Liseye Sınavsız Geçiş

Üniversiteye Girişte Yeni Sistem Nasıl Olacak?

Sponsorlu bağlantılar

YÖK Başkanı Saraç, akademik yıl açılış töreninde üniversiteye giriş sınavının değişeceğini açıklamıştı. İlk adım atıldı. Uygulama bu sene başlıyor. Yeni sistemde LYS, YGS ayrımı kalkıyor. Baraj puanı devam edecek. Sınavlar bir hafta sonunda tamamlanacak.

Üniversite sınavında değişiklik yapılıyor. YÖK Başkanı Yekta Saraç yeni akademik yıl açılışında yaptığı konuşmada yeni üniversiteye  giriş sistemine ilişkin bilgiler vermişti. YÖK yeni sistemin ayrıntılarını açıkladı.

YÖK’ten yapılan bilgilendirmeye göre, üniversite sınavında yapılacak değişiklikle YGS ve LYS ayrımı kalkacak.

Öğrenciler, yükseköğretim programlarına sayısal, sözel, eşit ağırlık  ve dil puanları ile girecek. Toplam 4 puan türü olacak ve baraj puan uygulaması  yine devam edecek. Belli alanlarda, uygulanan başarı sıralaması şartı da  aranacak.

Diğer önemli değişiklik ise puan türlerinde gerçekleşecek. Halen  uygulanan 18 puan türünde azaltmaya gidilecek. Bunlar, çok az sayıda adayın  girdiği dil puanı dışında, temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan  türleri olacak fakat her bir puan türünde temel Türkçe ve temel matematiğin  katkısı bulunacak. Yeni sistemde Türkçe ve matematik, bu sınavın merkezinde  olacak.

Öte yandan, üniversite sınavında sorular, önceden olduğu gibi Milli  Eğitim müfredatından oluşacak.Sınavlar bir hafta sonu yapılacak.8 Yorum Yapılmış.

 1. hemşiree dedi ki:

  hocam merhaba.Ben sağlık meslek lisesi hemşire yardımcılığı bölümünde okuyorum.ygs 2 den 4 yıllık hemşirelik okumayı düşünüyorum buna okul puanı ve ek puan verilirmi? ayrı ayrımı verilir bir arada mı ?

 2. Hüseyin dedi ki:

  Hocam klavuz ne zman yayınlanacak

 3. Yasin dedi ki:

  Baraj kaç olucak yine ygs deki gibi 150 i geçen 2 yıllik 180 i geçenler 4 yıllik mi gidicek ?

 4. Hasret dedi ki:

  Meslek liselerine gelen ek puan da degisiklik yapilir mi
Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.