Liseye Sınavsız Geçiş

AÖF Lisans Bölümlerine Dikey Geçiş Kaldırıldı

Sponsorlu bağlantılar

Merhaba arkadaşlar,
Başlığı okuduğunuzda “biz bunu zaten biliyorduk, eski haber” diyenler olacaktır. Açıkçası yoğun iş temposundan dolayı ben bu akşam öğrendim. 2 yıllık programları tamamlayarak ön lisans mezunu olan adaylar DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile kendilerine tanınan örgün lisans programlarına geçiş yapabilmekteler. Bununla birlikte DGS’de başarılı olamayan öğrencilere AÖF İktisat ve İşletme Fakültelerindeki Lisans Programlarının 5. yarıyılına doğrudan veya fark dersler alarak devam etme hakları vardı.

Ancak Yüksek Öğretim Genel Kurulu Dikey Geçiş Yönetmeliğinde yaptığı değişiklikle Açıköğretim lisans bölümlerine doğrudan kayıt hakkını kaldırılmıştır. 2015-2016 öğretim yılında son kez bu kapsamda sınavsız öğrenci alınmış, 2016-2017 öğretim yılından itibaren Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan
Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile öğrenci alınacağı açıklanmıştır.

Alper TÜRKOĞLU4 Yorum Yapılmış.

  1. gülsüm dedi ki:

    meraba hocam ben geçen sene dgs girdim 227 aldım . benim bölümüm fizyoterapi ben 4 yıllık ftr ye geçmek istiyorum . bu sene 295 ve üstü yapmam gerek onun için kaç kaçar net yapmam gerek.ve son ay da neler yapmamı önerirsiniz?
    diğer sorumda arkadaslarmdan duymuştum dgs de ilk sene yerleşemdiyse öğrenci bir sene bekliyormuş bir senenin sonunda bir kaç üniversite diploma puanına göre sınavsız alıyormuş ve o universiteyi uzaktan okuyormuş . böyle bişi var mi ?

  2. Emekli Astsubay dedi ki:

    Askeri öğrenciydim adalet bölümünden mezun edildim dgs ile sadece hukuk bölümüne mi geçebiliyoruz . Açık öğretim den geçebileceğimiz başka bölüm var mı. İyi günler
Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.