YGS 2015 - Sınavsız Geçiş 2015

2 Yıllık Sosyal Hizmetler Bölümü

27 Haziran 2013
6.077 kez görüntülendi

bu programdan mezun olan öğrenciler “Sosyal Hizmet Elemanı” olarak görev alırlar. Daha sonra aynı alanda lisans eğitimini tamamlayanlar ise “Sosyal Çalışmacı” , “Sosyal Hizmet Uzmanı” veya “Sosyal Hizmet Danışmanı” gibi prestijli ünvanlara sahip olurlar.

 

 • Çalışılabilecek Kurumlar
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
 • Adalet Bakanlığı
 • Sağlık Bakanlığı
 • Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü,
 • Devlet Hastaneleri
 • Eğitim ve Araştırma Hastaneleri,
 • Emniyet Genel Müdürlüğü,
 • SGK
 • Darülaceze Müessesesi Müdürlüğü,
 • İl Özel İdareleri,
 • Belediyeler,
 • Üniversiteler,
 • SHÇEK
 • İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri,
 • Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü gibi kurum ve kuruluşlar ile bu kurum ve kuruluşların taşra teşkilatlarıdır ve sosyal çalışmacılara olan ihtiyaç giderek artmaktadır.
 • KPSS ve DGS İmkanları

Öğrencilerimiz, KPSS 3384 kodlu(Sosyal Hizmetler Önlisans Programı’ndan Mezun olmak) veya 3001 kodlu(herhangi bir önlinsans programından mezun olmak) ilanlara başvurabileceklerdir.

Ayrıca bölümümüzden mezun olan öğrencilerimizin, Dikey Geçiş Sınavı ile bir çok üniversitede lisans eğitimlerine devam etme imkanı vardır.

Bölümden mezun olan öğrenciler Hacettepe Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi gibi birçok büyük üniversiteye dikey geçiş yapma hakkına sahip olacaktır.

Son yıllarda hem kamu sektörü hem de özel sektörün “Sosyal Çalışmacı” talepleri artmakta; buna karşılık olarak hiçbir sosyal hiçbir Sosyal Hizmet ön lisans programı açılmamaktadır. Bunlara ek olarak Kamu personeli Seçme Sınavı(KPSS)’nda bu alandaki birçok kadro boş kalmaktadır. Bu durum Sosyal Hizmet Programlarına ihtiyacı artırmış ve Tercan Meslek Yüksekokulumuz bu ihtiyacı gidermede ilk adımı atmıştır.

Bu program Ülkemizdeki üniversitelerde ön lisans düzeyinde sadece Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nde bulunmaktadır. Açılan programın ön lisans düzeyinde örgün öğretimi mevcut değildir. Bu sebeple Tercan Meslek Yüksek Okulu söz konusu programda örgün eğitim almak isteyen adaylar için bir avantaj meydana getirmiştir.

 

Sosyal Hizmet programının amacı, günümüzde hızla gelişen sosyal devlet anlayışı ile ihtiyaç duyulan; gerek kamu, gerekse özel sektör kuruluşlarında çalışacak nitelikli elemanları yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır. Özellikle Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Genel Müdürlüğü, Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, Darülaceze Müessesesi Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü gibi kamu kurumları ve bu kamu kurumlarının taşra teşkilatlarındaki aşırı talep açılması önerilen Sosyal Hizmet Programı mezunlarından temin edilebilecektir.

Bunlara ek olarak Sosyal Hizmet alanındaki birçok akademisyen ve sivil toplum kuruluşunun Sosyal Hizmet programı ve bölümlerinin açık öğretimde eğitim vermesine çok karşı olması; fakat bu alanda herhangi bir örgün eğitimin ön lisans düzeyinde ülkemizde bulunmaması da programımızın önemini göstermektedir.

Sosyal Hizmet programına girmek isteyen bir kişinin sosyal yaşama ve sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, normalin üzerinde bir hümanist görüşe ve ikna gücüne sahip, girişken, insanlarla etkileşimde bulunmaktan hoşlanan, çevredeki kaynakları seferber edebilen, yaratıcı bir kişi olması gerekir.

 

sosyal-hizmetler-bolumu

 • BAKANLIKLA İMZALANAN PROTOKOL

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’yla YÖK arasında 21.06.2012 tarihinde de sosyal hizmetler alanı ile ilgili protokol imzalanmış ve bu protokol bölümümüzün önemini daha da artırmıştır.

 

 

 

Facebook İle Yorum Yap

comments

Yorumlar

 1. Busra diyor ki:

  Merhaba ben cocuk gelisimi mezunuyum sinavsiz gecis hakkimi sosyal hizmetlere kullanmak istiyorum, kendi sehrimde o Bursada olmasi icin sadece Yalova cinarcik myo da var ama okul türü 3 diyor benim 2 yani meslek lisesiyim bu yüzden yerlesemez miyim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Yerleşme şansınız düşük. Eğer METEB dışı düşüyorsanız şu sayfadan inceleyebilirsiniz.

   1. Busra diyor ki:

    Yalova dışında bana en yakın ıspartada var o da meteb dışı, oraya yerlesme şansım daha yüksek mı olur acaba.Bu arada teşekkür ederim :)
    Birde son olarak kendi sehrimdeki üni. Meteb dışıysa tercih etsemde yerleşemez miyim

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Kendi şehrinizde siz önceliklisinizdir. Ama mezuniyet yılı ve okul türü daha önemli kriterlerdir. Yani METEB dışından da olsa okul türü “3” anadolu olanlar sizden önceliklidir. METEB dışı olup okul türü “2” görünüyorsa OBP puanınızda orada yazan puana yakınsa Isparta’ya yerleşme şansınız daha yüksek olur.

 2. sümeyya diyor ki:

  meraba hocam bn su anda lise 4e gidiyorum sınavsız gecis hakkımı sosyal hizmette kullanmak istiyorum
  nereleri tercih edebilirim

 3. zeynep diyor ki:

  Merhaba hocam. Ben teknik lise çocuk gelişimi/Özel eğitimi okuyorum 12.sınıfım . ygs’ye hazırlanıyorum sınavsız geçiş hakkımda sosyal hizmetleri seçmek istiyorum bunun için ne yapmam gerekli ? diploma notuylamı yerleştiriyorlar? istediğim şehri seçebiliyormuyum biraz bilgi verirrmsiiniiz?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sosyal Hizmetler zaten sizin sınavsız geçiş bölümünüz. Sadece diploma puanı değil diğer yerleştirme önceliklerine göre de değerlendirileceksiniz. (Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB önceliği) Şu sayfada 2014 yerleştirme öncelikleri yer alıyor. Yerleştirme önceliklerinde “İ” yazan programlarda öncelik kendi şehrinin öğrencilerindedir. Ama 14,2,İ şeklinde yazıyorsa okul türünden dolayı sizin teknik lise olmanızdan dolayı öncelik sizde olur.

 4. ebru diyor ki:

  meraba ben cocuk gelişimi özel egıtım dalı olara lise son sınıftayım su an okul bıtın ce nerde calısabılırım

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Çok fazla bilgim yok ama rehabilitasyon merkezlerinde yardımcı eleman olarak çalışabileceğinizi düşünüyorum.

 5. Damla diyor ki:

  Merhabalar ben çocuk gelişim bölümü son sınıf öğrenciyim bu bölümü seçmek istiyorum nerelerde var ve geçiş hakkımı bu bölümde de kullanabiliyor muyum ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Evet kullanabiliyorsunuz. Okullara Şu sayfadan bakabilirsiniz.

 6. Tuan diyor ki:

  Merhaba, ben Aöf Anadolu’da şu an 2. sınıfım. DGS ile Örgün bir şekilde Hacettepe’ye geçiş yapıp lisansa tamamlayabiliyor muyum ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   DGS sınavına girip yeterli puanı alıp, kontenjanda varsa evet geçiş yapabilirsiniz.

   1. Tuan diyor ki:

    5 kişilik kont. açıp tavan puanı 286 gözüküyor. Bu durumda 2015 için rahat 300 almam gerekli sanırım. Sizce DGS için 300 almak zor mudur ? Tabi neye göre zor mu diyebilirsiniz. O yüzden şöyle söyleyeyim ki, matematikten fazla bir şey yapmadan sözel ile kolay olur mu ? Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Sitem sınavsız geçişle ilgili. DGS sınavı ve soruları hakkında bilgi sahibi değilim.

     1. Tuan diyor ki:

      Ah özür dilerim o halde. Teşekkürler önceki bilgi için.

      1. alperturkoglu diyor ki:

       Rica ederim.

 7. sher diyor ki:

  Iyi günler hocam ben sosyal hizmet Açıköğretim önlisans tan dgs ile 4 yıllık Açıköğretim sosyal hizmet geçiş yapmak istiyorum. Hemşirelik lisans mezunuyum.bir sıkıntı olurmu ? Birde dgs ile geçiş oluyorsa 3.siniftan başlanılır mi?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bilgim dışında bir konu.

 8. asmin diyor ki:

  ben suanda 12 sınıfım 2 yıllık sosyal hızmetler bölumu dusunuyorum dgs zor mu yada kontenjanları nasıl sakaryada falan bilginiz varsa paylaşırsanız minnettar olurum :) bide kpss alımları nasıl bi bilginiz varsa hani

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sosyal hizmet 4 yıllık DGS kontenjan ve puanlarına şu sayfadan bakabilirsiniz. DGS sınavı oldukça zor bir sınav. Diğer sorularınız hakkında bilgim yok.

 9. meltem diyor ki:

  merhaba hocam ben açık öğretim sosyahizmetler bölümünü okuyacağim harç paraları ne kadar? hocam bide 2 yıllık açık öğretim sosyal hizmetleri bitirince nerelerde çalışabilirim şimdiden tesekkürler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Dönemlik 205 TL yani senelik 410 TL. Soruyu sorduğunuz sayfayı okumadan soru soru soruyorsunuz. Nerelerde çalışabileceğiniz yazıyor!

 10. fadime diyor ki:

  hocam ben çocuk gelişimi açık lise kapsamında bu sene bitiriyorum sınava giricem ygs ye fakat Okul önceesi öğretmenliğini kazanmak için ne kadar puan gerekiyor diploma puanım 72.25 ek puan ne kadar gelir bir de 94 lüyüm ama bu sene mezun olucam örgün çocuk gelişimini okuyabilir miyim bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim….

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Okul öncesi öğretmenliği taban ve tavan puanlara şu sayfadan bakabilirsiniz. 72,25X5X0,12X0,06= 65,025 ek puan gelir.

 11. ecrin diyor ki:

  hocam bn bu sene 2 yıllık sosyal hizmetlere gitmek istiyorum. rehber hocalarım da 2 yıllağa gidip ordan kpss ye girmemi önerdiler siz ne dersnz mümkün mü ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Ben rehber öğretmen değilim. Onlar diyorsa doğrudur.

 12. oğuz diyor ki:

  hocam pardon özür dilerim ben anlamadım da yerleşme şansımız hiç yok mu öncelikleri Anadolu üniversite mi çınarcığın teşekkürler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Anadolu Ticaret yada Anadolu Kız meslek Lise mezunları ile kontenjanı doluyor demek istedim. Sizin okul türünüz ticaret meslek yada düz meslek ise şansınız yok.

 13. oğuz diyor ki:

  hocam hayırlı ramazanlar ben meslek lisesi sosyal hizmetler bölümü 2014 meslek çıkışlı öğrencsiyim Yalova Çınarcık myo nun sınavsız geçiş ile çıkma ihtimali nedir

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Anadolu mezunu değilseniz Yalova zor. 13,3,D,95 önceliklerinde okul türü “3”. Siz meslek lisesi iseniz kodu 2 olan yerlere bakmalısınız.

 14. hatice diyor ki:

  merhaba hocam benim bir sorum olucaktı. ben muhasebe bölümünden mezunum yanı ticaret meslek lisesi ama sosyal güvenlik bölümüne gitmek istiyorum bu bölümün iş imkanları var mı sizce güzel bir bölüm mü? yardımcı olursanız sevinirim…

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Rehber öğretmen değilim. Bölümler ve istihdam durumlarını bilmiyorum.

 15. yunus diyor ki:

  meraba hocam ben meslek lisesini bitirdim eskişehir anadolu ünüversitesi 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum sosyal hizmetler bölümüne gitmek istiyorum gide bilirmiyim

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Hangi bölüm mezunu olduğunuzu yazmamışsınız? Bu bölüme geçiş hakkınız olup olmadığını bilemem.

   1. yunus diyor ki:

    muhasebe finansman hocam

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Bu bölüme sınavsız geçiş hakkınız yok. Geçiş hakkınız olan bölümlere şu sayfadan bakabilirsiniz.

 16. ipek diyor ki:

  Meraba hocam oncelikle hayirli ramazanlar. Hocam bn kiz meslek lisesinden cocuk gelisimi bolumunden bu sene mezun oldum diploma puanim 67,52 gecis hakkimi kulanacam acaba sosyal hizmetler 2 yillik orgun egtim bana gelirmi ha bu arada 1996dogumluyum hocam yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   OBP puanınız 67,52X5= 336,25 Şu sayfada ÖSYM rehberlik sitesinden bölümünüzü sorguladım. Hem geçen seneki yerleştirme sonuçları hem de bu yıl yeni açılan bölümler var. Yerleştirme önceliklerini nasıl yorumlayacağınızı şu sayfadan inceleyebilirsiniz.

   1. ipek diyor ki:

    Hocam dediginiz siteleri okudum ALLAH sizden razi olsun çok yardimci oldunuz hocam sosyal hizmetler gecen sene aldigi seylere baktimda orda bos olan nokta nokta olan yerler var onlr ne demek oluyo anlamadim bide hocam bn ceyhanda oturuyorum yani sice yerlesebilirmiyim .

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Allah sizden de razı olsun. Şu sayfada kesikli çizgi yada boş olma durumunu anlattım. Yerleşip yerleşemeyeceğinizi bilemem.

 17. aylin diyor ki:

  merhabalar bu yıl üniversite tercihi yapacağım bu konuda fikir edinmek istiyorum geleceği olan, mezun olduktan sonra iş bulabilme imkanı yüksek bir önlisans bölümü önerebilirmisiniz? benim araştırdığım kadarıyla adalet anesteji ve tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü sağlam bölümler olduğunu öğrendm yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Rehber öğretmen değilim. Bu nedenle öneride bulunamıyorum.

 18. meryem diyor ki:

  mrb ben 2013 kz meslek lisesi çocuk gelisimi mezunuyum gecen yıl tercih yapmadım bu yıl 2 yıllık sosyal hizmetlere direk geçis yapmak istiyorum yerleştirilme şansım nedir ? tesekkur ederim.

  1. alperturkoglu diyor ki:

   2013 yerleştirme sonuçlarına baktığımızda kontenjanların son mezunlarla dolduğunu görüyoruz. Bu durumda sadece özel ün. ve açıköğretim bölümlerinde şansınız olacaktır. Bakınız.

 19. ezgi diyor ki:

  meraba bn ankarada sosyal hizmetler bolumu iki senelik var mi onu bilmek istiyorm bide ortalamm 85 girebilir miyim bu bolume yeni mezunum

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Ankara’da yok. Olan yerlere şuradan bakabilirsiniz. Sadece puana bakılmıyor. Şu sayfadan diğer önceliklerinde neler olduğunu inceleyebilirsiniz.

 20. derya diyor ki:

  mrb ben 2014 kız meslek lısesı cocuk gelişim bolumu mezunu oldum . okulum bıttı sayılır.puansız gecıs hakkını kullanmak ıstıyorum . 2 yıllık dıkey gecısını sadece kendı bolumumdenmı yapabılıyorum yoksa baska bolume gıtme sansım varmı ?

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Şu an bulunduğumuz sayfada yer alan Sosyal Hizmetler bölümüne de sınavsız geçiş hakkınız var.

 21. özge diyor ki:

  merhaba hocam ben 2013 anadolu kız meslek lisesi çocuk gelişimi okul öncesi okudum bu sene ygsden yüksek bi puan alamadım 2 yıllık okul öncesi ve sosyal hizmetler hakkında bilgi verebilir misiniz

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Bölümler hakkında bilgi vermiyorum. Bilgiye internet üzerinden ulaşacaksınız. Ben size 2013 yerleştirme linklerini verebilirim. Çocuk gelişimi için tıklayınız. Sosyal Hizmetler için tıklayınız.

 22. FATMA diyor ki:

  MRBLAR LİSEYI DISARDAN BITIRDIM IMAM HATIP MEZUNUYUM VE GECIS HAKKIM SADECE ILAHIYAT ICINMI GECERLI YOKSA BASKA BOLUMLEREDE GECIS HAKKIM VARMI TSKRLERRR LUTFEN BIR YARDIMM

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sadece ilahiyat için kullanabilirsiniz.

 23. N.M.K diyor ki:

  Mrb. Ben ktü de 4 yıllık uluslararası ilişkiler okuyorum, açık öğretimden ikinci üniversite kapsamında 2 yıllık sosyal hizmetler düşünüyodum ama 2 yıllık okuma bişey olamazsın 4 yıllık oku dediler. öss e girmeden kayıt yaptıramıyoruz değil mi ? Bide Sadece Erzincan da varmış 4 yıllık açıktan, öss e girmem gerekli mi ve sınavları erzincan da mı oluyor? Cevaplarsanız hayır işlemiş olursunuz . Teşekkr ederim :)

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız 2.üniversite kapsamında ancak açıköğretim programları okuyabilirsiniz. Sosyal Hizmetler bölümünün 4 yıllık aöf programı yok. Sınavsız 2.üniversite bölümlerine şu sayfadan bakabilirsiniz. Sınavlara nerede girildiğini bilemem.

 24. erol diyor ki:

  2 yıllık sosyal hizmet mezunu şuan da devlet tarafında kadro verilmemektedir neden açıldı bu 2 yıllık bölüm

  1. alperturkoglu diyor ki:

   Burası ÖSYM yada devletin resmi sitesi değil. Sesinizi yetkililere duyurabileceğiniz yerlere mesaj yazmanız daha mantıklı olur.

 25. didem diyor ki:

  peki il farkeder mi öyle birşey duymustum da erzincanlı olmam gerekli mi ve meslek lisesi öncelikli bi bölüm mü acaba..teşekkrler

  1. admin diyor ki:

   Meteb içi olmak meslek liseliler için yerleştirmede öncelik sağlar. Yani meslek liseliler içinde Erzincan’daki herhangi bir liseden mezun olanlar öncelikle yerleştirilecektir. Siz düz liseli olarak şansınızı deneyeceksiniz.

 26. didem diyor ki:

  merhaba ben sosyal hizmetler istiyorum 2 yıllık.erzincan bu yıl açılms puanı nasıl olur ve ben düz lise mezunuyum sizce yerlesebilir miyim simdiden teşekkürler

  1. admin diyor ki:

   Puani ile ilgili yorum yapamayacagim.Orgun olan sadece 2 okul oldugu icin kontenjan kalmayabilir ama herkesin haberi olmadigi icin sansinizi deneyebilirsiniz.

   1. emel diyor ki:

    2okul demissiniz hocam bu iki okul nerede bide hangi universiteler yardim ederseniz sevinirim.hocam bide ben yalovayi istiyorum 2yillik sosyal hizmetler gecis hakkimi kulanacamda orasida orgun egitim mi acaba simdiden tesekkur edrim.

    1. alperturkoglu diyor ki:

     Artık 2 okuldan fazlası var. Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçlarını inceleyebilirsiniz. Yalova yerleştirme önceliklerine baktığımızda 409,95000 OBP puanı ile (Diploma notu 82 ile yerleşmiş.) 13,2,D,95 Son yıl mezunlarından ve il dışından da öğrenci almış. Kendi durumunuzu buna göre değerlendirebilirsiniz.

 27. can diyor ki:

  benim tercih edeceğim bölüm en son 11,2,İ,93 meslek lisesi kendi ilinden almış ben ise anadolu meslek lisesi il dışından tercih yapacam hangimiz yerleşiriz

  1. admin diyor ki:

   Verdiğiniz yerleştirme önceliği hangi okul ve bölüme ait, kontrol amaçlı soruyorum. Eğer 2012 yerleştirmesine ait verilerse ve siz 2012 sonrası mezunlardansınız ilden önce mezuniyet yılı ve okul türüne bakılacağından sizin yerleştirilme şansınız yüksek olur.

Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Erzincan Üniversitesi Tercan MYO Sosyal Hizmetler Bölümü

Değerli arkadaşlar, sitemizde Sosyal Hizmetler bölümü örgün programı olarak sadece Yalova Çınarcık MYO'da yer alan bölümün bulunduğunu pek çok kez...

Kapat

Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık
Erkek bebek isimleri için erkek isimleri sitemiz. Toplist Sitesi- Bedava Link Ekle Sınava Hazırlık Sınava Hazırlık