YGS 2015 - Sınavsız Geçiş 2015

Sınavsız Geçiş Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

6 Kasım 2013
43.594 kez görüntülendi

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere tanınan Sınavsız Geçiş hakkı hiç şüphe yok ki meslek lisesi mezunlarına yüksek öğrenime yerleşirken büyük bir avantaj sağlıyor. Ancak sınavsız geçiş tercihinde bulunurken öğrenciler, yaptıkları basit hatalar nedeniyle bazen kendilerini hiç bir bölüme yerleşememiş bulabiliyorlar. Sınavsız Geçiş öncelikleri konumuzda belirttiğimiz öncelik kriterlerini de inceleyerek tercih işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenlere bir göz atalım,

1-Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.

Örneğin; 2014 YGS başvurusunda bulunmuş adaylar içerisinde, mezuniyet tarihi 2014 olan adayların önceliği olacaktır.

2-Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise, Anadolu Meslek LisesiMeslek Lisesi, çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.

Örneğin; Kocaeli Üniversitesi Karamürsel MYO, 2 yıllık Mekatronik bölümünü tercih eden adaylar içinde öncelik 2014 mezunlarından Kocaeli ili içindeki Anadolu Teknik Lise mezunlarının, daha sonra farklı illerden bölümü tercih eden, Anadolu Teknik Lise mezunlarının, sonra Kocaeli ilindeki Teknik Lise mezunlarının, sonra farklı illerden Teknik Lise mezunlarının şeklinde devam edecektir.

3-Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir. Daha önce “Meteb Nedir?” yazımızda belirttiğimiz gibi, meslek lisesinden mezun olduğu ilin sınırları içerisinde tercih yapmış olan adayın, diğer illerden aynı bölümü tercih eden adaylara göre önceliği vardır.

Tercihte bulunurken; eğer kendi iliniz dışındaki bir bölüm için tercihte bulunuyorsanız, öncelik kısmında DIŞ yazan bölümlere yerleşme şansınız yüksek olacaktır. Çünkü bunun anlamı, bölümün farklı illerden de öğrenci aldığıdır.

4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi, METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara öncelik verilir.

OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) = Diploma Notu x 5  şeklinde hesaplanmaktadır.

5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.

Örneğin; İzmit Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Elektrik Teknolojisi bölümünden 2012 yılında mezun olmuş adaylardan doğum tarihi 1993 olan aday, 1992 doğumlu adaya göre öncelikli olacaktır.

Facebook İle Yorum Yap

comments

Yorumlar

 1. melek diyor ki:

  mrb hocam çok acil yardımınıza ihtiyacım var ltfn yardımcı olursanız sevinirim . sorum şu;ben 2012 kız teknik ve meslek lisesi mezunuyum ve atatürk unisinde açıktan adalet okuyorum ve şimdiye kadar sınavsız geçiş hakkım gelmedi bu sene sınava girmeden ygsye sınavsız başvurumu yaptım ama arkadaşlarım çogu gelmez diyor özel unilerden başka sizce gekme ihtimali ve ne yapmam gerekli ltfn yardımcı olun ? :(

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bölümünüzü yazmamışsınız!

 2. elif diyor ki:

  hocam merhaba
  ygs den geçerli puanı alıp pmyo başvurursak sınavsız geçiş hakkımızı kaybeder miyiz?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hayır kaybetmezsiniz.

 3. İrem diyor ki:

  Hocam bn lise 3 e gıdıyorum cocuk gelişimi okuyorum ama ben radyoculuk yada modayla ugrasmak istiyorum ne yapmalym lutfen bna akıl verin

  1. alperturkoglu diyor ki:

   YGS sınavına girip gerekli puanı almalısınız. Ayrıca sınavsız geçişle kontenjanı dolmayan programları tercih etmelisiniz.

 4. Büşra diyor ki:

  Meslek lisesi çocuk gelisimi okuyorum sinavsiz gecis hakkimi sosyal hizmetlere kullanmak istiyorum Kendi sehrimde sadece yalovada var o da 14,2,D,96 , 14,3,D96 yani ikiside meteb dışı bende bursada oturuyorum meteb disi olduğu icin yerleşme sansim yok mu ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Kendi şehrimde Yalova’da var demişsiniz. Bursa’da oturuyorum demişsiniz anlamadım. “D” önce meteb içiler yerleşmiş kontenjan kaldığından meteb dışı da almış demektir.

 5. MuHaMmE`d Kr`T diyor ki:

  Merhaba ben çoçuk gelişimi ve egtimi bölümü okuyorum ben bu bölüme geciş yapabilirmiyim ygs sınavından sonra,,,

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sosyal Hizmetler ve Çocuk Gelişimi bölümlerini sınavsız tercih edebiliyorsunuz.

 6. mustafa diyor ki:

  Merhaba hocam ben adana da meslek lisesi öğrencisiyim lise sondayım harita bölümünü okuyorum ve tapu kadastro bölümüne gitmek istiyorum sınavsız geçişimle fkt ben ygs sınavına girip genede denicem ve bana eyer barajı geçemez isen liseyi okuduğun şehrin etrafındaki üniv. Gidersin uzak şehirleri yazamazsın diolar doğrumudur acaba?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Alakası yok. Tercih edeceğiniz program METEB dışından alıyorsa yerleşme şansınız vardır. Sadece METEB içi alıyorsa yoktur. Sınavsız geçişin YGS sınavı yada puanı ile hiç bir alakası yoktur.

   1. mustafa diyor ki:

    Hocam ben gideceğim üniv. Meteb içimi meteb dışımı olduğunu nsl anlıyabilirim ?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Yerleştirme öncelikleri sütununda “D” yazıyorsa METEB dışı alıyordur. “İ” yazıyorsa almıyordur.

 7. tiger diyor ki:

  merhaba hocam ben 2014 elektronktn mezun oldum sınavsız geçişle kayıt yaptırdm bu sene fakat bıraktm okulu bazı nednlerden dolayı yine terch yapacağım bu sene ama oklda kaydım hala duruyor bir zararı olurmu

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Farklı bir programa yerleştiğinizde kaydınızı sildirirsiniz. Şu an için bir sıkıntı olmaz.

 8. tuğba diyor ki:

  Hocam ben son sinif laboratuvarim gazi universitesi ilk ve acil yardim istiyorum sakaryada yasiyorum metep disi girebilir miyim?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   405,4500 14,3,İ,96 Bu yerleştirme önceliklerine göre . Sadece Ankara’dan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi mezunlarını alıyor. Diploma notu 82 civarında olması lazım. METEB dışı yerleşmeniz imkansız görünüyor.

   1. tuğba diyor ki:

    Gecen sene metep disi Att alan universitelere nerden baka bilirim

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Şu sayfada 2014 yerleştirme sonuçlarını görebilirsiniz. Yerleştirme önceliklerinde “D” yazanlar METEB dışından alan okulları gösterir. Tabi “3” anadolu sağlık meslek” okul türünü de gözz ardı etmeyin.

 9. gülcan diyor ki:

  merhaba 2002 imam hatip lisesi mezunuyum sınavsız gecis ilahiyat acıkögretim hakkımı kullanmak istiyorum ne yapmalıyım tesekkürler,,

  1. alperturkoglu diyor ki:

   5-19 Ocak tarihlerinde başvuru yapmış olmanı gerekiyordu. Yapmadıysanız seneye kalmışsınız.

 10. sevilaykucuk diyor ki:

  Merhaba gebze ticaret meslek lisesi buro yonetimi ogrencisiyim odyometri bolumu istiyorum ama il dışı tercih yapmam gerekiyo ne yaparsam onceliğim olur diploma puanım kac olmalı?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerinde 14,2,D değerleri olması lazım. Şu sayfadan inceleyebilirsiniz.14 son yıl mezunu, 2 normal ticaret meslek mezunu, D ise METEB dışından aldığını gösterir.

 11. kübra diyor ki:

  Merhaba iyi günler benim soruma da yardımcı olursanız sevinirim. Ben sağlık meslek lisesi att son sınıf öğrencisiyim ve 2 yıllık sınavsız olarak bizim bölümlerin olduğu üniversiteleri yazar msnız tşk :)

 12. Elif diyor ki:

  Teşekkür ederim hocam çok sağ olun

 13. ESRA diyor ki:

  merhaba ,ben 2014 ticaret lisesi mezunuyum şunu öğrenmek istiyorum,anestezi bölümüne 2 yıllık diploma puanım ile yerleşme şansım var mıdır?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bu bölüm sizin sınavsız geçiş bölümünüz değil.

  2. ESRA diyor ki:

   Peki yerleşebileceğim bölümlere baktığımda neden anestezi de karşıma çıkıyor ? hangi alanlara geçiş yapabilirim?

   1. alperturkoglu diyor ki:

    Sadece Ticaret Lisesi mezunu olduğunuzu yazmışsınız. Normalde ticaret lisesi mezunlarının yerleşebileceği programlar şu sayfada yer alıyor. Ancak sizin bölümünüz farklı ise durum değişebilir.Bölümünüzü de yazarsanız sağlıklı değerlendirme yapabiliriz.

 14. Muhammed diyor ki:

  Ben geçen sene meslek lisesi mobilya iç mekan tasarım alanıyim sınavsız geçiş hakkım var mı hocam tşk

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Evet var. Ama öncelik son mezunların.

 15. selin diyor ki:

  2011 sağlık meslek lisesi mezunuyum.bölümüm acil tıp teknisyenliği.önceki senelerde yerleştirildim fakat kayıt yaptırmadım.obp düşermi.bu sene tercih yapmak istiyorum.yardımcı olursanız sevinirim..

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Obp düşmez ama mezuniyet yilinizdan dolayı yerlesmeniz biraz daha zor.

 16. sudee diyor ki:

  Hicam ben kimya bölümü meslek lisesinden bu sene mezun olucam ve bölümümle ilgili universite bölümleri hakkinda araştırmalar yapıyorum ama kafam bi hayli karisti arastiridigim ve düşündüğüm bölümler hakkinda önü açık değil tavsiye etmiyoruz diye yorumlarda bulunuyorlarhangi bölüm yararli ve önü açık bilemiyorum yanlış tercih yapıp mutsuz okumak istemiyorum sınava giricem ama ya barajı gecemezsem korkusuda var dikey geçiş hakkimda var 2 yillik ama bölüm konusunda cok kafam karışık bu konuda verebiliceginiz bi fikir bi düşünceniz var mı acaba kafamdaki soruları cozmeme yardım edebilirmisiniz rica etsem? ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Kusura bakmayın ben rehber öğretmen değilim. Sınavsız geçiş konusunda bilgi sorularını yanıtlıyorum.Bölümler hakkında bilgim yok.

 17. esra kulak diyor ki:

  istanbulda 2 yıllık odyometri bölümü olan devlet üniversiteleri hangileri acaba ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hiç devlet üniversitesi yok. Şu sayfadan inceleyebilirsiniz. Hepsinin yanında ücretli, tam burslu yada %burslu ifadeleri yazıyor.

 18. Durmus diyor ki:

  Düz lise Türk edebiyatı ve sosyal bilimler bölümünden mezunum açık öğretime sınavsız kayıt yaptırabilirmiyim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hayır. YGS sınavına girerek baraj puan olan 140 ı aşmalısınız.

 19. M ALİ diyor ki:

  HOCCAM BEN MESLEK LİSESİNDEN MEZUN OLDUM 2014 HAZİRAN AYINDA SINAVSIZ GECİŞ YAPAMADIM 2015 YGS DEN PUAN ALMAZSAM SINAVSIZ GECİŞ YAPABİLİYORMUYUM TEMUZ AYINDA CAVAPNIZI BEKLİYORUM ALANIM MOBİLYA VE İC MEKAN TASARIM ALLANI NELER YAZABİLİYORUM

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş için sınava girmeniz gerekmiyor. 19 Ocak a kadar başvurunuzu yapacaksınız Temmuz ayında da tercih yapacaksınız. Bölümleriniz:
   Endüstri Ürünleri Tasarımı
   Eser Koruma
   Görsel İletişim
   İç Mekan Tasarımı
   Mimari Dekoratif Sanatlar
   Mimari Restorasyon
   Mobilya ve Dekorasyon
   Ormancılık ve Orman Ürünleri

   1. M ALİ diyor ki:

    HOCCAM BEN BU SENE YGS BASVURDUM SINAVA GİRECEM AMMA PUAN ALMAZSAM SINAVSIZ GECİŞ HAKKIMI KULLANACAMI CEVAPNIZI BEKLİYORUM …

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Soru sormamışsınız ki. Kullanabilir miyim diyorsanız evet kullanırsınız.

     1. Mücahit ali kış diyor ki:

      hocam cok tesekur ederim

 20. kubrakdmr diyor ki:

  Merhaba benim diploma notum 61,13 ve bir dersim daha var 24 kredilik eğer bu kredi eklenirse diploma notum kaç olur. Ve ben muhasebe ve finansman bölümündeyim eğer mezun olursam sınavsız geçişle diploma notuma o 24 kredide eklenirse hangi bölümlere girebilirim? Şmdiden teşekkürler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   24 kredilik dersinizin kaç düşeceğini nasıl bilmemi bekliyorsunuz anlamıyorum.

 21. Kübra diyor ki:

  Hocam merhabalar,
  ben kız teknik ve meslek lisesi, grafik ve fotoğraf bölümü mezunuyum. mezun olalı iki yıl oldu. bu yıl ygs basvurumu yaptım fakat aynı zamanda da sınavsız gecıs hakkımı kullanmak istiyorum.
  1995 dogumluyum, mezun olalı iki yıl oldu, obp ise 355. bu kosullar dogrultusunda sınavsız gecis hakkımı kullanabilir miyim? , sansım var mı ?
  simdiden tesekkür ederim…

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hangi sınavsız geçiş bölümünü tercih edeceğinizi bile yazmamışsınız. Kaldı ki ben bu şekilde inceleme yapmıyorum. Şu sayfada 2 yıllık bölümlerin 2014 sonuçları var. İstediğiniz linke tıklayarak, yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz. Eski mezunlardan alan programları bulmalısınız 14 ile başlayanlar son mezunların kontenjanı doldurduğu programlar siz 12,11 yada daha küçük değerle başlayan programlara bakınız.

   1. Kübra diyor ki:

    Anlıyorum Grafik ve fotoğraf alanı mezunuyum hocam basın ve yayıncılık, grafik ve fotoğraf, basım-yayın, radyo ve tv teknolojileri, radyo ve tv programcılığı, bilgisayar destekli tasarım ve anımasyon, medya ve ıletısım, görsel ıletısım bunları tercıh edebılıyorum. Lınke tıkladım ornegın ıskenderun, Antakya, Çukurova bu unıversıteler oncelıklerını belırtmemıs pekı onları secebılıyor muyum?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Eğer öncelik sütunları boşsa sınavsız geçiş öğrencilerinin tamamını almış alan dışından da öğrenci almış demektir. Sizin alanınızsa yerleşme ihtimaliniz çok yüksek.

  2. canan diyor ki:

   merhaba hocam ben işletme fakültesi mezunuyum sınavsız geçiş ile ilahiyat okumak istiyorum başvuru nasıl yapmam lazım

   1. alperturkoglu diyor ki:

    Siz sınavsız 2.üniversite kapsamında Eylül yada Ekim aylarında Anadolu yada Atatrük Ün. başvuruda bulunabilirsiniz.

 22. pelin diyor ki:

  Benim annem 1983 yılı kız meslek lisesi ev ekonomisi mezunu.sınavsız geçişten yararlanabilir mi hangi bölümlerden yararlanabilir

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkı var. Ancak öncelik son mezunlara olduğundan son 22 yılda mezun olan öğrenciler annenizden avantajlı olacaktır. Yine de kontenjanı dolmayan ve eski mezunlardan alan programlara tercihte bulunabilir.
   Aşcılık
   Çay Tarımı ve İşleme Teknolojisi
   Endüstriyel Tavukçuluk
   Et ve Ürünleri Teknolojisi
   Ev İdaresi
   Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi
   Gıda Teknolojisi
   İkram Hizmetleri
   Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği
   Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi
   Sosyal Hizmetler
   Su Ürünleri İşleme Teknolojisi
   Süt ve Ürünleri Teknolojisi
   Tarım
   Turizm ve Otel İşletmeciliği
   Turizm ve Seyehat Hizmetleri
   Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi (Değirmencilik)
   Yağ Endüstrisi
   Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi

 23. fadime diyor ki:

  Hocam bizim okul ticaret meslek lisesi dye geciyo bu okul turleri siralamasinda kacinci oluyo’

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Okul türü kodu “2” yani kodu “3” olan Anadolu Ticaret Meslek’ten sonra geliyor.

   1. Elif diyor ki:

    Hocam Merhabalar, ben izmirde anadolu ticaret meslek lisesi büro y. Ve yonetici sekr. Son sınıf öğrencisiyim sınavsız geciste tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik istiyorum Eskişehir OGU’ne gidebilme olasılığım sizce nedir? Simdiden teşekkürler.

    1. alperturkoglu diyor ki:

     389,40000 14,2,D,96 Bunlar yerleştirme öncelikleri. METEB dışından öğrenci alıyor. Eğer diploma notunuz 78-80 civarında olursa yerleşme ihtimaliniz var.

     1. Elif diyor ki:

      Diploma notum yüksek ihtimalle 76 veya 77 gibi olucak tercihime Eskişehir’i yazmam doğru olur mu yoksu boşuna yazmayayım mı hocam

      Hocam bi de ben ösym sitesinden bakıyorum puanlara 14 temmuz 2014te güncellenmiş ve Eskişehir OGU için 337,25000 puan diyor anlamadım ben şimdi

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Şansınızı deneyebilirsiniz. 337,25 olanın özel koşullarında 56 yazıyor. (Eğitim Çifteler ilçesinde sürdürülecektir.)
       Şu sayfadan 2 programı da inceleyebilirsiniz.

 24. fadime diyor ki:

  Meraba hocam bu ösys nin kilavuzunu inceledimde hocam burda sinaviz gecis bolumumuzde buro yöbetimi bölümde tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik yada agiz ve dis sagligi vede odyometri bölümü yazmiyor hocam yani bizm bu alanlara sinavsiz gecisimiz yokmu hocam. Lütfen yardimci olun :(

  1. alperturkoglu diyor ki:

   2015 ÖSYS kılavuzu sayfa 54. İyi bakın.

   1. fadime diyor ki:

    Cok saolun hocam iyice baktmda hocam peki sayfa 42 de neden oyle yaziyo. Yani tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik odyometri falan neden yazmiyo

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Sayfa 42’deki tablonun başında “Lisans Programları” yazıyor. Yani ek puan alabildiğiniz 4 yıllık bölümler…

     1. fadime diyor ki:

      Hmm anladim peki cok saolun hocam cok tesekkur ederim

 25. sedat diyor ki:

  iyi günler hocam 2105 yılı sınavsız geçiş klavuzunun linkini atarmısınz sze zahmet.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   2015 Sınavsız geçiş kılavuzu diye bir kılavuz yok. 2015 ÖSYS kılavuzu içinde sınavsız geçişle ilgili açıklama ve tablolar var. Buradan indirin.

 26. Ekin diyor ki:

  Hocam Merhaba ben son sınıf bilişim teknolojileri ögrencisiyim. Herkes bir kafadan birseyler söyluyo temelimiz yok meslek lisesi oldugumuz ıcın son sene staj yuzundende dershaneye gitme avantajımız yok evde kendımız eksiklerimizi gidermeye calısıyoruz ama pek fazla verimli olmuyo anlamadıgımız konular oluyo. Sınavsız geciş yapmayı dusunuyorum.Bizim bölümdende saglık bilgi sistemleri teknikerligi bölümüne geciş hakkımızın oldugu görünüyor ne kadar dogru bilmiyorum sadece burdur mehmet akıf ersoy universitesinde yeni açılmış bir bölüm fazla bilgide yok sizce napmalıyım saglık oldugu ıcın es de gecemiyorum.Geciş yapabilecegımız bölümleri yazabilirseniz cok sevinirim gercekten kafam cok karısık bana yardımcı olurmusunuz lutfennnnnn :(!

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Rehber öğretmen olmadığım için bilgim kısıtlı be nedenle öneri yada yorum yapamıyorum. Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bu yıl ilk defa öğrenci alacak bir program. Tercihlere kadar başka yerlerde de açılabilir. Sınavsız geçiş bölümleriniz;
   Basım ve Yayın Teknolojileri
   Bilgi Güvenliği Teknolojisi
   Bilgi Yönetimi
   Bilgisayar Operatörlüğü
   Bilgisayar Programcılığı
   Bilgisayar Teknolojisi
   Coğrafi Bilgi Sistemleri
   Görsel İletişim
   İnternet ve Ağ Teknolojileri
   Mobil Teknolojileri
   Pazarlama
   Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği
   Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi

   1. Ekin diyor ki:

    Tesekkur ederim hocamm :)

   2. ekin diyor ki:

    meraba hocam bilişim teknolojileri bölümünün meteb dışı alan universitelerin linkini atabilirmisiniz size zahmet

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Şimdi bilişim teknolojileri bölümünün seçebileceği 10 tane bölüm var. Bu 10 bölüme ait yüzlerce üniversite programı var. Bunları benim tek tek incelemem mümkün değil. Ama siz şunu yapabilirsiniz. Şu sayfada 2 yıllık bölümlerin 2014 yerleştirme sonuç linkleri var. Örn. siz Bilgisayar Programlama linkine tıklayarak açılan sayfada yerleştirme öncelikleri sütununda “D” harfi olanları inceleyebilirsiniz. METEB dışından alıyor demektir. Ama okul türünü de dikkate almalısınız. Siz normal meslek lisesi mezunu iseniz kodunuz “2” dir. “3” yada “4” olanlar teknik lise ve anadolu teknik lisedir.

 27. kubra diyor ki:

  hocam merhaba bu sene anesteziden mezun oluyorum sınavsız geçiş yapmak istiyorum puanım iyi geçebileceğim diğer bölümler var sınavsız geçiş ile onları tercih edecek olmam anesteziyi tercih ediyor olmam gibidir değil mi ? yani anesteziden odyometriye geçmek(sonuçta geçebileceğim bölüm) bana dezavantaj sağlamaz ? etraftan duyum aldım herkes önce kendi bölümünü tercih etsin diğer bölümler kontejyan kalırsa alıyor diye ama hiçbi sağlık meslekte odyometri falan yok bildiğim kadarıyla sanırım yanlış bir duyum ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle tercih edebileceğiniz her bölüm için önceliğiniz diğer sağlık meslek liselilerle aynıdır. Bu konuda içiniz rahat olsun. Bazı meslek lise bölümlerinin aynı isimli yüksek okul bölümleri yok. O zaman onların yerleşemiyor olması lazımdı. Mesela Acil Tıp Teknisyenliği diye bir yüksek okul bölümü yok. İlk ve acil yardım için hemşirelik, anestezi vb. okumuş herkesin eşit şansı vardır. Önceliği belirleyecek olan yerleştirme öncelikleridir. Onlarıda yukarıdaki yazıdan okuyabilirsiniz.

 28. SÜHEYLA KÖKSAL HATIL diyor ki:

  MERHABALAR BEN 1985 YILI KIZ MESLEK LİSESİ GİYİM BÖLÜMÜ MEZUNUYUM.SINAVSIZ GEÇİŞ YAPARAK AÇIK ÖĞRETİM
  OKUMAK İSTİYORUM. KENDİ BÖLÜMÜM OLAN GİYİM YOK AÇIK ÖĞRETİMDE ,HANGİ BÖLÜMÜ SEÇEBİLİRİM ÇALIŞTIĞIM İÇİN BULUNDUĞUN ŞEHİRDEN AYRILAMIYORUM.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM İYİ ÇALIŞMALAR

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Alanınızla ilgili sınavsız açıköğretim bölümünüz maalesef yok. Bu durumda açıköğretimde başka bir bölüm için mutlaka YGS sınavına girerek baraj puan olan 140’ı mutlaka alabilmelisiniz.

 29. Sibel diyor ki:

  Ben 1998 Ahi Evran Ticaret Meslek Lisesi Mecidiyeköy İstanbul mezunuyum. Sınavsız geçiş yapmak istiyorum. Mali mişavir olmam mümkün mü bu geçişi yaparsam. Eğer mümkünse hangi bölümü okumalıyım. Teşekkür ederim.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız var. Ama mali müşavirlik için ne gerekli bilgim dışında bir konu. Ben normal endüstri meslek lisesinde müdür yardımcısıyım.

 30. şakir diyor ki:

  Peki tapu bölümü olan başka şehirlerimiz yokmu tek ankara gazimi

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Siz onu sordunuz. Diğerlerine şu sayfadan bakabilirsiniz.

 31. muaffak diyor ki:

  Merhaba hocam bir sorum olucak ben harita bölümü lise son sınıf öğrencisiyim tapu bölümüne geçiş yapmak istiyorum mesela ankara gazi üniv tapu bölümüne geçiş yapmak istiyorum ne gerekiyor obp puanı ne istiyor ne yapmam lazım bunun için

  1. alperturkoglu diyor ki:

   355,45000 14,3,D,95 Bu değerler geçen yılki yerleştirme öncelikleri. 2014 anadolu mezunlarından il dışından da olmak üzere diploma puanı 71,09 olan 1995 doğumlu öğrenci yerleşmiş. Genel olarak son ve anadolu meslek mezunu olmanız gerektiği açık olarak görünüyor. Diploma puanınız yüksek bile olsa okul türünüz anadolu değilse şansınız çok az.

 32. esra can diyor ki:

  Yazmayı unutmuşum yani burslu gecebilirmiyim obp ile

 33. esra can diyor ki:

  Merhaba ben anadolu ticaret meslek lisesi son sınıfm sivil hava ulaştırma işletmeciliğine özel üniversiteye obp puanimla geçis yapabililer miyim obp puanim 335.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada 2014 yerleştirme önceliklerinden bakabilirsiniz.

 34. Emre diyor ki:

  Hocam merhaba ben size birsey sormak istiyorum. Ben endüstri meslek mobilya ve ic mekan tasarimi mezunuyum acaba diplomam ile hangi bölümlere sınavsız gecis yapabilirim ve işletme myokulunada geçebilirmiyim puansiz yanitlarsaniz cok sevinirim tesekkurler.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var. İşletmeye yok.
   Mobilya ve Dekorasyon 2
   Ormancılık ve Orman Ürünleri 2
   Eser Koruma 2
   İç Mekan Tasarımı 2
   Mimari Dekoratif Sanatlar 2
   Mimari Restorasyon 2

 35. fadime diyor ki:

  hocam peki bu gnderdiginiz liste 2015 yılı içinde geçerlimi

 36. fadime diyor ki:

  çok tesekkür ederim ALLAH razı olsun. peki bu tıbbi dökümantasyonun odyometrinin ve agız ve diş saglıgının atamaları nasıl.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Amin sizlerden de Allah razı olsun. Ama rehber öğretmen olmadığımdan mesleklerin atama ve istihdamları hakkında bilgi sahibi değilim.

   1. fadime diyor ki:

    peki hocam çok teşekkür ederim kusura bakmayın çok soru soruyorum. peki gönderdiginiz link vardı ya odyometri ve agız ve diş saglıgının orda yazanlar meteb içi olup olmadıgı yani o bu yıl içinde yani 2015 içinde egeçerlimi

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Diğer sorunuzda cevapladım. Bende fadime ile ceylan aynı kişi görünüyor. Niye böyle bir şey yapıyorsunuz anlamıyorum.

     1. fadime diyor ki:

      Hocam yanlis anlamayin ben yoruma verdiginiz cewabi görmeyince diger arkadasimda yorum yapti
      Ozur dilerz yani kusura bakmayin hocam

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Rica ederim. Sorun değil.

      2. deniz diyor ki:

       meraba hocam bu okul türlerininin sıralamasını yazabilirmisiniz rica etsem

      3. alperturkoglu diyor ki:

       1.öncelikli Kodu “4” olan Anadolu Teknik Lisesi,
       2.öncelikli Kodu “3” olan Teknik Lise ve Anadolu Meslek,
       3.öncelikli Kodu “2” olan normal meslek lisesi (Sağlık meslek, Ticaret Meslek)
       4.öncelikli Kodu “1” olan eski enstitü mezunları

 37. aysemen diyor ki:

  hocam merhaba sağlık meslek anesteziyim,geçebileceğim bölümlerde odyometri,elektronörofizyoloji varmış bu sene tercihlerde sadece geçebileceğim tek bi bölümümü yazıyorum yoksa hepsini yazabiliyor muyum ? bir de meteb dışı tercih yapmak istiyorum mesela seçeceğim üniversite il dışında ama meteb dışı kabul ediyor onu yazsam bi şey kaybetmem değil mi ? meteb içinde kaybedebilirim ama çünkü önce kendi ilinden alacağı için ? teşekkür ederim şimdiden

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş tercihiniz olan tüm bölümleri yazma hakkınız var. Sonuçta 30 tercihinizi istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Sizinde belirttiğiniz gibi METEB içinde önceliklisiniz. Ama şu anlama da gelmesin. METEB içi olanları başa yazmazsam hakkımı kaybederim. Siz kendi istek sıranıza göre tercih yapmalısınız. Puanı yada yerleştirme önceliği sizden geride olan biri ilk tercihine yazdı diye sizin önünüze geçemez.

   1. aysemen diyor ki:

    hocam bi de demek istedim ki mesela hacettepe elektronörofizyolojide yerleştirme önceliği olarak meteb dışı açmış ama başka bi bölümde meteb içi ben edirnedeyim ilk tercihe yerleştirme önceliği meteb dışı olanı yazsam bi şey olmaz di mi yani meteb içi olandaki gibi çünkü bildiğim kadarıyla meteb içi önce kendi ilini alıyor sonra başka illeri ama meteb dışı genel olarak bakıyor

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Yanlış anlaşılma olmasın diye şu kısmı açıklamak istiyorum. Yerleştirme önceliklerinde “D” yazan yer dışardan da alıyor demektir ama tüm bölümler için öncelik METEB içidir. Yani önce “D” olanları alan hiç bir program yoktur.

 38. merve uçar diyor ki:

  merhaba hocam ben 12. sınıf adıyaman sağlık meslek lisesi öğrencisiyim.okul ort. 85
  ben ankara hacettepe paramedik bölümüne gidebilirmiyim..???lütfen CEVAP YAZIN..

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Okul ortalamanız 100 dahi olsa imkansız diyebilirim. Çünkü sadece Ankara içinden ve Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerince kontenjanı doluyor. 2014 yerleştirme öncelikleri 411,10000 14,3,İ,96 şeklinde. “3” Anadolu Sağlık Meslek, “İ” sadece METEB içi aldığını gösteriyor.

 39. Asli yerlikaya diyor ki:

  Hocam gunaydin ben anadolu kiz teknik ve meslek lisesi büro yönetimi hukuk sekreterligi bölümünde okuyorum sınavsız gecişte nereleri yazabilirim ayrıca ben sivil havacilik ulaştırma işletmeciligi istiyorum bu konuda yorumlarinizi bekliyorum tesekkürler saygılar

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki programlara sınavsız geçiş hakkınız bulunmakta. İstediğiniz programa sınavsız geçişle tercih yapamazsınız.YGS-6 puanı ile tercih yapmalısınız. Ancak devlet üniversitelerinin kontenjanları sınavsız geçiş öğrencileri tarafından doldurulduğundan özel üniversiteleri tercih edebilirsiniz.
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   İşletme Yönetimi
   Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği

   1. Asli yerlikaya diyor ki:

    Msajıma cevap verdiginiz için tesekkür ederim hocam görüşmek üzere saygılar

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Rica ederim. İyi günler.

 40. saadet diyor ki:

  Merhaba,
  1994 yılı ticaret lisesi mezunuyum. Sınavsız olarak açık öğretimde okuyabilirmiyim ?
  Okuyabiliyorsam, ne zaman, nereye başvurmam gerekli ?
  Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
  20 yıl geçti ama okumanın yaşı olmaz :)

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayında YGS başvurularında sınavsız geçiş başvurusu yaparak Temmuz ayında eski mezunlardan alan programlara tercih yapabilirsiniz.

 41. sadık diyor ki:

  hocam merhabalar elazığ anadolu sağlık meslek lisesi hemşirelik 3.sınıf öğrencisiyim 2 yıllık paramedik okumak istiyorm. ama elazığda paramedik yok yakn il olarak malatya var oranında kontenjanı belli okulları belli paramedik olma şansım yok mu ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Evet dediğiniz gibi Malatya’nın sadece kendi ilindeki öğrencilerle kontenjanı doluyor. Tabi diğer illere gitme şansınız olup olmadığını bilmiyorum ama şu sayfada yerleştirme önceliğinde “D” yazan METEB dışından da alan yerleri incleyebilirsiniz.

 42. Hilal diyor ki:

  Meraba hocam kız meslek lisesi hasta yanlışlı bakımı mezunuyuum unıversıtede sınavsız hangi bölümleri secebilirim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Ameliyathane Hizmetleri 2
   Diyaliz 2
   Elektronörofizyoloji 2
   Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon 2
   Evde Hasta Bakımı 2
   Fizyoterapi 2
   İlk ve Acil Yardım 2
   İş Sağlığı ve Güvenliği 2
   İş ve Uğraşı Terapisi 2
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Sosyal Hizmetler 2
   Yaşlı Bakımı 2
   Laborant ve Veteriner Sağlık 2
   Laboratuvar Teknolojisi 2
   Patoloji Laboratuvar Teknikleri 2
   Perfüzyon Teknikleri 2
   Tıbbi Laboratuvar Teknikleri 2
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2

 43. Duygu diyor ki:

  Merhaba ben büro yönetimi ve yönetici sekreterliği bölümü son sınıf öğrencisiyim. Sınavsız geçiş hakkımı hangi bölümlere yapabilirim ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   İşletme Yönetimi 2
   Ağız ve Diş Sağlığı 2
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   Odyometri 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik 2
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2

   1. fadime diyor ki:

    meraba biz büro yönetimi ve yönetici asistanlıgı bölümünü okuyoruz bu son yılımız. biz şimdi sınavsız geçiş haklarımızdan yararlanıp tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümüne gitmek istiyorum. bu bölümün gelmesi için tercihlerde ne yapmam lazım yada bu bölümün gelmeme ihtimali varmı hocam lütfen yardımcı olun

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Bu bölüme sınavsız geçiş hakkınız var. Tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerine dikkat etmeniz gerekiyor. Yukarıda bunları açıkladım zaten. Eğer dikkat etmezseniz yerleşememe ihtimaliniz tabi ki var.

     1. fadime diyor ki:

      öncelikle cewap verdıgınız için çok teseküür ederim. :) bisey daha sorucam bizim bu büro yönetimi bölümnden odyometri ve agız ve diş saglıgı bölümlerine sınavsız geçiş hakkımızda var ama biz antepte oldugumuz için antepte odyometri bölümü yok diger illerde hangisine ve hangisinin meteb içi olup olmadıgını bilmiyoruz. araştırdık ama saglıklı bir bilgiye ulaşamadık lütfen bize yardımcı olurmusunuz bu iki bölüm hakkında ..

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Aşağıdaki linklerle bölümlerin 2014 taban puan ve yerleştirme önceliklerine ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada en son sütunda yer alan yerleştirme önceliklerinde “3” okul türünün Anadolu olduğunu, “2” meslek lisesi olduğunu, “İ” sadece kendi ilinden aldığını, “D” il dışından da aldığını gösterir.
       Ağız ve Diş Sağlığı, Odyometri

      2. ceylan diyor ki:

       meraba bnde büro yönetimi bölümü lise son sınıf ögrencisiyim yorumları okudumda bu odyometri va agız ve diş saglıgının linklerine baktımda hocam bu listedekiler 2015 yılı içinde geçerlimi peki. birde tıbbi dökümantasyon ve sekreterliginde hangi il metep içi yada dışı olup olmadıgını yayınlarmısınz çok tesşşekür ederim şimdiden hocam.

      3. alperturkoglu diyor ki:

       Sınavsız geçiş bölümleri ile ilgili bilgiler 2015 içinde geçerli olacaktır. (Henüz kılavuz yayınlanmadı ama geçiş bölümleri 10 yıldır böyle) Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik 2014 yerleştirme sonuçlarına şu sayfadan bakabilirsiniz. Yerleştirme önceliği sütununda “D” ifadesi olan yerler METEB dışından da öğrenci almaktadır. Bunun yanında yerleştirme öncelikleri sütunu boş olan programlar sınavsız geçişle kontenjanı dolmadığından alan dışından da YGS puanı ile öğrenci almış programlardır. Buralarda şansınız çok yüksek olacaktır.

      4. fadime diyor ki:

       Hocam bu ceylana verdignz cewapta tibbi dokümantasyon ve sekretelign linkinde meten ici olan olmayanlar yaziyo bide karşısında hic bsey yazmayan sütunlari bos olanlar var. Biz tercih ettgmzde o sütunları bos olan Yerleri yazarsak %100 yerlesirrmiyiz. . Teşekkür ederm

      5. alperturkoglu diyor ki:

       %100 demiyelim de yüksek ihtimalle yerleşirsiniz diyelim.

      6. fadime diyor ki:

       Hocam sizce bu 3 meslekten hangisi daha iyi. Yani bize ilk önerebileceginiz hangisi hocam bide hocam hangisini secersek daha cabuk yerlesirz sizce

      7. alperturkoglu diyor ki:

       Rehber öğretmen değilim. Meslekler ve istihdam durumları hakkında bilgim yok.

      8. fadime diyor ki:

       Hocam bide bu karsi sütünü bos olan yerlerden ornegin ıgdır universitesi tibbi dokumantasyon ve sekreterlik (i.ö) yaziyo bu i.ö ne demek. Birde bazilarinda parantez icinde uzaktan öğretim yaziyo hocam bunlar ne demek. Cok saolun cok teşekkür ederim verdgnz cewaplardan dolayi.

      9. alperturkoglu diyor ki:

       i.ö. ikinci öğretim demek. Bunun ne demek olduğunu biliyorsunuzdur. Uzaktan öğretim google yazın :)

      10. fadime diyor ki:

       Aynen hocam ya lutfen yardimci olun bize kmse bize yardim etmiyo bari siz yardimci olun

     2. fadime diyor ki:

      Hocam kusura bakmayin en ufak sorulari bile soruyorum :) ama mecburen sormak zorundaym çünkü bzm okulda bizi yönlendirecek bi hocamiz yok rehber ogretmnz var ama ne zaman yanina gdip bi soru sorsak sınavsız geçiş hakkimda bilgm yok falan diyo. E bzde sınavsız geçiş hakkimzdan yararlanmak istiyoruz o yuzden sizin siteyi gördüm sorayim dedim cok teşekkür ederim her sorumada cewap verdiginiz için.

      1. fadime diyor ki:

       Hocam ikinci ogretim gece okulu gbi bisey yani örgün eğitimden sadece saatleri degisik uzaktan ogretiminde ne olduğuna baktimda hocam bunlar hic bize göre deil o zaman. Yani nye normal örgün egitim gbi yapmamislar ki. Hem sinavsiz geçiş hakkniz var diyolar hemde bunlarin herhangi birine yerlesmeyelim dye ellerinden geleni yapiyolar :(

      2. alperturkoglu diyor ki:

       Bu sizin değerlendirmeniz. İkinci öğretim hem okuyup hem de çalışmak durumunda olan gündüz okuma şansı olmayan öğrenciler içindir. Uzaktan öğretim de açıköğretimin bir başka versiyonudur yine öğrenci lehine bir uygulamadır. Gerçekten iyi bir rehber öğretmene ihtiyacınız var :)

      3. alperturkoglu diyor ki:

       Rica ederim.

  2. Duygu diyor ki:

   Sınavsız geçişlerde hiçbir yer gelmeme ihtimali var mı ? :)

 44. Gülşah diyor ki:

  Merhaba hocam, Ben bu yıl mezun oldum kız teknik ve meslek lisesi- Saç bakımı ve güzellik hizmetlerinden. Sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim? Yoksa yinede ygs’ye girmemi önerir misiniz? 2 yıllık bölüm olduğu için açıköğretimi tercih ettim.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş bölümünüz olarak sadece aşağıdaki programlar var. Ve bunların açıköğretim programı yok. (Sınavsız geçişin YGS sınavı ile alakası yok. Aşağıdaki bölümlere yerleştirme öncelikleri ile tercih yapacaktınız.)
   Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri 2
   Tıbbi ve Aromatik Bitkiler 2

   Açıköğretimde alanınız dışındaki bölümler olduğundan YGS girmeli ve 140 barajını aşmalısınız. Ancak bu durumda tercih yapabilirsiniz.

 45. yunus diyor ki:

  hocam slm. ilahiyat 2 yıllık gecis yapmak istiyorum fakat her sene kayıt tarıhlerini kacırıyorum tam olarak ne zaman hangı aylarda oluyor. basvurular icin bir bilgi yazabiirmisiniz takip etme acısından rıca edıyorum yukarda yazdıgım gmail e gönderirseniz sevinirim. tesekkurler.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayının ilk 2 haftasında YGS başvurularında başvuru yapacaksınız, Temmuz ayında da tercih yapacaksınız. Yeerleşirseniz Eylül ayının ilk 10 günü içinde de kayıtlar var. Tabi imam hatip mezunu iseniz sınava girmeniz gerekmiyor ama alan dışından iseniz YGS sınavına da girmelisiniz.

 46. tugceacar diyor ki:

  hocam ben bu yıl mesleki açık liseden bu yıl bilişim teknolojileri alanından mezun oldum ancak geçiş yapmadım geçiş yapsam hangi bölümleri tercih edebilirim mesleki açık lisede okuduğum için geçiş hakkım var mı?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Mesleki Açık Lise öğrencilerinin de sınavsız geçiş hakkı var. Şu sayfadan bakabilirsiniz.

 47. aslı diyor ki:

  merhaba ben 2002 yılı meslek lisesi grafik bölümü mezunuyum 2015 yılı için üniversite sınavından barajı geçersem açık öğretimde 4 yıllık işletme bölümüne kayıt olabilirmiyim hocam?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Kontenjan sınırlaması getirildiğinden sadece barajı geçmeniz yetmiyor. Geçtiğimiz sene taban puan 221,11315 olmuş.

   1. aslı diyor ki:

    Hocam bir sorum daha olacak
    2 yıllık sınavsız geçişle işletme seçebilmem için hangi üniversiteye yada açıköğretime başvurabilirmiyim birde iki yıllık bitince üçüncü yıla geçebilmem için sınava girmem gerekiyormu yani 4 yıllık bitirmek istiyorum uzun zamandır sınavlara girmediğim için pek bilgim yok ilginize teşekkürler.

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Sizin sınavsız geçişle tercih işletme okumanız mümkün değil. Sınavsız geçiş bölümleriniz aşağıdakiler.
     Basım ve Yayın Teknolojileri 2
     Basın ve Yayıncılık 2
     Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2
     Grafik Tasarımı 2
     Marka İletişimi 2
     Endüstriyel Cam ve Seramik 2
     Mimari Dekoratif Sanatlar 2
     Seramik, Cam ve Çinicilik 2
     Seramik ve Cam 2
     Halıcılık ve Kilimcilik 2
     Reklamcılık 2
     Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon 2

 48. sibelakbalık diyor ki:

  hocam ben lıse son sınıf ogrencısıyım.muhasebe ve fınans okuyorum.lıseyı bıtırdıkten sonra dırek sınavsız 2 yıllık saglıga gecebılır mıyım ??

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümüne sınavsız tercih hakkınız var.

 49. Buğra diyor ki:

  Hocam ben anadolu teknik lisesi ucak bakim alani 12. Sinifim 2 yıllık ucak teknolojisine nasil giderim yada baska ucak bölümüne

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Uçak Teknolojisi alanı sizin sınavsız geçiş alanınız. Ocak ayında YGS başvuruları sırasında sınavsız geçiş başvurusunda bulunacaksınız. Temmuz ayında da şu sayfada yer alan programların yerleştirme önceliklerine göre tercihte bulunacaksınız.

 50. Enes diyor ki:

  Meraba konuyla alakasız olcak ama ben kocaeli hereke myo dayım 1.dönem geçiş yapabilirmiyim başka bi üniye ve yapabilirsem nasıl yapcam gidecegim okulun not ortlamasını mı tutturmam lazım çünkü gidecegim okul tercihlerde çıkmadı.. Cevaplarsanız memnun olurum

 51. büşra diyor ki:

  ben grafik tasarım meslek lisesi 2014 mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullandım ama ben farklı bir bölüme geçmek istiyorum tekrar kullnabilir miyim yardımcı olur musunuz

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayında tekrar başvuru yaparak sınavsız geçiş hakkınızı 2015’te kullanabilirsiniz.

 52. ali diyor ki:

  Hocam ben meslek lisesi motor bölümü. 12 sınıf ögrencisiyim diploma notum tahminen 65 civarı 2 yıllık iş güvenligi bölümüne girebilirmiyim?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bu şekilde puana göre yorum yapmak çok sağlıklı değil. Sınavsız geçişte mezuniyet yılı, okul türü ve METEB önceliği OBP puanından önce gelir. Şu sayfadan 2014 yerleştirme sonuçlarını ve min. puanları görebilirsiniz.

 53. ayşe trn diyor ki:

  slm ben 2004 Kırıkkale kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı hiç kullanmadım. başvursam bu hakkımı kullana bilyormuyum.teşekkürler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişte en önemli öncelik mezuniyet yılı. Ve sizin bölümünüz olan Çocuk Gelişimi ve Sosyal Hizmetler devlet üniversitelerinde son mezunlarla doluyor. Ancak ücretli vakıf ün. ve açıköğretim fakülteleri için şansınızı deneyebilirsiniz.

   1. ayşe diyor ki:

    neler yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim.ücretli vakıf ünv.ve açık öğretim fakülteleri için yardımcı olurmusunuz.şimdiden teşekkürler.

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Ocak ayında YGS başvuruları sırasında sınavsız geçiş başvurusu yapacaksınız. Şu sayfadan eski mezunlardan alan özel ün. programlarının ve Atatürk aöf çocuk gelişiminin kodunu alıp Temmuz ayında tercih yapacaksınız.

 54. Ali diyor ki:

  Merhaba ben bu sene mezun olucam denizcilik lisesinden obp 320 civarlarında geliyor piri reis üniversitesi %50 bursluya girebilir miyim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Deniz ve liman işletmeciliği ise şansınız yüksek, Deniz Ulaştırma ve İşletme ise öncelik Anadolu mezunlarının olduğundan daha zor.

 55. berna diyor ki:

  merhaba hocam ben kız teknik ve meslek lisesine gidiyorum 12. sınıf sosyal hizmetler bölümünü okuyorum yatay geçiş hakkımız var ve ben bunu değerlendirmek istiyorum fakat kendi bölümümü seçmek istemiyorum bu bölümümün dışında fizyoterapi faln seçebilirmiyim yani sosyal hizmetlerde seçebileceğim meslekler nelerdir?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Lise bölümü olarak sosyal hizmetler olduğunu bilmiyordum. Kılavuzda da göremediğim için bilgi veremeyeceğim.

 56. candan diyor ki:

  MERHABA,BEN KIZ MESLEK LİSESİ MEZUNU OLDUKTAN SONRA;AYNI BÖLÜMÜ SEÇEREK 100 YIL OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜNDEN 2 YIL EĞİTİM ALARAK MEZUN OLDUM.BANA SERTİFİKA YERİNE 3 YILLIK MESLEK LİSESİ DİPLOMASI VERİLDİ.ŞUAN 2 ADET MESLEK LİSESİ DİPLOMAM VAR.NE YAPABİLECEĞİMİ ARAŞTIRIYORUM FAKAT NE YÖNDE VE NASIL BİR YOL ÇİZECEĞİMİ BİLMİYORUM.BANA BİR FİKİR VERİRMİSİNİZ.TEŞEKKÜR EDERİM

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Meslek lisesi mezun olarak göründüğünüz alanın devamı niteliğindeki 2 yıllık bölümlere sınavsız geçiş başvurusunda bulunabilirsiniz. Ocak ayının ilk 2 haftasında başvurular yapılıyor. Temmuz ayında da tercihler yapılıyor.

 57. Deniz diyor ki:

  Merhaba Hocam

  1996 çocuk gelisimi mezunuyumla esim. Okumama izin vermedi suanda izin veriyor 35 yasindayim ve sinavsiz gecis yapmak istiyorum bu konuda bana bilgi verebilirmisiniz lutfen

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayınının ilk 2 haftasında başvuru yapıp Temmuz’da da tercih yapılıyor. Sınavsız geçişte öncelik son mezunlara olduğundan devlet üniversitelerinin kontenjanından size sıra gelmez. Ancak özel ün. olabilir.

   1. Deniz diyor ki:

    Tesekkur ederim yinede sansimi denemek istiyorum

 58. seda diyor ki:

  ben 2 yıllık çocuk gelişimi okuyorum.notlarımı 85 üstünde tutarsam 4 yıllık çocuk gelişimine ya da başka bir bölüme birleştirebilirmiyim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   4 yıllık bölümlere diploma notu ile yada net olarak sınavsız geçiş ile geçmek mümkün değil. Ancak YGS yada LYS puanları ile yerleşebilirsiniz.

 59. duygu diyor ki:

  Hocam ben duz lise mezunuym gecen sene sinava girdm aö bankacilik ve sigorta yercihi geldi onu dondurup tekrardan simava hazrlaniypm bu sene okul puanim duser mi ??

   1. bahar diyor ki:

    hocam ben lojistık bolumu okuyorum bu sene geçiş hakkımı kullancam. sınıfımdakıler 97 lı ben 96 lıyım ve ygs ye gırmeden geciş yaparsam öncelık tanımış olurum. ayrıca istanbulda ıkı yıllık gecısle hangı unıversıtelere gırebılırım

    1. alperturkoglu diyor ki:

     İstanbul’da alanınızın devamı niteliğinde hangi üniversitelerde program varsa onlara tercih yapabilirsiniz. İstanbul Ü. Marmara Ün. yada özel ün. Ama yanlış bildiğiniz bir noktayı düzeltelim. Yaşınızın büyük olması avantaj değil dezavantajdır. Yaşı küçük olanlar önceliklidir. Tabi yaş son kriter olduğundan asıl belirleyici olan okul türü ve OBP puanınız olacaktır.

 60. İhsan altun diyor ki:

  Hocam merhaba benim bir sorum olcak, Ben 2001 yılı ticaret meslek lisesi mezunuyum . 2 yıllık aöf parakende satış ve mağaza yönetimini sınavsız geçişten faydalanarak bititrdim. Şuan 3 sınıften işletme bölümünü devam devam ediyorum. sorum şu hocam ben seneye sınavsız geçişten faydalanabileceğim bir bölüm daha okumak istiyorum farklı bir üniversitede, Tekrardan sınavsız geçişten faydalanabilirmiyim yoksa ygs sınavına girmek zorundamıyım.anadolu üniversitesi değil farklı bir üniversitede

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişten faydalanmak için herhangi bir sınırlama getirilmemiştir. Yani birden fazla kez bu hakkınızı kullanabilirsiniz. Ancak önceliğin son mezunlara olduğunu bilerek tercihlerinizi eski mezunlardan alan bölümlere kullanmalısınız.

 61. kaan diyor ki:

  hocam ben elektrik elektronik mezunuyum 2 yıllık direk geçişte hangi bölümlere gide bilirim tarım makinalarına girme şansım varmı ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Alanınızla ilgili Şu sayfadaki bölümlere gidebilirsiniz. Tarım makineleri alanınızda bir bölüm değil.

 62. nihat diyor ki:

  hocam slm lar yaşım 37 1995 yılı EML elektrik mezunuyum. Kayseride oturuyorum.Tercihlerde kayseri yazmıştım.3 sıradada sıvası yazmıştım. Sıvas myo elektrik geldi ama kayıt yaptıramadım.iş sebebıyle. puanım düşermi. sizce?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Kendi alanınız olduğundan düşmez.

 63. Fırat diyor ki:

  Abi 2 tane sorum var
  1)2 yıllık sınavsız geçişte katsayımız 0.18 ek puan veriliyormu meslek lisesiyizya 2 yıllık geçişte ? yoksa direk OBP puanımız olarakmı geçiyor ?
  2)biyomedikal bölümünde istediğim bir üniversitede 13,3,D,95 yazıyor ben düz endüstri mesleğim (2 olanlar) önceklik anadolu lisesininmi (3 olanlar) yoksa benim mi ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   1-Sınavsız geçişte zaten sadece sizin gibi meslek lisesi ve sizin bölümünüzde okuyanlar faydalanacağından ek puan olmaz. Sadece OBP değil diğer yerleştirme öncelikleri de önemli. Bakınız.
   2- (3)Teknik lise mezunlarının önceliği olur. 4 olsaydı anadolu olurdu. 2 olsaydı sizin önceliğiniz olurdu.

 64. Ali mert ünsal diyor ki:

  hocam ben çanakkale myo okulunu kazandım ama gidemedim okul puanım düşermi lise diploma puanım 62.09 obp 310 düşerse ne kadar düşer onu öğrenmek istiyorum

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle yerleştiğinizden puanınız düşmez.

 65. esra diyor ki:

  hocam iyi günler ben 2012 kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum 2 yıldır istediğim bölümü kazanamadım ek tercihlerde 2 yıllık bölümleri tercih ettim ama gelmedi bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanıp üniversiteye girme imkanım çok mu düşük ?
  cevabınız için şimdiden teşekkür ederim…

  1. alperturkoglu diyor ki:

   “Bu sene” derken 2014 için zaten şansınız kalmamış durumda. 2015 içinde bence Atatürk Üniversitesi Aöf çocuk gelişimi yada sosyal hizmetler dışında şansınız çok düşük.

 66. serguzel diyor ki:

  liseden geçiş ve ygs ile giriş arasndaki fark nedr?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Liseden geçiş diye bir tabir yok. Sınavsız geçiş yada doğrudan geçiş, meslek lisesi mezunlarının alanlarının devamı niteliğindeki programlara yerleştirme öncelik kriterleri ile geçişlerini sağlayan sistemdir. YGS ile giriş meslek lisesi yada düz lise öğrencilerinin alanları dışındaki programlar için YGS sınavına girerek aldıkları puanla tercih yapmalarıdır.

 67. figen demir diyor ki:

  merhaba hocam bu sınavsız geçişle okulun yolladığı bölümlerde min. puan diye yazan obp puanı mı, ygs puanı mı

   1. figen demir diyor ki:

    evet ama ben anlamadım tam olarak obp puanı mı oluyor min. puan diye yazan?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Yazıyı okuyup hala anlayamıyorsanız yapacak bir şey yok!

 68. mervekılıcoglu diyor ki:

  merhaba, ben ticaret lisesi muhasebe bölümü son sınıftayım. bölümüm sınavsız geçişle işetme, bankacılık gibi bölümlere yolluyor. bende bunlardan birini istiyorum ama yolladığı üniversiteler pek bilinmeyen yerler mi yani çukurova, akdeniz, selçuk gibi üniversitelere de yollar mı ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Boğaziçi ve İTÜ dışında tüm üniversitelerde 2 yıllık programlar için sınavsız geçiş vardır. Ama tabi talep edilmesine göre yerleştirme kriterleri ve OBP puanları daha yüksek olmaktadır. Aşağıdaki linklere tıklayarak programların bulunduğu üniversiteleri görebilirsiniz.
   Bankacılık ve Sigortacılık
   İşletme Yönetimi

   1. mervekılıcoglu diyor ki:

    peki teşekkürler, ama ben tercih yaparken bütün tercih haklarımı bu dökümandaki iyi üniversiteleri yazsam mutlaka biri gelir mi? yani mesela yıldızz tekniğe gidebilmenin şartları nedir çünkü ben hiç burda yazan iyi ünüversitelere sınavsız geçişle gideni duymadım :(

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Siz duymamış olabilirsiniz. Ama tabloda mesela Yıldız Teknik Ün. 50 kontenjanın hepsinin sınavsız geçişle dolduğu son yerleşen öğrencinin yerleştirme önceliklerinin 404,25000 13,2,İ,94 olduğu görülüyor. İstanbul içi ticaret lisesi mezunlarından diploma notu 81’le yerleşmiş.

     1. mervekılıcoglu diyor ki:

      diploma notunun etkisi var yani, nerden anlıyoruz diploma notunun hangi ünüversiteyi etkilediğini ?

 69. aygun diyor ki:

  ben iki yilliklara gecis yapmak istiyorum. ozel kosullatra gore terchimi yaptim. ama obp puanlarina bakmadm hic. bn sehrime yakin olandan uzaga dogru yazdim. skinti olur mu

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Yerleştirme önceliklerinde 4.kriter OBP puanıdır. Yani oda önemlidir. Bence tercih sıralaması en çok istediğinizden en az istediğinize doğru olmalı. (Tercih sizin oda sıkıntı olmaz.)

 70. Fırat diyor ki:

  abi ben yine geldim bir soru daha sorcam şimdi ben sınavsız geçiş önceliklerine göre tercih yapsam ksesin gelirmi ? obp puanınıda yüksek tutsam ? 13.2.D.95 olanlar ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş önceliklerine zaten mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Ama kontenjan sayısı ve diğer başvuranların durumunu bilmeden hiç bir zaman kesin diyemeyiz.

   1. Fırat diyor ki:

    Sizce tercih yaparken tek bölümü üzerinemi tercih yapalım 30 tane varya tercih hak bölümleri ? yoksa 3-4 tane karışık yapmak mı daha mantıklı ?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Her zaman diyorum. En çok istediğiniz yerden en az istediğiniz yere doğru yazmalısınız. İster 2 tane ister 30 tane olsun. Tek tercih yapmak size avantaj yada dezavantaj sağlamaz.

 71. Fırat diyor ki:

  Hocam ben biyomedikal istiyorumda 13,2,D,95 yazıyor istediğim üniversite şimdi bu yazıya göre öncelik 95 mezunların mı yoksa yeni mezunların mı oluyır ? ginede daha mı önce oluyor yeni mezunlar ? bizim için illa 15,2,D,97 mi yazması gerekiyor ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Orada yazan 13 mezuniyet yılını, 95 ise 1995 doğum tarihini ifade ediyor. Öncelik her zaman son mezunlarındır. Ondan sonra bir sonraki yıl ve sonraki yıl şeklinde devam eder.

   1. Fırat diyor ki:

    Ama abi 95 yazıyor önceliklerde ? ne olursa olsun 95 yazsa değil ginede en son mezun olanmı öncelik veriliyor ??

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Orada son yerleşen öğrencinin bilgileri yer alır. Her zaman için en önemli öncelik mezuniyet yılıdır ve son mezunlarındır.

     1. Fırat diyor ki:

      yani ne yazarsa yazsın 95 yazsa dahil öncelik 97 lerindemi yani ?

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Sizin 95 dediğiniz tam olarak ne 14,2,İ,95 şeklinde yer alan yerleştirme önceliğindeki 95 ise doğum tarihidir. Yani en son kriterdir. Bu durumda 14 yani mezuniyet yılı en önemli kriter, 2 yani okul türü ikinci önemli kriter, “İ” yani METEB içi üçüncü en önemli kriter, OBP puanı 4.önemli kriter, 95 yani doğum tarihi ise en son kriterdir ve çok da önemi yoktur.

     2. Fırat diyor ki:

      iyimiş o zaman ben düz meslek lisesiyimde ben 2 yazan yerlere bakcam demi ? 3 olanlara bakarsam öncelik Anadolu veya tekniklere gelir bana yer kalmaz ?

      1. Fırat diyor ki:

       tamam teşekkürler yalnız ben 2013 ün myo tercih robutuna baktımda bunun 2014 ü yokmu belki değişen bir şey vardır ?

      2. alperturkoglu diyor ki:

       2014 ek tercihler için yayınlanan kontenjan kılavuzu en güncel haline şu sayfadan ulaşabilirsiniz.

 72. sevinç diyor ki:

  Merhaba ben meslek lisesi kimya bölümünün de okuyorum ve üniversite de anestezi veya Att okumak istiyorum üniversite de okuyabilir miyim ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle kontenjanı dolmayan program olursa YGS puanınızla tercih yapabilirsiniz.

 73. Ali mert ünsal diyor ki:

  hocam ben bu sene makine teknolojisi bölümünden mezun oldum ek tercihlerden bi yere yerleşmeyi düşünüyorum ama bölüm seçmekte zorlanıyorum aklımda üniversite bittikten sonra bir yere yerleşemezsem en azından kendi işletmemi açıp çalışmak yolunda düşüncelerim var direk geçiş yapabileceğim bölümler Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
  Endüstriyel Kalıpçılık
  Gemi Makineleri İşletme
  Grafik Tasarımı
  İş Makineleri Operatörlüğü
  İş Sağlığı ve Güvenliği
  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
  Kaynak Teknolojisi
  Makine
  Makine
  Makine, Resim ve Konstrüksiyon
  Mekatronik
  Metalurji
  Oto Boya ve Karoseri
  Otomotiv Teknolojisi
  Otomotiv Teknolojisi
  Raylı Sistemler Makine Teknolojisi
  Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
  Sondaj Teknolojisi
  Tahribatsız Muayene
  Tarım Makineleri
  Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi
  -siz bana ne önerirsiniz

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Rehber öğrt. Değilim.öneride bulunamiyorum.

 74. kubra diyor ki:

  meraba hocam kız teknik ve meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümü web programcılığı mezunuyum diploma notum 78,42 dikey geçiş ile ankara çevresi ünileri ek tercih yapmak istiyorum basım ve yayım teknolojileri alanına geçişim var yanılmıyorsam sizce ne yapmam lazım grafik tasarımı bölümüne geçişim var mı? beni biraz bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim :)

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız olan bölümleri şu sayfadan görebilirsiniz. İstediğiniz programlara ait kontenjan olup olmadığına da şu sayfadan bakabilirsiniz.

 75. Sibel diyor ki:

  Hocam ben ticaret meslek çıkışlıyım acaba bilgisayar programcılığı okuyabilir miyim?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bölümünüz bilişim teknolojileri ise okuyabilirsiniz.

 76. ömer diyor ki:

  hocam anestezi okuyorum bende tercih yaparken tek bir bölümden mi yapabiliyorum yoksa mesela sınavsız geçebileceğim iki bölümden de yapabiliyor muyum,bi de farklı şehirimden bir yer tercih etsem o üniversite yerleştirme önceliği meteb içi olsa hiç ama hiç mi şansım yok ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki bölümlerden istediklerinize tercihte bulunabilirsiniz. “İ” tercih etme hakkınız var. Şöyle düşünelim. 10 kişilik kontenjan var. 8 kişi il içinden başvurdu ise 2 kişinin il dışından yerleşme ihtimali var. Ama İl içinden 10 yada daha fazla kişi tercih ettiyse hiç şansınız olmayacaktır.
   Anestezi 2
   Elektronörofizyoloji 2
   İş ve Uğraşı Terapisi 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Ağız ve Diş Sağlığı 2
   Odyometri 2
   Podoloji 2

   1. ömer diyor ki:

    ben devlet çok istiyorum hocam istanbulda bi marmara var ama ben istanbul dışında okumak isterim ankara falan da meteb içi alıyor hep özelleri ½50 burslular bile meteb içi,ilk seçimimi kaybetmemek için marmara üniversitesi yaparım büyük ihtimal o zaman

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Bir bölümü ilk sıra yada son sıraya yazmak avantaj yada dezavantaj oluşturmaz. Sadece istek sıranızı belirtmiş olursunuz. Hangisine şartlarınız uyuyorsa ona yerleşirsiniz. Yani siz en çok istediğinizden en az istediğinize doğru yazın.

     1. ömer diyor ki:

      hocam korkuyorum kaybetmekten ama ya açıkta kalmaktan istanbulu sona yazarsam yani kendi şehirimi benden önce ilk tercihi olanlar girip de ben kalırsam diye

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Bende böyle bir şeyin olamayacağını söyledim. Yani puanı yada önceliği daha düşük biri istediği bölümü 1. sıraya yazsa siz 30.sıraya yazsanız öncelik onda olmaz. Puan yada yerleştirme önceliği kriterleri kimin iyi ise onda olur. Umarım anlatabilmişimdir.

 77. teyfık diyor ki:

  hocam benım dıploma puanım 61 94luyum turızm cıkıslıyım sehır dısı ıstemdıgımden ıstanbulda ozel unıv turızm ısletmelıcıgıne gıdebılırmıyım ucretlı .%50 fark etmez.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Kılavuzdan kendiniz inceleyeceksiniz. Bakınız.

   1. teyfık diyor ki:

    hocam baktım puan gozukmuyor ozellerde ben obp puanım 300 oluyor kendı bolumum ozelde ıstanbul ıcı 200 ve puansız okullara gıdebılıyorum o zaman anladıgım kadarıyla.yerlesıtrme oncelıklerındede — yada bos.gecısımı kullanabılırmıyım bu okullara ıstanbul ıcı ozellere

 78. sena diyor ki:

  hocam sağlık meslek lisesi anestezi okuyorum istanbulda,ben ankaraya geçmek istiyorum ilk tercihimi meteb dışı yapsam sizce bi eksi olur mu yoksa ilk meteb içi yapıp sonra meteb dışı mı yapsam ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sizin sıralamanız kendi istek sıranızı ifade eder. Size diğer adaylara göre avantaj yada dezavantaj oluşturmaz.Eğer ilk tercihinize şartlarınız tutuyorsa yerleşirsiniz.

   1. sena diyor ki:

    13-4-İ-95, 13-4-D-95, 13-2-İ-95, 13-4-D-95hocam yerleştirme öncelikleri böyle meteb dışı seçeneklerimden dördünün ilk üçü ankara sonuncusu izmir ben istanbuldayım,hala çok kararsızım önce sizce meteb içi mi yapıp sonradan bu tercihlerimi yapsam ? en çok ankarayı istiyorum mesela önde meteb dışı ankarayı yapsam sonradan ikinci tercihim meteb içi olsa ilk meteb dışı oldu diye bir şey kaybeder miyim

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Ankara “İ” yazanlar zaten il dışından almıyor. Bu arada sizin okul türünüz ne bilmiyorum ama “4” Anadolu teknik lise. Okul türünüz ve mezuniyet yılınız uyuyorsa “D” yazanları tercih edebilirsiniz. Tercih sırası sizin istek sıranızı belirler hangisinde şart sağlanırsa oraya yerleşirsiniz.

     1. sena diyor ki:

      anadolu mesleki teknik diye geçiyor okulum,diploma puanlarım hep 80 ve üzeri son iki sene 90 küsür hatta bu sene son senem işte mezun olup hemen sınavsız geçişimi yapıcam yaşta da bi sıkıntım yok benim zamanımdakilerle eşit yaşta olucam

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Bu senenin yerleştirme öncelikleri ve puanları ek yerleştirmelerde tamamlandıktan sonra ortaya çıkar. Ancak tercih etmeyi düşündüğünüz bölüm eski mezunlardan alıyorsa şansınızın yüksek olduğunu söyleyebilirim.

      2. sena diyor ki:

       onu henüz bilmiyorum bu attığım özellikler geçen seneye ait olanlar ben hiç kalmadım daha önce mezun olduğum gibi geçişimi yapıcam umarım olursa derslerim iyi çünkü umarım başarırım yorumlarınız için teşekkürler :)

      3. alperturkoglu diyor ki:

       Hayırlısı olsun.

 79. Ramazan diyor ki:

  1 öğretim mi 2 öğretimmi diye nasıl öğreniriz

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Kılavuzda yanında (İÖ) diye yazanlar 2.öğretim.

 80. serser diyor ki:

  Öncelik sıralaması nasıl oluyor? Önce kendi şehrimdeki atl’ler sonra baska sehırde atl’ler mi yoksa kendı sehrımdekı teknık lıseler mı?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   İlk dediğiniz gibi önce METEB içi ATL, sonra METEB dışı ATL, METEB içi Teknik lise, METEB dışı Teknik lise…..

 81. ysf diyor ki:

  http://www.tercihrobotu.com.tr/Tercih-Robotu/tr_myo_adim07.aspx brada marmara kontrol ve otomasyonda son yerleşen alan dışı demiş ne demek bu?Teşekkürler.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Ben sizin gönderdiğiniz linki açamadım. Ancak kendim ÖSYM rehberlik sitesinde sorgulattığımda 13,4,D,95 değerini görüyorum. Yani il dışından anadolu teknik lise mezunu sınavsız geçiş öğrencisi yerleşmiş. bakınız

 82. Berk yanık diyor ki:

  hocam ben tekirdağ kız meslek lisesi bilişim teknolojileri web tasarım dalı mezunuyum başka bir şehire sınavsız geçiş hakkım var mı yada bu hakkı nasıl kullanabilirim , Bilgisayar programcılığı bölümü ygs-1 ile alım yapıyor bu hakkımı kulllanabilmem için ygs-1 den barajı geçmiş olmam gerekli mi ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Başka şehirlere geçiş hakkınız var. Örn. https://rehberlik.osym.gov.tr/aramatablo3a.aspx adresinde program adı kısmına tercih etmek istediğiniz bölüm adını yazarak aratma yapın. Sonuçlar sayfasında yerleştirme önceliği sütununda “D” ifadesi olanlar METEB dışından öğrenci alan programları gösterir. Orada yazan puan türü alan dışından yada düz liseden başvuranlar için puan türünü gösterir. Siz puanı nasıl yorumlayacağına şu konudan bakabilirsiniz.

 83. samed diyor ki:

  ben tercihleri yapcam ygsye girdim 173 puan aldm sınavsız geçişle gideceğim koşullar kısmında – işareti mi olmalı seçeceğim tercihin

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Eğer sınavsız geçişle tercih edecekseniz YGS puanınızın önemi olmadığını hatırlatayım. Meslek lisesi mezunuysanız ve sınavsız geçiş tercihinde bulunacaksanız yerleştirme önceliklerinde değer varsa kendi durumunuza göre değerlendirmelisiniz.Örneğin; hangi yılın mezunlarını almış, okul türü ne imiş, METEB içi yada dışı, OBP puanı vs. Yerleştirme öncelikleri —- ise zaten sınavsız geçişlilerin tamamını alıyor demektir.

 84. ysf diyor ki:

  merhaba hocam ben elektrik elektronik mezunuyum sınavsız geçişle anesteziye yerleşme şansım var mı?Teşekkürler.

 85. merve diyor ki:

  Bu yil anadolu teknikten yeni mezun oldum okul birincisiyim geçiş hakkim için tercihlerdeki siralamam önemli mi

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Tercihler sizin istek sıranızı belirler. Ama okul birinciliğinin 2 yıllık sınavsız geçiş için çok da birşey ifade etmediğini bilin.(Yani 2 yıllıklar için okul birinciliği kadrosu diye birşey yok.)

 86. Serhat diyor ki:

  Izmırde teknik lise mezunuyum bolumum bılısım teknolojileri, ilk tercihim turgutlu bilgisayar programcılıgı daha sonra edremit bilişim teknolojileri. hangisi daha yüksek ihtimal sizce?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Aslında bireysel olarak bu kadar detaylı inceleme yapmıyorum. Ama size bir kez yapınca devamını istemişsiniz :) Turgutlu 13,3,D,94 341.5000
   OBP’niz burası için düşük kalabilir. Balıkesir Edremit 13,3,D,95 289.0500 olma ihtimali daha yüksek.

   1. Serhat diyor ki:

    Cok tesekkurler hocam :) ılk tercıh ılk heyecan olunca boyle oluor

 87. sevilay diyor ki:

  Kız meslek lisesi kuaförlük bölümü öğrencisiym.bu sene mezUn oldum ygs puanın düşük.baktığım üni.ler için Tercih yapabilmem imkansız gibi sınavsız geçiş için bilgi alabilirmiyim. Ve kendi bölümüm haricinde başka bir bölüm seçimimde puanımı ne derece etkiler.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Üniversitelerin Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümlerine tercihte bulunabilirsiniz. Hangi üniversitelerde olduğuna https://rehberlik.osym.gov.tr/aramatablo3a.aspx adresinde program kısmına yazarak sorgulatabilirsiniz. Alan dışı tercihinizi YGS puanınız ile yapabilirsiniz.

 88. Talip ATEŞ diyor ki:

  Hocam iyi akşamlar ben busene endüstri meslek lisesi atl mezunuyum ygsden düşük aldım obp puanım 287 ege üniversites otomotive gitmek istiyorum geçen sene benim üst sınıfımdaki çocuk 255 obp ile girmiş tek tercih bn girebilirmiyim 13 3 i 95 ile almıs gecen sene benm okul türüde 4 girermiyim sizce

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bunu sizinde yorumlayabiliyor olmanız lazım. Okul türünüzden dolayı yerleşirsiniz diye düşünüyorum.

 89. ismail diyor ki:

  Hocam ben bursada eml makine mezunuzum diplomam 79.73 uludağ mekatronik yada otomotiv tutarmı

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Otomotiv 2.öğretim tutabilir ama diğerlerinin kontenjanı ATL öğrencileri tarafından doldurulmuş.

   1. ismail diyor ki:

    Peki kocaeli üniversitesi karamürsel meslek yüksekokulu gemi makineleri işletme tutarmı

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Teknik lise mezunları ile kontenjanı doluyor. 2.öğretim düşünürseniz olabilir.

 90. ali diyor ki:

  ben ticaret meslek lisesi mezunuyum ygs puanım dusuk diploma noyutla kocaelı guvenlık ve koruma bolumune gırebılırmıyım dıploma notum 71,36

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bu bölüm meslek liseleri için sınavsız geçiş bölümü değil Tablo-3B’de yer alıyor. YGS-5 ile alıyor. Bakınız.

 91. Gözde diyor ki:

  Hocam ben Cağaloğlu Anadolu meslekten mezun oldum sınavsız geçiş hakkımı kullanarak marmara Üniversitesi giyim üretim teknolojisi bölümüne girmek istiyorum. Gecen sene 13.3.i.95 olarak almış obp puanda 378 fakat benim diploma notum 72 obp puanımda 362 gecen yılın altında kalıyo girme şansım var mı yoksa marmara üniversitesinin ikinci öğretimini de tercihlerime yazmalımıyım

  1. alperturkoglu diyor ki:

   OBP’den dolayı yerleşememe ihtimaline karşı üste normal daha sonrada 2.öğretimi yazabilirsiniz. Sonuçta şartlarınız tutarsa normal bölüme yerleşmiş olacaksınız.

 92. Begüm diyor ki:

  Hocam bu paramediklik bolumune hemsire ve att ayni gecis ustunlugune mi sahip

 93. Ysf diyor ki:

  Mrb hocam meteb dışı na tercih vermek istiyorum AML elektrik elektronik mezunuyum 2014.0bp371,550Marmara tbmyo kontrol ve otomasyon teknoloji si gelermi öncelik 13,4,D,95 benim kodum 3 gelirmi? Teşekkürler.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   ATL mezunları ile doluyor. Gelmesi zor.

   1. Ysf diyor ki:

    Atl öğrencisin aml öğrencisinden obpsi düşükse hangisi yerleşir?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Okul türü daha önemli kriter olduğu için ATL öğrencisi yerleşir.

 94. zubeyde diyor ki:

  Hocam ben ankaradaki anadolu kiz teknik meslek lisesinden 76 puanla mezun oldm yani okul türüm 3. Sinavsiz gecisle turgut ozalin tam burslusunu da yazacağım önceliklerinde 13 2 i 94 yaziyor. Okul türünün 2 olmasi benim icin avantaj midir. Sonucta son adayini gene meslek liselerinden almis ve ben Anadolu’yum. 2 olmasi normal anadolu teknik almamasi mi demektir yoksa gecen yil ben yazsam oncelikli olur muydum. Tesekkurler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Anadolular, Teknikler zaten öncelikli yerleşmiştir kontenjan kaldığı için meslek liseliler de yerleşmiştir. Evet geçen sene öncelikli olurdunuz. 2014 meslek liseliler sizden avantajlı.

 95. ismail diyor ki:

  Hocam merhaba ben endüstri meslek lisesi mezunuyum kendi alanıma sınavsız geçis yapmak istiyorum obp 398.650 uludağ myo makine tutabilirmi

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bursa’da mezunsanız Şu sayfada ilk sıradaki hariç diğerlerine yerleşme olasılığınız yüksek. İlk sıradaki ATL mezunları ile doluyor. İl dışından hiç biri almıyor.

 96. rukişş diyor ki:

  mrb hocam bu sene Anadolu sağlık meslek mezunu oldum hemşirelik bölümü sınavsız geçişten FTR,anestezi diyaliz falan yazmak istiyorum ama Niğdede okuyorum niğdede sadece yaşlı bakımı var ben diğer şehirleri nasıl öğrenebilirim ve yazabilir miyim lütfen yardımcı olur musunuz acilll

  1. alperturkoglu diyor ki:

   ÖSYM rehberlik sitesinde program adı yazarak hangi okullarda ve şehirlerde olduğuna bakabilirsiniz. METEB dışı alan bölümlerin yerleştirme önceliğinde “D” yazar. Buna göre tercih yapacağınız bölümleri belirleyebilirsiniz. https://rehberlik.osym.gov.tr/aramatablo3a.aspx

 97. Serhat diyor ki:

  izmirde Mithatpaşa teknik lisesi mezunuyum obp puanım 316 9 eylül veya ege üniversitesi 2. öğretim tutar mı? yada ihtimali nedir?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Mezun olduğunuz ve istediğiniz bölümü tahmin etmem mi gerekiyor???

   1. Serhat diyor ki:

    afedersiniz. bölüm bilişim teknolojileri
    bilgisayar programcılıgını tercih edecegim

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Dokuz Eylül (İÖ) 13,3,İ,95 354.60000 (OBP puanınız düşük kalabilir)
     Ege Tire Kutsan normal gündüz 13,3,İ,95 322.6000 olabilir.
     Ege Tire Kutsan (İÖ) 13,2,İ,94 303.4000 olabilir.

 98. Zeynep diyor ki:

  Hocam merhaba ben 2013 mezunuyum ticaret meslek lisesi mezunuyum obp 351 bu yıl sınavsız geçiş hakkımı kullanacam sizce şansım var mıdır yerleşir miyim ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Yerleştirme önceliklerinde önceki mezunlardan alan (12 ve daha küçük değer ile başlayan) yada yerleştirme öncelikleri kesikli çizgi olup yanında puan olan (sınavsız geçişle başvuranların tamamının yerleştiği) programlara yerleşme şansınız var.

   1. Zeynep diyor ki:

    Hocam Dicle Üniversitesi tıbbi Dökümantasyon ve ağız ve diş sağlığı istiyorum sizce tercihlerde Yazmalı mıyım?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Kontenjanı sınavsız geçiş öğrencileri ile doluyor.(Burdan anlıyoruz 13,2,İ,95) Sizin YGS-2 puanınız çok yüksek olsa bile yerleşemezsiniz.

 99. emre diyor ki:

  Ben anadolu meslek lisesinden odyometriye geçiş yapmak istyrm geçen sene min puan 317.800 benim puanım 328.7200 şimdi benden düşük puanı olan anadolu teknikler benden önceliklimi yoksa aynı çizgidemi değerlendirileceğiz

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Okul türünden dolayı puanı düşük olsa da sizden önceliklidir.

 100. sıla diyor ki:

  Hocam merhaba ben Ankara da oturuyorum.Bu sene teknik lise makine ressamlığı bölumunden mezun oldum diploma 68.62 obp 343.1 2 yıl geçiş hakkımı kullanmak istiyorum 2014 tercih klavuzunda on lisans olarak gazi üniversitesi sadece makina yazıyor.Makine ressamlığı yazmadığı için tereddut içindeyim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tesekkurler.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Gazi’de sadece Makine bölümü var. Zaten ön lisans bölümlerinde sizin bölümünüz Makine, Resim ve Konstrüksiyon diye geçiyor ama Gazi’de bu bölüm yok.

 101. baran diyor ki:

  hocam, düz lise mezunlarının 2 senelik üniversitelerin hangi bölümlerine girebileceğine dair kesin bir bilgi var mıdır? Odtü Elektrik Teknolojisi özel koşullarda 2,156 yazmakta ve öncelik sırasında — bulunmaktadır. Hacettepe endüstri ürünleri tasarımında da aynı durum mevcut. Bir de örgün eğitim ve uzaktan eğitime mezun olur olmaz aynı anda başvurulabilir mi?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   ODTÜ’nün sınavsız geçişle alan tek programı budur. Yerleştirme önceliklerinde 13,4,İ,95 min puan kısmında —- var. 2 ve 156 kodlarının ne anlama geldiğine şu sayfadan bakabilirsiniz.

 102. Talha diyor ki:

  Hocam merhaba. Tercih yapılıp yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra, kayıt yaptırmadığımız zaman okuldan gelen puanda bir sonraki sene değişiklik olur mu? Yardımınız için şimdiden teşekkürler..

  1. alperturkoglu diyor ki:

   YGS puanı ile yerleştiğinizde kayıt yaptırsanız da yaptırmasanız da bir sonraki yıl puanınız düşer. Ancak sınavsız geçişle yerleştiyeniz bir sonraki yıl puanda düşme olmaz.

 103. Aybike diyor ki:

  Hocam merhaba, ben İzmir’de Anadolu Meslek lisesi Gıda Teknolojisinden bu yıl yeni mezun oldum. OBP puanım 392,450. Ege Üni. Ege MYO Ön lisans Gıda Teknolojisi bölümünü istiyorum en son geçen sene o alana yerleşen adayın tercih kılavuzunda puanı 381,450 görünüyor. Bu durumda bu bölüme girebilme ihtimalim yüksek mi görünüyor? Yani kılavuzun TABLO 3A Merkezi Yerleştirme ile Öğrenci Alan Yükseköğretim Ön Lisans Programları kısmında görünen ‘2013-ÖSYS EN KÜÇÜK PUAN’ kısmındaki puanlar bizim OBP’miz oluyor değil mi? O puanlara bakarak kendi OBP mizi karşılaştırıp tercih yapacağız? Şimdiden teşekkür ederim..

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Evet yerleştirme önceliklerinde değer varsa yanındaki puan OBP puanıdır. Hem mezuniyet yılı, hem okul türü, hem METEB içi olmanız hem de puanınızla bu bölüme yerleşme olasılığınız çok yüksek. Bakınız.

 104. Damla diyor ki:

  Benim diploma puanım 66’44 karmanda kız meslek lisesi nde çocuk gelişimi okudum bu sene mezun oldum 96 doğumluyum ben bulunduğum yerde yani Karaman’da kendi bölüm olan 2 yıllık üniversiteyi tercih ettim sınavsız geçişşle yerleşme olasılığım varmı??

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Yerleştirme öncelikleri 13,2,İ,95 359.0000 Son mezunlardan, normal kız meslek mezunlarından ve Karaman içinden alıyor. Bu kriterlere uyuyorsunuz ama OBP puanınız 332,2 olduğundan sıkıntı olabilir. Tabi bu seneki başvuranların da puanına bağlı.

 105. ahmet gedik diyor ki:

  Ben metal bölümü çok programlı liseden mezun oldum. sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. hangı bölümlere geçiş yapabılırım ? ayrıca sınavsız geçiş hakkımı kullanırken tercihlerimi tercih klavuzuna mı yazıcam ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Önce son sorunuzdan başlayayım. Tercihlerinizi internet üzerinden şu adresten şu videoda anlatılan şekilde yapacaksınız.
   Bölümleriniz;
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
   Endüstriyel Kalıpçılık 2
   Gemi Makineleri İşletme 2
   Grafik Tasarımı 2
   İş Makineleri Operatörlüğü 2
   Makine 2
   Mekatronik 2
   Metalurji 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Otomotiv Teknolojisi 2
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Tarım Makineleri 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve DepolamaTeknolojisi 2

   1. ahmet gedik diyor ki:

    yan tarafta yazan 2 ler, ön lisans anlamına mı geliyor ? (2yıllık)

 106. perrin diyor ki:

  hocam ben 2014 sağlık meslek hemşirelik bölümü mezunuyum .2 yıllık geçiş yapmak istiyorum. 2 yllık tercih ettiğim zamn hemşire diplomam yanıyor mu ?

 107. Hasan diyor ki:

  Hocam ben anadolu teknik lisesinden daha yeni mezun oldum.Elektrik Elektronik teknolojisi bölümü okudum.sınavsız geçiş hakkımla 2 yıllık kendi alanımla ilgili bölüm tercih edeceğim fakat araştırdığım kadarıyla bu tercih kılavuzunda yazan en küçük puan OBP puanımı oluyor bide bu OBP puanıyla özel üniversiteden kendi bölümümle alakalı bir yer tercih edebilir miyim?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Puan olayını ***şu konuda*** anlattım.
   Sınavsız geçişle özel üniversite tercih edebilirsiniz. tabi (ücretli, burslu durumlarını dikkate almanız lazım)

 108. göktürk diyor ki:

  hocam iyi günler. üniversite tercihlerinde aynı tercih listesine hem 2 yıllık hem 4 yıllık yazabiliyormuyuz ? teşekkürler

 109. samed diyor ki:

  hocam 3 yıl önce mezun olmuş birinin sınavsız geçişle ankarada bir yere girme ihtimali ne kadardır

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Seçeceğiniz okul ve bölüme göre değişir. ÖSYM rehberlik sitesinde program adı kısmına tercih etmek istediğiniz bölüm adını yazın, şehir olarak Ankara’yı seçin ve aratın. Çıkan bölümlerin yerleştirme önceliklerinde 2011 ve daha önceki mezunlardan alan programları tercih edebilirsiniz. (11,10,09,08 yada daha küçük değerle başlıyor olanlar)

 110. gül diyor ki:

  Hocam 1997 Ankara ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkından yararlandım tercih yapmak istiyorum yerleştirilmem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Teşekkürler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Öncelikle ***şu sayfadan*** sınavsız geçiş bölümlerinize bakın. Yerleştirme öncelikleri nelerdir konusunu inceleyin.Bakınız. Daha sonra ÖSYM Rehberlik sayfasında program adı kısmına sınavsız geçiş bölümlerinden istediğinizi yazarak, üst taraftan okul adı yazabilir yada alt taraftan şehir seçebilirsiniz. Aratma sonucunda çıkan programların yerleştirme öncelikleri ile kendi durumunuzu karşılaştırın.Uygun olanların kodlarını kenara not edin. Ösym Rehberlik sitesi için tıklayınız. Size herhangi bir form gelmeyecek Ocak ayında başvuru yaptığınıza dair size verilmiş olan kağıtta yer alan parola ile https://ais.osym.gov.tr/ adresinden giriş yaparak tercihlerinizi yapın. “İnternetten ÖSYS Tercih İşlemi Nasıl Yapılır?” videosunda anlattım.

 111. SERAP diyor ki:

  Hocam 98 ticaret meslek lisesi mezunuyum ve nisan ayı içinde müracaat yaptım. bundan sonraki süreç nasıl olacak tercihleri ne zaman yapacağız tercih için form gelecekmi ayrıca daha önceki yıllarda muhasebe dışında bölüm seçemiyorduk şimdi yayınladığınız tercih listesine bakıyorum farklı bölümler var onlardan tercih yapabiliyor muyum bilgilendirirseniz sevinirim. iyi çalışmalar.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Zaten görmüşsünüz ama bir kez daha ***şu sayfadaki*** bölümlere tercih yapabileceğinizi hatırlatayım. Yerleştirme öncelikleri nelerdir konusunu inceleyin.Bakınız. Daha sonra ÖSYM Rehberlik sayfasında program adı kısmına sınavsız geçiş bölümlerinden istediğinizi yazarak, üst taraftan okul adı yazabilir yada alt taraftan şehir seçebilirsiniz. Aratma sonucunda çıkan programların yerleştirme öncelikleri ile kendi durumunuzu karşılaştırın.Uygun olanların kodlarını kenara not edin. Ösym Rehberlik sitesi için tıklayınız. Size herhangi bir form gelmeyecek Ocak ayında başvuru yaptığınıza dair size verilmiş olan kağıtta yer alan parola ile https://ais.osym.gov.tr/ adresinden giriş yaparak tercihlerinizi yapın. “İnternetten ÖSYS Tercih İşlemi Nasıl Yapılır?” videosunda anlattım.

 112. canbulat... diyor ki:

  hocam ben 2005 sağlık meslek lisesi mezunuyum ,bölümüm att.sınavsız yatay geçiş yapmak istiyorum hiç bişey bilmiyorum nasıl yapacağım çalışıyorum açık tan okumak istiyorum.paramedik yapabiliyormuyuz..şimdiden tşk ederim…

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayında başvuru yaptığınızı varsayarak yazıyorum.Evet yapabiliyorsunuz. ***Yerleştirme öncelik*** kriterlerini okuyunuz.Ancak eski mezunlardan olduğunuzdan yerleşme şansınız oldukça düşük. Şu sayfada tüm programları sorguladım. Yerleştirme önceliğ sütununda 04,03,02,01,99 ile başlayanlar varsa tercih edebilirsiniz.

 113. zeynep61 diyor ki:

  Hocam ben kiz teknik ve meslek lisesi bu sene mezunuyum alanim cocuk gelisimi fakat bulundugum yerde trabzonda cocuk gelisimi yok obp puanm 337 pamukkale universitesi nigde üniversitesi konya selcuk ve karamana obp puanimla giris yapabiliyorum ama yerlestirme onceliklerinde i ve D yazanlar var hangisine giris yapabilirim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   “D” yazanlara yapabilirsiniz. Şu sayfadan METEB dışından alan ve yeni açılan çocuk gelişimi bölümlerinin listesini indirebilirsiniz.

 114. Menekşe diyor ki:

  Hocam ben izmirde yaşıyorum ve izmir dışına çıkamıyorum. ticaret meslek lisesinden muhasebe bölümünden mezun oldum. diploma puanım 69.96 dokuz eylül meslek yuksek okulu muhasebe ve vergi uygulamalarına beni örgün olarak alırmı ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Örgün olarak derken diğer sorunuzdan gündüz normal bölümü kastettiğinizi düşünüyorum. Çünkü 2.öğretim de örgün. Ve gördüğüm kadarı ile siz pek düşünmeseniz de ancak 2.öğretime yerleşebiliyorsunuz. Bakınız.

   1. Menekşe diyor ki:

    Peki cevabınız için çok teşekkürler. Muhasebe ve vergi uygulamaları için ege üniversitesi mi dokuz eylül üniversitesi mi daha iyi biliyor musunuz? çok kararsız kaldım.Cevaplarsanız çok sevinirim.Teşekkürler

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Rehber öğretmen olmadığımdan bilgim yok.

     1. Menekşe diyor ki:

      Tamam çok teşekkürler.

 115. Berra diyor ki:

  Hocam, ben Anadolu sağlık meslek lisesi laboratuvar mezunuyum. Diploma notum 81. Sorum şu:
  1.parametrik icin hangi üniversiteye girebilirim?
  2. Mektep içi nasıl anlayabilirim kocaelindeyim sadece kocaeli üniversitesini mi tercih etmem gerekiyor?
  Bilgileriniz icin şimdiden teşekkür ederim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Puana göre üniversite bilemem. 2013 yerleştirme sonuçlarına şu sayfadan bakabilirsiniz. Mektep değil METEB liseden mezun olduğunuz ilde METEB içi olursunuz, farklı il seçerseniz METEB dışı olursunuz.

 116. songül diyor ki:

  Diploma notum ve obp puanımla 2 senelik kendi bölümüm haricinde bir bölüm seçme imkanım varmı ?

 117. büşra coşkun diyor ki:

  hocambenbu yıl kimya teknolojisinden mezunoldum sınasızgeçiş hakkımıkullanmak isityorum ama bide sınavsız geçiş hakkımla yani OBP puanıylalan dışı tercih yapabilir miyi.teşekkürler.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Alan dışı tercihi ilgili YGS puanı ile yapabilirsiniz. OBP ile alan dışı olmaz.

 118. Rabia diyor ki:

  2014 yılı tıbbi laboratuar mezunuyum. Obp puanım 420. Balıkesir mezunuyum ve ege üniversitesi yada dokuz eylüle geçiş yapmak istiyorum. Dokuz eylül en son 13,2,D,95 iken ege üni ise 13,3,i,95 şeklinde alım yapmış. Sizce tutma olasılığı nedir yardımcı olursanız sevinirim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Ege sadece METEB içi aldığından yerleşme şansınız zor, Dokuz Eylül garanti gibi.

 119. mehmet diyor ki:

  Hocam ben anadolu ticaret meslek lisesi mezunuyum bu sene mezun oldum obp puanım 333 bilgisayar programcılıgı okudum ama odyometri bölümüne sınavsız geçiş yapmak istiyorum olur mu? Birde kendi bölümümden izmir dokuz eylül üniversitesine sınavsız geçiş yapabilir miyim? Tutar mı sizce?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Alan dışı bölüme sınavsız geçiş yapamazsınız. YGS-1 puanınız iyi ise sınavsız geçişle kontenjanı dolmayan Odyometri programlarına tercih yapabilirsiniz. Dokuz Eylül yerleşme şansınız var. Bakınız.

 120. msa diyor ki:

  meraba hocam. ben bölümüm olan cocuk gelişimine girmek istiyorum sınavsız geçişle fakat bulundugum yere obp puanım yetmiyo selcuk universitesi yazsam yanında d yazıyo gelme olasılıgı nedir ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   “D” Meteb dışından öğrenci aldığını gösterir. Ama okul türünde “3” yazıyor yani teknik lise öğrencileri ile kontenjanı doluyor.

   1. msa diyor ki:

    benım mezun oldugum lisede teknik lise hocam
    hocam ben de 2014 teknik lise mezunuyum

    1. alperturkoglu diyor ki:

     OBP puanınızda 344.45 civarında yada daha yüksek ise yerleşme olasılığınız var.

     1. gamze diyor ki:

      386 hocam sirf bu yuzden gozume uyku girmiyo :-(

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Sizin OBP niz geçen seneki son yerleşen öğrenciden daha iyi olduğuna göre tercih edip gerisini Allah’a bırakacaksınız.

      2. gamze diyor ki:

       Cok tesekkur ederim hocam sitenizden cok sey ogrendim

      3. alperturkoglu diyor ki:

       Sevindim. Hakkınızda hayırlısı olsun.

 121. betül diyor ki:

  hocam ben bu sene gıda teknolojisi bölümünden mezun oldum. sınavsız geçiş hakkımı kullanmayı düşünüyorum.OBP Puanım ise 423 okulda 4.yüm.acaba istanbul üniversitesine girebilirmiyim sizce istanbul dışınıda düşünmüyorum. özel üniversiteye gidebilirmiyim ama tam burslu.sizce özel üniversitemi yoksa devlet üniversitesimi iyi ? bilgilendirirseniz mutlu olurum. şimdiden tesekkürler..

  1. alperturkoglu diyor ki:

   İstanbul Ün. geçen yılki yerleştirme öncelikleri 13,4,D,95 şeklinde. Yani “4” ATL mezunu değilseniz yerleşemezsiniz. Özel ün. tam burslu kontenjanları çok az. Şu sayfada sorguladım. En az teknik lise mezunu olmanız gerekiyor.

 122. Büşra diyor ki:

  hocam ben kız meslekten mezunum sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam ama ösym nın sitesinde o butonu bulamıyorum :/ sadece tercih listesi cıkıyor, arkadasım bir hocaya sormus sag ust kosede diyor ama :D ben bulamadım yardımcı olabilirseniz severim :)

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Öyle bir buton yok. Alanınızla ilgili gireceğiniz tercihler zaten sınavsız geçiş olarak değerlendirilecek.

 123. merve diyor ki:

  Merhaba hocam kiz meslek lisesi cocuk gelisimi bolumunden mezun oldum diloma puanim 67 obp puanim 336 sinavsiz geciste akdeniz universitesi sosyal hizmetler bolumune girebilirmiyim.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bu yıl açıldı ve ilk defa öğrenci alacak. Yerleştirme öncelikleri ve puan konusunda herhangi bir bilgi yok.

 124. Menekşe diyor ki:

  Hocam ben izmirde oturuyorum ve izmir dısına çıkamıyorum maalesef ticaret meslek lisesinde muhasebeyi okudum diploma puanım 69.96 açıkçası akşam okulunada gitmek istemiyorum fakat dokuz eylül üniv. meslek yüksek okulu beni örgün eğitime alır mı?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bölüm adı ve okul adı yazarak https://rehberlik.osym.gov.tr/aramatablo3a.aspx sayfasında sorgulama yapın. OBP puanınız 349,8

 125. zübeyde diyor ki:

  hocam ben 2014 yılı ticaret meslek lisesi mezunuyum. sınavsız geçiş hakkımızda ağız ve diş sağlığı var. diploma puanım 73.55 bu puanla samsun ondokuz mayıs üniversitesine girebilirmiyim?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Mezuniyet alanınızı yazmamışsınız. Ama geçiş hakkım var dediğinize göre Büro hizmetleri ve sekreterlik yada Büro Hizmetleri olabilir.
   Samsun’dan mezunsanız yerleşme ihtimaliniz yüksek.

 126. MEHMET diyor ki:

  Sınavsız olarak Tam Burslu “bilgisayar programcılığı uzaktan eğitim” özel üniversiteleri yazabilirmiyim devlet üniversitesi çok uzakta il dışında maddi durumum çok iyi değil buna sebep özel üniversiterleri tercih yapsam okuyabilirmiyim tercihler başladı ve henüz karar veremedim çevremizde hepsi özel üniversite nereyi tercih etmeliyim hocam çok karışık aklım teşekkürler.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sadece 3 üniversitede var. Kontenjanları 2,10 ve 3 kişi ve son mezunlarla dolmuş. Siz geçen senenin mezunu olduğunuzdan yerleşmeniz imkansız. Bakınız.

 127. nursu diyor ki:

  hacam ben açık lise meslek bölümün den oçak 2014 te mezunum diplomam 327.5 yerleşmem zor olurmu terçihler kaç gün de açıklanıyor şimdiden teşekkür ederim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bu şekilde puana göre yapmıyorum. Tercihler bittikten 1 hafta sonra açıklanır.

 128. ONUR diyor ki:

  Hocam Ben Sınavsız Geçiş Yapıcam Tercih Klavuzunda Programların “Yerleştirme Öncelikleri Kısmında ” Ki Numaraları Klavuzun Sonlarındaki ” Programların Koşul ve Açıklamaları” Kısımlarından Bakıyorum ama Çok Alakasız İçerikleri.

  Örnek : Sakarya üni – Mekatronik – 13,2,D,95 –> ( Burda 95 e baktım Beyken Üniversitesinde okumak ücretlidir gibi alakasız bir içerik vardı

  Nerde Yanlış Yapıyorum Anlamadım – Yardımcı olursanız – Saygılarımla.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Çok alakasız bir yere bakıyorsunuz.Sizin baktıklarınız özel koşullar sütununda yer alan numaralar. Yerleştirme öncelilklerinin açıklamaları koşullar kısmında yer almaz. 13 (Son yerleşen öğrencinin 2013 mezunu olduğunu) 2 (Okul türünün meslek lisesi olduğunu), D(METEB dışından yerleştiğini), 95(Son yerleşen öğrencinin 1995 doğumlu olduğunu gösterir)

 129. emel can diyor ki:

  merhaba,

  ben 1991 ticaret lisesi muhasebe bölümü mezunuyum. 2 senelik işletme bölümünü tercih edicem ama başka hangi bölümleri tercih edebilirim.

  teşekkürler,

   1. hava k diyor ki:

    95/96 yılı lise muhasebe mezunuyum.Ön liseans için neler yapmam gerekiyor ?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Ocak ayının ilk 2 haftasında YGS başvuruları ile birlikte sınavsız geçiş başvurusu yapılıyor.Sizde başvuru yapacaksınız. Temmuz ayında da alanınızla ilgili programlara tercihte bulunacaksınız.

 130. Denizli25 diyor ki:

  Hocam Denizli anadolu sağlık meslek lisesinden mezun oldum. sınavsız geçiş bölümlerimizden anestezi bölümü yok ancak denizli de anesteziye geçebilecek bölümde yok, yerleştirme nasıl olur ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sağlık Meslek Lisesi Anestezi ile Hemşirelik bitirenler bu bölümü sınavsız olarak tercih ediyor. Geçen sene Denizli sadece kendi ilinden kontenjanı dolmuş. Dolmasaydı il dışından yine sınavsız geçişle öğrenci alırdı. Yine dolmasa o zaman alan dışından YGS-2 ile alırdı.

 131. Ebruu diyor ki:

  merhaba hocam ben anestezi bölümü 2014 urfa mezunuyum. obp puanım çok dusuk 320..bulundugum ilde hemsirelik mezunu anesteziyi tercih yapcak olan cok o nedenle kendi ilimde yerlesme sansım dusuyor. gecen yılın verilerine baktım istanbulda civar puanlarla meteb dısı anestezi tam burslu alan üniversiteler olmus. sansım var gibi gorunuyor. tabii ben bilemem sizce yazmalı mıyım? birde son tercihlere yazarsam sansım azalır diye bir sey duydum dogru mu? ve son olarak cukurovayı istiyorum meteb dısı alıyor ama puan farkı cok fazla. sansımı denemem mantıklı olmaz yani bosuna ilke yazmıs olurum dimi?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Anestezi (Tam Burslu) alan programları şu sayfada sorguladım. OBP yakın olduğunu düşündüklerinizi kendiniz değerlendirin. Bu arada yerleştirme önceliğinde okul türü “2” ve “D” olanları tercih edebilirsiniz. Çukurova 2.öğretim belki olabilir. Gelelim tercih sırasına bir bölümü başa yada sona yazmanız size başkalarına karşı avantaj yada dezavantaj oluşturmaz. Siz bu sıralama ile kendi istek sıranızı belirtirsiniz. Sistem en üstten itibaren hangisinde puanınız tutuyorsa oraya yerleştirir. Yani siz bir bölümü ilk sıraya yazdınız diye orada önceliğiniz olmaz.

 132. fadime diyor ki:

  ben kaman saglık meslek radyoloji bölümü mezunuyum sınavsız geçiş için tercih yaparken özel bi alanı işaretlemek gerekiyormu? birde ben hep meteb dısı tercih yapıcam yerlestirilme sansım var degilmi açıkta kalma durumu varmı sizce ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Özel bir alanı işaretlemenize gerek yok. Alanınızla ilgili 2 yıllık programların kodlarını yazarak tercih yapacaksınız. Tercih etmeyi düşündüğünüz bölümü şu sayfada ilgili yere yazıp, şehir seçin. Eğer programın yerleştirme önceliklerinde “D” ifadesi varsa alan dışından alıyor demektir. Tabi okul türünün de “2” yani normal sağlık meslek olması lazım. Eğer yerleştirme öncelikleri kesikli çizgi ve yanında puan varsa zaten kesin yerleşirsiniz. Çünkü sınavsız geçişle kontenjanı dolmamış demektir.

 133. şevket diyor ki:

  mrb hocam bana da yardımcı olurmusunuz ben 2013 te mezun oldum meslek lisesınden sımdı snavsız gecıs hakımı kulanmak ıstıyorum ama sıralamamı bılmıyorum dıploma puanım 71,14 dır tercıh te oncelıklerı de ogrenmek ıstıyorum kımler once yerlesecek benım sansım varmı

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Şu an bulunduğumuz sayfadaki yazıyı okursanız kimlerin öncelikli olduğunu göreceksiniz. Tabi bu yazı geçen sene yazıldığından siz 2014 için değerlendirin.

 134. Duygu diyor ki:

  Merhaba, 2014 sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunuyum. OBP puanım 338. İstanbul dışından mezun oldum.Marmara üniversitesi tıbbi laboratuar istiyorum geçen yıl 330 puanla 11,2,D,93 şeklinde almış. Sizce tutma imkanı nedir? Ayrıca bunun yanı sıra istanbuldan diğer üniversitelerdende tam burslu aynı bölümü tercih edeceğim. Tam burslu olma olasılığı imkansız mı olur acaba bu puanla? Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Marmara Ün. olur görünüyor. Özel ün. tam burslu kısımlarını sorguladım. Bakınız. Yerleştirme önceliği kesikli çizgi olup yanında puan olanlar alan dışından da öğrenci almış. Siz buraları sınavsız geçişle tercih ettiğinizde yerleşme olasılığınız çok yüksek.

 135. semanur diyor ki:

  merhaba ben ticaret lisesi mezunuyum bu sene mezun oldum. büro yönetimi bolumu okudum ama geciş hakkı olarak agız ve dıs saglıgı yada odyametri istiyorum acaba olabılırmı

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Yerleştirme öncelik kriterlerine dikkat ederek tercih yaparsanız yerleşme şansınız var.

 136. Halilsaglik diyor ki:

  Hocam bu sene teknik elektrik elektronik bölümünden mezun oldum biyomedikal bölümüne öncelik hakkım nedir açıkta kalma gibi bir durumum olurmu ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bu bölüme sınavsız geçiş hakkınız var. Şurada anlatılanlara dikkat ederseniz yerleşme şansınız daha fazla olur. Bir de geçen sene hazırladığım videoyu izlemenizi tavsiye ederim.Bakınız.

 137. songül diyor ki:

  hocam merhaba ben teknik lise makine ressamlığı bölümünden bu sene mezun oldum ygs’ye girdim fakat başarılı olamadım geçiş hakkımı kullanmak istiyorum diploma notum 68.62 obp puanm 343.1 Ankara gazi üniversitesine yerleşme imkanım varmı?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Gazi Üniversitesinde Makine, Resim ve Konstrüksiyon yok. Alanınızla geçiş yapabileceğiniz başka bir bölüm belki olabilir.

 138. Kardelen diyor ki:

  Hocam merhaba ben makine ressamlığı bölümü bu sene mezunum 2 yıl geçiş hakkımı kullanmak istiyorum.Ygs 1 ve 2 okul puanım yazmıyor nedeni nedir. ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   140 altında kalmıştır. Ama alanınızla ilgili tercihlerde YGS puanına değil yerleştirme önceliklerine bakılır. Bakınız.

 139. Pınarr diyor ki:

  Uludağ Üni. bilgisayar programcılığı 30 296,50000 13,4,İ,95
  Bölümüne geçiş yapmak istiyorum. Bursa anadolu teknik lisesi bilişim bölümünden 2013 yılında mezun oldum bu sene yerleşme şansım nedir ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   13 son mezunlarla kontenjanının dolduğunu gösteriyor. Geçen sene kesin yerleşirdiniz ama bu sene öncelik 2014 mezunlarının olacağından şansınız çok az.

 140. hüseyin diyor ki:

  hocam ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ Bilgisayar Programcılığı 2.Öğretim kısmında Yerleşim Öncelikleri Ve Puan Kısmı Boş bunun anlamı sizce Nedir?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Kılavuzdan alıntı.
   “Kontenjanları 2013-ÖSYS Merkezî Yerleştirme ile dolmayan programlarda ise En
   küçük puan ve Yerleştirme Öncelikleri sütunlarında hiçbir işaret ( ) bulunmaz.”

 141. msss diyor ki:

  merhabalar. Yeni mezun oldum sağlık meslek lisesi att bölümünden. Direk geçiş hakkımı kullanıcam. Ygs ye de girdim. İstanbulda hep özel üniversiteler var. Acaba bizim özel üniversitelere sınavsız geçiş hakkımız var mı ? Cevap verirseniz, çok sevinirim.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Tabi var. Ancak kontenjanları sınırlı. Mesela tam burslu kontenjanları 3-5 kişi, %50 burslu kontenjanları 10-15 olabiliyor. ***Şu sayfada*** sizin için İstanbul’daki ilk ve acil yardım programlarını sorgulattım. Özellerin kontenjanlarını, yerleştirme önceliklerini ve min.OBP puanlarını görebilirsiniz.

 142. Büşra diyor ki:

  Merhaba. Sağlık meslek lisesi Att bölümü mezunuyum. Bu sene mezun oldum. Okul ortalamam 79,70. Direk geçişte İlk ve Acil Yardım bölümüne girmek istiyorum. Fakat bulunduğum şehirde değilde başka şehirde yerleşme ihtimalim çok mu düşük ? Veya bazı üniversitelerde (Giresun Üniversitesi, Uşak Üniversitesi ve bi kaç tane daha ) bu bölüm yeni açılmış ve kontenjanları dolmamış. Ben Tercihimi bu üniversiteler yazsam yerleşebilir miyim? İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Giresun ve Uşak konusunda yeni açıldığı konusunda haklısınız ama kontenjanı dolmamış demek için erken. Çünkü daha ilk defa 2014’te öğrenci alacak. Tabi yeni bölüm olması avantajda olabilir. Ama sizin gibi düşünen pek çok kişi olduğunu da unutmayın. Şu sayfada ilk ve acil yardım tüm programları sorguladım. Yerleştirme öncelikleri sütununda okul türü “2” olup METEB durumu “D” olanlarda şansınız olabilir. Normal sağlık meslek lisesi ve METEB dışından öğrenci alıyor demektir.

   1. Büşra diyor ki:

    Merhaba hocam tekrar bir sorum olacaktı size. Meteb dışı alan bir okulun öncelik sırası şöyle diyelim : 13,2,D,95 . OBP puanı ise 425. Ben Anadolu Sağlık meslek lisesiyim ve 95 doğumluyum. Meteb dışından tercih yapıyorum. Ama OBP ouanım bu üniversiteye giren en son öğrenciden daha düşük. Sadece okul türüne bakılarak bu üniversiteye girebilir miyim. Yani puanım düşük ama okul türüm daha yüksek. Bu üniversiteye girme olasılığım var mıdır ? Umarım sorumu anlatabilmişimdir başka türlü nasıl ifade edebilirdim bilmiyorum.

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Evet okul türü önceliğinden dolayı OBP puanınız düşük olsa bile siz önceliklisiniz.

 143. Kübra yumuk diyor ki:

  iyi günler ben ticaret meslek lisseinde muhasebe bölümünü bu sene bitirdim. diploma puanım 80,29 bir puan hesaplanması oluyormuş ama ben bilmiyorum bir yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   80,29 X 5 = 401,45 bu sizin OBP puanınız.

   1. melek diyor ki:

    Hocam merhaba bisey sorcaktim istanbul ds anadolu ticaret meslek lisesi lojistik bolumunden mezun oldum diploma notum 69.97. Odp 349a denk geliyor.ygs puanim dusuk ama direkt gecisimi kullanicam istanbul universitesi dis ticaret gelir mi sizce?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Geçen seneki yerleştirme öncelikleri ve puanları şunlar. 13,3,İ,95 370.6000
     Yerleştirme öncelikleri uygun ama puanınız riskli. Ama tabi şansınızı yine de deneyin.

 144. eren ilhan diyor ki:

  hocam saygılar.
  ben 2010 mezunu anadolu teknik lisesi makine teknolojisi bölümünden mezunum
  sınavsız geçiş olarak sakarya üniversitesi uzaktan eğitim mekatronik bölümüne tercih etmek istiyorum

  108850313 Bk. 296 SAKARYA ÜNİVERSİTESİ/Adapazarı Meslek Yüksekokulu/Mekatronik (Uzaktan Öğretim)

  diploma notum : 68,78 .

  sizce gelir mi yoksa istanbul da 2. öğretim mi tercih etmeliyim önerileriniz nedir?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   09,2,D,85 351.95000 yerleştirme önceliklerine göre geçen sene en son 2010 mezunu öğrenci yerleşmiş. Onun OBP’si 351,95 sizinki 343,9. Puanlarda oynama olabilir yada olmayabilir. Tercihleriniz arasında olsun ama mutlaka alternatifiniz de olsun.

 145. HURİYE diyor ki:

  MERHABA BEN 2014 TİCARET MESLEK LİSESİ MUHASEBE BÖLÜMÜ MEZUNUYUM DİPLOMA NOTUM 62 ANKARADA YAŞIYORUM KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİNE YERLEŞEBİLİRMYİM

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bölüm ve okul adını yazarak https://rehberlik.osym.gov.tr/aramatablo3a.aspx sayfasında aratma yapın. Yerleştirme önceliklerini inceleyin.

 146. YEŞİM diyor ki:

  merhaba ben ticaret meslek lisesinden mezun oldum 2007 yılında bu sene direk geçiş hakkımı kullanmak istiyorum çalıştığım için sürekli izin alamıyorum ve uzaktan eğitim tercih etmek istiyorum yada istanbulda ama diploma notum 55 sizce bana en uygun yer neresidir teşekkür ederim…

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bu şekilde puanla bakamıyorum. Şu sayfada tüm uzaktan eğitim bölümlerinin yerleştirme öncelikleri ve minimum puanları var. Sizin tercih edebileceğiniz bölümlerde şu sayfada var. Buna göre tercih edebileceğiniz programları görebilirsiniz.

 147. salih diyor ki:

  hocam ben meslek lisesi olduğum için 2 yıllık sınavsız geçiş yapacam ama beceri sınavını geçemedim ve diplomayı alamadım diplomayı eylülde alacam yani eylülde tekrar beceri sınavı olacam.. Şimdi ben diploma olmadan tercih yapabilirmişim okulda ki hocalar öyle dedi nasil oluyor neye göre tercih yapacam hiç bir fikrim yok ????? ALLAH RIZASI İÇİN CEVAP

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Şimdiye kadarki 4 yıllık not ortalamanızı diploma notu olarak kabul edip 5 ile çarptığınızda OBP puanınız ortaya çıkar. Mezuniyet yılınızı 2014 olarak düşünüp tercih edeceğiniz programların yerleştirme önceliklerini buna göre inceleyebilirsiniz.

 148. Songül diyor ki:

  Hocam ben 2014 anadolu teknik lisesi kimya bölümü mezunuyum.Sınavsız geçiş hakkımı nasıl kullanacağım ? Kocaelide yasıyorum kocaeli kimyayı istiyorum 2 yıllık sizce olur mu ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   ATL mezunu iseniz (kesin) ifadesini kullanmak istemiyorum ama çok büyük ihtimalle olur. Bakınız.

 149. ruveyda diyor ki:

  hocam ben kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum diploma notum 75.49 obp ise 377istanbul üniversitesi yada marmara üniversitesini istiyorum gitme şansım varmı meteb içiyim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Çocuk gelişimi bölümü Marmara’da yok. İstanbul üniversitesinde de sadece uzaktan eğitim olarak bu yıl açıldı. İlk defa öğrenci alacapından yerleştirme öncelikleri ve OBP puanı belli değil. Bakınız.

   1. merve diyor ki:

    Hocam merhaba
    Ben ticaret meslek lisesi büro yönetimi yönetici asistanligi mezunuuyum bu yil mezun oldum marmara üniversitesini cok istiyorum diploma puanim 66 obp puanim 330 oluyor yerleşebilir miyim tercih yapmalimiyim?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Hangi bölümü düşündüğünüzü yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

 150. mine diyor ki:

  Meslek liselerine geçiş hakkını kullandığında ek puan veriliyor mu

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Zaten öncelik meslek liselilerin ve diploma puanlarının 5 katı ile tercih yapıyorlar. Ek puan yok.

 151. ysf diyor ki:

  yani İ ye bakacak olursak meteb dışına gidemeyecek miyim?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   D meteb dışından alıyor demek İ almıyor demek. Yorum sizin.

 152. ebru diyor ki:

  merhabalar ben 2014 ticaret lisesi mezunuyum diploma puanım 72.84 uludağ üniversitesi 2 yıllık muhasebe bölümü gelir mi sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sizin OBP’niz 364,2. Eğer liseden Bursa’da mezun olduysanız yani METEB içi iseniz Uludağ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu normal programı hariç hepsine yerleşme şansınız var. (Onun OBP’si yüksek) Şuradan inceleyebilirsiniz.

   1. ecem diyor ki:

    merhaba hocam. Grafik ve fotoğrafcılık 2013 mezunuyum ve obp puanım 350.5 sınavsız geçiş hakkımı kullanırken onemlı olan okulların yanında yazan puanları mı yoksa diğer kriterler mi?(13,3,i,95 gibi) obp puanımın sınavsız gecıste bir faydası olacak mı ve tercıh yaparken normal olarak yazıyoruz değil mi?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Şu an bulunduğumuz sayfadaki yazıyı okuyun.

 153. Ysf diyor ki:

  Marmara Üniversitesi teknik bilimler MYO yu elektrik bolumunu tercih etmek istiyorum.meteb dışıyim 371,550 obp Anadolu meslek mezunuyum birde bu seneki obp genel ortalama başarısı gecen seneye göre nasıldır teşekkürler.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Marmara METEB dışı almıyor. Şu sayfada yerleştirme önceliklerinde “İ” olduğunu görebilirsiniz. Bu senenin OBP durumunu bilemeyiz.

 154. MEHMET diyor ki:

  Hocam 2013 meslek lisesi bilişim bölümü mezunuyum bu sene inşallah tercih yapıcam sınavsız olarak direk geçiş hakkımı kullanıcam özel üniversiteleri tercih yapabiliyormuyuz ? ücretlimi olur ? burslu şekilde yararlanabiliyormuyuz ? 2.Devlet üniversiteleri ücreti varmı masrafı nedir kayıtda ücret gereklimi yeni olduğumuz için bilgilere ihtiyacımız var 3.bilişim bölümü mezunu olduğum için sadece bilişim bölümleri ile ilgilimi tercih yapabilirim ? grafik tasarım yapabilirmiyim ? 3.haftada kaç gün üniversiteye gidiliyor ? teşekkürler.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   1-Özel üniversitelere geçiş hakkınız var. Tablo 3A’da yanında (ücretli, tam burslu,%50,%25 burslu diye yazan programları tercih ederseniz zaten burs durumunu belirlemiş olursunuz.)
   2-Devlet üniversitelerinde harç kaldırıldı. Kayıtlarda masraf ne kadar bilmiyorum. 20 sene önce kaydolmuştum :)
   3-Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz. Grafik tasarım sizin bölümünüz yok.
   4-Kazandığınız programa göre kaç gün gideceğiniz değişir.

   1. MEHMET diyor ki:

    -Özel Üniversite Örnek olarak %50 Burslu Bilgisayar Programcılığı tercih ettim burs onlarmı veriyor yani bu %25 %50 tam burslu vs yazıyor bunları onlarmı karşılıyor indirim mi oluyor ? veya bursu bizmi buluyoruz ? öylemi tercih yapıyoruz
    2.Açıklanan klavuzda istanbulda sadece iki devlet üniversitesi var veya benim mi yanlışım var “Marmara Ünv.” ve “İstanbul Ünv.” fiziksel engellim olduğundan dolayı istanbulda yaşadığım için istanbulda okumayı düşünüyorum bunların engelliler yönelik bir faaliyeti varmı acaba veya özel üniversitelerin bir indirim servis vs gibi ?
    3.2013 Meslek Lisesi Bilişim Bölümü Mezunuyum 67.5 Diploma Notum “Marmara Ünv.”veya”İstanbul üniv.” direk Bilgisayar Programcılığı yerleşme şansım varmıdır ? maddi durumdan dolayı birde engellimden dolayı şuan yakın olan üniversiteler bunlar sadece bu iki üniversiteyi tercihde bulunmayı düşünüyorum sorular uzun oldu kusura bakmayın 1 aydır kafamda sorular birikmiş teşekkürler. :)

    1. alperturkoglu diyor ki:

     1-Özel üniversitelerde açıklanan burs miktarı üniversitenin mütevekkil heyeti tarafından yani kısaca üniversite tarafından karşılanır. Siz ücretin kalan kısmını ödersiniz.
     2-Ben rehber öğretmen değilim. Sadece sınavsız geçiş konusunda yardımcı olmaya çalışan bir öğretmenim. Sorduğunuz soruların cevabını bilmiyorum.
     3-Her iki üniversiteninde kontenjanı son mezunlarla ve Anadolu Teknik Lise öğrencilerince dolduğundan hiç şansınız yok diyebilirim.
     Marmara için tıklayınız. İstanbul Ün. için tıklayınız.

     Bir önceki mesajımda sınavsız geçiş bölümleriniz şunlardır deyip link vermemişim. Bakınız.

     1. MEHMET diyor ki:

      Teşekkürler hocam bilgi için, sınavsız geçiş bölümleri istanbuldaki tüm üniv. Bilgisayar Programcılığı diye yazıyor “Bilişim Teknolojileri” diğer bölümleri göremedim hiç. sağolun.

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Siz bilgisayarcısınız https://rehberlik.osym.gov.tr/aramatablo3a.aspx adresinde program adına Bilişim Teknolojileri, üniversite adına da istediğiniz üniversiteyi yazıp aratma yaparsanız aradığınız bilgiye ulaşabilirsiniz.

 155. berkay diyor ki:

  Hocam merhaba 3A tablosundaki (6) sütundaki özel koşul ve açıklamalar kısmı hakkında bilgi verir misiniz ? mesela 3.20.20 yazıyor bazısında 34 yazıyor ne anlama gelmekte bunlar ösym klavuzun da baktım ama bir şey anlamadım?

 156. meltem diyor ki:

  Benim dibloma notuma 70,84 ben girebilirim

 157. Merve diyor ki:

  2014 haziran,saglık meslek lisesi hemşirelik mezunuyum. diploma puanım 80.61 çukurova üniversitesi ilk ve acil yardım iki yıllık gelir mi?

  obp’m 403 ama geçiş puanı neye göre belirleniyor? ilk ve acıl yardımın taban puanı ygs2-385

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Orada yazan YGS-2 değil son yerleşen sınavsız geçiş öğrencisinin OBP puanı oluyor. Yerleştirme önceliklerinde 13,2,İ,95 değerleri var. “İ” ifadesinden sadece Adana mezunlarını aldığını görüyoruz. Şu konuyu incelemenizi tavsiye ederim.

 158. misafir.2 diyor ki:

  hocam makina bölümü 2012 mezunuyum diploma notum 61 honaz iş saglıgı ve guvenlıgı veya tavas iş saglıgı ve guvenlıgı yazıcam gelme ihtimali nedir sizce sımdıden tesekkurler hayırlı aksamlar.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Normal bölümlerin kontenjanları son mezunlarla doluyor. Ancak 2.öğretimlere yerleşebilirsiniz. Bakınız.

   1. Misafir.2 diyor ki:

    Mezunlarla doluyo dedıgınız yani bu senın mezunları dolduruyo ama bosluk olursa ıhtımal var anlamında demi bir diğeride hocam ikinci ogretim honaz 00.2i.83 içerden alıyo ama ben dısardanım farklı ildenim tavasın ikinci öğretimi — cizgiler var içerdenmi alıyo dısardanmı

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Bu yıl ilk defa öğrenci alacak. Yerleştirme öncelikleri ve puan belli değil. Şansınızı deneyebilirsiniz.

 159. Kaya bey diyor ki:

  2006 TİCARET MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM. SİVAS TİCARET MESLEK LİSESİNİ BİTİRDİM. ŞUAN BALIKESİR BURHANİYEDE İKAMET EDİYORUM. BURHANİYEDE 2 YILLIĞA GİDEBİLİRMİYİM ? DİPLOMA NOTUM 2,49.

  SAYGILARIMLA

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Tercih edeceğiniz bölüme bağlı. Eğer METEB dışından ve eski mezunlardan öğrenci alıyorsa tercih edebilirsiniz. Tabi Ocak ayında başvuru yaptığınızı düşünürek bunu diyorum.

   1. Kaya bey diyor ki:

    Ocak ayında başvurumu yaptım. Cevabınız için çok çok teşekkür ederim.

 160. misafir..2 diyor ki:

  hocam iyi geceler benım baktıgım bolum 13.2D95 ve aynı bolum baska üniverste 13.2D94 ben 94 doğumluyum şimdi ben yerleşemiyecekmiyim birde minumum puan nedir nasıl hesapanır

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Doğum tarihi en son kriter. Mezuniyet yılı aynı ise, okul türü aynı ise, METEB bölgesi aynı ise OBP aynı ise doğrum tarihine bakılır. Ona takılmayın. Min puan YGS de olabilir OBP’de şu konuda anlatmıştım.

 161. amine diyor ki:

  Mrb. Hocam ben 2013 anadolu meslek lisesi tıbbi dokümantasyon öğrencisiyim diploma puanın. 68.01 bana Dicle Üniversitesi ağız ve diş sağlığı yada tıbbi dokümantasyon gelirim? 1994 doğumluyum. .

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıda göreceğiniz gibi yerleştirme önceliklerinde yer alan 13 ifadesi son mezunların yerleşebildiğini gösteriyor. Şansınızı deneyin ama öncelik 2014 mezunlarının olacak.
   Ağız ve Diş sağlığı 13,2,İ,95 380.75000
   Tıbbi Dokümantasyon 13,2,İ,81 341.1000

   1. amine diyor ki:

    Peki hocam şansım varmı ilk iki tercihim bunlar olacak ?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     “Şansınızı deneyin ama öncelik 2014 mezunlarının olacak.” demişim zaten.

 162. oğuzhan diyor ki:

  Hocam merhabalar bizleri bilgilendirdiğiniz için şimdiden teşekkürler. İstanbul’da Anadolu teknik lisesinden yeni mezun oldum. Bölümüm bilişim teknolojileri. Marmara üniversitesine bilgisayar programcılığı alanına 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Diploma puanım 58,21 ilk öğretim, ikinci öğretim farketmez yerleşme olasılığım ne kadardır acaba?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Okul türünüz büyük avantaj ama OBP puanınız çok düşük olduğundan ancak Marmara Ün. Uzaktan eğitim olabiliyor. Bakınız.

   1. ahmet diyor ki:

    hocam merhaba .Ben ticaret lisesinden bu sene mezun oldum.Sınavsız geçiş hakkımı kullanarak ist. veya marmara üniveristesinde bankacılık ve sigortacılık düşünüyorum diploma notum 66 sizce yerleşme şansım varmıdır ? şimdiden teşekkürler.

    1. alperturkoglu diyor ki:

     İstanbul Ün. 13,2,İ,95 401.95000 (Son yerleşen öğrencinin diploma notu 80,39 ve İstanbul içinden almış)
     Marmara Ün. 13,3,D,95 329.50000 (Son yerleşen öğrencinin diploma notu 65,9 İstanbul dışından da almış ama kontenjanı Anadolu Ticaret mezunları ile dolmuş)
     Şansınız yok gibi bir şey.

    1. alperturkoglu diyor ki:

     En sonda yer alan minimum puanı 5’e bölerek.

 163. Eray Leke diyor ki:

  Hocam merhaba,
  Kardeşim kız meslek lisesinde çocuk gelişimi bölümü okudu.YGS’den ise barajı geçemedi. Sınavsız geçiş hakkını nasıl kullanabiliriz? Hangi üniversitede okuyabilir?Yardımcı olur musunuz?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Kendi ilinizde bu program varsa öncelikli olduğundan yerleştirilme şansı yüksek olur. Ama yoksa şu sayfada paylaştığım listeyi incelemelisiniz.

 164. seda diyor ki:

  mrb ben kız meslek lisesinden bu yıl mezun oldum diploma notum 67.14 ben tercih yaparken nasıl hesablayacam puanımı yanı puanım kaç olur…

  1. alperturkoglu diyor ki:

   67,14X5= 335,7 bu sizin OBP puanınız.

 165. mustafa diyor ki:

  Hocam Merhaba yine ben şey dicektim size hani düzceyi demiştim ya muhasbe bölümü sınavsız geçişle gidebilirsiniz demiştiniz ya kılavuza baktm ama yerleştirme öncelikleri kısmında 13.2.D.95 gibi veriler yok

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Ahhh Mustafa sen beni hiç anlamamışsın ya! Sınavsız geçişle başvuran herkes yerleşmiş hatta düz lise ve başka alanlardan da YGS puanı ile tercih edenler yerleşmiş demektir. :)

   1. mustafa diyor ki:

    Valla öle olmuş hocam ee ben tercih edemicem mi :(

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Tüm mesajlarımı bir arkadaşınla birlikte okumanı tavsiye ediyorum.

 166. Başak diyor ki:

  Merhabalar ben 2013 kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum. Ygs 5 puanım ek yerleştirme ile 305 sıralamam ise 56.000 lerde. Tercihte önceliğim nasıl olur. Hacettepe Üniversitesi çocuk gelişimi yada okul öncesi öğretmenliği gelir mi? Yada dicle üniversitesi. Sizden cvp bekliyorum. Birde bu sene Üniversiteye giren çocuk gelişimci sayısı hakkında bilgi iz var mı?simdiden teşekkürler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bu şekilde tek tek incelemem mümkün değil. Size başarı sırası linkleri vereyim kendiniz inceleyin. Bu sene üniversite sınavına giren çocuk gelişimci sayısını da bulamam.
   Çocuk gelişimi başarı sıraları
   Okul Öncesi öğretmenliği başarı sıraları

   1. Başak diyor ki:

    Tekrar teşekkür ederim. Peki sizce sıralamam nasıl. Sade sıralamam 600.000 lerdeyken ek puanlı sıralamam 56.000 lere inmiş bu bana ne kadar yarar sağlar. Yerleştirmelerde öncelik bende mi oluyor.

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Aslına bakarsanız sadece sınavsız geçiş soruları ile ilgileniyorum. Sizi sadece kaynağa yönlendirdim. Durumunuz hakkında yorum yapamam.

 167. gül diyor ki:

  mrb hocAM ben meslek lisesi çoçuk gelişimi bölümü mezunuyum sınav sonucum da ek puanlı yerleştirme diye birşey var ve bu alanda ygs 5 sıralamm 56 bin .ben bu ek yerleştirmeden mi tercih yapacam bana 4 yıllık okul öncesi öğretmenliği gelir m i .teşekkurler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Evet ona göre yapacaksınız. Benim sitemde başarı sıraları yok. Ama şu siteden inceleyip yerleşip yerleşemeyeceğinizi anlayabilirsiniz.

 168. Misafir diyor ki:

  Hocam ben grafik tasarım ve fotoğrafçılık alanı lise3. sınıftayım üniversitede geçiş hakkımı kullanacağım ama geçiş yapabileceğim bölümleri bilmiyorum sitenizden biraz araştırdım ama bazı eksikler olduğu kanısına vardım. Masaüstü yayıncılık bölümünü göremedim oraya geçiş yapabiliyormuyum geçiş yapabileceğim bölümler hakkında bilgi verir misiniz?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Masaüstü yayıncılık diye bir lisans yada ön lisans program kılavuzda görünmüyor. 2014 Kılavuzuna Bakınız
   Sınavsız geçiş bölümleriniz şunlar.
   Basım ve Yayın Teknolojileri 2
   Basın ve Yayıncılık 2
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2
   Grafik Tasarımı 2
   Marka İletişimi 2
   Halıcılık ve Kilimcilik 2
   Mimari Dekoratif Sanatlar 2
   Reklamcılık 2

   1. veli diyor ki:

    hocam ben endüstri meslek lisesinn 2012 eylül mezun oldum sınavsız geçiş hakkım devam ediyormu bide 1995liyim

 169. eda diyor ki:

  ben 2014 senesi kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünü bitirdim bu sene trabzonda yaşıyorum sınavsız geçiş hakkımla 2 yıllık çocuk gelişimi bölümüne yerleşebiliyomuyum trabzonda hocam ???

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Trabzon’da devlet üniversitesi programı olarak yok. Vakıf üniversiteleri var. Tam burslu kontenjanları normal ve İÖ için sadece 6’şar kişi. Şuradan inceleyebilirsiniz.

 170. zeynep gün diyor ki:

  ben grafik vr fotoğraf meslek lisesi mezunuyum. Tercihlerde hem ygs hem lys puanımla hem de sınavsız geçiş hakkımla tercih yapabilir miyim aynı anda. Normal tercihlerim tutmazsa sınavsız geçiş hakkıma olumsuz etkisi olyr mu

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Evet bu şekilde tercih yapabilirsiniz. Olumsuz etkisi olmaz sonuçta ilk tercihlerinize puanınız tutmuyorsa sonraki gelen puanlı yada sınavsız bölümlerinize bakılır.

   1. zeynep gün diyor ki:

    tşk ederim hocam. Peki öncelik normal tercihlere mi verilir. Ve mesleki açıkögretim lisesi sınavları ve ek sınavları ne zaman biliyor musunuz kredi doldurup mezun olmam için girmem lazım

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Siz de meslek lisesi mezunu olacaksınız. Öncelik anadolu, teknik ve meslekler olacak şekildedir. Siz normal Meslekle aynı statüdesiniz. 3.sınavlar 23-24 Ağustos’ta ama henüz ek sınav tarihleri açıklanmadı.

     1. zeynep gün diyor ki:

      kendi puanımdan 20 puan falan yüksek bi bölüm yazsam tutma ihtimali var mı. Agustostaki sınavdan sonra mezun olsam üniversite kayıt için mezuniyet belgesi verirler mi

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Ben kendi öğrencilerime ilk tercihlerinize yüksek puanlı sonra kendi puanınıza yakın alta da yerleşme ihtimaliniz yüksek olan daha düşük puanlı yerler yazın diyorum. Olur olmaz o kısmını bilemem. Mezuniyet belgesi yerine geçen Çıkış belgesi verirler. Açık lise öğrencileri için kayıtlar 1 Kasım’a kadar devam ediyor.

   2. zeynep gün diyor ki:

    hocam çok soru soruyorum ama kusura bakmayın. Peki eylüldeki ek sınavlardan sonra mezun olsam o zaman da çkktı belgesini verirler mi zaman farkediyor mu vermeleri için

     1. zeynep gün diyor ki:

      hocam grafik bölümüne yetenek sınavıyla alıyorlar normalde. Ben geçiş hakkımla yerleştm diyelim yetenek sınavına girmem gerekiyo mu. Eskişehir de yaşıyorum anadolu üniversitesinin bu bölümden sınavsız gecişle alıp almadıgını nasıl ögrenebilirim.

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Yetenek puanı ile almıyor. Sınavsız geçişle alıyor. Yerleştirme öncelikleri sütununda 13,3,D,95 değerleri var.Şu sayfayı inceleyiniz.

     2. zeynep gün diyor ki:

      diploma puanım 76 iyi mi sizce tutma ihtimali var mı. Sınavsız geçiş tercihlerinde sadece bir bölüm mü yoksa iki üç bölüm yazabilir miyiz. Benim kredim 218 şimdi 19kredilik ortak dersim kaldı 2 krediye daha ihtiyacım oluyor sonra. Onları da seçmeli derslerden seçicem mecbur. Ama seçmeli dersler gözükmüyo şu an .ders seçerken çıkacak mı hesabmda

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Eğer Anadolu Ün. grafik tasarım için soruyorsanız yerleştirme öncelikleri 13,3,D,95 şeklinde. “3” bölümün teknik lise öğrencilerince kontenjanının dolduğunu gösteriyor. OBP’niz daha yüksek olsa da okul türü önceliği anadolu ve teknik lise öğrencilerinde olduğundan yerleşemezsiniz. 30 tercih hakkınız olacak. Ders seçim ekranı 7 Temmuz’dan sonra aktif olur.

   3. zeynep gün diyor ki:

    ben grafik ve fotoğraf meslek lisesi mezunu olucam. Hiç mi şansım yok sınavsız geçişte. Başka hangi bölümleri tercih edebilirim

    1. alperturkoglu diyor ki:

     -Şansınız yok.
     -Hiç mi yok?
     ….
     Araştırın.

   4. zeynep gün diyor ki:

    hocam ben sınavsız geçiş hakkımla grafik fotoğraf bölümünü tercih edicem. Tercih ederken sınavsz geçiş hakkı oldgu için normal tercihlerm gibi tercih kılavuzundaki kodu mu yazcm yoksa farklı mı oluyo. Ve normal tercihlermle aynı listeye alt alta mı yazcm geçiş hakkımı. Ve yerleştirme önceliklerinde —- ne anlama geliyo

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Normal tercihler gibi. Puanların ve çizgilerin ne anlama geldiğini şu sayfada anlattım.

     1. zeynep gün diyor ki:

      tşk ederim. Peki hocam o bölüme sınavsız geçiş yaptgm nerden anlaşılacak normal tercihler gibi yapacaksam. Ve en sona mı yazmalıyım sınavsız geçişi. Ondan önce istediğim başka bölümler var çünkü

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Siz başvuru formunda okul türünüzü bölümünüzü yazdınız ve sisteme girildi. Alanınızla ilgili tercih yaptığınızda sistem sizin sınavsız geçiş öğrencisi olduğunuzu görecek. Sıralama tamamen size bağlı. Siz en çok istediğiniz programdan en az istediğiniz programa göre sıralayınız.

 171. Barış diyor ki:

  hocam anadolu teknik mezunuyum elektrik elektironik marmara istiyorum bölüm farketmez ortalamam 64 yerleşme ihitimelim nedir istanbulda oturuyorum

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Ben ancak Marmara 2 yıllık bölümlerin 2013 yerleştirme sonuçlarını verebilirim. İncelemek size kalmış. Buyrun.

   1. Barış diyor ki:

    hocam şimdi ygs ek puanlı puanımlar nereye yerleşebilirim bölüm olarak elektrik elektronik bölümüm

    1. alperturkoglu diyor ki:

     YGS-1 ile Uçak Elektrik-Elektronik (Yüksekokul)
     YGS-2 ile İş Sağlığı ve Güvenliği (Yüksekokul)
     MTOK mühendislikler artık MF-4 ile alıyor.

 172. Ahmet diyor ki:

  Hocam,merhaba öncelikle bilgileriniz için teşekkürler, fakat bir sorum olacaktı
  Anadolu Teknik Lisesi Elektrik-Elektronik Mezunuyum (2014) yatay geçişte burs sağlanıyormu özel üniversitelerde ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Kılavuzda hangi bölümün % kaç bursu olduğu ve burslu kontenjanın kaç kişi olduğu gösterilmiştir. Bunun dışında koşullar hanesinde burs şartları da açıklanmıştır.

   1. Ahmet diyor ki:

    hocam baktım yazmıyor :)

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Demekki doğru yerden bakmıyorsunuz. Mesela şu sayfada yer alan özel üniversitelerin koşullar hanesinde yazan 717 kodunu tıklarsanız ücret ve burs durumunu görebilirsiniz.

 173. ece diyor ki:

  Kız meslek lisesi grafik tasarım mezunuyum.Ama geçen yıl mezun oldum gecen yıl sınavsız gecıs hakkımı kullanmadım bu yıl kullanmak ıstıyorum ben manısada oturuyorum izmir(ege) ve balıkesir myo sınavsız gecısle tutarmı acaba?diploma puanım 71,72
  hocam bı de bır sorun daha olucak.http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2014/OSYS/TABLO-3A23062014.pdf burdan baktıgımda o illerin içten mi dıştan mı aldıgını nasıl anlayablrım

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Yerleştirme öncelikleri sütununda İ yazıyorsa METEB içi, D yazıyorsa METEB dışından yerleşmiş demektir. Ege sadece İzmir içinden ve okul türü 3 Anadolu olanları almış, Balıkesir dışardan normal meslek mezunlarını da almış. Ama her ikisinde de son yılın mezunları ile kontenjan doluyor.

   1. ece diyor ki:

    sınavsız geçişte kontenjana yerleştirilirken alım sırası :
    1 meteb içi 2014 mezunları ,
    2 meteb içi 2013 mezunları,
    3 meteb dışı 2014 mezunları,
    4 meteb dışı 2013 mezunları
    şeklinde mi olacak ?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Hayır
     METEB içi 2014,
     METEB Dışı 2014,
     METEB içi 2013,
     METEB dışı 2013
     Bu arada okul türü METEB’den ve puandan önce gelir. Yani okul türü anadolu olan METEB dışı biri METEB içi puanı yüksek ama düz meslek lisesi olan birini geçebilir.

     1. ece diyor ki:

      grafik 2013 manisa mezunuyum.1995 liyim.. PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ (DENİZLİ)Grafik Tasarımı 13,2,D,93 olarak yer almakta. şansım nedir?

      1. alperturkoglu diyor ki:

       “13” son mezunları aldığını gösteriyor. Bu yılda büyük ihtimalle 2014 mezunlarını alacak. Yine de şansınızı deneyebilirsiniz.

     2. ece diyor ki:

      geçmiş yılların hangi üniversitelerin grafik tasarım bölümünün ek yerleştirmelerle aldıgını nerden bulabilirim?

      1. alperturkoglu diyor ki:

       2013 yılı ek yerleştirme sonuçlarını şu sayfadaki Tablo-3A indirerek görebilirsiniz.

     3. ece diyor ki:

      Grafik Tasarımı – yerleştirme öncelikleri ( – – – – ) ne anlama geliyor?

     4. ece diyor ki:

      birşey daha sorucaktım 2013 ösys en kucuk puan ve yerleştirme öncelikleri bomboş oldugu zaman hiç bir şey yazmaması ne anlama gelıyor

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Kontenjanın dolmadığı anlamına gelir.

 174. Güneş diyor ki:

  Ben Anadolu saglik meslek mezunuyum diploma puanim 80,80 404 oldu Ankarada iki yillik kendi bolumum sizce tutar mi?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Kendi bölümünüz dediğiniz bölümü yazmamışsınız!

   1. Güneş diyor ki:

    Düzeltiyim o zaman hocam :) 12. Sinif att mezunuyum paramediklik yazicam universitede ankaradayim 404 oldu puanim ankara veya herhangi bi yer olur mu

    1. alperturkoglu diyor ki:

     ***Şu sayfada*** Ankara’daki özel ve devlet üniversitelerini sorgulattım. Biri hariç hepsine yerleşme şansınız var.

     1. Güneş diyor ki:

      Çok tesekkur ederim :)

 175. umut eren diyor ki:

  merhaba hocam ben balıkesır ayvalık ilçesindeli pakmaya kenan kaptan denızcılık anadolu meslek lısesınden bu sene mezun oldum okuldakı hocam bana sız sadece kendı ilinizdeki bir myo’na sınavsız geçiş yapabilirsiniz dedi başka yerdeki hocalara sorduğumda yok öle bişey diyolar ben sadece kendi ilimdeki bi okula mı tercih edebilirim?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Farklı illerdeki programları da tercih edebilirsiniz. Ama öncelik o ilin öğrencilerine olacağından yerleşememe durumunuz olabilir. Tercih etmek istediğiniz yerin kılavuzda yerleştirme önceliği sütununu inceleyin. “D” yazıyorsa il dışından alıyor demektir.

 176. Nilay diyor ki:

  Merhaba hocam ben meslek lisesiyim yeni kılavuza baktm pek bişey anlamdım sınavsız geçiş yapıcam muhasbee ve Finansman okudum diploima notum 60 ben o okulun sınavsız öğrenci aldığını nasıl anlıcam yani orda bi puan var yanında bide 13.2.D.95 var nasıl anlıcam

  Hocam bana bi örnek verirmisiniz

  Cevap vercek misiniz hocam

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bir konuda anlaşalım.Ben bir okulda müdür yardımcısı olarak görev yapıyorum. Tek işim site değil. Bu nedenle soruları müsait olunca istediğim zaman yanıtlıyorum. Benzer sorular çok sorulduğundan şu konuyu hazırladım. Umarım anlaşılır olmuştur.

 177. mustafa diyor ki:

  Kusura bakmayında hiç ilgilenmiyosunuz size bi soru soruyorum yok lu siteden bak Yok şu linke gir zaten o dediklerinizi bnde biliyorum bn size tercih kılavuzunda sınavsız geçişle öğrenci aldığını nasıl anlarız diorum siz bana yok yerleştirme önceliklerinin linkini atıo sunuz

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bakın bakalım soruyu nasıl sormuşsunuz.
   “Merhaba hocam ben meslek lisesiyim sınavsız geçiş hakkımı kullancam diploma notumla giricem tercih kılavuzunda puan türü olarak neye bakıcam örnek verirmisiniz”

   “sınavsız geçişle öğrenci aldığını nasıl anlarız” diye sorarsanız ona göre cevap veririm. Öncelikle Tablo-3A’da yer alan tüm bölümler sınavsız geçişle öğrenci alır. Siz kendi incelediğiniz programın yerleştirme öncelikleri sütununa baktığınızda “13,2,İ,95″ gibi değerler görüyorsanız min.puan kısmındaki puan OBP puanıdır. Eğer yerleştirme öncelikleri sütunu —— şeklinde ise sınavsız geçişle tercih eden adayların tamamı yerleşmiş, kontenjan kaldığından YGS puanı ile alan dışından da öğrenci almış demektir ve min.puan kısmındaki puan YGS puanıdır. Umarım anlatabilmişimdir.

   1. mustafa diyor ki:

    Evet şimdi anladım hocam yani yerleştirme öncelikleri kısmında 13.2.d.95 gibi sayılar varsa o üniversite sınavsız öğrenci alıo dmeek oluyor dimi

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Yazıyorsa alıyor demek yazmıyorsa da almıyor anlamına gelmiyor. Hatta —- yazıyorsa sınavsız geçişle başvuranların hepsi yerleşmiş üstüne YGS puanı ile de öğrenci almış demektir. Şöyle düşünün. 30 kişilik kontenjan var. Sınavsız geçişle 26 öğrenci başvurdu. Hepsi yerleşir üstüne 4 kişi de YGS puanı ile alan dışından yerleşir.

     1. mustafa diyor ki:

      Hm anladım kılavuzda belirtilir dimi o zaman bu durum mesela ben düzce üniversitesine gitmek istiyorum ona baktm puanda 270 yazıo yerleştirme öncelikleri nde bişey yazmıo bomboş

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Hangi bölüm olduğunu yazarsanız bakayım.

      2. mustafa diyor ki:

       Muhasebe ve Vergi Uygulamaları hocam

      3. alperturkoglu diyor ki:

       Ben son kılavuzda 270 değil aşağıdaki değerleri gördüm. Ama farketmez benim dediğim olay. Sınavsız geçiş öğrencilerinin tamamı yerleşmiş üzerine YGS puanı ile de alan dışından öğrenci almış.
       Düzce Sosyal Bilimler MYO 251,65331 – – – –
       Düzce Akçakoca MYO 195,49513 – – – -

      4. mustafa diyor ki:

       Hocam k.b bu son sorum olsun yani ben bunu yazabilirmiyim yazsam tutar mı acaba aop puanım 321 sizce

      5. alperturkoglu diyor ki:

       Ticaret lisesi mezunu iseniz hiç düşünmeye gerek yok. %500 yerleşirsiniz. :)

      6. mustafa diyor ki:

       Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi aynı şey yani dimi hocam ama bu aopyle istanbula hayatta gidemem :D

      7. alperturkoglu diyor ki:

       Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi aynı olur mu? Sizin lise mezuniyet alanınız nedir? Muhasebe ve Vergi Uygulamalarını alan dışı olarak mı tercih ediyorsunuz? O zaman —– şeklindeki yerin yanındaki puan OBP değil YGS-6 puanı.

      8. mustafa diyor ki:

       Yoo kendi alanım muhasebe ve Finansman okudum okul 1 sene önce çok programlı liseydi bu sene teknik ve Endüstri Meslek Lisesi oldu

      9. alperturkoglu diyor ki:

       Tamam o zaman sorun yok.

      10. mustafa diyor ki:

       İyi hocam korktum bi an istanbul içi tutar mı sizce aop notuyla size zahmet bi bakarsanız :)

      11. alperturkoglu diyor ki:

       Sadece özel üniversiteler %50 burslu. Bakınız..

      12. mustafa diyor ki:

       Istanbul aydın üniversite 209 yazıo aop puanı oluyor galiba %50 burslu yazıo o nota göre mi oluyor burs yani bunuda yazsam gelme ihtimali varmı

      13. alperturkoglu diyor ki:

       —- ne demekti? :) Oradaki YGS puanı. Yani sınavsız geçiş tercih edenlerin hepsi yerleşmiş. Üstüne YGS ile de öğrenci almış.Siz yerleşirsiniz. 10.600 TL yarısı 5300 TL.

      14. mustafa diyor ki:

       Hocamm bu çok önemli şimdi kılavuzdan baktm istanbul üniversite si burssuz direk alıo galiba sizde bakarmısınz bi nolur 310 yazıo muhasebe ve vergi Uygulamaları sınavsız hemde tutar mı

      15. alperturkoglu diyor ki:

       Herhalde yerleştirme önceliklerine bakmadınız. 13,3,İ,95 Yani “3” okul türü Anadolu Ticaret Meslek ve “İ” sadece İstanbul içinden öğrenci almış.

      16. mustafa diyor ki:

       Hocam bu yeni tercih kılavuzu çok karışık 3a filan yazmıo ben şimdi tercih yaparken puana ve yerleştirme önceliklerinde 13.2.D.95 bunlar varsa onları tercih edicem dimi

      17. alperturkoglu diyor ki:

       Hiç bir karışıklık yok. Tablo-3A’ya ***buraya*** tıklayarak ulaşabilirsiniz. Hepsi sınavsız geçiş bölümü. Tabi siz kendinize ait olanları inceleceksiniz.

 178. Batuhan diyor ki:

  Merhaba. İstanbuldan batuhan. Ben motor teknolojisi bölümünden bu yıl mezun oldum ama grafik tasarım bölümünü seçmek istiyorum ve özel bi üniversite yazmak istiyorum. Mümkün mü acaba

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Tabi mümkün. Ancak özel üniversitelerin sınavsız geçiş kontenjanları 3-4 kişi ve genelde Anadolu Teknik Lise mezunu olup OBP puanı da yüksek olanlar yerleşiyor. Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçları var. Yerleştirme öncelikleri, OBP puanları ve kontenjanları inceleyebilirsiniz.

   1. Batuhan diyor ki:

    Hocam teşekkürler. Bir şey daha sormak istiyorum. Biraz önce Beykent üniversitesine gittim. Aklıma takılanları sordum ama otomotiv teknolojisinden mezunsanız sınavsız geçiştede o bölümü seçmeniz gerekiyor dendi. Ama ben seçebilceğim bölümler arasında grafik tasarım olduğunuda görmüştüm. Tekrar açıklarmısınız rica etsem

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
     Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
     Endüstriyel Kalıpçılık 2
     Gemi Makineleri İşletme 2
     Grafik Tasarımı 2
     İş Makineleri Operatörlüğü 2
     Makine 2
     Mekatronik 2
     Metalurji 2
     Oto Boya ve Karoseri 2
     Otomotiv Teknolojisi 2
     Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
     Sondaj Teknolojisi 2
     Tarım Makineleri 2
     Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi 2
     İş Sağlığı ve Güvenliği 2
     İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği 2
     Sivil Savunma ve İtfaiyecilik 2
     Makine 2
     Otomotiv Teknolojisi 2
     Tarım Makineleri 2
     Uçak Teknolojisi 2

 179. evrem diyor ki:

  hocam bn meslk lisesi bilgisayar mezunuyum bulunduğum şehirin 2 yıllk üniversitesini tercih edersem okuyabilirmiyim diploma puanım 66.12

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bulunduğunuz ili tahminle bulmamı istiyorsunuz herhalde :)

   1. burhan diyor ki:

    hocam sınavsız gecıs tercıhlerı ne zaman baslayacak tam tarıh bulamadım net de yardımcı olursanız sevınırım

    1. alperturkoglu diyor ki:

     7-17 Temmuz 2014 tarihlerinde yapılacak. Ön bilgilendirme kılavuzu yayınlandı. Burada yazıyor. Bakınız.

 180. özgürr diyor ki:

  merhaba,
  ticaret meslek lisesi pazarlama perakende bölümü çıkışlıyım.
  2 yıllık ön lisans için başka bölümlere (örneğiğin:Grafik tasasrım) geçiş yapabilir miyim? teşekkürler.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hayır sadece alanınızla ilgili programlara sınavsız geçiş hakkınız var. Şu sayfada tablonun sağında yer alan bölümler sınavsız geçiş bölümleriniz.

   1. uğurcan diyor ki:

    Bişey daha sorucam hocam şimdi ben Marmara makine tercih edicem kendi alanim ve biri daha tercih edecek aynı yıl mezunuz ben anadolu teknik mezunuyum o teknik lise mezunu öncelik onun obpsi yüksek olsa bile bendeki oluyor.

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Mezuniyet yılı aynı ise okul türüne bakılır bu durumda onun OBP’si yüksek olsa bile öncelik sizde olur.

     1. uğurcan diyor ki:

      Peki en son 2012 i mezunu ile alan bi üniversitede 2013 d ve Anadolu mezunu olarak girme şansım biraz daha yüksek mi oluyor

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Evet kesinlikle şansınız çok yüksek olur. Hem mezuniyet yılı hem okul türü avantajınız olmuş olacak.

      2. uğurcan diyor ki:

       Çok teşekkür ederim hocam

      3. uğurcan diyor ki:

       Hocam peki ben şimdi lisede makine teknolojisi mezunuyum 10. Sinifta bilgisayar destekli Endüstriyel modelleme alanı altinda ben bölümümde normal modelleme teknik çizim cnc vs çok ders aldım gördüm öğrendim direk geçişte bu bölümler farklı yerlerde görünüyor bilgisayar destekli Endüstriyel modelleme altında 3 kısım var ama ayrı bi yerde cnc de görünüyo ben bunların hepsini gördüm secim yapsam hepsinde şansım azalmadan gelebilirmi tercih yapabilirmiyim hocam

      4. alperturkoglu diyor ki:

       Bulunduğunuz dal olarak değil alan olarak sınavsız geçiş hakkı veriliyor. Şu sayfada Makine Teknolojisi ve benzer bölümlerin sınavsız geçiş alanları verilmiş. Tüm bölümler eşit şansa sahip. Yerleştirilirken belirleyici olan yerleştirme öncelik kriterleri ve OBP olacak.

      5. uğurcan diyor ki:

       Yani benim makineye bağlı bu bölümlerin çoğunda şansım var ve şansımda bi azalma olmaz demek mi oluyo hocam

      6. uğurcan diyor ki:

       Peki hocam son bişey daha kocaeli Üniv. makine önceki sene 13.2.D.95 ile almış benim ki ise 13.4.D.65 öncelik anadolu teknik olduğum için bendemi o Düz meslek oluyo sanırsam 2.

      7. alperturkoglu diyor ki:

       O geçen senenin yerleştirme öncelikleri bu sene “14” diye başlayacak. Okul türünden dolayı öncelik sizde olurdu ama ilk kriter mezuniyet yılı.

      8. uğurcan diyor ki:

       Hocam bazı i.ö bölümlerin yanında ( Bk. 344 ) yazıyo bi anlamı varmı hocam bunun

      9. alperturkoglu diyor ki:

       Mesela Akdeniz Bilgisayar Programcılığı için 344 baktığımızda “Bu programa kayıt olan öğrencilerin önlisans eğitim-öğretimleri Antalya Merkez EML’de gerçekleştirilecektir.” ifadesi yer alıyor.

     2. uğurcan diyor ki:

      Hocam peki 4369 makine teknolojisi mezuinuyum ya üstteki konuşmalarını zin olduğu pencereye bilink verdiniz şu bölümden Mezunlar üniversite de şu bölümleri seçebilirsiniz die orda makine tek. Mezunu işçi sağlığı ve gHocam peki 4369 makine teknolojisi mezuinuyum ya üstteki konuşmalarını zin olduğu pencereye bilink verdiniz şu bölümden Mezunlar üniversite de şu bölümleri seçebilirsiniz die orda makine tek. Mezunu işçi sağlığı ve güvenliği de var seçebilirim demi ve Marmara da İÖ olarak yeni açmış puan yok öncelik yok girebime şansım yüksek olurmu hocam alanima girdiği için bide ilk tercih yapsam.

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Mezuniyet kodunuz 4369 ise evet tercih edebilirsiniz. Yeni açılan bölüm diye sizin gibi yazan 100’lerce kişi olacak. Tabi siz yazın şansınızı denemiş olun.

      2. uğurcan diyor ki:

       Hocam benim bölümüm makine idi ama 10. Sinifta seçtiğim alan(dal) bilgisayar destekli Endüstriyel modelleme idi verdiğiniz linkte farklı rakamlar içinde makine tek. De var bilgisayar destekli Endüstriyel modelleme de var tercih yaptığımda bölümüm üzerinden yapacağım değilmi yani makine teknolojisi üzerinden tercih yapıcam 4369 olan

      3. alperturkoglu diyor ki:

       O zaman sizin mezuniyet kodunuz 3957 olur. Ve tercih edebileceğiniz alanlar aşağıdakilerle kısıtlı olur.
       Makine 2
       Makine, Resim ve Konstrüksiyon 2
       Otomotiv Teknolojisi 2
       Endüstri Ürünleri Tasarımı 2

      4. uğurcan diyor ki:

       Hocam sakarya myo da makine İÖ en son 09.2.i.88 ile almış benimki 13.4.d.65 oluyo en son içerden almış çok sıkıntı yaşarmiym girme şansım yüksekmi

      5. alperturkoglu diyor ki:

       Nereden baktığınızı bilmiyorum ama bendeki sonuçlar farklı görünüyor. Bakınız.

      6. uğurcan diyor ki:

       Yanlış bakmisim kusura bakmayın kocaeli asim kocabiyik myo öyle alıyo mus girme şansım ne olur hocam bi fikriniz varmı

      7. alperturkoglu diyor ki:

       Kesin ifadesini pek kullanmam ama yerleştirme önceliklerinize göre buraya yerleşme şansınız çok yüksek.

      8. uğurcan diyor ki:

       Hocam bi ricam olucak ben yaptığım tercihleri size fotoğraf olarak gönderme imkanım varmı fikirlerinizi almak istiyorum Seçtikleri mden birinin gelme sansi varmi bilmek istiyorum bilgili bir insanla sizle konuşmakistiyorum hocam yardımcı olabilirmisniz.

      9. alperturkoglu diyor ki:

       Kusura bakmayın bu şekilde sorumluluk almış olurum. Bire bir görüşebileceğiniz birine danışın.

      10. uğurcan diyor ki:

       Peki hocam yinede çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için

      11. alperturkoglu diyor ki:

       Rica ederim. Hakkınızda hayırlısı olsun.

 181. mustafaa kayseri diyor ki:

  Merhaba hocam, elektirik alanında meslek lisesi bitiren birisi sınavsız açıköğretime başvuru yapabilir mi? 2 yıllık işletme, kamu yönetimi gibi.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hayır aöf olarak sadece 2 yıllık ***Şu bölüme*** tercih yapabilir.

 182. bihter diyor ki:

  merhaba hocam ben şuanda bir üniversitede okumaktayım geçiş hakkımı kullanarak geldim bu üniversiteye ama bazı nedenlerden okulumu değiştirmem gerekiyor.ocak ayında sınıv için para yatırmıştım tekrar geçiş hakkımı kullanabilir miyim. Bir üniversitede okurken aynı zamanda yine ilk sene girdiğim obp puanı ile nasıl tercih yapılıcak kafamı o karıştırdı.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Başvuru yaptıysanız sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. OBP’niz aynı ama bu yıl geçiş önceliği 2014 mezunlarına olacağından dezavantajlı olacaksınız.

   1. bihter diyor ki:

    Okuduğum üniversiteden kaydımı tercihler açıklandığında da aldırabilir miyim yoksa tercih yapmadan gidip kaydımı mı aldırmam gerekiyor bir de bu son yapacağım tercihte çıkan bir yer olursa kesin gitmek zorunda mıyım , yapacağım tercihte bir yer çıkmazsa eski okuluma devam edebiliyor muyum ?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Tercihinizin sonuçlanmasını bekleyin. Eğer yerleşirseniz diğer yerden kaydını sildirirsiniz. Yerleşemezseniz devam edersiniz.Gitmek istemezseniz yine şu anki bölümünüzden devam edebilirsiniz.

 183. Uğur diyor ki:

  Merhabalar;
  Bu yıl 2 yıllık geçiş hakkımı kullanacağım.Geçiş hakkında alım diploma puanına göre mi belirleniyor.Amacım arkadaşlarla aynı okula düşmek onu öğrenmeye çalışıyorum teşekkür ederim şimdiden.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfadan yerleştirme önceliklerine bakabilirsiniz.

 184. EMİNE diyor ki:

  hocam ben atatürk ticaret meslek lisesinden bu sene büro yönetimi yönetici asistanlığı bölümünden mezun oldum

  Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
  İnsan Kaynakları Yönetimi 2
  İşletme Yönetimi 2
  Ağız ve Diş Sağlığı 2
  Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
  İnsan Kaynakları Yönetimi 2
  Odyometri 2
  Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
  Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik 2
  Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2

  bu bölümlere geçiş hakkımızın olduğunu duydum Kayseri Erciyes Üniversitesi ne geçiş yapcam ve hangisi daha güzel, iş bulma olasılığı hangisinin fazla hiç bilmiyorum. bidee beni alırlarmı açıkta kalmamam için ne yapmam lazım

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Rehber öğretmen olmadığım için hangi bölüm iyidir, istihdam durumu nedir bilemem. Açıkta kalmamak için yerleştirme önceliklerinize uygun yerler tercih etmelisiniz. Şu 2 konuyu dikkatlice inceleyin.
   Konu1
   Konu2

 185. turgay diyor ki:

  merhaba hocam ben ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum ve sivil havacılık kabin hizmetlerine geçişim var türkiyede sadece 4tane mevdut üniversiteleri şehir olarak kırklareli erzincan eskisehir ve istanbulda var üniversiteleri acaba girme olanağım varmıdır

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Herhalde sadece devlet ün. düşünüyorsunuz. Çünkü özel üniversitelerle sayı oldukça fazla. Mezuniyet yılı, okul türü, METEB durumu ve OBP bilgilerinizi siz biliyorsunuz. Bu bilgiler doğrultusunda 2013 yerleştirme sonuçlarını inceleyebilirsiniz. Bakınız.

   1. Naz diyor ki:

    Bende sivil hava ulaştırma işletmeciliğini ya da sivil hava kabin hizmetlerini çok istiyorum ama puanları çok yüksek benim diplomam 64.79 yani yanlarından bile geçmiyor ama yinede yazsam bi sorun olur mu hocam yani belki kontenjan az olursa girebilir miyim?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     64,79X5= 323,95 OBP puanınız bu buna göre yerleşebileceğiniz programlar mevcut. Sivil hava ulaştırma işletmeciliği ve Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri inceleyebilirsiniz.

 186. mustafaa kayseri diyor ki:

  Merhaba Hocam, Meslek lisesinin elektronik bölümünden mezun birisi, sınava girmeden açık öğretimde dahil olmak üzere (2yıllık) hangi bölümleri yazabilir yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler…

 187. Serkan diyor ki:

  Hocam ben duz lise mezunuyum sivil savunma bolume gitme sansim % kac dir merak ediyorum …

  1. alperturkoglu diyor ki:

   2013 yerleştirme sonuçlarına baktığımızda Bitlis Eren Ün. dışında diğer ün. sınavsız geçişle kontenjanının dolduğunu görüyoruz. Oda YGS-6 313,24 puanla almış. Bakınız.

 188. emel diyor ki:

  merhalar hocam ben 2 sene olalı çocuk gelişimi mezunuyum sosyal hizmetler benm sınavsız geçişim anadolu üniversitesi aöf okumak istiyorum siz bana ne önerirsiniz tercihlerimi nasıl verip yerleşebilirim ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Öneride bulunmuyorum. Bu bölüme sınavsız geçiş hakkınız var ve Temmuz’da http://ais.osym.gov.tr/ adresinden tercih yapacaksınız. Kontenjansız bölüm olduğundan %100 yerleşirsiniz.

 189. mellisa diyor ki:

  mrb. izmir muhasebe bölümü 2014 mezunuyum. bursa ya 2 senelik geçiş yapmak istiyorum. yerleşme şansım nedir. _?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Muhasebe mezunlarının sınavsız geçiş yapabileceği bir sürü program var. Bursa için bunları tek tek bulmam ve incelemem çok zor.Şu sayfadaki yerleştirme önceliklerini dikkate alarak, 2013 yerleştirme sonuçlarının olduğu şu sayfadaki bölümlerden istediğiniz programa tıklayın ve Bursa’daki bölümlerin yerleştirme önceliklerini inceleyin.

 190. Buse diyor ki:

  Merhaba, ben bu yıl anadolu sağlık meslek lisesinden, acil tıp teknisyenliği bölümünden mezun oldum. Sınavsız geçiş hakkımı kullanarak, giresun üniversitesine gitmek istiyorum. Bölüm yeni açıldı diyorlar fakat ilk ve acil yardım, tıbbi hizmetler ve teknikleri alt programı olarak görülüyor. Ben bu bölüme tercih yaparsam ilk ve acil yardım bölümünü mü okumuş olacağım yoksa tıbbi hizmetler ve teknikleri bölümünü mü okumuş olacağım? Program ve bölümün farkı nedir?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölüm başkanlığı olarak var. Siz kılavuzdan tercih yaparken istediğiniz bölüme ait kodu yazacaksınız.
   Optisyenlik
   Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
   İlk ve Acil Yardım
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
   Anestezi
   Diyaliz
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

   1. Buse diyor ki:

    Peki bölüm daha yeni açıldığı için sınavsız geçişle öğrenci alır mı yoksa ygs üzerinden mi öğrenci alır? Bununla ilgili kesin bi bilgi var mı yoksa okulla iletişime mi geçilmesi gerekir?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     İster yeni ister eski olsun sınavsız geçiş öğrencileri önceliklidir. Kılavuz yayınlandığında zaten Tablo-3A’da yer alacaktır. Tablo-3A açıklamasında meslek lisesi öğrencilerinin öncelikli olduğunu görürsünüz.

   2. mustafa diyor ki:

    hocam ben bu sene muhasebe finansman bölümünden mezun oldum sosyal güvenlik bölümüne mi geçiş hakkım var sosyal hizmetler bölümünemi

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Sosyal Güvenlik bölümüne var. Diğerlerine de şu sayfadan bakabilirsiniz.

 191. özge yeşim diyor ki:

  Merhaba ben çocuk gelişimi bölümü okudum üniversitede aynı bölüme geçiş hakkımla girmek istiyorum okul puanım 68.38 sizce şansım ne
  sınavsız geçiş hakkını kullananlara ek puan veriliyor mu ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişte diploma notundan önce gelen kriterler vardır. Bu şekilde notunuz çok şey ifade etmez. Aşağıda vereceğim konuları dikkatli okuyarak şansınızı ölçebilirsiniz. Sınavsız geçiş zaten çocuk gelişimi öğrencilerine olduğu için ayrıca ek puan verilmez.
   Yerleştirme öncelikleri
   Sınavsız geçiş nasıl yapılır.
   Çocuk gelişimi 2013 yerleştirme sonuçları

 192. TUĞÇE diyor ki:

  merhaba benim diploma notum 74.77 samsunda kız meslek lısesını bu sene bıtırdım fkat sınav sız geçıs hakkımda ktüyü yazmak ıstıyorum. buna dair internete herangi bı bılgıye ulasamadım sansım nedır bana yardımcı olurmusunuz

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Mezun olduğunuz bölümü ve istediğiniz bölümü tahmin mi etmem gerekiyor?

 193. hasan burak diyor ki:

  arkadaşlar benim diploma puanım 70 meslek lisesi laboratuvar bölümü okuyorum yatay geçiş hakkımızdan bazıları : FTR 2 ATT2 DİYALİZ 2 ankarada okudum ama ailem ıspartada olduğu için isparta istiyorlar sizce bi üniversite tutturabilme sansım var mı ve bu diploma puanı ile yerleştirme neye göre yapılıyor yardım ederseniz cokk sevinırım :)))))))))))

 194. kerim diyor ki:

  merhabalar gene diploma puanım 72 posta hizmetleri uzaktan eğitim bana gelme şansı nedir acaba

  1. alperturkoglu diyor ki:

   72*5=360 OBP puanınız. Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçları var. Puan fena değil ancak diğer yerleştirme önceliklerini de incelemeniz gerekiyor. Bulunduğumuz sayfada bunları anlatmıştım.

 195. Yakub diyor ki:

  Hocam makina bolumu meznuyum.sınavsız geçiş yaptım .ne yapcam konusunda bana yardımcı olurmsuunuz.Hangi bolum secebılırım.ve ne zaman tercıhde bulunurum.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Tercihler Temmuz ayı içerisinde olacak. Net tarih açıklanmadı. Şu sayfadan sınavsız geçiş bölümlerinize bakabilir, şu sayfadan da ilgili bölümü tıklayarak 2013 yerleştirme sonuçlarını inceleyebilirsiniz.

 196. ayşe diyor ki:

  hocam merhaba ben ygsden ygs 3 ten 144 ygs 5 ten 141 aldım okul puanım 36 falan geliyo düz lise mezunyum merak ettiğim şey ilk defa tercih yapıcam 2 senelik yapıcam özelde olur farketmez benim için şimdi benim okul puanım ygs 3 le 5 e aynı anda mı ekleniyo ikisiylede tercih yapabiliyomuyum bunu öğrenmek istiyorum

  1. alperturkoglu diyor ki:

   İkisine de okul puanı eklenerek Y-YGS3 ve Y-YGS5 puanınız oluşur. Y-Yerleştirme puanı demek.

 197. gamze diyor ki:

  meraba ben denizli ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü 2014 yılı mezunuyum. balıkesir üniversitesi manyas meslek yüksek okulu sosyal güvenlik bölümüne direk geçiş yapabilir miyim?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Geçen seneki yerleştirme öncelikleri ve taban OBP baktığımızda 342,95000 13,2,D,95 değerlerini görüyoruz.
   Buna göre son mezunlardan, il dışından da dahil olmak üzere öğrenci almış. Son yerleşen öğrencinin diploma notu 68,59. Buna göre değerlendirebilirsiniz.

 198. şeyma diyor ki:

  merabaa. ben meslek lisesi 2014 mezunuyum. uludağ üniversitesi lisans işletme bölümünü istiyorum. puan çok yüksek değil 260. okuldan 48 puan gelecek. bursaya yerleşme şansım var mı. en azından muhasebe bölümü öğrencisi olarak bi önceliğim olur mu. izmirden gitmek istiyorum bu arada. şimdiden teşekkürler :)
  ha birde 2012 işletme ikinci öğretim 302 puanken geçen sene 260 puanmış ben ikinci öğretim istiyorum bunu da göz önünde bulundurursanız sevinirimm

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sizin baktığınız Uludağ Ün. hangi MYO programı bilmiyorum. 10 ayrı program var. Orada gördüğünüz puan, OBP= Diploma NotuX5 şeklinde hesaplanan puandır ve üstüne okul puanı eklenmez. Şu sayfada tüm 2013 yerleştirme sonuçlarını görebilirsiniz. Programların puanlarından ziyade yerleştirme öncelikleri sütunlarına da bakmanız gerekiyor. “İ” ifadesi olanlar sadece Bursa içinden öğrenci almış ve il dışından öğrenci almıyor demektir. Bunlara dikkat edin.

   1. şeyma diyor ki:

    4 senelik işletme istiyorum işte bursa da .sdaha fazla nasıl ayrıntı olur bilmiyorum

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Çok özür dilerim. Lisans yazısını farkedemedim. 2 yıllık işletme yönetimi ile karıştırmışım. Okul puanı doğrudan TM-1 üzerine eklenmez. TM-1 hesaplnaırken kullanılacak YGS puanına eklenir. İşletme için size ek puan verilmiyor. Muhasebe öğrencilerinin ek puan alabildiği lisans programlarına şu sayfadan bakabilirsiniz.

     1. şeyma diyor ki:

      estafurullah :) 4 yıllık ek puan alabilceğim bölümler hakkında bilgim var. diploma notum 80 TM1 den 230 240 gibi bir puan alırsam, yerleşme şansım nedir ? direk TM1 puanıma 48 puan gelmicek mi yani :/ of ya.s

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Sınavsız geçiş haricindeki konularda pek bilgim yok.

 199. Gizem diyor ki:

  Meraba ben meslek lisesini bilişim bölümü bitirdim bu sene 1996 doğumluyum 2 yıllık geçişimi kullanıcam sanırım ortalamam 57 felan istanbul ici olurmu

  1. alperturkoglu diyor ki:

   İstanbul Ün. 395,10000 13,3,İ,95
   Marmara Ün. 374,85000 13,4,D,95
   Yıldız Teknik 319,10000 13,4,İ,95

   Devlet ün. Son mezunlardan Teknik Lise yada Anadolu Teknik Lise mezunları yerleşebiliyor. Puanınız 57*5= 285 oldukça düşük. Ancak vakıf ün. ücretli olabilir. Yada İstanbul dışındaki programları inceleyebilirsiniz. Bakınız

 200. Ebru Deniz diyor ki:

  Merhaba hocam ben Anadolu Meslek Lisesi 2014 mezunu olarak tercih yapcam bu sene. ilk tercihimlerimi meteb dışı yapsam sonradan kendi ilimi yazsam yine bana öncelik verilir mi meteb ici oldugumdan dolayi. yani meteb ici onceliginden yararlanabilmek icin ilk tercihe yazmam gerekiyo mu

  1. alperturkoglu diyor ki:

   METEB dışı tercihlerinizde önceliğin o ilin öğrencilerine olduğunu unutmayın, kontenjan kalırsa sizde yerleşirsiniz. Tercih sıralamanıza göre hangisinde şartlar sağlanıyorsa o tercihinize yerleşirsiniz.

   1. Ebru Deniz diyor ki:

    Tesekkur ederim hocam. ben diger illerde de sansimi denemek istiyorum yani kendi ilimi son tercihime yazsam da METEB ici ve 2014 mezunu oldugum icin oncelik verilir. en kotu ihtimal kendi ilime yerlesirim degil mi

    1. alperturkoglu diyor ki:

     2014 mezunu olmak, okul türünün Anadolu olması, il içinde öncelik 3 kriterde önceliklisiniz. Bir de diploma notunuz biraz iyi ise dediğiniz gibi en kötü kendi ilinizde yerleşmiş olursunuz.

     1. Ebru Deniz diyor ki:

      Sinavsiz gecis hakkimi kullancam urfadan mezun oldum ama adanayi istiyorum. Gelme ihtimali de var Adana (ilceler dahil) anesteziden 48 mezun vercek. 2 yillnik da ise 80 kontejani var meteb disi alicak. Ben ilk tercihime adanayi yazsam 2. Tercihe urfayi yazsam. Olur da Adana gelmesse urfadaki meteb ici onceligimi kaybetmis olur muyum. Yani meteb ici onceliginden yararlanmak icin ilk tercihe yazmak zorunda miyim.arastirdim ama Bu konuya bi turlu aciklik getiremedim yardimci olursaniz cok sevinirim.

      1. alperturkoglu diyor ki:

       En çok istediğiniz yeri ilk sıraya sonrakileri devamına yazarsınız. Hangisinde şartlar sağlanırsa ona yerleşirsiniz. Bir bölümü 1. yada 30. sıraya yazmakla avantaj yada dezavantaj olmaz. Önemli olan puan ve yerleştirme önceliğidir.

 201. star diyor ki:

  hocam merhaba öncelikle ben sağlık sorunları nedenıyle lys ye giremicem gecen sene bilişim bölümünden mezunum bursada ıkamet edıyorum uludağ üni. teknık myo okulu var anadolu teknık mezunuyum bide girme şansım yüksek mı sızce ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hangi bölümü istediğinizi yazmamışsınız. Herhalde Bilgisayar Programcılığı düşünüyorsunuzdur. Bilgisayar Programcılığı 296,50000 13,4,İ,95 (13 Son yılın ,4 Anadolu Teknik Lise mezunları,İ sadece Bursa’dan, 95 doğumlular yerleşmiş. Diploma notu 59,3)
   Bilgisayar Programcılığı (İÖ) YGS-1 30 30 337,10000 13,3,D,95 2.öğretimde de son mezunlar yerleştiğinden şansınız oldukça düşük. Geçen sene tercih etseniz kesin yerleşirdiniz.

   1. star diyor ki:

    anladım hocam nasıl yapıcam peki daha kendi şehrımde yerleşemessem :(

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçları var. yerleştirme öncelikleri sütununda 12 yada daha küçük sayı ile başlayan ve Meteb değeri “D” olan farklı illerdeki programları tercih edebilirsiniz. Bunun anlamı önceki yıllardan ve il dışından da alıyor demektir.

     1. star diyor ki:

      tercih zamanı geldiği zaman size danışabılır demi ?

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Günde 8-10 bin kişi siteyi geziyor ve 250-300 soru geliyor. Genel anlamda çok fazla vaktimi almayacak soruları yanıtlamaya çalışıyorum. Benden tercih listesi oluşturma yada bölüm puanlarına bakma gibi şeyler isterseniz yanıt alamayabilirsiniz. :)

      2. star diyor ki:

       anladım:D teşekkür ettim

 202. nurevşan diyor ki:

  endüstri meslek lisesi bilişim teknolojileri alanı veri tabanı programcılığı mezunuyum kendi bölümümü değilde bankaılık ve sigortacılık bölümü istiyorum direk geçiş hakkım var mı yoksa ygs puanı ile mi girebilirim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Alanınız olmadığından YGS puanı ile tercih edebilirsiniz.

 203. Şahin diyor ki:

  Ben açıköğretim düz lise mezunuyum dışardan üniverste okumak istiyorum hiç bi bilgim yok yadımcı olurmusunuz kütfen ne yapmam gerekio şimdiden teşekkr ederim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayında YGS başvurusu yapacaksınız. Mart’ta sınava gireceksiniz. Herhangi bir YGS puan türünde 140 ve üzerinde alarak 2 yada 4 yıllık kontenjansız aöf bölümlerine Temmuz ayında tercihte bulunacaksınız.

 204. yağmur diyor ki:

  Hocam ben Anadolu Lisesi grafik Tasarımı ve fotoğrafçılık bölümünden bu sene mezun olacağım 2 yıllık geçiş hakkımı kullanicam obp planım 58 yani 291 puan oluyor kendi bölümümu seçmeyi düşünüyorum ek puan okuldan geliyorsa puanım kaç civarında oluyor ne kadar puan geliyor? Bu puana göre ilk tercihim izmir ege Üniversitesi 2.si Eskişehir 3. Kayseri bu ek puanin geldigini dusunursek yani toplam puanim ile izmir Eskişehir olur mu

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş için kullanacağınız OBP puanına okul puanı eklenmez. Alan dışı tercihte bulunacaksanız YGS puanınıza diploma notunuz X 5 X *0,12 kadar puan eklenir. Sınavsız geçişte kullanılacak puanınız net olarak 291’dir. Buna göre programları inceleyin.

 205. yakub diyor ki:

  merhaba hocam sinavsız geçiş için başvurduk .ne yapmamız gerekiyor.hiç bir bilgimiz yok bize yardımcı olurmusunuz.mesela tercih ne zamn yapacağız.hangi bolum sececeğiz.94 mezunuyum .hiç bir bilgim yok.makina bolumu mezunuyum.yardımcı olurmusunuz.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Tercih işlemleri Temmuz ayında internet üzerinden yapılacak. Makine bölümünün sınavsız geçiş bölümlerine şu sayfadan bakabilirsiniz. Bölümlerin hangi okullarda olduğuna ve 2013 yerleştirme sonuçlarına da şu sayfadan bakabilirsiniz. Yerleştirme öncelikleri sütununu inceleyerek kendi durumunuza uygun yerleri seçmeniz gerekiyor. Tercih işlemlerinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini şu sayfada detaylı olarak anlatmaya çalıştım.

 206. Büşra diyor ki:

  İyi günler ben anadolu meslke lisesi giyim üretim bölümünden bu sene mezun olucam istanbulda yaşıyorum tercihlerim moda tasarım ve istanbul içi olucak puan 360 civarı gitmek istediğim ünv. geçen sene 330 puanla almış acaba bu sene ilk tercihim onu yazsam gidebilirmiyim?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişte puandan önce gelen yerleştirme önceliklerini unutmayın. Mezuniyet yılı, okul türü ve İstanbul’da oturuyor olmanız size avantaj sağlıyor.Yerleşme ihtimaliniz yüksek ama şunu unutmayın bu bölümü 1.tercihe yada 30.tercihe yazmanız sizin önceliğinizi değiştirmez. Önemli olan puanınızın o bölüme yetip yetmediğidir.

 207. kamile diyor ki:

  Ben 1993 endüstri meslek lisesi yapı ressamligi bölümü mezunuyum. Açık öğretim yatay geçiş yapabilirmiyim. Yatay geçiş yapabilmek için aynı bölümü seçmek zorunda miyim? Sınavsız açık öğretim başka bölüme geçiş yapabilirmiyim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Yatay geçiş değil sınavsız geçiş! Aöf olarak geçiş yapabileceğiniz tek bölüm var. İş Sağlığı ve Güvenliği (Açıköğretim)

 208. Mustafa diyor ki:

  Merhaba ben meslek lisesi muhasebe bölümünde okuyorum. Niğde sosyal güvenlik bölümüne sınavsız geçiş hakkım var mı yapabilir miyim?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Niğde Sosyal Güvenlik 2013 yerleştirme sonuçlarına baktığımızda 362,00000 13,2,D,95 değerlerini görüyoruz. Buna göre son mezunlardan ve Niğde dışından da öğrenci almış. OBP 362 yani diploma notu 72,4 ile alıyor. Buna göre durumunuzu değerlendirebilirsiniz.

 209. adil diyor ki:

  merhaba hocam eşim imam hatip lisesi mezunu olduğu için sınavsız geçiş hakkını kullanmak istedi ocak ayı lys sınav başvuruları olduğu zaman eşimde başvuru yaptı yalnız diploma notu yalnış kaydedilmiş tekrar tastikli diplomasını ösym ye yolladık ama hiçbir kayıt ,güncelleme vs hiç bir şey yapmadık ne olur bize yardımcı olun hiç bir şey bilmiyorum.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Siz gerekeni yapmışsınız. Güncellemeyi onların yapması lazım. Tercih dönemi başlamadan yani en geç bu ayın sonuna kadar değişiklik olmazsa ÖSYM 444 6796 çağrı merkezinden durumu iletin.

   1. taha diyor ki:

    merhaba Alper bey, ben geçen sene ticaret meslek lisesinden mezun oldum, diploma puanım 49,50 ben bu diploma puanıyla istanbul veya ankara adalet myo na yerleşebilirmiyim ? Yozgatta okudum yozgatta yaşıyorum.. Teşekkürler

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Öncelikle Adalet bölümünün sizin sınavsız geçiş bölümünüz olmadığını hatırlatayım. Yani ancak YGS puanı ile tercihte bulunabilirsiniz. Diploma notunuz olabilecek en düşük not. Açıkçası bu puanla kendi bölümlerinize dahi zor yerleşirsiniz.

     1. taha diyor ki:

      alper bey geçen sene arkadaşlarım adalet bölümüne gittiler ve barajı geçemediler, benim ortalamamdan daha düşük olanlar yerleşti… Bu senemi kalktı yoksa

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Ticaret lisesi mezunlarının bu bölüme sınavsız geçiş hakkı hiç bir zaman olmadı. Ancak YGS puanı ile yerleşmiş olabilirler.

 210. taner diyor ki:

  merhaba Alper bey meslek lisesi son sınıfım muhasebe bölümü dış ticaret dalını okuyorum İnönü üniversitesine sınavsız geçiş hakkımı kullanarak yerleşebilir miyim
  diploma puan tahminen 70 ygs puan 140 faydası olur mu bilmem 1994 doğumluyum şimdiden teşekkürler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   İnönü Ün. Dış ticaret bölümü yok. Hangi bölümü düşündüğünüzü yazarsanız bakabiliriz.

   1. taner diyor ki:

    işletme yada lojistik bölümü düşünüyorum alanım üzerinden girebileceğim başka bölümler varsa onlarda olabilir

    1. alperturkoglu diyor ki:

     İşletme Yönetimi İnönü Ü. 3 farklı program olarak var. Birinde yerleştirme öncelikleri 265,0000 80,2,D,61 olarak görünüyor. Yani 1980 yılında mezun olmuş biri bile yerleşmiş. Diğerlerinde yerleştirme önceliği boş.
     Lojistik bu ün. yok. Hepsini ben tek tek inceleyemem.
     Diğer sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakıp, 2013 yerleştirme sonuçlarına ve inönü ü. olup olmadığına şu sayfadan ulaşabilirsiniz.

     1. taner diyor ki:

      teşekkürler çok yardımcı oldunuz:)

 211. güneş diyor ki:

  merhabalar ben 1993 doğumluyum ve 2 yıldır mezun olmuşum çocuk geliişimi bölümünden mezun olmuşum ben yerleştirme önceliği 1995 olan bölümü tercih verirsem bana gelme şansı bide nasıl hesaplanır teşekkürler saygılar….

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Doğum tarihi en son kriter, şu an bulunduğumuz sayfayı okursanız eminim yerleştirme önceliklerini anlamış olacaksınız.

 212. sümeyye diyor ki:

  Ben SHMYO radyoterapi 1.sınıf öğrencisiyim.Bu bölümden mezun olduktan sonra YGS sınavına girsem başka bir sağlık bölümü için öncelik bana verilir mi?

 213. mizgin diyor ki:

  Ben ticaret meslek lisesi buro yonetimi sekreterligi alani hukuk sekreterligi okuyorum bu yil mezun olucam ygs sinavina giremedim ama okul puanim iyi iki yillik gecis hakkiyla gidebilicegim bolumler hakkinda bilgilendirirseniz cok sevinirim simdiden tesekkurler..

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   İşletme Yönetimi 2
   Ağız ve Diş Sağlığı 2
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   Odyometri 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik 2
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2

   1. nehir diyor ki:

    ben buro yonetımı ve sekreterlik bölümü mezunuyum diploma notum 63 agız ve diş saglığı gelırmı sızce ?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     OBP puanınız 63X5=315 yapıyor. Ama puandan önce mezuniyet yılı, okul türü, METEB önceliği kriterleri var. Mesela Samsun 19 Mayıs ün. 311,25 ile ama sadece Samsun içinden öğrenci almış. Şu sayfadaki 2013 yerleştirme sonuçlarını kendi durumunuza göre değerlendirin.

     1. nehir diyor ki:

      pekı okuldan ek puan geelırmı. tercıhlerımde ılk olarak neyı yazmalıyım?

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Sınavsız geçişte zaten önceliklisiniz ayrıca ek puan gelmez.Tercihler konusunda yorum yada öneride bulunmuyorum.

 214. Tuğçe diyor ki:

  Hocam izmirdeyim.Anadolu meslek lisesi giyim bölümüyüm.marmara Üniversitesine sınavsız geçiş yapmak istiyorum.kazanır mıyım?şansım nedir?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hangi bölümü istediğinizi yazmamışsınız. Eğer giyim üretim tekn. düşünüyorsanız yerleştirme önceliklerinde 13,3,İ,95 yazıyor. Burada yer alan “3” ifadesi anadolu mezunlarını aldığını ama “İ” değeri sadece METEB içi aldığını gösteriyor. Tercih listenizde olsun ama çok ümitlenmeyin.

 215. kerim diyor ki:

  Merhabalar hocam ben bu sene yeni mezun olacam ticaret meslek lisesi muhasebe bölümündenim ben il dışı tercih verecem niğde sosyal güvenlik bölümünü düşünüyorum bide düzce diploma puanım tahmini olarak 75 sizce bana gelirmi bide en son diploma puanını kaçla kapatmış sınavsız geçişle biz bu öğrenemezmiyiz şimdiden teşekkürler hocam

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Niğde Sosyal Güvenlik, 2013 yerleştirme öncelikleri 13,2,D,95, OBP 362,00. 2013 yılında son mezunlardan okul türü meslek lisesi olan, il dışından da olmak üzere 1995 doğumluları alıyor. Son öğrenci 362/5= 72,4’le öğrenci almış. Yerleşme şansınız oldukça yüksek.

   1. kerim diyor ki:

    teşekkürler hocam en düşük diploma puanını hangi üniversite kaç puanla kapatmış onu hangi sitede bakacaz mesela ben düzce sosyal güvenliği ağrı posta hizmetleri erzincan gene posta hizmetleri ben bunlara akmak istiyorum…gene bilgilendirme için teşekkürler hocam

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Şu sayfada 2 yıllık bölümlerin 2013 yerleştirme sayfalarının linkleri var. İstediğiniz bölüm linkine tıklayıp inceleyebilirsiniz.

     1. kerim diyor ki:

      baktım ama en düşük diploma puanını göstermiyor onu nasıl öğrenebilirim bu ygs taban puanlarını gösteriyor efendim sizide rahatsız ediyoruz artık kusura bakmasın

      1. kerim diyor ki:

       tamamdır efendim ben sistemi çözdüm bazılarının yanına yerleştirme öncelikleri yazmıyor onunda dezavantajı varmı bizlere yoksa o bölümü yerleştirme önceliği tanımıyor herkesi eşit şartlarda alıyor…herşey için çok teşekkürler

      2. alperturkoglu diyor ki:

       Sınavsız geçiş bölümünüz olan programların yerleştirme öncelikleri sütunu boş ise sizin şansınız çok daha yüksek olur. Çünkü sınavsız geçişlerin tamamı yerleşmiş kontenjan dolmadığından YGS ile de öğrenci almış demektir.

      3. alperturkoglu diyor ki:

       Yerleştirme önceliklerinde değer varsa orada yer alan puan OBP’dir. 5’e bölerseniz son yerleşen öğrencinin diploma notunu bulursunuz.

 216. şevval diyor ki:

  Merhaba. Ben ticaret meslek lisesi okuyorum ve bu sene mezun olucam. Alanım ağız ve diş sağlığı ve odyometri bölümüne geçiş hakkı sağlıyor bana. Benim merak ettiğim sağlık meslek lisesi mezunlarının önceliği var mıdır ? Yoksa aynı şartlarda mı tercih yapmış olacağız. Mesela ben 2014 mezunu 1996 doğumluyum. Ankarada oturuyorum Ankara üniversitesini tercih edicem. Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Eğer sınavsız geçiş alanınız olduğundan eminseniz okul türü olarak anadolu meslek yada teknik lise olanların size üstünlüğü olacaktır. Örneğin Ankara Ü. Odyometri geçen seneki yerleştirme önceliklerine göre (382,65000 13,4,D,95) “4” ifadesinden Anadolu Teknik lise öğrencileri ile kontenjanın dolduğunu görüyoruz.

   1. şevval diyor ki:

    Peki Kırıkkale Ü. Ağız ve Diş Sağlığı ?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Yerleştirme önceliklerinde (418,80000 13,2,D,95) Son mezunlardan, normal meslek lisesi ve il dışından da öğrenci alıyor. En son 418,80/5= 83,76 diploma puanı ile almış.

 217. ozhekime diyor ki:

  cevabınızı gördüm fakat bakamadım yorumlar sayfasından da göremedim incelemem için tekrar yardımcı olabilir misiniz?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Şu an farklı sayfadan soruyorsunuz. Soruyu sorduğunuz ve cevabı verdiğim sayfa şu sayfa ve cevabınız yorumların en başında. Birinde hekimeoz diğerinde ozhekime ismiyle yazmışsınız.

 218. ayşenur diyor ki:

  merabalar ben denizli ticaret meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim. ygsden düşük puan aldım barajı geçemedim. derslerimde çok başarılı değilim açıkcası kötüde değilim ama. balıkesir manyas myo direk geçiş yapmak istiyorum ama diploma puanıyla alıyorlarmış benim yerleşme ihtimalim kaçtır? ve denizli dışı tercih yapacağım için yerleşebilir miyim öncelikli olanlar balıkesirdekiler mi? yardımcı olursanız sevinirim.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hangi bölümü düşünüyorsunuz? Eğer düşündüğünüz bölüm sınavsız geçiş bölümünüz ise ve METEB dışından öğrenci alıyorsa yerleşme ihtimaliniz var. YGS puanı iel alıyor demişsiniz. Alanınızla ilgili bölüm ise ve YGS ile aldığı görünüyorsa bunun anlamı sınavsız geçişle başvuranların hepsi yerleşmiş kontenjan dolmadığından YGS ile de almış demektir ki bu durumda şansınız çok yüksek olur.

   1. ayşenur diyor ki:

    bölümüm muhasebe alanım bilgisayarlı muhasebe ticaret lisesi mezunlarının sosyal güvenlik bölümüne direk geçiş hakları var bende öyle yapmayı düşünüyorum en yakın balıkesir manyas myo olduğu için orayı düşünüyorum.yalnız diploma notuyla alındığını yeni öğrendim benim diploma notumun kaç olacağı hakkında bi fikrim yok. hesaplamasının nasıl olduğunu da bilmiyorum.

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Diploma notundan önce, mezuniyet yılı, okul türü, METEB önceliği vardır. Bu şartlar sağlanıyorsa Diploma notunuz X 5 şeklinde OBP hesaplanır.

 219. orhan yaylanmaz diyor ki:

  Merhaba ben özel meslek lisesinden 1 ay içinde mezun olacam. Sınavsız direk geçiş başvuru süresi bittimi devam ediyormu yardımcı olurmusunnuz. ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Başvurular 2-15 Ocak’ta idi.

 220. büşra diyor ki:

  merhabalar. ben 2013 yılında düz liseden mezun oldum ancak sınavsız geçiş için mesleki açık öğretim den hasta ve yaşlı bakımı bölümüne kayıt yaptırdım okul puanım nasıl hesaplanacak . düz lise diploma notum 75 mesleki açık öğretimdende tahmini 90 olacak yerleşme puanım ne olur ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Emin olmamakla birlikte normal meslek lisesi mezunlarında nasıl kültür ve meslek dersi notları ortalamaya katılıyorsa sizinde notların ortalaması alınabilir.

   1. büşra diyor ki:

    peki bunu nerden öğrenebilirim?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     ÖSYM iletişim telefonundan olabilir. Telefon: 444 6796 (OSYM) (Çağrı Merkezi)

   2. büşra diyor ki:

    teşekkürler.

 221. Tercih diyor ki:

  hocam bu sene tercih yapacağımız kılavuz 2013 kılavuzu mu olucak yoksa yeni tercih kılavuzu cıkıcak mı tercih döneminde

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Kılavuz yayınlanacak ama zaten 2013 yerleştirmeleri sonuçları belli olduğundan çok da önemli değil.

 222. Rıdvan diyor ki:

  Merhaba Hocam ben anadolu teknik lisesi bilgisayar bölümünden bu sene mezun olacağım 2 yıllık coğrafi bilim sistemlerine sınavsız geçiş yapabiliyormuyum ben bu bölümü okursam dgs ile hangi bölümlerde lisans eğitimini tamamlayabilirim birde yaşadığım şehirde bu bölüm yok diğer 2 şehirdeki üniversitelere gitme ihtimalim nedir teşekkürler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   DGS ile Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri,Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği,Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri,Bilgisayar-Enformatik,Bilgisayar-Enformatik bölümlerine dikey geçiş hakkınız olur. Her iki programda il dışından öğrenci alıyor. Burdur için 75 civarında, Konya için de 65 civarında diploma notunuz olması yeterli olacaktır.

   1. Rıdvan diyor ki:

    Diploma notum ortalama 68-70 arası teşekkürler

    1. Rıdvan diyor ki:

     Coğrafi bilgi sistemlerini bitirdikten sonra dgs ile Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri okumayı düşünüyorum bu bölümü bitirdikten sonra yüksek lisans yaparak mühendis olabiliyormuyuz olabiliyosak hangi bölümden yüksek lisans yapmak gerekir

 223. batuhan diyor ki:

  selamın aleyküm ben sınavsız geçişte meslek lisesi okuyorum haberleşme teknolojileri yazsam gelirmi elektrik bölümündeyim lütfen aydınlatın

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Haberleşme teknolojileri sizin sınavsız geçiş bölümünüz. Yerleşip yerleşememeniz yazacağınız okulun yerleştirme önceliklerine ve sizin durumunuza bağlı. Kendi ilinizdeki bir programı mı tercih edeceksiniz? Tercih ettiğiniz programa sadece Anadolu yada Teknik Liseler mi yerleşiyor yoksa endüstri meslekten de öğrenci alıyor mu? Bunların hepsi önemli.

 224. ümit diyor ki:

  selam hocam ben endüstri meslek lısesi 2007 mezunuyum sınavsız saglıgın hangı bolumlerıne gecıs yapabılıyorum 2 yıllık

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Kendi mezuniyet bölümünüzü yazmamışsınız. Ancak sağlık bölümleri için Sağlık Meslek Lisesi’nden mezun olmanız şartı var.

 225. sarya diyor ki:

  Selamin Aleykum hocam ..ben imamhatip son sinif ogrencisiyim ygs girdim ama baraji asamadim simdide anladigim kadariyla sinavsiz gecis hakkimi kullanabilirim . Iste bu hakkimi nasil kullanacagimi bilmiyorum kayitlar varmi varsa lysyle birliktemi yapiliyor tercihlerimi veya basvurulari i nasil ve nerde yapacam ? ilahiyat okumak icin

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Evet 2 yıllık açıköğretim ilahiyata tercih yapabilirsiniz. Zaten 2 program var.
   Biri Kontenjansız ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR) 101050263
   diğeri de kontenjanlı ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM)101451539
   aöf programı olduğu için Anadolu Ü. ilk sırada yazdığınızda yerleşmenize kesin gözüyle bakabilirsiniz. Tercihler Temmuz’da http://ais.osym.gov.tr/ adresinden yapılacak.(Şimdilik herhangi bir şey yapmanıza gerek yok)

 226. derya diyor ki:

  ya ben düz lise mezunuyum.tablo 3a danda tercih yapamak istiyorum ama nerlerden yapıcamı bilmiyorum.geçen senenin kılavuzuna baktım tablo 3a da en küçük puan türünde 250 yerleştrme öclkde de —- işareti vardı böyle yazan bi yerden tercih yapabilirmiyim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Evet yerleştirme önceliği kısmı —- şeklinde olan yerleri tercih edebilirsiniz. Tabi yanındaki min puan değerine dikkat ederek.

   1. derya diyor ki:

    yani başka işaretli yerlerden tercih yapamıyomuyum

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Çok açık olarak yazayım, yerleştirme önceliği sütununda “13,2,İ,95″ gibi değerler varsa kontenjanı sınavsız geçişle doluyor demektir. Bu nedenle düz lise yada alan dışı öğrenciler tercih yapsalar dahi yerleşemeyeceklerdir.

     1. derya diyor ki:

      bide ben düz lise mezunuyum onun için 2 yıllık myo larını ilk tercihlerde yazabiliyomuyum yoksa ek kontenjanımı beklemem gerekiyo.yazsam geçersizmi sayılır

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Normal tercih zamanı da tercih yapabilirsiniz. Açık kalan kontenjanlara yerleştirilirsiniz. Eğer merkezi yerleştirmelerde yerleşemezseniz, ek yerleştirmelerde de şansınızı denersiniz.

 227. nehir diyor ki:

  mrb ben çocuk gelişimi 2010 mezunuyum ama açıkögretimden sosyoloji
  3 sınıftayım sınavsız geçiş yapmak istiyorum. tercihler ne zaman ve nasıl yapılıyo bilmiyorum. tercihleri öncelikle nereleri yapmam gerekiyo
  bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden tşk ederim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Lise mezuniyet alanınıza uygun olarak çocuk gelişimi yada sosyal hizmetler bölümlerine tercih hakkınız var. Ancak bunun için Ocak ayında başvuru yapmış olmanız gerekiyordu.

 228. ozan akpınar diyor ki:

  Merhaba,
  Ticaret Lisesi Muhasebe ve Vergi Uyg. bölümünden mezunum ve sınavsız 4 yıllık aöf işletme bölümüne kayıt yaptırabilir miyim?
  yoksa illa 2 yıllık okuyup dikeyle 3 ve 4. sınıftan mı başlamam gerekiyor işletmeye?
  Cevabınız için şimdiden tşkler…

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki programların aöf programlarına 3.sınıftan devam edebilirsiniz. Bu yılki başvuru tarihleri açıklanmadı ancak geçen yılki başvurulara ait şu sayfada size yardımcı olacaktır.
   -İKTİSAT
   -ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   -KAMU YÖNETİMİ
   -MALİYE
   -ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   -İŞLETME
   -KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 229. gulizar diyor ki:

  ben mardin 75.yıl cumhuriyet anadolu sağlık meslek lisesi son sınıfım.. ben fizyotepi sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ama mardinde bu bölüm yok dicle üniversitesine gitmek istiyorum OBSm 400 dğmum da 1997 bana geil mi acaba? cvp icin tsk ederim :)

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Dicle Ün. Fizyoterapi 2013 yerleştirme sonuçlarında 345,70000 13,2,İ,95 değerleri var.
   Burada yer alan “İ” değeri sadece METEB içi öğrenci aldığını gösteriyor. Ancak sizin okul türünüz Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ise okul türü önceliğinizden dolayı yerleşme şansınız oldukça yüksek.

 230. batuhantas diyor ki:

  hocam merhaba,
  oglum ulastirma alani lojistik bölümü endüstri ve teknik meslek lisesi son sinif ögrencisi.YGS de maalesef 178.97 aldi simdi sinavsiz gecis hakkindan faydalanmak istiyor faydalanabilir mi ? Sadece YGS bsvurusunda 40 tl yatirmistik sinavsiz gecis icin tekrar bankaya para yatirilacakmi ? izmirde yasiyoruz hangi bölümlere tercih yapabiliriz ?tahmini sansimiz nedir?
  simdiden cevabiniz icin cok tesekkür ederim.
  Aysel Tasdelen

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Okuduğu bölümün tam ismi 4505 Ulaştırma hizmetleri ise aşağıdaki programlara sınavsız geçiş hakkı bulunmaktadır. Tüm programların bulunduğu ile, okula bağlı olarak tercih edilme durumları ve yerleştirme öncelikleri vardır. Örneğin İstanbul yada Marmara Ü. Bilg. Prog. çok fazla tercih edildiğinden sadece İstanbul içinden ve Anadolu Teknik Mezunları ve diploma notu 90 olanlar yerleşir diyebiliriz. (Sadece örnek olsun diye yazdım.) Sizin tercih edeceğiniz bölüm ve çocuğunuzun yerleştirme önceliklerine göre şansınız değişir.
   Bankacılık ve Sigortacılık 2
   Deniz ve Liman İşletmeciliği 2
   Dış Ticaret 2
   Emlak ve Emlak Yönetimi 2
   Enerji Tesisleri İşletmeciliği 2
   Hava Lojistiği 2
   Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   İşletme Yönetimi 2
   Kooperatifçilik 2
   Lojistik 2
   Marina İşletme 2
   Marka İletişimi 2
   Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası 2
   Muhasebe ve Vergi Uygulamaları 2
   Pazarlama 2
   Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi 2
   Posta Hizmetleri 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği 2
   Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri 2
   Sosyal Güvenlik 2
   Tarımsal İşletmecilik 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2
   Kültürel Miras ve Turizm 2
   Otobüs Kaptanlığı 2
   Turizm Animasyonu 2
   Turizm Rehberliği 2
   Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2

 231. Meltem diyor ki:

  Merhaba..Ben Bafra Anadolu Sağlık Meslek Lisesi hemşirelik öğrencisiyim. Bu sene mezun olacağım ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Hangi bölümlere geçiş yapabilirim ? OBP 77 civarı olacak.

 232. alp diyor ki:

  Sınavsız geçişte başarı sırasımı önemli yoksa diploma puanımı

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Soruyu ilk sorduğunuz sayfadan takip etseniz cevabı göreceksiniz.Bakınız.

 233. yıldız diyor ki:

  Merahaba ben anadolu teknik lisesi 2013 mezunuyum bu yil ikinci girisim gecen sene tercih yapmadim ve suan gecis hakkimi kullanmak istiyorum 180 aldim ve 1996 dogumluyum sansim.kactir ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişin YGS puanı ile alakası yok. Tercih edeceğiniz bölüme ve yerleştirme önceliklerinize göre durum değişir. Örneğin sadece son mezunların yerleştiği ve kontenjanı doldurduğu programlarda 2014 mezunları yerleştiğiden şansınız olmayacaktır. Tercih edeceğiniz bölümün yerleştirme öncelikleri sütununu inceleyin.

 234. onur diyor ki:

  Merhaba..ben 2011 bilgisayar mezunuyum..sinavsiz gecisle bilgisayr programciligini istiyorum diploma puanim 58.33… Yani 58.33×5=291 puan ediyo..busene girme olasiligim nasil.tesekkurlerr

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Öncelikle 2013 yerleştirme sonuçlarını şu sayfadan inceleyin. Hem eski mezunları hem de düşük OBP ile alan yerleri bulup ayrıca inceleyin. Tercihleriniz sonuna (açıkta kalmamak için) Atatürk Ü. Aöf bilg. prog. yazabilirsiniz.

   1. onur diyor ki:

    Yani yerlersme olasiligi dusuk diyosunuz

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Son mezunlara göre düşük olsa da eğer 2013 yerleştirme sonuçlarını iyi incelerseniz yerleşebileceğiniz programlar olduğunu göreceksiniz.

     1. onur diyor ki:

      İlginiz icin tesekkurler..

      1. onur diyor ki:

       İnceledigim yerlrstirme sonuclarinda…yerlestirme ozellikleri: orngin;11,2,D,93 veya 99,3,İ,81 gibi gibi..ne anlama geliyo veya acilimi nedir?

      2. alperturkoglu diyor ki:

       Ne anlama geldiğine dair ***videoyu*** izleyebilirsiniz. Videoyu izlemek için bilgisayarınızın DNS ayarlarını değiştirmelisiniz.Bakınız.
       Yada şu sayfadaki konuyu okuyabilirsiniz.

 235. Elektrik diyor ki:

  Hocam merhaba Muğla Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu-Elektrik (İÖ) yerleştirme öncelikleri boş (ygs puanıyla almış sanırım) 40 kontenjanın 34ü dolmuş ve 174,65245 puanla almış.Benim bu sene ygs-1 puanım 220(diploma puanımdan 40 puan geliyor + elektrik bölümü mezunuyum +20 de ordan geliyor) yani y-ygs puanım 270-280 arası oluyor.ben sinoptan bu bölümü tercih etsem kazanma olasılıgım var mı

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Siz elektrik mezunu iseniz zaten YGS puanına ihtiyacınız olmadan tercih etmeniz halinde bu bölüme yerleşirsiniz. 2013’te Sınavsız geçiş öğrencilerinin tamamı yerleşmiş, üstüne YGS puanı ile başvuran alan dışıların hepsi yerleşmiş hatta kontenjanı yine de dolmamış. Kesin ifadesini sitemde pek kullanmam. Ama bu bölümü tercih etmeniz halinde %100 yerleşirsiniz. (Gelelim YGS hesabınızdaki yanlışlığa siz alanınızla ilgili 4 yıllık tercih etmeniz halinde diploma notunuz X 5 X 0,18 kadar ek puan alırsınız, alan dışı 2 ve 4 yıllıklar için alacağınız ek puan diploma notunuz X 5 X 0,12’dir.)

   1. Elektrik diyor ki:

    sağolun hocam gerekli bilgiyi aldım bu bölüm içinde :) siz cevapladıkca tercih listemi doldurucam inş. yanlış tercihten yada olasılığı düşük yerleri ilk sıralara yazmaktan korkuyorum.

 236. şeyma diyor ki:

  Mrb. Ben Konya da grafik tasarım bölümünü okuyorum.sınavsız geçişle Kütahya iç mekan tasarımını istiyorum. OBP ise 375.acaba yerleşe bilir miyim?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bölümün 2013 yerleştirme sonuçlarına baktığımızda sınavsız geçişle değil YGS puanı ile kontenjanın dolduğu görülüyor. Kılavuzda zaten Grafik Tasarım bölümünün sınavsız geçiş bölümleri arasında bu bölüm görünmediğinden sizin YGS-5 puanınızın 260 ve üzerinde olması gerekiyor. (Alan içi bölüm olmadığından OBP puanınızın bir önemi yok.) Bakınız.

   1. şeyma diyor ki:

    peki karaman mimari dekoratif sanatlara sınavsız geçiş yapabilirmiyim

     1. şeyma diyor ki:

      teşekkür ederim

 237. İrem Ertürk diyor ki:

  Hocam merhaba. Antalya Akdeniz Üniversitesi TBMYO Kontrol ve Otomasyon Bölümü(İÖ)11,2,D,93 Bu önceliklerle 309 AOBP puanı ile ögrenci almış 2013’te.Ben Endüstri Meslek Lisesi Elektrik-Elektronik 2011 mezunuyum 26-12-1993 dogumluyum.diploma puanım 68.07 Sinop’tan bu bölümü tercih etsem kazanma şansım var mı?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Öncelikle artık AOBP değil OBP kullanıldığını hatırlatayım. Yani diploma notunuz X 5 68,07*5= 340 puanınız var. Diğer önceliklere göre de durumunuz uygun. Eğer aynı şartlar gerçekleşirse yerleşme ihtimaliniz çok yüksek. %100 diyemiyorum. Çünkü bu yıl orayı hangi yerleştirme önceliklerine sahip kaç kişinin tercih edeceğini kimse bilemez. Tercih listenizde mutlaka olsun.

 238. gülistan diyor ki:

  ben 96 mezunuyum giyim mezunu acaba benim hakkım bu sene olurmu

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Herhangi yıl sınırlaması yok. Ancak yerleştirme önceliklerinde öncelik son mezunların olduğundan şansınız düşük olur. Bir bu sene faydalanmak için Ocak ayında başvuru yapmış olmanız gerekiyordu. Yapmadıysanız Ocak 2015’te başvuracaksınız.

   1. burhan diyor ki:

    hocam bende 2004 ensdtrı meslek lıselı elektrık bolumu mezunuyum ygs ye ıslerımden dolayı hazırlanamadım gırdım ama yeterlı baraj puanını gecemedım bu yıl sınavsız gecıs hakkımla ıs guvenlıgı uzmanlıgı dıye bır bolum var tercıh kodunda benım bolumumu kapsıyor acaba sınavsız tercıh hakkımı kullansam mumkun olurmu yerlesmem malesef arastırdım oncelık yenı mezunlara denıyor ne yapmam gerekıyor yınede tercıhımı yapmamda fayda varmı? aydınlatırsanız sevınırım.

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Bölümün ismini tam bilmiyorsunuz herhalde. Aşağıdakilerden birini kastediyorsunuz. Ancak normalde elektrik mezunlarının bu bölümlere sınavsız geçiş hakkı yok. Eğer mezuniyet alan kodunuz 1491 ise sınavsız geçiş hakkınız olabilir. Bunun dışında YGS puanlarından herhangi biri 140 ve üzerinde ise Atatürk Ü. Açıköğretim fakültesinde İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü açıldı. Kontenjansız olduğu için başvurmanız halinde yerleşebilirsiniz.
     İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
     İş Sağlığı ve Güvenliği

 239. Miray diyor ki:

  Hocam Ben Anadolu kız teknik ve meslek lisesi öğrencisiyim ygs 1 puanım 167 bilgisayar bölümü okuyorum ve bilgisayar programcılıgı bölümüne gecmek istiyorum sınavsız geçiş hakkımla ama kırklarelinde yaşıyorum ve İstanbul üniversitesini istiyorum acaba gecebilirmiyim 75 ortaögretim basarı puanım

  1. alperturkoglu diyor ki:

   İstanbul Ü. 2013 yerleştirme sonuçlarına baktığımızda son yerleşene öğrenci bilgileri şunlar. 395,10000 13,3,İ,95. Bunları yorumlarsak, 13 (2013 yani son mezunları alıyor), 3 (Anadolu Teknik ve Teknik Lise mezunlarını alıyor), İ (Sadece İstanbul içinden alıyor), 95 (bu çok önemli olmasa da son yerleşen öğrencinin doğum tarihi 1995) 395,10 (79,02 diploma notu ile yerleşmiş) Yorum sizin. Şu sayfada Bilg. Prog. 2013 tüm yerleştirme sonuçlarını inceleyebilirsiniz.

   1. Miray diyor ki:

    Tesekkürler. Peki ben tercihlerimde bir kaç farklı bölüm yazdıktan sonra onlara tutma olasılıgı az oldugu için kendi bölümümü yazsam yani geçiş hakkımı kullansam böyle bişey oluyor mu tercihlerimde hem geçiş hakkımla bikaç üniversite hemde kendi puanımla üniversitelere başvurabiliyo muyum

    1. alperturkoglu diyor ki:

     30 tercihinizi istediğiniz gibi kullanacaksınız.

   2. NAZLI diyor ki:

    HOCAM MERHABA BEN TİCARET MESLEK LİSESİ MUH. VE FİNANSMAN ÖĞRENCİSİYİM YGS YE GİRDİM FAKAT PUANIM FAZLA YÜKSEK GELMEDİ BİZİM ALANIMIZ YGS 6 DAN ALDIĞI İÇİN BENİM PUANIM 200 DÜ YGS 3 İSE 238 Dİ AMA BEN DÜZCEDE OLAN SOSYAL GÜVENLİK BÖLÜMÜNÜ YA DA SİVİL HAVA ULAŞTIRMACILIĞI YADA KABİN HİZMETLERİNİ İSTİYORUM ORTALAMAM 63 FELAN ACABA BEN SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMI KULLANSAM HANGİ ÜNİ. GİDEBİLİRİM BU ARADA 1996 DOĞUMLUYUM SİNOPLUYUM

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Diğer sorunuzda cevap verdim. Lütfen büyük harfle yazmayın.

 240. onur diyor ki:

  Merhaba Ben 2012 yılında Antalya Endüstri meslek – Elektrik Elektronik Bölümünden mezun oldum 1 yıl sınava girmedım bu yıl tekrar gırdım kazanamadım 139 puan aldım S: 2 yıllık geçiş hakkımı kullanabılecek miyim bu hakkım kayboldumu kaybolmadı ise kesinliği nedir yani kesın olarak antalyada bu bölüme geçiş yapabilirmiyim lütfen yardımcı olurmusunz askere gitmek zorunda kalıcam yoksa skıntıya gırdım :/

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızı kullanmanızda bir sakınca yok. Ama kesin yerleşirsiniz diyemem. Tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerini iyi incelemelisiniz. Geçen sene sınavsız geçişle yerleşemeyenler için şu konuyu yazmıştım. Faydası olabilir.

   1. mahmut diyor ki:

    Hocam 2 yıl geçişte üniversiteler ücret istiyormu?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Devlet üniversitelerinin normal örgün bölümlerinde harç yok. İkinci öğretim (akşam) ve vakıf üniversitelerinde var.

   2. onur diyor ki:

    çok teşekkürler bilgi için

   3. mustafa diyor ki:

    hocam ygs den 179 puan aldım 2 yıllığa gidecegim okul ek puan verirmi

     1. mustafa diyor ki:

      hocam pekala ben muhasebe finasman okuyom ygs puanım 179 diplomo notum 70-75 araso ortalama okuldan 65-70 puan gelecek o puan eklenince 4 yıllık bölşümleri tercih yapailirmiyim

 241. serap diyor ki:

  Hocam iyi aksamlar 2010 çocuk gelişimi mezunuyum YGS girdim baraji asamadm ve sinavsiz geçiş hakim var.çocuk gelişim ve sosyal hizmetler yazabiliyorum.fakat 2 tane tercih yapabilmiş oluyorum 30 tane hakkimdan saniirm ve bu 2 tercihle gelirmiş?? hem orgunden ve aof çocuk gelisiim bölümlerini karsik yazabilirmiyim ? 2 yillik aof çocuk gelisiim kapanmis diyorlar dogrumu? Sorulari.m Hakkinda bilgi verirsenz smdiden teşekkürler.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Örgün ve aöf 30 tane tercih yazma hakkınız var. Erzurum Atatürk Ü. aöf olarak daha geçen sene yeni açıldı. Açıköğretim tercihlerinizi son tercihler olarak yazın. Örgünler olmazsa açık garanti olmuş olur.

 242. cihat diyor ki:

  ben imam hatip lisesi mezunuyum iş güvenliği ve sağlıqına sınavsız geçiş yapabiliyormuyum ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hayır. Sadece aöf ilahiyat ön lisans sınavsız tercih edebilirsiniz.

 243. sinan diyor ki:

  mrb ben bu sene meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümünden mezun olucam diploma puanımında 70-75 arası olacak istanbılda iö olsada olur 2 yıllık direk geçiş durumumu değerlendirebilirmisiniz ? tşk.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada bilgisayar programcılığı, bilgisayar op. vb. linklere tıklayarak 2013 yerleştirme sonuçlarını inceleyebilirsiniz. OBP’niz 75X5=375

   1. samet diyor ki:

    Iyi günler h hocam ben barajı gecemedim meslek lisesi metal bölümü okuyorum iki yıllk geçis yapıcam
    İtü gemivmakineleri ve işletme mühendisliği istiyorum ücret olarak 1.yıl güz 6.250 diyo acaba bu senelik mi oluyo yoksa sadece kış mı ?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Sınavsız geçişle mühendislik olmaz. Özel okulların ücretlerini okulların iletişim telefonlarından öğrenmelisiniz.

 244. elif diyor ki:

  Meslek Lisesi ögrencileri 2 yıllık geçiş hakkı için 140 barajını gecmek zorundamı yoksa onun dısında 2 yıllık geciş yapabilme imkanı varmı?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Kılavuzda çok açık şekilde ifade edilmiştir. Sınavsız geçiş’in YGS sınavı yada puanı ile hiç bir alakası yoktur. Yerleştirme önceliklerine göre yerleştirilirler. *Bakınız.*

 245. Ayşenur diyor ki:

  Hocam ben bu sene Anadolu kız meslek lisesi çocuk gelişiminden mezun olacağım sınavsız geçişle açıköğretim bölümlerinde çocuk gelişimiyle ilgili hangi bölümleri tercih edebilirim ayriyetten ilahiyatda istiyorum ama ona sınavsız geçiş hakkım yok ygs puanıyla başvuracağım 2 si aynı anda nasıl olacak olurmu bi yardımcı olsanız…

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Açıköğretim Çocuk Gelişimi ve Sosyal Hizmetler bölümleri sınavsız geçiş bölümleriniz. Diğer sorunuza gelince sizinde tahmin ettiğiniz gibi olmaz.

   1. Ayşenur diyor ki:

    Çocuk gelişimi açıköğretim sadece Atatürk üniversitesinde mi var?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Evet. Zaten aöf olduğu için nerede olduğu önemli değil ki!

     1. Ayşenur diyor ki:

      Evet biliyorum. Peki ben açıköğretim ilahiyat tercih etsem acaba yerleşirmiyim? Ygs puanım 197

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Aöf 4 yıllık ilahiyat yok. 2 yıllık aöf e çok rahatlıkla yerleşirsiniz.

      2. Ayşenur diyor ki:

       Çok teşekkür ederim.

 246. Sümeyye diyor ki:

  Merhaba hocam ben çoçuk gelişimi lise son sınıf ögrencisiyim ygs den 172 aldım okul bana ek puan verer mi acaba barajı geçemediğim için? birde sınavsız geçiş hakkımı kullanarak erciyes üniversitesine yerleşe bilir miyim cevaplarınız için şimdiden teşekürler:)

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Okul puanı eklenir. Ancak bu şekilde 180 barajını geçmiş sayılmazsınız. Alan dışı 2 yıllık bölümler için kullanabilirsiniz. Kendi alanınızdaki programlar için zaten YGS puanına bakılmaz. Erciyes Ü. Çocuk Gelişimi son yerleşen öğrencinin 2013 yerleştirme sonuçlarına baktığımızda OBP:380,10000 Yerleştirme öncelikleri: 13,2,İ,95 Son mezunları aldığını, normal meslek lisesi mezunlarının yerleşebildiğini, sadece Kayseri ilinden öğrenci aldığını, son yerleşen öğrencinin 1995 doğumlu olduğunu ve 76 diploma notu olduğunu görüyoruz. Kendinizi buna göre kıyaslayarak yerleşip yerleşemeyeceğinizi anlayabilirsiniz.

  2. Sümeyye diyor ki:

   merhaba hocam ben çoçuk gelişimi son sınıf öğrencisiyim bu sene mezun oluyorum 1996 doğumluyum benim diploma puanım 76 erciyese sınavsız geçiş hakkı mı kullanmak istiyorum geçen sene 76 ile almış erciyes acaba bu yıl bende girebilir miyim :)

   1. alperturkoglu diyor ki:

    2 Nisan tarihinde bu sayfada sormuşsunuz cevaplamışım. Aynen kopyalıyorum yorum sizin;

    Okul puanı eklenir. Ancak bu şekilde 180 barajını geçmiş sayılmazsınız. Alan dışı 2 yıllık bölümler için kullanabilirsiniz. Kendi alanınızdaki programlar için zaten YGS puanına bakılmaz. Erciyes Ü. Çocuk Gelişimi son yerleşen öğrencinin 2013 yerleştirme sonuçlarına baktığımızda OBP:380,10000 Yerleştirme öncelikleri: 13,2,İ,95 Son mezunları aldığını, normal meslek lisesi mezunlarının yerleşebildiğini, sadece Kayseri ilinden öğrenci aldığını, son yerleşen öğrencinin 1995 doğumlu olduğunu ve 76 diploma notu olduğunu görüyoruz. Kendinizi buna göre kıyaslayarak yerleşip yerleşemeyeceğinizi anlayabilirsiniz.

 247. ihsan diyor ki:

  hocam
  merhaba ben elektirik elektronik bölümüne gidiyoru diplomanotum 70 ben uludag universtesine 2 yılık sınavsız geçise girebilirmiyim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hangi bölüm düşündüğünüzü yazarsanız ona göre bakayım bir sürü ön lisans programı var.

 248. hacı emin diyor ki:

  hocam benim ygs puanım 150 meslek lisesinde okuyorum. ek puan alarak ygs barajını geçebilirmiyim yoksa sınavsız geçiş mi ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   2 yıllık örgün bölümlere tercih için ilgili puan türünde 140 barajını geçmeniz gerekir. 180 barajı LYS’ye girmek ve YGS puanı ile alan 4 yıllıklara tercih için gereklidir. Ham puanınız 180 altında ise Okul puanı eklenir fakat bu şekilde 4 yıllık örgün bölümler için tercihte bulunamazsınız.

 249. tolga diyor ki:

  Hocam ben 2011 elektirik elektronik mezunuyum 1991 doğumluyum 140 altı aldım. Hangi bölümleri yazabilirim.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Puanla ilgili zaten tercihte bulunamazsınız. Sınavsız geçişle tercih edebileceğiniz programları şu sayfadan görebilirsiniz.

 250. kardelen diyor ki:

  Hocam ben duz lise mezunuym 180 barajini gecemedm acikogretme girebiliyor muyum?
  4 yıllıga? Bide 4 senelik hemsirelige gtmeyi dusunyorm bu mumkun mu duz lisédeym cunku bide okul puani eklenyor mu ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   140 barajını aştığınız için 2 ve kontenjansız 4 yıllık programlara tercihte bulunabiliyorsunuz. 180 puanı geçemeden hemşirelik nasıl olacak?

   1. samet diyor ki:

    Hocam metal teknolojisi alani okuyorum ygs en yüksek puanm 178 siyaset bilimi istiyorum acaba siyaset bilimine 2 yıllk dikey geçis yaoma şansm var mı ?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Dikey geçiş 2 yıllıktan 4 yıllığa geçiş demektir. Siyaset bilimi ön lisans programı var mı?

     1. samet diyor ki:

      Var hocam

      1. samet diyor ki:

       Sınavsz geçiş hakkımı kullanarak kendi bölümlerim dışnda baska bir bölümbtercih edebilirmiyim

      2. alperturkoglu diyor ki:

       Ön lisans programı yok lisans programı var. TM-2 ile öğrenci alıyor. 180 barajını geçemediğiniz için LYS girme hakkınız yok. Dolayısı ile bu bölümü tercih edemezsiniz.

 251. Serdar diyor ki:

  Hocam merhaba benim ygs sınavım barajın altında sınavsız geçişi kullanacağım büro yönetimi öğrencisiyim sınavsız geçiş olarak gidebileceğim bölümler hangileri acaba?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız bulunmakta;
   . Ağız ve Diş Sağlığı 2
   2. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   3. İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   4. Odyometri 2
   5. Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   6. Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik 2
   7. Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2

 252. esma diyor ki:

  iyi günler ben bu sene imam hatipten mezun olacağım ygs puanım düşük geldi ve sınavsız geçiş yapmayı düşünüyorum sınavsız geçiş yaptığımda din kültürü öğretmenliğine gidebilirmiyim veya sadece ilahiyat okuduğum düşünülürse mezun olduğumda hangi mesleği yaparım?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş 2 yıllık bölümler için geçerlidir. Sizin tercih yapabileceğiniz tek program 2 yıllık aöf ilahiyat bölümüdür.

 253. büşra k diyor ki:

  Merhaba ben meslek lisesinde grafik okuyorum ve 12.sınfım bu seneki ygs 5 sınavı puanım 162,bana okuldan bölümümü tercih ettiğim için puan gelecek mi ? Ayrıca en yüksek notum 178,okuldan puan gelirse barajı geçersem 4 yıllık tercih edebilcek miyim ? Cecavıbınızı bekliyorum :)

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Ham puan olarak 180 barajını aşamadığınızdan 4 yıllıklara tercih hakkınız bulunmuyor. Okul puanı eklendikten sonraki puanla alan dışı 2 yıllıkları yada kontenjansız 4 yıllık aöf bölümlerini tercih edebilir. Kendi alanınızdaki 2 yıllıklara zaten sınavsız tercihte bulunabiliyorsunuz.

 254. merve diyor ki:

  sağlık meslek lisesi att bölümü öğrencisiyim. Paramedikliğe geçiş yapmak istiyorum. hemşirelere veya laborantlara göre geçiş üstünlüğümüz var mı acaba?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hayır aynı önceliğe sahipsiniz.

 255. damla diyor ki:

  merhaba ben keyseride yaşıyorum teknik liseden bu sene mezun olacagım ygs ye girdim ygs 1 puanım 156 erciyes üniversitesinimi ilk önce tecih yapacagım öyleyse develi myo nun puanı 100 gelme durumu yüksek mi ama benim diploma notum daha belli değil diploma notu yüksek olanlara mı öncelik var ben onu anlamadım yardım edermisiniz

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hangi bölüm okuduğunuzu hangi bölümü tercih edeceğinizi yazmamışsınız. Okul ismi ile cevap vermek zor.

   1. mert diyor ki:

    mudanya bursa MUDANYA DÖRTÇELIK ANADOLU TEKNIK LISESI VE MESLEKÎ VE TEKNIK EĞITIM MERKEZI elektrık elektronık
    okuyorum Bursa uludag üniversitesi elektrik elektronik olur elektrık olur bölüm fakretmez

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Anadolu Teknik Lise öğrencisi iseniz Elektrik, Elektronik, Elektronik haberleşme bölümlerine yerleşme olasılığınız yüksek.

   2. damla diyor ki:

    bölümüm bilişim teknolojileri-veri tabanı

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Kayseri Erciyes Ün. 4 tane bilgisayar programcılığı programı görünüyor. 65 ve üzerinde diploma notunuz var ise normal öğretime yerleşebilirsiniz. İkinci öğretimler zaten garanti görünüyor. Şu sayfadan inceleyebilirsiniz.

     1. damla diyor ki:

      teşekkür ederim

      1. damla diyor ki:

       hocam diploma notunu hesapladım 64.51 ne olacak şimdi ikinci öğretim kesin mi bide tercih nasıl yapacagım

      2. alperturkoglu diyor ki:

       Diğerlerini tercihlerinize yazıp şansınızı deneyebilirsiniz. Garanti olan Develi Hüseyin Şahin Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Prog. 2.öğretim.

 256. dogan diyor ki:

  mrh hocam ben end.meslek lisesi yapı resamlıgı menzunuyum 24 yasındayım 2006 mezunuyum bı donem unv gıttı inşaat bolumu dırek geçiş ile gectım ama bıraktım sonra ve 2014 sınava gırdım aynı zamanda direk geçiş hakkımı kullanmak ısıtıyorumu ısaretledım ve ygs 1 ve ygs 2 den 140 barajı gecemedım. dıgerleriden en yuksek 163 ve 140 uzerı aldım. bu durumda alan dışı 2 yıllık unv tercıhınde bulunabılırmıyım…

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Barajı geçtiğiniz puan türlerinde alan dışı tercih hakkınız var.

 257. Betül diyor ki:

  Merhaba, öncelik ben düz liseden muzun oldum ve daha sonra meslek lise okumaya devam ettim bilişim t. bölümü okuyorum bu ösym sınavsız giriş için aynı bölümü okumak gerekiyor mu? başka bölüm şeçme halkımız var mı? Eğer var hangi bölümleri sınavsız olarak demek istediğim beni aydınlatırsanız sevinirim…

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sadece alanınızla ilgili bölümlere sınavsız geçiş hakkınız vardır. Şu sayfadan bakabilirsiniz.

 258. günay diyor ki:

  Merhabalar hocam. Benim YGS sinavim kotu geçti. Buro yonetimi ve sekreterlik okuyorum. Cevapladiniz sorularda gördüm insan kaynakları yazmisiniz onu okumak istiyorum ama dikey geçiş sinavi varmidir o bölümün

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Yanlış anlamadıysam 2 yıllık insan kaynakları bölümünü bitirdikten sonra 4 yıllık lisans programlarına dikey geçiş sormuşsunuz. Aşağıdaki lisans bölümlerine DGS ile yerleşebilirsiniz.
   Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
   Kamu Yönetimi
   İşletme
   Siyaset Bilimi
   Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
   İnsan Kaynakları Yönetimi

   1. gizem diyor ki:

    Hocam merhabalar.2012 kız teknik meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum dıploma puanım 76.17 ygs ye girdim fakat sınavsız hakımıda kulandım vede askeri okul hakımıda.sınavsız olarak hangi okuları tercih etmeliyim.yerleşme ihtimalim olan yerler nereleri.bolum içi bolum dışı veya il içi dışı fark etmez. Teşşekurler…

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Bölüm dışı sınavsız geçiş bölümü olur mu? Tabiki olmaz. Sosyal hizmetler ve Çocuk gelişimi bölümlerine sınavsız geçiş hakkınız var. Okul tavsiyesi yapmıyorum. Kendiniz 2013 yerleştirme sonuçlarını inceleyerek tercihte bulunacaksınız. Sosyal hizmetler için tıklayınız. Çocuk Gelişimi için tıklayınız.

     1. gizem diyor ki:

      Saolun hocam peki bu diploma puanıyla ni yere yerleşebilir miyim.

 259. İrem Ertürk diyor ki:

  Hocam öncelikle merhaba böyle bi hizmet sunduğunuz bize yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler.Ben bu sene Ygs’ye girdim ygs sınavımda güzel geçti Lys’ye girmeyi düşünmüyorum sadece kendimi denedim sınavsız geçim hakkım oldugunu biliyorum.AOBP puanım 340.350 Sinop Endüstri Meslek Lisesi 2011 mezunuyum ve 2011 yılında Sinop MYO’yu kazandım ama bıraktım (kaydım devam ediyor fakat okulda 3.senem herhangi bi puanımın düşmesi gibi bi sorun sanırım söz konusu değil ve sınavsız geçiş yapabiliyorum sanırım) şimdi size 2 sorum olucak ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
  1.si bu aobp puanı ile şu bölümleri kazanabilme şansım var mı?
  Antalya Teknik Bilimler MYO(Sinop’tan Antalya’yı tercih edeceğim.)
  -Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi (İÖ)-193,46400-11,2,D,93
  -Otomotiv Teknolojisi (İÖ) (Bk.344)-131,17100-12,2,D,94
  -Elektronik Teknolojisi (İÖ)-198,54500-12,2,D,93
  -Biyomedikal Cihaz Teknolojisi-176,94900-12,4,D,94
  -Elektronik Haberleşme Teknolojisi (İÖ)-204,6140-12,2,D,71
  2.si Tercihlerde yataş geçiş kullanmak için bi seçenek işaretleyecekmiyiz.Yoksa biz normal tercihlerimizi yaptığımızda otomatikman AOBP’mizle mi tercih yapmış sayılacağız.
  Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Verdiğiniz değerleri 2013 sonuçları ile karşılaştırdığımda aynı olmadığını fark ettim. Son güncel verilere şu sayfadan ulaşabilirsiniz. 1.sorunuz için net cevap yazamıyorum. Ancak yerleştirme önceliklerinde sizin mezun olduğunuz 2011 (11) yılı ve öncesinde öğrenci alan, il dışından (D) öğrenci alan programlara tercih etmeniz halinde yerleşme olasılığınız oldukça yüksek.(OBP’den önce mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi önceliği olduğunu unutmayın)
   2.Siz tercihlerde sınavsız geçiş alanınıza ait programların kodlarını yazdığınızda otomatik olarak sınavsız geçiş önceliklerinizle değerlendirilirsiniz.

 260. burgazlı diyor ki:

  selamun aleyküm. hocam ben 12. sınıf ticaret meslek lisesi büro yönetimi ve sekreterlik okuyorum. bu sene yapılan ygs sınavına girdim ama pek ümitli değilim. 140 barajını geçersem eğer 2 senelik farklı bi bölüm okuyabilirmiyim. eğer okursam o bölüm benden puan istemez mi ? lütfen cevaplayın hocam

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle okuyabileceğiniz programlar şunlardır. Barajı geçemezseniz alan dışı tercih yapamazsınız.
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   İşletme Yönetimi
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   Odyometri
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

   1. burgazlı diyor ki:

    Yani hocam ben bu söylediğiniz bölümlere puansız direk giderim sınavsız geçişle yani. Başka bisey okumak istiyorum diyelim hangi baraji geçmek gerek 140-180 ?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Ön lisans programlarını tercih etmek için 140, lisans programlarını tercih edebilmek için de 180 barajını aşmış olmanız gerekiyor.

     1. burgazlı diyor ki:

      Hocam bu halkla ilişkiler insan kaynakları aynı seymi ?

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Başka bir siteden alıntı yaparak yazıyorum. “söz konusu kaynakların birbiriyle alakası yoktur. insan kaynakları, işe alım, ücretlendirme, eğitim, performans, kariyer yönetimi gibi süreçlerle çalışan bir birim ve uygulama alanıdır. halkla ilişkiler, işletme ile hedef kitle arasında karşılıklı iletişimi, anlayışı, oluşturmaya ve sürdürmeye yardımcı olan faaliyetleri içerir.” Benim anladığım halkla ilişkiler şirketlerin müşterilerle ilişkilerini yönetirken, insan kaynakları kendi personelini, işe alacağı kişilerin seçimini yapar ve yönetir.

 261. murat diyor ki:

  Merhaba hocam ben 28 yaşında açık öğretim lisesi muhasebe bölümünden bu sene mezun oldum.sınavsız geçiş hakkımi kulananarak sağlık işletmeciliğine gitmek istiyorum diploma notum 63,25 dışarda okumak istiyorum sizce yerleşebilirmiyim teşekkür ederim.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bu bölüme sınavsız geçiş hakkınız var. Açıköğretim bölümü kontenjansız olduğundan Temmuz’da tercih etmeniz halinde kesin yerleşirsiniz. Tabi Ocak ayında başvuruda bulunmuş olmanız gerekiyor.

   1. murat diyor ki:

    Peki hocam sağlık işletmeciliği dışında sağlıkla ilgili farklı bir bölüme gidebilirmiyimt eşekkür ederim.

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Benim gördüğüm kadarı ile sağlıkla ilgili başka bölüm yok. İsterseniz şu sayfadan sizde sınavsız geçiş bölümlerinize bakabilirsiniz.

 262. şeyma diyor ki:

  hocam ben sağlık meslek lisesindeyim şimdi ben anesteziyi tercih ettim düz lisedeki öğrenci yüksek almış ilk beni mi yerleştirir onu mu puanı fazla diye bir de 20 tercihte bulundm çeşitli illerde yüksek ihtimalle gelir mi bir yer???

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Öncelik daima sınavsız geçiş öğrencilerinin yani sizindir. Tüm sınavsız geçişliler yerleştikten sonra kontenjan kalırsa düz liseliler YGS puanı ile yerleşebilir.Diğer sorunuza net bir cevap veremiyorum.

 263. Gökhan diyor ki:

  Merhaba;
  açık ögretim bilişim teknolojileri ag temellerı dalından mezun oldum gecıs hakkım varmı oncelıkle bunu ogrenmek ıstıyorum eger gecıs hakkım varsa ıstanbuldakı aydın beyken vb.unıversıtelere %50 burslu gırebılırmıyım gecıs hakkıyla

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız var. Örn. İstanbul Aydın Ü. Bilgisayar Prog. %50 burslu kontenjanı 26 kişi, son yerleşen öğrencinin OBP’si 354,35000 yani diploma notu 70,87, 2013 mezunu ve İstanbul içinden yerleşmiş.13,2,İ,95

   1. Gökhan diyor ki:

    Benım 60.71 gırebılme sansım varmıdır bu dıploma notuyla ve acık ogretımden mezun oldugum ıcın en sona mı atarlar kontenjanda bılgıler ıcın tsk ederım

    bıde unutmadan 4 yıllık degıl 2 yıllık puanıda mı budur ?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     OBP puanınız 303,55 yapıyor. Bu puanın yanı sıra mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi durumununda önemli olduğunu unutmayın. Açıköğretim olmanız çok önemli değil, Anadolu ve Teknik lise mezunlarından sonra normal meslek lisesi mezunları gibi değerlendirilirsiniz. Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçlarını inceleyin.Mutlaka yerleşebileceğiniz bir program olacaktır.

 264. sema diyor ki:

  ben bugün ygs sınavına girdim ve barajı geçebileceğimi düşünyorum en fazla 190 la ve 2 yılık geçiş hakkımı kullanıcagm ygs barajı geçip lys de geçemedgmde barajı ygsen önemi kalmıyor mu? yardımcı oluranız sevinirim şimdiden teşekkürler.s

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Öncelikle sınavsız geçiş bölümleriniz için sınava dahi girmenize gerek yoktu. Alacağınız puanı alan dışı tercihlerinizde kullanabilirsiniz. 140 barajını geçerseniz alan dışı 2 yıllıklar için tercih yapabilirsiniz. 180 barajını geçerseniz LYS girme hakkınız olacağı gibi YGS puanı ile alan 4 yıllık bölümlere de tercih hakkınız olacaktır. Ama unutmayın meslek lisesi mezunu iseniz alanınızla ilgili bölümlere her halükarda tercih hakkınız vardır.

   1. sema diyor ki:

    teşekkürler :) fakat lys mi yoksa ygs mi bilmiyorum ama barajı geçtiğimz taktirde bazı özel üniversiteler bize burs veriyo yani indirim yapıyolar %50 civarnda örngn aydın üniversitesi yapmış ama bu hangi barajda geçerli bulamıyorum açıkçası lys de şansım yok sizce bu ygs mi yoksa lys için mi geçerlidi? bu baraj şimdiden teşekkürler
    özel üniversiteleri araştırma sebebim meslek lisesiyim ama bizden öncelikli Anadolu ve endstrü liseleri var bunlarda kız teknik ve açıkta kalma ihtimalimde var ygs ye grme sebebim barajı geçip burslu olarakta olsa özele gidip açıkta kalmamak için verdğiniz bilgiler benm için çok önemli lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim

    1. alperturkoglu diyor ki:

     2 yıllık yada 4 yıllık farketmez, Özel üniversitelerin tam, %75,%50,%25 burslu kontenjanları vardır. Bence siz istediğiniz okul ve bölümü yazın ona göre bakalım.

     1. sema diyor ki:

      Çocuk gelişimi bölümleri

      aslında İstanbul istemiyorum dışında herhangi bi okul farketmez olucaksada aydın düşünyorum yardımcı olursanız gerçekten sevinirim.

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Mesajınızı düzenlemek zorunda kaldım. 2-3 tane yazsanız neyse hepsini incelemem mümkün değil. Size öncelikle şunu söyleyeyim. Meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünden mezun olduysanız yada olacaksanız YGS sınavına girmiş olmanız hatta 500 puan alacak olmanızın hiç bir anlamı olmayacaktır. Öncelik meslek lisesi mezunlarının olacaktır. Hangi ildesiniz ve diploma notunuz kaç?

      2. sema diyor ki:

       şuan istanbuldayım henüz mezun olmadım ama Şırnak olmasını çok istyrm ablam mecvuri görevni orda yapıyo sizce mümkün mü
       •Şırnak Üniversitesi Çocuk Gelişimi (İÖ) YGS-4

      3. alperturkoglu diyor ki:

       Şırnak (İÖ) yerleştireme önceliklerine göre son yerleşen öğrencinin bilgileri OBP 340,050 (Diploma notu 68) 13,2,D,95 2013 mezunu, okul türü meslek lisesi, D il dışından ve 95 doğumlu. Diploma notunuz 68 ve üzerinde olması durumunda bu okula yerleşme ihtimaliniz çok yüksek.

      4. sema diyor ki:

       biliyorum çok oldu ama son olarak ben 95 doğumluyum ve 2014 mezunlarndan olucam kız meslek lisesindenim sizce 2 senelik en kolay hangi üniversteye grebilirim yani buna uygn ve az puan isteyn hangi üniverste artk neresi denk gelirse:(

      5. alperturkoglu diyor ki:

       Bu şekilde üni. ismi veremiyorum. 2013 yerleştirme sonuçlarında, yerleştirme önceliği 13,2,D şeklinde olanların Min puan kısımlarını inceleyin. OBP puanı diplomanızın 5 ile çarpımı ile hesaplanan değer. Sizin puanınıza yakın yada daha azsa yerleşme şansınız yüksek olacaktır.

      6. sema diyor ki:

       yardımlarınız için çok teşekkürler:)

 265. engin diyor ki:

  alper bey iyi akşamlar dilerim. ben,1995 yılında endüstri meslek lisesi elektronik bölümünden mezun oldum.bu yıl lgs ye gireceğim buradan ne kadar bir puan almam gerekiyorki açıköğretimde okumaya hak kazanayım..sorulardan türkçe,sosyal da başarılıyım ,fakat matematik sıfır diyebilirim. acaba hiç matematik sorusuna cevap vermesem olurmu. birde baraj puanını alamasamda sınavsız geçiş hakkım olurmu. aydınlatırsanız çok sevinirim iyi akşamlar dilerim. çok teşekkürler.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada sormuşsunuz, yanıtladım.

 266. dilek s diyor ki:

  güzellik ve saç bakım alanı, cilt bakımı dalı okuyorum bu yıl mezun olacağım.
  ygs ye girmek istiyorum u işaretledim ama ayağım sakatlandığı için sınava giremeyeceğim. bu durum da yatay geçiş hakkımı kullanabilir miyim?

  sınavsız geçiş hakkım devam ediyorsa hangi programlar için geçerli?
  bildiğim kadarıyla bursada bölümümle ilgili bir program yok, ve yaşım büyük. bu durumda il dışı tercihte nereleri yazmam avantajlı olur ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız bulunmakta. Üzerlerine tıklarsanız 2013 yerleştirme sonuçlarını ve nerelerde olduğunu görebilirsiniz.
   Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri
   Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

 267. Semih diyor ki:

  Hocam Ben 2012 Mezunuyum 2014 yilinda Oncelik hangi mezunlara 2012 Varmi Yanitlarsaniz.Sevinirim…

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Öncelik her zaman son mezunlaradır. 2014 – 2013 – 2012 -2011 diye devam eder. Tercih edeceğiniz ün. ve programı söylerseniz yerleştirme önceliklerine bakarı m.

   1. Semih diyor ki:

    Hocam Ben Ormancilik ve Orman Urunlerine Tercih Yapmak Istiyorumm Sinavsizzz…

    1. Semih diyor ki:

     Hocam kendi ilimdeki universiteye degil disarsarda yani D tercihi yapicam…

     1. alperturkoglu diyor ki:

      Tamam verdiğim sayfadan inceleyebilirsiniz.

    2. alperturkoglu diyor ki:

     Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçları var. Yerleştirme önceliği sütununda ilk değer (13, 11 yada 00)yerleşen son adayın mezuniyet yılını göstermektedir. Buradaki sonuçları inceleyerek kendi mezuniyet yılınızda alan yerler olup olmadığını anlayabilirsiniz. Yerleştirme önceliği sütunu boş alan yerler zaten tüm sınavsız geçiş başvurularını kabul ediyor demektir.

     1. Semih diyor ki:

      Yerlestirme onceliklerinde 12,2,D,93 boyle birsey varya hocam 93 mezunlarini aliyo 12 nin anlami 2012 mezunlarinidami aliyo demekmi oluyo…

      1. alperturkoglu diyor ki:

       (12) Son yerleşen öğrencininin 2012 mezunu olduğunu, (2) normal meslek lisesi mezunu olduğunu, (D) il dışından da öğrenci aldığını, (93) ise 1993 doğumlu olduğunu gösterir.

      2. Semih diyor ki:

       Hocam peki son yazdigin cevaba gore 94 2012 mezunuyum boyle oldunmu terciih yapabiliyorum galiba…

      3. alperturkoglu diyor ki:

       Evet tercih yapabilirsiniz.

 268. sedali diyor ki:

  mrb hocam ben açık lise cocuk gelısımı mezunuym ocak ayında gırdıgım sınavla mezun oldum ve bu sene dırek gecıs hakkımı kullanmak istıyorum dıploma notum:66,82 ve 94 dogumluyum bu notla bı yerlere yerlesebılırmıyım ..sımdıden bılgılerınız için tesekkur ederm..

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Öncelikle bu yıl sınavsız geçiş yapabilmek için 15 Ocak’a kadar başvuru yapmış olmanız gerekiyordu. Umarım yapmışsınızdır. Puana göre ben tek tek programları inceleyemem. Şu sayfadan çocuk gelişimi 2013 sonuçlarını, yerleştirme öncelikleri sütununu ve min puan kısmından da diploma notunuzu 5 ile çarparak puanları kıyaslayabilirsiniz.

   1. sedali diyor ki:

    basvuru yaptım hocam dırek gecıs sınavı için ve verdıgınız bılgılarden dolayı tesekkur ederım

 269. mediha akar diyor ki:

  sağlık anadolu hemşirelik bölümü olan biri ygs 1 punanıyla nereleri tercih edebilir 2.olarak dikey geçişle nereleri tercih edebilirselamlar

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hemşirelik bölümü öğrencisinin sınavsız geçiş bölümlerini soruyorsanız; Şu adresten bakabilirsiniz. YGS-1 puanı ile nereleri tercih edebilirim sorusunu anlamadım. Eğer YGS-1 puanı ile tercih edilebilecek 4 yıllık bölümleri soruyorsanız şu sayfadan bakabilirsiniz.

 270. alpertnga diyor ki:

  Diploma puanım 65 gelicek bilişim teknik lise türkiye genelinde 2 yıllık üniversite geçiş şansım yüzde kaçtır ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bu şekilde tek tek benim incelemem mümkün değil. Şu sayfada Bilgisayar Programcılığı 2013 yerleştirme sonuçlarını inceleyebilirsiniz. Sizin OBP puanınız 65X5= 325 Minimum puan kısmını ve kendi önceliklerinizi karşılaştırın.

 271. yeşim diyor ki:

  merhaba hocam ben bu sene kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünden mezun olucam bursada yaşıyorum diploma puanım 65 gelicek sınavsız geçiş yapmak istiyorum bursaya yakın bu puanımla nereler olabilir şimdiden teşekkürler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ Aşağıdaki MYO’larının çocuk gelişimi programlarını tercih edebilirsiniz. Ancak yazdığınız diploma puanıyla çok zor. Belki İnegöl Meslek Yüksekokulu 2.öğretim olabilir.

   Yenişehir İbrahim Orhan Meslek Yüksekokulu
   İnegöl Meslek Yüksekokulu

   1. yeşim diyor ki:

    peki bursa dışı nereler olabilir

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Şu sayfada tüm üniversiteleri görebilirsiniz..

 272. serhatdsy diyor ki:

  merhaba izmirde bilişim bölümü okuyorum ortalamam 65 civarı olucak ama geçiş hakkımı istanbuldaki geniş iş alanı sebebiyle orda bir üniversiteye yapmak istiyorum 2. öğretim farketmez yerleşir miyim sizce?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Öncelik herkesin kendi ilindeki üniversitelere olduğundan oldukça zor. Ama istediğiniz bölüm ve programa göre değişir. Şu sayfada 2 yıllık bölümlerin 2013 yerleştirme sonuçları yer alıyor. İstediğiniz bölümün linkine tıklayarak, İstanbul’da istediğiniz üniversitenin yerleştirme önceliklerini inceleyin. Yerleştirme önceliğinde “D” yazanlarda şansınız olabilir.

 273. mrvuzun diyor ki:

  hocam merhaba iyi günler, benim bir kaç sorum olacaktı.. ygsye bu yıl gireceğim 4. sınıftayım şuanda. anadolu ticaret meslek lisesi bankacılık ve sigortacılık mezunu olacağım inşallah. derslerim çok iyi. şimdi hocam takıldığım bir yer var,istanbulda 2 yıllık üniversite tercih ettiğimizde öncelik istanbuldaki öğrencilerinmi ? bunu çok merak ediyorum bir türlü öğrenemedim kimseden.. sizden yardım bekliyorum… şimdiden teşekkürler..

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Herkes kendi mezun olduğu ilde önceliklidir.

 274. Doktor diyor ki:

  Herkese merhabalar, İzmirde okuyorum. Meslek lisesiyim ve bu sene son senem. Ortalamam büyük olasılıkla 70 – 75 arası olacak ve İzmirdeki 9 Eylül Ege gibi üniversitelerin ikinci öğretimine girebilir miyim? Teşekkür ederim :)

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hangi bölümden mezun olacağınızı ve hangi bölümü tercih edeceğinizi yazmazsanız yardımcı olamam.

   1. Doktor diyor ki:

    Teknik lise ve Bilişim bölümüyüm.

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Ege Ü. Bilgisayar Programcılığı 2.öğretim 2013 yerleştirme önceliklerine göre çok rahatlıkla yerleşebilirsiniz.
     303,4000 13,2,İ,94

 275. rabia diyor ki:

  merhaba bn marmara üniversitesi 2 yıllık dış ticaret bölümüne sınavsız geçiş yapmak istiyorum yerleştirme önceliklerini taşıyorum okul ortalamam da 93 yerleşme olasılığım ne kadardır iyi bir üniversite istiyorum

  1. alperturkoglu diyor ki:

   İstanbul’daki bir Anadolu Ticaret Meslek lisesinden bu yıl mezun oluyorsanız puanınız zaten çok iyi.

   1. rabia diyor ki:

    iyi üniversiteler için anadoludan mı mezun olmak gerekiyor yardımcı olur musunuz

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Yani mantık olarak bakıldığında öyle oluyor. İyi üniversitenin 30 kişilik kontenjanı var. 3000 kişi başvurdu. Yerleştirme önceliklerine göre 2014 mezunu olup okul türü Anadolu olanlar öncelikli yerleşecektir.

     1. rabia diyor ki:

      peki İstanbul ticaret üniversitesinde 3 kontenjan var ama meslek lisesinden alıyor bu durumda nasıl bir olasılığım var

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Kendi durumunuzu siz daha iyi biliyorsunuz.

      2. rabia diyor ki:

       şimdi Anadolu teknikten alan bir üniversite 1 senede meslekten alır mı bunlar değişebilir mi ?

      3. rabia diyor ki:

       Marmara üniversitesi ikinci öğretim meslek lisesi yani 2 kodundan alıyor peki bu değişebilir mi yani normal öğretim olabilir mi 1 sene içinde

      4. alperturkoglu diyor ki:

       2 zaten normal meslek lisesidir. Sınavsız geçişle düz liseden alabilir mi diye soruyorsanız hayır almaz.

      5. rabia diyor ki:

       yani değişebilir üniversitelerin yerleştirme önceliği çok teşekkürler

      6. alperturkoglu diyor ki:

       Tabi olabilir. 30 tercih yapacaksınız. Öncelikle yerleşme ihtimaliniz düşük olan yerleri daha sonra kolay yerleşebileceğiniz yerleri yazarak şansınızı deneyebilirsiniz.

 276. ismet diyor ki:

  hocam makıne bolumu 2014 mezunu olucam dıploma puanım 70 teknık lıseyım ıstanbulda 2yıllık unıvesteye gırme ımkanım nasıl acaba

  1. alperturkoglu diyor ki:

   İstanbul Ü. normal ve 2.öğretim ile Marmara Ü. 2.öğretim olur görünüyor.
   İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Makine (İÖ) 377,35000 13,2,İ,95
   İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Makine 340,45000 13,3,İ,93
   MARMARA ÜNİVERSİTESİ Makine (İ.Ö) 298,00000 13,3,İ,95

 277. mustafa diyor ki:

  hocam cevap verirseniz sevinirim .ben meslek lisesi elektrık 2013 mezunuyum sınavsız gecıs hakkımı kullandım ama yanlıs tercıh sebebıyle memleketımden uzak bıyerde okuyorum bu sene tekrar kullancam hakkımı fakat ygs ye gırme zorunlulugu yok demıssınız sadece 10 tl yatırıp sınavsız gecıs hakkımı mı kullanayım yoksa ygs ye girersem şansım dahamı yuksek olur ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Kendi alanınıza ait bir programı tercih edecekseniz YGS’ye girmenizin hiç bir katkısı olmaz. 10 TL yatırarak yine sınavsız geçiş hakkınızı kullanın. Ama 2014 mezunlarının sizden avantajlı olduğunu unutmayın.

   1. mustafa diyor ki:

    anladım . peki burda gördüğüm derslerden orda muaf olurmuyum ? çünkü aynı bölüm

 278. Sevda diyor ki:

  Bankacilikmi kolay yoksa işletmemi okuyan arkadaslar cvp bekliyorum daha cok hangisini okuyan hemen is bulabiliyor cvp cvp okul türü okul alanı bir türlü bulamadım:(((

 279. Sevda diyor ki:

  Ya lütfen cvp yazın muhasebe mezunuyum acik öğretimden ygs ye girmeden 2 yillik Adalet okuyabilirmiyim sizin onereceginiz hangisi isletme okumak istemiyorum bittikten sonra birşey olunmuyor

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle adalet okuyamazsınız. YGS sınavına girmelisiniz. Öneride bulunmuyorum.

 280. Sevda diyor ki:

  Slm ben alan kodlarını okul türlerini nerden bulabilirim suan beni. Okuduğum okul yok adi değişti cok programli liseydi şimdi endüstri meslek lisesi oldu cvp bekliyorum yarın basvuru yapacamca

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Adı değişmiş olsa bile okul kodunu okuldan öğrenebilirsiniz. Okul türü ve alan kodunu ÖSYM kılavuzundan bulabilirsiniz.

 281. sevgi diyor ki:

  merhaba hocam..ben mesleki acık ögretim (cocuk gelişimi) 12 sınıfım..bu sene son senem.. kredilerim hangisi gecerli bilmiyorum..başarılı derslerin altındaki kredimi gecerli yoksa kredi bilgisine tıklayınca karşımıza cıkan kredilermi??? ikinci sorum ise ben olası durmda şuan mevcut olan 4 ortak derslerimi veremezsem ama üni sınavsız geçiş gelirse kaydımı yapıp dondurabilirmiyim.4ortak dersimi verincede üni ye yüzyüze egitimime dewam edebilirmiyim..lütfenn yardım edin..engin bilgilerinize ihtiyacım war hocam?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Kredi bilgisine tıkladığınızda gördüğünüz toplam kredi bilgisi geçerlidir. Zorunlu derslerinizi vermeden bir üniversiteye yerleşseniz dahi mezun olmadığınızda kayıt yaptıramazsınız. Mutlaka mezun olmanız lazım.

 282. hafize diyor ki:

  mrb ben 2013 mesleki acik ogretim cocuk gelisimi mezunuyum diploma notum 67.45 sinavsiz gecise bosvursam istanbulda bir unvst yerlese bilirmiyim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   İstanbul’da sadece özel üniversitelerde çocuk gelişimi var. Burslu olanların kontenjanları çok az ve diploma notu çok yüksek olanları alıyor. Ücretli düşünürseniz olabilir.

 283. Esra diyor ki:

  2011 meslek lisesi mezunuyum bu sene sınavsız geçiş hakkından faydalanabiliyor muyum, faydalanabilirsem eğer açıkta kalma ihtimalim var mı acaba

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişten faydalanabiliyorsunuz. Öncelik 2014,2013 ve 2012 mezunlarına olduğunda açıkta kalma ihtimaliniz var.

   1. Esra diyor ki:

    Peki 2011den bu yıla saglık problemlerinden dolayı durum bildirir raporu verilse bu sene mezun olanlarla aynı öncelik verilebilir mi ÖSYM tarafından

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Maalesef bunun bir faydası olacağını zannetmiyorum.

 284. kübra bostancı diyor ki:

  2010 METEB içi mezunuyla 2014 METEB DIŞI AYNI BÖLÜME TERCİH YAPARSA ÖNCELİK SIRASI SINAVSIZ GEÇİŞTE KİMDEDİR.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Diğer sorunuzda yanıtladım. İlk önce mezuniyet yılına bakılır. Sonra okul türü sonra METEB durumu.

   1. kübra bostancı diyor ki:

    hocam bir önceki yazımın yorumunu bulamadım? o yüzden okuyamadım

 285. melike diyor ki:

  Merhaba;ben sağlık meslek hemşirelik mezunuyum.Şu anda 2 yıllık okuyorum ve mezun olunca lise diplomam yanıyor mu? Kpss’ye de girdim mezun olmadan atanmam mı gerekiyor hemşirelik için?

 286. ferhat diyor ki:

  hocAM BEN MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM VE SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMI KULLANDIM VE YERLEŞTİM AMA KENDİ ALANIM AMA UZAK DİYE GİTMEDİM ŞİMDİ YENİDEN YAPSAM PUAN KIRILIR MI

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hayır okul puanınızda düşme olmaz.

 287. özdemir diyor ki:

  mrb. anadolu lisesibitirdim ve gazi üniversitesi tarih bölümü bitirdim bu yıl. lise ve üniversite ortalamalarım cok iyi şuan 22 yaşındayım ygs ye girip önü açık iki yıllık bölümler okumayı düşünüyorum . bu bölüme tercih hakkım varmı. güzel bir rehberlik bekliyorum sizden teşekkürler…

  1. alperturkoglu diyor ki:

   “güzel bir rehberlik bekliyorum sizden” şu yazımda da belirttiğim gibi ben rehber öğretmen değilim! Sadece şunu söyleyeyim, üniversite mezunu olduğunuz için 2.üniversite kapsamında şurada yer alan bölümlere başvuru hakkınız bulunmaktadır.

 288. nagehan diyor ki:

  1995 endüstri meslek lisesi yapı-ressam mezunuyum.Üniversiteye sınavsız direk geçiş hakkım var mı?Varsa hangi bölümlere girebilirim?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Direk geçiş değilde sınavsız geçiş tercih hakkınız var diyelim. Çünkü tercih etmekle doğrudan yerleşmiş olmazsınız. Yerleştirme önceliklerine göre yerleşip yerleşememe durumunuz olabilir.
   Beton Teknolojisi 2
   Doğal Yapı Taşları Teknolojisi 2
   Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
   Gaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
   Geoteknik 2
   Harita ve Kadastro 2
   İnşaat Teknolojisi 2
   İş Sağlığı ve Güvenliği 2
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği 2
   Maden Teknolojisi 2
   Mimari Restorasyon 2
   Raylı Sistemler Yol Teknolojisi 2
   Sulama Teknolojisi 2
   Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri 2
   Yapı Denetimi 2
   Yapı Ressamlığı 2

 289. Eda diyor ki:

  Merb ben 2001 yilinda anadolu tic meslek lisesinden mezun oldum sinavsiz gecis yapmak istiyorum simdiye kadar hicbir sinav basvurusu yapmadim neler yapmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   2-15 Ocak tarihleri arasında, ilgili bankalardan birine sınavsız geçiş ile ilgili ücreti yatıracaksınız, internetten 2014 YGS başvuru formunu indirerek, ÖSYM bürosu olarak hizmet veren bir okulda başvurunuzu yapacaksınız. Temmuz ayında da alanınızla ilgili programlara tercih yapacaksınız.