Sınavsız Geçiş’te Kimlere Öncelik Verilir?

sınavsız geçiş önceliği
Yazımıza oy verir misiniz?

Sınavsız geçişten faydalanacak adaylardan;

1. Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.

Örneğin; 2013 YGS başvurusunda bulunmuş adaylar içerisinde, mezuniyet tarihi 2013 olan adayların önceliği olacaktır.
2. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise veya Anadolu Meslek Lisesi, Meslek Lisesi, çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.

3. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.

Daha önce “Meteb Nedir?” yazımızda belirttiğimiz gibi, meslek lisesinden mezun olduğu ilin sınırları içerisinde tercih yapmış olan adayın, diğer illerden aynı bölümü tercih eden adaylara göre önceliği vardır.
4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi, METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara öncelik verilir.

OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) = Diploma Notu x 5 x 0,12 şeklinde hesaplanmaktadır.
5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.

Örneğin; İzmit Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Elektrik Teknolojisi bölümünden 2012 yılında mezun olmuş adaylardan doğum tarihi 1993 olan aday, 1992 doğumlu adaya göre öncelikli olacaktır.

174 yorum

 1. Hocam ben 1985 liyim 2002 elektronik bölümü mezunuyum.. sınavsız olarak MYO `na gittim ama bitmeden yarıda bıraktım dondurmadım terkettim…yine hakkım varmı? Yerleşme şansım nedir…

 2. Ben bu yil ozel anadolu saglik meslek lisesinden mezun olucam universte arayisi icindeyim suan yaptigim ortalamaya gore 404 obp garantim var ama okulum duzcede ve bu universiteyi istemiyorum meteb ici olan diger illerdeki universitelere girme sansim varmi ? Melesa taban puani 300 kusur olan bir bolume meteb disi olarakda giris yapabilirmiyim cok fazla kafam karisti bi yardim edermisiniz

  • Öncelikle 2017’den itibaren sınavsız geçişin uygulanmama ihtimalini hatırlatayım. Eğer sınavsız geçiş devam ederse puandan önce, mezuniyet yılı, okul türü, METEB önceliğine bakılır. Bu durumda sizin puanınız yüksek dahi olsa düz sağlık meslek lisesi mezunu iseniz METEB İÇİ yazan bir yere yerleşemezsiniz.

 3. Hocam anadolu sağlık meslek lisesi mezunuyum.okulun adı mesleki ve teknik anadolu lisesi diye geçiyor.att bölümünden mezun oldum ve odyometriye geçiş hakkımız var .OBP puanım 350. Samsun üniversitesi meteb dışı alıyor ve tercih yaptım ama 293 ile kapatmasına rağmen giremedim .aynı şekilde ege üniversitesi 349,2 ile kapatmıs onada giremedim .bunun gibi 1-2 tane daha var. bütün şartlarım uyuyor neden yerleşemedim sizce ?

 4. Ben ücretli kavram myo yazdım ilk ve acil yardım gecisim var hemsirelikten15,3,97 sahip olmama ragmen en son 247 15,3,97 kapatmış nasıl girebiliri yerleşemedim anlamsız değil mi ? Tercih yaparken ygs puanı veya sınavsız geçiş diye belirtme mizmi gerekiyordu anlamadım?

 5. Merhaba, ticaret meslek mezunuyum ve ilk tercihlerde yerleşemedim obp’m 350.50 marmara istanbul üniversitesi banka sigorta ve dış ticaret yazmıştım acaba ek tercihlerde yerleşebilir miyim?

 6. Hocam ben hemsirelik mezunuyum anadolu sağlık meslek 3 turu oluyor sanırım obp puanım 335 2015 mezunuyum ilk ve acil yardım özelde ücretli yazıcam ama hangisinde daha şanslıyım ben açıkçası 2.ögretim istiyorum gelirmi şöyleki:
  1.ögretim 27 kişi 310 puanla 04,2,D,86
  2.ögretim 27 kişi 378 puanla 00,2,D,82

  Buna bakarak puan yüksek diye 2.ogretimden korkuyorum ilk sıraya birine karar verip yazmam lazım burs için hangisini yazsam şansım yüksek ben çalışacağım için 2.ogretim istiyorum gelirmi ?

  • Yazdığınız programların ikisi de çok eski mezunları alıyor. Hangisini öne yazsanız ona yerleşirsiniz. Yalnız tercih ederken yanında %ile burs yazanları tercih ettiğinizde zaten burs alacağınızı ve burs miktarını bilerek tercih yapmış olacaksınız. Ücretli yazanı tercih ederseniz burs söz konusu olmaz. Doğrudan ücretliyi kabul ederek başvurmuş olursunuz.

 7. Hocam ben sınavsız geçiş hakkımdan yararlanmak istiyorum. Obp 424 benim metebim ankara. Ben Aydın Muğla gibi yerleri istiyorum şansım nedir ? Anadolu meslek lisesi mezunuyum

 8. Hocam meraba ben 2016 sağlık meslek lisesi att bölümü mezunuyum.Benim obp 351 egirdir paramedik ve ısparta paramedik yazdım ilk önce benim puanıma mı bakılır yaşıma mı 11 eylül 1998 dogumluyum.

 9. Sınavsız geçiş yapaacağım puanım 400 ama benim metebim Ankara. Ben metep dışı tercih yapacağım örneğin Muğla. Tercih ettiğim metepden yani Muğladan menzun olan birisi 350 puan aldıysa benden önce o mu yerleşir ?

 10. meraba.ben valide sultan mesleki ve teknik anadolu lisesi mezunuyum. OBP puanım 364.05 sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum fakat çoğu üniversite meteb içi. meteb dışı olanlarda ücretli veya burslu. geriye pekde fazla ünversite kalmıyor. bursluluk başvurusu yapıp burslu ünversteleri tercih yapsam çıkma olasılığ nedir?

 11. Hocam meraba. Ben saglik meslek lisesi dorduncu sinifa gectim bolum att yasadigim yer kayseri fakat kirsehire lise okumak icin yatili olarak gittim. Ben bu sinavsiz geciste kayseri tercih etmek istiyorum neye gore ayarlarim bunu??

  • Kayseri için METEB DIŞI sayılırsınız. Kayseri’deki bir okula nakil aldırırsanız METEB İÇİ olursunuz. Ama seneye sınavsız geçişin kalkma ihtimali çok yüksek bu nedenle YGS sınavına iyi çalışmanızı tavsiye ederim.

  • Hangi şehir hangi okul olduğunu bile yazmadan tahminde bulunmamı istiyorsunuz 🙂 Ama zaten bu şekilde yardımcı olmuyorum. Şu sayfada 2.tabloda istediğiniz okulun yerleştirme önceliklerini inceleyeceksiniz. 2014 yada daha eski mezunlardan almışsa METEB dışı yazıyorsa şansınız var.

 12. Merhaba hocam ben 2015 mezunuyum sınavsiz gecis hakimi kulanmak istiyorum okul puanim yuksek cocuk gelisimi mezunuyum sınavsiz geçis hakimi kulansam bana gelirmi biliyorum oncelik 2016larda ben teknik meslek lisesi mezunuyum istedigim bir sehir var puani benim puanimdan baya dusuk acaba yazsam gelirmi oncelik kendi sehrindekileri aliyorlar bazi universiteler bende o sehre tasinsam kaydimi oraya alsam sansim daha yuksek olurmu gelme ihtimali varmi

 13. Hocam merhaba ben 10.02.15 meslek lisesi mezunuyum 2016 da ki ygs sınavına girdim ancak hiç güzel puan alamadım iki yıllık geçiş hakkımı kullansam üniversiteye girme şansım var mı öncelik konusu girince beni almazlar gibime geliyor obp puanım 291 ama meslek lisesi olduğum için ve 1 yıl sonra denediğim için sıkıntı olur mu acaba?

 14. Merhaba. Ben 2011 tibbi sekreterlik mezunuyum. Ağız ve diş sağlığı okumak istiyorum. Yatay geçiş ile yerleşme şansım var mı ya da ygs puaniyla yerleşebilir miyim bunun için de mi doğum tarihine dikkat ediliyor yoksa puan mi baz alınıyor? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  • Neye dikkat edildiğini yukarıda açıklamışım zaten. Sınavsız geçişte en önemli öncelik mezuniyet yılıdır. Şu sayfada 2.tabloda (altta) sınavsız geçiş yerleştirme önceliklerine bakacak olursanız eski mezunlardan alan devlet üniversitesi olmadığını göreceksiniz.

 15. Ben hereke meslek lisesinde son sinif ogrencisiyim bu yıl mezun olucam ve 97liyim. Bursa İstanbul sakarya üniversitelerinden 2yillik geçiş hakkini kullanarak geçiş yapmayi düşünüyorum tutma olasiligi nedir

 16. Merhaba ben bu yıl mezun olucam 1999 dogumluyum arkadaslarimdan kucugum ortalamam 72 anadolu teknik lisesinde okuyorum ama yasadigim sehirde bolumum yok 2 yıllıga yerlesme sansim nedir

  • SInavsız geçiş hakkınız var. Aşağıdaki bölümleri tercih edebilirsiniz. Ancak önceliğin son mezunlara olduğunu unutmayın.Tercih yaparken eski mezunlardan alan programları bulup onlara tercih yapmalısınız.
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi
   Doğal Yapı Taşları Teknolojisi
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı
   Endüstri Ürünleri Tasarımı
   Endüstriyel Kalıpçılık
   Gemi Makineleri İşletme
   Görsel İletişim
   Grafik Tasarımı
   İş Makineleri Operatörlüğü
   İş Sağlığı ve Güvenliği
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
   Kaynak Teknolojisi
   Makine
   Makine, Resim ve Konstrüksiyon
   Mekatronik
   Metalurji
   Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Güvenliği
   Oto Boya ve Karoseri
   Otomotiv Teknolojisi
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi
   Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
   Sondaj Teknolojisi
   Tahribatsız Muayene
   Tarım Makineleri
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi
   Üretimde Kalite Kontrol

 17. Hocam ben saglik meslek lisesi mezunuyum universitede hemsirelik okuyorum fakat iki yillik fizyoterapi bolumune gecmek istiyorum bunun icin tekrar sinava girmem mi gerekiyor?

 18. 1997-98 Tokat Turhal teknik lise endüstri meslek lisesi metal işleri mezunuyum direk geçiş Hakkı’m var Mıdır yaşdan dolayı sıkıntı olurumu? Bu bölgede net bilgi edinebileceğim yer neresidir? Saygılarımla

 19. Hocam kardeşim 2015 meslek lisesi gıda bölümü mezunu ygs de barajı geçemedi sınavsız geçiş hakkı var diye gıda teknolojisi bölümünü yazdı 30 il ilçelerde ama yerleşemedi sebebi yazdığım yerlere mi alakalı acaba ek yerleştirmeden neye dikkat etmeliyiz ?

 20. Hocam merhaba benim obp puanim 357 ve okul türüm 3. Bir de istanbulda yasiyorum. Tercihlerim ise şu şekilde,
  Kocaeli myo-4,D obp puani 276
  Kocaeli Kosekoy myo-3,İ obp puani 309
  Sakarya Karasu myo-2,İ obp puani 324
  Sakarya Hendek myo-3,D obp puani 321 ? Bana bu kosullarda uyan hem okul yönünden hemde meteb disi oldugu icin Hendek myo.
  Bu en dusuk puanli kocaeliyi en basa yazdigim icin ölü tercih midir? Yani kocaeli tutmadiginda tutan hendek myo da mi tutmuyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

 21. hocam ben 2013 mezunuyum bilgisayar bölümü mezunuyum OBP puanım 299.55 normal meslek lisesi mezunuyum akdeniz üniversitesi 305, 214,2,İ,96 bu değerlerden alıyo benm girme olasılığım var mı ilk tercihte olmasa bile ek tercihte kontejan açıksa girebilme ihtimalim nedir bide antalya olmassa neresi olabilir şimdiden teşekkür ederim hocam

 22. Merhaba ben meslek lisesi motorlu araçlar teknolojisi 2009 mezunuyum sivil savunma ve itfaiyecilik bölümüne direk geçiş yapmak istiyorum sizce şansım nedir yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

  • Bu bölümün kontenjanları son mezunlarla dolduğundan şansınız hiç yok diyebilirim. Ancak YGS-6 puanınız iyi ise YGS kontenjanlı kısmından belki şansınız olabilir. Şu sayfada listeledim. Yerleştirme önceliklerinin 14 ile başladığını yani geçen sene 2014 mezunları ile kontenjanlarının dolduğunu göreceksiniz.

 23. Bn yil mezun oldum. Buro yonetimi dalindan. Ben alt dalirimdan. Agiz ve dis sagli ve odyometri yi secmek istiyorm. İstanbulda okuyorum. Ama bn unv. Tercihini sehir disinda yapmak istiyorum yerlesme sansim nedir.

 24. Slm BN lise muhasebeyi bitirdim fakat beceri sinavini gecemedim yani bu beceri sinavindan sorumlu ya kaldim ama BN iki yillik sinavsz geçiş hakkimi kullanicaktim eylülde sinava gircem ama ağustosta tercihler basliyo BN tercih yapip sonra bu sinava girebilcem mi nolur yardim edin bu konuda hicbir bilgim yok

  • Tercihler Temmuz ayında olacak. Ağustos ayında tek ders sınavı da yapılabilir, Eylül’de sorumlulukta olabilir. Siz tercihinizi mezunmuş gibi yapacaksınız. Eğer yerleşirseniz geçici mezuniyet belgenizle kayıt yaptırırsınız.

 25. Gecen sene cocuk gelisimi bolumunden mezun oldum tekrar busene sinava girdim baraji gectim ama istedigim puan yine gelmedi sinavsiz gecis kullancam diploma notum 78 kimlikte 19 yasindayim 1 yas buyuk yazmislae bu sene mart 2015 te 20 olcak acikta kalirmiyim

 26. Ben 95 doğumlu teknik lise elektirk elektronik mezunuyum bitreli 2 yıl oldu iş sağlığına gitmek istiyorum gideceğim okul da karaman bna orası gelme yüzdesi ne kadar acaba

 27. merhaba ben 2013 ticaret melek lisesi muhasebe mezunuyum iki yıllık otomotiv bölümüne gitmek istiyorum geçen yıl ygs puan 198 di bu yıl da üniversiteye gitmeyyi düşünmüyordum öylesine bi kendimi deneyim dedim girdim ygs sınavına 140 gibi düşük bi puan aldım bu puan la ben açıktan yada ikinci öğretimden falan memleketimde bi üniversiteye yerleşebilirmiyim acaba (şimdiden teşekkürler)

 28. Merhabaa ben Bilişim teknolojileri meslek lisesi 2014 çıkışlıyım. İstediğim bir okul var Bilgi Yönetimi,koşulu böyle (14,2,D,96) kontenjanı ise 11 açıkta kalmam burayı yazarsam dimi ? şimdiden teşekkürler….

 29. ya arkadaslar ben 2014 ocak ayında basvuramadım.ticaret meslk lisesi mezunuyum alttan dersim.vardı.2014 hazıran ayında verdim.başvuru yapamamın nedeni geçirdiğim iş kazasıydı.engelliye ayrıldım &60 raporum var.ek tercihler açılmış galiba.nette görünce kredi kartıyla 10 tl yi yatırdım.ösym başvurunuz yoktur dedi.aradım ösym ı ocak ayında başvuru yapmadıysanız tercıhden yararlanamzsınız dedi.ya ben kaza geçirdim ocak ayında hastanedeydim.nasıl başvuru yapacam.ben mayısta ayağa kalktım.elltan dersim olunca onu bıle 2014 hazıran ayında verdim.normlde 2012 mezunu olacakken 2014 de mezun oldum kazadan dolayı.benim şimdi hakkım yokmu.!

 30. Merhaba,
  yerleştirmede öncelikli kısmında 13,3,İ,94 yazıyor. Ben 2011 mezunuyum ve 92 doğumluyum. Sağlık Meslek mezunuyum METEB içindeyim. Yaş ve mezuniyet şartlarım uymamasına rağmen burayı yazma hakkım var mıdır? Teşekkür ederim.

  • Tercih hakkınız var ama yerleşemeyeceğinize emin olabilirsiniz. (Moral bozmak için söylemiyorum. Mezuniyet yılı en önemli önceliktir ve geçen senenin sonuçlarındaki 13 son mezunlarla “3” anadolu mezunlarınca dolduğunu gösteriyor)

 31. Öncelikle merhaba ben Ankara Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi 2013 mezunuyum, 1995 doğumluyum OBP 355 . Adnan Menderes Üni 2 yıllık çocuk gelişimi ise 13.3.D.95 ve 345 puanla almış. Tek sorun meslek lisesi olmam ama yinede yazsam gelme ihtimali çok mu düşük şimdiden teşekkür ediyorum

 32. ben niğde faik şahenk anadolu teknik ve endüstri meslek lisesi inşaat bölümünden bu sene mezun oldum. sınavsız eçiş hakkım bulunuyor. ama ben şuan izmirde ikamet ediyorum buraya taşındım burada ki izmir dokuz eylül ünv inşaat teknoloji bölümüne dikey geçiş yapabilirmiyim
  benim
  ygs 1 puanım 217 puan
  izmir dokuz eylül ünv. inşaat teknolojisi (2 yıllık) bölümü 300 puan
  ben bu bölüme dikey geçişle gidebilirmiyim ?????

  • Sınavsız geçişte YGS puanınızın bir önemi yok. Yerleştirme önceliklerine baktığımızda 13,2,İ,94 307.30000 “İ” ifadesinden METEB içi aldığını görüyoruz. Ama siz okulunuzdan ATL öğrencisi olarak mezun olduysanız tercih etmeniz halinde yerleşme ihtimaliniz yüksek.

 33. Ben meslek lisesi web programcılığı / Bilişim mezunuyum ve bu sene mezun oldum aklıma takılan bir kac soru var cevaplarsanız sevinirim
  1) Benim diploma notum 64,03 obp hesaplama yaptığımda
  500 üzerinden OBP: 320.15
  0,12 katsayılı OBP: 38.418
  0,18 ek katsayılı OBP: 57.627 (Ek puanlı)
  Geliyor Ben Hangi Puana Göre yerleşiceğim 320.15 mi yoksa ek olarak 57.627 eklenerek 377.777 olarak mı
  2) Ben Hangi Puanlara Göre Tercih Yapıcağım ?
  örn: Gazi Üniversitesi bilgisayar programcılığı 2 yıllık ygs ile 349 ile alıyor ona göremi yoksa başka türlümü
  3) Ben Tercih Yaparken bölümüm olan bilgisayar programcılığını secicem normal tercihler gibimi yazıcağım yoksa başka türlümü.
  Böyle Bir Sayfa kurduğunuz icin teşekkür ederim

 34. merhaba ben 2000 yılı kız meslek lısesı çocuk gelişimi mezunuyum sınavsız dıkey geçişe başvurdum kabul edılme avantajım varmı sınava gırmeden başvurdum tercıhlerımde nerelerı yazsam daha öncelık olur adanadayım
  yardımcı olurmusunuz sevınırım.

  • Soruyu sorduğunuz bu sayfada yeterince açık bilgiler olduğunu düşünüyorum. Öncelik yada avantaj son mezunlardadır. Buradaki bilgiler doğrultusunda 2013 yerleştirme sonuçlarını inceleyerek tercih listesi oluşturabilirsiniz. Bakınız. Ancak dediğim öncelikten dolayı sadece özel üniversitelere ve Atatürk Ün. açıköğretim çocuk gelişimi bölümüne yerleşme şansınız olacaktır.

 35. merhaba ben 2006 kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum şimdi sınavsız geçiş yapabilirmiyim dışardan açık öğretim görebilirmiyim ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olunnn

 36. ben endüstri meslek lisesi motor bölümü son sınıf öğrencisiyim bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanarak uçak teknolojileri bölümüne gitmek istiyorum gitme şansım varmı

 37. Selamn aleyküm hocam ben geçen sene düz lisesi mezunuyum bu sene ygsden baraji geçemedm acaba 2 yıllk tercih yapabilirmiyim 150 puan yaptm turizm seyahat işletmesi okumak istiyorm.

 38. bende arkadas gıbı hasta bakım bolumundeyım paremedık bolume gecmek ıstıyorum ama saglık meslek lısesındekı ogrencıler sızın hıc bı sansınız yok att ve hemsırelık gecer dıyo bu dogru mu bızım ne yapmamız lazım

 39. merhaba ben turizm meslek lisesi öğrencisiyim ve seneye mezun olacağım.ygs de iyi puan alamassam direk iki yıllığı tercih etmeyi düşünüyorum.şimdi ben adana’da okuyorum liseyi ve aydın didim meslek yüksek okuluna tercih yapıcam.öncelik sırasında meteb maddesine kafam takıldı.örneğin ben adana’dan didim m.y okulunu tercih ediyorum ve Aydın’dan da başka bir turizm meslek liseli öğrencisi didim m.y okulunu tercih ediyor.benim obp puanım o öğrenciden yüksek olsa bile öncelik o öğrencide midir ? kendi yaşadığım şehir dışında ki aşçılık bölümlerinin iki yıllıklarını tercih etsem yerleşme şansım az mı fazla mı ? bir sorum daha olacaktı.iki yıllıkların taban puanlarında ygs4 yazıyor.bu ygs4 ile yerleşenler meslek lisesi öğrencilerinden artan kontenjana girmiş öğrencilerin ygs puanı mı ?

  • Doğru anlamışsınız. Sınavsız geçiş yerleştirme önceliklerinde mezuniyet yılı, okul türü ardından METEB içi önceliği ondan sonra OBP puanı gelir. Bu durumda sizin puanınız, Aydın’daki öğrenciden yüksek olsa dahi öncelik onda olacaktır. İl dışındaki programlara yerleşme şansınız daha az olacaktır. Evet YGS-4’de tahmin ettiğiniz gibi sınavsız geçişle kontenjanı dolmayan programlara alan dışından yerleşenlerin YGS puanlarını göstermektedir.

  • Sınavsız geçiş sadece 2 yıllık bölümler için söz konusudur. Dolayısı ile OBP puanınızı da sadece 2 yıllık bölümlerin tercihinde kullanabilirsiniz. Sınavsız geçişte eğer alanınız olan program varsa istediğiniz üniversiteyi tercih edebilirsiniz. Ama bu doğrudan yerleşebileceğiniz anlamına gelmez. Yerleştirme önceliklerine bakılarak yerleşebilir yada yerleşemeyebilirsiniz. Yerleştirme önceliklerine şu linkten bakabilirsiniz.

 40. arkadaşlar benim bir kaç sorum olacaktı,ben yeni mezun oldum bilgisayar bölümünden, sınavım kötü geçti 4 yıllağa bu sene gidemeyeceğim, örneğin bilgisayar programcılığı bölümüne gideceğim bunun için sınavsız geçişten mi yoksa 2 yıllık tercihlerden mi yapacağım, birde şimdi obp puanını kullanıp tercih yapıp gittiö, orada okurken tekrar üniverisite sınavına girdim o zamanda obp puanını kullanabiliyoruz mu?

  • Sınavsız geçiş tercihinde bulunacaksınız. 2 yıllık tercih derken zaten aday işlemleri menüsünden aynı şekilde tercihte bulunuyorsunuz. Seneye sınava girdiniz ve alan dışı yada 4 yıllık tercih yapacaksınız; tercih puanınız hesaplanırken OBP değil okul puanınız eklenir. (Okul Puanı= Diploma Notu X 5 X 0,12)

 41. Ben 12. Sınıf öğrencisiyim bilgisayar okuyorum 4 senelik üniversite düşünüyorum ama kazanamıcam belli eğer kazanamazsam 2 senelige dönme sansım varmı ve bu geçiş hakkı hiç bir sınava girmeden mi oluyor okul puanı faydalımı

 42. anadolu lisesi mezunuyum 2 sene önce ygsye girdim ve suan üniversitede okuyorum bu sene tekrar girdim ve sağlık meslek yüksek okulundan bölüm yazmak istiyorum ilk önce meslek lisesi öğrencileri mi alıncak yoksa ygs puanına göre mi kontenjan doldurulcak?

 43. mrblr ben endustrı meslk lısesı mezunuym 2006da mezun oldum sımdı 2yıllk sınavsz gecısetn gtmek ıstyorum ama ocaktakı kayıtlara basvuramadm temmuzdakıne basvurup gdeblrmym tskkrlr.

 44. Selam. Ben Adnan Menderes Üniversitesinde Matematik bölümü okuyorum. Ygs ye girdim ve barajı gecemedim. 2 yıllık bilgisayar programcılıgına sınavsız geçiş hakkım var ama benim geçme olasılıgım nedir öğrenebilirmiyim?

 45. selamlar,ben meslek lisesi elektrik-elektronik son sınıf ögrencisiyim, ygs sınavına girdim barajı aşarım diye düşünüyorum, okul puanım ise düşük olabilir… Asıl sorum şu. ben ygs puanımlamı tercih yapayım yoksa sınavsız geçiş hakkımımı kullanayım hangisinde meslek yüksek okuluna girme şansım yüksektir ? şimdiden teşekkürler.

  • Mesleki açık lise mezunu iseniz Temmuz ayında kendi alanınızın açıköğretim programlarına sınavsız geçiş tercihinde bulunabilirsiniz. Ancak düz açık lise mezunu iseniz YGS sınavına girmeniz gerekiyor. Düz liselilere sınavsız geçiş yok.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*