AÖF Lisans Bölümlerine Dikey Geçiş Kaldırıldı

Yazımıza oy verir misiniz?

Merhaba arkadaşlar,
Başlığı okuduğunuzda “biz bunu zaten biliyorduk, eski haber” diyenler olacaktır. Açıkçası yoğun iş temposundan dolayı ben bu akşam öğrendim. 2 yıllık programları tamamlayarak ön lisans mezunu olan adaylar DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile kendilerine tanınan örgün lisans programlarına geçiş yapabilmekteler. Bununla birlikte DGS’de başarılı olamayan öğrencilere AÖF İktisat ve İşletme Fakültelerindeki Lisans Programlarının 5. yarıyılına doğrudan veya fark dersler alarak devam etme hakları vardı.

Ancak Yüksek Öğretim Genel Kurulu Dikey Geçiş Yönetmeliğinde yaptığı değişiklikle Açıköğretim lisans bölümlerine doğrudan kayıt hakkını kaldırılmıştır. 2015-2016 öğretim yılında son kez bu kapsamda sınavsız öğrenci alınmış, 2016-2017 öğretim yılından itibaren Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan
Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile öğrenci alınacağı açıklanmıştır.

Alper TÜRKOĞLU

4 yorum

  1. meraba hocam ben geçen sene dgs girdim 227 aldım . benim bölümüm fizyoterapi ben 4 yıllık ftr ye geçmek istiyorum . bu sene 295 ve üstü yapmam gerek onun için kaç kaçar net yapmam gerek.ve son ay da neler yapmamı önerirsiniz?
    diğer sorumda arkadaslarmdan duymuştum dgs de ilk sene yerleşemdiyse öğrenci bir sene bekliyormuş bir senenin sonunda bir kaç üniversite diploma puanına göre sınavsız alıyormuş ve o universiteyi uzaktan okuyormuş . böyle bişi var mi ?

  2. Askeri öğrenciydim adalet bölümünden mezun edildim dgs ile sadece hukuk bölümüne mi geçebiliyoruz . Açık öğretim den geçebileceğimiz başka bölüm var mı. İyi günler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*