Sınavsız Geçiş Kaldırılmasın (Lütfen yorumlarınızla destek verin!)

Sponsorlu bağlantılar

Bildiğiniz gibi ÖSYM, 2002 yılından beri uygulanmakta olan meslek lisesi mezunlarının alanları ile ilgili ön lisans programlarına sınavsız geçiş hakkı uygulamasının 2016 itibari ile kaldırılacağını duyurmuş ancak gelen tepkiler üzerine 2016 tercih döneminde de sınavsız geçiş devam ettirilmişti. Tabi bunda ÖSYM’nin 2016 kılavuzunda sınavsız geçişin kaldırılacağı ile ilgili bir açıklaması olmaması ve öğrencilerin nasıl olsa sınavsız geçiş hakları olduğundan YGS’ye başvurmamış olmaları etkili olmuştu. Ama 2017 için görünen sınavsız geçişin yüksek olasılıkla kaldırılacağı yönünde. Bu kararın alınmasında en büyük etken üniversite rektörlerinin, sınavsız geçiş sistemi ile gelen öğrencilerin meslek yüksek okullarındaki başarıyı düşürmesi.

ÖSYM İLETİŞİM TELEFON (444 67 96 )

Ziyaretçilerimizden BAHADIR arkadaşımızın başlatmış olduğu 

İMZA KAMPANYASI İÇİN TIKLAYINIZ.

SINAVSIZ GEÇİŞ KALDIRILMAMALI,

Çünkü;

Meslek lisesinde halen okumakta olan 10, 11 ve 12.sınıf öğrencilerinin meslek lisesi ve bölüm seçimi yaparken sınavsız geçiş sisteminin devam edeceği düşüncesinde olmaları ve geleceklerini buna göre planlamış olmaları,

SINAVSIZ GEÇİŞ KALDIRILMAMALI,

Çünkü;

Sınavsız geçiş, ortaöğretim kurumlarında alanları ile ilgili mesleki ve teknik eğitim alan bireyleri, sınav stresinden kurtararak alanlarında uzmanlaşmaya teşvik etmektedir.

SINAVSIZ GEÇİŞ KALDIRILMAMALI,

Çünkü;

Sınavsız geçiş, meslek lisesi öğrencilerinin kendi alanlarında yüksek öğretime devam etmelerini sağlayarak bilgi düzeyi yüksek teknik elemanlar yetişmesinin önünü açmaktadır.

SINAVSIZ GEÇİŞ KALDIRILMAMALI,

Çünkü;

Sınavsız geçiş mesleki alanda belli bir düzeye gelmiş bireylerin, daha kısa sürede üretime katılımlarını sağlamaktadır.

SINAVSIZ GEÇİŞ KALDIRILMAMALI,

Çünkü;

Sınavsız geçiş, meslek lisesi mezunlarının, kültürel anlamda kendine güvenen, sosyal bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunmaktadır.

ÖSYM İLETİŞİM TELEFON (444 67 96 )

Meslek lisesinde okuyan yada mezun olmuş olan genç arkadaşlarımızdan yazımızı paylaşarak aynı zamanda kendi görüş ve düşüncelerini konu altındaki yorum bölümüne yazarak Sınavsız Geçiş’in devam etmesi yönünde desteklerini bekliyoruz. Verdiğimiz çağrı numarasından şikayet ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

Saygılarımla…

Alperen TÜRKOĞLU

ÖSYM İLETİŞİM TELEFON (444 67 96 )

Mesajlarınız:

Tüm ziyaretçilerim ve yazdıkları değerli. Ancak aşağıda ekleyeceğim mesajı yazan arkadaş işin içinde olan pek çok öğrencimizin mağduriyetini en güzel şekilde özetleyen mesaj olduğundan yazımın devamına eklemeyi uygun gördüm. Yazıyı noktası virgülüne dokunmadan ekliyorum.

Yazar: ONUR AKINCI
Bu senede aynı muhabbet devam edicek sınav yaklaştıkça artacaktır da.. Bu sene ki biz öğrencilerde mağdur olucak BİRAZ EMPATİ.. meclisim BİZİM GEÇEN SENEKİ MEZUNLARDAN FARKLI BİR DERSİMİZ Mİ VAR..? SORUYORUM biz mağduruz böyle olucağını bilsek sağlık mesleğe hiç yazılmaz gider anadoluda kültür dersleri görürdüm ve staj görüp bedavaya çalışmazdım. lise3-lise4 hastanelerde staj yapıp normal bir birey gibi yorulduk haftanın 3 günü ve özel okul olduğumuzdan staj parası dahi 5 krş almadık ve hatta yaz tatilinde evde oturup ders çalışabilirdik yada yaz kurslarına verimli olarak bilinç açık bir şekilde gidebirilirdik ama 36 iş günü olan hemşirelik yaz stajı zorunluluğundan dolayı gidemedik veya gittik ama yorgun ve konsantrasyon 0 gittik ve yine tabiki yaz stajından ne devlet okulları nede özel okul meslek öğrencileri 5 krş almadı tabi burda staj mağaş alıp almamamızın bir önemi yok artık ama şu 2 yıllık geçişimizi verin ve şu son sınıf öğrencilerininde hakkını almayın.SAĞLIK MESLEK LİSESİ VE HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ MESLEK LİSELERİ ARASINDA EN FAZLA MESLEK DERSİ GÖRÜP KÜLTÜR DERSİ DİĞER MESLEK LİSELERİ VE HEMŞİRELİK DIŞI(ATT-ANESTEZİ-RADYOLOJİ) GİBİ LİSE DALLARINDAN DAHA FAZLA MESLEK DERSİ GÖRÜP DAHA FAZLA YAZ STAJINA GİDEN VE EMEK VEREN ÖĞRENCİLERDİR..
DERS ÇALIŞMAYA HARCAYABİLECEĞİMİZ ENERJİ MOTİVASYON VE KISACA EMEK VE VAKTİMİZİ BİZ ALAN DERSLERİMİZE VE STAJIMIZA HARCADIK ŞU 2 YILLIK HAKKIMIZI ALMAYIN YASAYI DEĞİŞTİRİN EMPATİ KURUN..!! YASADA 2017 MEZUN ÖĞRENCİLERİNİNDE SINAVSIZ GEÇİŞTEN YARARLANACAK SÖZÜNÜ GÖRMEK İSTİYORUZ MİLYONLARCA ÖĞRENCİ OLARAK
—- SINAVSIZ GEÇİŞ 2017 DE KALKMASIN! (MİLYONLARCA KALBİN TEK DİLEĞİ)
NOT: ve hala cahil olan aileler evlatlarını ”yardımcı” hemşirelik vs.okullara veriyorlar vede BUNU ÖZEL OKULLARA VEREN BİLİNÇSİZ VELİLERE SÖYLÜYORUM..

+2017 SINAVSIZ GEÇİŞ MESLEK LİSESİ SON SINIF ÖĞRENCİLERİNE UYGULANSIN BİZİM GEÇEN SENEKİ MEZUNLARDAN MÜFREDAT FARKIMIZ YOKTUR..

Yazar: YAREN
Sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü son sınıf öğrencisiyim. Hemşireliğe çok isteyerek gittim ama inanın şu son 2 senedir bütün hevesim gitti. Şimdiki aklım olaydı bi Anadolu lisesine gider kültür derslerime adam akıllı çalışır üniversitede okurdum bu bölümü. Ne önümüzdeki KPSS sınavında ne de YGS sınavında şansımız var bizim bütün hayallerim planlarım yerle bir oldu resmen. Ne okumaya yönelik bi hevesim kaldı nede bu mesleğe yönelik. Okumayı zorlaştıralım derken benim gibi bir sürü öğrencininde kariyer planlarını yerle bir ediliyor. Haftanın 3 günü staj 2 gün okulda oluyoruz. 11 saat ders görüp evlerimize hava kararınca giriyoruz buda yetmezmiş gibi çoğu öğrencinin staj yerleri bile uzak yerlere veriliyor ben hergün 1 saatlik yol gidip geliyorum. Eğer bu hakkımızda elimizden alınıcaksa 4 yılıma acırım. Özellerde çalışmak bile sorun 3 kuruş paraya 5 kuruşluk iş yapılıyor. 15 yaşımızdan itibaren insana dair herşeyi öğrendik biz bu yaşlarımızda en büyük sorumluluk verildi insan hayatı emanet edildi bize yeri geldi yıllardır bu sektörde olan insanlardan bile daha iyi yaptık işimizi bunlar görmezden gelinmemeli. Ki benim ailem özelde çalıştırmazlar beni ya atanmam gerekiyor ya adam akıllı bir üniverite kazanmam gerekiyor yoksa eğitim hayatım bile noktalanabilir herşey çalışma,staja gitme,ders görmeme değil lütfen bişeye karar verirken ailelerimizide hesaba katalım. Yazın çalışmaya başlarım dediğim YGS sınavına başlayamadım tam 36 iş günü staja gittim geldim sadece karın tokluğuna bir memur gibi çalıştım. Benim gibi olan milyonlarca arkadaşım var eğer geçiş hakkımızda elimizden alınırsa bu kadar insanın vebaliyle nasıl yaşıcakınız. Bizden yaşlarca büyük insanların bile görmeye katlanamayacağı yapamayacağı şeyler yaptık. Yeri geldi midemi bulandı yeri geldi kendi sağlığımızdan ödün verdik. Lütfen biraz biliçli olalım. VE BİZLER MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE VERİLEN TEK İYİLİK OLAN SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMIZDA ELİMİZDEN ALINMASIN…….

Yazar: Alperen
Hepimiz vatana millete hayırlı bir meslek sahibi olmak istiyoruz bu yıldan önceki ogrenciler geçtiyse bizimde gecmemiz lazım bu bizim hakkımız stajin 3 günü bize engel oluyor çok kötü durumdayız durumu iyi olmayan arkadaşlar var ornek vericek olursak ben varım dershaneye gitmek istiyorum ama gidemiyorum durumumuz el vermiyor Allah tan yardım diliyorum çalışıyorum ama stres yapiyorum bunca öğrencinin hakkı var lutfen kaldirilmasin azıcık kalbiniz varsa gram sevgimizi varsa öğrencilere bu geçiş hakkını kaldırmayın yalvariyorum……

Yazar: Mürşide
kesinlikle kaldılmasın biz 4 yıl boyunca meslek dersi gördük kültür dersleri görmdik .ayrıca 12 sınıfım staj görüyorum .bu saatten sonra ygs nasıl çalışılabir çalışılsa bile alt yapımız yok kültür dersi görmedik lütfen sınavsız geçişleri kaldırmayın

Yazar: Aras
Kesinlikle kalkmamalı Hak budur doğru olan budur hele de biz son sınıflar için sınavsız geçiş son derece önemli bir etkendir.ALPER TÜRKOĞLU HOCAMİZİN BU YAZİSİNİ GOREN HERKES OSYM Yİ ARASİN ŞİKAYETÇİ OLSUN GELECEGİMİZ SOZ KONUSU…

Yazar: Hayal
Zaten kimya cografya fizik daha bircok ders gormuyoruz staja gidiyoruz calisamiyoruz sinavda cikmayacak dersleri isliyoruz cok sacma hicmi insanliginiz yok ya butun ogrenciler sinavsiz gecis hakkina güveniyoruz.

 

 

145 Yorum Yapılmış.

 1. ELA dedi ki:

  bencede kaldırılmamalı

 2. Tugce dedi ki:

  Bence bu seneki son sınıf ögrencilerine vurmamalıydı haksızlık

 3. mürsel sökel dedi ki:

  sınavsız geçiş kalkmasın bunu meslek lisesi öğrencileri haketmiyor

 4. Sinavsiz gecis maduru dedi ki:

  https://www.instagram.com/p/BSmoW0pFYSo/
  Destek olun arkadaşlar

 5. Tuu dedi ki:

  Sayın YÖK ;
  sesimizi duyun lütfen bu sene kaldırılmasın. Magduruz. Meslek derslerimiz olduğu için ygsden bir puan elde edemiyoruz lütfen sesimizi duyun !

 6. Selvi dedi ki:

  Ben meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim okulumda ygs baraşı geçen kimse yok lütfen dikey geçiş sınavı tekrardan getirilsin

 7. Suzan dedi ki:

  Ben bir meslek lisesi öğrencisi olarak çok pişmanım puanım yettiği halde Anadolu lisesine gitmediğim için meslek lisesine geldiğim için şu an bunu yazarken bile içim yanıyor ben sağlık okuyorum ve devamını getirmek istiyordum ama sınavsız geçiş kaldırarak bu hakkımı elimden aldılar ve bende böylece hayalime veda etmek zorunda kaldım görmediğimiz derslerden bizi mesul tutuyorlar ben kendi hakkımı helal etmiyorum hayalimi çaldığınız için…
  Bravo sahne sizin 🙁

 8. Nurullah dedi ki:

  Bahadır kardesim imzaladim fakat 10 bin kişi diyor 10 bin kişi olunca Sınavsiz gecis geri gelecekmi?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Artık bir anlamı kalmadı. Bu kampanya kanun çıkmadan önce başlamıştı. Maalesef etkili olmadı. Artık 100 binde olsa bir anlam ifade etmiyor.

  • demet dedi ki:

   lütfen milli eğitim bakanlıgının sayfasına yazalım twıtır üzerinden sınavsız geçiş hakkı kaldırıldı tekrar geri çekilsin

 9. ceylan dedi ki:

  Ben Hatay Samandağ ilçesinde yaşıyorum son sınıf çocuk Gelişimi bölümü öğrencisiyim sınavsız geçiş kaldirilmasin çünkü benim gibi bu sene mağdur olacak çok öğrenci var lütfen bu seneden sonra bu kanun uygulansin bizi mağdur etmeyin 🙁

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sınavsız geçiş 2 Aralık 2016 tarihinde resmi olarak kaldırıldı. Kılavuz yayınlandı. Artık kaldırılmasın demenin bir manası yok. YGS sınavına girilmesi şart.

 10. fadime dedi ki:

  Ben lise son sınıf acil tıp teknisyenligi öğrencisiyim. 4 yıl emek vererek diploma notumuzu yüksek tutmaya çalıştık.ygs sınavına2 ay kala neden böyle bir şey yapılıyor? Matematik cografya kimya biyoloji fizik geometri görmedik .Şimdi 2 ay kala hangisine çalışıyım .LÜTFEN SINAVSIZ GEÇİŞİMİZ KALMASIN!

  • alperturkoglu dedi ki:

   1 yıl önce açıklandı. 1 ay önce resmi olarak kaldırıldı. Son yayınlanan kılavuzda sınavsız geçişin kaldırıldığı ve ek puan uygulamasının geldiği açıklandı. Kalkmasın demek için çok geç…

 11. Semra dedi ki:

  Biz okadr okuyup 4 yıl boyunca meslek edinmiş sek eğer bu hakkı bizden alamazlar sınavsız geçiş hakki kalkmasin

 12. adil dedi ki:

  sınavsız geçişler kalktı artık haberiniz olsun umutlanmasın hiç kimse diğer liseler önünüzde olacak 4 yıl boşuna meslek dersi almışız bu bimer ve cimer´e mağduriyetimizi hızlı bir şekilde iletmeliyiz milli eğitim bakanımız İsmet YILMAZ a da duyarlı olalım öyle üç beş kişinin şikayetini dikkate bile almazlar hadi herkes ayaklansın

 13. Ömer Faruk Soylu dedi ki:

  Bizler meslek liselerine sınavsız geçiş hakkımız var diyerekden geldik puanımız yettiği halde anadolu liselerine gitmedik sınavsız geçişler kalkmasın.

 14. ebru dedi ki:

  biz hiçbir ygs amaçlı ders görmüyoruz ygs çalışma vaktimşzşde stajda harcıyoruz diğer liseli öğrencilere karşı çok alt düzeydeyiz bu hak elimizden alınmamalı adaletli olunmalıdır.

 15. Duygu dedi ki:

  Yazık ben bu sene tercih yapacaktım hayatımı buna göre planladım allah belalarini versin dönem başında söylense en azından çalışırdık buna guvenmezdik herkez duysun sesimizi ne gerekirse yapalım

 16. göknur dedi ki:

  biz hiçbir ygs amaçlı ders görmüyoruz ygs çalışma vaktimşzşde stajda harcıyoruz diğer liseli öğrencilere karşı çok alt düzeydeyiz bu hak elimizden alınmamalı adaletli olunmalıdır.

 17. bahar aksu dedi ki:

  sınavsız geçis kalkmasın lütfen

 18. semra dedi ki:

  BiZ meslek çıkışlıyız temel dersler görmüoruz kii kesnliklr bu hakszılık böylr olcgını bilseydik bizde düz lisede okur ygsye çalışıp gzl bi puan alırdık

 19. Ali dedi ki:

  Alper hocam gerçekten haksızlık oldu.kalkacak tam zamanı buldular.keşke bu sene uygulansaydi.hiç birsey yoktu .hersey yolunda gidecekti .bende hakimi helal etmiyorum.

  • Burak dedi ki:

   bu yıl kaldırılmadı kardeşim benim rahat ol seneye 2017’den itibaren kaldırıldı

   GELECEK YIL GEÇERLİ OLACAK
   Meslek liseleri ve meslek yüksekokullarında daha nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi ve yetişen iş gücünün kendi alanında çalışmasını hedeflediklerini aktaran Gülay, düzenlemenin gelecek yıldan itibaren geçerli olacağını belirtti.

   • alperturkoglu dedi ki:

    İnşallah dediğiniz gibi olur. Ancak yapılan açıklama ortada gelecek yıl uygulanacak diyor. Biz şuan 2016 yılındayız ve gelecek yıl 2017. Eğer gelecek eğitim öğretim yılından itibaren deseydi olabilirdi.

    Bu arada şu kişi siz misiniz?

 20. Metehan dedi ki:

  Sınavsız geçiş kalktı gençler herkese başarılar bir öğrencinin hayalleriyle anca bu kadar oynanabilir hakkımı helal etmiyorum #2017YGS’de herkese Başarılar…

 21. Halillll dedi ki:

  Arkadaslar burda yorum yazacaginiza yök bimeri(150)arayin zaman kaybetmeden arayin sikayetinizi bildirin lutfen !!!!!!!!!!!!!!!

 22. Nazife dedi ki:

  Kalkmamalı

 23. Ebubekir dedi ki:

  Hadi böyle bi olay olucak niye bunu ygs ye 2 3 ay kala yapiyosuniz bari sene basinda yapsaydiniz bizde ona gore hareket ederdik

  • alperturkoglu dedi ki:

   İlk olarak 12 Ocak 2016 tarihinde Habertürk sitesinde gündeme geldi. Bakınız.
   Sonra Mayıs sonunda kalktığı açıklandı. Bakınız.
   15 Haziran’da ek madde ile 2016 öğrencileri için son kez uygulanacağı duyuruldu. Bakınız.
   Son olarak şu yazıyı paylaştım. Bakınız.
   Sonuç olarak, henüz 2017 kılavuzu yayınlanmamış olsa da kalktı gözü ile biz Eylül ayında öğrencilerimize sınavsız geçişin kaldırılacağını ve buna göre hazırlanmalarını tavsiye ettik. Kısacası neredeyse 1 yıldır gündemde olan bir haber yeni değil.

 24. Ebubekir dedi ki:

  SAYIN MİLLİ EĞİTİM BAKANİMİZ VE BU KONUYLA ILGILENEN SAYGIDEGER INSANLAR,BU KADAR ÖĞRENCİ SINAVSIZ GECIS HAKKI VAR DIYE MESLEK LISELERINE GITTI VE BUNCA SENE MESLEK DERSLERI GORDU SIZ BU İNSANLARI DÜZ LISELERDEKI INSANLARLA AYNI SINAVA SOKMANIZ EŞİTSİZ Bİ DAVRANIS OLMUYORMU ELİNİZİ VIZDANINIZA KOYUN VE SU SISTEMI KALDIRMAYIN..BIZ BOYLE BIR HAKKIMIZ VAR DIYE YGS YE CALISMADIK BIDE BU VAR….SAYGILARIMLA ARZ EDERIM

 25. Ebubekir dedi ki:

  Biz 3 sene boyunca meslek uzerine dersler gördük ve sinavsiz geçiş hakkımız var diye ygs ye çalışmadık amk bu ne burdan milli eğitim bakanına sesleniyorum bizim bakkal bile daha güzel yönetir bu nedir arkadaş

 26. MAĞDUR dedi ki:

  Ali arkadaşım Ocakta kesin olarak varmı sınavsız geçiş eger ösym den bir bilgi aldıysan bizi de bilgilendirir misin

 27. MAĞDUR dedi ki:

  Sınavsız geçiş kaldirilmamali bu bize yapılan en büyük haksızlık

 28. burak CAN tursun dedi ki:

  BENCE KALDIRILMAMALI ÇÜNKÜ eşitsizlik adaletsizlik kavramı çıkar

 29. Ali dedi ki:

  Sınavsız geçişin bende devam etmesini istiyorum eğer kalkacak gibi olursa herkes çok zor kazanır Üniversiteyi alper hocam inşallah kalkmaz kalkarsa eğitim kalitesi çok düşer o zaman herkes meslek lisesi bitiren öğrenciler üniversite sınavına kazanamaz destek versin sınavsız geçiş hakimiz kalkmasin

 30. Zehra dedi ki:

  Ya bu buyuk bi adaletsizlik ben imam hatipliyim ilkten basortumu bahane ettiler onumu kapadilar simdi tam okuyacagiz hakkimiz verildi derken simdi kaldiriliyo bu nasil vicdansizlik ya ana derslere agirlik vermeyin sonrada ygs girin diyin bari bu duzenlemeyi yapicaksiniz egitim kalitesini duzeltin ygs girilicek sekilde egitim verin lutfen kaldirilmasin yazik bu kadar gence

 31. Meslek Liseli dedi ki:

  Bir sürü öğrenci bu sistem yüzünden üniversite okumaktan mağrum kalacak ve eğitim seviyesi düşecek. ygs de stajda ne gördünüz diye de sormayacaklar. Tamamen HAKSIZLIK.

 32. Meslek Liseli dedi ki:

  Kesinlikle geçiş hakkının kaldırılmaması tarafındayım. Haftanın 3 günü staja gittik, stajdan geç saatte çıktğımız için etüt, ders vb şeyler alamadık. 2 gün okula gittiğimiz de ise hiç bi kültür dersini görmedik. Diğer okullarda ki öğrenciler kültür dersleri görüyor ygs ye giriyor ve belirli puanlar alabiliyorlar, Peki meslek lisesi öğrencisi ne yapacak ? onlarca meslek lisesi öğrencisinin hayatını karartıyorlar sonra neden geri kalmış bi ülke ? BEN 12. SINIF ÖĞRENCİSİYİM VE GEÇİŞ HAKKI OLMADIĞINI BİLSEYDİM KESİNLİKLE KAYIT YAPTIRMAZDIM. ve meslek liselerinin öğrenci sayısında çok fazla sayıda azalma olacak . ÇOK ŞEY BİLDİKLERİNİ SANIYOLAR FAKAT HİÇ BİŞEY BİLMİYOLAR.

 33. Bahadır dedi ki:

  Hocam şimdi biz klavuzumu beklicez yoksa iki ay sonra başlıcak başvurularda sınavsız geçiş seçeneğini görmeyimi eger klavuzu bekliceksek o ygs sınavdan sonra yayınlanmıyormu

 34. Yasin dedi ki:

  sınavsız geçiş kaldırılmasın meslek lisesinden üniversite tutturma ihtimalı cok zor

 35. Ali dedi ki:

  Alper hocam sınavsız geçiş haki kalkarmi bunca emegimiz boşa gidecek hocam sizin görüşünüz nedir peki

 36. Ali dedi ki:

  Arkadaşlar sinavsiz geçiş kalkmaz suanda kılavuz yayinlanmadi henüz net bir açıklama yok sınavsız geçiş devam edecek bu sene kesin umarım herkes açıkta kalır degilse

 37. Yasemin dedi ki:

  Arkadaşlar grafik tasarım mezunuyum obp 400 bu yıl sınavsız geçiş ile sivil havacılık istiyorum olur mu bu bölüme gidebilir miyim bir bilginiz var mı?

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sivil havacılık sizin sınavsız geçiş bölümleriniz arasında mı??

   • Muhsin dedi ki:

    değerli hocam merhaba 2014 yılında elektrik bölümünden mezun oldum ygs girdim ve büro yönetimini kazandım ve okudum.. 2 yıllık fakat bu dönem 1 yıl dönemim uzadı ve artık gitmemeye karar verdim bu bölüme tekrar ygs girip başka bölüm istiyorum acaba okuldan gelen ek puan yarıya düşer mi ? diplomam 65 ti..

 38. Bahadır dedi ki:

  Benim adaşım Bahadır, benim yorumuma nerde adaletsizlik demişsin şurada var adaletsizlik. İkimizde ygs konusu görüyor muyuz? Evet. Madem herkes bileğinin hakkıyla sınavını vererek girecek bu bölümlere madem memnun değildin sen de benim gibi Anadolu lisesine gitseydin sbs veya teog hangisine girdiysen artık hakkınla daha yüksek alıp bir üst liseye gidebilirdin dimi? Sonuç olarak kesinlikle kaldırılmasını savunuyorum ve geçen seneki açıklamalara göre kalkacakta inşallah.

  • Yahya dedi ki:

   Sizin gibi dusunenler oldugu surece ne egitim duzelir ne bisey bildiginizi okuyorsunuz elinizi vicdaniniza koyun bu kadar ogrenci magdur olucak hicmi dusunmuyorsunuz !

  • Paramedicman dedi ki:

   Admin tarafından DÜZENLENDİ.
   ****Üsluba dikkat edelim.*** Hakarete varmayan her tür yoruma burada yer var.

 39. Bahadır dedi ki:

  Aekadaşlar yukarıda yazınn başında link var lütfen sizde imza atarak kalkmaması için destek olun

 40. Bahadır dedi ki:

  Kalktı mı kalkmadı mı kesin bilgisi olan var mı? Ben kalktı diye biliyorum 2016 da son kez alınacak diye açıklama yapmıştı Osym. İnşallah kalkar çünkü büyük adeletsizlik söz konusu bence.

  • Bahadır dedi ki:

   Nerde adaletsizlik kardeşim sen haftanın kaç günü staj görüp iş öggreniyosun biz kültür dersi görmüyoruz adı üstünde meslek lisesi

 41. Arda dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar büyük bir ihtimalle sınavsız geçiş kalmamış ben de bunun için endişeliydim ama geçen günlerde rehber öğretmenimizin aydınlatmasıyla kesinlikle kalmadığını öğredim hocamın bana dediği şey şu eğer kalkmış olsa bile sizler zaten son mezunu olmuş olursun şuan kalmış olsa önümüzdeki senelerin öğrencilerine vurur diyor bir de şöyle düşünürsek eğer kalkarsa bile meslek liseleri artık öğrenci bulamaz bizler zaten hep buna güvenerek yerleştik bu okullara yani uzun lafın kısası sınavsız geçiş kesinlikle kalmamış..

 42. Kalksin dedi ki:

  Zaten ygs için gerekli dersleri alıyorsunuz kalksın ygscilde haksızlık olmazsin

 43. Kalksin dedi ki:

  Aynen yüksekokullarını başarılarını düşürüyor hiç iyi olmuyor bu uygulama kalksın gayri

  • Yahya dedi ki:

   Tabi senin icin kolay biz duz liselerdeki ayni dersleri gorsek haklisin derizde oyle deyil meslek dersleri gor ustune staja git ve bizden ygsden guzel puan alin desinler o oyle kolay degil iste temelimiz yok.. Ins. Kalkmaz herkes bahadir arkadasin imza kampanyasini imzalasin

 44. Ali dedi ki:

  Alper hocam Ocakda sınavsız geçis devam edecek osym ile görüştüm bu sene sınavsız geçiş kalkamaz umarim arkadaşlarımız korkmasin

 45. PınarR dedi ki:

  Kaldırılamaz!! Kaldırılmamalı! Biz bunu bilerek meslek lisesi okuduk yeni liseye baslayanlardan itibaren kaldirilsin kaldirilacaksa da bu nasil bi zihniyet nasil bir sorumsuzluk!

 46. bahadır dedi ki:

  ARKADAŞLAR LÜTFEN SINAVSIZ GEÇİŞİN KALKMAMASI İÇİN SİZDE BİR İMZA ATIN

 47. Sefa dedi ki:

  Arkadaşlar hala kalkacak diye yorumlar görüyorum bu sene de sınavsız geçişler olacak boş yere korkuya kapılmayın ve ocaktaki başvuruları bekleyin bir kez daha yazıyorum kaldırılmayacakkkkkk:)

 48. Merve dedi ki:

  Herkesin yapamayacağı şeyleri biz ergenlik çağımızın başlarında yaptık. Sizde ki nasıl vicdan anlam veremiyorum. Son acil tıp teknisyeni, hemşiresiyiz bu yılın bizden böyle bir şansı almanız bize yapacağınız en kötü şey olur. Ama eğer ki kesinliği haberlerde söylenirse diyeceğim şu olur; umarım evlatlarınız, yakınlarınız ve sizler aynı durumu yaşar ve o zaman anlarsınız durumumuzu. Vicdan meselenizi Allah’a havale ediyorum.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Sanki sorumlu benmişim gibi yazmışsınız. Yetkililere hitaben biraz daha diplomatik dille yazabilirsiniz. Ve yukarıda vermiş olduğum çağrı numaralarına şikayetinizi dile getirin.

 49. merve dedi ki:

  Böyle birşey olamaz lütfen arayin konus bişeyler yapalim

 50. Esra dedi ki:

  sınavsız geçiş kalmasın bizi meslek ten soğutmak için her yolu deniyosunuz ben dört yıl okuyup sabaha kadar sağlık dersleri ne çalışayım stajdan eve geldiğimde yorgunluktan çatlayım atamaları iptal edin Anadolu liselerindekiler tansiyon ölçmeyi bile bilmeden paramedik olsunlar bizde ortada kalalım ne kadar adaketli düzenli iyi bi eğitim sisteminiz var

 51. Burak BEKMEZ dedi ki:

  Lütfen kaldırılmasın. Ben zaten açık liseden okuyorum, 3 yıldır ders görmüyorum. Nasıl kazanıyım üniversiteyi.Bu sene biticek lise planlarım ona göre, sırf meslekde 2 yıllık geçiş var diye açık lisede meslek lisesi okudum ben, ona göre plan yaptım. Ve şuan kaldırılma söz konusu benim hayellerim ve geleceğim giidicek şuan. Lütfen kaldırılmasın benim gibi çok insan var yıkılmasın kimsenin hayali lütfen..!

 52. Burak dedi ki:

  Sınavsız geçiş hakimizi devam etmesini istiyoruz yanlış tercih yaptım bende başka okula geçmeyi istiyorum Lütfen kalkmasin sınavsız geçiş tek hakimiz bunca emegimiz boşa gidecek bizim geleceğimiz yanacak hatta osym le goruselim elimizden almisinlar son sansimiz

 53. Mağdur öğrenci dedi ki:

  Lütfen yeter artık ozaman biz neden meslek lisesi okuduk geçen yıl ki eğitim öğretimden farkı olmayan dersleri şuan görüyoruz ozaman şöyle bi sistem gelmeli bu yıl ki 11 ci sınıf ve 12 ci sınıflar yasal haklarını kullanmalı diğerlerine meslek lisesi diye bişi kalmamalı lütfen artık sesimizi duyun ve sınavsız geçişi kaldırmayın.

 54. bahadır dedi ki:

  ÖSYM İLETİŞİM TELEFON (444 67 96 )( Arkadaşlar lütfen bu iletişim numarasını arayarak sikayet ve taleplerimizi bildirelim sınavsız geçişin kalkmaması için hep beraber destek olalım bir kişi bile bizim için çok önemli )

 55. Ayşenur dedi ki:

  Sınavsız geçiş kaldırılmasın lütfen. Ben att bölümü okuyorum zaten iki gün okula gidiyorum matematik fizik kimya biyoloji coğrafya görmüyorum. Nasıl olur da görmediğim derslerden sorumlu olurum? staja gidiyorum emek veriyorum lütfen kaldırmayın.

 56. Burak dedi ki:

  Alper hocam size bir sorum olacak ben 2015 de Selçuk Üniversitesi Bozkır Myo Mimari Restorasyon yerlesmitim kaydimi sildirdim tekrar Ormancılık kazandım Atabey myo tekrar eski okuluma unuversite afindan dolayi gitme ihtimal varmi

 57. Pınar dedi ki:

  Geçişler kaldırılmasınnn..

 58. Furkan dedi ki:

  KALDIRILMASIN SON SENEMİZ BUNA GÜVENEREK HAYALLER KURDUK

 59. Ali dedi ki:

  Alper hocam bende aynı gorus deyim sınavsız geçiş devam etmesi gerekir bizim hayalerimiz gerçekten battı ne yapamamiz gerekir Sayın hocam bu konuda tahmin ediyorum bu sene de uygulayacaklar sinavsiz geçiş hakimizi kaldirilmaz diye umut ediyorum

 60. hüseyin dedi ki:

  arkadaşlar bakanlığı arayabildiğiniz kadar arayın dilekçe doldurun lütfen ya kaldırılmasın bari 2017 de son olsun lütfen ya

 61. Paramedik dedi ki:

  Sınavsız geçiş kaldırılmasın çünkü biz geometri kimya fizik coğrafya derslerini görmüyoruz. Yalnızca 2 gün okula gidiyoruz stajdan gelince Allah var yorgunluktan ölüyoruz lütfen kaldırılmasın hayatımızı buna göre şekillendirdik planladık mağduriyet olmasın…

 62. Adem dedi ki:

  Kalkmasın

 63. hüseyin dedi ki:

  sınavsız geçiş kalkmasın ya bu sene tercih yapıcam

 64. Hülya dedi ki:

  Sınavsiz geçiş kalkmamali o Kadar meslek dersini boşuna görmedik ne yapacağını bilmiyorlar.

 65. Berke dedi ki:

  hocam özel üniversitede sınıfta kalma var mı ?

 66. birsen dedi ki:

  kalkmasın

 67. Enes Erdem dedi ki:

  Sınavsız geçiş kaldırılmamalı . Çünkü biz meslek lisesi öğrencileri bilerek bu Liselere geliyoruz . Bu bölümlerden birini okumak için bu Liselere kayıt oluyoruz. Eğer kaldırılırsa binlerce öğrenci mağdur olacak. Hayalleri suya düşecek. Hiç olmazsa 10 11 ve 12. Sınıf öğrencileri düşünülerek en az 3 yıl daha devam etmeli.

 68. Asdf dedi ki:

  Benim 3. yılım 2 senedir çok rahat gidebileceğim üniversiteleri bir kaç puanla kaçırıyorum ama daha bir bilinmeyenli denklem çmzemeyen adam üniversite de sağlık okuyor kalkmalı inşallah kalkar

 69. Münevver sarıkaya dedi ki:

  Bizim geçen yıllardan farkımız yok lütfen kalkmasın sınavsız geçiş. Planlarımz hayallerimz hep bu yönde oldu. Sınavsız geçiş kalkarsa açıkta kalacağız. Bunca seneyi açıkta kalmak için okumadık.

 70. yağmur dedi ki:

  yeni mezun oldum ama bencede kaldırılmamalı. ki zaten meslek lisesinden gelenler zaten konuya hakim. birçok kişiden duydum yani hocanın anlattıgı şeyleri geçiş yaparak gelen ögrenciler daha iyi biliyorlar diye. gerçekten öyle en azından bilen insanlara şans tanınmalı meslek liselernin amacı zaten bu değil mi.

 71. sayimtimur dedi ki:

  sayın alper bey destekleriniz için teşekkürler. ben 1 yıl önce yardımcı hizmetler bölümüne ekpss ile atandım. şu an görevlendirme ile memur görevi yapıyorum ve 1989 meslek lisesi mezunuyum. sınavsız geçiş ile üniversite okuyup memurlukla alakalı görevde yükselme sınavlarına geçip mesleğimde yükselmek istiyorum. sınavsız geçiş kaldırılmasın.

 72. sümeyye dedi ki:

  ben meslek lisesi ögrencisiyim ve bu bölüme sınavsız geçişi düşünerek seçtim ve kalkmasını istemiyorum lütfen kalkmasınnn

 73. ümit dedi ki:

  beyler tek taraflı olarak düşünmeyin bu konuyu gerçekden sınavsız geçişlerin kalkması gerekiyor myo öğrencilerin eğitim seviyesi gerçekden çok kötü genel olarak söylüyorum bende ön lisans mezunuyum akademisyen görevlileri sınavda çıkan soruları verdiği halde derslerden kalan insanlar var sadece askerlik ve diploma için yazılıyolar ve diploma afadesiniz bi …. yaramıyor az bi şe çalışsanız zaten daha rahat geçiş yaparsınız buna emin olun ama derseniz biz çalışamıyoruz flan zaten boşuna okumayın sandığınız ve medyadan gördüğünüz gibi bir sistem yok ortada..

  • Yahya dedi ki:

   Ümit denilen o şahıs sen hangi akilla konusuyorsun efendi koltugunda oturup konusmak rahat en az 70 bin ogrenci magdur olucak haftada 2 gun okula gidip digerler gunleri stajda geciren ogrencilerin ygsde nasil bir puan cikarsinlar ? Stajdami soru cozecekler veya okuldaki 2 gunlemi herkes sinavsiz gecisin kaldirilmasini istemiyor cunku biz diger liselerden ayni muameleyi gormuyoruz umarim sinavsiz geviz kalkmaz

 74. Kübra nur dedi ki:

  Sınavsız geçiş hakkı kalkmasın,zaten meslek lisesiyiz genel olarak ders görmüyoruz iki gün okula gidiyoruz bir faydası olmuyor nasıl üniversite kazanacağız çok saçma bir uygulama bildiğin sen okuma diyor

 75. Adem dedi ki:

  Baöyle bişey olamaz arkadaş. Ben 2 gün okula gidiyorum. Anadolu lisesinde ki çocuğun avantajı ygs lys eğitimi alıyor. Biz okulda ders bile işlemiyoz ders. Ben 2 gün okulla üniversiteyi mi kazanacam. Staj nedeniyle dershaneye etütlere falan da saatim uymuyo zaten sadece hafta sonuyla nasıl üniversite kazanayım ben. Benim bu lisede bi kârım geçiş hakkım vardı onu da elimden alıyorlar. Haksızsam birisi bana haksızsın desin Allah aşkına !

 76. Sefa dedi ki:

  Sınavsız geçiş bu senede kaldırılmayacak üst düzey bi akrabamdan aldıgım bilgidir

  • bahadır dedi ki:

   bunu bize biraz daha açabilirmisin lütfen çünkü tatmin olucak ifadeler duymaya ihtiyacımız var hepimizin

 77. emre can dedi ki:

  bende meslek lisesinde okuyorum ve ben bu yıla kadar o hakkımıza guvendim biz atölyeden cıkamıyoruz atölye hocalarımız kendi derslerine öncelik gösteriyor kmse düsünmüyor bu cocuklar ne olucak diye arkadaşlar imza kampyası veya dilekçe filan yazalım bu konu ile ilgili cok yere baktım ama bir türlü kesin bilgi bulamadım.

 78. Berk dedi ki:

  Bence sınavsız geçişin kaldırılmasının doğru olduğu görüşündeyim.Çünkü hiç bir şeyden anlamayanlar MYO’lara doldu ve eğitimin kalitesini düşürdüler. MYO’lar öğrenci alırken Ygs’de meslek liselilere belirli baraj puanı verip,öyle alması daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

  • Adem dedi ki:

   Kardeş kaldırılsa da bizden sonra kaldırılması gerek biz bu lanet olası liseye gelirken geçiş hakkımız var diye geldik. Bize gelirken bu söylendi.Ben adalet meslek liseaindeyim. Şimdi kalkarsa hak değil mi? Enayimiyiz biz geldik buraya 4 sene okuduk.

 79. GÜL dedi ki:

  sınavsız geçiş kaldırılırsa bu çocuklar nasıl biyerlere yerleşecek meslek liselerinde verilen eğitim ortada sabah akşam meslek dersi görüyolar.türkçe matematik zaten yok.bu çocuklar bu dersleri almadan nasıl diğerleriyle aynı kulvarda yarışacaklar.ve ders sayıları oldukça fazla.yani bu çocukların hakkı ne olacak.kaldırıyosunuzda bu çocukların maduriyeti nasıl giderilecek.bende meslek lisesi çıkışlıyım şu an görev yapıyorum ama bu çocukların haklarınıda savunmalıyız …

 80. Özgür Kaya dedi ki:

  Ben lise son sınıf öğrencisiyim. Liseye başladığımdan beri bu hakkıma güveniyordum. Sınavsız geçiş hakkı olduğu için sözel derslere daha cok ağırlık verdim. Eğer olurda kalkarsa. YGS’de hiçbir şansım olmayacak. Devlet madem böyle bir karar alacak madem öyle , Biz meslek lisesi öğrencileri fizik kimya matematik geometri biyoloji v.b dersleri 3 senedir görmüyoruz almıyoruz mesleki eğitim alıyoruz. O zaman bize Meslek lisesi öğrencilerine uygun sınav yapsınlar. Önemli olan Eşitlik değil herkesi ygs ye sokmak zorunda bırakmak değil önemli olan Adaletli olmak. Biz öğrenciler olarak Sınavsız geçiş hakkının kalkmasını kanunda çıksa bile olsa TANIMIYORUZ !.

  • alperturkoglu dedi ki:

   Haklısınız ama mantıklı olmak lazım. Sizin çıkan kanunu tanımıyor olmanız sınavsız geçişle bir programa yerleşebileceğinizi göstermez. Önemli olan bu kanunun çıkmaması için çaba sarf etmek.

 81. merve dedi ki:

  ya kalkmasın ders göremedik staja gittik nolur kalkmasın

 82. Adem dedi ki:

  Kalkmasın arkadaş bu ne şaçma iştir ya. Ben lise 4 adalet meslek lisesi öğrencisiyim. 8.sınıfın sonunda geçiş hakkı var diye bu liseye geldim planlarımı ona göre kurdum şimdi myo geçiş hakkı kalktı. Var mı lan böyle bişey. Insanların hayatıyla oynamak bu kadar basit mi? Ben 4 senedir gurbette memleketimden uzak lise okuyorum. Arkadaşlarımı anamdan babamdan çok yüzünü görüyorum 4 yıl katlan mışım 4.senede geçiş hakkı kalktı deniliyor. O zaman benim 4 yıldır gurbet elde okumamın ne mantığı kaldı? Paşa paşa memleketimde anadolu lisesinde falan okurdum en azından stajla falan uğraşacağıma ygs lys ye çalışır da bir üniversite kazanırdım. Hiç olmazsa anamın babamın yüzünü görürdüm hergün.Meslek lisesinde boşu boşuna 4 yılımı heba ettim.Şimdi ben kpss yi kazanamazsam nolacak benim halim? Geçiş hakkı da kalktı. Sokakta gezip baba parasımı yiyelim. Bunun sorumluları kimse Allah burunlarından getirsin! Hakkım haram olsun! Onlar çocuklarını özel okullarda okuturken biz gurbette anamızın babamızın yanına ne zaman gideriz acaba diye düşündük.

 83. Ezgi dedi ki:

  KALDIRILMAMALI! OKULDA KULTUR DERSI GÖRMÜYORUZ BIZE YGS DE MATEMATIK COGRAFYA SORUYORLAR. BIRAKIN DA YATAY GECIS HAKKIMIZI KULLANALIM!

 84. Emre Tulum dedi ki:

  2016 mezunuyum ve kaldırılırsa meslek lisesi ve okuyan arkadaşların hepsi mağdur durumda olucak ben gibi herkez ve bu durumu yök birde milli eğitim bakanına duyurmamız gerek 10 binlerce öğrenci mağdur olucak belkide bu durumu bekleyen çok insan var staj görüyorlar ve doğru düzgün ders bile çalışmazlar. Tamamı ile hakksızlık

 85. Merve dedi ki:

  Biz meslek lisesi öğrencileri olarak 3 gun staj görüp hastanelerde çalışırken Anadolu öğrencisi konu bitirip soru cozuyorlar bize verecekleri ek puani en kötü öğrenci bile rahatlıkla kapatabilir bu haksizlik kalkmamali

 86. Yasin A. dedi ki:

  Madem 2 yıllik gecisi kaldircaksiniz biz 2 gun okuldayiz hic matematik dersimiz yok bizden ygs yi kazan diyorsunun biyle bi aklisizlik olurmu

 87. Burak dedi ki:

  Kalkmasın kesinlikle devam etmesi gerekiyor, oyunun ortasında kurallar bozulmaz ben lise sonum 3 yıl belki buna güvendim? bu hakkım kazanılmış bir şey lise 1′ girerken verilen bir hak. Kalkıcaksa bizden sonra lise 1’lerin başladığı zaman kalkmalı. Kültür dersleri vermeyip sınavsız geçişi kaldırmak ne E*kurs verip ygs mi kazandırmaya çalışıyorsunuz?

 88. bahadır dedi ki:

  Sn. Alperen TÜRKOĞLU Bence bir imza kapanyası başlatmalıyz bu konuda yada toplu halde dilekçe de yazabiliriz bu yorumumu dikkate alan herkese teşekkür ederim

 89. yasin dedi ki:

  madem kaldırılacak ben saglık meslek ogrencisiyım bizden sonra kaldırılsın cunku biz 12. sınıfta ne mat ne bio ne kimya nede tarih derslri aldık surekli saglık meslek dersleri girdik bende mat ve yerel desleri alsaydım o zaman ösym haklı ama bana bu dersi vermemişken benden istemesı çok yanlış

 90. Cılgın kameracı ömer ツ van dedi ki:

  Kalkmasın askerdeyim 3ay sonra bitiyor ticaret meslek lisesi buro yonetimi ticaret sekreteri mezunuyum hangi bolumde kendimi gelistiririm arkadaslar

 91. yağmur van dedi ki:

  Kalkmasın kesinlikle devam etmesi gerekiyor
  Her konuda tartısmaya acık bir durum
  Genc nesilin okumaya niyeti git gide azalmaya baslıyacak . Devam etmesi gerekiyor bu sistemin.

 92. yıldız dedi ki:

  Meslek lisesinde halen okumaktayım bu sene son sene ve bölüm seçimi yaparken sınavsız geçiş sisteminin devam edeceği düşüncesindeydim ve gelecegim buna göre planlamıştı bizde magduruz

 93. Gaye dedi ki:

  Sinavsiz gecis kaldirilmamali cunku.
  Ege Üniversitesi Tibbi dokumantasyon ve sekreterlik bölümü 1.sinif öğrencisiyim. Ben sınavsız geçişten faydalandım. Benden sonraki mezun olacak arkadaşlarımın da geleceğinin kapanmasini istemem.

 94. Azad dedi ki:

  Bu sene son senem lutfen kaldirmayin muhasebe ve finansman bolumuyum ve ona gore planlar yapmistim ve benim gibi binler ogrenci var sizden rica ediyoruz kaldirmayin

 95. süleyman tunç dedi ki:

  Ben Tıbbi Laboratuar Bölümü 12. sınıf öğrencisiyim. Geleceği dari planlarımı sınavsız geçiş yaparak gireceğim bölümle planlamıştım. biz haftada 2 gün okul 3 gün staja gidiyoruz anadolu liselerine göre daha az ders görüyoruz matematik fizik vs vs. görmüyoruz bile bu hakkımızı kaldırırlarsa 4 sene boşa okumuş oluruk biz sınavsız geçişe güvenerek bu bölümleri seçtik.Kesinlikle Kaldırıpta Bizim Hayatımızla Oynamasınlar.

 96. alperen bahadır dedi ki:

  lütfen kaldırılmasın inşallah kaldırılmaz bizde birşeyler yapalım imza kampanyası gibi yada dilekçe filan gönderelim bunları bir toplluk halinde yapmalıyız bence

 97. Bahadır dedi ki:

  Sınavsız geçiş kalkmasın imza kampyası başlatalım yada dilekçe gönderilim topluluk halinde bişeyler yapalım

 98. Bahadır dedi ki:

  İmza kampanyası başlatalım. Yada dilekçe yazalım topluluk halinde birşeyler yapalım

 99. Alican KAYA dedi ki:

  biz ygs lys sinavlarina tekrar tekrar girmek icin mi meslek dersleri aliyoruz zaten cogu zamanimiz stajda geciyor el insaf! kültür dersleri görmüyoruz bizden sınavda nasıl bi başarı bekliyorlar gökten vahiymi gelecekte biz sinav sorularini yapacagiz.. bizden once herkese uygulandi bizde bu hakkimizi kullanmak istiyoruz elimizden alamayın.Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.