SINAVSIZ GEÇİŞ KESİN OLARAK KALDIRILDI. OKUYUNUZ

Tercih İşlemleri Nasıl Yapılır? (Videolu Anlatım)

Sponsorlu bağlantılar

Ocak ayında YGS başvuruları ile başlayan büyük maratonun son ve en önemli adımına tercih işlemine gelindi. 7 Temmuz itibari ile ÖSYS tercihleri başlayacak ve 17 Temmuz’a kadar devam edecek. YGS, LYS puanı ile yada Sınavsız Geçişle tercih yapacak olan adaylar; ister kendilerine en yakın ÖSYM bürolarında, isterlerse internet üzerinden kendi başlarına tercih işlemini yapabilecekler. Sitemizde özellikle sınavsız geçiş ve ön lisans tercihleri ile ilgili sorular sorulduğu için bir kaç hatırlatma yapmak istiyorum.

1- Sınavsız Geçiş tercihinde bulunacak adaylar, Tablo 3A’dan bölümlerinin devam niteliğindeki alanlara sınavsız geçiş tercihinde bulunabilecekler,

2-Tablo 3A’daki bölümlere meslek lisesi mezunu sınavsız geçiş  öğrencileri yerleştikten sonra boş kontenjan kalırsa YGS puanı ile başvuruda bulunan diğer alan yada genel lise öğrencileri de yerleşebilecekler.

3- Sınavsız geçiş tercihinde bulunacak adaylar tercih kodlarını girdikleri ekranda özel bir alan yada seçenek işaretlemeyeceklerdir.

İnternet üzerinden bireysel tercih işleminin nasıl yapıldığını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Not: Tercihin Son işlem adımında “tercihleriniz sistem tarafından başarıyla alındı.” ifadesini görüp Yazdır butonu ile yazdırılması gerekmektedir.  Ancak videoyu öğrencilerimden birinin bilgileri ile giriş yaparak hazırladığım ve haberi olmadığı için son onaylama işlemini yapmadım. Tercihinizi yaparken buna dikkat ederek son işlem adımını mutlaka tamamlayın. Aksi taktirde işleminiz yarım kalmış, tercihleriniz ÖSYM’ye gönderilmemiş olacaktır.

Ayrıca tercih dönemi içerisinde, tercihlerin nasıl değiştirilebileceği ile ilgili anlatım ve videoyu şu sayfada bulabilirsiniz.

200 Yorum Yapılmış.

 1. […] Tercih İşlemleri Nasıl Yapılır? (Videolu Anlatım)  şeklinde açtığım konunun altında; “hocam tercih işlemi nasıl yapılır, anlatır mısınız?”, “hocam internetten kendim nasıl tercih yapabilirim” şeklinde, […]

 2. erdal andız diyor ki:

  Hocam merhabalar. Ben ygs 6-dan 139 puan aldım. Diğerlerinden 150-160 civarı aldım. Ygs 6 dan tercih yapabilirmiyim

  • admin diyor ki:

   140 altında olduğu için YGS-6 puan türünden tercih yapamazsınız.

   • erdal andız diyor ki:

    Anladım ama hocam meslek lisesi mezunuyum. ben alan dışı başvurcam. ygs-6 ma ek puan gelmezmi

    • admin diyor ki:

     Barajı geçemediğiniz bir puan türüne okul puanı eklenmiyor. ***Şu sayfada*** TC kimlik ve ÖSYM şifrenizle girdiğinizde sadece 140 ve üzerinde aldıklarınızın yerleştirme puanları olduğunu göreceksiniz.

 3. MUHAMMET diyor ki:

  Hocam ben Ordu Anadolu meslek lisesinden bu yıl mezun oldum. Diploma notum 71,88 obp 359,40 sınavsız geçiş hakkımı kullandım ilk sıraya kendi bölümüm olan meteb içi kontrol ve otomasyonu yazdım yerleşme sansım nedir? rehberlik.osym.gov.tr sitesinde yerleştirme önceliği belirtilmemiş.

  • admin diyor ki:

   Yerleştirme önceliği belirtilmemiş ve yanında puan değeri varsa bunun anlamı, bir önceki yıl bölüme başvuran sınavsız geçiş öğrencilerinin tamamı yerleşmiş kontenjan dolmadığı için YGS puanı ile alan dışı ve düz lise öğrencilerini de almış demektir. Mezuniyet bölümünüzü yazmamışsınız ama elektrik elektronik olabileceğini tahmin ediyorum. Eğer sınavsız geçiş alanınızsa “hayırlı olsun” diyebiliriz.

 4. esra diyor ki:

  arkadaşıma tercih yapıyorum da meslek lisesi mezunu. tercih kılavuzunda sınavsız geçişteki program kodunu bulamıyorum yardım eder misiniz lütfen

 5. Erdem diyor ki:

  Hocam mrb ; ben bu sene Sağlık meslek lisesinden mezun oldum..YGS den 150.00 puan alabildim .. Ben sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim ? Kullanabilirsem neye göre nereye yerleşme durumuma bakarak dikkat edicem , yani kılavuzda hangi kriterlere bakıcam ?

  • admin diyor ki:

   Sınavsız geçiş için YGS puanınızın önemi yok. ***Şu*** ve ***bu*** konularda yerleştirme önceliklerini, neye dikkat edilmesi gerektiğini anlatmıştım.

 6. ecrin güzel diyor ki:

  hocam s.a ben gecen yıl sınavsız geçişe başvurdum ancak tercih yapmayı unuttum ve bir yılım gittim o yüzden çok korkuyorum tercih yapıcam ama size danısmak istiyorum.
  i.h.l mezunuyum sınavsız geçişe başvurdum şimdi tercih yapıcam ama yazıp yazıp siliyorum güvenemiyorum yanlıs olacak diye sonra aklıma siz geldınız bir danısayım dedım.. evet videodaki yolu izliyorum ve tek tercih yapıyorum değilmi hocam yanı 101050263 yazıyoruz bu kadar değilmi başka bir tercih yapmama gerek yok ? çok tesekkur ederim hocam şimdiden cevabınız için ama sizden cevap gelene kadar ben tercıh yapmıycam 🙂

  • admin diyor ki:

   Belki gözden kaçmış olabilir. Erzurum Atatürk Ün. ilahiyat bölümü de var. Nasıl olsa aöf onuda yazabilirsiniz.
   101050263 ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR) İlahiyat (Önlisans) (Açıköğretim)
   101451539 ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM) İlahiyat (Önlisans) (Açıköğretim)

   • ecrin güzel diyor ki:

    yaz diyorsanız yazayım 🙂 bende gördum onu ama ne bileyim bişey olur diye yazmak istemedim ben:) ben herkezden gizli okuyorum bu okulu o yüzden buralarda kimseye danısamıyorum eşim bilmiyor önlisans okuyacağımı hocam razı olacak elbet ama işte bu sansta yılda bir kez geliyor bir yıl daha bekleyemem tamam konuya gelelim önce eskisehir sonra erzurum kodlarını yazıyorum yolluyorum insallah..siz anladınız demı ben ihl mezunuyum ve sınavsız geçiş yapıcam doğru demı bu kodlar başka önlisans kodu yok demı hocam !

    • admin diyor ki:

     İHL mezunlarının sınavsız geçiş için tercihte bulunabilecekleri tek bölüm 2 yıllık açıköğretim ilahiyat. Onlarda yazdığım gibi 2 okulda var. Anadolu ü. Kontenjan uygulanmıyor ancak her ihtimale karşı bence yazın. (Diğer konuda da İnşallah eşiniz anlayışla karşılar.Allah yardımcınız olsun. )

 7. müjgan diyor ki:

  mrb hocam ben meslek lisesi mezunuyum snavsız geçiş hakkımı kullanıcam tercih klavuzundaki puanlar 500 üzerinden ama bizim e-okuldaki obp puanımız 100 üzerinden oluyor opb puanımızı bulmak için diplama puanı x 5 mi yapıyoruz ??

 8. esra diyor ki:

  Merhaba hocam, ben istanbulda anadolu teknik lisesinden bu sene mezun oldum. Sakarya myo halkla ilişkiler bölümüne geçiş yapabiliyorum. Yeni mezunum, okul türüm anadolu teknik lisesi ama meteb dısıyım. Sizce kazanabilir miyim?

  • admin diyor ki:

   Eğer bahsettiğiniz bölüm altta bilgileri olan okul ise yerleşme ihtimaliniz çok yüksek. Çünkü geçen sene 2012 mezunlarının tamamı yerleşmiş, 2011 mezunlarından bile öğrenci almış. Siz 2013 mezunu olduğunuzdan ve okul türünüz ATL olduğundan çok rahat yerleşirsiniz.
   108851514 Sakarya Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım 11,2,D,88 334,53900

   • esra diyor ki:

    Evet bu bölüm, çok tesekkür ederim cevabınız için 🙂
    Hocam bu okulun kodunu listeye diğer tercihler gibi eklemem yeterli değil mi ek bir şey yapmama gerek yok. lys-ygs puanı ile tercih yaptıgım bölümlerin altına ekleyecegim

    • admin diyor ki:

     Rica ederim. Hiç farketmez siz en çok yerleşmek istediğiniz sıra ile kodları girin.

 9. burak diyor ki:

  sınavsız geçiş hakkında il dışına yazabiliyomuyuz

  • admin diyor ki:

   Yazabiliyorsunuz. Ancak kılavuzda tercihte bulunacağınız yerin yerleştirme önceliklerine bakın. (12,2,D,94) şeklinde olan değerde “D” yazıyor olanlar dışarıdan alıyor demektir.Herkes kendi ilinde önceliklidir.

   • burak diyor ki:

    d yazmıyosa giremezmiyiz

    • admin diyor ki:

     Eğer teknik lise yada anadolu teknik lise mezunu değilseniz olduğunuz ilin dışında bir yeri tercih ediyorsanız “İ” yazan yerlere yerleşemezsiniz.

 10. arslan diyor ki:

  Hocam bu lys den aldığımız puan ham puan mı yoksa obp puanı eklenmiş hali mi. 0.12 çarpılmış halimi yani. Bu arada sınavsız geçişi değil de gelen puanımla tercih yapıcam. Hayırlı ramazanlar.

  • admin diyor ki:

   Şu adresten sonuç sayfanıza bakın Sağ tarafta Y-YGS şeklinde yerleştirme puanlarını göreceksiniz.

   • arslan diyor ki:

    Ona baktım da hocam bunlar ham puan mı yoksa obp puanı eklenmiş hali mi?

    • admin diyor ki:

     Arslan Bey, Y-YGS puanları 0,12 katsayısı (okul puanı) eklenmiş halidir. OBP eklenme diye bir şey yok. OBP = Diploma Notunuz X 5 Aldığınız sonuç belgesinde Okul ve Ortaöğretim Başarı Puanı bilgileri başlığı altında 2.sırada OBP yazıyor. YGS puanı ile OBP puanı arasında bağlantı yok.

 11. […] yazımızda İnternetten Tercih İşlemi’nin nasıl yapılacağını anlatan ***bir video*** yayınlamıştık. Bu yazımızda da tercih dönemi içinde tercihlerimizde nasıl değişiklik […]

  • burak diyor ki:

   merhaba ben 2012 anadolu tek.lis. elektrik elektronik tesisat ve panomontörlüğü bölümü mezunuyum diploma puanım 56 sivil savunma ve itfaiyecilik bölümüme sınavsız geçebilirmiyim akdeniz üni. yardımcı olurmusunuz lütfen

   • admin diyor ki:

    Bu bölüm sizin sınavsız geçiş bölümünüz değil. Sınavsız geçiş bölümlerinize şu sayfadan bakabilirsiniz.

    • burak diyor ki:

     sınavsız geçiş tercihlerini ne zaman yapıyoruz şimdi gözükmüyor

     • admin diyor ki:

      Sınavsız geçiş tercihi ile normal tercih işlemi arasında fark yok. 8 Temmuz’dan beri sistem aktif. https://ais.osym.gov.tr adresinden girip videoda anlattığım şekilde tercih yapacaksınız.

 12. Bahar diyor ki:

  Selamun aleyküm ; hayırlı ramazanlar ben ilahiyat sınavsız geçiş için tercih yapmak istedim fakat tercih hakkınız bulunmamaktadır mesajıyla karşılaştım bu ne demek acaba yardımcı olabilir misiniz teşekkür ederim …

  • admin diyor ki:

   1-Bu yıl Ocak ayına YGS başvurusunda bulundunuz mu?
   2-Başvuru formunda okul türü ve bölüm türü kısmında İmam Hatip Lisesi kodlarını yazdınız mı?

 13. Emre diyor ki:

  hocam merhabalar öncelikle bilgilendirdiğiniz için şimdiden teşekkürler ben meslek lisesi elektrik elektronik bölümü 2013 mezunuyum diploma notum 61.31 opb puanımda 305 sakarya üni. sakarya myo. otomotiv bölümüne geçiş yapma olasılıgım sizce nedir ? okuduğum il kocaeli orası olmazsa kocaeli gölcük myo otomotiv teklonojisi kesin olur mu? tesekkurler

  • admin diyor ki:

   Sakarya MYO. sınavsız geçiş önceliklerinde 12,2,İ,94 yazıyor. “İ” ifadesinden il dışından öğrenci almadığını anlıyoruz. Gölcük MYO 12,2,İ,92 olma ihtimali yüksek ama ben sitede “kesin olur” gibi bir ifade asla kullanmıyorum. En çok istediğiniz yerse en üste yazabilirsiniz.

 14. burcu diyor ki:

  mrb hocam. ben bu sene ticaret meslek lisesi muhasebe finansman bölümünden mezun oldum ortaöğretim başarı puanım 283 sınavsız geçiş yapıcam ama her ilde her üniversiteyi yazabiliyo muyum? ankara ve çevresinin olma olasılığı var mıdır? bölüm olarak sadece muhasebe ve finansman mı yazabilirim yoksa bankacılık ve sigorta gibi bankayla ilgili bölümleride yazabilir miyim? tercihleri ösymdeki aday işlemlerinden mi yapıcam kendi başıma yapabilir miyim? muhasebe ve finansman bölümünün ve ayrıca bankacılık oluyosa onların kodunu nerden bulabilirim yardımcı olur musunuz?

  • admin diyor ki:

   Muhasebe ve Finansman alanına ait tüm sınavsız geçiş bölümlerini şu sayfadan görebilirsiniz. Normalde istediğiniz ili, okulu yazma hakkınız var. Ancak ***yerleştirme önceliği*** kriterlerine göre yerleşirsiniz. ÖSYM’nin *rehberlik sayfasında* bölüm adı, okul adı yazarak ve şehir seçerek sorgulama yapabilir. Çıkan sonuçlarda bölümün kodunu, kontenjanını ve yerleştirme önceliklerini görebilirsiniz. Şu an bulunduğumuz konudaki video bireysel tercih işleminin nasıl yapılacağını görebilirsiniz.

 15. pelin diyor ki:

  merhaba sorum şu ben 2011 de mezun oldum sadece sınavsız geçişe başvurmuştum herkes sınavla oluyor sınavsız geçişte dediler şimdi tekrar sınavsız geçiş hakkımı kullandım sınavada girdim sizce hala daha sınavsız geçiş hakkımı hala daha kullanabiliyormuyum

  • admin diyor ki:

   Kullanabilirsiniz. Ancak tercih ettiğiniz yerin yerleştirme önceliklerini iyi inceleyin (12,2,İ,80) şeklinde yazan değerlerden ilk değer (12=>2012) mezuniyet yılıdır. Siz buradaki değer (11,10,09,08….) gibi düşük olanları tercih etmeniz lazım.

 16. melisa diyor ki:

  merhaba hocam açık öğretim fakültesi tercihlerini de bu tercih kağıdına yazıyoruz değil mi ? diğer bir sorumda bu sene obp 250-500 arasında değerlendirme yapılacağı için bu değerlendirmede 319,6 nasıl bir puan?

  • admin diyor ki:

   Melisa Hanım, bu 30.mesajınız. Maşallah diyorum. Benim 3721 olmuş peşimden siz geliyorsunuz. 🙂 Tercihlerin hepsini aynı ekranda yapıyoruz. Diğer sorunuza gelince, hala bir şeyleri anlatamadığımı düşünüyorum. Diğer sorunuza net cevap veremiyorum. Sizin tercih ettiğiniz okula puanı hep 350-400 arasında olanlar başvurmuş olabilir. Yada başvuranların hepsi Anadolu Meslek yada teknik lise mezunu. Bu nedenle puan yorumu yapamıyorum. 🙂

   • melisa diyor ki:

    hocam çok güldüm yorumunuza sizi takipte bir numara olmuşum tanışmak isterim 🙂

 17. Emre diyor ki:

  Hocam Merhaba Ben Tercihimi Yaptım,( Sınavsız Geçiş 2 yıllık ) Ama (Büro Yönetimi Sek.) OBP 355 Ben Bu Puanla Tekrar Hangi Bölümleri Tercihimi Değiştirebilirim. Örneğin Atıyorum 250 Puanla Elektronik Bölüümü Yazabilirmiyim Örneğin Öyle Bi Durum Varsa Geç Olmadan Tercihimi değiştirmek istiyorum. (Büro Yön. Sek. 3229 Bölümündeyim. ) Teşekkürler.

  • admin diyor ki:

   Alan dışı bölümleri sadece ilgili YGS puanı ile tercih edebilirsiniz. YGS-1 puanınız 140 ve üzerinde ise tercihte bulunabilirsiniz. Tabi alan dışı tercih edeceğiniz yerin yerleştirme önceliklerinin kesikli çizgi olmasına da dikkat etmelisiniz. (Yoksa sadece sınavsız geçiş öğrencilerinin yerleştiği bölüme tercihte bulunmuş olursunuz)

 18. sinem K diyor ki:

  Hocam Ben bişey sorucam şimdi ygs-1,2,3 puanımla alanım dışı olan saglık bölümlerinide tercih olarak yazıcam ama ösym yöp rehberinde sınavsız geçişlerde çıkıyo ygs puanımla sınavsız geçiş puanlarına bakarak tercih edebiliyo muym ?

  • admin diyor ki:

   Eğer yerleştirme öncelikleri sütununda “12,2,İ,80” gibi değerler varsa bu bölümün kontenjanı sınavsız geçiş öğrencilerince doluyor demektir. Tabi bu senede aynısı olacak diye bir şey yok. Bunların yanındaki puan değerlerinin sizin için bir önemi yoktur. Yerleştirme önceliği kesikli çizgi ise, yanında yer alan puan değeri YGS puanıdır. Bunu ölçüt olarak alabilirsiniz.

 19. Ümmü gülsüm diyor ki:

  merhaba ben baypampaşa kız teknik ve meslek lisesinden bu yıl mezun oldum 1995 doğumlu 18 yasındayım yani yenı mezunum çocuk gelişimi bölümü özel eğitim dalı üzerine okudum ygsye gırdım ve puanım 144 , obp puanım 55.12 , yılsonu notum da 62.27
  bunlara göre bi üniversiteye yerleşebilirmiyim istanbulda hiçbir bilgim yok bana yardımcı olurmusunuz sınavsız geçiş hakkım ile istanbulda çocuk gelişimi bölümü bulunan hangi üniversitelere kayıt yaptırabilirim lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler . .

  • admin diyor ki:

   OBP puanınız = diploma notunuz X 5 şeklinde hesaplanır. Yani 55,12 olamaz. Bu arada önce puana göre değil mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içine göre daha sonra puan ve doğum tarihi kriterlerine göre değerlendirilirsiniz. Aşağıda İstanbul’daki Çocuk Gelişimi bölümünü listeledim. Bu arada devlet üniversitesi yok, hepsi özel. İyi yanı illaki bir yere yerleşirsiniz, kötü yanı ücretli olması. Yerleştirme önceliklerini şu sayfadaki kriterlere göre inceleyebilirsiniz.
   http://tercih.tv/ygs-lys/listem/51dc547125d7a

 20. serkan diyor ki:

  hocam tercih işlemini yaptm çıktı aldm tercihleriniz ösym başarı ile bildirilmiştir yazıyor oldumu yani hocam tercih robotunu yazılı olarak gönderirmisiniz

  • admin diyor ki:

   Tercihiniz olmuş. Tercih robotunu nasıl yazılı göndereyim anlamadım.

 21. Sali diyor ki:

  Tekirdağ Çorlu İlçesinde Oturduğum İçin Tekirdağdan Sınavsız Geçiş Bölümü Trcih Ettiğimde Metep İçimi Yoksa Dışımı Sayılacak?

  • admin diyor ki:

   Aynı il içindeki tüm okullar METEB İÇİ olur. (İlçede olması farketmez)

 22. gizem diyor ki:

  Hocam tercih yaparken ünv kodlarını bulamıyorum ben sınavsız geçiş yapacağım istanbul ünv marmara ve yıldız teknik ünv program kodlarını nereden bulabilirim yardımcı olur musunuz?

 23. emel diyor ki:

  mrb hocam ben giyim üretim bölümünden mezun oldum 2 lık sınavsız geciş hakkım var tercih nasıl yapabilirim terrcih yaparken program kodu istiyo onu nasıl nerden öğrenebilirim

 24. Seyma diyor ki:

  sagolun hocam aydınlattınız fakat bır sorun var yardımcı olursanız cok sevınıcem. Ben soyledıgnız gıbı tercıhımı yaparım ama dıplomamı daha elime alamadım ısletmelerde becerı egtımı sınavından gecememıstım tekrar gırıcem o sınavlar ıse agustosun sonunda yanı gecemedıgm dersım var neyapıcam?

  • admin diyor ki:

   Siz tercihlerinizi yapın. Tek ders sınavı yapılacak. Yerleşirseniz kayıt yaptırabileceksiniz.

 25. Sali diyor ki:

  Hocam bir sorum olacak kafama cok takildi..
  Ben simdi tercih yaptim.Fakat ilk olarak kendi ilcemden(Corludan)bir elektronik bölümunu yazdim.Sonrasinda İl olarak Tekirdağdan mekatronik,biyomedikal diye gittim.Ama asil istedigim bolumler Tekirdagda Acaba onlari ilk olarak en basami yazmaliydim.Ve de yazdiklarimdan sadece birininmi tutma ihtimali var..2012 Teknik lise mezunuyum..

  • admin diyor ki:

   İstediğiniz sıra ile yazmalısınız. Sizin 5.sıraya yazdığınızı başka birisi 1.sıraya yazdığı için o yerleşecek diye birşey yok. Kimin şartları yada puanı uyuyorsa o önce yerleşir. En çok istediğiniz bölümleri kesinlikle en başa gelecek şekilde yazmanızı tavsiye ediyorum. Ve tabi ki sadece 1 bölüme yerleştirileceksiniz.

   • Sali diyor ki:

    Anladım.Ben İlk ilçemdekini yazdım.Acaba il ‘deki ile yer degistirsem acikta kalirmiyim diye korktum acikcasi…Ben Elektronik dallari olarak listeye baktim o sekilde o bolumlerde var diye yazdim.Sinavsiz gecis olarak.Normalde karsisinda yazan puan tutmuyordu yani.

 26. Seyma diyor ki:

  hocam ben tıcaret meskek lısesı muhasebe bölümünden yeni mezun oldum 2 yıllık gecıs hakkımı acıkögretım olarak tercıh etmek ıstıyorum mümkün müdür neypabılırım?

  • admin diyor ki:

   Mümkün tabi. Tablo 3A’da Eskişehir Anadolu Ü. ve Erzurum Atatürk Üniversitesi. Açıköğretim Fakültesinden bölümünüzün devamı niteliğindeki yanında (açıköğretim)ibaresi olan bölümleri sınavsız geçişle tercih edebilirsiniz. Örneğin ben ***şurada*** Anadolu Ü. İşletme yönetimini sorguladım. Sizde http://rehberlik.osym.gov.tr/aramatablo3a.aspx adresinde bölüm ve okul adı yazarak sorgulama yaptırabilir. İstediğiniz bölümün aöf programı olup olmadığını görebilirsiniz.

 27. mustafa diyor ki:

  hocam bir başvuru merkezindn tercih yaptm ama deyiştirmek istiyorum mümkünmü ygs şifrem var deyiştirince nasıl kayıt etmeliym nasıl çıktı almalıym hocam sınavsız geçiş için nasıl tercih etmeliym nolur yardm edin

  • admin diyor ki:

   Bu sayfadaki videoyu sizler için hazırladım ama herhalde izleme zahmetinde bulunmadınız. En sonunda değiştirme işleminin nasıl yapılacağını yazılı olarak gösterdim. Gerçi sisteme girdiğinizde sol taraftaki Tercih değiştir butonunu görmüş olmalısınız. Tıklayıp değişiklik işlemini başlatıyorsunuz. Silme,değiştirme,sıra değiştirme yaptıktan sonra normal tercih işlemini yapıyormuşsunuz gibi üst soldaki butona tıklayarak tercih listenizi onaylıyorsunuz. YAZDIR butonlarının geldiği sayfadan butona bastırarak çıktı alıyorsunuz. Bu kadar.

 28. melike diyor ki:

  Hocam ben iş sağlığı ve güvenliğini düşünüyorum ama öncelik teknik liselerin tabi , bende ticaret meslek mezunuyum geçen sene mezun oldum , gümüşhane üniversitesi hem sınavsız geçişle almıs hemde ygs puanıyla , puanı 212 , ama benim ygs 2 puanım 209 girme şansım nedir sizce?

  • admin diyor ki:

   Normal bölümü 235 ile ikinci öğretim 212 puan ile almış. Ne diyebilirim ki? tercihleriniz arasına alın. Bu yıl puanı düşerse yerleşebilirsiniz.

 29. erkan diyor ki:

  Hocam geçen sene mezunuyum muhasebe finansman bölümü bu sene geçiş hakkımı kullanıcam. üç kesik çizgi olan yerler benim gibi geçen sene mezunu olan sınavsız geçişleri almış mı.

  • admin diyor ki:

   Dünde yazmıştım aynısını kopyalıyorum. Eğer yerleştirme önceliği kesikli çizgi ve yanındaki puan kısmı dolu ise, bölüme tercihte bulunan tüm sınavsız geçiş öğrencileri yerleşmiş, açık kalan kontenjanlara da YGS puanı ile alan dışı yada genel lise öğrencisi alınmıştır.

 30. tugba diyor ki:

  hocam ben gecen yıl kız meslek lisesi cocuk gelişimi mezunnuym bu yıl ygs girdim ama kötü bir puan aldım bu yıl sınavsız geciş yapmak iştıyorum tablo3A nasıl tercih yapmam gerek? bide il içi ve il dişi fark ediyormu? acik öğretim yazabiliryormuyum?

  • admin diyor ki:

   Sınavsız geçiş bölümleriniz; Çocuk gelişim ve Sosyal hizmetler olmak üzere 2 tane var. Çocuk gelişimi bölümünün açıköğretimi yok. Sosyal hizmetler bölümünün var. Aşağıda vereceğim sayfada bölüm adı yazarak, şehir seçerek arama yapabilirsiniz. Aradığınız ilde bölüm yoksa sayfa boş çıkacaktır. Ayrıca ***şu sayfayı*** da dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederim. http://rehberlik.osym.gov.tr/aramatablo3a.aspx

 31. yunus diyor ki:

  mrb hocam benim AOBP puanım 322,60 ve ben sınavsız geçiş hakkımı kullanarak Mersin sosyal bilimler myo dış ticaret bölümünü istiyorum (yerleştirme önceliği:12,2,İ,93) gelme olasılığı var mı acaba? yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  • admin diyor ki:

   Geçen yılki AOBP hesaplanması ile bu yılınki farklı. Yerleştirme önceliklerine bakıldığında 12,2,İ,93 Bu yılda 2013 ve Mersin ilinden öğrenilerin yerleşme olasılığı yüksek. Durumunuz uyuyorsa yerleşebilirsiniz.

 32. mustafa diyor ki:

  evet hocam aynı öyle yazıyor ösym bildirilmiştir başarıyla diye

 33. mustafa diyor ki:

  aldm hocam çıktısını şimdi oldumu tercih

  • admin diyor ki:

   Bakın üstten 2.satırda “Tercihleriniz 09.07.2013 14:55:56 tarihinde başarı ile ÖSYM’ye bildirilmiştir.” şeklinde bir ibare yazıyor. Demek ki olmuş 🙂

 34. mustafa diyor ki:

  hocam internetten tercihi deyiştirdikten sonra napmalıyız

  • admin diyor ki:

   En son altında ve üstünde YAZDIR butonu olan sayfa gelmiş olmalı ve yeni hali ile çıktı almalısınız.

 35. suzan olmez diyor ki:

  hocam merhaba ben 1993 ticaret meslek mezunuyum sınavsız geçiş işlemlerine aklım bir türlü yatmadı yardımcı olurmusunuz bizde de puan hesaplaması varmı benim diploma notum 7,34 yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  • admin diyor ki:

   Bu 10 luk sistemdeki notun 100 lük sistemdeki karşılığı 73,4 olur diye düşünüyorum. OBP = 73,4 X 5 = 367 sizin puanınız olacaktır.
   Puandan daha önemli olan mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi olunmasıdır. Detayları şu sayfadan ve videodan anlayabilirsiniz.

 36. eelo diyor ki:

  Hocam merhaba

  Tercih yaparken istenen bölümleri şu şekildemi yapmalıyız
  🙂
  1:a
  2:b
  3:c
  4:a iö
  5:b iö
  6:c iö
  yoksa bu şekildemi
  🙂
  1:a
  2:a iö
  3:b
  3:b iö
  4:c
  4:c iö

  Teşekkürler

  • eelo diyor ki:

   pardon hocam videoyu yeni izledim:)

  • admin diyor ki:

   Benim cevabım şu.
   1. Birinci en çok istediğim bölüm
   2. İkini olarak en çok istediğim bölüm
   3. Üçüncü en çok istediğim bölüm
   .
   .
   .
   Son tercih : istediğim ve yerleştiğimde kesinlikle üzülmeyeceğim bölüm
   🙂

 37. Sali diyor ki:

  Hocam ben Teknik lise Elektronik Mezunuyum..
  Tablo 3-A dan ilçemdeki okuldan elektronik bölümünün kodunu yazıp direk sınavsız geçiş olarakmı tercih etmiş sayılacağım…
  Başka bir sorum ise benim bölümümün alt dalları tam olarak neler olduğuna nereeden bakabilirim.Mekatronik vs Sınavsız olarak tercih edebilirmiyim.

  • admin diyor ki:

   kendi ilinizdeki bölümde daha avantajlı olursunuz. Ama bu başka illerdeki okulları tercih edemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Yerleştirme önceliklerini incelediğinizde eğer “D” harfi varsa, başka illerden de öğrenci alıyor demektir. Sınavsız geçiş alanlarınıza şu sayfadan bakabilirsiniz.

   • Sali diyor ki:

    Anladım Hocam.Ben Çorludan Başlayarak Tercih Yapacağım.Ve de Tekirdağdan Da Mekatronik bölümüne tercih etmek istiyorum.Çorluda Olmadığı İçin.

    • admin diyor ki:

     Hakkınızda hayırlısı olur inşallah. Yerleştirme sonucunu da sitemizde paylaşırsanız sevinirim.

 38. aylin diyor ki:

  hocam çok teşekür ederim içim rahatladı allah sizin tuttuğunuzu altın etsin hocam şimdi tercihim kesin olarak oldu dimi hocam çıktıyıda aldım

  • admin diyor ki:

   Allah sizden de razı olsun. Yazdıklarınıza göre olmuş görünüyor 🙂

 39. kemal diyor ki:

  hocam şmdi aklım karştı ben ticaretten mezun oldum direk geçiş yapmak istiyorum tablo 3 a dan girdiğim koda yanlş diyor ösym normal tercih kılavuzundaki kodu bulup mu gircem nasl olacak anlamadım :/

  • admin diyor ki:

   Yazdığınız kodun doğruluğundan emin olun. Sınavsız geçiş bölümlerinizden biri olduğundan emin olun. Alan dışı tercihte bulunuyorsanız YGS’den 140 puan almış olma şartı arayacaktır. Mezuniyet alanınızı ve tercih etmek istediğiniz okul bölümün adını yazar mısınız?

   • kemal diyor ki:

    şimdi hocam ben kahramanmaraş sütcü imam turizm ve otel işletmeciliği ni tercih etcem hangisi seçmem gerek kodu hangisi oluyo ?

    • admin diyor ki:

     Kahramanmaraş – Sütçü İmam Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümü 106050178

 40. sezer diyor ki:

  hocam obp’m 295.
  kocaelide yaşıyorum elektrik elektronik teknolojisi alanındayım.
  alan kodu 4238.
  istanbulda İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ bölümüne yerleşme imkanım var mı sınavsız geçişle?

  teşekkürler, iyi çalışmalar

  • admin diyor ki:

   Bu bölüm sizin sınavsız geçiş alanınız değil. Sınavsız geçiş alanlarınıza şu sayfadan bakabilirsiniz.

   • sezer diyor ki:

    Hocam peki ygs puanıyla yerleşebilir miyim?

    • admin diyor ki:

     Bu bölüm İstanbul’da sadece özel üniversitelerde var. Şu sayfadan bakarsanız yerleştirme önceliği kesikli çizgi olup yanında puan olanlar, YGS puanı ile öğrenci aldığını, hem yerleştirme önceliği hem de puanı kesikli çizgi olanlar bu yıl ilk defa öğrenci alacağını göstermektedir.

 41. elif diyor ki:

  sınavsız gecis yaparken obp puanıylamı diploma puanıylamı tercih ediyoruz

 42. esma diyor ki:

  ben meslek lisesi grafik tasarım bölümü ögrencisiyim.diploma notum 73.84 obp puanm 369 sınavsız geçiste 369 obp puanıylamı tercih edicem.simdiden tesekkürler

  • admin diyor ki:

   Sadece puanla değil yerleştirme önceliklerine göre de tercihte bulunacaksınız. Şu konuyu incelemenizi tavsiye ederim.

 43. Erdem YENER diyor ki:

  Hocam öncelikle video için teşekkürler. Tercihleri yaptım, şimdi tam olarak ne yapmamız gerekiyor yani bundan sonraki adım ne olacak, tercih sonuçlarınımı beklememiz gerekiyor ve bu çıktı aldığımız kağıt ne zaman lazım olacak ?(şimdilik katladım evde duruyor) Teşekkürler…

  • admin diyor ki:

   Başka bir işlem yapmanıza gerek yok. Kağıdı ilerde yerleştirmelerle ilgili haksızlığa uğrama vb. bir durum olursa diye kendiniz için saklayacaksınız. Yoksa bir yere verme yada onaylatma gibi bir şey söz konusu değil.

 44. aylin diyor ki:

  evt var hocam tercihleriniz 09 .07 2013 başarı ile bildirilmiştir yazır yani şimdi benim tercih işlemi oldumu hocam

 45. emre diyor ki:

  kolay gelsin admin..
  bir sorum olacak fikirlerini paylaşırsan sevinirim..

  OBP: 310.9
  anadolu teknik lisesi mezunu
  2012 mezununuyum

  ordu üniversitesi teknik bilimler meslek yüksek okulu 2.ÖĞRETİM yazacagım..

  ordu dışında yaşıyorum yani meteb dısındayım..

  sınavsız geçiş ile buraya gidebilir miyim sence?

  • admin diyor ki:

   Hangi bölüm mezunu olduğuzu ve hangi bölüme tercih yapacağınızı benden tahminlemi bulmamı istiyorsunuz?

   • emre diyor ki:

    pardon bilgisayar bölümü mezunuyum ve bilgisayar tercihi yapicam

    • admin diyor ki:

     Geçen seneki yerleştirme önceliklerine göre ATL mezunu ve il dışından öğrenci almış. Şansınız var. Ama bu yılki başvuranların durumunu bilemeyeceğimden kesin olur diyemem.
     108370322 Bilgisayar Programcılığı (İÖ) 2 YGS-1 60 2 127,40900 10,4,D,93

 46. aylin diyor ki:

  hocam ösym başarı ile bildirdiğini nerdn bilicez çıktısını aldm ama

  • admin diyor ki:

   Çıktı aldığınız kağıdın üst kısmında buna benzer bir ifade vardır o zaman.

 47. kaan diyor ki:

  hocam merhaba, ticaret lisesi muhasebe bölümünü bitirdim ve dün diplomamı aldım, diploma puanım 58,82. sınavsız gecis hakkımı kullanmak istiyorum. sınavsız gecis puanım nedir ? 58.82*5=294’mü ? tablo 3a’dan 294 puana kadar olan okullara mı bakıyorum yani hocam ?

  • admin diyor ki:

   Evet OBP puanınız 294. Ancak sınavsız geçişte puandan önceki kriterler de önemlidir. Hem oradaki puanlar yanıltıcı olur. Çünkü geçen sene AOBP farklı hesaplanıyordu. Siz yerleştirme önceliklerinin nasıl yorumlanacağına şu konudan bakabilirsiniz.

   • kaan diyor ki:

    tamam hocam diğer öncelikleri anladım sağolasın. ama ben şimdi atıyorum 1.sıraya 290 puanlık bir okul yazsam gelme şansı var dimi? obp 294, bu puana kadar okul bakıcam değil mi ? birde sınavsız geçiş için ekstra bir işlem yapmıyorum değil mi? ygs puanımdan almasınlar beni ? ygs puanım ygs-6 hocam bizim bölüm 163 falandı, birde diploma puanı ekleniyor heralde buna 211 oluyor. ben 294 puanla sınavsız gecis hakkımla yerlesmek istiyorum. cok tesekkür ederim hocam zahmet verdik sanada.

    • admin diyor ki:

     Sınavsız geçişte, daha önce de yazdığım gibi öncelikle mezuniyet yılına, sonra okul türü, METEB içi, Puan ve doğum tarihine bakılır. Sadece puana göre tercih yaparsanız hata yapmış olursunuz. Yani okul türü “3” olan bir yeri puanı düşük görünüyor diye yazarsanız hata yapmış olursunuz. Bu arada geçen seneki AOBP hesaplaması ile bu seneki OBP hesaplaması birbirinden farklı. Puanlarda yanıltıcı olacaktır. Yıl, okul türü ve METEB içi önceliğine daha çok dikkat edin. Kendi alanınızdaki bir programı sistem zaten otomatik olarak sınavsız geçiş kriterleri ile değerlendirecektir. YGS puanınız alan dışı tercihlerinizde değerlendirmeye katılacaktır. İçiniz rahat olsun.

 48. zeynp diyor ki:

  hocam ben meslek lisesinden mezun oldum ygs 2 tercih yapmak istiyorm ama tercih yaptığm bölümler tutmazsa o zaman yaty geçiş hakkımı kullanmk istiyorum. yatay geçiş için tercih yapacaklarım o 30 içine mi giriyor. şimdiden teşekkürler.

 49. Buket diyor ki:

  Merhaba, ben bu sene yetenek sınavına gireceğim. Ağustos ayının sonunda oluyor bu sınavlar ancak tercihler onlardan önce. Kazanamazsam açıkta kalmak istemiyorum 2 yıllık geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Tercihimi yapıp yetenek sınavına girersem sorun olur mu acaba?

  • admin diyor ki:

   Siz tercihinizi yapın. Yetenek sınavını kazanma durumunuzda diğer kaydınızı iptal ettirirsiniz.

 50. cemre diyor ki:

  mrb ben teknik lise mezunuyum ilk ve acil yardım bölümüne sınavsız geçiş hakkım var obp 420 ve bu bolumu istiyorum.çoğu yer metep içi yinede puanım yuksek diye gelebilme ihtimali var mı acaba ?

  • admin diyor ki:

   METEB içi önceliği, puandan önce değerlendirilir. Yani puanı düşük birisi kendi ilinde sizden önceliklidir.

   • cemre diyor ki:

    peki hiç yazmamam mı gerekıyor metep içi olan yerleri?

    • admin diyor ki:

     Yazabilirsiniz. Ben sadece geçen yılki yerleştirme önceliklerine göre şansınızın düşük olduğunu belirtmek için söyledim. Belki bu yıl il dışından da öğrenci alır.

     • cemre diyor ki:

      peki yeni açılan sehırlerın herhangı bı bılgısı olmadıgı ıcın metep içi mi dısı mı oda belli değil değil mi ? tercıh etsem sansım olur mu acaba

      • admin diyor ki:

       Evet belli değil. Şansınızı deneyebilirsiniz. Ama her zaman için en çok istediğiniz bölümden aşağıya doğru sıralama yapın.

     • cemre diyor ki:

      sizce obp 420 ile ilk ve acil yardım bölümünü kazanma şansım var mı yorumunuzu almak istedim

      • admin diyor ki:

       Bu tür sorulara yorum yapmıyorum. Olur derim olmaz, olmaz derim olur. http://rehberlik.osym.gov.tr/aramatablo3a.aspx istediğniz bölümü okulu yazıp yerleştirme önceliklerini inceleyin.

      • cemre diyor ki:

       bir sorum daha olcaktı teknik lise sınavsız geçiş onceliğinde kaçıncı sırada ?

      • admin diyor ki:

       Teknik Lise okul kodu olarak “3” tür. Öncelik sıralamasında 2.sıradadır.

      • cemre diyor ki:

       klavuzda 2 yazması gerekıyor yani

      • admin diyor ki:

       Siz teknik lise mezunu iseniz 2 yada 3 yazan yerleri tercih edebilirsiniz. “2” olanlar zaten kesin sayılır, ama “3” olanlarda diğer önceliklere bakılır (METEB içi önceliği ve Puan)

      • cemre diyor ki:

       sınavsız geçiş tercihi yaparken okuldan gelen ek puanla mı tercıh etcez sedece 4 yılın ortalaması mı acaba

      • admin diyor ki:

       Diploma Notunuz X 5

      • cemre diyor ki:

       çok tesekkür ederim ı kadar çabuk her sordgumuzu yanıtlıyorsunuz.

      • cemre diyor ki:

       ilk ve acil yardım kontejanı çok az bi bölüm,bu tarz bölümler de metep içi olupda dısardanda öğrencı alan yerler olmuş mu hiç acaba ?

      • admin diyor ki:

       İl dışından alan programlar var. Şu sorgulama sayfasında yerleştirme önceliği sütununda D olan yerler gözüme çarptı.

      • cemre diyor ki:

       ve de ben tercıh yaptım fakat cıktı almadım bir sorun olur mu acaba ?

      • admin diyor ki:

       Sorun olmaz. Çıktı almanız sizin elinizde tercih yaptığınıza dair bir delildir.

      • cemre diyor ki:

       yani İ yazan yerler dışardan tercih edenlere gelmez ?

      • admin diyor ki:

       Evet ama yine de tercihlerde yer verilip şansınızı deneyebilirsiniz.

 51. yunus diyor ki:

  ben ticaret lisesinden yeni mezun oldum bu yılda sınavsız geçiş hakkımız var. yalnz ben 40 tl yatırarak ygs sınavına girdim bu benm sınavsız geçiş hakkımı kullanmama engel mi? Eger engel yoksa sistemde benm sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım nasıl anlaşılıyor.

  • admin diyor ki:

   Siz Ocak ayında başvuru kılavuzunda okul türü, okul kodu, alan bölüm kodu gibi bilgileri yazdınız ve bunlar ÖSYM’nin elinde bilgi olarak işlendi. Tablo 3A’dan tercih yaptığınızda sınavsız geçiş tercihi olarak işlem görecektir.

 52. aylin diyor ki:

  hocam ben başvuru merkezindn 20 tercih yaptm ama sonra kendm ygs şifresi ile girip üçtane daha eklem çıktıyı aldm tercihler ösym ye başarı ile bildirilmiştir dedi sorun olmaz dimi

  • admin diyor ki:

   Tercih dönemi içinde açıklamalar doğrultusunda değişiklik, ekleme, silme yapabilirsiniz. Önemli olan en son tercihlerinizin düzgün bir şekilde ÖSYM’ye bildirildiğine dair mesajı görmeniz ve onun çıktısını almış olmanızdır.

 53. erhan diyor ki:

  hocam ben teknik liseliyim istediğim bölüm sınavsızda geçişi var ben hem ygs ile hemde sınavsız geçiş yapma hakkım varmı hangisi çıkarsa diye 🙂

  • admin diyor ki:

   Kendi alanınızla ilgili bölüme YGS puanı ile tercihte bulunma diye bir şey olmaz. Olsa da zaten mantıksız olur. Çünkü tüm sınavsız geçiş öğrencileri yerleştirildikten sonra yer kalırsa YGS puanı ile öğrenci alınmaktadır. Yani YGS puanı 550 dahi olsa öncelik sınavsız geçiş öğrencilerinindir.

   • erhan diyor ki:

    tşkrler hocam tercih yaparken sınavsız diye yazmıyor ondan şüpheye düştüm.tekrardan tşkr

 54. samet diyor ki:

  hocam ben lise de makine mezunuyum.sınavsız geçişle makine haricinde örnegin elektrik,otomotiv gibi baska bölümlerede yerleşebilirmiyim…

 55. aslı diyor ki:

  Hocam benim ygs4 ek puan alınca 312 oldu ve sıralamam 74710 oldu sıralamamın bu kadar yükselmesini anlamadm 6 basamaklıyken 5 basakmaklı oldu? Beni bir aydınlatrmsnz?

  • admin diyor ki:

   Rehber öğretmen değilim. Sınavsız geçiş haricinde bilgim kısıtlı.

 56. sibel diyor ki:

  hocam tekrar şifremi girip 30 tane yapabilirmiyim 19 üzerine

  • admin diyor ki:

   Tercih dönemi içinde değişiklik,silme yada ekleme yapabilirsiniz.Ama istemediğiniz bir yerleri sadece 30 tane tercih olsun diye doldurmayın. Unutmayın en son yazdığınız tercihte yerleştiğinizde mutlu olacağınız bir yer olmalı.

 57. burç diyor ki:

  merhaba,
  Sınavsız geçişten yararlanmak istiyorum,ama ygs sınavına gırmedım muhasebe fınansman bölümüm okul notum 69,17 karşılığı 345,00 tercih yapmak için sayfama girdiğimde tercıh hakkınız bulunmamaktadır dıyor kendısımı yerlestırıyor acaba yoksa sorun mu var hocam?

  • admin diyor ki:

   Bu sene Ocak ayında YGS başvurusu yaptınız mı? (Başvuru formunda hangi şıkkı işaretlediğinizin bir önemi yok. Başvuru yaptıysanız mutlaka tercih hakkınız olması gerekiyor)

   • burç diyor ki:

    hocam maıl adresım burç.rey@hotmail.com isterseniz bu adrese yazın sıze bılgılerımı vereyim bırde sız bakın lütfen ne yapacağımı sasırdım hıcbır telefona ulasamıyıorum,hatlar düşmüyor cvp verıcek kımse yok
    yaptım hocam
    acık liseden bıtırdım acaba ondan olabılırmı?

    • admin diyor ki:

     Tercih kılavuzunda Mesleki Açık Lise kodunu ve Muhasebe Finansman Kodunuzu girdiyseniz her halukarda sınavsız geçiş hakkınız olmalı.

 58. sibel diyor ki:

  hocam slmlar 19 tane tercih yaptım 30 tane yapmam şartmıydı hocam

  • admin diyor ki:

   İster 1 tane yaparsınız, ister 30 tane size kalmış. İstemediğiniz bir yeri yazmak zorunda değilsiniz.

 59. barış diyor ki:

  ben 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum yanlız kılavuzda bölümlere ygs puanıyla alıyorlar normalde diploma puanıyla alınması gerekmiyor mu sadece ortaöğretim başarı puanıyla 2 yıllığa giremiyormuyuz?

  • admin diyor ki:

   Yanlış anlıyor olabilirsiniz. Eğer yerleştirme önceliği dolu ise en küçük puan değeri olarak görülen değer geçen yılki hesaplanan AOBP puanıdır. Yerleştirme önceliği değeri kesikli çizgi ise sınavsız geçiş öğrencilerinin tamamı yerleşmiştir.Orada yer alan puan genel lise yada alan dışı ile yerleşen öğrencinin YGS puan değeri olacaktır.

 60. burak diyor ki:

  hocam şimdi 6c de ayrı bi kod veriyo ben normal sistemden girdim direk geçiş olarak sayılıyormu karşısında 2 yıl yazıo ama puanlar filan var direk geçiş başka bi şekilde mi yapılıyor çözemedim gtti 🙁

  • admin diyor ki:

   Hangi bölüm?

   • burak diyor ki:

    hocam ben şimdi kahramanmaraş sütcü imam üniv.işletme yönetimi ne gitcem orda kılavuzdan girdim normal o kodunu yazdm 106050796 die direk geçişden yararlanıyomu yoksa direkt puan mı oluyo anlamadım 6c de ayrı bi kod yazılmş çözemedim bi türlü

    • admin diyor ki:

     Bölüm sınavsız geçişle öğrenci alıyor. Ancak geçen sene kontenjanı sınavsız geçişle dolmadığı için alan dışı yada düz liseden YGS-6 ile öğrenci almış. Eğer tercih edecekseniz kodu sizinde yazdığınız gibi 106050796.

     • burak diyor ki:

      tamam hocam anladim yani tercihimde bi sknti yok direk gecis yapabilirim

 61. Erkan diyor ki:

  Sorumun cevabımını alamadım kusura bakmayın. Kesik çizgilerde sınavsız geçiş hakkını kullanan bütün (geçen senenin mezunuda) adaylar yerleşmiş mi.ben geçen senenin mezunuyum da çok önemli benim için.

  • admin diyor ki:

   Eğer yerleştirme önceliği kesikli çizgi ve yanındaki puan kısmı dolu ise, bölüme tercihte bulunan tüm sınavsız geçiş öğrencileri yerleşmiş, açık kalan kontenjanlara da YGS puanı ile alan dışı yada genel lise öğrencisi alınmıştır.

 62. halil diyor ki:

  merhabalar hocam .. sınavsız geçiş puan hesaplama nasıl yapıyolar acaba sınavsız geçişte okul puanı geliyor mu ??

 63. cerenc diyor ki:

  Çok yararlı olmuş teşekkürler. Umarım (iö) gelmez bana çok zorluk çekerim yoksaa:(

  • admin diyor ki:

   Siz tercih listenize iö almazsanız niye gelsin ki? Lütfen dikkatli olun gitmek istediğiniz okulları bölümleri kılavuzdan siz seçiyorsunuz. İstemediğiniz bir yeri yazmazsanız niye size orası çıksın ki?

 64. murat diyor ki:

  hocam 18 tane tercih yaptm en çok istediklerimi başa yazdm çıkarmı sizce

 65. halil diyor ki:

  merhabalar hocam sınavsız geçiş puanı hesaplamada okul puanı ekleniyormu örnek mesala = 59.60.5 : 298 298.0.12 : 333.76 bu şekil mi hesaplanıyor hocam yardımcı olursanız çok sevinirimm. ?

 66. Erkan diyor ki:

  Geçen senenin meslek lisesi mezunuyum. sınavsız geçiş hakkımı bu sene kullanıcam.Yerleştirme önceliklerindeki kesik çizgi olan yerlere hocam kesin yerleşirsin demişti. Sizce de öyle mi

 67. umut diyor ki:

  admin bu imam hatip mezunları hangi bölümlere sınavsız geçişle başvuru yapabiliyor ve hangi üniversitelerde var

  • admin diyor ki:

   Sadece ilahiyat ön lisans sınavsız geçiş hakkı var. Erzurum Atatürk ve Eskişehir Anadolu üniversitesi. Açıköğretim fakültesi olduğu için il far etmiyor.

 68. Cem diyor ki:

  Bölüm arattırırken parantez içinde (iö) ler ne oluyor acaba ? ve ben sınavsız geçiş için bu (iö) yazanlarımı yoksa normal bu ek’in olmadığı bir bölümmü seçmeliyim ?

  • admin diyor ki:

   İkinci öğretim anlamına gelmektedir. Detaylı bilgi için ***tıklayınız***. Ders saatlerinin akşam olması ve harç ücreti olması gibi farklılıkları vardır. Sınavsız geçiş için kendi koşullarınız doğrultusunda ister gündüz (yanında iö eki olmayan), ister akşam (iö) tercih edebilirsiniz.

   • Cem diyor ki:

    Teşekkürler, ben tercihlerimde ikisinide yazdım(hem iö hem iö’süzler) sorun olurmu acaba ve birde sadece sınavsız geçiş için sadece YGS1 olanları seçtim ve onları tercih olarak belirttim buda sorun çıkarırmı veya aynı bölümün YGS2,3,4,5,6 olanınıdamı seçmeliydim ?

    • admin diyor ki:

     Aynı bölümün nasıl YGS 1-2-3 oluyor?

     • Cem diyor ki:

      Aynı bölümün değil arama yaparak bulmuştum yanlarında farklı bölümler vardı ama YGS 2,3 olanlarıda vardı. Ben sadece istediğim YGS 1 olanları seçtim. Doğru olmuş yoksa düzeltmelimiyim ?

      • admin diyor ki:

       Eğer sınavsız geçiş bölümünüz olduğundan eminseniz istediğinizi, istediğiniz sıra ile yazabilirsiniz.


Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.