2018 YKS Sınavı Bilgi ve Rehberlik Sitesi

Sınavsız Geçiş Öğrencileri İçin Çok Önemli Hatırlatmalar 1

Sponsorlu bağlantılar

Çok değerli arkadaşlar, sitemiz kurulduğu tarihten itibaren başta Sınavsız Geçiş’le ilgili olmak üzere bana sorduğunuz sorulara mümkün olduğu kadar cevap vermeye çalıştım. Ancak bazı sorular tekrar tekrar sorulduğu için ve hatta cevapladığım halde doğruluğunu ispatlamam istendiği için bu sayfayı hazırlamanın uygun olacağını düşündüm.

En çok sorulan soru:
SORU: YGS başvurusu sırasında SINAVSIZ GEÇİŞ’ten faydalanmak istiyorum seçeneğini işaretlemedim. Ben şimdi sınavsız geçişten faydalanamayacak mıyım?

SORU: Hocam ben YGS’ye girdim çok kötü geçti, sınavsız geçiş seçeneğini işaretlememiştim. Hiç bir yere yerleşemeyecek miyim?

SORU: İyi günler. Hocam birşey sormak istiyorum. Başvuruda 40 TL ödedim, YGS girmek istiyorum’u işaretledim. Ancak bazı arkadaşlar 10 TL daha yatırman gerekiyordu. Bundan dolayı sınavsız geçişten faydalanamayacaksın diyorlar? Ne olur   bir şey söyleyin bir senem boşamı gidecek?

SORU: ben ygs ye girdim ancak meslek lisesi oldugum için kendimi denemek amacıyla girdim ve başvuru formunda geçiş hakkımı kullanmak istiyorum şıkkını işaretlemeden ygs ye girmek istiyorumu işaretledim geçiş hakkımı kullanabiliyormuyum yoksa bir senem gitti mi?

SORU: (Aynı arkadaş)  benim içimde hala şüphe var. ygs başvurularıyla birlikte yapılıyormuş sınavsız geçiş başvuru ben sınavsız geçile ilgili bişey yapmadım şimdi ygs ye girdim ancak iyi geçmedi büyük ihtimal barajı bile geçemem ben nasıl geçiş yapıcam sınavsız iki yıllığa.

SORU: merhaba ben 12 sınıf öğrencisiyim 24 martta sınava giricem ve burada ki yorumları okudum anladığım kadarıyla sınavsız geçiş hakkından yararlanabilmem için 15 ocakta başvuru yapmam gerekiyormuş.Fakat bize bu söylenmedi ygs ye başvuru yaptım ama buna yapmadım yani ben geçiş hakkımı kullanamayacak mıyım lütfen bilgi verin.

SORU: sınavsız geçiş hakkını kullanmak istiyorum yalnız sadece YGS başvurusunu yaptım sınavsız geçiş için ayrıca parada yatırmadım bana meslek lisesi olduğum için YGS ye başvurman yeterli denildi zamanda geçti biraz araştırdım netten bizzat başvurulması gerekiyormuş bu konuda ne yapmam gerek her şey için çok geç mi oldu?

Buraya ekleyemediğim aynı tarzda 10 larca sorunun cevabını bir kez daha 2013 ÖSYM Kılavuzundan Aldığım resimlerle vermek istiyorum.

 

CEVAP:

ygs-ve-sinavsiz-gecis-1

Yukarıdaki resimde de göreceğiniz gibi, Sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar, kendi sınavsız geçiş bölümleri hariç başka ön lisans programlarına yada lisans (4 yıllık) programlarını tercih etmek isterlerse YGS Sınavına girebilirler. (İsteklerine bırakılmış.) Ama sınavsız geçiş hakları da  devam ediyor.

Aşağıdaki resimde  de kılavuzda; YGS girmek istiyorum seçeneğinin altında (Sınavsız geçiş hakkı olup ayrıca, sınava girmek isteyen adayların bu seçeneği işaretleyeceği yazılmıştır.

 

ygs-ve-sinavsiz-gecis-2

 

YGS SINAVINA GİRMEK İÇİN 40 TL YATIRAN VE YGS SINAVINA GİREN MESLEK LİSELİ ARKADAŞLARIMIZ ARTIK RAHAT OLSUNLAR. ÇÜNKÜ KILAVUZDA ÇOK AÇIK OLARAK BELİRTİLMİŞ SINAVSIZ GEÇİŞTEN DE FAYDALANABİLİYORLAR.

 1.256 Yorum Yapılmış.

 1. rabia dedi ki:

  geçen yıl sınavı kazanamadım yatay geçiş hakkımı mı kullandım ama bi yer tutmadı bu yılda yapabilir miyim yatay geçiş hakkını barajı geçemedim?

 2. Özkan dedi ki:

  Merhaba ben 2015 de sinava gidim ama guzel bir puan alamadim sinavsiz gecisimi kullandim okula basladim 2 ay sonra kaydimi sildirdim simdi cok pismanim 2016 da yine bole bir yorum sayfasina yazdim rar sinavsiz gecisle yerlesebilirmiyim die yersirsin dediler ama yerlesemedim bu sene tekrar basvuru yaptim sinavada girecegim sinavdan puan alamassam aöf veya 2 ogretim kendi bolumume yerlesebilirmiyim birde sinavsiz gecis kalkti diyorlar ek puan varmis puanimi nasil sorgulabilirim oyle bir sansim varmi

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS’den gerekli puanı alamazsanız örgün yada aöf yerleşemezsiniz. Ek puanınızı kendiniz hesaplayabilirsiniz. Alanınızdaki 2 yıllıklar için diploma notunuz*5*0,18 alan dışı 2 yada 4 yıllıklar için diploma notunuz*5*0,12.

 3. havva dedi ki:

  merhaba ben 2016 ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanarak İstanbul üniversitesi açık öğretim sağlık kurumları işletmeciliğini kazandım kayıt yaptırdım ama üniversite sınavına girmek istiyorum girebilir miyim? okul puanım düşer mi ?

 4. Zeynep dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben 2016 meslek lisesi mezunuyum.. 2017de sınavsız geçiş hakkı kalkarsa benim hakkımda kalkıyor mu?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet hakkınız kalkıyor. 2016 yılında mezun olduğunuz yıl en fazla şansınız olan yılken niye kullanmadınız. Kalkmamış olsa bile şansınız yarı yarıya düşmüş olacaktı.

 5. ferhat dedi ki:

  Merhaba hocam
  Ben 2016 da mezun oldum ygs ye girdim ama 2 yıllık geçiş hakkım vardı kullanmadım tercih felan yapmadım bu sene 2 yıllık geciş hakkımı kullana biliyomuyum ???

 6. selcan dedi ki:

  2007 anadolu ticaret meslek lisesi mezunuyum sinavsiz gecis hakkimi kullandim ilk senesin de okulu yarim biraktim kaydimi sildirdim tekrar sinavsiz gecis hakkimi kullanabilir miyim acikogretimden olur mu?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş kalktı sayılır. Kalkmasa bile öncelik son mezunların olduğundan şansınız çok ama çok az olur. YGS hazırlanarak en azından barajı geçmeye çalışın.

 7. liseli genç dedi ki:

  ben bilişim teknolojileri /web tasaru-ım bölümü okuyorum ve bu sene mezun olacagım sınav hakkımımı kullansam yoksa geçiş hakkımımı karar veremiyorum acaba ne yapmalıyım

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş kalkma ihtimali çok yüksek. Kalkmazsa zaten tercih hakkı olmuyor. Sistem sizi öncelikle sınavsız geçişle değerlendirir yerleşemezseniz YGS puanınızla.

 8. Havva dedi ki:

  Hocam merabalar acil bir sey sormak istiyorum. Ben suan matematik bolumu okuyorum ama fen bilgisi öğretmenliğine geçmek istiyorum gecen sene girdim üniversiteye 2015 puanimi kullanarak yari donemde gecis alan fen bilgisi öğretmenliği tutan bir üniversiteye gecis yapabilir miyim? Ve benden 5bin yuksekte olan bir bolumede basvuru yapabilir miyim? Okulun kabul etme sansi var midir? Cevaplarsaniz sevinirim iyi aksamlar

 9. kübra dedi ki:

  Hocam ben 2015 Sağlık Meslek Lisesi Anestezi mezunuyum. Fakat yaptığım ilk ve ek tercihlerle hiçbir yere yerleşemedim. OBP puanım 397 olmasına rağmen METEB içi olan kendi şehrime bile yerleşemedim.Ki ilk sıraya onu vermiştim. Şimdilerde aklıma geliyorda ben YGS zamanı hatırladığım kadarıyla yalnızca ygs parasını ödemiştim. Sınavsız geçiş hakkım için ayrı bir ücret ödediğimi hatırlamıyorum. Acaba o yüzden mi yerleşemedim? Ya da puanım yüksek olmasına rağmen ve ikinci tercihimi yaptığım yer benden düşük bir puanla kapatıp beni almamış olması neye bağlıdır sizce?

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS parası sınavsız geçiş içinde yeterlidir. Mezun olduğunuz yıl yani 2015 yılında tercih ettiğiniz program okul türü olarak anadolu mezunlarını almış olabilir. Eğer 2016 yılında sizden düşük puanlıların yerleştiğini düşünüyorsanız o zamanda öncelik 2016 mezunlarının olduğundan 2015 mezunlarına sıra gelmediğini (kontenjan kalmadığını) söyleyebilirim.

 10. cansel dedi ki:

  üniversite büro yönetimi ve yönetici asistanlığı okuyorum ama bölüm değişiklği yapmak istiyorum .bölümümü değistirebiliyormuyum eğer bölüm değiştirebiliyorsam hangi bölümlere geçebilirm. bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

 11. halil dedi ki:

  2 yıllık uçak teknolojisi bölümünü bitirdim açık ögretimde +2 yapabilirmiyim

 12. ufuk dedi ki:

  Ben meslek lisesi mezunuyum 2 senelik geçiş hakkimi kullandı üniversiteden kaydimi aaldırıp sınava yeniden hazirlansam mtol dan yararlanarak bilirmiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   MTOK diyorsunuz değil mi? Evet.

   • Ufuk dedi ki:

    Evet kardeşim MTOK diyorum ben bu sene mezun oldum ve 2 yıllık bir MYO’ya kayıt yaptırdım sağlık sebeblerimden dolayı 1 sene bırakmam gerekiyor bu sırada MTOK hakkım duruyorsa tekrardan 4 yıllık MTOK mühendislikleri için yeniden çalışmak istiyorum mümkünmüdür bu ?
    Okul kaydımı sildirmek veya dondurmayı düşünüyorum

    • alperturkoglu dedi ki:

     Evet MTOK hakkınız devam eder.

     • Ufuk dedi ki:

      Alper bey öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkürlerimi iletiyorum size.
      Aklımda kalan bir kaç şey var internette bu konuyu araştırdım M.T.O.K sisteminden bazı insanlar sınavsız geçişi kastetdiğimi anlıyorlar sizin verdiğiniz cevaptada içime bir şüphe düştü.M.T.O.K sisteminden bahsederken 4 yıllık meslek liseli öğrencilerin girdiği sistemden bahsetmiştim sizin de kasteddiğiniz benim anlatmak istediğim sistemiydi yoksa sınavsız geçiş sistemimi ?
      Benim Anllatığım gibiyse bu kurallın kaynağını nasıl bulabilirim veya siz bana atabilirmisiniz
      Teşekkürler şimdiden.

      • alperturkoglu dedi ki:

       Şu yazımda MTOK açıklamıştım. MTOK sınavsız geçiş değildir. Sadece ilgili alanın meslek lisesi mezunlarının yerleşebildiği teknik fakültelerdir. YGS yada LYS puanı ile yerleşilebilmektedir. Diploma notunuz*5*0,12 kadar ek puan alırsınız.

 13. Okan dedi ki:

  Hocam bayramınız mübarek olsun. 2015 meslek lisesi menzunuyum. Geçen seneki başvurum 3 tane yer yazdım diploma puanımın yüksek ve sınavsız geçiş hakkım olmasına rağmen giremedim. Bu senede ilk tercihlerde 6 adet yer yazdım çıkmadı. 2. tercihlerde 24 adet ve farklı şehirlerde yer yazdım yine tutmadı. Ama lise 4’de iken meslek dersim 1’di. Sebebi bu yüzdenmidir yoksa başka bir sebeptenmidir. Buna bir açıklık getirirseniz çok sevinirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alakası yok. Yerleştirme önceliklerinizin uymadığı yerleri yazdığınızdan yerleşememişsiniz. Ya mezuniyet yılı, ya okul türü ya puanınız tutmamış.

 14. merve dedi ki:

  selamlar hocam 2015 yılında imam hatip lisesinde mezun oldum.aynı yıl sınavsız geçişe müracaat edip tercihte bulundum aöf Eskişehir ilahiyat geldi fakat kayıt tarihleri konusunda yanıldım kaydımı yapamadım.bu yıl tekrar tercih yapıp yine aöf Eskişehir ve Erzurum sınavsız geçiş başvurusunda bulundum (ek tercih dahil) fakat bu yıl yerleştirme yapmadılar çok şaşırdım.sebebini merak ediyorum yardimci olur musunuz?

 15. muharrem dedi ki:

  ben mesleki açık öğretim lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum 2015 te mezun oldum
  2014 te son sınıfta okurken ygye girdim ve 2 yıllık sınavsız geçiş için başvurdum
  sinanpaşa myo çıktı ama henüz derslerimi bitiremediğim için gidemedim 2016 da tekrar sınavsız geçiş için başvurdum fakat yerleşemedim tekrar tekrar deneyebilirmiyim sınavısz geçişi kendi bölümümde yoksa hakkım bitmiş mi oldu bölümüm bilgisayar programcılığı

 16. Seval dedi ki:

  Sinavsz gecis hakkimi kullandim fakat tercih yapmadim. Bi sorun olur mu?

 17. Hafize dedi ki:

  Hayır kendi bölümümü yazdım diploma puanımda yeterliydi neden yerleşemedim anlayamıyorum

 18. Hafize dedi ki:

  Ben ygs lys girdim meslek lisesi mezunuyum tercihlerde ilk sıralara lisans sonlara sınavsız gecis bolumlerimi yazdım ama bir programa yerlesemedim bu nasıl

 19. Eyüp dedi ki:

  merhaba iyi günler ben bu sene yeni mezun oldum. meslek lisesi çıkışlıyım 1. tercihlerde toplam 9yer yazdım 9. tercihimee ise açık öğretim yazmıştım maalesef 9. tercih geldi. şimdi ben açık öğretime gitmekten vazgeçsem onun için kayıt yaptırmasam acaba 2. ek yerleştirme hakkımı kullanabilirmiyim ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   1. olmazsa 2. olsun oda olmazsa 3. ….hiç biri olmazsa 9.olsun demişsiniz. Sistemde sizi yerleştirmiş.Yerleştiğiniz için ek tercih hakkınız yok.

   • Eyüp dedi ki:

    peki misal oldu ben acık öğretim yazmasaydım gene o tutmayan ilk 8 tercihi 2ektercihe tekrar aynılarını yazsaydım gene tutma imkanı olurmuydu? cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederm.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Alakası yok. Sistem aaa bu aöf yazmış oraya yerleştireyim demez. Sırası ile hepsi için sorgular, şartlar hangisinde sağlanırsa ona yerleştirir. (Yani dediğiniz gibi yapmış olsanız “hiç bir yere yerleştirilmediniz” yazısı ile karşılaşacaktınız.)

     • Eyüp dedi ki:

      hmm anladım peki 2.tercih olayındada derdi dimi yerleştirilemediniz gibine ee ozmn burda sınavsız geçiş olayı hiç bi işe yaramıyo demekki ?neyse artık iş işten geçti zaten bnm için tekrar ygs ye hazırlancam. tekrardan saolun yardımcı olduğunuz için.

 20. Muhammed dedi ki:

  Arkadaslar ben tercihlerde 2 senelik myo tercih hakkimi (uludag universitesi )en basa yazdim ama ne tercih hakkim olan bolum geldi ne de digerleri. Myo tercihimin gelmemesinin nedeni nedir

 21. NİSA dedi ki:

  MERHABA ;

  BEN MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIM VAR TERCİH YAPARKEN ÖNCE YGS PUANIYLA GELEBİLECEK YERLERİ YAZDIM EN SONA GEÇİŞ HAKKIM OLAN BÖLÜMLERİ YAZDIM AMA SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIM OLAN BÖLÜM GELDİ TERCİHİMİ DOĞRU ŞEKİLDE YAPMIŞMIYIM YOKSA SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIM OLAN YERLERİ YAZMAMALIYDIM

 22. Hasan dedi ki:

  Merhaba ben tercihlerimi hep 4 senelik yaptim tutmadi meslek lisesi elekt mezunuyum 2 seneliklere nasil giderim

 23. mehmet dedi ki:

  Hocam bu dikeyde obp ile mi gidiyoruz yoksa basari sirasina gore mi alacak bide oncelik hakki dikeydemi ygs ile gidendemi

 24. irem dedi ki:

  merhabalar 🙂 2015 yılı bilişim teknolojileri bölümü mezunuyum. bu yıl sadece sınavsız geçiş hakkımı kullandım fakat açıköğretim ve uzaktan eğitimden hiç bir bölüm seçemiyorum. program için ilgili puan türünde yeterli puanınız yoktur yada program için mezun olduğunuz Ortaöğretim Alanı ilgili programın Program Türüne uygun değildir diyor bunun sebebi neden olabilir? teşekkür ederim şimdiden 🙂

 25. sezer dedi ki:

  endustri meslek lisesi inşaat bölümü ögrencisiyim ygsde puanım 177 ama 2 yıllık bilgisayar teknikerligi bölümü okumak istiyorum şansım varmı

 26. faruk dedi ki:

  meslek lisesi mezunuyum grafik tasarıma sınavsız geçişim var ama sınavsız geçiş yapmak istemiyorum ygs puanıyla grafik tasarım okumak istiyorum ygs puanım yetiyor ama tercihe yazarsam sınavsız geçiş olarakmı algılanır yoksa ygs puanımı ?

 27. Neslihan dedi ki:

  Merhaba ben 2 yıllık üniv okudum meslek lisesi mezunuym bu sene ne sınava nede herhangi bir basvuru yapmadım sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ama başvuru yapmadan oluyomu

 28. elif dedi ki:

  merhaba hocam ben LYS ye girdim ve iyi olmasada bi puan aldım ve tercih yapmak istiyorum eğer tercihlerim tutmazsa 2 yıllık sınavsız geciş hakkımı kullanmak istiyorum ancak aynı anda tercihler başlıyormuş bunun hakkında bilgi verir misiniz ?

 29. Semih dedi ki:

  Hocam merhaba ben teknik lise mezunuyum bu senemezun oldum odp 420 2 yillik sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum bu ozel uni tam burslu 2 yilligina girbilirmiyim(ucak teknolojisi)

 30. sehriban dedi ki:

  merhaba hocam anadolu meslek çocuk gelişim böl. mezunuyum obp 412 bununla selcuk ünversitesi ve çevre illerde bölümümle sınavsız geçişle 2 yıllık yerleşebilrmiyim birde ygs 4 274 sıralamam 800bin bu aralıkla 2 yıllık çocuk gelişim yerleşirmyim

 31. polat dedi ki:

  hocam şimdi sınavsız geçiş kaldırıldımı net bilgi verirmisiniz.2017.2018. sınavsız geçiş hakkı olmucakmı.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Net bilgi olsa veririm. Bende basından takip ediyorum. Bu yıl son kez uygulanacağı seneye yani 2017’de de tamamen kaldırılacağı söyleniyor. 2017 Ocak ayında ÖSYM başvuru kılavuzunu görmeden kesin bir şey diyemem. Ya da resmi bir açıklama olması lazım.

 32. Mustafa dedi ki:

  Hocam ben ygs ye girmeden once sinavsiz gecis ucreti odemedim ,sadece ygs ucretini odeyip sinava girdim ve simdi sinavsiz gecis hakkimi kullanabilirmiyim .tesekkur ederim

 33. alihan dedi ki:

  merhaba hocam ben 2014 meslek lisesi mezunuyum ve bu sene sınavsız gecişe basvurdum ve anadalu üniversitesi porsuk myo grafik tasarımı bölümü yada radyo televizyon bölümünü istiyorum elektrik elektronik görüntü ve ses mezunuyum acaba girebilirmiyim ? 500 üzerinden OBP: 275
  0,12 katsayılı OBP: 33
  0,18 ek katsayılı OBP: 49.5 (Ek puanlı) lütfen yardımcı olun bana hocam şimdiden teşekkür ederim 🙂

  • alperturkoglu dedi ki:

   Grafik bölümünün kontenjanı son mezunlardan teknik lise mezunları ile ve Eskişehir içinden doluyor, Radyo ve Televizyon Teknolojisi METEB dışından alıyor ama yine son teknik lise mezunları ile doluyor. Şansınız çok düşük.

 34. Lale dedi ki:

  Mrb ben 2014 anadolu meslek lisesi mezunuyum bu sene sınava girdim yinede sınavsız gecis hakkımı kullanmak istiyorum ama mezun onceligi oldugu icin cok zor olur mu yerlesmem yada puanımlamı tercih yapsam daha mı iyi olur. Öneri verseniz yeterli( istedigim üni kontj 51 ) Teşekkür ederim

 35. Buket dedi ki:

  Merhaba ben meslek lisesinde cocuk gelisimi bolumu okuyorum ygs’den 218 puan aldim. Bir kac gun sonra lys var fakat lysden baraji gecemez iyi bir puan alamazsam diploma puanim ile iki yillik gecis hakkimi kullanabilirmiyim acaba

 36. nurullah dedi ki:

  hocam bn 2 yıllık gecış hakkını kazandım ılk yıl tercıh yaptım ve okul cıktı yalnız gıtmedım kayıt dahı yaptırmadım bu yıl baş vuru yaptım tercıhlerı beklıyorum tekrar gıde bılırım degılmı yanı cunkı ggecen yıl cıktı hıc gıtmedım kayıtta yaptrmadım ve bır arkdasim 2 yıllık hakkımı kaybettıgmısoyledı lutfen yardımcı olun

 37. Esranur dedi ki:

  Hocam merhaba ben bu sene sınava girdim meslek lisesi grafik öğrencisiyim ilk önce sağlık istiyorm diye grafige bakmadım fakt çevremdeki insanlar 2 yıllık geçiş yapmami ve kpss ye girip devlet memuru olmami önerdiler siz bu konuda bana ne onerirsiniz bir sene tekrar ygs ye hazirlanmalymym yoksa geçiş yapmam daha mi iyi olur arkdaslar burda sormuş bizim şimdi ygs ye girerken sınavsız geçiş hakkı gibi bir şey yoktu öyle birşey isaretlemedk gecebilirmiym

 38. Semih dedi ki:

  İyi günler ben 2 senedir üniversite çıktı ilkinde gitmedim ikincisinde gittim ama mesleğim olmadığı için yapamadım yani mobilya mezunuyum elektronikte gittim yapamadım şimdi öteki sene mobilya ya muhaceret etsem girer miyim ygş ye girdim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişte öncelik mezuniyet yılıdır. Dezavantajlısınız ama yine de şansınızı deneyebilirsiniz. YGS puanınız iyi ise YGS kontenjanından da olabilir.

 39. metin dedi ki:

  hocam ben yıılık okuyorum geciş hakkımı kullandım bu ilk senem ama bölümümden menun değilim başka bi, bölüme gecebilirmiyim il başta geciş yapabileceğim bölümlerden birine

 40. busra dedi ki:

  Hocam mrb ben ygs sınavına girdim ve barajı gecemedim universiteyi dısrdan okuyabilir miyim 2 yıllık

 41. EMRE dedi ki:

  Mrh hocam ben 2009 endüstri meslek lisesi mezunuyum bilgisayar yazılımı 2016 YGS girdim barajı gecemedim açık öğretime kayıt olabilir miyim dışardan okumak istiyorum tskler

 42. Abdulkadir Eroğlu dedi ki:

  Hocam sorum ben geçen sene YGS ye girdim sınavsız geçiş kullandım açıktan başvuru yaptım ama para yatirmadim.bu sene sınavsız geçiş kullanabilir miyim ben.Ama bu sene hicbirisine başvuru yapmadım

 43. emre dedi ki:

  hocam ygs’ye girdim barajı geçemedim 2009 endüstri meslek lisesi mezunuyum bu sene sınavsız geçiş yapabilir miyim

 44. canali dedi ki:

  Hocam ygs den 178 aldim baraji gecemedigimden iki yillik tercih edecegim okul puani eklenecekmi bana

 45. cansu dedi ki:

  Hocam merabalar ben 2015 ihl mezunuyum bu sene ygs ye girdim ve 170 aldim acik ogretimden ilahiyat okuyabilir miyim eskisehir aof de simdiden cok tesekkur ederim.

 46. ali dedi ki:

  hocam merhaba bu yıl elektrik elektronik e.m.l den mezun oldum ve ygs ye girdim kendimi denemek için ama barajı açamadım ve ösym dediki 2 yıllıga da geçemiyorsun diyor benim bildigim sınava girip girmemin bi önemi yok sonuçta direk geçiş hakkım var zaten lütfen açıklarmısınız ???

 47. Kbr dedi ki:

  Hocam merhaba ben bilişim teknolojileri mezunuyum geçen sene tercih yaptım ama 2 yıllık geçiş hakkım olan bölüm geldi obp puanım kırılmışmıdır

 48. Başak dedi ki:

  Hocam meraba ben aile ve tuketici /sosyal hizmetler dalini okuyorum bu sene mezun olucam ygs den dusuk puan aldim sinavsiz gecis hakkimi kullanicam ama seneye ygs sinavlarina birdaha giricem oyle bi hakkim varmi hem önlisans yapip hemde yeniden ygs sinavina girme hakkim

 49. Onur akalan dedi ki:

  Hocam ben makina teknik resim 12. Sınıf okuyorum YGS ye girdim ve 200 puan aldım ne yapmam lazım ne gibi avantajlarim var biraz yardımcı olabilirsiniz tesekkur ederim

 50. mehmet dedi ki:

  hocam ben 2012 anadolu teknik lise mezunuyum hiç atanmadım mart 2016 ygs 1 puanım 176., yerleşme puanım 205 ek puanlı 230 gibi, şimdi ben 2 yıllık makina istiyorum sınavsız hakkım da var puanımda yetiyor, benim yerleşmem için hangisini tercih etmem mantıklı , sınavsız hakkı mı yoksa puanla mı tercih etcem, yada ikisine birden bakıp mı atama yapıyor, erciyes üni istiyorum o şehirde yaşıyorum,cevabınızı bekliyorum selamlar

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sizin puan yada sınavsız geçişle tercihle olsun şeklinde tercih etme şansınız zaten yok. Temmuz’da alanınızla ilgili yaptığınız tercihler önce sınavsız geçiş önceliklerinize göre değerlendirilir. Yerleşemezseniz YGS kontenjanı için YGS puanınızla değerlendirilir.

 51. apo dedi ki:

  meslek lisesi bilişim öğrencisiyim bende barajı aşamadım 2 yıllık bölümümü tercih etmek zorundamıyım başka bölüm seçme şansımız yokmu ???

 52. mustafa dedi ki:

  Merhaba ben birşey merak ediyorum . Ben 2014 ygsde puan alıp istedigim şehir olmadıgı için 4 yıllık olarak gitmeyip kendi şehrimden puansız alım yapan 2 yıllık bir üniye geçiş yaptım. Şimdi bu üniyi bırakıp 2 yıl önceki aldıgım puanımla bir yere geçiş yapabilirmiyim teşekkürler.

 53. Sedaa dedi ki:

  Merhaba acil cevap verın nolur. 2014 yılı meslek lisesi mezunuyum geçiş hakkımı o yıl kullandım kayıt yaptım ama gitmedim bu sene girdim 142 aldım sizce geçiş hakkım hala devam ediyor mu

 54. mücahit dedi ki:

  merhaba hocam ben geçen yıl elektrik-elektronik ten mezun oldum geçen yıl YGS-LYS ye girdim iyi sonuç alamadim bu yıl hazirlik yaptim gine YGS ye girdim sonuç pek iyi değil sınavsız geçiş hakkım devam ediyormu ? beni bilgilendirirseniz sevinirim

 55. sezer dedi ki:

  Hocam Merabalar.. Ben 2012 yılının 6. ayında meslek lisesinden mezun oldum 13 mart 2016 da sınava girdim ama olumlu sonuç beklemiyorum yani barajı acıcagımı zannetmiyorum.. eskişehirde ikamet ediyorum burdaki meslek yüksek okuluna geçiş yapabilirmiyim ?

 56. Emre dedi ki:

  Hocam ben otomotiv teknolojisine meslek lisesinden geçiş hakkımı kullandım şuan 1.sınıfım dün ygs ye girdim mtok la girme şansım var mı? Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

 57. Kevser dedi ki:

  Merhaba hocam ben gecen sene mezun oldum cocuk gelosim bolumunden ygs girdim ama sinavsiz gecis hakimi kulandim uzak yazdigim icn yer
  Esemedim simdi ygs tekrar gircem sinavsiz gecis hakimi tekrar kulanailirmiyim

 58. erkan yılmaz dedi ki:

  İyi akşamlar hocam ben 2 yıldır sınavsız geçmişten yararlanmak için mücadele ediyorum ama yerlesemiyorum ben ığdır da memurum ve buradaki osya buroyuna açıkçası guvenemiyorum ilgilnmjyorlrda. Hocam ben meslek lisesi metal işleri bölümü mezunuyum ve basvurüşvet yapabilecegm 15 kdar bölüm var 15 bölümden bi tanesi aof de açılmış bitek ona başvuru yapabilirsin dediler oda 2 yıldır 1500 kişi alıyor sizce bunda bi yanlışlık olabilirmi ben univ okumak istiyorum okuyamıyorum bu yılda ygs ye grecem ama kazandırmıyor bilmiyorum dolyısıyla sonuç aynı ölçüde gibi konuyla ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim iyi akşamlar TSK ederm

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki aöf bölümlerine tercih hakkınız var. Ancak öncelik son mezunların olduğundan yerleşemiyor olabilirsiniz. Elektrikle ilgili olanın kontenjanı 2010 mezunları ile, İş sağlığı bölümü 2005 mezunları ile dolmuş.2010 öncesi mezunsanız yerleşememeniz normal.
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim)
   İş Sağlığı ve Güvenliği (Açıköğretim)

 59. rabia dedi ki:

  hocam merhaba . Meslek Lisesi 12nci sınıftayım sorum şu başka bi şehirde 2 yıllık okumak için barajı geçmem zorunlumudur ? Teşekkür ederim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş için sınav yada baraj şartı olmadığında anlaşalım. Sınavsız geçişte yerleştirme önceliklerinizin uyuyor olması lazım. Anadolu Teknik Lise yada Teknik lise okul türü ile alan yere normal meslek lisesi öğrencisi yerleşemez yada il dışından almayan bir programa il dışından tercihte bulunulsa da yerleşemezsiniz. Mezuniyet yılı, okul türü, METEB durumu uygunsa o zamanda OBP puanına bakılır.

 60. oğuzhan dedi ki:

  hocam merhaba ben meslek lisesi son sınıftayım ygs basvurusu yaptım 55 tl verdım ama kagıtta ygsye gırmek ıstıyorum vardı sordum geçiş hakkıda oluyomus meslek lisesınde oldugum için ygsyi geeçemezsemm ön lisans tercıhım nerden ve nasıl olcak

 61. Ercan dedi ki:

  Merhaba. ben 2010 yılında sınavsız geçiş hakkımı kullanıp üniv. kayıt oldum. bir yıl sonra askerlik işlemleri için ilişiğimi kestim. askere de sağlık problemleri nedeni ile gidemedim. yarım bıraktığım okula dönebilirmiyim ? yada sınavsız geçiş hakkım varmıdır ?
  Teşekkürler.

 62. beyzanur dedi ki:

  merhaba hocam ben çocuk gelişimi bölümü öğrencisiyim.Kocaelinde yaşıyorum eğer 4 yıllık üniversite kazanamazsam iki yıllık düşünüyorum ama benim yaşadığım ilde bölüm yok yani meteb dışı kalıyorum.tercih yaparken nasıl bir yol izlemeliyim acaba bilgilendirirseniz sevinirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bende Kocaeli’ndeyim ve benimde öğrencilerim aynı durumda. METEB dışından alan okullar için şansınızı deneyeceksiniz. Açıkta kalmak istemiyorsanız en son tercihe de aöf çocuk gelişimi yazcaksınız.

 63. muhammet emin dedi ki:

  hocam daha önce böyle bi soruyla karşılaştığınızı düşünmüyorum şimdi ben geçen sene sadece sınavsız geçiş hakkını kullanmak için para yatırdım ygs ye girmedim ama tercihte yapmadım bir senedir çalışıyorum şimdi kullanmadığım geçiş hakkımı ve tercihimi kullanabilirmiyim ve diğer bi soruda durumum böyleyken açık öğretimden okumam mümkünmüdür aklım çok karışık yardımcı olursanız sevinirim 2 yıllık liseden mevzun olduğuum bölümü okumak istiyorum şimdiden teşekkür ederim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yıl yani 2016 Ocak ayında başvuru yaptıysanız sınavsız geçiş hakkını kullanabilirsiniz. Bölümünüzü yazmadığınız için sınavsız geçişle yerleşebileceğiniz açıköğretim programı olup olmadığını bilemiyorum.

 64. Sinem dedi ki:

  Hocam merhabalar.bi sorum olucakti.4 yillik ilahiyat 1. Sinif ogrencisi olup okulu biraktigimizda acik ogretimden devam etmek isteyip sinavsiz gecis hakkimi kullanabilir miyim

   • berna dedi ki:

    hocam merhaba ben ticaret meslek lisesi öğrencisiyim pazarlama bölümünü okuyorum bu yıl mezun olacağım ve sınavsız geçiş ile bir üniversiteye yerleşmek istiyorum. Fakat sınırlandırma geldiği için yerleşme olasılığımın düşük olduğu söyleniyor ve bu durum benim çok fazla kafamı karıştırıyor obp puanım 315.3 lise mezuniyet puanım 63.06 bu durumda yerleşebilirmiyim bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Seçebileceğiniz 15-18 bölüm 100 okul 18*100=1800 yaklaşık bu kadar program var. Şu sayfadan istediğiniz 2 yıllık bölümünüze tıklayarak açılan sayfada 2.tablodan yerleştirme önceliklerini incelemeniz lazım.

 65. neriman dedi ki:

  lys ye girdikten sonra da sınavsız geçiş hakkım geçerlimi bide sizce odyometri nasıl bolüm odyometri mi okusam yoksa türkçe oğretmenliği mi karar veremiyorum

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercihler Temmuz ayında yapılacak. Aynı form üzerinden ister YGS yada LYS puanınızla alan dışı bölümlere isterseniz sınavsız geçiş bölümlerinize tercihte bulunabilirsiniz. Rehber öğretmen olmadığım için 2.sorunuza cevap veremiyorum.

 66. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar hocam çok önemli bir şey sormak istiyorum. Ticaret Anadolu Meslek Lisesinden geçen yıl mezun oldum. (Bilişim teknolojileri bölümü) Geçen yıl Ygs 3 ve 4 ten 240 puan aldım.Ama gecen yıl tercih yapmadım. Bu yıl ters bi durum olursa sınavsız geçiş hakkım ile nerelere ve nasıl yerleşebilirim. Bide adalet bölümüne girmek istesem başarı sıralaması önemli midir yoksa sadece puan mı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Nasıl ve nerelere sorusuna şu okul şu program diye cevap veremem. Mezuniyet önceliğinden dolayı 2016 mezunları öncelikli yerleşecek. Önceki yıl mezunlarından alan programları incelemeniz gerekiyor. Şu sayfada alanınızla ilgili program linklerine tıklayarak 2.tabloda yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz. Ayrıca sınavsız geçişle yerleşememeniz halinde alanınızdaki bölümlere YGS kontenjanından da girme şansınız olacaktır.

 67. Su dedi ki:

  Hocam merhaba bi sorum olucaktı, ben şuan büro yönetim alanı öğrencisiyim 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımız var. Ben ygsyede giricem şimdi ygs puanımla sağlık meslek lisesinin att bölümüne 2 yıllık geçiş hakkı olan bölüme bende ygs puanımla gidebiliyormuyum? Yani Ygs puanımla diğer meslek 2 yıllık seçebilirmiyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yıl ki kılavuzda sınavsız geçiş bölümleri arasında Büro Yönetimini koymamışlar. Ancak bu büro yönetiminin sınavsız geçiş hakkının olmadığı anlamına gelmiyor. Bence gözden kaçan bir durum söz konusu geçen senekilere göre yanıtlayacak olursak aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır.
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   İşletme Yönetimi
   Odyometri
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

 68. Atilla dedi ki:

  Hocam merhaba aklıma takılan bir soru oldu düz lise mezunuyum 2011 yılında YGS puanımla açık öğretime yazılmıştım hala devam etmekte şuan aynı puanla farklı bir ünv. kayıt yaptırabilirmiyim?

 69. nur kurt dedi ki:

  Hocam merhaba
  Tekstil meslek lisesi mezuunuyum daha önce sınavsız geçiş hakkımı kullanarak mersin üni.gittim ve bıraktım kaydımı sildirdim diplomamı aldım.ilk sorum sınavsız geçiş hakkım hala devam ediyormu ? Diğer sorum ise bu sene sınavsız geçiş yaparak Açıköğretim işletme 2 yıllık bölümüne geçiş yapabilirmiyim.Siz den cevap bekliyorum Teşekkürler ilginiz için.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız devam ediyor ama kendi bölümleriniz için. Alan dışı bölüme sınavsız geçiş yapamazsınız. İşletme sizin alanınız değil.

 70. ONUR dedi ki:

  iyi günler 2013 tariginde mezun oldum bu sene tekrardan sınava girecegim sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum tercihlerimde. yardımcı olurmusunuz Bilişim Teknolojileri teknik lise mezunuyum.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelikle 20 Ocak’a kadar başvurunuzu mutlaka yapın.Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz. Şu sayfada da ilgili bölüm linklerine tıklayarak açılan sayfada 2.tablodan yerleştirme önceliklerini incelemeniz 2013 ve öncesi alan programları bulmanız lazım. Temmuz’da belirlediğiniz bu bölümlere tercih yapacaksınız.

   • onur dedi ki:

    hocam bide yıl yıl alan okullarmı var sınavsız geçiş olan bölümümdeki tüm okullara basvuramıyorum anlaşılan.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Tüm okullarda var ama öncelik son mezunların olduğundan istediğiniz her hangi bir programa yerleşemeyebilirsiniz.

     • onur dedi ki:

      tercihlerimde (metok) olanlarmı sınavsız geçiş oluyor hocam yoksa baska birseymi onlar gecen sene bulamadıgımdan tercih yapamadım

      • alperturkoglu dedi ki:

       MTOK’lar 4 yıllık teknoloji fakülteleri onlara sınavsız geçiş yok. Sizin için avantajı sadece meslek lisesi alan mezunları tercih edebiliyor, tabi puanlar. Bilişim teknolojileri sınavsız geçiş bölümlerini daha önceden vermiştim. Bakınız.2 yıllık önlisans programlarınıza şu sayfadan bakabilirsiniz.

 71. çağrı bilgi dedi ki:

  ben 2015 endüstri mezunuyum makine bölümü ygs ye girdim barajı geçtim ve organik tarım bölümüne kaydımı yaptırdım ama gitmedim şuan e devlet ten baktım ve hala üniversitenin öğrencisi olarak gözüküyorum.ygs ye girip iyi puan alırsam bölüm seçmek istiyorum kötü puan alırsam 2 yıllık üniversiteye geçmek istiyorum.hala geçiş hakkım varmıdır. bide organik tarım bölümünun kaydı olduğu universiteyle ilişimiğimi kesmek zorundamıyım.teşekkürler

 72. arifşahin dedi ki:

  ben çocuk gelişim mezunuyum.geçen sene ygs sınavına girdim ama puanım düşük oldugu için biryer gelmedi.sınav geçiş hakkım var bilmiyordum.ygs kayıt yaptırdım ama para yatırmadım.hakkım geçtimi sınavsız geçiş için suan yapabilirmiyim ve nasıl yapabilirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesi mezunu olduğunuzda YGS başvurusu yaptığınızda otomatik olarak sınavsız geçiş hakkınızda olmuş olur. Bankaya ücret yatırdığınızda başvuru işlemini tamamlamış olacaksınız. (Geçen sene de yazdığınız bölümler için hem YGS hem de sınavsız geçiş için değerlendirilmişsinizdir. Yerleştirme öncelikleriniz tutmadığından yerleşememişsinizdir.Bu sene şansınız daha da az.)

 73. rabia dedi ki:

  iyi akşamlar,
  Ben 2015 meslek lisesi mezunuyum.Hem ygs ye girip hem de sınav geçiş hakkımı kullanmak için ayrı ayrı mı ücret yatırmam lazım

 74. FULYA dedi ki:

  merhaba hocam 2007 muhasebe mezunuyum sınavsız gecıste aynı bolumumu okumam lazım bolum degıstırebılıyormuyuz tesekkurler

 75. Oğuzhan dedi ki:

  Geçtiğimiz sınavlarda üniversiteyi kazandım e -kayıt yaptırdım fakat gitmedim bu sene tekrar sınavlara girmeyi düşünüyorum sınavlara girdikten sonra tercih aşamasında sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim.

 76. enes dedi ki:

  hayırlı aksamlar.ben bu sene eskısehır anadolu unıversıtesı acıkogretım fakultesı edebıyat bolumunu kazandım.seneye yatay geciş hakkımı kullanıp hemde acıktan edebıyata devam etmek ıstıyorum.hemde 2 yıllık geciş hakkımı kullanmak ıstıyorum.boyle bır ımkanım varmı. sınava gırmeden yatay geciş hakkımı kullanıcam.bu durumda nasıl bir basvuru yapmalıyım.tesekkurler

  • alperturkoglu dedi ki:

   6-20 Ocak tarihlerinde YGS başvurularında sınavsız geçiş başvurusunda bulunabilirsiniz.

   • enes dedi ki:

    acıkogretımden edebıyat bolumu okumamda harhangı bir sıkıntı yok yani..sınavsız geciş basvurusunu nasıl yapabilirim peki

    • alperturkoglu dedi ki:

     6-20 Ocak YGS başvuru formu alacaksınız sınavsız geçiş seçeneğini işaretleyip başvurunuzu yapacaksınız.

     • Nur dedi ki:

      Ben geçen sene ygs sınavına girdim ama geçemedim sınavsız geçiş hakkımda vardı ama yine gitmedim bu sene sınava tekrar girip yine kazanamazsam sınavsız geçiş hakkımı yine kullanabiliyor muyum? Bir de sınavsız geçiş yaptığımızda kendi bölümümüzü seçebiliyoruz değil mi? Cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

 77. Ayla dedi ki:

  hocam merhaba , öncelikle size şunu sormak istiyorum. benim bölümüm dış ticaret 12.sınıftayım Ygs ye girmeyi düşünüyorum eğer olmazsa da 2 yıllık geçiş yapmak istiyorum sadece kafamda takılan şey bazı üniversitelerin taban puanlarına baktığımda 2 yıllık alanların yanında ygs puanıyla aldığını belirtiyor bu neye göre verilmiş bir puan anlayamadım 2 yıllık her üniversiteye gitme şansım yok mu acaba? teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   2015 yılından itibaren 2 yıllık bölümler için hem YGS kontenjanı hem sınavsız geçiş kontenjanı tanımlandı. Örneğin şu sayfada dış ticaret bölümü 2015 yerleştirmelerine bakarsanız üstteki tabloda YGS taban puanları, alttaki 2.tabloda Sınavsız geçişle yerleşenlerin yerleştirme öncelikleri yer almaktadır.

 78. Emre Topcu dedi ki:

  Merhabalar ben şuan üniversite 1 okuyorum 2 yıllık direk geçiş yaptım endüstri meslek mezunu olduğum için ben aslında şimdiki Üniversiteyi bırakıp seneye tekrar 2 yıllık geçişten tekrar yararlanabilir miyim onu öğrenmek istiyorum

 79. deniz dedi ki:

  hocam cevaplarsanız çok sevinirim. Lys’de istediğim gibi bir puan gelmedi meslek liseli çıkışlı olduğum içinde mezun olduğum bölüme 2 yıllık sınavsız geçiş tercihi yaptım fakat sonuç belgesinde geçiş türü olarak ygs/lys yazıyor yani sanırım puanlı olarak aldı beni. Seneye tekrar girmek istiyorum sınava okul puanım düşer mi ? Sonuçta direk geçiş yaptım ben dediğim gibi sistem ygs/lys ataması yapmış

 80. esma dedi ki:

  iyi akşamlar hocam benim size bir sorum olcaktıda ben lise son sınıf öğrencisiyim. GİYİM VE ÜRETİM BÖLÜMÜNÜ okuyorum.YGSye hazırlanıyorum ben hem YGSye girip hemde sınavsız geçiş yapıp 4 sene okuyabilir miyim üniversiteyi hiç bir bilgim yokta bununla ilgili… bir cewap istiyorum da şimdiden teşekkürler 🙂

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş sisteminin 2 yıllık bölümler için geçerli olduğunu hatırlatayım. Bunun yanında isterseniz YGS girerek 4 yıllık programlar içinde şansınızı deneyebilirsiniz.

 81. Bayram dedi ki:

  Hocam Ben Biraz Geri Kalmışım’da Bilgi Yönünden Kime Sorsam Anlaşılmıyacak Şekilde Soru Soruyorlar.

  Şimdi Hocam Ben MOBİLYA VE İÇ MEKAN TASARIMI ALANI Mezunuyum Seneye Üniv. Gitmek İstiyorum Her Hangi İstediğim Bölümü Okuya Bilirmiyim 2 Yıllık Yada Sadece Kendi Bölümümde Acılan Yerlere Mi Gidecem. Teşekürederim Hocam.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş tercihinde bulunabileceğiniz bölümler aşağıdadır. Sınavsız geçiş başvurusu ve tercih süreci ile ilgili bilgilere şu sayfadan ulaşabilirsiniz.

   Endüstri Ürünleri Tasarımı
   Eser Koruma
   Görsel İletişim
   İç Mekan Tasarımı
   Mimari Dekoratif Sanatlar
   Mimari Restorasyon
   Mobilya ve Dekorasyon
   Ormancılık ve Orman Ürünleri

 82. Aydoğan dedi ki:

  Selamun aleykum hocam

  Lise mezunuyum 2 sene geçiş hakkımı kullanmak istiyorum uçak teknolojisi olarak gece bilirmiyim direk istedigim okula sınava girmeme gerek varmı onun için bilgi verirseniz sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Uçak teknolojisi bölümünü sınavsız tercih edebilmeniz için elektrik elektronik yada benzeri bir meslek lisesi bölümünden mezun olmuş olmanız lazım. Tabi bu durumda bile kesin yerleşirsiniz diyemeyiz. Yerleştirme önceliklerinizin OBP puanınızın uygun olması lazım. Sonuçta aynı okulu bölümü 1000’lerce öğrenci tercih edebiliyor.

 83. İzel dedi ki:

  Meraba ben endustri meslek lisesi makine bolumu mezunuyum.ygs 3 ygs 4 ygs 5 puanlarim hesaplanmis ve 94 lu oldugum icin gecis hakkina sahip olsam bile oncelik 97 lilerin oldugu icin ilk yerlestirmelerde yerlesemedim. Ozel universitelerde makine bolumunu yazabilir miyim?

 84. Nur dedi ki:

  Hocam merhaba bana hemen donerseniz sevinirim.
  Hocam ben kiz meslek lisesi ogrencisiyim. Mezun oldum ve bu sene ygs lys basvuru yapmadim cesitli sevepler yuzunden sinava da giremedim. Ben sinavsiz gecis yapabilir miyim acaba ocak 2016 ayinda? Yapsamda yerlesebilirmiyim? Bu sene ygs ye de sıkı bir sekilde hazirlanacam. Sizce sinavsiz gecis yapmali miyim?? Ne yapmaliyim hic bilmiyorum. Hic bilgilendirilmedim…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öyle hemen deyince olmuyor. Müsait olduğumda cevaplıyorum. Ocak ayında başvuru yapacaksınız. Öncelik son mezunlara olduğundan sınavsız geçişle yerleşme şansınız seneye düşük olacak. YGS iyi bir puan alıp tercihte bulunabilirsiniz.

 85. melisa erdem dedi ki:

  ben meslek lisesi açıköğretim öğrencisiyim.üniversiteyi kazandım ama kaldığım sınıftan iki tane dersim olduğu için sınava girmem gerekli .eğer ki sınavı geçemezsem üniversiteye gidebilir miyim

 86. mine dedi ki:

  ben 2013 kız meslek mezunuyum. 2 seneden beri geçiş hakkımı kullanıyorum olmuyor.yaptığım tercihlerde düşük yerleri yazdımm sizce neden olmuyo

 87. BatuhanCo dedi ki:

  Hocam merhabalar. Ben YGS girdim ve 210 puan aldım. Tercihlerdede alan dışı olarak YGS puanımla iki senelik yapı denetimi bölümünü özel bir üniversitede tecih ettim. Ben bu bölümden mezun olduktan sonra kullanmadığım sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim? Yoksa elimden gider mi? Birde eğer kullanabilirsem üniversiteyi farklı bölümler olmasına rağmen 2+2=4 olarak mı baz alıyorlar? Yani dört senelik mi üniversite bitirmiş sayılıyorum? Şimdiden teşekkür ederim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız devam eder. 2+2 diye bir şey ancak şöyle mümkün. Bitirdiğiniz ön lisans programına göre ya doğrudan yada fark derslerini alarak 3.sınıftan devam edebileceğiniz aöf lisans programları var. Şu sayfayı inceleyiniz.

 88. emre dedi ki:

  hocam ben ygs ve lys girmedim 2 senelik geçiş hakkımı kulanıcam osym ni sayfasında tercih yapıcaktım BAŞVURUYA ENGEL DURUM diye bişey cıktı ÖSYS başvurunuz yoktur diyo ben şimdi 2 senelik geçiş hakkı kullanamicakmıyım ne yapmalıyım

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında hiç bir başvuru yapmamışsınız demekki. İnternetten, TV’den gazetelerden başvuru süresinin 5-19 Ocak olduğu ve bu sürenin asla uzatılmayacağı belirtiliyor ama…

   • behice dedi ki:

    Hocam merhaba çocuk gelişimi mezunuyum metep içi yazan ünv yinede tercih etmelimiyiz yoksa sadece metep dışı ve kendi yaşadığımız bölgenin metep içinimi yazmalıyız???

 89. Murat dedi ki:

  Sınavsız geçiş tercih ettimizde normal üniversitelerdeki sistem gibi 2. Ögretim varmıdır? vede 2yıl bittikten sonra 4 yıla cevirebilirmiyiz? şimdiden teşekkürler.

 90. furkan dedi ki:

  Meraba ben geçen sene mezun oldum ancak tercih yapmadim bu senede tekrar hazırlandım ama olmadı iki yillik yatay geçişimi kullanmak istiyorum kullanabilir miyim ?

 91. murat dedi ki:

  hocam yeni meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş için dikkat etmem gereken yer 14,2,D,95 bu mudur acaba?

 92. murat dedi ki:

  merhaba ben hem ygs hemde lys sınavına girdim fakat sınavsız geçiş yapmak istiyorum kendi bölümlerim den birine (meslek liseliyim) tercih yaparken sınavız geçiş yapmak istediğimi nasıl belirticem. teşk

  • alperturkoglu dedi ki:

   Siz Ocak ayında başvuru yaparken okul türünüzü mezuniyet alanınızı zaten bildirdiniz. Alanınızla ilgili bölüm kodunu tercih listesine eklediğinizde sistem otomatik olarak sizin alanınız olduğunu görecek ve buna göre işlem yapacaktır.

 93. nehir dedi ki:

  Hocam Merhaba bn bu yıl sınava girdim fakat seneye birdaha sınava girmek istiyorum okulumu seçip dondurursam seneye girecegim sinavda okul puanım duser mi

 94. şükran dedi ki:

  Hocam saglik meslek lisesi mezunuyum kendi bolumumden 4 yillik bolume tercih yapsam ve hiçbir yer gelmezse seneye yine tercih yaparken okulumun kendi bolumum icin verdigi ek puanim duser mi?

 95. müge dedi ki:

  Merhaba.. Ben meslek lisesi grafik mezunuyum ancak üniversite de dört yıllık grafik tasarım istiyorum okuldan kendi alanını seçerken gelen fazla dan puanlar bana grafik tasarımı seçsemde gelir mi? Lütfen bana yardımcı olun /:

 96. halime dedi ki:

  merhaba ben sınavsız geciş hakkımı kullanmak istiyorum fakat gecen sene yapmak istediğimde olmadı ve bi sene daha beklemek zorunda kaldım nasıl yapmam gerekiyor ?

 97. gizem dedi ki:

  hocam kiz meslek lisesi mezunuyum ben ygsde baraji gecemedim 2 senelik gecis hakkim var yanliz benim bu sene calisicam ve vardiyali caliscam sizce aciktanmi okumaliyim kayit yapip dondursammi yada seneyemi tercih yapsam kafam cok karisik

 98. gökhan dedi ki:

  bişey soracaktım ben gecen sene 40 tl yatırmıstım ve meslek lisesi mezunuyum ve ben bu sene bir şekilde sınav parası felan yatırmadım bu sene tercih yapabilirmiyim

 99. elif dedi ki:

  Merhaba ben geçen yıl ygs puanıyla kimya bölümüne yerleştim fakat kaydımı sildirdim. Meslelk lisesi ç. Gelişim mezunu olduğumdan sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim?

 100. Çağla dedi ki:

  Iyi gunler..Hocam benm bu yıl 2.yilim sınava girdim fakat geçen yıldan çok daha kötü yaptım.Mf alanından baraj altindayim 179 171 175 174 fakat okuldan eklemeli puanimi göstermiyor. BEN matematik bölümü yazmak istiyorum 217 puanla alan Ünv. Ler de var.201 puanla alan biyosistem muh.var.tercih hakkımı kullanamaz miyim okuldan 45 puan geliyor bana.Anadolu lisesi mezunuyum.yardimci olun lütfen. .

 101. engin dedi ki:

  Hocam merhabalar lys aviklandikdan sonra okul notuma baktim ve 418 gelmis okul birincilihide var dedigim gibi nasil bir yol izlemeliyim bana yardimci olur musunuz 4 yillik yazayim mi sinavsiz gcis yapcam.simdiden tesekkur ederim

 102. sinem dedi ki:

  hocam ben grafik tasarım teknik lise olarak okuyorum diploma notum 71 4 yılık okumak istiyorum ama yetenek sınavı ile alıyorlar bazı yerler puanla aln yerlerde var mıdır

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıda diğer sorunuzda 2 yıllık okumak istiyorum demişsiniz. Sınavsız geçiş sorularını yanıtlıyorum. 4 yıllıklar bilgim dışında.

  • Ömerr dedi ki:

   Hocam geçen sene liseden mezun oldum ygsye girmedim bu senede ygsye girdim ama kazanamadım sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istesem kullanabilir miyim ve diploma puanım 69,02ydi buda yaklaşıp 327,00 küsürata geldi yanlış bilgim yoksa bu puan düşer mi ? Çok teşekkür ederim şimdiden

 103. sena dedi ki:

  hocam okulumun önceki adı esenler kız teknik meslek lisesi şimdi turgut reis anadolu teknik lisesi diploma notum 71 istanbulda grafik tasarım okuyorum sınavsız geçiş hakkım kullanmak istiyorum şehir dışına çıkamam tutar mı sizce

 104. engin dedi ki:

  Merhabalar hocam Ben bu sene mezun oldum.ve ygs drn istedigim puani alamadim o yuzdrn sinavsiz gecis hakkimi kullanacagim meslek lisesi ogrensiyim anadolu teknik grafik bolumu.teknikler arasindan okul biri cisi oldum .peki ben 4 yillik bir universiteye gidebilir miyim .ve benim istedigim.bolum radyo televizyon olut mu

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS puanınıza bakılır. 4 yıllıklara sınavsız geçiş olmuyor. Bölümün okul 1.kontenjanı için puanınız uygunsa daha düşük puanla yerleşme şansınız olur.

 105. merve dedi ki:

  mrb ben bir şey soracam ben ygs sınavına girerken 40 tl yatırdım ama ayrıca sınavsız geçiş hakkımı kullanacam diye bi şeyi işaretlemedim çocuk gelişimi 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyorum sınavsız geçiş hakkımıda kullanabilirmiyim yoksa öyle bi hakkım yok ve ben kız meslek lisesi mezunuyum çocuk gelişimi bölümü o yüzden ayrıca sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum demem gerekiyor muydu sınavsız geçiş hakkım var mı ?

 106. mizgin dedi ki:

  meraba hocam ben çoçuk gelişimi mezunuyum geçen sene aöf sosyal hizmet önlisans bölümüne yerleştim. kayıt türü ygs puanı 0 yazıyor… sorum şudur bu yıl ygs ye girdim barajı aştım bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanabiliyor muyum yoksa aöf ile bu hakkı kaybetmiş mi oluyorum bilgilendirirseniz sevinirim 🙂

 107. Büşra dedi ki:

  Lys ye girersem geçiş hakkım kaybolur mu

 108. ademyalkalk dedi ki:

  Hocam ben ygs kaydi yptirmadim parada yatirmadim sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum ve su anda da para yatirma gibi bir sansim varmi.

 109. Ahmet Aydın dedi ki:

  Merabalar hocam bn gecen sene sınavısz geçiş hakkımı kullnadım ve bi üniversitesiye kayıt oldum ama 1ci sınıfın başlarında bıraktım bu sene yine ygsye girdim ama yeterli puan alamadm gecen sene sınavsız geciş hakkı kullandıgımdan bu sene kullanabilirimiyim tekrardan acaba kullanmama en gel olurmu hocam cok zor durumdayım bna bi yardımcı olursanız sevinirim. acil cvp atarsanz cok sevirim hocam 🙁 🙁

 110. melike dedi ki:

  hocam ben meslek lisesi mezunuyum ygsye girdim 1 yıl ara verdim bu yılda sınavsız gecisimi kullanıcam diye ygsye girmedim ama şuan açık ögretim tercihi yapabilme hakkım var mı ygsye girmeden

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınava girmeyecek olsanız dahi sınavsız geçiş başvuruları da Ocak ayında yapılıyordu. Başvuru yaptıysanız Temmuz’da tercih yapacaksınız, yapmadıysanız bu yıl için herhangi bir tercih yada kayıt yaptıramazsınız.

 111. melike dedi ki:

  Yatay geciste 2 yıllık istedigimiz universiteyi tercih edebilirmiyim (cocuk gelisimi)

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfada yer alan yerleştirme öncelik kriterlerine dikkat etmeniz lazım. Mesela yerleştirme önceliklerinde “D” yazmayan il dışı programları tercih edemezsiniz. Yada sizin okul türünüz normal kız meslek ise anadolu mezunlarını alan okul türü “3” olan yerleri tercih edemezsiniz.

 112. 2534 dedi ki:

  MERHABA BN TİCARET MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM AMA 2 YILLIK GEÇİŞ YAPMAK İSTİYORUMAMA ÇOCUK GELİŞİMİNİ OKUMAK İSTİYORUM YANİ BÖYLE DEĞİŞİKLİK YAPABİLİRMİYİM?

 113. müge dedi ki:

  Merhaba. ben ygs ye girdim bu sene fakat 171 puan aldım düz liseden mezunum bu sene biyere mutlaka gitmek istiyorumgittikten onra tekrar yine denerim diye düşünüyorum fakat 180 barajı gecemedim lys ye giremiyorum. 2 yıllık tercih yapabilir miyim öyle bir ihtimal var mı ?

 114. GÖKÇE dedi ki:

  hocam iyi günler ben size bir sorum olacak ben bu sene ki sınava girdim iki yıllık baraşı aştım ben tercih yapmak istiyorum ama geçiş hakkımı kaymetmiş olurmuyum bunu soracaktım ilğilenirseniz eğer ben sevinirim size kolaylıklar dilerim

 115. melike dedi ki:

  Peki hocam tesekkur ediyorum ilginiz icin ama beni 2.sene kesin olarak alir dediginiz grafik myo lar hangileri olur lisem de normal kiz meslek lisesiydi teknik yada anadolu degil hocam birde istanbul da oturuyorum tekrar tesekkur ediyorum

 116. melike dedi ki:

  hocam ben geçen sene grafik mezunuyum liseden obp puanım 398 bu sene eskişehir porsuk myo ya sınavsız geçme şansım nedir ? eskişehirin puanı da ygs 5 ile 290 larda

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yerleştirme öncelikleri 14,3,D,96 370.00. Buna göre son yılın anadolu meslek, teknik lise mezunları ile kontenjanı doluyor. OBP olarak da 370 arıyor. Okul türünüzü bilmiyorum ama zaten 2014 mezunu olmakla şansınız oldukça azalıyor.

 117. özge dedi ki:

  ben bu yıl çanakkale sağlık meslek lisesinden mezun oluyorum. kpss den iyi puan aldım büyük ihtimal atanıcam ve izmire atanmak istiyorum. ama geçiş hakkımı kullanırsam çanakkalede kalmam gerekiyor. geçiş hakkım kaç yıl devam ediyor daha sonra izmirden çanakkaleye atanıp geçiş yapabilir miyim?

 118. metin dedi ki:

  sizce ben muhasebe son sınıf öğrencisiyim direk geçiş yaparak gitsem ilerde hani başarılı olabilirmiyim kndime güvenyrm ama ygsden başarılı olamam bu sene cok yoğun olduk staj felan o yüzden bilgi verebilir msiniz rica etsem

 119. ümit akkus dedi ki:

  hocam iyi günler ben direk geçiş hakkımı kullandım bu son senem seneye baska bölüm okumak istiyorum dikey gecis hakkımı kullanmak istiyorum tekrardan tek bi kerelikmi o hak yoksa yine yapabilirmiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kullanabilirsiniz. Ama direk geçiş ile sınavsız geçiş aynı şey değil. Direk geçiş DGS sınavı ile 4 yıllık örgün yada lisans tamamlama kapsamında 4 yıllık aöf bölümlerine geçişi, sınavsız geçiş ise meslek lisesi mezunlarının alanları ile ilgili 2 yıllık programlara geçişini ifade eder.

 120. Mazlum Bozkurt dedi ki:

  Hocam ben once ygs ye girsem ve araji asamassam tekrar sinavsiz gecis. Hakim var. Olacakmi yardimci olursaniz tskurler

 121. merve dedi ki:

  Merabalar Hocam ben bilişim teknolojılerı ögrencısıyım 12.sınıfım . ygs sınavına girecem tutturamaz isem sınavsız gecıs hakkımı kullanacam . ama bunun içinde dıploma puanım yuksek olması gerekıyor benım ilk yılım 42.17 ikinci yılım 48.22 3 yılım ise 60.72 bu son yılımda 2 dönemıde takdır getircm insallah hocalarıma sordum bu 2 donem takdır veya tesekkur alırsan gidersin 2 yıllıga . ben saglık bilgi sistemleri yada cografı bilgi sistemlerini istiyorm afyon yada konyaa . gidebilirmiyim sizcee .. bana yardımcı olursnaızcok seviniirm cok önemli cünkü simdiden tesekkur ederim .

  • alperturkoglu dedi ki:

   Diploma notu 4.sırada önemlidir. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB önceliğinden sonra gelir.Şu sayfada bahsettiğiniz bölümlerin linklerine tıklayarak yerleştirme öncelikleerini inceleyebilirsiniz.

 122. melike dedi ki:

  Peki bilgisayar destekli tasarim animasyon bolumune sansim nedir grafik lise mezunu olarak

  • alperturkoglu dedi ki:

   2014 yerleştirme sonuçlarında yerleştirme öncelikleri sütunu boş görünüyor (bakınız) buda sınavsız geçiş öğrencilerinin hepsinin yerleştiği ve ayrıca alan dışından da öğrencilerin yerleşebildiğini gösteriyor. Şansınız yüksek.

 123. gamze dedi ki:

  merhaba ben meslek lısesı mezunuyum gecen sene mezun oldum sınava gırdım fakat yeterlı bır puan alamadım o yuzden gecıs hakkımı kullandım ama yerlesemedım benım merak ettıgım sey bu sene ygs sınavına gırsem gecen senekı gecıs hakkımı kaybetmıs olurmuyum veya 140 barajını asamasam gırecegım bu sınavda gecen senekı gecıs hakkım hala bu sene ıcınde gecerlı olurmu

 124. melike dedi ki:

  Hocam ben bu sene Meslek lisesinden grafik mezunuyum.gecis hakkimi kullanmadim baska bi bolum kazandim gitmedim bu yil yine denemek istiyorum sinava girip ama grafige geçiş hakkim hala var mi obp puanim da 398 kirklareline gitmek istiyorum

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız var ama öncelik 2015 mezunlarının olacaktır. Kırklareli kontenjanı son mezunlarla dolduğundan şansınız az olacaktır.

 125. adminn dedi ki:

  Merhaba. Ben geçen sene sınavsız geçiş hakkımı kullanıp kendi bölümüm olan muhasebeyi tercih etmiştim ve kazanmıştım ancak kayıt yaptırmadım. onun yerine dershaneye gittim şu an tekrar sınava hazırlanıyorum. Puanımda kırılma olacak mı? Ve Ygs başvurusu sırasında bana daha önce herhangi bi yeri kazanıp kazanmadığım sorulduğunda ne cevap vermem gerekir? sınavsız geçiş hakkımı kullandım demem mi lazım yoksa Ösym ben belirtmeden bunu dikkate alır mı? Acil cevap verirseniz çok sevinirim 🙁

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bir yükseköğretim programına (sınavsız geçiş dâhil) ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım. Kodu 5 diye bir seçenek var. Bunu yazmalısınız.

 126. ömer dedi ki:

  meraba hocam ben tic mes lisesi mez. tıbbı görüntülüme bölümünü yazsam sınavsız gecisle yerlesebilme sansım varmiii .

 127. tugba dedi ki:

  Merhaba ben meslek lisesi çıkışlıyım. Geçen sene öss’ye girdim ve 2 yıllık bir bölüme tercih yaptım. Şuanda bu 2 yıllık bölümün 1. sınıfını okumaktayım. Bu sene ben tekrardan öss’e kayıt yaptırarak, sınavsız tercih yapmak istiyorum. Daha önce sınavsız geçiş hakkımı kullanmış olmam tekrardan sınavsız geçiş yapmama engel olurmu

 128. kübra dedi ki:

  merhaba hocam ben ticaret meslek lisesi mezunuyum. ygs girdim barajı gecemedim ama acıktan tercih yaptım 2 yıllk tuttu bu sınavsız gecıs hakkım varmı tekrardan olabilir mi ?

 129. merve dedi ki:

  Merhabalar ben 2011 ticaret meslek lisesi muhasebe bolumu mezunuyum.2013 te iki yillik bi bolume kaydoldum.bu sene ygs ye girip sinavsiz gecis hakkimi kullanarak herhangi bir saglikla ilgili bolume girmek istiyorum.bu okudgugum bolumu de dgs ile aciktan bitirmek istiorum.acaba saglikla ilgili bir bolumun gelme ihtimali var mi?Sinavsiz gecisle yerlesemezsem acikta kalir miyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sağlık Kurumları İşletmeciliği sizin sınavsız geçiş bölümünüz. Eğer bu bölüm dışında bir sağlık bölümü düşünüyorsanız YGS sınavına girmeniz şart. Tercihlerde mutlaka kontenjanı sınavsız geçişle dolmayan programları incelemeli ve ona göre tercih yapmalısınız.(Yerleştirme önceliği sütunu boş, min. puan kısmında YGS puanı olacak)

 130. erhan dedi ki:

  merhaba ben suan inşaat teknolojisi okuyorum bi daha sınavsız geçiş hakkımı kullana bilirmiyim teşkürler

 131. adem dedi ki:

  merhaba ben meslek lisesi 12.sınıf öğrencisiyim 12.sınıfa başlamadan önce staj yapmadım ve bu nedenle okulda işletme yapıyorum stajımıda okul bittikten sonra yapacam böyle olduğu için 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kaybedermiyim

 132. burak mert dedi ki:

  hocam merhaba 2008 cnc mezunuyum makına myo gıttım dırek geçişle ama okulu tek ders bıraktım ve bıtırmedım kendı ıstegımle ve daha sonra en son askerlıgı tecıl ettırmek ıcın kaydımı sıldırıp dıplomamı almak zorunda kaldım ben suan tekrar dırek geçiş hakkm var mı bıttı mı tekrar dırek gecısle makına bolumunu tercıh edebılırmıyım cunku puanları yuksek yardımcı olursanız sevınırım teşekkurler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanabilirsiniz. Ancak öncelik son mezunlara olduğundan eski mezunlardan alan programları tercih etmeye özen göstermelisiniz.

   • burak mert dedi ki:

    nasıl yanı hocam şuan zaten bolum durgunlaştı ataması işe girmesı zor diye ben sımdı tekrar tercıh etsem sansım 100 de kaç olur

    • alperturkoglu dedi ki:

     Yüzdesini nasıl hesaplayım. Öncelik son mezunlara olduğundan geçen seneki yerleştirme önceliklerini inceleyeceksiniz. 2008 ve önceki mezunlardan alan programları tercih edeceksiniz. Şu sayfada 2014 yerleştirme önceliklerini görebilirsiniz. Yerleştirme öncelikleri boş olup yanında puan olan yerlerde de tüm sınavsız geçişliler yerleşiyor kontenjan dolmadığından alan dışından YGS puanı ile de öğrenci alıyor demektir. Buralara yerleşme ihtimaliniz çok ama çok yüksek.

 133. yenal dedi ki:

  selam ben yuksekokul sogutma-ıklımlemdırme mezunuyum..sınavsız lısans_ıkdısat gecersem bıttıkden sonra muhendıslıge gecmek ıcın fark derslerı fılan varmı..yoksa devlet bızı zorla ısletme ıkdısat okutup kandırıyormu bıtınce ogretmen mı olucaz ne olucazz..ben muhendıslık ıstıyorum dgs gırmem daga mı ıyı olur..

 134. melek edikli dedi ki:

  Bnm 210 kredim var son senem ÖSYM kayidini ne zaman ysptirabilirim acaba kimsden cevap alamadim

 135. gökçe bayburan dedi ki:

  hocam ben 2005 çoçuk gelişimi bölümünü bitirdim.ben ygs girsem de sınavsız geçiş hakkımı kaybetmiyorum mu barajı aşmasam da sınavsız geçişden faydalanabiliyor muyum

 136. Tolga Ulgar dedi ki:

  Hocam merhaba size bir sorum var… Ben geçen sene elektrik elektronik mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım ygs giricem yeniden eğer iyi puan yapamazsam kullanmadığım sınavsız geçiş hakkımı kullanma imkanım varmı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Çok defalar anlattım ama tekrar söyleyim. YGS girdikten sonra aynı tercih listesinde ön sıralara YGS ile alan dışı tercihlerinizi daha sonra sınavsız geçiş tercihlerinizi yazabiliyorsunuz.

 137. serhat dedi ki:

  hocam ben geçen sene muhasebeyi tercih ettim sınavsız geçiş bu sene ygs ye girdim 149 puan aldım posta hizmetleri bana gelirmi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer ticaret lisesi mezunu iseniz Posta Hizmetleri de sizin sınavsız geçiş bölümünüz. YGS puanınızın bir anlamı yok. Ama yerleştirme öncelikleri ve OBP ye dikkat etmeliydiniz.

 138. İrem dedi ki:

  Merhaba, Çocuk Gelişimi mezunuyum,barajı geçemedim fakat tercihlerimi özel üniversitelerin ücretli programından yana yaptım,tutma ihtimali nedir? Ve de Sınavsız geçiş sorularını cevapladığınızı biliyorum ama özel üniversite okuyor olmam Dikey geçiş sınavıyla 4 yıllığa tamamlama mı engeller mi?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ücretli yazdığınız için yerleşme şansınız yüksek. Hayır engellemez.

   • İrem dedi ki:

    Daha detaylı bir sorum daha var, İlk tercihim izmir ama program tarafından baraj üstü bir puan belirlenmiş sınavsız geçiş hakkım olmasına rağmen Obp puanı benden daha yüksek olan öğrenciler program ücretli olsa dahi daha öncelikli oluyor değil mi?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Ücretli bölümlerde genelde sınavsız geçiş öğrencilerinden ziyade YGS puanı ile öğrenci yerleşiyor. Siz söz ettiğiniz okulu ve programı yazar mısınız?

     • İrem dedi ki:

      203650205 Çocuk Gelişimi (Ücretli) 2 YGS-4 254,64404 – – – –
      İlk tercihim bu önlisans programı kontenjanı ise (10) Obp puanım 308,10000 ek puan ile YGS-4 puanım 203

      • alperturkoglu dedi ki:

       Belki 1000 defa yazmışımdır ama bir kez de sizin için yazayım. Eğer yerleştirme öncelikleri – – – – kesikli çizgi ise orada yer alan min. puan YGS puanıdır. Yani sınavsız geçişlilerin hepsi yerleşmiş kontenjan dolmadığından alan dışından da YGS puanı ile öğrenci almıştır. Siz OBP puanınızı o puanla kıyaslamayın. Öncelik sizde. Ama keşke %50 %25 burslu programları inceleseydiniz. Yerleşebileceğiniz programlar bulabilirdiniz. Tabi maddi sıkıntı yoksa sorun yok 🙂

 139. rabia dedi ki:

  Mrb hocam bilgilerinize cok ihtiyacm var bn bu yil birinci tercihimi uaptim cocuk gelisimi mexunuyum sinavsiz gecis yaptim ama gelmedi simdi 2. Tercihimi yaptim gene gecis hakkimi kullandim obp 362 dip not 72.50 tercihimn basinda bucak war 374 ile kapamis ve 7 bos kontjan war gelme olasili nedir lutfen yardimci olur musunz bekliyom cewabinizi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ek tercihlerde bu programı tercih edenlerin puanını ve yerleştirme önceliklerini bilemediğimizden net bir şey söyleyemem. Yerleşme olasılığınız var diyebilirim.

 140. Özcan dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2013 yılında mezun oldum elektrik elektronik dalından ilk sene tercihimi yapmadım bu sene ygs girdim ama iyi bir net alamadım ilk tercihlerde sınavsız geçiş hakkımı kullandım ama gelmedi hicbiryer anlamadığım şey tercih yaptığım üniversitenin aynı elektrik bölümünde 7 kontenjan boş yer vardı benim orayı kazanmam lazım degilmiydi hocam 3 4 üniversite aynı sekilde böyle oldu sınavsız geçiş yaoarken herhangi bir ek bisey yaoiyormuyuz hocam ygs puanima hire mi alıyorlar tam anlama veremedim bu arada 3b den kendi bolumleri min tercihini yaotim hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Merkezi yerleştirmelerde o bölümler sizden daha iyi yerleştirme öncelikleri olanlar tarafından doluyor ama bir nedenle kayıt yaptırmaktan vazgeçenlerden dolayı boş kontenjan oluşuyor. TABLO 3A’DAN alanınızla ilgili bölümlere tercih yapacaksınız. Başka bir şey yok. (Yerleştirme önceliklerinde 13 ve daha küçük sayı ile başlayanlarda şansınız var 2013 ve öncesi mezunları alıyor demektir. )

   • Özcan dedi ki:

    Teşekkür ederim hocam ilginiz için. Son birşey daha soracağım hocam afyon kocatape üniversitesi bolvadin myo Elektrik yerleştirme öncelikle ri 13,2,D,93 bu sekilde hocam sizce gelme olasılığı yüksek midir?

 141. mehtap dedi ki:

  Hocam mrb. Ben düz lise okudum yüksek okul iktisadi ve idari bilimler pazarlama bölümü mezunuyum. Aöf den okul öncesi öğretmenliği okumak istiyorum tercih yapma hakkım varma acaba?

 142. aöf dedi ki:

  admin ben tercihimin en sonuna açıköğretim yazdım bütün tercihlerim boşamı gider direk aöf mü gelir….

 143. DERYA ADIGÜZEL dedi ki:

  MERHABA HOCAM;

  Ben 2013 Meslek Lisesi mezunuyum geçen sene üniversiteyi kazanamadım bu senede tekrar ilk tercihimde yine olmadı sınavsız geçiş hakkımı ek tercihte kullanabilir miyim galiba ygs ye başvuru yaparken o bölümü işaretlemem gerekiyormuş ben işaretlemedim orayı sınavsız geçiş hakkımı kullanamaz mıyım? yardımcı olur musunuz 🙁

 144. merve dedi ki:

  merhaba ben meslek lisesi mezunuyum tercih yaptım yalnız geimedi. ben tercihlerime kendi bölümümün sınavsız geçis hakkı olan bölümüde yazmıstım o geldi.şimdi ben direk geçiş mi yapmıs oldum yoksa ygs puanıyla mı aldılar. yani hocam sınava bir daha girsem okul puanım düşer mi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alanınızla ilgili tüm programlar sınavsız geçiş bölümünüzdür. Yani a bölümü bazı üniversitelerde sınavsız geçişle bazılarında YGS puanı ile almaz. Hepsinde öncelik sınavsız geçişlilerindir. Ama kontenjanı dolmazsa alan dışından YGS puanı ile öğrenci almış olabilir. Yani siz sınavsız geçişle yerleşmişsinizdir.

 145. ilhan dedi ki:

  Hocam sizden aldığım bilgiler için çok tesekkur ederim kocaeli üniversitesi deniz ve liman işletmeciliği programını kazandım.

 146. nurgül dedi ki:

  hocam meslek liseliyim 2 yıllıga gidicem ama tercihlerde yazıpta kazanıp gitmedigin okul için okul puanının yarısı düşüyor diyorlar dogru mu ve baska hangi durumlarda düşüyor okul puanın

 147. ahmet dedi ki:

  merhaba hocam ben şimdi teknik lise makine bölümü mezunuyum 2013-2014 öğretim yılında mezun oldum bu sene 40 tl yatırdım ygsye gırdım 220 puan aldım sonra lysyelere gırdım ordakı barajı geçemedım ve şimdide bolu myo okulu makine 2 yıllıga gitmek istiyorum bi yardımcı olurmusunuz.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bolu’da benim gördüğüm kadar ile 2 yıllık makine 2.öğretim olarak var. Bir de Makine, Resim ve Konstrüksiyon bölümü olarak var. bakınız. YGS puanınızın önemi yok. Yerleştirme önceliklerine göre yerleştirilirsiniz. Tercihlerinizi yaparken bu bölümlerin kodlarını listeye eklediğinizde otomatik olarak sınavsız geçiş bölümünüz olarak değerlendirilecektir.

 148. yeliz dedi ki:

  merhaba ben ticaret meslek lisesi mezunuyum bu yıl obp puanım 416 sizce istanbul ya da marmara üniversitesinin dış ticaret bölümü ya da muhasebe vergi uygulamlarına girebilme ihtimalim var mı? şimdiden teşekkürler…

 149. kadir dedi ki:

  öncelikle bilgiler için teşekkürler

  ben ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum.ygs ve lys ye girdim. kendimi denemek amaclı. ve benim 2 senelik geciş hakkımda var.
  sınavdan aldıgım puanalr şu şekilde

  diplomada diploma puanım 57,28 yazıyor e okulda agırlıklı yıl sonu ortalması 71,63 diyor benim obp puanım kac ?

  ayriyeten benim 2 yıllık geciş yapabilecigim bölümlerde var ama ben 4 yıllık okumak istiyorum öneriniz nedir.

  şimdiden teşekkürler

 150. turan dedi ki:

  hocam ben meslek lisesi motor bölümü mezunuyum sınava gırdım 140 barajını geçemedim,eski diplama notum 3,14 sınavsız geçiş olarak açık öğretime geçebilirmiyim,bana yol gösterirmisiniz

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki aöf bölümlerine tercih yapabilirsiniz.
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim)
   İş Sağlığı ve Güvenliği (Açıköğretim)

 151. Nermin dedi ki:

  Merhaba bu sene aöf den tercih yapıcam puanım 4 yıllığa yetiyo ama ben çocuk gelişimi ile sosyal hizmetler arasında kaldım. 2yıllık çocuk gelişimi okuyup bitirdikten sonra aöf 4 yıllık sosyal hizmetlere geçiş yapma hakkım varmı? en kısa zamanda cevap verirseniz sevinirim iyi günler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   2 yıllığı bitirdikten sonra 4 yıllık Sosyoloji yada Sosyal Hizmet bölümlerine DGS ile geçiş hakkınız var. Yalnız Sosyal Hizmet bölümünün açıköğretimi yok. Çocuk gelişimden Sosyal Hizmet bölümüne geçiş yok. bu arada madem puanınız 4 yıllıklara yetiyor neden 2 yıllık okumak istiyorsunuz?

   • Nermin dedi ki:

    öğretmenlik için çocuk gelişiminin iyi olduğunu düşünüyorum kpss atamasında da çocuk gelişimi sosyal hizmetler baya iyi ama 4 yıllık olursa açıkcası kafam karışık örgün eğitim için puanım orta derece ilk tercihim örgün olacak 4 yıllık çocuk gelişimi okul öncesi falan seçicem son tercihlerimde de aöfden çocuk gelişimi sosyal hizmetler düşünüyorum aöf de çocuk gelişimi 2 yıllık var sosyal hizmet 4 yıllık sizce kpss atamasında hangisi iyi olur bölüm konusunda yardımcı olurmusunuz?

 152. Selin güneş dedi ki:

  Mrb ben ygs 1 ve ygs 2 hariç diğerlerinden barajı gectim nasıl seçim yapabilirim hiç bi bilgim yok

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesi mezunu iseniz alanınızla ilgili bölümlere YGS puanı ile yerleştirme önceliklerinize göre tercih yapacaksınız.(bakınız) Eğer düz lise mezunu iseniz yada alanınız dışında bir bölüme tercih yapacaksanız puanlarınıza göre bölüm sorgulayarak ***şu sayfada*** yerleştirme önceliği —- çizgi olan yanında puan olan bölümleri inceleyebilirsiniz.

 153. Selda erez dedi ki:

  Mrb ben meslek lisesi mezunuyum hem kendi bölümünden hem de kendi bölümüm dışından tercih yapabilirmiyim?

 154. ayşenur dedi ki:

  ben meslek lisesi mezunuyum bu sene mezun oldum ygs ve lys’ye girdim. şimdi tercih yapıcam ama açıkta kalmaktan korkuyorum. tercih yaptığım zaman hiçbir yer gelmediğinde tercih sonuçları açıklandıktan sonra sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim ? Lütfen bilen biri bana bunun kapsamlı açıklamasını yapabilir mi ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Böyle bir kaygı yaşıyorsanız üst tercihlerinize 4 yıllık tercihlerinizi alt tercihlerinize de sınavsız geçiş tercihlerinizi yazarsınız. Böylece keşke şöyle yapsaydım demezsiniz.

 155. Elif dedi ki:

  hocam merhaba ben turzim otelcilik okudum ygsye girdim fakat barajı geçemedim puanım hesaplanmadı sınasız geçiş hakkımla tercih yapabiliyormuyum?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var.
   Kültürel Miras ve Turizm 2
   Turizm Rehberliği 2
   Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2
   Aşçılık 2
   İkram Hizmetleri 2

 156. zeynep dedi ki:

  Merhabalar. ben ticaret meslek lisesi mezunuyum. hem sınavsız geçiş hakkımla 2 yıllık tercih vermek istiyorum hemde 4 yıllık lys’den tercih vermek istiyorum olur mu? Tercih verebiliyor muyuz?

 157. ciğdem dedi ki:

  mrb hocam ben cocuk gelişimi mezunuyum ama tabi eski mesun 4 yıllık mezunum ve diploma notum 62 sizce snvsız gecişte yerlşebilirmym erzurum m.y.o’ya tşk ederim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eski mezun olarak ancak açıköğretime yerleşebilirsiniz. Şuradan bakarsanız örgün bölümlerin kontenjanının son mezunlarla dolduğunu göreceksiniz. (13 ifadesi 2013 mezunları ile dolduğunu gösteriyor)

 158. Bünyamin dedi ki:

  Hocam ben sınavsız geçiş hakkımı bu sene kullanmayıp seneye kullanmayı düşünüyorum, bu sene ygsde düşük puan yaptım. ama seneye daha yüksek yapıcam inşallah. seneye yapacağım puan ile birlikte myo lara geçiş yapsam yada her hangi bir yere, benim okuldan gelen puanım o sene yaptığım puana eklenicekmi ? yada ben o sene mezun olan öğrencilerin en düşük puan yapanlardan sonramı gelicem ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer sınavsız geçiş düşünüyorsanız YGS puanının bir önemi olmadığını hatırlatayım. Alan dışı bir bölüm için seneye tercih yapacaksanız okul puanınız seneye de eklenir.

 159. seyida dedi ki:

  hocam iyi günler ben ygs ye girmedim diploma puanıyla 2 yıllık ünv gitmek istiyorum fakat istanbulda olması gerekiyor diploma puanım düşük 56. 286 oluyo sanırım büro yönetimi ve sekreterlk mezunuyum ticaret meslek lisesinden sizce ist da tutturabilirmiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçlarına göre sorgulama yaptım. Sayfanın en altında Marmara Ün. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı (İÖ) yerleştirme öncelikleri ve OBP puanı size uygun görünüyor.

 160. seçil dedi ki:

  mrb.ben elektrik-elektronik bölümünden mezun oldum ama elektrik bolumu okumak istemiyorum. sınavsız geçiş hakkı ile grafik tasarım bölümüne geçmek istiyorum geçebilirmiyim bir bilginiz var mı?

 161. elif dedi ki:

  meraba ben 2013 k.maraş kız meslek lisesi mezunuyum obp puanım 391 ankara gıda teknolojisi istiyorum gelme ihtimali varmı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ankara Gıda yerleştirme önceliklerinde 13,2,İ,95 315.0500 değerleri var. Yani sadece (13) son mezunları ve (İ) Ankara içinden olanları alıyor.

 162. Semih.1 dedi ki:

  Merhaba hocam arkadaşlar bana bi yardımcı olurmusunz geceleri uyku tutmaz oldu ben makina bolu edstri meslek lisesi mezunuyum 2012 mezunu 2 sene hazırlandm olmadı puanım dusuk ve dırek geciş kullancam ama aklıma takılan sorular var yardımlarınz için şindiden tesekkurler ben ygs 40 tl yatırdım ama geciş hakkımı kullanmak istyrum die bişey işartlemedm smdi girebilirmiyim iki yıllıga ama once daha bunaltıcı sorunlar var kafamda ben kendi bolumumun dırek gecısleını okucam ama il dısı yazıcam ılin uzaklıgı onmlimi kendi sehrine diploma puanım 61 sizce yerlesebilirmiyim lütfen yardım edin kendi bolumumn hepsini yazcam ama kendi ilimi degil il dısı olcak oncelik haklarını bılıyorum neşer oldugunu ama sizce diploma notumla yerlestmiyim il dısına smdiden saolun hayırlı ramazanlar.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelikle 40 TL yatırarak YGS başvurmuş olmanız size sınavsız geçiş hakkı da veriyor. 2.sorunuz daha karışık ve önceki yerleştirme sonuçlarını incelemeniz gerekiyor. Şu sayfada sizin için makine bölümünü sorguladım. İstediğiniz üniversitenin yerleştirme önceliği sütununa bakın. İlk değer son yerleşen öğrencinin mezuniyet yılıdır. Siz 12 ve daha küçük değer olanlara bakacaksınız, sonra il dışından aldığını gösteren “D” değeri olması gerekiyor. Ve tabi ki min puan kısmında 61X5= 305 sizin OBP’nize yakın yerler olması gerekiyor.

  • Semih.1 dedi ki:

   Son bi sorum Hocam honaz iş saglığı ve guvenliği istiyorum sizce gelirmi benim il dısı tercihim bu veya paü makine teknikerliği gelirmi sizce 61 di diploma notum aydınlattıgnz için smdiden saolun

   • alperturkoglu dedi ki:

    Programları tek tek incelemem çok zor. Şu sayfada sizin için sorguladım. Yerleştirme önceliğinde “D” yazanlar METEB dışından alan yerleri gösterir. Yanındaki puan sizin puanınıza yakın mı inceleyin. Yerleştirme önceliğinde —- kesikli çizgi ve min puan kısmında puan varsa önceki yıl sınavsız geçişlilerin tamamı yerleşmiş YGS puanı ile de öğrenci almış demektir.(Tercih etmeniz halinde yerleşme ihtimaliniz çok yüksek demektir.) Hem yerleştirme önceliği hem de min puan kesikli çizgi ise bu sene yeni açılıyor demektir.

 163. mami dedi ki:

  2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullansam ve okula devam ederken tekrar ygs lys sınavına girip sıfırdan tercih yapıp üniversiteye gidebiliyormuyum 2 seneliği bırakıp?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet yapabilirsiniz.

   • asya dedi ki:

    aynı şeyi ifade etmek istiyoruz sanırım yine de teget etmek istedim. ygs ye girdim barajı geçemedim ve bende 2 yıllık geçiş hakkımla devlet ve özel ünv. tercih yaptım ama 4 yıllık okumak istiyorum şimdi ben 2 yıllık kazanıp gidersem ama 2 yıllık okurken aynı zamanda lys girip kazanıp 4 yıllık bi ünv. kazanırsam 2 yıllık ünv. 1. yılı kaydimı silip 4 yıllıga kayıt yaptırabiliyorum öyle dimi.
    ve tam burslu yazdım özelleri bişey farkeder mi

 164. zehra dedi ki:

  hocam meraba ben bu meslek lisesi ögrencisiyim ygs ye girdim ama barajı geçemediğim geçemediğim için yerleştirme puanım hesaplanmadı ve ben geçiş hakkımı kullanmak istiyorum kullanabilir miyim acaba ve bir yere yerleşebilir miyim?

 165. tarkan dedi ki:

  Hocam meraba. Ben Atl ve Metem. Metal bolumu mezunuyum size 2 sorum olacak
  1. Ygs ye girdim ancak 178 aldim okul puanimi hesapladim 56 puan veriyor bu puani ekleyim herhangi 2 yillik bi yer yazabilirmiyim yoksa kendi bolumum uzerinden mi bu puan gecerli.
  2. Side bu yil 2. Yillik direk gecisimi kullansam puanim dusermi?

  • alperturkoglu dedi ki:

   1-Herhangi bir 2 yıllık yazabilirsiniz ama yazdığınız bölüm önce kendi sınavsız geçiş öğrencilerini alır. Şu konuda YGS puanı ile alan programları nasıl anlayacağımızı yazdım.
   2-Sınavsız geçişle yerleşirseniz bir sonraki yıl okul puanınızı düşürmez.

 166. Gülcan dedi ki:

  merhaba ben geçiş hakkımı kullanıcam diyaliz att gıbi bölümlere 3a dan tercıh yapıcam bıldığım kadarıyla dıploma puanım 70,23 ben geçiş hakkımla tercıh yaparken hangı puana gore tercıh yapıcam 70,23 olarak bır puan yok cunku bilgilendirirseniz çok sevinirim 🙂

 167. Gözde dedi ki:

  merhaba benim 2. yılım ilk yıl kazandım fakat gitmedim puanım da düştü bu yıl ygsden 302 puan aldım fakat ben meslek lisesi mezunuyum hala sınavsız geçişimi kullanma hakkım varmıdır acaba? yanı kazanıp gitmemem sınavsız geçişimi etkiliyor mu ? kazandığım bölüm adaletti ama ben büro yönetimi ve sekreterlik mezunuyum? bu yıl sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum?

 168. Ebru dedi ki:

  Hocam merhaba kolay gelsin Anadolu Kız Meslek Lisesi bilgisayardan bu yıl mezun oldum OBP puanım 367,90000 diploma notum 73,58 Zonguldak’ta oturuyorum Bursa da her hangi myo’da okumak istiyorum yerleşir miyim ? Tercih yaparken nelere dikkat etmem gerek yardımcı olur musunuz? 🙁

 169. yarenn dedi ki:

  Konya öncelikte meteb ici yazıyor ama meteb dışından almış mı anlayamadım. Laboratuvar mezunuyum ilk ve acil yardim bölümüne gecisim var oraya gecmek istiyorum

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet geçen sene son yerleşen aday Konya içinden Sağlık Meslek Lisesi mezunu imiş. Konya dışından tercih edecek adayın okul türünün Anadolu Sağlık Meslek Lisesi olması lazım.

 170. yarenn dedi ki:

  Anadolu Sağlık meslek lisesi 2014 mezunuyum obp puanm 383 konyaya gecis yapmak istiyorum ama konya 397 puan yerlesir miyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şansınızı denersiniz. Bu arada bölüm yazmadığınız için diğer yerleştirme önceliklerine bakamıyorum. Konya METEB dışından öğrenci almış mı?

 171. seray dedi ki:

  dün ben bir soru sormustumfakat cevap alamadım.. 2014 öğrenci affıyla ilgili bi sorum olacaktı bu af ne zaman cıkıcak veya çıkacakmı bosuna mı umutlandırıyorlar bizi ? ben bazı sıkıntılar yuzunden maalesef gecen sene kazanmıs oldugum unıversıteye yerlesemedım eğer bu af çıkarsa eğitimime devam edebilicem.. bu af cıkıcakmı cıkacaksa ne zaman cıkacak meclis tatile giricek fakat 2014 öğrencı affıyla ilgili kesın bı açıklama bulamadım bi bilginiz varsa bu konu hakkında bilgilendirmenizi rica ediyorumm iyi günler.

 172. canan çetin dedi ki:

  hocam ygs ye girdim 242 puan aldım fakat ben sınavsız geçiş yapmak istiyorum ve nasıl başvuracagimi yada tercih yapacağımı bilmiyorum 2011 çoçu gelişimi mezunuyum diploma notum da 72.2

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınava girdiğinize göre YGS başvurunuz var. Bu aynı zamanda sınavsız geçiş içinde geçerli. Ancak öncelik son mezunlara olduğundan devlet üniversitelerine yerleşmeniz imkansız. Ancak Atatürk ün. açıköğretim Çocuk Gelişimi bölümüne yada Özel Üni. yerleşme şansınız var. Şu sayfadan 2013 yerleştirme sonuçlarını inceleyebilirsiniz.

 173. Ekin Gün dedi ki:

  Hocam merhabalar ben 2014 anadolu kiz meslek lisesi cocuk gelisimi mezunuyum obp 415 diploma notum 83 gazi üniversitesi ankara myo cocuk gelisimine gecis hakkimi kullanmak istiyorum gelme durumu nedir? 40 tl para yatirdim ama gecis hakkimi kullanmak istiyorum kutucugunu isaretlemedim bir problem olur mu?-Simdiden tesekkürler

 174. eda dedi ki:

  bir şey danışmak istiyorum ben 2 yıllık dış ticaret bölümü okuyorum ancak tekrar ygs sınavına girdim bu yıl başka bir üniversitede dış ticaret tercih edip derslerimi saydırarak devam edebiliyormuyum

 175. ilhan dedi ki:

  Merhaba benim obp puanim 322 sınavsız geçiş hakkini kullanmak istiyorum deniz ve liman işletmeciliği su an mezun olduğum bolum ise pazarlama ve perakende sizce gelirmi?

 176. seray dedi ki:

  merhaba ben 2013 meslek lisesi mezunuyum gecen sene 40 tl yatırarak sınava gırdım unıversıteyı kazandgım halde bazı sebeplerden dolayı kayıt yaptıramadım bu senede sınava gıremedım meslek çıkışlı oldugum için bu senede 2 yıllık gecıs hakkımı kullanabılırmıyım ? acil cevap verebılırmısınız hıc bır yerde bu soruma cevap bulamadım

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer bu yıl Ocak ayında başvuru yaptıysanız kullanabilirsiniz. Geçen yılki başvurunuz bu yıl için geçerli olmaz.

   • seray dedi ki:

    torba yasasıyla öğrencı affı gündemde peki bu af çıkarsa kazandımış oldugum halde kayıt yapıramadıgım unıversıteye kayıt yaptırma ımkanım oluyor mu ? ve bu af ne zaman cıkıcak bı bılgınız varsa ne zaman çıkacağı konusunda bılgılendırırsenız cok sevınrım

 177. aysenur dedi ki:

  mrb sınavsız geciş hakkımı kullanmak ıstıyorum obp puanım 340 bu puanlamı gecıs yapıcam bıde bu puana okulda puan verıcek mı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır OBP üzerine ayrıca puan eklenmez.

   • aysenur dedi ki:

    pekı bu puanla nerelere yerlesebılırım

    • alperturkoglu dedi ki:

     Bu şekilde puana göre ben yer bakmıyorum. ***Tablo-3A*** dan bakabilirsiniz.

     • uğurcan dedi ki:

      merhabalar ben sıvasta oturuyorum direk geçiş hakkımı kullanıcam marmara makine için Anadolu teknık lısesı 2012-2013 mezunuyum dıploma notum 65.21 obp 326 lisede alanımda makine idi.girme şansım yuksek olurmu. kafam cok karısık herkes farklı bısey soyluyor.yardımcı olursanız cok sevınırım.

      • alperturkoglu dedi ki:

       2013 yerleştirme sonuçlarına baktığımızda 13,3,İ,94 değerlerini görüyoruz. Yani son yılın teknik lise mezunları ile kontenjanı doluyor. Bir diğer ayrıntı “İ” meteb önceliğinden dolayı İstanbul dışından öğrenci almıyor. Gerçekçi olmak lazım 2014 mezunu olsaydınız dahi yerleşmeniz çok zordu.

 178. Sultsn dedi ki:

  Hocam ben açık öğretimden çocuk gelişimini okudum geçen yıl sınavsız geçiş hakkımu kullandım yerleşmedim Diploma notum 73.72 tekrardan kullanabilirmiyim sınavsız Geçiş hakkımı? LYS puanım YGS 4 254 lütfen yardım edin birde bu puanla başka hangi bölümleri seçebilirim

 179. nida dedi ki:

  Merhaba
  2010 Meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım bu sene Ygs sınavına girdim tercih listesi hazırlarken 2’sindende istediğim bölümleri aynı listede yazabiliyor muyum?

 180. Hatice dedi ki:

  Ankara meslek lisesi , cocuk gelişimi mezunuyum.yerleştirme ek puanım 305 .malatya iki yıllık çocuk gelişimini istiyorum ama puanı 400 yazıyo .sehir dışı olması önemlimi ? ve girme olasılığım nedir 🙁

 181. Ebru dedi ki:

  merhaba ben 2014 mezunuyum lisede muhasebe bölümü okudum ygs ve lys kötü gecti.oobp 362,40 2 yıllık istanbul üniversıtesı muhasebe bölümüne girebılırmıyım ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Geçen seneki yerleştirme öncelikleri ve OBP 310,90000 13,3,İ,95 olarak görünüyor. Anadolu Ticaret mezunu değilseniz yerleşemezsiniz. İ.Ö. düşünürseniz 371,05000 13,2,İ,95 yerleşme ihtimaliniz var.

   • Ebru dedi ki:

    düz meslek lisesıyım .peki istanbul içinde bir devlet üniversıtesıne yerlesebılırmıyım ?
    Birde muhasebenın alt dalları var onlardan birine girebilirmiyim? direkt muhasebe olması önemli degil.
    sivilhava lojıstıgı ,dıs tıcaret v.s

 182. admin dedi ki:

  merhaba hocam.ben 2013 mezunuyum.gecen yıl ygsye gırdım fakat barajı gecemedım.bende obp puanım ıle gecıs hakkımı kullandım kendı bolumum ıcın.ve kazandım ama kayıt yaptırmadım.sansımı denemek ıstedım bu senede sınava gırdım yıne olmadı.sımdı sınavsız gecıs hakkımı tekrardan kendı bolumum ıcın kullanmak ıstıyorum.olabilirmi??
  2.birde bir arkadasım sınavsız gecıs ıcınde para yatırmalıydın dedı ben ygsye gırdıgım ıcın onun parasını yatırmadım benı bılgılendırırmısın.
  teşekkürler iyi çalısmalar

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tekrar sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz. Meslek lisesi mezunu olduğunuzdan YGS için yaptığınız başvuru sınavsız geçiş içinde geçerli. Ayrıca bir ücret yatırmanıza gerek yoktu.

 183. Çağlar Pekcan dedi ki:

  2013 meslek lisesi mezunuyum ikinci kez ygs sınavına giriyorum ve ikisindede kazanamadim hala üniversite ye gitme şansım varmı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesi mezunu iseniz alanınızla ilgili 2 yıllık bölümlere sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. Mezuniyet alanınızı yazarsanız hangi bölümlere tercih yapabileceğinizi yazabilirim.

 184. alperen dedi ki:

  hocam ben geçen 2 yıllık sağlık kurumları işletmeciliğine geçtim sınavsız geçiş ile bu sene başka bir 2 yıllığa geçmek istiyorum puanım düşermi geçerken ?

 185. zeynep sema dedi ki:

  ben daha önce 2012 yılında geçiş hakkımı kullandım aöf yazdım ilk sıraya cıktı onu okuyorum fakat tekrar geçiş hakkımı kullanabilir miyim ?
  geçiş hakkını 2012 kullanamayan arkadaşlarımda şimdi sınava girip kullanabilir mi ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanabilirsiniz. Sınavsız geçiş için sınava girmelerine gerek yok. Ocak ayının ilk 2 haftasında başvuru yapılması gerekiyor.

 186. Esra dedi ki:

  Bilişim teknolojileri mezunuyum. ygs de barajı aşamadım sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım ama farklı bir ilde okumak istiyorum böyle bir imkanım var mı sizce? diploma puanım iyi..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişle ygs puanının zaten alakası yok. Ancak yerleştirme öncelik kriterlerinde herkes kendi ilinde önceliklidir. Bu nedenle tercihte bulunurken yerleştirme önceliği sütununda “D” olan yerlerde şansınız yüksek olacaktır. Şu konuyu okumanızı tavsiye ederim.

 187. Burak D dedi ki:

  Ben geçen sene meslek lisesinden mezun oldum ama tercih yapmadım.Bu sene tekrar ygs ye girdim fakat kotu geçti.Ve 40 tl yatırdım. Geçen sene 50 yatırıyorduk sanırım sınavsız geçiş + ygs için.Bu sene tercih yapacağın 2 yıllık direk geçebilir miyim?Hala içimde bi şüphe sıkıntı stres var olmuyor diye arkadaşlardan duydum.Ve tercih yaparsam diploma puanım dıser mı? Şimdiden teşekkürler:)

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu sayfadaki konuyu okumadan soru sormanız emeğe saygısızlık oluyor.Çünkü sorunuzun cevabı var. Diğer sorunuza gelince tercih yapmamışsınız, yerleşmemişsiniz. Bu durumda puanınız düşmez.

 188. recep ışık dedi ki:

  hocam bn 2 yıl önce mezun oldum bnm şimdi 2 yıllık geçiş hakkim varmi yok mu hocam beni bilgirendirir misiz

 189. ahmet topcu dedi ki:

  hocam ben 2012 2013 mezunuyum ygsye girdim 160 puan aldım sınavsız gecıs hakkı ıcın bıse yapmadım sadece bankaya 40 tl yatırdım okadar bıse yapmam gerekıyormuydu bıde sansım nekadar kendı bölumumle ılgılı yapsam daha sanlı olurmuyum teknık lısesı mezunuyum

 190. gökhanözer dedi ki:

  hocam bn ygsye girdim 135 puam aldım meslek lisesi makina bölümü mezunuyum bu yıl mezun oldum ama ygs zamanı 10 lira yatırmadım sadece 40 lira yatırdım ve girdim ama bişe çıkaramadım hocam şimdi 2 yıllık kendi bölümümü tercih edebilirmiyim bni bilgilendirirseniz sevinirim hocam hayırlı günler…

 191. melike dedi ki:

  merhaba ben bilişim teknolojileri bölümü mezunuyum ygs de 180 barajını aşamadım direk geçiş yapcam ama başka bölüme gidebilir miyim mesela sağlık yönetimi gibi bir bölüme…

  • alperturkoglu dedi ki:

   140 barajını aştığınız için 2 yıllıklara tercih hakkınız var. Ancak alan dışı bölümlerde öncelik alanın kendi öğrencilerinindir. Eğer kontenjan dolmazsa sizde YGS puanı ile tercihte bulunabilirsiniz. Şu sayfadan bölümlerin 2013 yerleştirme sonuçlarına ve puanlarına bakabilirsiniz.

 192. Buse dedi ki:

  Merhaba, anadolu teknik lisesi elektrik elektronik bölümü çıkışlıyım. 2013 ygs’ye girdim, lys’de girdim. Lys’den iyi bi puan alamadım. 2 yıllık kendi bölümümle ilgili tercih yaptım. Ama bu sınavsız geçiş olarak mı bilmiyorum. Yani normal lys sınavından sonra olan tercih zamaninda yaptım,geçen yıl ağustos civari sanırım. Elektronik Haberleşme Teknolojisi bölümüne yerleştim. Bu sene beden eğitimi öğretmenliğine hazırlanıyorum. Puanım düşecek mi?

 193. aysenur dedi ki:

  mrb ben 2014 meslek lısesı mezunuyum ygs de barajı gecemedım ve sınavsız gecıs hakkınıda 140 puanı asarak gecıs hakkımı kullanıcagımı duydum boyle bısey var mı ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş için sınava girme zorunluluğu olmadığından barajı geçme gibi bir zorunlulukta yok. Meslek lisesi mezunu iseniz alanınızla ilgili 2 yıllık bölümlere sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

 194. ecem dedi ki:

  hocam ben 12. sınıfım ygs ye girdim lys ye de girmek istiyorum ama eğer kötü geçerse direk geçiş yapma gibi bir planım var hem lys’ye girip hemde daha sonradan direk geçiş yapma ihtimalim var mı bunun için sınavda bir yeri işaretlemem gerekiyor mu?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet var. Meslek lisesi mezunu olacaksanız zaten Ocak ayında başvuru formunda bu bilgilerinizi girdiğinizden sınavsız geçiş hakkınız olmuş oluyor. Başka bir şey işaretlemenize gerek yok. Temmuz’da tercih döneminde hem YGS puanı, hem LYS puanı hem de sınavsız geçiş tercihlerinizi tercih listenize girebilirsiniz.

 195. tuğçe dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2012’de sınavsız geçiş hakkımı kullandım inşaat teknikerliği bölümüne geçiş yaptım ama okumaya gitmedim bu hakkımı tekrar kullanabilir miyim bu yıl?

 196. ERDEM dedi ki:

  ben mezun olarak tekrar sınavlara hazırlanıyorum.okul puanım 42. ygs puanım 190. lys puanlarımda bu civarda. ön lisans programlarında tercih robotlarını incelediğimde hem ygs hemde ygs ile girilen sağlık alanında bölümlere baktığımda puanım istediğim yerlere yetiyor. fakat benim meslek liselerine göre yerleşme şansım yüzde kaç?

 197. HÜLYA SARITAŞ dedi ki:

  merhaba hocam
  kızım buyıl 12.sınıf ANADOLU LİSESİ GRAFİK TASARIM bölümünü öğrencisi ağırlık diploma notunu hesapladığımda 295 ygs sınavına girdi fakat 2 yıllık sınavsız geçiş hakkınıda kullanmak istiyor geçen seneye göre sınavsız alan ünüversite taban puanlarına göre bu hakkıkını bu sene kullanabilirmi? kayseri erciyes ünüversitesi ni istiyor olabilirmi beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkını kullanabilir. Kayseri Erciyes Ün. Grafik tasarımı 2013 yerleştirme önceliklerine baktığımızda 313,95000 13,2,İ,95 değerlerini görüyoruz. Yani son mezunlardan okul türü normal meslek lisesi olan ve Kayseri içindeki öğrenciler yerleşmiş. OBP puanı 313,95’miş. Ama eğer kızınız anadolu mezunu olacaksa okul türü önceliği daha önemli olduğu için puanı düşük olsa da yerleşme şansı yüksek olacaktır. Diğer üniversitelerin yerleştirme önceliklerini şu sayfadan görebilirsiniz.

   • HÜLYA SARITAŞ dedi ki:

    hocam
    biz anne,baba olarak merak içindeyim tabiki bizim istediğmiz izmir ege ünüversitesi 1.sırada 2.sırada Eskişehir porsuk meslek yüksek okulu 3.sırada seçim olarak erciyes ünüversitesini yazmak ama obp puanı düşük olduğunu düşünerek 3.tercihi size yazdım birde kızım kayseriyi istiyor hızlı bir şekilde cevap yazdığınız için teşekkür ederim

    • alperturkoglu dedi ki:

     Rica ederim. Anlıyorum sizi. OBP puanının düşük olması büyük sıkıntı. Ama okul türü avantajını iyi değerlendirmek lazım. Tercih listesi oluştururken önce yerleşmesi zor ama daha çok istediğiniz yerlerden yerleşme ihtimali yüksek ama yerleştiğinde yine de mutlu olacağınız yerlere doğru yazmanızı tavsiye ederim.

    • yağmur00 dedi ki:

     Hocam Merhaba daha önce annem size benim durumumdan bahsetmiş ben grafik Tasarımı ve fotoğrafçılık bölümünde okuyorum. 291… küsürativar . Mesela Kayseri tercihim tuttu ama izmirde ek Kontenjan açıldı orayı seçtiğimiz Kayseri tercihim gidiyor mu yani Kayseri asıl olan ama izmirde ek Kontenjan açıldı izmirde o kontenjan için tercih yaparsam Kayseri hakkım bitiyor mu?

 198. talatt dedi ki:

  slm ben meslek lisesi mezunuyum mobilya dekorasyon bölümü dikey geçişle başka bölümlere gitme şansın varmı

 199. etem dedi ki:

  2010 sağlık çıkışlıyım lgs ye girmedim dgs den yararlana biliyormuyum.geçiş hakkım kaç sene geçerli

 200. neşe dedi ki:

  iyi günler..
  hocam ben and.ktml son sınıf bilişim bölümü öğrencisiyim puanlar düşük YGS1 ve YGS2 den 180 barajını geçemedim.Sınavsız geçişle yerleşmek istiyorum . Elazığlıyım ama Fırat üniversitesinde okumak istemiyorum..Kocaeli ya da Eskişehir’i tercih etmek istiyorum.Lütfen bu konu hakkında ayrıntılı yardımcı olabilir misiniz ? Öncelikli değilim bunun farkındayım ama sizce yerleşebilir miyim ?

 201. Dilan dedi ki:

  Merhaba hocam ben bu sene üniversiteye gitmekteyım ama hazırlık okuyorum iki senelik bölümüm dış ticaret ve hazırlık zorunlu ama ben kaldım hazırlıktan tekrar sınavsız geçiş hakkını kullanabiliyormuyum. kaydımımı aldırmam lazım bilgi veririseniz sevinirim. ygs için başvuru yaptım

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer bu yıl için Ocak ayında başvuru yaptıysanız sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanabilirsiniz.

   • dilan dedi ki:

    Evet bu yıl ocak ayında başvuru yaptım.Okuldan kaydımı mı aldırmam gerekiyor kaydım şu an okuduğum üniversitede tercih zamanına kadar almalı mıyım.Bir de puanım düşer mi tekrar tercih yapıcam diye.Geçen sene yaptığım gibi mi yapıcam tercihimi.

 202. Ömer dedi ki:

  merhaba ben anadolu teknik liseden mezun olacam bölümüm bilişim teknolojileri ben 2 yıllık sağlık bölümüne gitmek istiyorum okuldan başarı puanı hiç kesilmeden gelir mi?

 203. Nevra dedi ki:

  ben geçtiğimiz sene sınavsız geçiş hakkımı kullanarak bir bölüme girdim. fakat memenun değilim başka bir bölüme geçmek istiyorum. tekrar sınavsız olarak geçiş yapmam mümkün mü ? yoksa bu hakkım elimden gitti mi ? tercihlerde sınavsız geçiş hakkımın olduğu üniversiteleri seçersem kabul edilir miyim ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   2014 Ocak ayında tekrar başvuruda bulundu iseniz sınavsız geçiş hakkınızı bir kez daha kullanmanızda sakınca yok. Ancak öncelik son mezunlara olduğundan istediğiniz programa yerleşememe gibi bir durumunuz söz konusu olabilir.

 204. Can dedi ki:

  Merhaba ben 2013 sinavsiz gecis ucretini yatirdim dokuz eylule gectim bu sene baska bi universiteye sinavsiz gecmek istiyorum diger kaydimi sildirip fakat bu sene sinavsiz gecis ucreti falan yatirmadim gecen seneki ucret bu seneyide kapsarmi yoksa is isten gectimi

 205. Mine dedi ki:

  Merhaba ben Kız Meslek Lisesi Bilgiayar Bölümü mezunuyum.Bu seneye Ygs sınavında barajı geçtim ama sayılsandan geçemedim.Bilgisayar öğretmenliğine gitmek istiyorum okul puanıyla puanım yetiyor ama sayısaldan barajı gecemediğim için gidemezsin diyorlar 4 yıllıga lütfen yardımcı olun

 206. selim dedi ki:

  bn ticaret meslek lisesnde muhasebe bolumu okudum gecen yil acik ogretim ilahiyat tercih yaptim okuyorum fakat ilahiyat devam ederken icerdende bankacilik ve sigortacilik veya sosyal guvenlik okumak istiyorum direk gecis hakkim hala varmi

 207. SELİN dedi ki:

  MERHABALAR,
  2 YILLIK MESLEK YÜKSEK OKULUNA GİTTİM FAKAT BAZI SEBEPLERDEN DOLAYI BIRAKMAK ZORUNDA KALDIM BU SENE TEKRARDAN SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMI KULLANMAK İSTEMEKTEYİM. FAKAT MODA TASARIM OKUDUM BÖLÜMÜMÜ SEVMİYORUM BAŞKA BÖLÜMLERE GEÇİŞ YAPABİLİRMİYİM.
  YANİ ŞUANDA LİSE MEZUNU OLARAK GÖRÜNMEKTEYİM BAZI KAYNAKLARDAN OKUDUĞUM KADARIYLA SINAVA KATILAMIYORUM YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.

  SAYGILARIMLA

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelikle internet ortamında büyük harfle yazmanın bağırmak, azarlamak olduğunu hatırlatayım! Lisede hangi bölümden mezun olduğunuzu yazmamışsınız. Moda tasarımı yazdığınızdan giyim bölümü olabileceğini düşünüyorum. Bu durumda aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır. Meslek lisesi mezunu iseniz alanınızla ilgili bölümler için sınava girmenize gerek yok. Alan dışı tercih düşünüyorsanız sınava girmenize mani yok. Ancak bu yılki YGS zaten geçti.
   Çorap ve Moda Tasarımı 2
   Deri Konfeksiyon 2
   Deri Teknolojisi 2
   Giyim Üretim Teknolojisi 2
   Tekstil Teknolojisi 2

   • SELİN dedi ki:

    Hatırlatmanız için çok teşekkür ederim. Kusura bakmayınız öyle bir niyetim yok. Ygs sınavına girdim fakat düşük not aldım.Alan dışı tercih istiyorum.
    ne yapmam gerekli olduğu konuda yardımlarınızı beklemekteyim.
    Tekrardan kusura bakmayınız.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Alan dışı tercihte dikkat etmeniz 2 önemli nokta var. Öncelikle tercih edeceğiniz bölümün kontenjanı sınavsız geçişle dolmuyor yani YGS puanı ile öğrenci alıyor olması lazım. (İstediğiniz bölümün 2013 yerleştirme sonuçlarına bakarak yerleştirme öncelikleri sütununu inceleyin boşsa YGS ile de öğrenci almış demektir. ) Ve tabi diğer önemli bir konu puanınızın orada yazıyor olan min. puana yakın olmasıdır.

 208. Ahmet dedi ki:

  Hocam merhaba.Ben Teknik Meslek Lisesinde okuyorum ve ygs sınavına girip barajı geçtim.Lys başvurumuda yaptım fakat lys’de kötü puan almam durumunda 2 yıllık direk geçiş hakkım gider mi yoksa tercih listesinde 2 yıllık bölümleride puansız olarak direk tercih edip yerleşebilirmiyim ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş 2 yıllık bölümlere, alan dışı 2 yıllık bölümlere, LYS yada YGS ile alan 4 yıllık bölümlere tercihlerinizde yer vermenizde hiç bir sakınca yok. Sadece tercih sıralamanıza dikkat edin. En çok istediğinizden en az istediğiniz ama yerleşince pişman olmayacağınız yere doğru tercih yapın.

 209. Kübra dedi ki:

  Ya hocam ben 2013 grafk tasarım bölümü meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş 2 yıllık hakkımı kullanmadım bu sene kullanacagım 167 puan aldım sizce yerleşebilirmiyim ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş YGS puanı ile değil sınavsız geçiş yerleştirme öncelikleri ile yapılır. Bu nedenle puanınız alan dışı tercih yapacaksanız gerekli.

   • Kübra dedi ki:

    Hocam kusura bakmayın bazı üniversteler uan ile alıyor yani 140 puanını asınca girebiliyosun bende sınavsız geçişi bunun gibi sanmıştım bir senelik bi kaybım var bu etkilermi hocam ?

 210. aziz dedi ki:

  iyi günler;
  ygs sözel sınavından 206 aldım LYS sınavına girersem ygs puanım silinir mi? ve bu puanla nereye yerleşebilirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   LYS sınavı YGS puanınızı etkilemez. Bu puanla nereye yerleşirim tarzı sorulara yanıt veremiyorum. Tercih robotları var. Puanınızı yazarak sorgulama yapabilirsiniz.

 211. abdurrahman dedi ki:

  merhabalar ben 2 sene önce mezun oldum açıktan okumaya karar verdim ve ygs sınavına girdim 135 puan aldım sanırım giremiyorum sormak istediğim soru lys sınavına sınavsız başvurup açık öğretime girebilirmiyim yarın son güp cevaplarınızı bekliyorum.

  • alperturkoglu dedi ki:

   LYS sınavına sınavsız başvuru diye birşey olmaz. Eğer meslek lisesi mezunu iseniz ve YGS başvurusu yaptıysanız ki sınava girdiğinize göre yapmışsınız alanınızla ilgili 2 yıllık bölümlere Temmuz ayında tercihte bulunabilirsiniz.

 212. Sema dedi ki:

  Hocam merhaba ben 2013 meslek lisesi mezunuyum.Geçen yıl sınava girmedim ve bu yılda ygs sınavına girdim.Açıköğretimden 2 yıllık sağlık bölümünü okumak istiyorum.Ygs puanım 145 okul puanım ve diploma puanım eklenirse bu bölüme girebilir miyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aöf olarak sağlık bölümü sadece “Sağlık Kurumları İşletmeciliği” var. Eskişehir Anadolu Ü. aöf kontenjansız olduğundan 140 üzerinde almış olmanız bu bölüme yerleşmek için yeterli.

 213. PINAR dedi ki:

  MERHABA, BEN 2002-2003 TİCARET MES.LİS MUHASEBE MEZUNUYUM.SINAVA GİRDİM.101 PUAN ALMIŞTIM.TERCİH YAPMADIM VE SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMIDA KULLANMADIM.ŞİMDİ NASIL BİR YOL İZLEMEM LAZIM.

 214. mehmet çökelek dedi ki:

  İyi günler hocam.
  Ben bilgisayar bölümü meslek lisesi 2013 mezunuyum.Bu sene ygs den düşük puan alınca bende dikey geçişle bilgisayar programcılıgına gitmeye karar verdim.
  1- yerleştirilme şansım nedir
  2- lys sınavına girmedende dikey geçiş hakkımı kullanabilirmiyim.
  3- bilgisayar programcılgına gittikten sonra dgs ile bilgisayar mühendisligine geçtigimde 3.sınıftan mı başlıyoruz vede konularda aksama vs olurmu.
  teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   1-Dikey geçiş değil sınavsız geçiş! (Dikey geçiş üniversitede 2 yıllık bölümden 4 yıllığa geçiş demektir)
   2-Öncelik 2014 mezunlarının olacağından önceki mezunlardan öğrenci alan programlara tercih yaparsanız şansınız artar.
   3-Sınavsız geçişten faydalanmak için ne YGS ne de LYS girilir. Çünkü sınav puanına göre değil yerleştirme önceliklerine göre değerlendirilirsiniz.
   4-DGS ile mühendisliğe geçiş yaptığınızda 1.sınıftan başlarsınız sadece bazı derslerden muaf olabilirsiniz.

 215. merve dedi ki:

  hocam ygs-5ten 304 aldım okuldan gelen puan ıle 384 olacak ankaraiçi bi ün. okul öncesi öğ. yerleşme şansım var mı ?

 216. merve dedi ki:

  hocam ygs-5ten 304 puan aldım okuldan gelen puanla 384 olacak ankaraiçi bi üni. yerleşme şansım var mı ?

 217. merve dedi ki:

  merhaba hocam aöfden 2 yıllık çocuk gelişimi okuyup dgs ile 4 yıllıgs gecıs yapma sansım var mı ?

 218. ela dedi ki:

  slm ben ticaret meslek lisesi büro tönetim ssekreterliği bölümü son ssınıfım bn ygsden barajı geçemedim bu nedenle 2 yıllık geçiş hakkımı kullancm yalnız benim alttan 10 .ssınıf dil anlatım ssorumluluğum war eğe bunu weremezsem üüniwerssyete gidemiyeceğim bu yzden ne yapmm gerek ?bu arada bölümüm ile ilgili alanları nelerdir ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sorumluluk sınavında veremediyseniz tek ders sınavında vermelisiniz. Bu dersi veremeden mezun olamayacaksınız. Alanlarınız;
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   İşletme Yönetimi
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   Odyometri
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

 219. murat dedi ki:

  hocam merhaba ben ygs1 135 okul puanım 60 üstüne eklenip sınavsız geçiş olmadan kendi bölümümde 2 yıllık gidebilirmiyim yoksa 2 yıllık ygs ham puanlar için mi şimdiden çok teşekkürler…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kendi alanınızda öncelik sınav geçişlilerinken niye YGS puanı ile gitme düşünceniz var anlayamadım. Zaten alanınızla ilgili tercih yaparsanız sınavsız geçişle yerleştirilirsiniz.

   • murat dedi ki:

    peki hocam başka şehire gidebilirmiyim birde bizim hocamız aklımı karıştırdı ygs ye gireni ygs puanıyla alırlar diye yardımınız için teşekkür ederim.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Başka şehirlerde öncelik o şehrin öğrencilerinin olacaktır.Kontenjan kalırsa METEB dışındanda öğrenci alınıyor.YGS girmiş olsanızda alanınızla ilgili programlarda sınavsız geçişle yerleştirilirsiniz.

 220. gurbet dedi ki:

  ben ygs sınav barajını geçemedeim.Muhasebe bölümü okuyorum.Ancak üniversitede bu bölümü seçmek istemiyorum.Bölüm değiştirebilme gibi bir imkanım var mı ? Varsa eğer hangi bölümleri seçebilirim ?

 221. murat1981 dedi ki:

  hocam iyi akşamlar ben ygs 180 puanın üzerinde 213 puan aldım açıköğretim üniversitesinde devam etmek için lys ye girmelimiyim.birde kuzenim kimya bölümü son sınfta okuyor ygsde 138 puan aldı sınavsız geçiş hakkı varmı?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Açıköğretim 2 yada 4 yıllık bölümler için YGS puanı ile tercih yapabilirsiniz. Kuzeninizin sınavsız geçiş bölümlerinden faydalanmak için YGS puanına ihtiyacı yok.Sınavsız geçiş öncelikleri ile tercih yapabilir.

 222. harun dedi ki:

  selam ben geçen sene 2013 te meslek lisesinden mezun oldum bu sene 2014 sınavsız geçiş hakkıyla yerşebilirmiyim yoksa açıkta kalırmıyım

 223. belkiii dedi ki:

  slm ben meslk lisesi 12.sınıfm ygsden istediğim sonucu alamadm barajı gectm ama puanm yeterli deil 2 yıllık cocuk gelişimşne gecmek istiyorum dgs ile 4 yıllığa tamamlama sansım var mı acaba

 224. nihal dedi ki:

  ben meslek lisesi ögrencisiyim ygs puan 168 iki yıllık kendi alanımda hacettepeyi yazmayı düşünüyrm çünkü ailem şehr dışı istemiyo oranın çıkma olaslıgı nedir meslek lisesi oldugumz için hiç bişey bilmyrz kmsede yardmcı olmuyo yardmcı olursanız sevinrm.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sadece meslek lisesi öğrencisiyim ve Hacettepe’yi yazmayı düşünüyorum demişsiniz. Okuduğunuz bölümü ve tercih etmek istediğiniz bölümü tahmin mi etmemi istiyorsunuz 🙂

   • nihal dedi ki:

    aşçılık okuyorum ve kendi alanım olan turizm otelcilge grmek istyrm girebilir mym sizce ? hacettepeye

    • alperturkoglu dedi ki:

     Geçen seneki yerleştirme önceliklerine göre; 341,90000 13,3,İ,95
     “3” ifadesi Anadolu Meslek Lisesi mezunlarını aldığını gösteriyor, “İ” sadece Ankara içinden aldığını, diploma notuda 68,35 miş. Bu değerlere göre kendi durumunuzu değerlendirin.

 225. ibrahimmm dedi ki:

  hocam yakşamlar ben 4.sınıf meslek lisesinin bilgisayar bölümünü okuyan veee ygs ye girip 140 alan veee 2senelik geçiş yapmak istiyen bir öğrenciyim yalnız işte istediğimiz bolumu seçebiliyormuyuz 2senelikte ben bide pc programcılığı yada wep tasarımcılığı falan düşünüyorum hanii başka bolum seçemezsek bunlardan birini okucam valaaa yardımcı olursanız çok sevinirimyaaaa gerçekten aklım çok karışık……..

 226. Büşra dedi ki:

  Merhaba;

  Hocam ben kız meslek lisesinde okuyorum ygs3 201 , ygs4 199 ygs5 184 puanım aof sosyal hizmetler istiyorum 4 yıllık gelme şansı falan var mı ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sosyal Hizmetler 4 yıllık programı yok. Eğer bahsettiğiniz Sosyal Hizmet bölümü ise Atatürk Ün. açıköğretim programı geçen yılki taban puanı 319,98749. YGS-5 puanınız 184. Maalesef şansınız yok gibi.

 227. seyhan dedi ki:

  2008 kimya bölümü mezunuyum a.ö.f saglik kurumu 2 sinif ygs ikinci sinava hak kazandim tibbi laboratuvar bölümü tercih edebilirmiyim ve farkli hangi bölümü tercih edebilirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   “a.ö.f saglik kurumu 2 sinif ygs ikinci sinava hak kazandim” anlayamadım!

   • seyhan dedi ki:

    a.o.f 2 sinifta okuyorum sinava girdim baraji gectim ve tibbi laboranrtlik veya baska bölümü secebilirmiyim

    • alperturkoglu dedi ki:

     Bu bölüm alanınız dışında ise 2013 yerleştirme sonuçlarını inceleyin. Yerleştirme önceliği sütunu boş alan yerlerin yanındaki puanlara göre tercihte bulunabilirsiniz. Birde sınavsız 2.üniversite kapsamında şu sayfada yer alan kontenjansız bölümlere eylül yada ekim aylarında başvuruda bulunabilirsiniz.

  • mert dedi ki:

   Hocam ben ticaretmeslek lisesi muhasebe bolumunden mezun olucam hocam direk gecis yapicam ve bolumlerimde tarım isletmeciligi diye bir bolum var bu bolumu 2 sene okusam sonra dikey gecis sinaviyla 4 yila tamamlasam ziirat muhendisi olabilirmiyim olma sansim varmi .

   • alperturkoglu dedi ki:

    Maalesef bölümünüzün DGS ile devam edebileceği 4 yıllıklar:
    İşletme ,Tarım Ekonomisi, İşletme-Ekonomi,Lojistik Yönetimi,Tarım İşletmeciliği,Pazarlama

 228. arda dedi ki:

  hocam ben ygs den 141 aldım tercih edbileğim bölümleri yaza bilirmsiniz.

 229. Tuğba YILDIRIM dedi ki:

  Merhaba Hocam; ben ygs3 ten 215 puan aldım ziraat mühendisliği istiyorum yalnız ygs1 ve ygs2 den 180 barajını geçemedim:ygs1 158 ygs2 159 aldım lys de sayısaldan fazla yaparsam yerleşme imkanım varmıdır.

 230. melek dedi ki:

  ygsden 200 alldm diplomayla 240 olur radyolojiye optisyenlik odyometri gigi bölümlere girebilirmiym düz lise okuyorm

 231. TAYFUN dedi ki:

  merhba hocam ben sınava gırdım yanlız barajı gecemedım sınavsız gecıs hakımı kulanabılırmıyım tıcaret lısesı mezuyum .ılgınız ıcın tesekur.
  yanlız ben sınavsız gecıs hakımı kulanmak ıstıyorumu ısatetledımı hatırlamıyorum gınee gırebılırımıyım

 232. elif dedi ki:

  ygs1 ve ygs2 den barajı geçemedim digerlerinden geçtim.lysye sayısaldan girebilir miyim ?

 233. Yasin dedi ki:

  Hocam ben ygsye girdim fakat yanlışlıkla saatle girdigim için sınavım iptal oldu şimdi ben dikey geçiş hakkımı kullanabilirmiyim ??

 234. dilek dedi ki:

  ben 12.sınıf öğrenciyim ygsden 178 aldım bölümüm pazarlama ve perakende sigorta şirketinde staj görüyorum 2 yıllık sınavsız geçişle hangi üniversitelere gidebilirim bide kesin bi üniversiteye gidermiyim

 235. gökhan dedi ki:

  Hocam İyi Günler Ben bilişim teknolojileri web tasarım okuyorum ygs girdim ama geçemedim geçiş hakkımı kullanmak istiyorum tercih edebileğim 2 yıllık bölümleri söyleyebilirmisiniz ?

 236. mustafa dedi ki:

  hocam hayırlı sabahlar ben düz lise mezunuyum bu sene ygs ye girdim
  ygs: 1:141.97761
  ygs: 2:139.99302
  ygs: 3:184.22924
  ygs: 4:184.73147
  ygs: 5:171.91723
  ygs: 6:156.08448
  bu durumda lys ye girmeme gerek varmı acaba cevap verirseniz sevinirim

 237. cemile dedi ki:

  merhaba 2005 ticaret lise mezuyum sınavsız geçişle açık öğr. üni gen. muhasebe bölümüne yerleştirildim fakat gitmedim bu senede tekrar denemek için sınava girdim sınav sonuçları şöyle ygs1 134,14 ygs2 133,58 ygs3 134 090 ygs4 130 ygs5 135,58 ygs6 137,20 barajı geçemedim fakat sınavsız geçiş hakkını kaç kez kullanabiliyoruz ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Herhangi bir sınırlama yok. Bu yılda kullanabilirsiniz. Ancak öncelik son mezunlara olduğundan tercihlerde buna dikkat etmelisiniz. Sadece açıköğretim düşünüyorsanız zaten kesin yerleşirsiniz.

 238. Mustafa Bayram dedi ki:

  merhaba hoca meslek lisesi 12. sınıf öğrencisiyim tesisat teknolojisi iklimlendirme bölümü yapıda tesisat dalında okuyorum 2014 ygs ye girdim fakat kötü bir sonuç aldım barajı dahi geçemedim sınavsız geçişimi kullanmak istiyorum yalnız bulunduğum ilde okumak istemiyorum başka illeri yazmak istiyorum istanbul , tekirdağ vs. bu mümkünmü ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Mümkün. Ancak tercih edeceğiniz yerlerin yerleştirme önceliği sütununa dikkat etmelisiniz. Çünkü herkes kendi ilinde önceliklidir. “İ” ifadesi varsa sadece il içinden alıyor demektir. Siz “D” yazan yerleri tercih etmelisiniz. Sınavsız geçiş bölümleriniz aşağıda yer alıyor. Bunların 2013 yerleştirme sonuçlarını şu sayfada bölüm isimlerine tıklayarak inceleyin. En uygun yerleri şimdiden kenara not edin.
   Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
   Gaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
   İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi 2
   Yapı Tesisat Teknolojisi 2

 239. ali dedi ki:

  hocam ben ygs 2 den 140 aldım okulpuanıda eklenince maden teknolojisi bölümüne gidebilirmiyim

 240. ali dedi ki:

  merhaba hocam ben endüstri meslek lisesi 2012 mezunuyum 2012de düzce ünvst.kazndım fakat bazı sorunlar yüzünden bırakmak zorunda kaldım ama bu sene ygs snvına tekrar girdim ygs1 den ygs1 128,29813 puan almısım calısamadım icin düsük puan aldım ben 2yllk direk gecis hakkımı kulnmak istyorum yanlız ailemn sıkıntılaır yüzünden istnbul dısı sehrlerde terch yapamıyorum istanbul içi hangi bölüm yada hangi ünvst terch yaparsam 2yllk direk gecis olur akşam ögretimide olabilir şimideden cok tesekür ederim yazarsnız sevnirim..

 241. erkan dedi ki:

  Hocam merhabalar.Ben lise son sinif ogrencisiyim.plastik bolumu ogrenciaiyim. Fakat 2 yillik yatay gecis hakkimi makine bolumu uzerine okumak istiyorum . Boyle birsey mumkunmudur. Acil cevap verirseniz sevinirim . Saygilar..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Maalesef makine bölümü sizin sınavsız geçiş bölümünüz değil. Sizin bölümleriniz:
   Boya Teknolojisi 2
   Endüstriyel Bitkiler Yetiştiriciliği 2
   Gıda Teknolojisi 2
   Kağıt Teknolojisi 2
   Kimya Teknolojisi 2
   Kozmetik Teknolojisi 2
   Laboratuvar Teknolojisi 2
   Lastik ve Plastik Teknolojisi 2
   Maden Teknolojisi 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Şarap Üretim Teknolojisi 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi 2
   Tıbbi ve Aromatik Bitkiler 2
   Yağ Endüstrisi 2
   Yapı Yalıtım Teknolojisi 2

 242. gaye dedi ki:

  Hocam okul birincisiyim fakat ygs yi geçemedim 160 da kaldım okul puan ekleyince bide kendi bölümümü seçince 250 oluyor ben 4 yıllık üniversiteye okul birincisi kontenjanından yararlanıp girebilirmiyim bilgi verirseniz sevinirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   180 puanı geçemediğiniz için okul birincisi de olsanız 4 yıllık tercih edemezsiniz diye biliyorum. Yarın bu konuyu rehber öğretmenimize tekrar soracam.

   • Berk dedi ki:

    Hocam merhaba bu sene sınavsız geçiş yapacağım fakat bazı üniversitelerin sadece yerleştirme öncelikleri kısmı boş. Bir kaç kişiye sordum en son YGS ile alındığı için boş denildi. Peki En son YGS ile alındı ama o bölüme de sınavsız geçiş ile yerleşen var mı? Yani sınavsız geçiş yapanları ilk alıp kontenjan artınca da YGS’den mi alındı?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Yerleştirme öncelikleri boş olan bölümlerde sınavsız geçiş öğrencilerinin tamamı yerleşmiş, kontenjan dolmadığı için YGS puanı ile de alan dışından öğrenci alınmış demektir. Oralarda şansınız %100 diyebiliriz 🙂

 243. asena dedi ki:

  Merhaba hocam ben meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim bu sene üniversiteye gitmeyeceğim seneye gitmeyi düşünüyorum ama seneye okul puanım gelecek mi?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Okul puanınız gelir. Ancak şunu mutlaka hatırlatayım. Sınavsız geçişte öncelik son mezunlarındır. Seneye bu konuda avantajınızı yitirmek istemiyorsanız, sınavsız geçiş tercihinde bulunup bir yere yerleşin sonra kaydınızı dondurun. Seneye istediğiniz yeri kazanırsanız sınavsız geçiş bölümünden kaydınızı sildirirsiniz. Kazanamazsanız dondurduğunuz programa devam edersiniz.

 244. murat dedi ki:

  hocam,ben ygs 3 201, ygs 3 213, ygs5 180, ygs 6 150 puan tutturdum.açıköğretim lise mezunuyum.2 yıllık açıköğretim hangi bölümleri secebilirim..

 245. meltem dedi ki:

  ben lise muhasebe bölümü mezunuyum sınavsız geçiş açıköğretim hangi bölümleri tercih edebilirim.

 246. Cennet dedi ki:

  Ben YGS ye girmedim dikey geçiş hakkımı kullancam okul puanımla açıktan okuyabilirmiyim okursam hangi bölümlere gidebilirim ?

 247. ece dedi ki:

  ben lise kimya bölümü okuyorum.ygsden 138 aldım.acıköğretim sınavsız hangi bölümleri seçebilirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesi ise aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.
   Ayakkabı Tasarım ve Üretimi 2
   Deri Konfeksiyon 2
   Deri Teknolojisi 2
   Boya Teknolojisi 2
   Endüstriyel Bitkiler Yetiştiriciliği 2
   Gıda Teknolojisi 2
   Kağıt Teknolojisi 2
   Kimya Teknolojisi 2
   Kozmetik Teknolojisi 2
   Laboratuvar Teknolojisi 2
   Lastik ve Plastik Teknolojisi 2
   Maden Teknolojisi 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Şarap Üretim Teknolojisi 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve DepolamaTeknolojisi 2
   Tıbbi ve Aromatik Bitkiler 2
   Yağ Endüstrisi 2
   Yapı Yalıtım Teknolojisi 2

 248. kaya dedi ki:

  İyi günler, ben ticaret meslek lisesinde Büro yönetimi ve sekreterlik alanında okudum. YGS ye girdim ama 133 puan almışım hangi bölümleri tercih edebilirim biraz aydınlatabilirmisiniz şimdiden teşekkürler..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Mezuniyet alan kodunuz 3229 ise sınavsız geçiş bölümleriniz şunlardır:
   1. Ağız ve Diş Sağlığı 2
   2. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   3. İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   4. Odyometri 2
   5. Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   6. Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik 2
   7. Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2

 249. tuğçe aktaş dedi ki:

  Merhaba ben 2012 yılı ordu teknik ve endüstri meslek lisesi inşaat bölümü mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullandm ama bazı nedenlerden dolayı gidemedim tekrar kullanabiliyor muyum bu yıl?

 250. tennur dedi ki:

  mrb. ben 2010 mezunuyum bu sene 40 tl yatrdım ve ygs ye grdim fakat 137 alıp barajı geçememişim açık öğretim okumak istiyorum ama bu puanla olmaz dimi

 251. Sinan dedi ki:

  İyi akşamlar hocam merak ettiğim şey 180 barajını geçemediğim halde 4 yıllık bi bölüme gitme gibi birşey varmıdır

 252. hediye dedi ki:

  Ygs barajı geçemedim ama okul birincisiyim okul birincisi kontenjanından 4 yıllık üniversiteye gidebilirmiyim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sadece 4 yıllık aöf bölümlerini tercih edebilirsiniz. Bu durumda okul birinciliğinizi 4 yıllıklar için kullanamıyorsunuz. Kılavuzdan benim çıkardığım sonuç bu ama farklı sitelerde sorgulamaya devam edin.

 253. beren dedi ki:

  merhaba alper be ben ygs 5 ten 165 puan aldım aöf sosyal hizmetler istiyorum acaba bu puanla geçiş yapabilirmiyim lütfen ardımcı oln

  • alperturkoglu dedi ki:

   Erzurum Atatürk ve Eskişehir Anadolu Ü. Açıköğretim Fakülteleri Sosyal Hizmetler bölümlerini tercih etmeniz durumunda kontenjansız olduğundan yerleşme ihtimaliniz çok yüksek.

 254. esra dedi ki:

  merhaba hocam ben bu sene ygs sınavına gırdım cok ıyı bır puan gelmedı.anadolu kız teknık ve meslek lısesınde okudum. gıda teknolojısı bolumunden meznum. acaba hangı bolumlere sınavsız gecıs hakkım var. yardımcı olursanız cok sevınırım.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var.
   Aşçılık 2
   İkram Hizmetleri 2
   Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2

 255. gülcan dedi ki:

  Merhaba hocam bn kiz meslek lisesinde cocuk gelisimi bolumunu okuyorum bu sene ygs sinavina girdim 160puan aldim bu bolumden gecis haakkimi kullansam 2yillik sosyal hizmetler bolumune kesin gidebilirmiyim lutfen yardim edin yardimlariniz icin simdikten teşekkür ederim…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sosyal Hizmetler sizin sınavsız geçiş bölümünüz. Eğer bu bölümü düşünüyorsanız YGS puanı ile işiniz yok. Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçları var. Yerleştirme öncelikleri sütununu inceleyin.Kendi durumunuza uygun yerleri tercih edebilirsiniz.

   • gülcan dedi ki:

    Hocam cevabinizi soylediginiz siteyi inceledim ama bise anlamadim ve puanlar cok yuksek ve hep burslu gorunuyo burs nasil oluyo aciklarsaniz sevinirim.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Öğretmenlerinizin sizi bilgilendirmemesine kızıyorum ama sizinde araştırmamanıza kızıyorum. Kendi alanınızdaki programlara sınavsız geçişle yerleşeceksiniz. Orada yer alan puanların YGS puanı olmadığını OBP puanı olduğunu biliyor olmanız lazım. (Diploma notunuz X 5)

 256. Esin dedi ki:

  Hocam merhaba , YGS’ye girdim ama hiç iyi bir sonuç almadım. Meslek lisesinde Grafik ve Fotoğrafçılık okuyorum geçiş hakkımı kullanma gibi bir sansım var fakat hangi üniversitelere ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş bölümleriniz aşağıdaki bölümlerden oluşuyor. Hangi okullarda olduğunu görmek için şu sayfada ilgili bölümün üzerine tıklayabilirsiniz.
   Basım ve Yayın Teknolojileri 2
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2
   Grafik Tasarımı 2
   Halıcılık ve Kilimcilik 2
   Marka İletişimi 2
   Mimari Dekoratif Sanatlar 2
   Reklamcılık 2
   Basın ve Yayıncılık 2

 257. elif dedi ki:

  Meslek lisesinde okuyorum ve bu yıl ygs ye girdim fakat sınavsız gecisten faydalanmak istiyorum bunun icinde ygs den 140 puan alamayınca tercih yapılamayacagı söyleniyor ne derece dogru ? Bir de sehirdısı sınavsız tercih yapmak istesem diploma puanıyla degilde ygs puanıyla alınabilecegim söyleniyor ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Adı üstünde “Sınavsız Geçiş” neden 140 puan gereksin. Meslek lisesi öğrencileri alanlarının devamı niteliğindeki ön lisans programlarına sınavsız tercihte bulunabilirler. Yerleştirme önceliği; 1-Mezuniyet yılı 2014 olanlar önceliklidir. 2-Mezuniyet yılı aynı ise okul türü anadolu,teknik lise olanlar önceliklidir. 3- Okul türü de aynı ise METEB içi(kendi ilindeki programlara başvuranlar öncelikli yerleştirilir) 4-METEB aynı ise OBP puanına göre (Diploma notu X 5) 5-Hepsi aynı ise yaşı küçük olan önceliklidir.

   • elif dedi ki:

    teşekkür ederim 🙂 Şehir dışına 2 yıllık olan kendi bölümüme ygs puanı ile mi yerleştiriliyorum yoksa diploma puanı ile mi ? Bana diploma puanıyla değilde ygs+ okul puanı diye söylenmişti

 258. Aslıhan dedi ki:

  Ben 2012-2013 Ticaret meslek lisesi mezunuyum geçen yıl sınavsız geçiş hakkımıda kullanmadım ygsdende tercih yapmadım bu yıl geçiş yapmak istiyorum alanımdan bir bölüme geçiş hakkım iptal oldu mu?

 259. yasemin aydın dedi ki:

  iyi aksamlar 2002-20003 ticaret meslek lisesi MUHASEBE mezunuyum ygs sınavına girdim ADALET bolumunu okumak istiyorum barajı geçemezsem sınavsız geçiş hakkımdan yararlanıp acıkogretim adalet bolumunu tercıh edebilirmiyim .birde ygs girdikden sonra lgsyede girmeme gerek varmı sonucda ben barajı geçersem yine acıkdan okumak istiyorum evli olduğumdan dolayı.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Adalet bölümü sizin sınavsız geçiş bölümünüz olmadığından herhangi bir puan türünde mutlaka 140 barajını geçmelisiniz. Aksi taktirde tercih yapamazsınız. LYS girmenize gerek yok.

 260. turgut dedi ki:

  hocam merhaba
  – ÜMRANİYE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ- – 15.06.2004 yılında mezun oldum
  2666 – TESVİYE mezunuyum daha önce sınavsız geçiş hakkımı kullanmıştım otomotiv bölümü bir yıl okumuştum okulu bazı nedenlerden dolayı bırakmak zorunda kalmıştım bu sene 40 TL yatırarak YGS ye girdim barajı geçemesem de sınavsız geçiş yapabiliyor muyum birde Grafik Tasarımı 2 okumak istiyorum geçiş hakkım olurmu hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanabilirsiniz. Bunların arasında Grafik Tasarım bölümü de var.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
   Endüstriyel Kalıpçılık 2
   Gemi Makineleri İşletme 2
   Grafik Tasarımı 2
   İş Makineleri Operatörlüğü 2
   Makine 2
   Mekatronik 2
   Metalurji 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Otomotiv Teknolojisi 2
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Tarım Makineleri 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve DepolamaTeknolojisi

   • turgut dedi ki:

    Hocam tskler birde ygs sinav sonuclarindan sonra mi sinavsiz gecis icin basvuru yapmamiz gerekiyor sinavsiz basvuru icin ne yapmamiz gerekiyor bilgilendirirmisiniz

    • alperturkoglu dedi ki:

     Meslek lisesi mezunları Ocak ayında YGS için başvuru yaptıklarında aslında sınavsız geçiş içinde başvuru yapmış oldular. Ayrıca başvuru yapmanıza gerek yok. Temmuz ayında tercih işlemlerinde alanınızla ilgili bölümleri tercih ettiğinizde sınavsız geçiş önceliklerinize göre değerlendirileceksiniz.

   • cebrail dedi ki:

    ygs ye girmeden açık öğretim sğlık kurumlaaarı işletmeciliği bölümüne kayıt yaptırabilirmiyim ?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Mezuniyet branşınızı yazmamışsınız. Ticaret lisesi Muhasebe yada sağlık meslek lisesi mezunu iseniz sınavsız geçişle tercih etme hakkınız var. Ama doğrudan kayıt yaptırmak gibi birşey kimse için söz konusu olamaz.

  • alper dedi ki:

   hocam iyi günler. benim geçen sene 2 yıllık geçiş hakkım vardı sivas çıktı ama gitmedim . dondurmadım da bu yıl gide blir miyim ?_

 261. betül dedi ki:

  Merhaba ben meslek lisesi ogrencisiyim bu sene ygs sinavina girdim fakat sinavim guzel geçmedi 2 yillik geçiş hakkimi kullanıp bunu daha sonra 4 yilliga tamamlamak istiyorum fakat bu konuda pek bilgim yok acaba 2 yıllık hakkimi 4 yilliga nasıl tamamlayabilirim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Okuyacağınız 2 yıllık programa göre DGS sınavı ile yerleşebileceğiniz 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilirsiniz.Şu sayfada mezun olduğunuz bölüm kısmından 2 yıllık bölüm seçerseniz altında yerleşebileceğiniz lisans programlarını görebilirsiniz. Bunun dışında açıköğretimde bazı lisans programlarına da sınavsız tercih yaparak lisans tamamlayabilirsiniz.

 262. gülbahar dedi ki:

  mrb ben 2007 tcaret meslek lisesi muznuyum bu sene ygs ye girdimi işaretledim sınavım kötü geçti pek puan beklemiyrum okudugum bölüm üzerinden bölümde okumak istemiyrum sınavsız geçişten yinede yararlanabilyrum peki ben hangi bölümleri seçebilrim büro yönetimi okudum lise ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz. Mezuniyet alan kodunuz 3675 ise sınavsız geçiş bölümleriniz;
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   İşletme Yönetimi 2
   Ağız ve Diş Sağlığı 2
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   Odyometri 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik 2
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2

 263. Ezgi dedi ki:

  Merhaba ben 12.sınıftayım sağlık meslek lisesi okuyorum. 40 tl yatırdım ygsye gırmek idstiyrum diye. Ama oylesine giricektim. Bugun bazı sorunlardan dolayı sınava giremedim sınavsız geçiş hakkım yandı mı ? 140 barajını geçmen gerekiyodu , sınavsız geçiş yapamıcaksın diyorlar lutfen yardımcı olun 🙁

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alakası yok. Adı üstünde sınavsız geçiş. Temmuz ayında sınava girmemiş olsanız da kendi alanınızla ilgili bölümlere tercih yapabileceksiniz.

 264. ayhan dedi ki:

  ben sımdı 40 tl yi yatırmısdım yarın bi aksilik oldu sınava giremiyecegim meslek lisesi okuyorum acaba 2 yıllık dikey gecıs hakkımı kullana bılırmıyım

 265. berivan dedi ki:

  mrb hocam ben sınavsız geçiş hakkını işaretlemedim ygs ye girmek istiyorumu işaretledim şimdi ben sınava girmeden sınavsız geçiş yapabilirmiyim …

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesi mezunu iseniz YGS sınavına girsenizde girmesenizde, sınavsız geçişi işaretlemesenizde sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır.

 266. ufuk dedi ki:

  kolay gelsin ben bu sene ygs ye giricem ve 1 ay sonra askere gidicem acaba bu sene tercih yapmasam bi dahaki sene ygsye girmeme gerek varmı ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS puanı sadece içinde bulunduğunuz yıl için geçerlidir. Bu yıl tercih yapmazsanız puanınız yanmış olur. Tekrar sınava girmeniz gerekir.

 267. nihal dedi ki:

  ben 12. sınıf pastacılık lisesinde okuyrm eger ygsden istediğim puanı alamazsam sınavsız geçiş hakkımı kullanı p kendi alanım olmayn adalet yüksek okuluna geçiş yapablir mym?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır yapamazsınız. Sınavsız geçiş çok açık şekilde belirtildiği gibi sadece kendi alanınızın devamı niteliğindeki programlar için geçerlidir.

 268. ahmet dedi ki:

  mrb hocam ben gecen sene ygs ye gırdım fakat tercih yapmadım bu sene sınavsız gecis hakkımı kullana bilirmiyim kullana bilirsim ucret yatırcammı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında yatırmanız ve başvuruda bulunmanız gerekiyordu. Anladığım kadarı ile başvuru yapmamışsınız. Bu yıl için tercih hakkınız maalesef yok.

 269. BİLGE dedi ki:

  Merhaba. ben 2012 ticaret lisesi mezunuyum 2013 yılında sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve karabük üniversitesinde tıbbi dökümantasyon bölümünde okuyorum fakat şuan ingilizce hazırlık okuyorum daha bölüme geçmedim. Aynı bölüm üzerinden üniversite değişikliği yapmak istiyorum.tekrardan sınavsız geçiş hakkımı kullanıp başka üniversiteye tercih yapabilirmiyim ??

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aynı bölüm üzerinden değişiklik için yatay geçiş konusunu inceleyebilirsiniz. Tabi sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanma hakkınızda var.

 270. merve dedi ki:

  hocam merhabalar sınavsız geçiş hakkını kullanmak için ygs barajını geçmek gerekiyor mu?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş, adı üstünde sınava girmeden kendi alanınızdaki programlara tercih yaptığınız bir sistem. Sınava girmeyince Baraj puanı gibi de bir durum söz konusu olmuyor.

   • seçkin çelik dedi ki:

    Hocam kolay gelsin.Hocam ben 2012 meslek lisesi mezunuyum.Bölümüm metal tek.Hocam eğer ygs sınavında başarılı olamassam geçiş hakkımı kendi bölümüm üzerinde kullanmayı istiyorum.Kendi bölümümün yerleştirme önceliklerine baktım 4 5 şehirde yerleştirme önceliği boş bırakılmış.ben düzce üniversitesini istiyorum orasının kontenjanı daha çok olurmu sizce Hocam ? Eğerki orası olmassa diyerlerine yerleşme şansım varmı ? ilk tercihlerde olmassa ikinci tercihlerde kesin olabilirmi hocam ??

    • alperturkoglu dedi ki:

     Yerleştirme öncelikleri boş olan yerler için şu yorumu yapıyoruz. Sınavsız geçiş başvurusunda bulunanların tamamı yerleşmiş, kontenjanı dolmadığı için YGS puanı ile alan dışından da öğrenci almıştır. Düzce ü. hangi bölümü soruyorsunuz bilmiyorum. Yerleştirme Kılavuzunda kontenjanlarda açıklanır. Kesin ifadesini hiç bir zaman kullanamam. Bende sizler gibi bir önceki yılın yerleştirme önceliklerine bakarak durum hakkında size bilgi verebiliyorum. Bu sene başvuran öğrenci sayısı yada öğrenci nitelikleri değişebilir. Bunu göz ardı etmeden yerleşmeyi en çok istediğiniz bölümden en az istediğiniz ama yerleştiğinizde mutsuz olmayacağınız yere doğru 30 tane tercih hakkınız olacak. Hakkınızda hayırlısı olsun.

    • ali dedi ki:

     kardesim dikkatimi cekdide düzceyi yazmak istyorum yazmssın sakın yazma ben 2010de orayı kazndım fakat hoclar dersleri yuznden brakmak zorunda kaldım bu sne cünkü mezun wrmiyor 2 yllgı 4 5yıla uzatıyorlar anlıcagın pişmanlık orasını yazma sakıın

 271. eda dedi ki:

  iyi günler hocam bn şuan unw 2. sınıf öğrencisiyim ancak bölümümü sevmiyorum. bi hocam yeni yönetmeliğe göre sınava girdiğim puanla gtmek istediğin bölümün o yılki giriş puanıyla tercih edip gidebilceğimi sööyledi. aynı bölüm değil yanlız geçmek istedgm ünw tekrar 1. sınıftan başlayarak gitme şansım var mıdır

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu konuda yönetmelik olduğunu duymadım. Olsa 2014 kılavuzunda yer alırdı. Sınav puanını sadece sınava girdiğiniz puanı aldığınız yıl kullanabilirsiniz.

 272. adem dedi ki:

  merhabalar hocam ben açıköğretim den mezun aşamasındayım bu sene mezun olacağım. tesisat teknolojisi ve iklimlendime bölümü okuyorum fakat bu bölüme gitmek değilde ben elektrik bölümünü tercih yapmak istiyorum bunun için sınavda barajı aşmak gerekiyormu. yada böyle bi şansım varmı istediğim bölüme gitmem gibi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sizin sınavsız geçiş bölümleriniz aşağıdakilerdir. Bunların dışında bir bölüm için YGS sınavına girerek alan için gerekli puanı almanız gerekir.
   Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
   Gaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
   İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi 2
   Yapı Tesisat Teknolojisi 2

 273. hasan ozsoy dedi ki:

  selamun aleykum hocam ben elektrk eloktrnık bolumu son sınıf oğrencısıyım hocam benım sorum ben sımdı ygs basvurdum ama 2 yıllık hakkımı kullanmak ıstıyorum belırlı bı barajı gecmek zorundamıyım eğer cevaplarsanız cok mutlu olurum sımdıden teşekkurler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aleyküm selam. Sınavsız geçiş için herhangi bir sınava girmenize dolayısı ile barajı aşmanıza gerek yok. Yerleştirme önceliklerine göre değerlendirileceksiniz.*Bakınız*

   • hasan ozsoy dedi ki:

    coooook teşekkurler hocam rahatladım yanı barajı gecemesemde 2 yıllık gecısı kullanabılcem ya zaten okulda başarılıyım ortalama 75 80 arası girerım herhalde hocam yanı barajı gecemzsem gıdebılırım deme hocam

 274. Ramazan Yılmaz dedi ki:

  hocam merhaba, Ben Adana da meslek yüksekokulda okuyordum. Başarılı olamadım bıraktım. Şuan İstanbuldayım çalışıyorum meslekte kariyerimi ilerletmek istiyorum. Size sorum şöyle olacak. Adana da meslek lisesi bitrdim ve benim 2.yıllık geçiş hakkım var. Bu 2 yıllık geçiş hakkımı İstanbulda ki meslek yüksek okullarında değerlendirme şansım olur mu yani kayıt yaptırabilir miyim? Bide bölümüm bilgisayar programcılığıydı. Muhasebe ye geçebilirmiyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   İlk sorunuza kısmı olarak evet diyebilirim. Çünkü sınavsız geçişte programlara önce son mezunlar, okul türü anadolu olan ve kendi ilindeki öğrenciler yerleştirilir. Kontenjan kalırsa il dışından öğrenci alınır. Tercih yaparken önceki mezunlardan ve il dışından öğrenci alan programlara tercihte bulunmanız lazım. Muhasebe sizin sınavsız geçiş alanınız değil. Bu bölüme ancak YGS puanı ile tercihte bulunabilirsiniz. (Son olarak tercihte bulunmanız için 2014 Ocak ayında tekrar başvuruda bulunmuş olmanız gerekiyordu.)

 275. dinç dedi ki:

  merhaba ben 12.sınıf pazarlama ve perakende bölümünde okuyorum ygs için 40 tl yatırmadım sınavsz geçiş için 10 tl yatırdım ama geçiş hakkımı kullanmam için ygs ye de girmem gerekiyomuş galiba sizce girebilicekmiyim yoksa 10 tl yatırdım diye giremicekmiyim bide 40 tl yi hala yatırma şansım varmı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sözüm size değil size bunu söyleyenlere. “Ne alaka kardeşim. Sınavsız geçiş adı üstünde sınava girmeden kendi alanınızda tercih yapmanızı ve geçiş yapmanızı sağlayan sistem. Kılavuzda açık olarak belirtilmiş sınavsız geçiş için 10 TL yatırılır ve YGS sınavına girme zorunluluğu yoktur.” İçiniz rahat olsun. Temmuz ayında internetten sınavsız geçiş tercihinde bulunabileceksiniz.

 276. mehmet dedi ki:

  hocam benimde bir sorum olacak.bu ay ygs sınavına giricem.lojistik bölümü uzaktan egitim programına kayıt yaptırmak istiyorum yanlız şöyle bişey var ygs 6 puanı ile alıyorlar yani ben ygs sınavına girdiğimde ygs 6 sınavınada girmiş oluyormuyum yoksa ayriyetten bir sınava dahamı giricem.simdiden çok tesekkürler hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Siz sadece 1 tane YGS sınavına gireceksiniz. Sizin 6 tane farklı puan türünüz hesaplanacak. Yani bunlar ayrı ayrı sınavlar değil. YGS-6 hesaplanırken:
   Temel Matematik (Yüzde 37), Türkçe (Yüzde 33), Fen Bilimleri (Yüzde 20), Sosyal Bilimler (Yüzde 10).

 277. ALi dedi ki:

  Hocam Merhaba…

  Ben ticaret meslek lisesi, Muhasebe bölümü çıkışlıyım.
  ” Kültürel Miras ve Turizm” okumak istiyorum…

  Sınavsız geçiş yapabilirmiyim?
  yapamazsam eğer
  sınavda barajı geçmem yeterli olur mu?

  Saygılar…

 278. elif dedi ki:

  hocam iyi akşamlar yurt dışı eğitim hakkında ne düşünüyorsunuz bir öneriniz var mı nasıl birşey sizce

 279. emre dedi ki:

  Hocam salemün aleyküm hocam ben lise 12 sınıfım bu sene ygsye gırcem ama basırılı olmayacagımı bılıyorum.. ve 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak ıstıyorum bunun ıcın dıploma puanımızla mı gırıyoz bunu oğrencektım… 2ci sorum 2 yıllık elektirik elektronık okumak ıstıyorum bolumum elektırık elektronık guvenlık sıstemı ztn dıploma puanım 75 76 larda gireblirmiyim yardımınızı beklıyoum ..
  HOCAM BU SENE 2 YILLIK DOĞRUDAN GEÇMEK İÇİN 140 BARAJINI YGSDE GEÇMEK MI GEREKIYOR LUTFEN YARDIM

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aleyküm selam. Sınavsız geçişte, yerleştirme önceliklerine bakılarak yerleştirme yapılır. Yerleştirme önceliklerinin neler olduğuna şu sayfadan bakabilirsiniz. Sınavsız geçiş bölümlerinize de şu sayfadan bakabilirsiniz. Tercih etmek istediğiniz bölümün yerleştirme önceliklerini inceleyerek kendi durumunuza göre Temmuz ayında tercih yapacaksınız. Bu arada diğer sorunuza gelince sınavsız geçiş adı üstünde sınavsız YGS sınavı yada baraj gibi şeyler söz konusu değil.

 280. elif dedi ki:

  Merhabalar hocam ben 2013 çocuk gelişimi mezunuyum hazırlanıyorum şuan 4 yıllık için fakat nasip olmazsa 2 yıllık geçiş hakkımı kullanıp tekrar sınavlarına girip 4 yıllığı hedefliyorum acaba okul puanım da düşme gibi birşey söz konusu oluyor mu ? teşekkürler şimdiden

 281. bahar dedi ki:

  mrblar kolay gelsin ben bitlisde okuyorum son senem sınava gircem ama ii net çıkartamayacağımdan girmek istemiyorum sınavsız geçişin de belli bi puanı varmış 140 puanı geçmek gerekiyormuş doğru mu acaba??

  • alperturkoglu dedi ki:

   Adı üstünde “sınavsız geçiş”. Sınavsız geçişten faydalanmak için sınava girmek gerekmediğinden barajı aşmak gibi birşey de söz konusu değil. Yerleştirme önceliklerine göre yerleşirsiniz.

 282. begüm dedi ki:

  merhaba ben 3675 büro yönetimi bölümü 12.sınıf ögrencısıyım 2 yıllık geçişlerimizde 2014 ösym klavuzunda agız ve diş saglıgı gözkuyor yanı var degilmi birde siz söylermısınız sınavsız geçiş bölümlerimi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bende 2014 kılavuzuna göre şu bölümler olduğunu görüyorum.
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   İşletme Yönetimi 2
   Ağız ve Diş Sağlığı 2
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   Odyometri 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik 2
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

 283. ayşenur dedi ki:

  iyi günler hocam ben çocuk gelişimi mezunuyum sınava hazırlanıyorum ama istedigim yerler gelmezse sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. sınavsız geçiş hakkını kullanırken nasıl tercih yapıcaz. ben kahramanmaraş elbistan ilçesindeyim sınavsız geçiş hakkını yaparken nereleri yazabilirim bi yardımcı olursanız çok sevinir hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelikle şunu hatırlatmak istiyorum. Eğer çocuk gelişimi yada sosyal hizmetler bölümlerini istiyorsanız sınava girmenize gerek yok. Bunlar dışında ise sınava girmeniz şart. Sınavsız geçişte istediğiniz her yeri yazabilirsiniz. Ancak yerleştirme önceliklerinde herkes kendi ilinde öncelikli olduğundan ya sadece kendi ilinizdeki bölümleri yada yerleştirme önceliği sütununda “D” olanları tercih etmelisiniz.

 284. yasemin cebeci dedi ki:

  slm hocam ben açıklise Anadolu iamam hatip son sınıftayım bu sene sınavsız geçişi kaçırdım ama ortak derslerim 7 tane kaldı seçtiklerim hariç seneye sınavsız geçişe kayıt olabilirmiyim ilahiyat okumak istiyorum hocam cvp verirseniz çok sevinirim hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   2015 Ocak ayının 2 haftasında başvuru yaparak, Temmuz ayında sınavsız geçiş bölümünüz olan Anadolu Ü. açıköğetim ilahiyat yada Erzurum Atatürk Ü. Aöf ilahiyata tercihte bulunabilirsiniz.

 285. halil hilmi öztürk dedi ki:

  Merhabalar hocam meslek lisesi makine bölümü mezunuyum gecis hakkimi kullandim ve suan universitedeyim fakat bu sene tekrar hazirlaniyorum eger bi 4yillik kazanirsam okul puanim ham puanima katki eder mi? bi kac arkadasim okul puaninin katki etmeyecegini soyluyor suan okudugum icin ama gecis hakki kullandigimdan dolayi eder diye biliyorum sizce ne olur

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişle yerleştiğiniz için puanınızda düşme olması yada okul puanı eklenmemesi gibi birşey söz konusu değil. Kendi alanınızla ilgili 4 yıllık bölümleri tercih ederseniz diploma notunuz X 5 X 0,18 kadar ek puan, farklı bir 4 yıllık tercih ederseniz okul puanı X 5 X 0,12 ek puan alırsınız.

 286. Görkem smo dedi ki:

  Ben 1998 çocuk gelişimi mezunuyum sınavsız geçiş yapıp okumak istiyorum bu hakkım var mı ? Tek hayalim öğretmen olmak

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş 4 yıllık değil 2 yıllık Çocuk Gelişimi ve Sosyal Hizmetler bölümleri için var. Öğretmenlik için YGS ve LYS’ye girerek 4 yıllık bölüm okumanız gerekir.

   • Görkem smo dedi ki:

    Çocuk gelisimi 2 YIL okursam çalisma imkanim varmi ve sosyal hizmetlerî seçersem sinavsiz geçîste sonuç alabîlîrmiyim
    Bu armada Ben çocuk gelisimi bölümüyüm dirk sosyal hizmetleri seçsem o da our mu kendi bölümümü kullanmadan sorularimla sizi sizi you’re bu armada hakkinizi helal edin
    Bu sene basvuru hakkim kaçti degil mi

    • alperturkoglu dedi ki:

     Son sorunuzdan başlayayım. Eğer 15 Ocak’a kadar başvuruda bulunmadıysanız bu yıl tercih yapamazsınız.
     2 yıllık Çocuk gelişimi okuduğunuzda kreş ve anaokullarında yardımcı eleman olarak çalışabilirsiniz.
     Sosyal hizmetler bölümü de sizin sınavsız geçiş bölümünüz. Her iki bölümünde açıköğretim programını tercih etmeniz durumunda doğrudan yerleşebilirsiniz.

     • Görkem smo dedi ki:

      Baş vuru yaparken hem çocuk gelişimine hemde sosyal hizmetlere ayrı form alarak mı kayıt yapacağım ?

      • alperturkoglu dedi ki:

       Doğrudan başvuru yada kayıt yaptırmak gibi birşey zaten söz konusu değil.Normal tercihler gibi internet üzerinden tercih yapacaksınız. En çok istediğiniz programdan en az istediğiniz ama yerleştiğinizde pişman olmayacağınız programa doğru tercih yapacaksınız.

 287. rumeysa bektemir dedi ki:

  Lutfen yardimci olun ! Ben meslek lisesi mezunuyum , 2 yıllık gecis hakkımı kullanıp kayit yaptirdim fakat hic gitmedim yani 1 gun dahi devamliligim yok . Hala direk gecis hakkim var mi . Istanbulda okumak istiyorum

 288. sultan dedi ki:

  slm hocam.ben eskişehir ilahiyat fakültesi öğrencisiyim..açık öğretimden okuyorum seneye bitiyor.sınnavsız geçiş yapmıştm tekrar yapma hakkım varmı acaba?..

 289. suzan dedi ki:

  ben saglık meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim sınavsız geçiş hakkımda farklı bir il tercih etmek istiyorum bu mümkünmüdür yüzde kaç şansm var ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Farklı bir il tercih edebilirsiniz. Sınavsız geçişte METEB önceliği 3.önemli kriterdir. Yani her öğrenci kendi ilindeki meslek yüksek okullarında önceliklidir. Buna göre farklı il tercih etmeniz durumunda o ilin öğrencileri öncelikli yerleşecektir. Yüzdesini ben yada başkası bilemez.

 290. selda dedi ki:

  merhabalar hocam anadolu ticaret meslek lisesi bilgisayar bölümü 2013 mezunuyum ,bu yıl açık öğretimden sınavsız geçiş yapmak istiyorum kabul edilme şansım ne kadar yani yeni mezunlara öncelik tanınınıyor ya.

  birde açıköğretimden başka bir bölümü yani istediğim herhangi bir bölümü ygs ye girmeden de kayıt yaptırabilirmiyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bölümünüze ait açıköğretim sınavsız geçiş bölümü sadece Erzurum Atatürk Ü. Bilgisayar Programcılığı var. Kontenjansız olduğundan tercih etmeniz halinde kesin yerleşirsiniz. YGS girmeden kayıt yaptırabileceğiniz başka aöf bölümü yok.

 291. seckin dedi ki:

  ösymye kayıt yapmadım ve bankaya sınavsız gecıs hakkım ıcın 10 tl yatırdım sınavsız gecıs hakkımı kullanabılıyor muyum ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Başvuru yapmadığınız için para yatırmış olmanızın bir anlamı olmuyor maalesef.

   • ersinn dedi ki:

    Hocam iyi günler.Hocam ben 2012 yılında meslek lisesi mezunuyum.40 tl yatırdım.ygs sınavına gireceğim eğer başarılı olamassam sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum.bölümüm metal teknolojisi kaynak tek. yani yerleştirme önceliklerini inceledim 5 ayrı şehirlerde boş bırakılmış bu durumda girebilirmiym kendi bölümüme ? İlk tercihlerde olmassa ikinci tercihlerde mutlaka olurmu hocam ? Açıktan ünv. gidiyorum sınavsız geçiş açısından sıkıntı olurmu ? (kusura bakmayın biraz uzun oldu Hocam)

    • alperturkoglu dedi ki:

     5 şehirde boş bırakılmış demişsiniz. Kendi alanınızdaki sınavsız geçiş bölümleriniz için boş olanlara zaten %100 yerleşirsiniz ama sizin yeleştirme önceliği dolu olan yerler için de şansınız olduğunu unutmayın. İlk tercihlerde 30 tercih hakkınızı güzel yaparsanız yerleşirsiniz. Ama dediğiniz gibi ek tercihlerde de olabilir. Açıköğretim okuyor olmanız sıkıntı olmaz.

 292. naz dedi ki:

  ben geçen yıl iki geçiş hakkıkmı kullandım şuan okuyorum ama bu yıl sonunda dondurup başka bir bölüme geçiş hakkımı kullanmak istiyorum …
  isteğim bölümün olma şansı nedeir ?
  beni bu konuda detaylı olarak bilgilendirirseniz çok mutlu olurum .

 293. Esra dedi ki:

  Çocuk gelişimi mezunuyum geçen sene iki yıllık geçiş hakkımı kullandım ama yerleşemedim bu sene sınava giricem olmazsa yine geçiş hakkımı kullanabiliyor muyum öyle bi hakkım var mı?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet kullanabilirsiniz.

   • Esra dedi ki:

    Baktım ama pek bir sey bulamadım aynı çatı altına başka bölümlerde tercih edebilir miyim ve öyle bi tercih varsa bunlar hangi bölümler nasıl öğrenebilirim?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sizin sınavsız geçiş bölümleriniz Çocuk Gelişimi ve Sosyal Hizmetler bölümüdür. Yani 2 tane sınavsız geçiş bölümünüz var. Geçen sene Atatürk Ün. açıköğretim programı olarak çocuk gelişimi bölümü ilk defa açıldı ve bildiğim kadarı ile kontenjan sınırlaması yok. En son tercih olarak Sosyal Hizmetler ve Çocuk Gelişimi açıköğretim programlarını yazabilirsiniz. (Ve en önemlisi bu bölümler için sizin sınava girmenize zaten gerek yok. Alan dışı tercih düşünüyorsanız YGS’ye girmelisiniz.)

 294. erkt dedi ki:

  merhaba hocam motorlu araclar bolumunde meslek lısesınde okuyorum, son sınıfım otomotıv bolumunu okumak ısdıyorum sansım varmıdır ?

 295. yagmur dedi ki:

  merabalar ben 11.sınıf öğrencisiyim derslerimin çok iyi olmasına ragmen sınavsız geçiş yapıp üstüne 2 yıl daha tamamlamak ve 4 yıllığı bitirmek istiyorum bunun için notlarımı yüksek tutuyorum yalnız kafamda bi sürü sorular dolaşıyor ben suan teknik lisede ve bilgisayar bölümünde okuyorum yalnız üniv.de düşünmüyorum bilgisayar okumak ve her geçen gün 2015 ygsisi için farklı seyler söyledikleri için beni endişelendiriyolar lütfen yardımcı olun ben sınavsız bilgisayar harici geçebilirmiyim 2015 yılında üniversteye ve seçeceğim bölümdenmi 2 yıl daha sınav olacağım ve herhangi bi sınava 2015 yılında girmicem dimi ders notlarıma göremi alım yapılacak şimdiden teşekkürler 🙂

  • alperturkoglu dedi ki:

   Oldukça karışık yazmışsınız. 2015’te ne olacağını sınavsız geçiş sisteminin devam edip etmeyeceğini bilemem. Alan dışı bölüm düşünüyorsanız mutlaka sınava girmelisiniz.Alanınızla ilgili bölümler için sınavsız geçiş yapabilirsiniz. Bu durumda da sadece diploma puanınıza göre değil yerleştirme öncelik kriterlerine göre yapılır. Sitemde pek çok yerde bunu anlattım.

   • yagmur dedi ki:

    2015 yılı için ygsenin kalkma ihtimalinin olduğunu söylüyorlar ben 2015te gireceğim için kaygılıyım

    • alperturkoglu dedi ki:

     Henüz YGS’nin kalkacağı yada yerine getirilecek sistemin nasıl olacağı belli değilken bu konuda benim yorum yapmam mümkün değil. Ama sonuçta yüksek öğrenime geçmek için illaki bir sistem olacak belki sizin için daha hayırlı olur.

 296. yasin dedi ki:

  hocam ben bilişim teknolojileri alanını okuyorum son sınıfım 2 yıllk üniversiteye gidicem inşallah istanbulda oturuyorum istanbulda okumak istiyorum (iü,ytü) ygs de barajı geçersen kesin gidersin diyolar doğrumu acaba doğru değilse obp kaç olsa istanbulda bir üniversiteye giderim
  anadolu bilişim deyil düz bilişim okuyorum bunuda eklim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelikle alanınızın devamı niteliğindeki programlar için sınava girmenize gerek olmadığını hatırlatayım. Bu durumda baraj geçmek gibi bir durumda söz konusu değil. Öte yandan dediğiniz üniversitelerin Bilgisayar Programcılığı 2013 yerleştirme sonuçlarına baktığımızda en az teknik lise mezunlarının genel olarak da Anadolu Teknik mezunlarının alındığını ve kontenjanın bu şekilde dolduğunu görüyoruz. Siz düz bilişim dediğiniz için şansınızın İstanbul için çok çok düşük olduğunu söyleyebilirim. Diğer üni. 2013 yerleştirme sonuçlarına şuradan bakabilirsiniz.

   • yasin dedi ki:

    peki ygs -1 den 260 puan alsam (diploma notuyla birlikte) istanbulda okuyabilirmiyim

    • alperturkoglu dedi ki:

     Önce sınavsız geçiş öğrencileri yerleştirildiğinden YGS’den aldığınız puanın hiç bir önemi yoktur. Yerleştirme öncelikleri her zaman YGS puanından önce değerlendirilir. Kontenjan kalırsa YGS puanı ile öğrenci alınır.

 297. ahmet dedi ki:

  Merhaba hocam , ben sınavsız geçiş için önlisans ilahiyata kayıt yaptıracağım fakat kayıt zamanı ile ilgili bir bilgiye ulaşamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ön lisansa doğrudan kayıt yaptırmak diye bir uygulama yok. 15 Ocak’a kadar başvuruda bulunduysanız Temmuz ayını bekleyerek tercihte bulunacaksınız. Yerleştikten sonra kayıt yaptıracaksınız.

 298. ali dedi ki:

  slm bn şu an çok programlı lise okuyorum 2 yıllık dış ticaret düşünüyorum sonradan açıktan 4 yıllığa tamamlicam gelecekte 2 yıllık okuyanlar ne kadar fiyat alıyorlar

  slm bn üniversite olarak istanbul ticaret üniversitesine gitmek istiyorum ama meslek lisesi okuyorum 4 yıllığı kazanamasam bu üniversiteye gidebilirmiyim veya gidemesemde hangi şehirlerde üniversitelere gidebilirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ne kadar fiyat dediğiniz herhalde ücret demek istiyorsunuz. Rehber öğretmen değilim. Bu tür konular hakkında bilgim yok.
   Bu özel bir üniversite dış ticaret tam burslu kontenjanı sadece 7 kişi. geçen seneki yerleştirme önceliklerine göre (13,3,İ,95) Anadolu Ticaret mezunlarını almış ve en düşük obp 363,95000 puanmış.

 299. nur dedi ki:

  merhabalar hocam ben 2012 ticaret meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık sınıvsız geçişimi kullandım çanakkale on sekiz mart çıktı fakat istediğim bölüm olmadığı için kayıt yaptırmadım bu sene tekrardan 2 yıllık hakkımı kullanabilirmiyim teşekkürler.

 300. demet dedi ki:

  merhaba ticaret meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim ve açıktan okuyorum ösym için başvuru yaptım 2 senelik geçiş hakkımı kullanıcam. sağlık işletmeciliği bölümünü seçebilirmiyim seçersem istanbulda bir üniversteye girebilirmiyim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim…

 301. neşe dedi ki:

  İyi günler meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim sınavsız geçiş hakkımız için 40+10 lira yatıracağım hakkında bir bilgim yoktu sonradan öğrendim dolayısıyla sadece 40 lira yatırmış oldum.Şimdi ben sınavsız geçiş hakkımı kullanabilecek miyim yoksa +10 lira yatırmadığım için kullanamayacak mıyım ?

 302. gübahar dedi ki:

  hocamm bn 2009-2010 anadolu ımam htıp lısesı mezunuyum…bnm hala sınavsız gecıs hakkm varmı acaba…ve sadece ılahıyat olarakmı gecıs hkkımı kullnabılırm???

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız var. Evet sadece açıköğretim 2 yıllık ilahiyat olarak kullanabilirsiniz. Ama anladığım kadarı ile bu yıl 15 Ocak’ta sona eren başvuruları kaçırmışsınız.

 303. busra dedi ki:

  Ben 2012 ticaret meslek lisesi mezunuyum sinava girmedm vede basvuru falan da yapmadm yani gecis hakkimi kullanmak istiyorm diye simdi acik ogretm okumak istiyorm ve sinava girmeniz lazim dediler ben sinavsiz gecis hakkimi kullanip acik ogretime yazilamazmiyim yada sinavsiz gecis hakkimi kullanip iki yillik bolumlerdn okuyabiljr miyim bunlari yapmam icin illede sinava girmem mi lazim

  • alperturkoglu dedi ki:

   İster aöf ister örgün 2 yıllık kendi alanınızla ilgili bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var. Ancak 15 Ocak 2014’e kadar başvuruda bulunmanız lazımdı. 2015’e kalmışsınız.

 304. sevgi dedi ki:

  hocam mrb ben anadolu ticaret mslek lisesi bilgisayar böümüne gidiyorum . iki yllık geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ama kendi bölümümü değil de sosyal hizmeler bölümünü istiyorum böyle bir seçeeğim var mı acaba.

 305. murat işgüzar dedi ki:

  selam hocam size bi sorum olacaktı.
  ben Adana Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi tekstil bölümü (dal dokuma) öğrencisiyim bu sene 23 mart 2014 de ygs var biliyorsunuz ben bankaya 40 tl yatırdım ve okuldan aldıgım başuru formunu doldurup ygsye girmek istiyorumu işaretledim fakat biliyorsunuz ki meslek liselerinde matematik geometri fizik kimya biyoloji cografya derslerini sadece 9 ve 10. sınıfta görüyoruz ben şimdi ygs ye şansımı denemek için gireceğim muhtemelen barajı geçmem çok zor bu yüzden direk geçiş hakkımı kullanmak istiyorum konya ereğli kemal akman meslek yüksek okulunu çok istiyorum ordan başka bi okulu istemiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor hiç bi fikrim yok kime sorsam farklı farklı seyler söylüyor kafam iyice karıştı nete girim bakim dedim bu siteyle karşılaştım yorumları okudum cok güzel bilgi veriyorsunuz şimdi benim öğrenmek istediğim şey benim istediğim okulu tutturabilmem için tercihimi nasıl yapmam gerektiği?
  muhtemelen diploma puanım yuksek olur tahminimce yani 9.sınıf yıl sonu notum 52,57 10, sınıf 70,08 11,sınıf 7,15 bu sene ilk dönemdeki not ortalamam 82,02 diploma puanımıda nasıl hesaplamam gerektiğini bilmiyorum şöyle tahmini bi hesap yapabilirmisiniz.
  ve bana konya ereğli kemal akman meslek yüksek okulunun tekstil bölümünü gecen yıl kaç puanla kapattıgını gösterebilirmisiniz biliyorum cok sey istedim ama inanın kafam çok karışık herkes ayrı bişey söylüyor..s lütfen yardımcı olun en kısa zamanda cevabınızı beklyorum…

  • murat işgüzar dedi ki:

   hocam bide bi sorum daha var okudugum bölüm dokuma üniverstede moda tasarımı veya giyim üretim teknolojisi bölümüne geçiş yapabilirmiyim ve kpssden iyi bi puan alırsam atanma şansım ne kadar yani meslegimin memur olarak alımı varmı ben yok diye biliyorum özel sektöre girdiği için

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş bölümleriniz şunlar: Çorap ve Moda Tasarımı,Halıcılık ve Kilimcilik ,Moda Tasarımı ,Tekstil Teknolojisi
   Yazdığınız okulda bölümlerden sadece Tekstil Teknolojisi var. 2013 yerleştirme sonuçlarına göre sınavsız geçiş öğrencilerinin hepsi yerleşmiş hatta YGS puanlılar da yerleştikten sonra bile kontenjan dolmamış. Yazdığınız okula çok rahatlıkla yerleşirsiniz zaten. (Bence niye bu kadar az tercih edildiğini araştırın. Hayal kırıklığına uğramayın.)68,91×5 = 344,55 OBP puanınız.

   • murat işgüzar dedi ki:

    hocam çok teşekkür ederim çok sağolun gerçekten çok yardımcı oldunuz ama ben başta bu bölüme gitmek istemedim lise 2ye gecerken tercih yaptım ve ilk sıraya yazdıgım bölümün gelecegini bilmiyordum ilk sırayada tekstil yazdım sonradan alıştım ve biraz hocalarıma falan sordum etrafımdaki tekstilcilere sordum ve iyi bi meslek oldugunu ülkemizde tekstil sektörü oldugu sürece işsiz kalmicagımı ve maddi gelirininde yüksek oldugunu soylediler ama neden bu kadar az tercih edildiğini bilmiyorum bide bana sen adanadasın konyayı istiyorsun önce konyadakileri alırlar seni belki almazlarda dendi bu olabilirmi

    • alperturkoglu dedi ki:

     Söylediğiniz bölüme, Konya ve Konya dışından başvuran tüm sınavsız geçişliler yerleşmiş üstüne YGS puanı ile alan dışı öğrencilerde yerleşmiş. Yani tüm başvuranlar yerleşmiş.

     • murat işgüzar dedi ki:

      tekrar teşekkür ederim hocam beni çok büyük bi dertten kurtardınız kime sorduysam farklı farklı konuşuyor kafam çok karışmıştı sayenizde tam olarak kafamdaki karışıklık soru işaretleri gitmiş oldu Allah sizden razı olsun…

 306. Arife dedi ki:

  merhaba ben meslek lisesi okuyorum sınava gireceğim ama sınavdan istediğim puanı alamazsam geçiş hakkımı kullanmak istiyorum 2 senelik geçiş hakkımı kullanırsam istediğim bölümü seçme hakkım yada istedigim ildeki üniversitedeye gidebilirmiyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sadece alanınızla ilgili 2 yıllık programlara gidebilirsiniz.İstediğiniz ilde seçmek istediğiniz programın olması yetmez aynı zamanda yerleştirme önceliklerinin de durumunuza uyuyor olması lazım. Yerleştirme önceliklerini herhalde 100 farklı konuda anlatmışımdır. Sağ alttaki arama kutucuğunu kullanabilirsiniz.

   • serkan dedi ki:

    Hocam 2012 meslek lisesi mezunuyum bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanabilrmiyim ? Sınavsız geçiş hakkımı kulanabilrisem eğer,ilk tercihlerde yerleşemessem ikinci tercihlerde yerleşebilirmiyim hocam ?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Öncelik 2014 ve 2013 mezunlarının olacak. Ama tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerine göre yerleşme şansınız tabi ki var.

     • serkan dedi ki:

      Hocam bölümümün 2013 2014 taban puanlarını inceledim.6 ayrı şehirde yerleştirme öncelikleri boş bırakılmış,peki bu yerleştirme öncelikleri boş olan yerlere girebilirimiyim kendi bölümümün ?

 307. ebru dedi ki:

  mrb ben acık öğretımden meslek lisesi cocuk gelısımı okuyrm yenı mezun oluyorum bu yıl sınavsız gecs yapmk istyorumm kndı meteb dısındakı bıyer yazmam gerekıyr acaba dıploma puanım kac olması gerkıyr birdee acıktan okudgum için yerlesme sansım vrmı bana bılgı verırsenız sevınırım tam detAylı olarak bilmıyrmmmm ….s

  • alperturkoglu dedi ki:

   METEB Dışı alan programları incelemeniz lazım. Bazen sorular çok yanlış soruluyor. Sizin için METEB dışının nereler olduğunu ve sizin hangi programı kastettiğinizi ben nasıl bilebilirim? Eğer çocuk gelişimi programı diyorsanız şu sayfadan 2013 yerleştirme sonuçlarına bakın, Sosyal Hizmetler diyorsanız şu sayfadan bakın.

 308. sena dedi ki:

  allah senden razı olsun arkadaş. son sorum ygs ile 4 yıllık bölümler var sanırım peki meslek liseleri ygs den kendi bölümleri dışında 4 yıllık bölüm tercih edebiliyor mu

  • alperturkoglu dedi ki:

   Amin sizlerden de Allah razı olsun. YGS puan türlerine göre yerleşebileceğiniz 4 yıllık bölümlere şu siteden bakabilirsiniz.

   • onur dedi ki:

    Hocam iyi akşamlar.Hocam 2012 yılında meslek lisesi metal teknolojisinden mezun oldum.Kontenjanları araştırdım boş yerler var.Bu sene tercih yapacağım girme ihtimalim varmdır ? Tercihde bulunduğum yerlerden elbet birisi almak zorundamı ?

  • salih dedi ki:

   Ya ben 40 tl yatirdim basvurumu yaptim fakat hatirladigim kadariyla ygs ye girmek istiyorumu isaretlemedim sanirim ama hoca kayit yaparken birsey dememisti sorun yssarmiyim arkadaslat

   • alperturkoglu dedi ki:

    Muhtemelen kaydınızı yapan kişi 40 TL’lik dekontu görünce YGS’ye girmek istiyorum şeklinde işaretlemiştir. Bu arada size başvuru yaptığınıza dair bir çıktı vermiş olması lazım. Oradan da görebilirsiniz.

    • aykut dedi ki:

     Hocam meslek lisesi mezunuyum.mezun olduğum yıl AÖF gittim,bu sene sınavsız geçiş hakkımı rahatlıkla kullanabilirmiyim ?

     • alperturkoglu dedi ki:

      Öncelikle 15 Ocak’a kadar başvuruda bulunmuş olmalısınız. Sınavsız geçişte öncelik son mezunların olduğundan başvuruda bulunduğunuz bölüme göre durum değişir.

      • aykut dedi ki:

       Hocam ygs başvurdum,metal teknolojisiydi bölümüm.mezuniyetimde 2011 ?

      • alperturkoglu dedi ki:

       Tercih edebileceğiniz 15 ayrı program var. 2013 yerleştirme sonuçlarına bakarak önceki mezunlardan alan programları incelemelisiniz.*Şu sayfada* aşağıdaki bölümlerden istediğiniz programa ait linke tıklayarak yerleştirme önceliklerini inceleyiniz.
       Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
       Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
       Endüstriyel Kalıpçılık 2
       Gemi Makineleri İşletme 2
       Grafik Tasarımı 2
       İş Makineleri Operatörlüğü 2
       Makine 2
       Mekatronik 2
       Metalurji 2
       Oto Boya ve Karoseri 2
       Otomotiv Teknolojisi 2
       Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
       Sondaj Teknolojisi 2
       Tarım Makineleri 2
       Tarımsal Ürünler Muhafaza ve DepolamaTeknolojisi 2

 309. sena dedi ki:

  çocuk gelişimi son sınıftayım sınavsız geçişle tamamen kendi bölümümüzü seçiyoruz onu biliyorum. tam olarak sorum şu bizim lys ye girmeden başka bölüm seçme hakkımız yokmuş ben öyle duydum ama bazı arkadaşlar diyor ki ygs puanımızla 2 yıllık başka bölümler seçebiliyoruz mesela tıbbi sekreterlik istiyorum arkadaş diyor ki lys yede giriceksin lys zaten lisans 4 senelik 2 yıllık tıbbi sekreterlik yok yani kısaca meslek liseleri ygs puanıyla 2 yıllık başka bir bölüm seçebiliyor mu iyi akşamlar

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS puanı ile alan dışı tercih yapabilirsiniz. Yeterki barajı geçmiş olun ve tercih ettiğiniz bölümün kontenjanı dolmamış olsun. (Sizinde dediğiniz gibi LYS 4 yıllık lisans bölümleri için)

 310. AYŞEN dedi ki:

  merhabalar.ben 2003 yılında Anadolu meslek ve kız meslek lisesinden mezun oldum o zaman ağırlama gıda teknolojisi diye geçiyordu bölüm yeni sınav sisteminden hiç bişey anlamıyorum etrafımda yeni öğrencide yok sizlerden bi kaç soru için yardım istiyorum. bu sene sınav başvuru tarihini geçirdiğim için sınava giremeyeceğim ama sınavsız hakkımı da kullanmak istesem işletme bölümünü direkt sınavsız geçişle okuyabiliyor muyum? diğer sorum sınavdan barajı aşarsam alan dışı(işletme)okuyabiliyor muyum?
  yardımlarınız için teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu sene başvuruları kaçırdığınız için sınavsız geçişten de faydalanamazsınız çünkü aynı süreler içinde ve aynı forumla yapılıyor. İşletme zaten sizin sınavsız geçiş bölümünüz değil. YGS barajı geçtiğinizde istediğiniz programın taban puanına göre tercih şansınız olur. Sınavsız geçiş bölümleriniz:
   Ev İdaresi
   Çay Eksperliği 2
   Endüstriyel Tavukçuluk 2
   Et ve Ürünleri Teknolojisi 2
   Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi 2
   Gıda Teknolojisi 2
   Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği 2
   Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi 2
   Su Ürünleri İşleme Teknolojisi 2
   Süt ve Ürünleri Teknolojisi 2
   Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi 2
   Yağ Endüstrisi 2
   Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi 2
   Aşçılık 2
   İkram Hizmetleri 2
   Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2

 311. murat dedi ki:

  ben lisans inşaat mühendisliği öğrencisiyim okulum uzadı 2 yıllık inşaat teknikerliğine geçmek istiyorum sınava girmem lazım mı şimdiden t ederim başvuruya kaçırdım

 312. nagihan dedi ki:

  hocam merhaba kusura bakmayın sizi yine rahatsız ediyorumm ama bir konu hakkında daha bilgi almak istiyorum… ben direk geçiş başvurusu yaptım benim bölümüm bilgisayar web tasarım bu bölümü okudum. sadece bilgisayarla alakalı olan bölümlerimi secebilıyorum bilgi verebilir misiniz acabaaa ??

 313. emel dedi ki:

  merhb . bn meslek lisesi son sınıftaym bölümüm yiyecek içecek hizmetleri 2 yıılık üni.lerde hangi bölmlere gideblrm yardmcı olurmsnz ?
  birde gıda teknolojisi ile gıda kalite kontrl arasndaki fark nedr ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş bölümleriniz aşağıda. Rehber öğrt. değilim.Bölümleri tanımıyorum.
   Aşçılık 2
   İkram Hizmetleri 2
   Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2
   Kültürel Miras ve Turizm 2
   Otobüs Kaptanlığı 2
   Turizm Animasyonu 2
   Turizm Rehberliği 2
   Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2

 314. ateş dedi ki:

  merhaba hocam ben ygsye başvurdum ama dikey geçiş içiş için ayrıca 10 lira yatırmadım ygs iyi geçmezse dikey geçiş hakkımı kullanıp kendi bölümümden bi bölüme gidebilecekmiyim ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelikle düzeltelim. Dikey geçiş değil sınavsız geçiş. İkisi farklı şeyler. Meslek lisesi mezunu iseniz 40 TL yatırmış olsanız da sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz.

 315. sena dedi ki:

  hocam merhaba ben çocuk gelişim son sınıftayım ygs sınavsız geçiş hakkımla başka bölümleri tercih edebilir miyim daha önce bir arkadaş muhasebeden lojistiğe bu şekilde geçiş yapmış bilgilendirirseniz sevinirim iyi akşamlar

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş bölümleriniz Çocuk Gelişimi ve Sosyal Hizmetler bunlar dışındaki bölümlere YGS puanı ile olur. Bu arada lojistik muhasebe öğrencilerinin zaten sınavsız geçiş bölümü.

 316. asiye uyar dedi ki:

  selam hocam 2013 sınavsız geçiş sisteminden faydalanmak üzere ÖSYM Merkezine kayıt yaptırdım fakat daha sonrasında nasıl bir yol izleyeceğim hiç bilmiyorum bir üniversiteye mi kayıt yaptıracağım yoksa daha başka birşeylermi hiç bilmiyorum bu arda 1993 ticaret meslek lisesi mezunuyum cevaplarsanız sevinirim saygılar.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer sadece sınavsız geçiş için başvuruda bulunduysanız Temmuz ayına kadar herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Temmuz ayında size verilen şifre ile birlikte ösym aday işlemleri menüsünden tercihte bulunacaksınız. Sonuçlarda 26-27 Temmuz gibi yayınlanacak.

 317. sezer dedi ki:

  hocam merhaba balıkesir üniversitesi 1.sınıf inşaat teknolojisi bölümü öğrencisiyim meslek lisesi sınavsız geçiş hakkımı kullandım bölümümü değiştirmek istesem tekrar geçiş hakkımı kullanabilirmiyim başka bir alana teşekkür ederim.

 318. Doğancan dedi ki:

  Hocam 55 yaşında memurum ensdüstri meslek lisesi inşaat mezunumun açıköğretime kayıt yaptırabileceği miyim hiç kayıt yaptırmadım.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Atatürk Ün. açıköğretim İş Sağlığı ve Güvenliği bölümüne sınavsız geçiş hakkınız var. Ama sınavsız geçiş başvuruları dün sona erdi. Umarım başvuru yapmışsınızdır.

 319. sedabugra dedi ki:

  merhaba lutfen cevap verın cevabınız cok onemlı bu sene osym kayıt oldum ama aklıma takılan ogrenım durumu kısmına hangı kodu yazacagım dı ben daha once yerlestırıldım ama gıtmedım ama gecen seneden once gırmıstım sınava puanım yıne mı kırılır bır yuksekogretım programına yerlestırıldım fakat kayıt olmadım kısmını ısaretledım kafama takılan puanım kırılacak mı .. bıde 8 numaralı kod kaydım sılındı kımler ısaretlıyor onu mu ısaretlemem lazımdı kafam karıstı ben gecen sene sınava gırmedım cunku ılk mezun oldugum ıkı sene ustuste sınava grdm yerlestırıldım gıtmedm gecen sene basvuruda bıle bulunmadım

 320. ertugrul dedi ki:

  Sınavsız gecıse basvurumu yaptım. Alanım Muhasebe. Otobus ısletmecılıgı okuyacagım. sanırım dogru yaptım. alanıma gırdıgını okumustum. bılgı verırmısınız admin.

 321. Ezgi dedi ki:

  Merhaba;
  Ben açık öğretimde çocuk gelişimi okuyorum. 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak için kayıt yaptırdım fakat tercih zamanlarında beni hangi devlet üniversitelerinin alıcağını ya da neye göre alıcağını bilmiyorum. Yani mezuniyet puanıma göre mi alıcaklar okula ? Eğer öyleyse ben puanımın hangi okula tutucağını nasıl görebilirim. Bir diğer sorum eğer ben sınava girersem ve barajı geçemezsem sınavsız geçiş hakkımı kullanmam için bir şans daha veriliyor mu ?

 322. hazel dedi ki:

  mrb ben önlisans ilahiyat okuyorum mezun olmadım henüz ama cocuk gelişimi okumak istiyorum açıktan sınavsız geçişten faydalanabiliyo muyum yoksa ygs ye girmem gerekiyo mu acillll yardımcı olursanız sevinirim…

 323. melek dedi ki:

  2 yıllık üniversitede okuyorum bu sene son senem , seneye üzerine açıktan tamamlamak istiyorum yani 4 yıl diplaması olması için ygs ye girmeme gerek var mı
  bölümüm muhasebe

 324. israferah dedi ki:

  merhaba ösym sınavı için 40 lira para yatırdım ama meslek lisesi 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyorum bu sınavın 5 aşamasına girdiğimde geçiş hakkım iptal olur mu?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır hakkınız her zaman saklıdır.

  • cafer dedi ki:

   Merhaba hocam.ben 2012 meslek lisesi mezunuyum,bölümüm metal teknolojisiydi.bölümüm den hariç diğer bölümlere sınavsız geçiş hakkım varmı ?

   • alperturkoglu dedi ki:

    Sınavsız geçiş bölümleriniz şunlardır.
    Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
    Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
    Endüstriyel Kalıpçılık 2
    Gemi Makineleri İşletme 2
    Grafik Tasarımı 2
    İş Makineleri Operatörlüğü 2
    Makine 2
    Mekatronik 2
    Metalurji 2
    Oto Boya ve Karoseri 2
    Otomotiv Teknolojisi 2
    Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
    Sondaj Teknolojisi 2
    Tarım Makineleri 2
    Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi 2
    Kaynak Teknolojisi 2
    Tahribatsız Muayene 2

 325. samet dedi ki:

  Merhaba Arkadaşlar … 2 Yıllık Üniversite okuyorum … Busen allah izin verirse son senem , bura Bittikten sonra Açıktan okumak istiyorum, Açıktan okumak İçin YGS ( 2014) sınavına kayıt yaptırmak zorundamıyız ? Yoksa 2012 Yılında Girdiğim sınav puanım yeterli olur mu .. bunun için gerekli puanlar nelerdir Bilgisi olan varsa cevap verirse sevinirim .. Şimdiden Teşekkür Ederim .
  İş sağlığı Ve Güvenliği Bölümü okuyorum.. 2 yıllık

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu bölümü bitirdikten sonra fark derslerini alarak aşağıdaki aöf lisans programlarına devam edebilirsiniz.
   İKTİSAT
   ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   KAMU YÖNETİMİ
   MALİYE
   ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   İŞLETME
   KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 326. Serhat dedi ki:

  Merhaba Ben geçen sene meslek lisesinden mezun oldum sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım sınava girdim barajı geçtim ama açık öğretimden tercih yaptım açık öğretim 1. sınıf okuyorum bu sene yeniden gireceğim ygs ye 40 tl yatırdım ygs ye girmek istiyorum diye işaretledim ve başvurumu yaptım sınava girsem yinede sınavsız geçiş hakkım olurmu yoksa bu sene 2. kez ygs ye gireceğim için sınavsız geçişten yararlanma şansım yokmu _?_

 327. Furkan dedi ki:

  Ben Geçen sene Ygs e girdim Barajı gecemedim Sınavsız geciş hakkımı kullandım. 2 yıllık bölüme yerleştim sonra kazandıgım ünüversiteye araştırdım fakat begenmedim dedim 1 sene bekliyeyim seneye tekrar sınavsız geciş hakkımı kullanıp farklı unüversiteler yazarım.simdi ne yapmalıyım ? hocam

 328. İrem dedi ki:

  Merhaba hocam.
  Meslek lisesi Grafik ve Fotoğraf bölümü 2008 mezunuyum. YGS ile girdiğim 2 yıllık Peyzaj ve Süs Bitkileri bölümünden mezun oldum. Bu yıl grafikle ilgili 2 yıllık bir önlisans bölümü daha okumak istiyorum. Acaba sınavsız geçiş hakkım var mıdır?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet var.Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş yapabilirsiniz.
   Basım ve Yayın Teknolojileri 2
   Basın ve Yayıncılık 2
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2
   Grafik Tasarımı 2
   Marka İletişimi 2
   Halıcılık ve Kilimcilik 2
   Marka İletişimi 2
   Mimari Dekoratif Sanatlar 2
   Reklamcılık 2

 329. tuubaa dedi ki:

  mrblar ben liseden 2005 ağırlama gıda teknoloji mezunuyum sınavsız gecişimi kullanarak 2010 da turzim otel işlt. mezun oldum şimdi tekrar sınavsız gecişe başvuru yapabilirmiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet başvurabilirsiniz.

   • tuubaa dedi ki:

    hangi bölümlere geciş hakım olduğu konusunda yardımcı olabilirisiniz

    • alperturkoglu dedi ki:

     Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.
     Aşçılık 2
     İkram Hizmetleri 2
     Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
     Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2
     Çay Eksperliği 2
     Endüstriyel Tavukçuluk 2
     Et ve Ürünleri Teknolojisi 2
     Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi 2
     Gıda Teknolojisi 2
     Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği 2
     Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi 2
     Su Ürünleri İşleme Teknolojisi 2
     Süt ve Ürünleri Teknolojisi 2
     Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi 2
     Yağ Endüstrisi 2
     Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi 2
     Ev İdaresi 2

 330. şeyma dedi ki:

  merhabalar hocam ben 2013 meslek lısesı cocuk gelısımı megzunuyum lys basvurdum sınavsız gecıs hakkımı işaretledım bu saatten sonra ne yapmam gerek?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Temmuz ayını bekleyerek, tercih dönemi geldiğinde size verilen şifre ile giriş yaparak internetten tercihte bulunacaksınız. O tarihe kadar herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.

 331. erdal dedi ki:

  MERHABA HOCAM BEN 2008 YILINDA 2 YILLIK ELEKTRONİK BÖLÜMÜNÜ BİTİRDİM VE ŞUAN 2 YILLIK BİLGİSAYAR BÖLÜMÜ OKUMAK İSTİYORUM BEN YGS SINAVINA GİRMEK ZORUNDAMIYIM

 332. süleyman dedi ki:

  hocam 2009 yılında anadolu ticaret meslek lisesi mezunuyum 2009 yılında yerleştirmem yapılmadım sınavsız geçişte aöf geçebiliyormuyum?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Doğrudan aöf kayıt yaptırmanız gibi bir durum söz konusu değil. 15 Ocak’a kadar başvuruda bulunacaksınız. Temmuz’da da ilgili programlara sınavsız geçiş tercihinde bulunacaksınız. kontenjansız bölümlere %100 yerleşirsiniz.

 333. Metin dedi ki:

  Merhaba ben şimdi sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ancak ygs’ye girip barajı geçtiğimde 4 senelik bir üniversiteye yerleşme hakkım oluyor ama ben bu bölümü beğenmeyip sınavsız geçiş yapamıyormuşum 4 senelik bir Üniversiteye giriş hakım olduğu için bu doğrumudur ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır yanlış. Sınava girip puanınız belli olsa bile henüz herhangi bir yeri tercih etmediğinizden 2 yada 4 yıllık bir bölüme yerleşmeniz mümkün değil. Ancak temmuz ayında tercih yaptıktan sonra sizin isteğinize göre bir programa yerleşmiş olacaksınız. (En çok istediğiniz programları üste daha az istediklerinizi alt tercihlere yazacaksınız. Sonuçta sizin istemediğiniz hiç bir şeyin olması mümkün değil.)

 334. arif dedi ki:

  ben 2013 mezunum. ygsye girdim ama barajı geçemediğim için sınavsız geçiş hakkımı kullandım . şuan okuduğum bölümden memnun değilim tekrar sınava girip başka bölümleri tercih etsem okul puanımı tekrar kullanabilirmiyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alanınızla ilgili bölümlere tercih yaparken sınava girmenize gerek olmadığını, sınavsız geçişle tercih yapabileceğinizi hatırlatayım. Eğer alan dışı tercih yapacaksanız sınava girmelisiniz. 15 Ocak’a kadar başvuruda bulunmayı unutmayın.Puanınızda düşme olmaz.

 335. beyza dedi ki:

  merhaba ben 2014 ygs sınavına girmek için bekliyorum geçen yıl mezun oldum yeterli puan alamadığım için yerleşemedim . sınavsız geçiş ve ygs puanıyla direk iki yıllık bölüm yazmak aynı şey değil mi ne farkları var sınavsız geçişle 4 yıllık okuma imkanı yok mu bilgi verin lütfen teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş, meslek lisesi mezunlarının alanlarının devamı niteliğindeki 2 yıllık programlara sınava girmeden öncelikli olarak yerleşebilmelerini sağlayan sistemdir. YGS sınavı ise düz lise yada alanları dışında tercihte bulunacak meslek lisesi öğrencilerinin değerlendirildiği sınav sistemidir. Tamamen farklı şeyler olduğu herhalde anlaşılmıştır. Son sorunuzun yanıtı hayır.

 336. hakan dedi ki:

  hocam çukurova üniversitesi sağlık hizmetlerinde okuyordum okulu bırakmam gerekti tekrar sınava girsem tercih yapabilir miyim sınavsız geçiş ??

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hem sınava girsem diyorsunuz hem sınavsız geçiş diyorsunuz. Eğer sağlık meslek lisesi mezunu iseniz alanınızla ilgili programlar için sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz. Alan dışı düşünüyorsanız o zaman sınava girmelisiniz.

 337. derya dedi ki:

  2012 meslek lisesi grafik ve fotoğrafçılık mezunuyum direk geçiş hakkımı kullanmadım 2014 yılında gireceğim ygs sınavında direk geçiş hakkımı kullanmabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer sınavsız geçiş düşünüyorsanız niye sınava giriyorsunuz? Alan dışı bölümleri yazmayı düşünüyorsanız sınava girin. Aşağıdaki bölümler sizin sınavsız geçiş bölümlerinizdir.
   Basım ve Yayın Teknolojileri 2
   Basın ve Yayıncılık 2
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2
   Grafik Tasarımı 2
   Marka İletişimi 2
   Halıcılık ve Kilimcilik 2
   Marka İletişimi 2
   Mimari Dekoratif Sanatlar 2
   Reklamcılık 2

 338. taha konya dedi ki:

  Hocam ben anadolu teknik lisesi motorlu araçlar teknolojisii bolumu okuyorum. Ygsye giricem de Nukleer Teknoloji ve Radyasyon Guvenligi onlisans istiyorum buraya sinavsiz gecebilir miyim ? Yoksa puan mi ister benim bolumum icin

 339. muhammed dedi ki:

  İyi günler hocam ben 2012 de drek geçiş yaptm sağlık mrslek mezunuyum geçiş yaptgmda ygsye girmeden sadece geçiş hakkmi kullandm ahirinde 1 sene okuyup okulubraktm bu sene ygs ve lys ye hazrlanyorum şimdi sinava basvuru yapmam için illa bir okula felan gitmem gerekiyormuş ilk defa ygs ye girecem ama evvelinde osym ile koşsun ve sinavsiz geçiş olmak uzere iki kere muebetkendim imiz oldu merak ettiğim bankaya ygs için para yatrp internetten kendim basvuru yapabilirmiyim
  tesekkur ederim