Sınavsız Geçiş Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sponsorlu bağlantılar

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere tanınan Sınavsız Geçiş hakkı hiç şüphe yok ki meslek lisesi mezunlarına yüksek öğrenime yerleşirken büyük bir avantaj sağlıyor. Ancak sınavsız geçiş tercihinde bulunurken öğrenciler, yaptıkları basit hatalar nedeniyle bazen kendilerini hiç bir bölüme yerleşememiş bulabiliyorlar. Sınavsız Geçiş öncelikleri konumuzda belirttiğimiz öncelik kriterlerini de inceleyerek tercih işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenlere bir göz atalım,

1-Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.

Örneğin; 2014 YGS başvurusunda bulunmuş adaylar içerisinde, mezuniyet tarihi 2014 olan adayların önceliği olacaktır.

2-Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise, Anadolu Meslek LisesiMeslek Lisesi, çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.

Örneğin; Kocaeli Üniversitesi Karamürsel MYO, 2 yıllık Mekatronik bölümünü tercih eden adaylar içinde öncelik 2014 mezunlarından Kocaeli ili içindeki Anadolu Teknik Lise mezunlarının, daha sonra farklı illerden bölümü tercih eden, Anadolu Teknik Lise mezunlarının, sonra Kocaeli ilindeki Teknik Lise mezunlarının, sonra farklı illerden Teknik Lise mezunlarının şeklinde devam edecektir.

3-Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir. Daha önce “Meteb Nedir?” yazımızda belirttiğimiz gibi, meslek lisesinden mezun olduğu ilin sınırları içerisinde tercih yapmış olan adayın, diğer illerden aynı bölümü tercih eden adaylara göre önceliği vardır.

Tercihte bulunurken; eğer kendi iliniz dışındaki bir bölüm için tercihte bulunuyorsanız, öncelik kısmında DIŞ yazan bölümlere yerleşme şansınız yüksek olacaktır. Çünkü bunun anlamı, bölümün farklı illerden de öğrenci aldığıdır.

4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi, METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara öncelik verilir.

OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) = Diploma Notu x 5  şeklinde hesaplanmaktadır.

5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.

Örneğin; İzmit Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Elektrik Teknolojisi bölümünden 2012 yılında mezun olmuş adaylardan doğum tarihi 1993 olan aday, 1992 doğumlu adaya göre öncelikli olacaktır.

Facebook İle Yorum Yap

comments

918 Yorum Yapılmış.

 1. saadet diyor ki:

  Merhaba,
  1994 yılı ticaret lisesi mezunuyum. Sınavsız olarak açık öğretimde okuyabilirmiyim ?
  Okuyabiliyorsam, ne zaman, nereye başvurmam gerekli ?
  Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
  20 yıl geçti ama okumanın yaşı olmaz :)

 2. sadık diyor ki:

  hocam merhabalar elazığ anadolu sağlık meslek lisesi hemşirelik 3.sınıf öğrencisiyim 2 yıllık paramedik okumak istiyorm. ama elazığda paramedik yok yakn il olarak malatya var oranında kontenjanı belli okulları belli paramedik olma şansım yok mu ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet dediğiniz gibi Malatya’nın sadece kendi ilindeki öğrencilerle kontenjanı doluyor. Tabi diğer illere gitme şansınız olup olmadığını bilmiyorum ama şu sayfada yerleştirme önceliğinde “D” yazan METEB dışından da alan yerleri incleyebilirsiniz.

 3. Hilal diyor ki:

  Meraba hocam kız meslek lisesi hasta yanlışlı bakımı mezunuyuum unıversıtede sınavsız hangi bölümleri secebilirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ameliyathane Hizmetleri 2
   Diyaliz 2
   Elektronörofizyoloji 2
   Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon 2
   Evde Hasta Bakımı 2
   Fizyoterapi 2
   İlk ve Acil Yardım 2
   İş Sağlığı ve Güvenliği 2
   İş ve Uğraşı Terapisi 2
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Sosyal Hizmetler 2
   Yaşlı Bakımı 2
   Laborant ve Veteriner Sağlık 2
   Laboratuvar Teknolojisi 2
   Patoloji Laboratuvar Teknikleri 2
   Perfüzyon Teknikleri 2
   Tıbbi Laboratuvar Teknikleri 2
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2

 4. Duygu diyor ki:

  Merhaba ben büro yönetimi ve yönetici sekreterliği bölümü son sınıf öğrencisiyim. Sınavsız geçiş hakkımı hangi bölümlere yapabilirim ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   İşletme Yönetimi 2
   Ağız ve Diş Sağlığı 2
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   Odyometri 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik 2
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2

   • fadime diyor ki:

    meraba biz büro yönetimi ve yönetici asistanlıgı bölümünü okuyoruz bu son yılımız. biz şimdi sınavsız geçiş haklarımızdan yararlanıp tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümüne gitmek istiyorum. bu bölümün gelmesi için tercihlerde ne yapmam lazım yada bu bölümün gelmeme ihtimali varmı hocam lütfen yardımcı olun

    • alperturkoglu diyor ki:

     Bu bölüme sınavsız geçiş hakkınız var. Tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerine dikkat etmeniz gerekiyor. Yukarıda bunları açıkladım zaten. Eğer dikkat etmezseniz yerleşememe ihtimaliniz tabi ki var.

  • Duygu diyor ki:

   Sınavsız geçişlerde hiçbir yer gelmeme ihtimali var mı ? :)

 5. Gülşah diyor ki:

  Merhaba hocam, Ben bu yıl mezun oldum kız teknik ve meslek lisesi- Saç bakımı ve güzellik hizmetlerinden. Sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim? Yoksa yinede ygs’ye girmemi önerir misiniz? 2 yıllık bölüm olduğu için açıköğretimi tercih ettim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş bölümünüz olarak sadece aşağıdaki programlar var. Ve bunların açıköğretim programı yok. (Sınavsız geçişin YGS sınavı ile alakası yok. Aşağıdaki bölümlere yerleştirme öncelikleri ile tercih yapacaktınız.)
   Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri 2
   Tıbbi ve Aromatik Bitkiler 2

   Açıköğretimde alanınız dışındaki bölümler olduğundan YGS girmeli ve 140 barajını aşmalısınız. Ancak bu durumda tercih yapabilirsiniz.

 6. yunus diyor ki:

  hocam slm. ilahiyat 2 yıllık gecis yapmak istiyorum fakat her sene kayıt tarıhlerini kacırıyorum tam olarak ne zaman hangı aylarda oluyor. basvurular icin bir bilgi yazabiirmisiniz takip etme acısından rıca edıyorum yukarda yazdıgım gmail e gönderirseniz sevinirim. tesekkurler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayının ilk 2 haftasında YGS başvurularında başvuru yapacaksınız, Temmuz ayında da tercih yapacaksınız. Yeerleşirseniz Eylül ayının ilk 10 günü içinde de kayıtlar var. Tabi imam hatip mezunu iseniz sınava girmeniz gerekmiyor ama alan dışından iseniz YGS sınavına da girmelisiniz.

 7. tugceacar diyor ki:

  hocam ben bu yıl mesleki açık liseden bu yıl bilişim teknolojileri alanından mezun oldum ancak geçiş yapmadım geçiş yapsam hangi bölümleri tercih edebilirim mesleki açık lisede okuduğum için geçiş hakkım var mı?

 8. aslı diyor ki:

  merhaba ben 2002 yılı meslek lisesi grafik bölümü mezunuyum 2015 yılı için üniversite sınavından barajı geçersem açık öğretimde 4 yıllık işletme bölümüne kayıt olabilirmiyim hocam?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Kontenjan sınırlaması getirildiğinden sadece barajı geçmeniz yetmiyor. Geçtiğimiz sene taban puan 221,11315 olmuş.

   • aslı diyor ki:

    Hocam bir sorum daha olacak
    2 yıllık sınavsız geçişle işletme seçebilmem için hangi üniversiteye yada açıköğretime başvurabilirmiyim birde iki yıllık bitince üçüncü yıla geçebilmem için sınava girmem gerekiyormu yani 4 yıllık bitirmek istiyorum uzun zamandır sınavlara girmediğim için pek bilgim yok ilginize teşekkürler.

    • alperturkoglu diyor ki:

     Sizin sınavsız geçişle tercih işletme okumanız mümkün değil. Sınavsız geçiş bölümleriniz aşağıdakiler.
     Basım ve Yayın Teknolojileri 2
     Basın ve Yayıncılık 2
     Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2
     Grafik Tasarımı 2
     Marka İletişimi 2
     Endüstriyel Cam ve Seramik 2
     Mimari Dekoratif Sanatlar 2
     Seramik, Cam ve Çinicilik 2
     Seramik ve Cam 2
     Halıcılık ve Kilimcilik 2
     Reklamcılık 2
     Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon 2

 9. sibelakbalık diyor ki:

  hocam ben lıse son sınıf ogrencısıyım.muhasebe ve fınans okuyorum.lıseyı bıtırdıkten sonra dırek sınavsız 2 yıllık saglıga gecebılır mıyım ??

 10. Buğra diyor ki:

  Hocam ben anadolu teknik lisesi ucak bakim alani 12. Sinifim 2 yıllık ucak teknolojisine nasil giderim yada baska ucak bölümüne

  • alperturkoglu diyor ki:

   Uçak Teknolojisi alanı sizin sınavsız geçiş alanınız. Ocak ayında YGS başvuruları sırasında sınavsız geçiş başvurusunda bulunacaksınız. Temmuz ayında da şu sayfada yer alan programların yerleştirme önceliklerine göre tercihte bulunacaksınız.

 11. Enes diyor ki:

  Meraba konuyla alakasız olcak ama ben kocaeli hereke myo dayım 1.dönem geçiş yapabilirmiyim başka bi üniye ve yapabilirsem nasıl yapcam gidecegim okulun not ortlamasını mı tutturmam lazım çünkü gidecegim okul tercihlerde çıkmadı.. Cevaplarsanız memnun olurum

 12. büşra diyor ki:

  ben grafik tasarım meslek lisesi 2014 mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullandım ama ben farklı bir bölüme geçmek istiyorum tekrar kullnabilir miyim yardımcı olur musunuz

 13. ali diyor ki:

  Hocam ben meslek lisesi motor bölümü. 12 sınıf ögrencisiyim diploma notum tahminen 65 civarı 2 yıllık iş güvenligi bölümüne girebilirmiyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu şekilde puana göre yorum yapmak çok sağlıklı değil. Sınavsız geçişte mezuniyet yılı, okul türü ve METEB önceliği OBP puanından önce gelir. Şu sayfadan 2014 yerleştirme sonuçlarını ve min. puanları görebilirsiniz.

 14. ayşe trn diyor ki:

  slm ben 2004 Kırıkkale kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı hiç kullanmadım. başvursam bu hakkımı kullana bilyormuyum.teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişte en önemli öncelik mezuniyet yılı. Ve sizin bölümünüz olan Çocuk Gelişimi ve Sosyal Hizmetler devlet üniversitelerinde son mezunlarla doluyor. Ancak ücretli vakıf ün. ve açıköğretim fakülteleri için şansınızı deneyebilirsiniz.

   • ayşe diyor ki:

    neler yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim.ücretli vakıf ünv.ve açık öğretim fakülteleri için yardımcı olurmusunuz.şimdiden teşekkürler.

    • alperturkoglu diyor ki:

     Ocak ayında YGS başvuruları sırasında sınavsız geçiş başvurusu yapacaksınız. Şu sayfadan eski mezunlardan alan özel ün. programlarının ve Atatürk aöf çocuk gelişiminin kodunu alıp Temmuz ayında tercih yapacaksınız.

 15. Ali diyor ki:

  Merhaba ben bu sene mezun olucam denizcilik lisesinden obp 320 civarlarında geliyor piri reis üniversitesi %50 bursluya girebilir miyim

 16. berna diyor ki:

  merhaba hocam ben kız teknik ve meslek lisesine gidiyorum 12. sınıf sosyal hizmetler bölümünü okuyorum yatay geçiş hakkımız var ve ben bunu değerlendirmek istiyorum fakat kendi bölümümü seçmek istemiyorum bu bölümümün dışında fizyoterapi faln seçebilirmiyim yani sosyal hizmetlerde seçebileceğim meslekler nelerdir?

 17. candan diyor ki:

  MERHABA,BEN KIZ MESLEK LİSESİ MEZUNU OLDUKTAN SONRA;AYNI BÖLÜMÜ SEÇEREK 100 YIL OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜNDEN 2 YIL EĞİTİM ALARAK MEZUN OLDUM.BANA SERTİFİKA YERİNE 3 YILLIK MESLEK LİSESİ DİPLOMASI VERİLDİ.ŞUAN 2 ADET MESLEK LİSESİ DİPLOMAM VAR.NE YAPABİLECEĞİMİ ARAŞTIRIYORUM FAKAT NE YÖNDE VE NASIL BİR YOL ÇİZECEĞİMİ BİLMİYORUM.BANA BİR FİKİR VERİRMİSİNİZ.TEŞEKKÜR EDERİM

  • alperturkoglu diyor ki:

   Meslek lisesi mezun olarak göründüğünüz alanın devamı niteliğindeki 2 yıllık bölümlere sınavsız geçiş başvurusunda bulunabilirsiniz. Ocak ayının ilk 2 haftasında başvurular yapılıyor. Temmuz ayında da tercihler yapılıyor.

 18. Deniz diyor ki:

  Merhaba Hocam

  1996 çocuk gelisimi mezunuyumla esim. Okumama izin vermedi suanda izin veriyor 35 yasindayim ve sinavsiz gecis yapmak istiyorum bu konuda bana bilgi verebilirmisiniz lutfen

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayınının ilk 2 haftasında başvuru yapıp Temmuz’da da tercih yapılıyor. Sınavsız geçişte öncelik son mezunlara olduğundan devlet üniversitelerinin kontenjanından size sıra gelmez. Ancak özel ün. olabilir.

 19. seda diyor ki:

  ben 2 yıllık çocuk gelişimi okuyorum.notlarımı 85 üstünde tutarsam 4 yıllık çocuk gelişimine ya da başka bir bölüme birleştirebilirmiyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   4 yıllık bölümlere diploma notu ile yada net olarak sınavsız geçiş ile geçmek mümkün değil. Ancak YGS yada LYS puanları ile yerleşebilirsiniz.

 20. duygu diyor ki:

  Hocam ben duz lise mezunuym gecen sene sinava girdm aö bankacilik ve sigorta yercihi geldi onu dondurup tekrardan simava hazrlaniypm bu sene okul puanim duser mi ??

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet düşer.

   • bahar diyor ki:

    hocam ben lojistık bolumu okuyorum bu sene geçiş hakkımı kullancam. sınıfımdakıler 97 lı ben 96 lıyım ve ygs ye gırmeden geciş yaparsam öncelık tanımış olurum. ayrıca istanbulda ıkı yıllık gecısle hangı unıversıtelere gırebılırım

    • alperturkoglu diyor ki:

     İstanbul’da alanınızın devamı niteliğinde hangi üniversitelerde program varsa onlara tercih yapabilirsiniz. İstanbul Ü. Marmara Ün. yada özel ün. Ama yanlış bildiğiniz bir noktayı düzeltelim. Yaşınızın büyük olması avantaj değil dezavantajdır. Yaşı küçük olanlar önceliklidir. Tabi yaş son kriter olduğundan asıl belirleyici olan okul türü ve OBP puanınız olacaktır.

 21. İhsan altun diyor ki:

  Hocam merhaba benim bir sorum olcak, Ben 2001 yılı ticaret meslek lisesi mezunuyum . 2 yıllık aöf parakende satış ve mağaza yönetimini sınavsız geçişten faydalanarak bititrdim. Şuan 3 sınıften işletme bölümünü devam devam ediyorum. sorum şu hocam ben seneye sınavsız geçişten faydalanabileceğim bir bölüm daha okumak istiyorum farklı bir üniversitede, Tekrardan sınavsız geçişten faydalanabilirmiyim yoksa ygs sınavına girmek zorundamıyım.anadolu üniversitesi değil farklı bir üniversitede

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişten faydalanmak için herhangi bir sınırlama getirilmemiştir. Yani birden fazla kez bu hakkınızı kullanabilirsiniz. Ancak önceliğin son mezunlara olduğunu bilerek tercihlerinizi eski mezunlardan alan bölümlere kullanmalısınız.

 22. kaan diyor ki:

  hocam ben elektrik elektronik mezunuyum 2 yıllık direk geçişte hangi bölümlere gide bilirim tarım makinalarına girme şansım varmı ?

 23. nihat diyor ki:

  hocam slm lar yaşım 37 1995 yılı EML elektrik mezunuyum. Kayseride oturuyorum.Tercihlerde kayseri yazmıştım.3 sıradada sıvası yazmıştım. Sıvas myo elektrik geldi ama kayıt yaptıramadım.iş sebebıyle. puanım düşermi. sizce?

 24. Fırat diyor ki:

  Abi 2 tane sorum var
  1)2 yıllık sınavsız geçişte katsayımız 0.18 ek puan veriliyormu meslek lisesiyizya 2 yıllık geçişte ? yoksa direk OBP puanımız olarakmı geçiyor ?
  2)biyomedikal bölümünde istediğim bir üniversitede 13,3,D,95 yazıyor ben düz endüstri mesleğim (2 olanlar) önceklik anadolu lisesininmi (3 olanlar) yoksa benim mi ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   1-Sınavsız geçişte zaten sadece sizin gibi meslek lisesi ve sizin bölümünüzde okuyanlar faydalanacağından ek puan olmaz. Sadece OBP değil diğer yerleştirme öncelikleri de önemli. Bakınız.
   2- (3)Teknik lise mezunlarının önceliği olur. 4 olsaydı anadolu olurdu. 2 olsaydı sizin önceliğiniz olurdu.

 25. Ali mert ünsal diyor ki:

  hocam ben çanakkale myo okulunu kazandım ama gidemedim okul puanım düşermi lise diploma puanım 62.09 obp 310 düşerse ne kadar düşer onu öğrenmek istiyorum

 26. esra diyor ki:

  hocam iyi günler ben 2012 kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum 2 yıldır istediğim bölümü kazanamadım ek tercihlerde 2 yıllık bölümleri tercih ettim ama gelmedi bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanıp üniversiteye girme imkanım çok mu düşük ?
  cevabınız için şimdiden teşekkür ederim…

  • alperturkoglu diyor ki:

   “Bu sene” derken 2014 için zaten şansınız kalmamış durumda. 2015 içinde bence Atatürk Üniversitesi Aöf çocuk gelişimi yada sosyal hizmetler dışında şansınız çok düşük.

 27. serguzel diyor ki:

  liseden geçiş ve ygs ile giriş arasndaki fark nedr?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Liseden geçiş diye bir tabir yok. Sınavsız geçiş yada doğrudan geçiş, meslek lisesi mezunlarının alanlarının devamı niteliğindeki programlara yerleştirme öncelik kriterleri ile geçişlerini sağlayan sistemdir. YGS ile giriş meslek lisesi yada düz lise öğrencilerinin alanları dışındaki programlar için YGS sınavına girerek aldıkları puanla tercih yapmalarıdır.

 28. figen demir diyor ki:

  merhaba hocam bu sınavsız geçişle okulun yolladığı bölümlerde min. puan diye yazan obp puanı mı, ygs puanı mı

 29. mervekılıcoglu diyor ki:

  merhaba, ben ticaret lisesi muhasebe bölümü son sınıftayım. bölümüm sınavsız geçişle işetme, bankacılık gibi bölümlere yolluyor. bende bunlardan birini istiyorum ama yolladığı üniversiteler pek bilinmeyen yerler mi yani çukurova, akdeniz, selçuk gibi üniversitelere de yollar mı ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Boğaziçi ve İTÜ dışında tüm üniversitelerde 2 yıllık programlar için sınavsız geçiş vardır. Ama tabi talep edilmesine göre yerleştirme kriterleri ve OBP puanları daha yüksek olmaktadır. Aşağıdaki linklere tıklayarak programların bulunduğu üniversiteleri görebilirsiniz.
   Bankacılık ve Sigortacılık
   İşletme Yönetimi

   • mervekılıcoglu diyor ki:

    peki teşekkürler, ama ben tercih yaparken bütün tercih haklarımı bu dökümandaki iyi üniversiteleri yazsam mutlaka biri gelir mi? yani mesela yıldızz tekniğe gidebilmenin şartları nedir çünkü ben hiç burda yazan iyi ünüversitelere sınavsız geçişle gideni duymadım :(

 30. aygun diyor ki:

  ben iki yilliklara gecis yapmak istiyorum. ozel kosullatra gore terchimi yaptim. ama obp puanlarina bakmadm hic. bn sehrime yakin olandan uzaga dogru yazdim. skinti olur mu

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yerleştirme önceliklerinde 4.kriter OBP puanıdır. Yani oda önemlidir. Bence tercih sıralaması en çok istediğinizden en az istediğinize doğru olmalı. (Tercih sizin oda sıkıntı olmaz.)

 31. Fırat diyor ki:

  abi ben yine geldim bir soru daha sorcam şimdi ben sınavsız geçiş önceliklerine göre tercih yapsam ksesin gelirmi ? obp puanınıda yüksek tutsam ? 13.2.D.95 olanlar ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş önceliklerine zaten mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Ama kontenjan sayısı ve diğer başvuranların durumunu bilmeden hiç bir zaman kesin diyemeyiz.

   • Fırat diyor ki:

    Sizce tercih yaparken tek bölümü üzerinemi tercih yapalım 30 tane varya tercih hak bölümleri ? yoksa 3-4 tane karışık yapmak mı daha mantıklı ?

    • alperturkoglu diyor ki:

     Her zaman diyorum. En çok istediğiniz yerden en az istediğiniz yere doğru yazmalısınız. İster 2 tane ister 30 tane olsun. Tek tercih yapmak size avantaj yada dezavantaj sağlamaz.

 32. Fırat diyor ki:

  Hocam ben biyomedikal istiyorumda 13,2,D,95 yazıyor istediğim üniversite şimdi bu yazıya göre öncelik 95 mezunların mı yoksa yeni mezunların mı oluyır ? ginede daha mı önce oluyor yeni mezunlar ? bizim için illa 15,2,D,97 mi yazması gerekiyor ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Orada yazan 13 mezuniyet yılını, 95 ise 1995 doğum tarihini ifade ediyor. Öncelik her zaman son mezunlarındır. Ondan sonra bir sonraki yıl ve sonraki yıl şeklinde devam eder.

   • Fırat diyor ki:

    Ama abi 95 yazıyor önceliklerde ? ne olursa olsun 95 yazsa değil ginede en son mezun olanmı öncelik veriliyor ??

    • alperturkoglu diyor ki:

     Orada son yerleşen öğrencinin bilgileri yer alır. Her zaman için en önemli öncelik mezuniyet yılıdır ve son mezunlarındır.

     • Fırat diyor ki:

      yani ne yazarsa yazsın 95 yazsa dahil öncelik 97 lerindemi yani ?

      • alperturkoglu diyor ki:

       Sizin 95 dediğiniz tam olarak ne 14,2,İ,95 şeklinde yer alan yerleştirme önceliğindeki 95 ise doğum tarihidir. Yani en son kriterdir. Bu durumda 14 yani mezuniyet yılı en önemli kriter, 2 yani okul türü ikinci önemli kriter, “İ” yani METEB içi üçüncü en önemli kriter, OBP puanı 4.önemli kriter, 95 yani doğum tarihi ise en son kriterdir ve çok da önemi yoktur.

     • Fırat diyor ki:

      iyimiş o zaman ben düz meslek lisesiyimde ben 2 yazan yerlere bakcam demi ? 3 olanlara bakarsam öncelik Anadolu veya tekniklere gelir bana yer kalmaz ?

 33. sevinç diyor ki:

  Merhaba ben meslek lisesi kimya bölümünün de okuyorum ve üniversite de anestezi veya Att okumak istiyorum üniversite de okuyabilir miyim ?

 34. Ali mert ünsal diyor ki:

  hocam ben bu sene makine teknolojisi bölümünden mezun oldum ek tercihlerden bi yere yerleşmeyi düşünüyorum ama bölüm seçmekte zorlanıyorum aklımda üniversite bittikten sonra bir yere yerleşemezsem en azından kendi işletmemi açıp çalışmak yolunda düşüncelerim var direk geçiş yapabileceğim bölümler Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
  Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
  Endüstriyel Kalıpçılık
  Gemi Makineleri İşletme
  Grafik Tasarımı
  İş Makineleri Operatörlüğü
  İş Sağlığı ve Güvenliği
  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
  Kaynak Teknolojisi
  Makine
  Makine
  Makine, Resim ve Konstrüksiyon
  Mekatronik
  Metalurji
  Oto Boya ve Karoseri
  Otomotiv Teknolojisi
  Otomotiv Teknolojisi
  Raylı Sistemler Makine Teknolojisi
  Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
  Sondaj Teknolojisi
  Tahribatsız Muayene
  Tarım Makineleri
  Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi
  -siz bana ne önerirsiniz

 35. kubra diyor ki:

  meraba hocam kız teknik ve meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümü web programcılığı mezunuyum diploma notum 78,42 dikey geçiş ile ankara çevresi ünileri ek tercih yapmak istiyorum basım ve yayım teknolojileri alanına geçişim var yanılmıyorsam sizce ne yapmam lazım grafik tasarımı bölümüne geçişim var mı? beni biraz bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim :)

 36. Sibel diyor ki:

  Hocam ben ticaret meslek çıkışlıyım acaba bilgisayar programcılığı okuyabilir miyim?

 37. ömer diyor ki:

  hocam anestezi okuyorum bende tercih yaparken tek bir bölümden mi yapabiliyorum yoksa mesela sınavsız geçebileceğim iki bölümden de yapabiliyor muyum,bi de farklı şehirimden bir yer tercih etsem o üniversite yerleştirme önceliği meteb içi olsa hiç ama hiç mi şansım yok ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki bölümlerden istediklerinize tercihte bulunabilirsiniz. “İ” tercih etme hakkınız var. Şöyle düşünelim. 10 kişilik kontenjan var. 8 kişi il içinden başvurdu ise 2 kişinin il dışından yerleşme ihtimali var. Ama İl içinden 10 yada daha fazla kişi tercih ettiyse hiç şansınız olmayacaktır.
   Anestezi 2
   Elektronörofizyoloji 2
   İş ve Uğraşı Terapisi 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Ağız ve Diş Sağlığı 2
   Odyometri 2
   Podoloji 2

   • ömer diyor ki:

    ben devlet çok istiyorum hocam istanbulda bi marmara var ama ben istanbul dışında okumak isterim ankara falan da meteb içi alıyor hep özelleri ½50 burslular bile meteb içi,ilk seçimimi kaybetmemek için marmara üniversitesi yaparım büyük ihtimal o zaman

    • alperturkoglu diyor ki:

     Bir bölümü ilk sıra yada son sıraya yazmak avantaj yada dezavantaj oluşturmaz. Sadece istek sıranızı belirtmiş olursunuz. Hangisine şartlarınız uyuyorsa ona yerleşirsiniz. Yani siz en çok istediğinizden en az istediğinize doğru yazın.

     • ömer diyor ki:

      hocam korkuyorum kaybetmekten ama ya açıkta kalmaktan istanbulu sona yazarsam yani kendi şehirimi benden önce ilk tercihi olanlar girip de ben kalırsam diye

      • alperturkoglu diyor ki:

       Bende böyle bir şeyin olamayacağını söyledim. Yani puanı yada önceliği daha düşük biri istediği bölümü 1. sıraya yazsa siz 30.sıraya yazsanız öncelik onda olmaz. Puan yada yerleştirme önceliği kriterleri kimin iyi ise onda olur. Umarım anlatabilmişimdir.

 38. teyfık diyor ki:

  hocam benım dıploma puanım 61 94luyum turızm cıkıslıyım sehır dısı ıstemdıgımden ıstanbulda ozel unıv turızm ısletmelıcıgıne gıdebılırmıyım ucretlı .%50 fark etmez.

 39. sena diyor ki:

  hocam sağlık meslek lisesi anestezi okuyorum istanbulda,ben ankaraya geçmek istiyorum ilk tercihimi meteb dışı yapsam sizce bi eksi olur mu yoksa ilk meteb içi yapıp sonra meteb dışı mı yapsam ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sizin sıralamanız kendi istek sıranızı ifade eder. Size diğer adaylara göre avantaj yada dezavantaj oluşturmaz.Eğer ilk tercihinize şartlarınız tutuyorsa yerleşirsiniz.

   • sena diyor ki:

    13-4-İ-95, 13-4-D-95, 13-2-İ-95, 13-4-D-95hocam yerleştirme öncelikleri böyle meteb dışı seçeneklerimden dördünün ilk üçü ankara sonuncusu izmir ben istanbuldayım,hala çok kararsızım önce sizce meteb içi mi yapıp sonradan bu tercihlerimi yapsam ? en çok ankarayı istiyorum mesela önde meteb dışı ankarayı yapsam sonradan ikinci tercihim meteb içi olsa ilk meteb dışı oldu diye bir şey kaybeder miyim

    • alperturkoglu diyor ki:

     Ankara “İ” yazanlar zaten il dışından almıyor. Bu arada sizin okul türünüz ne bilmiyorum ama “4” Anadolu teknik lise. Okul türünüz ve mezuniyet yılınız uyuyorsa “D” yazanları tercih edebilirsiniz. Tercih sırası sizin istek sıranızı belirler hangisinde şart sağlanırsa oraya yerleşirsiniz.

     • sena diyor ki:

      anadolu mesleki teknik diye geçiyor okulum,diploma puanlarım hep 80 ve üzeri son iki sene 90 küsür hatta bu sene son senem işte mezun olup hemen sınavsız geçişimi yapıcam yaşta da bi sıkıntım yok benim zamanımdakilerle eşit yaşta olucam

      • alperturkoglu diyor ki:

       Bu senenin yerleştirme öncelikleri ve puanları ek yerleştirmelerde tamamlandıktan sonra ortaya çıkar. Ancak tercih etmeyi düşündüğünüz bölüm eski mezunlardan alıyorsa şansınızın yüksek olduğunu söyleyebilirim.

      • sena diyor ki:

       onu henüz bilmiyorum bu attığım özellikler geçen seneye ait olanlar ben hiç kalmadım daha önce mezun olduğum gibi geçişimi yapıcam umarım olursa derslerim iyi çünkü umarım başarırım yorumlarınız için teşekkürler :)

      • alperturkoglu diyor ki:

       Hayırlısı olsun.

 40. Ramazan diyor ki:

  1 öğretim mi 2 öğretimmi diye nasıl öğreniriz

 41. serser diyor ki:

  Öncelik sıralaması nasıl oluyor? Önce kendi şehrimdeki atl’ler sonra baska sehırde atl’ler mi yoksa kendı sehrımdekı teknık lıseler mı?

 42. ysf diyor ki:

  http://www.tercihrobotu.com.tr/Tercih-Robotu/tr_myo_adim07.aspx brada marmara kontrol ve otomasyonda son yerleşen alan dışı demiş ne demek bu?Teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ben sizin gönderdiğiniz linki açamadım. Ancak kendim ÖSYM rehberlik sitesinde sorgulattığımda 13,4,D,95 değerini görüyorum. Yani il dışından anadolu teknik lise mezunu sınavsız geçiş öğrencisi yerleşmiş. bakınız

 43. Berk yanık diyor ki:

  hocam ben tekirdağ kız meslek lisesi bilişim teknolojileri web tasarım dalı mezunuyum başka bir şehire sınavsız geçiş hakkım var mı yada bu hakkı nasıl kullanabilirim , Bilgisayar programcılığı bölümü ygs-1 ile alım yapıyor bu hakkımı kulllanabilmem için ygs-1 den barajı geçmiş olmam gerekli mi ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Başka şehirlere geçiş hakkınız var. Örn. https://rehberlik.osym.gov.tr/aramatablo3a.aspx adresinde program adı kısmına tercih etmek istediğiniz bölüm adını yazarak aratma yapın. Sonuçlar sayfasında yerleştirme önceliği sütununda “D” ifadesi olanlar METEB dışından öğrenci alan programları gösterir. Orada yazan puan türü alan dışından yada düz liseden başvuranlar için puan türünü gösterir. Siz puanı nasıl yorumlayacağına şu konudan bakabilirsiniz.

 44. samed diyor ki:

  ben tercihleri yapcam ygsye girdim 173 puan aldm sınavsız geçişle gideceğim koşullar kısmında – işareti mi olmalı seçeceğim tercihin

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer sınavsız geçişle tercih edecekseniz YGS puanınızın önemi olmadığını hatırlatayım. Meslek lisesi mezunuysanız ve sınavsız geçiş tercihinde bulunacaksanız yerleştirme önceliklerinde değer varsa kendi durumunuza göre değerlendirmelisiniz.Örneğin; hangi yılın mezunlarını almış, okul türü ne imiş, METEB içi yada dışı, OBP puanı vs. Yerleştirme öncelikleri —- ise zaten sınavsız geçişlilerin tamamını alıyor demektir.

 45. ysf diyor ki:

  merhaba hocam ben elektrik elektronik mezunuyum sınavsız geçişle anesteziye yerleşme şansım var mı?Teşekkürler.

 46. merve diyor ki:

  Bu yil anadolu teknikten yeni mezun oldum okul birincisiyim geçiş hakkim için tercihlerdeki siralamam önemli mi

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tercihler sizin istek sıranızı belirler. Ama okul birinciliğinin 2 yıllık sınavsız geçiş için çok da birşey ifade etmediğini bilin.(Yani 2 yıllıklar için okul birinciliği kadrosu diye birşey yok.)

 47. Serhat diyor ki:

  Izmırde teknik lise mezunuyum bolumum bılısım teknolojileri, ilk tercihim turgutlu bilgisayar programcılıgı daha sonra edremit bilişim teknolojileri. hangisi daha yüksek ihtimal sizce?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aslında bireysel olarak bu kadar detaylı inceleme yapmıyorum. Ama size bir kez yapınca devamını istemişsiniz :) Turgutlu 13,3,D,94 341.5000
   OBP’niz burası için düşük kalabilir. Balıkesir Edremit 13,3,D,95 289.0500 olma ihtimali daha yüksek.

 48. sevilay diyor ki:

  Kız meslek lisesi kuaförlük bölümü öğrencisiym.bu sene mezUn oldum ygs puanın düşük.baktığım üni.ler için Tercih yapabilmem imkansız gibi sınavsız geçiş için bilgi alabilirmiyim. Ve kendi bölümüm haricinde başka bir bölüm seçimimde puanımı ne derece etkiler.

 49. Talip ATEŞ diyor ki:

  Hocam iyi akşamlar ben busene endüstri meslek lisesi atl mezunuyum ygsden düşük aldım obp puanım 287 ege üniversites otomotive gitmek istiyorum geçen sene benim üst sınıfımdaki çocuk 255 obp ile girmiş tek tercih bn girebilirmiyim 13 3 i 95 ile almıs gecen sene benm okul türüde 4 girermiyim sizce

 50. ismail diyor ki:

  Hocam ben bursada eml makine mezunuzum diplomam 79.73 uludağ mekatronik yada otomotiv tutarmı

 51. ali diyor ki:

  ben ticaret meslek lisesi mezunuyum ygs puanım dusuk diploma noyutla kocaelı guvenlık ve koruma bolumune gırebılırmıyım dıploma notum 71,36

 52. Gözde diyor ki:

  Hocam ben Cağaloğlu Anadolu meslekten mezun oldum sınavsız geçiş hakkımı kullanarak marmara Üniversitesi giyim üretim teknolojisi bölümüne girmek istiyorum. Gecen sene 13.3.i.95 olarak almış obp puanda 378 fakat benim diploma notum 72 obp puanımda 362 gecen yılın altında kalıyo girme şansım var mı yoksa marmara üniversitesinin ikinci öğretimini de tercihlerime yazmalımıyım

  • alperturkoglu diyor ki:

   OBP’den dolayı yerleşememe ihtimaline karşı üste normal daha sonrada 2.öğretimi yazabilirsiniz. Sonuçta şartlarınız tutarsa normal bölüme yerleşmiş olacaksınız.

 53. Begüm diyor ki:

  Hocam bu paramediklik bolumune hemsire ve att ayni gecis ustunlugune mi sahip

 54. Ysf diyor ki:

  Mrb hocam meteb dışı na tercih vermek istiyorum AML elektrik elektronik mezunuyum 2014.0bp371,550Marmara tbmyo kontrol ve otomasyon teknoloji si gelermi öncelik 13,4,D,95 benim kodum 3 gelirmi? Teşekkürler.

 55. zubeyde diyor ki:

  Hocam ben ankaradaki anadolu kiz teknik meslek lisesinden 76 puanla mezun oldm yani okul türüm 3. Sinavsiz gecisle turgut ozalin tam burslusunu da yazacağım önceliklerinde 13 2 i 94 yaziyor. Okul türünün 2 olmasi benim icin avantaj midir. Sonucta son adayini gene meslek liselerinden almis ve ben Anadolu’yum. 2 olmasi normal anadolu teknik almamasi mi demektir yoksa gecen yil ben yazsam oncelikli olur muydum. Tesekkurler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Anadolular, Teknikler zaten öncelikli yerleşmiştir kontenjan kaldığı için meslek liseliler de yerleşmiştir. Evet geçen sene öncelikli olurdunuz. 2014 meslek liseliler sizden avantajlı.

 56. ismail diyor ki:

  Hocam merhaba ben endüstri meslek lisesi mezunuyum kendi alanıma sınavsız geçis yapmak istiyorum obp 398.650 uludağ myo makine tutabilirmi

 57. rukişş diyor ki:

  mrb hocam bu sene Anadolu sağlık meslek mezunu oldum hemşirelik bölümü sınavsız geçişten FTR,anestezi diyaliz falan yazmak istiyorum ama Niğdede okuyorum niğdede sadece yaşlı bakımı var ben diğer şehirleri nasıl öğrenebilirim ve yazabilir miyim lütfen yardımcı olur musunuz acilll

 58. Serhat diyor ki:

  izmirde Mithatpaşa teknik lisesi mezunuyum obp puanım 316 9 eylül veya ege üniversitesi 2. öğretim tutar mı? yada ihtimali nedir?

 59. Zeynep diyor ki:

  Hocam merhaba ben 2013 mezunuyum ticaret meslek lisesi mezunuyum obp 351 bu yıl sınavsız geçiş hakkımı kullanacam sizce şansım var mıdır yerleşir miyim ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yerleştirme önceliklerinde önceki mezunlardan alan (12 ve daha küçük değer ile başlayan) yada yerleştirme öncelikleri kesikli çizgi olup yanında puan olan (sınavsız geçişle başvuranların tamamının yerleştiği) programlara yerleşme şansınız var.

   • Zeynep diyor ki:

    Hocam Dicle Üniversitesi tıbbi Dökümantasyon ve ağız ve diş sağlığı istiyorum sizce tercihlerde Yazmalı mıyım?

 60. emre diyor ki:

  Ben anadolu meslek lisesinden odyometriye geçiş yapmak istyrm geçen sene min puan 317.800 benim puanım 328.7200 şimdi benden düşük puanı olan anadolu teknikler benden önceliklimi yoksa aynı çizgidemi değerlendirileceğiz

 61. sıla diyor ki:

  Hocam merhaba ben Ankara da oturuyorum.Bu sene teknik lise makine ressamlığı bölumunden mezun oldum diploma 68.62 obp 343.1 2 yıl geçiş hakkımı kullanmak istiyorum 2014 tercih klavuzunda on lisans olarak gazi üniversitesi sadece makina yazıyor.Makine ressamlığı yazmadığı için tereddut içindeyim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tesekkurler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Gazi’de sadece Makine bölümü var. Zaten ön lisans bölümlerinde sizin bölümünüz Makine, Resim ve Konstrüksiyon diye geçiyor ama Gazi’de bu bölüm yok.

 62. baran diyor ki:

  hocam, düz lise mezunlarının 2 senelik üniversitelerin hangi bölümlerine girebileceğine dair kesin bir bilgi var mıdır? Odtü Elektrik Teknolojisi özel koşullarda 2,156 yazmakta ve öncelik sırasında — bulunmaktadır. Hacettepe endüstri ürünleri tasarımında da aynı durum mevcut. Bir de örgün eğitim ve uzaktan eğitime mezun olur olmaz aynı anda başvurulabilir mi?

 63. Talha diyor ki:

  Hocam merhaba. Tercih yapılıp yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra, kayıt yaptırmadığımız zaman okuldan gelen puanda bir sonraki sene değişiklik olur mu? Yardımınız için şimdiden teşekkürler..

  • alperturkoglu diyor ki:

   YGS puanı ile yerleştiğinizde kayıt yaptırsanız da yaptırmasanız da bir sonraki yıl puanınız düşer. Ancak sınavsız geçişle yerleştiyeniz bir sonraki yıl puanda düşme olmaz.

 64. Aybike diyor ki:

  Hocam merhaba, ben İzmir’de Anadolu Meslek lisesi Gıda Teknolojisinden bu yıl yeni mezun oldum. OBP puanım 392,450. Ege Üni. Ege MYO Ön lisans Gıda Teknolojisi bölümünü istiyorum en son geçen sene o alana yerleşen adayın tercih kılavuzunda puanı 381,450 görünüyor. Bu durumda bu bölüme girebilme ihtimalim yüksek mi görünüyor? Yani kılavuzun TABLO 3A Merkezi Yerleştirme ile Öğrenci Alan Yükseköğretim Ön Lisans Programları kısmında görünen ‘2013-ÖSYS EN KÜÇÜK PUAN’ kısmındaki puanlar bizim OBP’miz oluyor değil mi? O puanlara bakarak kendi OBP mizi karşılaştırıp tercih yapacağız? Şimdiden teşekkür ederim..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet yerleştirme önceliklerinde değer varsa yanındaki puan OBP puanıdır. Hem mezuniyet yılı, hem okul türü, hem METEB içi olmanız hem de puanınızla bu bölüme yerleşme olasılığınız çok yüksek. Bakınız.

 65. Damla diyor ki:

  Benim diploma puanım 66’44 karmanda kız meslek lisesi nde çocuk gelişimi okudum bu sene mezun oldum 96 doğumluyum ben bulunduğum yerde yani Karaman’da kendi bölüm olan 2 yıllık üniversiteyi tercih ettim sınavsız geçişşle yerleşme olasılığım varmı??

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yerleştirme öncelikleri 13,2,İ,95 359.0000 Son mezunlardan, normal kız meslek mezunlarından ve Karaman içinden alıyor. Bu kriterlere uyuyorsunuz ama OBP puanınız 332,2 olduğundan sıkıntı olabilir. Tabi bu seneki başvuranların da puanına bağlı.

 66. ahmet gedik diyor ki:

  Ben metal bölümü çok programlı liseden mezun oldum. sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. hangı bölümlere geçiş yapabılırım ? ayrıca sınavsız geçiş hakkımı kullanırken tercihlerimi tercih klavuzuna mı yazıcam ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Önce son sorunuzdan başlayayım. Tercihlerinizi internet üzerinden şu adresten şu videoda anlatılan şekilde yapacaksınız.
   Bölümleriniz;
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
   Endüstriyel Kalıpçılık 2
   Gemi Makineleri İşletme 2
   Grafik Tasarımı 2
   İş Makineleri Operatörlüğü 2
   Makine 2
   Mekatronik 2
   Metalurji 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Otomotiv Teknolojisi 2
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Tarım Makineleri 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve DepolamaTeknolojisi 2

 67. perrin diyor ki:

  hocam ben 2014 sağlık meslek hemşirelik bölümü mezunuyum .2 yıllık geçiş yapmak istiyorum. 2 yllık tercih ettiğim zamn hemşire diplomam yanıyor mu ?

 68. Hasan diyor ki:

  Hocam ben anadolu teknik lisesinden daha yeni mezun oldum.Elektrik Elektronik teknolojisi bölümü okudum.sınavsız geçiş hakkımla 2 yıllık kendi alanımla ilgili bölüm tercih edeceğim fakat araştırdığım kadarıyla bu tercih kılavuzunda yazan en küçük puan OBP puanımı oluyor bide bu OBP puanıyla özel üniversiteden kendi bölümümle alakalı bir yer tercih edebilir miyim?

 69. göktürk diyor ki:

  hocam iyi günler. üniversite tercihlerinde aynı tercih listesine hem 2 yıllık hem 4 yıllık yazabiliyormuyuz ? teşekkürler

 70. samed diyor ki:

  hocam 3 yıl önce mezun olmuş birinin sınavsız geçişle ankarada bir yere girme ihtimali ne kadardır

  • alperturkoglu diyor ki:

   Seçeceğiniz okul ve bölüme göre değişir. ÖSYM rehberlik sitesinde program adı kısmına tercih etmek istediğiniz bölüm adını yazın, şehir olarak Ankara’yı seçin ve aratın. Çıkan bölümlerin yerleştirme önceliklerinde 2011 ve daha önceki mezunlardan alan programları tercih edebilirsiniz. (11,10,09,08 yada daha küçük değerle başlıyor olanlar)

 71. gül diyor ki:

  Hocam 1997 Ankara ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkından yararlandım tercih yapmak istiyorum yerleştirilmem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Teşekkürler

 72. SERAP diyor ki:

  Hocam 98 ticaret meslek lisesi mezunuyum ve nisan ayı içinde müracaat yaptım. bundan sonraki süreç nasıl olacak tercihleri ne zaman yapacağız tercih için form gelecekmi ayrıca daha önceki yıllarda muhasebe dışında bölüm seçemiyorduk şimdi yayınladığınız tercih listesine bakıyorum farklı bölümler var onlardan tercih yapabiliyor muyum bilgilendirirseniz sevinirim. iyi çalışmalar.

 73. canbulat... diyor ki:

  hocam ben 2005 sağlık meslek lisesi mezunuyum ,bölümüm att.sınavsız yatay geçiş yapmak istiyorum hiç bişey bilmiyorum nasıl yapacağım çalışıyorum açık tan okumak istiyorum.paramedik yapabiliyormuyuz..şimdiden tşk ederim…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayında başvuru yaptığınızı varsayarak yazıyorum.Evet yapabiliyorsunuz. ***Yerleştirme öncelik*** kriterlerini okuyunuz.Ancak eski mezunlardan olduğunuzdan yerleşme şansınız oldukça düşük. Şu sayfada tüm programları sorguladım. Yerleştirme önceliğ sütununda 04,03,02,01,99 ile başlayanlar varsa tercih edebilirsiniz.

 74. zeynep61 diyor ki:

  Hocam ben kiz teknik ve meslek lisesi bu sene mezunuyum alanim cocuk gelisimi fakat bulundugum yerde trabzonda cocuk gelisimi yok obp puanm 337 pamukkale universitesi nigde üniversitesi konya selcuk ve karamana obp puanimla giris yapabiliyorum ama yerlestirme onceliklerinde i ve D yazanlar var hangisine giris yapabilirim

 75. Menekşe diyor ki:

  Hocam ben izmirde yaşıyorum ve izmir dışına çıkamıyorum. ticaret meslek lisesinden muhasebe bölümünden mezun oldum. diploma puanım 69.96 dokuz eylül meslek yuksek okulu muhasebe ve vergi uygulamalarına beni örgün olarak alırmı ?

 76. Berra diyor ki:

  Hocam, ben Anadolu sağlık meslek lisesi laboratuvar mezunuyum. Diploma notum 81. Sorum şu:
  1.parametrik icin hangi üniversiteye girebilirim?
  2. Mektep içi nasıl anlayabilirim kocaelindeyim sadece kocaeli üniversitesini mi tercih etmem gerekiyor?
  Bilgileriniz icin şimdiden teşekkür ederim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Puana göre üniversite bilemem. 2013 yerleştirme sonuçlarına şu sayfadan bakabilirsiniz. Mektep değil METEB liseden mezun olduğunuz ilde METEB içi olursunuz, farklı il seçerseniz METEB dışı olursunuz.

 77. songül diyor ki:

  Diploma notum ve obp puanımla 2 senelik kendi bölümüm haricinde bir bölüm seçme imkanım varmı ?

 78. büşra coşkun diyor ki:

  hocambenbu yıl kimya teknolojisinden mezunoldum sınasızgeçiş hakkımıkullanmak isityorum ama bide sınavsız geçiş hakkımla yani OBP puanıylalan dışı tercih yapabilir miyi.teşekkürler.

 79. Rabia diyor ki:

  2014 yılı tıbbi laboratuar mezunuyum. Obp puanım 420. Balıkesir mezunuyum ve ege üniversitesi yada dokuz eylüle geçiş yapmak istiyorum. Dokuz eylül en son 13,2,D,95 iken ege üni ise 13,3,i,95 şeklinde alım yapmış. Sizce tutma olasılığı nedir yardımcı olursanız sevinirim

 80. mehmet diyor ki:

  Hocam ben anadolu ticaret meslek lisesi mezunuyum bu sene mezun oldum obp puanım 333 bilgisayar programcılıgı okudum ama odyometri bölümüne sınavsız geçiş yapmak istiyorum olur mu? Birde kendi bölümümden izmir dokuz eylül üniversitesine sınavsız geçiş yapabilir miyim? Tutar mı sizce?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Alan dışı bölüme sınavsız geçiş yapamazsınız. YGS-1 puanınız iyi ise sınavsız geçişle kontenjanı dolmayan Odyometri programlarına tercih yapabilirsiniz. Dokuz Eylül yerleşme şansınız var. Bakınız.

 81. msa diyor ki:

  meraba hocam. ben bölümüm olan cocuk gelişimine girmek istiyorum sınavsız geçişle fakat bulundugum yere obp puanım yetmiyo selcuk universitesi yazsam yanında d yazıyo gelme olasılıgı nedir ?

 82. betül diyor ki:

  hocam ben bu sene gıda teknolojisi bölümünden mezun oldum. sınavsız geçiş hakkımı kullanmayı düşünüyorum.OBP Puanım ise 423 okulda 4.yüm.acaba istanbul üniversitesine girebilirmiyim sizce istanbul dışınıda düşünmüyorum. özel üniversiteye gidebilirmiyim ama tam burslu.sizce özel üniversitemi yoksa devlet üniversitesimi iyi ? bilgilendirirseniz mutlu olurum. şimdiden tesekkürler..

  • alperturkoglu diyor ki:

   İstanbul Ün. geçen yılki yerleştirme öncelikleri 13,4,D,95 şeklinde. Yani “4” ATL mezunu değilseniz yerleşemezsiniz. Özel ün. tam burslu kontenjanları çok az. Şu sayfada sorguladım. En az teknik lise mezunu olmanız gerekiyor.

 83. Büşra diyor ki:

  hocam ben kız meslekten mezunum sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam ama ösym nın sitesinde o butonu bulamıyorum :/ sadece tercih listesi cıkıyor, arkadasım bir hocaya sormus sag ust kosede diyor ama :D ben bulamadım yardımcı olabilirseniz severim :)

 84. merve diyor ki:

  Merhaba hocam kiz meslek lisesi cocuk gelisimi bolumunden mezun oldum diloma puanim 67 obp puanim 336 sinavsiz geciste akdeniz universitesi sosyal hizmetler bolumune girebilirmiyim.

 85. Menekşe diyor ki:

  Hocam ben izmirde oturuyorum ve izmir dısına çıkamıyorum maalesef ticaret meslek lisesinde muhasebeyi okudum diploma puanım 69.96 açıkçası akşam okulunada gitmek istemiyorum fakat dokuz eylül üniv. meslek yüksek okulu beni örgün eğitime alır mı?

 86. zübeyde diyor ki:

  hocam ben 2014 yılı ticaret meslek lisesi mezunuyum. sınavsız geçiş hakkımızda ağız ve diş sağlığı var. diploma puanım 73.55 bu puanla samsun ondokuz mayıs üniversitesine girebilirmiyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Mezuniyet alanınızı yazmamışsınız. Ama geçiş hakkım var dediğinize göre Büro hizmetleri ve sekreterlik yada Büro Hizmetleri olabilir.
   Samsun’dan mezunsanız yerleşme ihtimaliniz yüksek.

 87. MEHMET diyor ki:

  Sınavsız olarak Tam Burslu “bilgisayar programcılığı uzaktan eğitim” özel üniversiteleri yazabilirmiyim devlet üniversitesi çok uzakta il dışında maddi durumum çok iyi değil buna sebep özel üniversiterleri tercih yapsam okuyabilirmiyim tercihler başladı ve henüz karar veremedim çevremizde hepsi özel üniversite nereyi tercih etmeliyim hocam çok karışık aklım teşekkürler.

 88. nursu diyor ki:

  hacam ben açık lise meslek bölümün den oçak 2014 te mezunum diplomam 327.5 yerleşmem zor olurmu terçihler kaç gün de açıklanıyor şimdiden teşekkür ederim

 89. ONUR diyor ki:

  Hocam Ben Sınavsız Geçiş Yapıcam Tercih Klavuzunda Programların “Yerleştirme Öncelikleri Kısmında ” Ki Numaraları Klavuzun Sonlarındaki ” Programların Koşul ve Açıklamaları” Kısımlarından Bakıyorum ama Çok Alakasız İçerikleri.

  Örnek : Sakarya üni – Mekatronik – 13,2,D,95 –> ( Burda 95 e baktım Beyken Üniversitesinde okumak ücretlidir gibi alakasız bir içerik vardı

  Nerde Yanlış Yapıyorum Anlamadım – Yardımcı olursanız – Saygılarımla.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Çok alakasız bir yere bakıyorsunuz.Sizin baktıklarınız özel koşullar sütununda yer alan numaralar. Yerleştirme öncelilklerinin açıklamaları koşullar kısmında yer almaz. 13 (Son yerleşen öğrencinin 2013 mezunu olduğunu) 2 (Okul türünün meslek lisesi olduğunu), D(METEB dışından yerleştiğini), 95(Son yerleşen öğrencinin 1995 doğumlu olduğunu gösterir)

 90. emel can diyor ki:

  merhaba,

  ben 1991 ticaret lisesi muhasebe bölümü mezunuyum. 2 senelik işletme bölümünü tercih edicem ama başka hangi bölümleri tercih edebilirim.

  teşekkürler,

 91. Denizli25 diyor ki:

  Hocam Denizli anadolu sağlık meslek lisesinden mezun oldum. sınavsız geçiş bölümlerimizden anestezi bölümü yok ancak denizli de anesteziye geçebilecek bölümde yok, yerleştirme nasıl olur ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sağlık Meslek Lisesi Anestezi ile Hemşirelik bitirenler bu bölümü sınavsız olarak tercih ediyor. Geçen sene Denizli sadece kendi ilinden kontenjanı dolmuş. Dolmasaydı il dışından yine sınavsız geçişle öğrenci alırdı. Yine dolmasa o zaman alan dışından YGS-2 ile alırdı.

 92. Ebruu diyor ki:

  merhaba hocam ben anestezi bölümü 2014 urfa mezunuyum. obp puanım çok dusuk 320..bulundugum ilde hemsirelik mezunu anesteziyi tercih yapcak olan cok o nedenle kendi ilimde yerlesme sansım dusuyor. gecen yılın verilerine baktım istanbulda civar puanlarla meteb dısı anestezi tam burslu alan üniversiteler olmus. sansım var gibi gorunuyor. tabii ben bilemem sizce yazmalı mıyım? birde son tercihlere yazarsam sansım azalır diye bir sey duydum dogru mu? ve son olarak cukurovayı istiyorum meteb dısı alıyor ama puan farkı cok fazla. sansımı denemem mantıklı olmaz yani bosuna ilke yazmıs olurum dimi?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Anestezi (Tam Burslu) alan programları şu sayfada sorguladım. OBP yakın olduğunu düşündüklerinizi kendiniz değerlendirin. Bu arada yerleştirme önceliğinde okul türü “2” ve “D” olanları tercih edebilirsiniz. Çukurova 2.öğretim belki olabilir. Gelelim tercih sırasına bir bölümü başa yada sona yazmanız size başkalarına karşı avantaj yada dezavantaj oluşturmaz. Siz bu sıralama ile kendi istek sıranızı belirtirsiniz. Sistem en üstten itibaren hangisinde puanınız tutuyorsa oraya yerleştirir. Yani siz bir bölümü ilk sıraya yazdınız diye orada önceliğiniz olmaz.

 93. fadime diyor ki:

  ben kaman saglık meslek radyoloji bölümü mezunuyum sınavsız geçiş için tercih yaparken özel bi alanı işaretlemek gerekiyormu? birde ben hep meteb dısı tercih yapıcam yerlestirilme sansım var degilmi açıkta kalma durumu varmı sizce ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Özel bir alanı işaretlemenize gerek yok. Alanınızla ilgili 2 yıllık programların kodlarını yazarak tercih yapacaksınız. Tercih etmeyi düşündüğünüz bölümü şu sayfada ilgili yere yazıp, şehir seçin. Eğer programın yerleştirme önceliklerinde “D” ifadesi varsa alan dışından alıyor demektir. Tabi okul türünün de “2” yani normal sağlık meslek olması lazım. Eğer yerleştirme öncelikleri kesikli çizgi ve yanında puan varsa zaten kesin yerleşirsiniz. Çünkü sınavsız geçişle kontenjanı dolmamış demektir.

 94. şevket diyor ki:

  mrb hocam bana da yardımcı olurmusunuz ben 2013 te mezun oldum meslek lisesınden sımdı snavsız gecıs hakımı kulanmak ıstıyorum ama sıralamamı bılmıyorum dıploma puanım 71,14 dır tercıh te oncelıklerı de ogrenmek ıstıyorum kımler once yerlesecek benım sansım varmı

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu an bulunduğumuz sayfadaki yazıyı okursanız kimlerin öncelikli olduğunu göreceksiniz. Tabi bu yazı geçen sene yazıldığından siz 2014 için değerlendirin.

 95. Duygu diyor ki:

  Merhaba, 2014 sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunuyum. OBP puanım 338. İstanbul dışından mezun oldum.Marmara üniversitesi tıbbi laboratuar istiyorum geçen yıl 330 puanla 11,2,D,93 şeklinde almış. Sizce tutma imkanı nedir? Ayrıca bunun yanı sıra istanbuldan diğer üniversitelerdende tam burslu aynı bölümü tercih edeceğim. Tam burslu olma olasılığı imkansız mı olur acaba bu puanla? Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Marmara Ün. olur görünüyor. Özel ün. tam burslu kısımlarını sorguladım. Bakınız. Yerleştirme önceliği kesikli çizgi olup yanında puan olanlar alan dışından da öğrenci almış. Siz buraları sınavsız geçişle tercih ettiğinizde yerleşme olasılığınız çok yüksek.

 96. semanur diyor ki:

  merhaba ben ticaret lisesi mezunuyum bu sene mezun oldum. büro yönetimi bolumu okudum ama geciş hakkı olarak agız ve dıs saglıgı yada odyametri istiyorum acaba olabılırmı

 97. Halilsaglik diyor ki:

  Hocam bu sene teknik elektrik elektronik bölümünden mezun oldum biyomedikal bölümüne öncelik hakkım nedir açıkta kalma gibi bir durumum olurmu ?

 98. songül diyor ki:

  hocam merhaba ben teknik lise makine ressamlığı bölümünden bu sene mezun oldum ygs’ye girdim fakat başarılı olamadım geçiş hakkımı kullanmak istiyorum diploma notum 68.62 obp puanm 343.1 Ankara gazi üniversitesine yerleşme imkanım varmı?

 99. Kardelen diyor ki:

  Hocam merhaba ben makine ressamlığı bölümü bu sene mezunum 2 yıl geçiş hakkımı kullanmak istiyorum.Ygs 1 ve 2 okul puanım yazmıyor nedeni nedir. ?

 100. Pınarr diyor ki:

  Uludağ Üni. bilgisayar programcılığı 30 296,50000 13,4,İ,95
  Bölümüne geçiş yapmak istiyorum. Bursa anadolu teknik lisesi bilişim bölümünden 2013 yılında mezun oldum bu sene yerleşme şansım nedir ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   13 son mezunlarla kontenjanının dolduğunu gösteriyor. Geçen sene kesin yerleşirdiniz ama bu sene öncelik 2014 mezunlarının olacağından şansınız çok az.

 101. hüseyin diyor ki:

  hocam ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ Bilgisayar Programcılığı 2.Öğretim kısmında Yerleşim Öncelikleri Ve Puan Kısmı Boş bunun anlamı sizce Nedir?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Kılavuzdan alıntı.
   “Kontenjanları 2013-ÖSYS Merkezî Yerleştirme ile dolmayan programlarda ise En
   küçük puan ve Yerleştirme Öncelikleri sütunlarında hiçbir işaret ( ) bulunmaz.”

 102. msss diyor ki:

  merhabalar. Yeni mezun oldum sağlık meslek lisesi att bölümünden. Direk geçiş hakkımı kullanıcam. Ygs ye de girdim. İstanbulda hep özel üniversiteler var. Acaba bizim özel üniversitelere sınavsız geçiş hakkımız var mı ? Cevap verirseniz, çok sevinirim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tabi var. Ancak kontenjanları sınırlı. Mesela tam burslu kontenjanları 3-5 kişi, %50 burslu kontenjanları 10-15 olabiliyor. ***Şu sayfada*** sizin için İstanbul’daki ilk ve acil yardım programlarını sorgulattım. Özellerin kontenjanlarını, yerleştirme önceliklerini ve min.OBP puanlarını görebilirsiniz.

 103. Büşra diyor ki:

  Merhaba. Sağlık meslek lisesi Att bölümü mezunuyum. Bu sene mezun oldum. Okul ortalamam 79,70. Direk geçişte İlk ve Acil Yardım bölümüne girmek istiyorum. Fakat bulunduğum şehirde değilde başka şehirde yerleşme ihtimalim çok mu düşük ? Veya bazı üniversitelerde (Giresun Üniversitesi, Uşak Üniversitesi ve bi kaç tane daha ) bu bölüm yeni açılmış ve kontenjanları dolmamış. Ben Tercihimi bu üniversiteler yazsam yerleşebilir miyim? İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ediyorum.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Giresun ve Uşak konusunda yeni açıldığı konusunda haklısınız ama kontenjanı dolmamış demek için erken. Çünkü daha ilk defa 2014’te öğrenci alacak. Tabi yeni bölüm olması avantajda olabilir. Ama sizin gibi düşünen pek çok kişi olduğunu da unutmayın. Şu sayfada ilk ve acil yardım tüm programları sorguladım. Yerleştirme öncelikleri sütununda okul türü “2” olup METEB durumu “D” olanlarda şansınız olabilir. Normal sağlık meslek lisesi ve METEB dışından öğrenci alıyor demektir.

   • Büşra diyor ki:

    Merhaba hocam tekrar bir sorum olacaktı size. Meteb dışı alan bir okulun öncelik sırası şöyle diyelim : 13,2,D,95 . OBP puanı ise 425. Ben Anadolu Sağlık meslek lisesiyim ve 95 doğumluyum. Meteb dışından tercih yapıyorum. Ama OBP ouanım bu üniversiteye giren en son öğrenciden daha düşük. Sadece okul türüne bakılarak bu üniversiteye girebilir miyim. Yani puanım düşük ama okul türüm daha yüksek. Bu üniversiteye girme olasılığım var mıdır ? Umarım sorumu anlatabilmişimdir başka türlü nasıl ifade edebilirdim bilmiyorum.

 104. Kübra yumuk diyor ki:

  iyi günler ben ticaret meslek lisseinde muhasebe bölümünü bu sene bitirdim. diploma puanım 80,29 bir puan hesaplanması oluyormuş ama ben bilmiyorum bir yardımcı olursanız çok sevinirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   80,29 X 5 = 401,45 bu sizin OBP puanınız.

   • melek diyor ki:

    Hocam merhaba bisey sorcaktim istanbul ds anadolu ticaret meslek lisesi lojistik bolumunden mezun oldum diploma notum 69.97. Odp 349a denk geliyor.ygs puanim dusuk ama direkt gecisimi kullanicam istanbul universitesi dis ticaret gelir mi sizce?

    • alperturkoglu diyor ki:

     Geçen seneki yerleştirme öncelikleri ve puanları şunlar. 13,3,İ,95 370.6000
     Yerleştirme öncelikleri uygun ama puanınız riskli. Ama tabi şansınızı yine de deneyin.

 105. eren ilhan diyor ki:

  hocam saygılar.
  ben 2010 mezunu anadolu teknik lisesi makine teknolojisi bölümünden mezunum
  sınavsız geçiş olarak sakarya üniversitesi uzaktan eğitim mekatronik bölümüne tercih etmek istiyorum

  108850313 Bk. 296 SAKARYA ÜNİVERSİTESİ/Adapazarı Meslek Yüksekokulu/Mekatronik (Uzaktan Öğretim)

  diploma notum : 68,78 .

  sizce gelir mi yoksa istanbul da 2. öğretim mi tercih etmeliyim önerileriniz nedir?

  • alperturkoglu diyor ki:

   09,2,D,85 351.95000 yerleştirme önceliklerine göre geçen sene en son 2010 mezunu öğrenci yerleşmiş. Onun OBP’si 351,95 sizinki 343,9. Puanlarda oynama olabilir yada olmayabilir. Tercihleriniz arasında olsun ama mutlaka alternatifiniz de olsun.

 106. HURİYE diyor ki:

  MERHABA BEN 2014 TİCARET MESLEK LİSESİ MUHASEBE BÖLÜMÜ MEZUNUYUM DİPLOMA NOTUM 62 ANKARADA YAŞIYORUM KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİNE YERLEŞEBİLİRMYİM

 107. YEŞİM diyor ki:

  merhaba ben ticaret meslek lisesinden mezun oldum 2007 yılında bu sene direk geçiş hakkımı kullanmak istiyorum çalıştığım için sürekli izin alamıyorum ve uzaktan eğitim tercih etmek istiyorum yada istanbulda ama diploma notum 55 sizce bana en uygun yer neresidir teşekkür ederim…

 108. salih diyor ki:

  hocam ben meslek lisesi olduğum için 2 yıllık sınavsız geçiş yapacam ama beceri sınavını geçemedim ve diplomayı alamadım diplomayı eylülde alacam yani eylülde tekrar beceri sınavı olacam.. Şimdi ben diploma olmadan tercih yapabilirmişim okulda ki hocalar öyle dedi nasil oluyor neye göre tercih yapacam hiç bir fikrim yok ????? ALLAH RIZASI İÇİN CEVAP

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şimdiye kadarki 4 yıllık not ortalamanızı diploma notu olarak kabul edip 5 ile çarptığınızda OBP puanınız ortaya çıkar. Mezuniyet yılınızı 2014 olarak düşünüp tercih edeceğiniz programların yerleştirme önceliklerini buna göre inceleyebilirsiniz.

 109. Songül diyor ki:

  Hocam ben 2014 anadolu teknik lisesi kimya bölümü mezunuyum.Sınavsız geçiş hakkımı nasıl kullanacağım ? Kocaelide yasıyorum kocaeli kimyayı istiyorum 2 yıllık sizce olur mu ?

 110. ruveyda diyor ki:

  hocam ben kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum diploma notum 75.49 obp ise 377istanbul üniversitesi yada marmara üniversitesini istiyorum gitme şansım varmı meteb içiyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Çocuk gelişimi bölümü Marmara’da yok. İstanbul üniversitesinde de sadece uzaktan eğitim olarak bu yıl açıldı. İlk defa öğrenci alacapından yerleştirme öncelikleri ve OBP puanı belli değil. Bakınız.

   • merve diyor ki:

    Hocam merhaba
    Ben ticaret meslek lisesi büro yönetimi yönetici asistanligi mezunuuyum bu yil mezun oldum marmara üniversitesini cok istiyorum diploma puanim 66 obp puanim 330 oluyor yerleşebilir miyim tercih yapmalimiyim?

 111. mine diyor ki:

  Meslek liselerine geçiş hakkını kullandığında ek puan veriliyor mu

 112. ysf diyor ki:

  yani İ ye bakacak olursak meteb dışına gidemeyecek miyim?

 113. ebru diyor ki:

  merhabalar ben 2014 ticaret lisesi mezunuyum diploma puanım 72.84 uludağ üniversitesi 2 yıllık muhasebe bölümü gelir mi sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sizin OBP’niz 364,2. Eğer liseden Bursa’da mezun olduysanız yani METEB içi iseniz Uludağ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu normal programı hariç hepsine yerleşme şansınız var. (Onun OBP’si yüksek) Şuradan inceleyebilirsiniz.

   • ecem diyor ki:

    merhaba hocam. Grafik ve fotoğrafcılık 2013 mezunuyum ve obp puanım 350.5 sınavsız geçiş hakkımı kullanırken onemlı olan okulların yanında yazan puanları mı yoksa diğer kriterler mi?(13,3,i,95 gibi) obp puanımın sınavsız gecıste bir faydası olacak mı ve tercıh yaparken normal olarak yazıyoruz değil mi?

 114. Ysf diyor ki:

  Marmara Üniversitesi teknik bilimler MYO yu elektrik bolumunu tercih etmek istiyorum.meteb dışıyim 371,550 obp Anadolu meslek mezunuyum birde bu seneki obp genel ortalama başarısı gecen seneye göre nasıldır teşekkürler.

 115. MEHMET diyor ki:

  Hocam 2013 meslek lisesi bilişim bölümü mezunuyum bu sene inşallah tercih yapıcam sınavsız olarak direk geçiş hakkımı kullanıcam özel üniversiteleri tercih yapabiliyormuyuz ? ücretlimi olur ? burslu şekilde yararlanabiliyormuyuz ? 2.Devlet üniversiteleri ücreti varmı masrafı nedir kayıtda ücret gereklimi yeni olduğumuz için bilgilere ihtiyacımız var 3.bilişim bölümü mezunu olduğum için sadece bilişim bölümleri ile ilgilimi tercih yapabilirim ? grafik tasarım yapabilirmiyim ? 3.haftada kaç gün üniversiteye gidiliyor ? teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   1-Özel üniversitelere geçiş hakkınız var. Tablo 3A’da yanında (ücretli, tam burslu,%50,%25 burslu diye yazan programları tercih ederseniz zaten burs durumunu belirlemiş olursunuz.)
   2-Devlet üniversitelerinde harç kaldırıldı. Kayıtlarda masraf ne kadar bilmiyorum. 20 sene önce kaydolmuştum :)
   3-Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz. Grafik tasarım sizin bölümünüz yok.
   4-Kazandığınız programa göre kaç gün gideceğiniz değişir.

   • MEHMET diyor ki:

    -Özel Üniversite Örnek olarak %50 Burslu Bilgisayar Programcılığı tercih ettim burs onlarmı veriyor yani bu %25 %50 tam burslu vs yazıyor bunları onlarmı karşılıyor indirim mi oluyor ? veya bursu bizmi buluyoruz ? öylemi tercih yapıyoruz
    2.Açıklanan klavuzda istanbulda sadece iki devlet üniversitesi var veya benim mi yanlışım var “Marmara Ünv.” ve “İstanbul Ünv.” fiziksel engellim olduğundan dolayı istanbulda yaşadığım için istanbulda okumayı düşünüyorum bunların engelliler yönelik bir faaliyeti varmı acaba veya özel üniversitelerin bir indirim servis vs gibi ?
    3.2013 Meslek Lisesi Bilişim Bölümü Mezunuyum 67.5 Diploma Notum “Marmara Ünv.”veya”İstanbul üniv.” direk Bilgisayar Programcılığı yerleşme şansım varmıdır ? maddi durumdan dolayı birde engellimden dolayı şuan yakın olan üniversiteler bunlar sadece bu iki üniversiteyi tercihde bulunmayı düşünüyorum sorular uzun oldu kusura bakmayın 1 aydır kafamda sorular birikmiş teşekkürler. :)

    • alperturkoglu diyor ki:

     1-Özel üniversitelerde açıklanan burs miktarı üniversitenin mütevekkil heyeti tarafından yani kısaca üniversite tarafından karşılanır. Siz ücretin kalan kısmını ödersiniz.
     2-Ben rehber öğretmen değilim. Sadece sınavsız geçiş konusunda yardımcı olmaya çalışan bir öğretmenim. Sorduğunuz soruların cevabını bilmiyorum.
     3-Her iki üniversiteninde kontenjanı son mezunlarla ve Anadolu Teknik Lise öğrencilerince dolduğundan hiç şansınız yok diyebilirim.
     Marmara için tıklayınız. İstanbul Ün. için tıklayınız.

     Bir önceki mesajımda sınavsız geçiş bölümleriniz şunlardır deyip link vermemişim. Bakınız.

 116. berkay diyor ki:

  Hocam merhaba 3A tablosundaki (6) sütundaki özel koşul ve açıklamalar kısmı hakkında bilgi verir misiniz ? mesela 3.20.20 yazıyor bazısında 34 yazıyor ne anlama gelmekte bunlar ösym klavuzun da baktım ama bir şey anlamadım?

 117. meltem diyor ki:

  Benim dibloma notuma 70,84 ben girebilirim

 118. Merve diyor ki:

  2014 haziran,saglık meslek lisesi hemşirelik mezunuyum. diploma puanım 80.61 çukurova üniversitesi ilk ve acil yardım iki yıllık gelir mi?

  obp’m 403 ama geçiş puanı neye göre belirleniyor? ilk ve acıl yardımın taban puanı ygs2-385

  • alperturkoglu diyor ki:

   Orada yazan YGS-2 değil son yerleşen sınavsız geçiş öğrencisinin OBP puanı oluyor. Yerleştirme önceliklerinde 13,2,İ,95 değerleri var. “İ” ifadesinden sadece Adana mezunlarını aldığını görüyoruz. Şu konuyu incelemenizi tavsiye ederim.

 119. misafir.2 diyor ki:

  hocam makina bölümü 2012 mezunuyum diploma notum 61 honaz iş saglıgı ve guvenlıgı veya tavas iş saglıgı ve guvenlıgı yazıcam gelme ihtimali nedir sizce sımdıden tesekkurler hayırlı aksamlar.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Normal bölümlerin kontenjanları son mezunlarla doluyor. Ancak 2.öğretimlere yerleşebilirsiniz. Bakınız.

   • Misafir.2 diyor ki:

    Mezunlarla doluyo dedıgınız yani bu senın mezunları dolduruyo ama bosluk olursa ıhtımal var anlamında demi bir diğeride hocam ikinci ogretim honaz 00.2i.83 içerden alıyo ama ben dısardanım farklı ildenim tavasın ikinci öğretimi — cizgiler var içerdenmi alıyo dısardanmı

 120. Kaya bey diyor ki:

  2006 TİCARET MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM. SİVAS TİCARET MESLEK LİSESİNİ BİTİRDİM. ŞUAN BALIKESİR BURHANİYEDE İKAMET EDİYORUM. BURHANİYEDE 2 YILLIĞA GİDEBİLİRMİYİM ? DİPLOMA NOTUM 2,49.

  SAYGILARIMLA

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tercih edeceğiniz bölüme bağlı. Eğer METEB dışından ve eski mezunlardan öğrenci alıyorsa tercih edebilirsiniz. Tabi Ocak ayında başvuru yaptığınızı düşünürek bunu diyorum.

 121. misafir..2 diyor ki:

  hocam iyi geceler benım baktıgım bolum 13.2D95 ve aynı bolum baska üniverste 13.2D94 ben 94 doğumluyum şimdi ben yerleşemiyecekmiyim birde minumum puan nedir nasıl hesapanır

  • alperturkoglu diyor ki:

   Doğum tarihi en son kriter. Mezuniyet yılı aynı ise, okul türü aynı ise, METEB bölgesi aynı ise OBP aynı ise doğrum tarihine bakılır. Ona takılmayın. Min puan YGS de olabilir OBP’de şu konuda anlatmıştım.

 122. amine diyor ki:

  Mrb. Hocam ben 2013 anadolu meslek lisesi tıbbi dokümantasyon öğrencisiyim diploma puanın. 68.01 bana Dicle Üniversitesi ağız ve diş sağlığı yada tıbbi dokümantasyon gelirim? 1994 doğumluyum. .

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıda göreceğiniz gibi yerleştirme önceliklerinde yer alan 13 ifadesi son mezunların yerleşebildiğini gösteriyor. Şansınızı deneyin ama öncelik 2014 mezunlarının olacak.
   Ağız ve Diş sağlığı 13,2,İ,95 380.75000
   Tıbbi Dokümantasyon 13,2,İ,81 341.1000

 123. oğuzhan diyor ki:

  Hocam merhabalar bizleri bilgilendirdiğiniz için şimdiden teşekkürler. İstanbul’da Anadolu teknik lisesinden yeni mezun oldum. Bölümüm bilişim teknolojileri. Marmara üniversitesine bilgisayar programcılığı alanına 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Diploma puanım 58,21 ilk öğretim, ikinci öğretim farketmez yerleşme olasılığım ne kadardır acaba?

 124. Eray Leke diyor ki:

  Hocam merhaba,
  Kardeşim kız meslek lisesinde çocuk gelişimi bölümü okudu.YGS’den ise barajı geçemedi. Sınavsız geçiş hakkını nasıl kullanabiliriz? Hangi üniversitede okuyabilir?Yardımcı olur musunuz?

 125. seda diyor ki:

  mrb ben kız meslek lisesinden bu yıl mezun oldum diploma notum 67.14 ben tercih yaparken nasıl hesablayacam puanımı yanı puanım kaç olur…

 126. mustafa diyor ki:

  Hocam Merhaba yine ben şey dicektim size hani düzceyi demiştim ya muhasbe bölümü sınavsız geçişle gidebilirsiniz demiştiniz ya kılavuza baktm ama yerleştirme öncelikleri kısmında 13.2.D.95 gibi veriler yok

 127. Başak diyor ki:

  Merhabalar ben 2013 kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum. Ygs 5 puanım ek yerleştirme ile 305 sıralamam ise 56.000 lerde. Tercihte önceliğim nasıl olur. Hacettepe Üniversitesi çocuk gelişimi yada okul öncesi öğretmenliği gelir mi? Yada dicle üniversitesi. Sizden cvp bekliyorum. Birde bu sene Üniversiteye giren çocuk gelişimci sayısı hakkında bilgi iz var mı?simdiden teşekkürler

 128. gül diyor ki:

  mrb hocAM ben meslek lisesi çoçuk gelişimi bölümü mezunuyum sınav sonucum da ek puanlı yerleştirme diye birşey var ve bu alanda ygs 5 sıralamm 56 bin .ben bu ek yerleştirmeden mi tercih yapacam bana 4 yıllık okul öncesi öğretmenliği gelir m i .teşekkurler

 129. Misafir diyor ki:

  Hocam ben grafik tasarım ve fotoğrafçılık alanı lise3. sınıftayım üniversitede geçiş hakkımı kullanacağım ama geçiş yapabileceğim bölümleri bilmiyorum sitenizden biraz araştırdım ama bazı eksikler olduğu kanısına vardım. Masaüstü yayıncılık bölümünü göremedim oraya geçiş yapabiliyormuyum geçiş yapabileceğim bölümler hakkında bilgi verir misiniz?

 130. eda diyor ki:

  ben 2014 senesi kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünü bitirdim bu sene trabzonda yaşıyorum sınavsız geçiş hakkımla 2 yıllık çocuk gelişimi bölümüne yerleşebiliyomuyum trabzonda hocam ???

 131. zeynep gün diyor ki:

  ben grafik vr fotoğraf meslek lisesi mezunuyum. Tercihlerde hem ygs hem lys puanımla hem de sınavsız geçiş hakkımla tercih yapabilir miyim aynı anda. Normal tercihlerim tutmazsa sınavsız geçiş hakkıma olumsuz etkisi olyr mu

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet bu şekilde tercih yapabilirsiniz. Olumsuz etkisi olmaz sonuçta ilk tercihlerinize puanınız tutmuyorsa sonraki gelen puanlı yada sınavsız bölümlerinize bakılır.

   • zeynep gün diyor ki:

    tşk ederim hocam. Peki öncelik normal tercihlere mi verilir. Ve mesleki açıkögretim lisesi sınavları ve ek sınavları ne zaman biliyor musunuz kredi doldurup mezun olmam için girmem lazım

    • alperturkoglu diyor ki:

     Siz de meslek lisesi mezunu olacaksınız. Öncelik anadolu, teknik ve meslekler olacak şekildedir. Siz normal Meslekle aynı statüdesiniz. 3.sınavlar 23-24 Ağustos’ta ama henüz ek sınav tarihleri açıklanmadı.

     • zeynep gün diyor ki:

      kendi puanımdan 20 puan falan yüksek bi bölüm yazsam tutma ihtimali var mı. Agustostaki sınavdan sonra mezun olsam üniversite kayıt için mezuniyet belgesi verirler mi

      • alperturkoglu diyor ki:

       Ben kendi öğrencilerime ilk tercihlerinize yüksek puanlı sonra kendi puanınıza yakın alta da yerleşme ihtimaliniz yüksek olan daha düşük puanlı yerler yazın diyorum. Olur olmaz o kısmını bilemem. Mezuniyet belgesi yerine geçen Çıkış belgesi verirler. Açık lise öğrencileri için kayıtlar 1 Kasım’a kadar devam ediyor.

   • zeynep gün diyor ki:

    hocam çok soru soruyorum ama kusura bakmayın. Peki eylüldeki ek sınavlardan sonra mezun olsam o zaman da çkktı belgesini verirler mi zaman farkediyor mu vermeleri için

    • alperturkoglu diyor ki:

     Verirler farketmez.

     • zeynep gün diyor ki:

      hocam grafik bölümüne yetenek sınavıyla alıyorlar normalde. Ben geçiş hakkımla yerleştm diyelim yetenek sınavına girmem gerekiyo mu. Eskişehir de yaşıyorum anadolu üniversitesinin bu bölümden sınavsız gecişle alıp almadıgını nasıl ögrenebilirim.

     • zeynep gün diyor ki:

      diploma puanım 76 iyi mi sizce tutma ihtimali var mı. Sınavsız geçiş tercihlerinde sadece bir bölüm mü yoksa iki üç bölüm yazabilir miyiz. Benim kredim 218 şimdi 19kredilik ortak dersim kaldı 2 krediye daha ihtiyacım oluyor sonra. Onları da seçmeli derslerden seçicem mecbur. Ama seçmeli dersler gözükmüyo şu an .ders seçerken çıkacak mı hesabmda

      • alperturkoglu diyor ki:

       Eğer Anadolu Ün. grafik tasarım için soruyorsanız yerleştirme öncelikleri 13,3,D,95 şeklinde. “3” bölümün teknik lise öğrencilerince kontenjanının dolduğunu gösteriyor. OBP’niz daha yüksek olsa da okul türü önceliği anadolu ve teknik lise öğrencilerinde olduğundan yerleşemezsiniz. 30 tercih hakkınız olacak. Ders seçim ekranı 7 Temmuz’dan sonra aktif olur.

   • zeynep gün diyor ki:

    ben grafik ve fotoğraf meslek lisesi mezunu olucam. Hiç mi şansım yok sınavsız geçişte. Başka hangi bölümleri tercih edebilirim

   • zeynep gün diyor ki:

    hocam ben sınavsız geçiş hakkımla grafik fotoğraf bölümünü tercih edicem. Tercih ederken sınavsz geçiş hakkı oldgu için normal tercihlerm gibi tercih kılavuzundaki kodu mu yazcm yoksa farklı mı oluyo. Ve normal tercihlermle aynı listeye alt alta mı yazcm geçiş hakkımı. Ve yerleştirme önceliklerinde —- ne anlama geliyo

    • alperturkoglu diyor ki:

     Normal tercihler gibi. Puanların ve çizgilerin ne anlama geldiğini şu sayfada anlattım.

     • zeynep gün diyor ki:

      tşk ederim. Peki hocam o bölüme sınavsız geçiş yaptgm nerden anlaşılacak normal tercihler gibi yapacaksam. Ve en sona mı yazmalıyım sınavsız geçişi. Ondan önce istediğim başka bölümler var çünkü

      • alperturkoglu diyor ki:

       Siz başvuru formunda okul türünüzü bölümünüzü yazdınız ve sisteme girildi. Alanınızla ilgili tercih yaptığınızda sistem sizin sınavsız geçiş öğrencisi olduğunuzu görecek. Sıralama tamamen size bağlı. Siz en çok istediğiniz programdan en az istediğiniz programa göre sıralayınız.

 132. Barış diyor ki:

  hocam anadolu teknik mezunuyum elektrik elektironik marmara istiyorum bölüm farketmez ortalamam 64 yerleşme ihitimelim nedir istanbulda oturuyorum

 133. Ahmet diyor ki:

  Hocam,merhaba öncelikle bilgileriniz için teşekkürler, fakat bir sorum olacaktı
  Anadolu Teknik Lisesi Elektrik-Elektronik Mezunuyum (2014) yatay geçişte burs sağlanıyormu özel üniversitelerde ?

 134. ece diyor ki:

  Kız meslek lisesi grafik tasarım mezunuyum.Ama geçen yıl mezun oldum gecen yıl sınavsız gecıs hakkımı kullanmadım bu yıl kullanmak ıstıyorum ben manısada oturuyorum izmir(ege) ve balıkesir myo sınavsız gecısle tutarmı acaba?diploma puanım 71,72
  hocam bı de bır sorun daha olucak.http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2014/OSYS/TABLO-3A23062014.pdf burdan baktıgımda o illerin içten mi dıştan mı aldıgını nasıl anlayablrım

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yerleştirme öncelikleri sütununda İ yazıyorsa METEB içi, D yazıyorsa METEB dışından yerleşmiş demektir. Ege sadece İzmir içinden ve okul türü 3 Anadolu olanları almış, Balıkesir dışardan normal meslek mezunlarını da almış. Ama her ikisinde de son yılın mezunları ile kontenjan doluyor.

   • ece diyor ki:

    sınavsız geçişte kontenjana yerleştirilirken alım sırası :
    1 meteb içi 2014 mezunları ,
    2 meteb içi 2013 mezunları,
    3 meteb dışı 2014 mezunları,
    4 meteb dışı 2013 mezunları
    şeklinde mi olacak ?

 135. Güneş diyor ki:

  Ben Anadolu saglik meslek mezunuyum diploma puanim 80,80 404 oldu Ankarada iki yillik kendi bolumum sizce tutar mi?

 136. umut eren diyor ki:

  merhaba hocam ben balıkesır ayvalık ilçesindeli pakmaya kenan kaptan denızcılık anadolu meslek lısesınden bu sene mezun oldum okuldakı hocam bana sız sadece kendı ilinizdeki bir myo’na sınavsız geçiş yapabilirsiniz dedi başka yerdeki hocalara sorduğumda yok öle bişey diyolar ben sadece kendi ilimdeki bi okula mı tercih edebilirim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Farklı illerdeki programları da tercih edebilirsiniz. Ama öncelik o ilin öğrencilerine olacağından yerleşememe durumunuz olabilir. Tercih etmek istediğiniz yerin kılavuzda yerleştirme önceliği sütununu inceleyin. “D” yazıyorsa il dışından alıyor demektir.

 137. Nilay diyor ki:

  Merhaba hocam ben meslek lisesiyim yeni kılavuza baktm pek bişey anlamdım sınavsız geçiş yapıcam muhasbee ve Finansman okudum diploima notum 60 ben o okulun sınavsız öğrenci aldığını nasıl anlıcam yani orda bi puan var yanında bide 13.2.D.95 var nasıl anlıcam

  Hocam bana bi örnek verirmisiniz

  Cevap vercek misiniz hocam

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bir konuda anlaşalım.Ben bir okulda müdür yardımcısı olarak görev yapıyorum. Tek işim site değil. Bu nedenle soruları müsait olunca istediğim zaman yanıtlıyorum. Benzer sorular çok sorulduğundan şu konuyu hazırladım. Umarım anlaşılır olmuştur.

 138. mustafa diyor ki:

  Kusura bakmayında hiç ilgilenmiyosunuz size bi soru soruyorum yok lu siteden bak Yok şu linke gir zaten o dediklerinizi bnde biliyorum bn size tercih kılavuzunda sınavsız geçişle öğrenci aldığını nasıl anlarız diorum siz bana yok yerleştirme önceliklerinin linkini atıo sunuz

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bakın bakalım soruyu nasıl sormuşsunuz.
   “Merhaba hocam ben meslek lisesiyim sınavsız geçiş hakkımı kullancam diploma notumla giricem tercih kılavuzunda puan türü olarak neye bakıcam örnek verirmisiniz”

   “sınavsız geçişle öğrenci aldığını nasıl anlarız” diye sorarsanız ona göre cevap veririm. Öncelikle Tablo-3A’da yer alan tüm bölümler sınavsız geçişle öğrenci alır. Siz kendi incelediğiniz programın yerleştirme öncelikleri sütununa baktığınızda “13,2,İ,95″ gibi değerler görüyorsanız min.puan kısmındaki puan OBP puanıdır. Eğer yerleştirme öncelikleri sütunu —— şeklinde ise sınavsız geçişle tercih eden adayların tamamı yerleşmiş, kontenjan kaldığından YGS puanı ile alan dışından da öğrenci almış demektir ve min.puan kısmındaki puan YGS puanıdır. Umarım anlatabilmişimdir.

   • mustafa diyor ki:

    Evet şimdi anladım hocam yani yerleştirme öncelikleri kısmında 13.2.d.95 gibi sayılar varsa o üniversite sınavsız öğrenci alıo dmeek oluyor dimi

    • alperturkoglu diyor ki:

     Yazıyorsa alıyor demek yazmıyorsa da almıyor anlamına gelmiyor. Hatta —- yazıyorsa sınavsız geçişle başvuranların hepsi yerleşmiş üstüne YGS puanı ile de öğrenci almış demektir. Şöyle düşünün. 30 kişilik kontenjan var. Sınavsız geçişle 26 öğrenci başvurdu. Hepsi yerleşir üstüne 4 kişi de YGS puanı ile alan dışından yerleşir.

     • mustafa diyor ki:

      Hm anladım kılavuzda belirtilir dimi o zaman bu durum mesela ben düzce üniversitesine gitmek istiyorum ona baktm puanda 270 yazıo yerleştirme öncelikleri nde bişey yazmıo bomboş

      • alperturkoglu diyor ki:

       Hangi bölüm olduğunu yazarsanız bakayım.

      • mustafa diyor ki:

       Muhasebe ve Vergi Uygulamaları hocam

      • alperturkoglu diyor ki:

       Ben son kılavuzda 270 değil aşağıdaki değerleri gördüm. Ama farketmez benim dediğim olay. Sınavsız geçiş öğrencilerinin tamamı yerleşmiş üzerine YGS puanı ile de alan dışından öğrenci almış.
       Düzce Sosyal Bilimler MYO 251,65331 – – – –
       Düzce Akçakoca MYO 195,49513 – – – -

      • mustafa diyor ki:

       Hocam k.b bu son sorum olsun yani ben bunu yazabilirmiyim yazsam tutar mı acaba aop puanım 321 sizce

      • alperturkoglu diyor ki:

       Ticaret lisesi mezunu iseniz hiç düşünmeye gerek yok. %500 yerleşirsiniz. :)

      • mustafa diyor ki:

       Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi aynı şey yani dimi hocam ama bu aopyle istanbula hayatta gidemem :D

      • alperturkoglu diyor ki:

       Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi aynı olur mu? Sizin lise mezuniyet alanınız nedir? Muhasebe ve Vergi Uygulamalarını alan dışı olarak mı tercih ediyorsunuz? O zaman —– şeklindeki yerin yanındaki puan OBP değil YGS-6 puanı.

      • mustafa diyor ki:

       Yoo kendi alanım muhasebe ve Finansman okudum okul 1 sene önce çok programlı liseydi bu sene teknik ve Endüstri Meslek Lisesi oldu

      • alperturkoglu diyor ki:

       Tamam o zaman sorun yok.

      • mustafa diyor ki:

       İyi hocam korktum bi an istanbul içi tutar mı sizce aop notuyla size zahmet bi bakarsanız :)

      • alperturkoglu diyor ki:

       Sadece özel üniversiteler %50 burslu. Bakınız..

      • mustafa diyor ki:

       Istanbul aydın üniversite 209 yazıo aop puanı oluyor galiba %50 burslu yazıo o nota göre mi oluyor burs yani bunuda yazsam gelme ihtimali varmı

      • alperturkoglu diyor ki:

       —- ne demekti? :) Oradaki YGS puanı. Yani sınavsız geçiş tercih edenlerin hepsi yerleşmiş. Üstüne YGS ile de öğrenci almış.Siz yerleşirsiniz. 10.600 TL yarısı 5300 TL.

      • mustafa diyor ki:

       Hocamm bu çok önemli şimdi kılavuzdan baktm istanbul üniversite si burssuz direk alıo galiba sizde bakarmısınz bi nolur 310 yazıo muhasebe ve vergi Uygulamaları sınavsız hemde tutar mı

      • alperturkoglu diyor ki:

       Herhalde yerleştirme önceliklerine bakmadınız. 13,3,İ,95 Yani “3” okul türü Anadolu Ticaret Meslek ve “İ” sadece İstanbul içinden öğrenci almış.

      • mustafa diyor ki:

       Hocam bu yeni tercih kılavuzu çok karışık 3a filan yazmıo ben şimdi tercih yaparken puana ve yerleştirme önceliklerinde 13.2.D.95 bunlar varsa onları tercih edicem dimi

      • alperturkoglu diyor ki:

       Hiç bir karışıklık yok. Tablo-3A’ya ***buraya*** tıklayarak ulaşabilirsiniz. Hepsi sınavsız geçiş bölümü. Tabi siz kendinize ait olanları inceleceksiniz.

 139. Batuhan diyor ki:

  Merhaba. İstanbuldan batuhan. Ben motor teknolojisi bölümünden bu yıl mezun oldum ama grafik tasarım bölümünü seçmek istiyorum ve özel bi üniversite yazmak istiyorum. Mümkün mü acaba

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tabi mümkün. Ancak özel üniversitelerin sınavsız geçiş kontenjanları 3-4 kişi ve genelde Anadolu Teknik Lise mezunu olup OBP puanı da yüksek olanlar yerleşiyor. Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçları var. Yerleştirme öncelikleri, OBP puanları ve kontenjanları inceleyebilirsiniz.

   • Batuhan diyor ki:

    Hocam teşekkürler. Bir şey daha sormak istiyorum. Biraz önce Beykent üniversitesine gittim. Aklıma takılanları sordum ama otomotiv teknolojisinden mezunsanız sınavsız geçiştede o bölümü seçmeniz gerekiyor dendi. Ama ben seçebilceğim bölümler arasında grafik tasarım olduğunuda görmüştüm. Tekrar açıklarmısınız rica etsem

    • alperturkoglu diyor ki:

     Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
     Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
     Endüstriyel Kalıpçılık 2
     Gemi Makineleri İşletme 2
     Grafik Tasarımı 2
     İş Makineleri Operatörlüğü 2
     Makine 2
     Mekatronik 2
     Metalurji 2
     Oto Boya ve Karoseri 2
     Otomotiv Teknolojisi 2
     Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
     Sondaj Teknolojisi 2
     Tarım Makineleri 2
     Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi 2
     İş Sağlığı ve Güvenliği 2
     İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği 2
     Sivil Savunma ve İtfaiyecilik 2
     Makine 2
     Otomotiv Teknolojisi 2
     Tarım Makineleri 2
     Uçak Teknolojisi 2

 140. evrem diyor ki:

  hocam bn meslk lisesi bilgisayar mezunuyum bulunduğum şehirin 2 yıllk üniversitesini tercih edersem okuyabilirmiyim diploma puanım 66.12

 141. özgürr diyor ki:

  merhaba,
  ticaret meslek lisesi pazarlama perakende bölümü çıkışlıyım.
  2 yıllık ön lisans için başka bölümlere (örneğiğin:Grafik tasasrım) geçiş yapabilir miyim? teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hayır sadece alanınızla ilgili programlara sınavsız geçiş hakkınız var. Şu sayfada tablonun sağında yer alan bölümler sınavsız geçiş bölümleriniz.

   • uğurcan diyor ki:

    Bişey daha sorucam hocam şimdi ben Marmara makine tercih edicem kendi alanim ve biri daha tercih edecek aynı yıl mezunuz ben anadolu teknik mezunuyum o teknik lise mezunu öncelik onun obpsi yüksek olsa bile bendeki oluyor.

    • alperturkoglu diyor ki:

     Mezuniyet yılı aynı ise okul türüne bakılır bu durumda onun OBP’si yüksek olsa bile öncelik sizde olur.

     • uğurcan diyor ki:

      Peki en son 2012 i mezunu ile alan bi üniversitede 2013 d ve Anadolu mezunu olarak girme şansım biraz daha yüksek mi oluyor

      • alperturkoglu diyor ki:

       Evet kesinlikle şansınız çok yüksek olur. Hem mezuniyet yılı hem okul türü avantajınız olmuş olacak.

      • uğurcan diyor ki:

       Çok teşekkür ederim hocam

      • uğurcan diyor ki:

       Hocam peki ben şimdi lisede makine teknolojisi mezunuyum 10. Sinifta bilgisayar destekli Endüstriyel modelleme alanı altinda ben bölümümde normal modelleme teknik çizim cnc vs çok ders aldım gördüm öğrendim direk geçişte bu bölümler farklı yerlerde görünüyor bilgisayar destekli Endüstriyel modelleme altında 3 kısım var ama ayrı bi yerde cnc de görünüyo ben bunların hepsini gördüm secim yapsam hepsinde şansım azalmadan gelebilirmi tercih yapabilirmiyim hocam

      • alperturkoglu diyor ki:

       Bulunduğunuz dal olarak değil alan olarak sınavsız geçiş hakkı veriliyor. Şu sayfada Makine Teknolojisi ve benzer bölümlerin sınavsız geçiş alanları verilmiş. Tüm bölümler eşit şansa sahip. Yerleştirilirken belirleyici olan yerleştirme öncelik kriterleri ve OBP olacak.

      • uğurcan diyor ki:

       Yani benim makineye bağlı bu bölümlerin çoğunda şansım var ve şansımda bi azalma olmaz demek mi oluyo hocam

      • uğurcan diyor ki:

       Peki hocam son bişey daha kocaeli Üniv. makine önceki sene 13.2.D.95 ile almış benim ki ise 13.4.D.65 öncelik anadolu teknik olduğum için bendemi o Düz meslek oluyo sanırsam 2.

      • alperturkoglu diyor ki:

       O geçen senenin yerleştirme öncelikleri bu sene “14” diye başlayacak. Okul türünden dolayı öncelik sizde olurdu ama ilk kriter mezuniyet yılı.

      • uğurcan diyor ki:

       Hocam bazı i.ö bölümlerin yanında ( Bk. 344 ) yazıyo bi anlamı varmı hocam bunun

      • alperturkoglu diyor ki:

       Mesela Akdeniz Bilgisayar Programcılığı için 344 baktığımızda “Bu programa kayıt olan öğrencilerin önlisans eğitim-öğretimleri Antalya Merkez EML’de gerçekleştirilecektir.” ifadesi yer alıyor.

     • uğurcan diyor ki:

      Hocam peki 4369 makine teknolojisi mezuinuyum ya üstteki konuşmalarını zin olduğu pencereye bilink verdiniz şu bölümden Mezunlar üniversite de şu bölümleri seçebilirsiniz die orda makine tek. Mezunu işçi sağlığı ve gHocam peki 4369 makine teknolojisi mezuinuyum ya üstteki konuşmalarını zin olduğu pencereye bilink verdiniz şu bölümden Mezunlar üniversite de şu bölümleri seçebilirsiniz die orda makine tek. Mezunu işçi sağlığı ve güvenliği de var seçebilirim demi ve Marmara da İÖ olarak yeni açmış puan yok öncelik yok girebime şansım yüksek olurmu hocam alanima girdiği için bide ilk tercih yapsam.

      • alperturkoglu diyor ki:

       Mezuniyet kodunuz 4369 ise evet tercih edebilirsiniz. Yeni açılan bölüm diye sizin gibi yazan 100’lerce kişi olacak. Tabi siz yazın şansınızı denemiş olun.

      • uğurcan diyor ki:

       Hocam benim bölümüm makine idi ama 10. Sinifta seçtiğim alan(dal) bilgisayar destekli Endüstriyel modelleme idi verdiğiniz linkte farklı rakamlar içinde makine tek. De var bilgisayar destekli Endüstriyel modelleme de var tercih yaptığımda bölümüm üzerinden yapacağım değilmi yani makine teknolojisi üzerinden tercih yapıcam 4369 olan

      • alperturkoglu diyor ki:

       O zaman sizin mezuniyet kodunuz 3957 olur. Ve tercih edebileceğiniz alanlar aşağıdakilerle kısıtlı olur.
       Makine 2
       Makine, Resim ve Konstrüksiyon 2
       Otomotiv Teknolojisi 2
       Endüstri Ürünleri Tasarımı 2

      • uğurcan diyor ki:

       Hocam sakarya myo da makine İÖ en son 09.2.i.88 ile almış benimki 13.4.d.65 oluyo en son içerden almış çok sıkıntı yaşarmiym girme şansım yüksekmi

      • alperturkoglu diyor ki:

       Nereden baktığınızı bilmiyorum ama bendeki sonuçlar farklı görünüyor. Bakınız.

      • uğurcan diyor ki:

       Yanlış bakmisim kusura bakmayın kocaeli asim kocabiyik myo öyle alıyo mus girme şansım ne olur hocam bi fikriniz varmı

      • alperturkoglu diyor ki:

       Kesin ifadesini pek kullanmam ama yerleştirme önceliklerinize göre buraya yerleşme şansınız çok yüksek.

      • uğurcan diyor ki:

       Hocam bi ricam olucak ben yaptığım tercihleri size fotoğraf olarak gönderme imkanım varmı fikirlerinizi almak istiyorum Seçtikleri mden birinin gelme sansi varmi bilmek istiyorum bilgili bir insanla sizle konuşmakistiyorum hocam yardımcı olabilirmisniz.

      • alperturkoglu diyor ki:

       Kusura bakmayın bu şekilde sorumluluk almış olurum. Bire bir görüşebileceğiniz birine danışın.

      • uğurcan diyor ki:

       Peki hocam yinede çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için

      • alperturkoglu diyor ki:

       Rica ederim. Hakkınızda hayırlısı olsun.

 142. mustafaa kayseri diyor ki:

  Merhaba hocam, elektirik alanında meslek lisesi bitiren birisi sınavsız açıköğretime başvuru yapabilir mi? 2 yıllık işletme, kamu yönetimi gibi.

 143. bihter diyor ki:

  merhaba hocam ben şuanda bir üniversitede okumaktayım geçiş hakkımı kullanarak geldim bu üniversiteye ama bazı nedenlerden okulumu değiştirmem gerekiyor.ocak ayında sınıv için para yatırmıştım tekrar geçiş hakkımı kullanabilir miyim. Bir üniversitede okurken aynı zamanda yine ilk sene girdiğim obp puanı ile nasıl tercih yapılıcak kafamı o karıştırdı.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Başvuru yaptıysanız sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. OBP’niz aynı ama bu yıl geçiş önceliği 2014 mezunlarına olacağından dezavantajlı olacaksınız.

   • bihter diyor ki:

    Okuduğum üniversiteden kaydımı tercihler açıklandığında da aldırabilir miyim yoksa tercih yapmadan gidip kaydımı mı aldırmam gerekiyor bir de bu son yapacağım tercihte çıkan bir yer olursa kesin gitmek zorunda mıyım , yapacağım tercihte bir yer çıkmazsa eski okuluma devam edebiliyor muyum ?

    • alperturkoglu diyor ki:

     Tercihinizin sonuçlanmasını bekleyin. Eğer yerleşirseniz diğer yerden kaydını sildirirsiniz. Yerleşemezseniz devam edersiniz.Gitmek istemezseniz yine şu anki bölümünüzden devam edebilirsiniz.

 144. Uğur diyor ki:

  Merhabalar;
  Bu yıl 2 yıllık geçiş hakkımı kullanacağım.Geçiş hakkında alım diploma puanına göre mi belirleniyor.Amacım arkadaşlarla aynı okula düşmek onu öğrenmeye çalışıyorum teşekkür ederim şimdiden.

 145. EMİNE diyor ki:

  hocam ben atatürk ticaret meslek lisesinden bu sene büro yönetimi yönetici asistanlığı bölümünden mezun oldum

  Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
  İnsan Kaynakları Yönetimi 2
  İşletme Yönetimi 2
  Ağız ve Diş Sağlığı 2
  Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
  İnsan Kaynakları Yönetimi 2
  Odyometri 2
  Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
  Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik 2
  Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2

  bu bölümlere geçiş hakkımızın olduğunu duydum Kayseri Erciyes Üniversitesi ne geçiş yapcam ve hangisi daha güzel, iş bulma olasılığı hangisinin fazla hiç bilmiyorum. bidee beni alırlarmı açıkta kalmamam için ne yapmam lazım

  • alperturkoglu diyor ki:

   Rehber öğretmen olmadığım için hangi bölüm iyidir, istihdam durumu nedir bilemem. Açıkta kalmamak için yerleştirme önceliklerinize uygun yerler tercih etmelisiniz. Şu 2 konuyu dikkatlice inceleyin.
   Konu1
   Konu2

 146. turgay diyor ki:

  merhaba hocam ben ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum ve sivil havacılık kabin hizmetlerine geçişim var türkiyede sadece 4tane mevdut üniversiteleri şehir olarak kırklareli erzincan eskisehir ve istanbulda var üniversiteleri acaba girme olanağım varmıdır

 147. mustafaa kayseri diyor ki:

  Merhaba Hocam, Meslek lisesinin elektronik bölümünden mezun birisi, sınava girmeden açık öğretimde dahil olmak üzere (2yıllık) hangi bölümleri yazabilir yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler…

 148. Serkan diyor ki:

  Hocam ben duz lise mezunuyum sivil savunma bolume gitme sansim % kac dir merak ediyorum …

 149. emel diyor ki:

  merhalar hocam ben 2 sene olalı çocuk gelişimi mezunuyum sosyal hizmetler benm sınavsız geçişim anadolu üniversitesi aöf okumak istiyorum siz bana ne önerirsiniz tercihlerimi nasıl verip yerleşebilirim ?

 150. mellisa diyor ki:

  mrb. izmir muhasebe bölümü 2014 mezunuyum. bursa ya 2 senelik geçiş yapmak istiyorum. yerleşme şansım nedir. _?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Muhasebe mezunlarının sınavsız geçiş yapabileceği bir sürü program var. Bursa için bunları tek tek bulmam ve incelemem çok zor.Şu sayfadaki yerleştirme önceliklerini dikkate alarak, 2013 yerleştirme sonuçlarının olduğu şu sayfadaki bölümlerden istediğiniz programa tıklayın ve Bursa’daki bölümlerin yerleştirme önceliklerini inceleyin.

 151. Buse diyor ki:

  Merhaba, ben bu yıl anadolu sağlık meslek lisesinden, acil tıp teknisyenliği bölümünden mezun oldum. Sınavsız geçiş hakkımı kullanarak, giresun üniversitesine gitmek istiyorum. Bölüm yeni açıldı diyorlar fakat ilk ve acil yardım, tıbbi hizmetler ve teknikleri alt programı olarak görülüyor. Ben bu bölüme tercih yaparsam ilk ve acil yardım bölümünü mü okumuş olacağım yoksa tıbbi hizmetler ve teknikleri bölümünü mü okumuş olacağım? Program ve bölümün farkı nedir?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölüm başkanlığı olarak var. Siz kılavuzdan tercih yaparken istediğiniz bölüme ait kodu yazacaksınız.
   Optisyenlik
   Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
   İlk ve Acil Yardım
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
   Anestezi
   Diyaliz
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

   • Buse diyor ki:

    Peki bölüm daha yeni açıldığı için sınavsız geçişle öğrenci alır mı yoksa ygs üzerinden mi öğrenci alır? Bununla ilgili kesin bi bilgi var mı yoksa okulla iletişime mi geçilmesi gerekir?

    • alperturkoglu diyor ki:

     İster yeni ister eski olsun sınavsız geçiş öğrencileri önceliklidir. Kılavuz yayınlandığında zaten Tablo-3A’da yer alacaktır. Tablo-3A açıklamasında meslek lisesi öğrencilerinin öncelikli olduğunu görürsünüz.

   • mustafa diyor ki:

    hocam ben bu sene muhasebe finansman bölümünden mezun oldum sosyal güvenlik bölümüne mi geçiş hakkım var sosyal hizmetler bölümünemi

 152. özge yeşim diyor ki:

  Merhaba ben çocuk gelişimi bölümü okudum üniversitede aynı bölüme geçiş hakkımla girmek istiyorum okul puanım 68.38 sizce şansım ne
  sınavsız geçiş hakkını kullananlara ek puan veriliyor mu ?

 153. TUĞÇE diyor ki:

  merhaba benim diploma notum 74.77 samsunda kız meslek lısesını bu sene bıtırdım fkat sınav sız geçıs hakkımda ktüyü yazmak ıstıyorum. buna dair internete herangi bı bılgıye ulasamadım sansım nedır bana yardımcı olurmusunuz

 154. hasan burak diyor ki:

  arkadaşlar benim diploma puanım 70 meslek lisesi laboratuvar bölümü okuyorum yatay geçiş hakkımızdan bazıları : FTR 2 ATT2 DİYALİZ 2 ankarada okudum ama ailem ıspartada olduğu için isparta istiyorlar sizce bi üniversite tutturabilme sansım var mı ve bu diploma puanı ile yerleştirme neye göre yapılıyor yardım ederseniz cokk sevinırım :)))))))))))

 155. kerim diyor ki:

  merhabalar gene diploma puanım 72 posta hizmetleri uzaktan eğitim bana gelme şansı nedir acaba

 156. Yakub diyor ki:

  Hocam makina bolumu meznuyum.sınavsız geçiş yaptım .ne yapcam konusunda bana yardımcı olurmsuunuz.Hangi bolum secebılırım.ve ne zaman tercıhde bulunurum.

 157. ayşe diyor ki:

  hocam merhaba ben ygsden ygs 3 ten 144 ygs 5 ten 141 aldım okul puanım 36 falan geliyo düz lise mezunyum merak ettiğim şey ilk defa tercih yapıcam 2 senelik yapıcam özelde olur farketmez benim için şimdi benim okul puanım ygs 3 le 5 e aynı anda mı ekleniyo ikisiylede tercih yapabiliyomuyum bunu öğrenmek istiyorum

 158. gamze diyor ki:

  meraba ben denizli ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü 2014 yılı mezunuyum. balıkesir üniversitesi manyas meslek yüksek okulu sosyal güvenlik bölümüne direk geçiş yapabilir miyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Geçen seneki yerleştirme öncelikleri ve taban OBP baktığımızda 342,95000 13,2,D,95 değerlerini görüyoruz.
   Buna göre son mezunlardan, il dışından da dahil olmak üzere öğrenci almış. Son yerleşen öğrencinin diploma notu 68,59. Buna göre değerlendirebilirsiniz.

 159. şeyma diyor ki:

  merabaa. ben meslek lisesi 2014 mezunuyum. uludağ üniversitesi lisans işletme bölümünü istiyorum. puan çok yüksek değil 260. okuldan 48 puan gelecek. bursaya yerleşme şansım var mı. en azından muhasebe bölümü öğrencisi olarak bi önceliğim olur mu. izmirden gitmek istiyorum bu arada. şimdiden teşekkürler :)
  ha birde 2012 işletme ikinci öğretim 302 puanken geçen sene 260 puanmış ben ikinci öğretim istiyorum bunu da göz önünde bulundurursanız sevinirimm

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sizin baktığınız Uludağ Ün. hangi MYO programı bilmiyorum. 10 ayrı program var. Orada gördüğünüz puan, OBP= Diploma NotuX5 şeklinde hesaplanan puandır ve üstüne okul puanı eklenmez. Şu sayfada tüm 2013 yerleştirme sonuçlarını görebilirsiniz. Programların puanlarından ziyade yerleştirme öncelikleri sütunlarına da bakmanız gerekiyor. “İ” ifadesi olanlar sadece Bursa içinden öğrenci almış ve il dışından öğrenci almıyor demektir. Bunlara dikkat edin.

   • şeyma diyor ki:

    4 senelik işletme istiyorum işte bursa da .sdaha fazla nasıl ayrıntı olur bilmiyorum

    • alperturkoglu diyor ki:

     Çok özür dilerim. Lisans yazısını farkedemedim. 2 yıllık işletme yönetimi ile karıştırmışım. Okul puanı doğrudan TM-1 üzerine eklenmez. TM-1 hesaplnaırken kullanılacak YGS puanına eklenir. İşletme için size ek puan verilmiyor. Muhasebe öğrencilerinin ek puan alabildiği lisans programlarına şu sayfadan bakabilirsiniz.

     • şeyma diyor ki:

      estafurullah :) 4 yıllık ek puan alabilceğim bölümler hakkında bilgim var. diploma notum 80 TM1 den 230 240 gibi bir puan alırsam, yerleşme şansım nedir ? direk TM1 puanıma 48 puan gelmicek mi yani :/ of ya.s

 160. Gizem diyor ki:

  Meraba ben meslek lisesini bilişim bölümü bitirdim bu sene 1996 doğumluyum 2 yıllık geçişimi kullanıcam sanırım ortalamam 57 felan istanbul ici olurmu

  • alperturkoglu diyor ki:

   İstanbul Ün. 395,10000 13,3,İ,95
   Marmara Ün. 374,85000 13,4,D,95
   Yıldız Teknik 319,10000 13,4,İ,95

   Devlet ün. Son mezunlardan Teknik Lise yada Anadolu Teknik Lise mezunları yerleşebiliyor. Puanınız 57*5= 285 oldukça düşük. Ancak vakıf ün. ücretli olabilir. Yada İstanbul dışındaki programları inceleyebilirsiniz. Bakınız

 161. Ebru Deniz diyor ki:

  Merhaba hocam ben Anadolu Meslek Lisesi 2014 mezunu olarak tercih yapcam bu sene. ilk tercihimlerimi meteb dışı yapsam sonradan kendi ilimi yazsam yine bana öncelik verilir mi meteb ici oldugumdan dolayi. yani meteb ici onceliginden yararlanabilmek icin ilk tercihe yazmam gerekiyo mu

  • alperturkoglu diyor ki:

   METEB dışı tercihlerinizde önceliğin o ilin öğrencilerine olduğunu unutmayın, kontenjan kalırsa sizde yerleşirsiniz. Tercih sıralamanıza göre hangisinde şartlar sağlanıyorsa o tercihinize yerleşirsiniz.

   • Ebru Deniz diyor ki:

    Tesekkur ederim hocam. ben diger illerde de sansimi denemek istiyorum yani kendi ilimi son tercihime yazsam da METEB ici ve 2014 mezunu oldugum icin oncelik verilir. en kotu ihtimal kendi ilime yerlesirim degil mi

    • alperturkoglu diyor ki:

     2014 mezunu olmak, okul türünün Anadolu olması, il içinde öncelik 3 kriterde önceliklisiniz. Bir de diploma notunuz biraz iyi ise dediğiniz gibi en kötü kendi ilinizde yerleşmiş olursunuz.

     • Ebru Deniz diyor ki:

      Sinavsiz gecis hakkimi kullancam urfadan mezun oldum ama adanayi istiyorum. Gelme ihtimali de var Adana (ilceler dahil) anesteziden 48 mezun vercek. 2 yillnik da ise 80 kontejani var meteb disi alicak. Ben ilk tercihime adanayi yazsam 2. Tercihe urfayi yazsam. Olur da Adana gelmesse urfadaki meteb ici onceligimi kaybetmis olur muyum. Yani meteb ici onceliginden yararlanmak icin ilk tercihe yazmak zorunda miyim.arastirdim ama Bu konuya bi turlu aciklik getiremedim yardimci olursaniz cok sevinirim.

      • alperturkoglu diyor ki:

       En çok istediğiniz yeri ilk sıraya sonrakileri devamına yazarsınız. Hangisinde şartlar sağlanırsa ona yerleşirsiniz. Bir bölümü 1. yada 30. sıraya yazmakla avantaj yada dezavantaj olmaz. Önemli olan puan ve yerleştirme önceliğidir.

 162. star diyor ki:

  hocam merhaba öncelikle ben sağlık sorunları nedenıyle lys ye giremicem gecen sene bilişim bölümünden mezunum bursada ıkamet edıyorum uludağ üni. teknık myo okulu var anadolu teknık mezunuyum bide girme şansım yüksek mı sızce ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hangi bölümü istediğinizi yazmamışsınız. Herhalde Bilgisayar Programcılığı düşünüyorsunuzdur. Bilgisayar Programcılığı 296,50000 13,4,İ,95 (13 Son yılın ,4 Anadolu Teknik Lise mezunları,İ sadece Bursa’dan, 95 doğumlular yerleşmiş. Diploma notu 59,3)
   Bilgisayar Programcılığı (İÖ) YGS-1 30 30 337,10000 13,3,D,95 2.öğretimde de son mezunlar yerleştiğinden şansınız oldukça düşük. Geçen sene tercih etseniz kesin yerleşirdiniz.

   • star diyor ki:

    anladım hocam nasıl yapıcam peki daha kendi şehrımde yerleşemessem :(

    • alperturkoglu diyor ki:

     Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçları var. yerleştirme öncelikleri sütununda 12 yada daha küçük sayı ile başlayan ve Meteb değeri “D” olan farklı illerdeki programları tercih edebilirsiniz. Bunun anlamı önceki yıllardan ve il dışından da alıyor demektir.

     • star diyor ki:

      tercih zamanı geldiği zaman size danışabılır demi ?

      • alperturkoglu diyor ki:

       Günde 8-10 bin kişi siteyi geziyor ve 250-300 soru geliyor. Genel anlamda çok fazla vaktimi almayacak soruları yanıtlamaya çalışıyorum. Benden tercih listesi oluşturma yada bölüm puanlarına bakma gibi şeyler isterseniz yanıt alamayabilirsiniz. :)

      • star diyor ki:

       anladım:D teşekkür ettim

 163. nurevşan diyor ki:

  endüstri meslek lisesi bilişim teknolojileri alanı veri tabanı programcılığı mezunuyum kendi bölümümü değilde bankaılık ve sigortacılık bölümü istiyorum direk geçiş hakkım var mı yoksa ygs puanı ile mi girebilirim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 164. Şahin diyor ki:

  Ben açıköğretim düz lise mezunuyum dışardan üniverste okumak istiyorum hiç bi bilgim yok yadımcı olurmusunuz kütfen ne yapmam gerekio şimdiden teşekkr ederim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayında YGS başvurusu yapacaksınız. Mart’ta sınava gireceksiniz. Herhangi bir YGS puan türünde 140 ve üzerinde alarak 2 yada 4 yıllık kontenjansız aöf bölümlerine Temmuz ayında tercihte bulunacaksınız.

 165. yağmur diyor ki:

  Hocam ben Anadolu Lisesi grafik Tasarımı ve fotoğrafçılık bölümünden bu sene mezun olacağım 2 yıllık geçiş hakkımı kullanicam obp planım 58 yani 291 puan oluyor kendi bölümümu seçmeyi düşünüyorum ek puan okuldan geliyorsa puanım kaç civarında oluyor ne kadar puan geliyor? Bu puana göre ilk tercihim izmir ege Üniversitesi 2.si Eskişehir 3. Kayseri bu ek puanin geldigini dusunursek yani toplam puanim ile izmir Eskişehir olur mu

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş için kullanacağınız OBP puanına okul puanı eklenmez. Alan dışı tercihte bulunacaksanız YGS puanınıza diploma notunuz X 5 X *0,12 kadar puan eklenir. Sınavsız geçişte kullanılacak puanınız net olarak 291’dir. Buna göre programları inceleyin.

 166. yakub diyor ki:

  merhaba hocam sinavsız geçiş için başvurduk .ne yapmamız gerekiyor.hiç bir bilgimiz yok bize yardımcı olurmusunuz.mesela tercih ne zamn yapacağız.hangi bolum sececeğiz.94 mezunuyum .hiç bir bilgim yok.makina bolumu mezunuyum.yardımcı olurmusunuz.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Tercih işlemleri Temmuz ayında internet üzerinden yapılacak. Makine bölümünün sınavsız geçiş bölümlerine şu sayfadan bakabilirsiniz. Bölümlerin hangi okullarda olduğuna ve 2013 yerleştirme sonuçlarına da şu sayfadan bakabilirsiniz. Yerleştirme öncelikleri sütununu inceleyerek kendi durumunuza uygun yerleri seçmeniz gerekiyor. Tercih işlemlerinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini şu sayfada detaylı olarak anlatmaya çalıştım.

 167. Büşra diyor ki:

  İyi günler ben anadolu meslke lisesi giyim üretim bölümünden bu sene mezun olucam istanbulda yaşıyorum tercihlerim moda tasarım ve istanbul içi olucak puan 360 civarı gitmek istediğim ünv. geçen sene 330 puanla almış acaba bu sene ilk tercihim onu yazsam gidebilirmiyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişte puandan önce gelen yerleştirme önceliklerini unutmayın. Mezuniyet yılı, okul türü ve İstanbul’da oturuyor olmanız size avantaj sağlıyor.Yerleşme ihtimaliniz yüksek ama şunu unutmayın bu bölümü 1.tercihe yada 30.tercihe yazmanız sizin önceliğinizi değiştirmez. Önemli olan puanınızın o bölüme yetip yetmediğidir.

 168. kamile diyor ki:

  Ben 1993 endüstri meslek lisesi yapı ressamligi bölümü mezunuyum. Açık öğretim yatay geçiş yapabilirmiyim. Yatay geçiş yapabilmek için aynı bölümü seçmek zorunda miyim? Sınavsız açık öğretim başka bölüme geçiş yapabilirmiyim

 169. Mustafa diyor ki:

  Merhaba ben meslek lisesi muhasebe bölümünde okuyorum. Niğde sosyal güvenlik bölümüne sınavsız geçiş hakkım var mı yapabilir miyim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Niğde Sosyal Güvenlik 2013 yerleştirme sonuçlarına baktığımızda 362,00000 13,2,D,95 değerlerini görüyoruz. Buna göre son mezunlardan ve Niğde dışından da öğrenci almış. OBP 362 yani diploma notu 72,4 ile alıyor. Buna göre durumunuzu değerlendirebilirsiniz.

 170. adil diyor ki:

  merhaba hocam eşim imam hatip lisesi mezunu olduğu için sınavsız geçiş hakkını kullanmak istedi ocak ayı lys sınav başvuruları olduğu zaman eşimde başvuru yaptı yalnız diploma notu yalnış kaydedilmiş tekrar tastikli diplomasını ösym ye yolladık ama hiçbir kayıt ,güncelleme vs hiç bir şey yapmadık ne olur bize yardımcı olun hiç bir şey bilmiyorum.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Siz gerekeni yapmışsınız. Güncellemeyi onların yapması lazım. Tercih dönemi başlamadan yani en geç bu ayın sonuna kadar değişiklik olmazsa ÖSYM 444 6796 çağrı merkezinden durumu iletin.

   • taha diyor ki:

    merhaba Alper bey, ben geçen sene ticaret meslek lisesinden mezun oldum, diploma puanım 49,50 ben bu diploma puanıyla istanbul veya ankara adalet myo na yerleşebilirmiyim ? Yozgatta okudum yozgatta yaşıyorum.. Teşekkürler

    • alperturkoglu diyor ki:

     Öncelikle Adalet bölümünün sizin sınavsız geçiş bölümünüz olmadığını hatırlatayım. Yani ancak YGS puanı ile tercihte bulunabilirsiniz. Diploma notunuz olabilecek en düşük not. Açıkçası bu puanla kendi bölümlerinize dahi zor yerleşirsiniz.

     • taha diyor ki:

      alper bey geçen sene arkadaşlarım adalet bölümüne gittiler ve barajı geçemediler, benim ortalamamdan daha düşük olanlar yerleşti… Bu senemi kalktı yoksa

      • alperturkoglu diyor ki:

       Ticaret lisesi mezunlarının bu bölüme sınavsız geçiş hakkı hiç bir zaman olmadı. Ancak YGS puanı ile yerleşmiş olabilirler.

 171. taner diyor ki:

  merhaba Alper bey meslek lisesi son sınıfım muhasebe bölümü dış ticaret dalını okuyorum İnönü üniversitesine sınavsız geçiş hakkımı kullanarak yerleşebilir miyim
  diploma puan tahminen 70 ygs puan 140 faydası olur mu bilmem 1994 doğumluyum şimdiden teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   İnönü Ün. Dış ticaret bölümü yok. Hangi bölümü düşündüğünüzü yazarsanız bakabiliriz.

   • taner diyor ki:

    işletme yada lojistik bölümü düşünüyorum alanım üzerinden girebileceğim başka bölümler varsa onlarda olabilir

    • alperturkoglu diyor ki:

     İşletme Yönetimi İnönü Ü. 3 farklı program olarak var. Birinde yerleştirme öncelikleri 265,0000 80,2,D,61 olarak görünüyor. Yani 1980 yılında mezun olmuş biri bile yerleşmiş. Diğerlerinde yerleştirme önceliği boş.
     Lojistik bu ün. yok. Hepsini ben tek tek inceleyemem.
     Diğer sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakıp, 2013 yerleştirme sonuçlarına ve inönü ü. olup olmadığına şu sayfadan ulaşabilirsiniz.

 172. güneş diyor ki:

  merhabalar ben 1993 doğumluyum ve 2 yıldır mezun olmuşum çocuk geliişimi bölümünden mezun olmuşum ben yerleştirme önceliği 1995 olan bölümü tercih verirsem bana gelme şansı bide nasıl hesaplanır teşekkürler saygılar….

 173. sümeyye diyor ki:

  Ben SHMYO radyoterapi 1.sınıf öğrencisiyim.Bu bölümden mezun olduktan sonra YGS sınavına girsem başka bir sağlık bölümü için öncelik bana verilir mi?

 174. mizgin diyor ki:

  Ben ticaret meslek lisesi buro yonetimi sekreterligi alani hukuk sekreterligi okuyorum bu yil mezun olucam ygs sinavina giremedim ama okul puanim iyi iki yillik gecis hakkiyla gidebilicegim bolumler hakkinda bilgilendirirseniz cok sevinirim simdiden tesekkurler..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   İşletme Yönetimi 2
   Ağız ve Diş Sağlığı 2
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   Odyometri 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik 2
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2

   • nehir diyor ki:

    ben buro yonetımı ve sekreterlik bölümü mezunuyum diploma notum 63 agız ve diş saglığı gelırmı sızce ?

    • alperturkoglu diyor ki:

     OBP puanınız 63X5=315 yapıyor. Ama puandan önce mezuniyet yılı, okul türü, METEB önceliği kriterleri var. Mesela Samsun 19 Mayıs ün. 311,25 ile ama sadece Samsun içinden öğrenci almış. Şu sayfadaki 2013 yerleştirme sonuçlarını kendi durumunuza göre değerlendirin.

 175. Tuğçe diyor ki:

  Hocam izmirdeyim.Anadolu meslek lisesi giyim bölümüyüm.marmara Üniversitesine sınavsız geçiş yapmak istiyorum.kazanır mıyım?şansım nedir?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hangi bölümü istediğinizi yazmamışsınız. Eğer giyim üretim tekn. düşünüyorsanız yerleştirme önceliklerinde 13,3,İ,95 yazıyor. Burada yer alan “3” ifadesi anadolu mezunlarını aldığını ama “İ” değeri sadece METEB içi aldığını gösteriyor. Tercih listenizde olsun ama çok ümitlenmeyin.

 176. kerim diyor ki:

  Merhabalar hocam ben bu sene yeni mezun olacam ticaret meslek lisesi muhasebe bölümündenim ben il dışı tercih verecem niğde sosyal güvenlik bölümünü düşünüyorum bide düzce diploma puanım tahmini olarak 75 sizce bana gelirmi bide en son diploma puanını kaçla kapatmış sınavsız geçişle biz bu öğrenemezmiyiz şimdiden teşekkürler hocam

  • alperturkoglu diyor ki:

   Niğde Sosyal Güvenlik, 2013 yerleştirme öncelikleri 13,2,D,95, OBP 362,00. 2013 yılında son mezunlardan okul türü meslek lisesi olan, il dışından da olmak üzere 1995 doğumluları alıyor. Son öğrenci 362/5= 72,4’le öğrenci almış. Yerleşme şansınız oldukça yüksek.

   • kerim diyor ki:

    teşekkürler hocam en düşük diploma puanını hangi üniversite kaç puanla kapatmış onu hangi sitede bakacaz mesela ben düzce sosyal güvenliği ağrı posta hizmetleri erzincan gene posta hizmetleri ben bunlara akmak istiyorum…gene bilgilendirme için teşekkürler hocam

    • alperturkoglu diyor ki:

     Şu sayfada 2 yıllık bölümlerin 2013 yerleştirme sayfalarının linkleri var. İstediğiniz bölüm linkine tıklayıp inceleyebilirsiniz.

     • kerim diyor ki:

      baktım ama en düşük diploma puanını göstermiyor onu nasıl öğrenebilirim bu ygs taban puanlarını gösteriyor efendim sizide rahatsız ediyoruz artık kusura bakmasın

      • kerim diyor ki:

       tamamdır efendim ben sistemi çözdüm bazılarının yanına yerleştirme öncelikleri yazmıyor onunda dezavantajı varmı bizlere yoksa o bölümü yerleştirme önceliği tanımıyor herkesi eşit şartlarda alıyor…herşey için çok teşekkürler

      • alperturkoglu diyor ki:

       Sınavsız geçiş bölümünüz olan programların yerleştirme öncelikleri sütunu boş ise sizin şansınız çok daha yüksek olur. Çünkü sınavsız geçişlerin tamamı yerleşmiş kontenjan dolmadığından YGS ile de öğrenci almış demektir.

      • alperturkoglu diyor ki:

       Yerleştirme önceliklerinde değer varsa orada yer alan puan OBP’dir. 5’e bölerseniz son yerleşen öğrencinin diploma notunu bulursunuz.

 177. şevval diyor ki:

  Merhaba. Ben ticaret meslek lisesi okuyorum ve bu sene mezun olucam. Alanım ağız ve diş sağlığı ve odyometri bölümüne geçiş hakkı sağlıyor bana. Benim merak ettiğim sağlık meslek lisesi mezunlarının önceliği var mıdır ? Yoksa aynı şartlarda mı tercih yapmış olacağız. Mesela ben 2014 mezunu 1996 doğumluyum. Ankarada oturuyorum Ankara üniversitesini tercih edicem. Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer sınavsız geçiş alanınız olduğundan eminseniz okul türü olarak anadolu meslek yada teknik lise olanların size üstünlüğü olacaktır. Örneğin Ankara Ü. Odyometri geçen seneki yerleştirme önceliklerine göre (382,65000 13,4,D,95) “4” ifadesinden Anadolu Teknik lise öğrencileri ile kontenjanın dolduğunu görüyoruz.

 178. ozhekime diyor ki:

  cevabınızı gördüm fakat bakamadım yorumlar sayfasından da göremedim incelemem için tekrar yardımcı olabilir misiniz?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu an farklı sayfadan soruyorsunuz. Soruyu sorduğunuz ve cevabı verdiğim sayfa şu sayfa ve cevabınız yorumların en başında. Birinde hekimeoz diğerinde ozhekime ismiyle yazmışsınız.

 179. ayşenur diyor ki:

  merabalar ben denizli ticaret meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim. ygsden düşük puan aldım barajı geçemedim. derslerimde çok başarılı değilim açıkcası kötüde değilim ama. balıkesir manyas myo direk geçiş yapmak istiyorum ama diploma puanıyla alıyorlarmış benim yerleşme ihtimalim kaçtır? ve denizli dışı tercih yapacağım için yerleşebilir miyim öncelikli olanlar balıkesirdekiler mi? yardımcı olursanız sevinirim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hangi bölümü düşünüyorsunuz? Eğer düşündüğünüz bölüm sınavsız geçiş bölümünüz ise ve METEB dışından öğrenci alıyorsa yerleşme ihtimaliniz var. YGS puanı iel alıyor demişsiniz. Alanınızla ilgili bölüm ise ve YGS ile aldığı görünüyorsa bunun anlamı sınavsız geçişle başvuranların hepsi yerleşmiş kontenjan dolmadığından YGS ile de almış demektir ki bu durumda şansınız çok yüksek olur.

   • ayşenur diyor ki:

    bölümüm muhasebe alanım bilgisayarlı muhasebe ticaret lisesi mezunlarının sosyal güvenlik bölümüne direk geçiş hakları var bende öyle yapmayı düşünüyorum en yakın balıkesir manyas myo olduğu için orayı düşünüyorum.yalnız diploma notuyla alındığını yeni öğrendim benim diploma notumun kaç olacağı hakkında bi fikrim yok. hesaplamasının nasıl olduğunu da bilmiyorum.

    • alperturkoglu diyor ki:

     Diploma notundan önce, mezuniyet yılı, okul türü, METEB önceliği vardır. Bu şartlar sağlanıyorsa Diploma notunuz X 5 şeklinde OBP hesaplanır.

 180. orhan yaylanmaz diyor ki:

  Merhaba ben özel meslek lisesinden 1 ay içinde mezun olacam. Sınavsız direk geçiş başvuru süresi bittimi devam ediyormu yardımcı olurmusunnuz. ?

 181. büşra diyor ki:

  merhabalar. ben 2013 yılında düz liseden mezun oldum ancak sınavsız geçiş için mesleki açık öğretim den hasta ve yaşlı bakımı bölümüne kayıt yaptırdım okul puanım nasıl hesaplanacak . düz lise diploma notum 75 mesleki açık öğretimdende tahmini 90 olacak yerleşme puanım ne olur ?

 182. Tercih diyor ki:

  hocam bu sene tercih yapacağımız kılavuz 2013 kılavuzu mu olucak yoksa yeni tercih kılavuzu cıkıcak mı tercih döneminde

 183. Rıdvan diyor ki:

  Merhaba Hocam ben anadolu teknik lisesi bilgisayar bölümünden bu sene mezun olacağım 2 yıllık coğrafi bilim sistemlerine sınavsız geçiş yapabiliyormuyum ben bu bölümü okursam dgs ile hangi bölümlerde lisans eğitimini tamamlayabilirim birde yaşadığım şehirde bu bölüm yok diğer 2 şehirdeki üniversitelere gitme ihtimalim nedir teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   DGS ile Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri,Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği,Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri,Bilgisayar-Enformatik,Bilgisayar-Enformatik bölümlerine dikey geçiş hakkınız olur. Her iki programda il dışından öğrenci alıyor. Burdur için 75 civarında, Konya için de 65 civarında diploma notunuz olması yeterli olacaktır.

 184. batuhan diyor ki:

  selamın aleyküm ben sınavsız geçişte meslek lisesi okuyorum haberleşme teknolojileri yazsam gelirmi elektrik bölümündeyim lütfen aydınlatın

  • alperturkoglu diyor ki:

   Haberleşme teknolojileri sizin sınavsız geçiş bölümünüz. Yerleşip yerleşememeniz yazacağınız okulun yerleştirme önceliklerine ve sizin durumunuza bağlı. Kendi ilinizdeki bir programı mı tercih edeceksiniz? Tercih ettiğiniz programa sadece Anadolu yada Teknik Liseler mi yerleşiyor yoksa endüstri meslekten de öğrenci alıyor mu? Bunların hepsi önemli.

 185. ümit diyor ki:

  selam hocam ben endüstri meslek lısesi 2007 mezunuyum sınavsız saglıgın hangı bolumlerıne gecıs yapabılıyorum 2 yıllık

 186. sarya diyor ki:

  Selamin Aleykum hocam ..ben imamhatip son sinif ogrencisiyim ygs girdim ama baraji asamadim simdide anladigim kadariyla sinavsiz gecis hakkimi kullanabilirim . Iste bu hakkimi nasil kullanacagimi bilmiyorum kayitlar varmi varsa lysyle birliktemi yapiliyor tercihlerimi veya basvurulari i nasil ve nerde yapacam ? ilahiyat okumak icin

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet 2 yıllık açıköğretim ilahiyata tercih yapabilirsiniz. Zaten 2 program var.
   Biri Kontenjansız ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR) 101050263
   diğeri de kontenjanlı ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM)101451539
   aöf programı olduğu için Anadolu Ü. ilk sırada yazdığınızda yerleşmenize kesin gözüyle bakabilirsiniz. Tercihler Temmuz’da http://ais.osym.gov.tr/ adresinden yapılacak.(Şimdilik herhangi bir şey yapmanıza gerek yok)

 187. derya diyor ki:

  ya ben düz lise mezunuyum.tablo 3a danda tercih yapamak istiyorum ama nerlerden yapıcamı bilmiyorum.geçen senenin kılavuzuna baktım tablo 3a da en küçük puan türünde 250 yerleştrme öclkde de —- işareti vardı böyle yazan bi yerden tercih yapabilirmiyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Evet yerleştirme önceliği kısmı —- şeklinde olan yerleri tercih edebilirsiniz. Tabi yanındaki min puan değerine dikkat ederek.

   • derya diyor ki:

    yani başka işaretli yerlerden tercih yapamıyomuyum

    • alperturkoglu diyor ki:

     Çok açık olarak yazayım, yerleştirme önceliği sütununda “13,2,İ,95″ gibi değerler varsa kontenjanı sınavsız geçişle doluyor demektir. Bu nedenle düz lise yada alan dışı öğrenciler tercih yapsalar dahi yerleşemeyeceklerdir.

     • derya diyor ki:

      bide ben düz lise mezunuyum onun için 2 yıllık myo larını ilk tercihlerde yazabiliyomuyum yoksa ek kontenjanımı beklemem gerekiyo.yazsam geçersizmi sayılır

      • alperturkoglu diyor ki:

       Normal tercih zamanı da tercih yapabilirsiniz. Açık kalan kontenjanlara yerleştirilirsiniz. Eğer merkezi yerleştirmelerde yerleşemezseniz, ek yerleştirmelerde de şansınızı denersiniz.

 188. nehir diyor ki:

  mrb ben çocuk gelişimi 2010 mezunuyum ama açıkögretimden sosyoloji
  3 sınıftayım sınavsız geçiş yapmak istiyorum. tercihler ne zaman ve nasıl yapılıyo bilmiyorum. tercihleri öncelikle nereleri yapmam gerekiyo
  bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden tşk ederim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Lise mezuniyet alanınıza uygun olarak çocuk gelişimi yada sosyal hizmetler bölümlerine tercih hakkınız var. Ancak bunun için Ocak ayında başvuru yapmış olmanız gerekiyordu.

 189. ozan akpınar diyor ki:

  Merhaba,
  Ticaret Lisesi Muhasebe ve Vergi Uyg. bölümünden mezunum ve sınavsız 4 yıllık aöf işletme bölümüne kayıt yaptırabilir miyim?
  yoksa illa 2 yıllık okuyup dikeyle 3 ve 4. sınıftan mı başlamam gerekiyor işletmeye?
  Cevabınız için şimdiden tşkler…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki programların aöf programlarına 3.sınıftan devam edebilirsiniz. Bu yılki başvuru tarihleri açıklanmadı ancak geçen yılki başvurulara ait şu sayfada size yardımcı olacaktır.
   -İKTİSAT
   -ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   -KAMU YÖNETİMİ
   -MALİYE
   -ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   -İŞLETME
   -KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 190. gulizar diyor ki:

  ben mardin 75.yıl cumhuriyet anadolu sağlık meslek lisesi son sınıfım.. ben fizyotepi sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ama mardinde bu bölüm yok dicle üniversitesine gitmek istiyorum OBSm 400 dğmum da 1997 bana geil mi acaba? cvp icin tsk ederim :)

  • alperturkoglu diyor ki:

   Dicle Ün. Fizyoterapi 2013 yerleştirme sonuçlarında 345,70000 13,2,İ,95 değerleri var.
   Burada yer alan “İ” değeri sadece METEB içi öğrenci aldığını gösteriyor. Ancak sizin okul türünüz Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ise okul türü önceliğinizden dolayı yerleşme şansınız oldukça yüksek.

 191. batuhantas diyor ki:

  hocam merhaba,
  oglum ulastirma alani lojistik bölümü endüstri ve teknik meslek lisesi son sinif ögrencisi.YGS de maalesef 178.97 aldi simdi sinavsiz gecis hakkindan faydalanmak istiyor faydalanabilir mi ? Sadece YGS bsvurusunda 40 tl yatirmistik sinavsiz gecis icin tekrar bankaya para yatirilacakmi ? izmirde yasiyoruz hangi bölümlere tercih yapabiliriz ?tahmini sansimiz nedir?
  simdiden cevabiniz icin cok tesekkür ederim.
  Aysel Tasdelen

  • alperturkoglu diyor ki:

   Okuduğu bölümün tam ismi 4505 Ulaştırma hizmetleri ise aşağıdaki programlara sınavsız geçiş hakkı bulunmaktadır. Tüm programların bulunduğu ile, okula bağlı olarak tercih edilme durumları ve yerleştirme öncelikleri vardır. Örneğin İstanbul yada Marmara Ü. Bilg. Prog. çok fazla tercih edildiğinden sadece İstanbul içinden ve Anadolu Teknik Mezunları ve diploma notu 90 olanlar yerleşir diyebiliriz. (Sadece örnek olsun diye yazdım.) Sizin tercih edeceğiniz bölüm ve çocuğunuzun yerleştirme önceliklerine göre şansınız değişir.
   Bankacılık ve Sigortacılık 2
   Deniz ve Liman İşletmeciliği 2
   Dış Ticaret 2
   Emlak ve Emlak Yönetimi 2
   Enerji Tesisleri İşletmeciliği 2
   Hava Lojistiği 2
   Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   İşletme Yönetimi 2
   Kooperatifçilik 2
   Lojistik 2
   Marina İşletme 2
   Marka İletişimi 2
   Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası 2
   Muhasebe ve Vergi Uygulamaları 2
   Pazarlama 2
   Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi 2
   Posta Hizmetleri 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği 2
   Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri 2
   Sosyal Güvenlik 2
   Tarımsal İşletmecilik 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2
   Kültürel Miras ve Turizm 2
   Otobüs Kaptanlığı 2
   Turizm Animasyonu 2
   Turizm Rehberliği 2
   Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2

 192. Meltem diyor ki:

  Merhaba..Ben Bafra Anadolu Sağlık Meslek Lisesi hemşirelik öğrencisiyim. Bu sene mezun olacağım ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Hangi bölümlere geçiş yapabilirim ? OBP 77 civarı olacak.

 193. alp diyor ki:

  Sınavsız geçişte başarı sırasımı önemli yoksa diploma puanımı

 194. yıldız diyor ki:

  Merahaba ben anadolu teknik lisesi 2013 mezunuyum bu yil ikinci girisim gecen sene tercih yapmadim ve suan gecis hakkimi kullanmak istiyorum 180 aldim ve 1996 dogumluyum sansim.kactir ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişin YGS puanı ile alakası yok. Tercih edeceğiniz bölüme ve yerleştirme önceliklerinize göre durum değişir. Örneğin sadece son mezunların yerleştiği ve kontenjanı doldurduğu programlarda 2014 mezunları yerleştiğiden şansınız olmayacaktır. Tercih edeceğiniz bölümün yerleştirme öncelikleri sütununu inceleyin.

 195. onur diyor ki:

  Merhaba..ben 2011 bilgisayar mezunuyum..sinavsiz gecisle bilgisayr programciligini istiyorum diploma puanim 58.33… Yani 58.33×5=291 puan ediyo..busene girme olasiligim nasil.tesekkurlerr

 196. Elektrik diyor ki:

  Hocam merhaba Muğla Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu-Elektrik (İÖ) yerleştirme öncelikleri boş (ygs puanıyla almış sanırım) 40 kontenjanın 34ü dolmuş ve 174,65245 puanla almış.Benim bu sene ygs-1 puanım 220(diploma puanımdan 40 puan geliyor + elektrik bölümü mezunuyum +20 de ordan geliyor) yani y-ygs puanım 270-280 arası oluyor.ben sinoptan bu bölümü tercih etsem kazanma olasılıgım var mı

  • alperturkoglu diyor ki:

   Siz elektrik mezunu iseniz zaten YGS puanına ihtiyacınız olmadan tercih etmeniz halinde bu bölüme yerleşirsiniz. 2013’te Sınavsız geçiş öğrencilerinin tamamı yerleşmiş, üstüne YGS puanı ile başvuran alan dışıların hepsi yerleşmiş hatta kontenjanı yine de dolmamış. Kesin ifadesini sitemde pek kullanmam. Ama bu bölümü tercih etmeniz halinde %100 yerleşirsiniz. (Gelelim YGS hesabınızdaki yanlışlığa siz alanınızla ilgili 4 yıllık tercih etmeniz halinde diploma notunuz X 5 X 0,18 kadar ek puan alırsınız, alan dışı 2 ve 4 yıllıklar için alacağınız ek puan diploma notunuz X 5 X 0,12’dir.)

   • Elektrik diyor ki:

    sağolun hocam gerekli bilgiyi aldım bu bölüm içinde :) siz cevapladıkca tercih listemi doldurucam inş. yanlış tercihten yada olasılığı düşük yerleri ilk sıralara yazmaktan korkuyorum.

 197. şeyma diyor ki:

  Mrb. Ben Konya da grafik tasarım bölümünü okuyorum.sınavsız geçişle Kütahya iç mekan tasarımını istiyorum. OBP ise 375.acaba yerleşe bilir miyim?

 198. İrem Ertürk diyor ki:

  Hocam merhaba. Antalya Akdeniz Üniversitesi TBMYO Kontrol ve Otomasyon Bölümü(İÖ)11,2,D,93 Bu önceliklerle 309 AOBP puanı ile ögrenci almış 2013’te.Ben Endüstri Meslek Lisesi Elektrik-Elektronik 2011 mezunuyum 26-12-1993 dogumluyum.diploma puanım 68.07 Sinop’tan bu bölümü tercih etsem kazanma şansım var mı?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelikle artık AOBP değil OBP kullanıldığını hatırlatayım. Yani diploma notunuz X 5 68,07*5= 340 puanınız var. Diğer önceliklere göre de durumunuz uygun. Eğer aynı şartlar gerçekleşirse yerleşme ihtimaliniz çok yüksek. %100 diyemiyorum. Çünkü bu yıl orayı hangi yerleştirme önceliklerine sahip kaç kişinin tercih edeceğini kimse bilemez. Tercih listenizde mutlaka olsun.

 199. gülistan diyor ki:

  ben 96 mezunuyum giyim mezunu acaba benim hakkım bu sene olurmu

  • alperturkoglu diyor ki:

   Herhangi yıl sınırlaması yok. Ancak yerleştirme önceliklerinde öncelik son mezunların olduğundan şansınız düşük olur. Bir bu sene faydalanmak için Ocak ayında başvuru yapmış olmanız gerekiyordu. Yapmadıysanız Ocak 2015’te başvuracaksınız.

   • burhan diyor ki:

    hocam bende 2004 ensdtrı meslek lıselı elektrık bolumu mezunuyum ygs ye ıslerımden dolayı hazırlanamadım gırdım ama yeterlı baraj puanını gecemedım bu yıl sınavsız gecıs hakkımla ıs guvenlıgı uzmanlıgı dıye bır bolum var tercıh kodunda benım bolumumu kapsıyor acaba sınavsız tercıh hakkımı kullansam mumkun olurmu yerlesmem malesef arastırdım oncelık yenı mezunlara denıyor ne yapmam gerekıyor yınede tercıhımı yapmamda fayda varmı? aydınlatırsanız sevınırım.

    • alperturkoglu diyor ki:

     Bölümün ismini tam bilmiyorsunuz herhalde. Aşağıdakilerden birini kastediyorsunuz. Ancak normalde elektrik mezunlarının bu bölümlere sınavsız geçiş hakkı yok. Eğer mezuniyet alan kodunuz 1491 ise sınavsız geçiş hakkınız olabilir. Bunun dışında YGS puanlarından herhangi biri 140 ve üzerinde ise Atatürk Ü. Açıköğretim fakültesinde İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü açıldı. Kontenjansız olduğu için başvurmanız halinde yerleşebilirsiniz.
     İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
     İş Sağlığı ve Güvenliği

 200. Miray diyor ki:

  Hocam Ben Anadolu kız teknik ve meslek lisesi öğrencisiyim ygs 1 puanım 167 bilgisayar bölümü okuyorum ve bilgisayar programcılıgı bölümüne gecmek istiyorum sınavsız geçiş hakkımla ama kırklarelinde yaşıyorum ve İstanbul üniversitesini istiyorum acaba gecebilirmiyim 75 ortaögretim basarı puanım

  • alperturkoglu diyor ki:

   İstanbul Ü. 2013 yerleştirme sonuçlarına baktığımızda son yerleşene öğrenci bilgileri şunlar. 395,10000 13,3,İ,95. Bunları yorumlarsak, 13 (2013 yani son mezunları alıyor), 3 (Anadolu Teknik ve Teknik Lise mezunlarını alıyor), İ (Sadece İstanbul içinden alıyor), 95 (bu çok önemli olmasa da son yerleşen öğrencinin doğum tarihi 1995) 395,10 (79,02 diploma notu ile yerleşmiş) Yorum sizin. Şu sayfada Bilg. Prog. 2013 tüm yerleştirme sonuçlarını inceleyebilirsiniz.

   • Miray diyor ki:

    Tesekkürler. Peki ben tercihlerimde bir kaç farklı bölüm yazdıktan sonra onlara tutma olasılıgı az oldugu için kendi bölümümü yazsam yani geçiş hakkımı kullansam böyle bişey oluyor mu tercihlerimde hem geçiş hakkımla bikaç üniversite hemde kendi puanımla üniversitelere başvurabiliyo muyum

   • NAZLI diyor ki:

    HOCAM MERHABA BEN TİCARET MESLEK LİSESİ MUH. VE FİNANSMAN ÖĞRENCİSİYİM YGS YE GİRDİM FAKAT PUANIM FAZLA YÜKSEK GELMEDİ BİZİM ALANIMIZ YGS 6 DAN ALDIĞI İÇİN BENİM PUANIM 200 DÜ YGS 3 İSE 238 Dİ AMA BEN DÜZCEDE OLAN SOSYAL GÜVENLİK BÖLÜMÜNÜ YA DA SİVİL HAVA ULAŞTIRMACILIĞI YADA KABİN HİZMETLERİNİ İSTİYORUM ORTALAMAM 63 FELAN ACABA BEN SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMI KULLANSAM HANGİ ÜNİ. GİDEBİLİRİM BU ARADA 1996 DOĞUMLUYUM SİNOPLUYUM

 201. onur diyor ki:

  Merhaba Ben 2012 yılında Antalya Endüstri meslek – Elektrik Elektronik Bölümünden mezun oldum 1 yıl sınava girmedım bu yıl tekrar gırdım kazanamadım 139 puan aldım S: 2 yıllık geçiş hakkımı kullanabılecek miyim bu hakkım kayboldumu kaybolmadı ise kesinliği nedir yani kesın olarak antalyada bu bölüme geçiş yapabilirmiyim lütfen yardımcı olurmusunz askere gitmek zorunda kalıcam yoksa skıntıya gırdım :/

 202. serap diyor ki:

  Hocam iyi aksamlar 2010 çocuk gelişimi mezunuyum YGS girdim baraji asamadm ve sinavsiz geçiş hakim var.çocuk gelişim ve sosyal hizmetler yazabiliyorum.fakat 2 tane tercih yapabilmiş oluyorum 30 tane hakkimdan saniirm ve bu 2 tercihle gelirmiş?? hem orgunden ve aof çocuk gelisiim bölümlerini karsik yazabilirmiyim ? 2 yillik aof çocuk gelisiim kapanmis diyorlar dogrumu? Sorulari.m Hakkinda bilgi verirsenz smdiden teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Örgün ve aöf 30 tane tercih yazma hakkınız var. Erzurum Atatürk Ü. aöf olarak daha geçen sene yeni açıldı. Açıköğretim tercihlerinizi son tercihler olarak yazın. Örgünler olmazsa açık garanti olmuş olur.

 203. cihat diyor ki:

  ben imam hatip lisesi mezunuyum iş güvenliği ve sağlıqına sınavsız geçiş yapabiliyormuyum ?

 204. sinan diyor ki:

  mrb ben bu sene meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümünden mezun olucam diploma puanımında 70-75 arası olacak istanbılda iö olsada olur 2 yıllık direk geçiş durumumu değerlendirebilirmisiniz ? tşk.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada bilgisayar programcılığı, bilgisayar op. vb. linklere tıklayarak 2013 yerleştirme sonuçlarını inceleyebilirsiniz. OBP’niz 75X5=375

   • samet diyor ki:

    Iyi günler h hocam ben barajı gecemedim meslek lisesi metal bölümü okuyorum iki yıllk geçis yapıcam
    İtü gemivmakineleri ve işletme mühendisliği istiyorum ücret olarak 1.yıl güz 6.250 diyo acaba bu senelik mi oluyo yoksa sadece kış mı ?

 205. elif diyor ki:

  Meslek Lisesi ögrencileri 2 yıllık geçiş hakkı için 140 barajını gecmek zorundamı yoksa onun dısında 2 yıllık geciş yapabilme imkanı varmı?

 206. Ayşenur diyor ki:

  Hocam ben bu sene Anadolu kız meslek lisesi çocuk gelişiminden mezun olacağım sınavsız geçişle açıköğretim bölümlerinde çocuk gelişimiyle ilgili hangi bölümleri tercih edebilirim ayriyetten ilahiyatda istiyorum ama ona sınavsız geçiş hakkım yok ygs puanıyla başvuracağım 2 si aynı anda nasıl olacak olurmu bi yardımcı olsanız…

 207. Sümeyye diyor ki:

  Merhaba hocam ben çoçuk gelişimi lise son sınıf ögrencisiyim ygs den 172 aldım okul bana ek puan verer mi acaba barajı geçemediğim için? birde sınavsız geçiş hakkımı kullanarak erciyes üniversitesine yerleşe bilir miyim cevaplarınız için şimdiden teşekürler:)

  • alperturkoglu diyor ki:

   Okul puanı eklenir. Ancak bu şekilde 180 barajını geçmiş sayılmazsınız. Alan dışı 2 yıllık bölümler için kullanabilirsiniz. Kendi alanınızdaki programlar için zaten YGS puanına bakılmaz. Erciyes Ü. Çocuk Gelişimi son yerleşen öğrencinin 2013 yerleştirme sonuçlarına baktığımızda OBP:380,10000 Yerleştirme öncelikleri: 13,2,İ,95 Son mezunları aldığını, normal meslek lisesi mezunlarının yerleşebildiğini, sadece Kayseri ilinden öğrenci aldığını, son yerleşen öğrencinin 1995 doğumlu olduğunu ve 76 diploma notu olduğunu görüyoruz. Kendinizi buna göre kıyaslayarak yerleşip yerleşemeyeceğinizi anlayabilirsiniz.

  • Sümeyye diyor ki:

   merhaba hocam ben çoçuk gelişimi son sınıf öğrencisiyim bu sene mezun oluyorum 1996 doğumluyum benim diploma puanım 76 erciyese sınavsız geçiş hakkı mı kullanmak istiyorum geçen sene 76 ile almış erciyes acaba bu yıl bende girebilir miyim :)

   • alperturkoglu diyor ki:

    2 Nisan tarihinde bu sayfada sormuşsunuz cevaplamışım. Aynen kopyalıyorum yorum sizin;

    Okul puanı eklenir. Ancak bu şekilde 180 barajını geçmiş sayılmazsınız. Alan dışı 2 yıllık bölümler için kullanabilirsiniz. Kendi alanınızdaki programlar için zaten YGS puanına bakılmaz. Erciyes Ü. Çocuk Gelişimi son yerleşen öğrencinin 2013 yerleştirme sonuçlarına baktığımızda OBP:380,10000 Yerleştirme öncelikleri: 13,2,İ,95 Son mezunları aldığını, normal meslek lisesi mezunlarının yerleşebildiğini, sadece Kayseri ilinden öğrenci aldığını, son yerleşen öğrencinin 1995 doğumlu olduğunu ve 76 diploma notu olduğunu görüyoruz. Kendinizi buna göre kıyaslayarak yerleşip yerleşemeyeceğinizi anlayabilirsiniz.

 208. ihsan diyor ki:

  hocam
  merhaba ben elektirik elektronik bölümüne gidiyoru diplomanotum 70 ben uludag universtesine 2 yılık sınavsız geçise girebilirmiyim

 209. hacı emin diyor ki:

  hocam benim ygs puanım 150 meslek lisesinde okuyorum. ek puan alarak ygs barajını geçebilirmiyim yoksa sınavsız geçiş mi ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   2 yıllık örgün bölümlere tercih için ilgili puan türünde 140 barajını geçmeniz gerekir. 180 barajı LYS’ye girmek ve YGS puanı ile alan 4 yıllıklara tercih için gereklidir. Ham puanınız 180 altında ise Okul puanı eklenir fakat bu şekilde 4 yıllık örgün bölümler için tercihte bulunamazsınız.

 210. tolga diyor ki:

  Hocam ben 2011 elektirik elektronik mezunuyum 1991 doğumluyum 140 altı aldım. Hangi bölümleri yazabilirim.

 211. kardelen diyor ki:

  Hocam ben duz lise mezunuym 180 barajini gecemedm acikogretme girebiliyor muyum?
  4 yıllıga? Bide 4 senelik hemsirelige gtmeyi dusunyorm bu mumkun mu duz lisédeym cunku bide okul puani eklenyor mu ?

 212. Serdar diyor ki:

  Hocam merhaba benim ygs sınavım barajın altında sınavsız geçişi kullanacağım büro yönetimi öğrencisiyim sınavsız geçiş olarak gidebileceğim bölümler hangileri acaba?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız bulunmakta;
   . Ağız ve Diş Sağlığı 2
   2. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   3. İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   4. Odyometri 2
   5. Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   6. Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik 2
   7. Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2

 213. esma diyor ki:

  iyi günler ben bu sene imam hatipten mezun olacağım ygs puanım düşük geldi ve sınavsız geçiş yapmayı düşünüyorum sınavsız geçiş yaptığımda din kültürü öğretmenliğine gidebilirmiyim veya sadece ilahiyat okuduğum düşünülürse mezun olduğumda hangi mesleği yaparım?

 214. büşra k diyor ki:

  Merhaba ben meslek lisesinde grafik okuyorum ve 12.sınfım bu seneki ygs 5 sınavı puanım 162,bana okuldan bölümümü tercih ettiğim için puan gelecek mi ? Ayrıca en yüksek notum 178,okuldan puan gelirse barajı geçersem 4 yıllık tercih edebilcek miyim ? Cecavıbınızı bekliyorum :)

  • alperturkoglu diyor ki:

   Ham puan olarak 180 barajını aşamadığınızdan 4 yıllıklara tercih hakkınız bulunmuyor. Okul puanı eklendikten sonraki puanla alan dışı 2 yıllıkları yada kontenjansız 4 yıllık aöf bölümlerini tercih edebilir. Kendi alanınızdaki 2 yıllıklara zaten sınavsız tercihte bulunabiliyorsunuz.

 215. merve diyor ki:

  sağlık meslek lisesi att bölümü öğrencisiyim. Paramedikliğe geçiş yapmak istiyorum. hemşirelere veya laborantlara göre geçiş üstünlüğümüz var mı acaba?

 216. damla diyor ki:

  merhaba ben keyseride yaşıyorum teknik liseden bu sene mezun olacagım ygs ye girdim ygs 1 puanım 156 erciyes üniversitesinimi ilk önce tecih yapacagım öyleyse develi myo nun puanı 100 gelme durumu yüksek mi ama benim diploma notum daha belli değil diploma notu yüksek olanlara mı öncelik var ben onu anlamadım yardım edermisiniz

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hangi bölüm okuduğunuzu hangi bölümü tercih edeceğinizi yazmamışsınız. Okul ismi ile cevap vermek zor.

   • mert diyor ki:

    mudanya bursa MUDANYA DÖRTÇELIK ANADOLU TEKNIK LISESI VE MESLEKÎ VE TEKNIK EĞITIM MERKEZI elektrık elektronık
    okuyorum Bursa uludag üniversitesi elektrik elektronik olur elektrık olur bölüm fakretmez

   • damla diyor ki:

    bölümüm bilişim teknolojileri-veri tabanı

    • alperturkoglu diyor ki:

     Kayseri Erciyes Ün. 4 tane bilgisayar programcılığı programı görünüyor. 65 ve üzerinde diploma notunuz var ise normal öğretime yerleşebilirsiniz. İkinci öğretimler zaten garanti görünüyor. Şu sayfadan inceleyebilirsiniz.

 217. dogan diyor ki:

  mrh hocam ben end.meslek lisesi yapı resamlıgı menzunuyum 24 yasındayım 2006 mezunuyum bı donem unv gıttı inşaat bolumu dırek geçiş ile gectım ama bıraktım sonra ve 2014 sınava gırdım aynı zamanda direk geçiş hakkımı kullanmak ısıtıyorumu ısaretledım ve ygs 1 ve ygs 2 den 140 barajı gecemedım. dıgerleriden en yuksek 163 ve 140 uzerı aldım. bu durumda alan dışı 2 yıllık unv tercıhınde bulunabılırmıyım…

 218. Betül diyor ki:

  Merhaba, öncelik ben düz liseden muzun oldum ve daha sonra meslek lise okumaya devam ettim bilişim t. bölümü okuyorum bu ösym sınavsız giriş için aynı bölümü okumak gerekiyor mu? başka bölüm şeçme halkımız var mı? Eğer var hangi bölümleri sınavsız olarak demek istediğim beni aydınlatırsanız sevinirim…

 219. günay diyor ki:

  Merhabalar hocam. Benim YGS sinavim kotu geçti. Buro yonetimi ve sekreterlik okuyorum. Cevapladiniz sorularda gördüm insan kaynakları yazmisiniz onu okumak istiyorum ama dikey geçiş sinavi varmidir o bölümün

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yanlış anlamadıysam 2 yıllık insan kaynakları bölümünü bitirdikten sonra 4 yıllık lisans programlarına dikey geçiş sormuşsunuz. Aşağıdaki lisans bölümlerine DGS ile yerleşebilirsiniz.
   Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
   Kamu Yönetimi
   İşletme
   Siyaset Bilimi
   Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
   İnsan Kaynakları Yönetimi

   • gizem diyor ki:

    Hocam merhabalar.2012 kız teknik meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum dıploma puanım 76.17 ygs ye girdim fakat sınavsız hakımıda kulandım vede askeri okul hakımıda.sınavsız olarak hangi okuları tercih etmeliyim.yerleşme ihtimalim olan yerler nereleri.bolum içi bolum dışı veya il içi dışı fark etmez. Teşşekurler…

 220. İrem Ertürk diyor ki:

  Hocam öncelikle merhaba böyle bi hizmet sunduğunuz bize yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler.Ben bu sene Ygs’ye girdim ygs sınavımda güzel geçti Lys’ye girmeyi düşünmüyorum sadece kendimi denedim sınavsız geçim hakkım oldugunu biliyorum.AOBP puanım 340.350 Sinop Endüstri Meslek Lisesi 2011 mezunuyum ve 2011 yılında Sinop MYO’yu kazandım ama bıraktım (kaydım devam ediyor fakat okulda 3.senem herhangi bi puanımın düşmesi gibi bi sorun sanırım söz konusu değil ve sınavsız geçiş yapabiliyorum sanırım) şimdi size 2 sorum olucak ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
  1.si bu aobp puanı ile şu bölümleri kazanabilme şansım var mı?
  Antalya Teknik Bilimler MYO(Sinop’tan Antalya’yı tercih edeceğim.)
  -Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi (İÖ)-193,46400-11,2,D,93
  -Otomotiv Teknolojisi (İÖ) (Bk.344)-131,17100-12,2,D,94
  -Elektronik Teknolojisi (İÖ)-198,54500-12,2,D,93
  -Biyomedikal Cihaz Teknolojisi-176,94900-12,4,D,94
  -Elektronik Haberleşme Teknolojisi (İÖ)-204,6140-12,2,D,71
  2.si Tercihlerde yataş geçiş kullanmak için bi seçenek işaretleyecekmiyiz.Yoksa biz normal tercihlerimizi yaptığımızda otomatikman AOBP’mizle mi tercih yapmış sayılacağız.
  Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Verdiğiniz değerleri 2013 sonuçları ile karşılaştırdığımda aynı olmadığını fark ettim. Son güncel verilere şu sayfadan ulaşabilirsiniz. 1.sorunuz için net cevap yazamıyorum. Ancak yerleştirme önceliklerinde sizin mezun olduğunuz 2011 (11) yılı ve öncesinde öğrenci alan, il dışından (D) öğrenci alan programlara tercih etmeniz halinde yerleşme olasılığınız oldukça yüksek.(OBP’den önce mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi önceliği olduğunu unutmayın)
   2.Siz tercihlerde sınavsız geçiş alanınıza ait programların kodlarını yazdığınızda otomatik olarak sınavsız geçiş önceliklerinizle değerlendirilirsiniz.

 221. burgazlı diyor ki:

  selamun aleyküm. hocam ben 12. sınıf ticaret meslek lisesi büro yönetimi ve sekreterlik okuyorum. bu sene yapılan ygs sınavına girdim ama pek ümitli değilim. 140 barajını geçersem eğer 2 senelik farklı bi bölüm okuyabilirmiyim. eğer okursam o bölüm benden puan istemez mi ? lütfen cevaplayın hocam

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle okuyabileceğiniz programlar şunlardır. Barajı geçemezseniz alan dışı tercih yapamazsınız.
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   İşletme Yönetimi
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   Odyometri
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

   • burgazlı diyor ki:

    Yani hocam ben bu söylediğiniz bölümlere puansız direk giderim sınavsız geçişle yani. Başka bisey okumak istiyorum diyelim hangi baraji geçmek gerek 140-180 ?

    • alperturkoglu diyor ki:

     Ön lisans programlarını tercih etmek için 140, lisans programlarını tercih edebilmek için de 180 barajını aşmış olmanız gerekiyor.

     • burgazlı diyor ki:

      Hocam bu halkla ilişkiler insan kaynakları aynı seymi ?

      • alperturkoglu diyor ki:

       Başka bir siteden alıntı yaparak yazıyorum. “söz konusu kaynakların birbiriyle alakası yoktur. insan kaynakları, işe alım, ücretlendirme, eğitim, performans, kariyer yönetimi gibi süreçlerle çalışan bir birim ve uygulama alanıdır. halkla ilişkiler, işletme ile hedef kitle arasında karşılıklı iletişimi, anlayışı, oluşturmaya ve sürdürmeye yardımcı olan faaliyetleri içerir.” Benim anladığım halkla ilişkiler şirketlerin müşterilerle ilişkilerini yönetirken, insan kaynakları kendi personelini, işe alacağı kişilerin seçimini yapar ve yönetir.

 222. murat diyor ki:

  Merhaba hocam ben 28 yaşında açık öğretim lisesi muhasebe bölümünden bu sene mezun oldum.sınavsız geçiş hakkımi kulananarak sağlık işletmeciliğine gitmek istiyorum diploma notum 63,25 dışarda okumak istiyorum sizce yerleşebilirmiyim teşekkür ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu bölüme sınavsız geçiş hakkınız var. Açıköğretim bölümü kontenjansız olduğundan Temmuz’da tercih etmeniz halinde kesin yerleşirsiniz. Tabi Ocak ayında başvuruda bulunmuş olmanız gerekiyor.

 223. şeyma diyor ki:

  hocam ben sağlık meslek lisesindeyim şimdi ben anesteziyi tercih ettim düz lisedeki öğrenci yüksek almış ilk beni mi yerleştirir onu mu puanı fazla diye bir de 20 tercihte bulundm çeşitli illerde yüksek ihtimalle gelir mi bir yer???

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelik daima sınavsız geçiş öğrencilerinin yani sizindir. Tüm sınavsız geçişliler yerleştikten sonra kontenjan kalırsa düz liseliler YGS puanı ile yerleşebilir.Diğer sorunuza net bir cevap veremiyorum.

 224. Gökhan diyor ki:

  Merhaba;
  açık ögretim bilişim teknolojileri ag temellerı dalından mezun oldum gecıs hakkım varmı oncelıkle bunu ogrenmek ıstıyorum eger gecıs hakkım varsa ıstanbuldakı aydın beyken vb.unıversıtelere %50 burslu gırebılırmıyım gecıs hakkıyla

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız var. Örn. İstanbul Aydın Ü. Bilgisayar Prog. %50 burslu kontenjanı 26 kişi, son yerleşen öğrencinin OBP’si 354,35000 yani diploma notu 70,87, 2013 mezunu ve İstanbul içinden yerleşmiş.13,2,İ,95

   • Gökhan diyor ki:

    Benım 60.71 gırebılme sansım varmıdır bu dıploma notuyla ve acık ogretımden mezun oldugum ıcın en sona mı atarlar kontenjanda bılgıler ıcın tsk ederım

    bıde unutmadan 4 yıllık degıl 2 yıllık puanıda mı budur ?

    • alperturkoglu diyor ki:

     OBP puanınız 303,55 yapıyor. Bu puanın yanı sıra mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi durumununda önemli olduğunu unutmayın. Açıköğretim olmanız çok önemli değil, Anadolu ve Teknik lise mezunlarından sonra normal meslek lisesi mezunları gibi değerlendirilirsiniz. Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçlarını inceleyin.Mutlaka yerleşebileceğiniz bir program olacaktır.

 225. sema diyor ki:

  ben bugün ygs sınavına girdim ve barajı geçebileceğimi düşünyorum en fazla 190 la ve 2 yılık geçiş hakkımı kullanıcagm ygs barajı geçip lys de geçemedgmde barajı ygsen önemi kalmıyor mu? yardımcı oluranız sevinirim şimdiden teşekkürler.s

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelikle sınavsız geçiş bölümleriniz için sınava dahi girmenize gerek yoktu. Alacağınız puanı alan dışı tercihlerinizde kullanabilirsiniz. 140 barajını geçerseniz alan dışı 2 yıllıklar için tercih yapabilirsiniz. 180 barajını geçerseniz LYS girme hakkınız olacağı gibi YGS puanı ile alan 4 yıllık bölümlere de tercih hakkınız olacaktır. Ama unutmayın meslek lisesi mezunu iseniz alanınızla ilgili bölümlere her halükarda tercih hakkınız vardır.

   • sema diyor ki:

    teşekkürler :) fakat lys mi yoksa ygs mi bilmiyorum ama barajı geçtiğimz taktirde bazı özel üniversiteler bize burs veriyo yani indirim yapıyolar %50 civarnda örngn aydın üniversitesi yapmış ama bu hangi barajda geçerli bulamıyorum açıkçası lys de şansım yok sizce bu ygs mi yoksa lys için mi geçerlidi? bu baraj şimdiden teşekkürler
    özel üniversiteleri araştırma sebebim meslek lisesiyim ama bizden öncelikli Anadolu ve endstrü liseleri var bunlarda kız teknik ve açıkta kalma ihtimalimde var ygs ye grme sebebim barajı geçip burslu olarakta olsa özele gidip açıkta kalmamak için verdğiniz bilgiler benm için çok önemli lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim

    • alperturkoglu diyor ki:

     2 yıllık yada 4 yıllık farketmez, Özel üniversitelerin tam, %75,%50,%25 burslu kontenjanları vardır. Bence siz istediğiniz okul ve bölümü yazın ona göre bakalım.

     • sema diyor ki:

      Çocuk gelişimi bölümleri

      aslında İstanbul istemiyorum dışında herhangi bi okul farketmez olucaksada aydın düşünyorum yardımcı olursanız gerçekten sevinirim.

      • alperturkoglu diyor ki:

       Mesajınızı düzenlemek zorunda kaldım. 2-3 tane yazsanız neyse hepsini incelemem mümkün değil. Size öncelikle şunu söyleyeyim. Meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünden mezun olduysanız yada olacaksanız YGS sınavına girmiş olmanız hatta 500 puan alacak olmanızın hiç bir anlamı olmayacaktır. Öncelik meslek lisesi mezunlarının olacaktır. Hangi ildesiniz ve diploma notunuz kaç?

      • sema diyor ki:

       şuan istanbuldayım henüz mezun olmadım ama Şırnak olmasını çok istyrm ablam mecvuri görevni orda yapıyo sizce mümkün mü
       •Şırnak Üniversitesi Çocuk Gelişimi (İÖ) YGS-4

      • alperturkoglu diyor ki:

       Şırnak (İÖ) yerleştireme önceliklerine göre son yerleşen öğrencinin bilgileri OBP 340,050 (Diploma notu 68) 13,2,D,95 2013 mezunu, okul türü meslek lisesi, D il dışından ve 95 doğumlu. Diploma notunuz 68 ve üzerinde olması durumunda bu okula yerleşme ihtimaliniz çok yüksek.

      • sema diyor ki:

       biliyorum çok oldu ama son olarak ben 95 doğumluyum ve 2014 mezunlarndan olucam kız meslek lisesindenim sizce 2 senelik en kolay hangi üniversteye grebilirim yani buna uygn ve az puan isteyn hangi üniverste artk neresi denk gelirse:(

      • alperturkoglu diyor ki:

       Bu şekilde üni. ismi veremiyorum. 2013 yerleştirme sonuçlarında, yerleştirme önceliği 13,2,D şeklinde olanların Min puan kısımlarını inceleyin. OBP puanı diplomanızın 5 ile çarpımı ile hesaplanan değer. Sizin puanınıza yakın yada daha azsa yerleşme şansınız yüksek olacaktır.

      • sema diyor ki:

       yardımlarınız için çok teşekkürler:)

 226. engin diyor ki:

  alper bey iyi akşamlar dilerim. ben,1995 yılında endüstri meslek lisesi elektronik bölümünden mezun oldum.bu yıl lgs ye gireceğim buradan ne kadar bir puan almam gerekiyorki açıköğretimde okumaya hak kazanayım..sorulardan türkçe,sosyal da başarılıyım ,fakat matematik sıfır diyebilirim. acaba hiç matematik sorusuna cevap vermesem olurmu. birde baraj puanını alamasamda sınavsız geçiş hakkım olurmu. aydınlatırsanız çok sevinirim iyi akşamlar dilerim. çok teşekkürler.

 227. dilek s diyor ki:

  güzellik ve saç bakım alanı, cilt bakımı dalı okuyorum bu yıl mezun olacağım.
  ygs ye girmek istiyorum u işaretledim ama ayağım sakatlandığı için sınava giremeyeceğim. bu durum da yatay geçiş hakkımı kullanabilir miyim?

  sınavsız geçiş hakkım devam ediyorsa hangi programlar için geçerli?
  bildiğim kadarıyla bursada bölümümle ilgili bir program yok, ve yaşım büyük. bu durumda il dışı tercihte nereleri yazmam avantajlı olur ?

 228. Semih diyor ki:

  Hocam Ben 2012 Mezunuyum 2014 yilinda Oncelik hangi mezunlara 2012 Varmi Yanitlarsaniz.Sevinirim…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelik her zaman son mezunlaradır. 2014 – 2013 – 2012 -2011 diye devam eder. Tercih edeceğiniz ün. ve programı söylerseniz yerleştirme önceliklerine bakarı m.

   • Semih diyor ki:

    Hocam Ben Ormancilik ve Orman Urunlerine Tercih Yapmak Istiyorumm Sinavsizzz…

    • Semih diyor ki:

     Hocam kendi ilimdeki universiteye degil disarsarda yani D tercihi yapicam…

    • alperturkoglu diyor ki:

     Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçları var. Yerleştirme önceliği sütununda ilk değer (13, 11 yada 00)yerleşen son adayın mezuniyet yılını göstermektedir. Buradaki sonuçları inceleyerek kendi mezuniyet yılınızda alan yerler olup olmadığını anlayabilirsiniz. Yerleştirme önceliği sütunu boş alan yerler zaten tüm sınavsız geçiş başvurularını kabul ediyor demektir.

     • Semih diyor ki:

      Yerlestirme onceliklerinde 12,2,D,93 boyle birsey varya hocam 93 mezunlarini aliyo 12 nin anlami 2012 mezunlarinidami aliyo demekmi oluyo…

      • alperturkoglu diyor ki:

       (12) Son yerleşen öğrencininin 2012 mezunu olduğunu, (2) normal meslek lisesi mezunu olduğunu, (D) il dışından da öğrenci aldığını, (93) ise 1993 doğumlu olduğunu gösterir.

      • Semih diyor ki:

       Hocam peki son yazdigin cevaba gore 94 2012 mezunuyum boyle oldunmu terciih yapabiliyorum galiba…

      • alperturkoglu diyor ki:

       Evet tercih yapabilirsiniz.

 229. sedali diyor ki:

  mrb hocam ben açık lise cocuk gelısımı mezunuym ocak ayında gırdıgım sınavla mezun oldum ve bu sene dırek gecıs hakkımı kullanmak istıyorum dıploma notum:66,82 ve 94 dogumluyum bu notla bı yerlere yerlesebılırmıyım ..sımdıden bılgılerınız için tesekkur ederm..

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelikle bu yıl sınavsız geçiş yapabilmek için 15 Ocak’a kadar başvuru yapmış olmanız gerekiyordu. Umarım yapmışsınızdır. Puana göre ben tek tek programları inceleyemem. Şu sayfadan çocuk gelişimi 2013 sonuçlarını, yerleştirme öncelikleri sütununu ve min puan kısmından da diploma notunuzu 5 ile çarparak puanları kıyaslayabilirsiniz.

   • sedali diyor ki:

    basvuru yaptım hocam dırek gecıs sınavı için ve verdıgınız bılgılarden dolayı tesekkur ederım

 230. mediha akar diyor ki:

  sağlık anadolu hemşirelik bölümü olan biri ygs 1 punanıyla nereleri tercih edebilir 2.olarak dikey geçişle nereleri tercih edebilirselamlar

  • alperturkoglu diyor ki:

   Hemşirelik bölümü öğrencisinin sınavsız geçiş bölümlerini soruyorsanız; Şu adresten bakabilirsiniz. YGS-1 puanı ile nereleri tercih edebilirim sorusunu anlamadım. Eğer YGS-1 puanı ile tercih edilebilecek 4 yıllık bölümleri soruyorsanız şu sayfadan bakabilirsiniz.

 231. alpertnga diyor ki:

  Diploma puanım 65 gelicek bilişim teknik lise türkiye genelinde 2 yıllık üniversite geçiş şansım yüzde kaçtır ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu şekilde tek tek benim incelemem mümkün değil. Şu sayfada Bilgisayar Programcılığı 2013 yerleştirme sonuçlarını inceleyebilirsiniz. Sizin OBP puanınız 65X5= 325 Minimum puan kısmını ve kendi önceliklerinizi karşılaştırın.

 232. yeşim diyor ki:

  merhaba hocam ben bu sene kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünden mezun olucam bursada yaşıyorum diploma puanım 65 gelicek sınavsız geçiş yapmak istiyorum bursaya yakın bu puanımla nereler olabilir şimdiden teşekkürler

 233. serhatdsy diyor ki:

  merhaba izmirde bilişim bölümü okuyorum ortalamam 65 civarı olucak ama geçiş hakkımı istanbuldaki geniş iş alanı sebebiyle orda bir üniversiteye yapmak istiyorum 2. öğretim farketmez yerleşir miyim sizce?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelik herkesin kendi ilindeki üniversitelere olduğundan oldukça zor. Ama istediğiniz bölüm ve programa göre değişir. Şu sayfada 2 yıllık bölümlerin 2013 yerleştirme sonuçları yer alıyor. İstediğiniz bölümün linkine tıklayarak, İstanbul’da istediğiniz üniversitenin yerleştirme önceliklerini inceleyin. Yerleştirme önceliğinde “D” yazanlarda şansınız olabilir.

 234. mrvuzun diyor ki:

  hocam merhaba iyi günler, benim bir kaç sorum olacaktı.. ygsye bu yıl gireceğim 4. sınıftayım şuanda. anadolu ticaret meslek lisesi bankacılık ve sigortacılık mezunu olacağım inşallah. derslerim çok iyi. şimdi hocam takıldığım bir yer var,istanbulda 2 yıllık üniversite tercih ettiğimizde öncelik istanbuldaki öğrencilerinmi ? bunu çok merak ediyorum bir türlü öğrenemedim kimseden.. sizden yardım bekliyorum… şimdiden teşekkürler..

 235. Doktor diyor ki:

  Herkese merhabalar, İzmirde okuyorum. Meslek lisesiyim ve bu sene son senem. Ortalamam büyük olasılıkla 70 – 75 arası olacak ve İzmirdeki 9 Eylül Ege gibi üniversitelerin ikinci öğretimine girebilir miyim? Teşekkür ederim :)

 236. rabia diyor ki:

  merhaba bn marmara üniversitesi 2 yıllık dış ticaret bölümüne sınavsız geçiş yapmak istiyorum yerleştirme önceliklerini taşıyorum okul ortalamam da 93 yerleşme olasılığım ne kadardır iyi bir üniversite istiyorum

 237. ismet diyor ki:

  hocam makıne bolumu 2014 mezunu olucam dıploma puanım 70 teknık lıseyım ıstanbulda 2yıllık unıvesteye gırme ımkanım nasıl acaba

  • alperturkoglu diyor ki:

   İstanbul Ü. normal ve 2.öğretim ile Marmara Ü. 2.öğretim olur görünüyor.
   İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Makine (İÖ) 377,35000 13,2,İ,95
   İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Makine 340,45000 13,3,İ,93
   MARMARA ÜNİVERSİTESİ Makine (İ.Ö) 298,00000 13,3,İ,95

 238. mustafa diyor ki:

  hocam cevap verirseniz sevinirim .ben meslek lisesi elektrık 2013 mezunuyum sınavsız gecıs hakkımı kullandım ama yanlıs tercıh sebebıyle memleketımden uzak bıyerde okuyorum bu sene tekrar kullancam hakkımı fakat ygs ye gırme zorunlulugu yok demıssınız sadece 10 tl yatırıp sınavsız gecıs hakkımı mı kullanayım yoksa ygs ye girersem şansım dahamı yuksek olur ?

 239. Sevda diyor ki:

  Bankacilikmi kolay yoksa işletmemi okuyan arkadaslar cvp bekliyorum daha cok hangisini okuyan hemen is bulabiliyor cvp cvp okul türü okul alanı bir türlü bulamadım:(((

 240. Sevda diyor ki:

  Ya lütfen cvp yazın muhasebe mezunuyum acik öğretimden ygs ye girmeden 2 yillik Adalet okuyabilirmiyim sizin onereceginiz hangisi isletme okumak istemiyorum bittikten sonra birşey olunmuyor

 241. Sevda diyor ki:

  Slm ben alan kodlarını okul türlerini nerden bulabilirim suan beni. Okuduğum okul yok adi değişti cok programli liseydi şimdi endüstri meslek lisesi oldu cvp bekliyorum yarın basvuru yapacamca

 242. sevgi diyor ki:

  merhaba hocam..ben mesleki acık ögretim (cocuk gelişimi) 12 sınıfım..bu sene son senem.. kredilerim hangisi gecerli bilmiyorum..başarılı derslerin altındaki kredimi gecerli yoksa kredi bilgisine tıklayınca karşımıza cıkan kredilermi??? ikinci sorum ise ben olası durmda şuan mevcut olan 4 ortak derslerimi veremezsem ama üni sınavsız geçiş gelirse kaydımı yapıp dondurabilirmiyim.4ortak dersimi verincede üni ye yüzyüze egitimime dewam edebilirmiyim..lütfenn yardım edin..engin bilgilerinize ihtiyacım war hocam?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Kredi bilgisine tıkladığınızda gördüğünüz toplam kredi bilgisi geçerlidir. Zorunlu derslerinizi vermeden bir üniversiteye yerleşseniz dahi mezun olmadığınızda kayıt yaptıramazsınız. Mutlaka mezun olmanız lazım.

 243. hafize diyor ki:

  mrb ben 2013 mesleki acik ogretim cocuk gelisimi mezunuyum diploma notum 67.45 sinavsiz gecise bosvursam istanbulda bir unvst yerlese bilirmiyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   İstanbul’da sadece özel üniversitelerde çocuk gelişimi var. Burslu olanların kontenjanları çok az ve diploma notu çok yüksek olanları alıyor. Ücretli düşünürseniz olabilir.

 244. Esra diyor ki:

  2011 meslek lisesi mezunuyum bu sene sınavsız geçiş hakkından faydalanabiliyor muyum, faydalanabilirsem eğer açıkta kalma ihtimalim var mı acaba

 245. kübra bostancı diyor ki:

  2010 METEB içi mezunuyla 2014 METEB DIŞI AYNI BÖLÜME TERCİH YAPARSA ÖNCELİK SIRASI SINAVSIZ GEÇİŞTE KİMDEDİR.

 246. melike diyor ki:

  Merhaba;ben sağlık meslek hemşirelik mezunuyum.Şu anda 2 yıllık okuyorum ve mezun olunca lise diplomam yanıyor mu? Kpss’ye de girdim mezun olmadan atanmam mı gerekiyor hemşirelik için?

 247. ferhat diyor ki:

  hocAM BEN MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM VE SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMI KULLANDIM VE YERLEŞTİM AMA KENDİ ALANIM AMA UZAK DİYE GİTMEDİM ŞİMDİ YENİDEN YAPSAM PUAN KIRILIR MI

 248. özdemir diyor ki:

  mrb. anadolu lisesibitirdim ve gazi üniversitesi tarih bölümü bitirdim bu yıl. lise ve üniversite ortalamalarım cok iyi şuan 22 yaşındayım ygs ye girip önü açık iki yıllık bölümler okumayı düşünüyorum . bu bölüme tercih hakkım varmı. güzel bir rehberlik bekliyorum sizden teşekkürler…

  • alperturkoglu diyor ki:

   “güzel bir rehberlik bekliyorum sizden” şu yazımda da belirttiğim gibi ben rehber öğretmen değilim! Sadece şunu söyleyeyim, üniversite mezunu olduğunuz için 2.üniversite kapsamında şurada yer alan bölümlere başvuru hakkınız bulunmaktadır.

 249. nagehan diyor ki:

  1995 endüstri meslek lisesi yapı-ressam mezunuyum.Üniversiteye sınavsız direk geçiş hakkım var mı?Varsa hangi bölümlere girebilirim?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Direk geçiş değilde sınavsız geçiş tercih hakkınız var diyelim. Çünkü tercih etmekle doğrudan yerleşmiş olmazsınız. Yerleştirme önceliklerine göre yerleşip yerleşememe durumunuz olabilir.
   Beton Teknolojisi 2
   Doğal Yapı Taşları Teknolojisi 2
   Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
   Gaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
   Geoteknik 2
   Harita ve Kadastro 2
   İnşaat Teknolojisi 2
   İş Sağlığı ve Güvenliği 2
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği 2
   Maden Teknolojisi 2
   Mimari Restorasyon 2
   Raylı Sistemler Yol Teknolojisi 2
   Sulama Teknolojisi 2
   Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri 2
   Yapı Denetimi 2
   Yapı Ressamlığı 2

 250. Eda diyor ki:

  Merb ben 2001 yilinda anadolu tic meslek lisesinden mezun oldum sinavsiz gecis yapmak istiyorum simdiye kadar hicbir sinav basvurusu yapmadim neler yapmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim

  • alperturkoglu diyor ki:

   2-15 Ocak tarihleri arasında, ilgili bankalardan birine sınavsız geçiş ile ilgili ücreti yatıracaksınız, internetten 2014 YGS başvuru formunu indirerek, ÖSYM bürosu olarak hizmet veren bir okulda başvurunuzu yapacaksınız. Temmuz ayında da alanınızla ilgili programlara tercih yapacaksınız.

 251. orkun diyor ki:

  iyi günler 1997 eml elektronik bölümü mezunuyum işim gereği en azından 2 senelik diplama sahibi olmam gerekiyor belki çok açık oldu ama amacım sadece bu 2014 yılı tercihlerinde benim mezun olduğum bölümle ilgili tercih yapabileceğim her hangi bir bölüm mevcuztmu acaba teşekkür ederim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Eğer açıköğretim programı diyorsanız “Elektrik Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı” bölümünü tercih ederek %100 yerleşirsiniz. Örgün programlar diyorsanız şu sayfadaki bölümlere bir göz atın. Ancak mezuniyet yılınızdan dolayı bu programlara yerleşme durumunuz oldukça zor olur.

 252. Semanur diyor ki:

  mrb. kız meslek lisesi 11.sınıf grafik tasarım öğrencisiyim ünide bu bölümü okumak istemiyorum. sınavsız geçiş hakkımı kullanarak tapu kadstro ya da diş protezliği gibi bölümlere geçiş yapabilir miyim? benım uzaktan tanıdıgım adalet okuyordu meslek lısesınden snra sınavsız geçişle diş protezliğine girmis bu nasıl oluyor 2side birbirinden uzak seyler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle tercih edebileceğiniz programları aşağıya ekledim. “O imkansız oluyor desem.” Kesinlikle böyle birşey olamaz. Puanla yerleşmiştir. Kılavuzda açıkça belirtilmiş Adalet alanı sınavsız geçişle sadece kendi alanı olan 2 yıllık Adalet bölümünü tercih edebilir.
   Basım ve Yayın Teknolojileri
   Basın ve Yayıncılık
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
   Grafik Tasarımı
   Marka İletişimi
   Endüstri Ürünleri Tasarımı
   Endüstriyel Cam ve Seramik
   Mimari Dekoratif Sanatlar
   Seramik, Cam ve Çinicilik
   Seramik ve Cam
   Reklamcılık
   Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon
   Grafik Tasarımı

 253. MEHMET TELLİ diyor ki:

  1992 yılı ticaret lisesi muhasebe bölümü mezunuyum. Bu yıl açıköğretim okumak istiyorum. Hangi bölümleri seçebilirim ve sınavsız yerleşmem mümkün olabilir mi?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada yer alan bölümlerin aöf programlarına sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır. 2-15 ocak tarihlerinde başvuru yapıp temmuzda da tercih yapacaksınız.

 254. sevgi diyor ki:

  slm hocam..ben mesleki acık ögretim okuyorum . sınavsız geçiş yapmak istiyorum ve sınavsız geçişde hangi bölümler var.. ben cocuk gelişimi okuyorum 12 sınıfım?

 255. alahattin diyor ki:

  1991 ticaret lisesi muhasebe mezunuyum. sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum ve halkla ilişkiler okumak istiyorum.ne tür bir yol önerirsiniz. kusura bakmayın 22 yıl oldu

 256. m.resul DİŞLİ diyor ki:

  hocam ben meslek lisesi öğrencisiyim bu sene son yani staj görüyorum.2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanarak 2 yıl daha uzatabilir miyim yada gidebilir miyim biraz bilgi verirseniz sevinirim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   “2 yıl daha uzatabilir miyim” derken 4 yıla tamamlamaktan bahsediyorsanız okuduğunuz bölüme bağlı olarak DGS (Dikey geçiş sınavı) ile bölümünüzün devamı nitelğindeki bölümlere geçiş yapabilir yada 4 yıllık açıköğretim bölümlerinden şu sayfada yer alan bölümlere doğrudan devam edebilirsiniz.

 257. esra diyor ki:

  sınavsız geçiş için 2-13 ocak arası başvuru yapmadım ygs girerken 40 tl yatırdım ve sınavsız geçiş için formda katılıyorum yok tu bu temmuz da tercih verebiliyormuyum

  • admin diyor ki:

   Lütfen aynı soruyu birkaç kez sormayın. İlk sorduğunuz sayfayı CTRL-D tuşları ile sık kullanılanlara ekleyin ve cevabı bekleyin. Bu gün 120 soru birikmiş. Saat 23’den itibaren cevaplamaya başladım ve anca sizin sorunuza sıra geldi. Sorunuzu şu sayfadaki yorum bölümünde cevapladım.

 258. Nupelda diyor ki:

  2011 çocuk gelişimi mezunuyum.Sınavsız geçiş hakkımdan yararlanamadım.Şimdi Bankacılık okuyorum.Seneye okulum bitecek tekrar YGS girmeyi düşünüyorum.Çocuk gelişimi istiyorum ama nasıl olacağını bilmiyorum.Sınavsız geçişten nasıl yararlanacağımı bilmiyorum yardımcı olur musunuz.

  • admin diyor ki:

   YGS girmenize gerek yok. Ocak ayında YGS başvuru formunda “Sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum” seçeneğini işaretleyin. Tabi mezuniyetinizin üzerinden geçen her yıl şansınızı azaltıyor.

 259. hüseyin diyor ki:

  hocam tam olarak tercihler ne zaman gün olarak temmuzun kaçında ?? 2 yıllık tercihler

  • admin diyor ki:

   Henüz tam tarih belli değil. Geçen yıl 23 Temmuz 3 Ağustos arası olduğundan bu yılda benzer tarihler olma olasılığı yüksek.

 260. mert diyor ki:

  merhaba.yasim 23 liseden 2011 mezun oldum acık lise okudugum için biraz geç mezun oldum ygs 160 puan aldim diploma notum 68.03 ticaret lisesi muhasebe ve finansman bölümü mezunuyum 2 yıllık sınavsız geçiş sansım nedir kendi alanimdan bölüm girebilirmiyim.

  • admin diyor ki:

   Kendi alanınızdaki bölümlere Sınavsız geçiş için YGS puanına ihtiyacınız olmadığını bir kez daha hatırlatayım. Seçeceğiniz bölüme göre şansızın değişir. Şu sayfada sorgulama ve yorumlama yöntemini anlatmıştım.

 261. fatma diyor ki:

  92 doğumluyum we bu sene açıköğretim ticaret meslek lisesi bilişim mezunu olacağm.. yerleşme sansım düşük mü? ygs basvurusu yaptım fakat barajı geçemedm ama geçş hakkımı kullanmak istiyorm

  • admin diyor ki:

   Sınavsız geçişte doğum tarihi son kriterdir. 2013 mezunu olmanız en büyük avantaj, bulunduğunuz yerde kendi alanınızla ilgili program varsa orayı seçmeniz durumunda şansınız çok yüksek olacaktır.

 262. emine diyor ki:

  açik öğretim çocuk gelişimi lise mezunuyum .2012 yılı 3 dönem yani temmuz mezunuyum 2 yıllık sinavsiz geçiş hakkımı kllanabilimıyıM KULLANMA HAKKIM VARMI DİPLOM NOTUMDA..70.80 BİLGİN İÇİN TEŞEKÜREDERİM ŞİMDİDİEN

  • admin diyor ki:

   Var ancak Ocak ayında YGS başvurularında başvuru yapmış olmanız gerekiyordu. Yapmadıysanız hem 1 yıl kaybetmiş olacaksınız. Hemde önce son mezunlar yerleştiğinden seneye yerleşme şansınız biraz daha azalmış olacak.

 263. mustafa kaya diyor ki:

  merhaba ben konyada endüstri meslek lisesi elektrik elektronik bölümü habeşme dalı ögrencisiyim bu yıl mezun olcam kapadokya myo uçak teknolojisi bölümüne girmek istiyorum ama tam net bi cevap alamadım okul rehberliginden acaba ben nasıl kayıt yaptırabilirim veya girebilme ihtimalım nedir?

  • admin diyor ki:

   Geçen seneki yerleştirme bilgileri aşağıda; Ücretli kısmı dışarıdan öğrenci almış. AOBP puanı yanında yazıyor.
   Tam burslu 4 kişilik kontenjanı varmış. Hepsi kendi ilinden olmak üzere Anadolu Teknik Lise mezunu öğrenciler yerleşmiş.
   Geçen yılki AOBP hesaplanması farklı idi. Bu yılki OBP olarak hesaplanacak. (Diploma Notu X 5) Kendi durumunuza göre değerlendirme yapabilirsiniz.
   Uçak Teknolojisi (İngilizce) 31 31 YGS-1 2012,2,D,92 252,484
   Uçak Teknolojisi (İngilizce) (Tam Burslu) 4 4 YGS-1 2012,4,İ,94 233,895

 264. melisa diyor ki:

  merhaba sizi sorularmla rahatsız ediyorum kusura bakmayın kafam cok karıstı tahminimce bu seneki notum eklenince diploma puanım 65 yada 68 civarında olucak sizce ünüversitye yerlesebilirmiyim şimdiden verceginiz cevap için tesekür ederim.

 265. hatice diyor ki:

  ben kız meslek lisesinde okuyorum ne gibi bölümlere tercih yaparım sınavsız geçişle kesin üniversiteye gidebilirmiyim kafam çok karışık son sınıftayım bölümüm büro yönetimi ve sekreterlik

  • admin diyor ki:

   Eğer mezuniyet alan kodunuz 3229-Büro Yönetimi ve Sekreterlik ise sınavsız geçiş alanlarınız;
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   Odyometri
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

 266. hamdiye diyor ki:

  merhaba ben 2001/2002İZMİT k.m.l. mezunuyum SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMI kullanabilirmiyim .olursa işlemler nasıl olacak açık bir bilgi verebilirmisiniz lütfen

  • admin diyor ki:

   Kullanabilirsiniz. Ocak ayında YGS başvurusu yapıyorsunuz. Sınava’da girecekseniz “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini, girmeyecekseniz “Sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum” seçeneğini işaretliyorsunuz. Temmuz sonunda da internet üzerinden mezuniyet alanınızla ilgili programlara tercihte bulunuyorsunuz.

 267. melisa diyor ki:

  merhaba ben ticaret meslek lisesi öğrencisiyim.muhasebe bölümünde okuyorum ve sınavsız geçiş hakkımı kullancam suanki diploma puanım 61 bunun obysni 325 oluyo peki bizim ek puanımız da olcak bunu 0.18 ile mi çarpcaz.

  • admin diyor ki:

   2 yıllık bölümler için ek ayrıca ek puan hesaplanmaz. Alan dışı tercih yaparsanız YGS puanınıza OBP 0,12 ile çarpılarak eklenir. Orada yer alan 0.18 kendi alanınızla ilgili 4 yıllık programı tercih etmeniz halinde eklenecektir.

 268. serkan diyor ki:

  merhaba benim bi arkadaşım geçen sene mezun oldu ama alttan dersi vardı diplomayı alamadı bu sene haziranda alcak maglum direk geçişte bu sene mezun olanlar ön planda şimdi arkadaşım bu senemi mezun diye geçcek yoksa geçen senemi 2. sorum ygs puanı 161 diploma puanı 50 55 arası acaba kocaelide bir bölüm gelirmi direk geçiş

 269. merve diyor ki:

  Merhaba Hocam,
  Bu sene mezun olucam YGS den kendi alanımda( anadolu tic. Muhasebe öğrencisiyim)YGS6 dan 191 puan aldım. 2 senelik geçiş hakkımla uludağ üniversitesin sosyal bilimler MYO muhasebe, dış tic. lojistik istiyorum büyük bi ihtimal ortalamam 55 olacak geçen sene Bursa dışından öğrenci alımı olmuşmu. yerleşme ihtimalim varmı. Bu arada istanbuldayım.Cevap verirseniz çok sevinirim teşekkür ederim.

  • admin diyor ki:

   Yerleştirme önceliklerine baktım. Maalesef 3 bölümde sadece METEB içi öğrenci almış.
   Dış Ticaret 2012,3,İ,94
   Lojistik 2012,2,İ,92
   Muhasebe 2012,2,İ,93

   Sadece aşağıdaki bölümler için dışardan öğrenci aldığı görünüyor.
   Emlak ve Emlak Yönetimi 2012,2,D,93
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri (İÖ) 2012,2,D,94

   • merve diyor ki:

    Peki Orhangazi Gemlik teki MYO dışardan alım yapmamaış mı :/ nasıl anlicam dışardan alım yapıp yapmadıklarını? baktım baya da anlamadım :/ sizce yazsam kazanma ihtimalim var mıdır?

    • admin diyor ki:

     Normalde geçen senenin kılavuzu henüz yayınlanmadı. Ben dershaneden aldığım dosyayı mail adresinize gönderdim. Orada istediğiniz okul ve bölümün yerleştirme önceliğinde “D” değeri olanlar dışardan öğrenci aldığını “İ” yazanlar sadece kendi ilinden aldığını gösterir.

 270. elifnur diyor ki:

  Mrhba ben 2011 kml mezunym we sınavsiz gecsle turzm ve otel islt. Okuyrm buyil sinawa tkrar grdm we ygs3 puanim 149 tbbi dökmantsyn we sekrtrlge gidblrmym bzi üni. 140 puandan da asagida alim yapiyr bundada önclik ndr yardmci olrsnz swnrm.

  • admin diyor ki:

   Niye 140 altında görünüyor? şu konuda açıklamıştım. O puanlar YGS puanı değil, sınavsız geçişle yerleşen öğrencilerin AOBP puanları. Şu sayfayı incelerseniz YGS puanı ile yerleşecekler için taban puanın 250-260 dan başladığını görebilirsiniz. Yerleştirme önceliği kesikli çizgi olanların yanındaki puanlar YGS puanı, yerleştirme önceliği harf ve sayı olanlar sınavsız geçişle kontenjanı dolanları göstermektedir.

   • elifnur diyor ki:

    Ktü 100 puan olarak gördüm yani ygs puani ile alim yapan ünı. kesk czgli olanlar hayal kiriklgi yasadim :(

 271. Caner diyor ki:

  eski mezun olarak,ben tercihimi tek birtane ikinci öğretimden yana kullanırsam,yeni mezunların tüm tercih sıralaması benden öncelikli olur mu.Yani yeni mezunun 2.veya 3.tercihleri benim 1.tercihimden öncelikli mi.Çünkü sınavsız geçiş yapacağını bilen öğrenciler ilk tercihine ikinci öğretimi pek yazmıyorlar.Bu nedenle sonraki yapılacak tercihler sırf eski mezunum diye yapacak olduğum ilk tercihin önüne yeni mezunların 4.5.ne bilim 30.tercihi benim 1.tercihin önüne geçermi.

  • admin diyor ki:

   Son mezunlar her zaman sizden önceliklidir. Ama diğer sorunuzda dediğim gibi istediğiniz bölüme düz lise mezunu bile alındığına göre kontenjanı sınavsız geçişle dolmamış.

 272. ayhan diyor ki:

  merhabalar bir konuda yardımınızı istiyorum ben 2005 meslek lisesi mezunuyum şuanda 2 senelik direk geçiş hakkımı kullanabiliyormuyum onu öğrenecektim

  • admin diyor ki:

   Bu yıl Ocak ayında YGS başvurusu yaptıysanız kullanabilirsiniz. Yapmadıysanız 2014 Ocak’ta başvuruları kaçırmayın. Telafisi uzatması olmuyor.

 273. hayal diyor ki:

  1-hocam ben sınavsız geçiş yaptıktan sonra hemen atanacakmıyım
  2-hocam yoksa 2 yıl evde mi bekliyecem
  3-hocam ben kız meslek lisesi öğrencisiyim ygs3 ten puanım 156 ben bu yüzden sınavsız geçiş yapmayı düşünüyorum peki hocam sınavsız geçiş yapmak demek 2yıl evde okumakmı demek

  • admin diyor ki:

   1- Atanma derken?
   2- Siz bilirsiniz!
   3- Bu soru biraz anlaşılır bi soru olmuş diğerlerini gerçekten anlayamadım.
   Sınavsız geçiş demek, meslek lisesi mezunlarının kendi alanları ile ilgili programlara sınavsız yerleştirilmeleri anlamına gelir. Örgün yada açıköğretim 2 yıllık bölümleri tercih edebilirler. Ancak yerleştirilme kesin olacak diye bir şey yoktur.
   -Mezuniyet yılına göre önce son mezunlar, sonra sırası ile diğerleri yerleştirilir.
   -Okul türü, önce Anadolu Meslek yada Anadolu Teknikler, sonra Teknik Liseliler, sonra meslek liseliler ve en son eski sistemde enstitü adı altındaki liselerden mezun olanlar yerleştirilir.
   -METEB İÇİ yada DIŞI (Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi) mezun olduğu ildeki programlara sınavsız geçiş yapanlar diğer illerden gelenlere göre öncelikli yerleştirilir.
   -OBP Orta öğretim başarı puanı (Diploma Notu X 5)
   -Doğum tarihi büyük olanlar önce yerleştirilir (yani yaşı küçük olanlar önceliklidir.)

 274. sudecan diyor ki:

  2010 2011 mezunuyum tercıh yapsam yerlesicem mi bölüm moda tasrım

  • admin diyor ki:

   Sınavsız geçişle tercih ettiğiniz bölüme %100 yerleşeceğinizin garantisi yok. Tercihte bulunduğunuz kontenjana sınavsız geçiş önceliklerine göre yerleştirilirsiniz.
   Sınavsız geçiş öğrencileri tercih ettikleri programa yerleştirilirken 5 kritere bakılır.
   1-Mezuniyet yılına göre önce son mezunlar, sonra sırası ile diğerleri yerleştirilir.
   2-Okul türü, önce Anadolu Meslek yada Anadolu Teknikler, sonra Teknik Liseliler, sonra meslek liseliler ve en son eski sistemde enstitü adı altındaki liselerden mezun olanlar yerleştirilir.
   3-METEB İÇİ yada DIŞI (Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi) mezun olduğu ildeki programlara sınavsız geçiş yapanlar diğer illerden gelenlere göre öncelikli yerleştirilir.
   4-OBP Orta öğretim başarı puanı (Diploma Notu X 5)
   5-Doğum tarihi büyük olanlar önce yerleştirilir (yani yaşı küçük olanlar önceliklidir.)

 275. sudecan diyor ki:

  tercıhler ne zaman yapılıyor

 276. Hüseyin diyor ki:

  Hocam Şimdi ben Ticaret Meslek Lisesi 2007 muhasebe mezunuyum sınavsız geçiş yapmak için kayıt oldum ve bankaya para yatırdım Tercihler Bu sene Hangi aylarda olacak Daha bu konuda yeniyimde..

  • admin diyor ki:

   Temmuz ayı sonunda ais.osym.gov.tr adresinden şifrenizle sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz. (Tercih yapacağınız okul ve bölümlerin kodları 2013 yerleştirme kılavuzunda yayınlacak)

 277. Rıza diyor ki:

  Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’na sınavsız geçiş yapabiliyor muyuz ? Sınavsız almıyor diye duymuştumda bilgilendirirseniz sevinirim

  • admin diyor ki:

   Siz bölümünüzü yazın ona göre yorum yapalım. Bakın bu sayfada Uludağ sınavsız geçiş bölümleri var. Ve içinde sizin dediğiniz okulda var.

   • Rıza diyor ki:

    İstediğim bölüm var elektrik bölümü fakat YGS-1 puanı istiyor o yüzden kafam karıştı biraz YGS-1 ile alıyor diye

    • admin diyor ki:

     Burada Yerleştirme önceliği sütununda değerlere bakarsanız sınavsız geçiş öğrencileri yerleşmiş. YGS-1 puanla yerleşecek düz lise yada başka alan öğrencileri için geçerli.

 278. ipek diyor ki:

  mrb ben meslek lısesı mezunuym barajı gecemedım ama gecıs hakkımı kendı bolm uzerıne kullanırsam sehır dısı yada içi baska yerlerı tercıh ettgımde yerlesme olasılıgım varmıdır?

  • admin diyor ki:

   Sınavsız geçiş için YGS puanı önemli değil. Evet şansınız var. Ama zaten sadece kendi alanınızı yazabilirsiniz.

 279. ahmet diyor ki:

  merhaba, yukarıda verdiğiniz linkte üniversitenin başka illerden öğrenci alımı yapmadığını söylediniz bunu nasıl anlayabilirim ve 91 doğumluyum bu sene 4176-Bilişim Teknolojilerinden (eml akşam okulu) mezun oluyorum sınavsız geçiş için linkteki yerleri seçmeyi düşünüyorum bu konulardan hiç anlamadığım için fikrinizi alabilir miyim?
  sorgu sayfası http://rehberlik.osym.gov.tr/aramasonuc.aspx?AramaTipi=2&&programadi=bilgisayar+programc%C4%B1l%C4%B1%C4%9F%C4%B1&PuanTurAnah=0&ogrenimsuresi=&hangiaobp=&denbuyuk=&denkucuk=&solila=&sagila=&bulundugusehir=53&siralama=5&ObpTipi=&UniversiteAdi=

  • admin diyor ki:

   “Başka illerden öğrenci almıyor” ifadesini yerleştirme öncelikleri kısmında İ harfinden dolayı yazmışımdır. Bunun anlamı yerleştirilen öğrencilerin tamamı METEB içi yani okulun bulunduğu ilden yerleşmiş anlamına gelir. Sizin verdiğiniz linkte eğer Rize ilinde isiniz hepsi için şansınız var. Rize dışındansanız 2 3 ve 4 için şansınız daha fazla.

 280. Gül diyor ki:

  barajı geçemeyenler için direk geçiş war dimi yanı barjı geçemeyenlerde faydalanabiliolar dimi ??

 281. zeyla diyor ki:

  zaten size sorumluluk yüklemekten değil sadece bilgim olsun istiyorum tabi ki kendimi güvende hissettiğim yerleri verecem.ben sadece sizin düşüncelerinizi istiyourm:):)van ve ilçeleri hakkari gibi yerler olur tercihim büyük ihtimalle ama işte sıralamayı nasıl verirsemde doğru yapmış olurum bu konuda yardımcı olmanızı istiyorum…

  • admin diyor ki:

   Kusura bakmayın o kadar detaylı bilgiye bende sahip değilim. Rehber öğretmen değilim sadece bulunduğum okulda sınavsız geçiş ve açık lise işlemleri ile ilgileniyorum.

 282. aslıgöcmen diyor ki:

  bende hemsrelik okuyorum ama anesteziye geçemiyoruz diye biliyorum, yani sınavsız geçişle??

  • admin diyor ki:

   2013 YGS başvuru kılavuzunun 50.sayfasında sağ sütunda hemşirelik bölümünün,2 yıllık geçiş alanları arasında Anestezi’ninde olduğunu görebilirsiniz. Kılavuzu buradan indirebilirsiniz.

   • aslıgöcmen diyor ki:

    peki bu sene mi başladı bu geçiş? geçen senelerde yoktu diye biliyorum ama yanlış olabilir

    • admin diyor ki:

     Ben bu yılki kılavuza göre söylüyorum. Daha öncesi hakkında bilgim yok. Bizim okulumuz Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi.

 283. belindaa diyor ki:

  Sağlık meslek hemşirelik okuyorum. Bulunduğum şehirde Anestezi bölümü var ama 2012,2,D,94 yazıyor. Alan dışı olduğu için şehir dışında anestezi okuyup burayı tercih eden benden öncelikli mi oluyor??

 284. zeyla diyor ki:

  tşk edrim bu arada tercihler için bir öneriniz var mı 3 yeri tercih verecem sizce nasıl vereyim bi öneriniz varmı?

  • admin diyor ki:

   Bu konuda sorumluluk almak istemiyorum. Akrabalarınızın olduğu kendinizi güvende hissedeceğiniz bir yer olur mesela :) (Kız babası olarak kızımın güvende olması ilk önceliğim olur:)

 285. zeyla diyor ki:

  çok yardımcı oldunuz tşk ederim.

 286. zeyla diyor ki:

  bölümüm ç.gelişimi fakat bizim bölümün içinde yer alan sosyal hizmetler bölümünü tercih vermeyi düşünüyorum bunun için ne yapmalıyım ?

  • admin diyor ki:

   Ona da baktım Yalova’da örgün eğitim olarak var. Ayrıca açıköğretim kapsamında ANadolu Üniversitesinde de var.

 287. zeyla diyor ki:

  bölümüm çoçuk gelişimi

 288. zeyla diyor ki:

  tşk ediyorum fakat van ı çook istiyorum bunun için yapacak bişim yok mu?
  peki diploma notum yüksekse yine vanlı 2013 teknik lisesi mezunu olan öğrencinin diploma notu benden daha düşük olsa bile yine öncülük onun mu olur

  • admin diyor ki:

   Evet okul türünden dolayı öncelik onun olur. Bölümünüzü yazarsanız Van’daki yerleştirilen öğrencilere bir göz atalım.

 289. burcin diyor ki:

  slm, ben teknik lise elektronik bölümü 94 mezunuyum, aöf hangi bölümlere girebilirim ve ben sınavada giriyorum, sınavsız geçiş hakkım devam ediyormu?

  • admin diyor ki:

   Aöf programı olarak sadece Elektrik Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı bölümü var.
   YGS sınavına girseniz de sınavsız geçiş hakkınız var.

 290. zeyla diyor ki:

  ben hakkari yüksekova kız teknnik ve meslek lisesinde bu yıl mezun olacam ve sınavsız geçiş hakkımı kullanacam tercih verirken ilk tercihimi hakkari değilde van versem tercihte yanlışlık yapmış olur muyum lütfen bana yardımdı olursanız çok sevinirim simdiden tşkler.

  • admin diyor ki:

   Sınavsız geçişte kendi ilinizdeki programları tercih ederseniz önceliğiniz olur, Van’ı tercih ettiğinizi düşünelim. Önceliklere göre 2013 ve Teknik Lise mezunu olmanız Van’da mezun olan normal meslek lise mezunlarına göre avantaj sağlayacaktır. Ancak aynı statüdeki yani 2013 teknik lise mezunu Van’lı öğrenci sizden öncelikli olacaktır. Kendi ilini seçtiğinden önce o yerleştirilir.

 291. dilek k diyor ki:

  Meslek Lisesi Yapı Ressamlığı Bölümü 1999 mezunuyum Dikey Geçiş yapıcağım bölüm aynı bölümü olucak ayrıca kamuda çalışıyorum açık öğretim mi? örgün öğretimi yapılacak teşk .

  • admin diyor ki:

   Sınavsız geçiş alanlarınıza bu sayfadan bakabilirsiniz. Maalesef Açıköğretim programı yok.

   • dilek k diyor ki:

    Dikey Geçişten faydalanmak istiyorum Açık öğretim yoksa bu durumda ne yapmam gerek?

    • admin diyor ki:

     Örgün bölümlerden başka bir alternatifiniz yok. Eğer illaki bir açıköğretim okumak istiyorsanız YGS sınavına girip 140 ve üzerinde puan alacaksınız.

     • aslı diyor ki:

      hocam banada bı yardım etsenız kafam karıstı oncelık kıme hıc anlaömadım herkes ayrı bırsey soyluyor sız net acıklama yaparmısınz ben hasta bakım bolumunden paremedık bolumune bu sene rahat bı gecıs yapabılecekmıyım bu sene mezunum ….

      • alperturkoglu diyor ki:

       Şu an bulunduğumuz sayfadaki yazıyı okudunuz mu? Bundan daha iyi bir anlatım zaten yapamam. Yalnız şunu söyleyeyim diğer sorunuzda şöyle birşey anladım. Sınavsız geçişte sağlık meslek lisesi bölümleri kendi içinde daha öncelikli bir bölümü var mıdır gibi birşey anladım. Hayır yoktu. Öncelik sıralaması bu sayfada anlatıldığı gibidir.Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık
Erkek bebek isimleri için erkek isimleri sitemiz. Toplist Sitesi- Bedava Link Ekle Sınava Hazırlık Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.