Liseye Sınavsız Geçiş

Meslek Lisesi Mezunları Hangi Puana Göre Tercih Yapacak?

Sponsorlu bağlantılar

Merhaba arkadaşlar,

LYS sonuçlarının açıklanması ile birlikte, YGS ve LYS yerleştirme puan ve sıralamaları da ortaya çıkmış oldu. Aralık 2016’da sınavsız geçiş kesin olarak kaldırıldığından meslek liseliler için artık sadece ek puan avantajı söz konusu. Bana gelen sorularda aday arkadaşların en çok hangi yerleştirme puanını dikkate alacaklarını bilmedikleri ve ayrıca bir ek puan gelip gelmeyeceğini sorduklarını görüyorum. Öncelikle şu hususları özellikle belirtmek istiyorum:

 • Eğer YGS puanlarınız 150 barajının altında ise ek puan hesaplanmayacak ve tercih hakkınız kesinlikle olmayacak.
 • Örneğin sizin alanınız YGS-1 puan türünden alıyor. Fakat sizin YGS-3, YGS-4, puanınız 150 üzerinde olmasına rağmen YGS-1 puanınız 150 barajının altında ise YGS-1’den tercih hakkınız bulunmamaktadır. Sadece 150 barajını geçtiğiniz puan türleri için tercihte bulunabilirsiniz.
 • Alanınızla ilgili ön lisans (2 yıllık programları) tercih etmeniz durumunda ek puanlı yerleştirme puanınızı kullanmış olacaksınız. Bunun dışındaki ön lisans programları için sadece yerleştirme puanı olarak görünen puan ve sıralamanız geçerli olacaktır.

Ek puan hesaplamasını şu yazımda anlatmıştım. Kısaca hatırlatacak olursak;

yerleştirme puanı herkes için diploma notunun 5 ve 0,12 ile çarpılması ile elde edilen puanın ham puana ilave edilmesi ile bulunmaktadır. Aşağıdaki resimde öğrencinin 78,22 olan diploma notu önce 5 ile çarpılarak ortaöğretim başarı puanı hesaplanmış ve 391,10 olarak bulunmuştur. (Resimde YEŞİL ile gösterilen yer.) 

Daha sonra 0,12 lik katsayı ile çarpılarak elde edilen ek puan 391,10*0,12= 46,392 ham puana ilave edilerek yerleştirme puanları hesaplanmıştır. (Kırmızı ile gösterilen yer.)

Son olarak da öğrencinin alanı ile ilgili ön lisans programlarına tercih edebileceği puan türlerine 391,10*0,18= 70,398 puan eklenmiştir. (Mavi ile gösterilen yer.)

Şimdi sonuç olarak şunu söyleyebiliriz. Normalde tercih işlemlerinde her zaman başarı sıralamasına bakılır. Ancak 2 yıllıklara ek puanlı tercih sistemi bu yıl ilk defa kullanıldığından geçen yılki sıralamalar öğrencilere referans olamayacak. yokatlas.yok.gov.tr’de de lisans tercih robotunda başarı sıralaması ölçütü varken ön lisans tercih robotunda puan ölçütü konulmuş. Bu durumda benim yorumum sizin ek puanınızla geçen yılki taban puanları karşılaştırmanız en sağlıklısı olacaktır.

Tercihlerinizde başarılar dilerim. Allah’a emanet olun.

Alper TÜRKOĞLU114 Yorum Yapılmış.

 1. Hüseyin dedi ki:

  Hocam sondakika haberi olarak gördüm ygs ve lys de ne gibi değişiklikler olacak

 2. irem dedi ki:

  Hocam iyi gunler ben gecen sene yerlestirildim ve sadece e kayit yaptim ve tekrar hazirlandim bu sene baska bir bolums yerlestirildim ve o bolumu okumak istiyorum simdi benim eski kaydimi sildirmem gerekir mi gerekirse internet uzerinden olur mu ve ne kadar sürer yardimci olursaniz cok mutlu olurum

 3. yakup dedi ki:

  ben bir üniversiteye yerleştim ama kayıt yaptırmıyacam okuldan gelen paunım düşermi. benim okul paunım 56 düştügü zaman kaç paun geleck ynai bide bunu ögrenecektim

 4. Yakup dedi ki:

  Ben osym sifremi unuttum e devlet sifremle girdim tercih yaptim bir sorun olurmu yani tercihlerde.

 5. Melisa dedi ki:

  Hocam tercih yapamıyorum ? Bu puan türüyle ilgili yeterli puanınız yok diyor ama ben 180 puanı geçtim neden böyle diyor sistem ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tıp 40bin, hukuk 150 bin, öğretmenlik, mimarlık ve mühendislikte 240 bin başarı sırası var.Bunlardan birini tercih ediyor olabilir misiniz?

   • Melisa dedi ki:

    Hocam ben YGS6 puan türünden tercih yapicaktim. Ygs6 ham puanım 176 yerleştirme puanıyla 197 ek puanlada 207 başvuru önizlemeye tıkladığımda sadece YGS6 puan türüyle yaptığım tercihlerde puanınız yeterli değil diye hata verdi:( acaba ham puan olarak 180 i geçmediğim icinmi böyle bir hata verdi

 6. Yakup dedi ki:

  Benim bir universiteyi hangi tercih siralamasina yazdigim yani 2.siraya yada 15. siraya yazdigim fark edermi bu siralama onemli mi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tercih sırası, sisteme sizin istek sıranızı bildirmenizi sağlar. Yani en çok istediğiniz programdan en az istediğiniz programa doğru yapılması gereken sıralamadır. Puanı sizden düşük olan biri sizin 20.sıraya yazdığınız programı 1.sıraya yazsa da öncelik sizdedir. Sıralama kimseye avantaj sağlamaz sadece sizin önceliğinizi belirler.

 7. Melisa dedi ki:

  Merhabalar hocam, YGS 2 hariç diğer bütün YGS puan türlerime ek puanlı başarı sıralaması eklenmiş yani biz bu ek puanlı sıralamayı sadece kendi alanımızla ilgili lisans veya önlisans programlarina yönelik tercih edeceksek neden diğer YGS puan türlerine ek puan ve başarı sıralaması eklenmiş ? Geçen sene sınava girdiğimde bu şekilde değildi sadece kendi alanımla ilgili olan puan türüne ek puan ve başarı sıralaması gelmişti. Bu konuyu açıklığa kavuşturmama yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler:)

 8. tuğçe dedi ki:

  merhaba hocam ben sağlık meslek hemsıre bölümü mezunuyum ygs 2 sıralamam 450 bınlerde ek puanlı sıralamam 30 binlerde nasıl bı tercıh yapmalıyım sızce ayrıca biz 4 yıllık lısans hemsırelıgı secerken mf3 le mı ygs 2 ile mı tercıh yapacağız? ben tercıh robotundan bakıyorum gelen cok az yer var fakat osym lıstesınden baktıgımda 30 bın sıralamayla bırcok yer gelıyor sızın yorumunuz nedır? sizce yeni acılan hemsirelikleri yazmalı mıyım sansım nedir? doğru tercih yapman istiyorum sımdıden tesekkurler

 9. jurnal dedi ki:

  Hocam şimdi bilişim mezunuyum grafik tasarıma gdecem ygs 5 de ek puanlı sıralamam 250k ben meslek yüksek okulları arasından hepsine ek puanla girebiliyormuyum yani tercihi 250k bakıp 2 yıllıklardan yapabiliyormuyum

 10. Elif dedi ki:

  İyi akşamlar hocam,benim ek paunlı ygs puanım 300 tercih edeceğim yer 309 sizce bu sene puanlar sıralamalar nasıl oynar geçen seneye göre avantajlı mıyız yoksa dezavantaj mı ?

 11. Yakup dedi ki:

  Ben tercihimi yaptım ama punasız bölük cok var bidr sıralamalarıda yok bu bölümler puansızmıdı ben yerlesme ihtimalim varmı.

 12. Sibel dedi ki:

  Hocam şimdi benim ek puanlı sıralamam sekiz binlerde hocam 24 bin önceliği getirmişler bnim anlamadığım ben yüzde elli burslu bile tercih veremiyorum hatta ücretsiz bolumleri bile yazamıyorum geçen sene ki klavuza bile geliyor ama bu sene sadece çocuk gelişimini yazabiliyorum okul öncesi özel eğitim Bursalıları bile yazamıyorum yapabileceğim hiç bir şey yok mu yani hiç tercih bile veremiyckmiyim

 13. Ezgi dedi ki:

  Hocam mesleklisesi saç bakımı bölümü mezunuyum puani 227 en son geçen yıl yerleşen 215 yerleşimi teşekkür ederim

 14. Maviş dedi ki:

  Hocam iyi günler basım teknolojileri bölümünü bitirdikten sonra bir meslek olarak düşünecek olursak sizce bir bayan için uygun mu ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Aslında rehber öğretmen olmadığım için bu tür sorulara çok fazla yanıt vermiyorum. Ancak bölümünüz hakkında biraz araştırma yaptığımızda basım işlerinin aciliyet gerektirdiği durumlar söz konusu olduğundan zaman olarak, imalat ambalaj vs. kısmından dolayı da güç ve efor gerektiren bir meslek olduğunu söyleyebiliriz. Bu şekilde baktığımızda bayanlar için öncelikli tercih edilecek bir meslek gibi görünmüyor. Tabi bu benim şahsi yorumum.

 15. a dedi ki:

  Hocam Turizm ve otelcilik lisesi aşçılık bölümü öğrencileri hangi bölümleri ek puan ile tercih edebilirler?

 16. Miray dedi ki:

  Hocam işletme yazıcam kendi puanım 214 sıralama 115791 yazacağım okulun en düşük puanı 203 sıralaması 1541000 İstediğim yerin olma durumu varmıdır Acaba

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yıl meslek liselilerden 2 yıllıklara ilk defa ek puanla alınacak bu nedenle ek puanlı sıralama çok bir şey ifade etmeyebilir. Geçen yıl YGS ile yerleşenlerin puanları daha anlamlı veri sayılabilir.

 17. İrem dedi ki:

  Hocam yanıtlarınızın hepsini okudum bi konuda aklıma bişey takıldı sağlık meslek mezunuyum benim ek puanlı yerleştirme puanım 313 ek puanlı sıralamamda 8 bin bu yıl yeni olduğu için sıralamayla ilgili kimsenin bilgisi yok ben 2 yıllık ilk ve acil yardım bölümünden tercih yapıcam aynı bölümü düz liseli biri 310 puanla tercih yapsa ben 313 puanla tercih yapsam öncelik benimmi yoksa meslek lisesi olduğum için ayrı ayrımı değerlendiriliyoruz yani düz liselilerin tercihi ayrı meslek liselilerin tercihi ayrı ayrımı bakılıyor ? bide 2016 da mezun oldum bu yılki mezunlar dahamı öncelikli tercihler neye göre bakılıyor benim yerleşme şansım dahamı az yardımcı olursanız çok sevinirim.

 18. Enes Ergin dedi ki:

  Merhaba, öncelikle tüm sorulara cevap yazıyorsunuz hakkınız ödenmez..

  Soruma gelince: YGS ile tercih yapacağım, sınavsız geçiş hakkım bulunmuyor ve seçeceğim üniversite’de 20 SGK 20 YGSK bulunuyor;

  YGS puan ve başarı sıralamam yetiyor, sınavsız geçiş olayını öğrendiğimden beri içimi bir korku saldı, bu 20 YGS kontenjanına sınavsız geçiş öğrencileri yerleşebiliyor mu? Benim puanım yetse bile, sınavsız geçiş ile benim önüme geçme ihtimalleri var mı YGS kontenjanını kullanarak ?

  Çok teşekkür ederim iyi akşamlar

 19. safyete dedi ki:

  hocam kardeşim busene imam hatip lisesini acıkogretımden bıtırdı ygs yede gırdı fakat 148 puan aldı bu ek puanlı tercıh dedıgınız sey kılavuzdan baktık ama kod numarası yok tercıh ısmıne ılahıyat onlısans tercıh etmek ıstıyoruz hangı kodu kullanıcaz

 20. Hande dedi ki:

  Hocam iyi günler Ben sağlık meslek lisesi hemsirelik bolumu 2015 mezunuyum 1.ygs2 ile disardan tercih edebilecegim bolumler hangileri
  2.hangilerini tercih ederken ek puan gelecek
  ilginizden dolayi teşekkür ederim hocam

 21. Cem dedi ki:

  Hocam iyi günler makina bölümü mezunuyum ek puanla gidebileceğim bölümler hangileridir? Şimdiden Teşekkürler.

 22. murat dedi ki:

  merhaba hocam meslek lisesi bilgisayar mezunuyum bilgisayar öğretmenliği ek puanlı geçiş hakkım var 240 bin barajı benim içinde geçerli mi?
  mf1 ek puanlı sıralamam —- şeklinde gözüküyor mf2 ve mf3 den barajı geçtim sadece ek puan bu yüzden mi gelmedi ? teşekkürler

 23. Ali dedi ki:

  Hocam merhaba. Meslek lisesinden “Bilişim Teknolojileri” bölümünden 2015 mezunuyum. Alanımdan bir bölüme ek puanlı tercih puanım geçerli burda bir sorun yok. Fakat sorum şu, Mf1’den Matematik-Bilgisayar bilimleri bölümünü tercihlerken, ek puan geçerli olacak mı? Yani bu bölüm Bilişim teknolojileri’nin alanı olarak sayılıyor mu? Yardımcı olursanız çok sevineceğim, günlerdir buna cevap arıyorum…

 24. Rabia dedi ki:

  Hocam ben 2015 çocuk gelişimi mezunuyum ygs 4 ve ygs 5 puanım geldi ts de 193 bindeyim ek puanlı 6 bindeyim okul önce öğretmenliği istiyorum kılavuzda sıralama ve puan yok ben neye göre tercih yapmalıyım sizce 4 yıllık olur mu

 25. adem dedi ki:

  Hocam ygs 6’dan ek puanla 4 yıllık tercih yapabiliyor muyum?

 26. burak bozkurt dedi ki:

  hocam merhaba ben 2015 yılında mezun oldum bölümüm elektirk ve 2015den bu yana hiç bi ünv yerleşmedim bu yıl sınavsız geçiş hakkım varmı ? ygs 1 ,2 den 144 aldım ve bölüm ygs 1,2 ek puanu ygs 5e vermiş 200 bin 240 puan

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş eski yeni tüm mezunlar için tamamen kaldırıldı. 150 altındaki puanla tercih hakkınız yok. YGS-5 ile Grafik tasarım bölümüne tercih yapabilirsiniz.

 27. ahmet dedi ki:

  hocam slm ben rehberlik hocayla görüştüm hocam bana diyolarki 2002 ve 2014 yılı mezun olan öğrencilere ek puan verilecek ama 2017 yılında mezun olan yani bu yıl mezun olan mesleki lise öğrencilerine verilecek hocam yök bizimle dalgamı geçiyolar hocam bu bilgi ne kadar doğru ve böyle birşey varmı bizleri aydınlata bilirmisiniz. tşk

  • alperturkoglu dedi ki:

   30 Mart 2012 den önce başlayanlar alanları ile ilgili 4 yıllıklar için ek puan alabilir. Daha sonra başlayanlar alamaz. 2012’de belirlenmiş bir yasa gereği durum bu. Bu yıldan itibaren sınavsız geçiş kaldırıldığından ek puanlı puanınızla alanınızla ilgili 2 yıllıklara tercih yapabilirsiniz.

   • ahmet dedi ki:

    yani hocam iki yıllık alanlarına baş vura biririz o zaman hocam bide benim puanım ek puanla birlikte 226.5346 görünüyor benim sıralalamam kaç olur ben soruyorum bile yok bana yardımcı olurmusunuz

    • alperturkoglu dedi ki:

     Sonuç sayfasına yerleştirme puanınızın yanında yerleştirme sıralamanız, ek puanlı yerleştirme puanınız yanında ek sıralamanızı da görüyor olmanız lazım.

 28. ahmet dedi ki:

  slm hocam ben anlamadığım ben mesleki ögrencisiyim 226 puan geldi ek puanla birlikte ek puan ve sıralama sıralamam 114 binci olarak görülüyor şimdi yerleştirmede neden ek puanın sıralamasından alınmıyor .o zaman bunca bu verilen ek puan sıralaması ne için verildi hocam bizi aydınlatın zaten 2 ay kala sınavsız geçişleri kaldıldılar ben bu sınav sistemini komisyonu kınıyorum

  • alperturkoglu dedi ki:

   1- Bu yıl meslek liselilerden 2 yıllıklara ilk defa ek puanla alınacak bu nedenle ek puanlı sıralama çok bir şey ifade etmeyebilir. Geçen yıl YGS ile yerleşenlerin puanları daha anlamlı veri sayılabilir. Size 0,12 katsayı üzerine 0,06 lık yani toplamda 0,18 katsayılık ek puan geliyor.(Sağlanan avantaj bu)
   2- Sınavsız geçişin kaldırılacağı 1 yıl önceden duyuruldu hatta 2016 öğrencileri bile faydalanamayacakken son kez yararlandırıldığı tvde basında yer aldı.

 29. adem dedi ki:

  Merhaba hocam. 2015 Muhasebe ve finansman mezunuyum. Bölümümün devamı niteliğindeki bölüme geçerken benim ayrıcalığım olacak mı? Yani diyelim ki x lise mezunu birisinin puanı 300 benim puanım 280 ikimizinde yazdığı bölümün puanı 290. Önceliğim olacak mı sınavsız geçişte olduğu gibi

  • alperturkoglu dedi ki:

   Siz 0,18 katsayılı ek puanlı yerleştirme puanı ile değerlendirileceksiniz.Eğer ek puanlı yerleştirme puanınız yüksekse siz yerleşirsiniz. Buradaki avantaj ek puanda.

 30. att dedi ki:

  hocam ben ATT mezunuyum. ATT mezunu olup girebileceğim tüm bölümlerde ek puan alabiliyor muyum ? Mesele, Att mezunu olup anestezi, ilk ve acil yardım, ağız ve diş sağlığı, ameliyathane hizmetleri, sağlık kurumları işletmeciliği vs bölümlere gidebiliyorum. bu girebileceğim bölümlerin tamamında okulumun bana vermiş olduğu ek puan geçerli değil mi ?
  son olarak, mesela acıbadem üniversitesi Agız ve diş sağlığı bölümüne kılavuza göre girebiliyorum, ancak bölümün puanı 368,00 başarı sırası ise 144,00. Benim bu bölüm için puanım 252,00 basarı sıram ise 58.00. Buradan bakınca başarı sırası ile rahat girebiliyorum ama puan olarak 110 puan aşağıdayım.
  teşekkürler

  • alperturkoglu dedi ki:

   İlk sorunuza cevabım evet. Ancak 2.sorunuza net cevap vermek mümkün değil. Bu yıl meslek liselilerden 2 yıllıklara ilk defa ek puanla alınacak bu nedenle ek puanlı sıralama çok bir şey ifade etmeyebilir. Geçen yıl YGS ile yerleşenlerin puanları daha anlamlı veri sayılabilir.

 31. Elif dedi ki:

  Hocam merhabalar, aklıma takılan bir soru var onu sormak istiyorum. Meslek lisesi hemşirelik bölümünden bu sene mezun oldum, kendi alanımla ilgili 2 yıllık bir bölüme gitmeyi düşünüyorum. Burada tercihimi ek puanlı yerleştirme kısmındaki başarı sıralamamı kullanarak mı yapacağım yoksa diğer kısımda yazan yerleştirme bölümüne mi bakacağım ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yıl meslek liselilerden 2 yıllıklara ilk defa ek puanla alınacak bu nedenle ek puanlı sıralama çok bir şey ifade etmeyebilir. Geçen yıl YGS ile yerleşenlerin puanları daha anlamlı veri sayılabilir.

 32. kazım dedi ki:

  hocam simdi benim istedigim okul 229 ile kapatmis benim ek puanli puanim 241 ilk siraya yazsam cikma olasiligi var midir?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bunu bilemem. Ancak şunu unutmayın ilk sıraya yazmak size bir avantaj sağlamaz. Sıralama sisteme sizin istek sıranızı belirtmeniz içindir. Yoksa sizin 1.sıraya yazdığınız bir bölümü puanı sizden yüksek biri 24.sıraya yazsa da o yerleşir.

 33. Aleyna dedi ki:

  Merhabalar ben bilişim teknolojileri 2014 mezunuyum YGS 6 ek puan ve başarı sıralamam ile pazarlama bölümünü seçebilir miyim ? Seçemezsem bile 0.12 katsayılı başarı sıralamam ile abant İzzet Baysal üniversitesi pazarlama başarı sıralaması arasındaki fark 388.372 kişi yani bu durumda önümde bu kadar kişi varken yerleşebilme olasılığım var mı ? Cevaplarsanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler ve kolay gelsin.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sıralama ve puanlamaya göre yerleşip yerleşemeyeceğinizi söyleyemiyorum. Ancak sınavsız geçiş kalktığından ilgili puan türünde puan ya da sıralamanız uygun ise yerleşme şansınızın yüksek olduğunu söyleyebilirim. 0,12 katsayılı ek puan alabilirsiniz.

 34. dogukan dedi ki:

  hocam iyi gunler ben elektrik elektronik bölümü mezunuyum bu yil mezun oldum . ve sorum sudur elektrik bölümü ogrncisi olarak ek puanla gidebilcegim bolumler nereler ? dir bunlar gecen yılkı sinavsız gecis bolumleri mi oluyo ? oluyosa eger ben iş sağlığı ve guvenligi okumak istiyorum yada işçi sagilgi ve güvenliği ama bu bölümlerin kaldırılgidi söyleniyo dogurmdur yani bunları tercih edersen ek puandan yararlanırmıyım ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   İş sağlığı ve güvenliği ek puan alabileceğiniz bir bölüm ve kaldırılmadı. Aşağıda ek puanlı bölümlerinizi görebilirsiniz. Hangi okullarda olduğu ve diğer bilgilere de yokatlas.yok.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
   elektrik ek puanli bolumler

 35. İHSAN dedi ki:

  merhaba hocam ben meslek lısesı mezunuyum elektırık bölümünde kendı alanımdada tercih yapacagım farklı alanlardada ön lisans klavuzunda genel başarı sırası verılmıs tercıhlerımı ona göremı yapmalıyım

  • alperturkoglu dedi ki:

   Farklı alanlar için genel sıralama ile değerlendirebilirsiniz. Ancak bu sene ilk defa sınavsız geçiş dışında bir sistem uygulanacağından geçen yılki veriler çok objektif olmayabilir.

 36. sem dedi ki:

  Hocam peki ek puanli tercih yapilirken farkli bi uygulama yaplimiyor degil mi normal tercih te yaziliyor

 37. dilara dedi ki:

  merhaba. hocam eğer meslek liseliler tercih yaparken ek puanlı sıralamalarına bakacaksalar puanlar düşük sıralamalar ile aralarındafark oluyo o zaman gecen sene paramedik bölümüne 318 puan 251bin sıralamayla giren biri bu sene 236 puan alıp 90bin sıralamayla girebilir mi?

 38. kazım dedi ki:

  hocam ama siz demistiniz ki ek puanli siralamaniz ciddiye alanacak diye

  • alperturkoglu dedi ki:

   Normalde her zaman başarı sıralamasına bakılır. Ancak 2 yıllıklara ek puanlı tercih sistemi bu yıl ilk defa kullanıldığından geçen yılki sıralamalar öğrencilere referans olamayacak. yokatlas.yok.gov.tr’de de lisans tercih robotunda başarı sıralaması ölçütü varken ön lisans tercih robotunda puan ölçütü konulmuş. Bu durumda benim yorumum sizin ek puanınızla geçen yılki taban puanları karşılaştırmanız en sağlıklısı olacaktır.

 39. kazım dedi ki:

  hocam biz simdi ek puanli siralamamizla yerlesemeyecek miyiz kendi alanimizla ilgili anlamadim,madem yerlesemeyecegiz neden verdiler?

 40. hülya dedi ki:

  herkes ek puanlı sıralamayı ciddiye almayın o sıralama ile tercih yapmayım diyor cidden böyle bir durum söz konusu mu ? ek puanlı sıralamamız ile tercih yapayacakmıyız ? 2 senelik bölüm yazacağım o ek puan sıralaması ile

  • alperturkoglu dedi ki:

   Geçen sene ek puanlı tercih gibi bir şey söz konusu olmadığından elimizde referans olabilecek tek şey geçen seneki YGS taban puanları. Size fikir verebilir.

 41. aynur dedi ki:

  Merhaba hocam ben geçen sene kız meslek lisesinden mezun oldum ek puan gelmiş bana bu sene ek puanli siralamamla tercih yapicam kesin demi?

 42. Miray dedi ki:

  Hocam benim bir sorum olucak ben meslek lisesi mezunuyum kendi alanımda tercih yapicam mavi alandaki sıralamaya göre bakicam ama herhangi bir üniveristenin en son alan öğrencisinin sıralamasına bakıp liste yapmam dogru olmayacak sanırım çünkü o sıralama genel degil mi sadece meslek lisesi öğrencileri icin geçerli değil

  • alperturkoglu dedi ki:

   Bu yıl meslek liseliler kendi alanlarındaki 2 yıllıklara ilk defa ek puanla tercihte bulunacaklarından referans alabilecekleri ek puanlı sıralama yok. Bu yılki yerleştirmelerden sonra ortaya çıkacak. Ama siz en azından geçen yıl YGS ile yerleşenlerin taban puanlarına bakarak fikir edinebilirsiniz.

 43. sem dedi ki:

  Hocam ben cocuk gelisimi mezunuyum
  kendi bolumumun 4 yilligini tercih yaparken ek puan alabilecek miyim

 44. Filiz dedi ki:

  Merhabalar başarı siralamam 999binden yeni ek puan vs ile 133bin oldu çok fark var şaşırdım yerlestirme tercihinde neyi baz alcaz

  • alperturkoglu dedi ki:

   Alanınızdaki 2 yıllıklar için bu yıl ilk defa ek puanlı tercih yapılacağından geçen seneki YGS yerleştirme puanını yada genel sıralamayı baz almanız yerinde olacaktır.

 45. Aynur dedi ki:

  Merhaba hocam ben geçen sene kız meslek lisesinden mezun oldum ve gecen sene ek puan kaldirilmisti bu sene tekrardan gelmis ben suan iki yillik kendi bölümü mü secersem ek puanli basari siralamama bakicam demi ve ek puan kesin veriliyor demi?

 46. Ahmet dedi ki:

  hocam 2018 ygs girecemde bu sene bos kalabilecek kontenjanlar 2018 azalabilir mi

 47. Binnur dedi ki:

  Hocam meraba. Benim Ygs2 puanim 296, ek puan ile 318 olmuş ben ilk ve acil yardım tercih edeceğim. Hemşirelik mezunuyum. Bu bölümü tercih edersem saglikcilar yine kendi aralarında siralanip mi yerlestirilecek yoksa tek bir kontenjan mi olacak. Ek puanlı sıralamada 6 bin gösteriyor onun için kafamiz karıştı .. bilgileriniz için teşekkür ederim.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Tek bir kontenjan var. 2 yıllık program için puan üstünlüğüne göre bakmak mantıklı olacaktır. Şu sayfada program kısmına “ilk” yazıp sağ üstten kendi puan aralığınızı belirleyip sorgulayabilirsiniz.

 48. Tufan dedi ki:

  Hocam iyi günler ben att mezunuyum paramediklik okumak istiyorum puanım 233 başarı sıram ise 96.020 sizce bir üniversite tutar mı devlet veya özel ,teşekkürler.

 49. Eylül dedi ki:

  Hocam merhaba. şimdi ben kendi bolümümü istiyorum ek puanlı olan bi geçiş olacak. Puanim ek puanli 302. fakat ek puanlı olanın genel sıralaması verilmemiş sadece sağlıkçilar arasındaki verilmiş bu 302 puanim anadolu liselerini geçmek içinde kullanılabilirmi yoksa sadece meslek liselerini mi kapsıyor. Hic bisey anlamadık

 50. Ekin dedi ki:

  Hocam tercih robotuna hangi sıralamayı yazmalıyız

 51. Ali Emre dedi ki:

  Hocam bilgilendirme için teşekkürler. Sml anestezi mezunuyum ve anestezi bölümüne tercih yapmak istiyorum. Ygs sıralamam 206 bin geldi ek puanlı sıralamam ise 3500. Ygs puanımla gidebileceğim yerler hakkında yorum yapabiliyorum ama ek puanlı siralamami karşılaştırılabilecek bir örnek yok. Tercih yaparken hangi sıralamayı ve puanı göz önünde bulundurmalıyım ?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sonuçlar açıklanmadan önce bazı arkadaşlara ek puanlı sıralama demiştim. Ancak bu kadar büyük farkı görünce sebebinin ek puanlı sıralamanın sadece ek puan alanlar arasında olduğunu gördüm. Bu nedenle genel sıralamayı dikkate almanız mantıklı olacaktır.

   • elif dedi ki:

    hocam iyi günler tercih klavuzu açıklandı bende meslek lisesi mezunuyum ve klavuzda ek puanlı başarı sırasını vermemiş biz tercihi normal başarı sırasına göremi yapacağız?

    • alperturkoglu dedi ki:

     Bu yıl ilk defa ek puanlı öğrenci alacağından sıralama verilemedi. Genel sıralamaya bakmanız gerekecek. Sıralamalar bu yıl siz tercih yapıp yerleştikten sonra ortaya çıkacak ve seneye tercihte bulunacak öğrencilere referans olacak.Bu da sizin şanssızlığınız..

 52. paramedik dedi ki:

  hocam eksik var tanımda mavi ile olan kısımda sıralamayı kastediyorum sadece ek puan alanların sıralamasıymış yani anadolu düz liseler yok . zaten 400binden 25bine nasıl çekebilirki
Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.