YGS ve LYS kalkacak mı? Üniversite sınavı kaldırılıyor mu?

Yazımıza oy verir misiniz?

Cumhurbaşkanı Erdoğan sinyali verdi, TEOG’dan sonra LYS de kalkıyor. Yeni sistem için MEB ve YÖK ortak çalışacak. Hem liselere hem de üniversiteye girişi kapsayacak yeni model kasımda Bakanlar Kurulu’na sunulacak

Milli eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu’nun bir süredir üzerinde çalıştığı yükseköğretime geçiş modeline ilişkin çalışmalara da hız verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine iki kurum birbiriyle uyumlu ortak bir model üzerinde uzlaşacak. Öne çıkan modelin satır başları şöyle:

YÜKSEKOKULLARA SINAVSIZ GİRİŞ: Buna göre, üniversiteye girişin ilk basamağı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) lise başarısının daha çok etkili olması öngörülüyor. MEB’in liseyi bitirme sınavı yapması durumunda bu sınav sonucuyla üniversite bazı bölümlere sınavsız yerleştirme söz konusu olabilecek.

DAHA AZ ÖĞRENCİ İLE REKABET: Lisans programlarında ise merkezi sınavlar ön görülüyor. Ancak meslek yüksekokulu ve açıköğretimler sınavsız yerleştirildikten sonra lisans için yaklaşık 500 bin öğrencinin merkezi sınava katılması amaçlanıyor. Böylelikle rekabetin daha az sayıda öğrenci arasında gerçekleşmesi bekleniyor.

LİSEDEN SONRA 3 KEZ SINAV: LYS yerine öngörülecek yeni modelde öğrencilerin tek bir sınavla bir yıl boyunca tüm hayatlarını stres altına almamaları için ÖSYM’nin yıl içinde eş değer sınavlar yapması gündeme gelecek. Hükümet programında da yer alan birden fazla sınav uygulamasının ÖSYM tarafından elektronik ortamda 3 eşdeğer sınav olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Öğrenci isterse tek sınavla isterse 3 sınavdan aldığı en yüksek puan ile üniversite yerleştirme başvurusunda bulunabilecek.

A-B-C SINIFI ÜNİVERSİTE: Üniversiteler kalitelerine göre A-B-C sınıfı akreditasyon notları alacak ve sürekli bir üst kaliteye atlanması için program uygulanacak. Uzun vadede üniversiteler arasındaki kalite farklılığı kapandığında üniversitenin ilgili bölümlerinin tercihleri doğrultusunda öğrenci alımı sınavsız gerçekleşebilecek.

Kaynak: Sabah

10 yorum

  1. Hocam eğer ygs ve lys kalkarsa tek sınav şeklinde olursa baraj olur mu açıkta kalma şansimiz olur mu bide bu sisteme geçilirse meslek liseleri icin sinavsiz geçis hakki geri gelir mi teşekkür ederim

    • Öncelikle anlatım bozuklukları konusuna çok çalışmanızı tavsiye ederim 🙂 “Açıkta kalmak” şans olabilir mi? Tek sınav olmayacak, bir hafta sonunda 3-4 oturum olacak. 4 puan türü olacak. Kontenjan ve baraj olacağına göre tabi ki açıkta kalma gibi bir durumda söz konusu olacak.

  2. Meslek lisesi mezunuyum son 1 ay kala sınavsız geçiş hakkımız kaldırıldı ygs ye girdim ve 149 yaptım busene ne olacak ygs ve lys kalktıgında ygs ye hazırlanıyordum bize bir sınavsız geçiş hakkı gelecekmi bi bilginiz varmı ne olabilicegi hakkında

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*