2 YILLIK BÖLÜMLERİN TABAN PUANLARI 4 YILLIK BÖLÜMLERİN TABAN PUANLARI

Sınavsız Geçiş 2017’de mi 2018’de mi Kaldırılacak

Sponsorlu bağlantılar

ÖNEMLİ AÇIKLAMA:
Arkadaşlar bu gün hayatımda ilk defa duyduğum yerel bir site linki bana 10 defa gönderildi. Gönderen arkadaşlar “bakın bu sitede gelecek yıl yani 2018 yılından itibaren uygulanacağı yazıyor” diyorlar. Sitenin resmi bir niteliği olmadığı ve haberi kişisel yorumla yayınladığı için linki sildim yayınlamadım. Site yerel bir site, eğitim sitesi bile değil. Bakın Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay ait açıklamaların yer aldığı bu yazıyı ben 9 Aralık 2016 cuma günü şu sayfada yayınladım. Ve başlıkta da belirttiğim gibi bu yazıdan benim anladığım sınavsız geçişin resmi olarak kaldırıldığıdır. Şuan 2016 yılında olduğumuza göre gelecek yıl diye ifade edilen 2017 yılıdır. Ve önümüzdeki yıl yani 2017’de sınavsız geçiş uygulanmayacak şeklindedir. Diyeceksiniz ki sizin de kişisel yorumunuz. Ama ben bu yoruma nereden varıyorum size bunu madde madde açıklayayım.

 • Yetkililer 2016 ÖSYS kılavuzunda sınavsız geçiş ifadesi yer almasından dolayı sınava girmeyen öğrencilerin mağduriyetini engellemek için ek madde ile sınavsız geçişin 2016 yılında son kez uygulanmasını, 2017 yılından itibaren kaldırılmasını öngördüler ve bu şekilde 2016 yılında sınavsız geçiş başvurusunda bulunmuş adayların bu haktan faydalanması sağlandı.
 • Milliyet internet sitesinde 16 Haziran 2016′ da yayınlanan haber için tıklayınız.
 • 2 Aralık 2016 günü kabul edilen ve 9 Aralık 2016’da yayınlanan resmi gazetenin yasa ile ilgili 25.maddesi

orjinal sayfasından görmek için tıklayınız.   (Sınavsız geçiş kaldırıldı ifadesini aramayınız. Meslek liselilerin alanları ile ilgili programlara nasıl yerleşeceğini ifade eden madde sınavsız geçişin kaldırıldığını açık olarak ortaya koymaktadır.)

MADDE 25- 2547 sayılı Kanunun 45 inci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“d. Bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek aynı alanda bir önlisans programına yerleşmelerinde, merkezi sınavlardan almış oldukları puanlara bu fıkranın (b) bendine göre hesaplanan ortaöğretim başarı puanı ve bu puanın Yükseköğretim Kurulu tarafından tespit edilecek katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak puan eklenir.”

Şimdi tüm bu ciddi, ulusal haber sitelerinin haberleri ve yetkililerin açıklamaları ortada iken ben sadece daha fazla okunmak tıklanmak için bu haberi çarpıtamam. Takdir edersiniz ki Sinavsizgecis.com sitesine 4 yılını vermiş,  bu 4 yılda 44.000 tane soru cevaplamış biri olarak sınavsız geçiş sisteminin kalkmasını en son isteyecek kişi benimdir. Ancak ortada olan bu gerçeği görmezden gelemeyiz. Ben elimden geldiğince sizin sesiniz olmaya mağduriyetinizi duyurmaya devam ediyorum.

En büyük savunmam sınavsız geçiş sistemine güvenerek meslek lisesi tercihinde bulunmuş olup 2013-2014-2015-2016 yılında 9.sınıfa başlayan öğrenciler için sistemin uygulanması ve yeni sistemin 2020 yılı mezunlarına uygulanmasıdır. 

Tüm bu tartışmalar, kafa karışıklıkları içinde nacizane tavsiyem vakit kaybetmeden YGS’ye hazırlanmaya başlamanızdır.

Hepinize başarılar dilerim. Allah yardımcınız olsun.

Alper TÜRKOĞLU

 

169 Yorum Yapılmış.

 1. Bade dedi ki:

  150 üzerinden siz hesaplaya bilirmisiniz rica etsem hocam 🙏

 2. mustafa dedi ki:

  merhaba ;
  meslek lisesi mezunuyum ve 150 barajını geçemedim. 2017 yılı yani bu yıl sınavsız geçiş olucakmı yoksa kaldırıldımı tamamen.

 3. hilal dedi ki:

  merhaba hocam ygsden 175 puan aldım fakat aöf taban puan 270 bu puanla tercih yapıp acıktan diploma puanımla yerleşebilir miyim ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer kendi alanınızın devamı olan bir bölümse ek puanınızı diploma notu*5*0,18 şeklinde hesaplayıp yorumlayabilirsiniz. Alan dışı ise diploma notu*5*0,12 şeklinde hesaplayın.

 4. Bade dedi ki:

  Ben 2016 saglik meslek lisesi mezunuyum ygs’den 150 puan aldim okul puanim 80 obp puanimda 400 ek puan nasil olucak hesaplaya bilirmisiniz rica ediyorum cevap verin hocam 🙏🙏

 5. Hilâl dedi ki:

  merhaba hocam, ben imam hatip mezunuyum ;ygs3 puanım 259 ygs4 puanım 246 AöfÖnlisans ilahiyat için hangisine göre tercih yapıcam

 6. Ali dedi ki:

  Hocam merhaba sağlık meslek lisesi okuyorum lise son ama ygs den barajı geçemedim ygs4 171 ne yapabilirim malum direk geçişde kalktı saygılar.

 7. Bade dedi ki:

  Mrb hocam 2016 meslek lisesi mezunuyum bu yıl ygs sınavına girdim 150 barajini aştim ama normal barajı aşamadım ek puan gelirse nasil olucak 0kul puanim 80 ek puan neye göre verilicek bana cevap verirseniz cok mutlu olurum biz sesimizi kime duyuralim biz magdur durumdayiz bu yil evet hayir oylamasi var geçiş hakkımızı getirsinler ve bize adaletli davranırsanız bizde adaletli davranırız lütfen gecen yil mezunlara tekrar geçiş hakkı gelsin

  • alperturkoglu dedi ki:

   150 barajını aştığınız puan türlerinde 2 yıllık tercihte bulunma hakkınız var. Kendi alanınızdaki programlar için diploma notunuz*5*0,18 alan dışı programlar için ise diploma notunuz*5*0,12 kadar ek puan alacaksınız.

 8. Beyhan dedi ki:

  Hocam ben 2 senedir ygs giriyorum geçen sene176 aldm bu bi talihsizlik 147 aldm şimdi 2 yıllıga geçiş ne miycm mi bilgilendirirsenz sevinrm

 9. Nil dedi ki:

  Hocam Merhaba. Ben ygs 3,4,5 ve 6 dan 180 barajını geçtim ama ygs 1 ve 2 den 150 barajını geçemedim. 2 yıllık sayısal bölüme tercih yapamam değil mi?

 10. Mert can dedi ki:

  Hocam iyi geceler ben ygs den 142 puan aldım hiç bir işe yaramıyor değilmi? Herhangi bir yere tercih yapamıyorum?

 11. murat dedi ki:

  merhaba ben geçen sene ml mezunuyum 150 aldım ygs den bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullana bilirmiyim yada 2 yıllık bi üni gidebilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Artık sınavsız geçiş diye bir sistem yok. 150 barajını geçtiğiniz puan türünde tercih yapabilirsiniz. Tabi bu kesin yerleşeceğiniz anlamına gelmez. Taban puan ne ise ona göre değerlendirilirsiniz.

 12. Faruk dedi ki:

  hocam önlisans için lys ye girmenize gerek yoktur diyorsunuz ama önlisans açıkta taban puan varmı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ön lisans ve açık öğretim programları YGS puanı ile öğrenci almaktadır. AÖF programları için LYS sınavına girmeniz gerekmiyor. Tabi ki taban puanları var.

 13. kadir dedi ki:

  Merhaba hocam 2015 mezunuyum endüstri meslek lisesi okudum sınavsıç geçiş yaptım 2 sene boyunca hiçbir yer çıkmadı bu sende 170 puan aldım ygsden makine bölümü bitirdim diploma notum:71 makine bölümü 2 yılık gidebilirmiyim ek puan ekleniyormu sıralamam 1.8m lütfen yardımcı olurmunuz ne yapacağımı bilmiyorum 🙁

 14. Ersin Ergül dedi ki:

  Diploma notum 79
  Sivil savunma ve itfaiye meslek mezunuyum ygsden 172 aldım nasıl bir tercih yapabilirim ? Açıktan okuyabilir miyim hocam? Açıklarsanız detaylı yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

 15. UMUT dedi ki:

  Merhaba hocam ben meslek lisesi öğrenciyim 142 puan aldım ek yerleştirme yapmak istiyorum kendi meslek dalımdan acaba ek yerleştirme puanı üstüne eklenince ne kadar gelir diploma puanım 70 dir

  • alperturkoglu dedi ki:

   Siz ek yerleştirmeyi yanlış anlamışsınız. Ek yerleştirme merkezi yerleştirmelerde hiç bir yere yerleşemeyen adaylar için Ağustos ayında yapılır. Ham puanınız 150’yi geçmiyorsa puan eklenmez ve tercih yapamazsınız.

 16. Ersin Ergül dedi ki:

  Sivil savunma meslek mezunuyum ygsden 172 aldım açıktan okuyabilir miyim öneri verebilir misiniz hocam en iyi şekilde, teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Diploma notunuz*5*0,12 ek puan hesaplayıp puanınıza ekleyin. Hangi puan türünde aldığınıza bağlı olarak açıköğretimde tercih yapabilirsiniz.

 17. Tahsin dedi ki:

  Kardeşim iyi günler ben 2016 mezunuyum ama geçeni ene barajı geçemediğim için tercih yapmadım bu sene de 173 almışım meslek lisesi makina bölümü çıkışlıyım ben 173 le direk geçiş hakkım var mı yoksa başka 2 yıllık üniversiteye gidebilirmiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş kaldırıldı. 173 aldığınız puan türü ile alan 2 yıllık programlara tercihte bulunabilirsiniz. Alanınızda bir programsa 0,18 li ek puan eklenecek. Alan dışılar içinse 0,12 li puan eklenecek.

 18. İzmir dedi ki:

  Hocam bugün bir hocamızla konuştum ygsden 150 puanı geçtiğimiz zaman yatay geçiş yapabiliyormusuz meslek lisesi mezunuyum dogrumu dur ?

 19. Muharrem Orhan dedi ki:

  Hocam iyi günler.2014 yılında muhasebe devam ediyordum yani demek istediğim sınavsız geçiş hakkı için muhasebe bölümünü seçtim özellikle. Şimdi kaldırdılar ben geçen sene kaldım yani 2017 mezunu olucam geçiş hakkım yokmu ?

 20. Miray dedi ki:

  Hocam bişi sormak istiyorum meslek lisesi mezunuyum gecen sene tercih yapmadım bu sene tekrardan girdim kendi bölümüme geçiş yapsam 0.12 ilemi yoksa 0.18 ilemi çarpılacak

 21. Banuu dedi ki:

  Merhaba ek puan alabilmek için 180 barajını geçmek şart mıdır?

 22. ayşe dedi ki:

  hocam ben ygsde 30 türkçe neti 8.5 mat 22 sosyal ve 7.5 fen netim var okul ortalamam 76.06 anadolu lisesi mezunuyum anestezi istiyorum bu yıl puanlar düşer mi yada herhangi bir devlet üniversitesine girme şansım var mı

 23. Damla dedi ki:

  Hocam ben ygs de toplamda 31.5 net yaptim 180 barajini gecmek icin 32 net yapmak gerekiyomus fakat siteler de ygs net hesaplamasını yapiyorum 211 puan geliyo lys girmeye hak kazandiniz diyo 32 net yapmak şart mı?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Orada yer alan 32 net her test türünden %20’lik net çıkarma teorisine göre 4 testten 8’er net çıkarılması 4×8=32 mantığı ile yazılmıştır. Ancak siz Atıyorum Türkçe 15 Sosyal 8 net gibi bir netle de belli puan türünde barajı aşabilirsiniz. Her türün puan değeri farklıdır.

 24. Ebru dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2014 saglık meslek hemşirelik mezunuyum. Üniversite tercihi yapmadım iki yıl boyunca bu sene ygsye girdim geçiş hakkı kaldırıldı önlisans ek puan hakkından yararlanabiliyormuyum, birde diploma notum 73.96 ek puan ne kadar gelir bilgi verirseniz çok sevinirim. Hayırlı günler.

 25. Sena dedi ki:

  Sinavsiz gecis tekrar gelebilir diye bir soylenti var hocam, boyle bir ihtimal varmi? Tercihler sinavdan sonra yapildigi icin son defa uygulana bilirmi?

 26. Miray dedi ki:

  Bende 2016 mezunuyum bu senede ygs girdim cok iyi gecmedi malum meslek lisesi çıkışlıyım ne kadar toparlayabildiysem bu sene geçiş hakkımı kullanmak istiyodum ama bir baktım ki kaldırıldı durumları bu bana çok saçma geliyo bizlerin gelecekleriyle oynuyolar resmen kesin aldırıldımı böyle bir ihtimal mi var yoksa yani son zamanda degsitirebilirmi bu kadar isyanlar yüzünden uzun oldu kusura bakmayın birde başka bir internet sitesinde kaldırılmadığı yazıyo ve bu yazı güncel bir siteydi

 27. Hilâl dedi ki:

  Merhaba,imam hatip mezunları aöf önlisansa yerleşmek için ygsden sonra lys ye de girecekler mi

 28. Amine dedi ki:

  Ben 2016 hemşirelik mezunuyum sınavsız geçişin kalkması eski mezunları etkiledi mi yoksa yapılıyor mu

 29. Berf dedi ki:

  Merhaba ben 2016 saglik meslek lisesi mezunuyum ben ek puan alabilicek miyim ?

 30. Kadir DEMET dedi ki:

  2016 Sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunuyum. geçen sene ygs sınavına girdim ama 2016 eylülde hiçbir üniye kayıt yaptırmadım. bu senede ygs ye başvurmadım. geçiş yapabiliyor muyum ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır. Sınavsız geçiş zaten kaldırıldı. Aynı zamanda YGS için de başvuru yapmamışsınız sınava giremeyeceğiniz için tercihte yapamazsınız.

 31. eda dedi ki:

  Hocam bir soru daha soracağım. Ben 2015 de sınavsız geçişle yerleştirilmiştim ama kayıt yaptırmadım ertesi sene yani 2016 da sınava girmedim bu sene gireceğim okul puanimdan gelecek puan da kırılma olur mu? Haber sitesinde gördüğüm kadarıyla sınavsız geçişle yerlesenlerden puan kirmayacaklarmiş

 32. Ahmet dedi ki:

  Açık lise imam hatip mezunuyum iki yıllık ilahiyat okumak için ne yapmalıyım

 33. Berke dedi ki:

  2016 mezunuyum 2017de ön lisans programına yatay geçiş yapabilirmiyim

 34. eda dedi ki:

  Merhabalar hocam bende meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık üniversite tercihi yapacağım. Aldığımız puanda ne kadar değişik lik olur ortalama birkaç puan mi yükselir?

 35. çağrı dedi ki:

  HOCAM BEN 9.SINIF SAĞLIK MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİSİYİM. MALUM SINAVSIZ GEÇİŞ KALKTI VE ALANIMIZ ÇOK DARALDI ŞUAN DÜZ LİSEYE GEÇMEK İSTİYORUM MANTIKLI MI ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM.

 36. ranaa dedi ki:

  Ben acik öğretim de mesleki imam hatip öğrencisiyim 2yilik ilahiyat ön lisans ve 4yilik on lisans ilahiyat 2ki unv site okyabilir miyim

 37. Aykut dedi ki:

  12.sınıf sağlık meslek lisesi hemşirelik öğrencisiyim 4 yıllık hemşirelik tercih yapmam halinde bana gelecek ek puan nasıl olucak

 38. Yusuf dedi ki:

  Ben 12. Sınıf öğrencisiyim. Mart 2017 de YGS sınavı var. Sınavsız geçiş hakkını kullanabiliyomuyum?

 39. Soner dedi ki:

  Hocam merhaba şimdi ben geçen sene meslek lisesinden mezun oldum sınavsız geçiş hakkımı kullanmadim bu sene kullanabilir miyim

 40. can dedi ki:

  Merhaba geçen yıl mezun oldum meslek lisesi mezunuyum tercih yaptım gelmedi ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım şimdi ise sınavsız geiş hakkı kaldırıldı diyorlar ben 2016 mezunuyum benim içinde geçerli mi bir bilginiz var mı acaba ?

 41. Nur dedi ki:

  Çok teşekkürler hocam da bnm bu son iki sınava puanımı yükseltmek için girdiğimi söylediğimde okulumuzun müdire hanım o son iki sınavınında puanı eklenmez demişti ama kime sorsam olurmu tabikide eklenir ne kadar çok puanın olursa diploma puanına yansıycak demişlerdi

 42. Nur dedi ki:

  Bir sorum daha olcak benim açıklise kredim geçen yaz tamamdı yani gereken krediyi 9 dönemde almıştım son iki sınava puanımı yükseltmek için girmiştim birinden 16 kredi son girdiğim sınavdan 26 kredi aldım bu girmiş olduğum sınav puanları diploma puanıma yansıycakmı ikinci sorum ygs başvuru formunda diploma notum 68, 22 yazıo okulun meslek derslerimin sınav puanı neden değerlendirilmemiş oda eklenecekmi cvp verrseniz çok sevinirim

 43. akın dedi ki:

  sınavsız geçiş hakkı bu sene geçerlimi mezun olanlar için yoksa bu sene kimse yapamıyormu ?

 44. akın dedi ki:

  geçen sene meslek lisesinden mezun oldum bu sene sınavsız geçiş hakkım varmı ?

 45. Nur dedi ki:

  Sayın hocam ben şimdi sonççk gelişimi ve eğitimi sınıf öğrencisiyim staj bitmeye az kaldı bu bölümün devamını uzaktan eğitimle tmmlmk istiorum bunun için illaki baraji aşmammı gerek 2018 de geri gelcekmiş sınavsız geçişde ama diploma notuna göre yerleşebilcekmiş öğrenci doğrumu

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tam anlayamadım ama meslek lisesi son sınıfta olduğunuzu ve üniversite 2 yıllığa devam etmek istediğinizi düşünerek cevap vereyim. Uzaktan eğitim için de barajı geçmeniz hatta 200 ve üzerinde puan almanız gerektiğini söyleyebilirim. Diğer sorunuza gelince sınavsız geçişin tekrar geleceği ile ilgili bir çalışma duymadım.

 46. Elif dedi ki:

  Meslek lisesi biyomedikal bölümü son sınıf öğrencisiyim. Ygs1 puanı ile 2 yıllık bölümüm üzerinden devam edebileceğimi daha sonrasında mezun olurken odyometrist olarak mezun olabileceğimi bir rehber öğretmen söyledi. Sınavsız geçiş kalktığı için odyometri bölümüne geçiş yapamıyorum böyle bir seçeneğimin de olabildiğini tekrarladı. Sizce bu ne kadar doğru olabilir gerçekten zamanım az ve ona göre kendime yön verip araştırmak istiyorum.

 47. Nur dedi ki:

  Yıllardır sınavsız geçiş için mslklise okuyupda mağdur olan 42 yaşında birine ne kadar ağır geldiğine inanamazsınız Allah razı olsun şimdi ygs’ ye başvuru ysptım ondada bi başarı sağlayscağımı hiiç sanmıorum çünkü dört yanlış bi doğruyu götürcekmiş naapcaz düşünn yani Alper bey sizce 30 yaş üstüne sınavsız geçiş geri gelcekmi aceba tartışılıodu oda ikinci üniverstemi yoksa mslklise mezunlarınada varmı bu hak ne dersiniz

 48. serkan dedi ki:

  sınavsız geçiş hakkı kalkmış ygs girdiğimizde barajı geçemezsek ne olcak

 49. Yıldız dedi ki:

  Sayın Yök Başkanı Yekta Saraç, yıllardır konuşulan Meslek lisesi sınavsız geçişin kalkacağıyla bir durum söz konusudur. Ama bu sene devam ettmesi için çok kişi imza topladı. Ve devam ettmesi için biraz olsun herkezin bir umudu var meslek lisesini kimse seçmek istemedi. Meslek lisesi 2 yıllık geçişin olduğu için okundu bu durumda çok kişi mağdur olucak bu sene mezun olanlar ise mağdur olucak 3 gün staja gidip 2 gün okula giden insanlar zor şartlar altındalar bu eğitim sisteminin düzeltilmesini temeni ediyoruz ve meslek lisesinin önünü kapatmanıyız bu sene sınavsız geçişin devam ettmesini arz ve rica ederim.

 50. Davut dedi ki:

  Hocam şimdi sinavsiz gecis kalkti bunca öğrenciler nasıl kazanacak meslek lisesi mezunu hep açıkta kalacak bu nasıl adalet bunca öğrencinin hayalleriye oynayacak peki kazanamayan öğrenciler geleceği yanacak peki is desen lise mezununa kpss de bilene atama yok ben dedigim şu allah bildiği gibi yapsın. Tam zamanı buldular.bu nasıl adalet

 51. Zafer dedi ki:

  Hocam bu sınavsız geçişi nasıl geri getircez nereye şikayet edelim sizde bi yardım edin sizde sesinizi duyurun ÖSYM Başkanı saraç lütfen sınavsız geçiş kalkmasın meslek liseleri bu eğitim sistemi geri kalacak lütfen!!!!!

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ben aylar öncesinden sitemde bununla ilgili çalışma yaptım. Change org da imza kampanyası yapıldı. Ancak resmi gazetede yayınlandıktan sonra yapacak bir şey yok.

 52. mslüme dedi ki:

  sınavsız geciş hakkı kalktıgına göre .acıktan 2yıllık
  ilahiyat icin napcaz peki

 53. Sena dedi ki:

  Bimere de şikayet de bulundum Ösym yi de aradım.Malesef sesimizi duyanda umursayanda yok.Özellikle biz 12. Sınıfları ciddi derecede mağdur edicekler!!!İyi bir not ortalamasına sahip olmamıza rağmen görmediğimiz derslerden başarı elde etme oranımız %0.Lütfen ilk önce görmediğimiz dersleri versinler. Daha sonra o Ygs sınavına tabi tutsunlar. Böyle mantık dışı sistem kabul edilemez!!!!!!! Hani akademik düzeyi eşitlemek için kaldırmışlarya sizce 4 yıl boyunca gerek teorik gerek uygulamalı olarak gören bireyler mi yetersiz dir yoksa sadece bu bilgileri 2 yıl boyunca alacak olan kişiler mi ?Yetkililerden rica ediyorum en azından biz 12. Sınıf öğrencileri için geçerli olmasın çünkü 2 ay gibi bir süre de çalışacak zamanımız yok!!

 54. Furkan dedi ki:

  Hocam hayırlı günler dilerim , Hocam ben 2 sene önce bitirdim liseyi fakat 2 yıllığa gitmedim , 4 yıllığa gireceğim fakat kazanamazsam 2 yıllığa gideceğim mecbur fakat bu 2 yıllık kayıtları nasıl yapılıyor benim bilgim olmadığından dolayı ne yapacagımı bilmiyorum , hocam yardım edebilirmisiniz ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu an YGS başvuruları var. YGS başvurunuzu yapacaksınız. 12 Mart’ta sınava gireceksiniz.Herhangi bir YGS türünde 180 barajını geçerseniz Nisan’da LYS başvurusu yapıp, Haziran’da LYS sınavlarına gireceksiniz. Temmuz’da tercih yapacaksınız. Yerleşirseniz Ağustos ayında internet üzerinden yada üniversiteye kayıt tarihlerinde gidip kaydınızı yaptıracaksınız.

 55. Aras dedi ki:

  Hocam sizce namık kemal üniverstesi
  Daha iyi yoksa 18 mart üniverstesi mi?
  Işletme 2 yıllık için

 56. Necip dedi ki:

  Önlisans 2 yıllık için ;
  Ygs ye 60 tl
  Yoksa
  Ek yerleştirme 15 lik mi yatırıyoruz
  Meslek lisesi okuyorum

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ön lisans yada lisansla alakası yok. YGS sınav ücreti 60 TL’dir. Eğer 2 yıllık düşünüyorsanız LYS lere girmeniz gerekmiyor. Temmuz’da tercih yaptınız ve yerleşemediniz. İşte o zaman ek yerleştirme başvurusu yapmak için 15 TL yatıracaksınız.(Şimdi değil.)

 57. mustafa dedi ki:

  2015-2016 sağlık meslek lisesi mezunuyum direk geçiş hakkımız bulunduğu için kendi bölümümü ygs ile tercih edemiyordum şimdiki durumda eski mezunlar da sadece ygs puanıyla mı onlisans kurumuna yerleşebilecek ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eskiden de YGS ile yerleşme şansınız vardı.Sınavsız geçişle yerleşemediğiniz zaman YGS kontenjanı için YGS puanı ile değerlendiriliyordunuz. Şimdi sadece YGS ile değerlendirileceksiniz ve alanınızdaki bölümler için diploma notu*5*0,06 kadar ek puan alacaksınız.

 58. Yağmur dedi ki:

  Hocam tercih kılavuzu yayınlandı mı ? Yayınlandı ise mezunları etkiliyor mu ? Bilgi verir misiniz?

 59. Gamze dedi ki:

  alper hocam kılavuz ne zaman yayınlanacak bi bilginiz var mı

 60. Ali dedi ki:

  Taner arkadasim Ocak ayında oluyor unuversite ler arası yatay geçiş gidecegin üniversiteler arası yatay geçiş tarihler unuversite web sayfasından takip et.Diğer yatay geçiş tarihler Ağustos aylarında oluyor guz dönemi.

 61. Taner dedi ki:

  Hocam üniversite 1. sınıftayım yatay geçiş yapmak istiyorum. Ocak ayında yapabiliyormuyum yoksa haziran ayındamı yapmam gerekiyor 1. sınıf olduğum için ? Birde yatay geçiş için tüm derslerimi geçmiş olmam mı gerekiyor ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yatay geçiş hakkında bilgim yok. Bakınız.

  • Taner dedi ki:

   Birde hocam çan eğrisi diye bir sistem var. Bu dersi geçmemizde yararımı fazla zararımı. Zararımızaysa her sınavdan kaç not almalıyız ?

   • alperturkoglu dedi ki:

    Çan eğrisi sistemi, sınavdan alınan en yüksek notu tam puan olarak kabul edilerek yapılan değerlendirmeyi ifade eder. Örneğin sınavdan alınan en yüksek not 60 ise 30 alan 50, 40 alan 66,6 gibi değerlendirilir. Öğrenciler için genelde avantajlıdır. Tabi çok yüksek not alan gıcık arkadaşlar yoksa 🙂

 62. Böyledüzeneben dedi ki:

  Biz o kadar sağlık meslek lisesine girelim. Kaç senedir zaten üniversiteye gideceğiz diye düşünüp mesleğimize, stajımıza adapte olalım. Adam kalksın bana hiç görmediğim fiziği geometriyi sorsun. Biz 3 gün hastanedeyiz. Ulan bizde insanız, yoruluyoruz. ne zaman oturup ders çalışıcaz? Okulda zaten full meslek dersi.. her sene bişey değiştiriyorlar. böyle eğitim sistemi olmaz olsun.

 63. Semaa dedi ki:

  Ben 12.sınıf sağlık meslek lisesindeyim bizden sonra gelen öğrenciler ATT ve hemşire yardımcısı olarak geldiler son lise mezunu ATT biz olacagımz için sınavsız geçişin kalkması saçma olur 2018 de kalkarsa en azından okadar mağdur insan kalmaz hocamm

 64. betül dedi ki:

  ben 12. sınıf öğrencisiyim ve ticaret meslekte okuyorum bize hocamız sınıf hocamız size vurmicak dedi bölüm şefimiz de aynı şekilde bu sene değil seneye kaldırılcak şekilde konuştu ve daha geçtiğimiz salı sınıf hocamız toplantıda velilere % 90 bu sene sınavsız geçiş olacak dedi. ve peki siz buna ne diceksinizzz.

  • alperturkoglu dedi ki:

   “Siz buna ne diceksinizzz” ne demek? Karşılıklı atışma mı yapıyoruz. Yasa çıkmış, resmi gazetede yayınlanmış. Dün YÖK ek puan açıklaması yapmış. Ben daha ne diyecem. 4 senelik sinavsizgecis.com sitem bile işe yaramaz hale geliyor. Bu durumdan dolayı ben mutlu olabilir miyim?

 65. Rabia dedi ki:

  Sınavsız geçiş kaldırılmış ALLAH hakkımızı sizlere bırakmasın

 66. Burak dedi ki:

  Alper hocam sınavsız geçiş kalktı ya eskiden kontenjan lar yüzde 50 meslek lisesine verliyordu yüzde 50 düz liselilere veriliyordu şimdi sınavsız geçiş kalktığına göre kim ne kadar puan alırsa ona göre mi tercih vercek yoksa meslek lisesi ne yine yüzde 50 kontenjan verilpte kendi arasında mı yarışacak

 67. yahya dedi ki:

  ARKADAŞLAR HERKES “BİMER’e” yazi yazsin bu yilda kalmamasi icin elimizden geleni yapalim.

  Bu yaziyi gonderin: Sayın Yök Başkanı Yekta Saraç, yıllardır konuşulan Meslek lisesi sınavsız geçişin kalkacağıyla bir durum söz konusudur. Ama bu sene devam ettmesi için çok kişi imza topladı. Ve devam ettmesi için biraz olsun herkezin bir umudu var meslek lisesini kimse seçmek istemedi. Meslek lisesi 2 yıllık geçişin olduğu için okundu bu durumda çok kişi mağdur olucak bu sene mezun olanlar ise mağdur olucak 3 gün staja gidip 2 gün okula giden insanlar zor şartlar altındalar bu eğitim sisteminin düzeltilmesini temeni ediyoruz ve meslek lisesinin önünü kapatmanıyız bu sene sınavsız geçişin devam ettmesini arz ve rica ederim.

 68. Can dedi ki:

  Hocam okul puanı artı bide yökten tarafından belirlenen puan gelcek yanı 2 puan birden gelcek demi

 69. Can dedi ki:

  Sınavsız geçiş kesin olarak kalktığına göre ygs ye hazrlanym mı hocam

 70. Can dedi ki:

  Hocam sınavsız geçiş 2017 kalktı ya bize hem okul puanı hemde kendi bölümümüz gidersek ek puan geliyor demi

 71. Burak dedi ki:

  Erdal diye bi arkadas tbmm eğitim komisyonuna sordum kesin olarak kalktı diyo dogru mu hocam

 72. Ömercan dedi ki:

  Alper hocam sınavsız geçiş kesin olarak yokmu2017 de

 73. Ali dedi ki:

  Alper hocam şimdi meslek lisesi öğrencisi hep açıkta kalacak ya bu nasıl adalet biz normal ders gormediki biz sadece meslek dersi gördük ygs sınavı kazanamayan insan çok olacak bu öğrenciler acikta kaldımi ne olacak gelecekleri yanacak unuversite gitmek için 150 puan yeterlimi Alper hocam Teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek liseliler yine avantajlı olacak. Barajı geçenlere düz lise yada alan dışından gelenlere göre daha fazla ek puan verilecek. Tabi bu barajı geçmeniz yeter anlamına gelmez. Bazı bölümlere talep çok olduğundan puanları da yüksek olacak.

 74. Gizem dedi ki:

  Hocam ben bu sene lisey ibitirdim ünv kazandım falan gitmedim ben bu sene bitirdiğim için seneye hakkım yok mu sonucta 2016 çıkışlı oluyorum ben ?

 75. Kadir dedi ki:

  Arkadaşlar bimerden başvuru yapanlar başvuru sayısının yollayabilirler mi bizde başvuralım

 76. Ensar dedi ki:

  Hocam 2017 de sınavsız geçiş olmayacak mı olmayacak sa bende ona göre hareket edelim

 77. erdal dedi ki:

  kesin olarak kaldırıldı kimse yararlanamayacak artık net bilgi tbmm eğitim komisyonundan aldım 2017 de dahil olmak üzere kimse şu saatten sonra faydanamayacakmış milli eğitim genel müdürü meslek lise öğrencilerini başarısız görmüş herkes sınava girip hakkettiğini alacak demiş bu durumda yapacağınız şey herkes bimer ve milli eğitim bakanlığına acilen kaldırılmaması için imza toplasın

 78. Banu dedi ki:

  hocam bi sorum var nolur yardim edin çünku soracagim sizden başka kimse yok. BEN BU sene hem ozel yetenek sinavina girecegim hem ygsye .ygsden tercih verebiliyorum ozel yetenektende ama benim merk ettigim ozel yetenek sanirsam tercihlerimizden ygs tercihlerinden sonra oluyo ozaman ben nasil ozel yetenek sinavinada tercih yapcam

 79. hande dedi ki:

  bu haksızlık ama bölüm dersinden başka ders görmüyoduk zaten bide üstüne geçiş hakkı kalktı

 80. Kadir dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar birşey paylaşmak isterim geçin sene ticaret meslek lisesinden mezun oldum o sene sınavsız geçiş yaptım İstanbul’da bir özel okulda kabin hizmetleri kazadım fakat özel şartlı bölüm olduğundan dolayı kayıt yapamadım ve 2. Tercih hakkım olmadığından adaylığım düştü açıkta kaldım fakat 3 gündür sınavsız geçiş kalktı mı kalkıcak mı sorularının yanıtı arıyordum bugün bir üniversite ile görüştüm ve bu senede sınavsız geçiş Hakkı’nız var bu senede tercih yapabilirsiniz dediler.

 81. yaprak dedi ki:

  Hocam merhaba;
  12.sınıf meslek lisesi okuyorum bu sınavsız geçiş 2017-2018 mezunlarını mı ilgilendiriyor yoksa 2016-2017 ye mi?bu konuda tereddüt ediyoruz.Teşekkürler

 82. Burak dedi ki:

  Hocam 2017 de kesn olarak sınavsız geçiş yok mu

 83. Sınavsız geçiş dedi ki:

  Bir att olarak gerçekten bu olanlar bizi üzdü hocam

 84. Ali dedi ki:

  Hocam şimdi sinavsiz gecis kalkti bunca öğrenciler nasıl kazanacak meslek lisesi mezunu hep açıkta kalacak bu nasıl adalet bunca öğrencinin hayalleriye oynayacak peki kazanamayan öğrenciler geleceği yanacak peki is desen lise mezununa kpss de bilene atama yok ben dedigim şu allah bildiği gibi yapsın. Tam zamanı buldular.bu nasıl adalet

 85. Reşit Özgür GEZER dedi ki:

  Tamamen saçmalık şuan buraya günlerce yazi yazabilirim içimk dökmek adina ama yaptiklari gercekten haksizlik benim icin ozellikle hic iyi olmadi ailevi sorunlar ve psikolojim in gelecegi hakkinda olumlu bir sey dusunemiyorum ama yinede icimde umut var son defa 2017 de uygulanmasi icin anlamiyorum yaptiklari açiklama yoruma açik abi adam akilli kesin şeyler soyleyin ya

 86. berfu dedi ki:

  hocam peki bu uygulamaya yıl sınırlaması getirilebilir mi ? örnegin ben 2014 mezunuyum **** hocam burdaki haberde bu yıl olucanı söylüyor siz bu haberi diyorduz onların yorumu diye

 87. berfu dedi ki:

  hocam 2014 mezunuyum bu uygulama benim içinde geçerli olucak mı ? ek puan uygulanmasında sınır vardı geçen yıl mezun olanlar falan galiba kullanamıyordu şimdi sınavsız geçiş için aynı şey olabilir mi ? yani yıl sınırlaması getirilebilir mi ?

 88. Şafak Bahar dedi ki:

  Merhaba Alper Hocam ,

  Ben ticaret meslek lisesi mezunuyum . Bu sene lise birincilik kontenjanı ile Marmara Üniversitesi İktisat (4 yıllık) yerleştim . ama memnun değilim , diploma notum 86 obp ise 430 puan . seneye 2 yıllık tercih hakkımı kullanmak istesem ocak ayında sınavsız geçişe başvuru seçeneği de kalkacak sanırım . Tekrardan ygs ye mi girmem gerekecek ? ya da bu sene 4 yıllığa yerleştiğim için 2 yıllık tercihlerde puanım kırılır mı ? Şimdiden teşekkürler …

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tekrar YGS gireceksiniz. Ek puanınız yarıya düşecek.

  • Şafak Bahar dedi ki:

   Tekrardan Merhaba Alper Hocam 🙂

   Bu yazdığınız cevap yeni sisteme göre mi ? yani sınavsız geçişte ygs puanı temel alınacak üzerine ek puan gelecek diye. ortalama ne kadar kırılır puanım ? hangi puanın yarısı eklenecek ? şimdiden teşekkürler.

 89. gamze dedi ki:

  merhaba açık düz lise okuyup ta henüz mezun olmamış arkadaşlar sınavsız geçiş hakkından yararlanabilir mi ? ayrıca 69kredim kalmış mezun olmak için .uyku uyuyamaz oldum. açık lise öğrencileri üniversite kazanip mezun olmamışsa kazandığı bölüm yanar mı yoksa 2017de yapılan bi iki sınav sonra kaydını dondurma gibi bi ihtimali var mıEğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.