2018 YKS Sınavı Bilgi ve Rehberlik Sitesi

Sınavsız Geçiş 2014

Sponsorlu bağlantılar

YGS başvurularına çok az bir süre kala sınavsız geçiş ve YGS başvuruları konularında temel bazı hatırlatmaları yapmanın faydalı olacağını düşündüm.

1-Sınavsız geçiş kaldırıldığına dair söylentiler var? Sınavsız geçiş kaldırıldı mı?

CEVAP: Her sene buna benzer söylentiler gündeme gelse de böyle bir durum söz konusu değildir. Sınavsız geçiş sistemi devam etmektedir. 2014 ÖSYM başvuru kılavuzunda 7.Bölüm  22.sayfa sınavsız geçiş başlığına bakabilirsiniz.

2-Sınavsız geçiş başvuruları ne zaman, hangi tarihte yapılacak?

CEVAP: Sınavsız geçiş başvuruları YGS başvuruları ile birlikte 2-15 Ocak 2014 tarihlerinde yapılacaktır.

3-Sınavsız geçiş başvurusu nasıl yapılır?

CEVAP: İlgili bankaya sınavsız geçiş ücreti (10TL) yatırıldıktan sonra, YGS başvuru formu doldurularak ÖSYM başvuru merkezi olarak belirlenmiş okullardan başvuru yapılabilir. (ÖSYM bilgileriniz güncelse yani son 2 yılda başvuru yapmışsanız internetten ÖSYM aday işlemleri menüsünden bireysel olarak başvuru yapabilirsiniz.)

4-Sınavsız geçişten kimler faydalanabilir?

CEVAP: Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise, Meslek lisesi yada çok önceki yıllarda enstitü adı altındaki mesleki eğitim merkezlerinden mezun olmuş herkes faydalanabilir.

5-Düz lise mezunları da sınavsız geçişten faydalanabilir mi?

CEVAP: Hayır. Sınavsız geçişten sadece meslek lisesi mezunları faydalanabilmektedir.

6-Meslek lisesi mezunları istedikleri bölüme sınavsız geçiş yapabilir mi?

CEVAP: Hayır. Meslek lisesi mezunları sadece mezun oldukları alanın devamı niteliğindeki meslek yüksek okulu yada açık öğretim programlarına tercihte bulunabilmektedirler. (Mezuniyet alanınıza göre tercihte bulunabileceğiniz sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz.)

7-Meslek lisesi mezunları 4 Yıllık bölümlere sınavsız geçiş yapabilir mi? 

CEVAP: Hayır. Sınavsız geçiş sadece 2 yıllık (ön lisans) bölümleri için geçerlidir.

8-Sınavsız geçişle 2 yıllık bölümleri bitirdikten sonra 4 yıllığa geçiş yapabilirler mi?

CEVAP:Evet. DGS sınavına girerek yeterli puanı almaları durumunda bölümlerinin devamı niteliğindeki 4 yıllık programlara devam edebilecekleri gibi, mezuniyet alanlarına göre sınavsız olarak da bazı 4 yıllık aöf programlarına devam edebilirler. (Bakınız)

9-YGS başvurularında sadece YGS giriş ücretini ödedim ve “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretledim. Bu durumda ben sınavsız geçişten faydalanabilir miyim?

CEVAP: Evet faydalanabilirsiniz. Meslek lisesi mezunu iseniz her halükarda sınavsız geçiş hakkınız devam edecektir.

10-Çok eski yıllarda meslek lisesinden mezun olmuştum. Benimde sınavsız geçiş hakkım var mı?

CEVAP: Evet, teknik olarak böyle bir hakkınız var. Ancak sınavsız geçiş yerleştirme önceliklerinde son mezunlardan önceki mezunlara doğru yerleştirme yapıldığında yerleşememe durumunuzda olabilir.

11-Önceden sınavsız geçişle bir bölüme yerleştim, sınavsız geçişten tekrar faydalanabilir miyim?

CEVAP:Evet, sınavsız geçişten tekrar faydalanmamak için herhangi bir engel bulunmamakta.

12-Sınavsız geçiş başvurumu yaptım, tercihlerimi ne zaman ve nereden yapacam?

CEVAP: Temmuz ayı içerisinde, ÖSYM aday işlemleri ekranından, tercih menüsünden yapacaksınız. Sınavsız geçiş yada alan dışı tercihler için ayrı ayrı ekranlar yoktur.ÖSYM Tercih kılavuzunun TABLO-3A sayfasında yer alan, alanınızla ilgili programları tercih etmeniz durumunda sınavsız geçişle değerlendirilecektir.

13-Sınavsız geçiş hakkımı kullanarak, geçiş hakkım olan herhangi bir okula doğrudan kayıt yaptırabilir miyim?

CEVAP: Hayır, üstte de belirttiğim gibi önce tercih yapmalısınız. Sonuçta aynı programı 100’lerce hatta 1000’lerce öğrenci tercih etmiş olabilir. ÖSYM yerleştirme öncelikleri doğrultusunda programın kontenjanını göz önüne alarak yerleştirme yapacaktır.

14- Kesin olarak bir yere yerleşir miyim? Açıkta kalmam söz konusu mu?

CEVAP: Bu sizin tercihlerinizi neye göre ve nasıl yaptığınıza bağlı olacaktır. Yerleştirme öncelikleri dikkate alınarak programlara öğrenci alındığından tercihlerinize yerleşememe gibi bir durumda söz konusu olabilir.

15- Sınavsız geçişle Açıköğretim bölümü okuyabilir miyim?

CEVAP: Evet, eğer mezuniyet alanınızın devamı niteliğinde aöf programı bulunuyorsa açıköğretim okuyabilirsiniz.

16- Sınavsız geçişte yerleştirme neye göre yapılmaktadır? Yerleştirme önceliği nedir?

CEVAP: Sınavsız geçiş tercihinde bulunan adayların: mezuniyet yılı, okul türü, METEB durumu, OBP puanları ve doğum tarihleri dikkate alınarak şu sıralamaya göre yerleştirme yapılmaktadır:

1.Öncelik: Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.
2.Öncelik: Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre: 1. Anadolu Teknik Lisesi 2. Teknik Lise ve Anadolu Meslek Lisesi 3. Meslek Lisesi ve 4. çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.
3.Öncelik: Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.
4.Öncelik: Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi – METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara öncelik verilir.
5.Öncelik: Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.

17-Meslek lisesi öğrencileri 4 yıllık lisans bölümlerine yada alanları dışındaki 2 yıllık bölümlere tercihte bulunabilir mi?

CEVAP: Evet bulunabilirler. Ancak bunun için YGS yada LYS sınavlarına girerek tercih etmek istedikleri bölümün ilgili puan türünde yeterli puanı almış olmaları gerekmektedir.

18-Meslek lisesi öğrencisiyim, YGS’ye girdim ancak 140 barajını aşamadım. Tercihte bulunabilir miyim?

CEVAP: Meslek lisesi mezunlarının alanları ile ilgili sınavsız geçiş bölümlerini tercih etmeleri için sınava dahi girmeleri gerekmemektedir. Dolayısı ile kendi bölümlerine başvuru için baraj puanı gibi bir şey de söz konusu değildir.

19-Sınavsız geçişte kendi METEB bölgem dışında tercihte bulunabilir miyim?

CEVAP: Evet bulunabilirsiniz. Ancak herkes kendi METEB bölgesinde öncelikli olduğunu unutmadan tercih yapmalısınız. (Önceki yılın yerleştirme kılavuzunda, tercih ettiğiniz programa yerleşen son öğrencinin yerleştirme önceliklerine bakarak METEB dışından öğrenci aldığından emin olmanız yerinde olacaktır.)

20-Meslek lisesi öğrencisiyim. YGS sınavında yüksek bir puan alarak sınavsız geçiş bölümlerim için avantaj sağlayabilir miyim?

CEVAP: Kendi alanınıza sınavsız geçiş için YGS puanınız herhangi bir avantaj sağlamaz. Yerleştirme önceliklerine göre değerlendirilirsiniz. (Örneğin okul türünüz meslek lisesi ise, Anadolu Teknik Lise öğrenci her durumda sizden öncelikli olacaktır. YGS puanınız 500 bile olsa durum böyledir.)

21-Düz lise öğrencisiyim. Meslek lisesi öğrencilerinin sınavsız geçiş yaptıkları bölümleri tercih edemez miyim?

CEVAP: Tercih edebilirsiniz. Ancak şunu unutmamalısınız. Öncelik her zaman sınavsız geçiş öğrencilerinin olacaktır. Yani tercih ettiğiniz programı sınavsız geçişle tercih eden tüm meslek lisesi öğrencileri yerleştikten sonra hala boş kontenjan varsa YGS puanınızla bu programlara yerleşebilirsiniz.

22-Sınavsız Geçişle bir üniversiteye kaydoldum ancak bazı nedenlerden dolayı bırakmak zorunda kaldım.(Kaydımı sildirdim, dondurdum vb.) Tekrar sınavsız geçiş tercihinde bulunabilir miyim?

CEVAP: 11.soruya benzer bir soru olmakla birlikte, daha önce sınavsız geçişle yerleşip kayıt yaptıran, kayıt yaptırmayan, kaydını sildiren yada şuan hala kayıtlı olan öğrenciler, tekrar YGS başvurusunda bulunarak sınavsız geçiş için yeniden tercih haklarını kullanabilirler.

Devam edecek….

 471 Yorum Yapılmış.

 1. merve dedi ki:

  mesleki açık liseden bu sene mezun oldum fakat doğum tarihim 1994 sınavsız geçiş hakkımı etkiler mi

 2. Oktay Yücel dedi ki:

  Benim 292 puanım var 352 bindeyim paramedik yazıcam bu 2 yıllık üniversitelere giderken puana mı yoksa sıralamaya mı bakılıyor

 3. Enes dedi ki:

  Merhaba hocam Ben meslek lisesi elektrik elektronik teknolojileri pano montörlüğü dalı mezunuyum gecen sene mezun oldum ygsde barajı gecemedim fakat herhangi bi tercihte bulunmadim bu sene tekrar girdim halen 2 yillik geçiş hakkım bulunuyormuş ygs 2den 201 puan aldim okul puani ile 225 ve buna bir de tekrar ek puan eklenmiş 246 puana ulaşmış ben iş sağlığı ve güvenliği bölümüne gitmek istiyorum benim bu bölüme sınavsız geçiş hakkım varmı OBP puanimda 351 ben 2 yıllık iş sağlığı ve güvenliği bölümüne sınavsız geçiş yapabimir miyim lütfen beni bilgilendiriniz hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   246 puan alanınızdaki 4 yıllık programlara yapacağınız tercihler için geçerlidir. 2 yıllık bölümler için 225 puanla değerlendirileceksiniz. Bu arada İş Sağlığı ve Güvenliği sizin sınavsız geçiş bölümünüz ama öncelik son mezunlara olduğundan 2016 mezunları ile kontenjanın dolma ihtimali yüksek yine de şansınızı deneyebilirsiniz. Diğer yandan YGS-2 puanınızla YGS kontenjanından yerleşebileceğiniz programlarda var. Şu sayfada ilk tablodan YGS kontenjanı için taban puanları altındaki 2.tablodan da sınavsız yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz. Sistem önce sınavsız geçişle değerlendirecek yerleşemezseniz YGS kontenjanı için YGS puanı ile de değerlendirecek.

 4. ayşe dedi ki:

  Merhaba hocam oncelikle ogrencilerle bu kadar ilginize cok tesekkur ediyoruz. Hocam ben acik ogretim lisesinden cocuk gelisimini okumaktayim cocuk gelisimini okumaktayim acaba lise mevzunu olduktan sonra ygs ve lys ye girerek bolum degistirebilirmiyim simdiden tesekkurler

 5. fatma dedi ki:

  Hocam merhaba meslek lisesi 2015 mezunuyum 2014de sınava girdim ama mezun olamadım 2015de mezun oldum 2016da sınava girdim lys ye girme hakkım var sınavsız geçiş olarak sosyal hizmetler LisaNS istiyorum hakkım var mı lys başvurusu şuanda var başvuru yapim mi yaparsam sınavsız geçiş hakkım gider mi bu arada sınavsiz geçiş ne zaman başlıcak hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Lisans bölümlerine sınavsız geçiş söz konusu değil. Sadece alanınızla ilgili 2 yıllıklar için sınavsız geçiş var. Sınavsız geçiş normal tercihlerle aynı zamanda aynı tercih formu üzerinden Temmuz ayında yapılıyor.

 6. Elif dedi ki:

  Merhaba meslek lisesi grafik bölümü okuyorum YGS 205 gelecek sanirsam bu da moralimi bozmadı değil lys de ne olur bilemiyorum hiç dusunmezken sınavsız geçişi araştırmaya basladim. Hiçbir bilgim yok geçiş yaparsak liseyi okuduğumuz şehirde mi okuyacağız yoksa lys puanida almış bir öğrenci gibi mi tercih yapacağız yanitlarsaniz sevinirim.

 7. elif dedi ki:

  Iyi gunler.ben ihl mezunuyum 2015 yilinda mezun oldum.bu sene ygs yi kazanamassam sinavsiz gecis ilahiyata gecebilir miyim.obp puanim 354.454

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişin YGS ile alakası yok. Sınavsız geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz. Ancak öncelik son mezunların olduğundan yerleşememe gibi bir durumunuzda olabilir.

 8. MEHTAP dedi ki:

  merhaba ben 2004 yılında büro yönetimi ve sekreterlik mezunuyum odyemetriye merak sardım sınavsız geçiş olayları var ama bu son sistemlerle alakalı hiç bi bilgim yok yardımcı olurmusunuz teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelik son mezunların olduğundan ancak özel ün. ve ücretli programlara yerleşme şansınız olabilir. 6-20 Ocak tarihlerinde YGS başvuruları sırasında sınavsız geçiş başvurusunda bulunduysanız Temmuz ayında alanınızdaki sınavsız geçiş bölümlerine tercihte bulunabiliyorsunuz. Yerleştirme önceliklerinde sırası ile; mezuniyet yılı, okul türü, METEB önceliği, OBP puanı ve doğum tarihine bakılıyor.

 9. Oktay dedi ki:

  Merhaba ben osmaniye sağlık meslek lisesi son sınıfım meteb dışıyız ve orta öğretim başarı puanım 83 bu ortalama ile üniversiteye gitme ihtimalim düşük mü yüksek mi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hangi bölümü okuyorsun, hangi bölümü istiyorsun, nereye göre METEB dışısın. Maşallah soru soruyorsunuz ama öylesine…

   • Oktay dedi ki:

    Kardeşim att bölümünde okuyorum bulunduğum yerde paramedik yok ve obp 83 düşüyor bu ortalama ile meteb dışı alan yerlere gidebilir miyim diye sordum

 10. Nazlı dedi ki:

  Hocam peki açık ögretim için bi ihtimal veriyormusunuz ? mezun olduğum yılın çok fazla önemi var mı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Geçen yılın (2015) sonuçlarına göre sadece son mezunlar yerleşebilmiş. Sizin şansınız çok az. Mezuniyet yılı sınavsız geçişte EN ÖNEMLİ kriter.

 11. Nazlı dedi ki:

  Açık ögretim unv bilmiyorum önerirmisiniz rc etsem

 12. Nazlı dedi ki:

  Mrb hocam ben 2014 mezunuyum bölümüm çocuk gelişimi bu yil yüksek okula tercih vercem doğum tarihim 1997 kiz teknik ve meslek lisesinde okudum yerleşme olasılığım % kaç yerlesebilirmiyim ? Lütfen cevabınızı bekliyorum ☺

  • alperturkoglu dedi ki:

   Oran veremem ama mezuniyet yılınızdan dolayı örgün bölümler için şansınız düşük. Çünkü devlet üniversitelerinin kontenjanları son mezunlarla doluyor. Özel ün. yada açıköğretim programları için şansınızı deneyebilirsiniz.

 13. leyla dedi ki:

  Ben meslek lisesinde okuyorum iki yılıktan dikey geçiş yapmak istiyorum öğretmenlik istiyorum hangi bölümü tercih etmem gerekiyıor?

 14. asiye dedi ki:

  Hocam selamlar. Ben kız meslekte okuyorum bu sene 12yim. Meslek yüksek okuluna geçiş yapmak istiyorum. Başvuru tarihleri, neler gerektiği hakkında beni yönlendirebilir misiniz?

 15. Meslekliseli dedi ki:

  Merhabalar. Ben anadolu ve teknik meslek lisesi 12. sınıf öğrencisiyim. Mezun olduğumda bulunduğum ildeki meslek yüksek okuluna geçişimde Ygs puanımın bir etkisi olacak mıdır?

  Bir sorum daha olacak. Bilişim teknolojileri okuyorum. Büro yönetimi ve yönetici asistanlığı veya bankacılık bölümlerine geçiş yapabilir miyim?

  Şimdiden teşekkür ederim.

 16. Tuğçe dedi ki:

  mrb hocam ben tuğce ek terchleri yapmak istyorum klavuz yenilendimi nerden bulabilirm nette bulamadm yardmcı olabilirsenz sevinirim 🙂

 17. Serpil dedi ki:

  Mrb ben 2004 sağlık meslek lisesi Tıbbi sekreterlik bölümü mezunuyum bu bölümle ilgili ilerlemek istemiyorum sağlıkla ilgili bölümle ilerlemek istiyorum sınavsız geçiş Hakkımı kullansam hangi bölümleri tercih edebilirim Örnek hemşirelik anestezi gibi bölümleri tercih hakkım varmı bana yardımcı olursanız çok memnun olurum şimdiden teşekkür ederim

  • alperturkoglu dedi ki:

   1.Sınavsız geçiş sadece 2 yıllık programlara olur. Hemşirelik 4 yıllık sınavsız geçiş kapsamında değil.
   2.Mezuniyet yılınızdan dolayı sınavsız geçişle sağlık bölümlerine yerleşmeniz çok zor. Öncelik son mezunların. Ancak özel üniversitelerin %50 burslu yada ücretli kontenjanları için şansınızı deneyebilirsiniz.
   3.Sınavsız geçiş bölümleriniz;
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   Odyometri
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

 18. AhmdtAhmet dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ben bu sene mobilya ve iç mekan tasarımı alanından mezun oldum (lise). Ortalama puanım 65. Sınavsız geçiş ile Karabük Üniversitesi Safranbolu MYO na girebilme şansım nedir? Geçen sene kaç ile alındıkları o nasıl öğrenebilirim?

 19. Eda dedi ki:

  Çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için bir sorum daha olacak gazi üniversitesi grafik tasarım lisans programı özel yetenekle alıyor ygs de 250 yi geçersen yeteneğe başvurabiliyosun ben yetenek sınavına girmiycem tablo 4 de gazi grafik m.t.o.k 304 puan yazıyor sıralaması da uyuyor bana ben bu tercih kodunu yazarsam yetenek sınavına girecekmiyim?

 20. Eda dedi ki:

  Merhaba ben meslek lisesi grafik mezunuyum ygs sınavına girdim sınavsız geçişe başvurmadım para filan yatırmadım ama sınavsız geçiş yapmak istiyorum grafik tasarım bölümüne nasıl yapıcam gitmek istediğim üniye gidip başvurumu yapıcam tercihler başladı tercih yapcaksam tercih kodu ile ilgili bişey bulamadım ösym nin sitesinden baktım 6019 yazıyor bu neyle ilgili sınavsız geçişe başvurmam mı gerekiyor yardımcı olurmusunuz lütfen

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesi mezunu ygs başvurduğunda sınavsız geçiş hakkı da elde etmiş olur. Şu sayfada sizin için grafik bölümlerini sorguladım. Başlarında kodları var. Siz yerleştirme öncelikleri sütununa da dikkat ederek bu bölümleri tercih ettiğinizde sınavsız geçiş olarak değerlendirilir.

 21. şeymaaaa dedi ki:

  hocam ben gecen yıl mezun oldum kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanmak isttiyorum hangi okullarda var bilmiyorum okul öncesi istiyorum yardımcı olurmusunuz

 22. muammer dedi ki:

  Hocam bu elektrik ve Elektronik dikey Geçiş için önü açık olan yani ileride boş kalmayacagim bölüm hangisi ben raylı sistemleri dusunuyorum ama siz hangisini onerirsiniz ?

 23. Sümeyye dedi ki:

  Merhaba hocam ben kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümü yeni mezunuyum. bu sene sınavsız geçişle iki yıllık okuduktan sonra dgs le 4 yıllığa tamamlamak istiyorum. Son iki yılımı başka şehirde okuyabilirmiyim acaba.

  • alperturkoglu dedi ki:

   DGS ile çocuk gelişimini kazandığınızda hangi okulu kazandı iseniz orada okursunuz. Ama bir yanlış anlama var 2 yıl okudunuz DGS kazandınız 3.sınıftan devam edemezsiniz. 1.sınıftan başlarsınız sadece bazı derslerden muaf olursunuz. Bu nedenle YGS yada LYS ile 4 yıllık kazanmak çok avantajlı. Yoksa siz 6 yıl okumuş olacaksınız.

 24. Alican dedi ki:

  Hocam lisede biyomedikal cihaz teknolojisi bölümünden mezun olanlar için yatay geçiş hakkı olan bölümlerde Fizyoterapi bölümü var demişti hocamız ama ben bulamadım öyle bişey. Fizyoterapi bölümüne yatay geçiş hakkımız var mı?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yatay geçiş üniversite de oluyor. Sizinki sitemizin isminde olduğu gibi sınavsız geçiş. Fizyoterapi sınavsız geçiş bölümleriniz arasında yok. Bölümleriniz.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
   Biyomedikal Cihaz Teknolojisi
   Elektrik
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
   Elektrikli Cihaz Teknolojisi
   Elektromekanik Taşıyıcılar
   Elektronik Haberleşme Teknolojisi
   Elektronik Teknolojisi
   Elektronörofizyoloji
   Enerji Tesisleri İşletmeciliği
   Grafik Tasarımı
   Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi
   Mekatronik
   Mobil Teknolojileri
   Odyometri
   Ortopedik Protez ve Ortez
   Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi
   Uçak Teknolojisi

 25. tuğçe dedi ki:

  merhaba ben lise öğrencisiyim bölümüm çocuk gelişimi 4 sene okumam lazım üniversiteye geçerken sınavsız geçiş yaptıkdan sonra dikey geçişle 4 yıllığa tamamlamış olurmuyuz

  • alperturkoglu dedi ki:

   Dikey geçiş sınavı ile 4 yıllık okul öncesi öğretmenliği yada Çocuk Gelişimi bölümlerine geçebilirsiniz. (DGS sınavı çok kolay bir sınav değildir.DGS kontenjan sayıları azdır. Bunu göz ardı etmeyin.)

 26. tuğçe dedi ki:

  kız meslek ve teknik lisesi sınavsız geçişden faydalanabilirler mi ?

 27. 12.sınıf dedi ki:

  Yıldız teknik 2 yıllık mimari restorasyona artık geçiş yok diye biliyorum doğru mu

 28. fazlı dedi ki:

  merhabalar ben 1998 endüstri meslek lisesi torna tesviye mezunuyum sınavsız geçiş hakkım olduğunu öğrendim ve başvuru yaptım nasıl bir yol izlenecek bilmiyorum ne ders var ne okul nede sınav nasıl sınavsız geçiş anlamadım lütfen beni bilgilendirirmisiniz saygılarımla

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercihler Temmuz’da. Mezuniyet yılınızdan dolayı istediğiniz her programa yerleşemezsiniz. Aşağıdaki programlardan yerleştirme öncelikleri size uyan bölümler araştırmanız lazım.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
   Doğal Yapı Teknolojisi Taşları
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
   Endüstri Ürünleri Tasarımı
   Endüstriyel Kalıpçılık
   Gemi Makineleri İşletme
   Görsel İletişim
   Grafik Tasarımı
   İş Makineleri Operatörlüğü
   İş Sağlığı ve Güvenliği
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
   Kaynak Teknolojisi
   Makine
   Makine, Resim ve Konstrüksiyon
   Mekatronik
   Metalurji
   Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği
   Oto Boya ve Karoseri
   Otomotiv Teknolojisi
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi
   Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
   Sondaj Teknolojisi
   Tahribatsız Muayene
   Tarım Makineleri
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve DepolamaTeknolojisi
   Üretimde Kalite Kontrol

 29. kübra dedi ki:

  merhaba ben meslek lıse ogrencısıyım bu yıl mezun oluyorum ve sınavsız gecıs kullanmak ıstıyorum okul öncesı okuyorum ve hangı unıversıtelere gıdebılıyoruz bunu ogrenmek ıstıyorum

 30. sude dedi ki:

  95 dogumluyum eml bilgisayar bolumu ve 2013 mezunuyum diplma puanim 76 sinavsiz gecis yaomak istiyorum isci sagligi ve guvenligi bolumu gelebilir

 31. Yavuz dedi ki:

  Merhaba,şuan işçi sağlığı ve iş güvenliği bölümü 2. sınıf öğrencisiyim okul bittikten sonra sınavsız geçişle gidebileceğim bölümler nelerdir ?

 32. Tuğba dedi ki:

  Diploma puanı : 60.15
  OBP: 300.75
  0,12 katsayılı OBP: 36.09
  0,18 ek katsayılı OBP: 54.135 (Ek puanlı)
  sınavsız gecis hakkımı kullanıcam istanbul içi vakıf üniversitelerini tercih edicem .bu puanlarim Hangisini gore tercih yapıcam

 33. Tuğba dedi ki:

  Hocam Merhaba
  ben endüstri meslek lisesi 12- inşaat bölümü öğrencisiyim bu yıl sınavsız gecis hakkım için başvuru yaptım fakat istanbul da 2 yıllık devlet üniversitesine gitmek istiyorum . yıldız teknik sınavsız alıyormu yoksa farklı seçeneklerim hangileri . Teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yıldız Teknik’in artık sınavsız geçiş kapsamında tek bölümü var. Mimari Restorasyon. Onada sadece İstanbul içinden ve Anadolu Teknik, Teknik Lise mezunu olup diploma notu 80 civarında olanlar yerleşebiliyor. İnşaat teknolojisi taban puan ve yerleştirme önceliklerini şu sayfadan inceleyebilirsiniz.

 34. yasin dedi ki:

  merhabalar hocam ben 2011 cnc bilgisayarlı torna menzunuyum dikey geciş yapabilirmiyim yapabilirsem hangi bölümleri secebilirim

 35. fireman dedi ki:

  hocam ben itfaiye lisesi mezunu olucam ısallah 2 yıllık meslek yuksek okuluna geçerken ekbır puan verıyormu okul bana

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alanınızla ilgili bir bölümde zaten sınavsız geçiş hakkınız var. Alan dışı bölüm için de diploma notunuz X 5 X 0,12 kadar puan alırsınız.

 36. burcu deniz dedi ki:

  HOCAM MERHABALAR.BENIM SORUM BIRAZ UZUN BEN 2003 AND.TEK.MESLK.LISESI ELEKTRIK BOLUMU MEZUNUYUM. PUANLARIMIZ OZAMANLAR KIRILDIGI ICIN UNI. OKUYAMADIM. SUAN SINAVA GIRMEK ISTIYORUM. OKUL O CESI OGRTMENLIGI OKUMAK ISTIYORUM. SADECE YGSBYE GIRNEM YETIYORMU LYS YE DE GIRSEM FAYDASI OLURMU OKULDAN KAC PUAN GELIR DIPLOMA NOTUM 4.64 TU. BENI AYDINLATIRMISINIZ LUTFEN

 37. şeyma dedi ki:

  iyi günler ben 4 yıllık ziraat fakultesi ve 2 yıllık seracılık meslek yüksekokulu mezunuyum açık öğretimden dört yıllık tercih hakkım olduğunu hatta aldığım derslerden muaf olacağımı duydum ne derece doğru bilmiyorum böyle bir hakkım gerçekten varmı varsa hangi bölümleri tercih edebilirim

 38. mustafa dedi ki:

  meslek lisesi metal bölümü mezunuyun açık ögretım unıversıte hangı nolumlerı tercıh edebılırım

 39. tekmile dedi ki:

  Hocam cocuk gelişimi mezunlarinin sosyal hizmetler olarak yazabilecegi sinavsiz geçiş yapabilecegi unileri ve öncelikleri link olarak paylasabilir misiniz

 40. harun dedi ki:

  selam myo yerleştirme önceliklerinde 2.öğretimlerde hiç birşey yazmıyor veya kısa çizgilerle ifade ediliyor.bu ne anlam gelir

 41. mustafa dedi ki:

  ben bu sene sınavsız geçişle yerleşsem seneye ygs girsem diploma puanın da bir düşme olur mu??

 42. çiğdem dedi ki:

  ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum, tercihler kısmına bakınca bir sürü (26 adet) tercih seçeneği var hangileri bölümleri seçmem gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz? Ayrıca ben çalışıyorum, okul devam zorunluluğu olmayan bir üniv. seçmem gerekiyor, yani sadece sınavlara gireyim istiyorum, hangisini seçmeliyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfada tüm aöf programları var. Bölümünüze ait sınavsız geçiş alanı olanları seçebilirsiniz. Sınavsız geçiş alanlarınızı da şu sayfadan hatırlayabilirsiniz.

   • çiğdem dedi ki:

    cvp verdiğiniz için çok tşk ederim.. tercih yaparken, 3 tercih hakkımmı var?
    yolladığınız linke bakınca, muhasebe bölümünde mesela hava lojistiği, deniz ve liman işletmeciliği gibi bölümümle alakasız şeyler görüyorum, bunlardandamı seçebiliyorum?

 43. merve dedi ki:

  Hocam anadolu meslek lisesi gazetecilik bölümü öğrencisiyim YGS ve LYS’ye girdim. Kendi alanımla ilgili bir bölüm YGS 1 ile alım yapıyor. Ek puanımla sıralamam 35bin küsürlerde özel koşullarında anadolu meslek lisesi kız meslek lisesi vb. liselerden gazetecilik,grafik,bilgisayar gibi bölüm öğrencilerinin alımı önceliklidir. Tercihlerimde ilk sırada yerleşmem için bir sorun var mı?

 44. Necati dedi ki:

  Hocam bu tercihlerimizi yaptiktan sonra hangi tarihler arasinda açıklanacak nereyi kazandigimiz ?

 45. Mertcan dedi ki:

  Bu tercihleri yaptigimiz icin bankaya bi ucret odememiz gerekiyormuş bilgisi olan varmidir

 46. Mustafa dedi ki:

  merhaba hocam bu sene tercihlerde 2 yıllık yıldız teknik ve istanbul teknin neden yok bi bilginiz var mı ? klavuzda göremedim

 47. mukaddes dedi ki:

  Selam kizmeslek lise mezunuyum cocuk gelisimi blumunu bitirdim 2014mezunuyum mardin bir ilcesinde oturuyorum sinafsiz gecis hakimi kulanacam cocuk gelisimini okumak istiyorum mtep disi tercih vermek istiyorum bana gelirmi diplamamin puani 84,42

 48. emre dedi ki:

  hocam merhaba. ben saglık meslek lisesi tıbbi laboratuvar 2014 mezunuyum ve obp puanım 343. bulundugum ilde ilk ve acil yardım-fizyoterapi gibi bölumler olmasına ragmen diploma puanım düsük oldugu icin gecemeyebilirim. diger illerde meteb e takılmadan ilk ve acil yardım yada ftr (2. ogretimde olabilir.) gecebilme ihtimalim nedir

  • alperturkoglu dedi ki:

   ÖSYM rehberlik sayfasında program adı ve şehir yazarak aratın. Yerleştirme önceliklerinde “D” yazıyorsa okul türü de “2” ise tercih edebilirsiniz.

 49. hakkı aydın dedi ki:

  Merhaba

  Ticaret meslek lisesinden bu yıl mezun oldum.
  YGS’den barajı geçemedim. 155-175 arası ygs puanım.
  tercih yaparken -Anadolu üni. kamu yönetimi açık öğretim fakültesi
  ve 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanarak tercih yapmak istiyorum.
  kısaca açıktan kamu tönetimi
  sınavsız geçiş ilede önlisans okumak istiyorum.
  bu mümkün mü mümkünse nasıl?
  Teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercih formu ile sadece bir bölüme yerleşebilirsiniz. Bir programa yerleştikten sonra 2.üniversite kapsamında Eylül yada Ekim ayında başvuru yapabilirsiniz. Ama siz önce 2 yıllık örgün bölüme yerleşirseniz ancak 2 yıllık aöf başvurabilirsiniz. Yada 4 yıllık aöfe yerleşirseniz aynı anda 2 aöf olmadığından 2.üniversite şansınız olmaz.

 50. bekir cavli dedi ki:

  Selamun aleyküm hocam oğlum meslek lisesi otomotiv teknolojisinden mezun oldu.puani 317.95 sinavsiz gecis ile makine bolumunu okumak istiyor 2 yıllığı okuyup 4 yilliga gecip muhendis olmak istiyor bu mümkünmüdür.ototiv teknolojileri’nden hangi bolumleri seçebilir .intenette bizim gibi ne yapacagini bilmeyenlere dogru düzgün bilgi veren tek yer olarak buraya yaziyorum .ALLAH sizden razı olsun .Saygılarımla hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aleyküm selam. Aşağıdaki bölümlerin hepsine sınavsız geçiş hakkı var. https://rehberlik.osym.gov.tr/aramatablo3a.aspx adresinden bu bölüm isimlerini yazarak, okul adı yazarak, isterseniz şehirde seçerek sorgulama yapabilirsiniz. Çıkan sonuçlarda yerleştirme öncelikleri sütunu ve yanında yazan puanları oğlunuzun durumunuza göre değerlendirip tercihte bulunabilirsiniz. 2 yıllık okuduktan sonra girilen DGS sınavının kolay bir sınav olmadığını, üniversitelerin DGS kontenjanlarının az olduğunu da unutmayınız.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
   Endüstriyel Kalıpçılık 2
   Gemi Makineleri İşletme 2
   Grafik Tasarımı 2
   İş Makineleri Operatörlüğü 2
   Makine 2
   Mekatronik 2
   Metalurji 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Otomotiv Teknolojisi 2
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Tarım Makineleri 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve DepolamaTeknolojisi 2
   Uçak Teknolojisi 2
   İş Sağlığı ve Güvenliği 2
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği 2
   Sivil Savunma ve İtfaiyecilik 2

 51. dilek dedi ki:

  Mrb bn 2012 bilisim tek.lise meznym. Gecis hakkimi kullancam terch ypcm acikogretim sosyal hizmetler ckrmi yardmci olrmsnz

 52. deniz dedi ki:

  Meraba hocam ben çocuk gelişimi bölümünden bu sene mezun oldum ygs’den 282 puan aldım ama ben sınavsız geçiş hakkımı kullanmayı ve 2 senenin sonunda 4 yıllığa tamamlamayı düşünüyorum. tercihler başladı bugün ama ben sınavsız geçiş tercihimi nasıl kullanacağımı bilmiyorum aday işlemleri sitesine girdim fakat sadece normal üniversite tercihleri yer alıyo sınavsız geçişle ilgili hiçbir şey göremedim. hocalarımın bilip bilmediğinden de emin değilim ilk önce size sormak istedim. bana yardımcı olur musunuz siteden nasıl sınavsız geçiş tercihimi yapacağımı ya video ile ya da yazılı olarak bilgilendirir misiniz beni. şimdiden teşekkür ederim…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Normal tercihle sınavsız geçiş tercihi girmek arasında hiç bir fark yok. Kodu alıyorsunuz ekliyorsunuz. 2013 te hazırladığım videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Tercih ekranı biraz değişmiş olsa da hemen hemen işlemler aynı. Bakınız.

 53. hüseyin dedi ki:

  hocam sınavsız geçiş hakkımı nasıl kullanacağımı bilmiyorum yani demek istediğim benim mesela ygs 4 puanım 185 ama marmara üniversitesinin puanında 235 diyelim ben nasıl o üniversiteye sınavsız geçiş ile girebilirimki ?

 54. saime dedi ki:

  mrb hocam ben büro yönetimi ve sekreterlik bölümünden mezun oldum bu yıl. tıbbi döküantasyona geçiş yapa bilir miyim

 55. zeynep dedi ki:

  ben yeni mezun oldum çocuk gelişiminden sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ygs4 puanım 170 okul diploma puanım 77 ben hangi üniversitelere gidebilirim ltfen yardımcı olun

 56. Duygu dedi ki:

  Hocam Merhaba, ben meslek lisesi Büro Ynetimi Öğrenciyim ve tıbbi Dökümantasyon’a geçiş hakkım var tercih yaparken puanlar önemlimi? Mesela Dokuz Eylül Üni. 408 puanla alıyor ama bız geçişimizi kullanacağız. Kendi puanımıza yakın biryer mi yazmak mecburitediyiz, diğer türlü açıkta kalma ihtimalimiz var mı?

 57. hüseyin dedi ki:

  hocam ben tercih yapcam fakat metal bölümünde okuyorum meslek lisesi mezunu oldum bu sene 2 yıllık istanbul aydın üniversitesinde turizm ve otelcili %50 burslu okumak istiyorum tercihlerimde bu üniversiteyi yazsam acaba yerleşme şansım ne kadar olur alan dışı olarak metal okumak istemiyorum 🙂

 58. yağmur dedi ki:

  hocam şurda “16.) Sınavsız geçişi diploma notumuza göre mi yapıyoruz?
  Hayır. Sınavsız geçişi OBP, yani Ortaöğretim Başarı Puanıyla yapıyorsunuz. OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) Hesaplanması şu şekildedir: Diploma notunuzu 5 ile çarpın. çıkan sonucu da 0.12 ile çarpın. Sonuç OBP’nizdir.
  OBP=Diploma NotuX5X0.12”
  açıklamasını gördüm benim diploma notum 58 hesapladığımda 34,8 oluyor bu nedir acaba kusura bakmayın çok soru soruyorum ama heycanlıyım ve korkuyorum kusura bakmayın hocam … iyi günler 🙂

  • alperturkoglu dedi ki:

   O daha önceki AOBP hesaplaması idi geçerliliği kalmadı. Artık OBP=Diploma NotuX5 şeklinde hesaplanıyor.
   Düzelttim.

   • yağmur dedi ki:

    hocam benim okulumun tam adı şu zübeyde hanım anadolu kız teknik ve meslek lisesi okul türü olarak 3-4 hangisi oluyor acaba

    • alperturkoglu dedi ki:

     Okulun adı önemli değil. Bizim okulun adı da Anadolu Teknik Lise ama normal meslekli öğrenci de var. Siz kendi durumunuzu bilmiyor musunuz? Sınavla yerleştiyseniz anadolu (4), sınavsız kayıt olup 10.sınıfta teknik bölüme geçtiyseniz (3) sadece diploma puanı ile kayıt olup devam ettiyseniz normal meslektir (2).

 59. büşra dedi ki:

  merhabalar…
  Kuzenim için soru sorucam. elektrik elektronik meslek lisesi mezunu. ygs de puanları
  ygs3:180.6
  ygs4:176.6
  Sınavsız geçiş hakkına sahip mi? bir de gelirse üniversite hangi bölümler gelir ? nereleri tercih etmeli?
  Teşekkür ederim.Kolay gelsin.

 60. demet dedi ki:

  Peki hocam aldığım puanla tercih hakkım yok mu eğer biliyor saniz Giresun veya Gümüşhane’de 2 yıllık çocuk Gelişimi bölümü var mı ( 2 yıllık çocuk Gelişimi bölümü diyorsunuz ya okul öncesi öğretmenliği tercihi yapilir mı ) hocam lütfen cevap yazar mısınız benim üniversiteye gitme ihtimalim yok mu 2 yıllık üniversite ler için

  • alperturkoglu dedi ki:

   Belli ki anlamayacaksınız.Size cevap vermek istemiyorum. Sitemde soru sormayınız. (144 puan alıp hala okul öncesi öğretmenlikten bahsediyorsunuz)

 61. yağmur dedi ki:

  hocam merhaba ben grafik tasarım anadolu meslek lisesi mezunuyum yani hem anadoluhem kız teknik hocam ben sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım ya kendi bölümüme baktım en düşüğü kayseri ora bile 294 iö ama normali 313 en düşüğü bile bu yani izmir egeyi isterken sanırım açıkta kalacağım benim puanım 291,….
  açıkta kalır mıyım sizce ve radyo televizyon ve sinemayı seçebilirmiyim eğer öyleyse onun puanları daha uygun? şimdiden çok teşekkür ederim yardımlarınız emeğiniz çok büyük bize hocam hayırlı ramazanlar 🙂

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hem anadolu hem kız teknik olmaz. Anadolu Teknik okul türü kodu “4” tür. Buna göre tercih etmek istediğiniz yerin OBP puanı yüksek olsa bile okul türü önceliğinden dolayı siz öncelikli olursunuz. (Ama anadolu teknik olduğunuzdan eminseniz.) Sınavsız geçiş bölümleriniz arasında Radyo Tv sinema yok.

 62. onur Aydoğan dedi ki:

  Merhaba hocam ben bilişim teknolojisi bölümü bu sene mezun oldum hocam ben kendi bolumum dışında başka orn aşçılık bölümünü tercih edebilir miyim edebilirsek neye göre alıyor lar hocam ben hacettepe ünv istiyorum diploma puanım 75 sizce girme olasılığım kac

  • alperturkoglu dedi ki:

   Diploma puanı ile olmaz. Bu programa sınavsız geçişle önce kendi bölüm öğrencileri yerleşiyor. Kontenjanı dolmazsa YGS-4 puanı ile alıyor. 2013 yerleştirme sonuçlarına ***buradan*** bakarsanız devlet üniversitesi olarak Süleyman Demirel, Harran Üni., Adıyaman Ün. ve vakıf üniversitelerinin YGS ile öğrenci aldığını diğerlerinin sınavsız geçişle aldığını göreceksiniz. YGS-4 puanınız 250-300 arasında olmalı.

 63. demet dedi ki:

  Peki hocam aldığım 144 puaniyla 2 yıllık okul öncesi öğretmenliği okuyamaz mıyım ayrica aldığım bu puanla tercih zamaninda tercih hakkimi kullanabilir miyim bu konuda ve 2 yıllık üniversite okumak konusunda lütfen yardımcı olabilir misiniz hocam o konularda bilgim yok beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum hocam iyi sahurlar 2 yıllık üniversite okumak doğru mu bilmiyorum lütfen yardımcı olur musunuz? Hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Dün de yazdım. 2 yıllık öğretmenlik olur mu???? Siz YGS puanı ile değil sınavsız geçişle varsa kendi ilinizdeki Çocuk Gelişimi ve Sosyal Hizmetleri yazın.

 64. demet dedi ki:

  Yaaaaa hocam pek anlamadım ben şimdi aldığım 144 2 yıllık okul öncesi öğretmenliği ne giremiyecekmiyim yani aldığım bu puanla tercih zamaninda tercih yapamaz mıyım bir işe yaramaz mı bu aldığım puan peki Giresun veya Gümüşhane de 2 yıllık okul öncesi öğretmenliği var mı biliyor musunuz? Yaaa hocam bu 2 yıllık konusunda lütfen rica ediyorum size beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum yani ben şimdi üniversite okuyamaz mıyım 2 yıllık hocam sorduğum bu sorulara teker teker anlaşılır biçimde cevap yazar mısınız eğer sizi çok rahatsız ediyor sam aff ola iyi sahurlar hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sadece ilk cümlenizi okuyup cevap yazıyorum. Gerisini okuma gereği duymuyorum. “Yaaaaa” diye konuşan öğrencilerime cevap vermem. 2.si 2 yıllık okul öncesi öğretmenliği diye birşey olur mu? Azıcık okuyun araştırın. Size yardımcı olamayacağım.

 65. Esma dedi ki:

  merhaba hocam. Ben ygs ücretini yatırdım ama sınavsız geçiş için şuana kadar başka hiç bir başvuru yapmadım. tercih zamanında bu hakkımı kullanabilicekmiyim ?

 66. demet dedi ki:

  Hocam şimdi ben açıköğretim kontenjansiz okul öncesi öğretmenliği bölümünü mü seçmeli yim onu mu diyor sunuz yalnız bu açıköğretim öğrenci leri Nerede okuyor acaba giresun Gümüşhane buralara 2 yıllık 144 puaniyla yerlesebilir miyim yani hocam 2 yıl okuyupta onu 4 yılına cikardigimizda dgs sınavına girdiğimiz de de kadrolu okulda kalan anasınıfı Öğretmeni olabiliyor muyuz hocam bu konuda bana yazarsaniz hocam çok mutlu olurum

  • alperturkoglu dedi ki:

   Açıköğretim kontenjansız okul öncesi öğretmenliği olur mu? Gerçekçi olmak lazım. Sizin yerleştirme öncelikleriniz yada YGS puanınızla 2 yıllık çocuk gelişimi bölümüne yerleşmeniz bile çok zor. Ancak özel üniversitelere yerleşebilirsiniz. 2 yıllık çocuk gelişimini bitirdikten sonra DGS sınavına girerek Okul Öncesi öğretmenliği yada 4 yıllık çocuk gelişimi bölümlerine geçiş yapabilirsiniz. (Bu sınav YGS sınavından daha zor ve okulların DGS kontenjanları çok az.)

 67. ebru dedi ki:

  Yaaaa hocam çok soru soruyor muyum size ama gerçekten sırf bilgilenmek için size soru soruyorum hocam bu sene liseler için kpss ortaöğretim sınavı var gerçi siz daha iyi bilirsiniz kpss ortaöğretim sınavına mı gireyim yoksa 2 yıllık üniversite mi okuyum siz daha bilgili oldugunuz icin soruyorum size lütfen bana yardım edin her gece düşünüyorum hocam ne yapacağım diye lütfen hocam yardımcı olun bana

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bakın ben rehber öğretmen değilim. Bilgisayar öğretmeniyim. Bildiğim kadarı ile sınavsız geçiş konusunda bilgi anlamında yardımcı olmaya çalışıyorum. Bu nedenle yorum yada öneri sorularına cevap veremiyorum.

 68. ebru dedi ki:

  Hani orada yazdınız ya istediğin bölüm okul öncesi öğretmenliği. Aldığım 144 2 yıllık üniversite taban puaniyla bir üniversite ye yerlesemem mi onu mu demek istediniz peki bu aldığım puan bir işe yaramaz mı ancak benim için özel üniversite ler mi olur hocam tercih yapsam bir yer çıkmaz mı acaba hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   4 yıllık örgün tercih hakkınız zaten yok. Açık öğretim 2 ve 4 yıllık kontenjansız bölümleri tercih edebilirsiniz.Birde kendi alanınızın geçen sene aöf programı açıldı.Atatürk ün. 2500 kişilik kontenjanı var orayı da tercih edebilirsiniz.

 69. ebru dedi ki:

  Ben 2012 yılında meslek lisesi çocuk Gelişimi bölümünden mezun oldum 3 seneden beri ygs sınavına giriyorum ama 180 barajını hiç gecememistim şükürler olsun bu sene 2014 yılında 180 barajını değil de 140 barajını geçtim acaba temmuz ayinda 2 yıllık için tercih yapsam olur mu sizce hocam ayrica trabzona yakın hangi illerde 2 yıllık üniversite ler var yazarsanız çok mutlu olurum hocam iyi sahurlar

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hangi bölümü istediğinizi yazmamışsınız. Kendi bölümünüzden bahsediyorsanız YGS puanı ile değil yerleştirme öncelikleri ile tercih ediliyor. Maalesef öncelik son mezunların olduğundan 2012 mezunu olarak siz ancak özel ün. yerleşebilirsiniz.

 70. esra sefer dedi ki:

  hocam merhaba, ben üsküdar mithatpaşa kız meslek lisesinin grafik ve fotograf alanında bu sene mezun oldun.Ygs-5 puanım 271 sıralamam 685182.Diplama puanım 84,55 İstabul da benim bölümün geçiş yapabileceğim bir üniversite yok özel üniversitelerde var ben 2 yıllık grafik tasarım bölümünebir özel üniversiteye okul puanımla geçiş yapabilirmiyim.Yapabilirsem sizce şansım kaçtır.Şimdiden teşekkür ederim.

 71. yağmur dedi ki:

  Hocam sorum yarım mı gitmiş sanırım ben ygsye girerken sunavsız geçiş hakkımı kullanıcam işaretledim okula gidip o formu almam gerekiyor mu yoksa d er shabeden tercih zamanı oluyor mu yahu biri bana şunu tam olarak açıklasın kensi bölükümle sınavsı geçişi kullanıcam ama ygs parasıjı ödedim formunu doldurdum sınavsız geçişle ilgili bir şey yapmadım hocam çok korkuyorum ya nolur okula gidip onunla ilgili bir form doldurmam gerekiyor mu yoksa dershanede rehberlik Hocasıyla tercih yapmam yeterli mi tercihler yaklaştıkça kafayı yicek gibiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   “yahu biri bana şunu tam olarak açıklasın” Öncelikle şurada anlaşalım.Kimse size birşey açıklamak zorunda değil. Meslek lisesi mezunu iseniz Ocak ayında da başvuru yaptıysanız (sadece 40 TL yatırıp YGS’ye başvuru yapmış olsanız da) sınavsız geçiş hakkınız var. Form filan almayacaksınız. İnternetten kendiniz yada dershane yardımı ile 7-17 Temmuz tarihleri arasında tercih yapacaksınız.

 72. nursel dedi ki:

  geçen yıl tercih yapmadım bu yıl 2 yıllık geçiş hakkımı kullanırsam yerleşme şansım yine düşecek mi ve hangi üniversitenin kaç puanla aldığını nasıl bulabilirim diploma puanları yazmıyor?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Her geçen yıl yerleşme şansınız azalır. Çünkü öncelik son mezunlarındır. Yerleştirme önceliği sütunu dolu ise minimum puan kısmında yazan puan OBP puanıdır. Yani son yerleşen öğrencinin diplomasının 5 ile çarpımıdır. Bu arada şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçları yer alıyor. İstediğiniz bölüm ismine tıklayarak yerleştirme öncelikleri ve OBP puanlarını inceleyebilirsiniz.

 73. tekmile dedi ki:

  O zaman inşallah yerleşme ihtimalim yüksek. Çok teşekkürler hocam Allah sizden razi olsun böyle bi iş yaptığınız için

 74. tekmile dedi ki:

  Hocam yani ankara içinden benle aynı durumda ku yüksek obp li arkadaşlar tercih etmedikce öncelik benim değil mi. Geçen yılki puanin 79 olması beni engellemez

 75. yağmur dedi ki:

  Hocam yine ben

 76. tekmile dedi ki:

  Iyi geceler hocam ben ankarada bir Anadolu Meslek Lisesi çocuk gelişimi bölümünden 2014 yılında yani bu yıl mezun oldum. Obp 80. Gazi çocuk gelişimi istiyorum. Geçen yıl ankara dışından da öğrenci almış fakat en düşük Obp 90 sanırım ama benim bu yıl için yerleştirme önceliklerinden ilk 3 u tutuyor. Sizce bu noktada Obp nin önemi var mı geçen yıl ankara dışından da alması benim lehime mi puanı gözardı etmeli miyim ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   2014 Anadolu Meslek Mezunu ve Ankara içinden mezun olduğunuz için öncelik sizde olur. OBP 4.kriter olduğu için zaten siz doğru şekilde yorumlamışsınız.

 77. Onur dedi ki:

  Hocam merhaba. ben ygs de 140 barajını geçtim. puanım 182. okuduğum alan elektrik elektronik. ben başka 2 yıllık ön lisans bölümlerine başvurabilir miyim.? birde şöle bir sorum olacaktı diyelim ki ben ygs de ygs 3 den 182 aldım ygs 6 ile alan bir bölüme yerleşebilir miyim 140 barajını geçtiğim için.? teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alan dışı tercihler için 140 barajını geçmiş olmanız yeterli. Tabi tercih edeceğiniz yerin kontenjanının sınavsızsız geçişle dolmuyor olması ve taban puanı da önemli. Diğer sorunuza gelince böyle birşey mümkün değil. Bölüm için gerekli puan türü bellidir.

   • Onur dedi ki:

    hocam lys sonuçları açıklandı. ygs 3 216 diyor. ben şimdi iki yıllık farklı bir bölümü tercih etsem bu bölüm ygs 3 ile alsa hangi puanım geçerli olcak . normalde ygs sonuçlarına göre 182 almışım ama lys ile 216 diyor hangi puanım geçerli olacak yerleşirken .?

 78. gülçin dedi ki:

  oncelıkle merhabalar ben 2 yıllık dıs tıcaret mezunuyum sınavsız gecıs hakkım oldugunu yenı ogrendım malesef kı sımdı egıtımımı tamamlamak ıstıyorum bana nasıl bır artısı olucak bılmıyorum turkıyede ıs bulmanın ne durumda oldugu malum sımdı basvuruları ne zaman yapabılırız ve sıralama nasıl olmalı bankaya gıdıp hadı bn geldım kayıt olucam mı dıcez bılen bılgılendırsın lutfen bırde secebılıcegım bolumler İKTİSAT ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ KAMU YÖNETİMİ
  MALİYE ULUSLARARASI İLİŞKİLER İŞLETME KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ sızce hangı bolumu secmelıyım

  • alperturkoglu dedi ki:

   Rehber öğretmen değilim. Meslekler istihdam durumları hakkında bilgim yok. Bundan dolayı öneride bulunamam. Lisans tamamlama kapsamında yazdığınız aöf bölümlerinin 3.sınıfından devam edebilirsiniz. Başvurular için şu sayfayı takip edin.

 79. Barış dedi ki:

  Hocam merhaba ;
  Hacam ben meslek lisesini bu yıl bitirdim ve 180 barajını aşamadım ama sınavsız geçiş için artı 10 TL ücreti yatırmıştım. İşci Sağlığı İşci Güvenliği Bölümüne sınavsız geçiş yapmak istiyorum ama İlleri ve üniversiteleri bulamıyorum. Ayrıca bulduklarımdada taban puanı falan soruyo bi yardımcı olur musunuz lütfen.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfada hangi üniversitelerde olduğunu 2013 yerleştirme sonuçlarını görebilirsiniz. Mezun olduğunuz bölümün bu bölüme sınavsız geçiş hakkı olup olmadığını biliyor musunuz? Bilmiyorsanız şu sayfada 2014 kılavuzunda yer alan geçiş bölümlerini inceleyebilirsiniz.

   • Barış dedi ki:

    Hocam ben puansız geçmek istiyorum o min puanı falan ney peki

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sınavsız geçiş yerleştirme öncelikleri konusunu okuyun. Sınavsız geçişte kullanılan OBP puanının ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

     • Orçun dedi ki:

      Merhaba , ben tesisat teknolojisi ve iklimlendirme alaninda yani tesisat bölumunden mezun oldum bu sene ben kendi bölumun disinda hangi bölüme yatay gecis yapa bilirim lutfen solermisiniz acil de 🙁

      • alperturkoglu dedi ki:

       Acil cevap veremiyorum kardeşim. Dün geceden beri soru cevaplıyorum ancak sorunuza gelebilmişim. Sınavsız geçiş bölümleriniz;
       Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
       Gaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
       İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi 2
       Yapı Tesisat Teknolojisi 2

 80. şaban dedi ki:

  mrb. ben 2 yıllık geçiş hakkımı kullancam ama kayıt felan yptrmadım ygs basvurusu zamanında 2 yıllık düşünmüyordum kazanamayınca dusunmeye başladım kayıt yptrmadm tercıh yapabılırmıyım ?

 81. yağmur dedi ki:

  Hocam merhaba ben anadolu grafik tasarımı ve fotoğrafçılık bölümünden mezun oldum obp puanım 290 geliyor 0.12 ile çarpılınca yani 0.12 ile çarpılacak galiba kendi bölümüme geçiş yapıcam bu sene nolur yardım edin izmir ege üniversitesi olur mu ilk tercihim oraaı olacal sonra esliiehir aonra kayseri

  • alperturkoglu dedi ki:

   Size daha önce cevap verdim. Sınavsız geçişte OBP kullanılır. Ayrıca 0,12 ile bir hesaplama yapılmaz. Puanınız çok düşük öncede söylediğim gibi okul türü avantajınız olursa olur.

 82. harun dedi ki:

  selam ben 2013 te meslek lisesi elektrik bölümünden mezun oldum bu sene ygs den 191 puan aldım.sınavsız geçiş olarak açık öğretim elektrik bölümüne kesin olarak yerleşirmiyim.2191 puanla açık öğretimden hangi bölümlere yerleşirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Daha önce de sormuşsunuz ve yanıtlamışım. Açıköğretim Elektrik, iletim dağıtım bölümü kontenjansız tercih etmeniz halinde %100 yerleşiyorsunuz. 191 puanla açık öğretimden hangi bölümlere yerleşirim sorusuna da kontenjansız 2 ve 4 yıllık tüm aöf programlarına diyebiliriz.

 83. yağmur dedi ki:

  Merhaba;
  Öncelikle ben anadolu meslek lisesi mezunuyum sadece ygsye girmek istiyorum seçeneini işaretledim sınavsız geçiş hakkımıkullanmak istiyorumu işaretlemedim dolayısıyla da 10 tl sınavsız geçiş ücretni yatırmadım ygsninkini yatırdım sadece ben sınavsız geçiş hakkımı kullanacağımdan dolayı ücreti nereye ne zaman yatıracağım bu konuda çok endişeliyim hocam nolur bana kesin bir tarih verin tercih yapacağım zaman lys sonuçları açıklandığında bende aynı zamanda tercih yapacağım bunu biliyorum ama kafama çok takılıyor bu başvuru ücreti ve tarihi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu soruyu soran 1000. kişi olabilirsiniz. 🙂 YGS başvurularında sadece sınavsız geçişten faydalanmak isteyenler 10 TL yatırır ve o seçeneği işaretler. Siz 40 TL yatırarak hem YGS girip hem de sınavsız geçişten faydalanmış oluyorsunuz. İçiniz rahat olsun.

 84. Korhan KÖROĞLU dedi ki:

  Yardımınıza ihtiyacım var Hocam ben şimdi Endüstri Meslek lisesinde 9.sınıfım ve 10.sınıfa geçeceğim. 2Dönem ortalama 85.73 benim hedefim pilot olmak yada havaalanında çalışabileceğim uçak müğendisliği filan. neyse okulumzda (http://sehitsametkirbas.meb.k12.tr/) bazı bölümler var endüstri ve teknik
  *ben teknikten bilişmi seçtim hale değiştirme hakkım varmı?

  *bilmiyorum çünkü bugün verdim ve bişe farkettim ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ de sınavsız geçiş yapabileceğim uçak teknolojisi varmış . bu nekadar doğru?

  *ve bu uçak teknolojisi derken neyi kapsıyo.?

  resimlere bi bakın derdimi anlatmaya çalıştım.
  http://i.hizliresim.com/6Rz370.png bide bu http://i.hizliresim.com/W2OJAm.png

  Benim asıl amacım bilgisayar okuyum ingilizcemi kuvetlendirip ygs sınavına giriğ üniversitede uçak ile ilgili bişey okumak ve havaalnında pilot uçak müğendisi host vb. bi işte çalışmak idi ama sınavsız geçiş olayını öğrendim kafam karıştı. BANA TAM OLARAK NE YAPMAM GEREKTİĞİNİ ANLATIRMISINIZ. Sorununumu resimlerlede anlaatım lütven bi bakın ACİL CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM ZAMAN GEÇİYOR KÖYE GİDECEĞİM BUNLARLA DAHA İLGİLENEMEYEBİLİRM BİRDE TEKNİK BAŞVURU KAHIdIMI ALIP TEKRAR DEĞİŞTREBİLİRMİYM?

  • alperturkoglu dedi ki:

   2014 Kılavuzunda sayfa 54’teki tablonun solunda göreceksiniz. Bakınız.
   Uçak teknolojisinin kapamı nedir, bilemem rehber öğretmen değilim. E-okulda henüz alan tercih ekranı açılmadığından değiştirme şansınız var. Ancak İstanbul’da sınavsız geçiş o kadar kolay değil. Mesela İstanbul Ün. 2013 yerleştirme önceliklerine baktığımızda 13,4,İ,95 “4” ifadesinden sadece Anadolu Teknik mezunlarını anlıyoruz. Belki bazı vakıf ün. %50 %25 burslu programlarına yerleşebilirsiniz. 2013 yerleştirme sonuçları sayfasını inceleyebilirsiniz.

   • Korhan KÖROĞLU dedi ki:

    Ben şuan üniversitede mimarlık okuyan bi abiyle konuştum ve epiyi bilgi edindim. Bende müğendislik okumak yani sayısal okumak istiyorum. bu okulda ya ANADOLUYA geçip sayılsalı seçip sınava 3 yıl hazırlanacağım yada MESLEK ile devam edip ayrı bir dersaneye gidip bu sınavda çıkacağı halde meslekteki bölümümde görmüyeceğim dersleri (mat.fizik.kimya.biyoloji.geometri.)göreceğim ve üniversiteyi kazanamassam bile elimde iş olur . ne yapmam gerek??

    ama abiden öğrendiklerime kadar Meslek Lisesinden uçak müğendisliğe geçmek çok zormuş. Oyüzden anadolunun faydası olabirmiş dimi ?

    ve bu ygs-lys girip ort.ya okuldaki başarının %70 imi ne üzerine ekleniyomuş.doğrumu?

 85. armi dedi ki:

  Meraba hocm ben kiz meslek lisesinde cocuk gelismi okuyorum. Sinava girdim 140 barajini gectim ve yeni mezunum ayriten 2 yillik universite icin diploma notu ne derece etkili hatayda yasiyorum ama mkü yu en son tercih olarak birakacm basja bir yerin gelmesi mumkun mu yoksa mku yuksek ihtimalle gelirmi yardimci olsaniz..

 86. yağmur saritas dedi ki:

  Hocam Merhaba ben anadolu grafik tasarım i ve fotoğrafçılık bölümünden bu sene mezun olacağım obp puanım 58 yani 291 ygseye de girdim 202 puan aldım onu etkisi olacak mi üniversite de kendi bölümümu seçmeyi düşünüyorum sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım. Ek puan gelecek mi gelirse nekadar puan gelir toplamda puanım kaç civarında olur ?
  ilk tercihim izmir ikincisi ise Eskişehir üçüncü şu ise Kayseri olacak ek puan geldiğini dusunursek buralar olurmu Yardımınızi bekliyorum

  • alperturkoglu dedi ki:

   Mesajınızı ilk yazdığınız sayfayı CTRL-D ile sık kullanılanlara eklerseniz 2-3 defa yazmak zorunda kalmazsınız. Ben sorularınızı zaman buldukça cevaplıyor ve onaylıyorum. Bu nedenle mesajınızın ulaşmadığını zannedip tekrar tekrar yazmayınız. Cevabınız bu sayfada.

 87. Onur dedi ki:

  Hocam merhaba. ben endüstri meslek lisesi elektrik elektronik bölümü okuyorum. bu yıl mezun olacam. biyomedikal sınavsız geçiş hakkımız bulunuyor. 2013 biyomedikal yerleştirme sonuçlarını buraya yazabilir misiniz.? yerleşme şansım ne kadar olur yerleşebilir miyim.? antalyada okuyorum. teşekkürler.

 88. Nesrin dedi ki:

  Slmlar hocam tıcaret lısesı muhasebe mezunuyum acık ogretım sınavsız gecıs ıcın 14 ocakta basvurumu yaptım . otobus işletmecılıgı okumak ıstıyorum basvurudan once bolumumde bunu okuyabılecegımı arastırmıstım o yuzden sınava gırmedım. ancak sımdı bolum varmı yokmu goremıyorum ben muhasebe mezunu olarak otobus ısletmecılıgıne sınavsız gecıs yapamıyormuyum. birde tercıhler ve yerlestırme tarıhlerı ne zaman bılgılendırırsenız cok sevınırım ıyı geceler…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Otobüs İşletmeciliği değil Otobüs Kaptanlığı bölümü var ancak sizin sınavsız geçiş bölümünüz değil. Size ait sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz. Henüz net tarih yok. Temmuz 1. yada 2. haftası olabilir.

   • Nesrin dedi ki:

    Hocam bilgileriniz için çok tesekkür ederim ancak ben bir bilgiyle hareket etmiştim otobus işletmeciliği ne giriyordu cok uzuldum pekı ne onerırsınız suan bana gecıs hakkım vs..Ne yapabılırım orda okumalıyım işimle alakalı 🙁 Hocam birde mushabe alanının otobüs işletmeciligi bölümüne sınavsız geçiş yapabılecegını gosteren bir belge var elimde onu sizile nasıl paylasabılırım.. yanıltıldımmı??

    • alperturkoglu dedi ki:

     Nesrin Kardeşim, bence bilgi hatası olmuş. Çünkü böyle bir bölüm yok. Turizm ve Seyahat Hizmetleri bölümü ile karıştırılmış olabilir. Elinizdeki belge nedir bilmiyorum ama en güncel ve doğru kaynak 2014 kılavuzuna buradan bakabilirsiniz.

 89. Emre dedi ki:

  Merhaba. Şu anda bilişim teknolojileri bölümünde anadolu teknikte okumaktayım. Obp ile sınavsız geçiş hakkı ile bilgisayar programcılığını tercih edersem bana ek puan gelir mi ? Yani obp toplamda 0,12 mi olur 0.18 mi ? Teşekkürler…

  • alperturkoglu dedi ki:

   OBP = diploma notunuz X 5 şeklinde hesaplanır. Sınavsız geçişte bölüm öğrencilerinin notlarının hesaplanmasında bir birlerine üstünlükleri yoktur. Sizin dediğiniz okul puanı, alan dışı 2 yada 4 yıllık geçişte diploma notu X 5 X 0,12 şeklinde, alanla ilgili 4 yıllık tercihinde diploma notu X 5 X 0,18 şeklinde hesaplanır.

 90. müslüm dedi ki:

  ben 2013 mezunuyum bu sene (2014)burayı kazanabilme olanağım nedir

  BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ 101950554 Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi YGS-1 40 40 312,25000 12,2,D,92

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yerleştirme önceliğine göre, mezuniyet yılı olarak 2013’te 2012 mezunu alınmış Buna göre yorumlarsak 2014’te de 2013 mezunu alınma olasılığı var.

 91. yavuz dedi ki:

  bu seneki yerleştirme öncelikleri nerden öğrenebilirim bilecik myo için

 92. harun dedi ki:

  bu sene 2014 te yerleştirme öncelikleri geçen senkiye aynı mı olucak yani 2013 ten mi başlıyacak yerleştirme öncelikleri

 93. yavuz dedi ki:

  bu sene buraya yerleşme olanağım nedir mezuniyetim 2013

  101950536 Elektronik Haberleşme Teknolojisi YGS-1 40 40 264,65000 13,2,D,94
  bilecikliyim ve bilecik üniversitesi 95 doğumluyum

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yerleştirme önceliklerindeki “13” sayısı son mezunları aldığını gösteriyor. Yani 2013 yılında 2013 mezunları ile kontenjanı dolmuş, bu yılda 2014 mezunları ile dolabilir. Bu nedenle 2014 mezunlarına göre şansınız daha az olsa da tercihleriniz arasında olsun.

 94. Umut dedi ki:

  Hocam Selamünaleyküm bi sorum olacaktı ön lisans için son 3 yada 2 yılın kontenjanı dolmayan ve son yerleşen adayın sınavsız mı ygs puanıyla mı yerleştiğini nasıl öğrenebiliriz bu konuda bütün bölümleri yer alan ve hangi MYO’larda olduğunu görebileceğimiz bi yer var mı?

  Tercihlerde bu konu çok önemli biliyorsunuz 🙂

  Teşekkür Ederim

  Hayırlı Çalışmalar.

 95. ibrahim dedi ki:

  selam ben bileciktekim ve bu sene burayı kazanırmıyım geçen sene meslek lisesinden mezunum.

  BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ 101950554 Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi YGS-1 40 40 312,25000 12,2,D,92

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yazdığınız program hem önceki mezunlardan hem de il dışından öğrenci alan bir program. Siz METEB önceliğiniz de olduğu için çok rahat yerleşirsiniz.

 96. ibrahim dedi ki:

  selam aöf 2 yıllık lisans programlarına tercihte bulunsam yerleşebilirmiyim.geçen sene mezun oldum meslek lisesinden 2013 te elektrik bölümü.ygs puanım 191 yerleşebilme ihtimalim nedir.veya sınavsız geçişte yerleşirmiyim.elektrik üretim ve dağıtım bölümüde.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş bölümlerinize tercihte bulunurken önceki yıl mezunlarından alan programları tercih etmeniz halinde yerleşme ihtimaliniz yüksek. Eğer alan dışı tercihte bulunacaksanız, önceliğin o alanın öğrencilerinde olduğunu kontenjan kalması durumunda YGS puanı ile yerleştirilebileceğinizi unutmayın. Yazdığınız bölümün (elektrik üretim ve dağıtım)hangi okuldaki programına başvuracağınıza bağlı.

   • ibrahim dedi ki:

    aöf’ten sınavsız geçiş yapasam yerşebilirmiyim .örgün eğitimden yapsam geçebilirmiyim.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Aöf bölümü olarak zaten sadece Elektrik iletim üretim dağıtım bölümü var. Kontenjansız olduğundan tercih etmeniz halinde kesin yerleşirsiniz. Örgün eğitim diğer mesajımda yazdığım gibi tercih edeceğiniz yerin önceki yıl mezunlarından alan bir yer olması şansınızı artırır.

 97. harun dedi ki:

  selam ben 2013 te meslek lisesinden mezun oldum busene yani 2014 yerleşebilirmiyim.tercih yapmıştım ama kayıt olmadım geçen sene.2 soru lys myo engel olurmu.3 soru sınavsız geçişte yerleşebilme ihtimalim nedir

  • alperturkoglu dedi ki:

   1 ve 3 Tercih yaparken yerleştirme önceliklerinde önceki yıllardan alan yerleri tercih ederseniz şansınız olabilir.
   2. LYS girmeniz sınavsız geçiş tercihi yada alan dışı 2 yıllık tercihine engel değildir.

 98. Abdülsamed dedi ki:

  Selamun Aleyküm Hocam Ben Mesleki Açık Lise Bilişim Bölümü Okuyorum Son Sınıftayım Hiç Bir Alttan Dersim Yok Çok Şükür Bu Yıl Meslek Derslerimi Ve Beceri Eğitim Sınavımı Tamamlıyorum İNŞAALLAH.. Hocam Açıköğretim 24 Kredim Kaldı 31 Mayıs 1 Haziranda Sınavım Ve Bana 24 Kredilik Ders Verildi Yani Ful Çekmem Gerekiyor Eğer Olmazsa Ağustos’un 23 24’ünde Deki 3.Dönem Sınavında Biticek Kredim Hocam Size Sorum Şudur Ben Sınavsız Geçiş Hakkımı Kullandım Ağustos’ta Bitmesi Sorun oLur mu Yani Üniversite İşlemlerim Ne Zaman Başlayacak Ağustos’tan Sonra mı Cevaplarsanız Çok Memnun Olurum.. İlk Defa Yazıyorum Size Böyle Güzel Bir Sayfa Açmışssınız İnsanlar’a Yardımcı Oluyorsunuz Rabbim Razı Olsun.. Allah-u Teala Razı Olsun.. Allah-u Teala Ne Muradınız Varsa Hayırlısıyla Versin.. Rabbim Yardımcınız Olsun Hocam.. Sorumu Cevaplayacağınız İçinde Rabbim Razı Olsun AMİN YARABBİM.. ECMAİN İNŞAALLAH.. Teşekkürler Şimdiden Hayırlı Geceler ALLAH’A Emanet Olun..

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim. Tercihlerinizi Temmuz’da yapacaksınız. Yerleşmeniz durumunda açık lise ve mesleki açık lise öğrencilerine Kasım ayının ilk haftasına kadar kayıt imkanı tanınıyor. İnşallah Ağustos sınavları yada olmadı ek sınavlarla mezun olursunuz. Benim öğrencilerimden geçen sene bu şekilde 5-10 öğrencim geç kayıt yaptırdı. Sizlerden Allah razı olsun.

   • Abdülsamed dedi ki:

    AMİN ECMAİN İNŞAALLAH Sağolun Hocam Hocam Bunu Her Üniversite Sağlıyor mu Peki Kasımın iLk Haftasına Kadar Bu Her Yıl Garantiyse Gerçekten Çok Ferahlicam Rahatlicam Allah Nasip Ederse Eylüldeki Sınavda Mezunum Ek Sınava Kalmaz İNŞAALLAH.. 24 Kredim Kaldı Sadece Zaten Eylül’deki Sınav Son Sınav Olduğu İçin 40 Kredi Veriyor O Yüzden Bitiririm Allah’ın İzniyle Garantimi Hocam Bu Her Yıl Bunuda Cevaplarsanız Çok Memnun Olurum Teşekkürler Hocam. 🙂

 99. büşra dedi ki:

  merhaba benim diploma notum 74 lerde keskin myo çocuk gelişime girme şansım nedir ayrıca 2013 yılında diploma notunu kaçla kapatmış şimdiden bilgileriniz için teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Geçen yılki yerleştirme öncelikleri 13,2,İ,95 ve OBP puanı 349,65000 buna göre 69,93 diploma puanı ile yerleşmiş. Eğer bu yıl mezun oluyor ve Kırıkkale’de iseniz yerleşme olasılığınız yüksek.

 100. büşra dedi ki:

  verdiginiz bilgiler için teşekkürler

 101. büşra dedi ki:

  ben sınavsız geçişle kendi bölümüm olan çocuk gelişimi tercih yapsam örgün egitim olarak açıkögretimden sosyal hizmetleri okusam bu mümkünmüdür ayrıca açıkögretimden okumam için bi baraj puanı varmı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Önce örgün bölüme tercihlerinizle yerleşmeniz lazım ki sınavsız 2.üniversite kapsamında aöf sosyal hizmetlere başvuru yapabilesiniz. ÖSYM tercihleri Temmuz’da, 2.üniv. başvuruları Eylül-Ekim ayında.

 102. umut dedi ki:

  Hocam Selamlar önlisans bölümlerinin meslek lisesi mezunlarından minimum istedikleri obp puanı var mı? Yoksa boş kontenjan kalırsa en düşük obp puanıylada girilebilir mi?

  Hocam ikinci sorumda reklam olmasın diye site ismini vermiyim sitede hangi bölüme enson kimin yerleştiği yazıyordu x bölümüne yerleşen aday – Alan Dışı – yazısı kafamı karıştırdı çünkü diğer başka bir bölümde – YGS Puanıyla – yazıyordu? Bunu pek anlamadım alan dışı bölüme girebilmek için ygs puanı gerekmiyor mu? Yani ygs puanıyla yerleşti diye ayrıca yazılmış.

  Hocam uzun oldu kusura bakmayın 🙂

  • umut dedi ki:

   Hocam son bir sorum 🙂

   x bölümüne son yerleşen aday alan dışı yazısı konusu; bu bölüme sınavsız geçiş hakkı olupta örnek: obp’si düşük yaşı 25 ve mezuniyet yılı 1990 olan birisi yerleşmiş (örgün olarak)fakat dolmadığı için alan dışından aday alınmıştır bu bumudur Hocam?

   Teşekkür ederim 🙂

  • alperturkoglu dedi ki:

   Minimum puan yok. Kontenjan boş olursa en düşük OBP olan 250 ile de yerleşilebilir. Alan dışı ise YGS puanı ile yerleşmiştir. Açıklayıcı olsun diye böyle yazılmıştır. Site ismi yazabilirsiniz. Ben gerekirse sansürlerim 🙂

 103. büşra dedi ki:

  ben çocuk gelişim bölümü okuyorum bu yıl son senem 2 yıllık bölümüm dışı tercih yapabilirmiyim sınavsız geçiş hakkımı kullanırsam açıktan sosyal hizmetleri okuyabilirmiyim bunun için baraj puanı var mı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişle sadece alanınızla ilgili bölümlere tercih hakkınız var. Sosyal Hizmetler de zaten alanınız sayılıyor. Tercih yapabilirsiniz.

 104. kerim dedi ki:

  Elektrik elektronik bolumu direk gecis yaparak is guvenligine gidebiliyoz mu

 105. yasin dedi ki:

  hocam ben sakarya üniversitesi uzaktan eğitim yapmak istiyorum bilişim teknolojileri okuyorum yatay geçiş yapabilirmiyim diploma notum :70 yatay geçiş hakkım varsa kesin çıkar mı
  bir sorum daha olucak konuyla alakası yok ama bir firmada bilgi işlemde çalışsam ne kadar maaş alırım (2,5 yıl falan çalışmayı düşünüyorum)

  • alperturkoglu dedi ki:

   1-Yatay geçiş, 2 yada 4 yıllık okuduğunuz bölümden başka bir üniversitenin aynı programına geçiş demektir.
   2-Meslek lisesinde müdür yardımcısıyım bir firmada bilgi işlemde çalışan birinin maaşını nasıl bilebilirim?

 106. onur dedi ki:

  Hocam merhaba.. sınavsız geçişlerde 2 yıllık makine bölümünü tercih etmek istiyorum. Bu tür uygulamalı bölümlerin uzaktan eğitimleri varmı?

 107. kadir dedi ki:

  Hocam ben bu sene ygsden basarılı bir puan alamadım sınavsız geçiş yapmayı düşünüyorum.Anadolu teknikte elektrik elektronikte okuyorum.Ankarada oturuyorum ben şimdi ankaradaki meslek yüksek okullarına basvuru yapsam beni alırlar mı?diploma puanım 64

 108. mehmeteroğlu dedi ki:

  Selam sınavsız geçiş için tercihler hangi tarihte yapılacak

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş tercihi için ayrı bir tarih yok. Kesin tarih gün olarak belli olmamakla birlikte tüm puan türleriyle ve sınavsız geçiş tercihleri Temmuz ayı içerisinde yapılacak.

 109. rıdvan dedi ki:

  hocam iyi günler ben istanbulda eml inşat teknolojisi okuyorum.2 yillik sinvsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum.sizce yildiz teknik myo harita kadastro, mimari restarasyon, insaat teknolojisi yerlesebilirmiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Normalde sadece 1 bölüm olursa bakıyorum ama sizin için bu seferlik inceleyelim.
   3 bölümünde 2013 yerleştirme öncelikleri sütununda okul türü “3” olarak görünüyor. Bunun anlamı son yerleşen öğrenci Teknik Lise mezunu, yani EML’lere sıra gelmeden kontenjan doluyor.
   Harita ve Kadastro 281,60000 13,3,İ,94
   Mimari Restorasyon 385,15 13,3,İ,95
   İnşaat Teknolojisi 356,95000 13,3,İ,94

 110. umut tunç dedi ki:

  hocam merhaba YGS-1=146,87209 YGS-2=141,52494 YGS-3=175,41188 YGS-4=172,12610
  YGS-5=171,07140 YGS-6=160,33462 ygsden puanlar böyle ticaret meslek lisesindeyim mevzuniyet bu yıl olacak bu puanlar bana bir yardımı olurmu yada sınavsız geçiş için muhasebe bölümüyüm bu puanlar ile bölümü değişebilirmiyim muhasebe okumak istemiyorum 1996 dogumluyum ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu puanlarla aöf 2 ve 4 yıllık kontenjansız tüm bölümleri tercih etme hakkınız var. Belki örgün 2 yıllıklarda vardır ama araştırmanız lazım.

 111. UmutÖTÜK dedi ki:

  Merhabalar Hocam Bizleri bilgilendirdiğiniz için size çok teşekkür ederim Hocam size sorum şu şekilde açık konuşucam Hocam ben 92 doğumluyum lisedeyken okulu biraz boşladım ve açıktan gitmek zorunda kaldım Çok şükür bitirdim meslek lisesi mezunuyum ve şimdi örgün okumak istiyorum diplomamda veriliş tarihi 2012 yazıyor ama ösym sitesinde 2011 görünüyor sizce hangisi doğru ve yöp 2013’ü inceledim 11,2,D,92 öncelik sırasında kendi bölümüme uyan bölümler var bu bölümleri yazsam şansım nasıl olur? Yani 2013 yılında mezun olan biri bu bölümü yazsa öncelik kime verilir?

  Biraz uzun oldu Hocam kusura bakmayın 🙂

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sizin diploma veriliş tarihinize göre sistemdeki bilginizi düzelttirmeniz gerekiyordu. Öncelik daima son mezunlarındır. Yani önce 2014, sonra 2013 ve 2012, 2011 şeklinde olur.

   • UmutÖTÜK dedi ki:

    11,2,D,92 Burdaki 11’in pek bi önemi yok benim için doğrumu Hocam
    xx,2,D,92 benim mezuniyet yılına bakmadan tercih yapmam lazım sanırım?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Önceki mezunların yerleşebildiği programları tercih etmeniz durumunda şansınız daha yüksek olacaktır. (Bence mezuniyet yılına bakmalısınız)

     • UmutÖTÜK dedi ki:

      Hocam çok teşekkür ederim ALLAH Razı olsun sizden

      Son bi sorum 🙂 Kendi alanım için yeni düz lise mezunlarına göre öncelik bendemi yeni düz lise mezunların damı Hocam?

      • alperturkoglu dedi ki:

       Düz lise mezunlarının sınavsız geçiş hakkı olmadığından öncelikleri gibi bir şey söz konusu değil. 1980’de enstitü bitirmiş olan meslek lisesi mezunu 2014 lise mezunundan önceliklidir diyebiliriz. 🙂

      • UmutÖTÜK dedi ki:

       Hocam çok teşekkür ediyorum Hayırlı çalışmalar 🙂

   • burak dedi ki:

    hocam mrb kolay gelsın 2003 meslek lısesı elektırık bolumu mezunuyum ıs saglıgı ve ıs guvenlıgı uzmanlıgı yada sıvıl savunma ve ıtfaıye bolumlerı sanırım benım alan koduma uyuyor sınavsız gecısde tercıh etsem gelme sansı nedır oncelık yenı mezunlaramı acaba sansım varmı yokmu tercıhımı yapmamda fayda varmı aydınlatırsanız sevınırım.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Mezuniyet alan kodunuz 1491 ise bu bölümler sizin sınavsız geçiş bölümleriniz. Kodu özellikle söylüyorum çünkü tüm elektrik mezunları aynı koda mezun olmuyor ve bu bölümlere sınavsız geçiş hakları olmuyor. Öncelik son mezunlara olduğunda açıkçası bu bölümlerin örgün programlarına yerleşmeniz çok zor. Ancak İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünün geçen sene Atatürk Ü. açıköğretim programı açıldı. Tercihleriniz arasına alırsanız yerleşme olasılığınız yüksek.

 112. gülnur dedi ki:

  hocam merhaba ben muhasebe ve finansman okuyorum sosyal güvenlik okumak istiyorum sinopta yaşıyorum ama istediğim okul düzcede ygs ye girdim ancak 4 yıllık bankacılık ve sigortacılık oluyor bende bu bölümü istemiyorum.okul puanım yaklaşık 63 felan 1996 doğumluyum acaba bu dölüme yerleşme ihtimalim yüzde kaç ve sivil hava ulaştırmayada aynı şekilde yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

 113. derya dedi ki:

  mrb ben açık lise mezunuyum ygs 140 barajı geçemedim 135 de kaldım sınavsız geçiş yapabilirmiyim meslek liseliler yeleştikten sonra

 114. emrah dedi ki:

  hocam ben sınavsız geçişe baş vurmak istesem neler yapmam lazım ve nereye gitmem lazım

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ocak ayında YGS başvuru ile zaten sınavsız geçişten de yararlanabiliyorsunuz. Temmuz ayında alanınızla ilgili programlara tercihte bulunabilirsiniz.Diğer mesajda da yazmıştım. Şu adresteki tabloda üst kısımda sınavsız geçişle yerleşebileceğiniz aöf bölümleri yer alıyor.

 115. HAYRULLAH dedi ki:

  HOCAM BEN İNŞAAT TEKNOLOJİSİ EML LİSESİ SON SINIFDA OKUYORUM.YGS GİRDİM BAŞARILI BİR PUAN ALAMADIM.SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMI KULANMAK İSTİYORUM.İSTANBUL DA OTURUYORUM.İSTANBUL İÇİNDE İNŞAAT TEKNOLOJİSİ VEYA MİMARİ RESTARASYON OKUMAK İSTİYORUM.SİZCE İSTANBULDA ( YILDIZ TEKNİK,İSTANBUL AYDIN,İSTANBUL GELİŞİM,ŞİŞLİ MYO %50 , %70 , TAM BURSLU ) VEYA GİBİ ÜNİVERSİTELERE YERLEŞEBİLİRMİYİM.DİPLOMA NOTUM 70,1996 DOĞUMLUYUM.YARDIMINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfada İnşaat Teknolojisi şu sayfada da Mimari 2013 yerleştirme sonuçları yer alıyor. Yerleştirme öncelikleri sütununda İstanbul için “İ” ifadesi olan, okul türü 2 olan yerleri inceleyin. OBP puanınızda 350 yapıyor. Buna göre cevaba ulaşabilirsiniz.

 116. emrah dedi ki:

  hocam ben ösym girdim ama barajı geçemedim sınavsız geçiş için ne yapmam lazım ticaret meslek lisesi mezunuyum bir ara üniversteye gittim ama sonra akdımı aldım yeniden açıktan okumak için ne yapmam lazım….

 117. elif dedi ki:

  Hocam Merhaba ;
  ben 2008 çocuk gelişimi mezunuyum. Bu sene ygs ye girdim ve barajı geçemedi m. Açıköğretim den devam etmek istiyorum. Bunun için baraj puanı önemli mi. Yada sınavsız geçiş hakkımı kullanarak açıköğretim okuyabilir miyim? Lütfen beni bilgilendirir misiniz bu konuda ? Çok merak ediyorum

  • alperturkoglu dedi ki:

   Çocuk gelişimi ve Sosyal Hizmetler bölümlerinin açıköğretim yada örgün bölümlerine sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. Mezuniyet tarihiniz eski olduğu için örgün bölümlere yerleştirilmeniz zor ama açıköğretim bölümlerine yerleştirilirsiniz. Tercihler Temmuz ayında internet üzerinden yapılacak.

 118. Ayşe dedi ki:

  2014 ygs sınavına girdim fakat kazanamadım. Sınavsız geçişe de müracaat etmemiştim. 1988 kzı meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum. Sınavsız geçiş e Açıkoğretim 2 yıllık muracat edebilirmiyim ne zaman kayıt yaptırabilirim? çocuk gelişim dışında hangi bölümlere müracat edebilirm

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS başvurusu yaparak otomatik olarak sınavsız geçiş için de başvuruda bulunmuş oluyorsunuz. Sınavsız geçişle açıköğretim çocuk gelişim ve sosyal hizmetler bölümlerine tercihte bulunabilirsiniz.Temmuz’da tercih yapacaksınız. Alan dışı tercih şansınız yok.

 119. leyla dedi ki:

  hocam ben gecen sene yani 2013 te sınavsız geçişimle iki yıllığa yerlestim kendi bölümüme. ama gitmedim. bu sene tekrar girdim sınava ve iyi bi puan aldım 4 yıllık bi yer yazmak istiyorum ama puanımda bi kırılma olur mu ? çünkü sınavsız geçişte olsa yerleştirildim bi yere geçen sene ..

 120. enhar dedi ki:

  hocam ben gecen sene yani 2013 te sınavsız geçişimle iki yıllığa yerlestim kendi bölümüme. ama gitmedim. bu sene tekrar girdim sınava ve iyi bi puan aldım 4 yıllık bi yer yazmak istiyorum ama puanımda bi kırılma olur mu ? çünkü sınavsız geçişte olsa yerleştirildim bi yere geçen sene ..

 121. lale gunes dedi ki:

  Okul birincileri icin ayrilan konteyjanlara girmek icin ygs den aldigimiz puan onemli mi acaba

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tabiki önemli. Bazı 4 yıllık fakülteler YGS ile öğrenci alıyor. LYS ile alanlarda da LYS puanı hesaplanırken YGS puanınızdan da faydalanalıyor.

 122. Fatih dedi ki:

  S.a ben bi sene yeni mezun olacak meslek Lisesi’n den ygsem kötü gecti sinavsiz gecis hakkımı istediğim illere girebilirmiyim ve en çok istediğim il bolu olur mu gelerin mı sizce ama sunu bilemiyorum bolu 2 yıllık öğrencileri alıyorlar mı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alanınızla ilgili programların bulunduğu tüm il ve okullara tercihte bulunabilirsiniz.(30 adet) Ama kesin yerleşeceksiniz diye birşey yok. Yerleştirme önceliklerini şuradan okuyunuz.

 123. ercan dedi ki:

  iyi geceler;ben sağlıkmeslek lisesi çıkışlıyım ocak ayında ygs başvurularında sınavsız geçişi tercih etmedim.Şuan tercih edip bölümüme uygun 2 yıllık bir bölüm tercih edebilirmiyim.Yardım ve bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Başvurularda zaten birşey yapmanıza gerek yoktu. Temmuz’da alanınızla ilgili programlara sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

   • ercan dedi ki:

    hocam üniv.danıştım sınıvsız geçiş formunu doldurmanız gerekmekteydi;yoksa yapamazsınız diyor.YGS’ye girmem yeterli olmaz diyor.Onlara gösterebileceğim bir yürülük kaynağı varmı;yada bir belge ösym’den baktım bulamadım.Teşekkür ederim şimdiden bilgileriniz için.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Şimdi şunu iyice anlayalım. Siz Ocak ayında YGS başvurusunda bulundunuz ama sınavsız geçiş başvurusunda bulunmadınız. Ben böyle anladım. Eğer böyle sie Kılavuzun içindekiler kısmından sonra gelen 1 nolu sayfasında 2.2. YGS’YE GİRME ZORUNLUĞU VAR MIDIR? diye bir bölüm var. Bu maddeyi dikkatli okusunlar. Yok eğer siz hiç başvuru yapmadıysanız haklılar bu yıl için sınavsız geçiş hakkınız yok.

 124. Hümeysa dedi ki:

  selamünn aleyküm ben sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum meslek lısesı öğrencısıyım yenı menzun olacam tercıhler ne zaman başıyor ve ne yapmam gerekıyor bilgi verırsenız çok sevinirim…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aleyküm selam. Ocak ayında başvuru yaptıysanız alanınızla ilgili bölümler için Temmuz’da tercih yapacaksınız. O zamana kadar birşey yapmanıza gerek yok.

 125. Umut* dedi ki:

  Selamlar Hocam sorum şu şekilde ben liseyi açıktan bitirdim Meslek Lisesi Motorlu araçlar teknolojisi bölümü mezunuyum.

  Sınavsız geçiş yapmak istiyorum Alan dışı tercih yapsam örnek

  bilgisayar programcılığı bölümünü 1. tercihe yazmış olsam bu bölümün kontenjanı dolmasa alan dışı olduğum için yerleşme şansım var mı?

 126. Tülay dedi ki:

  Merhabalar,oğlum bu yıl meslek lisesi bilişim teknolojileri ağ işletmenliğinden mezun olacak.Lgs ye girdi ayrıca YDS de girecek . Hiçbir konuda tam bir bilgimz yok.LYS Sınavlarına girerse sınavsız geçiş yüksek okul şansı iptal oluyormuş diye duydum bu doğru mudur?Bir de istanbul içinde hangi yüksek okullara girme şansı vardır .Diploma notu 80 üzerinde gelecektir.şimdiden teşekkür ediyor cevaplamanızı rica ediyorum.

  • alperturkoglu dedi ki:

   LYS yada YDS’ye girmesi durumunda sınavsız geçiş hakkı kaybolmaz. Diğer sorunuz için sizin bölüm belirtmeniz lazım. Örneğin Bilgisayar Programcılığı derseniz şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçlarını inceleyebilirsiniz. (OBP puanı 400, ancak yerleştirme önceliklerinde puandan önce, mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi önceliği olduğunu unutmayın)

 127. onur dedi ki:

  merhaba endüstri meslek lisesi elektrik elektronik bölümü okuyorum. ygs sınavına girdim. bize okul ek puan vercek mi ygs puanına.? birde astsubay okullarına ön kayıt yaptırdım bu sivil üniversiteye girmeme engel olur mu .?

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS’de 140 barajını geçmeniz durumunda alan dışı ön lisans ve lisans bölümlerini tercih ederseniz diploma notunuz X 5 X 0,12 kadar ek puan alırsınız. Alanınızla ilgili lisans programı tercih ederseniz Diploma notunuz X 5 X 0,18 kadar ek puan alırsınız. Engel olmaz.

 128. yasin dedi ki:

  dumlupınar üniversitesi tavşanlı myo internet ve ağ teknolojileri bölümü öncelikleri
  13,3,D,95 öncelikli olan bölüme yatay geçiş yapıcam ama çıkmaz diye korkuyorum sizce girebilirmiyim kendi alanım diploma notum 68 ve 1995 doğumluyum öncelikle alakalı bir sıkıntı olur mu

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bölümün önceliklerindeki “3” teknik lise mezunlarının yerleştiğini gösteriyor. Siz meslek lisesi mezunu olacaksınız. Tercih edin ama bu durumun şansınızı düşürdüğünü unutmayın.

 129. Mesut Tuma dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar. Ben elektronik bölümü mezunuyum. Sınavsız geçiş hakkıyla elektrik bölümlerine kayıt olabilir miyim?
  İlginiz için teşekkürler.

 130. yasin dedi ki:

  hocam ben iki yıllık özel üniversitede %50 burslu olarak okumak istiyorum bana burs veya öğrenim kredisi verilir mi acaba ?

 131. seher dedi ki:

  mrhba hocm ben 2013 mezunuyum gecen yıl sınavsız geçiş hakkımı kullandım yerleştımde fakat gitmedim bu yıl ygs ye hazırlanıyorum acaba alan dışı tercıh versem puanım kırılır mı gecen yıl tercıh verip gitmedigim bölüm yüzüncü yıl işletme bölümü.

 132. serap dedi ki:

  Hocam merhabalar; 98 Ticaret lisesi mezunuyum. Bölüm muhasebe Ocak 2014 sınavsız geçiş için başvurumu yaptım. şimdi bildiğim kadarıyla kendi bölümümü yazmalıyım ve temmuz ayında yerleştirmeler var deniyor. Temmuz ayına kadar eskiden sınavlar oluyordu şimdi sınavlar ne zaman başlayacak ve bize eskiden olduğu gibi seçme formu gelecek mi? umarım anlatabilmişimdir. İyi çalışmalar

  • alperturkoglu dedi ki:

   23 Mart’ta sınav var. Ancak siz sınavsız geçişten faydalanacağınız için sınavla bir işiniz yok. Temmuz ayında yerleştirme kılavuzu internetten yayınlanacak. Siz tercihte bulunacağınız programların kodlarını oradan bakarak, yine internet üzerinden aday işlemleri ekranından tercih yapacaksınız. Sınavsız geçiş tercihinde bulunabileceğiniz bölümlere şu sayfadan bakabilirsiniz.

 133. yigit dedi ki:

  hocam merhabalar. yaşı küçük olanlara mı öncelik sağlanıyor? yani 1997 doğumluyum ve 1996 doğumluların önüne mi geçerim? ikinci sorum ise anadolu meslek lisesi bilişim okuyorum ve burdurdaki 40 kontejyanlı bir bölüme tercih yapmak istiyorum. girme şansım nedir?
  eklemeyi unutmuşum özür dilerim, kocaeli’de okuyorum. gitmek istediğim bölüm mehmet akif ersoy üniversitesi, ve kontejyan 40. yani girme şansım çok mu az?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yerleştirme önceliklerinde yaş en son kriterdir. Eğer bahsettiğiniz program Bilgisayar Programcılığı ise 2013’te dışarıdan öğrenci almış. Okul türünüz anadolu olduğu için önceliğiniz olur. Geçen seneki taban OBP puanı 442,6000 yani diploma notu 88,52 olan öğrenci yerleşmiş. Bunu da göz ardı etmeyin.

   • yigit dedi ki:

    Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Coğrafi Bilgi Sistemleri istiyorum. elinizde oranın alım bilgisi var mıdır hocam? yerleşme şansım vardır umarım kocaeliden

    • alperturkoglu dedi ki:

     Normal öğretimi yerleştirme önceliklerine göre 373,95 OBP puanı ve 13,2,D,95 (Son mezunlardan ve il dışından da öğrenci alıyor.) Alan dışı öğrenci almıyor.
     2.öğretimi sınavsız geçiş öğrencilerinin tamamı yerleşiyor. Alan dışından YGS puanı ile öğrenci alıyor. Alan dışı için Taban puanı 238,4051

 134. yasin dedi ki:

  hocam iki yıllık özel üniversite burslu olarak tercih edilirken(140 barajını geçmek şartıyla) ygs puanına diploma notu eklenirmi acaba (diploma notum:71)

 135. ahmet dedi ki:

  2 yıllığa açıköretim hakkım varsa ne zaman ve nasıl müracat etmem gerekir şimdiden teşekkürler

 136. ahmet dedi ki:

  ben 1999 motor meslek lisesi mezunuyum 2 yıllığa sınavsız ve açıköğretimden okuyabilirmiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   15 Ocak’a kadar başvuruda bulunduysanız, aşağıdaki bölümlerin aöf programlarına tercihte bulunabilirsiniz.
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
   İş Sağlığı ve Güvenliği

 137. hans dedi ki:

  hocam ben meslek lısesı mezunuyum sınavsız gecıs olarak nevsehıre yerlestım ama ılk donem hıc gıtmadım 2.donem kaydımı alıp gazıantebe gecebılırmıyım yanı ıkıncı donem gazıantapte devam etmek ıstıyorum . bılgısayar teknolojılerı okuyorum. sımdıden tesekkurler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yüksek okulda kaydını yada naklini aldırmak gibi birşey söz konusu olmaz. 1.sınıfı başarı ile tamamlasaydınız yatay geçiş şansınız olabilirdi.

 138. yasin dedi ki:

  hocam ben bilişim teknolojilerinden bu sene mezun olucam inşallah istanbulda okumak istiyorum (iü,ytü)gibi. ygs barajını geçersen kesin gidersin diyolar sizce doğrumu doğru değilse diploma notum 71 istanbulda okuyabilirmiyim sizce (istanbulda okuyorum)

 139. Onur dedi ki:

  iklimlendirme ve soğutma teknolojisi alanı için kocaeli myo yerleştirme sonuçlarını görmemiz mümkün mü teşekkürler

 140. ozan dedi ki:

  Arkadaslar ben bu sene sinavsiz gecis hakkimi kullancam universite için meslek lisesi muhasebe mezunuyum sivil havacılık isletmeciliği ve sağlık kurumları işletmeciliği arasında tereddutteyim bana uardimci olursaniz sevinirim

 141. Onur dedi ki:

  Teknoloji Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Ne Kadar Puanla ALIYOR .? 2013 yerleştirme puanları ne kadardı ben endüstri meslek lisesi elektrik öğrencisiyim teknoloji fakültelerinin puanları düşük oluyormuş .?

 142. mesut dedi ki:

  Ben kendi alanimda seçim yapmak istemiyorum iki yıllık başka bir seçim yapabilirmiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş kendi alanınızdaki bölümler için geçerlidir. Alan dışı tercihi YGS’ye girerek yeterli puanı almanız durumunda tercih edebilirsiniz.

 143. can dedi ki:

  Hocam sorularimi cevapladiginiz icin cok tesekkur ederim.Bir sorum daha olacakti.Hocam sinavsiz gecis basvurusu yaptim ama hocalarim gecen sene sinavsiz gecis yaptigim icin bu sene sinavsiz gecis yapamayacagimi soyluyor.OSym kilavuzunda sinavsiz gecis 1 kere kullanilir diye yaziyormus.Rehber hocam boyle deyince icime bir suphe dustu.Dogru mu bu?yoksa bu sene de sinavsiz gecis yapabilir miyim?cok sagolun hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kılavuzun neresinde yazıyormuş bu. Can kardeşim sınavsız geçiş hakkınızı istediğiniz zaman ve istediğiniz kadar kullanmanıza hiç bir engel yoktur.

   • can dedi ki:

    hocam çok teşekkür ederim.Son bir sorum daha olacaktı.Ben başvurumda bir yükseköğretim proğramına kayıtlıyım seçeneğini işaretledim.sınavsız geçiş yaptığımda bir yükseköğretim proğramına kayıtlı olduğum için yerleşmem konusunda ilerde bir sıkıntı olur mu?

 144. can dedi ki:

  hocam merhaba.hocam sınavsız geçişle bu sene 2 myo başladım.bu sene bir daha sınavsız geçiş yapabilir miyim??

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanmaktan bahsediyorsanız evet 15 Ocak’a kadar başvuru yapıp Temmuz’da tekrar sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz.

 145. mustafa dedi ki:

  2011 yılında mezun oldum ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım 2014 yılında bu hakkımı kullanabilir miyim?

 146. can dedi ki:

  Hocam öncelikle merhaba.Bir konu hakkında bilgi almak istiyorum.Ben 2 yıllık myo hazırlık bölümünü okumaktayım.Bu sene bir daha sınavsız geçiş yapacağım.Sınavsız geçiş tercihimde tercih etiğim okul beni değerlendirirken okumakta olduğum hazırlıktaki ders notlarımı değerlendirmeye alırlar mı?çok teşekkürler hocam

 147. Görkem dedi ki:

  Hocam geçen sene anadolu meslek lisesi[kız teknik], yiyecek içecek bölümünden mezun oldum . Diploma notum 63,41 ve 95liyim. Sınavsız geçiş hakkımı tekrar kullanmak isityorum, parayıda yatırdım ama sonradan açıkta kalma ihtimalimi hiç düşmediğimi fark ettim .Acaba açıkta kalma oranım hakkında bir fikriniz olabilirmi? Eğer cevaplarsanız çok sevinirim hocam .

 148. zeynep dedi ki:

  hem LGS YE BASVURU HEMDE SINAVSIZ GECİŞ İÇİN İKİSİNEDE BASVURU YAPABILIYORMUYUZ?? BEN İMAM HATIP MEZUNUYUM SADECE İLAHİYAT Mİ TERCİH EDEBILIRIM SINAVSIZ GECİŞ TE

  • alperturkoglu dedi ki:

   LGS değil YGS demek istediniz herhalde. 40 TL yatırarak YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretlediğinizde her ikisinden de faydalanabiliyorsunuz. Evet sınavsız geçişle sadece ilahiyat tercih edebilirsiniz.

 149. isa dedi ki:

  lise son sınıfım bölümüm elektrik itfaiyecilige direk geçiş yapabiliyomuyum veya hangi bölümler direk geçiş yapabiliyor

 150. erman dedi ki:

  endüstri meslek lisesi metal bölümü mezunu bir adayım . sınav sistemi hakkında pek bir bilgim yok ama mart ayındaki sınava girersem eğer hangi soruları çözücem örneğin mat türkçe vs.. bilgi alabilirmiyim..birde bölümümle ilgili hangi alanları seçebiliyorum dört yıllık.. teşkkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   4 yıllık fakülte için önce YGS sınavına gireceksiniz, 180 ve üzerinde alırsanız LYS sınavına girme hakkınız olacak.Ek puan alabileceğiniz 4 yıllık bölümleriniz: MF-4 (Matematik ve Fen ağırlıklı LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına girmelisiniz.)
   İmalat Mühendisliği (M.T.O.K.) MF-4
   Malzeme Bilimi ve Mühendisliği (M.T.O.K.) MF-4
   Metalurji ve Malzeme Mühendisliği (M.T.O.K.)4 MF-4

 151. Onur dedi ki:

  Merhaba. Elektrikli Ev Aletleri bölümünde okuyorum endüstri meslek lisesinde son sınıf öğrencisiyim. üniversitede elektrikli cihaz bölümü istiyorum. fakat bu bölüm benim meteb içinde yok. yerleşme şansım var mı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Şu sayfada bölümün 2013 yerleştirme sonuçları var. Yerleştirme öncelikleri kısmında “D” yazan yada boş olan bölümlere tercihte bulunabilirsiniz.

   • onur dedi ki:

    13,2,D,91 bu ne demektir tam anlayamadım . bilgilendirir misiniz anlamı nedir bunun .?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Son yerleşen öğrencinin, (13) 2013 mezunu olduğunu, (2) Meslek Lisesi mezunu olduğunu, (D) il dışından yerleştiğini, (91) 1991 doğumlu olduğunu gösteriyor.

     • onur dedi ki:

      peki aynı üniversiteden mesela hem elektrik hemde elektrikli cihaz teknolojisini seçme gibi bir şansımız var mı yani iki tercih.? hangisi tutarsa.

 152. meliha dedi ki:

  gecen sene sınava gırıp barajı gecemedım onun ardından sınavsız gecıs yaptım olmadı bu sene fazla calısmadım kendıme guvenım yok acaba sınava gırp denemelımıyım yoksa dırek sınavsız gecıs mı yapmalıyım ? fıkır verır mısınız ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alan dışı tercih yapmayı düşünüyorsanız sınava girin. Sadece alanınızla ilgili sınavsız geçiş bölümlerine tercih yapmayı düşünüyorsanız sınava girmenize gerek yok.

 153. Hasan dedi ki:

  merhaba
  -şuan bir myo da kayıtlıyım tekrar sınavsız geçiş hakkınnı kullanabilirmiyim?
  -sınavsız geçiş hakkını açıköğretim ön lisans bölümlerinede yapabilirmiyim.

  2010 ticaret lisesi mezunuyum suan myo ya kayıtlıyım halen

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tekrar sınavsız geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz. Ancak halen myo kayıtlı olduğunuzdan bu hakkınızı 2.üniversite kapsamında da kullanabilirsiniz.Şu sayfadaki bölümleri inceleyin. Yalnız bunların başvuruları eylül ekim gibi oluyor.

 154. ayşe dedi ki:

  sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü son sınıf öğrencisiyim üniversitede paramedik okumak istiyorum bizim sınavsız geçiş hakkımız var ama gelmeme ihtimali var diploma notu düşük ygsye girdiğimde puanım yüksek olursa sınavsız geçiş yapanlardan önceliğim olurmu

 155. Muhammed dedi ki:

  Ben geçen yıl And. Ticaret Meslek Lisesinden mezun oldum bu yıl üniv. sınavına hazırlanıyorum başvuru yapacağım fakat sınavsız geçişe başvurduğum zaman Ygs ile yerleşemiyor muyum? -Çünkü bildiğim kadarıyla 2 yıllık bölümler 200 den almaya başlıyor ben 200 ü geçsem Ygs ile mi yoksa sınavsız geçiş hakkımla mı yerleşirim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yanlış biliyorsunuz! Tercih ettiğiniz programa göre değişmekle birlikte ön lisans programları 140 puan alanlar tercihte bulunabilir. Asıl yanlış düşünülen nokta ise sadece kendi alanınızla ilgili program tercih edecekseniz YGS sınavı size hiç bir avantaj sağlamayacaktır. 500 tam puan bile alınmış olsa önce sınavsız geçiş öğrencileri yerleştirilecektir. Eğer alan dışı tercih düşünüyorsanız YGS sınavına girmelisiniz.

   • Muhammed dedi ki:

    Benim Ankara içi Bilgisayar Programcılığı na gitme ihtimalim 78,26 diploma notuyla Ankarada Bilgisayar Programcılıına sınavsız geçişle alıyorlar sanırım ve Ygs nin bunda hiçbir etkisi olmuyor eğer yanlış anlamadımsa

 156. ibrahim dedi ki:

  Merhaba ben 2010 yılında elektrik elektronik bölümü mezunuyum yazılardan okuduğum kadarıyla sınavsız geçiş hakkım halen var istediğim bölüm iş sağlığı ve güvenliği bölümü tercih edebiliyor muyum? şimdiden teşekkürler.

 157. Zeynep dedi ki:

  Merhaba
  Adim Zeynep.1999 meslek lisesi cocuk gelisimi mezunuyum.Sinavsiz gecis hakkimi hala kullanabilirmiyim.Hicbir yere kayit olmadim.
  Bilgilendiriseniz sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet sınavsız geçiş tercihinde bulunma hakkınız hala var. Ancak öncelik son mezunlara olduğu için sadece açıköğretim Çocuk Gelişimi ve Sosyal Hizmetler için şansınız olabilir.

   • murat dedi ki:

    hocam merhaba hocam ben gecen sene yani 2013 te sinavsiz gecisle 2 yillik myo yerlestim kayit oldum ve bu sene hazirlik bolumunu okumaktayim.Fakat bazi nedenlerden dolayi bu sene bir daha sinavsiz gecis yapma kararini aldim aklima takilan su dershanedeki rehber hocam gecen sene sinavsiz gecisi kullandigim icin bana bu sene tekrar sinavsiz gecisi kullanamayacagimi soyledi sizin yorumlarinizida okudum sizin yorumlariniza gore bu senede sinavsiz gecis yapabilecegim gozukuyor bana bu konuda yardimci olup bir kesinlige kavusturursaniz cok sevinirim sagolun hocam

    • alperturkoglu dedi ki:

     Tekrar sınavsız geçiş hakkında bulunma hakkınız var. Ama öncelik 2014 mezunlarının. 2-15 Ocak tarihlerinde başvuru yapmayı unutmayın.

     • Filiz dedi ki:

      Hocam merhaba 2004 çocuk gelişimi mezunuyum. ygs ye gireceğim ancak olmazsa sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. öncelikli şansım hangi bölümlerden olabilir?

      • alperturkoglu dedi ki:

       Çocuk Gelişimi ve Sosyal Hizmetler bölümlerine sınavsız geçiş tercihinde bulunma hakkınız var. Zaten bu bölümleri tercih etmeyi düşünüyorsanız sınava girmenizin anlamı yok. Bunların dışında bölümler için YGS sınavına girmelisiniz.

     • halime dedi ki:

      mrblar ben 2013 çocuk gelişimi mezunuyum okulun ilk mezunları olduğumuz için biraz şanssızlıklar yaşadık sınavsız geçişle 2 yıllığa geçiş yapabileceğimizi söylediler 30 tercihimizin 30 da doldurduk fakat hiçbiride gelmedi bizi doğru düzgün bilgilendiren olmadı kimi diploma puanıyla alındığını söyledi kimi ygs puanıyla benim diploma puanım 75 ygs puanım 260 dı acaba sınavsız geçiş die biryere bildirilmesimi gerekiyor anlayamadım bu konu hakkında bilgilendirirmisiniz lütfen.

      • alperturkoglu dedi ki:

       Başvurunuzda bir hata olduğunu düşünmüyorum. Yani ayrıca sınavsız geçiş başvurusu yada tercihi diye belirtmeniz gerekmiyor. Başvuruda okulunuzu ve bölümünüzü foruma yazdığınız için zaten alanınızla ilgili programlarda sınavsız geçişle değerlendirilirsiniz.Tercihlerde yapılan hatalarla ilgili *şu konuyu* hazırlamıştım. Okumanızı tavsiye ederim.

 158. ibrahim dedi ki:

  plastik endüstri Meslek Lisesi mezunuyum 2 yıllık odyometri bölümüne sınavsız geçiş yapabilirmiyim 2013 mezunuyum doğum 1991 veya 2 yıllık sağlık Bölümü okuya bilirmiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Mezun olduğunuz bölümün sağlıkla hiç bir alakası yok ki! Tercih edebileceğiniz bölümler şunlardır:
   Boya Teknolojisi 2
   Endüstriyel Bitkiler Yetiştiriciliği 2
   Gıda Teknolojisi 2
   Kağıt Teknolojisi 2
   Kimya Teknolojisi 2
   Kozmetik Teknolojisi 2
   Laboratuvar Teknolojisi 2
   Lastik ve Plastik Teknolojisi 2
   Maden Teknolojisi 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Şarap Üretim Teknolojisi 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi 2
   Tıbbi ve Aromatik Bitkiler 2
   Yağ Endüstrisi 2
   Yapı Yalıtım Teknolojisi 2

 159. Gürkan dedi ki:

  Merhabalar geçtğimiz yıl sınavsız geçiş hakkımı kullanarak bölüme yerleştim fakat gitmedim bu sene tekrar hazırlanıyorum YGS ye terchim çıkıpta gitmediğim halde bu senede sınavsız geçiş kullanabilirmiyim ?

 160. ozan dedi ki:

  Hocam ben aöf meslek lisesi muhasebe bolumu mezunuyum hukuk okuyabilirmiyim

 161. sultan dedi ki:

  Hocam merhaba…ben bu sene mesleki açık lise hasta ve yaşlı bakım bölümünden mezun oluyorum.diploma notum 98.Ankara da okuyorum.Ufuk üniversitesi tam burslu(4 kişi) fizik tedavi teknikerliğine yerleşmek istiyorum.istediğim bölüme yerleşme imkanım nedir?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Geçen seneki yerleştirme önceliği verilerine baktığımızda; 379,05000 13,2,İ,94
   Son mezunlardan,Ankara içinden ve diploma notu 75,81 olan öğrenci son olarak yerleşmiş. Bu değerlere göre şansınız oldukça yüksek.
   Ancak bu yıl başvuran öğrencilerden okul türü anadolu olanların başvurması durumunda önceliğin onlara geçeceğini unutmayın.

 162. Büşra dedi ki:

  Merhaba hocam,
  Ben meslek lisesi mezunuyum, mezun olalı 2 yıl oldu.Sınavsız geçiş hakkımı hala kullanabiliyormuşum onu öğrendim. Fakat ben hem sınava girsem sınav sonucuma göre sınavsız geçiş hakkımı kullanıp kullanamayacağıma karar versem böyle bi şansım var mı yani sınava girenlerde sınavsız geçiş hakkını kullanabiliyor mu?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet kullanabiliyor.Ancak eğer alan dışı tercih yapacaksanız sınava girin. Kendi alanınızda tercih yapacaksanız kesinlikle sınava girmeniz gerekmediğini sınavsız geçişlilerin önce yerleştirildiğini bilin. (Yani YGS puanı kendi alanınız için size öncelik sağlamayacaktır.)

 163. ozan dedi ki:

  Ben ilköğretim meslek lisesi muhasebe bolumu mezunuyum diploma puanim 4.20 ben istanbulda devlet universitelerine sinavdiz gecis yapabilirmiyim

 164. yılmaz dedi ki:

  Merhaba 2008 yılı endüstri meslek lisesi elektrik-elektronik teknolojisi Bölümü mezunuyum diploma puanim 3.61 bu yil sinavsiz geçiş hakkimi kullanarak hrhangi bir iki yıllık üniversiteye yerlesebilir miyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercih edeceğiniz okul ve bölümün yerleştirme öncelikleri size uygunsa kontenjanı da uygunsa yerleşebilirsiniz. Puandan önce mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi önceliği gibi kriterler olduğunu unutmayın.

 165. selin dedi ki:

  mslk lisesi blg muhasebe mezunuyum. ayrıca ön lisans pazarlama bölümünü bitirdim ama bu bölümden memnun değilim sırf yerleşmişken en az ön lisans diplomam olsun diye bu bölümü bitirdim ve şimdi ygs-2 ve ygs-3 ile alan sağlık myo bölümlerinden okumak istiyorum ygs puanım yeterli olmazsa tekrar sınavsız geçişten yararlanabiliyor muyum hakkım var mı? diğer sorularda kaydımı sildirdim dondurdum hala kayıtlı öğrenciler var diye not düşmüşsünz fakat ben bitirdim diplomamı aldım yine yerleşebilirmiyim şansım nedir en düşük puanlıları tercih edeceğim mat-fen yetersiz olduğundan yatay geçiş şansım varmı merak ediyorum.

  • alperturkoglu dedi ki:

   1-Tekrar sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır.
   2-“Bir yükseköğretim programını bitirdim.” şeklinde de bir seçenek var. Ancak siz sınavsız geçişten de faydalanacağınız için mezun olduğunuz son okul ve bölümü lise bölümünüz olarak göstermelisiniz.

 166. ozan dedi ki:

  Ya ben açıköğretimden meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum istanbul devlet üniversitelerine 2 yıllık sınavsız geçiş yapabilirmiyim

 167. muhammed dedi ki:

  merhaba ben ulaştırma hizmetleri(lojistik) lise son öğrencisiyim. üniversitede denizcilik okumak istiyorum. sınavsız geçiş hakkımı bu bölümden yana kullanabilir miyim? kullanırsam girme şansım nedir?

 168. Umut dedi ki:

  Hocam merhaba.
  Ben istanbulda endüstri meslek lisesi bilişim teknolojileri 4. sınıf öğrencisiyim.
  Sınavsız geçiş hedefim olarak Marmara Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı bölümü var.
  Tahmini hesaplamalarıma göre diploma puanım 70-80 arasında gelecek.
  Acaba marmarayı sınavsız olarak tutturma olasılığım nedir ?
  Yerleştirme önceliklerine baktığımda 13,4,D,95 yazıyor. Yani son giren Anadolu teknikmiş. bu alan beni korkuttu.
  Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.