Liseye Sınavsız Geçiş

Sınavsız Geçiş Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sponsorlu bağlantılar

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere tanınan Sınavsız Geçiş hakkı hiç şüphe yok ki meslek lisesi mezunlarına yüksek öğrenime yerleşirken büyük bir avantaj sağlıyor. Ancak sınavsız geçiş tercihinde bulunurken öğrenciler, yaptıkları basit hatalar nedeniyle bazen kendilerini hiç bir bölüme yerleşememiş bulabiliyorlar. Sınavsız Geçiş öncelikleri konumuzda belirttiğimiz öncelik kriterlerini de inceleyerek tercih işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenlere bir göz atalım,

1-Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.

Örneğin; 2016 YGS başvurusunda bulunmuş adaylar içerisinde, mezuniyet tarihi 2016 olan adayların önceliği olacaktır.

2-Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise, Anadolu Meslek LisesiMeslek Lisesi, çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.

Örneğin; Kocaeli Üniversitesi Karamürsel MYO, 2 yıllık Mekatronik bölümünü tercih eden adaylar içinde öncelik 2016 mezunlarından Kocaeli ili içindeki Anadolu Teknik Lise mezunlarının, daha sonra farklı illerden bölümü tercih eden, Anadolu Teknik Lise mezunlarının, sonra Kocaeli ilindeki Teknik Lise mezunlarının, sonra farklı illerden Teknik Lise mezunlarının şeklinde devam edecektir.

3-Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir. Daha önce “Meteb Nedir?” yazımızda belirttiğimiz gibi, meslek lisesinden mezun olduğu ilin sınırları içerisinde tercih yapmış olan adayın, diğer illerden aynı bölümü tercih eden adaylara göre önceliği vardır.

Tercihte bulunurken; eğer kendi iliniz dışındaki bir bölüm için tercihte bulunuyorsanız, öncelik kısmında DIŞ yazan bölümlere yerleşme şansınız yüksek olacaktır. Çünkü bunun anlamı, bölümün farklı illerden de öğrenci aldığıdır.

4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi, METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara öncelik verilir.

OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) = Diploma Notu x 5  şeklinde hesaplanmaktadır.

5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.

Örneğin; İzmit Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Elektrik Teknolojisi bölümünden 2015 yılında mezun olmuş adaylardan doğum tarihi 1998 olan aday, 1997 doğumlu adaya göre öncelikli olacaktır.1.749 Yorum Yapılmış.

 1. memet dedi ki:

  ben motorlu araçlar teknik lise son sınıfım.OBP 310 falan minimum olur diye düşünüyorum lise 4 olmadığı için öyle düşündüm.uçak teknoloji veya sivil savunma itfaiyeciliğe girme şansım varmı.yada bunun gibi 2 yllık geçişde bir yere girebilirmiyim.

 2. Ali dedi ki:

  Hocam endüstri meslek lisesi 2016 mezunuyum bayburt iö iş sağlığına en son giren kişi 253 puanla girmiş benim obp 314 yerleşme şansım var mı hocam 5 kişi alincak okul türüm metep doğum tarihi mezuniyet yılım hepsi uyuyor.

 3. Can dedi ki:

  Hocam benim sınavsız geçişte özelliklerim tutuyor fakat puan sıkıntı gelme şansı var mı böyle bir durumda mezuniyet yılları filan tutuyor ?

 4. Meyra dedi ki:

  Hocam ben bu sene saglik meslekten mezun oldum. Fizyoterapiye gecmek istiyorum ama 5 okul haricinde meteb ici aliyo birde yeni acilan oncelik olmayan okul var.simdi ek yerlestirme tercihi yaparken siralamam nasil olmali. Icerden olanlari mi disardan olanlarimi once yazmaliyim yoksa istegime goremi siralamaliym.puan siralamasi mi yapmaliyim. Benim istedigim okullar genelde icerden alan ve puani benden dusuk olan okullar.siralamam nasil olmali hocam

 5. Güher dedi ki:

  Hocam merhabalar ben bisey sormak istiyorum bu yil saglik meslek lisesinden mezun oldum hem ygs ye girdim hemde sınavsiz gecis hakkim var üniversite tercihlerinde hic biyeri tutturamadim sanirim sıralamayi yanlis yapmisim simdi ek tercihlere kaldimm ? sıralama nasil oluyo bi bilginiz varmi acaba puan sıralamasini nasil yapmam gerekiyo ??? yardımci olurmusunuzz?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişte dikkat edilmesi gerekenleri yukarıda anlattım. Bunun dışında yerleşme şansınız zor olandan kolay olana doğru bir sıralama yapmanız mantıklı olacaktır.

 6. Gamze dedi ki:

  Hocam peki obp tutuyosa ygsye bakmasam da olur mu hangisinin önemi fazladır bilemedim bir de tercih yapsam bana gelir mi

 7. bilal dedi ki:

  hocam meteb içi yazan yere meteb dısından yazarsam girme ihtimalim sıfır mı bu konuda aydınlatırmsınız teşekkür ederim şimdiden

  • alperturkoglu dedi ki:

   Okul türünüz Anadolu teknik yada anadolu ise şansınız olabilir. Normal meslek lisesi ise şansınız yok.

   • bilal dedi ki:

    hocam bi link atmıstınız ordan meteb içi veya dışı yazan yerleri görebiliyorduk ona bakarak tercih yapmamız uygun mu bi sıkıntı çıkar mı birde hocam ilk sıralara yüksek obpli yazmamız lazımmıs ne kdar dogru şimdiden teşekkürler hocam sagolun

 8. Gamze dedi ki:

  Hocam ben 2012 sağlık meslek lisesi mezunuyum. Ygs2 264 opb 351 bu yıl tercih yapcam ek tercih. Anlamadıgım sey öncelik ygs 2 ye mi bakcam obp ye mi ygs2 tutsa obp tutmuyo ya da tam tersi oluyo. Bi de hocam ankaralıyım ankara üni eczane hizmetlerine geçiş yapabilir miyim ya da ankarada sağlıkla ilgili herhangi bi bölüme

 9. ismail dedi ki:

  Merhaba hocam aslında ben bile neden okumak istediğimi pek anlamış değilim ama herhalde 1999 deprem senesi mezunuyum maddi manevi imkansızlıklardan giremeyip içimde uhte kaldı onu gerçekleştirmek herhalde benim amacım!!! Sizden ricam ygs ye gırdım ortalamam 145 tercih yapmayıda unutunca hayalim tekrar suya düşmüşken şimdi ek kontenjan diye kafamı kurcaladılar 🙂 ek kontenjanda tercih hakkımm gözüküyor 24 adet 🙂 ama nereye nasıl tercihler yapmam lazım hiç bir bilgim yok…Bu arada eml tesviye mezunuyum 1999 senesi :(.. 2 veya 4 yıllık aöf okuma şansım nedir sizce bilgilendirirseniz sevinirim….

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var. Ancak mezuniyet yılınızdan dolayı yerleşme şansınız imkansız görünüyor. Sınavsız geçişte en önemli öncelik mezuniyet yılı ve on yıl mezunlarından geriye doğru hak veriliyor.Muhasebe mezunu olmuş olsanız bazı yerler vardı ama sizin bölümler için maalesef.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
   Doğal Yapı Taşları Teknolojisi
   Döküm
   Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı
   Endüstri Ürünleri Tasarımı
   Endüstriyel Kalıpçılık
   Gemi Makineleri işletme
   Görsel iletişim
   Grafik Tasarımı
   iş Makineleri Operatörlüğü
   iş Sağlığı ve Güvenliği
   Kaynak Teknolojisi
   Makine
   Makine, Resim ve Konstrüksiyon
   Mekatronik
   Metalurji
   Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği
   Oto Boya ve Karoseri
   Otomotiv Teknolojisi
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi
   Sivil Savunma ve itfaiyecilik
   Sondaj Teknolojisi
   Tahribatsız Muayene
   Tarım Makineleri
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi
   Üretimde Kalite Kontrol

 10. seher dedi ki:

  merhabalar,kız teknik ve meslek lisesinde grafik tasarım okudum. sınav sonuç sayfasında dal kodu olarak 3 yazıyor. Bu okul türü anlamına mı geliyor? Okul türü 3 mü yoksa 2 mi?

 11. Okan Kibar dedi ki:

  hocam ben 1999 doğumluyum okula 1 sene erken yazıldım oncelik yerinde hep 1998 yılı var benim için bi sıkıntı olur mu?

 12. Aysu dedi ki:

  Merhaba hocam ek yerleştirmeler açıklandı kafkas uni. Okul öncesi öğretmenliği yazmak istiyorum benim ygs 5 puanım 342 ancak orası 363 ile kapatmis ve 7 kişilik boşluğu var yerleşme olasılığım nedir Yazmalı miyim cevap verirseniz çok mutlu olurum.-saygilar-

 13. gizem dedi ki:

  merhabalar , meslek lisesinde dekoratif sanatlar bölüm okudum ve 2 yıllık trakya üniversitesinde mimari restorasyon bölüm okurken 2 .sınıfta okuldan kaydımı sildirmek zorunda kaldım. bu yüzden şimdi yeniden 2 yıllık bir tercihle okuyabiliyor muyum? Kendi alnanımın dışında da olabilir mi? ve ayrıca sınavsız açıköğretime girebiliyor muyum ?

  bu konularla ilgili beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

  teşekkürler,

 14. mhmt dedi ki:

  ösys sonuç belgemde meteb içi sgk ile yerleştiğim yazıyor ancak e-kayıt yapacakken yerleştiği puan türü ygs 1 diyor sitede, okulu bile aradım net cevap alamadım. evet sonuçta okulu kazandım ama ben seneye tekrar sınava girecektim ve ygs ile yerleştiysem okul dan gelen puan düşecek (not aldığım ygs puanı bölümümüzün puanına yetmiyor ama bir karışıklık oldu diye korkuyorum)

 15. Hasan Cankurt dedi ki:

  Hocam obp puanım 350, büro yönetimi öğrencisiyim ağız ve diş sağlığına sınavsız geçiş hakkım var. Beykent Üniversitesi 342 ile alıyor, meteb içi ama benim yerleşme şansım nedir?

 16. Merve dedi ki:

  Hocam Merhaba. Mesleki ve teknik anadolu lisesi mezunuyum ama liseye girerken anadolu ticaret olarak girdim 3. Senede okul ismi değişti okul turum ne oluyor? Bır de tercih yaptım bu sene muhasebe mezunuyum omü de kendi bölümümü tercih yaptım 15.2.i olarak alıyor meteb iciyim obp puanı 359 fakat benim 364. Girme olasiligim nedir? Simdiden teşekkür ederim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Anadolu olarak başladı iseniz mezuniyetiniz de anadoludur ve okul türünüz “3” olur. Yazdığınız programa okul türünüzden dolayı rahatlıkla yerleşebilirsiniz diye düşünüyorum.

 17. Tuğçe dedi ki:

  Merhaba hocam ben kiz meslek lisesi mezunuyum bu yil direk geçiş hakkimi kullandim nevsehir metep içi 308 puanla alio benim obp puanm 325 metep disiym gelme sansi varmi ?

 18. Nur dedi ki:

  hocam balıkesirde okudum Anadolu sağlık meslek mezunuyum 2016 yılında mezun oldum obp371 İstanbul’a sınavsız geçişle obpsi 368 olup meteb içi yazan bölüme yerleşme ihtimalim varmı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer İStanbul’daki programın yerleştirme önceliklerinde okul türü 2 olarak görünüyorsa sizinki 3 olduğundan METEB DIŞI’ndan da yerleşme şansınız var.

 19. sevilay dedi ki:

  Hocam ben 2013 kiz teknik ve meslek lisesi mezunuyum ama okulumuzun adi degisti teknik ve anadolu oldu .ben diploma notumla gecis yaptim cocuk gelisumi bitirdim.bu yilda 5 sehrin falan sosyal hizmetlerni yazdim yine diploma notu ile diploma notum 417 meteb disi yazdim hep bide i.o olanlari yazdim gelme ihtimali hicmi yok acabaa 2013 ama diplomam 417
  Bu yil yaptim tercihh bilgilendirseniz cok tesekkr ediyorummmmm

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelik son mezunların olduğundan yerleştirme öncelikleri 13 ve daha küçük sayı ile başlayanlara tercih yapmanız şansınızı artırırdı. OBP puanı kriterlerde 4.sırada. Bu nedenle mezuniyet yılı, okul türü ve METEB daha önemlidir.

 20. Nur dedi ki:

  okul türü ne demek oluyor bilgilendirirmisiniz

 21. Nur dedi ki:

  2016 Anadolu sağlık meslek lisesi mezunuyum . Metebim Ankara obp m 425 gazi üniversitesi 415 le alıyor. gelme şansı nasıl

 22. gökçe dedi ki:

  hocam şartlarda öyle belirtmiyor ki bunlar için ben büro yönetimi mezunuyum 2016dan yeni daha ve bu alan bizede açık okulum anadolu meslek ama sağlık değil ben anadolu mesleklerinde alındığını biliyorum aynı ilde oturuyorum izmirde egeyi başa yazarsam çıkma olasığı nedir? yoksa üste dokuz eylülü mü yazsam?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sağlık ifadesi yanlışlıkla yazdım. Normal anadolu meslek de oluyor. Tercih sıranız istek sıranızı belirler size başkalarına karşı avantaj sağlamaz. En çok istediğinizden en az istediğinize doğru sıralayın.

 23. irem dedi ki:

  hocam ben meslek lısesı mezunuyum ege myo gitmek istıyorum ama meteb içi meteb dışı olayından korkuyorum tek tercih onu yazmak istiyorum izmir ili dışındanım.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercih edeceğiniz programın hem okul türü sizin ki ile aynı olmalı hem de METEB DIŞI’ndan alıyor olmalı. Mesela siz meslek mezunu olduğunuzdan okul türünüz 2. Tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerinde 2,D yazıyor olmalı.

   • elif dedi ki:

    hocam ben 96lıyım 2015 mezunuyum. bazı bölümlerde 97 yazıyo o bölümlere gitme şansım var mı?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Önce mezuniyet yılına göre 15 ile başlayanlara yerleşmenizin zor olduğunu hatırlatayım. Bunlar geçen senenin değerleri ve bu sene 2016 mezunları öncelikli olacak. Siz daha eski mezunları alan prog. tercih etmelisiniz. Bunun dışında okul türü ve OBP ye bakacaksınız. Doğum tarihi en son ve en önemsiz kriter.

     • elif dedi ki:

      hocam size ulaşabilir miyim? acil lütfen.. 🙁 ben grafik tas. istiyorum sanat tas. bölümü meslek lisesi çıkışlıyım, geçen yıl mezun oldum. puanım yüksek olsa bile gelmez mi yani? bu siteyi bugün gördüm tercih listem yanlış sanırım.:/ bir de ek puanım var ygs 5 ve 6 için bu ek puanı sadece 4 yıllık bölümler için mi kullanabiliyoruz? ya da baska bir bölüm için alan dışı tercih yapabilir miyim? 4 yıllık ek puanla alan bölümler için? ek puanlı ygs 5 ve 6 ım baya yüksek sıralamam.. ama yetenek sınavına girmedim..

      • alperturkoglu dedi ki:

       Yerleştirme öncelikleri 15 ile başlayanlar kontenjanı bu sene 2016 lar ile dolacaktır. Bu nedenle siz 14, 13 yada daha küçük sayı ile başlayanlarda şansınız olabilir. Ek puanlı puanınızla alan dışı 2 yıllıklar için de tercihte bulunabilirsiniz.

 24. gökçe dedi ki:

  hocam be tıbbi dökümantasyon ve sekreterliği istiyorum izmirde egeyi ve dokuz eylülü yazıcam ama hangisini başa yazsam bilemedim? obp puanım 358.1

 25. çağdaş dedi ki:

  hocam ben sınavsız geçişi kullanıcam eml makina cnc mezunuyum tercih edebileceğim bölümleri öğrendim fakat kod yazmamız gerekiyormuşuz kılavuzdan sınavsız geçiş kılavuzu ayrımı bilmiyorum değilse nerden kılavuzu nerden indirebilirim link atar mısınız şimdiden teşekkür ederim

 26. Emine dedi ki:

  Hocam ben imam hatip mezunuyum sinavsiz gecis hakkimi kullandim eskisehir 2yillik onlisans ilahiyat tercih ettim tek tercih olur mu erzurum ataturk on lisans ilahiyatta var ama internet uzeri sinavlara giriliyormus galiba onu da ikinci tercihe yazmam gerekiyor mu yoksa tek tercih yeterli olur mu ancak kitap uzeri calisabilirim

 27. İrem dedi ki:

  Hocam anadolu sağlık meslek lisesi mezunuyum tıbbi görüntüleme teknikleri ve radyoterapi tercihlerim kabul edilmiyor sorun veriyor neden acaba boy ve kiloda vb olabilir mi…

  • alperturkoglu dedi ki:

   sizin mezuniyet alanınız nedir? Muhtemelen bu bölüme geçişiniz yok.

   • İrem dedi ki:

    Hemşirelik hocam ama aynı sınıftan arkadaşımı kabul edilmiş o tercihleri hocam…

    • alperturkoglu dedi ki:

     Bir yerde hata var. Bu bölüm kesinlikle sizin sınavsız geçiş bölümünüz değil.
     Ağız ve Diş Sağlığı
     Ameliyathane Hizmetleri
     Anestezi
     Diyaliz
     Elektronörofizyoloji
     Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
     Evde Hasta Bakımı
     Fizyoterapi
     ilk ve Acil Yardım
     iş Sağlığı ve Güvenliği
     iş ve Uğraşı Terapisi
     Laborant ve Veteriner Sağlık
     Laboratuvar Teknolojisi
     Odyometri
     Patoloji Laboratuvar Teknikleri
     Perfüzyon Teknikleri
     Podoloji
     Sağlık Kurumları işletmeciliği
     Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
     Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama
     Yaşlı Bakımı

     • İrem dedi ki:

      ağız ve diş sağlığı,odyometri,fizyoterapi,ama genellikle radyoterapi istıyordum elektrnörofizyoloji istiyorum ankara metep dışı istiyor yinede yazacağım hocam onuda…

 28. Melike dedi ki:

  puanım 438 ankara 3. okul türü mezunuyum samsun 374 ile 2015,3,İ,1997 koşulları ile almış ama il dışından 2 kişi almış yerleşme ihtimalim nedir

  • alperturkoglu dedi ki:

   İl dışından aldıkları YGS puanı ile yada YGS kontenjanı dolmadığından sınavsız geçişe aktarılan kontenjan ile yerleşmiş olabilir. Deneyeceksiniz.

 29. furkan dedi ki:

  HOCAM BEN METEB PUANI İLE TERCİH YAPMAK İSTIYORUM FAKAT ÖSYMYE GİRDİM TABLO 3 TEN SEÇTİM KODLARI YAZDIM TERCİHE SIRALADIM OKEY DEDİM YOLLADIM BU NASIL OLUCAK HOCAM BEN YGS5 PUANI DEİLDE METEB İLE TERCİH İSTİYORUM NASIL OLCAK

 30. serdar dedi ki:

  orta ögtretim başarı puananım 273 bu yıl sivil savunmaya geçiş yapabilrimiyim veya raylı sistemlere

 31. damla dedi ki:

  Hocam merhaba . Ben ticaret lisesi mezunuyum geçiş hakkımı kullanacağım bölümüm işletme yötemini seçtim tercih yaparken 290 başa yazdım 304 320 diye sıraladım sebebi benim 0bp puanım 425 arkadaşımınki 340 aynı yer çıksın ilk tercih diye öyle yaptım bu ölü tercih mi oluyor . İlk tercihimin puanı en düşüm 290 bizimkisi 340

 32. seray dedi ki:

  merhaba hocam tercih seçme ekranındaki koşuullar bölümnde yazan sayla nedir? teşekkürler

 33. seray dedi ki:

  merhaba hocam mesela 7,2,i,90 yazan adanadaki bölüme eskişehir mezuunuu olarak gidemiyormuyum
  şimdiden teşekklee

 34. Sefa dedi ki:

  hocam ben listemi tamamladım fakat garanti olsun diye sonlara yatay geçiş hakkım olan 1-2 bölüm yazmak istiyorum bu bölümleri seçerken neye dikkat edicez yani örneğin basım yayın yazıcam bütün basım yayın bölümü olan üniversiteler alıyormu ? osym bu bölüme yatay geçişle geçmek istedigimi nasıl anlayacak ? teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yukarıda nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmışım zaten. Ocak ayında başvuru formunda tüm okul ve bölüm bilgileriniz işlendiğinden sistem kendi bölümleriniz için sınavsız geçiş olduğunu bilir.

 35. Tuba dedi ki:

  Hocam bn daha tercih yapmadım ama karamadan mezun oldum Isparta paramedik istiyorum metep ici ama 40 kişiden 15 kisiui dışardan almışlar şansım var mı geçiş puanım 447 diploma notum 89

 36. hemsire dedi ki:

  Klavuzda yer alan ornegin 15,2,d,97 bunlar sirayla ne anlama geliyor

  • alperturkoglu dedi ki:

   Geçen sene son yerleşen adayın değerleri. 15 2015 mezunu olduğunu, 2 okul türünün normal meslek lisesi olduğunu, d meteb dışından da öğrenci aldığını, 97 son yerleşen öğrencinin 1997 doğumlu olduğunu.

 37. Meric dedi ki:

  Hocam ben tercih robotuna yazdim puanlarimi dershane hocamla ve son yerlesen kisminda meteb ici yaziyo ve bana bunlar sana oncelik veriyo dedi ama bem fethiyediyim ve mugla disi yaziyo kafam karisti yoksa dershane hocam mi hatali

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercih edeceğiniz program farklı bir ilde ise yerleştirme önceliklerinde METEB DIŞI yazmalı. Belki hocan karıştırmıştır.

   • Meric dedi ki:

    Hocam rica etsem tecih robotuna girip olay neymis bakarmisiniz

    • alperturkoglu dedi ki:

     Hangi okul hangi program?

     • Meric dedi ki:

      Endustir meslek bilgisiyar yazilimi.fethiyrdeyim abi

      • alperturkoglu dedi ki:

       Hangi okul-programa bakmamı istediğinizi sormuştum?

      • Meric dedi ki:

       Tercihrobotu.comdan baktik meteb sinavdiz gecis

      • alperturkoglu dedi ki:

       Güzel kardeşim anlatamıyorum. Tercih robotunda Muğla üniversitesinin hangi programına (bölümüne) bakayım? Bilgisayar Programcılığı mı?
       Eğer öyle ise MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ Muğla MYO 15,4,D,97 bu önceliklere göre okul türü 4 yani anadolu teknik lisesi ve D METEB DIŞI’ndan olanlarla kontenjanı doluyor. (Bunun anlamı METEB İÇİ ATL mezunlarını almış kontenjan dolunca METEB DIŞI’ndan yine okul türü ATL lileri almış. MUğla’dan teknik lise “3” mezunlarına bile kontenjan kalmamış demektir.) 2.öğretimi de 15,3,İ,96 sadece MUĞLA ilinden teknik lise “3” öğrencileri ile kontenjanı dolmuş demektir. Anadolu Teknik Lise yada Teknik lise mezunu değilsen şansın yok.

      • Meric dedi ki:

       Tamamdir hocam tesekkur ederim

      • alperturkoglu dedi ki:

       Rica ederim.

 38. sezen dedi ki:

  mrb hocam sınasız geciş hakkımı kullanacm benim 16,2,d,94 obp :352 tunceli ise 15,2,d,91 obp ise 383 gelme ihtimali varmı? smdiden teskkr ederm hocam
  cocuk gelişimi bölümüm

 39. Mehmet dedi ki:

  İmam hatip mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum hangi bölümleri tercih edebiliyorum hocam?

 40. sinem dedi ki:

  hocam sağolun teşekkür ederim benim durumum şöyle ben meteb dışıyım ama istediğim düşük paunlı yerler meteb içi onları yukarı yazdım olma ihtimali düşük ama hani bi ihtimal olursa diye en üste yazdım,yüksek yerler ise meteb dışı puanım da yetiyor ama daha alt sıralara yazdım onları sizce hata mı yaptım ?

 41. Asrın dedi ki:

  Hocam meteb dışı alan bir programda disardakiler mi yoksa o ilin ogrencileri mi öncelikli lütfen bakar misiniz çok önemli

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelikle şunu anlamanızı isterim. Her program için öncelikle kendi ilinin öğrencileri önceliklidir. METEB DIŞI yazıyorsa şöyle yorumlamak lazım. İl içindekilerin tamamı yerleşmiş kontenjan dolmadığından il dışından da öğrenci almıştır.

 42. Miraç dedi ki:

  Sınavsız geçişin yaninda 2 yıllık bir açık öğretim bölümünü nasıl tercih edeceğim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Önce sınavsız geçiş bölümüne yerleşeceksiniz. Kaydınızı yaptıracaksınız. Daha sonra sınavsız 2.üniversite kapsamında şu sayfada yer alan 2 yıllıklar için ilgili üniversitelere başvuruda bulunabilirsiniz.

 43. Miraç dedi ki:

  Hocam sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım bunun yaninda açıktan 4 yıllık bir bolum okuma şansım varmı lütfen cevaplayin tesekkurler

 44. sedakale dedi ki:

  hocam meraba bn ygs5den 250 puanla acikogretim cocuk gelisimi okuyabilir mym

 45. bilge dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben 2 yıllık tercih yapıcam ticaret lisesi muhasebe ve finasman mezunuyum . Puanım 241 arkadaşımın 211 ikimizde aynı yeri yazıcaz okulun taban puanı 205 tavan 249 . Arkadaşımın obp puanı tutmuyo çıkma ihtimalı varmı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Siz YGS puanlarınızı yazmışsınız OBP puanı tutmuyor demişsiniz. Eğer sınavsız geçiş bölümünüzse okul türü, METEB ve OBP puanınıza bakılır. Eğer alan dışı bölüm ise o zaman YGS puanınıza bakılır ayrıca OBP puanınıza bakılmaz.

   • bilge dedi ki:

    obp puanım 421 arkadaşımın 342 kocaeli üniversitesi obp puanı 304 insan kaynakları bölüm meteb dışı . Birde tercih kılavuzunun linkini verebilir misiniz

    • alperturkoglu dedi ki:

     Eğer Kocaeli sizin için METEB DIŞI ise ancak 2.öğretim olabilir. Çünkü 1.öğretim METEB İÇİ ile kontenjanı doluyor. YGS kontenjanı için de YGS-6 taban puanı 229 görünüyor. Buyrun.

 46. Asrin dedi ki:

  Hocam Merhaba ben sağlık meslek Lisesinden anestezi bölümü mezunuyum Kafkas universitesinde anestezi okumak istiyorum meteb dışı almakta zaten.benim obp 400 ikinci öğretimi ise 366 yerleşme olasiligim nedir

 47. Miraç dedi ki:

  Merhaba hocam sınavsız geçiş hakkimi kullanacagim aynı zamanda da açıktan türk dili ve edebiyatı okumak istiyorum olurmu olursa nasıl tercih yapacagim

 48. tankut dedi ki:

  Hocam Merhaba,
  1998 elektrik mezunuyum sınavsız geçiş ile ilgili bölümlerden tercih yapabiliyormuyum?
  teşekkürler.

 49. onur ka dedi ki:

  Hocam ben asml mevxunuyum mevzuniyet yılım 2016 anestezi nin ön lisansini okuyacagim sinavsiz grcis icin 79.55 metep disi yeter mi? Bi sorum daha olucak ben metep disiyken metep ici bir hemsirelik mevzununa karsi onceligim varmi puanim fazlaysa (hemsireliklerinde anesteziye gecis hakki var) tesekkur ederim…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfada 2.TABLODA sınavsız geçiş yerleştirme önceliklerini görebilirsiniz.Burada METEB dışı olanları görebilirsiniz. Bölümler arasında öncelik sıralaması yok. Siz Anadolu olduğunuz için bölümü ister anestezi ister hemşirelik olsun meteb içi sağlık meslek mezunlarından önceliklisiniz. Yalnız METEB İÇİ anadolular sizi geçebilir. (3,METEB İÇİ olanlarda şansınız düşük.)

 50. sinem dedi ki:

  hocam merhaba sınavsız geçişte koşullarım uyuyor ama meteb dışıyım. Benim istediğim üniversitenin puanı diğerlerine göre daha düşük onu en başa yazıp yani şans denemek için, diğer yüksek puanlıları aşağı doru sıralasam tercihim riske girer mi ?bu arada yüksek puanlı olanlara girme ihtimalim daha yüksek kafam çok karıştı yardımcı olur musunuz

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız koşullarınızın tutması demek okul türü, METEB, OBP hepsinin tutuyor olması demektir. METEB tutmuyorsa demekki tutmuyor. En çok istediğiniz programdan en az istediğiniz ama yerleştiğinizde mutsuz olmayacağınız programa doğru tercih yapın.

   • Tuğçe dedi ki:

    Okul puanim 415 , okul turum 2 kiz meslek lisesi mezunuyum ygs de baraji gectim lys sinavlarina da girdim tercihlerimde cocuk gelisimi ve sosyal hizmetler 4 yillik fakulteleride yazdim fakat bunlarin ardindan sinavsiz gecis sosyal hizmetler yazip ardindan ilk olarak meteb ici ege univ. Cocuk gelisimini yazdm ve meteb disi tercihlerimide yapip son 2 tercihimi insan kaynaklarina kullandim.
    İki tane sorum olucak
    İlki : ege univ. Cocuk gelisimi gecen yil 3, i,2015 yerlesrme oncelikleri ile almis obpsi 426 , iö ise 406 fakat yerlestirme oncelikleri 3,i,2015 ege univ. Sinavsiz gecisim olur mu?
    İkinci sorum : ygs puan turuyle yaptigim mmi yoksa sinavsiz gecislerim m oncelikli olur?

    • alperturkoglu dedi ki:

     1.”3″ dediğine göre Anadolu mezunları ile kontenjanı doluyor. Şansınız yok.
     2. İlk tercihinizden son tercihinize doğru gider. Hangisinde şartlar sağlanıyorsa onda yerleştirir. Örn. ilk tercihinizde şartlar tuttu ilk tercihinize yerleştirir.

   • sinem dedi ki:

    anladım hocam ama yani demek istediğim puanı pek göz önünde tutmayalım mı yani ölü tercih falan olmaz dimi isteğe göre yaparsak

    • alperturkoglu dedi ki:

     Şimdi şöyle söyleyim. Puanı yüksek ve istemediğiniz bir bölüm var. Puanı yüksekten düşüğe doğru yazmanız gerekiyor. İstediğiniz bir bölüm var ve puanı daha düşük. E o zaman zaten puanı yüksek olanı niye yazacaksın ki. En üste puanı düşük ve istediğin bölümleri yaz olsun bitsin. Yüksek olanı daha sonrakilere yazarsan zaten ölü tercih olacak.

 51. emre dedi ki:

  Meraba Hocam Bi sorum olacaktı Endüstri mezunuyum bu sene bitirdim Ve Ahşap Teknoloji Alanından Mezunum Gidebileceğim Bölgeleri Nasıl Görebilirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Geçiş bölümlerinizi aşağıya listeliyorum. Hangi okullarda olduğunu görmek için şu sayfada geçiş bölüm linklerinize tıklayarak açılan sayfada 2.tablodan yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz.
   Endüstri Ürünleri Tasarımı
   Eser Koruma
   Görsel iletişim
   iç Mekan Tasarımı
   Mimari Dekoratif Sanatlar
   Mimari Restorasyon
   Mobilya ve Dekorasyon
   Ormancılık ve Orman Ürünleri
   Oto Boya ve Karoseri

 52. rabia dedi ki:

  ben bu sene mezun oldum muhasebe ve finasman dan sınavsız geçiş hakkımı kullancam gaziantep te gaziantep üniversitesinde güzel iyi bir bölüm okumak istiyorum 2 yillik yarin tercih yap cam yardimci olabilir misiniz hangi bölümleri on erebilirsiniz?

 53. Mert dedi ki:

  Iyi gunler hocam buro yonetimi 2016 mezunuyum alt dallarina sinavsiz gecis yapicam obp puanim 316 il disina gitmek istiyorum 1994 dogumluyum atl mezunuyum obp puanina bakarak mi tercih yapicaz yardim eder misiniz hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Diğer sorularınızı siliyorum. 1 tane sorun cevabını bekleyin. Büro yönetimi ATL olmaz. Anadolu meslek olabilir. Okul türü 3 tür. Yukarıda hangi kriterlere dikkat etmeniz gerektiğini açıkladım. Tercih edeceğiniz programların yerleştirme önceliklerine bakarken; mezuniyet yılınız 2016 olduğundan zaten bu konuda avantajlısınız. Sonra okul türünüz 3 olduğundan 3 ve 2 olanlara tercih hakkınız var. 2 olanlara zaten yerleşirsiniz. 3 olanlarda da OBP puanınıza uygun yerleri seçmeniz lazım.

 54. Özlem dedi ki:

  Merhaba hocam ygs den 242 bindeyim ve puanımla Trabzonda paramedige gırebiliyorum fiziki olarak güçlümdür ancak boyum 1.57 bu sorun olur mu

 55. orçun dedi ki:

  üniversitelerin bir önceki yıl aldığı öğrenci listelerine ulaşabilirmiyiz

 56. orçun dedi ki:

  obp puanına herhangi bir şekilde ek puan gelebiliyormu
  ilginiz için teşekkürler

 57. Tuğçe dedi ki:

  Hocam tek tercih sıkıntılı mı sınavsız geçiş yapacağım daha oncede söylemiştim teknik lise öğrencisiyim insaat bölümünden mezunum 26,03,1997 doğumluyum meteb içiyim.obp puanım 362,600 yeni mezunum dokuz eylul yazacağım ikinci öğretim istemiyorum tek tercih sıkıntılı mı tercihte yaklaşıyor son bir gün tutar inşallah cevaplarsanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler. .

  • alperturkoglu dedi ki:

   OBP puanınız düşük kalabilir. Değerlendirmenizi şöyle yapın bu programa yerleşemezsem açıkta kalmak mı iyi hiç olmazsa 2.öğretime yerleşmek mi? İlk sıraya normal 2.sıraya iö yazabilirsiniz.

 58. gonca dedi ki:

  Peki teşekkür ederim,bir sorum daha olacaktı.Anadolu lisesinden ilk ve acil yardıma gitmem sizce doğru bir karar olur mu,onların gördüğü meslek derslerini görmemen açısından

 59. gonca dedi ki:

  Herhangi bir meslek lisesi çıkışlı değilim,Anadolu lisesindeydim.İki yıllık ilk ve acil yardıma sıralamam ve puanım marmaraya tutuyor,obp tutmuyor ve meteb iç yazıyor.İstanbul dışındayım.Benim buna girme ihtimalim hiç yok mu,ilk önce meslek lisesi mezunları mı alınır

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır. 2015’ten itibaren sınavsız geçişliler ile YGS puanlılara ayrı kontenjanlar tanımlanıyor. Eğer YGS puanı ve sıralamanız tutuyorsa yerleşebilirsiniz.

 60. Miraç dedi ki:

  Merhaba hocam okul türüm 4 okul türü 2 olan bir bölüme yerleşe bilir miyim.Şimdiden tesekkurler.

 61. orçun dedi ki:

  hocam ben atl(4) mezunuyum ama meteb içi alan bir yere puanım ın yetmediği halde ve en son öğrenci 2 veya 3 ten alındı diyelim girebilirmiyim

 62. Mert dedi ki:

  Hocam meteb içi alan okulla şehir dışından gidebilir miyim puanım okul türüm tutuyor

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer METEB İÇİ yazıyorsa sizin okul türünüzün, orada yazan okul türünden üstün olması lazım. Yani orada 2,İ yazıyorsa sizin okul türünüzün 3 yada 4 olması lazım. Eğer sizinki de 2 ise maalesef olmaz.

 63. Şeyda dedi ki:

  Merhaba benim okul türüm 2 obp puanım 408. Okul türü 3 olan ancak puanı 380 olan okulun cikma ihtimali var mi?

 64. Betül dedi ki:

  İyi akşamlar hocam. Ben Anadolu sağlık meslek lisesi 2016 mezunuyum. Obp puanım 417. Bulunduğum şehirde ilk ve acil yardım obp puanı 396. Ygs puanım 291 ve yine aynı üniversitenin ilk ve acil yardım ygs alım taban puanı 286. hangisiyle tercih yapmam daha doğru olur sizce?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercih ekranında da göreceksiniz ki sizin ben şunla tercih yapmak istiyorum deme şansınız yok. Alanınızla ilgili tercihiniz önce sınavsız geçiş önceliklerinizle yerleşemezseniz YGS kontenjanı için YGS puanınızla değerlendirilirsiniz.

 65. Irem dedi ki:

  Obp puanım 351 meslek lısesı büro yönetiminden bu yıl mezun oldum hiç sınıfta kalmadım doğum zamanım 03.10.1997 gitmek istediğim yer farklı şehir ve puanı 300 cıvarı ve meteb içi alıyor benim puanım ordaki bölümden yüksek oraya yerleşme şansım var mı orası da en son meslek lisesi almış

 66. Mert dedi ki:

  Okul türüm 2 ancak 4 isteniyor bu durumda hiç şansım yok mu?

 67. Mustafa AYDOĞDU dedi ki:

  Merhaba, iyi akşamlar. 10.12.1997 doğumluyum. 2011-2012 Lise başlangıcım var fakat bir yıl tekrar yaptığım için 2015-2016 döneminde mezun oldum. Endüstri Meslek Lisesi, Bilişim Teknolojileri bölümü Teknik Servis dalı mezunuyum. Diploma puanım 61.30 fakat hangi bölümlerde öncelikli olduğumu anlayamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

   • Mustafa AYDOĞDU dedi ki:

    Teşekkürler oraya baktım fakat anlayamadım. Bu doğum tarihi olayı nedir örneğin 10.12.1997 yazıyor 9.12.1997’li kişi kayıt yaptıramaz demek mi?

    • alperturkoglu dedi ki:

     O en son kriter. Okul türü, METEB önceliği ve OBP puanınız tutuyorsa çok önemli değil. Her şey aynı ise yaşı küçük olan önceliklidir.

     • Mustafa AYDOĞDU dedi ki:

      En net okul puanlarına ulaşabileceğim yer biliyor musunuz? Bir yerde baktım %50 Burs ile 340 puan yazarken %100 burs ile 302 puan yazıyordu. Ek olarakta ben OBP hesapladığımda 500 üzeriden 306.5 yazıyor ve;

      0,12 katsayılı OBP: 36.78
      0,18 ek katsayılı OBP: 55.17 (Ek puanlı)

      bunlar var. 306.5 ‘in üzerine mi ekliyoruz bunları? Ne anlama geliyorlar?

      • alperturkoglu dedi ki:

       Sizin OBP puanınız diploma notunuz*5 şeklinde hesaplanan puandır. Sınavsız geçişte bu kullanılır. OBP üzerine ayrıca puan eklenmez. YGS puanı ile tercih yapacaksanız o zaman YGS üzerine Diploma notu*5*0,12 şeklinde hesaplanan puan eklenir. Eğer 2012 öncesinde meslek lisesine başladı iseniz alanınızla ilgili 4 yıllıklar için diploma notunuz*5*0,18 şeklinde hesaplanan puan eklenir. Güncel puanlara Şu sayfada yer alan önlisans ve lisans sihirbazlarından ulaşabilirsiniz.

      • Mustafa AYDOĞDU dedi ki:

       Evet baktım şimdi teşekkürler. Benim OBP 306.5 olduğuna göre 301 %100 burslu olan bölüme kesin girme şansım var mıdır? Ve Endüstri Meslek ne oluyor okul türü olarak?

      • alperturkoglu dedi ki:

       “2” olur.

      • Mustafa AYDOĞDU dedi ki:

       Mesela 15,4,İ,96 yazıyor örneğin attığınız sitede buradaki 4 okul kodu mudur? Bilgisayar programcılığında benim puanıma yakın “2” yazan hiç yok. Ben hiç bir bilgisayar programcılığına giremeyecek miyim yani?

      • alperturkoglu dedi ki:

       Puandan önce okul türüne bakacaksınız. Şu sayfada okul türü 2 olanları listeledim.

      • Mustafa AYDOĞDU dedi ki:

       Endüstri Meslek Lisesi, Düz Meslek Lisesi olarak mı geçiyor yani?

      • alperturkoglu dedi ki:

       EVet kodu da 2.

 68. Mert dedi ki:

  Bursa da meslek lisesi otomotiv teknolojisi menzunuyum Bursa Uludağ Otomotiv teknolojisi 2.öğretim meteb dışı 298 obp istiyor benim 318 ve pek bilgim yok sizce olur mu ?

 69. EMRE dedi ki:

  hocam benimki mesleki ve teknik anadolu lisesi okul türü nedir acaba beni bilgilendirirmisiniz ? 😉

  • alperturkoglu dedi ki:

   Mesleki Teknik Anadolu Lisesi 2 yıldır kullanılan bir kavram. Yani bu yıl 11.sınıfa geçenler MTAL sayılıyor. Siz okula kayıt olduğunuzda okulunuzun türü ne ise sizin okul türünüz de o.

   • hakan dedi ki:

    Hocam ben mesleki acık liseden bu sene mezun oldum.Bizlerde de direk geçişi hakkı var ve normal liselere göre daha mı sona kalıcaz mesleki acık lise oldugumuz için

 70. Fatime Abdullahoğulları dedi ki:

  Merhaba hocam, ben sağlık lisesi anestezi bölümü mezunuyum. Sınavsız geçiş hakkımın olup-olmadığını nasıl öğrenebilirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki bölümlere geçiş hakkınız var. Ancak tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerine uygun olmanız lazım.
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Ameliyathane Hizmetleri
   Anestezi
   Elektronörofizyoloji
   iş Sağlığı ve Güvenliği
   Odyometri
   Podoloji
   Sağlık Kurumları işletmeciliği

 71. Ahmet dedi ki:

  Merhaba hocam benim gitmeyi planladığım okul Benim meteb bölgemdedir, özgün öğretim meteb içi, ikinci öğretimi meteb dışı alamktadır, Ben çalıştığım için İÖ istiyorum girebilirmiyim

 72. Ayşe dedi ki:

  Ben kimya meslek lisesi mevzunuyum. OBP 68. Ygs ve lys ye girdim. Ygs ve lys ile yerlesebilecegim universiteler var fakat okulun verdiği 2 yıllık üniversitelere tercih etmek istiyorum. Okulun verdiği universite ve kendi ygs ve lys ile yerlesebilecegim üniversiteleri farklı farklimi tercih edecegim.Yani sinavsiz gecis için başka bi tercih yeri söz konusumu yoksa aynı tercih sıralamasındaki olacak? Ayrıca ben Ankarada yasiyorum Ankara dışı okulun verdiği üniversiteyi tercih ettiğimde dezavantajlimi olurum?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Siz alanınızla ilgili kodu girdiğinizde sistem sizi önce sgk kontenjanı için yerleştirme önceliklerinizle değerlendirir yerleşemezseniz YGSK kontenjanı için YGS puanı ile değerlendirilirsiniz. Ankara dışında tercih etmek istediğiniz programın yerleştirme önceliklerinde okul türünün sizinki ile aynı olması ve METEB DIŞI’ndan alıyor olması gerekir.

 73. İrem H. dedi ki:

  Hocam ben hatayda yaşıyorum büro yönetimi okudum diploma notum 70,36 antalya yazsam kendi şehrimi yazmasam açıkta kalır mıyım?
  Ve tercihlerin en sonuna kendi şehrimi yazsam ilk sıralardaki şehirler otomatik elenip direk hataya mı alınırım?
  Kendi şehrimi yazmasam başka şehirleri yazsam eğer hiçbiri gelmezse kendi şehrimi yazsam yerleşebilir miyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer Antalya METEB DIŞI’ndan alıyorsa yerleşme şansınız var. Sistem ilk tercihinizden itibaren bakar şartları taşıyorsanız yerleştirir, olmazsa 2.ye 3.ye olacak şekilde bakar. Siz kendi istek sıranıza göre tercih listesi hazırlayın. Kendi iliniz diye diğerlerine bakmadan 24.tercihinize yerleştirmez. Bu konuda içiniz rahat olsun.

   • İrem H. dedi ki:

    Peki kendi şehrimizde 2 yıllık okusak dikey geçişle 4 seneye tamamlamak istesek kpssye de bu sene geçsek olur mu?

    • alperturkoglu dedi ki:

     2 yıllık okuduktan sonra DGS girerek gerekli puanı alırsanız 4 yıllığa geçebilirsiniz. KPSS hakkında hiç bir fikrim yok.

     • İrem dedi ki:

      Hocam benim diploma notum 70 hesaplayınca 350 oluyo ben hatayda meslek lisesinden mezun oldum bu yıl. ama antalya ve adanada 290 civarı yerler buldum ama buralar meteb içi benim gitme imkanım var mı?

      • alperturkoglu dedi ki:

       Yok. Bölüm yazmamışsınız ama büyük ihtimalle okul türlerine bakarsanız “3” yani anadolu mezunları yerleşmiştir.

 74. Öznur dedi ki:

  Merhaba hocam bn teknik lise inşaat bölümünden mezunum sınavsız gecis hakkimi kullanacağım obp puanm 362 dokuz Eylül inşaat teknolojisi meslek yüksek okuluna girebilirmiyim meteb iciyim yeni mezun oldum

 75. Ceren Sevener dedi ki:

  Merhaba ben 2016 Ankara mezunuyum meteb içi tercih yapacağım ancak istediğim üniversite meteb dışı yazıyor yinede bana öncelik verilir mi?

 76. İrem dedi ki:

  Hocam okul türü msg önceliği var okul türü mü demek araştırdığım yerde mezuniyet yılı,obp, doğum tarihi,birde msg öncelliği var msg önceliğinde de sizin dediğiniz gibi 2-3 vb şeyler yazıyor…

 77. Emine dedi ki:

  Hocam ben erzincanda tercih yapılan harita yapı kadastro bölümünden nigdeye tercih etmeyi düşünüyorum ilk sıraya yazdigimizin gelme olasılığı nedir bir çok şey söylediler kesin bilgi alabilirmiyim ?

 78. büşra dedi ki:

  Hocam merhaba ben 2016 çocuk gelişimi mezunuyum ve anadolu bölümüyüm obp puanım 415,800 gazi üniversitesi 2 yıllık çocuk gelişimine yerleşme ihtimalim var mıdır doğum tarihine bakarsak 10,12,1998 doumluyum teşekkür ederim

 79. Furkan dedi ki:

  hocam ben sınavsız geçiş hakkımla tercih yapıcam(16,4,i,98 böyleyim şuan) şimdi 2016 ösym kılavuzunda gecen sene yerleşenin obpsi (2015 ösys en küçük obp) 360 ama ygsyle yerleşen mi yoksa sınavsız geçiş mi orda arada kaldım ya da ikisininde içinde olup en düşük olan mı çünkü benimki 300 orda yerleşeninki 360 şimdiden tesekkür ederim eğer vakit bulurda tercihlerden önce cevap verirsenin çok sevinirim.

 80. Göktuğ dedi ki:

  Hocam, benim okul türümün kodu 2 (ticaret meslek) de , okul türü 3 olan okullara girme şansımızda mı yok ?

 81. fatma dedi ki:

  Hocam ben ticaret meslek lisesi mezunuyum,bölümüm muhasebe ve fınanasman. Ygs barajını geçemedim. Açıkogretim barajı 150 benim en yüksek puanım 148 :/ Açıkögretime kayıtta yaptıramıyom. Dikey geçiş kapsamında Açıkögretime basvurabılırmıyım?? Posta Hizmetleri, Bankacılık ve Sigortacılık, Maliye, İşletme bölümleri dıkey gecıs kapsamında acıkogretımde varmıdır? internette bircok arastırma yaptım ama dogru duzgun bır bılgı bulamadım.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Dikey geçiş ile sınavsız geçişin farklı şeyler olduğunu kavramalısınız. Dikey geçiş 2 yıllık üniversite programından 4 yıllık programa geçiş demek. Siz sınavsız geçiş yapacaksınız. Şu sayfada tablonun en başında ticaret lisesi mezunlarının tercih edebileceği açıköğretim programları yer alıyor. İnceleyiniz.

 82. irem dedi ki:

  hocam merhaba.ben tercihimde öncelik Ankara yı yazacağım sonra da kırşehir,çankırı,nevşehir,bolu,vb yazacağım bunlar metep içi mi oluyor bunları da tercih edebilirmiyim,yazabilirmiyim??birisi hayır yazmıyorsun diyor birisi yazıcaksın diyor biraz kararsız kaldım hocam yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürler…

  • irem dedi ki:

   Ben anadolu sağlık meslek lisesi öğrencisiyim hocam 2016 mezunuyum.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kendi iliniz METEB bölgenizdir. Bunun dışında tercih edeceğiniz yerlerin önceliğinde METEB DIŞI yazıyor olmalı. METEB İÇİ yazıyorsa il dışından almıyor demektir.

   • İrem dedi ki:

    İnşallah Ankara olur hocam araştıracağım onları.Çok teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için.İyi akşamlar.:)

    • alperturkoglu dedi ki:

     Rica ederim. Sonuçtan beni de bilgilendirirseniz sevinirim.

     • İrem dedi ki:

      Hocam baktım araştırdım metep içi yazıyor ondan dolayı yazamıyorum sadece görebildiğim kadarı ile kayseri metep dışı istiyor düşük puanla almış geçensene benim ki o puandan yüksek onu tercihimde en alt kısımlara yazmayı düşünüyorum ilk lere Ankara yı…

      • İrem dedi ki:

       İnşallah giderim hocam sonuçlar açıklandığında sizede söylerim bilgilendiririm tekrar yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim…

      • alperturkoglu dedi ki:

       İnşallah. Rica ederim.

      • alperturkoglu dedi ki:

       METEB İÇİ olanların okul türü “3” ise yazamıyorsunuz. METEB İÇİ ama okul türü “2” ise sizin okul türü önceliğiniz var. Buna göre değerlendirdiyseniz doğrudur.

 83. Semanur dedi ki:

  Ben kız meslek lisesi mezunuyum Anadolu meslek. Çocuk gelişimi okudum 2016 mezunuyum obp puanım 436. Ankara gazi 2 yıllık istiyorum gelme olasılığı var mı acaba? Bir de sosyal hizmet 2 yıllığa bu obp ile girebilir miyim iyi bir yere?

 84. Ayaz dedi ki:

  merhabalar , 2015 Elektrik Elektronik Endüstri Meslek Lisesi Mezunuyum. Geçen sene sınavsız geçiş ile bir öğretime yerleştim fakat gitmedim. bu sene tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam , tercihlerde dikkat etmem gereken ne olabilir çıkması için acaba ? 1996 doğumluyum..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelikle eski mezunlardan alan programları tercih etmelisiniz. Çünkü öncelik 2016 mezunlarının olacak. Siz kılavuzda 2014 ve öncesi öğrencilerin yerleştiği programları bulmalısınız.

 85. Göktuğ dedi ki:

  Hocam, Marmara üniversitesi-bilgisayar programcılığı’na obp ile girme şansımız varmı yoksa ygs-1 puanıylamı alıyor

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişle alıyor. Son yerleşen öğrencinin bilgileri 2015,4,METEB İÇİ,360.95, 22.12.1997
   Yani okul türü ATL olacak, İstanbul’daki bir ATL’den mezun olmuş olacak, OBP puanı en az 361 olacak.

 86. can bölükgiray dedi ki:

  iyi günler ben diploma puanım 59.73 meslek lisesi makine teknolojisi alanından mezun oldum bu sene itfaiye bölümüne sınavsız geçişim var gidebilirmiyim sizce 59.73 diploma puanım

 87. merve dedi ki:

  hocam ben 2014 ticaret meslek lisesi büro yönetim mezunuyum geçiş hakkımı kullanarak bölgemdeki en yakın ön lisans işletme bölümüne yerleştirildim fakat okulu bir yıl okuyup bıraktım ama kaydımı hala aldırmadığım için 2. üniversite kapsamında açık öğretimden yararlanacağımı öğrendim karamürsel/kocaeli bölgesindeyim açık öğretim değilde tekrardan ygs ye girmeden kocaeli üniversitesine yüz yüze eğitim görme şansım var mı 2 yıllık ? bunu öğrenmek istiyorum

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız 2.üniversite sadece aöf programları için geçerlidir. Tekrar örgün okumak için Ocak ayında başvuru yapmış olmanız Temmuz’da da tercih yaparak bölüme yerleşmeniz gerekiyor.

 88. Emre dedi ki:

  Hocam merhabalar ben İzmirde yaşıyorum ve Ege MYO Uçak Teknolojisi bölümünü istiyorum. ATL mezunuyum, yani motorlu araçlar bölümünden lakin OBP puanım 345 ama Ege’nin 355 girme şansım nedir sizce

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şansınızı deneyeceksiniz. Olur yada olmaz diyemem.

   • Emre dedi ki:

    Ben sadece Ege MYO İzmir’de diye sormak istedim malum ATL önceliği oluyordu. 10 puan yüksek istediğim bölüm ama şehir ve ATL önceliğinden girebilir miyim sizce

    • alperturkoglu dedi ki:

     2015,4,METEB İÇİ, 355.65000 28.07.1997
     Bunlar geçen yıl son yerleşen öğrencinin öncelikleri. Zaten sadece İl içi öğrencileri yerleşmiş.
     Puanı sizden iyi olan öncelikli yerleşir. Ama dediğim gibi deneyeceksiniz.

     • Emre dedi ki:

      Son bir şey daha sormak isterim. Motorlu Araçlar teknolojisi okudum lisede. Bu bölümün girebileceği yaklaşık 15 tane önlisans bölümü mevcut. Fakat Bu bahsettiğim 15 bölüm dışında bir bölüme OBP puanımla girme olasılığım yine de var mıdır

 89. Deniz dedi ki:

  Hocam merhaba ben düz ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçişi kullanmayı düşünüyorum diploma puanım 79,71*5 ile yani 398.5 gibi bi puan oluyor bu obp puanıma ek bir puan gelecekmi? (kendi bölümümden devam etmek istiyorum ).
  Ayrıca hocam tercih döneminde lys ye girdim ama lysden tercih yapmayıp sınavsız geçişten yapmayı düşünüyorum o şekilde nasıl tercih yapabileceğim?
  şimdiden teşekkür ederim..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş zaten bölüm öğrencilerine tanınan bir hak olduğundan ayrıca puan eklenmez. Tercih zamanı geldiğinde alanınızla ilgili tercihleriniz sınavsız geçiş tercihi olarak değerlendirilir.

  • gamze mavzer dedi ki:

   Merhaba, Ben Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunuyum.Sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam .Obs puanım 385 lisede büro yönetimi ve yönetici asistanlığı okudum şimdi ise İnsan Kaynakları yönetimi bölümüne geçiş yapmak istiyorum İstanbul İçinde Bölümüm sadece Özel üniversitelelerde var sizde İstanbul içi istediğim bölümetam burslu şekilde yerleşme durumum nedir? Yardımcı olursanız sevinirim

 90. Aslıhan dedi ki:

  Merhabalar hocam ben 2015 yılında normal kız meslek lisesinden mezun oldum anadolu değil düz ve çok iyi bir obp m var 427 diploma notum 85.57 bölümüm çocuk gelişimi ve aynı bölümü ege ünüversitesinin myo nda okumak istiyorum şansım ne sizce normal öğretim 426 istiyo ikinci öğretimse 406 ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   En önemli öncelik mezuniyet yılıdır. Puanınız çok iyi de olsa 2016 mezunları ile kontenjanı dolacaktır. Zaten geçen yılın önceliklerine baktığımızda okul türü de “3” yani anadolu olarak görünüyor. (15, 3, İ, 97)

 91. Ayşenur çöte dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben kız teknik ve meslek lisesi girişliyim benim okul türüm 3 mü 2 mi? Teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Anadolu, Teknik lise ya da normal meslek kısmında okuduğunuzu en iyi kendiniz biliyorsunuzdur. Puanla anadolu kısmına yerleşmediyseniz yada 10.sınıfta teknik lise kısmına geçmediyseniz normal meslek yani 2 sayılır.

 92. Şehmus dedi ki:

  Hocam ben sağlık lisesi 2016att mezunuyum dıştan sınavsız geçişle öğrenci alan üniversiteleri Nasıl öğrenebilirim??
  Teşekkürler

 93. Tugba dedi ki:

  Ben bir soru sorcaktim bu yol sinavsiz geçiş 2 yillik bölümlere başvurusu yaptim tercih kilavuzunda sinavsiz geçiş bölümünde bazi üniversitelerde tam burslu yada %50burslu yaziyo bunlara tercih yapabiliyomuyuz yaparsak burs için bi sinava girmek gerekir mi yada direk buslumu oluyoruz cvp yazarsaniz sevinirim

 94. semra dedi ki:

  merhaba hocam ben yeni mezun oldum ve teknik grafik tasarım bölümündeyim obp 356 istanbulda tutma ihtimali var mı

 95. Sinancan dedi ki:

  Hocam cok tesekkurler ben 2004 meslek lisesi bilgisayar bolumu okudum ve uzun zaman gecti 2015 ygs girdim sinavsiz gecisden nasil yararlanacagim hic bilmiyorum anlatirmisinz

 96. meltem dedi ki:

  Hocam ben bu yıl ATL den mevzun oldum.OBP puanım 396.39 sınavsız geçiş hakkımı kullanarak İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Programcılıgına gitmek istiyorum sizce yerleşme ihtimalim nedir?Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim…

 97. Zeynep dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben 17 yaşındayım. Eylülde üniversiteye başlayacağım. Yaşımın sorun olacagini soyluyor cevremdekiler. Boyle bi sey var mi hocam. Tesekkurler

 98. BATUHAN dedi ki:

  hocam ben endüstri meslek lisesi otomotiv bölümü 2014 mezunuyum.ygsde barajı geçemedim sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum.makine bölümüne girme şansım nedir sizce.

 99. Misafir dedi ki:

  Hocam meraba yıl sonu beceri sınavına girdim ve geçemedim hocam şimdi ben tercih yapabilirmiyim eylülde telafisi var tercih yapsam kayıt tarihine yetişir mi

 100. Misqfir dedi ki:

  Hocam merab q imam hatip mezunuyum ygs ye girdim kaydırma yaptım barajı gecemedim fakat ygs tercihlerini yaparken sınavsız geçiş hakkını işaret lemedim sadece ygs ye girmek ıstiyorum dedimdedim sms. Ben açık öğretim ilahiyat istemiyom normal başka biseyetercih yapamaz mıyım mesela kız mesleki şeylere tercih vermek istiyormuş

 101. Onur dedi ki:

  Hocam bide en son yerleşenlerde okul turu anadolu diyelim ondan öncekilerin anadolu olduğu anlamına gelmez dimi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer okul türü “2” yani meslek lisesi görünüyora ondan öncekilerin Anadolu olma ihtimali vardır. Ama son yerleşen Anadolu ise ondan öncekiler kesin Anadolu’dur.

 102. Ayşenur dedi ki:

  Merhabalar hocam. Ben marmara üniversitesine sınavsız geçiş hakkımı kullandım ama hazırlıkta bocaladım ve yapamayacak gibiyim. 2015 mezunuyum açıkçası myo içinde kendimi bu kadar yormak istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu tür kişisel yorum gerektiren sorulara cevap vermiyorum. Bilgi sorularına cevap vermeye çalışıyorum. Ancak şunu söylemem lazım yerinizde olmak isteyen binlerce kişi vardır. Seneye zaten sınavsız geçiş kalkıyor.

 103. Yunus dedi ki:

  Hocam ben bilişim teknolojiler bölümündeyım yatay geçiş yapmak istersem raylı sistemler’e geçiş yapabilirmiyim ?

 104. OKAN dedi ki:

  Ben meslek lisesinde okuyorum.Geçiş hakkını kullancamda.

  9 SINIF ORTALAMAM 51,83
  10 SINIF ORTALAMAM 54,65
  11SINIF ORTALAMAM 64.63
  12 SINIF ORTALAM 80

  4 senenin diplama puanı bu benim puan kaç acaba yardımcı olursanız sevinirim

 105. EMRE dedi ki:

  Ben istanbulda meslek lisesinde okuyorum.Bölümüm Elektrik elektronik okuyorum.Ben ygs barajı geçemedim.Geçiş hakkı yapıcam.Şimdi ben diplama ile geçiş yapıcagım için lise 1-2-3-4 ortalaması 60 küsür şimdi ben diplama notum 63 diyelim diplama puan internetten hesapladım lise 1-2-3-4 ortalaması 313 puan ediyor ben tercih yaptıgım zaman bu puan bakılıyo dimi.

 106. Habib dedi ki:

  Merhaba ben 2012 anadolu turizm meslek lisesi mezunuyum . Ygs ye girdim fakat puanım orta derecede ve istediğim il deki okula puanım yetmemesi şüphesiyle sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum tercih yaparken sınavsız geçiş ile ilgili tercihimizi biryere belirtiyormuyuz yoksa normal tercih mi yapmam gerekiyor. Teşekkürler

 107. sema dedi ki:

  hocam merhaba,
  ben ticaret meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim. bu yıl ygs’ye girdim ve ygs-5 puanım 167 çocuk gelişim açık öğretime ygs puanım ile yerleşebilirmiyim?
  şimdiden teşekkürler.

 108. furkan k dedi ki:

  hocam merhabalar, ben sepetçioğlu mesleki ve teknik anadolu lisesinde okuyorum sivil savunma ve itfaiyecilik bölümüne yatay geçiş hakkım olup olmadığını soracaktım bu konu hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim…

 109. Esra dedi ki:

  Hocam ygs den barajı geçtim fakat lys den korkuyorum bıraz birde sey dıyolar okul puanı bölünüyor muş lys ye girince sizce boyle bişey varmı

 110. eylül dedi ki:

  merabalar;
  hocam ben bu yıl tekrardan ygs sınavına girmek istiyorum fakat”2 yıllık geçiş hakkını da kullan dondur” diyorlar bende kararsızım çünkü bir yandan okul puanında sıfırlandığını söylediler ne yapmam gerekiyor.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Okul puanının sıfırlanması gibi bir şey söz konusu değil. YGS puanı ile yerleşip bir sonraki yıl tekrar YGS puanı ile yerleşmek isterseniz ek puanınız yarı yarıya düşer.

   • eylül dedi ki:

    yani hocam bu 2 yıllık geçişlerde okul ek puan vermiyor öylece ek puanımız sabit mi kalıyor.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sınavsız geçişte zaten meslek lisesi mezunu olarak yerleştirme öncelikleri ile tercih etme hakkınız var. OBP puanınıza ayrıca puan eklenmez. Çünkü düz lise yada alan dışı olanların OBP ile yerleşme gibi bir şansı zaten yok. Sınavsız geçişle yerleşmeniz durumunda bir sonraki yılda YGS puanı ile tercih yaptığınızda alacağınız ek puan düşmeyecek.

 111. Umut Ramazan dedi ki:

  Hocam ben tesisat ve iklimlendirme bolumu sogutma dali son sinif ogrencisiyim ygsden ygs 1 puanim 142 obp puanim ise 325 2 yilligima gecis yaptigimda obp ile puanim tutan yerlere girebilirmiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişle alanınızla ilgili programlara tercih yaparken YGS puanınızın hiç bir anlamı yok. Yukarıda nelere dikkat etmeniz gerektiği yazıyor. OBP’niz tek başına anlamlı değil. Örneğin siz normal meslek liselisiniz okul türünüz “2”, tercih etmek istediğiniz bölümün okul türünde “3” yada “4” varsa puanınız 500 bile olsa yerleşemezsiniz.

 112. derya dedi ki:

  hocam merabalar ben meslek lisesi öğrencisiyim bu yıl sınavsız geçiş hakkımı kullanmayıp seneye kullanabilme şansım varmıdır bir de hocam sıavsız geçiş hakkı bu yıl kalkıyor deniliyor doğrumudur

 113. Melih dedi ki:

  Sınavsız geçiş hakkımın olduğu bir bölüme YGS puanım ile tercih yapabilir miyim ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sistem sizi önce sınavsız geçişle değerlendirir sınavsız geçiş kontenjanından yerleşemezseniz YGS kontenjanı için YGS puanınızla değerlendirir. Tercih formunda ben şu bölümü YGS ile tercih ediyorum diye bir seçenek yok.

 114. asiye dedi ki:

  hocam merhaba ben meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim.sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum diploma puanım 87 5 ile çarpınca 435 oluyor.bu puanla marmara üniversitesine girebilirmiyim?? hocalar marmaranın, meslek lisesi almadıgını söylüyorlar pek anlayamadım da 🙂

 115. Gaye dedi ki:

  Merhaba hocam anadolu ticaret meslek lisesi buro yonetimi yonetici asistanligi alani son sinif ogrencisiyim . Odyometri veya agiz dis sagligi bolumlerinde bizim yerlesme sansimiz nasil olur?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yılki kılavuzda sınavsız geçiş bölümünüz olarak görünmediklerini söylemiştim. Yani YGS kontenjanı için yeterli YGS puanını almalısınız.

 116. Esra dedi ki:

  Merhaba hocam selcuk universitesi odyometri bolumu son ogrencisini okul turu 4 le almis ben saglik meslek lisesi ogrencisiyim benim ona girebilme ihtimalim nedir acaba okul puanim 70 civari tesekkurler

 117. Koray dedi ki:

  Hocam Merhaba
  ben bu sene mezun olucam meslek lisesi gıda bölümünden uludağ üniversitesi 2 yıllık gıda bölümüne sınavsız geçiş yapsam girme olasılığım nedir acaba

 118. Sibel dedi ki:

  Hocam merhaba . Ben gecen sene mezun oldum. Direk geçiş.nasıl yapılıyodu bılmıyodı sadece kendı bolumume normal tercıh yaptım ve 30 tercıh hakkım varken bn sadece 1 tercıh yaptım. Bu senede hem dırek gecıs hemde sınavsız gecış yapmak ıstyorum yerleşme.olasılıgım nedır . Dıploma puanım 64 . 64×5 =320 yapıyo yerleşme olasılıgım nedır şimdiden teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Mezun olduğunuz bölümü yada tercih edeceğiniz okulu bölümü siz bildiğiniz için yerleşip yerleşemeyeceğinizi ben söyleyemem. Alanınızla ilgili 2 yıllık bölümlere tercih yapmanız durumunda önce sınavsız geçişle değerlendirilir. Sınavsız geçişte en önemli öncelik mezuniyet yılı olduğundan önceki yıllardan alan programlara tercihte bulunmanız gerekiyor. Şu sayfada istediğiniz bölüm linkinize tıklayarak açılan sayfada 2.tabloda yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz.

 119. Ayça dedi ki:

  Merhaba benim bir arkadaşım özel saglık meslek hemşirelik bölümü son sınıfta okuyor özel oldugu için devlet üniversitesine sınavsız geçişi oluyor mu?

 120. Ayşenur çöte dedi ki:

  YGSde barajı geçemediğimiz takdirde sınavsız geçişimiz iptal olmuyor dimi hocam?

 121. Okan dedi ki:

  Hocam Merhaba,

  2008 Meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum yaşım 26, 13 mart ygs girdim sınava girerkende başvuru formunda ygs girmek istiyorumu işaretledim, şimdi sorum şu sınavım kötü geçtiğini düşünüyorum sınavsız geçişte şansımı denemek istiyorum istediğim bölümde AÖF iş güvenliği bölümü böyle bir hakkım var mı sınava girdiğim için bir sonraki seneyi mi beklemem gerekli ?

  Saygılarımla .

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu bölüme sınavsız geçiş hakkınız var ve Temmuz’da tercih etmenizde hiç bir sakınca yok. Tek problem bölümün kontenjanı son mezunlarla dolduğundan yerleşme şansınız çok düşük.

 122. yasemin dedi ki:

  hocam merhaba ben anestezi mezunuyum fakat tıbbi görütüleme tekniklerine geçmek istiyorum ygs kontenjanından bu mümkün müdür? Birde eğer ygs puanımızla tercih yaparsak sınavsız geçiş hakkımızı kullanamıyoruz değil mi ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tıbbi görüntüleme teknikleri zaten sınavsız geçiş bölümünüz değil. YGS puanı ile tercihte bulunabilirsiniz. Aynı tercih listesinde hem YGS puanı ile alan dışı bölümlere hem de sınavsız geçiş bölümlerinize yer verebilirsiniz. Yani alanınızla ilgili yapacağınız tercihler öncelikli olarak sınavsız geçiş olarak değerlendirilecektir.

   • yasemin dedi ki:

    Teşekkürler hocam ama eğer ikisini de yazarsam ilk önce sınavsız geçişe mi bakacaklar?
    eğer sınavsız geçişimi kullanmayıp direkt ygs puanımla yazsam riske mi girmiş olurum

 123. ali dedi ki:

  hocam geçiş yapabılecegımız yerlerın özel üniversitelerin tam burslu bölümlerini de sınavsız geçişle tercih edebiliyor muyuz?

 124. Esra dedi ki:

  Merhaba hocam ben saglik meslek lisesi anestezi son sinif ogrencisiyim bolumum kendi ilimde var ama ilimizde cok fazla lisede var diploma notum 73 bende baska bolum metep disi istiyorum ama istedigim universitenin sinavsiz gecisle en son ogrencisi mgs onceligi 4le girmis orayi tercihimde oncelik benimmi yoksa mgs onceligi 4 olaninmi tesekkurler

 125. melek dedi ki:

  hocam son cevabınızda en son ygs puanına bakılır demıssınız. benım ıstedıgım bolum bulundugum ılde yok ben de meteb dısı yerlerı yazıcam bu durumda ne olur,yani ben ygsde barajı geçemezsem sınavsız gecıs oncelıklerı de tutmazsa ne yapacagım nolur cevaplayın

 126. Betul dedi ki:

  Hocam merhaba. Sağlık mesleki lisesi anestezi son sınıf öğrencisiyim. Bulunduğum şehirde anestezi bölümü yok. Ygsyede hazırlanıyorum. Tercih zamanı sadece bi kere 30 kere tercih yapıcam eğer sınavsız geçişle gelmezse benim bişey yapmama gerek kalmadan ygs puanımız mı devreye giriyor?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yıl tercih sayısının 24’e düşürüldüğünü hatırlatayım. Evet eğer sınavsız geçiş öncelikleriniz uymuyorsa YGS puanınıza bakılır. Herhangi bir şey yapmanız gerekmiyor.

 127. erkut dedi ki:

  merhaba;
  sınavsız gecis nasıl basvurcaz bana lınk atarmısınız gmaıl adresıme
  lutfen yardımcı olurmusunuz

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kişisel verilerinizin sitem üzerinden görünmemesi için maillerinizi sildim. Buradan cevaplıyorum. Başvurular YGS başvuruları ile aynı zamanda Ocak ayı içerisinde 5-20 Ocak yapılıyor (du). Eğer yapmadıysanız bu yıl için şansınızı kaybettiniz.

 128. Yusuf dedi ki:

  İyi Günler hocam ben adıyaman mimar sinan mesleki ve teknik anadolu lisesi 12.sınıf mobil teknolojisi öğrencisiyim ben iç mimarlık okumak istiyorum ve 2 yıllık geçiş hakkımı kullanıp 4 yıllığa hazırlanmak istiyorum ama ankara da okumak istiyorum buna göre sınafsız geçiş yapabileceğim en mantıklı bölüm hangisi ve ankara da hangi okul olur bu konuda şansım ne ayrıca sınavsız geçişle hangi bölümlere gidebiliyorum. 🙂

 129. hande dedi ki:

  Meraba.Ben gecen sene mezun oldum imam hatip lisesinden bu yil ygs sinavina giricem insallah eger baraji gecemezsem sinavsiz gecis hakkim var mi basvuru yaparken sinavsiz gecis bolumunu isaretlemedim,55 tl yatirdim.
  Sinavsiz gecis ucretide icinde dahilmi oluyor
  Ve nasil tercih yapicam sinavsiz gecis icin yardimci ollur musunuz simdiden allah razi olsun

 130. Zeynep dedi ki:

  Merhaba ben mesleki açık lisede giysi teknik üretimi okuyorum 3.sınıftayım ve 39 tane zorunlu dersim var. benim merak ettiğim konu zorunlu derslerim bitmeden yani ortak derslerimin kredisi dolmadan YGSye giremiyor muyum aynı anda üniversiteye gidip ayrıyeten yılda 3 kez olan sınava giremiyor muyum? ÖSYM nin ek sınav yardımı hakkında bilgi alabilir miyim? ve okuldan mezun olabilir belgesi alınca zorunlu derslerin sınavına girmeme gerek kalmıyor mu? çok uzun oldu kusura bakmayın

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yıl mezun olabilecek durumda iseniz Ocak ayında okulunuzdan bir dilekçe alarak YGS başvurusu yapmış olmalıydınız. Eğer yaptınızsa sınava girip tercih yaparsınız. Eğer 3 sınavla mezun olursanız okula kayıt yaptırabilirsiniz. Olmazsanız yerleşmiş olsanız bile kayıt hakkınızı kaybedersiniz.

 131. enes oktay dedi ki:

  Merhaba,ben istanbul’da motor bölümü okuyorum lise sonum.Anadolu tekniğim.İtfayeciliğe sınavsız geçiş hakkım varmış.Girme olasılığım ne kadardır ve yerleştirilirken ilk neye bakıyorlar?Obp puanı ne kadar önemli?Hesaplarıma göre diploma puanı 58 lerde bişey gelecektir.kocaeli üniversitesine girme olasılığım nedir?Bunlar hakkında bilgi almak istiyorum.Şimiden teşekküler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişte neye bakıldığını yukarıda gayet güzel anlattığımı düşünüyorum. Okuyunuz. Öncelik son mezunların ve ATL’lerin olduğundan bu avantaj ama OBP’niz 58*5= 290 yapıyor. Çok düşük bir puan. Şu sayfada 2.tablodan kendiniz inceleyiniz. Kocaeli son yerleşen öğrencinin OBP’si 383 puan.

 132. Hatice dedi ki:

  Hocam ben 12.sinifim su anda cocuk gelisimi vandayim ama gaziantepte iki yillik sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum danisacagim kimse yok nasil yapabilirim gaziantepte sinavsiz gecis var mi bana yardimci olur musunuz ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Her yerde sınavsız geçiş kontenjanı olabilir. Önemli olan METEB dışından alıyor mu? Evet Gaziantep METEB Dışından alıyor ama okul türü “3” yani Anadolu Kız Meslek mezunlarını alıyor. OBP olarak taban 372,30000.

 133. Hilal dedi ki:

  Sınavsız geçiş ücreti sınav ücreti olan 55 tl’nin içinde mi?

 134. Hilal dedi ki:

  Ben bişey sormak istiyorum. Merak ettiğim şey ygs puanım baraji geçmiş ise ve tercihlerde sınavsız geçişle yerlesirim bu yüzden 2 yıllık cocuk gelişimi yaziyim dedim ve yazdım ösym bunu nerden anlicak sınavsız geçiş tercihinde bulunmuş diye

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS başvurularında mezuniyet bilgilerinizi veriyorsunuz. Tercih yaptığınızda sistem sizin bilgilerinizi bildiği için önce sınavsız geçişle değerlendirilirsiniz. Yerleşemezseniz YGS puanı ile değerlendirilirsiniz.

 135. zeynep dedi ki:

  Selamün aleyküm ben geçen sene kız meslekten mezun oldum bu yıl açık öğretime yazılmak istiyorum fakat sınava girmeden sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim ?
  Ayrıca sınavsız geçiş hakkımı kullansam açıköğretimden çocuk gelişim bölümünün çıkma olasılığı nedir?

 136. Su dedi ki:

  Sınavsız gecis te okul kodu 2olanlar yerlesemıcek diyorlar bu nedir hocam?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Örneğin sizin tercih etmek istediğiniz sınavsız geçiş bölümünün yerleştirme önceliklerine baktığınızda okul türü “4” ATL yada “3” Teknik Lise mezunlarını alıyorsa ve sizin okul türünüz “2” normal meslek lisesi programı ise yerleşemezsiniz.

   • Su dedi ki:

    Anladım tesekkur ederım son olarak meteb içinden alan kodu 2 olan Ünv meteb dışından yerlesme ihtimali var mıdır

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sizin okul türünüz 3 yada 4 se METEB dışından da olsanız siz öncelikli olursunuz. Ama 2 ise şansınız yok demektir.

     • Ayşenur çöte dedi ki:

      Hocam merhabalar, ben lise son öğrencisi giyim üretim bölümü öğrencisiyim. Okulum düz meslek lisesi, ben sınavsız geçiş yaptığımda aynı üniversiteyi yazdığım teknik veya anadolu meslek öğrencisinin obp puanı benden düşük olsa bile öncelik onda mı oluyor? Yoksa puanımız aynı olursa ilk onu mu alıyor?

 137. serhatakkoç dedi ki:

  merhabalar Hocam;Ben 2007 maltepe ticaret meslek lisesi mezunuyum acaba ben 2016 acık ogretime yazılmak ıstıyorum ımkanım varmı sınava gırmeden acık ogretıme yazılabılırmıyım? yoksa sınava gırıp acıkogretım puanını tuturup olemı acıkogretıme yazılmam gerekıyor saygılar.

  • alperturkoglu dedi ki:

   20 Ocak’a kadar başvuruda bulunup Temmuz’da alanınızla ilgili 2 yıllık aöf programlarına tercihte bulunabilirsiniz. Yerleşirseniz kayıt yaptırırsınız. Doğrudan kayıt olmak diye bir şey söz konusu değil.

 138. Zeynep dedi ki:

  Hocam meraba ben bu sene mezun olucam. Ama 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyorum fakat biir türli karar veremiyorum. İstanbulda yaşıyorum ve istanbuldaki develet üniversitelerini yazmak istiyorum örneğin marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik vs. bu üniversitelerin bana çıkma olasılığı nedir acaba?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Mezuniyet bölümünüze, okul türünüze, METEB durumunuza, OBP puanınıza, doğum tarihinize ve tabi ki tercih edeceğiniz bölüme bağlı. Şu sayfada sınavsız geçiş bölüm linklerine tıklayarak açılan sayfada 2.tablodaki yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz.

 139. Esra Omurca dedi ki:

  2014 yılında anadolu sağlık meslekten mezun oldum sınavsız geçişi kullanarak fizyoterapiye geçiş yaptım. 2016 da mezun olacağım tekrardan sınavsız geçişimi kullanabilir miyim ?

 140. İrem dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben bu sene tıbbi sekreterlik bölümünden mezun olacağım. Diploma puanım 65-67 arası gelecek. Bu da 330-335 OBP puanı ediyor. Ancak oturdugum şehirdeki istediğim iki yıllık 337 puan. Sizce o bölüme girebilir miyim? Olmazsa Manisa da istediğim bölüm var ve puanım fazlasıyla yetiyor. Orası olur mu?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Geçen seneki taban puan bir göstergedir. Bu senede aynı olup olmayacağı yada 5-10 puan altı yada üstü ile yerleşip yerleşilemeyeceğini bilemeyiz. 30 tercih hakkınız olacak en çok istediğiniz yerden en az istediğiniz yere doğru tercihlerinizi yapabilirsiniz.

 141. Ayşenur çöte dedi ki:

  Merhabalar ben meslek lisesi giyim üretim bölümü 12.sınıf öğrencisiyim. Okula düz meslek olarak girdim ama şuan okulum kız teknik ve meslek olarak değiştirildi ben meslek lisesi mezunu mu olucam yoksa teknik lise mezunu mu olucam? Birde meslek lisesi mezunu olursum sınavsız geçişte önceliği 15,3,İ,97 yani 3 teknil lise alımı olan üniversitelere girebiliyor muyum giremiyor muyum?

 142. Aram dedi ki:

  Merhabalar hocam.Allahın izniyle 2017 de mezun olacağım.Paramedik böümüne sınavsız geçiş yapmayı düşünüyorum.Bizimle aynı yılda özel sağlık liseleride mezun olacak.Geçiş önceliği var mı ? Varsa kimdedir? Teşekkürlerimle…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Özellerin normal sağlık mesleklere göre önceliği yok. 1-Mezuniyet yılı, 2-OKul türü (Anadolu öncelikli), 3-METEB önceliği, 4-OBP, 5-Doğum tarihi

 143. Şeyma Erdağ dedi ki:

  Merhaba
  Ben anadolu ve teknik meslek lisesinde moda tasarım bölümünde okuyorum sınavsız geçiş yapmak istiyorum ama marmara yada mimar sinan ünüversitelerine sınavsız girmem için ne yapmam lazım hiç bir fikrim yok yardımcı olur musunuz?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Marmara Ün. Giyim Üretim Tekn. için yerleştirme öncelikleri 15,3,İ,97 361.4000
   Yani son yerleşen öğrenci 2015 yılı Teknik lise mezunu ve İstanbul içinden 1997 doğumluymuş. Diploma notu 72,2
   Marmara Ün. Moda tasarım için yerleştirme önc. 15,3,İ,97 427.0500
   Yani 2015, teknik lise, İstanbul içi mezunu ve 1997 doğumluymuş. Diploma notu 85,4

 144. ece dedi ki:

  Hocam merhabalar ben bu sene bulundugum ilden 6 saatlik uzak bir ile sinavsiz gecis yaparak cocuk gelisi bolumunu kazandim 2 yillik diye herkes gitmeye degmez diyo moralimi bozuyolar ama ben dgs ye girip 4 yila tamamlamayi dusunuyorum sizce neden oyle diyolar o kadar kotu mu 2 yillik okumak

 145. tugba dedi ki:

  iyi günler hocam ben 2 yıllık üniversite egitiminden sonra dgs ile egitimimi 4 yıla tamamlamak istiyorum.Ben dgs düşündügüm için 2 yıllık örgün ile açıkögretim arasında bi fark olurmu.Örgün veya açık olması dgs sınavını etkiler mi?(çocuk gelişimi bölümü)

 146. fatma gul dedi ki:

  ben sınavsız gecıs yapmak ıstıyorum ozel bı ıslem gerekıyormu nasıl yapılıyobılgı verırmısınız

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercih etmek istediğiniz programın yerleştirme öncelikleri sizin inceliklerini uygun olması lazım.kodu alıp tercih listenize ekleyeceksiniz. Onaylayıp çıktısını alın.sonrada bankalardan herhangi birine tercih ücretini yatırın.

   • fatma gul dedi ki:

    tercih klavuzundakı cocuk gelişimleri yazsam olurmu yanı bazıları sınasız gecıs olan kısımlarda puan yazmaz diyorlarda

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sınavsız geçiş ve YGS kontenjanları ayri ayrı.YGS kont.için YGS puanı,sgkontenjani için de yerleştirme öncelikleri ve obp verilmistir.buna gore tercih yapabilirsiniz.

 147. nazlı dedi ki:

  Merhaba hocam sınavsız geçiş hakkımız ile çocuk gelişimini açıköğretim den okuyabilirmiyiz?

 148. betuul dedi ki:

  ben Anadolu teknık lısesinde gıda teknolojisi okuyorum. Kırkpınar myo aşçılık bolumunue gecıs yapmak ıstıyorum. obp puanım cok ıyı degıl ama iyi denebılır. aynı sehırde oturuyorum okul ıle sızce gecıs durumum nedır ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   2015 3 METEB DIŞI 390,70000 06.03.1997
   Bu değerler 2015 son yerleşen öğrenciye ait. 78,14 diploma notu ile yerleşmiş. Buna göre durumunuzu değerlendirebilirsiniz.

   • betuul dedi ki:

    yanı ortalamamın bu kadar olması mı gerekıyor

    • alperturkoglu dedi ki:

     Son yerleşen öğrencinin bilgilerini verdim. Yorumlamak size kalmış.

    • mert dedi ki:

     hocam anadolu teknik lisesi mezunuyum bu sene mezun oldum 96lıyım sınavsız geciş hakkımı kullanmak istiıorum ilk tercihimi yapmadım şimdı yapmak istiıorum eskişehirde okudum esk.tercih etmek istiıorum metal bolumunu okudum alan dallarından makine oluomus obp puanım 299.80 sizce yerlesebilirmiyim ilginiz için tesekkurler

     • alperturkoglu dedi ki:

      Tatilde olduğumdan cepten inceleyemiyorum. Google ye ÖSYM rehberlik yazın açılan sayfada tablo3a seçerek bölüm adı ve şehir adına gore sorguların.yerleştirme önceliklerinden okul turu olarak çok avantajlisiniz.puanda tutuyorsa yerleşkesinin.

 149. bedriye dedi ki:

  merhaba
  ön kayıt yaptıktan sonra okula kayıt için gitmek şartmı diyecektim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ön kayıt yaptırdığınız sayfada yazıyordur. Ön kayıtla e-kayit ı karıştırmıyorsunuz değil mi? Ön kayıt ün. kendi sitesinden yapılır. Temel kimlik bilgilerinizi tamamlamanız içindir. Ve normal kayıt için kolaylık sağlar. e-kayit postaneden alacağınız e-devlet şifresi ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılarak yapılır ve asıl kayıt yerine geçer.

   • bedriye dedi ki:

    ewet sanırım biraz karıştırmışım e-kayıt yaptıkmı okula kayıt için gtmemize gerek kalmıyor anlaşılan çok teşekkürler bu arada

 150. cansu dedi ki:

  hocam benim obp puanım 351 di çocuk gelişimi 2015 çocuk gelişimi meslek lisesi mezunuyum 1 . tercihte 21 tane tercih yaptım sınıvsız geçiş için ama yerleşemedim . sizce ikinci tercihlerde nasıl bir yol izlemeliyim şansım düşükmüdür . hem geçiş hem puanımı kullanma şansım varmı lütfen yardım edin

  • alperturkoglu dedi ki:

   2015 mezunu olduğunuzdan mezuniyet yılı önceliğiniz var ama OBP puanından önce, okul türü ve METEB önceliğine dikkat etmeniz gerekiyordu. Ek yerleştirmelerde boş kontenjanlara ve bu yerleştirme önceliklerine dikkat edin. Siz alanınızla ilgili prog. tercihte bulunduğunuzda zaten önce sınavsız geçiş yerleşemezseniz YGS ile değerlendiriliyorsunuz.

   • cansu dedi ki:

    hocam son demek istediğinizi tam olarak anlayamadım yani ilk önce ygs puanıyla değerlendirilip yerleşemezsekmi obpmize bakılıyor

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sınavsız geçişte önce mezuniyet yiliniza,sonra okul turunuze,sonra meteb onceliginizi,sonra obp puaniniz ,sonra doğum tarihimize bakılır.sınavsız geçiş kontenjanından yerlesemezseniz YGS kont. İçin YGS puaniniz la değerlendirilirsiniz.

 151. ben imamhatip mezunuyum sınavsız veciş için kayıt yapmıştım ama şimdide üniversite tercihine geciktimmi scaba moralim baya bi bozuk ne olacsk şimdi acil dönermisiniz

  • alperturkoglu dedi ki:

   Soyleyecek fazla birsey yok. 6-14 temmuz tercih suresi 2 gun uzatildi 16 temmuzda sona erdi. Tum basin organlarinda hergun hatirlatildi.Eylul sonu ekim basi gibi ek tercihler olacak.Kacirmayin.

 152. abdullah k.. dedi ki:

  hocam ben 2014 hemsirelik mezunuyum 96 dogumlu yuzde 75 burslu aneste
  zı uskudar unısı2012 mezunu 92 dogumlu 368 puanla yerlestı benım puanım 337 yerlesme ıhtımalim nedır?

 153. melike d. dedi ki:

  merhaba hocam 2012 meslek lisesi mezunuyum obp puanım 344 13.2.D.95 son alım olan yere yerleşme olasılığım nedir.Yoksa kesin olabilecek bir yerler mi yazmalıyım. yani 12,2,D,94 gibi

 154. Kubilay dedi ki:

  Hocam merhaba.
  Ben bu yıl meslek lisesinden mezun oldum . Makine bolumu. Sinavsiz gecis hakkimi kullanacağım . Obp puanım 300. Bu puanla istanbulda iş saglıgı ve guvenligi bölümüne yerlesebilirmiyim. Ozel üniversiteler dahil.

 155. canan dedi ki:

  hocam iyi akşamlar. ben ticaret meslek lisesi büro yönetimi mezunuyum. ygs6dan 153 puan aldım diploma notum 58, obpsi 290idi. bozok üniversitesi muhasebe bölümü ise 172 puanla alıyor tercih yaptım ama şansım var mıdır sizce? bir de bazı üniversiteler muhasebe ve vergi uygulamaları bölümü açmış puan belirtmemiş girme şansım nedir ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Muhasebe ve Vergi uyg. sizin sınavsız geçiş bölümünüz olmadığından YGS kontenjanı uygulaması bu yıl ilk defa uygulandığından net birşey söyleyemem. Ama geçen yılda alan dışından aldığına göre Bozok ve yeni prog. şansınız olabilir.

 156. ramazan dedi ki:

  Hocam ben endüstri meslek lisesi mezunuyum elektrik elektronik bölümü sınavsız geçiş te uçak teknolojisi bölümü okumak istiyorum kazanma şansım nedir acil yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim…

 157. ela dedi ki:

  Mrr hocam bnm okul kodum 2 tercihlerde okulkodu 3 olan yetleremi yerlsmem daha kolay yoksa oncelik yerinde —- olup yeni acilan unileremi

 158. Mert dedi ki:

  Hocam merhabalar, ben Antalya’da yaşıyorum bu sene endüstri meslek lisesi bilişim/web tasarım bölümünden mezun oldum benim direk geçiş yapabileceğim bölümler nelerdir onları öğrenebilir miyim ? Tercih kılavuzundan araştırıyorum ama pek bir şey anlayamadım fazlasıyla karışık. Bir sorum daha olacak elektronik haberleşme bölümüne direk geçiş hakkım var mıdır ? Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

 159. mine dedi ki:

  Hocam ben 2015 sağlık meslek hemsirelik mezunuyum bu sene 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyorum paramedik bölümü için. Benim diploma puanim 72 OBP 360 0.12 katsayısı 43.2 0.18 katsayısı 64.8 ben şimdi 0.18 katsayimin puanima eklendigi bir tercih yapmak istiyorum hangi bolumleri yazarsam obpme 64.8 eklenir hocam bolum adi istiyorum tesekkurler simdiden

  • alperturkoglu dedi ki:

   2 yıllık sınavsız geçişte mezuniyet yılı, okul türü, METEB önceliği, OBP, d.tarihi değerlerine bakılır. OBP’ye puan eklenmez. 4 yıllık alanınızla ilgili tercihlerinizde YGS 180 üzerinde ise puanınıza o puan eklenir.

 160. burak d. dedi ki:

  Merhaba hocam; ben 2012 meslek lisesi mezunuyum. obp puanım 334,55.
  Aydın makine,resim ,konstrüksiyon 14,2,D,96 veya Antalya makine 14,2,İ,96 gelme ihtimali var mı.

  • alperturkoglu dedi ki:

   “14” ifadesi 2014 yılında son mezunlarla yani 2014 mezunları ile kontenjanın dolduğunu gösteriyor. Bu yıl bir de kontenjanlar düştü. Çoook zor.

 161. elif dedi ki:

  hocam merhaba ben tercih yaptım aniden oldu değiştiremiyorum da benim lys sonuç kağadımda dal no 3 yazıyor bende okul türü sanıp 14.3.i.96 gazi basım yayın teknolojilerini yazdım .
  ama benim okul türüm 2ymiş yani 15.2.i.97 oluyor obp 356 yerleşme ihtimalim hiçmi yok ben yanlışmı bir tercih yaptım

 162. Kenan dedi ki:

  hocam ben tutmıyacağına bile bile bazı riskli tercihlerde bulundum mesala dışarıda okumak istiyorum meslek liseliyim 14,3,i gibi çok riskli tercihleri yazdım benim yaptığım tercihlerin hepsi geçersizmi sayılcak ? hocam ben ösym sitesine baktım şöyle bi yazı var

  (((Bu tabloda yükseköğretim kurumları ve programları için belirtilen kontenjanlar ve koşullar Yükseköğretim Kurulunca
  saptanmıştır. Tercih etmek istediğiniz bir program ile ilgili olarak belirtilen koşulları tam olarak karşılamıyorsanız o
  programa tercih listenizde yer vermeyiniz. Bu uyarıları göz önünde tutmadığınız takdirde ilgili tercihleriniz geçersiz
  sayılır; bu tür tercihlerinizdeki programlardan birinin kesin kayıt listesinde adınız yer almış olsa bile programa kaydınız yapılmaz ))))

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sizin yaptığınız tercih riskli tercih grubunda sayılmaz. Örneğin bir programa yerleşebilmek için 1,70 boy 65 kilo istiyordur yada herhangi bir görme yada benzeri engeli olmasın diyordur. Aday bu şartları sağlamadığı halde tercih eder ve yerleşir. Sonradan ortaya çıktığında iptal olur.

 163. sibel dedi ki:

  iyi günler hocam ben dursunbey mesleki ve teknik anadolu lisesi bilişim bölümü mezunuyum nitelik kodları 2 den mi tercih yapıcam 3 ten mi lütfen yardım

  • alperturkoglu dedi ki:

   Okulunuzun ismi değil sizin o okula puanla yerleşip yerleşmediğiniz önemli. Puanla yerleşmediyseniz kodunuz “2”, SBS yada OGS ile yerleştiyseniz “4”

 164. Gül dedi ki:

  Hocam bana dersanedeki rehber hocam dedi ki 4 yıllıklar tutuyo olsa bile eğer geçiş hakkın olan bölümü yazmışsan o direk oluyor,o yüzden eğer 4 yıllık tutturuyorsan açıkta kalmamak için geçiş hakkını yazma. Bana biraz saçma geldi,bu gerçekten böyle mi?

 165. tuğba çalışkan dedi ki:

  iyi günler meslek lisesi tekstil 2014 mezunuyum. bu yıl ygs-5 puanımla moda tasarımı tercih etmek istiyorum, ek puanlı olarak.
  sıralamada ek puanlılar kendi içinde diğerleri kendi içinde mi sıralanıyor yoksa ek puanlı olarak sıralamam tüm ygs-5 puanları içinde mi geçerli?
  Birde m.t.o.k. bölümleri yalnızca meslek liseli kendi alanını seçenler mi tercih edebiliyor? bu durumda ben nereleri tercih edebilirim?

 166. ece dedi ki:

  Hocam sinavsiz geciste metep ici olan illeri tercih etsek gelme ihtimali hic mi olmaz yok mu

 167. ahmet dedi ki:

  Peki eski mezunlardan aldığını nasil anlayabilirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yerleştirme öncelikleri ilk değer mezuniyet yılının son 2 hanesidir. Örneğin 14 2014 anlammına gelir. 13 ,12 ,11,10 ,09 gibi değerlere bakabilirsiniz.

 168. ahmet dedi ki:

  Hocam size 5 temmuzda yazmıştım ben sağlık meslek hemsirelik mezunuyum ama mezun olalı 1 yıl oldu bu sene tercih yapcam 2 yıllık yer onceliginde İ olanları mi tercih etmeliyim yoksa D olanları mi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Önceki mezunlardan olduğunuz için öncelikle eski mezunlardan alan programlara bakmanız gerekiyor. Okul türü ve METEB önceliğine sonradan bakabilirsiniz. Eğer il içi düşünüyorsanız “İ” il dışı düşünüyorsanız “D” olanları tercih etmelisiniz. Ama siz paramedik istiyordunuz. Eski mezunlardan alan programlar pek yok ancak özel ve ücretli olabilir.

 169. Bahar dedi ki:

  Merhaba hocam ben bu yıl mesleki acıkögretmdn mezun oldum bölüm muhasebe finasman diploma puanım 68,80
  5 ile çarptıgımda 344 çıkıyor sınavsız geçiş hakkımı kullndm saglık kurumların işetmeciligi ısparta bitlis bingöl izmir sinop yerleri tercih olark yptmm yerleşirmiyim acaba bu arada 1994 dogumluyum

 170. Fatoş dedi ki:

  Mrb hocam ben ćocul gelişimini okudum bu sene son 2 yıllık geçiş hakkımı kullanacam hata tercihimi de yaptım ama diploma puanımı 68.03 sizce bi yer gelme ihtimali var mı varsa lütfen söylermisiniz

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu şekilde yorum yapmıyorum. Kendi önceliklerinizi en iyi siz biliyorsunuz. (okul türü, METEB durumu, D.tarihi) Tercih ettiğiniz programların yerleştirme öncelikleri ile en iyi siz kıyaslayabilirsiniz.

 171. busra dedi ki:

  Ben çocuk gelişimi bölümü mezunuyum sosyal hizmetleri tercih etmek istiyorum gelme olasılığı nedir 361 puan yatay geçişte

 172. mustafa dedi ki:

  hocam iyi günler,
  ben açıkögretim meslek lisesi elektrik elektronik bölümü bu yıl mezun oldum.sınavsız geçiş hakkımı kullanacagım,diploma notum 58,13. istanbul ikamet ediyorum 95 dogumluyum, istanbul,tekirdag,uşak erzincan uçak teknolojileri bölümünü yazmayı düşünüyorum gelme ihtimsli var mı?

 173. Seher dedi ki:

  Merhaba hocam,ben bu yıl anadolu teknik lisesi bilişim bölümünden mezun oldum ygs ve lys’ye de girdim. Tercih yaparken ilk iki sıraya muğla da puanimin tutmadığı iki bölüm yazdım ve 3. Sıraya sınavsız geçiş hakkım olan basım ve yayın teknolojileri yazdım. Sınavsız gecisimin tutma ihtimali nedir?

 174. ece dedi ki:

  Hocam son sordugum soruda su sayfadan 2 D demissinizya o linki tekrar yazarmisiniz giremedim

   • nuray dedi ki:

    merhaba hocam ben geçen sene muhasebe ve finansmandan mezun oldum bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam fakat nasıl kullanılcağını bilmiyorum herkes farklı bişi söylüyorr ben sağlık kurumları işletmeciliğine gitmek istiyorum geçiş hakkımla okul başarı puanım 283 sağlık kuruluşları bölümüde karabük ikinci öğretim ygs 6 dan 263 alıyor orayı yazabirmiyim yazsam gelirmi yani yanlış tecih yapmak istemiyorum bide sosyal güvenlikte sınavsız geçişe dahilmi

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sizin sınavsız geçiş bölümünüz olduğundan orada yazan YGS puanı sizi ilgilendirmiyor. Büyük ihtimal buraya yerleşirsiniz. Sosyal Güvenlik de sınavsız geçiş bölümünüz.

 175. ece dedi ki:

  Hocam peki sinavsiz gecisimi yaptim sonra dondurdum diyelim ki bir daha ygs sinavina hazirlandigimda okuldan gelen puanim dusuyo mu ya da ek puan kesiliyomu

 176. ece dedi ki:

  Hocam meraba ben meslek lisesi cocuk gelisiminden mezun oldum bu sene . sinavsiz gecis yapip dondurmayi dusunuyorum tabi meslek lisesi oldugu icin yerlesme ihtimalim dusuk galiba insallah olur da dondurduktan sonra bu sene tekrar hazirlanmayi dusunuyorum sizce nasil fikir diploma puanim 80 obp 401 napicagimi sasirdim lutfen fikrinizi soyleyin

 177. filiz dedi ki:

  Mrb hocam bn yni mezn oldm cocuk gelsim blümü mezunuym snavsz gecs hakkimi kullnmak istiyorm diploma puanm 74,48 Obp puanm 372,4 bn 2 yllk sinavsz qcis anestezi bölmnü terchlermn arasina yazsam qelr mi puanmda kirilma falan olur mu

 178. Ali dedi ki:

  Hocam İlk Başta Kolay Gelsin
  Ben Meslek Lisesi Mezunu Deilim Ama Düz Lise Sayısal öğrencisi 2014 mezunuyum
  Acil ve İlk yardım okumak istiyoruM Özelden İstanbul Aydın üniversitesi veya İstanbul beykent Üniversitesine Sıralamam Baya yetiyor Aldıkları Sıralama En son geçen Yıl 588 bin Beykent Aydında İse 669 Bin Benim Sıralamam 384 Bin Sizce Hocam Bu Universitelere Girme Gibi Bi olanağım varmı
  Ve
  Hocam Size Bi sorum Daha olcaktı bu sağlık meslek üniversitelerinin Düz liseye giden öğrencilerin Veya Geri kalan Meslek olmayan liselerine Giden öğrencilerine Kontenjan Hakkı Varmıdır Yoksa İlla İlk Olarak Meslek liselerinemi Öncelik Vardır ? Yardım Ederseniz Şimdiden Teşekkürederim Hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yıl geçen yıllardan farklı olarak kontenjanların %40 lık kısmı YGS öğrencilerine ayrıldı. İlk defa YGS puanı ile öğrenci alan programlar olacak. 30 tercih hakkınız var, deneyin. Bekleyip görecez.

 179. ziyaeddin dedi ki:

  anadolu meslek bilişim teknolojileri bölümü mezunuyum bu sene mezun oldum diploma puanım 68 obp puanım 344.50000 maramara üniversitesi ya da istanbul içi bilgisayar programcılığı sınavsız geçişi kazanma şansım nedir?

 180. Miray Öztel dedi ki:

  iyi günler ben bir soru sormak istiyorum . ben bu yıl mezun oldum kuyumculuk teknolojisi/Takı imalatı bölümü mezunuyum ve kocaeli üniversitesine sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum . ama endüstri meslek lisesi mezunuyum diploma da kadırga mesleki ve teknik anadolu meslek lisesi yazıyor hangi mesleğe göre yerleşim olacak

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş bölümleriniz; Doğal Yapı Taşları Teknolojisi, Kuyumculuk ve Takı Tasarım. Bunlar Kocaeli ün. var mı bilmiyorum. Okul türünüz “2” meslek lisesi sayılır.

 181. Eda dedi ki:

  Merhaba.. ben Kayseri’de kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümü 2014 mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum obp puanım 344,650 yerleşme şansım nedir yardimci olurmusunuz ? Teşekkürler

 182. furkan dedi ki:

  merhaba hocam. ben anadolu sağlık meslek lisesi mezunuyum. bu sene mezun oldum ve samsunda yaşıyorum. ondokuz mayıs üniversitesine sınavsız geçiş hakkımı kullanarak yerleşmek istiyorum. acil tıp teknisyenliği okudum ve üniversitede de ilk ve acil yardım okumak istiyorum. obp puanım ise 72,07. 1. öğretim veya 2.öğretime yerleşebilir miyim? teşekkür ederim.

 183. gizem dedi ki:

  merhaba ben 2014 mezunuyum çocuk gelişimi okudum bu yıl ygs 5 ek puanlı halı 220 bölümü secmek istiyorum baska ek puan gelecek mı ? sınavsız geçişte hangi puana bakarak tercih yapabilirim ?

 184. Ozan dedi ki:

  Merhabalar,

  Ben 2014 meslek lisesi muhasebe finansman bölümü mezunuyum. Geçen yıl açıköğretime kayıt yaptırdım. Bu sene sivil havacılık kabin hizm. bölümüne gitmek istiyorum. Sizce Eskişehir Ulaştırma MYO’ya kayıt olma olasılığım kaçtır ?

  Teşekkürler.

 185. ayşe dedi ki:

  merhaba hocam. ben 2014 sağlık meslek lisesi tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik mezunuyum. geçen yıl geçiş hakkımı kullanmadım bu yıl kullanmak istiyorum. karabük i.ö. ağız ve diş sağlığı bu yıl gelir mi sizce. teşekürler

 186. Ferihan dedi ki:

  Bu yıl Anadolu sağlık meslek lisesi Tıbbi laboratuvar bölümünden mezun oldum ygs 2 ek puanlı sıralamam 38 bin. Ek puanla ebelik için tercih yapabilir miyim yoksa ebelik mezunları için mi ek puanlı Sıralama geçerli

  • alperturkoglu dedi ki:

   Maalesef hemşirelik için 0,18’li sıralama görünmüyor. 0,12’li sıralamanızla tercih edebilirsiniz. Sizin alanınızdaki lisans programları aşağıda.
   Perfüzyon (Yüksekokul) 4
   Ergoterapi (Yüksekokul) 4

 187. tuğba dedi ki:

  Ben sağlık meslek lisesi acil tıp teknisyenliği bölümü öğrencisiyim.Bu sene ilk yılım ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum .diploma notum 77 .obb ise 385 ama benim bulunduğum ilde paremediklik bölümü olmadığı için metep içi sayılmıyorum.Metep dışı yerlerdende yazmayı düsünüyorum.meteü içindende yazarsam acaba sansım varmı .bu diploma notuyla da yerlesebilirmiyim

 188. Kerem dedi ki:

  Hocam öncelikle saygılarımı sunarım

  Ben endüstri meslek lisesi elektrik elektronik teknolojisi bölümü elektrik tesisatları ve pano monitörlüğü bölümünden bu yıl mezun oldum ortaöğretim başarı puanım tam olarak 345,10000 klavuzdan baktığımda Uçak teknolojisi programına sınavsız geçiş hakkım olduğunu gördüm
  Anadolu üniversitesi uçak teknolojisi
  Ege üniversitesi uçak teknolojisi
  bölümlerini yazıcam düşünüyorum ankarada yaşıyorum ve ankarada uçak teknolojisi bölümü yok girme sansım nedir
  Şimdiden çok teşekkür ediyorum hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eskişehir ve Ege imkansız 14,4,İ,96 okul türü 4 Anadolu teknik lise olup, İ Eskişehir’de Ege’de il içinden öğrenci alıyor.
   Belki özeller olabilir. Şu sayfadan tüm programları inceleyebilirsiniz.

   • Kerem dedi ki:

    Hocam gördüğüm kadarıyla Trakya ve uşak yeni açılmış sizce onların gelme olasılığı nedir ?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Yeni açılan bölümler hakkında fikir yürütemeyiz. Şansınızı deneyebilirsiniz.

     • Kerem dedi ki:

      Hocam sadece trakya ve uşak daki uçak teknolojisi bölümlerini yazsam seneye okul puanım düşermi bu yıl 220 geldi ygs 1

      • Kerem dedi ki:

       yerleşemesemde şansımı denemek istiyorum fakat diploma puanım düşüyosada kumar oynamıcam seneye hazırlanıp tekrar deniyecem herşey için çok tesekkür ederim hocam

      • alperturkoglu dedi ki:

       Dediğim gibi tercih etmek puanınızı düşürmez. Puan düşmesi için bir programa yerleşmiş olmanız lazım. Yerleşirseniz zaten o bölümü okuma niyetiniz varsa endişe edecek bir durum söz konusu değil.

      • alperturkoglu dedi ki:

       Bir yeri yazmakla puan düşmez. Yerleşirseniz puanınız düşer.

 189. Selin dedi ki:

  Mrb 2011-2012 mezun uyum tercihler açıklanmış sınavsız geçiş hakkında bulunabilir miyim lakin gibi c bir ücret uatitmadim halen şansım var mi lütfen yardımcı olur musunuz

 190. Melis dedi ki:

  Merhaba. Ben 2015 anadolu kiz meslek cocuk gelisim mezunuyum
  . mersinde yasiyorum fakat mersin univeraitesinde 2yillik cocuk gelisimi bolumu yok. Sinavsiz gecis ile meteb ici alan universiteleri tercih etsem yerlesebilir miyim? Ortaogretim basari puanm 371.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aynı sorun bizim öğrencilerimiz içinde geçerli. Kocaeli Ün.’de de çocuk gelişimi yok. OKul türünüz Anadolu ise bir şansınız olabilir. Normal kız meslek lisesi ise METEB içi alan programlara şansınız olmayacaktır.

 191. merve dedi ki:

  Hocam ben çocuk gelişim mezunuyum bu yıl mezun oldum sınavsız geçis hakkımi kullanmak istiyorudiploma notum 70.65bana Elazığ gelir mi örgün istiyorum Elazığ ikinci öğretim bile gelse istiyorum hocam bide ben ygs ye girdim 165 aldım onunla iki yıllık örgün üniversite gelir mi lütfen cevaplayin

  • alperturkoglu dedi ki:

   Elazığ Ün. geçen yıl 14,2,İ,89 358.2500 öncelikleri ile almış. Bu değerlere göre şansınız sınırda diyebiliriz. Bu arada Elazığ’da 2.öğretim programı yok. YGS puanınız düşük şansınızı deneyebilirsiniz.

 192. zeynep dedi ki:

  ben bu sene mezun oluyorum açık lise çocuk gelişimi okudum. yalovada sosyal hizmetlere direk geçiş hakkım sizce yüzde kaçtır bide hangi bölümlere dha rahat geçiş yapabilrim..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Zaten sadece SOsyal Hizmetler ve Çocuk Gelişimi programlarına sınavsız geçiş hakkınız var. Yalova normal gündüz programının kontenjanı anadolu kız meslek liselilerce doluyor. 2.öğretim için de diploma notunuzun 83-85 olması lazım. Bakınız.

 193. ahmet dedi ki:

  Hocam çok teşekkür ediyorum ilgi ve alakaniza çok yardımcı oldunuz hayırlı geceler

 194. ahmet dedi ki:

  Hocam benim alanım zaten hemsirelik. Ben paramedik tercih etcem zaten alan dışı olmuyo mu yani puan eklenmeyecek mi ek olarak? Ayrıca attığınız linkte nereye bakacağım nasıl anlayacagim önceki yıllardan aldığını

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdakilerin hepsi sizin alanınızın devam nireliğinde olup sınavsız geçiş yapabileceğiniz bölümlerdir. Şu sayfada örnek üzerinden neye bakılacağını nasıl tercih yapılacağını anlatmıştım.
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Anestezi
   Diyaliz
   Elektronörofizyoloji
   Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
   Evde Hasta Bakımı
   Fizyoterapi
   İlk ve Acil Yardım
   İş ve Uğraşı Terapisi
   Laborant ve Veteriner Sağlık
   Laboratuvar Teknolojisi
   Odyometri
   Patoloji Laboratuvar Teknikleri
   Perfüzyon Teknikleri
   Podoloji
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama
   Yaşlı Bakımı

 195. ahmet dedi ki:

  Hocam ben 2014 sağlık meslek hemsirelik mezunuyum bu sene 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyorum paramedik bölümü için. Benim diploma puanim 72 OBP 360 0.12 katsayısı 43.2 0.18 katsayısı 64.8 ben şimdi 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanirsam sadece OBP puanı mi geçerli olacak yoksa 0.12 veya 0.18 katsayısı planlarında birisi OBP puanıma eklenecek mi lütfen yardımcı olun teşekkür ederim

  • alperturkoglu dedi ki:

   OBP geçerli olacak. Ek puanlar alandışı 2 4 yıllık ve alanınızdaki 4 yıllık tercihlerinizde geçerli. Öncelik son mezunlara olduğundan şansınız çok fazla değil. Eski mezunlardan alan programlar varsa değerlendirebilirsiniz. Bakınız.

 196. Hüseyin dedi ki:

  Hocam Merhabalar
  Izmir’den grafik menzunuyum bu sene mezun oldum obp:370 ege universitesi 2 yillik grafik bolumune alinma sansim varmidir teşekkürler

 197. sinem dedi ki:

  merhaba seneye sınavsız geçiş kalkıyor mu?

 198. Ahmet dedi ki:

  merhaba hocam ben bu yıl mesleki açık ögretim lisesi inşaat bölümü mezunuyum kendi bölümüme degilde harita kadastro bölümüne geçiş yapmak istiyorum.Kendi memleketimi yazarsan hem gece hem günzunu yerleşme şansım yuzde kactır.Tabi yine il dışınada harita yazcam eger gelme ihtimali yuksekse inşaatı yazmıyayım

 199. Seyfullah dedi ki:

  Merhaba bu sene sağlık meslek lisesinden mezun oldum 75.84 diploma notum var 2 yıllık paramedik yazıcam dışarıdan hangi üniversiteler alım yapıyor yardımcı olur musunuz

 200. FURKAN dedi ki:

  HOCAM BAZI BÖLÜMLERİN GEÇİŞİNDE 96,D,2,14 YAZIYOR BEN TEKNİĞİM YANİ 3 TERCİH ETSEM YERLEŞME OLASILIĞIM YÜKSEKMİ YOKSA ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİMİ YERLEŞİR SADECE BENİ ALMAZMI

  • alperturkoglu dedi ki:

   Siz her zaman önceliklisiniz. Yazdığınız öncelik bilgilerini şöyle değerlendirebiliriz.Önce Atl ler sonra teknik liseliler yerleşmiş kontenjan kaldığı için endüstri meslek liseliler de yerleşmiş.

 201. Yasemin dedi ki:

  Merhabalar
  Ben bu yıl çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünden mezun oldum çok şükür ama puanım kötü olduğundan 2 yıllık kendi branşımdan tercih yapmayı düşünüyorum. Diploma notum 75.90 ve OBP 379.50. Ama nerden nasıl bakacağımı bilmiyorum çok araştırdım ama kafam baya bi karıştı. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum açıkçası…

 202. Ahmetbaykaaaaaal dedi ki:

  Hocam diploma puanım 56 Sınavsız gecıs Hakkımı kullancam illa bi yer tuttarabilirmiyim Açıkta kalcam diye korkuyorum

 203. FURKAN dedi ki:

  HOCAM YERLEŞME ÖNCELİĞİNDE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ YAZIYO KILAVUZDA BEN TEKNİK LİSEYİM YAZARSAM BEN Mİ ÖNCELİKLİ OLARAK YERLEŞİRİM ENDÜSTRİMİ

 204. FURKAN dedi ki:

  HOCAM BEN ANKARA MESLEK LİSESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNİK LİSE MEZUN OLDUM BU YIL DİPLOMA NOTUM 77.86 ANADOLU ÜNİVERSİTESİ RAYLI SİSTEMLER ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ VE AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİSİNE YERLEŞEBİLİRMİYİM TERCİH YAPSAM

 205. sinem dedi ki:

  merhaba ben teknik grafik okuyorum.diploma notum 71 istanbulda 2 yıllık gelebilme şansım var mı

 206. yusuf dedi ki:

  hocam 2014 metal teknolojisi bölümü mezunuyum puanım 357 İstanbul üniversitesi meslek yüksek okulunun makine bölümüne yatay geçiş yapa bilir miyim

 207. sinem dedi ki:

  hocam ben teknik grafik lise3 bitirdim. obp puanın için 71.88 10.sınıfta 69.22 11.sınıfta 73.51 diploma notum kaç gelir teşekkür ederim.

 208. ahmet dedi ki:

  peki hocam asml okul türü nedir?
  anlayamadıgım saglık bölümüne giriste meslek lisesi saglık lisesin önündemi oluyor bu nasıl sacmalık

  • alperturkoglu dedi ki:

   Normalde sağlık bölümleri için tabi ki sağlık meslek liseleri öncelikli. Ama bazı bölümlerde örneğin odyometri bölümünü Biyomedikal Cihaz Teknolojileri mezunları da tercih edebiliyor. Sonuçta okul türü Anadolu Teknik Lise ise sizden öncelikli olur.

 209. ahmet dedi ki:

  hocam örnegin erciyes odyometri 334 ve meteb D oalarak gözüküyor. o halde ben buraya kesin girebiliyormuyum?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Peki okul türünün “4” olduğunu görüyor musunuz? Yani anadolu teknik lise mezunları yerleşebiliyor. Okul türüne de bakmanız lazım.

   • ahmet dedi ki:

    hocam nu anadolu saglık meslek lisesinin okul türü nedir allah askına bi yardımcı olsanız 375 puanım var devlete yerlesemeyecegim heralde

 210. ahmet dedi ki:

  hocam diploma puanım 76 asml mezunuyum odyometri programlarından herhangi birine yerlesebilme ihtimalim yüksekmidir sizce? meteb dısı olacak cunku bulundugum ilde odyometri yok(antep)

 211. Uğur dedi ki:

  Merhaba ben ygs girdim ve barajı geçtim ardından lys girdim ama öylesine girdim geçiş hakkımı kullanmak istiyorum lys barajını geçsemde geçiş hakkımı kullabılırmıyım ?
  Birde 2014 ve 2015 3a tablolarında kod değişikliği var mı yoksa aynımı ?

 212. damla dedi ki:

  Mrb ben saglık meslek lısesı hesırelk bolumu mezunuym daha staj notum bellı olmadı paramedık okumak ıstıyorm dırek gecısle ıc anadoluda yasıyorm blundugum sehırde bu bolumum yok acaba nerelerı terch etsem sansm yuksek olur

 213. sevda dedi ki:

  iyi günler ben 2 yıllık geciş hakkımı kullanacagım bursada oturuyorum dıploma notum yüksek hacettepe mı uludag üniversitesınde kı muhasebe böülümü mü ?

 214. Banu dedi ki:

  Hocam peki devlet üniversitelerine yerleşme şansım var mı

 215. sena dedi ki:

  hocam ygs puanım kötü olduğu için 2 yıllık tercihi yapacam konya selçuk üniversitesini sizce gelme olanagı nedir ?

 216. melisa dedi ki:

  Peki edirne trakya unv yerlesebilir miyim bi fikriniz varmi

 217. Banu dedi ki:

  Bu yıl meslek lisesinden mezun oldum bir yıl kaybım var 96 doğumluyum diploma notum 77 istanbulda yaşıyorum istanbulda ki Üniversitelere sınavsız geçme şansım var mı giyim üretim bölümü mezunuyum Üniversitede de bu bölümü istiyorum

 218. melisa dedi ki:

  Merhabalar.. ben meslek lisesi kimya bolumu mezunuyum diploma notum 65 kimya bolumu istanbul tercih etmek istiyorum kazanabilme olasiligim nedir ?

 219. semih dedi ki:

  merhaba ben 2 senelik sınavsız geçiş hakkımı kullandım bölümü beğenmedim kaydımı alsam tekrar tercih yapabilirmiyim

 220. Hüseyin dedi ki:

  Hocam merhaba bu sene mezun oldum grafik tasarımdan ygs 4 182 ygs 5 179puan lysye girme hakki verdiler 2 yillik grafik tasarim bolumune girebilirmiyim ?yardimci olurmusunuz

 221. bedriye dedi ki:

  meraba hocam
  ben bu yıl mezun olucam 2 yıllık hakkımı gziantep te kullanabilme şansım varmı giyim üretim bölümü için

 222. vedat dedi ki:

  Hocam ben birsenedir mezunum geçen sene tercih vermedim bu sene yerlere bilme ihtimalim kaç sizce

 223. Hatice dedi ki:

  Merhaba ben geçen yıl anadolu sağlık meslek lisesi att bölümünden mezun oldum. Geçiş hakkımı kullanmayacagim. Ek puan sadece paramedik bölümünemi gelecek odyometri ye ek puan gelir mi?

 224. elif dedi ki:

  Dis protez teknikerligi ile agiz ve dis sagligi teknikerligi ayni bolum mu iskurun meslek tanitimlarinda ikisi beraber tanitilmis

 225. Elif dedi ki:

  Sınavsız geçişte tercih yaparken ilk olarak puanı mı yoksa yerleştirme önceliklerini mi dikkate alarak tercih yapmalıyız?

 226. büsra dedi ki:

  sosyal hizmetler sinavsiz gecis hakkimi aciköğretim sosyal hizmetlere kullanabilir miyim

 227. esra dedi ki:

  Hocam merhaba ben son sınıf çocuk gelişimi bölümü öğrencisiyim. ygs sınavım kötü geçtiği için sınavsız geçiş yapmak istiyorum. Ama bulunduğum şehirden farklı bir şehri yazmak istiyorum. Diploma puanım ortalama 67 falan oluyor. Nereleri tercih edebilirim?

 228. sümeyye dedi ki:

  Hocam merhaba ben sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum fakat tercihim Meteb Dışı kullanicam gelme ihtimali ne kadar yüksek onu merak ediyorum. (Yardimci olabilir misiniz? )

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfada 2 yıllık bölümlerin 2014 yerleştirme sonuçları var. İstediğiniz bölüm linkine tıklayarak açılan sayfada yerleştirme öncelikleri sütununa bakın. “D” ifadesi olan yerler METEB dışından almış demektir.

 229. pelin dedi ki:

  2009 mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı hiç kullanmadım açıköğretimden sınavsız geçişimi yapabilirmiyim konuyla ilgili yardımcı olurmusunuz?

 230. sneijder dedi ki:

  s.a hocm bu snene sınavsız geçş hakkımı kullanıcam geçen sene mezun olduğumdan yerleştirme önceliklerine nasıl dikkat etmeliyim ?

 231. şeyma dedi ki:

  Merhaba.Ben grafik bölümünden mezun olucam.Ama 2 yıllık için ygs puanı ile alan özel üniversiteleri düşünüyorum.Girme şansım nedir ve okul puanı verilecek mi?Yardımcı olursanız sevinirim
  2 yıllık moda tasarım bölümü istiyorum

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfada yerleştirme önceliği sütunu boş olanları tercih etme hakkınız var. Tabi YGS-5 puanınızın orada yazan puana yakın olması lazım.

 232. nur dedi ki:

  hocam ben 2015 mezunu ıkıncı lıse olrak bu sene mezun oluyorum.87 dogumluyum okul puanım 80nın uzerınde ınş ben örgun ıkı yıllıklara meteb yoluyla basvurabılıyomuyum???

 233. Brknbalaban dedi ki:

  Hocam ben 2014 de 4 yıllık üniversite tutturuo bu sene o okula kayıt yaptırdım fakat seneye kendi memleketimde mesleğime devam etmek istiyorum TOPHANE ANADOLU TEKNİK LİSESİ BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ PROGRAMCILIK mezunuyum seneye geçiş hakkımı kullana bilir miyim uludağ üniversitesinin bilgisayar programcılığı bölümü gelirmi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kontenjanı son mezunlarla dolan bir bölüm olduğundan önceki mezunların şansı çok düşük.

   • Brknbalaban dedi ki:

    Fakat geçen sene iki senelik arkadaşların girdiği gözlenmiş olan önceki verdiğiniz istatistiklerden bu çıkıyor teşekkürler benim sormak istediğim bişey daha var bu senenin eml mezunu benim önümde mi alınıcak

    • alperturkoglu dedi ki:

     14,3,İ,95 2014 yılında son mezun 2014’lüler olduğundan “14” yazıyor. Ayrıca “3” sayısı teknik lise mezunlarının yerleştiğini gösteriyor. “13” yada daha küçük bir değer olsaydı önceki mezunların yerleşebildiği anlamına gelirdi. Bakınız. 2.öğretimler bile son mezunlarla dolmuş. En önemli öncelik mezuniyet yılı olduğundan son sorunuzun cevabı evet.

 234. teknik dedi ki:

  Hocam teknik lise(3) ögrencisi METEB DISI kocaeli köseköy myo bilgisayar prog.İÖ Yerlesebilir mi

  • alperturkoglu dedi ki:

   EVet. 14,2,İ,96 305.70000 son yerleşen öğrencinin bilgileri bunlar. Siz okul türünüzden dolayı avantajlı olacağınızdan yerleşme şansınız yüksek.

   • teknik dedi ki:

    Hocam peki tercihler ne zaman belli olur 17 temmuza kadar belli olur mu

    • alperturkoglu dedi ki:

     Ne zaman başlayacağı kesin belli olmadığından net cevap vermek zor. Geçen sene 18 Temmuz tercih için son tarihti ve 23 Temmuz’da belli olmuştu. Yani 5 gün içinde açıklanmıştı.

 235. yeter dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2014 cocuk gelsim mezunuyum opb puanim 396 gecs hakkimi bu yil kullanmak istiyorum bu yil 2015 mezununn sansi daha fazla ama sormak istiyorum yerlesme sansim nedir? Yerlesebilir miyim. Ayrica ozel universitede tam burslu yazarsamda mi oncelik yeni mezunda mi oluyor? Yardmci olursaniz sevinirim.

 236. Gül esra dedi ki:

  düz lise mezunuyum ve özel üniversitede anestezi okumak istiyorum. puanım %25 bazı üniversitelerde de %50 bursluya yetiyor yerleşme olasılığım nedir? veya hangi üniversiteler meslek liseli olmayanları da alıyor?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfada 2014 yerleştirme sonuçlarına bakabilirsiniz. Yerleştirme öncelikleri sütunu boş ise yerleşme şansınız var demektir. Tabi puan sütunundaki değeri de göz önüne almalısınız.

   • Gül esra dedi ki:

    aynı üniversitenin %75 ve tam burslu kontenjanında şart var ama %50 ve %25 inde yok sanırım sorun olmaz teşekkür ederim 🙂

 237. KÜBRA KACIR dedi ki:

  Merhaba Hocam
  2012 Kastamonu ili Tosya Sağlık Meslek lisesi hemşirelik mezunuyum.diploma puan 86.
  mezun oldugum yıl Marmara Üniversitesi labaratuvar bölümüne yerleştim fakat kayıt yaptırmadım.
  İstanbulda Özel üniversite (%100 burslu) yada devlet üniversitesinde ilk ve acil yardım bölümüne yerleşebilir miyim. 2 sene lik aramın dezavantaj oldugunu maalesef biliyorum:(
  mezun oldugum yıl iyi rehber edilemediğim için Labaratuvar bölümünden dgs ile hemşireliğe geçebileceğimi bilmiyodum.bu sebeple kayıt yaptırmadım.bu sene fırsatımı kaçırmak istemiyorum.paramedic bölümüne yerleşmek istiyorum.yardımcı olursanız cok sevinirim.iyi çalısmalar diliyorum

  • alperturkoglu dedi ki:

   Önceliğin son mezunlara olduğunu sizde biliyormuşsunuz. O zaman şu sayfayı incelediğinizde bırakın devlet ün. ve tam bursluyu istediğiniz yerde ücretli programa bile yerleşmenin çok zor olduğunu göreceksiniz.

   • Kübra Kacır dedi ki:

    Vermis oldugunuz bilgiler icin teşekkür ediyorum. Affiniza sığınırak soru soruyorum, gönderdiğiniz tablodaki puan obp ni degil mi

    • alperturkoglu dedi ki:

     Puandan önce mezuniyet yılı, okul türü ve METEB önceliği geliyor. Ondan sonra OBP ve doğum tarihi. Şimdi eğer yerleştirme öncelikleri dolu ise 14,2,İ,96 gibi değer varsa kontenjanı sınavsız geçişle dolmuştur ve yanındaki değer OBP puanıdır. Yerleştirme öncelikleri sütunu boşsa sınavsız geçişlilerin hepsi yerleşmiş alan dışından da YGS puanı ile öğrenci almış demektir. Ve oradaki puan YGS puanıdır.

 238. Elif dedi ki:

  Hocam merhaba ben ygs den barajı geçemedim çocuk gelişim bölümünü okuyorum sınavsız geçiş yapmak istiyorum kesin yerleşir miyim. Birde konyada var mı geçiş yapabilir miyim

 239. hüseyin ışık dedi ki:

  Anadolu teknik lisesi bilişim teknolojileri bölümü okuyorum istanbulda tam burslu bir bilgisayar programcılığı bölümüne girmek istiyorum seneye son sınıfım 16,4,D,98 olacak diploma puanım ise en az 70 gelebilir şansım varmıdır acaba ?

 240. Mert dedi ki:

  Hocam ben askeri lise mezunuyum adalet okumak istiyorum ama öncelik ve kontenjan sıkıntısı car dediler bu konuda bilgi verebîlir misiniz.teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sorunuzu dün cevaplamıştım. Ama soru silindiğinden cevap en altta kalmış.

   • Mert dedi ki:

    Evet onları incelemiştim ancak Marmara yı akdenizi aradım geçen sene bütün kontenjanlara adalet lisesi mezunları yerleşmiş diğer ünv de ulaşamadım Pazartesi tekrar arıycam ancak Türkiye’de kaç tane adalet lisesi var onu öğrensem bide ygs yerleşme puanım 350 bu yıl o puanlar tahmininizce ne kadar düşer

    • alperturkoglu dedi ki:

     Zaten hepsi bu sayfada var. Bu arada tek tek aramanızı anlayamadım. Siz tercihlerinizi kılavuza göre yapacaksınız. Her Adalet lisesi mezunu bu bölümü seçmiyordur. Tahminde bulunamıyorum.

     • Mert dedi ki:

      Lys ve ygs nin nasıl bir sınav olduğunu bu yıl anladım işin doğrusu bu sınav beni ilgilendirmiyordu bi yıl öncesine kadar kontenjanların liselerden dolması beni dışarıdan alım konusunda şüphelendirdi neyse sağolun

 241. alperturkoglu dedi ki:

  Yeterli puanı almanız durumunda herhangi bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. 2014 yerleştirme sonuçlarına şu sayfadan bakabilirsiniz. Yerleştirme öncelikleri boş olanlar alan dışından YGS puanı ile yerleşilen programları gösteriyor.

 242. gizem dedi ki:

  Hocam merhaba ben duz lise son sınıf öğrencisiyim ve obp puani ile tercih yapabiliyor muyum yardimci olursaniz cok sevinirim

 243. Aleyna dedi ki:

  İzmirde ticaret meslek lisesinde halkla ilişkiler ve organizasyon okuyorum.Bölümümden basın ve yayım teknolojilerine sınavsız girme hakkım var.Ege üniversitesinde yukarda bahsettiğinize göre ikinci öğretim:14,3,i,95 örgün öğretim:14,4,d,95 benimki ise 15,2,i,97. diploma notum da yaklaşık 60 civarı gelicek. sizce girebilir miyim ?

 244. ebru dedi ki:

  Ben anadolu sağlık meslek lisesinde acil tıp teknisyenliği bölümünde okuyorum. Önümüzdeki yıl istanbuldaki bir özel üniversiteye, ilk ve acil yardım bölümüne (paramedik) diploma puanım ile geçiş yapmak istiyorum. Diploma puanım bu yılla birlikte 80 ve 80 i biraz geçebilirde. %100 burslu okuyabilmem için diploma puanımın ne kadar olması gerekiyo bilgilendirebilir misiniz ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfadan inceleyebilirsiniz. 20-30 farklı program var tam burslu. Okul türünüzün Anadolu olması büyük avantaj. Bunun yanında sayfayı incelerken yerleştirme önceliği sütununda “D” meteb dışından alan yerleri bulmalısınız. OBP’de 400 ve altında olanlara bakın.

   • ebru dedi ki:

    Hocam 400 puan altında meteb dışı alan İstanbul’daki üniversitelerin kontenjanlarına baktım %100 burslu olarak en fazla 7 kişilik kontenjanları var garanti girebilir miyim tehlikeye atmak istemiyorum. İlk sıraya eğer okuduğum ildeki üniversiteye yazmazsam özel üniversiteyide %100 burslu kazanamazsam açıkta kalırım diye endişeleniyorum ama ben İstanbulda burslu okumak istiyorum.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Tam burslu kontenjanların az olması çok doğal. Sonuçta özel ün. aynı zamanda ticari işletme. 30 tercihiniz var. En çok istediğiniz programdan en az istediğiniz programa doğru tercih yapacaksınız. Üste İstanbul tam burslu, alta da kendi ilinizdeki programları yazarsınız. Hangisi nasipse ona yerleşmiş olursunuz.

     • ebru dedi ki:

      Bilecik’in ilçesinde okuyorum Bilecik’in bir çok ilçesinde sağlık meslek lisesi var meteb içi aldığı içinde kontenjanını çabuk dolduruyo ilk sıraya yazarsam kesin olucak ama eğer ilk sıraya Bilecik değil de İstanbul’u yazarsam İstanbul’da olmazsa Bilecik’in kontenjanı dolmuş olucak açıkta kalabilirim. İstanbul Nişantaşı üniversitesini istiyorum aynı zamanda özel hastanede çalışmak istiyorum Bilecik’te özel hastane yok.

      • alperturkoglu dedi ki:

       Tercih sistemini yanlış biliyorsunuz. Herhangi bir programı ilk sırada yada son sırada tercih etmeniz sizin o programdaki şansınız artırıp azaltmaz. Siz sadece kendi öncelik sıranızı ÖSYM ye bildirmiş oluyorsunuz. Yani siz 30.sırada istediniz diye yerleştirme öncelikleri daha kötü olan (OBP’de dahil) 1.sırada isteyen bir kişi sizin önünüze geçemez. Umarım anlatabilmişimdir.

      • ebru dedi ki:

       Sağ olun hocam anladım, teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.

      • alperturkoglu dedi ki:

       Rica ederim.

 245. melis dedi ki:

  ben att okuyorum okuul puanım 70 lerde duyduğuma göre 80 ve üzeri olması gerekiyomuş 2 yıllık paramedikliğe sınavsız geçiş yapabilmem için şimdi ben üniversiteye gidemez miyim

 246. Ferhat dedi ki:

  Mesleki açık lise grafik ve fotoğraf son sınıf öğrencisiyim 1994 doğumluyum diploma puanı 75 civarı geçiş hakkında İstanbul düşünüyorum olasılığı nedir sizce?

 247. Ramazan Düzgün dedi ki:

  Mrb hocam ben Gaziantep te motorlu araçlar teknolojisi Bölümü’nü okuyorum 2yıllık Sınavsız geçiş Hakkımı kullanarak Eskişehir’i Kapadokya ünvt. Veya özel olmayan bir Üniversite’de uçak teknolojisi Bölümü’nü istiyorum ve aynı zamanda bölümüm meteb içi buralara yerleşebilme durumum nedir? Diploma puanım kaç Olmalı yardımınız için çok tşk ederim Allah Razı olsun!!!

 248. Ramazan düzgün dedi ki:

  Selamünaleyküm hocam ben Gaziantep’ten 12.sınıf motorlu araçlar teknoloji Bölümü’nde okuyorum bu yıl ygs den barajı geçemedim. Sınavsız geçiş Hakkımı kullanarak uçak teknolojisi Bölümü’nü okumak istiyorum ama Antep’te yok dışarıda. Yerleşebilme durumum nedir.bilgileriniz için teşekkürler hocam saygılar…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfadan inceleyebilirsiniz. Yerleştirme önceliklerinde okul türü “2” ve METEB önceliği “D” olanlar varsa tercih edebilirsiniz.Zaten çoğu özel üniversite.

   • Ramazan Düzgün dedi ki:

    Slm hocam. 2 yıllık Sınavsız geçiş Hakkımı kullanarak uçak teknolojisi Bölümü’ne Geçmek istiyorum ama siz yukarda çoğunun özel üniversite olduğunu söylediniz. Bu özel üniversitelerin fiyatları. Hakkında yardımcı olursanız çok makbule geçer hocam saygılar aynı zamanda. 12.sınıf motorlu araçlar teknolojisi Bölümü’nde okuyorum

 249. rabia dedi ki:

  hocam meraba bişey sorcaktım 12. sınıf meslek lisesi öğrencisiyim ygsye başvururken sınavsız geçiş kısmına başvuru yapmadım 2 yıllık geçiş hakkım olmuyacakmı şimdi???

 250. SERPİL dedi ki:

  MERHABA;ıkı yıllk ünvrstemi alltan dersim olarak seneye erteledım simdi ıkıncı üni için dikey geciş hakkı yaptım açıktan devam edebiliirmiyim muhasebe alınındaydım iişçi gvenliği istiorum ama şartlar dolayısıyla açıktan okumalıyım olurmu ? teşekkürler.

 251. burak dedi ki:

  İyi günler ben mesleki ve teknik anadolu lisesi elektrik bölümünden bu sene mezun olacam acaba sınavsız geçişle odyometri bölümüne gidebilirmiyim cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Odyometri sınavsız geçiş bölümünüz değil.

  • ferhat dedi ki:

   Merhaba hocam istanbldan meslek lisesi makine bolumu son snif ogrencisiyim 2 yillik gecis hakkimi istanbul uni 15.02.i.97 i.ö aliyor buyk ihtnal butun kosullar uyuyor yil sonu notlarim 9.11 kadar 62.65 aradi 12 siniftab90 buyuknihtnal obp iyin olur kontejan 50 kisilk girme olasalgm nedir sizce istanbul unisine

   • alperturkoglu dedi ki:

    352,95000 14,3,İ,95 “3” okul türünden dolayı Teknik lise mezunları ile kontenjanı dolmuş. Siz normal meslek mezunu iseniz yerleşmeniz zor.

  • ferhat dedi ki:

   Hocam ikinci ofretim meslek lisesi aliyor teknik lise deil gormustum ben osym kilavuzunda girne olasalsalgim nedir budurumda

   • alperturkoglu dedi ki:

    İstanbul Ün. Makine (İÖ) 296,20000 14,3,İ,96
    Buda iö yerleştirme öncelikleri okul türü yine “3” yani teknik lise mezunları ile kontenjanı doluyor.

  • ferhat dedi ki:

   Hocam peki çanakkale 18 mart üniversite mekattronik okuma samsim nedir makine ressamligi ogrencsyim

 252. burcu dedi ki:

  hocam ben geçen yıl sınavsız geçiş kadir has çıktı ama gidemedim maddi yönden bu sene gidersem.. aynı yer tercih yapsam çıkarmı

 253. elanur dedi ki:

  Hocam merhaba, ben mesleki ve teknik anadolu lisesi son sinif büro yönetimi ogrencisiyim, odyomeyriye gecis hakkim var, okul puanim 415 dokuz eylulu universitesini düşünüyorum sizce yerlesir miyim yardimci olursaniz sevinirim

 254. merve s dedi ki:

  merhaba hocam. 2011 lise hemşirelik mezunuyum. 2 yıllık anestezi okumak istiyorum geçiş hakkımı kullanabililr miyim ve bunun için ne yapmam gerekiyor ?

 255. ELİF dedi ki:

  hocam ben izmirde okuyorumda büro y. sekreterlik öğrencisiyim ege üniversitesi tıbbi sekreterliği tercih etmek isteyince çevremdekiler sağlık meslekten alıyolar diyolar sizce doğru mudur? ege üniversitesi zor mu benim için

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümüne sizinde sınavsız geçiş hakkınız var. Öncelik olarak okul türü anadolu olan yada OBP puanı yüksek olanlar sizin önünüze geçebilir. Onun dışında sağlık mezunu olmaları sizden önce yerleşecekleri anlamına gelmiyor.

 256. batuhan dedi ki:

  Hocam 2014 yilinda menzun oldum fakat yurt disina gitmem gerektigi icin tercih yapmadim bu sene ygs ye girip 2 yillik gecis hakkimi kullanicam elektrik elektronik meslek lisesi cikisliym eskisehirden menzun oldum fakat bursada okumak istiyorum ve 2 yillik bolumlerin bazilarnda tire isareti oluyor anlamadm yardimci olurs

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızı kullanmak için YGS girmeniz gerekmiyor. Mezun olduğunuz il dışından tercih yapacaksanız yerleştirme önceliklerini incelemeniz “D” yazan yani METEB dışından alan programları tercih etmeniz gerekiyor. Yerleştirme önceliklerinde tire varsa sınavsız geçişle kontenjanı dolmadığından alan dışından da YGS puanı ile öğrenci almış demektir. Buralara yerleşme şansınız çok yüksektir.

   • batuhan dedi ki:

    hocam peki elektrik elektronik dısında baska sehirden meteb d olarak secsem gelme sansı varmı

    örneğin gıda teknelojisi

    • alperturkoglu dedi ki:

     Alan dışı tercih edebilmeniz için tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerinin boş (—-) olması lazım. Yerleştirme önceliklerinde değer olan yerler sadece sınavsız geçiş öğrencilerini alıyor demektir.

 257. hilal dedi ki:

  Hocam merhaba ben bu yil cocuk gelisimi mezunu teknik lise olucam istanbul dan mezun oldugum icin trakya üniversitesi de İ yani megep ici benim orayi kazanma olasiligim 0 mi olur ??

  • alperturkoglu dedi ki:

   Orada okul türü “2” görünüyor. Sizin okul türünüz teknik lise “3” ise “İ” ye bakmayın siz öncelikli olursunuz. Çünkü okul türü önceliği METEB önceliğinden daha önemlidir.

   • hilal dedi ki:

    Cok sevindim 🙂 sagolun hocam bi sorum daha olucak sinavsiz gecis tercihleri 10 tanemi yapiliyor bide tercih sirasinda gecis hakkimi kullanmak icin nasil bir yol izleyebilirim

 258. melek dedi ki:

  mrb hocam çok acil yardımınıza ihtiyacım var ltfn yardımcı olursanız sevinirim . sorum şu;ben 2012 kız teknik ve meslek lisesi mezunuyum ve atatürk unisinde açıktan adalet okuyorum ve şimdiye kadar sınavsız geçiş hakkım gelmedi bu sene sınava girmeden ygsye sınavsız başvurumu yaptım ama arkadaşlarım çogu gelmez diyor özel unilerden başka sizce gekme ihtimali ve ne yapmam gerekli ltfn yardımcı olun ? 🙁

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bölümünüzü yazmamışsınız!

   • melek dedi ki:

    çocuk gelişimi bölümüm ama açıktan adalet okuyorum..

    • alperturkoglu dedi ki:

     Arkadaşlarınız haklı sadece özel ün. olabilir. Bu sene 2014 mezunlarının bile devlet ün. yerleşmesi zorken sizinki imkansız.

     • melek dedi ki:

      peki bunun %25, %50 burslu deniliyor ya peki bu yüzdelikler nekadar para miktarı nekadar yani ?

     • melek dedi ki:

      hocam son bi soru sorayım kbakmayın bizim meslek lisesinde 3 bölüm vardı çocuk gelişimi el sanatları ve bilgisayar bölümü ve benimde çocuk gelişimi bunun dışında bu diger bölümleri tercih yapa bilirmiyim ? 🙁

  • Eda dedi ki:

   Hocam merhaba lise son sınıf ögrencisi aşçılık okuyorum şuan ygs ye hazırlanıyorum ama meslekte cv önemli olduğu için açıktan okumak daha mantıklı geliyo. İstanbul icinde açıktan yok diye biliyorum yuksek puan alıp istedigim unv dısardan devam etme sansım var mi beykent unv. gibi orayı istiyorum yada nasıl bi yol izleyebilirim yardımcı olursanız sevinirim

 259. elif dedi ki:

  hocam merhaba
  ygs den geçerli puanı alıp pmyo başvurursak sınavsız geçiş hakkımızı kaybeder miyiz?

 260. İrem dedi ki:

  Hocam bn lise 3 e gıdıyorum cocuk gelişimi okuyorum ama ben radyoculuk yada modayla ugrasmak istiyorum ne yapmalym lutfen bna akıl verin

 261. Büşra dedi ki:

  Meslek lisesi çocuk gelisimi okuyorum sinavsiz gecis hakkimi sosyal hizmetlere kullanmak istiyorum Kendi sehrimde sadece yalovada var o da 14,2,D,96 , 14,3,D96 yani ikiside meteb dışı bende bursada oturuyorum meteb disi olduğu icin yerleşme sansim yok mu ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kendi şehrimde Yalova’da var demişsiniz. Bursa’da oturuyorum demişsiniz anlamadım. “D” önce meteb içiler yerleşmiş kontenjan kaldığından meteb dışı da almış demektir.

 262. MuHaMmE`d Kr`T dedi ki:

  Merhaba ben çoçuk gelişimi ve egtimi bölümü okuyorum ben bu bölüme geciş yapabilirmiyim ygs sınavından sonra,,,

 263. mustafa dedi ki:

  Merhaba hocam ben adana da meslek lisesi öğrencisiyim lise sondayım harita bölümünü okuyorum ve tapu kadastro bölümüne gitmek istiyorum sınavsız geçişimle fkt ben ygs sınavına girip genede denicem ve bana eyer barajı geçemez isen liseyi okuduğun şehrin etrafındaki üniv. Gidersin uzak şehirleri yazamazsın diolar doğrumudur acaba?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alakası yok. Tercih edeceğiniz program METEB dışından alıyorsa yerleşme şansınız vardır. Sadece METEB içi alıyorsa yoktur. Sınavsız geçişin YGS sınavı yada puanı ile hiç bir alakası yoktur.

 264. tiger dedi ki:

  merhaba hocam ben 2014 elektronktn mezun oldum sınavsız geçişle kayıt yaptırdm bu sene fakat bıraktm okulu bazı nednlerden dolayı yine terch yapacağım bu sene ama oklda kaydım hala duruyor bir zararı olurmu

 265. tuğba dedi ki:

  Hocam ben son sinif laboratuvarim gazi universitesi ilk ve acil yardim istiyorum sakaryada yasiyorum metep disi girebilir miyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   405,4500 14,3,İ,96 Bu yerleştirme önceliklerine göre . Sadece Ankara’dan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi mezunlarını alıyor. Diploma notu 82 civarında olması lazım. METEB dışı yerleşmeniz imkansız görünüyor.

 266. gülcan dedi ki:

  merhaba 2002 imam hatip lisesi mezunuyum sınavsız gecis ilahiyat acıkögretim hakkımı kullanmak istiyorum ne yapmalıyım tesekkürler,,

 267. sevilaykucuk dedi ki:

  Merhaba gebze ticaret meslek lisesi buro yonetimi ogrencisiyim odyometri bolumu istiyorum ama il dışı tercih yapmam gerekiyo ne yaparsam onceliğim olur diploma puanım kac olmalı?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerinde 14,2,D değerleri olması lazım. Şu sayfadan inceleyebilirsiniz.14 son yıl mezunu, 2 normal ticaret meslek mezunu, D ise METEB dışından aldığını gösterir.

 268. kübra dedi ki:

  Merhaba iyi günler benim soruma da yardımcı olursanız sevinirim. Ben sağlık meslek lisesi att son sınıf öğrencisiyim ve 2 yıllık sınavsız olarak bizim bölümlerin olduğu üniversiteleri yazar msnız tşk 🙂

 269. Elif dedi ki:

  Teşekkür ederim hocam çok sağ olun

 270. ESRA dedi ki:

  merhaba ,ben 2014 ticaret lisesi mezunuyum şunu öğrenmek istiyorum,anestezi bölümüne 2 yıllık diploma puanım ile yerleşme şansım var mıdır?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu bölüm sizin sınavsız geçiş bölümünüz değil.

  • ESRA dedi ki:

   Peki yerleşebileceğim bölümlere baktığımda neden anestezi de karşıma çıkıyor ? hangi alanlara geçiş yapabilirim?

   • alperturkoglu dedi ki:

    Sadece Ticaret Lisesi mezunu olduğunuzu yazmışsınız. Normalde ticaret lisesi mezunlarının yerleşebileceği programlar şu sayfada yer alıyor. Ancak sizin bölümünüz farklı ise durum değişebilir.Bölümünüzü de yazarsanız sağlıklı değerlendirme yapabiliriz.

 271. Muhammed dedi ki:

  Ben geçen sene meslek lisesi mobilya iç mekan tasarım alanıyim sınavsız geçiş hakkım var mı hocam tşk

 272. selin dedi ki:

  2011 sağlık meslek lisesi mezunuyum.bölümüm acil tıp teknisyenliği.önceki senelerde yerleştirildim fakat kayıt yaptırmadım.obp düşermi.bu sene tercih yapmak istiyorum.yardımcı olursanız sevinirim..

 273. sudee dedi ki:

  Hicam ben kimya bölümü meslek lisesinden bu sene mezun olucam ve bölümümle ilgili universite bölümleri hakkinda araştırmalar yapıyorum ama kafam bi hayli karisti arastiridigim ve düşündüğüm bölümler hakkinda önü açık değil tavsiye etmiyoruz diye yorumlarda bulunuyorlarhangi bölüm yararli ve önü açık bilemiyorum yanlış tercih yapıp mutsuz okumak istemiyorum sınava giricem ama ya barajı gecemezsem korkusuda var dikey geçiş hakkimda var 2 yillik ama bölüm konusunda cok kafam karışık bu konuda verebiliceginiz bi fikir bi düşünceniz var mı acaba kafamdaki soruları cozmeme yardım edebilirmisiniz rica etsem? ?

 274. esra kulak dedi ki:

  istanbulda 2 yıllık odyometri bölümü olan devlet üniversiteleri hangileri acaba ?

 275. Durmus dedi ki:

  Düz lise Türk edebiyatı ve sosyal bilimler bölümünden mezunum açık öğretime sınavsız kayıt yaptırabilirmiyim

 276. M ALİ dedi ki:

  HOCCAM BEN MESLEK LİSESİNDEN MEZUN OLDUM 2014 HAZİRAN AYINDA SINAVSIZ GECİŞ YAPAMADIM 2015 YGS DEN PUAN ALMAZSAM SINAVSIZ GECİŞ YAPABİLİYORMUYUM TEMUZ AYINDA CAVAPNIZI BEKLİYORUM ALANIM MOBİLYA VE İC MEKAN TASARIM ALLANI NELER YAZABİLİYORUM

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş için sınava girmeniz gerekmiyor. 19 Ocak a kadar başvurunuzu yapacaksınız Temmuz ayında da tercih yapacaksınız. Bölümleriniz:
   Endüstri Ürünleri Tasarımı
   Eser Koruma
   Görsel İletişim
   İç Mekan Tasarımı
   Mimari Dekoratif Sanatlar
   Mimari Restorasyon
   Mobilya ve Dekorasyon
   Ormancılık ve Orman Ürünleri

 277. kubrakdmr dedi ki:

  Merhaba benim diploma notum 61,13 ve bir dersim daha var 24 kredilik eğer bu kredi eklenirse diploma notum kaç olur. Ve ben muhasebe ve finansman bölümündeyim eğer mezun olursam sınavsız geçişle diploma notuma o 24 kredide eklenirse hangi bölümlere girebilirim? Şmdiden teşekkürler

 278. Kübra dedi ki:

  Hocam merhabalar,
  ben kız teknik ve meslek lisesi, grafik ve fotoğraf bölümü mezunuyum. mezun olalı iki yıl oldu. bu yıl ygs basvurumu yaptım fakat aynı zamanda da sınavsız gecıs hakkımı kullanmak istiyorum.
  1995 dogumluyum, mezun olalı iki yıl oldu, obp ise 355. bu kosullar dogrultusunda sınavsız gecis hakkımı kullanabilir miyim? , sansım var mı ?
  simdiden tesekkür ederim…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hangi sınavsız geçiş bölümünü tercih edeceğinizi bile yazmamışsınız. Kaldı ki ben bu şekilde inceleme yapmıyorum. Şu sayfada 2 yıllık bölümlerin 2014 sonuçları var. İstediğiniz linke tıklayarak, yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz. Eski mezunlardan alan programları bulmalısınız 14 ile başlayanlar son mezunların kontenjanı doldurduğu programlar siz 12,11 yada daha küçük değerle başlayan programlara bakınız.

   • Kübra dedi ki:

    Anlıyorum Grafik ve fotoğraf alanı mezunuyum hocam basın ve yayıncılık, grafik ve fotoğraf, basım-yayın, radyo ve tv teknolojileri, radyo ve tv programcılığı, bilgisayar destekli tasarım ve anımasyon, medya ve ıletısım, görsel ıletısım bunları tercıh edebılıyorum. Lınke tıkladım ornegın ıskenderun, Antakya, Çukurova bu unıversıteler oncelıklerını belırtmemıs pekı onları secebılıyor muyum?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Eğer öncelik sütunları boşsa sınavsız geçiş öğrencilerinin tamamını almış alan dışından da öğrenci almış demektir. Sizin alanınızsa yerleşme ihtimaliniz çok yüksek.

  • canan dedi ki:

   merhaba hocam ben işletme fakültesi mezunuyum sınavsız geçiş ile ilahiyat okumak istiyorum başvuru nasıl yapmam lazım

 279. pelin dedi ki:

  Benim annem 1983 yılı kız meslek lisesi ev ekonomisi mezunu.sınavsız geçişten yararlanabilir mi hangi bölümlerden yararlanabilir

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkı var. Ancak öncelik son mezunlara olduğundan son 22 yılda mezun olan öğrenciler annenizden avantajlı olacaktır. Yine de kontenjanı dolmayan ve eski mezunlardan alan programlara tercihte bulunabilir.
   Aşcılık
   Çay Tarımı ve İşleme Teknolojisi
   Endüstriyel Tavukçuluk
   Et ve Ürünleri Teknolojisi
   Ev İdaresi
   Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi
   Gıda Teknolojisi
   İkram Hizmetleri
   Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği
   Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi
   Sosyal Hizmetler
   Su Ürünleri İşleme Teknolojisi
   Süt ve Ürünleri Teknolojisi
   Tarım
   Turizm ve Otel İşletmeciliği
   Turizm ve Seyehat Hizmetleri
   Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi (Değirmencilik)
   Yağ Endüstrisi
   Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi

 280. fadime dedi ki:

  Hocam bizim okul ticaret meslek lisesi dye geciyo bu okul turleri siralamasinda kacinci oluyo’

  • alperturkoglu dedi ki:

   Okul türü kodu “2” yani kodu “3” olan Anadolu Ticaret Meslek’ten sonra geliyor.

   • Elif dedi ki:

    Hocam Merhabalar, ben izmirde anadolu ticaret meslek lisesi büro y. Ve yonetici sekr. Son sınıf öğrencisiyim sınavsız geciste tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik istiyorum Eskişehir OGU’ne gidebilme olasılığım sizce nedir? Simdiden teşekkürler.

    • alperturkoglu dedi ki:

     389,40000 14,2,D,96 Bunlar yerleştirme öncelikleri. METEB dışından öğrenci alıyor. Eğer diploma notunuz 78-80 civarında olursa yerleşme ihtimaliniz var.

     • Elif dedi ki:

      Diploma notum yüksek ihtimalle 76 veya 77 gibi olucak tercihime Eskişehir’i yazmam doğru olur mu yoksu boşuna yazmayayım mı hocam

      Hocam bi de ben ösym sitesinden bakıyorum puanlara 14 temmuz 2014te güncellenmiş ve Eskişehir OGU için 337,25000 puan diyor anlamadım ben şimdi

 281. fadime dedi ki:

  Meraba hocam bu ösys nin kilavuzunu inceledimde hocam burda sinaviz gecis bolumumuzde buro yöbetimi bölümde tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik yada agiz ve dis sagligi vede odyometri bölümü yazmiyor hocam yani bizm bu alanlara sinavsiz gecisimiz yokmu hocam. Lütfen yardimci olun 🙁

 282. sedat dedi ki:

  iyi günler hocam 2105 yılı sınavsız geçiş klavuzunun linkini atarmısınz sze zahmet.

 283. Ekin dedi ki:

  Hocam Merhaba ben son sınıf bilişim teknolojileri ögrencisiyim. Herkes bir kafadan birseyler söyluyo temelimiz yok meslek lisesi oldugumuz ıcın son sene staj yuzundende dershaneye gitme avantajımız yok evde kendımız eksiklerimizi gidermeye calısıyoruz ama pek fazla verimli olmuyo anlamadıgımız konular oluyo. Sınavsız geciş yapmayı dusunuyorum.Bizim bölümdende saglık bilgi sistemleri teknikerligi bölümüne geciş hakkımızın oldugu görünüyor ne kadar dogru bilmiyorum sadece burdur mehmet akıf ersoy universitesinde yeni açılmış bir bölüm fazla bilgide yok sizce napmalıyım saglık oldugu ıcın es de gecemiyorum.Geciş yapabilecegımız bölümleri yazabilirseniz cok sevinirim gercekten kafam cok karısık bana yardımcı olurmusunuz lutfennnnnn :(!

  • alperturkoglu dedi ki:

   Rehber öğretmen olmadığım için bilgim kısıtlı be nedenle öneri yada yorum yapamıyorum. Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bu yıl ilk defa öğrenci alacak bir program. Tercihlere kadar başka yerlerde de açılabilir. Sınavsız geçiş bölümleriniz;
   Basım ve Yayın Teknolojileri
   Bilgi Güvenliği Teknolojisi
   Bilgi Yönetimi
   Bilgisayar Operatörlüğü
   Bilgisayar Programcılığı
   Bilgisayar Teknolojisi
   Coğrafi Bilgi Sistemleri
   Görsel İletişim
   İnternet ve Ağ Teknolojileri
   Mobil Teknolojileri
   Pazarlama
   Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği
   Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi

   • Ekin dedi ki:

    Tesekkur ederim hocamm 🙂

   • ekin dedi ki:

    meraba hocam bilişim teknolojileri bölümünün meteb dışı alan universitelerin linkini atabilirmisiniz size zahmet

    • alperturkoglu dedi ki:

     Şimdi bilişim teknolojileri bölümünün seçebileceği 10 tane bölüm var. Bu 10 bölüme ait yüzlerce üniversite programı var. Bunları benim tek tek incelemem mümkün değil. Ama siz şunu yapabilirsiniz. Şu sayfada 2 yıllık bölümlerin 2014 yerleştirme sonuç linkleri var. Örn. siz Bilgisayar Programlama linkine tıklayarak açılan sayfada yerleştirme öncelikleri sütununda “D” harfi olanları inceleyebilirsiniz. METEB dışından alıyor demektir. Ama okul türünü de dikkate almalısınız. Siz normal meslek lisesi mezunu iseniz kodunuz “2” dir. “3” yada “4” olanlar teknik lise ve anadolu teknik lisedir.

 284. kubra dedi ki:

  hocam merhaba bu sene anesteziden mezun oluyorum sınavsız geçiş yapmak istiyorum puanım iyi geçebileceğim diğer bölümler var sınavsız geçiş ile onları tercih edecek olmam anesteziyi tercih ediyor olmam gibidir değil mi ? yani anesteziden odyometriye geçmek(sonuçta geçebileceğim bölüm) bana dezavantaj sağlamaz ? etraftan duyum aldım herkes önce kendi bölümünü tercih etsin diğer bölümler kontejyan kalırsa alıyor diye ama hiçbi sağlık meslekte odyometri falan yok bildiğim kadarıyla sanırım yanlış bir duyum ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişle tercih edebileceğiniz her bölüm için önceliğiniz diğer sağlık meslek liselilerle aynıdır. Bu konuda içiniz rahat olsun. Bazı meslek lise bölümlerinin aynı isimli yüksek okul bölümleri yok. O zaman onların yerleşemiyor olması lazımdı. Mesela Acil Tıp Teknisyenliği diye bir yüksek okul bölümü yok. İlk ve acil yardım için hemşirelik, anestezi vb. okumuş herkesin eşit şansı vardır. Önceliği belirleyecek olan yerleştirme öncelikleridir. Onlarıda yukarıdaki yazıdan okuyabilirsiniz.

 285. SÜHEYLA KÖKSAL HATIL dedi ki:

  MERHABALAR BEN 1985 YILI KIZ MESLEK LİSESİ GİYİM BÖLÜMÜ MEZUNUYUM.SINAVSIZ GEÇİŞ YAPARAK AÇIK ÖĞRETİM
  OKUMAK İSTİYORUM. KENDİ BÖLÜMÜM OLAN GİYİM YOK AÇIK ÖĞRETİMDE ,HANGİ BÖLÜMÜ SEÇEBİLİRİM ÇALIŞTIĞIM İÇİN BULUNDUĞUN ŞEHİRDEN AYRILAMIYORUM.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM İYİ ÇALIŞMALAR

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alanınızla ilgili sınavsız açıköğretim bölümünüz maalesef yok. Bu durumda açıköğretimde başka bir bölüm için mutlaka YGS sınavına girerek baraj puan olan 140’ı mutlaka alabilmelisiniz.

 286. Sibel dedi ki:

  Ben 1998 Ahi Evran Ticaret Meslek Lisesi Mecidiyeköy İstanbul mezunuyum. Sınavsız geçiş yapmak istiyorum. Mali mişavir olmam mümkün mü bu geçişi yaparsam. Eğer mümkünse hangi bölümü okumalıyım. Teşekkür ederim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız var. Ama mali müşavirlik için ne gerekli bilgim dışında bir konu. Ben normal endüstri meslek lisesinde müdür yardımcısıyım.

 287. şakir dedi ki:

  Peki tapu bölümü olan başka şehirlerimiz yokmu tek ankara gazimi

 288. muaffak dedi ki:

  Merhaba hocam bir sorum olucak ben harita bölümü lise son sınıf öğrencisiyim tapu bölümüne geçiş yapmak istiyorum mesela ankara gazi üniv tapu bölümüne geçiş yapmak istiyorum ne gerekiyor obp puanı ne istiyor ne yapmam lazım bunun için

  • alperturkoglu dedi ki:

   355,45000 14,3,D,95 Bu değerler geçen yılki yerleştirme öncelikleri. 2014 anadolu mezunlarından il dışından da olmak üzere diploma puanı 71,09 olan 1995 doğumlu öğrenci yerleşmiş. Genel olarak son ve anadolu meslek mezunu olmanız gerektiği açık olarak görünüyor. Diploma puanınız yüksek bile olsa okul türünüz anadolu değilse şansınız çok az.

 289. esra can dedi ki:

  Yazmayı unutmuşum yani burslu gecebilirmiyim obp ile

 290. esra can dedi ki:

  Merhaba ben anadolu ticaret meslek lisesi son sınıfm sivil hava ulaştırma işletmeciliğine özel üniversiteye obp puanimla geçis yapabililer miyim obp puanim 335.

 291. Emre dedi ki:

  Hocam merhaba ben size birsey sormak istiyorum. Ben endüstri meslek mobilya ve ic mekan tasarimi mezunuyum acaba diplomam ile hangi bölümlere sınavsız gecis yapabilirim ve işletme myokulunada geçebilirmiyim puansiz yanitlarsaniz cok sevinirim tesekkurler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var. İşletmeye yok.
   Mobilya ve Dekorasyon 2
   Ormancılık ve Orman Ürünleri 2
   Eser Koruma 2
   İç Mekan Tasarımı 2
   Mimari Dekoratif Sanatlar 2
   Mimari Restorasyon 2

 292. fadime dedi ki:

  hocam peki bu gnderdiginiz liste 2015 yılı içinde geçerlimi

 293. fadime dedi ki:

  çok tesekkür ederim ALLAH razı olsun. peki bu tıbbi dökümantasyonun odyometrinin ve agız ve diş saglıgının atamaları nasıl.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Amin sizlerden de Allah razı olsun. Ama rehber öğretmen olmadığımdan mesleklerin atama ve istihdamları hakkında bilgi sahibi değilim.

   • fadime dedi ki:

    peki hocam çok teşekkür ederim kusura bakmayın çok soru soruyorum. peki gönderdiginiz link vardı ya odyometri ve agız ve diş saglıgının orda yazanlar meteb içi olup olmadıgı yani o bu yıl içinde yani 2015 içinde egeçerlimi

    • alperturkoglu dedi ki:

     Diğer sorunuzda cevapladım. Bende fadime ile ceylan aynı kişi görünüyor. Niye böyle bir şey yapıyorsunuz anlamıyorum.

     • fadime dedi ki:

      Hocam yanlis anlamayin ben yoruma verdiginiz cewabi görmeyince diger arkadasimda yorum yapti
      Ozur dilerz yani kusura bakmayin hocam

      • alperturkoglu dedi ki:

       Rica ederim. Sorun değil.

      • deniz dedi ki:

       meraba hocam bu okul türlerininin sıralamasını yazabilirmisiniz rica etsem

      • alperturkoglu dedi ki:

       1.öncelikli Kodu “4” olan Anadolu Teknik Lisesi,
       2.öncelikli Kodu “3” olan Teknik Lise ve Anadolu Meslek,
       3.öncelikli Kodu “2” olan normal meslek lisesi (Sağlık meslek, Ticaret Meslek)
       4.öncelikli Kodu “1” olan eski enstitü mezunları

 294. aysemen dedi ki:

  hocam merhaba sağlık meslek anesteziyim,geçebileceğim bölümlerde odyometri,elektronörofizyoloji varmış bu sene tercihlerde sadece geçebileceğim tek bi bölümümü yazıyorum yoksa hepsini yazabiliyor muyum ? bir de meteb dışı tercih yapmak istiyorum mesela seçeceğim üniversite il dışında ama meteb dışı kabul ediyor onu yazsam bi şey kaybetmem değil mi ? meteb içinde kaybedebilirim ama çünkü önce kendi ilinden alacağı için ? teşekkür ederim şimdiden

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş tercihiniz olan tüm bölümleri yazma hakkınız var. Sonuçta 30 tercihinizi istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Sizinde belirttiğiniz gibi METEB içinde önceliklisiniz. Ama şu anlama da gelmesin. METEB içi olanları başa yazmazsam hakkımı kaybederim. Siz kendi istek sıranıza göre tercih yapmalısınız. Puanı yada yerleştirme önceliği sizden geride olan biri ilk tercihine yazdı diye sizin önünüze geçemez.

   • aysemen dedi ki:

    hocam bi de demek istedim ki mesela hacettepe elektronörofizyolojide yerleştirme önceliği olarak meteb dışı açmış ama başka bi bölümde meteb içi ben edirnedeyim ilk tercihe yerleştirme önceliği meteb dışı olanı yazsam bi şey olmaz di mi yani meteb içi olandaki gibi çünkü bildiğim kadarıyla meteb içi önce kendi ilini alıyor sonra başka illeri ama meteb dışı genel olarak bakıyor

    • alperturkoglu dedi ki:

     Yanlış anlaşılma olmasın diye şu kısmı açıklamak istiyorum. Yerleştirme önceliklerinde “D” yazan yer dışardan da alıyor demektir ama tüm bölümler için öncelik METEB içidir. Yani önce “D” olanları alan hiç bir program yoktur.

 295. merve uçar dedi ki:

  merhaba hocam ben 12. sınıf adıyaman sağlık meslek lisesi öğrencisiyim.okul ort. 85
  ben ankara hacettepe paramedik bölümüne gidebilirmiyim..???lütfen CEVAP YAZIN..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Okul ortalamanız 100 dahi olsa imkansız diyebilirim. Çünkü sadece Ankara içinden ve Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerince kontenjanı doluyor. 2014 yerleştirme öncelikleri 411,10000 14,3,İ,96 şeklinde. “3” Anadolu Sağlık Meslek, “İ” sadece METEB içi aldığını gösteriyor.

 296. Asli yerlikaya dedi ki:

  Hocam gunaydin ben anadolu kiz teknik ve meslek lisesi büro yönetimi hukuk sekreterligi bölümünde okuyorum sınavsız gecişte nereleri yazabilirim ayrıca ben sivil havacilik ulaştırma işletmeciligi istiyorum bu konuda yorumlarinizi bekliyorum tesekkürler saygılar

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki programlara sınavsız geçiş hakkınız bulunmakta. İstediğiniz programa sınavsız geçişle tercih yapamazsınız.YGS-6 puanı ile tercih yapmalısınız. Ancak devlet üniversitelerinin kontenjanları sınavsız geçiş öğrencileri tarafından doldurulduğundan özel üniversiteleri tercih edebilirsiniz.
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   İşletme Yönetimi
   Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği

 297. saadet dedi ki:

  Merhaba,
  1994 yılı ticaret lisesi mezunuyum. Sınavsız olarak açık öğretimde okuyabilirmiyim ?
  Okuyabiliyorsam, ne zaman, nereye başvurmam gerekli ?
  Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
  20 yıl geçti ama okumanın yaşı olmaz 🙂

 298. sadık dedi ki:

  hocam merhabalar elazığ anadolu sağlık meslek lisesi hemşirelik 3.sınıf öğrencisiyim 2 yıllık paramedik okumak istiyorm. ama elazığda paramedik yok yakn il olarak malatya var oranında kontenjanı belli okulları belli paramedik olma şansım yok mu ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet dediğiniz gibi Malatya’nın sadece kendi ilindeki öğrencilerle kontenjanı doluyor. Tabi diğer illere gitme şansınız olup olmadığını bilmiyorum ama şu sayfada yerleştirme önceliğinde “D” yazan METEB dışından da alan yerleri incleyebilirsiniz.

 299. Hilal dedi ki:

  Meraba hocam kız meslek lisesi hasta yanlışlı bakımı mezunuyuum unıversıtede sınavsız hangi bölümleri secebilirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ameliyathane Hizmetleri 2
   Diyaliz 2
   Elektronörofizyoloji 2
   Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon 2
   Evde Hasta Bakımı 2
   Fizyoterapi 2
   İlk ve Acil Yardım 2
   İş Sağlığı ve Güvenliği 2
   İş ve Uğraşı Terapisi 2
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Sosyal Hizmetler 2
   Yaşlı Bakımı 2
   Laborant ve Veteriner Sağlık 2
   Laboratuvar Teknolojisi 2
   Patoloji Laboratuvar Teknikleri 2
   Perfüzyon Teknikleri 2
   Tıbbi Laboratuvar Teknikleri 2
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2

 300. Duygu dedi ki:

  Merhaba ben büro yönetimi ve yönetici sekreterliği bölümü son sınıf öğrencisiyim. Sınavsız geçiş hakkımı hangi bölümlere yapabilirim ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   İşletme Yönetimi 2
   Ağız ve Diş Sağlığı 2
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   Odyometri 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik 2
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2

   • fadime dedi ki:

    meraba biz büro yönetimi ve yönetici asistanlıgı bölümünü okuyoruz bu son yılımız. biz şimdi sınavsız geçiş haklarımızdan yararlanıp tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümüne gitmek istiyorum. bu bölümün gelmesi için tercihlerde ne yapmam lazım yada bu bölümün gelmeme ihtimali varmı hocam lütfen yardımcı olun

    • alperturkoglu dedi ki:

     Bu bölüme sınavsız geçiş hakkınız var. Tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerine dikkat etmeniz gerekiyor. Yukarıda bunları açıkladım zaten. Eğer dikkat etmezseniz yerleşememe ihtimaliniz tabi ki var.

     • fadime dedi ki:

      öncelikle cewap verdıgınız için çok teseküür ederim. 🙂 bisey daha sorucam bizim bu büro yönetimi bölümnden odyometri ve agız ve diş saglıgı bölümlerine sınavsız geçiş hakkımızda var ama biz antepte oldugumuz için antepte odyometri bölümü yok diger illerde hangisine ve hangisinin meteb içi olup olmadıgını bilmiyoruz. araştırdık ama saglıklı bir bilgiye ulaşamadık lütfen bize yardımcı olurmusunuz bu iki bölüm hakkında ..

      • alperturkoglu dedi ki:

       Aşağıdaki linklerle bölümlerin 2014 taban puan ve yerleştirme önceliklerine ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada en son sütunda yer alan yerleştirme önceliklerinde “3” okul türünün Anadolu olduğunu, “2” meslek lisesi olduğunu, “İ” sadece kendi ilinden aldığını, “D” il dışından da aldığını gösterir.
       Ağız ve Diş Sağlığı, Odyometri

      • ceylan dedi ki:

       meraba bnde büro yönetimi bölümü lise son sınıf ögrencisiyim yorumları okudumda bu odyometri va agız ve diş saglıgının linklerine baktımda hocam bu listedekiler 2015 yılı içinde geçerlimi peki. birde tıbbi dökümantasyon ve sekreterliginde hangi il metep içi yada dışı olup olmadıgını yayınlarmısınz çok tesşşekür ederim şimdiden hocam.

      • alperturkoglu dedi ki:

       Sınavsız geçiş bölümleri ile ilgili bilgiler 2015 içinde geçerli olacaktır. (Henüz kılavuz yayınlanmadı ama geçiş bölümleri 10 yıldır böyle) Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik 2014 yerleştirme sonuçlarına şu sayfadan bakabilirsiniz. Yerleştirme önceliği sütununda “D” ifadesi olan yerler METEB dışından da öğrenci almaktadır. Bunun yanında yerleştirme öncelikleri sütunu boş olan programlar sınavsız geçişle kontenjanı dolmadığından alan dışından da YGS puanı ile öğrenci almış programlardır. Buralarda şansınız çok yüksek olacaktır.

      • fadime dedi ki:

       Hocam bu ceylana verdignz cewapta tibbi dokümantasyon ve sekretelign linkinde meten ici olan olmayanlar yaziyo bide karşısında hic bsey yazmayan sütunlari bos olanlar var. Biz tercih ettgmzde o sütunları bos olan Yerleri yazarsak %100 yerlesirrmiyiz. . Teşekkür ederm

      • alperturkoglu dedi ki:

       %100 demiyelim de yüksek ihtimalle yerleşirsiniz diyelim.

      • fadime dedi ki:

       Hocam sizce bu 3 meslekten hangisi daha iyi. Yani bize ilk önerebileceginiz hangisi hocam bide hocam hangisini secersek daha cabuk yerlesirz sizce

      • alperturkoglu dedi ki:

       Rehber öğretmen değilim. Meslekler ve istihdam durumları hakkında bilgim yok.

      • fadime dedi ki:

       Hocam bide bu karsi sütünü bos olan yerlerden ornegin ıgdır universitesi tibbi dokumantasyon ve sekreterlik (i.ö) yaziyo bu i.ö ne demek. Birde bazilarinda parantez icinde uzaktan öğretim yaziyo hocam bunlar ne demek. Cok saolun cok teşekkür ederim verdgnz cewaplardan dolayi.

      • alperturkoglu dedi ki:

       i.ö. ikinci öğretim demek. Bunun ne demek olduğunu biliyorsunuzdur. Uzaktan öğretim google yazın 🙂

      • fadime dedi ki:

       Aynen hocam ya lutfen yardimci olun bize kmse bize yardim etmiyo bari siz yardimci olun

     • fadime dedi ki:

      Hocam kusura bakmayin en ufak sorulari bile soruyorum 🙂 ama mecburen sormak zorundaym çünkü bzm okulda bizi yönlendirecek bi hocamiz yok rehber ogretmnz var ama ne zaman yanina gdip bi soru sorsak sınavsız geçiş hakkimda bilgm yok falan diyo. E bzde sınavsız geçiş hakkimzdan yararlanmak istiyoruz o yuzden sizin siteyi gördüm sorayim dedim cok teşekkür ederim her sorumada cewap verdiginiz için.

      • fadime dedi ki:

       Hocam ikinci ogretim gece okulu gbi bisey yani örgün eğitimden sadece saatleri degisik uzaktan ogretiminde ne olduğuna baktimda hocam bunlar hic bize göre deil o zaman. Yani nye normal örgün egitim gbi yapmamislar ki. Hem sinavsiz geçiş hakkniz var diyolar hemde bunlarin herhangi birine yerlesmeyelim dye ellerinden geleni yapiyolar 🙁

      • alperturkoglu dedi ki:

       Bu sizin değerlendirmeniz. İkinci öğretim hem okuyup hem de çalışmak durumunda olan gündüz okuma şansı olmayan öğrenciler içindir. Uzaktan öğretim de açıköğretimin bir başka versiyonudur yine öğrenci lehine bir uygulamadır. Gerçekten iyi bir rehber öğretmene ihtiyacınız var 🙂

      • alperturkoglu dedi ki:

       Rica ederim.

  • Duygu dedi ki:

   Sınavsız geçişlerde hiçbir yer gelmeme ihtimali var mı ? 🙂

 301. Gülşah dedi ki:

  Merhaba hocam, Ben bu yıl mezun oldum kız teknik ve meslek lisesi- Saç bakımı ve güzellik hizmetlerinden. Sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim? Yoksa yinede ygs’ye girmemi önerir misiniz? 2 yıllık bölüm olduğu için açıköğretimi tercih ettim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş bölümünüz olarak sadece aşağıdaki programlar var. Ve bunların açıköğretim programı yok. (Sınavsız geçişin YGS sınavı ile alakası yok. Aşağıdaki bölümlere yerleştirme öncelikleri ile tercih yapacaktınız.)
   Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri 2
   Tıbbi ve Aromatik Bitkiler 2

   Açıköğretimde alanınız dışındaki bölümler olduğundan YGS girmeli ve 140 barajını aşmalısınız. Ancak bu durumda tercih yapabilirsiniz.

 302. yunus dedi ki:

  hocam slm. ilahiyat 2 yıllık gecis yapmak istiyorum fakat her sene kayıt tarıhlerini kacırıyorum tam olarak ne zaman hangı aylarda oluyor. basvurular icin bir bilgi yazabiirmisiniz takip etme acısından rıca edıyorum yukarda yazdıgım gmail e gönderirseniz sevinirim. tesekkurler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayının ilk 2 haftasında YGS başvurularında başvuru yapacaksınız, Temmuz ayında da tercih yapacaksınız. Yeerleşirseniz Eylül ayının ilk 10 günü içinde de kayıtlar var. Tabi imam hatip mezunu iseniz sınava girmeniz gerekmiyor ama alan dışından iseniz YGS sınavına da girmelisiniz.

 303. tugceacar dedi ki:

  hocam ben bu yıl mesleki açık liseden bu yıl bilişim teknolojileri alanından mezun oldum ancak geçiş yapmadım geçiş yapsam hangi bölümleri tercih edebilirim mesleki açık lisede okuduğum için geçiş hakkım var mı?

 304. aslı dedi ki:

  merhaba ben 2002 yılı meslek lisesi grafik bölümü mezunuyum 2015 yılı için üniversite sınavından barajı geçersem açık öğretimde 4 yıllık işletme bölümüne kayıt olabilirmiyim hocam?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kontenjan sınırlaması getirildiğinden sadece barajı geçmeniz yetmiyor. Geçtiğimiz sene taban puan 221,11315 olmuş.

   • aslı dedi ki:

    Hocam bir sorum daha olacak
    2 yıllık sınavsız geçişle işletme seçebilmem için hangi üniversiteye yada açıköğretime başvurabilirmiyim birde iki yıllık bitince üçüncü yıla geçebilmem için sınava girmem gerekiyormu yani 4 yıllık bitirmek istiyorum uzun zamandır sınavlara girmediğim için pek bilgim yok ilginize teşekkürler.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sizin sınavsız geçişle tercih işletme okumanız mümkün değil. Sınavsız geçiş bölümleriniz aşağıdakiler.
     Basım ve Yayın Teknolojileri 2
     Basın ve Yayıncılık 2
     Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2
     Grafik Tasarımı 2
     Marka İletişimi 2
     Endüstriyel Cam ve Seramik 2
     Mimari Dekoratif Sanatlar 2
     Seramik, Cam ve Çinicilik 2
     Seramik ve Cam 2
     Halıcılık ve Kilimcilik 2
     Reklamcılık 2
     Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon 2

 305. sibelakbalık dedi ki:

  hocam ben lıse son sınıf ogrencısıyım.muhasebe ve fınans okuyorum.lıseyı bıtırdıkten sonra dırek sınavsız 2 yıllık saglıga gecebılır mıyım ??

 306. Buğra dedi ki:

  Hocam ben anadolu teknik lisesi ucak bakim alani 12. Sinifim 2 yıllık ucak teknolojisine nasil giderim yada baska ucak bölümüne

  • alperturkoglu dedi ki:

   Uçak Teknolojisi alanı sizin sınavsız geçiş alanınız. Ocak ayında YGS başvuruları sırasında sınavsız geçiş başvurusunda bulunacaksınız. Temmuz ayında da şu sayfada yer alan programların yerleştirme önceliklerine göre tercihte bulunacaksınız.

 307. Enes dedi ki:

  Meraba konuyla alakasız olcak ama ben kocaeli hereke myo dayım 1.dönem geçiş yapabilirmiyim başka bi üniye ve yapabilirsem nasıl yapcam gidecegim okulun not ortlamasını mı tutturmam lazım çünkü gidecegim okul tercihlerde çıkmadı.. Cevaplarsanız memnun olurum

 308. büşra dedi ki:

  ben grafik tasarım meslek lisesi 2014 mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullandım ama ben farklı bir bölüme geçmek istiyorum tekrar kullnabilir miyim yardımcı olur musunuz

 309. ali dedi ki:

  Hocam ben meslek lisesi motor bölümü. 12 sınıf ögrencisiyim diploma notum tahminen 65 civarı 2 yıllık iş güvenligi bölümüne girebilirmiyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu şekilde puana göre yorum yapmak çok sağlıklı değil. Sınavsız geçişte mezuniyet yılı, okul türü ve METEB önceliği OBP puanından önce gelir. Şu sayfadan 2014 yerleştirme sonuçlarını ve min. puanları görebilirsiniz.

 310. ayşe trn dedi ki:

  slm ben 2004 Kırıkkale kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı hiç kullanmadım. başvursam bu hakkımı kullana bilyormuyum.teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişte en önemli öncelik mezuniyet yılı. Ve sizin bölümünüz olan Çocuk Gelişimi ve Sosyal Hizmetler devlet üniversitelerinde son mezunlarla doluyor. Ancak ücretli vakıf ün. ve açıköğretim fakülteleri için şansınızı deneyebilirsiniz.

   • ayşe dedi ki:

    neler yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim.ücretli vakıf ünv.ve açık öğretim fakülteleri için yardımcı olurmusunuz.şimdiden teşekkürler.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Ocak ayında YGS başvuruları sırasında sınavsız geçiş başvurusu yapacaksınız. Şu sayfadan eski mezunlardan alan özel ün. programlarının ve Atatürk aöf çocuk gelişiminin kodunu alıp Temmuz ayında tercih yapacaksınız.

 311. Ali dedi ki:

  Merhaba ben bu sene mezun olucam denizcilik lisesinden obp 320 civarlarında geliyor piri reis üniversitesi %50 bursluya girebilir miyim

 312. berna dedi ki:

  merhaba hocam ben kız teknik ve meslek lisesine gidiyorum 12. sınıf sosyal hizmetler bölümünü okuyorum yatay geçiş hakkımız var ve ben bunu değerlendirmek istiyorum fakat kendi bölümümü seçmek istemiyorum bu bölümümün dışında fizyoterapi faln seçebilirmiyim yani sosyal hizmetlerde seçebileceğim meslekler nelerdir?

 313. candan dedi ki:

  MERHABA,BEN KIZ MESLEK LİSESİ MEZUNU OLDUKTAN SONRA;AYNI BÖLÜMÜ SEÇEREK 100 YIL OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜNDEN 2 YIL EĞİTİM ALARAK MEZUN OLDUM.BANA SERTİFİKA YERİNE 3 YILLIK MESLEK LİSESİ DİPLOMASI VERİLDİ.ŞUAN 2 ADET MESLEK LİSESİ DİPLOMAM VAR.NE YAPABİLECEĞİMİ ARAŞTIRIYORUM FAKAT NE YÖNDE VE NASIL BİR YOL ÇİZECEĞİMİ BİLMİYORUM.BANA BİR FİKİR VERİRMİSİNİZ.TEŞEKKÜR EDERİM

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesi mezun olarak göründüğünüz alanın devamı niteliğindeki 2 yıllık bölümlere sınavsız geçiş başvurusunda bulunabilirsiniz. Ocak ayının ilk 2 haftasında başvurular yapılıyor. Temmuz ayında da tercihler yapılıyor.

 314. Deniz dedi ki:

  Merhaba Hocam

  1996 çocuk gelisimi mezunuyumla esim. Okumama izin vermedi suanda izin veriyor 35 yasindayim ve sinavsiz gecis yapmak istiyorum bu konuda bana bilgi verebilirmisiniz lutfen

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayınının ilk 2 haftasında başvuru yapıp Temmuz’da da tercih yapılıyor. Sınavsız geçişte öncelik son mezunlara olduğundan devlet üniversitelerinin kontenjanından size sıra gelmez. Ancak özel ün. olabilir.

 315. seda dedi ki:

  ben 2 yıllık çocuk gelişimi okuyorum.notlarımı 85 üstünde tutarsam 4 yıllık çocuk gelişimine ya da başka bir bölüme birleştirebilirmiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   4 yıllık bölümlere diploma notu ile yada net olarak sınavsız geçiş ile geçmek mümkün değil. Ancak YGS yada LYS puanları ile yerleşebilirsiniz.

 316. duygu dedi ki:

  Hocam ben duz lise mezunuym gecen sene sinava girdm aö bankacilik ve sigorta yercihi geldi onu dondurup tekrardan simava hazrlaniypm bu sene okul puanim duser mi ??

   • bahar dedi ki:

    hocam ben lojistık bolumu okuyorum bu sene geçiş hakkımı kullancam. sınıfımdakıler 97 lı ben 96 lıyım ve ygs ye gırmeden geciş yaparsam öncelık tanımış olurum. ayrıca istanbulda ıkı yıllık gecısle hangı unıversıtelere gırebılırım

    • alperturkoglu dedi ki:

     İstanbul’da alanınızın devamı niteliğinde hangi üniversitelerde program varsa onlara tercih yapabilirsiniz. İstanbul Ü. Marmara Ün. yada özel ün. Ama yanlış bildiğiniz bir noktayı düzeltelim. Yaşınızın büyük olması avantaj değil dezavantajdır. Yaşı küçük olanlar önceliklidir. Tabi yaş son kriter olduğundan asıl belirleyici olan okul türü ve OBP puanınız olacaktır.

 317. İhsan altun dedi ki:

  Hocam merhaba benim bir sorum olcak, Ben 2001 yılı ticaret meslek lisesi mezunuyum . 2 yıllık aöf parakende satış ve mağaza yönetimini sınavsız geçişten faydalanarak bititrdim. Şuan 3 sınıften işletme bölümünü devam devam ediyorum. sorum şu hocam ben seneye sınavsız geçişten faydalanabileceğim bir bölüm daha okumak istiyorum farklı bir üniversitede, Tekrardan sınavsız geçişten faydalanabilirmiyim yoksa ygs sınavına girmek zorundamıyım.anadolu üniversitesi değil farklı bir üniversitede

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişten faydalanmak için herhangi bir sınırlama getirilmemiştir. Yani birden fazla kez bu hakkınızı kullanabilirsiniz. Ancak önceliğin son mezunlara olduğunu bilerek tercihlerinizi eski mezunlardan alan bölümlere kullanmalısınız.

 318. kaan dedi ki:

  hocam ben elektrik elektronik mezunuyum 2 yıllık direk geçişte hangi bölümlere gide bilirim tarım makinalarına girme şansım varmı ?

 319. nihat dedi ki:

  hocam slm lar yaşım 37 1995 yılı EML elektrik mezunuyum. Kayseride oturuyorum.Tercihlerde kayseri yazmıştım.3 sıradada sıvası yazmıştım. Sıvas myo elektrik geldi ama kayıt yaptıramadım.iş sebebıyle. puanım düşermi. sizce?

 320. Fırat dedi ki:

  Abi 2 tane sorum var
  1)2 yıllık sınavsız geçişte katsayımız 0.18 ek puan veriliyormu meslek lisesiyizya 2 yıllık geçişte ? yoksa direk OBP puanımız olarakmı geçiyor ?
  2)biyomedikal bölümünde istediğim bir üniversitede 13,3,D,95 yazıyor ben düz endüstri mesleğim (2 olanlar) önceklik anadolu lisesininmi (3 olanlar) yoksa benim mi ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   1-Sınavsız geçişte zaten sadece sizin gibi meslek lisesi ve sizin bölümünüzde okuyanlar faydalanacağından ek puan olmaz. Sadece OBP değil diğer yerleştirme öncelikleri de önemli. Bakınız.
   2- (3)Teknik lise mezunlarının önceliği olur. 4 olsaydı anadolu olurdu. 2 olsaydı sizin önceliğiniz olurdu.

 321. Ali mert ünsal dedi ki:

  hocam ben çanakkale myo okulunu kazandım ama gidemedim okul puanım düşermi lise diploma puanım 62.09 obp 310 düşerse ne kadar düşer onu öğrenmek istiyorum

 322. esra dedi ki:

  hocam iyi günler ben 2012 kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum 2 yıldır istediğim bölümü kazanamadım ek tercihlerde 2 yıllık bölümleri tercih ettim ama gelmedi bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanıp üniversiteye girme imkanım çok mu düşük ?
  cevabınız için şimdiden teşekkür ederim…

  • alperturkoglu dedi ki:

   “Bu sene” derken 2014 için zaten şansınız kalmamış durumda. 2015 içinde bence Atatürk Üniversitesi Aöf çocuk gelişimi yada sosyal hizmetler dışında şansınız çok düşük.

 323. serguzel dedi ki:

  liseden geçiş ve ygs ile giriş arasndaki fark nedr?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Liseden geçiş diye bir tabir yok. Sınavsız geçiş yada doğrudan geçiş, meslek lisesi mezunlarının alanlarının devamı niteliğindeki programlara yerleştirme öncelik kriterleri ile geçişlerini sağlayan sistemdir. YGS ile giriş meslek lisesi yada düz lise öğrencilerinin alanları dışındaki programlar için YGS sınavına girerek aldıkları puanla tercih yapmalarıdır.

 324. figen demir dedi ki:

  merhaba hocam bu sınavsız geçişle okulun yolladığı bölümlerde min. puan diye yazan obp puanı mı, ygs puanı mı

 325. mervekılıcoglu dedi ki:

  merhaba, ben ticaret lisesi muhasebe bölümü son sınıftayım. bölümüm sınavsız geçişle işetme, bankacılık gibi bölümlere yolluyor. bende bunlardan birini istiyorum ama yolladığı üniversiteler pek bilinmeyen yerler mi yani çukurova, akdeniz, selçuk gibi üniversitelere de yollar mı ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Boğaziçi ve İTÜ dışında tüm üniversitelerde 2 yıllık programlar için sınavsız geçiş vardır. Ama tabi talep edilmesine göre yerleştirme kriterleri ve OBP puanları daha yüksek olmaktadır. Aşağıdaki linklere tıklayarak programların bulunduğu üniversiteleri görebilirsiniz.
   Bankacılık ve Sigortacılık
   İşletme Yönetimi

   • mervekılıcoglu dedi ki:

    peki teşekkürler, ama ben tercih yaparken bütün tercih haklarımı bu dökümandaki iyi üniversiteleri yazsam mutlaka biri gelir mi? yani mesela yıldızz tekniğe gidebilmenin şartları nedir çünkü ben hiç burda yazan iyi ünüversitelere sınavsız geçişle gideni duymadım 🙁

 326. aygun dedi ki:

  ben iki yilliklara gecis yapmak istiyorum. ozel kosullatra gore terchimi yaptim. ama obp puanlarina bakmadm hic. bn sehrime yakin olandan uzaga dogru yazdim. skinti olur mu

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yerleştirme önceliklerinde 4.kriter OBP puanıdır. Yani oda önemlidir. Bence tercih sıralaması en çok istediğinizden en az istediğinize doğru olmalı. (Tercih sizin oda sıkıntı olmaz.)

 327. Fırat dedi ki:

  abi ben yine geldim bir soru daha sorcam şimdi ben sınavsız geçiş önceliklerine göre tercih yapsam ksesin gelirmi ? obp puanınıda yüksek tutsam ? 13.2.D.95 olanlar ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş önceliklerine zaten mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Ama kontenjan sayısı ve diğer başvuranların durumunu bilmeden hiç bir zaman kesin diyemeyiz.

   • Fırat dedi ki:

    Sizce tercih yaparken tek bölümü üzerinemi tercih yapalım 30 tane varya tercih hak bölümleri ? yoksa 3-4 tane karışık yapmak mı daha mantıklı ?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Her zaman diyorum. En çok istediğiniz yerden en az istediğiniz yere doğru yazmalısınız. İster 2 tane ister 30 tane olsun. Tek tercih yapmak size avantaj yada dezavantaj sağlamaz.

 328. Fırat dedi ki:

  Hocam ben biyomedikal istiyorumda 13,2,D,95 yazıyor istediğim üniversite şimdi bu yazıya göre öncelik 95 mezunların mı yoksa yeni mezunların mı oluyır ? ginede daha mı önce oluyor yeni mezunlar ? bizim için illa 15,2,D,97 mi yazması gerekiyor ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Orada yazan 13 mezuniyet yılını, 95 ise 1995 doğum tarihini ifade ediyor. Öncelik her zaman son mezunlarındır. Ondan sonra bir sonraki yıl ve sonraki yıl şeklinde devam eder.

   • Fırat dedi ki:

    Ama abi 95 yazıyor önceliklerde ? ne olursa olsun 95 yazsa değil ginede en son mezun olanmı öncelik veriliyor ??

    • alperturkoglu dedi ki:

     Orada son yerleşen öğrencinin bilgileri yer alır. Her zaman için en önemli öncelik mezuniyet yılıdır ve son mezunlarındır.

     • Fırat dedi ki:

      yani ne yazarsa yazsın 95 yazsa dahil öncelik 97 lerindemi yani ?

      • alperturkoglu dedi ki:

       Sizin 95 dediğiniz tam olarak ne 14,2,İ,95 şeklinde yer alan yerleştirme önceliğindeki 95 ise doğum tarihidir. Yani en son kriterdir. Bu durumda 14 yani mezuniyet yılı en önemli kriter, 2 yani okul türü ikinci önemli kriter, “İ” yani METEB içi üçüncü en önemli kriter, OBP puanı 4.önemli kriter, 95 yani doğum tarihi ise en son kriterdir ve çok da önemi yoktur.

     • Fırat dedi ki:

      iyimiş o zaman ben düz meslek lisesiyimde ben 2 yazan yerlere bakcam demi ? 3 olanlara bakarsam öncelik Anadolu veya tekniklere gelir bana yer kalmaz ?

 329. sevinç dedi ki:

  Merhaba ben meslek lisesi kimya bölümünün de okuyorum ve üniversite de anestezi veya Att okumak istiyorum üniversite de okuyabilir miyim ?

 330. Ali mert ünsal dedi ki:

  hocam ben bu sene makine teknolojisi bölümünden mezun oldum ek tercihlerden bi yere yerleşmeyi düşünüyorum ama bölüm seçmekte zorlanıyorum aklımda üniversite bittikten sonra bir yere yerleşemezsem en azından kendi işletmemi açıp çalışmak yolunda düşüncelerim var direk geçiş yapabileceğim bölümler Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
  Endüstriyel Kalıpçılık
  Gemi Makineleri İşletme
  Grafik Tasarımı
  İş Makineleri Operatörlüğü
  İş Sağlığı ve Güvenliği
  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
  Kaynak Teknolojisi
  Makine
  Makine
  Makine, Resim ve Konstrüksiyon
  Mekatronik
  Metalurji
  Oto Boya ve Karoseri
  Otomotiv Teknolojisi
  Otomotiv Teknolojisi
  Raylı Sistemler Makine Teknolojisi
  Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
  Sondaj Teknolojisi
  Tahribatsız Muayene
  Tarım Makineleri
  Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi
  -siz bana ne önerirsiniz

 331. kubra dedi ki:

  meraba hocam kız teknik ve meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümü web programcılığı mezunuyum diploma notum 78,42 dikey geçiş ile ankara çevresi ünileri ek tercih yapmak istiyorum basım ve yayım teknolojileri alanına geçişim var yanılmıyorsam sizce ne yapmam lazım grafik tasarımı bölümüne geçişim var mı? beni biraz bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim 🙂

 332. Sibel dedi ki:

  Hocam ben ticaret meslek çıkışlıyım acaba bilgisayar programcılığı okuyabilir miyim?

 333. ömer dedi ki: