KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Başlıyor? 2023/2024 KYK Burs ve Kredi Başvuruları Başladı Mı?

kyk burs başvurusu ne zaman 2024
5/5 - (1 oy)

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), yurt yerleştirmelerinin tamamlanmasının ardından dikkatlerini kredi ve burs başvuru sürelerine çevirdi. Üniversite öğrencilerinin burs başvurularını öncelikle tercih ettikleri KYK, her yıl belirli dönemlerde burs başvurularını kabul etmektedir. Şimdi merak edilen sorular şunlar: KYK burs başvuruları başladı mı, ne zaman başlayacak? 2023/2024 KYK burs ve kredi başvuru işlemleri hakkında güncel durum nedir?

2023-2024 dönemi KYK burs başvuruları için geri sayım başladı. Öğrencilerin eğitim ve öğrenim hayatlarına katkıda bulunmak amacıyla binlerce kişi KYK burs başvurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

BURS BAŞVURUSU VE DEĞERLENDİRME

Her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında yazılı ve görsel medya aracılığıyla burs/kredi başvuruları e-Devlet üzerinden kabul edilmektedir. E-Devlet şifresi bulunmayan öğrencilerin, PTT şubelerine başvurarak mutlaka e-Devlet şifresi temin etmeleri veya diğer e-Devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gereklidir.

Başvurular esnasında öğrencilerden ekonomik, sosyal ve eğitim durumları hakkında bilgiler talep edilir ve bu veriler, kamu kurumlarından elde edilen bilgilerle kıyaslanarak doğrulanır. Yapılan inceleme sonucunda mali durumlarına bağlı olarak belirlenen öğrenci sayısına burs verilirken, mevzuata uygun olan diğer öğrencilere ise öğrenim kredisi sağlanır.

KYK BURS ÜCRETLERİ NE KADAR?

2023 yılının Ocak ayından itibaren, üniversitelerin ön lisans ve lisans programlarında eğitim gören öğrenciler için burs miktarı 1.250 TL olarak saptanmıştı.

Yüksek lisans öğrencileri için burs ödemeleri 2.500 TL olarak belirlenirken, doktora öğrencilerine ise aylık 3.750 TL burs verilmektedir.

AYNI ANDA HEM BURS HEM KREDİ ALINABİLİR Mİ?

Aynı anda hem burs hem kredi almak mümkün değildir. Burs/Kredi Yönetmeliği’ne göre, burs alan öğrenciye kredi verilemez ve kredi alan öğrenciye de burs ödemesi yapılamaz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*