Liseye Sınavsız Geçiş

Meslek Liseliler İçin Ek Puan Hesaplanması Nasıl Olacak?

Sponsorlu bağlantılar

Bilindiği üzere 9 Aralık 2016 tarihli 6764 sayılı Kanun ile bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının yükseköğretim ön lisans programlarına yerleştirmelerinde sınavsız geçiş uygulaması kaldırılmış olup, bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının aynı alanda ön lisans programlarına yerleşmelerinde, merkezi sınavlardan almış oldukları puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanına eklenecek katsayı Yükseköğretim Kurulu tarafından 0,06 olarak belirlenmiştir.

Buna göre meslek lisesi mezunları alanları ile ilgili 2 yıllık önlisans bölümlerini tercih ettiklerinde okul puanı olarak hesaplanan puandan hariç, OBP puanlarının 0,06 katsayı ile çarpımından elde edilecek ek puanı alacaklar.

GENEL AÇIKLAMA:

Eğer meslek lisesine 30 Mart 2012 tarihinden kayıt olduysanız alanınızdaki 2 ve 4 yıllıklar için diploma notunuzX5X0,18 kadar ek puan alırsınız. Eğer bu tarihten sonra kayıt olduysanız alanınızdaki 2 yıllıklar için diploma notunuzX5X0,18 diğer tüm tercihleriniz için diploma notunuzX5X0,12 kadar ek puan alırsınız. Meslek lisesi mezunu değilseniz (düz lise, genel lise yada anadolu lisesi) tüm tercihleriniz için diploma notunuzX5X0,12 kadar ek puan alırsınız.

Örnek Puan Hesaplaması: 

Örneğin Meslek Lisesi Elektrik Elektronik Teknolojisi Bölümünden mezun olan bir adayın 4 yıllık puan ortalaması yani diploma notunun 70 olduğunu varsayalım.

Önce düz yada meslek lisesi ayrımı olmadan tüm öğrenciler için hesaplanan 0,12 katsayılı ek puan hesaplamasını yapalım.

Okul puanı;

Diploma Notu X 5 X 0,12

70 x 5 x 0,12 = 42

Öğrencinin YGS’den aldığı puanlar.

ADAYIN YGS HAM PUANLARI ADAYIN 0,12 KATSAYILI

YERLEŞTİRME PUANI

YGS-1 210 210+42 =  252
YGS-2 230 230+42 =  272
YGS-3 240 240+42 =  282
YGS-4 250 250+42 =  292
YGS-5 255 255+42 =  297
YGS-6 260 260+42 =  302

Meslek liselilerin alanları ile ilgili 2 yıllık tercih etmeleri halinde alacakları puan hesabı;

Diploma Notu X 5 X 0,06 

Örneğin öğrencinin diploma notu 70 ise;

70 x 5 x 0,06 = 21 puan  

TOPLAM 42+21 = 63 puan (Meslek lisesi öğrencisinin alacağı toplam puan)

Tabi bu puan tüm puan türlerine değil, kendi alanının devamı niteliğindeki ön lisans programını tercih ettiğinde eklenecektir. Elektrik Elektronik teknolojisine ait aşağıdaki ön lisans programları genel olarak YGS-1 puanı ile aldığından;

210 + 42 + 21 = 273  Bu puanla tercih yapmış olacaktır.

Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
Biyomedikal Cihaz Teknolojisi
Elektrik
Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
Elektrikli Cihaz Teknolojisi
Elektromekanik Taşıyıcılar
Elektronik Haberleşme Teknolojisi
Elektronik Teknolojisi
Enerji Tesisleri İşletmeciliği
Grafik Tasarımı
İş Sağlığı ve Güvenliğiİşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi
Mekatronik
Mobil Teknolojileri
Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği
Otomotiv Teknolojisi
Radyo ve Televizyon Teknolojisi
Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi
Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi
Uçak Teknolojisi

 1.212 Yorum Yapılmış.

 1. bora dedi ki:

  merhaba hocam ben 2011 endüstri meslek elektrik mezunuyum bu yıl sınava girecem 2 yllık ilk ve acil yardım bölümüne gitmek istiyom artık sınavsız gecıs yokmu ben girebilirmiyim buna sınavsız gecıs kalktysa saglık mesleklerin oncelıgı yokmu artık onlar sadece ek puanmı alacaklar kendı bölümleri diye ama herkes esıt puanı yuksek olanmı gırıcek .birde ılk ve acil yardım ıcın sadece tyt ye girmem yterlımı .

 2. alican dedi ki:

  merhaba hocam ben suanda meslek lisesinde bilişim teknolojileri bölümünde web tasarımı okuyorum üniversitede yazılım mühendisligi düsünüyorum mesela ben lisede web tasarım okudugum için üniversitede yazılım mühendiligi seçsem üniversite okudugum bölümden dolayı bana öncelik saglarmı bilgilendirirseniz sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır sağlamaz.2012 den itibaren ek puan kaldırıldı. Derslerden muafiyette söz konusu değil.Lisedeki bilgilerinizden dolayı derslerde başarılı olma avantajınız dışında bir faydası olmayacak.

 3. Ayşenur dedi ki:

  Merhaba.2017 sağlık meslek mezunuyum.2017 yılında AÖF önlisans bolumune tercih yaptım ve yerleştim fakat kaydimi yaptirmadim. Bir daha ek puanimi kullanamayacak miyim? 2018 de gireceğim sınavda okul puanı+ek puan toplamda yarıya düştüğü için diploma notum 0.9 ile mi çarpılacak,0.6 ile mi?

 4. Samet dedi ki:

  Merhaba hocam,2013 endüstri meslek lisesi metal teknolojileri bölümünden mezunum.2yıllık makine bölümü tercih ettim ve bitirdim.(2016) Şuan ise Açık öğretimde okumaktayım size sorum şu olucak;Bu yıl yks ye hazırlanıp mühendis olmak istiyorum acaba ek puan gelir mi gelirse ne kadar gelir ve hangi bölümleri tercih edebilirim lisans programı için?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesi bölümünüzden dolayı ek puan alamazsınız.Lise diploma notunuzX5X0,12 kadar puan alırsınız.Ayrıca ek puan olmadığı için istediğiniz bölümleri tercih edebilirsiniz.Ancak MTOK kapsamında soruyorsanız İmalat Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Metalurji ve Malzeme Mühendisliği (M.T.O.K.) bölümlerini seçebilirsiniz.

   • Samet dedi ki:

    Meslek lisesi bölümünüzden dolayı ek puan alamazsınız.Hocam başka bir okusaydım puan gelirmiydi,Metal teknolojisi çıkışlı olduğum için tek lisans bölümü Malzeme mühendisliği mi? (mtok için sordum)

    • alperturkoglu dedi ki:

     Aslında MTOK programları için de ekstra puan yok. Onlarda öncelik meslek lisesi mezunlarının olduğu için avantajlısınız. 2012’den itibaren meslek lisesine başlayanlara 4 yıllıklar için ek puan uygulaması kaldırıldığından hangi bölümü okursanız okuyun fark etmeyecekti. Bu arada sadece Malzeme değil Metalurji mühendisliği de var.

   • Samet dedi ki:

    Hocam geçen sene girdiğim ygs sınavında barajı geçemedim ama ygs1 hariç hepsi 150 puanın üzerindeydi ygs5’e yerleştirme puanı+ek puan gelmiş.Bunun sebebi nedir ygs 2 3 4 6 değilde neden 5’e gelmiş olabilir?

 5. Ali dedi ki:

  Hocam meslek lisesine gidiyorum mobilya bölümü bu bölüm üzerinden devam edeceğim ek puan nasıl alırım ek puan almam için barajı geçmeli miyim bide yeni sınav sistemi nasıl olacak

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ek puan ve tercih için baraj olan 150 puanı geçmelisiniz. Alanınızla ilgili bölüm tercihlerinizde Diploma notunuz*5*0,18 kadar ek puan alacaksınız.

 6. Oğuz dedi ki:

  Hocam merhaba 2016 meslek lisesi mezunuyum 2018 de kendi bölümüm ile ilgili önlisans bölümü için ek puandan faydalanabilir miyim?

 7. Gözde dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2014 meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum bende ek puan alırmıyım acaba hocam?

 8. Beyza dedi ki:

  İyi günler ben aöf okumak istiyorum meslek liseliyim aöf de kendi bölümümü tercih ettiğimde ek puan alabilirmiyim

 9. mert_cetene dedi ki:

  Sağlık meslek liselerinde 4 yıllığa ek puan yoksa neden okuyoruz 10 tane meslek dersi koyuyorlar önümüze . sağlık bakım teknisyeniyim son sınıfım bu sene . kötü anadolu lisesine giden bizi geçiyor . 2 yıllığı önümüze hedef olarak koyduruyorlar . Neden yani 4 yıllık hemşirelik ebelik att vs gibi 4 yıllık bölümlere ek puan istiyoruz hashtagı başlatmıyoruz . Bu sene için diyorum ??

 10. Doğukan dedi ki:

  hocam merhaba ben anestezı okumak ıstıyorum. anestezı ygs2 ıle almakta. okul puanımla bırlıkte ygs2 211 puan . anestezıyı secersem 235 puanım olmakta.ama ben ılk ve acıl yardım okumak ıstıyorum8ygs2 ıle almakta). merak ettıgım sey ılk ve acıl yardımı secersem 235 puanla mı yoksa 211 puanla mı tercıh yaparım?

 11. astalavistateenage dedi ki:

  sağlık meslek lisesi sağlık bakım teknisyeni 12.sınıfa geçtim alanımla ilgili üniversite bölümü ne oluyor acaba?

 12. celil dedi ki:

  hocam birde bu sene olmadı ygs 2den gideçeğim nasıl calışmalıyım ve lysde eklemelimiyim calışma programına

 13. celil dedi ki:

  ygs 2 ek yerleştirmeli puanım bu 230,07408 ilkve acil yardım gelirmi

 14. Feyza dedi ki:

  Hocam merhaba ben 2013 de liseye başladım çocuk gelişimi bölümü özel eğitim dalını bitirdim 2017de. Kendi bölümüme tercih yapmadım iki yıllk laborant ve veteriner sağlık okudum bu sene tekrar ygsye girersem ek puan alabilir miyim özel eğitim öğretmenliğine?

  • alperturkoglu dedi ki:

   30 Mart 2012’den sonra başladığınız için lisans bölümlerine ekstra puan alamıyorsunuz. Herkes için hesaplanan diploma notuX5X0,12 kadar puan alırsınız.

 15. gonca dedi ki:

  Hocam merhaba, 2017 hemşirelik mezunlarının “ek puanlı yerleştirme puanı” ile yerleşebileceği lisans ve önlisans bölümler nelerdir? yardımcı olabilir misiniz? şimdiden teşekkür ederim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ek puanlı tercih yapabileceğiniz lisans programı yok. 2015 ve daha önceki mezunlar lisans proglamlarına ek puanlı tercihte bulunabilir. Ön lisans programları:
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Ameliyathane Hizmetleri
   Anestezi
   Diyaliz
   Elektronörofizyoloji
   Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
   Evde Hasta Bakımı
   Fizyoterapi
   ilk ve Acil Yardım
   iş Sağlığı ve Güvenliği
   iş ve Uğraşı Terapisi
   Laborant ve Veteriner Sağlık
   Laboratuvar Teknolojisi
   Odyometri
   Patoloji Laboratuvar Teknikleri
   Perfüzyon Teknikleri
   Podoloji
   Sağlık Kurumları işletmeciliği
   Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama
   Yaşlı Bakımı

 16. melisa dedi ki:

  ben suan sağlık meslek lisesinde öğrenim görmekteyim 10. sınıfa geçtim 4 yıllık hemşirelik bölümü istiyor+um ek puan gelirmi bu yıl sonu ortalamam 84

 17. ÖMER dedi ki:

  Merhaba Hocam ben UÇAK GÖVDE MOTOR bölümü öğrencisiyim seneye mezun olucam liseden. Kendi bölümümden UÇAK MÜHENDİSLİĞİNE MTOK la girmeyi düşünüyorum MTOK’tan bana ek puan varmı varsa hangi üniversite ? araştırdım ama bulamadım yardım ederseniz memnum olurum.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Uçak Mühendisliği MTOK programı bulunmuyor. Aşağıdaki programlara MTOK tercihinde bulunabilirsiniz.Diploma notunuzX5X0,12 kadar ek puan alırsınız.
   Enerji Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Makine Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Makine ve imalat Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Mekatronik Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Otomotiv Mühendisliği (M.T.O.K.)

 18. adem dedi ki:

  hoxam acik icin tekrar sinava girip mi yapicam ?

 19. adem dedi ki:

  hocam ben bu sene yerlestim bi bolum daha aciktan okumak istiyorum okiyabiliyoruz dimi tekrar yerlesip

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız 2.üniversite kapsamında Anadolu Ün. Atatürk Ün. ve İstanbul Ün. açıköğretim bölümlerine başvuru hakkınız var. Okulların sitelerinden başvuru tarihlerini takip ediniz.

 20. selcan dedi ki:

  hocam ösym yerleştirme puanları açıklandı.diyelim ki bir bölümün en küçük puanı 330 en büyük puanı 380 ile kapatmış. benimde puanım 350 öyle tercih yapabilirmiyim yoksa puanımın 380 üstümü olması lazım?

 21. senel dedi ki:

  Hocam ben hesapladim 333 puan çıkıyor tablodan baktım 333 puana denk gelen sıralama 380 bin ve 300 480 bine kadar gelen yerleri yazdım kesin gelir mi

 22. Gizem dedi ki:

  Hocam merhaba hasta yasli bakimi bölumu meznuyum ek puan aldim fakat ygs 3 puan turune geldi yinede tercihimi ygs 3 ile bolumlerine yapabilirmiyim ayrica alanimla öğrenci alan ygs 3 bölümü yook

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Alanınız olmayan bir puan türüne ek puan gelmiş olması anlamsız. Dediğiniz gibi bölümleriniz arasında YGS-3 ile alan program bulunmuyor. Kimlik bilgilerinizi gizleyerek sadece sonuç ekranınızı gönderir misiniz?

 23. Ahmet dedi ki:

  Hocam geçen sene mezun oldum bu sene dershaneye giderek hazırlandım izmir dokuz eylül veyahutta izmir ege üniversitesi istiyorum 2 yıllık muhasebe bölümü geçen sene ege üniversitesi 681.000 ile almış benim sıralamam 122 bin puan olarakta 274 puanla alım yapmış benim ise ek puanlı puanım 248 bin ege üniversitesi olur mu olmazsa dokuz eylül istiyorum onun sıralaması 762.000 bin ile almış puanı ise 265 sizce ikisinden biri gelir mi? Teşekkürler

 24. Dilara dedi ki:

  ben liseden giyim üretim mezunuyum ek puanla baska bölüm secebilir miyim

 25. ayşegül dedi ki:

  alper hocam merhabalar cevaplarınız için teşekkürler emeğinize sağlık.
  sağlık meslek lisesi att mezunuyum. geçen seneye kadar sınavsız geçiş yapabileceğimiz önlisans bölümlerine mi ek puan gelecek bu sene? bölümlerde bir değişiklik var mı?

 26. Nagihan dedi ki:

  Hocam ek puan ile mezun olduğumuz bölümün alanları olan bölümleri tercih yapabiliyormuşuz. Peki ek puanla sadece 2 yıllık mı tercih yapabiliyoruz yoksa 4 yıllık da yapabiliyor muyuz?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek Lisesine 30 Mart 2012’den önce başladıysanız hem 2 hem 4 yıllıklara, bu tarihten sonra başladıysanız sadece 2 yıllıklara ek puanlı tercih yapabilirsiniz.

 27. deniz dedi ki:

  Hocam sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunuyum. Kendi bölümüm ile ilgili 2 yıllık tercih yapacağım. Ek puanlı başarı sıram ile mi tercih yapmam gerekiyor yoksa puanım ile mi tercih yapmalıyım?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yıl meslek liselilerden 2 yıllıklara ilk defa ek puanla alınacak bu nedenle ek puanlı sıralama çok bir şey ifade etmeyebilir. Geçen yıl YGS ile yerleşenlerin puanları daha anlamlı veri sayılabilir.

 28. Aykut dedi ki:

  Hocam ben 2011 mezunuyum. Bu. Ek puan beni kapsamıyor mu

 29. Bertuğ dedi ki:

  Web programcılığını bitiren bir öğrenci ona gelen ek puan ile bilgisayar programcılığını tercih edebilir mi?

 30. berkeerman dedi ki:

  denizcilik meslek lisesi bitirdim.şimdi 2 yıllık üniversiteler için ek puan eklenicek mi ?
  bir de sıralama tutuyor fakat puan tutmuyorsa giriliyor mu ?

 31. Dilek dedi ki:

  Hocam ben sağlık meslek lisesindenn bu yıl mezun oldum ygs ek puanlı sıralamam 8937 puanım 308 hacettepe att başarı sıralaması 147 bin sizce onu yazsam gelir mi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yıl meslek liselilerden 2 yıllıklara ilk defa ek puanla alınacak bu nedenle ek puanlı sıralama çok bir şey ifade etmeyebilir. Geçen yıl YGS ile yerleşenlerin puanları daha anlamlı veri sayılabilir.

 32. Tuğçe dedi ki:

  Hocam Merhaba ben 2015 meslek lisesi bilişim mezunuyum.YGS 3 ten sadece barajı geçmiş bulunmaktayım.Diğerlerinden 2 yıllık bölüm tercih edebiliyorum ama ek puanlı yerleştirme başarı sırası ile mi tercih yapacağım yoksa normal başarı sırası ile mi bilgilendirirseniz sevinirim.

 33. Merve dedi ki:

  Merhaba Hocam. 2 yıllık bir bölüme ek puanımızla yerleştik diyelim hem okul puanımız hemde ek puanımız kesilecek bir sonraki sene sınava girersek ama peki 2 yıl sonra yani bölümü bitirince sınava girersek okul puanımız tam gelir mi? Ve ek puanımıza ne olur?

 34. neslihan dedi ki:

  merhabalar,
  giyim üretim bitirdim moda tasarım yazsam ek puan gelir mi

 35. fatih dedi ki:

  hocam ben bu yıl meslek lisesi elektrik elektronik bölümü mezunuyum okula 2013 kayıt oldum sınava bir yıl daha çalışacam seneye kendi bölümüm için ek puan gelirmi ?

 36. furkan dedi ki:

  Barajı geçtim ama ygs puan türünün yanında eklenmiş 0.6 ek puan mf3 puan türünün yanında yok?

 37. senel dedi ki:

  Hocam o zaman geçen yil Erciyes Üniversitesi 385 binle kapatmış ve puanı 327 benim siralamam 129bin ama puanim 291 o zaman neyi dikkate alacağım

 38. senel dedi ki:

  Hocam ben çocuk gelişimi mezunuyum ygs 4 ek puansız 836 bindeyim ek puanlı 129 bindeyim ben şimdi direk 129 binle mi tercih yapacağım lütfen beni bilgilendirir misiniz?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yıl meslek liselilerden 2 yıllıklara ilk defa ek puanla alınacak bu nedenle ek puanlı sıralama çok bir şey ifade etmeyebilir. Geçen yıl YGS ile yerleşenlerin puanları daha anlamlı veri sayılabilir.

 39. fatmanur dedi ki:

  merhaba hocam ben sağlık meslek lisesi radyoloji bölümünden bu sene mezun oldum.Tıbbi görüntülemeye geçebilmek için ek puanımı mı baz alıp tercih yapacağım?

 40. ahmet dedi ki:

  hocam merhaba
  2016 meslek lisesi att mezunuyum kendi alanımda 2 yıllık kazanamazsam seneye tekrar ek puan ve okul puanı alırmıyım

 41. Furkan dedi ki:

  Merhaba.2015 sağlık meslek lisesi mezunuyum. 0.6 ek puan sadece ygs’ye mi eklenecek? Yoksa lys puanıma da eklenecek mi? Kılavuzda ygs/lys puanına eklenecek diyor.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Siz eski mezun olduğunuzdan alanınızda tercih yapacağınız lys puan türünüze de eklenmiş olması lazım. Şu an sonuç sayfasında görüyor olmalısınız. Tabi barajı geçtiyseniz.

 42. att dedi ki:

  Hocam merabalar
  Ben Sağlık Meslek Lisesi att bölümü mezunuyum . YGS 2 puanim ek puanla 270 . Paramedik tercih etmeyi düşünüyorum ek puanli siralamam 35 bin sizce tercih yapmalıyım
  Ve tercih yapınca seneye ek puan hakkımız ortadan kalkıyor mu gerçi ek puan ne işe yarıyor anlamadım ama. Ayrıca tüm sorulara cevap verdiğiniz için tteşekkürler

 43. Eylül dedi ki:

  Merhaba alper hocam ben sağlık meslek lisesi mezunuyum 2011 kayıtlıyım ygs 2 okul puanıyla 333 ve sıralamam 156 bin ek puanla puanım 356 oluyor sıralamamı ne kadar aşağı çekerim tercih vereceğim sıralamam kaç olur bilgi verirseniz çok sevinirim

 44. BURAK DÜZER dedi ki:

  merhabalar.ben daha bu sene meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümünden mezun oldum.ösym nin kılavuzundan baktım ve kendi bölümüme bağlı olan grafik tasarımı tercih ettim 2 yıllık olanı.ben şimdi ek puanlı halime göre tercihim geçerli olacak değil mi hocam çünkü istediğim yere sadece ek puanlı halimle gidebiliyorum çok önemli benim için. şimdiden teşekkür ederim.

 45. Recep dedi ki:

  hocam ben elektrik mezunyum ve elektrik alanı ve tüm dallarını tercih yaparken ek puandan faydalanabiliyorum orası tamam.peki ben ygs 1 puan türünden tıbbi görüntüleme tekniklerini tercih edersem ek puandan faydalanabilecekmiyim.

 46. ümit dedi ki:

  merabalar hocam ben meslek lısesı hemşirelik mezunuyum gecen sene bi bölüme yerlesmedım bu sene ek puan geldi puanım ygs2 de 307 oldu sıralamam 9250 ben hemşirelikten devam etmek istiyorum fakat kafam karısık oncelikle tercih yaparken 307 puanla mı tercih yapıcam sonra 9250 sıralama neyi ifade ediyor ayrıca ygs2 sıralamam 280000 ek puansız halı bu örneğin bülent ecevit üni hemşirelik bölümü sıralaması 182 bin ben ek puanımla tercih yapsam gelme ihtimali var mıdır acaba?

 47. Özge Metin dedi ki:

  hocam merhaba sağlık meslek lisesi mezunuyum bu yıl sınava girdim ve ek puan geldi bu ek puan durumu bu yıl tercih yaparsam ve bir yer gelmezse seneye kesilir mi ? yoksa sadece bir yere yerleşme durumumda mı kesilir lütfen yardımcı olur musunuz?

 48. sultan dedi ki:

  merhaba hocam sorulara ayrı ayrı bıkmadan cevap verdiğiniz çok teşekkürler.
  Hocam benim ek puanlı ygs4 292.033 ilahiyat önlisans tercih yapmayı düşünüyorum acaba gelir mi? teşekkürler.

 49. Sağlıkçı dedi ki:

  Hocam öncelikle kolay gelsin iyi ki varsınız. Ben 2016 sağlık meslek laboratuvar mezunuyum … geçen sene sınavsız geçiş ile bi bölüme yerleştim fakat bu sene değiştirmek istiyorum … Ben Geçen sene sınavsız geçiş yapabildiğim bölümlere ek puan ile tercih yapabiliyorum galiba … Bu bölümlere ek puan ile tercih yapanları kendi aralarında mı sıralayacak ÖSYM, yoksa normal liseden mezun olanlar ile birlikte mi ? Yani ek puana farklı kontenjan mı oluşturacak ? Çünkü eğer öyle olursa ek puanlı yerleştirmenin sınavsız geçişten farkı OBP ile değilde YGS ile sıralıyor olması. Şimdiden teşekkürler.

 50. adem dedi ki:

  sahne ve dekor tasarimi elektronik mezunlari icin ek puanla yerlesme imkani var mi yoksa sahne ve gosteri sanatlari teknolojisi icin mi hocam ygs 5 de yazabilirmiyiz?

 51. Gızem dedi ki:

  Hocam ben meslek lisesinde adalet alanı okuyorum, hangi bölümleri tercih ettiğimde ek puan gelir hukuk tercih ettiğimde ek puan gelirmi

  • alperturkoglu dedi ki:

   30 Mart 2012 den sonra meslek lisesine başlayanlara alanları ile ilgili 4 yıllıklarda ekstra puan verilmemektedir. Sadece okul puanı olarak hesaplanan diploma notu*5*0,12 puanını alırsınız.

 52. muhammet dedi ki:

  Merhaba hocam ben geçen sene sağlı meslek lisesi att mezunuyum bu sene ek puanla tercih edebilecegim 2 yıllık bölümler nelerdir

 53. Yasin dedi ki:

  Hocam merhabalar. Ben 2015 meslek lisesi bilgisayar bölümü mezunuyum. Bilgisayar öğretmenliğine 240.000 barajı getirilmişti. Bilgisayar öğretmenliği tercih yapmak istiyorum. MF-1 sıralamam 275.000′ de , MF-1 ek puanlı sıralamam 2969′ da.
  Sistemde tercih yaparken sistem tercihimi kabul etmiyor neden? Sistemin Ek puanlı sıralamamı dikkate alması gerekmez mi?

 54. irem dedi ki:

  hocam merhaba benim ek puanli ygs5 siralamam 57.000 4 yillik cocuk gelisim gelirmi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercih robotlarından sorgulayacaksınız. Bu arada ek puanlı 4 yıllık tercih edebilmeniz için meslek lisesine 30 Mart 2012’den önce başlamış olmanız gerekiyor.

 55. Beyza dedi ki:

  Ben çocuk gelişimi mezunuyum 2 yıllık gazinin başarı sıralaması 200 binlerde benim ek puanlı başarı sıralamam 80 bin bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yıl meslek liselilerden 2 yıllıklara ilk defa ek puanla alınacak bu nedenle ek puanlı sıralama çok bir şey ifade etmeyebilir. Geçen yıl YGS ile yerleşenlerin puanları daha anlamlı veri sayılabilir.

 56. irem dedi ki:

  hocam 2016 da sağlık meslek lisesinden mezun oldum bizden öncekilere ek puanla 4 yıllık tercih hakkı var bize ve yeni mezunlara yok haksızlık değilmi bu ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu 2012 de çıkmış bir yasa. O zamanlar tartışması çok oldu. Ama yapılacak bir şey yok. 2012’de meslek lisesine başladığınızda bu kanun çıkmıştı. Bu konuda araştırma yapmak ve geleceğinizle ilgili en iyi kararı vermek ailenize,size ve sizi yönlendiren öğretmenlerinize düşüyordu.

 57. Doğan dedi ki:

  Hocam demek istediğim şu ki biz 2 yıllk ön lisans bölumüne tercih yaparken ek puanlı yerleştirrmede ki puana ve başarı sıralamasına göre yapicaksak neden tercih klavuzlarında ek puanli yerleştieme yapacak öğrencilere göre basari sıralaması gözükmüyor yada varsa biz bunu nası görebiliriz.Bir parantez daha açıl söyle anlatiyim ( benim normal ygs 2 basarı sırlamam 489.000 ama ek puanli yerlestirmedek puan eklenmis sekilde olan başarı sıralamam 31.398 iste ben bu 31.398 e göre tercih yapacaksam tercih edecegim bolumun ek yerlestirmeli başarı siralamasini tablo 3 de goremiyorum bunu nasil görebilirim ? )

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kılavuzda verilen sıralamalar bir önceki yıla ait yerleştirme puan ve sıralamalarıdır. Bu yıl sınavsız geçiş kalktığından 2 yıllık programlara ilk defa ek puanlı öğrenci alacağından geçen yıla ait bir veri olmaması normal. Sizin için fikir verebilecek tek şey geçen seneki normal YGS puan-sıralamalar. Yapacak bir şey yok.

 58. Melike dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar ben bilişim mezunuyum ygs1 ve ygs2 den baraji gecemedim digerlerini gectim bu ek puanla ve bu ygslerle ne secebilirim bölümle ilgili olan tsden 400 bininciyim ne gelir acaba

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS-3-4-5-6 dan tercih yapabileceğiniz bölümler var. Aşağıdaki resimden görebilirsiniz. TS sıralama ile tercih edebileceğiniz programları tercih robotlarından sorgulamalısınız.
   bilişim teknolojileri ek puanlı bölümler

 59. Doğan dedi ki:

  Hocam ygs puanimizin üzerine 0.12 ve 0.06 kat sayılarini ekledigimizde ortaya Ek puanli yerlestirme olarak yeni bir puan ve başarı sırası çıkıyor meslek liseli öğrenciler 2 yıllık ön lisans bölümlerine bu başarı sırası ile mi tercih yapacaktır bi açıklama yapar mısınız ?

 60. Ayça dedi ki:

  Muhasebe 2011 başlangıcli 2015 mezunuyum da ek puani 2 yillik cocuk gelisim bolumunde kullanabilir miyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Çocuk gelişimi mezunu iseniz evet.

   • HAN dedi ki:

    HOCAM şimdi ben meslek lisesi elektrik elektronik mezunuyum kendi bölümümün devamı olan iş sağlı ve güvenliği bölümüne ek puanlı sıralamama göre mi tercih yapacağım yoksa ek puana göre mi eğer ek puana göreyse de çoğu meslek lise yerleşemez gibi görünüyor

    • alperturkoglu dedi ki:

     Bu yıl meslek liselilerden 2 yıllıklara ilk defa ek puanla alınacak bu nedenle ek puanlı sıralama çok bir şey ifade etmeyebilir. Geçen yıl YGS ile yerleşenlerin puanları daha anlamlı veri sayılabilir.

 61. Seda dedi ki:

  Hocam alanım dışı tercihde ek puanla aynı olan tablodaki y-ygs puanlaryla mı tercih yapacağım

 62. Seda dedi ki:

  Hocam iyi günler ben 2016 meslek lisesi yiyecek ve içecek hizmetleri alanı mezunuyum geçen sene sınavsız geçiş ile yerleştim ama kayıt yaptırmadim bu sene de YGS 1 hariç diğer YGS puan türlerinden barajı geçtim kendi alanımla tercih yapmak için ek puanlı yerleştirme puanına göre mi tercih yapacağım birde alanım dışı tercih yapabiliyor muyum .

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kendi alanınızdakiler için ek puanlı yerleştirme puan ve sıralamanızı görüyorsunuzdur. Alan dışı için 0,12 katsayılı yerleştirme puanınızı kullanabilirsiniz.

 63. aylin dedi ki:

  merhaba ben bu sene imam hatip lisesi mezunuyum. ek puan ygs4 den gelmis ek puan ile hangi bölümleri tercih edebilirim.

 64. gizem dedi ki:

  hocam merhaba ben ek puanla kendi alanımda tercih yapıcam ama şunu sorucaktım size sınavsız geçiş kaldırılmadan önce örnek veriyorum büro yönetimi mezunuyum ben ve geçen yıl sınavsız geçiş ile tıbbi dökümantasyon ve sekretlige geçiş hakkımız vardı bu yılda ek puanla bu bölümü tercih etsem gene kendi alanımda tercih etmiş olucam demi yani alan dışı bi tercih olmucak ek puanımla tercih edicem

 65. Ayca dedi ki:

  Hocam bnm ygs 2 puanim 159 ek puan gelmis peki bn tercih yapabilirmiyim yani sinavsiz gecisimi kullanabilir miyim

 66. Meryem dedi ki:

  Hocam ben bilişim teknolojileri bölümü meslek lisesi 2015 yılı mezunuyum. Sizin yorumlarınızı okudum 2015 mezunu hem 2 yıllık hemde 4 yıllık programlara ek puanla tercih yapabilirler demişşiniz fakat bende sadece ygs1 ygs3 ygs4 ygs5 ygs6 puanlarında ek puan verilmiş 4 yıllık bilgisayar mühendisliği falan seçmem için mf4 puanıma ek puan verilmemiş niye verilmemiş onu anlayamadım ?

 67. yek çirok dedi ki:

  merhaba hocam ben 2016 meslek lisesi mezunuyum . geçen yıl ek puanım açıklanmamasına rağmen bu yıl açıklanmış anlamış değilim ek puanımla mı tercih yapacağim beni bilgilendirir misiniz? teşekkür ederim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yılki ek puan 4 yıllıklar için değil alanınızdaki 2 yıllıklar için verildi. Sınavsız geçiş kaldırıldığından bu şekilde bir uygulama geldi. 2015 ve önceki mezunlar 4 yıllıklar için faydalanabilir.

 68. Hicran dedi ki:

  Hocam ts1den 400 bin geldi bu puanla olabilecek bölümler var mı acaba

 69. Emin gür dedi ki:

  Iyi günler hocam ben 2011 eylül de meslek lisesine basladim 2015 haziranda muhasebe bölümünden mezun oldum bana ygs 6 dan ek puan geldi bunu bankacılık 4 yillikta kullabilir miyim ?

 70. Eylem dedi ki:

  Merhaba hocam ben meslek lisesi çocuk gelişimi 2009 yılında mezun oldum.daha sonra geçis yaparak 2 yıllık ön lisans çocuk gelişimi bölümünü 2012 yılında bitirdim.Bu sene ygs 5den ek puanla 219 bindeyim kendi alanımda okul öncesi öğretmenlik 4 yıllık için tercih yapabiliyor muyum

 71. Betül dedi ki:

  meraba ben pazarlama ve prekande bölümü mezunuyum bana ygs6 dan ek puan geldi 4 yıllık bankacılık okumak istiyorum kendi bölümüm içerinde var 4 yıllıklara ek puan gelir mi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesine 30 Mart 2012’den önce başladıysanız 4 yıllıklara ek puanla tercihte bulunabilirsiniz. Eğer sonra başladıysanız 2 yıllıklara tercih yapabilirsiniz.

 72. Omercan dedi ki:

  Hoca ben mtokdan insaat muhendisligine gtmek istiyorum 2016 insaat mezuuyum acaba kalktimi mtok

 73. Fatma dedi ki:

  Merhaba ben bu sene saglık meslek lisesi mezunuyum ilk ve acil yardım bölumunu tercih yapıcam gelen ek puanlı sıralamamız var YGS 2 den tercih yaparken ek puan sıralama ya bakalım yoksa yerleştirme sıralamamamıza mı ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yıl meslek liselilerden 2 yıllıklara ilk defa ek puanla alınacak bu nedenle ek puanlı sıralama çok bir şey ifade etmeyebilir. Geçen yıl YGS ile yerleşenlerin puanları daha anlamlı veri sayılabilir.

   • eda dedi ki:

    hocam bende çocuk gelişim mezunuyumda ama sıralamama göre tercih hazırladım ek puanlı eger o sıralamaya bakmıcaksak neye göre yerleşicez çok anlayamadım ben teşekkürler

 74. can dedi ki:

  hocam 2016 halkla ilişkiler mezunuyum.. ygs3 510000 eyim ek yerleştirme ile 10931 eyim .. adalet yazabilir miyim ek yerleştirme ile? lütfen cevap verin ??

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelikle daha merkezi yerleştirmeler yapılmadan ek yerleştirme diye bir şey olması söz konusu değil herhalde ek puan demek istediniz. 2. olarak da adalet sizin alanınızın devamı olan bir bölüm olmadığından ek puanlı tercih yapamazsınız.

 75. zeynep dedi ki:

  ben meslek lisesi yiyecek içecek bölümü 2015 mezunuyum. Ts puanıma ek puan verilmedi.Neden acaba bir yanlışlık mı var, çünkü gastronomi bölümünün ts den alan üniversiteler var..

 76. yusuf dedi ki:

  27 eylül 2012 kayıtlıyım meslek lisesi 2016 mezunuyum yani ygs 1 ama ek puanı bırakın yerleştirme alanına bile puan gelmemiş mümkün mü?ygs 2017 de mat ve fenden net yaptım.

  • alperturkoglu dedi ki:

   27 Eylül 2012 30 Mart 2012’den sonra olduğundan lisans programları için zaten ek puanlı tercih hakkınız yok. 150 barajının altındaki puanlara ek puan verilmez. Sonuç sayfanızda ham puan olarak 150 ve üzerinde olan puanlarınız için yerleştirme puanı hesaplanmış alanınızda tercih yapabilecekleriniz için de ayrıca ek puanlı puan ve sıralamanız görünüyor olması lazım.

 77. Aleyna dedi ki:

  Hocam ben ticaret meslek lisesi mezunuyum 4 yıllık uluslararası ticaret ve lojistik tercih etmek istiyorum tm1 ile alıyor ve benim bölümüm bana bölüm içi tercihim içinde puan ilave edicekmi lys puanıma

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesine 30 Mart 2012 öncesinde başladıysanız zaten sonuç sayfanızda şu anda eklenmiş olarak görüyor olmanız lazım. Eğer daha sonra başladıysanız ek puan alamazsınız.

 78. reyhan dedi ki:

  merhaba ben meslek lisesi mezunuyum ve okul puanı geldiğinde 433 bindeyim ayrıca meslek lisesi olduğumuz için de ek puan gelmiş ve beni 25 bine çekmiş ben tercih yapacağım zaman hangisini göz önünde bulunduracağım?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yıl meslek liselilerden 2 yıllıklara ilk defa ek puanla alınacak bu nedenle ek puanlı sıralama çok bir şey ifade etmeyebilir. Geçen yıl YGS ile yerleşenlerin puanları daha anlamlı veri sayılabilir.

 79. Hicran dedi ki:

  2016 Grafik tasarım mezunuyum ek puanla ygs5 sıralamam 170bin geldi 4 yıllık lisans yazabiliyormuyum yoksa ön lisanslı yazabiliyorum veya alt dallarından 4 yıllık yazabileceğim bölümler varmı şimdiden teşekkür ederi.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Öncelikle meslek lisesine 30 Mart 2012 sonrasında başladığınızdan 4 yıllık bölümleriniz için ek puanlı tercih yapamazsınız. 2 yıllık alan bölümleriniz için yapabilirsiniz.

 80. duygu dedi ki:

  ben meslek lisesi bilgisayar bölümü ögrencisym ygs 6 ek yerleştirme puanım var ama ben ygs 6 bankacılık ve finans bölümü istiyorum tercih yapabilirmiym

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ek puanlı tercihi sadece kendi alanınızdaki bölümlere yapabilirsiniz. Alan dışılar için 0,12 katsayılı yerleştirme puanınızla tercih yapabilirsiniz.

 81. irem dedi ki:

  ben 2011 meslek lisesi girişiliyim ek puanlı sıralamam ts1 4341 bu sene bu sıralamaya göre tercih yapabirmiyim

 82. edanur dedi ki:

  2017 meslek lisesi mezunuyum ygs’ye girdim fakat barajı geçemedim. Diploma notumda 60.81 açık öğretim’e yerleşebilir miyim ? yardımcı olursanız sevinirim.

 83. Mülkiye dedi ki:

  Merhaba hocam 2012 saglık meslek lisesi mezunuyum att yim ek yerleştirme puanm 277 sıralamam 26.500 bu sıralamaya göre mi kendi alanımı tercih edecem ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yıl meslek liselilerden 2 yıllıklara ilk defa ek puanla alınacak bu nedenle ek puanlı sıralama çok bir şey ifade etmeyebilir. Geçen yıl YGS ile yerleşenlerin puanları daha anlamlı veri sayılabilir.

 84. Nur dedi ki:

  Mrb hocam ben meslek lisesi çıkışlıyım alanım yiyecek ve içecek hizmetleri klavuza baktım bi bölüm dikkatimi çekti beslenme ve diyetetik bu bahsettiğim bölümde yitecek ve içecek hizmetlerinden alıyor fakat bnm alan dalım numarasıyla uyuşmuyor . Yakın dal olduğu için yerleşme bilir miyim ?????

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yiyecek İçecek Hizmetlerinin, Kurum Beslenmesi dalından mezun olanlar için ek puan veriliyor. 2016 yada 2017 mezunu iseniz 4 yıllıklar için zaten ek puan alamıyorsunuz.

 85. Buket dedi ki:

  Hocam 2016 ve 2017 meslek lisesi ögrencilerine okul öncesi öğretmenliğini tercih verdiklerinde tesvik puanı veriliyor mu? Hocam ben 2012 meslek lisesi cocuk gelisimi mezunuyum TS1 327 puanla 134 bindeyim ek puanlı yerleştirmeyle 353 puanla 3864 bindeyim Hocam bu ek yerlestirmeli sıralama tum meslek liseleri arasında mı yoksa cocuk gelisim mezunları arasın da mı? Bir de okul oncesi gelme ihtimali nedir? Teşekküler

 86. Hatice dedi ki:

  Merhaba hocam 2015 çocuk gelişimi meslek lisesi mezunuyum ygs 4 ve 5 de ek puan geldi ve ts 1 de 226 binlerdeyim ek puanla 8000 sıralamam okul öncesi öğretmenliği için ek puanlı sıralamama göre mi tercih yapmayalım

 87. selcan dedi ki:

  Hocam ben 30 mart 2012 den önce meslek lisesine kayıtlıydım kendi 4 yıllık alanım olan bölüm seçmek istiyorum tercih yaparken ek puan ve ek sıralamamaya bakıp bakmamamız hakkında ösym arayıp bu konular hakkında bilgi almamız mümkün müdür?

 88. merve dedi ki:

  hocam ben 2017 sağlık meslek mezunuyum ygs sınavında ekpuanla birlikte puanım 230 sıralamam da 101.435 4 yıllık hemşirelik sıralama ile tutuyor fakat siz diğer yorumlarda sadece 2 yıllık tercih edebilirsiniz demişsiniz kesin bi cevap alabilirmiyim ben tercih olarak 4 yıllıkları yazmayayımmmı?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yazarsınız ancak ek puanlı sıralama ile değil. Normal yerleştirme puan yada sıralamanız ile. Çünkü oradaki ek puan 2015 ve öncesi mezunlar için hem 2 hem 4 yıllık tercihlerinde kullanılabilirken, 2016 ve 2017 mezunları sadece alanlarındaki 2 yıllıklar için kullanabilecekler.

 89. NÜSRA dedi ki:

  Merhaba hocam bende birşey sormak istiyordum,ben lisede kimya teknolojisi okudum ve mezun oldum ygs alanından kendi alanımda iş sağlığı ve güvenliği tercih etmek istiyorum ek puanlı başarı sırasına nereden ulaşabilirim,başarı sıramın yetip yetmediğini anlamak için bir de ben 2013 yılında liseden mezun oldum 4 yıllık bölümler içinde tercih yapabiliyorum dimi?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yılkiler yerleştiğinde seneye bu yılkilerin puan ve başarı sıralarına bakılabilecek.Meslek lisesi mezunlarının ek puanlı 2 yıllık bölümlerine alınması ilk defa bu yıl olacak. Bu nedenle elimizde bununla ilgili veri yok. Neye bakabiliriz derseniz geçen yıl normal YGS puan-sıralaması ile yerleşenler az da olsa ölçüt olabilir.

 90. adem dedi ki:

  ek puanli yerlestirme puani ile istedigimiz bolume terxoh yapabiliyomuyuz ygs 5 de siralamam iyi sadece elektrnik mezunuyum o alana mi yapabiliyorym yoksa genel sekilde mi yapiyorum

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS-5 ile sadece Grafik tasarım için ek puanlı tercih yapabilirsiniz. Bunun dışında yine kendi bölümlerinize YGS-1 ve YGS-2 den ek puan alabilirsiniz.

 91. Cansu dedi ki:

  Hocam kusura bakmayın üstteki açıklamanızi okumamışım. 0,9 değil 0,12 imiş bu arada. Diploma puani×5×0,12 lik bir puan gelmesi gerekiyor yazdıginiza göre. Bu bilgi güncel değil mi hocam yeni birşeyler çıkartıyorlar ya sürekli ondan soruyorum

 92. Buse Nur dedi ki:

  Hocam 2015 acil tıp teknisyenliği mezunuyum puanım ek puan ile birlikte ygs-2 308 ek puanlı başarı sıralamam 9186 (yerleştirme puanım ek puan olmadan 283 başarı sıralamam 295152) sizce ilk ve acil yardım önlisans devlet üniversitelerine yerleşebilirmiyim , tahmini olarak hangi üniversite olabilir

 93. EZgi terzi dedi ki:

  Hocam 2014 mezunuyum çocuk gelişimi tercih edicem sıralamam ygs5 14 binde yayımlanan 2017 kılavuzuna baktım 0.12 başarı sıralaması tek var 0.18 yok ben şimdi tercih edemicekmiym dört yıllık çocuk gelişimi lütfen yardımcı olun 0.12 başarı sıralamasında hep sıralamalar 258bin yazıyor lütfen bilgilendirin ek puanlı 14 binde sıralamam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eski mezun olduğunuzdan ek puanlı tercih yapabileceksiniz. Rehber öğretmen değilim sıralamalardan anlamıyorum. yokatlas.yok.gov.tr adresinden lisans robotundan bakabilirsiniz.

 94. Ezgi dedi ki:

  Kız Meslek Lisesi 2017 güzellik ve saç bakımı mezunuyum ek puanli siralama 396.709 binlerde benim bölümün iki yıllık o bölümde en düşük 400.0 0 0 binlerce alıyo ben tereddüt kaldım bana gelirmi yardimci olursaniz sevinirim

 95. Hilal dedi ki:

  Rehberlik hocam da kullanabilirsin diyo iyice kafam karıştı hocam aklım beynim durdu artık büyük ihtimalle ts den normal okul öncesi öğretmenliği tercih edicem o zaman 179 binle gelme olasılığı var mıdır kusura bakmayın sizi de rahatsız ediyorum

 96. Zeynep dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben sağlık meslek lisesinden bu sene mezun oldum. ygs 1 ve 2 de 150 barajını geçtim 180 barajını geçemedim. Diğerlerinden hepsinden 180 barajını geçtim. 4 yıllık hemşirelik okumak için üniversite tercihi yapabiliyor muyum yapabiliyorsam ek puanlı yoksa ek puansız alandaki puanın hangisini kullanmalıyım

 97. Hilal dedi ki:

  Aynen 2012 Eylül de başladım olmuyo mu yani 🙁

 98. Hilal dedi ki:

  Ben 2016 kız meslek lisesinden çocuk gelişimi mezunuyum ek puan ygs4 ve ygs5 e gelmiş ygs5 te 4 yıllık çocuk gelişimini tercih edebilir miyim bide puanım 299 sıralamam 32 bin sıralamaya göre tercih edicem değil mi ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesine 30 Mart 2012’den sonra başladıysanız ek puanlı olarak sadece alanınızdaki 2 yıllık programları tercih edebilirsiniz. Eğer bu tarihten önce başladıysanız alanınızdaki hem 2 hem 4 yıllıkları tercih edebilirsiniz. (2016 mezunu olduğunuza göre muhtemelen 2012 Eylül’ünde başladınız.)

 99. Busra dedi ki:

  Hocam ben ek puansiz 360 binlerdeyim ek puanli 15 binlerdeyim ilahiyat istiyrum 4 yillik ek puanli siralamama gore mi yoksa ek puansi, siralamama gore mi tercih yapmaliyim cevap verirseniz sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   4 yıllık ilahiyat için TS-1 ile tercihte bulunacaksınız. Meslek lisesine 30 Mart 2012’den önce başladıysanız TS-1 ek puanlı tercihte bulunabileceksiniz. Eğer daha sonraki bir tarihte başladıysanız 4 yıllık için TS-1 ek puansız tercihte bulunacaksınız. Sadece 2 yıllık ilahiyat için YGS-4 ek puanlı tercihte bulunabilirsiniz.

 100. ahmetinkaya dedi ki:

  hocam ben 2016 imamhatip lisesi mezunuyum ek puanlı yerleştirme yazan yerde ygs 4 puanı hesaplanmış 59 bindeyim ilahiyat ts ye geçtiği için ts den hesaplanması gerekmiyormuydu anlamadım birde 4 yıllık ilahiyat tercihimde ek puanım geçerli olacakmı neye göre ilahiyat tercihi yapayım

  • alperturkoglu dedi ki:

   İmam Hatip Lisesi’ne 30 Mart 2012’den önce başlamış olsaydınız hem YGS-4 hem TS-1 puanınıza ek puan gelecekti. Ancak siz bu tarihten sonra başladığınızdan alanınızdaki 4 yıllık için ek puan alamıyorsunuz. 4 yıllık ilahiyatı ek puansız TS-1 ile 2 yıllık ilahiyatı ek puanlı YGS-4 ile tercih etmiş olacaksınız.

 101. Melike dedi ki:

  Hocam tercih yaparken ek puanlı tercih sıralamaniza göre mi tercih yapmaliyiz

 102. Ebru dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben 2015 meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum. Ts1 siralamam 159 binlerde ek puanlı siralamam 5 binlerde ve ben okul öncesi öğretmenliği istiyorum hangi siralamama göre nasıl tercih yapmam lazım bilgilendirirseniz sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kendi alanınız olduğundan ve eski mezun olup ek puanla tercih yapabildiğinizden ek puanlı sıralamanıza bakmanızın mantıklı olacağını düşünüyorum.

 103. Tuğba dedi ki:

  Hocam ben 2015 acil tıp teknisyenliği mezunuyum. Bu yıl ek puanı kullanarak hemşirelik yüksekokulunu tercih edebilir miyim?

 104. Yasin dedi ki:

  Merhabalar. Ben 2015 meslek lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum. Bilgisayar Öğretmenliğini tercih yapmak istiyorum ama kafama takılan bir soru var. Sorum şu:
  Bilgisayar Öğretmenliği YGS-1 den MF-1’e alındı ve 240.000 barajı getirildi. Ben ek puansız 275.000 (ikiyüzyetmişbeşbin) deyim. Ek puanlı sıralamam da 2701 (ikibinyediyüzbir) de. Tercih ederken Ek puanlı sıralamamı dikkate almalıyım değil mi?

 105. erkan dedi ki:

  sağlık meslek lisesi aneztezi 2017 mezuuyum ygs 2 ham puanım 209 başarı sıram 451733 okul puanı eklenince puanım 251 küsür başarı sıram 466860 oluyor ek puan eklenincede puanım 272küsür başarı sıram 31786 oluyor alanıma göre bölüm seçip aneztezi seçersem bi yere yerleşebilirmiyim aneztezilerde puanlar yuksek benim sormak istedigim sağlık meslek lisesi aneztezi bitirenler ön lisans anesteziyi seçince diger normal liseden gelen kişilerin önunemi geçiyor ek puan gelince başarı sıram neden bu kadar anormal yukselmiş bu işlerden anlayan biri yanıtlayabilirmi

  • yaprak dedi ki:

   benimde öyle oluyo yükselen ek puanın sadece sağlık meslekten mezun olanlar arasında olduğu için o kadar fark oluyor tercih içinde puanının denk gedliği sıralamaya bakıp tercih yapabliyormuşuz ayrıca öne geçme yok sıralamsı yüksek olan bölümü kazanıyor.

  • yaprak dedi ki:

   anesteziyi seçersen az da olsa avantajlısın diğer liselerden çünkü ek puan geliyor

 106. merve dedi ki:

  merhaba ben meslek lisesi çıkışlıyım.Ben ek puanlı sıralamamla 2 yıllık mı yoksa 4 yıllık mı tercih yapabiliyorum.bir de tercih yaparken bölümümle alakalı yerlere ek puansız mı yoksa ek puanlı başarı sıralamasına bakıyorum…
  lütfen yardımcı olur musunuz?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer meslek lisesine 30 Mart 2012 den önce başladıysanız hem 2 hem de 4 yıllıklar için ek puanlı tercih yapabilirsiniz. Bu tarihten sonra başladıysanız sadece alanınızdaki 2 yıllıklar için ek puanlı tercih yapabilirsiniz. 2 yıllıklar için geçen sene ek puanlı sıralama diye bir şey yoktu. Bence ek puanlı puanınızla geçen seneki YGS taban puanlarını karşılaştırın.

 107. melih dedi ki:

  merhaba hocam ben ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavız geciş yaptığımızda bir sonraki yıl okul puanımız düşmüyordu. Şimdi sınavsız geciş kalktı ek puan aldıgıız alanlarda yani kendi dallarımızda tercih yaptığımızda yine okul puanımız düşmeyecek mi yoksa düşecek mi şimdiden teşekkür ederim

 108. Elif dedi ki:

  Hocam merhaba ek puanlı tercihleri nasıl yapıyoruz. Ygs2 ek puanlı olarak 49 bindeyim kılavuza bakıyorum bişey anlamadım yardımcı olur musunuz?

 109. betül dedi ki:

  ben geçen sene meslek lisesinden mezun oldum bu sene 4 yıllık bölümler için ek puan alabilirmiyim???

 110. nil dedi ki:

  hocam ben kız meslek lisesi 2015 mezunuyum benim sonucumda ek yerleştirme puanım diğer puanıma göre daha iyi ama ben bu sıralamayla nasıl tercih yapacağımı bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz.yoksa ek yerleştirme puanı önemsiz mi?

 111. Ezgu dedi ki:

  Hocam bn 2015 ihl mezunuyum lys puan im 375 sıralamam 52 bin ek puanla 396 siralamam 1334 bn bununla uludağ ilahiyat a yerlesebilirmiyim

 112. dilara dedi ki:

  hocam merhaba 2016 lise hemşirelik mezunuyum ek puanım hesaplanmış tercih yaparken ek puanımla ygs2 hemşirelik yazmalı mıyım?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Burada size verilen ek puanlı yerleştirme puanı 4 yıllık programlar için değil alanınızdaki 2 yıllık programlar için geçerli. Tabi meslek lisesine 30 mart 2012 den önce başladıysanız alanınızdaki 4 yıllıklar için de geçerli olur.

 113. ersanaçıksöz dedi ki:

  hocam merhaba sağlık meskek lisesi 2017 att mezunuyum ek puanlı tercih yapmak istiyorum ama açıklanan klavuzda genel sıralama var genel başarı sıralamasına göremi tercih yapacağım ben

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ek puanlı olarak ilk defa bu yıl alacağından kılavuzda ek puanlı sıralamanın olmaması normal. Çünkü ilk değerler bu yıl oluşacak. Bu nedenle sıralama yerine geçen seneki YGS taban puanını baz alabilirsiniz.

 114. Kübra Nur dedi ki:

  Merhaba ben 2014 meslek lisesinden mezun oldum alanım çocuk gelişimi bu yıl ts1 puanıma ek puan eklendi ve ek puanlı sıralamam 4 binde puanım 350 ben bu ek puan sıralamasını baz alarak mı tercih yapacağım yoksa ek puanlı olan puanımın yani 350 puanın normal sıralamadaki karşılığını bulup ona göremi bölümümle ilgili tercih yapmam lazım

  • alperturkoglu dedi ki:

   Rehber öğretmen olmadığım için bu konuda net bir şey söyleyemiyorum. Mantık olarak alanınızdaki 4 yıllıklar için ek puanlı sıralamanız dikkate alınmalı diye düşünüyorum.

 115. Bünyamin dedi ki:

  Hocam meraba ben sağlık meslek lisesi att mezunuyum ygs1 ygs2 ve ygs6 ya ek puan eklenmiş görünüyor bu ek puanlı yerleştirme sonuçlarından hangi bölümler için yararlanabilirim

 116. Münevver dedi ki:

  Hocam ben anadolu imamhatip lisesi mezunuyum ama sinif ogretmenligi veya okul oncesi ogretmenligi dusunuyorum ek puan gelir mi bana

 117. Emre dedi ki:

  hocam iyi akşamlar 2016 sağlık lisesi radyoloji çıkışlıyım ek puanlı yerleştirme sırasının bi önemi varmıdır

 118. Eylul dedi ki:

  Merhaba gecen sene mezun oldum cocuk gelişiminden ygs 5 ek puanlı sıralamam 102 binde kendi bölümümü sececegim ek puan 4 yıllıklar icin mi gecerli yoksa 2 yıllıklar icin mi gecerli ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesine 30 Mart 2012 den önce başladıysanız 4 yıllıklar için de geçerli. Bu tarihten sonra başladıysanız sadece alanınızdaki ön lisans programları için geçerli.

 119. Eyüp Orhun dedi ki:

  Hocam merhabalar. Ben 2016 da meslek lisesi bilişim bölümünden mezun oldum. Sayısal öğrencisiydim.Gecen yıl ek puan kalkmıştı geri gelmiş.Bu sene mezuna kaldım. Şuan sonuç sayfamda ygs3 ygs4 ygs5 ve ygs6 puan türlerinde de ek puanlı sıralamam mevcut. Şimdi ben ygs6 ile öğrenci alan bir lisans programını tercih edebilir miyim ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hayır. Geri gelen ek puan alanınızdaki 2 yıllık programlar için geçerli. Ek puanlı lisans tercihi yapabilmeniz için meslek lisesine 30 Mart 2012’den önce başlamış olmanız gerekiyor. Aksi halde gelen puan sadece alanınızdaki ön lisans programları için geçerli.

 120. kerem dedi ki:

  Hocam ben hemşirelik mezunuyum ham puan 190 okul puanlı 224 ek puanlı 242 ben ilk ve acil yardım 2yıllık bölüm istiyorum hangi puanla tercih edeceğim hemşireyim ama paremedik bölümüne ek puanlı girebiliyormuyum yani bide normal sıralama 650bin derkem ek puanlı sıralama 79bin diyor neden bukadar düşük

 121. Handan dedi ki:

  Merhaba ben imamhatip mezunuyum ek puanla sıralamam 109 binde ama normal ygs 4 sıralamam 720 binde iki yıllık ilahiyat zaten yok sadece ek puan ilahiyatta mı geçerli ? Yoksa ygs4 bölümü için mi lütfen cevaplar mısınız

 122. […] puan hesaplamasını şu yazımda anlatmıştım. Kısaca hatırlatacak […]

  • hayrullah dedi ki:

   HOCAm ben ılahıyat mezunuyum 2012 oncesı kayıt dyaptırdım ts 1 260 bındeyım ek puanla 10 bıne gırmısım ılahıyat gelır mı

  • kadir dedi ki:

   Hocam merhaba. Ben yeni mezun oldum bu sene. 2013 de liseye başladım 2017 de yeni mezun oldum yani. ben lys den barajı geçemedim lys türlerinin hiçbirine puan gelmedi. ygs den barajı geçtim puanlar ygs ye eklendi. Kısacası ygs 1-ygs 2-ygs5 bölümlere ek puan verildi ve meslek lisesi çıkışlıyım. Ek puanımı bu sene kendi alanımda kullanabilecek miyim ygs elektrik elektronik okudum bu alanlar doğrultusunda ek doğrultusunda ek puanımı kullanmak istiyorum puanımı kullanabilecek miyim. Kullanamazsın diyenler çok var sizden net bir cevap bekliyorum teşekkürler

 123. kevser dedi ki:

  Siz meslek lisesinde m.yardımcısı oldugunuz için daha iyi bilirsiniz.Aslında demek istedigim bize ek puan , ek sıralama geliyor ama kendi bölümümüzü seçerken sadece ek puana ve sıralamasına mı bakmalıyız.Belirleyici bir etken var mı bu meslek liseleri için çünkü her ek puanı sıralaması iyi olan kazanmıyor bi kontejan var .Neye göre bu ek puanı kullanmamız belirleniyor.Teşekkür ederim 🙂

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yıl ilk defa bu şekilde ek puanlı alacağından net bir şey söyleyemiyorum. Ancak ek puansız sıralama daha objektif bir değerlendirme yapmanızı sağlayabilir. Çünkü size verilen ek puan aynı alan mezunu diğer öğrencilere de verildi. Şu yazımı da incelemenizi tavsiye ederim.

   • kevser dedi ki:

    teşekkürler hocam yazınızı okudum . ama o zaman bize verilen avantaj ne kullanamıyorsak zaten ek puansız ek sıralamasız tutmuyor ki tercih verelim biz meslek lisesi oldugumuz için ek puan ve sıralamayı dikkate alarak tercih yapacağımızı sanıyorduk.Ama hiçbir avantajımız yok süs diye koymuşlar oraya

 124. Büşra dedi ki:

  Hocam merhaba 2015 sağlık meslek mezunuyum ek puanla ygs 2 sıralamam 8binlerde ek puan sadece iki yıllık bölümler için mi geçerli yoksa 4 yıllık hemşirelik tercih yapabilir miyim bu sıralamaula?

 125. sena dedi ki:

  Hocam merhaba. Bu sene 3. Yılım ihl mezunuyum bana ek puan geliyor ilahiyati secersem. Bu sene de ts1 e alındı puanlar ama benim ygs4 u me eklendi ek puan ne yapmam gerekiyor hocam lys3-4e girdim ona eklenmedi. Ne yapabilirim hocam.

 126. yaprak dedi ki:

  hocam benim ygs 2 sıralamam 894.000 ek puanla 66.139 a kadar yükseldi puanımda 247 oldu intertnette şöyle bişey yazıyo ek puanlı sıralamaya değilde 247nin denk gediği sıralamaya bakın deniyor öyle mi yapıcaz öyleyse 600.000 oluyor sıralamam:(

 127. nilüfer dedi ki:

  merhablar. ben ek puanlı olarak liseden mezun oldum. bölümüm artık ts1den alıyo ve sonuçlara baktığımda ts1 puanıma da meslek liselilere özel verilen ek puan eklenmiş. ben nasıl tercih yapıcam anlamadım yardımcı olur musunuz?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek liselilere verilen ek puan diploma notu*5*0,18 şeklindeki puandır. TS-1 puanınıza bu kadar puan eklendiğinden emin misiniz eğer diploma notu*5*0,12 ise zaten herkes için hesaplanan ek puandır.

 128. Yusufcan dedi ki:

  İyi geceler bugün sonuçlar açıklandı, ygs2 ek puanlı yerleştirme sıralamam 60.000 ben bu sıralamayla ygs 2 hemşirelik tercihi yapabiliyormuyum ? Duyduğuma göre hemşirelik yazamıyorum 2 yıllık bölümler yazabiliyorum diye duydum sağlık meslek lisesi mezunu oldum aynı zamanda da bu sene bi açıklık getirirmisiniz ?

 129. Merve dedi ki:

  Hocam 2014 sağlık meslek hemşirelik mezunuyum daha öncede yazmıştım size. Hemşireliklerin çoğu Lys ile alıyor ama MF-3 e ek puan gelmedi hocam neden öyle oldu acaba?

 130. Ömer dedi ki:

  MERABA HOCAM BEN MESLEK LİSESİ HALKLA İLİŞKİLER MEZUNUYUM EK PUAN KALKTIĞI İÇİN GEÇEN SENE 2 YILLIK BİR YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMINA YERLEŞTİM. BU SENE EK PUANLAR YENİDEN GELDİ. BEN VE BENİM GİBİ BİR SÜRÜ İNSAN VAR DGS KONUSUNDA BİR AVANTAJ OLACAK MI BİZE YADA BU SENE SINAVA GİRDİM BEN YARARLANACAK MIYIM YARARLANSAM BİLE GEÇEN SENEDEN SIRALAMAM DÜŞÜK. BENİM GİBİLERİN COK HAKKI YENDİ BUNUNLA İLGİLİ BİLGİNİZ VARMI

 131. Ayca dedi ki:

  LYS.TS puanım 196.368 diploma notum 75,59 tabloda 241,722 görünüyor,bunun üstüne başka ek puan gelecekmi 4 yıllık secersem ek puan verirmi

 132. irem dedi ki:

  hocam merhaba ben kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum bu yıl ek puandan yararlanabilecek miyim,yararlanabileceksem hangi bölümler geçerli olacak

 133. Eda dedi ki:

  Hocam benim merak ettiğim bir sey var. Lys sonuçları açıklandı. Ben imam hatip mezunuyum ve ygs 4 turunde ek puan aldım. Neden ts 1 türünde puan alamadım. Ygs 4 ek puanlı haliyle tercih yapabilir miyim?

 134. Harun dedi ki:

  hocam ben 2014 yılında bilişim teknolojileri alanından mezun oldum.şimdi ben meslek lisesi mezunu olduğum için bana ek puan verildi.Verilen ek puanları sadece kendi alanımda mı kullanıyorum yoksa başka bölümlerde bu ek puan geçerli oluyor mu?

 135. güven talay dedi ki:

  hocam merhaba acil baklar mısınız bu okul puanından hariç ek puan ne zaman eklenecek bugun acıklanan sonuclara mı yoksa tercih yaptıgımız sırada mı eklenecek meslek lisesi mezunuyum

 136. kevser dedi ki:

  hocam benim ts sıralamam 105 bin ama ek puan:366 ek sıralama:2900 bin .. özel eğitim ya da okul öncesi istiyorum yani gelme ihtimali varmıdır ?

 137. Ayşenur dedi ki:

  Hocam önceden bizim ilk ve acil yardıma geçiş hakkımız vardı 2 yıllık bu bölüme geçiş yapsam ek puan gelir mı yoksa hemşirelik mı olması gerekiyordu

 138. Mutlu dedi ki:

  27.09.2012 tarihinde ticaRET lisesine kayıt oldum ilk senemde sınıf tekrarı yaptım sonraki sene sınıfı geçtim ve tercih yapıp meslek lisesine geçtim ek puan durumum nasıl olur hocam

 139. Ayşenur dedi ki:

  Hocam merhaba ben geçen yıl hemşirelik mezunuyum seneye kendi alanımda 4 yıllık hemşirelik seçmeyi düşünüyorum ek puan verilecek mı ? Şimdiden teşekkür ederim

 140. yakup dedi ki:

  hocam ben meslek liseliyim ygs 150 li barajını geçtim ek puan gelecekmi bana bazı kişiler ek puan gelmyecek diyo gelecekmi bunu danışacaktım.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet gelecek. LYS sonuçları açıklandıktan sonra sonuç sayfasına girdiğinizde ek puanlı yerleştirme puanlarını görebileceksiniz. (LYS ye girmemiş olsanız da farketmez.)

 141. Dilara dedi ki:

  Hocam merhaba, 26.09.2012 yılında asml hemşirelik bölümüne kayıt oldum. Bu yıl ek puan gelir mi bana?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yukarıda mavi yazıda 30 Mart 2012 yazıyor. Siz bu tarihten sonra başladığınıza göre alanınızdaki 4 yıllıklar için ek puan alamazsınız. Ama 2 yıllıklar için alabilirsiniz.

 142. Dilan dedi ki:

  Hocam ben şimdi bilişim bölümü mezunuyum ygs puamından tercih yapıcam kendi alanında bilgisayar prog. tercih edicem ygs3 puanım 215 ygs1 160 , ek puan gelicek kendi bölümümü teecih ettiğim için fakat asıl olarak kendi bölümümü tercih etceğim için en yüksek puan türüylemi giricem yoksa bölümümüm bütün öğrencileri aldığı puan türüylemi alır kütfen yardımcı olun

 143. Emre dedi ki:

  Peki hocam bu aynı puan 4 yıllık üniversite için de gelir mi

 144. aycan dedi ki:

  hocam merhaba ben 2013 yılı sağlık meslek lisesi mezunuyum daha önce hiç tercih yapmadım. 0.18 katsayılı ek puanım gelecek. bana mf3’ün iyi bir sıralama gelmesi lazım ancak ek puansız pek mümkün değil. lys’ye yani dolayısıyla mf3’e ek puan verilmiyor diyorlar doğruluk payı nedir?

 145. Emre dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2014 makina bölümü mezunuyum ben şimdi ygs 1 veya 2 puanımın üstüne kaç puan gelir diploma notu 65,86

 146. ezgi dedi ki:

  hocam bende kız meslek mezunuyum çocuk gelişimi tercihi yapcam geçen sene sıralamam ek puanla yerşelebilecğim bi sıralamda geldi ama tercih yapmadım bu sene sıralamam geçen seneye nadiren yakın olur mu acaba

 147. Ferdağ dedi ki:

  Hocam iyi günler ben 2013 çocuk gelişimi bölümü mezunuyum yani 2012 yılından önce kayıt yaptırdım ek puanım lisans a da 0.18 mi gelecek sadece ön lisans tercihinde mi gelecek

 148. Sevgi dedi ki:

  Hocam ben bu sene imam hatip bitirdim 4 yıllık kendi alanimda dal secicem ek puan gelişimi

 149. mustafa dedi ki:

  iyi günler ösym bu sene mtokta puanları hesaplarken 0.12 ile 0.18 ile mi çarpılacak

 150. faruk dedi ki:

  hocam benim ygs4 sıralamam 500binlerdeyim ts1 ise 100 binlerdeyim imam hatip mezunuyum bana ilahiyat gelirmi

 151. Işılay dedi ki:

  Saglik lisesi radyoloji mezunuyum ygs den 230 alsam ek puanla bolumume yerlesir miyim?

 152. SerdarEfe dedi ki:

  hocam ben bu sene liseden mezun oldum bölümüm elektrik ygs 1 146 eger elektirk bölümüne gidersem okul kaç puan diploma notum 70 yani 2 yıllık tercih edebilirmiyim.

 153. lilxx dedi ki:

  Bide ben muhasebe okudugum icin sivil havacilik tercih ettigimde 0,12 ilemi hesaplanacak 0,18 ilemi. Cevaplarsiniz cok sevinirim??

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer geçen yıl YGS puanı ile yerleştiyseniz diploma notunuz*5*0,09 sınavsız geçişle yerleştiyseniz diploma notunuz*5*0,18 şeklinde hesaplayabilirsiniz.

 154. lilxx dedi ki:

  Ama ben gecen sene bi okula yerlesip kayit yaptirmadim 240 puanim kaca dusecek simdi 🙁

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer geçen yıl sınavsız geçişle yerleştiyseniz puanınız düşmez. Bu arada YGS puanınız değil, diploma notunuzX5X0,12 şeklinde hesaplanan ek puanınız yarıya düşecek.

 155. süleyman erden dedi ki:

  hocam kızım sağlık meslek lisesi 3. sınıf öğrencisi.bu sene son sınıfı okuyup 2018 de hemşire yardımcısı olarak mezun olup üniversite sınavlarına girecek.üniversitede 4 yıllık hemşirelik bölümünü tercih etmek istiyor.mantıklı olanı bumu?ek puan alacak mı? ilk sınavla öğrenci alan üniversiteler varmı?bize bir yol gösterebilir misiniz?nasıl yapalım?yol gösterecek kimsemiz yok.yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tabi ki mantıklı olan kendi bölümünde lisans okumak. Ekstra puan verilmiyor. Diploma notuX5X0,12 kadar ek puan alacak. Yani onu diğer adaylara göre avantajlı kılacak olan sınav puanının yanı sıra diploma notunun yüksek olması. YGS-2 ile alan programlarda var.

 156. ümit dedi ki:

  hocam merhaba ben meslek lisesi 2017 mezunuyum ben 2 yıllık tercih yapmak istiyorum grafik tasarımı çıkışlıyım başka bölüme geçiş yapabilirmiyim ? benim ygs puanıma okul puanıma nasıl etki eder ? tercih nasıl yapabilirim ?

 157. oyku dedi ki:

  cevaplarınız için tesekkurler hocam peki özel egitim diyelim sıralaması 8 bin bnim ek puanlı sıralamam 7 bin gelme ihtimali yüksekmi

 158. gizem dedi ki:

  hocam merhaba ben meslek lisesi mezunuyum kendi alanımda ön lisans tercih yapcagım zaman kat sayı 0,18 ile hesaplancak peki 150 barajını geçtigim ygs türünden başka bölümlere tercih yapabilirmym ve ygs ile alan lisans bölümlerinede tercih hakkım olurmu 0.12 kat sayı ile hesaplanır gelirse bile degilmi ve bi soru daha hocam ben kendi alanımda 0,18 tercih yaparken aynı tercihlerde başka ön lisans bölümlerini yani 0,12 yerilen kat ssayı ile aynı tercih formunda yapıcam demi bi karışıklık olmucak

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS ile lisans tercihi yapabilmek için 150 barajını geçmeniz yetmez 180 barajını geçmiş olmalısınız. Alan dışı tercih için 0,12 katsayılı ek puanla tercih yapacaksınız.

   • gizem dedi ki:

    anladım hocam peki 0,12 kat sayı ile alan dışı tercih yaparken alanımla aynı tercih listesinde yapıcam demi ama puan türleri farklı olucak bi fark olmucak yapabilcem degilmi

 159. oyku dedi ki:

  hocam benim ts sıralamam tahmini 35 bin oluyor. ek puanlı sıralama daha farklı oluyo 10 bibe kadarda düşüyor hangi sıralamaya bakmalıyım?

 160. ahmt dedi ki:

  hocam bize ek puanla ilgili ösymnin yayınladığı kılavuzdan bilgi verirmisiniz

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer meslek lisesine 30 Mart 2012 tarihinden kayıt olduysanız alanınızdaki 2 ve 4 yıllıklar için diploma notunuzX5X0,18 kadar ek puan alırsınız. Eğer bu tarihten sonra kayıt olduysanız alanınızdaki 2 yıllıklar için diploma notunuzX5X0,18 diğer tüm tercihleriniz için diploma notunuzX5X0,12 kadar ek puan alırsınız. Meslek lisesi mezunu değilseniz (düz lise, genel lise yada anadolu lisesi) tüm tercihleriniz için diploma notunuzX5X0,12 kadar ek puan alırsınız.

 161. Gamze dedi ki:

  Selamun aleykum.hocam ben bu sene imamhatip mezunuyum ilahiyat istyorum bizim icin ek puan kalkmışti geri geldi mi acaba . Yani benim diploma puanim 0.18 ile mi carpilcak

 162. tufan dedi ki:

  Hocam iyi günler ben bu sene att bölümünden mezun oldum. Kendi bölümümden olan ilk ve acil yardım programını seçeceğim 2 yıllık ygs puanım 163. Benim puanım 0,12 ile mi yoksa 0,18 ile mi çarpılacak teşekkürler

 163. lilxx dedi ki:

  Merhaba benim ygs ham puanim 170 ticarer meslek lisesi 2014 mezunuyum muhasebe okudum. Benim sivil havacilik icin klavuzda ek puan alicagim yziyor dogrumu ? Bide ben hesapladim sizin yaptiginiz sekilde 240 cikiyor bu puanlami ben tercij yapicam ? O bolumu secerswm herhangi bi okulda?

 164. Selçuk dedi ki:

  Hocam selam ben adalet meslek lisesi okuyorum bu sene son senem YGS gircem 2 senelik adalet meslek yüksek okulu için ek puan hiç gelmezmi 40 puan felan hiçmi gelemez. İyi günler teşekkür ederim 🙂

 165. öykü dedi ki:

  peki hocam diğer seneler niye hiç eklenmedi bu sene mi böyle olacak ?

 166. Merve dedi ki:

  Hocam ben 2014 sağlık meslek hemşirelik çıkışlıyım. Bu yıl hemşirelik mf3 puan türüne geçecekmiş ek puan verir mi mf3 te de? Geçen yılın kılavuzunu inceledim mf3 puan türüne ek puan vermemiş

 167. Hüsam dedi ki:

  Hocam
  Şimdi Ben Meslek Lisesinde Bilişim Teknolojileri okuyorum YGS ve LYS ye girdiğimde Kendi Bilişim Teknolojileri Dışında Başka Bir Bölüme Tercih verirsem Ek Puandan Yararlanabilir miyim ??

 168. öykü dedi ki:

  hocam demişsiniz ya çocuk gelişimi tm3 de ek puan gelir gelmiyor sadece ygs5 geliyor?

 169. Nuran dedi ki:

  Hocam osymyi 2 kez aradim yanit alamadim klavuzda ek puanlar icin cocuk gelisimi bolumu ygs 5 yaziyor ama tm3 ten alan uniler var o universiteleri sectigimde ek puan gelmiycekmi birde ek puan alinca siralamayi etkiliyormu tercih yaparken ek puanli haline goremi karsilastirmak lazim universitelerin puanlarini tesekkurler

  • alperturkoglu dedi ki:

   TM-3 için de ek puan gelir. Ek puanlı yerleştirme puanınız ve başarı sıranızı LYS sonuçları açıklandığında görebileceksiniz. Evet ek puanlı şekliyle bakmanız yerinde olur.

 170. Fnrb dedi ki:

  hocam merhaba. 2015 meslek lisesi mezunuyum, aynı yıl ygs-1 ile 2 yıllık bölüm içi kazandım fakat bazı sebeplerden ötürü bitiremedim. bu sene tekrar ygs’ye girip puanımı yükselttim fakat ek puan alacak mıyım, alacaksam bölüm içi ne kadar gelecek bir türlü aklım ermedi. teşekkürler şimdiden.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eski mezun olduğunuzdan alanınızdaki 2 ve 4 yıllıklar için diploma notunuz*5*0,18 kadar diğerleri için diploma notunuz*5*0,12 kadar ek puan alabilirsiniz.

 171. melek dedi ki:

  hocam eski mezunum ek puan geliyor bana çocuk gelişimi ygs5ten tercih yaptığımızda ek puan gelir mi oraya

 172. kevser dedi ki:

  hocam puan açısından değil zaten sıralamaya nasıl bakacaz hani ygsden alıyordu şimdi ise lysden. sonuçta ygs sıralamasıyla lys sıralaması aynı değil

  • alperturkoglu dedi ki:

   Böyle bir durumda yapılacak en mantıklı şey; kendi istek sıranıza göre en çok istediğiniz programdan en az istediğiniz programa doğru tercih listenizi yapmak olacaktır.

 173. kevser dedi ki:

  hocam ilahiyat ygs4 teydi ya ts1 geçti şimdi biz tercih yaptığımızda geçen senenin sıralamasına ve taban puanına bakıyoruz ama şimdi ygs sıralamasıyla lys sıralaması aynı değil neye göre yapacaz? teşekkürler

 174. Mehmet Ali dedi ki:

  hocam busene ben tercih yapacam 2 yıllık biyo medikal cihaz teknolojisi bölümü vede onu okuyacam hocam sorum şu ben gittiğim üniversitede ygs ve lys çalışacam 4 yıllık bir bölüm getirdiğim zaman 2 yıllık biyo medikal cihaz teknolojisi bırkacam hocam lisede okuduğum okul [obp]puan verirmi yoksa tercih yaptığım için yarıya mı düşer puanım ne,nasıl olur hocam….

 175. RİZELİ dedi ki:

  Hocam kolay gelsin bi sorum olacaktı her taraf farklı bi yorum yapıyo kllavuzdada göremedim ben hocam düşük puan aldım 2 yıllık tercih yapacam şimdi terxih yaparken sıralamaya göremeyi yapmalıyım puana göremi teşekkürler

 176. Sümeyye dedi ki:

  Hocam ben 2015 İmamhatip mezunuyum bizim bölümler ts1 geçti ama daha bu yıl geçtiği için sıralama ve puan hakkın da hiç bir bilgimiz yok bu konu da yardımcı olabilir misiniz? Okul puanının(0.12) yanında (0.06) ek puanı da alabilecek miyim
  Ek puanlar verilecek diye ösym nin klavuzunda yazıyor ama ts1 e verilir mi kesin bir de size sormak istedim.

 177. ekrem dedi ki:

  Hocam, ben sağlık meslek lisesi Hemşirelik bölümünden 2016 yılında mezun oldum. 2016 yılında hemşirelik bölümlerine ek puan verilmedi. Geçen sene tercih yapmadım. Bu sene yaparsam ek puan alır mıyım? Ayrıca LYS MF3 hemşirelik tercihlerine ek puan alır mıyım?

 178. güllü dedi ki:

  hocam ben 4 yıllık veya 2 yıllık açıktan bölümümle alakalı okumak istiyorum ek puan aö dede gecerlimi

 179. Sümeyye dedi ki:

  Hocam ts1 e geçen öğretmenliklere ek puan verilecek mi (ilahiyat bölümü gibi)

 180. ibrahim dedi ki:

  Hocam puanım 159,93666 sıralamam 1689165 şimdi okul puanıyla 193 puan olacak sıralamada çok değişiklik olurmu

 181. adem dedi ki:

  hocam bu sene sinavsiz gecisinde kalmasiyla sizce puanlarda dusme veya yukselme olur mu

 182. Busra dedi ki:

  Bu sene ygs ye girdim ama tercih vermeyeceğim sağlik lisesi mezunuyum acaba ek puanim seneye de verilir mi?

 183. Yusuf dedi ki:

  Hocam ben sağlık meslek lisesinden yeni mezun oldum paramediki tercih etmek istiyorum ek puan gelirmi gelecekse puana ne zaman eklenecek

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet gelecek. LYS sonuçları açıklandıktan sonra (LYS’ye girmemiş olsanız da) sonuç sayfasına girdiğinizde ek puanlı yerleştirme puanlarınızı göreceksiniz.

   • Devrim Eren Can dedi ki:

    Hocam merhaba, ben şimdi halkla ilişkiler 2015 mevzunuyum bu sene lys girdim ve tahminimce izmir’de ki halkla ilişkiler veya başka bir bölüm tutmuyor 103’bin de kalıyorum. Ek puan geldiğin de puanım yükselirmi, ve bu ek puanı ne zaman görebileceğiz sonuçlar geldiği zaman mı yoksa tercih zamanında mı ? şimdiden teşekkürler hocam.

    • alperturkoglu dedi ki:

     Ek puanla sıralamanız değişebilir. LYS sonuçları açıklandığında ek puanlı yerleştirme puanınızı görebileceksiniz. (LYS girip girmemeniz önemli değil. O zaman belli olacak.)

 184. Mehmet dedi ki:

  hocam iyi günler

  ben ygs 1 270 puan ygs 2 267 puan aldım lys sınavı pek ıyı geçmedı ancak mf-4 ham puan 200 olcagını tahmın edıyorum hocam ben 2010 endüstri elektrik bölumu kayıtlı 2014 de bolumu bıtırdım 2 yıllık myo okudum bu yıl tekrar denedım sansımı dedıgım gıbı mf-4 200 puan ham aldıgım zaman hocam kendı bölumlerımı 4 yıllıkları seçtıdıgımde 0.12 ilemı çarpılıyor 0.18 ilemı çarpılıyor örnegın elektrık muh sectıgım zaman dıb notum 72 0.18 le çarpılırsa 60 puan gıbı bır puan gelıyor ama 12 ıle çarparsa 240 oluyor birde alan sectıgımde mtok mu oluyor yoksa normal elektrık muhendıslıgıde oluyormu tesekurler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eski mezun olduğunuzdan 0,18 li hesaplanır.

   • Mehmet dedi ki:

    hocam bide merak ettıgım konu suydu kendımı tam anlatamamıs olabılırım listede gördugum kadarıyla YO Bölümlerı var 3 4 tane elektrik bölumunden gıdılen sadece 0.18 katsayı o bölumlerı seçerken mı çarpılıyor yada MTOK Seçerkende 0.18 çarpılıyormu tesekurler

 185. Sena dedi ki:

  Merhaba ben bu sene bilgisayar teknolojileri bölümünü bitirdim 2 yillik bilgisayar programciligi ni okumak istiyorum ek puan gelir mi ? Teşekkür ederim

 186. mehmet dedi ki:

  Hocam merhaba,ben 2016 saglik meslek lisesi hemsirelik mezunuyum bu sene sinava hazirlandim ygs 2 siralamam 120 bin simdi ben 4 yillik ygsden hemsirelik bolumu secersem ek puan gelicekmi bana

 187. şule dedi ki:

  hocam merhaba 2012 sağlık meslek lisesi hemşirelik mezunuyum . bu yıl ygs girdim 2 yıllık acil ve ilk yardım bölümü yazmayı düşünüyorum ek puan alırmıyım ? şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum..

 188. Murat dedi ki:

  Hocam ygs 2 179.54 digerlerinin hepsi 230un ustunse saglik meslek mezunuyum simdi bana ygs2 den 0,18 kat sayi puani mi gelecek 0,12 mi?

  • alperturkoglu dedi ki:

   2 yıllık alanınızla ilgili programları YGS-2 ile tercih edebiliyorsanız 0,18 katsayılı gelir. Alan dışı için 0,12 li.

   • Sezer dedi ki:

    Hocam iyi günler ben meslek lisesi öğrencisiyim hocam ben ygs 1 den 147 ygs 2 den 145 ygs 3 den 210 ygs 4 200 ve diğer ygslerden barajı geçtim hocam lys mat ve fen girdim eger barajı lysde geçtiysem 180 önlisans biyomedical cihaz teknolojisi tercih edebilirmiyi yani

 189. Nida Kıvrakcan dedi ki:

  Ygs6 ham puanım 191.350 bu yıl ticaret meslek lisesi mezunuyum mezuniyet notum 65 yerleştirme puanım sanırım 229 – 230 civarı oluyor sanırım eğer ygs6 puanımla 4 yıllık kendi bölümümle ilgili bir yer tercih edersem ek puan alabilirmiyim

 190. Kübra dedi ki:

  Hocam arkadaşımız sormuş ama ben yine sormak istiyorum sağlık lisesi mezunuyum acil tıp teknisyeni olarak bitirdim ek puan hesaplıyorum bunlara okul ortalaması da katılmıyo dimi direk mesela o verdiğiniz formülle 70.2 geliyo ek puanım ona okul ortalaması katılmıyo dimi ? Bide üniversite puanları düşücek diyorlar sizin fikriniz nedir

 191. İSİMSİZ dedi ki:

  HOCAM ŞİMDİ 2 YILLIK İÇİN PUANA GÖRE TERCİH YAPIYORUZ BEN YGS 159,93666 ALDLIM OKUL PUANIYLA 192.99666 OLUYO İSTEDİĞİM BÖLÜM 2016 YILINDA SİNOP 187,82312 ALIM YAPMIŞ ZONGULDAK 193,88423 ALIM YAPTI İKİSİNİN GELME ŞANSI NEDİR

  • alperturkoglu dedi ki:

   Geçen seneki puanlar fikir verebilir. Ancak bu yıl sınavsız geçiş olmadan sadece YGS sıralaması ile alacak. Puandan ziyade sıralamaya bakacaksınız.

   • ibrahim dedi ki:

    Hocam sizin dediğiniz gibiyse baktım sıralamayı yazdım 198 puanlık yerler geliyo ama benim puan 160 nasıl gireceğimben buraya o kadar farkla

    • alperturkoglu dedi ki:

     LYS sonuçları açıklandığında sizde ek puanlı yerleştirme puan ve sıralamanızı göreceksiniz. O zaman daha sağlıklı değerlendirme şansınız olacak.

 192. aynur dedi ki:

  ben meslek lisesi inşaat teknolojisi öğrencisiyim mezuniyet puanım 93,18 peyzaj mimarlığı istiyorum 4 yıllık.. mf4 ten ham puan 164 olursa yerleştirme puanım kaç olur ve peyzaj mimarlığını seçtiğim için puan kırılırmı ? ayrıca okul birincisiyim ek puan gelirmi?.biraz uzun oldu kusura bakmayın ama merak ediyorum nasıl olur diye ..

 193. kazım dedi ki:

  hocam kendinize iyi bakin sizin gibi ogretmenlere ihtiyaci var bu ulkenin.Allah kolaylik versin,inşallah sorunsuz bir sekilde halledersiniz islerinizi,dualarim sizinle??

 194. ibrahim dedi ki:

  ACİL… Arkadaşlar ben şimdi ünv kayıt oldum ama ygs girdim baraj gecemedim direk geçiş yaptım yani ünv kayıt sildirdim üstünden 1 sene civarı geçti şimdi ygs 4 159 aldım puan tammı gelecek ama ben meslek lise mezunuyum şimdi diploma notum 56.05 bana okul puanı tammı gelecek yarısımı ve katsayı 0.12 mi 0.8 mi olacak şöylede bi yazı var 30/03/2012 tarihinden sonra meslek liselerine kayıt yaptıran adayların ek puan hakkı kaldırılmıştır. Bu tarihten sonra meslek liselerine kayıt yaptıran adaylar sadece 0,12 lik normal katsayılı bölümden puan alacaklardır. böyle bi yazı okudum

 195. İpek dedi ki:

  2015 sağlık meslek lisesi hemşirelik mezunuyum diploma puanım 70 4 yıllık hemşirelik istiyorum ek puanım düz liseliler gibi diploma üzerinden mi olur yoksa kendi alanımı seçtiğim için ekstra puan gelir mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim

 196. kazım dedi ki:

  hocam hep kendi sorularimizla mesgul ettik sizi halinizi hatrinizi sorayim dedim nasilsiniz iyisinizdir insallah

  • alperturkoglu dedi ki:

   🙂 Çok teşekkür ederim. İyi olmaya çalışıyorum. Ramazanı yaşamaya çalışıyorum. Ama ekstra seminer sunum görevi verildiğinden 19 Haziran’a kadar çok stresli bir süreçteyim.

 197. Elif dedi ki:

  Merhaba. Ben hasta ve yaşlı bakım bölümü mezunuyum ve ek puan gelecekler arasından ilk ve acil yardım tercih etmek istiyorum. Ek puanım 80. Sıralamayı ne kadar ekleyeceği hakkında bilginiz var mı? Ayrıca tercih yaparken de ek puan başarı sırasına göre mi yoksa ek puana göre mi yapıyoruz?

 198. Mutlu dedi ki:

  Hocam merhaba ben plastik kalıp mezunu oldum2017 bu sene ygs den 180 barajını geçemedim sadece ygs3-ygs4 den 150 barajını geçtim okul puanı hangisine eklenicek ve tercihte ne yapmalıyım ?

 199. Melike dedi ki:

  Hocam ben sağlık meslek lisesinden yeni mezunum kendi alanımda iki yıllık tercih etmek istiyorum önlisans seçiminde ek puan gelecek mi?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet alanınızdaki 2 yıllık programları tercih etmeniz halinde diploma notunuzX5X0,18 kadar ek puan alırsınız.

   • Semig dedi ki:

    Geçen Sene balıkesir altınoluk myo kazandım YGS ile bu sene ek puan alır mıyım tekrardan bilgisayar proggramcılığı tercih etsem hocam ?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Ek puanınız yarı yarıya düşük hesaplanacak.

     • Semih dedi ki:

      Hocam obp degil bu sene direk gecis yerine gelen ek puandan bahsediyorum

      • alperturkoglu dedi ki:

       Ek puan OBP’nin 0,12 yada 0,18 ile çarpımı ile elde edilen puandır. Alanınızdaki bölümü tercih ettiğinizde 0,09 katsayı ile, alan dışı bölümleri tercih ettiğinizde de 0,06 katsayılı ile hesaplanacak. Her halukarda katsayılar yarı yarıya düşürülmüş olacak.

 200. Hasan yolcu dedi ki:

  Acikogretim saglik meslek lisesinde hasta ve yasli bakimi bolumunde okuyorum ek puan almam icin yine bu bolumumu tercih etmem gerekiyor yoksa diger saglik bolumlerindede ek puan alabiliyormuyum

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aşağıdaki bölümler için ek puan alabilirsiniz.
   Ameliyathane Hizmetleri
   Diyaliz
   Elektronörofizyoloji
   Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
   Evde Hasta Bakımı
   Fizyoterapi
   ilk ve Acil Yardım
   iş ve Uğraşı Terapisi
   Sağlık Kurumları işletmeciliği
   Sağlık Turizmi işletmeciliği
   Sosyal Hizmetler
   Yaşlı Bakımı

 201. Mikayil badem dedi ki:

  Hocam öncelikle merhaba.Ben iki yıllık okumak istiyorum.Mesela diploma notum 70 Ygs 1 den 200 aldım bu 63 puan direk 200 puan a eklenecekmi.Bi soru daha sorayım ünivertiteyi iki yıllık okumak için ygs yeterlimi yoksa lys ye de girmek gerekiyormu

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer alanınızla ilgili 2 yıllık tercihi yapacaksanız 0,18 katsayılı ek puan doğrudan eklenir. 2 yıllık için YGS yeterli LYS’ye girmeniz gerekmiyor.

 202. zeynep dedi ki:

  hocam ben zihinsel engelli m ögretmenligi istiyorum ve 4 yıllık siz bana diploma puanı*5*.0.18 yazmıssınız.Ben dört yıllık istiyorum hesapladım 71.469 bide ben lys den ts 1 den yazacam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Çocuk gelişimi mezunu iseniz ve meslek lisesine 2012 öncesinde başladıysanız dediğim puanı alırsınız.

   • zeynep dedi ki:

    hocam ben 2015 mezunuyum yani cocuk gelişim özel egitim mezunuyum bana ek puan verilecek mi ben zihinsel engelli istiyorum diplama puanım 79.41

    • alperturkoglu dedi ki:

     Aşağıdaki programlar için 0,18 katsayılı ek puan alabilirsiniz.
     Çocuk Gelişimi (Yüksekokul) 4
     Görme Engelliler Öğretmenliği 4
     İşitme Engelliler Öğretmenliği 4
     Okul Öncesi Öğretmenliği 4
     Özel Eğitim Öğretmenliği 4
     Sosyal Hizmet (Yüksekokul) 4
     Üstün Zekalılar Öğretmenliği 4
     Zihin Engelliler Öğretmenliği 4

 203. Aytac dedi ki:

  Hocam ben 2017 yılında mezun olcam kendi bölümüm olan 2 senelik bir üniversite seçersem notum diploma notu*5*0.18 şeklinde hesaplanacak değilmi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Kendi alanınızdaki 2 yıllığı tercih ederseniz evet 0,18 katsayılı ek puan alırsınız. Bunun dışındaki tüm bölümler için 0,12 li katsayı hesaplanır.

 204. hülya dedi ki:

  hocam merhaba ben lojistik bölümünden mezun olacağım bu sene okuldaki öğretmenimiz sadece ygs den lojistik bölümünü tercih edersen ek puan vereceklerini eğer lysden lojistik tercihi yaparsak lojistik meslek puanı vermeyeceklerini söylediler böyle bir durum var mı ? kısacası ygsye lojistik ek puanı veriliyormuş lys den verilmiyormuş öyle dediler bilgilendirirseniz sevinirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alanınızla ilgili 2 yıllıklar için diploma notunuzX5X0,18 kadar diğer tüm 2 ve 4 yıllıklar için diploma notunuzX5X0,12 kadar ek puan alacaksınız.

 205. zeynep dedi ki:

  hocam ben 2015 kız meslek ve teknik lisesi mezunuyum.Diploma puanım 79.41.Ben Özel eğitim ögretmenlıgi istiyorum bu bölüme eklenır mi?
  bide hocam hem ek puan hemde okul puanı eklenecek degil mi onun hesapını nasıl yaparım?

 206. kazım dedi ki:

  hocam merhaba,size sorum meslek liselilerin sinavsiz gecis hakki kaldirildi ve myonun kontejanlari %100 ygs ile alinacak sizce bu universitelerin puan dusmesini mi yoksa yukselmesini mi saglar?

 207. serkan dedi ki:

  selamlar sevgiler meslek lisesi kimya teknolojisi okuyan öğrencimize lisans düzeyinde hangi bölümlerden ek puan gelir ? birde kimya öğretmenliği için ek puan veriliyormu meslek lisesi kimya öğrencilerine ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesine 2012 sonrasında başlayanlara alanları ile ilgili programlarda ekstra puan gelmiyor. Genel puan hesabı diploma notu*5*0,12 şeklindeki puan gelir. Sınavsız geçiş kalktığından alanındaki ön lisans programlarına diploma notu*5*0,18 şeklindeki puan gelir.

 208. SansarSalvo dedi ki:

  Hocam merhabalar, 2016 acil tıp teknisyenliği mezunuyum ön lisanstaki kendi bölümümü tercih ederken ek puandan yararlanabilecek miyim? Şimdiden çok teşekkürler 🙂

 209. Kadir dedi ki:

  Hocam. 2. Sorum var1.sorum ben geçen sene mezunuyum bana önlisans bölümlerine ek puanvar mı 2. Si geçensene direk geçiş kullanan arkafaşıma ek puan mı gelcek önlisans bölümü ek puan

 210. Hasan dedi ki:

  Halen Sağlık meslek lisesi 9. sınıf öğrencisi tahmini diploma notu 65 olacak şekilde gelirse 2 yıllıklarda ek puan kaç olur ayrıca 4 yıllıklarda ek puan kaç olur. Birde kendi bölümünü seçerse ek puan kaç, başka bölüm seçerse ek puan kaç olur acaba

 211. Aysenur dedi ki:

  Hocam merhaba, ben 2016da meslek lisesinden mezun oldum ve 2 yıllık geçiş hakkımla bir üniversiteye kayıt oldum ama sevmediğim bir bölüm olduğu için kaydını sildirdim. Bu yıl ygsye girdim, diploma puanım 64, bu yıl ek puanım eklenirmi?
  bana YGS puanımla tercih yapmadıgım için eklenir bu yıl dediler

 212. Hemsire dedi ki:

  Merhaba. Saglik meslek lisesi hemsire yardimciligi okuyorum. universitede kendi bolumum uzerinden 4 yillik secimlerimde bana ek puan gelir mi? Simdiden tesekkur ederim

 213. ece dedi ki:

  42 nerden geldi anlamadım

 214. mucahit dedi ki:

  hocam 2 senelik kendi alanimizda bolum sectigimizde bize ek puan geldiginde siralamamiz baya iyi oluyor sorum suydu size :duz liselilerin puani yuksek olursa fakat bizim siralamamiz daha iyi olursa o mu kazanir universiteyi ben mi?

 215. Mehmet ali dedi ki:

  Hocam ben 2 hafta sonra tekniki lise mezunu olacağım, lysde dilden gireceğimem(kendi alanım olmayan bir bölüm) ek puan olarak diploma notum 0,12 ile mi çarpılacak yoksa 0,6 mı?

 216. pınar dedi ki:

  hocam 2012 de kayıt yaptım meslek liseliyim çocuk gelsm bolum ek puanım gelcek 4 yıllık cocuk gelişimi yada özel egitim ogretmenliği gelir mi ek puanlı sıralamayla gecen yıl 55 bindi ek puanlı sıralama bu yılda aynısı olursa 4 yıllık yerlesebilir miyim 1 yıl sınıf tekrarım olduu 🙁 gecen yılda tercih yapamadım gelmedi biyer

  • alperturkoglu dedi ki:

   2012 Mart öncesinde değilde sanırım 2012 Eylül ayında kayıt yaptırdınız. Bu durumda ekstra puan gelmez. Diploma notunuzX5X0,12 şeklinde hesaplanan genel puan gelir. Diğer sorunuzu bilemeyecem.

   • pınar dedi ki:

    hocam ben liseye 29.09.2011 de kayıt yaptım bana ek puan kac gelir hic anlamıyorum bu hesaplardan 4 yıllık kendi bölümüm geli mi nasıl tercih yapıcaz neye göre yardımcı olur musunz

 217. özlem sena dedi ki:

  slm hocam ben lys sınavını gectim simdi lys 3 ve 4 sınavlarına gircem yalnız rahatsızlandıgım için stajı aksatım puanım çok düstü annem okula görüstü seneye tekrar staja gitmem gerekiyor lys 3 ve 4 kayıtımı yaptırdım paraları yatırdım simdi benim ne yapmam lazım hocam lütfen yardımcı olurmusunuz mesala sınavlara girip kazanırsam liseden mezun olamazsam ne yapmam lazım çok tşk ederim hocam

 218. Şeyma dedi ki:

  Hocam ben meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum bu sene okul öncesi öğretmenliği de dahil olmak üzere birçok öğretmenlik bölümü ilk defa LYS de TS den alım yapacak ben alanimda YGS den sadece çocuk gelişimi ve okul öncesini tercih ederken ek puan alabiliyordum şimdi LYS de okul öncesini tercih ettiğimde ek puan alabilicek miyim

 219. serkan dedi ki:

  sevgili hocam kızım kimya teknolojileri bölümünde okuyor lisede kimya teknolojileri lisans düzeyinde ek puan alabileceği alan bölümü varmı acaba 2 yıllıkalrda anladığım kadarıyla var kendi bölümünde 4 yıllık için durum nedir acaba

 220. Deli dedi ki:

  Merhaba ben şimdi 4 senelik bilgisayar mühendisliğini kazanmayı düşünüyorum meslek lisesi bilişim ve teknolojileri alanında okuyorum 11. sınıfım bazı kaynaklarda 2 seneliklere tek ek puan verileceğini söylüyor ben 4 senelik bilgisayar mühendisliği için ek puan alabilecekmiyim ?

 221. ahmet dedi ki:

  hocam 2016 mezunlarina ek puan verilecek mi?

 222. ayse dedi ki:

  hocam ilk sorum hangi okulda ogretmenlik yapiyorsunuz?diger sorum ise ben tercihlerimi ek puandaki basari siralamasini dikkate alarak yapabilir miyim cunku puanim degil ek puanli basari siram yetiyor

 223. merve dedi ki:

  merhaba ben 2016 imam hatip mezunuyum ama yök ek puanın 2012 mart girişlilere verildiğini söylemiş. geçen yılda 2015 mezunları ek puan almıştı biz yine alamamıştık. bu çok büyük adaletsizlik deği mi.. 2016 mezunları napacakkk

  • alperturkoglu dedi ki:

   2012 öncesinde başlayanlar en son 2015 yılında mezun olanlar oluyor. YÖK bunu 2011 tarihinde duyurduğu için herhangi bir haksız fiil söz konusu değil.

 224. seda dedi ki:

  hocam nolur cevapliyin bazi sitelerde tercihinizi yaparken ek puani ciddiye almayin ona gore secilmiyorsunuz diyor ek puan bana verilmis neden ben onu kullnamayim ki ?nolur aciklayin 🙁

 225. Nisa dedi ki:

  Hocam merhabalar meslek lisesi 2015 mezunuyum 2016 yılında da ek puan verileceği söylendi ve ek puan verildi ama tercihe yakın bize verilen ek puanlarla tercih yapılamayacağı söylendi birçok öğrenci mağdur oldu.
  Bu sene tekrar böyle bir şey yaşanır mı ? Cevap için şimdiden teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesine 30 Mart 2012’den önce başlamış olanlara alanları ile ilgili 4 yıllıklarda ek puan verilmeye devam ediliyor. Bu tarihten sonra başlamış olanlara 4 yıllıklar için 0,12 katsayılı, alanları ile ilgili 2 yıllıklar için 0,18 katsayılı ek puan verilir.

 226. gaye dedi ki:

  hocam eski yoruml@rinizda puanlarda artis olur demissiniz sinav zordu nasil artis olur ya 🙁 ek puan 2015te de vardi puanlar dusuktu ama

 227. gaye dedi ki:

  hocam ben 2016 meslek lisesi cikisliyim merak ettigim bizim ek puanli puanlarimiz normal puan turu olarak algilancak degil mi ? ek puanli diye digerinin ek puansiz ama benden puani dusuk olsa bile ben alinirim degil mi?ek puan derken su 2 yillik kendi bolumunu secerken gelen puani kastediyorum.umarim anlatabilmisimdir.

 228. Merve dedi ki:

  Merhaba. Ben yazınızdan geri gelen ek puanın sadece 2 yıllık programlara verileceğini anladım fakat yorumlarda 4 yıllık bölümlere de verilecek gibi bir anlam çıkardım. Şimdi bu geri gelen ek puan bu sene mezun olacak adayların tercih edeceği 2 yıllık bölümlere mi verilecek 4 yıllık bölümlere mi? Bilgilendirirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesinde 30 Mart 2012’den önce başlamış olanlar için hem 2 hem 4 yıllıklara 0,18 katsayılı ek puan var. Bu tarihten sonra başlamış olanlar için sadece 2 yıllıklara var.

 229. Burak dedi ki:

  Hocam merhaba ben 2015 makine mezunuyum 2015 yılında sınavsız geçiş hakkımı kullanarak 2 yıllık tekrar makine bölümüne yerleştim fakat bitiremedim bu yıl ygs ye tekrar girdim ve istediğim bölüm ygs 6 dan benim sınavsız geçiş le yerleşebileceğim bi bölüm ygs 6 187 ek puan gelir mi cevap verirseniz çok sevinirim

 230. eda dedi ki:

  hocam yök’ün sitesini biliyorsunuzdur orda universitelere en son alinmis kisilerin profilleri oluyor .benim kafama takilan sey su ordaki en son alinan puan en dusuk puanli olan ogrencinin puani mi yani ordaki puan tavan puani mi belirliyor?

 231. samet dedi ki:

  Hocam merhabalar ben 2015 meslek lisesi mezunuyum alanım bilişim teknolojileri benim soum geçen sene ygs ek puan geldi bu sene tekrar hazırlanıyorum ygs bilgisayar ögtemnliginde gelmişti bu sene lys bilgisayar mühendisliği için ek puan gelirmi bana teşekkürler

 232. melis dedi ki:

  merhaba ben sağlık meslekten 2015 hemşirelik mezunuyum (2011 de kaydoldum.)ygs 2 ye gelen ek puan lys de hemşirelik tercih ettiğimizde de geçerli oluyor mu ?

 233. irem kantaroğlu dedi ki:

  ve hocam ek olarak şunu sormak istiyorum. sağlık meslek lisesi 2014 hemş. mezunuyum. sınavsız geçiş kalktı ise ekp puan lı YGS 2 puanımız ile gireceksek METEB içi METEB dışı mevzusuda kalktı mı ? istedğimiz üniyi puanımız ile tercih edebilecek miyiz yoksa yine METEB içi dışı laneti ile mi engelleneceğiz ? tekrar teşekkürler

 234. irem kantaroğlu dedi ki:

  hocam merhabalar.bir sorum olacak.2014 sağlık meslek lisesi hemşirelik mezunuyum. ygs ye daha önce girdim.sınavsız geçiş ile 2 yıllık ön lisanstan bir bölüm geldi ama kayıt olmadım. bu yıl tekrar girdim. OBP ile mi yerleşeceğim ygs-2 puanı ile mi? çünkü OBP kalktı dediler. eğer OBP puanım ile direk geçiş yapabilrsem kaç puan gelir? diploma puanım 84.74 tü. teşekkkürler şimdiden .

 235. şeyma dedi ki:

  merhabalar.. ben 2012 yılı hemşirelik mezunuyum aktif olarak 5 yıldır bir devlet hastanesinde hemşire olarak çalışıyorum. En son 2015 yılında sınava girmiştim hemşirelik okuyordum bıraktım.Bu sene tekrar hazırlanıyorum. Kendi alanımda olan sağlık yönetimi bölümünü istiyorum fakat gelecek olan okul puanından hariç,benim mezun olduğum dönemde kendi alanında 4 yıllık bölüm secenlere de ek puan gelmişti. Ben bu sene lys ile alan bir okul istiyorum yine o ek puan gelir mi ?

 236. Elif dedi ki:

  Hocam ben 30 mart 2012 den sonra meslek lisesine kaydoldum, 4 yıllık üniversite tercih etsem ek puan gelmiyor mu

 237. Elif dedi ki:

  Ben 2016 sağlık meslek mezunuyum , sınavsız geçiş yaptım ve 1 yıl dondurdum, bu yıl ise gitmeyi düşünmüyorum. Lys ye hazırlanıyorum. Ek puan benim gibi 2 yıllık sınavsız geçiş yapanlara da geliyor mu ?

 238. pınar dedi ki:

  hocam bu ek puanlı tercihlere nasıl bakıcaz hangi siteden. gecen yıl ek puanım 55 bindi bu yılda oyle olsa gelir mi biyer çocuk gelsm mezunuyum 2012 de kayıt yaptım okula ek puan umudum ınsallah 4 yıllık gelir ve çouk gelsm bolumum dal olarak ozel egitin ıkısınıde yazablr myim

 239. Merve dedi ki:

  hocam ben 2015 sağlık meslek lisesi mezunuyum kendi alanımı okumadım acıköğretimden 2 yıllık programa kaydoldum onuda bitirmedim bu sene sınava girdim tekrardan ek puan gelir mi ? diploma notum 71

 240. Hemşire Hanım dedi ki:

  Hocam merhabalar.Sağlık meslek lisesi 2010 girişli 2014 yılı mezunuyum.Bu sene lisans hemşirelik için hazırlanıyorum.Ek puandan yararlanma gibi bir durumum var mıdır?

 241. ayşe dedi ki:

  merhaba hocam,ben 19 eylül 2011de kız meslek lisesine başladım 2015 te mezun oldum.ek puanla ilgili çok şey söyleniliyor bir hocama sordum sınavsız geçiş kalktı sadece 2 yıllık tercih yaptığımızda ek puan geleceğini söyledi.bu konu hakkında bilginiz var mı

  • alperturkoglu dedi ki:

   Siz eski mezun olarak hem alanınızdaki 4 yıllıklar hem de 2 yıllıklar için diploma notunuzX5X0,18 kadar ek puan alabilirsiniz. Alan dışı tüm programlar için ise diploma notunuzX5X0,12 kadar puan alabilirsiniz.

 242. Furkan KÖSE dedi ki:

  Hocam ben şuan sağlık meslek lisesi 9.sınıfım.Hemsirelik 4 yıllık fakülte istiyorum.Devlet 4 yıllık üniversitelere puan veriyor mu? Teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Herkes için standart hesaplanan diploma notuX5X0,12 lik puanı alırsınız. Bu nedenle lisede notlarınızı ne kadar yüksek tutarsanız ek puanda o kadar avantajlı olursunuz.

 243. İsmail ÖKT dedi ki:

  Hocam merhaba biraz uzun bir soru soracağım kusura bakmayın şimdiden. Öncelikle Sağlık lisesi mezunu olan bir öğrenci ek puan nasıl alır kaç yıllık üniv ek puan veriliyor? ikincisi sosyal bilimler lisesi mezunu bir öğrenci Türkçe, sosyal bilgiler vs… öğretmenlikleri seçerse ek puan alır mı? üçüncü olarakta Fen Liselerinin tek avantajı eğitim kalitesi midir başka avantajları var mıdır?

  • alperturkoglu dedi ki:

   1-Sağlık meslek lisesi mezunu eğer meslek lisesine 30 mart 2012’den önce başladıysa alanındaki 4 yıllıklar için 0,18 katsayılı puan, bu tarihten sonra başladıysa 0,12 katsayılı puan alır. 2-Almaz. 3- Bilim insanı yetiştirme için kurulmuş liselerdir. Sadece başarı odaklı değil araştırma ve bilimsel düşünme becerilerini geliştirmektedir. Tabi bu üniversite sınavları için de avantaj oluşturur.

   • ismail ÖKT dedi ki:

    hocam 2017-2018 eğitim öğretim yılında Sağlık Meslek Lisesine giden öğrencilerin avantajları ve dez avantajlarını yazar mısınız? 2 yıllık üniversite ve 4 yıllık üniversiteler için?

 244. eda dedi ki:

  sinav 2016 ya gore zordu sinav zor oluncada puanlar dusuyor diye biliyorum hocam.Dogru degil mi?2016 dan yuksek olmaz heralde

 245. Nur dedi ki:

  Okul Öncesi Öğretmenliği ts 1 den alıyor bende meslek lisesi mezunuyum geçen sene ygs 5 ten alıyor du ve bana ek puan geldi ama artık ts 1 den alıyor benim ts1puanima ek puan eklenirmi

 246. Ruken dedi ki:

  4 yillik cocuk gelisim ygs 5 ten alan universiteleri tercih ederken ek puanla mi alinio yoksa sadece ygs 5 puani + okul puaniyla olan ygs 5 puanimi gecerli?
  Bilgisi Olan ( hocalarimiz ) Lutfen cevap verebilrmsnz ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesine 30 Mart 2012’den önce başladıysanız diploma notunuzx5x0,18 şeklinde, daha sonra başladıysanız diploma notunuzx5x0,12 şeklinde hesaplayabilirsiniz.

 247. eda dedi ki:

  hocam ek puanin gelmesiyle puanim istedigim universitenin en son aldigi kisi profiline uyuyor yökten baktim .yukselmez demi puanlar?onlara bakarak hareket edebilirim umarim.

 248. mustafa dedi ki:

  Hocam cevaplar icin tesk bi sorum daha var simdi bu sinavsiz gecis kontejyanlari bos kaldi nasil olacak

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş sistemi kalkınca sınavsız geçiş kontenjanı diye bir kontenjan kalmamış oluyor. Ayrı ayrı kontenjan yok yani. Bu nedenle YGS puanı yeten yerleşmiş olacak.

 249. Aycan dedi ki:

  Hocam ben 2013 hemşirelik mezunuyum. Daha önce hiç bir üniversiteye yerleşmedim. Ygsden tüm alanlarda barajı geçtim. LYSye hazırlanıyorum. YGSde 240.000 deyim LYS de ek puanla kaç bine çekerim. Bir de 4 yıllıklarda 0.18 katsayılı ek puan geliyor değil mi?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Rehber öğretmen değilim. Sıralamalar hakkında hiç bir fikrim yok. Siz eski mezun olduğunuzdan alanınızla ilgili 4 yıllıklarda 0,18 katsayı alırsınız. Alan dışılarda 0,12 katsayı geçerli olur.

 250. melike aydoğdu dedi ki:

  ben 2018 yılında sağlık meslek lisesinden mezun olcam 0.06 ek puandan yararlana bilecekmiyim osym klavuzunda 30.03.2012 tarihiyle ilgili bilgilendirme var

 251. mustafa dedi ki:

  Hocam gecen yil meslek lisesi ogrencileri icin kilavuzda obp puani vardi simdi kilavuzda onun yerine ek puan kutucugumu olacak

 252. ahmet tas dedi ki:

  Hocam eskiden tercih klavuzunda sinavsiz gecis icin ayri puan turu vardi simdi kalkti tercih klavuzunda ek puan icin ayri puan mi olacak

 253. Merve dedi ki:

  Merhaba hocam ben sağlık meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim ygs 2 den 224 aldım başarı sıram 356 bin lys ye pek çalışamıyorum en son puan tablom geldiğimde ek puan eklenmiş bir şekildemi gelicek yoksa ek puan sadece tercihten sonra öı eklenicek onu merak ediyorum

 254. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Ben 2016 Meslek lisesi mezunuyum Bölüm elektirik Alan taşıyıcılar Eski mezun larada direk geciş kakttı bildigim kadarıyla Şimdi ek puan davası var Ve ben ygs3 ten 159 Mu ney aldım tercih barajını ygs3 le gectim yani digerleri baraş altı TERCİH edecegim bölüm Ygs1 Den alıyor Buna bi ek puan olacakmı Şimdiden Teşekkür ederim…..

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS-1’den 150 barajını geçemediyseniz puan eklenmez, tercihte bulunamazsınız. Sadece barajı geçtiğiniz puan türlerinde tercih hakkınız var.

 255. Yasin dedi ki:

  Hocam aklıma takılan soru ben üniversite de bir bölüm okuyorum ve ben imam hatip 2012 girisliyim geçen sene normal imam hatip lilere ek puan verilmiyord u ama bize ek puan veriliyordu o kalktimi devam ediyor mu

 256. Cansu Özbolat dedi ki:

  Hocam bu 3. sorum lütfen kusura bbakmayın maruz görün. Hocam sorum şu anladigim kadariyla kendi alanimizdaki iki yillik bolümler tercih ettiğimizde ek ppuanimiz: 5×diploma notu×0.12 seklinde olacak yani ben hemşirelik mezunu olarak kendi alanim degil de hukuk fakultesi tercih ettiğimde ek puanim nasil hesaplanacak acaba?

 257. doğukan dedi ki:

  hocam kolay gelsin. ben 2016da sağlık meslek lisesinin att bölümünden mezun oldum yani geçen sene.bu sene kendi bölümüm tercih ettiğim zaman ön lisansta 0.12li mi ek puan gelcek yoksa 0.18li mi teşekkürler şimdiden

 258. yaprak dedi ki:

  Hocam internetteki sınav yorumcuları şöyle bişey demiş:
  Sınav sonuçlarının 2016’dan ziyade 2014 yılındaki sıralama değerlerine daha yakın olacağını söylemişler o zaman geçen seneki sıralamalara değil de 2014 sıralamalara mı bakmalıyız?

 259. Tuna dedi ki:

  Lys ye girmem ygs puanımı etkilermi

 260. Tuna dedi ki:

  Hocam ilk önce iyi günler meslek lisesi bilişim dalı mezunuyum ygs1 puanım 171 okuldaki 4 senemin ortlamasını 72 olarak hesapladım 2 yıllık okuduğum bölüm ile ilgili bir dal seçmek istiyorum puanımın kaç olucağı hakkında bir bilgi verirmisiniz

 261. eda dedi ki:

  hocam meslek liselilere ek puan gelince siralamada inanimaz bir dusme goruluyor.Diger arkadasinda dedigi gibi.310 alan bir insan anca 45k olabiliyorken ek puan sayesinde 220 ile bile 800kdan 50k lara cekebiliyoruz.Bu biraz benim aklimi karistirdi.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sıralama konusunda gerçekten bilgi sahibi değilim. Puanı artırdığından sıralamayı tabi ki etkileyebilir. Ancak şunu da unutmayın 0,12 lik ek puan sadece size değil herkese geliyor. Bu durumda diploma notu yüksek olan gerçek anlamda avantaj sağlar.

 262. gaye dedi ki:

  Hocam gercekten iyi ki varsiniz.Allah bin kere razi olsun sizden.Sorularimiza hemen cevap veren nadir insanlardansiniz.Cok tesekkur ederim.Bu ülkenin sizin gibi ogretmenlere ihtiyaci var.

 263. Sem dedi ki:

  Hocam bi.sorum.olacakti
  Kiz meslek lisesi Cocuk gelisimi.mezunuyum
  Ygs 4. 280
  Bu yil 2 yillik cocuk gelisimi ygs ile mi aliyor
  Surekli bi lys bi ygs ile aliniyor tartismasi var
  Emin olamadim

  • alperturkoglu dedi ki:

   2 yıllık çocuk gelişim YGS-4 ile alıyor. Çocuk Gelişimi (Yüksekokul) olan 4 yıllık YGS-5 ile alıyor. Çocuk Gelişimi (Fakülte) TM-3 ile alıyor.

 264. Cansu Özbolat dedi ki:

  Hocam cok sagolun bilgilendirdiginiz icin. Calisma hevesim artti iyi çalışmalar kolay gelsin

 265. gaye dedi ki:

  hocam benim aklima bir sey takildi.Siralamalar hakkinda bir bilginiz yok biliyorum ama belki bu konu hakkinda bir bilginiz vardir.Ek puan geldigi zaman siralamalarimiz baya iyi geliyor 444 k da iken 40k ya kadar dusuyor.Puanim yetmiyor fakat ek puan olunca siralamam kesin yetiyor.Okul tutar mi bilmiyorum.Bir bilginiz varsa ve durumu anlatabildiysem aciklar misiniz?

 266. Hemsire dedi ki:

  Hocam Allah rızası icin bi yardimci olun. Simdi hocam ben 2016da lise hemsirelikten mezun oldum.yine ayni sene 2 yillik sinavsizla saglik hizmetleri yonetime kaydimi yaptirip okulu dondurdum. Simdi ise 2018 ygsye hazirlaniyorum ve hukuk istiyorum. Diploma puanim 79 ek puan gelir mi hocam gelirse de ne kadar gelir

 267. Cansu Özbolat dedi ki:

  Hocam meraba, ben 2012 yili saglik meslek lisesi hemsirelik girisli 2016 yili mezunum. Okul bittigi sene 2 yillik saglik hizmetlerinde isletme bolumune kaydimi yaptırdım ama dondurdum okulu. Simdi 2018 ygs ye hazirlaniyorum hedefim hukuk. Bize rehber hocamiz daha once herhangi bir bolume kayit yaptirdigim icin ygs de ek puan gelmeyecegini soyledi. Bu dogru mu hocam ek puan gelir mi 2018 de?

 268. tezcan dedi ki:

  hocam diyelim ki universiteye puanim değil sıralamam yetiyor kazanir miyim?

 269. Burak apaydın dedi ki:

  Merhaba hocam ben Elektrik-Elektronik Teknolojileri Alanı mezunuyum benim ygs 1 ygs 2 150 puanın altında onlara ne ek puan nede okuldan gelen bir puan gelmiyecek bende mezun olduğum bölüm ün üzerinden grafik tasarımı ve radyo tv programcılığı tercih edicem…

 270. Sibel dedi ki:

  Hocam aklıma bir soru takıldı cevaplarsanız çok sevinirim 2011 yılından önceki meslek liselelerine ek puanları yine verilecekmis sanırım önceden zihin engelliler LYS 4 le alınıyordu puan YGS 4 e veriliyordu bu sene zihin engelliler özel eğitim olarak ts 1 LYS 3 ten alınacakmis o zaman ek puan LYS puanın üstüne mı eklenecek yoksa lyse değil eskisi gibi YGS ye yardımcı olursanız çok sevinirim.lysye direk ekleyince daha fazla etkiliyor ygsde sadece yüzdesi etkiliyor

 271. yaprak dedi ki:

  Hocam benim istediğim bölümle aramda baya puan farkı var yani benim puanım düşük ama sıralamam yetiyor souçta herkes sıralama önemli taban puanı önemli değil diyorlar sizce böyle bi durumda tercih yapsam gelme ihtimali var mıdır siz bu sıralama konusunda yorum yapmıyosunuz ama elbet düşündüğünüz bişey vardır 🙂

 272. tezcan dedi ki:

  Teşekkürler hocam.Allah razı olsun

 273. kaan dedi ki:

  Hocam ösym bugunki açıklamasında ygs ile bölümler lys ile alıncak demiş nedir bu aydınlatırmısınız

 274. tezcan dedi ki:

  hocam osymnin bugunki yaptigi aciklama 2 yillik meslek yuksekokullarinida kapsiyor mu?

  • alperturkoglu dedi ki:

   2 yıllık programlarla ilgili bir açıklama değil. Daha önce YGS puanı ile öğrenci alacağı duyurulan bazı 4 yıllıkların LYS ile alacağı duyurulmuş.

 275. Nurr dedi ki:

  Çok teşekkür ederim inşllh 0.18 li puan gelir

 276. merve dedi ki:

  Hocam ben 2016 anadolu ögretmen lisesi mezunuyum . Ek puan durumdan yararlanamıyoruz degil mi ?? -_-

 277. Nurr dedi ki:

  Merhaba hocam son sınıf ççk gelişimi öğrencisi2012 den sonra kayıt olana ek pun kaç gelir birde baraj 156 olunca bölüm devamına yerleşebilirmi sizce teşkkürler şimdiden

 278. Safiye dedi ki:

  Hocam merhaba bi sorum olucaktı. Ben bu sene sağlık meslek lisesi mezunu olucam ama ygs tercih yapmıycam seneye ygs ye girip tercih yaptığımda ek puan ne kadar azalacak?

 279. tezcan dedi ki:

  hocam sizce bu sene 2 yillik universitelere cok basvuru yapilir mi?

 280. Can dedi ki:

  Hocam iyi günler mtok ile mekatronik istiyorum kendi bölümüm. mf4 ten aldığı için m4 puan türünden 180 geçmem şartmı? eklenecek olan okul puanım 40. yani ham puan 170 alıp 40 puan mı ekleniyor yoksa 180 i geçmek şart mı?

 281. YAPRAK dedi ki:

  HOCAM MERHABA; BENİM SIRALAMAM 894.000 BEN 2 YILLIK İLK VE ACİL YARDIM BÖLÜMÜNÜ İSTİYORUM 2016 MEZUNUYUM, BENİM MEZUN OLDUĞUM OKUL HASTA VE YAŞLI BAKIM HEMŞİRELİĞİ OLDUĞU İÇİN OKUL PUANI+EK PUAN GELİYOR VE BENİM PUANIM 246 OLUYOR VE SIRALAMAM 200.000 ‘E KADAR YÜKSELİYOR PEKİ SIRALAMAM BU KADAR YÜKSELİR Mİ PEK İNANAMADIM BÖYLE OLURSA BU BÖLÜM GELEBİLİR GİBİ

 282. YAPRAK dedi ki:

  HOCAM MERHABA; BENİM SIRALAMAM 894.000 BEN 2 YILLIK İLK VE ACİL YARDIM BÖLÜMÜNÜ İSTİYORUM 2016 MEZUNUYUM, BENİM MEZUN OLDUĞUM OKUL HASTA VE YAŞLI BAKIM HEMŞİRELİĞİ OLDUĞU İÇİN OKUL PUANI+EK PUAN GELİYOR VE BENİM PUANIM 246 OLUYOR VE SIRALAMAM 200.000 ‘E KADAR YÜKSELİYOR PEKİ SIRALAMAM BU KADAR YÜKSELİR Mİ PEK İNANAMADIM BÖYLE OLURSA BU BÖLÜM GELEBİLİR GİBİ

 283. Miray dedi ki:

  Hocam, ben meslek lisesi mezunuyum, bölümüm dışında bir üniversiteyi seçmek istiyorum. Bunun anlamı hiç ek puan almıyorum mu demek? eğer alıyorsam kaç katsayısıyla hesaplamalıyım? 0,06 ile mi? şimdiden çok teşekkür ederim

 284. Bedrettin dedi ki:

  Hocam aöl mezunuyum geçen sene mezun oldum tekrar hazırlanıyorum bu sene ek puan alabilir miyim?
  Bide bu sene hem lisans aynı anda aöf tercih edebilir miyim?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ek puan alabilirsiniz. İster 2 ister 4 yıllık ister örgün ister aöf tercihinde bulunabilirsiniz.

   • merve dedi ki:

    hocam 2017 ösym klavuzunda ek puan alabilecek kişilerin 30 mart 2012 tarindan öncekilerin yani 30 mart 2012 tarihinden sonra kayıt olanların ek puan alamayagı belirtilmiş ? geçen sene mezun olmus kişi buna dahil olmuyor malesef -_- yanlısım var mı hocam ???

    • alperturkoglu dedi ki:

     Bu dediğiniz alanınızdaki 4 yıllıkları tercih etmeniz durumunda geçerli. 2 yıllıklarda böyle bir sınırlama yok. Sınavsız geçiş kalktığından meslek lisesi mezunu alanındaki 2 yıllığı tercih ettiğinde diploma notu*5*0,18 kadar ek puan alır.

 285. hicran dedi ki:

  4 yıllık verenlere ek puan yok mu sadece ön lisanslara mı verilecek

  • alperturkoglu dedi ki:

   Meslek lisesine 30 Mart 2012 tarihinden önce kayıt olduysanız alanınızla ilgili 4 yıllıklar için diploma notunuzX5X0,18 kadar ek puan alırsınız. Eğer daha sonra kayıt olduysanız diploma notunuzX5X0,12 kadar puan alırsınız.

 286. esra dedi ki:

  hocam meraba hocam ben meslek ve teknik anadolu lisesinde okuyorum ve tıp fakültesi okumak istiyorum okul puanım 89 okul katsayısı ne ile çarpılacak ek puan alabiliyormuyum çoğu kimse puan gelmiyor diyor üniversite için bilgi verirseniz çok mutlu olurum

 287. Murat dedi ki:

  Hocam birde şu soruyu sorcaktim. Meslek lisesi mezunu eskiden kat puan sayisi 18 iken düz lise mezununun kat sayisi olan 12 düşürülmesi doğrumudur. Doğruysa o bölüm de liyakat i olan kisiye büyuk hakszlik degilmidr.

 288. Murat dedi ki:

  Hocam öncelikle bıkmadan usanmadan herkese cevap vermeniz takdire şayan. Hocam ben bu yıl ygs den 170 puan aldım.imamhatip Mesleki açıköğretim.Diploma notum da 66 puan, temmuz ayında. İlahyat önlisans tercihinde okuldan nekadar puan gelir. toplamı ne olur,yerlese bilirmiyim. geçen sene arkadaşim düz lise mezunu olmasına rağmen ygs den aldığı 190 puanla ilahiyat önlisansı ek tercihler de girme hakkı kazanmıştı.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Önce son kısımdan başlayayım 2016 ek yerleştirmede son yerleşen öğrencilerin puanları Anadolu Ün.-229,82 , Atatürk Ün.-272,07. Arkadaşınızın 190 puanla yerleşmiş olması imkansız. Gelelim diğer sorunuza ilahiyat ön lisans programı bu yıldan itibaren YGS-4 puanı ile aldığından YGS-4 puanınızın 150 ve üzerinde olması halinde 66X5X0,18= 59,4 puan alırsınız. Yazıda taban puanları yazdım. Yerleşme durumunuzu kendiniz değerlendirmelisiniz.

 289. Salih dedi ki:

  Teşekkürler hocam bir sorum daha olacak benim mezuniyet puanım 63.98 di ve ygs den 200 puan almıştım tercihleri yapıp yerlestigim puan ise sistemde 318 puan olarak görünüyordu bana toplamda 118 ek puan gelmişti şimdiki secimimde yine aynı puan mı gelecektir bu konuda bir bilginiz var mı ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bir hata olduğunu düşünüyorum. Diploma notunuz 100 bile olsa maksimum 90 ek puan gelebilirdi. Yerleşmenizin üzerinden 2 yıldan fazla geçtiğinden aynı puan gelir.

 290. Nur dedi ki:

  180 puan alamayanlara okul ek puan vermiyormuş doğrumu

 291. Özlem dedi ki:

  Bide bu sene gecen seneye gore basarı sıralamalarını dusururlermi mesela 240 binle alan yer 300 binle alırmı sınav zordu cunku gecen seneki kolaydı

 292. Özlem dedi ki:

  Hocam saglık liselerinede sınavsız gecis hakkı olacak ya o zaman cogu kontenjanı saglık liselerine ayırabilirlermi anadoluyo yer kalmama gibi bir ihtimal varmı sizce

 293. Salih dedi ki:

  Kolay gelsin hocam ben ticaret meslek lisesi mezunuyum. 2 yıllık tercih yapmıştım ve hala okul devam etmekte bu sene tekrar sınava girdim kendi alanimda 4 yıllık bir bölüm sectigimde yine 0.18 ile mi carpilacak ? 2014te mezun oldum liseden . Devam eden 2 yıllık üniversite benim puanimin 0.18 ile carpilmasina engel oluyor mu ?

 294. tezcan dedi ki:

  Hocam bilgisayar bolumunde hangi ygs puanlarina ek puan eliyor?

 295. pınar dedi ki:

  hocam ekpuan geldiğinde nasıl tercih yapıcaz normal tercih mi yoksa farklı mı oluyor
  4 yıllık ek puanla gelir mi ya hocam gecen yıl sıralamam 55 bindi ek panlı nasıl terch yapacağımı bilmiyorum

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercih döneminde ek puanlı puanlarınızı göreceksiniz. Siz normal tercih listenize eklediğinizde zaten ek puanlı olarak değerlendirileceksiniz.

 296. FATOŞ dedi ki:

  hocam soruma cevap yazmadınız tekrar yazıyorum 240 ygs 2 okul puanıyla ilk ve acil yardım gelir mi lütfennnnnnnnnn acilll

 297. gaye dedi ki:

  Hocam sınavsız geçiste istedigin okula gitmek icin bazı özellikler vardi meteb ici olucak mesela bunun gibi ek puan verildigi zamanda boyle sinirlamalar gelir mi?

 298. esra dedi ki:

  SİZİN DEDİKLERİNİZE GÜVENEBİLİR MİYİZ?

 299. esra dedi ki:

  HOCAM SİZE GÜVENEBİLİR MİYİZ?BİLGİLERİNİZ KESİNLİKLE DOĞRU MUDUR?BAZI SAYFALARDA 2016 MEZUNLARI İÇİN SINAVSIZ GEÇİS HALA VAR DİYORLAR?????? NOLUR CEVAPLAYIN

 300. kaan dedi ki:

  Hocam ben elektronik mezunuyum ama büro yönetimi(ygs4) seçmek istiyorum bunun için 0.12 ek puan mı eklenecek

 301. SAMET dedi ki:

  hocam iyi günler ben 2004 endustri meslek lisesi metal mezunuyum ygs 3 ve ygs 4 den 157 aldım acık öğretim muhasebe veya halkla ilişkiler okumak istıyorum ek puan gelirmi? diploma notum 4,17

 302. Safiye dedi ki:

  Peki hocam ek puan nasıl ekleniyor meslek liselerine bn lys ye eklenmesini istiyorum mesela öylemi yoksa ikisinede mi geliyor ygs lys ek puan

 303. Eda dedi ki:

  Ygs tercihlerinde 2 senelik için sıralama mı önemli puan mı puana göre yerleşirsiniz diyorlar ama

 304. Safiye dedi ki:

  Hocam bn ygs 3 ten 180barajını geçtim 2 sen geçemedim ama Gine’de lys de mf ye girebilirmiyim yoksa sözellere mi girebilirim sadece

 305. bilal dedi ki:

  hocam ben 2016 metal mezunuyum ygs4 164 ygs3 163 ygs5 152 ek puan gelirmi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sizin bölümleriniz genel olarak YGS-1 ile alıyor. YGS-1 barajı geçemediğinize göre 3-4-5 ten tercihte bulunacaksınız. Bunlara diploma notunuzX5X0,12 kadar puan alırsınız.

 306. filiz dedi ki:

  hocam ben meslek lısesıyım. yerlestirme puanınıa bakıyorum okul puanı ıle 600.000de oluyorum ek puanlı yerlestırme ıle 38000 e dusmusum .bu yıl da bu cıvarda olur. sımdı ben ygs 2 dekı ek puanlı yerlestirme puanımdakı basarı sırasına gore istediğim her bölüme tercih yapabılıyor muyum?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sıralamadan hiç anlamıyorum. YGS-2 puanınız barajın üstünde ise YGS-2 ile alan tüm programlara tercihte bulunabilirsiniz. Tabi bu kesin yerleşirsiniz anlamına gelmiyor. Tercih ettiğiniz programın kontenjan ve puanına bağlı.

 307. Ayse dedi ki:

  Hocam merhaba oncelikle kolay gelsin diyorum.Hocam ben ygs 4 ten 163 aldım.okul puanim 75. 2 yillik ilahiyat okumak istiyorum. Yerlesebilirmiyim hocam.Bilgilendirirseniz çok sevinirim.Tesekkur edrim hocam

 308. pınar dedi ki:

  hocam gecen yıl bna ek puan geldi 21 di sanırım ygs 5 den geldi.
  bu yıl ygs 3 ve 4 den barajı gectim 5 den gecemedim ygs 4 e ek puan gelirmi gecen yıl 5 e geldi bu yıl 5 den gecemedm
  bide tercih zamanımda yardımcı olursanız cok seviniirm gecen yıl yanlıs tercih yaptım
  insallah gelir ek puan

  • alperturkoglu dedi ki:

   150 ve üzerindeki puanlarınıza ek puan gelir. Puanla tercih konusunda okul, bölüm vs. yardımcı olamıyorum. Bilgi sorunuz olursa cevaplayabilirim.

   • pınar dedi ki:

    hocam bi kaç sorum olcak
    1.bna ygs 4 den ek puan gelirse ben ygs 5 den bi bölüm istiyorum mesela onda kullanamam dimi
    2.21 ek puan geldiyse 4 yıllık için mi geçerli 4 yıllık yazablr miyim yni
    3.ben çocuk gelsm okudum dal ozel egitim çocuk gelsm 5den ozel egtm ygs 4 den alıyor ek puan hangi türe gelirse gelsn istedğm bölümü yazablr miyim ( ozel egtm cocuk gl.okul oncesi
    çokkkk tesekkür ederim hocamm

    • alperturkoglu dedi ki:

     1-YGS-5 puanınız barajın altında olduğundan hiç bir şekilde YGS-5 ten tercih yapamazsınız.
     2-4 yıllık bölümler için ham puanınız 180 ve üzerinde olması lazım. Ek puanla 180’i geçmeniz 4 yıllık tercih hakkı vermez.
     3- Özel eğitim artık YGS puanı ile değil TS-1 puanı ile öğrenci alıyor. Yani LYS-3 ve LYS-4’e girerek TS-1’de iyi bir puan almalısınız.

 309. Tuncay dedi ki:

  Ben ygs3 ten 151 puan aldim 2 yilliga gidebilirmiyim hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercihte bulunma hakkınız var. Ancak bu puanla bir programa yerleşip yerleşemeyeceğinizi bilemem. Tercih robotu olan sitelerden puan türü ve puanınızı yazarak sorgulatabilirsiniz.

 310. Samet dedi ki:

  hocam ben endüstri meslek lisesi makine öğrencisiyim 2 yıllık iş güvenliği okumak istiyorum katsayım 00.6 ile mi yoksa 0.12 ile mi çarpılacak şimdiden teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hem 0,12 hem 0,06 lık ek puandan yani toplamda 0,18 lik katsayıdan faydalanabilirsiniz. diploma notunuzx5x0,18 şeklinde ek puanınızı hesaplayabilirsiniz.

 311. Seyhanacan dedi ki:

  Merhaba hocam.oglum saglik meslek lisesi att mezunu olacak..ygs 1 den 153 ygs 2 den ise 149.89 aldı..bu durumda alaniyla ilgili 2 yıllik okul icin ek puan verilirmi? Verilen puan kac olur? Verilen ek puan hangi ygs puanina eklenip tercih yapilacak? Bize ayrintili bilgi verirseniz cok seviniriz.. Tskler simdiden

  • alperturkoglu dedi ki:

   YGS’de 150 ve üzerindeki puan türlerine ek puan verilir ve tercih yapılabilir. Bu durumda oğlunuzun YGS-2 puanına ek puan eklenmeyecek YGS-2’den tercih yapamayacak. YGS-1’den geçtiğine göre YGS-1’e eklenebilir.

 312. Furkan dedi ki:

  Merhaba 2015 mezunu ATT’yim. 2015te sınavsız geçiş ile açık öğretimden ön lisans bir bölüm okuyorum. Ek puandan yararlanacak mıyım, yararlanacaksam sadece 2 yıllık bölümler için mi?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçişle yerleştiğinizden puanınız düşürülmeden hem ön lisans hem lisans bölümleri için yararlanabilirsiniz. Tabi 2 yıllıklar için ilgili puan türünde 150 barajını, lisans bölümleri içinde 180 barajını geçmiş olmanız gerekiyor.

 313. Asya dedi ki:

  Merhaba ben Özel lise öğrencisiyim Ygs 6 puanım 160 Dış ticaret istiyorum 40 puan gelicek okuldan ve şuan istediğim yere puanım tutuyor fakat meslek liselerinin ek puanı bizden daha mı fazla açıklaya bilirmisiniz ? Meslek liselerinin geçiş avantajı kalkdı değil mi ? Bütğn 2 yıllıkları doldurmazlar

 314. Eda dedi ki:

  Hocam merak ettigim bir şey var saglik meslekten gecen yil mezun oldum ygs puanima diploma notunun katsayi 0.12 ile carpilmis halinin basari siralamasi bir sutunda 0.18 ile carpilmis puanin basari siralamasi baska bir sutunda mi yazacak yani 0.18 ile carpilan basari siralamasi kendi alanimizdaki siralama mi olcak

  0.18 ile carpilmis puanin basari siralamasi genel siralamamiz mi olcak

  • alperturkoglu dedi ki:

   Temmuz ayında geçiş bölümlerinize ait YGS puanınızın yanında 0,12 li ve 0,18 li puanınızı ayrı ayrı göreceksiniz. Sıralama kısmını bilmiyorum.

  • Sezer dedi ki:

   Hocam ygs 1 den 147 aldım fakat ygs 3 200 aldım mf 4 den tercih yapabilirmiyim

   • alperturkoglu dedi ki:

    MF-4’ten tercih yapabilmek için LYS-1 ve LYS-2 ye girerek MF-4 için gerekli 180 barajını aşmış olmalısınız.

    • Sezer dedi ki:

     Lys mf 4 ham puan 170 Olursa bide okul puanı eklenirse tercih yapabilir miyim özel

     • alperturkoglu dedi ki:

      Ham puanınızın 180’i geçmesi halinde ek puan alırsınız. Ek puanla 180’i geçemezsiniz. Tabi 180 barajını geçmek de yetmez. Yerleşmeniz bölümün taban puanına bağlı.

 315. filiz dedi ki:

  hocam imamhatıp mexunu arkadasım 1300000lerden ek puan ve okul puanı ıle 56puan geldı sıralaması 106.036 olmus gecen sene . bnde meslek lısesı mezunuyum hesapladım 49.55 puan gelecek ygs 2sıralamam 992.621 pekı benm sıraalamam sızce kac bıne düşer?

 316. filiz dedi ki:

  hocam bn 2015 mezunuyum yanı 2011 de okula yaptrdım.yorumlarınıza gore bana garantı ek puan ve okul puanı gelecek.yanı 0.18 katsayı ıle puan gelecek.Peki sınavsız gecıs kalktı bu ek ouan yenı mezunlara yanı herekese mı gelecek yoksa sadece 30 mart 2012 oncesı kayıtlı olan kısıere mı gelecek?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Siz hem alanınızdaki 4 yıllık lisans programları için hem de alanınızdaki 2 yıllık ön lisans programları için 0,18 lik katsayıdan faydalanabileceksiniz.

 317. özlem sena dedi ki:

  günaydın hocam ben coccuk gelişimi bölümüm ygs 3 den sınava gırdım 220 ham puan aldım ben cocuk gelişimi özel egitim ögretmenligi istiyorum bunun için lys 4 girmem gerekiyormus yeni cıkan yasada ben bunun için lys 4 sınavı için hangi derslere agırlık veriyim çok önemli yardımcı olurmusunuz nasıl calısmalıyım çok tşk ederim

 318. murat dedi ki:

  merhabalar, 2016 meslek lisesi mezunlarına lisans tercihinde de 0,18 mi uygulanır yoksa 0,12 mi ?

  (örneğin: bilişim teknolojileri mezunuyum bilgisayar mühendisliği tercihi yaparsam)

 319. hayrullah dedi ki:

  hocam ben imamhatip mezunuyuyum diploma notum 62 ilahiyat ts 1 e alındı ilahiyatı tercih edersem ek puan gelir mi ?

 320. Furkan Tekiner dedi ki:

  Hocam ben meslek lisesi okuyorum şuan makina bölümü teknik lisesi ygs 1 ve 2 140 ama ygs3 ve 4 150 üstü 2 yıllık gidebilir miyim ben

 321. melek dedi ki:

  merhaba hocam.. ben 2015 meslek lisesi mezunuyum. Okul öncesi öğretmenliği ygs5ten alıyordu oraya ek puan geliyordu şimdi ts1 alındı .Ts puanımıza ek puan eklenecekmi kafam çok karışık bir bilginiz var mı ?

 322. Zelal dedi ki:

  Merhaba hocam benim ygs 4 170 2016 çocuk gelişimi mezunuyum diploma puanım 70 ek puanla beraber iki yilikçocuk gelişimi geleme ihtimali var mı acama.

 323. Mehmett dedi ki:

  Merhaba hocam bn 2013 yılında meslek lisesinin bilgisayar bölümünden mezun oldum. Bu yıl lys bilgisayar mühendisliğine gitmek istiyorum benim ek puan 0.12 ile mi çarpılır yoksa 0,18 ile mi cevaplarsanız sevinirim şimdiden çok tesekkur ederim

 324. Özcan dedi ki:

  Iyi günler hocam ben ygs4 den 159 barajini actim ek puan alip kendim okudugum lise bölümümden başka bölüm seçmek istesem olur mu bide ek puan alirmiyim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Diploma notunuzX5X0,12 kadar ek puan alırsınız. Tercih hakkınız tabi ki var ama yerleşebilmek için gerekli taban puana yakın bir puan almanız lazım.

 325. Hacı Ömer Yavuz dedi ki:

  Hocam lütfen yardım edin rehber hocası bile açıklama yapamadı bana meslek lisesi elektrik bölümü son sınıf öğrencisiyim 4 yılın ortalaması 77 yapıyor ygs-1 den 170 aldım diğerler türlerde barajı geçtim.Gitmek istediğim keban myo ygs-1 205 ile alıyor.Gitmek istediğim bölümde kendi alanımla ilgili bölüm.Acaba bu okula gitmeye puanım yetermi lütfen hesaplarmısınız bazıları geçemezsin 0.06 falan çarpma zaten bu türden 180 geçemediğim için ek puan vermezler sana gibi şeyler söylediler lütfen siz hesaplarmısınız teşekkür ederim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   2 yıllık tercihleri için 150 barajını geçmiş olmanız gerekiyor. Bu durumda size ek puanda verilir tercihte yapabilirsiniz. Tercih etmek istediğiniz bölüm 2 yıllık alanınızla ilgili bir bölüm ise 77*5*0,18= 69,3 puan gelecek. Alan dışı bir bölüm ise 77*5*0,12= 46,2 puan gelecek.

 326. filiz dedi ki:

  hocam ben 2015 mezunu meslek lisesi çıkıslı elektrk elektronık teknolojılerı bolumu mezunuyum. bu yıl sınavsız gecıs kalktı ygs 1 ve 2 den 160 165 aldm . ygs 2 ıle tercih düşünüyorum . sınavsız gecıs kalktıgından okul puanı+ek puan bolumun devamına gelecekmıs. yanı benm bazı ygs 2 ıle alan bolumlere sınavsz gecıs hakkım vardı(iş saglıgı gıbı) sımdı okukl puanı ve ek ouan benm ygs 1ve 2 ye eklenır mı?

 327. ilkay dedi ki:

  hocam ben 2015 mezunu meslek lisesi çıkıslı elektrk elektronık teknolojılerı bolumu mezunuyum. bu yıl sınavsız gecıs kalktı ygs 1 ve 2 den 160 165 aldm . ygs 2 ıle tercih düşünüyorum . sınavsız gecıs kalktıgından okul puanı+ek puan bolumun devamına gelecekmıs. yanı benm bazı ygs 2 ıle alan bolumlere sınavsz gecıs hakkım vardı(iş saglıgı gıbı) sımdı okukl puanı ve ek ouan benm ygs 1ve 2 ye eklenır mı?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Evet diploma notunuz*5*0,18 şeklinde puan eklenir. Alan dışı olanlara diploma notunuz*5*0,12 eklenir.

   • Sezer dedi ki:

    Hocam ben meslek lisesi elektrik elektronik 2015 mezunuyum 2 sorum olucak 150 barajı tekrardan 140 a çekilebilir mi bide ben bu sene ygs1 147 aldım ama ygs3 den 200 aldım açık ögretimden elektrik enerji üretim iletim ve dağıtımını seçebilir miyim

    • alperturkoglu dedi ki:

     Barajın düşürülmesinin en azından bu yıl için olmayacağını söyleyebilirim. Örgünde YGS-1 ile alıyorsa açık öğretimde de YGS-1 ile alır. Temmuz’da tercih yapmak istediğinizde zaten sistem izin vermeyecektir.

   • ilkay dedi ki:

    yani hocam ek ve okul ouanı hem ygs 1 hemde ygs 2 ye gelicek oyle oluyor galiba

 328. enes dedi ki:

  Hocam ben ygs1 den 192 aldım fakat bilişim bölümüyüm 0.18 ile alacağım puanı bu sene tercih edersem ve kazanamazsam seneye 0.18 i kullanabilir miyim?

 329. Dilan dedi ki:

  Peki hocam ek tercihleri sadece suriyeliler yapabiliyormus .Dogrumu

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ne alakası var. Ek tercih şartları bellidir. Merkezi yerleştirme ile herhangi bir programa yerleşememiş adaylar boş kalan kontenjanlar için tercihte bulunurlar. Ek tercih için merkezi yerleştirmedeki puan ve baraj kriterleri geçerlidir.

 330. Furkan dedi ki:

  Merhaba hocam ben ygs4 ten 146 puan aldım ama meslek lisesi çıkışlıyım. Geçiş hakkımıda hiç kullanmadım bu sene her hangi bir yere yerleşebilir miyim?

 331. Hacı Ömer Yavuz dedi ki:

  Ben ygs-1 den 170 aldım ygs-3 den 210 aldım barajı geçtim meslek lisesinde elektrik bölümünde okuyorum gideceğim 2 yıllık meslek yüksek okuklu 205 ile ygs-1 le alıyor barajı geçtim ve elektrikle ilgili bölümü seçtim herkes ek puan alamazsın barajı geçemediğin için diyor acaba gidebilirmiyim.

 332. Erdem dedi ki:

  İyi günler hocam YGS 2017 PUANIM 145 SUAN ACIKTA KALDIM YANI SUAN BEN HIC BI TURLU UNIERSTE OKUMA SANSIM KALMADIMI LUTFENN YARDIM EDIN !!!!

 333. pınar dedi ki:

  hocam ben 2012-2013 zamanında liseye basladım sınıf tekrarım oldu gecen yıl mezun oldum ek puan gelirmi çocuk gelsm mezunuyum ve bolumum tsye gectı onceden ygs 5 ile alıyordu smdı ts 1 ygs 4 den gectm 5 den gecemedm barajı giremez myn bolume lıse ortalamam 68

 334. nur dedi ki:

  Hocam merhaba bnm ygs 3-4 baraji aştim çok şükür de bi sorum var kendi bölümüm olan çocuk gelişimi ön lisans uzaktan eğitim ttercih yapmak istiorum lakin 155.7576 ygs 4 puanim şimdi kendi bolum devami tercih edenler 0.18 mi yoksa 0.12 mi puan alir

 335. ahmet dedi ki:

  hocam ygs 1 de 150 geçemeyen okul puanı alabilecek mi

 336. ahmet dedi ki:

  hocam ygs1de 2 yıllık merkezi yerleştirmede boş kalan kontenjanlara yerleşme olasılıgımız varmı ygs1 de 150 barajını geçemedim

 337. Dilan dedi ki:

  Hocam 2 yillik bolumlerin puanlari dusermi bu sene .sinavsiz gecis kalktigi icin

 338. Meryem dedi ki:

  Hocam ben 146 aldım imamı atıp son sınıf öğrencisiyim ek puan gelirim bana diploma notum 57 ilahiyat başvuru yapabilirsiniz 150 yi belki geçer o şekilde

 339. Zübeyde aras dedi ki:

  Hocam ben Meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim ygs den 170 aldim 2 yıllığına gidebilirmiyim

 340. İsa dedi ki:

  Merhaba hocam,

  Meslek lisesi Bilgisayar Donanım bölümü mezunuyum. 4 yıllık Anadolu Üni. Açıköğretim Fak. Yönetim Bilişim Sistemleri’ni seçersem 0,12 + 0,06 ek puan gelir mi? Yardımlarınızı rica ederim.

 341. özlem sena dedi ki:

  hocam günaydın cocuk gelısımı meslek lisesi 2013 baslama yılım bu sene mezun olucam ygs 3 ve 4 girdim puanım 220 okul dıploma notum asagı yukarı 70 bu 220 puanımın üzerine asagı yukarı daha ne kadar puan eklenirbirde eklencek puanlar ne zaman eklenir tşk ederim

 342. Bahar dedi ki:

  Hocam merhaba YGS 2 den 148 aldım ama diğer puan türlerinde 180 barajını lys de bütün sınav türlerine girebilirmiyim

 343. Şeyhmus dedi ki:

  Hocam tercih robotunu nasıl açacam

 344. Deniz Ayhan dedi ki:

  Merhaba benim sorum kendi bölümden başka bölümü seçersek meslek lisesinde ek puan gelir mi

 345. Ekrem dedi ki:

  Hocam ben 95 meslek lise mezunuyum ilk defa sınava girdim hepsindende 145 puan aldım ama ne yapacağımı bilmiyorum ek puan falan deniyor ben nereden yardım alabilirim.. Saygılarımla.

 346. ebru dedi ki:

  Hocam merhaba benim puanım ygs2 den 240 saglık mezunuyum 2 yıllık devamı gelen porgrama yerleşmek istiyorum.Geçen sene mezun oldum benim için puan verilmiyecek diye duydum yalnız bu sene mezun olanlara verilecekmiş öyle bir şey var mı?Cevabınızı bekliyorum.Bu arada geçen sene tercih yaptım yerleşemedim.

 347. Dilan dedi ki:

  Mrb hocam
  Benim ygs 4 puanim okul puani ile birlikte 196
  Halkla iliskiler bolumunu kazanabilirmyim .

 348. Şeyhmus dedi ki:

  İyi günler hocam bem saglık meslek lisesinden anestezi teknisyeni mezunuyum ygs 3’ten 165 puan aldım barajı geçmişmiyim geçtiysem bi ön lisans tutturabilirmiyim acaba?

 349. Nuriye dedi ki:

  Merhaba hocam. Acil tıp teknisyeni mezunuyum. Bu sene YGS ye girdim ve kendi bölümüm olan Paramedik YGS-2 ile alıyor ve benim YGS-2 puanım 210. Ek puan hakkında bilgi verebilir misiniz 0.18 katsayısı ile mi ek puan alacağım acaba? Şimdiden teşekkür ederim iyi akşamlar 🙂

 350. Cemile dedi ki:

  Hocam ygs 5 den basim yayin istyorum ya ben ygs 5 im 192 gelmis diploma puanim da 70 olarak hesaplarsak bu puan kaç olacak acba 🙁

 351. özlem sena dedi ki:

  hocam tekrar ben benim okula gırısım 2012 birde bu ek puanlar okulum bitince hesaplncak degılmı tşk eder calısmalarınızda basarılar dilerim

  • alperturkoglu dedi ki:

   30 Mart 2012’den önce başladıysanız alanınızla ilgili 4 yıllıklar içinde aynı şekilde yüksek ek puan alırsınız. Sonra başladıysanız sadece 0,12 li puanı alırsınız.

 352. özlem sena dedi ki:

  iyi aksamalar meslek lisesi son sınıf ögrencisiyim kendi bölümüm cocuk gelisimi bölümüne devem edersem okul basarı ortalalmam ile baska ne kadar daha ek puan gelir tşk eder iyi aksmalar dilerim ygs puanım ygs 3 220 puan

 353. sevinc dedi ki:

  hocam merhaba en yuksek puanim ygs3 te 150.06405 ben cocuk gelisimi mezunuyum bu puanla acikogretim 2 yilliga tercih yapabilicekmiyim yada baska bir bölüme tesekkur ederim.

 354. Pınarnur dedi ki:

  Hocam ben ygs1 den 157 puan aldım. Barajı geçemediğim icin okuldan hiçbir şekilde ek puan gelmez mi yada ne kadar gelir

 355. Deniz dedi ki:

  Hocam sorumu cevaplarsanız çok sevinirim. Ben bu sene sağlık meslekten hemşire olarak mezun olacağımnygs 2 den 149.777 aldım 2 yıllık tercih için ek puan geldiğinde yine hemşirelik tercih edersem bi kez daha aynı bölümü seçtiğim için ek puan geliyor yanlış bilmiyosam ve eğer öyleyse ilk tercihim hemşirelik 2 . Tercihimi başka bir alanda yaptığımda aynı bölüm için aldığım ek puan geçersiz mi sayılıcak

  • alperturkoglu dedi ki:

   Hemşirelik 4 yıllık program olarak var. 180 barajını geçmediyseniz lisans programlarına tercihte bulunamazsınız. Alanınızla ilgili 2 yıllıklar için diploma notunuz*5*0,18 puan alırsınız.

 356. Deniz dedi ki:

  Merhaba hocam bi sorum olucaktı. Ygs 2 puanım 149.777 ve meslek lisesi mezunuyum yıl sonu notum da 86.14846 2 yıllık tercih yapıcam ve alanımın dışı olucak ek puanla beraber puanım kaça yükselir

 357. Ayşe dedi ki:

  Hocam benim puanlarım sırasıyla bunlar , ygs 1den tercih yapmak istiyorum sınavsız geçişimiz kalktığı için ek puan geleceğinibiliyorum sayısaldan mı 150 olması gerekşyor ekpuan gelmesi için yoksa en az birinden mi, şimdiden sağolun. 149,94714 148,60302 162,36701 149,35232 164,54125 163,56240

 358. Cemile dedi ki:

  Hocam merhaba ben bilişim teknoljisi web tasarım okuyorum meslek lisesi oncelikle sunu sormak istiyorum basim yayin bolumu istiyorum ygs 5 den aliyor bugun arkadaslarim sadece ygs1 yada ygs2 den tercih yaparsam ek puan alacagimi soylediler bilisim bolumu oldugu icin sayisala sadece ek puan gelir dediler bu dogrumudur ve okul puani ek puan ayri seyler mi ek puan almasak bile okul puani mutlaka eklenir mi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ek puan alabileceğiniz programlara şu sayfadan bakabilirsiniz. Burada yer alan programlar hangi puan türünde alıyorsa sizde bu türler için diploma notunuz*5*0,18 kadar puan alacaksınız. Alan dışı programlar içinse diploma notunuz*5*0,12 puan alırsınız. Ayrıca okul puanı yok. Ek puan=Okul puanı

   • Sezer dedi ki:

    Hocam merhaba ygs 1 den 147 aldım ama ygs 3 den 210 aldım. Ygs 1 ile tercih yapabilirmiyim 2 yıllık biyomedikal cihaz teknolojisi

    • alperturkoglu dedi ki:

     Hayır. Hangi puan türünde barajı geçtiyseniz o puan türünde tercihte bulunabilirsiniz.

     • Sezer dedi ki:

      Ama hocam ben 2015 de geçemedim ygs 1den 141 almıştım ygs 3 den 190 aldım ve manisa elektrik elektronik teknolojisini kazandım o nasıl oldu ozman hocam ve ben şimdi özel üniversite tercih edicem 2 yılllıl biyomedikal gidemicek miyim yani

 359. ahmet ilker dokuyucu dedi ki:

  hocam iyi çalışmalar öncelikle insanlara yaptıgınız bu güzel çalışma için tebrik eder çalışmalarınızda başarılarınızın devamını dilerim. ben 2008 yılında meslek lisesi elektronik bölümünden mezun oldum. o tarihlerde kat sayı yüzünden 2 yıllık endustriyel elektronik bölümüne yerleştim. su an ygs sınavına girdim lys ye hazırlanıyorum. bu sene ki terciklerimde elektronik mühendisliğine terci edersem eğer 0,18 kat sayısı ekpuanını alabilecekmiyim yoksa bu ek puan sadece mtok bölümleri için mi geçerli? her kafadan bir ses çıkıyor. her hangi bi üniversitenin elektronik mühendisliği bölümüne ek puanlı eklenmiş puanımla tercih yapabilirmiyim? yoksa sadece mtok olan üniversitelere mi tercih yapabilirim?? yardımcı olursanız eğer cok memnum olurum tesekkürler iyi çalışmalar…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Güzel düşünceleriniz için ben teşekkür ederim. 2012’den önce meslek lisesine başladığınız için 0,18 katsayılı puan alırsınız. MTOK lar sadece meslek liselerinden öğrenci aldığından asıl onlarda katsayı 0,12 dir. Hayırlı sabahlar.

   • Haydar dedi ki:

    Öncelikle vaktinizi çalmamak adına Aralık ayı başına kadarki -oradan öncekiler sınavsız geçiş sorgulamaları olduğu için daha derine inmek ihtiyacı duymadım- bütün soru/cevapları okudum ancak yanıtı tam alamadığım için tekrar sorduğumu belirtmek isterim.

    Alper Bey, arkadaşa çok güzel açıklamışsınız ancak kafam karıştı, yakın bir soru ile cevabını almaya çalışayım sizden, eğer sizin için de uygun ise.

    Meslek Lisesinden 05 yılında mezun oldum, Mühendislik için başvuracağım ancak sistem bizim zamanımızdan çok farklı düzenlenmiş şu anda.

    Ek puanınız (diploma notu)*5*0.18 olarak hesaplanacak demişsiniz eski mezun olduğumuz için, buraya kadar güzel. Ancak anladığım kadarıyla bölümümün devamı olan ve M.T.O.K olmayan bölümler için bu puanım geçerli olacak.
    ( Lise mezuniyeti Elektronik -> Elektronik Müh. )

    Ek puanımızın (diploma notu)*5*0.12 olarak hesaplanacak olanı ise bölümümün devamı olan M.T.O.K. olan bölümler için tercihimde kullanacağım puan olacak.
    ( Lise mezuniyeti Elektronik -> “Ösym nin belirttiği listedeki lise mezuniyetime göre gidilebilir mühendislikler.” )

    Bu yukarıda yazdıklarım doğru mudur? Ve bölüm harici bir fakülte seçmeye kalkar isem, puanım nasıl hesaplanacak?

    Teşekkürlerimle.

 360. esma dedi ki:

  Hocam mrb ben 2012 meslek lisesi mezunuyum çocuk Gelişimi 150 düşük puan alırsam kendi bölümümu tercih yapabiliyor muyum ve ek puan alabiliyomuyum

 361. betül altunn dedi ki:

  hocam ben şuan 9. sınıftayım. Ankarada bi anadolu lisesindeyim. teog yerleştirme puanım 436. ve 10. sınıfta sağlık meslek lisesine geçiş yapmak istiyorum. üniversitede de hemşirelik istiyorum sizce mantıklı olur mu? ne yapmalıyım?

 362. seyma dedi ki:

  merhaba hocam ben hemşirelik son sınıf öğrencisiyim üniversitede mesela hemşirelik değilde tıptan tercih yapsam veya sağlık herhangi bir bölümden tercih yapsam + ek puan sistemi uygulanırmı uygulanırsa nekadar uygulanır?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yukarıda net olarak açıklamıştım. Alanınızın devamı olan 2 yıllık proglamlar için diploma notunuz*5*0,18 diğer tüm 2 ve 4 yıllıklar için diploma notunuz*5*0,12 puan alacaksınız.

 363. Dln dedi ki:

  Meraba ben 2013 kız meslek mezunuyum 2014 te kendi bölüm dışı açıköğretim ön lisans programına yerleştim. Bu yıl sınava girdim okulöncesi öğretmenliği lisans proğramı istiyorum.Diploma puanım 76 okulöncesi öğretmenliğini tercih edersem puanıma obp eklenirmi ve açıköğretime yerleştiğim için kesilme olurmu? Teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Yerleşmenizin üzerinden 2 yıldan fazla geçtiğinden puanınızda kesilme olmaz. Kız meslek lisesi mezunuyum demişsiniz ancak bölümünüzü yazmamışsınız. Çocuk gelişimi ise 76*5*0,18 = 68,4 puan gelir.

 364. Melda dedi ki:

  Hocam çok araştırdım ama bı yanıt bulamadım vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim ben 2014 yılında attlik bölümünden mezun oldum sonrada acikogretime yerleştim iki yıllık atamam olmadığı için onuda dondurdum seneye YGS ye girecem ve otopsi yardımcılığını tercih etmeyi düşünüyorum fakat okul bana puan verir mı verirse bu puan yarıya felan dusermi çok merak ediyorum diploma puanım 61.86

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer 2016 yılında ve YGS puanı ile yerleştiyseniz diploma notunuz*5*0,09 puan, 2016 yılından önce yada sınavsız geçişle yerleştiyseniz diploma notunuz*5*0,18 puan alırsınız.

 365. barbaros dedi ki:

  hocam merhabalar
  ben anadolu meslek lisesi makina teknolojisi mezunuyum ve hali hazirda bir 4 yillik universite okuyorum ama alanim ile ilgili bir 2 yillik bir universite yazmak istiyorum ygs1 puanim 270 okul puanimda ne kadar bir düşüş olacaktir

 366. İrem dedi ki:

  Hocam merhaba meslek lisesi hemşirelik mezunuyum bu sene 4 yıllık hemşirelige gitmeyi düşünüyorum bana okul puanı 0,12 katsayılı puan gelecek fakat 4 yıllık tercih edeceğim için 0,06 katsayılı puan da gelecek mi yoksa sadece 2 yilliklara mi 0,06 katsayılı puan geliyor?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Eğer meslek lisesine 30 Mart 2012’den önce başladıysanız 0,06 lık ek puanı alırsınız. Sonra başladıysanız sadece 0,12 lik ek puan alırsınız.

 367. Arif dedi ki:

  Sa hocam bn ygseye girdim elektirik elektronik teknolojisi mezunuyum 05.10.2012 başladım alti ay oldu mezun olali diploma notum 60,82 kac puan ek aliyom bide alanim disindaki bolumler icindd gecerlimi şimdiden saygilar

 368. ravza dedi ki:

  hocam ben 10. sınıfa gidiyorum ebelik mi hemsirelik mi sececegıme karar veremedim sizce hangisi daha avantajli bide bide okul puanım 76 yani ek puanım 22 mi gelicek

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ben meslek lisesinde bilgisayar öğretmeniyim. Size tercihiniz konusunda yardımcı olamayacağım. Daha ek puan hesaplamak için çok zamanınız var. Eğer 4 yıl sonunda diploma notunuz 76 olursa 76*5*0,12= 45,6 puan alırsınız.

 369. Türkan dedi ki:

  Hocam ek puan okul puanının yarısımı oluyor yanı okul 50 verıyosa ek 25 mı oluyor bide paramedık puanları bu yıl çok yukselırmı sizce teşekkürler

 370. İrem dedi ki:

  Hocam merhaba ben sağlık meslek lisesi hemşirelik mezunuyum bu sene hemşirelik tercih edecegim. Alacağım puana okul puanım eklenecek ama aynı zamanda 0,06 katsayılı puan da eklenecek mi?

 371. Ozan dedi ki:

  Hocam benim ygs4 165 iki yıllık kendi bölümümden seçeceğim meslek lisesindeyim okul puanım 62 kaç puan gelir

 372. öykü dedi ki:

  hocam merhabalar ygs 2 den ham 146 puan alıyorum hemşirelik mezunuyum ek puanla barajı gecersem yani okuldan bana ek puan ve ayrıyeten okul puan veriyor mu

 373. ayşe dedi ki:

  ben sağlık meslek lisesi hemşirelik son sınıf öğrencisiyim ben pbu iki yıllık ek puanımı PMYO da kullanabilirmiyim

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alanınızın devamı olan programlar için 0,18 katsayılı, alan dışı bölümler için 0,12’li katsayı uygulanır. PMYO alan dışı olduğundan ek puanınızı 0,12 katsayı ile hesaplayabilirsiniz.

 374. Elif dedi ki:

  Hocam son bir soru sorucam. Sağlık meslek mezunu olarak Ygs ile tercih yaptığımda başka bir bölüme tercih edersem ek puan gene geliyor mu?
  Şimdiden çok teşekkür ederim…

 375. Elif dedi ki:

  Cevaplar için çok teşekkür ederim. Bir sorum daha olucak ağız ve diş sağlığı bölümü olan devlet üniversiteleri hangileridir ben araştırdığım kadarıyla bulamadım hep vakıf üniversiteleri çıktı karşıma yardımcı olursanız çok sevinirim.

 376. Elif dedi ki:

  Merhaba ben sağlık meslek lisesinde okuyorum bu sene mezun olacağım. Diploma puanım 86.18428 ygs den barajı geçersem ortalama 170 alırsamokulun vereceği ek puan ve meslek liselerine verilen ek puanla birlikte ygs puanım kaça yükselir

 377. Devran dedi ki:

  Peki son bi soru hocam .Ben hamgi bolumleri tercih edersem ek puan gelir .ygs 5 ve 6 bolumlerimi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bankacılık ve Sigortacılık
   Deniz Brokerlığı
   Deniz ve Liman işletmeciliği
   Dış Ticaret
   Emlak ve Emlak Yönetimi
   Enerji Tesisleri işletmeciliği
   Hava Lojistiği
   insan Kaynakları Yönetimi
   işletme Yönetimi
   Kooperatifçilik
   Lojistik
   Maliye
   Marina işletme
   Marina ve Yat işletmeciliği
   Marka iletişimi
   Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası
   Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
   Pazarlama
   Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi
   Sağlık Kurumları işletmeciliği
   Sivil Hava Ulaştırma işletmeciliği
   Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri
   Sosyal Güvenlik
   Tarımsal işletmecilik
   Turizm ve Otel işletmeciliği
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri
   Uçuş Harekat Yöneticiliği

 378. Devran dedi ki:

  Ama puanim cok düsük .okul puani ile birlikte 200 puan ile bi bolume yerlesirmiyim

 379. Sevgi dedi ki:

  Merhaba hocam şimdi ben muhasebe okuyorum ön lisans muhasebeden devam etmek istiyorum ek puan eklenecek değil mi?

 380. Okan yalçın dedi ki:

  hacam benim obp puanım 66.84 gecen sene tercih yaptım ama üniversite gelmedi ama benim ygs puanım 140 puanın altında ek puan gelirmi acaba

 381. Devran dedi ki:

  Hocam ben 2014 te Meslek lisesi muhasebe bolumunden mezun oldum Ama sinavsiz gecis hic kullanmadim .Tercih filanda yapmadim .Bu sene iki yillik halkla iliskiler dusunuyorum .Ek puan gelirmi .Cok önemli .Cvblarsaniz sevinirim

 382. Filiz dedi ki:

  Merhabalar 2004 senesinde sinava girmiş AÖF e yerleşmiş ama kayıt yaptırmamıştım ekpuan verilir mi ygs2=170 ygs4=220 diploma notum=57ek puanla ne kadar olur sağlık meslek lisesi icin hemsirelik hangi okullarda ek puan verilir. Yardimci olursaniz cok sevinirim teşekkürler

 383. Ayşegül dedi ki:

  Alper hocam merhabalar benden önce de soran olmuştur belki ama aradığımı bulamadım mesajlarda. Ek puan sadece daha önce sınavsız geçiş hakkı olan meslek liselerine geldi deniyor bu durumda eski öğretmen lisesi mezunlarına öğretmenlik programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan gelmeyecek değil mi? İkinci sorum ise şu; önceki senelerde okul öncesi öğretmenliği ygs5 ile alım yapıyordu bu sene lys-ts1 ile alım yapacak. Bu durumda kız meslek liselerinin ilgili bölümünden mezun olup bu lisans programını seçenlere de ek puan gelecek mi? Açıklamada ön lisans tercihlerine ekleneceği yazıyor ama sml mezunu hemşire bir arkadaşa lisans hemşireliği seçerse de gelir yazmışsınız. Uzun oldu ama cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler.

  • alperturkoglu dedi ki:

   2012 yılından önce meslek lisesine başlayanlara alanları ile ilgili 4 yıllık tercihlerinde, 2012’den sonra meslek lisesine başlayanlara ise alanları ile ilgili 2 yıllıkları tercih ettiklerinde 0,18 katsayılı ek puan gelir.

 384. Ayşenur dedi ki:

  Hocam merhaba.
  Ben geçen yıl kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümü mezunuyum. Geçen sene geçiş hakkımla Uzaktan Öğretim çocuk gelişim bölümüne gittim ve şuan da hâlâ ona devam ediyorum. Geçiş hakkimi kullandığım için okul puanım kırılmadı. Bu sene de 30 ek puan gelmiş. Bu YGS sınavına Bende girdim. Bu ek puani 180 barajını geçenlere mi verilecek sadece. Bi de benim diploma puanım 78.. okul puanım da 42 ek puanda bu puanların üzerine mı eklenip gelecek.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Okul puanınız zaten diploma notunuz üzerinden hesaplanan puandır. Bu puan alanınızın devamı olan 2 yıllıklar için diploma notunuz*5*0,18 şeklinde, bunun dışındaki 2 ve 4 yıllıklar içinse diploma notunuz*5*0,12 şeklinde hesaplanmaktadır. Eğer 2016 yılında YGS puanı ile yerleşmediyseniz alanınızdaki 2 yıllıklar için 70,2, bunlar dışındaki tüm programlar için 46,8 puan alırsınız. YGS puanı ile yerleştiyseniz bunların yarısını alırsınız.

 385. Zeynep dedi ki:

  Merhaba hocam 2013 meslek lısesı mezunuyum gecen yıl ek puanla bırlıkte 72 puan gelmıstı bu senede lısans bolumlerı tercıh ettıgımde 72 puanım verılecek mı?

 386. Ali dedi ki:

  hocam merabalar. ben saglık meslek lisesi tıbbi sekreter mezunuyum bu yil paramedik bölümünü tercih etsem banada ek puan gelir mi

 387. onur dedi ki:

  hocam merhaba üniversiteyi mtok ile tercih yapıcam okul puanın dışında ek puan geliyormu mtok a

 388. Nur dedi ki:

  Hocam ben turizm yiyecek içecek mezunuyum gastronomi düşünüyorum okulum 40 ek puan veriyor bana kendi alanımı tercih ediyorum ya başka ek puan gelir mı ama gastronomi 4 yıllık

 389. Melek dedi ki:

  Hocam ben 2011 meslek lisesi girişliyim 2015 te mezun oldum .2 yıllıklara ek puan geliyor ya peki 4 yıllıklara gelmeyecek mi okulöncesi ts alındı ona ek puan gelmicekmi sadece 2 yıl seçtiklerime mi gelecek ?

 390. Ozlem dedi ki:

  Hocam bir de benim ygs 2 149 ygs 3 174 simdi ben 150 baraji gecip ek puani alabilecek miyim yoksa illa 180 baraji gecip te mi ek puani alabilirim

 391. furkan dedi ki:

  Hocam iyi günler. Ben sağlık meslek hemşirelik bölümü mezunuyum. 2016 senesinde bölümümden farklı olarak 4 yıllık iletişim fakültesi rts kazandım ama dondurdum. Bu senede ygs ye başvurmadım. 2018 de ki ygs ve lys ye gireceğim. Hedefim ise bu sefer 4 yıllık Lisans hemşirelik bölümü. Lisedeki diploma notum 65,40. Ne kadar puan gelir ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   65,40*5*0,12= 39,24

   • furkan dedi ki:

    Hocam çok teşekkürler 2 sorum daha olacaktı.
    1) Şimdi ben üniversite ye kayıt yaptırdığım için okul puanımın yarısı bir dahaki sene başka bir üniversite kazanırsam gidiyor ya hocam, yarısı ile mi toplamda 39,24 yoksa toplamı ile mi 39,24 ?
    2) ygs 2 ile alan hemşirelik bölümleride var, mf 3 ile alan hemşirelik bölümleride var. İleride kpss ye girdiğimde her ikisi de lisans olarak baz alınıyor değil mi ? bir farkları yok yani aralarında ?
    Şimdiden teşekkür ediyorum hocam.

   • furkan dedi ki:

    birde ben 2012 eylül ayında sağlık meslek lisesine girdim, bir şey farkeder mi ek puanda ?

 392. Ozlem dedi ki:

  Hocam ben muhasebe okuyorum ve universite de muhasebe okuyacagim 4 yillik diploma puanim 72.01 dir benim ygs puanima gelecek olan ek diploma ve muhasebe bolumu puani ne kadar olur

  • alperturkoglu dedi ki:

   Ek muhasebe bölümü diye bir puan olmaz. 4 yıllıklar için herkes için hesaplanan 72,01*5*0,12=43,206 gelir. Eğer 2 yıllık alanınızla ilgili bölüm tercih ederseniz 72,01*5*0,18= 64,809 gelir.

 393. samet yavuz dedi ki:

  hocam 2 yıllık adalet meslek yüksekokulları için LYS den alınan puan bize ek puan getirir mi

 394. Sineeem dedi ki:

  Hocam merhaba ben sağlık meslek lisesi ATT öğrencisiyim ygs sınavına girdim 180 aldım diyelim 2 yıllık sağlık bölümü okumak istiyorum yine ek puanlar ile toplam puanım kaç olur

 395. eylül dedi ki:

  bende sağlık meslek lisesindeyim bu katsayılar sadec sizin sitenizden var emin misiniz doğru olduğundan doğruysa puanım 265 ediyor 80 puan geliypr

 396. İlkay dedi ki:

  Hocam Ben 2015 imam hatip mezunuyum.Diplomam 70.40 okul puanım 42 geliyo.Ben kendi alanım dışında okul öncesi bölüm istiyorum.Acaba imam hatip mezunlara ek puan var mı varsa kaç puan verir ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Zaten hesaplamışsınız. 42 puan geliyor. Kendi bölüm mezunlarına bile artık diploma notu*5*0,12 yani sizin hesapladığınız kadar geliyor. Ekstra puan yok.

 397. Erkin dedi ki:

  Hocam merhaba ben saglik meslek lisesi son sinif ogrencisiyim diploma notum ortalama olarak 75 civari ygs 2 uzerinden 200 puan alsam ne kadar ekpuan gelir ve hangi onlisans bolumune yerlesebilirim

  • alperturkoglu dedi ki:

   75*5*0,18= 67,5 alanınızdaki bir ön lisans programını tercih ederseniz 67,5 puan gelir. Alan dışı bölümler için de 75*5*0,12= 45 puan gelir. Bölümünüzü yazmadığınız için ek puanlı bölümlerinizi yazamıyorum.

 398. Hande dedi ki:

  Ben tıbbi sekreterlik bölümü okuyorum bu yıl mezun olucam okul puanım şimdilik 85 gözüküyor bana kaç puan gelir acaba lise okuyorum da ?

 399. TÜMAY dedi ki:

  HOCAM MERHABALAR BEN 2008 MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM ELEKTRONİK BÖLÜMÜNDEN BEN 4 YILLIK BÖLÜM OKUMAK İSTİYORUM DAHA ÖNCE ÜNİVERSİTEYE HİÇ GİTMEDİM 4 YILLIK FARKLI ALANDAN BBİR BÖLÜM OKUSAM EK PUAN GELİRMİ BANA?DİPLOMA NOTUM 100 ÜZERİNDEN 48 HOCAM KAÇ PUAN GELİR BUNA EĞER GELİRSE ÇOK SAĞOLUN