EK PUAN VAR MI ?| EK PUANLI TERCİH NASIL YAPILIR? | EK PUAN KİMLERE VERİLECEK?

Evet sitemizin yorum bölümünde en çok sorulan sorulardan biri de meslek lisesi mezunu arkadaşlarımızın 2 yada 4 yıllık tercihlerinde ek puanlı mı ek puansız mı tercih yapacakları yada ek puanlı sıralamaya mı, ek puansız sıralamaya mı bakacakları yönünde oluyor. 

Arkadaşlar bildiğiniz gibi meslek lisesi mezunlarının alanlarının devamı niteliğindeki programlara sınavsız tercihte bulunabilmelerini sağlayan sınavsız geçiş uygulaması 2016 yılında son kez uygulandı ve 2017 yılından itibaren kaldırıldı. Tabi meslek lisesi öğrencilerine tamamen haksızlık olmasın diye 2017 yılından itibaren 0,06 lık ek puan uygulaması getirildi. Nedir bu ek puan? Tüm öğrenciler için hesaplanan diploma notuX5X0,12 lik puandan hariç meslek lisesi mezunları, alanları ile ilgili 2 yıllık programları tercih ettiğinde diploma notuX5X0,06 kadar daha ek puan alabilmektedir. 

Peki adaylar 4 yıllık lisans programlarını tercih ederken ek puandan faydalanabilecek mi?
ÖSYM Kılavuzda yaptığı açıklamada 30.03.2012 den önce meslek lisesine başlamış olan yada bu tarihten önce mezun adayların lisans tercihlerinde ek puandan faydalanabileceğini, 30.03.2012 tarihinden sonra meslek lisesine başlamış adayların ise lisans tercihlerinde 0,06 lık ek puandan faydalanamayacağını belirtmiştir.

Meslek lisesi mezunları YKS sonuç sayfasında Y- ile başlayan yerleştirme puanı ve sıralaması hariç Ek Puanlı Yerleştirme Puanı ve Ek Puanlı Başarı Sıralarını görmekteler. İşte kafalarını karıştıran kısım da tam burada karşımıza çıkıyor.

Şimdi yukarıdaki örnek üzerinden ek puan ve ek puanlı sıralamayı açıklamaya çalışalım. Adayın Y-TYT puanı 245 başarı sırası 920 bin iken, ek puanlı yerleştirme puanı 266 ve ek puanlı başarı sırası 225 bin civarındadır. Y-SÖZ puanı 283 bin ve başarı sırası 313 bin iken, ek puanlı sözel yerleştirme puanı 304, ek puanlı söz başarı sırası 11 bin civarındadır. Hemen şunu söyleyelim ki örnekteki adayın ek puanlı sıralaması ek puanlı öğrenciler arasındaki sırasını ifade etmektedir. Asıl sırasının ne olduğuna ÖSYM’nin yayınlamış olduğu 2018 YKS verilerindeki 2018 Yığınsal Tablosundan bakması gerekiyor. Aşağıdaki tablodan göreceğiniz gibi adayın ek puanlı Y-TYT başarı sıralaması yaklaşık 700 bin civarına denk gelmektedir. Alanı ile ilgili 2 yıllık tercihlerini bu sıralamaya göre yapması uygun olacaktır. Örnekteki adayımız 30.03.2012 den önce başladığından ek puanı sözel puanı da hesaplanmıştır. O da yaklaşık 200 binlere denk gelmekte. Aday lisans tercihini de yaklaşık bu başarı sıralaması aralığında yapması uygun olacaktır.  

Sizlerde ek puanlı sıralamanızı 2018 YKS Yığınsal Tablosundan bakarak bulabilirsiniz. Dosyanın orjinalini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

2018 YKS Sınav Sonuç Raporu’nu indirmek için tıklayınız.

12 yorum

  1. Hocam ben 2019 tayfasındayım tahminen gelicek ham puanım 230 sağlık meslek çıkışliyım diploma notumda 75 bana ek pan kaç gelicek diploma notumdan 45 geliyor ama saglıkdan ilerlersem ek puan kaç gelir yani yanıtlarsanız sevinirim

  2. Bu tabloya baktığımda ek puanlı yerleştime puanına göre (267) sıralamam yaklaşık 644 binde oluyor. İlk ve acil yardım bölümünü yazmak istiyorum. Sıralamama göre 300 binlerden tercih yapmaya başlasam olur mu? %25 ve %50 burslu yerleri de yazmayı düşünüyorum. Cevap verirseniz sevinirim.

  3. hocam ben saglık meslek lisesi mezunuyum şimdi ek puanlı olan sıralamaya göremi yapacagım yoksa bizim aday sıralaması olan kısıma göremi yapacagım anlamadımda bi yardımcı olurmusunuz?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*