Sınavsız Geçişten Kimler yararlanabilir?

sınavsız geçiş
5/5 - (2 oy)

ÖSYM’nin Sınavsız Geçiş ile ilgili yaptığı açıklamalara göre Sınavsız Geçiş hakkından;

* Meslek Liselerinin her hangi bir bölümünden mezun olanlar,

* Meslek Liselerinin son sınıfında okuyan yada beklemeli durumda olanlar,

* Üstteki iki şartı sağlayan adaylardan; Anadolu Teknik Lise, Teknik Lise,Endüstri Meslek Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi, Denizcilik Meslek Lisesi öğrencileri de Sınavsız Geçiş hakkından faydalanabilir.

* Mesleki Açık Öğretim Liselerinin (MAOL) son sınıfında okuyan ya da mezun olmuş durumda olan açık lise öğrencileri de sınavsız geçiş hakkından faydalanabilmektedir.

* Yukarıda adı geçen okullardan daha önceki yıllarda mezun olmuş olan adaylar da sınavsız geçişten yararlanabilmektedir.

62 yorum

  • Maalesef hayır. 2016 yılında son kez uygulanan sınavsız geçiş sistemi 2017’den itibaren kaldırıldı. 12 Şubat – 6 Mart 2019 tarihleri arasında YKS başvurusu yaparak Haziran’da TYT’den en az 150 puan almanız gerekiyor.

 1. Merhaba 1999 yılı mobilya ve dekarasyon ağaç işleri bölümü mezunuyum 2 yilik sinavsiz geçiş yapma imkanım varmi yönlendirme varmı ne yapmam gerekiyor teşekkür ederim

 2. Merhaba 1999 ticaret lisesinde son sınıfa kadar okudum fakat 2.sınıftan dersim vardi bu yıl onu veriyorum sinavsiz olarak geçiş yapabilir miyim yapabilirsem hangi bölümlere yapabiliyorum sosyoloji ve ya coğrafya ogretmenligi istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor
  Teşekkürler

 3. benım kardesımde acık lıse okudu anlamadıgım bır yer var unıversıteye sınavsız giriyorlar ya hani univ acıktanmı oluyo normal unıv okuyabılıyolarmı sınavsız gecıs ıle ?

 4. Merhabalar ben bu yil acik ogretim teknik lisesinden mevzun oldum ama acik ogretimde bikac kredim eksik yatay gecis hakkimi bu sekilde kullanabilir miyim?tercihler temmuzda diye biliyorm bi sonraki sinavda kredimi tamamlayabilirm ancak tercih yapip yapamicagimi bilmiyorm lutfen yardimci olursaniz?

 5. Merhabalar ben 1985 doğumluyum ortaokul mezunuydum bu yıl maöl çocuk gelişimine kayıt yaptırdım 3. dönemi bitirdim 4 yılda mezun olunuyor sormak istediğim soru bu bçlümden mezun olduğumda aöf 2 yada 4 yıllık sınavsız geçiş hakkım varmıdır cevaplarsanız çok sevinirim

 6. ben sağlık meslekte suan 10.sinifi2 yillik sinavsiz gecis hakkını bilerekten gldim eger taslak kabul edilirse bu bizim icinde geçerli olucakmidir yoksa gelecek 9 larami denk geliceektir

 7. Merhaba, mesleki ve teknik lisesinde açık öğretim öğrencisiyim rehberlik hocamız yatay geçiş hakkımız olduğunu belirtti fakat geçiş yapabileceğimiz okulları malesef hiç bir şekilde net olarak öğrenemedim bilgiye sahipseniz aktarır mısınız. Teşekkür ederim.

 8. Merhabalar ben maöl öğrencisiyim son sınıf. Bildiğim kadariyla 2 yıllık üniversiteye sinavsiz geçiş hakkım var . 2 yıllık üniversiteye acik tan veya normal örgün olarak gidebilirmiyim ?

 9. Slm Ben Açıköğretim lisesi Sosyal Bilimler mezunuyum. Açık öğretim Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümüne Sınavsız Geçiş hakkım var mı ? cevabınız için şimdiden teşekkürler

 10. 1983 doğumluyum 2002 mezunuyum elektrik bölümü sınavsız geçiş hakkım var mı varsa ilk nereye başvuru yapacağım (hangi ay) açıköğretim gibi sadece sınavlara gideceğim böyle bir imkan var mı başvurular mart gibi duydum

  • Hayır 2 yıllık ön lisans mezunları sadece şu sayfada yer alan 2 yıllık aöf bölümlerine sınavsız 2.üniversite kapsamında başvuruda bulunabilir. Bunlar dışındaki örgün bölümler için YGS başvurusunda bulunarak sınava girmelisiniz.

 11. Merhabalar

  1994 teknik lise Bilgisayar mezunuyum . Grafik tasarım bölümlerine tercih yapabilir miyiz? Yüksek lisans ta grafik üzerine pek bir bölüm bulamadım bir kaç özel üniversiteyi saymazsak.Yazılım sonrası biraz grafik eğitimi almak istiyorum.İncelediğim kadarıyla yeni mezunlar öncelikli .Doğal olarak biz en sona kalıyoruz.Bu bölümlerde kontenjanlar kalıyor mu ? Yönlendirmeleriniz neler olur ? Teşekkürler

  • Bilgisayar mezunlarının sınavsız geçiş alanları arasında grafik tasarımı yer almıyor. Şuradan bakabilirsiniz.Bu programlar arasında içeriğinde grafik tasarım dersleri olan bölüm mutlaka vardır. Net bilgim yok. Bu arada YGS puanı ile düşünürseniz şu bölümde var.Sınavsız geçiş olarak düşündüğünüz bölümün linkine tıklayarak açılan sayfada yerleştirme önceliği kısmından önceki mezunlardan alıp almadığını görebilirsiniz.

 12. öncelikle merhabalar
  02,09.2013 tarihi açık öğretim endüstri meslek lisesi elektrik elektronik pano tasarım bölümünden mezun oldum. 2 ci öğretime kayıt yaptırmak istiyorum.ve bölüm değiştirme sansım varmıdır

  • 2-15 Ocak 2014 tarihlerinde YGS başvurusunda bulunup Temmuz ayında da şu sayfadaki bölümlerden istediğiniz bölümü tercih edebilirsiniz. Tercihlerinizden birine yerleştikten sonra bölüm değiştiremezsiniz. Tabi bir sonraki yıl tekrar baştan başlamak koşulu ile sınavsız geçiş tercihinde bulunma hakkınız da olacak.

 13. ben bu sene mesleki açıköğretim lisesinden mezun olcam bölümüm çocuk gelişimi.ygsye girdim ama sınavsız geçişten yararlanmak istiyorum örgün olarak üniversiteye yerleşme şansım ne kadar?
  şimdiden teşekkürler

  • Başvurular diyorsanız Ocak 2013’te yapılıyordu. Tercih işlemleri diyorsanız Temmuz sonunda. Eylül ayının ilk haftasında da üniversiteye kayıtlar yapılır.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*