2018 YKS Sınavı Bilgi ve Rehberlik Sitesi

Sınavsız Geçiş Başvuru Formu ve Sınavsız Geçiş Öncelikleri Videolu Anlatım (Yeni)

Sponsorlu bağlantılar

Merhaba arkadaşlar,

Sitemize gelen sorulardan, birçok adayın sınavsız geçiş, sınavsız geçişe başvuru, sınavsız geçiş öncelikleri konusunda oldukça bilgi karmaşası yaşadığını ve tereddütlerinin olduğunu görüyorum. Dilim döndüğünce, elimden geldiğince  sorularınıza cevaplar vermeye çalışıyorum. Bazı arkadaşlarımız cevaplardan tatmin olurken bazı arkadaşlarımız yönelttikleri yeni sorularla kafalarının daha da karıştığını ifade edince, görsel ve sesli olarak hazırlayacağım materyallerin bu konuda bana ve sizlere daha fazla katkısının olacağını düşündüm.

Özellikle sınavsız geçiş öncelikleri videosunda farklı özellikteki adayların karşılaştırmasını yaparak; hangisinin önceliğinin olduğunu 3 farklı örnekle açıklamaya çalıştım.

sınavsız geçiş öncelikleri

Hazırladığım videolarda hangi sorulara yanıtlar bulacaksınız.

YGS Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

 • YGS Başvuru formunda hangi bilgiler istenmektedir?
 • YGS Başvuru formu kim tarafından doldurulacaktır?
 • YGS Başvuru formu doldurulurken öğrenim durumu alanına ne yazılması gerekir?
 • YGS Başvuru formu üzerindeki öğrenim durumu, okul kodu, okul türü kodu, alan kodu nereden nasıl doldurulur?
 • Hem YGS sınavına girip hem de sınavsız geçişe başvurabilir miyim?
 • Sınava girmezsem, sınavsız geçişten faydalanabilir miyim?
 • Daha önceki senelerde sınavsız geçişe başvurdum tekrar başvurabilir miyim?
 • YGS Başvuru Formunun kimler tarafından onaylanması gerekir?
 • Engelliler için alınacak tedbirlerle ilgili seçenekler nelerdir? Nasıl doldurulur?
 • YGS Başvurusu adayın yakını yada arkadaşı tarafından yapılabilir mi?
 • YGS Başvuru formu kime teslim edilir? (Bunu burada cevaplayayım, yanlış anlaşılmasın,sizde kalacak.

Sınavsız Geçiş Öncelikleri Nelerdir? videosunda cevabını bulabileceğiniz sorular?

 • Sınavsız geçiş öncelikleri nelerdir?
 • Sınavsız geçiş yerleştirme öncelikleri?
 • Sınavsız geçişte mezuniyet yılının önemi nedir?
 • Sınavsız geçişte okul türünün öncemi var mı?
 • Sınavsız geçişte METEB içi yada METEB dışı tercih yerleştirmeyi etkiler mi?
 • Sınavsız geçişte diploma notu yada OBP puanı önemli mi?
 • Çok eski yıllarda meslek lisesinden mezun oldum, sınavsız geçişe başvurabilir miyim? Yerleştirilme şansım var mı?
 • Sınavsız Geçiş’te doğum tarihinin önemi var mı?

 

YGS BAŞVURU FORMU NASIL DOLDURULUR?

 

SINAVSIZ GEÇİŞ ÖNCELİKLERİ NELERDİR?46 Yorum Yapılmış.

 1. Efe dedi ki:

  Peki nerelere yerlesebilirim ??

 2. Efe dedi ki:

  Evet Ümraniye endüstri meslek mezunuyum

 3. Efe dedi ki:

  Merhaba makina bölümünü bitirdim lisede sınavsız gecis hakkimi kullanmak istiyorum obs ortalamam 370.200 geliyo marmara makinayı yazsam cikarmi

 4. eren dedi ki:

  Selamlar. Ben kız meslek lisesi öğrecisiyim 2 sene önce mezun oldum ve yqs başvurusu yaptım sınavına qirdim ama sınavsız qeçişle ilqili bi madde onaylamadım başvuru yaparken ona rağmen yine de tercih yapabiliyomuyum beni bilqilendirirseniz çok sevinirim ve qiyim teknoloji bölümü ile ilqili nasıl tercih yapabilirim nereler olur videolarınız açılmadığı için fazla bilqi edinemedim teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS başvurusunda bulunmuş olmanız sınavsız geçiş hakkınızı kullanmak içinde yeterlidir. Sınavsız geçiş bölümleriniz aşağıdadır. 2013 yerleştirme sonuçlarını görmek için şu sayfada ilgili bölüm ismine tıklayabilirsiniz. Youtube kapalı olduğundan videoları izleyebilmek için bilgisayarınızın DNS ayarlarını değiştirmeniz gerekir. Bunu da google’da youtube için dns ayarları diye aratabilirsiniz.
   Çorap ve Moda Tasarımı 2
   Deri Konfeksiyon 2
   Deri Teknolojisi 2
   Giyim Üretim Teknolojisi 2
   Moda Tasarımı 2
   Tekstil Teknolojisi 2

 5. naciye dedi ki:

  saglık meslege sınavsız gecıs yapmak nasıl yapacam bılmıyorum bana yardımcı olur musunuz ??

 6. Dilan dedi ki:

  Merhaba ben Kız Meslek Lisesi 12. sınıf öğrencisiyim Grafik tasarım ve Fotoğrafçılık okuyorum YGS sınavına giricem fakat iyi bir puan alamazsam sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam ama üniversitede bölümü mü değiştirmek istiyorum Mimarlık veya Çevre Mühendisliği istiyorum geçiş hakkımı kullanırken kendi bölümümden farklı bir bölüm seçebiliyormuyum ? Cevaplarsanız sevinirim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş sadece kendi alanınızın devamı niteliğindeki 2 yıllık bölümler için geçerlidir. Siz mimarlık ve mühendislik bölümleri yazmışsınız. Bunlar 4 yıllık olduğundan zaten kimsenin sınavsız geçiş hakkı yok.

 7. eray dedi ki:

  ewet mesleklisesi mezunuyum şuan kocaelide okuyorum ve bırakmak istyrm sınvasız geçiş ile özel ünv yazmak istyrum

 8. eray dedi ki:

  bn 2 yıllıkta okuyorum ve bırakmak istiyorum bu sene ygs başvurdum puanım kötü geldi sınavsız geçiş hakkımı kullanabiliyormuyum?

  • admin dedi ki:

   Eğer meslek lisesi mezunu iseniz kendi alanınızla ilgili programlara sınavsız geçiş başvurusunda bulunabilirsiniz.

 9. kaan dedi ki:

  ben bilgisayar bölümü okumaktayım. 2 yıllık gitmem için sınavsız geçişten başka birşey yapma hakkım yok mu ? ygs puanımla 2 yıllığa gidemezmiyim ? ..

  • admin dedi ki:

   Bilgisayar Programcılığı istediğinizi yazmıştınız. Kendi bölümünüz olduğu için sınavsız geçişle gitmenizin daha yerinde olacağını ifade etmeye çalışmıştım. Ben anlatamıyorum herhalde ama siz yine de biraz anlamaya çalışın. Önce sınavsız geçiş öğrencileri yerleştirilir, sonra YGS puanıyla tercih yapanlar. Düşünün sizin 500 tam puanınız olsa bile belki de hiç sınava girmemiş öğrenciler önce yerleştirilecek sonra size sıra gelecek. (Belki de kontenjan dolduğundan siz açıkta kalacaksınız.) Böyle mantıksız bir şey yapmak ister misiniz?

   Ancak derseniz ki ben bilgisayar programcılığı değil, alan dışı bir tercih yapmak istiyorum; o zaman YGS puanı ile tercih yapmanız doğru olur. Umarım anlatabilmişimdir!

 10. emre dedi ki:

  iki yıllık bir bölüm bitirdiğim zaman okul bittiği halde yinede sınavsız geçişden yararlana biliyormuyum. bide inşaat bölümündeyim lise son sınıf hangi bölüme girmem benim için daha olur bilgin varsa bilgilendirirsen sevinirim.

  • admin dedi ki:

   İlk sorunuzu anlamadım. 2 yıllık bitirip tekrar sınavsız geçişten faydalanmak diyorsanız evet olabiliyor. Seçebileceğiniz bölümler bu sayfada yer alıyor. Yönlendirme yada tavsiye yapmıyorum

 11. derya dedi ki:

  açıklise okuyorum temmuzdaki sınavda bitecek ygs ye girdim düşük aldım 123 ben de sınavsız geçiş hakkından yararlanıyormuyum birde açık lisede alan degiştirsem meslek alanınına geçsem şamsım daha iyi olurmu

  • admin dedi ki:

   Açık lise düz kısmında sınavsız geçiş yok. Mesleğe geçerseniz sınavsız geçiş hakkınız olur. Ancak geçtiğiniz programda 3 yıl yüz yüze derslere girerek 130 alan kredisi toplamayı göze alıyor musunuz?

 12. Ahmet dedi ki:

  Ben ygs sınavın girdim ama kotu gecti sınavsız gecis hakkımı kullanmak istiyorum adaha onceden sınavsız gecis icin basvuru yapılması gerekiyomu yoksa ygs basvuru bunu kapasıyomu

 13. esra dedi ki:

  2004 açık öğretim lise mezunuyum. diploma notu 3.40 çevirdiğimde 366.66.. diye çıkıyor acaba yanlış mı yapıyorum ygs puan hesaplamalarım dada diploma notunu girdiğimde 370 li rakam çıkıyor puanım yüksekmi gelir acaba yanlışmı hesaplıyorum

  • admin dedi ki:

   Puanınızın 100 lük sistemdeki karşılığı 86. Buna göre hesaplama yaptığınızda doğru sonuca ulaşabilirsiniz. (Bulduğunuz 366.6 değerini neye göre hesapladınız?)

 14. Özgür Ergül dedi ki:

  Merhaba ben 2004 Ticaret Meslek Lisesi mezuyum ve hic sinavsiz gecis hakkimi kullanmadim ve simdi kullanmak istiyorum nereye gidip basvuru yapmam gerek neler yapmam gerektigini kisaca özetlerseniz sevinirim..

 15. Seda dedi ki:

  Merhaba, ben bu sene ki sinavsiz geçiş hakkımı kullandım ve devlet üniversitesine yerleştim.Ve daha sonrada kaydımı sildirdim.Sİzce yerleştikten sonra tekrardan yerleşme durumum nedir? Teşekkür ederim.

  • admin dedi ki:

   2013 mezunlarının size göre önceliği var. Ama yine de şansınız olabilir. Videolar sayfamızda tercih öncelikleri videosunu incelerseniz daha fazla fikir verebilir.

 16. Mahsun dedi ki:

  Ben sınavsız geçişten yararlanıp açık öğretim kaydı yaptım. Şu anda 1. Sınıfım ben bu sene bir daha sınavsız geçişten yararlanıp myo örgün eğitim okuyabilirmiyim. İkisini aynı anda okuyabilirmiyim. şimdiden teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Eğer 2 sinede aynı yıl kayıt yaptırmak deseydiniz kesinlikle olmaz derdim. Ama seneye açıköğretimde 2.yılınız olacak ve aynı anda örgün bir bölüm okumanızda sakınca yok diye biliyorum.(Başka bir yerden daha teyit etmeniz daha iyi olur.)

 17. doğukan dedi ki:

  merhabalar ben şuan açıköğretim lisesi son sınıf öğrencisim. Ösym başvurularının dün bittiğini öğrendim ben sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum fakat başvurular bitti benim şuan itibariyle yapacak birşeyim var mı? Ve de sınavsız geçiş hakkımı mezun olduğum zaman da kullanabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Tabi seneye de faydalanabilirsiniz. Ama keşke bu sene başvurunuzu yapmış olsaydınız.2014 mezunları sizin önünüze geçmiş olacak.

 18. Murat Onur dedi ki:

  Merhaba, ben daha önce sınavsız geçişten yararlanıp bir yüksek okul programını bitirdim. Şimdi farklı bir bölüme yine sınavsız geçişle kayıt olmak istiyorum ama öğrenim biligilerini nasıl dolduracağımı bilmiyorum yine lisedeki bilgilerimi yazmalıyım yoksa bitirdiğim önlisans programındaki bilgileri mi?

  • admin dedi ki:

   Merhaba MUrat Bey, farklı bir bölümü sınavsız geçişle okuyamazsınız. Eğer kastettiğiniz 2.üniversite ise (kendi bölümünüz dışında bir program okuyabiliyorsunuz) onların başvuru tarihi eylül ekim aylarındadır. Okuyabileceğiniz ön lisans bölümlerine şu sayfadan bakabilirsiniz.

 19. mete01 dedi ki:

  Merhaba
  benim iki sorum var
  1) ben daha once sinavsiz gecisten yararlandim, uzaktan ogretim bilg yazilim bolumune girdim ama biraktim, devam etmedm, ikince kez sinavsiz gecisten yararlanabilirmiyim

  2) ben meslek lisesinden mezun olali 6 yil oldu, istanbulda hangi ozel univesiteler sinavsiz gecis aliyor, bu sefer bilg programciligi tercih etmek istiyorum ama kontenjanlar ne kadar, parali da olsa mutlaka ist. da bi ozel universiteye girebilma sansim var mi

  • admin dedi ki:

   Diğer mesajlarınız yerine toplu olarak burada cevap vereyim;
   Sürekli bilgisayar başında olamadığımdan mesajlarınızı yeni gördüm. Öncelikle şu an bir programa kayıtlı olduğunuz için YGS başvuru formunda öğrenim durumu bölümünü “Bir yükseköğretim programına kayıtlıyım.” kodu 6 olacak şekilde doldurmalısınız. Bilişim Teknolojilerinin alt dallarından bilgisayar operatörlüğünü İstanbul ili için arattım.***Burada*** Yanında burslu, tam burslu vb. ifadelerini gördüğünüz bölümler özle üniversitelere aittir. Siz sorgu sayfasında diğer dalları yazarak arattırma yapabilirsiniz. Özel üniversite düşündüğünüz için sınavsız geçişten yararlanma olasılığınız oldukça yüksek. İyi günler dilerim.

   • mete01 dedi ki:

    cok tesekkur ediyorum yardimlarinizdan dolayi, yalniz bu arada ben kaydi 2 yil once yaptim, kaydimi aldirmadim uzaktan ogretimden ama 2 yildir kayit da yenilemedim, buna ragmen bir yuksek ogr prog kayitliyim bolumunu secmem gerekir mi?

  • Kübra Nur dedi ki:

   Merhaba
   Ben Gap Kız Teknik ve Meslek Lisesinde 10.sınıf öğrencisiyim. Şu anda Bilişim Teknolojileri Alanını okuyorum Universitede hangi bölümü okuyacağımı henüz bilmiyorum çok kararsızım bana yardımcı olabilirmisiniz?

   • admin dedi ki:

    Bir rehber öğretmen kadar size yardımcı olamam. Eğer okuduğunuz bölümü seviyorsanız, Bilişim ve bilgisayar teknolojilerinin 4 yıllık mühendislik yada diğer bölümlerini öncelikli düşünebilirsiniz. Bunun yanında bilişim teknolojileri öğrencilerinin sınavsız geçebileceği;Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon, Bilgisayar Operatörlüğü,Bilgisayar Programcılığı,Bilgisayar Teknolojisi,Coğrafi Bilgi Sistemleri programlarını da göz ardı etmeyin. İyi günler dilerim.

 20. burak dedi ki:

  merhaba kolay gelsin bir sorum olacaktı ben şimdi 2 yıllık bir MYO’da okuyorum ama memnun değilim sınavsız geçiş hakkımıda kullandım buraya gelerek bunu bu sene başvuru yaparak tekrar kullanabılırmıyım ?

  • admin dedi ki:

   Evet kullanabilirsiniz. Başvuru formunda Öğrenim durumu bölümünü “Bir yükseköğretim programına kayıtlıyım.” kodu 6 olacak şekilde doldurmalısınız.
Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.