Ek Yerleştirme İle İlgili Merak Edilenler

kimler ek yerleştirme yapabilir
5/5 - (1 oy)

– Kimler ek yerleştirmeden faydalanamaz ?

2021-ÖSYS Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar (açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değiller.

– İlk yerleştirmede tercih kullanmayan ek yerleştirmeden şimdi faydalanabilir mi?

2021 ek yerleştirmeye başvurabilmek için 2021-YKS’ye başvurulmuş olması zorunlu. Başvurup , temmuzda tercih kullanmayanların ek yerleştirmeden faydalanması mümkün.

– Kimler ek yerleştirmeden faydalanabilir ?

Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2021-ÖSYS merkezî yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş olmak gerekiyor. Bunun bir istisnası var. Açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş olanlar da ek yerleştirmeden faydalanabiliyor.

– İkinci üniversite için açıköğretime yerleşmek mümkün mü?

Örgün ya da aöf ön lisans ya da lisans programlarına yerleşmiş olan adaylar sınavsız 2.üniversite başvurusunda bulunabilir, yerleşebilirler.

– Özel yetenek sınavı ile üniversiteli olanların ek yerleştirme hakkı var mı ?

2021’de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirme için tercih yapabilirler.

– Ek yerleştirme ile üniversiteye yerleşenlerin 2021 ÖSYS’de OBP’leri kırılacak mı ?

Evet, bu öğrencilerin OBP’lerinin çarpılacağı katsayı 2021’de yarı yarıya düşer.

31 yorum

  1. Ben 2015 te mezun oldum. Tercih yapıp bir üniversiteye yerleştim. Bir ay kadar gittim. Fakat yapamadım bıraktım. KaydımI sildirmedim. 2016 da yine girdim fakat istediğim puanı alamadım. Ondan tercih yapmadım. Şimdi 2017 üniversite sınavına gireceğim başvuruda bir yükseköğretim programına kayıtlıyım seçeneğini mi isaretleyecegim ? Bir de okul puanım düşer mi?

  2. Ek yerleştirmede puanımın üstünde taban puanı olan bir bölümü yanlışlıkla tercih ettim, normalde yerleştirmenin olmaması gerekiyor…Diyelim ki OSYM de hata ile yerleştirme yaptı…Kayıt yaptıramayacağım için seneye puanım düşer mi?

    • Meslek lisesi mezunu 180 üzerinde aldığı puan türü ile 4 yıllık alanı ile ilgili bölümlere tercih yaptığında okul puanı hesaplanırken OBPX0,18 şeklinde hesaplanır. Sizinde böyle bir durumunuz varsa gelir yoksa gelmez.

  3. Ben gecis hakkimi kullandim ve yerlestim fakat istedigim okula degil ek yerlestirmeyle sansimi deneyip baska okulu yazsam fakat tutmazsa tekrar onceden kazandigim okul hakkim devam ediyor oluyor mu yoksa ek yerlestirme yaptigim icin onceki yerlestigim yerde mi iptal oluyor. Tesekkurler.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*