Liseye Sınavsız Geçiş

Meslek Lisesi Mezunlarının Ek Puan Alabileceği Ön Lisans Bölümleri 2017

Sponsorlu bağlantılar

Meslek Lisesi Mezunlarının Ek Puan Alabileceği Alanlarının Devamı Niteliğindeki Ön Lisans Bölümleri  2017 ÖSYS Başvuru Kılavuzuna göre güncellenmiştir.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerin, 2017 yılında alanları ile ilgili programlarda 0,06’lık katsayılı ile ek puan alabilecekleri programlar aşağıda yer almaktadır.
(meslek lisesi,ek puan bölümleri 2017,ön lisans bölümleri,ek puan alanları,meslek lisesi ek puanlı bölümler)1.455 Yorum Yapılmış.

 1. bahar dedi ki:

  ben 1992 kız meslek lisesi beslenme mezunuyum. sınavsız geçiş hakkım varmı veya hangi sınava tabi olucam. teşekkürler.

 2. LEYLA HEMŞİRE dedi ki:

  Hocam 2015 sağlık meslek lisesi hemşirelik mezunuyum .okula 2011 de başlamıştım.4 yıllık hemşirelik tercih etsem ek puan alabilirmiyim.teşekkürler

 3. seda dedi ki:

  hocam lütfen yardımcı olur musunuz bana . Bu sene tercih yapacağım geçen sene mezun oldum yiyecek içecek hizmetleri mezunuyum . Yök atlasına baktım tercih yapmak için istediğim bölümü açtım ön lisanstan sayfada 2017-2016 doldu dolmadı yazıları kafamı karıştırdı dolmadı yazanlarda basarı sıralaması yok doldu yazanlarda var neye göre nasıl yapacağım tercih lütfen yardım edin çevremde soracağım kimse yok tek umudum sizsiniz.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Geçen sene kontenjanı tamamen dolup boş yer kalmayanlar olduğu gibi kontenjanı dolmayanlarda var. Bu yıl üstüne üstlük ilk defa ek puanlı tercih yapılacağından net bir şey söylemek zor.

   • Seda dedi ki:

    Hocam bu sene ilk defa YÖK arkasını kullanacağım geçen sene tercih robotu sayfasından tercih yapmıştım bu sene YÖK atlasini anlamadım geçen seafhne dolan kontenjanları bu sene tercih edemiyor muyuz da doldu yazıyor dolmadı yazanlar da da puan veya başarı sıralaması yok ?

 4. Emrullah dedi ki:

  Merhabalar ben anadolu teknik lise makine bölümü ögrencisiym bu sene ygs girdim ve biyomedical bölümünü düşünüyorum ek puanla tercih yapabilirmiyim

 5. asil taha dedi ki:

  MRB.LAR.TİCARET LİSESİ MUHSEBE MEZUNUYUM GEÇEN YIL YGS4 İLE SALİHLİ MYO YEREL YÖN.YERLEŞTİM AMA 2.DÖNEM GİTMEDİM.BU YIL YİNE YGS YE GİRDİM EK PUANLI OLARAK YGS1-YGS4-YGS5-YGS6 PUANLARIM VAR AMA BU EK PUANLARI KENDİ BÖLÜMÜM LE İLGİLİ DEĞİLDE MESELA YGS1LE ALAN BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞNDA KULLANABİLİYORMUYUM ACİL CVPLARSANIZ SEVİNİRİM TŞKLER

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS-1 ek puanlı değil yerleştirme puanı olarak tabi ki kullanabilirsiniz. Genel olarak alan dışı bölümler için ek puansız yerleştirme puanlarınızla tercih yapacaksınız.

 6. Halil dedi ki:

  Ben Bilişim Teknolojileri alanı mezunuyum üniversite de Tıbbi dökümantasyon bölümüne geçmek istiyorum okul 2 yıllık ek puanım geçerli olurmu ?

 7. izettin dedi ki:

  merhaba hocam ben elektrik ve elektronik bölümünde ve 2016 meznyum obs 335 sınavsız geçiş hakkım varmı hangi bölümlere gidebilirim ilginiz tşkr ederim

 8. fehmi dedi ki:

  hocam,ben bu sene meslek lisesi makine bölümü mezunuyum 4 yıllık makine mühendisliği okumak istiyorum.tercihlerimde yerleştirme puanımımı kullanıcam yoksa ek puanlı yerleştirme puanımı kullanabiliyomuyum?

 9. zehra dedi ki:

  Hocam ben 2011 de imam hatip lisesine kayıt oldum. bu yıl sınavda ek puanlı 356 aldım ek puanlı sıralamam da 3.700 4 yıllık için ek puan hakkımı ve sıralamamı kullanabilir miyim ?

 10. Büşra dedi ki:

  Hocam ben meslek lisesi mezunuyum. Bu sene lys sınavında bana ek yerleştirme puanıda verildi. Ben tercih yaparken ek yerleştirme mi yoksa yerleştirme puanına göre mi tercih etmeliyim?teşekkürler

 11. ayşe dedi ki:

  meraba ben bu sene sağlık meslek lisesi tıbbi labaratuvar bölümünden mezun oldum. geçiş hakkım var mı bazı siteler geçiş kalktı diyo bazıları devam ediyo ediyo diyo. ne yapamalıyım?

 12. tuğba dedi ki:

  2010 ticaret meslek lisesi büro yönetimi ve sekreterlik mezunuyum
  ygs1 143
  ygs2 143
  ygs 179
  ygs4 168
  ygs5 169
  ygs6 158 puan
  2 yıllık acıkoğretim tıbbi dokumantasyon ve sekreterlik bölümüne yerlesebilir miyim?
  7 sene once mezun oldum diploma notumda eklenir mi?
  şimdiden tskler 🙂

 13. metin dedi ki:

  merhaba anadolu teknik mesleklisesi elektrik elektronik mezunu olucam.ygs 3.4.5 puanlarım barajı geçti 2 yıllık myo seçmek itiyorum fakat bölümlerim ygs1 puanına göre alıyor 3 4 5 puanına nasıl tercih yapıcağım.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bölümünüz YGS-1 ile alıyor ve sizin YGS-1 puanınız 150’nin altında ise bölümünüze tercih yapamazsınız. Barajı geçtiğiniz puan türlerine ait bölümlere tercih yapabilirsiniz.

 14. nuray dedi ki:

  Ben 2016 meslek lisesi mezunuyum ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım 2017 de YGS sınavına girdim ve barajı geçemedim sınavsız geciş hakkım varmı hala?

 15. İbrahim dedi ki:

  s.a hocam 2016 bilişim acık ögretim mezunuyum acaba bu yıl sınavsız geciş hakkım varmı ?

 16. D.KAYA dedi ki:

  Hocam Selâmlar. 81 doğumluyum. 2001 yılı And.Mesl.Lis.Seyahat Acen. Böl. mezun oldum. Otellerde çalıştım fakat 8 yıldır muhasebe bürosunda çalıştım. sınavsız geçiş sisteminden yararlanmam mümkün mü? Mümkünse şansım yol denilecek kadar az olduğunu yaptığınız açıklayıcı yorumlardan okudum. Ya da öneriniz nedir benim için bu çok önemli? Olursa hangi alanda dalda eğitim alabilirim? Çok teşekkürler, güzel emek harcıyorsunuz.

 17. şule dedi ki:

  Merhaba. 2014 Yılı Ticaret meslek lisesi mezunuyum . 2014 ve 2015 yılında sınavsız geçiş hakkım ile tercih yaptım fakat okula kayıt vs gibi durumlarım olmadı. 2015 yılındı aöf den devam etmeye karar verdim yani şu an aöf okuyorum . ancak 2017 yılında örgün okunak istiyorum . sınavsız geçiş hakkımdan faydalanabilir miyim . şimdiden çok teşekkür ederim.

 18. ilknur dedi ki:

  merhaba,

  belki size komik gelecektir ama sormak ve şansım varsa denemek isterim. endüstri meslek lisesi elektronik mezunuyum 1993.Acaba benimde sınavsız geçiş hakkım varmı?varsa hangi bölümleri tercih edelirim? şimdiden teşekkürler.

 19. Evren dedi ki:

  hocam merhaba ben hasta ve yaşlı bakım ögrencisi son sınıfım (lise) geçiş haklarımı buluyorum ve bu yıl tercih yapıcam biliyorum daha acıklanmadı klavuzlar ama obp tahminimce 360 olucaktır. bundan eminim . şimdi size sorum 360 obp ile yerleşebilcegim üniversiteleri nerden bakabilirim .

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yıl mezun oluyorsanız şuanda ek tercihler yapılıyor. 2017’de mezun olacaksanız sınavsız geçişin kalkma ihtimali çok yüksek. Hadi kalkmadı diyelim. Zaten 2016 sonuçlarına bakarak tercih yapacaksınız. Bakınız. OBP’den önce mezuniyet yılı, okul türü, METEB gibi çok önemli 3 kriter olduğunu da hatırlatmış olayım.

 20. Muhammet dedi ki:

  İyi günler hocam öncelikle zor bir soru olacak ben 2014-2015 bilişim tek. mezunuyum geçen sene gsk türüyle okula yerleştim fakat bıraktım bu senede sınava girdim tercihleri yaptım hiç bir yer gelmedi şimdi ek kontejyan tercihlerini yapmak istiyorum fakat gsk türüyle yerleşmek istiyorum hiç bi şekilde ygsk türüyle yerleşmek istemiyorum ek tercihlerde ygs kontenjanın dolu olup obp kontenjanın boş oldugu yerleri yazarak bunu başara bilirmiyim

 21. Melih dedi ki:

  İyi günler acil tıp teknisyenliği mezunuyum fizyoterapiye geçiş kesin olarak var mı?

  • alperturkoglu dedi ki:

   EVet. Bölümleriniz şunlar:
   Acil Durum ve Afet Yönetimi
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Ameliyathane Hizmetleri
   Elektronörofizyoloji
   Fizyoterapi
   ilk ve Acil Yardım
   iş Sağlığı ve Güvenliği
   iş ve Uğraşı Terapisi
   Odyometri
   Otopsi Yardımcılığı
   Perfüzyon Teknikleri
   Podoloji
   Sivil Savunma ve itfaiyecilik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

 22. abdullah dedi ki:

  slm alkm hocam sınavsız gecış içinde tercih yapıyormuyuz yoksa uni ye gıdıp bıtırdıgın meslek lısesı bölumu uzerınden kendıne uyan bı bölume kayıt mı yaptırıyoz. tercıh yapıyorsak nasl yapıyoz yardımcı olurmusunuz rıca etsem.

 23. Ebru Suslu dedi ki:

  MERHABA,

  benim büyük sorunum var. Ben yabancı uyrukluyum ve ben YGS girdim ama puanım iyi değil. Yutdışında meslek lisesinden mevzunum. Bölüm eknomi ile yönetim. Burda ticari diye biliyorum. Mevzun olduğum tarih 2009. Ben nasıl ve ne şekilde açıktan okuya bilirim? Hangi bölümü? Ve nasıl onun tercihini yapmam gerek?
  ÖSYM sayfasından ben sınavsız geçiş ibaresi yada her gani birşey görmüyorum. Zaten tercihlerde yapamıyorum. Benim dip notum 50*5 = 250.Lütfen yardımcı olun

 24. Mousirion dedi ki:

  Hocam merhaba 2009 Endüstri Meslek Otomotiv Teknolojisi Mezunuyum.
  tercih nasıl yapabilirim yardımcı olurmusunuz

  1 MERSİN ÜNİVERSİTESİ/Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu/Otomotiv Teknolojisi (İÖ) (Bk.449)
  2 MERSİN ÜNİVERSİTESİ/Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu/Otomotiv Teknolojisi
  bu şekilde doğrumu acaba ve başka hangi bölümleri yazabilirim ve çıkma ihtimali nedir bana tercih yapabilirmisiniz sıralama olarak.

  ve bunlarla yerleşemedim diyelim açıköğretime yine öss yoluyla mı başvurucam yoksa açık öğretim bürosuna giderek mi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişte öncelik son mezunların olduğundan tercih edeceğiniz programların yerleştirme önceliklerinde 09 ve daha küçük sayı ile başlaması gerekiyor. Verdiğiniz örnekler kontenjanı son mezunlarla doluyor. Şurada sizin için sorguladım. Yerleştirme öncelikleri sütununu inceleyiniz. Diğer geçiş bölümleriniz:
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
   Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı
   Endüstriyel Kalıpçılık
   Gemi Makineleri işletme
   Grafik Tasarımı
   iş Makineleri Operatörlüğü
   iş Sağlığı ve Güvenliği
   Makine
   Mekatronik
   Metalurji
   Oto Boya ve Karoseri
   Otomotiv Teknolojisi
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi
   Sivil Savunma ve itfaiyecilik
   Sondaj Teknolojisi
   Tarım Makineleri
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi
   Uçak Teknolojisi

 25. tugce dedi ki:

  merhaba, ben ılk sene gecıs hakkımla ıstanbul ıcınde tercıh yaptıgım ıcın kazanamadım bu sene yıne sınavsız gecıs hakkımla kendı alanımda tercıh yapmaya sansım var mı? oncelık 2016 mezunlarında ama bızımde kazanma sansımız ıhtımalle vardır dımı ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eski mezunların yerleşebildiği programları incelemelisiniz. Mezuniyet yılı sütununda 14,13,12,11,10 …. 05…99 ile başlayan programlar varsa şansınız olabilir.

 26. songül dedi ki:

  MERHABA

  BEN MESLEK LİSESİ PAZARLAMA MEZUNUYUM BÖLÜMÜM DIŞI OBP PUANIM İLE ADALET BÖLÜMÜ SEÇME SANSIM VAR MI ?

 27. aleyna dedi ki:

  merhaba ben hasta ve yaşlı bakımı bölümünden bu sene mezun oldum. obp ile tercih yapacağım obp puanımda 440 yapıyor. ameliyathane hizmetleri ve diyaliz yazmayı düşünüyorum sizce gelir mi?

 28. İrem Kılıçlı dedi ki:

  Merhaba benim için çok önemli bir soru sormak istiyorum. Erkek arkadaşım 2013 yılında Meslek lisesinin Makina Teknolojisi bölümünden mezun. YGS ye girmiş fakat barajı geçmemiş. Geçiş hakkınıda kullanmamış. Bu sene ygs ye girdi ama yine barajı geçemedi. Geçiş hakkı duruyor mu? bu birinci sorum. İkinci sorum ise arkadaşımın obp puanına nereden öğreneceğim ve tercih listelerinde neye bakarak üniversite tercihi yapacağım herşeyi unuttum hatırlayamıyorum fayfalarda istediğimide bulamıyorum birileri yardımcı olabilirmi? teşekkür ederim.

 29. can dedi ki:

  meslek liselilerin kendi ek puanlı alanları nereleridir ?

 30. MERT dedi ki:

  ben bu sene sağlık meslek lisesinden tıbbi sekr olarak mezun oldum dip. notun 71.74 obp 358 ağız ve diş sağlığı istiyorum gelirmi

 31. Sezer dedi ki:

  Sınavsız geçiş yapmak istiyorum ygs den 210 aldım okul puanımda 310-320 arası çıkıyor 12. sınıf karnemde ortalamam 74 ama 9. sınıftan itibaren hesaplarsak tüm yılsonu ortalamalarını 66 çıkıyor muhasebe ve vergi uygulamaları okumak istiyorum istanbulda 2 yıllık bunun için tercihleri nasıl yapılıyor ve önceki en son kimi aldıgına nasıl nerden bakıyoruz acaba

 32. alkan dedi ki:

  merhaba hocam. ben bu sene mesleki açıköğretim lisesinde Kimya bölümünü bitirdim.Sınavsız geçiş yapmak istiyorum 2.00 ortalama ile aldığını gördüm.Ben nasıl tercih yapacağım ortalamam tutacak mı nasıl hesaplayabilirim.Sadece yüzyüze derslerimi mi hesaplayacağım yoksa dışarıdan girdiğim dersleri mi? teşekkürler şimdiden

  • alperturkoglu dedi ki:

   2.00 ortalama nedir? Diploma notunuz tüm ders notlarınızın toplamının aldığınız krediye bölünmesi ile bulunur. OBP puanı da diploma notu 5 ile çarpılarak hesaplanır.

 33. veysel dedi ki:

  Ben bu yil meslek lisesi metal bölümünden mezun oldum mrsin ünüversitesinde gemi makineleri işletme mühendisliği bölümüne sınvsız geçiş ile kaç puanla gidebiliriz bide başka bölümlere gidebilirmiyiz sizde bu iki soruma cevap istiyorum teşekkürler

 34. emrah dedi ki:

  öncelikle merhabalar, cam meslek lisesi mezunlarının direk geçiş hakları hangi bölümlerdir. sınavsız geçiş hakkını kullana bilmesi için ne yapmış olması gerekiyor. bu iki konu hakkında sizden bilgi rica ediyorum.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında YGS yada sadece sınavsız geçiş başvurunuz varsa Temmuz’da aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.
   Endüstriyel Cam ve Seramik
   iş Sağlığı ve Güvenliği
   işçi Sağlığı ve iş Güvenliği
   Mimari Dekoratif Sanatlar
   Seramik ve Cam
   Seramik, Cam ve Çinicilik

 35. ömer dedi ki:

  van yyü 2 yıllık direk geçişte grafik tasarım bölümü varmı

 36. esma dedi ki:

  meraba ben sağlık meslek hemşirelik bölümü okuyorum 11.sınıfım lise bitince 2 yıllık anestezi bölümüne sınavsız geçiş hakkım var mı?

 37. ezgi dedi ki:

  merhaba ben büro yönetimi ve sekreterlik bölümü okuyorum bu sene son senem 2015 sınavsız geçişte odyometri bölümü vardı bu sene kaldırılmış herşeyi o bölüm üzerine göre ayarlamıştım ben aşağıda yazan bölümlerden hangi bölümü tercih etmeliyim.

  BÜRO YÖNETIMI ALANI VE TÜM DALLARI
  Ağız ve Diş Sağlığı
  Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
  Çağrı Merkezi Hizmetleri
  Emlak ve Emlak Yönetimi
  Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği
  İnsan Kaynakları Yönetimi
  Işletme Yönetimi
  Kooperatifçilik
  Sağlık Kurumları İşletmeciliği
  Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
  Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

 38. fatma dedi ki:

  merhaba ben fatma ygsye bu sene girdim ama;doğru sorularımı yanlış saymış bulunla ilgili bilgisi olan LÜTFEN söylesin rica ediyorum.
  ayrıca bilgisayar programlama mezunu olacam. Doğru sorularımı yanlış sayıldığı için barajı geçemiyorum. Meslek lisesi mezunu için 2.yıllık tercih hakkım var mı?
  konyada alanım biligisayar programlama demiştim ama; yinede söyleyim dalım ise web programcılığı okuyorum ,kendi bölümümden olan biryer mi seçiyim yoksa ,kendi alanım olmayan büro yönetimi asistanı olmayı düşünüyorum olabilir miyim.
  tıbbi sekreterlikte olabilir mi?

  bilgisayar bölümü sınavsız geçiş için tercih edeceğim dallar hangileridir.
  LÜTFEN rica ediyorum çok Acil…
  Şimdiden Teşekkür ederim…

 39. yağmur yılmaz dedi ki:

  hocam ben 2014 meslek lisesi mezunuyum daha önce hiç yerleşmedim sınavsız geçiş hakkımla yerleşme şansım var mı kesin yerleşebilir miyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelik son mezunların ve tercih edeceğiniz bölümün yerleştirme öncelikleri var. Okul türü, METEB önceliği OBP puanı bunlara göre tercih yapacaksınız. Kesin yerleşirsiniz diye birşey yok.

 40. merve dedi ki:

  merhaba, ben bilişim teknolojileri mezunuyum.ygs de ilk baraj olan 150yi geçtim.sınavsız geçiş hakkımı kullanırken istediğim bir bölümü yazabilir miyim? mesela tıbbi sekreterlik gibi.

 41. büşra dedi ki:

  meraba ben ticaret lisesinde okuyorum. sağlık alanına sınavsız geçiş yapabilir miyim

 42. çiğdem balcı dedi ki:

  mrb. ben 2003 SAĞLIK MESLEK LİSESİ TIBBI SEKRETERLİK MEZUNUYUM. BU YIL AÇIK ÖĞRETİM FAKULTESİ SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMI KULLANMAK İÇİN KAYIT YAPTIRTIM AMA İNSAN KAYNAKLARI YADA ODYOMETRİ BÖLÜMLERİNE SINAVSIZ GEÇEBİLİYORMUYUM YOKSA SADECE SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİMİ OKUYABİLECEĞİM TEŞEKKÜR EDERİM..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Odyometri zaten açıköğretim programı olarak yok. İnsan kaynakları sizin sınavsız geçiş bölümünüz mü bilmiyorum. Mezuniyet yılınızdan dolayı sağlık kurumları işletmeciliği dahi zor görünüyor.

 43. TUĞÇE dedi ki:

  Merhaba hocam ;
  ben geçen sene ticaret anadolu meslek lisesi sigortacılık bölümünden mezunum ygs girdim tercih yaptım ısparta süleyman demirel ünv. pazarlama bölümü çıktı ve gitmedim ön kayıt falanda yaptırmadım .
  şimdi yine ygs başvuru yaptım sınava giricem sınavdan sonra tercih yapmadan antalya akdeniz ünv. kayıt yaptırmak istiyorum direk geçiş istiyorum öyle bi şansım varmı ?
  yardımlarınızı rica ediyorum teşekkürler .

 44. Göksal dedi ki:

  merhaba; 1993 endüstri meslek lisesi yapı ressamlığı bölümü mezunuyum. sınavsız geçiş hakkımı kullanarak aöf önlisans programlarından hangilerini şeçebilirim? sınavsız 2 yıllık aöf emlak ve emlak yönetimi tercih yapabilirmiyim?
  vereceğiniz cevabiniz için şimdiden teşekkür ederim..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelikle alanınız dışındaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız olmadığını hatırlatayım. Mezuniyet yılınızdan dolayı kendi alanınızdaki programlara da yerleşme şansınız düşük ama yine de deneyebilirsiniz.

 45. ADİLE BİLGİÇ dedi ki:

  98 el sanatları mezunuyum yarın LYS için başvuracagım 4 yıllık okul bitirmek istiyorum.Malum konu hakkında bilgim az.İnternetten bulabildiğim kadarıyla YGS ile aynı anda başvuru yapılabilirmiyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS demek istediniz herhalde LYS başvuruları YGS kazananlar için Nisan ayında olacak. Meslek lisesi mezunu olduğunuz için YGS başvurusu yaptığınızda aynı zamanda sınavsız geçiş başvurusu da yapmış olursunuz. Sınavsız geçişte öncelik son mezunlara olduğundan sınavsız geçişle yerleşmeniz imkansız gibi bir şey. Bu arada zaten sınavsız geçiş sadece 2 yıllık bölümler için geçerlidir.

 46. Özge dedi ki:

  Merhaba,

  Ben 2006 yılında Meslek Lisesinden Ağırlama Gıda Teknolojisi bölümünden mezunum. İlk yıl sınavsız geçiş hakkımı kullanıp yerleştirildim ve 2. yılımda yerleştirildiğim üniversiteden kaydımı sildirdim. Anladığım kadarı ile öncelik hakkı yeni mezunlarda olsa da benimde geçiş hakkım halen var. Fakat ben uzaktan eğitim yada açıköğretim istiyorum . açıköğretim de gıda teknolojisinin açılmış bölümleri var bunların dışında örnek veriyorum halkla ilişkiler , işletme ..vb. bölümlere başvuru yapamıyor muyum ? Birde uzaktan eğitimde olan bölümlere girebilmek için geçiş hakkı olmayıp ygs ile mi giriliyor ? biraz uzun oldu sorularım ama yanıtlarsanız çok sevinirim öğretmenim yi çalışmalr görevinizde başarılar dilerim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki bölümlerin açıköğretim programlarına sınavsız tercih hakkınız var. Bunlar dışındakilere YGS puanı gerekiyor. Uzaktan eğitim bölümleri için de sınavsız geçiş var ama sizin sınavsız geçiş bölümlerinizden hangileri için uzaktan eğitim var bilemiyorum.
   Aşçılık
   Turizm ve Otel İşletmeciliği
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri
   Ev İdaresi

 47. AHMET dedi ki:

  merhaba bişey sorucaktım ben endüstri meslek okuyorum ama 2 sene önce anaolu oldu bu yerleştirme öncelikerini etkiler mi ve bölümmü bilişim teknolojileri ünivde coğrafi bilgi sistemleri düşünüyorum burdur yada antalya cevaplarsanız sevinirim

 48. Osman Biçer dedi ki:

  Alper bey merhaba, eşim 1978 yılı Kız Meslek Lisesi, El Sanatları ve Çiçek Bölümü mezunu. Sınavsız geçiş ile hangi programlara başvurabilir. Ayrıca baldızım da Kız Meslek Lisesi Nakış Bölümünden aynı yıl mezun. Nakış Bölümü mezunları hangi programlara sınavsız geçiş yapabilir.

  Vereceğiniz bilgilerin yardımcı olacağına inanarak, katkılarınız için çok teşekkür ederim.

  Prof. Dr. Osman BİÇER

  • alperturkoglu dedi ki:

   Merhaba hocam, eşiniz ve baldızınızın sınavsız geçiş bölümleri aynı. Aşağıda bu programları görebilirsiniz. Ancak tercih işlemlerinde en önemli öncelik mezuniyet yılı olduğundan çok eski mezunları alan programlara tercih yapmaları gerekiyor. Şu sayfada ilgili bölüm linklerine tıklayarak açılan sayfada 2.tabloyu inceleyebilirsiniz.
   Geleneksel El Sanatları
   Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu
   Halıcılık ve Kilimcilik
   Kuyumculuk ve Takı Tasarımı

 49. EZGİ dedi ki:

  2010 sağlık meslek lisesi laboratuvar teknisyenliği mezunuyum. O sene lab. teknikerliğe geçiş yaptım. 2016 yılında ilk ve acil yardıma sınavsız geçiş yapabiliyor muyum ? Bir de özel üniversite düşünüyorum gelma şansı nedir. teşekkür ederim.

 50. barış dedi ki:

  1995-96 ticaret lisesi muhasebe mezunuyum, sınavsız olarak geçiş yapıp okuyabileceğim bölümler hakkında bilgi verebilirmisiniz

 51. songül dedi ki:

  hocam ben ticaret meslek lisesi mezunuyum ve sivil havacılık ve kabin hizmetleri bölümünü çok istiyorum ve yerleşme oranım yüzde kaç olur

  • alperturkoglu dedi ki:

   Böyle bir oran hesabı ben bilmiyorum. Bölümün yerleştirme önceliklerine bakacaksınız. Kendi yerleştirme öncelikleriniz uyuyorsa yerleşme şansınız olabilir. Şu sayfada ilk tablo değil alttaki 2.tabloyu inceleyiniz.

 52. selma cetinkaya dedi ki:

  hocam ben 1990 MÜ MYO hazır giyim bolumu ( ıkı yıllık) mezunuyum. şimdi dort yıllıga gecıs ıcın acık ogretımden devam edecegim bolum varmı ? yada sınavsız tekrardan dort yıllık bır unıversite okuya bılıyormuyum. lise egitimimi kadıkoy kızmeslek lısesinde okudum. saygılar

 53. ferhat dedi ki:

  meslek lisesi torna tesviye bölümünden mezunum tercihler arasında bulamadım bölümü.. bizim bölümden mezunlar için sınavsız geçiş yok mu acaba. ilgilenirseniz sevinirim..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tesviye olarak görünüyordu. Aşağıdaki bölümlere sınavsız tercih hakkınız var.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
   Doğal Yapı Taşları Teknolojisi
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
   Endüstri Ürünleri Tasarımı
   Endüstriyel Kalıpçılık
   Gemi Makineleri İşletme
   Görsel İletişim
   Grafik Tasarımı
   İş Makineleri Operatörlüğü
   İş Sağlığı ve Güvenliği
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
   Kaynak Teknolojisi
   Makine
   Makine, Resim ve Konstrüksiyon
   Mekatronik
   Metalurji
   Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği
   Oto Boya ve Karoseri
   Otomotiv Teknolojisi
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi
   Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
   Sondaj Teknolojisi
   Tahribatsız Muayene
   Tarım Makineleri
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi
   Üretimde Kalite Kontrol

 54. sümeyye dedi ki:

  Hocam ben şu sınavsız 3a yı anlamadım tercih zamanında barajı geçmemiş olsak bile genelde tercih yapabiliyor muyuz?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Adı üstünde sınavsız.meslek lisesi mezunu olup kendi alanımızın devamı niteliğinde bölüm tercih ettiğinizde YGS puanı değil yerleştirme onceliklerinizle değerlendirilirsiniz.

 55. muzaffer dedi ki:

  Hocam ben normal lise mezunu olacam bu sene kafama takılan şey su ben ilk ve acil yardım istiyorum saglik meslek lisesi öğrencisi ile ayni puanı aksak yada onun puanı benden dusuk olsa kim yerleşir onların önceliği nasıl cevaplarsan sevinirim 🙂

  • alperturkoglu dedi ki:

   2015 yılından itibaren TABLO-3A’da yer alan programların hem sınavsız geçiş hem de YGS kontenjanları var. Siz YGS puanı ile tercih yaptığınızda size ayrılmış kontenjanda sadece puan üstünlüğüne bakılacaktır. Yani sizin puanınız yüksekse siz yerleşirsiniz.

 56. esra dedi ki:

  hocam merhaba ben bu sene üniverteye yerleşememdim ve bu sene mezun oldum. önümüzdeki seneye hazırlanıyorum peki sınava girdiğimde benim puanıma okul puan eklermi mezun olduğum halde

 57. kübra dedi ki:

  hocm ben adalet bölümünü okuyorum sınavsiz gecş hakkımı kullandığım zaman istediğm şehir gelirmi

 58. buse dedi ki:

  öncelikle merhaba admin ben şuan anadolu meslek lisesi hasta bakım bölümünü son sınıfa geçtim sınavsız geçiş haklarım da diyaliz ve ailk ve acil yardım var obs puan 65 üzerinden 325 tir sizce bu puanla yerleşe bilirmiyim… yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu kadar puanım var neresi olur? Nereye yerleşirim? gibi sorulara yanıt vermiyorum. Daha da önemlisi yerleştirme öncelik sıralamasında puandan önce mezuniyet yılı, okul türü ve METEB önceliği gelir.ŞU sayfadaki veriler 2015 yerleştirme önceliklerine göre güncellendiğinde incelersiniz.

 59. mehmet dedi ki:

  Merhabalar, Hocam ben Gaziantep meslek lisesi mezunuyum bölümüm muhasebe ama ben adalet bölümünü istiyorum başka şehirleri yazacağım ?

  • mehmet dedi ki:

   Hocam soru tercih hakkım var mı yapabilir miyim olduğun şehir değil başka şehirleri yazarsan gelir felan diyorlar ne kadar doğru ??

   • alperturkoglu dedi ki:

    Bu bölüm sizin sınavsız geçiş bölümünüz değil. Ancak bildiğiniz gibi 2015 yılından itibaren Tablo-3A’da yer alan bölüm kontenjanlarının %40’ı YGS puanlı öğrencilere ayrıldı. Bu durumda YGS-3 puanınıza göre istediğiniz aöf programlarına tercihte bulunabilirsiniz. Şu sayfadan 2015 yerleştirme sonuçlarını inceyebilirsiniz. Puanlı yerleştirme sütununda minimum ve maksimum YGS puanlarını göreceksiniz.

    • mehmet dedi ki:

     2 yıllık geçiş hakkını kullanarak gidemez miyim ? adalet veya sağlık

     • alperturkoglu dedi ki:

      Adalet yada Sağlık muhasebenin devamı olan bölümler mi???
      Sınavsız geçiş kendi alanınızın devamı olan bölümlere yapılır. Yukarıdaki listeye bakın kendi bölümünüzün karşısındaki bölümler sınavsız geçiş bölümleriniz.

      • mehmet dedi ki:

       Zaten bu konuda bilgi sahibi olmadığımız için size soruyoruz. attığınız listede kendi bölümümden başka her bölüm var.

      • alperturkoglu dedi ki:

       CTRL-F kısa yol tuşlarına basın. Tarayıcınızın arama kutusu aktif olacaktır. Oraya muhasebe yazın ve aratın.

 60. beytullah dedi ki:

  Hocam öncelikle herkes ile ilgilendiğiniz için size minnetarım. Soruma gelecek olursak arkadaşım mesleki ve teknik anadolu lisesinde okuyor büro yönetimi dersleri görüyor. Önümüzdeki sene Namık kemal üniversitesinde büro yönetimi ve asistanlığı bölümüne sınavsız geçiş hakkına sahip midir ?

 61. furkan dedi ki:

  hocam ben bu sene çorum anadolu teknik lisesinden mezun oldum diploma puanım 71.80 uçak teknolojisi okumak istiyorum ve tercih yaptım ege üni. ist üni. ve anadolu üni. yazdım gelme ihtimali nedir? not:elektrik elektronikçiyim…

 62. sertaç dedi ki:

  merhaba,

  2000 yılı eml elektrik mezunuyum. bu yıl osym merkezine gidip sınavsız geçiş için başvuru yaptım. amacım 2 yıllık bir bölümde uzaktan eğitim için kayıt yaptırmak bölüm kodu 6013 yukarıda belirtilen 6013 dahilindeki her bölümü seçebiliyor muyum ? izlemem gereken bir yol var mı ? kitapçık dan pek bir şey anlayamadım. yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfadaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var. Bunlardan hangilerinin uzaktan eğitim programı olduğunu şu sitede program ismi ile sorgulatıp bulmanız lazım. Ancak eski mezunlardan olmanız nedeni ile istediğiniz programa yerleşemeyebilirsiniz. Çünkü öncelik son mezunların.

 63. Onur dedi ki:

  Hocam merhabalar biz sınavsız geçiş yapmak isteyen 2 arkadaşız ben elektrik-elektronik teknolojisi bölümü ali osman sönmez meslek lisesi 2010 mezunuyum arkadaşım Atatürk end. mes. lisesi 2004/2005 tesviye bölümü mezunu otomotiv sektörü üzerine kurulan bi fabrikada çalışıyoruz tercihlerimizi öncelik çalıştığımız iş yerinde ilerlememizi sağlayacak bi bölüm şeçimi yapmak bize bu konuda yardımcı olur musunuz ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hem okuyup hem çalışacak şekilde ancak aöf programı tercih edebilirsiniz. 2 tane ortak aöf programınız var.
   1-Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim)
   2-İş Sağlığı ve Güvenliği (Açıköğretim)

 64. mehmet ali dedi ki:

  Hocam ben bu sene ticaret meslek lisesinden mezun oldum diploma puanım 75 Sivil Hava ulaştırma işletmeciliğine geçme hakkım var mı varsa da gelir mi? teşekkürler..

 65. Harun dedi ki:

  Bir soru sormuştum ama silinmiş.Neden?

 66. MİKAİL dedi ki:

  Hocam, Anadolu Tekink lisesi Makina Teknolojisi Bakım Onarım Bölümünden mezun oldum.
  İzmir’de 2 yıllık hangi bölümleri geçebilirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş bölümlerinizi aşağıya yapıştırıyorum. Ancak bunların İzmir için sorgulamasını şu sayfada program adı yazıp, ili İzmir seçerek sizin yapmanız lazım.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
   Doğal Yapı Teknolojisi Taşları
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
   Endüstri Ürünleri Tasarımı
   Endüstriyel Kalıpçılık
   Gemi Makineleri İşletme
   Görsel İletişim
   Grafik Tasarımı
   İş Makineleri Operatörlüğü
   İş Sağlığı ve Güvenliği
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
   Kaynak Teknolojisi
   Makine
   Makine, Resim ve Konstrüksiyon
   Mekatronik
   Metalurji
   Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği
   Oto Boya ve Karoseri
   Otomotiv Teknolojisi
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi
   Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
   Sondaj Teknolojisi
   Tahribatsız Muayene
   Tarım Makineleri
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve DepolamaTeknolojisi
   Üretimde Kalite Kontrol

 67. Harun dedi ki:

  Kolay gelsin öncelikle.Her soruya olabildiğince iyi şekilde cevaplar vermeye çalışıyorsunuz takdir ettim.Bana da aynı samimiyetle cevap verirseniz sevineceğim.Şimdi gelelim benim olayıma.Ben bu sene mezun oldum yani 2015. ygs girdim fakat barajı geçemedim.Sınavsız geçiş hakkımı kullanmayı düşünüyorum fakat hangi üniversitelerin sınavsız geçişle aldığını bilmiyorum ve ösym nin sitesinde de buna dair bir kılavuz bulamadım.2014 kılavuzu mevcut faakat 2015 kılavuzu yok.Hangi üniversiteler sınavsız geçiş ile alıyor?yardımcı olursanız sevinirim.

  • Harun dedi ki:

   Bu arada bilgisayar bölümü mezunuyum.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bilkent, ODTÜ, Boğaziçi, Yıldız Teknik, İTÜ dışındaki tüm üniversiteler sınavsız geçişle öğrenci almaktadır. Şu sayfada istediğiniz program adını yazarak sorgularsanız bölümün olduğu üniversiteleri görebilirsiniz.

   • Harun dedi ki:

    Anladım.Hangi sayfaya ne yazacağım da sorgulatacağım? Link atarsanız sevinirim. İstediğim bölüm Bilgisayar Programcılığı.Bir de şunu sorucam.2 Yıl Bilgisayar Programcılığı okudum dikey geçişle hangi bölümleri seçebiliyorum bilgisayar mühendisliği dahil mi bunlara?

    • Harun dedi ki:

     Tamam dediğiniz sayfayı buldum.Sınavsız geçiş için Puan Türü kategorisinden “hepsi” ni seçtim çunku ygs gecememıstım dogru yaptım heralde.Ve 2014 te aldıkları öncelıkler gözukuyor.2015 te hangi önceliklerle alacak öğrenemiyor muyuz?

     • Harun dedi ki:

      Peki.bir soru daha. 2 yıllık tercih ettim diyelim.2. yıl bitti ve dgs den basarılı bır sekılde çıktım. gideceğim üniversiteyi 2 yıl mı 4 yılmı okuyucağım? yani dgs ile 2 yıldan 4 yıla mı tamamlayacağım yoksa 2+4 yıl mı olacak?

 68. Kerem KARAGÖZ dedi ki:

  Hocam benim Diploma Puanım : 83,06 . Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu İlk ve Acil Yardım Bölümüne geçiş yapma olasılığım nedir ?
  96 Doğumluyum. Bu sene mezun oldum . METEB içiyim

  NOT : ANADOLU SAĞLIK MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM. Sizce bir şansım var mı kafayı yiyeceğim hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   14,3,İ,96 364.45000 geçen seneki yerleştirme öncelikleri ve OBP göz önüne alındığında çok rahatlıkla yerleşiyor olmanız lazım. Yalnız bu sene kontenjanın %40 ı YGS puanlılara ayrıldığından sıkıntı olabilir. Onu da bekleyip görmekten başka çaremiz yok.

 69. Kerem KARAGÖZ dedi ki:

  Hocam benim Diploma Puanım : 83,06 . Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu İlk ve Acil Yardım Bölümüne geçiş yapma olasılığım nedir ?

  96 Doğumluyum. Bu sene mezun oldum . METEB içiyim

 70. Kerem KARAGÖZ dedi ki:

  Hocam benim Diploma Puanım : 83,06 . Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu İlk ve Acil Yardım Bölümüne geçiş yapma olasılığım nedir ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   2014,3,İ 364,45000 2014 yılında sadece Eskişehir içinden okul türü “3” anadolu sağlık meslek lisesi öğrencilerince kontenjanı dolmuş. Sizde Anadolu Sağlık Meslek lisesi mezunu iseniz şansınız var.

 71. Emine dedi ki:

  Hocam ygsye girdim ve tercih yapıcam anadolu üniversitesi yeni cocuk gelisimi bolumu açmış..Atatürk Üniversitesi nden aciktan biyer yazıp kayıt yaptıricm ve ikinci üniversite kapsaminda da anadolu universitesi cocuk gelişimine başvurucam olurmu hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu maddeden haberiniz yok herhalde.
   Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri dışında başka bir üniversitede açık veya uzaktan eğitim sistemi ile öğrenim gören öğrenciler de AYNI ALANDA olmamak üzere başvuru yapabilirler.

 72. ercan dedi ki:

  hocam merhaba ben açık öğretimi lisesi bilgisayar bölümünü bu sene bitirdim tercihlerden aöf’e sınavsız geçiş yapmak istedim bilgisayar bölümü yok illa bilgisayar olmasına gerek yok başka bölümleri seçsem sınavsız geçiş yerine geçer mi mesela bilgisayar bölümüm bilgisayar yerine başka seçebileceğim bölüm var mı? sınavsız geçiş olarak sayılır mı?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz.Özellikle açıköğretim olsun derseniz Atatürk Ün. Bilgi Yönetimi bölümünün açıköğretim programı var.

   • ercan dedi ki:

    evet hocam sadece açıköğretim istiyorum,peki hocam atatürk üniveristesinin (açıköğretim) bilgi yönetimine sınavsız olarak geçiş yapacağım anlamına geliyor dimi bu söylediniz puan istemksizin .Birde hocam ben bilgisayar mezunuyum bilgi yönetimi yerine atıyorum işletmeyi sınavsız bir şekilde mümkün değilmidir.

 73. esra dedi ki:

  hocam ben açıköğretimi kazandım diyelim ama son anda gitmekten vazgeçtim o zaman kazandığım halde gitmessem obp puanım falan düşermi ?

 74. mahmut dedi ki:

  Hocam ben bu yıl Bursa dan endüstri ve meslek lisesinden mezun oldum.ortalamam 67.13 ortalamam.Bursa da grafik tasarım bölümne yerleşmek istiyorum.Şansım nedir

  • alperturkoglu dedi ki:

   Gündüz bölümü kontenjanı teknik lise mezunları ile, 2.öğretim meslek liseleri ile kontenjanı dolmuş ama onda da 380.50/5= 76 civarında imiş. Şansınız düşük.

 75. uzay dedi ki:

  merhaba hocam bi sorum olacam mesela benim obp puanım 315 okul türüm 3

  106950742 KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ İş Sağlığı ve Güvenliği YGS-2 27 18 1 14,2,İ,94 319.2500

  burada okul türünün 2 olduğunu görüyoruz obm puanım yetmese ama okul türüm daha iyiyse girme şansım varmı bu üniversitelere ?

 76. hazal dedi ki:

  Merhaba ben sağlık lisesi çıkışlıyım. Geçiş hakkımı kullanmadım fakülte kazandım lisans eğitimime devam etmekteyim. tekrar sınava girdim fakat ösym sadece geçiş hakkı vaya kendi puanınla tercih yapma seceneği sundu.geçiş hakkımı kullanamayacak mıyım?

 77. sinan dedi ki:

  hocam iyi günler. okul puanım 83.13 ygs puanım okul puanıyla 265. ben ege üniversitesini falan yazmak istiyorum ama 400 puan yazıyor.orada yazan 400 puan OBP puan mı yoksa YGS ile yerleşen birinin puanı mı?

 78. elif dedi ki:

  slm hocam.ben endüstri meslek lisesi bilgisayar bölümü mezunuyum. sınavsız geçiş hakkımı kullandim. şuan tercih yapıcam lakin sadece Bilgi Yönetimi(Aöf) bölümünü seçebiliyorum.Diğer seçebileceğim hic bir bölümde AöF yok. farkli bölümlerden hangilerini tercih yapabilirim. yada buna hakkım varmı. cevaplarsanızçok sevinirim.

 79. N.CAN ÇELİK dedi ki:

  hocam ben kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum 2015 YGS 5 PUANIM 268 TM 230 2 yıllık dikey geçişmi yapıyım 4 yıllık açıköğretim bölümlerimi okuyum yoksa 1 yıl daha sınavamı hazırlanıyım.2 yıllık dikey geçişte çocuk gelişimi hangi iller var.Teşekürler

 80. Numan Benek dedi ki:

  2012 Kız Meslek lisesi Çocuk gelişimi mezunuyum.
  YGS puanım:280 (baş.sırası 61511)
  Okul puanım:390
  Hem sınavsız,hemde sınavlı tercihte bulunabilirmiyim?Açıkta kalmamak için nasıl yol izleyebilirim?
  Şimdiden teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Normal tercih kodunuzu girerek tercihinizi yapacaksınız. Sistem sizi hem sınavsız geçiş kontenjanı hem de YGS kontenjanı için değerlendirecek. Dikkat etmeniz gereken en çok istediğiniz programdan en az istediğiniz programa doğru sıralama yapmanız. Sonuçtan beni de haberdar ederseniz sevinirim.

   • Numan Benek dedi ki:

    Hocam;
    öncelikli olarak puan mı dikkate alınacak yoksa mezuniyet yılı mı?
    Geçen yıla baktığımda 14 le bütün çocuk gelişimi kapatmış.
    2012 mezun, okul puanı 390, YGS 5 :279 ile açıkta kalma korkusu var.
    Birde Kocaeli olunca karamsarlık çöktü.

 81. batuhan dedi ki:

  ilk öncelikle hepinize basarılar diliyorum. şşimdi ben 2015 6 temmuzda tercih yapıcam hangi üniversiteleri tercih edebilirim insaat teknolojileri bölümünden mezunum
  0,12 Ekli Yerleştirme Puanınız

  39

  0,18 Ekli Yerleştirme Puanınız

  58.5
  böyle sonuc cıkıyor orta ogretim puan hesaplamada sizce kazanma şansım nedir ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Verdiğiniz ek puanlar 0,12 li olan alan dışı 2 4 yıllık yada 0,18 li olan alanınızda 4 yıllık tercih ederseniz YGS puanınıza eklenecek.Meslek lisesi İnşaat bölümü mezunu iseniz YGS puanı ile değil sınavsız geçişle tercih yapacaksınız. Şurada sorgulattım kendiniz inceleyeceksiniz.

 82. mert dedi ki:

  merhaba iiyi günler kızarkadasım ygs den sıfır puan aldı yani gırdıgii sınava bomboş sonuc lys giremez yazıyordu..4 yıllık kız meslek lisesi çoçuk gelişimi bitirdi bu yıl, herhangi bir unvıversiteye yerleşebilirimi

  direk geçiş hakkı varmı mezun oldugu lise bölüm çoçuk gelişimi

  resimde bu : http://i.hizliresim.com/j5ZBD9.png

 83. Buğra dedi ki:

  hocam merhaba ben Esenler Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisiyim benim 2 yıllıkda önceliğim nedir yani benim okulum hangi numaraya giriyor link vermeden direk braya yazarsanız çok sevinirim. Bu numaralardan hangisi ?

  4 NUMARA ANADOLU TEKNİK LİSESİ
  3 NUMARA TEKNİK LİSE VEYA ANADOLU MESLEK LİSESİ
  2 MESLEK LİSESİ
  1 ÇOK ESKİ YILLARDA ENDÜSTRİ ADI ALTINDA MEZUN OLUNAN MESLEK LİSESİ

  • alperturkoglu dedi ki:

   Okulunuzda anadolu teknik, teknik lise ve endüstri meslek lisesi kısımları var. Ama sizin durumunuzu bilemem. Sınavla yerleştiyseniz “4” kodlu Anadolu Teknik Liselisinizdir, 10.sınıfta teknik lise kısmına geçtiyseniz kodunuz “3” oluyor. Normal kayıt döneminde doğrudan kayıt olduysanız endüstri meslek lisesi öğrencisisinizdir kodunuz “2” dir.

 84. Melike dedi ki:

  Hocam merhaba. Benim 3.yilimdi bu yil 1996 dogumluyum , lisede bolumum halkla ilişkilerdi, ilk yildan beri halkla ilişkiler istiyodum ailem karsi cikti bu yil gideceğim sinavsiz gecisle eger olursa sizce sansim ne kadar hic tercih yapmadim daha once , gelme ihtimali hic yok mu

 85. Emre dedi ki:

  Hocam merhaba iyi akşamlar. Ben gecen sene mezun oldum 2014 anandolu kız meslek grafik tasarım emzunuyumm ama tercih yapmadım bidaha hazırlandım bu senede sınavda kaydırma yaptım 150 puan aldım bu yzden yatay geçiş yapıcam yani grafik tasarım bölümlerinden birisine gitmeyi düşünüyorum yatay geçişle şimdi diploma notum 80 sizce yerleşme ihtimalim varmıdır?
  Ve hiçbiryerde gidebiliceğim okulları veya gecen sene alım istatistiklerini bulamıyorum yardımcı olurmusunuz aydınlatırmısınız benı yerleşememekten korkuyorum.

 86. esra dedi ki:

  hocam merhaba ben ankarada yaşıyorum 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyorum diploma puanım 63 OBP puanımsa 315. bu sene ticaret meslekten mezun oldum büro yönetimimden. kendi bölümümle ilgili olan bölümleri tercih edicem peki ben kendimi bölümüm sınavsız geçiş hakkı olan bölümleri özel üniversitede kullansam burslumu olur yoksa ücretlimi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kılavuzda özel ün. yanında da sınavsız kontenjanları gösterilmiştir. Yerleştirme önceliklerine göre öğrenci alırlar. Tabi tam burslu kontenjanı azdır ve okul türü anadolu olan OBP’si yüksek öğrenciler yerleşebilir. Örneğin; Odyometri tam burslu programların yerleştirme önceliklerini şu sayfadan inceleyebilirsiniz.

   • esra dedi ki:

    hocam peki sınavsız geçişte bizim kaç tercih hakkımız var yani kaç okul yazabiliyoruz ve bu tercih hakkımızın bütün hepsini doldurmak zorunlumu?

    • alperturkoglu dedi ki:

     30 tercih hakkınız var. 1,3,7,10,20 hiç farketmez.

     • esra dedi ki:

      hocam ben tercih yapıcam şimdi sınavsız geçebileceğim bölümlerin yüksekokullarını ilk başlara yazdım bide bi kaç tane açıköğretim tercih etmek istiyorum eğer ilk istediklerim çıkmassa o çıkarsa eğer açıköğretimi seçicem sizce açıköğretime son tercihlerimemi yazıyım yoksa ek yerleştirmedemi yazsam

      • alperturkoglu dedi ki:

       En çok istediklerinizi en üste en az istedikleriniz alta olacak şekilde yazacaksınız.

      • esra dedi ki:

       hocam peki açıköğretime geçmek için en az ygsden birinin 140 üstümü olması gerekiyo yoksa kendi bölümüm alanlarına geçerken geçiş yapabiliyormuyum aöye

      • alperturkoglu dedi ki:

       Kendi bölümünüzde puansız tercih yapabilirsiniz. Alan dışı aöfler dediğiniz gibi en az 140 olmalı.

      • esra dedi ki:

       hocam ben tercihime açıköğretim yazdım eğer o çıkarsa yani açıköğretimi kazanırsam daha sonra gitmekten vazgeçip kazandığım halde gitmessem obp puanım falan düşermi ?

      • alperturkoglu dedi ki:

       D ü ş e r.

 87. neslihan dedi ki:

  hocam merhaba ben 2014 mezunuyum çocuk gelişimi bolumu bitirdim yanlız 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ama tercih kılavuzunu bulamıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

 88. ismail dedi ki:

  hocam ben metal teknolojisi alanından mezunum saglık veya itfaiye bölümünü okumak istiyorum bu bölümlere sınavsız ghecme sansımız varmı cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

 89. kgk dedi ki:

  Merhaba.Çevre sağlığı teknisyeniyim kamuda.Eğitim durumu tayini isteyeceğim.
  4 yıllık hangi bölümler kabul ediliyor tayin için?
  2 yıllıklardan da hangileri oluyor?
  Örneğin çevre koruma kontrol sağlık diye geçmiyor.Ama üst öğrenimim.Eğitim durumu tayini için kabul ediliyor mu?
  Cevaplarsanız çok sevinirim..

 90. alişan dedi ki:

  ama yeni yönetmelik değişmiş 2016 da ygs sınavına girmek zorunlu ve 180 barajı geçip ancak öyle sınavsız geçiş hakkını kullana biliyormuşuz bu arada sorumu cevapladığınız için teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınava girilirse adı SINAVSIZ GEÇİŞ olur mu? Bırakın bu saçmalıkları. Sözüm size değil bunları ortaya atanlara. Kılavuz açıklandı. Tek değişen şey kontenjanlar %60 sınavsız geçiş öğrencileri, %40 YGS puanlılara olacak şekilde değişti.

 91. alişan dedi ki:

  meslek lisesinde okuyorum sınavsız geçiş için ygs sınavına girmesek yinede sınavsız geçiş olurmu bizi yerleştirirlermi bir yere

 92. umut dedi ki:

  hocam merhaba ben elektronik haberleşme sistemleri son sınıf öğrencisiyim ygs sınavına girdim malesef sıfır çektim 100 puan diploma notum 63.11 obp puanım 315 oluyor 2 yıllık üniversiteye gitmek istiyorum acaba gidebilirmiyim obp : 315.55 bunu 0.12 ile çarparsam 37.866 puan geliyor demek ygsden 100+obs(37.866) 137.866 ediyor bu puana 2 yıllık üniversite yok galiba en düşük 158 olarka görünüyor ne olacağım .

  mesleki ve tekniki anadolu lisesi öğrencisiyim öncelik avantajım varmı diğer meslek liselerine göre ?
  Son olarak 2 yıllık bölümlerin puan türünde ygs1 yazıyor ygs 1 ilemi alıyor obp puanı ilemi yanıtlarsanız çok teşekkür ederim

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS barajı geçemediğinizden ek puan hesaplamanız anlamsız. Siz sadece şu sayfada yer alan alanınızla ilgili bölümlere sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. Şu sayfada yerleştirme önceliklerini incelerseniz okul türü önceliğinin çok önemli olduğunu görebilirsiniz.

 93. tugba seher dedi ki:

  meraba hocam ben saglık meslek lisesinde okuyorum bu sene mezun olacagım.laboratuvar bölümüne 2 yıllık yatay geçiş yapmayı düşünüyorum ama bu bölümün taban puanlarını bulamıyorum yardımcı olurmusunuz rica etsem

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sitenin en üstünde 2 yıllık bölümlerin taban puanları linkine tıklayıp istediğiniz bölümün 2014 yerleştirme sonuçlarına,taban puanlarına ulaşabilirsiniz.

   • ismail dedi ki:

    hocam ben metal teknoloji alanından mezun oldum bu sene saglık veya itfaıye bölümünü okumak istiyorum bu bölümlere gecebilme sansımız varmı cevap verirseniz sevinirim teşekkürler 🙂

    • alperturkoglu dedi ki:

     10 defa yazınca daha çabuk cevap vermiyorum. Ne zaman vakit bulursam o zaman cevap veriyorum. Hayır yazdığınız bölümlere sınavsız geçiş hakkınız yok.

 94. zeynep dedi ki:

  slm ben bu sene ygs’ye girdi 140 dilimlik barajı gecemedim 130 üzerinde ama meslek lisesi’den mezunum sınavsız geçiş yapabiliyor muyum yaparsam hangi bölümleri secebilirim veya açıköğretimden okuya bilirmiyim geçiş kaydı ne zaman yapılıyor
  bu konuda bilgi verirseniz cok memnun olurum saygılarımla…..
  size mesaj gönderemiyorum

  • alperturkoglu dedi ki:

   Mesajların hepsi ulaşıyor. Ben onaylamadan sayfada görünmez. Mezun olduğunuz bölümü yazmadığınızdan hangi bölümlere sınavsız geçiş hakkınız olduğunu bilemeyiz.

 95. aysen dedi ki:

  meraba hocam öncelikle sorum şu 2 yıl evvel kendi bölümüme yerleştim ama gitmadim şuan tekrar ygs ye girdim ve kendi bölümüme gitmek istiyorum obp puanım yüksek bu sene ki mezunlardan önceliğim olabilir mi ve diğer sorum da şu büro yönetimi mezunuyum kendi bölümlerimden en iyisi sizce hangisi

 96. Hakan dedi ki:

  Merhaba hocam, MAÖL Elektrik-Elektronik bölümü mezunuyum. Bu sene sınavsız geçiş için tercih yapacağım fakat aklıma takılan bir problem var. Şimdi yerleştirme önceliklerimin tuttuğu bir MYO’da elektrik bölümüne son yerleşen kişinin diploma puanı 400. Bir önceki sene ise son yerleşen kişinin puanı 360. Bu tutarsızlığı göze alarak diploma puanımın ne kadar yükseğini tercih etmeliyim? Örneğin diploma puanım 350, ben 400 olan bir yeri tercih etsem şansım var mıdır? Teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aynı şekilde gerçekleşmesi zaten beklenmez. Sizin 30 tercih hakkınız var. Diploma puanınızın şu kadar altı yada şu kadar üstü diye bir şey diyemiyecem. Zaten diploma puanından önce mezuniyet yılı, okul türü ve METEB önceliğine bakıldığını unutmayın.

 97. Ada dedi ki:

  Hocam merhaba, ben örgün türk dili ve edebiyatı bölümü okuyorum 2012 girişliyim.Ben 2012deki puanımla herhangi 2 yıllık bir bölüme geçiş yapabilir miyim ? 4 yıllıktan 2 yılıığa geçiş imkanı var mı ? (örn:anestezi bölümü) Yardımcı olursanız çok sevinirim

 98. sneijder dedi ki:

  sa hocam ben 2014 meslek lise mezunuyum bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullacağım geçen sene yerleşemedm bu sene yerleşme şansım ne kadar şmdiden teşşkrler.

 99. ebrar dedi ki:

  merhabalar hocam ben pazarlama mezunuyum ve geçiş hakkımı kulnıcağım. hangi bölümlere geçiş yapma şansım var sağlık alanında da geçiş yap ma şansım var mi? şimdiden teşşekkürler

 100. merve dedi ki:

  hayırlı akşamlar hocam ben 2014 yılı düz lise mezunuyum diploma notum 74,49 geçen sene kazandım ama gidemedim bu sene tekrar sınava girdim en yüksek puanım ygs :3 214
  bu puanla devlet üniversitesi adalet bölümü okuyabilir miyim ?

 101. Eyyüp Gergin dedi ki:

  Hocam ben ticaret lisesi lise son sınıf öğrencisiyim lojistik bölümüne gitmek istiyorum bu bölümün hangi okullarda oludugunu nasıl öğrenebilirim

 102. abuzer dedi ki:

  merhabaha hocam ben duzlısemezunuyum ygsden 180 barajını geemedem 160 aldım ama acıkogretım gıtmek ıstemıyorum 2 yılılık unıversıte tercıh ede bılırmıyım

 103. muhammed dedi ki:

  hocam sınavsız geciş tercihlerini nasıl yapıcam bizde taban puanı yok diploma puanıyla tercihler yapılıyor sınavsız geçişte nasıl nerden bakıcam kaç diploma puanıyla hangi üniversitelere gidebilirim ?

 104. hatiş dedi ki:

  merhaba hocam sınavsız geçiş hakkı kullanıp üniversiteye kayıt yaptırabılıyor muyuz

 105. Serkan Çevik dedi ki:

  merhaba. ben Kastamonu Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi turizm ön büro son sınıf öğrencisiyim. bu sene sınavsız geçiş için başvuru yaptım. turizm seyahat hizmetleri bölümüne tercih yapmayı düşünüyorum . fakat Kastamonu üniversitesinde da bu bölüm yok. öncelikte yaşadığımız şehirdeki üniversitelere öncelik var . başka bir şehir tercih yapmak zorundayım bu benim önceliğimi geri planda bırakır değil mi .
  tercih yapabileceğim bölümler arasında istediğim üniversiteye tercih yapabilir miyim
  (şimdiden teşekkürler)

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfadaistediğiniz bölümün 2014 yerleştirme sonuçları var. Yerleştirme öncelik sütununda “D” yazanlar il dışından da öğrenci aldığını göstermektedir. Bir de yerleştirme öncelikleri sütunu boş olanlar var. Bunlar sınavsız geçişle kontenjanı dolmayıp alan dışından YGS puanı ile alan yerlerdir ki sizin buralarda şansınız %100’e yakındır. Mesela Pamukkale Ün, Uludağ Ün. Sakarya Ün. ve daha bir çok programa yerleşme şansınız çok yüksek.

 106. Lugosi dedi ki:

  2002 kimya meeslek lisesi mezunuyum, sınavsız geçişle aöf bölümlerinden hangisini secebilirim, yardımcı olursanız sevinirim…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aöf bölümü olarak İş Sağlığı ve Güvenliği bölümüne sınavsız geçiş hakkınız var ama mezuniyet yılınızdan dolayı yerleşmeniz çok zor. Öncelik son mezunların.

 107. gizem dedi ki:

  merhaba ben çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünden bu sene mezun olacağım açıköğretim istemiyorum sınavsız geçişle sosyal hizmetlere gidebilirmiyim

 108. Burak dedi ki:

  Hocam ben ygs ye girmedim ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum.Kulaktan duyma bir bilgiyle ygs ye girmeden sınavsız geçiş hakkını kullanan kişi bulunduğu il dışında okuyamıyor yönünde lütfen yardımcı olun böyle bir şey var mıdır?

 109. Elif dedi ki:

  Hocam kafamdaki soru işaretleri sizin sayenizde yok oluyo öncelikle cokk teşekkürler. Sorum şu hocam ben büro Yönetimi okuyorum tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik geçiş hakkımız kaldırıldılacagi söyleniyor doğrulugu nedir acaba

 110. sema nur dedi ki:

  merhaba ben kadın giyim modelistliği okuyorum lise son sınıf öğrencisiyim yatay geçişte nereleri seçebilirim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki bölümler sınavsız geçiş bölümleriniz. Bunların hangi okullarda olduğunu görmek isterseniz şu sayfada ilgili bölüm linkine tıklayabilirsiniz.
   Ayakkabı Tasarımı ve Üretimi
   Çorap ve Moda Tasarımı
   Deri Konfeksiyon
   Deri Teknolojisi
   Geleneksel El Sanatlar
   Giyim Üretim Teknolojisi
   Halıcılık ve Kilimcilik
   Kuyumculuk ve Takı Tasarımı
   Moda Tasarımı
   Moda Yönetimi
   Tekstil Teknolojisi

 111. gökhan dedi ki:

  Selamın Aleykum ben 2007 meslek yüksekokulu Endüstriyel Elektronik mezunuyum sınavsız geçiş olarak hangi bölümleri tercih edebilirim mail yolu ile bildirirseniz çok sevinirim …kolay gelsin

 112. faysal özay dedi ki:

  anadolu raylı sistemler bölümünü okuyorum.bu sene son sınavsız geişis hakkımız varmı. diploma puanına gore yerlrşebilirmiyiz?

 113. aysel dedi ki:

  Mrb hocam ben açık öğretim mesleki lisede okuyorum akan m bilişim teknolojileri dalın web tasarım sınavsız geçiş ile mehmet akif ersoy meslek yuksek okulu sağlık bilgi sistemleri teknikerligine yerleşebilir miyim acaba diploma notum 63.42 yardımcı olursanız sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yazdığınız bölüm ilk defa öğrenci alacağından taban puan yada yerleştirme önceliklerini bilemiyoruz.

   • isakılıc dedi ki:

    Ortamı tam bilmediğim içim selamlar diyerek başlıyorum şimdi bnm 2,54 gibi düşük diploma puanım 120 puan gibide bi ygs puanım var ben ticaret meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümü okuyorum bölümüm ile ilgili bir üniversiteye gidebilirmiyim ve hangi bölümleri seçebilirim
    SINAVSIZ GEÇİŞ VB.
    şimdiden: TEŞEKÜRLER İYİ GÜNLER

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sınavsız geçiş sisteminde zaten YGS puanınıza bakılmaz. Puanınız 5’lik sistemde olduğuna göre eski mezunlardansınız. Puanınızın 100 lük karşılığı 54.08. 5 ile çarptığımızda 270,4 gibi bir OBP puanı ortaya çıkıyor. Ancak sınavsız geçişte en önemli kriter mezuniyet yılı olduğundan sizin eski mezunlardan alan yada kontenjanı dolmadığı için alan dışından alan programları tercih etmeniz gerekiyor. Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz. Bölümlerin 2014 yılındaki yerleştirme öncelikleri ve taban puanlarına da şu sayfada ilgili bölüm linkine tıklayarak bakabilirsiniz.

     • isakılıc dedi ki:

      Ben bu sene mezun oluyorum 5 lik sisteme göre zannedip sölemiştim 54 felan civarı gelmesini beklıyorum şuandan belli oldu hocalarımın bilgilendirmesi haziran ayında mezun oluyorum

 114. FATİH dedi ki:

  Merhaba ben Sağlık meslek lisesinde tıbbi laboratuvar teknisyenliği okuyorum bu sene yani 2015 de mezun olacağım sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım.
  ilk ve acil yardım veya fizyoterapi istiyroum diploma puanıp 60 küsür yani obp puanım 300 küsür oluyor benim gidebilceğim üniversiteleri lütfen söylermisiniz boşta kalmak istemiyorum yardımcı olurmusunuz teşekkürler.

 115. Halil dedi ki:

  MRB HOCAM 2005 TİCARET MESLEK LİSESİ BİLGİSAYRLI MUHASEBE MEZUNUYUM BU SENE SINAVSIZ GEÇİŞE BAŞVURU YAPTIM ACABA YERLEŞME ŞANSIM VARMI ŞAYET OLURSA TERCİHLERİM HANGİLERİ TŞKLER ŞİMDİDEN SEVGİLER …

 116. canan dedi ki:

  Merhaba ben bu sene Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden mezun olucam. Bölümüm Bilişim Teknolojileri alanı fakat ben adalet bölümü okumak istiyorum bu bölüme geçiş yapabiliyor muyum? yada büro yönetimi bölümüne.

 117. taner dedi ki:

  Hocam kolay gelsin . Emeğiniz için teşekkürler. Lise de yapı bölümü mezunuyum . Sınavsız geçiş hakkım var mı ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Güzel düşünceleriniz için bende teşekkür ederim. Sınavsız geçiş hakkınız var. Alanlarınız:
   Beton Teknolojisi
   Doğal Yapı Taşları Teknolojisi
   Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi
   Gaz ve Tesisatı Teknolojisi
   Geoteknik
   Harita ve Kadastro
   İnşaat Teknolojisi
   İş Sağlığı ve Güvenliği
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
   Maden Teknolojisi
   Mimari Restorasyon
   Raylı Sistemler Yol Teknolojisi
   Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
   Sulama Teknolojisi
   Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri
   Yapı Denetimi
   Yapı Ressamlığı

 118. Erkan dedi ki:

  Merhaba,
  Karabük üniversitesinde elektronik tek. bölümünde kayıtlıyım bu sene tekrar sınavsız geçiş hakkımdan yararlanmak istediğimden dolayı sınavsız geçişe başvurdum.
  Kayıdımı tercih zamanına yakın bir dönemde sildircem ve tekrar tercih yapıcam. SINAVA İLİŞKİN BİLGİLER
  ÖĞRENİM DURUMU:
  6 – Bir yükseköğretim programına kayıtlıyım durumunda tercihlerde bir sorun oluşur mu acaba ?

 119. mehmet can dedi ki:

  selamun aleyküm hocam ben bu sene Elektrik ve Elektronik meuzunu olcam ve sınavsız yerleşe bilecegim bölümler arasın da iş saglıgı ve güvenligi de var sanırım diploma puanım ortalama 66 yerlesebilirmiyim sizce hocam?

 120. PoYRaZ dedi ki:

  iyi günler. ben elektrik elektronik teknolojisi alanında okuyorum son senem bu sene sınavsız geciş hakkımla izmir meslek yuksek okulunu tercıh edebilirmiyim? lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 121. gokhan dedi ki:

  kolay gelsin hocam benim sorum ben meslek lisesinde elektrik elektronik okuyorum ancak benim dalim elekrik tesisati ve pano monitorlugu bazilari diyo bu dal ile sinavsiz tercihte bulunursun ama sizin tabloda belirttiginiz yerleri degilde hidroelektrik ve benzeri yerleri tercih edebilirsin diyolar bana bi yardimci olurmusunuz hangi bolumlere sinavsiz gecebilirim simdiden cok tessekkurler

 122. Abdurrahman dedi ki:

  S.a ben ygs ye hazırlanıyorum eğer 420 gibi bi puan alırsam anestezi bölümünde nereye yerleşme ihtimalim var ??

  • alperturkoglu dedi ki:

   Anladığım kadarı ile sağlık meslek lisesi mezunu olmadığınızdan alan dışı olarak YGS puanınızla tercih yapacaksınız. Önce sınavsız geçiş öğrencileri yerleştiğinden devlet ün. yerleşmeniz imkansız. 250-300 YGS-2 puanı ile şu sayfadaki tablonun alt kısmında yer özel ün. programlarına yerleşme şansınız var.

 123. murat bayhan dedi ki:

  selamın aleyküm hocam, ben 91 elektrik bölümü mezunuyum, dalımda okuyabileceğim bir bölüm varmıdır? varsa nasıl başvuru yapabilirim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aleyküm selam. Teorik olarak var ama pratik olarak öncelik son mezunların olduğundan istediğiniz her programa yerleşme şansınız oldukça az. Şu sayfada tercih edebileceğiniz programları görebilir, şu sayfada ilgili ön lisans linkine tıklayarak 2014 yerleştirme sonuçlarını inceleyebilirsiniz.Yerleştirme önceliğinde değer olmayan programlara yerleşme şansınız oldukça yüksek.

 124. dilek dedi ki:

  mrb ben 2 yıllık işletme yönetimi okuyorum meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum okuduğum bölümü bırakıp sınavsız geçişle çocuk gelişimi bölümünü okuyabilirmiyim beni bilgilendirirmisiniz teşekkür ederim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Böyle bir şansınız var. Ama öncelik son mezunlara olduğundan yerleşme durumunuz zor olacaktır. Ancak açıköğretim yada özel okullar için deneyebilirsiniz.

 125. Burak dedi ki:

  Hocam yardımınıza ihtiyacım var.Sorum şu şekilde:
  Ben bu yıl teknik meslek lisesi son sınıfım bölümüm elektrik elektronik bu yıl sonunda sınavsız geçiş hakkımı kullanarak MYO ya yerleşmeyi düşünüyorum ancak istediğim bölüm ormancılık ve orman ürünleri…Benim bu bölümü okumam mümkün mü? (( ayrıca myo dan mezun olunca 2 yıl farklı bir bölüm daha okuya bilecek miyim? )) şimdiden teşekkür ederim..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfada bölümün 2014 yerleştirme sonuçları var. Tabloda son sütunda yerleştirme öncelikleri boş olan programlara yerleşme şansınız var. Gördüğüm kadarı ile Artvin, Tokat, Gümüşhane, Erzurum vs. olabilir.

   • Burak dedi ki:

    Cevabınız için teşekkür ederim bir şey aklıma takıldı diyelim ki bn bu myo bölümlerinden birinden mezun oldum orman memuru olabilmem için kpss ye girmem gerekiyor mu? ve sınava giriliyorsa kaç puanla atanıyorlar..

 126. feyza dedi ki:

  merhaba ben şuanda teknik lisede mimari bölümü öğrencisiyim 2 yıllık sınavsız geçis ile hangi üniversitelere gidebilirm, sonra 4 yıllığa nası yükseltebilirim bir de aranan kriterler nelerdir?
  teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Okuyabileceğiniz 2 yıllık programları aşağıda veriyorum. Ancak bunların hangi okullarda olduğunu listeleyemem. Siz şu sayfadan ilgili bölüm linkine tıklayarak inceleyebilirsiniz. DGS sınavına girerek yeterli puanı almanız halinde 4 yıllık programlara yerleşebilirsiniz. Yada lisans tamamlama programları ile aöf lisans bölümleri okuyabilirsiniz.
   Beton Teknolojisi
   Doğal Yapı Taşları Teknolojisi
   Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi
   Eser Koruma
   Gaz ve Tesisatı Teknolojisi
   Geoteknik
   Harita ve Kadastro
   İç Mekan Tasarımı
   İnşaat Teknolojisi
   İş Sağlığı ve Güvenliği
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
   Maden Teknolojisi
   Mimari Restorasyon
   Mimari ve Dekoratif Sanatlar
   Raylı Sistemler Yol Teknolojisi
   Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
   Sulama Teknolojisi
   Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri
   Yapı Denetimi
   Yapı Ressamlığı

 127. elif dedi ki:

  merhaba ben antalya’dan elif 2015 yani bu sene muhasebe ve finansman bölümünden mezun olucam bankada staj yapıyorum ve ne okuyacağımı bilmiyorum aklım çok karışık ailem bankacılık oku diyor kendim sosyal hizmetler okumak istiyorum ve hangi okullarda o bölüm var bilmiyorum 2 senelik sınavsız geçiş olarak sosyal hizmetler okuya bilirmiyim hangi üniversitede 2 yıllık okuyabilirim lütfen yardımcı olabilir misiniz?

 128. Selcan dedi ki:

  merhaba ben bilgisayar bölümündeyim sınavsız geçişte nreleri seçebilirim yardımcı olursanız sevinirim

 129. melekderya dedi ki:

  Merhaba, ben peyzaj ve süs bitkileri bölümünden mezunum.Açık öğretimden benim alanımla ilgili hangi bölümleri tercih edebilirim araştırmalarım tam sonuç vermedi yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Arıcılık
   Bağcılık
   Bahçe Tarımı
   Bitki Koruma
   Çim Alan Tesisi ve Yönetimi
   Endüstriyel Bitkiler Yetiştiriciliği
   Endüstriyel Tavukçuluk
   Et ve Ürünleri Teknolojisi
   Fındık Eksperliği
   Fidan Yetiştiriciliği
   Kesme Çiçek Yetiştiriciliği
   Kuruyemiş Üretimi ve Teknolojisi
   Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği
   Mantarcılık
   Organik Tarım
   Ormancılık ve Orman Ürünleri
   Pazarlama
   Peyzaj ve Süs Bitkileri
   Seracılık
   Sulama Teknolojisi
   Süs Bitkileri Yetiştiriciliği
   Süt ve Besi Hayvancılığı
   Şarap Üretim Teknolojisi
   Tarım
   Tarım Makineleri
   Tarımsal İşletmecilik
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi
   Tarla Bitkileri
   Tıbbi ve Aromatik Bitkiler
   Tohumculuk
   Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi

   • melekderya dedi ki:

    tablodakiler sanırım 🙂 çok teşekkür ederim sağolun yardımınız için..

   • melekderya dedi ki:

    Merhaba ben bu yazdiğiniz bölümleri 4 yıllığa tamamlamak için okuyabilirmiyim? Yoksa standart bölümlermi var?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Okuduğunuz bölüme göre DGS sınavı ile geçiş yapabileceğiniz 4 yıllık programlar olabilir. Bunun dışında lisans tamamlama kapsamında 4 yıllık aöf programları da yer alıyor.

     • melekderya dedi ki:

      Aöf programı olarak sanırım sadece işletme ve iktisat 4 yıllığa tamamlamak için sunuluyor, kendi bölümümle alakalı bir program göremedim. Sorum, yazdığınız bölümleri aöf den 4 yıla tamamlamak için okuyabilirmiyimdi eksik sormuşum sanırım ama edindiğim bilgiler doğrultusunda cevap hayır a çıktı yardımlarınız için çok teşekkür ederim..

      • alperturkoglu dedi ki:

       İKTİSAT
       ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
       KAMU YÖNETİMİ
       MALİYE
       ULUSLARARASI İLİŞKİLER
       İŞLETME
       KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 130. hakan dedi ki:

  hocam merhaba,
  ticaret meslek lisesi mezunuyum
  sınavsız geçişle bulunduğum ildeki ordudaki üniversiteden 6040 karşısındaki bölümleri 2.öğretim olarak tercih edebilir miyim

 131. Gökhan dedi ki:

  Merhaba ben Meslek lisesi Elektrik-Elektronik Teknoloisi alanı okuyorum bu sene son senem ygs başvurumuzu yaptık ben sınavsız geçişle iş sağlıgı ve güvenliği bölümüne gitmek istiyorum bu sene bizim tercihlerimizede eklenmiş obp puanım 280- 290 arası yerleşebilirmiyin ?

 132. didem dedi ki:

  Merhabalar;

  Öğrenmek istediğim bir konu var, yardımcı olursanız sevinirim.2 Yıllık meslek yüksek okulu Fotoğraf ve Kamera bölümünü bitirdim.
  Ve sınavsız 2. bi Üniversite okuma hakkı olduğunu duydum. Bunla ilgili bilgi almak ve hala kayıt yaptırabilir miyim bunu öğrenmek istiyorum, farklı bölüm olabiliyor mu, hangi bölümler vs…

 133. caner dedi ki:

  hocam 2015 meslek yüksekokullarına geçiş için puan bilgisi veren ve tercih yapma amaçlı oluşan tablo yayımlanmadı değil mi

 134. Oğuz dedi ki:

  oyp puanım 325 marmara üniversitesi dış ticaret duşunuyorum ya da banka ve sigortacılık tutma ihtimali varmı ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   354,95000 14,3,İ,95, Dış Ticaret için İstanbul’da ve Anadolu Ticaret meslek lisesinden mezun olmalı ve OBP’niz 355 civarında olmalı.
   396,80000 14,2,İ,96 Bankacılık için ise yine İstanbul ve Ticaret Mesl. lisesinden mezun olmalı ve OBP’niz 396,80 olmalı.

 135. engin dedi ki:

  4 yıllık besyo okuyorum sınavsız 2 yıllık açıktan hasta bakımı okuyabilirmiyim

 136. Sena dedi ki:

  hocam merhaba size özel olarak danışmak istediğim bir konu var eğer email görebiliyorsanız bana dönebilir misiniz ya da size olaşabileceğim bir email verebilir misiniz teşekkürler

 137. Turgut dedi ki:

  mrb hocam ben ımam hatıp 2005 mezunuyum sınavsız gecıs ıcın basvurularımı yaptırdım 15 tl yatırdım fakat bundan sonra hangı dersler konular ıcerıklı oldugunu bılmıyorum ders olarak artı hangı bızım ıcın hangı bolumler var onun hakkındada bılgım yok kımden yardım alacagımı bılıyorum bırde hocam bızım sıvava gırmemız gerekıyormuydu ygs sınavına gırmedım bılgılerınızden dolayı tesekkurler hocam sımdıden

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınava girmeyeceksiniz. Temmuz ayına kadar bekleyip internet üzerinden tercihte bulunacaksınız. Zaten tek bir sınavsız geçiş bölümünüz var. Atatürk yada Anadolu Ün. açıköğretim 2 yıllık ilahiyat.

 138. elvan dedi ki:

  Merhaba Açıköğretim fakültesi önlisans Halkla İlişkiler bölümü mezunuyum.İkinci üniversite kapsamında sınavsız olarak açıköğretim fakültesi önlisans tarım bölümüne kayıt yaptırabilirmiyim.Birde daha önceki başarılı olduğum derslerden muafiyetim söz konusu olurmu.? Şimdiden teşekkürler..

 139. Nesrin dedi ki:

  Merhaba 1985 Kız Meslek Lisesi Giyim bölümü mezunuyum ,daha önce başvurunda Tekstil bölümü Geldi Kayıt yaptırmadım . Tekstil dışında başka bir bölüm tercih edebilirmiyim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var.
   yakkabı Tasarım ve Üretimi
   Çorap ve Moda Tasarımı
   Deri Konfeksiyon
   Deri Teknolojisi
   Geleneksel El Sanatları
   Giyim Üretim Teknolojisi
   Halıcılık ve Kilimcilik
   Kuyumculuk ve Takı Tasarımı
   Moda Tasarımı
   Moda Yönetimi
   Tekstil Teknolojisi

 140. rabisss dedi ki:

  hocam merhaba….
  ben ticaret meslek lisesi okulu son sınıf öğrencisiyim muhasebe bölümü dış ticaret okuyorum umiversitede iki senelik hakkımı kullanarak seçebileceğim bölümler yukarıda yazan bölümlermi kesin doğrumu saygılar hocam..

 141. ibrahim dedi ki:

  1995 meslek lisesi elektrik mezunuyum. Aynı sene 2 senelik meslek yüksek okuluna kaydımı yaptırdım ama 2.senenin başında kaydımı sildirdim. 2013’ten beri sınavsız geçiş hakkımı kullanıyorum ama hiç bir programa yerleştirilmedim. Herhangi bir kontenjan sınırı var mı yoksa bir şeyleri yanlış mı yapıyorum. iki bölüm dışında başka açık öğretim bölümü var mı?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Mezuniyet yılı önceliğinden dolayı yerleşemiyorsunuz. Açıköğretimde de kontenjan sınırlaması var. Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümügeçen yıl 2500 kişi aldı. Son yerleşen öğrenci 2000 mezunu idi. Şansınızı yine deneyebilirsiniz ama zor. Aöf 2 program var.
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim)
   Atatürk Ün. İş Sağlığı ve Güvenliği (Açıköğretim)

 142. esra dedi ki:

  Merhaba. Sınavsız geçiş kaydımı yaptırdım. Okuldan ve ücretide yatırdım şimdi yapmam gereken birşey var mı? Tercihler ne zaman yapılıcak. Çok teşekkurler.

 143. TOLGA dedi ki:

  merhaba hocam
  ben aftan yararlanmak için geçen gün dilekçe verdim 4.dönem muhasebeden devam etmekiçin. hen muhasebeyi ikinci yarıyıl okuyup hemde şimdi başka bir bölüm için sınavsız geçiş yapabilirmiyim gelecek 1. dönem için teş

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tam anlamadım ama siz eğer şu anda ön lisan okuyorsanız sınavsız 2.üniversite kapsamında Eylül ekim aylarında başvuruda bulunabilirsiniz.

 144. caner dedi ki:

  2015-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna nasıl ulaşırım hocam link atabilir misiniz ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   2015 ÖSYS başvuru kılavuzu yayınlandı. Yerleştirme ve kontenjan kılavuzu Temmuz başında yayınlanır. Ama siz şu sayfadan istediğiniz bölüm linkine tıklayarak 2014 yerleştirme sonuçlarını ve kontenjanlarını inceleyebilirsiniz.

  • ünsal dedi ki:

   hocam ben 1992 meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum. Aynı zamanda memurum. 2008 de açıköğretim de çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümünü okumuktayken bıraktım. şimdi sınavsız açıköğretim de hangi bölümleri okuyabilirim böyle bir hakkım varmı ve içinde matemetik olmayan okuyabileceğim bölüm varmı saygılar

   • alperturkoglu dedi ki:

    Sınavsız geçiş başvurusunda bulunmalısınız. Bugün son gün.
    Aşağıdaki aöf programlarına sınavsız geçiş hakkınız bulunuyor. Ders içeriklerini Anadolu yada Atatürk üniversitelerinin sitelerinden öğrenebilirsiniz.
    Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim)
    Atatürk Ün. İş Sağlığı ve Güvenliği (Açıköğretim) bölümü var.

    • seherözel dedi ki:

     hocam ben anadolu üniversitesi bankacılık ve sigortacılık okuyorum yani henüz öğrenciyim ben iki yıllk çocuk gelişimi de okumak istiyorum aynı zamanda sanırım başka üniversiteye kayıt olmam gerekiyor ama bunun için mezun olmam şartmıdır ya da sınava mı girmem gerekiyor ya da sınavsız oluyor mu cevap yazarsanız çok sevinirim eger sınava girmem gerekiyorsa bugün son günüm teşekkür ederim

     • alperturkoglu dedi ki:

      Bölümün kendi öğrencileri ile kontenjanı dolduğundan sizin YGS puanı yada sınavsız geçiş yada 2.üniversite kapmsamında devlet ün. yerleşmeniz imkansız. Ancak YGS girerek gerekli puanı almanız durumunda Özel (ücretli) programlara yerleşebilirsiniz.

 145. berkan kırlak dedi ki:

  Hocam merhaba EML 2005 motor bölümü mezunuyum acık ogretim okuma sansım nedir? varsa hangi bölümleri yazabilrim acıkögretım olarak ? birde hocam hem sınava girip hemde sınavsız gecis hakkım bulunuyormu acaba sımdıden tesekkurler saygılar.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki aöf programlarına sınavsız geçiş hakkınız bulunuyor. Hem YGS girip hem de sınavsız geçişle tercihte bulunabilirsiniz.
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim)
   Atatürk Ün. İş Sağlığı ve Güvenliği (Açıköğretim) bölümü var.

 146. melis dedi ki:

  Merabalar hocam bn meslek yüksek okulu mezunuyum.Bölüm insan kaynakları (önlisans). Ticaret meslek lisesi mezunuyum tekrardan sınavsız geçiş hakkımı kullanarak açık ögretimdn farklı bir bölüm okumak istiyorum. Hangi bölümleri okuyabilirim?

 147. Halil dedi ki:

  TŞKLER

 148. Halil dedi ki:

  MERHABA HOCAM 2005 YILI TİCARET MESLEK LİSESİ BİLGİSAYARLI MUHASEBE MEZUNUYUM BU SENE SINAVSIZ GEÇİŞ KAYDIMI YAPTIM TEMUZ AYINDA TERCİHLERDE BÖLÜM DIŞI MUHASEBE DIŞI BAŞKA 2 YILLIK BİR PROGRAM SEÇME ŞANSIM VARMI ACABA İLLAHİYAT ADALET ÇOCUK GELİŞ VB TŞKLER KOLAY GELSİN

 149. Büşra dedi ki:

  selamün aleykum. sınavsız geçiş için kaydımı yaptırdım. Tekstil teknolojileri bulanan universiteleri araştırıyorum. size sorun ben universite tercihlerimi ne zaman yapıcak. yada uniye yerleşimim nasıl olacak. konu hakkında yardımcı olur musunuz?
  teşekküler.

 150. Hatice dedi ki:

  Merhaba. Ankara olgunlaşma modelistlik Bölümü’nde okuyorum.açıköğretim e Sınavsız geçeceğim ve seçebileceğim Bölümler var mı? Varsa hangileri acaba öğrenebilir miyim. Açıktan iki yıllık bitirmek istiyorum. Teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş bölümleriniz arasında açıköğretim programı yok. Aşağıdaki örgün bölümleri tercih edebilirsiniz.
   Ayakkabı Tasarımı ve Üretimi
   Çorap ve Moda Tasarımı
   Deri Konfeksiyon
   Deri Teknolojisi
   Geleneksel El Sanatlar
   Giyim Üretim Teknolojisi
   Halıcılık ve Kilimcilik
   Kuyumculuk ve Takı Tasarımı
   Moda Tasarımı
   Moda Yönetimi
   Tekstil Teknolojisi

 151. SAMET dedi ki:

  endüstri meslek lisesi 2002 mezunuyum.bölüm bilişim teknolojileri olarak geçiyor.sınavsız geçiş yaparsam.a.ö.f okuyacağım bölüm varmı.lütfen yardımcı olurmusunuz.14,01,2015

 152. ömer dedi ki:

  meraba hocam ben kırıkkale metal teknolojisi mezunuyum hangi bolumleri tercih edebilirim yardim edin lutfen bi
  kendi dalim dan baska bi yere gidemez miyim m benim dalim metal teknolojisi 6 77 bolum var bunlardan baska bi bolume gidemez miyim bide direk geciyolarmis tercihzis mesela benim metal ya metal teknisyeni oluyo onasil
  Otomotiv Teknolojisi (İÖ) (Bk.533) istedim bölüm bu 2 YGS-1 14 2 533 14,2,D,94 290.35000 diplamo notum 60 girme sansim nedir sizce

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş bölümleriniz aşağıdakilerden oluşuyor.Bunların dışındaki bölümlere YGS puanı ile tercihte bulunabilirsiniz.Tercihsiz yerleşemezsiniz. Sınavsız geçiş tercihi alanınızdaki programlara tercih yaptığınızda sınava girmiş olmanıza gerek kalmadan yerleştirme önceliklerine göre değerlendirilirsiniz. “14” geçtiğimiz yıl yani 2014’te son mezunlarla kontenjanı dolmuş bu yılda 2015 mezunları ile dolabileceğinden şansınız düşük.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
   Endüstriyel Kalıpçılık
   Gemi Makineleri İşletme
   Grafik Tasarımı
   İş Makineleri Operatörlüğü
   Kaynak Teknolojisi
   Makine
   Mekatronik
   Metalurji
   Oto Boya ve Karoseri
   Otomotiv Teknolojisi
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi
   Sondaj Teknolojisi
   Tahribatsız Muayene
   Tarım Makineleri
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi

   • gözde kuşçu dedi ki:

    bırsey sormak ıstıyorum ben 2011 gıyım uretım teknolojisi mezunuyum anadolu meslek lısesı . sımdı sınıvsız gecıs hakkımı kullanarak baska bır bolum tercıh edebılırmıyım cocuk gelısımı yada adalet sosyal hızmetler gıbı bolumler ıstıyorum lütfen cevap verın

 153. ömer dedi ki:

  Merhaba ben 1997 motor meslek lisesi mezunuyum sınavsız AÖF bölümlerine başvuru yapabilir miyim ve hangileri olabileceğine dair bir link verebilirseniz sevinirim saygılar.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki aöf bölümlerine sınavsız geçiş hakkınız var. Ama öncelik son mezunlara olduğundan şansınız çok düşük. Geçen sene en son 2000 mezunları yerleşebildi.
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim)
   İş Sağlığı ve Güvenliği (Açıköğretim)

 154. emine dedi ki:

  Hocam 2007 mezunuyum çocuk gelişimi.İstanbul üniversitesi plato MYO var bazı illerde ve burslu yaziyor.tam dolmamis görunuyor.uzaktan eğitim acaba buralara sinavsiz yerleşme sansim var mi.ucretlimi acaba

 155. Enes yıldız dedi ki:

  bu sene elektrik elektronik bakım onarım dalından mezun olucamda 2 yıllık sınavsız geçiş alan okulları nasıl bulabiliriim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Önce bulunduğumuz sayfadan hangi bölümlere sınavsız geçiş hakkınız olduğuna bakın. Daha sonra şu sayfada o bölüm linklerine tıklayarak açılan sayfada hangi okullarda olduğunu görebilirsiniz.

 156. kadir oruç dedi ki:

  hocam ben makina bakım onarım mezunu olucam bu yıl allahın izniyle benim sınavsız geçiş 4 yıllık hakkım varmı acaba

 157. hilal şeker dedi ki:

  Hocam 2009/10 kuaför mezunuyum sınavsız geçiş olarak hangi bölümü seçebilirim.

 158. Caglar dedi ki:

  2014/2015 yılında bir yükseköğrenim programına yerleştim. Şuan ygs sınavına kaydımı tamamladım gelecek yıl da sınavsız geçiş olarak değil de normal puanımla bir yerleri yazacağım. Benim size sorum şu; ben şuan sınavsız geçişle bir okula girdiğim için benim okul puanım düşer mi? düşerse ne kadar düşer?

 159. ayfer dedi ki:

  mrb hocam giyim üretim teknolojisi bölümü mezunuyum tercih edebileceğim sınavsız aöf bölümleri yada sınavsız geçiş yapabileceğim örgün bölümler nedir şimdisem teşekkür ederim !!!

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız aöf bölümünüz yok. Örgün bölümleriniz;
   Ayakkabı Tasarım ve Üretimi
   Çorap ve Moda Tasarımı
   Deri Konfeksiyon
   Deri Teknolojisi
   Geleneksel El Sanatları
   Giyim Üretim Teknolojisi
   Halıcılık ve Kilimcilik
   Kuyumculuk ve Takı Tasarımı
   Moda Tasarımı
   Moda Yönetimi
   Tekstil Teknolojisi

 160. samet dedi ki:

  hocam s.a size bir sorum daha var bu sene sınavsız geçişde bölümler alt dallarıyla birleştirilmiş herhalde yani ben makine teklonojisi bölümü CNC dalı öğrencisiyim 2015 mezunu olacağım inş. bölümler 2014 de farklılık gösterirken 2015 de güncellenmiş anladığım kadarıyla yani önceden CNC dalına göre tercih yaparken bu sene tüm alt dallar makine teklonojisine göre tercih yapıyor yanlışmı anladım acaba ? yanlışsa doğrusunu anlatırmısınız lütfen teşekkür ederim :=)

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet makine ve tüm alt dalları aşağıdaki programlara tercih yapabilir.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
   Doğal Yapı Teknolojisi Taşları
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
   Endüstri Ürünleri Tasarımı
   Endüstriyel Kalıpçılık
   Gemi Makineleri İşletme
   Görsel İletişim
   Grafik Tasarımı
   İş Makineleri Operatörlüğü
   İş Sağlığı ve Güvenliği
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
   Kaynak Teknolojisi
   Makine
   Makine, Resim ve Konstrüksiyon
   Mekatronik
   Metalurji
   Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği
   Oto Boya ve Karoseri
   Otomotiv Teknolojisi
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi
   Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
   Sondaj Teknolojisi
   Tahribatsız Muayene
   Tarım Makineleri
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve DepolamaTeknolojisi
   Üretimde Kalite Kontrol

   • samet dedi ki:

    çok teşekkür ederim 1 hafta öncesine kadar çok azına geçebiliyordum CNC mezunu olarak o zaman bu sene çok daha iyi bölümlere geçebiliyoruz süper bir haber bu çok sağolun yani ayıp olacak ama yanlış anlamadım umarım ben CNC öğrencisi olarak bu yazdığınız bölümlere geçiş yapabiliyorum ? 😀

 161. hesna dedi ki:

  İmam hatip mezunuym sınavsız geçiş hakkım var çocuk gelişimi veya sosyal hizmetler bölümünü secebilirmiyim yardımcı olur musunuz ….

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alanınızın devamı niteliğindeki program olan ilahiyata sınavsız geçiş hakkınız var. Yazdığınız bölümlerin sizin branşınızla alakası yok.

 162. vedat demir dedi ki:

  merhaba hocam, güzelsanatlar lisesi, resim bölümü çıkışlıyım. Listedeki bölümlerden istediğim mesleği secebiliyor muyum acaba? Birde bu bölümler 4 yıllık mı?

 163. selcan dedi ki:

  merhaba bilgisayar bolumu meslek lisesi mezunuyum .açıköğretime Sınavsız geçiş hakkım varmıdır ve hangi bölümler olabili ve ne yapmam gerekir.
  bilgilendirirseniz çok sevinirim.teşekkürler

 164. yigit dedi ki:

  merhaba hocam ben bu sene mezun oluyorum 2 yıllık sınavsız geçişimi kullanarak istanbulda bir okula yerleşmek istiyorum okul puanım 30 ila 350 arasında makine üzerine okuyorum tercih edebileceğim üniversiteler ile ilgili bana yardımcı olurmusunuz

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu şekilde tek tek bölüm yada okul inceleyemem. Mesela siz makine bölümü için şu sayfadan İstanbul’da bulunan programların yerleştirme öncelikleri ve min. puanlarını inceleyebilirsiniz.

   • yigit dedi ki:

    peki hocam sınava girsemde kazanamasam genede 2 yıllık geçişimi kullana bilirim değilmi bana bir zararı olmaz birde makina harici bir bölüm seçsem bana nasıl bir zararı olur

    • alperturkoglu dedi ki:

     Şu konu ilk sorunuza cevap olacaktır. Aşağıdaki bölümler sınavsız geçiş bölümleriniz. Bunlar haricindekiler için YGS puanınızla tercih yapmalısınız ve alan dışı olacağınızdan önce o bölümün kendi öğrencilerinin yerleştirileceğini bilmelisiniz.
     Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
     Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
     Endüstriyel Kalıpçılık 2
     Gemi Makineleri İşletme 2
     Grafik Tasarımı 2
     İş Makineleri Operatörlüğü 2
     Makine 2
     Mekatronik 2
     Metalurji 2
     Oto Boya ve Karoseri 2
     Otomotiv Teknolojisi 2
     Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
     Sondaj Teknolojisi 2
     Tarım Makineleri 2
     Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi 2

     • yigit dedi ki:

      hocam verdiğiniz bilgiler çok yardımcı oldu çok teşekkürler ama bir sorum daha olacak istanbul üniversitesi taban puanın yanında 14,3,İ,95 yazıyor benim durumum 15,2,i,96 olacak sizce girme şansım varmıdır ve iö yü önerirmisiniz

      • alperturkoglu dedi ki:

       Orada yazan 2014 yılında 2014 mezunları ile kontenjanın dolduğunu gösteriyor. Bu yıl yani 2015’te de 2015’lilerle kontenjan dolacaktır. Ama 2.önemli kriter okul türü “3” teknik lise olanlarla kontenjan doluyor. “İ” sadece METEB içi yani İstanbul içinden öğrenci alıyor. Tüm bunları iyi değerlendirin.

 165. eldegül dedi ki:

  merhaba sağlık kurumlara işletmeciliği 2 yıllık okudum sınavsız geçiş nereye başvurabilirim taşekkürler

 166. ayşegül dinar tokmaklı dedi ki:

  Merhabalar hocam 2001 yılı ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum.
  Sınavsız geçiş hakkım varmıdır ve hangi bölümler olabili ve ne yapmam gerekir.
  bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız var. Şu sayfadaki bölümlere sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. 5-19 Ocak 2015 tarihlerinde size en yakın liseden başvuru yapıp, sınavsız geçiş için bankaya 15 TL yatıracaksınız. Temmuz ayında tercih yapabilirsiniz. Ancak mezuniyet yılı önceliğinden dolayı tercih edeceğiniz programların eski mezunlardan alıyor olmasına dikkat etmelisiniz.

 167. özlem dedi ki:

  2014 çocuk gelişimi mezunuyum.sınavsız geçiş yapmak istiyorum.hangi üniversitelere başvurulabilir.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfayı incelerseniz, yerleştirme önceliklerinde hep son yılın mezunları ile kontenjanların dolduğunu göreceksiniz. Bu nedenle devlet üniv. zor ücretli üniv. yada Atatürk Ün. açıköğretime bakabilirsiniz. Tabi yine de şansınızı diğerleri içinde deneyin.

 168. busras dedi ki:

  Merhaba hocam.benim alanim giyim uretim teknolojisi bolumu. Gecen sene sehir disini kazandim ama gitmedim.bu bolum uzerine acikogretimden okuyabilicegim bolum var mi acaba moda tasatimi tekstil teknolojisi gibi..tesekkurler

 169. Feyza dedi ki:

  sınavsız geçiş hakkımızı kullanırken açıköğretim olarak okuyabiliyormuyuz?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer sınavsız geçiş alanlarınızın aöf programları varsa olur. Ancak çoğu bölümün aöf programı bulunmuyor. Sizin mezuniyet alanınız nedir?

 170. Gökhan dedi ki:

  Merhaba benim sorum şu ; ben teknik ve endüstri meslek lisesi mezunuyum. Bölümüm motor diplomada yazanda bu ben hangi bölüme 2 yıllık sınavsız olarak girebiliyorum. Özellikle konu hakkında bilgi ve denyim sahibi olanlardan yorumsal destek rica ederim

 171. ugur sarı dedi ki:

  Ben acıkögretim ticaret meslek lisesi mezunuyum ve bu yıl mezun oldum.İşletme haricindeki bölümlerde 2 yıl egitim almak istiyorum örnek:3889-veteriner-laboratuvar 2191-ortopedik cihaz ve protez teknisyenligi v.b gibi farklı bölümler düşünüyorum acaba bu yayınladıgınız bölümlerden istedigime rahtaca gidebilirmiyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tabi ki hayır. Siz kendi bölümünüzün altındaki bölümlere sınavsız geçiş yapabilirsiniz.
   Bankacılık ve Sigortacılık 2
   Deniz ve Liman İşletmeciliği 2
   Dış Ticaret 2
   Emlak ve Emlak Yönetimi 2
   Enerji Tesisleri İşletmeciliği 2
   Hava Lojistiği 2
   Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   İşletme Yönetimi 2
   Kooperatifçilik 2
   Lojistik 2
   Marina İşletme 2
   Marka İletişimi 2
   Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası 2
   Muhasebe ve Vergi Uygulamaları 2
   Pazarlama 2
   Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi 2
   Posta Hizmetleri 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği 2
   Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri 2
   Sosyal Güvenlik 2
   Tarımsal İşletmecilik 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2

 172. M.D.A dedi ki:

  Sınavsın geçiş hakkı hakkında bilgi bulamıyorum bu konuda yardımcı olmanızı ümit ediyorum bu yıl saglık meslek lisesi 3 sınıfım att bölümde okuyorum ygs puanı okul puanı lys ye girsem direk geçiş hakkım yanar mı direk geçişte ygs nin önemi nedir ben bu konularda aydınlatırsanız sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Benim sitemde de bulamazsanız hiç bir yerde bulamazsınız. Üstteki büyük başlıklar dikkatinizi çekmiyormu? “Sınavsız geçiş başvurusu nasıl yapılır” “Sınavsız geçiş yerleştirme öncelikleri” Menüde “videolu anlatım”. Diğer sorunuz için de şuraya bakın.

 173. savaş dedi ki:

  Alper hocam nacizane size bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim .endüstri mesleklisesi 1990 elektronik bölümü mezunuyum bitirdigim tarihte okul 2. idim .ders ortalamam 8.80 idi üniversite sınavlarına girdim bir bölüm kazandım fakat maddi imkansızlıklardan kayıt bile yaptıramadım elektronik alanında kendi işyerim hali hazırda var şimdi ise seneye üniverste sınavlarına girecek ogluma örnek olması acısından yerleşme imkanım zor olsada okumak istiyorum bu konuyla ilgili sizden görüşlerinizi almak istiyorum okula kaydım olsun bölüm fark etmez

  • alperturkoglu dedi ki:

   Savaş Bey, öncelikle amacınızı takdir ettiğimi bilmenizi isterim. OBP puanınız şimdiki not sisteminde 88X5= 440 oldukça güzel bir puan ama sınavsız geçişte mezuniyet yılı ve okul türü gibi çok önemli 2 öncelik şansınızı oldukça düşürüyor. Bulunduğunuz ili yazarsanız o ildeki örgün bölümler için şansınız olup olmadığına bakabiliriz. Açıköğretim düşünürseniz tercih edebileceğiniz tek bölüm “Elektrik Enerjisi Üretimi, İletimi ve Dağıtımı” bölümü bunu da değerlendirebilirsiniz.

   • savaş dedi ki:

    Alper hocam öncelikle soruma cevap verdiginiz çok teşekkür ederim .Bulundugum il Aydın açıkögretim tabiki olabilir amacımı size anlattım eger şart ve koşullarım tutarsa izmirdeki herhangi paralı bir üniversitede olabilir .Benim için hangi kapı acıksa oradan okumayı düşünüyorum ..alper hocam ..

    • alperturkoglu dedi ki:

     Adnan Menderes Üniversitesi’ndeki sınavsız geçiş bölümleriniz son mezunlarla doluyor. Aydın’da özel ünv. bölümünüz yok. Açıköğretimdeki sınavsız geçiş bölümünüzün geçen yılki yerleştirme sonuçlarında en son (97,2,D,80) 1997 mezunu öğrencinin yerleştiği görünüyor. Buna göre üzülerek açıköğretim şansınızın da çok ama çok az olduğunu söyleyebilirim. İzmir yada başka yakın illerdeki özel ün. düşünürseniz onları inceleyebiliriz.

     • savaş dedi ki:

      Alper hocam İzmir yada başka yakın illerdeki özel ün.lerde olabilir şunu belirtmek isterim ben elektrik degil elektronik bölümü mezunuyum..

      • alperturkoglu dedi ki:

       Elektrik ve elektroniğin sınavsız geçiş bölümleri aynı zaten. Muğla devlet üniversitesi diğerleri özel üniversite 4 programa rahatlıkla yerleşebileceğinizi düşünüyorum. Başka bulamadım.
       MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu Elektrik (İÖ)
       İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ Elektrik (%25 Burslu)
       İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ Elektrik (Ücretli)
       GEDİZ ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) Mekatronik (%25 Burslu)

 174. hilal seker dedi ki:

  Hocam iyi günler. Ben 2009/10 kuaförü mezunuyum. Bu bölüm dışında işletme yöneticiliği yada mühendislik geçiş hakkım var mı? örgün eğitim düşünüyorum.

 175. GÜLŞAH dedi ki:

  2000 yılı sağlık meslek lisesi tıbbi sekreterlik bölümü mezunuyum.diploma notum 6.64 sınavsız olarak odyometri bölümüne geçiş yapabilirmiyim.geçiş yapabileceğim bölümler hangileridir. istanbulda okuma şansım var mıdır. mail atabilirmisiniz
  teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var. Ancak son mezunların önceliği olduğundan devlet ün. yerleşmeniz imkansız ancak özel üniversitelere olabilir. Bakınız.
   Ağız ve Diş Sağlığı 2
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   Odyometri 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik 2
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2

 176. yakup dedi ki:

  Mrb bn e. M. L makina mezunuyym sinavsiz 2 yillik saglik a gecis yapabilirmiyim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş mezun olduğunuz bölümün devamı niteliğindeki bölümlere olur. Makine ??? Sağlık!!

   • yakup dedi ki:

    Hocam saglik en ck istedim bölüm mejburiyetden makine okdum napabilirim kolej nasl güdbilirz olmuyrsa

    • alperturkoglu dedi ki:

     YGS sınavına girerek sınavsız geçişle kontenjanı dolmayan bölümlere tercihte bulunabilirsiniz.

     • yakup dedi ki:

      Hocam ygs lysander ayri ayri mi grmemz gerekçk anlmdm smdk bn kbkmyn hcg bi bilgm olmadi içn sryrm..

      • alperturkoglu dedi ki:

       Sınavsız geçiş için hiç birine girmenize gerek yok. 2 yıllık alan dışı bölümler ve bazı 4 yıllıklar için YGS sınavına, kılavuzda MF, MT gibi puan türleri ile gösterilen 4 yıllıklar için de YGS ve LYS lere girmelisiniz. (Kılavuzda programların hepsinin yanında puan türleri gösteriliyor.)

 177. uzeyir92 dedi ki:

  hocam bn 2010 mes.lisesi mezunuyum 2010da du gecis biyer kszandim gitmedim 2015te tekrar sinava gircm duz gecis yapabilirmiyim??

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınız var. Ama son 5 yılın mezunları sizden öncelikli olacak. Bu dezavantajdan dolayı eski mezunlardan alan programları iyi etüt edip incelemelisiniz.

 178. Melisa dedi ki:

  Ben bu sene mezun oldum fakat üniversiteye yerleşemedim. Saç bakımı ve güzellik hizmetleri bölümü okudum lisede. Sınavsız geçişle antalya uzaktan öğretim okuyabilir miyim. Puanımı 5le çarptığımda 317,5 geliyor

 179. Beyza dedi ki:

  hocam iyi akşamlar benito anadolu ticaret meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim odyometri bölümüne 2 yıllıksınavsız geçiş hakkım var sanırımsınavsız geçişte diploma notuna bakılıyormuş vede ben istanbul içinde okumak istiyorum bana diploma notu az isteyen bi kaç üniversite önerebilirmisiniz ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Mezuniyet bölümünüzü yazmamışsınız. Bu nedenle Odyometriye sınavsız geçişiniz olup olmadığını bilemiyorum. Odyometri 2014 yerleştirme sonuçlarına şu sayfadan bakarak durumunuzu kendiniz değerlendirebilirsiniz.

 180. buse dedi ki:

  bana emailden ulaşırsanız çok sevinirim :))
  ben 2 yıllık ünv istiyorum muhasebe okuyorum 2 yıllık basın ve yayıncılığa geçiş yapabilirmiyim teşşekkürler

 181. Burcu dedi ki:

  Merhaba. Sınavsız geçişle sadece açık öğretime mi kaydolabilirim yoksa örgün öğretim de olabilir mi? Ve saç bakımı ve güzellik hizmetleri bölümü mezunuyum bir üniversiteye yerleşebilir miyim? Teşekkürler. 🙂

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer sınavsız geçiş programlarınız arasında varsa aöf de örgün de olabilir. Sizin sınavsız geçiş bölümleriniz aşağıdakiler ve bunların aöf programı yok. Yerleştirme öncelikleriniz uyarsa yerleşirsiniz. Bununla ilgili şu ve şu konularımı okumanızı tavsiye ederim.
   Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri 2
   Tıbbi ve Aromatik Bitkiler 2

 182. kayhan havadır dedi ki:

  Ben Selçuk Üniversitesi Otomotiv mezunuyum sınavsız geçiş için hangi bölümleri seçebilirim 2015 için yardımcı olursanız sevinirim,

  Teşekkürler,

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfada yer alan 2 yıllık programların tümüne sınavsız 2.üniversite kapsamında yerleşebilirsiniz. Sınavsız geçişle karıştırmayın. Başvuru zamanı ve tercih şekli farklı.

 183. ömer dedi ki:

  hocam merhaba tabloyu ben anlayamadım bu sene mezun oluyorum anestezi bölümünden bildiğim kadarıyla odyometriye geçiş hakkı açıldı bize bu sene bu doğru mudur ? burda göremedim belki de tabloyu anlayamadım,teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tabloda başında kod olan ve koyu renkli bölümler lise mezuniyet bölümünüzü altındakiler ise sınavsız geçiş bölümlerini gösteriyor. CTRL-F ile 1051 kodunu aratırsanız birden fazla yerde çıktığını ve odyometri bölümününde sizin sınavsız geçiş bölümleriniz altında olduğunu görebilirsiniz.

 184. Mustafa dedi ki:

  Hocam merhaba mersinde yaşıyorum ticaret lisesinde bilgisayarlı muhasebe bölümünü bu yıl bitirecem ege üniversitesine ya da izmirde herhangi bir üniversiteye sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim izmirden başka yerde okumak istemiyorum çünkü muhasebe bölümünden mezun olduktan sonra her hangi bir bölüme izmirde gitme ihtimalim nedir cevabınız için şimdiden teşekkürler ayrıca yorumları okudum bizlere yardımcı olduğunuz içinde çok teşekkür ederim…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerinde “D” yazıyorsa il dışından alıyor demektir. “İ” yazıyorsa sadece il içinden aldığından yerleşme şansınız çok azdır. Şu sayfadan Muhasebe bölümünün 2014 yerleştirme sonuçlarını inceleyebilirsiniz.

 185. emrah dedi ki:

  slm hocam ben 2011 elektirik elektronik çıkışlıyım sınavsız geçiş hakkımı kullanarak elektronik bülümünü okudum ikinci kez sivil savunma bülümü için kullanabilirmiyim [bü bölüm yeni geldi ondan]

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercih edebilirsiniz ancak bölümün kontenjanının son mezunlarla dolduğunu göz ardı etmeyin.

   • emrah dedi ki:

    yani hocam öncelik son mevzunlarda diğer mevzunlar arasında mevzuniyet yıllara göre sıralama yapılıyor mu yoksa sadece son mevzunlara öncelik veriliyor diğer mevzunler arasında fark etmiyor mu ve dediğinize göre ikinci kez sınavsız geçiş hakkımı kulanabiliyorum şimdiden teşekürler

    • alperturkoglu dedi ki:

     Mevzun ne Allah aşkına ya. M E Z U N demek istediniz herhalde! 2014 yılının yerleştirme önceliklerine bakarsanız zaten sadece 2014 mezunları ile kontenjanların dolduğunu görürsünüz. Hadi bu sene eski mezunlardan alsın diyelim 2015 ile birlikte en fazla 2014 ve 2013 mezunları yerleşebilir.

 186. burak dedi ki:

  ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum inşaat teknolojisi bölümünü istiyorum sınavsız geçişle gidebilir miyim ? gitme şartları nelerdir ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş bölümünüz olmadığından YGS sınavına girerek YGS-1 puan türünde yeterli puanı almanız gerekiyor. Tercihlerinizde sınavsız geçişle kontenjanı dolmayan YGS puanı ile de öğrenci alan programları seçmelisiniz. Şu sayfada yerleştirme öncelikleri sütunu boş olup, puan kısmında değer olan yerler YGS puanı ile öğrenci alan programları göstermektedir.

 187. Batuhan POLAT dedi ki:

  Hocam sağlık meslek hemşirelik öğrencisi 300 puan ile ilk ve acil yardım yerleşebilirmi meteb dışı

 188. Bünyamin dedi ki:

  Merhabalar ;
  Bu Sene Lise Son sınıf Okuyorum Musaseeb bölümü Öğrencisiyim ! Düz Geçiş Olarak Eskişehir Sivil Havacılık Bölümünü Tercih Etmeyi Düşünüyorum Bunun Gelme Şansı Warmı Acaba Ve Ayrıca Okul Birinciliğide War !
  Lütfen Cewap Yazın !!!!!

  • alperturkoglu dedi ki:

   Vakit bulduğumda tüm sorulara dönüş yapıyorum. Bu nedenle “cevap yazın” gibi ifadeler çok sinir bozucu oluyor!!!!
   Gelelim sorunuza 2014 son yerleşen öğrencinin puanı 344,50000 yerleştirme öncelikleri ise 14,2,D,96 şeklinde. Yani il dışından da olmak üzere son mezunlarla kontenjanı doluyor. 69-70 civarında diploma notunuz varsa yerleşme ihtimaliniz var diyebiliriz.

 189. Derin dedi ki:

  Hocam merhabalar.
  Ben Eskişehir’de yaşıyorum.Mesleki Açık Öğretim Lisesi-İnşaat Tekn./Mimari Yapı Ressamlığı bölümü diplomamı 2015 tarihli olarak alacağım.Sınavsız geçişte diğer şehirlerde yerleşme ihtimalim nedir? İzmir Ege Üniversitesi/İnşaat Tekn. istiyorum aslen.Ama illa o olacak diye birşey de yok.Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   EGE üniversitesinde İnşaat Teknolojisi görünmüyor. Dokuz Eylül Ün. var. Ama onunda yerleştirme önceliklerinde sadece METEB içinden yani İzmir’den aldığı görünüyor.

 190. elif dedi ki:

  merhaba benim bir sorum olucakti umarim yanit alirim.fransada okuyordum ama 2013 yilinin basinda sorunlar yuzunden biraktim suan 16 yasindayim ve 1 senedir okula gitiyorum ve disaridan okumak istiyorum nasil yapicagimi bilmiyorum lutfen bana yardimci olun

 191. Safiye Gülser dedi ki:

  Merhaba,
  biz su an daha almanya`da yasiyoruz, fakat 2015 senesinin yaz döneminde Türkiye`ye kesin dönüs yapmak istiyoruz. O zaman kizim burada onuncu sinifi bitirmis olacak, burada kadin-terzisi meslek egitimi yapacakti, Türkiye`de hangi imkanlari var?
  Beni bu konuda bilgilendirirseniz cok memnun olurum.
  Simdiden tesekkürler
  Safiye Gülser

 192. erdal dedi ki:

  merhaba hocam ben 2004 meslek lisesi elektronik bölümü mezunuyum açıktan hangi bölümü okuyabilirim.

 193. büşra dedi ki:

  merhabalar. sınavsız geçişte obp puanıyla yerleşiyoruz, üniverstelerin önlisans taban puanlarına baktığmızda ygs puanları yazıyor bizde tercih yaparken bu puanlara bakarakmı yaklaşık yazacağız? obp lerde dahamı değişik oluyor taban puan ? nerden bulabiliriz ?

 194. gamze dedi ki:

  meraba hocam ben şu an lisede wep tasarım okuyorum ki ama hedefimde hemşire olamk vardı bu nedenle ne yapmam lazım

  • alperturkoglu dedi ki:

   Çok çalışıp YGS ve LYS sınavlarına girip gerekli puanı alacaksınız. Zaten sağlık meslek mezunlarına da artık ek puan yok. 4 yıllık hemşirelik için eşit şartlara sahipsiniz.

 195. Muhammet Uğur dedi ki:

  Merhaba hocam konu ile ilgili değil ancak merak ettiğim bir konu var.Bazı arkadaşlarım YGS’de matematik ve fen bilgisi yapmadan 330 puanı gördüler.Ben ise bu derslerde de birkaç soruyu doğru yanıtlamama rağmen 300’lere gelemedim.Ki ben de onlar gibi sözel derslerde başarılıydım.Bunun cevabını onlara sorduğumda onlar bize sözel sorulardan daha çok puan geliyor dediler.(Bu arada arkadaşlarım anadolu lisesinde ingilizce,ben meslek lisesinde bilişim teknolojileri bölümündeyim.)Şimdi merak ettiğim ben de onlar gibi sözel derslerden daha çok puan almak için sınav bilgilerimde bir değişiklik mi yapmam gerekir?Cevabınızı bekliyorum,teşekkürler…

 196. b dedi ki:

  merhaba direk konuya girecem benim elim tek elim var ve tıbbi dökümantasyon bölümü geldi ama tek elle gayet güzel ve hızlı iş yapabiliyorum beni bu bölüme alırlarmı yardımcı olun lütfen

 197. ahmet dedi ki:

  hocam ben meslek lisesi elektrik mezunuyum ama itfaiye vb yani kendi bölümümden baska hangi bölüme gidebilirim tercih bölümümden farklı yapabilir miyim acilll tercihlere son 2 gün kaldı

 198. büş dedi ki:

  merhaba ben odyoometri bölümüne gitmek istiyorum sınavsız geçiş hakkım var ama bir sorun var benim tek elim var ve eger doktorluk gibi birseyse bu bölümde okuyamam oyle birsey mi acba bir bilginiz varmı terch yapabilirmyim ?

 199. Züleyha dedi ki:

  Hocam ben meslek lisesinden bu sene mezun oldum tercih yapmadım zaten okul puanım 38 bu sene tekrar hazırlanıcam ama edebiyat öğretmenliği istiyorum okul puan verir mi

 200. mustafa aydın dedi ki:

  Hocam
  1998 yılı elektrik bölümü mezunuyum.2014 sınavsız geçişte aöf okumak istedim iş güvenliği yazdım yerleşemedim şimdi ek yerleştirmeler de girebilecegim dışarıdan okuyabilecem bir bölüm varmı…lütfen yardımcı olun…

 201. Hatice dedi ki:

  Merhaba ben meslek lisesi çocuk ggelişimi mezunuyum
  Sınavsız geçiş hhakkımı kullanmak istiyorum.ilk tercihim olmadı ek tercih hakkım var mi? Açıköğretim okumak istiyorum.çocuk gelişimi haricinde başka hangi bölümü yazabilirim? Varsa hem çocuk gelişimi hem başka bir bölüm yardımcı olabilirsiniz.tercih yapmadan önce 10 tl para yatiracakmiyiz? Ilk tercihte yatırmıştık. Teşekkür ederim kolay gelsin.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişle Çocuk gelişimi hariç sosyal hizmetlere de tercih hakkınız var. YGS herhangi bir puan türünde 140 ve üzerinde aldıysanız 2 yıllık tüm aöflere tercih hakkınız var. Başvuruda yatırmıştınız şimdi ek tercih için yatıracaksınız.

  • Hatice dedi ki:

   Hocam ygs sinavina girmedim.sınava girmeden sınavsız geçiş hakkımı kullanamazmiyim.
   Çocuk gelişimi için.

   • alperturkoglu dedi ki:

    Kullanabilirsiniz. Alanınızla ilgili çocuk gelişimi ve sosyal hizmetler bölümlerini tercih edebilirsiniz.

   • Hatice dedi ki:

    Çok teşekkür ederim hocam. Açıköğretim olarak tabloda sosyal hizmetler bölümünü bulamadım
    Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz

    • alperturkoglu dedi ki:

     Şu linkten Tablo-3A görebilirsiniz. CTRL-F kısa yol tuşlarına basarak arama kutucuğuna sosyal hizmetler yazıp aratırsanız, programın olduğu okulları kontenjanlarının ve yerleştirme önceliklerini görmüş olursunuz.

    • Hatice dedi ki:

     Hocam gönderdiğiniz link tablo ygs ye girmiş olanlar için galiba inceledim anlamadım.
     Ben ygs ye girmedim. Tablo 6C den tercih yapabiliyoruz diye biliyorum ama…
     Mesleki ve oöbpuani ile tercih yapmam gerekmiyormu. Sayfayı gönderebilirsiniz sevinirim.

     • alperturkoglu dedi ki:

      Tablo 6C Meslek Lisesi bölümünüze göre hangi 2 yıllıkları seçebileceğinizi gösterir. Bakınız. Benim gönderdiğim Tablo 3A’da meslek lisesi mezunlarının kendi alanlarında sınavsız geçiş önceliği olan programlar vardır. Sınavsız geçişle kontenjanı dolmayan programlara alan dışından YGS puanı ile de tercihte bulunulabilir. Sınavsız geçiş için ayrı bir tercih kodu yada listesi olmaz.

     • Hatice dedi ki:

      Hocam tercihimi yaptım. Yardımlari nız için çok teşekkür ederim.Allah razı olsun.
      Iyi çalışmalar….

 202. gmz dedi ki:

  Ben lisans mezunuyum.2. üniversite olarak açıktan labaratuvar ve vet. önlisans bölümünü okumak istiiyorum. YGSye girmem mi lazım sınavsız geçiş gibi bir durum sözkonusu mu? yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız 2.üniversite kapsamında bu bölümü okuyabilirsiniz. Google da Sınavsız 2.üniversite başvuruları diye aratın. Anadolu ün. sayfasından başvuru bilgilerine bakın.

 203. büş dedi ki:

  ek tercihler için ödenmesi gereken ücretin nezaman son günü acaba

  • alperturkoglu dedi ki:

   Para tercih tarihleri içinde ödenebilecek. Yani yarın 18 Eylül’de başlıyor, 25 Eylül’e kadar para yatırabilir ve tercihlerinizi yapabilirsiniz.

 204. büşra dedi ki:

  sınava girdim ama barajı gecemedm ilk tercihlerden tercih yapmdm ek tercihten yapabilirm sınavsz dimi

 205. büşra dedi ki:

  merhaba sağlık kurumları işletmeciliği mi Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik yoksa büro yönetimi bölümünün önü açık bir türlü karar veremiyorum yardım edrmisiniz hepsine gecs hakkım var.

 206. büşra dedi ki:

  merhaba ek tercihler ne zaman başlıcak acaba ? bide sınavsız geçiş hakkımı kllansam gelme olasıgı nasıl sizce? gelmez dite endişelenorum. bide antakyadaym bn ama İskenderun mku de okumak istyrum gelirmi ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   25-30 Eylül tarihleri arasında olma ihtimali yüksek. Merkezi yerleştirmelerde şansınız daha yüksekti şimdi tercih edebileceğiniz programlar azaldı. Tabi ki sizin yerleştirme öncelik değerlerinize ve tercih edeceğiniz yerlere de bağlı. Ek tercih kılavuzu yayınlandığında tekrar değerlendiririz.

 207. necati taha dedi ki:

  2009 turizm meslek mezunuyum 2013 ösy sınavına da girmiştim ama şimdi okumak istiyorum açık öğretim brosuu aradım ygs sınavına girmeden kayıt yapamayız diyorlar doğrumu birde hangi bölümleri secebiliyorum her sınavsız girmek var ise hemen kayıt olmak istiyorum kayıt olur isem nereye muracat etmek gerekir

  • alperturkoglu dedi ki:

   2014 Ocak ayında YGS başvurusunda bulunmadıysanız bu yıl için örgün yada aöf için tercih hakkınız yok. Hangi bölümden mezun olduğunuzu yazmamışsınız, sınavsız geçiş bölümlerinizi bunu bilmeden yazamam. Ocak 2015’te başvuru yapmayı unutmayınız.

   • necati taha dedi ki:

    anadolu turizm meslek lisesi konaklama ve seyehat bölümünden mezunum ama ben turizm yerine bankacılık tarım işletme bölümü okumak istiyorum sınavsız geçiş yapabiliyormuyum bu bölümlerden birene hocam

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sınavsız geçişle tercih edebileceğiniz bölümler aşağıdakilerdir. Yazdığınız bölümlere sınavsız geçiş hakkınız yok. Onları YGS puanı ile tercih edebiliyorsunuz.
     Aşçılık 2
     İkram Hizmetleri 2
     Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
     Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2
     Kültürel Miras ve Turizm 2
     Otobüs Kaptanlığı 2
     Turizm Animasyonu 2
     Turizm Rehberliği 2

 208. kübra dedi ki:

  Merhaba hocam bu konuyla ilgileniyormusunuz bilmiyorum ama lise başvurusu için sağlık meslek lisesini tercih etmek istiyorum puanım 309 bu puanla yerleşebilirmiyim teşekkürler.

 209. eda dedi ki:

  Merhaba sınavsız geçiş yaptım ve kazandım seneye girdiğimde puan düşmüyor ek puanım kesiliyor mu peki?

 210. Mustafa dedi ki:

  hocam çok rahatsız ediyorum sizi ama artık başka şansım kalmadığı için yerleştiğim üniversitenin 8000 tl olduğu için ön lisans bide.. istemiyorum ama şöyle bişey yapsak yerleştiğim üniversitenin kaydına gitmesem yani boşa çıksa kaydım ve boşda kalan kayıtla açık öğretime kayıt olabilirmiyim bu benim için son şans olmazsa askere gidecem iş bulup çalışacam 1 sene sonra tekrar başvurumu yaparım

  hocam bide ben ilk defa tercih yaptığım için çok araştırmıştım kendi bölümlerimi yazdım ama araya ücretli girdi bilemedim yani grafik tasarım(ücretli) o çıkmaz diye yazdım 22 tane tercih yapmıştım karışık meslek dalları bu ücretli üniversiteyi yazmanın ihtimali diğer yazdığım meslek gruplarını engellermi yani o şans azalırmı yoksa bunu yazmasam kendi bölümüme gidebilirmiydim acemiyim biraz fazla bilgim yok kusura bakmayın

  2 yıl önce diplomamı almıştım üniversiteden.. ”okumak istemiyordum yani mezun olmamıştım pişman olup tekrar başvuru yaptım ama bu tekrar kaydolma işi benim tekrar üniversiteye girmemi engellermi şansım azalırmı tek çare açık öğretim hocam gerçekten çok pişmanım keşke okusaydım da bitirseydim hocam ilginize çok teşekkür ederim tekrardan

 211. Mustafa dedi ki:

  hocam merhaba kolay gelsin yardımcı olup ilgilendiğiniz için öncelikle teşekkür ederim ben üniversiteye yerleştim grafik tasarım fakat ücretli 9000tl istiyorlar kendi alanımı yazdığım halde yerleşemedim otomotiv mezunuydum şimdi ben ek yerleştirmeye kalabilirmiyim yerleştiğim bölümün kaydına gitmesem
  2,sorumda yerleştiğim halde açıköğretime kayıt yaptırmak istiyorum 4 yıllık bu mümkünmü

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelikle hayırlı olsun. Yalnız daha önce yazdığım tercihlerde dikkat edilmesi gerekenler konusunda yanında ücretli, %25,%50 burslu ifadeler yer alan programların vakıf üniversitesi olduğunu belirtmiştim. Buna dikkat edilmesi gerekiyordu. Yerleştiğiniz programın kodunu ve tam adını gönderir misiniz? Merkezi yerleştirmelerde yerleştiğiniz için ek yerleştirmelerde tercih hakkınız olmayacak. 4 yıllık aöf mümkün değil.

   • Mustafa dedi ki:

    hocam TOROS ÜNİVERSİTESİ (MERSİN)
    MESLEK YÜKSEKOKULU
    GRAFİK TASARIMI (ÜCRETLİ)

    koduda: 205550096

    • alperturkoglu dedi ki:

     Acaba %25 yada %50 burslu olabilir mi dedim. Ama siz doğrudan ücretli programı yazmışsınız.

     • Mustafa dedi ki:

      hocam bu açık öğretime 2 yıl okuma hakkım var mı 4 yıl olmuyo galiba yinede ben arıyacam ama büroyu

      • alperturkoglu dedi ki:

       Şu an yerleştiğiniz programa kayıt yaptırarak 2.üniversite kapsamında 2 yıllık aöf okuyabilirsiniz. Ama bu da çok mantıklı olmayacaktır. Eğer ücretli okuma durumunuz yoksa 1 yıl daha bekleyip tekrar tercih yapmalısınız.

 212. esra dedi ki:

  merhaba;
  1999 imam hatip mezunuyum sınavsız ünv.okuma hakkım varmı varsa acaba hangi bölümler.tşk.

 213. ismail dedi ki:

  Selamünaleyküm cümleten.

  Kafama takılan bir soru var ben meslek lisesinden yeni mezun oldum muhasebe mezunuyum ygs’den düşük aldım sınavsız geçiş tercihlerini ösym sitesinden neye göre yapıcam tercih yaptığımda şöyle bi hata alıyorum (tercihindeki program için mezun olduğunuz Ortaöğretim Alanı ilgili programın Program Türüne uygun değildir)bu hatayı almamam için nasıl tercih yapmalıyım? Sınavsız tercih için ygs den 140 mı almak gerekiyor en az ygs 1 ve 2 düşük fakat ygs 3 4 5 140 üzerinde bana bi yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler…

 214. kardelen dedi ki:

  mrb ben açık öğretim çocuk gelişim bölümü mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum yalnız bunun için ygs ye girmiş olmam yeterlimi yoksa sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ibaresini işaretlememmi gerekti

 215. sevcan dedi ki:

  2 yıllık önlisans çocuk gelişimi bölümünün lisans tamamlama şansı var mı yok mu önü kapandı diyorlar bilgilendirirmisiniz

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aöf lisans tamamlama bölümlerinde yok. Ama DGS girerek Çocuk gelişimi ve Okul öncesi öğretmenliği 4 yıllığa geçiş yapma şansınız var.

   • sevcan dedi ki:

    rehberlik hocası 2 yıllık çocuk gelişimi okusanda tamamlarken okul öncesinide tercih edebilirsiniz demişti ? olabilir mi

    • alperturkoglu dedi ki:

     Ne güzel soru sorabileceğiniz bir rehber öğretmeniniz varken burada cevap arıyor olmanız anlamsız. Sonra bizim rehber öğretmen şöyle demişti diyorsunuz.

 216. Uğur Kılıç dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben bir konuyu anlayamadım sınavsız geçiş hakkı olan herkes yukarıdaki bölümleri yazabiliyormu?
  Mesela ben 2004 Ticaret Meslek Lisesi / Muhasebe bölümü mezunuyum.

  Tesviye, Bilgi İşlem, Bilgisayar gibi bölümleri yazabiliyormuyum?
  YGS sınavına kayıt oldum ama girmedim. 310 ÖBP puanımla girebileceğim bölümler varmı?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tabi ki hayır kendi bölümünüz koyu renkle gösterilmiştir altında da açık renkle sizin bölümünüze ait sınavsız geçiş bölümleriniz verilmiştir.
   Şu sayfadan bölümlerinize daha net bakabilirsiniz.

 217. Admin dedi ki:

  Selamun aleyküm Hocam ben harita tapu bölümünü okudum ama bu bölümü okumak istemiyorum üniversitede başka hangi bölümleri secebilirim ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS sınavına girip 140 ve üzerinde puan aldıysanız ilgili puan türlerinde bölümler seçebilirsiniz. Ancak sınavsız geçişle sadece kendi bölümünüzü tercih edebilirsiniz.

 218. sevcan dedi ki:

  hocam merhaba ben 2 yııllk geçiş hakkımı kullanıcam ama üniversteye gttikten sonrada sınava tekrar grmek istiyorum bir kaç kişi 1 sene girersen puanın düşer 2 yıl gçmesi grek 2 yıl grersen puan düşmypr dedi doğrumu ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişle yerleştiğinizde okul puanınız hiç bir zaman düşmez. YGS ile yerleşirseniz bir sonraki yıl düşer, üzerinden 2 yıl geçtiksen sonra düşmez.

   • sevcan dedi ki:

    bende öyle biliyordum hocam 2 yllıga kayıt yaptırır dondurarark hazırlanırım diye düşündüm ama dondurdugum zaman başkasının hakkına giriyormuuşm yani doğal olarakta puanım düşüyormuş kayıt yapıp gitmediğim için
    hocam, normal tercihlerle açık ögretim tercihleri aynı tarihler arasında mı?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Öyle bir şey yoook. Bu arada tüm tercihler aynı tarihlerde aynı yerden ve aynı ekrandan yapılıyor. (YGS,LYS,Aöf,Sınavsız tercihleriniz hepsi)https://ais.osym.gov.tr/

     • sevcan dedi ki:

      Hocam çokk teşekür ederim size .. biliyorum hocam rehberlik ögrt değilsiniz. sadce sizind fikrinizi almak istedim. yani açık ögretimden okuyarak hazırlanmak mı ? sınavsız geçiş hakkımı kullanp hazılanmak mı?

 219. büşra dedi ki:

  merhaba ben ticaret meslek lisesi büro yönetimi ve sekreterlik mezunuyum sosyal hizmetler veya sosyal güvenlik bölümüne sınavsız geçiş hakkım varmı acaba

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır bu bölümlere sınavsız geçiş hakkınız yok. Sizin bölümleriniz;
   Ağız ve Diş Sağlığı 2
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   Odyometri 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik 2
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2

 220. Kübra Genç dedi ki:

  Merhabalar ben bu yıl imam hatipten mezun oluyorum ygs de okul puanı eklendikten sonra 170 180 lerde bi puanlara ulaştım. 2 yıllık ilahiyat dışında bölümleri yazmak istiyorum tavsiyeniz nelerdir bir bilgisayar elektrik gibi bölümleri yazsam yerleşme şansım varmıdır? Nasıl bir yol izlemeliyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Rehber öğretmen değilim. Bu nedenle öneri yada tavsiyede bulunmuyorum. Tercih edeceğiniz yerin kontenjanının sınavsız geçişle dolmaması ve sizin puanınıza yakın yerler olması gerekiyor.

 221. can dedi ki:

  ben 2010 elektrik elektronik çıkışlıyım. 2 yıllık geçiş hakkıma iş sağlığı ve güvenliği dahil mi dğeil mi?
  klavuzda elektrik dahil gösteriyor. ama elektrik elektronik yok diyor anlamadım ?

 222. ayla dedi ki:

  hocam merhabalar ben gecen yıl açıköğretim meslek lisesinden mezun oldum bu yıl ygs ve lys sınavına gırdım barajın üstünde puanlarm geldi.adanada ıkamet ediyorum izmire gecis hakkımı kullanmak istiyorum sansım ne kadardır

 223. murat dedi ki:

  hocam ben saglık meslek 2013 diş protez mezunuyum geçtigimiz yıl sınavsız geçiş hakkımı kullandım bu yıl tekrardan kullanarak agız ve diş saglıgı bölümüne gitmeyi planlıyorum ankara karabük samsun veya sivastan birine yerleşme olasıgım nedir yüksek midir az mıdır?

 224. Micheal Bay dedi ki:

  İyi günler.2014 yılına ait üniversite kodları bu linktekimi oluyor .ilk kez tercih yapıcam emin olmak için sorayım dedim.Kusura bakmayın.Cevabınız için şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.
  http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2014/OSYS/Tercih/2014-OSYSKONTKILAVUZU10072014.pdf

 225. MUHAMMET dedi ki:

  SLM ÖNCELİKLE MERHABA HOCAM BEN TEKNİK LİSE ELEKTRİK ELEKTRONİK BÖLÜMÜ OKUL BİRİNCİSİYİM VE DİPLOMA NOTUM 81,33 BU PUNLA GEÇEN SENEKİ YANİ 2013 SINAVSIZ GEÇİŞE GÖRE ESKİŞEHİR,İSTANBUL,İZMİR VE ERZİNCAN BİDE ERZİNCAN İKİNCİ ÖĞRETİM UÇAK TEKNOLOJİSİNE YERLEŞEBİLİR MİYİM ? BİDE 2013 EN DÜŞÜK KAÇ İLE ALMIŞLAR UÇAK TEKNOLOJİSİNE BİLİYOR MUSUNUZ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM HOCAM. 🙂

  • alperturkoglu dedi ki:

   Geçen sene mi mezun oldunuz anlamadım. Okul birinciliğinin sınavsız geçiş yada 2 yıllık bölümlerde bir avantajı yok. Uçak teknolojisi 2013 yerleştirme öncelikleri ve taban puanlarına şu sayfadan bakabilirsiniz.

   • yusuf yazıcı dedi ki:

    kardeşim boluda liseede aşçılık bölümü okudu. şimdi de puanı çok düşük 270 düzeylerinde. şimdi iki yıllık bir önlisans programına gönderelim diyoruz ama sizce nereeleri tercih edebiliriz bölümüyle alakalı olarak.
    şimdiden teşekkürler.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sınavsız geçiş bölümleri aşağıda; bunların hangi üniversite ve şehirlerde olduğunu şu adreste bölüm adı yazarak sorgulayıp bakabilirsiniz.
     Aşçılık 2
     İkram Hizmetleri 2
     Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
     Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2

 226. Elif dedi ki:

  Ben giyim üretim teknolojisi mezunuyum üniversitede sınavsız geçişle ayakkabı tasarımı ve üretimi bölümünü tercih edebilirmiyim?

 227. Aybike Keleş dedi ki:

  MAOL den mezunum sınavsız geçiş yapmak istiyorum.Nasıl yapabilirim yardımcı olurmusunuz ?

 228. uğur can çalışkan dedi ki:

  Merhaba ben meslek lisesi mobilya ve içmekan dekarasyon bölümünden mezun oldum sınavsız geçiş ile hangi bölümleri tercih yapabiliyorum yardımcı olursanız sevinirim

 229. Aylin dedi ki:

  Merhaba Ben sağlık meslek lisesinde tıbbi sekreterlik bitirdim. Sınasvsız geçişte odyometri ve agız diş sağlığı istiyorum. Benim obp puanım 444 ve istediğim üniversitede odyometri 320 ile agız ve diş sağlığı 370 ile alıyor. Ben sadece ikisini istiyorum. bu konuda görüşlerinizi alabilir miyim ? Teşekkür ederim

 230. ahmet5 dedi ki:

  Selam hocam ben endustri meslek lisesi eletrik bolumunden mezun oldum sinavsiz geciste sadece alnimla mi ilgili bolumler secebilirim yoksa sinvsiz gecis icin 2 yazan bolumlerin hepsini sece bilirmiyim saygilarimla kolay gelsin

 231. murat dedi ki:

  S.a ben 1999 Meslek Lisesi tesviye bölümü mezunuyum sınavsız geciş okuyabilecegim aöf bölümü hangisidir yardımcı olursanız sevinirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
   Endüstriyel Kalıpçılık 2
   Gemi Makineleri İşletme 2
   Grafik Tasarımı 2
   İş Makineleri Operatörlüğü 2
   Makine 2
   Mekatronik 2
   Metalurji 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Otomotiv Teknolojisi 2
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Tarım Makineleri 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve DepolamaTeknolojisi 2

 232. baha dedi ki:

  mezun olduğum ortaöğretim programından sınavsız geçiş yapacağım bölüm benim meteb bölgemde yoksa ben ne yapacağım? diğer meteb bölgelerinden bölümü kazanmam ihtimal dışı gibi. teşekkürler

 233. muzafffer dedi ki:

  selamın aleyküm hocam ben endüstiri meslek lisesinden mobilda bölümü mezunuyum ama mobilyaya qitmek istemıyorum direk qeçiş hakkımı kullanaçağim, sınavdan düşük not aldigimdan dolayi direk qeçiş’lerde hangi bölümlere tercih yapabilirim bir yardımcı olursanir sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

 234. Adem dedi ki:

  Ben istanbul üniversitesi bankacılık ve sigortacılık myo okumayı düşünorum. mezun olduktan sonra 2 yılda açıktan okuyarak lisansa tamamlayabilir miyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer alanınızla ilgili bir örgün bölümde lisans tamamlama düşüyorsanız DGS sınavına girerek tercih edersiniz. Ama 2 yıl değil 4 yıl daha devam edersiniz.
   Aöf lisans tamamlama ile 3.sınıftan devam edebileceğiniz bölümler
   -İKTİSAT
   -ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   -KAMU YÖNETİMİ
   -MALİYE
   -ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   -İŞLETME
   -KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 235. Doğukan dedi ki:

  2013 anadolu meslek lisesi elektirik eloktronik mezunuyum sınavsız geçişle(obp) uçak teknolojileri ve uçak elektirik eloktronik bölümlerini yazabilirmiyim soru 1 (lütfen cevaplayın tercih yapıcam).soru 1

  Soru 2 koyu renkli olanlar mezun olduğumuz bölümler koyu renkli olmuyanlarda seçeceğimiz bölümler öyle değil mi öyle ise uçak elektirik eloktronik yazmıyor sadece uçak teknolojisi yazıyor ?

  • Doğukan dedi ki:

   Bir soru daha sorucam şimdi bu uçak teknolojisi bölümleri sınavsız geçişle doluyor yanda yazan en düşük puan ortaööğretim başarı puanı en düşük olan kişi için öyle değil mi ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Zaten böyle bir ön lisans bölümü yok. Sadece Uçak teknolojisi var. Yazdığınız bölüm 4 yıllık lisans bölümü sınavsız geçişle tercih edemezsiniz.

 236. hilal dedi ki:

  Motor bölümü öğrencisi 140 puanın altında aldı. ösym nin tercih klavuzunu incelediğimde 140 altı alanlar için TABLO 3A (BK. TABLO 6C) diyor. tablo 6c de de iş, işçi salığı, itfaiyecilik bölümleri görünüyor sadece. bu ne demek? yukarıdaki motor bölümünün tercih edebileceği yerleri seçebiliyor ve ayrıca o üç bölümü de seçebiliyor demek mi? yoksa sadce tablo 6c deki 3 bölümü mü seçebiliyor. cvp için tşkkrlr.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Makine 2
   Otomotiv Teknolojisi 2
   Tarım Makineleri 2
   Uçak Teknolojisi 2
   İş Sağlığı ve Güvenliği 2
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği 2
   Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
   Endüstriyel Kalıpçılık 2
   Gemi Makineleri İşletme 2
   Grafik Tasarımı 2
   İş Makineleri Operatörlüğü 2
   Makine 2
   Mekatronik 2
   Metalurji 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Otomotiv Teknolojisi 2
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Tarım Makineleri 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi 2

 237. ali dedi ki:

  merhaba
  2005 endüstri meslek telekomünikasyon mezunuyum sınavsız geçiş hakkım vardı muracat ettım sınava gırmedım puanım yok şimdı açıkögretım okumak istiyorum sadece elektrık ile ilgili bir bölüme başvurabiliyorum on da da staj zorunluluğu var başka bölm secemezmıyım

 238. kaan dedi ki:

  hocam şimdi ben ygs den 180 barajını geçemedim 2 yıllık geçiş hakkım var ama hangi üniversiteleri yazabilirim ve şöyle bi durum var hangi siteye bakarsam bakayım yine ygs notu istiyo anlamadım yardımcı olurmusunuz

 239. furkan dedi ki:

  hocam şimdi ben ygs den 180 barajını geçemedim 2 yıllık geçiş hakkım var ama hangi üniversiteleri yazabilirim ve şöyle bi durum var hangi siteye bakarsam bakayım yine ygs notu istiyo anlamadım yardımcı olurmusunuz

 240. tugçe dedi ki:

  merhaba ben geçen yıl ticaret meslek lisesinden bilişim teknolojileri/web tasarım bölümünden mezun oldum acaba bana sınavsız geçişi nasıl yapmam gerektiğine dair bilgi verirmisiniz ve hangi bölümlere tercih yapabilirim

 241. havva dedi ki:

  Hocam merhaba ben meslek lisesi yiyecek içecek mezunuyum geçen yıl mezun oldum obp puanım 362 aşçılık geçiş bölümüm ama öncelikleri anlamadım gelmeme ihtimali var mı sizce ?

 242. Ramazan dedi ki:

  Hocam merhaba ben 2006 meslek döküm bölümü mezunuyum 2014 sınavsız geçiş hakkım olarak 2 yıllık aöf okumak istiyorum, ama bölümüme ait sınavsız geçişle tercih edebileceğiniz Aöf bölümü yok başka AÖf bölümünü tercih ede bilirmiyim. mesela 101050818 İşletme Yönetimi (Açıköğretim) bölümünü tercih yapa bilirmiyim.

 243. Buşra dedi ki:

  Hocam merhaba. Siteyi şans eseri yakaladım fakat kafamdaki sorulara cevap bulabileceğimi düşündüm. Ticaret lisesi mezunuyum bilgisayarlı muhasebe bölümünden.Diploma puanım 67.20 OBP 336.00 .Açıköğretim istiyorum 2 yıllık hangi bölümlere yerleşebilirim ve İstanbulda tutturabilir miyim acaba. Teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Açıköğretim Eskişehir Anadolu Ün. ve Erzurum Atatürk Ün. vardır. Ama zaten kayıt işlemlerini kendi ilinizdeki aöf bürolarından yapıp, sınavlarına da kendi ilinizden gireceğinizden hangi ilde olduğunun çok önemi olmamalı. Sonuçta açıköğretim. Çok fazla sınavsız geçiş bölümünüz var.Şu sayfadaki tablonun en üstünde Ticaret Lisesi mezunlarının tercih edebileceği aöf bölümlerini görebilirsiniz.

 244. şerif dedi ki:

  hocam yeni meuzn oldm anadolu teknk lise den raylı siteme yerleşme olasılğm nedir

 245. Merve dedi ki:

  Hocam ticaret meslek büro yönetimi mezunuyum marmara üniversitesine sinavsiz geçiş yapmak istiyorum bu sene mezun oldum diploma puanim 66 obp 330 yerleşebilir miyim?

  2.sorum aklima takılan kendi bölümüm dişinda agiz ve dişe de geçiş yapmak istiyorum ama bana bu konuda denilenler korkuttu beni puanim düşermiş büro yönetimi yönetici asistan ligi dişinda bolum secrrsem acikta kalir misin doğru mudur

  • alperturkoglu dedi ki:

   Başka bir sayfada da yazmışsınız. Marmara ün. hangi bölümü düşündüğünüzü yazarsanız yardımcı olmaya çalışayım.

   • Merve dedi ki:

    Büro yönetimi yönetici asistanligi hocam

    • alperturkoglu dedi ki:

     İstanbul’daki bir okuldan mezun iseniz yani METEB içi tercihte bulunmuş olacaksanız çok rahatlıkla yerleşirsiniz diye düşünüyorum. Bakınız.
     Yazdığınız bölümde kılavuzda sizin bölümünüz olarak görünüyor. Sınavsız geçişle tercih edebilirsiniz. Puanınızda da herhangi bir düşme olmaz diye düşünüyorum. Bakınız Tablo-6C sayfa 4

     • Merve dedi ki:

      Cok tesekkur ederim hocamm :)))

      Agiz ve dişide yazsam girebilir değil mi tabloya gore doğru anladim

     • Ayşe dedi ki:

      Meraba CNC bölümünün iş güvenliği uzmanlığına yada işçi sağlığı ve iş güvenliğine sınavsız geçişi var mı? Bu ikisi farklı olarak ele alınıyor iş sağlığı güvenliği ve işçi sağlığı ve iş güvenliği. Bunun nedeni nedir?

      • alperturkoglu dedi ki:

       Bu bölümler sınavsız geçiş bölümleriniz arasında yer almıyor. Rehber öğretmen değilim. 2 bölümün farkını araştırma gereği duymadım.

      • Merve dedi ki:

       Sınavsız geçiş kullananlar tam burs kullanamıyor mu hocam?

      • alperturkoglu dedi ki:

       Kullanıyor ama tam burslu kontenjanları 2-3 kişi oluyor ve genelde Anadolu Teknik yada Teknik Lise mezunlarınca doluyor.

 246. aslı... dedi ki:

  mrb ben açık lise mezunuyum ygs ye girdim 140 barajını geçemedim bazı sitelerde sınavsız geçiş yerleri var boş kalan kontenjanlara 105 ve üzeri alan lar yerleşebiliyor yazıyor ek tercihlaederda doğrumu tesekkürler

 247. büşra dedi ki:

  ben sağlık meslek lisesi tıbbi sekreterlik bölümünden bu sene mezun oldum . 5 tane geçiş yapabileceğimiz bölüm varmıs bunlar nelerdir kısaca bunun hakkında bir bilgi verebilirmisiniz ??

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ağız ve Diş Sağlığı 2
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   Odyometri 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik 2
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2

 248. cem dedi ki:

  merhaba ben ticaret lisesinden mezun oldumda sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum tercih yapıcam ama hangi üniversiteler hangi bölümlerden puansız aldığını bilmediğim için kafam karıştı yardımcı olabilirmisiniz ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tüm üniversiteler ve tüm bölümleriniz sınavsız geçişle alır. Şu sayfadaki tablonun sağında geçiş yapabileceğiniz bölümlerin isimlerini göreceksiniz. Şu sayfada da istediğiniz bölüm adını, üniversiteyi yazarak yada şehri seçerek 2013 yerleştirme sonuçlarını sorgulayabilirsiniz. Şu konuda tercihlerinizi belirleme konusunda yardımcı olacaktır.

 249. kubra dedi ki:

  Hocam mrb bi sorum olcakti. Ben 4 yillik isletme mezunuyum fakat iki yilda aciktan ilahiyat okumak istiyorum sinava girmeden direk baasvuru yapabilir miyim

 250. Nazlı dedi ki:

  Güzellik ve sac bakımı bölümünden bu sene mezun oldum ygs puanım 229 bu puanla bi yere yerlesemem peki sınavsız geçiş hakkım var mı bu bölümde yani ne kadar ihtimal var nerelere gidebilirim ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş öğrencileri kendi alanlarında YGS’den 500 alan alan dışı öğrencilerinden önceliklidir bunu unutmayın. Bu nedenle kendi bölümünüzü YGS puanı ile tercih etmenin mantıksız olduğunu zaten anlamış oluyorsunuz. Neye göre tercih yapacağınızı şu sayfadaki konuyu okuyarak anlayabilirsiniz.

 251. DİDEM dedi ki:

  hocam merhabalar birşey daha soracağım sizlere ben şimdi meslek lisesi mezunuyum geçiş yapmak için en az 140 ı geçmek gerekıo sanırım ama benm geçiş yapabilceğim endüstri ürün tasarımı ygs1 le alıo ama 139,68 ek paunda gelmedi bu şekilde terch yapamam ygs1 le değilmi :S

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişte YGS puanı ile değil yerleştirme öncelikleri ile tercih yaparsınız. Bakınız. Eğer endüstri ürün tasarımı sınavsız geçiş bölümünüzse oradaki YGS-1 alan dışından tercih edecekler için geçerli sizin için değil.

   • DİDEM dedi ki:

    anladım hocam grafik tasarım ve fotografcılık okudugm için ozaman ygs1 die bakmadan terch edebiliyorum geçiş için. birde bölüm grafik tasarım ve fotografcılık ya hani tek fotografcılıkğı kapsayan yukarda secilebililen bir bölüm gördüm halkla ilişkiler ve tanıtım onuda secebiliyormuyum yoksa grafık tasarımı da kapsaması lazmmıydı

    • DİDEM dedi ki:

     hocam birde benm şuanki sonuç belgemde obp 331 görünüyor lise siploma notumda 66.23 ben geçiş yapabilceiğim bölümlere kendi sınav sonuçlaıma göre mi bakıcam yoksa 331 puanımı ele alıcam

     • alperturkoglu dedi ki:

      Sınavsız geçişle alan içi tercih yapacaksanız yerleştirme önceliklerine göre (mezuniyet yılı, okul türü, METEB, OBP ve doğum tarihi), alan dışı tercih yapacaksanız YGS puanınıza göre yapacaksınız.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Bu bölüm sizin sınavsız geçiş bölümleriniz arasında değil. Şu sayfadakileri inceleyiniz.

     • DİDEM dedi ki:

      çok sağolun hocamm bitek fotografcılık alanı secebiliyor o bölümü benmde grafık asarım ve fotografcılık diye acaba olurmu diye sormak istedim mtok4 senelik ygs ile alan bölümümü seçmem içinde ygs ham puanımın 180 i geçmesi lazmdı değilmi ek puanlı geçsemde olmuyo değilmi hocam ?

 252. davut mıhçı dedi ki:

  hocam merhaba,eski meslek lisesi mezunu olduğum için 2014 yılı sınavsız geçiş hakkımı kullanmak adına bu sene (2014) başvuruda bulundum, meslek lisesi döküm bölümü mezunu olarak 2 yıllık aöf okumak istiyorum,acaba ben hangi üniversitede hangi bölümlere ve nasıl kayıt yaptırabilirim,vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim,saygılar

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bölümünüze ait sınavsız geçişle tercih edebileceğiniz Aöf bölümü yok. Örgün olarak aşağıdaki bölümler var.
   Döküm,Makine,Metalurji. ***Şu sayfadan*** ilgili bölümlerin linklerine tıklayarak 2013 yerleştirme sonuçlarını ve hangi okullarda olduğuna bakabilirsiniz.

 253. şevin dedi ki:

  hocam mrb bir sorum olacaktı ben aöl çocuk gelişimden mezun oldum 2013 mezunuyum sınavsız geçiş hakkım var kendi alanım dısından saglık bölümlerıne geciş yapabilirmiyim yardımcı olursanız sevinırm

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır. Sadece Çocuk gelişimi ve Sosyal Hizmetler

   • şevin dedi ki:

    peki hocam açık ögretim mi sadece yoksa örgün ünv.okuyabilirmiyim teşekkür ederm şimdiden

    • şevin dedi ki:

     ben otopsi yardımcılıgını istiyorum ücretlide olsa giribilme sansım yokmudur bu arada puanımı bilmiyorum diploma notum 63 100 üzerinden kaçtır puanım hocam

     • alperturkoglu dedi ki:

      Sadece 2 okulda var. İkisinin de kontenjanı sınavsız geçişle doluyor. Bu arada sizin OBP puanınızın sadece kendi sınavsız geçiş bölümleriniz için anlamı var. Başka bölümler için YGS puanınız olmalı.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Örgün de olabilir. Ama iyi 2013 mezunu olduğunuz için önceki mezunlardan alan programları iyi araştırmanız lazım.

 254. sparrow dedi ki:

  Merhaba ATLM eslek lisesi Bilişim teknolojileri web programcılıgı bölümünden 2013 yılı mezunuyum.Bu sene sınavsız geçişle bilgisayar programcılıgına yerleşmek istiyorum.Size sorum izmir dokuz eylül üniversitesi gibi bir üniversiteye yerleştirilme şansım nedir ?.Birde Bilgisayar programcılıgında dgs ile bilgisayar mühendisliğine yada yazılım mühendisligine gitmeyi düşünüyorum kontejyan sıkıntısı çekermiyim şansım varmıdır.Teşekkürler şimdiden.

  • alperturkoglu dedi ki:

   ***Şu sayfadan*** İzmir’deki Bilgisayar Programcılığı bölümlerinin 2013 yerleştirme sonuçlarını görebilirsiniz. Yerleştirme önceliklerindeki 13 değeri son mezunlarla kontenjanlarının dolduğunu gösteriyor. Yani bu yılda 2014 mezunları ile dolacak. Bilgisayar Mühendisliği DGS kontenjanlarını da ***şu sayfadan*** görebilirsiniz.

   • sparrow dedi ki:

    Yani sadece 2014 mezunlarımı alınacak.Şansım yok heralde.
    birde minimum puan yazıyor o kısımda ne demek istiyor?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Evet 2014 mezunları ile kontenjan dolacaktır. Ama 30 tercih hakkınız olduğundan yine de tercihlerinize yazabilirsiniz.
     Min puan için şu sayfayı inceleyiniz.

     • sparrow dedi ki:

      Yani öncelik 2014 mezunları yer kalırsada önceki yılın mezunları alınacak yani değilmi.ODP puanım((diploma notu)72,72*5 ten 363,6) bunlarla hangi üniversitelere gidebilirim? Dediğim gibi Anadolu teknık lise bilgisayar bölümünden 2013 mezunuyum.

     • sparrow dedi ki:

      http://i.hizliresim.com/vz0YWm.jpg resimdeki işaretli üniversiteye yerleşebilirim heralde değilmi 94 yazıyor.Bu arada 1995 doğumluyum.İlginiz için teşekkürler bu arada.

      • alperturkoglu dedi ki:

       Geçen sene 2013’te en son 2013 yani son mezunlar yerleşmiş. Bu yılda kontenjan son mezun olan 2014’lülerle dolar. Ve siz yerleşemezsiniz.

 255. resul dedi ki:

  hocam ben geçen sene tek tercih yaptım o da çıkmadı bu sene yine tercih yapıp sınavsız geçişle yerleşmek istiyorum. Ama mezuniyet yılı daha yeni olan adaylarda öncelik vardır deniyor ama tercih yapacağım okulda 2013,2,D,95 yazıyor bunlarda geçen seneye uygun öncelikler ama 2014 klavuzundan buraya tercih yapmalımıyım bende 95 liyim meteb dışındayım 2013 mezunuyum meslek lisesi çıkışlıyım

 256. DİDEM dedi ki:

  HOCAM MERHABALAR

  BEN LİSEDE GRAFIK TASARIM BÖLÜMÜ ÜNİVERSTEDE MİMARİ DEKORATİF SANATLAR OKUDUM BU SENE TEKRAR GİRDİM VE M.T.O.K SİSTEMİ DİYE BİRŞEY GÖRÜYORUM YGS İLE ALAN MTOK BÖLMLERİNDEN SADCE GRAFIK TASARIM MI SECEBİLİRİM YOKSA EL SANATLARI TASARIMI VE ÜRETİMİDE SECME SANSIM VARMI YARDIMCI OLURMUSUNUZ LÜTFEN :/

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki MTOK bölümlerini yanlarında yazan puan türleri ile tercih edebilirsiniz.
   Endüstriyel Tasarım Mühendisliği (M.T.O.K.)0 MF-4
   Grafik Tasarımı (M.T.O.K.) 4 YGS-5
   El Sanatları Tasarımı ve Üretimi (M.T.O.K.) 4 YGS-5

   • DİDEM dedi ki:

    evet onları öğrenmiştim yalnız el sanatlarının olup olmadığını merak ediyordum çok teşkkür ederim çok sevindim buna 🙂

    • alperturkoglu dedi ki:

     Rica ederim. Hakkınızda hayırlısı olsun.

    • DİDEM dedi ki:

     peki hocam bir sorum daha olacak ben bu bölümleri değitiğimde ek puan gelicekmi yoksa şuan netleşmiş puanlamı girebilicem

     • alperturkoglu dedi ki:

      MTOK’lar zaten sadece meslek lisesi ilgili alan öğrencileri tarafından seçildiğinden 0,12’lik okul puanı dışında ek puan alamazlar. Zaten kılavuzda MTOK’lar için şöyle yazıyor.
      “Teknoloji Fakültelerinin aşağıda yer alan lisans programlarına (M.T.O.K. kontenjanı),
      yalnız programın adının (siyah renkli) üstünde yer alan mesleki ve teknik ortaöğretim
      kurumu alanlarından (renkli) mezun olan adaylar yerleştirilecektir. Bu programa
      yerleştirilecek adayların yerleştirme puanları hesaplanırken OBP’leri 0,12 ile
      çarpılacaktır.
      Teknoloji Fakültesi lisans programlarının M.T.O.K. kontenjanını, genel lise mezunları ile
      mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının diğer alanlarından mezun olan adaylar
      tercihleri arasında gösteremezler.”

 257. şeyma dedi ki:

  merhaba hocam ben şırnakta acil tıp teknisyenliği bölümünden mezunum dıploma puanım 86 sınavsız geçiş hakkımı kullanmak ıstıyorum yerleştırmeler nasıl olacak il dışı nereleri tercih edebilirim ?

 258. özgür can çağlan dedi ki:

  Ben meslek lise büro yönetimi mezunuyum yatay geçişle 4 yıllık Hukuk büro yönetimi ve sekreterlik yada adalet zabıt katipliği tercih edebilir miyim ??

 259. tuqce dedi ki:

  Hocam ben konaklama ve seyahat okudum sinavsiz geçişle ankarada hanqi üniversiteleri ve bölümleri yazabilirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş bölümleriniz aşağıdakiler. Ancak bunların Ankara’da olup olmadıklarını bilemem. Şu sayfada bölümlere ait 2013 yerleştirme sonuçları var. İstediğiniz bölüm linkine tıklayarak açılan sayfadan hangi illerde olduğunu ve yerleştirme önceliklerini görebilirsiniz.
   Aşçılık 2
   İkram Hizmetleri 2
   Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2
   Kültürel Miras ve Turizm 2
   Otobüs Kaptanlığı 2
   Turizm Animasyonu 2
   Turizm Rehberliği 2
   Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2

 260. ennare dedi ki:

  Merhaba hocam.Ben Turkiye Devlet Universitelerinin her hangi birine 4.7 ortalamasiyla hukuk fakultesine duse bilirmiyim bu basvurunu ne zamana kadar yapa bilirmiyim? olarak 1 senelik ucreti kalmasi ile birlikde ne kadar oluyor.Azerbaycdan secimlerimizde hukuku secme imkanimiz varmi.Size zahmet olmazsa universitelerinin de adini yaza bilirmisiniz.SIZDEN COK AMA COK RICA EDERIM BU SORUNUN CEVABINI YAZARMISINIZ

  • alperturkoglu dedi ki:

   Herhalde bir yanlış anlama var. Meslek lisesi ortalaması ile 4 yıllık fakültelere geçiş gibi birşey söz konusu değil. Sadece alanları ile ilgili bölümlere geçiş yapabilirler. Bulunduğumuz sayfada hangi bölüm mezunlarının hangi programları tercih edebileceği görünüyor. (TC vatandaşı olmayanların durumu nasıl oluyor bilmiyorum)

 261. elif dedi ki:

  hocam baya bır mesaj okudum ama rastlamadım soracagım soruya eger sorulduysada affeyleyın .ben 2012 yılında güzellik ve saç bölümünden mezun oldum gecıs hakkım olmasına ragmen sınava gırdım tıbbı ve aromatik bitkiler bolumunu tam zamanında bıtırdım bu sene sanal transkrıpdekı notum 2.67 ve dgsye gırıcem bolumumden gecebılecegım bolumler neler olabılır yardımcı olabılırsenız sevınırım sımdıden tesekkur ederım. çomü mezunuyum eger tercıhlerımde çomuuyu tekrar tercıh edersem ek puan gelme durumu olabılır mı bırde hocam ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bölümleriniz şunlar: Kimya,Tarla Bitkileri,Bahçe Bitkileri,Bahçe Bltkileri,Bitki Koruma,Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması
   DGS’de ek puan var mı bilmiyorum. Benim uzmanlığım sınavsız geçiş.

 262. Emre dedi ki:

  Mrb. Elektrik-Elektronik tek. bolumu mezunuyum Hangı bolumlerı tercıh edebılırım yardımcı olabılırsenız sevırınırm ?

 263. tolga dedi ki:

  merhaba ben açık mesleklisesi bilişim teknolojileri bölümü mezunuyum. YGS ye girmeden açık öğretim fak. 2 yıllık hangi bölümleri tercih edebilirim ya da edebilirmiyim bilgilendiriseniz memnum olurum şimdiden teşekkürler…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişle tercih edebileceğiniz zaten tek bölüm var. 101451893 kodlu ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM) Bilgisayar Programcılığı (Açıköğretim)

 264. awe marea dedi ki:

  Bu sene motor teknolojileri bölümü oto boya dalından mezun oldum. 2 senelik sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Başvurular ne zaman başlayacak, nereden başvuru yapacağım bilgilendirirseniz sevinirim.

 265. ayfer esmer dedi ki:

  1999 yılında İstanbul Anadolu imam hatip lisesini dışarıdan bitirdim. Yatay geçiş yaparak 2 yıllık veya 4 yıllık her hangi bir bölümü okumak istiyorum. Kesinlikle İlahiyat düşünmüyorum. yatay geçişle okuyabileceğim farklı bölümler var mı? Varsa lütfen yol gösterir misin? Şimdiden teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yatay geçiş değil sınavsız geçişten bahsediyor olmalısınız. Yatay geçiş için zaten üniversitede okuyor olmalısınız. Sadece 2 yıllık aöf ilahiyata sınavsız geçiş hakkınız var. Bunun içinde Ocak ayında başvuru yapmış olmanız gerekiyor. Alan dışı 2 yada 4 yıllık aöf farklı programlar düşünüyorsanız yine Ocak ayında YGS başvurusu yaparak sınava girmeli ve taban puan olan 140 puanı almalısınız.

 266. Serkan dedi ki:

  1992 yılı endüstri meslek lisesi mezunuyum sınava hiç girmedim mezun olduğum sene haricinde o zaman da kazanamamıştım.şimdi sınava girmeden bir üniveriste okumak istiyorum.Bunun için paralı veya devlet üniversitelerinden birine kayıt yaptırabiliyormuyum.Ve sizin önereceğiniz bir bölüm var mı zira çalışmaktayım.Özel sektörde.Teşekkürler..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişten faydalanmak için Ocak ayında YGS başvurularında 10 TL yatırarak başvuruda bulunmuş olmanız gerekiyordu. Ben öneride bulunamıyorum. Ama mezun olduğunuz alanı yazarsanız en azından sınavsız geçiş bölümlerinizin neler olduğunu yazabilirim.

 267. elmas dedi ki:

  merhaba. ben kız meslek lisesinden mezunum. bölümüm tekstil ve ben bu bölümü istemiyorum. ygsye girdim 147 yaptım. çocuk gelişimi seçebilirmiyim ?

 268. deniz dedi ki:

  ben meslek lisesinde okuyorum,özel eğitim bölümündeyim,bu alandan hangi bölumlere sinavsiz gecis hakkım var?

 269. perihan dedi ki:

  meraba üniversite çevre kirlenmesi kontrolü 2 yıllık mezunum açıköğretim hangi bölümleri okuyabilirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Fark derslerini alarak aşağıdaki bölümlerin lisans programlarına devam edebilirsiniz.
   İKTİSAT
   ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   KAMU YÖNETİMİ
   MALİYE
   ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   İŞLETME
   KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 270. caner dedi ki:

  hocam iyi gunler benim sorum acil tip teknisyenliyim ben gectigimiz 2-3 gun icinde mezun oldum diploma ortlamam 70 kusur sakaryada oturyom acaba sinavsiz gecis yapabilirmiyim yaparsam sansim var mi baska sehirlerde olur

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sakarya İlk ve Acil yardım 2013 yerleştirme sonuçlarına göre 360,95000 13,2,İ,95 en düşük 72,19 ile öğrenci almış. Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçlarını inceleyebilir min puan 350 ve altında olup, yerleştirme önceliği 13,2,D olanları tercih listenize alabilirsiniz. (D meteb dışından olduğunuz için önemli)

 271. saintpearly dedi ki:

  iyi akşamlar hocam.. ben ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum….ygs den sınavsız geçiş barajı olan 140 puanı geçtim..Açık öğretimden (örgün eğitim olmadan) gelecek vaat eden (kpss puanı ile yeterince kontenjanı olan) 2 yıllık bir bölüm okumak istiyorum…çevremde yeterli bilgi alamıyorum…hangi bölümün daha mantıklı olacağı hakkındaki tavsiyelerinize ihtiyacım var…teşekkür ederim..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş için 140 barajı diye birşey olmaz. Adı üstünde “sınavsız geçiş”. Alanınızla ilgili programlara sınava girmeden tercihte bulunabilirsiniz. Rehber öğretmen olmadığım için meslekler ve istihdam durumları konusunda bilgi sahibi değilim.

 272. Merve dedi ki:

  selamlar ben lisede meslek lisesi okudum bölümüm kuaförlük bölümüydü hedefim hep öğretmen olmaktı. üniversiteyi geçiş hakkımı kullanarak tıbbı ve aromatık bitkiler bölümü olarak seçtik. lisede rehberlik öğretmenim bana bu bölüme gidersem güzellik uzmanı olcağımı söylemişti taa ki ben bu bölüme gidip otları çöpleri görene kadar öyle sanıyordum. Ama benim umudum bitmedi halen öğretmen olmak istiyorum bu bölümün üstüne ne okursam öğretmen olabilirim illa 4 sene ankarada öğretmenlikmi okumam gerekir başka çıkış yolu yokmudur??? lütfen yardımınız ihtiyacım var bi yardımcı olun belkide bi öğretmen kazancak bu izmir 😉 şimdiden teşekkürler allaha emanet olun

  • alperturkoglu dedi ki:

   Okuduğunuz bölüm üzerine bölüm okuyarak maalesef öğretmen olamazsınız. Ayrı bir 4 yıllık olarak öğretmenliği kazanmış olmanız gerekiyor.

 273. yeliz çınar dedi ki:

  ben kız meslek lisesi hazır giyim bölümü mezunuyum açık öğretim fakültesinde bölümüm var mı? varsa hangi bölümü tercih etmem gerekiyor?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Açık öğretim fakültesinde maalesef sınavsız geçiş bölümünüz yok. Örgün olarak aşağıdaki bölümleri tercih edebilirsiniz.
   Ayakkabı Tasarım ve Üretimi
   Deri Konfeksiyon
   Deri Teknolojisi

 274. seda dedi ki:

  merhaba ben büro yönetimi son sınıf ögrencisiyim alan kodum 3675 olarak değişmiş odyometri ya da agız ve diş saglıgı ıstıyorum ama bu bölümler benm bulundugum ılde yok oln ıllerı yazcm benm bu bölümlere sınavsız geciş hakkım var mı kalktı dıyolar yardımcı olursnız sevınırım tesekkurler

  • alperturkoglu dedi ki:

   2014 kılavuzuna göre hakkınız var. Farklı illeri tercih edebilirsiniz.Ama önceliğin başvurduğunuz okulun bulunduğu ildeki öğrencilere ait olduğunu unutmayın.

 275. gülsüm dedi ki:

  mrhb bn meslek lısesı kımya bolumu mezunuyum is saglıgı ve guvenlıgı bolumune dırek gecıs hakkım varmı bırde ben bu yıl sadece ygsye basvurdum direk gecıse basvurmadm yınede dırek gecıs yapabılırmıyım

  ne zaman cevap gelecek

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet bu bölüme sınavsız geçiş hakkınız bulunuyor. YGS başvurusu yapmış olmanız sınavsız geçişten faydalanmak içinde yeterli. Cevap ne zaman gelecek demişsiniz. Ben ne zaman müsait olursam o zaman yanıtlıyorum. Bu bazen 24 saati bulabilir. Sonuçta bunu iş olarak değil yardım amaçlı yapıyoruz!

 276. AHMET KARACA dedi ki:

  Çocuk gelişimi programı mezunları aöf sosyoloji bölümüne geçiş yapabilme hakkına sahip midirler? Bu konuda bizi aydınlatırsanız seviniriz.

 277. Zübeyde Nur Yatgın dedi ki:

  hocam ben kardeşim için sizi rahatsız ediyorum. kardeşim ankara da Etlik hatice hikmet oğultürk anadolu meslek lisesinde çocuk gelişimi bolumu okumakta. ygs puanı pek iç açıcı gelmedi biz de sınavsız geçiş hakkını kullanmasını istiyoruz. acaba ankara da hangi universiteleri sınavsız geçiş için yazabilir. Bu yıl mezun olacak. ve eylül 96 doğumlu. öncelik durumları nelerdir görebilme şansı var mı sınavsız olarak. bilgilendirirseniz sevinirim..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Gazi Üniversite Çocuk Gelişimi 2013 yerleştirme öncelikleri ve OBP 397,95000 13,3,D,95 (Anadolu mezunu olup, il dışından da öğrenci almış diploma puanı 397,95/5=79,59 ile almış )
   Diğerleri özel üniversite şu sayfadan inceleyebilirsiniz.

 278. emelc dedi ki:

  merhaba
  okadar çok yazışma var ki hepsini okuyamadım belki soran olmuştur. şimidden bunun için üzgünüm.

  ben 2003 ticaret lisesi mezunuyum (muhasabe bölümü) daha sonra u ü.işletme bölümünü okudum 2 yıllık, sonrasında sınavsız geçiş hakkımı kullanıp aöf işletme 4 yıllık bitirdim.

  benim tekrar sınavsız geçiş hakkını kullanabileceğim bölümler ile ilgili bilgi almam mümkün mü?

  birde çocuk gelişimi bölümü okuma şansım nedir.

  konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

  sevgiler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız 2.üniversite kapsamında şu sayfada yer alan 2 yada 4 yıllıklara başvurabilirsiniz. Aynı zamanda lise mezuniyet alanınızla tekrar 2 yıllık okumak isterseniz şu sayfada bölümlerinizi görebilirsiniz. Çocuk gelişimi bölümü ancak YGS puanı ile olabilir. Bu bölümün devlet ün. genelde sınavsız geçişle dolduğundan özel ü. olma ihtimali var.

 279. Şeref dedi ki:

  Merhabalar, ben Büro Yönetimi Yönetici Asistanlığı bölümü mezunuyum. Bu bölümden, açık öğretimde hangi fakültelere geçiş yapabiliyorum?

  • alperturkoglu dedi ki:

   -İKTİSAT
   -ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   -KAMU YÖNETİMİ
   -MALİYE
   -ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   -İŞLETME
   -KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 280. halime dedi ki:

  hocam ben 1997 kız meslek lisesi giyim bölümü mezunuyum.şu an çalıştığım iş itibari ile kendi bölümümle alakalı bir önlisans bitirmem şartıyla meslekte yükselme ve maaş farkı avantajları mevcut.sizce bana uygun bir sınavsız geçiş ve açıköğretim mevcut mudur.yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.şimdiden teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş yapabileceğiniz bölümler aşağıda ancak sınavsız geçiş bölümleriniz arasında aöf programı maalesef bulunmuyor.
   Deri Konfeksiyon 2
   Deri Teknolojisi 2
   Giyim Üretim Teknolojisi 2
   Moda Tasarımı 2
   Tekstil Teknolojisi 2

   • halime dedi ki:

    ben bu işlerden hiç anlamıyorum.bana bir yol gösterip yardımcı olmanızı istesem çok mu ileri gitmiş olurum hocam.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Ocak 2015’i bekleyeceksiniz. YGS başvurunuzu yapacaksınız. 2015 Temmuz’da verdiğim sınavsız geçiş bölümlerinizden ilinizdeki üniversitede varsa tercihte bulunacaksınız.

 281. Semih dedi ki:

  12. sınıf İnşşat teknolojisi bölüm öğrencisiyim. Sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum.
  Sorum: Eskişehir’deki Raylı Sistemler Yol Teknolojisi bölümüne başvuru yapabilirmiyim S.G. yada başka gidebilceğim bölümlere?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu bölümün geçen seneki yerleştirme önceliklerine baktığımızda 328,55000 13,3,D,95 değerleri var. (13)Son mezunlardan, (3) teknik lise mezunlarını, (D) Eskişehir dışından da öğrenci aldığını görüyoruz. Ayrıca yerleşen son öğrencinin diploma notu 65,71. (Okul türünden dolayı normal meslek liseleri yerleşemeyebiliyor) Diğer sınavsız geçiş bölümlerinizi aşağıya yapıştırıyorum. Ama bunları tek tek incelemem mümkün değil.
   Beton Teknolojisi 2
   Doğal Yapı Taşları Teknolojisi 2
   Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
   Gaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
   Geoteknik 2
   Harita ve Kadastro 2
   İnşaat Teknolojisi 2
   İş Sağlığı ve Güvenliği 2
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği 2
   Maden Teknolojisi 2
   Mimari Restorasyon 2
   Raylı Sistemler Yol Teknolojisi 2
   Sulama Teknolojisi 2
   Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri 2
   Yapı Denetimi 2
   Yapı Ressamlığı 2

 282. Zeynep dedi ki:

  2012 Ticaret Meslek Lisesi Mezunuyum. Sınavsız geçişle Sosyal Hizmetler 2 yıllık bölümüne gidebilir miyim ?

 283. Rüya dedi ki:

  mrb ben 12.sınıf bilişim teknolojileri okuyorum,2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullandım.ama kendi alanımın dışında bir bölüm istiyorum,Hukuk sekreterliği veya Muhasebe gibi bu konuda ne yapabilirim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelik sınavsız geçiş öğrencilerinin olduğu için tercihlerinizi iyi yapmanız lazım. Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçları var. İstediğiniz bölüm linkine tıkladıktan sonra açılan sayfada dikkat etmeniz gereken ilk yer yerleştirme öncelikleri sütununda değer olmayan yerleri tercih etme hakkınızın olduğudur. 13,2,İ,95 şeklinde değer olanlar kontenjanı sınavsız geçişle dolan yerlerdir. 2.dikkat edeceğiniz noktada yerleştirme önceliği boş olanların solundaki sütunda yer alan puan değerleri sizin puanınıza yakın olmalıdır.

 284. recep dedi ki:

  merhaba 1 2 sorum olacaktı yanıtlarsanız sevınırım.maol de tesisat teknolojısı okuyorum ygsye grdm radyolojı bolumunu ıstıyorum gecıs nasıl oluyor bılgılenırırsenız sevınır ygs 1 puanım 144 gıbı bırsey barajı 276 ıle gectım

  • recep dedi ki:

   lys ye gırmem gereklı mı radyolojı ıcın gırersem lys puanım etkılermı radyolojı bolumunu ıstıyorum

  • alperturkoglu dedi ki:

   Dediğiniz bölümün ismi galiba Tıbbi Görüntüleme Teknikleri olarak değişti. Bölüme yerleştirmede öncelik sınavsız geçiş öğrencilerinin ancak çoğunlukla kontenjan dolmadığından alan dışından da öğrenci alıyor. 2013 yerleştirme sonuçlarını şu sayfadan inceleyebilirsiniz. YGS-1 puanınız 144 mü 276 mı anlamadım. 300’den az ise sadece Özel üniversitelere yerleşme şansınız olduğunu göreceksiniz.

 285. barış dedi ki:

  2004 meslek lisesi mobilya dekorasyon böşümü mezunuyum ve sınavsız aöf girmek istiyorum hangi bölümleri seçebilirim.
  herhangi bi bölüm olmaz mı ?

 286. barış dedi ki:

  Merhaba

  Ben 2004 meslek lisesi mobilya dekorasyon bölümü mezunuyum sınavsız AÖF geçiş için tercih tarihini bekliyorum. Hangi bölümlere geçiş sağlayabilirim.

  Teşekkürler.

 287. Nazlı dedi ki:

  iyi günler ben muhasebe bölümü okuyorum lise son sınıf öğrencisiyim muhasebenin sınavsız geçişinde marka iletişimi ve halkla ilişkiler de var diyorlar bu doğru mu acaba? reklamcılıkta olabiliyor mu? ve bu sınavsız geçişte kesin yerleşme var mı?

 288. mehmet dedi ki:

  Selam ben endüstri Meslek Lisesi mezunuyum ocak ayinda sınavsız geçiş harcini yatirdim tercihler hangi tarihte olucak

 289. pelin dedi ki:

  1997 KKTC Ticaret Lisesi mezunuyum. Açık öğretim fakültesine kayıt yaptırmam için kriterler nedir ne yapmam gerekiyor. Aslında ben bir üniverstenin iktisadi ve idari bilimler fakültesi 2. sınıfı okuduktan sonra bıraktım.. o fakültede almış olduğum derslerin açık öğretim fakültesinde muafiyeti varmı ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer 2014 Ocak ayında YGS başvurusu yaptıysanız Temmuz ayında sınavsız geçiş aöf programlarına tercihte bulunabilirsiniz. Şu sayfadaki tablonun başındaki bölümler sizin bölümleriniz. Muafiyet konusunda bilgim yok.

 290. esra dedi ki:

  merhaba ben teknik ve endüstri meslek lisesi yapı ressamlığı son sınıfta okuyorum geçiş hakkımı kullanmak istiyorum fakat hangi puana göre geçiş yapıcam puanlarınıza bakıyorum ygs lys puanlarıyla alıyorsunuz

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş bölümleriniz aşağıdaki programlardır. ” puanlarınıza bakıyorum ygs lys puanlarıyla alıyorsunuz” ifadenizi anlamadım. Burasını ÖSYM’nin resmi sitesi sanmış olabilirsiniz. Ben meslek lisesinde müdür yardımcısıyım. Sadece sınavsız geçiş öğrencilerine yardımcı oluyorum. Sınavsız geçişte yerleştirme önceliklerine göre tercih yapılır ve değerlendirilir. Bunların neler olduğunu görmek için şu sayfayı okumanızı öneririm.
   Beton Teknolojisi 2
   Doğal Yapı Taşları Teknolojisi 2
   Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
   Gaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
   Geoteknik 2
   Harita ve Kadastro 2
   İnşaat Teknolojisi 2
   İş Sağlığı ve Güvenliği 2
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği 2
   Maden Teknolojisi 2
   Mimari Restorasyon 2
   Raylı Sistemler Yol Teknolojisi 2
   Sulama Teknolojisi 2
   Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri 2
   Yapı Denetimi 2
   Yapı Ressamlığı 2

   • burak dedi ki:

    hocam kolay gelsın 2003 endstrı meslek lısesı elktrık bolumu mezunuyum ıscı saglıgı ve ıs guvenlıgı yada sıvıl savunma ıtfaıyecılık programlarına tercıh etmek ıstıyorum bolum kodum sanırım oluyor ama eskı mezun olarak oncelık sanırım yenı mezunlara yınede tercıhımı yapmamda fayda varmı cok arastırdım detaylı bılgı sahıbı olamadım aydınlatırsanız benı sevınırım.

 291. alican dedi ki:

  okan unıv ascılık son sınıftayım 2 yıllık acık ogretımde 4 e tamamlıyabılıcegım hangı bolumler var dır yardımcı olabılırmısın ?

 292. ayse dedi ki:

  Ygs den 136 puan aldim açıköğretim lisesini disardan2004 bitirdim sinavsiz gecis hakkim var mi simdiden tsk ederim

 293. Sefa dedi ki:

  Hocam; Anadolu Teknik Lisesi Elektronik Mezunuyum (2013 yılında mezun oldum) geçen sene ygs’de barajı geçemedim,sınavsız geçiş hakkımı kullanarak tercih yaptım ilimizdeki üniversitesinin kontrol otomasyon bölümünü kazandım ve gitmedim bu sene tekrar hazırlandım barajı geçemedim ve yine sınavsız geçiş hakkımı kullanarak kendi alanımda tercih yapmak istiyorum. Geçen sene kazanıpta gitmediğim için bu seneki geçişimde bir puan düşüşü veya başka bir engel çıkar mı? ve tavsiyeleriniz varsa alabilir miyim şimdiden çok teşekkür ederim. hangi bölümlere tercih yapabilirim?

  Bu Seneki Ygs Puanlarım;

  YGS-1 134,83089 YGS-2 133,92795 YGS-3 167,81879 YGS-4 165,96100 YGS-5 157,44073
  YGS-6 143,68563

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişte öncelik mezuniyet yılına göredir. Bu yıl mezunları endüstri meslek bile olsa sizden avantajlı olacak. Ama önceki yıl mezunlarından alan programlarda okul türünden dolayı avantaj yine sizde olur.

 294. only dedi ki:

  mrb ben kız teknik meslek lisesinde okuyom bu sene sonn özel eğitim bölümüü sınavsız geçiş içn hangii üniversitelere başvuru yapabilirim

 295. mine dedi ki:

  merhaba ben tml okuyorum bu yıl ygsy girdim ama barajı gecemedim sınavsız geciş hakkımı kullana bilirmiyim ve kendim bursada oturuyorum bursayada tercih yapsam kazanırmıyım?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızı kullananabilirsiniz. Hangi bölümden mezun olduğunuzu ve hangi bölüme gitmek istediğinizi yazmamışsınız. Nasıl bilebiliriz Bursa’yı?

 296. emel dedi ki:

  ben 2 yıllık cocuk gelısımı unw. mezunuyum . hangı bolumlere sınavsız geciş ypabılırım 4 yıl tmamalmk ıcın ..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş yapabileceğiniz örgün yada açıköğretim lisans programı bulunmuyor. Ancak DGS sınavı ile Çocuk Gelişimi yada Okul Öncesi Öğretmenliği bölümlerine geçiş yapabilirsiniz.

 297. Kenan Çiftçikal dedi ki:

  Meslek lisesi öğrencisiyim. Elektrik Elektronik bölümünü okuyorum. Yararlanabileceğim direk geçiş bölümleri hangileri ?

 298. alican dedi ki:

  ben 1989 yılında Endüstri meslek lisesi metal işleri bölümünden mezun oldum sınavsız geçiş hakında yararlanabilirmiyim ve ayrıca hangi bölümleri okuyabilirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz. Tabi Ocak ayında başvuruda bulunmanız gerekiyordu. (2015 Ocak ayının ilk 2 haftasını kaçırmayın)Bölümleriniz;
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
   Endüstriyel Kalıpçılık 2
   Gemi Makineleri İşletme 2
   Grafik Tasarımı 2
   İş Makineleri Operatörlüğü 2
   Makine 2
   Mekatronik 2
   Metalurji 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Otomotiv Teknolojisi 2
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Tarım Makineleri 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve DepolamaTeknolojisi 2

 299. kıvılcım dedi ki:

  ben 12.sınıfım kız teknik meslek lisesinde okuyorum giyim üretim bölümü okuyorum bu senede mezunum.Sınavsız geçiş hakkından yararlanabiliyor muyum ? yararlanabiliyorsam hangi bölümler benim alanımın içine giriyor bana bilgi verebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer Ocak ayında başvuruda bulunduysanız sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz. Bölümleriniz;
   Çorap ve Moda Tasarımı 2
   Deri Konfeksiyon 2
   Deri Teknolojisi 2
   Giyim Üretim Teknolojisi 2
   Moda Tasarımı 2
   Tekstil Teknolojisi 2

 300. Ahmet cora dedi ki:

  entüstri meslek elektrik elektronik ev aletleri son sınıf ögrencisiyim sınavsız geçiş hakkım var ne yapmam gerekir,hangi bölümleri tercih yapabilirim biraz bilgi verirmisiniz ?

 301. Gizem dedi ki:

  Merhaba ben İzmir’de meslek lisesinde giyim üretim teknolojisi okuyorum. İzmir’de moda tasarım yada bizim bölümle ilgili sınavsız geçiş yapabileceğim bi bölüm var mı? Bunlar nelerdir?

 302. mahmut dedi ki:

  ben tıp sekreteri mezunuyum. tercihte baska bölüm secegim gelme ihtimali varmı? bazı yerlerde var deniliyor.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hangi bölümü seçeceğinizi yazmamışsınız?

   • mahmut dedi ki:

    ben bütün aklıma yatan bölümleri seçmeyi düşünüyorum mesela aneztezi, tıbbi görüntüleme teknisyeni,Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi bölümlerini yazmayı düsünüyorum. ilk yerleşme hakkı olanlar yerleştikten sonra bos kalan yerlerin gelme ihtimali var mı? cevap için simdiden teşekkurler

    • alperturkoglu dedi ki:

     YGS sınavında aldığınız puana göre ve bölümlerin 2013 yerleştirme sonuçlarına bakarak istediğiniz şekilde tercihte bulunabilirsiniz. Yerleştirme sütununda 13,2,İ,95 şeklinde değer varsa sınavsız geçişle kontenjanın dolduğunu ve şansınızın düşük olacağını hesaba katmalısınız.Yerleştirme önceliği sütunu boş olanlarda da min. puan kısmındaki puan sizinde en az almış olmanız gereken puan olacaktır.

 303. selin dedi ki:

  Mrb ben diyaliz 2. sınıftayım. Dgs ile hemşireliğe geçiş var diye biliyorum ama bazıları sınavsız geçiş hakkı çıktı diyorlar sanmıyorum ama bu doğrumu değil mi? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler..

 304. nur dedi ki:

  mesleki açık öğretim lisesi çocuk gelişimi bölümünden yeni mezun oldum. fakat 2014 ygs başvurumu yaptım. şu an itibariyle sınavsız geçiş yapma şansım var mı?
  il Malatya olarak çocuk gelişimi sınavsız geçiş imkanım varmı bu dönem İnönü üniversitesine

  • alperturkoglu dedi ki:

   “Fakat” diye başlamışsınız “başvurumu yaptım” demişsiniz. Başvuru yaptıysanız tabi ki sınavsız geçiş hakkınız var. Kendi ilinizdeki üniversiteler için önceliğiniz var.

 305. zeynep dedi ki:

  ben açık öğretim imam hatip son sınıftayım bu sene kayıtları kaçırdım birinci sorum seneye kayıt yaptırabilir miyim? ikinci sorum ilahiyat dört yıllık okuyabilir miyim

 306. emrah dedi ki:

  sa admin ben önlisans 2.sınıf büro yönetmı okumaktayım odyometriye geçiş hakkım warmı sınawsız onlisanstan ??

 307. merve dedi ki:

  merhaba ben kız meslek lisesi kadın giyim üzerine okuyorum bu sene son ben banka sigortacılık okumak istiyorum aslında acaba geçiş yapabilir miyim bu bölüme sınava girecegim eger istedigim üniversite de puanını yapabilirsem girebilirmiyim..

 308. ÇETİN dedi ki:

  s.a hocam ben 2002 imam hatip lisesi mezunuyum benim sınavsız geçiş hakkım var mı? varsa bu yıl için kullanmak için hangi tarihlerde başvurmam gerekiyor şimdiden tşkler

 309. nehir gök dedi ki:

  açık meslek lisesi çocuk gelişimi okuyrum sınavsız geçiş çocuk gelişimi okuyabilirmiyim? çocuk gelişimini göremedim sınavsız geçişte yokmu
  Birde bulundugum ilde cocuk gelişimi 2 yıllık yok başka bir ile gidebiliyormuyum?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Çocuk gelişimi ve Sosyal Hizmetler sizin sınavsız geçiş bölümleriniz. Ancak bulunduğunuz ilde yoksa şansınız oldukça düşük. Aynı durum benim öğrencilerim için de geçerli Kocaeli Üniversite’sinde de yok. Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçlarına bakabilirsiniz. Yerleştirme önceliği sütununda “D” yazan yerler farklı illerden öğrenci alan programlardır. Yanındaki min.puan değeri diploma notu X 5 ile hesaplanan OBP puanıdır. Sizde kendi durumunuzu buna göre değerlendirebilirsiniz.

 310. ilknur dedi ki:

  slm ben iki yıllık tıbbı dökümantasyon ve sekreterlik bölümü mezunuyum. sınavsız geçiş hakkımı kullandım fakat iki yıl daha odyometri veya optisyenlik okumak istiyorum 2011 mezunuyum böyle bi hakkım var mı?tekrar geçiş hakkı verilir mi? eğer verilmiyorsa da iki yıllık ebelik hemşirelik için ne yapmam gerekiyor?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tekrar sınavsız geçiş hakkınızla Odyometri okuyabilirsiniz. Ancak Optisyenlik artık sınavsız geçiş bölümü değil.Artık hemşireliğin ön lisans programı yok diye biliyorum.

 311. ayss dedi ki:

  ben bu yıl TML’den mezun olcam ve bilgisayarlı muhasebe bölümü okuyorum hangi böylümlere geçiş yapma hakkım var

 312. buğra dedi ki:

  Sayın admin..1996 meslek liesi elektronik bölümü mezunuyum. iş sağlığı ve güvenliği umanı olmak istiyorum.direk geçişim mümkünmü. Ne yapmam gerekli. Sınav ücreti 40 tl yatırdım

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu bölüm maalesef sizin sınavsız geçiş bölümleriniz arasında yer almıyor. YGS girerek 140 barajını aşmanız halinde tercihte bulunabilirsiniz.

 313. ceyda dedi ki:

  11.sınıf giyim üretim bölümü bayan giyim modelistliği okuyorum, 2 yıllık geçiş için hangi üniversiteler var ve hangi alanlar ?

 314. ersin kopar dedi ki:

  merhabalar.
  1995 meslek lisesi yapı bölümü mezunuyum üniversite okumadım sınavsız geçişten nasıl yaralanabilirim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   15 Ocak’a kadar YGS yada sınavsız geçiş başvurusunda bulunmanız gerekiyordu. Eğer bulunmadıysanız seneye Ocak’ın ilk 2 haftası başvuruları kaçırmayın. Sınava girmeden Temmuz ayında aşağıdaki bölümlere sınavsız tercihte bulunabilirsiniz.
   Beton Teknolojisi 2
   Doğal Yapı Taşları Teknolojisi 2
   Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
   Gaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
   Geoteknik 2
   Harita ve Kadastro 2
   İnşaat Teknolojisi 2
   İş Sağlığı ve Güvenliği 2
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği 2
   Maden Teknolojisi 2
   Mimari Restorasyon 2
   Raylı Sistemler Yol Teknolojisi 2
   Sulama Teknolojisi 2
   Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri 2
   Yapı Denetimi 2
   Yapı Ressamlığı 2

   • şenol dedi ki:

    merhaba hocam ben açık öğretimdeyim ama sınavsız direkmen ünüversite sınavlarına girmek istiyorum bana bir yol gösterin lütfen olurmu acaba bu benim tlf numaram burdan bana ulaşırsanız çok sevinirim çünkü bu siteyi unuturum giremem sonra cevabınızı öğrenemem tlf numaramdan öğrenmek istiyorum ne olur ne yapmam gerekiyorsa bana tlf la bilgi verin / ne olur numaram bu 05433283322 hocam haber bekliyorum ünüversite sınavına girmeyi çok istiyorum lütfen

    • alperturkoglu dedi ki:

     2014 için üniversite sınavları bitti. 2015 Ocak ayının ilk 2 haftasında başvuru yapacaksınız. Sizin için çok önemli ise siteyi ve sayfayı unutmayacaksınız.Telf. hizmetimiz yok.

 315. begüm dedi ki:

  Ben kız teknik lisesi aşcılık bölümü mezunuyum hangı bölümlere 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirim ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır:
   Aşçılık 2
   İkram Hizmetleri 2
   Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2

 316. şebnem ergen dedi ki:

  Merhabalar ,
  2006 ticaret meslek lisesi mezunuyum.Sınavsız geçiş hakkımı kullanmak için başvuruda bulundum bölüm olarak 3 ve 4 te işletme düşünüyorum ilk 2 yıllık geçişimi hangi bölümde kullanmalıyım yardımcı olabilir misiniz?

  • alperturkoglu dedi ki:

   “3 ve 4 te işletme düşünüyorum” bunu anlamadım. Eğer 3.sınıftan itibaren aöf işletme devam etmek istiyorum diyorsanız şu sayfada solda yer alan programlardan bölümünüzle ilgili olan bir programı okumanız gerekir.

 317. yaz kizim dedi ki:

  Ben çok programli lisesi bilgisayarlı muhasebe
  Muhasebe ve finansman mezunuyum acik öğretimden hangi bölümlere basvurabilirim

 318. yaşar caymaz dedi ki:

  1990 yılı endüstri meslek lisesi torna tevsiye bölümü mezunuyum ÖSYM sınav sız geçiş için hangi bölümü seçmelıyım bana yardımcı olurmusunuz

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş bölümleriniz şunlardır:
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
   Endüstriyel Kalıpçılık 2
   Gemi Makineleri İşletme 2
   Grafik Tasarımı 2
   İş Makineleri Operatörlüğü 2
   Makine 2
   Mekatronik 2
   Metalurji 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Otomotiv Teknolojisi 2
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Tarım Makineleri 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve DepolamaTeknolojisi 2

 319. ESRA ALPAN dedi ki:

  ben Ticaret Meslek Lisesi 2000 yılı Bankacılık ve sigortacılık mezunuyum daha önce başvurdum fakat bırakmak zorunda kaldım 2009 yılında Çivril Meslek Yüksekokulu 2 yıllık kazandım kaydımı yaptırdım çalıştığım için işi bırakamadım 1 yıllık dondurdum daha sonra da kaydımı sildirmek zorunda kaldım sınavsız geçişten faydalanabilir miyim yoksa tekrar sınava girmem mi gerekecek bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

 320. cemil dedi ki:

  ben türk telekom endüstri meslek lisesi elektrik elektronik mezunuyum sınavszı geçiş hakımı akdeniz ünv. geçiş yapabilrmıyım ?

 321. gamze dedi ki:

  Bn acik ogretime basladim sbs de iyi bir puan alamadim acikcasi . Bn saglik meslek lisesine gitmek istiyorum lutfn yardim eedinn

 322. Hüseyin dedi ki:

  Ben 9,sınıfa Gidiyorum Ve Ticaret Meslek Lisesinde Okumaktayım Hangi Bölümlere Geçebilirim Yardımcı Olurmusunuz

 323. eren dedi ki:

  meslık lısesı cocuk gelısımı bolumu mezunuyum acık ogretımden sınavsız gecıs yapmak ıstıyorum nerelerı tercıh edebılırım bnu ogrenmek ıstıyorum bırde cocuk gelısımı acık ogretım kapandımı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kendi ilinizdeki üniversitede varsa öncelikli olarak orayı tercih edebileceğinizi hatırlatayım. Şu sayfadan diğer okullara bakabilirsiniz. Bu arada Çocuk Gelişimi AÖF bölümü 2013 yılında Atatürk Ü. bünyesinde yeni açıldı.

 324. mustafa dedi ki:

  ticaret meslek lisesi 1996 mezunuyum sınavsız geçiş hakkını kullandım. Bölüm olarak
  1238-Büro Hizmetleri-İnsan Kaynakları Yönetimi 2
  bölümü seçebilir miyim. teşekkür ederim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Büro hizmetleri mezunusunuz ve İnsan Kaynakları Yönetimine sınavsız geçiş hakkınız olup olmadığını soruyorsunuz. Doğru anladıysam cevabınız “EVET”.

   • mustafa dedi ki:

    muhasebe mezunuyum 2143 – muhasebe kod olarak gözüküyor

    • alperturkoglu dedi ki:

     Siz 1238-Büro yönetimi yazmışsınız bu lise programı sınavsız geçiş bölümü değil! Zaten bundan dolayı teyit etmek istedim.
     Muhasebe mezunlarının da İnsan kaynakları Yönetimi bölümüne sınavsız geçiş hakkı var. Diğer bölümleri de şu sayfadan görebilirsiniz.

 325. aysun dedi ki:

  ben 2001 yılında meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum
  2014 bu yıl sınavsız geçiş ile İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünü tercih edebilir miyim? Lütfen acil yardım ve cavap

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır bu bölüm sizin sınavsız geçiş bölümünüz değil.

   • aysun dedi ki:

    peki sınavla mı girip tercih etmem gerekiyor
    bir de şu var
    ben 2 yıllık muhasebe bitirdim
    4 yıllık işletme fakültesi de bitirdim
    nasıl başvurabilirim peki

    • alperturkoglu dedi ki:

     YGS sınavına girerek 140 barajını geçmeniz yeterli olacaktır.

     • aysun dedi ki:

      sınavsız geçişle hakkım olmuyor mu yani hiç
      bir de erzurum açıköğretim iş sağlığı ve güvenliği kontenjanı 50 siz hep başvurabiliyor sunuz diyorsunuz bu nasıl oluyor anlamadım?

      • alperturkoglu dedi ki:

       Siz muhtemelen örgün bölüm programına bakıyorsunuz. Şu sayfada ortada yer alan açıköğretim programının koşullar kısmındaki 10 sayısına tıklayıp açıklamayı okuyun. Bu arada bu gün başvurular için son gün, tercihler için değil. Siz YGS başvurusu şeklinde başvurunuzu bu gün yapın. Sınavsız bu bölüme yerleşmeniz zaten imkansız. Şu sayfada da öğrenci kabulu sekmesine tıklarsanız program için kontenjan sınırlaması olmadığını göreceksiniz.

      • aysun dedi ki:

       teşekkür ediyorum
       normal üniversiteye bile sınavla girmem gerekiyor değil mi?
       ama bazı bölümler başvurabiliyor
       mesela yapı ressam mezunu olanlar

      • alperturkoglu dedi ki:

       Onlarda sizin sınavsız geçiş bölümlerinize giremiyor. Bundan normal birşey yok ki. Yapı, inşaat,yapı resim vb. bölümle ilgili olduğundan ÖSYM o şekilde belirlemiş.

      • aysun dedi ki:

       Anladım
       çok teşekkür ediyorum
       Allah razı olsun
       barajı aşmam yeterli

      • alperturkoglu dedi ki:

       Amin sizlerden de Allah razı olsun. Evet herhangi bir YGS türünde 140 ve üzerinde almalısınız.

      • aysun dedi ki:

       son bir şey daha
       kardeşim
       Endüstriyel Elektronik (otomasyon) mezunu 2 yıllık
       o da sınavsız başvuru yapamaz dimi

      • alperturkoglu dedi ki:

       Mezuniyet alan kodu 1568-Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi (Elektronik) ise; aşağıdaki alanların tamamına sınavsız geçiş hakkı bulunmaktadır.
       Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
       Biyomedikal Cihaz Teknolojisi 2
       Elektrik 2
       Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
       Elektrikli Cihaz Teknolojisi 2
       Elektromekanik Taşıyıcılar 2
       Elektronik Haberleşme Teknolojisi 2
       Elektronik Teknolojisi 2
       Enerji Tesisleri İşletmeciliği 2
       Grafik Tasarımı 2
       Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi 2
       Mekatronik 2
       Mobil Teknolojileri 2
       Otomotiv Teknolojisi 2
       Radyo ve Televizyon Teknolojisi 2
       Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi 2
       Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi 2
       Uçak Teknolojisi 2
       Endüstriyel Kalıpçılık 2
       Gemi Makineleri İşletme 2
       Grafik Tasarımı 2
       İş Makineleri Operatörlüğü 2
       Makine 2
       Mekatronik 2
       Metalurji 2
       Oto Boya ve Karoseri 2
       Otomotiv Teknolojisi 2
       Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
       Sondaj Teknolojisi 2
       Tarım Makineleri 2
       Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi 2

      • aysun dedi ki:

       Anladım
       sınava girmesi gerekiyor
       çok teşekkür ederim size

      • alperturkoglu dedi ki:

       Yanlış anlamışsınız. “Sınavsız geçiş” bölümü yazdım.Yazdığım bölümler için sınava girmesine gerek yok.

 326. serpil dedi ki:

  Ben yapı ressam bölümü mezunuyum meslek lisesi açık öğretimde okumak istiyorum sınavsız geçiten faydalanmak istiyorum olurmu

 327. Neşe dedi ki:

  merhaba , 1991 yapı ressamlığı mezunuyum.kamuda sözleşmeli olarak çalışmaktayım.açıköğretimin 2 yıllık hangi bölümüne sınavsız geçiş hakkım var
  teşekkür ederim kolay gelsin.

 328. mustafa dedi ki:

  sağlık meslek lisesi mezunuyum. radyoloji bölümüne sınavsız geçiş hakkım var mı? hangi bölümlere sınavsız geçebilirim? yanıtlarınız için teşekkürler.

 329. tuncay dedi ki:

  Slm ii akşamlar ben 2005 teknik elektronik lise mezunuyum bu sene sınavsız geçişte hangi bölümleri yazabilirim ve açık öğretim olmasını istiyorum ama bu mümkün mü bana yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim ii akşamlar.

 330. mustafa dedi ki:

  Admin…

  Ben Ticaret Meslek Lisesi son sınıf öğrencisiyim bölümüm BÜRO YÖNETİMİ 9. sınıf bitiminde ben büro yönetimi ve sekreterlik olarak giriş yaptıgımda tıp la ilgili örk: Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik, odiometri vb. bölümlere direk geçiş haklarımız vardı. Ama 11. sınıfta BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK olan isim BÜRO YÖNETİMİ oldu SEKRETERLİK yazısı kaltı ve sadece;
  insan kaynakları, büro yönetimi ve yönetici asistanlığı, işletme yönetimi kaldı.
  şu sıralar da geri gelecegi konuşuluror eski bölümlerimizin. kafam allak bullak oldu lütfen bana net bir bilgi verirmisiniz… 2013-2014 sezonunda benim dikey geçiş haklarım nereler…???? CEVABINIZI BEKLİYORUM..TEŞEKKÜRLER…

  • alperturkoglu dedi ki:

   2014 ÖSYS Başvuru Kılavuzuna göre sınavsız geçiş alanlarınız;
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   İşletme Yönetimi
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   Odyometri
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

   • esra dedi ki:

    ben büro yonetimı ve sekreterlik okuyorum 12. sınıfım agız ve diş saglıgına sınvasız geçmek istıyorum acaba varmı? bide alanım hukuk sekreterliği sakıncası varmı??

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sizin bölüm için net bir bilgiye ulaşamıyorum. Geçen sene Büro yönetimi ve sekreterlik için sağlık bölümleri olmayacak deniyordu. Ancak kılavuzda yine yer almış. Şimdi siz alanım hukuk sekreterliği diyorsunuz mantıken sağlık bölümleri alanınız olmaması lazım. Net birşey söyleyemiyorum. (Rehber öğretmen değilim)

 331. hülya dedi ki:

  mrb ben 2 yıllık çocuk gelişimi mezunuyum sınavsız geçiş olarak açık öğretim üni’den hangi bölümleri okuyabilirim

 332. ali dedi ki:

  s.a 1997 ticaret meslek lisesi bankacılık mezunuyum aöf de hangi programlardan faydalanabilirim sayfaya emeği geçene şimdiden tşkkrlr

 333. nevin odabas dedi ki:

  kız meslek lisesi resim bölümü mevzunuyum. aöf de sınavsız geçiş hakkım varmı varsa hangi bölümler var yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler….

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır.
   Basım ve Yayın Teknolojileri 2
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2
   Grafik Tasarımı 2
   Halıcılık ve Kilimcilik 2
   Marka İletişimi 2
   Mimari Dekoratif Sanatlar 2
   Reklamcılık 2

 334. Çiğdem dedi ki:

  tekrar merhaba ben sınavsız geçiş için okula başvurumu yaptım, ama benden diploma ve nüfus kağıdı fotokopisi almadılar, sadece diplomama baktılar gerek yok dediler.. verdikleri kağıttaki şifreyle ösym şifremi değiştirdim bilgilerimi orda gördüm..
  bu diploma ve nüfus kağıdı fotokopisini almadıkları için sonradan bir sorun çıkarmı acaba?

 335. Semih dedi ki:

  Merhaba ben 2010 Bilgisayarlı muhasebe bölümünden mezunum sınavsız geçiş hakkımı kullandım trakya üniv. işletme bölümünü kazandım fakat kayıt yaptırmadım. askere gidip geldim şuan muhasebe dışında Bilgisayar Teknolojileri Bölümü okumam için neler yapmam gerekli bilgilendirirseniz sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sizin sınavsız geçiş bölümünüz olmadığından, 15 Ocak’a kadar YGS başvurusunda bulunmalı 23 Mart’ta sınava girmelisiniz. Şu sayfada programın 2013 yerleştirme sonuçları var. Yerleştirme önceliği sütunu boş olan programları seçmeniz gerekir. Diğerleri sınavsız geçişle kontenjanı dolan programlardır.

 336. sinan dedi ki:

  1995 endüstri meslek lisesi torna tesviye bölümü mezunuyum şauan bu bölümün adı makina teknolojileri olmuş diplomamda torna tesviye yazıyor iş ve iş güvenliğine sınavsız geçiş hakkım varmıdır

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kılavuzda 2666-Tesviye kodu ile yer alan programdan mezun iseniz sınavsız geçiş bölümünüz değil, ancak dediğiniz gibi 4369-Makine Teknolojisi olarak geçiyorsa bu bölüme sınavsız geçiş hakkınız vardır. (En sağlıklı bilgiyi mezun olduğunuz okuldan alabilirsiniz)

 337. YEŞİM dedi ki:

  merhaba ben 2007 tic meslek lisesi mezunuyum
  direk geçiş hakkımı kullanarak uzaktan eğitim istiyorum hangi bölümleri seçebilirim teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki programları sınavsız geçişle tercih edebiliyorsunuz. Hangi okullarda olduğuna şu sorgu sayfasından bakabilirsiniz.
   Bankacılık ve Sigortacılık (Uzaktan Eğitim)
   Muhasebe ve Vergi Uygulamaları (Uzaktan Eğitim)
   İşletme Yönetimi (Uzaktan Eğitim)
   Muhasebe ve Vergi Uygulamaları (Uzaktan Eğitim)
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Uzaktan Eğitim)
   Pazarlama (Uzaktan Eğitim)

 338. melek dedi ki:

  Merhaba ; 2007 açık öğretim sosyal bilimler bölümü düz liseden mezunum sınavsız geçiş hakkım varmı ve hangi bölümleri seçebilirim ?

 339. batın dedi ki:

  merhaba ben metal teknolojisi mevzunuyum 2 senelik muhasabe veya pazarlamaya girebilirmiyimm

 340. aydın dedi ki:

  2004 yılında 2 yıllık sınavsız geçişle myo. devam ettim bir türlü mezun olamadım 2009 yılında kendi isteğimle kaydımı sildirdim.Kaldığım yerden devam edebilirmiyim.Yoksa tekrardan sınavsız geçişe müracaat etmemmi gerekiyor ve sınavsız geçişe müracaat edersem mesela ben otomotiv okuyordum başka bölüm seçebiliyormuyum sınavsız geçiş seçeneğiyle teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tekrar başvuruda bulunmalısınız. Sınavsız geçiş alanınız olan herhangi bölüme tercihte bulunabilirsiniz. Ancak önceliğin son mezunlara olduğunu unutmayın.

 341. nilay dedi ki:

  El sanatlarina sinavsiz gecis varmi

 342. geylani dedi ki:

  slm ben sağlık meslek lisesi 2010 mezunuyum ygs ye girmeden sınavsız geçişi kullanarak açık öğretim sağlık kurumları işletmeciliğine yerleşebilir miyim ? şimdiden teşşekür ederim.

 343. Çiğdem dedi ki:

  merhaba 1996 ticaret lisesi (muhasebe) bölümü mezunuyum.. açık öğretime direkt geçme hakkım var mı? hangi bölümleri seçme hakkım var? ve de diplomamın aslını bulamadım, okuldan diplomanın aslı gibi bir kağıt alsam geçerli olurmu? şimdiden teşekkürler

 344. Zeynep ARIKAN dedi ki:

  merhaba ben Malatya ilinde Açıköğretim lisesi son sınıf Çocuk Gelişi-Okulöncesi bölümünde okumaktayım. Kredimden dolayı mezun oluyorum. Sınavsız geçiş olarak Malatya İnönü üniversitesinde hangi önlisans bölümüne direk geçiş yapabiliyorum? Ayrıca 2014 YGS sınavında ben sınavsız geçiş için mi başvuru yapacağım yoksa normal YGS ye girmek istiyorum mu diyeceğim? Yada ikisini istiyorum mu diyeceğim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş bölümleriniz Çocuk gelişimi ve sosyal hizmetler bölümleri. Eğer İnönü üniversitesi’nde bu programlar varsa Temmuz’da buralara tercih yapabilirsiniz. İlk etapta 15 Ocak’a kadar mutlaka başvuru yapmanız gerekiyor. Eğer yazdığım bölümlerin dışındaki bölümlere de tercih yapmayı düşünüyorsanız “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretleyerek hem YGS’ye girer hem de sınavsız geçiş hakkınızdan faydalanabilirsiniz. Sadece bu bölümleri düşünüyorsanız sınava girmenize zaten gerek yok. “Sınavsız geçiş hakkım var.Sadece sınavsız geçiş hakkımdan faydalanmak istiyorum” seçeneğini işaretlemelisiniz.

   • Zeynep ARIKAN dedi ki:

    Merhaba ben hem ygs ye girmek istiyorum hem de sınavsız geçiş hakkından yararlanmak istiyorum, şimdi o zaman 40 TL mi yatıracağım YGS Başvurusunda.? Başka bir sorumda şu; iNÖNÜ üniversitesinde bölüm olrak önlisans Çocuk Gelişimi var ben buraya sınavsız geçiş olarak direk geçebiliyor muyum, yoksa bazı kısasları var mı bu şartlar nelerdir? Cevaplarsanız memnun olurum şimdiden teşekkürler..

 345. bülent dedi ki:

  merhaba ben 1997 endüstri meslek lisesi elektronik bölümü mezunuyum sınavsız gecıste hangı bolumlerı tercıh edebılırım?

 346. fatih dedi ki:

  MESLEK LİSESİ ELEKTRİK BÖLÜMÜÜ MEZUNUYUM.AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ M.Y.OKULUNA (ENERJİ DAĞITIM ÜRETİM BÖLÜMÜ) SINAVSIZ GİRME HAKKIM VARMIDIR.

 347. fatih dedi ki:

  merhaba 1992 endüstri meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum.1994 deSELÇUK ÜNİVERSİTESİ 2 YILLIK BİR BÖLÜMÜN(TARIM ALET VE MAKİNELERİ) İKİNCİ SINIFINDAN BIRAKTIM KAYDIM SİLİNDİ.SINAVSIZ OLARAK AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİM İLETİM VE DAĞITIM BÖLÜMÜNE BAŞLAMA HAKKIM VARMIDIR.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet var. 15 Ocak’a kadar bankaya 10 TL yatırarak formda 22.maddeyi “Sınavsız geçiş hakkım var” şeklindeki maddeyi işaretleyerek ÖSYM bürosu olarak hizmet veren bir okuldan başvurunuzu yapın. Temmuz ayında da tercih yapacaksınız.

 348. betuulll dedi ki:

  ben 2012 çocuk gelişimi mezunuuyum sınavsız geçiş jhakkımı kullanmak istedm ygs ye da girdim barajı falanda geçtim ama 2senede gelmedi bu geçiş hakkında neye göre alıyorlar 1 sorum buydu ve 2 sorum kpss de 72 aldım ama bişey olmadı bu sene 80 falan alsam bir yere girebilir miyim m?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş yerleştirme öncelikleri ve tercih ettiğiniz programın kontenjanı ile ilgilidir. Kontenjanı 30 kişi olan bir programa 500 kişi başvuruda bulunabilir. (Bu arada kendi bölümünüz için sınava girmeniz size bir avantaj sağlamaz, öncelik zaten sınavsız geçişle sizdedir.) KPSS konusundan anlamam. Öncelik sıralaması;
   1.Mezuniyet yılı(son mezunlar)
   2.Okul türü (Anadolu Meslek ve Teknik lise öncelikli)
   3.METEB içi (kendi ilindeki okuyla başvuranlar öncelikli)
   4.OBP (Diploma Notu X 5)
   5.Doğum tarihi büyük (yaşı küçük olanlar önceliklidir.)

   • betulll dedi ki:

    peki şimdi ben tekrar girsem hiç şansım yok çünkü mezun yılı ve yaşı göz önüne alırsak bu yıl gelmedi şimdi hiç gelmez ama yinede denek lazım 1 sorum daha var şimdi kayıtlar başladı ya sınawsız geçiş hakkı için peki nasıl yapılıyor internet üzerin den mi yoksa bir okula gidilmesi mi gerekli ? sanırsam ygs ye girmesemde olur ama girsem yüksek puan alsam avantaj sağlar mı ?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sınavsız geçiş YGS başvuru formunda 22.soruda eğer sadece kendi alanınızı düşünüyorsanız “Sınavsız geçiş hakkım var” ile başlayan seçeneği işaretliyeceksiniz.Eğer alan dışı tercihte de bulunmayı düşünüyorsanız o zaman “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretliyeceksiniz.(Bu şıkkı işaretlemek sınavsız geçiş hakkınızı engellemez) Diğer soruda dediğim gibi kendi bölümleriniz için YGS sınavına girmeniz hiç bir avantaj sağlamaz.

 349. tuğrul dedi ki:

  merhaba meslek lısesı otomotıv bolumu mezunuyum..sınavsız gecıste hangı bolumlerı tercıh edebılırım? bırde uzaktan egıtım ıstıyorum ne yapmam gerekıyor acaba?

  tesekkurler