Sınavsız Geçiş Tercihi Nasıl Yapılmalı?

Yazımıza oy verir misiniz?

2015 Üniversite tercih işlemlerinin başlamasından önce sınavsız geçiş tercihinde bulunacaklara ve YGS puanı ile tercih yapacak adaylara bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum. İster sınavsız geçiş tercihi ister YGS puanı ile tercihte bulunacak olun şimdiden kendinize taslak olarak bir tercih listesi oluşturmanız karar verme ve tercihleri girme aşamasında size zaman kazandıracaktır. Sınavsız geçiş öğrencileri alanları ile ilgili 2 yıllık myo bölümlerinin 2014 yerleştirme sonuçlarını dikkate alarak, özellikle yerleştirme önceliği sütununu ve OBP puanlarını iyi incelemeleri doğru tercih yapmaları ve açıkta kalmamaları açısından önemli olacaktır.

Örneğin; Endüstri Meslek Lisesi Bilişim Teknolojileri bölümünü bitirmiş olan bir aday, alanının devamı niteliğindeki Bilgisayar Programcılığı ön lisans programına tercih yapmayı düşünüyorsa, Bilgisayar Programcılığı 2013 yerleştirme sonuçları sayfasında istediği üniversite programının yerleştirme önceliği sütununa bakması gerekmektedir. Aşağıda Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünün 2013 yerleştirme sonuçları yer almaktadır. En sonda yer alan yerleştirme öncelikleri sütunundaki 13,4,İ,95 ifadelerini inceleyelim. (13) Bölümün son mezunlarla (2013) kontenjanının dolduğunu, (4) okul türü olarak sadece Anadolu Teknik Lise mezunlarının yerleşebildiğini, (İ) sadece METEB içinden öğrenci aldığını, (95) son yerleşen öğrencinin 1995 doğumlu olduğunu göstermektedir. Min. Puan kısmındaki 269,70 son yerleşen öğrencinin OBP puanıdır. (YGS puanı değildir.) Okul türü 2 yada 3 yani endüstri meslek , teknik lise olan adaylar yada METEB dışından tercihte bulunacak adayların şansının düşük olacağını anlamış oluyoruz.

9eylul

Aşağıda ise Erzurum Atatürk Üniversitesi Pasinler MYO Bilgisayar Programcılığı 2013 yerleştirme sonuçları yer almaktadır. Yerleştirme önceliklerine bir göz atalım. 07,2,İ,90 –  (07) 2007 ve daha sonraki mezunların yerleşebildiğini, (2) normal meslek lisesi mezunlarının yerleşebildiğini, (İ) sadece METEB içinden öğrenci aldığını, (90) son yerleşen öğrencinin 1990 doğumlu ve 386,50 OBP puanı ile yerleştiğini anlıyoruz.  ( 2007-2014 arası mezunlar yerleşebileceklerdir.)

pasinler

 

Aşağıdaki programı da kısaca özetleyecek olursak 2007 ve sonrası mezunlar, METEB dışından da öğrenci alıyor ve son yerleşen öğrencinin doğum tarihi 1978 diploma notu da 407 /5= 81,4 ‘tür.

bilg3

Yukarıda örnek olarak açıkladığım programların tümünün yerleştirme önceliği sütunu doludur. Yani sınavsız geçiş öğrencileri kontenjanı doldurmakta ve alan dışından yada düz lise mezunlarından YGS puanı ile öğrenci almamaktadır. Aşağıdaki örnekte ise yerleştirme önceliği sütunlarının boş olduğunu görüyoruz. Bunun anlamı sınavsız geçiş tercihinde bulunan öğrencilerin tamamı yerleşmiş aynı zamanda YGS puanı ile de alan dışından öğrenci almış demektir. Bu şekilde yerleştirme önceliği boş olan programları sınavsız geçiş öğrencileri garanti yerler olarak değerlendirebilirler. Alan dışı yada düz lise mezunu öğrenciler ise min. puan kısmında yer alan YGS puanına bakarak kendi puanlarına +-20 puan yakın yerleri tercih listelerine alabilirler.

bilg4

Bu sayfada sadece örnek olması açısından Bilgisayar Programcılığı bölümünü seçerek, sınavsız geçiş tercihinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklamaya çalıştım. Sizlerde kendi alanınıza ait 2 yıllık sınavsız geçiş programlarını bu şekilde inceleyebilir, en doğru tercih listesine ulaşabilirsiniz. Tercihlerinizde başarılar dilerim.

Alper TÜRKOĞLU

Yazı ve resimleri bu yazıyı kaynak göstererek sitenizde yayınlayabilirsiniz.

521 yorum

 1. merhabalar hocam.
  obp puanımı hesapladım 400 çıktı.Ben Yer hizmetleri bölümü istiyorum.Puanımda o bölüme tutuyor da acaba bu sistem değişti mi diye soracaktım.

 2. Hocam ben opb puaniyla kazandım universte ve kayıt yaptırdım sonra bi kaç gün gittim ve daha gitmedim tekrardan hazirlaniyom ygsye puanim dusermi bana net ve kesin bilgi verin lütfen

 3. merhaba ben sağlık meslek mezunuyum hemsırelık bölümünden obp puanım 420. cukuruva ıs saglıgı geldı. bende bu bölümü istemıyorum en altlara yazdıgım bı bolumdu. seneye aynı obpyle pamukkale unıversıtesı yazmak ıstıyorum ama meteb dısı ve paunım ne kadar kırılıyor acıl cevap verın lütfen :(((((((((((((

 4. Hocam kolay gelsin benim bi sorum olucak şimdi benim ygs puanım en fazla 150-152 ama obp puanım 320 onunla girmeyi çalışıcam tercih yapıyokende obp için farklı bişey lazım değildir umarım çünkü 8 puan eksikli yazdığım bölümlere giremedim bi an şüphe ettim şimdi yine obpsi 330lu yerleri başa sonrada 290-310 obpli yerleri yazıcam geriside açık öğretim düşünüyorum açık öğretim hariç diğerlerine girme olasığım varmıdır açık olursa bu arada meslek lisesiden mezunum şimdiden çok teşekkür ederim

 5. Ben ygs den 166 aldım ortaöğretim başarı puanı ile 206 oldum imamhatip mezunuyum 97 bu yıl tercihlerime hep açıköğretim önlisans ilahiyat yazdım sonuçlarda bir yere yerleşemediniz yaxılmış ben yanlışmı tercih yaptım tekrar ek tercih yapsam yada direk açıköğretim ilahiyata kayıt olma şansım yada ne yapmam gerekti ?

 6. Merhaba ben bu sene sınav geçiş hakkımı kullanmak istiyodum ve tercih yaparak başvurulucağını sonradan öğrendim başvurmak için tekrar gelecek seneyi mi beklemem gerekli bilgi verir misiniz

 7. hocam ben istanbulda yaşıyorum teknik lise mezunuyum 64.43 yani 322 puanım var sınavsız geçiş ile bilgisayar programcılıgı sectim yalova 1. ve iö tutmasada yazdım bir ihtimal en başa sonra kocaeli ve bursa yazdım onlara puanım tutuyor iö ama bizim hoca ölü tercih gibi bişey oluyor dedi meteb dışı diye hiçmi çıkma olanagı olmaz

 8. mrb hocam ben tcrt meslk lisesi mezunuyum bu sene tercih (sınavsız) yapacam ama obp’nım 302ben ise enerji tesisleri işletmeciligi istiyorum ama ne yazıkki 347 puan istiyor bu okula gitmek mümkünmü acaba…!
  (ilksıraya yazsamda)

 9. İyi günler ,kardeşim bu yıl ygs 150 barajını geçemedi ama meslek lisesi çocuk gelisimi çıkışlı sınavsız gecis hakkini kullanmak istiyor tercihleri nasıl yapcaz puanla tercih yapma ile bir farkı varmı yardımcı olursanız sevinirim.

 10. Hocam Merhabalar

  Ben İstanbulda bulunan Bir meslek Lisesinden Tesisat Teknolojisi Ve İklimlendirme Alanı/Yapı tesisat sistemleri dalından bu sene mezun oldum ve yapı tesisat sistemleri olarak sadece İzmir Dokuz Eylül Üniversitesinde bölüm var.(Bu Arada OBP Puanım 315)Fakat (i) yani METEB içi Alıyorlar buna bir çözüm yolu var mı? Yada Önerebileceğiniz Bu bölüm dışında DGS ile geçişi olan Mühendislik fakültelerinden biri? Beni aydınlatırsanız Eğr Çok sevinirim.. Saygılarımla..

  • METEB İÇİ için yapacak bir şey yok. Bölümleriniz aşağıda ama DGS mühendislik imkanlarını bilmiyorum.
   Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi
   Gaz ve Tesisatı Teknolojisi
   iklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi
   Yapı Tesisat Teknolojisi

 11. obp puanım 85,47 sağlık meslek lisesi att bölümü mezunuyum paramedik bölümüne geçiş yapmak istiyorum metebim konya ama konyanın puanı yüksek akdeniz üniversitesini istiyorum gelme ihtimali nedir nasıl tercih yapmalıyım?

  • Akdeniz Üniversitesi METEB dışından öğrenci almıyor. Kendi ilinin öğrencileri ile kontenjanı doluyor. Selçuk Ün. de de Anadolu Sağlık Mesleklilerle kontenjan doluyor. Şu sayfada okul türü “2” olup aynı zamanda METEB DIŞI’ndan öğrenci alan programları inceleyebilirsiniz.

 12. hocam ben bilişim teknolojileri web tasarım bölmünden sınavsız geçiş düşünüyorum, 2016 tercih klavuzu güncenlenmiş grafik tasarım eklenmiş dogrumu?

 13. Merhaba hocam bu sene temmuzda tercih yapacaz ya ben sınavsız geçişle tercih yapacağım .diyelim ki ilk tercihleri yaptık ama yerleşemedik yada üniversiteyi kazandık ama (ilk ve acil yardım )için konuşuyorum boy şartından dolayı almadılar. İkinci tercihleri kullanma hakkı oluyor mu ? Yoksa açıktamı kalıyoruz ?

 14. merhaba hocam ben 2015 yılı mesleki açık lise elektrik elektronik mezunuyum alanım pano monütörlüğü bu yıl 2 yıllık bir yere geçmek istiyorum ankara içi bi üniversite olurmu yada neye göre tercih yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  • Şu sayfadaki bölümler sınavsız geçiş bölümleriniz. Bunların içinden tercih etmeyi düşündüklerinize ait bölüm isimlerine şu sayfadan tıklayarak açılan sayfadaki 2.tabloda yerleştirme önceliklerini inceleyebilirsiniz. Yerleştirme önceliklerinde 2015 gördükleriniz son mezunlarla kontenjanları dolan programlardır. Siz daha eski mezunları alan programları incelemelisiniz, çünkü bu yıl öncelik 2016 lılar da olacak.

 15. İyi akşamlar tekrardan. Meslek lisesi elektrikmezunu olarak sınava vs ggirmedim bu yıl üniversiteye kayıtolmak iistiyorum ne yapmam gerekiyor daha öncedesordum ama cevabiniza ulasamiyorum cvp verirseniz sevinirim.

 16. hocam ben lisede iftaiye bölümü okudum 2 yıllık itfaiye bölümüne sınavsız geçiş hakkım var fakat tercihte ilk yazdığım okul değilde 5. tercihteki okul çıktı bu nasıl oluyor anlamadım yardım eder misiniz?

 17. Hocam ben baska ssehirde 2 yıllık kendi bolumumu kazandım
  Ama kendi sehrimdeki üniversiteye sınavsız gecısle gırebılırmıym gidip üniye kayıt yaptırabilirmym oda 2 yıllık

 18. Hocam merhaba İstanbul Üniversitesi bilgisayar programcılığı 2. öğretimi tercih listemin ilk sırasına yazdım obp puanım 393 anadolu meslek lisesi mezunuyum şansım nedir okul anadolu teknik lere öncelik veriyor benim anadolu meslek

 19. Hocam sinavsiz gecis hakkimi kullanicam. Istanbulda yaşıyorum okulum meslek lisesi puanim 313

  Izmir ekonomi üniversitesi 14.3.i.95 ve
  yaşar Üniversitesi 14.3.i.96 ikiside tam burslu ve kontenjanlari 4 girebilme imkanim varmi?

 20. 14,4,D,96 son yerlesenler bu sekılde benım okul turu 2 tercihimi yaptım sansım yok ama ben genede denıyım dedım sılsemmı yoksa kalsamı hocam Diğer tercihlerim hep 13,2,D,89 14,2,D,—
  yani bana uygun yerler . sizce hocam 3 ve 4 alan 2 okul yazdım sılsemmı kalsamı ?

 21. Hocam Tercih yapıcam ama su sıralama benı benden aldı kac kez oldu sıralamayı değiştiriyorum

  acıkta kalmamak ıcın tercih sıralamasını ilk 5 dusuk diğer 5 yuksek sonrakı 5 karma

  olarak yapsam sızce dogrumu olur Hocam Yardım edın lutfen

 22. Hocam tekrar bi sorum olcakti size bu puanin yarıya düşmedigine tam emin olamıyorum çünkü sonuçta bi kontenjani doldurmus olcam bu sene eğer seneye 4 yıllık kazanirsam 2 yıllıgi birakip 4 yıllıga gitmek mantıklımibide çevreden duyduklarım etkiliyor beni bi taraf düşer diyor bi taraf düşmüyor diyor cok kararsızim yardimci olursaniz sevinirim

 23. hocam ösys en küçük puan , ygsp başarı sırası , ösys yerleştirme öncelikleri kısımlarında 3ü birden boş olunca ne anlama geliyor. ve bazılarında üçünde de — mevcut. bunların anlamları nedir.

 24. Hocam merhaba ben bilişim teknolojileri öğrencisiyim radyo ve televizyon teknolojisi istiyorum obp puanım 385 okul türüm 2 son mezunum ygsden 145 aldım 140 barajını geçtim acaba girme şansım varmı radyo ve televizyon teknolojisine ?

 25. Hocam Merhabalar ben bu sene Anadolu Teknik Lisesi makine mezunuyum bu yıl iki yıllık geçiş hakkimi kullansam seneye ygs lysye girip 4 yıllık bi üniversite kazanırsam okul puanimda bi düşme durumu olurmu? bide kazandığım okula gitmeyip sadece kayıt yaptırmayi düşünüyorum bi sorun olurmu ? şimdiden teşekkürler

 26. Hocam merhaba kolay gelsin size bir sorum olacaktı. Benim obp puanım “385”okul türüm “2”, “97” doğumluyum son mezunum (2015)
  yani önceliğim bu önceliklerimle

  TRAKYA ÜNİVERSİTESİ (EDİRNE)
  Edirne Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığına
  14,3,İ,96 obp 363.05000
  girme şansım nedir?

 27. Sınavsız geçiş için başvuru yapmadım ygs başvurusu yaptım 50 tl yatırdım sınava girdim okuldan gelen puanla birlikte 297 puan oldu sınavsız geçiş yapmak istiyorum okul puanımın kırılmasını istemiyorum 5 tane tercih yaptım 4 normal okul 5.si açıktan ilahiyat ilk 4. tutması imkansız gibi gözüküyo tercih yapıp tutmazsa okul puanı kırılır mı

 28. hocam ben 20 tane tercih yapmayı düşünüyorum bunların sıralaması çok önemli tabi şimdi ben ilk sıralara çok istediğim ama tutma ihtimali zor yerleri ilk 5 e yazıp 5.den 15 e kadarda gene gitmek istediğim ama ilk5 ten daha az istediğim tutma ihtimali orta düzeyde yazarsam son 5 e de gitmemin garanti olduğu yerleri yazarsam bu yapılan tercih doğru tercihmidir hata yapmaktan korkuyorum ilk 5 e puanımın yettiği yerleri yazarsam dahamı mantıklı olur sonuçta hepsi bana uygun üniversiteler ama ilk 5 i çok istiyorum zor yani.

 29. hocam ben ticaret m.Lisesi bölümü öğrencisiyim Sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümü 2 yıllık bölüm istiyorum bayada sevdim yalnız ingilizcem o kadar ıyı değil . sizce ne yapmalıyım ? bu bölümü seçmesem daha mı iyi yardımcı olurmusunuz hocam.

 30. Beyler 30 tane seçim hakkımızdan ilk sıraya yazdığımız tutarsa diğerlerinin önemi kalmıyomu yani 1. yazdığım tutarsa onamı gitmek zorundayım diyelim 15 tane yazdım ilki tuttu diğerleride tuttu diğerlerinin önemi kalmıyomu o zaman

 31. Merhabalar, mesleki açık öğretim son sınıf öğrencisiyim eylülde tam kredim tamamlanıyor. 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kulanarak tercih yaptım. Fakat daha mezun olmadım diploma notuna bakılıyormuş, daha mezun olmadan nasıl olacak?

 32. Merhaba, ben ygsden 136 puan aldım meslek lisesi mezunuyum Açıköğretim tercihi yapıcam fakat tercih yaparken 773 koşul numaralı bir uyarı çıkıyor Ygsk kontenjanına göre 140 ve üzeri almanız gerekiyor diyor ben meslek liseli olduğum için Sgk kontenjanına göre mi yerleştirilicem?

 33. merhaba kolay gelsin hocam
  anadolu meslek lisesi bilişim mezunuyum
  ben tercihlerimi yaptım aralarında bilgi yönetim ve bilgisayar programcılığı var.ygs puanıma göre yaptım tercihleri puanla tutmazsa bide benim geçiş hakkım var sistem bunu nasıl ayırt edicek.puanlımı alıcak yoksa puansızmı?

 34. Merhaba Hocam ben sınavsız Geçiş yapıcam yaptım hatta yardımcı olur musunuz.
  Ankara Ticaret Meslek Lisesi Mezunuyum.

  Tercihim şu şekilde : (benim durum 15,2,..,97 OBP : 373)

  1) Çorum sungurlu : 13,4,İ,94 OBP : 320 ()
  2) Ankara Üniversitesi Elmadağ :14,3,İ,96 OBP : 390
  3) Kırıkkale : 14,3,İ,96 OBP : 293
  4) Gazi Üniversitesi : 14,4,İ,95 OBP : 301

 35. Merhaba hocam öncelikle kolay gelsin bir sorum olacaktı size endüstri meslek lisesi elektronik haberleşme öğrencisiyim

  istediğim bölüm ile kriterlerim uymuyor olurda yerleştirme öncelikleri yüksek bi yere gidersem üniye gidince kayıt olmuyormuş doğrumu yani 14,4,i,96 lık yere 14,2,i,96 lık bi kriterle girsem kaydım yapılırmı boşta kalmam değil mi?

   • Hocam merhaba,Bursalıyım. Bu yıl açıköğretim muhasebe ve finansman mezunu olucam. OBP puanım 277 ve sadece Muğla-Fethiye MYO Turizm ve Seyahat hizmetlerini tercih ettim. Oranın tercih öncelikleri bölümü …… olduğu için yerleşme şansım nedir sizce ? Okulun puanları normal öğretim 292 , ikinci öğretim ise 249 gibi bir şeydi ıkısınden birisine yerleşebilir miyim acaba ?

 36. Hocam ben inşaat teknolojisi dekorasyon bölümünden bu sene mezun oldum.1997 doğumluyum. Diploma notum 62,41, YGS1 ile inşaat teknoljisi-harita kadastro-geoteknik bölümlerine sınavsız geçiş yapabiliyorum. Ancak istediğim dokuz eylül üniversitesi-celal bayar üniversitesi ve adnan menderes üni. girebiliyorum galiba ancak hangi üniversiteyi ilk tercih olarak yazacağım bana yardımcı olursanız sevinirim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

 37. hocam 2 yıllık sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ben samsundayım sivil havacılık ulaştırma bölümü veya yer hizmetleri alanını seçmek istiyorum fakat samsunda bu bölümler bulunmuyor başka şehirlerde bulunuyor mesala muğla niğde gümüşhane amasya… bu bölümlere gidebilme şansım varmıdır ilk tercih yapmamda sakınca görürmüsünüz

 38. Merhaba, benim obp 265 bölümümün aldığı alanlara tercih yaparken bu puana göre mi tercih yapıcam? yani atıyorum xxx üniversitesinin yanın ygs1 250 puan yazıyo bunu yazabiliyorum dimi?

 39. Hocam ben MESLEKI VE TEKNIK ANADOLU LISESInden bu sene mezun oldum. muhasebe ve finansman bölümünü bitirdim OBP puanım 312 antepliyim ve antepten tercih yapmak istiyorum tercih sıralamam 1-muhasebe 2-banka 3-işletme yönetimi ilçeleride kompile yazdım 95 doğumluyum acaba yerleşme şansım nedir? tabiki öncelik 1. tercihim muhasebe….

 40. Hocam şimdi tercih yaparken okul öncesi veya çocuk gelisimi ve çocuk gelişimi egitimi bölümleri ayrı ayrımı ben anasınıfı öğretmeni olacaksam tercihlere de okul öncesi ogretmenligi mi diye tercihte bulunacak yoksa sadece sınavsız geciste çocuk gelişimi yazıyoruz ??

 41. merhaba hocam.
  Anadolu Teknik bilişim mezunuyum bu sene mezun oldum OBP 293 tekirdağda oturuyorum.
  sınavsız geçişle bilgi yönetim bölümüne yerleşme olasılığım nedir?(bu arada YGS ek başarı puanımda 236… sıralamam 152.105lerde)

 42. hicam sinavsiz gecis haricinde
  ygs puani ile iki yillik bi yere yerlesmek istedigimizde ygs puanina goremi uerlesiyoruz yksa Lys de oldugu gibi ygs siralamasiyla mi yerleşiyoruz

 43. Hocam ben Meslek Lisesin’den(Düz Meslek Lisesi) bu sene mezun oldum ve YGS’ye girdim sınavda başarısız oldum. Şimdi yatay geçiş hakkımı kullanmak istiyorum , galiba normal bir şekilde başvuru yapıyor gibi başvuru yapıyormuşuz eğer doğruysa bu bölüme girebilme imkanım sizce nedir?

  13,2,İ,94 – 297.10000 , Ben 2015 Mezunuyum doğum Tarihim 1996 , OBP Puanım : 359.05

 44. Hocam merhaba, Muğla-Fethiye MYO turizm ve seyahat hizmetleri bolumunu tercih ettim sadece ikisi. Hem normal ogretim hem ikinci ogretim. Yerlestirme kosullari ……… Oldugu icin puani var sadece 285 benim puan acaba yerlesme sansim ne olur ?

 45. hocam ben endüstri meslek lisesi makina alanı mezunuyum açıkogretımde farklı bi bölüm okuyabilirmiyim puanları cok yuksek 2 senelık olarak kendı alanımda ki bölümmlerim var mı acaba aöf de varsa tercih yapsam tutar mı

 46. Hocam peki gecen sene son yerleşenin 13,2,D,94 OBP si ise 300 olan bir yere ben 15,2,D,95 ve 280 OBP ile yerleşme şansım var mıdır? Bu arada çok soru soruyorum hocam tecrübesizliğime verin. Her şey için teşekkürler 🙂

 47. hocam benim istediğim bölümün geçen seneki tercihlerini bulumıyorum nasıl bulabilirim teknik lise mezunuyum obp 353 istanbulda iş sağlığı ve güvenliği olma ihtimali nedir

 48. Hocam ben 2014 mezunuyum yayınlanan tercih kılavuzlarında sınavsız geçiş olanları nasıl anlıcaz yanında METEB filan yazmıyor.. ya da sınavsız geçiş için ayrı kılavuz yayınlanıcak mı?

 49. Hocam merhaba, 100751239:AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA)
  Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu – Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

  14,3,D,96 – 291.65000 Ben 2014 mezunuyum 285 OBP puanım Bursa’dan tercih edicem burayı olasılık nedir hocam ? Lutfen

  • Çook zor. Geçen yılın tercih sonucuna bakıyoruz ve 2014 yılında 2014 “3” ANadolu mezunları ile kontenjanın dolduğunu görüyoruz. Bu yılda 2015 anadolu meslek mezunları ile kontenjanın dolma olasılığı çok yüksek.

 50. Merhaba hocam. Kardeşim turizm lisesinden bu yıl mezun oldu. Ygs sınavına girdi. Ygs ye girdiği için sınavsız geçiş hakkını kayıp mı etmiş oldu ? Eğer kaybetmediyse nasıl tercih yapacağız sınavsız geçiş için. Şimdideb teşekkür ederim

 51. Sinasiz gecis için simdiki tercihlerde yerlesme olmazsa eger ilk mezunlara yer verilecegi için, yerlestirme Ek kontejandan olabilirmi bi firsat daha olabilirmi acik kontenjan olursa? 2007 mezunuyum

 52. Merhabalar ben anadolu ticaret meslek lisesi veri tabanı programcılıgı (bilgisayar)mezunuyum
  bu yıl fizyoterapi anestezi ameliyathane hizmetleri gibi bölümleri yazdım diploma notum 79,1 opb 396 bu bolumlere 2 yıllık geçiş yapabilme ihtimalim var mı teşekkürler..

 53. Merhaba alper bey ben endüstri meslek lisesi elektrik elektronik bölümü mezunuyum yeni mezun oldum
  diploma puanım 55 sınavsız geçiş için başvuru yaptım tercihler de istanbul üniversitesi elektronik haberleşme yazdım acaba acık da kalırmıyım bu konu hakkında hiç bir bilgi yok ilk defa yapıyorum çok rica ediyorum yardımcı olurmusunuz?

 54. Merhabalar kolay gelsin hocam;
  2015 Ticaret Meslek lisesi mezunuyum ortaokul başarı puanım 380,45000,Aydın Üniversitesi %100 burslu ”ingilizce işletme” puanı 379,25000, 2014 yılı yerleştirme öncelikleri 14.2.i.96.
  Bende 1996 doğumluyum sizce Aydın Üniversitesine girebilir miyim? şimdiden teşekkür ederim.

 55. Mrb size bişey sorcam şimdi benim dayım meslek lisesi mezunu ,mezun olalı baya olmuş sinavsiz geçişle tercih yapmak istiyor ama yapamadk bu tercih nasıl yapılıyor bilen biri varsa yardimci olursaniz sevinirm

 56. ben zeliha 96 meslek lisesi mezunuyum sınavsız geciş ile çocouk gelişlim bölümüne nasıl tercih yapacam ve yerleşme gibi bi şansım varmı bununla ilgili hiçbir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim

  • Öncelik son mezunlara olduğundan ve kontenjanlar onlar tarafından doldurulduğundan ancak özel okullara %50 burslu yada ücretli olabilir. Bir de Anadolu ün. ve Atatürk Ün. açıköğretim programları için şansınızı deneyebilirsiniz.

 57. hocam iyi günler anadolu teknik lisesi mezunuyum 97 doğumluyum istanbulda oturuyorum marmara üniversitesi bilgisayar programcılığı yazıcam fakat marmara üniversitenin karşısında 2014-OSYS EN KUCUK PUAN 343 yazıyor puan türü olarak da ygs-1 yazıyor acaba bu 343 puan obp puanı mı yoksa ygs-1 puanı mı yanıtlarsanız sevinirim.
  örnek olarak;http://imgim.com/9461incio9329306.jpg

 58. Hocam normal öğrenimine son yerleşenin 14,2,D,96 OBP 336 (2014 kontenjanı 60 imiş bu sene 36) olan bölümün ikinci öğretimi yeni açılmış ve durumum 14,2,D,95 OBP 300 (kontenjan 18) şansım var mıdır?
  Pardon hocam durumum 15,2,D,95

 59. Hocam sınavsız geçiş haklarım dışında farklı bir bölüme geçiş hakkım var mı ? Örnek verecek olursam elekrik bölümü okuyan biri geçiş haklarında muhasebe bölümü bulunmamasına rağmen o bölümü 2 yıllık geçiş olarak OBP ile yazabilir mi ?

 60. Hocam İyi Günler

  Bu Sene (2015) De Yeni Mezun Oldum
  Mezun Olduğum Okul Türü
  Endüstri Meslek Lisesi (2)
  Ankarada Yaşıyorum Ankara Dışı Tercih Yapıcam Metebim (D)
  Doğum Yılım 1997

  Bölümüm Elektrik-Elektronik Bölümü

  Kırıkkale Üniversitesi Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu

  Elektronik Haberleşme Teknolojisine Gitmek İstiyorum

  Okula Ait Bölümün 2015 ÖSYS Yöp Kılavuzunda Yerleştirme Önceliği

  14,2,D,96

  Benim İse Yerleştirme Önceliğim Bu Okula Göre 15.2.D.97

  Girme Şansım Nedir

  Hocam Bir Sorum Daha Olucak

  Obp Puanım 332

  KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ
  Kırıkkale Meslek Yüksekokulu
  Elektronik Haberleşme Teknolojisi
  Min. Puan 354.40000 Demiş

  Benim Obp Puanım 332 Yerleştirme Önceliğim 15.2.D.97 Bu

  Sizce Durum Nedir ?

   • Hocam ösym tercih yaparken hata veriyor, ortaöğretim alanınızla ilgili bölüm değildir diye. Muhasebe ve Finansman mezunu olup nasıl Turizm ve Otel İşletmeciliğine Sınavsız Geçiş yapamıyorum acaba ?

    • Bu yıl güncellenen sınavsız geçiş bölümleriniz.
     Bankacılık ve Sigortacılık
     Deniz ve Liman İşletmeciliği
     Dış Ticaret
     Emlak ve Emlak Yönetimi
     Enerji Tesisleri İşletmeciliği
     Hava Lojistiği
     Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönetimi
     İnsan Kaynakları Yönetimi
     İşletme Yönetimi
     Kooperatifçilik
     Lojistik
     Maliye
     Marina İşletme
     Marina ve Yat İşletmeciliği
     Marka İletişimi
     Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası
     Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
     Pazarlama
     Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi
     Posta Hizmetleri
     Sağlık Kurumları İşletmeciliği
     Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği
     Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri
     Sosyal Güvenlik
     Tarımsal İşletmecilik
     Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi
     Turizm ve Seyahat Hizmetleri

   • Kırıkkale Myo Elektonik Haberleşme Teknolojisi İstiyorum
    Okulun Yerleştirme Önceliği 14,2,D,96 Minimum Puanı 354
    Benim İse Yerleştirme Önceliğim 15,2,D,97 Obp Puanım 332

    Kazanabilirmiyim ?

   • Hocam benim anlamadığım yakın bir arkadaşım açıköğretim lisesinden mezun olck bu sene muhasebe ve finansman oda benim gibi. Ama ona tercihlerde Turizm ve Otel İŞL. çıkıyor ? Açık öğretim olduğu için bir fark mı var acaba ?

 61. Merhaba ben Auzef de 1. sınıf ogrencisiyim bu 2. üniversitem olacak. ben dire geçiş puanımı kullanmak istiyorum meslek isesi cocuk gelişimiyim dipoma notm 84 küsürdü 404. küsüsr puana den geliyo direk geçiş yaptıgımda sadece cocuk gelişimine mi yapabiiyorum yoksa başa bölümere de yapabiiyormuyum ben sağlık alanındaki bölümlere geçiş yama istiyorum tercih yapabilme şansım varmı ?

 62. Hocam iyi günler öncelikle.Sınavsız geçiş ile ilgili bir sorum olucaktı.Hocam sınavsız geçiş için tablo 3A ya baktığımızda bazı özel üniversiteli görüyoruz.Ve yanlarında tam burslu ibaresi var .Ama bu üniversitelerin kontenjanları genelde 2 veya 4 yani çok az . Hocam şimdi şansımızı deneyip yazdık diyelim yerleşirsek herhangi bir fiyat ödemesi olur mu bilginiz var mı?

 63. merhaba hocam ben 2013 teknik lise elektrik elektronik mezunuyum.obp puanım 300 bu sene iş saglıgı ve guvenligi bolumunu istiyorum tercihte ılk 3 sıraya nereleri yazayım.

 64. hocam ben ticaret meslek lisesi mezunuyum geçen sene mezun oldum meteb ilim istanbul obp puanım 262 ilk 3 tercihim

  1)marmara üniversitesi muhasebe ve vergi (uzaktan öğretim)
  2)marmara üniversitesi pazarlama (uzaktan öğretim)
  3)istanbul üniversitesi dış ticaret (uzaktan öğretim)

  konteyjanları yüksek diye ilk 3e yazdım 4 5 ve 6da vakıf üniversitelerini yazmayı düşünüyorum yüzde 50 burslu ama obp puanları 340larda diğer bütün yerleştirme öncelikleri fazlasıyla tutuyo mesela istanbul aydın muhasebe ve vergi 09,2,İ,90 istiyo. Ama işte obp puanım yetmiyo sizce yerleşme şansım var mıdır? Ve bu ilk 3e yazdığım okulları konteyjanları yüksek olduğu için daha aşağılara da yazsam olur mu? Teşekkürler.

 65. Hocam merhaba tercih listesinde yer önceliği olarak 2014 ve 96 mezunlari var en son ama bu sene mezunlari 2015 ve 97 liler .Ben 2014 mezunu 96 doğumlu Çok programli lisesi mezunu Bilgisayarli muhasebe çıkışlıyım Nasil tercih yapicam yer öncelikleri nasil olmasi gerekiyor ? Birde sorgulatirken tablo 3 dekilerimi sorgulaticam yardimci olurmusunuz ?

 66. hocam simdi ben hem ek puan ile tercih verrecem hemde sinavsiz gecis hakimi kulanacam acaba bunlar hangi unuversiteler oluyor yani bu kiriterdeki ogrenciler beli unuversitere mi basvurabiliyor yksa genelde tum unuversiteler icinde kulanilabiliyrmuyuz

 67. iyi günler ben meslek lisesi mezunuyum ygs ye girdim lys ye de girdim ancak puanlrım düşük olduğu için sınavsız geçişe başvurmak istiyorum ama aldığım duyumlara göre ygs zamanında başvuru yapılıyomuş doğru mudur geç mi kaldım yani ben ?

 68. Merhabalar, ben de geçen sene endüstri meslek lisesinden mezun oldum , bu sene YGS ye girip barajı geçemedim ama geçiş hakkımı kullanmak istiyorum fakat az önce belirttiğiniz geçiş hakkı başvurusu yapmadım ocak ayında , yardımcı olabilir misiniz nas yapabilirim.

  • HOCAM YANLIŞ CEVAP VERMEDİNİZ Mİ ARKADAŞ BU SENE YGS ‘ YE GİRMİŞ ZATEN YGS ‘ YE GİRMEK MESLEK LİSELİLER İÇİN ZATEN SINAVSIZ GEÇİŞİDE KAPSIYOR BİLDİĞİM KADARIYLA BARAJI GEÇİP GEÇMEMESİNİN BİR ÖNEMİ YOK , BU TERCİH ZAMANINDA TERCİHİN YAPABİLİR BİLDİĞİM KADARIYLA , SAYGILAR HOCAM.

 69. Hocam ben geçen sene endüstri meslek lisesi elektrik elektronik-endüstriyel bakım onarım dalından mezun oldum istediğim bölümün obb puanı 334 benim puanım 280 meteb bölgesi olarak dışarıda sizce tercih etmelimiyim ?koşullar uyuyor obb puanı hariç

 70. Hocam merhabalar benim sorum şu ;
  ben elektrik ve elektronik teknoloji okudum lisede. bu bölümün sunduğu geçişler kısıtlı bulunmakta istediğim geçiş yok. 140 barajını geçtiğim için özel okullarda istediğim bölümü seçebiliyor muyum ? obp 294 bu puana göre veya puanımdan yüksek okullarıyazsam tam burslu olarak gelme ihtimali nedir

  • Nasıl kısıtlı anlamadım. 25 tane sınavsız geçiş bölümünüz var. Sınavsız geçiş bölümleriniz özel okulda da olsa sınavsız geçiş hakkınız var. Ama tam burslu için ATL mezunu olmanız bunun yanında 380-450 OBP lazım. Yazdığınız OBP ile çok zor.

  • Belki bölüme ve okula göre olabilir. Ama bölümün talep edilen bir bölüm okulun da gözde bir okul olması durumunda yine işiniz şansa bağlı olacaktır. Başkalarının haberdar olmaması için dua etmeniz lazım 🙂

 71. hocam tercih sayfasında Şu anda Aday İşlemleri Sisteminde başvurusu alınan sınav bulunmamaktadır. bu yazı çıkıyor sınavsız geçiş için 2016 yı mı beklicem 50 tl yatırmıştım ama meslek lisesi mezunuyum lütfen yardım edin :((

 72. hocam ben geçen sene meslek lisesinden mezun oldum bu sene de girdim barajı geçemedim ama sınavsız geçiş hakkımı kulanmak istiyorum bölümünü işaretlemedim tercih yapabilicek miyim acil cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

   • Hocam merhaba, 2014 yılı ticaret meslek lisesi mezunuyum. O yıl ygs puanıyla kastamonu üniversitesine gittim. Bu yıl sınava gırdım tekrar, sınavsız geçiş hakkımı kullanarak tekrar Akdeniz Üniversitesine tercih yapıcam. Ben Bursa’lıyım, manavgat meslek yüksek okulu METEB Dışı aldığı için benim tercih etme şansım var, SINAVSIZ GEÇİŞ KONTENJANI 66. İkinci öğretim bu bölüm, ve geçen yıl 225,750 ygs puanıyla almış okul. Ama benim OBP puanım 285, bu okulu tercih ettiğim zaman oraya yerleşebilme şansımın olduğunu nasıl anlıyabilirim ? size daha önceden sürekli yazmıştım ama anlayamadım hala. Yardımcı olmanızı istiyorum bu konuda. Sonuçta o bölüme kontenjan da ayrılmış olsa, tercih robotun da sadece ygs puanı gozukuyor ama bızım bu durum nasıl olur hocam Lütfen yardımınızı bekliyorum ? olmazsa e-mailinizi alabilirsem daha detaylı bir şekilde yardımınızı beklerim.. Çok acil bu konu. İyi günler

    • 100770836 AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ (ANTALYA)
     Manavgat Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği (İÖ) 225.7497
     Geçen sene sınavsız geçişlilerin hepsi yerleşip alan dışından bile YGS ile öğrenci aldığına göre sizin bu programa yerleşme şansınız yüksek. Bu size 9.cevabım artık bazı şeyleri kendiniz analiz edebilmelisiniz.

 73. Hocam bu sene kontenjanlar düştüğü için geçen senenin (kontenjanların bölünmemiş olduğu) yerleştirme önceliklerine bakarak tercih yapmak ne kadar sağlıklı? Yani geçen sene 100 kontenjanı olan bölümün yerleştirme öncelikleri ve diploma puanı bana uyuyor fakat bu bölüm bu sene sınavsız geçiş kontenjanını 60 kişiye düşürdü. Geçen seneye göre tercih yapmak tehlikeli olmaz mı hocam?

 74. Hocam ben teknik lise elektrik mezun uyum 2007 mezun uyum sınava girmedim bu yıl benim imkânlarım nedir erciyes üniversitesinde hangi bbölümlere gecisim olabilir bu konularda bilgim olmadığı için cesaret edemiyorumbeni bilgilendirir iseniz çok memnun olurum saygilarimla

 75. Iyi gunler saglik meslek hemsirelik bu sene muzunuyum.paramediklige gecis yapmak istiyorim paramedige gecis yapip okursam bittikten sonra paaramedik olarak tercih yaptim ve olmadi diyelim bir sonra ki kpss de lise hemsirelik diplomam la ortaogretim hemsirelik tercihi yapabilir miyim kpss de yardimcinolursaniz sevinirim..

 76. Merhaba, saç bakımı ve güzellik hizmetleri bölümünü okudum lisede. Bu sene de mezun oldum ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. Hem bu bölümü hemde tıbbi aromatik ve bitkiler bölümünü de yazabilir miyim. Teşekkür ederim.

 77. hocam merhaba ben anestezi okuyorum demin internette ”Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan adaylar kendi alanları ya da yakın programlar dışında bir programı tercih etmeleri durumunda, Sınavsız Geçişle dolmayan kontenjanlara yerleştirilmektedir.” diye bir yazı okudum benim bu sene geçebileceğim odyometri elektronörofizyoloji var ama bildiğim kadarıyla sağlık meslek liselerinde bu bölümler yok,ben şimdi anestezi dışında tercih edebileceğim diğer bölümleri seçersem eğer onlar dolduktan sonra eğer kontejyan kalırsa mı beni alıyorlar ? ilk kez duydum böyle bir şey doğru mudur acaba ?

  • Anlamakta güçlük çekiyorum. Kendi alanınızdaki programa sınavsız tercih hakkınız vardır. Alan dışı tercih yaparsanız, tercih yaptığınız programın kontenjanı sınavsız geçişle dolmaması durumunda YGS puanınızla yerleşme şansınız olabilir(.)

    • EVET GEÇEBİLİYORSUN AMA SINAVSIZ GEÇİŞ DEĞİL YGS PUANIN İLE OLUR BU SENE SINAVA GİRDİYSEN VE GİTMEK İSTEDİĞİN OKULLARIN , İSTEDİĞİN BÖLÜMLERİNE SIRALAMAN TUTUYORSA GEÇİŞ YAPABİLİRSİN.

 78. sorum şu ben imam hatip mezunuyum gecen sene sınava girdim geçiş hakkımı kullanmadım bu senede girdim kullanmadım bi yeri kazandım ama gitmedim seneye geğiş hakkımı kullanabilirmiyi ? ve geçiş hakkını kullandıktan sonra sınava girmem gerekiyormu ? lütfen cevap verin..

 79. Öncelikle gençlere bilgi verdiginiz için teşekkürler. Benim sorum Oglum saglık meslek lisesi anestezi bölümünü okuyor eczacılık okumak istiyor ek puan durumu varmı.

 80. Hocam merhabalar ;
  Benim sorum 2013 ösym ek yerleştirme sonuçlarından sonraki üniversite boş kontenjanlarını nasıl öğrenebilirim veya böyle bir kılavuz var mıdır ?
  Ösym ‘nin sitesini biraz kurcaladığımda yerleştirme ve ek yerleştirme kılavuzları mevcut fakat ek yerleştirme olduktan sonraki yani tüm tercihler yapıldıktan sonra o üniversitenin ders başı yaptığı sene kaç boş kontenjanı vardı ?
  Bunu nereden öğrenebilirim veya ne dersiniz ? 🙂
  Teşekkürler.

 81. hocam teknik lise mezunu olan biri yani öncelik kodu 3 olan biri, normal meslek lisesi mezunu yani öncelik kodu 2 olan bir yere başvuru hakkı var mı?
  başvurabilir ise öncelik kodu 2 olan bir yere öncelik kodu 3 ve 4 olanlar daha mı avantajlı yerleşiyorlar yoksa meslek liseleri yerleşiyor ve yer kalırsa teknik ve anadolu teknik liseliler mi yerleşiyor?
  teşekkürler.

 82. hocam tercıh ışlemlerı içun uğraşıyorum ama kılavuzda anlamadığım bı nokta var.3A kategorısındekı 6 bolumde yazılanlar ne ıfade edıyor ornegın: 103179921 Makine 2 YGS-1 60 (34) 319,65000 13,3,D,94
  103170463 Makine (İÖ) 2 YGS-1 60 (2, 349) 298,85000 13,2,İ,95 (parantez ıçerısındekılerı anlamadım 6c ozel açıklamalar bolumu)
  dığerlerını bılıyorum. teşekkurler

    • Neyi örneklendireyim. 2’ye basınca “2013-2014 öğretim yılında ikinci öğretim öğrencilerinin ödedikleri öğrenim ücretleri tablo halinde bu kılavuzun ileri sayfalarında yer almaktadır.” yazıyor.
     34’e basınca “Bu programda öğrencilerin birinci yıl sonunda 8 hafta, ikinci yıl sonunda 6 hafta Endüstriye Dayalı Öğretim (EDÖ)/Staj yapmaları zorunludur.”
     yazıyor. Linklere sayılara tıklayınca küçük pencerede açıklamalar yazıyor zaten.

     • hocam bıde bana makıne 2 oğretımlerı gondermişsiniz bıde bunların bırıncı oğrenım kılavuzu varmı gonderısenız çok güzel olucak teşekkurler
      hocam hazır sızı bulmuşken bunayayım meteb dışı tercıh yapsak genede gelme ıhtımalı nedır orneğın eskışehır yazsam bursalıyım ?
      1 Çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan Meslek Lisesi
      bu sıralamada ben hangı gruba gıdıyorum teknık ve endustrı meslek lısesı teknık mezunuyum 3. gruba dahılım gıbı duruyo ama 2. gruptanda tercıhlerımı yazabılırmıyım lutfen yardımcı olun

      • Kendinizde yapabilirsiniz. https://rehberlik.osym.gov.tr/aramatablo3a.aspx program adı kısmına istediğiniz programı yazıp sorgulatın. Son yayınlanan kılavuzu ***şuradan*** indirebilirsiniz. Sorgulama yaptığınız sayfada yerleştirme önceliklerini inceleyeceksiniz. “D” yazanlar METEB dışından alan yerlerdir. Bu arada siz teknik lise mezunu olduğunuz için “2,İ” yazan yerlere de önceliğiniz olacaktır. Son sorunuza gelince “4” haricinde “3,2,1” hepsine tercih hakkınız var.

     • hocam yardımlarınız için çok teşekkurler tercıh işlemlerı görevını sayenızde başarı ıle atlatmış bulunmaktayım 🙂 yenı gorevım teog odaklı lıselere yerleştırme işlemleri kardeşım ve yeğenım için bu konuda da bılgınız varsa paylaşırmısız

 83. Merhaba hocam size bir sorum olacak 2013 end. meslek mezunuyum diplomam 73,61

  DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ (KÜTAHYA) Simav MYO
  103251395 Bilgisayar Programcılığı 2 YGS-1 50 46 361,05000 12,4,D,94

  buraya yerleşme olanağım varmıdır.

 84. Merhaba hocam ben bu sene kız teknik ve meslek lisesi yiyecek içecek hizmetleri alanından mezun oldum sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum fakat nasıl kullanabileceğim hakkında bir bilgim yok ve istanbulda tercih edebileceğim hangi bölümler vardır bilgilendirirseniz sevinirim

  • Şu an bulunduğumuz sayfada yeterince açık anlattım. Ama bunun dışında şu 2 videoyu izlemenizi tavsiye ederim.
   Video1 Video2
   Gıda Teknolojisi
   Kültürel Miras ve Turizm 2
   Otobüs Kaptanlığı 2
   Turist Rehberliği 2
   Turizm Animasyonu 2
   Turizm Rehberliği 2
   Turizm ve Otel İşletmeciliği 2
   Turizm ve Seyahat Hizmetleri
   Aşçılık 2
   İkram Hizmetleri 2

 85. hocam meraba 2014 mezunuyum çocuk gelişiminden,OBP 92X5:460 PUAN YGS4 EKLİ:323
  GAZIANTEP ÇOCUK GELİŞİMİ PUANI:418 TERCİH EDERSEM DİPLOMA PUANINA GÖRE Mİ GELİR ÖNCELİK SINAVSIZ GEŞİŞTE DİPLOMA PUANI MIDIR?
  düz kız meslek lisesi mezunuyum

 86. Ben 2014 mezunuyum. sınavsız geçiş yapıcam. ama hangi puanla olcağını anlamadım. diploma notuyla diyolar ama klavuzda ygs2 yazıyor anlamadım gitti. aciler cevap verirseniz çok sevinirim 🙁

 87. hocam merhaba
  ben sınavsız geçişle tercih yaptım kodları ekledim tercihi oynayladım.merak ettiğim sınavsız geçiş tercihleri yazmıyordu ve bu kodlar ygs tercihleriyle aynı sorun olurmu

 88. İyi günler hocam. Ben 2012 kız meslek mezunuyum. suan ozel bir üniversitede okul öncesi okuyorum fakat oraya devam edemeyeceğim. 2. seneme gecmeden sınavsız gecişimi kullanabilir miyim bende ? YGS girdim fakat hiç çalısmadım aklımda bunlar yoktuç şimdi ben sınavsız geçiş yapabilir miyim ?
  Teşekkürler..

 89. merhaba hocam
  2014 sağlık meslek lisesi mezunuyum.sınavsız geçişle fizyoterapiye geçmek istiyorum.istanbulda fizyoterapi bölümü sadece özel ve vakıf üniversitelerinde var.tercih yaparken %75 %50 ücretli vs tercih etsem para öder miyim?

  ilgili yöp rehberi https://rehberlik.osym.gov.tr/aramasonuc.aspx?AramaTipi=2&&programadi=fizyoterapi&PuanTurAnah=0&ogrenimsuresi=&hangiaobp=&denbuyuk=&denkucuk=&solila=&sagila=&bulundugusehir=34&siralama=5&ObpTipi=&UniversiteAdi=

  şimdiden teşekkürler hocam

 90. Hocam Merhabalar

  2013 End. Meslek Lisesi Bilişim mezunuyum. Sınavsız geçişle bilgisayar programcılığını okumak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim.

  Saygılarla Teşekkürler.

 91. Merhaba,

  1992 Ticaret meslek lisesi mezunuyum…sınavsız geçişle İşletme okumak istiyorum. ilk tercihime yazarsam gelirmi acaba ? nasıl bir yol izlemeliyim

  tesekürler

 92. mrb
  ben g.antepliyim. meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum
  1996 doğumlu 2014 yılı mezunuyum diploma notum 74 puan olarak 370
  istediğim gaziantep üniv. (13,2,İ,95) puanı:418
  gelir mi sizce ?

 93. merhaba hocam,ben düz lise mezunuyum.ygs puanı ile 2 yıllık tıbbi sekreterlik bölümünü istiyorum.puanım ygs3 315.şunların da 13.2.i.1994 ne demek olduğunu anlamadım.girme ihtimalım var mıdır.

  • Bu bölümde önceliğin sağlık meslek lisesi mezunlarına olduğunu biliyorsunuzdur. Eğer yerleştirme önceliklerinde bu şekilde değer varsa kontenjanı sınavsız geçiş öğrencilerince doluyor ve alan dışından YGS ile öğrenci almıyor demektir. Siz yerleştirme önceliği kesikli çizgi —– olup yanında min. puan değeri olan yerleri tercih listenize almalısınız. Şu sayfadan programın bulunduğu tüm okulları görebilirsiniz.

 94. hocam esenlikler geçen sene mezun oldum bursalıyım Diploma notu :76,65
  Orta öğretim başarı puanu :383,25000 1995 doğumluyum.endüstri meslek lisesi mezunuyum

  Mekatronik 2 YGS-1 40 317,65000 1 13,4,D,95 eskişehir mekatronik myo

  Mekatronik 2 YGS-1 30 322,55000 13,4,İ,96 (bursa uludağ üniversitesi mekatronik myo)

  Bu tercihlerin gelme ihtimali varmı ?

 95. Hocam benim anlamadığım en küçük puan ve yerleştirme önceliği kısmı boş olan bölümler,her iki tarafı kesik çizgili bölümler ve en kücük puan kısmı dolu yerleştirme önceliği kesik cizgili bölümler var.Bunlar ne anlama geliyor.

 96. bahçeşehir imkb anadolu teknik meslek lisesi 2014 mezunuyum.istanbul üniversitesi bilgisayar programcılığı bölümüne sınavsız geçişle geçmek istiyorum.OBP puanım 349 yerleşmemde bi sıkıntı olurmu ?kesin yerleşebilirmiyim?

 97. Merhaba hocam ben meslek lisesiyim muhasebe okudum sınavsız geçiş hakkımı kullancam aop puanım 319 kılavuza baktm yerleştirme öncelikleri kısmında 13.2.d.95 bunları anladım ama puan yazıo yanında —– böyle işaretler var o ne oluyo acaba hocam

 98. meraba hocam
  Anadolu Teknik Lisesi bilişim teknolojileri 2014 mezunuyum istanbul üniversitesi bilgisayar programcılığını tercih yapıcağım gelme sansı nedir ? şimdiden tesekürler

 99. Merhaba ben 2011 kız meslek lisesi çocuk gelişimi mezunuyum 3 yıldır tercih yapıyorum ama yerleşemiyorum. daha önceki yıllarda Önceliksiz puansız yerleri yazdığımda bile çıkmadı puanım da 350 nin üzerindeydi bu yıl da ygs4 330 puan yaptım fakat öncelik ve koşul olmayan yerleri yazmaya korkuyorum çünkü çıkmıyor Atatürk Ün. çocuk gelişimi uzaktan eğitime yerleşme olasılığım nedir? Birde istanbul Ün. çocuk gelişimi uzaktan eğitim yeni açılmış meteb içi oluyor acaba yerleşirmiyim? tercih sıralamamı nasıl yapmalıyım

 100. Merhaba hocam ben meslek lisesi Elektrik elektronik mezunuyum sinavsiz geçiş hakkini kullanmak istiyorum fakat kendi bölümünü istemiyorum Bilgisayar istiyorum boyle birşey mumkunmudur ?

 101. merhabalar hocam benim sorum olacak sınavsız geçiş yapacağım yanlız. sınavsız geçiş bölümünü yazdıktan sonra ayretten normal ygs puanıyla tercih yapada bilirmiyim ? yaparsamda illa aldı ygs puan türünden 140 barajını geçmek zorundamıyım. şimdiden teşekkür eederim

  • ve 12,4,D,94 biyere 2 numaralı okul türü olarak hiçmi yerleşme şansım yok ? ilçe merkezde değil
   186,50832 – – – – yerleştirme önceliği böyle olan biyere daha çok yerleşme şansım yüksek ? burasıda ilçe

   cevaplarınız için saygılar hocam

   • Bu baktığınız geçen yılın yerleştirme sonuçları olamaz. “12” mezuniyet yılı 2012 olup da okul türü “4” çok nadir olabilecek bir durum. Eğer böyle ise ve sizin mezuniyet yılınız 2014 ise okul türüne bakılmadan siz yerleştirilirsiniz.(Ama dediğim gibi bunun 2013 yerleştirme sonucu olduğundan emin olmak lazım) Diğer yazdığınızda sınavsız geçişlilerin tamamı yerleşmiş kontenjan dolmadığından YGS puanı ile de öğrenci almış demektir. Yerleşme ihtimaliniz kesine yakın olur.

    • Hocam aynen böyle yazıyor 🙂 konya nın ilçeleri Kadınhanı ve Sarayönü ilçelerinin geçiş önceliklerini paylaştım sizle şuan 23 haziranda ön bilgi amaçla yayımlanan kılavuzda şuan böyle bakarsanız sevinirim.
     Yalnız hocam ben 2012 mezunuyum o ara geç mezun olduğumdan yazın oldum ilk sene yazamadım 2013 polislik için uğraştım olmadı bu senede aynı bu sene gitmeye karar verdim o senenin mezunları ve 4 kodlular merkezi tercih ettiği için 50 60 km bi yol için ilçeleri tercih etmiyorlar şuan mezun olduğum okuldaki arkadaşlarımın hepsi 2012 de yerleşen var 2013 de Sarayönü ve Kadınhanı ilçesine yerleşenler Mevcud ygs türünden 140 barajını geçemediğim bölümlerin hiç mi gelme ihtimali yok
     ve ben bu (Sınavsız geçiş )durumu kafama çok takıyorum
     Saygılar Hürmetler

     • 2012 mezunu olduğunuz için Sarayönü’nde şansınız yine çok az olacak. Kadınhanı olabilir. Bu arada lisede bilişim teknolojileri mezunusunuz değil mi? 140 barajını geçemediyseniz alan dışı tercih yapma şansınız maalesef yok.

      • aynen hocam bilişim mezunuyum sayenizde çok şey öğrendik Allahım gönlüzüne göre versin mübarek gün geçen sene 1 senem yerlşeme önceliklerini bilmediğim için ve okuldaki hocamın bilgi vermemesinden doalyı boşa gitti son birşey daha sormak istiyorum

       106350175 Bilgisayar Programcılığı 2 YGS-1 90 (46) 291,40000 11,2,D,89 karaman ili hocam 46 numaralı kod nedir hocam istersemmi okuyacam hazırlık istemesemdemi okuyacam kafamı çok karıştırdı Dış tanda alım yapıyor hocam gitme ihtimalim yüksek olduğunu düşünüyorum

      • Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Duanıza da amin diyorum. Allah sizinde gönlünüze göre versin. Evet yazdığınız bölüme yerleşme ihtimaliniz çok yüksek. Koşul açıklamasında;İsteyen öğrencilere kontenjan dahilinde bir yıl süreli İngilizce Hazırlık Programı uygulanır. Hazırlık programı süresi, öğretim süresi sütununda gösterilen yıllara dahil değildir. Yazıyor. Yani isterseniz hazırlık okursunuz ama 2+1= 3 yıl olur. diyor.

 102. iyi günler ben bu sene meslek lisesinden dokuma desinatörlüğü tekstil olarak mezun oldum 2 yıllık direk geçiş kullanıcam tekstil dokuma alanınamı başvuru yapıcam yoksa desinatörlük onun içindemi ?

 103. Ben meslek lisesi Elektrik-Elektronik bölümü mezunuyum bu sene mezun oldum. sınavsız geçiş ile tercih yaptıgımda bölümüm dışında bir bölüm tercih edersem ne gibi farklılık olur ?

 104. hocam merhaba, benim ygs 2 puanım 312. 174 bindeyim ve düz lise mezunuyum. Ygs 2 ile ebelik veya hemşirelik yazarsam gelir mi? Yani saglık meslek lisesi ögrencilerine öncelik var mı? Lütfen aydınlatırsanız çok mutlu olurum. Şimdiden çok teşekkürler.

 105. Hocam merhaba.
  Ben meslek lisesi elektrik-elektronik bölümü mezunuyum , bu sene mezun oldum. sınavsız geçiş ile 2 yıllık myo’ya gitmek istiyorum. Gidebilicegim bölümler şunlar ;
  -Elektronik Teknolojisi
  -Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi
  -Mekatronik
  -Otomotiv Tekanolojisi
  -Uçak Teknolojisi
  -Raylı Sistemler Elektrik ve Elektronik Teknolojisi
  Bu bölümlerin hangi üniversitelerde ve kaç puan ile aldıkları hakkında bilgi verirmisiniz. Benim OBP Puanım = 317,500
  Teşşekkürler Şimdiden 🙂

 106. Bu sene mezun oldum anadolu ticaret meslek lisesi mezunuyum ygs ve lys de başarılı olamadım sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum dıploma puanım 76,52 oby puanım nedir? Sınavsız gecıste oby puanına gore mı tercıh yapıyoruz? İstanbul içi dış ticaret bölümüne geçiş yapabileceğim üniversitelerim linkini atarmısınız?

 107. merhaba hocam ben eml 2013 elektrik elektronik teknolojisi endüstriyel bakım onarım mezunuyum yani hocam bu sene izmir içi tercih vermek istiyorum okul diplomam 73 yerleşme ihtimalim nedir ve 2 yıllık benim bölümümümn sınavsız geçiş tercih listesi linkini atarmısınız ??

  SAYGILAR.

  RIZA KILINÇASLAN

 108. Admin bey merhabalar
  Ben meslek lisesi mezunuyum. Bu sene mezun oldum. Ygsde başarsıısz oldum sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım. Bölümüm bilişim teknolojileri ve ben sınavsız geçiş ile seçeceğim bölümleri araştırdım pazarlama var. Ben pazarlama seçmek istiyorum ancak puanlarım şu şekilde ygs1:137 ygs2 137 ygs3 168 ygs4 155 ygs5 162 ygs6 154. Bu durumda pazarlama seçebilirmiyim ve diploma puanı 63.

 109. merhaba hocam.
  dgs sınavına hazırlanan bi arkadaşım söyledide dersanedeki öğretmenler dgs sınavının bu sene son olduğunu söylüyorlarmış. daha doğrusu soru sayısının 80 den 60 a indirilmesini sınav son defa yapılacak diye yorumluyorlarmış.
  sizce doğru mu bu?
  ve eğer dgs kalkarsa 4 yıllığa geçiş için başka bir sistem getirilirmi?

 110. merhaba hocam obp hesaplama 9 / 10 / 11 / 12. sınıfların ağırlık ortalamlarının toplamını alıp 4 e bölüp 5 ile çarpıyorduk ve geçiş yapıcaklar 0.18 lemi carpıyor böylemi hocam ?

 111. hocam obp hesaplamada diploma puanı 77 yazıyorum obp 385 oluyo ve
  0,12 katsayılı OBP: 46.2 0,18 ek katsayılı OBP: 69.3 (Ek puanlı) DİO acaba sınavsız geçişte bu katsayılardan biriside ekleniyor mu yoksa ygs lys tercihine göre yerleşicek arkadaşların okuldan gelen puanlarımı bunlar ya demek istediğim tercih yaparken bnm puanım 385 üzerinden mi yerleşicem bu arada çok sağolun çok yardımcı oldunuz

 112. İyiki varsiniz cok tesekkur ederim bizleri aydinlattiginiz icin.gelelim soruma.. ben turizm otelcilik meslek lisesi mezunuyum sinavsiz gecis hakkimla bölümum olan turizm otelcilik 2 yilligi okumak istiyorum ama acikogretim olarak tercih yapmak istiyorum.nasil yapicam cozemedim biturlu?Ayrica 2 yil sonra dikey gecisle 4 e tamamlamak istiyorum bu programla mümkünmü alanimda.simdiden tesekkürler…

  • Sadece bu programı düşünüyorsanız zaten sadece Anadolu Ün. aöf olarak 101050324 kodu ile tercih yapmanız yeterli olacaktır. Aşağıdaki 4 yıllık alanlara DGS ile geçiş şansınız olacaktır.
   İşletme

   İşletme Enformatiği

   İşletme-Ekonomi

   Konaklama İşletmeciliği

   Konaklama ve Turizm İşletmeciliği

   Turizm İşletmeciliği

   Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik

   Turizm ve Otel İşletmeciliği

   Turizm ve Otelcilik

 113. Merhaba,lise 4’e gectim radyoloji bölümü okuyorum uşak merkezde fakat memnun değilim o yuzden direk geçiş sistemi ile Fizyoterapi ve Rehabilitasyon alanına geçmek istiyorum fakat uşak üni.sinde bu bölüm yok yani benim önceliğimde olamayacak bu dezavantajdır değil mi?Ben muğlalıyım ailemde orda, lise için uşaktayım.fakat uşakta önceliğim olamıyor.muğladada olamaz değil mi?
  Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bu bölüm 4 yıllık,yinede geçilebiliyormu? bu sistem ile yerleşememe olasılığım kaçtır benim şartlarıma göre yani büyük ihtimalle başka bi şehir okuyacağım? mezun oldugumda diploma notum 75-82 arasında olacak yeterlimidir?

 114. hocam bide nasıl bizim ticaret lisesinde muhasebe ögretmenleri varsa muhasebe bölümünü bitirip formasyon alıp ögretmenlik yapabiliyorlarsa bnde bankacılık bölümünü bitirsem formasyonla ticaret lisesinde bankacılık bölümleride var bildiğiniz gibi acaba ögretmenlik yapabilirmiyim

 115. hocam ben ticaret meslek lisesi muhasebe ve finansman bölümü bilğisayarlı muhasebe dalından bu sene mezun oldum ygsde sadece barajı geçebildim o nedenle sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum bankacılık ve siğortacılık bölümünü yazmayı düşünüyorum ama puanlara ulaşadım diploma puanım 77 : 358 e tekabül ediyor sanırım tercih puanı konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim

 116. merhaba ben 2010 ticaret meslek lisesinden mezunuyum bölüm bilişim teknolojileri okul puanım 57,06 ygs 2014 puanım 137 ne yapıp ne edip hangi bölüm ve hangi üniversite okumak istiyorum lütfen yardımlarınızı rica ediyorum

 117. Merhaba hocam ben ticaret meslek lisesi 2014 mezunuyum ygs puanı 155 ve diploma notum 66.38 benim istediğim bölüm ise turizm işletmeciliği size 2 yıllık yerleşme olasılığı varmıdir ?

 118. Benim diploma puanim 62 netten baktifima gore 310 puana denk geliyor okul puanimla asagi yukari 350 360 olucak. Tercih robtuna yazdigima gore istanbul tutmuyor ama ist universitenin stesindei puanlara baktigimda bolumun 320 330la aldigini gordum hangisine inanmam gerekiyor

 119. Merhaba, ben sağlık meslek lisesi tıbbı sekreterlik bölümünden bu yıl mezun oldum. Sınavsız geçiş hakkımı kullanarak Ağız ve Diş Sağlığı bölümüne geçmeyi düşünüyorum. Kayseri’de okuduğum için burada daha öncelikliyim fakat ben ilk sıraya İstanbul’u yazmayı düşünüyorum. Eğer oradaki üniversite gelmezse Kayseri’yi 2. sıraya yazdığım için bana bir dezavantajı olur mu Kayseri içinden tercihini ilk sıraya yazanlara göre?

   • Fatih üniversitesi “321,00000-13,2,İ,95” önceliğiyle öğrenci alıyor. Benim OBP puanım 390 geliyor. Yerleşme olasılığım nedir? Birde şöyle bir şey sormak istiyorum okul kodu “4” olan METEB içi bittikten sonra sıra METEB dışı okul kodu “4” olanlara mı geçiyor? Yoksa METEB içi kodu “3” olanlara mı öncelik geçiyor?

    • Önce okul türü “4” olanların tamamı (METEB içi ve dışı) yerleştikten sonra okul türü 3 olanlara geçilir. Fatih ün. son mezunlardan normal meslek liselileri ve METEB içinden almış. Durumunuz uygunsa yerleşirsiniz.

 120. Merhaba hocam ben Endüstri Meslek Lisesinde okuyorum.YGS başvurumu yaptım.Ancak YGSde barajı geçemedim.Sınavsız geçiş için herhangi bir ücret yada sınavsız geçiş için bir başvuru yapmama gerek varmı acaba cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 121. Merhaba ben geçen yıl Anadolu Ticaret Meslek Lisesinden mezun oldum ve o yıl tercih yapmadım bu yılda Ygs sınavına girmedim ve sadece sınavsız geçiş ücretini yatırdım ama şimdi araştırdığımda parayı yatırdıktan sonra ya bir okuldan ya da bireysel başvuru yapmak gerekiyormuş sanırım bende onu yapmadım şimdi ben sınavsız geçiş hakkımı kullanamaz mıyım?

 122. merhabalar.. Hocam benn meslek lisesiyim ilk tercihlerde 4 yıllık ya da puan ile alan 2 yıllık bölümleri tercih ettikten sonra yerleşemezsem eğer 2. ek tercihlerde sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim acaba?

 123. Hocam ben bi tek şu kısmı anlamadım;
  “Bu şekilde yerleştirme önceliği boş olan programları sınavsız geçiş öğrencileri garanti yerler olarak değerlendirebilirler.”

  Tam olarak neden garanti olarak görebiliriz?
  Diğerleri (o sütunu dolu olanlar) neden boş olanlara göre garanti değil?

  Misal, kontenjanda boş yer var ve öncelik sütunu da dolu. Ayrıca özellikler de uyuyor önceliklere. Bu durumda bu bizim (önceliği olan öğrenciler) için daha garanti değil midir?

  Yani yukarıda boş olanlar garanti demişsiniz ya o yüzden kafam karıştı. Cevabınızı bekliyorum, sayfayı takip ediyorum. Teşekkürler kolay gelsin.

   • Anlamadım ama, son olarak şunu sorayım.
    Ben ticaret meslek lisesi mezunuyum. Bu tür liseler “Meslek Lisesi” olarak mı geçiyor? Yani (2) koduna sahip liseler olarak mı geçiyor öncelik sütununda?

    Daha doğrusu anlamadım çünkü tam olarak soruma cevap vermediniz.

    • Sorunuza cevap verdim. Yerleştirme önceliğinde değer olanlar eğer orada yer alan koşulları taşıyorsanız yerleşme ihtimaliniz vardır. Ama boş ise sınavsız geçişle başvuran herkes yerleşmiş demektir. (örneğin 1970 eğitim enstitüsü mezunu 1955 doğumlu amcam bile yerleşmiş, hatta üstüne düz liseliler bile yerleşmiş demektir.)

     Evet Ticaret Meslek Lisesi kodu “2” dir.

 124. Merhabalar hocam ben bu sene saglik meslek lisesi laboratuvar bolumu mezunuyum. Paramedik bolumune direk geçiş hakkimi kullanmak istiyorum fakat Eskişehir’de kontenjan doldu cunku 1 sinif att mezunu var. Diger sehirlere sansimi denemek istiyorum da tercihimi nasil yapmaliyim birde direk gecis tercih tarihleri.ne zaman

  • ATT bölümünün size göre önceliği yoktur. Sağlık meslek lisesi tüm bölümleri eşit önceliğe sahiptir. Sadece okul türü açısından Anadolu Sağlık mezunları sizden öncelikli olur. Farklı illerden tercih yaptığınızda da o ilin öğrencileri sizden öncelikli olacaktır. Tercihler net tarih belli olmamakla birlikte Temmuz ayında internet üzerinden yapılacaktır.

 125. Hocam ben düz lise mezunuyum.Bu sene ikinci senem TM ciyim ve LYS’YE gireceğim.
  1-)Şimdi ben LYS den istediğim puanı alamazsam LYS’ye girmiş olmama rağmen YGS ‘den alan bölümleri tercih edebiir miyim yoksa LYS’ye girdiğim için sadece LYS’den alan bölümleri mi tercih etmek zorundayım ?
  2-)Yine LYS’ye girmiş olmama rağmen 2 yıllık meslek yüksek okulları tercih edebilir miyim?
  3-)Eğer YGS’den tercih yapabiliyorsam okul puanımla birlikte tercih yapabiliyor muyum yoksa LYS’ye girdiğim için sadece YGS’den kaç puan aldıysam o puana göre mi tercih yapabiliyorum ? ( Meslek Yüksek okulları dahil)

 126. hocam iyi günler.
  yanlış bilmiyorsam;
  1 (bir) değeri, çok eski yıllarda karşılığı enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesini ifade etmektedir.
  2 (iki) değeri, meslek lisesi mezunu,
  3 (üç) değeri, teknik lise veya anadolu meslek lisesi,
  4 (dört) değeri, Anadolu Teknik Lisesi’ni ifade etmektedir.
  Ben anadolu teknik lisesi mezunuyum.
  örnek olarak 13,2,D,95 yerleştirme önceliği olan bir bölüme girebilirmiyim veya tercih yapabilirmiyim.
  yani meslek lisesi önceliği olan bir yere tercihte bulunabilirmiyim? uygunmudur?

  şimdiden teşekkürler.

 127. teşekkürler çok faydalı bir yazı olmuş..

  okul türü 3 olan üniversitelere hangi okullardan yerleşilebiliyor?

  ve meslek lisesinde okuyup, istediği üniversiteye puanı fazlasıyla yeten, ancak okul türü 4 olduğu için girme şansı düşük olan yeri tercih etmeyi önerirmisiniz?

   • hocam internette bu siteden başka doğru düzgün kaynak yok, çok teşekkürler çalışmalarınız için..

    bir sorum daha var,
    ben önümüzdeki sene sınavsız geçiş yapıcam, ticaret meslek lisesinde bilişim teknolojileri bölümü okuyorum. okul türü 2 olanları tercih etmeliyim ama ben ticaret meslek lisesinde bilişim teknolojileri okuduğumdan dolayı benim için herhangi bir dezavantaj olurmu acaba?

    bu arada son sınıfıda bitirdiğimde diploma puanım tahminen 70 – 72 arasında olacak.

    • Endüstri meslek, Meslek Lisesi yada Ticaret Meslek lisesi öğrencileri ile aynı statüde olursunuz. Anadolu Teknik (4), Teknik Lise (3) öncelikli olarak yerleştikten sonra sizlere sıra gelir. Puan 4.sırada önemli bir kriterdir. 72X5= 360 OBP puanınız bu olacak.

 128. Hocam Merhabalar…
  Bu alan içi ve alan dışı yerleştirme puanları nedir ?
  Ben düz lise mezunuyum benim için de geçerli mi bu puan sistemleri yoksa sadece meslek lisesi mezunları için mi geçerli ?
  Şimdiden Teşekkürler…

 129. iyi günler;
  2011 denizcilik meslek lisesi cıkıslıyım bu sene sınava girdim ama basarılı olamadım geçiş hakkımı kullanmak istiyorum 2 yıllık unv.lere makine mezunuyum kendı alanım ıcınde guverteye gecmek istiyorum mumkun mu ?

  • 2 yıllık güverte bölümü yok. Meslek lisesinde Güverte bölümünden mezun olacakların tercih edebileceği bölümler:
   Deniz Ulaştırma ve İşletme 2
   Su Altı Teknolojisi 2
   Yat İşletme ve Yönetimi 2
   Yat Kaptanlığı 2

   Mezuniyet alan kodunuz 1987-Makine ise;
   İş Sağlığı ve Güvenliği 2
   İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği 2
   Sivil Savunma ve İtfaiyecilik 2
   Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi 2
   Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı 2
   Endüstriyel Kalıpçılık 2
   Gemi Makineleri İşletme 2
   Grafik Tasarımı 2
   İş Makineleri Operatörlüğü 2
   Makine 2
   Mekatronik 2
   Metalurji 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Otomotiv Teknolojisi 2
   Raylı Sistemler Makine Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Tarım Makineleri 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve DepolamaTeknolojisi 2

 130. Hocam Merhabalar..
  Ben düz lise mezunuyum. ÖSYM kılavuzunda yerleştirme öncelikleri kısmında bazen kod yerine ” … ” şeklinde boş bırakılmış bölümler var. Şimdi ben bu yıl iki yıllık bir bölüm tercih etmek istesem orada kod yazmamasına rağmen meslek lisesi mezunları genede benden ön planda olurlar mı ? Yoksa düz lise mezunu veya alan dışı öğrencilerden sıralaması veya puanı yüksek olan öğrenciler mi daha ön planda olur ?

  • Eğer dediğiniz bölüm Tablo 3A’da yer alan bir bölümse öncelik mutlaka sınavsız geçiş öğrencisinindir. Orada kod olmamasının sebebi sınavsız geçişle başvuranların tamamı yerleşmiş kontenjan kaldığından alan dışı yada düz lise öğrencileri de YGS puanı ile yerleşmiş demektir. Bu yerlere puanınıza göre tercihte bulunabilirsiniz.

   • 1-) Peki hocam mesela sizin yukarıda anlattığınız gibi yerleştirme öncelikleri kısmında sadece boşluk varsa yani nokta işareti falan yok sadece boşluk varsa o zamanda mı öncelik meslek lisesi öğrencilerinindir ?
    2-) Hocam ben mesela iki yıllık bi bölüm yazmak istesem tercih kılavuzundaki minimum puanlardan ne kadar fazla olması gerek puanımın garanti olarak girebilmem için ?

 131. Hocam Merhabalar
  2000 yılında ktü makina resim Konstrüksiyon önlisansı bitirdim şuan bir lisans programına Sinavsiz geçiş yapıp yapamayacağımı öğrenmek istiyorum.Saygilarımla

  • Fark derslerini alarak lisans tamamlama programları kapsamında aşağıdaki aöf programlarına başvuru yapabilirsiniz.
   İKTİSAT
   ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ
   KAMU YÖNETİMİ
   MALİYE
   ULUSLARARASI İLİŞKİLER
   İŞLETME
   KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ

2 geri izleme / bildirim

 1. Üniversite Tercihleri Ne Zaman? | Sınavsız Geçiş
 2. Üniversite Tercihleri Ne Zaman? | Sınavsız Geçiş

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*