YGS Sonuçlarının Ardından En Çok Sorulan Sorulara Cevaplar

Yazımıza oy verir misiniz?

YGS SONUÇLARININ AÇIKLANMASINDAN SONRA

GÜNÜN SORUSU:    

– Hocam ben YGS’den barajı geçemedim, sınavsız geçişten faydalanabilir miyim?  yada Hocam YGS’den şu kadar puan aldım Sınavsız geçişten faydalanabilir miyim?

CEVAP: Sevgili arkadaşlar sınavsız geçiş neydi? Meslek Lisesi mezunlarının kendi alanları ile ilgili yüksek öğretim programlarına “sınavsız geçişlerini”, sağlayan sistemdi. O zaman öğrenci kendi alanı ile ilgili 2 yıllık bir programı seçmek için sınava girmesine gerek var mı?  “YOK” Barajı aşmasına ya da belli bir puan almasına gerek var mı? “YOK”
ADI ÜSTÜNDE SINAVSIZ GEÇİŞ 
Temmuz ayı sonunda ais.osym.gov.tr adresinden şifrenizle sınavsız geçiş tercihi yapabilirsiniz. (Tercih yapacağınız okul ve bölümlerin kodları 2013 yerleştirme kılavuzunda yayınlanacak)

2.SORU: Hocam ben YGS’den kötü bir sonuç aldım. YGS’de 140 üzerinde alan öğrenciler benden önce yerleşir mi?

CEVAP: Arkadaşlar, ön lisans programları da denilen 2 yıllık bölümlerde öncelik kesinlikle kendi alanında tercihte bulunmuş olan sınavsız geçiş öğrencilerine aittir.  Düz lise yada farklı alanlardaki öğrenciler tüm soruları doğru bile yanıtlasalar öncelik sınavsız geçiş öğrencisindedir. Üzerine basa basa söylüyorum “Öncelik daima Sınavsız Geçiş” öğrencisinindir.

SORU:  Peki sınavsız geçiş yaptığımızı nasıl anlıyolarda ona göre yerleştiriyorlar sonuçta ygs tercihleriyle aynı anda tercih yapıyoruz.

CEVAP: YGS başvuru formunda okul türünüzü, alan türünüzü yazıp kodluyorsunuz. Bazılarınız sadece sınavsız geçişi tercih ediyor. Bazılarınız YGS’ye de girip eğer iyi bir puan alamazsa sınavsız geçişten faydalanmak istiyor. Tercih döneminde Tablo-3A’da yer alan (başlığında Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu Mezunlarının Sınavsız Yerleşebilecekleri Ön Lisans Programları yazar) kendi alanı ile ilgili programlardan tercih yaparsa bu öğrencinin o programı sınavsız geçiş ile tercih ettiğini gösterecektir.  ÖSYM sizi sınavsız geçiş tercihi ile yerleştirir.

SORU: Hocam ben düz lise mezunuyum, barajı geçemedim. Açıköğretim  2 yıllığa kayıt yaptırabilir miyim?

CEVAP: Maalesef arkadaşlar. Düz lise mezunları sınavsız örgün yada açıköğretim bölümlerine kayıt yaptıramaz. Herhangi bir YGS puan türünden 140 ve üzerinde almaları şarttır.

Arkadaşlar elimden geldiğinde sorulara hızlı ve mantıklı  cevaplar vermeye çalışıyorum. Ama inanın oldukça yorucu ve sorumluluk isteyen bir iş bu. Bazılarınızın sorularına çok tatmin edici cevaplar veremeyebiliyorum, Sürç-ü lisan ettiysek affola. 

Özellikle “sizce” diye başlayan sorulara cevap vermeyeceğimi söyledim. Bunun yanında hocam ben şu puanı aldım nereye yerleşebilirim tarzındaki sorulara da yanıt vermeyeceğim. 

 

1 yorum

  • “Konu ile ilgili adaylar ve kurumlar bilgilendirilmiş, yeni sonuçlar 12.08.2017 tarihi saat 11:00 itibariyle güncellenmiştir. Bu durumdan etkilenen adaylardan özür diler bilgilerine saygıyla sunarız. ÖSYM BAŞKANLIĞI ” yazıyor.

 1. Hocam iyi günler osym tablo 6c puanını ek puanlı hesaplamamış. Bende diorum ççk geilişimi gelmese. Bile ilahitat bnm puan altında idi o gelir demiştim gelmediydi demekki hatayı osym ek pusnlı.hesaplamayarak Tercler yanlış yani şimdi nereyebaşvuruphakkımızı arıycaz. Osymyi aradım kapalı

 2. Hocek tercihlerin üniverste kayıtları tamalanınca yapılacağı yazıo klavuzda ama tercih tarihi tam hangi gün tercih başlamadanmı ücreti bankaya yatırcaz yoksa ek tercih. Süresıncemi birde aof bitiren bi arkadaş dioki ek tercihte aofnin herhangi bi bölüm tercih edip kayıt olursun aktif olup ikinci ünivrrste kapsamında istediğin anadolu ççk glişime kayıt olabileceğimi syledi böyle bişey varmı

  • 16 Ağustos 2017 Kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kontenjanlar belirlenmiş olacak. Net bir tarih henüz belli değil. Evet kısmen doğru. Eğer 2 ya da 4 yıllık herhangi bir programa yerleşirseniz sınavsız 2.üniversite kapsamında Atatürk aöf çocuk gelişim okuyabilirsiniz. Yalnız ilk bölümünüzün Atatürk dışında bir ün. olması gerekiyor. Yani Anadolu ün. olabilir.

 3. Hocam iyi akşmlar benim ekpuanlı. Puanım 218,3765 di ygs 4 ten aof cck gelişimi tercih yaptım yerleşemedim nedeni şu olabilirmi tercih yaptıktan çıktısını alıp ertesigünlerde aday işlmlerimden yeniden tercihlerimi güncelle butonuna basmıştım bbu hataya neden olmuşmudur

 4. Merhaba hocam. ben ygs sınavına gırdım ve hepsinden 200 puanı gectım. fakat lys de sadece tarih cografya ve felsefe sınavına girdim. sonuç istediğim gibi olmayınca ygs den tercih yapmaya karar verdim fakat ygs 6 puanımla tercih yapamıyorum. böyle bir puan türünüz yoktur diyor. sizce sebebi ne olabilir.

 5. Merhaba, ben düzlise sözel bölümü mezunuyum. YGS1,YGS2,YGS3,YGS4,YGS5,YGS6 Puan türlerinden gerekli puanı karşılayan iki yıllık Ön lisans programlarını tercih etme hakkım varmıdır? ( Vakıf Üniversiteleride dahil)

  Teşekkürler..

 6. Merhabalar Hocam ben eski duz lise mezunuyum okulum anadolu lisesi olmus .bu sene ygs sinavina girdim bana da okulumdan obp pyano ekleniyor mu cevap verir misiniz ygs ile tercih yapacagim

 7. Hocam merhaba bizim ygs sonuçlarımızı okuldan öğretmenler görebiliyor mu? En son puanlar bize geliyor gibi bir şeyler dediler fakat anlamadım anlatır mısınız lütfen.

 8. Hocam merhaba birşey soracaktım. Sadece Ygs3 ten 180 barajını geçtim Ygs 5ten ise 173 aldım. Alanım Çocuk gelişimi. Şimdi ben lysye girsem çocuk gelişimine 4 yıllık tercih yapabilir miyim? Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim, iyi günler..

 9. merhaba hocam, ben ygs 3 ve ygs 4 ten 180 barajını gectim ama ygs 5 ve 6 dan 150 barajını tek gectim lys den ygs 5-6 puanımı yükseltip tercih yapabilir miyim

 10. ben şimdi ygs1 den 177 aldım ama diğer ygs lerden 260 falan aldım.şimdi ben lys sayısala giremezmiyim.ygs sayısalı geçmedim diye.yardımcı olursanız sevinirim.

 11. Hocam tek istediğim bu sene uzak bir yerde okumak ama sadece YGS 3 den ilk barajı gecmisim oda 153 oluyor yardım edin lütfen hangi bölümü okuyabilirim çok araştırdım ama bulamadım

 12. Hocam merhaba ben meslek lisesi öğrencisiyim makina bölümü okuyorum ygs den 180 barajını geçemedim ama 150 barajını geçtim (ygs3 162 puan) 2 yıllık makina istiyorum ygs1 puanım 141 okul puanı ile 180 puanını buluyor. iki yıllık tercih edebilir miyim?

 13. Merhabalar hocam benim ygs sonuçlarım (YGS3-159) (YGS4-154) (YGS5-149) düz lise mezunuyum 180 barajını geçemedim merak ettiğim aldığım puanlara okul puanı ekleniyor mu ?

 14. Hocam merhaba. Benim ygs3 puanım 175 diploma notu 40 falan geliyor. Ben 175 puanla mı tercih yapcam yoksa eklendikten sonra ki puanımla mı ? 2 yıllık tutar mı peki bu puanla.

 15. Hocam ben meslek lisesindeyim ygs 2 de 145 yaptım ygs 3 de 179 okul puanıyla beraber 2 yıllık sayısal bölümlere gidebilirmiyim ? okul puanını nasıl hesaplıcam ?

 16. hocam merhabalar ben düz lise mezunuyum 2017 YGS-3 173 YGS-4 172 YGS-5 159 puan almışım tercih yapabiliyormuyum ? ıkı yıllık okuyabilirmiyim ? ve tercihleri nelere bakarak yapacağım acaba hesaplamalar gerekiyor mu ?

 17. Hocam an itibariyle YGS açıklandı ve YGS-3 den 184, YGS-4 den ise 179 aldım. 2 Yıllık Özel Üniversite’de 50 burslu Halkla İlişkiler ve Tanıtım okumak istiyorum. Kısaca HİT bölümlerinin istenilen sıralamalarından daha öndeyim 1m 2k sıralamam. Hiç tercih yapmadım bu seneye nasip oldu ve okul puanım 40. Tercih zamanı YGS-4 puanıma okul puanı eklenecek değil mi? Yani YGS-4 puanım 179 olduğu için okuldan puan alamama gibi bir durum söz konusu değil? İyi günler hocam.

 18. Mrb hocam ben sevgi önlisans muhasebe vergi okuyordum geçen yıl mezun olamadım alttan dersim kaldı ve ygs girdim geçen yıl baraj puanları geçtim geçen yılki puanimla bu yıl aöf tercihi yapabilirmiyim ve alttan kalan derslerim bana engel olurmu örgün de veya açıkta şimdiden tesekkurler

 19. Hocam iyi günler bir sorum olacaktı. 2016’da mezun oldum 5.5 – 6 ay gibi süre dershaneye gittim. 6 gün önce 12 mart’da sınava girdik. Hocam 2 yıllık üniversite okumak istiyorum. Halkla ilişkiler ve tanıtım istiyorum. Allah nasip ederse kazandıktan sonra DGS ile 4 yıllığa tamamlamak istiyorum. Aklıma takılan, çok korktuğum bir durum var. Farzedelim ki ben 180 barajını geçemedim ama 150 barajını geçtim ve 6 puan türünden en yüksek puanım 175. Hocam bu 175 puana okul puanı eklenir mi? Yoksa bu puan böyle kalır mı?

 20. makine öğrencisiiyim obp puanım 355 ygs de puan olarak barajı geçiyorum fakat net sayım yetmiyor 2yıllık okuduktan sorna 4 yıllığa geçmeyi düşünüyorum sadece obp ile geçiş yapabilirmiyim ne tavsiye edersiniz ve geçerken sıkıntı yaşarmıyım

 21. Hocam ben ygs den 180 barajını geçemiyorum ve lys den tercih yapmak istiyorum, barajı geçemediğim için lys ye girememem gerek ama arkadaşlarımdan ve bazı internet sayfalarından duyduğum şeylerde 150 yi geçince okul puanı ekleniyormuş, benim 170 lerde bişey okul puanıyla birlikte 180 i geçiyor, yani ben lys ye girmeye hak kazanıyormuyum? Bu bilgi doğrumu hocam? Açıklamalarınızı bekliyorum, teşekkürler.

 22. merhaba hocam Allah rlzası için bana yardım edin meslek lisesinde çocuk gelişimi okuyorum 2017 deki ygs ye giricem lakin 180 barajını geçemicem 150 alsam okul puanı eklenir mi ayrıca 150 alıp bir yere yerleşebilirmiyim buradaa aöf ne demek cevap verirseniz sevinirim

  • YGS-4 puanınızın 150 ve üzerinde olması durumunda diploma notunuz*5*0,18 kadar ek puan alırsınız. 150 barajını geçmek istediğiniz programa yerleşmenize yetmeyebilir. Her programın taban puanı farklı. Aöf açıköğretim fakültesi demek.

 23. Hocam merhabalar, ben şuan acık öğretimde iki yıllık bir bölüm okuyorum. Bu yılda 2017ygs’ye giricem 150 barajını aşarsam 2yıllık örgün eğitime üniversiteye gidebilirmiyim ve bana okul tekrardan puan verirmi? Düz lise mezunuyum. Cevaplarsanız memnun olurum.

 24. merhaba hocam yök YGS ye 2 ay kala meslek liselerine iki yıllık sınavsız geçişi kaldırdı çok üzgünüm şimdi 2 ayda ygsye çalışmaya başlıycam ne kadar olrsa artık ama okuldan gelecekk puan 70 barajıda geçersem puanım 220 olacak İlk ve acil yardım bölümüne gidebilir niyim?

 25. hocam merhabalar.. herhangi bi üniversitede tercihler yapıldıktan sonra kontenjanda yer var ise kaç puan aldığımızın bi önemi var mı? MESELA; otdü pc. müh. taban 400 diyelim 50 kontenjandan 40 ı yerleşmiş 10 kişilik yer var(tercih edilmemiş) diyelim ben 350 alsam kontenjanda açık var diye yerleşebilirmiyim?

 26. hocam sosyal hizmetler bölümü nasıl bi bölüm ataması iyi mi?vakıf üniversitesi %75 burs okuması için ne diyebilirsiniz görüşleriniz nasıl şimdiden teşekkürler…

 27. hocam ben ticaret meslek lisesi 2016 mezunuyum sınavsız geçişten yararlanacağım için fazla araştırma yapmamıştım obp puanlara bakmadan bütün sosyal güvenlik bölümlerini yazdım obp puanım 328 ikinci öğretim yazmamıştım hiç biyer çıkmadı biyere yerleşemedim ek tercihlerde meteb dışı uşak 309 obp ve niğde 314 obp puanım tutuyor sizce ikinci öğretim ikisinden birinin gelme olasılığı var mı teşekkürler.

 28. Merhaba hocam ben geçen sene mezun oldum geçiş hakkımı kullandım ama bir yere yerleşemedim bu sene de 180den düşük aldım 150 barajını geçtim ama ikinci öğretim yazabilir miyim bu düşük puanlarla

 29. merhaba hocam ben sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam okul puanına bakmamız gerek yani. okul puanım 329 ve eskişehir anadolu emlak ve emlak yönetimi istiyorum tutma ihtimali yüksekmi acaba?

 30. Hocam şimdi benim ygs 1 ygs 2 puanım 150yi geçemediği için ek puan verilmemiş ama ygs3 ygs4 ygs5 ygs6 150yi geçtiğim için puan eklenmiş şimdi ygs 1 ve ygs2 puanım yok ya sınavsız geçiş hakkımı kullanamıcammı

 31. Merhaba. ben 2015 meslek lisesi mezunuyum geçen sene sınavsız geçiş ile bir okul tutturdum fakat dondurup bu sene tekrar sınava girdim ve yine kendi alanımla ilgili ygs puanımla tercih yapıcam . tercih yaparken bunu belirtmem gerekiyor mu yoksa ösym sınavsız geçiş önceliklerine bakıp sonra ygs puanıma mı bakıcak

 32. Hocam ben ygs-2 den barajı geçemedim. Ygs-3 Tıbbi sekreterliği okuyup yatay geçişle anestezi , att ygs-2 ile ilgili bölümlere geçiş yapabilir miyim ortalamayı yüksek tutsam?

 33. Merhaba ben açıköğretim düz lise mezunuyum yine açıköğretimden çocuk gelişimi önlisans okumak istiyorum ygs4 puanım 232. Barajı geçenler açıköğretimden istediği yeri yazabiliyorlarmış ama açıköğretim çocuk gelişimi puanlarına baktığımda benimki yetmiyor bunun doğrusu nedir lütfen yardımcı olun

  • Tercih edebilmek için barajı geçmek yeterli ama yerleşmek için örneğin 3000 kişilik kontenjan varsa puanınızın bu 3000 kişi içinde olması gerekiyor. O zamanda bir puan sırası oluşuyor. Örn: Anadolu Ün. 278,38534 Atatürk Ün. 259,72932

 34. Merhaba’lar hocam ben Meslek Lisesi Mezunuyum
  Bölümüm Bilişim Teknoloji Bilgisayar Programcılığı Bitirdim
  YGS’den Barajı Gecemedim Bu Durumda Ne Yapmam Gerekiyor
  ‘Sınavsız Geçişten Açık Öğretim’Okuya Bilirmiyim Diploma Notun 58.65
  Bilgi Verirseniz Çok Sevinirim İyi Günler Dilerim Şimdiden Teşekkür Ederim..

   • Alper hocam öncelikle kolay gelsin. Benim sorum şu ben 2011 de Anadolu Teknik lisesinden mezun oldum ve diploma notum 70. 2011 yılında ygs ye girdim ve tercih yaptım tercihimde sivil havacılık ulaştırma işletmeciliği geldi ama ben okumadım ve astsubay oldum.2 senedir de üniversiteye hazırlanıyorum.hukuk fakültesi okumayı düşünüyorum ve denemelerde de netleri hesaplandığımda 390 civarı oluyor ham puanım. Şimdi ben ygs ve lys ye girdiğim zaman bana okuldan puan gelecek mi gelecekse ne kadar gelecek.not:2011 yılından başka tercih yapmadım.şimdiden teşekkürler
    yapmadım.şimdiden teşekkürler

 35. düz lise mezunuyum raylı sistemler işletmeciliğinin gelme ihtimali kaçtır ?öncelik meslek lisesinde sanırım şansımın kaç olduğunu merak ediyorum . muş tutuyor ama yazmak mantıklımıdır ?

 36. hocam obp puanım 373 2014 yılı sağlık meslek lisesi mezunuyum herhangi bir bölme yerlesemedi ygs2 puanım 230 ilk yardım ve acil bakım bölmüne geçiş yapmak istiyorum ama öncelik durumu hakkında bir fikrim yok 1996 dogumluyu sonu 96 olan oncelik dogum yıllı mı mezunıyet yıllı ilk ve acil yardım bölmne yerleşmek istiyorum yardımcı olur musunuz

 37. Hocam merhaba ygs 3 ve 4’den 150 barajına ulaştım bu durumda 2 yıllık açık öğretim fakültesi ygs 3 ve 4 ile alakalı bir proğrama yerleşe bilirmiyim ? toplam netim 20 olmasada her hangi ygs türünden 150 barajını geçtiğim zaman yerleşme hakkım oluyor bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 38. Merhba hocam ygs 1 den tercih yapacagım daha önce ön lisans programına yerlştim ve gttim şimd bölümümü değiştrmk istyrum. Ygs 1 okul puanıyla 195 civarında oluyor özelden Tıbbi görüntüleme gelir mi?

 39. Hocam merhaba;
  Ben Ygs 1den 181 puan aldım hocam meslek lisesindeyim bölümüm bilgisayar 2 yıllık geçişim var ama bilgisayar öğretmeniliğini çok istiyorum okul birinciliği de gelir diye düşünüyorum sizce 4 yıllık bilgisayar öğretmenliğine tercih yapsam gelme ihtimali var mıdır ?

 40. ygs 2 den 175 aldım okuldan 40 puan gelecek ücretli hemşirelik istiyorum. 150 barajını geçtim ama 180 barajını geçemedim diye okul puanı ygs puanıma eklenir mi? hemşirelik 4 yıllık olduğu için eklenmez diyorlar. iki yıllık olanlara ekleniyormuş. bunun doğrusu nedir yardım eder misiniz lütfen??

 41. Hocam ben 2006 da öss ye girdim aof dış ticaret yerlestirildim kayıt olmadım. Bu sene ygs den 222 puan aldım acikogretim sosyal hizmetler bölümü taban puan 350 yazıo tercih edebilirmiyim ve okul puanim düşermi

 42. Meraba hocam geçen yılki sınavdan çok düşük aldım(144) tercih yaptım büro yönetimi bölümü geldi 2 yıllik puanım düşermi

  Lütfen cevaplarsanız çok sevinirim acil

 43. Hocam ben türkçede 20 doğru 11 yanlış yaptım sosyalden 2 yanlış yaptım puanım hesaplanmadı 2 test türünden 0.5 puan yapamadığım için okul puan verince hesaplanırmı

 44. Meraba hocam ben mealek lisesi ogrencisiydim 2015 yılında YGSye girdim 141 puan aldım lise diploma puanim 54,17 bir sene bekledim ve 2016 yilinda baraj puani 150 oldu bu puanimi etkilermi? acaba istanbuldan 2 senelik tutturabilirmiyim,
  Tesekkur ederim…

 45. hocam diyelim lys sınavına girmek için gerekli olan baraj puanını geçemedik ama ygs barajını geçtik, bu durumda okuldan gelen puanın yanında ek puan kazanabilir miyim?

  • 2013 yılında iptal edilen matematik sorusu için adaylardan en az 1 şık işaretleyenlere puan verilmiş, 2015 yılında iptal edilen Türkçe sorusu için ise herkese puan verilmiş. Bu yıl ne olacağı hakkında bilgim yok. Bu arada “herkez” değil “herkes” olduğunu bilmelisiniz.

 46. ben 1994 ticaret meselek lisesi muhasebe bölümünden mezunum çeşitli nedenlerden dolayı okuyamadım sınavsız geçiş diye bir durumun meslek liselerine çıktığını ögrendim bu sebepten dolayı bu sistem yararlanabilirmiyim yaşım 40 oldu ama okumak istiyorum bana bilgi verebilirmisiniz saygılar

  • Sınavsız geçiş hakkınız var. Ancak son mezunlar öncelikli olduğundan istediğiniz okul ve programa yerleşme şansınız düşük. Şu sayfadaki bölümlerin açıköğretim programları için şansınızı deneyebilirsiniz. 6-20 Ocak 2016 tarihlerinde YGS başvurularında sınavsız geçiş başvurusu yapmanız, Temmuz ayında da internetten tercih yapmanız gerekiyor.

 47. Merhaba hocam ygs3 ten 142 aldm okul puanım ile 181/oluyo tercih yaptm yerleşemedim ek yercihlerde hangi bölümleri yazarsam gelme olasılığı yüksek olur.yani bu puanla yerleşme olasılığm var mı?yardımcı olur musunz nasıl bi yol izlemem gerekiyor.

 48. hocam ben ygs 5 ten 308 puan aldım sıralamam 45563 okul öncesi öğretmenliği 4 yıllık ikinci öğretim yazacam sizce sıralaması 30200 puanı 357 olan bir yerin gelme olasılığı nedir.

 49. hocam iyi akşamlar ygs3 143,90280-ygs4 141,39720-ygs5 141,81001 puan aldım 1995 kredili sistem düz lise mezunuyum diploma notu 2,04/5 bu almış olduğum puanların üzerine diploma notu eklenirmi?eklenir ise kaç olur 2 yıllık Gaziosmanpaşa ünv iö veya açık öğretim bir okul gelirmi?özellikle puanlarıma okul puanı kaç olarak eklenir ve puanlarım kaç olur yardımlarınızı rica ederim.

 50. hocam iyi günler ygs ham puanıma göre ygs.1.2.6 dan barajı gecemedim hocam fakar 3.4.5 den gecdim okul puanı eklenınce hepsi 180 ni gecmiş oluyor ben ygs 6 dan tercih yapmak istiyorum bu ham puandan alınıyorsa yapamıyorum ham puanlamı tercih yapabilirz

 51. Bir sorum olacaktı, ben 2014 YGS sınavıyla (YGS3) puan türünde Üniversiteye başladım.2015 YGS sınavına girmedim geçen yılki puanımla tekrar açık öğretim tercih edebilir miyim?

 52. Hocam ben düz lise mezunuyum. Benim sorum çok farklı.
  Sorum: ek tercihlerde 2 yıllık yazarsam okuldan gelen ek puanda düz liseli olduğum için bir düşüş olur mu ?
  saygılar..

 53. Mrb hocam.Bnim sorum şu:Düz lise mezunu bir kimse ygs puanı yetiyorsa,herhangi bir myo tercihi yapabilirmi yada Aöf den bir bölüm tercihi yaptıktan sonra aynı yıl meslek lisesinede telafi dersi verebilirmi m lise diploması almak için?Şimdiden tşk.

 54. Hocam ben ygs 2 den okul puanıyla beraber 203 aldım ben 218 isteyen bir üniversiteye tercihte bulunabilirim miyim ? gelme olasılığı nasıl ? 2 yıllık özel bir üniversitede (ücretli) sağlık bölümleri yazcam ?

 55. değerli hocam hangi açıköğretim programlarına sınavsız geçiş yapılabilir.birde bu bölümlerde de kontenjan varmı bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz

 56. öncelikle kolay gelsin ben lise 3 öğrencisiyim ve meslek lisesinde okuyorum bilgisayar öğretmenliği istiyorum ve ek puanlar kalkmıs bılısım bölümü okuyorum bilgisayar öğretmenliği bölümünü seçersem ek puan gelir mi

 57. sayın hocam çok soru sordum kusura bakmayın.şöyle demişsiniz alan dışı yada düz lise öğrencilerinin yerleştiğini yerleştime önceliği boş ise düşünebilirz.alan dışından kasıt mesala ben bilişim alanından mezunum ama halka ilişkiler ile ilgili bölümü yazmam gibi mi?

 58. günaydınlar.yerleştirme önceliklerinde D harfi yazıyorsa.buraya meteb dışı meslek lisesi öğrencilerimi yazmış oluyor.yoksa genel lise mezun öğrencilerimi yazmış oluyor.

   • sayın hocam bütün liseler mesleki ve teknik anadolu lisesi oldu.öncelik olarak nasıl anlayacağız bunun anadolu teknikmi yada diğerlerinden.birde ticaret meslek liseleri öncelikte kaçıncı.teşekkürler

    • O dediğiniz 2014’te başlayanlar için geçerli. Sizin okul türünüz sistemde bellidir. Örneğin benim okulumda Anadolu Teknik, Meslek Lisesi ve bir de bu yıl başlayan anadolu meslek liseliler var. (Zaten 9.sınıfların alanları bile belli değil.) Öncelik kılavuzda gösterildiği gibi Anadolu öncelikli olmak üzere devam eder.

 59. hocam 140 barajını aştım 180 ‘i değil.yani 2 yıllık tercih yapabiliyorum değilmi,yapabiliyorsam 2 yıllık dışardan okuyabiliyormuyum,180’i aşamadım fakat diploma notunu eklersem 180 olursa ve acaba 4 yıllık olurmu.

  • Okul puanı ile 180’i geçseniz dahi 4 yıllık lisans programları için barajı aşmış sayılmazsınız. Ama 2 ve 4 yıllık aöf programlarına tercih hakkınız oluyor. Yani açıköğretim 4 yıllıklar için 140 barajını geçmeniz yeterli.

 60. Öncelikle bilginiz ve bilgilendirdiğiniz için çok tşkr ederim. bir sorum olacak lütfen,

  YGS-1 YGS-2 YGS-3 YGS-4 YGS-5 YGS-6
  165,07695 161,07293 222,27420 222,87840 206,13075 184,08540

  aldıgım puanlar bu şekilde,ben düz lise mezunu bir ögrenciyim ve 7 yıl sonra tekrar okumak isteyerek son 3 hafta calısarak sınava girdim. şimdi bu puanlar göz önüne alınarak LYS girmem mantıklımıdır?(şuanki puan sistemi hakkında hiç bilgim yok)
  ben 4 yıllık bir bölüm okumak istiyorum. memur olabileceğim kamuda çalışabileceğim..
  Eger yardımcı olursanız gercekten çok memnun olacağım, saygılar..

 61. Tür Puan Başarı Sırası
  YGS-1 = 157,17940 – 1054508
  YGS-2 = 156,86839 – 1050909
  YGS-3 = 179,54513 – 1341747
  YGS-4 = 174,81914 – 1338177
  YGS-5 = 174,45631 – 1291608
  YGS-6 = 167,96466 – 1199128

  yukarda verdiğim puan cetveline göre hangi açıköğretim tercihlerinde bulunabilirim.

 62. ben meslek lisesinde okuyorum 180 barajını asamadım 140 barajını astım acıktan ilahiyat okuyabilirmiyim yoksa kendi bolumumle ilgilimi tercih etmeliyi lutfen yardm edin

 63. benim sorum 4 yıllık okuma durumum olmadığından ist dışı yada içi çalışmak zorundayım ygs ilk sınavından ygs 3 ten 250 ygs 4 ten 237 aldım bölümüm düz lise sosyal bilimler okul diploma notum 3.28 bu sayısal verilerle lys girmesem 2 yada 4 yıllık açıköğretim yazabiliriyim kontejanlı dahil olmak üzere
  benim soruma cvp verilmiycek sanırım neyse sağlık olsun …

  • Öncelikle bilgisayar başında sorulara cevap vermek için beklemiyorum. Gündüz iş akşam aileme vakit ayırıyorum. Vakit bulursam gün içindeki soruları yanıtlıyorum. Kaldı ki siz soruyu sorduktan 3 dakika sonra tavır yapıyorsunuz.Sağlıklı günler dilerim.

 64. hocam iyi akşamlar kolay gelsin. 2010 yılında sağlık meslek lisesinden mezun oldum. bu sene de ygs ye girdim. sınavsız geçiş ile meslek yüksek okulunda okumak istiyorum. benim sorum şu : Benim tercih ettiğim üniversiteyi benden daha düşük obp olan 2014 yılı mezunu bir öğrenci tercih ederse, o son mezun olduğu için önce mi yerleşir yoksa ilk önce puana mı bakılır ? teşekkürler

 65. 9. Sınıf 2011-2012 51,19
  10. Sınıf 2012-2013 61,15
  11. Sınıf 2013-2014 53,89
  12 sınıf ta 75 civari gelecek benim sınavsız geçiş puanım sizce kaç olur

 66. Hocam iyigeceler
  Ben ygs 2 den 175 aldim okul puaniyla 212 oluyor.yakindogu anestezi bolumunu tercih etmek istiyorum. Gecen sene 225 puanla almis.benim puanim yetmiyor ne yazikki ama yinede tercih edebilir miyim , tutma şansı olabilir mi?
  Teşekkür ederim

 67. merhabalar hocam.
  ygs sınavında maalesef barajı geçemedim.ticaret meslek lisesi mezunuyum.2 senelik geçiş hakkım var bölümüm bilgisayarlı muhasebe.
  1. 2 senelik geçiş hakkımı açıktan okuyabilirmiyim? okuyabiliyorsam farklı bir bölüm seçebilirmiyim? mesela sosyal hizmetler…
  TEŞEKKÜRLER ŞİMDİDEN…

 68. Merhaba Hocam,

  Bir tanıdığım bu sene ygs sınavına girdi ve barajı geçemedi. Ygs 4 puanı 161. Açık öğretim mezunu ve diploma puanı 56.55 yerleştirme puanı 195 civarı oluyor. 2 yıllık büro yönetimi ve yönetici asistanlığı bölümünü tercih etmeyi düşünüyor. Puan olarak bir çok üniversite tutuyor fakat benim merak ettiğim, sınavsız geçiş hakkını kullananlardan, boş kontenjan kalma oranı nedir ? Meslek lisesi çıkışlılar genelde sınavsız geçiş hakkını kullanıyorlar bu durum kontenjan sıkıntısı yaratıyor mu ?
  Arkadaşım %90 2 yıllık bir bölüme yerleşir diyebilirmiyiz ?

  Teşekkürler…

  • Bu oran bölüme ve bölümün bulunduğu okula göre değişir. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığının 2014 yerleştirme öncelikleri ve taban puanlarını şu sayfadan inceleyebilirsiniz. Yerleştirme önceliği sütunu boş olanlar sınavsız geçişle kontenjanı dolmayıp alan dışından da öğrenci alan programları göstermektedir.

 69. Hocam ben acikogretim lisesi mezunuyum bu yil ygs ye girdim ygs1:163 ygs2:162 ygs3:242 ygs4:237 ygs5:218 ygs6:191 aldim aöf ten 2yillik veya 4 yillik hangi bolumleri tercih edebilirim?Lys ye girsemde istedigim puani alamadigimda ygs puaniyla yine tercih yapabilirmiyim?Simdiden tesekkur ederim.

  • Yerleşebileceğiniz 2 ve 4 yıllık programlar aşağıdadır. LYS girseniz de tercih zamanı ister YGS puanı ile ister LYS puanı ile tercihte bulunabileceksiniz.
   2 yıllık aöf programları:
   Bankacılık ve Sigortacılık
   Büro Yönetimi ve Sekreterlik
   Çağrı Merkezi Hizmetleri
   Dış Ticaret
   Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı
   Emlak ve Emlak Yönetimi
   Ev idaresi
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
   Halkla ilişkiler ve Tanıtım
   ilahiyat
   insan Kaynakları Yönetimi
   işletme Yönetimi
   Kültürel Miras ve Turizm
   Laborant ve Veteriner Sağlık
   Lojistik
   Marka Iletişimi
   Medya ve Iletişim
   Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası
   Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
   Perakende Satış ve Mağ.
   Radyo ve Televizyon Prog.
   Sağlık Kurumları işletmeciliği
   Sosyal Hizmetler
   Spor Yönetimi
   Tarım
   Turizm ve Otel İşletmeciliği
   Yerel Yönetimler

   4 yıllık aöf programları:
   AÖF İşletme, İktisat, Felsefe, Sosyoloji, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Maliye, Konaklama İşletmeciliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

 70. Ben meslek lisesi bilgisayar bölümü öğrencisiyim geçen sene ben ygs1 176 ygs 175 ygs4 200 ygs5 196 ygs6 194 civarı aldım benim ek puanım yani ygs 1 e öğretmenlik için ek puan gelmesi lazımdı ama gelmedi acaba barajı gecemediğim için mi oldu ygs 1 den şimdi ki puanım 235 ekpuanımda gelirmi okul puanı haricinde

 71. merhaba SYN.ALPERTURKOĞLU ben liseyi bitireli 7 yıl oldu .bu yıl ygs ye girdim.
  YGS 1 .. 135
  YGS 2…134
  YGS 3…182
  YGS 4..178
  YGS 5..169
  YGS 6..153..BU PUANLAMA NE ANLAMA GELİYO VE BEN NE YAPABİLİRİM HİÇBİR BİLGİM YOK YARDIMCI OLURSANIZ COK SEVİNİRİM.SIMDIDEN.TESEKKUR EDİYORUM .

 72. HOCAM BEN TİCARET MESLEK SON SINIFTAYIM YGS DEN DÜŞÜK ALDIM SINAVSIZ GEÇİŞ PARASI VARMIŞ O YGS YE YATIRDGIMIZ 50 TL NİN İÇİNDEMİ YOKSA AYRIYETTEN YATIRCAKMIYDIK

 73. hocam merhabalar. Ben ygs 1 ve 2 hariç barajı geçtim. LYS 1 VE 2 YE girebiliyorum ve tercih te yapabiliyorum değil mi sıkıntı olmaz yani ?? mf den yerleşebilir miyim?

 74. hocam ıyı gunler ygs 3 191 ygs 4 185 cocuk gelısımı ıstıyorum meslek lısesı mezunuyum dıploma notum 78 hesapladıgımda ygs 5 255 oluyor fakat kendı bolumum ygs 5 ten alıyor ama yetmıyor puanım bırde tm3ten alıyor ama ben tm3 ten gırebılırmıyım ?meslek lısesı oldugum ıcın ygsdem mı gırıcem?

 75. hocam iyi akşamlar 1995 yılı düz lise mezunuyum 20 sene sora ilk defa ünv sınavına girdim.Ygs 3 143,9028,ygs 4 141,3972 ygs 5 141,81001 kredili sistemden mezun oldum diploma notum 2,04/5 hocam mevcutta bir işim var ama yükselmem için bölüm ne olursa olsun bir okul bitirmem gerekli bölüm sorun değil bulunduğun tokatta ikinci öğretim felan bir bölüm seçebilme şansım varmıdır.Diploma notum kaç olarak eklenir puanlarımın üzerine yardımlarınızı rica ederim.bölüm hiç fark etmez

  • Diploma notunuzun 100’lük sistemdeki karşılığı 44.747. Okul puanınız 44.747*5*0,12= 26,84
   Açıköğretim 2 yıllık programlarını tercih edebileceğiniz gibi, Niksar Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Yerel Yönetimler (İÖ) kontenjanı dolmadığı için şansınız olabilir.

 76. Merhaba hocam ygs 2 den 175 aldim.diger puanlarim 180 den fazla.diploma notum 3.06.okuldan puan gelir mi? Kibris universitelerinde 2 yillik anestezi bolumu okumak istiyorum ücretli olarak. Girme sansim varmi?

 77. Hocam merhabalar ben açikogretim lisesi bilişim mezunuyum ama ne yazikki aöfde okumam için direk geçiş yapamiyorum bilgisayar bölümüm olmadigi için YGS den puanim bu sene en yuksek YGS 3 162 , galiba okul puanida ekleniyormuş diploma puanimda 61 benim tercih edebileceğim 2 yillik ve en kötü 4 yıllık aöf bölümleri tercih edebilirmiyim.Teşekkürler..

  • 2 yıllık aöf programları:
   Bankacılık ve Sigortacılık
   Büro Yönetimi ve Sekreterlik
   Çağrı Merkezi Hizmetleri
   Dış Ticaret
   Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı
   Emlak ve Emlak Yönetimi
   Ev idaresi
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
   Halkla ilişkiler ve Tanıtım
   ilahiyat
   insan Kaynakları Yönetimi
   işletme Yönetimi
   Kültürel Miras ve Turizm
   Laborant ve Veteriner Sağlık
   Lojistik
   Marka Iletişimi
   Medya ve Iletişim
   Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası
   Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
   Perakende Satış ve Mağ.
   Radyo ve Televizyon Prog.
   Sağlık Kurumları işletmeciliği
   Sosyal Hizmetler
   Spor Yönetimi
   Tarım
   Turizm ve Otel İşletmeciliği
   Yerel Yönetimler

   4 yıllık aöf programları:
   AÖF İşletme, İktisat, Felsefe, Sosyoloji, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Maliye, Konaklama İşletmeciliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

 78. Merhaba hocam, ygs den 251 puan aldım açılöğretim istiyorum . Sözelciyim. Ilahiyat olabilir.bunun için 140 ı Geçmek şartını biliyorum fakat. Taban puanlarına baktığımda 230 ve ya 140 dan daha yüksek. O zaman 140 ı geçenlerin hiç bir şansı yok yani. Anlamadım. Birde ben ilahiyatı istiyorum fakat çevremdeki Arkadaşlarım puanını ziyan etme başka 4 yıllık bölüm seç diyorlar. Ilahiyatın da 4 Yıllığı yok. Yani şimdi ben ne yapmalıyım? Lütfen yardım

 79. meraba hocan ben daha oncelerı sınava gırdım ama gecemedım barajı busene 140 barajını gectım duzlısemezunuyum ben bana dedılırkı tercıh yapa massın o sadece meslek lıselıler ıcın dedıler ben tercıh yapa bılırmıyım duzlıselıler enaz 180 almalıymıs dogrumu allah rızası ıcın yardım edın busene gıdıyım sız soyleyın burayıyazın kesın gıdersınız dıyın ne olur yardım

  • Normalde 140 üzerinde almış olmanız örgün yada aöf ön lisans programlarını tercih edebilmeniz için yeterlidir. Ama sonuçta kontenjanın sınavsız geçişle dolmamış olması ve puanınızın taban puana yakın olması gerekmektedir.

   • Merhaba hocam ben ygs 1 2 den barajı geçemedi ama AÖF girmek için baraj 140 olarak biliyorum bende ygs 3 4 5 6dan 140 puan üzeri aldım yani ygs 1 2 benim barajı geçemememimı gösteriyor ve AÖF puanları 200 puan üstü nasıl bu bölümlere basvurucam yardimci olursaniz sevinirim ..??

 80. mesela hocam ben sözelım taploda dıyokı hanı 1 2 sayısal puan oluyoya bende 4 ten 167 aldım ygs 2 ye gide bilirmiyım tercıh ede bılırmıyım demek ıstedeim

 81. MERHABALAR HOCAM. BEN DÜZ LİSE MEZUNUYUM. YALNIZ YGS DEN EN YÜKSEK PUANIM 138 YANİ 140 I GEÇEMEDİM. İSTANBULDA 2 YILLIK ÖZEL ÜNİVERSİTELERE YERLEŞEBİLİRMİYİM?

 82. Hocam Merhabalar..Ben ygs sınavından ygs 3/4/5/6 dan 214 ve üstü aldım ygs 1 ve 2 de 156 aldım özel üniversite istiyorum yaklaşık 180-190 puan almak istiyorum size soracağım soru ygs 1 ve 2’ye okul puani eklenir mi diploma notum 72 bu arada…Şimdiden çok saolun

 83. Merhaba hocam. Benim siralamam ygs1 890 nin Ygs2 782 bin kaydırma yaptığım için çok berbat geldi. Tıbbi labaratuar teknisyenligine yerlesebilirmiyim sizce? Okuldan da 40 puan geliyo. Özel üniversite istiyorum açıkçası. Ve lysye girsem bu binliği kaç bine çekebilirim sayısalm zaten bi de. Eğer yardımcı olursanız çok çok sevinirim l…

  • 177 ve 174 puanın üzerine diploma notunuzX5X0,12 okul puanınızı ekleyin. Bu sizin tercih puanınız olacak. Hangi bölüm, hangi okul sorusuna doğrudan yanıt veremiyorum. 2 yıllık bölümlerde öncelik sınavsız geçiş öğrencilerinin olduğundan siz kontenjanı sınavsız geçişle dolmamış ve alan dışından YGS puanı ile öğrenci almış programları tercih etmelisiniz. Şu sayfada 220 yakın bölüm var. İstediğiniz birini tıkladığınızda karşınıza gelen tabloda yerleştirme önceliğinde değer olmayan yanındaki puanı sizin hesapladığınız puana yakın olan yerleri tercih edebilirsiniz.

 84. merhaba hocam ben 2012 duz lıse mezunuyum ben 167 puan aldım acık ogretım ıstemıyorum benım üniversıteye gıtmemlazım burdan kurtulmammlazım bana okul puanı eklenırse ben tercıh le gıde bılırmıyım bana yardım edın benım busene gıtmem lazım ilktercıde ne bolum olursa olsun fark etmez ilk tercıhte gıdım yeter

  • 167 puanın üzerine diploma notunuzX5X0,12 okul puanınızı ekleyin. Bu sizin tercih puanınız olacak. Hangi bölüm, hangi okul sorusuna doğrudan yanıt veremiyorum. 2 yıllık bölümlerde öncelik sınavsız geçiş öğrencilerinin olduğundan siz kontenjanı sınavsız geçişle dolmamış ve alan dışından YGS puanı ile öğrenci almış programları tercih etmelisiniz. Şu sayfada 220 yakın bölüm var. İstediğiniz birini tıkladığınızda karşınıza gelen tabloda yerleştirme önceliğinde değer olmayan yanındaki puanı sizin hesapladığınız puana yakın olan yerleri tercih edebilirsiniz.

 85. merhabalar hocam eşim ygs den ygs-3 de 176 puan aldı eşim 2 yıllık ilahiyat (aöf) düşünüyoruz sizce gelir mi bi de hocam bu puana okul puanı eklenecek mi eşim açıköğretim lisesi mezunu
  saygıılarımla

 86. hocam ben şunu merak ediyorum okul puanı sadece 180 barajını geçincemi ekleniyor.örneğin ygs 1 den 160 ham puan alınca lys sonuçları açıklanınca buna okul puanı eklenirmi

  • Lisans tercih hakkınız yok. Alan dışı 2 yıllık tercih düşünüyorsanız diploma notunuzX5X0,12 kadar ek puan alırsınız. Alanınızla ilgili 2 yıllıklarda zaten YGS puanınızla değil yerleştirme önceliklerinizle tercihte bulunacaksınız.

 87. hocam iyiakşamlar
  Yakın doğu üniveristesinde ücretli anestezi okumak istiyorum. 227 puanla alıyor.ygs 2 den 175 aldım. okuldan 32 puan gelicek. Puan tutmasada yine de tercih edebilir miyim , ek kontenjandan faydalanabilir miyim?

  • Yakın doğu %50 burslu programı 225 puanla almış. Ek tercih demişsiniz ama merkezi yerleştirmeler yapılmadan bölümün ek tercihle öğrenci alıp almayacağı belli olmaz.Ek tercihler eylül ayında kayıtlardan sonra boş kontenjan olursa yapılır.

 88. Merhabalar; Açık öğretim meslek lisesi mezunuyum, ygs gırdım ancak sınavım gecersız sayıldı (sınav gırıs belgem kayıp oldugu ıcın.) Sınavsız gecıs hakkım kullanabılırmıyım. Açık öğretım fak tercih edebılırmıyım?

 89. 2014 ÖSYS de sınavsız geçişle bir bölüme yerleştim.Kayıtta yaptım üniversitede şu an kaydım var. 2015 te YGS ye girdim okuldan gelen puanımda bir kırılma olacak mı ?

 90. ygs 2 den 174 puan aldım okul puanımla 214 oluyo puanla tercih yapabilirmiyim ? 2 yıllık bitirdim ama sınavsız geçiş ile yerleşmiştim şimdi tekrar sınavsız geçiş hakkımı kulanabilirmiyim ?

 91. hocam merabalar… ben açıköğretim düz ise mezunuyum … ygs1:139 ygs2:139 ygs3:179 ygs4:173 ygs5:168 ygs6:155 aldım… bu puanlarla aöf 2 yıllık tercih hakkım var mıdır bunu öğrenmek istyrum…? Eğer varsa hangi bölümleri tercih edebilirim..? şimdiden teşekkür ederim…

  • YGS türlerinden herhangi birinden 140 üzerinde aldıysanız aöf bölümlerinin hepsine tercihte bulunabilirsiniz. Tabi kontenjan ve puan durumuna göre yerleştirileceksiniz.
   2 yıllıklar; Bankacılık ve Sigortacılık,Büro Yönetimi ve Sekreterlik,Çağrı Merkezi Hizmetleri,Dış Ticaret,Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı,Emlak ve Emlak Yönetimi,Ev idaresi,Fotoğrafçılık ve Kameramanlık,Halkla ilişkiler ve Tanıtım,ilahiyat,insan Kaynakları Yönetimi,işletme Yönetimi,Kültürel Miras ve Turizm,Laborant ve Veteriner Sağlık,Lojistik,Marka Iletişimi,Medya ve Iletişim,Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası,Muhasebe ve Vergi Uygulamaları,Perakende Satış ve Mağ.,Radyo ve Televizyon Prog.,Sağlık Kurumları işletmeciliği,Sosyal Hizmetler,Spor Yönetimi,Tarım,Turizm ve Otel İşletmeciliği,Yerel Yönetimler
   4 yıllıklar:
   AÖF İşletme, İktisat, Felsefe, Sosyoloji, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Maliye, Konaklama İşletmeciliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

 92. hocam 140 ve 180 arası puan aldım barajı geçemedim.2 yıllık tercih yapıyorum.bu tercih başvurularını ösym’nin sitesinden yapıyorum değilmi.MYO’mu,Açık öğretim programı mı daha iyi.

 93. hocam merhaba ygs 3 :143 ygs 4 141 ygs 5 142 aldım 1995 yılı düz lise mezunuyum okul puanı bu puanlar üzerine eklenirmi? eklenir ise kaç olur 2 yıllık bulunduğum yerde ikinci öğretim bir bölüm seçebilirmiyim?

  • Diploma notunuz*5*0,12 şeklinde hesaplayacağınız puanı YGS puanınıza eklediğinizde yerleştirme puanınızı bulmuş olursunuz. 2 yıllıklarda öncelik sınavsız geçişlilerindir. Onlardan kontenjan kalırsa ve puanınız yeterse yerleşebilirsiniz.

 94. cevabınız için teşkkür ederim son bi sorum daha olucak okul puanı lys ye girdikten sonra eklenicek diyolar 40 civarı lys ye girmeyip ygs 2 den yapıcağm için şu anki tercihte okul puanı eklenicek mi

 95. mrb hocam ben namıkkkemal üniwersitesi büro yonetımını okıuyorum 2 yıllık bıdaha sınawa gırdım we ygs 4 ten 175 puan aldım acaba bı soru da ıptal edılmıs değişiklik olurmu yada ben alanımı değiştirebilirmiyim konu hakkında bılgı alabılırmıyım..?

 96. hocam merhaba cevaplarınız için tşk ederim çok aydınlatıcı benim sorum su hocam ben meslek lisesi cıkışlıyım daha önce 2 yıllık mobilya ve dekorasyon bölümünü okudum şimdi tekrar ygs sınavına girdim ve ygs 3-4-5 den 180 barajının üzerindeyim aöf 4 yıllık kamu yönetimi okumak istiyorum bunun için lys yede girmem gerekmi yoksa ygs puanlarımdan 180 barajını geçmiş oldugum herhangibirisiyle direk aöf 4 yıllık kamu yönetimine kayıt yapabilirmiyim degerli cevaplarınız için tşk ederim

 97. Hocam şimdi tüm türlerinden barajı geçsek ygs 2 den geçemesek ygs 2 den alan lisans programlarına tercih yapamıyormuyuz biri diyor yaparsın biri diyor yapamazsın :/

   • Valla hocam en az birinden 180 dedikleri için tercih yapabilirim bence zaten özel üni. ama ? birde ben çok baktım ve ÖSYM klavuzlarında bu durum ile ilgili birşey bahsetmemiş bu yol gösteren tablo varya evet/hayır yazan ondan kontrol ettim ordada herhangi bir bilgiden bahsetmemiş zaten orda en az biri 180 mi diyor evet diyorum son yazan yerde aday ygs ile alan 4 yıllık yerleri tercih edebilir diyor ? herkese sordum biri yaparsın diyor bazıları yapamazsın diyor benimde kafam karıştı :/

     • Haklısınızda bazı özel üni. boş kont. kalırsa baraj demeden alıyorlarmış ayrıca en az birinde 180 diyor evet diyorum LYS girmek istiyor mu diyor hayır diyorum diyorki MYO,açıöğretim ve YGS den alan lisans programnlarını tercih edebiliyor diyor hani ygs 2 den geçememişse tercih yapamaz vs gibi şeyler görmedim ben ben onun kafasını yaşıyorum şuan 😀

      • Özellerde farklı olabilir ama tabloya göre şöyle yorumlanmalı YGS-2 180 üzerinde ve zaten YGS-2 ile tercih yapacak biri LYS’lere girmez. Ancak YGS-1’den 180’i geçen biri gidip LYS-2 ile hiç bir zaman tercih yapamaz.

   • Hocam hayırlı günler ben açıklığı mezunu bir ev hanımıyım ygsden 144 aldım acaba bölüm farketmeksizin herhangi bir AÖF bölümünde okuyabilirmiyim eşim kontenjan dıye bireylerden bahsetti diploma notuna 60.41

 98. hocam meraba bn anadolu lisesi mezunuyum ygs 2 den 280 puan aldım okuldan da 40 puan gelcek herhangi bir bir ilde hemşirelik gelir mi vakıf üniversiteleri hariç

 99. Hocam tüm türlerden barajı geçtim yanlız ygs 2 den 170 almışım ygs 2 den 4 yıllık hemşirelik için tercih yapabilirmiyim fakültede değil yüksekokul özel üniversitede ? LYS girmeceğim ? olsada olmasada tercihime yazabilir miyim ?

 100. Merhaba hocam bn ygsdenn ygs3 ten 170 puan aldim bn 2 yillik universite terccihi yapabilir miyim bide ozel universitede olabilir ve sizce bu hangi bolumler olmali??

  • 2 yıllık tercihler yapabilirsiniz. Kontenjanı sınavsız geçişle dolmayan ve puanınızın yettiği özel yada devlet olabilir. Hangi bölümler olabilir sorusu benim sorum değil. Üstteki yazımın son paragrafını okumadınız herhalde.

 101. Hocam meslek lisesinde okuyorum bilişim teknolojileri bölümündeym diploma notum 68 ygsden 157 aldm barajı geçemedim fakat 140ı geçtim okul puanı eklenirmi
  ygs 1 den 131 aldm onunla tercih yaparken okul puanı eklenirmi sadece bir tanesinden geçmek yeterlimi

 102. hocam merhaba ben gecen sene mezun oldum çocuk gelişimi mezunuyum. şuan açıköğretimden bankacılık okuyorum. Bu sene tekrar girdim ve barajı geçemedim puanlarım YGS-1- 139 YGS-2- 137 YGS-3- 148 YGS-4- 138 YGS-5- 152 YGS-6- 151 en azından 2 yıllık muhasebe bölümüne falan yerleşemezmiyim ya da başka bölümlere cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler..

 103. Merhaba, benim bölümüm muhasebe finansman 2015 YGS sınavında başarılı olamadım. sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. tahminime göre lise mezuniyet puanım 65,87 (bu sene mezun oluyorum) İstanbulda okumam mümkün mü?

  • 65,87*5= 329,35 OBP puanınız. Şu sayfada 2014 yerleştirme sonuçlarına ait linkler var. İstediğiniz sınavsız geçiş bölümünüze tıklayıp inceleyebilirsiniz. Ancak puandan önce mezuniyet yılı, okul türü ve METEB önceliği gibi kriterler olduğunu unutmayın.

   • Hocam ben kiziyim merhabalar hocam onceliklee bu sinavsiz gecis haknda alinda 2 ylik yerler yazacam ama bilgisi olan bilgisi olmayan kim varsa 2 yillik okuma 2 yillikta birsey yokmus gibi gibi soylemler… hocam bencocuk gelisimi okuyacagim ve 2 yil bitirdikten sonra normal ogretmen gibi anasiniflarinda ogretim verecem
    Yani 2 yillik okuyup bitirdikten sonra sanasiniflarinda sadece 2 yilmi ogretmenlik yapacagiz

    • Rehber öğretmen olmadığım için çok fazla yorum yapamayacağım. Ama 2 yıllık bitirdiğinizde anaokulu yada okul öncesi öğretmeni olamazsınız. Ancak yardımcı eleman olarak işe girebilirsiniz. 2 yıllık bitirdikten sonra DGS sınavına girerek iyi bir puan almanız durumunda Okul Öncesi öğretmenliği yada Çocuk Gelişimi 4 yıllık programlarına geçiş yapabilirsiniz.

 104. merhabalar hocam aöl cocuk gelısım bolumunu okuyorum ygs ye % 68 engellı oldugumu belırterek sınava gırdım lakın barajı gecemeım en yuksek 139 puanla kaldım.bır engellı olarak unıversıtelerde ne gıbı haklarımız var.alan dısında sosyal hızmetler bolumunu cok ıstemıstım geciş yapabılır mıyız(not cok ılerı derecede ışıtme kaybım var)

 105. merba hocamm ben duz lıse mezunuyum ygs 1 puanım 178 , basarı puanım 500 uzerınden 353.8 sizce ben vakıf unıversıtelrınde 2yıllık tıbbı görüntümeleme bölümüne girme olasılıgım var mı

 106. Ygs sınavınin zor olmasi ve baraji geçenlerin sayısınin fazla olmasi sebebiule üniversite puanları düşer mi ben sınavsız gecisle ağız ve dis sağlığı tercih etmek istiyorum o yüzdensoruyorrum

 107. hocam merhabalar ben çocuk gelişim bölümü lise mezunuyum. ilk sene yerleşemedim bu sene ise ygs4 320 ygs5 290. bölümüm ygs5ten alıyor. ancak ben okul öncesinden önce çocuk gelişimi yazmayı düşünüyorum. o da ygs4 ten alıyor ama ona ek puan geliyor mu bilmiyorum bilgilendirirseniz sevinirim

 108. meraba ben YGS :1 134
  YGS :2 134
  YGS :3 140
  YGS :4 136
  YGS :5 139
  YGS :6 139 ALDIM
  BARAJI GEÇEMEDİM AMA YGS :3 TEN 2 YILLIK BİR BÖLÜM SEÇEBİLİRMİYİM
  AYRICA MESLEK LİSESİNDEN MEZUN OLUCAM İKİ YILLIK HAKKIM VAR
  AİL DÖNERSENİZ SEVİNİRİM

 109. Ben sağlık meslek hemşirelik öğrencisiyim ygs2 den 218 aldım 322 bindeyim hemşirelik tercih etmeyi düşünüyorum da 60 puan civarı ek puan gelicek sıralamam kaç olur yerleşebiliyor miyim AYDIN hemşirelik yüksekokuluna

 110. ben duz lise mezunuyum 2005 te 5 lik sisteme gore diploma notum 4.11 ygs2 den 202 aldim hasan kalyoncu ucretli hemsirelik gelirrmi orta ögretim basari puani nedir tessekkurler

  • Puanınızın 100’lük sistemdeki karşılığı 83.388. OBP bu notun 5’le çarpımı ile elde edilen puandır. Sizin ek puanınız 83,38*5*0,12= 50 oluyor. Taban puanı geçen yıl 238,3786 imiş. Yerleşme şansınız olabilir.

 111. Hocam merhaba.BN YGS 2 puanimla tercih yapmak istiyorum puanim 156 öncelikle tercih yapabilirmiyim ? Özel iki yıllık sağlık bölümlerinden herhangi birini tercih etmek istiyorum.link atabikirmisiniz detaylı bilgi için.

 112. Selam hocam ygs den puanlarım şu şekilde ygs – 3 175 ygs – 4 172 ygs 5 – 168 ygs 6 -155 2 yıllık bölüm tercih etmek istiyorum okul puanı eklenir mi her bölüme ?

 113. merhaba Alper hocam; ben meslek lisesi 2012 mezunuyum ve sınavsız geçiş hakkımı kullanarak 2 yıllık bilgisayar programcılığı bitirdim. bu yıl ygs sınavına girdim ygs 1 ve 2 puan türünden 140 barajını geçtim diğer puan türlerinden ise 180 barajını geçtim okuldan gelecek puan sadece 180 barajını geçtiğim puan türüne mi gelecek yoksa ayrı ayrı hepsine eklenir mi? teşekkür ederim.

 114. Hocam Merhabalar ben geçen sene ygs den 168 gibi bi puan aldım puanım yeten bütünÜniversitelileri yazdım ama tutmadı bunsene gene geçemedim malesef” iş güçten dolayı ” 177 aldım geneyazıyımı açık öğretim ve okul puan hakkım gitmişmidir geçen sene tercih yaptıgıödan dolayı

 115. Merhaba. Ben meslek lisesi çıkışyılım, 2012 de sınavsız geçişle kendi alanımı tercih ettim onlisans mezunuyum. Şimdi hemşirelik bolumunu okumak istiyorum okuldan puan gelir mi ygs ye girdiğimde ? Lise diploma puanım 62.

 116. merhaba hocam benim ygs sonuçlarım şunlar;
  ygs1-139 ygs2-138 ygs3-157 ygs4-153 ygs5-154 ygs6-148 hocam sormak istediğim soru şu ben ygs 3-4-5ten 140ı geçtim ama ben 2 yıllık sağlık istiyorum onlarda 2 den alınıyo onlardan 140 ı geçemedim tercih edebilirmiyim ?

 117. hocam ygs-1 den 145 aldım, sınavsız geçiş hakkım var ve sınavsız geçiş yapacagım bölüm ygs-1 ile tercih edilen bilgisayar programcılığı. tercih edebilirim değil mi bi sıkıntı olmaz heralde? emin olmak için sordum

 118. Hocam ben barajı geçemedim ama ygs den alan 4 yıllık bölümleri yinede yazcam biliyorum boş ama ginede yazmak istiyorum ben özel üniversite sonrada 2 yıllıklarımı yazcam şimdi hocam böyle yaptığımda tercihimin iptal edilmesi vs gibi şeyler söz konusu değil demi ?

 119. 1)Hocam puanlar düşecek diyorlar bu 2 yıllık üniversiteler içinde geçerli demi ?
  2)2 yıllık sağlık bölümü düşünüyorum Özel bir üniversite özel üniversitelerde gelme olasılığı nasıl devlet üniversitlerine göre ?
  3)210 puan aldık diyelim ama istedğimiz üniversite 220 diyor ben gine tercihime yazsam gelme olasılığı varmı özel üniversitelerde ?

  Bu 3 sorumu cevaplarsanız iyi olur ?

  • 1) Ben duymadım.
   2)Ücretli olduğu için talep daha az yerleşme şansınız daha yüksek.
   3)Tercih edebilirsiniz ama gelip gelmeyeceğini ben nasıl bileyim. Taban puan sizin puanınızda yüksekse gelme ihtimali düşük demektir.

 120. YGS 2 den barajı geçemedim ygs 2 den alan hemşirelik düşünüyoum 4 yıllık diğer türlerden barajı geçtim ben ygs 2 den ginede tercih yaapbilirmiyim ? okul puanı ile birlikte hedeflediğim puanı alabiliyorum ? özel üni. düşünüyorum ?

 121. Arakadaslar merhaba .Ben çpl de okuyorum TM ciyim okadar calismama ragmen buyuk bir hayal kirikligi yasadim en yuksek puanim 162. bir sene daha beklemek yerine iki yillik bir yere yerlesip ilerde allahin izninle dikey gecis sinavlarini falan denemeyi dusunuyorum.ama 2 yillik bir yere yerlesebilirmiyim bilgim yok bana yardimci olurmusunuz rica etsem . Herkeze tesekkür ederim

  • Sınavsız geçiş öğrencileri 2 yıllık bölümlere öncelikli olarak yerleşir. Onlardan kontenjan kalırsa sizde puanınızla tercihte bulunabilirsiniz. Şu sayfadaki linklere tıklayarak açılan sayfada yerleştirme önceliği sütunu boş olan yanında puan olan programlara tercih hakkınız olacaktır.

 122. Hocam ben ygs 1 den 180 barajı geçemedim diyelim ygs 1 den alan 4 yıllık özel bir üniversite düşünüyorum boş kontejyanı var diyelim ben barajı geçemediğim halde gine yazsam gelme ihtimali olabilir mi ?

 123. Hocam ben 2 yıllık ÖZEL bir üniversitede bölüm tercih etcemde okul puanı ile birlikte 203 puan alıyorum istededğim üniversite 216 yazıyor ben gine tercihime yazsam gelme olasılığı var mı ?

 124. Hocam Merhaba ygs 1 ve 2 hariç diğerlerinden barajı geçtim,geçen sene yerleştim ve gitmedim okul puanımın yarısı gelecek fakat 2 yıllık tercih yaparken sıralama mı önemli yoksa puan mı onu merak ediyorum teşekkürler şimdiden ayrıca 17 obp çok fazla geriye atar mı ?

 125. Ben el sanatları 12. Sınıf öğrencisiyim barajı geçemedim gazi üni. El sanatları mtok tercih edebilir miyim okul puanım eklenince 210 falan oluyor el sanatları mtok puan türü ise ygs 5 lys ihtiyaç duymuyor zaten sizce olur mu

 126. Hocam ben ygs3 195 ygs4 187 YGS5 185 puan aldım acaba sizce açık öğretimde bi bölüme mi gitsem yoksa 2 yıllık örgün öğretimde bir bölüme mi ve de hangi bölümler olabilir bilgilendirirseniz sevinirim hayırlı günler…

 127. Kolay gelsin hocam ygs1:234 sıralama :270000 civarı ygs2:228 sıralama 290000 .Bu puanla mühendislik kazanilirmi.Birde kitap alicm.Matematik geometri fizk edebiyat.hangi yayınları tavsiye edersiniz.

 128. merhaba hocam ygs 1 2 barajı geçemedım 3 4 5 6 140 barajı geçtım 2012 mezunuyum kendı alanım metal teknolojısı gelısım unuversıtesı otomotıv teknolojısı gırme şansım nedır yada ıkı yıllık ozel bı bolum ?

 129. Merhabalar hocam ben kizim icin merak ettiklerim varda benim kizim meslek lisesi ogrencisii cocuk gelisimi bolumunu okuyor osym sayfasifinda diploma notu 80.4 obp puani 400 cikior simdi hocam bu obp puaniyla kizim 2 yillik bir yere sizce yerlesebilme sansi varmi yoksa dusuk bir puansa gelecek yila mi kalsin ygs ye girdi en yusek puani 160 cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim

 130. İYİ GÜNLER HOCAM BEN İMAM HATİP LİSESİ 2001 MEZUNUYUM AÖF KAMU YÖNETİMİ KAYDIM VAR 1. SINIF AMA YENİLEMEDİM, BÖLÜMÜ OKUMAK İSTEMİYORUM, YGS YE GİRDİM PUANLARIM ŞÖYLE
  YGS1 :151
  YGS2: 153
  YGS3: 200
  YGS4:194
  YGS5:185
  YGS6:170
  BEN AÇIK ÖĞRETİM VEYA UZAKTAN ÖĞRETİM SOSYOLOJİ OKUMAK İSTİYORUM, TERCİH YAPTIĞIMDA KAYITLI OLDUĞUM AMA ÖĞRENCİLİĞİMİN PASİF OLDUĞU KAMU YÖNETİMİ AÖF BÖLÜMÜ BUNA ETKİ EDER Mİ SOSYOLOJİ BÖLÜMÜNE YERLEŞEBİLİR MİYİM?
  ÇOK TEŞEKKÜRLER, KOLAY GELSİN HOCAM,SAYGILAR..

 131. Merhaba hocam ben cocuk gelisimi mezunuyum ygs-5 puanim 240 okul puani ve ek puanim 68 ama ygs den tercih yapmam imkansiz lysden tm-3 ten alan cocuk gelisimi icin tercih yapmak istesem bölüm puanim ve okul puanim yine aldigim puana eklenir mi ?

 132. hocam merhaba,ygs-1 135 ygs-2 137 ygs-3 153 ygs-4 157 ygs-5 142 ygs-6 137 hocam 2003 meslek lisesi iklimlendirme ve soğutma mezunuyum kendi bölümüm yada mekatronik uzaktan eğitim olma şansım nedir. teşekkürler birde hocam okul puanım nasıl eklenicek diploma notum 3,75 nasıl eklenicek teşekkürler hocam

  • 100 lük sistemde 76.668 yapıyor. 76,66*5= 383 OBP puanınız oluyor. Aşağıdaki bölümlere sınavsız geçiş hakkınız var. Ama sınavsız geçişte en önemli kriter mezuniyet yılı olduğundan şansınız çok düşük. Şu sayfadan ilgili linklere tıklayarak eski mezunların yerleştiği programları inceleyebilirsiniz.
   Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi
   Gaz ve Tesisatı Teknolojisi
   İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi
   Yapı Tesisat Teknolojisi

 133. HOCAM Bİ KONUDA BİLGİNİZE İHTİYACİM VAR DUZ LİSE MEZUNUYUM YGS 3,4,5 PUAN TURUNDE 173 PUAN ALDİM 140 BARAJİNİ AŞTİM OKUL PUANİM 36 EKLENİYORMU VE 2. YİLLİK ÖRGÜN OKUYA BİLİRMİYİM

 134. Iyi aksamlar hocam ben gecen yil sinavsiz gecisle kayit oldum bu yil tekrardan sinava girdim.puanimin uzerine okuldan gelecek olan ek puanim gelir mi kesintiye ugrar mı ? Ben ön arastirma yaptim gecisle gectigim icin dusmez dendi size sormak istedim.cevap verirseniz xok sevinirim hocam kolay gelsin.

 135. Hocam merhaba. Ygs sınavına girdim 154 aldım farkındayım ki kötü bir not .s aöf e yerleşmem mümkünmüdür acaba? Çocuk Gelişimi okuyorum lise son sınıfım. 50 tl para yatırmıstım geçiş hakkımı da kullanmak için ? sınavsız geçiş hakkı dışında 154 puan ile yerleşebilir miyim 2 yıllık aöf ? Bilgi verirseniz sevinirim ..

 136. İyi günler hocam.. Ben ygsden 168 puan yaptım. Lys hakkım kalmadı. Okul puanım eklenicek mi? Ve okul puanı neye göre en fazla kaç puan olabiliyor? Ona göre 2 yillik tercih yapıcam. Yardımcı olursanız cok sevinirim hocam teşekkürler..

 137. 1)ben meslek lisesiyim 180 barajını geçemedim. bilişim teknolojileri bölümünü okuyorum okul bana diploma puanı hariç kendi puanımla ilgili bir yeri tercih yaptığımda bana ek puan verir mi?
  2)2 yıllık myo ama bilişim değilde farklı bölümleri tercih edebiliyor muyum?
  3)tibbi-ve-aromatik-bitkiler bölümü sizce nasıl?

  • 4 yıllık bölüm için tercih hakkınız olmadıağından kendi bölümünüzde olsa ek puan alamazsınız. 2 yıllık alan dışı bölümler için diploma notunuz X 5 X 0,12 kadar ek puan alırsınız. Ama o bölümlerinde sınavsız geçişle kontenjanı dolmamış olması lazım! Rehber öğretmen değilim bölümleri bilmiyorum.

 138. Hocam ygs 6 puanım 158 aöf 2 veya 4 yılllıga girebilirmiyim? Ortaöğretim 30 gelicektir yani toplam 188 puan olur cevap verirseniz çok sevinirim anadolu eskişehir üni aöf istiyorum olurmu?

 139. Merhaba hocam ben lisede grafik tasarım mezunuyum . sonra 2 yıllık mimari dekorasyon bölmünü bitirdim . geçen sene tekrar sınava girdim ve pazarlama bölümüne yerleştim yapamadım gittiğim şehirde kaydımı sildirdim . şimdi ek puanımda ne gibi değişiklik olur . 240 puanım ortaöğretim puanım 69,9 du . ne kadar eklenir yada geçen sene kayıt oldum diye ne kadar eksilir ? yardımcı olur musunuz rica etsem ?

 140. Hocam ben ygsden 162 puan aldım besyo mülakatlarına girmem için puanım yetiyor ama 180 barajını geçemedim okul yine puan verir mi? Cevaplarsanız çok sevinirim hocam şimdiden teşekkürler

 141. Hocam ben geçen sene bankacılık ve sigorta kazandım gittim sevmedim geri döndüm tekrar YGS ye girdim bu yıl barajı asamadim gecen seneki puanimla tekrar tercih verebilme şansım var mı ?

 142. Hocam ben YGS 2 den 156 aldım sıralamamda 1 milyon 48 bin kişi özel üniversite düşünüyorum ygs 2 den alan hemşirelik bölümü şimdi isitedğim üniversite 201 diyor sıralamada 987.000 bin sizce girebilirmiyim okul puanı ile birlikte 202 puan oluyor ? birde ygs 2 den ben barajı geçemediğim için ygs 2 den tercih yapamazsın diyenler var doğrumu diğer ygs türlerinden barajı geçtim ama 230 aldım ben sözellerden fakat ygs 2 den tercih yapcam çünkü hemşirelik ygs 2 den alıyor lütfen yardım bekliyorum ? LYS girmeyeceğim ?

 143. Merhabalar hocam yorum icin en alta inene kda cnm cikti hocam benim ygs 3 puanim 161 en yusegi ben meslek lisesi ogrencisiyim hem ygs hem sonavsiz gecis diye basvurdum sinavsiz gecisle ek puan gelmior galiba diploma notum 80 heaaplayinca 72 die ek puan gelecek snavsiz gecisle ekle.ecek mi ? Cevapp lutfen tesekkurler.

 144. Selamın aleyküm ben imamhatip te okuyorum 180 barajını geçemedim ygs 3 den 175 aldım iki yıllık okumak istiyorum sizce ne tercih edebilirim ilahiyat istemiyorum

 145. merhaba hocam size bir sorum olucak yanıtlarsanız çok sevinirim. ygs1 129 ygs2 129 ygs3 140 ygs4 137 ygs5 137 ygs6 134 puan aldım bu puanlarla açıköğretime kayıt yaptırabilirmiyim yapılıyorsa hangi bölümler olur aayrıca düz lise mezunuyum cvp bekliyorum teşekkürler hocam

  • Herhangi bir YGS türünde 140 aldığınızda aöf programlarına tercih hakkınız oluyor.
   2 yıllıklar:
   Bankacılık ve Sigortacılık
   Büro Yönetimi ve Sekreterlik
   Çağrı Merkezi Hizmetleri
   Dış Ticaret
   Elektrik Enerjisi Üretim, iletim ve Dağıtımı
   Emlak ve Emlak Yönetimi
   Ev idaresi
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
   Halkla ilişkiler ve Tanıtım
   ilahiyat
   insan Kaynakları Yönetimi
   işletme Yönetimi
   Kültürel Miras ve Turizm
   Laborant ve Veteriner Sağlık
   Lojistik
   Marka Iletişimi
   Medya ve Iletişim
   Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası
   Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
   Perakende Satış ve Mağ.
   Radyo ve Televizyon Prog.
   Sağlık Kurumları işletmeciliği
   Sosyal Hizmetler
   Spor Yönetimi
   Tarım
   Turizm ve Otel İşletmeciliği
   Yerel Yönetimler

   4 yıllıklar:
   AÖF İşletme, İktisat, Felsefe, Sosyoloji, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Maliye, Konaklama İşletmeciliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

 146. Hocam Merhaba ben liseyi açıktan okudum son ygs sınavında ygs3 türünde 162 aldım.açıktan üniversite okuma şansım varmıdır teşekürler emeğinize sağlık…

 147. hocam meraba meslek lisesi 12. sınıf öğrencisiyim. ygs girdim zaten kendi bölümümün sınavsız geçişini istiyodum sınavsız geçiş için başvurular yada kayıtlar ne zaman olucak tercihler yapıldığında mı tesekkürler şimdiden.

 148. hocam ben ygs 2 den barajı geçemedim. Hemşirelik istiyorum özel okulda ücretli okuyabilir miyim acaba çok önemli cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler 🙂

  • Sınavsız geçiş meslek lisesi öğrencileri içindir. Kontenjanı sınavsız geçişle dolmamış YGS puanı ile alan dışından öğrenci alan programları incelemelisiniz. (Yerleştirme öncelikleri sütunu boş olup yanında puan olan yerler) 2 yıllık bölümlere bakınız.

 149. hocam. ben meslek lisesi inşaat bölümü öğrencisiyim. ygsde 150 yaptım. şimdi mtok üniversitelerine gidebilir miyim ? sınavsız geçiş yapabilir miyim ? ve mtokla kısa bilgi ? sizi yordum kusura bakmayın!

   • o zaman hocam ben sadece inşaat bölümü sınavsız geçiş bölümlerine gidebilirim sadece öyle mi…
    İnşaat Teknolojisi (6027) Alanı ve Alt Dalları İçin Sonuçlar:
    Gidebileceği Meslek Yüksekokulu Bölümleri
    Beton Teknolojisi
    Doğal Yapı Taşları Teknolojisi
    Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi
    Gaz ve Tesisatı Teknolojisi
    Geoteknik
    Harita ve Kadastro
    İnşaat Teknolojisi
    İş Sağlığı ve Güvenliği
    İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
    Maden Teknolojisi
    Mimari Restorasyon
    Raylı Sistemler Yol Teknolojisi
    Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
    Sulama Teknolojisi
    Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri
    Yapı Denetimi
    Yapı Ressamlığı
    sadece bu bölümlere mi gidebilirim.

 150. Hocam iyi günler. Ben yıllar sonra bu sene sınava girdim. Meslek lisesi elektrik bölümü mezunuyum. Aldığım puanlar

  Ygs1: 166,141
  YGS 2: 164.516
  YGS 3: 233.046
  YGS 4: 228.941
  YGS 5: 213.871
  YGS 6: 190.654
  Ben bu puanlara göre Açıköğretim 4 yıllık tarih bölümüne girebilirmiyim acaba.

 151. hocam ben meslek lisesi okuyorum barajı geçemedim ama biraz puan aldım .
  yılsonunda aldığım puanın üstüne OBP eklenir mi ?
  Eklenirse barajı geçerim ve 4 yıllık AÖF Kayıt olabilirmiyim .

 152. hocam merhaba, benım ygs1 puanım 173 okul puanımla ben ozel unıversıte yazmak ıstıyorum tıbbı goruntuleme ama en dusuk puanları 195 gelme olasılığı var mı ?

 153. Hocam selamlar..
  Ben de YGS’de barajı geçemedim fakat meslek lisesi öğrencisiyim geçiş yapmaya karar verdim bölümüm ise bilişim teknolojileri bölüm olarakta basım ve yayın’ı yazmayı planlıyorum. İstanbul içinde hangi okulları yazabilirim obp puanım ise 65. Kesin yerleşebilir miyim?
  Çok teşekkürler..

 154. hocam büro yönetimi okuyordum istemediğim bölüm olduğu için bıraktım şimdi iç mekan tasarım veya mimari restorasyon okumak istiyorum ve düşük puan aldım ygs 5 140 tercih yaparken okul puani da ekleniyor mu

 155. hocam meslek lisesi mezunu barajı geçemeyen 140ın altında alan kişi 2 yıllık geçiş yapabilir mi sınava girmesine rağmen sınavsız geçişden faydalanabilir mi

 156. Hocam ben ygs1,2 den baraji gecemedim lysde sayisal alanlarin sinavina girebilirmiyim ve yeterli puani alirsam sayisal bolumlerine tercih yapabilirmiyim simdiden TESEKKURLER.. son soru hocam gecemedigim ygs alanlari lysye katki saglar mi?
  Ufuk

 157. 1-Hocam ben meslek lisesi çocuk gelisimi bolumunden mevzunum yatay gecis puanim 319 ama gecen sene yarlesemedim yatay gecisimle aciktan tercih yapabilirmiyim? 2- bu senede ygs sinavina girdim 1.2 ygsden 132-133 dieleri 140 uzerinde tercih yapabilirmiyim aciktan kendi bolumu yada normal okulunda okumaya yeterli olurmu lutfen cevapsiz birakmayin :/

 158. hocam ben meslek lisesi mezunuyum bölümüm diplomada yazan şu bürü yönetimi/ yönetici sekreterliği çalıştığım için okula gidemem temmuzdaki tercihlerde açıköğretim olarak bu bölümü yazıp okuyabilirmiyim yada sağlık kurumları işletmeciliği açıköğretim olarak okuyabilirmiyim

 159. Hocam merhaba.. Ben bu sene ilk tercihler yaptım açık öğretim sosyoloji çıktı.. sonnra ikinci tercihleri yapmak istedim. ama malesef ikinci tercihleri yapamadım. ben açıköğretimden olduğu zaman tercih yapılıyo ve puanım düşmüyo biliyodum ama tercih yapamadım.. ve bu sene puanım düşecekmi çok merak ediyorum. açık öğretimden tercih yaptığım bölüm kontejanlımı kontejansızmı onuda bilmiyorum onu nasıl öğrenebilirim.. yardımcı olursanız çok sevinirim hocamm.. teşekkür ederimm 🙂

 160. hocam ben 2012 ticaret meslek lisesi büro yönetimi mezunuyum okul bittikden sonra okumak istemedm dedm bu sene deniyeyim şimdi benim anlamadığm ben sınava girmk için 40 lira yatırdım sınavsız geçiş parasını yatırmadım ben örgün yada açıköğretim olarak kendi bölümümü okuyabilirmiyim

   • Sınavsız geçiş için ayrıca bir ücret yatırmanıza gerek yoktu. Bu konuda içiniz rahat olsun. Hala baraj diyorsunuz bunu anlamıyrum. Sınavsız geçişte sınava girmek bile gerekmiyorken baraj diye bir şey olur mu? Bi yorumda böyle demişsizniz o zman atm den yatan 15 lira ney kafamın karışmasının tek sebebi bu sanırım 15 lirayı yatırmayanlar açıköğretim yada örgün olarak okuyamıyo diye biliyordum bu da son sorum yordum sizde hocam