Liseye Sınavsız Geçiş

2016 Üniversite Ek Tercih Kılavuzu Yayınlandı – 25 Ağustos 2016

Sponsorlu bağlantılar

26-30 Ağustos tarihleri içinde tercihlerinizi yapıp, tercihlerin sona erdiği günün ertesi günü yani 31 Ağustos 2016 23:59’a kadar ücret yatırabilirsiniz.

2016-ÖSYS YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA EK YERLEŞTİRME KILAVUZU

YGS-LYS boş kontenjanlar için tercihler ise 26-30 Ağustos tarihleri arasında alınacak. Ek yerleştirmeye bir yükseköğretim kurumuna ilk merkezi yerleştirmede yerleşen adaylar katılamayacak. Bu adaylar yerleştikleri kurumlara kayıt yaptırmamış bile olsalar ek yerleştirmeye katılma haklarına sahip değiller. Ek yerleştirme kayıtları da 6-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Bu arada ek tercihlerle ilgili hatırlatmak istediğim çok önemli 1-2 husus var.

1- Merkezi yerleştirmelerde herhangi bir programa yerleşmiş olan adaylar ek tercihlerde tercihte bulunma hakkı bulunmamaktadır.

2-Ocak 2016’da herhangi bir başvuruda (YGS yada sınavsız geçiş) bulunmamış adayların ek tercihlerde de tercih hakkı bulunmamaktadır.

3-Özel yetenek sınavı ile yerleşen adaylar ek yerleştirme tercihinde bulunabileceklerdir.

4-Adayların yüksek öğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekir.

5- Ek yerleştirme ücreti olarak belirlenen ücretin (geçen yıl 15 TL idi) ek tercih süreleri içinde bankaya yatırılması gerekmektedir. (Tercihler başladığında.)

Alper TÜRKOĞLU248 Yorum Yapılmış.

 1. aslı dedi ki:

  HOCAM 58 bin kontenjan için tekrar bi ek yerleştirme yaparlar mı sizce

 2. Osman dedi ki:

  hocam merhaba ben sınavsız geçişte ek yerleştirmede kazandım ama ben teknik lise mezunuyum ve sonuç belgesinde Mezun Olduğu Okulun Tür Grubu: Meslek lisesi diye geçiyor neden böyle

 3. buse dedi ki:

  HOCAM BEB YERLEŞEMEDİM BAŞKA HKKIM FALAN VARMI NAPMALIYIM

 4. Esat Özdemir dedi ki:

  Hocam bilgi Üniversitesini kazandım çok mutluyum bizlere bu süreçte destek olduğunuz için Allah razı olsun

 5. Doğan dedi ki:

  Hocam 6-9 eylül arası kayıtlar var ve hala açıklanmadı. Sizce yarın kesin olarak ek tercih açıklanırmı yoksa daha geç tarihlerdede açıklanabilirmi?

 6. huseyin dedi ki:

  hocam aöf tercih yaptim iletim dagitim olarak ama iö yaptim parali olanlardan her hangi biri gelse yeter bana gelme sansi nasil olur sizce ilk tercihler gelmedi

 7. huseyin dedi ki:

  hocam kolay gelsin bisey soracam ben 2012 elektirik mezunuyum sinavsiz gecisi kullanmadim bu sene tercih yaptim gelme sansi varmi bide meslek lisesi mezunlari acik ogretime puansiz gire biliyormu 2 yillik olan bolumler icin

  • alperturkoglu dedi ki:

   Mezuniyet yılınızdan dolayı yerleşme şansınız çok düşük. Eğer sınavsız geçiş bölümleriniz arasında aöf programı varsa aynı örgündeki gibi tercihle yerleşme şansınız var. Mesela elektrik iletim dağıtım, İs Sağlığı ve Güvenliği aöf programları var. Ancak kontenjanları son mezunlarla doluyor.

 8. ayşe dedi ki:

  hocam sağlık meslek lisesi mezunuyum obp puanım 416 istediğim üniversite 353le kapattı ama metebten dolayı ben yerleşemedim şimdi boş kontenjanlar var yine istediğim yerde yazsam yerleşme olasılığım var mı sizce? İlk yerleştirmede meteb içi alan yer ikincilerde meteb dışı alma olasılığı var mı?

 9. burcuu dedi ki:

  merhaba, kardeşimin ek tercihlerini yapıyoruz. önceliğimiz devlet üniversiteleri. biraz uzun açıklayacağım kusura bakmayın ama cevabını hiç bir yerde bulamıyorum . örneğin kocaeli üniversitesinde kılavuzda şöyle bir bölüm var :

  106951167 Makine 2 YGS-1 3 2 191,48246 16,2,İ,97 318,60000 : 1. öğretim

  aynı bölümün ikinci öğretimi için puan ve öncelik kısmı boş ve bizim ihtiyacımız olan sınavsız kontenjan sayısı 14 . kardeşimin meslek lisesi türü “2” , istanbul da yaşıyoruz, “meteb ” dışı seçiyor olacağız. buna benzer diğer üniversitelerde de yüksek kontenjanlar var , bu üniversitelerin puan kısmı neden boş ve hangi önceliğe göre alacaklar, bunlara tercih listesinde yer vermemiz ne kadar doğrudur ? şimdiden kıymetli yardımlarınız için teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kılavuzda yazıyor. Bakınız 5.sayfa (8) numaralı sütunda, programa 2016-ÖSYS’de sınavsız geçiş hakkı ile
   yerleşen en son sıradaki adayın yerleştirme öncelikleri (9) numaralı sütunda, programa 2016-ÖSYS’de sınavsız
   geçiş hakkı ile yerleşen en son sıradaki adayın OBP’si (10) numaralı sütunda yer almaktadır. Kontenjanı
   dolmayan programlarda bu sütunlar boştur.

 10. Gökçe dedi ki:

  Merhabalar

  Ek yerleştirmede önlisans bölümlerinde olan boşluk ve —- olarak gösterilenlerin anlamı nedir acaba ? Örneğin bir bölüm sınavsız geçiş ile 1 öğrenci alacak fakat Obp puan yerine baktığımızda boşluk görüyoruz ya da —- işaretini görünüyoruz.Bunların anlamı nedir yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Kolay gelsin

 11. Hakan dedi ki:

  Merhaba hocam, ben 2015’te Ticaret Meslek Lisesi’nin Bilgisayarlı Muhasebe bölümünden mezun oldum ve geçen sene tercih yapmadım, bu sene yerleşemedim ve şimdi ek tercihlemi yapıyorum. Benim YGS-6 puanım ek puan ile 240, ek puansız hariç 220 küsür. Dış Ticaret ve İşletme Yönetimi bölümlerine 240 ile mi yerleşirim yoksa 220 küsürlük puan ile mi?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelikle sınavsız geçiş önceliklerinizle değerlendirileceksiniz yerleşemezseniz, YGS kontenjanı için 240 puan ile.

   • Hakan dedi ki:

    Yani bana Dış Ticaret ve İşletme Yönetimi bölümlerinden toplamda 0,18 ek puanı alıyorum. Ayrıca direk YGS puanım ile yerleşmek istiyorum mesela.?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sorunuzu yanlış anlamış olabilirim. Düzeltelim. Alanınızla ilgili 4 yıllıklar için 0,18 katsayılı ek puanla tercihte bulunmuş olursunuz. Alanınızdaki 2 yıllıklar için ya sınavsız geçiş yada 0,12 li ek puanla yerleşebilirsiniz.

     • Hakan dedi ki:

      Fakat YGS Yerleşme Sonuçlarında Y-YGS6 puanım 240, bende buna göre tercih yaptım bir yanlışlık mı oldu acaba şimdi? 0,12 dediğiniz puan veriliyor ekstradan, 0,06 puan veriliyordu, ama bu seneden sonra 0,06 verilmiyor diye açıklama yapılmıştı. Ben 2015’te mezun olduğuma göre 0,12 ve 0,06 puanlarını alabiliyorum diye tahmin ediyorum?

      • alperturkoglu dedi ki:

       Eğer Ek puanlı yerleştirme sütunu boş ise kendi alanınızla ilgili puan türünde 180 barajını aşamamışsınızdır. Yerleştirme puanı hesaplanmış sütundakiler 0,12 li hesaplananlardır. 2 yıllık tercihlerde zaten 0,18 lik değil 0,12 lik ek puanlı tercih yapılabilir..

   • gizem dedi ki:

    hocam iyi akşamlar ben bu sene çocuk gelişimmezunuyum. ygs de 180 barajını gecemedim. obp puanım 304 ilk tercihlerde yerleşemedim. şimdi ek tercihlerde farklı bölümler yazmak istiyorum.obp puanım ile kendi bölümü değil de başka bir puanım yeten bölümü yazabilirmiyim ?

 12. Ece dedi ki:

  Hocam ygs4 puanim 268 iki senelik 278 puanli 7 bos kontenjanli bir bolume yerlesir miyim belli olmaz alabilir diyolar

 13. Ahmet dedi ki:

  hocam rehber hocasınnb irisiyle konuştumda meteb dışı yazması çönemli değil dedi kendi meteb bölgenizde öncelğiniz var dedi bu doğru mu sizen öğrenmek istedim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kendi meteb bölgeniz için METEB DIŞI yazıyor olması tabiki önemli değil. Bunun anlamı METEB İÇİ’ler yerleşmiş METEB DIŞI’ndan da almış demektir. Ancak Okul türü 3 yani anadolu ve METEB DIŞI yazıyorsa, sizin okul türünüz 2 yani normal meslek mezunu iseniz yine yerleşemezsiniz.

 14. sevda dedi ki:

  hocam bişey sormak istiyorum benim obp puanım 411 anadolu saglık meslek mezunuyum sınavsız geçişle yerleşemedım şimdi ek tercih ypıcam fakat obp puanları o kadar yüksekki 420lerde istedigim bölumler bu yıl mezun oldum internetten araştırdıgım kadarıyla ek yerleştirmede kontejan doldurmak için obp puanları düşüyormuşda artiyormusta ben şimdi tercih etsem gelme ihtimali varmı?

 15. gamze dedi ki:

  Hocam hep soru soruyoruz hiç cevapsız bırakmıyorsunuz sayenizde çok dikkatli tercihlerimi yaptım çok yardımcı oldunuz çok teşekkür ederim. Bir sorum daha var size bazı üniversitelerin yerleştirme öncelikleri boş bu tercih önceliği olmadığı anlamına mı geliyor ? yoksa özel üniversite olduğu için mi ? tam burslu oysaki. birde okulun obp taban puanının biraz aşağısındaysa puanımız yazsak bir şansımız olur mu ? tekrar teşekkür ederim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Normalde boş olması kontenjanın dolmadığını gösterir. Ancak tam burslu bir program ve boş ise ek yerleştirmelerde yeni açılmış bir bölüm de olabilir.

   • gamze dedi ki:

    yani yerleştirme önceliği ve obp puan kısmı boş olduğunda tercih yapabiliriz öyle mi? dikkat etmemiz gereken bir husus yok burda mezuniyet yılı gibi
    hocam ben anadolu ticaret meslek lisesi mezunuyum okul kodum 2 değil mi?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Tabi bu kesin yerleşeceğiniz anlamına da gelmesin. Yeni açılmış bir programda olabileceğinden önceliği sizden iyi birilerinin yerleşme olasılığı da var. Anadolu Ticaret ise okul türünüz 3.

     • gamze dedi ki:

      ama hocam muhasebe ve finansman sınavsız geçiş bölümlerinin hepsinin kodu 2 nasıl oluyor bu ? ben kodumu 2 diye biliyordum ve tercihlerimi hep öyle yapmıştım
      hocam ben 2015 yılında geçiş yapmıştım bankacılık ve sigortacılıktı okul türü 2 ile alıyordu yerleşmiştim muhasebe bölümünün geçiş yapabileceği tüm bölümlerin okul türünde 2 yazıyor ne yapmalıyım ?

      • alperturkoglu dedi ki:

       İyi de okul türünüzün 3 olmması 3 ve 2 olanlara yerleşebileceğinizi gösterir. Sizin yerleşememe sebebiniz en önemli öncelik olan mezuniyet yılı. 2016 mezunlarının öncelikli ve kontenjanlar 2016 mezunları ile doluyor bu nedenle siz anadolu avantajını kullanamamış oluyorsunuz.

 16. Özge dedi ki:

  Hocam aöfler de de bu puana göre bölüm hiç yok puanlar 200lerde bayağı
  kontenjanı dolmamıslar da da puan felan yazmıyor onları yazabilir miyim?

 17. Semih kaya dedi ki:

  Hocam klavuzda bazi bolumlerde karsilarinda puan falan yazmiyor bunun sebebi nedir yanitlarsaniz sevinirim

 18. efe dedi ki:

  hocam benim okul türü 3 üniversitede okul türü 4 yazıyor bu üni. yerleşebilme şansım var mı

 19. ferhat dedi ki:

  Hocam peki bu ek yerleştirmelerin sonucu nezaman açıklanır bilginiz varmı ?

 20. ahmet can dedi ki:

  HOCAM GENE BEN KUSURA BAKMAYIN ARTIK KAÇTIR AYNI SORULARI YAIYORUM FAKAT CEVAP BULAMADIĞIM İÇİN KAFANIZI AĞRITIROYURM.
  İş sağlığı ve güvenliği bölümünde anlamadığım hususlar var bugun bütün üniversiteleri araştırdım hepsi 2016 mezunlarını almış. İçinde 98 lide var 99luda var bu nasıl oluyor hocam 97 lide var. 99lular mezun olmadan nasıl yerleşmişler ? 97 lileri anlarımda bi nebze olsun 99luları anlamıyorum. birde 16,2,D,99 şöyle bir şekilde alan yere ben giremiyor muyum şimdi
  15 mezunuyum 3(teknik lise ) 01.01.97liyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yıl 99 lulardan da mezun oldular. Onlar yerleşmiş. Doğum tarihi en son kriter ona bakmayın bile. En önemli 2 kriter mezuniyet yılı ve okul türü. Yani bu yıl 2016 mezunları ile kontenjanlar doluyorsa sizin şansınız yok gibi bir şey oluyor. Tabi ek tercihlerde belki açık kalan kont. için şansınız azda olsa olabilir.Deneyin.

 21. Özge dedi ki:

  Hocam bide ygs en yüksek puanım 162
  Ek yerlestirme tercih kılavuzundaki hiç bir bölüme yetmiyor puan.. bazı bölümler de puan yeri boş

 22. Özge dedi ki:

  Hocam Atatürk Üni
  Aöf Büro Yönetimi bölümünde puan yerinde birşey yazmıyor , baktığım bazı Aöf bölümlerinde de yazmıyor? Bu ne demek oluyor bilgilendirir misiniz..

 23. Beyzanur dedi ki:

  Merhaba ben birşey sormak istiyorum sınavsız geçiş yapamak istiyorum ancak başvuru yapmadım ek tercihlerden 15 tl yatırıpta geçiş yapabilirmiyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında hiç bir başvurunuz yoksa yapamazsınız. YGS başvurunuz varsa sınavsız geçiş içinde geçerlidir. Önce tercihlerinizi yapıp parayı sonrada yatırabilirsiniz.

 24. Sükran Aydoğan dedi ki:

  hocam ben ek tercih yapacağım sınavsız geçiş hakkımı kullanmadan benim klavuzda ki yerleştirme önceliklerine dikkat etmeme gerek var mı ? yoksa ygs en küçük puana bakmam yeterli midir ? Aksi taktirde benim puanım 235 ama kılavuzda ki en küçük puan 219 ve eğer önceliklere bakarsak aday 2013 mezunu 95 doğumlu ben 2014 mezunu 96 doğumluyum 4 kişilik kontenjanda gelme durumu var mıdır (Garanti yer olarak yazdım tercihlerime )

 25. Emre dedi ki:

  Merhaba ben birşeyi tam olarak öğrenmek istiyorum şimdi Osym 2016 sınavsız geçişte AOF olarak tercihte bulunmam mümkün müdür benim? 4 yıllık Mesleki Açıköğretim Lisesi Bilişim Teknolojileri/Web tasarım 2014 yılı mezunuyum. Çok kafam karıştı beni aydınlatabilir misiniz?

 26. Ecem dedi ki:

  Hocam ilk tercihte yazdığım ama yerleşemediğim üniversitede bir kişilik kontenjan kalmış tekrar yazsam yerleşme ihtimalim var mı

 27. ali dedi ki:

  hocam iyi günler
  tercih yaptımda nufüsüm tokatta ösymnin tercih sayfasında adres bilgilerim istanbul yazıyor meteb içi yerleşicem istanbul yazdım bir sorun olmaz dimi sonuçta adresim istanbul

 28. Ebru dedi ki:

  Merhaba ben meslek lisesi mezunuyum çocuk gelişim bölümüne sınavsız geçiş hakkimi kulanicagim nasıl yapabilirim 2 yıllık

 29. ahmet can dedi ki:

  Hocam geçen sene mezun oldum. Lisede bölümüm Otomotiv teknolojisydi. (teknik lise ) Geçen sene hiç tercihte bulunmadım. Bu sene Pamukkale (honaz) İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ bölümünü istiyorum (İÖ). benim OBP PUANIM 330 bu sene 302 ile almış ek tercihlerde yerleşme şansım var mıdır ? ihtimali nedir hocam ?

 30. Hasan dedi ki:

  Hocam ben marttaki sınavda180 barajını geçememiştim ama 150 barajını geçtim bu seneki lys sonuçları açıklandığında benim yerleştirme puanlarından en yükseği 199 ygs den tercih yapabiliyormuyum teşekkürler

 31. rabia dedi ki:

  Hocam imam hatip mezunuyum sınavsız geçiş hakkım var.ilk tercihlerde yerleşemediğim icin ek tercihlerde sınavsız geçis hakkımı kullanmak istiyorum ama tercihlerde ilahiyat açıköğretim olarak çıkıyo o doğru mudur

 32. erhan dedi ki:

  hocam ben meslek lisesi mezunuyum 2016 ösys ye Sınavsız geçiş hakkım var, YGS’ye girmek istemiyorum, sadece sınavsız geçişe başvurmak istiyorum şeklinde başvuru yaptım ilk tercihlerde bir yere yerleştirilemedim şimdi ek kontejyandan başvuru yapmak istiyorum karşıma aşağıdaki uyarı çıkıyor.sebebi nedir. teşekkürler

  tercih yapabilmeniz için gerekli sınav sonucunuz bulunmadığından tercih yapamazsınız.

 33. Tuba dedi ki:

  Merhaba..lisede çocuk gelişimi mezunuyum..daha önceki seneden sosyal hizmetler bölümüne kayıt yaptırmıştım..bu sene çocuk gelişimi bölümüne sınavsız geçiş yapmak istedim, giremedim..son olarak ek yerleştirmeden girmeyi denedim fakat karşıma ”Tercih yapabilmeniz için gerekli sınav sonucunuz bulunmadığından tercih yapamazsınız” diye bir yazı çıktı..kayıt yaptırabilmek için ne yapmalıyım?

 34. zekiye dedi ki:

  ocak 2016 da başvurum bulunduğu halde neden ek tercihlere başvuru yapamıyorum

 35. kadir dedi ki:

  Hocam ben ilk tercihimi yanlış yaptım bu sene mezunuyum biraz hatırlamışsınızdır. Şimdi bu ek tercihi yapıcam ancak bende şuanda sayfamda böyle birşey yok. Ayrıca ben 15 TL yi ödeyecekmiyim o konuda biraz kararsız kaldım ?

 36. Gamze dedi ki:

  Hocam yine bir sorum olacaktı ek tercih başvuru süreci başladı ama ösymde tercih sürecinde ek tercih bulunmuyor benimle mi bir alakası var yoksa tercihi şimdi yapamıyor muyuz ?

 37. buse dedi ki:

  hocam tercih yapıcam daha ücret yatırmadım ama tercih sayfasında başvuru bulunamadı veya yetkiniz yok diyor sizce neden hiçbir yere yerleşemedim hocam

 38. funda dedi ki:

  Hocam açık meslek lisesi çocuk gelişimi bu sene mezun oldum meteb ili antalya fakat en yakın çevremdeki iller meteb içi istiyor ve puanları 400 de benim obp puanım 348 yazsam bile çıkma ihtimali var mı

 39. burak dedi ki:

  hocam istanbul arel ge.en sene 2013 alıyormuş bu sene hep 2016 ya çekmişler ama kontenjanları hep boş kalıyor 1. sıraya yazsam yerleşebilir miyim

 40. emir dedi ki:

  Hocam günaydın iyi günler

  Ben Endüstri meslek lisesi Metal Teknoloji bölümünden henüz bu yıl mezun oldum Otomotiv teknolojisini yazmak istiyorum

  Tablo-3. Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Ön Lisans Programlarına bakıp en soldaki En küçük obp puanına bakıp öyle tercih yapacağım değil mi ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Önce onun yanındaki yerleştirme önceliklerine sonra OBP puanına bakacaksınız.

   • emir dedi ki:

    Hocam ben Bolu gerede meslek yüksek okulu otmotiv teknolojisi İÖ okumak istiyorum istanbul çıkışlıyım 16,2,D,98 yazıyor ben 97 doğumluyum meslek lisesi mezunuyum ve kontenjan 17 olarak gözüküyor sizin gözünüzden yerleşme ihtimalim ne kadardır ? belirtirseniz sevinirim.

 41. ahmet dedi ki:

  Hocam simdi ek kontenjan aciklandi ben gaziantep unv makine yazicsm puani 198
  benim puanin 210 bos kontenjan 5 kisi var fakat benim obp 318 makine bolumn obp si 340 ben meslek lisesi cikisliyim muhasbe bolumu bu bolumu yazsam gelirmi

 42. Gamze dedi ki:

  Hocam ben ek tercihe kaldım 2015 mezunuyum boş kontenjanları nerden görebilirim ösym klavuzundan hiçbir şey anlamadım boş kontenjanları bulamadım ve neye göre yapmalıyım bununla ilgili bir yazınız varsa iletir misiniz acaba ?

 43. Yeliz dedi ki:

  Hocam ek yerleştirme klavuzuna baktım fakat bölümümün puanı yok tercih edemez miyim ? ya da puansız mı alıyorlar ?

 44. buse dedi ki:

  hocam benim puanım 285 obp puanı 391 olan biyeri tercih edebilirmiyim ve etsemde yerleşe bilirmiyim iş güvenlik yazcam

 45. Doğukan yıldırım dedi ki:

  hocam ben ek tercih yapacağım ancak sınavsız geçiş hakkımın olmadığı bölümde yanı başka bir bölüme normal ön lisans tercihi yapacağım. Yayınladığınız klavuzu inceledim ve sınavsız geçişle yerleştirme bölümünde doğum tarıhi ve meteb bölgesi gibi bilgiler bulunuyor. Ben ygs puanımla tercih yapacağım için YGS Puanıyla Yerleştirme kısmını baz alacağım değil mi ? Çünkü diğer bilgiler Sınavsız Geçiş Yerleştirme başlığı altında ?

 46. didem dedi ki:

  hocam ek kontenjan listesi ne zaman yayınlanacak bilginiz varmı ?

 47. Samet dedi ki:

  Hocam ben sınavsız geçişten yaralanıp yerleştim ama okul degiştirmek istiyorum nasıl yapabilirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yıl yerleştiyseniz en az 1 dönem okuyup gerekli şartları taşımanız durumunda yatay geçiş yapabilirsiniz. Yatay geçiş konusunda yatay geçiş sitelerinden bilgi alabilirsiniz.

 48. western dedi ki:

  İyi günler. Ek tercihler için boş kalan kontenjanları nereden öğrenebilirim? Kılavuzda yazıyor mu? Yazıyorsa kılavuza nereden ulaşabilirim? İnternette büyük bir bilgi kirliliği mevcut olduğu için tekrar tekrar soruyorum. Teşekkürler.

 49. burak dedi ki:

  hocam ek tercihlerin ücretini, ek tercihler başladığı zaman yatıracağız doğru dimi?
  Bide ösymye ek tercih için başvuru yapmak gerekiyor dimi?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ek tercih Kılavuzu yayınlandı. Orada da göreceğiniz gibi ayrıca başvuru yapmayacaksınız. 26-30 Ağustos tarihleri içinde tercihlerinizi yapıp, tercihlerin sona erdiği günün ertesi günü yani 31 Ağustos 2016 23:59’a kadar ücret yatırabilirsiniz.

 50. Fadime dedi ki:

  Hocam öyle değil. Yani meslek liselilerin önceliği olur mu diyorum

 51. Fadime dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben düz lise mezunuyum. Ek yerleştirmede, önlisans bölümlere sınavsız geçiş önceliği olur mu. Yoksa puana mı bakılır. Teşekkürler

 52. Kubilay dedi ki:

  Hocam bi iki sorum var.
  Ek tercih ucreti ne zaman yatırılıyor ve kılavuz ne zaman yayınlanacak
  İlk başta tercih yapmayan ek tercih yapabilir mi
  Sınavsız geçiş başvurusu yaptım ama parayı yatırıp yatırmadığımı hatırlamıyorum nasıl öğreniriz

 53. Yeliz dedi ki:

  Hocam ek yerlestirme klavuzu ne zaman aciklanacak ? Surekli takip ediyorum ama hala yayinlanmadi sanirim ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Daha merkezi kayıtlara göre boş kontenjanlar yeni belli oldu. 26 Ağustos ektercihlerin başlayacağı tarih olduğuna göre Cuma gününe kadar yayınlanır diye bekliyorum.

 54. Necl dedi ki:

  Merhabalar ben 1998 cocuk gelişimi lise mezunuyum açıköğretimden sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim ygs den 127 puan çıkardım tercih yaptım ama yerlesemedim

 55. Burak dedi ki:

  Hocam 2 senelik universiteden mezun olduktan sonra dgsye istedigimi zaman girebilir miyiz sene onemli midir

 56. Derya dedi ki:

  Hocam ek tercihte aöf çocuk gelişimini nasıl seçeceğiz ygs 3’den 175 puan aldım yeterlimidir

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelikle ek tercih kılavuzu yayınlanacak boş kontenjanların, yerleştirme öncelikleri yada YGS taban puanlarını göreceksiniz. Ona göre tercih yapacaksınız. Bu arada Çocuk gelişim YGS-3 ile almıyorki. Merkezi yerleştirme için gereken şartlar ek yerleştirme için de geçerli.

 57. ahmet can dedi ki:

  Hocam diyelik mi bir bölüme öğrenciler yerleştir 2 yıllık. Ek kontenjan açılıyor mu o bölümle tekrardan ek yerleştirmeyle öğrenci alabilmek için yoksa sadece kayıt yaptırmayan öğrenci olursa mı açacaklar ? hangi bölümler ek kontenjan açar yada dolmayınca mı açılır biraz bilgi alabilir miyim

 58. ferhat dedi ki:

  Ya boyle bi adam yok gercekten helal olsun bir soruyu 1000 kere sormussunuz yinede cevap vermis. Yardımınız için tesekkurler hocam

 59. Gizem dedi ki:

  Hocam bnm obp 380 .çocuk gelişim bölümü mezunuyum Sınavsız geçiş hakkımi kullanmak istyrm ek tercihte . Fakat ilk tercihte yerlesemedim tokat obp 366 yerlesemedim bide kendi obp den düşük yerleri yazdım yerlesebiliyim diye . Ama olmadı ek tercihte ne yapmam gerekiyor yerleşmemiş icin

  • alperturkoglu dedi ki:

   Puandan önce mezuniyet yılı, okul türü ve METEB önceliğine bakmalısınız. okul türü 3 olanlar anadolu mezunlarını almış demektir. Farklı bir ili seçiyorsanız METEB DIŞI’ndan alıyor olması lazım.

 60. Gizem dedi ki:

  Hocam ek tercihte sınavsız geçiş hakkimi kullanmak istyrm ilk tercihte yerlesemedim . İkinci tercihte sinavsiz gecis hakkımı kullanmak istiyorum diye isaretlemem mi gerekiyor. Yada ne yapmam gerekiyor sınavsız geçişle yerleşme için

 61. Berk dedi ki:

  Hocam ek tercihlerde önlisans programlarında kaç kontenjan kaldığı ne zaman belli olacak ve yayınlanacak biliyormusunuz?

 62. didem dedi ki:

  hocam ben kimya tek. mezunuyum 2014 şimdi ise sıanvsız geçis ile bi yere yerleşmek istiyorum ilkinde yerleşemedi iş güvenlik bölümü istiyorum marmara üni 41 kişilik kontejanda 40 kişi yerleşmiş görünüyor ama 2016 mezunları yerleşmiş benim buraya yerleşme şansım varmı biruni üni 2 kişilik yer kalmış ücretli hocam 2012 mezunu almışlar ve puan 292 sizce buraya girme şansım var mı?

 63. nuray dedi ki:

  Hocam 2010 mezunuyum 175 aldim ek puanla 212 oldu entüstri meslek mezunuyum tercih yaptım yerlesemedim ek tercih aöf gelir mi

 64. zekiye dedi ki:

  ben 2014 çocuk gelişimi mezunuyum. sınavsız geçiş hakkımı kullandım ama bi yere yerleşemedim.. ek tercihlerde nasıl bi yol izlicem obp puanım 341.500

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelikle şu sayfadan bu yılki yerleştirme sonuçlarını inceleyin. Devlet üniversiteleri imkansız hatta bu yıl açıköğretim programı bile son mezunlarla doldu. Ancak özel ün. ücretli yada %50 burslu programları olabilir.

   • ahmet dedi ki:

    Hocam ben meslek lisesi mezunuyum gecen sene mezun oldum bu tercihlerde sinavsiz gecis yapabilcegim bolumleri yazdim biyere yerlesemedim obp puanim 320 nasil bir yol izlemeliyim ek tercihlerde

    • alperturkoglu dedi ki:

     Demekki mezuniyet yılı önceliğine dikkat etmemişsiniz. Bakın yukarıda kayan yazıda verdiğim linkte 2016 sonuçları var. İnceleyin 2015,2014 yada daha öncesi mezunların yerleşebildiği programlar var mı? Varsa şansınız olabilir.

 65. Ece dedi ki:

  Hocam ygs4 puanim 265 ek tercihte onlisans cocuk gelisimine basvursam meslek cikisli olmadan sizce gelme ihtimali olur mu yer varsa

 66. Alican dedi ki:

  Hocam ben 2015 yılı bilisim teknolojileri mezunuyum ilk sene osys basvuru yapmadim bu sene bilgisayar p. Tercih yaptim ama biyer gelmedi obp puanım 320 ek yerlestirmede gelme ihtimali var mı ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Büyük ihtimalle mezuniyet tarihinizin eski olduğunu düşünmeden tercih yaptınız. Puandan önce mezuniyet yılı, okul türü, METEB’e bakılır. Yukarıda kayan yazıdaki linke tıklayıp eski mezunlardan alan programlar var mı incelemeli ona göre ek tercihlerde tercih yapmalısınız.

 67. mehmet dedi ki:

  Hocam önlisans için kontenjanı dolan bölümler ek yerleştirme için ek bir kontenjan açıyorlar mı? (direk geçiş hakkımı kullanacağım)

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ek kontenjan açılmıyor. Ama kayıt döneminde mutlaka kayıt yaptırmayan, vazgeçen olduğundan kontenjan oluşuyor. Ek tercih kılavuzu yayınlandığında 3-5-10 kişi neyse göreceksiniz.

 68. bahadır dedi ki:

  ben temel lise mezunyum lys den 172 aldım özel mühendislik ek tercıhte tercih edebilirmiyim hocam

 69. Selin dedi ki:

  Merhaba isim degişikligi yaptım sınava girmeden önce giriş belgem çıktıgı icin degişiklik yapmadım eski ismimle girdim şimdi ösym sonucu eski ismimle çıkıyo üni. Yeni ismimle kayıt olabilirmiyim

 70. Ahmet dedi ki:

  Hocam ben 2015 mezunuyum. 4 yillik bolumler yazdim fakat tutmadi. Meslek lisesi cikisliyim ek tercihlerde is sagligi ve guvenligi yazacagim. Obp puanim 330 honaz myo ek yerlestirmeyle ogrenci aliyor mu ? Aliyorsa tutma ihtimali var mi ?
  Saygilar

 71. Sevilay dedi ki:

  Hocam ben meslek lisesinin bu seneki mezunlarındanım . Çocuk gelişimi . Direk geçiş hakkım olmasına ragmen yerlesemedım ek tercıhte nelerı dıkkate almam lazım bırde yanlıs tercıh yaptım sanırım herkes farklı bılgılendırıyor

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelikle şu sayfadan 2016 sonuçlarını inceleyip neden yerleşemediğinizi anlayın. Kendi önceliklerinizle yerleşebileceğiniz programları not edin. Ek tercih kılavuzu yayınlandığında tercihlerinizi buna göre yaparsınız.

 72. Busenur dedi ki:

  Hocam ben 2015 kız Meslek Lisesi yiyecek İçecek hizmetleri mezunuyum. Geçen yıl sınavsız geçiş hakkımı kullandım ama gitmedim. Bu yıl tekrar sınavsız geçiş için tercih yaptım ama bi yer tutmadı. Okul açılana kadar bi yerde çalışıyorum.calistigim için okul çıkmamış olabilir mi ne yapmam gerekiyor

 73. Mustafa dedi ki:

  Merhaba. Ben tercih yaptım ve cıktı. Ek yerleştirme de Sınavsız geçisten faydalanabilir miyim meslek lisesi mezunuyum. Yada sınavsız geçis yapabilir miyim

 74. Doğan dedi ki:

  Hocam ben 24 tane tercih yaptım sınavsız geçiş için ama boşta kaldım obp puanım 315 ve bu sayımın üstüne çıkmadım sizce yerleşememin nedeni ney vede ek tercihlerde nasıl bir tercih yapmalıyım şimdiden teşekür ederim 2016 mezunuyum 1997doğumluyum.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişte puandan önce okul türü, METEB önceliğine bakılır diye yüzlerce defa yazmışımdır. Şu sayfada 2016 sonuçları var. Tercih ettiğiniz bölüme son yerleşen öğrenci bilgilerine bakarak durumu daha net görebilirsiniz.

   • yunus bolat dedi ki:

    vermiş oldgunuz linkteki sonuçlar 10 ağustos da acıklanan verilere göremi listenlenmiş??
    acılan kontenjan ile yerleşen kontenjanda acık var bu mesela kontenjan 60 yerleşen 31 kişi diyor 29 acık kontenjanmı kalmıs acaba merak ettım bunu ?? cvplarsanız

  • Huseyin dedi ki:

   Merhaba hocam simdi ben yerlesemedim sinavsiz gecis hakkim var ek tercihlerde gelirmi yoksa bostami kaldim ygs puani 178 napmam lazim .s

   • alperturkoglu dedi ki:

    Gelir gelmez ben bilemem ki. Şuradan 2016 sonuçlarını inceleyin.

    • Huseyin dedi ki:

     Hocam bana numara birakirmisiniz ek tercihi birlikte yapsak

     • alperturkoglu dedi ki:

      Böyle bir hizmet vermiyorum. Sitede günlük 10.000 kişi var. 250-300 kişiye cevap veriyorum.

      • Huseyin dedi ki:

       Hocsm Simdi o linkten kontejanlara baktim nerden baksan hepsi dolmus biz nasil yerlescez anlamadim

      • alperturkoglu dedi ki:

       Kayıt döneminde kayıt yaptırmayanlar olacak. İşte bunun için ek tercih kılavuzu hazırlanacak. Şu an sizin yapacağınız kendi yerleştirme önceliklerinize en uygun daha doğrusu yakın yerleri gözünüze kestirmek. EK kılavuz yayınlandığında boş kontenjan görünüyorsa oralara tercihte bulunacaksınız. Aceleye gerek yok.

      • Huseyin dedi ki:

       Hocam peki kendi ilimizi secmek daha avantajlimi
       Hocam birde bu ek yerlestirme klavizu bos kontenjanlari felan mi gostiriyor il il gosteriyormu

      • alperturkoglu dedi ki:

       Bulunduğunuz ile bağlı. Normalde METEB İÇİ’nden dolayı avantajlıdır. Ancak bazı yerlerde METEB İÇİ ATL mezunları ile dolar. Bu nedenle METEB DIŞI’ndan normal mezunları alan prog. tercih yapmak zorunda kalabilirsiniz. Boş kalan kontenjanlar + kayıt döneminde kazandığı halde kayıt yaptırmayanların kontenjanları varsa 1.yerleştirmeden sonra yeni açılan yerlerin kontenjanları ve yerleştirme öncelikleri gösterilecek. İl il okul okul aynı 1.kılavuzda olduğu gibi.

      • huseyin dedi ki:

       Hocam simdi bi sayfa vermissiniz kontenjanlari gosterio mesela maliye 2 yillik genel kon 40 ygs ile 10 kisi yerlesmis sinavsiz gecisle yerlesen yok ne anlama geliyor hocam

      • alperturkoglu dedi ki:

       Hangi okul-program?

      • huseyin dedi ki:

       Hocam igdir

      • alperturkoglu dedi ki:

       Dalgamı geçiyorsunuz anlamıyorum yaa. Iğdır’da 100 tane program var. Neye bakacam.

 75. Pınar dedi ki:

  Merhabalar hocam ben meslek lisesinde hasta ve yaşlı bakımı bölümü mezunuyum sınavsız geçiş yaptım fakat boşta kaldım yukarıda inceleyin dediğiniz tabloyuda inceledim anlamadığım birşey var konteyjan 51 ygs yerlesme 25 sınavsız yerleşme 25 yazıyor ösym nin kendi sayfasında paylaştığı bir yorumu okudum meslek liseliler yerleşmeden düz liseli öğrenci tam puan bile alsa yerlesemiyormus ama tabloda ygs ile yerleşen 25 kişi var meslek lisesi ogrencilerindende yerlesemeyen çok kişi var nasıl olacak şimdi çok sıkıntıya girdim çözemiyorum bir turlu bir de ben 1997 doğumluyum ama bu yıl mezun oldum doğum yılımda beni geriye atarmi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yanlış anlamışsınız. Sınavsız geçiş kontenjanı için sınavsız geçişliler yerleşemeden YGS ile o kontenjana öğrenci yerleşemez anlamına geliyor. YGS için ayrılan 25 kişilik kontenjana YGS puanlılar rahatlıkla yerleşir. Şurada 2016 sonuçları var. Tercih ettiğiniz programlara son yerleşen öğrencilerin bilgilerini görerek niye yerleşemediğinizi anlayabilirsiniz.

 76. servet dedi ki:

  hocam geçen sene meslek lisesinden mezun oldum gitmedim üniversiye bu senede tercih yaptım ama hiç biryer tutmadı. Ben şuan geçiş hakkımı kullanabilirmiyim ?

 77. Buse dedi ki:

  Ben kimya teknolojisinden mezunuyum lisede is güvenliğe sınavsız geçiş yaptım ama açikta kaldim sizce ek tercih yapsam gelir mi ama 2014 yıllında sınavsız geçiş hakkımı kullandın kayıt oldum ama gitmedim 1996 dogumluyum

 78. Fatih Yldrm dedi ki:

  bilgisayar programcılığı ( Uzak Öğretim ) Çıktı kayıt olmasam ek yerleştirmelere girebilirmiyim ?

 79. Ayla dedi ki:

  Ben ilk ve acil yardim bolumunu tercih etmistim ek puanli ygs puanim 304 ve ek puanli siralamam 320 bin idi hic bir yer gelmedi cok dusuk yerleri yazmama ragmen puanlar mi cok yukeldi yoksa hatami yaptim diye dusunuyorum ve ek tercihlere bu bolum kalir mi bilginiz varsa sevinirim

 80. Burak dedi ki:

  Hocam sizinle daha once konusmustuk 2014 elektrik elektronik mezunuyum anadolu unv.acik ogretim elektrik uretim dagitim bolumune direk gecisle yerlesebilrniyim demistim evet demistiniz tercih yaptim 1. Siraya yazdim hatta cikmadi nedeni nedr acaba opb puanomda 298

 81. yusuf dedi ki:

  merhaba hocam tercihler bugün açıklandı ve benim arkadaşım imam hatip lisesi 2014 mezunu ve sınavsız geçiş başvurusunda bulunda aöf’ye fakat sonuç açıklama sisteminde yerleşemediği görülüyor bunun sebebi öncelik sırasımı acaba yada mezuniyet sırasımı şaşırdık açıkcası yerleşememesine.ek kontenjan için bilgi verirmisiniz..

 82. hasan dedi ki:

  Hocam sınavsız geçiş hakkımı kullandım ama yerleşemedim 2014 meslek lisesi mezunuyum ek yerleştirmede yerleşme şansım varmı

 83. Ece dedi ki:

  Hocam ek tercihte cocuk gelisimi puanla mi yoksa sirayla mi olacak? Ygs ile alan

 84. huseyin dedi ki:

  Hocam ben sinavsiz gecis hakkim vardi tercih ettim ama yerlesemedim napmam lazm yani bittimi yerlesememmi artik

 85. Merve dedi ki:

  Merhaba ben sınavsiz geçiş hakkımda Bilecik myo basin yayin kazandim ek tercih yapabilir miyim hakkim var mi?

 86. Ayşenur dedi ki:

  Bana tercan sosyal hizmetler çıktı benim şimdi ne yapmam gerekiyor
Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.