Liseye Sınavsız Geçiş

Meslek Liselilere Sınavsız Geçiş’in Kaldırıldığı Resmi Olarak Açıklandı.

Sponsorlu bağlantılar

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, meslek liselerinden meslek yüksekokullarına sınavsız geçişin kaldırıldığını belirterek, “Öğrenciler emek verecek, sınava girecek ve karşılığını alacak” dedi.

Bu yazı ile kişisel yorumumu şu sayfadan okuyabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun ile meslek yüksekokullarına sınavsız geçişin kaldırıldığını anımsattı.

Bakanlığın mesleki eğitimde seferberlik başlattığını vurgulayan Gülay, ana hedeflerinin sektörün arzuladığı iş gücünü yetiştirmek olduğunu ifade etti. Gülay, meslek yüksekokullarına sınavsız geçişin mesleki eğitimde devamsızlık oranları ve akademik başarıyı doğrudan etkilediğini vurgulayarak, “Öğrenciler emek verecek, sınava girecek ve karşılığını alacak. Her şey üniversiteye girmek değil. Ana hedefimiz sektörün aradığı, arzuladığı iş gücünü oluşturmak.

Öğrencilerimizin (meslek liseleri) yüzde 50’ye yakını açık öğretim fakülteleri, sınavsız meslek yüksekokulu ile üniversiteye gidiyordu. İş gücüne katılım oranı yüzde 57’lerdeydi. Hedefimiz iş gücüne katılım oranını daha yukarıya çekmek ve üretime yönlendirmek” diye konuştu.

“BU DAHA ADİL BİR DÜZENLEME”

Geçen hafta 26 maddede mesleki eğitimi düzenleyen yasa tasarısının kabul edilerek TBMM’den geçtiğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulduğunu hatırlatan Gülay, şunları kaydetti: “Meslek lisesini bitirenler, meslek yüksekokullarındaki kendi alanlarındaki 2 yıllık bölümlere sınavsız olarak geçebiliyorlardı.

Okul müdürleri, okul terk oranlarının yükseldiğini ve sınavsız bir üst öğrenime yerleşeceklerini bildikleri için öğrencilerin amaçsız olduğunu, derslerinde arzuladığı performansı ve okula devamı sağlayamadıklarını belirtiyorlardı. Yükseköğretim Kurumu (YÖK) ile yapmış olduğumuz görüşmede, özellikle okul müdürlerinden gelen teklif doğrultusunda sınavsız geçiş kaldırılmıştır. Daha nitelikli iş gücü yetiştirilmesi adına sınavsız geçiş kaldırıldı.

İki yıllık meslek yüksekokulunu tercih eden bir öğrencinin sınavda alacağı puana, kendi alanında YÖK’ün belirleyeceği bir katsayı ve ortaöğretim başarı puanının çarpımıyla ortaya çıkan puan eklenecek. Dolayısıyla bu daha adil bir düzenleme diye düşünüyoruz. Orta öğretimde daha çok çalışan bir çocuk, başarısından dolayı meslek yüksekokullara daha kolay yerleşecek. Düzenleme ile hem meslek liselerinde eğitim ve öğrenme kalitesi hem de meslek yüksekokullarından mezun olanların öğretim ve eğitim kalitesi artmış olacak.”

GELECEK YIL GEÇERLİ OLACAK

Meslek liseleri ve meslek yüksek okullarında daha nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi ve yetişen iş gücünün kendi alanında çalışmasını hedeflediklerini aktaran Gülay, düzenlemenin gelecek yıldan (2017) itibaren geçerli olacağını belirtti.74 Yorum Yapılmış.

 1. Sefabagsiz dedi ki:

  Hocam ben 2017 de mezunum sağlık uzerıne okuyorum direk geçiş yapabilecek miyim??

 2. İbrahim dedi ki:

  Hocam ben 2016meslek lisesi mezunuyum.
  Sınavsız geçiş kalkmış.2 yıllık önlisans okumak istiyorum ygs’de 150 barajını geçebilirsek kendi bölümünden tercih edebiliryiz.

 3. Mustafa dedi ki:

  Hocam merhabalar,
  Ben 2016 meslek lisesi mezunuyum. Geçen sene sınavsız geçiş hakkımla bir yere yerleştim. Fakat ailevi sebeplerden ötürü ne kayıt yaptırabildim, nede okula devam edebildim. Bu yıl sınavsız geçişin kalktığını duydum. Fakat yaptığım bazı araştırmalara göre, YGS’ ye tekrar başvuru yapıldığında öğrenim durumu 5 veya 6, yani;

  5-) Bir Yükseköğretim programına (Sınavsız geçiş dahil) ÖSYM’ce Yerleştirildim, fakat kayıt olamadım.
  6-) Bir yükseköğretim programına kayıtlıyım.

  Yani bu iki şıktan birini işaretlediğim halde tekrar sınavsız geçişe başvuruda bulunabilme hakkım varmış, çünkü geçen yıl yerleştiğim için. Şimdi benim sınavsız geçiş hakkım varmı? 2016 çıkışlıyım, Lütfen beni bu konuda detaylı bir şekilde aydınlatırmısınız? Şimdiden Teşekkür Ederim.

 4. EA dedi ki:

  acaba lisans bolumlerine de eklenecek mi ek puan ?

 5. Aybala dedi ki:

  Meslek dersi görüp kültür derslerini işleyemeyip ygs ye giriyoruz ve sınavsız geçiş hakkının kaldırılması nasıl bi adalet

 6. Murat dedi ki:

  Kılavuz ne zamn yayınlanacak

 7. Veysi dedi ki:

  Sayın Yök Başkanı yıllardır konuşulan Meslek lisesi sınavsız geçişin kalkacağıyla bir durum söz konusudur. Ama bu sene devam ettmesi için çok kişi imza topladı. Ve devam ettmesi için biraz olsun herkezin bir umudu var meslek lisesini kimse seçmek istemedi. Meslek lisesi 2 yıllık geçişin olduğu için okundu bu durumda çok kişi mağdur olucak bu sene mezun olanlar ise mağdur olucak 3 gün staja gidip 2 gün okula giden insanlar zor şartlar altındalar bu eğitim sisteminin düzeltilmesini temeni ediyoruz ve meslek lisesinin önünü kapatmanıyız bu sene sınavsız geçişin devam ettmesini arz ve rica ederim.

 8. gulcan dedi ki:

  kultur dersi gormeyip o ogrencileri o sinavdan sorumlu kilmak neresi adalet!!! arkadaslar imza kampanyamjz var ilgide cekmeye basladi desteklerinizi bekliyoruz sinavsiz gecisler kalkmasin!!https://t.co/66sgvqpYMn

 9. Veysel dedi ki:

  Ben şuan 12.sınıfım ygs ye hazırlanıyorum ama direkt geçiş kullanmak istiyordum o şuan ki 12 ler için kaldırıldımı yoksa seneye ki 12. Sınıflar için mi ?

 10. Didem dedi ki:

  Hocam peki bu yil ygs ye girmesem bir yil hazirlansam seneye girsem o zaman ek puandan yararlanabilirmiyim ama mezun olmus oluyorum ?

 11. enes dedi ki:

  BEN LİSE SON SINIF ÖĞRENCİSİYİM 3 GÜN STAJ 2 GÜN OKULA GİDİYORUM 1 YIL MATEMATİK GÖRMEDİM BU SENNE HOCA GELİYO BİŞİLER ANLATIYOR KİMSE ANLAMIYOR SINAVDA EN YÜKSEK ALAN 40 YA ANLATABİLİYORMUYUM ABİCİM AMA BU SİSTEMİ BOZAN SINAVSIZI KALDIRUYORLAR SURİYELİLERE 4 YILLIK GEÇİŞ HAKKKINI NİYE VERİYORLAR MAAŞ BAĞLIYORLAR

 12. Burak dedi ki:

  Benım anladgm 2017 de sınavsız geçiş olmayacak dogrumu hocam

 13. Burak dedi ki:

  Hocam gelecek yıl diyo ya bunu neden aydınlatmıyolar nereyi okusam gelecek yıl diyolar biz 2016 dayız gelecek yıl 2017 mi yoksa başka tarih mi bunu biri derse sevınırm

 14. Oğuzhan dedi ki:

  Haklısınız hocam gelecek yıl 2017 biz şuan 2016 yılındayız

 15. […] Osman Nuri Gülay ait açıklamaların yer aldığı bu yazıyı ben 9 Aralık 2016 cuma günü şu sayfada yayınladım. Ve başlıkta da belirttiğim gibi bu yazıdan benim anladığım sınavsız geçişin […]

 16. Emre Tulum dedi ki:

  Hocam haber linki atıyim bu sene devam edip 2018 de kaldırılcağını söylüyor

 17. hakan dedi ki:

  boyle olmaz ben motor bölümü okuyorum derslerimizin çoğu bölümümüzle alakali simdi biz o sınava girdiğimizde kac puan alabilcezki hayatimizla oynamayin.

 18. Oğuzhan dedi ki:

  Alper hocam parantez içinde 2017 yılında kaldırılacaktır deniliyor onu siz mi yazdınız

 19. gülcan yıldız dedi ki:

  arkadaslar kaldirilmis ama gecen sene son siniflar magdur olmamak icin kampanyalar baslatmisti bizde yapiyoruz twetterde #sinavsizgecislerkaldirilmasin diye paylasimlar yapiyoruz. Yök: Sınavsız geçiş kalkmasın – Kampanyayı İmzala!
  https://www.change.org/p/yök-sınavsız-geçiş-kalkmasın?recruiter=650317079&utm_source=share_petition&utm_medium=whatsapp

  bu imza kapanyasi yayalim arkadaslar dikkat cekelim

 20. Oğuzhan dedi ki:

  Ne linki arkadaşlar ben anlamadım şimdi sınavsız geçiş bu yıl var mı yok mu net birşey söylerseniz sevinirim hocam

  • alperturkoglu dedi ki:

   Arkadaşlar yerel bir haber sitesine ait link paylaşıyorlar. Ancak benim sitem üzerinde o siteye bağlantı olmaması için ben kaldırıyorum. Onlara göre yukarıdaki yazıda geçen gelecek yıldan itibaren uygulanacak ifadesi 2018’i ifade ediyor. Benim yorumum ise 2017 yılında uygulanacak yani bundan sonra sınavsız geçiş sistemi kaldırılmıştır.

 21. Paramedicman dedi ki:

  hocam linkte bizim son olduğumuz yazıyor yani 12. Sınıfların

 22. Reyhan elkoca dedi ki:

  Gerçekten kaldırılması okadar sacma bir konum ki madem kaldircaktiniz komple meslek liselerini kaldırın.. siz emek verin diyorsunuz da meb size söylüyorum hic temel dersler gorduk mu ??? Biz hep muhasebe alan dersleri gördük simdi gelmis bize kaldirildi diyorsunuz hakkimizi yiyorsunuz madem boyle olucak suan kaldirin ya suan kaldir meslek liselerini neden hala devam anlamis degilim zaten 3 gun staja gidiliyor neyin emeginden bahsediyorsunuz siz ozaman en basta bu uygulama olmicakta bize matematik gösterselerdi temel derslerin hepsini gösterseydiniz ustunden 4 sene gecti simdi boyle bir yasa cikiyor hey allahim bu nasil adalet nasil

 23. yahya dedi ki:

  hocam bu sene var link aşağıda bu sene son ama

 24. Oğuzhan dedi ki:

  Hocam bu yıl mı sınavsız geçiş olmayacak yoksa 2018 demi onu söylermsnz

 25. Dellemiş Liseli dedi ki:

  Ben şu an lise 4. sınıf öğrencisiyim.
  Geçiş hakkımı normde 2017 de yapacaktım.
  Yani şu şekil devam ederse şu an lise 4 olan bi oğrenciye sınavsız geçiş yok.
  doğrmu anlamışım ?

 26. Burak dedi ki:

  Şimdi herkes ygs puanı ile mi yerleşecek hocam

 27. fatma zehra dedi ki:

  Biz kulanamiycakmiyiz bu sene dikeygecis hakkini

 28. Burak dedi ki:

  Meslek Lisesi nde meslek yüksek okulu na geçiş 2017 yde kalkıyor diyor hocam kanal B haberde

 29. Paramedicman dedi ki:

  Alper hocam şimdi gelecek yıl diyor da acaba 2017-2018 eğitim yilindan itibaren mi? bence şu anki 12. Sınıflar etkilenmeyecek

 30. Burak dedi ki:

  Hocam orda 2017 yazıyo ondan sordum bu sene kesin yokmu şimdi sınavsız geciş yoksa 2018mi

 31. Burak dedi ki:

  Alper hocam gelecek yıl diyo ya 2017mi 2018mi ben onu anlamadım

 32. Burak dedi ki:

  Hocam 2017 yokmu sınavsız geciş kesin bilgi lütfen

 33. Mağdur öğrenci dedi ki:

  Bence de 2017 eğitim yılı icin

 34. Burak dedi ki:

  Hocam gelecek yıl dedigi 2017 nden itibaren mi

 35. Emre Tulum dedi ki:

  Arkadaşlar tepki verin
  https://ebys.yok.gov.tr/docuplus/integration/yok/bilgiEdinme.aspx

  Sayın Yök Başkanı Yekta Saraç, yıllardır konuşulan Meslek lisesi sınavsız geçişin kalkacağıyla bir durum söz konusudur. Ama bu sene devam ettmesi için çok kişi imza topladı. Ve devam ettmesi için biraz olsun herkezin bir umudu var meslek lisesini kimse seçmek istemedi. Meslek lisesi 2 yıllık geçişin olduğu için okundu bu durumda çok kişi mağdur olucak bu sene mezun olanlar ise mağdur olucak 3 gün staja gidip 2 gün okula giden insanlar zor şartlar altındalar bu eğitim sisteminin düzeltilmesini temeni ediyoruz ve meslek lisesinin önünü kapatmanıyız bu sene sınavsız geçişin devam ettmesini arz ve rica ederim.

  arkadaşlar bu yök sayfasına bilgilerinizi doldurun

 36. ali dedi ki:

  Gelecek yıldan itibaren geçerli olacaksa, şu an 12.sınıf okuyan öğrenciler sınavsız geçişten bu sene faydalanamayacak anlamına mı geliyor.

 37. ibrahim dedi ki:

  Arkadaşlar 2012 yılında mezun oldum ben bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanacaktım acaba bende bu yeni sisteme mi tabi olacağım sınavla belli bir puan almam mi gerekecek

 38. Paramedicman dedi ki:

  Geleceğim, geleceğimiz bitti madem kaldıracaksın düzenleme yap şuan okuyanları mağdur etme 2017 de meslek liselerine giren öğrencilerden uygulamayı başlat onlara da kültür dersi koy yani bu kadar olmaz ki ya çocuklar 4 sene ortalamasını yüksek tutmaya çalıştı kültür dersi görmedi gördüklerinde hocalar hakkımız var, stajımız var, meslek derslerimiz var diye zorlamadı bu mudur yani bukadar kolaymı insanların hayalleriyle oynamak? Alper hocam sesimizi nasıl duyuracağız yol gösterin lütfen…

  • alperturkoglu dedi ki:

   Düşüncelerinize tamamen katılıyorum. Meslek lisesini sınavsız geçiş avantajından dolayı seçen pek çok öğrenci mağdur edilmiş oluyor. 2017 de Hiç olmazsa sınavsız geçişin kalktığını bilenler tercihlerini buna göre yapacaklar.

 39. Can dedi ki:

  Hocam bilgilendirdiğiz için teşekkür ederim öncellikle.Ama bu yasayı aktif hale getirenlere soruyorum.Görmediğimiz dersin neyini çalışacağız? Yılbaşı şakasıdır inşallah bu,ben 4 yıl okula gideyim hafta içi dersler göreyim,dışarıdan tonla sınavla boğuşayım ve onların kredilerini almaya çalışayım.Staj olayını bahsetmeye bile gerek yok,2 veya 3 ay zorunlu staj yapılıyor! Birde kalkmış emekten ve çabadan bahsediyor,kardeşim benim bunca emeğim ve çabam ne olacak ben herşeyimi bunun üzerine adadım. Gelmeyinleri sınıfta bırakırsınız olur biter,benim günahım ne? Çok merak ediyorum,bunlar nasıl rahat uyuyorlar…

 40. Allah bildiği gibi yapsin dedi ki:

  Ya BN anlamiyorum.BN sağlık.meslek anestezi okuyorum son sinifim.ve BN bu dört yol icerisinde doğru dürüst kültür dersi görmedim.ve siz şuan kalkip sinavsiz geçiş kalkti diyorsunuz.ya adam gibi ders verseydinizven basta ya da kaldırmada ydi biz.emeğime aciyorum.BN meslek derslerine verdiğim emeğime aciyorum.bnce bu uygulama don siniflari kapsamamali.çünkü bizim alt siniflar kültür dersi goruyo şuan ama biz görmedik ve görmüyoruz.allah sizi bildiği yapsin

 41. Ali dedi ki:

  Alper hocam bende çok üzüldüm gerçekten bunca öğrencilerin geleceğini nasıl verecekler.emeğini boşa gidecek her meslek lisesi öğrencileri üniversiteyi çok zor kazanacak nasıl olacak hocam sistemi yine eskisi gelmezse çok zor herkes açıkta kalacak.hicde adil degil

 42. ahmet dedi ki:

  yök arayan varmı

 43. Elif dedi ki:

  Affedersiniz ama bizim okul bize kalkmadigini söylüyor kime inanacagimi sasirdim

 44. semra dedi ki:

  2017 ye 2 hafta sonra grioz yani bu yıl kullanamıycazmı bn anlamadım

 45. Mağdur öğrenci dedi ki:

  Ee bu nasıl iş ya ben ders gormuyorum

 46. ilker varış dedi ki:

  Bence devamsızlık sınırını aşanlara hak verilmemesi daha adil bir düzen olurdu.Otokontrol yapamadığınızdan olsa gerek pire için yorgan yakmış oluyorsunuz.Liseden mesleğini seçen bir çocuğa önüne sınav koyup ne halin varsa gör denen veya o meslekle hiç alakası olmayıp sadece puanı tuttuğundan o okula mecbur devem eden çocuk bence ileride başka meslek tercih eder.Hiç adil değil.Türkiye de diplomasını aldığı bölüm ile yaptığı işin alakası olmayan milyonlar var,milyonlara milyonlar katacaksınız.

 47. Bahadır dedi ki:

  Siz bu işi bırakın egitim sitemini bitirdiniz be meslek lisesi öğrencileri sanki kültür dersi görüyor bunu neden düşünmüyorsunuz allah size akıl fikir versin
Eğitim ve Ögretim Sınava Hazırlık

Not: Sitemiz hiçbir resmi nitelik taşımamaktadır. Sadece bilgi amaçlıdır.