Sınavsız Geçiş Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sponsorlu bağlantılar

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere tanınan Sınavsız Geçiş hakkı hiç şüphe yok ki meslek lisesi mezunlarına yüksek öğrenime yerleşirken büyük bir avantaj sağlıyor. Ancak sınavsız geçiş tercihinde bulunurken öğrenciler, yaptıkları basit hatalar nedeniyle bazen kendilerini hiç bir bölüme yerleşememiş bulabiliyorlar. Sınavsız Geçiş öncelikleri konumuzda belirttiğimiz öncelik kriterlerini de inceleyerek tercih işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenlere bir göz atalım,

1-Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.

Örneğin; 2013 YGS başvurusunda bulunmuş adaylar içerisinde, mezuniyet tarihi 2013 olan adayların önceliği olacaktır.

2-Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise, Anadolu Meslek LisesiMeslek Lisesi, çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.

Örneğin; Kocaeli Üniversitesi Karamürsel MYO, 2 yıllık Mekatronik bölümünü tercih eden adaylar içinde öncelik 2013 mezunlarından Kocaeli ili içindeki Anadolu Teknik Lise mezunlarının, daha sonra farklı illerden bölümü tercih eden, Anadolu Teknik Lise mezunlarının, sonra Kocaeli ilindeki Teknik Lise mezunlarının, sonra farklı illerden Teknik Lise mezunlarının şeklinde devam edecektir.

3-Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir. Daha önce “Meteb Nedir?” yazımızda belirttiğimiz gibi, meslek lisesinden mezun olduğu ilin sınırları içerisinde tercih yapmış olan adayın, diğer illerden aynı bölümü tercih eden adaylara göre önceliği vardır.

Tercihte bulunurken; eğer kendi iliniz dışındaki bir bölüm için tercihte bulunuyorsanız, öncelik kısmında DIŞ yazan bölümlere yerleşme şansınız yüksek olacaktır. Çünkü bunun anlamı, bölümün farklı illerden de öğrenci aldığıdır.

4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi, METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara öncelik verilir.

OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) = Diploma Notu x 5  şeklinde hesaplanmaktadır.

5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.

Örneğin; İzmit Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Elektrik Teknolojisi bölümünden 2012 yılında mezun olmuş adaylardan doğum tarihi 1993 olan aday, 1992 doğumlu adaya göre öncelikli olacaktır.

323 Yorum Yapılmış.

 1. derya diyor ki:

  ya ben düz lise mezunuyum.tablo 3a danda tercih yapamak istiyorum ama nerlerden yapıcamı bilmiyorum.geçen senenin kılavuzuna baktım tablo 3a da en küçük puan türünde 250 yerleştrme öclkde de —- işareti vardı böyle yazan bi yerden tercih yapabilirmiyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet yerleştirme önceliği kısmı —- şeklinde olan yerleri tercih edebilirsiniz. Tabi yanındaki min puan değerine dikkat ederek.

   • derya diyor ki:

    yani başka işaretli yerlerden tercih yapamıyomuyum

    • alperturkoglu diyor ki:

     Çok açık olarak yazayım, yerleştirme önceliği sütununda “13,2,İ,95″ gibi değerler varsa kontenjanı sınavsız geçişle doluyor demektir. Bu nedenle düz lise yada alan dışı öğrenciler tercih yapsalar dahi yerleşemeyeceklerdir.

     • derya diyor ki:

      bide ben düz lise mezunuyum onun için 2 yıllık myo larını ilk tercihlerde yazabiliyomuyum yoksa ek kontenjanımı beklemem gerekiyo.yazsam geçersizmi sayılır

      • alperturkoglu diyor ki:

       Normal tercih zamanı da tercih yapabilirsiniz. Açık kalan kontenjanlara yerleştirilirsiniz. Eğer merkezi yerleştirmelerde yerleşemezseniz, ek yerleştirmelerde de şansınızı denersiniz.

 2. nehir diyor ki:

  mrb ben çocuk gelişimi 2010 mezunuyum ama açıkögretimden sosyoloji
  3 sınıftayım sınavsız geçiş yapmak istiyorum. tercihler ne zaman ve nasıl yapılıyo bilmiyorum. tercihleri öncelikle nereleri yapmam gerekiyo
  bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden tşk ederim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Lise mezuniyet alanınıza uygun olarak çocuk gelişimi yada sosyal hizmetler bölümlerine tercih hakkınız var. Ancak bunun için Ocak ayında başvuru yapmış olmanız gerekiyordu.

 3. ozan akpınar diyor ki:

  Merhaba,
  Ticaret Lisesi Muhasebe ve Vergi Uyg. bölümünden mezunum ve sınavsız 4 yıllık aöf işletme bölümüne kayıt yaptırabilir miyim?
  yoksa illa 2 yıllık okuyup dikeyle 3 ve 4. sınıftan mı başlamam gerekiyor işletmeye?
  Cevabınız için şimdiden tşkler…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki programların aöf programlarına 3.sınıftan devam edebilirsiniz. Bu yılki başvuru tarihleri açıklanmadı ancak geçen yılki başvurulara ait şu sayfada size yardımcı olacaktır.
   -İKTİSAT
   -ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   -KAMU YÖNETİMİ
   -MALİYE
   -ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   -İŞLETME
   -KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 4. gulizar diyor ki:

  ben mardin 75.yıl cumhuriyet anadolu sağlık meslek lisesi son sınıfım.. ben fizyotepi sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ama mardinde bu bölüm yok dicle üniversitesine gitmek istiyorum OBSm 400 dğmum da 1997 bana geil mi acaba? cvp icin tsk ederim :)

  • alperturkoglu diyor ki:

   Dicle Ün. Fizyoterapi 2013 yerleştirme sonuçlarında 345,70000 13,2,İ,95 değerleri var.
   Burada yer alan “İ” değeri sadece METEB içi öğrenci aldığını gösteriyor. Ancak sizin okul türünüz Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ise okul türü önceliğinizden dolayı yerleşme şansınız oldukça yüksek.

 5. batuhantas diyor ki:

  hocam merhaba,
  oglum ulastirma alani lojistik bölümü endüstri ve teknik meslek lisesi son sinif ögrencisi.YGS de maalesef 178.97 aldi simdi sinavsiz gecis hakkindan faydalanmak istiyor faydalanabilir mi ? Sadece YGS bsvurusunda 40 tl yatirmistik sinavsiz gecis icin tekrar bankaya para yatirilacakmi ? izmirde yasiyoruz hangi bölümlere tercih yapabiliriz ?tahmini sansimiz nedir?
  simdiden cevabiniz icin cok tesekkür ederim.
  Aysel Tasdelen

  • alperturkoglu diyor ki:

   Okuduğu bölümün tam ismi 4505 Ulaştırma hizmetleri ise aşağıdaki programlara sınavsız geçiş hakkı bulunmaktadır. Tüm programların bulunduğu ile, okula bağlı olarak tercih edilme durumları ve yerleştirme öncelikleri vardır. Örneğin İstanbul yada Marmara Ü. Bilg. Prog. çok fazla tercih edildiğinden sadece İstanbul içinden ve Anadolu Teknik Mezunları ve diploma notu 90 olanlar yerleşir diyebiliriz. (Sadece örnek olsun diye yazdım.) Sizin tercih edeceğiniz bölüm ve çocuğunuzun yerleştirme önceliklerine göre şansınız değişir.
   Bankacılık ve Sigortacılık 2
   Deniz ve Liman İşletmeciliği 2
   Dış Ticaret 2
   Emlak ve Emlak Yönetimi 2
   Enerji Tesisleri İşletmeciliği 2
   Hava Lojistiği 2
   Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   İşletme Yönetimi 2
   Kooperatifçilik 2
   Lojistik 2
   Marina İşletme 2
   Marka İletişimi 2
   Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası 2
   Muhasebe ve Vergi Uygulamaları 2
   Pazarlama 2
   Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi 2
   Posta Hizmetleri 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği 2
   Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri 2
   Sosyal Güvenlik 2
   Tarımsal İşletmecilik 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2
   Kültürel Miras ve Turizm 2
   Otobüs Kaptanlığı 2
   Turizm Animasyonu 2
   Turizm Rehberliği 2
   Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2

 6. Meltem diyor ki:

  Merhaba..Ben Bafra Anadolu Sağlık Meslek Lisesi hemşirelik öğrencisiyim. Bu sene mezun olacağım ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Hangi bölümlere geçiş yapabilirim ? OBP 77 civarı olacak.

 7. alp diyor ki:

  Sınavsız geçişte başarı sırasımı önemli yoksa diploma puanımı

 8. yıldız diyor ki:

  Merahaba ben anadolu teknik lisesi 2013 mezunuyum bu yil ikinci girisim gecen sene tercih yapmadim ve suan gecis hakkimi kullanmak istiyorum 180 aldim ve 1996 dogumluyum sansim.kactir ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişin YGS puanı ile alakası yok. Tercih edeceğiniz bölüme ve yerleştirme önceliklerinize göre durum değişir. Örneğin sadece son mezunların yerleştiği ve kontenjanı doldurduğu programlarda 2014 mezunları yerleştiğiden şansınız olmayacaktır. Tercih edeceğiniz bölümün yerleştirme öncelikleri sütununu inceleyin.

 9. onur diyor ki:

  Merhaba..ben 2011 bilgisayar mezunuyum..sinavsiz gecisle bilgisayr programciligini istiyorum diploma puanim 58.33… Yani 58.33×5=291 puan ediyo..busene girme olasiligim nasil.tesekkurlerr

 10. Elektrik diyor ki:

  Hocam merhaba Muğla Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu-Elektrik (İÖ) yerleştirme öncelikleri boş (ygs puanıyla almış sanırım) 40 kontenjanın 34ü dolmuş ve 174,65245 puanla almış.Benim bu sene ygs-1 puanım 220(diploma puanımdan 40 puan geliyor + elektrik bölümü mezunuyum +20 de ordan geliyor) yani y-ygs puanım 270-280 arası oluyor.ben sinoptan bu bölümü tercih etsem kazanma olasılıgım var mı

  • alperturkoglu diyor ki:

   Siz elektrik mezunu iseniz zaten YGS puanına ihtiyacınız olmadan tercih etmeniz halinde bu bölüme yerleşirsiniz. 2013′te Sınavsız geçiş öğrencilerinin tamamı yerleşmiş, üstüne YGS puanı ile başvuran alan dışıların hepsi yerleşmiş hatta kontenjanı yine de dolmamış. Kesin ifadesini sitemde pek kullanmam. Ama bu bölümü tercih etmeniz halinde %100 yerleşirsiniz. (Gelelim YGS hesabınızdaki yanlışlığa siz alanınızla ilgili 4 yıllık tercih etmeniz halinde diploma notunuz X 5 X 0,18 kadar ek puan alırsınız, alan dışı 2 ve 4 yıllıklar için alacağınız ek puan diploma notunuz X 5 X 0,12′dir.)

   • Elektrik diyor ki:

    sağolun hocam gerekli bilgiyi aldım bu bölüm içinde :) siz cevapladıkca tercih listemi doldurucam inş. yanlış tercihten yada olasılığı düşük yerleri ilk sıralara yazmaktan korkuyorum.

 11. şeyma diyor ki:

  Mrb. Ben Konya da grafik tasarım bölümünü okuyorum.sınavsız geçişle Kütahya iç mekan tasarımını istiyorum. OBP ise 375.acaba yerleşe bilir miyim?

 12. İrem Ertürk diyor ki:

  Hocam merhaba. Antalya Akdeniz Üniversitesi TBMYO Kontrol ve Otomasyon Bölümü(İÖ)11,2,D,93 Bu önceliklerle 309 AOBP puanı ile ögrenci almış 2013′te.Ben Endüstri Meslek Lisesi Elektrik-Elektronik 2011 mezunuyum 26-12-1993 dogumluyum.diploma puanım 68.07 Sinop’tan bu bölümü tercih etsem kazanma şansım var mı?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelikle artık AOBP değil OBP kullanıldığını hatırlatayım. Yani diploma notunuz X 5 68,07*5= 340 puanınız var. Diğer önceliklere göre de durumunuz uygun. Eğer aynı şartlar gerçekleşirse yerleşme ihtimaliniz çok yüksek. %100 diyemiyorum. Çünkü bu yıl orayı hangi yerleştirme önceliklerine sahip kaç kişinin tercih edeceğini kimse bilemez. Tercih listenizde mutlaka olsun.

 13. gülistan diyor ki:

  ben 96 mezunuyum giyim mezunu acaba benim hakkım bu sene olurmu

  • alperturkoglu diyor ki:

   Herhangi yıl sınırlaması yok. Ancak yerleştirme önceliklerinde öncelik son mezunların olduğundan şansınız düşük olur. Bir bu sene faydalanmak için Ocak ayında başvuru yapmış olmanız gerekiyordu. Yapmadıysanız Ocak 2015′te başvuracaksınız.

   • burhan diyor ki:

    hocam bende 2004 ensdtrı meslek lıselı elektrık bolumu mezunuyum ygs ye ıslerımden dolayı hazırlanamadım gırdım ama yeterlı baraj puanını gecemedım bu yıl sınavsız gecıs hakkımla ıs guvenlıgı uzmanlıgı dıye bır bolum var tercıh kodunda benım bolumumu kapsıyor acaba sınavsız tercıh hakkımı kullansam mumkun olurmu yerlesmem malesef arastırdım oncelık yenı mezunlara denıyor ne yapmam gerekıyor yınede tercıhımı yapmamda fayda varmı? aydınlatırsanız sevınırım.

    • alperturkoglu diyor ki:

     Bölümün ismini tam bilmiyorsunuz herhalde. Aşağıdakilerden birini kastediyorsunuz. Ancak normalde elektrik mezunlarının bu bölümlere sınavsız geçiş hakkı yok. Eğer mezuniyet alan kodunuz 1491 ise sınavsız geçiş hakkınız olabilir. Bunun dışında YGS puanlarından herhangi biri 140 ve üzerinde ise Atatürk Ü. Açıköğretim fakültesinde İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü açıldı. Kontenjansız olduğu için başvurmanız halinde yerleşebilirsiniz.
     İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
     İş Sağlığı ve Güvenliği

 14. Miray diyor ki:

  Hocam Ben Anadolu kız teknik ve meslek lisesi öğrencisiyim ygs 1 puanım 167 bilgisayar bölümü okuyorum ve bilgisayar programcılıgı bölümüne gecmek istiyorum sınavsız geçiş hakkımla ama kırklarelinde yaşıyorum ve İstanbul üniversitesini istiyorum acaba gecebilirmiyim 75 ortaögretim basarı puanım

  • alperturkoglu diyor ki:

   İstanbul Ü. 2013 yerleştirme sonuçlarına baktığımızda son yerleşene öğrenci bilgileri şunlar. 395,10000 13,3,İ,95. Bunları yorumlarsak, 13 (2013 yani son mezunları alıyor), 3 (Anadolu Teknik ve Teknik Lise mezunlarını alıyor), İ (Sadece İstanbul içinden alıyor), 95 (bu çok önemli olmasa da son yerleşen öğrencinin doğum tarihi 1995) 395,10 (79,02 diploma notu ile yerleşmiş) Yorum sizin. Şu sayfada Bilg. Prog. 2013 tüm yerleştirme sonuçlarını inceleyebilirsiniz.

   • Miray diyor ki:

    Tesekkürler. Peki ben tercihlerimde bir kaç farklı bölüm yazdıktan sonra onlara tutma olasılıgı az oldugu için kendi bölümümü yazsam yani geçiş hakkımı kullansam böyle bişey oluyor mu tercihlerimde hem geçiş hakkımla bikaç üniversite hemde kendi puanımla üniversitelere başvurabiliyo muyum

   • NAZLI diyor ki:

    HOCAM MERHABA BEN TİCARET MESLEK LİSESİ MUH. VE FİNANSMAN ÖĞRENCİSİYİM YGS YE GİRDİM FAKAT PUANIM FAZLA YÜKSEK GELMEDİ BİZİM ALANIMIZ YGS 6 DAN ALDIĞI İÇİN BENİM PUANIM 200 DÜ YGS 3 İSE 238 Dİ AMA BEN DÜZCEDE OLAN SOSYAL GÜVENLİK BÖLÜMÜNÜ YA DA SİVİL HAVA ULAŞTIRMACILIĞI YADA KABİN HİZMETLERİNİ İSTİYORUM ORTALAMAM 63 FELAN ACABA BEN SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMI KULLANSAM HANGİ ÜNİ. GİDEBİLİRİM BU ARADA 1996 DOĞUMLUYUM SİNOPLUYUM

 15. onur diyor ki:

  Merhaba Ben 2012 yılında Antalya Endüstri meslek – Elektrik Elektronik Bölümünden mezun oldum 1 yıl sınava girmedım bu yıl tekrar gırdım kazanamadım 139 puan aldım S: 2 yıllık geçiş hakkımı kullanabılecek miyim bu hakkım kayboldumu kaybolmadı ise kesinliği nedir yani kesın olarak antalyada bu bölüme geçiş yapabilirmiyim lütfen yardımcı olurmusunz askere gitmek zorunda kalıcam yoksa skıntıya gırdım :/

 16. serap diyor ki:

  Hocam iyi aksamlar 2010 çocuk gelişimi mezunuyum YGS girdim baraji asamadm ve sinavsiz geçiş hakim var.çocuk gelişim ve sosyal hizmetler yazabiliyorum.fakat 2 tane tercih yapabilmiş oluyorum 30 tane hakkimdan saniirm ve bu 2 tercihle gelirmiş?? hem orgunden ve aof çocuk gelisiim bölümlerini karsik yazabilirmiyim ? 2 yillik aof çocuk gelisiim kapanmis diyorlar dogrumu? Sorulari.m Hakkinda bilgi verirsenz smdiden teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Örgün ve aöf 30 tane tercih yazma hakkınız var. Erzurum Atatürk Ü. aöf olarak daha geçen sene yeni açıldı. Açıköğretim tercihlerinizi son tercihler olarak yazın. Örgünler olmazsa açık garanti olmuş olur.

 17. cihat diyor ki:

  ben imam hatip lisesi mezunuyum iş güvenliği ve sağlıqına sınavsız geçiş yapabiliyormuyum ?

 18. sinan diyor ki:

  mrb ben bu sene meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümünden mezun olucam diploma puanımında 70-75 arası olacak istanbılda iö olsada olur 2 yıllık direk geçiş durumumu değerlendirebilirmisiniz ? tşk.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada bilgisayar programcılığı, bilgisayar op. vb. linklere tıklayarak 2013 yerleştirme sonuçlarını inceleyebilirsiniz. OBP’niz 75X5=375

   • samet diyor ki:

    Iyi günler h hocam ben barajı gecemedim meslek lisesi metal bölümü okuyorum iki yıllk geçis yapıcam
    İtü gemivmakineleri ve işletme mühendisliği istiyorum ücret olarak 1.yıl güz 6.250 diyo acaba bu senelik mi oluyo yoksa sadece kış mı ?

 19. elif diyor ki:

  Meslek Lisesi ögrencileri 2 yıllık geçiş hakkı için 140 barajını gecmek zorundamı yoksa onun dısında 2 yıllık geciş yapabilme imkanı varmı?

 20. Ayşenur diyor ki:

  Hocam ben bu sene Anadolu kız meslek lisesi çocuk gelişiminden mezun olacağım sınavsız geçişle açıköğretim bölümlerinde çocuk gelişimiyle ilgili hangi bölümleri tercih edebilirim ayriyetten ilahiyatda istiyorum ama ona sınavsız geçiş hakkım yok ygs puanıyla başvuracağım 2 si aynı anda nasıl olacak olurmu bi yardımcı olsanız…

 21. Sümeyye diyor ki:

  Merhaba hocam ben çoçuk gelişimi lise son sınıf ögrencisiyim ygs den 172 aldım okul bana ek puan verer mi acaba barajı geçemediğim için? birde sınavsız geçiş hakkımı kullanarak erciyes üniversitesine yerleşe bilir miyim cevaplarınız için şimdiden teşekürler:)

  • alperturkoglu diyor ki:

   Okul puanı eklenir. Ancak bu şekilde 180 barajını geçmiş sayılmazsınız. Alan dışı 2 yıllık bölümler için kullanabilirsiniz. Kendi alanınızdaki programlar için zaten YGS puanına bakılmaz. Erciyes Ü. Çocuk Gelişimi son yerleşen öğrencinin 2013 yerleştirme sonuçlarına baktığımızda OBP:380,10000 Yerleştirme öncelikleri: 13,2,İ,95 Son mezunları aldığını, normal meslek lisesi mezunlarının yerleşebildiğini, sadece Kayseri ilinden öğrenci aldığını, son yerleşen öğrencinin 1995 doğumlu olduğunu ve 76 diploma notu olduğunu görüyoruz. Kendinizi buna göre kıyaslayarak yerleşip yerleşemeyeceğinizi anlayabilirsiniz.

 22. ihsan diyor ki:

  hocam
  merhaba ben elektirik elektronik bölümüne gidiyoru diplomanotum 70 ben uludag universtesine 2 yılık sınavsız geçise girebilirmiyim

 23. hacı emin diyor ki:

  hocam benim ygs puanım 150 meslek lisesinde okuyorum. ek puan alarak ygs barajını geçebilirmiyim yoksa sınavsız geçiş mi ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   2 yıllık örgün bölümlere tercih için ilgili puan türünde 140 barajını geçmeniz gerekir. 180 barajı LYS’ye girmek ve YGS puanı ile alan 4 yıllıklara tercih için gereklidir. Ham puanınız 180 altında ise Okul puanı eklenir fakat bu şekilde 4 yıllık örgün bölümler için tercihte bulunamazsınız.

 24. tolga diyor ki:

  Hocam ben 2011 elektirik elektronik mezunuyum 1991 doğumluyum 140 altı aldım. Hangi bölümleri yazabilirim.

 25. kardelen diyor ki:

  Hocam ben duz lise mezunuym 180 barajini gecemedm acikogretme girebiliyor muyum?
  4 yıllıga? Bide 4 senelik hemsirelige gtmeyi dusunyorm bu mumkun mu duz lisédeym cunku bide okul puani eklenyor mu ?

 26. Serdar diyor ki:

  Hocam merhaba benim ygs sınavım barajın altında sınavsız geçişi kullanacağım büro yönetimi öğrencisiyim sınavsız geçiş olarak gidebileceğim bölümler hangileri acaba?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız bulunmakta;
   . Ağız ve Diş Sağlığı 2
   2. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   3. İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   4. Odyometri 2
   5. Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   6. Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik 2
   7. Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2

 27. esma diyor ki:

  iyi günler ben bu sene imam hatipten mezun olacağım ygs puanım düşük geldi ve sınavsız geçiş yapmayı düşünüyorum sınavsız geçiş yaptığımda din kültürü öğretmenliğine gidebilirmiyim veya sadece ilahiyat okuduğum düşünülürse mezun olduğumda hangi mesleği yaparım?

 28. büşra k diyor ki:

  Merhaba ben meslek lisesinde grafik okuyorum ve 12.sınfım bu seneki ygs 5 sınavı puanım 162,bana okuldan bölümümü tercih ettiğim için puan gelecek mi ? Ayrıca en yüksek notum 178,okuldan puan gelirse barajı geçersem 4 yıllık tercih edebilcek miyim ? Cecavıbınızı bekliyorum :)

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ham puan olarak 180 barajını aşamadığınızdan 4 yıllıklara tercih hakkınız bulunmuyor. Okul puanı eklendikten sonraki puanla alan dışı 2 yıllıkları yada kontenjansız 4 yıllık aöf bölümlerini tercih edebilir. Kendi alanınızdaki 2 yıllıklara zaten sınavsız tercihte bulunabiliyorsunuz.

 29. merve diyor ki:

  sağlık meslek lisesi att bölümü öğrencisiyim. Paramedikliğe geçiş yapmak istiyorum. hemşirelere veya laborantlara göre geçiş üstünlüğümüz var mı acaba?

 30. damla diyor ki:

  merhaba ben keyseride yaşıyorum teknik liseden bu sene mezun olacagım ygs ye girdim ygs 1 puanım 156 erciyes üniversitesinimi ilk önce tecih yapacagım öyleyse develi myo nun puanı 100 gelme durumu yüksek mi ama benim diploma notum daha belli değil diploma notu yüksek olanlara mı öncelik var ben onu anlamadım yardım edermisiniz

 31. dogan diyor ki:

  mrh hocam ben end.meslek lisesi yapı resamlıgı menzunuyum 24 yasındayım 2006 mezunuyum bı donem unv gıttı inşaat bolumu dırek geçiş ile gectım ama bıraktım sonra ve 2014 sınava gırdım aynı zamanda direk geçiş hakkımı kullanmak ısıtıyorumu ısaretledım ve ygs 1 ve ygs 2 den 140 barajı gecemedım. dıgerleriden en yuksek 163 ve 140 uzerı aldım. bu durumda alan dışı 2 yıllık unv tercıhınde bulunabılırmıyım…

 32. Betül diyor ki:

  Merhaba, öncelik ben düz liseden muzun oldum ve daha sonra meslek lise okumaya devam ettim bilişim t. bölümü okuyorum bu ösym sınavsız giriş için aynı bölümü okumak gerekiyor mu? başka bölüm şeçme halkımız var mı? Eğer var hangi bölümleri sınavsız olarak demek istediğim beni aydınlatırsanız sevinirim…

 33. günay diyor ki:

  Merhabalar hocam. Benim YGS sinavim kotu geçti. Buro yonetimi ve sekreterlik okuyorum. Cevapladiniz sorularda gördüm insan kaynakları yazmisiniz onu okumak istiyorum ama dikey geçiş sinavi varmidir o bölümün

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yanlış anlamadıysam 2 yıllık insan kaynakları bölümünü bitirdikten sonra 4 yıllık lisans programlarına dikey geçiş sormuşsunuz. Aşağıdaki lisans bölümlerine DGS ile yerleşebilirsiniz.
   Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
   Kamu Yönetimi
   İşletme
   Siyaset Bilimi
   Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
   İnsan Kaynakları Yönetimi

   • gizem diyor ki:

    Hocam merhabalar.2012 kız teknik meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum dıploma puanım 76.17 ygs ye girdim fakat sınavsız hakımıda kulandım vede askeri okul hakımıda.sınavsız olarak hangi okuları tercih etmeliyim.yerleşme ihtimalim olan yerler nereleri.bolum içi bolum dışı veya il içi dışı fark etmez. Teşşekurler…

 34. İrem Ertürk diyor ki:

  Hocam öncelikle merhaba böyle bi hizmet sunduğunuz bize yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler.Ben bu sene Ygs’ye girdim ygs sınavımda güzel geçti Lys’ye girmeyi düşünmüyorum sadece kendimi denedim sınavsız geçim hakkım oldugunu biliyorum.AOBP puanım 340.350 Sinop Endüstri Meslek Lisesi 2011 mezunuyum ve 2011 yılında Sinop MYO’yu kazandım ama bıraktım (kaydım devam ediyor fakat okulda 3.senem herhangi bi puanımın düşmesi gibi bi sorun sanırım söz konusu değil ve sınavsız geçiş yapabiliyorum sanırım) şimdi size 2 sorum olucak ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
  1.si bu aobp puanı ile şu bölümleri kazanabilme şansım var mı?
  Antalya Teknik Bilimler MYO(Sinop’tan Antalya’yı tercih edeceğim.)
  -Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi (İÖ)-193,46400-11,2,D,93
  -Otomotiv Teknolojisi (İÖ) (Bk.344)-131,17100-12,2,D,94
  -Elektronik Teknolojisi (İÖ)-198,54500-12,2,D,93
  -Biyomedikal Cihaz Teknolojisi-176,94900-12,4,D,94
  -Elektronik Haberleşme Teknolojisi (İÖ)-204,6140-12,2,D,71
  2.si Tercihlerde yataş geçiş kullanmak için bi seçenek işaretleyecekmiyiz.Yoksa biz normal tercihlerimizi yaptığımızda otomatikman AOBP’mizle mi tercih yapmış sayılacağız.
  Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Verdiğiniz değerleri 2013 sonuçları ile karşılaştırdığımda aynı olmadığını fark ettim. Son güncel verilere şu sayfadan ulaşabilirsiniz. 1.sorunuz için net cevap yazamıyorum. Ancak yerleştirme önceliklerinde sizin mezun olduğunuz 2011 (11) yılı ve öncesinde öğrenci alan, il dışından (D) öğrenci alan programlara tercih etmeniz halinde yerleşme olasılığınız oldukça yüksek.(OBP’den önce mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi önceliği olduğunu unutmayın)
   2.Siz tercihlerde sınavsız geçiş alanınıza ait programların kodlarını yazdığınızda otomatik olarak sınavsız geçiş önceliklerinizle değerlendirilirsiniz.

 35. burgazlı diyor ki:

  selamun aleyküm. hocam ben 12. sınıf ticaret meslek lisesi büro yönetimi ve sekreterlik okuyorum. bu sene yapılan ygs sınavına girdim ama pek ümitli değilim. 140 barajını geçersem eğer 2 senelik farklı bi bölüm okuyabilirmiyim. eğer okursam o bölüm benden puan istemez mi ? lütfen cevaplayın hocam

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle okuyabileceğiniz programlar şunlardır. Barajı geçemezseniz alan dışı tercih yapamazsınız.
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   İşletme Yönetimi
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   Odyometri
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

   • burgazlı diyor ki:

    Yani hocam ben bu söylediğiniz bölümlere puansız direk giderim sınavsız geçişle yani. Başka bisey okumak istiyorum diyelim hangi baraji geçmek gerek 140-180 ?

    • alperturkoglu diyor ki:

     Ön lisans programlarını tercih etmek için 140, lisans programlarını tercih edebilmek için de 180 barajını aşmış olmanız gerekiyor.

     • burgazlı diyor ki:

      Hocam bu halkla ilişkiler insan kaynakları aynı seymi ?

      • alperturkoglu diyor ki:

       Başka bir siteden alıntı yaparak yazıyorum. “söz konusu kaynakların birbiriyle alakası yoktur. insan kaynakları, işe alım, ücretlendirme, eğitim, performans, kariyer yönetimi gibi süreçlerle çalışan bir birim ve uygulama alanıdır. halkla ilişkiler, işletme ile hedef kitle arasında karşılıklı iletişimi, anlayışı, oluşturmaya ve sürdürmeye yardımcı olan faaliyetleri içerir.” Benim anladığım halkla ilişkiler şirketlerin müşterilerle ilişkilerini yönetirken, insan kaynakları kendi personelini, işe alacağı kişilerin seçimini yapar ve yönetir.

 36. murat diyor ki:

  Merhaba hocam ben 28 yaşında açık öğretim lisesi muhasebe bölümünden bu sene mezun oldum.sınavsız geçiş hakkımi kulananarak sağlık işletmeciliğine gitmek istiyorum diploma notum 63,25 dışarda okumak istiyorum sizce yerleşebilirmiyim teşekkür ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu bölüme sınavsız geçiş hakkınız var. Açıköğretim bölümü kontenjansız olduğundan Temmuz’da tercih etmeniz halinde kesin yerleşirsiniz. Tabi Ocak ayında başvuruda bulunmuş olmanız gerekiyor.

 37. şeyma diyor ki:

  hocam ben sağlık meslek lisesindeyim şimdi ben anesteziyi tercih ettim düz lisedeki öğrenci yüksek almış ilk beni mi yerleştirir onu mu puanı fazla diye bir de 20 tercihte bulundm çeşitli illerde yüksek ihtimalle gelir mi bir yer???

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelik daima sınavsız geçiş öğrencilerinin yani sizindir. Tüm sınavsız geçişliler yerleştikten sonra kontenjan kalırsa düz liseliler YGS puanı ile yerleşebilir.Diğer sorunuza net bir cevap veremiyorum.

 38. Gökhan diyor ki:

  Merhaba;
  açık ögretim bilişim teknolojileri ag temellerı dalından mezun oldum gecıs hakkım varmı oncelıkle bunu ogrenmek ıstıyorum eger gecıs hakkım varsa ıstanbuldakı aydın beyken vb.unıversıtelere %50 burslu gırebılırmıyım gecıs hakkıyla

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız var. Örn. İstanbul Aydın Ü. Bilgisayar Prog. %50 burslu kontenjanı 26 kişi, son yerleşen öğrencinin OBP’si 354,35000 yani diploma notu 70,87, 2013 mezunu ve İstanbul içinden yerleşmiş.13,2,İ,95

   • Gökhan diyor ki:

    Benım 60.71 gırebılme sansım varmıdır bu dıploma notuyla ve acık ogretımden mezun oldugum ıcın en sona mı atarlar kontenjanda bılgıler ıcın tsk ederım

    bıde unutmadan 4 yıllık degıl 2 yıllık puanıda mı budur ?

    • alperturkoglu diyor ki:

     OBP puanınız 303,55 yapıyor. Bu puanın yanı sıra mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi durumununda önemli olduğunu unutmayın. Açıköğretim olmanız çok önemli değil, Anadolu ve Teknik lise mezunlarından sonra normal meslek lisesi mezunları gibi değerlendirilirsiniz. Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçlarını inceleyin.Mutlaka yerleşebileceğiniz bir program olacaktır.

 39. sema diyor ki:

  ben bugün ygs sınavına girdim ve barajı geçebileceğimi düşünyorum en fazla 190 la ve 2 yılık geçiş hakkımı kullanıcagm ygs barajı geçip lys de geçemedgmde barajı ygsen önemi kalmıyor mu? yardımcı oluranız sevinirim şimdiden teşekkürler.s

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelikle sınavsız geçiş bölümleriniz için sınava dahi girmenize gerek yoktu. Alacağınız puanı alan dışı tercihlerinizde kullanabilirsiniz. 140 barajını geçerseniz alan dışı 2 yıllıklar için tercih yapabilirsiniz. 180 barajını geçerseniz LYS girme hakkınız olacağı gibi YGS puanı ile alan 4 yıllık bölümlere de tercih hakkınız olacaktır. Ama unutmayın meslek lisesi mezunu iseniz alanınızla ilgili bölümlere her halükarda tercih hakkınız vardır.

   • sema diyor ki:

    teşekkürler :) fakat lys mi yoksa ygs mi bilmiyorum ama barajı geçtiğimz taktirde bazı özel üniversiteler bize burs veriyo yani indirim yapıyolar %50 civarnda örngn aydın üniversitesi yapmış ama bu hangi barajda geçerli bulamıyorum açıkçası lys de şansım yok sizce bu ygs mi yoksa lys için mi geçerlidi? bu baraj şimdiden teşekkürler
    özel üniversiteleri araştırma sebebim meslek lisesiyim ama bizden öncelikli Anadolu ve endstrü liseleri var bunlarda kız teknik ve açıkta kalma ihtimalimde var ygs ye grme sebebim barajı geçip burslu olarakta olsa özele gidip açıkta kalmamak için verdğiniz bilgiler benm için çok önemli lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim

    • alperturkoglu diyor ki:

     2 yıllık yada 4 yıllık farketmez, Özel üniversitelerin tam, %75,%50,%25 burslu kontenjanları vardır. Bence siz istediğiniz okul ve bölümü yazın ona göre bakalım.

     • sema diyor ki:

      Çocuk gelişimi bölümleri

      aslında İstanbul istemiyorum dışında herhangi bi okul farketmez olucaksada aydın düşünyorum yardımcı olursanız gerçekten sevinirim.

      • alperturkoglu diyor ki:

       Mesajınızı düzenlemek zorunda kaldım. 2-3 tane yazsanız neyse hepsini incelemem mümkün değil. Size öncelikle şunu söyleyeyim. Meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünden mezun olduysanız yada olacaksanız YGS sınavına girmiş olmanız hatta 500 puan alacak olmanızın hiç bir anlamı olmayacaktır. Öncelik meslek lisesi mezunlarının olacaktır. Hangi ildesiniz ve diploma notunuz kaç?

      • sema diyor ki:

       şuan istanbuldayım henüz mezun olmadım ama Şırnak olmasını çok istyrm ablam mecvuri görevni orda yapıyo sizce mümkün mü
       •Şırnak Üniversitesi Çocuk Gelişimi (İÖ) YGS-4

      • alperturkoglu diyor ki:

       Şırnak (İÖ) yerleştireme önceliklerine göre son yerleşen öğrencinin bilgileri OBP 340,050 (Diploma notu 68) 13,2,D,95 2013 mezunu, okul türü meslek lisesi, D il dışından ve 95 doğumlu. Diploma notunuz 68 ve üzerinde olması durumunda bu okula yerleşme ihtimaliniz çok yüksek.

      • sema diyor ki:

       biliyorum çok oldu ama son olarak ben 95 doğumluyum ve 2014 mezunlarndan olucam kız meslek lisesindenim sizce 2 senelik en kolay hangi üniversteye grebilirim yani buna uygn ve az puan isteyn hangi üniverste artk neresi denk gelirse:(

      • alperturkoglu diyor ki:

       Bu şekilde üni. ismi veremiyorum. 2013 yerleştirme sonuçlarında, yerleştirme önceliği 13,2,D şeklinde olanların Min puan kısımlarını inceleyin. OBP puanı diplomanızın 5 ile çarpımı ile hesaplanan değer. Sizin puanınıza yakın yada daha azsa yerleşme şansınız yüksek olacaktır.

      • sema diyor ki:

       yardımlarınız için çok teşekkürler:)

 40. engin diyor ki:

  alper bey iyi akşamlar dilerim. ben,1995 yılında endüstri meslek lisesi elektronik bölümünden mezun oldum.bu yıl lgs ye gireceğim buradan ne kadar bir puan almam gerekiyorki açıköğretimde okumaya hak kazanayım..sorulardan türkçe,sosyal da başarılıyım ,fakat matematik sıfır diyebilirim. acaba hiç matematik sorusuna cevap vermesem olurmu. birde baraj puanını alamasamda sınavsız geçiş hakkım olurmu. aydınlatırsanız çok sevinirim iyi akşamlar dilerim. çok teşekkürler.

 41. dilek s diyor ki:

  güzellik ve saç bakım alanı, cilt bakımı dalı okuyorum bu yıl mezun olacağım.
  ygs ye girmek istiyorum u işaretledim ama ayağım sakatlandığı için sınava giremeyeceğim. bu durum da yatay geçiş hakkımı kullanabilir miyim?

  sınavsız geçiş hakkım devam ediyorsa hangi programlar için geçerli?
  bildiğim kadarıyla bursada bölümümle ilgili bir program yok, ve yaşım büyük. bu durumda il dışı tercihte nereleri yazmam avantajlı olur ?

 42. Semih diyor ki:

  Hocam Ben 2012 Mezunuyum 2014 yilinda Oncelik hangi mezunlara 2012 Varmi Yanitlarsaniz.Sevinirim…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelik her zaman son mezunlaradır. 2014 – 2013 – 2012 -2011 diye devam eder. Tercih edeceğiniz ün. ve programı söylerseniz yerleştirme önceliklerine bakarı m.

   • Semih diyor ki:

    Hocam Ben Ormancilik ve Orman Urunlerine Tercih Yapmak Istiyorumm Sinavsizzz…

    • Semih diyor ki:

     Hocam kendi ilimdeki universiteye degil disarsarda yani D tercihi yapicam…

    • alperturkoglu diyor ki:

     Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçları var. Yerleştirme önceliği sütununda ilk değer (13, 11 yada 00)yerleşen son adayın mezuniyet yılını göstermektedir. Buradaki sonuçları inceleyerek kendi mezuniyet yılınızda alan yerler olup olmadığını anlayabilirsiniz. Yerleştirme önceliği sütunu boş alan yerler zaten tüm sınavsız geçiş başvurularını kabul ediyor demektir.

     • Semih diyor ki:

      Yerlestirme onceliklerinde 12,2,D,93 boyle birsey varya hocam 93 mezunlarini aliyo 12 nin anlami 2012 mezunlarinidami aliyo demekmi oluyo…

      • alperturkoglu diyor ki:

       (12) Son yerleşen öğrencininin 2012 mezunu olduğunu, (2) normal meslek lisesi mezunu olduğunu, (D) il dışından da öğrenci aldığını, (93) ise 1993 doğumlu olduğunu gösterir.

      • Semih diyor ki:

       Hocam peki son yazdigin cevaba gore 94 2012 mezunuyum boyle oldunmu terciih yapabiliyorum galiba…

      • alperturkoglu diyor ki:

       Evet tercih yapabilirsiniz.

 43. sedali diyor ki:

  mrb hocam ben açık lise cocuk gelısımı mezunuym ocak ayında gırdıgım sınavla mezun oldum ve bu sene dırek gecıs hakkımı kullanmak istıyorum dıploma notum:66,82 ve 94 dogumluyum bu notla bı yerlere yerlesebılırmıyım ..sımdıden bılgılerınız için tesekkur ederm..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelikle bu yıl sınavsız geçiş yapabilmek için 15 Ocak’a kadar başvuru yapmış olmanız gerekiyordu. Umarım yapmışsınızdır. Puana göre ben tek tek programları inceleyemem. Şu sayfadan çocuk gelişimi 2013 sonuçlarını, yerleştirme öncelikleri sütununu ve min puan kısmından da diploma notunuzu 5 ile çarparak puanları kıyaslayabilirsiniz.

   • sedali diyor ki:

    basvuru yaptım hocam dırek gecıs sınavı için ve verdıgınız bılgılarden dolayı tesekkur ederım

 44. mediha akar diyor ki:

  sağlık anadolu hemşirelik bölümü olan biri ygs 1 punanıyla nereleri tercih edebilir 2.olarak dikey geçişle nereleri tercih edebilirselamlar

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hemşirelik bölümü öğrencisinin sınavsız geçiş bölümlerini soruyorsanız; Şu adresten bakabilirsiniz. YGS-1 puanı ile nereleri tercih edebilirim sorusunu anlamadım. Eğer YGS-1 puanı ile tercih edilebilecek 4 yıllık bölümleri soruyorsanız şu sayfadan bakabilirsiniz.

 45. alpertnga diyor ki:

  Diploma puanım 65 gelicek bilişim teknik lise türkiye genelinde 2 yıllık üniversite geçiş şansım yüzde kaçtır ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu şekilde tek tek benim incelemem mümkün değil. Şu sayfada Bilgisayar Programcılığı 2013 yerleştirme sonuçlarını inceleyebilirsiniz. Sizin OBP puanınız 65X5= 325 Minimum puan kısmını ve kendi önceliklerinizi karşılaştırın.

 46. yeşim diyor ki:

  merhaba hocam ben bu sene kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünden mezun olucam bursada yaşıyorum diploma puanım 65 gelicek sınavsız geçiş yapmak istiyorum bursaya yakın bu puanımla nereler olabilir şimdiden teşekkürler

 47. serhatdsy diyor ki:

  merhaba izmirde bilişim bölümü okuyorum ortalamam 65 civarı olucak ama geçiş hakkımı istanbuldaki geniş iş alanı sebebiyle orda bir üniversiteye yapmak istiyorum 2. öğretim farketmez yerleşir miyim sizce?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelik herkesin kendi ilindeki üniversitelere olduğundan oldukça zor. Ama istediğiniz bölüm ve programa göre değişir. Şu sayfada 2 yıllık bölümlerin 2013 yerleştirme sonuçları yer alıyor. İstediğiniz bölümün linkine tıklayarak, İstanbul’da istediğiniz üniversitenin yerleştirme önceliklerini inceleyin. Yerleştirme önceliğinde “D” yazanlarda şansınız olabilir.

 48. mrvuzun diyor ki:

  hocam merhaba iyi günler, benim bir kaç sorum olacaktı.. ygsye bu yıl gireceğim 4. sınıftayım şuanda. anadolu ticaret meslek lisesi bankacılık ve sigortacılık mezunu olacağım inşallah. derslerim çok iyi. şimdi hocam takıldığım bir yer var,istanbulda 2 yıllık üniversite tercih ettiğimizde öncelik istanbuldaki öğrencilerinmi ? bunu çok merak ediyorum bir türlü öğrenemedim kimseden.. sizden yardım bekliyorum… şimdiden teşekkürler..

 49. Doktor diyor ki:

  Herkese merhabalar, İzmirde okuyorum. Meslek lisesiyim ve bu sene son senem. Ortalamam büyük olasılıkla 70 – 75 arası olacak ve İzmirdeki 9 Eylül Ege gibi üniversitelerin ikinci öğretimine girebilir miyim? Teşekkür ederim :)

 50. rabia diyor ki:

  merhaba bn marmara üniversitesi 2 yıllık dış ticaret bölümüne sınavsız geçiş yapmak istiyorum yerleştirme önceliklerini taşıyorum okul ortalamam da 93 yerleşme olasılığım ne kadardır iyi bir üniversite istiyorum

 51. ismet diyor ki:

  hocam makıne bolumu 2014 mezunu olucam dıploma puanım 70 teknık lıseyım ıstanbulda 2yıllık unıvesteye gırme ımkanım nasıl acaba

  • alperturkoglu diyor ki:

   İstanbul Ü. normal ve 2.öğretim ile Marmara Ü. 2.öğretim olur görünüyor.
   İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Makine (İÖ) 377,35000 13,2,İ,95
   İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Makine 340,45000 13,3,İ,93
   MARMARA ÜNİVERSİTESİ Makine (İ.Ö) 298,00000 13,3,İ,95

 52. mustafa diyor ki:

  hocam cevap verirseniz sevinirim .ben meslek lisesi elektrık 2013 mezunuyum sınavsız gecıs hakkımı kullandım ama yanlıs tercıh sebebıyle memleketımden uzak bıyerde okuyorum bu sene tekrar kullancam hakkımı fakat ygs ye gırme zorunlulugu yok demıssınız sadece 10 tl yatırıp sınavsız gecıs hakkımı mı kullanayım yoksa ygs ye girersem şansım dahamı yuksek olur ?

 53. Sevda diyor ki:

  Bankacilikmi kolay yoksa işletmemi okuyan arkadaslar cvp bekliyorum daha cok hangisini okuyan hemen is bulabiliyor cvp cvp okul türü okul alanı bir türlü bulamadım:(((

 54. Sevda diyor ki:

  Ya lütfen cvp yazın muhasebe mezunuyum acik öğretimden ygs ye girmeden 2 yillik Adalet okuyabilirmiyim sizin onereceginiz hangisi isletme okumak istemiyorum bittikten sonra birşey olunmuyor

 55. Sevda diyor ki:

  Slm ben alan kodlarını okul türlerini nerden bulabilirim suan beni. Okuduğum okul yok adi değişti cok programli liseydi şimdi endüstri meslek lisesi oldu cvp bekliyorum yarın basvuru yapacamca

 56. sevgi diyor ki:

  merhaba hocam..ben mesleki acık ögretim (cocuk gelişimi) 12 sınıfım..bu sene son senem.. kredilerim hangisi gecerli bilmiyorum..başarılı derslerin altındaki kredimi gecerli yoksa kredi bilgisine tıklayınca karşımıza cıkan kredilermi??? ikinci sorum ise ben olası durmda şuan mevcut olan 4 ortak derslerimi veremezsem ama üni sınavsız geçiş gelirse kaydımı yapıp dondurabilirmiyim.4ortak dersimi verincede üni ye yüzyüze egitimime dewam edebilirmiyim..lütfenn yardım edin..engin bilgilerinize ihtiyacım war hocam?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Kredi bilgisine tıkladığınızda gördüğünüz toplam kredi bilgisi geçerlidir. Zorunlu derslerinizi vermeden bir üniversiteye yerleşseniz dahi mezun olmadığınızda kayıt yaptıramazsınız. Mutlaka mezun olmanız lazım.

 57. hafize diyor ki:

  mrb ben 2013 mesleki acik ogretim cocuk gelisimi mezunuyum diploma notum 67.45 sinavsiz gecise bosvursam istanbulda bir unvst yerlese bilirmiyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   İstanbul’da sadece özel üniversitelerde çocuk gelişimi var. Burslu olanların kontenjanları çok az ve diploma notu çok yüksek olanları alıyor. Ücretli düşünürseniz olabilir.

 58. Esra diyor ki:

  2011 meslek lisesi mezunuyum bu sene sınavsız geçiş hakkından faydalanabiliyor muyum, faydalanabilirsem eğer açıkta kalma ihtimalim var mı acaba

 59. kübra bostancı diyor ki:

  2010 METEB içi mezunuyla 2014 METEB DIŞI AYNI BÖLÜME TERCİH YAPARSA ÖNCELİK SIRASI SINAVSIZ GEÇİŞTE KİMDEDİR.

 60. melike diyor ki:

  Merhaba;ben sağlık meslek hemşirelik mezunuyum.Şu anda 2 yıllık okuyorum ve mezun olunca lise diplomam yanıyor mu? Kpss’ye de girdim mezun olmadan atanmam mı gerekiyor hemşirelik için?

 61. ferhat diyor ki:

  hocAM BEN MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM VE SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMI KULLANDIM VE YERLEŞTİM AMA KENDİ ALANIM AMA UZAK DİYE GİTMEDİM ŞİMDİ YENİDEN YAPSAM PUAN KIRILIR MI

 62. özdemir diyor ki:

  mrb. anadolu lisesibitirdim ve gazi üniversitesi tarih bölümü bitirdim bu yıl. lise ve üniversite ortalamalarım cok iyi şuan 22 yaşındayım ygs ye girip önü açık iki yıllık bölümler okumayı düşünüyorum . bu bölüme tercih hakkım varmı. güzel bir rehberlik bekliyorum sizden teşekkürler…

  • alperturkoglu diyor ki:

   “güzel bir rehberlik bekliyorum sizden” şu yazımda da belirttiğim gibi ben rehber öğretmen değilim! Sadece şunu söyleyeyim, üniversite mezunu olduğunuz için 2.üniversite kapsamında şurada yer alan bölümlere başvuru hakkınız bulunmaktadır.

 63. nagehan diyor ki:

  1995 endüstri meslek lisesi yapı-ressam mezunuyum.Üniversiteye sınavsız direk geçiş hakkım var mı?Varsa hangi bölümlere girebilirim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Direk geçiş değilde sınavsız geçiş tercih hakkınız var diyelim. Çünkü tercih etmekle doğrudan yerleşmiş olmazsınız. Yerleştirme önceliklerine göre yerleşip yerleşememe durumunuz olabilir.
   Beton Teknolojisi 2
   Doğal Yapı Taşları Teknolojisi 2
   Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
   Gaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
   Geoteknik 2
   Harita ve Kadastro 2
   İnşaat Teknolojisi 2
   İş Sağlığı ve Güvenliği 2
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği 2
   Maden Teknolojisi 2
   Mimari Restorasyon 2
   Raylı Sistemler Yol Teknolojisi 2
   Sulama Teknolojisi 2
   Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri 2
   Yapı Denetimi 2
   Yapı Ressamlığı 2

 64. Eda diyor ki:

  Merb ben 2001 yilinda anadolu tic meslek lisesinden mezun oldum sinavsiz gecis yapmak istiyorum simdiye kadar hicbir sinav basvurusu yapmadim neler yapmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   2-15 Ocak tarihleri arasında, ilgili bankalardan birine sınavsız geçiş ile ilgili ücreti yatıracaksınız, internetten 2014 YGS başvuru formunu indirerek, ÖSYM bürosu olarak hizmet veren bir okulda başvurunuzu yapacaksınız. Temmuz ayında da alanınızla ilgili programlara tercih yapacaksınız.

 65. orkun diyor ki:

  iyi günler 1997 eml elektronik bölümü mezunuyum işim gereği en azından 2 senelik diplama sahibi olmam gerekiyor belki çok açık oldu ama amacım sadece bu 2014 yılı tercihlerinde benim mezun olduğum bölümle ilgili tercih yapabileceğim her hangi bir bölüm mevcuztmu acaba teşekkür ederim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer açıköğretim programı diyorsanız “Elektrik Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı” bölümünü tercih ederek %100 yerleşirsiniz. Örgün programlar diyorsanız şu sayfadaki bölümlere bir göz atın. Ancak mezuniyet yılınızdan dolayı bu programlara yerleşme durumunuz oldukça zor olur.

 66. Semanur diyor ki:

  mrb. kız meslek lisesi 11.sınıf grafik tasarım öğrencisiyim ünide bu bölümü okumak istemiyorum. sınavsız geçiş hakkımı kullanarak tapu kadstro ya da diş protezliği gibi bölümlere geçiş yapabilir miyim? benım uzaktan tanıdıgım adalet okuyordu meslek lısesınden snra sınavsız geçişle diş protezliğine girmis bu nasıl oluyor 2side birbirinden uzak seyler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle tercih edebileceğiniz programları aşağıya ekledim. “O imkansız oluyor desem.” Kesinlikle böyle birşey olamaz. Puanla yerleşmiştir. Kılavuzda açıkça belirtilmiş Adalet alanı sınavsız geçişle sadece kendi alanı olan 2 yıllık Adalet bölümünü tercih edebilir.
   Basım ve Yayın Teknolojileri
   Basın ve Yayıncılık
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
   Grafik Tasarımı
   Marka İletişimi
   Endüstri Ürünleri Tasarımı
   Endüstriyel Cam ve Seramik
   Mimari Dekoratif Sanatlar
   Seramik, Cam ve Çinicilik
   Seramik ve Cam
   Reklamcılık
   Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon
   Grafik Tasarımı

 67. MEHMET TELLİ diyor ki:

  1992 yılı ticaret lisesi muhasebe bölümü mezunuyum. Bu yıl açıköğretim okumak istiyorum. Hangi bölümleri seçebilirim ve sınavsız yerleşmem mümkün olabilir mi?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada yer alan bölümlerin aöf programlarına sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır. 2-15 ocak tarihlerinde başvuru yapıp temmuzda da tercih yapacaksınız.

 68. sevgi diyor ki:

  slm hocam..ben mesleki acık ögretim okuyorum . sınavsız geçiş yapmak istiyorum ve sınavsız geçişde hangi bölümler var.. ben cocuk gelişimi okuyorum 12 sınıfım?

 69. alahattin diyor ki:

  1991 ticaret lisesi muhasebe mezunuyum. sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum ve halkla ilişkiler okumak istiyorum.ne tür bir yol önerirsiniz. kusura bakmayın 22 yıl oldu

 70. m.resul DİŞLİ diyor ki:

  hocam ben meslek lisesi öğrencisiyim bu sene son yani staj görüyorum.2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanarak 2 yıl daha uzatabilir miyim yada gidebilir miyim biraz bilgi verirseniz sevinirim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   “2 yıl daha uzatabilir miyim” derken 4 yıla tamamlamaktan bahsediyorsanız okuduğunuz bölüme bağlı olarak DGS (Dikey geçiş sınavı) ile bölümünüzün devamı nitelğindeki bölümlere geçiş yapabilir yada 4 yıllık açıköğretim bölümlerinden şu sayfada yer alan bölümlere doğrudan devam edebilirsiniz.

 71. esra diyor ki:

  sınavsız geçiş için 2-13 ocak arası başvuru yapmadım ygs girerken 40 tl yatırdım ve sınavsız geçiş için formda katılıyorum yok tu bu temmuz da tercih verebiliyormuyum

  • admin diyor ki:

   Lütfen aynı soruyu birkaç kez sormayın. İlk sorduğunuz sayfayı CTRL-D tuşları ile sık kullanılanlara ekleyin ve cevabı bekleyin. Bu gün 120 soru birikmiş. Saat 23′den itibaren cevaplamaya başladım ve anca sizin sorunuza sıra geldi. Sorunuzu şu sayfadaki yorum bölümünde cevapladım.

 72. Nupelda diyor ki:

  2011 çocuk gelişimi mezunuyum.Sınavsız geçiş hakkımdan yararlanamadım.Şimdi Bankacılık okuyorum.Seneye okulum bitecek tekrar YGS girmeyi düşünüyorum.Çocuk gelişimi istiyorum ama nasıl olacağını bilmiyorum.Sınavsız geçişten nasıl yararlanacağımı bilmiyorum yardımcı olur musunuz.

  • admin diyor ki:

   YGS girmenize gerek yok. Ocak ayında YGS başvuru formunda “Sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum” seçeneğini işaretleyin. Tabi mezuniyetinizin üzerinden geçen her yıl şansınızı azaltıyor.

 73. hüseyin diyor ki:

  hocam tam olarak tercihler ne zaman gün olarak temmuzun kaçında ?? 2 yıllık tercihler

  • admin diyor ki:

   Henüz tam tarih belli değil. Geçen yıl 23 Temmuz 3 Ağustos arası olduğundan bu yılda benzer tarihler olma olasılığı yüksek.

 74. mert diyor ki:

  merhaba.yasim 23 liseden 2011 mezun oldum acık lise okudugum için biraz geç mezun oldum ygs 160 puan aldim diploma notum 68.03 ticaret lisesi muhasebe ve finansman bölümü mezunuyum 2 yıllık sınavsız geçiş sansım nedir kendi alanimdan bölüm girebilirmiyim.

  • admin diyor ki:

   Kendi alanınızdaki bölümlere Sınavsız geçiş için YGS puanına ihtiyacınız olmadığını bir kez daha hatırlatayım. Seçeceğiniz bölüme göre şansızın değişir. Şu sayfada sorgulama ve yorumlama yöntemini anlatmıştım.

 75. fatma diyor ki:

  92 doğumluyum we bu sene açıköğretim ticaret meslek lisesi bilişim mezunu olacağm.. yerleşme sansım düşük mü? ygs basvurusu yaptım fakat barajı geçemedm ama geçş hakkımı kullanmak istiyorm

  • admin diyor ki:

   Sınavsız geçişte doğum tarihi son kriterdir. 2013 mezunu olmanız en büyük avantaj, bulunduğunuz yerde kendi alanınızla ilgili program varsa orayı seçmeniz durumunda şansınız çok yüksek olacaktır.

 76. emine diyor ki:

  açik öğretim çocuk gelişimi lise mezunuyum .2012 yılı 3 dönem yani temmuz mezunuyum 2 yıllık sinavsiz geçiş hakkımı kllanabilimıyıM KULLANMA HAKKIM VARMI DİPLOM NOTUMDA..70.80 BİLGİN İÇİN TEŞEKÜREDERİM ŞİMDİDİEN

  • admin diyor ki:

   Var ancak Ocak ayında YGS başvurularında başvuru yapmış olmanız gerekiyordu. Yapmadıysanız hem 1 yıl kaybetmiş olacaksınız. Hemde önce son mezunlar yerleştiğinden seneye yerleşme şansınız biraz daha azalmış olacak.

 77. mustafa kaya diyor ki:

  merhaba ben konyada endüstri meslek lisesi elektrik elektronik bölümü habeşme dalı ögrencisiyim bu yıl mezun olcam kapadokya myo uçak teknolojisi bölümüne girmek istiyorum ama tam net bi cevap alamadım okul rehberliginden acaba ben nasıl kayıt yaptırabilirim veya girebilme ihtimalım nedir?

  • admin diyor ki:

   Geçen seneki yerleştirme bilgileri aşağıda; Ücretli kısmı dışarıdan öğrenci almış. AOBP puanı yanında yazıyor.
   Tam burslu 4 kişilik kontenjanı varmış. Hepsi kendi ilinden olmak üzere Anadolu Teknik Lise mezunu öğrenciler yerleşmiş.
   Geçen yılki AOBP hesaplanması farklı idi. Bu yılki OBP olarak hesaplanacak. (Diploma Notu X 5) Kendi durumunuza göre değerlendirme yapabilirsiniz.
   Uçak Teknolojisi (İngilizce) 31 31 YGS-1 2012,2,D,92 252,484
   Uçak Teknolojisi (İngilizce) (Tam Burslu) 4 4 YGS-1 2012,4,İ,94 233,895

 78. melisa diyor ki:

  merhaba sizi sorularmla rahatsız ediyorum kusura bakmayın kafam cok karıstı tahminimce bu seneki notum eklenince diploma puanım 65 yada 68 civarında olucak sizce ünüversitye yerlesebilirmiyim şimdiden verceginiz cevap için tesekür ederim.

 79. hatice diyor ki:

  ben kız meslek lisesinde okuyorum ne gibi bölümlere tercih yaparım sınavsız geçişle kesin üniversiteye gidebilirmiyim kafam çok karışık son sınıftayım bölümüm büro yönetimi ve sekreterlik

  • admin diyor ki:

   Eğer mezuniyet alan kodunuz 3229-Büro Yönetimi ve Sekreterlik ise sınavsız geçiş alanlarınız;
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   Odyometri
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

 80. hamdiye diyor ki:

  merhaba ben 2001/2002İZMİT k.m.l. mezunuyum SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMI kullanabilirmiyim .olursa işlemler nasıl olacak açık bir bilgi verebilirmisiniz lütfen

  • admin diyor ki:

   Kullanabilirsiniz. Ocak ayında YGS başvurusu yapıyorsunuz. Sınava’da girecekseniz “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini, girmeyecekseniz “Sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum” seçeneğini işaretliyorsunuz. Temmuz sonunda da internet üzerinden mezuniyet alanınızla ilgili programlara tercihte bulunuyorsunuz.

 81. melisa diyor ki:

  merhaba ben ticaret meslek lisesi öğrencisiyim.muhasebe bölümünde okuyorum ve sınavsız geçiş hakkımı kullancam suanki diploma puanım 61 bunun obysni 325 oluyo peki bizim ek puanımız da olcak bunu 0.18 ile mi çarpcaz.

  • admin diyor ki:

   2 yıllık bölümler için ek ayrıca ek puan hesaplanmaz. Alan dışı tercih yaparsanız YGS puanınıza OBP 0,12 ile çarpılarak eklenir. Orada yer alan 0.18 kendi alanınızla ilgili 4 yıllık programı tercih etmeniz halinde eklenecektir.

 82. serkan diyor ki:

  merhaba benim bi arkadaşım geçen sene mezun oldu ama alttan dersi vardı diplomayı alamadı bu sene haziranda alcak maglum direk geçişte bu sene mezun olanlar ön planda şimdi arkadaşım bu senemi mezun diye geçcek yoksa geçen senemi 2. sorum ygs puanı 161 diploma puanı 50 55 arası acaba kocaelide bir bölüm gelirmi direk geçiş

 83. merve diyor ki:

  Merhaba Hocam,
  Bu sene mezun olucam YGS den kendi alanımda( anadolu tic. Muhasebe öğrencisiyim)YGS6 dan 191 puan aldım. 2 senelik geçiş hakkımla uludağ üniversitesin sosyal bilimler MYO muhasebe, dış tic. lojistik istiyorum büyük bi ihtimal ortalamam 55 olacak geçen sene Bursa dışından öğrenci alımı olmuşmu. yerleşme ihtimalim varmı. Bu arada istanbuldayım.Cevap verirseniz çok sevinirim teşekkür ederim.

  • admin diyor ki:

   Yerleştirme önceliklerine baktım. Maalesef 3 bölümde sadece METEB içi öğrenci almış.
   Dış Ticaret 2012,3,İ,94
   Lojistik 2012,2,İ,92
   Muhasebe 2012,2,İ,93

   Sadece aşağıdaki bölümler için dışardan öğrenci aldığı görünüyor.
   Emlak ve Emlak Yönetimi 2012,2,D,93
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri (İÖ) 2012,2,D,94

   • merve diyor ki:

    Peki Orhangazi Gemlik teki MYO dışardan alım yapmamaış mı :/ nasıl anlicam dışardan alım yapıp yapmadıklarını? baktım baya da anlamadım :/ sizce yazsam kazanma ihtimalim var mıdır?

    • admin diyor ki:

     Normalde geçen senenin kılavuzu henüz yayınlanmadı. Ben dershaneden aldığım dosyayı mail adresinize gönderdim. Orada istediğiniz okul ve bölümün yerleştirme önceliğinde “D” değeri olanlar dışardan öğrenci aldığını “İ” yazanlar sadece kendi ilinden aldığını gösterir.

 84. elifnur diyor ki:

  Mrhba ben 2011 kml mezunym we sınavsiz gecsle turzm ve otel islt. Okuyrm buyil sinawa tkrar grdm we ygs3 puanim 149 tbbi dökmantsyn we sekrtrlge gidblrmym bzi üni. 140 puandan da asagida alim yapiyr bundada önclik ndr yardmci olrsnz swnrm.

  • admin diyor ki:

   Niye 140 altında görünüyor? şu konuda açıklamıştım. O puanlar YGS puanı değil, sınavsız geçişle yerleşen öğrencilerin AOBP puanları. Şu sayfayı incelerseniz YGS puanı ile yerleşecekler için taban puanın 250-260 dan başladığını görebilirsiniz. Yerleştirme önceliği kesikli çizgi olanların yanındaki puanlar YGS puanı, yerleştirme önceliği harf ve sayı olanlar sınavsız geçişle kontenjanı dolanları göstermektedir.

   • elifnur diyor ki:

    Ktü 100 puan olarak gördüm yani ygs puani ile alim yapan ünı. kesk czgli olanlar hayal kiriklgi yasadim :(

 85. Caner diyor ki:

  eski mezun olarak,ben tercihimi tek birtane ikinci öğretimden yana kullanırsam,yeni mezunların tüm tercih sıralaması benden öncelikli olur mu.Yani yeni mezunun 2.veya 3.tercihleri benim 1.tercihimden öncelikli mi.Çünkü sınavsız geçiş yapacağını bilen öğrenciler ilk tercihine ikinci öğretimi pek yazmıyorlar.Bu nedenle sonraki yapılacak tercihler sırf eski mezunum diye yapacak olduğum ilk tercihin önüne yeni mezunların 4.5.ne bilim 30.tercihi benim 1.tercihin önüne geçermi.

  • admin diyor ki:

   Son mezunlar her zaman sizden önceliklidir. Ama diğer sorunuzda dediğim gibi istediğiniz bölüme düz lise mezunu bile alındığına göre kontenjanı sınavsız geçişle dolmamış.

 86. ayhan diyor ki:

  merhabalar bir konuda yardımınızı istiyorum ben 2005 meslek lisesi mezunuyum şuanda 2 senelik direk geçiş hakkımı kullanabiliyormuyum onu öğrenecektim

  • admin diyor ki:

   Bu yıl Ocak ayında YGS başvurusu yaptıysanız kullanabilirsiniz. Yapmadıysanız 2014 Ocak’ta başvuruları kaçırmayın. Telafisi uzatması olmuyor.

 87. hayal diyor ki:

  1-hocam ben sınavsız geçiş yaptıktan sonra hemen atanacakmıyım
  2-hocam yoksa 2 yıl evde mi bekliyecem
  3-hocam ben kız meslek lisesi öğrencisiyim ygs3 ten puanım 156 ben bu yüzden sınavsız geçiş yapmayı düşünüyorum peki hocam sınavsız geçiş yapmak demek 2yıl evde okumakmı demek

  • admin diyor ki:

   1- Atanma derken?
   2- Siz bilirsiniz!
   3- Bu soru biraz anlaşılır bi soru olmuş diğerlerini gerçekten anlayamadım.
   Sınavsız geçiş demek, meslek lisesi mezunlarının kendi alanları ile ilgili programlara sınavsız yerleştirilmeleri anlamına gelir. Örgün yada açıköğretim 2 yıllık bölümleri tercih edebilirler. Ancak yerleştirilme kesin olacak diye bir şey yoktur.
   -Mezuniyet yılına göre önce son mezunlar, sonra sırası ile diğerleri yerleştirilir.
   -Okul türü, önce Anadolu Meslek yada Anadolu Teknikler, sonra Teknik Liseliler, sonra meslek liseliler ve en son eski sistemde enstitü adı altındaki liselerden mezun olanlar yerleştirilir.
   -METEB İÇİ yada DIŞI (Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi) mezun olduğu ildeki programlara sınavsız geçiş yapanlar diğer illerden gelenlere göre öncelikli yerleştirilir.
   -OBP Orta öğretim başarı puanı (Diploma Notu X 5)
   -Doğum tarihi büyük olanlar önce yerleştirilir (yani yaşı küçük olanlar önceliklidir.)

 88. sudecan diyor ki:

  2010 2011 mezunuyum tercıh yapsam yerlesicem mi bölüm moda tasrım

  • admin diyor ki:

   Sınavsız geçişle tercih ettiğiniz bölüme %100 yerleşeceğinizin garantisi yok. Tercihte bulunduğunuz kontenjana sınavsız geçiş önceliklerine göre yerleştirilirsiniz.
   Sınavsız geçiş öğrencileri tercih ettikleri programa yerleştirilirken 5 kritere bakılır.
   1-Mezuniyet yılına göre önce son mezunlar, sonra sırası ile diğerleri yerleştirilir.
   2-Okul türü, önce Anadolu Meslek yada Anadolu Teknikler, sonra Teknik Liseliler, sonra meslek liseliler ve en son eski sistemde enstitü adı altındaki liselerden mezun olanlar yerleştirilir.
   3-METEB İÇİ yada DIŞI (Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi) mezun olduğu ildeki programlara sınavsız geçiş yapanlar diğer illerden gelenlere göre öncelikli yerleştirilir.
   4-OBP Orta öğretim başarı puanı (Diploma Notu X 5)
   5-Doğum tarihi büyük olanlar önce yerleştirilir (yani yaşı küçük olanlar önceliklidir.)

 89. sudecan diyor ki:

  tercıhler ne zaman yapılıyor

 90. Hüseyin diyor ki:

  Hocam Şimdi ben Ticaret Meslek Lisesi 2007 muhasebe mezunuyum sınavsız geçiş yapmak için kayıt oldum ve bankaya para yatırdım Tercihler Bu sene Hangi aylarda olacak Daha bu konuda yeniyimde..

  • admin diyor ki:

   Temmuz ayı sonunda ais.osym.gov.tr adresinden şifrenizle sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz. (Tercih yapacağınız okul ve bölümlerin kodları 2013 yerleştirme kılavuzunda yayınlacak)

 91. Rıza diyor ki:

  Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’na sınavsız geçiş yapabiliyor muyuz ? Sınavsız almıyor diye duymuştumda bilgilendirirseniz sevinirim

  • admin diyor ki:

   Siz bölümünüzü yazın ona göre yorum yapalım. Bakın bu sayfada Uludağ sınavsız geçiş bölümleri var. Ve içinde sizin dediğiniz okulda var.

   • Rıza diyor ki:

    İstediğim bölüm var elektrik bölümü fakat YGS-1 puanı istiyor o yüzden kafam karıştı biraz YGS-1 ile alıyor diye

    • admin diyor ki:

     Burada Yerleştirme önceliği sütununda değerlere bakarsanız sınavsız geçiş öğrencileri yerleşmiş. YGS-1 puanla yerleşecek düz lise yada başka alan öğrencileri için geçerli.

 92. ipek diyor ki:

  mrb ben meslek lısesı mezunuym barajı gecemedım ama gecıs hakkımı kendı bolm uzerıne kullanırsam sehır dısı yada içi baska yerlerı tercıh ettgımde yerlesme olasılıgım varmıdır?

  • admin diyor ki:

   Sınavsız geçiş için YGS puanı önemli değil. Evet şansınız var. Ama zaten sadece kendi alanınızı yazabilirsiniz.

 93. ahmet diyor ki:

  merhaba, yukarıda verdiğiniz linkte üniversitenin başka illerden öğrenci alımı yapmadığını söylediniz bunu nasıl anlayabilirim ve 91 doğumluyum bu sene 4176-Bilişim Teknolojilerinden (eml akşam okulu) mezun oluyorum sınavsız geçiş için linkteki yerleri seçmeyi düşünüyorum bu konulardan hiç anlamadığım için fikrinizi alabilir miyim?
  sorgu sayfası http://rehberlik.osym.gov.tr/aramasonuc.aspx?AramaTipi=2&&programadi=bilgisayar+programc%C4%B1l%C4%B1%C4%9F%C4%B1&PuanTurAnah=0&ogrenimsuresi=&hangiaobp=&denbuyuk=&denkucuk=&solila=&sagila=&bulundugusehir=53&siralama=5&ObpTipi=&UniversiteAdi=

  • admin diyor ki:

   “Başka illerden öğrenci almıyor” ifadesini yerleştirme öncelikleri kısmında İ harfinden dolayı yazmışımdır. Bunun anlamı yerleştirilen öğrencilerin tamamı METEB içi yani okulun bulunduğu ilden yerleşmiş anlamına gelir. Sizin verdiğiniz linkte eğer Rize ilinde isiniz hepsi için şansınız var. Rize dışındansanız 2 3 ve 4 için şansınız daha fazla.

 94. Gül diyor ki:

  barajı geçemeyenler için direk geçiş war dimi yanı barjı geçemeyenlerde faydalanabiliolar dimi ??

 95. zeyla diyor ki:

  zaten size sorumluluk yüklemekten değil sadece bilgim olsun istiyorum tabi ki kendimi güvende hissettiğim yerleri verecem.ben sadece sizin düşüncelerinizi istiyourm:):)van ve ilçeleri hakkari gibi yerler olur tercihim büyük ihtimalle ama işte sıralamayı nasıl verirsemde doğru yapmış olurum bu konuda yardımcı olmanızı istiyorum…

  • admin diyor ki:

   Kusura bakmayın o kadar detaylı bilgiye bende sahip değilim. Rehber öğretmen değilim sadece bulunduğum okulda sınavsız geçiş ve açık lise işlemleri ile ilgileniyorum.

 96. aslıgöcmen diyor ki:

  bende hemsrelik okuyorum ama anesteziye geçemiyoruz diye biliyorum, yani sınavsız geçişle??

  • admin diyor ki:

   2013 YGS başvuru kılavuzunun 50.sayfasında sağ sütunda hemşirelik bölümünün,2 yıllık geçiş alanları arasında Anestezi’ninde olduğunu görebilirsiniz. Kılavuzu buradan indirebilirsiniz.

   • aslıgöcmen diyor ki:

    peki bu sene mi başladı bu geçiş? geçen senelerde yoktu diye biliyorum ama yanlış olabilir

    • admin diyor ki:

     Ben bu yılki kılavuza göre söylüyorum. Daha öncesi hakkında bilgim yok. Bizim okulumuz Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi.

 97. belindaa diyor ki:

  Sağlık meslek hemşirelik okuyorum. Bulunduğum şehirde Anestezi bölümü var ama 2012,2,D,94 yazıyor. Alan dışı olduğu için şehir dışında anestezi okuyup burayı tercih eden benden öncelikli mi oluyor??

 98. zeyla diyor ki:

  tşk edrim bu arada tercihler için bir öneriniz var mı 3 yeri tercih verecem sizce nasıl vereyim bi öneriniz varmı?

  • admin diyor ki:

   Bu konuda sorumluluk almak istemiyorum. Akrabalarınızın olduğu kendinizi güvende hissedeceğiniz bir yer olur mesela :) (Kız babası olarak kızımın güvende olması ilk önceliğim olur:)

 99. zeyla diyor ki:

  çok yardımcı oldunuz tşk ederim.

 100. zeyla diyor ki:

  bölümüm ç.gelişimi fakat bizim bölümün içinde yer alan sosyal hizmetler bölümünü tercih vermeyi düşünüyorum bunun için ne yapmalıyım ?

  • admin diyor ki:

   Ona da baktım Yalova’da örgün eğitim olarak var. Ayrıca açıköğretim kapsamında ANadolu Üniversitesinde de var.

 101. zeyla diyor ki:

  bölümüm çoçuk gelişimi

 102. zeyla diyor ki:

  tşk ediyorum fakat van ı çook istiyorum bunun için yapacak bişim yok mu?
  peki diploma notum yüksekse yine vanlı 2013 teknik lisesi mezunu olan öğrencinin diploma notu benden daha düşük olsa bile yine öncülük onun mu olur

  • admin diyor ki:

   Evet okul türünden dolayı öncelik onun olur. Bölümünüzü yazarsanız Van’daki yerleştirilen öğrencilere bir göz atalım.

 103. burcin diyor ki:

  slm, ben teknik lise elektronik bölümü 94 mezunuyum, aöf hangi bölümlere girebilirim ve ben sınavada giriyorum, sınavsız geçiş hakkım devam ediyormu?

  • admin diyor ki:

   Aöf programı olarak sadece Elektrik Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı bölümü var.
   YGS sınavına girseniz de sınavsız geçiş hakkınız var.

 104. zeyla diyor ki:

  ben hakkari yüksekova kız teknnik ve meslek lisesinde bu yıl mezun olacam ve sınavsız geçiş hakkımı kullanacam tercih verirken ilk tercihimi hakkari değilde van versem tercihte yanlışlık yapmış olur muyum lütfen bana yardımdı olursanız çok sevinirim simdiden tşkler.

  • admin diyor ki:

   Sınavsız geçişte kendi ilinizdeki programları tercih ederseniz önceliğiniz olur, Van’ı tercih ettiğinizi düşünelim. Önceliklere göre 2013 ve Teknik Lise mezunu olmanız Van’da mezun olan normal meslek lise mezunlarına göre avantaj sağlayacaktır. Ancak aynı statüdeki yani 2013 teknik lise mezunu Van’lı öğrenci sizden öncelikli olacaktır. Kendi ilini seçtiğinden önce o yerleştirilir.

 105. dilek k diyor ki:

  Meslek Lisesi Yapı Ressamlığı Bölümü 1999 mezunuyum Dikey Geçiş yapıcağım bölüm aynı bölümü olucak ayrıca kamuda çalışıyorum açık öğretim mi? örgün öğretimi yapılacak teşk .

  • admin diyor ki:

   Sınavsız geçiş alanlarınıza bu sayfadan bakabilirsiniz. Maalesef Açıköğretim programı yok.

   • dilek k diyor ki:

    Dikey Geçişten faydalanmak istiyorum Açık öğretim yoksa bu durumda ne yapmam gerek?

    • admin diyor ki:

     Örgün bölümlerden başka bir alternatifiniz yok. Eğer illaki bir açıköğretim okumak istiyorsanız YGS sınavına girip 140 ve üzerinde puan alacaksınız.

     • aslı diyor ki:

      hocam banada bı yardım etsenız kafam karıstı oncelık kıme hıc anlaömadım herkes ayrı bırsey soyluyor sız net acıklama yaparmısınz ben hasta bakım bolumunden paremedık bolumune bu sene rahat bı gecıs yapabılecekmıyım bu sene mezunum ….

      • alperturkoglu diyor ki:

       Şu an bulunduğumuz sayfadaki yazıyı okudunuz mu? Bundan daha iyi bir anlatım zaten yapamam. Yalnız şunu söyleyeyim diğer sorunuzda şöyle birşey anladım. Sınavsız geçişte sağlık meslek lisesi bölümleri kendi içinde daha öncelikli bir bölümü var mıdır gibi birşey anladım. Hayır yoktu. Öncelik sıralaması bu sayfada anlatıldığı gibidir.Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık
Haber Haber Link ekle , Site ekle , Toplist add
Sınava Hazırlık Sınava Hazırlık Dizin-Hayalcin toplist ekle, site ekle, toplist site ekle, toplist ekle, toplist site ekle, toplist ekle, toplist toplist.biz.tr hittoplist.net populer.ru 4nl.net bazi.co ukashreyon

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.