Sınavsız Geçiş Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazımıza oy verir misiniz?

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere tanınan Sınavsız Geçiş hakkı hiç şüphe yok ki meslek lisesi mezunlarına yüksek öğrenime yerleşirken büyük bir avantaj sağlıyor. Ancak sınavsız geçiş tercihinde bulunurken öğrenciler, yaptıkları basit hatalar nedeniyle bazen kendilerini hiç bir bölüme yerleşememiş bulabiliyorlar. Sınavsız Geçiş öncelikleri konumuzda belirttiğimiz öncelik kriterlerini de inceleyerek tercih işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenlere bir göz atalım,

1-Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.

Örneğin; 2016 YGS başvurusunda bulunmuş adaylar içerisinde, mezuniyet tarihi 2016 olan adayların önceliği olacaktır.

2-Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise, Anadolu Meslek LisesiMeslek Lisesi, çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.

Örneğin; Kocaeli Üniversitesi Karamürsel MYO, 2 yıllık Mekatronik bölümünü tercih eden adaylar içinde öncelik 2016 mezunlarından Kocaeli ili içindeki Anadolu Teknik Lise mezunlarının, daha sonra farklı illerden bölümü tercih eden, Anadolu Teknik Lise mezunlarının, sonra Kocaeli ilindeki Teknik Lise mezunlarının, sonra farklı illerden Teknik Lise mezunlarının şeklinde devam edecektir.

3-Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir. Daha önce “Meteb Nedir?” yazımızda belirttiğimiz gibi, meslek lisesinden mezun olduğu ilin sınırları içerisinde tercih yapmış olan adayın, diğer illerden aynı bölümü tercih eden adaylara göre önceliği vardır.

Tercihte bulunurken; eğer kendi iliniz dışındaki bir bölüm için tercihte bulunuyorsanız, öncelik kısmında DIŞ yazan bölümlere yerleşme şansınız yüksek olacaktır. Çünkü bunun anlamı, bölümün farklı illerden de öğrenci aldığıdır.

4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi, METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara öncelik verilir.

OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) = Diploma Notu x 5  şeklinde hesaplanmaktadır.

5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.

Örneğin; İzmit Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Elektrik Teknolojisi bölümünden 2015 yılında mezun olmuş adaylardan doğum tarihi 1998 olan aday, 1997 doğumlu adaya göre öncelikli olacaktır.

1 yorum

 1. ben motorlu araçlar teknik lise son sınıfım.OBP 310 falan minimum olur diye düşünüyorum lise 4 olmadığı için öyle düşündüm.uçak teknoloji veya sivil savunma itfaiyeciliğe girme şansım varmı.yada bunun gibi 2 yllık geçişde bir yere girebilirmiyim.

 2. Hocam endüstri meslek lisesi 2016 mezunuyum bayburt iö iş sağlığına en son giren kişi 253 puanla girmiş benim obp 314 yerleşme şansım var mı hocam 5 kişi alincak okul türüm metep doğum tarihi mezuniyet yılım hepsi uyuyor.

 3. Hocam ben bu sene saglik meslekten mezun oldum. Fizyoterapiye gecmek istiyorum ama 5 okul haricinde meteb ici aliyo birde yeni acilan oncelik olmayan okul var.simdi ek yerlestirme tercihi yaparken siralamam nasil olmali. Icerden olanlari mi disardan olanlarimi once yazmaliyim yoksa istegime goremi siralamaliym.puan siralamasi mi yapmaliyim. Benim istedigim okullar genelde icerden alan ve puani benden dusuk olan okullar.siralamam nasil olmali hocam

 4. Hocam merhabalar ben bisey sormak istiyorum bu yil saglik meslek lisesinden mezun oldum hem ygs ye girdim hemde sınavsiz gecis hakkim var üniversite tercihlerinde hic biyeri tutturamadim sanirim sıralamayi yanlis yapmisim simdi ek tercihlere kaldimm ? sıralama nasil oluyo bi bilginiz varmi acaba puan sıralamasini nasil yapmam gerekiyo ??? yardımci olurmusunuzz?

 5. Hocam ben 2012 sağlık meslek lisesi mezunuyum. Ygs2 264 opb 351 bu yıl tercih yapcam ek tercih. Anlamadıgım sey öncelik ygs 2 ye mi bakcam obp ye mi ygs2 tutsa obp tutmuyo ya da tam tersi oluyo. Bi de hocam ankaralıyım ankara üni eczane hizmetlerine geçiş yapabilir miyim ya da ankarada sağlıkla ilgili herhangi bi bölüme

 6. Merhaba hocam aslında ben bile neden okumak istediğimi pek anlamış değilim ama herhalde 1999 deprem senesi mezunuyum maddi manevi imkansızlıklardan giremeyip içimde uhte kaldı onu gerçekleştirmek herhalde benim amacım!!! Sizden ricam ygs ye gırdım ortalamam 145 tercih yapmayıda unutunca hayalim tekrar suya düşmüşken şimdi ek kontenjan diye kafamı kurcaladılar 🙂 ek kontenjanda tercih hakkımm gözüküyor 24 adet 🙂 ama nereye nasıl tercihler yapmam lazım hiç bir bilgim yok…Bu arada eml tesviye mezunuyum 1999 senesi :(.. 2 veya 4 yıllık aöf okuma şansım nedir sizce bilgilendirirseniz sevinirim….

  • Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var. Ancak mezuniyet yılınızdan dolayı yerleşme şansınız imkansız görünüyor. Sınavsız geçişte en önemli öncelik mezuniyet yılı ve on yıl mezunlarından geriye doğru hak veriliyor.Muhasebe mezunu olmuş olsanız bazı yerler vardı ama sizin bölümler için maalesef.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
   Doğal Yapı Taşları Teknolojisi
   Döküm
   Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı
   Endüstri Ürünleri Tasarımı
   Endüstriyel Kalıpçılık
   Gemi Makineleri işletme
   Görsel iletişim
   Grafik Tasarımı
   iş Makineleri Operatörlüğü
   iş Sağlığı ve Güvenliği
   Kaynak Teknolojisi
   Makine
   Makine, Resim ve Konstrüksiyon
   Mekatronik
   Metalurji
   Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği
   Oto Boya ve Karoseri
   Otomotiv Teknolojisi
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi
   Sivil Savunma ve itfaiyecilik
   Sondaj Teknolojisi
   Tahribatsız Muayene
   Tarım Makineleri
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi
   Üretimde Kalite Kontrol

 7. merhabalar,kız teknik ve meslek lisesinde grafik tasarım okudum. sınav sonuç sayfasında dal kodu olarak 3 yazıyor. Bu okul türü anlamına mı geliyor? Okul türü 3 mü yoksa 2 mi?

 8. Merhaba hocam ek yerleştirmeler açıklandı kafkas uni. Okul öncesi öğretmenliği yazmak istiyorum benim ygs 5 puanım 342 ancak orası 363 ile kapatmis ve 7 kişilik boşluğu var yerleşme olasılığım nedir Yazmalı miyim cevap verirseniz çok mutlu olurum.-saygilar-

 9. merhabalar , meslek lisesinde dekoratif sanatlar bölüm okudum ve 2 yıllık trakya üniversitesinde mimari restorasyon bölüm okurken 2 .sınıfta okuldan kaydımı sildirmek zorunda kaldım. bu yüzden şimdi yeniden 2 yıllık bir tercihle okuyabiliyor muyum? Kendi alnanımın dışında da olabilir mi? ve ayrıca sınavsız açıköğretime girebiliyor muyum ?

  bu konularla ilgili beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

  teşekkürler,

 10. ösys sonuç belgemde meteb içi sgk ile yerleştiğim yazıyor ancak e-kayıt yapacakken yerleştiği puan türü ygs 1 diyor sitede, okulu bile aradım net cevap alamadım. evet sonuçta okulu kazandım ama ben seneye tekrar sınava girecektim ve ygs ile yerleştiysem okul dan gelen puan düşecek (not aldığım ygs puanı bölümümüzün puanına yetmiyor ama bir karışıklık oldu diye korkuyorum)

 11. Hocam obp puanım 350, büro yönetimi öğrencisiyim ağız ve diş sağlığına sınavsız geçiş hakkım var. Beykent Üniversitesi 342 ile alıyor, meteb içi ama benim yerleşme şansım nedir?

 12. Hocam Merhaba. Mesleki ve teknik anadolu lisesi mezunuyum ama liseye girerken anadolu ticaret olarak girdim 3. Senede okul ismi değişti okul turum ne oluyor? Bır de tercih yaptım bu sene muhasebe mezunuyum omü de kendi bölümümü tercih yaptım 15.2.i olarak alıyor meteb iciyim obp puanı 359 fakat benim 364. Girme olasiligim nedir? Simdiden teşekkür ederim

 13. hocam balıkesirde okudum Anadolu sağlık meslek mezunuyum 2016 yılında mezun oldum obp371 İstanbul’a sınavsız geçişle obpsi 368 olup meteb içi yazan bölüme yerleşme ihtimalim varmı

 14. Hocam ben 2013 kiz teknik ve meslek lisesi mezunuyum ama okulumuzun adi degisti teknik ve anadolu oldu .ben diploma notumla gecis yaptim cocuk gelisumi bitirdim.bu yilda 5 sehrin falan sosyal hizmetlerni yazdim yine diploma notu ile diploma notum 417 meteb disi yazdim hep bide i.o olanlari yazdim gelme ihtimali hicmi yok acabaa 2013 ama diplomam 417
  Bu yil yaptim tercihh bilgilendirseniz cok tesekkr ediyorummmmm

  • Öncelik son mezunların olduğundan yerleştirme öncelikleri 13 ve daha küçük sayı ile başlayanlara tercih yapmanız şansınızı artırırdı. OBP puanı kriterlerde 4.sırada. Bu nedenle mezuniyet yılı, okul türü ve METEB daha önemlidir.

 15. hocam şartlarda öyle belirtmiyor ki bunlar için ben büro yönetimi mezunuyum 2016dan yeni daha ve bu alan bizede açık okulum anadolu meslek ama sağlık değil ben anadolu mesleklerinde alındığını biliyorum aynı ilde oturuyorum izmirde egeyi başa yazarsam çıkma olasığı nedir? yoksa üste dokuz eylülü mü yazsam?

  • Tercih edeceğiniz programın hem okul türü sizin ki ile aynı olmalı hem de METEB DIŞI’ndan alıyor olmalı. Mesela siz meslek mezunu olduğunuzdan okul türünüz 2. Tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerinde 2,D yazıyor olmalı.

    • Önce mezuniyet yılına göre 15 ile başlayanlara yerleşmenizin zor olduğunu hatırlatayım. Bunlar geçen senenin değerleri ve bu sene 2016 mezunları öncelikli olacak. Siz daha eski mezunları alan prog. tercih etmelisiniz. Bunun dışında okul türü ve OBP ye bakacaksınız. Doğum tarihi en son ve en önemsiz kriter.

     • hocam size ulaşabilir miyim? acil lütfen.. 🙁 ben grafik tas. istiyorum sanat tas. bölümü meslek lisesi çıkışlıyım, geçen yıl mezun oldum. puanım yüksek olsa bile gelmez mi yani? bu siteyi bugün gördüm tercih listem yanlış sanırım.:/ bir de ek puanım var ygs 5 ve 6 için bu ek puanı sadece 4 yıllık bölümler için mi kullanabiliyoruz? ya da baska bir bölüm için alan dışı tercih yapabilir miyim? 4 yıllık ek puanla alan bölümler için? ek puanlı ygs 5 ve 6 ım baya yüksek sıralamam.. ama yetenek sınavına girmedim..

      • Yerleştirme öncelikleri 15 ile başlayanlar kontenjanı bu sene 2016 lar ile dolacaktır. Bu nedenle siz 14, 13 yada daha küçük sayı ile başlayanlarda şansınız olabilir. Ek puanlı puanınızla alan dışı 2 yıllıklar için de tercihte bulunabilirsiniz.

 16. hocam ben sınavsız geçişi kullanıcam eml makina cnc mezunuyum tercih edebileceğim bölümleri öğrendim fakat kod yazmamız gerekiyormuşuz kılavuzdan sınavsız geçiş kılavuzu ayrımı bilmiyorum değilse nerden kılavuzu nerden indirebilirim link atar mısınız şimdiden teşekkür ederim

 17. Hocam ben imam hatip mezunuyum sinavsiz gecis hakkimi kullandim eskisehir 2yillik onlisans ilahiyat tercih ettim tek tercih olur mu erzurum ataturk on lisans ilahiyatta var ama internet uzeri sinavlara giriliyormus galiba onu da ikinci tercihe yazmam gerekiyor mu yoksa tek tercih yeterli olur mu ancak kitap uzeri calisabilirim

 18. Hocam anadolu sağlık meslek lisesi mezunuyum tıbbi görüntüleme teknikleri ve radyoterapi tercihlerim kabul edilmiyor sorun veriyor neden acaba boy ve kiloda vb olabilir mi…

    • Bir yerde hata var. Bu bölüm kesinlikle sizin sınavsız geçiş bölümünüz değil.
     Ağız ve Diş Sağlığı
     Ameliyathane Hizmetleri
     Anestezi
     Diyaliz
     Elektronörofizyoloji
     Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
     Evde Hasta Bakımı
     Fizyoterapi
     ilk ve Acil Yardım
     iş Sağlığı ve Güvenliği
     iş ve Uğraşı Terapisi
     Laborant ve Veteriner Sağlık
     Laboratuvar Teknolojisi
     Odyometri
     Patoloji Laboratuvar Teknikleri
     Perfüzyon Teknikleri
     Podoloji
     Sağlık Kurumları işletmeciliği
     Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
     Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama
     Yaşlı Bakımı

     • ağız ve diş sağlığı,odyometri,fizyoterapi,ama genellikle radyoterapi istıyordum elektrnörofizyoloji istiyorum ankara metep dışı istiyor yinede yazacağım hocam onuda…

 19. HOCAM BEN METEB PUANI İLE TERCİH YAPMAK İSTIYORUM FAKAT ÖSYMYE GİRDİM TABLO 3 TEN SEÇTİM KODLARI YAZDIM TERCİHE SIRALADIM OKEY DEDİM YOLLADIM BU NASIL OLUCAK HOCAM BEN YGS5 PUANI DEİLDE METEB İLE TERCİH İSTİYORUM NASIL OLCAK

 20. Hocam merhaba . Ben ticaret lisesi mezunuyum geçiş hakkımı kullanacağım bölümüm işletme yötemini seçtim tercih yaparken 290 başa yazdım 304 320 diye sıraladım sebebi benim 0bp puanım 425 arkadaşımınki 340 aynı yer çıksın ilk tercih diye öyle yaptım bu ölü tercih mi oluyor . İlk tercihimin puanı en düşüm 290 bizimkisi 340

 21. hocam ben listemi tamamladım fakat garanti olsun diye sonlara yatay geçiş hakkım olan 1-2 bölüm yazmak istiyorum bu bölümleri seçerken neye dikkat edicez yani örneğin basım yayın yazıcam bütün basım yayın bölümü olan üniversiteler alıyormu ? osym bu bölüme yatay geçişle geçmek istedigimi nasıl anlayacak ? teşekkürler.

 22. Hocam bn daha tercih yapmadım ama karamadan mezun oldum Isparta paramedik istiyorum metep ici ama 40 kişiden 15 kisiui dışardan almışlar şansım var mı geçiş puanım 447 diploma notum 89

 23. Hocam ben tercih robotuna yazdim puanlarimi dershane hocamla ve son yerlesen kisminda meteb ici yaziyo ve bana bunlar sana oncelik veriyo dedi ama bem fethiyediyim ve mugla disi yaziyo kafam karisti yoksa dershane hocam mi hatali

 24. mrb hocam sınasız geciş hakkımı kullanacm benim 16,2,d,94 obp :352 tunceli ise 15,2,d,91 obp ise 383 gelme ihtimali varmı? smdiden teskkr ederm hocam
  cocuk gelişimi bölümüm

 25. hocam sağolun teşekkür ederim benim durumum şöyle ben meteb dışıyım ama istediğim düşük paunlı yerler meteb içi onları yukarı yazdım olma ihtimali düşük ama hani bi ihtimal olursa diye en üste yazdım,yüksek yerler ise meteb dışı puanım da yetiyor ama daha alt sıralara yazdım onları sizce hata mı yaptım ?

  • Öncelikle şunu anlamanızı isterim. Her program için öncelikle kendi ilinin öğrencileri önceliklidir. METEB DIŞI yazıyorsa şöyle yorumlamak lazım. İl içindekilerin tamamı yerleşmiş kontenjan dolmadığından il dışından da öğrenci almıştır.

 26. Hocam merhaba. Ben 2 yıllık tercih yapıcam ticaret lisesi muhasebe ve finasman mezunuyum . Puanım 241 arkadaşımın 211 ikimizde aynı yeri yazıcaz okulun taban puanı 205 tavan 249 . Arkadaşımın obp puanı tutmuyo çıkma ihtimalı varmı

 27. Hocam Merhaba ben sağlık meslek Lisesinden anestezi bölümü mezunuyum Kafkas universitesinde anestezi okumak istiyorum meteb dışı almakta zaten.benim obp 400 ikinci öğretimi ise 366 yerleşme olasiligim nedir

 28. Hocam ben asml mevxunuyum mevzuniyet yılım 2016 anestezi nin ön lisansini okuyacagim sinavsiz grcis icin 79.55 metep disi yeter mi? Bi sorum daha olucak ben metep disiyken metep ici bir hemsirelik mevzununa karsi onceligim varmi puanim fazlaysa (hemsireliklerinde anesteziye gecis hakki var) tesekkur ederim…

  • Şu sayfada 2.TABLODA sınavsız geçiş yerleştirme önceliklerini görebilirsiniz.Burada METEB dışı olanları görebilirsiniz. Bölümler arasında öncelik sıralaması yok. Siz Anadolu olduğunuz için bölümü ister anestezi ister hemşirelik olsun meteb içi sağlık meslek mezunlarından önceliklisiniz. Yalnız METEB İÇİ anadolular sizi geçebilir. (3,METEB İÇİ olanlarda şansınız düşük.)

 29. hocam merhaba sınavsız geçişte koşullarım uyuyor ama meteb dışıyım. Benim istediğim üniversitenin puanı diğerlerine göre daha düşük onu en başa yazıp yani şans denemek için, diğer yüksek puanlıları aşağı doru sıralasam tercihim riske girer mi ?bu arada yüksek puanlı olanlara girme ihtimalim daha yüksek kafam çok karıştı yardımcı olur musunuz

  • Sınavsız koşullarınızın tutması demek okul türü, METEB, OBP hepsinin tutuyor olması demektir. METEB tutmuyorsa demekki tutmuyor. En çok istediğiniz programdan en az istediğiniz ama yerleştiğinizde mutsuz olmayacağınız programa doğru tercih yapın.

   • Okul puanim 415 , okul turum 2 kiz meslek lisesi mezunuyum ygs de baraji gectim lys sinavlarina da girdim tercihlerimde cocuk gelisimi ve sosyal hizmetler 4 yillik fakulteleride yazdim fakat bunlarin ardindan sinavsiz gecis sosyal hizmetler yazip ardindan ilk olarak meteb ici ege univ. Cocuk gelisimini yazdm ve meteb disi tercihlerimide yapip son 2 tercihimi insan kaynaklarina kullandim.
    İki tane sorum olucak
    İlki : ege univ. Cocuk gelisimi gecen yil 3, i,2015 yerlesrme oncelikleri ile almis obpsi 426 , iö ise 406 fakat yerlestirme oncelikleri 3,i,2015 ege univ. Sinavsiz gecisim olur mu?
    İkinci sorum : ygs puan turuyle yaptigim mmi yoksa sinavsiz gecislerim m oncelikli olur?

    • 1.”3″ dediğine göre Anadolu mezunları ile kontenjanı doluyor. Şansınız yok.
     2. İlk tercihinizden son tercihinize doğru gider. Hangisinde şartlar sağlanıyorsa onda yerleştirir. Örn. ilk tercihinizde şartlar tuttu ilk tercihinize yerleştirir.

    • Şimdi şöyle söyleyim. Puanı yüksek ve istemediğiniz bir bölüm var. Puanı yüksekten düşüğe doğru yazmanız gerekiyor. İstediğiniz bir bölüm var ve puanı daha düşük. E o zaman zaten puanı yüksek olanı niye yazacaksın ki. En üste puanı düşük ve istediğin bölümleri yaz olsun bitsin. Yüksek olanı daha sonrakilere yazarsan zaten ölü tercih olacak.

  • Geçiş bölümlerinizi aşağıya listeliyorum. Hangi okullarda olduğunu görmek için şu sayfada geçiş bölüm linklerinize tıklayarak açılan sayfada 2.tablodan yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz.
   Endüstri Ürünleri Tasarımı
   Eser Koruma
   Görsel iletişim
   iç Mekan Tasarımı
   Mimari Dekoratif Sanatlar
   Mimari Restorasyon
   Mobilya ve Dekorasyon
   Ormancılık ve Orman Ürünleri
   Oto Boya ve Karoseri

 30. ben bu sene mezun oldum muhasebe ve finasman dan sınavsız geçiş hakkımı kullancam gaziantep te gaziantep üniversitesinde güzel iyi bir bölüm okumak istiyorum 2 yillik yarin tercih yap cam yardimci olabilir misiniz hangi bölümleri on erebilirsiniz?

 31. Iyi gunler hocam buro yonetimi 2016 mezunuyum alt dallarina sinavsiz gecis yapicam obp puanim 316 il disina gitmek istiyorum 1994 dogumluyum atl mezunuyum obp puanina bakarak mi tercih yapicaz yardim eder misiniz hocam

  • Diğer sorularınızı siliyorum. 1 tane sorun cevabını bekleyin. Büro yönetimi ATL olmaz. Anadolu meslek olabilir. Okul türü 3 tür. Yukarıda hangi kriterlere dikkat etmeniz gerektiğini açıkladım. Tercih edeceğiniz programların yerleştirme önceliklerine bakarken; mezuniyet yılınız 2016 olduğundan zaten bu konuda avantajlısınız. Sonra okul türünüz 3 olduğundan 3 ve 2 olanlara tercih hakkınız var. 2 olanlara zaten yerleşirsiniz. 3 olanlarda da OBP puanınıza uygun yerleri seçmeniz lazım.

 32. Hocam tek tercih sıkıntılı mı sınavsız geçiş yapacağım daha oncede söylemiştim teknik lise öğrencisiyim insaat bölümünden mezunum 26,03,1997 doğumluyum meteb içiyim.obp puanım 362,600 yeni mezunum dokuz eylul yazacağım ikinci öğretim istemiyorum tek tercih sıkıntılı mı tercihte yaklaşıyor son bir gün tutar inşallah cevaplarsanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler. .

 33. Peki teşekkür ederim,bir sorum daha olacaktı.Anadolu lisesinden ilk ve acil yardıma gitmem sizce doğru bir karar olur mu,onların gördüğü meslek derslerini görmemen açısından

 34. Herhangi bir meslek lisesi çıkışlı değilim,Anadolu lisesindeydim.İki yıllık ilk ve acil yardıma sıralamam ve puanım marmaraya tutuyor,obp tutmuyor ve meteb iç yazıyor.İstanbul dışındayım.Benim buna girme ihtimalim hiç yok mu,ilk önce meslek lisesi mezunları mı alınır

 35. İyi akşamlar hocam. Ben Anadolu sağlık meslek lisesi 2016 mezunuyum. Obp puanım 417. Bulunduğum şehirde ilk ve acil yardım obp puanı 396. Ygs puanım 291 ve yine aynı üniversitenin ilk ve acil yardım ygs alım taban puanı 286. hangisiyle tercih yapmam daha doğru olur sizce?

  • Tercih ekranında da göreceksiniz ki sizin ben şunla tercih yapmak istiyorum deme şansınız yok. Alanınızla ilgili tercihiniz önce sınavsız geçiş önceliklerinizle yerleşemezseniz YGS kontenjanı için YGS puanınızla değerlendirilirsiniz.

 36. Obp puanım 351 meslek lısesı büro yönetiminden bu yıl mezun oldum hiç sınıfta kalmadım doğum zamanım 03.10.1997 gitmek istediğim yer farklı şehir ve puanı 300 cıvarı ve meteb içi alıyor benim puanım ordaki bölümden yüksek oraya yerleşme şansım var mı orası da en son meslek lisesi almış

 37. Merhaba, iyi akşamlar. 10.12.1997 doğumluyum. 2011-2012 Lise başlangıcım var fakat bir yıl tekrar yaptığım için 2015-2016 döneminde mezun oldum. Endüstri Meslek Lisesi, Bilişim Teknolojileri bölümü Teknik Servis dalı mezunuyum. Diploma puanım 61.30 fakat hangi bölümlerde öncelikli olduğumu anlayamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

 38. Bursa da meslek lisesi otomotiv teknolojisi menzunuyum Bursa Uludağ Otomotiv teknolojisi 2.öğretim meteb dışı 298 obp istiyor benim 318 ve pek bilgim yok sizce olur mu ?

  • Aşağıdaki bölümlere geçiş hakkınız var. Ancak tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerine uygun olmanız lazım.
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Ameliyathane Hizmetleri
   Anestezi
   Elektronörofizyoloji
   iş Sağlığı ve Güvenliği
   Odyometri
   Podoloji
   Sağlık Kurumları işletmeciliği

 39. Merhaba hocam benim gitmeyi planladığım okul Benim meteb bölgemdedir, özgün öğretim meteb içi, ikinci öğretimi meteb dışı alamktadır, Ben çalıştığım için İÖ istiyorum girebilirmiyim

 40. Ben kimya meslek lisesi mevzunuyum. OBP 68. Ygs ve lys ye girdim. Ygs ve lys ile yerlesebilecegim universiteler var fakat okulun verdiği 2 yıllık üniversitelere tercih etmek istiyorum. Okulun verdiği universite ve kendi ygs ve lys ile yerlesebilecegim üniversiteleri farklı farklimi tercih edecegim.Yani sinavsiz gecis için başka bi tercih yeri söz konusumu yoksa aynı tercih sıralamasındaki olacak? Ayrıca ben Ankarada yasiyorum Ankara dışı okulun verdiği üniversiteyi tercih ettiğimde dezavantajlimi olurum?

  • Siz alanınızla ilgili kodu girdiğinizde sistem sizi önce sgk kontenjanı için yerleştirme önceliklerinizle değerlendirir yerleşemezseniz YGSK kontenjanı için YGS puanı ile değerlendirilirsiniz. Ankara dışında tercih etmek istediğiniz programın yerleştirme önceliklerinde okul türünün sizinki ile aynı olması ve METEB DIŞI’ndan alıyor olması gerekir.

 41. Hocam ben hatayda yaşıyorum büro yönetimi okudum diploma notum 70,36 antalya yazsam kendi şehrimi yazmasam açıkta kalır mıyım?
  Ve tercihlerin en sonuna kendi şehrimi yazsam ilk sıralardaki şehirler otomatik elenip direk hataya mı alınırım?
  Kendi şehrimi yazmasam başka şehirleri yazsam eğer hiçbiri gelmezse kendi şehrimi yazsam yerleşebilir miyim?

 42. Merhaba hocam bn teknik lise inşaat bölümünden mezunum sınavsız gecis hakkimi kullanacağım obp puanm 362 dokuz Eylül inşaat teknolojisi meslek yüksek okuluna girebilirmiyim meteb iciyim yeni mezun oldum

 43. Hocam okul türü msg önceliği var okul türü mü demek araştırdığım yerde mezuniyet yılı,obp, doğum tarihi,birde msg öncelliği var msg önceliğinde de sizin dediğiniz gibi 2-3 vb şeyler yazıyor…

 44. Hocam ben erzincanda tercih yapılan harita yapı kadastro bölümünden nigdeye tercih etmeyi düşünüyorum ilk sıraya yazdigimizin gelme olasılığı nedir bir çok şey söylediler kesin bilgi alabilirmiyim ?

 45. Hocam merhaba ben 2016 çocuk gelişimi mezunuyum ve anadolu bölümüyüm obp puanım 415,800 gazi üniversitesi 2 yıllık çocuk gelişimine yerleşme ihtimalim var mıdır doğum tarihine bakarsak 10,12,1998 doumluyum teşekkür ederim

 46. hocam ben sınavsız geçiş hakkımla tercih yapıcam(16,4,i,98 böyleyim şuan) şimdi 2016 ösym kılavuzunda gecen sene yerleşenin obpsi (2015 ösys en küçük obp) 360 ama ygsyle yerleşen mi yoksa sınavsız geçiş mi orda arada kaldım ya da ikisininde içinde olup en düşük olan mı çünkü benimki 300 orda yerleşeninki 360 şimdiden tesekkür ederim eğer vakit bulurda tercihlerden önce cevap verirsenin çok sevinirim.

 47. Hocam ben ticaret meslek lisesi mezunuyum,bölümüm muhasebe ve fınanasman. Ygs barajını geçemedim. Açıkogretim barajı 150 benim en yüksek puanım 148 :/ Açıkögretime kayıtta yaptıramıyom. Dikey geçiş kapsamında Açıkögretime basvurabılırmıyım?? Posta Hizmetleri, Bankacılık ve Sigortacılık, Maliye, İşletme bölümleri dıkey gecıs kapsamında acıkogretımde varmıdır? internette bircok arastırma yaptım ama dogru duzgun bır bılgı bulamadım.

  • Dikey geçiş ile sınavsız geçişin farklı şeyler olduğunu kavramalısınız. Dikey geçiş 2 yıllık üniversite programından 4 yıllık programa geçiş demek. Siz sınavsız geçiş yapacaksınız. Şu sayfada tablonun en başında ticaret lisesi mezunlarının tercih edebileceği açıköğretim programları yer alıyor. İnceleyiniz.

 48. hocam merhaba.ben tercihimde öncelik Ankara yı yazacağım sonra da kırşehir,çankırı,nevşehir,bolu,vb yazacağım bunlar metep içi mi oluyor bunları da tercih edebilirmiyim,yazabilirmiyim??birisi hayır yazmıyorsun diyor birisi yazıcaksın diyor biraz kararsız kaldım hocam yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürler…

 49. Ben kız meslek lisesi mezunuyum Anadolu meslek. Çocuk gelişimi okudum 2016 mezunuyum obp puanım 436. Ankara gazi 2 yıllık istiyorum gelme olasılığı var mı acaba? Bir de sosyal hizmet 2 yıllığa bu obp ile girebilir miyim iyi bir yere?

 50. merhabalar , 2015 Elektrik Elektronik Endüstri Meslek Lisesi Mezunuyum. Geçen sene sınavsız geçiş ile bir öğretime yerleştim fakat gitmedim. bu sene tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam , tercihlerde dikkat etmem gereken ne olabilir çıkması için acaba ? 1996 doğumluyum..

 51. iyi günler ben diploma puanım 59.73 meslek lisesi makine teknolojisi alanından mezun oldum bu sene itfaiye bölümüne sınavsız geçişim var gidebilirmiyim sizce 59.73 diploma puanım

 52. hocam ben 2014 ticaret meslek lisesi büro yönetim mezunuyum geçiş hakkımı kullanarak bölgemdeki en yakın ön lisans işletme bölümüne yerleştirildim fakat okulu bir yıl okuyup bıraktım ama kaydımı hala aldırmadığım için 2. üniversite kapsamında açık öğretimden yararlanacağımı öğrendim karamürsel/kocaeli bölgesindeyim açık öğretim değilde tekrardan ygs ye girmeden kocaeli üniversitesine yüz yüze eğitim görme şansım var mı 2 yıllık ? bunu öğrenmek istiyorum

 53. Hocam merhabalar ben İzmirde yaşıyorum ve Ege MYO Uçak Teknolojisi bölümünü istiyorum. ATL mezunuyum, yani motorlu araçlar bölümünden lakin OBP puanım 345 ama Ege’nin 355 girme şansım nedir sizce

 54. Hocam merhaba ben düz ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçişi kullanmayı düşünüyorum diploma puanım 79,71*5 ile yani 398.5 gibi bi puan oluyor bu obp puanıma ek bir puan gelecekmi? (kendi bölümümden devam etmek istiyorum ).
  Ayrıca hocam tercih döneminde lys ye girdim ama lysden tercih yapmayıp sınavsız geçişten yapmayı düşünüyorum o şekilde nasıl tercih yapabileceğim?
  şimdiden teşekkür ederim..

  • Merhaba, Ben Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunuyum.Sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam .Obs puanım 385 lisede büro yönetimi ve yönetici asistanlığı okudum şimdi ise İnsan Kaynakları yönetimi bölümüne geçiş yapmak istiyorum İstanbul İçinde Bölümüm sadece Özel üniversitelelerde var sizde İstanbul içi istediğim bölümetam burslu şekilde yerleşme durumum nedir? Yardımcı olursanız sevinirim

 55. Merhabalar hocam ben 2015 yılında normal kız meslek lisesinden mezun oldum anadolu değil düz ve çok iyi bir obp m var 427 diploma notum 85.57 bölümüm çocuk gelişimi ve aynı bölümü ege ünüversitesinin myo nda okumak istiyorum şansım ne sizce normal öğretim 426 istiyo ikinci öğretimse 406 ?

  • En önemli öncelik mezuniyet yılıdır. Puanınız çok iyi de olsa 2016 mezunları ile kontenjanı dolacaktır. Zaten geçen yılın önceliklerine baktığımızda okul türü de “3” yani anadolu olarak görünüyor. (15, 3, İ, 97)

  • Anadolu, Teknik lise ya da normal meslek kısmında okuduğunuzu en iyi kendiniz biliyorsunuzdur. Puanla anadolu kısmına yerleşmediyseniz yada 10.sınıfta teknik lise kısmına geçmediyseniz normal meslek yani 2 sayılır.

 56. Ben bir soru sorcaktim bu yol sinavsiz geçiş 2 yillik bölümlere başvurusu yaptim tercih kilavuzunda sinavsiz geçiş bölümünde bazi üniversitelerde tam burslu yada %50burslu yaziyo bunlara tercih yapabiliyomuyuz yaparsak burs için bi sinava girmek gerekir mi yada direk buslumu oluyoruz cvp yazarsaniz sevinirim

 57. Hocam cok tesekkurler ben 2004 meslek lisesi bilgisayar bolumu okudum ve uzun zaman gecti 2015 ygs girdim sinavsiz gecisden nasil yararlanacagim hic bilmiyorum anlatirmisinz

 58. Hocam ben bu yıl ATL den mevzun oldum.OBP puanım 396.39 sınavsız geçiş hakkımı kullanarak İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Programcılıgına gitmek istiyorum sizce yerleşme ihtimalim nedir?Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim…

 59. hocam ben endüstri meslek lisesi otomotiv bölümü 2014 mezunuyum.ygsde barajı geçemedim sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum.makine bölümüne girme şansım nedir sizce.

 60. Hocam merab q imam hatip mezunuyum ygs ye girdim kaydırma yaptım barajı gecemedim fakat ygs tercihlerini yaparken sınavsız geçiş hakkını işaret lemedim sadece ygs ye girmek ıstiyorum dedimdedim sms. Ben açık öğretim ilahiyat istemiyom normal başka biseyetercih yapamaz mıyım mesela kız mesleki şeylere tercih vermek istiyormuş

 61. Merhabalar hocam. Ben marmara üniversitesine sınavsız geçiş hakkımı kullandım ama hazırlıkta bocaladım ve yapamayacak gibiyim. 2015 mezunuyum açıkçası myo içinde kendimi bu kadar yormak istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

  • Bu tür kişisel yorum gerektiren sorulara cevap vermiyorum. Bilgi sorularına cevap vermeye çalışıyorum. Ancak şunu söylemem lazım yerinizde olmak isteyen binlerce kişi vardır. Seneye zaten sınavsız geçiş kalkıyor.

 62. Ben meslek lisesinde okuyorum.Geçiş hakkını kullancamda.

  9 SINIF ORTALAMAM 51,83
  10 SINIF ORTALAMAM 54,65
  11SINIF ORTALAMAM 64.63
  12 SINIF ORTALAM 80

  4 senenin diplama puanı bu benim puan kaç acaba yardımcı olursanız sevinirim

 63. Ben istanbulda meslek lisesinde okuyorum.Bölümüm Elektrik elektronik okuyorum.Ben ygs barajı geçemedim.Geçiş hakkı yapıcam.Şimdi ben diplama ile geçiş yapıcagım için lise 1-2-3-4 ortalaması 60 küsür şimdi ben diplama notum 63 diyelim diplama puan internetten hesapladım lise 1-2-3-4 ortalaması 313 puan ediyor ben tercih yaptıgım zaman bu puan bakılıyo dimi.

 64. Merhaba ben 2012 anadolu turizm meslek lisesi mezunuyum . Ygs ye girdim fakat puanım orta derecede ve istediğim il deki okula puanım yetmemesi şüphesiyle sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum tercih yaparken sınavsız geçiş ile ilgili tercihimizi biryere belirtiyormuyuz yoksa normal tercih mi yapmam gerekiyor. Teşekkürler

 65. hocam merhaba,
  ben ticaret meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim. bu yıl ygs’ye girdim ve ygs-5 puanım 167 çocuk gelişim açık öğretime ygs puanım ile yerleşebilirmiyim?
  şimdiden teşekkürler.

 66. hocam merhabalar, ben sepetçioğlu mesleki ve teknik anadolu lisesinde okuyorum sivil savunma ve itfaiyecilik bölümüne yatay geçiş hakkım olup olmadığını soracaktım bu konu hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim…

 67. merabalar;
  hocam ben bu yıl tekrardan ygs sınavına girmek istiyorum fakat”2 yıllık geçiş hakkını da kullan dondur” diyorlar bende kararsızım çünkü bir yandan okul puanında sıfırlandığını söylediler ne yapmam gerekiyor.

 68. Hocam ben tesisat ve iklimlendirme bolumu sogutma dali son sinif ogrencisiyim ygsden ygs 1 puanim 142 obp puanim ise 325 2 yilligima gecis yaptigimda obp ile puanim tutan yerlere girebilirmiyim

  • Sınavsız geçişle alanınızla ilgili programlara tercih yaparken YGS puanınızın hiç bir anlamı yok. Yukarıda nelere dikkat etmeniz gerektiği yazıyor. OBP’niz tek başına anlamlı değil. Örneğin siz normal meslek liselisiniz okul türünüz “2”, tercih etmek istediğiniz bölümün okul türünde “3” yada “4” varsa puanınız 500 bile olsa yerleşemezsiniz.

 69. hocam merabalar ben meslek lisesi öğrencisiyim bu yıl sınavsız geçiş hakkımı kullanmayıp seneye kullanabilme şansım varmıdır bir de hocam sıavsız geçiş hakkı bu yıl kalkıyor deniliyor doğrumudur

  • Sistem sizi önce sınavsız geçişle değerlendirir sınavsız geçiş kontenjanından yerleşemezseniz YGS kontenjanı için YGS puanınızla değerlendirir. Tercih formunda ben şu bölümü YGS ile tercih ediyorum diye bir seçenek yok.

 70. hocam merhaba ben meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim.sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum diploma puanım 87 5 ile çarpınca 435 oluyor.bu puanla marmara üniversitesine girebilirmiyim?? hocalar marmaranın, meslek lisesi almadıgını söylüyorlar pek anlayamadım da 🙂

 71. Merhaba hocam anadolu ticaret meslek lisesi buro yonetimi yonetici asistanligi alani son sinif ogrencisiyim . Odyometri veya agiz dis sagligi bolumlerinde bizim yerlesme sansimiz nasil olur?

 72. Merhaba hocam selcuk universitesi odyometri bolumu son ogrencisini okul turu 4 le almis ben saglik meslek lisesi ogrencisiyim benim ona girebilme ihtimalim nedir acaba okul puanim 70 civari tesekkurler

 73. Hocam Merhaba
  ben bu sene mezun olucam meslek lisesi gıda bölümünden uludağ üniversitesi 2 yıllık gıda bölümüne sınavsız geçiş yapsam girme olasılığım nedir acaba

 74. Hocam merhaba . Ben gecen sene mezun oldum. Direk geçiş.nasıl yapılıyodu bılmıyodı sadece kendı bolumume normal tercıh yaptım ve 30 tercıh hakkım varken bn sadece 1 tercıh yaptım. Bu senede hem dırek gecıs hemde sınavsız gecış yapmak ıstyorum yerleşme.olasılıgım nedır . Dıploma puanım 64 . 64×5 =320 yapıyo yerleşme olasılıgım nedır şimdiden teşekkürler.

  • Mezun olduğunuz bölümü yada tercih edeceğiniz okulu bölümü siz bildiğiniz için yerleşip yerleşemeyeceğinizi ben söyleyemem. Alanınızla ilgili 2 yıllık bölümlere tercih yapmanız durumunda önce sınavsız geçişle değerlendirilir. Sınavsız geçişte en önemli öncelik mezuniyet yılı olduğundan önceki yıllardan alan programlara tercihte bulunmanız gerekiyor. Şu sayfada istediğiniz bölüm linkinize tıklayarak açılan sayfada 2.tabloda yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz.

 75. Merhaba benim bir arkadaşım özel saglık meslek hemşirelik bölümü son sınıfta okuyor özel oldugu için devlet üniversitesine sınavsız geçişi oluyor mu?

 76. Hocam Merhaba,

  2008 Meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum yaşım 26, 13 mart ygs girdim sınava girerkende başvuru formunda ygs girmek istiyorumu işaretledim, şimdi sorum şu sınavım kötü geçtiğini düşünüyorum sınavsız geçişte şansımı denemek istiyorum istediğim bölümde AÖF iş güvenliği bölümü böyle bir hakkım var mı sınava girdiğim için bir sonraki seneyi mi beklemem gerekli ?

  Saygılarımla .

 77. hocam merhaba ben anestezi mezunuyum fakat tıbbi görütüleme tekniklerine geçmek istiyorum ygs kontenjanından bu mümkün müdür? Birde eğer ygs puanımızla tercih yaparsak sınavsız geçiş hakkımızı kullanamıyoruz değil mi ?

  • Tıbbi görüntüleme teknikleri zaten sınavsız geçiş bölümünüz değil. YGS puanı ile tercihte bulunabilirsiniz. Aynı tercih listesinde hem YGS puanı ile alan dışı bölümlere hem de sınavsız geçiş bölümlerinize yer verebilirsiniz. Yani alanınızla ilgili yapacağınız tercihler öncelikli olarak sınavsız geçiş olarak değerlendirilecektir.

 78. Merhaba hocam ben saglik meslek lisesi anestezi son sinif ogrencisiyim bolumum kendi ilimde var ama ilimizde cok fazla lisede var diploma notum 73 bende baska bolum metep disi istiyorum ama istedigim universitenin sinavsiz gecisle en son ogrencisi mgs onceligi 4le girmis orayi tercihimde oncelik benimmi yoksa mgs onceligi 4 olaninmi tesekkurler

 79. hocam son cevabınızda en son ygs puanına bakılır demıssınız. benım ıstedıgım bolum bulundugum ılde yok ben de meteb dısı yerlerı yazıcam bu durumda ne olur,yani ben ygsde barajı geçemezsem sınavsız gecıs oncelıklerı de tutmazsa ne yapacagım nolur cevaplayın

 80. Hocam merhaba. Sağlık mesleki lisesi anestezi son sınıf öğrencisiyim. Bulunduğum şehirde anestezi bölümü yok. Ygsyede hazırlanıyorum. Tercih zamanı sadece bi kere 30 kere tercih yapıcam eğer sınavsız geçişle gelmezse benim bişey yapmama gerek kalmadan ygs puanımız mı devreye giriyor?

  • Kişisel verilerinizin sitem üzerinden görünmemesi için maillerinizi sildim. Buradan cevaplıyorum. Başvurular YGS başvuruları ile aynı zamanda Ocak ayı içerisinde 5-20 Ocak yapılıyor (du). Eğer yapmadıysanız bu yıl için şansınızı kaybettiniz.

 81. İyi Günler hocam ben adıyaman mimar sinan mesleki ve teknik anadolu lisesi 12.sınıf mobil teknolojisi öğrencisiyim ben iç mimarlık okumak istiyorum ve 2 yıllık geçiş hakkımı kullanıp 4 yıllığa hazırlanmak istiyorum ama ankara da okumak istiyorum buna göre sınafsız geçiş yapabileceğim en mantıklı bölüm hangisi ve ankara da hangi okul olur bu konuda şansım ne ayrıca sınavsız geçişle hangi bölümlere gidebiliyorum. 🙂

 82. Meraba.Ben gecen sene mezun oldum imam hatip lisesinden bu yil ygs sinavina giricem insallah eger baraji gecemezsem sinavsiz gecis hakkim var mi basvuru yaparken sinavsiz gecis bolumunu isaretlemedim,55 tl yatirdim.
  Sinavsiz gecis ucretide icinde dahilmi oluyor
  Ve nasil tercih yapicam sinavsiz gecis icin yardimci ollur musunuz simdiden allah razi olsun

 83. Merhaba ben mesleki açık lisede giysi teknik üretimi okuyorum 3.sınıftayım ve 39 tane zorunlu dersim var. benim merak ettiğim konu zorunlu derslerim bitmeden yani ortak derslerimin kredisi dolmadan YGSye giremiyor muyum aynı anda üniversiteye gidip ayrıyeten yılda 3 kez olan sınava giremiyor muyum? ÖSYM nin ek sınav yardımı hakkında bilgi alabilir miyim? ve okuldan mezun olabilir belgesi alınca zorunlu derslerin sınavına girmeme gerek kalmıyor mu? çok uzun oldu kusura bakmayın

  • Bu yıl mezun olabilecek durumda iseniz Ocak ayında okulunuzdan bir dilekçe alarak YGS başvurusu yapmış olmalıydınız. Eğer yaptınızsa sınava girip tercih yaparsınız. Eğer 3 sınavla mezun olursanız okula kayıt yaptırabilirsiniz. Olmazsanız yerleşmiş olsanız bile kayıt hakkınızı kaybedersiniz.

 84. Merhaba,ben istanbul’da motor bölümü okuyorum lise sonum.Anadolu tekniğim.İtfayeciliğe sınavsız geçiş hakkım varmış.Girme olasılığım ne kadardır ve yerleştirilirken ilk neye bakıyorlar?Obp puanı ne kadar önemli?Hesaplarıma göre diploma puanı 58 lerde bişey gelecektir.kocaeli üniversitesine girme olasılığım nedir?Bunlar hakkında bilgi almak istiyorum.Şimiden teşekküler.

  • Sınavsız geçişte neye bakıldığını yukarıda gayet güzel anlattığımı düşünüyorum. Okuyunuz. Öncelik son mezunların ve ATL’lerin olduğundan bu avantaj ama OBP’niz 58*5= 290 yapıyor. Çok düşük bir puan. Şu sayfada 2.tablodan kendiniz inceleyiniz. Kocaeli son yerleşen öğrencinin OBP’si 383 puan.

 85. Hocam ben 12.sinifim su anda cocuk gelisimi vandayim ama gaziantepte iki yillik sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum danisacagim kimse yok nasil yapabilirim gaziantepte sinavsiz gecis var mi bana yardimci olur musunuz ?

  • Her yerde sınavsız geçiş kontenjanı olabilir. Önemli olan METEB dışından alıyor mu? Evet Gaziantep METEB Dışından alıyor ama okul türü “3” yani Anadolu Kız Meslek mezunlarını alıyor. OBP olarak taban 372,30000.

 86. Ben bişey sormak istiyorum. Merak ettiğim şey ygs puanım baraji geçmiş ise ve tercihlerde sınavsız geçişle yerlesirim bu yüzden 2 yıllık cocuk gelişimi yaziyim dedim ve yazdım ösym bunu nerden anlicak sınavsız geçiş tercihinde bulunmuş diye

  • YGS başvurularında mezuniyet bilgilerinizi veriyorsunuz. Tercih yaptığınızda sistem sizin bilgilerinizi bildiği için önce sınavsız geçişle değerlendirilirsiniz. Yerleşemezseniz YGS puanı ile değerlendirilirsiniz.

 87. Selamün aleyküm ben geçen sene kız meslekten mezun oldum bu yıl açık öğretime yazılmak istiyorum fakat sınava girmeden sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim ?
  Ayrıca sınavsız geçiş hakkımı kullansam açıköğretimden çocuk gelişim bölümünün çıkma olasılığı nedir?

 88. merhabalar Hocam;Ben 2007 maltepe ticaret meslek lisesi mezunuyum acaba ben 2016 acık ogretime yazılmak ıstıyorum ımkanım varmı sınava gırmeden acık ogretıme yazılabılırmıyım? yoksa sınava gırıp acıkogretım puanını tuturup olemı acıkogretıme yazılmam gerekıyor saygılar.

  • 20 Ocak’a kadar başvuruda bulunup Temmuz’da alanınızla ilgili 2 yıllık aöf programlarına tercihte bulunabilirsiniz. Yerleşirseniz kayıt yaptırırsınız. Doğrudan kayıt olmak diye bir şey söz konusu değil.

 89. Hocam meraba ben bu sene mezun olucam. Ama 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyorum fakat biir türli karar veremiyorum. İstanbulda yaşıyorum ve istanbuldaki develet üniversitelerini yazmak istiyorum örneğin marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik vs. bu üniversitelerin bana çıkma olasılığı nedir acaba?

  • Mezuniyet bölümünüze, okul türünüze, METEB durumunuza, OBP puanınıza, doğum tarihinize ve tabi ki tercih edeceğiniz bölüme bağlı. Şu sayfada sınavsız geçiş bölüm linklerine tıklayarak açılan sayfada 2.tablodaki yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz.

 90. 2014 yılında anadolu sağlık meslekten mezun oldum sınavsız geçişi kullanarak fizyoterapiye geçiş yaptım. 2016 da mezun olacağım tekrardan sınavsız geçişimi kullanabilir miyim ?

 91. Merhaba hocam. Ben bu sene tıbbi sekreterlik bölümünden mezun olacağım. Diploma puanım 65-67 arası gelecek. Bu da 330-335 OBP puanı ediyor. Ancak oturdugum şehirdeki istediğim iki yıllık 337 puan. Sizce o bölüme girebilir miyim? Olmazsa Manisa da istediğim bölüm var ve puanım fazlasıyla yetiyor. Orası olur mu?

  • Geçen seneki taban puan bir göstergedir. Bu senede aynı olup olmayacağı yada 5-10 puan altı yada üstü ile yerleşip yerleşilemeyeceğini bilemeyiz. 30 tercih hakkınız olacak en çok istediğiniz yerden en az istediğiniz yere doğru tercihlerinizi yapabilirsiniz.

 92. Merhabalar ben meslek lisesi giyim üretim bölümü 12.sınıf öğrencisiyim. Okula düz meslek olarak girdim ama şuan okulum kız teknik ve meslek olarak değiştirildi ben meslek lisesi mezunu mu olucam yoksa teknik lise mezunu mu olucam? Birde meslek lisesi mezunu olursum sınavsız geçişte önceliği 15,3,İ,97 yani 3 teknil lise alımı olan üniversitelere girebiliyor muyum giremiyor muyum?

 93. Merhabalar hocam.Allahın izniyle 2017 de mezun olacağım.Paramedik böümüne sınavsız geçiş yapmayı düşünüyorum.Bizimle aynı yılda özel sağlık liseleride mezun olacak.Geçiş önceliği var mı ? Varsa kimdedir? Teşekkürlerimle…

 94. Merhaba
  Ben anadolu ve teknik meslek lisesinde moda tasarım bölümünde okuyorum sınavsız geçiş yapmak istiyorum ama marmara yada mimar sinan ünüversitelerine sınavsız girmem için ne yapmam lazım hiç bir fikrim yok yardımcı olur musunuz?

  • Marmara Ün. Giyim Üretim Tekn. için yerleştirme öncelikleri 15,3,İ,97 361.4000
   Yani son yerleşen öğrenci 2015 yılı Teknik lise mezunu ve İstanbul içinden 1997 doğumluymuş. Diploma notu 72,2
   Marmara Ün. Moda tasarım için yerleştirme önc. 15,3,İ,97 427.0500
   Yani 2015, teknik lise, İstanbul içi mezunu ve 1997 doğumluymuş. Diploma notu 85,4

 95. Hocam merhabalar ben bu sene bulundugum ilden 6 saatlik uzak bir ile sinavsiz gecis yaparak cocuk gelisi bolumunu kazandim 2 yillik diye herkes gitmeye degmez diyo moralimi bozuyolar ama ben dgs ye girip 4 yila tamamlamayi dusunuyorum sizce neden oyle diyolar o kadar kotu mu 2 yillik okumak

 96. iyi günler hocam ben 2 yıllık üniversite egitiminden sonra dgs ile egitimimi 4 yıla tamamlamak istiyorum.Ben dgs düşündügüm için 2 yıllık örgün ile açıkögretim arasında bi fark olurmu.Örgün veya açık olması dgs sınavını etkiler mi?(çocuk gelişimi bölümü)

 97. ben Anadolu teknık lısesinde gıda teknolojisi okuyorum. Kırkpınar myo aşçılık bolumunue gecıs yapmak ıstıyorum. obp puanım cok ıyı degıl ama iyi denebılır. aynı sehırde oturuyorum okul ıle sızce gecıs durumum nedır ?

  • Ön kayıt yaptırdığınız sayfada yazıyordur. Ön kayıtla e-kayit ı karıştırmıyorsunuz değil mi? Ön kayıt ün. kendi sitesinden yapılır. Temel kimlik bilgilerinizi tamamlamanız içindir. Ve normal kayıt için kolaylık sağlar. e-kayit postaneden alacağınız e-devlet şifresi ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılarak yapılır ve asıl kayıt yerine geçer.

 98. hocam benim obp puanım 351 di çocuk gelişimi 2015 çocuk gelişimi meslek lisesi mezunuyum 1 . tercihte 21 tane tercih yaptım sınıvsız geçiş için ama yerleşemedim . sizce ikinci tercihlerde nasıl bir yol izlemeliyim şansım düşükmüdür . hem geçiş hem puanımı kullanma şansım varmı lütfen yardım edin

 99. hocam ben 2014 hemsirelik mezunuyum 96 dogumlu yuzde 75 burslu aneste
  zı uskudar unısı2012 mezunu 92 dogumlu 368 puanla yerlestı benım puanım 337 yerlesme ıhtımalim nedır?

 100. merhaba hocam 2012 meslek lisesi mezunuyum obp puanım 344 13.2.D.95 son alım olan yere yerleşme olasılığım nedir.Yoksa kesin olabilecek bir yerler mi yazmalıyım. yani 12,2,D,94 gibi

 101. Hocam merhaba.
  Ben bu yıl meslek lisesinden mezun oldum . Makine bolumu. Sinavsiz gecis hakkimi kullanacağım . Obp puanım 300. Bu puanla istanbulda iş saglıgı ve guvenligi bölümüne yerlesebilirmiyim. Ozel üniversiteler dahil.

 102. hocam iyi akşamlar. ben ticaret meslek lisesi büro yönetimi mezunuyum. ygs6dan 153 puan aldım diploma notum 58, obpsi 290idi. bozok üniversitesi muhasebe bölümü ise 172 puanla alıyor tercih yaptım ama şansım var mıdır sizce? bir de bazı üniversiteler muhasebe ve vergi uygulamaları bölümü açmış puan belirtmemiş girme şansım nedir ?

  • Muhasebe ve Vergi uyg. sizin sınavsız geçiş bölümünüz olmadığından YGS kontenjanı uygulaması bu yıl ilk defa uygulandığından net birşey söyleyemem. Ama geçen yılda alan dışından aldığına göre Bozok ve yeni prog. şansınız olabilir.

 103. Hocam ben endüstri meslek lisesi mezunuyum elektrik elektronik bölümü sınavsız geçiş te uçak teknolojisi bölümü okumak istiyorum kazanma şansım nedir acil yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim…

 104. Hocam merhabalar, ben Antalya’da yaşıyorum bu sene endüstri meslek lisesi bilişim/web tasarım bölümünden mezun oldum benim direk geçiş yapabileceğim bölümler nelerdir onları öğrenebilir miyim ? Tercih kılavuzundan araştırıyorum ama pek bir şey anlayamadım fazlasıyla karışık. Bir sorum daha olacak elektronik haberleşme bölümüne direk geçiş hakkım var mıdır ? Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

 105. Hocam ben 2015 sağlık meslek hemsirelik mezunuyum bu sene 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyorum paramedik bölümü için. Benim diploma puanim 72 OBP 360 0.12 katsayısı 43.2 0.18 katsayısı 64.8 ben şimdi 0.18 katsayimin puanima eklendigi bir tercih yapmak istiyorum hangi bolumleri yazarsam obpme 64.8 eklenir hocam bolum adi istiyorum tesekkurler simdiden

  • 2 yıllık sınavsız geçişte mezuniyet yılı, okul türü, METEB önceliği, OBP, d.tarihi değerlerine bakılır. OBP’ye puan eklenmez. 4 yıllık alanınızla ilgili tercihlerinizde YGS 180 üzerinde ise puanınıza o puan eklenir.

 106. hocam merhaba ben tercih yaptım aniden oldu değiştiremiyorum da benim lys sonuç kağadımda dal no 3 yazıyor bende okul türü sanıp 14.3.i.96 gazi basım yayın teknolojilerini yazdım .
  ama benim okul türüm 2ymiş yani 15.2.i.97 oluyor obp 356 yerleşme ihtimalim hiçmi yok ben yanlışmı bir tercih yaptım

 107. hocam ben tutmıyacağına bile bile bazı riskli tercihlerde bulundum mesala dışarıda okumak istiyorum meslek liseliyim 14,3,i gibi çok riskli tercihleri yazdım benim yaptığım tercihlerin hepsi geçersizmi sayılcak ? hocam ben ösym sitesine baktım şöyle bi yazı var

  (((Bu tabloda yükseköğretim kurumları ve programları için belirtilen kontenjanlar ve koşullar Yükseköğretim Kurulunca
  saptanmıştır. Tercih etmek istediğiniz bir program ile ilgili olarak belirtilen koşulları tam olarak karşılamıyorsanız o
  programa tercih listenizde yer vermeyiniz. Bu uyarıları göz önünde tutmadığınız takdirde ilgili tercihleriniz geçersiz
  sayılır; bu tür tercihlerinizdeki programlardan birinin kesin kayıt listesinde adınız yer almış olsa bile programa kaydınız yapılmaz ))))

 108. Hocam bana dersanedeki rehber hocam dedi ki 4 yıllıklar tutuyo olsa bile eğer geçiş hakkın olan bölümü yazmışsan o direk oluyor,o yüzden eğer 4 yıllık tutturuyorsan açıkta kalmamak için geçiş hakkını yazma. Bana biraz saçma geldi,bu gerçekten böyle mi?

 109. iyi günler meslek lisesi tekstil 2014 mezunuyum. bu yıl ygs-5 puanımla moda tasarımı tercih etmek istiyorum, ek puanlı olarak.
  sıralamada ek puanlılar kendi içinde diğerleri kendi içinde mi sıralanıyor yoksa ek puanlı olarak sıralamam tüm ygs-5 puanları içinde mi geçerli?
  Birde m.t.o.k. bölümleri yalnızca meslek liseli kendi alanını seçenler mi tercih edebiliyor? bu durumda ben nereleri tercih edebilirim?

 110. Hocam size 5 temmuzda yazmıştım ben sağlık meslek hemsirelik mezunuyum ama mezun olalı 1 yıl oldu bu sene tercih yapcam 2 yıllık yer onceliginde İ olanları mi tercih etmeliyim yoksa D olanları mi

  • Önceki mezunlardan olduğunuz için öncelikle eski mezunlardan alan programlara bakmanız gerekiyor. Okul türü ve METEB önceliğine sonradan bakabilirsiniz. Eğer il içi düşünüyorsanız “İ” il dışı düşünüyorsanız “D” olanları tercih etmelisiniz. Ama siz paramedik istiyordunuz. Eski mezunlardan alan programlar pek yok ancak özel ve ücretli olabilir.

 111. Merhaba hocam ben bu yıl mesleki acıkögretmdn mezun oldum bölüm muhasebe finasman diploma puanım 68,80
  5 ile çarptıgımda 344 çıkıyor sınavsız geçiş hakkımı kullndm saglık kurumların işetmeciligi ısparta bitlis bingöl izmir sinop yerleri tercih olark yptmm yerleşirmiyim acaba bu arada 1994 dogumluyum

 112. Mrb hocam ben ćocul gelişimini okudum bu sene son 2 yıllık geçiş hakkımı kullanacam hata tercihimi de yaptım ama diploma puanımı 68.03 sizce bi yer gelme ihtimali var mı varsa lütfen söylermisiniz

 113. hocam iyi günler,
  ben açıkögretim meslek lisesi elektrik elektronik bölümü bu yıl mezun oldum.sınavsız geçiş hakkımı kullanacagım,diploma notum 58,13. istanbul ikamet ediyorum 95 dogumluyum, istanbul,tekirdag,uşak erzincan uçak teknolojileri bölümünü yazmayı düşünüyorum gelme ihtimsli var mı?

 114. Merhaba hocam,ben bu yıl anadolu teknik lisesi bilişim bölümünden mezun oldum ygs ve lys’ye de girdim. Tercih yaparken ilk iki sıraya muğla da puanimin tutmadığı iki bölüm yazdım ve 3. Sıraya sınavsız geçiş hakkım olan basım ve yayın teknolojileri yazdım. Sınavsız gecisimin tutma ihtimali nedir?

   • merhaba hocam ben geçen sene muhasebe ve finansmandan mezun oldum bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam fakat nasıl kullanılcağını bilmiyorum herkes farklı bişi söylüyorr ben sağlık kurumları işletmeciliğine gitmek istiyorum geçiş hakkımla okul başarı puanım 283 sağlık kuruluşları bölümüde karabük ikinci öğretim ygs 6 dan 263 alıyor orayı yazabirmiyim yazsam gelirmi yani yanlış tecih yapmak istemiyorum bide sosyal güvenlikte sınavsız geçişe dahilmi

 115. Hocam meraba ben meslek lisesi cocuk gelisiminden mezun oldum bu sene . sinavsiz gecis yapip dondurmayi dusunuyorum tabi meslek lisesi oldugu icin yerlesme ihtimalim dusuk galiba insallah olur da dondurduktan sonra bu sene tekrar hazirlanmayi dusunuyorum sizce nasil fikir diploma puanim 80 obp 401 napicagimi sasirdim lutfen fikrinizi soyleyin

 116. Mrb hocam bn yni mezn oldm cocuk gelsim blümü mezunuym snavsz gecs hakkimi kullnmak istiyorm diploma puanm 74,48 Obp puanm 372,4 bn 2 yllk sinavsz qcis anestezi bölmnü terchlermn arasina yazsam qelr mi puanmda kirilma falan olur mu

 117. Hocam İlk Başta Kolay Gelsin
  Ben Meslek Lisesi Mezunu Deilim Ama Düz Lise Sayısal öğrencisi 2014 mezunuyum
  Acil ve İlk yardım okumak istiyoruM Özelden İstanbul Aydın üniversitesi veya İstanbul beykent Üniversitesine Sıralamam Baya yetiyor Aldıkları Sıralama En son geçen Yıl 588 bin Beykent Aydında İse 669 Bin Benim Sıralamam 384 Bin Sizce Hocam Bu Universitelere Girme Gibi Bi olanağım varmı
  Ve
  Hocam Size Bi sorum Daha olcaktı bu sağlık meslek üniversitelerinin Düz liseye giden öğrencilerin Veya Geri kalan Meslek olmayan liselerine Giden öğrencilerine Kontenjan Hakkı Varmıdır Yoksa İlla İlk Olarak Meslek liselerinemi Öncelik Vardır ? Yardım Ederseniz Şimdiden Teşekkürederim Hocam

 118. anadolu meslek bilişim teknolojileri bölümü mezunuyum bu sene mezun oldum diploma puanım 68 obp puanım 344.50000 maramara üniversitesi ya da istanbul içi bilgisayar programcılığı sınavsız geçişi kazanma şansım nedir?

 119. iyi günler ben bir soru sormak istiyorum . ben bu yıl mezun oldum kuyumculuk teknolojisi/Takı imalatı bölümü mezunuyum ve kocaeli üniversitesine sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum . ama endüstri meslek lisesi mezunuyum diploma da kadırga mesleki ve teknik anadolu meslek lisesi yazıyor hangi mesleğe göre yerleşim olacak

 120. Merhaba.. ben Kayseri’de kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümü 2014 mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum obp puanım 344,650 yerleşme şansım nedir yardimci olurmusunuz ? Teşekkürler

 121. merhaba hocam. ben anadolu sağlık meslek lisesi mezunuyum. bu sene mezun oldum ve samsunda yaşıyorum. ondokuz mayıs üniversitesine sınavsız geçiş hakkımı kullanarak yerleşmek istiyorum. acil tıp teknisyenliği okudum ve üniversitede de ilk ve acil yardım okumak istiyorum. obp puanım ise 72,07. 1. öğretim veya 2.öğretime yerleşebilir miyim? teşekkür ederim.

 122. merhaba ben 2014 mezunuyum çocuk gelişimi okudum bu yıl ygs 5 ek puanlı halı 220 bölümü secmek istiyorum baska ek puan gelecek mı ? sınavsız geçişte hangi puana bakarak tercih yapabilirim ?

 123. Merhabalar,

  Ben 2014 meslek lisesi muhasebe finansman bölümü mezunuyum. Geçen yıl açıköğretime kayıt yaptırdım. Bu sene sivil havacılık kabin hizm. bölümüne gitmek istiyorum. Sizce Eskişehir Ulaştırma MYO’ya kayıt olma olasılığım kaçtır ?

  Teşekkürler.

 124. merhaba hocam. ben 2014 sağlık meslek lisesi tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik mezunuyum. geçen yıl geçiş hakkımı kullanmadım bu yıl kullanmak istiyorum. karabük i.ö. ağız ve diş sağlığı bu yıl gelir mi sizce. teşekürler

 125. Bu yıl Anadolu sağlık meslek lisesi Tıbbi laboratuvar bölümünden mezun oldum ygs 2 ek puanlı sıralamam 38 bin. Ek puanla ebelik için tercih yapabilir miyim yoksa ebelik mezunları için mi ek puanlı Sıralama geçerli

 126. Ben sağlık meslek lisesi acil tıp teknisyenliği bölümü öğrencisiyim.Bu sene ilk yılım ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum .diploma notum 77 .obb ise 385 ama benim bulunduğum ilde paremediklik bölümü olmadığı için metep içi sayılmıyorum.Metep dışı yerlerdende yazmayı düsünüyorum.meteü içindende yazarsam acaba sansım varmı .bu diploma notuyla da yerlesebilirmiyim

 127. Hocam öncelikle saygılarımı sunarım

  Ben endüstri meslek lisesi elektrik elektronik teknolojisi bölümü elektrik tesisatları ve pano monitörlüğü bölümünden bu yıl mezun oldum ortaöğretim başarı puanım tam olarak 345,10000 klavuzdan baktığımda Uçak teknolojisi programına sınavsız geçiş hakkım olduğunu gördüm
  Anadolu üniversitesi uçak teknolojisi
  Ege üniversitesi uçak teknolojisi
  bölümlerini yazıcam düşünüyorum ankarada yaşıyorum ve ankarada uçak teknolojisi bölümü yok girme sansım nedir
  Şimdiden çok teşekkür ediyorum hocam

 128. Mrb 2011-2012 mezun uyum tercihler açıklanmış sınavsız geçiş hakkında bulunabilir miyim lakin gibi c bir ücret uatitmadim halen şansım var mi lütfen yardımcı olur musunuz

 129. Merhaba. Ben 2015 anadolu kiz meslek cocuk gelisim mezunuyum
  . mersinde yasiyorum fakat mersin univeraitesinde 2yillik cocuk gelisimi bolumu yok. Sinavsiz gecis ile meteb ici alan universiteleri tercih etsem yerlesebilir miyim? Ortaogretim basari puanm 371.

  • Aynı sorun bizim öğrencilerimiz içinde geçerli. Kocaeli Ün.’de de çocuk gelişimi yok. OKul türünüz Anadolu ise bir şansınız olabilir. Normal kız meslek lisesi ise METEB içi alan programlara şansınız olmayacaktır.

 130. Hocam ben çocuk gelişim mezunuyum bu yıl mezun oldum sınavsız geçis hakkımi kullanmak istiyorudiploma notum 70.65bana Elazığ gelir mi örgün istiyorum Elazığ ikinci öğretim bile gelse istiyorum hocam bide ben ygs ye girdim 165 aldım onunla iki yıllık örgün üniversite gelir mi lütfen cevaplayin

  • Elazığ Ün. geçen yıl 14,2,İ,89 358.2500 öncelikleri ile almış. Bu değerlere göre şansınız sınırda diyebiliriz. Bu arada Elazığ’da 2.öğretim programı yok. YGS puanınız düşük şansınızı deneyebilirsiniz.

 131. ben bu sene mezun oluyorum açık lise çocuk gelişimi okudum. yalovada sosyal hizmetlere direk geçiş hakkım sizce yüzde kaçtır bide hangi bölümlere dha rahat geçiş yapabilrim..

 132. Hocam benim alanım zaten hemsirelik. Ben paramedik tercih etcem zaten alan dışı olmuyo mu yani puan eklenmeyecek mi ek olarak? Ayrıca attığınız linkte nereye bakacağım nasıl anlayacagim önceki yıllardan aldığını

  • Aşağıdakilerin hepsi sizin alanınızın devam nireliğinde olup sınavsız geçiş yapabileceğiniz bölümlerdir. Şu sayfada örnek üzerinden neye bakılacağını nasıl tercih yapılacağını anlatmıştım.
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Anestezi
   Diyaliz
   Elektronörofizyoloji
   Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
   Evde Hasta Bakımı
   Fizyoterapi
   İlk ve Acil Yardım
   İş ve Uğraşı Terapisi
   Laborant ve Veteriner Sağlık
   Laboratuvar Teknolojisi
   Odyometri
   Patoloji Laboratuvar Teknikleri
   Perfüzyon Teknikleri
   Podoloji
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama
   Yaşlı Bakımı

 133. Hocam ben 2014 sağlık meslek hemsirelik mezunuyum bu sene 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyorum paramedik bölümü için. Benim diploma puanim 72 OBP 360 0.12 katsayısı 43.2 0.18 katsayısı 64.8 ben şimdi 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanirsam sadece OBP puanı mi geçerli olacak yoksa 0.12 veya 0.18 katsayısı planlarında birisi OBP puanıma eklenecek mi lütfen yardımcı olun teşekkür ederim

 134. merhaba hocam ben bu yıl mesleki açık ögretim lisesi inşaat bölümü mezunuyum kendi bölümüme degilde harita kadastro bölümüne geçiş yapmak istiyorum.Kendi memleketimi yazarsan hem gece hem günzunu yerleşme şansım yuzde kactır.Tabi yine il dışınada harita yazcam eger gelme ihtimali yuksekse inşaatı yazmıyayım

 135. Merhaba bu sene sağlık meslek lisesinden mezun oldum 75.84 diploma notum var 2 yıllık paramedik yazıcam dışarıdan hangi üniversiteler alım yapıyor yardımcı olur musunuz

 136. HOCAM BAZI BÖLÜMLERİN GEÇİŞİNDE 96,D,2,14 YAZIYOR BEN TEKNİĞİM YANİ 3 TERCİH ETSEM YERLEŞME OLASILIĞIM YÜKSEKMİ YOKSA ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİMİ YERLEŞİR SADECE BENİ ALMAZMI

 137. Merhabalar
  Ben bu yıl çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünden mezun oldum çok şükür ama puanım kötü olduğundan 2 yıllık kendi branşımdan tercih yapmayı düşünüyorum. Diploma notum 75.90 ve OBP 379.50. Ama nerden nasıl bakacağımı bilmiyorum çok araştırdım ama kafam baya bi karıştı. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum açıkçası…

 138. HOCAM BEN ANKARA MESLEK LİSESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNİK LİSE MEZUN OLDUM BU YIL DİPLOMA NOTUM 77.86 ANADOLU ÜNİVERSİTESİ RAYLI SİSTEMLER ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ VE AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİSİNE YERLEŞEBİLİRMİYİM TERCİH YAPSAM

  • Normalde sağlık bölümleri için tabi ki sağlık meslek liseleri öncelikli. Ama bazı bölümlerde örneğin odyometri bölümünü Biyomedikal Cihaz Teknolojileri mezunları da tercih edebiliyor. Sonuçta okul türü Anadolu Teknik Lise ise sizden öncelikli olur.

 139. hocam diploma puanım 76 asml mezunuyum odyometri programlarından herhangi birine yerlesebilme ihtimalim yüksekmidir sizce? meteb dısı olacak cunku bulundugum ilde odyometri yok(antep)

 140. Merhaba ben ygs girdim ve barajı geçtim ardından lys girdim ama öylesine girdim geçiş hakkımı kullanmak istiyorum lys barajını geçsemde geçiş hakkımı kullabılırmıyım ?
  Birde 2014 ve 2015 3a tablolarında kod değişikliği var mı yoksa aynımı ?

 141. Mrb ben saglık meslek lısesı hesırelk bolumu mezunuym daha staj notum bellı olmadı paramedık okumak ıstıyorm dırek gecısle ıc anadoluda yasıyorm blundugum sehırde bu bolumum yok acaba nerelerı terch etsem sansm yuksek olur

 142. Bu yıl meslek lisesinden mezun oldum bir yıl kaybım var 96 doğumluyum diploma notum 77 istanbulda yaşıyorum istanbulda ki Üniversitelere sınavsız geçme şansım var mı giyim üretim bölümü mezunuyum Üniversitede de bu bölümü istiyorum

 143. Hocam merhaba bu sene mezun oldum grafik tasarımdan ygs 4 182 ygs 5 179puan lysye girme hakki verdiler 2 yillik grafik tasarim bolumune girebilirmiyim ?yardimci olurmusunuz

 144. Merhaba ben geçen yıl anadolu sağlık meslek lisesi att bölümünden mezun oldum. Geçiş hakkımı kullanmayacagim. Ek puan sadece paramedik bölümünemi gelecek odyometri ye ek puan gelir mi?

 145. Hocam merhaba ben son sınıf çocuk gelişimi bölümü öğrencisiyim. ygs sınavım kötü geçtiği için sınavsız geçiş yapmak istiyorum. Ama bulunduğum şehirden farklı bir şehri yazmak istiyorum. Diploma puanım ortalama 67 falan oluyor. Nereleri tercih edebilirim?

 146. Hocam merhaba ben sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum fakat tercihim Meteb Dışı kullanicam gelme ihtimali ne kadar yüksek onu merak ediyorum. (Yardimci olabilir misiniz? )

 147. Merhaba.Ben grafik bölümünden mezun olucam.Ama 2 yıllık için ygs puanı ile alan özel üniversiteleri düşünüyorum.Girme şansım nedir ve okul puanı verilecek mi?Yardımcı olursanız sevinirim
  2 yıllık moda tasarım bölümü istiyorum

 148. hocam ben 2015 mezunu ıkıncı lıse olrak bu sene mezun oluyorum.87 dogumluyum okul puanım 80nın uzerınde ınş ben örgun ıkı yıllıklara meteb yoluyla basvurabılıyomuyum???

 149. Hocam ben 2014 de 4 yıllık üniversite tutturuo bu sene o okula kayıt yaptırdım fakat seneye kendi memleketimde mesleğime devam etmek istiyorum TOPHANE ANADOLU TEKNİK LİSESİ BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ PROGRAMCILIK mezunuyum seneye geçiş hakkımı kullana bilir miyim uludağ üniversitesinin bilgisayar programcılığı bölümü gelirmi

   • Fakat geçen sene iki senelik arkadaşların girdiği gözlenmiş olan önceki verdiğiniz istatistiklerden bu çıkıyor teşekkürler benim sormak istediğim bişey daha var bu senenin eml mezunu benim önümde mi alınıcak

    • 14,3,İ,95 2014 yılında son mezun 2014’lüler olduğundan “14” yazıyor. Ayrıca “3” sayısı teknik lise mezunlarının yerleştiğini gösteriyor. “13” yada daha küçük bir değer olsaydı önceki mezunların yerleşebildiği anlamına gelirdi. Bakınız. 2.öğretimler bile son mezunlarla dolmuş. En önemli öncelik mezuniyet yılı olduğundan son sorunuzun cevabı evet.

 150. Merhaba hocam ben 2014 cocuk gelsim mezunuyum opb puanim 396 gecs hakkimi bu yil kullanmak istiyorum bu yil 2015 mezununn sansi daha fazla ama sormak istiyorum yerlesme sansim nedir? Yerlesebilir miyim. Ayrica ozel universitede tam burslu yazarsamda mi oncelik yeni mezunda mi oluyor? Yardmci olursaniz sevinirim.

 151. düz lise mezunuyum ve özel üniversitede anestezi okumak istiyorum. puanım %25 bazı üniversitelerde de %50 bursluya yetiyor yerleşme olasılığım nedir? veya hangi üniversiteler meslek liseli olmayanları da alıyor?

 152. Merhaba Hocam
  2012 Kastamonu ili Tosya Sağlık Meslek lisesi hemşirelik mezunuyum.diploma puan 86.
  mezun oldugum yıl Marmara Üniversitesi labaratuvar bölümüne yerleştim fakat kayıt yaptırmadım.
  İstanbulda Özel üniversite (%100 burslu) yada devlet üniversitesinde ilk ve acil yardım bölümüne yerleşebilir miyim. 2 sene lik aramın dezavantaj oldugunu maalesef biliyorum:(
  mezun oldugum yıl iyi rehber edilemediğim için Labaratuvar bölümünden dgs ile hemşireliğe geçebileceğimi bilmiyodum.bu sebeple kayıt yaptırmadım.bu sene fırsatımı kaçırmak istemiyorum.paramedic bölümüne yerleşmek istiyorum.yardımcı olursanız cok sevinirim.iyi çalısmalar diliyorum

    • Puandan önce mezuniyet yılı, okul türü ve METEB önceliği geliyor. Ondan sonra OBP ve doğum tarihi. Şimdi eğer yerleştirme öncelikleri dolu ise 14,2,İ,96 gibi değer varsa kontenjanı sınavsız geçişle dolmuştur ve yanındaki değer OBP puanıdır. Yerleştirme öncelikleri sütunu boşsa sınavsız geçişlilerin hepsi yerleşmiş alan dışından da YGS puanı ile öğrenci almış demektir. Ve oradaki puan YGS puanıdır.

 153. Hocam merhaba ben ygs den barajı geçemedim çocuk gelişim bölümünü okuyorum sınavsız geçiş yapmak istiyorum kesin yerleşir miyim. Birde konyada var mı geçiş yapabilir miyim

 154. Anadolu teknik lisesi bilişim teknolojileri bölümü okuyorum istanbulda tam burslu bir bilgisayar programcılığı bölümüne girmek istiyorum seneye son sınıfım 16,4,D,98 olacak diploma puanım ise en az 70 gelebilir şansım varmıdır acaba ?

   • Evet onları incelemiştim ancak Marmara yı akdenizi aradım geçen sene bütün kontenjanlara adalet lisesi mezunları yerleşmiş diğer ünv de ulaşamadım Pazartesi tekrar arıycam ancak Türkiye’de kaç tane adalet lisesi var onu öğrensem bide ygs yerleşme puanım 350 bu yıl o puanlar tahmininizce ne kadar düşer

     • Lys ve ygs nin nasıl bir sınav olduğunu bu yıl anladım işin doğrusu bu sınav beni ilgilendirmiyordu bi yıl öncesine kadar kontenjanların liselerden dolması beni dışarıdan alım konusunda şüphelendirdi neyse sağolun

 155. İzmirde ticaret meslek lisesinde halkla ilişkiler ve organizasyon okuyorum.Bölümümden basın ve yayım teknolojilerine sınavsız girme hakkım var.Ege üniversitesinde yukarda bahsettiğinize göre ikinci öğretim:14,3,i,95 örgün öğretim:14,4,d,95 benimki ise 15,2,i,97. diploma notum da yaklaşık 60 civarı gelicek. sizce girebilir miyim ?

 156. Ben anadolu sağlık meslek lisesinde acil tıp teknisyenliği bölümünde okuyorum. Önümüzdeki yıl istanbuldaki bir özel üniversiteye, ilk ve acil yardım bölümüne (paramedik) diploma puanım ile geçiş yapmak istiyorum. Diploma puanım bu yılla birlikte 80 ve 80 i biraz geçebilirde. %100 burslu okuyabilmem için diploma puanımın ne kadar olması gerekiyo bilgilendirebilir misiniz ?

  • Şu sayfadan inceleyebilirsiniz. 20-30 farklı program var tam burslu. Okul türünüzün Anadolu olması büyük avantaj. Bunun yanında sayfayı incelerken yerleştirme önceliği sütununda “D” meteb dışından alan yerleri bulmalısınız. OBP’de 400 ve altında olanlara bakın.

   • Hocam 400 puan altında meteb dışı alan İstanbul’daki üniversitelerin kontenjanlarına baktım %100 burslu olarak en fazla 7 kişilik kontenjanları var garanti girebilir miyim tehlikeye atmak istemiyorum. İlk sıraya eğer okuduğum ildeki üniversiteye yazmazsam özel üniversiteyide %100 burslu kazanamazsam açıkta kalırım diye endişeleniyorum ama ben İstanbulda burslu okumak istiyorum.

    • Tam burslu kontenjanların az olması çok doğal. Sonuçta özel ün. aynı zamanda ticari işletme. 30 tercihiniz var. En çok istediğiniz programdan en az istediğiniz programa doğru tercih yapacaksınız. Üste İstanbul tam burslu, alta da kendi ilinizdeki programları yazarsınız. Hangisi nasipse ona yerleşmiş olursunuz.

     • Bilecik’in ilçesinde okuyorum Bilecik’in bir çok ilçesinde sağlık meslek lisesi var meteb içi aldığı içinde kontenjanını çabuk dolduruyo ilk sıraya yazarsam kesin olucak ama eğer ilk sıraya Bilecik değil de İstanbul’u yazarsam İstanbul’da olmazsa Bilecik’in kontenjanı dolmuş olucak açıkta kalabilirim. İstanbul Nişantaşı üniversitesini istiyorum aynı zamanda özel hastanede çalışmak istiyorum Bilecik’te özel hastane yok.

 157. ben att okuyorum okuul puanım 70 lerde duyduğuma göre 80 ve üzeri olması gerekiyomuş 2 yıllık paramedikliğe sınavsız geçiş yapabilmem için şimdi ben üniversiteye gidemez miyim

 158. Mesleki açık lise grafik ve fotoğraf son sınıf öğrencisiyim 1994 doğumluyum diploma puanı 75 civarı geçiş hakkında İstanbul düşünüyorum olasılığı nedir sizce?

 159. Mrb hocam ben Gaziantep te motorlu araçlar teknolojisi Bölümü’nü okuyorum 2yıllık Sınavsız geçiş Hakkımı kullanarak Eskişehir’i Kapadokya ünvt. Veya özel olmayan bir Üniversite’de uçak teknolojisi Bölümü’nü istiyorum ve aynı zamanda bölümüm meteb içi buralara yerleşebilme durumum nedir? Diploma puanım kaç Olmalı yardımınız için çok tşk ederim Allah Razı olsun!!!

 160. Selamünaleyküm hocam ben Gaziantep’ten 12.sınıf motorlu araçlar teknoloji Bölümü’nde okuyorum bu yıl ygs den barajı geçemedim. Sınavsız geçiş Hakkımı kullanarak uçak teknolojisi Bölümü’nü okumak istiyorum ama Antep’te yok dışarıda. Yerleşebilme durumum nedir.bilgileriniz için teşekkürler hocam saygılar…

 161. hocam meraba bişey sorcaktım 12. sınıf meslek lisesi öğrencisiyim ygsye başvururken sınavsız geçiş kısmına başvuru yapmadım 2 yıllık geçiş hakkım olmuyacakmı şimdi???

 162. MERHABA;ıkı yıllk ünvrstemi alltan dersim olarak seneye erteledım simdi ıkıncı üni için dikey geciş hakkı yaptım açıktan devam edebiliirmiyim muhasebe alınındaydım iişçi gvenliği istiorum ama şartlar dolayısıyla açıktan okumalıyım olurmu ? teşekkürler.

 163. İyi günler ben mesleki ve teknik anadolu lisesi elektrik bölümünden bu sene mezun olacam acaba sınavsız geçişle odyometri bölümüne gidebilirmiyim cevabınız için şimdiden teşekkürler

 164. Hocam merhaba, ben mesleki ve teknik anadolu lisesi son sinif büro yönetimi ogrencisiyim, odyomeyriye gecis hakkim var, okul puanim 415 dokuz eylulu universitesini düşünüyorum sizce yerlesir miyim yardimci olursaniz sevinirim

 165. hocam ben izmirde okuyorumda büro y. sekreterlik öğrencisiyim ege üniversitesi tıbbi sekreterliği tercih etmek isteyince çevremdekiler sağlık meslekten alıyolar diyolar sizce doğru mudur? ege üniversitesi zor mu benim için

  • Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümüne sizinde sınavsız geçiş hakkınız var. Öncelik olarak okul türü anadolu olan yada OBP puanı yüksek olanlar sizin önünüze geçebilir. Onun dışında sağlık mezunu olmaları sizden önce yerleşecekleri anlamına gelmiyor.

 166. Hocam 2014 yilinda menzun oldum fakat yurt disina gitmem gerektigi icin tercih yapmadim bu sene ygs ye girip 2 yillik gecis hakkimi kullanicam elektrik elektronik meslek lisesi cikisliym eskisehirden menzun oldum fakat bursada okumak istiyorum ve 2 yillik bolumlerin bazilarnda tire isareti oluyor anlamadm yardimci olurs

  • Sınavsız geçiş hakkınızı kullanmak için YGS girmeniz gerekmiyor. Mezun olduğunuz il dışından tercih yapacaksanız yerleştirme önceliklerini incelemeniz “D” yazan yani METEB dışından alan programları tercih etmeniz gerekiyor. Yerleştirme önceliklerinde tire varsa sınavsız geçişle kontenjanı dolmadığından alan dışından da YGS puanı ile öğrenci almış demektir. Buralara yerleşme şansınız çok yüksektir.

 167. Hocam merhaba ben bu yil cocuk gelisimi mezunu teknik lise olucam istanbul dan mezun oldugum icin trakya üniversitesi de İ yani megep ici benim orayi kazanma olasiligim 0 mi olur ??

 168. mrb hocam çok acil yardımınıza ihtiyacım var ltfn yardımcı olursanız sevinirim . sorum şu;ben 2012 kız teknik ve meslek lisesi mezunuyum ve atatürk unisinde açıktan adalet okuyorum ve şimdiye kadar sınavsız geçiş hakkım gelmedi bu sene sınava girmeden ygsye sınavsız başvurumu yaptım ama arkadaşlarım çogu gelmez diyor özel unilerden başka sizce gekme ihtimali ve ne yapmam gerekli ltfn yardımcı olun ? 🙁

 169. Meslek lisesi çocuk gelisimi okuyorum sinavsiz gecis hakkimi sosyal hizmetlere kullanmak istiyorum Kendi sehrimde sadece yalovada var o da 14,2,D,96 , 14,3,D96 yani ikiside meteb dışı bende bursada oturuyorum meteb disi olduğu icin yerleşme sansim yok mu ?

 170. Merhaba hocam ben adana da meslek lisesi öğrencisiyim lise sondayım harita bölümünü okuyorum ve tapu kadastro bölümüne gitmek istiyorum sınavsız geçişimle fkt ben ygs sınavına girip genede denicem ve bana eyer barajı geçemez isen liseyi okuduğun şehrin etrafındaki üniv. Gidersin uzak şehirleri yazamazsın diolar doğrumudur acaba?

 171. merhaba hocam ben 2014 elektronktn mezun oldum sınavsız geçişle kayıt yaptırdm bu sene fakat bıraktm okulu bazı nednlerden dolayı yine terch yapacağım bu sene ama oklda kaydım hala duruyor bir zararı olurmu

 172. Merhaba gebze ticaret meslek lisesi buro yonetimi ogrencisiyim odyometri bolumu istiyorum ama il dışı tercih yapmam gerekiyo ne yaparsam onceliğim olur diploma puanım kac olmalı?

 173. Merhaba iyi günler benim soruma da yardımcı olursanız sevinirim. Ben sağlık meslek lisesi att son sınıf öğrencisiyim ve 2 yıllık sınavsız olarak bizim bölümlerin olduğu üniversiteleri yazar msnız tşk 🙂

 174. 2011 sağlık meslek lisesi mezunuyum.bölümüm acil tıp teknisyenliği.önceki senelerde yerleştirildim fakat kayıt yaptırmadım.obp düşermi.bu sene tercih yapmak istiyorum.yardımcı olursanız sevinirim..

 175. Hicam ben kimya bölümü meslek lisesinden bu sene mezun olucam ve bölümümle ilgili universite bölümleri hakkinda araştırmalar yapıyorum ama kafam bi hayli karisti arastiridigim ve düşündüğüm bölümler hakkinda önü açık değil tavsiye etmiyoruz diye yorumlarda bulunuyorlarhangi bölüm yararli ve önü açık bilemiyorum yanlış tercih yapıp mutsuz okumak istemiyorum sınava giricem ama ya barajı gecemezsem korkusuda var dikey geçiş hakkimda var 2 yillik ama bölüm konusunda cok kafam karışık bu konuda verebiliceginiz bi fikir bi düşünceniz var mı acaba kafamdaki soruları cozmeme yardım edebilirmisiniz rica etsem? ?

 176. HOCCAM BEN MESLEK LİSESİNDEN MEZUN OLDUM 2014 HAZİRAN AYINDA SINAVSIZ GECİŞ YAPAMADIM 2015 YGS DEN PUAN ALMAZSAM SINAVSIZ GECİŞ YAPABİLİYORMUYUM TEMUZ AYINDA CAVAPNIZI BEKLİYORUM ALANIM MOBİLYA VE İC MEKAN TASARIM ALLANI NELER YAZABİLİYORUM

 177. Merhaba benim diploma notum 61,13 ve bir dersim daha var 24 kredilik eğer bu kredi eklenirse diploma notum kaç olur. Ve ben muhasebe ve finansman bölümündeyim eğer mezun olursam sınavsız geçişle diploma notuma o 24 kredide eklenirse hangi bölümlere girebilirim? Şmdiden teşekkürler

 178. Hocam merhabalar,
  ben kız teknik ve meslek lisesi, grafik ve fotoğraf bölümü mezunuyum. mezun olalı iki yıl oldu. bu yıl ygs basvurumu yaptım fakat aynı zamanda da sınavsız gecıs hakkımı kullanmak istiyorum.
  1995 dogumluyum, mezun olalı iki yıl oldu, obp ise 355. bu kosullar dogrultusunda sınavsız gecis hakkımı kullanabilir miyim? , sansım var mı ?
  simdiden tesekkür ederim…

  • Hangi sınavsız geçiş bölümünü tercih edeceğinizi bile yazmamışsınız. Kaldı ki ben bu şekilde inceleme yapmıyorum. Şu sayfada 2 yıllık bölümlerin 2014 sonuçları var. İstediğiniz linke tıklayarak, yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz. Eski mezunlardan alan programları bulmalısınız 14 ile başlayanlar son mezunların kontenjanı doldurduğu programlar siz 12,11 yada daha küçük değerle başlayan programlara bakınız.

   • Anlıyorum Grafik ve fotoğraf alanı mezunuyum hocam basın ve yayıncılık, grafik ve fotoğraf, basım-yayın, radyo ve tv teknolojileri, radyo ve tv programcılığı, bilgisayar destekli tasarım ve anımasyon, medya ve ıletısım, görsel ıletısım bunları tercıh edebılıyorum. Lınke tıkladım ornegın ıskenderun, Antakya, Çukurova bu unıversıteler oncelıklerını belırtmemıs pekı onları secebılıyor muyum?

  • Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkı var. Ancak öncelik son mezunlara olduğundan son 22 yılda mezun olan öğrenciler annenizden avantajlı olacaktır. Yine de kontenjanı dolmayan ve eski mezunlardan alan programlara tercihte bulunabilir.
   Aşcılık
   Çay Tarımı ve İşleme Teknolojisi
   Endüstriyel Tavukçuluk
   Et ve Ürünleri Teknolojisi
   Ev İdaresi
   Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi
   Gıda Teknolojisi
   İkram Hizmetleri
   Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği
   Meyve ve Sebze İşleme Teknolojisi
   Sosyal Hizmetler
   Su Ürünleri İşleme Teknolojisi
   Süt ve Ürünleri Teknolojisi
   Tarım
   Turizm ve Otel İşletmeciliği
   Turizm ve Seyehat Hizmetleri
   Un ve Unlu Mamuller Teknolojisi (Değirmencilik)
   Yağ Endüstrisi
   Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi

 179. Meraba hocam bu ösys nin kilavuzunu inceledimde hocam burda sinaviz gecis bolumumuzde buro yöbetimi bölümde tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik yada agiz ve dis sagligi vede odyometri bölümü yazmiyor hocam yani bizm bu alanlara sinavsiz gecisimiz yokmu hocam. Lütfen yardimci olun 🙁

 180. Hocam Merhaba ben son sınıf bilişim teknolojileri ögrencisiyim. Herkes bir kafadan birseyler söyluyo temelimiz yok meslek lisesi oldugumuz ıcın son sene staj yuzundende dershaneye gitme avantajımız yok evde kendımız eksiklerimizi gidermeye calısıyoruz ama pek fazla verimli olmuyo anlamadıgımız konular oluyo. Sınavsız geciş yapmayı dusunuyorum.Bizim bölümdende saglık bilgi sistemleri teknikerligi bölümüne geciş hakkımızın oldugu görünüyor ne kadar dogru bilmiyorum sadece burdur mehmet akıf ersoy universitesinde yeni açılmış bir bölüm fazla bilgide yok sizce napmalıyım saglık oldugu ıcın es de gecemiyorum.Geciş yapabilecegımız bölümleri yazabilirseniz cok sevinirim gercekten kafam cok karısık bana yardımcı olurmusunuz lutfennnnnn :(!

  • Rehber öğretmen olmadığım için bilgim kısıtlı be nedenle öneri yada yorum yapamıyorum. Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bu yıl ilk defa öğrenci alacak bir program. Tercihlere kadar başka yerlerde de açılabilir. Sınavsız geçiş bölümleriniz;
   Basım ve Yayın Teknolojileri
   Bilgi Güvenliği Teknolojisi
   Bilgi Yönetimi
   Bilgisayar Operatörlüğü
   Bilgisayar Programcılığı
   Bilgisayar Teknolojisi
   Coğrafi Bilgi Sistemleri
   Görsel İletişim
   İnternet ve Ağ Teknolojileri
   Mobil Teknolojileri
   Pazarlama
   Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği
   Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi

    • Şimdi bilişim teknolojileri bölümünün seçebileceği 10 tane bölüm var. Bu 10 bölüme ait yüzlerce üniversite programı var. Bunları benim tek tek incelemem mümkün değil. Ama siz şunu yapabilirsiniz. Şu sayfada 2 yıllık bölümlerin 2014 yerleştirme sonuç linkleri var. Örn. siz Bilgisayar Programlama linkine tıklayarak açılan sayfada yerleştirme öncelikleri sütununda “D” harfi olanları inceleyebilirsiniz. METEB dışından alıyor demektir. Ama okul türünü de dikkate almalısınız. Siz normal meslek lisesi mezunu iseniz kodunuz “2” dir. “3” yada “4” olanlar teknik lise ve anadolu teknik lisedir.

 181. hocam merhaba bu sene anesteziden mezun oluyorum sınavsız geçiş yapmak istiyorum puanım iyi geçebileceğim diğer bölümler var sınavsız geçiş ile onları tercih edecek olmam anesteziyi tercih ediyor olmam gibidir değil mi ? yani anesteziden odyometriye geçmek(sonuçta geçebileceğim bölüm) bana dezavantaj sağlamaz ? etraftan duyum aldım herkes önce kendi bölümünü tercih etsin diğer bölümler kontejyan kalırsa alıyor diye ama hiçbi sağlık meslekte odyometri falan yok bildiğim kadarıyla sanırım yanlış bir duyum ?

  • Sınavsız geçişle tercih edebileceğiniz her bölüm için önceliğiniz diğer sağlık meslek liselilerle aynıdır. Bu konuda içiniz rahat olsun. Bazı meslek lise bölümlerinin aynı isimli yüksek okul bölümleri yok. O zaman onların yerleşemiyor olması lazımdı. Mesela Acil Tıp Teknisyenliği diye bir yüksek okul bölümü yok. İlk ve acil yardım için hemşirelik, anestezi vb. okumuş herkesin eşit şansı vardır. Önceliği belirleyecek olan yerleştirme öncelikleridir. Onlarıda yukarıdaki yazıdan okuyabilirsiniz.

 182. MERHABALAR BEN 1985 YILI KIZ MESLEK LİSESİ GİYİM BÖLÜMÜ MEZUNUYUM.SINAVSIZ GEÇİŞ YAPARAK AÇIK ÖĞRETİM
  OKUMAK İSTİYORUM. KENDİ BÖLÜMÜM OLAN GİYİM YOK AÇIK ÖĞRETİMDE ,HANGİ BÖLÜMÜ SEÇEBİLİRİM ÇALIŞTIĞIM İÇİN BULUNDUĞUN ŞEHİRDEN AYRILAMIYORUM.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM İYİ ÇALIŞMALAR

 183. Ben 1998 Ahi Evran Ticaret Meslek Lisesi Mecidiyeköy İstanbul mezunuyum. Sınavsız geçiş yapmak istiyorum. Mali mişavir olmam mümkün mü bu geçişi yaparsam. Eğer mümkünse hangi bölümü okumalıyım. Teşekkür ederim.

 184. Merhaba hocam bir sorum olucak ben harita bölümü lise son sınıf öğrencisiyim tapu bölümüne geçiş yapmak istiyorum mesela ankara gazi üniv tapu bölümüne geçiş yapmak istiyorum ne gerekiyor obp puanı ne istiyor ne yapmam lazım bunun için

  • 355,45000 14,3,D,95 Bu değerler geçen yılki yerleştirme öncelikleri. 2014 anadolu mezunlarından il dışından da olmak üzere diploma puanı 71,09 olan 1995 doğumlu öğrenci yerleşmiş. Genel olarak son ve anadolu meslek mezunu olmanız gerektiği açık olarak görünüyor. Diploma puanınız yüksek bile olsa okul türünüz anadolu değilse şansınız çok az.