2 Yıllık Sosyal Hizmetler Bölümü

Sponsorlu bağlantılar

bu programdan mezun olan öğrenciler “Sosyal Hizmet Elemanı” olarak görev alırlar. Daha sonra aynı alanda lisans eğitimini tamamlayanlar ise “Sosyal Çalışmacı” , “Sosyal Hizmet Uzmanı” veya “Sosyal Hizmet Danışmanı” gibi prestijli ünvanlara sahip olurlar.

 

 • Çalışılabilecek Kurumlar
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
 • Adalet Bakanlığı
 • Sağlık Bakanlığı
 • Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü,
 • Devlet Hastaneleri
 • Eğitim ve Araştırma Hastaneleri,
 • Emniyet Genel Müdürlüğü,
 • SGK
 • Darülaceze Müessesesi Müdürlüğü,
 • İl Özel İdareleri,
 • Belediyeler,
 • Üniversiteler,
 • SHÇEK
 • İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri,
 • Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü gibi kurum ve kuruluşlar ile bu kurum ve kuruluşların taşra teşkilatlarıdır ve sosyal çalışmacılara olan ihtiyaç giderek artmaktadır.
 • KPSS ve DGS İmkanları

Öğrencilerimiz, KPSS 3384 kodlu(Sosyal Hizmetler Önlisans Programı’ndan Mezun olmak) veya 3001 kodlu(herhangi bir önlinsans programından mezun olmak) ilanlara başvurabileceklerdir.

Ayrıca bölümümüzden mezun olan öğrencilerimizin, Dikey Geçiş Sınavı ile bir çok üniversitede lisans eğitimlerine devam etme imkanı vardır.

Bölümden mezun olan öğrenciler Hacettepe Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi gibi birçok büyük üniversiteye dikey geçiş yapma hakkına sahip olacaktır.

Son yıllarda hem kamu sektörü hem de özel sektörün “Sosyal Çalışmacı” talepleri artmakta; buna karşılık olarak hiçbir sosyal hiçbir Sosyal Hizmet ön lisans programı açılmamaktadır. Bunlara ek olarak Kamu personeli Seçme Sınavı(KPSS)’nda bu alandaki birçok kadro boş kalmaktadır. Bu durum Sosyal Hizmet Programlarına ihtiyacı artırmış ve Tercan Meslek Yüksekokulumuz bu ihtiyacı gidermede ilk adımı atmıştır.

Bu program Ülkemizdeki üniversitelerde ön lisans düzeyinde sadece Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nde bulunmaktadır. Açılan programın ön lisans düzeyinde örgün öğretimi mevcut değildir. Bu sebeple Tercan Meslek Yüksek Okulu söz konusu programda örgün eğitim almak isteyen adaylar için bir avantaj meydana getirmiştir.

 

Sosyal Hizmet programının amacı, günümüzde hızla gelişen sosyal devlet anlayışı ile ihtiyaç duyulan; gerek kamu, gerekse özel sektör kuruluşlarında çalışacak nitelikli elemanları yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır. Özellikle Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Genel Müdürlüğü, Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, Darülaceze Müessesesi Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü gibi kamu kurumları ve bu kamu kurumlarının taşra teşkilatlarındaki aşırı talep açılması önerilen Sosyal Hizmet Programı mezunlarından temin edilebilecektir.

Bunlara ek olarak Sosyal Hizmet alanındaki birçok akademisyen ve sivil toplum kuruluşunun Sosyal Hizmet programı ve bölümlerinin açık öğretimde eğitim vermesine çok karşı olması; fakat bu alanda herhangi bir örgün eğitimin ön lisans düzeyinde ülkemizde bulunmaması da programımızın önemini göstermektedir.

Sosyal Hizmet programına girmek isteyen bir kişinin sosyal yaşama ve sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, normalin üzerinde bir hümanist görüşe ve ikna gücüne sahip, girişken, insanlarla etkileşimde bulunmaktan hoşlanan, çevredeki kaynakları seferber edebilen, yaratıcı bir kişi olması gerekir.

 

sosyal-hizmetler-bolumu

 • BAKANLIKLA İMZALANAN PROTOKOL

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’yla YÖK arasında 21.06.2012 tarihinde de sosyal hizmetler alanı ile ilgili protokol imzalanmış ve bu protokol bölümümüzün önemini daha da artırmıştır.

 

 

 

Facebook İle Yorum Yap

comments

96 Yorum Yapılmış.

 1. zeynep diyor ki:

  Merhaba hocam ben 2013 anadolu teknik ve meslek lisesinden aile tüketici bölumunden mezun oldum sosyal hizmetlere dikey geciş yapicam. Bu sene 2014 mezunlari alimi olmu.benim örgün ögretim gelme şansi varmi.

  • alperturkoglu diyor ki:

   Öncelik son mezunlara olduğundan önceki mezunlardan alan programlara tercihte bulunmalısınız.

   • zeynep diyor ki:

    Teşekkur ederim hocam peki o programa nasil ulasabilirim

    • alperturkoglu diyor ki:

     Şu sayfadan inceleyebilirsiniz. Ancak aöf ve özel ün. hariç yok gibi görünüyor.

     • zeynep diyor ki:

      Peki hocam çoçuk gelisim bölümüme sosyal hizmetlere geciş yeni geldi. Dikey geçiş icin aile tüketici bölümünün önceligi yok mu .öncelikle kendi memleketim burduru tercih yapmayi düşünüyorum meteb ici aliyor gelirmi

      • alperturkoglu diyor ki:

       Öncelikle dikey geçiş değil sınavsız geçiş. (Dikey geçiş üniversitede 2 yıllık tamamlayıp 4 yıllığa geçmekle ilgili bir sistem) Kılavuzda bu bölüme geçi hakkı olan tüm bölümler eşit hakka sahiptir. Yerleştirme öncelikleri; mezuniyet yılı, okul türü, METEB önceliği, OBP ve doğum tarihi oluyor. Burdur son yılın mezunları ile kontenjanı doluyor. Yani 2015 mezunları ile kontenjanı dolacak. Ki siz zaten 2013 mezunusunuz.

 2. emine diyor ki:

  2 yıllık sosyal hizmetler bölümü üniversitesi varmı ama örgün olarak bana bi söylermisiniz şimdiden teşekkür ederim…

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bi söylermisin, bi yazar mısın, bana onu söyleyin, bana bi söylermisiniz. 4 mesajınızda da bu tür kelimeler kullanmışsınız. Üslubunuzu beğenmiyorum. Son defa yazayım. Şu linkten bakabilirsiniz.

 3. emine diyor ki:

  sosyal hizmetlerle 2 yıllık örgün üniversite varmı bana onu söyleyin.şimdiden teşekkr

 4. alp diyor ki:

  merhabalar ben ygs 3 den 175 ygs 4 den 174 aldım açık öğretim ön lisans sosyal hizmetler okumak istiyorum okuyabilir miyim ? alırlar mı beni ? birde bu bölümün açık öğretim fakülteleri birden fazla fark var mı ? neye dikkat etmeliyim ?

  • alperturkoglu diyor ki:

   3 üniversitede aöf programı olarak yer alıyor. Atatürk Ün. kontenjanı az olduğundan sınavsız geçişle doluyor. Anadolu Ün. taban puanı 212,03174, İstanbul Ün. 193,07078.
   Tabi siz yine de Temmuz’da tercih yapıp şansınızı deneyebilirsiniz.

 5. emine diyor ki:

  2 yıllık dikey geçişi olan bölümleri bi yazarmısınız? şimdiden teşekkür ederim

 6. emine diyor ki:

  2 yıllık dikey geçiş olarak ankara hacettepede örgün olarak sosyal hizmetler bölümü varmı şimdiden teşekkür ederim

 7. mero diyor ki:

  Birde anadolu meslekte çocuk gelişimi okuyan biri 2 yıllıklardan hangi bölümlere geçiş yapabilir?

 8. mero diyor ki:

  12. sınıfım 2 yıllık okul öncesi mi yoksa sosyal hizmetleri mi tercih edeceğimi bilemedim. Dgs’yle 4 yıllığa tamamlamak istiyorum sizce hangisi daha iyi olur? ve dgs sınavları zor mu, alım az mı?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bana bilgi sorusu yorun. Sizce tarzı yorum sorularına yanıt vermiyorum. DGS zor bir sınavdır. Üniversitelerin DGS kontenjanları kısıtlıdır. Bölümlere göre DGS taban puan ve kontenjanlarına şu siteden bakabilirsiniz.

 9. nida diyor ki:

  Mrba ben lise son ogrecisiyim aile tüketici hizmetlerinden mezun olcagim Geçişim sosyal hizmetlere var dalında sosyal hizmetler öncelik bize verilirmi kesin gidermiyim sınavsız gecisimden ???

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sizinle birlikte Çocuk Gelişimi gibi diğer bazı meslek lisesi bölümlerininde sosyal hizmetlere sınavsız geçiş hakkı var. Yerleştirme önceliklerinize göre yerleşir yada yerleşemeyebilirsiniz. Şu sayfadan yerleştirme önceliklerinin nasıl değerlendirileceğine şu sayfadan da Sosyal Hizmetler 2014 yerleştirme sonuçlarına bakabilirsiniz.

 10. mehmet diyor ki:

  Merhaba , ben bilişim teknolojiler bölümü mezunuyum aca sosyal hizmetler veya sosyal guvenlik bölümüne sınavsı geçiş hakkımı kullanabilirmiyim ?

 11. nejla diyor ki:

  Merhaba ben 2001 ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum sosyal hizmetler bölümünü direk geçiş hakkımla okuma şansım varmı açıköğretim 2 yıllık bu bölüme direk geçiş hakkımız varmı

 12. Edanur diyor ki:

  Merhaba ben bu sene üniversiteye gideceğim inşallah. muhasebe bölümü mezunuyum ve sosyal hizmetlere yanlış hatırlamıyorsam sınavsız gidebiliyordum. acaba bu bölümün iş imkanları ne kpss atamaları falan

  • alperturkoglu diyor ki:

   Bu bölüm sizin sınavsız geçiş bölümünüz değil. Sosyal Güvenlik ile karıştırıyor olabilirsiniz. Bölümle ilgili bilgi bu sayfada yeterince var.

 13. Busra diyor ki:

  Merhaba ben cocuk gelisimi mezunuyum sinavsiz gecis hakkimi sosyal hizmetlere kullanmak istiyorum, kendi sehrimde o Bursada olmasi icin sadece Yalova cinarcik myo da var ama okul türü 3 diyor benim 2 yani meslek lisesiyim bu yüzden yerlesemez miyim

  • alperturkoglu diyor ki:

   Yerleşme şansınız düşük. Eğer METEB dışı düşüyorsanız şu sayfadan inceleyebilirsiniz.

   • Busra diyor ki:

    Yalova dışında bana en yakın ıspartada var o da meteb dışı, oraya yerlesme şansım daha yüksek mı olur acaba.Bu arada teşekkür ederim :)
    Birde son olarak kendi sehrimdeki üni. Meteb dışıysa tercih etsemde yerleşemez miyim

    • alperturkoglu diyor ki:

     Kendi şehrinizde siz önceliklisinizdir. Ama mezuniyet yılı ve okul türü daha önemli kriterlerdir. Yani METEB dışından da olsa okul türü “3” anadolu olanlar sizden önceliklidir. METEB dışı olup okul türü “2” görünüyorsa OBP puanınızda orada yazan puana yakınsa Isparta’ya yerleşme şansınız daha yüksek olur.

 14. sümeyya diyor ki:

  meraba hocam bn su anda lise 4e gidiyorum sınavsız gecis hakkımı sosyal hizmette kullanmak istiyorum
  nereleri tercih edebilirim

 15. zeynep diyor ki:

  Merhaba hocam. Ben teknik lise çocuk gelişimi/Özel eğitimi okuyorum 12.sınıfım . ygs’ye hazırlanıyorum sınavsız geçiş hakkımda sosyal hizmetleri seçmek istiyorum bunun için ne yapmam gerekli ? diploma notuylamı yerleştiriyorlar? istediğim şehri seçebiliyormuyum biraz bilgi verirrmsiiniiz?

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sosyal Hizmetler zaten sizin sınavsız geçiş bölümünüz. Sadece diploma puanı değil diğer yerleştirme önceliklerine göre de değerlendirileceksiniz. (Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB önceliği) Şu sayfada 2014 yerleştirme öncelikleri yer alıyor. Yerleştirme önceliklerinde “İ” yazan programlarda öncelik kendi şehrinin öğrencilerindedir. Ama 14,2,İ şeklinde yazıyorsa okul türünden dolayı sizin teknik lise olmanızdan dolayı öncelik sizde olur.

 16. ebru diyor ki:

  meraba ben cocuk gelişimi özel egıtım dalı olara lise son sınıftayım su an okul bıtın ce nerde calısabılırım

 17. Damla diyor ki:

  Merhabalar ben çocuk gelişim bölümü son sınıf öğrenciyim bu bölümü seçmek istiyorum nerelerde var ve geçiş hakkımı bu bölümde de kullanabiliyor muyum ?

 18. Tuan diyor ki:

  Merhaba, ben Aöf Anadolu’da şu an 2. sınıfım. DGS ile Örgün bir şekilde Hacettepe’ye geçiş yapıp lisansa tamamlayabiliyor muyum ?

 19. sher diyor ki:

  Iyi günler hocam ben sosyal hizmet Açıköğretim önlisans tan dgs ile 4 yıllık Açıköğretim sosyal hizmet geçiş yapmak istiyorum. Hemşirelik lisans mezunuyum.bir sıkıntı olurmu ? Birde dgs ile geçiş oluyorsa 3.siniftan başlanılır mi?

 20. asmin diyor ki:

  ben suanda 12 sınıfım 2 yıllık sosyal hızmetler bölumu dusunuyorum dgs zor mu yada kontenjanları nasıl sakaryada falan bilginiz varsa paylaşırsanız minnettar olurum :) bide kpss alımları nasıl bi bilginiz varsa hani

 21. meltem diyor ki:

  merhaba hocam ben açık öğretim sosyahizmetler bölümünü okuyacağim harç paraları ne kadar? hocam bide 2 yıllık açık öğretim sosyal hizmetleri bitirince nerelerde çalışabilirim şimdiden tesekkürler

 22. fadime diyor ki:

  hocam ben çocuk gelişimi açık lise kapsamında bu sene bitiriyorum sınava giricem ygs ye fakat Okul önceesi öğretmenliğini kazanmak için ne kadar puan gerekiyor diploma puanım 72.25 ek puan ne kadar gelir bir de 94 lüyüm ama bu sene mezun olucam örgün çocuk gelişimini okuyabilir miyim bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim….

 23. ecrin diyor ki:

  hocam bn bu sene 2 yıllık sosyal hizmetlere gitmek istiyorum. rehber hocalarım da 2 yıllağa gidip ordan kpss ye girmemi önerdiler siz ne dersnz mümkün mü ?

 24. oğuz diyor ki:

  hocam pardon özür dilerim ben anlamadım da yerleşme şansımız hiç yok mu öncelikleri Anadolu üniversite mi çınarcığın teşekkürler

  • alperturkoglu diyor ki:

   Anadolu Ticaret yada Anadolu Kız meslek Lise mezunları ile kontenjanı doluyor demek istedim. Sizin okul türünüz ticaret meslek yada düz meslek ise şansınız yok.

 25. oğuz diyor ki:

  hocam hayırlı ramazanlar ben meslek lisesi sosyal hizmetler bölümü 2014 meslek çıkışlı öğrencsiyim Yalova Çınarcık myo nun sınavsız geçiş ile çıkma ihtimali nedir

 26. hatice diyor ki:

  merhaba hocam benim bir sorum olucaktı. ben muhasebe bölümünden mezunum yanı ticaret meslek lisesi ama sosyal güvenlik bölümüne gitmek istiyorum bu bölümün iş imkanları var mı sizce güzel bir bölüm mü? yardımcı olursanız sevinirim…

 27. yunus diyor ki:

  meraba hocam ben meslek lisesini bitirdim eskişehir anadolu ünüversitesi 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum sosyal hizmetler bölümüne gitmek istiyorum gide bilirmiyim

 28. ipek diyor ki:

  Meraba hocam oncelikle hayirli ramazanlar. Hocam bn kiz meslek lisesinden cocuk gelisimi bolumunden bu sene mezun oldum diploma puanim 67,52 gecis hakkimi kulanacam acaba sosyal hizmetler 2 yillik orgun egtim bana gelirmi ha bu arada 1996dogumluyum hocam yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

  • alperturkoglu diyor ki:

   OBP puanınız 67,52X5= 336,25 Şu sayfada ÖSYM rehberlik sitesinden bölümünüzü sorguladım. Hem geçen seneki yerleştirme sonuçları hem de bu yıl yeni açılan bölümler var. Yerleştirme önceliklerini nasıl yorumlayacağınızı şu sayfadan inceleyebilirsiniz.

   • ipek diyor ki:

    Hocam dediginiz siteleri okudum ALLAH sizden razi olsun çok yardimci oldunuz hocam sosyal hizmetler gecen sene aldigi seylere baktimda orda bos olan nokta nokta olan yerler var onlr ne demek oluyo anlamadim bide hocam bn ceyhanda oturuyorum yani sice yerlesebilirmiyim .

 29. aylin diyor ki:

  merhabalar bu yıl üniversite tercihi yapacağım bu konuda fikir edinmek istiyorum geleceği olan, mezun olduktan sonra iş bulabilme imkanı yüksek bir önlisans bölümü önerebilirmisiniz? benim araştırdığım kadarıyla adalet anesteji ve tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü sağlam bölümler olduğunu öğrendm yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 30. meryem diyor ki:

  mrb ben 2013 kz meslek lisesi çocuk gelisimi mezunuyum gecen yıl tercih yapmadım bu yıl 2 yıllık sosyal hizmetlere direk geçis yapmak istiyorum yerleştirilme şansım nedir ? tesekkur ederim.

 31. ezgi diyor ki:

  meraba bn ankarada sosyal hizmetler bolumu iki senelik var mi onu bilmek istiyorm bide ortalamm 85 girebilir miyim bu bolume yeni mezunum

 32. derya diyor ki:

  mrb ben 2014 kız meslek lısesı cocuk gelişim bolumu mezunu oldum . okulum bıttı sayılır.puansız gecıs hakkını kullanmak ıstıyorum . 2 yıllık dıkey gecısını sadece kendı bolumumdenmı yapabılıyorum yoksa baska bolume gıtme sansım varmı ?

 33. özge diyor ki:

  merhaba hocam ben 2013 anadolu kız meslek lisesi çocuk gelişimi okul öncesi okudum bu sene ygsden yüksek bi puan alamadım 2 yıllık okul öncesi ve sosyal hizmetler hakkında bilgi verebilir misiniz

 34. FATMA diyor ki:

  MRBLAR LİSEYI DISARDAN BITIRDIM IMAM HATIP MEZUNUYUM VE GECIS HAKKIM SADECE ILAHIYAT ICINMI GECERLI YOKSA BASKA BOLUMLEREDE GECIS HAKKIM VARMI TSKRLERRR LUTFEN BIR YARDIMM

 35. N.M.K diyor ki:

  Mrb. Ben ktü de 4 yıllık uluslararası ilişkiler okuyorum, açık öğretimden ikinci üniversite kapsamında 2 yıllık sosyal hizmetler düşünüyodum ama 2 yıllık okuma bişey olamazsın 4 yıllık oku dediler. öss e girmeden kayıt yaptıramıyoruz değil mi ? Bide Sadece Erzincan da varmış 4 yıllık açıktan, öss e girmem gerekli mi ve sınavları erzincan da mı oluyor? Cevaplarsanız hayır işlemiş olursunuz . Teşekkr ederim :)

  • alperturkoglu diyor ki:

   Sınavsız 2.üniversite kapsamında ancak açıköğretim programları okuyabilirsiniz. Sosyal Hizmetler bölümünün 4 yıllık aöf programı yok. Sınavsız 2.üniversite bölümlerine şu sayfadan bakabilirsiniz. Sınavlara nerede girildiğini bilemem.

 36. erol diyor ki:

  2 yıllık sosyal hizmet mezunu şuan da devlet tarafında kadro verilmemektedir neden açıldı bu 2 yıllık bölüm

 37. didem diyor ki:

  peki il farkeder mi öyle birşey duymustum da erzincanlı olmam gerekli mi ve meslek lisesi öncelikli bi bölüm mü acaba..teşekkrler

  • admin diyor ki:

   Meteb içi olmak meslek liseliler için yerleştirmede öncelik sağlar. Yani meslek liseliler içinde Erzincan’daki herhangi bir liseden mezun olanlar öncelikle yerleştirilecektir. Siz düz liseli olarak şansınızı deneyeceksiniz.

 38. didem diyor ki:

  merhaba ben sosyal hizmetler istiyorum 2 yıllık.erzincan bu yıl açılms puanı nasıl olur ve ben düz lise mezunuyum sizce yerlesebilir miyim simdiden teşekkürler

  • admin diyor ki:

   Puani ile ilgili yorum yapamayacagim.Orgun olan sadece 2 okul oldugu icin kontenjan kalmayabilir ama herkesin haberi olmadigi icin sansinizi deneyebilirsiniz.

   • emel diyor ki:

    2okul demissiniz hocam bu iki okul nerede bide hangi universiteler yardim ederseniz sevinirim.hocam bide ben yalovayi istiyorum 2yillik sosyal hizmetler gecis hakkimi kulanacamda orasida orgun egitim mi acaba simdiden tesekkur edrim.

    • alperturkoglu diyor ki:

     Artık 2 okuldan fazlası var. Şu sayfada 2013 yerleştirme sonuçlarını inceleyebilirsiniz. Yalova yerleştirme önceliklerine baktığımızda 409,95000 OBP puanı ile (Diploma notu 82 ile yerleşmiş.) 13,2,D,95 Son yıl mezunlarından ve il dışından da öğrenci almış. Kendi durumunuzu buna göre değerlendirebilirsiniz.

 39. can diyor ki:

  benim tercih edeceğim bölüm en son 11,2,İ,93 meslek lisesi kendi ilinden almış ben ise anadolu meslek lisesi il dışından tercih yapacam hangimiz yerleşiriz

  • admin diyor ki:

   Verdiğiniz yerleştirme önceliği hangi okul ve bölüme ait, kontrol amaçlı soruyorum. Eğer 2012 yerleştirmesine ait verilerse ve siz 2012 sonrası mezunlardansınız ilden önce mezuniyet yılı ve okul türüne bakılacağından sizin yerleştirilme şansınız yüksek olur.Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık
Erkek bebek isimleri için erkek isimleri sitemiz. Toplist Sitesi- Bedava Link Ekle Sınava Hazırlık Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.