Sınavsız Geçiş Başvurusu 2014

sınavsız geçiş başvurusu
Yazımıza oy verir misiniz?

Sınavsız geçiş başvurusunda bulunmak isteyen adaylar eğer farklı programlarda da tercih yapmak istiyorlarsa YGS sınavına girmek zorundadırlar. Bu durumda ÖSYS Aday Başvuru Formu üzerinde 19.madde de yer alan YGS’YE GİRME İSTEĞİ seçeneğinde  YGS’YE GİRMEK İSTİYORUM şıkkı işaretlenmelidir.

Ancak Sadece Sınavsız geçişten faydalanmak, sınava girmek istemeyen adaylar  19.madde de yer alan YGS’YE GİRME İSTEĞİ seçeneğinde  YGS’YE GİRMEK İSTEMİYORUM, SADECE SINAVSIZ GEÇİŞE BAŞVURMAK İSTİYORUM şıkkını işaretlemeleri yeterli olacaktır.

Sınavsız geçişe başvuru yapmak isteyen adaylar sadece sınavsız geçişe başvurmak istiyorlarsa sınavsız geçiş ücretini bankaya yatırdıktan sonra, ÖSYM başvurusu kabul eden bir merkeze başvuru yapabildikleri gibi ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki bilgileri güncelse kendileri de başvurularını yapabilirler.

Sınavsız geçiş formu

889 yorum

 1. Merhabalar ben 2016 meslek lisesi çocuk gelişimi mezun uyum bu sene mezun oldum liseden su anda da üniversite tercihi yapacagim. Ben ygsye girdim parami yatirip kendimi denemek için girdim geçiş hakkim hala duruyor mu üniversiteye geçiş yapabilir miyim? Eğer yapabiliyorsam bunu Nasil yapacagim üniversite tercih kagidi geldiğinde orda bir yeri mi işaretlemem gerek yada birşey mi yazmam gerek geçiş hakki yapmak istediğimi Nasil belli edeceğim? Birde ben geçiş hakkini açıköğretim olarak kullanacağım bu olabiliyor dimi acikogretim okuyabiliyor muyum geçiş hakkimla?

  • Sınavsız geçiş hakkınızı kullanabileceksiniz. 5 yıldır internet üzerinden tercih yapılıyor. Kağıt filan gelmeyecek. 29 Temmuz-3 Ağustos arasında https://ais.osym.gov.tr adresinden sisteme giriş yaparak tercih formu ekranına kodları ekleyeceksiniz. Çocuk gelişim Aöf program kodları aşağıda:
   101451884 Çocuk Gelişimi (Açıköğretim) Atatürk Ün.
   101051313 Çocuk Gelişimi (Açıköğretim) Anadolu Ün

 2. Merhaba. Ben 1998 doğumluyum bu yıl bilişim teknolojileri bölümünden mezun olacağım sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim bu yıl ben YGS’ ye girdiğim için bu hakkı kullanma gibi olasılığım var mı?

 3. Merhabalar ben 2012 cikisli meslek lisesi elektrik elektronik mezunuyum suanda adalet acik ogretim okuyorum ve seneye haziranda bitiyor seneye ocak ayinda ygsye sinavsiz gecis yapsam adaleti bitirip elektrik on lisansa gecis hakkim olur mu ?

 4. merhabalar Hocam,
  Ben 2005 Anadolu Otelcilik ve Turizm Lise mezunuyum. 2006da yatay geçiş hakkımı kullanarak İstanbul Ünv Sosyal Bilimler Turizm ve Otel İşleytmeciliği bölümüne girdim .1 senemi bitirdikten sonra okulu bırakmak zorunda kaldım malesef:( Kaydım silinmişdir. Bu sene tekrar o bölümü okuyabilmem için ne yapmam gerekiyor?

 5. 2006 meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum. Bu yıl açıköğretim çocuk gelişimine yatay geçiş yapabiliyor muyum? Ya da hangi bölümlere geçiş yapabilirim.. ilk dönem geçişi kaçırdıysam ikinci dönem başvurabiliyor muyum? Bir kaç tercih yapabiliyor muyum?

 6. Merhaba ben meslek lisesinden üniversite. Geçiş yaptım kimya bölümüne 2008kimya meslek yüksekokulu mezunuyum.sınavsız geçiş hakkım varmı hala? Yada açıkögretime başvurup yiyecek içiçeçek bölümü okumak istiyorum böyle bir şansım varmı yardımcı olursanız sevinirim

 7. ben 2001 yılı endüstri meslek lisesi motor bölümü mezunuyum bölümümde direk geçiş hakkım varmı veya yoksa öss sınavlarına katılabilirmiyim katılabilirsem ne yapmam gerekiyor

 8. Selamun aleykum hocam ben suan mesleki acik imam hatip lisesi son sinifa gectim.sinavsiz gecis hakkimi kullanacagim fakat 2016 haziran ayinda mezun olacagim ins.simdi benim sinavsiz gecis icin 2016 ocak ayindami basvuru yapmam gerek yoksa bi sonraki sene ocak ayindami ?simdiden Allah razi olsun.

  • Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var. Ancak öncelik son mezunlara olduğundan eski mezunlardan alan programları tercih etmelisiniz.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
   Endüstriyel Kalıpçılık
   Gemi Makineleri İşletme
   Grafik Tasarımı
   İş Makineleri Operatörlüğü
   İş Sağlığı ve Güvenliği
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
   Makine
   Mekatronik
   Metalurji
   Oto Boya ve Karoseri
   Otomotiv Teknolojisi
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi
   Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
   Sondaj Teknolojisi
   Tarım Makineleri
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi
   Uçak Teknolojisi

 9. Merhabalar,ben 2005 tekstil konfeksiyon mezunuyum.ygs girdim fakat barajı aşamadım acaba dgs tercih hakkım varmı?Bir diğer sorum,jendi alan dışı tercih yapabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler

  • Alan dışı tercih yapamazsınız. Bu arada DGS çok farklı bir şey sizinki sınavsız geçiş. Bölümleriniz:
   Çorap ve Moda Tasarımı
   Deri Konfeksiyon
   Deri Teknolojisi
   Giyim Üretim Teknolojisi
   Halıcılık ve Kilimcilik
   Moda Tasarımı
   Moda Yönetim
   Tekstil Teknolojisi

 10. Merhaba ben 2013 harita-tapu-kadastro mezunuyum ygs girmedim sadece sınavsız geçiş olarak işaretledim fakat açıkögretim okumak istiyorum bu durumda nasıl bir yol izliyebilirim yardımcı olursanız cok sevinirim ayrıca bir ünv girip dondurup bska bölüm olarak acıktan okuma sansım varmı 🙂

 11. Mrb hocam ben 2011 düz lise mezunuyum 2 3 defa ygs ve LGS girdim tercih yapmadım şimdi dışardan kendin için bir başlangıç olmasını kendimi gelistirmek için Üniversitesi okumak istiyorum.baraji geçerim ama ben sınavsız geçiş yapıp açık ogretimden 2 yıllık bi üniversite okiyabilirmiyim bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden tsk ederim hocam iyi gunler.

 12. Merhaba,
  Ben 2009 düz lise eşit ağırlık mezunuyum.
  O yıl tercih yaptığımı hatırlıyorum ama emin değilim.
  Şimdi açıköğretim lojistik yada işletme okumak istiyorum.
  Nereye ,hangi sınava ,hangi evraklarla başvurmalıyım bilgi verebilir misiniz?

  Teşekkürler

  • Başvurular Ocak ayında yapılıyor. Size en yakın başvuru merkezi olan bir liseden diplomanızla yapabiliyorsunuz. YGS’den herhangi bir puan türünde 140 üzerinde almanız halinde aöf programlarına tercihte bulunabilirsiniz.

 13. Merhaba, 2000 turizm otelcilik meslek lisesi mezunuyum. Sınava girdim, ama Sınavsız geçiş butonunu işaretlemedim! Ön lisans turist rehberliği bölümüne Sınavsız geçiş yapmam mümkünmü? Teşekkürler.

 14. ben önce ihl sonra kız meslek çocuk gelişimi lise diploması aldm sınava çocuk gelişimle girdim ama ben ilahiyat aöf istiyorum önceki diplomamı nasıl devre koyabilirim sınav sz geçiş yapmak için

 15. merhaba..ya ben ygs barajını gecemedm sınavsz geçiş hakkımı kullanmak istiyorm fakat sınavsz geçiş yerlernini bulamıym szce sınavsz geçiş 2 yıllık iyimi ???????

 16. ben turizm otelcilik mezunuyum suan aşçılık okuyorum iki yıllık. Liseden sinavsiz gecis yaptim devam ediyorum üniversite bitince polislige sınavsız gidebilirmiyim bi yardımcı olabilirmisiniz

 17. 2003 lise yabancı dil mezunuyum dışardan üniversiyeyi okumak istiyorum .ygs ye girdiğim takdirde istediğim bölümü okuyabilirmiyim .çocuk gelişimi gibi .yardımcı olursanız çok memnun olurum

  • Yatay geçiş değil sınavsız geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz. Yatay geçiş üniversitede bir okuldan aynı bölümün olduğu başka bir okula geçmek demek. Siz lise mezunu olup alanınızla ilgili 2 yıllık bir bölüme gitmekten bahsediyorsunuz. Mezuniyet yılınızdan dolayı örgün bölümler imkansız ama açıköğretim yada vakıf üniversiteleri olabilir.

 18. 2007 yabancı dil ağırlıklı lise mezunuyum tekrar sınava girmeden çocuk gelişim okumak istiyorum ne yapmalıyım ne zaman ve nerede yapmalıyım acil cevap verirseniz sevinirimmmm

  • Sınavsız geçiş meslek lisesi mezunlarının kendi alanlarındaki 2 yıllıklara sınavsız geçiş tercihinde bulunmasıdır. Sizin böyle bir durumunuz yok. Sınava girseniz dahi öncelik sınavsız geçişlilerin olduğundan devlet üniversitelerinde kontenjan kalmıyor.Özel üniversiteleri tercih edebilirsiniz.

  • Ocak ayının ilk 2 haftasında YGS başvuruları sırasında sınavsız geçiş başvurusunda bulunabilirsiniz. Temmuz ayında da tercih yapabilirsiniz. Ancak öncelik son mezunlara olduğundan devlet üniversitelerine yerleşme ihtimaliniz hiç yok. Ancak ücretli vakıf ün. için şansınızı deneyebilirsiniz.

  • Açıköğretim olan tek fakülte Atatürk ün. aöf çocuk gelişimi ama onunda kontenjanı sınavsız geçiş öğrencileri tarafından doluyor hatta bölüm öğrencileri bile açıkta kalıyor. Bu nedenle imkansız diyebiliriz.

 19. hocam kolay gelsin ben 2007 muhasebe mezunuyum dıştan sosyal güvenlik bölümü okumak istiyorum sınavsız geçiş hakkım var mı yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekürler.

 20. Merhaba. 2005 kiz meslek lisesi hazir giyim bölümü mezunuyum.Aöf de sosyal hizmetler okumak istiyorum sinavsiz geçiş le öyle bir hakkim varmi.İlla kendi bölümü mü tercih etmeliyim tercih zamani,

 21. mrb 97 düz lise mezunuyum 2006 da aöf halka ilişkiler kayıt yaptırdım fakat bitiremedim. bu yılsa sınava tekrar girdim baraj puanı 140 üzerinde puanım olmasına rağmen bi yere yerleştirilemedim ek kontenjanla peki eksi halkla ilişkilere devam etme yada yeniden farklı bölüme kayıt yapma şansım var mıdır? teşekkürler..

 22. 1997 imam hatip lisesi mezunuyum..şimdiye kadar hiçbir sınava girmedim..sınavsız geçişle 2 yıllık ilahiyat okumak istiyorum.. sadece açıköğretim gibi sınava mı girip sınıf geçiyorum..birde ilk başvurumu nasıl ve nerede ve ne zaman yapmalıyım..şimdiden çok teşekkür ederim

 23. açık lise imamhatip son sınıf oğrencisiyım ygs veya dikey geçiş yapma hakkım varmı varsa hangi bolumlerı seçebiliyorum mezun olma şartı varmı
  cevap yazarsanız memnun olurum teşekkur ederim

  • İster YGS sınavına girip alan dışı 2 yada 4 yıllık tercih edebilirsiniz. İster sınavsız geçiş başvurusu yapıp alanınızın devamı niteliğindeki 2 yıllık ilahiyat ön lisans programına tercihte bulunabilirsiniz.

  • Öncelikle YGS sınavına girmeli, YGS-4’ten iyi bir puan almalısınız. Öncelik sınavsız geçiş öğrencilerine olduğundan, kontenjanı sınavsız geçişle dolmayan ve alan dışından YGS puanı ile öğrenci alan programları bulmalısınız. (yerleştirme öncelikleri sütunu kesikli çizgi olup, min puan kısmında puan olanlar sizin tercih yapabileceğiniz programlardır.)

 24. Mrb. arkadaşım 2010 ihl mezunu ve 2015 ygs başvurusunda sınavsız geçişle eskişejir anadolu üni. önlisans ilahyat için başvuru yapacak. Sizce gelir mi yoksa ygs ye girip tercih yapmak daha mı manrıklı olur ?

 25. Mrb ben imamhatipden bu sene mezun oldum aciktan ilahiyat yazdim tercihlerime ciktida fakat basvuru tarihini kacirdim pazartesi gitsem kaydimi kabul ederlermine yapabilirim?

 26. mrb ben geçen yıl meslek lisesi çocuk gelişimi mezunym. geçen yıl barajı geçmdm terchde yapmdm . bu sene ygs-4 274 puanm dört yıllık gitme şansm yok bnde iki yıllık çocuk gelşimi veya sosyal hizmetler düşünüyorm ilk terchde çıkmadı ek terch yapacam sizce çıkarmı ? obp puanına göre mi sınavsz geçş yapablyrz 332 obp. açıkta kalmak istemyrm npmam gerek.s

  • mrb ben geçen yıl meslek lisesi çocuk gelişimi mezunym. geçen yıl barajı geçmdm terchde yapmdm . bu sene ygs-4 274 puanm dört yıllık gitme şansm yok bnde iki yıllık çocuk gelşimi veya sosyal hizmetler düşünüyorm ilk terchde çıkmadı ek terch yapacam sizce çıkarmı ? obp puanına göre mi sınavsz geçş yapablyrz 332 obp. ısparta yalvaç kız teknik ve meslek lisesi muzunym geçen yıl mezun oldm bu sene ygs lys girdm ve terhde yaptm çıkmadı ek tercihde çocuk gelişimi bölüne yerlşmem için ne ypmam gerek dikkat etmn gerekn ne? iki yıllıkda olsa bu seneyerlşmek istiyrm yardmcı olun.s geçiş hakkımı nasıl değerlndrmelym.s

 27. ….ACİİL….ben ilahiyat önlisans programına kayıt hakkı kazanmama rağmen kayıt tarihini kaçırdım….ihl mezunuyum ..sınavsız geçiş hakkımı kullandım….yatay geçiş şeklinde aklımda kalmış…bu sebepten 15 /17 tarihleri arası kayıt yaptırırım demiştim…ama sonuç hezeyan ….yapabileceğim birşey var mı acaba….

 28. Ben imam hatip mezunuyum sınavsız geçiş başvurumu yaptım,başvuru yaptığım okulda temmuz sonu ağustos başı gibi kayıt yaptıracağımı söylediler,kesin bir tarih arıyorum internet üzerinden bulamadım,yardımcı olursanız çok sevinirim,inşallah kayıt tarihini geçirmemişimdir,tercihler konusundada bir bilgim yok…

 29. merhaba hocam İmam-hatip lisesi mezunu olan öğrenciler için sınavsız geçişle gidebileceği yerlere nereden ulaşabilirim bir sitede sadece anadolu üniversitesi ve atatürk üniversitesi olduğu yazıyor

 30. merhaba ben sağlık meslek lisesi mezunuyum geçen yıl 2 yıllık patoloji bitirdim. geçiş hakkımı kullandım . Tekrar geçiş hakkımı kullanmak istiyorum kullanabilirmiyim ? kullanıyorsak üniversitelerin kodları aynı 3A tablosu da aynı düğerleri de aynı sınavsız tercih hakkımı kullandığımı nasıl ayırt edebilirim şimdiden teşekkürler

 31. Merhaba ben ticaret meslek lisesi pazarlama ve perakende alanı mezunuyum ygs ye girdim 140-179 arası puan aldım sınavsız geçiş hakkımda var acaba ilahitı 2 yıllık okuyabiliriyim cevaplarınızı bekliyom şimdiden teşşekürler…

 32. mrb ben 2008 çoçuk gelişimi mezunuyum 2008 ve 2009 da tercih yapmıştım.ek puanım gidermi .hiç bir yere yerlesmedim.2 yıllık ön lisans örgün okuma sansım nedir kendi bölümümde .tercihlerime önce aöfleri mi yoksa 2 yıllık örgün lerimi yazmalıyım.puanım 140 163 arası

 33. Hocam merhaba ben bu yıl çocuk gelişimi mezunu oldum YGS’ye girdim 204 puan aldım YGS4’ten. okul puanım 77,56 bana kendi bölümümü seçtim diye kaç puan getirir bide ben sınavsız geçişş hakkımı kullanmak istediğimi tercihlerde nasıl belli edebilirim ne şekilde tercih yapabilirim okulumdan kimse aydınlatmıyor.

  • ! yıl sınıf tekrarı yaptım 96lı değil 95liyim önceliklerde 13.2.i.95 yazıyo genelde ben 14.2.i-d.95 olarak mı arayacağım kafam çok karıştı iç derken kendi şehrimiz mi kendi bölümümüz mü hangi okullara ve bölümlere gidebilirim nolur yardım edin

   • Kılavuzda geçen yılın yerleştirme öncelikleri ve puanları verilmiştir.14 ile başlayan olmaz. Çünkü 14’ler bu seneki yerleştirmelerle ortaya çıkacak 🙂 Doğum tarihi çok önemli bir kriter sayılmaz. Bu yılın mezunu iseniz 13,2 şeklinde başlayan eğer kendi iliniz dışında ise D olanlara baklamlısınız.

  • Sınavsız geçişte YGS puanınız kullanılmaz. Ocak ayında başvuru forumunda okul türü ve bölümünüz girildiğinden alanınızla ilgili yapacağınız tercihler sistem tarafından otomatik olarak sınavsız geçiş olarak değerlendirilir. Mezuniyet yılı, okul türü, METEB, OBP,Doğum tarihi önceliğine göre yerleştirilirsiniz. Zaten önce sizin bölümün mezunları değerlendirildiğinden ayrıca ek puan verilmez. (4 yıllık tercihlerde kendi alanınızda YGS 180 üzerinde puanınız varsa OBP’nin 0,18′ kadar ek puan alırsınız.)

 34. Ben bu sene mezun oldum ben bir sene daha durup çalışmayı düşünüyorum ama bu senedede olmazsa sınavsız geçişimi 2015 de kullanabilirmiyim bana şans tanırlar mı ilk mezun olanları alıyorlarmış…

 35. mrb 2008 çoçuk gelişimi mezunuyum daha önce 2009 yılına kadar tercih yaptım fakat hiç bir yere yerleşemedim.bu sene sınava girdim 160 gibi bir puanda aldım.barajı geçemedim. acaba sınavsız geçiş hakkım varmıdır.hiç kullNMADIM. VE NERELERİ TERCİH ETMELİYİM AÖF 4 YILLIK AÇIK ÖĞRETİMLERDE OLURMU

 36. Merhaba ;

  Ben 2003 turizm otelcilik meslek lisesi resepsiyon bölümü mezunuyum.
  Açıköğretim’e girmek için tercih yapacağım sorum şu başka bir bölüm işletme,ilahiyat gibi yazabiliyormuyum
  ve açıköğretime girme şansım olabilir mi sizce

 37. Ben iki yıl ilahiyat açık oğretim mezunuyum bu yıl ygsy girdim ilahiyat tercih edeceğim ben 3. sınıftan devam edebilirmiyim yada yeni birşey cıkmış sınavsız 3 ten devam ediliyo diye ben onu anlamadım ne yapmam gerekiyo

 38. Arkadaşlar ben adana ‘da yaşıyorum meslek lisesinde bilgisayar programcılığını okuyorum. yalova yada giresuna geçiş hakkımı kullanmak istiyorum yapabilirmiyim birisi lütfen yorumuma cevap versin :((

  • Sınavsız geçiş hakkınız var. Ama doğrudan gidip kayıt yaptırmak gibi bir durum yok. Ocak ayının ilk 2 haftasında başvuru yapıp Temmuz’da internet üzerinden tercih yapmanız lazım. (Ben başvuru yapmadığınızı düşünerek yazdım. Başvuru yaptıysanız 7-17 Temmuz arasında tercih yapabilirsiniz.)

 39. hocam 2009 meslek mezunu biri 2014de sınava girmemiş ama 2014 tercihlerde açık öğretime kayıt yaptırabilir mi? yani açık öğretime sınavsız geçiş yapma hakkı var mı? lütfen beni acil bilgilendirir misiniz? çok önemli!

 40. ben 2011-2012 sezonunda makine bölümü endüstriyel kaıp dalından meslek lisesinden mezun oldum 2012 deki ve 2013 deki ygs ye girdim ama başarılı olamadım şimdi ise sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum makine bölümü ve makine resim ve konstrüksiyon bölümlerini istiyorum diploma notum ise 71,46 2014 tercih kılavuzunda yazabieceğim yerler hakkında yardımcı olabilirmisiniz ve yerleşme şansım varmı Konya/Selçukluda yaşıyorum şimdiden teşekkür ederim

 41. mrb admin ben çocuk gelişimi lise mezunuyum 2014 ygsye girdim bu sene kac çocuk gelişimci sınava girmiş nasıl öğrenebilirim? ygs 5 ek puanlı sıralamam 56728 puan 305 kaç kişi arasında 56728.nci sıradayım onu merak ediyorum

  • Sorduğunuz sorunun cevabını hiç bir yerde bulamazsınız.(Ancak özel istatistik tutulduysa ÖSYM’de vardır.) Bu arada oradaki sıralama sadece çocuk gelişimciler arasındaki sıralamanız değil. Toplam sınava girenler içindeki sıralamanız.

 42. merhaba;
  1995 i.h.l. mezunuyum. son 10 yıldan bugüne kadar herhangi bir sınava girmedim ve herhangi bir yere yerleştirilmedim. i.h.l. mezunlarının direkt olarak ilahiyat önlisansa geçiş hakkı varmış, sınavsız olarak. şu andan itibaren yapmam gerekenler nelerdir, ne zaman başvurulur, nasıl ve nereye başvurulur, şartları nelerdir, masrafı hakkında bilginiz var mıdır bana kısaca açıklayabilirseniz çok memnun olurum. saygılar, hayırlı ramazanlar.

 43. hocam ben sınavsız geçiş hakkımı kullanmak ıstıyorum ama ben basvuru formunda ygs’ye gırmek ıstıyorumu ısaretledım ve onun parasını yatırdım 40 TL sımdı ben sınavsız gecıs hakkımı kullanamıcakmıyım… Tesekkurer

  • Meslek lisesi mezunları YGS başvurusu yaptıklarında sınavsız geçiş hakkı da kazanır. Sınava girmeyip sadece sınavsız geçişten faydalanmak isteyenler “Sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum” seçeneğini işaretler. Sizin için sorun yok.

 44. selam ben meslek lisesinden yeni mezun oldum ve ygs ve lys sıanvlarına girdim ben hem lys puanımla 4 yıllık tercihler yapıp hemde bu tercihlerime 2 yıllık geçiş hakkımın olduğu tercihleride ekleyebilirmiyim

 45. ben sağlık meslek liseli tıbbi lab. alınından bu sene mezun oldum 2014 yılı ygs ye girdim ben aynı anda hem yatay geçiş için tercih hemde ygs puanıyla tercih yapabilirmiyim ??

 46. hocam ben meslek lısesı mezunuyum bır sene ara verdım ygs ve lysye gırdım kazanamadım sınavsız gecıs hakkımı yatay gecısı nasıl kullanabılırım nasıl tercıh yapcam

 47. Merhaba
  Ben ticaret meslek lisesi 2010 mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanıp yerleştim fakat gitmedim bu sene ygs sınavına girdim fakat sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum seçeneğini işaretlemedim bu hakkımı kullana bilir miyim? Birde tercih yaparken tercih listeme hem sınavsız geçiş hakkıma hem de ygs puanıma göre tercih yapabilir miyim?

 48. merhaba hocam ben açık öğretimlisesi çocuk gelişimi ve eğitimi 2014 mezunuyum diploma notum 71.00 ygs den 4 178.078 aldım yatay geçiş yapmak istiyorum yapabilirmiyim kendi alanıma uzaktan eğitim olarak birde acaba yapabilirsem tercihlerimizi ne zaman yapabiliriz

 49. hocam merhaba ben geçen sene sınavsız geçiş yapmadım ama bu sene sınavsız geçiş yapmak istiyorum konya çocuk gelişimi kontenjanları nasıl ve girebilir miyim sizce ?

  • Kontenjanı 40 kişi. Geçen senenin sonuçlarına baktığımızda son mezunların yerleşebildiğini ve anadolu meslek lisesi mezunları ile kontenjanın dolduğunu görüyoruz. 2013 mezunu ve normal kız meslek mezunu iseniz şansınızın düşük olduğunu söyleyebilirim.

 50. Bu sene 12.sınıfta teknik ve endüstri meslek lisesi lojistik bölümünden mezun olucam.Sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum okulda derece anlamamında 5. veya 6.cıyım.Sınavsız geçiş hakkımı kullanırken açıkta kalma ihtimalim ne kadar kesin girer miyim ?? Bu arada önceliğimi ticaret meslek liseleri mi alıyor. İlginize teşekkür ederim

 51. Hocam ben imamhatip meZunuyum fakat aöf türk dili ve edebiyatı kaydım var ben sınavsız geçiş kullanabililirmiyim kulananabilirsem nasl yapmam gerekiyor aöfdeki kaydım varken oluoyormu

 52. ben imam hatipten bu sene mezun oldum.ygs ye girdim barajı geçtim.2 yıllık ilahıyat istiyorum.tercihler temmuz ayında mı olucak.ve nasıl tercih yapılacak.bunun dışında tekrar bankaya para yatırmak gerekiyomu.

 53. hocam merhabalar ben ticaret meslek lisesi muhasebe ve finansman bölümü mezunuyum maliye işletme iktisat kamu yönetimi benim bölümüme giriyo mu ve ek olarak daha fazla puan geliyo mu cevaplarsanız çok memnun olurum teşekkürler..

 54. Ben bişi sormak için rahatsız ediyorum.
  Şimdi ben bu sene ygs den 6 puan türünden en yüksek 157 aldım en düşük 130
  2 senelik kendi bölümüme gideceğim. ( Diploma puanım en düşük 75 gelir )
  SORU: Kendi bölümüme 4 senelik tercih yapma sanşım var mı?

 55. merhaba hocam ben bu sene acık liseden mezun oluyorum üniversiteye devam etmek istiyorum yine acıktan ygs ye mi girmem gerek yoksa liploma notuylamı üniversite oluyor ….üniversiteyi acıktan okumak istiyorum… bu mumkunmu nasıl olucak acıklarmısınız …sosyal bölüm hangi bölümleri tercih edebilirim ..

 56. hocam ben gemi yapımı alanı meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık tercihimde sadece gemi yapımı bölümü üzerine mi yapabiliyorum yoksa deniz ve liman işletmeciliği bölümünede geçiş yapabilir miyim? veya deniz adı altındaki herhangi bi bölüme (makina gemi güverte vb.) aydınlatırsanız sevinirim

 57. MERHABA HOCAM,MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM.BANKAYA 40 TL YATIRIP KAYDIMI YAPTIM FAKAT 10 TL YATIRMADIM VE SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMI KULLANMAK İSTİYORUM ŞIKKINI İŞARETLEMEDİM .SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIM OLACAK MI?

 58. ben marmara ilahiyatta 2 yıldır hazırlıkta kalıyorum başka bir ilahiyat fakültesine geçiş yapmak istiyorum hazırlık okumadan direk birinci sınıftan başlama imkanım var mı?

 59. Merhaba ben 2013 te sinavsiz qeciş hakkimi kullandm ama qtmedm bu yilda 10 lira parayi yatrmadm icn qecis hakkimi kullanamiyorm 2015 te bu hakkimi kullanabilir miym sansm ne olur cevaplarsaniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 60. hocam merhaba ben 96_97 giyim meslek lisesi mezunuyum ankarada 2yıllık sınavsız geçiş yapıp okuyabilceğim üniversite varmı varsa nasıl başvuru yapmam gerekir.ilginize şimdiden teşekkür ederim.

  • Başvurular Ocak ayında yapılıyor. Sınavsız geçiş bölümleriniz aşağıdadır. Bunların 2013 yerleştirme linklerine tıklayarak hangi il ve okullarda olduğuna şu sayfadan bakabilirsiniz.
   Çorap ve Moda Tasarımı 2
   Deri Konfeksiyon 2
   Deri Teknolojisi 2
   Giyim Üretim Teknolojisi 2
   Moda Tasarımı 2
   Tekstil Teknolojisi 2

 61. merhaba ben bu sene sinavsiz gecis hakkimi kullanicam ama -ocak ayinda bankaya 10 tl basvuru ucerini yatiramadim gec kaldim ,,ama girecegim yuksekokula gidip sordum temmuz ayinda dene belki olabilir dedi ogrenci islerindeki gorevli boyle bir sey dogru olabilirmi sizce.. 22 hazirandan sonra osym nin internet sayfasindan basvur dedi bakanlik degisiklik yapabiliyormus bazen yani belki olabilir mi acaba diye denicem tesekkur ediyorumm cevabnizi bekliyorum..

 62. merhabalar ben 2012 yılı meslek lisesi mezunuyum geçiş hakkımı bazı nedenlerden dolayı kullanamadım bu sene kullanmak istiyorum kullanabilirmiyim

  cevabınız için şimdiden teşekkürler ….

 63. ben meslek lısesı cocuk gelışimi ve egıtımı bolumu 2007 mezunuyum bu yılkı(2014) ygs ye gırdım 188 puan aldım fakat lys ye basvuramadım ben bu puanla kendı bolumum dısında acıkögretım 4 veya 2 yıllık bolumlerın hangısını okuyabılırım yardımlarınız için tesekkur ederım

  • Kontenjansız 2 yada 4 yıllık tüm aöf programlarını tercih edebilirsiniz.
   2 yıllıklar:
   Bankacılık ve Sigortacılık
   Büro Yönetimi ve Sekreterlik
   Çağrı Merkezi Hizmetleri
   Dış Ticaret
   Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı
   Emlak ve Emlak Yönetimi
   Ev idaresi
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
   Halkla ilişkiler ve Tanıtım
   ilahiyat
   insan Kaynakları Yönetimi
   işletme Yönetimi
   Kültürel Miras ve Turizm
   Laborant ve Veteriner Sağlık
   Lojistik
   Marka Iletişimi
   Medya ve Iletişim
   Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası
   Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
   Perakende Satış ve Mağ.
   Radyo ve Televizyon Prog.
   Sağlık Kurumları işletmeciliği
   Sosyal Hizmetler
   Spor Yönetimi
   Tarım
   Turizm ve Otel İşletmeciliği
   Yerel Yönetimler

   4 yıllıklar:
   AÖF İşletme, İktisat, Felsefe, Sosyoloji, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Maliye, Konaklama İşletmeciliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

 64. Merabalar. Ben şu an Atatürk üniversitesinde peyzaj mimarlığı okuyorum. 4 yıllık okuyanların da eski ösym puanıyla geçiş yapabilme şansı var mı acaba? Orduya yada Trabzona geçiş yapmak istiyorum. Teşekkürler…

  • Sadece alanınızla ilgili bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var. Çocuk gelişimi ve Sosyal Hizmetler aöf tercih edebilirsiniz. DGS ile 4 yıllığa geçiş hakkınız tabi var ama DGS kontenjanları az ve sınavları zor.

 65. ben lys sınavına gireceğim eğer kazanamzsam 4 yıllık aöf e kayıt yaptırmak istesem eğer böyle bir hakkım var mı? yoksa lys sınavına girmem aöf hakkımı ortadan kaldırıyor mu?

 66. Sayın admin 2 yıllık biyomedikal cihaz teknolojisi okumaktayım aöf işletme okuyarak 4 yıllığa tamamlamak istiyorum ancak biyomedikal alanında iş başvurusu yaparken sıkıntı yaşarmıyım?

 67. Merhaba,

  Ben maöl imam hatip bölümü okuyorum.son senem istediğim 2 yıllık bölümlere sınavsız geçiş yapabilir miyim? Bu konuyla ilgili bilgi rica edebilir miyim sizden şimdiden teşekkürler.

 68. merhaba sayın admin; herkesin sorularına itinayla cevap verdiğiniz için size tsk ederim.benim de bir sorum olacak yardımcı olursanız memnun olurum…ben 2004 kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümü mezunuyum…2014 yılında sınavsız geçiş hakkından yararlanarak 2 yıllık aöf çocuk gelişimi bölümüne kayıt yaptırmak istiyorum ancak kayıt yaptırabilmem için neler yapmam gerektiğini bilmiyorum(kayıtlar nezaman,nasıl olacak v.s)bu konuda değerli yorumlarınızı alabilir miyim?

  • İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Sınavsız geçişten faydalanabilmek için Ocak ayında başvuru yapmış olmanız gerekiyordu. Başvuru yaptıysanız Temmuz ayında internetten tercih yapacaksınız. Yapmadıysanız Ocak 2015’i beklemeniz gerekir.

 69. Ben geçen sene sınavsız geçiş hakkımı kullanarak bi bölüme yerleştim fakat beğenmediğim için 1ay sonra kaydımı sildirdim. Bu sene tekrar sınava girdim istediğim sonucu elde edemedim sınavsız geçiiş hakkımı kullanabilme imkanım varmıdır?

 70. Merhaba hocam MYO grafik tasarım mezunuyum.AÖF 4yıllık tercih yapabilmek için ygs ye girmem gerekiyormu yoksa sınavsız geçiş yapabiliyormuyum ve hangi bölümleri tercih edebilirim.acil cevap verirseniz sevinirim.teşekkürler

  • Lisans tamamlama programları kapsamında fark derslerini alarak 3.sınıftan devam edebileceğiniz bölümler aşağıdadır. Henüz 2014 başvuru tarihleri henüz belli değil. 2013 için hazırlanmış sayfaya şuradan bakabilirsiniz.
   İKTİSAT
   ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   KAMU YÖNETİMİ
   MALİYE
   ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   İŞLETME
   KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

 71. hocam iyi akşamlar öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşekkürler. benimde bir sorum olacaktı.kardeşim açık öğretim imam hatip lisesi mezunu olacak yüz yüze eğitim bitti sadece kredisi kaldı bu sene o da bitiyor inş. ancak biz ygs kaydı yaptırdık bu sene sınavsız geçişe başvuru hakkımız var mı yoksa önümüzdeki seneyimi beklememiz gerekiyor .şimdiden teşekkürler.

 72. ben muhasebe bolumu, ticaret meslek lısesı mezunuyum, oss den duusuk bı puan aldım 135 gıbı 2 yıllık acıkögretıme kayt yapabılırmıyım acıl.. tesekkurler

 73. Mrb ben 2012 endüstri meslek lisesi makina/kalıp bölümü mezunuyum 2012 ve 2013 deki ygs ye girdim ve barajı geçemedim 2014 te yapılan ygs ye sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve makina ressamlığı istiyorum şansım varmı diploma notumda 76,5 tu yeni mezunlara göre şansım düşük mü şimdiden tşkler….

  • Kontenjansız program olduğundan yerleşmeniz garanti sayılır. Ancak doğrudan kayıt yaptırmak diye bir şey olmuyor. Temmuz’da internetten tercih yapacaksınız. Yerleştirmeler yapıldıktan sonra kayıt tarihleri duyurulur.

 74. oğlum geçen yıl 2 yıllığa sınavsız ( düşük puan aldı ikinci sınava giremedi) yazıldı. şehir dışında olunca çeşitli sebeplerle devam etmedi. bu yıl sınava tekrar girdi ikinci sınava girme hakkını kazandı.
  geçen yılki okulunun kaydını sildirecekmiş. ikinci sınavda yerleşemesse bu yıl tekrar sınavsız okulu tercih edip girebilirmi. öneriniz nedir.

 75. ben kız meslek çocuk gelişimi 2012 mezunuyum . 2012 de 179 aldım ve yerleştirilmedim sınavsız geçişle 2013 te 139 aldım hiç tercih vermedim bu sene 179,990 aldım sınavsız geçişimi kullanmak istiyorum ama açık öğretimde yazmak istiyorum hem aöf hemde örgün verebilir miyim tercihlerde . ve ben nie sınavsız geçişle yerleşemiyorum diploma puanım:80,71

 76. Hocam ben 2013 bilgisayar anadolu lisesi mezunuyum 1 sene sınava hazırlandım bu sene ygs’ye girdim istedigim bölüm ile aramda 7 puan fark var gelme ihtimali var ama gelmezse de kalmak istemiyorum sınavsız gecisle grafik tasarım gibi bölümlere gitmek istiyorum böyle bi imkan var mı öncelikle istedigim bölüm olmazsa sınavsız geciş ?

 77. Mrb hocam meslek lisesi cocuk gelisimi mezunuyum ygsden iyi bi puan alamadim kendi bolumumu tercih edebilitmiyim yine.bide başvuru için gereken bi form varmi tercihler bize gelicekmi kolay gelsin

 78. meraba ben düz lise mezunuyum 2 yıllık önlisans tercihi yapmak istiyorum. ama öncelik meslek liselerinin alındığı bölümlerden.bu bölümlerden tercih yapsam çıkarmı

 79. Merhaba,ben YGS den 140 üzeri puan aldım.Açıköğretime kayıt yaptırmak için 2.sınava girmem gerekiyor mu? 2. sınava girmeden istediğim bölüme kayıt yaptırabilir miyim?

 80. ben lise mezunuyum kız meslek lisesinde yiyecek ve icecek bölümü meslek derslerine giriyorum üniversite sınavına girmeden direk geciş yapabilecegim bölümler hakkında bilgi verirmisiniz ben gıda mühendisligi istiyorum sınava girmem gerekiyomu

  • Sınavsız geçiş sadece 2 yıllık programlar için geçerli. Aşağıdaki 2 yıllık programlara tercihte bulunabilirsiniz.
   Aşçılık 2
   İkram Hizmetleri 2
   Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2
   Kültürel Miras ve Turizm 2
   Otobüs Kaptanlığı 2
   Turizm Animasyonu 2
   Turizm Rehberliği 2
   Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2

 81. Slm ben 139 puanda kaldim ticaret meslek lisesi muhasebe finasman alani mezununum dikey gecis hakkimi kullanabilir miyim ve hangi bolumlericin kullanabili acil cvp lutfennnnnm

 82. merhaba 2008 meslek lisesi harita kadastro mezunuyum.Ygs girdim. en fazla puanı Ygs-3 türünden 155 puan aldım.Yanılmıyorsam 2 yıllık AÖF ye başvurabiliyorum.4 yıllık AÖF bölümlerine başvurabilirmiyim.

  • 140 ve üzerinde alan birisi kontenjansız AÖF İşletme, İktisat, Felsefe, Sosyoloji, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Maliye, Konaklama İşletmeciliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilir.

  • Evet 30 tercih hakkınızı istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Önce 4 yıllık, sonra alan dışı yada sınavsız geçiş yada karışık hiç fark etmez. Önemli olan en çok istediğiniz bölümden en az istediğiniz bölüme doğru sıralama yapmanız olacaktır.

 83. mrb. 2002 ticaret meslek lisesi muhasebe mezunuyum. ygs girdim alacağım puana göre alan dışı (kolay bir bölüm) tercih yapmak istiyorum fakat her ihtimale karşı açıkta kalmamak için tercihlerimin son sıralarınada kendi alanımla ilgili bölüm yazarsam alan dışı tutmazsa direk geçişten yararlanabilirmiyim. Alan dışı hangi bölümleri seçebilirim 🙂 cvp için şimdiden tşklr 🙂

  • Alan dışı hangi bölümleri seçebilirim sorusuna verilecek tek yanıt, sınavsız geçiş bölümleriniz dışındaki tüm bölümler oluyor. Önce en çok istediklerinizi sonra daha az istediklerinizi yazmanız mantıklı bir sıralama.

 84. Ben 9.sınıftayim imam hatip anadolu lisesine kayidimi
  yaptirdim.acaba iha lisesinden herhangi bir oyp puanim yeten bir
  meslek lisesine 2.donem kayit yaptirabilirmiyim?
  Tessekkurler :))

 85. ben 2008de öss puanımla üniversteye gittim 1 seneyi bitirdim sonra vazgeçtim okuldan kaydımı sildirdim. şimdi sınava deneme amaçlı girdim. sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum daha önce kullanmadım. mümkün müdür?
  sınavsız geçiş için ne zaman kayıtlar başlar?
  nereye başvurmam gerekir?
  kaydımı sildirdiğim üniverstede gördüğüm derleri geçmiştim, tekrar okursam aynı derslerden sınava tabi tutulur muyum?
  teşekkürler….

  • Sınavsız geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz.YGS başvurunuz sınavsız geçiş içinde geçerli. Temmuz ayında internet üzerinden başvuruda bulunacaksınız. Kaydınızı sildirdiğiniz için derslerden muaf olamazsınız.

    • alper bey çalışmadığım halde denemek amaçlı ygs ye girdim. lys sınavına girebilir yazıyor. aslında puanım az nasıl oldu anlamadım.
     lys ye çalışıp girersem, ygs den aldığım puanla lys puanı ile ortalama puanlamı öss sonucu ortaya çıkıyor yoksa sadece lys den aldığım puanlamı seçim yaparım?
     bu konuda bilginiz var mı normalde sınavsız geçiş hakkımı kullanacaktım ama eşimde gir lys ye diyor. liseden 2004 de mezun oldum, sınavsız geçiş hakkımımı kullansam yoksa çalışıp lys ye mi girsem bilemedim? teşekkürler.

 86. Merhaba 1988 Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişim mezunuyum, 2014 YGS sınavına müracat ettim. 2 yıllık Açıköğretim okumak istiyorum. Şayet kazanamazsam sınavsız geçiş hakkım varmı yanlız sınavsız geçişi 2014 müracatımda işaretlemedim. varsa hangi bölümler e girebilirm acil cevap lazım…

 87. mrb. ben 2010 yılında endüstri meslek lisesinden mezun oldum. suan acıktan üniversite okumak istiyorum.Ancak herhangi bil bilgim yok bana yardımcı olabilir misiniz.

 88. Merhaba
  Ben yiyecek icecek üretimi okuyorum meslek lisesindeyim ygs sınavına girsem bile gecis hakkını kullanabiliyormuyum bide gıda mühendisligine bu bölümde yatay gecis hakkım varmı ne yapmam gerekiyor

  • Sınava girseniz de sınavsız geçiş hakkınız var. Yatay geçiş aynı tür programlar arasında 2 yıllıktan 2 yıllığa yada 4 yıllıktan 4 yıllığa olur. Sizinki dikey geçiş 2 yıllık bölüm bitirdikten sonra DGS sınavına girerek yeterli puanı alırsanız olabilir.

 89. ben gecen yıl tercih yaptım ama gıtmedım sıstemde kayıtlıyım hala ama bu yıl para yatırmayı unuttum sınavsız gecıs ıcın tercıh yapabilicek myım ?

 90. 2001 meslek lisesi çocuk gelişimi ya da hazır giyim mezunu olarak açık öğretim sınavsız geçiş hakkına sahipmiyim? .bi dahaki tercih ve kayıt zamanı ne zaman.ve başvurabilir miyim.öyle bi hakkım var mı?

 91. Merhaba ben meslek lisesi tesviye mezunuyum.ygs ye müracat ettim 40 tl yatırdım.sınavsız geçiş hakkinda cok bilgim yoktu. Şimdi sınav sonrası sinavsız geçiş hakkımı kullanabilcekmiyim?müracatımı normal sınava gircekmiş gibi yaptım……

 92. sayın admın ben 2010 acıl tıp teknısyenlıgı bolumu meznuyum bu sene sınavsız gecıs hakkmı kulnmak ıstıyorum fakat ygsye gırmek ıstıyorum sıkkını işaretledım sınava gırmesem yatay geçiş hakkım bulunur mu acaba cnku sınava gırmek istemiyorum..bilgılendrrsnz sewnırım

 93. merhaba.
  ben 2001 yılı anadolu meslek lisesi bilgisayar bölümü mezunuyum.
  hala sınavsız geçiş hakkım varmıdır. eğer var ise ne yapmam gereklidir başvuruda bulunmak için. evliyim ve çocuğum var. dışardan okumak istiyorum.
  hangi bölümleri tercih edebilirim.
  tşkler…

  • Sınavsız geçiş hakkınız var. Ancak anladığım kadarı ile 15 Ocak’a kadar yapılması gereken başvuruyu yapmadınız. 2015 Ocak’ın ilk 2 haftasında başvuru yapabilirsiniz. Başvuruda sadece sınavsız geçişi işaretleyerek sınava girmeden Temmuz ayında tercih yapacaksınız. Açıköğretim olarak bölümünüze ait tek sınavsız geçiş bölümü Bilgisayar Programcılığı. 2015 Temmuz’da bu bölümü tercih ederek okuyabilirsiniz.

 94. merhaba ben 4 senedir açıktan muhasebe finansman okudum ama bitmiyor.alttan ederslerimden dolayı.bu sene düz liseye geçiş yapsammı acaba.yada başka mesleğe geçiş nasıl yaparım

 95. İyi aksamlar. Ben 2013 güzellikve sac bakimi mmezun uyum. Mezun olduğum tarihte başvuru ücreti yatrmadm. Ara verdim 1 sene. Ve şuan sinavsiz geçiş hakkinikullanmak istiyorum. Sinavsiz ggeçiş hakkini kullanabilir miyim. Ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim şimdiden çok tesekkur ederim.

 96. merhaba hocam ben 1999 çocuk gelişimi mezunuyum. ÖSS sınavına başvurmadım, yukarıda bulunan cevaplarınız arasında ki 14 ocak 2014 tarihinden önce de sınavsız geçiş başvurusu da yapamadım, Temmuzda tercihler var demişsiniz bu tercihler ocak ayı içerisinde sınavsız geçişe başvuran arkadaşlar için mi geçerli yoksa temmuz ayında tekrardan bir başvuru hakkımız var mı.
  özetle şu mesajı yazdığım 18/02/2014 tarihine kadar herhangi bir girişimim olmadı, sizin mihmandarlığınızda ilk defa müracaat hakkımı kullanacağım konu ile ilgili beni aydınlatırsanız çok memnun olacağım.Saygılarımla.

 97. Selamun aleykum.. Kız meslek lısesı Çocuk Gelişimi son sınıf öğrencisiyim. Sınavsız geçiş hakkımı kullanıp 2 yıllık Açıköğretim İlahiyat okumak istiyorum.. İmam hatip çıkışlı olmadığım için geçiş yapamıyor muyum, illa kendi alanımızda mi geçiş yapabiliyoruz ? Eğer İlahiyata geçiş yapabiliyorsam ki ( inşallahh ) ygs’den kaç puan almam gerekir ? Detaylı bilgi verirseniz çok sevinir, duacınız olurumm. Allaha emanetsinizzzz

  • Aslında mantığını siz de biliyorsunuz, meslek lisesi mezunları kendi alanlarındaki programlara sınavsız geçiş tercihi yapabilir. Siz İlahiyat açıköğretim ön lisansı tercih etmek için YGS’den baraj puan olan 140 almanız yeterli olacaktır.

 98. merhaba.ben açık meslek lisesi giyimden bu yıl mezun oldum.sınavsız geciş hakkımı kullanmak istıyorum.ünüversiteyide açıktan okumak istiyorum ne yapmam lazım?

 99. hocam merhabalar ben 2006 elektrik bölümü çıkışlıyım ygs için başvurumu kayıt işlemlerimi yaptım.sınavsız geçiş ile farklı bir bölüme geçmek istiyorum mimari restarasyon böyle bir hakkım var mıdır ? yoksa sınava girip gerekli olan puanı almam mı gerekli ? birde 2006 yılında aldıgımız okul puanı 2014 ygs sınavında işimize yarar mı ?

 100. hocam ben ılahıyat hazırlık sınıfı ogrencısıyım buyuk ıhtımalle hazırlıkta kalacam derslerı anlamıyorum bızım okuldada hazırlıkda sınıfta kalmak var başka bır okulda bırıncı sınıftan başlama ımkanım varmı varsada ne yapmam gereklı cevaplarsanız cok sevınırım

 101. merhaba hocam ben ticaret lisesi bilgsyar bölümü mezunuyum 2 yıllık direk geçiş hakkımı kullanmadım bu yeni üni. sınavına girsem hala o hakkım gecerlı olurmu direk blgsyr bölmüne geçiş yapabilirmiyim ?

 102. Hocam ben üniversitede okuyorum bölümüğm dış ticaret hazırlık okuyorum ama ing aram ıyı degıl sınıfta kalırsam tekrar geçiş hakkını kullanabılırmıyım . veya okulu yarım bırakmam mı gerekıyo tekrar gecıs hakıyla bıryere gırebılmek ıcın ılk senem bu sene yardımcı olursanız sevinirim

 103. SELAM HOCAM BEN TİÇARET MESLEK LİSESİNDEN BİLGİSAYARLI MUHASEBE BÖLÜMÜNDEN MEZUN OLDUM BU YIL 2 YILLIK SINAVSIZ GEÇİŞE KAYDIMI YAPTIM NASIL YERLEŞECEZ HİÇ BİLGİM YOK BÖLÜM DEĞİŞTİREBİLİRMİYİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 104. Hocam merhaba ben 2001 imam hatip mezunuyum sınavsız geçiş açık öğretim ilahiyat için bankaya 10 tl yatırdım okuldan başvuru yaptım sonra ne yapmam gerekiyor yardım olmanınızı rica ederim

  • Tercih döneminde üst tercihlerde YGS puanı ile alan dışı bölümlere tercihte bulunup, alt tercihlerde de sınavsız geçişle alanınızla ilgili programlara tercihte bulunabilirsiniz. Sınavsız geçiş için ek tercihleri beklemenize gerek yok.

 105. Mrb hocam. Ben 2008 de 4 yillik maliye mezunuyum. simdi 2 yillik adalet okumak istiyorum birinci donem kayitlarina yetisememistim. su an 2. Donemden kayit yapabilir miyim ?

 106. aynı bölüme sınavsız geçiş yapan biri ile sınavla geçen arasındaki fark nedir… üniversitede herhangi bir ayırım yapılyr mu? ( meslek lisesi mezunu ve matematik sorunu yok )

 107. okul yılsonu notlarım genelde yüksek sınavsız geçişi kazanma ihtimalim yüksek mi meslek lisesi son sınıfta okyrum ..diğer illerdeki teknik lise öğrencisi benden daha önce geçiş önceliği var mı okul türü bakımından puanlarım

 108. Merhaba;
  YGS’de Din kültürü soruları ve felsefe sorularını kimler cevaplayacak, kimler cevaplamayacak, herkes başka bir şey diyor kafam çok karıştı yardımcı olursanız sevinirim. Öncelikle merak ettiğim: hem felsefe hem de din kültürü cevapları ikisi birlikte değerlendirilmeyecek diyorlar; sen hangi dersten zorunluysan o bölümün dersleri değerlendirilecek diyorlar. Bu ne kadar doğru ?
  Her iki bölümü de cevaplamamız durumunda, değerlendirilmeyecek olanları cevaplamam diğer bölümün cevaplarını etkiler mi?

  Ben kız meslek lisesi çıkışlıyım, hem din kültürü hem de felsefe dersi gördüm. Bu durumda hangi dersin zorunlu olduğunu nereden anlayacağım.

  • Felsefe dersi görmüş olmanız önemli değil. Din kültürü dersini zorunlu olarak aldıysanız ve YGS başvuru formunda bu şekilde kodladıysanız (Belki okul türünüzden dolayı YGS kaydınızı yapan görevli kendisi işaretlemiş olabilir) 36-37-38-39-40. soruları cevaplayacaksınız. 41-45 arasındaki soruları cevaplasanız dahi değerlendirmeye alınmayacaktır.Diğer cevaplarınızı etkilemez.

 109. merhaba ben kız meslek çocuk gelişimi bölümü okudum.4 sene önce 2 yıllık geçiş hakkımı kullandım fakat gitmedim para yatırıp kayıt da olmadım acaba hakkım yanmışmıdır.

  • Temmuz’da tercih işlemlerinde Tablo-3A’dan bölümünüzün devamı niteliğindeki programlara yapacağınız tercihler zaten doğrudan sınavsız geçiş tercihi olarak işlem görecektir.(YGS başvurusunda mezun olduğunuz okul,program girildiği için sistem bunu bilir)

 110. ben meslek lisesi 12.sınıfım ygs ye başvurdum fakat sınavsız geçişe dair hiç bişeye başvurmadım eğer iyi bir puan gelmezse sınavsız geçiş hakkım var mı ?? veya ygs den sonra herhangi birşeye başvuru yapmalı mıyım

 111. ben önlsans 1.sınıftaym. 2. ünüversite okumak istiyorum.. bu yıl ygs sınav basvurusu yapmadım.basvuru yapmadıgım halde Açıkögretimde bir önlisans programına kayıt yapmam mümkünmü ?

 112. S.Aleyküm. Admin birşey sorucam ben 2007 meslek lisesi mezunuyum bölümüm endüstriyel elektronik sınavsız geçiş hakkım devam ediyor ama ben birde bölüm değişikliği şansımı denemek için ygs ye başvuru yaptım.parayıda ona göre yatırdım 40 tl. hem ygs ye girip hemde sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim. yada olmuyorsa ygs den direk geçişe dönme şansım varmı ?

 113. ıyı akşamlar ben 2014 sınavsız 2 yıllık ilhiyat kayıtlarını kaçırdım acaba kayıt olmanın bır yolu varmı veyada kayıtlar uzatılacakmı yardıma ıhtıyacım var

 114. hocam merhaba ben 2000 yılında imam hatip den mezun oldum bu sene açık öğretim için ygs ye başvurdum ama 2 yıllık sınavsız geçiş hakkım olabilirmi başvuru formunda ygs ye girmek isiyorum u işaretledim nasıl bir yol izlemeliyim. şimdiden teşekkürler…

  • Eğer hedefiniz sadece 2 yıllık aöf ilahiyat ise sınavsız geçişi işaretlemeniz yeterliydi. Ama YGS girmek istiyorum seçeneğini işaretlemiş olmanız da bunu engellemez. Sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz.

 115. Merhaba,
  Direk geçiş hakkında değil de, YGS sınavı hakkında danışmak istedim. Benim cografyam hiç iyi değil. O yüzden sosyal bilimler bölümünde coğrafya sorularını cevaplamayacağım; Çünkü sosyal bölümlerden yaptığım netlerimi kötü etkilesin istemiyorum. Bu durumda benim puanım hesaplanır mı bunu merak ediyorum ? Yani sosyal bölümlerden diğer dersleri cevaplayacağım, ama sadece coğrafyayı cevaplamayacağım. Coğrafyayı cevaplamadım diye puanımın hesaplanmaması söz konusu olabilir mi?

 116. 2005 meslek lisesi mezunuyum açık öğretim sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum.bi dahaki tercih ve kayıt zamanı ne zaman.ve başvurabilir miyim.öyle bi hakkım var mı ???

  • Meslek lisesi mezuniyet alanınıza göre sınavsız geçiş yapabileceğiniz aöf programı olabilir yada olmayabilir. Bölümünüzü yazarsanız bakarız. Bir dahaki başvuru dönemi 1-15 Ocak 2015 tarihleri arasında olacak.

 117. iyi gunler ben bilgi almak istiyoum 2009 yılı çoçuk gelişimi kız meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkı kullanabliyor muyum?acıkögretim okumak istiyorum beni bilgilendirir misiniz?

  • Aşağıdaki aöf programlarına sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır. Ancak 15 Ocak’ta başvurular sona erdi.
   Atatürk Ü. AÖF Çocuk Gelişimi
   Atatürk Ü. AÖF Sosyal Hizmetler
   Anadolu Ü. AÖF Sosyal Hizmetler

 118. ben aöl imamhatip son sınıf öğrencisiyim.sınavsız geçiş için başvuru yaptım.anadolu ün.tek tercih olarak yazmayı düşünüyorum.Ama kayıt konusu hakkında hiç bilgim yok.kayıt bürolarına gitmeden internetten kayıt felen yapacağız mı? adım adım nasıl kayıt yapıldığını anlatırsanız çok mutlu olurum…

  • Doğrudan kayıt yaptırmak gibi bir şey söz konusu değil. Tercihler temmuz ayında. Tercih tarihleri açıklandığında sisteme girerek tercih listesinde Anadolu Ü. İlahiyat programının kodunu girerek ekleyeceksiniz. Onaylayıp bir çıktısını alacaksınız. Sonra da sonuçların açıklanmasını bekleyeceksiniz.

 119. merhaba ben düz lise çıkışlıyım ayriyetten 2 yıllık emlak ve aöftende 2 yılda lisansımı tamamlyrm ben ygs için para yatırmadım aöften sosyal hizmetler okuyabilme 2014 eylül için şansım yok mu ?şimdiden teşekkrler

 120. s.a ben 2005 imam hatip lisesi mezunuyum sınav başvurumu yaptım 140 barajını geçemesem bile temmuz ayı sonu tercihlerde sınavsız geçişten yararlanabilirmiyim bu konuda aydınlatırsanız memnun olurum.

 121. merhaba arkadaslar ben 2013 meslek lisesi mezunuyum bu sene ünv 2 senelik sınvasız gecis hakkımı kullanmak istiyorum . ama ben para felan yatırmadım bu sene kayıtta yaptırmadım bu sene ünv gitme hakkım yandımı onu ögrenmek istiyordum

 122. merhabalar ben sınavsız geçiş hakkımı kullanarak bankaya gidip 10 tl yatırdım.bana en yakın ihl sine gidip başvuru yaptım.bu başvurumu internetten onaylatmam gerekiyor mu?arkadaşıma internetten onaylat demişler.başka arkadaşlarıma soruyorum.gerek olmadığını söylüyorlar.ikilemde kaldık.yardımcı olursanız seviniriz.

 123. Hocam merhaba. Liseyi meslek lisesi Bilgisayar bölümünü olarak okudum ve ÖSYM’ye sınavsız geçiş başvurdum. Sınavsız geçiş ile Açık öğretimden hangi bölümleri tercih edebilirim

 124. 2 sene önce meslek lisesinden mezun oldum bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum..ösym nin sayfasından başvuru yapacaktım ama olmadı..ne yapmam gerekiyo?

  • AÖF İlahiyat kayıt tarihi diye bir tarih yok. Bu gün YGS ve sınavsız geçiş başvuruları için son gün. Tercihinizi temmuz’da yapacaksınız. Ancak başvurunuzu bu gün mesai bitimine kadar mutlaka yapmalısınız.

 125. merhaba hocam 2010 matbaa meslek lisesi mezunuyum dün ygs ye başvuru yaptım.Aklıma takılan bi soru olusturdu….Sınavda istedğim bölümü kazanamazsam sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim?

 126. Hocam ben 1998 endüstri meslek lisesi tesviye bölümü mezunuyum. Bugün başvuru merkezine sınavsız geçiş için 10 tl bankaya yatırdıktan sonra başvuru yaptım. Görevli öğretmen işlemleri bitirmek üzereyken kayıt hatası verdiğini ve benim üsküdar ösym koordinatörlüğünde güncelleme yapmam gerektiğini söyledi böyle birşey olabilir mi? Sınavsız geçiş için güncelleme yapmalı mıyım? Eğer öyleyse bugün kayıt yaptırmam imkansız olur.Çok acil cevap bekliyorum teşekkürler

 127. MERHABA SEVGİLİ ADMİN BEN 1999 MESLEK LİSESİ METAL İŞLERİ MEZUNUYUM VE KPSSYE HAZIRLANIYORUM ORTA ÖĞRETİMDEN BENİM SORUM YGS İLE HANGİ BÖLÜMÜ OKUYABİLİRİM VE KPSS DE FAYDASI OLURMU

  • Meslek lisesi bölümünüzü yazdığınıza göre sınavsız geçişle hangi bölümleri okuyabildiğinizi soruyorsunuzdur. KPSS’de ortaöğretim değilde ön lisans mezunlarının girebildiği alanlar için sınava girmiş olursunuz.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
   Endüstriyel Kalıpçılık 2
   Gemi Makineleri İşletme 2
   Grafik Tasarımı 2
   İş Makineleri Operatörlüğü 2
   Makine 2
   Mekatronik 2
   Metalurji 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Otomotiv Teknolojisi 2
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Tarım Makineleri 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi 2
   Kaynak Teknolojisi 2
   Tahribatsız Muayene 2

 128. merhaba arkadaşlar. ben 2008 meslek lisesi mezunuyum. direk geçiş hakkım vardı tercih yaptım tuttu ama gidip kayıt olmadım öylece kaldı. ve şu anda ygs için parasını yatırdım okula gidip kaydını yaptırdım. sormak istediğim sorum. lise mezun olduktan sonra tercih yapıpta kullanmadığım direk geçiş hakkımı 2014 te de tekrar kullanabiliyormuyum? eğer kullanabiliyorsam öncelik hakkı nasıl? bu konuda beni aydınlatan arkadaşlar şimdiden Allah sizden razı olsun..

  • Sınavsız geçiş hakkınızı istediğiniz zaman kullanırsınız. Ancak yerleştirme önceliğinde ilk kriter mezuniyet yılı olduğundan, her geçen sene yerleşme şansınız azalır. Temmuz ayında tercih yaparken, önceki mezunların yerleşebildiği programları listenize almanız yararınıza olacaktır.

 129. mrb iyi günler ben çocuk gelişimi mezunuyum ve şuanda muhasebe okumaktayım üni 2. sınıftayım busene mezun oluyorum ama ygs ye girmek istyrm bu yıl 2 yıllık çocuk gelişimi açıktan çıkmış diye bir duyum aldım acaba doğrumudur ? ve açıktan yazmam için ne yapmam gerekiyor puanı nedir ? ve yatay geçiş kullanimmi ? sizce neyapayım kafam çok karışık şimdiden cvb larınız için teşşkr ederim …

 130. hocam iyi günler 1988 meslek lisesi kimya mezunuyum.
  aradan 26 sene geçmiş olmasına rağmen sınavsız geçişş hakkım varmı.
  bu tarihten sonra 1988-1989-ve 2004 yıllarında öss adıyla bilinen sınavlara katıldım. müracaat edersem yine 88 ile başlayan ösym numaramımı kullanacağım. iyi günler.

   • teşekkürler peki öncelik olarak mezuniyet yılı öncelikli olduğuna göre sizce müracaat eden 25 yıllık mezunlardan sonra benim yerleştirileceğim düşünülürse müracaat etmem anlamsızlaşıyormu sizce şansım ne olur. yorum alabilirmiyim. teşekkürler.

    • Örgün bölümler için açıkçası çok fazla şansınız olduğunu söyleyemem. Tabi önceki mezunlardan alan programlar olabilir. Ama geçen yıl Atatürk Ü. açıköğretim programı olarak açılan İş Sağlığı ve Güvenliği bölümüne sınavsız geçiş hakkınız olması sizin için büyük şans. Temmuz’da tercih etmeniz halinde kesin yerleşirsiniz.(Şimdilik kontenjan sınırlaması olmadığı için. O tarihe kadar kontenjan sınırı getirilirse birşey diyemem.)

 131. Merhaba ben yüksekokulda okuyorum tekrar sınava giricem ücretini yatırdım sınavda başarılı olamazsam yatay geçiş hakkımın olduğunu biliyorum arkadaşımdan sınavsız geçiş içinde ayrıyetten ücret yatırmamız gerekiyormuş bu doğrumu, değilmi?

 132. merhaba ben bu sene açık meslek lisesi çocuk gelişimi bölümü son sınıftayım. açık öğretim fakültesi 2 yıllık çocuk gelişimi bölümü kapandı diyorlar doğrumudur? eğer kapanmadıysa sınavsız geçiş yapabilirmiyim? bunun için ne yapmam gerekiyor? yada başka alternatifim varmı? yardımcı olursanız sevinirim.

  • Şu sayfada anlattığım şekilde önce başvuru formunu indirin.22.madde de sınavsız geçiş hakkım var. seçeneğini işaretleyerek formu doldurun. Size en yakın ÖSYM başvuru merkezi olan bir liseye giderek başvurunuzu yapın. Temmuz ayında da tercih yapacaksınız.

 133. s.a. benim açıköğretim ön lisansa geçiş hakkım vardı ama kendimi üniversite sınavında denemek istedim olurda kazanamazsam yinede geçiş hakkım olur mu

 134. sayın admin kardeş nasılsın hasmısın orda havalar nasıl trabzonda çok güzel:) neyse gel gelelim benim meseleme. ben imam hatip son sınıftayım ön lisans ilahiyata geçiş hakkımız var 10 tl yatırıp has geçecektim ama arkadaşımın aklına uydum 40 tl yatırdım mecbur ygs ye gircez. benim sorum şu sayın admin kardeş şayet ygsye giripte ilahiyatı kazanamazsak yinede ön lisans ilahiyata geçiş hakkımız olacak mı. bu konuda beni aydınltırmısın lütfen

  • Aöf ilahiyat sizin sınavsız geçiş bölümünüz olduğuna göre, sınava girme şartınız olmadığına göre “sınavı kazanıp kazanamamak, barajı geçip geçememek gibi” bir şeyde söz konusu değil. Zaten Anadolu Ü. aöf 2 yıllık ilahiyat kontenjansız olduğundan tercih etmeniz durumunda yerleşirsiniz.

 135. Ben 1 yıl önce imam hatipten mezun oldum. Ilahiyat onlisansa sınavsız geçiş başvurum için ogrencilik durumum aktif olmayip daha once osymye basvuru yapmadigim icin ösym başvuru merkezine gitmemi söylediler… Gitmeyip herhangi bir liseden başvuru yapmam mümkünmüdür?

 136. Meraba ben 2004 ticaret lisesi mezunuyum ygs ye basvurdum sinavsiz gecisten faydalaniyomuyum ve acik ogretim okumak istiyorum bunun icin nasil bir yol izlemeliyim nereye gitmeliyim bilmiyorum simdiden yardiminizicin tsk ederim …

  • Atatürk Ü. Çocuk Gelişimi, Sosyal Hizmetler ile Anadolu Ü. aöf Sosyal Hizmetler sınavsız geçişle açıktan okuyabilirsiniz. 15 Ocak’a kadar bankaya 10 Tl yatırıp size en yakın liseden başvuru yapacaksınız. Temmuz ayında da size verilen şifre ile internetten bu bölümlere tercihte bulunacaksınız.

 137. Merhaba. Ben 2001 yilinda teknik lise makina bolumunden mezun oldum simdi sinavsiz gecisten faydalanmak istiyorum 2 yillik disardan bitirmek istiyorum ne yapmaliyim ve kayit tarihleri ne zamandir

  • Makine bölümünün sınavsız geçiş olarak Anadolu Ü. Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı bölümü ile Atatürk Ü. İş Sağlığı ve Güvenliği bölümü var. 15 Ocak’a kadar bankaya 10 TL yatırıp, size en yakın liseden başvuru yapacaksınız. Temmuz ayında da size verile şifre ile internetten tercihte bulunacaksınız. Yalnız Elektrik bölümünün 20 gün zorunlu stajı olduğunu hatırlatayım.

 138. Hayırlı günler. Ben Maol İmam Hatip
  Lisesi’nde okumaktayım. Yüz yüze eğitim görmekteyim ve okulum
  Haziran ayında bitecek inşallah. Aöf İlahiyat Fakültesine sınavsız
  geçiş yapmak istiyorum 2 yıllığa. Henüz okulum bitmedi ama Ne
  zaman başvuru yapacağım ? İnşallah geç kalmamışımdır.

 139. merhabalar;
  ben 2005 çorlu Anadolu meslek ve kız meslek lisesi gıda bölümü mezunuyum. o dönemde sınavsız geçiş hakkım vardı ben hiç kullanmadım. devam ediyormu bilmiyorum şuanda kullanmak istiyorum fakat nereye nasıl başvuru yapabilceğimi bilmiyorum. 2 yıllık gıda teknikerliği okumak istiyorum. bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

 140. slm ben 2001 meslek lisesi çocuk gelişimi bölümü mezunuyum bugün öss ye başvurumu yaptım açıktan okumak istiyorum yada geçiş yapma hakkımız var mı hiçbişekilde geçiş hakkımı kullanmadım sınavdan kaç puan almam gerekiyor

  • Atatürk Ü. açıköğretim Çocuk gelişimi ve Sosyal hizmetler ve Anadolu Ü. açıköğretim sosyal hizmetler programlarına sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır. Sınava girmeden Temmuz’da tercih yapabilirsiniz.

 141. hocam ben imam hatip mezunuyum şimdi sınavsız geçiş yapmak istiyorum ama parayı ygs sınavı için 40 tl yatırdım. . sınava girmesemde sınavsız geçişten faydalanabilirmiyim. saygılarımla . .

 142. merhabalar ben 2003 kimya bölümü mezunuyum 2006da da önlisans kimyadan mezun oldum..şimdi tekrar sınava girmek istiyorum..sınavsız geçiş yapabileceğim bölümler hangileri ? tıbbi sekreterlik sertifikası alıyorum ve sosyal hizmetler bölümü istiyorum aslında bunun için sınavsız geçişten yararlanabilirmiyim yada sınava girip 140barajını aştıktan sonra açıköğretimdenmi okuyabiliyorum ? kafam karışık bilginize ihtiyacım var.şimdiden teşekkür ederim cevap için.

  • Ön lisans mezunu olduğunuz için 2.üniversite kapsamında Açıköğretim Sosyal Hizmetler bölümüne Eylül-Ekim aylarında internet ve AÖF merkezleri aracılığıyla başvuruda bulunabilirsiniz. Yada dediğiniz gibi YGS’den 140 puan alarak AÖF programına başvuruda bulunabilirsiniz.

 143. ben 2012 yılında sağlık meslek lisesinden mezun oldum.YGSye girdim tercih yaptım kazandım. Fakat kayıt yaptırmadım. Bugün bankaya sınavsız geçiş için para yatırdım. Ösym>Aday İşlemlerinden form doldurdum. Sadece bu yeterli değil mi? Bir Ösym Merkezinden birebir başvuru yapmam gerekir mi?

 144. Merhaba 2008 de myo dan mezun oldum geçiş yaparak aof ye basladım 2yıl sınıf tekrarı oldu ve ben bıraktım suan tekrar baslamak istiyorum ve farklı bi bölüme.. Herhangi bir hakkım var mıdır sınava mı girmeliyim? Şimdiden teşekkürler 🙂

 145. Merhabalar ben bugün sınavsız geçişe 10 TL yatırdım. Dekont verdiler. Simdi ben başvuru yapmış oluyor muyum yoksa başka bir işlemde gereklimi? Ayrıca tercihlerimi ne zaman ve nasıl yapacağım? Okul bize doldurmamız için form mu verecek ?

 146. mrb hocam 2004 ticaret meslk mezunuyum 2014 yılı sınavsız geciş hakkıma kayıt yaptırdım.ama olumlu cevap alabilirmiyim tskler

  2.) sınavsız geçiş haricinde aynı kayıt içinde ygs de kayıt yaptırabilirmiyim
  4 yıllık aöf

  • Şu an sadece başvuru yaptınız. Temmuz’da tercih yapacaksınız. Olumlu yada olumsuz sonuç o zaman belli olacak. Başvuru formunda YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretleyerek hem YGS’ye girip hem de sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz.

 147. mrb bn gıda mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim.imam hatip mezunuyum.açıköğretim ilahiyata sınavsız geçiş yapmak istiyorum.nasıl kayıt yaptırmalıyım yardımcı olurmusunuz ?

 148. İyi günler ben 2013 mezunuyum, geçen sene sınav başvursu yapmadım. Bu yıl başvuru yapmak içi mezun olduğum okula gittim fakat orda başvuru yapamıcağmı söylediler ve beni bilgilendirmediler şimdi ne yapmam gerekiyor nereye başvurmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler..

 149. hocam ben 2007 meslek lısesı tekstıl bolumnden mezun oldum o yıl sınavsız geçiş hakkımı kullandm ama gıtmedım tekrar bu yıl sınavsız geçiş hakkım varmıdır ve baska bolumler de tercih yapabilirmiyim?

 150. hocam meslek lisesinde benm bölümüm bilgisayarlı muh di.hangi bölümleri tercih edebilirm bankacılık olabilrmi bankacılık sigortacılık gibi bölümler olabilrmi hangileri tercih edebilirm yarcımcı olurmusnz.

 151. merhaba hocam ben 2012 mezunuyum meslek lisesini başarı ile bitirdim.Ve ilk mezun olduğum yıl kendi bölümüme ve kendi şehirde sınavsız geçiş hakkımı kullandım ama olmadı sonraki yıl tekrar denedim ve tekrar olmadı kriterlerede uygundu ama neden olmadı sizce

  • Demek ki sizden daha uygun olanlar varmış. Yani şöyle düşünelim. Sizin tercih ettiğiniz bölüm 30 kişi alıyor. Önce anadolu mezunları yerleşti, sonra kalan kontenjana da diploma notu yüksek olanlar ve kontenjan doldu. Sizde açıkta kaldınız.

 152. hocam bida sorum olacaktı
  ben açıkögretime kaydolmak istiyorum demiştim ama başvuru formunda sınava ilişkin bilgiler kısmında 2seçenek var bn hangini işaretliyeceğim cvplarsanız çok sevinirim kolay gelsin hocam.
  hocam bide el yazısı el ilemi doldurcaz doldurup en yakın ÖSYM yerine gidip onaylatcaz

  • Eğer meslek lisesi mezunu iseniz ve sınavsız geçiş bölümleriniz arasında aöf programı varsa “Sınavsız geçiş hakkım var.Sınava girmek istemiyorum. Sadece sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum” seçeneğini işaretleyeceksiniz. Eğer sınavsız geçiş bölümleriniz arasında aöf programı yoksa yada istediğiniz bölüm sizin sınavsız geçiş bölümünüz değilse “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretleyerek sınava girmelisiniz. Formu elle doldurup, ÖSYM başvuru merkezine gideceksiniz. Oradaki bilgiler bilgisayara işlenip form size geri verilecek.

 153. merhaba :ben kiz meslek lisesi el sanatlari bolumu mezunuyum.bu yil basvuru yapmak istiyorum ama sinavsiz gecisim hakkimi kullanmak istiyorum .acikogretim den hangi bolumleri okuyabilirim.bana yardimci olabilir misiniz acill:???/

 154. merhaba:sinavsiz gecis hakkimi kullanip ta tercih zamaninda bir acikogretimden bolumu okuyabilir muyim? ben meslek lisesiyim ama ben kendi bolumume gitmek istemedimm onun icin bekledim/..yardimci olursaniz cokk sevinirimm//…

 155. hocam ben açıköğretim 2yıllıga kayıt olmak istiyorum ticaret meslek lisesi mezunuyum ne yapmam gerekir. eğer inrentten başvuru yapıcaksam nereden nasıl yapabilirm yardımcı olurmusunz.

  • Doğrudan kayıt olmak diye birşey söz konusu değil. 15 Ocak’a kadar başvurunuzu yapacaksınız. Temmuz ayında da tercih yapacaksınız. Aöf bölümleri kontenjansız olduğundan yerleştirilirsiniz. Ancak yine de önce başvuru yapmış olmalısınız.***Bu konuda*** nasıl başvuru yapılacağını anlattım.

 156. Hocam ben elektrik-elektronik haberleşme sistemi bölümü,anadolu meslek lisesi 2008-2009 mezunuyu diploma puanım 93,83 2 yıllık hangi bölümleri sınavsız geçiş ile tercih edebilirim ve yerleşme ihtimali olasığı varmıdır ? teşekkür derim saygılar…

 157. smdı ben bsy dga sormak ıstıuorum ben bu sınav formunu en yakın okuldan alıp doldurabılırmıyım bde doldurduktn sonra yne aynı okula onaylatabılırmıyım yoksa mezun oldugum okulamı gdcm bna ayrıntılı bı sekılde anlatırmısınz

 158. merhaba ben 2006 ımamhatıp lısesı mezunuyumm.. daha once ygs ye grdım ancak puanım ıyı degıldı. 129 136 vs gbı.2013d. sınavsızz gecıs hakkımı kullanmak ıstıyorum bu yıl bunun ıcın acıktan bırtek ılahıyat mı tercıh edebılıyorum ve herhangı bır sınırlama varmı acaba .. sukadar kısı alıncak dıye .sızce sansım nedır yerlesebılırmıyımm? bıde osym basvurusu yaparken sınavsız gecıtsen faydalanmak ıstıyorummu dıcem ayrıca sınava da gırsemm yanı ygs ye mesela ıyı puan alamadım..sınavsız gecıs hakkımdan faydalanamıormuyum acaba bılgı veırsenız acıl cok sevınırım…

  • Alan dışı tercih yapmayı düşünüyorsanız YGS sınavına girmelisiniz. YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretlediğinizde sınavsız geçiş hakkınızda devam eder. Anadolu Ü. açıköğretim ilahiyat kontenjan sınırlaması yok diye bililiyorum. Atatürk Ün. ise var. Anadolu Ü.yerleşme olasılığınız çok yüksek.

 159. mrb hocam ben 2004 yılında sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve okulu bitiremeden kaydımı sildirdim ve bu sene tekrar başvuru yapabilir miyim acaba ve aklıma takılan sınava ilk kez başvuru yapan kişiler sınav kordinotlari diye bişi diyor ben anlayamadım ve başvuru formunu nerden ve nasıl başvuru yapacağım hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

 160. Hocam kolay gelsin ben suanda on lisans muhasebe ve vergi uygulamalari 1. Sinifta okumaktayim maddi sikintilardan dolayi okulu birakip calsmam gerekiyor acaba bu guz donemi bittikten sonra bahar donemi icin ayni bolumun acik ogretimine gecis yapabilirmiyim yani bahar donemi ile kaldigim yerden devam edebilirmiyim acik ogretim ile.

 161. hocam ben şu konuda takıldım . meslek lisesi kuaförlük bölümü son sınıftayım ve ygs girip sınavsız geçiş hakkınıda işaretlicem polislige gitmek istiyorum sınvasız geçişi işaretleyince bi sorun olurmu??şimdiden teşkkürler

  • Polislik için YGS sınavına girmelisiniz. O nedenle 22.soruda YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretlemelisiniz. Bu seçenekle sınavsız geçiş hakkınız devam eder. Diğer seçenek sadece sınavsız geçiş hakkını kullanacaklar için var. Sınavsız geçiş bölümleriniz: Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri,Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

 162. Mrb hocam meslek lisesi mezunuyum gecen yil sınavda baraji gecemedim tercih yaptım yine ama gelmedi bu yil snavsiz gecis yapabilirmiyim sınava girmeme gerek var mı açıköğretimi yerlesmek için

  • Eğer sınavsız geçiş bölümleriniz arasında açıköğretim programı olan varsa sınava girmenize gerek yok. Sınavsız geçiş seçeneğini işaretleyebilirsiniz.Yoksa YGS sınavından herhangi bir puan türünde 140 almalısınız.

 163. merhabalar,

  açıköğretim fakültesine girmek için sınavsız geçiş hakkından mı yararlanmak gerekli yoksa sınav olan kutucugu mu işaretlemek gerekiyor. bilgi ve görüşleriniz lütfen

  • Eğer meslek lisesi mezunu iseniz ve sınavsız geçiş yapabileceğiniz programlar arasında açıköğretim bölümü varsa; “Sınavsız geçiş hakkım var” kutucuğunu işaretlemelisiniz.Düz lise mezunu iseniz yada tercihte bulunacağınız aöf programı sizin sınavsız geçiş programınız değilse, “YGS sınavına girmek istiyorum” seçeneğini işaretlemelisiniz.

 164. meraba hocam ben 2012/2013 t.m.l mezunuyum bir sene tercih yapmadm şimdi din kültürü öğretmeni olmak istiyorum aöf den 4 yıllık okumam için ygs ye girmeli miyim kaç puan almalıyım bide bursa da nereleri tercih edebilirim yardımcı olursanız çoook sewinirim

 165. merhaba ben 2010 teknik lise bilgisayar mezunuyum açık öğretime girmek istiorm ne yapmam gerekiyor sınavsız geçiş hakkım devam ediyormu. yoksa sınavamı girmem lazım öncelikle nasıl bir yol izlemem gerekiyor teşekkürler

 166. Mrb ben 2006 kiz meslek lisesi cocuk gelisimi mezunuyum hem sınavsiz hem ygs girmek istiyorum böle bisey mümkunmudur ayrica sinavsiz gecis yerlestirilmeme durumu cok yüksekmi?

  • Hem YGS girip hem sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz. Eğer sadece kendi alanınızı tercih edecekseniz YGS girmeniz mantıksız.Çünkü zaten sınavsız önceliklisiniz. Ama alan dışı tercih yapabilirim yada 4 yıllık düşünüyorum diyorsanız tabi ki YGS’ye girmelisiniz. Mezuniyet yılınız üzerinden 8 sene geçmiş açıkçası şansınız düşük. (Son ihtimal olarak Atatürk Ü. aöf çocuk gelişimini de tercih edebilirsiniz)

 167. Merhaba. Ben K.t.m.lisesinden bu sene cocuk gelisimi bolumu mezunu olucam sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum fakat her universite aliyormu cok karisik aklimfazla bilgim yok lutfen bilginiz varsa yardimci olabilirmisiniz.

  • Evet sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz.Başvuru yapabilirsiniz. Ancak Temmuz’da tercih yaparken önceliğin son mezunlara olduğunu unutmayın. Tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliğine bakarak önceki yıllardan öğrenci alan programları tercih edebilir, ayrıca kontenjansız olan aöf programlarını da tercih edebilirsiniz.Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz.

 168. Hocam merhaba ben aol son sınıftayım adalet istiyorum düz lise mezunlarının sınavsız geçiş hakkı varmı bilgi verırsenız sevınırım.kolay gelsın.

 169. Merhaba;
  Benim sorum şu.
  Sınavsız geçiş hakkı bulunan bir kimsenin 2014 YGS sınavına girmesi durumunda yani “YGS’YE GİRMEK İSTİYORUM” kutucuğunu tıklayıp başvurduğunda ve sınavda barajı geçememe durumunda sınavsız geçiş yaparak bir okula yerleşme hakkı var mıdır?

  • Meslek lisesi mezunlarının sınavsız geçiş hakkı her durumda vardır. YGS’ye girmek istiyorum seçeneği ile aynı zamanda alan dışı da tercih yapmak istediğinizi belirtirsiniz. Yani sınavsız geçiş hakkınız devam eder.

 170. merhaba hocam eşim 2000 yılında kız meslek lisesi dikiş bölümunden mezun oldu şimdi aöf okumak istıyor sınava gırmesı gerekırmı eğer gerekmıyosa izlenmesı gereken yol nedir yardımlarınızı rica ederiz.teşekkurler

  • Sınavsız geçiş bölümleri arasında AÖF programı olmadığından sınava girerek 140 barajını geçmesi gerekiyor. Sınavsız tercih edebileceği Örgün bölümler şunlar:
   Çorap ve Moda Tasarımı
   Deri Konfeksiyon
   Deri Teknolojisi
   Giyim Üretim Teknolojisi
   Moda Tasarımı
   Tekstil Teknolojisi

 171. slm hocam ben sınava gecen sene gırdım ve 2 yıllık bı bölüme gectim.Ama derslerım sıkıntılı bıraz sımdı 2-15 ocak tarıhlerınde yıne basvuru yapcam sımdıkı okudugm okulu bıraksam bıda 2 yıllık geciş hakkı kulanıp baska bı üniversitede okuyabıliyrmuyum gecebilirmiyim yine 2 yıllık geçiş hakkımı kullanabılırmıyım.

 172. s.a arkadaşlar ben 2013 düz lise mezunuyum ama lise 3 teyken anadolu lisesi oldu benimde sınavsız geçişe girme şansım varmı acil cevap verirseniz sevinirim

 173. merhaba hocam benim sorum olacaktı ben imam hatip lisesi son sınıf öğrencisiyim yanlız ben açıköğretimden bitirmek üzereyim sınavsız geçiş yapmak için ne yapmam gerekli bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim

  • Sadece 2 yıllık aöf ilahiyata geçiş yapmayı düşünüyorsanız (zaten tek sınavsız geçiş bölümünüz var) bankaya 10 TL yatırarak internetten indirdiğiniz YGS başvuru formunu doldurun. 22.madde de “sınavsız geçiş hakkım var,YGS’ye girmek istemiyorum,sadece sınavsız geçişe başvurmak istiyorum” seçeneğini işaretleyin. Size en yakın liseye giderek başvurunuzu yapın. Temmuz ayında da tercih yaparsınız.

 174. ben ticaret meslek lisesi mezunuyum 2yıllık geçiş hakkımda 2.sınıfda alttan derslerim vrdı birkaçtane geçemedim oyüzden bıraktım şimdi nasıl yapabilirm yani tekrar o hakkımı geçiş hakkımı tekrarlatabilrmiyim baştan.

 175. merhaba hocam ben ticaret meslek lisesi mezunuyum ama 2 yıldır nasip olup gidemedim bu sene gitmek istiyorum tercih hakkım var mı? muhasebe bölümü dışında bankacılık da okuyabilir miyim ? bilgilendirirseniz sevinirim.

 176. Merhaba;
  2005 ağırlama ve gida teknoloji hizmet alanlarından KIZ MESLEK LISESINDEN mezun oldum.
  Sınavsız geçiş hakkımı kullanarak 2 yıllık alan bölümlerimi
  Kapsayan bölümlere sınava girmeden gecebilir miyim?
  Bunun için ayrıca sınava girmeme gerek var mi
  ?Bilgi verirseniz sevinirim….

  şimdi den TEŞEKKÜRLER…

  • Aşağıdaki programlara sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. 2-15 Ocak’ta başvuru yapacaksınız. Sınava girmenize gerek yok. Temmuz’da da üniversitelerin ilgili programlarına tercih yapabilirsiniz. Son mezunların öncelikli olduğunu unutmayın.
   Aşçılık 2
   İkram Hizmetleri 2
   Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri 2
   Çay Eksperliği 2
   Endüstriyel Tavukçuluk 2
   Et ve Ürünleri Teknolojisi 2
   Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi 2
   Gıda Teknolojisi 2
   Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği 2
   Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi 2
   Su Ürünleri İşleme Teknolojisi 2
   Süt ve Ürünleri Teknolojisi 2
   Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi 2
   Yağ Endüstrisi 2
   Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi 2
   Ev İdaresi 2

  • Tercih hakkınız tabi ki var. Ancak önceliğin son mezunlara olduğunu düşünürsek Son 18 yılın mezunları sizin önünüzde olacak. Bunu bilerek tercihte bulunmanızı tavsiye ederim. Anadolu AÖF Bankacılık ve sigortacılık kontenjansız olduğu için tercih listenize almanızı tavsiye ederim.

 177. hocam elektrik elektronik mezunum.fakat bu bölümle calısmak istemiyorum.baska bir meslek üzerine calısmak istiyorum.hemem-n hemen internetteki cogu yorumu okudum.kafam iyice karıstı.baska bir meslek üzerine sınavsız geciş hakkı yapabilirmiyim.eger yapamıyor isem nasıl bir yol izlemeliyim.yardımcı olun lütfen

 178. Mrb hocam benim eşim 1996-1997kız meslek lisesi giyim bölümü mezunu sınavsız geçiş hakkı varmı. Birde Konya’da bu bölümler varmı. Hangi bölümleri yazması lazım. Ve okula devam zorunluluğu varmı. Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 179. Cevabiniz icin cok tesekkur ederim hocam . Benim bir sorum daha olacakti / ben buyaziyi aldiktan sonra eger bitiremez isem tercih hakkimi kaybedermiyim yoksa seneye hakkim devam edermi ?

 180. Merhaba hocam ben endüstri meslek lisesi son sınıfım makina bölümü okuyorum 2 senelik üniversite için sadece form mu doldurmak gerekiyor herhangi bir puan sistemi varmı?

   • hocam meraba benim liseden yabancı dil ve 3 tanede dil ve anlatım dersim var yani toplam da 4 tane zorunlu dersim var toplam kredim 211 yüz yüze eğitim de tamamlandı ben meslek lisesi öğrencisiyim elektronik bölümü ben 2 yıllık üniversiteye gitmek istiyorum bu zorunlu derslerim varken üniversiteye gidebilirmiyim ?????????

    • Zorunlu dersleri tamamlamadan sınavsız geçiş yapamazsınız. Ancak 2014’te mezun olma ihtimaliniz olduğu için YGS başvurusunda bulunmanızda herhangi bir sakınca yok. Yüz yüze eğitim aldığınız kurumdan mezun olabilecek durumdadır yazısı alıp başvuruda bulunabilirsiniz.

 181. Hocam ben 1998 anadolu kız meslek lisesi mezunuyum ben ygs ye girmeden 2 yıllık açıköğretim okumak istiyorum kendei bölümümü ve başka hangi bölümü tercih edebilirim ve ne kadar şansım olabilir sınavsız geçişte .beni bu konu ile ilgili bilgilendirebilirmisiniz.

 182. merhaba hocam.
  2004 düz lise mezunuyum 3 defa ösym ye girdim barajı geçtim ama devam etmedim.şimdide sınavsız geçiş sosyoloji okumak istiyorum böyle bi olanak varmı.izlemem gereken yol nedir.yardımlarınızı rica ediyorum.

  • a.s. 2-15 ocak 2014 tarihlerinde YGS sınav ücretini ilgili bankaya yatırdıktan sonra, ÖSYM başvuru merkezi aracılığı ile YGS başvurusunda bulunacaksınız. “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretleyin. 23 Mart’ta yapılacak YGS sınavında herhangi bir puan türünden en az 140 puan almanız durumunda Temmuz ayındaki tercihlerde aöf ilahiyat bölümünü tercih edebilirsiniz.

 183. hocam ben meslek lisesi çocuk gelişimi bölümü mezunuyum.açıköğretim sosyal hizmetler bölümünü istiyorum.ygs başvurusu yapıp ygs ye girmek istemiyorum sınavsız geçiş yapmak istiyorum kutucuğunu işaretledikten sonra sınava girecek soru yapacakmıyım işlemlerim yapılsın diye.1 soru yaparsam o da yanlış çıkarsa bile sınavsız geçişten faydalanırmıyım.kısacası sınava girmem soru çözmem gereklimi,aöf sosyal hizmetlere geçmek için.

  • Hayır kesinlikle sınava girmenize gerek yok. 2-15 Ocak tarihlerinde YGS başvurunuzu yapınız. “YGS’ye girmek istemiyorum, sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum” seçeneğini işaretleyiniz. Ve Temmuz ayında da Anadolu Ü. yada Atatürk Ü. sosyal hizmetler bölümlerini tercih ediniz. (Hiç bir sınava girmeniz gerekmeyecek)

 184. HOCAM ÇOCUK GELİŞİM BÖLÜMÜ ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ VAR TAMAM BAŞKA İSTANBUL VEYA ÇEVRESİNDE YOK MU MADDİ NEDENLERDEN DOLAYI ÇOCUK GELİŞİMİ HARİÇ HANGİ BÖLÜMÜ OKUYABİLİRİM KAÇ YILLIK TEŞEKKÜRLER ,ŞİMDİDEN

 185. hocam ben 2002 kız meslek cocuk gelişim mezunuyum sınavsız geçiş hakkım var mı varsa açık ögrettimde hangi bölüme okurum ve kaç yılık okurum cevapınız için şimdiden teşekkürler

 186. merhaba ben 2013 mezunuyum bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam açıköğretim olarak ama ben konservatuar okumak istiyorum açıköğretim okurken sınava girip 2 sinede beraber okuyabilirmiyim nası yapmam gerekiyor

 187. iyi günler anadolu turizm otelcilik meslek lisesinden sınavsız geçiş ile aşcılık bölümlerine gidebilir miyim ygs ye girdiğimiz zaman sınavsız geçiş hakkımız alınıyor mu

 188. S’a açıköğretim imamhatipten mezun oldum. Sınavsız geçiş yapmak istiyorum. Başvurular ne zaman oluyor. Bu konuda bilgi sahibi değilim. Ayrıntılı bilgi verebilir misiniz. Şimdiden teşekkür ederim..

  • Resim mezunlarının sınavsız geçişle tercih yapabileceği bölümler aşağıdadır. Bunların yerleştirme önceliklerini tek tek benim incelemem mümkün değil. Siz istediğiniz bölüme göre şu sayfadan tıklayarak 2013 yerleştirme önceliklerine bakabilirsiniz.
   Basım ve Yayın Teknolojileri 2
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2
   Grafik Tasarımı 2
   Halıcılık ve Kilimcilik 2
   Marka İletişimi 2
   Mimari Dekoratif Sanatlar 2
   Reklamcılık 2

 189. merhaba.sorum olcaktı.ben anadolu teknik lisesi bilgisayar mezunuyum.7-8 yıl oldu mezun olalı.açık üniversitede makina-motor bölümünü okumak istiyorum.hangi sınava ne zaman müraacat edebilirim yada sınavsız geçiş oluyor mu.tesekkürler

  • Öncelikle makine yada motor bölümünün aöf programı olmadığını belirteyim. Ayrıca siz bilgisayar bölümü mezunu olarak sadece kendi alanınızla ilgili programlara sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. Erzurum Atatürk Ün. aöf bilgisayar programcılığı bölümüne sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.

 190. Merhabalar Ben 2006 Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar bölümü mezunuyum sınavsız geçiş hakkı kullanmadım.2014 sınavsız geçiş hakkı kullanabilir miyim açıköğretim okumak için ???? Yardımlarınız için şimdiden tşkler…

 191. sayın admin ,
  endüstri meslek lisesi (elektrik) 2001 yılı mezunuyum . 2014 YGS sınavına girdiğim taktirde sınavsız geçiş hakkı kalkmış oluyormu ? Şansım yıl ve okul itibarı ile çok az bu yüzden sınavda’da kendimi ölçmek istiyorum.

  • Sınavsız geçiş hakkınız daimidir. Anca sizinde dediğiniz gibi mezuniyet yılından önce dejavantajlısınız. Yine de şu sayfada yer alan elektrik programlarının yerleştirilme önceliklerini inceleyebilir öncelik yıllardan öğrenci alan programlara buna göre tercihlerde bulunabilirsiniz. Son şans olarak Anadolu Üniversitesi, Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim) bölümü kontenjansız öğrenci alıyor. Yani tercih etmeniz halinde %100 yerleşirsiniz.

 192. slm ben 2006 -2007 anadolu meslek lisesi mezunuyum 2 yillik onlisansa sinavsiz gecis yapmak istiyorum, girebilme hakkim hala varmi? ve bu x5 dediginiz ne onu anlamadim? diploma notu ile mi carpilio sonra neye bakilio bi aydinlatirsaniz sevinirim tskler?

  • Öncelik sizden sonra mezun olanlara olsa da Sınavsız geçiş tercihinde bulunma hakkınız var. OBP puanı diploma notunuzun 5 ile çarpılması ile elde edilen puandır ve yerleştirme önceliklerinde 4. sırada önemlidir. Ondan önceki 3 önemli kriter ise 1.mezuniyet yılı, 2.okul türü (anadolu meslek mezunu olduğunuzdan avantajlısınız), 3.METEB içi (Kendi ilinden bölüm seçenler avantajlıdır)

  • Sınavsız geçişte zaten okul puanınız değil, OBP puanınız değerlendirilecektir. (Diploma Notunuz X 5) Herhangi bir düşme olmaz. Ama puandan önce, mezuniyet yılı, okul türü ve METEB bölgesi önceliğine bakılacağını unutmayın.

 193. Merhabalar. Benimde bir sorum olacakti. Ben ticaret meslek lisesi muhasebe mezumuyum ve direk geçis hakkimi kullandim suanda bankacilik ve sigortacilik bölümü 2. Siniftayim. Bolumum iki yillik zaten. Çocuk gelisimi okumak icin ne yapmam gerekiyor? Bilgi verirseniz çok sevinirim. Anaokulunda ögretmenlik yapmak istiyorum.

 194. mrb ben cansu ben kız meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim temmuzda başvuru yapıcam 1994 doğumluyum 2013 mezunuyum acaba kesin sınavsız geçişe gidebilirmiyim cevaplamanızı bekliyorum

    • Aşçılık yok ama Gıda Teknolojisine eğer bu yıl mezun olacaksanız yerleşme olasılığınız çok yüksek. Geçen yıl normal bölümüne bir önceki yılın mezunlarından bile yerleşenler olmuş, 2.öğretimde başvuran tüm meslek lisesi mezunlarını almış üstüne YGS puanı ile de almış.
     106951325 Gıda Teknolojisi 50 50 YGS-2 2011,2,İ,93 204,742
     106971232 Gıda Teknolojisi (İÖ) 50 50 YGS-2 182,36878

   • Başka bir arkadaşın cevabını sizinkine yazmışım kusura bakmayın. Kız meslek puanınızın ne kadar olabileceğine dair en ufak bir fikrim yok. Herhalde OBP kastediyorsunuz ama diploma notunuzu yazmamışsınız. Diploma notunuz X 5 şeklinde kendiniz hesaplayabilirsiniz. Tercihlerinizi yaptıktan sonra yerleştirme önceliklerine göre sıralamaya alınırsınız. Yerleştirme önceliklerinin neler olduğuna şu videodan bakabilirsiniz. Şu sayfadan da Aşçılık bölümü yerleştirme sonuçlarını inceleyebilirsiniz.

 195. hocam biz 2012 de kayıt sildirdik ama ders kaydı felan yaptırmıştık dersande hocalar bize okula tekrar harç yatırıp kayıt olabilirsiniz sadece ara vermişsiniz dediler artık kalma kalktı felan dediler bilginiz varmı bu durumdan … UMUTSUZUZ

 196. benim bir sorum olcaktı ben 2012 de kendi istegim ile bazı nedenlerden dolayı okulumu bırakmak zorunda kaldım bu futbol ve ailevi yönden oldu ama ben egitimime devam etmek istiyorum benim sorum şu olcaktı 2012 yılında ek tercih olarak kayıt oldugum okuldan ayrıldım bu okula tekrar kaydolma gibi bir durum söz konusu olmadıgını biliyorum ama af tasarısı diyer birşey duydudum bu af tasarısı 2013 2014 yılında tekrar tasarlancakmış eger bu af tasarısı cıkarsa biz faydalana bilirmiyiz 2013 eylül ayında olma gibi bir durum söz konusumu .. egerki bu sene ben tekrar 2 yıllık bir geciş yaparsam bulundugum böyge ankara ankarada okuma şansım nedir yada başka bir şehire cıkma ihtimali varmı bazı kişiler 2 yıllık geciş yaptın obeb puanın düşer felan dedi ama benim kafa karıştı yardımcı olursanız cok sevinirimmmmm….

   • şöyle söyleyim meslek lisesinden 2 yıllık sınavsız geciş yaptım ben , teknik lise bölümüydüm 2013 de tekar bir geciş yapsam ankara bölgesinde yaşıyorum ankara bölgesinin cıkma ihtimali nedir , diger bir sorum ise şehir dışı yapsam bu tercihi cıkma ihtimali nedir sınav sız geciş olarak diploma notum 63.36 hocalar okul puanı gelmez tercih te yapsan büyük ihtimal cıkmaz dediler yardımcı olursanız seviniri…

    • İhtimalleri bilemem. Ben sınavsız geçiş bölümlerini ve yerleştirme önceliklerini anlatıyorum. Şansınızı, olasılığı, ihtimali hesaplamak size kalıyor. Ama şunu hatırlatayım. Tekrar Sınavsız geçiş yapabilmeniz için Ocak ayında YGS başvurusu yapmış olmanız gerekiyor. Eğer yine kendi alanınızda tercih yapacaksanız YGS puanı, okul puanı gibi puanlarla işiniz yok. 2013 mezunları sizden avantajlı olacak ama 2012 ve daha önceki mezunlar arasında da okul türü açısından Teknik lise mezunu olduğunuz için sizinde avantajınız var. Eğer iş OBP puanına kalırsa 63,36 X 5 = 316,8 puanla değerlendirileceksiniz. Şansınızı deneyin.

 197. Merhaba ben 2007 yılı Harita ve Kadastro mezunuyum DGS sınavı için mezuniyetten 5 yıl sonrasına kadar girilebiliyo diye birşey duydum ne kadar doğrudur? Şuanda istesem 2013 DGS sınavına girebilirmiyim ? Teşekkürler.

  • İmam hatip lisesi mezunu iseniz ve Ocak ayında YGS başvurusunda bulunduysanız, Temmuz sonunda aday işlemleri menüsünden tercihte bulunabilirsiniz. (Doğrudan kayıt olmak diye bir şey yok)

 198. slm ben 2005 kız meslek çocuk gelişimi mezunuyum bu yuıl sınava girdim ama geçemedim sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum doğum tarihim 1987 praoblem olurmu yerleşebilrmiyim yardımcı olurmusunz

  • Doğum tarihi sınavsız geçişteki son kriterdir. Ancak şuda bir gerçekki çok fazla tercih edilen yerlerde şansınız düşük olacaktır. Sorgulama yaptığımızda 1981 ve 1983 lü adayların da yerleştğini görüyoruz. Yerleştikleri okulları incelerseniz size de fikir verecektir. Şu sayfada yerleştirme önceliği kısmında yer alan “11,2,D,81” ifadesindeki 81 doğum tarihini gösterir.

 199. meslek lisesi öğrencisiyim ygsden iyi puan alamadım ama 2 yıllık okumak istiyorum sınavsız geçiş için para yatırmadım 2yıllık okuyabilirmiyim kendi alanımda

 200. MRB.Ben 2012 mslek lisesi mezunyum gecen sene sınava girdim ve sınav puanıyla yerleştim bir okula, bu sene tekrar ygs basvurdum fakat aldgım puan 150 ben sınavsız geçiş hakımı kullanabilirmiyim ? her kez farklı bir şey diyor çünkü kafam karıstı 140 barajını gecemessen eger sınavsız gecişe basvurabilyomussun diye duydum, bu dogrumu ?

 201. merhabalar ben düz liseden 2004 yılında mezun oldum. dışarıdan imamhatip lisesini 2012 yılında bitirdim. bu sene sınava girdim ama düz lise olarak girmişim.sınavdan 160 barajını geçemedim. 2 yıllık ilahiyat aöf ye sınavsız geçişe başvuru yapabilir miyim?

  • Başvuru formunda okul türünüzü düz lise olarak işaretlediyseniz sınavsız geçiş yapamazsınız. Barajı geçtiğiniz için YGS puanı ile başvurabilirsiniz. Kontenjana belki girebilirsiniz.

  • Eğer meslek lisesi mezunu iseniz yada mezun olacaksanız kendi alanınızla ilgili alanlara sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. Düz lise ise böyle bir hakkınız yok.

 202. S.a hocam. Ben aol den bu sene mezun olacağım.YGS 4 ten 244 puan aldım.En büyük hayalim öğretmen olmak.Aöf ilahiyat önlisans tercih etsem DGS ile lisansa geçip Din.kül.a.bil.öğretmeni olabilir miyim

  • 1- İmam Hatip mezunu değilseniz 140 barajını aşamadığınız için tercih şansınız yok.
   2- İlahiyat zaten açıköğretim. Kendi ilinizde sınavlarına girersiniz. Ancak Erzurum Atatürk yada Eskişehir Anadolu Üniveristesi programlarından birini tercih etmiş olmalısınız.

 203. s.a Ben ygs ye girdim puanımla tercih yapcam ve aynı zamanda sınavsız geçiş hakkımıda kullancam önlisasn programı için lys yede girsem bu puanımla tercih yapacağım zaman 4 yıllık için mi etkili olur yoksa önlisasn içinde etkisi olurmu yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler…

 204. mrb. ben üniversite ögrencısıyım su an okudugum bolumu ıstemıyrum ama malesefkı bu yıl ygs sınavına gıremedım . tekrar 1 yıl beklemem mı lazm yanı 2014 sınavına grmem mı lazım yoksa özel üniversitelerden faydalanabılme sansım var mı . vede ben de basvuru yapmadım ygs ıcın fakat sınavszz gecıs hakkından yararlanabılıyr muyum . bılgılendırırsenız cok memnun olurum . su durumda ne yapabılırım .

 205. merhabalar ben ygs başvurusunda sınavsız geçişle ilgili bırsey yapmadım. ygs ye gırmak ıstedımı belırttım sadce 140 barajını gecemedım. kendı bolumume yınede sınasız geçıs yapabılır mıyım? yardımcı olun lutfen…

  • LYS’ye girebileceğinize göre ön lisans için gerekli puanı almışsınız demektir. YGS Puanınıza göre tercih edebilceğiniz ön lisans programlarına tercihte bulunabilirsiniz.

 206. merhaba; ben ticaret meslek lisesinden 2010 çıkışlıyım bölümüm web programcılığı şöyle bir durum var sınava girdim çıktım yalnız web programcılığı yerine muhasebe istediğim için bi türlü puan yeterli olmadı sınavsız geçiş hakkım var mı nasıl yapabilirim yardımınızı bekliyorum

 207. mrb hocam ben 2011-2012 meslek lisesi teknik lise mezunuyum ben 2011-2012 de bir sınavsız geciş yapmıştım bazı durumlardan dolayı kaydımı sildirmek zorunda kaldım benim bu sene yapacagım bir yeni tercihte yerleşme olasılıgım nedir teşekkür ederim ..

  • Yerleştirme önceliklerine göre ilk sırada 2013 mezunları yerleşecek sonra okul türüne göre avantajınız olduğunu söyleyebilirim. Tabi tercih edeceğiniz programın kontenjanı, ne kadar talep gördüğü vs. net bir şey söylemek çok zor.

   • bölümüm makineydi makine bölümünden kaydımı sildirdim tekrar bir tercih yapma durumunda kaldım .teknik lise mezunu oldugum icin şansım varsa bu güzel bişey teşşekür ederim hocam sagolaun…

    • Yine de tercih yaparken, önceki mezunlardan almış olan bölümleri inceleyip ona göre tercih yapmanız uygun olur. Örneğin ben ***bu sayfada*** makine bölümünün 2011 yerleşimini sorguladığımda yerleştirme önceliği kısmında çoğunun “11” olduğunu yani 2011 mezunlarını aldığını görüyorum. Bazrılarında ise 10 ve 09 yani 2010 ve 2009 mezunlarını da aldığını görüyoruz. Sizde tercih yaparken biraz buna dikkat edin. Yerleştirme önceliği kesikli çizgi ve yanında puan olanlar ise zaten sizin çok rahatlıkla yerleşebileceğiniz programlardır.

 208. s.a hocam kiz meslek lisesi 2005 mezunuyum bu yil ygs ye girdim ygs3de 190 ygs4 de 182 puan aldim amacim aof den ilahiyat okumak.bu puanlarla ilahiyat okuyabilirmiyim disardan.bide hic bilgim yok arastirmaya calisiyorum.tercih ne zaman ve nasil yapmam gerekiyo bilgilendirirseniz cok sevinirim.

  • A.s. eğer 2012’den önce olduğu gibi kontenjan uygulanmazsa %100 yerleşirsiniz. Ancak geçen yıl Anadolu Üniversitesi için 10.000 , Atatürk Üni. için 5.000 kontenjan belirlenmişti. Bu nedenle önce imam hatip sınavsız geçişliler yerleşti diye biliyorum. Temmuz ayı sonunda ais.osym.gov.tr adresinden şifrenizle sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz.