Sınavsız Geçiş Öğrencileri İçin Çok Önemli Hatırlatmalar 2

Yazımıza oy verir misiniz?

Değerli arkadaşlar sizlerden gelen ve aklınıza takılan soruların en sık sorulanlarını konu olarak açıklamaya devam ediyorum.

SORU: Hocam ben geçen sene sınavsız geçişle Gaziantep MYO Bankacılık ve Sigortacılık bölümünü kazandım. Ancak dönem ortasında maddi sebeplerden dolayı bıraktım. Bu yıl tekrar başvuruda bulundum okul puanım düşer mi?

SORU: Mrhb. Admin, geçen sene sınavsız geçişle tercihte bulundum ama kazandığım bölüme ailevi nedenlerden dolayı gidemedim. Bu yıl tekrar başvuruda bulundum. METEB içi bir yer tercih etmek istiyorum ama okul puanımın yarıya düşeceği söylendi. Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

SORU: Hocam, ben geçen sene direk geçişten faydalandım ama bölümümü sevmiyorum. Bu yıl tekrar başvuru yaptım. OBP puanımda düşme olurmu?

SORU: Admin, bir sorum olacak. geçen yıl Malatya MYO elektrik bölümüne sınavsız geçişle yerleştim ama bazı sebeplerden dönemin yarısında bıraktım. Bu sene YGS ye girdim ama kötü geçti. Yine sınavsız geçişten faydalanarak başka bir bölüme geçebilirmiyim? Bir de puanım düşermi?

Evet arkadaşlar benzer sorular sorulmaya devam ediyor. Bu sayfadan soru soran arkadaşlarımız  ve aynı durumda olanlar için yanıtlamaya çalışayım.

Yine en büyük yardımcımız ve kaynağımız 2013 ÖSYM Başvuru kılavuzu. Kılavuzda bu konu ile ilgili olarak 2 ayrı paragrafa rastladım. Birincisi altta gördüğünüz gibi; yerleştirme sırasında henüz mezun olmamış daha sonra sorumluluk sınavı yada ek sınavla  mezun olanlardan herhangi bir programa yerleşmeye hak kazanan ama gitmeyenlerin OBP puanlarının çarpılacağı katsayının yarıya düşürüleceği yazmaktadır. Ancak sınavsız yeşille gösterdiğim yerdeki ibareyi okuyacak olursak Sınavsız Geçişle yerleşenler ve açık öğretim kontenjan sınırlaması olmayan programlara yerleşenlerin hariç olduğu yani onların OBP PUANININ DÜŞMEYECEĞİ açık olarak görülmektedir.

puan-düşmeyecek

 

Yine kılavuzdan aldığım aşağıdaki paragraf , 2012 ÖSYS’de yani bir önceki yıl sınavsız geçişle herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların bu yıl OBP’lerinin çarpılacağı katsayılarda BİR DEĞİŞİKLİK OLMAYACAĞI YANİ DÜŞÜRÜLMEYECEĞİ açık olarak görülmektedir.

onceden-sinavsiz-gecisle-yerlesen-adayin-puani-dusmez-2

Devam edeceğiz…

420 yorum

 1. merhaba ben 2019 yılında üniversiteye yerleştim ve 2020 ağustos ayında merkezi yatay geçişle başka bir üniversiteye geçtim 2021 yılında yks ye girdiğimde okul puanımda düşme oluyor mu bilgilendirirseniz sevinirim

 2. Merhaba Hocam Ben 2015 yılında Meslek Lisesi son sınıfta hem dikey geçiş hakkı parası yatırdım ve Ygs parası yatırdım Ygs ye girdim ancak barajı geçemedim lisedeki bölümümün aynı memleketimdeki üniversiteye 2 yıllık direk geçiş hakkımı kullandım ve bu sene mezun olacam tekrardan Ygs ye gireceğim obp puanım düşmüş müdür ? Teşekkürler

 3. hocam merhaba
  ben 2015 yılında sınavsız geçişle 2 yıllık bir bölüme yerleştim bazı nedenlerden dolayı 2016 -2017 eğitim öğretim döneminde okulumu dondurdum bu yıl tekrar sınava girdim ve ziraat mühendisliği yazdım.ziraat mühendisliğine yerleştiğim taktirde harç parası ödemem gerekir mi?harç parası ödememek için 2 yıllık bölümden kaydımı sildirmeli miyim?

 4. Hocam bide şey demişsiniz ek puanla sadece kendi bölümünüz demişsiniz nu dalları için de geçerli mi mesela grafik mezunuyum dallarında görsel iletişim veya fotoğrafçılık falanda tercih edebilirmiyim ?

 5. Hocam ben geçen sene grafik tasarım dan mezun oldum ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım ama bu sene ek puan geldi grafik tasarım ygs 5 den alıyor banada ek puan ygs 3 e ygs 4 e ygs 5 e gelmiş sadece kendi bölümümü tercih etmek zorundayım yoksa ygs 4 den alan başka bi bölümü ek puanlı sıralamaya göre tercih edebilirmiyim ?
  Bide hocam bazı bölümler 4 yıllık ygs den alıyor onları tercih listemize eklerken hangi sıralamamıza bakarlar ek puanlı mı yoksa normal sıralamamızamı ? Bide ek puan sadece 2 yıllık içinmi sıralama ?

 6. merhaba ben 2015 de sınavsız geçişle 2 yıllık bir bölüme yerleştim 1 yıl okudum ikinci sınıfta dondurdum. bu yıl sınava girdim tercih yapmayı düşünüyorum olurda yerleşemezsem bir sonraki yıl yani 2018 de puanım düşer mi? bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkür ederim iyi günler…

   • Cevapladığınız için teşekkürler. Meslek lisesi mezunuyum. işletmelerde beceri eğitimi dersini geçemediğim için mezun olamamıştım bu yüzden ağustos ayındaki tercihlerde mezun değildim. Eylül ayının sonundaki kurtarma sınavını geçerek mezun oldum. Emin olamak için tüm olayı anlattım sonuç nedir hocam ?

 7. hocam öncelikle hayırlı günler. hocam ben 2016 yılı mezunuyum ve meslek lisesi bilgisayar bölümü çıkışlıyım. hocam ben ilk tercihte sadece 4 yıllık bölümleri yazdım ama herhangi bir bölüme yerleşemedim. sonrasında ek tercih yaptım ve 2 yıllık bilgisayar programcılığı geldi fakat kayıt yaptırmadım. benim sınavsız geçiş hakkım olduğunu bildiğim için ve puanımın kesilmeyeceğini bildiğim için tercih yaptım. ama arkadaşlarım puanımın kesileceğini söylediler bana bu konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim . Şimdiden benim sorunumla ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

 8. Geçen yıl lise 4 de sınavsız geçiş hakkımı kullandım Giresunu kazandım ama bölümüm kötü idi ve memleketime uzak olduğu için gidemedim bu yıl ygs den barajı gecemedim kaydımı sildirsem bu yıl da tercih yapabilirmiyim kendi memleketime yardimci olursaniz sevinirim

 9. Hocam kılavuzda sadece sınavsız geçişlerde obp puanı düşmeyecek yazıyor yani sadece meslek liselerinden unive geçişi mi kastediyor, üniversiteler arası yatay geçiş yapanlarıda kapsıyormu

 10. Daha açıklayicı sorayım hocam 🙂 2014 te yerleştim 2016 da merkezi yerlestirme puanımla yatay geçiş yaptım 2017 de tekrar sınava girdim okul puani katsayım düşecekmi?

 11. Hocam ben 2014 de izmiri kazandım fakat 2. Senemde 2016 da merkezi yatay geçiş için gazi universitesine basvurdum fakat orayada gitmedim izmiride bıraktım şimdi tekrar hazırlanıyorum benim puanım düşecekmi?

 12. Hocam iyi günler. Ben sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunuyum geçen yıl sınavsız geçisle iş şağlığı bölümüne yerleştim ama kayıt yapturmadim bu yıl ygsye girdim sonucumu bekliyorum arkadaşlarım bana eklenen puanin yariya dusecegini soyluyor bu doğrumu?

 13. Hocam ben 2016 yılında sınavsız gecisle kendi bölüme kontenjanli aof e geçiş yaptim obp 432. Diploma 86.4 bu sene ygs ye girdim 230 civarı bir puan alıyorum obp kırılır mi?

 14. Merhaba hocam ben sınavsız geçiş hakkımı kullanarak işletme bölümüne geçtim meteb dışı daha sonra yurt problemı olduğu ıcın 4hafta sonra gıttım üniversıteye daha sonra konulardan gerçi kaldığım için bir hafta sonra bıraktım üniversiteyi iki veya üç hafta sonrada kaydımı sildirdim şuna tekrar giricem sınava benim diploma puanım düşmüşmüdür cevap verırsenız çok sevinirim teşekkür ederim

 15. geçen yıl sınavsız geçişle yerleştim ama kayıt yaptırmadım bu yıl puanım düşmez ama ygs başvurusu yaparken bir yükseköğretim programına yerleştirildim ama kayıt olmadım yazıyor bu puanımın düşeceği anlamına mı geliyor

 16. Geçen yıl hasta ve yaşlı hizmetleri bölümü engelli bakımı mezunuyum ygs ve lys puanım 283’tü okuldan 50 puan gelmiş geçiş hakkımı kullandım ve amasya üniversitesi yaşlı bakımı bölümünü kazandım kayıt yaptırdım ama okula gitmedim bu sene geçiş hakkımı kullanabilir miyim?ygs sınavınıda giricem okuldan gelen puan düşürmi?yardımcı olursanız çok mutlu olurum

 17. Merhaba hocam ben geçen sene düz liseden muhasebe bölümünden mezun oldum geçiş hakkım ile tercih yaptım ve bir üniversiteye yerleştim fakat hiçbir kayıt yaptırmadım bu senede geçiş hakkım ile tercih yapabilirmiyim
  Yapabilirsem başvuruları ne zaman ve nereye yapmalıyım Allah razı olsun emeğinize sağlık.

 18. Hocam ben bartında üniversite okuyorum 2015 de yerleştim bu sene Aop düşmeyecekti sonra dalgınlığıma gelip 2 üniversite hakkıma sınavsız geçiş ile yerleştim . Bu sene aöfde ilk senem ama kariyer için bu sene tekrar girip başka üniversite yazıcam. Obp düşer mi hocam ?

 19. merhaba hocam
  ben 2012 ticaret meslek lisesi mezunuyum o yıl kendi alanımda sınavsız geçişle bir myo ya yerleştim ve 2014 de mezun oldum fakat okuduğum bölümden memnun değilim
  2017 de tekrar sınavsız geçişle kendi alanımda bir bölümü tercihlerde versem gelme şansı var mıdır? obp puanım 400
  iyi günler

 20. Hocam Merhaba ben meslek lisesi çıkışlıym yeni mezunum sınavsız geçişle yerleştim yerleşme türümde sgk o yüzden puanm düşmüyor ama ben 1 sene daha hazırlık yapmak için kaydımı dondurma dilekçesi verdim hala işlemde ama duydum ki sınavsız geçişle yerleşen öğrenci kaydını dondurunca diploma puanı düşüyormuş. Düşüyor mu ?

 21. sınavsız geçiş hakkımı kulandım . Aöf ilahiyt a Tekrar ygs hazırlanıp örgün okumak istiyorum. Diplamo puanım 69.4 0.12 lik hesap a göre 41 puan veriyor . 2 . senesi puanım düşer mi ?acaba düşerse ne kadar olur .

 22. Merhaba hocam ben bu sene sınavsız geçişle lojistiğe yerleştim obp puanim 341 bu sene gitmediğimde puanim duşermi eğer düşeceksede 341 den kaça düşer cevaplarsanız çok sevinirim

 23. Hocam bu sene simavsiz geçişle yerleştik kazandık gittik veya gitmedik seneye tekrar hazırlandık eğer seneye simavsiz geçiş hakki kalkmazsa tekrardan tercih yaparsak sınavsız geçişle biyere yerlesirmiyiz yoksa bu sene kazandigimiz için seneye sansimiz bitiyor mu

 24. hocam peki sınavsız geçişle yerleştiğimiz bölümde okusak ve o sene yani bidaki sınava girsek puan düşer mi? yada sınavsız geçişle yerleşiğimiz halde ek tercihlerde bulunabilir miyiz ?

 25. hocam peki sınavsız geçişle yerleştiğimiz bölümde okusak ve o sene yani bidaki sınava girsek puan düşer mi? yada sınavsız geçişle yerleşiğimiz halde ek tercihlerde bulunabilir miyiz ?

 26. merhaba ben 2015 de sınavsız geçiş ile tıbbi laboratuvar programına yerleştim 2016da da sınavsız geçişle açık öğretimden laborant ve veteriner sağlık okumak istiyorum.bir sonraki yıl sınava girdiğim de puanımda herhangi bir düşme olur mu? teşekkür ederim.

 27. Merhaba bir sorum olacakti .sinavsiz gecis hakkimi kullandim hicbiryer cikmadi ek tercihlerde yine sinavsiz gecis kullancm cocukgelisim mezunuyum bu sene .yerlestirme oncelikleri tutuyo obp 367 ama obp 400 olan yerleri yazsam yerlstirme ihtimalim kac acaba ?

 28. Hocam lütfen yardım edin bişey sorcam. Ben sağlık meslek lisesi mezunuyum bana SGK ile yani sınavsız geçişle fizyoterapi geldi ama ben bir yıl daha hazırlanmak istiyorum.Seneye okul puanım düşer mi?

 29. Hocam ben sınavsız geçiş yaptım beü kazandım fakat kayit yaptırma dim çünkü gitmicem bir yıl ara verip dershaneye gidecem hatta dershaneye bugün başladım dershane hocalari puanın düştü neden tercih yaptın dediler ama siz düşmedigini söylediniz hocalarin bu konuyla bilgisi yokmu kimse emin olamıyor hocam

 30. Merhaba. Ben bu yıl meslek lisesinden grafik tasarım Bölümü mezunuyum. 2016 üniversite sınavlarına girdim ve tercih yapmadım fakat sınavsız geçiş yapınca 30-60 arası eklenen diploma puanım 50 puandı ve ben düşmüyor diye sınavsız geçiş yaptım Hacettepe Üniversitesi endüstri Ürünleri Tasarımı geldi ve ben kaydımı yaptırdım fakat 2017 yılındaki üniversite sınavlarına girmek istiyorum. Ben şimdi sınava girdiğimde Hacettepe Üniversitesine yerleştiğim için ve kaydımı yaptırdığım için diploma puanım düşer mi ?

 31. Merhaba hocam 2015 mezunuyum bir sorum olacak size; meteb dışı doğum yılı ve mezuniyet yılı
  tutuyorsa fakat obp tutmuyorsa o üniversitenin tercihlerde gelme şansı varıdır çünkü bazı hocalar var diyor bazıları ise yok diyor benim bildiğim ilk meteb içi veya dışına bakarlar karşılaştırmalarda sonra karar verirler yani buna bir açıklık getirebilir misiniz…

  • Önce mezuniyet yılı (Eğer 2016 mezunları ile dolduysa zaten olay bitmiştir)
   Sonra okul türü, (eğer 2015’lileri alıyor ve okul türü sizin okul türünüzde ise)
   METEB durumu (size uyuyorsa)
   sonra OBP bakılır. İlk 3 değer tamam ama OBP sizden büyük biri varsa o kişi yerleşir.
   Tüm herşey aynı OBP puanı bile aynı.
   O zamanda doğum tarihine gün ay yıl olarak bakılır. Yaşı küçük olan öncelikli yerleşir.

   • Hocam teşekkür ederim fakat benim puanım 290 obp nerdeyse hepsi 300 400 arası ben özelliklere bakıpta yazdım puanı göz önünde en son bulundurdum sizce bu ek terciihte gelme olasılığı nedir öğrenebilir miyim kısacası şöyle
    -2015 mezunuyum
    -1.1.1997 doğumluyum
    -obp : 58 : 290 puan

 32. Hocam şimdi, ben sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve yerleştim ama üniversiteye kayıt yapmadım şu anda. 2017 YGS sınavına girersem OBP ek puan veriyor bu puan düşer mi? veya OBP puanı tercih yaptığım için bir daha verilir mi? Tercihlerim sadece sınavsız geçişlerin olduğu bölümleri yapmıştım YGS’ye girdiğimde yeniden ek puan alma şansım var mıdır?

 33. Merabalar bn bu sene sınavsız geçiş hakkı kazandım ama bn kaytimi yaptırdıktan sonra dondurmak istiyorum ve seneye başka bolum okumak istiyorum. Bu nedenle dondurdugum için sorun olur mu

 34. Merhaba, meslek lisesi mezunuyum. bu yıl sınavsız geçişe başvurdum ama tercih dönemini kaçırdım. 2. bir tercih yapma hakkım oluyor mu (bu yıl için)? ya da önümüzdeki yıl tekrar sınavsız geçişten yararlanabilir miyim?

 35. Hocam merhabalar, imamhatipliyim, ilahiyat önlisansa gitmek istiyorum. geçen sene anadolu üniversitesine yerleştirildim ancak kayıt yaptırmadım, bu sene ise yine sınavsız geçiş şeklinde başvurdum ancak yerleştirilemedim. 10500 sınavsız 10500 ygs sınavına girenlere kontenjan ayırmışlar. yerleştirilememiş olmam bu kontenjanların dolduğu ve ek kontenjan açılmayacağı anlamına mı gelir? yardımlarınızı bekliyorum.

 36. Merhabalar, sağlık meslek mezunuyum sınavsız geçiş ile ücretliye yerleştim ve şu an gitmek istemiyorum. Kayıt yaptırmayacağım, seneye tmden hazırlanıp tercih yapmak istiyorum. Kayıt yaptırmadığım için okul puanım düşer mi?

  Şimdiden teşekkür ediyorum.

 37. Selamınaleyküm hocam. 2016 elektrik elektronik mezunuyum.2 yıllık sınavsız geçiş ile biyomedikal bölümünü tercih etmek istiyorum. Tercih ettiğim yer gelmese, ön kayıt yapıp gitmesem veya dondursam obp puanımda diğer senelerde bir değişiklilik olur mu ? teşekkürler..

 38. Hocam benim bir sorum daha olacak sınavsız geçışle yerlesmek istiyorum ve tercihimi yapacam ama sonuclarda ygsk ile yerlestirilmistir denilirse eger kayıt yaptırmassam puanım kırılırmı cevap verirseniz sevinirim

 39. Merahaba ben busene meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçis hakkımı kullanacam obp 80.66 ama 2 yıllıklara tercih yaparken sınavsız gecisle yapmak istiyorum kendi bolumume ygs ile degil
  Simdi eger ygs ile kayıt olursam puanım kirilir kendi sehirimi tercih edecem
  Sınavsız gecisimi kullanirken ygs ile kaydolmam cok kucuk bir ihtimal degilmi
  Bu soruyu sorma amacim 2 yıllıga sgk ile kayıt yaptırıp dondurup birdaha hazırlanmam
  yardımcı olursanız simdiden teşekkürler kolay gelsin.

 40. Sınavsız Geçiş hakkı ne zaman kullanılabiliyor? yani Ocak ayında sınavsız geçişe başvurmadım. Meslek lisesi mezunuyum. Ve Açık öğretime gidersem ygs-lys’de, obp’de veya ek puanımda bir kırılma olur mu? Birde açık öğretimde kontenjan olursa kırılma oluyormuş bu kısmı pek anlamadım. Açıklarsanız sevinirim.

  • Meslek lisesi mezunları Ocak ayında YGS başvurusu yaptığında sınavsız geçiş hakları da oluyor. Onuda yapmadıysanız bu yıl tercih hakkınız yok. Sınavsız geçişle aöf yada örgün yerleştiğinizde puanınız kırılmaz. YGS puanı ile yerleşirseniz her ikisinde de puanınız kırılır.

 41. Merhaba hocam iki senedir mezun oldum bu üçüncü senem iki yıllık sınavsız geçiş hakkı mı kullanacak gelirmiş meslek lisesi mezunu tüm diplama puanın 69 acil cevap verin

 42. Merhaba hocam. Ben meslek lisesi mezunuyum gecen yıl verdiğim tercihde İbrahim Çeçen Ünv kazandım fakat gidip kaydımı yaptırmadım. Sanırım Ünv kayıtları başlamış ben tekrardan Nasıl kayıt yaptırabilirim 2 yıllık direk geçiş Hakkım halen devam ediyor mu. Tskler

 43. hocam merhaaba mezunuyum ilk sene sınavsız geciş ile yerlestım sonra on kayıtımı sıldırdım bu sene tekrar sınavsız gecıs hakkımı kullanacagım 337 puanım var sınavsız gecıste biilişim teknoloji bolumlerınden hangılerını tercıh yapsam ıyı olur

 44. hocam obp puanı ile okul puanı farklı mıdır? Okul puanımız kırılırsa sınavsız geçiş hakkımızı kullanmamız daha mı zorlaşır ? yani çıkmama olasılığı artar mı ?

  • OBP = Diploma notu*5
   Okul puanı yada ek puan = Diploma notu*5*0,12
   Sınavsız geçişte OBP kullanılır ve hiç bir zaman düşürülmez.
   YGS yada LYS puanlarına okul puanı eklenir. Bir önceki yıl puanla yerleşildiyse ertesi yıl yarı yarıya düşer.

 45. Hocam merhaba ben 2016 mezunuyum sınavsız geçişle kaydımı yapıp hemen donduracam ve birdaha hazırlanacam ygs ye

  1-) obp puanım kirilirmi
  2-) sınavsız geçişle kayıtlı oldugum icin seneye ygs ve lys de sıralamam geriye dusermi

  simdiden teşekkürler

 46. Iyi gunler hocam ben anadolu öğretmen lisesi mezunuyum ve iki yillik ftr ye gitmek ıstiyorum yerlesme ihtimalim var midir ygs2 den aliyor siralamam 42 bin okul puanim duser mi bir sonra ki sene tercih yaptığımda?

 47. Merhaba meslek lisesi mezunuyum ygs girdim fakat istediğim puanı alamadığım için tekrar giricem bu sırada 2 yıl geçiş hakkımı kullanıp kayıt yaptırsam fakat gitmesem kaydimi dondursam önümüzdeki sene giricegim ygs puanina bir etkisi olur mu ygs puanim düşer mi ?

 48. Merhaba hocam.Bir şey sormak istiyorum.. 2014 mezunuyum ve geçen sene Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mimari Restorasyon bölümünü kazandım. Sınavsız geçişle yalnız gitmedim. Kayıt da yaptırmadım. Bu sene yine sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum Kullanabilir miyim ? ve OBP puanım düşer mi ?

 49. Hocam bir soru soracaktım cevap verirseniz sevinirim. .
  Hocam ben 2014 yılında ygs 2 puan türünde ön lisans bölümü kazandım fakat kayıt yapmadım gitmedim..
  2015 yılında hazırlandım fakat okul puanım yarıya düştüğü için iyi bölüm gelmedi bende sınavsız geçişle yerleştim bu sefer kayıt yaptım ama onada gitmedim bu sene iyi bir puan çektim bu sene tercih yapınca sınavsız geçişle yerleştiğim için arada bir sene boşluk sayıldığı için okuldan tam puan mı gelir?

 50. hocam ben geçen sene sınavsız geçiş hakkımı kullanarak lisedeki alanımın devamı olan 2 yıllık bölümü yazdım ve ilk tercihden geldi ama beni obp puanımla değilde ygs1 puanımla yerleştirmiş.bu sene yeniden ygs lysye girdim okuldan gelicek olan puan yarıya düşer mi ?

 51. Hocam merhaba, meslek lisesi mezunuyum bolumumle ilgili bi bolume ygsk puani ile yerlestirilip kayit yaptirdim ve 1.yilimi doldurdum. Sinavsiz geci hakkimla baska bi universitede ayni bolume yatay gecis yapmam mumkun mudur?

 52. merhaba hocam bırsey sorcaktım ben gecen sene bılısım teknolojilerı bolumunu kazandım sınavsız gecıs ıle gıttım sadece on kayıt yaptırmıstım sonra sıldırdım bu sene yenıden sınavsız gecısı kullananılırmıyım

 53. Hocam Selamun Aleykum ben 2015 yılı imam hatip mezunuyum kendi bölümüm olan acık öğretim ilahiyata ek tercihle tercih yaptım ve yerleştim bu yıl ygs sınavına girdim ve okul puanımın yarıya inmesinden korkuyorum sizce puanım kesilir mi yerleştirme türü olarak meb dışı ve sgk yazıyor. ALLAH razı olsun şimdiden…

 54. Mrb hocam ben daha önce sınavsız geçiş yaptım ilk dönem gttim ama 2. Dönem bazı nedenlerden dolayı okulumu bıraktım şimdi acikogretimden tekrar sınavsız geçiş yapma şansım var mı? Varsa ne yapmam gerekiyor ?

 55. Hocam merhaba.İmam hatip mezunuyum. Ben geçen yıl tercih kılavuzundan AÖF ilahiyat önlisans tercih ettim sınavsız geçiş kullandı yazıyor.(SGK)diye. Bu yıl ygsye tekrar girdim fakat merak ettiğim bir konu var.Sınavsız geçiş kullanınca okul puanım düşmüyor biliyorum Yani sonuçta oraya imam hatiplerin geçiş hakkı var yani. sizce Okul puanım ve ek puanım düşer mi?

 56. Hocam Merhaba ben 2014 yılı meslek lisesi mezunuyum o sene sınavsız geçiş yaparak 2 yillik üniversiteye kayıt yaptırdım bu yaz mezun olucam ama suan ygs sınavına girdim tekrar üniversite okumak istiyorum ek puanım gelir mi yoksa düşer mi nasıl olucak bilgi verirmisiniz ?

 57. Merhaba kolay gelsin hocam, ben sınavsız geçiş hakkımı kullanarak(2 sene önce) bilgisayar programcılığı bölümüne yerleştim ve bu yaz mezun olacam. Bu sene YGS girdim okul puanımda bir düşme olur mu ve ek puan gelir mi ?

 58. Merhaba Hocam Haydarpaşa (EML) Lisesi mezunu olup 2 yıllık Beykent MYO 2.ci öğretim öğrencisi iken 2.sınıfta dondurdum.Bu yıl sınava tekrar girdim fakat pek başarılı geçmedi AÖF’ne bölümüm üzerine devam edebilirmiyim yani şu durumda kayıt yaptırabilirmiyim teşekkürler.

 59. Meraba hocam ben meslek lisesi mezunuyum bilişim teklonojileri ve ben tercihlerimin arasına sınavsız geçiş hakkımı yazdım geldi kayıt yapıp dondurdum tekrar hazırlaniyorum okulun vereceği ek puan kirilacak mi bu şekilde yaptığım icin

 60. Sa hocam şimdi ben meslek lisesi mezunuyum.2014 de 140 barajını geçtim 2 yılllık bölüme sınavsız geçtim.fakat o sene üniversiteye gitmedim.bıraktım. 2015 de yeniden çalıştım evde ve 2016 ygs ye girdim güzel puan aldım barajıda geçtim bu sene yeni bir üniversiteye başvuracağım. obp de düşüş olurmu lütfen cevaplarmısınız. Cevaplarsanız çok saol hocam

 61. Hocam ben 2013 yılında mezun oldum o sene sınavsız geçiş ile bir yere yerleştim fakat bazı sorunlardan dolayı okula kayıt yaptıramadım tekrar sınavsız geçiş hakkı kullanma imkanım var mı acaba ?

 62. Hocam ben bu sene ygs ye girdim sinavim kotu gecti 2 yillik direk gecis hakkimi kullansam seneye ygsye girince %10 puan dusuyor falan diye biseyler dudyum boyle bisey var mi ? Ve okulun verdigi puan kirilir mi ?

  • Sınavsız geçişle yerleşmeniz durumunda okul puanınızda herhangi bir düşme olmamaktadır. YGS ya da LYS puanı ile yerleşirseniz bir sonraki yıl okul puanınız yarıya düşer. (Zaten düşen size verilen okul puanıdır. YGS puanınızda düşme olmaz.)

 63. hocam ben sağlık meslek lisesinden mezun oldum ve iki senelik bir bölüme sınavsız geçiş yaptım acaba bu sene 4 yıllık üniversite için ek puanımda düşme olur mu

 64. Hocam merhaba.Aihl mezunuyum. Ben bu yıl ilahiyat önlisans tercih ettim sınavsız geçiş kullandı yazıyor.Bu yıl ygsye tekrar girdim fakat merak ettiğim bir konu var.Sınavsız geçiş kullanınca okul puanın düşmüyor biliyorum ama ilahiyat lisans tercih edersemde mi düşmeyecek? Ve ek puan da

 65. İyi günler ben meslek lisesi mezunuyum gecen sene baraji gecemedim ve sinavsiz gecisle 2 yillik cocuk gelisim bolumune yerlestim kaydimi ysptirdim ama gitmedim acaba okulun bana verecegi 72 puandan ne kadarini vermez 48 okul puanim 24 ayni bolumume devam edersem ek puanim ne kadar PUANİM DÜSER

 66. Hocam ben adalet meslek lisesinden mezun oldum fakat tercihlerimde sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım gümüşhane üniversitesi maliye bölümü geldi ve gitmedi ekonomik nedenlerden dolayı bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum adalete ancak mezun olanlar benden öncelikli biliyorum fakat ygs puanımla girmek için çalışıyorum ama bu sene adaleti seçince okul puanım düşecek mi yine de ? (alanımı seçeceğimden dolayı bazı rehberlikçiler düşmeyeceğini belirtti.) böyle bir şey var mı ?

 67. Hocam ben sınavsız geçişle yerleştim ama kaydımı dondurdum ama bu sene ygs kayıdımı güncelicem ama hangisini seçicem yüksek öğretime kayıtlıyım dersem puanım düşmezmi ??? ygsden baraj altında kaldım ben şimdi burdan hangisini seçicem hocammm

  1 Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okumaktayım
  2 Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında beklemeliyim
  4 Bir ortaöğretim kurumunu bitirdikten sonra herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmedim Seç
  5 Bir yükseköğretim programına (sınavsız geçiş dâhil) ÖSYM’ce yerleştirildim fakat kayıt olmadım
  6 Bir yükseköğretim programına kayıtlıyım
  7 Bir yükseköğretim programını bitirdim
  8 Yükseköğretimden kaydım silindi

 68. Merhaba hocam e devlet üzerinden kayıt yaptım ama diploma falan götürmedim kesin kayıt mı oluyor başvuruda yükseköğretim programına kayıtlıyım mı işaretlicem

 69. Hocam merhaba ben meslek lisesi mezunuyum geçen sene alan dışı tercih yaptım iki yıllık laborant veterinerlik kazandım ve gitmedim bu yıl tekrar hazırlanıyorum okul puanım yarıya düşer mi

 70. Hocam merhaba ben sağlık meslek 2015 mezunuyum 1.sorum ek puan verilecekmi 2.sorum geçen yıl sınavsız geçişle 2 yıllığına yerleşim kaydımi yaptırdım dondurdum bu yıl ygs ye gircem okul puanim dusermi 3.sorum hocam basvurudaki bu bir yükseköğretim programına kayıtlı yim mi işaret liycem şimdiden çok teşekkür ederim sağolun

 71. Meslek Lisesi mezunuyum geçen sene kazandım e devlet üzerinden kayıt yaptım ama okulun belirlediği tarihlerde evrakları teslim edemedim okulun öğrencisi olarak gözüküyorum kaydımı sildiricem bu yıl tekrar sınava giricem puanım kesilir mi?
  Sınavsız geçiş hakkımı kullandım

 72. merhabalar,
  ben geçen sene YGS sınavına girdim ama barajı geçemedim. Meslek lisesi mezunuyum. sınavsız geçiş hakkımı kullana bilir miyim ? Açıköğretim olarak okumayı düşünüyorum.

 73. istememe deil hocam cevrem dekiler mezun olunca iş bulamasin dediler kafam cok karisti bi sene daha sansini dene dediler donurupta bide hocam bize gore devlet kurs yerleri faln actimi nerde haziancaz..!!

 74. !!!!Aydınlatırsanız cok mutlu olurum !!!Merhaba hocam ben endüstri meslek lisesi inşaat bölümü mezunuyum, bu yıl sınavsız gecis ile düzce üniversitesi inşaat tekn. Bölümü kazandım ama gitmek istemiyorum . Seneye ygs-2ye hazırlanıp sağlığa GEcmek istiyorum(hemşirelik) düşünüyorum böyle birsey mümkünmü ?

 75. hocam sınavsiz geçişle yerleştim kayıt dondurmam için ne yapmam gerekiyo yerleşme türü sgk. kayiti dondurursam bir sene daha hazirlansam seneye puanim kesilirmi. bide hocam unverte cikmadi mesela tekrarar dondurduyum bölüme devam edebilirmiyim….

 76. Tekrar merhaba hocam.Yerleştirme türümde YGSK yazması gelecek sene puanımı düşürür mü? Neden puanım yetmesine rağmen direk sınavsız geçiş ile yerleştirilmemişimdir?

  • Sınavsız geçiş kontenjanı okul türü önceliği (anadolu), OBP puanı yüksek olanlar tarafından dolduğundan siz YGS puan türü ile yerleştirilmişsinizdir. Hangi okul ve bölüm olduğunu yazarsanız sınavsız geçişle son yerleşen öğrencinin bilgilerine bakayım.

 77. ben anadolu meslek raylı sistem ler bölümü bu yil bitirdim. yerleştirmemde ygs1 puanina rayli sistem makinaya yerleşmiş gorunuyorum .benim seneye Ortaöğretim puanim dusermi

 78. Merhaba ben bu yıl sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümünden mezun oldum. Puanım lisans hemşireliğe yetmediği için bir yıl daha bekleyip tekrar denemek istiyorum. Bu arada boşta kalmamak için de sınavsız geçiş hakkımı kullanayım, kaydımı dondurayım gelecek yıl lisans hemşireliği kazanamazsam boşta kalmamış olur dondurduğum kaydımı okumaya devam ederim diye düşündüm bu mümkünmüdür acaba teşekkürler.

 79. Hocam. Ben geçen aslm den mezun oldum sınavsız hakkimi kullanarak yerleştim fakat bazı nedenlerden dolayı okuldan ayrildimm. Üniversite sınavınada girmiştim iyi puan alamadığım için tercih yapmadım bidahaki seneye sınavsız gecisimi kullansamda puanim kirilirmi

 80. Meraba hocam ben ktml bilişim mezunuyum kendi alanınız da 4 yıllık bolum sectigimz takdirde ygs1ve ygs 6 miza ek puan geliyor 1 sene ara verince bu ek puan yine gelir mi

 81. hocam 2014 mezunuyum geçen yıl tercih yapmadim bu yıl geçiş hakkımı kullanmak istiyorum okul türü kız teknik ve meslek lisesi 3 oluyor sanırım. meteb dışı tercihlere yerleşme şansım nedir?

  • Mezuniyet yılınızdan dolayı yerleşme şansınız düşük. Okul türünüzün 3 olduğundan geçen sene pek çok programa rahatlıkla yerleşebilirmişsiniz. Şimdi tercih etmek istediğiniz bölümün yerleştirme önceliklerini inceleyerek 13 ve daha küçük sayı ile başlayan programları bulmalısınız.

 82. hocam 2014 meslek lisesi makine bölümü mezunuyum geçen sene ek tercihlerde irekt geçiş hakkımı kullandım birinci sıraya makine 1. öğretim 2. sırata makine 2. öğretim yazdım be 2. öğretim geldi bende gitmedim kayıtta yaptırmadım nu sene yine direkt geçiş hakkımı kullanabiliyormuyum..?

 83. merhaba hocam,2011 mezunuyum meslek lisesini bitirdim.sınavsız geçiş hakkımı kullanmadım.bu sene sınava girdim ve 140 puanı geçtim.sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim? veya 2 yıllık tercih etsem okul puanım eklenir mi ? puanım düşer mi? okuldan eklenicek puanı nasıl hesaplıyabilirim?

  • Sınavsız geçiş bölümleriniz için sınava girmenize yada YGS puanınıza ihtiyacınız yok. Alanınızdaki programlara yerleştirme önceliklerinize göre tercihte bulunabilirsiniz. Bakınız. Sınavsız geçişte OBP’niz diploma notunuz X 5 şeklinde hesaplanır. Ayrıca puan eklenmez. Alan dışı tercih düşünüyorsanız Diploma notuX5X0,12 şeklinde hesaplanan puanı YGS puanınıza ekleyin. Zaten şu adreste hesaplanan puanınızı görebiliyor olmanız lazım.

 84. Mrb hocam ben geçen yıl geçiş hakkımı kullandım ve bi okul çıktı o okulu dondurdum tekrar ygs ye girdim ve şimdi beden eğitimi öretmenliğine hazırlanıyorum OBP düşücek mi ?

 85. Merhaba hocam
  Ben meslek lisesi cocuk gelisimi bölümü mezunuyum. Diploma puanim 70,19. 0,12 kat sayisiyla 43 puan civari puan gelecek. ek puanla yani 0,18 le 63 puana cikiyor. Simdi ben kendi bölümüm harici bi yere gidersem O 43 puan yariya duser mi yoksa direk bu puan mi eklenir? Eger kendi bolumumu secersem 63 puan mi gelecek? Bu konu kafami karistirdi. Cevaplarsaniz mutlu olurum.

 86. Hocam ben bu sene bi m.y.o ya sınavsız geçiş hakkımı kullanarak başvuru yaptım kazandım ama gidemedim diploma puanım 62.09 obp ise 310larda sizce puanım kırılırmı kırılırsa ne kadar kırılır?

 87. ben bu yıl acil tıp teknisyeni olarak kdz. ereğli kandilli anadolu sağlık meslek lisesinden mezun oldum üniversiteye yatay geçiş hakkım vardı zonguldaktaki tek 4. sınıf att sınıfı bizdik meteb ile alıyor ünv. bunca yıldır herkes ünv. yatay geçiş ile geçti hiç sorun çıkmadı attler paramedik bölümüne geçiş yaptı fakat bu yıl kimse geçemedi nedeni hakkında net bir şey öğrenemedik şu biliniyor önceki yıllar anadolu sağlık meslek lisesi diye başvuru yapmış okul bu yıl ise sağlık meslek lisesi olarak başvuru yapmış okul düz sağlık meslek diye görünüyoruz ama anadoluyuz okul hata yapmış mı ve en önemlisi bu durum kpss ye yansır mı kpss başvurusunda anadolu yazmıyor bu durum atanmaya engel olur mu herkes kulaktan dolma bilgiler veriyor çok kişi mağdur oldu yardımcı olursanız seviniriz kimse yardımcı olmuyor ne yapacağımızı bilmiyoruz kpss çalışıyoruz boşuna deil dimi ?

  • Yerleştirme önceliklerine baktığımızda 14,3,D,96 ve OBP 414,75000 olarak görünüyor. Buna göre Zonguldak’tan başvuran tüm Anadolu Sağlık Meslek Liseliler yerleşmiş hatta il dışından da 82,95 diploma puanı ile öğrenci almış. Okul türünüzle ilgili sıkıntı olduğu açık. KPSS hakkında bilgi sahibi değilim.

 88. Merhabalar. Ben bu sene anadolu teknik lisesinden mezun oldum ve sınavlara girdim fakat istediğim puanı alamadım.Önümüzdeki sene yine dershaneye gidip tekrar şansımı deneyeceğim.Fakat dershanem ve ailem direk sınavsız geçiş hakkımı kullanıp kaydını dondur, seneye istediğin puanı alamazsan en azından yedekte durmuş olur hemde seneye bir yandan da bursunu almış olursun diyorlar.Böyle birşey mümkünmü? Ayrıca benim bir korkum var; eğer seneye istediğim yeri kazanırsam bu kaydımı dondurduğum yer sorun çıkarırmı? Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.

 89. hocam ben ygs ve lys sınavınada girdim fakat puanım kötü qeldi ve ygs ye kayıt olurken sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum demedim şimdi sınavsız geçişle tercih yapabilirmiyim?

 90. ben 12.sınıf öğrencisiyim, mezun durumdayım ama Dil ve Anlatım dersim zayıf. sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. sınavsız geçiş tercihleri ne zaman yapılıyor? tek ders sınavına girmeden, mezun olmadan tercih yapabilir miyim? tek ders sınavları ne zaman yapılır? tercih yapamamaktan çok korkuyorum. lütfen cevap verir misiniz?

  • Zayıfınız varsa mezun sayılmazsınız. Tercihler Temmuz ayının 2.haftasında olabilir. Tek ders sınavı genelde Ağustos’un son haftasında olur. Tercihin önce yapılmasında sakınca yok. Tek ders sınavında da size kolaylık sağlarlar.

 91. merhabalar hocam ben geçen sene ygs ye girdim fakat güzel bir puan alamadığım için sınavsız geçiş hakkımı kullandım 2 yıllık bir yere yerleştim fakat bölümümden memnun olmadığım için bıraktım bu sene tekrar tercih yapabilirmiyim puanım düşermi (bu sene ygs ye girmedim) şimdiden teşekkür ederim

 92. Hocam Merhaba
  Kızım meslek lisesi son sınıf öğrencisi, dil anlatım dersi zayıf kalıyor ve sanıyorum sorumlu olarak geçecek.(Yanlış bilmiyorsam.) Biz de bu sene hayalimiz sınavsız geçiş hakkını kullanarak bir 2 yıllık üniversiteye kaydını yaptırmaktı. Bu durum da nasıl olacak. Bizi aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler.

 93. Hocam merhaba ben ygsye geçen sene girdim tercih yaptım puan ile almayan sınavsız geçiş ile alan ama kontenjan dolmadığı için ygsden de alan bir bölüme yerleştim yani puan olan yerde —- bu vardı, puanım düşer mi onu merak ediyorum cevaplarsanız sevinirim

 94. merhaba hocam. ben ygsde 137 puan aldım. meslek lısesı okuyorum sınavsız gecısımı kullanırım dıye dusundum fakat okulda kı hocalarım 140 puan alamayanlar dırrek gecısıde kullanamıyor. yanı kullanıyor ama ek tercıhler oluyo onu kullanabılıyosunuz ded1ı ve acıkta kalabılırsınız dedı lutfen bana bu konuda hakkında detaylı bılgı verırmısınız sınavsız gecıste acıkta kalma ıhtımalım varmı. bide ben arkadasımla aynı unıversteye gıtmek ıstıyorum nasıl gıdebılırım lutfen bılgı verınızz.. Şimdiden Teşekkürlerr.

  • Sınavsız geçişin YGS ile alakası yok. Adı üstünde sınavsız geçiş. Açıkta kalma konusu olabilir. Çünkü çok tercih edilen bir yerin kontenjanı 30 kişi iken 1000 kişi tercih ederse belli bir öncelik sırasına göre yerleştirilir. Yerleştirme öncelikleri ile ilgili şu konuyu, niye yerleşemeyebileceğiniz ile ilgili de şu konuyu okumanızı tavsiye ederim.

 95. hocam meraba benim anlamadığım şu ben Acil Tıp teknisyenliği bölümü son sınıf öğrencisiyim de bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanmayı düşünüyorum benim diplomayla tercih puanım 385 ilk ve acil yardım bölümü istiyorum ama puanları bulamıyorum yani demek istediğim yerleşebilir miyim ve bu puanları nereden görebilirim şimdiden teşekürler çok güzel bir site 🙂

 96. merhaba hocam.öncelikle burdaki herkesin sabırla sorularına cevap verdiğiniz için size teşekkür ederim.defalarca aynı soruyu soran bir sürü okuyan ve okumak isteyen bireyler için çok güzel bişey.benim zamanımda internet ortamı bu kadar yaygın degildi tabi istediğimiz bilgiyi bu kadar net alamadık.2003 yıllarında meslek lisesi o zaman ki adı mesleki ve teknik eğitim merkezi diye geçiyodu.çocuk gelişimi bölümünü bitirmiştim.hatta o yıllarda mezun olduktan bir yıl sonra öss ye girmiştim barajı gecemedim tekrar ikinci sene girdim sınava ondada durum gecmıs seneden biraz asagıda puan almıstım.hatta tercihde yaptım o zaman hatırlamıyorum nasıl bir tercihti hepsini unutmusum yani simdi ise seneler sonra tekrar bi sans daha vermek istiyorum kendime.su anda evli ve bir cocuk annesiyim.ocak da sınava giris kaydımı yaptırıp sınav zamanına kadar artık kendi imkanlarımla hazırlanmaya calısıcam.benim icin 2 yıllık baraj olsada yeter.cocuk gelisimini eger 2 yıllık barajı gecersem tercih yapmayı düsünmüyorum.yine kalırsak sınavdan sınavsız gecis hakkı doguyordur tabikide.ama öncelik sırası cok sonlarda olur sanırım.ben izmirde oturuyorum ve sınavsız gecis hakkımı kullanırsam bu bölgelerde acık öğretim ilk tercihim bu iki secenek var aklımda .hangi tercih benim icin yüksek öğrenim okumam için yeterlidir.sizinde fikirlerinizi ve bilgilerinizi öğrenmek isitoyrum.

  • Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Aöf programı olarak alanınızla ilgili 3 program var. Kontenjan sınırlaması olmadığından tercih etmeniz durumunda kesin yerleşiyorsunuz.
   Atatürk ü. aöf Çocuk Gelişimi (2013’te açıldı)
   Atatürk ü. aöf Sosyal Hizmetler
   Anadolu ü. aöf Sosyal Hizmetler
   eğer alanınızla ilgili bu 3 bölümü düşünüyorsanız zaten sınava girmenize gerek olmadığını biliyorsunuzdur. Eğer alan dışı tercih yapmayı düşünüyorsanız sınava girmeli ve istediğiniz bölüm için gerekli YGS puanını almalısınız.

 97. hocam ben 2012 de sınava gırdım ve ıkı yıllık bı bolum tutturdum fakat gıtmedım .2013 yılında ıse sınava gırmedım basvuru yapmadım yanı . bu sene 2014 ygs sınavına basvuru yaptm ıkı yıllıkta olsa gıdecegım pekı bır yıl ara verdıgım ıçın okul puanım duser mı ? ne gıbı sorun olur ?şimdiden yardımınız için teşekkür ederım.

 98. hocam ben ygs ye gırdım fakat sınavsız gecısle 2 yıllık bır bolume yerlestım bolumu begenmedıgım ıcın bıraktım dıplomamı aldım sımdı ben sınava gırsem okul puanıyla tekrrdan yerlesme ıhtımalım varmı ve puan kırılıyor mu?

  • Eğer yine alanınızla ilgili farklı bir programı tercih edecekseniz sınava girmenize gerek yok. Ancak alan dışı tercih yapmayı düşünüyorsanız da okul puanınızda herhangi bir düşme olmayacaktır. (Sınavsız geçişle yerleştiğiniz için puan düşmez)

 99. Merhaba ben Anadolu teknik lisesi öğrencisiyim. 2 yıllık puansız geçiş hakkımı kullanıp kaydımı dondurup bir sene daha hazırlanmayı düşünüyorum. Bir sonraki sene tercih yaptığımda puanım kırılıyor mu?

 100. mrb sayın hocam.ben bu yıl ygs ye girdim.ama hiç puan alamadım.kızmeslek lisesi mezunyum 2012.bu durumda açık öğretim üniversitesine 2 yıllık geciş yapabilirmiyim.çocuk gelişim mezunuyum ama alan dışı tercih yapmak istiyorum siz bu olurmu.lutfen yardımcı olurmusunz mailimede cvp atabilirsiniz çok merak ediyorumm üniversite okumak tek idalim sitenizi çok beğendin gayet acıklı ama bide benm durumu değerlendirirmisin.çok tşkler şimdiden.bide eger yapabilceksem hangi üniverstlere tercih yapabilirim. takip edeğimm sorum cevaplana kadar.tşkler birde diploma puanım 72.4

  • Ebru Hanım, eğer YGS puan türlerinin hiç birinden puan alamadıysanız maalesef sadece sınavsız geçişle kendi alanınıza ait bölümleri (Çocuk gelişimi ve Sosyal Hizmetler) tercih edebilirsiniz. Herhangi bir puan türünden hiç olmazsa 140 almış olsaydınız en azından Açıköğretim programlarında birini tercih etme hakkınız olurdu.

    • Eğer alanınıza ait çocuk gelişimi yada sosyal hizmetler tercih ederseniz puana ihtiyacınız yok. Sınavsız geçiş önceliklerine göre yerleştirilirsiniz. Ama siz alan dışı tercih yapmak istiyorsunuz. Alan dışı tercih için en az 140 puan almalıydınız. (Açıköğretim yada örgün farketmez alan dışı ise puan şart)

     • anladm hocamm tşk ediyorumm.eğer olsaydıBankacılık ve Sigortacılık ( 2 yıl)
      Büro Yönetimi ( 2 yıl)
      Dış Ticaret ( 2 yıl)

      Halkla İlişkiler ( 2 yıl)

      Muhasebe ( 2 yıl)
      Sağlık Kurumları İşletmeciliği ( 2 yıl)
      Turizm ve Otelcilik ( 2 yıl) bunlardan birini istiyordum.bilgileriniz için saolunn…

      • Bu bölümler açıköğretim de kontenjansız bölümler. Keşke 140 almış olsaydınız. İstediğiniz herhangi birine yerleşirdiniz. Seneye biraz daha hazırlanarak girerseniz inanın bu puanı almak o kadar zor değil. Hakkınızda hayırslısı olsun.

 101. hocam bn kız meslek bilişim teknolojison sınıfdyım ve sınavsız geçiş yapmak istyrm ve sadece bilişim teknoloji alanında mı tercih yapabilirim bana yardmcı olurmsnz

 102. iyi günler ben geçen yıl sınavsız geçiş hakkımı kullanarak yerleştirildim, fakat kayıt olmadım. bu sene tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullanarak tercih yapıcam.
  sizce tekrar yerleşir miyim ??

 103. merhaba ben çocuk gelişimi mezunuyum geçen sene sınavsız geçiş hakkımı kullanmıştım bu sene de kullanıcam aynı listeden mi tercih yapacağız. teşekkürler.

 104. mereba hocam ben çerkezkoyde oturuyoum muhasebe okuyorum dıploma puanım cok dusuk gelme ıhtımalı var ben buradan dıploma puanım tutmasa bıle oncelık yınğede yakın yerler yazsam tutarmı dıploma puanımla uzaktan eğıtımde yazabıırmıım tercıhler ne zaman olcak sımdıden tesekkürler

  • Diploma puanı 4.derecede önemli. Önce mezuniyet yılı, okul türü ve il içi tercihler öncelikli. Bu durumda şansınız olabilir. Temmuz sonunda şifrenizle ÖSYM aday işlemleri ekranından tercih yapacaksınız.

  • Bu konuda en şanslı olan sizsiniz. Bölümünüzü yazmamışsınız ama ticaret lisesi için olan sınavsız geçiş bölümlerine şu sayfadan bakabilirsiniz. Belki biliyorsunuzdur ama yine de hatırlatayım. Sınavsız geçişle illaki açıköğretim okumak zorunda değilsiniz. Verdiğim sayfadaki bölümlerin örgün programlarına da tercihte bulunabilirsiniz.

 105. hocam bn şimdi bu duruma inanamadım ya..
  bn çock gelişimi mezunu olacağm bu yıl.
  mesela bn antebi tercih etsem o da gelse bna..
  seneye tekrar sınava girsem ve bana 4 yıllık gelse puanım kırılmaz mı ?
  bide ben aslında bu yıl tercih edersem ilk yılım diye öncelik verileceğini duydum.
  direk geçiş hakkımı kulanıp dondurmayı düşünüyrm. sizce mantklı mı ?
  şimdiden tesekkürler hocam. cok sağolun 🙂

  • Gecenin bir vakti soruları cevaplamaya çalışıyorum. Cevabınız beni hem güldürdü hem düşündürdü. Kılavuza göre yanıt vermişiz resimlerle anlatmışız. İster inanın ister inanmayın. Ama en güzeli 2013 ÖSYS kılavuzunu indirin kendiniz okuyun. Diğer sorunuza -yorum yok-

 106. 2013 ÖSYM kitapçığında ;
  “Sınavsız Geçiş ile 2012-ÖSYS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların OBP’lerinin çarpılacağı
  katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.” ibaresi yer almaktadır.
  Sınavsız geçiş ile 2013 ÖSYS’de bir yükseköğretim programına yerleştiğim takdirde 2014 ÖSYS’de OBP’de bir değişiklik olacak mıdır?

  • Seneyede “Sınavsız Geçiş ile 2013-ÖSYS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların OBP’lerinin çarpılacağı
   katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır” yazacak. Burada anlatılmak istenen sınavsız geçişle yerleştirilen öğrenciler ertesi yıl farklı bir programa yGS yada LYS ile yerleştirildiğinde okul puanında düşme olmayacağıdır.

 107. mrb hocam sizden bişey rica ediyorum sınavsız geçiş yapcam baska bı yorumdada farklı bi soru sormustum bu son ve en önemli sorum nişanlıyım beni en kısa yoldan iş sahibi yapacak bölüm sizce şu beşinden hangisi yani tercihlerdeki sıralamayı nasıl yapmalıyıl yardımcı olursanız cok sevinirimm…

  SİVİL HAVACILIK KABİN HİZMETLERİ
  SİVİL HAVACILIK VE ULAŞTIRMA HİZMETLERİ
  POSTA HİZMETLERİ
  SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ
  SOSYAL GÜVENLİK ????????

  • Benim güzel kardeşim, ben rehber öğretmen değilim. Mesleklerin çoğunun ne işe yaradığını bile bilmem. Sadece okulumda sınavsız geçiş ve açık lise işlemlerini yürüttüğüm için hobi olarak kılavuzdan ve google’dan faydalanarak size yardımcı olmaya çalışıyorum. Bu tür soruları gerçekten bir uzmana danışmanız gerekiyor.

 108. Mrb hocam. Ben sağlık meslek son sınıf hemşirelik öğrencisiyim . Sizce iki yıllık sınavsız geçiş hakkım olan paramedikliğe mi geçmeliyim yoksa açıktan lisans olan başka bir bölümmü okumalıyım. Kpss atamalarınıda göz önünde bulundurursak ?

  • Bu tür “sizce” sorularına cevap veremiyorum. Sonuçta ben rehber öğretmen değilim. “Sınavsız Geçiş” le ilgili bilgilerimi paylaşıyor, bu konudaki soruları cevaplıyorum.

 109. mrb hocam ben tıbbi sekreterlik mezunuydum lisede sınavsız geçiş hakkı ile üniversitede aynı bölümün devamını okudum.pişman oldum tekrardan sınava girip sınavsız olarak odyometri bölümüne geçebilir miyim aynı hak verilir mi?teşekkürler…

 110. slm benim biraz uzun bir sorum olucak umarım yardımcı olursunuz. 2008 meslek lisesi kimya mezunuyum.mezun olduktan sonra gecıs hakkımı kullanmadım özel bı okulda radyo ve tv okudum ama mezun olmadan bıraktım. bu yıl sınavsız gecıs hakkım ıcın basvurdum. istanbulda oturuyorum . istanbulu tercıh edıcem hep ama kımya okudugum ıcın sadece kımyamı secmem gerekıyor dıger bölumlerıde secebılıyormuyum hiç bi bilgim yok . bı sorunun cevabında öncelik kendı iliniz demıssınız bu bilgiyi yeni duydum . şimdiden tesekkur ederım yararlı bılgılerınız için

  • Kimya Teknolojisi mezunlarının sınavsız geçiş alanları için şu sayfaya bakabilirsiniz.
   Sınavsız geçiş öğrencileri tercih ettikleri programa yerleştirilirken 5 kritere bakılır.
   1-Mezuniyet yılına göre önce son mezunlar, sonra sırası ile diğerleri yerleştirilir.
   2-Okul türü, önce Anadolu Meslek yada Anadolu Teknikler, sonra Teknik Liseliler, sonra meslek liseliler ve en son eski sistemde enstitü adı altındaki liselerden mezun olanlar yerleştirilir.
   3-METEB İÇİ yada DIŞI (Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi) mezun olduğu ildeki programlara sınavsız geçiş yapanlar diğer illerden gelenlere göre öncelikli yerleştirilir.
   4-OBP Orta öğretim başarı puanı (Diploma Notu X 5)
   5-Doğum tarihi büyük olanlar önce yerleştirilir (yani yaşı küçük olanlar önceliklidir.)

 111. HOCAM BEN MESLEK LİSESİ MOTORLU ARACLAR MEZUNUYUM GECEN YIL TERCİH VERDİM AMA BAZI SORUNALR NEDENİYLE KAYIT YAPTIRMADIM BU YIL BAŞ VURMAK İSTİYORUM AMA BAZI BÖLÜMLER ARASINDA KARARSIZ KALDIM İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ .İNŞAAT TEKNİKERİ.MEKATRONİK.SİVİL SAVUNMA VE İTİFAYECİLİK BU BÖLÜMLERİN HANGİSİNİZ ÖNEREBİLİRSİNİZ YADA BİLGİNİZ VARSA İYİ OLAN BÖLÜM HAKINDA BİLGİ VEREBİLİRSİNİZ.

 112. s.a ben açık meslek lisesi okuyorum bu sene son ama malesef üniversite sınavına giremedim. MYO devam etmek istiyorum sınavsız geçiş yapabilirmiyim ve ne zaman nereye başvuru yapmam gerekiyo hiç bir bilgim yok. cvp için şimdiden teşekkürler.

 113. mrb ben 2011 kız meslek lısesı mezunuyum baya arastırma yaptım ama bı sorum olcaktı cocuk gelişim dört yıllık acık ögretım warmı acaba puansız dırek…

 114. mrb.sayenizde çok bilgi almış olduk ayrıca teşekkür ederim.Ben çalışan bir bayanım ve ticaret lisesi bilişim teknolojileri mezunuyum.2 yıllık dikey geçiş hakkımı kullanabilirmiyim açıköğretim den yada akşam okulundan okuyabilirmiyim? Birde ygs sınavına girdim ve düşük puan aldım açıkögretimden okumamam buda etkiler mi?

  • Sınavsız geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz. YGS puanınız sınavsız geçişte önemli değildir. Eğer ticaret lisesinin farklı bir alanından mezun olsaydınız açıköğretim açısından çok daha şanslı olacaktınız. Çünkü Bilişim Teknolojileri bölümünün aöf programı bulunmuyor. Ancak Bilgi Yönetimi Alanı için sorgulama yaptığımda uzaktan eğitim olan okullara rastladım. (Buradan bakabilirsiniz) Diğer sınavsız geçiş alanlarınıza da buradan bakabilirsiniz. İsterseniz onları da ösym’nin rehberlik sayfasında sorgulatabilirsiniz.

 115. hocam ben ticaret meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim sinavsız geçiş yapmak istediğim bölümler bulunduğum ilde yok ve diploma puanım 11. sınıfa kadar 50 küsürlerde 12 sınıfta daha iyi olacak 80 gibi baska ilere yaptığım sınavsız geçiiş tercihlerinin gelme olasılığı varmı NE KADAR ??? TSK…

  • Bliyorsunuz, diploma puanı, OBP hesaplanırken kullanılıyor. Ancak sınavsız geçiş yerleştirme önceliklerinde OBP 4.sırada yer alan bir etken. Muhasebe öğrencilerinin yazabileceği çok fazla alternatif program var. Diploma notunuzun çok büyük bir problem olacağını zannetmiyorum. Tabi çok fazla tercih edilen okul ve programları yazarsanız durum farklı olur. Şu sayfada istediğiniz ili ve programı yazarak aratma yapın. Yerleştirme önceliği kısmında 11,2,D,93 gibi ifadeler yer alan yada sadece kesikli çizgi olan yerlerde şansınız daha yüksek olacaktır. “D” ifadesi başka illerden öğrenci aldığını gösterir. Kesikli çizgi ise (yanında puan olanlar) kontyenjanın sınavsız geçiş öğrencileri tarafından doldurulamadığı için YGS puanı ile düz lise yada farklı alanlardan da öğrenci aldığı anlamına gelmektedir.

 116. Merhaba hocam..Ben kız meslek lisesi öğrencisiyim, bilgisayar bölümü okuyorum ygsye girmedim sınavsız geçiş yapacağım. Başka şehirlere geçme hakkım var mı? hocalarım sınavsız geçişte sadece kendi ilimiz ve ilçelerimize gidebilirsiniz diyorlar?

 117. Merhaba ben genel lise mezunuyum gecimiş dönemlere ait yökün bir haberii okudum da sosyal bilimleri alanında mezun olmus öğrencier sınavsız ünv tercıhi yapabilirlermış cevabınız için şimdiden teşekürler

 118. Sınavsız geçişle ilgili bir soru sorucaktım benim
  9. sınıf diploma notum 53,41
  10. sınıf diploma noyum 69,82
  11. sınıf diploma notum 65,65
  12.sınıfta tahminen 85 olur
  acaba sınavsız geçişle istanbul bir yer kazanabilirmiyim. yardımcı olursanız sevinirim.

  • Temmuz ayı sonunda ais.osym.gov.tr adresinden şifrenizle sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz. (Açıköğretim yada örgün Tercih yapacağınız okul ve alan kodları 2013 yerleştirme kılavuzunda yayınlanacak)

  • Dediğiniz bölümün sorgulamasına baktım. Kodları ile aşağıda görebilirsiniz. Ancak buraları hiç sınavsız geçişle tercih eden olmamış. Örgün okumayı istemiyorsanız tabi birşey diyemem. Ama örgün hakkınızda olduğunu hatırlatmak istedim.
   109252445 SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ (ISPARTA)
   101150641 ANKARA ÜNİVERSİTESİ

 119. hocam ygs 4 den 185 aldım kız meslek çocuk gelişimi mezunu olcam düz lise bitirdim kız meslegın fark derslerını alıyorum dırek gecıste sansım nedır?balıkesır veya canakkaleye? açıktan çocuk gelısımı 2 yıllık varmı bu sene?

  • Siz fark derslerini aldığınız için meslek lisesi mezunu olacaksınız. 2 yıllık çocuk gelişimi ve Sosyal Hizmetler bölümleri için YGS puanına ihtiyacınız yok. Sınavsız geçişle tercih edebiliyorsunuz. Balıkesir ve Çanakkale çocuk gelişim 2 yıllıkları 40’ar kişilik kontenjan var ve kendi illerinden alıyor. Değerlendirmeyi siz yapın.

 120. hocam merhaba ben bu sene ygs ye girdim ama 180 ni geçemedim açık meslek lisesini bu sene bitiricem sınavsız geçiç hakkımı kullananmak istiyorum bilgisayar okuyorum sizce ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

  • Sınavsız geçiş tercihi için YGS puanına ihtiyacınız yok. Bu sayfada yer alan bölümleri sınavsız geçişle tercih edebilirisiniz. Temmuz sonunda ösym aday işlemleri menüsünden tercih yapacaksınız.

 121. Sınavsız geçiş başvurusunda bulundum.sONRASINDA YAPMAM GEREKEN İŞLEM NEDİRYGS SONUÇLARINDAN SONRA TERCİH YAPILCAK DİYE BİLİYORUM AMA NERDEN NASIL YAPACAĞIM BİLMİYORUM.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

  • Temmuz ayı sonunda ais.osym.gov.tr adresinden şifrenizle sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz. (Tercih yapacağınız okul ve bölümlerin kodları 2013 yerleştirme kılavuzunda yayınlacak)

 122. mrb ben meslek lısesı ogrencısıyım bılısım teknolojılerı \web programcılıgı okuyrm ygs grdm fakat sonuc ıı degıl acaba .. 2 yıllık dıkey gecıs yapcm ,web programcılıgından baska bı bolum secemezmıyım yha ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*