MTOK nedir?

M.T.O.K. kısaltmasının açılımı Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları olmaktadır. Bu sistemin amacı meslek lisesi mezunlarının daha önce katsayı farkından ötürü tercih edemedikleri mühendislik bölümleri gibi üst düzey bölümleri tercih edebilmeleri için yapılmış bir düzenlemedir. Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının kısaltılmasıdır. Üniversite kılavuzunda bir bölümün yanında eğer M.T.O.K. yazıyorsa; bu, o bölüme yalnızca ilgili mesleki ve teknik liselerden mezun olan öğrencilerin yerleşebileceği anlamına gelir.

Meslek lisesi ve teknik liselerde okuyan öğrencilerin 9. sınıftan sonra daha çok meslek dersi alması bunun yanında LYS sınavının içeriğini oluşturan ders ve konuların büyük çoğunluğunu görmemesi, bu öğrencileri yarışta geride bırakıyordu. M.T.O.K. uygulamasıyla getirilen yenilik bu okullara sadece ilgili mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun öğrencilerin yerleşebilmesidir. Bu sayede teknoloji fakülteleri kurularak başta mühendislik bölümleri olmak üzere meslek ve teknik lise mezunu öğrencilere daha bir çok bölümün önü açılmıştır. M.T.O.K. bölümlerine o alana giriş hakkı olan mesleki teknik eğitim öğrencileri dışında başka mesleki teknik eğitim öğrencileri ve normal lise eğitimi almış öğrenciler (Düz, Anadolu, Fen, Sosyal Bilimler lisesi vb. ) seçim yapamazlar, tercih yapıp M.T.O.K. bölümlerini kazansalar bile bu bölümlerde okuyamazlar. Bu M.T.O.K. bölümlerini tercih edecek mesleki ve teknik eğitim almış öğrencilerin OBP (ortaöğretim başarı puanları) 0,12 ile çarpılır ve bunun dışında ek puan ya da ayrıcalık tanınmaz.

Bu fakültelere yerleşen öğrenciler eksik oldukları matematik ve fen dersleri için bir yıl intibak eğitimi alacaklardır.  Bu fakültelerde eğitim daha çok uygulamaya dayalı olacaktır. 8 dönemlik eğitimlerinin son döneminde bu öğrenciler iş yeri eğitimi alacaklardır.

120 yorum

 1. Merhabalar ben harita tapu kadarsto mezunuyum, harita veya insaat muhendisligi icin mtok en az kac puanlar istiyor? Yada şöyle sorayim en kaç binde olmam gerekir? Ne kadar arastirsam da bir sonuca varamadim.

 2. Merhabalar ben meslek lisesi mezunuyum makina okudum lisede 2 senelik bi bölüme geçiş yaptım ve gitmesemde 2 senelik üniversite öğrencisiyim MTOK hakkımı kaybetmiş oluyormuyum? Şimdiden ilginiz ve cevabınız için teşekkürler.

 3. merabalar hocam meslek lisesi mezunuyum bilgisayar mühendisliği istiyorum fakat bu mtok ta ek puan işleri nasıl oluyor bilmiyorum mesela obp 73 benim bana gelecek ek puan kaç olacak cevabınız için şimdiden teşekkürler

 4. HOCAM MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM MF TÜRÜNDE YERLEŞTİRME PUANIM GÖZÜKMÜYO AMA YGS DE BARAJI AŞTIM EK TECİHTE MTOK YAZABİLİRMİYİM

  HOCAM EK TERCİHLERDE İSTEDİĞİMİZ BÖLÜMÜ YAZABİLİYOMUYUZ KOŞULSUZ ŞARTSIZ

  • Eğer yazacağınız program MF türünde alıyorsa tercih hakkınız bulunmuyor. Hangi puan türünde tercihte bulunacaksanız o puan türünde barajı aşmış olmanız gerekiyor. 2.sorunuza gelince merkezi yerleştirmede taban puanı oluşan bölümler için o taban puanından daha yüksek bir puanınız olması lazım.

  • Adli Bilişim Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Bilgisayar Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Bilişim Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Biyomedikal Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Elektrik-Elektronik Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Endüstriyel Tasarım Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Enerji Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.)
   İmalat Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.)

  • Aşağıdaki MTOK programlarına gidebilirsiniz.
   Biyomedikal Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Endüstriyel Tasarım Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Enerji Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.)
   İmalat Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Makine Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Makine ve imalat Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Metalurji ve Malzeme Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Otomotiv Mühendisliği (M.T.O.K.)

 5. Hocam merhaba.ikinci bi üniversite olarak mtok şansım varmı? Lisede İnşaat okudum şuan farklı bir bölümde 3 sııftayım.tekrar vgirip muhedislik demeyebilrmiyiim sağolun..

 6. Hocam ben mesleki ve teknik anadolu lisesi öğrencisiyim 12. sınıfa geçtim makina okuyorum fakat ben bir yıl tekrar yapsam (ygsye daha çok çalışmak için) mtök geçersiz olur mu ya da liseyi bitirip bir yıl daha hazırlansam geçersiz mi olur?

 7. ben sağlık meslek lisesinde okuyorum son yılım mezun oluyorum lys ye hazırlanıyorum ama sağlık bolumunu istemiyorum inşaat muhendisi olmak istiyorum acaba m.t.o.k banada geçerli olur mu inşaat muhendisliği okuyabilir miyim sağlık meslekleride kabul ederler mi acaba bilgilendirirseniz çok sevinirim …

 8. 2013 haziranda meslek lisesi metal işlerinden mezun oldum 2 senedir baraji gecemiyorum bu sene gastronomi için çalışıyorum mezun olduğum bolum ile gastronomi çok ayrı bölümler gastronomi mtok oluyor mu yoksa mtokdan yararlanamiyomuyum bu bolum için ?

 9. Ben bu yıl mtok malzeme mühendisliği seçtimde 1 yıl intibak hazırlığından sonra tekrar sınava giripte mi 1. sınıftan başlayabileceğim? Ve ben 1 yıl intibak kendımde okumak istiyorum yeterlılık sınavlarına girmek zorunlu mudur?

 10. Ben şuan 12.sınıf öğrencisiyim meslek lisesi makina bölümü mtok la ilgili çok araştırma yaptım fakat şuan staj durumlarım yüzünden okulun açık öğretimine geçmeye karar verdim yani yine makina okuycam ama açıktan eğer böyle olursa mtok şansımı kaybeder miyim ?

 11. Hocam ben bilişim teknolojilerinde okuyorum, şimdi mtok tan girdiğim bölüm mühendislik fakültesi bilgisayar mühendisliğimi yoksa teknoloji fakültesi mi olacak?

 12. hocam ek tercih yaptim ilk tercihim gazi universitesi sanat ve tasarim fakultesi moda tasarimi m.t.o.k ben bu alandan mezun oldum liseden,simdi ygs 5 puaniyla aliyor ama osym yerlestirirken obp mi 0.12 ile carpip bunun sonucunu yerlestirme puanima ekliyormus, bu konu hakkinda bilgi verir misiniz?? yani direk ygs 5 puanima mi bakiyor yoksa benim anlattigim gibi mi yerlestiriyor??

 13. Endüstri meslek lisesi bu sene mezun oldum plastik teknoloji mezunuyum 2 yıllık tercih yapmayı düsündüğüm için ygs girmedim bugünde mtok öğrendim ve baktıgımda makine mühendisliği 4 yıllıgı gördüm ben şimdi makine mühendisiliği 4 yıllıgı meslek lisesi mezunu oldugum için mtokla tercih yapabilirmiyim ?

 14. hocam mtok lara baktıgımda mf4 puan türü ile alıyorlar taban ve tvan puanlrda yazıyor ama meslek liselesi öğrencileri puanlarına bakılmaksızın sınavsız geçişle mi tercih ediyorlar yoksa diğer normal lisans ve mühendislik bölümleri gibi puanla mı yani ben sınavsız geçiiş olarak tercih edeilcek miyim

  • 4 yıllıkların hiç birine sınavsız geçiş yoktur. MTOK bölümlerini yanında yazan puan türünde sadece ilgili meslek lisesi öğrencileri tercih edebilir. Alan dışı yada düz lise öğrencileri puanları daha yüksek dahi olsa MTOK tercihinde bulunamaz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*