Sınavsız Geçiş Öğrencileri İçin Çok Önemli Hatırlatmalar 1

Yazımıza oy verir misiniz?

Çok değerli arkadaşlar, sitemiz kurulduğu tarihten itibaren başta Sınavsız Geçiş’le ilgili olmak üzere bana sorduğunuz sorulara mümkün olduğu kadar cevap vermeye çalıştım. Ancak bazı sorular tekrar tekrar sorulduğu için ve hatta cevapladığım halde doğruluğunu ispatlamam istendiği için bu sayfayı hazırlamanın uygun olacağını düşündüm.

En çok sorulan soru:
SORU: YGS başvurusu sırasında SINAVSIZ GEÇİŞ’ten faydalanmak istiyorum seçeneğini işaretlemedim. Ben şimdi sınavsız geçişten faydalanamayacak mıyım?

SORU: Hocam ben YGS’ye girdim çok kötü geçti, sınavsız geçiş seçeneğini işaretlememiştim. Hiç bir yere yerleşemeyecek miyim?

SORU: İyi günler. Hocam birşey sormak istiyorum. Başvuruda 40 TL ödedim, YGS girmek istiyorum’u işaretledim. Ancak bazı arkadaşlar 10 TL daha yatırman gerekiyordu. Bundan dolayı sınavsız geçişten faydalanamayacaksın diyorlar? Ne olur   bir şey söyleyin bir senem boşamı gidecek?

SORU: ben ygs ye girdim ancak meslek lisesi oldugum için kendimi denemek amacıyla girdim ve başvuru formunda geçiş hakkımı kullanmak istiyorum şıkkını işaretlemeden ygs ye girmek istiyorumu işaretledim geçiş hakkımı kullanabiliyormuyum yoksa bir senem gitti mi?

SORU: (Aynı arkadaş)  benim içimde hala şüphe var. ygs başvurularıyla birlikte yapılıyormuş sınavsız geçiş başvuru ben sınavsız geçile ilgili bişey yapmadım şimdi ygs ye girdim ancak iyi geçmedi büyük ihtimal barajı bile geçemem ben nasıl geçiş yapıcam sınavsız iki yıllığa.

SORU: merhaba ben 12 sınıf öğrencisiyim 24 martta sınava giricem ve burada ki yorumları okudum anladığım kadarıyla sınavsız geçiş hakkından yararlanabilmem için 15 ocakta başvuru yapmam gerekiyormuş.Fakat bize bu söylenmedi ygs ye başvuru yaptım ama buna yapmadım yani ben geçiş hakkımı kullanamayacak mıyım lütfen bilgi verin.

SORU: sınavsız geçiş hakkını kullanmak istiyorum yalnız sadece YGS başvurusunu yaptım sınavsız geçiş için ayrıca parada yatırmadım bana meslek lisesi olduğum için YGS ye başvurman yeterli denildi zamanda geçti biraz araştırdım netten bizzat başvurulması gerekiyormuş bu konuda ne yapmam gerek her şey için çok geç mi oldu?

Buraya ekleyemediğim aynı tarzda 10 larca sorunun cevabını bir kez daha 2013 ÖSYM Kılavuzundan Aldığım resimlerle vermek istiyorum.

 

CEVAP:

ygs-ve-sinavsiz-gecis-1

Yukarıdaki resimde de göreceğiniz gibi, Sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar, kendi sınavsız geçiş bölümleri hariç başka ön lisans programlarına yada lisans (4 yıllık) programlarını tercih etmek isterlerse YGS Sınavına girebilirler. (İsteklerine bırakılmış.) Ama sınavsız geçiş hakları da  devam ediyor.

Aşağıdaki resimde  de kılavuzda; YGS girmek istiyorum seçeneğinin altında (Sınavsız geçiş hakkı olup ayrıca, sınava girmek isteyen adayların bu seçeneği işaretleyeceği yazılmıştır.

 

ygs-ve-sinavsiz-gecis-2

 

YGS SINAVINA GİRMEK İÇİN 40 TL YATIRAN VE YGS SINAVINA GİREN MESLEK LİSELİ ARKADAŞLARIMIZ ARTIK RAHAT OLSUNLAR. ÇÜNKÜ KILAVUZDA ÇOK AÇIK OLARAK BELİRTİLMİŞ SINAVSIZ GEÇİŞTEN DE FAYDALANABİLİYORLAR.

 

1 yorum

 1. Merhaba ben 2015 de sinava gidim ama guzel bir puan alamadim sinavsiz gecisimi kullandim okula basladim 2 ay sonra kaydimi sildirdim simdi cok pismanim 2016 da yine bole bir yorum sayfasina yazdim rar sinavsiz gecisle yerlesebilirmiyim die yersirsin dediler ama yerlesemedim bu sene tekrar basvuru yaptim sinavada girecegim sinavdan puan alamassam aöf veya 2 ogretim kendi bolumume yerlesebilirmiyim birde sinavsiz gecis kalkti diyorlar ek puan varmis puanimi nasil sorgulabilirim oyle bir sansim varmi

  • YGS’den gerekli puanı alamazsanız örgün yada aöf yerleşemezsiniz. Ek puanınızı kendiniz hesaplayabilirsiniz. Alanınızdaki 2 yıllıklar için diploma notunuz*5*0,18 alan dışı 2 yada 4 yıllıklar için diploma notunuz*5*0,12.

 2. merhaba ben 2016 ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanarak İstanbul üniversitesi açık öğretim sağlık kurumları işletmeciliğini kazandım kayıt yaptırdım ama üniversite sınavına girmek istiyorum girebilir miyim? okul puanım düşer mi ?

 3. Merhaba hocam
  Ben 2016 da mezun oldum ygs ye girdim ama 2 yıllık geçiş hakkım vardı kullanmadım tercih felan yapmadım bu sene 2 yıllık geciş hakkımı kullana biliyomuyum ???

 4. 2007 anadolu ticaret meslek lisesi mezunuyum sinavsiz gecis hakkimi kullandim ilk senesin de okulu yarim biraktim kaydimi sildirdim tekrar sinavsiz gecis hakkimi kullanabilir miyim acikogretimden olur mu?

 5. ben bilişim teknolojileri /web tasaru-ım bölümü okuyorum ve bu sene mezun olacagım sınav hakkımımı kullansam yoksa geçiş hakkımımı karar veremiyorum acaba ne yapmalıyım

 6. Hocam merabalar acil bir sey sormak istiyorum. Ben suan matematik bolumu okuyorum ama fen bilgisi öğretmenliğine geçmek istiyorum gecen sene girdim üniversiteye 2015 puanimi kullanarak yari donemde gecis alan fen bilgisi öğretmenliği tutan bir üniversiteye gecis yapabilir miyim? Ve benden 5bin yuksekte olan bir bolumede basvuru yapabilir miyim? Okulun kabul etme sansi var midir? Cevaplarsaniz sevinirim iyi aksamlar

 7. Hocam ben 2015 Sağlık Meslek Lisesi Anestezi mezunuyum. Fakat yaptığım ilk ve ek tercihlerle hiçbir yere yerleşemedim. OBP puanım 397 olmasına rağmen METEB içi olan kendi şehrime bile yerleşemedim.Ki ilk sıraya onu vermiştim. Şimdilerde aklıma geliyorda ben YGS zamanı hatırladığım kadarıyla yalnızca ygs parasını ödemiştim. Sınavsız geçiş hakkım için ayrı bir ücret ödediğimi hatırlamıyorum. Acaba o yüzden mi yerleşemedim? Ya da puanım yüksek olmasına rağmen ve ikinci tercihimi yaptığım yer benden düşük bir puanla kapatıp beni almamış olması neye bağlıdır sizce?

  • YGS parası sınavsız geçiş içinde yeterlidir. Mezun olduğunuz yıl yani 2015 yılında tercih ettiğiniz program okul türü olarak anadolu mezunlarını almış olabilir. Eğer 2016 yılında sizden düşük puanlıların yerleştiğini düşünüyorsanız o zamanda öncelik 2016 mezunlarının olduğundan 2015 mezunlarına sıra gelmediğini (kontenjan kalmadığını) söyleyebilirim.

 8. üniversite büro yönetimi ve yönetici asistanlığı okuyorum ama bölüm değişiklği yapmak istiyorum .bölümümü değistirebiliyormuyum eğer bölüm değiştirebiliyorsam hangi bölümlere geçebilirm. bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

   • Evet kardeşim MTOK diyorum ben bu sene mezun oldum ve 2 yıllık bir MYO’ya kayıt yaptırdım sağlık sebeblerimden dolayı 1 sene bırakmam gerekiyor bu sırada MTOK hakkım duruyorsa tekrardan 4 yıllık MTOK mühendislikleri için yeniden çalışmak istiyorum mümkünmüdür bu ?
    Okul kaydımı sildirmek veya dondurmayı düşünüyorum

     • Alper bey öncelikle verdiğiniz cevaplar için teşekkürlerimi iletiyorum size.
      Aklımda kalan bir kaç şey var internette bu konuyu araştırdım M.T.O.K sisteminden bazı insanlar sınavsız geçişi kastetdiğimi anlıyorlar sizin verdiğiniz cevaptada içime bir şüphe düştü.M.T.O.K sisteminden bahsederken 4 yıllık meslek liseli öğrencilerin girdiği sistemden bahsetmiştim sizin de kasteddiğiniz benim anlatmak istediğim sistemiydi yoksa sınavsız geçiş sistemimi ?
      Benim Anllatığım gibiyse bu kurallın kaynağını nasıl bulabilirim veya siz bana atabilirmisiniz
      Teşekkürler şimdiden.

      • Şu yazımda MTOK açıklamıştım. MTOK sınavsız geçiş değildir. Sadece ilgili alanın meslek lisesi mezunlarının yerleşebildiği teknik fakültelerdir. YGS yada LYS puanı ile yerleşilebilmektedir. Diploma notunuz*5*0,12 kadar ek puan alırsınız.

 9. Hocam bayramınız mübarek olsun. 2015 meslek lisesi menzunuyum. Geçen seneki başvurum 3 tane yer yazdım diploma puanımın yüksek ve sınavsız geçiş hakkım olmasına rağmen giremedim. Bu senede ilk tercihlerde 6 adet yer yazdım çıkmadı. 2. tercihlerde 24 adet ve farklı şehirlerde yer yazdım yine tutmadı. Ama lise 4’de iken meslek dersim 1’di. Sebebi bu yüzdenmidir yoksa başka bir sebeptenmidir. Buna bir açıklık getirirseniz çok sevinirim.

 10. selamlar hocam 2015 yılında imam hatip lisesinde mezun oldum.aynı yıl sınavsız geçişe müracaat edip tercihte bulundum aöf Eskişehir ilahiyat geldi fakat kayıt tarihleri konusunda yanıldım kaydımı yapamadım.bu yıl tekrar tercih yapıp yine aöf Eskişehir ve Erzurum sınavsız geçiş başvurusunda bulundum (ek tercih dahil) fakat bu yıl yerleştirme yapmadılar çok şaşırdım.sebebini merak ediyorum yardimci olur musunuz?

 11. ben mesleki açık öğretim lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum 2015 te mezun oldum
  2014 te son sınıfta okurken ygye girdim ve 2 yıllık sınavsız geçiş için başvurdum
  sinanpaşa myo çıktı ama henüz derslerimi bitiremediğim için gidemedim 2016 da tekrar sınavsız geçiş için başvurdum fakat yerleşemedim tekrar tekrar deneyebilirmiyim sınavısz geçişi kendi bölümümde yoksa hakkım bitmiş mi oldu bölümüm bilgisayar programcılığı

 12. merhaba iyi günler ben bu sene yeni mezun oldum. meslek lisesi çıkışlıyım 1. tercihlerde toplam 9yer yazdım 9. tercihimee ise açık öğretim yazmıştım maalesef 9. tercih geldi. şimdi ben açık öğretime gitmekten vazgeçsem onun için kayıt yaptırmasam acaba 2. ek yerleştirme hakkımı kullanabilirmiyim ?

   • peki misal oldu ben acık öğretim yazmasaydım gene o tutmayan ilk 8 tercihi 2ektercihe tekrar aynılarını yazsaydım gene tutma imkanı olurmuydu? cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederm.

    • Alakası yok. Sistem aaa bu aöf yazmış oraya yerleştireyim demez. Sırası ile hepsi için sorgular, şartlar hangisinde sağlanırsa ona yerleştirir. (Yani dediğiniz gibi yapmış olsanız “hiç bir yere yerleştirilmediniz” yazısı ile karşılaşacaktınız.)

     • hmm anladım peki 2.tercih olayındada derdi dimi yerleştirilemediniz gibine ee ozmn burda sınavsız geçiş olayı hiç bi işe yaramıyo demekki ?neyse artık iş işten geçti zaten bnm için tekrar ygs ye hazırlancam. tekrardan saolun yardımcı olduğunuz için.

 13. Arkadaslar ben tercihlerde 2 senelik myo tercih hakkimi (uludag universitesi )en basa yazdim ama ne tercih hakkim olan bolum geldi ne de digerleri. Myo tercihimin gelmemesinin nedeni nedir

 14. MERHABA ;

  BEN MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIM VAR TERCİH YAPARKEN ÖNCE YGS PUANIYLA GELEBİLECEK YERLERİ YAZDIM EN SONA GEÇİŞ HAKKIM OLAN BÖLÜMLERİ YAZDIM AMA SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIM OLAN BÖLÜM GELDİ TERCİHİMİ DOĞRU ŞEKİLDE YAPMIŞMIYIM YOKSA SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIM OLAN YERLERİ YAZMAMALIYDIM

 15. merhabalar 🙂 2015 yılı bilişim teknolojileri bölümü mezunuyum. bu yıl sadece sınavsız geçiş hakkımı kullandım fakat açıköğretim ve uzaktan eğitimden hiç bir bölüm seçemiyorum. program için ilgili puan türünde yeterli puanınız yoktur yada program için mezun olduğunuz Ortaöğretim Alanı ilgili programın Program Türüne uygun değildir diyor bunun sebebi neden olabilir? teşekkür ederim şimdiden 🙂

 16. meslek lisesi mezunuyum grafik tasarıma sınavsız geçişim var ama sınavsız geçiş yapmak istemiyorum ygs puanıyla grafik tasarım okumak istiyorum ygs puanım yetiyor ama tercihe yazarsam sınavsız geçiş olarakmı algılanır yoksa ygs puanımı ?

 17. Merhaba ben 2 yıllık üniv okudum meslek lisesi mezunuym bu sene ne sınava nede herhangi bir basvuru yapmadım sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ama başvuru yapmadan oluyomu

 18. merhaba hocam ben LYS ye girdim ve iyi olmasada bi puan aldım ve tercih yapmak istiyorum eğer tercihlerim tutmazsa 2 yıllık sınavsız geciş hakkımı kullanmak istiyorum ancak aynı anda tercihler başlıyormuş bunun hakkında bilgi verir misiniz ?

 19. Hocam merhaba ben teknik lise mezunuyum bu senemezun oldum odp 420 2 yillik sinavsiz gecis hakkimi kullanmak istiyorum bu ozel uni tam burslu 2 yilligina girbilirmiyim(ucak teknolojisi)

 20. merhaba hocam anadolu meslek çocuk gelişim böl. mezunuyum obp 412 bununla selcuk ünversitesi ve çevre illerde bölümümle sınavsız geçişle 2 yıllık yerleşebilrmiyim birde ygs 4 274 sıralamam 800bin bu aralıkla 2 yıllık çocuk gelişim yerleşirmyim

  • Net bilgi olsa veririm. Bende basından takip ediyorum. Bu yıl son kez uygulanacağı seneye yani 2017’de de tamamen kaldırılacağı söyleniyor. 2017 Ocak ayında ÖSYM başvuru kılavuzunu görmeden kesin bir şey diyemem. Ya da resmi bir açıklama olması lazım.

 21. Hocam ben ygs ye girmeden once sinavsiz gecis ucreti odemedim ,sadece ygs ucretini odeyip sinava girdim ve simdi sinavsiz gecis hakkimi kullanabilirmiyim .tesekkur ederim

 22. merhaba hocam ben 2014 meslek lisesi mezunuyum ve bu sene sınavsız gecişe basvurdum ve anadalu üniversitesi porsuk myo grafik tasarımı bölümü yada radyo televizyon bölümünü istiyorum elektrik elektronik görüntü ve ses mezunuyum acaba girebilirmiyim ? 500 üzerinden OBP: 275
  0,12 katsayılı OBP: 33
  0,18 ek katsayılı OBP: 49.5 (Ek puanlı) lütfen yardımcı olun bana hocam şimdiden teşekkür ederim 🙂

  • Grafik bölümünün kontenjanı son mezunlardan teknik lise mezunları ile ve Eskişehir içinden doluyor, Radyo ve Televizyon Teknolojisi METEB dışından alıyor ama yine son teknik lise mezunları ile doluyor. Şansınız çok düşük.

 23. Mrb ben 2014 anadolu meslek lisesi mezunuyum bu sene sınava girdim yinede sınavsız gecis hakkımı kullanmak istiyorum ama mezun onceligi oldugu icin cok zor olur mu yerlesmem yada puanımlamı tercih yapsam daha mı iyi olur. Öneri verseniz yeterli( istedigim üni kontj 51 ) Teşekkür ederim

 24. Merhaba ben meslek lisesinde cocuk gelisimi bolumu okuyorum ygs’den 218 puan aldim. Bir kac gun sonra lys var fakat lysden baraji gecemez iyi bir puan alamazsam diploma puanim ile iki yillik gecis hakkimi kullanabilirmiyim acaba

 25. hocam bn 2 yıllık gecış hakkını kazandım ılk yıl tercıh yaptım ve okul cıktı yalnız gıtmedım kayıt dahı yaptırmadım bu yıl baş vuru yaptım tercıhlerı beklıyorum tekrar gıde bılırım degılmı yanı cunkı ggecen yıl cıktı hıc gıtmedım kayıtta yaptrmadım ve bır arkdasim 2 yıllık hakkımı kaybettıgmısoyledı lutfen yardımcı olun

 26. Hocam merhaba ben bu sene sınava girdim meslek lisesi grafik öğrencisiyim ilk önce sağlık istiyorm diye grafige bakmadım fakt çevremdeki insanlar 2 yıllık geçiş yapmami ve kpss ye girip devlet memuru olmami önerdiler siz bu konuda bana ne onerirsiniz bir sene tekrar ygs ye hazirlanmalymym yoksa geçiş yapmam daha mi iyi olur arkdaslar burda sormuş bizim şimdi ygs ye girerken sınavsız geçiş hakkı gibi bir şey yoktu öyle birşey isaretlemedk gecebilirmiym

 27. İyi günler ben 2 senedir üniversite çıktı ilkinde gitmedim ikincisinde gittim ama mesleğim olmadığı için yapamadım yani mobilya mezunuyum elektronikte gittim yapamadım şimdi öteki sene mobilya ya muhaceret etsem girer miyim ygş ye girdim

 28. hocam ben yıılık okuyorum geciş hakkımı kullandım bu ilk senem ama bölümümden menun değilim başka bi, bölüme gecebilirmiyim il başta geciş yapabileceğim bölümlerden birine

 29. Mrh hocam ben 2009 endüstri meslek lisesi mezunuyum bilgisayar yazılımı 2016 YGS girdim barajı gecemedim açık öğretime kayıt olabilir miyim dışardan okumak istiyorum tskler

 30. Hocam sorum ben geçen sene YGS ye girdim sınavsız geçiş kullandım açıktan başvuru yaptım ama para yatirmadim.bu sene sınavsız geçiş kullanabilir miyim ben.Ama bu sene hicbirisine başvuru yapmadım

 31. hocam merhaba bu yıl elektrik elektronik e.m.l den mezun oldum ve ygs ye girdim kendimi denemek için ama barajı açamadım ve ösym dediki 2 yıllıga da geçemiyorsun diyor benim bildigim sınava girip girmemin bi önemi yok sonuçta direk geçiş hakkım var zaten lütfen açıklarmısınız ???

 32. Hocam meraba ben aile ve tuketici /sosyal hizmetler dalini okuyorum bu sene mezun olucam ygs den dusuk puan aldim sinavsiz gecis hakkimi kullanicam ama seneye ygs sinavlarina birdaha giricem oyle bi hakkim varmi hem önlisans yapip hemde yeniden ygs sinavina girme hakkim

 33. Hocam ben makina teknik resim 12. Sınıf okuyorum YGS ye girdim ve 200 puan aldım ne yapmam lazım ne gibi avantajlarim var biraz yardımcı olabilirsiniz tesekkur ederim

 34. hocam ben 2012 anadolu teknik lise mezunuyum hiç atanmadım mart 2016 ygs 1 puanım 176., yerleşme puanım 205 ek puanlı 230 gibi, şimdi ben 2 yıllık makina istiyorum sınavsız hakkım da var puanımda yetiyor, benim yerleşmem için hangisini tercih etmem mantıklı , sınavsız hakkı mı yoksa puanla mı tercih etcem, yada ikisine birden bakıp mı atama yapıyor, erciyes üni istiyorum o şehirde yaşıyorum,cevabınızı bekliyorum selamlar

  • Sizin puan yada sınavsız geçişle tercihle olsun şeklinde tercih etme şansınız zaten yok. Temmuz’da alanınızla ilgili yaptığınız tercihler önce sınavsız geçiş önceliklerinize göre değerlendirilir. Yerleşemezseniz YGS kontenjanı için YGS puanınızla değerlendirilir.

 35. Merhaba ben birşey merak ediyorum . Ben 2014 ygsde puan alıp istedigim şehir olmadıgı için 4 yıllık olarak gitmeyip kendi şehrimden puansız alım yapan 2 yıllık bir üniye geçiş yaptım. Şimdi bu üniyi bırakıp 2 yıl önceki aldıgım puanımla bir yere geçiş yapabilirmiyim teşekkürler.

 36. Merhaba acil cevap verın nolur. 2014 yılı meslek lisesi mezunuyum geçiş hakkımı o yıl kullandım kayıt yaptım ama gitmedim bu sene girdim 142 aldım sizce geçiş hakkım hala devam ediyor mu

 37. merhaba hocam ben geçen yıl elektrik-elektronik ten mezun oldum geçen yıl YGS-LYS ye girdim iyi sonuç alamadim bu yıl hazirlik yaptim gine YGS ye girdim sonuç pek iyi değil sınavsız geçiş hakkım devam ediyormu ? beni bilgilendirirseniz sevinirim

 38. Hocam Merabalar.. Ben 2012 yılının 6. ayında meslek lisesinden mezun oldum 13 mart 2016 da sınava girdim ama olumlu sonuç beklemiyorum yani barajı acıcagımı zannetmiyorum.. eskişehirde ikamet ediyorum burdaki meslek yüksek okuluna geçiş yapabilirmiyim ?

 39. Hocam ben otomotiv teknolojisine meslek lisesinden geçiş hakkımı kullandım şuan 1.sınıfım dün ygs ye girdim mtok la girme şansım var mı? Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

 40. Merhaba hocam ben gecen sene mezun oldum cocuk gelosim bolumunden ygs girdim ama sinavsiz gecis hakimi kulandim uzak yazdigim icn yer
  Esemedim simdi ygs tekrar gircem sinavsiz gecis hakimi tekrar kulanailirmiyim

 41. İyi akşamlar hocam ben 2 yıldır sınavsız geçmişten yararlanmak için mücadele ediyorum ama yerlesemiyorum ben ığdır da memurum ve buradaki osya buroyuna açıkçası guvenemiyorum ilgilnmjyorlrda. Hocam ben meslek lisesi metal işleri bölümü mezunuyum ve basvurüşvet yapabilecegm 15 kdar bölüm var 15 bölümden bi tanesi aof de açılmış bitek ona başvuru yapabilirsin dediler oda 2 yıldır 1500 kişi alıyor sizce bunda bi yanlışlık olabilirmi ben univ okumak istiyorum okuyamıyorum bu yılda ygs ye grecem ama kazandırmıyor bilmiyorum dolyısıyla sonuç aynı ölçüde gibi konuyla ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim iyi akşamlar TSK ederm

  • Aşağıdaki aöf bölümlerine tercih hakkınız var. Ancak öncelik son mezunların olduğundan yerleşemiyor olabilirsiniz. Elektrikle ilgili olanın kontenjanı 2010 mezunları ile, İş sağlığı bölümü 2005 mezunları ile dolmuş.2010 öncesi mezunsanız yerleşememeniz normal.
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı (Açıköğretim)
   İş Sağlığı ve Güvenliği (Açıköğretim)

  • Sınavsız geçiş için sınav yada baraj şartı olmadığında anlaşalım. Sınavsız geçişte yerleştirme önceliklerinizin uyuyor olması lazım. Anadolu Teknik Lise yada Teknik lise okul türü ile alan yere normal meslek lisesi öğrencisi yerleşemez yada il dışından almayan bir programa il dışından tercihte bulunulsa da yerleşemezsiniz. Mezuniyet yılı, okul türü, METEB durumu uygunsa o zamanda OBP puanına bakılır.

 42. hocam merhaba ben meslek lisesi son sınıftayım ygs basvurusu yaptım 55 tl verdım ama kagıtta ygsye gırmek ıstıyorum vardı sordum geçiş hakkıda oluyomus meslek lisesınde oldugum için ygsyi geeçemezsemm ön lisans tercıhım nerden ve nasıl olcak

 43. Merhaba. ben 2010 yılında sınavsız geçiş hakkımı kullanıp üniv. kayıt oldum. bir yıl sonra askerlik işlemleri için ilişiğimi kestim. askere de sağlık problemleri nedeni ile gidemedim. yarım bıraktığım okula dönebilirmiyim ? yada sınavsız geçiş hakkım varmıdır ?
  Teşekkürler.

 44. merhaba hocam ben çocuk gelişimi bölümü öğrencisiyim.Kocaelinde yaşıyorum eğer 4 yıllık üniversite kazanamazsam iki yıllık düşünüyorum ama benim yaşadığım ilde bölüm yok yani meteb dışı kalıyorum.tercih yaparken nasıl bir yol izlemeliyim acaba bilgilendirirseniz sevinirim.

 45. hocam daha önce böyle bi soruyla karşılaştığınızı düşünmüyorum şimdi ben geçen sene sadece sınavsız geçiş hakkını kullanmak için para yatırdım ygs ye girmedim ama tercihte yapmadım bir senedir çalışıyorum şimdi kullanmadığım geçiş hakkımı ve tercihimi kullanabilirmiyim ve diğer bi soruda durumum böyleyken açık öğretimden okumam mümkünmüdür aklım çok karışık yardımcı olursanız sevinirim 2 yıllık liseden mevzun olduğuum bölümü okumak istiyorum şimdiden teşekkür ederim

  • Bu yıl yani 2016 Ocak ayında başvuru yaptıysanız sınavsız geçiş hakkını kullanabilirsiniz. Bölümünüzü yazmadığınız için sınavsız geçişle yerleşebileceğiniz açıköğretim programı olup olmadığını bilemiyorum.

 46. Hocam merhabalar.bi sorum olucakti.4 yillik ilahiyat 1. Sinif ogrencisi olup okulu biraktigimizda acik ogretimden devam etmek isteyip sinavsiz gecis hakkimi kullanabilir miyim

  • Tercihler Temmuz ayında yapılacak. Aynı form üzerinden ister YGS yada LYS puanınızla alan dışı bölümlere isterseniz sınavsız geçiş bölümlerinize tercihte bulunabilirsiniz. Rehber öğretmen olmadığım için 2.sorunuza cevap veremiyorum.

 47. Merhabalar hocam çok önemli bir şey sormak istiyorum. Ticaret Anadolu Meslek Lisesinden geçen yıl mezun oldum. (Bilişim teknolojileri bölümü) Geçen yıl Ygs 3 ve 4 ten 240 puan aldım.Ama gecen yıl tercih yapmadım. Bu yıl ters bi durum olursa sınavsız geçiş hakkım ile nerelere ve nasıl yerleşebilirim. Bide adalet bölümüne girmek istesem başarı sıralaması önemli midir yoksa sadece puan mı

  • Nasıl ve nerelere sorusuna şu okul şu program diye cevap veremem. Mezuniyet önceliğinden dolayı 2016 mezunları öncelikli yerleşecek. Önceki yıl mezunlarından alan programları incelemeniz gerekiyor. Şu sayfada alanınızla ilgili program linklerine tıklayarak 2.tabloda yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz. Ayrıca sınavsız geçişle yerleşememeniz halinde alanınızdaki bölümlere YGS kontenjanından da girme şansınız olacaktır.

 48. Hocam merhaba bi sorum olucaktı, ben şuan büro yönetim alanı öğrencisiyim 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımız var. Ben ygsyede giricem şimdi ygs puanımla sağlık meslek lisesinin att bölümüne 2 yıllık geçiş hakkı olan bölüme bende ygs puanımla gidebiliyormuyum? Yani Ygs puanımla diğer meslek 2 yıllık seçebilirmiyim?

  • Bu yıl ki kılavuzda sınavsız geçiş bölümleri arasında Büro Yönetimini koymamışlar. Ancak bu büro yönetiminin sınavsız geçiş hakkının olmadığı anlamına gelmiyor. Bence gözden kaçan bir durum söz konusu geçen senekilere göre yanıtlayacak olursak aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır.
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   İşletme Yönetimi
   Odyometri
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

 49. Hocam merhaba aklıma takılan bir soru oldu düz lise mezunuyum 2011 yılında YGS puanımla açık öğretime yazılmıştım hala devam etmekte şuan aynı puanla farklı bir ünv. kayıt yaptırabilirmiyim?

 50. Hocam merhaba
  Tekstil meslek lisesi mezuunuyum daha önce sınavsız geçiş hakkımı kullanarak mersin üni.gittim ve bıraktım kaydımı sildirdim diplomamı aldım.ilk sorum sınavsız geçiş hakkım hala devam ediyormu ? Diğer sorum ise bu sene sınavsız geçiş yaparak Açıköğretim işletme 2 yıllık bölümüne geçiş yapabilirmiyim.Siz den cevap bekliyorum Teşekkürler ilginiz için.

 51. iyi günler 2013 tariginde mezun oldum bu sene tekrardan sınava girecegim sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum tercihlerimde. yardımcı olurmusunuz Bilişim Teknolojileri teknik lise mezunuyum.

 52. ben 2015 endüstri mezunuyum makine bölümü ygs ye girdim barajı geçtim ve organik tarım bölümüne kaydımı yaptırdım ama gitmedim şuan e devlet ten baktım ve hala üniversitenin öğrencisi olarak gözüküyorum.ygs ye girip iyi puan alırsam bölüm seçmek istiyorum kötü puan alırsam 2 yıllık üniversiteye geçmek istiyorum.hala geçiş hakkım varmıdır. bide organik tarım bölümünun kaydı olduğu universiteyle ilişimiğimi kesmek zorundamıyım.teşekkürler

 53. ben çocuk gelişim mezunuyum.geçen sene ygs sınavına girdim ama puanım düşük oldugu için biryer gelmedi.sınav geçiş hakkım var bilmiyordum.ygs kayıt yaptırdım ama para yatırmadım.hakkım geçtimi sınavsız geçiş için suan yapabilirmiyim ve nasıl yapabilirim

  • Meslek lisesi mezunu olduğunuzda YGS başvurusu yaptığınızda otomatik olarak sınavsız geçiş hakkınızda olmuş olur. Bankaya ücret yatırdığınızda başvuru işlemini tamamlamış olacaksınız. (Geçen sene de yazdığınız bölümler için hem YGS hem de sınavsız geçiş için değerlendirilmişsinizdir. Yerleştirme öncelikleriniz tutmadığından yerleşememişsinizdir.Bu sene şansınız daha da az.)

 54. Geçtiğimiz sınavlarda üniversiteyi kazandım e -kayıt yaptırdım fakat gitmedim bu sene tekrar sınavlara girmeyi düşünüyorum sınavlara girdikten sonra tercih aşamasında sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim.

 55. hayırlı aksamlar.ben bu sene eskısehır anadolu unıversıtesı acıkogretım fakultesı edebıyat bolumunu kazandım.seneye yatay geciş hakkımı kullanıp hemde acıktan edebıyata devam etmek ıstıyorum.hemde 2 yıllık geciş hakkımı kullanmak ıstıyorum.boyle bır ımkanım varmı. sınava gırmeden yatay geciş hakkımı kullanıcam.bu durumda nasıl bir basvuru yapmalıyım.tesekkurler

 56. hocam merhaba , öncelikle size şunu sormak istiyorum. benim bölümüm dış ticaret 12.sınıftayım Ygs ye girmeyi düşünüyorum eğer olmazsa da 2 yıllık geçiş yapmak istiyorum sadece kafamda takılan şey bazı üniversitelerin taban puanlarına baktığımda 2 yıllık alanların yanında ygs puanıyla aldığını belirtiyor bu neye göre verilmiş bir puan anlayamadım 2 yıllık her üniversiteye gitme şansım yok mu acaba? teşekkürler.

  • 2015 yılından itibaren 2 yıllık bölümler için hem YGS kontenjanı hem sınavsız geçiş kontenjanı tanımlandı. Örneğin şu sayfada dış ticaret bölümü 2015 yerleştirmelerine bakarsanız üstteki tabloda YGS taban puanları, alttaki 2.tabloda Sınavsız geçişle yerleşenlerin yerleştirme öncelikleri yer almaktadır.

 57. Merhabalar ben şuan üniversite 1 okuyorum 2 yıllık direk geçiş yaptım endüstri meslek mezunu olduğum için ben aslında şimdiki Üniversiteyi bırakıp seneye tekrar 2 yıllık geçişten tekrar yararlanabilir miyim onu öğrenmek istiyorum

 58. hocam cevaplarsanız çok sevinirim. Lys’de istediğim gibi bir puan gelmedi meslek liseli çıkışlı olduğum içinde mezun olduğum bölüme 2 yıllık sınavsız geçiş tercihi yaptım fakat sonuç belgesinde geçiş türü olarak ygs/lys yazıyor yani sanırım puanlı olarak aldı beni. Seneye tekrar girmek istiyorum sınava okul puanım düşer mi ? Sonuçta direk geçiş yaptım ben dediğim gibi sistem ygs/lys ataması yapmış

 59. iyi akşamlar hocam benim size bir sorum olcaktıda ben lise son sınıf öğrencisiyim. GİYİM VE ÜRETİM BÖLÜMÜNÜ okuyorum.YGSye hazırlanıyorum ben hem YGSye girip hemde sınavsız geçiş yapıp 4 sene okuyabilir miyim üniversiteyi hiç bir bilgim yokta bununla ilgili… bir cewap istiyorum da şimdiden teşekkürler 🙂

 60. Hocam Ben Biraz Geri Kalmışım’da Bilgi Yönünden Kime Sorsam Anlaşılmıyacak Şekilde Soru Soruyorlar.

  Şimdi Hocam Ben MOBİLYA VE İÇ MEKAN TASARIMI ALANI Mezunuyum Seneye Üniv. Gitmek İstiyorum Her Hangi İstediğim Bölümü Okuya Bilirmiyim 2 Yıllık Yada Sadece Kendi Bölümümde Acılan Yerlere Mi Gidecem. Teşekürederim Hocam.

  • Sınavsız geçiş tercihinde bulunabileceğiniz bölümler aşağıdadır. Sınavsız geçiş başvurusu ve tercih süreci ile ilgili bilgilere şu sayfadan ulaşabilirsiniz.

   Endüstri Ürünleri Tasarımı
   Eser Koruma
   Görsel İletişim
   İç Mekan Tasarımı
   Mimari Dekoratif Sanatlar
   Mimari Restorasyon
   Mobilya ve Dekorasyon
   Ormancılık ve Orman Ürünleri

 61. Selamun aleykum hocam

  Lise mezunuyum 2 sene geçiş hakkımı kullanmak istiyorum uçak teknolojisi olarak gece bilirmiyim direk istedigim okula sınava girmeme gerek varmı onun için bilgi verirseniz sevinirim

  • Uçak teknolojisi bölümünü sınavsız tercih edebilmeniz için elektrik elektronik yada benzeri bir meslek lisesi bölümünden mezun olmuş olmanız lazım. Tabi bu durumda bile kesin yerleşirsiniz diyemeyiz. Yerleştirme önceliklerinizin OBP puanınızın uygun olması lazım. Sonuçta aynı okulu bölümü 1000’lerce öğrenci tercih edebiliyor.

 62. Meraba ben endustri meslek lisesi makine bolumu mezunuyum.ygs 3 ygs 4 ygs 5 puanlarim hesaplanmis ve 94 lu oldugum icin gecis hakkina sahip olsam bile oncelik 97 lilerin oldugu icin ilk yerlestirmelerde yerlesemedim. Ozel universitelerde makine bolumunu yazabilir miyim?

 63. Hocam merhaba bana hemen donerseniz sevinirim.
  Hocam ben kiz meslek lisesi ogrencisiyim. Mezun oldum ve bu sene ygs lys basvuru yapmadim cesitli sevepler yuzunden sinava da giremedim. Ben sinavsiz gecis yapabilir miyim acaba ocak 2016 ayinda? Yapsamda yerlesebilirmiyim? Bu sene ygs ye de sıkı bir sekilde hazirlanacam. Sizce sinavsiz gecis yapmali miyim?? Ne yapmaliyim hic bilmiyorum. Hic bilgilendirilmedim…

  • Öyle hemen deyince olmuyor. Müsait olduğumda cevaplıyorum. Ocak ayında başvuru yapacaksınız. Öncelik son mezunlara olduğundan sınavsız geçişle yerleşme şansınız seneye düşük olacak. YGS iyi bir puan alıp tercihte bulunabilirsiniz.

 64. ben meslek lisesi açıköğretim öğrencisiyim.üniversiteyi kazandım ama kaldığım sınıftan iki tane dersim olduğu için sınava girmem gerekli .eğer ki sınavı geçemezsem üniversiteye gidebilir miyim

 65. Hocam merhabalar. Ben YGS girdim ve 210 puan aldım. Tercihlerdede alan dışı olarak YGS puanımla iki senelik yapı denetimi bölümünü özel bir üniversitede tecih ettim. Ben bu bölümden mezun olduktan sonra kullanmadığım sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim? Yoksa elimden gider mi? Birde eğer kullanabilirsem üniversiteyi farklı bölümler olmasına rağmen 2+2=4 olarak mı baz alıyorlar? Yani dört senelik mi üniversite bitirmiş sayılıyorum? Şimdiden teşekkür ederim.

 66. hocam ben ygs ve lys girmedim 2 senelik geçiş hakkımı kulanıcam osym ni sayfasında tercih yapıcaktım BAŞVURUYA ENGEL DURUM diye bişey cıktı ÖSYS başvurunuz yoktur diyo ben şimdi 2 senelik geçiş hakkı kullanamicakmıyım ne yapmalıyım

 67. Sınavsız geçiş tercih ettimizde normal üniversitelerdeki sistem gibi 2. Ögretim varmıdır? vede 2yıl bittikten sonra 4 yıla cevirebilirmiyiz? şimdiden teşekkürler.

 68. Meraba ben geçen sene mezun oldum ancak tercih yapmadim bu senede tekrar hazırlandım ama olmadı iki yillik yatay geçişimi kullanmak istiyorum kullanabilir miyim ?

 69. merhaba ben hem ygs hemde lys sınavına girdim fakat sınavsız geçiş yapmak istiyorum kendi bölümlerim den birine (meslek liseliyim) tercih yaparken sınavız geçiş yapmak istediğimi nasıl belirticem. teşk

  • Siz Ocak ayında başvuru yaparken okul türünüzü mezuniyet alanınızı zaten bildirdiniz. Alanınızla ilgili bölüm kodunu tercih listesine eklediğinizde sistem otomatik olarak sizin alanınız olduğunu görecek ve buna göre işlem yapacaktır.

 70. Hocam saglik meslek lisesi mezunuyum kendi bolumumden 4 yillik bolume tercih yapsam ve hiçbir yer gelmezse seneye yine tercih yaparken okulumun kendi bolumum icin verdigi ek puanim duser mi?

 71. Merhaba.. Ben meslek lisesi grafik mezunuyum ancak üniversite de dört yıllık grafik tasarım istiyorum okuldan kendi alanını seçerken gelen fazla dan puanlar bana grafik tasarımı seçsemde gelir mi? Lütfen bana yardımcı olun /:

 72. merhaba ben sınavsız geciş hakkımı kullanmak istiyorum fakat gecen sene yapmak istediğimde olmadı ve bi sene daha beklemek zorunda kaldım nasıl yapmam gerekiyor ?

 73. hocam kiz meslek lisesi mezunuyum ben ygsde baraji gecemedim 2 senelik gecis hakkim var yanliz benim bu sene calisicam ve vardiyali caliscam sizce aciktanmi okumaliyim kayit yapip dondursammi yada seneyemi tercih yapsam kafam cok karisik

 74. bişey soracaktım ben gecen sene 40 tl yatırmıstım ve meslek lisesi mezunuyum ve ben bu sene bir şekilde sınav parası felan yatırmadım bu sene tercih yapabilirmiyim

 75. Merhaba ben geçen yıl ygs puanıyla kimya bölümüne yerleştim fakat kaydımı sildirdim. Meslelk lisesi ç. Gelişim mezunu olduğumdan sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim?

 76. Iyi gunler..Hocam benm bu yıl 2.yilim sınava girdim fakat geçen yıldan çok daha kötü yaptım.Mf alanından baraj altindayim 179 171 175 174 fakat okuldan eklemeli puanimi göstermiyor. BEN matematik bölümü yazmak istiyorum 217 puanla alan Ünv. Ler de var.201 puanla alan biyosistem muh.var.tercih hakkımı kullanamaz miyim okuldan 45 puan geliyor bana.Anadolu lisesi mezunuyum.yardimci olun lütfen. .

 77. Hocam merhabalar lys aviklandikdan sonra okul notuma baktim ve 418 gelmis okul birincilihide var dedigim gibi nasil bir yol izlemeliyim bana yardimci olur musunuz 4 yillik yazayim mi sinavsiz gcis yapcam.simdiden tesekkur ederim

 78. hocam ben grafik tasarım teknik lise olarak okuyorum diploma notum 71 4 yılık okumak istiyorum ama yetenek sınavı ile alıyorlar bazı yerler puanla aln yerlerde var mıdır

 79. hocam okulumun önceki adı esenler kız teknik meslek lisesi şimdi turgut reis anadolu teknik lisesi diploma notum 71 istanbulda grafik tasarım okuyorum sınavsız geçiş hakkım kullanmak istiyorum şehir dışına çıkamam tutar mı sizce

 80. Merhabalar hocam Ben bu sene mezun oldum.ve ygs drn istedigim puani alamadim o yuzdrn sinavsiz gecis hakkimi kullanacagim meslek lisesi ogrensiyim anadolu teknik grafik bolumu.teknikler arasindan okul biri cisi oldum .peki ben 4 yillik bir universiteye gidebilir miyim .ve benim istedigim.bolum radyo televizyon olut mu

 81. mrb ben bir şey soracam ben ygs sınavına girerken 40 tl yatırdım ama ayrıca sınavsız geçiş hakkımı kullanacam diye bi şeyi işaretlemedim çocuk gelişimi 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyorum sınavsız geçiş hakkımıda kullanabilirmiyim yoksa öyle bi hakkım yok ve ben kız meslek lisesi mezunuyum çocuk gelişimi bölümü o yüzden ayrıca sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum demem gerekiyor muydu sınavsız geçiş hakkım var mı ?

 82. meraba hocam ben çoçuk gelişimi mezunuyum geçen sene aöf sosyal hizmet önlisans bölümüne yerleştim. kayıt türü ygs puanı 0 yazıyor… sorum şudur bu yıl ygs ye girdim barajı aştım bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanabiliyor muyum yoksa aöf ile bu hakkı kaybetmiş mi oluyorum bilgilendirirseniz sevinirim 🙂

 83. Merabalar hocam bn gecen sene sınavısz geçiş hakkımı kullnadım ve bi üniversitesiye kayıt oldum ama 1ci sınıfın başlarında bıraktım bu sene yine ygsye girdim ama yeterli puan alamadm gecen sene sınavsız geciş hakkı kullandıgımdan bu sene kullanabilirimiyim tekrardan acaba kullanmama en gel olurmu hocam cok zor durumdayım bna bi yardımcı olursanız sevinirim. acil cvp atarsanz cok sevirim hocam 🙁 🙁

 84. hocam ben meslek lisesi mezunuyum ygsye girdim 1 yıl ara verdim bu yılda sınavsız gecisimi kullanıcam diye ygsye girmedim ama şuan açık ögretim tercihi yapabilme hakkım var mı ygsye girmeden

  • Sınava girmeyecek olsanız dahi sınavsız geçiş başvuruları da Ocak ayında yapılıyordu. Başvuru yaptıysanız Temmuz’da tercih yapacaksınız, yapmadıysanız bu yıl için herhangi bir tercih yada kayıt yaptıramazsınız.

  • Şu sayfada yer alan yerleştirme öncelik kriterlerine dikkat etmeniz lazım. Mesela yerleştirme önceliklerinde “D” yazmayan il dışı programları tercih edemezsiniz. Yada sizin okul türünüz normal kız meslek ise anadolu mezunlarını alan okul türü “3” olan yerleri tercih edemezsiniz.

 85. MERHABA BN TİCARET MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM AMA 2 YILLIK GEÇİŞ YAPMAK İSTİYORUMAMA ÇOCUK GELİŞİMİNİ OKUMAK İSTİYORUM YANİ BÖYLE DEĞİŞİKLİK YAPABİLİRMİYİM?

 86. Merhaba. ben ygs ye girdim bu sene fakat 171 puan aldım düz liseden mezunum bu sene biyere mutlaka gitmek istiyorumgittikten onra tekrar yine denerim diye düşünüyorum fakat 180 barajı gecemedim lys ye giremiyorum. 2 yıllık tercih yapabilir miyim öyle bir ihtimal var mı ?

 87. hocam iyi günler ben size bir sorum olacak ben bu sene ki sınava girdim iki yıllık baraşı aştım ben tercih yapmak istiyorum ama geçiş hakkımı kaymetmiş olurmuyum bunu soracaktım ilğilenirseniz eğer ben sevinirim size kolaylıklar dilerim

 88. Peki hocam tesekkur ediyorum ilginiz icin ama beni 2.sene kesin olarak alir dediginiz grafik myo lar hangileri olur lisem de normal kiz meslek lisesiydi teknik yada anadolu degil hocam birde istanbul da oturuyorum tekrar tesekkur ediyorum

 89. hocam ben geçen sene grafik mezunuyum liseden obp puanım 398 bu sene eskişehir porsuk myo ya sınavsız geçme şansım nedir ? eskişehirin puanı da ygs 5 ile 290 larda

  • Yerleştirme öncelikleri 14,3,D,96 370.00. Buna göre son yılın anadolu meslek, teknik lise mezunları ile kontenjanı doluyor. OBP olarak da 370 arıyor. Okul türünüzü bilmiyorum ama zaten 2014 mezunu olmakla şansınız oldukça azalıyor.

 90. ben bu yıl çanakkale sağlık meslek lisesinden mezun oluyorum. kpss den iyi puan aldım büyük ihtimal atanıcam ve izmire atanmak istiyorum. ama geçiş hakkımı kullanırsam çanakkalede kalmam gerekiyor. geçiş hakkım kaç yıl devam ediyor daha sonra izmirden çanakkaleye atanıp geçiş yapabilir miyim?

 91. sizce ben muhasebe son sınıf öğrencisiyim direk geçiş yaparak gitsem ilerde hani başarılı olabilirmiyim kndime güvenyrm ama ygsden başarılı olamam bu sene cok yoğun olduk staj felan o yüzden bilgi verebilir msiniz rica etsem

 92. hocam iyi günler ben direk geçiş hakkımı kullandım bu son senem seneye baska bölüm okumak istiyorum dikey gecis hakkımı kullanmak istiyorum tekrardan tek bi kerelikmi o hak yoksa yine yapabilirmiyim

  • Kullanabilirsiniz. Ama direk geçiş ile sınavsız geçiş aynı şey değil. Direk geçiş DGS sınavı ile 4 yıllık örgün yada lisans tamamlama kapsamında 4 yıllık aöf bölümlerine geçişi, sınavsız geçiş ise meslek lisesi mezunlarının alanları ile ilgili 2 yıllık programlara geçişini ifade eder.

 93. Merabalar Hocam ben bilişim teknolojılerı ögrencısıyım 12.sınıfım . ygs sınavına girecem tutturamaz isem sınavsız gecıs hakkımı kullanacam . ama bunun içinde dıploma puanım yuksek olması gerekıyor benım ilk yılım 42.17 ikinci yılım 48.22 3 yılım ise 60.72 bu son yılımda 2 dönemıde takdır getircm insallah hocalarıma sordum bu 2 donem takdır veya tesekkur alırsan gidersin 2 yıllıga . ben saglık bilgi sistemleri yada cografı bilgi sistemlerini istiyorm afyon yada konyaa . gidebilirmiyim sizcee .. bana yardımcı olursnaızcok seviniirm cok önemli cünkü simdiden tesekkur ederim .

 94. merhaba ben meslek lısesı mezunuyum gecen sene mezun oldum sınava gırdım fakat yeterlı bır puan alamadım o yuzden gecıs hakkımı kullandım ama yerlesemedım benım merak ettıgım sey bu sene ygs sınavına gırsem gecen senekı gecıs hakkımı kaybetmıs olurmuyum veya 140 barajını asamasam gırecegım bu sınavda gecen senekı gecıs hakkım hala bu sene ıcınde gecerlı olurmu

 95. Hocam ben bu sene Meslek lisesinden grafik mezunuyum.gecis hakkimi kullanmadim baska bi bolum kazandim gitmedim bu yil yine denemek istiyorum sinava girip ama grafige geçiş hakkim hala var mi obp puanim da 398 kirklareline gitmek istiyorum

 96. Merhaba. Ben geçen sene sınavsız geçiş hakkımı kullanıp kendi bölümüm olan muhasebeyi tercih etmiştim ve kazanmıştım ancak kayıt yaptırmadım. onun yerine dershaneye gittim şu an tekrar sınava hazırlanıyorum. Puanımda kırılma olacak mı? Ve Ygs başvurusu sırasında bana daha önce herhangi bi yeri kazanıp kazanmadığım sorulduğunda ne cevap vermem gerekir? sınavsız geçiş hakkımı kullandım demem mi lazım yoksa Ösym ben belirtmeden bunu dikkate alır mı? Acil cevap verirseniz çok sevinirim 🙁

 97. Merhaba ben meslek lisesi çıkışlıyım. Geçen sene öss’ye girdim ve 2 yıllık bir bölüme tercih yaptım. Şuanda bu 2 yıllık bölümün 1. sınıfını okumaktayım. Bu sene ben tekrardan öss’e kayıt yaptırarak, sınavsız tercih yapmak istiyorum. Daha önce sınavsız geçiş hakkımı kullanmış olmam tekrardan sınavsız geçiş yapmama engel olurmu

 98. merhaba hocam ben ticaret meslek lisesi mezunuyum. ygs girdim barajı gecemedim ama acıktan tercih yaptım 2 yıllk tuttu bu sınavsız gecıs hakkım varmı tekrardan olabilir mi ?

 99. Merhabalar ben 2011 ticaret meslek lisesi muhasebe bolumu mezunuyum.2013 te iki yillik bi bolume kaydoldum.bu sene ygs ye girip sinavsiz gecis hakkimi kullanarak herhangi bir saglikla ilgili bolume girmek istiyorum.bu okudgugum bolumu de dgs ile aciktan bitirmek istiorum.acaba saglikla ilgili bir bolumun gelme ihtimali var mi?Sinavsiz gecisle yerlesemezsem acikta kalir miyim?

  • Sağlık Kurumları İşletmeciliği sizin sınavsız geçiş bölümünüz. Eğer bu bölüm dışında bir sağlık bölümü düşünüyorsanız YGS sınavına girmeniz şart. Tercihlerde mutlaka kontenjanı sınavsız geçişle dolmayan programları incelemeli ve ona göre tercih yapmalısınız.(Yerleştirme önceliği sütunu boş, min. puan kısmında YGS puanı olacak)

 100. merhaba ben meslek lisesi 12.sınıf öğrencisiyim 12.sınıfa başlamadan önce staj yapmadım ve bu nedenle okulda işletme yapıyorum stajımıda okul bittikten sonra yapacam böyle olduğu için 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kaybedermiyim

 101. hocam merhaba 2008 cnc mezunuyum makına myo gıttım dırek geçişle ama okulu tek ders bıraktım ve bıtırmedım kendı ıstegımle ve daha sonra en son askerlıgı tecıl ettırmek ıcın kaydımı sıldırıp dıplomamı almak zorunda kaldım ben suan tekrar dırek geçiş hakkm var mı bıttı mı tekrar dırek gecısle makına bolumunu tercıh edebılırmıyım cunku puanları yuksek yardımcı olursanız sevınırım teşekkurler

    • Yüzdesini nasıl hesaplayım. Öncelik son mezunlara olduğundan geçen seneki yerleştirme önceliklerini inceleyeceksiniz. 2008 ve önceki mezunlardan alan programları tercih edeceksiniz. Şu sayfada 2014 yerleştirme önceliklerini görebilirsiniz. Yerleştirme öncelikleri boş olup yanında puan olan yerlerde de tüm sınavsız geçişliler yerleşiyor kontenjan dolmadığından alan dışından YGS puanı ile de öğrenci alıyor demektir. Buralara yerleşme ihtimaliniz çok ama çok yüksek.

 102. selam ben yuksekokul sogutma-ıklımlemdırme mezunuyum..sınavsız lısans_ıkdısat gecersem bıttıkden sonra muhendıslıge gecmek ıcın fark derslerı fılan varmı..yoksa devlet bızı zorla ısletme ıkdısat okutup kandırıyormu bıtınce ogretmen mı olucaz ne olucazz..ben muhendıslık ıstıyorum dgs gırmem daga mı ıyı olur..

 103. hocam ben 2005 çoçuk gelişimi bölümünü bitirdim.ben ygs girsem de sınavsız geçiş hakkımı kaybetmiyorum mu barajı aşmasam da sınavsız geçişden faydalanabiliyor muyum

 104. Hocam merhaba size bir sorum var… Ben geçen sene elektrik elektronik mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım ygs giricem yeniden eğer iyi puan yapamazsam kullanmadığım sınavsız geçiş hakkımı kullanma imkanım varmı

 105. Merhaba, Çocuk Gelişimi mezunuyum,barajı geçemedim fakat tercihlerimi özel üniversitelerin ücretli programından yana yaptım,tutma ihtimali nedir? Ve de Sınavsız geçiş sorularını cevapladığınızı biliyorum ama özel üniversite okuyor olmam Dikey geçiş sınavıyla 4 yıllığa tamamlama mı engeller mi?

   • Daha detaylı bir sorum daha var, İlk tercihim izmir ama program tarafından baraj üstü bir puan belirlenmiş sınavsız geçiş hakkım olmasına rağmen Obp puanı benden daha yüksek olan öğrenciler program ücretli olsa dahi daha öncelikli oluyor değil mi?

     • 203650205 Çocuk Gelişimi (Ücretli) 2 YGS-4 254,64404 – – – –
      İlk tercihim bu önlisans programı kontenjanı ise (10) Obp puanım 308,10000 ek puan ile YGS-4 puanım 203

      • Belki 1000 defa yazmışımdır ama bir kez de sizin için yazayım. Eğer yerleştirme öncelikleri – – – – kesikli çizgi ise orada yer alan min. puan YGS puanıdır. Yani sınavsız geçişlilerin hepsi yerleşmiş kontenjan dolmadığından alan dışından da YGS puanı ile öğrenci almıştır. Siz OBP puanınızı o puanla kıyaslamayın. Öncelik sizde. Ama keşke %50 %25 burslu programları inceleseydiniz. Yerleşebileceğiniz programlar bulabilirdiniz. Tabi maddi sıkıntı yoksa sorun yok 🙂

 106. Mrb hocam bilgilerinize cok ihtiyacm var bn bu yil birinci tercihimi uaptim cocuk gelisimi mexunuyum sinavsiz gecis yaptim ama gelmedi simdi 2. Tercihimi yaptim gene gecis hakkimi kullandim obp 362 dip not 72.50 tercihimn basinda bucak war 374 ile kapamis ve 7 bos kontjan war gelme olasili nedir lutfen yardimci olur musunz bekliyom cewabinizi

 107. Merhaba hocam ben 2013 yılında mezun oldum elektrik elektronik dalından ilk sene tercihimi yapmadım bu sene ygs girdim ama iyi bir net alamadım ilk tercihlerde sınavsız geçiş hakkımı kullandım ama gelmedi hicbiryer anlamadığım şey tercih yaptığım üniversitenin aynı elektrik bölümünde 7 kontenjan boş yer vardı benim orayı kazanmam lazım degilmiydi hocam 3 4 üniversite aynı sekilde böyle oldu sınavsız geçiş yaoarken herhangi bir ek bisey yaoiyormuyuz hocam ygs puanima hire mi alıyorlar tam anlama veremedim bu arada 3b den kendi bolumleri min tercihini yaotim hocam

  • Merkezi yerleştirmelerde o bölümler sizden daha iyi yerleştirme öncelikleri olanlar tarafından doluyor ama bir nedenle kayıt yaptırmaktan vazgeçenlerden dolayı boş kontenjan oluşuyor. TABLO 3A’DAN alanınızla ilgili bölümlere tercih yapacaksınız. Başka bir şey yok. (Yerleştirme önceliklerinde 13 ve daha küçük sayı ile başlayanlarda şansınız var 2013 ve öncesi mezunları alıyor demektir. )

 108. Hocam mrb. Ben düz lise okudum yüksek okul iktisadi ve idari bilimler pazarlama bölümü mezunuyum. Aöf den okul öncesi öğretmenliği okumak istiyorum tercih yapma hakkım varma acaba?

 109. MERHABA HOCAM;

  Ben 2013 Meslek Lisesi mezunuyum geçen sene üniversiteyi kazanamadım bu senede tekrar ilk tercihimde yine olmadı sınavsız geçiş hakkımı ek tercihte kullanabilir miyim galiba ygs ye başvuru yaparken o bölümü işaretlemem gerekiyormuş ben işaretlemedim orayı sınavsız geçiş hakkımı kullanamaz mıyım? yardımcı olur musunuz 🙁

 110. merhaba ben meslek lisesi mezunuyum tercih yaptım yalnız geimedi. ben tercihlerime kendi bölümümün sınavsız geçis hakkı olan bölümüde yazmıstım o geldi.şimdi ben direk geçiş mi yapmıs oldum yoksa ygs puanıyla mı aldılar. yani hocam sınava bir daha girsem okul puanım düşer mi

  • Alanınızla ilgili tüm programlar sınavsız geçiş bölümünüzdür. Yani a bölümü bazı üniversitelerde sınavsız geçişle bazılarında YGS puanı ile almaz. Hepsinde öncelik sınavsız geçişlilerindir. Ama kontenjanı dolmazsa alan dışından YGS puanı ile öğrenci almış olabilir. Yani siz sınavsız geçişle yerleşmişsinizdir.

 111. hocam meslek liseliyim 2 yıllıga gidicem ama tercihlerde yazıpta kazanıp gitmedigin okul için okul puanının yarısı düşüyor diyorlar dogru mu ve baska hangi durumlarda düşüyor okul puanın

 112. merhaba hocam ben şimdi teknik lise makine bölümü mezunuyum 2013-2014 öğretim yılında mezun oldum bu sene 40 tl yatırdım ygsye gırdım 220 puan aldım sonra lysyelere gırdım ordakı barajı geçemedım ve şimdide bolu myo okulu makine 2 yıllıga gitmek istiyorum bi yardımcı olurmusunuz.

 113. merhaba ben ticaret meslek lisesi mezunuyum bu yıl obp puanım 416 sizce istanbul ya da marmara üniversitesinin dış ticaret bölümü ya da muhasebe vergi uygulamlarına girebilme ihtimalim var mı? şimdiden teşekkürler…

 114. öncelikle bilgiler için teşekkürler

  ben ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum.ygs ve lys ye girdim. kendimi denemek amaclı. ve benim 2 senelik geciş hakkımda var.
  sınavdan aldıgım puanalr şu şekilde

  diplomada diploma puanım 57,28 yazıyor e okulda agırlıklı yıl sonu ortalması 71,63 diyor benim obp puanım kac ?

  ayriyeten benim 2 yıllık geciş yapabilecigim bölümlerde var ama ben 4 yıllık okumak istiyorum öneriniz nedir.

  şimdiden teşekkürler

 115. hocam ben meslek lisesi motor bölümü mezunuyum sınava gırdım 140 barajını geçemedim,eski diplama notum 3,14 sınavsız geçiş olarak açık öğretime geçebilirmiyim,bana yol gösterirmisiniz

 116. Merhaba bu sene aöf den tercih yapıcam puanım 4 yıllığa yetiyo ama ben çocuk gelişimi ile sosyal hizmetler arasında kaldım. 2yıllık çocuk gelişimi okuyup bitirdikten sonra aöf 4 yıllık sosyal hizmetlere geçiş yapma hakkım varmı? en kısa zamanda cevap verirseniz sevinirim iyi günler.

  • 2 yıllığı bitirdikten sonra 4 yıllık Sosyoloji yada Sosyal Hizmet bölümlerine DGS ile geçiş hakkınız var. Yalnız Sosyal Hizmet bölümünün açıköğretimi yok. Çocuk gelişimden Sosyal Hizmet bölümüne geçiş yok. bu arada madem puanınız 4 yıllıklara yetiyor neden 2 yıllık okumak istiyorsunuz?

   • öğretmenlik için çocuk gelişiminin iyi olduğunu düşünüyorum kpss atamasında da çocuk gelişimi sosyal hizmetler baya iyi ama 4 yıllık olursa açıkcası kafam karışık örgün eğitim için puanım orta derece ilk tercihim örgün olacak 4 yıllık çocuk gelişimi okul öncesi falan seçicem son tercihlerimde de aöfden çocuk gelişimi sosyal hizmetler düşünüyorum aöf de çocuk gelişimi 2 yıllık var sosyal hizmet 4 yıllık sizce kpss atamasında hangisi iyi olur bölüm konusunda yardımcı olurmusunuz?

  • Meslek lisesi mezunu iseniz alanınızla ilgili bölümlere YGS puanı ile yerleştirme önceliklerinize göre tercih yapacaksınız.(bakınız) Eğer düz lise mezunu iseniz yada alanınız dışında bir bölüme tercih yapacaksanız puanlarınıza göre bölüm sorgulayarak ***şu sayfada*** yerleştirme önceliği —- çizgi olan yanında puan olan bölümleri inceleyebilirsiniz.

 117. ben meslek lisesi mezunuyum bu sene mezun oldum ygs ve lys’ye girdim. şimdi tercih yapıcam ama açıkta kalmaktan korkuyorum. tercih yaptığım zaman hiçbir yer gelmediğinde tercih sonuçları açıklandıktan sonra sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim ? Lütfen bilen biri bana bunun kapsamlı açıklamasını yapabilir mi ?

 118. Merhabalar. ben ticaret meslek lisesi mezunuyum. hem sınavsız geçiş hakkımla 2 yıllık tercih vermek istiyorum hemde 4 yıllık lys’den tercih vermek istiyorum olur mu? Tercih verebiliyor muyuz?

 119. mrb hocam ben cocuk gelişimi mezunuyum ama tabi eski mesun 4 yıllık mezunum ve diploma notum 62 sizce snvsız gecişte yerlşebilirmym erzurum m.y.o’ya tşk ederim

 120. Hocam ben sınavsız geçiş hakkımı bu sene kullanmayıp seneye kullanmayı düşünüyorum, bu sene ygsde düşük puan yaptım. ama seneye daha yüksek yapıcam inşallah. seneye yapacağım puan ile birlikte myo lara geçiş yapsam yada her hangi bir yere, benim okuldan gelen puanım o sene yaptığım puana eklenicekmi ? yada ben o sene mezun olan öğrencilerin en düşük puan yapanlardan sonramı gelicem ?

 121. hocam iyi günler ben ygs ye girmedim diploma puanıyla 2 yıllık ünv gitmek istiyorum fakat istanbulda olması gerekiyor diploma puanım düşük 56. 286 oluyo sanırım büro yönetimi ve sekreterlk mezunuyum ticaret meslek lisesinden sizce ist da tutturabilirmiyim

 122. mrb.ben elektrik-elektronik bölümünden mezun oldum ama elektrik bolumu okumak istemiyorum. sınavsız geçiş hakkı ile grafik tasarım bölümüne geçmek istiyorum geçebilirmiyim bir bilginiz var mı?

 123. Merhaba hocam arkadaşlar bana bi yardımcı olurmusunz geceleri uyku tutmaz oldu ben makina bolu edstri meslek lisesi mezunuyum 2012 mezunu 2 sene hazırlandm olmadı puanım dusuk ve dırek geciş kullancam ama aklıma takılan sorular var yardımlarınz için şindiden tesekkurler ben ygs 40 tl yatırdım ama geciş hakkımı kullanmak istyrum die bişey işartlemedm smdi girebilirmiyim iki yıllıga ama once daha bunaltıcı sorunlar var kafamda ben kendi bolumumun dırek gecısleını okucam ama il dısı yazıcam ılin uzaklıgı onmlimi kendi sehrine diploma puanım 61 sizce yerlesebilirmiyim lütfen yardım edin kendi bolumumn hepsini yazcam ama kendi ilimi degil il dısı olcak oncelik haklarını bılıyorum neşer oldugunu ama sizce diploma notumla yerlestmiyim il dısına smdiden saolun hayırlı ramazanlar.

  • Öncelikle 40 TL yatırarak YGS başvurmuş olmanız size sınavsız geçiş hakkı da veriyor. 2.sorunuz daha karışık ve önceki yerleştirme sonuçlarını incelemeniz gerekiyor. Şu sayfada sizin için makine bölümünü sorguladım. İstediğiniz üniversitenin yerleştirme önceliği sütununa bakın. İlk değer son yerleşen öğrencinin mezuniyet yılıdır. Siz 12 ve daha küçük değer olanlara bakacaksınız, sonra il dışından aldığını gösteren “D” değeri olması gerekiyor. Ve tabi ki min puan kısmında 61X5= 305 sizin OBP’nize yakın yerler olması gerekiyor.

  • Son bi sorum Hocam honaz iş saglığı ve guvenliği istiyorum sizce gelirmi benim il dısı tercihim bu veya paü makine teknikerliği gelirmi sizce 61 di diploma notum aydınlattıgnz için smdiden saolun

   • Programları tek tek incelemem çok zor. Şu sayfada sizin için sorguladım. Yerleştirme önceliğinde “D” yazanlar METEB dışından alan yerleri gösterir. Yanındaki puan sizin puanınıza yakın mı inceleyin. Yerleştirme önceliğinde —- kesikli çizgi ve min puan kısmında puan varsa önceki yıl sınavsız geçişlilerin tamamı yerleşmiş YGS puanı ile de öğrenci almış demektir.(Tercih etmeniz halinde yerleşme ihtimaliniz çok yüksek demektir.) Hem yerleştirme önceliği hem de min puan kesikli çizgi ise bu sene yeni açılıyor demektir.

 124. 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullansam ve okula devam ederken tekrar ygs lys sınavına girip sıfırdan tercih yapıp üniversiteye gidebiliyormuyum 2 seneliği bırakıp?

 125. hocam meraba ben bu meslek lisesi ögrencisiyim ygs ye girdim ama barajı geçemediğim geçemediğim için yerleştirme puanım hesaplanmadı ve ben geçiş hakkımı kullanmak istiyorum kullanabilir miyim acaba ve bir yere yerleşebilir miyim?

 126. Hocam meraba. Ben Atl ve Metem. Metal bolumu mezunuyum size 2 sorum olacak
  1. Ygs ye girdim ancak 178 aldim okul puanimi hesapladim 56 puan veriyor bu puani ekleyim herhangi 2 yillik bi yer yazabilirmiyim yoksa kendi bolumum uzerinden mi bu puan gecerli.
  2. Side bu yil 2. Yillik direk gecisimi kullansam puanim dusermi?

  • 1-Herhangi bir 2 yıllık yazabilirsiniz ama yazdığınız bölüm önce kendi sınavsız geçiş öğrencilerini alır. Şu konuda YGS puanı ile alan programları nasıl anlayacağımızı yazdım.
   2-Sınavsız geçişle yerleşirseniz bir sonraki yıl okul puanınızı düşürmez.

 127. merhaba ben geçiş hakkımı kullanıcam diyaliz att gıbi bölümlere 3a dan tercıh yapıcam bıldığım kadarıyla dıploma puanım 70,23 ben geçiş hakkımla tercıh yaparken hangı puana gore tercıh yapıcam 70,23 olarak bır puan yok cunku bilgilendirirseniz çok sevinirim 🙂

 128. merhaba benim 2. yılım ilk yıl kazandım fakat gitmedim puanım da düştü bu yıl ygsden 302 puan aldım fakat ben meslek lisesi mezunuyum hala sınavsız geçişimi kullanma hakkım varmıdır acaba? yanı kazanıp gitmemem sınavsız geçişimi etkiliyor mu ? kazandığım bölüm adaletti ama ben büro yönetimi ve sekreterlik mezunuyum? bu yıl sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum?

 129. Hocam merhaba kolay gelsin Anadolu Kız Meslek Lisesi bilgisayardan bu yıl mezun oldum OBP puanım 367,90000 diploma notum 73,58 Zonguldak’ta oturuyorum Bursa da her hangi myo’da okumak istiyorum yerleşir miyim ? Tercih yaparken nelere dikkat etmem gerek yardımcı olur musunuz? 🙁

 130. Konya öncelikte meteb ici yazıyor ama meteb dışından almış mı anlayamadım. Laboratuvar mezunuyum ilk ve acil yardim bölümüne gecisim var oraya gecmek istiyorum

 131. dün ben bir soru sormustumfakat cevap alamadım.. 2014 öğrenci affıyla ilgili bi sorum olacaktı bu af ne zaman cıkıcak veya çıkacakmı bosuna mı umutlandırıyorlar bizi ? ben bazı sıkıntılar yuzunden maalesef gecen sene kazanmıs oldugum unıversıteye yerlesemedım eğer bu af çıkarsa eğitimime devam edebilicem.. bu af cıkıcakmı cıkacaksa ne zaman cıkacak meclis tatile giricek fakat 2014 öğrencı affıyla ilgili kesın bı açıklama bulamadım bi bilginiz varsa bu konu hakkında bilgilendirmenizi rica ediyorumm iyi günler.

 132. hocam ygs ye girdim 242 puan aldım fakat ben sınavsız geçiş yapmak istiyorum ve nasıl başvuracagimi yada tercih yapacağımı bilmiyorum 2011 çoçu gelişimi mezunuyum diploma notum da 72.2

 133. Hocam merhabalar ben 2014 anadolu kiz meslek lisesi cocuk gelisimi mezunuyum obp 415 diploma notum 83 gazi üniversitesi ankara myo cocuk gelisimine gecis hakkimi kullanmak istiyorum gelme durumu nedir? 40 tl para yatirdim ama gecis hakkimi kullanmak istiyorum kutucugunu isaretlemedim bir problem olur mu?-Simdiden tesekkürler

 134. bir şey danışmak istiyorum ben 2 yıllık dış ticaret bölümü okuyorum ancak tekrar ygs sınavına girdim bu yıl başka bir üniversitede dış ticaret tercih edip derslerimi saydırarak devam edebiliyormuyum

 135. merhaba ben 2013 meslek lisesi mezunuyum gecen sene 40 tl yatırarak sınava gırdım unıversıteyı kazandgım halde bazı sebeplerden dolayı kayıt yaptıramadım bu senede sınava gıremedım meslek çıkışlı oldugum için bu senede 2 yıllık gecıs hakkımı kullanabılırmıyım ? acil cevap verebılırmısınız hıc bır yerde bu soruma cevap bulamadım

 136. Hocam ben açık öğretimden çocuk gelişimini okudum geçen yıl sınavsız geçiş hakkımu kullandım yerleşmedim Diploma notum 73.72 tekrardan kullanabilirmiyim sınavsız Geçiş hakkımı? LYS puanım YGS 4 254 lütfen yardım edin birde bu puanla başka hangi bölümleri seçebilirim

 137. Merhaba
  2010 Meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım bu sene Ygs sınavına girdim tercih listesi hazırlarken 2’sindende istediğim bölümleri aynı listede yazabiliyor muyum?

 138. Ankara meslek lisesi , cocuk gelişimi mezunuyum.yerleştirme ek puanım 305 .malatya iki yıllık çocuk gelişimini istiyorum ama puanı 400 yazıyo .sehir dışı olması önemlimi ? ve girme olasılığım nedir 🙁

 139. merhaba hocam.ben 2013 mezunuyum.gecen yıl ygsye gırdım fakat barajı gecemedım.bende obp puanım ıle gecıs hakkımı kullandım kendı bolumum ıcın.ve kazandım ama kayıt yaptırmadım.sansımı denemek ıstedım bu senede sınava gırdım yıne olmadı.sımdı sınavsız gecıs hakkımı tekrardan kendı bolumum ıcın kullanmak ıstıyorum.olabilirmi??
  2.birde bir arkadasım sınavsız gecıs ıcınde para yatırmalıydın dedı ben ygsye gırdıgım ıcın onun parasını yatırmadım benı bılgılendırırmısın.
  teşekkürler iyi çalısmalar

 140. hocam ben geçen 2 yıllık sağlık kurumları işletmeciliğine geçtim sınavsız geçiş ile bu sene başka bir 2 yıllığa geçmek istiyorum puanım düşermi geçerken ?

 141. ben daha önce 2012 yılında geçiş hakkımı kullandım aöf yazdım ilk sıraya cıktı onu okuyorum fakat tekrar geçiş hakkımı kullanabilir miyim ?
  geçiş hakkını 2012 kullanamayan arkadaşlarımda şimdi sınava girip kullanabilir mi ?

 142. Bilişim teknolojileri mezunuyum. ygs de barajı aşamadım sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım ama farklı bir ilde okumak istiyorum böyle bir imkanım var mı sizce? diploma puanım iyi..

  • Sınavsız geçişle ygs puanının zaten alakası yok. Ancak yerleştirme öncelik kriterlerinde herkes kendi ilinde önceliklidir. Bu nedenle tercihte bulunurken yerleştirme önceliği sütununda “D” olan yerlerde şansınız yüksek olacaktır. Şu konuyu okumanızı tavsiye ederim.

 143. Ben geçen sene meslek lisesinden mezun oldum ama tercih yapmadım.Bu sene tekrar ygs ye girdim fakat kotu geçti.Ve 40 tl yatırdım. Geçen sene 50 yatırıyorduk sanırım sınavsız geçiş + ygs için.Bu sene tercih yapacağın 2 yıllık direk geçebilir miyim?Hala içimde bi şüphe sıkıntı stres var olmuyor diye arkadaşlardan duydum.Ve tercih yaparsam diploma puanım dıser mı? Şimdiden teşekkürler:)

 144. hocam ben 2012 2013 mezunuyum ygsye girdim 160 puan aldım sınavsız gecıs hakkı ıcın bıse yapmadım sadece bankaya 40 tl yatırdım okadar bıse yapmam gerekıyormuydu bıde sansım nekadar kendı bölumumle ılgılı yapsam daha sanlı olurmuyum teknık lısesı mezunuyum

 145. hocam bn ygsye girdim 135 puam aldım meslek lisesi makina bölümü mezunuyum bu yıl mezun oldum ama ygs zamanı 10 lira yatırmadım sadece 40 lira yatırdım ve girdim ama bişe çıkaramadım hocam şimdi 2 yıllık kendi bölümümü tercih edebilirmiyim bni bilgilendirirseniz sevinirim hocam hayırlı günler…

 146. merhaba ben bilişim teknolojileri bölümü mezunuyum ygs de 180 barajını aşamadım direk geçiş yapcam ama başka bölüme gidebilir miyim mesela sağlık yönetimi gibi bir bölüme…

  • 140 barajını aştığınız için 2 yıllıklara tercih hakkınız var. Ancak alan dışı bölümlerde öncelik alanın kendi öğrencilerinindir. Eğer kontenjan dolmazsa sizde YGS puanı ile tercihte bulunabilirsiniz. Şu sayfadan bölümlerin 2013 yerleştirme sonuçlarına ve puanlarına bakabilirsiniz.

 147. Merhaba, anadolu teknik lisesi elektrik elektronik bölümü çıkışlıyım. 2013 ygs’ye girdim, lys’de girdim. Lys’den iyi bi puan alamadım. 2 yıllık kendi bölümümle ilgili tercih yaptım. Ama bu sınavsız geçiş olarak mı bilmiyorum. Yani normal lys sınavından sonra olan tercih zamaninda yaptım,geçen yıl ağustos civari sanırım. Elektronik Haberleşme Teknolojisi bölümüne yerleştim. Bu sene beden eğitimi öğretmenliğine hazırlanıyorum. Puanım düşecek mi?

 148. mrb ben 2014 meslek lısesı mezunuyum ygs de barajı gecemedım ve sınavsız gecıs hakkınıda 140 puanı asarak gecıs hakkımı kullanıcagımı duydum boyle bısey var mı ?

 149. hocam ben 12. sınıfım ygs ye girdim lys ye de girmek istiyorum ama eğer kötü geçerse direk geçiş yapma gibi bir planım var hem lys’ye girip hemde daha sonradan direk geçiş yapma ihtimalim var mı bunun için sınavda bir yeri işaretlemem gerekiyor mu?

  • Evet var. Meslek lisesi mezunu olacaksanız zaten Ocak ayında başvuru formunda bu bilgilerinizi girdiğinizden sınavsız geçiş hakkınız olmuş oluyor. Başka bir şey işaretlemenize gerek yok. Temmuz’da tercih döneminde hem YGS puanı, hem LYS puanı hem de sınavsız geçiş tercihlerinizi tercih listenize girebilirsiniz.

 150. Merhaba hocam ben 2012’de sınavsız geçiş hakkımı kullandım inşaat teknikerliği bölümüne geçiş yaptım ama okumaya gitmedim bu hakkımı tekrar kullanabilir miyim bu yıl?

 151. ben mezun olarak tekrar sınavlara hazırlanıyorum.okul puanım 42. ygs puanım 190. lys puanlarımda bu civarda. ön lisans programlarında tercih robotlarını incelediğimde hem ygs hemde ygs ile girilen sağlık alanında bölümlere baktığımda puanım istediğim yerlere yetiyor. fakat benim meslek liselerine göre yerleşme şansım yüzde kaç?

 152. merhaba hocam
  kızım buyıl 12.sınıf ANADOLU LİSESİ GRAFİK TASARIM bölümünü öğrencisi ağırlık diploma notunu hesapladığımda 295 ygs sınavına girdi fakat 2 yıllık sınavsız geçiş hakkınıda kullanmak istiyor geçen seneye göre sınavsız alan ünüversite taban puanlarına göre bu hakkıkını bu sene kullanabilirmi? kayseri erciyes ünüversitesi ni istiyor olabilirmi beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Sınavsız geçiş hakkını kullanabilir. Kayseri Erciyes Ün. Grafik tasarımı 2013 yerleştirme önceliklerine baktığımızda 313,95000 13,2,İ,95 değerlerini görüyoruz. Yani son mezunlardan okul türü normal meslek lisesi olan ve Kayseri içindeki öğrenciler yerleşmiş. OBP puanı 313,95’miş. Ama eğer kızınız anadolu mezunu olacaksa okul türü önceliği daha önemli olduğu için puanı düşük olsa da yerleşme şansı yüksek olacaktır. Diğer üniversitelerin yerleştirme önceliklerini şu sayfadan görebilirsiniz.

   • hocam
    biz anne,baba olarak merak içindeyim tabiki bizim istediğmiz izmir ege ünüversitesi 1.sırada 2.sırada Eskişehir porsuk meslek yüksek okulu 3.sırada seçim olarak erciyes ünüversitesini yazmak ama obp puanı düşük olduğunu düşünerek 3.tercihi size yazdım birde kızım kayseriyi istiyor hızlı bir şekilde cevap yazdığınız için teşekkür ederim

    • Rica ederim. Anlıyorum sizi. OBP puanının düşük olması büyük sıkıntı. Ama okul türü avantajını iyi değerlendirmek lazım. Tercih listesi oluştururken önce yerleşmesi zor ama daha çok istediğiniz yerlerden yerleşme ihtimali yüksek ama yerleştiğinde yine de mutlu olacağınız yerlere doğru yazmanızı tavsiye ederim.

    • Hocam Merhaba daha önce annem size benim durumumdan bahsetmiş ben grafik Tasarımı ve fotoğrafçılık bölümünde okuyorum. 291… küsürativar . Mesela Kayseri tercihim tuttu ama izmirde ek Kontenjan açıldı orayı seçtiğimiz Kayseri tercihim gidiyor mu yani Kayseri asıl olan ama izmirde ek Kontenjan açıldı izmirde o kontenjan için tercih yaparsam Kayseri hakkım bitiyor mu?

 153. iyi günler..
  hocam ben and.ktml son sınıf bilişim bölümü öğrencisiyim puanlar düşük YGS1 ve YGS2 den 180 barajını geçemedim.Sınavsız geçişle yerleşmek istiyorum . Elazığlıyım ama Fırat üniversitesinde okumak istemiyorum..Kocaeli ya da Eskişehir’i tercih etmek istiyorum.Lütfen bu konu hakkında ayrıntılı yardımcı olabilir misiniz ? Öncelikli değilim bunun farkındayım ama sizce yerleşebilir miyim ?

 154. Merhaba hocam ben bu sene üniversiteye gitmekteyım ama hazırlık okuyorum iki senelik bölümüm dış ticaret ve hazırlık zorunlu ama ben kaldım hazırlıktan tekrar sınavsız geçiş hakkını kullanabiliyormuyum. kaydımımı aldırmam lazım bilgi veririseniz sevinirim. ygs için başvuru yaptım

 155. merhaba ben anadolu teknik liseden mezun olacam bölümüm bilişim teknolojileri ben 2 yıllık sağlık bölümüne gitmek istiyorum okuldan başarı puanı hiç kesilmeden gelir mi?

 156. ben geçtiğimiz sene sınavsız geçiş hakkımı kullanarak bir bölüme girdim. fakat memenun değilim başka bir bölüme geçmek istiyorum. tekrar sınavsız olarak geçiş yapmam mümkün mü ? yoksa bu hakkım elimden gitti mi ? tercihlerde sınavsız geçiş hakkımın olduğu üniversiteleri seçersem kabul edilir miyim ?

 157. Merhaba ben 2013 sinavsiz gecis ucretini yatirdim dokuz eylule gectim bu sene baska bi universiteye sinavsiz gecmek istiyorum diger kaydimi sildirip fakat bu sene sinavsiz gecis ucreti falan yatirmadim gecen seneki ucret bu seneyide kapsarmi yoksa is isten gectimi

 158. Merhaba ben Kız Meslek Lisesi Bilgiayar Bölümü mezunuyum.Bu seneye Ygs sınavında barajı geçtim ama sayılsandan geçemedim.Bilgisayar öğretmenliğine gitmek istiyorum okul puanıyla puanım yetiyor ama sayısaldan barajı gecemediğim için gidemezsin diyorlar 4 yıllıga lütfen yardımcı olun

 159. bn ticaret meslek lisesnde muhasebe bolumu okudum gecen yil acik ogretim ilahiyat tercih yaptim okuyorum fakat ilahiyat devam ederken icerdende bankacilik ve sigortacilik veya sosyal guvenlik okumak istiyorum direk gecis hakkim hala varmi

 160. MERHABALAR,
  2 YILLIK MESLEK YÜKSEK OKULUNA GİTTİM FAKAT BAZI SEBEPLERDEN DOLAYI BIRAKMAK ZORUNDA KALDIM BU SENE TEKRARDAN SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMI KULLANMAK İSTEMEKTEYİM. FAKAT MODA TASARIM OKUDUM BÖLÜMÜMÜ SEVMİYORUM BAŞKA BÖLÜMLERE GEÇİŞ YAPABİLİRMİYİM.
  YANİ ŞUANDA LİSE MEZUNU OLARAK GÖRÜNMEKTEYİM BAZI KAYNAKLARDAN OKUDUĞUM KADARIYLA SINAVA KATILAMIYORUM YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.

  SAYGILARIMLA

  • Öncelikle internet ortamında büyük harfle yazmanın bağırmak, azarlamak olduğunu hatırlatayım! Lisede hangi bölümden mezun olduğunuzu yazmamışsınız. Moda tasarımı yazdığınızdan giyim bölümü olabileceğini düşünüyorum. Bu durumda aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır. Meslek lisesi mezunu iseniz alanınızla ilgili bölümler için sınava girmenize gerek yok. Alan dışı tercih düşünüyorsanız sınava girmenize mani yok. Ancak bu yılki YGS zaten geçti.
   Çorap ve Moda Tasarımı 2
   Deri Konfeksiyon 2
   Deri Teknolojisi 2
   Giyim Üretim Teknolojisi 2
   Tekstil Teknolojisi 2

   • Hatırlatmanız için çok teşekkür ederim. Kusura bakmayınız öyle bir niyetim yok. Ygs sınavına girdim fakat düşük not aldım.Alan dışı tercih istiyorum.
    ne yapmam gerekli olduğu konuda yardımlarınızı beklemekteyim.
    Tekrardan kusura bakmayınız.

    • Alan dışı tercihte dikkat etmeniz 2 önemli nokta var. Öncelikle tercih edeceğiniz bölümün kontenjanı sınavsız geçişle dolmuyor yani YGS puanı ile öğrenci alıyor olması lazım. (İstediğiniz bölümün 2013 yerleştirme sonuçlarına bakarak yerleştirme öncelikleri sütununu inceleyin boşsa YGS ile de öğrenci almış demektir. ) Ve tabi diğer önemli bir konu puanınızın orada yazıyor olan min. puana yakın olmasıdır.

 161. Hocam merhaba.Ben Teknik Meslek Lisesinde okuyorum ve ygs sınavına girip barajı geçtim.Lys başvurumuda yaptım fakat lys’de kötü puan almam durumunda 2 yıllık direk geçiş hakkım gider mi yoksa tercih listesinde 2 yıllık bölümleride puansız olarak direk tercih edip yerleşebilirmiyim ?

  • Sınavsız geçiş 2 yıllık bölümlere, alan dışı 2 yıllık bölümlere, LYS yada YGS ile alan 4 yıllık bölümlere tercihlerinizde yer vermenizde hiç bir sakınca yok. Sadece tercih sıralamanıza dikkat edin. En çok istediğinizden en az istediğiniz ama yerleşince pişman olmayacağınız yere doğru tercih yapın.

 162. Ya hocam ben 2013 grafk tasarım bölümü meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş 2 yıllık hakkımı kullanmadım bu sene kullanacagım 167 puan aldım sizce yerleşebilirmiyim ?

 163. merhabalar ben 2 sene önce mezun oldum açıktan okumaya karar verdim ve ygs sınavına girdim 135 puan aldım sanırım giremiyorum sormak istediğim soru lys sınavına sınavsız başvurup açık öğretime girebilirmiyim yarın son güp cevaplarınızı bekliyorum.

  • LYS sınavına sınavsız başvuru diye birşey olmaz. Eğer meslek lisesi mezunu iseniz ve YGS başvurusu yaptıysanız ki sınava girdiğinize göre yapmışsınız alanınızla ilgili 2 yıllık bölümlere Temmuz ayında tercihte bulunabilirsiniz.

 164. Hocam merhaba ben 2013 meslek lisesi mezunuyum.Geçen yıl sınava girmedim ve bu yılda ygs sınavına girdim.Açıköğretimden 2 yıllık sağlık bölümünü okumak istiyorum.Ygs puanım 145 okul puanım ve diploma puanım eklenirse bu bölüme girebilir miyim?

 165. MERHABA, BEN 2002-2003 TİCARET MES.LİS MUHASEBE MEZUNUYUM.SINAVA GİRDİM.101 PUAN ALMIŞTIM.TERCİH YAPMADIM VE SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMIDA KULLANMADIM.ŞİMDİ NASIL BİR YOL İZLEMEM LAZIM.

 166. İyi günler hocam.
  Ben bilgisayar bölümü meslek lisesi 2013 mezunuyum.Bu sene ygs den düşük puan alınca bende dikey geçişle bilgisayar programcılıgına gitmeye karar verdim.
  1- yerleştirilme şansım nedir
  2- lys sınavına girmedende dikey geçiş hakkımı kullanabilirmiyim.
  3- bilgisayar programcılgına gittikten sonra dgs ile bilgisayar mühendisligine geçtigimde 3.sınıftan mı başlıyoruz vede konularda aksama vs olurmu.
  teşekkürler

  • 1-Dikey geçiş değil sınavsız geçiş! (Dikey geçiş üniversitede 2 yıllık bölümden 4 yıllığa geçiş demektir)
   2-Öncelik 2014 mezunlarının olacağından önceki mezunlardan öğrenci alan programlara tercih yaparsanız şansınız artar.
   3-Sınavsız geçişten faydalanmak için ne YGS ne de LYS girilir. Çünkü sınav puanına göre değil yerleştirme önceliklerine göre değerlendirilirsiniz.
   4-DGS ile mühendisliğe geçiş yaptığınızda 1.sınıftan başlarsınız sadece bazı derslerden muaf olabilirsiniz.

 167. slm ben ticaret meslek lisesi büro tönetim ssekreterliği bölümü son ssınıfım bn ygsden barajı geçemedim bu nedenle 2 yıllık geçiş hakkımı kullancm yalnız benim alttan 10 .ssınıf dil anlatım ssorumluluğum war eğe bunu weremezsem üüniwerssyete gidemiyeceğim bu yzden ne yapmm gerek ?bu arada bölümüm ile ilgili alanları nelerdir ?

  • Sorumluluk sınavında veremediyseniz tek ders sınavında vermelisiniz. Bu dersi veremeden mezun olamayacaksınız. Alanlarınız;
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   İşletme Yönetimi
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   Odyometri
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

 168. hocam merhaba ben ygs1 135 okul puanım 60 üstüne eklenip sınavsız geçiş olmadan kendi bölümümde 2 yıllık gidebilirmiyim yoksa 2 yıllık ygs ham puanlar için mi şimdiden çok teşekkürler…

 169. ben ygs sınav barajını geçemedeim.Muhasebe bölümü okuyorum.Ancak üniversitede bu bölümü seçmek istemiyorum.Bölüm değiştirebilme gibi bir imkanım var mı ? Varsa eğer hangi bölümleri seçebilirim ?

 170. hocam iyi akşamlar ben ygs 180 puanın üzerinde 213 puan aldım açıköğretim üniversitesinde devam etmek için lys ye girmelimiyim.birde kuzenim kimya bölümü son sınfta okuyor ygsde 138 puan aldı sınavsız geçiş hakkı varmı?

 171. slm ben meslk lisesi 12.sınıfm ygsden istediğim sonucu alamadm barajı gectm ama puanm yeterli deil 2 yıllık cocuk gelişimşne gecmek istiyorum dgs ile 4 yıllığa tamamlama sansım var mı acaba

 172. ben meslek lisesi ögrencisiyim ygs puan 168 iki yıllık kendi alanımda hacettepeyi yazmayı düşünüyrm çünkü ailem şehr dışı istemiyo oranın çıkma olaslıgı nedir meslek lisesi oldugumz için hiç bişey bilmyrz kmsede yardmcı olmuyo yardmcı olursanız sevinrm.

 173. hocam yakşamlar ben 4.sınıf meslek lisesinin bilgisayar bölümünü okuyan veee ygs ye girip 140 alan veee 2senelik geçiş yapmak istiyen bir öğrenciyim yalnız işte istediğimiz bolumu seçebiliyormuyuz 2senelikte ben bide pc programcılığı yada wep tasarımcılığı falan düşünüyorum hanii başka bolum seçemezsek bunlardan birini okucam valaaa yardımcı olursanız çok sevinirimyaaaa gerçekten aklım çok karışık……..

 174. Merhaba Hocam; ben ygs3 ten 215 puan aldım ziraat mühendisliği istiyorum yalnız ygs1 ve ygs2 den 180 barajını geçemedim:ygs1 158 ygs2 159 aldım lys de sayısaldan fazla yaparsam yerleşme imkanım varmıdır.

 175. merhba hocam ben sınava gırdım yanlız barajı gecemedım sınavsız gecıs hakımı kulanabılırmıyım tıcaret lısesı mezuyum .ılgınız ıcın tesekur.
  yanlız ben sınavsız gecıs hakımı kulanmak ıstıyorumu ısatetledımı hatırlamıyorum gınee gırebılırımıyım

 176. ben 12.sınıf öğrenciyim ygsden 178 aldım bölümüm pazarlama ve perakende sigorta şirketinde staj görüyorum 2 yıllık sınavsız geçişle hangi üniversitelere gidebilirim bide kesin bi üniversiteye gidermiyim

 177. Hocam İyi Günler Ben bilişim teknolojileri web tasarım okuyorum ygs girdim ama geçemedim geçiş hakkımı kullanmak istiyorum tercih edebileğim 2 yıllık bölümleri söyleyebilirmisiniz ?

 178. hocam hayırlı sabahlar ben düz lise mezunuyum bu sene ygs ye girdim
  ygs: 1:141.97761
  ygs: 2:139.99302
  ygs: 3:184.22924
  ygs: 4:184.73147
  ygs: 5:171.91723
  ygs: 6:156.08448
  bu durumda lys ye girmeme gerek varmı acaba cevap verirseniz sevinirim

 179. merhaba 2005 ticaret lise mezuyum sınavsız geçişle açık öğr. üni gen. muhasebe bölümüne yerleştirildim fakat gitmedim bu senede tekrar denemek için sınava girdim sınav sonuçları şöyle ygs1 134,14 ygs2 133,58 ygs3 134 090 ygs4 130 ygs5 135,58 ygs6 137,20 barajı geçemedim fakat sınavsız geçiş hakkını kaç kez kullanabiliyoruz ?

 180. merhaba hoca meslek lisesi 12. sınıf öğrencisiyim tesisat teknolojisi iklimlendirme bölümü yapıda tesisat dalında okuyorum 2014 ygs ye girdim fakat kötü bir sonuç aldım barajı dahi geçemedim sınavsız geçişimi kullanmak istiyorum yalnız bulunduğum ilde okumak istemiyorum başka illeri yazmak istiyorum istanbul , tekirdağ vs. bu mümkünmü ?

  • Mümkün. Ancak tercih edeceğiniz yerlerin yerleştirme önceliği sütununa dikkat etmelisiniz. Çünkü herkes kendi ilinde önceliklidir. “İ” ifadesi varsa sadece il içinden alıyor demektir. Siz “D” yazan yerleri tercih etmelisiniz. Sınavsız geçiş bölümleriniz aşağıda yer alıyor. Bunların 2013 yerleştirme sonuçlarını şu sayfada bölüm isimlerine tıklayarak inceleyin. En uygun yerleri şimdiden kenara not edin.
   Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
   Gaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
   İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi 2
   Yapı Tesisat Teknolojisi 2

 181. merhaba hocam ben endüstri meslek lisesi 2012 mezunuyum 2012de düzce ünvst.kazndım fakat bazı sorunlar yüzünden bırakmak zorunda kaldım ama bu sene ygs snvına tekrar girdim ygs1 den ygs1 128,29813 puan almısım calısamadım icin düsük puan aldım ben 2yllk direk gecis hakkımı kulnmak istyorum yanlız ailemn sıkıntılaır yüzünden istnbul dısı sehrlerde terch yapamıyorum istanbul içi hangi bölüm yada hangi ünvst terch yaparsam 2yllk direk gecis olur akşam ögretimide olabilir şimideden cok tesekür ederim yazarsnız sevnirim..

 182. Hocam merhabalar.Ben lise son sinif ogrencisiyim.plastik bolumu ogrenciaiyim. Fakat 2 yillik yatay gecis hakkimi makine bolumu uzerine okumak istiyorum . Boyle birsey mumkunmudur. Acil cevap verirseniz sevinirim . Saygilar..

  • Maalesef makine bölümü sizin sınavsız geçiş bölümünüz değil. Sizin bölümleriniz:
   Boya Teknolojisi 2
   Endüstriyel Bitkiler Yetiştiriciliği 2
   Gıda Teknolojisi 2
   Kağıt Teknolojisi 2
   Kimya Teknolojisi 2
   Kozmetik Teknolojisi 2
   Laboratuvar Teknolojisi 2
   Lastik ve Plastik Teknolojisi 2
   Maden Teknolojisi 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Şarap Üretim Teknolojisi 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi 2
   Tıbbi ve Aromatik Bitkiler 2
   Yağ Endüstrisi 2
   Yapı Yalıtım Teknolojisi 2

 183. Hocam okul birincisiyim fakat ygs yi geçemedim 160 da kaldım okul puan ekleyince bide kendi bölümümü seçince 250 oluyor ben 4 yıllık üniversiteye okul birincisi kontenjanından yararlanıp girebilirmiyim bilgi verirseniz sevinirim.

   • Hocam merhaba bu sene sınavsız geçiş yapacağım fakat bazı üniversitelerin sadece yerleştirme öncelikleri kısmı boş. Bir kaç kişiye sordum en son YGS ile alındığı için boş denildi. Peki En son YGS ile alındı ama o bölüme de sınavsız geçiş ile yerleşen var mı? Yani sınavsız geçiş yapanları ilk alıp kontenjan artınca da YGS’den mi alındı?

  • Okul puanınız gelir. Ancak şunu mutlaka hatırlatayım. Sınavsız geçişte öncelik son mezunlarındır. Seneye bu konuda avantajınızı yitirmek istemiyorsanız, sınavsız geçiş tercihinde bulunup bir yere yerleşin sonra kaydınızı dondurun. Seneye istediğiniz yeri kazanırsanız sınavsız geçiş bölümünden kaydınızı sildirirsiniz. Kazanamazsanız dondurduğunuz programa devam edersiniz.

  • Meslek lisesi ise aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz.
   Ayakkabı Tasarım ve Üretimi 2
   Deri Konfeksiyon 2
   Deri Teknolojisi 2
   Boya Teknolojisi 2
   Endüstriyel Bitkiler Yetiştiriciliği 2
   Gıda Teknolojisi 2
   Kağıt Teknolojisi 2
   Kimya Teknolojisi 2
   Kozmetik Teknolojisi 2
   Laboratuvar Teknolojisi 2
   Lastik ve Plastik Teknolojisi 2
   Maden Teknolojisi 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Şarap Üretim Teknolojisi 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve DepolamaTeknolojisi 2
   Tıbbi ve Aromatik Bitkiler 2
   Yağ Endüstrisi 2
   Yapı Yalıtım Teknolojisi 2

 184. İyi günler, ben ticaret meslek lisesinde Büro yönetimi ve sekreterlik alanında okudum. YGS ye girdim ama 133 puan almışım hangi bölümleri tercih edebilirim biraz aydınlatabilirmisiniz şimdiden teşekkürler..

  • Mezuniyet alan kodunuz 3229 ise sınavsız geçiş bölümleriniz şunlardır:
   1. Ağız ve Diş Sağlığı 2
   2. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   3. İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   4. Odyometri 2
   5. Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   6. Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik 2
   7. Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2

 185. Merhaba ben 2012 yılı ordu teknik ve endüstri meslek lisesi inşaat bölümü mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kullandm ama bazı nedenlerden dolayı gidemedim tekrar kullanabiliyor muyum bu yıl?

  • Sadece 4 yıllık aöf bölümlerini tercih edebilirsiniz. Bu durumda okul birinciliğinizi 4 yıllıklar için kullanamıyorsunuz. Kılavuzdan benim çıkardığım sonuç bu ama farklı sitelerde sorgulamaya devam edin.

 186. merhaba hocam ben bu sene ygs sınavına gırdım cok ıyı bır puan gelmedı.anadolu kız teknık ve meslek lısesınde okudum. gıda teknolojısı bolumunden meznum. acaba hangı bolumlere sınavsız gecıs hakkım var. yardımcı olursanız cok sevınırım.

 187. Merhaba hocam bn kiz meslek lisesinde cocuk gelisimi bolumunu okuyorum bu sene ygs sinavina girdim 160puan aldim bu bolumden gecis haakkimi kullansam 2yillik sosyal hizmetler bolumune kesin gidebilirmiyim lutfen yardim edin yardimlariniz icin simdikten teşekkür ederim…

    • Öğretmenlerinizin sizi bilgilendirmemesine kızıyorum ama sizinde araştırmamanıza kızıyorum. Kendi alanınızdaki programlara sınavsız geçişle yerleşeceksiniz. Orada yer alan puanların YGS puanı olmadığını OBP puanı olduğunu biliyor olmanız lazım. (Diploma notunuz X 5)

 188. Hocam merhaba , YGS’ye girdim ama hiç iyi bir sonuç almadım. Meslek lisesinde Grafik ve Fotoğrafçılık okuyorum geçiş hakkımı kullanma gibi bir sansım var fakat hangi üniversitelere ?

  • Sınavsız geçiş bölümleriniz aşağıdaki bölümlerden oluşuyor. Hangi okullarda olduğunu görmek için şu sayfada ilgili bölümün üzerine tıklayabilirsiniz.
   Basım ve Yayın Teknolojileri 2
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2
   Grafik Tasarımı 2
   Halıcılık ve Kilimcilik 2
   Marka İletişimi 2
   Mimari Dekoratif Sanatlar 2
   Reklamcılık 2
   Basın ve Yayıncılık 2

 189. Meslek lisesinde okuyorum ve bu yıl ygs ye girdim fakat sınavsız gecisten faydalanmak istiyorum bunun icinde ygs den 140 puan alamayınca tercih yapılamayacagı söyleniyor ne derece dogru ? Bir de sehirdısı sınavsız tercih yapmak istesem diploma puanıyla degilde ygs puanıyla alınabilecegim söyleniyor ?

  • Adı üstünde “Sınavsız Geçiş” neden 140 puan gereksin. Meslek lisesi öğrencileri alanlarının devamı niteliğindeki ön lisans programlarına sınavsız tercihte bulunabilirler. Yerleştirme önceliği; 1-Mezuniyet yılı 2014 olanlar önceliklidir. 2-Mezuniyet yılı aynı ise okul türü anadolu,teknik lise olanlar önceliklidir. 3- Okul türü de aynı ise METEB içi(kendi ilindeki programlara başvuranlar öncelikli yerleştirilir) 4-METEB aynı ise OBP puanına göre (Diploma notu X 5) 5-Hepsi aynı ise yaşı küçük olan önceliklidir.

 190. Ben 2012-2013 Ticaret meslek lisesi mezunuyum geçen yıl sınavsız geçiş hakkımıda kullanmadım ygsdende tercih yapmadım bu yıl geçiş yapmak istiyorum alanımdan bir bölüme geçiş hakkım iptal oldu mu?

 191. iyi aksamlar 2002-20003 ticaret meslek lisesi MUHASEBE mezunuyum ygs sınavına girdim ADALET bolumunu okumak istiyorum barajı geçemezsem sınavsız geçiş hakkımdan yararlanıp acıkogretim adalet bolumunu tercıh edebilirmiyim .birde ygs girdikden sonra lgsyede girmeme gerek varmı sonucda ben barajı geçersem yine acıkdan okumak istiyorum evli olduğumdan dolayı.

 192. hocam merhaba
  – ÜMRANİYE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ- – 15.06.2004 yılında mezun oldum
  2666 – TESVİYE mezunuyum daha önce sınavsız geçiş hakkımı kullanmıştım otomotiv bölümü bir yıl okumuştum okulu bazı nedenlerden dolayı bırakmak zorunda kalmıştım bu sene 40 TL yatırarak YGS ye girdim barajı geçemesem de sınavsız geçiş yapabiliyor muyum birde Grafik Tasarımı 2 okumak istiyorum geçiş hakkım olurmu hocam

 193. Merhaba ben meslek lisesi ogrencisiyim bu sene ygs sinavina girdim fakat sinavim guzel geçmedi 2 yillik geçiş hakkimi kullanıp bunu daha sonra 4 yilliga tamamlamak istiyorum fakat bu konuda pek bilgim yok acaba 2 yıllık hakkimi 4 yilliga nasıl tamamlayabilirim?

  • Okuyacağınız 2 yıllık programa göre DGS sınavı ile yerleşebileceğiniz 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilirsiniz.Şu sayfada mezun olduğunuz bölüm kısmından 2 yıllık bölüm seçerseniz altında yerleşebileceğiniz lisans programlarını görebilirsiniz. Bunun dışında açıköğretimde bazı lisans programlarına da sınavsız tercih yaparak lisans tamamlayabilirsiniz.

 194. mrb ben 2007 tcaret meslek lisesi muznuyum bu sene ygs ye girdimi işaretledim sınavım kötü geçti pek puan beklemiyrum okudugum bölüm üzerinden bölümde okumak istemiyrum sınavsız geçişten yinede yararlanabilyrum peki ben hangi bölümleri seçebilrim büro yönetimi okudum lise ?

  • Sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz. Mezuniyet alan kodunuz 3675 ise sınavsız geçiş bölümleriniz;
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   İşletme Yönetimi 2
   Ağız ve Diş Sağlığı 2
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   Odyometri 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik 2
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama 2

 195. Merhaba ben 12.sınıftayım sağlık meslek lisesi okuyorum. 40 tl yatırdım ygsye gırmek idstiyrum diye. Ama oylesine giricektim. Bugun bazı sorunlardan dolayı sınava giremedim sınavsız geçiş hakkım yandı mı ? 140 barajını geçmen gerekiyodu , sınavsız geçiş yapamıcaksın diyorlar lutfen yardımcı olun 🙁

 196. ben 12. sınıf pastacılık lisesinde okuyrm eger ygsden istediğim puanı alamazsam sınavsız geçiş hakkımı kullanı p kendi alanım olmayn adalet yüksek okuluna geçiş yapablir mym?

 197. Merhaba. ben 2012 ticaret lisesi mezunuyum 2013 yılında sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve karabük üniversitesinde tıbbi dökümantasyon bölümünde okuyorum fakat şuan ingilizce hazırlık okuyorum daha bölüme geçmedim. Aynı bölüm üzerinden üniversite değişikliği yapmak istiyorum.tekrardan sınavsız geçiş hakkımı kullanıp başka üniversiteye tercih yapabilirmiyim ??

   • Hocam kolay gelsin.Hocam ben 2012 meslek lisesi mezunuyum.Bölümüm metal tek.Hocam eğer ygs sınavında başarılı olamassam geçiş hakkımı kendi bölümüm üzerinde kullanmayı istiyorum.Kendi bölümümün yerleştirme önceliklerine baktım 4 5 şehirde yerleştirme önceliği boş bırakılmış.ben düzce üniversitesini istiyorum orasının kontenjanı daha çok olurmu sizce Hocam ? Eğerki orası olmassa diyerlerine yerleşme şansım varmı ? ilk tercihlerde olmassa ikinci tercihlerde kesin olabilirmi hocam ??

    • Yerleştirme öncelikleri boş olan yerler için şu yorumu yapıyoruz. Sınavsız geçiş başvurusunda bulunanların tamamı yerleşmiş, kontenjanı dolmadığı için YGS puanı ile alan dışından da öğrenci almıştır. Düzce ü. hangi bölümü soruyorsunuz bilmiyorum. Yerleştirme Kılavuzunda kontenjanlarda açıklanır. Kesin ifadesini hiç bir zaman kullanamam. Bende sizler gibi bir önceki yılın yerleştirme önceliklerine bakarak durum hakkında size bilgi verebiliyorum. Bu sene başvuran öğrenci sayısı yada öğrenci nitelikleri değişebilir. Bunu göz ardı etmeden yerleşmeyi en çok istediğiniz bölümden en az istediğiniz ama yerleştiğinizde mutsuz olmayacağınız yere doğru 30 tane tercih hakkınız olacak. Hakkınızda hayırlısı olsun.

    • kardesim dikkatimi cekdide düzceyi yazmak istyorum yazmssın sakın yazma ben 2010de orayı kazndım fakat hoclar dersleri yuznden brakmak zorunda kaldım bu sne cünkü mezun wrmiyor 2 yllgı 4 5yıla uzatıyorlar anlıcagın pişmanlık orasını yazma sakıın

 198. iyi günler hocam bn şuan unw 2. sınıf öğrencisiyim ancak bölümümü sevmiyorum. bi hocam yeni yönetmeliğe göre sınava girdiğim puanla gtmek istediğin bölümün o yılki giriş puanıyla tercih edip gidebilceğimi sööyledi. aynı bölüm değil yanlız geçmek istedgm ünw tekrar 1. sınıftan başlayarak gitme şansım var mıdır

 199. merhabalar hocam ben açıköğretim den mezun aşamasındayım bu sene mezun olacağım. tesisat teknolojisi ve iklimlendime bölümü okuyorum fakat bu bölüme gitmek değilde ben elektrik bölümünü tercih yapmak istiyorum bunun için sınavda barajı aşmak gerekiyormu. yada böyle bi şansım varmı istediğim bölüme gitmem gibi

  • Sizin sınavsız geçiş bölümleriniz aşağıdakilerdir. Bunların dışında bir bölüm için YGS sınavına girerek alan için gerekli puanı almanız gerekir.
   Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
   Gaz ve Tesisatı Teknolojisi 2
   İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi 2
   Yapı Tesisat Teknolojisi 2

 200. selamun aleykum hocam ben elektrk eloktrnık bolumu son sınıf oğrencısıyım hocam benım sorum ben sımdı ygs basvurdum ama 2 yıllık hakkımı kullanmak ıstıyorum belırlı bı barajı gecmek zorundamıyım eğer cevaplarsanız cok mutlu olurum sımdıden teşekkurler

 201. hocam merhaba, Ben Adana da meslek yüksekokulda okuyordum. Başarılı olamadım bıraktım. Şuan İstanbuldayım çalışıyorum meslekte kariyerimi ilerletmek istiyorum. Size sorum şöyle olacak. Adana da meslek lisesi bitrdim ve benim 2.yıllık geçiş hakkım var. Bu 2 yıllık geçiş hakkımı İstanbulda ki meslek yüksek okullarında değerlendirme şansım olur mu yani kayıt yaptırabilir miyim? Bide bölümüm bilgisayar programcılığıydı. Muhasebe ye geçebilirmiyim?

  • İlk sorunuza kısmı olarak evet diyebilirim. Çünkü sınavsız geçişte programlara önce son mezunlar, okul türü anadolu olan ve kendi ilindeki öğrenciler yerleştirilir. Kontenjan kalırsa il dışından öğrenci alınır. Tercih yaparken önceki mezunlardan ve il dışından öğrenci alan programlara tercihte bulunmanız lazım. Muhasebe sizin sınavsız geçiş alanınız değil. Bu bölüme ancak YGS puanı ile tercihte bulunabilirsiniz. (Son olarak tercihte bulunmanız için 2014 Ocak ayında tekrar başvuruda bulunmuş olmanız gerekiyordu.)

 202. merhaba ben 12.sınıf pazarlama ve perakende bölümünde okuyorum ygs için 40 tl yatırmadım sınavsz geçiş için 10 tl yatırdım ama geçiş hakkımı kullanmam için ygs ye de girmem gerekiyomuş galiba sizce girebilicekmiyim yoksa 10 tl yatırdım diye giremicekmiyim bide 40 tl yi hala yatırma şansım varmı

  • Sözüm size değil size bunu söyleyenlere. “Ne alaka kardeşim. Sınavsız geçiş adı üstünde sınava girmeden kendi alanınızda tercih yapmanızı ve geçiş yapmanızı sağlayan sistem. Kılavuzda açık olarak belirtilmiş sınavsız geçiş için 10 TL yatırılır ve YGS sınavına girme zorunluluğu yoktur.” İçiniz rahat olsun. Temmuz ayında internetten sınavsız geçiş tercihinde bulunabileceksiniz.

 203. hocam benimde bir sorum olacak.bu ay ygs sınavına giricem.lojistik bölümü uzaktan egitim programına kayıt yaptırmak istiyorum yanlız şöyle bişey var ygs 6 puanı ile alıyorlar yani ben ygs sınavına girdiğimde ygs 6 sınavınada girmiş oluyormuyum yoksa ayriyetten bir sınava dahamı giricem.simdiden çok tesekkürler hocam

  • Siz sadece 1 tane YGS sınavına gireceksiniz. Sizin 6 tane farklı puan türünüz hesaplanacak. Yani bunlar ayrı ayrı sınavlar değil. YGS-6 hesaplanırken:
   Temel Matematik (Yüzde 37), Türkçe (Yüzde 33), Fen Bilimleri (Yüzde 20), Sosyal Bilimler (Yüzde 10).

 204. Hocam Merhaba…

  Ben ticaret meslek lisesi, Muhasebe bölümü çıkışlıyım.
  ” Kültürel Miras ve Turizm” okumak istiyorum…

  Sınavsız geçiş yapabilirmiyim?
  yapamazsam eğer
  sınavda barajı geçmem yeterli olur mu?

  Saygılar…

 205. Hocam salemün aleyküm hocam ben lise 12 sınıfım bu sene ygsye gırcem ama basırılı olmayacagımı bılıyorum.. ve 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak ıstıyorum bunun ıcın dıploma puanımızla mı gırıyoz bunu oğrencektım… 2ci sorum 2 yıllık elektirik elektronık okumak ıstıyorum bolumum elektırık elektronık guvenlık sıstemı ztn dıploma puanım 75 76 larda gireblirmiyim yardımınızı beklıyoum ..
  HOCAM BU SENE 2 YILLIK DOĞRUDAN GEÇMEK İÇİN 140 BARAJINI YGSDE GEÇMEK MI GEREKIYOR LUTFEN YARDIM

  • Aleyküm selam. Sınavsız geçişte, yerleştirme önceliklerine bakılarak yerleştirme yapılır. Yerleştirme önceliklerinin neler olduğuna şu sayfadan bakabilirsiniz. Sınavsız geçiş bölümlerinize de şu sayfadan bakabilirsiniz. Tercih etmek istediğiniz bölümün yerleştirme önceliklerini inceleyerek kendi durumunuza göre Temmuz ayında tercih yapacaksınız. Bu arada diğer sorunuza gelince sınavsız geçiş adı üstünde sınavsız YGS sınavı yada baraj gibi şeyler söz konusu değil.

 206. Merhabalar hocam ben 2013 çocuk gelişimi mezunuyum hazırlanıyorum şuan 4 yıllık için fakat nasip olmazsa 2 yıllık geçiş hakkımı kullanıp tekrar sınavlarına girip 4 yıllığı hedefliyorum acaba okul puanım da düşme gibi birşey söz konusu oluyor mu ? teşekkürler şimdiden

 207. mrblar kolay gelsin ben bitlisde okuyorum son senem sınava gircem ama ii net çıkartamayacağımdan girmek istemiyorum sınavsız geçişin de belli bi puanı varmış 140 puanı geçmek gerekiyormuş doğru mu acaba??

 208. merhaba ben 3675 büro yönetimi bölümü 12.sınıf ögrencısıyım 2 yıllık geçişlerimizde 2014 ösym klavuzunda agız ve diş saglıgı gözkuyor yanı var degilmi birde siz söylermısınız sınavsız geçiş bölümlerimi

  • Bende 2014 kılavuzuna göre şu bölümler olduğunu görüyorum.
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   İşletme Yönetimi 2
   Ağız ve Diş Sağlığı 2
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı 2
   İnsan Kaynakları Yönetimi 2
   Odyometri 2
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği 2
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik 2
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

 209. iyi günler hocam ben çocuk gelişimi mezunuyum sınava hazırlanıyorum ama istedigim yerler gelmezse sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. sınavsız geçiş hakkını kullanırken nasıl tercih yapıcaz. ben kahramanmaraş elbistan ilçesindeyim sınavsız geçiş hakkını yaparken nereleri yazabilirim bi yardımcı olursanız çok sevinir hocam

  • Öncelikle şunu hatırlatmak istiyorum. Eğer çocuk gelişimi yada sosyal hizmetler bölümlerini istiyorsanız sınava girmenize gerek yok. Bunlar dışında ise sınava girmeniz şart. Sınavsız geçişte istediğiniz her yeri yazabilirsiniz. Ancak yerleştirme önceliklerinde herkes kendi ilinde öncelikli olduğundan ya sadece kendi ilinizdeki bölümleri yada yerleştirme önceliği sütununda “D” olanları tercih etmelisiniz.

 210. slm hocam ben açıklise Anadolu iamam hatip son sınıftayım bu sene sınavsız geçişi kaçırdım ama ortak derslerim 7 tane kaldı seçtiklerim hariç seneye sınavsız geçişe kayıt olabilirmiyim ilahiyat okumak istiyorum hocam cvp verirseniz çok sevinirim hocam

 211. Merhabalar hocam meslek lisesi makine bölümü mezunuyum gecis hakkimi kullandim ve suan universitedeyim fakat bu sene tekrar hazirlaniyorum eger bi 4yillik kazanirsam okul puanim ham puanima katki eder mi? bi kac arkadasim okul puaninin katki etmeyecegini soyluyor suan okudugum icin ama gecis hakki kullandigimdan dolayi eder diye biliyorum sizce ne olur

  • Sınavsız geçişle yerleştiğiniz için puanınızda düşme olması yada okul puanı eklenmemesi gibi birşey söz konusu değil. Kendi alanınızla ilgili 4 yıllık bölümleri tercih ederseniz diploma notunuz X 5 X 0,18 kadar ek puan, farklı bir 4 yıllık tercih ederseniz okul puanı X 5 X 0,12 ek puan alırsınız.

   • Çocuk gelisimi 2 YIL okursam çalisma imkanim varmi ve sosyal hizmetlerî seçersem sinavsiz geçîste sonuç alabîlîrmiyim
    Bu armada Ben çocuk gelisimi bölümüyüm dirk sosyal hizmetleri seçsem o da our mu kendi bölümümü kullanmadan sorularimla sizi sizi you’re bu armada hakkinizi helal edin
    Bu sene basvuru hakkim kaçti degil mi

    • Son sorunuzdan başlayayım. Eğer 15 Ocak’a kadar başvuruda bulunmadıysanız bu yıl tercih yapamazsınız.
     2 yıllık Çocuk gelişimi okuduğunuzda kreş ve anaokullarında yardımcı eleman olarak çalışabilirsiniz.
     Sosyal hizmetler bölümü de sizin sınavsız geçiş bölümünüz. Her iki bölümünde açıköğretim programını tercih etmeniz durumunda doğrudan yerleşebilirsiniz.

      • Doğrudan başvuru yada kayıt yaptırmak gibi birşey zaten söz konusu değil.Normal tercihler gibi internet üzerinden tercih yapacaksınız. En çok istediğiniz programdan en az istediğiniz ama yerleştiğinizde pişman olmayacağınız programa doğru tercih yapacaksınız.

 212. Lutfen yardimci olun ! Ben meslek lisesi mezunuyum , 2 yıllık gecis hakkımı kullanıp kayit yaptirdim fakat hic gitmedim yani 1 gun dahi devamliligim yok . Hala direk gecis hakkim var mi . Istanbulda okumak istiyorum

  • Farklı bir il tercih edebilirsiniz. Sınavsız geçişte METEB önceliği 3.önemli kriterdir. Yani her öğrenci kendi ilindeki meslek yüksek okullarında önceliklidir. Buna göre farklı il tercih etmeniz durumunda o ilin öğrencileri öncelikli yerleşecektir. Yüzdesini ben yada başkası bilemez.

 213. merhabalar hocam anadolu ticaret meslek lisesi bilgisayar bölümü 2013 mezunuyum ,bu yıl açık öğretimden sınavsız geçiş yapmak istiyorum kabul edilme şansım ne kadar yani yeni mezunlara öncelik tanınınıyor ya.

  birde açıköğretimden başka bir bölümü yani istediğim herhangi bir bölümü ygs ye girmeden de kayıt yaptırabilirmiyim?

  • Bölümünüze ait açıköğretim sınavsız geçiş bölümü sadece Erzurum Atatürk Ü. Bilgisayar Programcılığı var. Kontenjansız olduğundan tercih etmeniz halinde kesin yerleşirsiniz. YGS girmeden kayıt yaptırabileceğiniz başka aöf bölümü yok.

   • Hocam iyi günler.Hocam ben 2012 yılında meslek lisesi mezunuyum.40 tl yatırdım.ygs sınavına gireceğim eğer başarılı olamassam sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum.bölümüm metal teknolojisi kaynak tek. yani yerleştirme önceliklerini inceledim 5 ayrı şehirlerde boş bırakılmış bu durumda girebilirmiym kendi bölümüme ? İlk tercihlerde olmassa ikinci tercihlerde mutlaka olurmu hocam ? Açıktan ünv. gidiyorum sınavsız geçiş açısından sıkıntı olurmu ? (kusura bakmayın biraz uzun oldu Hocam)

 214. ben geçen yıl iki geçiş hakkıkmı kullandım şuan okuyorum ama bu yıl sonunda dondurup başka bir bölüme geçiş hakkımı kullanmak istiyorum …
  isteğim bölümün olma şansı nedeir ?
  beni bu konuda detaylı olarak bilgilendirirseniz çok mutlu olurum .

 215. Çocuk gelişimi mezunuyum geçen sene iki yıllık geçiş hakkımı kullandım ama yerleşemedim bu sene sınava giricem olmazsa yine geçiş hakkımı kullanabiliyor muyum öyle bi hakkım var mı?

    • Sizin sınavsız geçiş bölümleriniz Çocuk Gelişimi ve Sosyal Hizmetler bölümüdür. Yani 2 tane sınavsız geçiş bölümünüz var. Geçen sene Atatürk Ün. açıköğretim programı olarak çocuk gelişimi bölümü ilk defa açıldı ve bildiğim kadarı ile kontenjan sınırlaması yok. En son tercih olarak Sosyal Hizmetler ve Çocuk Gelişimi açıköğretim programlarını yazabilirsiniz. (Ve en önemlisi bu bölümler için sizin sınava girmenize zaten gerek yok. Alan dışı tercih düşünüyorsanız YGS’ye girmelisiniz.)

 216. merabalar ben 11.sınıf öğrencisiyim derslerimin çok iyi olmasına ragmen sınavsız geçiş yapıp üstüne 2 yıl daha tamamlamak ve 4 yıllığı bitirmek istiyorum bunun için notlarımı yüksek tutuyorum yalnız kafamda bi sürü sorular dolaşıyor ben suan teknik lisede ve bilgisayar bölümünde okuyorum yalnız üniv.de düşünmüyorum bilgisayar okumak ve her geçen gün 2015 ygsisi için farklı seyler söyledikleri için beni endişelendiriyolar lütfen yardımcı olun ben sınavsız bilgisayar harici geçebilirmiyim 2015 yılında üniversteye ve seçeceğim bölümdenmi 2 yıl daha sınav olacağım ve herhangi bi sınava 2015 yılında girmicem dimi ders notlarıma göremi alım yapılacak şimdiden teşekkürler 🙂

  • Oldukça karışık yazmışsınız. 2015’te ne olacağını sınavsız geçiş sisteminin devam edip etmeyeceğini bilemem. Alan dışı bölüm düşünüyorsanız mutlaka sınava girmelisiniz.Alanınızla ilgili bölümler için sınavsız geçiş yapabilirsiniz. Bu durumda da sadece diploma puanınıza göre değil yerleştirme öncelik kriterlerine göre yapılır. Sitemde pek çok yerde bunu anlattım.

 217. hocam ben bilişim teknolojileri alanını okuyorum son sınıfım 2 yıllk üniversiteye gidicem inşallah istanbulda oturuyorum istanbulda okumak istiyorum (iü,ytü) ygs de barajı geçersen kesin gidersin diyolar doğrumu acaba doğru değilse obp kaç olsa istanbulda bir üniversiteye giderim
  anadolu bilişim deyil düz bilişim okuyorum bunuda eklim

  • Öncelikle alanınızın devamı niteliğindeki programlar için sınava girmenize gerek olmadığını hatırlatayım. Bu durumda baraj geçmek gibi bir durumda söz konusu değil. Öte yandan dediğiniz üniversitelerin Bilgisayar Programcılığı 2013 yerleştirme sonuçlarına baktığımızda en az teknik lise mezunlarının genel olarak da Anadolu Teknik mezunlarının alındığını ve kontenjanın bu şekilde dolduğunu görüyoruz. Siz düz bilişim dediğiniz için şansınızın İstanbul için çok çok düşük olduğunu söyleyebilirim. Diğer üni. 2013 yerleştirme sonuçlarına şuradan bakabilirsiniz.

 218. Merhaba hocam , ben sınavsız geçiş için önlisans ilahiyata kayıt yaptıracağım fakat kayıt zamanı ile ilgili bir bilgiye ulaşamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.