YGS 2015 - Sınavsız Geçiş 2015

Sınavsız Geçiş 2014

8 Aralık 2013
6.861 kez görüntülendi

YGS başvurularına çok az bir süre kala sınavsız geçiş ve YGS başvuruları konularında temel bazı hatırlatmaları yapmanın faydalı olacağını düşündüm.

1-Sınavsız geçiş kaldırıldığına dair söylentiler var? Sınavsız geçiş kaldırıldı mı?

CEVAP: Her sene buna benzer söylentiler gündeme gelse de böyle bir durum söz konusu değildir. Sınavsız geçiş sistemi devam etmektedir. 2014 ÖSYM başvuru kılavuzunda 7.Bölüm  22.sayfa sınavsız geçiş başlığına bakabilirsiniz.

2-Sınavsız geçiş başvuruları ne zaman, hangi tarihte yapılacak?

CEVAP: Sınavsız geçiş başvuruları YGS başvuruları ile birlikte 2-15 Ocak 2014 tarihlerinde yapılacaktır.

3-Sınavsız geçiş başvurusu nasıl yapılır?

CEVAP: İlgili bankaya sınavsız geçiş ücreti (10TL) yatırıldıktan sonra, YGS başvuru formu doldurularak ÖSYM başvuru merkezi olarak belirlenmiş okullardan başvuru yapılabilir. (ÖSYM bilgileriniz güncelse yani son 2 yılda başvuru yapmışsanız internetten ÖSYM aday işlemleri menüsünden bireysel olarak başvuru yapabilirsiniz.)

4-Sınavsız geçişten kimler faydalanabilir?

CEVAP: Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise, Meslek lisesi yada çok önceki yıllarda enstitü adı altındaki mesleki eğitim merkezlerinden mezun olmuş herkes faydalanabilir.

5-Düz lise mezunları da sınavsız geçişten faydalanabilir mi?

CEVAP: Hayır. Sınavsız geçişten sadece meslek lisesi mezunları faydalanabilmektedir.

6-Meslek lisesi mezunları istedikleri bölüme sınavsız geçiş yapabilir mi?

CEVAP: Hayır. Meslek lisesi mezunları sadece mezun oldukları alanın devamı niteliğindeki meslek yüksek okulu yada açık öğretim programlarına tercihte bulunabilmektedirler. (Mezuniyet alanınıza göre tercihte bulunabileceğiniz sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz.)

7-Meslek lisesi mezunları 4 Yıllık bölümlere sınavsız geçiş yapabilir mi? 

CEVAP: Hayır. Sınavsız geçiş sadece 2 yıllık (ön lisans) bölümleri için geçerlidir.

8-Sınavsız geçişle 2 yıllık bölümleri bitirdikten sonra 4 yıllığa geçiş yapabilirler mi?

CEVAP:Evet. DGS sınavına girerek yeterli puanı almaları durumunda bölümlerinin devamı niteliğindeki 4 yıllık programlara devam edebilecekleri gibi, mezuniyet alanlarına göre sınavsız olarak da bazı 4 yıllık aöf programlarına devam edebilirler. (Bakınız)

9-YGS başvurularında sadece YGS giriş ücretini ödedim ve “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretledim. Bu durumda ben sınavsız geçişten faydalanabilir miyim?

CEVAP: Evet faydalanabilirsiniz. Meslek lisesi mezunu iseniz her halükarda sınavsız geçiş hakkınız devam edecektir.

10-Çok eski yıllarda meslek lisesinden mezun olmuştum. Benimde sınavsız geçiş hakkım var mı?

CEVAP: Evet, teknik olarak böyle bir hakkınız var. Ancak sınavsız geçiş yerleştirme önceliklerinde son mezunlardan önceki mezunlara doğru yerleştirme yapıldığında yerleşememe durumunuzda olabilir.

11-Önceden sınavsız geçişle bir bölüme yerleştim, sınavsız geçişten tekrar faydalanabilir miyim?

CEVAP:Evet, sınavsız geçişten tekrar faydalanmamak için herhangi bir engel bulunmamakta.

12-Sınavsız geçiş başvurumu yaptım, tercihlerimi ne zaman ve nereden yapacam?

CEVAP: Temmuz ayı içerisinde, ÖSYM aday işlemleri ekranından, tercih menüsünden yapacaksınız. Sınavsız geçiş yada alan dışı tercihler için ayrı ayrı ekranlar yoktur.ÖSYM Tercih kılavuzunun TABLO-3A sayfasında yer alan, alanınızla ilgili programları tercih etmeniz durumunda sınavsız geçişle değerlendirilecektir.

13-Sınavsız geçiş hakkımı kullanarak, geçiş hakkım olan herhangi bir okula doğrudan kayıt yaptırabilir miyim?

CEVAP: Hayır, üstte de belirttiğim gibi önce tercih yapmalısınız. Sonuçta aynı programı 100’lerce hatta 1000’lerce öğrenci tercih etmiş olabilir. ÖSYM yerleştirme öncelikleri doğrultusunda programın kontenjanını göz önüne alarak yerleştirme yapacaktır.

14- Kesin olarak bir yere yerleşir miyim? Açıkta kalmam söz konusu mu?

CEVAP: Bu sizin tercihlerinizi neye göre ve nasıl yaptığınıza bağlı olacaktır. Yerleştirme öncelikleri dikkate alınarak programlara öğrenci alındığından tercihlerinize yerleşememe gibi bir durumda söz konusu olabilir.

15- Sınavsız geçişle Açıköğretim bölümü okuyabilir miyim?

CEVAP: Evet, eğer mezuniyet alanınızın devamı niteliğinde aöf programı bulunuyorsa açıköğretim okuyabilirsiniz.

16- Sınavsız geçişte yerleştirme neye göre yapılmaktadır? Yerleştirme önceliği nedir?

CEVAP: Sınavsız geçiş tercihinde bulunan adayların: mezuniyet yılı, okul türü, METEB durumu, OBP puanları ve doğum tarihleri dikkate alınarak şu sıralamaya göre yerleştirme yapılmaktadır:

1.Öncelik: Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.
2.Öncelik: Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre: 1. Anadolu Teknik Lisesi 2. Teknik Lise ve Anadolu Meslek Lisesi 3. Meslek Lisesi ve 4. çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.
3.Öncelik: Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.
4.Öncelik: Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi – METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara öncelik verilir.
5.Öncelik: Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.

17-Meslek lisesi öğrencileri 4 yıllık lisans bölümlerine yada alanları dışındaki 2 yıllık bölümlere tercihte bulunabilir mi?

CEVAP: Evet bulunabilirler. Ancak bunun için YGS yada LYS sınavlarına girerek tercih etmek istedikleri bölümün ilgili puan türünde yeterli puanı almış olmaları gerekmektedir.

18-Meslek lisesi öğrencisiyim, YGS’ye girdim ancak 140 barajını aşamadım. Tercihte bulunabilir miyim?

CEVAP: Meslek lisesi mezunlarının alanları ile ilgili sınavsız geçiş bölümlerini tercih etmeleri için sınava dahi girmeleri gerekmemektedir. Dolayısı ile kendi bölümlerine başvuru için baraj puanı gibi bir şey de söz konusu değildir.

19-Sınavsız geçişte kendi METEB bölgem dışında tercihte bulunabilir miyim?

CEVAP: Evet bulunabilirsiniz. Ancak herkes kendi METEB bölgesinde öncelikli olduğunu unutmadan tercih yapmalısınız. (Önceki yılın yerleştirme kılavuzunda, tercih ettiğiniz programa yerleşen son öğrencinin yerleştirme önceliklerine bakarak METEB dışından öğrenci aldığından emin olmanız yerinde olacaktır.)

20-Meslek lisesi öğrencisiyim. YGS sınavında yüksek bir puan alarak sınavsız geçiş bölümlerim için avantaj sağlayabilir miyim?

CEVAP: Kendi alanınıza sınavsız geçiş için YGS puanınız herhangi bir avantaj sağlamaz. Yerleştirme önceliklerine göre değerlendirilirsiniz. (Örneğin okul türünüz meslek lisesi ise, Anadolu Teknik Lise öğrenci her durumda sizden öncelikli olacaktır. YGS puanınız 500 bile olsa durum böyledir.)

21-Düz lise öğrencisiyim. Meslek lisesi öğrencilerinin sınavsız geçiş yaptıkları bölümleri tercih edemez miyim?

CEVAP: Tercih edebilirsiniz. Ancak şunu unutmamalısınız. Öncelik her zaman sınavsız geçiş öğrencilerinin olacaktır. Yani tercih ettiğiniz programı sınavsız geçişle tercih eden tüm meslek lisesi öğrencileri yerleştikten sonra hala boş kontenjan varsa YGS puanınızla bu programlara yerleşebilirsiniz.

22-Sınavsız Geçişle bir üniversiteye kaydoldum ancak bazı nedenlerden dolayı bırakmak zorunda kaldım.(Kaydımı sildirdim, dondurdum vb.) Tekrar sınavsız geçiş tercihinde bulunabilir miyim?

CEVAP: 11.soruya benzer bir soru olmakla birlikte, daha önce sınavsız geçişle yerleşip kayıt yaptıran, kayıt yaptırmayan, kaydını sildiren yada şuan hala kayıtlı olan öğrenciler, tekrar YGS başvurusunda bulunarak sınavsız geçiş için yeniden tercih haklarını kullanabilirler.

Devam edecek….

 

Facebook İle Yorum Yap

comments

Yorumlar

 1. Tuğba diyor ki:

  Diploma puanı : 60.15
  OBP: 300.75
  0,12 katsayılı OBP: 36.09
  0,18 ek katsayılı OBP: 54.135 (Ek puanlı)
  sınavsız gecis hakkımı kullanıcam istanbul içi vakıf üniversitelerini tercih edicem .bu puanlarim Hangisini gore tercih yapıcam

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Önce mezuniyet yılınız, sonra okul türünüz, sonra METEB durumunuz ondan sonra OBP puanınız 300,75

   1. Tuğba diyor ki:

    Peki diğerkatsayılı olan puanlar ne işime yarıyor

    1. alperturkoglu diyor ki:

     2 yada 4 yıllık alan dışı tercihlerinizde OBP’nin 0,12 si kadar ek puan alırsınız. Alanınızdaki 4 yıllıklar içinde OBP’nin 0,18’si kadar ek puan alırsınız.

 2. Tuğba diyor ki:

  Hocam Merhaba
  ben endüstri meslek lisesi 12- inşaat bölümü öğrencisiyim bu yıl sınavsız gecis hakkım için başvuru yaptım fakat istanbul da 2 yıllık devlet üniversitesine gitmek istiyorum . yıldız teknik sınavsız alıyormu yoksa farklı seçeneklerim hangileri . Teşekkürler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Yıldız Teknik’in artık sınavsız geçiş kapsamında tek bölümü var. Mimari Restorasyon. Onada sadece İstanbul içinden ve Anadolu Teknik, Teknik Lise mezunu olup diploma notu 80 civarında olanlar yerleşebiliyor. İnşaat teknolojisi taban puan ve yerleştirme önceliklerini şu sayfadan inceleyebilirsiniz.

 3. yasin diyor ki:

  merhabalar hocam ben 2011 cnc bilgisayarlı torna menzunuyum dikey geciş yapabilirmiyim yapabilirsem hangi bölümleri secebilirim

 4. fireman diyor ki:

  hocam ben itfaiye lisesi mezunu olucam ısallah 2 yıllık meslek yuksek okuluna geçerken ekbır puan verıyormu okul bana

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Alanınızla ilgili bir bölümde zaten sınavsız geçiş hakkınız var. Alan dışı bölüm için de diploma notunuz X 5 X 0,12 kadar puan alırsınız.

 5. burcu deniz diyor ki:

  HOCAM MERHABALAR.BENIM SORUM BIRAZ UZUN BEN 2003 AND.TEK.MESLK.LISESI ELEKTRIK BOLUMU MEZUNUYUM. PUANLARIMIZ OZAMANLAR KIRILDIGI ICIN UNI. OKUYAMADIM. SUAN SINAVA GIRMEK ISTIYORUM. OKUL O CESI OGRTMENLIGI OKUMAK ISTIYORUM. SADECE YGSBYE GIRNEM YETIYORMU LYS YE DE GIRSEM FAYDASI OLURMU OKULDAN KAC PUAN GELIR DIPLOMA NOTUM 4.64 TU. BENI AYDINLATIRMISINIZ LUTFEN

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Okul öncesi öğretmenliği YGS-5 ile aldığından LYS girmenin bir anlamı olmaz. 55,9686 okul puanı alırsınız.

   1. burcu deniz diyor ki:

    Cok tskler kolay gelsin

    1. burcu deniz diyor ki:

     SON BIR SORUM DAHA OLACAK ISTEDIGIM OKUL ONCESI OGRETMENLIGI 370 PUANLA ALIYOR O HALDE BENIM 320 HAM PUAN MI ALMAM GEREKLI YGS 5 DEN HOCAM SIMDIDEN TSKLER COK SAGOLUN.

     1. alperturkoglu diyor ki:

      Evet şu anki puanlama sistemine göre böyle.

 6. şeyma diyor ki:

  iyi günler ben 4 yıllık ziraat fakultesi ve 2 yıllık seracılık meslek yüksekokulu mezunuyum açık öğretimden dört yıllık tercih hakkım olduğunu hatta aldığım derslerden muaf olacağımı duydum ne derece doğru bilmiyorum böyle bir hakkım gerçekten varmı varsa hangi bölümleri tercih edebilirim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfadan aöf 4 yıllık bölümlere bakabilirsiniz.

   1. aslan diyor ki:

    hocam bi soru sorum varda ben ticaret meslek lisesi sigortacılık bölümünü okuyorum sağlık kurum yöneticiliğine gidebilirmiyim bide hocam 4 yıllığa gitmek için ne yapmalıyım

 7. mustafa diyor ki:

  meslek lisesi metal bölümü mezunuyun açık ögretım unıversıte hangı nolumlerı tercıh edebılırım

  1. alperturkoglu diyor ki:

   ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR)
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim)

 8. tekmile diyor ki:

  Hocam cocuk gelişimi mezunlarinin sosyal hizmetler olarak yazabilecegi sinavsiz geçiş yapabilecegi unileri ve öncelikleri link olarak paylasabilir misiniz

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Şu linkte sorguladım. Üniversiteler, kontenjanları, yerleştirme öncelikleri vs. hepsi var.

 9. harun diyor ki:

  selam myo yerleştirme önceliklerinde 2.öğretimlerde hiç birşey yazmıyor veya kısa çizgilerle ifade ediliyor.bu ne anlam gelir

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada cevabınızı bulabilirsiniz.

 10. mustafa diyor ki:

  ben bu sene sınavsız geçişle yerleşsem seneye ygs girsem diploma puanın da bir düşme olur mu??

   1. mustafa diyor ki:

    ona göre tercih yapacam da sağolun yardımcı olduğunuz için :)

    1. mustafa diyor ki:

     hocam bir de bunu neye dayanarak söylediniz yazılı belge link falan varsa verebilirbisiniz …

     1. alperturkoglu diyor ki:

      2013-ÖSYS’de sınavsız geçiş ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2014-ÖSYS’de OBP’lerine
      uygulanacak katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.
      Bu kurallar, 2014-ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen adaylar için 2015-ÖSYS’de de geçerli olacaktır.
      http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2014/OSYS/Tercih/2014-OSYSKONTKILAVUZU14072014.pdf

      1. mustafa diyor ki:

       herşey için sağolun allah razı olsun … herkes sizin gibi duyarlı olsa böyle konulara keşke…

      2. alperturkoglu diyor ki:

       Amin sizlerden de Allah razı olsun.

 11. çiğdem diyor ki:

  ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum, tercihler kısmına bakınca bir sürü (26 adet) tercih seçeneği var hangileri bölümleri seçmem gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz? Ayrıca ben çalışıyorum, okul devam zorunluluğu olmayan bir üniv. seçmem gerekiyor, yani sadece sınavlara gireyim istiyorum, hangisini seçmeliyim?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada tüm aöf programları var. Bölümünüze ait sınavsız geçiş alanı olanları seçebilirsiniz. Sınavsız geçiş alanlarınızı da şu sayfadan hatırlayabilirsiniz.

   1. çiğdem diyor ki:

    cvp verdiğiniz için çok tşk ederim.. tercih yaparken, 3 tercih hakkımmı var?
    yolladığınız linke bakınca, muhasebe bölümünde mesela hava lojistiği, deniz ve liman işletmeciliği gibi bölümümle alakasız şeyler görüyorum, bunlardandamı seçebiliyorum?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     30 tercih hakkınız var. Evet 2.verdiğim linkteki bölümler sizin sınavsız geçiş bölümleriniz ama hepsinin açıköğretim programı yok. Siz şu sayfada sizinle alakalı olanları tercih etmelisiniz.

     1. çiğdem diyor ki:

      çok yardımcı oldunuz artık tercihlerimi yapabilirim :)
      Tekrar çok teşekkür ederim

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Rica ederim. Hakkınızda hayırlısı olur inşallah.

 12. merve diyor ki:

  Hocam anadolu meslek lisesi gazetecilik bölümü öğrencisiyim YGS ve LYS’ye girdim. Kendi alanımla ilgili bir bölüm YGS 1 ile alım yapıyor. Ek puanımla sıralamam 35bin küsürlerde özel koşullarında anadolu meslek lisesi kız meslek lisesi vb. liselerden gazetecilik,grafik,bilgisayar gibi bölüm öğrencilerinin alımı önceliklidir. Tercihlerimde ilk sırada yerleşmem için bir sorun var mı?

  1. merve diyor ki:

   hocam çok önemli cevap verin artık

   1. alperturkoglu diyor ki:

    Gidin cevabınızı başka yerde arayın.

  2. alperturkoglu diyor ki:

   Bölümün geçen seneki aldığı başarı sıralaması kaç.

 13. Necati diyor ki:

  Hocam bu tercihlerimizi yaptiktan sonra hangi tarihler arasinda açıklanacak nereyi kazandigimiz ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Net bilgi yok ama 17 Temmuz’da tercihler bitiyor. 1 hafta sonra 23-24 Temmuz gibi açıklanacağını düşüyorum.

 14. Mertcan diyor ki:

  Bu tercihleri yaptigimiz icin bankaya bi ucret odememiz gerekiyormuş bilgisi olan varmidir

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hayır öyle bir şey yok.

 15. Mustafa diyor ki:

  merhaba hocam bu sene tercihlerde 2 yıllık yıldız teknik ve istanbul teknin neden yok bi bilginiz var mı ? klavuzda göremedim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş programlarından çıkarılmışlar.

 16. mukaddes diyor ki:

  Selam kizmeslek lise mezunuyum cocuk gelisimi blumunu bitirdim 2014mezunuyum mardin bir ilcesinde oturuyorum sinafsiz gecis hakimi kulanacam cocuk gelisimini okumak istiyorum mtep disi tercih vermek istiyorum bana gelirmi diplamamin puani 84,42

  1. alperturkoglu diyor ki:

   METEB dışından alan ve yeni açılan bölümlerin listesini şu sayfadan indirebilirsiniz.

 17. emre diyor ki:

  hocam merhaba. ben saglık meslek lisesi tıbbi laboratuvar 2014 mezunuyum ve obp puanım 343. bulundugum ilde ilk ve acil yardım-fizyoterapi gibi bölumler olmasına ragmen diploma puanım düsük oldugu icin gecemeyebilirim. diger illerde meteb e takılmadan ilk ve acil yardım yada ftr (2. ogretimde olabilir.) gecebilme ihtimalim nedir

  1. alperturkoglu diyor ki:

   ÖSYM rehberlik sayfasında program adı ve şehir yazarak aratın. Yerleştirme önceliklerinde “D” yazıyorsa okul türü de “2” ise tercih edebilirsiniz.

 18. hakkı aydın diyor ki:

  Merhaba

  Ticaret meslek lisesinden bu yıl mezun oldum.
  YGS’den barajı geçemedim. 155-175 arası ygs puanım.
  tercih yaparken -Anadolu üni. kamu yönetimi açık öğretim fakültesi
  ve 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanarak tercih yapmak istiyorum.
  kısaca açıktan kamu tönetimi
  sınavsız geçiş ilede önlisans okumak istiyorum.
  bu mümkün mü mümkünse nasıl?
  Teşekkürler.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Tercih formu ile sadece bir bölüme yerleşebilirsiniz. Bir programa yerleştikten sonra 2.üniversite kapsamında Eylül yada Ekim ayında başvuru yapabilirsiniz. Ama siz önce 2 yıllık örgün bölüme yerleşirseniz ancak 2 yıllık aöf başvurabilirsiniz. Yada 4 yıllık aöfe yerleşirseniz aynı anda 2 aöf olmadığından 2.üniversite şansınız olmaz.

 19. bekir cavli diyor ki:

  Selamun aleyküm hocam oğlum meslek lisesi otomotiv teknolojisinden mezun oldu.puani 317.95 sinavsiz gecis ile makine bolumunu okumak istiyor 2 yıllığı okuyup 4 yilliga gecip muhendis olmak istiyor bu mümkünmüdür.ototiv teknolojileri’nden hangi bolumleri seçebilir .intenette bizim gibi ne yapacagini bilmeyenlere dogru düzgün bilgi veren tek yer olarak buraya yaziyorum .ALLAH sizden razı olsun .Saygılarımla hocam

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Aleyküm selam. Aşağıdaki bölümlerin hepsine sınavsız geçiş hakkı var. https://rehberlik.osym.gov.tr/aramatablo3a.aspx adresinden bu bölüm isimlerini yazarak, okul adı yazarak, isterseniz şehirde seçerek sorgulama yapabilirsiniz. Çıkan sonuçlarda yerleştirme öncelikleri sütunu ve yanında yazan puanları oğlunuzun durumunuza göre değerlendirip tercihte bulunabilirsiniz. 2 yıllık okuduktan sonra girilen DGS sınavının kolay bir sınav olmadığını, üniversitelerin DGS kontenjanlarının az olduğunu da unutmayınız.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
   Endüstriyel Kalıpçılık 2
   Gemi Makineleri İşletme 2
   Grafik Tasarımı 2
   İş Makineleri Operatörlüğü 2
   Makine 2
   Mekatronik 2
   Metalurji 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Otomotiv Teknolojisi 2
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Tarım Makineleri 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve DepolamaTeknolojisi 2
   Uçak Teknolojisi 2
   İş Sağlığı ve Güvenliği 2
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği 2
   Sivil Savunma ve İtfaiyecilik 2

   1. bekir cavli diyor ki:

    Hocam çok teşekkür ederim.cevapladiğiniz için allah razı olsun sizden .

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Amin sizden de Allah razı olsun.

 20. dilek diyor ki:

  Mrb bn 2012 bilisim tek.lise meznym. Gecis hakkimi kullancam terch ypcm acikogretim sosyal hizmetler ckrmi yardmci olrmsnz

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sizin Sosyal Hizmetlere sınavsız geçiş hakkınız yok ki. YGS 140 ve üzerinde puanınız varsa aöf olarak tercih edebilirsiniz.

 21. deniz diyor ki:

  Meraba hocam ben çocuk gelişimi bölümünden bu sene mezun oldum ygs’den 282 puan aldım ama ben sınavsız geçiş hakkımı kullanmayı ve 2 senenin sonunda 4 yıllığa tamamlamayı düşünüyorum. tercihler başladı bugün ama ben sınavsız geçiş tercihimi nasıl kullanacağımı bilmiyorum aday işlemleri sitesine girdim fakat sadece normal üniversite tercihleri yer alıyo sınavsız geçişle ilgili hiçbir şey göremedim. hocalarımın bilip bilmediğinden de emin değilim ilk önce size sormak istedim. bana yardımcı olur musunuz siteden nasıl sınavsız geçiş tercihimi yapacağımı ya video ile ya da yazılı olarak bilgilendirir misiniz beni. şimdiden teşekkür ederim…

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Normal tercihle sınavsız geçiş tercihi girmek arasında hiç bir fark yok. Kodu alıyorsunuz ekliyorsunuz. 2013 te hazırladığım videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Tercih ekranı biraz değişmiş olsa da hemen hemen işlemler aynı. Bakınız.

 22. hüseyin diyor ki:

  hocam sınavsız geçiş hakkımı nasıl kullanacağımı bilmiyorum yani demek istediğim benim mesela ygs 4 puanım 185 ama marmara üniversitesinin puanında 235 diyelim ben nasıl o üniversiteye sınavsız geçiş ile girebilirimki ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişte YGS puanının anlamı var mı? Yok. Aşağıdaki 2 konuyu okumanızı tavsiye ediyorum.
   Yerleştirme öncelikleri
   Sınavsız geçiş tercihi nasıl yapılır

   1. hüseyin diyor ki:

    hocam 3b tablosndan alan dışı tercih yapcam ama çok az bölüm var bu 3b tablosunda istediğim bölümlerin hiçbiri yok 3a tablosundan vakıf ünilerine tercih yapsam yerleşme şansım nedir

 23. saime diyor ki:

  mrb hocam ben büro yönetimi ve sekreterlik bölümünden mezun oldum bu yıl. tıbbi döküantasyona geçiş yapa bilir miyim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Tercih edebileceğiniz 250 tane program var. ***Bakınız*** Bunların yerleştirme öncelikleri ve puanlarını inceleyerek tercih yapabilirsiniz.

 24. zeynep diyor ki:

  ben yeni mezun oldum çocuk gelişiminden sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ygs4 puanım 170 okul diploma puanım 77 ben hangi üniversitelere gidebilirim ltfen yardımcı olun

  1. alperturkoglu diyor ki:

   350 tane program var. Yerleştirme öncelikleri ve puanlarını şu sayfada görebilirsiniz.OBP puanınız=385 Kendi ilinizde öncelikli olduğunuzu unutmayınız.

 25. Duygu diyor ki:

  Hocam Merhaba, ben meslek lisesi Büro Ynetimi Öğrenciyim ve tıbbi Dökümantasyon’a geçiş hakkım var tercih yaparken puanlar önemlimi? Mesela Dokuz Eylül Üni. 408 puanla alıyor ama bız geçişimizi kullanacağız. Kendi puanımıza yakın biryer mi yazmak mecburitediyiz, diğer türlü açıkta kalma ihtimalimiz var mı?

  1. Duygu diyor ki:

   Hocam Birde neredeyse tüm arkadaşlarıma YGS 6 ‘ya puan eklendi ama bana ve iki arkadaşıma eklenmedi eklenmesi gerek neden acaba ?

   1. alperturkoglu diyor ki:

    140 altında ise eklenmemiştir.

    1. Duygu diyor ki:

     Hayır hocam 140 altı değil, Ygs 6 puanım: 195,05840 ama ek puan gelmedi

     1. alperturkoglu diyor ki:

      O zaman bilemeyeceğim.

  2. alperturkoglu diyor ki:

   Öncelikle puanla birlikte nelerin önemli olduğuna şu sayfadan bakınız.
   Daha sonra da puanların nasıl yorumlanması gerektiğine şu sayfadan bakınız.

 26. hüseyin diyor ki:

  hocam ben tercih yapcam fakat metal bölümünde okuyorum meslek lisesi mezunu oldum bu sene 2 yıllık istanbul aydın üniversitesinde turizm ve otelcili %50 burslu okumak istiyorum tercihlerimde bu üniversiteyi yazsam acaba yerleşme şansım ne kadar olur alan dışı olarak metal okumak istemiyorum :)

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bu bölüm sizin için alan dışı olduğundan, YGS-6 puanınız 190 ve üzerinde ise tercih edebilirsiniz.

 27. yağmur diyor ki:

  hocam şurda “16.) Sınavsız geçişi diploma notumuza göre mi yapıyoruz?
  Hayır. Sınavsız geçişi OBP, yani Ortaöğretim Başarı Puanıyla yapıyorsunuz. OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) Hesaplanması şu şekildedir: Diploma notunuzu 5 ile çarpın. çıkan sonucu da 0.12 ile çarpın. Sonuç OBP’nizdir.
  OBP=Diploma NotuX5X0.12″
  açıklamasını gördüm benim diploma notum 58 hesapladığımda 34,8 oluyor bu nedir acaba kusura bakmayın çok soru soruyorum ama heycanlıyım ve korkuyorum kusura bakmayın hocam … iyi günler :)

  1. alperturkoglu diyor ki:

   O daha önceki AOBP hesaplaması idi geçerliliği kalmadı. Artık OBP=Diploma NotuX5 şeklinde hesaplanıyor.
   Düzelttim.

   1. yağmur diyor ki:

    hocam benim okulumun tam adı şu zübeyde hanım anadolu kız teknik ve meslek lisesi okul türü olarak 3-4 hangisi oluyor acaba

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Okulun adı önemli değil. Bizim okulun adı da Anadolu Teknik Lise ama normal meslekli öğrenci de var. Siz kendi durumunuzu bilmiyor musunuz? Sınavla yerleştiyseniz anadolu (4), sınavsız kayıt olup 10.sınıfta teknik bölüme geçtiyseniz (3) sadece diploma puanı ile kayıt olup devam ettiyseniz normal meslektir (2).

 28. büşra diyor ki:

  merhabalar…
  Kuzenim için soru sorucam. elektrik elektronik meslek lisesi mezunu. ygs de puanları
  ygs3:180.6
  ygs4:176.6
  Sınavsız geçiş hakkına sahip mi? bir de gelirse üniversite hangi bölümler gelir ? nereleri tercih etmeli?
  Teşekkür ederim.Kolay gelsin.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişte YGS puanı ile değil ***yerleştirme öncelikleri*** ile tercih yapılır. 10-15 tane farklı sınavsız geçiş alanı belki 1000 tane program var. Şu sayfada bölüm adı, okul adı yazarak, şehir seçerek inceleme yapabilirsiniz.

 29. demet diyor ki:

  Peki hocam aldığım puanla tercih hakkım yok mu eğer biliyor saniz Giresun veya Gümüşhane’de 2 yıllık çocuk Gelişimi bölümü var mı ( 2 yıllık çocuk Gelişimi bölümü diyorsunuz ya okul öncesi öğretmenliği tercihi yapilir mı ) hocam lütfen cevap yazar mısınız benim üniversiteye gitme ihtimalim yok mu 2 yıllık üniversite ler için

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Belli ki anlamayacaksınız.Size cevap vermek istemiyorum. Sitemde soru sormayınız. (144 puan alıp hala okul öncesi öğretmenlikten bahsediyorsunuz)

 30. yağmur diyor ki:

  hocam merhaba ben grafik tasarım anadolu meslek lisesi mezunuyum yani hem anadoluhem kız teknik hocam ben sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım ya kendi bölümüme baktım en düşüğü kayseri ora bile 294 iö ama normali 313 en düşüğü bile bu yani izmir egeyi isterken sanırım açıkta kalacağım benim puanım 291,….
  açıkta kalır mıyım sizce ve radyo televizyon ve sinemayı seçebilirmiyim eğer öyleyse onun puanları daha uygun? şimdiden çok teşekkür ederim yardımlarınız emeğiniz çok büyük bize hocam hayırlı ramazanlar :)

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hem anadolu hem kız teknik olmaz. Anadolu Teknik okul türü kodu “4” tür. Buna göre tercih etmek istediğiniz yerin OBP puanı yüksek olsa bile okul türü önceliğinden dolayı siz öncelikli olursunuz. (Ama anadolu teknik olduğunuzdan eminseniz.) Sınavsız geçiş bölümleriniz arasında Radyo Tv sinema yok.

 31. onur Aydoğan diyor ki:

  Merhaba hocam ben bilişim teknolojisi bölümü bu sene mezun oldum hocam ben kendi bolumum dışında başka orn aşçılık bölümünü tercih edebilir miyim edebilirsek neye göre alıyor lar hocam ben hacettepe ünv istiyorum diploma puanım 75 sizce girme olasılığım kac

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Diploma puanı ile olmaz. Bu programa sınavsız geçişle önce kendi bölüm öğrencileri yerleşiyor. Kontenjanı dolmazsa YGS-4 puanı ile alıyor. 2013 yerleştirme sonuçlarına ***buradan*** bakarsanız devlet üniversitesi olarak Süleyman Demirel, Harran Üni., Adıyaman Ün. ve vakıf üniversitelerinin YGS ile öğrenci aldığını diğerlerinin sınavsız geçişle aldığını göreceksiniz. YGS-4 puanınız 250-300 arasında olmalı.

 32. demet diyor ki:

  Peki hocam aldığım 144 puaniyla 2 yıllık okul öncesi öğretmenliği okuyamaz mıyım ayrica aldığım bu puanla tercih zamaninda tercih hakkimi kullanabilir miyim bu konuda ve 2 yıllık üniversite okumak konusunda lütfen yardımcı olabilir misiniz hocam o konularda bilgim yok beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum hocam iyi sahurlar 2 yıllık üniversite okumak doğru mu bilmiyorum lütfen yardımcı olur musunuz? Hocam

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Dün de yazdım. 2 yıllık öğretmenlik olur mu???? Siz YGS puanı ile değil sınavsız geçişle varsa kendi ilinizdeki Çocuk Gelişimi ve Sosyal Hizmetleri yazın.

 33. demet diyor ki:

  Yaaaaa hocam pek anlamadım ben şimdi aldığım 144 2 yıllık okul öncesi öğretmenliği ne giremiyecekmiyim yani aldığım bu puanla tercih zamaninda tercih yapamaz mıyım bir işe yaramaz mı bu aldığım puan peki Giresun veya Gümüşhane de 2 yıllık okul öncesi öğretmenliği var mı biliyor musunuz? Yaaa hocam bu 2 yıllık konusunda lütfen rica ediyorum size beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum yani ben şimdi üniversite okuyamaz mıyım 2 yıllık hocam sorduğum bu sorulara teker teker anlaşılır biçimde cevap yazar mısınız eğer sizi çok rahatsız ediyor sam aff ola iyi sahurlar hocam

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sadece ilk cümlenizi okuyup cevap yazıyorum. Gerisini okuma gereği duymuyorum. “Yaaaaa” diye konuşan öğrencilerime cevap vermem. 2.si 2 yıllık okul öncesi öğretmenliği diye birşey olur mu? Azıcık okuyun araştırın. Size yardımcı olamayacağım.

 34. Esma diyor ki:

  merhaba hocam. Ben ygs ücretini yatırdım ama sınavsız geçiş için şuana kadar başka hiç bir başvuru yapmadım. tercih zamanında bu hakkımı kullanabilicekmiyim ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   YGS ücreti yatırıp Ocak ayında başvuru yaptıysanız size verilen şifre ile 7-17 Temmuz tarihleri arasında https://ais.osym.gov.tr/Yetki/Giris adresinden girerek tercih yapacaksınız.

 35. demet diyor ki:

  Hocam şimdi ben açıköğretim kontenjansiz okul öncesi öğretmenliği bölümünü mü seçmeli yim onu mu diyor sunuz yalnız bu açıköğretim öğrenci leri Nerede okuyor acaba giresun Gümüşhane buralara 2 yıllık 144 puaniyla yerlesebilir miyim yani hocam 2 yıl okuyupta onu 4 yılına cikardigimizda dgs sınavına girdiğimiz de de kadrolu okulda kalan anasınıfı Öğretmeni olabiliyor muyuz hocam bu konuda bana yazarsaniz hocam çok mutlu olurum

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Açıköğretim kontenjansız okul öncesi öğretmenliği olur mu? Gerçekçi olmak lazım. Sizin yerleştirme öncelikleriniz yada YGS puanınızla 2 yıllık çocuk gelişimi bölümüne yerleşmeniz bile çok zor. Ancak özel üniversitelere yerleşebilirsiniz. 2 yıllık çocuk gelişimini bitirdikten sonra DGS sınavına girerek Okul Öncesi öğretmenliği yada 4 yıllık çocuk gelişimi bölümlerine geçiş yapabilirsiniz. (Bu sınav YGS sınavından daha zor ve okulların DGS kontenjanları çok az.)

 36. ebru diyor ki:

  Yaaaa hocam çok soru soruyor muyum size ama gerçekten sırf bilgilenmek için size soru soruyorum hocam bu sene liseler için kpss ortaöğretim sınavı var gerçi siz daha iyi bilirsiniz kpss ortaöğretim sınavına mı gireyim yoksa 2 yıllık üniversite mi okuyum siz daha bilgili oldugunuz icin soruyorum size lütfen bana yardım edin her gece düşünüyorum hocam ne yapacağım diye lütfen hocam yardımcı olun bana

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bakın ben rehber öğretmen değilim. Bilgisayar öğretmeniyim. Bildiğim kadarı ile sınavsız geçiş konusunda bilgi anlamında yardımcı olmaya çalışıyorum. Bu nedenle yorum yada öneri sorularına cevap veremiyorum.

 37. ebru diyor ki:

  Hani orada yazdınız ya istediğin bölüm okul öncesi öğretmenliği. Aldığım 144 2 yıllık üniversite taban puaniyla bir üniversite ye yerlesemem mi onu mu demek istediniz peki bu aldığım puan bir işe yaramaz mı ancak benim için özel üniversite ler mi olur hocam tercih yapsam bir yer çıkmaz mı acaba hocam

  1. alperturkoglu diyor ki:

   4 yıllık örgün tercih hakkınız zaten yok. Açık öğretim 2 ve 4 yıllık kontenjansız bölümleri tercih edebilirsiniz.Birde kendi alanınızın geçen sene aöf programı açıldı.Atatürk ün. 2500 kişilik kontenjanı var orayı da tercih edebilirsiniz.

 38. ebru diyor ki:

  Ben 2012 yılında meslek lisesi çocuk Gelişimi bölümünden mezun oldum 3 seneden beri ygs sınavına giriyorum ama 180 barajını hiç gecememistim şükürler olsun bu sene 2014 yılında 180 barajını değil de 140 barajını geçtim acaba temmuz ayinda 2 yıllık için tercih yapsam olur mu sizce hocam ayrica trabzona yakın hangi illerde 2 yıllık üniversite ler var yazarsanız çok mutlu olurum hocam iyi sahurlar

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hangi bölümü istediğinizi yazmamışsınız. Kendi bölümünüzden bahsediyorsanız YGS puanı ile değil yerleştirme öncelikleri ile tercih ediliyor. Maalesef öncelik son mezunların olduğundan 2012 mezunu olarak siz ancak özel ün. yerleşebilirsiniz.

 39. esra sefer diyor ki:

  hocam merhaba, ben üsküdar mithatpaşa kız meslek lisesinin grafik ve fotograf alanında bu sene mezun oldun.Ygs-5 puanım 271 sıralamam 685182.Diplama puanım 84,55 İstabul da benim bölümün geçiş yapabileceğim bir üniversite yok özel üniversitelerde var ben 2 yıllık grafik tasarım bölümünebir özel üniversiteye okul puanımla geçiş yapabilirmiyim.Yapabilirsem sizce şansım kaçtır.Şimdiden teşekkür ederim.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   OBP puanınız 422,75 Şu sayfadan 2013 yerleştirme sonuçlarını incelerseniz pek çok programın min. puanından puanınız yüksek. Ama okul türünüz normal kız meslek olduğundan, yerleştirme önceliğinde “2” yazan yerleri incelemelisiniz. Bunlar arasında özel ün. tam burslu 2.öğretim programları da var. Örnek: NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ , İSTANBUL KAVRAM MESLEK YÜKSEKOKULU,İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ,İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ

   1. esra sefer diyor ki:

    teşekkür ederim sizce özel bir üniversitenin tam burslu grafik tasarım bölümüne girebilirmiyim

    1. alperturkoglu diyor ki:

     84 diploma notu olan biri verdiğim açıklamalara göre 2013 yerleştirme sonuçlarını rahatlıkla yorumlayabilir. http://www.sinavsizgecis.com/grafik-tasarimi-2013-2014-taban-puanlari.html

 40. yağmur diyor ki:

  Hocam sorum yarım mı gitmiş sanırım ben ygsye girerken sunavsız geçiş hakkımı kullanıcam işaretledim okula gidip o formu almam gerekiyor mu yoksa d er shabeden tercih zamanı oluyor mu yahu biri bana şunu tam olarak açıklasın kensi bölükümle sınavsı geçişi kullanıcam ama ygs parasıjı ödedim formunu doldurdum sınavsız geçişle ilgili bir şey yapmadım hocam çok korkuyorum ya nolur okula gidip onunla ilgili bir form doldurmam gerekiyor mu yoksa dershanede rehberlik Hocasıyla tercih yapmam yeterli mi tercihler yaklaştıkça kafayı yicek gibiyim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   “yahu biri bana şunu tam olarak açıklasın” Öncelikle şurada anlaşalım.Kimse size birşey açıklamak zorunda değil. Meslek lisesi mezunu iseniz Ocak ayında da başvuru yaptıysanız (sadece 40 TL yatırıp YGS’ye başvuru yapmış olsanız da) sınavsız geçiş hakkınız var. Form filan almayacaksınız. İnternetten kendiniz yada dershane yardımı ile 7-17 Temmuz tarihleri arasında tercih yapacaksınız.

   1. yağmur diyor ki:

    Üzgünüm hocam benide anlayın kime sorsam bilmiyorum belli değil diyor nolur affedin yani

 41. nursel diyor ki:

  geçen yıl tercih yapmadım bu yıl 2 yıllık geçiş hakkımı kullanırsam yerleşme şansım yine düşecek mi ve hangi üniversitenin kaç puanla aldığını nasıl bulabilirim diploma puanları yazmıyor?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Her geçen yıl yerleşme şansınız azalır. Çünkü öncelik son mezunlarındır. Yerleştirme önceliği sütunu dolu ise minimum puan kısmında yazan puan OBP puanıdır. Yani son yerleşen öğrencinin diplomasının 5 ile çarpımıdır. Bu arada şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçları yer alıyor. İstediğiniz bölüm ismine tıklayarak yerleştirme öncelikleri ve OBP puanlarını inceleyebilirsiniz.

 42. tekmile diyor ki:

  O zaman inşallah yerleşme ihtimalim yüksek. Çok teşekkürler hocam Allah sizden razi olsun böyle bi iş yaptığınız için

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Amin. Sizlerden de Allah razı olsun.

 43. tekmile diyor ki:

  Hocam yani ankara içinden benle aynı durumda ku yüksek obp li arkadaşlar tercih etmedikce öncelik benim değil mi. Geçen yılki puanin 79 olması beni engellemez

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Evet sadece Ankara içinden bu senenin mezunu ve Anadolu Meslekli olup OBP’si yüksek olanlar sizi geçebilir.

 44. yağmur diyor ki:

  Hocam yine ben

 45. tekmile diyor ki:

  Iyi geceler hocam ben ankarada bir Anadolu Meslek Lisesi çocuk gelişimi bölümünden 2014 yılında yani bu yıl mezun oldum. Obp 80. Gazi çocuk gelişimi istiyorum. Geçen yıl ankara dışından da öğrenci almış fakat en düşük Obp 90 sanırım ama benim bu yıl için yerleştirme önceliklerinden ilk 3 u tutuyor. Sizce bu noktada Obp nin önemi var mı geçen yıl ankara dışından da alması benim lehime mi puanı gözardı etmeli miyim ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   2014 Anadolu Meslek Mezunu ve Ankara içinden mezun olduğunuz için öncelik sizde olur. OBP 4.kriter olduğu için zaten siz doğru şekilde yorumlamışsınız.

 46. Onur diyor ki:

  Hocam merhaba. ben ygs de 140 barajını geçtim. puanım 182. okuduğum alan elektrik elektronik. ben başka 2 yıllık ön lisans bölümlerine başvurabilir miyim.? birde şöle bir sorum olacaktı diyelim ki ben ygs de ygs 3 den 182 aldım ygs 6 ile alan bir bölüme yerleşebilir miyim 140 barajını geçtiğim için.? teşekkürler.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Alan dışı tercihler için 140 barajını geçmiş olmanız yeterli. Tabi tercih edeceğiniz yerin kontenjanının sınavsızsız geçişle dolmuyor olması ve taban puanı da önemli. Diğer sorunuza gelince böyle birşey mümkün değil. Bölüm için gerekli puan türü bellidir.

   1. Onur diyor ki:

    hocam lys sonuçları açıklandı. ygs 3 216 diyor. ben şimdi iki yıllık farklı bir bölümü tercih etsem bu bölüm ygs 3 ile alsa hangi puanım geçerli olcak . normalde ygs sonuçlarına göre 182 almışım ama lys ile 216 diyor hangi puanım geçerli olacak yerleşirken .?

    1. Onur diyor ki:

     mesela ben ankara hukuk fakültesi adalet myo istiyorum. 204 puan ile almış. ben buraya yerleşirken diyelim 216 aldığım puan mı geçerli olacak lys ile birlikte.?

     1. alperturkoglu diyor ki:

      LYS ile birlikte aldığınız puan değil aslında. Okul puanı eklenerek hesaplanan yerleştirme puanınız. Evet 216 puanla tercih etmiş olacaksınız.

    2. alperturkoglu diyor ki:

     Tabi ki Y-YGS3 yani yerleştirme puanınız.

 47. gülçin diyor ki:

  oncelıkle merhabalar ben 2 yıllık dıs tıcaret mezunuyum sınavsız gecıs hakkım oldugunu yenı ogrendım malesef kı sımdı egıtımımı tamamlamak ıstıyorum bana nasıl bır artısı olucak bılmıyorum turkıyede ıs bulmanın ne durumda oldugu malum sımdı basvuruları ne zaman yapabılırız ve sıralama nasıl olmalı bankaya gıdıp hadı bn geldım kayıt olucam mı dıcez bılen bılgılendırsın lutfen bırde secebılıcegım bolumler İKTİSAT ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ KAMU YÖNETİMİ
  MALİYE ULUSLARARASI İLİŞKİLER İŞLETME KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ sızce hangı bolumu secmelıyım

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Rehber öğretmen değilim. Meslekler istihdam durumları hakkında bilgim yok. Bundan dolayı öneride bulunamam. Lisans tamamlama kapsamında yazdığınız aöf bölümlerinin 3.sınıfından devam edebilirsiniz. Başvurular için şu sayfayı takip edin.

 48. Barış diyor ki:

  Hocam merhaba ;
  Hacam ben meslek lisesini bu yıl bitirdim ve 180 barajını aşamadım ama sınavsız geçiş için artı 10 TL ücreti yatırmıştım. İşci Sağlığı İşci Güvenliği Bölümüne sınavsız geçiş yapmak istiyorum ama İlleri ve üniversiteleri bulamıyorum. Ayrıca bulduklarımdada taban puanı falan soruyo bi yardımcı olur musunuz lütfen.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada hangi üniversitelerde olduğunu 2013 yerleştirme sonuçlarını görebilirsiniz. Mezun olduğunuz bölümün bu bölüme sınavsız geçiş hakkı olup olmadığını biliyor musunuz? Bilmiyorsanız şu sayfada 2014 kılavuzunda yer alan geçiş bölümlerini inceleyebilirsiniz.

   1. Barış diyor ki:

    Hocam ben puansız geçmek istiyorum o min puanı falan ney peki

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Sınavsız geçiş yerleştirme öncelikleri konusunu okuyun. Sınavsız geçişte kullanılan OBP puanının ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

     1. Orçun diyor ki:

      Merhaba , ben tesisat teknolojisi ve iklimlendirme alaninda yani tesisat bölumunden mezun oldum bu sene ben kendi bölumun disinda hangi bölüme yatay gecis yapa bilirim lutfen solermisiniz acil de :(

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Acil cevap veremiyorum kardeşim. Dün geceden beri soru cevaplıyorum ancak sorunuza gelebilmişim. Sınavsız geçiş bölümleriniz;
       Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
       Gaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
       İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi 2
       Yapı Tesisat Teknolojisi 2

 49. şaban diyor ki:

  mrb. ben 2 yıllık geçiş hakkımı kullancam ama kayıt felan yptrmadım ygs basvurusu zamanında 2 yıllık düşünmüyordum kazanamayınca dusunmeye başladım kayıt yptrmadm tercıh yapabılırmıyım ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hayır tercih yapamazsınız.

 50. yağmur diyor ki:

  Hocam merhaba ben anadolu grafik tasarımı ve fotoğrafçılık bölümünden mezun oldum obp puanım 290 geliyor 0.12 ile çarpılınca yani 0.12 ile çarpılacak galiba kendi bölümüme geçiş yapıcam bu sene nolur yardım edin izmir ege üniversitesi olur mu ilk tercihim oraaı olacal sonra esliiehir aonra kayseri

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Size daha önce cevap verdim. Sınavsız geçişte OBP kullanılır. Ayrıca 0,12 ile bir hesaplama yapılmaz. Puanınız çok düşük öncede söylediğim gibi okul türü avantajınız olursa olur.

 51. harun diyor ki:

  selam ben 2013 te meslek lisesi elektrik bölümünden mezun oldum bu sene ygs den 191 puan aldım.sınavsız geçiş olarak açık öğretim elektrik bölümüne kesin olarak yerleşirmiyim.2191 puanla açık öğretimden hangi bölümlere yerleşirim.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Daha önce de sormuşsunuz ve yanıtlamışım. Açıköğretim Elektrik, iletim dağıtım bölümü kontenjansız tercih etmeniz halinde %100 yerleşiyorsunuz. 191 puanla açık öğretimden hangi bölümlere yerleşirim sorusuna da kontenjansız 2 ve 4 yıllık tüm aöf programlarına diyebiliriz.

 52. yağmur diyor ki:

  Merhaba;
  Öncelikle ben anadolu meslek lisesi mezunuyum sadece ygsye girmek istiyorum seçeneini işaretledim sınavsız geçiş hakkımıkullanmak istiyorumu işaretlemedim dolayısıyla da 10 tl sınavsız geçiş ücretni yatırmadım ygsninkini yatırdım sadece ben sınavsız geçiş hakkımı kullanacağımdan dolayı ücreti nereye ne zaman yatıracağım bu konuda çok endişeliyim hocam nolur bana kesin bir tarih verin tercih yapacağım zaman lys sonuçları açıklandığında bende aynı zamanda tercih yapacağım bunu biliyorum ama kafama çok takılıyor bu başvuru ücreti ve tarihi

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bu soruyu soran 1000. kişi olabilirsiniz. :) YGS başvurularında sadece sınavsız geçişten faydalanmak isteyenler 10 TL yatırır ve o seçeneği işaretler. Siz 40 TL yatırarak hem YGS girip hem de sınavsız geçişten faydalanmış oluyorsunuz. İçiniz rahat olsun.

   1. yağmur diyor ki:

    hocam çok sağolun da lys tercih zamanı ben form olayı nasıl doldurucam internetten mi okuldan mı yada başvuru formunu yani lys sonuçları açıklandığında mı yoksa tercih zamanı mı

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Şu sayfada videolu olarak anlatmıştım.

 53. Korhan KÖROĞLU diyor ki:

  Yardımınıza ihtiyacım var Hocam ben şimdi Endüstri Meslek lisesinde 9.sınıfım ve 10.sınıfa geçeceğim. 2Dönem ortalama 85.73 benim hedefim pilot olmak yada havaalanında çalışabileceğim uçak müğendisliği filan. neyse okulumzda (http://sehitsametkirbas.meb.k12.tr/) bazı bölümler var endüstri ve teknik
  *ben teknikten bilişmi seçtim hale değiştirme hakkım varmı?

  *bilmiyorum çünkü bugün verdim ve bişe farkettim ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ de sınavsız geçiş yapabileceğim uçak teknolojisi varmış . bu nekadar doğru?

  *ve bu uçak teknolojisi derken neyi kapsıyo.?

  resimlere bi bakın derdimi anlatmaya çalıştım.
  http://i.hizliresim.com/6Rz370.png bide bu http://i.hizliresim.com/W2OJAm.png

  Benim asıl amacım bilgisayar okuyum ingilizcemi kuvetlendirip ygs sınavına giriğ üniversitede uçak ile ilgili bişey okumak ve havaalnında pilot uçak müğendisi host vb. bi işte çalışmak idi ama sınavsız geçiş olayını öğrendim kafam karıştı. BANA TAM OLARAK NE YAPMAM GEREKTİĞİNİ ANLATIRMISINIZ. Sorununumu resimlerlede anlaatım lütven bi bakın ACİL CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM ZAMAN GEÇİYOR KÖYE GİDECEĞİM BUNLARLA DAHA İLGİLENEMEYEBİLİRM BİRDE TEKNİK BAŞVURU KAHIdIMI ALIP TEKRAR DEĞİŞTREBİLİRMİYM?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   2014 Kılavuzunda sayfa 54’teki tablonun solunda göreceksiniz. Bakınız.
   Uçak teknolojisinin kapamı nedir, bilemem rehber öğretmen değilim. E-okulda henüz alan tercih ekranı açılmadığından değiştirme şansınız var. Ancak İstanbul’da sınavsız geçiş o kadar kolay değil. Mesela İstanbul Ün. 2013 yerleştirme önceliklerine baktığımızda 13,4,İ,95 “4” ifadesinden sadece Anadolu Teknik mezunlarını anlıyoruz. Belki bazı vakıf ün. %50 %25 burslu programlarına yerleşebilirsiniz. 2013 yerleştirme sonuçları sayfasını inceleyebilirsiniz.

   1. Korhan KÖROĞLU diyor ki:

    Ben şuan üniversitede mimarlık okuyan bi abiyle konuştum ve epiyi bilgi edindim. Bende müğendislik okumak yani sayısal okumak istiyorum. bu okulda ya ANADOLUYA geçip sayılsalı seçip sınava 3 yıl hazırlanacağım yada MESLEK ile devam edip ayrı bir dersaneye gidip bu sınavda çıkacağı halde meslekteki bölümümde görmüyeceğim dersleri (mat.fizik.kimya.biyoloji.geometri.)göreceğim ve üniversiteyi kazanamassam bile elimde iş olur . ne yapmam gerek??

    ama abiden öğrendiklerime kadar Meslek Lisesinden uçak müğendisliğe geçmek çok zormuş. Oyüzden anadolunun faydası olabirmiş dimi ?

    ve bu ygs-lys girip ort.ya okuldaki başarının %70 imi ne üzerine ekleniyomuş.doğrumu?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Rehber öğretmen değilim. Öneri yada yorum yapmıyorum. Bilgi olarak yardımcı olabileceğim tek konu YGS puanınız hesaplanırken diploma notunuzX5X0,12 kadar okul puanı eklenir.

     1. Korhan KÖROĞLU diyor ki:

      Sadece ygs mi yani ygs ile lys nin ort. alamasına eklenmiyomu ben öyle biliodum?

      bide X5X0,12 derken açarmısınız anlayamadım.

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Okul puanı= Diploma Notunuz çarpı 5 çarpı 0,12

 54. armi diyor ki:

  Meraba hocm ben kiz meslek lisesinde cocuk gelismi okuyorum. Sinava girdim 140 barajini gectim ve yeni mezunum ayriten 2 yillik universite icin diploma notu ne derece etkili hatayda yasiyorum ama mkü yu en son tercih olarak birakacm basja bir yerin gelmesi mumkun mu yoksa mku yuksek ihtimalle gelirmi yardimci olsaniz..

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişin YGS puanı ile alakası yok. Hatta sınava girmiş olmanızın dahi önemi yok. Aşağıdaki konuları sırası ile okuyun.
   Yerleştirme öncelikleri
   Sınavsız geçiş tercihi nasıl yapılır
   Çocuk Gelişimi 2013 sonuçları

 55. yağmur saritas diyor ki:

  Hocam Merhaba ben anadolu grafik tasarım i ve fotoğrafçılık bölümünden bu sene mezun olacağım obp puanım 58 yani 291 ygseye de girdim 202 puan aldım onu etkisi olacak mi üniversite de kendi bölümümu seçmeyi düşünüyorum sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım. Ek puan gelecek mi gelirse nekadar puan gelir toplamda puanım kaç civarında olur ?
  ilk tercihim izmir ikincisi ise Eskişehir üçüncü şu ise Kayseri olacak ek puan geldiğini dusunursek buralar olurmu Yardımınızi bekliyorum

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Mesajınızı ilk yazdığınız sayfayı CTRL-D ile sık kullanılanlara eklerseniz 2-3 defa yazmak zorunda kalmazsınız. Ben sorularınızı zaman buldukça cevaplıyor ve onaylıyorum. Bu nedenle mesajınızın ulaşmadığını zannedip tekrar tekrar yazmayınız. Cevabınız bu sayfada.

 56. Onur diyor ki:

  Hocam merhaba. ben endüstri meslek lisesi elektrik elektronik bölümü okuyorum. bu yıl mezun olacam. biyomedikal sınavsız geçiş hakkımız bulunuyor. 2013 biyomedikal yerleştirme sonuçlarını buraya yazabilir misiniz.? yerleşme şansım ne kadar olur yerleşebilir miyim.? antalyada okuyorum. teşekkürler.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Biyomedikal 2013 yerleştirme sonuçlarına şu sayfadan bakabilirsiniz. Yerleşip yerleşemeyeceğinizi de şurada anlatılanlar doğrultusunda inceleyerek anlayabilirsiniz.

   1. Onur diyor ki:

    Hocam elektronik haberleşme teknolojisinin 2013 yerleştirme sonuçlarını yazar mısınız . sınavsız geçiş için.

   2. Onur diyor ki:

    hocam elektronik haberleşme teknolojisinin 2 yıllık myo yerleştirme sonuçlarını yazabilir misiniz . birde ben antalyadayım ıspartayı yazmak istiyorum meteb bölgesimi yoksa meteb dışında mı .? teşekkürler şimdiden.

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Bir önceki mesajınızda linkini verdim. METEB dışı olur.

     1. Onur diyor ki:

      hocam elektrik yerleştirme ve elektronik yerleştirme sonuçlarınıda yazarsanız çok sevinirim..

      hocam şimdi benim bir sorum daha olacaktı. ben sınavsız tercihte bulunucam bu yıl endüstri meslek lisesinde okuyorum. yerleşirme yaparken obp mesela 300 olan bir yere tercihte bulunsam minumum puan benim obp 280 şuan. yerleşme şansım ne olur birde obp çok büyük bir etkisi var mı sınavsız geçişte.? benim bildiğim sınavsız geçişte meteb içi,meteb dışı , yaş önceliği , mezun olduğun okul türü gibi faktörler etkili . obp nasıl rol oynar .?

      1. alperturkoglu diyor ki:

       2 yıllık tüm bölümlerin 2013 yerleştirme sonuçlarına ait linkler şu sayfada. İstediğinize tıklayıp bakabilirsiniz.
       Tercih konusunda da şu 2 konu size yardımcı olacaktır.
       Sınavsız geçiş yerleştirme öncelikleri
       Sınavsız geçiş tercihi nasıl yapılmalı

 57. Nesrin diyor ki:

  Slmlar hocam tıcaret lısesı muhasebe mezunuyum acık ogretım sınavsız gecıs ıcın 14 ocakta basvurumu yaptım . otobus işletmecılıgı okumak ıstıyorum basvurudan once bolumumde bunu okuyabılecegımı arastırmıstım o yuzden sınava gırmedım. ancak sımdı bolum varmı yokmu goremıyorum ben muhasebe mezunu olarak otobus ısletmecılıgıne sınavsız gecıs yapamıyormuyum. birde tercıhler ve yerlestırme tarıhlerı ne zaman bılgılendırırsenız cok sevınırım ıyı geceler…

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Otobüs İşletmeciliği değil Otobüs Kaptanlığı bölümü var ancak sizin sınavsız geçiş bölümünüz değil. Size ait sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz. Henüz net tarih yok. Temmuz 1. yada 2. haftası olabilir.

   1. Nesrin diyor ki:

    Hocam bilgileriniz için çok tesekkür ederim ancak ben bir bilgiyle hareket etmiştim otobus işletmeciliği ne giriyordu cok uzuldum pekı ne onerırsınız suan bana gecıs hakkım vs..Ne yapabılırım orda okumalıyım işimle alakalı :( Hocam birde mushabe alanının otobüs işletmeciligi bölümüne sınavsız geçiş yapabılecegını gosteren bir belge var elimde onu sizile nasıl paylasabılırım.. yanıltıldımmı??

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Nesrin Kardeşim, bence bilgi hatası olmuş. Çünkü böyle bir bölüm yok. Turizm ve Seyahat Hizmetleri bölümü ile karıştırılmış olabilir. Elinizdeki belge nedir bilmiyorum ama en güncel ve doğru kaynak 2014 kılavuzuna buradan bakabilirsiniz.

 58. Emre diyor ki:

  Merhaba. Şu anda bilişim teknolojileri bölümünde anadolu teknikte okumaktayım. Obp ile sınavsız geçiş hakkı ile bilgisayar programcılığını tercih edersem bana ek puan gelir mi ? Yani obp toplamda 0,12 mi olur 0.18 mi ? Teşekkürler…

  1. alperturkoglu diyor ki:

   OBP = diploma notunuz X 5 şeklinde hesaplanır. Sınavsız geçişte bölüm öğrencilerinin notlarının hesaplanmasında bir birlerine üstünlükleri yoktur. Sizin dediğiniz okul puanı, alan dışı 2 yada 4 yıllık geçişte diploma notu X 5 X 0,12 şeklinde, alanla ilgili 4 yıllık tercihinde diploma notu X 5 X 0,18 şeklinde hesaplanır.

   1. Emre diyor ki:

    Yani 2 yıllıkta kat sayı 0,12 geliyor öyle mi ?

    1. Emre diyor ki:

     Bu arada sınavsız geçiş puanlarını obp puanlarını liste şeklinde görmem mümkün mü ? Tıpkı 4 yıllıklarda olduğu gibi taban puanlar şeklinde ve üniversite bölüm isimleri şeklindeki gibi ? Teşekkürler…

     1. alperturkoglu diyor ki:

      Şu sayfada 2013 yerleştirmeleri Tablo-3A olarak yer almaktadır.

    2. alperturkoglu diyor ki:

     Alan dışı 2 yıllıkta evet. Alanınızda zaten OBP puanının kendisi kullanılacak.

     1. Emre diyor ki:

      Çok teşekkür ederim.

 59. müslüm diyor ki:

  ben 2013 mezunuyum bu sene (2014)burayı kazanabilme olanağım nedir

  BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ 101950554 Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi YGS-1 40 40 312,25000 12,2,D,92

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Yerleştirme önceliğine göre, mezuniyet yılı olarak 2013’te 2012 mezunu alınmış Buna göre yorumlarsak 2014’te de 2013 mezunu alınma olasılığı var.

 60. yavuz diyor ki:

  bu seneki yerleştirme öncelikleri nerden öğrenebilirim bilecik myo için

   1. Nihan diyor ki:

    Mrh alper bey 2009 anadolu kızmeslek lisesi çocuk gelişimi menzunuyum.menzun olduğum sene yanlış tercihten dolayı başarılı olamadım şimdi ben bu yıl sınavsız geçiş hakkımı kullana biliyormuyum. Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Ocak ayında başvuru yaptıysanız kullanabilirsiniz. Ancak öncelik 2014 mezunlarına olacağından şansınız oldukça düşük olacak.

 61. harun diyor ki:

  bu sene 2014 te yerleştirme öncelikleri geçen senkiye aynı mı olucak yani 2013 ten mi başlıyacak yerleştirme öncelikleri

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Geçen seneki gibi son mezunlar öncelikli olacak. Ama unutmayın bu sene 2014 mezunları son mezun olmuş oluyor :)

 62. yavuz diyor ki:

  bu sene buraya yerleşme olanağım nedir mezuniyetim 2013

  101950536 Elektronik Haberleşme Teknolojisi YGS-1 40 40 264,65000 13,2,D,94
  bilecikliyim ve bilecik üniversitesi 95 doğumluyum

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Yerleştirme önceliklerindeki “13” sayısı son mezunları aldığını gösteriyor. Yani 2013 yılında 2013 mezunları ile kontenjanı dolmuş, bu yılda 2014 mezunları ile dolabilir. Bu nedenle 2014 mezunlarına göre şansınız daha az olsa da tercihleriniz arasında olsun.

 63. Umut diyor ki:

  Hocam Selamünaleyküm bi sorum olacaktı ön lisans için son 3 yada 2 yılın kontenjanı dolmayan ve son yerleşen adayın sınavsız mı ygs puanıyla mı yerleştiğini nasıl öğrenebiliriz bu konuda bütün bölümleri yer alan ve hangi MYO’larda olduğunu görebileceğimiz bi yer var mı?

  Tercihlerde bu konu çok önemli biliyorsunuz :)

  Teşekkür Ederim

  Hayırlı Çalışmalar.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Aleyküm Selam, en güzel kaynak ÖSYM’nin Tablo-3A dokümanı. Yerleştirme önceliği sütunu boş olanlar sınavsız geçişle kontenjanı dolmayıp YGS puanı ile alanları göseriyor ve tüm programlar var. Buyrun.

   1. Umut diyor ki:

    Çok teşekkür ederim hocam Hayırlı Çalışmalar :)

 64. ibrahim diyor ki:

  selam ben bileciktekim ve bu sene burayı kazanırmıyım geçen sene meslek lisesinden mezunum.

  BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ 101950554 Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi YGS-1 40 40 312,25000 12,2,D,92

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Yazdığınız program hem önceki mezunlardan hem de il dışından öğrenci alan bir program. Siz METEB önceliğiniz de olduğu için çok rahat yerleşirsiniz.

 65. ibrahim diyor ki:

  selam aöf 2 yıllık lisans programlarına tercihte bulunsam yerleşebilirmiyim.geçen sene mezun oldum meslek lisesinden 2013 te elektrik bölümü.ygs puanım 191 yerleşebilme ihtimalim nedir.veya sınavsız geçişte yerleşirmiyim.elektrik üretim ve dağıtım bölümüde.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş bölümlerinize tercihte bulunurken önceki yıl mezunlarından alan programları tercih etmeniz halinde yerleşme ihtimaliniz yüksek. Eğer alan dışı tercihte bulunacaksanız, önceliğin o alanın öğrencilerinde olduğunu kontenjan kalması durumunda YGS puanı ile yerleştirilebileceğinizi unutmayın. Yazdığınız bölümün (elektrik üretim ve dağıtım)hangi okuldaki programına başvuracağınıza bağlı.

   1. ibrahim diyor ki:

    aöf’ten sınavsız geçiş yapasam yerşebilirmiyim .örgün eğitimden yapsam geçebilirmiyim.

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Aöf bölümü olarak zaten sadece Elektrik iletim üretim dağıtım bölümü var. Kontenjansız olduğundan tercih etmeniz halinde kesin yerleşirsiniz. Örgün eğitim diğer mesajımda yazdığım gibi tercih edeceğiniz yerin önceki yıl mezunlarından alan bir yer olması şansınızı artırır.

 66. harun diyor ki:

  selam ben 2013 te meslek lisesinden mezun oldum busene yani 2014 yerleşebilirmiyim.tercih yapmıştım ama kayıt olmadım geçen sene.2 soru lys myo engel olurmu.3 soru sınavsız geçişte yerleşebilme ihtimalim nedir

  1. alperturkoglu diyor ki:

   1 ve 3 Tercih yaparken yerleştirme önceliklerinde önceki yıllardan alan yerleri tercih ederseniz şansınız olabilir.
   2. LYS girmeniz sınavsız geçiş tercihi yada alan dışı 2 yıllık tercihine engel değildir.

 67. Abdülsamed diyor ki:

  Selamun Aleyküm Hocam Ben Mesleki Açık Lise Bilişim Bölümü Okuyorum Son Sınıftayım Hiç Bir Alttan Dersim Yok Çok Şükür Bu Yıl Meslek Derslerimi Ve Beceri Eğitim Sınavımı Tamamlıyorum İNŞAALLAH.. Hocam Açıköğretim 24 Kredim Kaldı 31 Mayıs 1 Haziranda Sınavım Ve Bana 24 Kredilik Ders Verildi Yani Ful Çekmem Gerekiyor Eğer Olmazsa Ağustos’un 23 24’ünde Deki 3.Dönem Sınavında Biticek Kredim Hocam Size Sorum Şudur Ben Sınavsız Geçiş Hakkımı Kullandım Ağustos’ta Bitmesi Sorun oLur mu Yani Üniversite İşlemlerim Ne Zaman Başlayacak Ağustos’tan Sonra mı Cevaplarsanız Çok Memnun Olurum.. İlk Defa Yazıyorum Size Böyle Güzel Bir Sayfa Açmışssınız İnsanlar’a Yardımcı Oluyorsunuz Rabbim Razı Olsun.. Allah-u Teala Razı Olsun.. Allah-u Teala Ne Muradınız Varsa Hayırlısıyla Versin.. Rabbim Yardımcınız Olsun Hocam.. Sorumu Cevaplayacağınız İçinde Rabbim Razı Olsun AMİN YARABBİM.. ECMAİN İNŞAALLAH.. Teşekkürler Şimdiden Hayırlı Geceler ALLAH’A Emanet Olun..

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Aleykümselam kardeşim. Tercihlerinizi Temmuz’da yapacaksınız. Yerleşmeniz durumunda açık lise ve mesleki açık lise öğrencilerine Kasım ayının ilk haftasına kadar kayıt imkanı tanınıyor. İnşallah Ağustos sınavları yada olmadı ek sınavlarla mezun olursunuz. Benim öğrencilerimden geçen sene bu şekilde 5-10 öğrencim geç kayıt yaptırdı. Sizlerden Allah razı olsun.

   1. Abdülsamed diyor ki:

    AMİN ECMAİN İNŞAALLAH Sağolun Hocam Hocam Bunu Her Üniversite Sağlıyor mu Peki Kasımın iLk Haftasına Kadar Bu Her Yıl Garantiyse Gerçekten Çok Ferahlicam Rahatlicam Allah Nasip Ederse Eylüldeki Sınavda Mezunum Ek Sınava Kalmaz İNŞAALLAH.. 24 Kredim Kaldı Sadece Zaten Eylül’deki Sınav Son Sınav Olduğu İçin 40 Kredi Veriyor O Yüzden Bitiririm Allah’ın İzniyle Garantimi Hocam Bu Her Yıl Bunuda Cevaplarsanız Çok Memnun Olurum Teşekkürler Hocam. :)

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Ben 2 senedir aol işlemleri ile ilgileniyorum. Sorun çıkmıyor. Geçen seneki resmi yazıyı şuradan görebilirsiniz.

     1. Abdülsamed diyor ki:

      Peki Hocam Çok Teşekkürler Teşekkür Ederim. Sağolun Varolun Rahatladım Ferahladım Sayesinizde Allah Razı Olsun AMİN YARABBİM ECMAİN İNŞAALLAH.. Kolay Gelsin Hocam..

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Amin sizden de Allah razı olsun.

 68. büşra diyor ki:

  merhaba benim diploma notum 74 lerde keskin myo çocuk gelişime girme şansım nedir ayrıca 2013 yılında diploma notunu kaçla kapatmış şimdiden bilgileriniz için teşekkürler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Geçen yılki yerleştirme öncelikleri 13,2,İ,95 ve OBP puanı 349,65000 buna göre 69,93 diploma puanı ile yerleşmiş. Eğer bu yıl mezun oluyor ve Kırıkkale’de iseniz yerleşme olasılığınız yüksek.

 69. büşra diyor ki:

  verdiginiz bilgiler için teşekkürler

 70. büşra diyor ki:

  ben sınavsız geçişle kendi bölümüm olan çocuk gelişimi tercih yapsam örgün egitim olarak açıkögretimden sosyal hizmetleri okusam bu mümkünmüdür ayrıca açıkögretimden okumam için bi baraj puanı varmı

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Önce örgün bölüme tercihlerinizle yerleşmeniz lazım ki sınavsız 2.üniversite kapsamında aöf sosyal hizmetlere başvuru yapabilesiniz. ÖSYM tercihleri Temmuz’da, 2.üniv. başvuruları Eylül-Ekim ayında.

 71. umut diyor ki:

  Hocam Selamlar önlisans bölümlerinin meslek lisesi mezunlarından minimum istedikleri obp puanı var mı? Yoksa boş kontenjan kalırsa en düşük obp puanıylada girilebilir mi?

  Hocam ikinci sorumda reklam olmasın diye site ismini vermiyim sitede hangi bölüme enson kimin yerleştiği yazıyordu x bölümüne yerleşen aday – Alan Dışı – yazısı kafamı karıştırdı çünkü diğer başka bir bölümde – YGS Puanıyla – yazıyordu? Bunu pek anlamadım alan dışı bölüme girebilmek için ygs puanı gerekmiyor mu? Yani ygs puanıyla yerleşti diye ayrıca yazılmış.

  Hocam uzun oldu kusura bakmayın :)

  1. umut diyor ki:

   Hocam son bir sorum :)

   x bölümüne son yerleşen aday alan dışı yazısı konusu; bu bölüme sınavsız geçiş hakkı olupta örnek: obp’si düşük yaşı 25 ve mezuniyet yılı 1990 olan birisi yerleşmiş (örgün olarak)fakat dolmadığı için alan dışından aday alınmıştır bu bumudur Hocam?

   Teşekkür ederim :)

   1. alperturkoglu diyor ki:

    Tüm sınavsız geçiş başvuruları yerleşmiş. Kontenjan kaldığından alan dışından da YGS puanı ile öğrenci alınmıştır.

  2. alperturkoglu diyor ki:

   Minimum puan yok. Kontenjan boş olursa en düşük OBP olan 250 ile de yerleşilebilir. Alan dışı ise YGS puanı ile yerleşmiştir. Açıklayıcı olsun diye böyle yazılmıştır. Site ismi yazabilirsiniz. Ben gerekirse sansürlerim :)

   1. umut diyor ki:

    Hocam çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için :)

 72. büşra diyor ki:

  ben çocuk gelişim bölümü okuyorum bu yıl son senem 2 yıllık bölümüm dışı tercih yapabilirmiyim sınavsız geçiş hakkımı kullanırsam açıktan sosyal hizmetleri okuyabilirmiyim bunun için baraj puanı var mı

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle sadece alanınızla ilgili bölümlere tercih hakkınız var. Sosyal Hizmetler de zaten alanınız sayılıyor. Tercih yapabilirsiniz.

 73. kerim diyor ki:

  Elektrik elektronik bolumu direk gecis yaparak is guvenligine gidebiliyoz mu

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hayır bu bölüm sizin sınavsız geçiş bölümünüz değil.

 74. yasin diyor ki:

  hocam ben sakarya üniversitesi uzaktan eğitim yapmak istiyorum bilişim teknolojileri okuyorum yatay geçiş yapabilirmiyim diploma notum :70 yatay geçiş hakkım varsa kesin çıkar mı
  bir sorum daha olucak konuyla alakası yok ama bir firmada bilgi işlemde çalışsam ne kadar maaş alırım (2,5 yıl falan çalışmayı düşünüyorum)

  1. alperturkoglu diyor ki:

   1-Yatay geçiş, 2 yada 4 yıllık okuduğunuz bölümden başka bir üniversitenin aynı programına geçiş demektir.
   2-Meslek lisesinde müdür yardımcısıyım bir firmada bilgi işlemde çalışan birinin maaşını nasıl bilebilirim?

 75. onur diyor ki:

  Hocam merhaba.. sınavsız geçişlerde 2 yıllık makine bölümünü tercih etmek istiyorum. Bu tür uygulamalı bölümlerin uzaktan eğitimleri varmı?

 76. kadir diyor ki:

  Hocam ben bu sene ygsden basarılı bir puan alamadım sınavsız geçiş yapmayı düşünüyorum.Anadolu teknikte elektrik elektronikte okuyorum.Ankarada oturuyorum ben şimdi ankaradaki meslek yüksek okullarına basvuru yapsam beni alırlar mı?diploma puanım 64

  1. kadir diyor ki:

   birde ygs1 puanları önemlımı direkt geçiş sisteminde taban puanlara bakıyorum hep ygs1 yazıyo ygs1 puanımda 155

   1. alperturkoglu diyor ki:

    Sizin için kendi alanınızla ilgili programlarda YGS puanının önemi yok. Alan dışından yada düz liseden tercih yapacak olanlar için YGS-1 gerekli. Ama her zaman öncelik sizde.

  2. alperturkoglu diyor ki:

   Anadolu teknik mezunu olacağınız için şansınız çok yüksek ama yine de tercih edeceğiniz bölümün sınavsız geçiş önceliklerine bakmak gerekir.

   1. kadir diyor ki:

    Hocam birde benim bölümüm elektrik-elektronik elektromekanik tasıyıcılar bölümü , ondan başka elektrikle ilgili başka dallara geçebilirmiyim?Örneğin elektrik dağitımı bölümü…

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Şu sayfada tablonun sağında yer alan tüm bölümleri tercih etme hakkınız var.

     1. kadir diyor ki:

      hocam bu kez sen olarak :) Sizin kanaatiniz nedir sizce ankaradaki okullara yerlesebılırmıyım?..

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Bu şekilde değerlendirme yapmıyorum.

 77. mehmeteroğlu diyor ki:

  Selam sınavsız geçiş için tercihler hangi tarihte yapılacak

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş tercihi için ayrı bir tarih yok. Kesin tarih gün olarak belli olmamakla birlikte tüm puan türleriyle ve sınavsız geçiş tercihleri Temmuz ayı içerisinde yapılacak.

 78. rıdvan diyor ki:

  hocam iyi günler ben istanbulda eml inşat teknolojisi okuyorum.2 yillik sinvsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum.sizce yildiz teknik myo harita kadastro, mimari restarasyon, insaat teknolojisi yerlesebilirmiyim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Normalde sadece 1 bölüm olursa bakıyorum ama sizin için bu seferlik inceleyelim.
   3 bölümünde 2013 yerleştirme öncelikleri sütununda okul türü “3” olarak görünüyor. Bunun anlamı son yerleşen öğrenci Teknik Lise mezunu, yani EML’lere sıra gelmeden kontenjan doluyor.
   Harita ve Kadastro 281,60000 13,3,İ,94
   Mimari Restorasyon 385,15 13,3,İ,95
   İnşaat Teknolojisi 356,95000 13,3,İ,94

 79. umut tunç diyor ki:

  hocam merhaba YGS-1=146,87209 YGS-2=141,52494 YGS-3=175,41188 YGS-4=172,12610
  YGS-5=171,07140 YGS-6=160,33462 ygsden puanlar böyle ticaret meslek lisesindeyim mevzuniyet bu yıl olacak bu puanlar bana bir yardımı olurmu yada sınavsız geçiş için muhasebe bölümüyüm bu puanlar ile bölümü değişebilirmiyim muhasebe okumak istemiyorum 1996 dogumluyum ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bu puanlarla aöf 2 ve 4 yıllık kontenjansız tüm bölümleri tercih etme hakkınız var. Belki örgün 2 yıllıklarda vardır ama araştırmanız lazım.

 80. UmutÖTÜK diyor ki:

  Merhabalar Hocam Bizleri bilgilendirdiğiniz için size çok teşekkür ederim Hocam size sorum şu şekilde açık konuşucam Hocam ben 92 doğumluyum lisedeyken okulu biraz boşladım ve açıktan gitmek zorunda kaldım Çok şükür bitirdim meslek lisesi mezunuyum ve şimdi örgün okumak istiyorum diplomamda veriliş tarihi 2012 yazıyor ama ösym sitesinde 2011 görünüyor sizce hangisi doğru ve yöp 2013’ü inceledim 11,2,D,92 öncelik sırasında kendi bölümüme uyan bölümler var bu bölümleri yazsam şansım nasıl olur? Yani 2013 yılında mezun olan biri bu bölümü yazsa öncelik kime verilir?

  Biraz uzun oldu Hocam kusura bakmayın :)

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sizin diploma veriliş tarihinize göre sistemdeki bilginizi düzelttirmeniz gerekiyordu. Öncelik daima son mezunlarındır. Yani önce 2014, sonra 2013 ve 2012, 2011 şeklinde olur.

   1. UmutÖTÜK diyor ki:

    11,2,D,92 Burdaki 11’in pek bi önemi yok benim için doğrumu Hocam
    xx,2,D,92 benim mezuniyet yılına bakmadan tercih yapmam lazım sanırım?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Önceki mezunların yerleşebildiği programları tercih etmeniz durumunda şansınız daha yüksek olacaktır. (Bence mezuniyet yılına bakmalısınız)

     1. UmutÖTÜK diyor ki:

      Hocam çok teşekkür ederim ALLAH Razı olsun sizden

      Son bi sorum :) Kendi alanım için yeni düz lise mezunlarına göre öncelik bendemi yeni düz lise mezunların damı Hocam?

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Düz lise mezunlarının sınavsız geçiş hakkı olmadığından öncelikleri gibi bir şey söz konusu değil. 1980’de enstitü bitirmiş olan meslek lisesi mezunu 2014 lise mezunundan önceliklidir diyebiliriz. :)

      2. UmutÖTÜK diyor ki:

       Hocam çok teşekkür ediyorum Hayırlı çalışmalar :)

   2. burak diyor ki:

    hocam mrb kolay gelsın 2003 meslek lısesı elektırık bolumu mezunuyum ıs saglıgı ve ıs guvenlıgı uzmanlıgı yada sıvıl savunma ve ıtfaıye bolumlerı sanırım benım alan koduma uyuyor sınavsız gecısde tercıh etsem gelme sansı nedır oncelık yenı mezunlaramı acaba sansım varmı yokmu tercıhımı yapmamda fayda varmı aydınlatırsanız sevınırım.

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Mezuniyet alan kodunuz 1491 ise bu bölümler sizin sınavsız geçiş bölümleriniz. Kodu özellikle söylüyorum çünkü tüm elektrik mezunları aynı koda mezun olmuyor ve bu bölümlere sınavsız geçiş hakları olmuyor. Öncelik son mezunlara olduğunda açıkçası bu bölümlerin örgün programlarına yerleşmeniz çok zor. Ancak İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünün geçen sene Atatürk Ü. açıköğretim programı açıldı. Tercihleriniz arasına alırsanız yerleşme olasılığınız yüksek.

 81. gülnur diyor ki:

  hocam merhaba ben muhasebe ve finansman okuyorum sosyal güvenlik okumak istiyorum sinopta yaşıyorum ama istediğim okul düzcede ygs ye girdim ancak 4 yıllık bankacılık ve sigortacılık oluyor bende bu bölümü istemiyorum.okul puanım yaklaşık 63 felan 1996 doğumluyum acaba bu dölüme yerleşme ihtimalim yüzde kaç ve sivil hava ulaştırmayada aynı şekilde yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bahsettiğiniz Sosyal Güvenlik 2 yıllık bölüm ise yerleştirme önceliklerine göre 13,2,D,95 (D) METEB Dışından öğrenci alıyor. YGS puanı ile değil sınavsız geçiş önceliklerinizle değerlendirilirsiniz. 361,35000/5 = 72,27 geçen yıl son yerleşen öğrencinin diploma notu 72,27. Kendi durumunuzu bu bilgiler doğrultusunda değerlendirin.

   1. gülnur diyor ki:

    ikinci öğretim seçsem bi avantaj olur mu benim için?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Avantajlı olursunuz.

     1. gülnur diyor ki:

      çok teşekkür ederim hocam

 82. derya diyor ki:

  mrb ben açık lise mezunuyum ygs 140 barajı geçemedim 135 de kaldım sınavsız geçiş yapabilirmiyim meslek liseliler yeleştikten sonra

 83. emrah diyor ki:

  hocam ben sınavsız geçişe baş vurmak istesem neler yapmam lazım ve nereye gitmem lazım

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Ocak ayında YGS başvuru ile zaten sınavsız geçişten de yararlanabiliyorsunuz. Temmuz ayında alanınızla ilgili programlara tercihte bulunabilirsiniz.Diğer mesajda da yazmıştım. Şu adresteki tabloda üst kısımda sınavsız geçişle yerleşebileceğiniz aöf bölümleri yer alıyor.

 84. HAYRULLAH diyor ki:

  HOCAM BEN İNŞAAT TEKNOLOJİSİ EML LİSESİ SON SINIFDA OKUYORUM.YGS GİRDİM BAŞARILI BİR PUAN ALAMADIM.SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMI KULANMAK İSTİYORUM.İSTANBUL DA OTURUYORUM.İSTANBUL İÇİNDE İNŞAAT TEKNOLOJİSİ VEYA MİMARİ RESTARASYON OKUMAK İSTİYORUM.SİZCE İSTANBULDA ( YILDIZ TEKNİK,İSTANBUL AYDIN,İSTANBUL GELİŞİM,ŞİŞLİ MYO %50 , %70 , TAM BURSLU ) VEYA GİBİ ÜNİVERSİTELERE YERLEŞEBİLİRMİYİM.DİPLOMA NOTUM 70,1996 DOĞUMLUYUM.YARDIMINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada İnşaat Teknolojisi şu sayfada da Mimari 2013 yerleştirme sonuçları yer alıyor. Yerleştirme öncelikleri sütununda İstanbul için “İ” ifadesi olan, okul türü 2 olan yerleri inceleyin. OBP puanınızda 350 yapıyor. Buna göre cevaba ulaşabilirsiniz.

 85. emrah diyor ki:

  hocam ben ösym girdim ama barajı geçemedim sınavsız geçiş için ne yapmam lazım ticaret meslek lisesi mezunuyum bir ara üniversteye gittim ama sonra akdımı aldım yeniden açıktan okumak için ne yapmam lazım….

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Temmuz ayında şu sayfadaki tablonun başında yer alan aöf bölümlerine tercih yapacaksınız.

 86. elif diyor ki:

  Hocam Merhaba ;
  ben 2008 çocuk gelişimi mezunuyum. Bu sene ygs ye girdim ve barajı geçemedi m. Açıköğretim den devam etmek istiyorum. Bunun için baraj puanı önemli mi. Yada sınavsız geçiş hakkımı kullanarak açıköğretim okuyabilir miyim? Lütfen beni bilgilendirir misiniz bu konuda ? Çok merak ediyorum

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Çocuk gelişimi ve Sosyal Hizmetler bölümlerinin açıköğretim yada örgün bölümlerine sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. Mezuniyet tarihiniz eski olduğu için örgün bölümlere yerleştirilmeniz zor ama açıköğretim bölümlerine yerleştirilirsiniz. Tercihler Temmuz ayında internet üzerinden yapılacak.

 87. Ayşe diyor ki:

  2014 ygs sınavına girdim fakat kazanamadım. Sınavsız geçişe de müracaat etmemiştim. 1988 kzı meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum. Sınavsız geçiş e Açıkoğretim 2 yıllık muracat edebilirmiyim ne zaman kayıt yaptırabilirim? çocuk gelişim dışında hangi bölümlere müracat edebilirm

  1. alperturkoglu diyor ki:

   YGS başvurusu yaparak otomatik olarak sınavsız geçiş için de başvuruda bulunmuş oluyorsunuz. Sınavsız geçişle açıköğretim çocuk gelişim ve sosyal hizmetler bölümlerine tercihte bulunabilirsiniz.Temmuz’da tercih yapacaksınız. Alan dışı tercih şansınız yok.

 88. leyla diyor ki:

  hocam ben gecen sene yani 2013 te sınavsız geçişimle iki yıllığa yerlestim kendi bölümüme. ama gitmedim. bu sene tekrar girdim sınava ve iyi bi puan aldım 4 yıllık bi yer yazmak istiyorum ama puanımda bi kırılma olur mu ? çünkü sınavsız geçişte olsa yerleştirildim bi yere geçen sene ..

 89. enhar diyor ki:

  hocam ben gecen sene yani 2013 te sınavsız geçişimle iki yıllığa yerlestim kendi bölümüme. ama gitmedim. bu sene tekrar girdim sınava ve iyi bi puan aldım 4 yıllık bi yer yazmak istiyorum ama puanımda bi kırılma olur mu ? çünkü sınavsız geçişte olsa yerleştirildim bi yere geçen sene ..

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hayır puanınızda herhangi bir düşme olmayacak.

 90. lale gunes diyor ki:

  Okul birincileri icin ayrilan konteyjanlara girmek icin ygs den aldigimiz puan onemli mi acaba

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Tabiki önemli. Bazı 4 yıllık fakülteler YGS ile öğrenci alıyor. LYS ile alanlarda da LYS puanı hesaplanırken YGS puanınızdan da faydalanalıyor.

 91. Fatih diyor ki:

  S.a ben bi sene yeni mezun olacak meslek Lisesi’n den ygsem kötü gecti sinavsiz gecis hakkımı istediğim illere girebilirmiyim ve en çok istediğim il bolu olur mu gelerin mı sizce ama sunu bilemiyorum bolu 2 yıllık öğrencileri alıyorlar mı

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Alanınızla ilgili programların bulunduğu tüm il ve okullara tercihte bulunabilirsiniz.(30 adet) Ama kesin yerleşeceksiniz diye birşey yok. Yerleştirme önceliklerini şuradan okuyunuz.

 92. ercan diyor ki:

  iyi geceler;ben sağlıkmeslek lisesi çıkışlıyım ocak ayında ygs başvurularında sınavsız geçişi tercih etmedim.Şuan tercih edip bölümüme uygun 2 yıllık bir bölüm tercih edebilirmiyim.Yardım ve bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Başvurularda zaten birşey yapmanıza gerek yoktu. Temmuz’da alanınızla ilgili programlara sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

   1. ercan diyor ki:

    hocam üniv.danıştım sınıvsız geçiş formunu doldurmanız gerekmekteydi;yoksa yapamazsınız diyor.YGS’ye girmem yeterli olmaz diyor.Onlara gösterebileceğim bir yürülük kaynağı varmı;yada bir belge ösym’den baktım bulamadım.Teşekkür ederim şimdiden bilgileriniz için.

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Şimdi şunu iyice anlayalım. Siz Ocak ayında YGS başvurusunda bulundunuz ama sınavsız geçiş başvurusunda bulunmadınız. Ben böyle anladım. Eğer böyle sie Kılavuzun içindekiler kısmından sonra gelen 1 nolu sayfasında 2.2. YGS’YE GİRME ZORUNLUĞU VAR MIDIR? diye bir bölüm var. Bu maddeyi dikkatli okusunlar. Yok eğer siz hiç başvuru yapmadıysanız haklılar bu yıl için sınavsız geçiş hakkınız yok.

 93. Hümeysa diyor ki:

  selamünn aleyküm ben sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum meslek lısesı öğrencısıyım yenı menzun olacam tercıhler ne zaman başıyor ve ne yapmam gerekıyor bilgi verırsenız çok sevinirim…

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Aleyküm selam. Ocak ayında başvuru yaptıysanız alanınızla ilgili bölümler için Temmuz’da tercih yapacaksınız. O zamana kadar birşey yapmanıza gerek yok.

 94. Umut* diyor ki:

  Selamlar Hocam sorum şu şekilde ben liseyi açıktan bitirdim Meslek Lisesi Motorlu araçlar teknolojisi bölümü mezunuyum.

  Sınavsız geçiş yapmak istiyorum Alan dışı tercih yapsam örnek

  bilgisayar programcılığı bölümünü 1. tercihe yazmış olsam bu bölümün kontenjanı dolmasa alan dışı olduğum için yerleşme şansım var mı?

  1. Umut* diyor ki:

   :) Bi sorum daha olacak hocam benim bölümüm İş sağlığı ve güvenliği bölümüne sınavsız geçiş yapabiliyor mu?

   Araştırdım iki farklı yerde birinde var birinde yok :)

   1. alperturkoglu diyor ki:

    2014 kılavuzuna göre kesinlikle geçişiniz var. :)

    1. Umut* diyor ki:

     Hocam size çok teşekkür ederim Hayırlı geceler :)

  2. alperturkoglu diyor ki:

   Bu bölüme sınavsız geçişle yerleşmeniz imkansız.(kontenjanı dolmasa bile ancak YGS-1 puanınızın yetmesi durumunda yerleşirsiniz)

   1. Umut* diyor ki:

    Hocam çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için

 95. Tülay diyor ki:

  Merhabalar,oğlum bu yıl meslek lisesi bilişim teknolojileri ağ işletmenliğinden mezun olacak.Lgs ye girdi ayrıca YDS de girecek . Hiçbir konuda tam bir bilgimz yok.LYS Sınavlarına girerse sınavsız geçiş yüksek okul şansı iptal oluyormuş diye duydum bu doğru mudur?Bir de istanbul içinde hangi yüksek okullara girme şansı vardır .Diploma notu 80 üzerinde gelecektir.şimdiden teşekkür ediyor cevaplamanızı rica ediyorum.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   LYS yada YDS’ye girmesi durumunda sınavsız geçiş hakkı kaybolmaz. Diğer sorunuz için sizin bölüm belirtmeniz lazım. Örneğin Bilgisayar Programcılığı derseniz şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçlarını inceleyebilirsiniz. (OBP puanı 400, ancak yerleştirme önceliklerinde puandan önce, mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi önceliği olduğunu unutmayın)

 96. onur diyor ki:

  merhaba endüstri meslek lisesi elektrik elektronik bölümü okuyorum. ygs sınavına girdim. bize okul ek puan vercek mi ygs puanına.? birde astsubay okullarına ön kayıt yaptırdım bu sivil üniversiteye girmeme engel olur mu .?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   YGS’de 140 barajını geçmeniz durumunda alan dışı ön lisans ve lisans bölümlerini tercih ederseniz diploma notunuz X 5 X 0,12 kadar ek puan alırsınız. Alanınızla ilgili lisans programı tercih ederseniz Diploma notunuz X 5 X 0,18 kadar ek puan alırsınız. Engel olmaz.

   1. onur diyor ki:

    hocam peki askeri okullara ön kayıt yaptırdığımız zaman da bize okul puan veriyor mu.? veya sivil bir üniversiteye gitmemize engel olur mu .?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Okul puanı gelir. Engel olmaz.

 97. yasin diyor ki:

  dumlupınar üniversitesi tavşanlı myo internet ve ağ teknolojileri bölümü öncelikleri
  13,3,D,95 öncelikli olan bölüme yatay geçiş yapıcam ama çıkmaz diye korkuyorum sizce girebilirmiyim kendi alanım diploma notum 68 ve 1995 doğumluyum öncelikle alakalı bir sıkıntı olur mu

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bölümün önceliklerindeki “3” teknik lise mezunlarının yerleştiğini gösteriyor. Siz meslek lisesi mezunu olacaksınız. Tercih edin ama bu durumun şansınızı düşürdüğünü unutmayın.

 98. Mesut Tuma diyor ki:

  Hocam iyi akşamlar. Ben elektronik bölümü mezunuyum. Sınavsız geçiş hakkıyla elektrik bölümlerine kayıt olabilir miyim?
  İlginiz için teşekkürler.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçişle yerleşebileceğiniz ön lisans programlarına **şu sayfadan** bakabilirsiniz.

 99. yasin diyor ki:

  hocam ben iki yıllık özel üniversitede %50 burslu olarak okumak istiyorum bana burs veya öğrenim kredisi verilir mi acaba ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   İstediğiniz özel ün. ve bölümün %50 burslu kontenjanı ve puanı bellidir. Eğer gerekli şartlar ve puanı alırsanız %50 burslu bölüme yerleşebilirsiniz.

   1. yasin diyor ki:

    yok hocam benim sorum burs ve öğrenim kredisi alabilirmiyim
    sinavsiz geçiş yapmayı düşünüyorum

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Özel Üni. öğrencilerinin de öğrenim kredisi ve burs başvurusu yapma hakkı var.

 100. seher diyor ki:

  mrhba hocm ben 2013 mezunuyum gecen yıl sınavsız geçiş hakkımı kullandım yerleştımde fakat gitmedim bu yıl ygs ye hazırlanıyorum acaba alan dışı tercıh versem puanım kırılır mı gecen yıl tercıh verip gitmedigim bölüm yüzüncü yıl işletme bölümü.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Puanınızda herhangi bir düşme olmaz.

 101. serap diyor ki:

  Hocam merhabalar; 98 Ticaret lisesi mezunuyum. Bölüm muhasebe Ocak 2014 sınavsız geçiş için başvurumu yaptım. şimdi bildiğim kadarıyla kendi bölümümü yazmalıyım ve temmuz ayında yerleştirmeler var deniyor. Temmuz ayına kadar eskiden sınavlar oluyordu şimdi sınavlar ne zaman başlayacak ve bize eskiden olduğu gibi seçme formu gelecek mi? umarım anlatabilmişimdir. İyi çalışmalar

  1. alperturkoglu diyor ki:

   23 Mart’ta sınav var. Ancak siz sınavsız geçişten faydalanacağınız için sınavla bir işiniz yok. Temmuz ayında yerleştirme kılavuzu internetten yayınlanacak. Siz tercihte bulunacağınız programların kodlarını oradan bakarak, yine internet üzerinden aday işlemleri ekranından tercih yapacaksınız. Sınavsız geçiş tercihinde bulunabileceğiniz bölümlere şu sayfadan bakabilirsiniz.

 102. yigit diyor ki:

  hocam merhabalar. yaşı küçük olanlara mı öncelik sağlanıyor? yani 1997 doğumluyum ve 1996 doğumluların önüne mi geçerim? ikinci sorum ise anadolu meslek lisesi bilişim okuyorum ve burdurdaki 40 kontejyanlı bir bölüme tercih yapmak istiyorum. girme şansım nedir?
  eklemeyi unutmuşum özür dilerim, kocaeli’de okuyorum. gitmek istediğim bölüm mehmet akif ersoy üniversitesi, ve kontejyan 40. yani girme şansım çok mu az?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Yerleştirme önceliklerinde yaş en son kriterdir. Eğer bahsettiğiniz program Bilgisayar Programcılığı ise 2013’te dışarıdan öğrenci almış. Okul türünüz anadolu olduğu için önceliğiniz olur. Geçen seneki taban OBP puanı 442,6000 yani diploma notu 88,52 olan öğrenci yerleşmiş. Bunu da göz ardı etmeyin.

   1. yigit diyor ki:

    Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Coğrafi Bilgi Sistemleri istiyorum. elinizde oranın alım bilgisi var mıdır hocam? yerleşme şansım vardır umarım kocaeliden

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Normal öğretimi yerleştirme önceliklerine göre 373,95 OBP puanı ve 13,2,D,95 (Son mezunlardan ve il dışından da öğrenci alıyor.) Alan dışı öğrenci almıyor.
     2.öğretimi sınavsız geçiş öğrencilerinin tamamı yerleşiyor. Alan dışından YGS puanı ile öğrenci alıyor. Alan dışı için Taban puanı 238,4051

 103. yasin diyor ki:

  hocam iki yıllık özel üniversite burslu olarak tercih edilirken(140 barajını geçmek şartıyla) ygs puanına diploma notu eklenirmi acaba (diploma notum:71)

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Diploma notu ile hesaplanan okul puanı eklenir. 71 X 5 X 0,12 = 42,6 eklenir.

   1. yasin diyor ki:

    kendi alanım olduğu için ek puan gelmez mi

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Kendi alanınızsa zaten sınavsız geçişle tercih ederek puanla başvuranlara göre öncelik sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca puan olmaz.

     1. yasin diyor ki:

      %50 burslu olduğu için YGS puanina gerek yok mu

      1. alperturkoglu diyor ki:

       %50 burslu bölümünde sınavsız öğrenci kontenjanı var. Tabi 5-8 kişi ile sınırlı olabilir. Kılavuz yayınlandığında görülecek. Bunun dışında ek puan gibi birşey söz konusu olmayacak.

 104. ahmet diyor ki:

  2 yıllığa açıköretim hakkım varsa ne zaman ve nasıl müracat etmem gerekir şimdiden teşekkürler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   15 Ocak’a kadar başvuruda bulunduysanız, Temmuz ayında internet üzerinden tercihte bulunabilirsiniz.

 105. ahmet diyor ki:

  ben 1999 motor meslek lisesi mezunuyum 2 yıllığa sınavsız ve açıköğretimden okuyabilirmiyim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   15 Ocak’a kadar başvuruda bulunduysanız, aşağıdaki bölümlerin aöf programlarına tercihte bulunabilirsiniz.
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
   İş Sağlığı ve Güvenliği

 106. hans diyor ki:

  hocam ben meslek lısesı mezunuyum sınavsız gecıs olarak nevsehıre yerlestım ama ılk donem hıc gıtmadım 2.donem kaydımı alıp gazıantebe gecebılırmıyım yanı ıkıncı donem gazıantapte devam etmek ıstıyorum . bılgısayar teknolojılerı okuyorum. sımdıden tesekkurler.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Yüksek okulda kaydını yada naklini aldırmak gibi birşey söz konusu olmaz. 1.sınıfı başarı ile tamamlasaydınız yatay geçiş şansınız olabilirdi.

 107. yasin diyor ki:

  hocam ben bilişim teknolojilerinden bu sene mezun olucam inşallah istanbulda okumak istiyorum (iü,ytü)gibi. ygs barajını geçersen kesin gidersin diyolar sizce doğrumu doğru değilse diploma notum 71 istanbulda okuyabilirmiyim sizce (istanbulda okuyorum)

 108. Onur diyor ki:

  iklimlendirme ve soğutma teknolojisi alanı için kocaeli myo yerleştirme sonuçlarını görmemiz mümkün mü teşekkürler

 109. ozan diyor ki:

  Arkadaslar ben bu sene sinavsiz gecis hakkimi kullancam universite için meslek lisesi muhasebe mezunuyum sivil havacılık isletmeciliği ve sağlık kurumları işletmeciliği arasında tereddutteyim bana uardimci olursaniz sevinirim

 110. Onur diyor ki:

  Teknoloji Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Ne Kadar Puanla ALIYOR .? 2013 yerleştirme puanları ne kadardı ben endüstri meslek lisesi elektrik öğrencisiyim teknoloji fakültelerinin puanları düşük oluyormuş .?

 111. mesut diyor ki:

  Ben kendi alanimda seçim yapmak istemiyorum iki yıllık başka bir seçim yapabilirmiyim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş kendi alanınızdaki bölümler için geçerlidir. Alan dışı tercihi YGS’ye girerek yeterli puanı almanız durumunda tercih edebilirsiniz.

 112. can diyor ki:

  Hocam sorularimi cevapladiginiz icin cok tesekkur ederim.Bir sorum daha olacakti.Hocam sinavsiz gecis basvurusu yaptim ama hocalarim gecen sene sinavsiz gecis yaptigim icin bu sene sinavsiz gecis yapamayacagimi soyluyor.OSym kilavuzunda sinavsiz gecis 1 kere kullanilir diye yaziyormus.Rehber hocam boyle deyince icime bir suphe dustu.Dogru mu bu?yoksa bu sene de sinavsiz gecis yapabilir miyim?cok sagolun hocam

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Kılavuzun neresinde yazıyormuş bu. Can kardeşim sınavsız geçiş hakkınızı istediğiniz zaman ve istediğiniz kadar kullanmanıza hiç bir engel yoktur.

   1. can diyor ki:

    hocam çok teşekkür ederim.Son bir sorum daha olacaktı.Ben başvurumda bir yükseköğretim proğramına kayıtlıyım seçeneğini işaretledim.sınavsız geçiş yaptığımda bir yükseköğretim proğramına kayıtlı olduğum için yerleşmem konusunda ilerde bir sıkıntı olur mu?

 113. can diyor ki:

  hocam merhaba.hocam sınavsız geçişle bu sene 2 myo başladım.bu sene bir daha sınavsız geçiş yapabilir miyim??

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş hakkınızı tekrar kullanmaktan bahsediyorsanız evet 15 Ocak’a kadar başvuru yapıp Temmuz’da tekrar sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz.

 114. mustafa diyor ki:

  2011 yılında mezun oldum ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım 2014 yılında bu hakkımı kullanabilir miyim?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Evet kullanabilirsiniz.

 115. can diyor ki:

  Hocam öncelikle merhaba.Bir konu hakkında bilgi almak istiyorum.Ben 2 yıllık myo hazırlık bölümünü okumaktayım.Bu sene bir daha sınavsız geçiş yapacağım.Sınavsız geçiş tercihimde tercih etiğim okul beni değerlendirirken okumakta olduğum hazırlıktaki ders notlarımı değerlendirmeye alırlar mı?çok teşekkürler hocam

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bilgim dışında bir konu.

 116. Görkem diyor ki:

  Hocam geçen sene anadolu meslek lisesi[kız teknik], yiyecek içecek bölümünden mezun oldum . Diploma notum 63,41 ve 95liyim. Sınavsız geçiş hakkımı tekrar kullanmak isityorum, parayıda yatırdım ama sonradan açıkta kalma ihtimalimi hiç düşmediğimi fark ettim .Acaba açıkta kalma oranım hakkında bir fikriniz olabilirmi? Eğer cevaplarsanız çok sevinirim hocam .

  1. alperturkoglu diyor ki:

   “Açıkta kalma oranı” diye bir oran olmaz! Niye yerleşemeyebileceğinizi şu yazıyı okuyarak anlayabilirsiniz. Tercihlerde buna göre önlem alabilirsiniz.

 117. zeynep diyor ki:

  hem LGS YE BASVURU HEMDE SINAVSIZ GECİŞ İÇİN İKİSİNEDE BASVURU YAPABILIYORMUYUZ?? BEN İMAM HATIP MEZUNUYUM SADECE İLAHİYAT Mİ TERCİH EDEBILIRIM SINAVSIZ GECİŞ TE

  1. alperturkoglu diyor ki:

   LGS değil YGS demek istediniz herhalde. 40 TL yatırarak YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretlediğinizde her ikisinden de faydalanabiliyorsunuz. Evet sınavsız geçişle sadece ilahiyat tercih edebilirsiniz.

 118. isa diyor ki:

  lise son sınıfım bölümüm elektrik itfaiyecilige direk geçiş yapabiliyomuyum veya hangi bölümler direk geçiş yapabiliyor

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Mezuniyet kodunuz 1491-Elektrik ise sınavsız geçiş hakkınız var. Bunun dışındaki elektrik bölümlerinin sınavsız yerleşebileceği programlara şu sayfadan bakabilirsiniz.

 119. erman diyor ki:

  endüstri meslek lisesi metal bölümü mezunu bir adayım . sınav sistemi hakkında pek bir bilgim yok ama mart ayındaki sınava girersem eğer hangi soruları çözücem örneğin mat türkçe vs.. bilgi alabilirmiyim..birde bölümümle ilgili hangi alanları seçebiliyorum dört yıllık.. teşkkürler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   4 yıllık fakülte için önce YGS sınavına gireceksiniz, 180 ve üzerinde alırsanız LYS sınavına girme hakkınız olacak.Ek puan alabileceğiniz 4 yıllık bölümleriniz: MF-4 (Matematik ve Fen ağırlıklı LYS-1 ve LYS-2 sınavlarına girmelisiniz.)
   İmalat Mühendisliği (M.T.O.K.) MF-4
   Malzeme Bilimi ve Mühendisliği (M.T.O.K.) MF-4
   Metalurji ve Malzeme Mühendisliği (M.T.O.K.)4 MF-4

 120. Onur diyor ki:

  Merhaba. Elektrikli Ev Aletleri bölümünde okuyorum endüstri meslek lisesinde son sınıf öğrencisiyim. üniversitede elektrikli cihaz bölümü istiyorum. fakat bu bölüm benim meteb içinde yok. yerleşme şansım var mı

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Şu sayfada bölümün 2013 yerleştirme sonuçları var. Yerleştirme öncelikleri kısmında “D” yazan yada boş olan bölümlere tercihte bulunabilirsiniz.

   1. onur diyor ki:

    13,2,D,91 bu ne demektir tam anlayamadım . bilgilendirir misiniz anlamı nedir bunun .?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Son yerleşen öğrencinin, (13) 2013 mezunu olduğunu, (2) Meslek Lisesi mezunu olduğunu, (D) il dışından yerleştiğini, (91) 1991 doğumlu olduğunu gösteriyor.

     1. onur diyor ki:

      peki aynı üniversiteden mesela hem elektrik hemde elektrikli cihaz teknolojisini seçme gibi bir şansımız var mı yani iki tercih.? hangisi tutarsa.

      1. alperturkoglu diyor ki:

       30 tane tercih hakkınız var. İsterseniz aynı okuldan isterseniz farklı okullardan hiç farketmez.

 121. meliha diyor ki:

  gecen sene sınava gırıp barajı gecemedım onun ardından sınavsız gecıs yaptım olmadı bu sene fazla calısmadım kendıme guvenım yok acaba sınava gırp denemelımıyım yoksa dırek sınavsız gecıs mı yapmalıyım ? fıkır verır mısınız ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Alan dışı tercih yapmayı düşünüyorsanız sınava girin. Sadece alanınızla ilgili sınavsız geçiş bölümlerine tercih yapmayı düşünüyorsanız sınava girmenize gerek yok.

 122. Hasan diyor ki:

  merhaba
  -şuan bir myo da kayıtlıyım tekrar sınavsız geçiş hakkınnı kullanabilirmiyim?
  -sınavsız geçiş hakkını açıköğretim ön lisans bölümlerinede yapabilirmiyim.

  2010 ticaret lisesi mezunuyum suan myo ya kayıtlıyım halen

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Tekrar sınavsız geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz. Ancak halen myo kayıtlı olduğunuzdan bu hakkınızı 2.üniversite kapsamında da kullanabilirsiniz.Şu sayfadaki bölümleri inceleyin. Yalnız bunların başvuruları eylül ekim gibi oluyor.

 123. ayşe diyor ki:

  sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü son sınıf öğrencisiyim üniversitede paramedik okumak istiyorum bizim sınavsız geçiş hakkımız var ama gelmeme ihtimali var diploma notu düşük ygsye girdiğimde puanım yüksek olursa sınavsız geçiş yapanlardan önceliğim olurmu

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hayır YGS sınavı ile öncelik elde edemezsiniz. Sınavsız geçiş önceliği YGS puan önceliğinden önemlidir.

 124. Muhammed diyor ki:

  Ben geçen yıl And. Ticaret Meslek Lisesinden mezun oldum bu yıl üniv. sınavına hazırlanıyorum başvuru yapacağım fakat sınavsız geçişe başvurduğum zaman Ygs ile yerleşemiyor muyum? -Çünkü bildiğim kadarıyla 2 yıllık bölümler 200 den almaya başlıyor ben 200 ü geçsem Ygs ile mi yoksa sınavsız geçiş hakkımla mı yerleşirim?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Yanlış biliyorsunuz! Tercih ettiğiniz programa göre değişmekle birlikte ön lisans programları 140 puan alanlar tercihte bulunabilir. Asıl yanlış düşünülen nokta ise sadece kendi alanınızla ilgili program tercih edecekseniz YGS sınavı size hiç bir avantaj sağlamayacaktır. 500 tam puan bile alınmış olsa önce sınavsız geçiş öğrencileri yerleştirilecektir. Eğer alan dışı tercih düşünüyorsanız YGS sınavına girmelisiniz.

   1. Muhammed diyor ki:

    Benim Ankara içi Bilgisayar Programcılığı na gitme ihtimalim 78,26 diploma notuyla Ankarada Bilgisayar Programcılıına sınavsız geçişle alıyorlar sanırım ve Ygs nin bunda hiçbir etkisi olmuyor eğer yanlış anlamadımsa

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Eğer liseden bilgisayar bölümünden mezun olduysanız kendi alanınızdaki bir programı tercih ederken YGS puanının avantajı olmayacaktır. Programların yerleştirme öncelikleri ve min. OBP puanlarına şu sayfadan bakabilirsiniz.

     1. Muhammed diyor ki:

      Çok teşekkür ederim Allah razı olsun

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Amin sizlerden de Allah razı olsun.

 125. ibrahim diyor ki:

  Merhaba ben 2010 yılında elektrik elektronik bölümü mezunuyum yazılardan okuduğum kadarıyla sınavsız geçiş hakkım halen var istediğim bölüm iş sağlığı ve güvenliği bölümü tercih edebiliyor muyum? şimdiden teşekkürler.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hayır bu bölüm sizin sınavsız geçiş bölümünüz değil. YGS sınavına girmelisiniz.

 126. Zeynep diyor ki:

  Merhaba
  Adim Zeynep.1999 meslek lisesi cocuk gelisimi mezunuyum.Sinavsiz gecis hakkimi hala kullanabilirmiyim.Hicbir yere kayit olmadim.
  Bilgilendiriseniz sevinirim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Evet sınavsız geçiş tercihinde bulunma hakkınız hala var. Ancak öncelik son mezunlara olduğu için sadece açıköğretim Çocuk Gelişimi ve Sosyal Hizmetler için şansınız olabilir.

   1. murat diyor ki:

    hocam merhaba hocam ben gecen sene yani 2013 te sinavsiz gecisle 2 yillik myo yerlestim kayit oldum ve bu sene hazirlik bolumunu okumaktayim.Fakat bazi nedenlerden dolayi bu sene bir daha sinavsiz gecis yapma kararini aldim aklima takilan su dershanedeki rehber hocam gecen sene sinavsiz gecisi kullandigim icin bana bu sene tekrar sinavsiz gecisi kullanamayacagimi soyledi sizin yorumlarinizida okudum sizin yorumlariniza gore bu senede sinavsiz gecis yapabilecegim gozukuyor bana bu konuda yardimci olup bir kesinlige kavusturursaniz cok sevinirim sagolun hocam

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Tekrar sınavsız geçiş hakkında bulunma hakkınız var. Ama öncelik 2014 mezunlarının. 2-15 Ocak tarihlerinde başvuru yapmayı unutmayın.

     1. Filiz diyor ki:

      Hocam merhaba 2004 çocuk gelişimi mezunuyum. ygs ye gireceğim ancak olmazsa sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. öncelikli şansım hangi bölümlerden olabilir?

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Çocuk Gelişimi ve Sosyal Hizmetler bölümlerine sınavsız geçiş tercihinde bulunma hakkınız var. Zaten bu bölümleri tercih etmeyi düşünüyorsanız sınava girmenizin anlamı yok. Bunların dışında bölümler için YGS sınavına girmelisiniz.

     2. halime diyor ki:

      mrblar ben 2013 çocuk gelişimi mezunuyum okulun ilk mezunları olduğumuz için biraz şanssızlıklar yaşadık sınavsız geçişle 2 yıllığa geçiş yapabileceğimizi söylediler 30 tercihimizin 30 da doldurduk fakat hiçbiride gelmedi bizi doğru düzgün bilgilendiren olmadı kimi diploma puanıyla alındığını söyledi kimi ygs puanıyla benim diploma puanım 75 ygs puanım 260 dı acaba sınavsız geçiş die biryere bildirilmesimi gerekiyor anlayamadım bu konu hakkında bilgilendirirmisiniz lütfen.

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Başvurunuzda bir hata olduğunu düşünmüyorum. Yani ayrıca sınavsız geçiş başvurusu yada tercihi diye belirtmeniz gerekmiyor. Başvuruda okulunuzu ve bölümünüzü foruma yazdığınız için zaten alanınızla ilgili programlarda sınavsız geçişle değerlendirilirsiniz.Tercihlerde yapılan hatalarla ilgili *şu konuyu* hazırlamıştım. Okumanızı tavsiye ederim.

 127. ibrahim diyor ki:

  plastik endüstri Meslek Lisesi mezunuyum 2 yıllık odyometri bölümüne sınavsız geçiş yapabilirmiyim 2013 mezunuyum doğum 1991 veya 2 yıllık sağlık Bölümü okuya bilirmiyim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Mezun olduğunuz bölümün sağlıkla hiç bir alakası yok ki! Tercih edebileceğiniz bölümler şunlardır:
   Boya Teknolojisi 2
   Endüstriyel Bitkiler Yetiştiriciliği 2
   Gıda Teknolojisi 2
   Kağıt Teknolojisi 2
   Kimya Teknolojisi 2
   Kozmetik Teknolojisi 2
   Laboratuvar Teknolojisi 2
   Lastik ve Plastik Teknolojisi 2
   Maden Teknolojisi 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Şarap Üretim Teknolojisi 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi 2
   Tıbbi ve Aromatik Bitkiler 2
   Yağ Endüstrisi 2
   Yapı Yalıtım Teknolojisi 2

 128. Gürkan diyor ki:

  Merhabalar geçtğimiz yıl sınavsız geçiş hakkımı kullanarak bölüme yerleştim fakat gitmedim bu sene tekrar hazırlanıyorum YGS ye terchim çıkıpta gitmediğim halde bu senede sınavsız geçiş kullanabilirmiyim ?

 129. ozan diyor ki:

  Hocam ben aöf meslek lisesi muhasebe bolumu mezunuyum hukuk okuyabilirmiyim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hukuk fakültesi için lisede mezun olduğunuz bölümün çok önemi yok devlet üniversiteleri için TM-2 puanınızın 450 ve üzerinde olması lazım.

 130. sultan diyor ki:

  Hocam merhaba…ben bu sene mesleki açık lise hasta ve yaşlı bakım bölümünden mezun oluyorum.diploma notum 98.Ankara da okuyorum.Ufuk üniversitesi tam burslu(4 kişi) fizik tedavi teknikerliğine yerleşmek istiyorum.istediğim bölüme yerleşme imkanım nedir?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Geçen seneki yerleştirme önceliği verilerine baktığımızda; 379,05000 13,2,İ,94
   Son mezunlardan,Ankara içinden ve diploma notu 75,81 olan öğrenci son olarak yerleşmiş. Bu değerlere göre şansınız oldukça yüksek.
   Ancak bu yıl başvuran öğrencilerden okul türü anadolu olanların başvurması durumunda önceliğin onlara geçeceğini unutmayın.

   1. sultan diyor ki:

    teşekkür ederim

 131. Büşra diyor ki:

  Merhaba hocam,
  Ben meslek lisesi mezunuyum, mezun olalı 2 yıl oldu.Sınavsız geçiş hakkımı hala kullanabiliyormuşum onu öğrendim. Fakat ben hem sınava girsem sınav sonucuma göre sınavsız geçiş hakkımı kullanıp kullanamayacağıma karar versem böyle bi şansım var mı yani sınava girenlerde sınavsız geçiş hakkını kullanabiliyor mu?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Evet kullanabiliyor.Ancak eğer alan dışı tercih yapacaksanız sınava girin. Kendi alanınızda tercih yapacaksanız kesinlikle sınava girmeniz gerekmediğini sınavsız geçişlilerin önce yerleştirildiğini bilin. (Yani YGS puanı kendi alanınız için size öncelik sağlamayacaktır.)

   1. Büşra diyor ki:

    Anladım teşekkür ederim.

 132. ozan diyor ki:

  Ben ilköğretim meslek lisesi muhasebe bolumu mezunuyum diploma puanim 4.20 ben istanbulda devlet universitelerine sinavdiz gecis yapabilirmiyim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   OBP puanınız 425 yapıyor. Yalnız istediğiniz bölümü yazmazsanız 10-15 tane bölüm için 3-4 tane üniversiteyi araştırıp sonuç veremem. İstediğiniz bölümü yazarsanız sizin için araştırayım.

   1. ozan diyor ki:

    Muhasebe bolumu benim bolumum

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Hangi bölümden mezun olduğunuzu anladım. Ama sınavsız geçişle tercih edebileceğiniz 25 bölüm var. Şuradan bölümlerinize bakabilirsiniz.

     1. ozan diyor ki:

      Ben dış ticaret istiyorum

      1. alperturkoglu diyor ki:

       İstanbul’da devlet ü. olarak sadece Marmara üniversitesinde Uzaktan eğitim ve 2.öğretim olarak yer alıyor. 2.öğretim son yılın mezunları ile kontenjanı dolmuş. Uzaktan eğitim tüm sınavsız geçiş öğrencilerini almış görünüyor.

      2. ozan diyor ki:

       Ben uzaktan eğitim istemiyorum ki normal universiteye gidip okumak istiyorum

      3. alperturkoglu diyor ki:

       Hem İstanbul hem devlet üniversitesi hem de örgün eğitim diyorsunuz. Bende yok diyorum :)

 133. yılmaz diyor ki:

  Merhaba 2008 yılı endüstri meslek lisesi elektrik-elektronik teknolojisi Bölümü mezunuyum diploma puanim 3.61 bu yil sinavsiz geçiş hakkimi kullanarak hrhangi bir iki yıllık üniversiteye yerlesebilir miyim?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Tercih edeceğiniz okul ve bölümün yerleştirme öncelikleri size uygunsa kontenjanı da uygunsa yerleşebilirsiniz. Puandan önce mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi önceliği gibi kriterler olduğunu unutmayın.

 134. selin diyor ki:

  mslk lisesi blg muhasebe mezunuyum. ayrıca ön lisans pazarlama bölümünü bitirdim ama bu bölümden memnun değilim sırf yerleşmişken en az ön lisans diplomam olsun diye bu bölümü bitirdim ve şimdi ygs-2 ve ygs-3 ile alan sağlık myo bölümlerinden okumak istiyorum ygs puanım yeterli olmazsa tekrar sınavsız geçişten yararlanabiliyor muyum hakkım var mı? diğer sorularda kaydımı sildirdim dondurdum hala kayıtlı öğrenciler var diye not düşmüşsünz fakat ben bitirdim diplomamı aldım yine yerleşebilirmiyim şansım nedir en düşük puanlıları tercih edeceğim mat-fen yetersiz olduğundan yatay geçiş şansım varmı merak ediyorum.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   1-Tekrar sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır.
   2-“Bir yükseköğretim programını bitirdim.” şeklinde de bir seçenek var. Ancak siz sınavsız geçişten de faydalanacağınız için mezun olduğunuz son okul ve bölümü lise bölümünüz olarak göstermelisiniz.

 135. ozan diyor ki:

  Ya ben açıköğretimden meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum istanbul devlet üniversitelerine 2 yıllık sınavsız geçiş yapabilirmiyim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Muhasebe mezunlarının sınavsız geçişle tercih edebileceği 10-15 tane bölüm, 2-3 tane de İstanbul’da devlet üniversitesi var. Bu durumda yazdığınızı araştırmak biraz size kalıyor. Ben size 2013 merkezi yerleştirme ve ek yerleştirme sonuçlarının linklerini veriyorum.

 136. muhammed diyor ki:

  merhaba ben ulaştırma hizmetleri(lojistik) lise son öğrencisiyim. üniversitede denizcilik okumak istiyorum. sınavsız geçiş hakkımı bu bölümden yana kullanabilir miyim? kullanırsam girme şansım nedir?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız geçiş alanlarınız içerisinde sadece “Deniz ve Liman İşletmeciliği” bölümü var. Şansınızı bilemem.

 137. Umut diyor ki:

  Hocam merhaba.
  Ben istanbulda endüstri meslek lisesi bilişim teknolojileri 4. sınıf öğrencisiyim.
  Sınavsız geçiş hedefim olarak Marmara Üniversitesi, Bilgisayar Programcılığı bölümü var.
  Tahmini hesaplamalarıma göre diploma puanım 70-80 arasında gelecek.
  Acaba marmarayı sınavsız olarak tutturma olasılığım nedir ?
  Yerleştirme önceliklerine baktığımda 13,4,D,95 yazıyor. Yani son giren Anadolu teknikmiş. bu alan beni korkuttu.
  Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Evet Marmara Ün. takip ettiğim 4-5 senedir sadece ATL öğrencilerini alıyor. Okul türünden dolayı bu bölüme yerleşmeniz imkansız. Tercih listenizde farklı okullara yer vermelisiniz.

   1. Umut diyor ki:

    meslek lisesi öğrencisi olarak ben ygs ile şansımı denesem girme şansım var mı yoksa yine sınavsız geçiş yaptığı için onlara mı öncelik tanınıyor ?

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Önce sınavsız geçiş öğrencileri sonra YGS puanı ile diğer öğrenciler yerleştirilir. Her durumda öncelik onların oluyor.

     1. Umut diyor ki:

      Teşekkürler hocam yardımlarınız için

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
sinavsizgecis.com 1 yaşında

Merhaba arkadaşlar, meslek lisesinden üniversiteye sınavsız geçiş ve sınavsız 2.üniversite hakkında üniversite adaylarını bilgilendirmek, kafalarındaki soru işaretlerine cevap bulabilmek adına...

Kapat

Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık
Erkek bebek isimleri için erkek isimleri sitemiz. Toplist Sitesi- Bedava Link Ekle Sınava Hazırlık Sınava Hazırlık