Liseye Sınavsız Geçiş

Sınavsız Geçiş 2017’de mi 2018’de mi Kaldırılacak

Sponsorlu bağlantılar

ÖNEMLİ AÇIKLAMA:
Arkadaşlar bu gün hayatımda ilk defa duyduğum yerel bir site linki bana 10 defa gönderildi. Gönderen arkadaşlar “bakın bu sitede gelecek yıl yani 2018 yılından itibaren uygulanacağı yazıyor” diyorlar. Sitenin resmi bir niteliği olmadığı ve haberi kişisel yorumla yayınladığı için linki sildim yayınlamadım. Site yerel bir site, eğitim sitesi bile değil. Bakın Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay ait açıklamaların yer aldığı bu yazıyı ben 9 Aralık 2016 cuma günü şu sayfada yayınladım. Ve başlıkta da belirttiğim gibi bu yazıdan benim anladığım sınavsız geçişin resmi olarak kaldırıldığıdır. Şuan 2016 yılında olduğumuza göre gelecek yıl diye ifade edilen 2017 yılıdır. Ve önümüzdeki yıl yani 2017’de sınavsız geçiş uygulanmayacak şeklindedir. Diyeceksiniz ki sizin de kişisel yorumunuz. Ama ben bu yoruma nereden varıyorum size bunu madde madde açıklayayım.

 • Yetkililer 2016 ÖSYS kılavuzunda sınavsız geçiş ifadesi yer almasından dolayı sınava girmeyen öğrencilerin mağduriyetini engellemek için ek madde ile sınavsız geçişin 2016 yılında son kez uygulanmasını, 2017 yılından itibaren kaldırılmasını öngördüler ve bu şekilde 2016 yılında sınavsız geçiş başvurusunda bulunmuş adayların bu haktan faydalanması sağlandı.
 • Milliyet internet sitesinde 16 Haziran 2016′ da yayınlanan haber için tıklayınız.
 • 2 Aralık 2016 günü kabul edilen ve 9 Aralık 2016’da yayınlanan resmi gazetenin yasa ile ilgili 25.maddesi

orjinal sayfasından görmek için tıklayınız.   (Sınavsız geçiş kaldırıldı ifadesini aramayınız. Meslek liselilerin alanları ile ilgili programlara nasıl yerleşeceğini ifade eden madde sınavsız geçişin kaldırıldığını açık olarak ortaya koymaktadır.)

MADDE 25- 2547 sayılı Kanunun 45 inci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“d. Bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek aynı alanda bir önlisans programına yerleşmelerinde, merkezi sınavlardan almış oldukları puanlara bu fıkranın (b) bendine göre hesaplanan ortaöğretim başarı puanı ve bu puanın Yükseköğretim Kurulu tarafından tespit edilecek katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak puan eklenir.”

Şimdi tüm bu ciddi, ulusal haber sitelerinin haberleri ve yetkililerin açıklamaları ortada iken ben sadece daha fazla okunmak tıklanmak için bu haberi çarpıtamam. Takdir edersiniz ki Sinavsizgecis.com sitesine 4 yılını vermiş,  bu 4 yılda 44.000 tane soru cevaplamış biri olarak sınavsız geçiş sisteminin kalkmasını en son isteyecek kişi benimdir. Ancak ortada olan bu gerçeği görmezden gelemeyiz. Ben elimden geldiğince sizin sesiniz olmaya mağduriyetinizi duyurmaya devam ediyorum.

En büyük savunmam sınavsız geçiş sistemine güvenerek meslek lisesi tercihinde bulunmuş olup 2013-2014-2015-2016 yılında 9.sınıfa başlayan öğrenciler için sistemin uygulanması ve yeni sistemin 2020 yılı mezunlarına uygulanmasıdır. 

Tüm bu tartışmalar, kafa karışıklıkları içinde nacizane tavsiyem vakit kaybetmeden YGS’ye hazırlanmaya başlamanızdır.

Hepinize başarılar dilerim. Allah yardımcınız olsun.

Alper TÜRKOĞLU

 288 Yorum Yapılmış.

 1. Kaya dedi ki:

  Merhaba hocam açık öğretim imam Hatip mezunuyum ilahiyata yerleşme m için ne yapmalıyım ? Diploma notu ve YGS puan hesaplama falan o tam olarak nedir ? Ne gibi katkısı var bna açıklarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 2. Kaya dedi ki:

  Slm iyi geceler hocam ben Mesleki açık öğretim lisesi imam Hatip bölümünden mezunum 2 yıllık AÖF ilahiyat fakültesi okumak istiyorum sınavsız geçiş yapabilirmiyim.? Yada sınavda kaç puanla geçmem gerekir ilahiyata yerleşme m için ? Bide ek puan var bu ek puan nedir tam olarak bana bunları açıklayabilir misiniz şimdiden tşk ederim …

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş kaldırıldığından öncelikle 150 barajını geçmelisiniz. Ancak geçtiğimiz yılki taban puanlara bakacak olursanız yerleşmeniz için 220-250 civarında puan almanızın şart olduğunu göreceksiniz.

 3. SERHAT dedi ki:

  Merhabalar ben ygs ye girdim baraji gecemedim ama ozel universitelere 10 bin tl yi geckin parayla 2 yil okuma ihtimalim varmis meslek lise mezunuyum

 4. Yaren dedi ki:

  Hocam açıköğretim üniversitelerine ve İstanbul auzef’e tercih yaptım kazanıp gidersem obp puanım düşer mi?

 5. cansu dedi ki:

  hocam ben kuaforlük ve güzellik bölümü mezunuyum ham puan ile tercih yapılır mı birde sınavısz geçiş hakkımız devam ediyormu

 6. yase dedi ki:

  merhaba hocam ben çocuk gelişimi mezunuyum bu yıl barajı geçemedim ama 2018 de tekrar giricem sınava hem ygsye hemde sınavsız geçiş hakımmı kullanabilirmiyim?

 7. Nuri dedi ki:

  Merhaba Hocam ben ygs 1 puanımla 2 yıllık bir yer yazacağım fakat sıralamam 2016 dan oldukça yüksek fakat puanım da oldukça berbat bu sınavın zorluğundan kaynaklanıyor sanırım. Ne yapacağım şimdi ? Sıralamaya bakarak tercih yapacağım sizce mantıklı mı ? Açıklar mısınız lütfen simdiden sagolun

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yıl meslek liselilerden 2 yıllıklara ilk defa ek puanla alınacak bu nedenle ek puanlı sıralama çok bir şey ifade etmeyebilir. Geçen yıl YGS ile yerleşenlerin puanları daha anlamlı veri sayılabilir.Yine de bir rehber öğretmenden görüş almanızı tavsiye ederim.

 8. Mahir dedi ki:

  Merhaba hocam ben Anadolu lisesi mezunuyum sayısal sıralamam 169 bin Sakarya paramedikin sıralaması 218 bin bu sene sağlık çıkışlılara ek puan verilecekmiş sanırım bölümün bana gelme ya da gelmeme durumu nedir sizce? Ve zonguldak hemşirelik yanlış hatırlamıyorsam 184 bindi hemşireliğe mi yoksa paramedike mi tercih vermeliyim.? Şimdiden teşekkürler.

 9. Buse dedi ki:

  Hocam Atiyorum puanim 260 siralamam 63 bin puan değil direk siralama yaparim eğer puan ile yapicaksak bu haksizlik

 10. Cerez dedi ki:

  Merhaba hocam, ben temel lise çıkışlı bir öğrenciyim. 2 yıllık lojistik bölümlerinden tercih yapmak istiyorum ancak hocalarım bana 2 yıllık bölümlerde sıralamanın değil puanın önemli olduğunu söylüyorlar. Sıralamam tutuyor fakat puanım tutmuyor sizce doğru bilgilendiriliyor muyum? Neye bakarak tercih yapmalıyım? teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet 2 yıllıklar için sıralamadan ziyade puan önemli. Bu yıl meslek liselilere ayrı bir kontenjan ayrılmayacak onlarda YGS puanı ile değerlendirilecek. Bu sizin için bir avantaj olabilir.

 11. Nur dedi ki:

  Meraba hocam bu yıl sağlık meslekten mezun oldum şimdi tercih yaparken ek puanıma göremi tercih yapacağım yoksa normal yerleştirme puanınlamı

 12. Buse dedi ki:

  Peki hocam ben nasil yapayim gecen yil geçiş hakki puaniyla yaptik mesela normal YGS puanlariyla değil geçiş hakki puaniyla yaptik evet bu yol ilk defa ek puan ile tercih yapilicak ama sonuç olarak siralamaya da önem veriliyor.

  • alperturkoglu dedi ki:

   O zaman genel sıralama ile ek puanlı sıralamanın ortalaması bir değeri baz almak belki daha mantıklı olacaktır.

   • Buse dedi ki:

    Hocam kusuruma bakmayin simdi yeter çok oluyorsun diyeceksiniz ama haklisiniz simdi geçiş hakki varken örnegin anestezi bölümünün geçiş olarak tercih edebileceği bbölüm podoloji-hastane işletmeciliği zodyak etti vb. Ek puan da ayni görevimi görüyor alan dışı yazsam ek puan liğini yitirecek mi

    • alperturkoglu dedi ki:

     Alan dışı programı ek puanınızın olduğu puan türü ile tercih ettiğinizde ek puanlı değil normal yerleştirme puanınızla değerlendirileceksiniz.

     • Buse dedi ki:

      Hocam şimdi ben ders haneden geliyorum rehber hocamiz bana dedi ki ek puan formalite olarak yazilmis bu yil ve gecenyil mezun olanlar hariç diğer yillar ek puandan yararlanabilir. Doğru mudur peki

      • alperturkoglu dedi ki:

       Evet 2016 ve 2017 mezunları 4 yıllıklar için ek puanlı tercih yapamaz, 2015 ve önceki mezunlar faydalanabilir. Ancak eksik olan kısım formalite icabı değil çünkü alanınızdaki 2 yıllık programlara ek puanınızla tercihte bulunacaksınız.

      • Buse dedi ki:

       Hocam peki siralamayimi baz altina alayim yoksa puana goremi tercih siralamasini yapayim.

      • alperturkoglu dedi ki:

       Geçen seneki taban puanları baz almanız mantıklı olur.

 13. Buse dedi ki:

  Mrblar hocam simdi ben sağlık meslek lisesi mezunuyum geçiş hakim vardi kalkti simdi puanim düşük ama sıralamam biraz da olsa iyi 149 bin puana değilde siralamaya daha cok mu agirlik vereyim yoksa siralamanin ve puanin uymasi mi lazim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yıl meslek liselilerden 2 yıllıklara ilk defa ek puanla alınacak bu nedenle ek puanlı sıralama çok bir şey ifade etmeyebilir. Geçen yıl YGS ile yerleşenlerin puanları daha anlamlı veri sayılabilir.

 14. Buse dedi ki:

  Hocam benim YGS 1 ve 6 ve ben sağlık çıkışlıyım hangi bölümleri tercih edebilirim.

 15. Buse dedi ki:

  Siz bana hesapladınız benim okul puanim 80 size hesaplayan dedim ve bana şu şekilde hesapladınız. 80*5*0,18=72 bu alan içi 80*5*0,12=48 300 iken 325 olmuş 72 ve 48 yok ortada

 16. Buse dedi ki:

  Merabalar hocam rica ediyorum beni aydinlatin benim YGS ham puanim 250. LYS sınavı açıklandıktan sonra okul puanları filan eklendi.okul puanim 50 ve puanim 300 oldu.meslek lisesi çıkışlıyım. ek puan alan içi 72 alan dışı 40 ben alan içini tercih edeceğim 300+72=372 oluyor değil mi lütfen cevap verin yoksa kafayi yiyeceğim

 17. Buse dedi ki:

  Mrblar hocam lys puani aciklandi. Benim okul puanim 80 meslek lisesi mezunu olduğum icin ek puanıda eklenip birleşecek yoksa ayri ayri mi bana hesapli bir şekilde örnek gösterirmisiniz.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şurada öğrencime ait sonuç sayfasını gönderdim. İşaretlediğim yer alanınızda bir program için geçerli olan 0,18 katsayılı puanınız. Yanındaki sütundaki ise aynı puan türünde alan dışı tercih ettiğinizde kullanacağınız 0,12 katsayılı puanınız.

   • Ramazan dedi ki:

    Hocam şimdi bu bize verilen fazladan ek puan ile kendi bölümlerimizi seçeceğiz ama gördüğünüz gibi sıralamamı falan ygs1 90 bin falan ben bu puanla kendi bölümlerime girmem mümkünmüdür bir bilginiz varmı

 18. Doğan dedi ki:

  hocam merhaba ben 2016 yılında bir okula yerleştim ama sınavsız geçiş ile mi yoksa ygs puanıyla mı yerleştim onu bilmiyorum acaba ona nasıl bakabiliriz eğer ki ygs puanıyla kontenjana girmişsem bu sene ek puanımda yarı yarıya düşme olacak mı?

 19. ömer dedi ki:

  merhaba hocam ben 2015 yılında yerleştim bir bölüme 2016 yılında merkezi puanla yatay geçiş yaptım ve 2017 ygs puanımla 2 yıllık tercih yapacağım. Benim okul puanım kesilir mi merkezi puanımı geçen yıl geçiş yaparken kullandığım için?

 20. hatice dedi ki:

  hocam ben 2016 mezun oldum.geçiş hakkı kalktı biliyorum.bu yıl için geçiş hakkını kullanabilirmiyim.

 21. Derya dedi ki:

  Hocam merhaba, bu yıl ygsye girdim puanım 170 meslek lisesi fotoğraf çıkışlıyım yine fotoğraf için tercih yapacaktım. Ösym ön bilgilendirme için bir kılavuz yayınlamış , 2016da yayınlanan kılavuzda en kçük obp puanı yazıyordu bunda yazmıyor. Şimdi ben ygs puanına mı bakmalıyım açıkcası hiçbir şey anlamadım internette de bir öyle yazıyor bir böyle. Cevaplarsanız çok sevinirim , teşekkürler

 22. hel dedi ki:

  hocam merhaba ben 2016 hasta yaşlı bakımı mezunuyum geçiş hakkı kaldırılmış mi ? kaldirildi yaa ben 150 barajını geçtim 2 yillik tercih yapabilir miyim ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş kaldırıldı. 150’yi geçtiğiniz puan türünde tercih yapabilirsiniz. Tabi yerleşebilmek için gerekli puanı almış olmanız lazım.

 23. HATİCE dedi ki:

  merhaba alper bey
  kızım önümüzdeki yıl 12. sınıf, meslek lisesi çocuk gelişimi bölümü okuyor,
  sınavsız geçiş hakkı kalktı malesef, dersanelerde yok,
  acaba son senede özel liseye geçiş yapsak ,yararımıza mı olur, kaybımız mı olur

  • alperturkoglu dedi ki:

   Özel lisede üniversiteye hazırlık anlamında ekstra bir eğitim varsa mutlaka faydası olur. Sadece puanları yükselsin derseniz tavsiye etmem.

   • HATİCE dedi ki:

    slm alper bey
    cevabınız için teşekkür ederim, burdaki bir özel lise son yılda ünv hazırlık olarak
    eğitim veriyor, kızım ünv kendi bölümü ile alakalı bir yer istiyor, ek puan
    hakkımızı kaybedermiyiz,ek puan bizim için çok mu avantajlı ?
    okul ortalaması çok iyi,
    anne olarak çok kararsızım 🙁

    • alperturkoglu dedi ki:

     Eğer kendi bölümünün devamı olan 2 yıllık bir bölüm istiyorsa okul değiştirmesin. Amacı bölümünün devamı olan bir 4 yıllık okumak ise üniversiteye hazırlık olarak avantajlı olanı tercih edin.

 24. Sefa dedi ki:

  Hocam 2 yillik kendi bölumume gecmek icin diploma notum 64 ygs dende 150 alsam ne kadar puan almis olurum
  Tesekkurler

 25. sefa dedi ki:

  hocam merhabalar

  ben 2012 yılı elektrik mezunuyum bu sene sınava girdim barajı gecemedim seneye barajı gectiğimde okul puanı ve ek puan nasıl hesaplanıcak bi yardımcı olabilirmisiniz mesela 150 aldığımda toplam kaç puana cıkacak

  tesekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS’den barajı geçtiğiniz puan türlerinde diploma notunuz*5*0,12 şeklinde hesaplanan puan verilir. Ancak kendi alanınızın devamı niteliğindeki 2 yıllıkları tercih ettiğinizde diploma notunuz*5*0,18 kadar ek puan alırsınız.

 26. Merve dedi ki:

  Merhaba hocam ben gecen sene mezun oldum bu sene yatay gecis hakki bizi kapsiyor mu? Tesekkurler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yatay geçiş üniversitedeki bir bölümden başka bir bölüme yada üniversiteye geçiş demektir. Sınavsız geçiş diyorsanız eski yeni tüm öğrenciler için kaldırıldı.

 27. lavin dedi ki:

  hocam merhabalar şunu sormak istiyorum lys den sonra en son puan hesaplanırken okul puanı ve ek puan ayrı ayrı mı katılacak örneğin benim mezuniyet notum 70 olacak kendi bölümüden 2 yıllık önlisans tercıhı yapacagım ek puan da geldiği için ygspuanı+okul puanı+ ek puan seklınde mi olacak yoksa ek puan okul puanı ıle bırlesıp tek puan mı oluyor

  • alperturkoglu dedi ki:

   Birleştirilip tek puan olarak eklenir. Örneğin ek puanınız 70X5X0,12= 42’dir. Alanınızda 2 yıllık tercih etmeniz durumunda 70X5X0,06= 21 daha eklenir. Yani toplam 63 puan eklenir.

 28. Esra dedi ki:

  Hocam merhaba çok yardımcı oldunuz önceki sorularıma sonsuz teşekkürler.Bir sorum daha olacak spor liselerine ek puan verilecek mı hocam mesela spor yöneticiliği bölümü için ek puan verilir mı spor lisesi mezunlarına.Birde hocam spor yöneticiliği başarı sıralaması 370 bin – 479 bin gibi olan yerlere gitme olasılığım nedir bu yıl çok oynama olmaz değil mı bu bölüm de benim başarı sıralamam 387 bin çok sağolun hocam.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Spor lisesi mezunlarına ekstra puan yok. Tüm bölümler için 0,12 katsayılı ek puan alabilirsiniz. Rehber öğretmen olmadığım için sıralama sorularına yanıt veremiyorum.

 29. Fatma dedi ki:

  Hocam yekta saraç twitter’da şöyle bişi paylaşmış sınavsız geçiş hakkımız hakkında olabilir twitter’dan çok şikayet var YÖK’e -” İlgili yönetmelik değişikliği bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. “

 30. Rojbin dedi ki:

  Iyi gunler hocam .Saglik meslek lisesi son sinivtayim. Daha gecn iki aylara kadar gecis senavsiz gecis hakkki bize haktaniliyordu. Birden bire kaldirdirdilar ve bizde ole ortada kaldik. Okulda ygs dersleri ile saglikli bir egitim gormedik butun okullar bole . Gecenlerde bir yazi gordum sinavsiz gecis hakki geri getirecek gibisinden hocam bu konu hakkinda yardimci olursaniz cok iyi olur.cok sevinirim.umramin benm gibi milyonlarca ogrenci bu saglik meslek lisesinde 4 yillarino bosa harcamamis olurlar. ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yukarıdaki yazıyı tam olarak okursanız sınavsız geçişin birden bire kaldırılmadığını 1 yıl öncesinden belli olduğunu anlayacaksınız. sinavsizgecis.com site sahibi olarak sistemin geri gelmesini en çok ben isterim. Ancak resmi kanun yayınlandı. En az 5 sene böyle bir şeyin mümkün olmadığını söyleyebilirim.

 31. Esra dedi ki:

  Hocam çok teşekkürler yanıtınız için bir sorum daha olacak yanıtlarsanız sevinirim.Ek puanın gelmesi ve sınavsız geçişin kalkması önlisans sağlık bölümlerinin başarı sıralamalarını sizce nasıl etkiler ek puan yüzünden sıralamam geriler mi hocam? Mesela ben 300 bin deyim bu yıl 316 bin ile kapatan bir yere gitme şansım sizce artar mı azalır mı?(Anadolu lisesi çıkışlıyım )Çok sağolun.

 32. Esra dedi ki:

  Hocam ben Anadolu lisesi mezunuyum ve ilk ve acil yardım bölümü okumayı çok istiyorum YGS 2 sıralamam 300.000.Şimdi merak ettiğim meslek liselerine ek puan verildiğinden ve sınavsız geçiş kaldırıldığından dolayı bu diğer liselilere dezavantaj mı oluyor yoksa avantaj mı? Meslek liseliler genel başarı sıralarıyla mı (bizim gibi) yoksa ek puanlı başarı sıralarıyla mı tercih yapacaklar kontenjanlar da öncelik var mı meslek liselerine yani ilk meslek lisesi çıkışlılar kendi aralarında yerleşecek bizler de kalan kontenjanlara mı girebileceğiz ancak? Yoksa onlarla eşdeğer mıyız?Şimdiden çok teşekkürler.

 33. Mertcan dedi ki:

  Merhaba hocam.. Ben meslek lisesi 2014 mezunuyum daha önce üniversiteye gitmeyi düşünmedim.
  Bu sene girmek istedim şansıma sınavsız geçiş kalktı ygs 160 aldım bu sene kendi alanımla ilgili bölüme gitmek istiyorum oda 185 taban puan sizce gidebilirmiyim
  Ve bir sorum daha var ben 160 puanı ygs3 den aldım istediğim bölümde ygs6dan alıyor bilgilendirirseniz sevinirim..

  • alperturkoglu dedi ki:

   İstediğiniz bölüm hangi puan türünde alıyorsa o puan türünde barajı geçmiş olmanız gerekiyordu. Alanınızdaki bölümler için diploma notunuzX5X0,18 puan alırsınız. Alan dışı tercihler içinde diploma notunuzX5X0,12 kadar puan alırsınız.

 34. Tülay dedi ki:

  Merhaba hocam sınavsız geçişin sınava 2 ay kala kaldırılması sizce haksızlık değil mi 2 ay kala sayısal dersler nasıl öğrenilip başarı sağlanabilir ki ygs 1-2 den 157 alabildi ek puan bile verilse bir yer gelir mi meşhul. Bimer, cimer, kamu baş denetçiliği hemen hemen her kuruma şikayet dilekçesi yazdım sizce karar geri alınır mı yine sınavsız geçiş kaldırıldı diye puanlar düşer mi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişin kaldırılması geçen yıl Haziran ayında gündeme geldi ve 2016 mezunu öğrencilere haksızlık olmasın diye 2017’ye ertelendi. Asıl suçlu sizi bu konuda bilgilendirmeyen okul idaresi ve öğretmenlerinizin oluyor. Kanun geri alınmaz.

 35. lavin dedi ki:

  hocam şunu sorayım o zaman ben meslek lisesinde bilişim bölümünde okuyorum kendı alanımla ilgili önlisans tercıhı yaparken bilişim sayısal oldugu için sadece ygs1 ve ygs2 puan türünden tercih yaparsam ek puan alabileceğim söylendi bu doğrumu benim istediğim bölüm ygs 5 den alıyor basım yayın teknolojılerı ben bunu seçersem ek puan alamaycakmıyım ? şimdiden teşekkürler

 36. lavin dedi ki:

  Hocam merhaba..
  ben ygs 3 ve 4 den 212 aldım ygs5 ise 192 biliyorum iyi puanlar değil ama ne yapacagım hakkında gercekten cok kararsızım bu puanlarla ne yapılır en iyi sekilde yorumlarınıza açığım lys için basvurumu da yaptım yinede matematıgım cok iyi değil sizce ygs puanımla neryee gdebılırım yada aöf ye gtmem ne kadar iyi olur acıköğretimde düşünüyorum bu puanlarla acıköğretimde lisans programına yerlesebılırmıyım ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Rehber öğretmen olmadığımdan bu tür yorum sorularını cevaplayamıyorum. Tercih robotu olan sitelerden puanlarınızla ilgili sorgulama yapabilirsiniz.

 37. Kader sert dedi ki:

  Hocam merhaba kardesim saglik meslek lisesi mezunu. Is sagligi ve guvenligi aof icin hangi Puan turunden Tercih yapmasi gerekiyor ?

 38. Fatma burcu dedi ki:

  BIMER’e şikayette bulunsak hocam sizlerinde desteğiyle meslek liselilerin mağduriyet yaşamaması için sınavsız geçiş hakkımız geri gelsin…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kanun çıktıktan sonra artık bir önemi yok. Öğrencilerin değil akademisyenlerin görüşleri alınarak bu kanun çıkarıldı. Bundan sonra da değişmesi için akademisyenler tarafından hükümete tavsiyede bulunulması lazım. Ki şu anda bu imkansız.

 39. Yılmaz dedi ki:

  Alper hocam bahadır uzun change.org’dan meslek liselerinin mağduriyet yaşamaması için sınavsız geçiş geri gelsin adlı imza kampayası başlattı.10.000 imza kampayasıdır.9.560 çivarına geldi inşallah bu kampanya hayırlı olur hocam en fazla sesimizi duyurmaya çalışıyoruz

 40. Tarık dedi ki:

  Hocam merba ben 2015 yılı mezunuyum busene sıva girdim 140 aldim ben dikey geçiş hakımı hiç kullanamadım daha doğrusu kuşandım ama hiç bir üniversite gelmedi ama. Busene dışardan yasasam gelirli yoksa o na damı kalktı 🙁

 41. Cansu dedi ki:

  Alper hocam Lys kayit yapiyorum da. Sinav yeri tercihinin altinda yabanci dil yer var. Onu bos biraksak olurmi yada ingilizceyi secsem ne icin secmis olcam.sinavda ingilizce bisiymi cikcak anlamadim.

 42. Cansu dedi ki:

  Alper hocam bu sene 2017-2018 üniversite taban puanlari ne zaman açiklanir?

 43. Yılmaz dedi ki:

  Alper Hocam son dakika haberine göre ygs de 103.203 küsür kişi mağdur olmuş yani bu nedeni meslek dersi görüp ygs ye girmektektir. ne diyeceğimi bilemiyorum sınavsız geçiş hakkımız umarım bu sene geri gelir inşallah yani meslek yüksek okullarının önünü kapatmaktır.Eğitim düzeyi düzelir inşallah bu sene önümüze açılan hayallerimizin önünü kapattılar.Burdan Yekta SARAÇ duy sesimizi daha fazla binlerce insanlar mağdur olmasınlar.Yazık olmasın LÜTFEN…

 44. Cansu dedi ki:

  Hocam tm3 ne oluyor?

 45. yaren dedi ki:

  Alper hocam şuan birsürü kişi mağdur durumdayız. Biz kaç kişi kac aydir resim kurslarina gidiyoruz iç mimarlik ozel yetenek sinavina girmek için. Gecen sene olan ic mimarlik ozel yetenek sinavi bu sene tüm üniversitelerde kalkmiş . Ne yapmamiz lazim nereyi şkayet etmeliyiz. Ösym hicbir aciklamada yapmadi nolur yardimci olun.

 46. İbrahim dedi ki:

  Hocam bu sene refarandumda evet oyu çıkarsa yeni anayasada sınavsız geçiş hakkı geri gelebilir miş?

 47. Melek dedi ki:

  Yani benim sorunum 2 yıllık bölümu artik 180 ile alım yapıyo öyle duydum doğrumu

  • alperturkoglu dedi ki:

   150 üzerindeki puanınızla 2 yıllıklara 180 üzerindeki puanla da 4 yıllıklara tercih hakkınız var. Sizin 180 üzerinde puanınız varsa tabi ki 2 yıllık programlar içinde kullanabilirsiniz.

 48. kıvanç dedi ki:

  Merhaba hocam ygs en yüksek 137 almışım meslek lisesi mezuniyetiyim bilgisayar bölümü diploma notum 52 acaba 2 yıllık kendi bolumume gidebilirmiyim

 49. Burak dedi ki:

  Merhaba hocam ben shmyo tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik mezunuyum ygs de 179 puan aldım tercih yaparken ygs puanlarımiin yukseek olanina gore tercih yapacağım değil mi ? Ticaret meslek lisesi 2013 mezunuyum.

 50. Gülsen sedialioğlu dedi ki:

  Lütfen busene çocuklarımızı mağdur etmesinler 2018de kaldırılsın çocuklarımızın moralleri çok bozuk kimlere duyurmamız gerekiyor yardım istiyoruz

 51. Emre dedi ki:

  Hocam ben geçen sene direk gecis hakkımı kullanmadım busene kullanabilirmiyim ve geçen seneki puaninlada tercih yapabilir miyim ?

 52. kader dedi ki:

  Merhaba hocam geçen yıl geçiş hakkımla yaşlı bakımını kazandım kayıt yaptırdım ama okula gitmedim bu yıl ygs den ygs3 185 aldım okuldanda 50 puan gelicek tam olarak puanım kaç olucak bi yere yerleşebilir miyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alanınızdaki programlar için diploma notunuz*5*0,18 ek puan alırsınız. Alan dışı programlar içinde diploma notunuz*5*0,12 alacaksınız. Yerleşip yerleşemeyeceğinizi bilemem.

 53. Bade dedi ki:

  150 üzerinden siz hesaplaya bilirmisiniz rica etsem hocam ?

 54. mustafa dedi ki:

  merhaba ;
  meslek lisesi mezunuyum ve 150 barajını geçemedim. 2017 yılı yani bu yıl sınavsız geçiş olucakmı yoksa kaldırıldımı tamamen.

 55. hilal dedi ki:

  merhaba hocam ygsden 175 puan aldım fakat aöf taban puan 270 bu puanla tercih yapıp acıktan diploma puanımla yerleşebilir miyim ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer kendi alanınızın devamı olan bir bölümse ek puanınızı diploma notu*5*0,18 şeklinde hesaplayıp yorumlayabilirsiniz. Alan dışı ise diploma notu*5*0,12 şeklinde hesaplayın.

 56. Bade dedi ki:

  Ben 2016 saglik meslek lisesi mezunuyum ygs’den 150 puan aldim okul puanim 80 obp puanimda 400 ek puan nasil olucak hesaplaya bilirmisiniz rica ediyorum cevap verin hocam ??

 57. Hilâl dedi ki:

  merhaba hocam, ben imam hatip mezunuyum ;ygs3 puanım 259 ygs4 puanım 246 AöfÖnlisans ilahiyat için hangisine göre tercih yapıcam

 58. Ali dedi ki:

  Hocam merhaba sağlık meslek lisesi okuyorum lise son ama ygs den barajı geçemedim ygs4 171 ne yapabilirim malum direk geçişde kalktı saygılar.

 59. Bade dedi ki:

  Mrb hocam 2016 meslek lisesi mezunuyum bu yıl ygs sınavına girdim 150 barajini aştim ama normal barajı aşamadım ek puan gelirse nasil olucak 0kul puanim 80 ek puan neye göre verilicek bana cevap verirseniz cok mutlu olurum biz sesimizi kime duyuralim biz magdur durumdayiz bu yil evet hayir oylamasi var geçiş hakkımızı getirsinler ve bize adaletli davranırsanız bizde adaletli davranırız lütfen gecen yil mezunlara tekrar geçiş hakkı gelsin

  • alperturkoglu dedi ki:

   150 barajını aştığınız puan türlerinde 2 yıllık tercihte bulunma hakkınız var. Kendi alanınızdaki programlar için diploma notunuz*5*0,18 alan dışı programlar için ise diploma notunuz*5*0,12 kadar ek puan alacaksınız.

 60. Beyhan dedi ki:

  Hocam ben 2 senedir ygs giriyorum geçen sene176 aldm bu bi talihsizlik 147 aldm şimdi 2 yıllıga geçiş ne miycm mi bilgilendirirsenz sevinrm

 61. Nil dedi ki:

  Hocam Merhaba. Ben ygs 3,4,5 ve 6 dan 180 barajını geçtim ama ygs 1 ve 2 den 150 barajını geçemedim. 2 yıllık sayısal bölüme tercih yapamam değil mi?

 62. Mert can dedi ki:

  Hocam iyi geceler ben ygs den 142 puan aldım hiç bir işe yaramıyor değilmi? Herhangi bir yere tercih yapamıyorum?

 63. murat dedi ki:

  merhaba ben geçen sene ml mezunuyum 150 aldım ygs den bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullana bilirmiyim yada 2 yıllık bi üni gidebilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Artık sınavsız geçiş diye bir sistem yok. 150 barajını geçtiğiniz puan türünde tercih yapabilirsiniz. Tabi bu kesin yerleşeceğiniz anlamına gelmez. Taban puan ne ise ona göre değerlendirilirsiniz.

 64. Faruk dedi ki:

  hocam önlisans için lys ye girmenize gerek yoktur diyorsunuz ama önlisans açıkta taban puan varmı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ön lisans ve açık öğretim programları YGS puanı ile öğrenci almaktadır. AÖF programları için LYS sınavına girmeniz gerekmiyor. Tabi ki taban puanları var.

 65. kadir dedi ki:

  Merhaba hocam 2015 mezunuyum endüstri meslek lisesi okudum sınavsıç geçiş yaptım 2 sene boyunca hiçbir yer çıkmadı bu sende 170 puan aldım ygsden makine bölümü bitirdim diploma notum:71 makine bölümü 2 yılık gidebilirmiyim ek puan ekleniyormu sıralamam 1.8m lütfen yardımcı olurmunuz ne yapacağımı bilmiyorum 🙁

 66. Ersin Ergül dedi ki:

  Diploma notum 79
  Sivil savunma ve itfaiye meslek mezunuyum ygsden 172 aldım nasıl bir tercih yapabilirim ? Açıktan okuyabilir miyim hocam? Açıklarsanız detaylı yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

 67. UMUT dedi ki:

  Merhaba hocam ben meslek lisesi öğrenciyim 142 puan aldım ek yerleştirme yapmak istiyorum kendi meslek dalımdan acaba ek yerleştirme puanı üstüne eklenince ne kadar gelir diploma puanım 70 dir

  • alperturkoglu dedi ki:

   Siz ek yerleştirmeyi yanlış anlamışsınız. Ek yerleştirme merkezi yerleştirmelerde hiç bir yere yerleşemeyen adaylar için Ağustos ayında yapılır. Ham puanınız 150’yi geçmiyorsa puan eklenmez ve tercih yapamazsınız.

 68. Ersin Ergül dedi ki:

  Sivil savunma meslek mezunuyum ygsden 172 aldım açıktan okuyabilir miyim öneri verebilir misiniz hocam en iyi şekilde, teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Diploma notunuz*5*0,12 ek puan hesaplayıp puanınıza ekleyin. Hangi puan türünde aldığınıza bağlı olarak açıköğretimde tercih yapabilirsiniz.

 69. Tahsin dedi ki:

  Kardeşim iyi günler ben 2016 mezunuyum ama geçeni ene barajı geçemediğim için tercih yapmadım bu sene de 173 almışım meslek lisesi makina bölümü çıkışlıyım ben 173 le direk geçiş hakkım var mı yoksa başka 2 yıllık üniversiteye gidebilirmiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş kaldırıldı. 173 aldığınız puan türü ile alan 2 yıllık programlara tercihte bulunabilirsiniz. Alanınızda bir programsa 0,18 li ek puan eklenecek. Alan dışılar içinse 0,12 li puan eklenecek.

 70. İzmir dedi ki:

  Hocam bugün bir hocamızla konuştum ygsden 150 puanı geçtiğimiz zaman yatay geçiş yapabiliyormusuz meslek lisesi mezunuyum dogrumu dur ?

 71. Muharrem Orhan dedi ki:

  Hocam iyi günler.2014 yılında muhasebe devam ediyordum yani demek istediğim sınavsız geçiş hakkı için muhasebe bölümünü seçtim özellikle. Şimdi kaldırdılar ben geçen sene kaldım yani 2017 mezunu olucam geçiş hakkım yokmu ?

 72. Miray dedi ki:

  Hocam bişi sormak istiyorum meslek lisesi mezunuyum gecen sene tercih yapmadım bu sene tekrardan girdim kendi bölümüme geçiş yapsam 0.12 ilemi yoksa 0.18 ilemi çarpılacak

 73. Banuu dedi ki:

  Merhaba ek puan alabilmek için 180 barajını geçmek şart mıdır?

 74. ayşe dedi ki:

  hocam ben ygsde 30 türkçe neti 8.5 mat 22 sosyal ve 7.5 fen netim var okul ortalamam 76.06 anadolu lisesi mezunuyum anestezi istiyorum bu yıl puanlar düşer mi yada herhangi bir devlet üniversitesine girme şansım var mı

 75. Damla dedi ki:

  Hocam ben ygs de toplamda 31.5 net yaptim 180 barajini gecmek icin 32 net yapmak gerekiyomus fakat siteler de ygs net hesaplamasını yapiyorum 211 puan geliyo lys girmeye hak kazandiniz diyo 32 net yapmak şart mı?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Orada yer alan 32 net her test türünden %20’lik net çıkarma teorisine göre 4 testten 8’er net çıkarılması 4×8=32 mantığı ile yazılmıştır. Ancak siz Atıyorum Türkçe 15 Sosyal 8 net gibi bir netle de belli puan türünde barajı aşabilirsiniz. Her türün puan değeri farklıdır.

 76. Ebru dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2014 saglık meslek hemşirelik mezunuyum. Üniversite tercihi yapmadım iki yıl boyunca bu sene ygsye girdim geçiş hakkı kaldırıldı önlisans ek puan hakkından yararlanabiliyormuyum, birde diploma notum 73.96 ek puan ne kadar gelir bilgi verirseniz çok sevinirim. Hayırlı günler.

 77. Sena dedi ki:

  Sinavsiz gecis tekrar gelebilir diye bir soylenti var hocam, boyle bir ihtimal varmi? Tercihler sinavdan sonra yapildigi icin son defa uygulana bilirmi?

 78. Miray dedi ki:

  Bende 2016 mezunuyum bu senede ygs girdim cok iyi gecmedi malum meslek lisesi çıkışlıyım ne kadar toparlayabildiysem bu sene geçiş hakkımı kullanmak istiyodum ama bir baktım ki kaldırıldı durumları bu bana çok saçma geliyo bizlerin gelecekleriyle oynuyolar resmen kesin aldırıldımı böyle bir ihtimal mi var yoksa yani son zamanda degsitirebilirmi bu kadar isyanlar yüzünden uzun oldu kusura bakmayın birde başka bir internet sitesinde kaldırılmadığı yazıyo ve bu yazı güncel bir siteydi

 79. Hilâl dedi ki:

  Merhaba,imam hatip mezunları aöf önlisansa yerleşmek için ygsden sonra lys ye de girecekler mi

 80. Amine dedi ki:

  Ben 2016 hemşirelik mezunuyum sınavsız geçişin kalkması eski mezunları etkiledi mi yoksa yapılıyor mu

 81. Berf dedi ki:

  Merhaba ben 2016 saglik meslek lisesi mezunuyum ben ek puan alabilicek miyim ?

 82. Kadir DEMET dedi ki:

  2016 Sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunuyum. geçen sene ygs sınavına girdim ama 2016 eylülde hiçbir üniye kayıt yaptırmadım. bu senede ygs ye başvurmadım. geçiş yapabiliyor muyum ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır. Sınavsız geçiş zaten kaldırıldı. Aynı zamanda YGS için de başvuru yapmamışsınız sınava giremeyeceğiniz için tercihte yapamazsınız.

 83. eda dedi ki:

  Hocam bir soru daha soracağım. Ben 2015 de sınavsız geçişle yerleştirilmiştim ama kayıt yaptırmadım ertesi sene yani 2016 da sınava girmedim bu sene gireceğim okul puanimdan gelecek puan da kırılma olur mu? Haber sitesinde gördüğüm kadarıyla sınavsız geçişle yerlesenlerden puan kirmayacaklarmiş

 84. Ahmet dedi ki:

  Açık lise imam hatip mezunuyum iki yıllık ilahiyat okumak için ne yapmalıyım

 85. Berke dedi ki:

  2016 mezunuyum 2017de ön lisans programına yatay geçiş yapabilirmiyim

 86. eda dedi ki:

  Merhabalar hocam bende meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık üniversite tercihi yapacağım. Aldığımız puanda ne kadar değişik lik olur ortalama birkaç puan mi yükselir?

 87. çağrı dedi ki:

  HOCAM BEN 9.SINIF SAĞLIK MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİSİYİM. MALUM SINAVSIZ GEÇİŞ KALKTI VE ALANIMIZ ÇOK DARALDI ŞUAN DÜZ LİSEYE GEÇMEK İSTİYORUM MANTIKLI MI ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM.

 88. ranaa dedi ki:

  Ben acik öğretim de mesleki imam hatip öğrencisiyim 2yilik ilahiyat ön lisans ve 4yilik on lisans ilahiyat 2ki unv site okyabilir miyim

 89. Aykut dedi ki:

  12.sınıf sağlık meslek lisesi hemşirelik öğrencisiyim 4 yıllık hemşirelik tercih yapmam halinde bana gelecek ek puan nasıl olucak

 90. Yusuf dedi ki:

  Ben 12. Sınıf öğrencisiyim. Mart 2017 de YGS sınavı var. Sınavsız geçiş hakkını kullanabiliyomuyum?

 91. Soner dedi ki:

  Hocam merhaba şimdi ben geçen sene meslek lisesinden mezun oldum sınavsız geçiş hakkımı kullanmadim bu sene kullanabilir miyim

 92. can dedi ki:

  Merhaba geçen yıl mezun oldum meslek lisesi mezunuyum tercih yaptım gelmedi ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım şimdi ise sınavsız geiş hakkı kaldırıldı diyorlar ben 2016 mezunuyum benim içinde geçerli mi bir bilginiz var mı acaba ?

 93. Nur dedi ki:

  Çok teşekkürler hocam da bnm bu son iki sınava puanımı yükseltmek için girdiğimi söylediğimde okulumuzun müdire hanım o son iki sınavınında puanı eklenmez demişti ama kime sorsam olurmu tabikide eklenir ne kadar çok puanın olursa diploma puanına yansıycak demişlerdi

 94. Nur dedi ki:

  Bir sorum daha olcak benim açıklise kredim geçen yaz tamamdı yani gereken krediyi 9 dönemde almıştım son iki sınava puanımı yükseltmek için girmiştim birinden 16 kredi son girdiğim sınavdan 26 kredi aldım bu girmiş olduğum sınav puanları diploma puanıma yansıycakmı ikinci sorum ygs başvuru formunda diploma notum 68, 22 yazıo okulun meslek derslerimin sınav puanı neden değerlendirilmemiş oda eklenecekmi cvp verrseniz çok sevinirim

 95. akın dedi ki:

  sınavsız geçiş hakkı bu sene geçerlimi mezun olanlar için yoksa bu sene kimse yapamıyormu ?

 96. akın dedi ki:

  geçen sene meslek lisesinden mezun oldum bu sene sınavsız geçiş hakkım varmı ?

 97. Nur dedi ki:

  Sayın hocam ben şimdi sonççk gelişimi ve eğitimi sınıf öğrencisiyim staj bitmeye az kaldı bu bölümün devamını uzaktan eğitimle tmmlmk istiorum bunun için illaki baraji aşmammı gerek 2018 de geri gelcekmiş sınavsız geçişde ama diploma notuna göre yerleşebilcekmiş öğrenci doğrumu

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tam anlayamadım ama meslek lisesi son sınıfta olduğunuzu ve üniversite 2 yıllığa devam etmek istediğinizi düşünerek cevap vereyim. Uzaktan eğitim için de barajı geçmeniz hatta 200 ve üzerinde puan almanız gerektiğini söyleyebilirim. Diğer sorunuza gelince sınavsız geçişin tekrar geleceği ile ilgili bir çalışma duymadım.

 98. Elif dedi ki:

  Meslek lisesi biyomedikal bölümü son sınıf öğrencisiyim. Ygs1 puanı ile 2 yıllık bölümüm üzerinden devam edebileceğimi daha sonrasında mezun olurken odyometrist olarak mezun olabileceğimi bir rehber öğretmen söyledi. Sınavsız geçiş kalktığı için odyometri bölümüne geçiş yapamıyorum böyle bir seçeneğimin de olabildiğini tekrarladı. Sizce bu ne kadar doğru olabilir gerçekten zamanım az ve ona göre kendime yön verip araştırmak istiyorum.

 99. Nur dedi ki:

  Yıllardır sınavsız geçiş için mslklise okuyupda mağdur olan 42 yaşında birine ne kadar ağır geldiğine inanamazsınız Allah razı olsun şimdi ygs’ ye başvuru ysptım ondada bi başarı sağlayscağımı hiiç sanmıorum çünkü dört yanlış bi doğruyu götürcekmiş naapcaz düşünn yani Alper bey sizce 30 yaş üstüne sınavsız geçiş geri gelcekmi aceba tartışılıodu oda ikinci üniverstemi yoksa mslklise mezunlarınada varmı bu hak ne dersiniz

 100. serkan dedi ki:

  sınavsız geçiş hakkı kalkmış ygs girdiğimizde barajı geçemezsek ne olcak

 101. Yıldız dedi ki:

  Sayın Yök Başkanı Yekta Saraç, yıllardır konuşulan Meslek lisesi sınavsız geçişin kalkacağıyla bir durum söz konusudur. Ama bu sene devam ettmesi için çok kişi imza topladı. Ve devam ettmesi için biraz olsun herkezin bir umudu var meslek lisesini kimse seçmek istemedi. Meslek lisesi 2 yıllık geçişin olduğu için okundu bu durumda çok kişi mağdur olucak bu sene mezun olanlar ise mağdur olucak 3 gün staja gidip 2 gün okula giden insanlar zor şartlar altındalar bu eğitim sisteminin düzeltilmesini temeni ediyoruz ve meslek lisesinin önünü kapatmanıyız bu sene sınavsız geçişin devam ettmesini arz ve rica ederim.

 102. Davut dedi ki:

  Hocam şimdi sinavsiz gecis kalkti bunca öğrenciler nasıl kazanacak meslek lisesi mezunu hep açıkta kalacak bu nasıl adalet bunca öğrencinin hayalleriye oynayacak peki kazanamayan öğrenciler geleceği yanacak peki is desen lise mezununa kpss de bilene atama yok ben dedigim şu allah bildiği gibi yapsın. Tam zamanı buldular.bu nasıl adalet

 103. Zafer dedi ki:

  Hocam bu sınavsız geçişi nasıl geri getircez nereye şikayet edelim sizde bi yardım edin sizde sesinizi duyurun ÖSYM Başkanı saraç lütfen sınavsız geçiş kalkmasın meslek liseleri bu eğitim sistemi geri kalacak lütfen!!!!!

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ben aylar öncesinden sitemde bununla ilgili çalışma yaptım. Change org da imza kampanyası yapıldı. Ancak resmi gazetede yayınlandıktan sonra yapacak bir şey yok.

 104. mslüme dedi ki:

  sınavsız geciş hakkı kalktıgına göre .acıktan 2yıllık
  ilahiyat icin napcaz peki

 105. Sena dedi ki:

  Bimere de şikayet de bulundum Ösym yi de aradım.Malesef sesimizi duyanda umursayanda yok.Özellikle biz 12. Sınıfları ciddi derecede mağdur edicekler!!!İyi bir not ortalamasına sahip olmamıza rağmen görmediğimiz derslerden başarı elde etme oranımız %0.Lütfen ilk önce görmediğimiz dersleri versinler. Daha sonra o Ygs sınavına tabi tutsunlar. Böyle mantık dışı sistem kabul edilemez!!!!!!! Hani akademik düzeyi eşitlemek için kaldırmışlarya sizce 4 yıl boyunca gerek teorik gerek uygulamalı olarak gören bireyler mi yetersiz dir yoksa sadece bu bilgileri 2 yıl boyunca alacak olan kişiler mi ?Yetkililerden rica ediyorum en azından biz 12. Sınıf öğrencileri için geçerli olmasın çünkü 2 ay gibi bir süre de çalışacak zamanımız yok!!

 106. Furkan dedi ki:

  Hocam hayırlı günler dilerim , Hocam ben 2 sene önce bitirdim liseyi fakat 2 yıllığa gitmedim , 4 yıllığa gireceğim fakat kazanamazsam 2 yıllığa gideceğim mecbur fakat bu 2 yıllık kayıtları nasıl yapılıyor benim bilgim olmadığından dolayı ne yapacagımı bilmiyorum , hocam yardım edebilirmisiniz ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu an YGS başvuruları var. YGS başvurunuzu yapacaksınız. 12 Mart’ta sınava gireceksiniz.Herhangi bir YGS türünde 180 barajını geçerseniz Nisan’da LYS başvurusu yapıp, Haziran’da LYS sınavlarına gireceksiniz. Temmuz’da tercih yapacaksınız. Yerleşirseniz Ağustos ayında internet üzerinden yada üniversiteye kayıt tarihlerinde gidip kaydınızı yaptıracaksınız.

 107. Aras dedi ki:

  Hocam sizce namık kemal üniverstesi
  Daha iyi yoksa 18 mart üniverstesi mi?
  Işletme 2 yıllık için

 108. Necip dedi ki:

  Önlisans 2 yıllık için ;
  Ygs ye 60 tl
  Yoksa
  Ek yerleştirme 15 lik mi yatırıyoruz
  Meslek lisesi okuyorum

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ön lisans yada lisansla alakası yok. YGS sınav ücreti 60 TL’dir. Eğer 2 yıllık düşünüyorsanız LYS lere girmeniz gerekmiyor. Temmuz’da tercih yaptınız ve yerleşemediniz. İşte o zaman ek yerleştirme başvurusu yapmak için 15 TL yatıracaksınız.(Şimdi değil.)

 109. mustafa dedi ki:

  2015-2016 sağlık meslek lisesi mezunuyum direk geçiş hakkımız bulunduğu için kendi bölümümü ygs ile tercih edemiyordum şimdiki durumda eski mezunlar da sadece ygs puanıyla mı onlisans kurumuna yerleşebilecek ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eskiden de YGS ile yerleşme şansınız vardı.Sınavsız geçişle yerleşemediğiniz zaman YGS kontenjanı için YGS puanı ile değerlendiriliyordunuz. Şimdi sadece YGS ile değerlendirileceksiniz ve alanınızdaki bölümler için diploma notu*5*0,06 kadar ek puan alacaksınız.

 110. Yağmur dedi ki:

  Hocam tercih kılavuzu yayınlandı mı ? Yayınlandı ise mezunları etkiliyor mu ? Bilgi verir misiniz?

 111. Gamze dedi ki:

  alper hocam kılavuz ne zaman yayınlanacak bi bilginiz var mı

 112. Ali dedi ki:

  Taner arkadasim Ocak ayında oluyor unuversite ler arası yatay geçiş gidecegin üniversiteler arası yatay geçiş tarihler unuversite web sayfasından takip et.Diğer yatay geçiş tarihler Ağustos aylarında oluyor guz dönemi.

 113. Taner dedi ki:

  Hocam üniversite 1. sınıftayım yatay geçiş yapmak istiyorum. Ocak ayında yapabiliyormuyum yoksa haziran ayındamı yapmam gerekiyor 1. sınıf olduğum için ? Birde yatay geçiş için tüm derslerimi geçmiş olmam mı gerekiyor ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yatay geçiş hakkında bilgim yok. Bakınız.

  • Taner dedi ki:

   Birde hocam çan eğrisi diye bir sistem var. Bu dersi geçmemizde yararımı fazla zararımı. Zararımızaysa her sınavdan kaç not almalıyız ?

   • alperturkoglu dedi ki:

    Çan eğrisi sistemi, sınavdan alınan en yüksek notu tam puan olarak kabul edilerek yapılan değerlendirmeyi ifade eder. Örneğin sınavdan alınan en yüksek not 60 ise 30 alan 50, 40 alan 66,6 gibi değerlendirilir. Öğrenciler için genelde avantajlıdır. Tabi çok yüksek not alan gıcık arkadaşlar yoksa 🙂

 114. Böyledüzeneben dedi ki:

  Biz o kadar sağlık meslek lisesine girelim. Kaç senedir zaten üniversiteye gideceğiz diye düşünüp mesleğimize, stajımıza adapte olalım. Adam kalksın bana hiç görmediğim fiziği geometriyi sorsun. Biz 3 gün hastanedeyiz. Ulan bizde insanız, yoruluyoruz. ne zaman oturup ders çalışıcaz? Okulda zaten full meslek dersi.. her sene bişey değiştiriyorlar. böyle eğitim sistemi olmaz olsun.

 115. Semaa dedi ki:

  Ben 12.sınıf sağlık meslek lisesindeyim bizden sonra gelen öğrenciler ATT ve hemşire yardımcısı olarak geldiler son lise mezunu ATT biz olacagımz için sınavsız geçişin kalkması saçma olur 2018 de kalkarsa en azından okadar mağdur insan kalmaz hocamm

 116. betül dedi ki:

  ben 12. sınıf öğrencisiyim ve ticaret meslekte okuyorum bize hocamız sınıf hocamız size vurmicak dedi bölüm şefimiz de aynı şekilde bu sene değil seneye kaldırılcak şekilde konuştu ve daha geçtiğimiz salı sınıf hocamız toplantıda velilere % 90 bu sene sınavsız geçiş olacak dedi. ve peki siz buna ne diceksinizzz.

  • alperturkoglu dedi ki:

   “Siz buna ne diceksinizzz” ne demek? Karşılıklı atışma mı yapıyoruz. Yasa çıkmış, resmi gazetede yayınlanmış. Dün YÖK ek puan açıklaması yapmış. Ben daha ne diyecem. 4 senelik sinavsizgecis.com sitem bile işe yaramaz hale geliyor. Bu durumdan dolayı ben mutlu olabilir miyim?

 117. Rabia dedi ki:

  Sınavsız geçiş kaldırılmış ALLAH hakkımızı sizlere bırakmasın

 118. Burak dedi ki:

  Alper hocam sınavsız geçiş kalktı ya eskiden kontenjan lar yüzde 50 meslek lisesine verliyordu yüzde 50 düz liselilere veriliyordu şimdi sınavsız geçiş kalktığına göre kim ne kadar puan alırsa ona göre mi tercih vercek yoksa meslek lisesi ne yine yüzde 50 kontenjan verilpte kendi arasında mı yarışacak

 119. yahya dedi ki:

  ARKADAŞLAR HERKES “BİMER’e” yazi yazsin bu yilda kalmamasi icin elimizden geleni yapalim.

  Bu yaziyi gonderin: Sayın Yök Başkanı Yekta Saraç, yıllardır konuşulan Meslek lisesi sınavsız geçişin kalkacağıyla bir durum söz konusudur. Ama bu sene devam ettmesi için çok kişi imza topladı. Ve devam ettmesi için biraz olsun herkezin bir umudu var meslek lisesini kimse seçmek istemedi. Meslek lisesi 2 yıllık geçişin olduğu için okundu bu durumda çok kişi mağdur olucak bu sene mezun olanlar ise mağdur olucak 3 gün staja gidip 2 gün okula giden insanlar zor şartlar altındalar bu eğitim sisteminin düzeltilmesini temeni ediyoruz ve meslek lisesinin önünü kapatmanıyız bu sene sınavsız geçişin devam ettmesini arz ve rica ederim.

 120. Can dedi ki:

  Hocam okul puanı artı bide yökten tarafından belirlenen puan gelcek yanı 2 puan birden gelcek demi

 121. Can dedi ki:

  Sınavsız geçiş kesin olarak kalktığına göre ygs ye hazrlanym mı hocam

 122. Can dedi ki:

  Hocam sınavsız geçiş 2017 kalktı ya bize hem okul puanı hemde kendi bölümümüz gidersek ek puan geliyor demi

 123. Burak dedi ki:

  Erdal diye bi arkadas tbmm eğitim komisyonuna sordum kesin olarak kalktı diyo dogru mu hocam

 124. Ömercan dedi ki:

  Alper hocam sınavsız geçiş kesin olarak yokmu2017 de

 125. Ali dedi ki:

  Alper hocam şimdi meslek lisesi öğrencisi hep açıkta kalacak ya bu nasıl adalet biz normal ders gormediki biz sadece meslek dersi gördük ygs sınavı kazanamayan insan çok olacak bu öğrenciler acikta kaldımi ne olacak gelecekleri yanacak unuversite gitmek için 150 puan yeterlimi Alper hocam Teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek liseliler yine avantajlı olacak. Barajı geçenlere düz lise yada alan dışından gelenlere göre daha fazla ek puan verilecek. Tabi bu barajı geçmeniz yeter anlamına gelmez. Bazı bölümlere talep çok olduğundan puanları da yüksek olacak.

 126. Gizem dedi ki:

  Hocam ben bu sene lisey ibitirdim ünv kazandım falan gitmedim ben bu sene bitirdiğim için seneye hakkım yok mu sonucta 2016 çıkışlı oluyorum ben ?

 127. Kadir dedi ki:

  Arkadaşlar bimerden başvuru yapanlar başvuru sayısının yollayabilirler mi bizde başvuralım

 128. Ensar dedi ki:

  Hocam 2017 de sınavsız geçiş olmayacak mı olmayacak sa bende ona göre hareket edelim

 129. erdal dedi ki:

  kesin olarak kaldırıldı kimse yararlanamayacak artık net bilgi tbmm eğitim komisyonundan aldım 2017 de dahil olmak üzere kimse şu saatten sonra faydanamayacakmış milli eğitim genel müdürü meslek lise öğrencilerini başarısız görmüş herkes sınava girip hakkettiğini alacak demiş bu durumda yapacağınız şey herkes bimer ve milli eğitim bakanlığına acilen kaldırılmaması için imza toplasın

 130. Banu dedi ki:

  hocam bi sorum var nolur yardim edin çünku soracagim sizden başka kimse yok. BEN BU sene hem ozel yetenek sinavina girecegim hem ygsye .ygsden tercih verebiliyorum ozel yetenektende ama benim merk ettigim ozel yetenek sanirsam tercihlerimizden ygs tercihlerinden sonra oluyo ozaman ben nasil ozel yetenek sinavinada tercih yapcam

 131. hande dedi ki:

  bu haksızlık ama bölüm dersinden başka ders görmüyoduk zaten bide üstüne geçiş hakkı kalktı

 132. Kadir dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar birşey paylaşmak isterim geçin sene ticaret meslek lisesinden mezun oldum o sene sınavsız geçiş yaptım İstanbul’da bir özel okulda kabin hizmetleri kazadım fakat özel şartlı bölüm olduğundan dolayı kayıt yapamadım ve 2. Tercih hakkım olmadığından adaylığım düştü açıkta kaldım fakat 3 gündür sınavsız geçiş kalktı mı kalkıcak mı sorularının yanıtı arıyordum bugün bir üniversite ile görüştüm ve bu senede sınavsız geçiş Hakkı’nız var bu senede tercih yapabilirsiniz dediler.

 133. yaprak dedi ki:

  Hocam merhaba;
  12.sınıf meslek lisesi okuyorum bu sınavsız geçiş 2017-2018 mezunlarını mı ilgilendiriyor yoksa 2016-2017 ye mi?bu konuda tereddüt ediyoruz.Teşekkürler

 134. Burak dedi ki:

  Hocam 2017 de kesn olarak sınavsız geçiş yok mu

 135. Sınavsız geçiş dedi ki:

  Bir att olarak gerçekten bu olanlar bizi üzdü hocam

 136. Ali dedi ki:

  Hocam şimdi sinavsiz gecis kalkti bunca öğrenciler nasıl kazanacak meslek lisesi mezunu hep açıkta kalacak bu nasıl adalet bunca öğrencinin hayalleriye oynayacak peki kazanamayan öğrenciler geleceği yanacak peki is desen lise mezununa kpss de bilene atama yok ben dedigim şu allah bildiği gibi yapsın. Tam zamanı buldular.bu nasıl adalet

 137. Reşit Özgür GEZER dedi ki:

  Tamamen saçmalık şuan buraya günlerce yazi yazabilirim içimk dökmek adina ama yaptiklari gercekten haksizlik benim icin ozellikle hic iyi olmadi ailevi sorunlar ve psikolojim in gelecegi hakkinda olumlu bir sey dusunemiyorum ama yinede icimde umut var son defa 2017 de uygulanmasi icin anlamiyorum yaptiklari açiklama yoruma açik abi adam akilli kesin şeyler soyleyin ya

 138. berfu dedi ki:

  hocam peki bu uygulamaya yıl sınırlaması getirilebilir mi ? örnegin ben 2014 mezunuyum **** hocam burdaki haberde bu yıl olucanı söylüyor siz bu haberi diyorduz onların yorumu diye

 139. berfu dedi ki:

  hocam 2014 mezunuyum bu uygulama benim içinde geçerli olucak mı ? ek puan uygulanmasında sınır vardı geçen yıl mezun olanlar falan galiba kullanamıyordu şimdi sınavsız geçiş için aynı şey olabilir mi ? yani yıl sınırlaması getirilebilir mi ?

 140. Şafak Bahar dedi ki:

  Merhaba Alper Hocam ,

  Ben ticaret meslek lisesi mezunuyum . Bu sene lise birincilik kontenjanı ile Marmara Üniversitesi İktisat (4 yıllık) yerleştim . ama memnun değilim , diploma notum 86 obp ise 430 puan . seneye 2 yıllık tercih hakkımı kullanmak istesem ocak ayında sınavsız geçişe başvuru seçeneği de kalkacak sanırım . Tekrardan ygs ye mi girmem gerekecek ? ya da bu sene 4 yıllığa yerleştiğim için 2 yıllık tercihlerde puanım kırılır mı ? Şimdiden teşekkürler …

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tekrar YGS gireceksiniz. Ek puanınız yarıya düşecek.

  • Şafak Bahar dedi ki:

   Tekrardan Merhaba Alper Hocam 🙂

   Bu yazdığınız cevap yeni sisteme göre mi ? yani sınavsız geçişte ygs puanı temel alınacak üzerine ek puan gelecek diye. ortalama ne kadar kırılır puanım ? hangi puanın yarısı eklenecek ? şimdiden teşekkürler.

 141. gamze dedi ki:

  merhaba açık düz lise okuyup ta henüz mezun olmamış arkadaşlar sınavsız geçiş hakkından yararlanabilir mi ? ayrıca 69kredim kalmış mezun olmak için .uyku uyuyamaz oldum. açık lise öğrencileri üniversite kazanip mezun olmamışsa kazandığı bölüm yanar mı yoksa 2017de yapılan bi iki sınav sonra kaydını dondurma gibi bi ihtimali var mı
Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.