Sınavsız Geçiş Güncel Soru ve Cevaplar

Yazımıza oy verir misiniz?

Meslek Lisesi mezunları sınavsız geçişle lisans (4 yıllık) programlara yerleşebilir mi?

Hayır. Sadece kendi alanlarının devamı niteliğindeki 2 yıllık Meslek Yüksek Okullarına sınavsız geçiş hakları vardır.

Meslek lisesi mezunları YGS sınavına girmemişse yada 140 barajını aşamamışsa sınavsız geçişten faydalanabilir mi?

Evet faydalanabilir. Sınavsız geçiş için meslek lisesi öğrencilerinin sınava girme yada barajı geçme gibi bir zorunluluğu yoktur.

Meslek Lisesi mezunlarının sınavsız geçiş tercihlerinde YGS puanının bir avantajı var mıdır?

Hayır yoktur. Sınavsız geçiş ile öğrenci yerleştirme kriterleri kılavuzda açıklanmıştır, bunlar arasında YGS puanı yer almamaktadır.

Meslek Lisesi mezunları kendi alanları dışındaki 2 yıllık programlara sınavsız geçiş yapabilir mi?

Hayır, Meslek lisesi mezunları sadece kendi alanlarının devamı niteliğindeki 2 yıllık ön lisans programlarına sınavsız yerleşebilir.

Ocak ayında YGS başvurusu yapmadım. Sadece Sınavsız Geçişten faydalanabilir miyim?

Hayır. ÖSYM YGS ve Sınavsız Geçiş başvurularının hangi tarihlerde ve nasıl yapılacağı konusunda belli kurallar koymuştur. Buna göre 15 Ocak 2013 tarihine kadar başvuruda bulunmamış olan adaylar bu yıl için tercihte bulunamayacaklardır.

Meslek Lisesi öğrencileri kendi METEB’leri (illeri) dışındaki okullara sınavsız geçiş tercihinde bulunabilir mi?

Evet bulunabilirler. Ancak tercihte bulunulan ilin öğrencileri yerleştirme önceliğine sahip olacaktır.

2013 YGS başvurusunda bulunan adayların ayrıca sınavsız geçiş için başvuruda bulunmasına gerek var mıdır?

2013 Ocak ayında YGS başvurusunda bulunmuş olan mezun yada mezun olmak üzere olan adayların sınavsız geçiş için ayrıca başvuruda bulunmasına yada ayrı bir ücret yatırmasına gerek yoktur.

Sınavsız Geçişle yapılan yerleştirmeden sonra ek yerleştirme olacak mı?

Evet. Sınavsız geçişle tercihte bulunmuş olan adayların yerleştirilmesinden sonra ek yerleştirme yapılacaktır. Ek yerleştirmede yine sınavsız geçiş öğrencileri öncelikli olacaktır.

Alan dışı tercihte bulunan yada düz lise mezunları 2 yıllık programlara nasıl yerleştirilecek?

Merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmelerden sonra açık kalan kontenjanlara yerleştirileceklerdir.

Merkezi sınav yada sınavsız geçişle bir yükseköğretim programına yerleştirilen aday, ek yerleştirmelerde daha çok istediği bir alanın kontenjanının açık olduğunu görüp tercihte bulunabilir mi?

İster merkezi sınavla ister sınavsız geçişle olsun herhangi bir alana yerleştirilen aday ek yerleştirme için başvuruda bulunamaz.

(Sizlerden gelen sorular doğrultusunda eklemeler yapılacaktır.)

 

sınavsız geçiş 2013

 

276 yorum

 1. Ben bu sene açıktan tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik okuyorum(istanbul ü.) Ben yatay geçişle örgün eğitime geçebilirmiyim ki öyleyse nasıl? Birde ben ygs puanımla yerleştim bo bölüme. Şimde 2017de sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim okumama rağmen?

 2. Merhaba. Ben ilk tercihlerde yerleşemedim çünkü sadece kendi şehrimdeki ege üniversitesi 1.2 öğretim yazdım. Şimdi ek tercihlerde ise baya şehir yazdım. Obp 416. Meslek lisesi mezunuyum. Uşak Üniversitesi 362 ile meteb dışı alıyor. En kötü o olur diye düşünüyorum. Ama meteb içi yazan yerlerin tutma ihtimali var mı acaba? Mesela benim uşak 4. Sırada. Başka birisi uşağı ilk tercih yaptı. Benim imkanım olur mu yerleşmek için? Kafam çok karışık beni bu terxih konusunda meteb içi dışı tercih yerleşme konusunda bilgilendirirseniz sevinirim

 3. Hocam kusura bakmayın son bir soru soracam. Ek tercihlerde kendi bölümümüz dışında başka bir bölüm yazabilme şansımız var mı ? Mesela ben elektrik bölümü okuyorum ama bilgisayar yazmak istiyorum böyle bir şey mümkün mi

 4. Hocam ben sınavsız geçiş ücreti yerine ygs ücreti yatırdım. Ygs ye girdim barajı geçemedim yaptığım tercihlerde ise başarısız oldum. Şimdi ek tercihlerde 2 yıllık geçiş hakkımı kullanabiliuormuyum kullanabiliyosam nasıl kullancam.

 5. sınavsız geçiş hakkını kullananlar orta öğretim puanımı yoksa diploma puanıyla mı üniversite tercihinde bulunacak. eğer bu puanlarla alınacaksa biz üniversitelerin diploma taban ve tavan puanlarını nasıl öğrenebiliriz.

 6. Hocam kolay gelsin ben 2015 kimya mezunuyum endustri meslek lisesinden ygs girdim. Fakat barajı gecemedim.onun akabinden sinavsiz gecisle izmir ege universitesi petro kimya ve rafineri bölümünü kazandim.fakat oturdugum yere baya uzak olmasindan dolayi gidemedim.kaydim duruyor. Bu sene yine ygs sinavina girdim yine gecemedim.universitede kaydim duruyor.ama ben yine sinavsiz gecis hakkima basvurup daha yakin yerleri yazmak istiyorum.tercih yapmadan once kaydimi sildirmem mi gerekiyor.yoksa kaydim varkende basvuru yapsam tercihim gelebilirmi beni aydinlatirsaniz cok sevinirim saygular

 7. Ben ygs 180 barajını geçemedim ama 150 barajını geçtim sınavsız tercih yapıcam da, barajı geçemeyenlere de okuldan ek puan geliyor mu acaba obp yükselir mi gelirse?

 8. Sinavsiz gecis kilavuzunda Meteb içi olarak belirtilen şehirlere meteb dışı şehirlerden kesinlikle öğrenci alınmadığı mı belirtiliyor ? Ornegin ben Ankara da okudum fakat Aydini tercih etmek istiyorum ancak kilavuzda Aydin meteb içi yaziyor, 390 obp ile kazanabilme ihtimalim nedir ?

  • Okul türü önceliği METEB önceliğinden önce gelir. Örneğin yerleştirme önceliklerinde okul türü 2 ve METEB İÇİ yazıyorsa, siz anadolu mezunu iseniz öncelikli yerleşirsiniz. Ancak sizde normal meslek lisesi mezunu iseniz METEB DIŞI’ndan yerleşemezsiniz.

 9. Ben ATT mezunu oldum sayilir gecisimi kullanarak paramedik olmak istiyorum ama paramedige sınırlar koyuldu (boy kilo) benimde biraz fazla kilom var ama ( 5 kilocuk ugrastim verdim sadece bu kadar kaldı) ama eğer tercihe kadar kilo veremezsemde aynı bolumu yazıp gitsem sonra olmadigini öğrenip diğer tercih yerlerine donebilirmiyum yoksa açiktami kalirim

 10. hocam merhaba arkadaşım kız meslek lisesinden mezun 2 yıllık kendi bölümüne tercih yaptı ve dondurdu ve bu sene tekrar sınavsız geçiş hakkını kullanarak sağlık myo istiyor yani alan dışı sınavsız geçiş yapabilir mi?

 11. Hocam mühendisliklere 240bin barajı getirildiya ek yerlestirmede 240bine girmek gerekecekmi diyelim mf4 250bine girdim ek yerleştirmede kont oldugu taktirde mühendislik yazabilecekmiyim

 12. Merhaba, ben 2015 mesleki açık lise mezunuyum. Bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullandım ve şehirdışında sadece bir tane üniversitenin örgün ve ikinci öğretimini yazmak istiyorum. Bu riskli mi olur açıkta kalma ihtimalim olur mu sizce

 13. Hocam yok atlasa baktım 2 yıllık bir bölüme mesala ygsk 25 sgk 10 yazıyor ama yerlesenlere baktığımda mesela 32sgk 3ygsk diyo bunun sebebi nedir???

  Ve hocam ygsk YERLESMEYLE ygs İLE YERLESMENİN farkı nedir????
  Teşekkürler…

 14. Ygs ye girdim ama baraji gecemedim ve lise mezun olduğum bir yıl oldu tercih tarihi olarak ve tecih icin hangi okul ve kurumlar a gitmemiz gerekli teşekkür ederim şimdiden

 15. Hocam ben 12. sınıf öğrencisiyim ve Biyomedikal Cihaz Teknolojileri bölümünü okuyorum. Bildiğiniz üzere bu sene Odyometri alanına sınavsız geçiş yapabiliyoruz. Benim sorum biz Odyometri bölümü olan her üniversiteyi tercih edebiliyor muyuz? Daha sonra DGS sınavına girdiğimizde mi bazı üniversitelere gidebiliriz?

 16. Peki hocam tercihler ağustosta siz muğla meslek yüksek okulun dolu oldugunu nasıl görüyorsunuz , bir sorum daha olucak ben nerelere sınavsız geçiş yaparsam kesin gelir. Fethiye’den yapıcam turizim lisesi çıkışlıyım 2015 mezunu bu arada nereleri yazmam lazım

  • Şu anda kontenjanı dolu demiyorum. Bir önceki yıl son mezunlarla kontenjanı dolduğuna göre bu yılda 2016 mezunları ile dolabilir anlamında yazdım. Nerelere kesin yerleşirim, nereleri yazayım tarzı sorulara şurası diye cevap vermiyorum. Ben neye bakmanız gerektiğini söylüyorum kendiniz araştıracaksınız. Eski mezunlardan alan programları incelemelisiniz.

 17. Önlisans polislik yatılı üniversite nasıl girebiliyoruz puan ortalaması nedir acaba ygs ile aliyo die biliyorum lys girip onu tercih etsek avantajlı olurmuyuz

 18. Turizim otel işletmeciliği ve seyehat işletmeciliği ama şöyle bir sorunum var muğla meslek yüksek okulunda benim turizim bölümüm var ama sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam kesin gelip gelmiyeceğinden emin değilim ve açıkta kalma korkum var 2.senem bu sene çünkü

 19. Hocam merhaba ben 2015 Fethiye turizim seyehat konaklama mezunuyum bu yıl sınavsız geçiş hakkımı kullanıcam ama korkuyorum ya gelmesse diye bana en yakın yer muğla antalya var sizce gelir mi? Burada bana yardımcı olacak bilgili hiç kimse yok ve ne yapacağımı bilmiyorum yardımcı olurmusunuz lütfen.

 20. merhaba bn meslek lisesi öğrencisiyim bu sene mezun oluyorm.Yatay geçiş hakkımı kullanmak istiyorum hangi bölümleri ve hangi üniversiteleri tercih edebilme hakkım var öğrenebilirmiyim ??

 21. Alper hocam anadolu üniversitesinde söyle bi bilgi var
  Programa Kimler Kayıt Yaptırabilir?

  Sosyal Hizmet Lisans Programına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile öğrenci kabul edilmektedir. 2016 YGS puan türlerinin en az birinden, 150 ve daha yukarı puan almış olanların 2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) tercih işlemlerinde kontenjan dâhilinde bu programa yerleştirilmesi halinde kayıt hakkı kazanmaktadırlar.

  Hocam ben zaten aöf olarak okicam acaba bu bilgi dorultusunda 4 yıllık okuyabilirmiyim bide aol dan çocuk gelişimini okudum sosyal hizmetleri kapsıyor sanırım lys girmemi tavsiye edermisiniz puanım düşer di çekiniyorum

  • 150 puan ve üzerinde almak tercih yapmak için yeterlidir diyor. Ama 2000 kişilik kontenjana 30.000 kişi tercihte bulununca puan 250-300 lere çıkıyor. Tercih yapmadan önce geçen yıl kaç puanla öğrenci aldığına dikkat etmeniz hayal kırıklığı yaşamamanız açısından çok önemli.

 22. Ben meslek lisesi 2014 aol çocuk gelişimi mezunuyum diploma puanım 65 ygs sınavına girdim ygs5 196puan önlisans okumak istemiyorum lisans okumak istiyorum sosyal hızmetleri seçmek istiyorum ek puan artı ek puan ne kadar olur çocuk gelişimi değilde sosyal hizmetler secmem ek puanlar için sıkıntı olur mu

 23. İyi akşamlar ben aol meslek lisesi 2015 mezunuyum. 2014 de Ygs ye girdim okuldan mezun olamadım. 2015 mezun oldum. 2016 da ygs ye girdim YGS-1 154 YGS2 156 YGS3 196 YGS4 178 YGS5 187 YGS6 179 puanlar bu şekilde çocuk gelişimi ni okudum ama farklı bi bölüm istiyorum sınavsız geçiş olarak başka hangi bölümü kullana bilirim 4 yıllık istiyorum ama lys girmek istemiyorum sadece ygs ile 4 yıllık okuyabiliyormuyuz sınavsız geçiş hakkımızı kullanarak ve aof olarak. Ve ek puan ne kadar gelir diploma puanım 63 Teşekkürler

 24. Merhaba hocam ben 2010 meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık geçiş hakkımı kullanıp meslek yüksek okulda okudum ama bitmeden bıraktım şuan tekrar geçiş hakkımı kullanabilirmiyim ve diğer okulumun kaydını sildirmem gerekiyormu. Şimdiden çok teşekkürederim..

 25. Hocam ben sınavsız geçiş yapacağım için ygs ye girmedim çevredeki herkes girmediğim için beni eleştiriyor da ben şunu soracağım ben teknik lise son sınıfım METEB içi olduğumdan da diploma notumunda iyi olacağından da sınavsız geçişle büyük ihtimalle kazanacağımı düşenerek girmedim ygs ye sınavsız geçişlemi yoksa ygs puanı ilemi daha kolay kazanılır.

  • %60 sınavsız geçiş kontenjanına sadece sınavsız geçiş öğrencileri öncelikleri ile alınıyor. Burada YGS puanının bir anlamı yok. %40 da YGS kontenjanı burada da sınavsız geçişin anlamı yok. Siz %60 kontenjan için durumunuzu değerlendirin.

 26. Peki Teşekkür ederim bilgi için
  Ben ocak 2016 ygs başvurusu ile birlikte 15 tl sınavsız geçiş ücreti yatirmadim ve sınavsız geçiş için herhangi bir başvuru doldurmadim forum doldurmama yada kayıt yaptirmama gerek var mı .
  Sadece ocak ygs 2016 başvurum var tşkler

 27. Geçen sene mezun oldum bir sene boşluk ve ara oluştu ve bu sene ocak 2016 da ygs ye başvuru yaptim meslek lisesi mezunuyum 2 yıllık geçiş yapabilir miyim tşkler

 28. Degerli hocam bu sene uygulamali ingilizce ve cevirmenligi bitiricem insallah.Sinavsiz gecis olarak uluslararasi iliskiler bolumune basvurmak istiyorum. Calisma alanlari nelerdir? Bizleri aydinlatir misiniz hocam.

 29. Merhabalr hocam ben geçen sene ygs sınavına girdim ilk tercihlerde yer çıkmadı ikinci tercihlerdede istediğim yer cıkmadı bu senede sınavsız geçiş hakkımı kullancam ama o hak oluyomu bana yardımcı olursanz cok sevinirim

 30. Hocam,ben 1997 imam hatip lisesi mezunuyum sınavsız geçiş hakkımı kayıt yaptırarak busene kullandım. ilahiyat yazacağım ama şu öncelikler kafamı karıştırdı. şansım nedir.Öğrenmek istiyorum.Rica etsem açıklama yapabilirmisiniz.

 31. iyi günler . bir yükseköğretim proğramına kayıtlıyım dört yıllık daha birinci sınıftayım,meslek lisesi çıkışlıyım 2016 yılı önümüzdeki bahar dönemi için sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim?teşekkürler

 32. Merhaba 2013 yılında liseden bilgisayar programcılığı mezunuyum.2013 te ygs ye girdim ama geçiş hakkımı kullanmadım Kadir hası kazandım bilgsayar bölümü oldugundan gitmedim yerleşmedim . geçen yıl tekrar girdim geçiş hakkımı kullanmadan nişantaşı sivil havacılıgı kazandım yerleşmedim tekrardan bu sene giricem acaba yıllık geçiş hakkımı kaybetmiş oluyor muyum acil bana doğru şekilde bilgi veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

 33. Merhaba. Ben meslek lisesi mezunuyum. Geçiş hakkımı kullanmak yerine hazırlanıp lisans programına yerleştim. Fakat geçiş hakkımıda kullanmak istiyorum. Şu an birinci sınıfım. Ve bu sene içerisinde geçiş hakkımı açıktan kullanabilir miyim? Kullanabiliyorsam Lisans programına yerleştiğim için obp puanım düşer mi? Düştüğü için seneye kullansam 2 yıllık laboratuvar teknikerliğine geçiş yapmak istiyorum açıktan eskişehir anadolu üni var. Açıktan okuduktan sonra dgs ile 4 e tamamlamak istersem kalan 2 yılı fkültede mi okumam gerek açıktanda devam edebilir miyim 4 e tamamlarken. Laboratuvar teknikerliğini 4 e tamamlarken moleküler biyoloji ve genetiğe geçmek istiyorum. Buna geçtiğimde tekrardan 4 yıl mı okumam gerekiyor yoksa iki yıl okuyunca moleküler biyoloji ve genetikten mezun olabilir miyim? Bunu açıktan devam ettirebilme şansım var mı?

 34. İyi günler. Muhasebe ve finansman bölümü mezunuyum. Diploma notum 4 yılın ortalaması 69,32 çıkıyor. Ankara da okuyorum. Ankara da olan üniversiteler hangileri ve tutma olasılığı var mı? ve izmir çevresi yazsam tutma olasılığı var mı?

 35. Bir de hocam ben kocaeli unv puanima gore tutma ihtimali var fakat ben tercihlerimde 6. Siraya falan yazmayi dusunuyorum kocaeli unv benim 6.siraya yazicagim bolumu ilk 5 tercihe yazani alirsa ve kontejyan dolarsa benim puanim yettigi halde yerlesmeme sansim var mi

 36. Hocam benim puanim 321 meslek lisesi ogrencisiyim. Ist uni 310la muhasebeden aliyor fakat yerlestirme onceliklerinde okul kodu 3 yani anafolu sizce bunu yazmalimiyim. Birde hocam benim okul turumden alanlarin puani 350 sizce bunu ilk siralara yazsam olur mu cikma ihtimali var mi

  • İstanbul, Marmara vb. çok tercih edilen yerlerde okul türü önceliği çok önemli isterseniz yazın ama çok zor. Bir diğer konu bir bölümü sizin ilk sıralara yazmanız şansınızı arttırmaz. Sonuçta puanınız tutarsa yerleştirilirsiniz. Sıralama sadece sizin hangi programı daha çok istediğinizi gösterir.

 37. Merhabalar. Ticaret Meslek Lisesi Bankacılık bölümü mezunuyum. Sınavsız olarak hangi bölümlere geçiş yapabilirim? Rica etsem yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim.

 38. Ben kizmeslek lisesi grafik bolumu mezunuyum ygs. Sinavina girdim . Iki yillk sinavsiz gevis yapmak istiyorum bunum icin iki yllk sinavsiz gecis tercihlerinin tarihini ogrenebilirmiyim .normal tervihlerden ayriliyormu iki yillik diye

  • Basım ve Yayın Teknolojileri 2
   Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2
   Grafik Tasarımı 2
   Halıcılık ve Kilimcilik 2
   Marka İletişimi 2
   Mimari Dekoratif Sanatlar 2
   Reklamcılık 2
   Basın ve Yayıncılık 2
   Endüstri Ürünleri Tasarımı 2
   Endüstriyel Cam ve Seramik 2
   Seramik, Cam ve Çinicilik 2
   Seramik ve Cam 2

    • Grafik tasarım sınavsız geçiş bölümlerini zaten bir önceki mesajımda atmıştım. Bunlarda Fotoğrafçılık bölümünün sınavsız geçiş alanları.
     Basım ve Yayın Teknolojileri 2
     Basın ve Yayıncılık 2
     Fotoğrafçılık ve Kameramanlık 2
     Grafik Tasarımı 2
     Marka İletişimi 2
     Halkla İlişkiler ve Tanıtım 2
     Medya ve İletişim 2
     Radyo ve Televizyon Programcılığı 2
     Radyo ve Televizyon Teknolojisi 2
     Reklamcılık 2

 39. Kız meslek lisesi mezunuyum. Grafik tasarımı yetenek sınavına girip %25 burs kazandım. Fakat %50 burs istiyorum. Aynı üniversiteye sınavsız geçiş yapabiliyormuyum?

 40. Bu siteden Sınavsız geçiş bölümlerine baktım. Kız meslek grafik tasarım mezunuyum alt kısımda fotoğrafçılık ve kameramanlık gördüm. Yani ona geçiş yapabiliyor muyum? Fakat ben ygs5 im fotoğrafçılık ve kameramanlık ygs4. Geçiş oluyor mu oluyorsa nasıl? bilgi alabilirmiyim?

 41. Bursa uludağ üniversitesi grafik bölümü Öncelik koşullarında 13,2,i,95 yazıyor. Ben 96 doğumluyum bu geçen hafta mezun oldum istanbulda oturuyorum kız meslek lisesi mezunuyum. Bu üniversiteyi tercih etmek istiyorum ama bursa içi oluyor sanırım. Etmeliyi miyim yoksa etmemeli miyim?

 42. hocam şimdiden teşekkürler.ben mesleki açık öğretim lisesi öğrencisiyim şuan staj görüyorum ve sadece stajım kaldı.merak ettiği ben 2 yıllığa gitmek istiyorum açık öğretimle normal eğitim ayrımcılık olurmu ? ve yaşım 22 sizce gidebilirmiyim

 43. hocam kolay gelsin.ben mesleki açıköğretim lisesi elektrik elektronik bölümü öğrencisiyim ve şuan staj görmekteyim ve haziran 13de mezunum.ygs girdim barajı geçemedim ve 2 yıllık gitmek istiyorum.yaşım 22 tercihlerde açık öğretim diye ayrım yaparlarmı ? ve nezaman tercih yapılacak?

  • Sınavsız geçişte doğum tarihi kriteri en son kriterdir. Mezuniyet yılınızdan dolayı avantajlı olacaksınız. Açık lise öğrencileri, endüstri meslek lisesi mezunları ile aynı statüdedir. Tercihlerin net tarihi belli olmamakla birlikte genelde Temmuz ayı içerisinde oluyor.

 44. 2013 yılında meslek lisesinden plastik teknolojisi bölümünü bitirdim sınavsız tercih için tercih yapabileceğim bölümlerin daha doğrusu o bölümlerin olduğu üni. lerin yer aldığı bir liste varmı o kadar aramama rağmen bulamadım eğer daha önce koyduysanız ve dikkatimden kaçtıysa affola… şimdiden teşekkürler

  • Sınavsız geçiş bölümlerinizi aşağıda veriyorum.Ancak hangi okullarda olduğunu şu sayfadaki 2013 yerleştirme sayfasında bölüm isimlerine tıklayarak açılacak sayfada görebilirsiniz.
   Boya Teknolojisi 2
   Endüstriyel Bitkiler Yetiştiriciliği 2
   Gıda Teknolojisi 2
   Kağıt Teknolojisi 2
   Kimya Teknolojisi 2
   Kozmetik Teknolojisi 2
   Laboratuvar Teknolojisi 2
   Lastik ve Plastik Teknolojisi 2
   Maden Teknolojisi 2
   Oto Boya ve Karoseri 2
   Rafineri ve Petro-Kimya Teknolojisi 2
   Sondaj Teknolojisi 2
   Şarap Üretim Teknolojisi 2
   Tarımsal Ürünler Muhafaza ve DepolamaTeknolojisi 2
   Tıbbi ve Aromatik Bitkiler 2
   Yağ Endüstrisi 2
   Yapı Yalıtım Teknolojisi 2

 45. Hocam,Kız meslek lisesi Çocuk Gelişimi okuyanlar sınavsız geçiş hakkını nasıl kullanıcak?
  Yaptığımız araştırmalara bakınca Çocuk Gelişim bölümü Açık Öğretim Fakültelerinden kaldırılmış olarak görüyorum.
  Bu bölüm dışında sınavsız geçiş hakkına sahip olabileceğimiz bir bölüm var mı?
  cvp için şimdiden teşekür ederim.

  • Sınavsız geçiş sadece aöf bölümleri için yoktur. Yani örgün çocuk gelişimi ve sosyal hizmetler bölümlerine de sınavsız geçiş tercihi yapılabilir. Ayrıca Atatürk Ü. aöf çocuk gelişimi bölümü daha 2013’te öğrenci almaya başladı. Atatürk Aöf Sosyal hizmetler ve Anadolu Aöf Sosyal Hizmetler de var.

 46. Hocam benim sorum sinavsiz gecisle ilgili degilde sinavla ilgiliygs sinavina girerken kimligimizi yenilemeye gerek var mi yani fotografin son 6 aylik mi olmasi lazim

 47. slm ben vandan yunus hocam 2 yıllıık sınavsız geçiş hakımı İstanbul,izmir,ankara gibi büyük şehirleri tarçih etsem yerleşme şansım yüzde kaç olur ……….. TŞK

 48. selam hocam ben Anadolu kız meslek lisesi yiyecek ve içecek hizmetleri (pastacılık)2009 mezunuyum sınavsız geçişe başvurumu yaptım bu yıl diploma puanım 62.57 sizce bu puanla tercih yapabilirmiyim.

 49. Hocam ben 1996 Teknik Lise Bilgisayar Bölümü mezunuyum diploma notum 4.17 (5) bizim zamanımızda sınavsız geçiş yoktu.Açıköğretim İşletme bölümünü kazandım 2000 senesinde bitiremedim.Şimdi bu sınavsız geçişten kendi bölümüme girme ihtimalim varmı ? Yada sınavsız Açık öğretim halkla ilişkiler okuyabilirmiyim.Teşekkürler.

 50. Ben ticaret meslek lisesi son sınıfım sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum. işletme yönetimi istiyorum denizli pamukkale üni. diploma puanım kaç olursa alır ? Dış ticareti de seçebilir miyim ?

   • Hangi bölümü tercih edeceğinize bağlı. Eğer tercih edeceğiniz program METEB dışı öğrenci alıyorsa ve diğer şartlarınız uyuyorsa yerleşirsiniz. Sadece METEB içi alıyorsa zaten yerleşme şansınız yok demektir.

   • işletme yönetimi bursa uludağ üniversitesine baktım 13,2,İ,93 bu ne anlama geliyor ? uludağ üniversitesi işletme yönetimine diploma notuyla kaça kadar alır acaba ?

    • Son yerleşen öğrenciye ait bilgiler. (13) 2013 mezunu, (2) Ticaret Lisesi mezunu, (İ) il içinden ve doğum tarihi 1993 olduğunu ifade ediyor. Aynı zamanda son yerleşen öğrencinin diploma notu: 355,80 / 5 = 71,16 imiş. Bursa’daki bir ticaret lisesinden 2014’te mezun olacaksanız aynı zamanda diploma puanınızda 71 ve üstünde ise yerleşme olasılığınız yüksek diyebiliriz.

  • Eğer sadece kendi alanı ile ilgili tercih yapacaksa YGS girmenin herhangi bir mantığı yoktur. Çünkü kendi bölümü için sınavsız geçişliler yerleştirme önceliklerine göre ve “öncelikli” yerleşirler. Sonra puanlılar yerleşir. Yok eğer alan dışı tercih yapılacaksa tabi ki YGS sınavına girilmeli yoksa zaten sınavsız geçişle alan dışı tercih yapamaz.

 51. Ben muhasebe ve finansman bolumu mezunu oluyorum bu sene sinavsiz gecis hakkimi kullanicam ama kafam cok karisik. Maliye bolmu 4 yillik 333 puanla aliyor bu puani yapsam tercihlerime de sinavsiz gecis hakkimla birlikte yazsam bir sorun olur mu cunku sinavsiz gevis 2 yillik oluyor ya tercihde bir sorun olur mu

 52. hocam merhaba ben geçen sene meslek lisesi çocuk gelişimi bölümünden mezun oldum , sınav sistemi hakkında hiç bilgim yok .sınavsız geçiş hakkımla açıköğretim seçebilir miyim ? bunu tercih yaparken nasıl belirticem ? ayrıca geçen sınav hakkımı kullanmamıştım yani yeni mezun olanlar öncelikli olduğundan şansım biraz düştü ama doğum tarihim 96 yazıyor bu bana avantaj sağlayacak mı ? bir de bu myolarda hangi bölüm ve dalları seçebilirim ? uzun oldu ama gerçekten hiç bilgim yok sınav ve sonrası hakkında 😀 teşekkürler şimdiden:)

  • Çocuk gelişimi mezunlarının sınavsız geçiş alanları; Çocuk gelişimi ve sosyal hizmetler bölümleridir. Çocuk gelişimi AÖF Atatürk Ü. bu yıl açıldı ve ilk defa öğrenci aldı. Sosyal hizmetler hem Anadolu Ü. hemde Atatürk ü. var. Öncelikle 2-15 Ocak tarihleri arasında YGS başvurusu yapacaksınız. (Sadece sınavsız geçiş tercihinde bulunmak istiyorum seçeneğini de işaretleyebilirsiniz, YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretleyip alan dışı tercih için sınava da girebilirsiniz.Her 2 durumda sınavsız geçiş hakkınız devam eder.)Temmuz ayında tercih kılavuzunda bu bölümlere ait kodlar yer alıyor. Listenize bu kodları eklediğinizde mezun olduğunuz bölüm ve okulu başvuruda girdiğiniz için kendi bölümlerinize sınavsız geçiş tercihinde bulunmuş sayılırsınız.

 53. Bende ozel universiteye gecis yapmak istiyorum ama tercih yaparken burslu ya da ucretli ayrimini nasil saglicaz. Mesela ben burslu isterken ya ucretli cikarsa bu sefer nasil olucak

  • Hangi bölüm olduğunu yazmamışsınız. Ben tahminen Bankacılık ve sigortacılık için yerleştirilen öğrenci bilgilerine baktım. Merkezi yerleştirmede Anadolu Ticaret Meslek Lisesi öğrencileri yerleştirilmiş.Ancak tahminimce programa kayıt yaptırmayan öğrenciler olduğundan METEB İÇİ (İstanbul) ek yerleştirmelerde normal ticaret lisesi mezunlarından da öğrenci almış. (13,2,İ,94) Sonuç olarak düz ticaret mezunlarının şansı az da olsa var. Son yerleşen öğrencinin diploma notu 69-70 civarında imiş. Buradan bakabilirsiniz.

 54. Ben mesleki acik lise mezunuyum gittigim okul meslek lisesi bu sene mezun oluyorum. Benim de bu hakkim var mi ve ozel universitelere basvuru yapabilirmiyim? Mesela Istanbul Aydin Universitesi,Dogus Universitsi gibi. Cevaplarsaniz cok sevinirim 🙂 Tesekkur ederim simdiden
  Ama soylemeyi unutmusum bu universitelerin tam burslu bolumune basvuru yapabilirmiyim

 55. mrhaba hocam ben bu sene mezun oldum diploma puanım 74 , ayrıca bilgisayar bölümü mezunuyum sınavsız geçiş ile 2 yıllık yıldız teknik üniversitesi bilgisayar programcılığı istiyorum bu diploma puanı ile girme olasılığım sizce nedir ayrıca sınavsız geçiş puanı nasıl hesaplanıyor cevap bekliyorum hocam teşekkürler

  • Öncelikle sınavsız geçişte sadece puana değil diğer yerleştirme önceliklerine de bakıldığını hatırlatayım. Aşağıda Yıldız Teknik Ü. Bilg. Prog. 2012 yerleştirme sonuçları var. Hem gündüz hem de 2.öğretim bölümüne sadece 2012 mezunu Anadolu Teknik Lisesi öğrencileri yerleşmiş. Bu durumda eğer normal meslek lisesi mezunu iseniz yerleşme olasılığınız çok zor. Teknik lise mezunları bile yerleşememiş.
   110150215 Bilgisayar Programcılığı 40 40 YGS-1 2012,4,İ,94 230,341
   110170052 Bilgisayar Programcılığı (İÖ) 40 40 YGS-1 2012,4,D,94 268,083

  • Eğer sadece 10 TL yatırmış olsaydınız sınavsız geçişten yararlanır YGS’ye giremezdiniz. Ama siz 40 TL yatırdınız hem YGS’ye girdiniz hem de sınavsız geçişten faydalanacaksınız. İçiniz rahat olsun.

 56. Merhaba ben bişey sormak istiyorum.Meslek lisesi yiyecek içecek hizmetleri bölümü mezunuyum lys sınavınada giriyorum.2 yıllık tercih yaparsam eğer kendi bölümüm dışına tercih yapabilir miyim?ve bu 2 yıllık tercihlerde lys mi baza alınıyor yoksa ygs mi? Teşekkürler.

 57. slm hocam ben geçen sene meslek lisesi iletişim bölümü mezunu oldum.pek bölümleri hoşuma gitmedi ama arkadaşlarım iki ylllık geçiş hakkını kullanarak kendi bölümün meslek öğretmenliği yapabileceğimi söylediler böyle birşey mümkün müdür acaba iki yıllık geçiş hakkımı kullanarak meslek öğretmenliği yapabilir miyim ??

  • Öğretmen bulunamaması durumunda son ihtimal olarak ücretli öğretmenler alınır. Ama bizde KPSS’yi kazanamamış 4 yıllık mezunları alınıyor. Çok küçük bir ihtimal belki olabilir.

 58. iyi gunler hocam kolay gelsin ben elektrik elektronik 2007 mezunuyum ve sadece tek adaylik basvurum var onun haricinde hicbor sinava girmedim sinavsiz gecis yapabilme sansim varmi cevabiniz icin tesekkurler iyi calismalar.

  • “Tek adaylık başvurum var” demekle ney kastettiğinizi anlamadım. Sınavsız geçiş başvurunuz var ve sadece bir tek okulu seçecekseniz bölümün kontenjan durumuna ve yerleştirme önceliklerine bakılarak sıralamaya alınırsınız. Eğer yerleştirme kriterlerini sağlıyorsanız yerleşirsiniz.

 59. Hocam ben (Ankara) meslek lisesi “elektrik-elektronik” bölümünden mezun olacam. ygs ye girdim, ama barajı geçemedim. Dediğiniz şartlarda iki yıllık geçiş düşünüyorum, Ankara içi hangi üniversiteleri tercih yapabilirim.

  birde;bu üniversite harçları otalama ne kadar oluyor. bu harçı bir sefermi yatırıyruz, diğer yıllardada aynı parayı “tekrer tekrar ” yatırmamız mı gerekiyor.

  • Ankara’daki tüm üniversitelerin alanınızla ilgili bölümlerini sınavsız tercih edebilirsiniz. Harçlar konusunda pek bilgim yok ama basından takip ettiğim kadarı ile devlet üniversitelerinin normal (gündüz) bölümlerinde artık harç alınmıyor. Sadece 2.öğretimde var diye biliyorum. Kendi okuduğum yıllarda her dönem için ayrı ayrı ödeme yapardık. Yani 1.dönem ve 2.dönem için 2 ayrı harç parası öderdik.

 60. hocam bn bu sene son sınıftym ve sağlık meslek lisesindeyim peki bu sınvsız geçiş hangi tarihte yapılıyo ve nasıl yapıyo nerde yapılıyo yardımcı olursnız sevnrm

  • 1-Ocak ayı ilk haftasında YGS başvurusu yapmış olmalısınız. YGS başvuru formunda “Sadece sınavsız geçiş” yada “YGS’ye girmek istiyorum” hangisini işaretlemiş olursanız olun sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz.
   2-Temmuz sonunda (kesin tarih henüz belli değil) yayınlanacak olan kılavuzdaki kodlara göre Tablo-3A’dan tercihlerinizi belirleyerek, http://ais.osym.gov.tr adresinden ÖSYM şifrenizle girerek tercih yapacaksınız.

 61. Selam ben meslek lisesi mezunuyum bu sene sınava girdm ama pek puan alamadım sınavsız geçişi kulanmak istiyorum hangi tarihte yapılacak başvurular ne nasıl yapılacak yani internet üzerinden kendimiz yapabilczmi yoksa ösym binasındanmı yapabilcz bi bilginizi almak istiyorum kg

 62. hocam 2011 kastamonu kız teknik ve meslek lisesi anadolu büro yönetimi ve sekreterlik bölümü mezunuyum. 1994 doğumluyum. 2014 yılında tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümünü okumak istiyorum. kastamonu da iki ilçemizde bu bölüm var. sınavsız geçiş yapabilirmiyim.hemde ygs ye girebilirmiyim.sınavsız geçiş hakkım gidermi ? çünkü bu bölüm olmazsa başka bölümleri tercih etmek istiyorum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*