(1 Haziran 2013) Sorular Cevaplar

Yazımıza oy verir misiniz?

Sitemize gelen sorulardan her gün en çok sorulan ve en dikkat çeken soruları konu olarak yayınlamaya karar verdim. Bu şekilde aynı tarz sorusu olanlara da faydası olacağını düşünüyorum.

Soru:  Ben ocakta basvurdum fakat bulundugum yerdeki meslek lisesi sinavsiz gecis yapmanin cok Zor oldugu sadece okulda derece alanlarin yaptigini soyledi.detayli bilgi almak icin baska nereye basvurabilirim.
Cevap: Çok özür dilerim ama bizim okulda sınavsız geçişe YGS’de başarı sağlayamayacağını düşünen, meslek lisesini zar zor bitirenler başvuruyor. %90′ı da yerleşiyor. Sınavsız geçişin mantığı bellidir. Meslek lisesi ve Teknik Lise mezunlarının kendi alanları ile ilgili 2 yıllık programlara sınavsız tercihte bulunma haklarına sahiptirler. Sınavsız geçişte okulların kontenjanları ve öğrencilerin yerleştirme önceliklerine bakılır. Öncelik kriterleri;

1- Mezuniyet yılı, 2-Okul türü, 3- METEB İÇİ (Kendi ilindeki öğrenciler önceliklidir) 4- OBP (Diploma Notu X 5) 5-Doğum tarihi büyük (yani yaşı küçük) olan önceliklidir.

Size bu şekilde söyleyerek hem 1 yıl kaybetmenize neden olmuşlar hem de öncelik son mezunlara olduğu için öncelik sıralamasında geriye düşmenize. Ocak ayı ilk haftasında mutlaka YGS başvurusunda bulunun. Eğer hem YGS sınavına girmek hem de sınavsız geçişten faydalanmak istiyorsan “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretlersiniz. Sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorsanız onunla ilgili seçeneği işaretlersiniz. Temmuz sonunda da internetten tercihte bulunursunuz.

Soru: Hocam sınavsız geçiş tam olarak nedir. Bana detaylı olarak anlatırmısın?
Cevap: Sınavsız geçiş sitesini sizlere bu konuda yardımcı olmak için kurdum. Ancak sürekli aynı tarz sorular geldiği için aynı yanıtları yazmak yorucu ve sıkıcı oluyor.

Hazırladığım görsel anlatımlar işinize yarayabilir.Umarım yanlış anlamamışsınızdır.
YGS Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Sınavsız Geçiş Nedir? Kimler Faydalanabilir?
Sınavsız Geçiş Başvurusu Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?
Sınavsız Geçiş Öncelik Sıralaması Nedir?
Sınavsız Geçiş Tercih İşlemleri

Soru: hocam bn bu sene son sınıftym ve sağlık meslek lisesindeyim peki bu sınvsız geçiş hangi tarihte yapılıyo ve nasıl yapıyo nerde yapılıyo yardımcı olursnız sevnrm.
Cevap: 1-Ocak ayı ilk haftasında YGS başvurusu yapmış olmalısınız. YGS başvuru formunda “Sadece sınavsız geçiş” yada “YGS’ye girmek istiyorum” hangisini işaretlemiş olursanız olun sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz. 2-Temmuz sonunda (kesin tarih henüz belli değil) yayınlanacak olan kılavuzdaki kodlara göre Tablo-3A’dan tercihlerinizi belirleyerek, http://ais.osym.gov.tr adresinden ÖSYM şifrenizle girerek tercih yapacaksınız.

Soru: Merhaba. 2013 ygs sınavına girmedim ve İmam hatip mezunuyum. Açıkögretim 2 yıllık İlahiyata başvuru yapabilirmiyim. Teşekkürler.
Cevap: Eğer Ocak ayında YGS başvurusunda bulunduysanız Temmuz sonunda internet üzerinden tercihte bulunabilirsiniz.

Soru: ben kız meslek lisesi 1998 çoçuk gelişimi mezunuyum sınavsız geçiş hakkım var mı artı yaş sınırlaması var mı ben 33 yaşındayım ve okumak istiyorum sosysl hizmetler bölümünü bitirince ne oluyoruz görev olarak nerde çalışıyoruz cevaplarsanız sevinirim.
Cevap: Sınavsız geçiş hakkınız var. Yaş sınırlaması yok ama son mezunlara ve yaşı küçük olanlara öncelik tanınıyor. 2 yıllık sosyal hizmetler bölümünü bitirenlerin herhangi bir ünvan alıp almadıklarını bilmiyorum. Ancak; Sosyal Yardımlaşma, Sosyal Hizmetler vb. kurumlarda yardımcı eleman olarak görev yaptıklarını duydum.

Soru: ygs 2 den 265 puan aldım okul puanıyla birlikte 315 oluyor acil ve ilk yardım 277 puan ile alıyor düz lise öğrencisiyim tercih yapabilirim deil mi?
Cevap: Cansu Hanım; 2011 ve 2012 yerleştirme sonuçlarını incelediğimde ilk ve acil yardım bölümünün sadece sağlık meslek lisesi mezunlarını aldığını gördüm. Hatta sitede sorulan soru ve yapılan yorumlardan başvuruda bulunan Sağlık Meslek lisesi öğrencilerinin bir kısmının da açıkta kaldığını anlıyorum. Sizin görmüş olduğunuz puan YGS puanı değil, sınavsız geçiş öğrencilerinin AOBP puanıdır. Üzülerek söylemeliyim ki bu bölüm için alan dışı yada düz lise mezunlarının hiç şansı bulunmamaktadır.

sorula cevaplar

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*