puanla yerleşmediyseniz kodunuz “2”, SBS yada OGS ile yerleştiyseniz “4”

 62. Gül diyor ki:

  Hocam bana dersanedeki rehber hocam dedi ki 4 yıllıklar tutuyo olsa bile eğer geçiş hakkın olan bölümü yazmışsan o direk oluyor,o yüzden eğer 4 yıllık tutturuyorsan açıkta kalmamak için geçiş hakkını yazma. Bana biraz saçma geldi,bu gerçekten böyle mi?

 63. tuğba çalışkan diyor ki:

  iyi günler meslek lisesi tekstil 2014 mezunuyum. bu yıl ygs-5 puanımla moda tasarımı tercih etmek istiyorum, ek puanlı olarak.
  sıralamada ek puanlılar kendi içinde diğerleri kendi içinde mi sıralanıyor yoksa ek puanlı olarak sıralamam tüm ygs-5 puanları içinde mi geçerli?
  Birde m.t.o.k. bölümleri yalnızca meslek liseli kendi alanını seçenler mi tercih edebiliyor? bu durumda ben nereleri tercih edebilirim?

 64. ece diyor ki:

  Hocam sinavsiz geciste metep ici olan illeri tercih etsek gelme ihtimali hic mi olmaz yok mu

 65. ahmet diyor ki:

  Peki eski mezunlardan aldığını nasil anlayabilirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yerleştirme öncelikleri ilk değer mezuniyet yılının son 2 hanesidir. Örneğin 14 2014 anlammına gelir. 13 ,12 ,11,10 ,09 gibi değerlere bakabilirsiniz.

 66. ahmet diyor ki:

  Hocam size 5 temmuzda yazmıştım ben sağlık meslek hemsirelik mezunuyum ama mezun olalı 1 yıl oldu bu sene tercih yapcam 2 yıllık yer onceliginde İ olanları mi tercih etmeliyim yoksa D olanları mi

  • alperturkoglu diyor ki:

   Önceki mezunlardan olduğunuz için öncelikle eski mezunlardan alan programlara bakmanız gerekiyor. Okul türü ve METEB önceliğine sonradan bakabilirsiniz. Eğer il içi düşünüyorsanız “İ” il dışı düşünüyorsanız “D” olanları tercih etmelisiniz. Ama siz paramedik istiyordunuz. Eski mezunlardan alan programlar pek yok ancak özel ve ücretli olabilir.

 67. Bahar diyor ki:

  Merhaba hocam ben bu yıl mesleki acıkögretmdn mezun oldum bölüm muhasebe finasman diploma puanım 68,80
  5 ile çarptıgımda 344 çıkıyor sınavsız geçiş hakkımı kullndm saglık kurumların işetmeciligi ısparta bitlis bingöl izmir sinop yerleri tercih olark yptmm yerleşirmiyim acaba bu arada 1994 dogumluyum

 68. Fatoş diyor ki:

  Mrb hocam ben ćocul gelişimini okudum bu sene son 2 yıllık geçiş hakkımı kullanacam hata tercihimi de yaptım ama diploma puanımı 68.03 sizce bi yer gelme ihtimali var mı varsa lütfen söylermisiniz

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu şekilde yorum yapmıyorum. Kendi önceliklerinizi en iyi siz biliyorsunuz. (okul türü, METEB durumu, D.tarihi) Tercih ettiğiniz programların yerleştirme öncelikleri ile en iyi siz kıyaslayabilirsiniz.

 69. busra diyor ki:

  Ben çocuk gelişimi bölümü mezunuyum sosyal hizmetleri tercih etmek istiyorum gelme olasılığı nedir 361 puan yatay geçişte

 70. mustafa diyor ki:

  hocam iyi günler,
  ben açıkögretim meslek lisesi elektrik elektronik bölümü bu yıl mezun oldum.sınavsız geçiş hakkımı kullanacagım,diploma notum 58,13. istanbul ikamet ediyorum 95 dogumluyum, istanbul,tekirdag,uşak erzincan uçak teknolojileri bölümünü yazmayı düşünüyorum gelme ihtimsli var mı?

 71. Seher diyor ki:

  Merhaba hocam,ben bu yıl anadolu teknik lisesi bilişim bölümünden mezun oldum ygs ve lys’ye de girdim. Tercih yaparken ilk iki sıraya muğla da puanimin tutmadığı iki bölüm yazdım ve 3. Sıraya sınavsız geçiş hakkım olan basım ve yayın teknolojileri yazdım. Sınavsız gecisimin tutma ihtimali nedir?

 72. ece diyor ki:

  Hocam son sordugum soruda su sayfadan 2 D demissinizya o linki tekrar yazarmisiniz giremedim

   • nuray diyor ki:

    merhaba hocam ben geçen sene muhasebe ve finansmandan mezun oldum bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam fakat nasıl kullanılcağını bilmiyorum herkes farklı bişi söylüyorr ben sağlık kurumları işletmeciliğine gitmek istiyorum geçiş hakkımla okul başarı puanım 283 sağlık kuruluşları bölümüde karabük ikinci öğretim ygs 6 dan 263 alıyor orayı yazabirmiyim yazsam gelirmi yani yanlış tecih yapmak istemiyorum bide sosyal güvenlikte sınavsız geçişe dahilmi

    • alperturkoglu diyor ki:

     Sizin sınavsız geçiş bölümünüz olduğundan orada yazan YGS puanı sizi ilgilendirmiyor. Büyük ihtimal buraya yerleşirsiniz. Sosyal Güvenlik de sınavsız geçiş bölümünüz.

 73. ece diyor ki:

  Hocam peki sinavsiz gecisimi yaptim sonra dondurdum diyelim ki bir daha ygs sinavina hazirlandigimda okuldan gelen puanim dusuyo mu ya da ek puan kesiliyomu

 74. ece diyor ki:

  Hocam meraba ben meslek lisesi cocuk gelisiminden mezun oldum bu sene . sinavsiz gecis yapip dondurmayi dusunuyorum tabi meslek lisesi oldugu icin yerlesme ihtimalim dusuk galiba insallah olur da dondurduktan sonra bu sene tekrar hazirlanmayi dusunuyorum sizce nasil fikir diploma puanim 80 obp 401 napicagimi sasirdim lutfen fikrinizi soyleyin

 75. filiz diyor ki:

  Mrb hocam bn yni mezn oldm cocuk gelsim blümü mezunuym snavsz gecs hakkimi kullnmak istiyorm diploma puanm 74,48 Obp puanm 372,4 bn 2 yllk sinavsz qcis anestezi bölmnü terchlermn arasina yazsam qelr mi puanmda kirilma falan olur mu

 76. Ali diyor ki:

  Hocam İlk Başta Kolay Gelsin
  Ben Meslek Lisesi Mezunu Deilim Ama Düz Lise Sayısal öğrencisi 2014 mezunuyum
  Acil ve İlk yardım okumak istiyoruM Özelden İstanbul Aydın üniversitesi veya İstanbul beykent Üniversitesine Sıralamam Baya yetiyor Aldıkları Sıralama En son geçen Yıl 588 bin Beykent Aydında İse 669 Bin Benim Sıralamam 384 Bin Sizce Hocam Bu Universitelere Girme Gibi Bi olanağım varmı
  Ve
  Hocam Size Bi sorum Daha olcaktı bu sağlık meslek üniversitelerinin Düz liseye giden öğrencilerin Veya Geri kalan Meslek olmayan liselerine Giden öğrencilerine Kontenjan Hakkı Varmıdır Yoksa İlla İlk Olarak Meslek liselerinemi Öncelik Vardır ? Yardım Ederseniz Şimdiden Teşekkürederim Hocam

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu yıl geçen yıllardan farklı olarak kontenjanların %40 lık kısmı YGS öğrencilerine ayrıldı. İlk defa YGS puanı ile öğrenci alan programlar olacak. 30 tercih hakkınız var, deneyin. Bekleyip görecez.

 77. ziyaeddin diyor ki:

  anadolu meslek bilişim teknolojileri bölümü mezunuyum bu sene mezun oldum diploma puanım 68 obp puanım 344.50000 maramara üniversitesi ya da istanbul içi bilgisayar programcılığı sınavsız geçişi kazanma şansım nedir?

 78. Miray Öztel diyor ki:

  iyi günler ben bir soru sormak istiyorum . ben bu yıl mezun oldum kuyumculuk teknolojisi/Takı imalatı bölümü mezunuyum ve kocaeli üniversitesine sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum . ama endüstri meslek lisesi mezunuyum diploma da kadırga mesleki ve teknik anadolu meslek lisesi yazıyor hangi mesleğe göre yerleşim olacak

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş bölümleriniz; Doğal Yapı Taşları Teknolojisi, Kuyumculuk ve Takı Tasarım. Bunlar Kocaeli ün. var mı bilmiyorum. Okul türünüz “2” meslek lisesi sayılır.

 79. Eda diyor ki:

  Merhaba.. ben Kayseri’de kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümü 2014 mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum obp puanım 344,650 yerleşme şansım nedir yardimci olurmusunuz ? Teşekkürler

 80. furkan diyor ki:

  merhaba hocam. ben anadolu sağlık meslek lisesi mezunuyum. bu sene mezun oldum ve samsunda yaşıyorum. ondokuz mayıs üniversitesine sınavsız geçiş hakkımı kullanarak yerleşmek istiyorum. acil tıp teknisyenliği okudum ve üniversitede de ilk ve acil yardım okumak istiyorum. obp puanım ise 72,07. 1. öğretim veya 2.öğretime yerleşebilir miyim? teşekkür ederim.

 81. gizem diyor ki:

  merhaba ben 2014 mezunuyum çocuk gelişimi okudum bu yıl ygs 5 ek puanlı halı 220 bölümü secmek istiyorum baska ek puan gelecek mı ? sınavsız geçişte hangi puana bakarak tercih yapabilirim ?

 82. Ozan diyor ki:

  Merhabalar,

  Ben 2014 meslek lisesi muhasebe finansman bölümü mezunuyum. Geçen yıl açıköğretime kayıt yaptırdım. Bu sene sivil havacılık kabin hizm. bölümüne gitmek istiyorum. Sizce Eskişehir Ulaştırma MYO’ya kayıt olma olasılığım kaçtır ?

  Teşekkürler.

 83. ayşe diyor ki:

  merhaba hocam. ben 2014 sağlık meslek lisesi tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik mezunuyum. geçen yıl geçiş hakkımı kullanmadım bu yıl kullanmak istiyorum. karabük i.ö. ağız ve diş sağlığı bu yıl gelir mi sizce. teşekürler

 84. Ferihan diyor ki:

  Bu yıl Anadolu sağlık meslek lisesi Tıbbi laboratuvar bölümünden mezun oldum ygs 2 ek puanlı sıralamam 38 bin. Ek puanla ebelik için tercih yapabilir miyim yoksa ebelik mezunları için mi ek puanlı Sıralama geçerli

  • alperturkoglu diyor ki:

   Maalesef hemşirelik için 0,18’li sıralama görünmüyor. 0,12’li sıralamanızla tercih edebilirsiniz. Sizin alanınızdaki lisans programları aşağıda.
   Perfüzyon (Yüksekokul) 4
   Ergoterapi (Yüksekokul) 4

 85. tuğba diyor ki:

  Ben sağlık meslek lisesi acil tıp teknisyenliği bölümü öğrencisiyim.Bu sene ilk yılım ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum .diploma notum 77 .obb ise 385 ama benim bulunduğum ilde paremediklik bölümü olmadığı için metep içi sayılmıyorum.Metep dışı yerlerdende yazmayı düsünüyorum.meteü içindende yazarsam acaba sansım varmı .bu diploma notuyla da yerlesebilirmiyim

 86. Kerem diyor ki:

  Hocam öncelikle saygılarımı sunarım

  Ben endüstri meslek lisesi elektrik elektronik teknolojisi bölümü elektrik tesisatları ve pano monitörlüğü bölümünden bu yıl mezun oldum ortaöğretim başarı puanım tam olarak 345,10000 klavuzdan baktığımda Uçak teknolojisi programına sınavsız geçiş hakkım olduğunu gördüm
  Anadolu üniversitesi uçak teknolojisi
  Ege üniversitesi uçak teknolojisi
  bölümlerini yazıcam düşünüyorum ankarada yaşıyorum ve ankarada uçak teknolojisi bölümü yok girme sansım nedir
  Şimdiden çok teşekkür ediyorum hocam

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eskişehir ve Ege imkansız 14,4,İ,96 okul türü 4 Anadolu teknik lise olup, İ Eskişehir’de Ege’de il içinden öğrenci alıyor.
   Belki özeller olabilir. Şu sayfadan tüm programları inceleyebilirsiniz.

   • Kerem diyor ki:

    Hocam gördüğüm kadarıyla Trakya ve uşak yeni açılmış sizce onların gelme olasılığı nedir ?

    • alperturkoglu diyor ki:

     Yeni açılan bölümler hakkında fikir yürütemeyiz. Şansınızı deneyebilirsiniz.

     • Kerem diyor ki:

      Hocam sadece trakya ve uşak daki uçak teknolojisi bölümlerini yazsam seneye okul puanım düşermi bu yıl 220 geldi ygs 1

      • Kerem diyor ki:

       yerleşemesemde şansımı denemek istiyorum fakat diploma puanım düşüyosada kumar oynamıcam seneye hazırlanıp tekrar deniyecem herşey için çok tesekkür ederim hocam

      • alperturkoglu diyor ki:

       Dediğim gibi tercih etmek puanınızı düşürmez. Puan düşmesi için bir programa yerleşmiş olmanız lazım. Yerleşirseniz zaten o bölümü okuma niyetiniz varsa endişe edecek bir durum söz konusu değil.

      • alperturkoglu diyor ki:

       Bir yeri yazmakla puan düşmez. Yerleşirseniz puanınız düşer.

 87. Selin diyor ki:

  Mrb 2011-2012 mezun uyum tercihler açıklanmış sınavsız geçiş hakkında bulunabilir miyim lakin gibi c bir ücret uatitmadim halen şansım var mi lütfen yardımcı olur musunuz

 88. Melis diyor ki:

  Merhaba. Ben 2015 anadolu kiz meslek cocuk gelisim mezunuyum
  . mersinde yasiyorum fakat mersin univeraitesinde 2yillik cocuk gelisimi bolumu yok. Sinavsiz gecis ile meteb ici alan universiteleri tercih etsem yerlesebilir miyim? Ortaogretim basari puanm 371.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aynı sorun bizim öğrencilerimiz içinde geçerli. Kocaeli Ün.’de de çocuk gelişimi yok. OKul türünüz Anadolu ise bir şansınız olabilir. Normal kız meslek lisesi ise METEB içi alan programlara şansınız olmayacaktır.

 89. merve diyor ki:

  Hocam ben çocuk gelişim mezunuyum bu yıl mezun oldum sınavsız geçis hakkımi kullanmak istiyorudiploma notum 70.65bana Elazığ gelir mi örgün istiyorum Elazığ ikinci öğretim bile gelse istiyorum hocam bide ben ygs ye girdim 165 aldım onunla iki yıllık örgün üniversite gelir mi lütfen cevaplayin

  • alperturkoglu diyor ki:

   Elazığ Ün. geçen yıl 14,2,İ,89 358.2500 öncelikleri ile almış. Bu değerlere göre şansınız sınırda diyebiliriz. Bu arada Elazığ’da 2.öğretim programı yok. YGS puanınız düşük şansınızı deneyebilirsiniz.

 90. zeynep diyor ki:

  ben bu sene mezun oluyorum açık lise çocuk gelişimi okudum. yalovada sosyal hizmetlere direk geçiş hakkım sizce yüzde kaçtır bide hangi bölümlere dha rahat geçiş yapabilrim..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Zaten sadece SOsyal Hizmetler ve Çocuk Gelişimi programlarına sınavsız geçiş hakkınız var. Yalova normal gündüz programının kontenjanı anadolu kız meslek liselilerce doluyor. 2.öğretim için de diploma notunuzun 83-85 olması lazım. Bakınız.

 91. ahmet diyor ki:

  Hocam çok teşekkür ediyorum ilgi ve alakaniza çok yardımcı oldunuz hayırlı geceler

 92. ahmet diyor ki:

  Hocam benim alanım zaten hemsirelik. Ben paramedik tercih etcem zaten alan dışı olmuyo mu yani puan eklenmeyecek mi ek olarak? Ayrıca attığınız linkte nereye bakacağım nasıl anlayacagim önceki yıllardan aldığını

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdakilerin hepsi sizin alanınızın devam nireliğinde olup sınavsız geçiş yapabileceğiniz bölümlerdir. Şu sayfada örnek üzerinden neye bakılacağını nasıl tercih yapılacağını anlatmıştım.
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Anestezi
   Diyaliz
   Elektronörofizyoloji
   Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
   Evde Hasta Bakımı
   Fizyoterapi
   İlk ve Acil Yardım
   İş ve Uğraşı Terapisi
   Laborant ve Veteriner Sağlık
   Laboratuvar Teknolojisi
   Odyometri
   Patoloji Laboratuvar Teknikleri
   Perfüzyon Teknikleri
   Podoloji
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama
   Yaşlı Bakımı

 93. ahmet diyor ki:

  Hocam ben 2014 sağlık meslek hemsirelik mezunuyum bu sene 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyorum paramedik bölümü için. Benim diploma puanim 72 OBP 360 0.12 katsayısı 43.2 0.18 katsayısı 64.8 ben şimdi 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanirsam sadece OBP puanı mi geçerli olacak yoksa 0.12 veya 0.18 katsayısı planlarında birisi OBP puanıma eklenecek mi lütfen yardımcı olun teşekkür ederim

  • alperturkoglu diyor ki:

   OBP geçerli olacak. Ek puanlar alandışı 2 4 yıllık ve alanınızdaki 4 yıllık tercihlerinizde geçerli. Öncelik son mezunlara olduğundan şansınız çok fazla değil. Eski mezunlardan alan programlar varsa değerlendirebilirsiniz. Bakınız.

 94. Hüseyin diyor ki:

  Hocam Merhabalar
  Izmir’den grafik menzunuyum bu sene mezun oldum obp:370 ege universitesi 2 yillik grafik bolumune alinma sansim varmidir teşekkürler

 95. sinem diyor ki:

  merhaba seneye sınavsız geçiş kalkıyor mu?

 96. Ahmet diyor ki:

  merhaba hocam ben bu yıl mesleki açık ögretim lisesi inşaat bölümü mezunuyum kendi bölümüme degilde harita kadastro bölümüne geçiş yapmak istiyorum.Kendi memleketimi yazarsan hem gece hem günzunu yerleşme şansım yuzde kactır.Tabi yine il dışınada harita yazcam eger gelme ihtimali yuksekse inşaatı yazmıyayım

 97. Seyfullah diyor ki:

  Merhaba bu sene sağlık meslek lisesinden mezun oldum 75.84 diploma notum var 2 yıllık paramedik yazıcam dışarıdan hangi üniversiteler alım yapıyor yardımcı olur musunuz

 98. FURKAN diyor ki:

  HOCAM BAZI BÖLÜMLERİN GEÇİŞİNDE 96,D,2,14 YAZIYOR BEN TEKNİĞİM YANİ 3 TERCİH ETSEM YERLEŞME OLASILIĞIM YÜKSEKMİ YOKSA ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİMİ YERLEŞİR SADECE BENİ ALMAZMI

  • alperturkoglu diyor ki:

   Siz her zaman önceliklisiniz. Yazdığınız öncelik bilgilerini şöyle değerlendirebiliriz.Önce Atl ler sonra teknik liseliler yerleşmiş kontenjan kaldığı için endüstri meslek liseliler de yerleşmiş.

 99. Yasemin diyor ki:

  Merhabalar
  Ben bu yıl çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünden mezun oldum çok şükür ama puanım kötü olduğundan 2 yıllık kendi branşımdan tercih yapmayı düşünüyorum. Diploma notum 75.90 ve OBP 379.50. Ama nerden nasıl bakacağımı bilmiyorum çok araştırdım ama kafam baya bi karıştı. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum açıkçası…

 100. Ahmetbaykaaaaaal diyor ki:

  Hocam diploma puanım 56 Sınavsız gecıs Hakkımı kullancam illa bi yer tuttarabilirmiyim Açıkta kalcam diye korkuyorum

 101. FURKAN diyor ki:

  HOCAM YERLEŞME ÖNCELİĞİNDE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ YAZIYO KILAVUZDA BEN TEKNİK LİSEYİM YAZARSAM BEN Mİ ÖNCELİKLİ OLARAK YERLEŞİRİM ENDÜSTRİMİ

 102. FURKAN diyor ki:

  HOCAM BEN ANKARA MESLEK LİSESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNİK LİSE MEZUN OLDUM BU YIL DİPLOMA NOTUM 77.86 ANADOLU ÜNİVERSİTESİ RAYLI SİSTEMLER ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ VE AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİSİNE YERLEŞEBİLİRMİYİM TERCİH YAPSAM

 103. sinem diyor ki:

  merhaba ben teknik grafik okuyorum.diploma notum 71 istanbulda 2 yıllık gelebilme şansım var mı

 104. yusuf diyor ki:

  hocam 2014 metal teknolojisi bölümü mezunuyum puanım 357 İstanbul üniversitesi meslek yüksek okulunun makine bölümüne yatay geçiş yapa bilir miyim

 105. sinem diyor ki:

  hocam ben teknik grafik lise3 bitirdim. obp puanın için 71.88 10.sınıfta 69.22 11.sınıfta 73.51 diploma notum kaç gelir teşekkür ederim.

 106. ahmet diyor ki:

  peki hocam asml okul türü nedir?
  anlayamadıgım saglık bölümüne giriste meslek lisesi saglık lisesin önündemi oluyor bu nasıl sacmalık

  • alperturkoglu diyor ki:

   Normalde sağlık bölümleri için tabi ki sağlık meslek liseleri öncelikli. Ama bazı bölümlerde örneğin odyometri bölümünü Biyomedikal Cihaz Teknolojileri mezunları da tercih edebiliyor. Sonuçta okul türü Anadolu Teknik Lise ise sizden öncelikli olur.

 107. ahmet diyor ki:

  hocam örnegin erciyes odyometri 334 ve meteb D oalarak gözüküyor. o halde ben buraya kesin girebiliyormuyum?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Peki okul türünün “4” olduğunu görüyor musunuz? Yani anadolu teknik lise mezunları yerleşebiliyor. Okul türüne de bakmanız lazım.

   • ahmet diyor ki:

    hocam nu anadolu saglık meslek lisesinin okul türü nedir allah askına bi yardımcı olsanız 375 puanım var devlete yerlesemeyecegim heralde

 108. ahmet diyor ki:

  hocam diploma puanım 76 asml mezunuyum odyometri programlarından herhangi birine yerlesebilme ihtimalim yüksekmidir sizce? meteb dısı olacak cunku bulundugum ilde odyometri yok(antep)

 109. Uğur diyor ki:

  Merhaba ben ygs girdim ve barajı geçtim ardından lys girdim ama öylesine girdim geçiş hakkımı kullanmak istiyorum lys barajını geçsemde geçiş hakkımı kullabılırmıyım ?
  Birde 2014 ve 2015 3a tablolarında kod değişikliği var mı yoksa aynımı ?

 110. damla diyor ki:

  Mrb ben saglık meslek lısesı hesırelk bolumu mezunuym daha staj notum bellı olmadı paramedık okumak ıstıyorm dırek gecısle ıc anadoluda yasıyorm blundugum sehırde bu bolumum yok acaba nerelerı terch etsem sansm yuksek olur

 111. sevda diyor ki:

  iyi günler ben 2 yıllık geciş hakkımı kullanacagım bursada oturuyorum dıploma notum yüksek hacettepe mı uludag üniversitesınde kı muhasebe böülümü mü ?

 112. Banu diyor ki:

  Hocam peki devlet üniversitelerine yerleşme şansım var mı

 113. sena diyor ki:

  hocam ygs puanım kötü olduğu için 2 yıllık tercihi yapacam konya selçuk üniversitesini sizce gelme olanagı nedir ?

 114. melisa diyor ki:

  Peki edirne trakya unv yerlesebilir miyim bi fikriniz varmi

 115. Banu diyor ki:

  Bu yıl meslek lisesinden mezun oldum bir yıl kaybım var 96 doğumluyum diploma notum 77 istanbulda yaşıyorum istanbulda ki Üniversitelere sınavsız geçme şansım var mı giyim üretim bölümü mezunuyum Üniversitede de bu bölümü istiyorum

 116. melisa diyor ki:

  Merhabalar.. ben meslek lisesi kimya bolumu mezunuyum diploma notum 65 kimya bolumu istanbul tercih etmek istiyorum kazanabilme olasiligim nedir ?

 117. semih diyor ki:

  merhaba ben 2 senelik sınavsız geçiş hakkımı kullandım bölümü beğenmedim kaydımı alsam tekrar tercih yapabilirmiyim

 118. Hüseyin diyor ki:

  Hocam merhaba bu sene mezun oldum grafik tasarımdan ygs 4 182 ygs 5 179puan lysye girme hakki verdiler 2 yillik grafik tasarim bolumune girebilirmiyim ?yardimci olurmusunuz

 119. bedriye diyor ki:

  meraba hocam
  ben bu yıl mezun olucam 2 yıllık hakkımı gziantep te kullanabilme şansım varmı giyim üretim bölümü için

 120. vedat diyor ki:

  Hocam ben birsenedir mezunum geçen sene tercih vermedim bu sene yerlere bilme ihtimalim kaç sizce

 121. Hatice diyor ki:

  Merhaba ben geçen yıl anadolu sağlık meslek lisesi att bölümünden mezun oldum. Geçiş hakkımı kullanmayacagim. Ek puan sadece paramedik bölümünemi gelecek odyometri ye ek puan gelir mi?

 122. elif diyor ki:

  Dis protez teknikerligi ile agiz ve dis sagligi teknikerligi ayni bolum mu iskurun meslek tanitimlarinda ikisi beraber tanitilmis

 123. Elif diyor ki:

  Sınavsız geçişte tercih yaparken ilk olarak puanı mı yoksa yerleştirme önceliklerini mi dikkate alarak tercih yapmalıyız?

 124. büsra diyor ki:

  sosyal hizmetler sinavsiz gecis hakkimi aciköğretim sosyal hizmetlere kullanabilir miyim

 125. esra diyor ki:

  Hocam merhaba ben son sınıf çocuk gelişimi bölümü öğrencisiyim. ygs sınavım kötü geçtiği için sınavsız geçiş yapmak istiyorum. Ama bulunduğum şehirden farklı bir şehri yazmak istiyorum. Diploma puanım ortalama 67 falan oluyor. Nereleri tercih edebilirim?

 126. sümeyye diyor ki:

  Hocam merhaba ben sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum fakat tercihim Meteb Dışı kullanicam gelme ihtimali ne kadar yüksek onu merak ediyorum. (Yardimci olabilir misiniz? )

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada 2 yıllık bölümlerin 2014 yerleştirme sonuçları var. İstediğiniz bölüm linkine tıklayarak açılan sayfada yerleştirme öncelikleri sütununa bakın. “D” ifadesi olan yerler METEB dışından almış demektir.

 127. pelin diyor ki:

  2009 mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı hiç kullanmadım açıköğretimden sınavsız geçişimi yapabilirmiyim konuyla ilgili yardımcı olurmusunuz?

 128. sneijder diyor ki:

  s.a hocm bu snene sınavsız geçş hakkımı kullanıcam geçen sene mezun olduğumdan yerleştirme önceliklerine nasıl dikkat etmeliyim ?

 129. şeyma diyor ki:

  Merhaba.Ben grafik bölümünden mezun olucam.Ama 2 yıllık için ygs puanı ile alan özel üniversiteleri düşünüyorum.Girme şansım nedir ve okul puanı verilecek mi?Yardımcı olursanız sevinirim
  2 yıllık moda tasarım bölümü istiyorum

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada yerleştirme önceliği sütunu boş olanları tercih etme hakkınız var. Tabi YGS-5 puanınızın orada yazan puana yakın olması lazım.

 130. nur diyor ki:

  hocam ben 2015 mezunu ıkıncı lıse olrak bu sene mezun oluyorum.87 dogumluyum okul puanım 80nın uzerınde ınş ben örgun ıkı yıllıklara meteb yoluyla basvurabılıyomuyum???

 131. Brknbalaban diyor ki:

  Hocam ben 2014 de 4 yıllık üniversite tutturuo bu sene o okula kayıt yaptırdım fakat seneye kendi memleketimde mesleğime devam etmek istiyorum TOPHANE ANADOLU TEKNİK LİSESİ BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ PROGRAMCILIK mezunuyum seneye geçiş hakkımı kullana bilir miyim uludağ üniversitesinin bilgisayar programcılığı bölümü gelirmi

  • alperturkoglu diyor ki:

   Kontenjanı son mezunlarla dolan bir bölüm olduğundan önceki mezunların şansı çok düşük.

   • Brknbalaban diyor ki:

    Fakat geçen sene iki senelik arkadaşların girdiği gözlenmiş olan önceki verdiğiniz istatistiklerden bu çıkıyor teşekkürler benim sormak istediğim bişey daha var bu senenin eml mezunu benim önümde mi alınıcak

    • alperturkoglu diyor ki:

     14,3,İ,95 2014 yılında son mezun 2014’lüler olduğundan “14” yazıyor. Ayrıca “3” sayısı teknik lise mezunlarının yerleştiğini gösteriyor. “13” yada daha küçük bir değer olsaydı önceki mezunların yerleşebildiği anlamına gelirdi. Bakınız. 2.öğretimler bile son mezunlarla dolmuş. En önemli öncelik mezuniyet yılı olduğundan son sorunuzun cevabı evet.

 132. teknik diyor ki:

  Hocam teknik lise(3) ögrencisi METEB DISI kocaeli köseköy myo bilgisayar prog.İÖ Yerlesebilir mi

  • alperturkoglu diyor ki:

   EVet. 14,2,İ,96 305.70000 son yerleşen öğrencinin bilgileri bunlar. Siz okul türünüzden dolayı avantajlı olacağınızdan yerleşme şansınız yüksek.

   • teknik diyor ki:

    Hocam peki tercihler ne zaman belli olur 17 temmuza kadar belli olur mu

    • alperturkoglu diyor ki:

     Ne zaman başlayacağı kesin belli olmadığından net cevap vermek zor. Geçen sene 18 Temmuz tercih için son tarihti ve 23 Temmuz’da belli olmuştu. Yani 5 gün içinde açıklanmıştı.

 133. yeter diyor ki:

  Merhaba hocam ben 2014 cocuk gelsim mezunuyum opb puanim 396 gecs hakkimi bu yil kullanmak istiyorum bu yil 2015 mezununn sansi daha fazla ama sormak istiyorum yerlesme sansim nedir? Yerlesebilir miyim. Ayrica ozel universitede tam burslu yazarsamda mi oncelik yeni mezunda mi oluyor? Yardmci olursaniz sevinirim.

 134. Gül esra diyor ki:

  düz lise mezunuyum ve özel üniversitede anestezi okumak istiyorum. puanım %25 bazı üniversitelerde de %50 bursluya yetiyor yerleşme olasılığım nedir? veya hangi üniversiteler meslek liseli olmayanları da alıyor?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada 2014 yerleştirme sonuçlarına bakabilirsiniz. Yerleştirme öncelikleri sütunu boş ise yerleşme şansınız var demektir. Tabi puan sütunundaki değeri de göz önüne almalısınız.

   • Gül esra diyor ki:

    aynı üniversitenin %75 ve tam burslu kontenjanında şart var ama %50 ve %25 inde yok sanırım sorun olmaz teşekkür ederim 🙂

 135. KÜBRA KACIR diyor ki:

  Merhaba Hocam
  2012 Kastamonu ili Tosya Sağlık Meslek lisesi hemşirelik mezunuyum.diploma puan 86.
  mezun oldugum yıl Marmara Üniversitesi labaratuvar bölümüne yerleştim fakat kayıt yaptırmadım.
  İstanbulda Özel üniversite (%100 burslu) yada devlet üniversitesinde ilk ve acil yardım bölümüne yerleşebilir miyim. 2 sene lik aramın dezavantaj oldugunu maalesef biliyorum:(
  mezun oldugum yıl iyi rehber edilemediğim için Labaratuvar bölümünden dgs ile hemşireliğe geçebileceğimi bilmiyodum.bu sebeple kayıt yaptırmadım.bu sene fırsatımı kaçırmak istemiyorum.paramedic bölümüne yerleşmek istiyorum.yardımcı olursanız cok sevinirim.iyi çalısmalar diliyorum

  • alperturkoglu diyor ki:

   Önceliğin son mezunlara olduğunu sizde biliyormuşsunuz. O zaman şu sayfayı incelediğinizde bırakın devlet ün. ve tam bursluyu istediğiniz yerde ücretli programa bile yerleşmenin çok zor olduğunu göreceksiniz.

   • Kübra Kacır diyor ki:

    Vermis oldugunuz bilgiler icin teşekkür ediyorum. Affiniza sığınırak soru soruyorum, gönderdiğiniz tablodaki puan obp ni degil mi

    • alperturkoglu diyor ki:

     Puandan önce mezuniyet yılı, okul türü ve METEB önceliği geliyor. Ondan sonra OBP ve doğum tarihi. Şimdi eğer yerleştirme öncelikleri dolu ise 14,2,İ,96 gibi değer varsa kontenjanı sınavsız geçişle dolmuştur ve yanındaki değer OBP puanıdır. Yerleştirme öncelikleri sütunu boşsa sınavsız geçişlilerin hepsi yerleşmiş alan dışından da YGS puanı ile öğrenci almış demektir. Ve oradaki puan YGS puanıdır.

 136. Elif diyor ki:

  Hocam merhaba ben ygs den barajı geçemedim çocuk gelişim bölümünü okuyorum sınavsız geçiş yapmak istiyorum kesin yerleşir miyim. Birde konyada var mı geçiş yapabilir miyim

 137. hüseyin ışık diyor ki:

  Anadolu teknik lisesi bilişim teknolojileri bölümü okuyorum istanbulda tam burslu bir bilgisayar programcılığı bölümüne girmek istiyorum seneye son sınıfım 16,4,D,98 olacak diploma puanım ise en az 70 gelebilir şansım varmıdır acaba ?

 138. Mert diyor ki:

  Hocam ben askeri lise mezunuyum adalet okumak istiyorum ama öncelik ve kontenjan sıkıntısı car dediler bu konuda bilgi verebîlir misiniz.teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sorunuzu dün cevaplamıştım. Ama soru silindiğinden cevap en altta kalmış.

   • Mert diyor ki:

    Evet onları incelemiştim ancak Marmara yı akdenizi aradım geçen sene bütün kontenjanlara adalet lisesi mezunları yerleşmiş diğer ünv de ulaşamadım Pazartesi tekrar arıycam ancak Türkiye’de kaç tane adalet lisesi var onu öğrensem bide ygs yerleşme puanım 350 bu yıl o puanlar tahmininizce ne kadar düşer

    • alperturkoglu diyor ki:

     Zaten hepsi bu sayfada var. Bu arada tek tek aramanızı anlayamadım. Siz tercihlerinizi kılavuza göre yapacaksınız. Her Adalet lisesi mezunu bu bölümü seçmiyordur. Tahminde bulunamıyorum.

     • Mert diyor ki:

      Lys ve ygs nin nasıl bir sınav olduğunu bu yıl anladım işin doğrusu bu sınav beni ilgilendirmiyordu bi yıl öncesine kadar kontenjanların liselerden dolması beni dışarıdan alım konusunda şüphelendirdi neyse sağolun

 139. alperturkoglu diyor ki:

  Yeterli puanı almanız durumunda herhangi bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. 2014 yerleştirme sonuçlarına şu sayfadan bakabilirsiniz. Yerleştirme öncelikleri boş olanlar alan dışından YGS puanı ile yerleşilen programları gösteriyor.

 140. gizem diyor ki:

  Hocam merhaba ben duz lise son sınıf öğrencisiyim ve obp puani ile tercih yapabiliyor muyum yardimci olursaniz cok sevinirim

 141. Aleyna diyor ki:

  İzmirde ticaret meslek lisesinde halkla ilişkiler ve organizasyon okuyorum.Bölümümden basın ve yayım teknolojilerine sınavsız girme hakkım var.Ege üniversitesinde yukarda bahsettiğinize göre ikinci öğretim:14,3,i,95 örgün öğretim:14,4,d,95 benimki ise 15,2,i,97. diploma notum da yaklaşık 60 civarı gelicek. sizce girebilir miyim ?

 142. ebru diyor ki:

  Ben anadolu sağlık meslek lisesinde acil tıp teknisyenliği bölümünde okuyorum. Önümüzdeki yıl istanbuldaki bir özel üniversiteye, ilk ve acil yardım bölümüne (paramedik) diploma puanım ile geçiş yapmak istiyorum. Diploma puanım bu yılla birlikte 80 ve 80 i biraz geçebilirde. %100 burslu okuyabilmem için diploma puanımın ne kadar olması gerekiyo bilgilendirebilir misiniz ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfadan inceleyebilirsiniz. 20-30 farklı program var tam burslu. Okul türünüzün Anadolu olması büyük avantaj. Bunun yanında sayfayı incelerken yerleştirme önceliği sütununda “D” meteb dışından alan yerleri bulmalısınız. OBP’de 400 ve altında olanlara bakın.

   • ebru diyor ki:

    Hocam 400 puan altında meteb dışı alan İstanbul’daki üniversitelerin kontenjanlarına baktım %100 burslu olarak en fazla 7 kişilik kontenjanları var garanti girebilir miyim tehlikeye atmak istemiyorum. İlk sıraya eğer okuduğum ildeki üniversiteye yazmazsam özel üniversiteyide %100 burslu kazanamazsam açıkta kalırım diye endişeleniyorum ama ben İstanbulda burslu okumak istiyorum.

    • alperturkoglu diyor ki:

     Tam burslu kontenjanların az olması çok doğal. Sonuçta özel ün. aynı zamanda ticari işletme. 30 tercihiniz var. En çok istediğiniz programdan en az istediğiniz programa doğru tercih yapacaksınız. Üste İstanbul tam burslu, alta da kendi ilinizdeki programları yazarsınız. Hangisi nasipse ona yerleşmiş olursunuz.

     • ebru diyor ki:

      Bilecik’in ilçesinde okuyorum Bilecik’in bir çok ilçesinde sağlık meslek lisesi var meteb içi aldığı içinde kontenjanını çabuk dolduruyo ilk sıraya yazarsam kesin olucak ama eğer ilk sıraya Bilecik değil de İstanbul’u yazarsam İstanbul’da olmazsa Bilecik’in kontenjanı dolmuş olucak açıkta kalabilirim. İstanbul Nişantaşı üniversitesini istiyorum aynı zamanda özel hastanede çalışmak istiyorum Bilecik’te özel hastane yok.

      • alperturkoglu diyor ki:

       Tercih sistemini yanlış biliyorsunuz. Herhangi bir programı ilk sırada yada son sırada tercih etmeniz sizin o programdaki şansınız artırıp azaltmaz. Siz sadece kendi öncelik sıranızı ÖSYM ye bildirmiş oluyorsunuz. Yani siz 30.sırada istediniz diye yerleştirme öncelikleri daha kötü olan (OBP’de dahil) 1.sırada isteyen bir kişi sizin önünüze geçemez. Umarım anlatabilmişimdir.

      • ebru diyor ki:

       Sağ olun hocam anladım, teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

      • alperturkoglu diyor ki:

       Rica ederim.

 143. melis diyor ki:

  ben att okuyorum okuul puanım 70 lerde duyduğuma göre 80 ve üzeri olması gerekiyomuş 2 yıllık paramedikliğe sınavsız geçiş yapabilmem için şimdi ben üniversiteye gidemez miyim

 144. Ferhat diyor ki:

  Mesleki açık lise grafik ve fotoğraf son sınıf öğrencisiyim 1994 doğumluyum diploma puanı 75 civarı geçiş hakkında İstanbul düşünüyorum olasılığı nedir sizce?

 145. Ramazan Düzgün diyor ki:

  Mrb hocam ben Gaziantep te motorlu araçlar teknolojisi Bölümü’nü okuyorum 2yıllık Sınavsız geçiş Hakkımı kullanarak Eskişehir’i Kapadokya ünvt. Veya özel olmayan bir Üniversite’de uçak teknolojisi Bölümü’nü istiyorum ve aynı zamanda bölümüm meteb içi buralara yerleşebilme durumum nedir? Diploma puanım kaç Olmalı yardımınız için çok tşk ederim Allah Razı olsun!!!

 146. Ramazan düzgün diyor ki:

  Selamünaleyküm hocam ben Gaziantep’ten 12.sınıf motorlu araçlar teknoloji Bölümü’nde okuyorum bu yıl ygs den barajı geçemedim. Sınavsız geçiş Hakkımı kullanarak uçak teknolojisi Bölümü’nü okumak istiyorum ama Antep’te yok dışarıda. Yerleşebilme durumum nedir.bilgileriniz için teşekkürler hocam saygılar…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfadan inceleyebilirsiniz. Yerleştirme önceliklerinde okul türü “2” ve METEB önceliği “D” olanlar varsa tercih edebilirsiniz.Zaten çoğu özel üniversite.

   • Ramazan Düzgün diyor ki:

    Slm hocam. 2 yıllık Sınavsız geçiş Hakkımı kullanarak uçak teknolojisi Bölümü’ne Geçmek istiyorum ama siz yukarda çoğunun özel üniversite olduğunu söylediniz. Bu özel üniversitelerin fiyatları. Hakkında yardımcı olursanız çok makbule geçer hocam saygılar aynı zamanda. 12.sınıf motorlu araçlar teknolojisi Bölümü’nde okuyorum

 147. rabia diyor ki:

  hocam meraba bişey sorcaktım 12. sınıf meslek lisesi öğrencisiyim ygsye başvururken sınavsız geçiş kısmına başvuru yapmadım 2 yıllık geçiş hakkım olmuyacakmı şimdi???

 148. SERPİL diyor ki:

  MERHABA;ıkı yıllk ünvrstemi alltan dersim olarak seneye erteledım simdi ıkıncı üni için dikey geciş hakkı yaptım açıktan devam edebiliirmiyim muhasebe alınındaydım iişçi gvenliği istiorum ama şartlar dolayısıyla açıktan okumalıyım olurmu ? teşekkürler.

 149. burak diyor ki:

  İyi günler ben mesleki ve teknik anadolu lisesi elektrik bölümünden bu sene mezun olacam acaba sınavsız geçişle odyometri bölümüne gidebilirmiyim cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Odyometri sınavsız geçiş bölümünüz değil.

  • ferhat diyor ki:

   Merhaba hocam istanbldan meslek lisesi makine bolumu son snif ogrencisiyim 2 yillik gecis hakkimi istanbul uni 15.02.i.97 i.ö aliyor buyk ihtnal butun kosullar uyuyor yil sonu notlarim 9.11 kadar 62.65 aradi 12 siniftab90 buyuknihtnal obp iyin olur kontejan 50 kisilk girme olasalgm nedir sizce istanbul unisine

   • alperturkoglu diyor ki:

    352,95000 14,3,İ,95 “3” okul türünden dolayı Teknik lise mezunları ile kontenjanı dolmuş. Siz normal meslek mezunu iseniz yerleşmeniz zor.

  • ferhat diyor ki:

   Hocam ikinci ofretim meslek lisesi aliyor teknik lise deil gormustum ben osym kilavuzunda girne olasalsalgim nedir budurumda

   • alperturkoglu diyor ki:

    İstanbul Ün. Makine (İÖ) 296,20000 14,3,İ,96
    Buda iö yerleştirme öncelikleri okul türü yine “3” yani teknik lise mezunları ile kontenjanı doluyor.

  • ferhat diyor ki:

   Hocam peki çanakkale 18 mart üniversite mekattronik okuma samsim nedir makine ressamligi ogrencsyim

 150. burcu diyor ki:

  hocam ben geçen yıl sınavsız geçiş kadir has çıktı ama gidemedim maddi yönden bu sene gidersem.. aynı yer tercih yapsam çıkarmı

 151. elanur diyor ki:

  Hocam merhaba, ben mesleki ve teknik anadolu lisesi son sinif büro yönetimi ogrencisiyim, odyomeyriye gecis hakkim var, okul puanim 415 dokuz eylulu universitesini düşünüyorum sizce yerlesir miyim yardimci olursaniz sevinirim

 152. merve s diyor ki:

  merhaba hocam. 2011 lise hemşirelik mezunuyum. 2 yıllık anestezi okumak istiyorum geçiş hakkımı kullanabililr miyim ve bunun için ne yapmam gerekiyor ?

 153. ELİF diyor ki:

  hocam ben izmirde okuyorumda büro y. sekreterlik öğrencisiyim ege üniversitesi tıbbi sekreterliği tercih etmek isteyince çevremdekiler sağlık meslekten alıyolar diyolar sizce doğru mudur? ege üniversitesi zor mu benim için

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümüne sizinde sınavsız geçiş hakkınız var. Öncelik olarak okul türü anadolu olan yada OBP puanı yüksek olanlar sizin önünüze geçebilir. Onun dışında sağlık mezunu olmaları sizden önce yerleşecekleri anlamına gelmiyor.

 154. batuhan diyor ki:

  Hocam 2014 yilinda menzun oldum fakat yurt disina gitmem gerektigi icin tercih yapmadim bu sene ygs ye girip 2 yillik gecis hakkimi kullanicam elektrik elektronik meslek lisesi cikisliym eskisehirden menzun oldum fakat bursada okumak istiyorum ve 2 yillik bolumlerin bazilarnda tire isareti oluyor anlamadm yardimci olurs

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızı kullanmak için YGS girmeniz gerekmiyor. Mezun olduğunuz il dışından tercih yapacaksanız yerleştirme önceliklerini incelemeniz “D” yazan yani METEB dışından alan programları tercih etmeniz gerekiyor. Yerleştirme önceliklerinde tire varsa sınavsız geçişle kontenjanı dolmadığından alan dışından da YGS puanı ile öğrenci almış demektir. Buralara yerleşme şansınız çok yüksektir.

   • batuhan diyor ki:

    hocam peki elektrik elektronik dısında baska sehirden meteb d olarak secsem gelme sansı varmı

    örneğin gıda teknelojisi

    • alperturkoglu diyor ki:

     Alan dışı tercih edebilmeniz için tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerinin boş (—-) olması lazım. Yerleştirme önceliklerinde değer olan yerler sadece sınavsız geçiş öğrencilerini alıyor demektir.

 155. hilal diyor ki:

  Hocam merhaba ben bu yil cocuk gelisimi mezunu teknik lise olucam istanbul dan mezun oldugum icin trakya üniversitesi de İ yani megep ici benim orayi kazanma olasiligim 0 mi olur ??

  • alperturkoglu diyor ki:

   Orada okul türü “2” görünüyor. Sizin okul türünüz teknik lise “3” ise “İ” ye bakmayın siz öncelikli olursunuz. Çünkü okul türü önceliği METEB önceliğinden daha önemlidir.

   • hilal diyor ki:

    Cok sevindim 🙂 sagolun hocam bi sorum daha olucak sinavsiz gecis tercihleri 10 tanemi yapiliyor bide tercih sirasinda gecis hakkimi kullanmak icin nasil bir yol izleyebilirim

 156. melek diyor ki:

  mrb hocam çok acil yardımınıza ihtiyacım var ltfn yardımcı olursanız sevinirim . sorum şu;ben 2012 kız teknik ve meslek lisesi mezunuyum ve atatürk unisinde açıktan adalet okuyorum ve şimdiye kadar sınavsız geçiş hakkım gelmedi bu sene sınava girmeden ygsye sınavsız başvurumu yaptım ama arkadaşlarım çogu gelmez diyor özel unilerden başka sizce gekme ihtimali ve ne yapmam gerekli ltfn yardımcı olun ? 🙁

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bölümünüzü yazmamışsınız!

   • melek diyor ki:

    çocuk gelişimi bölümüm ama açıktan adalet okuyorum..

    • alperturkoglu diyor ki:

     Arkadaşlarınız haklı sadece özel ün. olabilir. Bu sene 2014 mezunlarının bile devlet ün. yerleşmesi zorken sizinki imkansız.

     • melek diyor ki:

      peki bunun %25, %50 burslu deniliyor ya peki bu yüzdelikler nekadar para miktarı nekadar yani ?

     • melek diyor ki:

      hocam son bi soru sorayım kbakmayın bizim meslek lisesinde 3 bölüm vardı çocuk gelişimi el sanatları ve bilgisayar bölümü ve benimde çocuk gelişimi bunun dışında bu diger bölümleri tercih yapa bilirmiyim ? 🙁

  • Eda diyor ki:

   Hocam merhaba lise son sınıf ögrencisi aşçılık okuyorum şuan ygs ye hazırlanıyorum ama meslekte cv önemli olduğu için açıktan okumak daha mantıklı geliyo. İstanbul icinde açıktan yok diye biliyorum yuksek puan alıp istedigim unv dısardan devam etme sansım var mi beykent unv. gibi orayı istiyorum yada nasıl bi yol izleyebilirim yardımcı olursanız sevinirim

 157. elif diyor ki:

  hocam merhaba
  ygs den geçerli puanı alıp pmyo başvurursak sınavsız geçiş hakkımızı kaybeder miyiz?

 158. İrem diyor ki:

  Hocam bn lise 3 e gıdıyorum cocuk gelişimi okuyorum ama ben radyoculuk yada modayla ugrasmak istiyorum ne yapmalym lutfen bna akıl verin

 159. Büşra diyor ki:

  Meslek lisesi çocuk gelisimi okuyorum sinavsiz gecis hakkimi sosyal hizmetlere kullanmak istiyorum Kendi sehrimde sadece yalovada var o da 14,2,D,96 , 14,3,D96 yani ikiside meteb dışı bende bursada oturuyorum meteb disi olduğu icin yerleşme sansim yok mu ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Kendi şehrimde Yalova’da var demişsiniz. Bursa’da oturuyorum demişsiniz anlamadım. “D” önce meteb içiler yerleşmiş kontenjan kaldığından meteb dışı da almış demektir.

 160. MuHaMmE`d Kr`T diyor ki:

  Merhaba ben çoçuk gelişimi ve egtimi bölümü okuyorum ben bu bölüme geciş yapabilirmiyim ygs sınavından sonra,,,

 161. mustafa diyor ki:

  Merhaba hocam ben adana da meslek lisesi öğrencisiyim lise sondayım harita bölümünü okuyorum ve tapu kadastro bölümüne gitmek istiyorum sınavsız geçişimle fkt ben ygs sınavına girip genede denicem ve bana eyer barajı geçemez isen liseyi okuduğun şehrin etrafındaki üniv. Gidersin uzak şehirleri yazamazsın diolar doğrumudur acaba?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Alakası yok. Tercih edeceğiniz program METEB dışından alıyorsa yerleşme şansınız vardır. Sadece METEB içi alıyorsa yoktur. Sınavsız geçişin YGS sınavı yada puanı ile hiç bir alakası yoktur.

 162. tiger diyor ki:

  merhaba hocam ben 2014 elektronktn mezun oldum sınavsız geçişle kayıt yaptırdm bu sene fakat bıraktm okulu bazı nednlerden dolayı yine terch yapacağım bu sene ama oklda kaydım hala duruyor bir zararı olurmu

 163. tuğba diyor ki:

  Hocam ben son sinif laboratuvarim gazi universitesi ilk ve acil yardim istiyorum sakaryada yasiyorum metep disi girebilir miyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   405,4500 14,3,İ,96 Bu yerleştirme önceliklerine göre . Sadece Ankara’dan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi mezunlarını alıyor. Diploma notu 82 civarında olması lazım. METEB dışı yerleşmeniz imkansız görünüyor.

 164. gülcan diyor ki:

  merhaba 2002 imam hatip lisesi mezunuyum sınavsız gecis ilahiyat acıkögretim hakkımı kullanmak istiyorum ne yapmalıyım tesekkürler,,

 165. sevilaykucuk diyor ki:

  Merhaba gebze ticaret meslek lisesi buro yonetimi ogrencisiyim odyometri bolumu istiyorum ama il dışı tercih yapmam gerekiyo ne yaparsam onceliğim olur diploma puanım kac olmalı?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerinde 14,2,D değerleri olması lazım. Şu sayfadan inceleyebilirsiniz.14 son yıl mezunu, 2 normal ticaret meslek mezunu, D ise METEB dışından aldığını gösterir.

 166. kübra diyor ki:

  Merhaba iyi günler benim soruma da yardımcı olursanız sevinirim. Ben sağlık meslek lisesi att son sınıf öğrencisiyim ve 2 yıllık sınavsız olarak bizim bölümlerin olduğu üniversiteleri yazar msnız tşk 🙂

 167. Elif diyor ki:

  Teşekkür ederim hocam çok sağ olun

 168. ESRA diyor ki:

  merhaba ,ben 2014 ticaret lisesi mezunuyum şunu öğrenmek istiyorum,anestezi bölümüne 2 yıllık diploma puanım ile yerleşme şansım var mıdır?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu bölüm sizin sınavsız geçiş bölümünüz değil.

  • ESRA diyor ki:

   Peki yerleşebileceğim bölümlere baktığımda neden anestezi de karşıma çıkıyor ? hangi alanlara geçiş yapabilirim?

   • alperturkoglu diyor ki:

    Sadece Ticaret Lisesi mezunu olduğunuzu yazmışsınız. Normalde ticaret lisesi mezunlarının yerleşebileceği programlar şu sayfada yer alıyor. Ancak sizin bölümünüz farklı ise durum değişebilir.Bölümünüzü de yazarsanız sağlıklı değerlendirme yapabiliriz.

 169. Muhammed diyor ki:

  Ben geçen sene meslek lisesi mobilya iç mekan tasarım alanıyim sınavsız geçiş hakkım var mı hocam tşk

 170. selin diyor ki:

  2011 sağlık meslek lisesi mezunuyum.bölümüm acil tıp teknisyenliği.önceki senelerde yerleştirildim fakat kayıt yaptırmadım.obp düşermi.bu sene tercih yapmak istiyorum.yardımcı olursanız sevinirim..

 171. sudee diyor ki:

  Hicam ben kimya bölümü meslek lisesinden bu sene mezun olucam ve bölümümle ilgili universite bölümleri hakkinda araştırmalar yapıyorum ama kafam bi hayli karisti arastiridigim ve düşündüğüm bölümler hakkinda önü açık değil tavsiye etmiyoruz diye yorumlarda bulunuyorlarhangi bölüm yararli ve önü açık bilemiyorum yanlış tercih yapıp mutsuz okumak istemiyorum sınava giricem ama ya barajı gecemezsem korkusuda var dikey geçiş hakkimda var 2 yillik ama bölüm konusunda cok kafam karışık bu konuda verebiliceginiz bi fikir bi düşünceniz var mı acaba kafamdaki soruları cozmeme yardım edebilirmisiniz rica etsem? ?

 172. esra kulak diyor ki:

  istanbulda 2 yıllık odyometri bölümü olan devlet üniversiteleri hangileri acaba ?

 173. Durmus diyor ki:

  Düz lise Türk edebiyatı ve sosyal bilimler bölümünden mezunum açık öğretime sınavsız kayıt yaptırabilirmiyim

 174. M ALİ diyor ki:

  HOCCAM BEN MESLEK LİSESİNDEN MEZUN OLDUM 2014 HAZİRAN AYINDA SINAVSIZ GECİŞ YAPAMADIM 2015 YGS DEN PUAN ALMAZSAM SINAVSIZ GECİŞ YAPABİLİYORMUYUM TEMUZ AYINDA CAVAPNIZI BEKLİYORUM ALANIM MOBİLYA VE İC MEKAN TASARIM ALLANI NELER YAZABİLİYORUM

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş için sınava girmeniz gerekmiyor. 19 Ocak a kadar başvurunuzu yapacaksınız Temmuz ayında da tercih yapacaksınız. Bölümleriniz:
   Endüstri Ürünleri Tasarımı
   Eser Koruma
   Görsel İletişim
   İç Mekan Tasarımı
   Mimari Dekoratif Sanatlar
   Mimari Restorasyon
   Mobilya ve Dekorasyon
   Ormancılık ve Orman Ürünleri

 175. kubrakdmr diyor ki:

  Merhaba benim diploma notum 61,13 ve bir dersim daha var 24 kredilik eğer bu kredi eklenirse diploma notum kaç olur. Ve ben muhasebe ve finansman bölümündeyim eğer mezun olursam sınavsız geçişle diploma notuma o 24 kredide eklenirse hangi bölümlere girebilirim? Şmdiden teşekkürler

 176. Kübra diyor ki:

  Hocam merhabalar,
  ben kız teknik ve meslek lisesi, grafik ve fotoğraf bölümü mezunuyum. mezun olalı iki yıl oldu. bu yıl ygs basvurumu yaptım fakat aynı zamanda da sınavsız gecıs hakkımı kullanmak istiyorum.
  1995 dogumluyum, mezun olalı iki yıl oldu, obp ise 355. bu kosullar dogrultusunda sınavsız gecis hakkımı kullanabilir miyim? , sansım var mı ?
  simdiden tesekkür ederim…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hangi sınavsız geçiş bölümünü tercih edeceğinizi bile yazmamışsınız. Kaldı ki ben bu şekilde inceleme yapmıyorum. Şu sayfada 2 yıllık bölümlerin 2014 sonuçları var. İstediğiniz linke tıklayarak, yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz. Eski mezunlardan alan programları bulmalısınız 14 ile başlayanlar son mezunların kontenjanı doldurduğu programlar siz 12,11 yada daha küçük değerle başlayan programlara bakınız.

   • Kübra diyor ki:

    Anlıyorum Grafik ve fotoğraf alanı mezunuyum hocam basın ve yayıncılık, grafik ve fotoğraf, basım-yayın, radyo ve tv teknolojileri, radyo ve tv programcılığı, bilgisayar destekli tasarım ve anımasyon, medya ve ıletısım, görsel ıletısım bunları tercıh edebılıyorum. Lınke tıkladım ornegın ıskenderun, Antakya, Çukurova bu unıversıteler oncelıklerını belırtmemıs pekı onları secebılıyor muyum?

    • alperturkoglu diyor ki:

     Eğer öncelik sütunları boşsa sınavsız geçiş öğrencilerinin tamamını almış alan dışından da öğrenci almış demektir. Sizin alanınızsa yerleşme ihtimaliniz çok yüksek.

  • canan diyor ki:

   merhaba hocam ben işletme fakültesi mezunuyum sınavsız geçiş ile ilahiyat okumak istiyorum başvuru nasıl yapmam lazım

 177. pelin diyor ki:

  Benim annem 1983 yılı kız meslek lisesi ev ekonomisi mezunu.sınavsız geçişten yararlanabilir mi hangi bölümlerden yararlanabilir

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkı var. Ancak öncelik son mezunlara olduğundan son 22 yılda mezun olan öğrenciler annenizden avantajlı olacaktır. Yine de kontenjanı dolmayan ve eski mezunlardan alan programlara tercihte bulunabilir.
   Aşcılık
   Çay Tarımı ve İşleme Teknolojisi
   Endüstriyel Tavukçuluk
   Et ve Ürünleri Teknolojisi
   Ev İdaresi
   Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi
   Gıda Teknolojisi
   İkram Hizmetleri
   Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği
   Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi
   Sosyal Hizmetler
   Su Ürünleri İşleme Teknolojisi
   Süt ve Ürünleri Teknolojisi
   Tarım
   Turizm ve Otel İşletmeciliği
   Turizm ve Seyehat Hizmetleri
   Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi (Değirmencilik)
   Yağ Endüstrisi
   Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi

 178. fadime diyor ki:

  Hocam bizim okul ticaret meslek lisesi dye geciyo bu okul turleri siralamasinda kacinci oluyo’

  • alperturkoglu diyor ki:

   Okul türü kodu “2” yani kodu “3” olan Anadolu Ticaret Meslek’ten sonra geliyor.

   • Elif diyor ki:

    Hocam Merhabalar, ben izmirde anadolu ticaret meslek lisesi büro y. Ve yonetici sekr. Son sınıf öğrencisiyim sınavsız geciste tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik istiyorum Eskişehir OGU’ne gidebilme olasılığım sizce nedir? Simdiden teşekkürler.

    • alperturkoglu diyor ki:

     389,40000 14,2,D,96 Bunlar yerleştirme öncelikleri. METEB dışından öğrenci alıyor. Eğer diploma notunuz 78-80 civarında olursa yerleşme ihtimaliniz var.

     • Elif diyor ki:

      Diploma notum yüksek ihtimalle 76 veya 77 gibi olucak tercihime Eskişehir’i yazmam doğru olur mu yoksu boşuna yazmayayım mı hocam

      Hocam bi de ben ösym sitesinden bakıyorum puanlara 14 temmuz 2014te güncellenmiş ve Eskişehir OGU için 337,25000 puan diyor anlamadım ben şimdi

      • alperturkoglu diyor ki:

       Şansınızı deneyebilirsiniz. 337,25 olanın özel koşullarında 56 yazıyor. (Eğitim Çifteler ilçesinde sürdürülecektir.)
       Şu sayfadan 2 programı da inceleyebilirsiniz.

 179. fadime diyor ki:

  Meraba hocam bu ösys nin kilavuzunu inceledimde hocam burda sinaviz gecis bolumumuzde buro yöbetimi bölümde tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik yada agiz ve dis sagligi vede odyometri bölümü yazmiyor hocam yani bizm bu alanlara sinavsiz gecisimiz yokmu hocam. Lütfen yardimci olun 🙁

 180. sedat diyor ki:

  iyi günler hocam 2105 yılı sınavsız geçiş klavuzunun linkini atarmısınz sze zahmet.

 181. Ekin diyor ki:

  Hocam Merhaba ben son sınıf bilişim teknolojileri ögrencisiyim. Herkes bir kafadan birseyler söyluyo temelimiz yok meslek lisesi oldugumuz ıcın son sene staj yuzundende dershaneye gitme avantajımız yok evde kendımız eksiklerimizi gidermeye calısıyoruz ama pek fazla verimli olmuyo anlamadıgımız konular oluyo. Sınavsız geciş yapmayı dusunuyorum.Bizim bölümdende saglık bilgi sistemleri teknikerligi bölümüne geciş hakkımızın oldugu görünüyor ne kadar dogru bilmiyorum sadece burdur mehmet akıf ersoy universitesinde yeni açılmış bir bölüm fazla bilgide yok sizce napmalıyım saglık oldugu ıcın es de gecemiyorum.Geciş yapabilecegımız bölümleri yazabilirseniz cok sevinirim gercekten kafam cok karısık bana yardımcı olurmusunuz lutfennnnnn :(!

  • alperturkoglu diyor ki:

   Rehber öğretmen olmadığım için bilgim kısıtlı be nedenle öneri yada yorum yapamıyorum. Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bu yıl ilk defa öğrenci alacak bir program. Tercihlere kadar başka yerlerde de açılabilir. Sınavsız geçiş bölümleriniz;
   Basım ve Yayın Teknolojileri
   Bilgi Güvenliği Teknolojisi
   Bilgi Yönetimi
   Bilgisayar Operatörlüğü
   Bilgisayar Programcılığı
   Bilgisayar Teknolojisi
   Coğrafi Bilgi Sistemleri
   Görsel İletişim
   İnternet ve Ağ Teknolojileri
   Mobil Teknolojileri
   Pazarlama
   Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği
   Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi

   • Ekin diyor ki:

    Tesekkur ederim hocamm 🙂

   • ekin diyor ki:

    meraba hocam bilişim teknolojileri bölümünün meteb dışı alan universitelerin linkini atabilirmisiniz size zahmet

    • alperturkoglu diyor ki:

     Şimdi bilişim teknolojileri bölümünün seçebileceği 10 tane bölüm var. Bu 10 bölüme ait yüzlerce üniversite programı var. Bunları benim tek tek incelemem mümkün değil. Ama siz şunu yapabilirsiniz. Şu sayfada 2 yıllık bölümlerin 2014 yerleştirme sonuç linkleri var. Örn. siz Bilgisayar Programlama linkine tıklayarak açılan sayfada yerleştirme öncelikleri sütununda “D” harfi olanları inceleyebilirsiniz. METEB dışından alıyor demektir. Ama okul türünü de dikkate almalısınız. Siz normal meslek lisesi mezunu iseniz kodunuz “2” dir. “3” yada “4” olanlar teknik lise ve anadolu teknik lisedir.

 182. kubra diyor ki:

  hocam merhaba bu sene anesteziden mezun oluyorum sınavsız geçiş yapmak istiyorum puanım iyi geçebileceğim diğer bölümler var sınavsız geçiş ile onları tercih edecek olmam anesteziyi tercih ediyor olmam gibidir değil mi ? yani anesteziden odyometriye geçmek(sonuçta geçebileceğim bölüm) bana dezavantaj sağlamaz ? etraftan duyum aldım herkes önce kendi bölümünü tercih etsin diğer bölümler kontejyan kalırsa alıyor diye ama hiçbi sağlık meslekte odyometri falan yok bildiğim kadarıyla sanırım yanlış bir duyum ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle tercih edebileceğiniz her bölüm için önceliğiniz diğer sağlık meslek liselilerle aynıdır. Bu konuda içiniz rahat olsun. Bazı meslek lise bölümlerinin aynı isimli yüksek okul bölümleri yok. O zaman onların yerleşemiyor olması lazımdı. Mesela Acil Tıp Teknisyenliği diye bir yüksek okul bölümü yok. İlk ve acil yardım için hemşirelik, anestezi vb. okumuş herkesin eşit şansı vardır. Önceliği belirleyecek olan yerleştirme öncelikleridir. Onlarıda yukarıdaki yazıdan okuyabilirsiniz.

 183. SÜHEYLA KÖKSAL HATIL diyor ki:

  MERHABALAR BEN 1985 YILI KIZ MESLEK LİSESİ GİYİM BÖLÜMÜ MEZUNUYUM.SINAVSIZ GEÇİŞ YAPARAK AÇIK ÖĞRETİM
  OKUMAK İSTİYORUM. KENDİ BÖLÜMÜM OLAN GİYİM YOK AÇIK ÖĞRETİMDE ,HANGİ BÖLÜMÜ SEÇEBİLİRİM ÇALIŞTIĞIM İÇİN BULUNDUĞUN ŞEHİRDEN AYRILAMIYORUM.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM İYİ ÇALIŞMALAR

  • alperturkoglu diyor ki:

   Alanınızla ilgili sınavsız açıköğretim bölümünüz maalesef yok. Bu durumda açıköğretimde başka bir bölüm için mutlaka YGS sınavına girerek baraj puan olan 140’ı mutlaka alabilmelisiniz.

 184. Sibel diyor ki:

  Ben 1998 Ahi Evran Ticaret Meslek Lisesi Mecidiyeköy İstanbul mezunuyum. Sınavsız geçiş yapmak istiyorum. Mali mişavir olmam mümkün mü bu geçişi yaparsam. Eğer mümkünse hangi bölümü okumalıyım. Teşekkür ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız var. Ama mali müşavirlik için ne gerekli bilgim dışında bir konu. Ben normal endüstri meslek lisesinde müdür yardımcısıyım.

 185. şakir diyor ki:

  Peki tapu bölümü olan başka şehirlerimiz yokmu tek ankara gazimi

 186. muaffak diyor ki:

  Merhaba hocam bir sorum olucak ben harita bölümü lise son sınıf öğrencisiyim tapu bölümüne geçiş yapmak istiyorum mesela ankara gazi üniv tapu bölümüne geçiş yapmak istiyorum ne gerekiyor obp puanı ne istiyor ne yapmam lazım bunun için

  • alperturkoglu diyor ki:

   355,45000 14,3,D,95 Bu değerler geçen yılki yerleştirme öncelikleri. 2014 anadolu mezunlarından il dışından da olmak üzere diploma puanı 71,09 olan 1995 doğumlu öğrenci yerleşmiş. Genel olarak son ve anadolu meslek mezunu olmanız gerektiği açık olarak görünüyor. Diploma puanınız yüksek bile olsa okul türünüz anadolu değilse şansınız çok az.

 187. esra can diyor ki:

  Yazmayı unutmuşum yani burslu gecebilirmiyim obp ile

 188. esra can diyor ki:

  Merhaba ben anadolu ticaret meslek lisesi son sınıfm sivil hava ulaştırma işletmeciliğine özel üniversiteye obp puanimla geçis yapabililer miyim obp puanim 335.

 189. Emre diyor ki:

  Hocam merhaba ben size birsey sormak istiyorum. Ben endüstri meslek mobilya ve ic mekan tasarimi mezunuyum acaba diplomam ile hangi bölümlere sınavsız gecis yapabilirim ve işletme myokulunada geçebilirmiyim puansiz yanitlarsaniz cok sevinirim tesekkurler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var. İşletmeye yok.
   Mobilya ve Dekorasyon 2
   Ormancılık ve Orman Ürünleri 2
   Eser Koruma 2
   İç Mekan Tasarımı 2
   Mimari Dekoratif Sanatlar 2
   Mimari Restorasyon 2

 190. fadime diyor ki:

  hocam peki bu gnderdiginiz liste 2015 yılı içinde geçerlimi

 191. fadime diyor ki:

  çok tesekkür ederim ALLAH razı olsun. peki bu tıbbi dökümantasyonun odyometrinin ve agız ve diş saglıgının atamaları nasıl.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Amin sizlerden de Allah razı olsun. Ama rehber öğretmen olmadığımdan mesleklerin atama ve istihdamları hakkında bilgi sahibi değilim.

   • fadime diyor ki:

    peki hocam çok teşekkür ederim kusura bakmayın çok soru soruyorum. peki gönderdiginiz link vardı ya odyometri ve agız ve diş saglıgının orda yazanlar meteb içi olup olmadıgı yani o bu yıl içinde yani 2015 içinde egeçerlimi

    • alperturkoglu diyor ki:

     Diğer sorunuzda cevapladım. Bende fadime ile ceylan aynı kişi görünüyor. Niye böyle bir şey yapıyorsunuz anlamıyorum.

     • fadime diyor ki:

      Hocam yanlis anlamayin ben yoruma verdiginiz cewabi görmeyince diger arkadasimda yorum yapti
      Ozur dilerz yani kusura bakmayin hocam

      • alperturkoglu diyor ki:

       Rica ederim. Sorun değil.

      • deniz diyor ki:

       meraba hocam bu okul türlerininin sıralamasını yazabilirmisiniz rica etsem

      • alperturkoglu diyor ki:

       1.öncelikli Kodu “4” olan Anadolu Teknik Lisesi,
       2.öncelikli Kodu “3” olan Teknik Lise ve Anadolu Meslek,
       3.öncelikli Kodu “2” olan normal meslek lisesi (Sağlık meslek, Ticaret Meslek)
       4.öncelikli Kodu “1” olan eski enstitü mezunları

 192. aysemen diyor ki:

  hocam merhaba sağlık meslek anesteziyim,geçebileceğim bölümlerde odyometri,elektronörofizyoloji varmış bu sene tercihlerde sadece geçebileceğim tek bi bölümümü yazıyorum yoksa hepsini yazabiliyor muyum ? bir de meteb dışı tercih yapmak istiyorum mesela seçeceğim üniversite il dışında ama meteb dışı kabul ediyor onu yazsam bi şey kaybetmem değil mi ? meteb içinde kaybedebilirim ama çünkü önce kendi ilinden alacağı için ? teşekkür ederim şimdiden

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş tercihiniz olan tüm bölümleri yazma hakkınız var. Sonuçta 30 tercihinizi istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Sizinde belirttiğiniz gibi METEB içinde önceliklisiniz. Ama şu anlama da gelmesin. METEB içi olanları başa yazmazsam hakkımı kaybederim. Siz kendi istek sıranıza göre tercih yapmalısınız. Puanı yada yerleştirme önceliği sizden geride olan biri ilk tercihine yazdı diye sizin önünüze geçemez.

   • aysemen diyor ki:

    hocam bi de demek istedim ki mesela hacettepe elektronörofizyolojide yerleştirme önceliği olarak meteb dışı açmış ama başka bi bölümde meteb içi ben edirnedeyim ilk tercihe yerleştirme önceliği meteb dışı olanı yazsam bi şey olmaz di mi yani meteb içi olandaki gibi çünkü bildiğim kadarıyla meteb içi önce kendi ilini alıyor sonra başka illeri ama meteb dışı genel olarak bakıyor

    • alperturkoglu diyor ki:

     Yanlış anlaşılma olmasın diye şu kısmı açıklamak istiyorum. Yerleştirme önceliklerinde “D” yazan yer dışardan da alıyor demektir ama tüm bölümler için öncelik METEB içidir. Yani önce “D” olanları alan hiç bir program yoktur.

 193. merve uçar diyor ki:

  merhaba hocam ben 12. sınıf adıyaman sağlık meslek lisesi öğrencisiyim.okul ort. 85
  ben ankara hacettepe paramedik bölümüne gidebilirmiyim..???lütfen CEVAP YAZIN..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Okul ortalamanız 100 dahi olsa imkansız diyebilirim. Çünkü sadece Ankara içinden ve Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerince kontenjanı doluyor. 2014 yerleştirme öncelikleri 411,10000 14,3,İ,96 şeklinde. “3” Anadolu Sağlık Meslek, “İ” sadece METEB içi aldığını gösteriyor.

 194. Asli yerlikaya diyor ki:

  Hocam gunaydin ben anadolu kiz teknik ve meslek lisesi büro yönetimi hukuk sekreterligi bölümünde okuyorum sınavsız gecişte nereleri yazabilirim ayrıca ben sivil havacilik ulaştırma işletmeciligi istiyorum bu konuda yorumlarinizi bekliyorum tesekkürler saygılar

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki programlara sınavsız geçiş hakkınız bulunmakta. İstediğiniz programa sınavsız geçişle tercih yapamazsınız.YGS-6 puanı ile tercih yapmalısınız. Ancak devlet üniversitelerinin kontenjanları sınavsız geçiş öğrencileri tarafından doldurulduğundan özel üniversiteleri tercih edebilirsiniz.
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   İşletme Yönetimi
   Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği

 195. saadet diyor ki:

  Merhaba,
  1994 yılı ticaret lisesi mezunuyum. Sınavsız olarak açık öğretimde okuyabilirmiyim ?
  Okuyabiliyorsam, ne zaman, nereye başvurmam gerekli ?
  Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
  20 yıl geçti ama okumanın yaşı olmaz 🙂

 196. sadık diyor ki:

  hocam merhabalar elazığ anadolu sağlık meslek lisesi hemşirelik 3.sınıf öğrencisiyim 2 yıllık paramedik okumak istiyorm. ama elazığda paramedik yok yakn il olarak malatya var oranında kontenjanı belli okulları belli paramedik olma şansım yok mu ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet dediğiniz gibi Malatya’nın sadece kendi ilindeki öğrencilerle kontenjanı doluyor. Tabi diğer illere gitme şansınız olup olmadığını bilmiyorum ama şu sayfada yerleştirme önceliğinde “D” yazan METEB dışından da alan yerleri incleyebilirsiniz.

 197. Hilal diyor ki:

  Meraba hocam kız meslek lisesi hasta yanlışlı bakımı mezunuyuum unıversıtede sınavsız hangi bölümleri secebilirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ameliyathane Hizmetleri 2
   Diyaliz 2
   Elektronörofizyoloji 2
   Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon 2
   Evde Hasta Bakımı 2
   Fizyoterapi 2
   İlk ve Acil Yardım 2
   İş Sağlığı ve Güvenliği 2
   İş ve Uğraşı Terapisi 2
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Sosyal Hizmetler 2
   Yaşlı Bakımı 2
   Laborant ve Veteriner Sağlık 2
   Laboratuvar Teknolojisi 2
   Patoloji Laboratuvar Teknikleri 2
   Perfüzyon Teknikleri 2
   Tıbbi Laboratuvar Teknikleri 2
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2

 198. Duygu diyor ki:

  Merhaba ben büro yönetimi ve yönetici sekreterliği bölümü son sınıf öğrencisiyim. Sınavsız geçiş hakkımı hangi bölümlere yapabilirim ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   İşletme Yönetimi 2
   Ağız ve Diş Sağlığı 2
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   Odyometri 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik 2
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2

   • fadime diyor ki:

    meraba biz büro yönetimi ve yönetici asistanlıgı bölümünü okuyoruz bu son yılımız. biz şimdi sınavsız geçiş haklarımızdan yararlanıp tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümüne gitmek istiyorum. bu bölümün gelmesi için tercihlerde ne yapmam lazım yada bu bölümün gelmeme ihtimali varmı hocam lütfen yardımcı olun

    • alperturkoglu diyor ki:

     Bu bölüme sınavsız geçiş hakkınız var. Tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerine dikkat etmeniz gerekiyor. Yukarıda bunları açıkladım zaten. Eğer dikkat etmezseniz yerleşememe ihtimaliniz tabi ki var.

     • fadime diyor ki:

      öncelikle cewap verdıgınız için çok teseküür ederim. 🙂 bisey daha sorucam bizim bu büro yönetimi bölümnden odyometri ve agız ve diş saglıgı bölümlerine sınavsız geçiş hakkımızda var ama biz antepte oldugumuz için antepte odyometri bölümü yok diger illerde hangisine ve hangisinin meteb içi olup olmadıgını bilmiyoruz. araştırdık ama saglıklı bir bilgiye ulaşamadık lütfen bize yardımcı olurmusunuz bu iki bölüm hakkında ..

      • alperturkoglu diyor ki:

       Aşağıdaki linklerle bölümlerin 2014 taban puan ve yerleştirme önceliklerine ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada en son sütunda yer alan yerleştirme önceliklerinde “3” okul türünün Anadolu olduğunu, “2” meslek lisesi olduğunu, “İ” sadece kendi ilinden aldığını, “D” il dışından da aldığını gösterir.
       Ağız ve Diş Sağlığı, Odyometri

      • ceylan diyor ki:

       meraba bnde büro yönetimi bölümü lise son sınıf ögrencisiyim yorumları okudumda bu odyometri va agız ve diş saglıgının linklerine baktımda hocam bu listedekiler 2015 yılı içinde geçerlimi peki. birde tıbbi dökümantasyon ve sekreterliginde hangi il metep içi yada dışı olup olmadıgını yayınlarmısınz çok tesşşekür ederim şimdiden hocam.

      • alperturkoglu diyor ki:

       Sınavsız geçiş bölümleri ile ilgili bilgiler 2015 içinde geçerli olacaktır. (Henüz kılavuz yayınlanmadı ama geçiş bölümleri 10 yıldır böyle) Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik 2014 yerleştirme sonuçlarına şu sayfadan bakabilirsiniz. Yerleştirme önceliği sütununda “D” ifadesi olan yerler METEB dışından da öğrenci almaktadır. Bunun yanında yerleştirme öncelikleri sütunu boş olan programlar sınavsız geçişle kontenjanı dolmadığından alan dışından da YGS puanı ile öğrenci almış programlardır. Buralarda şansınız çok yüksek olacaktır.

      • fadime diyor ki:

       Hocam bu ceylana verdignz cewapta tibbi dokümantasyon ve sekretelign linkinde meten ici olan olmayanlar yaziyo bide karşısında hic bsey yazmayan sütunlari bos olanlar var. Biz tercih ettgmzde o sütunları bos olan Yerleri yazarsak %100 yerlesirrmiyiz. . Teşekkür ederm

      • alperturkoglu diyor ki:

       %100 demiyelim de yüksek ihtimalle yerleşirsiniz diyelim.

      • fadime diyor ki:

       Hocam sizce bu 3 meslekten hangisi daha iyi. Yani bize ilk önerebileceginiz hangisi hocam bide hocam hangisini secersek daha cabuk yerlesirz sizce

      • alperturkoglu diyor ki:

       Rehber öğretmen değilim. Meslekler ve istihdam durumları hakkında bilgim yok.

      • fadime diyor ki:

       Hocam bide bu karsi sütünü bos olan yerlerden ornegin ıgdır universitesi tibbi dokumantasyon ve sekreterlik (i.ö) yaziyo bu i.ö ne demek. Birde bazilarinda parantez icinde uzaktan öğretim yaziyo hocam bunlar ne demek. Cok saolun cok teşekkür ederim verdgnz cewaplardan dolayi.

      • alperturkoglu diyor ki:

       i.ö. ikinci öğretim demek. Bunun ne demek olduğunu biliyorsunuzdur. Uzaktan öğretim google yazın 🙂

      • fadime diyor ki:

       Aynen hocam ya lutfen yardimci olun bize kmse bize yardim etmiyo bari siz yardimci olun

     • fadime diyor ki:

      Hocam kusura bakmayin en ufak sorulari bile soruyorum 🙂 ama mecburen sormak zorundaym çünkü bzm okulda bizi yönlendirecek bi hocamiz yok rehber ogretmnz var ama ne zaman yanina gdip bi soru sorsak sınavsız geçiş hakkimda bilgm yok falan diyo. E bzde sınavsız geçiş hakkimzdan yararlanmak istiyoruz o yuzden sizin siteyi gördüm sorayim dedim cok teşekkür ederim her sorumada cewap verdiginiz için.

      • fadime diyor ki:

       Hocam ikinci ogretim gece okulu gbi bisey yani örgün eğitimden sadece saatleri degisik uzaktan ogretiminde ne olduğuna baktimda hocam bunlar hic bize göre deil o zaman. Yani nye normal örgün egitim gbi yapmamislar ki. Hem sinavsiz geçiş hakkniz var diyolar hemde bunlarin herhangi birine yerlesmeyelim dye ellerinden geleni yapiyolar 🙁

      • alperturkoglu diyor ki:

       Bu sizin değerlendirmeniz. İkinci öğretim hem okuyup hem de çalışmak durumunda olan gündüz okuma şansı olmayan öğrenciler içindir. Uzaktan öğretim de açıköğretimin bir başka versiyonudur yine öğrenci lehine bir uygulamadır. Gerçekten iyi bir rehber öğretmene ihtiyacınız var 🙂

      • alperturkoglu diyor ki:

       Rica ederim.

  • Duygu diyor ki:

   Sınavsız geçişlerde hiçbir yer gelmeme ihtimali var mı ? 🙂

 199. Gülşah diyor ki:

  Merhaba hocam, Ben bu yıl mezun oldum kız teknik ve meslek lisesi- Saç bakımı ve güzellik hizmetlerinden. Sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim? Yoksa yinede ygs’ye girmemi önerir misiniz? 2 yıllık bölüm olduğu için açıköğretimi tercih ettim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş bölümünüz olarak sadece aşağıdaki programlar var. Ve bunların açıköğretim programı yok. (Sınavsız geçişin YGS sınavı ile alakası yok. Aşağıdaki bölümlere yerleştirme öncelikleri ile tercih yapacaktınız.)
   Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri 2
   Tıbbi ve Aromatik Bitkiler 2

   Açıköğretimde alanınız dışındaki bölümler olduğundan YGS girmeli ve 140 barajını aşmalısınız. Ancak bu durumda tercih yapabilirsiniz.

 200. yunus diyor ki:

  hocam slm. ilahiyat 2 yıllık gecis yapmak istiyorum fakat her sene kayıt tarıhlerini kacırıyorum tam olarak ne zaman hangı aylarda oluyor. basvurular icin bir bilgi yazabiirmisiniz takip etme acısından rıca edıyorum yukarda yazdıgım gmail e gönderirseniz sevinirim. tesekkurler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayının ilk 2 haftasında YGS başvurularında başvuru yapacaksınız, Temmuz ayında da tercih yapacaksınız. Yeerleşirseniz Eylül ayının ilk 10 günü içinde de kayıtlar var. Tabi imam hatip mezunu iseniz sınava girmeniz gerekmiyor ama alan dışından iseniz YGS sınavına da girmelisiniz.

 201. tugceacar diyor ki:

  hocam ben bu yıl mesleki açık liseden bu yıl bilişim teknolojileri alanından mezun oldum ancak geçiş yapmadım geçiş yapsam hangi bölümleri tercih edebilirim mesleki açık lisede okuduğum için geçiş hakkım var mı?

 202. aslı diyor ki:

  merhaba ben 2002 yılı meslek lisesi grafik bölümü mezunuyum 2015 yılı için üniversite sınavından barajı geçersem açık öğretimde 4 yıllık işletme bölümüne kayıt olabilirmiyim hocam?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Kontenjan sınırlaması getirildiğinden sadece barajı geçmeniz yetmiyor. Geçtiğimiz sene taban puan 221,11315 olmuş.

   • aslı diyor ki:

    Hocam bir sorum daha olacak
    2 yıllık sınavsız geçişle işletme seçebilmem için hangi üniversiteye yada açıköğretime başvurabilirmiyim birde iki yıllık bitince üçüncü yıla geçebilmem için sınava girmem gerekiyormu yani 4 yıllık bitirmek istiyorum uzun zamandır sınavlara girmediğim için pek bilgim yok ilginize teşekkürler.

    • alperturkoglu diyor ki:

     Sizin sınavsız geçişle tercih işletme okumanız mümkün değil. Sınavsız geçiş bölümleriniz aşağıdakiler.
     Basım ve Yayın Teknolojileri 2
     Basın ve Yayıncılık 2
     Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2
     Grafik Tasarımı 2
     Marka İletişimi 2
     Endüstriyel Cam ve Seramik 2
     Mimari Dekoratif Sanatlar 2
     Seramik, Cam ve Çinicilik 2
     Seramik ve Cam 2
     Halıcılık ve Kilimcilik 2
     Reklamcılık 2
     Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon 2

 203. sibelakbalık diyor ki:

  hocam ben lıse son sınıf ogrencısıyım.muhasebe ve fınans okuyorum.lıseyı bıtırdıkten sonra dırek sınavsız 2 yıllık saglıga gecebılır mıyım ??

 204. Buğra diyor ki:

  Hocam ben anadolu teknik lisesi ucak bakim alani 12. Sinifim 2 yıllık ucak teknolojisine nasil giderim yada baska ucak bölümüne

  • alperturkoglu diyor ki:

   Uçak Teknolojisi alanı sizin sınavsız geçiş alanınız. Ocak ayında YGS başvuruları sırasında sınavsız geçiş başvurusunda bulunacaksınız. Temmuz ayında da şu sayfada yer alan programların yerleştirme önceliklerine göre tercihte bulunacaksınız.

 205. Enes diyor ki:

  Meraba konuyla alakasız olcak ama ben kocaeli hereke myo dayım 1.dönem geçiş yapabilirmiyim başka bi üniye ve yapabilirsem nasıl yapcam gidecegim okulun not ortlamasını mı tutturmam lazım çünkü gidecegim okul tercihlerde çıkmadı.. Cevaplarsanız memnun olurum

 206. büşra diyor ki:

  ben grafik tasarım meslek lisesi 2014 mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullandım ama ben farklı bir bölüme geçmek istiyorum tekrar kullnabilir miyim yardımcı olur musunuz

 207. ali diyor ki:

  Hocam ben meslek lisesi motor bölümü. 12 sınıf ögrencisiyim diploma notum tahminen 65 civarı 2 yıllık iş güvenligi bölümüne girebilirmiyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu şekilde puana göre yorum yapmak çok sağlıklı değil. Sınavsız geçişte mezuniyet yılı, okul türü ve METEB önceliği OBP puanından önce gelir. Şu sayfadan 2014 yerleştirme sonuçlarını ve min. puanları görebilirsiniz.

 208. ayşe trn diyor ki:

  slm ben 2004 Kırıkkale kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı hiç kullanmadım. başvursam bu hakkımı kullana bilyormuyum.teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişte en önemli öncelik mezuniyet yılı. Ve sizin bölümünüz olan Çocuk Gelişimi ve Sosyal Hizmetler devlet üniversitelerinde son mezunlarla doluyor. Ancak ücretli vakıf ün. ve açıköğretim fakülteleri için şansınızı deneyebilirsiniz.

   • ayşe diyor ki:

    neler yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim.ücretli vakıf ünv.ve açık öğretim fakülteleri için yardımcı olurmusunuz.şimdiden teşekkürler.

    • alperturkoglu diyor ki:

     Ocak ayında YGS başvuruları sırasında sınavsız geçiş başvurusu yapacaksınız. Şu sayfadan eski mezunlardan alan özel ün. programlarının ve Atatürk aöf çocuk gelişiminin kodunu alıp Temmuz ayında tercih yapacaksınız.

 209. Ali diyor ki:

  Merhaba ben bu sene mezun olucam denizcilik lisesinden obp 320 civarlarında geliyor piri reis üniversitesi %50 bursluya girebilir miyim

 210. berna diyor ki:

  merhaba hocam ben kız teknik ve meslek lisesine gidiyorum 12. sınıf sosyal hizmetler bölümünü okuyorum yatay geçiş hakkımız var ve ben bunu değerlendirmek istiyorum fakat kendi bölümümü seçmek istemiyorum bu bölümümün dışında fizyoterapi faln seçebilirmiyim yani sosyal hizmetlerde seçebileceğim meslekler nelerdir?

 211. candan diyor ki:

  MERHABA,BEN KIZ MESLEK LİSESİ MEZUNU OLDUKTAN SONRA;AYNI BÖLÜMÜ SEÇEREK 100 YIL OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜNDEN 2 YIL EĞİTİM ALARAK MEZUN OLDUM.BANA SERTİFİKA YERİNE 3 YILLIK MESLEK LİSESİ DİPLOMASI VERİLDİ.ŞUAN 2 ADET MESLEK LİSESİ DİPLOMAM VAR.NE YAPABİLECEĞİMİ ARAŞTIRIYORUM FAKAT NE YÖNDE VE NASIL BİR YOL ÇİZECEĞİMİ BİLMİYORUM.BANA BİR FİKİR VERİRMİSİNİZ.TEŞEKKÜR EDERİM

  • alperturkoglu diyor ki:

   Meslek lisesi mezun olarak göründüğünüz alanın devamı niteliğindeki 2 yıllık bölümlere sınavsız geçiş başvurusunda bulunabilirsiniz. Ocak ayının ilk 2 haftasında başvurular yapılıyor. Temmuz ayında da tercihler yapılıyor.

 212. Deniz diyor ki:

  Merhaba Hocam

  1996 çocuk gelisimi mezunuyumla esim. Okumama izin vermedi suanda izin veriyor 35 yasindayim ve sinavsiz gecis yapmak istiyorum bu konuda bana bilgi verebilirmisiniz lutfen

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayınının ilk 2 haftasında başvuru yapıp Temmuz’da da tercih yapılıyor. Sınavsız geçişte öncelik son mezunlara olduğundan devlet üniversitelerinin kontenjanından size sıra gelmez. Ancak özel ün. olabilir.

 213. seda diyor ki:

  ben 2 yıllık çocuk gelişimi okuyorum.notlarımı 85 üstünde tutarsam 4 yıllık çocuk gelişimine ya da başka bir bölüme birleştirebilirmiyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   4 yıllık bölümlere diploma notu ile yada net olarak sınavsız geçiş ile geçmek mümkün değil. Ancak YGS yada LYS puanları ile yerleşebilirsiniz.

 214. duygu diyor ki:

  Hocam ben duz lise mezunuym gecen sene sinava girdm aö bankacilik ve sigorta yercihi geldi onu dondurup tekrardan simava hazrlaniypm bu sene okul puanim duser mi ??

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet düşer.

   • bahar diyor ki:

    hocam ben lojistık bolumu okuyorum bu sene geçiş hakkımı kullancam. sınıfımdakıler 97 lı ben 96 lıyım ve ygs ye gırmeden geciş yaparsam öncelık tanımış olurum. ayrıca istanbulda ıkı yıllık gecısle hangı unıversıtelere gırebılırım

    • alperturkoglu diyor ki:

     İstanbul’da alanınızın devamı niteliğinde hangi üniversitelerde program varsa onlara tercih yapabilirsiniz. İstanbul Ü. Marmara Ün. yada özel ün. Ama yanlış bildiğiniz bir noktayı düzeltelim. Yaşınızın büyük olması avantaj değil dezavantajdır. Yaşı küçük olanlar önceliklidir. Tabi yaş son kriter olduğundan asıl belirleyici olan okul türü ve OBP puanınız olacaktır.

 215. İhsan altun diyor ki:

  Hocam merhaba benim bir sorum olcak, Ben 2001 yılı ticaret meslek lisesi mezunuyum . 2 yıllık aöf parakende satış ve mağaza yönetimini sınavsız geçişten faydalanarak bititrdim. Şuan 3 sınıften işletme bölümünü devam devam ediyorum. sorum şu hocam ben seneye sınavsız geçişten faydalanabileceğim bir bölüm daha okumak istiyorum farklı bir üniversitede, Tekrardan sınavsız geçişten faydalanabilirmiyim yoksa ygs sınavına girmek zorundamıyım.anadolu üniversitesi değil farklı bir üniversitede

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişten faydalanmak için herhangi bir sınırlama getirilmemiştir. Yani birden fazla kez bu hakkınızı kullanabilirsiniz. Ancak önceliğin son mezunlara olduğunu bilerek tercihlerinizi eski mezunlardan alan bölümlere kullanmalısınız.

 216. kaan diyor ki:

  hocam ben elektrik elektronik mezunuyum 2 yıllık direk geçişte hangi bölümlere gide bilirim tarım makinalarına girme şansım varmı ?

 217. nihat diyor ki:

  hocam slm lar yaşım 37 1995 yılı EML elektrik mezunuyum. Kayseride oturuyorum.Tercihlerde kayseri yazmıştım.3 sıradada sıvası yazmıştım. Sıvas myo elektrik geldi ama kayıt yaptıramadım.iş sebebıyle. puanım düşermi. sizce?

 218. Fırat diyor ki:

  Abi 2 tane sorum var
  1)2 yıllık sınavsız geçişte katsayımız 0.18 ek puan veriliyormu meslek lisesiyizya 2 yıllık geçişte ? yoksa direk OBP puanımız olarakmı geçiyor ?
  2)biyomedikal bölümünde istediğim bir üniversitede 13,3,D,95 yazıyor ben düz endüstri mesleğim (2 olanlar) önceklik anadolu lisesininmi (3 olanlar) yoksa benim mi ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   1-Sınavsız geçişte zaten sadece sizin gibi meslek lisesi ve sizin bölümünüzde okuyanlar faydalanacağından ek puan olmaz. Sadece OBP değil diğer yerleştirme öncelikleri de önemli. Bakınız.
   2- (3)Teknik lise mezunlarının önceliği olur. 4 olsaydı anadolu olurdu. 2 olsaydı sizin önceliğiniz olurdu.

 219. Ali mert ünsal diyor ki:

  hocam ben çanakkale myo okulunu kazandım ama gidemedim okul puanım düşermi lise diploma puanım 62.09 obp 310 düşerse ne kadar düşer onu öğrenmek istiyorum

 220. esra diyor ki:

  hocam iyi günler ben 2012 kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum 2 yıldır istediğim bölümü kazanamadım ek tercihlerde 2 yıllık bölümleri tercih ettim ama gelmedi bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanıp üniversiteye girme imkanım çok mu düşük ?
  cevabınız için şimdiden teşekkür ederim…

  • alperturkoglu diyor ki:

   “Bu sene” derken 2014 için zaten şansınız kalmamış durumda. 2015 içinde bence Atatürk Üniversitesi Aöf çocuk gelişimi yada sosyal hizmetler dışında şansınız çok düşük.

 221. serguzel diyor ki:

  liseden geçiş ve ygs ile giriş arasndaki fark nedr?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Liseden geçiş diye bir tabir yok. Sınavsız geçiş yada doğrudan geçiş, meslek lisesi mezunlarının alanlarının devamı niteliğindeki programlara yerleştirme öncelik kriterleri ile geçişlerini sağlayan sistemdir. YGS ile giriş meslek lisesi yada düz lise öğrencilerinin alanları dışındaki programlar için YGS sınavına girerek aldıkları puanla tercih yapmalarıdır.

 222. figen demir diyor ki:

  merhaba hocam bu sınavsız geçişle okulun yolladığı bölümlerde min. puan diye yazan obp puanı mı, ygs puanı mı

 223. mervekılıcoglu diyor ki:

  merhaba, ben ticaret lisesi muhasebe bölümü son sınıftayım. bölümüm sınavsız geçişle işetme, bankacılık gibi bölümlere yolluyor. bende bunlardan birini istiyorum ama yolladığı üniversiteler pek bilinmeyen yerler mi yani çukurova, akdeniz, selçuk gibi üniversitelere de yollar mı ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Boğaziçi ve İTÜ dışında tüm üniversitelerde 2 yıllık programlar için sınavsız geçiş vardır. Ama tabi talep edilmesine göre yerleştirme kriterleri ve OBP puanları daha yüksek olmaktadır. Aşağıdaki linklere tıklayarak programların bulunduğu üniversiteleri görebilirsiniz.
   Bankacılık ve Sigortacılık
   İşletme Yönetimi

   • mervekılıcoglu diyor ki:

    peki teşekkürler, ama ben tercih yaparken bütün tercih haklarımı bu dökümandaki iyi üniversiteleri yazsam mutlaka biri gelir mi? yani mesela yıldızz tekniğe gidebilmenin şartları nedir çünkü ben hiç burda yazan iyi ünüversitelere sınavsız geçişle gideni duymadım 🙁

 224. aygun diyor ki:

  ben iki yilliklara gecis yapmak istiyorum. ozel kosullatra gore terchimi yaptim. ama obp puanlarina bakmadm hic. bn sehrime yakin olandan uzaga dogru yazdim. skinti olur mu

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yerleştirme önceliklerinde 4.kriter OBP puanıdır. Yani oda önemlidir. Bence tercih sıralaması en çok istediğinizden en az istediğinize doğru olmalı. (Tercih sizin oda sıkıntı olmaz.)

 225. Fırat diyor ki:

  abi ben yine geldim bir soru daha sorcam şimdi ben sınavsız geçiş önceliklerine göre tercih yapsam ksesin gelirmi ? obp puanınıda yüksek tutsam ? 13.2.D.95 olanlar ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş önceliklerine zaten mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Ama kontenjan sayısı ve diğer başvuranların durumunu bilmeden hiç bir zaman kesin diyemeyiz.

   • Fırat diyor ki:

    Sizce tercih yaparken tek bölümü üzerinemi tercih yapalım 30 tane varya tercih hak bölümleri ? yoksa 3-4 tane karışık yapmak mı daha mantıklı ?

    • alperturkoglu diyor ki:

     Her zaman diyorum. En çok istediğiniz yerden en az istediğiniz yere doğru yazmalısınız. İster 2 tane ister 30 tane olsun. Tek tercih yapmak size avantaj yada dezavantaj sağlamaz.

 226. Fırat diyor ki:

  Hocam ben biyomedikal istiyorumda 13,2,D,95 yazıyor istediğim üniversite şimdi bu yazıya göre öncelik 95 mezunların mı yoksa yeni mezunların mı oluyır ? ginede daha mı önce oluyor yeni mezunlar ? bizim için illa 15,2,D,97 mi yazması gerekiyor ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Orada yazan 13 mezuniyet yılını, 95 ise 1995 doğum tarihini ifade ediyor. Öncelik her zaman son mezunlarındır. Ondan sonra bir sonraki yıl ve sonraki yıl şeklinde devam eder.

   • Fırat diyor ki:

    Ama abi 95 yazıyor önceliklerde ? ne olursa olsun 95 yazsa değil ginede en son mezun olanmı öncelik veriliyor ??

    • alperturkoglu diyor ki:

     Orada son yerleşen öğrencinin bilgileri yer alır. Her zaman için en önemli öncelik mezuniyet yılıdır ve son mezunlarındır.

     • Fırat diyor ki:

      yani ne yazarsa yazsın 95 yazsa dahil öncelik 97 lerindemi yani ?

      • alperturkoglu diyor ki:

       Sizin 95 dediğiniz tam olarak ne 14,2,İ,95 şeklinde yer alan yerleştirme önceliğindeki 95 ise doğum tarihidir. Yani en son kriterdir. Bu durumda 14 yani mezuniyet yılı en önemli kriter, 2 yani okul türü ikinci önemli kriter, “İ” yani METEB içi üçüncü en önemli kriter, OBP puanı 4.önemli kriter, 95 yani doğum tarihi ise en son kriterdir ve çok da önemi yoktur.

     • Fırat diyor ki:

      iyimiş o zaman ben düz meslek lisesiyimde ben 2 yazan yerlere bakcam demi ? 3 olanlara bakarsam öncelik Anadolu veya tekniklere gelir bana yer kalmaz ?

 227. sevinç diyor ki:

  Merhaba ben meslek lisesi kimya bölümünün de okuyorum ve üniversite de anestezi veya Att okumak istiyorum üniversite de okuyabilir miyim ?

 228. Ali mert ünsal diyor ki:

  hocam ben bu sene makine teknolojisi bölümünden mezun oldum ek tercihlerden bi yere yerleşmeyi düşünüyorum ama bölüm seçmekte zorlanıyorum aklımda üniversite bittikten sonra bir yere yerleşemezsem en azından kendi işletmemi açıp çalışmak yolunda düşüncelerim var direk geçiş yapabileceğim bölümler Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
  Endüstriyel Kalıpçılık
  Gemi Makineleri İşletme
  Grafik Tasarımı
  İş Makineleri Operatörlüğü
  İş Sağlığı ve Güvenliği
  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
  Kaynak Teknolojisi
  Makine
  Makine
  Makine, Resim ve Konstrüksiyon
  Mekatronik
  Metalurji
  Oto Boya ve Karoseri
  Otomotiv Teknolojisi
  Otomotiv Teknolojisi
  Raylı Sistemler Makine Teknolojisi
  Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
  Sondaj Teknolojisi
  Tahribatsız Muayene
  Tarım Makineleri
  Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi
  -siz bana ne önerirsiniz

 229. kubra diyor ki:

  meraba hocam kız teknik ve meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümü web programcılığı mezunuyum diploma notum 78,42 dikey geçiş ile ankara çevresi ünileri ek tercih yapmak istiyorum basım ve yayım teknolojileri alanına geçişim var yanılmıyorsam sizce ne yapmam lazım grafik tasarımı bölümüne geçişim var mı? beni biraz bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim 🙂

 230. Sibel diyor ki:

  Hocam ben ticaret meslek çıkışlıyım acaba bilgisayar programcılığı okuyabilir miyim?

 231. ömer diyor ki:

  hocam anestezi okuyorum bende tercih yaparken tek bir bölümden mi yapabiliyorum yoksa mesela sınavsız geçebileceğim iki bölümden de yapabiliyor muyum,bi de farklı şehirimden bir yer tercih etsem o üniversite yerleştirme önceliği meteb içi olsa hiç ama hiç mi şansım yok ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki bölümlerden istediklerinize tercihte bulunabilirsiniz. “İ” tercih etme hakkınız var. Şöyle düşünelim. 10 kişilik kontenjan var. 8 kişi il içinden başvurdu ise 2 kişinin il dışından yerleşme ihtimali var. Ama İl içinden 10 yada daha fazla kişi tercih ettiyse hiç şansınız olmayacaktır.
   Anestezi 2
   Elektronörofizyoloji 2
   İş ve Uğraşı Terapisi 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Ağız ve Diş Sağlığı 2
   Odyometri 2
   Podoloji 2

   • ömer diyor ki:

    ben devlet çok istiyorum hocam istanbulda bi marmara var ama ben istanbul dışında okumak isterim ankara falan da meteb içi alıyor hep özelleri ½50 burslular bile meteb içi,ilk seçimimi kaybetmemek için marmara üniversitesi yaparım büyük ihtimal o zaman

    • alperturkoglu diyor ki:

     Bir bölümü ilk sıra yada son sıraya yazmak avantaj yada dezavantaj oluşturmaz. Sadece istek sıranızı belirtmiş olursunuz. Hangisine şartlarınız uyuyorsa ona yerleşirsiniz. Yani siz en çok istediğinizden en az istediğinize doğru yazın.

     • ömer diyor ki:

      hocam korkuyorum kaybetmekten ama ya açıkta kalmaktan istanbulu sona yazarsam yani kendi şehirimi benden önce ilk tercihi olanlar girip de ben kalırsam diye

      • alperturkoglu diyor ki:

       Bende böyle bir şeyin olamayacağını söyledim. Yani puanı yada önceliği daha düşük biri istediği bölümü 1. sıraya yazsa siz 30.sıraya yazsanız öncelik onda olmaz. Puan yada yerleştirme önceliği kriterleri kimin iyi ise onda olur. Umarım anlatabilmişimdir.

 232. teyfık diyor ki:

  hocam benım dıploma puanım 61 94luyum turızm cıkıslıyım sehır dısı ıstemdıgımden ıstanbulda ozel unıv turızm ısletmelıcıgıne gıdebılırmıyım ucretlı .%50 fark etmez.

 233. sena diyor ki:

  hocam sağlık meslek lisesi anestezi okuyorum istanbulda,ben ankaraya geçmek istiyorum ilk tercihimi meteb dışı yapsam sizce bi eksi olur mu yoksa ilk meteb içi yapıp sonra meteb dışı mı yapsam ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sizin sıralamanız kendi istek sıranızı ifade eder. Size diğer adaylara göre avantaj yada dezavantaj oluşturmaz.Eğer ilk tercihinize şartlarınız tutuyorsa yerleşirsiniz.

   • sena diyor ki:

    13-4-İ-95, 13-4-D-95, 13-2-İ-95, 13-4-D-95hocam yerleştirme öncelikleri böyle meteb dışı seçeneklerimden dördünün ilk üçü ankara sonuncusu izmir ben istanbuldayım,hala çok kararsızım önce sizce meteb içi mi yapıp sonradan bu tercihlerimi yapsam ? en çok ankarayı istiyorum mesela önde meteb dışı ankarayı yapsam sonradan ikinci tercihim meteb içi olsa ilk meteb dışı oldu diye bir şey kaybeder miyim

    • alperturkoglu diyor ki:

     Ankara “İ” yazanlar zaten il dışından almıyor. Bu arada sizin okul türünüz ne bilmiyorum ama “4” Anadolu teknik lise. Okul türünüz ve mezuniyet yılınız uyuyorsa “D” yazanları tercih edebilirsiniz. Tercih sırası sizin istek sıranızı belirler hangisinde şart sağlanırsa oraya yerleşirsiniz.

     • sena diyor ki:

      anadolu mesleki teknik diye geçiyor okulum,diploma puanlarım hep 80 ve üzeri son iki sene 90 küsür hatta bu sene son senem işte mezun olup hemen sınavsız geçişimi yapıcam yaşta da bi sıkıntım yok benim zamanımdakilerle eşit yaşta olucam

      • alperturkoglu diyor ki:

       Bu senenin yerleştirme öncelikleri ve puanları ek yerleştirmelerde tamamlandıktan sonra ortaya çıkar. Ancak tercih etmeyi düşündüğünüz bölüm eski mezunlardan alıyorsa şansınızın yüksek olduğunu söyleyebilirim.

      • sena diyor ki:

       onu henüz bilmiyorum bu attığım özellikler geçen seneye ait olanlar ben hiç kalmadım daha önce mezun olduğum gibi geçişimi yapıcam umarım olursa derslerim iyi çünkü umarım başarırım yorumlarınız için teşekkürler 🙂

      • alperturkoglu diyor ki:

       Hayırlısı olsun.

 234. Ramazan diyor ki:

  1 öğretim mi 2 öğretimmi diye nasıl öğreniriz

 235. serser diyor ki:

  Öncelik sıralaması nasıl oluyor? Önce kendi şehrimdeki atl’ler sonra baska sehırde atl’ler mi yoksa kendı sehrımdekı teknık lıseler mı?

 236. ysf diyor ki:

  http://www.tercihrobotu.com.tr/Tercih-Robotu/tr_myo_adim07.aspx brada marmara kontrol ve otomasyonda son yerleşen alan dışı demiş ne demek bu?Teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ben sizin gönderdiğiniz linki açamadım. Ancak kendim ÖSYM rehberlik sitesinde sorgulattığımda 13,4,D,95 değerini görüyorum. Yani il dışından anadolu teknik lise mezunu sınavsız geçiş öğrencisi yerleşmiş. bakınız

 237. Berk yanık diyor ki:

  hocam ben tekirdağ kız meslek lisesi bilişim teknolojileri web tasarım dalı mezunuyum başka bir şehire sınavsız geçiş hakkım var mı yada bu hakkı nasıl kullanabilirim , Bilgisayar programcılığı bölümü ygs-1 ile alım yapıyor bu hakkımı kulllanabilmem için ygs-1 den barajı geçmiş olmam gerekli mi ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Başka şehirlere geçiş hakkınız var. Örn. https://rehberlik.osym.gov.tr/aramatablo3a.aspx adresinde program adı kısmına tercih etmek istediğiniz bölüm adını yazarak aratma yapın. Sonuçlar sayfasında yerleştirme önceliği sütununda “D” ifadesi olanlar METEB dışından öğrenci alan programları gösterir. Orada yazan puan türü alan dışından yada düz liseden başvuranlar için puan türünü gösterir. Siz puanı nasıl yorumlayacağına şu konudan bakabilirsiniz.

 238. samed diyor ki:

  ben tercihleri yapcam ygsye girdim 173 puan aldm sınavsız geçişle gideceğim koşullar kısmında – işareti mi olmalı seçeceğim tercihin

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer sınavsız geçişle tercih edecekseniz YGS puanınızın önemi olmadığını hatırlatayım. Meslek lisesi mezunuysanız ve sınavsız geçiş tercihinde bulunacaksanız yerleştirme önceliklerinde değer varsa kendi durumunuza göre değerlendirmelisiniz.Örneğin; hangi yılın mezunlarını almış, okul türü ne imiş, METEB içi yada dışı, OBP puanı vs. Yerleştirme öncelikleri —- ise zaten sınavsız geçişlilerin tamamını alıyor demektir.

 239. ysf diyor ki:

  merhaba hocam ben elektrik elektronik mezunuyum sınavsız geçişle anesteziye yerleşme şansım var mı?Teşekkürler.

 240. merve diyor ki:

  Bu yil anadolu teknikten yeni mezun oldum okul birincisiyim geçiş hakkim için tercihlerdeki siralamam önemli mi

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tercihler sizin istek sıranızı belirler. Ama okul birinciliğinin 2 yıllık sınavsız geçiş için çok da birşey ifade etmediğini bilin.(Yani 2 yıllıklar için okul birinciliği kadrosu diye birşey yok.)

 241. Serhat diyor ki:

  Izmırde teknik lise mezunuyum bolumum bılısım teknolojileri, ilk tercihim turgutlu bilgisayar programcılıgı daha sonra edremit bilişim teknolojileri. hangisi daha yüksek ihtimal sizce?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aslında bireysel olarak bu kadar detaylı inceleme yapmıyorum. Ama size bir kez yapınca devamını istemişsiniz 🙂 Turgutlu 13,3,D,94 341.5000
   OBP’niz burası için düşük kalabilir. Balıkesir Edremit 13,3,D,95 289.0500 olma ihtimali daha yüksek.

 242. sevilay diyor ki:

  Kız meslek lisesi kuaförlük bölümü öğrencisiym.bu sene mezUn oldum ygs puanın düşük.baktığım üni.ler için Tercih yapabilmem imkansız gibi sınavsız geçiş için bilgi alabilirmiyim. Ve kendi bölümüm haricinde başka bir bölüm seçimimde puanımı ne derece etkiler.

 243. Talip ATEŞ diyor ki:

  Hocam iyi akşamlar ben busene endüstri meslek lisesi atl mezunuyum ygsden düşük aldım obp puanım 287 ege üniversites otomotive gitmek istiyorum geçen sene benim üst sınıfımdaki çocuk 255 obp ile girmiş tek tercih bn girebilirmiyim 13 3 i 95 ile almıs gecen sene benm okul türüde 4 girermiyim sizce

 244. ismail diyor ki:

  Hocam ben bursada eml makine mezunuzum diplomam 79.73 uludağ mekatronik yada otomotiv tutarmı

 245. ali diyor ki:

  ben ticaret meslek lisesi mezunuyum ygs puanım dusuk diploma noyutla kocaelı guvenlık ve koruma bolumune gırebılırmıyım dıploma notum 71,36

 246. Gözde diyor ki:

  Hocam ben Cağaloğlu Anadolu meslekten mezun oldum sınavsız geçiş hakkımı kullanarak marmara Üniversitesi giyim üretim teknolojisi bölümüne girmek istiyorum. Gecen sene 13.3.i.95 olarak almış obp puanda 378 fakat benim diploma notum 72 obp puanımda 362 gecen yılın altında kalıyo girme şansım var mı yoksa marmara üniversitesinin ikinci öğretimini de tercihlerime yazmalımıyım

  • alperturkoglu diyor ki:

   OBP’den dolayı yerleşememe ihtimaline karşı üste normal daha sonrada 2.öğretimi yazabilirsiniz. Sonuçta şartlarınız tutarsa normal bölüme yerleşmiş olacaksınız.

 247. Begüm diyor ki:

  Hocam bu paramediklik bolumune hemsire ve att ayni gecis ustunlugune mi sahip

 248. Ysf diyor ki:

  Mrb hocam meteb dışı na tercih vermek istiyorum AML elektrik elektronik mezunuyum 2014.0bp371,550Marmara tbmyo kontrol ve otomasyon teknoloji si gelermi öncelik 13,4,D,95 benim kodum 3 gelirmi? Teşekkürler.

 249. zubeyde diyor ki:

  Hocam ben ankaradaki anadolu kiz teknik meslek lisesinden 76 puanla mezun oldm yani okul türüm 3. Sinavsiz gecisle turgut ozalin tam burslusunu da yazacağım önceliklerinde 13 2 i 94 yaziyor. Okul türünün 2 olmasi benim icin avantaj midir. Sonucta son adayini gene meslek liselerinden almis ve ben Anadolu’yum. 2 olmasi normal anadolu teknik almamasi mi demektir yoksa gecen yil ben yazsam oncelikli olur muydum. Tesekkurler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Anadolular, Teknikler zaten öncelikli yerleşmiştir kontenjan kaldığı için meslek liseliler de yerleşmiştir. Evet geçen sene öncelikli olurdunuz. 2014 meslek liseliler sizden avantajlı.

 250. ismail diyor ki:

  Hocam merhaba ben endüstri meslek lisesi mezunuyum kendi alanıma sınavsız geçis yapmak istiyorum obp 398.650 uludağ myo makine tutabilirmi

 251. rukişş diyor ki:

  mrb hocam bu sene Anadolu sağlık meslek mezunu oldum hemşirelik bölümü sınavsız geçişten FTR,anestezi diyaliz falan yazmak istiyorum ama Niğdede okuyorum niğdede sadece yaşlı bakımı var ben diğer şehirleri nasıl öğrenebilirim ve yazabilir miyim lütfen yardımcı olur musunuz acilll

 252. Serhat diyor ki:

  izmirde Mithatpaşa teknik lisesi mezunuyum obp puanım 316 9 eylül veya ege üniversitesi 2. öğretim tutar mı? yada ihtimali nedir?

 253. Zeynep diyor ki:

  Hocam merhaba ben 2013 mezunuyum ticaret meslek lisesi mezunuyum obp 351 bu yıl sınavsız geçiş hakkımı kullanacam sizce şansım var mıdır yerleşir miyim ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yerleştirme önceliklerinde önceki mezunlardan alan (12 ve daha küçük değer ile başlayan) yada yerleştirme öncelikleri kesikli çizgi olup yanında puan olan (sınavsız geçişle başvuranların tamamının yerleştiği) programlara yerleşme şansınız var.

   • Zeynep diyor ki:

    Hocam Dicle Üniversitesi tıbbi Dökümantasyon ve ağız ve diş sağlığı istiyorum sizce tercihlerde Yazmalı mıyım?

 254. emre diyor ki:

  Ben anadolu meslek lisesinden odyometriye geçiş yapmak istyrm geçen sene min puan 317.800 benim puanım 328.7200 şimdi benden düşük puanı olan anadolu teknikler benden önceliklimi yoksa aynı çizgidemi değerlendirileceğiz

 255. sıla diyor ki:

  Hocam merhaba ben Ankara da oturuyorum.Bu sene teknik lise makine ressamlığı bölumunden mezun oldum diploma 68.62 obp 343.1 2 yıl geçiş hakkımı kullanmak istiyorum 2014 tercih klavuzunda on lisans olarak gazi üniversitesi sadece makina yazıyor.Makine ressamlığı yazmadığı için tereddut içindeyim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tesekkurler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Gazi’de sadece Makine bölümü var. Zaten ön lisans bölümlerinde sizin bölümünüz Makine, Resim ve Konstrüksiyon diye geçiyor ama Gazi’de bu bölüm yok.

 256. baran diyor ki:

  hocam, düz lise mezunlarının 2 senelik üniversitelerin hangi bölümlerine girebileceğine dair kesin bir bilgi var mıdır? Odtü Elektrik Teknolojisi özel koşullarda 2,156 yazmakta ve öncelik sırasında — bulunmaktadır. Hacettepe endüstri ürünleri tasarımında da aynı durum mevcut. Bir de örgün eğitim ve uzaktan eğitime mezun olur olmaz aynı anda başvurulabilir mi?

 257. Talha diyor ki:

  Hocam merhaba. Tercih yapılıp yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra, kayıt yaptırmadığımız zaman okuldan gelen puanda bir sonraki sene değişiklik olur mu? Yardımınız için şimdiden teşekkürler..

  • alperturkoglu diyor ki:

   YGS puanı ile yerleştiğinizde kayıt yaptırsanız da yaptırmasanız da bir sonraki yıl puanınız düşer. Ancak sınavsız geçişle yerleştiyeniz bir sonraki yıl puanda düşme olmaz.

 258. Aybike diyor ki:

  Hocam merhaba, ben İzmir’de Anadolu Meslek lisesi Gıda Teknolojisinden bu yıl yeni mezun oldum. OBP puanım 392,450. Ege Üni. Ege MYO Ön lisans Gıda Teknolojisi bölümünü istiyorum en son geçen sene o alana yerleşen adayın tercih kılavuzunda puanı 381,450 görünüyor. Bu durumda bu bölüme girebilme ihtimalim yüksek mi görünüyor? Yani kılavuzun TABLO 3A Merkezi Yerleştirme ile Öğrenci Alan Yükseköğretim Ön Lisans Programları kısmında görünen ‘2013-ÖSYS EN KÜÇÜK PUAN’ kısmındaki puanlar bizim OBP’miz oluyor değil mi? O puanlara bakarak kendi OBP mizi karşılaştırıp tercih yapacağız? Şimdiden teşekkür ederim..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet yerleştirme önceliklerinde değer varsa yanındaki puan OBP puanıdır. Hem mezuniyet yılı, hem okul türü, hem METEB içi olmanız hem de puanınızla bu bölüme yerleşme olasılığınız çok yüksek. Bakınız.

 259. Damla diyor ki:

  Benim diploma puanım 66’44 karmanda kız meslek lisesi nde çocuk gelişimi okudum bu sene mezun oldum 96 doğumluyum ben bulunduğum yerde yani Karaman’da kendi bölüm olan 2 yıllık üniversiteyi tercih ettim sınavsız geçişşle yerleşme olasılığım varmı??

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yerleştirme öncelikleri 13,2,İ,95 359.0000 Son mezunlardan, normal kız meslek mezunlarından ve Karaman içinden alıyor. Bu kriterlere uyuyorsunuz ama OBP puanınız 332,2 olduğundan sıkıntı olabilir. Tabi bu seneki başvuranların da puanına bağlı.

 260. ahmet gedik diyor ki:

  Ben metal bölümü çok programlı liseden mezun oldum. sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. hangı bölümlere geçiş yapabılırım ? ayrıca sınavsız geçiş hakkımı kullanırken tercihlerimi tercih klavuzuna mı yazıcam ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Önce son sorunuzdan başlayayım. Tercihlerinizi internet üzerinden şu adresten şu videoda anlatılan şekilde yapacaksınız.
   Bölümleriniz;
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
   Endüstriyel Kalıpçılık 2
   Gemi Makineleri İşletme 2
   Grafik Tasarımı 2
   İş Makineleri Operatörlüğü 2
   Makine 2
   Mekatronik 2
   Metalurji 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Otomotiv Teknolojisi 2
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Tarım Makineleri 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve DepolamaTeknolojisi 2

 261. perrin diyor ki:

  hocam ben 2014 sağlık meslek hemşirelik bölümü mezunuyum .2 yıllık geçiş yapmak istiyorum. 2 yllık tercih ettiğim zamn hemşire diplomam yanıyor mu ?

 262. Hasan diyor ki:

  Hocam ben anadolu teknik lisesinden daha yeni mezun oldum.Elektrik Elektronik teknolojisi bölümü okudum.sınavsız geçiş hakkımla 2 yıllık kendi alanımla ilgili bölüm tercih edeceğim fakat araştırdığım kadarıyla bu tercih kılavuzunda yazan en küçük puan OBP puanımı oluyor bide bu OBP puanıyla özel üniversiteden kendi bölümümle alakalı bir yer tercih edebilir miyim?

 263. göktürk diyor ki:

  hocam iyi günler. üniversite tercihlerinde aynı tercih listesine hem 2 yıllık hem 4 yıllık yazabiliyormuyuz ? teşekkürler

 264. samed diyor ki:

  hocam 3 yıl önce mezun olmuş birinin sınavsız geçişle ankarada bir yere girme ihtimali ne kadardır

  • alperturkoglu diyor ki:

   Seçeceğiniz okul ve bölüme göre değişir. ÖSYM rehberlik sitesinde program adı kısmına tercih etmek istediğiniz bölüm adını yazın, şehir olarak Ankara’yı seçin ve aratın. Çıkan bölümlerin yerleştirme önceliklerinde 2011 ve daha önceki mezunlardan alan programları tercih edebilirsiniz. (11,10,09,08 yada daha küçük değerle başlıyor olanlar)

 265. gül diyor ki:

  Hocam 1997 Ankara ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkından yararlandım tercih yapmak istiyorum yerleştirilmem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Teşekkürler

 266. SERAP diyor ki:

  Hocam 98 ticaret meslek lisesi mezunuyum ve nisan ayı içinde müracaat yaptım. bundan sonraki süreç nasıl olacak tercihleri ne zaman yapacağız tercih için form gelecekmi ayrıca daha önceki yıllarda muhasebe dışında bölüm seçemiyorduk şimdi yayınladığınız tercih listesine bakıyorum farklı bölümler var onlardan tercih yapabiliyor muyum bilgilendirirseniz sevinirim. iyi çalışmalar.

 267. canbulat... diyor ki:

  hocam ben 2005 sağlık meslek lisesi mezunuyum ,bölümüm att.sınavsız yatay geçiş yapmak istiyorum hiç bişey bilmiyorum nasıl yapacağım çalışıyorum açık tan okumak istiyorum.paramedik yapabiliyormuyuz..şimdiden tşk ederim…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayında başvuru yaptığınızı varsayarak yazıyorum.Evet yapabiliyorsunuz. ***Yerleştirme öncelik*** kriterlerini okuyunuz.Ancak eski mezunlardan olduğunuzdan yerleşme şansınız oldukça düşük. Şu sayfada tüm programları sorguladım. Yerleştirme önceliğ sütununda 04,03,02,01,99 ile başlayanlar varsa tercih edebilirsiniz.

 268. zeynep61 diyor ki:

  Hocam ben kiz teknik ve meslek lisesi bu sene mezunuyum alanim cocuk gelisimi fakat bulundugum yerde trabzonda cocuk gelisimi yok obp puanm 337 pamukkale universitesi nigde üniversitesi konya selcuk ve karamana obp puanimla giris yapabiliyorum ama yerlestirme onceliklerinde i ve D yazanlar var hangisine giris yapabilirim

 269. Menekşe diyor ki:

  Hocam ben izmirde yaşıyorum ve izmir dışına çıkamıyorum. ticaret meslek lisesinden muhasebe bölümünden mezun oldum. diploma puanım 69.96 dokuz eylül meslek yuksek okulu muhasebe ve vergi uygulamalarına beni örgün olarak alırmı ?

 270. Berra diyor ki:

  Hocam, ben Anadolu sağlık meslek lisesi laboratuvar mezunuyum. Diploma notum 81. Sorum şu:
  1.parametrik icin hangi üniversiteye girebilirim?
  2. Mektep içi nasıl anlayabilirim kocaelindeyim sadece kocaeli üniversitesini mi tercih etmem gerekiyor?
  Bilgileriniz icin şimdiden teşekkür ederim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Puana göre üniversite bilemem. 2013 yerleştirme sonuçlarına şu sayfadan bakabilirsiniz. Mektep değil METEB liseden mezun olduğunuz ilde METEB içi olursunuz, farklı il seçerseniz METEB dışı olursunuz.

 271. songül diyor ki:

  Diploma notum ve obp puanımla 2 senelik kendi bölümüm haricinde bir bölüm seçme imkanım varmı ?

 272. büşra coşkun diyor ki:

  hocambenbu yıl kimya teknolojisinden mezunoldum sınasızgeçiş hakkımıkullanmak isityorum ama bide sınavsız geçiş hakkımla yani OBP puanıylalan dışı tercih yapabilir miyi.teşekkürler.

 273. Rabia diyor ki:

  2014 yılı tıbbi laboratuar mezunuyum. Obp puanım 420. Balıkesir mezunuyum ve ege üniversitesi yada dokuz eylüle geçiş yapmak istiyorum. Dokuz eylül en son 13,2,D,95 iken ege üni ise 13,3,i,95 şeklinde alım yapmış. Sizce tutma olasılığı nedir yardımcı olursanız sevinirim

 274. mehmet diyor ki:

  Hocam ben anadolu ticaret meslek lisesi mezunuyum bu sene mezun oldum obp puanım 333 bilgisayar programcılıgı okudum ama odyometri bölümüne sınavsız geçiş yapmak istiyorum olur mu? Birde kendi bölümümden izmir dokuz eylül üniversitesine sınavsız geçiş yapabilir miyim? Tutar mı sizce?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Alan dışı bölüme sınavsız geçiş yapamazsınız. YGS-1 puanınız iyi ise sınavsız geçişle kontenjanı dolmayan Odyometri programlarına tercih yapabilirsiniz. Dokuz Eylül yerleşme şansınız var. Bakınız.

 275. msa diyor ki:

  meraba hocam. ben bölümüm olan cocuk gelişimine girmek istiyorum sınavsız geçişle fakat bulundugum yere obp puanım yetmiyo selcuk universitesi yazsam yanında d yazıyo gelme olasılıgı nedir ?

 276. betül diyor ki:

  hocam ben bu sene gıda teknolojisi bölümünden mezun oldum. sınavsız geçiş hakkımı kullanmayı düşünüyorum.OBP Puanım ise 423 okulda 4.yüm.acaba istanbul üniversitesine girebilirmiyim sizce istanbul dışınıda düşünmüyorum. özel üniversiteye gidebilirmiyim ama tam burslu.sizce özel üniversitemi yoksa devlet üniversitesimi iyi ? bilgilendirirseniz mutlu olurum. şimdiden tesekkürler..

  • alperturkoglu diyor ki:

   İstanbul Ün. geçen yılki yerleştirme öncelikleri 13,4,D,95 şeklinde. Yani “4” ATL mezunu değilseniz yerleşemezsiniz. Özel ün. tam burslu kontenjanları çok az. Şu sayfada sorguladım. En az teknik lise mezunu olmanız gerekiyor.

 277. Büşra diyor ki:

  hocam ben kız meslekten mezunum sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam ama ösym nın sitesinde o butonu bulamıyorum :/ sadece tercih listesi cıkıyor, arkadasım bir hocaya sormus sag ust kosede diyor ama 😀 ben bulamadım yardımcı olabilirseniz severim 🙂

 278. merve diyor ki:

  Merhaba hocam kiz meslek lisesi cocuk gelisimi bolumunden mezun oldum diloma puanim 67 obp puanim 336 sinavsiz geciste akdeniz universitesi sosyal hizmetler bolumune girebilirmiyim.

 279. Menekşe diyor ki:

  Hocam ben izmirde oturuyorum ve izmir dısına çıkamıyorum maalesef ticaret meslek lisesinde muhasebeyi okudum diploma puanım 69.96 açıkçası akşam okulunada gitmek istemiyorum fakat dokuz eylül üniv. meslek yüksek okulu beni örgün eğitime alır mı?

 280. zübeyde diyor ki:

  hocam ben 2014 yılı ticaret meslek lisesi mezunuyum. sınavsız geçiş hakkımızda ağız ve diş sağlığı var. diploma puanım 73.55 bu puanla samsun ondokuz mayıs üniversitesine girebilirmiyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Mezuniyet alanınızı yazmamışsınız. Ama geçiş hakkım var dediğinize göre Büro hizmetleri ve sekreterlik yada Büro Hizmetleri olabilir.
   Samsun’dan mezunsanız yerleşme ihtimaliniz yüksek.

 281. MEHMET diyor ki:

  Sınavsız olarak Tam Burslu “bilgisayar programcılığı uzaktan eğitim” özel üniversiteleri yazabilirmiyim devlet üniversitesi çok uzakta il dışında maddi durumum çok iyi değil buna sebep özel üniversiterleri tercih yapsam okuyabilirmiyim tercihler başladı ve henüz karar veremedim çevremizde hepsi özel üniversite nereyi tercih etmeliyim hocam çok karışık aklım teşekkürler.

 282. nursu diyor ki:

  hacam ben açık lise meslek bölümün den oçak 2014 te mezunum diplomam 327.5 yerleşmem zor olurmu terçihler kaç gün de açıklanıyor şimdiden teşekkür ederim

 283. ONUR diyor ki:

  Hocam Ben Sınavsız Geçiş Yapıcam Tercih Klavuzunda Programların “Yerleştirme Öncelikleri Kısmında ” Ki Numaraları Klavuzun Sonlarındaki ” Programların Koşul ve Açıklamaları” Kısımlarından Bakıyorum ama Çok Alakasız İçerikleri.

  Örnek : Sakarya üni – Mekatronik – 13,2,D,95 –> ( Burda 95 e baktım Beyken Üniversitesinde okumak ücretlidir gibi alakasız bir içerik vardı

  Nerde Yanlış Yapıyorum Anlamadım – Yardımcı olursanız – Saygılarımla.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Çok alakasız bir yere bakıyorsunuz.Sizin baktıklarınız özel koşullar sütununda yer alan numaralar. Yerleştirme öncelilklerinin açıklamaları koşullar kısmında yer almaz. 13 (Son yerleşen öğrencinin 2013 mezunu olduğunu) 2 (Okul türünün meslek lisesi olduğunu), D(METEB dışından yerleştiğini), 95(Son yerleşen öğrencinin 1995 doğumlu olduğunu gösterir)

 284. emel can diyor ki:

  merhaba,

  ben 1991 ticaret lisesi muhasebe bölümü mezunuyum. 2 senelik işletme bölümünü tercih edicem ama başka hangi bölümleri tercih edebilirim.

  teşekkürler,

 285. Denizli25 diyor ki:

  Hocam Denizli anadolu sağlık meslek lisesinden mezun oldum. sınavsız geçiş bölümlerimizden anestezi bölümü yok ancak denizli de anesteziye geçebilecek bölümde yok, yerleştirme nasıl olur ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sağlık Meslek Lisesi Anestezi ile Hemşirelik bitirenler bu bölümü sınavsız olarak tercih ediyor. Geçen sene Denizli sadece kendi ilinden kontenjanı dolmuş. Dolmasaydı il dışından yine sınavsız geçişle öğrenci alırdı. Yine dolmasa o zaman alan dışından YGS-2 ile alırdı.

 286. Ebruu diyor ki:

  merhaba hocam ben anestezi bölümü 2014 urfa mezunuyum. obp puanım çok dusuk 320..bulundugum ilde hemsirelik mezunu anesteziyi tercih yapcak olan cok o nedenle kendi ilimde yerlesme sansım dusuyor. gecen yılın verilerine baktım istanbulda civar puanlarla meteb dısı anestezi tam burslu alan üniversiteler olmus. sansım var gibi gorunuyor. tabii ben bilemem sizce yazmalı mıyım? birde son tercihlere yazarsam sansım azalır diye bir sey duydum dogru mu? ve son olarak cukurovayı istiyorum meteb dısı alıyor ama puan farkı cok fazla. sansımı denemem mantıklı olmaz yani bosuna ilke yazmıs olurum dimi?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Anestezi (Tam Burslu) alan programları şu sayfada sorguladım. OBP yakın olduğunu düşündüklerinizi kendiniz değerlendirin. Bu arada yerleştirme önceliğinde okul türü “2” ve “D” olanları tercih edebilirsiniz. Çukurova 2.öğretim belki olabilir. Gelelim tercih sırasına bir bölümü başa yada sona yazmanız size başkalarına karşı avantaj yada dezavantaj oluşturmaz. Siz bu sıralama ile kendi istek sıranızı belirtirsiniz. Sistem en üstten itibaren hangisinde puanınız tutuyorsa oraya yerleştirir. Yani siz bir bölümü ilk sıraya yazdınız diye orada önceliğiniz olmaz.

 287. fadime diyor ki:

  ben kaman saglık meslek radyoloji bölümü mezunuyum sınavsız geçiş için tercih yaparken özel bi alanı işaretlemek gerekiyormu? birde ben hep meteb dısı tercih yapıcam yerlestirilme sansım var degilmi açıkta kalma durumu varmı sizce ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Özel bir alanı işaretlemenize gerek yok. Alanınızla ilgili 2 yıllık programların kodlarını yazarak tercih yapacaksınız. Tercih etmeyi düşündüğünüz bölümü şu sayfada ilgili yere yazıp, şehir seçin. Eğer programın yerleştirme önceliklerinde “D” ifadesi varsa alan dışından alıyor demektir. Tabi okul türünün de “2” yani normal sağlık meslek olması lazım. Eğer yerleştirme öncelikleri kesikli çizgi ve yanında puan varsa zaten kesin yerleşirsiniz. Çünkü sınavsız geçişle kontenjanı dolmamış demektir.

 288. şevket diyor ki:

  mrb hocam bana da yardımcı olurmusunuz ben 2013 te mezun oldum meslek lisesınden sımdı snavsız gecıs hakımı kulanmak ıstıyorum ama sıralamamı bılmıyorum dıploma puanım 71,14 dır tercıh te oncelıklerı de ogrenmek ıstıyorum kımler once yerlesecek benım sansım varmı

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu an bulunduğumuz sayfadaki yazıyı okursanız kimlerin öncelikli olduğunu göreceksiniz. Tabi bu yazı geçen sene yazıldığından siz 2014 için değerlendirin.

 289. Duygu diyor ki:

  Merhaba, 2014 sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunuyum. OBP puanım 338. İstanbul dışından mezun oldum.Marmara üniversitesi tıbbi laboratuar istiyorum geçen yıl 330 puanla 11,2,D,93 şeklinde almış. Sizce tutma imkanı nedir? Ayrıca bunun yanı sıra istanbuldan diğer üniversitelerdende tam burslu aynı bölümü tercih edeceğim. Tam burslu olma olasılığı imkansız mı olur acaba bu puanla? Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Marmara Ün. olur görünüyor. Özel ün. tam burslu kısımlarını sorguladım. Bakınız. Yerleştirme önceliği kesikli çizgi olup yanında puan olanlar alan dışından da öğrenci almış. Siz buraları sınavsız geçişle tercih ettiğinizde yerleşme olasılığınız çok yüksek.

 290. semanur diyor ki:

  merhaba ben ticaret lisesi mezunuyum bu sene mezun oldum. büro yönetimi bolumu okudum ama geciş hakkı olarak agız ve dıs saglıgı yada odyametri istiyorum acaba olabılırmı

 291. Halilsaglik diyor ki:

  Hocam bu sene teknik elektrik elektronik bölümünden mezun oldum biyomedikal bölümüne öncelik hakkım nedir açıkta kalma gibi bir durumum olurmu ?

 292. songül diyor ki:

  hocam merhaba ben teknik lise makine ressamlığı bölümünden bu sene mezun oldum ygs’ye girdim fakat başarılı olamadım geçiş hakkımı kullanmak istiyorum diploma notum 68.62 obp puanm 343.1 Ankara gazi üniversitesine yerleşme imkanım varmı?

 293. Kardelen diyor ki:

  Hocam merhaba ben makine ressamlığı bölümü bu sene mezunum 2 yıl geçiş hakkımı kullanmak istiyorum.Ygs 1 ve 2 okul puanım yazmıyor nedeni nedir. ?

 294. Pınarr diyor ki:

  Uludağ Üni. bilgisayar programcılığı 30 296,50000 13,4,İ,95
  Bölümüne geçiş yapmak istiyorum. Bursa anadolu teknik lisesi bilişim bölümünden 2013 yılında mezun oldum bu sene yerleşme şansım nedir ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   13 son mezunlarla kontenjanının dolduğunu gösteriyor. Geçen sene kesin yerleşirdiniz ama bu sene öncelik 2014 mezunlarının olacağından şansınız çok az.

 295. hüseyin diyor ki:

  hocam ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ Bilgisayar Programcılığı 2.Öğretim kısmında Yerleşim Öncelikleri Ve Puan Kısmı Boş bunun anlamı sizce Nedir?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Kılavuzdan alıntı.
   “Kontenjanları 2013-ÖSYS Merkezî Yerleştirme ile dolmayan programlarda ise En
   küçük puan ve Yerleştirme Öncelikleri sütunlarında hiçbir işaret ( ) bulunmaz.”

 296. msss diyor ki:

  merhabalar. Yeni mezun oldum sağlık meslek lisesi att bölümünden. Direk geçiş hakkımı kullanıcam. Ygs ye de girdim. İstanbulda hep özel üniversiteler var. Acaba bizim özel üniversitelere sınavsız geçiş hakkımız var mı ? Cevap verirseniz, çok sevinirim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tabi var. Ancak kontenjanları sınırlı. Mesela tam burslu kontenjanları 3-5 kişi, %50 burslu kontenjanları 10-15 olabiliyor. ***Şu sayfada*** sizin için İstanbul’daki ilk ve acil yardım programlarını sorgulattım. Özellerin kontenjanlarını, yerleştirme önceliklerini ve min.OBP puanlarını görebilirsiniz.

 297. Büşra diyor ki:

  Merhaba. Sağlık meslek lisesi Att bölümü mezunuyum. Bu sene mezun oldum. Okul ortalamam 79,70. Direk geçişte İlk ve Acil Yardım bölümüne girmek istiyorum. Fakat bulunduğum şehirde değilde başka şehirde yerleşme ihtimalim çok mu düşük ? Veya bazı üniversitelerde (Giresun Üniversitesi, Uşak Üniversitesi ve bi kaç tane daha ) bu bölüm yeni açılmış ve kontenjanları dolmamış. Ben Tercihimi bu üniversiteler yazsam yerleşebilir miyim? İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ediyorum.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Giresun ve Uşak konusunda yeni açıldığı konusunda haklısınız ama kontenjanı dolmamış demek için erken. Çünkü daha ilk defa 2014’te öğrenci alacak. Tabi yeni bölüm olması avantajda olabilir. Ama sizin gibi düşünen pek çok kişi olduğunu da unutmayın. Şu sayfada ilk ve acil yardım tüm programları sorguladım. Yerleştirme öncelikleri sütununda okul türü “2” olup METEB durumu “D” olanlarda şansınız olabilir. Normal sağlık meslek lisesi ve METEB dışından öğrenci alıyor demektir.

   • Büşra diyor ki:

    Merhaba hocam tekrar bir sorum olacaktı size. Meteb dışı alan bir okulun öncelik sırası şöyle diyelim : 13,2,D,95 . OBP puanı ise 425. Ben Anadolu Sağlık meslek lisesiyim ve 95 doğumluyum. Meteb dışından tercih yapıyorum. Ama OBP ouanım bu üniversiteye giren en son öğrenciden daha düşük. Sadece okul türüne bakılarak bu üniversiteye girebilir miyim. Yani puanım düşük ama okul türüm daha yüksek. Bu üniversiteye girme olasılığım var mıdır ? Umarım sorumu anlatabilmişimdir başka türlü nasıl ifade edebilirdim bilmiyorum.

 298. Kübra yumuk diyor ki:

  iyi günler ben ticaret meslek lisseinde muhasebe bölümünü bu sene bitirdim. diploma puanım 80,29 bir puan hesaplanması oluyormuş ama ben bilmiyorum bir yardımcı olursanız çok sevinirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   80,29 X 5 = 401,45 bu sizin OBP puanınız.

   • melek diyor ki:

    Hocam merhaba bisey sorcaktim istanbul ds anadolu ticaret meslek lisesi lojistik bolumunden mezun oldum diploma notum 69.97. Odp 349a denk geliyor.ygs puanim dusuk ama direkt gecisimi kullanicam istanbul universitesi dis ticaret gelir mi sizce?

    • alperturkoglu diyor ki:

     Geçen seneki yerleştirme öncelikleri ve puanları şunlar. 13,3,İ,95 370.6000
     Yerleştirme öncelikleri uygun ama puanınız riskli. Ama tabi şansınızı yine de deneyin.

 299. eren ilhan diyor ki:

  hocam saygılar.
  ben 2010 mezunu anadolu teknik lisesi makine teknolojisi bölümünden mezunum
  sınavsız geçiş olarak sakarya üniversitesi uzaktan eğitim mekatronik bölümüne tercih etmek istiyorum

  108850313 Bk. 296 SAKARYA ÜNİVERSİTESİ/Adapazarı Meslek Yüksekokulu/Mekatronik (Uzaktan Öğretim)

  diploma notum : 68,78 .

  sizce gelir mi yoksa istanbul da 2. öğretim mi tercih etmeliyim önerileriniz nedir?

  • alperturkoglu diyor ki:

   09,2,D,85 351.95000 yerleştirme önceliklerine göre geçen sene en son 2010 mezunu öğrenci yerleşmiş. Onun OBP’si 351,95 sizinki 343,9. Puanlarda oynama olabilir yada olmayabilir. Tercihleriniz arasında olsun ama mutlaka alternatifiniz de olsun.

 300. HURİYE diyor ki:

  MERHABA BEN 2014 TİCARET MESLEK LİSESİ MUHASEBE BÖLÜMÜ MEZUNUYUM DİPLOMA NOTUM 62 ANKARADA YAŞIYORUM KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİNE YERLEŞEBİLİRMYİM

 301. YEŞİM diyor ki:

  merhaba ben ticaret meslek lisesinden mezun oldum 2007 yılında bu sene direk geçiş hakkımı kullanmak istiyorum çalıştığım için sürekli izin alamıyorum ve uzaktan eğitim tercih etmek istiyorum yada istanbulda ama diploma notum 55 sizce bana en uygun yer neresidir teşekkür ederim…

 302. salih diyor ki:

  hocam ben meslek lisesi olduğum için 2 yıllık sınavsız geçiş yapacam ama beceri sınavını geçemedim ve diplomayı alamadım diplomayı eylülde alacam yani eylülde tekrar beceri sınavı olacam.. Şimdi ben diploma olmadan tercih yapabilirmişim okulda ki hocalar öyle dedi nasil oluyor neye göre tercih yapacam hiç bir fikrim yok ????? ALLAH RIZASI İÇİN CEVAP

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şimdiye kadarki 4 yıllık not ortalamanızı diploma notu olarak kabul edip 5 ile çarptığınızda OBP puanınız ortaya çıkar. Mezuniyet yılınızı 2014 olarak düşünüp tercih edeceğiniz programların yerleştirme önceliklerini buna göre inceleyebilirsiniz.

 303. Songül diyor ki:

  Hocam ben 2014 anadolu teknik lisesi kimya bölümü mezunuyum.Sınavsız geçiş hakkımı nasıl kullanacağım ? Kocaelide yasıyorum kocaeli kimyayı istiyorum 2 yıllık sizce olur mu ?

 304. ruveyda diyor ki:

  hocam ben kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum diploma notum 75.49 obp ise 377istanbul üniversitesi yada marmara üniversitesini istiyorum gitme şansım varmı meteb içiyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Çocuk gelişimi bölümü Marmara’da yok. İstanbul üniversitesinde de sadece uzaktan eğitim olarak bu yıl açıldı. İlk defa öğrenci alacapından yerleştirme öncelikleri ve OBP puanı belli değil. Bakınız.

   • merve diyor ki:

    Hocam merhaba
    Ben ticaret meslek lisesi büro yönetimi yönetici asistanligi mezunuuyum bu yil mezun oldum marmara üniversitesini cok istiyorum diploma puanim 66 obp puanim 330 oluyor yerleşebilir miyim tercih yapmalimiyim?

 305. mine diyor ki:

  Meslek liselerine geçiş hakkını kullandığında ek puan veriliyor mu

 306. ysf diyor ki:

  yani İ ye bakacak olursak meteb dışına gidemeyecek miyim?

 307. ebru diyor ki:

  merhabalar ben 2014 ticaret lisesi mezunuyum diploma puanım 72.84 uludağ üniversitesi 2 yıllık muhasebe bölümü gelir mi sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sizin OBP’niz 364,2. Eğer liseden Bursa’da mezun olduysanız yani METEB içi iseniz Uludağ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu normal programı hariç hepsine yerleşme şansınız var. (Onun OBP’si yüksek) Şuradan inceleyebilirsiniz.

   • ecem diyor ki:

    merhaba hocam. Grafik ve fotoğrafcılık 2013 mezunuyum ve obp puanım 350.5 sınavsız geçiş hakkımı kullanırken onemlı olan okulların yanında yazan puanları mı yoksa diğer kriterler mi?(13,3,i,95 gibi) obp puanımın sınavsız gecıste bir faydası olacak mı ve tercıh yaparken normal olarak yazıyoruz değil mi?

 308. Ysf diyor ki:

  Marmara Üniversitesi teknik bilimler MYO yu elektrik bolumunu tercih etmek istiyorum.meteb dışıyim 371,550 obp Anadolu meslek mezunuyum birde bu seneki obp genel ortalama başarısı gecen seneye göre nasıldır teşekkürler.

 309. MEHMET diyor ki:

  Hocam 2013 meslek lisesi bilişim bölümü mezunuyum bu sene inşallah tercih yapıcam sınavsız olarak direk geçiş hakkımı kullanıcam özel üniversiteleri tercih yapabiliyormuyuz ? ücretlimi olur ? burslu şekilde yararlanabiliyormuyuz ? 2.Devlet üniversiteleri ücreti varmı masrafı nedir kayıtda ücret gereklimi yeni olduğumuz için bilgilere ihtiyacımız var 3.bilişim bölümü mezunu olduğum için sadece bilişim bölümleri ile ilgilimi tercih yapabilirim ? grafik tasarım yapabilirmiyim ? 3.haftada kaç gün üniversiteye gidiliyor ? teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   1-Özel üniversitelere geçiş hakkınız var. Tablo 3A’da yanında (ücretli, tam burslu,%50,%25 burslu diye yazan programları tercih ederseniz zaten burs durumunu belirlemiş olursunuz.)
   2-Devlet üniversitelerinde harç kaldırıldı. Kayıtlarda masraf ne kadar bilmiyorum. 20 sene önce kaydolmuştum 🙂
   3-Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz. Grafik tasarım sizin bölümünüz yok.
   4-Kazandığınız programa göre kaç gün gideceğiniz değişir.

   • MEHMET diyor ki:

    -Özel Üniversite Örnek olarak %50 Burslu Bilgisayar Programcılığı tercih ettim burs onlarmı veriyor yani bu %25 %50 tam burslu vs yazıyor bunları onlarmı karşılıyor indirim mi oluyor ? veya bursu bizmi buluyoruz ? öylemi tercih yapıyoruz
    2.Açıklanan klavuzda istanbulda sadece iki devlet üniversitesi var veya benim mi yanlışım var “Marmara Ünv.” ve “İstanbul Ünv.” fiziksel engellim olduğundan dolayı istanbulda yaşadığım için istanbulda okumayı düşünüyorum bunların engelliler yönelik bir faaliyeti varmı acaba veya özel üniversitelerin bir indirim servis vs gibi ?
    3.2013 Meslek Lisesi Bilişim Bölümü Mezunuyum 67.5 Diploma Notum “Marmara Ünv.”veya”İstanbul üniv.” direk Bilgisayar Programcılığı yerleşme şansım varmıdır ? maddi durumdan dolayı birde engellimden dolayı şuan yakın olan üniversiteler bunlar sadece bu iki üniversiteyi tercihde bulunmayı düşünüyorum sorular uzun oldu kusura bakmayın 1 aydır kafamda sorular birikmiş teşekkürler. 🙂

    • alperturkoglu diyor ki:

     1-Özel üniversitelerde açıklanan burs miktarı üniversitenin mütevekkil heyeti tarafından yani kısaca üniversite tarafından karşılanır. Siz ücretin kalan kısmını ödersiniz.
     2-Ben rehber öğretmen değilim. Sadece sınavsız geçiş konusunda yardımcı olmaya çalışan bir öğretmenim. Sorduğunuz soruların cevabını bilmiyorum.
     3-Her iki üniversiteninde kontenjanı son mezunlarla ve Anadolu Teknik Lise öğrencilerince dolduğundan hiç şansınız yok diyebilirim.
     Marmara için tıklayınız. İstanbul Ün. için tıklayınız.

     Bir önceki mesajımda sınavsız geçiş bölümleriniz şunlardır deyip link vermemişim. Bakınız.

 310. berkay diyor ki:

  Hocam merhaba 3A tablosundaki (6) sütundaki özel koşul ve açıklamalar kısmı hakkında bilgi verir misiniz ? mesela 3.20.20 yazıyor bazısında 34 yazıyor ne anlama gelmekte bunlar ösym klavuzun da baktım ama bir şey anlamadım?

 311. meltem diyor ki:

  Benim dibloma notuma 70,84 ben girebilirim

 312. Merve diyor ki:

  2014 haziran,saglık meslek lisesi hemşirelik mezunuyum. diploma puanım 80.61 çukurova üniversitesi ilk ve acil yardım iki yıllık gelir mi?

  obp’m 403 ama geçiş puanı neye göre belirleniyor? ilk ve acıl yardımın taban puanı ygs2-385

  • alperturkoglu diyor ki:

   Orada yazan YGS-2 değil son yerleşen sınavsız geçiş öğrencisinin OBP puanı oluyor. Yerleştirme önceliklerinde 13,2,İ,95 değerleri var. “İ” ifadesinden sadece Adana mezunlarını aldığını görüyoruz. Şu konuyu incelemenizi tavsiye ederim.

 313. misafir.2 diyor ki:

  hocam makina bölümü 2012 mezunuyum diploma notum 61 honaz iş saglıgı ve guvenlıgı veya tavas iş saglıgı ve guvenlıgı yazıcam gelme ihtimali nedir sizce sımdıden tesekkurler hayırlı aksamlar.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Normal bölümlerin kontenjanları son mezunlarla doluyor. Ancak 2.öğretimlere yerleşebilirsiniz. Bakınız.

   • Misafir.2 diyor ki:

    Mezunlarla doluyo dedıgınız yani bu senın mezunları dolduruyo ama bosluk olursa ıhtımal var anlamında demi bir diğeride hocam ikinci ogretim honaz 00.2i.83 içerden alıyo ama ben dısardanım farklı ildenim tavasın ikinci öğretimi — cizgiler var içerdenmi alıyo dısardanmı

 314. Kaya bey diyor ki:

  2006 TİCARET MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM. SİVAS TİCARET MESLEK LİSESİNİ BİTİRDİM. ŞUAN BALIKESİR BURHANİYEDE İKAMET EDİYORUM. BURHANİYEDE 2 YILLIĞA GİDEBİLİRMİYİM ? DİPLOMA NOTUM 2,49.

  SAYGILARIMLA

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tercih edeceğiniz bölüme bağlı. Eğer METEB dışından ve eski mezunlardan öğrenci alıyorsa tercih edebilirsiniz. Tabi Ocak ayında başvuru yaptığınızı düşünürek bunu diyorum.

 315. misafir..2 diyor ki:

  hocam iyi geceler benım baktıgım bolum 13.2D95 ve aynı bolum baska üniverste 13.2D94 ben 94 doğumluyum şimdi ben yerleşemiyecekmiyim birde minumum puan nedir nasıl hesapanır

  • alperturkoglu diyor ki:

   Doğum tarihi en son kriter. Mezuniyet yılı aynı ise, okul türü aynı ise, METEB bölgesi aynı ise OBP aynı ise doğrum tarihine bakılır. Ona takılmayın. Min puan YGS de olabilir OBP’de şu konuda anlatmıştım.

 316. amine diyor ki:

  Mrb. Hocam ben 2013 anadolu meslek lisesi tıbbi dokümantasyon öğrencisiyim diploma puanın. 68.01 bana Dicle Üniversitesi ağız ve diş sağlığı yada tıbbi dokümantasyon gelirim? 1994 doğumluyum. .

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıda göreceğiniz gibi yerleştirme önceliklerinde yer alan 13 ifadesi son mezunların yerleşebildiğini gösteriyor. Şansınızı deneyin ama öncelik 2014 mezunlarının olacak.
   Ağız ve Diş sağlığı 13,2,İ,95 380.75000
   Tıbbi Dokümantasyon 13,2,İ,81 341.1000

 317. oğuzhan diyor ki:

  Hocam merhabalar bizleri bilgilendirdiğiniz için şimdiden teşekkürler. İstanbul’da Anadolu teknik lisesinden yeni mezun oldum. Bölümüm bilişim teknolojileri. Marmara üniversitesine bilgisayar programcılığı alanına 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Diploma puanım 58,21 ilk öğretim, ikinci öğretim farketmez yerleşme olasılığım ne kadardır acaba?

 318. Eray Leke diyor ki:

  Hocam merhaba,
  Kardeşim kız meslek lisesinde çocuk gelişimi bölümü okudu.YGS’den ise barajı geçemedi. Sınavsız geçiş hakkını nasıl kullanabiliriz? Hangi üniversitede okuyabilir?Yardımcı olur musunuz?

 319. seda diyor ki:

  mrb ben kız meslek lisesinden bu yıl mezun oldum diploma notum 67.14 ben tercih yaparken nasıl hesablayacam puanımı yanı puanım kaç olur…

 320. mustafa diyor ki:

  Hocam Merhaba yine ben şey dicektim size hani düzceyi demiştim ya muhasbe bölümü sınavsız geçişle gidebilirsiniz demiştiniz ya kılavuza baktm ama yerleştirme öncelikleri kısmında 13.2.D.95 gibi veriler yok

 321. Başak diyor ki:

  Merhabalar ben 2013 kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum. Ygs 5 puanım ek yerleştirme ile 305 sıralamam ise 56.000 lerde. Tercihte önceliğim nasıl olur. Hacettepe Üniversitesi çocuk gelişimi yada okul öncesi öğretmenliği gelir mi? Yada dicle üniversitesi. Sizden cvp bekliyorum. Birde bu sene Üniversiteye giren çocuk gelişimci sayısı hakkında bilgi iz var mı?simdiden teşekkürler

 322. gül diyor ki:

  mrb hocAM ben meslek lisesi çoçuk gelişimi bölümü mezunuyum sınav sonucum da ek puanlı yerleştirme diye birşey var ve bu alanda ygs 5 sıralamm 56 bin .ben bu ek yerleştirmeden mi tercih yapacam bana 4 yıllık okul öncesi öğretmenliği gelir m i .teşekkurler

 323. Misafir diyor ki:

  Hocam ben grafik tasarım ve fotoğrafçılık alanı lise3. sınıftayım üniversitede geçiş hakkımı kullanacağım ama geçiş yapabileceğim bölümleri bilmiyorum sitenizden biraz araştırdım ama bazı eksikler olduğu kanısına vardım. Masaüstü yayıncılık bölümünü göremedim oraya geçiş yapabiliyormuyum geçiş yapabileceğim bölümler hakkında bilgi verir misiniz?

 324. eda diyor ki:

  ben 2014 senesi kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünü bitirdim bu sene trabzonda yaşıyorum sınavsız geçiş hakkımla 2 yıllık çocuk gelişimi bölümüne yerleşebiliyomuyum trabzonda hocam ???

 325. zeynep gün diyor ki:

  ben grafik vr fotoğraf meslek lisesi mezunuyum. Tercihlerde hem ygs hem lys puanımla hem de sınavsız geçiş hakkımla tercih yapabilir miyim aynı anda. Normal tercihlerim tutmazsa sınavsız geçiş hakkıma olumsuz etkisi olyr mu

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet bu şekilde tercih yapabilirsiniz. Olumsuz etkisi olmaz sonuçta ilk tercihlerinize puanınız tutmuyorsa sonraki gelen puanlı yada sınavsız bölümlerinize bakılır.

   • zeynep gün diyor ki:

    tşk ederim hocam. Peki öncelik normal tercihlere mi verilir. Ve mesleki açıkögretim lisesi sınavları ve ek sınavları ne zaman biliyor musunuz kredi doldurup mezun olmam için girmem lazım

    • alperturkoglu diyor ki:

     Siz de meslek lisesi mezunu olacaksınız. Öncelik anadolu, teknik ve meslekler olacak şekildedir. Siz normal Meslekle aynı statüdesiniz. 3.sınavlar 23-24 Ağustos’ta ama henüz ek sınav tarihleri açıklanmadı.

     • zeynep gün diyor ki:

      kendi puanımdan 20 puan falan yüksek bi bölüm yazsam tutma ihtimali var mı. Agustostaki sınavdan sonra mezun olsam üniversite kayıt için mezuniyet belgesi verirler mi

      • alperturkoglu diyor ki:

       Ben kendi öğrencilerime ilk tercihlerinize yüksek puanlı sonra kendi puanınıza yakın alta da yerleşme ihtimaliniz yüksek olan daha düşük puanlı yerler yazın diyorum. Olur olmaz o kısmını bilemem. Mezuniyet belgesi yerine geçen Çıkış belgesi verirler. Açık lise öğrencileri için kayıtlar 1 Kasım’a kadar devam ediyor.

   • zeynep gün diyor ki:

    hocam çok soru soruyorum ama kusura bakmayın. Peki eylüldeki ek sınavlardan sonra mezun olsam o zaman da çkktı belgesini verirler mi zaman farkediyor mu vermeleri için

    • alperturkoglu diyor ki:

     Verirler farketmez.

     • zeynep gün diyor ki:

      hocam grafik bölümüne yetenek sınavıyla alıyorlar normalde. Ben geçiş hakkımla yerleştm diyelim yetenek sınavına girmem gerekiyo mu. Eskişehir de yaşıyorum anadolu üniversitesinin bu bölümden sınavsız gecişle alıp almadıgını nasıl ögrenebilirim.

     • zeynep gün diyor ki:

      diploma puanım 76 iyi mi sizce tutma ihtimali var mı. Sınavsız geçiş tercihlerinde sadece bir bölüm mü yoksa iki üç bölüm yazabilir miyiz. Benim kredim 218 şimdi 19kredilik ortak dersim kaldı 2 krediye daha ihtiyacım oluyor sonra. Onları da seçmeli derslerden seçicem mecbur. Ama seçmeli dersler gözükmüyo şu an .ders seçerken çıkacak mı hesabmda

      • alperturkoglu diyor ki:

       Eğer Anadolu Ün. grafik tasarım için soruyorsanız yerleştirme öncelikleri 13,3,D,95 şeklinde. “3” bölümün teknik lise öğrencilerince kontenjanının dolduğunu gösteriyor. OBP’niz daha yüksek olsa da okul türü önceliği anadolu ve teknik lise öğrencilerinde olduğundan yerleşemezsiniz. 30 tercih hakkınız olacak. Ders seçim ekranı 7 Temmuz’dan sonra aktif olur.

   • zeynep gün diyor ki:

    ben grafik ve fotoğraf meslek lisesi mezunu olucam. Hiç mi şansım yok sınavsız geçişte. Başka hangi bölümleri tercih edebilirim