LYS Sınav Tarihleri ve Giriş Yerleri

Yazımıza oy verir misiniz?

Üniversiteye girişte ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavı 15-16 Haziran ve 22-23 Haziran tarihlerinde 5 oturumda gerçekleştirilecek. Adaylar tercih etmeyi düşündükleri bölüme göre başvuruda bulundukları LYS sınav türlerinden sınava girecekler.

Sınav giriş yerleri henüz açıklanmamış olmakla birlikte, 6-8 Haziran tarihleri arasında açıklanması beklenmekte. Tarih açıklandığında adaylar ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden şifreleri ile giriş yaparak Sınav Giriş Belgelerini alabilecekler. https://ais.osym.gov.tr/

Sınav Giriş merkezi, binası, salonu ve giriş saatinin bulunduğu belgenin renkli yada siyah beyaz olmasının bir önemi yok. Ancak üzerinde ne olursa olsun herhangi bir karalama vs. olmaması gerekiyor. 2013 LYS Giriş Belgesi haricinde adayların yanlarında mutlaka fotoğraflı ve onaylı kimlik belgelerinin bulunması gerekiyor. Sürücü belgesi yada meslek kartları gibi kartlar geçerli sayılmayacak. Nüfus cüzdanlarında soğuk damga, TC kimlik numarası veya fotoğraf bulunmayan adayların kimlikleri geçersiz sayılacak. Bu nedenle adayların sınavdan önce bu tür eksiklerini tamamlamaları gerekiyor.

Sınava girerken her LYS sınavı için ait olduğu Sınav Giriş Belgesi kullanılacaktır. Her biri için ayrı düzenlenen belgeler bir diğeri için kullanılamayacaktır.

LYS-4: Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler) 15 Haziran Cumartesi günü,
LYS-1: Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik) ile LYS-5: Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil) 16 Haziran Pazar günü,
LYS-2: Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) 22 Haziran Cumartesi günü,
LYS-3: Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya) 23 Haziran Pazar günü yapılacak.

lys-sinav-tarihleri-ve-yerleri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*