Ticaret Lisesi Mezunlarının Sınavsız Yerleşebileceği Bölümler 2013

ticaret lisesi sınavsız geçiş
Yazımıza oy verir misiniz?

Ticaret Lisesi alan ve dallarından mezun olanların 2014’te sınavsız tercihle yerleşebileceği 2 yıllık programlar aşağıda gösterilmiştir. (Aşağıdaki tablo 2013 ÖSYM Kılavuzundan Alınmıştır)

1018-A-Grubu (Ticaret Lisesi Fen)

1107-Bankacılık

3868-Bilgisayarlı Muhasebe

3318-Borsa Hizmetleri

1381-Deniz ve Liman İşletme

1396-Dış Ticaret

3324-Emlak Komisyonculuğu

1657-Genel Hizmetler (Demiryolu)

1814-İşletme

1814-İşletmecilik (Demiryolu)

2143-Muhasebe

4918-Muhasebe, Finansman ve Pazarlama

4396-Muhasebe ve Finansman

4526-Pazarlama

4422-Pazarlama ve Perakende

4024-Satış Yönetimi ve Reklamcılık

3351-Sigortacılık

4532-Sigortacılık ve Risk Yönetimi

2645-Tesis İşletmeciliği

2693-Ticaret

2871-Ticaret Liselerini Alan Ayrımı Olmadığı Dönemde Bitirenler

4505-Ulaştırma Hizmetleri

Bankacılık ve Sigortacılık 2

Deniz ve Liman Işletmeciliği 2

Dış Ticaret 2

Emlak ve Emlak Yönetimi 2

Enerji Tesisleri Işletmeciliği 2

Hava Lojistiği 2

Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi 2

Insan Kaynakları Yönetimi 2

Işletme Yönetimi 2

Kooperatifçilik 2

Lojistik 2

Marina Işletme 2

Marka Iletişimi 2

Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası 2

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları 2

Pazarlama 2

Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi 2

Posta Hizmetleri 2

Sağlık Kurumları Işletmeciliği 2

Sivil Hava Ulaştırma Işletmeciliği 2

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri 2

Sosyal Güvenlik 2

Tarımsal Işletmecilik 2

Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi

Turizm ve Seyahat Hizmetleri

 

492 yorum

 1. Merhaba, 2009 yılında ticaret meslek lisesi muhasebe finansman bilgisayarlı muhasebe mezunuyum. Açık öğretim sınavsız geçiş için hala başvurabiliryor muyum? Yada ygs ye girip sağlıkla ilgili bi bölüm seçebilir miyim? Öncelik açıköğretim olmak şartıyla yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

 2. Merhabalar bir sorum olacak ben 2014 yılında Dikmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi BİLGİSAYARLI MAKİNE İMALATI BÖLÜMÜNDEN mezunum nişanlımda 2015 yılında ticaret meslek lisesi sigortacılık mezunu 2 senelik sınavsız geçişle açıköğretim fakültesine kayıt yaptırmamız mümkün mü açıköğretim fakültesinde okumak içinde ygsye girilecek diyor bazıları sınavsız geçiş hakkı sadece örgün eğitim için mi ? sınavsız geçiş kalktı mı şuan ? meslek lisesi çıkışlıyız ve açıköğretim okumak istiyoruz direk 2 seneliğe geçiş ile böyle bir hakkımız var mı yardımcı olursanız eğer seviniriz.

 3. hocam merhaba ben ticaret lisesi muhasebe mezunuyum. şuanda balıkesir meslek yuksek okulu işletme yönetimi bölümünde kaydım var ama bayadır gıtmıyorum okula. ygs ye girsem sağlıkla ilgili herhangi bir 2 yıllık kazanabilirmiyim ? açık öğretim falan hemsırelık yada att lik gibi birşey ? ygs de böle bir sansdım varmı saygılarımla

 4. Merhaba. Ben işletme okurken muhasebe finansman öğretmenliğinden formasyon aldım.ama ikinci öncelik meselesi var. Biliyorsunuz ki bu bölümün eğitim fakültesi 2013 de son mezunlarını verdi acaba bugün itibari ile kaç mezun kaldı eğitimlilerin bitmesine. Bilgilendirirseniz çok sevinirim

 5. Hocam merhaba ben 2008 ticaret meslek lisesi muhasebe ve finansman mezunuyum açık öğretime geçiş yapmak istiyorum.ne yapmam gerekiyor.ösym ye başvurmam gerekiyormu.
  Teşşekürker şimdiden herşey için??

 6. Merhaba;
  Ben ticaret meslek 2013 ULAŞTIRMA HİZMETLERİ çıkışlıyım. 2 sene Piri Reis Ünide ingilizce hazırlık bölümmünde okudum başarısız oldum. Türkçe bölüme tercih yaptım tutan bölüm olmadı bu sene tekrardan tercih yapıcam ve acaba sınavsız geçişi halen daha kullanabılıyo muyum.

 7. hocam mrb ben ticaret meslek lisesinde okuyorum bu yıl mezun olucam geciş hakkımı kullancam bölümüm pazarlama ve perakende satış ama ben okulumuzun bölümü olan büro yönetimine dikey geçiş yapmak istiyorum olurmu şimdiden çok teşekkür ederim

 8. Merhaba, 2013 yılı Ticaret Meslek Lisesi Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunuyum. Geçiş hakkımı kullanmak için yapmam gerekenleri öğrenmek istiyorum. Tabloda gösterilen bölümlere geçebilirmiyim? Teşekkürler.

  • 6-20 Ocak 2016 tarihlerinde YGS başvuruları sırasında başvuruda bulunacaksınız. Temmuz ayında da tablonun sağ tarafındaki bölümlere tercih yapabilirsiniz. Ancak tercih yaparken mezuniyet yılınıza, okul türünüze, METEB bölgenize ve OBP puanınıza uygun bölümleri tercih etmeniz gerekiyor. Şu sayfada ilgili bölüm linkine tıklayarak açılan sayfada 2.tablodan yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz.

 9. Üniversite tercih yaparken ağız ve diş sağlığı bölümünü sınavsız yazsam yani 10 tercih hakkım varsa 10 unuda ağız ve diş sağlığı yazabilirmiyim her ilden meteb dışı olan

 10. Hocam ben ticaret lisesi ögrencisiyim ama…Büro Yönetimini istiyorum ama ailem muasebe oku daha avantajlı diyo…ama ben bürodan agız ve diş saglıgı istiyorum sonuçta istemediğim meslegi yapamam..ama bi yandanda agız ve diş saglıgının ataması yok diyolar sizce ne kadar dogrudur hocam lütfen yardım ediniz?? kafam karıştıı

 11. Merhabalar hocam. Ben 2013ticaret meslek lisesi muhasebe mezunuyum. Sınavsız geçiş hakkımı kullanarak sağlık kurumları işletmeciliği ne geçtim. Bu sene mezun oldum. 2016 da tekrar sınavsız geçiş hakkım var mı?

 12. Merhaba hocam ben tic. Mesl. Lisesi muhasebe-finansman mezunuyum. Sinavsiz gecise basvrdum. Suanda tercihler basladi ve buro yonetimi ve yonetici asistanligini tercih yapabilirmiyim.Cikma olasiligi dusukse ve benim bolumum disindaysa isletme flan tercih etcem hocam. Tesekkurler simdidn kolay gelsin.

  • Sınavsız geçiş alanınız değil. Ama bu yıldan itibaren her programın aynı zamanda YGS puanı ile alan kontenjanları tanımlandı. Puanınızla tercih edebilirsiniz. Tabi kendi alanınız olan programlara yerleşme şansınız daha yüksek.

 13. Merhaba hocam ben tic. Mesl. Lisesi mezunuyum. Sinavsiz gecise basvrdum. Suanda tercihler basladi ve buro yonetimi ve yonetici asistanligini tercih yapabilirmiyim.Cikma olasiligi dusukse ve benim bolumum disindaysa isletme flan tercih etcem hocam. Tesekkurler simdidn kolay gelsin.

  • Sınavsız geçiş başvurusunda bulunduysanız Temmuz ayında Posta Hizmetleri’ne tercihte bulunabilirsiniz. Ama öncelik son mezunlara olduğundan şu sayfada 2014 sonuçlarını inceleyerek kontenjanı sınavsız geçişle dolmayan (yerleştirme öncelikleri boş olan) yada eski mezunlardan alan Erzincan 2.öğretim gibi programlara şansınız olacaktır.

 14. Merhaba,

  Ticaret meslek lisesi bilg. muh. mezunuyum. Direk geçiş hakkımı bir kez kullandım ama devam etmedim. Tekrar kullanma imkanım varmıdır.

  Daha önemlisi uzaktan eğitim imkanından yararlanmak istiyorum tablodaki bölümlere giriş yapabiliyormuyum yani açık öğretimle aynı mı bölümler? Cevap verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler, saygılarımla.

 15. Hocam mrb 94-95 ticaret meslek lisesi banka bölümü mezunuyum sınavsız açık öğretime geçiş hakkım bulunuyor mu bulunuyor ise hangi bölümlere bulunduğu konusunda bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler iyi çalışmalar

   • hocam merhaba ben lojistik okuyorum ve iki yılıkk geçişle lojistık bolumune devam etmek ıstıyorum olurda yerleşemem dıye arkadaşlarım ozel unıersıteye gırmem ıcın ygsye gır dıyor ygsye gırıp lojistık bolum okuyabılıyormuyum istanbuldakı özel unıversıtelerde

    • Özel yada devlet üniversitesi farketmez. Kendi alanınız olan bir bölüm için sınava girmeniz anlamsız. Sınavsız geçişle tercih edenler yerleşmeden puanla tercih edenlere zaten sıra gelmez. Arkadaşlarınızı da sınavsız geçiş konusunda bilinçlenmesi için siteme yönlendirebilirsiniz.

  • Evet aşağıdaki bölümleri tercih edebilirsiniz.
   Bilgisayar Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Bilişim Sistemleri Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Biyomedikal Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Elektrik-Elektronik Mühendisliği (M.T.O.K.)
   Yazılım Mühendisliği (M.T.O.K.)

 16. hocam merhaba meslek lisesi , metal bölümü cıkıslıyım lojistik bölümünü istiyorum ama direk geçiş hakki olanlardan fırsat bulup girme ihtimalim nedir ygs 6 : 200 puan yapmısım geçen seneki coğu yere girmeye yetiyor ama dgs olduğunu yeni öğrendim bölüme yardımcı olurmusunuz

 17. merhaba hoçam ben ticaret meslek lisei mezunu olcam inşallah sınavsız geçis hakkımı kullanmayı düşünüyorum saglık kurumları işletmeclıgıne gırebılıyormuyum acaba araştırdım fakat net bı bılgı alamadım birde iş imkanı varmadır yardımcı olursanız sevınırım.

 18. iyi günler ben ticaret meslek lisesi muhasebe bolumu mezunuyum .ygs den 138.88 aldım barajı geçemedim. direk geçiş hakkımdan yaralanarak adalet bolumunu secebilirmiyim.

 19. Merhaba ben 2010 ticaret Meslek Lisesi muhasebe ve Finansman bölümü mezunuyum.O yıl içinde yerleştirildim fakat kayıt olmadım Bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullandım açık öğretim e giriş yapmak istiyorum ne yapmam gerekiyor ve bana hangi dalları önerebilirsiniz ?

 20. Merhaba ben son sinif ogrencisiyim ygs den cok telas ediyorum buro yonetimi ogrencisiyim bolumume gecis yapmam icin diploma puanimin kac olmasi gerekiyor bir fikriniz varmi .. tesekkur ederim

  • Şu sayfada büro yönetimi 2013 yerleştirme sonuçları var. İstediğiniz programın min. puanını 5’e bölerseniz diploma puanını görebilirsiniz. Ama herşey puana göre değil. Diğer yerleştirme önceliklerinin de önemli olduğunu unutmayın.

 21. hocam ben lise son sigortacılık bölümü öğrencisiyimm sınava gireceğim ama kendi bölümümü istemiyorumm bunun için ne yapmalıyım ? bu puanımı etkiler mi ? uluslararası ilişkiler dış ticaret gibi bölümler düşünüyorum.

 22. Hocam ben 2013 muhasebe ve finansman mezunuyum mezun olduktan sonra yatay geç. hakkımı kullanmadım . bu yıl kullanmak istiyorum sizce gidebilme şansım yüzde kaç ? ve gidersemde hangi bölümü seçmeleyim hangi bölüm daha çok iş yönünden rabet görüyor ?

 23. Sayın Hocam ,

  Adım gül 1973 doğumluyum 91-92 Ticaret Lisesi Muhasebe Bölümü Mezunuyum
  hiç bir şey için geç değildir okumanın yaşı yoktur dan yol alarak okul hayatıma
  devam etmek istiyorum sınavsız geçişlerde yukarıdaki tablodan bir bölüm seçebileceğimi
  anladım doğrumu ? 40 yaşında bir bayan olarak mezuniyet süremi göz önüne alarak tavsiyeniz hangi bölüm olabilir ?

  yardımlarınızı rica ediyorum

  saygılarımla

 24. lise son sınıf oğrencısıyım. bılgısayarlı muhasebe ve fınansman okuyorum mezun olucam 2 yıllık gecıs yapabılcegım iş ımkanının en cok oldugu bolumler hangılerı luften acıl cevap istiyorum kafam cok karısık

 25. hocam ben ticaret meslek lisesi 3. sınıf öğrencisiyim pazarlama ve perakende bölümünde satış yönetimi okuyorum. bu bölümün 2 yıllık sınavsız geçişleri neler ve aynı zamanda sizce ileriye dönük olarak hangi bölümü seçmeliyim ?

 26. Merhaba hocam Ticaret meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim.Alanım muhasebe ve finansman.sınavsız geçiş kullanmayı düşünüyorum.Diploma notum 71 gibi bişey gelicek.Marmara üniversitesi pazarlama veye dış ticaret tutma olasılığı nedir veya istanbuldaki bi devlet üniversitesindeki tutma olasılığı nedir? Cevaplarsanız çok sevinirim.Teşekkür ederim.

  • 71 X 5 = 355 OBP puanınız bu. Dediğiniz okul ve bölümleri benim tek tek araştırmam mümkün değil. Mail adresinize 2012 yerleştirme sonuçlarını gönderdim. Oradan kendiniz bakabilirsiniz.

 27. merhaba hocam. ben şuan ticaret meslek lisesi pazarlama bölümünde okuyorum, 11. sınıf öğrencisiyim. üniversiteye sınavsız geçiş hakkımı bulunduğum ilden başka bir il için kullanmak istiyorum. yani hatay’da yaşıyorum ama antalyada devam etmek istiyorum üniversite öğrenimime. sanırım sınavsız geçişlerde başka şehirden olanlara öncelik tanınmadığı gibi biraz da düşük bi ihtimalmiş. bu konuda ne yapabilirim? bana bi yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Sınavsız geçiş önceliklerinde; ilk sırada mezuniyet yılı, 2.sırada okul türü, 3.sırada da METEB içi yani bulunduğu ili seçen öğrencilere öncelik tanınır. ÖSYM rehberlik sayfasında sorgulama yaparak istediğiniz programın dışarıdan öğrenci alıp almadığına bakmalısınız. Sorgulama ve nasıl yorumlanabileceği ile ilgili bilgiye şu sayfadan ulaşabilirsiniz. (Bu konuda başka yapabilecek bir şey yok.)

 28. merhaba.ben2005 ticaret meslek lisesi bilgisayarlı muhasebe bölümü mezunuyum okul birincisiydim .diploma notum beş üzerinden 4.70 bu yıl sınava girdim 185aldım yls sınavınada başvurdum direk baş vurularda direk geçişmi yapayım nekadar şansım olur yerleştirmede yoksa puanıma göre alan dışı tercih yaparsam ne olur katsayılar düşermi karar veremedim nasıl bi yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz….

 29. hocam ben 1991 ticaret lisesi mezunuyum. 2014 üniversite yerleştirmelerinde sınavsız muhasebe bölümüne geçiş yapma hakkım varmı diye sormak istiyorum. şimdiden teşekkürler

  • Sınavsız geçiş tercih hakkınız var. %100 yerleştirilirsiniz diyemiyorum. Çünkü yerleştirme önceliklerinde yaş kriteri de var. Ama açıköğretim programları düşünüyorsanız kendi alnınızın aöf programına sınavsız yerleşebilirsiniz. (Aralık sonu yada Ocak’ta başvuru yapmayı unutmayın.

 30. Hocam 161 puan yaptım ygs den istanbul dışı tutuyor İzmir 9 eylül Ankara üniversitesi gibi ama sınavsız geçiş yaparsam marmara üniversitesine girme olasılığım var eğer bu puanla tercih yaparsam marmarayı kaçırabilirim ama sınavsız geçiş yaparsam kesin olmadığı için 9 eylülü kaçırmış olucağım. Böyle sorulara cevap vermiyorsunuz ama kimden yardım alabilirim tercihlerimi riske atmak istemiyorum… Teşekkürler şimdiden…

 31. Hmm hocam bende korkmuştum bendemi bir sıkıntı var diye hihi 😀 teşekkürler hocam iş te bile cevaplıyorsunuz umarım siz ve sizin gibi öğretmenler kalır yenı gelen nesıle tekrardan tesekkur edıyorum ve beklıyorum. 🙂

  • Seda Hanım, orada yer alan ticaret lisesi bölümleri ve sınavsız geçiş alanları genelleme olarak verilmişti. Aşağıda en net bilgiyi veriyorum. Alan kodunuzu biliyorsanız;

   Eğer mezuniyet alan kodunuz 3229-Büro Yönetimi ve Sekreterlik ise sınavsız geçiş alanlarınız;
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   Odyometri
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

   3675-Büro Yönetimi ise;
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   İşletme Yönetimi

 32. Sorularımı nıye siliyorsunuz. Sizin burayı açma amacınız nedir? lütfen silmeyin sorularımı eğer bilmiyorsanız cevaplamak zorunda değilsiniz. Size sorduğum soruları karışık cevap verdiğiniz için soruyorum yukarıda cevabı var dıyeceksınız fakat karısık cevaplanmıs. Ticaret mezunları yukarıdakı bölümlere girebiliyor dıyorsunuz. Büro yönetini ve sek. okuyan bırı sormuş. Onada sadece alt bölümlerinize geçiş yapabiliyorsunuz. Diye cevaplamışsınız. Şunu baştan söyleyebilirmisiniz. Lütfen sorularımızı silmeyin. Yoksa bizim okulumuzdakı öğretmenlerden farkınız olmuyor. Onlara soru sorum 5 gün dilenmek gibi bir şey. Cevaplarsanız şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum. Allah razı olsun

  • Sorularınız silinmiyor. Onayımdan geçmeden yayınlamıyorum. O nedenle hemen göremiyorsunuz. Şu an işte olduğumdan müsait olunca yanıtlayacam. Sabırlı olun lütfen 🙂

 33. hocam iyi günler. Bir şey soracağım.

  Ticaret meslek büro yönetimi ve sek. bölümü son sınıf öğrencisiyim. Yukarıdaki tablodaki bölümlere(sağ tarafda ki) sınavsız geçiş hakkım varmıdır. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Maalesef hepsine yok.
   Eğer mezuniyet alan kodunuz 3229-Büro Yönetimi ve Sekreterlik ise sınavsız geçiş alanlarınız;
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   Odyometri
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

   3675-Büro Yönetimi ise;
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   İşletme Yönetimi

 34. Merhaba, ben ygs sınavına girmedim ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum burslu olarak geçiş yapabiliyormuyum yani sınavsız geçişte burslu kazanılabiiyormu ? Teşekkürler…

  • Eğer meslek lisesi mezunu iseniz ve bu yıl Ocak ayında YGS başvurularında başvuru yaptıysanız, sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz. Sınavsız geçişte burs yok.

 35. Hocam şimdiden cevabınız için teşekkürler .Abim 2003-2004 Ticaret Lisesi muhasebe bölümü mezunu direk olarak 2 yıllık bi bölüme yazılabilir mi?Öyle bi hakkı var mı?

 36. hocam merhabalar sıze bır kac sorum olacaktı, cevaplarsanız cok sevınırım.. sımdı, ben emlak ve emlak yönetimi okumak ıstıyorum fakat cevremdıkler hayır o bolumden iş cıkmaz vs. gıbı konusuyorlar.. oradan cıkınca kpss gırmek ıstyrum. emlak ve emlak yonetımı bıtırdgımde hangı kamu kuruluslarında calısabılırım. ırde ınsan kaynakları ıstyrum tabıkı.. sızın fıkrınızıd e almak ıstıyorum.. emlak ve emlak yonetımı mı? insan kaynakları mı? …

 37. Selamın aleykum hocam. Size bir şey danışacaktım.

  Hocam ben ticaret meslek büro yönetimi okumaktayım. Ygs sınavından 204 aldım. LYS de şansımı deniyeceğim. Olmaz ise 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Sadece kamu yönetimi, işletme, , iktisat, maliye bu bölümlere geçiş varmış. Ama ben 2 yıllık başka bölüm okumak istiyorum böyle bir şansım var mı. Birde hocam LYS den iyi bir puan alamadım diyelim. 1 sene mi hazırlığa vereyim mi yoksa direk 2 yıllık hakkımı kullanayım mı ve neleri önerirsiniz. Hocam şimdiden cevaplarınız için sağolun. İyi akşamlar…

  • Eğer mezuniyet alan kodunuz 3675-Büro Yönetimi ise, sınavsız geçiş alanlarınız aşağıdakilerdir.
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   İşletme Yönetimi

   Sorumluluk almak istemediğimden Öneride bulunmuyorum. Kılavuzdan bakarak Bilgi sorularına cevap veriyorum.

 38. hocam merhaba ben lise mezunuyum emlak bölümünü tercih etmek istiyorum ama bu meslek liselier önce alıyorlar benim girme olasılığm yokmu hem emlak yönetimi çok mu tercih ediliyor .. yada meslek liselilerin en çok tercih etiği bölümler nelerdir cevaplarsanız sevinirm iyi günler…

 39. hocam ben ticaret meslek lisesinde muhasebe bölümünde okuyorum lys yi geçtim ygs ye girecem ben sağlık kurumlarnı 4 yılık istiyorum ne yapma gerekli ve hangi üniversitede var

 40. araştırdım hep o yıl mezunlarını almış ama bu yıl ticaret meslek lisesinde büro yönetimi olarak ismi değiştiği ve sınavsız geçiş yapamayacağı için şansımı sormuştum

 41. hocam ben ticaret meslek lisesi büro yönetimi ve sekreterlik mezunuyum 2012 de mezun oldum sınavsız geçiş yapmadım tekrar hazırlandım ama sınavım kötü geçti şimdi sınavsız geçiş yapmayı düşünüyorum alan kodum 3229 diploma puanım 67 ortaöğretim başarı puanım 415 optisyenlik odyometri ağız ve diş sağlığı bölümlerini kazanma ihtimalim nedir?

  • Ortaöğretim puanınızı yanlış hesaplıyorsunuz.Bu yıldan itibaren OBP= Diploma Notu X 5 yani sizin OBP=335
   3229 ise bu bölümü yazabilirsiniz. Yerleşme durumunuzu nasıl sorgulayacağınızı şu konuda anlattım.

 42. sayın hocam ben 2001 ticaret meslek lisesi mezunuyum bölümüm muhasebe ben bölümümü okudum yalnız öğrenmek istediğim bölümüm dışında başka bölümleride terçih hakkımız var mı? mesela adalet tercih edebilirmiyim ne yapmalıyım

 43. hocam öncelikle ben 1992 yılı ticeret lisesi muhasebe bölümü mezunuyum. sınavsız geçişten yararlanmak istiyorum ne yapmam gerekiyor. Hangi bölümleri okuyabilirim.devam zorunluluğu olmayan

  • Şu an bulunduğumuz sayfadaki bölümlerin açıköğretim programlarını okuyabilirsiniz. Tabi bunun içinde Ocak ayında başvuru yapmış olmanız gerekiyordu. Eğer yaptıysanız Temmuz sonu gibi internet üzerinden tercih yapabilirsiniz.

 44. merhaba hocam bende büro yönetimi ve sekreterlik okuyorum 2 yıllık tercihlere baktığımızda
  • Ağız ve diş sağlığı
  • Büro yönetimi ve yönetici asistanlığı
  • İnsan kaynakları yönetimi
  • Odyometri
  • Sağlık kurumları işletmeciliği
  • Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik
  • Tıbbi tanıtım ve pazarlama
  gözüküyor bu bölümlere geçiş hakkımız var mı peki ?

 45. meraba hocam.ticaret meslek büro yönetimi son sınıf ögrencisiyim 2yıllık lojistik bölümü tercih etmek istiyorum ygs puanı önemlimi sınavsız geçiş hakkım bulunmaktamıdır ?

  • Mezuniyet kodunuz 3675-Büro Yönetimi ise;
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   İşletme Yönetimi

   sadece bu bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var.

 46. hocam ben mesleki acık ogretim ogrencisiyim alanım muhasebe ve finansman ygs ye girdim barajı gectim ama sınavsız gıdebılecegım bolumlerı arastırıyorum osym yı de aradım ordan bana sadece malıye bolumune sınavsız gecıs yapabılecegımı soyledıler gercekten sadece malıye bolumune sınavsız gecıs mı yapabılırım yoksa baska bolumlerede gecıs yapabılırmıyım sımdıden tsk

  • Eğer mezuniyet alanınız Muhasebe ve Finansman ise bu sayfada yer alan programların tamamına sınavsız geçiş hakkınız var. Madem bilmiyorlar bari birşey söylemesinler.
   Kendi okulumuzdan 2 dönemdir mezun veriyoruz. Bankacılık ve Sigortacılık,Dış Ticaret,Lojistik,Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümlerinde şu anda okuyan öğrencilerimiz var.)

   • Hocam merhaba ben 1998 yılı ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkından yararlanıp okumak istiyorum maliyede memurum nereye başvurmam gerekiyor ve muhasebe mezunuyum ama maliye okumak istiyorum. gereken bölümlerin

    • Şu an bulunduğumuz sayfadaki tablonun sağ tarafındaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınızı bulunmaktadır. ocak ayında YGS başvurusu yapmış olmanız gerekiyor. temmuz sonunda da internet üzerinden ÖSYM aday şifrenizle girerek tercihte bulunabilirsiniz. Eğer başvuru yapmadıysanız Ocak 2014’te başvuru yapmalısınız

 47. Lise programlarında Büro yönetimi ve asistanlık göremedim.
  Eğer büro yönetimi ve sekreterlik ise;
  Ağız ve Diş Sağlığı
  Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
  insan Kaynakları Yönetimi
  Odyometri
  Sağlık Kurumları işletmeciliği
  Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
  Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama——- bunların bir çoğunun büro yönetimi ve sekreterlikten qeçiş yapablcemizin kaktıqnı söylüyolar doğrumu ????

 48. merhaba ben 2007 istanbul halkalı ticaret meslek lisesi mezunuyum şuanda havacılık sektöründe çalışıyorum 2 yıllık sınavsız geçiş hakkım varmı birde nereye başvurmam gerekiyor son
  olarak Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi 2 ve hava lojistiği bölümlerini secebilrmiyim yada havacılıkla ilgili hangi bölümleri secebilrim cok teşekürler.

 49. ben ticaret lisesi mezunuyum sınavsız gecis hakkı yapmak istiyorum ygs girdim ama iyi puan alamadım sınavsız gecis hakkımı kullanmak istiyorum nereden basvurabilirim

  • Bir yere başvurmanıza gerek yok. Temmuz ayı sonunda ais.osym.gov.tr adresinden şifrenizle sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz. (Tercih yapacağınız okul ve bölümlerin kodları 2013 yerleştirme kılavuzunda yayınlacak) Sınavsız geçiş bölümlerinize buradan bakabilirsiniz.

 50. hocam ben 98-99 mezunuyum ticaret lisesindenbu sene hem ygs sınavına girdim hemde geçiş hakkımdan yararlanmak istedim ygsde barajı geçemedim sınavsız hakkımı kullanmak istiyom kendim istanbulda oturuyom bu yakınlarda olsun istyom ünüversite evliyim çünkü dışardaki ünüversiteye pek gidemem ya ist yada yakın çevresi olabilir örn:kocaeli Tekirdağ v.s. ben hani bu kadar yil ara verdiğim için açıköğretim deilde ünüveristeye gidip okumak istiyom ilk etapta seçeneklerimi bu doğrultuda yapsam ne kadar şansım var.diploma notumda 3.81 muhasebe bölümü birde bunlar olmadı diyelim özel ünüversite nsl girebilirim seçenekler onları işaretlemek zorundamıyım .seçeneklerden özel ünüversiteyi tercih etmesem fakat diyelim istbul içide tutmazsa ben sonradan özel ünüveristeye yada açıköğretime gidebilirmiyim cevaplarsanız çok memnun olurum tşkler…

 51. merhaba ben eskişehir ticaret meslek lisesi bilgisayar bölümünden bu sene muzun olacağım barajı geçemedim sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum fakat şehir dışında yani artvinde okumak istiyorum hangi bölümleri tercih edebilirim bana yardımcı olurmusunuz şimdiden çok teşekkür ediyorum 🙂

  • Artvide sadece bilgisayar prog. gündüz ve 2.öğretimi var
   Artvin Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı
   Artvin Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı (İÖ)

 52. ben 1996 ticaret meslek lisesi mezunuyum. sınavsız geciş olarak acık öğretim okumak istiyorum.2 yıllık nereye başvurmam gerekiyor. Beni bir aydınlatırsanız cok sevinirim.teşekkürler emeğinize sağlık

 53. Hocam ben 1995 yili ticaret meslek lisesi Bankacilik bolumu mezunuyum. Bu yil ygs ye girdim ve ygs 6 puanim 221. Diploma notum 5 uzerinden 4.17. Sinavsiz gecis icin kabul edilme sansimi dusuk goruyorum o yuzden sinava girdim. Hacettepe gecen yil 206 ile almis ama anlamadigim durum su ki yeni mezunlari sinavsiz aliyorsa 206 neyin puani/ ya da kontenjanin ne kadarini ygs ile girenlere ayiriyor? Cevabiniz icin simdiden cok tesekkur ederim/ (bu arada LYS yi de zorlamaya karar verdim)

  • Moralinizi bozmak istemem ama YGS sınavına girerek yüksek puan almanız kendi alanınızdaki bölümler için size avantaj sağlamaz. Dün şurada açıklamıştım. Devlet üniversiteleri kontenjanın tamamında önceliği sınavsız geçiş öğrencilerine verir. Özel üniversiteler ise sınırlı sayıda. Bu arada baktığınız puanlar hangi bölüm için?

 54. mrb ben 1999 tic.lisesi muhasebe menzunuyum açk ögretim ünüversitesi 2 yıllık elektrik bölümü veya elektrik üretim dagıtım bölümüne gitme şansım ve bunun için nasıl kayıt yaptıracagımla ilgili bilgi verrseniz cok sevinirim slmlar..

  • Bu bölüm sizin için sınavsız geçiş alanı olmadığından baraj puanı olan 140’ı almış olmanız gerekiyor. Tabi Ocak ayında YGS başvurusu yapıp sınava girmediyseniz, seneye kalmış oluyorsunuz.

 55. mrb ben ticaret meslek lisesi muasebe ve finansman okuyorum bu yıl mezun olacam batmanda okuyorum sınavsız geçiş hakkımı kullandım başka bir il seçebilirmiyim yardımcı olurmusnuz

  • Kendi alanınıza ait ***şu programların*** olduğu tüm illeri seçebilirsiniz. Ancak tercih yaparken sınavsız geçişte yerleştirme önceliklerinde kendi ilini tercih edenler önceliklidir. Dolayısı ile sizin tercih ettiğiniz program içinde o ilin öğrencileri önce yerleştirilecektir.

 56. merhaba ben ticaret meslek liseside muhasebe okuyorum. 2 yıllık geciş geciş hakımı kullanıcam sadece keni bölümdemi okumak zorundayım yoksa baska bölüm tercih edebiliyomuyum ve hangi bölümleri tercih edebilirim ? cevaplarsanız sevinirim 🙂

 57. ben ticaret meslk lisesinden mezn olcam bu sene lojstik okuyorum yani sivil havacılık ulasrırma bölümüne geciş hakkım var diye düsünüyorum ve bu bölüm hakkında bilgi verebilrmsiniz

  • Meslek lisesi alan kodunuz 4505-Ulaştırma Hizmetleri olabilir mi? Kılavuzda lojistik bölümü görünmüyor. Eğer öyleyse geçiş hakkınız var. Bölümler hakkında çok fazla bilgim yok. Genel olarak sistem hakkındaki sorulara cevap veriyorum. Ancak şu sayfa yardımcı olabilir.

 58. merhaba. Ben acık lise muhasebe son sınıf öğrencisiyim. 2.öğretimde okumak istiyorum sınavsız geçiş olarak ve sağlık bölümü okumak istiorum böyle bir hakkımz var mı? yardımcı olursanız sevinirim.Eğer imkanım varsa Hangi okullara yazılabilirim TŞK.

 59. merhabalar ben ticaret lisesi ulaştırma hizmetleri(lojistik) bölümde son senemi okuyorum. yatay geçiş hakkımı kullanacam ben ama hangi devlet üniversitesine 2 YILLIK (YATAY GEÇİŞ) alıyor öğrencileri bilmiyorum yardımcı olur musunuz?? Üniversiteler hakkında kısa bile olsa bilgi verirmisiniz ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM…

  • Sınavsız yerleşmek istediğiniz alan Lojistik ise; bu sayfadan bölümün olduğu okulları, yerleştirme öncelikleri sütunundan da son öğrencinin hangi özelliklerle yerleştiğini görebilirsiniz. Yerleştirme önceliği değerlerini yorumlamak için şu sayfdaki videodan faydalanabilirsiniz.

 60. hmm birde tekrar soru sormak istiyorum ben istanbul dısında okumak istiyorum oyle bi hayalim var küçüklükten beri ama mesela bolu daki izzet baysala yada sakaryada ki sakarya ünisine bakarken cocuk gelişimi bolümüne neden saglık fakültesi adı altında cıkıyo anlamıyorum unilere bakarken bölümm olup olmadıgına cok zorlanıyorum yardımcı olabilir misiniz ?

  • Sakarya Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu O okulun adı, sizin bölümünüz orada sonradan açılmış. O okul bünyesinde bir bölüm. Bu çok önemli değil.

 61. ben soru sormak yerine yorumları ve cevapları okudum anladım ama aklıma yinede bı soru takıldı http://rehberlik.osym.gov.tr/aramasonuc.aspx?AramaTipi=2&&programadi=%u00e7ocuk+geli%u015fimi&PuanTurAnah=0&ogrenimsuresi=&hangiaobp=&denbuyuk=&denkucuk=&solila=&sagila=&bulundugusehir=Hepsi&siralama=1&ObpTipi=&UniversiteAdi= cocuk gelşmi bolmleriyle ilgili unilerin nerde oldugu bi ösym sitesi vermişsiniz hocam orda barajı gecemeyenlerin ilgilendirdiği ne olcak tercih yaparken ordaki puanlar mı yoksa il ve uniler mi biz barajı gecemeyenler 2 yılllık ünilere yerleşirken kontejanlaramı bakmmaız mantıklı anlamadım ? lütfen cevabınızı bekliyorum ?

  • Eğer düz lise mezunu olup barajı geçemediyseniz zaten tercih hakkınız yok. 2014 için hazırlanmaya başlayın. Yok eğer Kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunu iseniz zaten sınav puanına ihtiyacınız yok.Sınavsız geçişle doğrudan istediğiniz okullara tercih yapabiliyorsunuz. Yerleştirme önceliklerine ve kontenjana bağlı olarak puanlılardan önce sizi alıyorlar.

 62. merabalar hocam size bişi danışmak istiyorum bn meslek lisesi mezunuyum alanım inşaat ve bn bu sene sınvsız geçiş yapmak istiyorum fakat bn 2 sene sonra dgs girip 4 yıılaga tamamlamak istiyorum ama bn 2 yıllk mezun oldugumda 4 yıllıga başladgımda direk 1 sınftn başlamakm istemiyorum 3. sınıftan başlamk istiyorum acaba 3. sınıftn direk başlıyan bölümler nelerdr benm için ????

 63. Hocam Ticaret Meslek Lisesi Büro yönetimi ve sekreterlik bölümünün dalları neden kaldırılmış bir arkadaşa yazmışssınız. Eğer kaldırıldıysa YGS puanımla tercih yapıcam kaldırılmamışsa diploma notumla ağız ve diş sağlığı ya da odyometriyi yazıcam. Barajı aşamadım 161 puanım yinede tercih hakkım varmıdır ? Bir de son olarak eğer tercih hakkım varsa ygs ile yaptığım tercihlerde biyeri kazandım diyelim ama istemeyip diploma notumla tercih yapma hakkına sahipmiyim. Biyere girermiyim hocamm açıkta kalmak istemiyorum Lüfen hocam birşeyler diyin kendimi yedim bitirdim… Şimdiden teşekkürler.

  • Öncelikle Sağlık Meslek Lisesi’ndeki Büro Yönetimi ve Sekreterlikle Ticaret Meslekteki Büro Yönetimi’nin ayrılması, yükseköğretime farklı alanlarda tercih yapmak için aradaki farkı ortaya koymak için yapıldı. Ticaret Lisesi öğrencilerinin, sağlık alanlarına kendi bölümlerinin devamı şeklinde girmesi zaten mantıksız olurdu.
   tercih yapabileceğiniz bölümler 3 tane ile sınırlı; Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, İnsan Kaynakları Yönetimi, İşletme Yönetimi
   Eğer bu bölümlere tercih yapacaksanız, Tablo 3-A’dan seçerek sınavsız geçişle tercih etmiş olursunuz. Bunlar dışındaki alanları isterseniz YGS puanınızla tercihte bulunmuş olursunuz. Diğer sorunuza gelince “Yerleştirme işlemi yapıldıktan sonra değişiklik yapamazsınız”.

   • Teşekkürler hocam peki bu barajı aşamayanlarada okul puanı gelicekmi ? 30 puanmı eklenicek 60 mı acaba çok sağolun gerçekten okadar yardımcı oluyosunuz ki inanın hem stajyerlik hem okul hem dershane etüt falan derken bunları araştırcak zamanım bile olmuyo Allah razı olsun gerçekten.

    • Hayır YGS barajı aşamayana bu puanla yerleşme tercihi yapamayacağı için eklenmez. Sınavsız geçiş bölümlerini düşünmelisiniz.Amin Allah sizlerden de razı olsun.

  • Anadolu Ticaret, Ticaret meslek hepsi için geçerli. Bölümlerin başında meslek lisesi bölüm kodları var. Kendi bölümünüzün kodu burada var mı yok mu bakabilirsiniz.

 64. mrhba hocam ben bu sene 3.kez ygsye gırdım ama barajı gecemedım tıcaret lısesı buro yonetımı hukuk sekreterlıgı bolumundrn mezunum.
  buro yonetımı bolumune dırek gecıs hakkımmı kullanıp gıtsem sonra bu 4 yıla cıkartıp buro ögretmenlıgı olma sansım varmı ?

  • Sınavsız geçişle 2 yıllığa gidebilirsiniz. Ancak Muhasebe, Muhasebe Finansman, Büro Yönetimi vb. branşlarda 2009’dan beri öğretmenlik bölümü yok. Eşim Gazi Muhasebe Öğretmenliği mezunu. 2009 yılında kapandı. Benim bildiğim bu kadar. Ama 4 yıllık bir program okuduktan sonra ilerde öğretmenlik formasyonu açılır mı açılmaz mı belli olmaz. Şimdilik yığılma olduğu için durum bu.

 65. mrb hocam ben 2012 haziranda ticaret meslekten mezun oldum ve bu sene ygs den az puan aldım acaba ben direk olarak sınavsız geçiş yani aöf’e yazılabiliyormuyum ?

  • Sınavsız geçişle aöf geçiş aynı şey değil. Sınavsız geçişle örgün programları da yazabiliyorsunuz açıköğretimleri de. Bu sayfada yer alan bölümlerin tümü size açık.

 66. Iyi gunler hocam gecen sene bilgisayarli muhasebe boliminden mezun oldum ilk terchte ve ikinci terchte hicbiryer cikmadi bu senede snvsz gecis hakkimi kullana biliyormuyum.

 67. hocam ben kız meslek lisesinde okuyorum bölümüm büro yönetimi ve sekreterlik.son sınıf öğrencisiyim bu sene bize bizim bölümümüzün adının değiştiğini söylediler ve artık büro yönetimi ve sekreterlik diye bir bölüm yok büro yönetimi olarak değişti dediler ve okul müdür yardımcımız bizim bölüm adımızı değiştirdiler bize de dilekçe yazdırıp ösym’ye görderttiler ve bize hocamız artık kılavuzda da sadece büro yönetimi olacak dediler ve kılavuz çıktı ama hala büro yönetimi ve sekreterlik bölümü duruyor ve biz büro yönetimi ve sekreterlik bölümü sözel büro yönetimi bölümü eşit ağırlıkmış. Ve büro yönetimi bölümündeyken 8 tane geçiş hakkımız varken büro yönetiminde sadece 3 tane geçiş hakkımız var. benim öğrenmek istediğim büro yönetimi ve sekreterlik bölümü kalktı mı eğer kalktıysa kılavuzda hala neden büro yönetimi ve sekreterlik bölümü duruyor ve şu anda biz büro yönetimi ve sekreterlik miyiz yoksa sadece büro yönetimiyiz…

  • Bölümünüzün adıyla aynı olan sağlık meslek lisesi bölümü vardı. Onlar sağlıkla ilgili bölümleri de yazabiliyorlar. Siz ticaret Lisesi altında olduğunuz için sağlık bölümlerini yazamayacaksınız. Doğru olanda bu. Sağlık Meslekteki bölüm hala Büro yönetimi ve sekreterlik olarak geçiyor sizinkisi Büro yönetimi. Yani ikisi ayrı bölümler.

   Eğer bölümünüz Büro yönetimi ise;
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   İşletme Yönetimi

   Eğer Büro yönetimi ve sekreterlik ise;
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   Odyometri
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

  • Özel üniversiteler bursu sınavda belli başarı dilimine giren öğrencilere verir. Sınavsız geçişte puan olmadığı için bursta olmaz.Dışarıdan burs bulursanız durum değişebilir. Araştırmak lazım.

 68. slm hocam. Ben güzel sanatlar lisesinde okuyorum ygsden çok düşük bir puan aldım barajı geçemedim. Sınavsız geçiş hakkına sahipmiym ?
  Şimdiden teşekkürler

  • Güzel sanatlar için üniversiteler kendi bünyelerinde yetenek sınavı yapıyorlar. Ancak 140 puanı geçme şartı var. Maalesef sınavsız geçiş hakkınız yok.

 69. hocam 2011 ticaret meslek lisesi mezunuyum geçen senenin klavuzuna baktığımda en son çoğunlukla 2011 mezunları yerleşmiş bu sene sanırım en son yerleşenler 2012 mezunları olur yani şansım çok az diye düşünüyorum yanlış mı düşünüyorum hocam

  • Yanılıyorsunuz O baktığınız geçen yılın kılavuzu ve bir önceki yılın yerleştirmelerini gösteriyor.Yani 2011 yılında genelde 2011 mezunları yerleşmiş görünüyor, doğal olanda bu 🙂 Bu yılın kılavuzu çıktığında da geçen yılın yerleştirmelerini gösterecek ve tabi ki 2012 mezunları olacak. Seneye de bu yılın yerleştirmeleri gösterilecek ve 2013 olacak. (Bu yılki kılavuzda bu yılın yerleştirmeleri olamaz di mi? 🙂

   • siz benim anlatmak istediğimi anlmadınız galiba tamam örnek yanlış vermiş olabilirim sonuçta aynı kapıya çıkıyo sanırsam bu yıl öncelik 2013 ve sanırım en son yine 2013 ler yerleşir diyorum hocam umarım anlatabilmişimdir. yani benim girme ihtimalim zor

    • Özür dilerim evet yanlış anlamışım. Dediğiniz gibi öncelik son yıl mezunlarının olduğu için önce onlar yerleştiriliyor. Ancak geçmiş yılların mezunlarının da yerleştirildiği okul yada programlar oluyor. Bu yılın kılavuzu yayınlandığında geçmiş yıllardan öğrenci alan, düz liseden puanla öğrenci almış olan ve yeni açılan bölümleri iyi etüt etmek yararınıza olacaktır. Yanlış anlama için tekrar özür dilerim.

 70. mrb hocam ben 2011 de ticaret lısesınden mezun oldum kazandım ama gıtmedım bu sene sınavsız geçiş hakkımla tokat merkezden hangı bolume gıdebılırım ?

  • Derlemeye çalıştım, ayrıca bu bölümlerin 2.öğretimleri de var:
   Erbaa Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık
   Zile Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık
   Tokat Meslek Yüksekokulu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
   Artova Meslek Yüksekokulu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
   Erbaa Meslek Yüksekokulu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
   Niksar Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık
   Niksar Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
   Turhal Meslek Yüksekokulu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
   Zile Meslek Yüksekokulu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
   Turhal Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Sağlık Kurumları İşletmeciliği

 71. Öncelikle Merhaba..
  Ticaret meslek lisesi, Büro Yönetimi ve Sekreterlik alanında okuyorum. Fakat galiba bizim bölüm Büro Yönetimi olarak değiştirilmiş. Bununla ilgili bilgi verebilir misiniz? Çünkü geçiş olarak odyometriyi çok istiyordum. Ama eğer bölüm adı değiştirilmişse bütün 4 yılımız boşa gidecek, geçiş yapabileceğimiz mantıklı hiçbir bölüm yok. Mağdur durumundayız..

 72. hocam ben düz lise mezunuyum 2012 de pazarlama bölümüne yerleştim ama kayıt yaptırmadım bu sene tekrar sınava girdim ygs puanım ne kadar düşer ve sonuçlar açıklandığında düşmüş olarak mı gelecek puanım yoksa hazirandansonra yerleştirme puanları açıklanınca mı düşecek

 73. merhaba hocam ben bişey öğrenmek istiyorum ticaret lisesindeyim 2 yıllık geçiş yapmayı düşünüyorum ve gümrük işletmeciliğini düşünüyorum ama sağ tarafta yazmıyor acaba tercih edemezmiyiz yokmu artık o bölüm?

 74. hayırlı cumalar hocam ..
  ben ticaret mes lis muh böl. son senem ben muhasebe böl direkt geçiş hakkımı kullanmak istym ve sizdn istedğim muhasebe böl nerelerde ve hangi üniverstlrde var yardmcı oıln

 75. Merhaba 2005 ticaret lisesi mezunuyum.açıktan 2 yıllık önlisan okumak istiyorum.direk geçiş hakkım olabilirmi.sıvavsız nasıl bir yol izlemeliyim. saygılar.

 76. Hocam merhaba,

  Sınavda aşırı heycandan yetiştiremedim sanırım kötü gelicek sınavım. Buyüzden sınavsız geçişe kaldım. Büro yönetimi ve sekreterlik okuyorum 12. sınıfım hatırlarsınız belki bölümleri sormuştum. Sınavsız geçiş ile sağlık kurumları işletmeciliğini düşünüyorum. Ama Ağız ve diş odyometri hakkında da araştırma yaptım benim hedefim sağlık bölümleri. Odyometrinin pek önü açık değil gibi ama sizinde görüşünüzü almak isterim. Birde son olarak ağız ve diş sağlığı bölümünün puanları yüksek olduğu için ve sayısal bölüm olduğu için ilk sağlık meslek lisesi mezunlarımı öncelikte tutulucak? şimdi den teşekkürler.

  • Bölümlerin içeriği hakkında bilgim yok. Müdür yardımcısı olduğum için okulumda; üniversite başvuruları, sınavsız geçiş ve açık lise hakkında bilgi veriyorum. İnternet üzerinden de bu konularda yardımcı olabiliyorum. Bölüm içerikleri ve hangilerinin önünün açık olduğu, seçmeniz gerektiği konusunda bir rehber öğretmenden destek almanız daha uygun olacaktır.

  • Sınavsız geçişte nasıl tam burslu kazanacaksınız? Genelde üniversiteler belli bir başarı yüzdesine giren öğrenciyi burslu kabul eder. Sınavsız geçişle tercih edenler bence özel üniversite ücretlerini bir gözden geçirsinler. Ayrıntı için buraya bakabilir aynı zamanda üniversitenin iletişim telefonlarını arayabilirsiniz.

 77. Meslek lisesi (ticaret değil) büro yönetimi ve yönetici asistanlığı bölümünde son sınıf öğrencisiyim. Bölümümün adı değiştirildiği için 9 tane sınavsız geçiş alanı varken 3e düşürülüp ticaret liselerine verilmiş.
  Sormak istediğim;
  1- Sınavsız geçiş olarak okuyabileceğim bölümler hangileridir?
  2- Sınavsız geçiş bölümlerini 4 yıllığa tamamlayabileceğim bölümler hangileridir?

  • Kılavuzda bu isimle bir bölüm göremiyorum. Yazdığınız bölüm adı; 2 yıllık ön lisans bölümü olarak geçiyor.
   Eğer bölümünüz Büro yönetimi ise;
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   İşletme Yönetimi

   Eğer Büro yönetimi ve sekreterlik ise;

   Ağız ve Diş Sağlığı
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   İnsan Kaynakları Yönetimi
   Odyometri
   Sağlık Kurumları İşletmeciliği
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

   4 yıllık tamamlanacak bölümlere
   şuradaki Direk geçiş başlıklarından bakabilirsiniz.

 78. meraba ben 2010 ticaret meslek lisesi mezunuyum bugün sınawa girdim açıktan okumak istyrm fakat işletme falan istemiyorum. yani kendi bölümümüz dışında bi bölüm seçebiliyormuyuz yada seçebileceğimiz bölümler neler? puan falan etkili oluyomu yani kırılıyomu başka bölümü seçiğimizde . yardımcı olursanız sevinirim.

  • Eğer sınavsız geçiş bölümlerinden tercih edecekseniz puanın zaten bir önemi yok. Başka alanlar için YGS puanı ile tercihte bulunacaksınız. Bu durumda ek puan alamazsınız ama puanınız düşürülmez.

 79. evet hocam başvuruda bulundum eğer ki geçen sene değilde bu sene mezun olacak olsaydım optisyenlik,ağız ve diş sağlığı, odyometri gibi bölümleri tercih yapamayacaktım değilmi ?

 80. hocam merhabalar ben 2012 de ticaret meslek lisesi büro yönetimi ve sekreterlik alanından mezun oldum sınavsız geçişle tıbbi dokümantasyon ve sekreterliğe yerleştim şuan devam etmekteyim ama tekrar sınavsız geçiş yapıp diğer sağlık bölümlerini tercih yapmak istiyorum yapabilirmiyim? 🙂

  • Sorunuzu tam anlayamadım. 2 yıllık lojistik okumadan YGS LYS girip öğretmen, hemşire, doktor olabilirsiniz. Sınavsız geçişle şimdilik lojistik okuyacaksanız ilerde öğretmenlik, hemşirelik için faydası olmayacaktır.

 81. Birde burdan detaylı bir şekilde yazmak istedim lütfen cevabınızı bekliyorum Ticaret meslek lisesi 12 sınıftayım. Bölümüm Büro yönetimi ve sekreterlik. Stajerliğimi Bilim İlaçta yapıyorum. Ve Sağlık sektöründe devam etmek istiyorum. Sınavsız geçiş hakkımda olan bölümleri lütfen sırasıyla yazarmısınız heryerde farklı şeyler yazıyor. Ağız ve Diş sağlığıda bölümlerim arasında varmıdır ?

  Ssevgiler,
  Gizem

 82. ben suan meslek lisesi okuyorum son sınıf staj göruyorum sınavsız geçiş hakkımda açık ögretime başvurabilirmiyim sınava girmeden alanım büro yönetimi istedigim saglık kurumu

  • Eğer alanınız sadece Büro Yönetimi ise sınavsız geçiş bölümleriniz;

   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı (Aöf var)
   insan Kaynakları Yönetimi (Aöf var)
   İşletme Yönetimi (Aöf var)

   Eğer büro yönetimi ve sekreterlik ise;
   Ağız ve Diş Sağlığı
   Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
   insan Kaynakları Yönetimi
   Odyometri
   Sağlık Kurumları işletmeciliği
   Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
   Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

   • Hocam bende ticaret meslekteyim ve bölümüm büro yönetimi ve sekreterlik. Ağız ve diş sağlığı bizim alanımızda değil diye biliyordum ama siz yazmışssınız ? Şu olayı bende öğrenebilirmiyim. Şimdiden teşekkürler 🙂

    • Benim kılavuzda gördüğüm bu;
     Eğer alanınız sadece Büro Yönetimi ise sınavsız geçiş bölümleriniz;

     Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
     insan Kaynakları Yönetimi
     İşletme Yönetimi

     Eğer büro yönetimi ve sekreterlik ise;
     Ağız ve Diş Sağlığı
     Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
     insan Kaynakları Yönetimi
     Odyometri
     Sağlık Kurumları işletmeciliği
     Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
     Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

 83. Selam hocam ben 2 yıllık Muhasebe Ve Vergi uygulamaları bölüm mezunuyım acık ögretimten yukardaki başka bölümlere secip girme hakkım varmıdır…
  Lojistik bölümü tercih etme şansımız varmı ? varsa bu konuda ne yapmam gerek bilgilendirirsen sevinirim. Hayırlı Günler…

 84. Ben Güzel sanatlar meslek lisenin resim bölümüne geiş yapmak istiyoruum direk üniverseteye geçiş varmıı yani kazanamazsam ortada kalırmıyım zormu kazanmak

  • Üniversitede Güzel sanatlar fakültelerinin Resim ve Heykel bölümlerine öğrenciler, üniversitelerin kendi yaptığı yetenek sınavları ile alınmaktadır. Bu bölümlere Sınavsız geçiş yoktur.

 85. Hocam merhaba.
  Ben ticaret meslek lisesi muhasebe-finansman alanında okuyorum. Şuan son sınıf öğrencisiyim.2 yıllık geçişlerim arasında sivil hava ve ulaştırma işletmeciliği, posta hizmetleri ve sağlık kurumları işletmeciliği arasında kararsızım.Sizce hangisi benim için daha iyi olur iş bulma imkanım hangisinde daha fazla? yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  • Artık “Sizce” şeklindeki sorulara cevap vermiyorum. Vebal almak, mesuliyet altında kalmak istemiyorum. Bilgim ölçüsünde sizi sayfalara yönlendiriyorum. Değerlendirmek ve karar vermek size kalmış

 86. Hocam tünaydın size yine birşey danışacaktım.

  Hocam ben Ticaret meslek lisesi büro yönetimnde okuyorum son sınıf öğrencisiyim. Sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Bana önerebileceğiniz geleceği olan bir meslek var mı size muhtaç kaldım hocam kafam çok karışık bana yardımcı olurmusunuz. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar

 87. meraba hocam , ben şuan ticaret meslek lisesinde okuyorum alanlarda muhasebe ,lojistik,pazarlama var ben lisede muhasebe okursam eğer üniversitede başka bir alana geçiş yapabiliyormuyum acaba ,şimdiden teşekkürler…

  • Tabi yapabiliyorsunuz. Ama sınavsız geçiş istiyorsanız sadece yukarıda yer alan programları tercih edebilirsiniz. Diğerleri için YGS ve LYS sınavlarına girip istediğinizi tercih edebilirsiniz.

 88. iyi aksamlar, ben muhasebe bölümü okuyorum. 24 martta ygsye girecegim. ancak 2 senelik adalet bölümü okuyorum sınavdan iyi bir puan almam gerekiyor mu yoksa sinav onemli degil mi. mesela marmara universitesini istiyorum, 417 puanla aliyorlar. 250 puanla girenler var o nasil oluyor. ben 300 puan yapsam yatay gecis yapabilir miyim? iyi aksamlar

   • kusura bakmayin sinav heyecanindan ne yazdigim bilmiyorum… muhasebe bolumu okuyorum ve adalet bolumu istiyorum diyecektim. adalet bolumune gecmem icin ygsde puan yapmama gerek var mi ya da direkt yatay gecis yapabiliyor muyum? mesela anadolu ticaret meslek lisesiyim ayni zamanda 15 aralik 1995liyim yas itibari ile oncelikli miyim?

    • Adalet bölümü sizin sınavsız geçiş bölümleriniz arasında yer almıyor. Bu nedenle okul türü yada doğum tarihinizin bir önemi yok. YGS puanınızla yerleştirileceksiniz. Şu sayfada adalet bölümü okullarını sorgulattım. Yerleştirme önceliği kısmında çizgi olanlar kontenjanı sınavsız geçişle dolmayanlar. Bunları yazmak şansınızı artıracaktır.

      • Sınavsız geçişin mantığı kişinin kendi alanı ile ilgili bir programa devam edip uzmanlaşmasıdır. Bu nedenle adalet meslek liseli öğrencilere öncelik tanınmış olması gayet doğal. Biraz çaba ile sizde puanlı bölümlere yerleşebilirsiniz. Başarılar dilerim.

      • Adalet bölümü sizin sınavsız geçiş bölümünüz olmadığından sadece YGS puanınızın önemi var, okul türünüz, yaşınız, mezuniyet yılınızın hiç bir önemi yok.

 89. Ben ticaret meslek lisesi okumak istiyorum açıktan 2009 da orta okulu bitirdim bankacılık yada bilgisayar programcıligi okumak istiyorum bunları 2 yıl okuyup puanım yeterse 4 yıllık okumuş gibi mezun olabilir miyim

  • Herhalde bir yanlış anlama var. Burada yer alan bölümler 2 yıllık üniversite bölümleri. Sizin Mesleki açık liseye başvurmanız lazım. O dediğiniz şekilde de olmaz. En az 8 dönem (4 yıl) okuma zorunluluğunuz var.

 90. selamınaleykum hayırlı aksamlar 2007 yılında dıkey geçiş hakkını kullandım ve 2 yıllık myo işletme bolumune basladım sonra bıraktım şimdide bu yıl tekrar gırcem tekrar dıkey geçiş hakkım varmı ve hangı bolumu yazabılırım açık öğrentımden benı bu konuda aydınlatırsanız sevınırım şimdiden teşekkürler.

  • Evet tekrar sınavsız geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz. (Dikey geçiş başka bir şey karıştırmayalım.) Tercihte bulunabileceğiniz bölümler bu sayfada üstte yazıyor.

 91. Merhaba,
  Ben Mesleki aöl sinde bilişim tekno. okuyorum. Ygs’ye basvurumu yaptım. 2 senelik geçiş hakkım ile sadece paylaştığınız bölümleremi geçiş yapabiliyorum? Yabancı dil istiyorum ben geçiş hakkım yokmudur herhangi bir okulda yabancı dil bölümüne.. Ve üniversitede lisede okudugum bolum harici bir bolum secersem puan düşüşü oluyor mu?
  Teşekkürler.

  • Soruyu ticaret lisesi mezunlarının sayfasında sormuşsunuz.Gerçi kendi geçiş bölümlerinizin olduğu bu sayfaya da bakmışsınızdır ama başkaları karıştırmasın diye bir kez daha paylaşmış olalım. Evet sınavsız geçiş sadece bu bölümlere.Puanınız düşmez ama ek puan alamazsınız. (Ek puan 4 yıllık bölümleri tercih ettğinizde veriliyor, sınavsız geçişte zaten bilişimciler sınavsız yerleşiyorlar)

 92. merhaba.Ben ticaret meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim.Sağlık kurumları işletmeciliğine sınavsız geçiş olarak girebiliyor muyuz.Bir de bu bölüm sadece açıköğretimde mi var.Yardımcı olursanız sevinirim.

 93. merhaba ben leyla lise 4 okuyorum 2 yıllık sınavsız geçiş yaptım alanım muhasebe dalım dış ticaret hangi şehirlere gidebilirim bankacılık okumak istiyorum şansım var mı

 94. Merhaba
  BEN 12. SINIF ÖĞRENCİSİYİM , ALANIM MUHASEBE FİNANSMAN
  ALANIMIN EK PUAN VERDİĞİ 4 YILLIK BÖLÜMLER NELER ?
  BU KONU HAKKINDA BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER ..

  • Bankacılık (Yüksekokul) 4 YGS-6

   Bankacılık ve Finans (Yüksekokul) 4 YGS-6

   Bankacılık ve Finansman (Yüksekokul) 4 YGS-6

   Bankacılık ve Sigortacılık (Yüksekokul) 4 YGS-6

   Uluslararası Finans (Yüksekokul) 4 YGS-6

   Bankacılık (Yüksekokul) 4 YGS-6

   Bankacılık ve Finans (Yüksekokul) 4 YGS-6

   Bankacılık ve Finansman (Yüksekokul) 4 YGS-6

   Bankacılık ve Sigortacılık (Yüksekokul) 4 YGS-6

   Sermaye Piyasası (Yüksekokul) 4 YGS-6

   Sermaye Piyasası Denetim ve Derecelendirme (YO) 4 YGS-6

   Sigortacılık (Yüksekokul) 4 YGS-6

   Sigortacılık ve Risk Yönetimi (Yüksekokul) 4 YGS-6

   Uluslararası Finans (Yüksekokul) 4 YGS-6

   Gümrük Işletme (Yüksekokul) 4 YGS-6

   Sermaye Piyasası (Yüksekokul) 4 YGS-6

   Sermaye Piyasası Denetim ve Derecelendirme (YO) 4 YGS-6

   Uluslararası Finans (Yüksekokul) 4 YGS-6

   Uluslararası Ticaret (Yüksekokul) 4 YGS-6

   Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik (Yüksekokul) 4 YGS-6

   Uluslararası Ticaret ve Lojistik (Yüksekokul) 4 YGS-6

   Muhasebe (Yüksekokul) 4 YGS-6

   Muhasebe Bilgi Sistemleri (Yüksekokul) 4 YGS-6

   Muhasebe ve Finansal Yönetim (Yüksekokul) 4 YGS-6

 95. MERHABALAR BEN 2000 YILINDA ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ ELEKTRONİK BÖLÜMÜ MEZUNUYUM 2 YILLIK DİREK GEÇİŞ HAKKIMI AÖF OLARAK KULLANABİLECEĞİM BELİRTİLMİŞTİ BANKAYA 10 TL YATIRMAM YETERLİ DAHA SONRA ADRESE GELECEK KILAVUZDAN BÖLÜM SEÇİMİ YAPABİLECEĞİM SÖYLENDİ.10 TL YATIRDIM AMA KILAVUZ GELMEDİ KAYDIMIN YAPILIP YAPILMADIĞINI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM SORGULAMA YAPABİLECEĞİM BİR SİTE VARMI.

  • 1- Artık ÖSYM Tercih için kılavuz göndermiyor internetten takip etmeniz lazım.
   2-Daha YGS ve LYS sınavları yapılmadı. Sınavlar yapıldıktan sonra Temmuz gibi tercih yapacaksınız.
   3-Sınavsız geçiş hakkınızı aöf olarak kullanabileceğiniz tek bölüm Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı bölümüdür. 2000’den sonra mezun olanların size göre önceliği olduğunu unutmayın.
   4-Sitenin arama kutusunu kullanarak sorunuzu elektrikle ilgili sayfaya yazmanız daha uygun olurdu. Elektrik Elektronik Sınavsız Geçiş Bölümleri

    • Bu bölüm dediğiniz hangisi. Bu sayfada yer alan bölümlerden bir tanesini ösym rehberlik adresinde yazarak sorgulatın. Mesela ben Bankacılık ve sigortacılık bölümünü sorgulattım. Yerleştirme önceliği yazan yerde ——- olanlar kontenjan dolmadığı için YGS puanı ile yerleşilebildiğini gösteriyor. Puan alanında da —— olanlar yeni açıldığını gösteriyor. Şuaradan bakabilirsiniz.

 96. Merhaba hocam ben ticaret lisesi 3.sınıftan terk olarak açıktan okuyorum.benim sınavsız geçiş hakkım varmı.ayrıca ben muhasebe öğretmenliği istiyorum ne yapmam gerek şimdiden Tsk ediyorum.

  • Eğer mesleki açık öğretim lisesi okuyorsanız, yani açıktan ticaret lisesi derslerini yüz yüze alıyorsanız, sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. Ancak şu anda sadece açık lise okuyorsanız, düz lise mezunu olacağınızdan faydalanamazsınız. Bildiğim kadarı ile Gazi Muhasebe Öğretmenliği 2009’da kapandı. Şu an için 4 yıllık Muhasebe bölümü okunup sonra öğretmenlik formasyonu alınıyor olabilir.

 97. Merhaba arkadaşlar ben anadolu tic.mes.lisesi okuyorum muhasebe-finansman

  Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümünü seçeceğim .
  Okuldan bana kaç puan gelir birde bizim bölümden ek puan olduğu için toplam kaç puan gelir sizce ?

 98. Meraba ben ticaret meslek lisesi bilişim bölümünde 1u2.sınıf öğrencisiyim adalet bölümünü tercih etmek istiyorum meslek lisesi öğrencilere öncelik varmış bu bizim için de geçerli mi acaba?

  • Adalet bölümü Adalet meslek liseliler için, siz kendi alanınızla ilgili programlara sınavsız geçiş tercihinde bulunabiliyorsunuz.Üstte gördüğünüz bölümler sizin bölümleriniz.

 99. merhaba ben geçen sene m.açık öğ.bil.muhasebe bölümünden mezun oldum.sınavsız geçiş hakkını kaçırdım bu sene girmeyi düşünüyordum başvurular bitmiş başka bi yolu yokmu bi senem daha yansın istemiyorum eylül de başlıyo galiba okulda

 100. iyi günler ben ticaret meslek lisesi 3.sınıfta iken okulu bırakmak zorunda kaldım tekrar ticaret meslek lisesinden düz liseye devam etmek istiyorum ne yapmam gerekiyor bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 101. Merhabalar,
  2011 ylı bilgisayarlı muhasebe ticaret meslek lisesi mezunuyum bu sene ösym sınavı için 40 tl yatırdım.Sınasız geçiş yapılarak açıköğretime kayıt yapabilir miyim?yaparsam zaman doğrultusunda nasıl bir yol izleyebilirim?
  Teşekkürler,,

  • Evet bu bölümlerin hemen hemen hepsinin a.ö.f. programını tercih edebilirsiniz. Süreç örgün, açık öğretim yada sınavsız geçiş için aynı işliyor. Temmuz 20’sinden sonra tercihler başlıyor. Kesin tarih veremiyorum. İnternette aday işlemleri menüsünden 30 tane tercihte bulunacaksınız. Ağustos sonu gibi de sonuçlar belli olacak.

 102. hocam merhaba öncelikle teşekkür ediyorum sorum olacak hocam ben bu sene mezun oldum ticaret meslek büro yönetimi bölümün’den geçiş yapmadım bu sene tıbbı dökümantasyonluğa geçmek istiyorum bu bölüme bizim geçişimiz kalkmış doğrumu bi bilgilendirir misiniz hocam ?

 103. merhaba hocam ben ticaret meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümü mezunuyum sadece bölümümle mi ilgili bir bölümüme mi girebiliyorum yoksa ticaret mezunları için olan her bölüme girebilir miyim? şimdiden teşekkürler..

 104. hocam sorumu cevapladığınız için çok teşekkür ederim bi sorum daha olacak sınava girdik düsükte olsa bi puan aldık tercih aşamasında o aldığımız puan üzerindenmi yoksa direk geçiş hakkımızla mı yerleştiriliyoruz tercih ettiğimiz yere yani bununla ilgili ayrı bi işlem yapıyormuyuz tercih yaparken . Teşekkür ederim

  • YGS sınavına girdiğinizde önce tercih yapmıyorsunuz. Puanınız belli olduktan sonra, okulların ve bölümlerin puanlarına bakarak, istediğiniz yeri siz tercih ediyorsunuz. Bu 30 tercih içerisinde ister YGS puanı ile ister Tablo 3A’da yer alan sınavsız geçiş programlarını tercih edebiliyorsunuz.

  • Sınavsız geçişte, diploma puanı 4.sırada önemli bir kriterdir. Ve bunun puan olarak değeri şu olmalı diye bir ölçüsü yoktur. (OBP puanı= Dip.Puanı X 5 X 0,12 şeklinde hesaplanır) Şu videoyu izlemeniz tavsiye ederim.

 105. hocam iyi akşamlar ben gecen sene gaziantepde bi ticaret lisesinden mezun oldum yani 2012 mezunuyum bu sene ikamet ettiğim il değişti şimdi istanbuldayım bu sene tekrar ygs sınavına gireceğim diyelim ki iyi bi puan alamadım tercih aşamasında sistem beni otomatik olarak gaziantep de bi myo atabilirmi tabi tercih ettikten sonra bunun ihtimali nedir teşekkür ederim

  • Otomatik olarak sizi hiç bir yere atamaz.Siz 30 tane tercih gireceksiniz. Şunu söyleyebiliriz; Gaziantep eğitim bölgesinde bir okul yazarsanız şansınız daha yüksek olur. Başka yerlerde yazdığınız bölümlerde daha düşük olur. Puanınıza göre önce YGS puanına göre sonra sınavsız geçişe göre tercih yaparsınız.

  • Sınavsız geçişle; pazarlama da okuyabilirsiniz, dış ticarette. Öncelik son mezunların olduğu için ne kadar çabuk başvurursanız sizin için o kadar iyi olur. Her geçen yıl şansınız azalıyor.

 106. Hocam 2 yıllık dış ticarete direk kesin gidebiliyormuyuz 🙂 ben istiyorum da,nasıl olacak nasıl okuyacağız iş ve meslek durumu konusunda bu dış ticaret bölümü zengin mi iş bulabilirmiyim ? internette çok sayıda yorum var kafamız karıştı
  cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim….

  • Mezuniyet yılı, okul türü, METEB içi olması, OBP puanı, Doğum tarihin gibi önceliklere ve seçtiğin okulun kontenjanına bağlı. Son mezunlar % veremiyorum ama genelde yerleşiyor. Bölüm hakkında bilgim yok.

  • Rehber öğretmen olsam daha net bilgiler verebilirim. İkisinin de geleceği çok parlak. Ancak pratikte sanki bilgisayar programcılığında kendini geliştirmen yada iş potansiyeli açısından daha iyiymiş gibi geliyor. (Şahsi fikrim. Bir rehber öğretmene danışman daha yararlı olacaktır.)

 107. Selamın aleykum hocam size bir şey danışacaktım.
  1. Ben ticaret meslek lisesi büro yönetimi bölümü bu sene mezun oluyorum başvuru formunda YGS girmek istiyorum işaretledim sınavsız geçiş hakkım varmıdır.
  2.Benim alt dallarıma mı sınavsız geçiş hakkım var yoksa başka bölümlere de tercih yapabiliyormuyum.
  3.Bir de hocam örneğin 2 senelik optisyenlik okudum 2 senede üstüne açıktan başka bölüm okuyabilirmiyim.

  Hocam öğrenci piskolojisini anlarsınız sizde geçtiniz buraladan gerçekten kafam da çok soru var bunları cevaplarsanız bir nebzede olsa içimde olan sıkıntı dinecektir. Şimdiden teşekkür ediyorum ellerinizden öpüyorum hocam.

  • Aleyküm Selam Ahmet kardeşim,
   1-Hem YGS ile tercih yapabilirsiniz hem de sınavsız geçiş hakkınız var.
   2-Bu sayfada yer tablonun sağ tarafındaki tüm alanlar size açık.
   3-2 yıllık bölüm okuduktan sonra değil okurken bile ***buradaki*** bölümleri 2.üniversite kapsamında okuyabilirsiniz.

   Konu ile ilgili dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Yardımcı olabileceğim her soruya cevap vermeye hazırım. Rica ederim. 30’lu yaşlardayım el öpüp yaşlandırmayın beni 🙂

   • Hocam siz olmasanız ne yapacağız o eller öpülmez mi hocam size çok teşekkür ediyorum yüreğime su serptiniz sizden bir de küçük bir tüyo almak istiyorum. Ben 2 senelik lojistik okuyup 4 seneliğe tamamlayacağım ve üstüne yabancı dil öğrenmeyi planlıyorum sizce doğru yoldamıyım şimdiden teşekkür ediyorum.:)

    • Rica ederim. Öncelikle lojistik güzel bir seçim. Geleceği olan ve sürekli ihtiyaç duyulabilecek bir alan. 4 yıllığa tamamlamak için DGS sınavına girmeniz gerekiyor. Moralinizi bozmak istemem ama kontenjanları az olduğundan neredeyse full net yapmalısınız. (Mesela bu yılki kontenjan sadece 4 kişi.) Mesleğinizde yabancı dil kesinlikle avantaj. Doğru yoldasınız. Allah yolunuzu açık etsin.

      • Eğer Lojistik bölümünü 4 yıla tamamlamak diyorsanız benim dediğim gibi ancak iktisat, işletme, kamu yönetimi, maliye gibi a.ö.f programları diyorsanız açıktan 4 yıllığa tamamlayabilirsiniz.

  • Aleyküm Selam Bülent Bey, bu sayfada yer alan bölümlerin çoğunun açık öğretim programı var. Eğer Ocak’ta YGS başvurusu yaptıysanız, Temmuz sonunda tercihte bulunabilirsiniz.

  • Merhaba Aydın Bey, oldukça iyi bir gözlemde bulunmuşsunuz, bu konu ile ilgili bir yazı hazırlamayı düşünüyorum. Son yıllarda hem işyeri hemde işçi güvenliği ve sağlığı ile ilgili devletin zorunlu kıldığı çalışmaları yapacak uzman ve teknik kadro ihtiyacının bir kısmı bu bölüm mezunlarından sağlanıyor. Mühendis ve mimarlar uzman, 2 yıllık mezunları ise teknik eleman kapsamında istihdam ediliyor. İş yerinin kapasitesi, işçi sayısı vs. gibi ölçütlerle maaş değişebildiği gibi, belli işler içinde ekstra ücret ödenmesi söz konusu oluyor. Ancak bu programa ticaret lisesi mezunlarının sınavsız geçiş hakkı olmadığını görmüşsünüzdür. YGS-2 puanı ile tercihte bulunabilirsiniz.

 108. Ben bu sene Teknik lisesinden Web Programlamadan mezun olacağım ..Ama bu sene 2 senelik geçiş hakkımı kullanmak istiyorum..Acaba İstanbul’da hangi üniversiteler var bilgisayar programcılığında ve diploma puanları ne kadar?

  • İstanbul’da Bilgisayar Programcılığı olan okulların listesine ***bu sayfadan*** bakabilirsiniz. Diploma puanı demişsiniz. Ancak öncelik sıralamasında 1-Mezuniyet yılı, 2-Okul türü, 3-Meteb içi olması 4-OBP (Diploma Notu*5*0,12) 5-Doğum tarihi büyük olan. Şimdi bu kriterlere göre siz zaten; mezuniyet yılı ve okul türünden, bir de İstanbul’da iseniz METEB İÇİ’nden avantajlısınız. OBP, bir okul yada bölümün kontenjan durumuna göre 4.sırada bakılacak bir kriter. Her okula, bölüme, kontenjana göre farklı değer olacaktır.

   • Evet ben İstanbuldayım… Doğrusu kazanamayacağım diye korkuyorum… Sizce kesin bir üniversite kazanır mıyım?… 2 yıllık sınavsız geçişte kesin kazanılıyor mu? ve hangi üniversitenin bilgisayar programlama için iyi olduğunu düşünüyorsunuz? ve yolladığınızda puan türü ygs1 neden diyor..Benim bildiğim ygsye bakmıyorlar sınavsız geçişte.

    • Hangi okul yada bölüm iyidir konusunda bir rehber öğretmenden bilgi almanız daha uygun olur. Kazanıp kazanamamanız tercih ettiğiniz okul ve bölümün kontenjanına bağlı. Örneğin size verdiğim linkte İstanbul Üniversitesi’nin Bilgisayar Programcılığı için Yerleştirme Önceliği sütununda yer alan 11,4,İ,93 ifadelerini incelersek, 11 (2011’i ifade ediyor) yani en son yerleşen öğrenci o yılın mezunu imiş, 4 Anadolu Teknik Lise mezunu olduğunu, İ METEB içi( İstanbul İçi olduğunu),93, 1993 doğumlu olduğunu gösteriyor.Kontenjanı 50 olan bu okulu yazarsanız hiç şansınız olmaz. Bu senenin kılavuzu yayınlandığında tekrar bir değerlendirme yaparsınız. Yanında burslu ifadesi olanların özel üniversite olduğunu unutmayın. Yerleştirme önceliği sütununda okul türü 2 olan okulları kazanma olasılığınız çok yüksek olur. (2 kızım yüzünden uzun ve kesintilerle yazmaya çalıştım.Umarım anlatabilmişimdir.) Bu videoyuda izlemenizi öneririm. YGS-1 kontenjan dolmazsa düz lise öğrencilerinin tercih edebileceği puan türünü gösteriyor, sizinle alakalı değil.

     • Bir şey daha sorcam… İstediklerimde okul türü 4 o zaman ben kesin kazanamıyacak mıyım ? örneğin yıldız teknikte 11,4,İ,93 seçeneği var bundada kazanma şansım yok değil mi ? 🙁 o zaman ben bu sene kazanamıyacak mıyım 2 senelik ?

      • Bu değişebilir. Bu seneki kılavuz yayınlandığında biraz daha net ortaya çıkar. Ama 30 tane tercih hakkınız olacak. Bir rehber öğretmenden destek alarak, istediğiniz okul olmasa da İstanbul’da bir bölüme yerleşebilirsiniz.Sağlıklı ve başarılı bir ömür dilerim. (Eylül’de sonucu bana da bildirirseniz sevinirim.)

 109. mrb hocam ben erzincan ticaret meslek lisesi son sınıf ögrencisiyim anadolu bölümünde değilim direk geçiş hakkımı kullanmak istiyorum yukarıdaki bölümlerin hepsi benim için uygun mu yoksa anadolu düz diye ayrılıyomu ve hangi şehirlerde oldugu bi bilginiz varsa yardımcı olursanız çok sevinirim…

  • Mrhb. Sinem Hanım, yukarıdaki bölümlerin hepsini tercih etme hakkınız var. Öncelik sıralamasında önce mezuniyet yılı var, 2.sırada okul türü. Şahsi fikrime göre bu yılın mezunu olacağınız için bu konuda sıkıntı olacağını sanmıyorum. “Hangi bölüm hangi ilde var?” sorunuza gelince hepsini tek tek sorgulamak benim oldukça zamanımı alacak. ***Şu adresten*** bölüm, okul yada ile göre arama yaptırabilirsiniz. Ayrıca nasıl yapacağınızı anlatan videoya da ***şuradan*** bakabilirsiniz.

 110. merhaba hocam ben meslek lisesi dış ticaret bölümü okuyorum, bolumumun 4 yıllık bölümlerde puan verdiği dallar var mı yoksa sadece 2 yıllıklara geçiş imkanı mı sağlıyor okulum. tm den yapacagım tercıhlere katkısı var mı bolumumun. bırde okul bırıncısıyım 4 yıllıklarda sayılıyormu derecem.tercıh yapabılırmıym onların okul 1. kontenjanlarına. tesekkurler.

  • YGS’de ilgili puan türünde 180 puan ve üzerinde almanız durumunda, puanınıza OBP’nin 0,06 ‘sı kadar ek puan ilave edilecek. Üniversitelerin okul 1.si kontenjanından tabiki faydalanabilirsiniz. Başarılar dilerim…

    • Olmaz mı sadece kendi alanınızla ilgili bölümlerden puan alabilirsiniz.
     MUHASEBE BİLGİ SİSTEMLERİ
     MUHASEBE VE FİNANSMAN ÖĞRETMENLİĞİ
     SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ
     MUHASEBE VE FİNANSAL YÖNETİM
     İŞLETME ÖĞRETMENLİĞİ

 111. slm hocam ticaret lisesinde son sınıf ögrencisiyim sınavsız geciş hakkı varmı saglık yönetmenliği veya tıbbi dokunmantasyon bölümlerine 2 yıllık şimdiden tşk ederim…

  • Sınavsız geçişle tercihte bulunabileceğiniz bölümler bu sayfada var. Maalesef istediğiniz bölümler, sağlık meslek lisesi öğrencilerinin tercih edebileceği bölümler. Siz sadece Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümünü tercih edebilirsiniz.

 112. merhabe ben ticaret meslek lisesi büro yönetimi ve sekreterlik bölümü 12. sınıf öğrencisiyim. ben bu bölüm tıp bölümlr var diye tercih ettim. ama mahkeme karari ile dönem ortasında bölümlerimiz alınmış elimizden. bu haksızlık. ben ve benim gigbi bi çok arkadaşım bu 2 yıllık bölümler tercih ettiğimiz için ygs ye haırlanmadık. sıneva şura kaç ay lakmış bunun düzeltilmesini istiyorum bu karar bizden sonrakilere geçerli olmaını istiyorum ..

  • Şeyda Hanım, sizi anlıyorum ama bu site resmi bir site değil.Benim eğitimci olarak sadece yardım amaçlı amaçlı açtığım bir site. Sıkıntınızı resmi kurumlara iletirseniz çözülmesi konusunda daha etkili olur.

 113. merhamaba ben ticaret meslek lisesi büro yönetimi ve sekreterlik bölümü son sınıf öğrencisiyim. sınavsız geçiş yapabileceğim bölümler neler caba bi fikriniz varmı? ayrıca büro yönetiminden ağız ve diş sağlığına direk geçiş yapabilirmiyim??? şimdiden teşekkürler..

  • Şu an bulunduğumuz sayfada sınavsız geçiş yapabileceğiniz bölümleri görebilirsiniz. Sağ tarafta yer alanlar sizin tercihte bulunabileceğiniz programları gösteriyor. Ağız ve diş sağlığı sizin alanınızda olmayan bir program olduğu için sınavsız geçiş yapamazsınız.

 114. mrblr ben ticaret meslek lisesi bilgisayar programı mezunuyum sağlık yönetimi bölümü secebilirmiyim sınavsız geçiş yaparak bu bölümün açıköğretimi varmı?ayrıca tercih yaparken bir bölümmü tercih edicez yoksa bir kaçtane secebilirmiyiz şimdiden teşekkürler.

  • Serhat Bey, diploma taban puanı diye bir şey yok. OBP puanı var. Eğer siz ticaret lisesinde okuyorsanız OBP puanı 4.derece de önemlidir. Önce mezuniyet yılı, sonra okul türü, sonra METEB içi olması sonra diploma puanı, en sonda yaşınız.
   Ama bölümlerin taban puanları diyorsanız o zaman ***bu sayfayı*** incelemelisiniz.

  • Sınavsız geçiş kaldırılmadı. Ancak zaten tıbbi dokümantasyon sizin alanınız olmadığından sınavsız geçişle tercih edemezsiniz. YGS sınav puanınızla yerleşebilirsiniz.

   • Merhaba Ticaret Meslekte büro yönetimi ve asistanlık okuyorum sınavsız geçiş hakkımda sağlık kurumları işletmeciliğide varmıdır ve daha hangi bölümleri tercih edebilirim cevap verirseniz sevinirim.

    • Lise programlarında Büro yönetimi ve asistanlık göremedim.
     Eğer büro yönetimi ve sekreterlik ise;
     Ağız ve Diş Sağlığı
     Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
     insan Kaynakları Yönetimi
     Odyometri
     Sağlık Kurumları işletmeciliği
     Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
     Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

     • merhaba. ben bu yıl ticaret meslek lisesinden mezun olacagım. yorumlar kafamı karıştırdı. şuan bizim
      Ağız ve Diş Sağlığı
      Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
      insan Kaynakları Yönetimi
      Odyometri
      Sağlık Kurumları işletmeciliği
      Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
      Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

      BUNLARA GEÇİŞİMİZ VAR MI? YOKSA KALKTIMI……

      • Okul idaresinden alan kodunuzu öğrenin.
       Eğer mezuniyet alan kodunuz 3229-Büro Yönetimi ve Sekreterlik ise sınavsız geçiş alanlarınız;
       Ağız ve Diş Sağlığı
       Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
       İnsan Kaynakları Yönetimi
       Odyometri
       Sağlık Kurumları İşletmeciliği
       Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
       Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

       3675-Büro Yönetimi ise;
       Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
       İnsan Kaynakları Yönetimi
       İşletme Yönetimi

 115. merhaba admin 2001 bankacılık mezunuyum bu sene önlisansa kayıt yaptırmak istiyorum1- sınavsız kayıt yapma hakkım varmı 2-hangi bölümlere kayıt yaptırabilirim vereceğiniz cvp için şimdiden teşekkürler

  • Eğer Ocak ayında YGS başvurusunda bulunduysanız sınavsız geçiş ile şu bölümlere sınavsız geçiş tercihi yapma hakkınız var. Bulunmadıysanız 1 sene sonra tekrar Ocak’ın ilk 2 haftasında başvuru olacak.
   Bankacılık ve Sigortacılık, Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı,Dış Ticaret,Emlak ve Emlak Yönetimi,İnsan Kaynakları Yönetimi, İşletme Yönetimi,Lojistik,Marka İletişimi,Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları,Sağlık Kurumları İşletmeciliği,Turizm ve Seyahat Hizmetleri

 116. merhaba, ben ticaret lisesi 94 yılı büro yönetimi ve sekretelik mezunuyum. bu yıl sınav başvurumu yaptım.bir meslek yüksek okuluna sınavsız geçiş yapabiliyor muyum. yapabilirsem hangi bölümlere başvuru hakkım var. bilgi alabilir miyim sizden lütfen. çok teşekkür ederim şimdiden. kolay gelsin..

  • Öncelikle sınavsız geçiş hakkınız olduğunu söyleyerek başlayayım. ***Şu sayfadaki*** bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var. Ancak bu sene için başvurular 15 Ocak’ta doldu. Seneye başvurabilirsiniz. Bir de eski mezunların tercih şansları için şu videoları izlemenizi tavsiye ederim.video1video2

 117. merhaba ben 1998 muhasebe ticaret meslek lisesi mezunuyum sınavsız açık öğretim programlarından insan kaynaklarını okuyabilirmiyim.. birde nereye başvurmam lazım telefon numarası ulaşabileceğim varmıdır… teşekkürler..

  • İnsan Kaynakları yönetimi, açık öğretim programını sınavsız geçişle tercih edebilirsiniz. Ancak eski dönem mezunlarının yerleşme şansı için şu 2 videoyu izlemenizi tavsiye ederim. video1video2

   Başvurular Ocak ayının ilk 2 haftasında YGS başvuruları ile yapılabilmektedir. Yani bu sene için maalesef hakkınızı kaybettiniz.Başvuru için de şu videoyu hazırlamıştım. İyi günler…

 118. Hacam hayırlı günler, ben 2000-2001 Yenimahalle Ticaret MEslek Lisesi ANKARA mezunuyum, özel bir şitketin muhasebesinde çalışıyorum, üniverste okumak için 2 yılllık veya 4 yıllık ne yapmam gerekiyo.

  • Sınavsız geçiş’ten faydalanarak kendi bölümünüzün, ön lisans programlarını okuyabilirsiniz. ***Şu sayfadaki*** bölümler sınavsız geçişle okuyabileceğiniz bölümler. 4 yıllık fakülte için YGS yada LYS puanına ihtiyacınız var. Bunlar için sınava girmeniz gerekir. Ama hem sınavsız geçiş hem de YGS için bu seneki başvuru süresi 15 Ocak’ta sona erdi. Seneye Ocak ayının ilk 2 haftasında başvuru yapabilirsiniz.

 119. merhabalar bir sorum daha olacaktı ayrıca sorularıma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Bazı üniversitelerin yer önceliklerinin olduğu yerlerde noktalı işaretler var onlara yerleşme şansım da bulunuyor mu acaba teşekkürler

 120. hocam yüksek öğretim programı 2012 yani 2011 yazıyor en son 2012 mezununu değil 2011 1 yıl önceki mezunu almış mı oluyor en son şimdiden çok teşekkür ederim sizi de meşgul ettim malum bu sene yerleşmeyi planlıyorum çok saolun şimdiden cevabınız için

  • Hayır o liste 2011 yılının yerleşimini gösteriyor. Temmuz yada Ağustos ayında tekrar güncellenecek. O zaman bir kez daha inceleyin. Güncellendikten sonra 2012 için yerleşen öğrencileri gösterecek. Şu anda baktığınız listelerde 2010 ve daha önceki mezunlar size fikir verebilir.

  • 😀 Bunu bilemeyeceğim için size adres gösterdim. Önümüzdeki yıl Kaç kişi başvuracak, hangi yılın mezunları başvuracak belli değil. Olsa bile benim yüzde şu kadar şansınız var demem saçma olur. Hakkınızda hayırlısı olsun.

 121. merhaba hocam ilk önce böyle bir site oluşturduğunuz ve bizlere yardımcı olduğunuz için kendi adıma teşekkür ederim ben 2011 ticaret mezunuyum istanbul da okudum diploma puanım da iyi ama istanbulda benim bölümüm ile ilgili çok fazla devlet(meslek yüksekokulu) üniversitesi yok bende meteb dışı tercih etmem gerekiyor sizce 2 yıllık herhengi bir meslek yüksek okulu kazanabilir miyim bu durumda Siz benim gibi olupta kazanan öğrenciler biliyor musunuz?Şimdiden çok teşekkür ederim.İyi çalışmalar

  • Rica ederim. Bir öğretmen olarak görevimiz daima yol gösterici olmak. Ben de kendi elimden geldiği kadar öğrenci arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Gelelim sorunuza, benim öğrencilerim genelde mezun oldukları yıl programlara yerleştikleri için direk olarak bildiğim öğrenci var diyemem. Ancak ***şu videomu*** incelerseniz, ÖSYM’nin rehberlik sayfasındaki sorguyu kullanarak, hangi programın, hangi ilde olduğu, METEB Dışı ve eski öğrenci alıp almadığı gibi sorulara daha net yanıtla bulabilirsiniz. Örneğin ben; Kocaeli ilinde Bankacılık ve Sigortacılık bölümünü 2012 için sorguladığımda 2011 mezunu ve METEB dışı öğrenci aldığını görüyorum. Buradan bakabilirsiniz.

  • öncelikle böyle bir site açtığınız için teşekkürler hocam… birşey soracktım ben lise mezunuyum emlak ve emlak yönetimini seçmek istiyorum meslek liseliler önce diyorlar benim bu bölüme girme olalığım nedir . cevap verirseniz çok sevinirim hocam ….

   • Bu sayfada yerleştirme önceliği kesikli çizgi olanların yanındaki puanları kendi puanınızla karşılaştırın.Eğer puanınıza yakın veya altındaysa oraları tercih edebilirsiniz. Yerleştirme önceliğinde harf ve sayılar olanlar sınavsız geçişle kontenjanı dolan yerlerdir. Burada daha detaylı anlatmıştım.

 122. Ben 2010-2011 ticaret meslek dis ticaret mezunuyum. Bu sene sinavsiz gecis hakkindan faydalanmak 2013-2014 yilinda okumak istiyorm direk tercihmi yapacagim yoksa baska bi islemlerde varmi ? Birde ocak ayinda ygs basvuru konusu yapildi acaba bu sene okuyamiyacakmiyim sorusu olustu kafamda ve kafam karisti. Lutfen detayli bi bilgi yapabilirmisiniz??

2 geri izleme / bildirim

 1. 2 Haziran 2013 – Sorular Cevaplar | Sınavsız Geçiş
 2. 5 Haziran 2013 Sorular Cevaplar | Sınavsız Geçiş

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*