Sınavsız Geçişle Yerleşemedim!

Yazımıza oy verir misiniz?

Aşağıdaki yazıyı geçen sene yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra gelen sorular üzerine hazırlamıştım. Bu gün benzer durumda olan arkadaşların soruları üzerine bu yıl için güncelleyerek ön plana çıkarmak istedim.

“Meslek Lisesi mezunuyum ama kendi alanıma yerleşemedim”, “Sınavsız geçiş yaptığım halde hiç bir yere yerleşemedim.”,”Sınavsız geçişle kesin yerleşeceğimi düşünüyordum ama açıkta kaldım”

Sınavsız Geçişle Niye yerleşemedim sorusunun cevabını şöyle verebiliriz;

1- 2015 yılından itibaren sınavsız geçişle yerleşilebilen Tablo 3A programları kontenjanları sınavsız geçiş kontenjanı ve YGS kontenjanı olmak üzere 2’ye ayrıldı. Sınavsız geçiş kontenjanları azaldığından geçen seneki yerleştirme öncelikleri ve OBP puanlarına göre tercih yapan arkadaşlar ilk tercihleri yerine daha sonraki tercihlerine yerleşti yada hiç yerleşemedi. Yerleşememe sebeplerinden biri bu. Bu konuyu şu yazımızla duyurmuş ve öğrencilerimize yerleştirmenin nasıl yapılacağı konusunda da şu sayfada bilgi vermiştik.

2- Tablo 3A programlarının sınavsız geçiş kontenjanı olarak tanımlanan kısmında öncelik her zaman sınavsız geçiş öğrencilerinindir.  Ama arz talep ilişkisinden dolayı herkes çok bilinen ve istenen yeri tercih ettiğinde değeri artar ve en iyiler yerleşir. (Son yılın ATL mezunları ve OBP si en iyi olanlar gibi) 30 kişilik kontenjanı olan yeri 3000 kişi tercih ettiğinde nasıl yerleştirme yapılacaktır? Tabi ki yerleştirme öncelikleri açısından en çok hak edenler. Bu nedenle bir önceki yılın yerleştirme sonuçları iyi incelenip buna göre bir tercih listesi hazırlanırsa yerleşme şansı yüksek olacaktır.

HATA 1: Sınavsız geçiş tercihlerinde yapılan en büyük hatalardan birinin, öğrencilerin sınavsız geçiş bölümlerini tam bilmemeleri nedeni ile alanları dışındaki yerleri de tercih etmeleri olduğunu fark ettim. (Örneğin; bilişim teknolojilerinden mezun olan bir öğrenci adalet bölümüne sınavsız geçiş tercihinde bulunduğunu ve yerleşemediğini yazmış! Tabi ki böyle bir şey mümkün olmayacaktır.)

HATA 2: Video yada anlatımlarım da özellikle üzerinde durduğum bir nokta vardı. Yerleştirme önceliklerinin çok önemli olduğunu belirtmiştim. En büyük hatanın da bu konuda yapıldığını gördüm. Örneğin; kılavuzda yerleştirme öncelikleri sütununda “2014,4,İ,1995” yazan bir bölümü ele alalım.

Bu bölüme sınavsız geçişle son  yerleşen öğrencinin mezuniyet yılı 2014 tür Yani bölümün kontenjanı sadece son yılın mezunları ile dolmuştur . 2013 ve daha önceki mezunların bu bölümü tercih etmeleri halinde yerleşme şansları çok düşük olacaktır.

Okul türü “4” tür. Yani Anadolu Teknik Lisesi öğrencileri öncelikli olarak yerleşmektedir. Bu durumda okul türü “3” teknik lise, yada “2” meslek lisesi olan öğrencilerin bu bölüme yerleşme şansı olmayacaktır.

METEB önceliği “İ” yazmaktadır. Yani kendi ilindeki öğrenciler öncelikli olarak yerleştirilmiştir. İl dışından tercihte bulunacak öğrencilerin yerleşme şansı çok düşük olacaktır.

UNUTMAYIN!

OBP Puanınız daha yüksek olsa dahi mezuniyet yılı büyük olan bir öğrenci sizden önce yerleşir.

OBP puanınız daha yüksek olsa dahi okul türü sizden büyük olan bir öğrenci sizden önce yerleşir.

OBP puanınız daha yüksek olsa dahi kendi ilindeki okulu tercih etmiş olan bir öğrenci sizden önce yerleşir.

Okul türünüz “3” yada “4” yani teknik lise yada anadolu teknik lise mezunusunuz ancak 2014’ten önce mezun oldu iseniz tüm 2014 mezunları sizden öncelikli olacaktır.

Okul türünüz “3” yada “4” ise farklı ildeki bir programda okul türü 2 olan öğrencilere göre öncelikli yerleştirilirsiniz. (Okul türü önceliği METEB önceliğinden daha önemlidir.)

Ek yerleştirmelerde tercih yapmadan önce şu konuda anlattıklarımı ve sayfada yer alan videolara mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim.

 

1 yorum

 1. Hocam bu sene sağlık mes.ten mezun oldum ygs sıralamam 436bindi ek pualı sıralamam 26bin. Ösymnin tercih kılavuzunda örneğin 400puan yapan birinin sıralaması 70bin benim puanım 277 sıralamam nasıl 26bin oluyor ben hangi sıralamamla tercih yapıcam

   • Merhaba hocam ben bize bir şey sorucam ben 2016 yılında sınavsız geçiş hakkımla anadolu üniversitesi ön lisans programına yerleştim (sınava girmedim)cografi bilgi sistemleri (YGS 1 Puan türü) benim sadece OBP puanım mevcut ama okudugum bölümden memnun degilim saglık ön lisans programlarına geçiş yapmak istiyorum (ilk ve acil yardım Anestezi vb) vakıf üniversiteleri ile iletşime geçmek bulunmaktayım tarafıma verilen bilgi geçmek istediginiz programın obp puanı sizin obp puanınıza eşit ise başvuru yapabilecegim söylendi tarafıma ama benim ygs lys taban puanımının olmadıgını kendilerinede aktardım ve geçmek istedigim ön lisan programları ile bir eşdegelik kazanmadıgını söyledim son iki vakıf üniversitesi bana bu yönde bilgi verdi farklı vakıf üniversiteleri ile görüşme sagladıgımda tarafıma şu yönde bilgi verildi YGS 2 puan türünde puanımın olması söylendi her üniversitenin yönergeleri farlı oldugu tarafıma iletildi ama OBP ile yatay geçip başvurusu yapmam mümkün oldugu bilgisi verildi. Yardımcı olursanız sevinirim hocam.

 2. hocam merhaba ben acil tıp teknisyenliği son sınıfım. İş sağlığı ve güvenliği, podoloji..vb. gibi bölümler attnin devamı niteliğinde . iş sağlığı ve güvenliği bölümünü üni de tercih edersem ek puan alır mıyım yoksa illa ki ilk ve acil yardım mı tercih etmem gerekiyor ek puan alabilmek için ?

  • Aşağıdaki programlar için ek puan alacaksınız.
   cil Durum ve Afet Yönetimi
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Ameliyathane Hizmetleri
   Elektronörofizyoloji
   İlk ve Acil Yardım
   İş Sağlığı ve Güvenliği
   İş ve Uğraşı Terapisi
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
   Odyometri
   Otopsi Yardımcılığı
   Perfüzyon Teknikleri
   Podoloji
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

 3. hocam merhaba son duyuruya göre sınavsız geçiş kalktı.peki 2016da kullandım . kullananlar bu sene ygs 150 baraj puanını geçtikten sonra tekrardan meslek yüksek okuluna tercih yapabiliyor değilmi hocam teşekkür ederim ?

 4. hocam merhaba 2013 yılında sağlık meslek lisesine başladım bu yıl mezun olacağım. ösym kesin olarak sınavsız geçişin kalktığını bildirdi ama bu yenilik beni etkiler mi yoksa bu yılki 11.sınıflar mı sınavsız geçiş yapamıyacak ?

 5. Hocam merhaba ben gecen yil 2016 mesleki teknik lisesinden mezun oldum sınavsız geçiş hakkımı kullandim bir bölüme yerlestim ama kayıt yaptırmadım gitmedim bu yıl tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim acaba

 6. Hocam merhaba ben sağlık lisesi mezunuyum Üniversitesiye ilk tercihimde yerleşemedim ek tercihlede olmadı sınavsız geçiş yaptım ilk tercihte özel üni yazmadım ondan dolayı yeniden sınava hazırlanıyorum tercih yapıcam ama puan ile yerleşme oranım nedir?

 7. 1994 yili meslek lisesi motor bölümü mezunuyum 41 yaşındayım muglada yaşıyorum aydin denizli burdur i.ö. otomotiv veya makina okumak istiyorum şansım varmı sizce nasıl nir yol izlemeliyim teşekkür lerp

 8. hocam açıkda kalan ögreciler i.ö önlisansın boş kontejyanlarına bireysel başvuru yapabiliyormu çünküü böle bir söylenti varr ve bissürü açıkda kalan ögrenci sınavsız geçiş hakkını kullanan ögrencilerinn birçogu yerleşemedi hocam mesala ben elektrk elekrtonik mezunuyum açıkda kaldım i.ö boş kontejyanlara üniversiteye gidip başvuru yapma sansım varmı

 9. Öncelikle selamlar
  Hocam ben 2005 endüstri meslek lisesi mezunuyum. 2005 yılında sınıvsız geçiş hakkımı kullandım fakat myo kayıt yaptırmadım.Şu anda çalışıyorum ve uzaktan eğitimle önlisans okumayı düşünüyorum acaba hakkım geçerlimidir.bu yıldan geçti 2017 de başvuru yapmayı düşünüyorum benim kayıt yaptırabilme şansım % kaç olur şimdiden teşekkür ederim.Kalın Sağlıcakla

 10. Hocam iyi akşamlar,
  Ben geçen sene endüstri meslek lisesinden mezun oldum. Bu sene ki yerleştirmelerde yerleşemedim. Ayrıca açık öğretim de sınavsız geçiş için başvurduğum alana da yerleşemedim. İş Sağlığı ve Güvenliği (Atatürk Üniversitesi) Yerleşememe sebebim nedir öncelik bölümünde 14,2,D,84 yazıyor benden yaşça büyük olan birisi yerleşirken benim yerleşememe sebebim nedir? İlginize teşekkür ederim.

 11. Hocam ek tercihlerde en düşük puandan sonraki adayları alıyorya diğer yüksek puanlılar bu bölümü yazarlarsa benim puanımın yettiği bölümün gelme ihtimali nasıldır. ygs 2 ile puanım tutuyor.ek tercih boş kontenjana göre puanım tutuyor.ne dersiniz

 12. Hocam ben Malatya’da yaşıyorum ek yerleştirmede Gaziantep sosyal blimler myo çocuk gelişimini de yazdım Gaziantep in yerlesturkey öncelikleri böyle Mez.yıl 15 okul türü 3 metek D doğum tarihi de 97 bende 97 doğumluyum 2015 mezunuyum kiz meslek lisesi mezunuyum okul türüm ne oluyor birde meteb dışı derken yerlesmë durumum nedir

  • Siz merkezi yerleştirmeden önceki kılavuza yani geçen senenin sonuçlarına bakmışsınız. Ek yerleştirme için 26 Ağustos’ta yayınlanan kılavuzdaki bilgiler 16,4,İ,98 – 314,00000 şeklinde. Kontenjan son yılın anadolu mezunları ve sadece il içi almış Sizin için imkansız görünüyor.

 13. Hocam endüstri meslek liseslerinin okul türü 2 mi oluyor? Bir de üstte demişsiniz farklı ilden okul türü 3 yada 4 olan bir öğrenci okul türü 2 olan bi bölüme onlardan önce yerleşir diye ama önceliklerde 2 yazıyor

  • Farklı isimlerle soru sormanızın mantığı nedir? Endüstri meslek okul türü 2. Örn. yerleştirme önceliklerinde 16,2,İ,98 yazıyor. Siz farklı bir ildesiniz okul türünüz 3 yada 4 ise buraya tercihte bulunmanız durumunda yerleşme şansınız yüksektir.

  • Artık okullar Anadolu Meslek ve Anadolu Teknik Programı olarak 2 türde program uyguluyor. 9.sınıfta notunuz 55 ve üzerinde ise Anadolu teknik programına tercihte bulunabiliyorsunuz. Hangi programa yerleştiğinizi en iyi siz biliyorsunuzdur. Anadolu meslek ise 2, Anadolu teknik ise 3.

 14. hocam tercih yaparken ankarada yaşıyorum tercih ettğim üniver. Antalya meteb içi ile almş orayı tercih edebilir miyim diyer kriterlerim tutuyo ala türü mezun olduğm yıl faln sadece meteb içi almş ?

 15. HOCAM SINAVSIZ GEÇİŞ YAPACAĞIM EK KONTENJAN KLAVUZUNU İNCELEDİM. BAZI BÖLÜMLERİN YERLEŞTİRME ÖNCELİĞİ VE OBP PUAN SATIRLARI BOŞ VE GENELDE İKİNCİ ÖĞRETİM OLAN BÖLÜMLERİN BUNUN NE ANLAMA GELDİĞİNİ ÖĞRENEBİLİR MİYİM?

 16. Merhaba,
  Ben bu yıl tercih yaptım önlisansdan fakat istediğim okul gelmedi ve bende kayıt yaptırmadım. Ek tercih de yapamıyorum okul geldiğinden dolayı. Üniversiteye gitmemin herhangi bir yolu var mıdır ?
  Açık öğretim 31 ağustos – 9 eylül tarihlerinde kayıt yapılıyor. Ben tercihlerde açıköğretimi yazmadım ama yinede girebilir miyim açıköğretime ?
  Bilgisayar programcılığüı mezunuyum.

 17. meraba hocam ben sınavsız geçiş tercihimi terar yapcam. şunu anlayamadım istedğim üniversite okul türü 4 ile alıyor. benim okul türüm 3 oraya girme şansım hç mi yok ?

  • Son yerleşen adayın yerleştirme öncelikleri ve OBP puanını referans alacaksınız. OBP kriterinden önce okul türü, METEB önceliği olduğundan en yüksek OBP yazmaz. Yani şöyle söyleyeyim belki ilk yerleşen adayın OBP’si 250 ama anadolu teknik mezunu olduğundan öncelikli yerleşmiştir. Yani en yüksek değerle yerleşen adayın OBP’si sizinkinden düşük olabilir.

 18. Teşekkürler hocam bizim sınıfta 4 kişi daha ek tercih yaptı ve bu bölümü yazdı benim puanım onlardan yüksek bölüm 306 yla alıyor benim 360 97 lide olsam pek önemli değil o zaman bu sene mezun olduğum için

 19. Merhaba ben 2016 mezunuyum ama 97 liyim. Meslek lisesi kimya bölümü mezunuyum ve ek tercihler de sınavsız geçişimle eczane hizmetleri bölümü tercih ettim. Obp puanım 360. Bölüm 2016,2,İ,98 le alıyor. İl içindenim. Bu sene mezun oldum ama 97 li olduğum için şansım düşüyor mu?

 20. hocam ben kız meslek lisesi çocuk gelişimi okudum.2015 mezunuyum. Tercih yaptım fakat gelmedi şimdi ek tercihten yapmayı düşünüyorum ama meslek lisesi olduğum için sadece okul puanımla tercih yapacağımı söylediler ygs puanımlada yapalirmiyim

 21. hocam ben kız meslek çocuk gelişimi mezunuyum. 2 senem ama yerleşemedim ek kontejanları takip ediyorum.Ama tercih yaparken hocamız bölümün çocuk gelişimi olduğu için sen sadece okul puanınla yerleşebilirsin ygs puanı olmuyor dedi.Okul puanımla hiçbir yere yerleşemiyorum ama ygs puanımla2 yıllik çocuk gelişimi geliyor yani ben ygs puanımla 2yıllık çocuk gelişimi seçemicekmiyim

 22. Hocam ben ek tercihimde tekrar aynı okulları yazsam, belirttiğiniz linkte Çanakkale Meteb Dışı yazıyor ve aynı şekilde Bandırma da öyle. Bu sefer gelme olasılığı ne olur acaba? (Mesleki ve teknik anadoluyum)

 23. Hocam iyi gunler ilk tercih denememde acikta kaldim.dmo çok programli teknik meslek lisesi 2016 mezunuyum 1997 dogumluyum izmirde yasiyorum elektrik elektronik mezunuyum.izmirde universiteye yerlesmem lazim sizden tavsiye bekliyorum 317 puan obp izmirde yerlesemessem universite okuyamayacagim lutfen yardim edin bana tesekkurler

  • Ben bu şekilde kişisel yardımda bulunamıyorum. Günde 250-300 kişinin sorusunu cevaplıyorum. Yukarıda kayan yazıdaki linkte 2016 sonuçlarını inceleyeceksiniz. Niye yerleşemediğinizi anlayıp ek tercihlerinizi ona göre yapacaksınız.

 24. Hocam ben 2010 imam hatip mezunuyum 1991 doğumluyum 8 tane AÖF tercihinde bulundum.Puanım (YGS3)200 (YGS4) 198 (okul puanım dahil) ygs 3 ve 4 türünden tercih yaptım hiç biyer çıkmamış ek tercihlerde nelere dikkat etmemiz gereken öneriler linkini atmışsınız baktım ama ek tercihler aöf çıkma ihtimali nedir bir ben ilk öncelik doğum tarihinine mi bakıcam birde benden küçüç yada büyük tarihli hangisine dikkat etmemem geriyor (tercihleri kendi alanım dışında yapıcam)

 25. Hocam, ben bu sene İmam Hatip Lisesinden mezun oldum. Ve tercihlerini açıköğretim ilahiyat tan yana yaptım. Sınavsız geçiş başvurusunda bulunmadım. Ygs ve lys sınavlarınada girdim.Ama açıköğretime yerleştim. Şimdi ben bu sene tekrar sınava girdiğim taktirde ortaöğretim başarı puanım düşer mi?

 26. Hocam ben endüstüri meslek lisesi çıkışlıyım bu sene mezun oldum obp puanım 331 ve terchilerimde hep obp puanımdan düşük puanları yazdım yaşım falan her şey öncelik tutuyor ama hiçbir yere yerleşemedim lütfen yardımcı olurmusunuz nedeni nedir acaba

 27. hocam merhaba ben 2016 inşaat teknolojisi mezunu teknik lise öğrencisiyim puanım 361 bu sene ilk tercih hakkımda yerleşemedim 9a yakın tercih yaptım hepsini de iş sağlığı ve güvenliğiydi kendi şehrimin üni. yazdım yani adanayı sonra metep dışı dahil niğde felan yerleri de yazdım ama yerleşemedim sizce neden dünden beri çok üzgünüm

 28. Hocam il tercihte yerlesemedim kendi ilimide yazmıştım oysa ki ek tercihte yine yazssam kendi ilimi gelir mi okul turum 3 ve ilk tercihte yazdıklarımızı ikinci tercihte yazmamıza gerek varmi

 29. hocam sınavsız geçiş hakkımı kullandım obp puanım 356 sıralamaya da bakarak yaptım genellikle puanımın altındaydı hepsi fakat benden puanı düşük doğum ayı büyük filan kişiler yerleşirken ben açıkta kaldım ve ek tercih hakkımı kullanabilirim öyle değil mi?

 30. Şimdi benim okulumun ismi 2015-2016 yılında değişti “mesleki ve teknik anadolu lisesi” oldu. Diplomamda ise “Anadolu Ticaret Meslek Lisesi öğrenimini 2015-2016 öğretim yılında başarı ile tamamladığından bu diplomayı almayı hak kazanmıştır” yazıyor. şimdi benim okul türüm ne?

 31. Hocam endüstri meslek lisesi elektronik 2016 mezunuyum sınavsız geçiş için tercihte bulundum iş sağlığı ve güvenliği bölümüne obp puanım 313 ama açıkta kaldım 1998 doğumluyum bu arada illerin okul öncelikleri nerede yazıyor hocam

 32. Merhaba hocam, OBP 317. 1998 doğumluyum. Bilgisayar Programcılığı bölümü için başvurdum ancak yerleşemedim. Ama tüm tercihlerimin puanları benden düşük. METEB içi dışı doğum tarihi vs her şeye dikkat ettik. Şimdi de açıklanan sayısal verilere bakıyoruz taban puanları benim puanımdan düşük ve doğum tarihi olarak da benden büyük. Aynı lisede daha düşük puanlı ve benden büyük arkadaşlarım yerleşti. Örneğin 3.sıradaki tercihim olan Samsun Ondokuzmayıs üniversitesi 295,55 puan ve 15.09.1997 ile kapatmış bu yerleştirmede ve METEB dışı. Benim puanımda 317 doğum tarihim 21.09.1998 ve İstanbuldayım. Nasıl olur da yerleşemem diye araştırıyorum tüm öncelikleri vs. düşünüyorum ama aklıma yatmıyor bir türlü. 11 tercihimin yaklaşık 6 sı böyle ve beni almamışlar. Lütfen bir bilgi verir misiniz neyi gözden kaçırıyoruz ? Ek yerleştirmede ne yapmamız gerekir ? Şimdiden teşekkürler.

 33. hocam ben 2012 meslek lisesi mezunuyum ben sınava kayıtımı yaptırken sadace ygsye girmek isitiyorumu işeretlemiştim ama girdim 145 puan aldım barajı gecemedim ve tercih yaptım yerleşemedim ben ek tercihlerde tercih yapsam yerleşebilirmiyim bana yerleşebilirsin diyolar ama?
  sınavsız geçiş yapmak istiyorum

 34. hocam ben bu yıl meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kendi memleketimdeki okulu yazdım ama gelmedi. elektrik elektronik bölümünde okudum kendi bölümüm ile ilgili bütün bölümleri yazdım ama tutmadı ne yapmam gerekiyor? bu yıl nasıl üniversteye gidebilirim?

 35. Bu yılki sağlık lisesi anestezi bölümü mezunuyum puanım 401 ancak kendi şehrim dahil olmak üzere hicbir yere yerleşemedim kendi puanımın çok altı olan üniversiteleri bile yazdım hatta açıkta kalmamak için geçiş hakkım olan ve düşük puanla alım yapan odyometri bölümünü bile yazdım ama yine de açıkta kaldım! NEDEN??

 36. Merhaba kolay gelsin, ben geçen yıl Anadolu Teknik Lisesinden mezun oldum. Ama geçiş hakkımı kullanmadım bir tercihte bulunmadım. Bu yılda 4 yıllık gelen yerler ankara dışıydı ve dondurma olayı olacağı için kendi şehrimde geçiş hakkımı kullanayım dedim. Bir yere yerleşemedim. Ek tercihte tekrar aynı yerleri yazıp yerleşme imkanım var mı sizce? 96’lıyım ama geçen yıl mezun oldum 1 yıl sınıf tekrarım vardı

 37. hocam ben 4 yıllık bölümler yazdım. Son 3 kısımada direk geçişime uygun yerleri yazdım diploma notum 66,13 ama giremedim geçesen sene obp puanı 290la almış bu sene oraya giremedim.
  66,13*5 = 330 hocam nasıl giremem şuan açıkta kaldım. Ne yapmam lazım ek tercihlerden girebilir miyim ?

  • Öncelikle sınavsız geçişte puandan önce okul türü, METEB önceliğine bakıldığını yüzlerce defa yazmışımdır. Belki sizinde okul türünüz tutmuyor olabilir. Tüm bunlar uygunsa bu yıl puanlar yükselmiş demektir. Ek kontenjan kılavuzu yayınlandığında görecez. Eylül’ün ilk haftası yayınlanır.

 38. Merhabalar,
  İstanbul ‘da ticaret meslek lisesinden bu dönem mezun oldum. Bölümüm ulaştırma ve lojistik. OBP puanım 390 olmasına rağmen tercihlerde benden daha düşük olan kişiler yerleşmiş ben yerleşememişim. Bunun nedeni nedir? Tercihlerim aşağıdadır:

  1 Tercih 105650678 Bk. 49 İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ/Teknik Bilimler Meslek Y.O./Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri
  2. Tercih 202551225 Bk. 3, 45, 49 İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ/Meslek Yüksekokulu/Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Tam Burslu)
  3 Tercih 105650484 Bk. 46 İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ/Sosyal Bilimler Meslek Y.O./Dış Ticaret
  4 Tercih 105650518 Bk. 46 İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ/Sosyal Bilimler Meslek Y.O./Bankacılık ve Sigortacılık
  5 Tercih 105650527 Bk. 46 İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ/Sosyal Bilimler Meslek Y.O./Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
  6 Tercih 107250376 – MARMARA ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)/Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu/Bankacılık ve Sigortacılık
  7 Tercih 107250385 – MARMARA ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL)/Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu/Muhasebe ve Vergi Uygulamaları

 39. merhaba hocam ben bu yıl imam hatip lisesi açıköğretimden mezun oldum sınavsız geçiş hakkımla iki yıllık ilahyat açiköğretim tercih yaptım ama gelmedi 75 doğumlu olduğum için mi acaba bi de ek tercihlere başvurabilirmyım şansım var mı?

 40. Hocam ben 2015 mezunuyum imam hatibten geçen senede sınavsız ilahiyata geçemedim bu senede zaten iki okul var ek tercih hakkım olurmu olursa ne yapmam lazım ilahiyat okuyabilmem için

 41. Hocam ben meslek lisesi mezunuyum. 2014 mezunuyum bu yıl sınavsız geçise başvurdum ama gelmedi . Bu konularda kimse bana pek bilgi vermedi tercih listeme ilk önce 4 yıllık ları yazdım daha sona da sımavsız gecis hakkımı yazdım direk meşek yüksek okulu 2 yıllık Malatya yazdım acaba sınavsız geçiş için farklı birseymi yazılıyor bi aciklarmisiniz

 42. merhabalar hocam, obp puanım 324 sınavsız geçişle basvuru yaptım fakat ek tercihlere kaldım. ek tercihleri yaparken nelere dikkat etmeliyiz kesın tutası ıcın ve siz yardımcı olabılır mısın tercih yaparken çalıstıgınız kurum varsa gelebilme şansımız var mı? mezuniyet yılım geçen sene

  • Dikkat edeceğiniz şey; yerleştirme öncelikleri sizin yerleştirme önceliklerinize uyan programları tercih etmek. Ek tercih kılavuzu yayınlandığında yeni yerleştirme sonuçlarını dikkatli incelemeniz lazım. (Eylül 1-10’u arasında yayınlanır.)

  • Yerleştirme öncelik kriterlerini iyi anlamanız gerekiyor. Mesela bu yılki tercihlerinizin yerleştirme öncelikleri hiçbiri 15 ile başlamamalıydı. Buna dikkat ettiniz mi? Siz eski mezunların yerleşebildiği prog. başvurabileceğinizden 14, 13 yada daha küçük değerle başlayan yerleri yazmalıydınız. Tabi onun dışında okul türü sizinki ile aynı olan ve METEB bölgesi siz uyan bölümleri tercih etmeliydiniz.

 43. Merhaba hocam ben bu sene elektrik mezunuyum .sınavsız geçiş olarak şehirimdeki 2 okulun kendi bölümüme ait tercihleri yaptım hepsini genede yerleşemedim yerleştirme önceliklerinde bi anlamı kalmadı. ne yapmam gerekiyor ek tercihlerdede açıkta kalırmıyım.

  • Kendi ilinizde okul türü önceliğine takılmışsınızdır. Anadolu teknik yada teknik liseler öncelikli. 1 ay içinde ek yerleştirme kılavuzu yayınlanacak. Orada bu seneki yerleştirme önceliklerini görüp ona göre tercih yapmalısınız.

 44. Merhaba, ben mesleki teknik anadolu lisesi mezunuyum bölümüm Bilişim teknolojileri bu yıl tercih yaptım sınavsız geçiş fakat hiç bir üniversiteye yerleşemedim ne yapmam gerekiyor?

 45. Sınavsız geçişle Anadolu üniversitesi ilahiyat ön lisan yazdım ama yerleşemedim.
  imam hatip mezunuyum 88 doğumluyum.Kriterler çok mu sıkı kontenjan mı az. ek yerleştirme de şansım olur mu.

 46. Merhaba. Ben sağlık meslek lisesi mezunuyum paramedik istiyorum tercihimi yaptım eğer bana gelmezse ek tercihte yine yazmayı düşünüyorum ama şöyle bir durum var paramedik boy ve kiloya bakıyor benim ek tercihte tutmazsa boy kilom açıktamı kalırım yoksa, ek tercihimdeki diğer bölümlerden birisi gelirmi??

  • Boy kilo şartı size baştan belirtiliyor. Yerleşseniz dahi bu şartlar olmuyorsa kayıt olamazsınız deniyor. Belki alırlar gibi bir algı hayal kırıklığına neden olmasın. Yerleşirseniz ek tercih hakkınız da olmayacak….

 47. Merhaba. Ben Yiyecek İçecek hizmetleri mezunuyum ve gıda teknolojsine sınavsız geçiş hakkımı kullandım. Obp puanım 365. Bandırma 17 Eylül Üniversitesini tercih yaptım obp puanı 338 sizce gelir mi? Birde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesini aynı şekilde onunda puanı 369 lütfen yardımcı olur musunuz?

  • Bandırma sadece “3” anadolu meslek lisesi ve METEB İÇİ olarak alıyor. 2.öğretim meslek mezunu ve METEB DIŞI’ndan da alıyor.
   18 Mart Bayramiç “2” meslek lisesi, METEB İÇİ alıyor. Biga MYO “3” anadolu meslek mezunlarını alıyor. Buna göre durumunuzu yorumlayın.

 48. Hocam meraba ben bu sene meslek.liseaimden mezun oldum.Okuduğum bolum cocuk gelisimi. Sinavsiz gecis adi altinda obp puanimla 2 yillik cocuk gelisimi bolumlerine tercih yaptim. Bulunduğum ilde bu bolumun 2 yilligi mevcut değil ve en yakin ili yazdim tercihlerimin ilk sıralarına. İlk siraya yazdigim okulun tum ozelliklerine uyuyor puanimde okulum aldigi puandan 20 puan yuksek fakat gecen yilin icin metep ici yaziyor. Yerleşme şansım hiç yokmu ?

 49. hocam merhaba ben 2015 mezunuyum obp 310 ticaret meslek lisesi mezunuyum ilk tercih de yazdığım yerin 2013,2,D,96 önceliği bu sizce yerleşme şansım var mıdır buraya ?

 50. Hocam ben İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu mezunuyum. ATT bölümünü bitirdim.kendi bölümümde 2 yıllık bölüm okumak istiyorum.YGS2 PUANIM 272.9.Puanlara baktığımda birçok yer tutuyor ama sıralamam 440.000 larda.Sıralama olarak gelmiyor.OBEB puanım 380.Mersin mezunuyum.Bir yardımcı olabilirmisiniz.Nereye gidebilirim.

 51. Hocam merhaba ben andaolu denizcilik mesklek lisesi bu yıl mezunuyum. Okulun rehberlik hocasuna sorduğumda Sınavsız geçişte okuk türü 4 olan bir okula 4,3,2,1 olan okullan da başvurabiliyor, OBP en yüksek girebilirsin dedi. Ama siz böyle bir şansınız olamaz olamaz demişsinşz yardımcı olabilirmisiniz?
  Hocam birde rehberlik hocamız meteb içi alan okul sadece bulunduğu şehirden, meteb dılı olan okul ise ilk önce bulundupu şehir den eğer kontenjan dolmazsa dışardan alıyor dedi bu ne kadar doğru? Şimdiden teşekkürler ederim hocam

  • Hocanız yanlış biliyor. Mantıklı düşünün. Bir önceki yıl 4 ATL mezunları ile dolan bir bölüme 2’ler nasıl girsin.
   Puan önemli olsa ilk sıraya OBP puanı yazılırdı. Ama önce mezuniyet yılı, ardından okul türü sonra METEB ondan sonra OBP yazılıyor.
   Okul türü 4 ATL olana sadece 4 olanlar girebilir.
   Okul türü 3 olana 4 ve 3 olanlar.
   Okul türü 2 olana 4,3,2 olanlar.

   Rehber hocanızın dediği aynen doğru.

 52. merhaba hocam ben çocuk gelişiminden bu sene mezunum.sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam. şehir dışına gitmek istiyorum ve tercihlerimi ona göre sıraladım. okul türüm 2 .bazı üniversitelerinde okul türü 2 ama içerden alıyor buna girme şansım hiç yok mu?

  • Maalesef yok. Aynı şey benim okulumdaki öğrenciler için de geçerli. Okul türü 2,D olanlarında OBP puanları çok yüksek olduğundan şansları düşük. Bende açıkta kalmamaları için son tercihlerine açıköğretim yazdırıyorum.

 53. İyigünler hocam tercih listesinde örnek veriyorum 5 tercih yaptım ama sınavsız geçişe göre degil ygs sıralamama öncelik verdim

  sorum ise diyelimki önce sınavsız geçiş hakkıma göre bakacaklar 1. tercih tutmuyor 2.tercihime sınavsız geçişle yerleşebiliyorsam ilk tercihimi pas geçip 2. tercihimemi yerleştirirler, yoksa ilk tercihimde sınavsız geçiş hakkım tutmuyor, ama ygs sıralamam tutuyorsa ilk tercihime ygs sıralamam ile yerleştirirlermi

  benim sıralamam 1 milyon tüm tercihlerimi 1.300.000 ile kapatan yerleri yazdım

 54. Merhaba hocam. Bu sene sınavsız geçiş ile yerleşmek istiyorum. Bilişim teknolojileri bölümunu okudum. Okul turum 2. İlk sıraya Aksaray üniversitesi meslek yüksekokulunu yazmak istiyorum ancak öncelik 15,3,İ,97 şeklinde. Bende ankarada yaşıyorum. Geçen yıl kontenjan 30 kişiymis. 13 kişi aksaraydan geriye kalan 17 kişi ise diğer illerden. En dusuk obp ile yerleşen ise geçen yıl 309 muş. Benimkisi ise 377 gelme şansı var mıdır hocam yardımci olursanız sevinirim?

 55. iyi akşamlar hocam.ben anadolu sağlık meslek lisesi 2014 mezunuyum. ilk ve acil yardım için tercih yapmak istiyorum. ygs ye girdim. ygs puanım üniversite için yeterli fakat ben tercih yaptığım zaman beni sınavsız geçiş puanımla mı yoksa ygs puanımla mı yerleştirecek. bir de yerleştirme öncelikleri (örn: 15,2,D,94) sadece sınavsız geçiş için mi geçerli yoksa ygs içinde mi geçerli

 56. Merhaba Hocam,
  Ben Meteb İçi Bir Okula Gitmek İstiyorum Puanımda Yetiyor Ama Yazarsam Beni Alır Mı Benim Puanım 440 Meteb İçi 400 Puan Olan Öğrenci Mi Girer Ben Mi Girerim Okulda 390 Puan Tam Olarak Meteb İçi Dışı Farkı Ne Acaba ?
  Acil Cevap Bekliyorum Teşekkür Ederim.

 57. Ygs puanimi yeterli bulmadigim icin obp ile yerlesmek istiyorum ama sistem beni hangi puanimdan yerlestirecek onu bilmedigim icin kafam karisik. Sinav formunu doldururken ygs ile tercih yapmak istyorum kutucugunu isaretlettirmislerdi daha sinava girmeden. “Bu zaten iki puani da kapsar, iki kutucugu birden isaretlemenize gerek yok” demislerdi. Ama su an ysg puanim gecerli sayilir da acikta kalirim diye korkuyorum. Tercih listemde sinavsiz gecis yapmak istedigim nasil anlasilir? Okulda soylendigi gibi iki turlu de puanim sistemde gorunur mu?

  • Alanınızla ilgili tercihleriniz önce sınavsız geçiş tercihi olarak değerlendirilir yerleşemezseniz YGS kontenjanı için YGS puanı ile değerlendirilirsiniz. Yalnız şunu da unutmayın sınavsız geçişte OBP den önce, mezuniyet yılına, okul türüne,meteb önceliğine bakılır. Onlardan sonra OBP’ye bakılır.

 58. Hocam merhaba.

  Ben 2015 ATL Elektrik Elektronik mezunuyum. Obp puanim 355. Bursa’da okudum ve Uludag Universitesi Is Sagligi ve Guvenligini tercih etmek istiyorum. Atlasdan baktigimda 2014de mezun olup sinasiz gecenler olmus. Son giren kisi 311 ile girmis. Benim buraya girme sansim nedir ? Acikta kalir miyim ? Tesekkurler.

 59. Hocam izmir atl gida teknolojisi bolumunden bu sene mezun oldum sinavsiz gecis hakkimi kullanip ege meslek yuksek okulu gida teknolojisi bolumune tercih yapicam tutma imkani ne kadar benim obp 365 ege ise 312 ile acmis.
  Birde tercih sirasinda birinci siradan silip ikinci siraya yazarsam tutma imkani azalir mi??

  • İlk Sorunuzu cevapladım tekrar sormuşsunuz. Sıralama sizin istek sıranızı belirler şansınızı artırıp azaltmaz. Puanı yada yerleştirme öncelikleri düşük olan biri 1.sıraya siz 24.sıraya da yazsanız öncelik sizde olur.

 60. Hocam 2016 İzmir atl gıda teknolojisi bölümü mezunuyum sınavsız geçiş ile sadece ege meslek yüksek okulunu yazıcam. Benim obp’em 365 tutma imkanı nedir?
  Birde sınavsız geçişle bi üniversiteyi kazanınca seneye obp puanımız yarıya düşer mi?

 61. meslek lisesi mezunuyum lysyden iyi kötü puan aldım lysden tercih yapıpta herhangi bir üniye gidemessem sınavsız geçiş hakkımı aynı yıl kullana bilirmiyim ?????????????

 62. Merhaba Hocam. Ben Sivas Cumhuriyet Üniversitesi çağrı merkezi bölümünü yazmak istiyorum. Ama meteb içi mi yoksa meteb dışı mi olduğunu ogrenemedim. Eğer meteb içi ise dışarıdan öğrenci hiç mi almayacaklar 🙁 yoksa hem geçiş için hem ygs için ayrı ayrı kontenjanlar mi var ? Lütfen yardımcı olur musunuz hocam tercih yapacağım da

 63. iyi gunler hocam.ben teknik lise eletrik elektronik 2015 mezunyum.meteb icinden olan iskendurun kon11trol ve otomasyonu dusunuyorum .en son 15.2 d 97 ile almis.yerlesme sansım var mi.yok atlastan baktıgımda 6 kisi 2014 mezununu almıs nasil oluyor

  • Evet dediğiniz gibi görünüyor. kesin bilmemekle birlikte şöyle yorumlayabilirim. YGS kontenjanı dolmazsa kalan kontenjan sınavsız geçiş kontenjanına aktarılıyor. Bu nedenle YGS kontenjanına sınavsız geçişle yerleşen son öğrenciler eski mezunlar olabilir. Ama biz kılavuzda sınavsız geçiş kontenjanına son yerleşen öğrencinin önceliklerini görüyoruz. Umarım anlatabilmişimdir.

 64. Hocam merhaba ben akdeniz üniversitesine yeni açılan paramedik bölümünü yazmayı düşünüyorum ama kkttc uyruklu yazıyor bu bi sıkıntı yaratır mı sizce

 65. Hocam klavuzda tablo 3ve 4 var. 3de önlisanslar var geçişler 4de ise 4 yıllıklar varda ben önlisans yazıcam ilk önce ama ygs ile tercih yapıcam 2 yıllık onların kodları yazmıyor nerden bulcam

 66. Başvuru kılavuzunda ve tercih kılavuzunda açık olarak yazılmıştır. Programa başvuran adaylar koşulları kabul etmiş sayılır. Burada yerleşse dahi belirtilen şartları taşımayan adaylar kayıt yaptıramayacaktır der. Bile bile tercih edip kazansanız dahi alınmayacaksınız.

 67. Merhaba Hocam denizli bekilli yuksek meslek okulu halkla ilişkiler ve tanıtımı bölümü ygs4 ile alıyor gecen sene 1.367.506 kapatmıs benim ise ygs4 1.287.674 sizce bu sene kesin yerleşebilirmiyim?

  • METEB İÇİ zaten önceliklidir kontenjan dolmadığı için METEB DIŞI’ndan da alıyor demektir. Ama okul türü önceliğine bakın. Siz normal meslek liseli iseniz kodunuz 2 dir. tercih edeceğiniz programda 3 yazıyorsa anadolu mezunları öncelikli yerleşiyor demektir.

 68. Merhaba Hocam ben endrüstri meslek meznuyum ygs4 ile tercih yapcam halkla ilişkiler ve tanıtımı manısa kula yuksek meslek okulunda en küçük puan 214 en büyük puan 318 benimde ygs4 235 sizce yerleşme şansım varmı?

 69. Hocam ben sağlık melek lisesi 2016 mezunuyum diploma puanım 76.58 ,obp382.900,Ygs1 puanım 301.41961 başarı sıralamam 353213 odyometri bölümü istiyorum ygs puanımla yerleşebilirmiyim yoksa meteb dışı yerleşme şansım varmı yardımcı olurmusunuz.

 70. Hocam merhaba ben endrüstri meslekten mezun oldum bu sene manisa kula yuksek meslek okulunda halkla iliskiler ve tanitimi var kontenjani 101 en dusuk puani 214 en yuksek puani 318 benimde 235 sizce yerlesme sansim varmidir? Tercih edebilirmiyim?

 71. Merhaba hocam;

  Anadolu meslek lisesi motorlu araçlar teknolojisi mezunuyum. Bu sene mezun oldum. İstediğim bölümlerin yanında meteb içi yazıyor. Ama ben o şehirde değilim gelme ihtimali var mıdır? Puanım yetiyor. Teşekkür ederim. 🙂

 72. hocam 2015 maol mezunuyum 95 dogumluyum ygs 1 puanım 217 sıralamam 1011827 okul puanım ise 337 meteb dışı olarak aşagıdaki okullardan birine ygs ile veya sınavsız geçiş olarak yerleşebiliriyim web tasarım programlama mezunuyum (bilgisayar programcılıgı)

  kütahya — 12,3,d,94 i.ö sıralaması 1351379

  bilecik — 14,2,d,95 i.ö sıralaması 1361583

  kütahya — 13,2,d,91 i.ö sıralaması 1391016

  denizli — 15,2,d,95 i.ö sıralaması 1247718

  açıkta kalma ihtimali varmı birde ösym klavuzunda örnek veriyorum 50 kişilik kontenjanın 25 i sınavsız geçiş 25 i ygs ile yerleşildigini gösteriyor ygs ile yerleşenler için yerleştirme öncelikleri dikkate almak gerekiyormu sınavsız geçişte yerleştirme önceliklerinden dolayı ilk 25 lik kontenjana yerleşemessem kalan 25 lik kontenjana ygs ile yerleşebilirmiyim

  • Mezuniyet yılı en önemli önceliktir. Bu nedenle 2015 yani 15’ten eski mezunlardan alan programlara zaten garanti yerleşiyorsunuz. Denizli içinde yerleştirme öncelikleriniz uyuyor. Sınavsız geçişle yerleşeceğinizi düşünüyorum ama dediğiniz gibi yerleşemezseniz bile YGS kontenjanından yerleşirsiniz. YGS’de yerleştirme önceliklerine bakılmaz.

 73. merhaba hocam bu yıl mezun oldum ve 2 yıllık grafik tasarım bölümü okumak istiyorum bilişim bölümü mezunuyum ortalamam 69.21 ygs: 280 şehir dışı istiyorum özellikle Uludağ üni ben şimdi obp puanımla mı yerleşeceğim yoksa ygs ile mi bir fikrim yok lütfen yardım edin 🙁

 74. merhaba 2015 mezunuyum geçen sene ilk tercihim gelmedi. ek tercih yaptım istemediğim bölümdü gittim ama boydan kaybettim. bu yıl tekrar sınava girdim ygs ve lys toplamı 242 puan obp 300 sınavsız geçiş hakkım var bir çok bölüme yerleşirmiyim.

 75. Ben bu sene ygs sınavına girdim ama 2 yıllık sınavsız geçiş yapmayı düşünüyorum. Bu yaptığım tercihle bir yere yerleşemezsem seneye okuldan bana gelen puan kesilirmi?

 76. Merhaba hocam harita-kadastro bölümünden bu sene mezun oldum okul türüm 2 obp puanım 349 Trakya Üni. Harita-Kadastro gecen sene 1.öğretim 15-2-d-344 2. Öğretim 93-2-d-303 ile almıştır benim sizce girme ihtimalin nedir?

 77. Hocam benim ameliyathane hizmetlerine sınavsız geçiş hakkım var ilimde olmadı için il dışı tercih yapacgm Şanlıurfa yazmak istiyorum ama yerleştirme öncelgi il içi ve okul turu 2 obpp si ise 448 benim okul turum 3 opb 386 girebilme şansım nedir ?

 78. Hocam merhabalar.ben 2015 yılı Endüstri meslek lisesli programı elektrık elektronık teknolojısı bolumu mezunuyum.ygs den en yuksek puanım 135 ve obp ise 273,9000.o sene yerlesemedım.bu sene ne yapmamı onerırsınız..hıc bır bılgım yok benı bılgılendırırmısnız.rica ediyorum hocam.

 79. Hocam bu yıl sınavsız gecişle yerleşirsem eğer seneye ygsye girip tercih yaptığımda okuldan gelen puan yarıya düşecek mi yoksa sınavsız geçişle yaptığım için düşmez mi

 80. Hocam izmir istiyorum ankarada yaşıyorum okul türüm 2 ve izmir genelde metep içi alıyor ya dışında olduğumuz halde içi yazsak ne oluyor? Ayrıyetten bergama kampüsüne girme oranı daha mı fazla

 81. Merhaba Hocam ben ygs4 ile tercih yapcam büro yönetimi kırşehirde en küçük puan 212 en büyük puan 278 benimde 235 ygs puanı alırken en küçük puanamı yoksa en büyük puanamı bakılıyor?

 82. Bilgisayar programcılığı 2yıllık geçiş yapmak istiyorum ege ünisine obp puanım 445 ve anadolu teknik 2016 mezunuyum yerleşirmiyim? Fakat genelde şehiriçi alıyor ben ankaradan tercih yapıcam

 83. Merhaba hocam aslında puanının ötürü biraz yazmaya çekindim ama yinede sorucam. Ben meslek lisesinden bu sene mezun oldum çocuk gelişiminden ve sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam İstanbul dışı istiyorum çünkü istanbuldaki çoçuk gelişimi olan okulların hepsi özel YÖK atlas sitesinden baktığımda göre obp puanım ise 320 sizce İstanbul dışına yerleşebilme şansım var mı bu konuda çok endişeliyim açıkta kalmaktan korkuyorum. Karabük Üniversitesi ni çok istiyorum şansım var mıdır hocam. Şimdiden teşekkürler…

 84. Hocam merhaba. Ben meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum 2016 kılavuz baktığımda meteb dışı olan yerler Anadolu istiyor benin okul kodum olan unvv ise meteb içi mecbur yazacağım çünkü önümde seçenek yok . Meteb içinin gelme ihtimali varmıdır acaba 🙁

 85. 2012 anadolu sağlık meslek lisesinden mezun oldum bu sene tercih yapacağımm yerleşememe açıkta kalma ihtimalim var mı daha önce hiç geçiş hakkı yapmadım hatta tercih de bile bulunmadım. bilgilendirmenize ightiyacım var saygılar.

 86. Hocam merhaba sağlık meslek mezunuyum benim obp 408 ygs2 de 296 paramedik yazcam bu puanlardan hangisiyle tercih yapsam mantıklı olur ve hangisiyle bir yere yerleşme ihtimallim daha yüksek meteb dışına gidebilir miyim bu puanla veya meteb içi gelir mi bulunduğum il meteb dışı çünkü

 87. Hocam ben bu yıl anadolu lisesinden mezun okdum ygs2 sıralamam 176 000 hemşirelikte sınırdayım gelmeme ihtimali yüksek bu yüzden hemşirelikten sonra anestezi ve att bölümlerini yazmak.istiyorum bi yrde okumuştum artık sınavsız geçişle alan önlisans bölümlerine ygs ile alan kontenjanlatda eklenmiş doğru mu sizce girermiyim?

 88. Merabalar hocam. Tercih yaparken hem geçiş hakkımızı hemde ygs puanla tercihimizi aynı anda kullananilirmiyiz. Hem kendi bölümümden hemde puanla gelcek başka bölüm yazabilirmiyiz teşekkür ederimm şimdiden

 89. ben bilgisi olan birisinden birşey sormak istiyorum ben geçen sene sınavsız geçişle yerleşme yaptım ve kaydımı dondurdum.bu sene besyo mülakatlarına giricem ve ”yerleşme durumu ne?” diye yazıyor.Sorduğum herkes sen hayır yazıcaksın sınavsız geçiş yerleştin puanla yerleşmedin diyorlar bilgisi olan biri varsa açıklabilirse çok sevinirim.teşekkürler

 90. İyi geceler hocam bir sorum olacaktı Mesleki ve teknik ortaögretim kurumlarının vermiş oldugu kendi bölümlerinin devamı niteliginde sınavsız geçiş hakkı ek puanın tekrar geri gelmesiyle birlikte sınavsız geçiş hakkının kalkacagı söyleniyor son günlerde yıllar öncede aynı şey söylensede kalkacak olması kafam çok karışık hocam kalkacak mı sınavsız geçiş hakkı birde sorum hocam diyelim ögrenci mesleki okula kayıt yaptırdıktan bir sene sonra sınavsız geçiş kalktı diyelim bu ögrencinin hakkı korunmuş olurmu sınavsız geçiş hakkı kalkarsa acaba nasıl bir sistem gelir baraj puan şartı mı koyarlar acaba vereceginiz degerli bilgiler için çok teşekkür ederim hocam hayırlı ramazanlar…

  • Önümüzdeki yıldan itibaren sınavsız geçişin olmama ihtimali her zamankinden daha yüksek bir ihtimal. Yani sınavsız geçiş 2017’den itibaren yok. Meslek lisesine önceden kaydolmuş öğrencilerin sınavsız geçiş hakkı olmayacak. Barajı geçenlere kendi bölümlerini tercih etmeleri durumunda ekstra puan verilerek avantaj sağlanmış olacak.

 91. Hocam merhaba bir sorum olacaktı ben ilk ve acil yardım okumak istiyorum mesela ornek vereyim yalovada bu bölümün başında 2015,3, İ,97 yazıyor ama yok atlas diye bir site var orada tabloda yerleşenlerin mezuniyet yillari var 1kisi 2014 de ve 2kiside 2013 de sınavsız geçişle yerleşmiş o nasıl oluyor puanın ne kadar yüksek olsasa öncelik yeni mezunlarin degil mi ve normalde siz de gördünüz başında i yazıyor yani metep içi ama yine tabloda yerleşenlerin geldikleri illere bakınca 28 kişi dışardan gelmiş biraz bilgi verir misiniz Rica etsem ?

  • Atlastan incelerken önce bende şaşırdım. Sonra “Sınavsız Geçiş Kontenjanına Yerleşen Son Kişinin *” kısmındaki *’a ait açıklamayı okuyunca anladım. (Sınavsız Geçiş ile Sınavsız Geçiş Kontenjanından daha fazla adayın yerleşebileceği unutulmamalıdır.)Sınavsız geçiş kontenjanı 30 kişi imiş ve sınavsız geçiş kontenjanına yerleşen son öğrencinin yerleştirme öncelikleri 2015,3, İ,97. Ancak YGS kontenjanından 8 kişi yerleştikten sonra açık kalan 12 kişi de sınavsız geçişle alınmış. Ancak bunlar sınavsız geçiş kontenjanı olarak değerlendirilmediğinden 2013 ve 2014 mezunu olarak yerleşenler olmuş. Diğer sorunuza gelince okul türü önceliği METEB önceliğinden önce gelir. Belirttiğim sınavsız geçiş kontenjanı dışında kalan YGS kontenjanına sınavsız geçişle yerleşenlerden dolayı böyle bir durum oluşmuş. Sayenizde bende öğrenmiş oldum 🙂 Umarım size de anlatabilmişimdir.

 92. Selamun aleykum
  Oğlum bu yıl ATT olarak mezun olacak yatay geçiş dusunuyoruz ilde 90 öğrenci var kontenjan 36 geçen sene obp 401 kapatmış metep içi benim sorum şu obp yatay geçiş te katsayı ile çarpma varmı yoksa sadece 5 le capma mi var biİzim puan ortalama 77

 93. benim kardeşim geçen sene çocuk gelişimi bölümünden mezun oldu sınavsız geçiş için tercih ettiğimiz okullarda boş kontenjan kaldığı halde yerleştirilmemişti ek tercihlerde boş kontenjan görünüyordu ve arkadaşının okul puanı kendisininkinden düşük olmasından rağmen yerleşmiş.

 94. selam ben osmaniye sağlık meslekte okuyorum obp yerleşme puanım 415 ygs2 puanım 297 civarında okul ikincisiyim bu yıl mezun oluyorum osmaniyede paramedik yani ilk ve acil yardım bölümü yok bende diğer üniversiteleri yazmak durumundayım mesela ıspartayı yazmayı düşünüyorum sınavsız geçiş ile geçen sene 405 ile almış ikiside sizce gelme ihtimali var mı cevaplayın lütfenn

 95. merhaba ben adıyamandan yazıyorum kız meslek lisesinden sınavsız geçiş düşünüyorum ve diploma puanım 500 üzerinden 394 ve Antalya sosyal hizmet istiyorum sizce gelir mi çünkü sosyal hizmet olan her yeri yazarsam gelme umudu var mı şimdiden tşk ederim

  • Umut etmek güzel şey ama bir de gerçekler var. Akdeniz gündüz yani 1.öğretim yerleştirme önceliklerinde okul türü “3” yani Anadolu kız meslek mezunlarını alıyor ve OBP tabanı 422, 2.öğretim kız meslek alıyor fakat il dışından almıyor OBP puanı 443,55.

 96. hocam öncelıkle tesekkurler malesef bana sınavsız geçişin kalktıgını söylemişlerdi bu tuzağa düştüm 2014 yılında büro yönetimi bölümü ticaret meslek lisesi mezunuyum 96 doğumluyum ağız ve diş sağlıgına geçiş yapabiliyorum OBP 345 şansım nedir hocam bu tercihlerde lütfen iyi bir şeyler söyleyin. teşekkürler

 97. Anladım hocam ssagolunda benim buraya girme şansım varmı
  Muglada oturuyorum yaşlı bakimda okul turum teknik lise (3) obp 385 Yalova ilk ve acil yardım gelebilme ihtimali varmi

  • Okul türü 3 METEB İÇİ olanlarla kontenjan dolmuş. Buna göre yok. Ama 24 tercih hakkınız olduğundan tercihleriniz arasında göstermeniz mantıklı olur. METEB İÇİ ile dolmazsa dışardan alacağı 1-2 öğrenciden biri olabilirsiniz.

 98. Hocam merhaba benim size bir sorum olacaktı şimdi yök.atlas diye bir site var orda sınavsız ggeçişle ilgili bilgiler var işte hangi üniversite kkac opb le falan aalıyor metep içimi disimi gibi bilgiler var oornegn yalova ilk ve acil yardımın başında metep i yazıyor ama sitede sşöyle bir uygulamada var sınavsız ggecisle yerleşenlerin hangi illerden ggeldigi falan yazıyor girdigimde 28 kişi ddışardan almış ama neden mmetep içi yaziyor

  • Yalova son yerleşen öğrencinin yerleştirme öncelikleri 2015,3,METEB İÇİ, 338,85000, 29.05.1997 okul türü 4 yani Anadolu Teknik Lise olan 2 öğrenci il dışından yerleşmiş. Biri Isparta Yalvaç ATL, diğeri İstanbul Bayrampaşa İnönü ATL. İlk yerleşen bu 2 öğrenciden sonra okul türü 3 yani Anadolu Sağlık Meslek Lisesi olanlar Yalova içinden yerleşmiş. Bende sizin dediğiniz yerde yerleşenlerin okul türü ve okulları kısmından baktım.

 99. Merhaba…
  Ben çocuk gelişimi mezunuyum.Bu sene aöf çocuk gelişimi önlisans 1.sınıfta okuyorum.Sınavsız geçiş hakkımı kullanarak sosyal hizmetler okuyablirmiyim…
  Teşekkürler

 100. hocam meraba ben 4. sınıf sağlık meslek lisesi att bölümünde okuyorum atanma şansım az galiba alımlar azmış bu yüzden direk geçişle paramedikliğe geçiş yapmak istiyorum fakat özel sağlık meslekler o kadar fazlaki 75 obs puanım var bu puanla ankara içinde veya dışıda sınavsız geçiş hakkımla paramedikliği kazanabilir miyim ? bide özel sağlık meslekleriyle devletler sağlık meslek liselerinin sıavsız geçiş hakkı aynı mı yanı özellerden önce devlet okullarının öncelik hakkı var mı ?

  • O kadar çok soru varki programları ben sizin yerinize inceleyemem. Şu sayfadan kendiniz bakınız. Özellerle devlet okulları arasında fark yok. Öncelik sıralamasında Anadolu mezunları öncelikli bunun dışında METEB önceliğinden dolayı o ilden mezun olanlar öncelikli. Sonra OBP bakılıyor.

 101. Hocam sınavsız geçiş koşulları bu sene değişmiş sanırım okulda herkesin sınavsız geçiş hakkı olmuyormuş diploma notuna göre okulun %60ı sınavsız geçiş hakkına sahip oluyormuş doğrumudur acaba?

  • Herkesin sınavsız geçiş hakkı var. Tercihe bulunduğunuz okul kontenjanının %60’ı sınavsız geçiş öğrencilerine ayrılıyor, %40’ı YGS puanlılara. Yoksa sizin mezun olan öğrencilerin %60’ı demek değil bu.

 102. Hocam merhaba,

  YGS’den barajı geçer isek, 2 yıllık bolumlere tercıh yaptıgımızda ılk sınavsız gecıs (OBP) puanımızla mı yerleşiriz yoksa ygsden aldığımız puan ıle mı yerleşiriz? bir de lys girme gibi bi zorunluluğumuz var mıdır hocam barajı gecer isek?

 103. Hocam merhaba ben ticaret meslek lisesinde okuyorum bu sene mezun olcam YGS den umudum yok o yüzden sınavsız geçiş Hakkımı kullanmak istiyorum istediğim bölüm sivil havacılık çok rağbet gören bir bölüm obp puanım da düşük 295 puan İstanbul’da oturuyorum ve Burdaki özel okulların %75 bursuna yetiyo yerleşme olasılığım nedir hiç tanınmadık okulları mı yazmalıyım en başa yoksa başkalarının istediği kadar benim de çok istediğim tanınan bilinen okulları mı yazmalıyım yerleşmem için öneriniz nedir teşekkürler

  • Şu sayfada 2.tablo yerleştirme önceliklerini gösteriyor. Gördüğüm kadarı ile dediğiniz gibi %75 burslu programlara yerleşebiliyorsunuz. Önce çok istediğiniz ama yerleşme şansınızın düşük olduğu daha sonra yerleşme şansınızın yüksek olduğu programları tercih listenize eklemeniz mantıklı olacaktır.

 104. Hocam merhaba ben bu sene mesleki anadolu teknik lisesinden bilişim bölümünden mezun olucam sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ve istanbulda okumak istiyorum ayrıca istanbulda oturuyorum. Kendi şehrimde bir devlet üniversitesine yerleşebilirmiyim birde şöyle bir dezavantajım var bir sene sınıf tekrarı yaptım yani yaşıtlarımdan bir sene bir geç mezun olucam bilgilendirerseniz sevinirim.

 105. meraba ben 2013 güzellik ve saç bakm hizmetlerinden mezun oldum tıbbi ve aromatik bitkilere geçmek istiyorum sınavsız geçişimi kullandım gelme olasılığı varmı ?

 106. Hocam merhaba bir sorum olacaktı meslek liselerine alan içi 2yilliklara ek puan kalktimi yanı ben hasta ve yasli bakım okuyorum 2 yıllık geçiş hakkı olarak ilk ve acil yardım var ama bbulundugum ilde bu bbölüm olmadı için diger illerde il dışından almadigi iiçin ygs puanimla gitmek istiyorum yanlız ek puan ggelirmi

 107. Merhaba hocam benim de bir sorum olacaktı.2011 ticaret meslek lisesi mezunuyum.Bu sene sınava girerek alan dışı olarak sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum.Elektronörofizyoloji radyoloji gibi bölümleri çok istiyorum.Acaba gelme ihtimali var mı?

 108. Hocam merhabalar , 2015 meslek lisesi mezunuyum açık öğretim okumak istiyorum sınavsız geçişle hangi açıköğretim bölümlerine yerleşebilirim ? Yardımcı olursanız çok sevinirim . Yerleşme olasığım düşük müdür ? Sağolun şimdiden

 109. Hocam bir sorum daha olacaktı bu sene 1998 liler mezun oluyor bende bu snee mezun olucam ama dogum tarihin 1997 sınavsız geciste sorun olurmu ama mezuniyet ttarihim 2016 olucak bu sene yani sadece doğum tarihim 1997

 110. Hocam sınavsız geçişte il ilk başta kendi ilini aalıyorya bboşta kontenjan kkalırsa diger illerden de alıyor ya peki bu iller illaki yyakın iller mi olmak zorunda yanı alım yakın ilden mi başlıyor yoksa bununla bir aalakasi yokmu

 111. Hocam merhaba ben kızteknik meslek lisesinde hasta ve yasli bbakım son sınıfogrensiyim okul turum teknik lise (3) obp 385 konya ameliyathane hizmetlerine sınavsız ggeçiş yapmak istiyorum meteb disindab alıyormuş en son kkişiyi 382 ortalama ile aalmış ve teknik lise aalmış en son sizce girebilme şansımvarmi

  • Önce her zaman METEB İÇİ alır ama mezuniyet yılı 2016 olan METEB dışı mezuniyet yılı daha eski olan METEB içinden önce yerleşir. OBP puanınız isterse 500 olsun mezuniyet yılı 2016, 2015 yada 2014 olup OBP’si 250 olan bir öğrenci bile sizden önceliklidir.

  • Pardon şimdi baktım. Yerleştirme öncelikleri şu şekilde 2015,2,METEB DIŞI,337.45000, 07.07.1976
   Buna göre Siirt Eren Ün. Çocuk Gelişimi (Uzaktan Öğretim) bölümünün zaten son mezunlarla kontenjanı dolmuş. Şansınızı deneyebilirsiniz ama bu değerlere göre durum bu.

 112. hocam merhaba ben 2013 çocuk gelişimi mezunuyum bu bitliste yaşiyorum bitlis eren üniversitesinde çocuk gelişimi uzaktan eğitim bölümü açıldi ben sinavada başvurdum yuksek puan alamazsam kendi memleketimde sinavsiz geçişle uzaktan eğitim okuyacam sizce yerleşme durumum nee olur

 113. 2016 yılı yani bu yıl anadolu sağlık meslek lisesinden mezun olacağım.İstanbulda okuyorum ancak Akdeniz üniversitesine geçiş yapmak istiyorum.Obp puanlarında METEB İÇİ puan yazıyor.herkesin kendi ilinde öncelikli olduğunu biliyorum ama meteb içi yazan puanları tercih edemiyor muyum? illa meteb dışı puan bölümü mü olmak zorunda?

 114. Hocam ben bu sene mesleki acik ogretim lisesi cocuk gelisiminden mezun olucam sinavsiz gecis hakkimi kullanarak yine aciktan cocuk gelisimi okumak istiyorum ama osys aday basvuru formunu nasil doldurucam ben istanbulda oturuyorum meetep ilim icin hangi kodu yazicam bilmiyorum yardimci olurmusunuz

 115. MERHABA
  2015 MEZUNUYUM İŞLETME 2 YILLIK BOLUMU OLAN Bİ ÜNİVERSİTEDE GECEN SENE 2005 METEB DIŞI ALMIŞ BENI ALMA OLASILIGI COKMU DUSUK HOCAM OPB 370Dİ. SADECE FIKRINIZI SORUYORUM TECRUBENİZE DAYANARAK HOCAM. TESEKKURLER

 116. Hocam tekrardan merhaba evet oturdugum ili yazmamısim kusura bakmayin
  Hocam ben muglada oturuyorum okulumun adı anadolu tekniki ve kiz meslek lisesi hasta ve yasli hizmetleri son sinifim. Sinavsiz gecisle ilk ve acil yardim yada ameliyathane hizmetlerinlerine gitmek istiyorum fakat oturdugum ilde yanliz ca iki bolum var tibbi labaratuar bide tibbi sekreter ben bunlari istemiyorum sizce gelme istimali yuksek mi sehir disi yazarsam onceliklere baktim ama ilk ve acil yardimin cogu meteb ici oncelikli yazmis sadece iö sehir disi aliyor oraya bari girme ihtimali yuksekmi ortalamam da asagi yukari 77 falan ?

 117. Hocam merhaba ben hasta ve yasi hizmetleri okuyorum teknik lise okuyorum sinavsiz gecis yapmak istedigim bolumlerin hicbirisi oturdugum ilde yok sadece bir bolum var diploma notumda asagi yukari 75 76 il disi tercih yapsam acikta kalirmiyim ? Bilgi verirmisinz tesskuler simdiden

  • Okuduğum yerde yok demişsiniz, okuduğunuz yerin neresi olduğunu bile yazmamışsınız. Sınavsız geçiş olarak düşündüğünüz bölüm yok.Zaten puanla ben bakmıyorum. Şu sayfada ön lisans programlarının listesinden istediğiniz bölüm adına tıklayarak sayfadaki ilk değil 2.tablodan bölümün yerleştirme önceliklerini inceleyiniz.

 118. Hocam iznilizle bir sorum daha olacaktı, ben anadolu teknik yada teknik lisesi değilim . Düz meslek lisesiyim okul türüm nedir? Meslek lisesi olarak özel üniversitelere(burslu,%75,%50 gibi) yerleşme şansım var mı ?
  Teşekkürler

 119. Merhaba hocam kız meslek lisesi # yaşlı bakım bölümü # meslek grubundayım daha sene sonu puanım belli değil ama şuan obp :360 diploma notum:72 diyaliz bölümüne sınavsız geçişle geçmek istiyorum. Yaşadığım ilde 2 yıllık diyaliz yok mecbur il dışı yazacağım. Civar iller ise meteb içi alıyor , bu şartlar altında benim sadece meteb dışı olan bir üniversiteye yazmam gerekiyor doğrumudur ? ve meslek lisesi grubu olduğum için üniversiteye girme şansım var mı ? Devlet üniversitesi yada özel Tam burslu,%75 burs ,%50 burs gibi ?

 120. Hocam merhaba,

  2015 yılı muhasebe mezunuyum, sınavsız geçiş tercihimi kullandım üniversite çıktı fakat kaydımı iptal ettirdim.Bu yıl sınavsız geçiş tercih hakkım var mıdır? yardımcı olursanız cok sevinirim

 121. Hocam kolay gelsin. Diğer sorunuzda açıklamıştınız ama belki bu konuda bir fikriniz vardır. Bir kaç kişiden duyduğum kadarıyla pmyo ya başvuru yaptığınız zaman üniversite tercihlerinde bulunamıyosun deniliyodu. Bence böyle bişey yok çünkü alakası yok. Yinede emin olmak için size danışmak istedim çok teşekkür ederim..

 122. Hocam merhabalar Allah kolaylık versin. Sorum şu, 2015 de liseden mezun oldum. Polislik sınavına girmek istiyorum. Fakat pmyo sayfasında aydınlatıcı bilgilere yer verilmemiş pek fazla. En yakın polis alımları ne zamandır ve önümüzdeki ygs sınavının sonucuna göre mi pmyo seçmeleri yapılacak. Bu arada meslek lisesi mezunuyum bu beni etkiler mi? Çok teşekkür ederim…

 123. Merhabalar.
  Sorum şu; sınavsız geçişteki tercihlerimden hiç bir yere gidemedim. Bu ikinci senem hazırlanıyorum. Ama bu sefer geçiş yerine ygs puanımla bir yere gitmek istiyorum. diploma notumu nasıl kullanabilirim ve ygs-3 puan türü için bir senelik kaybım dezavantaj olur mu. Bu arada sınavsız geçişteki puan türüm ygs-6 idi.
  diploma notum 77. ve gitmek istediğim bölüm önlisans.

  çok çok çok teşekkürler…

  • Alan dışı bölüm için tercih yaptığınızda hangi puan türünden alıyorsa ona göre değerlendirilir. Sınavsız geçiş bölümünüz olan bölüme tercih yaparsanız önce sınavsız geçişle değerlendirir yerleşemezseniz YGS kontenjanı için puanınız ile değerlendirilir. Alan dışı tercihinizde YGS puanınıza 77*5*0,12= 46,2 ekleyebilirsiniz.

 124. 2014-2015 dönemi meznunuyum. sınavsız geçişle de hiç bi yere gidemedim.anadolu meslek mezunuyum muhasebe bölümü muhasebe ve vergi uygulamalarını tercih etmiştim. ama tercih kılavuzuna sadece dört yer yazdım. sorum şu bu sene de sınavsız geçiş hakkım var mı ve ygs de diploma notum bi işe yarıyo mu

  • 2016 yılında da sınavsız geçiş hakkınız devam ediyor. Yalnız öncelik son mezunların olduğundan tercih ettiğiniz programların önceki mezunlardan alıyor olmasına dikkat edin. YGS puanı ile tercih yaptığınızda diploma notunuz*5*0,12 kadar ek puan alırsınız.

 125. hocam merhaba
  ben teknik lise 12.sınıf öğrencisiyim, odyomedri sınavsız geciş istiyorum fakat kendi şehrimde yok bu bölüm diğer şehirleri yazsam gelme ihtimali ne olur ???

 126. hocam 2015 mezunuyum ilk sene başvurmadım seneye kullanmak istiyorum geçiş hakkımı.ticaret meslek lisesi muhasebe finasnman öğrencisiyim. Seçeceğim bölüm için verilen ek puan düşermi bide geçen Sene yerleşen öğrenciler gibi yerleşe bilirmiyim

 127. Hocam benim sormak istediğim şey şu. Diploma notum 76 Obp kaç olur? Kendi alanımda ders seçersem 0.18 ile mi çarpılır? Mimar sinan üni. Mimari restorasyon istiyorum sizce yerleşebilirmiyim? 96 doğumluyum/bu yıl mezun oldum/anadolu teknik lisesinden mezun oldum.
  Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler iyi bayramlar

 128. selamün aleyküm hocam öncelikle kolay gelsin yurt başvuruları ve burs ve öğrenim kredisi başvuruları ne zaman başlayacak ek yerleştirmeden yerleşenler için kolay gelsin

 129. Hocam sağlık meslek lisesi henşirelik çılışlıyım paramedik bölümüne puanım tutmuyor OBP ile yani ygs ye çalışıp gitmek istiyorum ama ygs kontenjanında meteb şartı varmı obp var da ygs kontenjanları için varmı

 130. S.a Hocam Okul oncesi mezunuyum diploma puanim 69.71 direk gecis hakkimi kullandim OBP puanim 343 ilk tercihde yerlesemedim ek tercihdede yerlesemedim nedendir ? baska sansimiz Varmi Acaba

 131. mrb hocam ben saglık meslek lısesı mezunuyum ılk tercıhte 2 yer yazdım gelmedı ek tercıhte 23 tane yazdım gene gelmedı obp 361 dıploma notum 73 ve baktım yazdıgım unı lerın puanı örn. 330 benımkının altında ve geene gelmedı dıger kurallarda uyuyor yok mezunıyet yılı yok dogum tarıhı vs ıste hepsı uyuyor ama neden gelmedı sınır oldum :[

 132. Merhaba
  2002 normal lise mezunuyum bu yıl aöf okumak için sınava girdim 180 barajını geçtim ilk tercihimde yerleşemedim adaleti ve sosyal hizmetleri yazmıştım.tekrar ek tercih yaptım bu kez iki yıllık çocuk gelişimi ve adaleti yazdım yine yerleşemedim.bu bölümlere yerleşmek için 140 barajını geçmek yeterli olmuyormuydu neden yerleşememiş olabilirim acaba?

 133. iyi günler hocam.Ben bişeyi merak ediyorum ben 2014 çocuk gelişimi mezunuyum ilk senemde tercih yapmadım busene yaptım ve ilkinde yerleşemedim ek tercihlerde ilk sırada tercih ettigim ondokuz mayıs üniversitesi geldi ve sınavsız geçiş hakkım oldugu halde sonuçta ygs puanıyla yerleştigimi gördüm.Ve yerleştigim puan ek puan olmamış haliydi bu beni şaşırttı kendi dalımdan ek olarak puan gelmesi gerekmezmiydi.Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinicem.

 134. Merhabalar..

  Hocam benim bir sorum olucakdi ben 2014 Şişli endüstri meslek lisesi mezunuyum ve o sene tercih yaptim ama yerlesmedim. Bu senede geçiş hakkım olduğu icin tekrardan tercih yaptım (kendi bolumume) hep istanbuldaki devlet universitelerine tercih yaptim ve tercih tutmadı ek tercihe kaldım oda tutmadi. Benim diplom notum 61. İstanbulda yaşıyorum. Neden ek tercihde yerlesemedim onu ogrenmek istiyorum.

 135. Hocam merhaba. Sınavsız geçiş hakkımı kullandım ilk tercihlerde yerleşemdim ek tercihlere girdim yine yerleşemedim puanım 291 diploma notum 53 birkaç yerden bilgi aldım 291 puana uygun yerleri tercih yap dedi bende yaptıgım halde yersemedim nedeni nedir ?

 136. hocam merhaba..

  Ben 2014 teknik meslek / Bilişim mezunuyum.
  OBP:305
  Ek tercihlerde En son (PAZARLAMA 230,83007 15,3,İ,97) ALMIŞ. Kontejanları 5 kişilik yer kalmış bu sene geçiş hakkımı Kullansam gelme İhtimali Var mıdır?

 137. 1978 doğumluyum 96 imam hatip lisesi mezunuyum mgs önceliğim 2 sınavsız geçiş yaptım yerleşemedim ek tercih yapacağım ancak tablo 3A göre anadolu üniversitesi önlisans açıköğretim ilahiyat en son mezuniyet yılı 2013 mgs öncelik 2 doğum tarihi 1992 olanı yerleştirmiş.Ben bu taboya göre ek yerleştirme yapmalı mıyım? Ek yerleştirme ile yerleşebilir miyim? aşağıdaki linte 3A tablonun linki. Teşekkürler.
  http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2015/OSYS/OSYS2015YerlestirmeMinMaxTablo-323072015.pdf

 138. hocam ben bu sene mesleki açık liseden mezun oldum 95 doğumluyum diploma notum 59.95 obp ise 299.95 elektrik elektronik teknolojisi mezunuyum ilk tercihte bi yere yerleşemedim şimdide şansımı denemek istiyorum kırıkkale grafik tasaraım seçtim en son 95 280 obp ile kapatmış sizce yerleşme şansım nedir

 139. ben hasta ve yaslı bakım bolumu mezunuyum dıploma puanım 76.52 sınavsız gecışlerımı kullanmak ıstıyorunm 1 tercıhte gelmedı ıteıgım bolum 2 tercıhte gelebılır mı

 140. ben 2013 bilişim teknolojileri anadolu meslek lisesi mezunuyum OBP puanım 375 ilk tercihlerde bilgisayar programcılığına yerleşemedim ek tercihler de yerleşme şansım nedir?

 141. İyi günler hocam benim obp 340.5 ilk tercihde yerleştirilemedim ek tercihde ise şim kandıra myo yazdım koşuları 15.2.d.97 puan ise 353.750 bos montejyan sayısı 7 2015 yılı mezunuyum ticaret meslek lisesi ek tercih sınavsız geçişte açıkta kalırmıyım?

 142. iyi günler hocam kılavuz yayınlandı ben 2012 mezunuyum 2015 mezunu alan bir yere yerleşme ihtimalim var mı ve 15,2,i,95 nedir ve en son 2013 mezunu alan yere daha cok yerleşme imkanım mı var 2012 mezunu olduğum için bana en yakın yerler neresi olur onu bır açıklarmısınız

  • Tabi ki 2015 le dolan yere yerleşme şansınız yok. 15 kontenjanın 2015 mezunları ile dolduğunu gösteriyor. 2 okul türü meslek lisesi mezunlarını aldığını, İ sadece kendi ilinden aldığını, 95 son yerleşen öğrencinin doğum tarihinin 1995 olduğunu. Yerleştirme önceliği 11 yada daha küçük yıl değeri ile başlayan yerleri tercih etmelisiniz.

 143. Hocam merhaba.. Ek yerlestirme de sinavsiz gecis yapacagim obp puanim 300 benim istedigim yer 354 puanla almiş 2 kisi bos kontenjan var sizce onu 1. Tercihime yazayim mi yoksa ölü tercih mi olur ?

 144. Ben imam hatip lisesinden mezun oldum. Sınavsı geçiş AÖ ilahiyata geçiş yapmak istedim. Açıköğretim sınavsız kontenjansız olsa bile tercihime yazmıştım. Ek yerleştirmede tekrar tercih yapabiliyormuyum.
  Acil yanıt lütfen :(((

 145. Hocam kılavuzlar ne zaman yayınlanacak yayınlanır da acaba link veirrmisinz nerde bukucami bilmiyorum osym sayfası çok karışık meşgul ediyoruz kusurumuza bakmayın hocam .

 146. hocam iyi günler ben bu sene meslek lssinden mezun oldum tercih yaparken sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım ve yazdığım bölümlerde olmadı ektercihlerde sınavsız geçiş hakkımı kullana bilirmiyim ve yerleşme olaslığım düşükmü şimdiden teşekkür ederim

 147. Merhaba hocam. Şimdi ben geçen senenin ATL mezunuyum, alan içi tercih düşünmüyordum ilk tercihlerde sağlık bölümleri yazdım ama çıkmadı. Bari ek tercihten sınavsız geçişimi kullanayım dedim a geçen yıl mezunuyum zor mu yerleşmem? diploma puanım 348 oluyor ya yerleşemezsem diye korkuyorum

 148. Hocam bu sene mesleki açık liseden mezun oldum tercih yaptım ve 5. Tercihim olan bölüm geldi (sınavsız geçiş değil )ben bu bölüme gitmek istemiyorum sınavsız geçiş hakkım hala varmı ?
  Seneye yerleşme şansım nedir hocam ?

 149. Hocam size sormak için girdim sorcak başka kimse yok çünkü bu ek kontenjanlara nerde kayıt yapıyoruz ve 10lirayi nereye yatiricaz internette hangi siteden girip yapılıyor nasıl oluyo bilmiyorum googleden baktım bulamadım yardımcı olur musunuz

 150. merhaba hocam ben bu sene 12 ye geçtim yaşadığım şehirde mezun olacağım bölüm yok istediğim okullara puanın yetiyor ama bu sene hep meteb içi almış sadece 1-2 tane meteb dışı alan okul var onlara da gitmeyi istemiyorum hocam şimdi illa ki meteb dışı alan yeri mi tercih etmem gerekiyor? Bu çok moral bozucu başka hiç mi alternatif yok ne olur yardımcı olun hocam. Bu arada bölümüm anestezi

 151. Hocam ben acik ogretim ilahyata sgk ile yerlestim. 2015 imam hatip mezunuyum. Ama ben sgk icin ayri bir basvuru yapmamstm simdi seneye bir daha hazrlnrsam benmde puanimda dusme olmaz degil mi ? Simdiden tesekkrler…

 152. Selamun aleykum hocam .ben 2012 yılında imam hatip lisesinde mezun oldum bu yıl sınavsız geçiş tercihlerimi verdim yerleşemedim ilahiyat ônlisansa ek yerleştirmede yerleşme şansım var mi .

  • Tercihleriniz arasında 103470821 EGE ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)/Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu/Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon (İÖ)
   olduğundan emin misiniz? Eğer öyle ise dediğiniz gibi 06,2,D,88 337,50 yerleşmeniz gerekirdi.

 153. merhaba hocam ben 1998 Metal işleri mezunuyum ygs sınavına girdim baraj puanı nı tutturamadım ama sınavsız geçiş hakkımıda işaretlemiştim tercihlerimi yaptım ama yüksekokul yerleştiremedim diye ÖSYM sonuçlandı ne yapmam gerekiyor ek tercihlerde yardımcı olursanız sevinirim hocam birde ek tercihler ne zaman açıklanıyor yapıyoruz biz?

 154. Hocam son bir sorum daha olacak 2 puan türüyle kapatan ege üniversitesi engelli bakım ve rehabilitasyon(iö) a da yerlesemedim (meteb disi 337 puanla kapatmis dogum yılı 15.05.1998)
  Verdiginiz bilgiler icin teşekkür ederim.

 155. Hocam ben 2015 imam hatip lisesi mezunuyum. Bu sene açık öğretim ilahyata yerleştim. yerleşme türüm sgk. bu sene için hem açık öğretime kayıt yaptırıp hem de seneye bir daha hazırlanmak istiyorum puanım da düşme olur mu? cevap için şimdiden teşekkürler..:)

 156. Hocam bursa ziraat teknik ve tarim meslek lisesi mezunuyum. 29.01.1997 doğumluyum. Obp puanim 365 uludağ üniversitesi tibbi laboratuar teknikleri bolumunu tercihime yazdim ancak yerlesemedim.(msg önceliği: 3 meteb iç ve 328 puanla kapatmış dogum tarihi 12.07.1997 )

 157. Merhaba hocam ben bu yıl kız meslek lisesi cocuk gelsim bolumünden mezun oldum okul puanima gore tercih yaptm ama bi yere yerleşemedim 325 puanım araştırma yapıyorum ama birşey bulamadım yardımcı olurmsnz

 158. hocam bu zamana kadar luzumlu yada luzumsuz soruları yanıtladıgınız icin tesekkür ediyorum sayenizde yararlı bilgiler edindim ve tekrar sayenizde aöf’e kayıt olabilcem fakat söyle bir sorunum var ek tercihlerde herhangi bir yüksekögretim programa yerlestirildigim zaman kayıt olmaya gittigim de kayıdın ardından hemen ögrenci belgesi alabilirmiyim veriyorlarmı tek sorunum bunun yanıtı 🙂

 159. Hocam İyi günler merhaba TABLO-3 Merkezi Yerleştirme İle Öğrenci Alan Yükseköğretim Önlisans Programları Adlı Vermiş Olduğunuz Kılavuzda
  Örneğin Okulun Biri En Son Öğrenciyi 15.3.İ.97 İle Almış Ek Tercihte Yerleştirme Önceliği Değişicekmi yani metep önceliği değişebilirmi
  46 kişilik kontenjanı metep içi ile ilk tercihte dolduran bi okulun 7 kişilik kontenjanla bölüm açtığını varsayalım 1.tercihte metep içi aldığı için ek tercihte yine metep içimi alır hocam yoksa metep dışı alma ihtimalide varmıdır
  hocam ikinci ve son sorum
  ( en son giren öğrencinin ) obp puanı 350 olan bi okulun obp puanı 320 ye düşebilirmi

  Hocam Vaktinizi Aldım Özür Dilerim Ama Bu Konu Çok Önemli Bi Konu Ben Ve Benim Gibi Bu Konu Hakkında Bilgi Sahibi Olmayan Arkadaşlarımız için bi açıklama yaparsanız çok yararlı olucağına inanıyorum

  Şimdiden Çok teşekkürler .

 160. Hocam bu kadar yogunlugunuz arasında biraz fazla olucak ama sormadan duramıcam ek tercihler de bir programa yerlestigim zaman 2.üniversite aöf icin basvuru yaptıgım da yerlestigim programı iptal edersem aöf iptal olurmu yada aöf benim basvurumu nasıl onaylıyor yani kayıt yaptırmam gerekiyormu yerlestigim programa hicbir bilgim yok size danısmak istedim bilginiz varsa detaylı anlatırsanız cok sevinirim hocam 🙂

 161. Hocam obp puanim 300 giyim uretim teknolojisi okudum 97 dogumluyum fakat ilk yerlesmede bir yere yerlesemedim sinavsiz gecis ile ek yerlestirmelerde yerlesebilirmiyim puanlar boyle mi kalicak yoksa degisecek mi birde fazla bos kontenjan varsa puani yuksek bile olsa oraya yerlesebilirmiyim

  • Yerleşememe nedeninizi yukarıda genel olarak görebilirsiniz. 2015 Tablo-3A yerleştirme sonuçlarına şu sayfadan bakabilirsiniz. Ek yerleştirmede boş kalan kontenjanlara göre yine sizin yerleştirme öncelikleriniz örtüşüyorsa yerleşebilirsiniz. Okul türü, METEB durumu ve OBP mutlaka dikkate almalısınız.

 162. Hocam, ben yerleştim ancak İkinci Öğretimi seçmediğim için pişman oldum. Nasıl bir çözüm uygulayabilirim? Aynı bölüm aynı üniversitede? Yardımcı olabilir misiniz? Şuan birinci öğretime yerleştim. İkinci öğretim istiyorum. Cevabınızı bekliyorum.

 163. Alper Hocam,
  Verdiğiniz değerli bilgiler ve en gereksiz soruları bile sabırla yanıtladığınız için çok teşekkürler. Allah razı olsun. Ek yerleştirme kılavuzunun Ağustos ayında yayınlanacağı haber kaynaklarından verilmiş. Bazı cevaplarınızda Eylül yazmışsınız sonra sorun olmasın diye haber vermek istedim. Bir de Ek yerleştirme kılavuzu yayınlanınca tercihler konusunda yön gösterecek bir yazı yazar mısınız sitenize? Bir yerde link vermişsiniz ama link ana sayfaya yönlendiriyor. Çok teşekkürler.

 164. BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ TİCARET MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM MEZUNUYUM OBP 420
  TERCİHİMİ
  İLK SIRALARA SAĞLIK BÖLÜMLERİ YAZDIM (YGS PUANIMLA)
  SONLARA SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIM OLAN BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI YAZDIM GELECEĞİNDEN EMİNDİM DOKUZ EYLÜL 330 LA FALAN ALMIŞ OBYLİ NEDEN GELMEDİ HOCAM ACABA YGS PUANI OLAN ŞEYLERİ YAZIP SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMI KAYBETTİM Mİ Kİ ? ÖYLE BİRŞEY VAR MI TEK DOKUZ EYLÜL BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI YAZSAYDIM GELİR MİYDİ BUNDAN ŞÜPHELİYİM 330 LA ALMIŞLAR OBPSİ OLANLARIN BENİM 420 ALMADILAR ÖNCELİKLERDE TUTUYOR…BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM

  • İyi de yerleştirme önceliklerinde sadece OBP puanına bakıyorsunuz. 2015 4 METEB İÇİ 332,50000 18.03.1997 “4” kodu sadece Anadolu Teknik Lise mezunlarını aldığını gösteriyor. Ben sitemde sınavsız geçiş yerleştirme öncelik sıralamasını binlerce kere verdim. Puan 4.sırada önemli.
   1-Mezuniyet yılı
   2-Okul türü
   3-METEB önceliği
   4-OBP
   5-Doğum Tarihi

 165. Hocam çok teşekkür ederim tam anlmyla neden yerleşemdgmi anldm ek terchleri yaparken nerden bilcem il durumundan ve anadolu meslklilerini önce alıp almadığını ben tercih yaparken böyle bişeyin olduğunu bile bilmyrmdum. görüntü yollayamyrm arkdş Afynkctpe üni. necdet sezer kampüsü mü ne oraya cıkmş neyse hocam onun içinde hyrlsı olsun illaki bi yanlşlk olmştr tercih esnasında ilgilendgnz için cok teşkkr ederim inş ek terchlerde sizden de yardım alarak doğru bi tercih yaparım ve yerleşirim

 166. iyi günler sayfanizla karsilasinca cok memnun kaldim tsk ederim sabirla cvp verdiginiz icin, Ben Selçuklu oztekinler mesleki ve teknik anadolu lisesi 2015 mezunu 97 dogumluyum cocuk gelisimi mezunuyum diploma notum 73.80 OOP 365.65 ilk tercihim konya 1. ve 2. Öğretim di ardindan nevsehir karaman ankara bursa snrasinda a.ö cocuk gelisimi ve tibbi dokumantasyon ve sosyal hizmet yazdim sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istedim ama bana cocuk gelisimi anadolu unv geldi cok cok üzüldüm konya selcuk a neden yerlesemedim

 167. 1.Selçuklu Üni. -Tek.bil.MYO – Gıda teknolojisi
  2.Ayfonkocatepe Üni. – Ayfon MYO – Gıda teknolojisi
  3. Mersin Üni. – Mersin MYO – Gıda teknolojisi
  4. Karamanoğlu MEHMETBEY Üni. -Tek.Bil. MYO -Gıda Tek.
  5.Bandırma Onyedi Eylül Üni. -Bandırma MYO – Gıda Tek.
  6.Ayfonkocatepe Üni. – Ayfon MYO- Aşçılık
  7.Süleyman Demirel Üni. – Isparta MYO – Aşçılık
  8. Selçuk Üni. – Beyşehir Ali Akkanat MYO – Aşçılık
  9. Anadolu Üni. – Eskişehir MYO – Aşçılık
  10. Muğla Sıtkı Koçman Üni. – Muğla MYO – Aşçılık
  tercihlerimi bu şekilde yaptım hocam ben konyaya ve afyona kesin gözle bakarken nolur nolmaz diye aşçlk bile yazarken hiçbirisi olmadı malesef Ek Tercihlerde bunlarda kontenjan olursa yazmalımıyım gene de yoksa daha küçük kıyıda köşede kalmış MYO larını mı yazmalıyım şansım var mı bilmyrm

  • Kimse için bu kadar detaylı inceleme yapmamıştım. Ama net olarak yerleşememe sebebinizi anlamak için yaptım. Yerleşememiş olmanızın nedeni genel olarak Anadolu meslek mezunlarının yada sadece kendi ilinden alan programları tercih etmeniz. Eğer arkadaşınız sizinle aynı okul ve sınıfta ise kesinlikle bu listedeki bir programa yerleşmemiştir. (ya 2.öğretimdir yada başka bir programdır. Yerleştiğine dair sayfanın görüntüsünü gönderirseniz açıklarım.)
   1- 15,3, METEB DIŞI, 395,95 (Sadece anadolu)
   2- 15,3, METEB DIŞI 376,05 (Sadece anadolu)
   3- 15,3, METEB İÇİ, 376,00 (Sadece anadolu)
   4- 15,2, METEB İÇİ 333,00000 (Sadece Karaman il içi)
   5- 15,3,METEB İÇİ, 338,80000 (Sadece Balıkesir ve anadolu)
   6- 15,3,METEB İÇİ,344,15000 (Sadece Afyon ve anadolu)
   7- 15,3, METEB DIŞI,403,55000 (Sadece anadolu)
   8- 15,3, METEB DIŞI, 370,70000 (Sadece anadolu)
   9- 15,3,METEB İÇİ,368,25000 (sadece Eskişehir ve anadolu)
   10- 15,3,METEB İÇİ,375,70000 (sadece Muğla ve anadolu)

 168. Merhaba hocam ben geçen yıl mezunlarından im gecen yil yerlestim ama kayit olamadim bu yil obp puanıyla tercih yaptım yerlesemedim 2tercihlerde yerleşme olasiliğım varmı ve ilk tercihler de neden yerlesemdm tesekkür ederim

 169. Hocam İlk Tercihimde Hiç Bi Yer Tutmadı
  Dershanelere Gittim Yazdığın Üniversiteleri Tekrar Yazma Hakkın Yok Tutsa 1.Tercihinde Zaten Tutardı Dediler Bu Tarafınızca Doğrumu Yani Gerçekten Böyle Bişey Varmı ?
  Hocam Ben
  Tercihlerime Gazi Elektronik Mekatronik Elektrik Enerjisi Ankara Haberleşme Elektronik Biyo Medikal Hacettepe Elektrik Yazdım 3-4-5 Tercihlerime Kırıkkale Haberleşme Elektronik Otomasyon Yazdım Hepsi 1.Öğretim ( Hocam Dershanede Denilene Göre 1.Tercihte giremedin İkincidede Giremezsin Dediler Bu Gerçekten Doğrumu böyle bişey varmı )
  Ek Tercihte Kontenjan ayrılırsa Örneğin Ben Kırıkkale Yazdım Haberleşme Elektronik Otomasyon Yine 1.Tercihteki Gibi Tutma İhtimali Azmı Hocam İkinci Öğretimde Yazsam Sizce En Sonki Giren Öğrencilere Dayanarak Girme Şansımın Olabiliceği Bölüm Hangisi Olabilir

  • adil-kaan Mesajlarınızı aynı isimle yazarsanız takip etmekte zorluk çekmem. Gazi, Ankara, Hacettepe kontenjanı hep ATL yada Teknik Lise mezunları ile dolan programlar. Kırıkkale Haberleşme 15,2 ,METEB İÇİ ,298,65000 20.04.1997 öncelikleri ile almış. (Kırıkkale’de mezun olmuş ve diploma notu 58-60 arasındaki öğrenciler yerleşebilmiş.) Kırıkkale’de mezunsanız yerleşme şansınız olabilir. Ek tercih kontenjan ve yerleştirme öncelikleri açıklandıktan sonra aynı yerlere tercih yaptığınızda tutup tutmayacağı konusunda yorum yapabiliriz.

   • Hocam Kusura Bakmayın Sürekli Yazıp Sizi Bunaltmak İstememiştim
    Ek Tercih Zamanı Sizin yardımınızla TErcih Yapabilirmiyim bana yardımcı olurmusunuz
    Artık Ankara İçinde Pek Şansım Olduğunu Sanmıyorum O Yüzden Ankara İçi Tercih Yazmıycam
    Kırıkkale Haberleşme ELektronik Otomasyon Elektrik Yazıcam 1. Ve 2. Öğretim Bazında
    Ek Tercih Yayınlandığında Kırıkkaleye Bakıp Nere Tutabilir Ona Göre Bakıp Tercihi Yapabilirmiyiz Yardımcı olurmusunuz yerleştirme önceliğim 15.2.D.97 Puanım 332
    Hocam Birde Ek Tercihler Her Yerde 17-21 Ağustos Arası Deniliyor 15 Tl Ücreti varmı 12 tane tercih hakkımız varmış bu doğrumu

 170. Hocam ben bu yıl lise hemşirelik bölümünden mezun oldum. Diploma puanım 86,37 obp 431 , 9 tercih yaptım ama yerleşemedim.Fizyoterapi bölümüne geçiş yapmak istiyodum ama olmadı. Tam olarak nasıl bir yol izlemeliyim .

  • Yukarıda yapılan hatalar ve niçin yerleşememiş olacağınıza dair bilgiler var. Ek tercihlerde yerleştirme önceliklerinize uygun programları inceleyip ona göre tercih yapmalısınız. (Eylül sonuna doğru yayınlanır.)

 171. Kolay gelsin hocam 24.12.1996 doğumluyum obp 380.45000 marmara dış ticaret, istanbul Üniversitesi dış ticaret ve yerlesebilecegim 13 adet tercih yaptım fakat bir yere yerlesemedim obp puani benden daha düşük olan kişiler yerleşmiş bu konuyla ilgili birkaç yere daha soru sordum bana yaşın büyük diye seni ikinci plana atmış olabilirler dediler yaşı küçük olanlara oncelik veriliyomus doğrumu doğruysa ek tercihlerde neylere dikkat etmem gerekiyo şimdiden teşekkür ederim.

  • İstanbul Ün. 15,3,İ 376,80000 14.07.1997
   Marmara Ün. 15,3,İ 366,35000 09.07.1997
   Her ikisinde de okul türü 3 Anadolu olanlar yerleşmiş. Siz normal meslek lisesi mezunu olduğunuzdan yerleşememiş olabilirsiniz. Doğum tarihi en son kriter. Ama okul türü OBP puanından önce gelir. Ek yerleştirme kılavuzu eylül sonu gibi yayınlandığında yerleştirme önceliğini iyi inceleyip okul türü, meteb ve puanı size uygun yerlere tercih yapmalısınız.

 172. hocam bi şekilde size ulaşsam ve ek tercihlerimi yaparken bana yardımcı olsanız çünkü hangi MYO hangi koşllrda alıyo bilmyrm ve blmdgm için kndi puanıma ve okuluma göre terch yapamamşm ki hicbiyere yerleşemedim OBP de düşük deil ve yerlşmk istyrm bana yardmcı olurmsnz

 173. mezun olduğum okul Kız teknik ve meslek lisesi. Yiyecek içecek hizmetleri/ mutfak doğum yılı 10.11.1997 OBP 410 arkadşmla aynı okulda aynı sınfta aynı bölümdeydk son sene okulumuzn adı dgşti Tekniki ve Mesleki Anadolu lisesi oldu ama bizim girişimiz kız meslek olduğu için belki de anadolu değildk okul müdürümüz böyle demşti arkdşm 2. ögretim yazmadı o ilk tercihe balıkesiri 2. ye Afyonu ben 1. ye konyayı 2. ye Afyonu yazdım onun 2. tercihi tuttu hocam afyon benim neden tutmadı yerleşemedim haksızlık değil mi hic bi farklılık yok aramzda

 174. hocam merhaba iyi günler en son size 17 temmuzda bir soru sormustum harita-tapu-kadastro ile ilgili 2.ögretim belki olur demiştiniz ne yazıkki yerlesemedim fakat sunu fark ettim afyonkocatepe üniversitesnde uzaktan ögretim ile ilgili bir program var onuda yazmayı düsünüyorum ama öncelikle bilmedigim icin size sunu sormak istiyorum sınavlar acıkögretim gibi internet aracıgıylamı gerceklesiyor yoksa finallere internet vizelere afyonda mı giricem konuyla ilgili bilginiz varsa ögreneblrmym sizdn hocam.

 175. Merhaba hocam.. 2015 anadolu meslek lisesi çocuk gelisimi mezunuyum. sosyal hizmetler için sınavsız geçis hakkımı kullandım. Fakat yerleşemedim diploma puanım 65 ek tercih ile yerleşmem mümkün olurmu

 176. hocam teşkkr ederim cevaplarnz için. ek tercihlerde sınavsız geciş yaptgmı belirtmem gerkyr mu tercih yaparken direk yazmalımym yoksa 2 yıllk gıda teknolojsi myokullarını sanki tercih yaparken hata yptgımı düşnyrm hocalar dedi senn kesin gelir yetr 10 terch dedlr bnde hep il merkezlerindeki MYO ları yazdm dediğim gibi arkdşm benimle herşeyi aynı yaptı aynı okuldan mezunuz OBP side benden düşük ikmzde aynı koşllrda yaptk o yerlşti ben yerleşemeynce hayl krklğı yaşadım 🙁

  • Başvuru kılavuzunda tüm bilgileriniz sisteme işlendiğinden sizin ayrıca birşey belirtmeniz gerekmiyor. Bölümünüzle ilgili tercihleriniz sınavsız geçiş olarak değerlendirilir. Yalnız şu konuyu netleştirelim. Arkadaşınızla herşeyiniz aynı olup sizin puanınız daha iyi iken onun yerleşip sizin yerleşememe gibi bir durumunuz olamaz. Mutlaka bir yerde farklılık var. Eğer dediğiniz Konya Selçuk Gıda prog. ise sadece Anadolu Meslek Mez. almış. Arkadşınız normal meslek mezunu ise bu programa yerleşmiş olamaz. (İ.Ö.) 2.Öğretim olabilir. Mezun olduğunuz okul adı,türü, bölüm adı, OBP ve doğum tarihi net olarak verir misiniz? Hatta şöyle yapın. aday işlemleri sayfasında eğitim durumu sayfanızın görüntüsünü gönderin.

 177. Konya Selçuklu üni. teknk blmlr MYO -gıda teknolojisi
  ilk terchm 10 tane terch yaptım aşçılığa kadr hic birisi gelmedi 🙁 ek tercihlerde yine aynı yerleri yazsam mı bi yerde okudum yazmayın zaten ilk tercihde glmemş ikncsnde de gelmez diyor ne yapmalıyım sizce sağolsun gittiğim dershndki hocalrda okuldki hoclrsa ilgilenmediler bilgi edinmek için sabah akşam internette araştırıyorum ama hic bişey anlamadım ve ek tercihlerde ne yapmam gerktiğini blmyrm

  • Konya Selçuk Ün. Tek.Bil.MYO Gıda Tek. yerleştirme önceliklerine baktığımızda olay anlaşılıyor.
   Son öğrenci 2015 mezunu , 3 okul türü Anadolu Meslek olan METEB DIŞI öğrencisi 395,95000 OBP puanı ve 24.10.1998 doğum tarihi ile yerleşmiş.Okul türü önceliği METEB ve OBP den önce gelir. Ek yerleştirmelerde boş kontenjanlar açıklanmadan yorum yapamayız. Ama İlk tercihte yerleşemediğiniz bir yere ek yerleştirmede de yerleşemezsiniz tezi yanlış.

 178. hocam ya benim obp 410 ben nasıl oluyoda gidemyrm yaşadgm şehride yazdm başa 97 liym yeni mezunum bi acıklayın lütfen kız meslk lisesi yiyecek içecek hiz. bölümü gıda teknolojisine gcs hakkmda var yerleşemedim ek tercihlerde nasıl bi yol izlemem laxım yardımcı olun lütfen

  • 2015’teki kontenjan uygulamasından kaynaklanıyor olmalı. Bu yıl kontenjan düştüğünden yerleştirme öncelikleri ve OBP puanları da değişti. Bu yüzden yerleşemediniz. Kayıtlar sonunda boş kontenjanlar belli olacak ve yerleştirme öncelikleri ek tercih kılavuzunda gösterilecek. Bunları değerlendirip tekrar tercih yapma hakkınız olacak. Yerleşemediğiniz program hangi okul bölüm?

 179. hocam ben 10 tane tercih yaptm snva grdm brjı gctm ama sınvsz gcs hakkımı kullandm gıda teknolojisini yazdım ama yerleşemedim diplama puanm 82 okl arkdasımınki 75 onunla aynı yaptık terchleri ama onun 2. tercihi geldi benim gelmedi nasıl oluyor ya daha anlamış deilim tercih yaparken mi bi hata yaptım 🙁

 180. OBP 358.0000 diploma 70.94 ek yerledtirmede bari acik ogretim gelme sansimdami yok :((( nolur bana yardim edin alperen bey sosyal hizmetler aciktan veya cocuk gelismi aciktanda gelme sansimdami yok. kiz meslek cikisliyim

 181. 2014 tibbi laboratuvar mezunuyum sinavsiz gecisle yerlesemedim.ek yerlestirmede mutlaka bu yil bir onlisans programina yerlesmem lazim.onerebileceginiz garanti gelebilecek bolumler var mi yardimlur musunuz nolur

 182. Hocam merhaba. Ben açık meslek lisesinden mezunm. Bölümüm cock gelişmi dha diplamyda alamadm bu yıl mezun olcm ins. Ama sınava girdim sınavsız geçiş hakkımı kullandım yerlesemedim ek tercihleri olur mu sizce 95 doğumluyum.

 183. Hocam ben Malatya’dan bilişim teknolojileri bölümü web tasarım alanı 2013 mezunuyum.Bu yıl sınavsız geçiş ile tercih yapıp eğer bir yer gelirse donduracaktım ve bir yıl daha hazırlanmayı planlıyordum…Bilişim mezunlarının tercih edebileceği bilgi güvenliği teknolojisi bölümünü tercihimin ilk sıralarına yazdım zaten bu bölüm 4 ilde var heralde neyse başlangıca samsun çarşamba ticaret borsası myo’nu yazdım ve burası geldi ama yerleştirme türü bölümünde ygsk yazıyor oysaki ben sgk tercihi yapmıştım yani bu şundan oldu heralde bu yılki sınavsız geçiş kontenjanını yüzde altmış, ygs kontenjanını da yüzde 40 yaptıkları için sistem öncelikle şöyle işliyor sen kendi alanını sınavsız geçiş ile tercih etmişsin seni sınavsız geçişle yerleştirmek istiyor ama seni oraya yerleştirememiş ise ygs puanı ile yerleştirmek istiyor tabi ygs sınavına girmişsen bende sınava girdiğim için sınavsız geçiş ile yerleştirilemeyince ygs puanım ile yerleştirilmişim yani gelecek yıl sınava girdiğimde okul puanım yarıya düşecek eminim ki bir çok kişi aynen benim gibi bu konuda mağdur olmuşlardır.Yalnız bazıları ygs sınavına girmeden sadece sınavsız geçiş için ösym’ye başvuru yapıp para yatırıyorlar ya bunlarda bu mağduriyet söz konusu değil çünkü sistem sınavsız geçişle yerleştirmeye çalışıyor ve yerleştiremez ise ygs puanıyla yerleştirmeye çalışmıyor çünkü ygs’ye girmemiş ve bir alt tercihe geçiyor ondada gelmezde bir alt tercihe yani ygs sınavına girmeyipte tercih yapanlar bu yıl daha avantajlılar ama ygs sınavına girip sınavsız geçiş tercihi yapanlar yani bunlardan biriside benim bunlarda dezavantajlılar.Bu konu hakkında bize önceden bir bilgi verilmesi gerekliydi ve madem böyle bir şey söz konusuydu tercih bölümüne sadece sınavsız geçiş yapmak istiyorum diye bir kutucuk yapmalıydılar ve sınavsız geçiş yapmak isteyenler orayı işaretlerdi…

  • Uzun uzun yazmışsınız derdinizi anladım. Ama 2015 tercih kılavuzunda zaten bu durum açıklanmıştı. Ben de Haziran’da şu konuda kılavuzdan alıntı yaparak açıklamıştım. Belki ÖSYM bu konuda sınavsız geçiş öğrencisi olup YGSK yerleşenlere bir ayrıcalık yapabilir. Ocak ayında 2016 ÖSYM kılavuzu yayınlandığında netleşmiş olacak. (Öğrencilerin bu konudaki düşüncelerini ÖSYM’ye iletmeleri etkili olacaktır.)

 184. dogum tarihim 1996 diploma puanin 70. 94 idi. Bu sene aoldan mezun olmustum. Ek yerlestirmede hic bi sansim olmazmi ki:((bu gunden beri agliyorum adıyamani yazdim adiyamanda oturuyorum. Yinede gelmedi 🙁 yardim edin bana NE yapsam gelir

  • Merkezi yerleştirme ile yerleşen adayların kayıt işlemleri tamamlanıp açık olan kontenjanlar ortaya çıkınca ek yerleştirme kılavuzu yayınlanacak. O kılavuza göre tekrar incelemek lazım. Eylül 20’sinden sonra yayınlanır.

 185. Merhaba hocam meslek lisesi mezunuyum tercih yaptım ama gelmedi üstelik kendi bölümüm ve şehrimi yazdım ek tercih şansım var mı yada varsa ne zamana yapabilirim şimdiden teşekkür ederim
  97 doğumluyum bölümüm muhasebe ve vergi uygulamaları şehrim adana

  • Bu yıl kontenjanların %40 ı YGS puanlılara ayrıldığından ve yerleştirme öncelikleriniz uymadığından yerleşemediniz. Ek tercihler merkezi yerleştirme ile yerleşen öğrencilerin kayıtları tamamlandıktan sonra boş kontenjanlar belli olacak o zaman tekrar inceleyerek tercih yapabilirsiniz.

 186. hocam merhaba ben 360 puanla saglik meslek lisesinden bu yil mezun oldum hicbir yere yerlesemedim ama 2. tercihte acik ogretimden bi bolum yazabiliyor muyuz? yasli bakimini yazmak istiyorum bide yazabiliyorsak bittikten sonra dgs ile beslenme diyetetik okumak istiyorum bunu yapabiliyor muyuz orgun egitime gecmek istiyorum beslenme ve diyetetik okurkende yardimci olun lutfen

 187. Merhaba hocam tercihlerinin hiç biri olmadı ek tercihlerini yapicam eyluldemi ağustosta mı olduğunu tam bilmiyorum ve ücret 15 binmis doğru mi ücret aliyolarmi :(( napmam gerekir

 188. Hocam benim eşim teknik lise elektronik mezunu hiç üniversite sınavına girmeden çalışma hayatına atılmak zorunda kaldı ama peşini hiç bırakmadı çok ukumak istiyordu sınava girdi ama kendi bölümü gelmedi başka şehirler çıktı çalıştığı icin ve çocuğumuz olduğu için bir turlu okuyamadı.bizde madem okul olmuyor yerlesemiyorsun uzaktan eğitim varmış onu deneyelim dedik ve kesin gözüyle bakıyordu ama biraz önce baktık ve çok moralimiz bozuldu yine yerlesememisti hayır anlamıyorum okula gitmeyecek sadece sınavlara girmeyecekmi yada bizmi yanlış biliyoruz yada nerede yanlış yapıyoruz. neden olmadı yine.bir açıklama yaparsanız sevinirim.bu arada eşim 94-95 mezunu su anda 40 yasinda
  hocam birde benim eşim mesleğinde çok başarılı ve aranan bir insan sadece bu üniversite diploması olmadığı için meslegini yaparken hakkı olan ücreti alamıyor bunun içinde okuması şart biz nasıl bir yol izlemeliyiz.lütfen yardımcı olur musunuz.

  • Uzaktan eğitim yada açıköğretimde de kontenjan var sonuçta. Mezuniyet yılı yeni olanlar yerleştiğinden kontenjan doluyordur. Mesela Elektrik, İletim Üretim Aöf bile geçen yıl 2000 mezunlarına kadar aldı. Artık bölümlerin YGS kontenjanları var. YGS hazırlanıp biraz iyi bir puan alırsa YGS kontenjanına yerleşme şansı olabilir.

 189. Hocam merhaba bn aöl den mezunum bölümüm hasta ve yaşlı hizmetleri sınavsız geçiş hakkımı kullandım fakat bi yere yerleşemedim ek yerleştirme de sizce neye dikkat etmeliyim ve özel tercih edebilirmiyim dogum yılım 91şimdiden teşekkürler

 190. Hocam

  iyi günler bir sorum olacak , belki alanınızın dışında kalabilir ama siz yinede bi cevaplayın

  hocam hayrına , şimdi hocam bu ek tercihler nasıl oluyor , kalan kontenjanlardan 30 tane yeni

  sil baştan tercih mi yapıyoruz hocam , bir yer çıkmadığı takdirde , az biraz bilgi verirseniz
  sevinirim hocam ha bir de aöf bölümüde yazabiliyormuyuz ek tercihlerde şimdiden sağolun hocam.

 191. hocam elektrik elektronik mezunuyum 2014 de mezun oldum diploma notum 74.82 yani bu demek oluyorki obp 374 ve ben sivil savunma ve itfaiyecilik istiyorum sizce sansım nedir

 192. selamun aleyküm hocam öncelikle kolay gelsin ; ben tercih yapmak istiyorum gitmek istediğim yerin yerleşme ön: 14,2,D,96 bu kriterlerin hepsi bana uygun ygs sitesinde sonra obp puanına bakılıyo diyor obp puanını nerden bilebilirim o öğrencinin

 193. HOCAM SORDUĞUM SORUNUN CEVABINI YORUMLARDA GÖRDÜM 🙂

  ŞİMDİ HOCAM YALNIZ ALANIM DIŞI YGS İLE 2 YILLIK GİTTİĞİM BÖLÜMÜ BİTİRİP TEKRAR SINAVA

  GİRİNCE OKUL PUANI ARADAN 1 YIL GEÇTİĞİ İÇİN TAM OLARAK GELİYOR DEĞİL Mİ , GERÇİ BUNUN

  CEVABINI DA YORUMLARDA GÖRDÜM ANCAK EMİN OLMAK İSTEDİM , SONUÇTA BU TERCİHLER HAYATIMIZI

  ETKİLİYOR K.BAKMAYIN HOCAM SİZİ DE YORUYORUZ.

 194. HOCAM TEKRAR RAHATSIZ EDİYORUM KUSURA BAKMAYIN DA ŞU SORU KAFAMA TAKILDI KALDI

  ŞİMDİ BİZ SINAVSIZ GEÇİŞLE BİR BÖLÜME YERLEŞTİĞİMİZ TAKDİRDE SENEYE TEKRAR SINAVA GİRERSEK

  OKUL PUANIMIZ BİZE YİNE GELİYOR ÖYLE Mİ HOCAM , MESELA 50 İSE 40 DÜŞEREK GELİYOR ,

  NE KADAR DÜŞTÜĞÜNÜN ÖNEMİ YOK ZATEN DE GELİP GELMEMESİ ÖNEMLİ ;>)

 195. Merhaba ben bu sene bilişim bölümü web tasarım dalından mezun oldum 10 tercih yaptim son ikisi de sınavsız geçiş hakkım olduğunu düşündüğüm birde rehber hoca dedi bilgisayar programcılığı yazdım
  son ikisi şu şekilde :
  ege üni. bilgisayar programcılık
  9 eylül bilgisayar prog.

  hic biri olmazsa bu son iki yazdığıma sinavsız yerleştirilme ihtimalim nedir hocam hani yyüksek ihtimal düşük ihtimal diye bir değerlendirebilirseniz açıkta kalmak istemiyorum.

 196. Hocam Ben Muhasebe ve Finansman bölümünden 2 yıllık geçiş yapmak istiyorum ÖSym bize 30 tercih hakkı sunmuş bunların sıra düzeni önemli midir? yani ilkine veya sondakine yazmış olmam mesala ben x üniversitesine gitmek istiyorum o x üniversitesini başamı yazmam gerekli sona yazarsam tutma ihtimali yokmu ?

  2-) bide hocam bize 30 tercih hakkı sunmuşlar ben 30 tane hakkımıda kullanırsam sikinti olurmu bi sakincası varmı. Kaç tercih yapmamı önerirsiniz?