Açık Lise Mezunları Üniversiteye Sınavsız Geçiş Yapabilir Mi?

Yazımıza oy verir misiniz?

2017 yılından itibaren sınavsız geçiş hem örgün hem de mesleki açık lise öğrencileri için tamamen kaldırılmıştır. Aşağıdaki yazı 2014 yılındaki uygulamaya aittir. Mesleki açık öğretim lise öğrencileri, örgün meslek lisesi mezunları gibi alanları ile ilgili 2 yıllık programları tercih etmeleri durumunda diploma notunun 0,18 katı kadar ekstra puan alacaklardır. (0,12+0,06=0,18)  

Mesleki Açık Lise bölümlerinde okuyan yada mesleki açık lise mezunu olan öğrencilerin merak ettiği ve sitemizde sıkça sorduğu “açık lise mezunları sınavsız geçişten faydalanabilir mi?” sorusuna net bir yanıt vermek istiyorum. Mesleki açık lisenin imam hatip yada diğer meslek bölümlerinde okuyan öğrenciler örgün meslek liselerinde okuyan öğrencilerin haklarına sahiptirler. Mezun oldukları bölüme göre ÖSYM başvuru kılavuzunda yer alan sınavsız geçiş bölümlerine tercihte bulunabilirler. Okul türü olarak Açık Anadolu Meslek Lisesi programı olmadığından “meslek lisesi mezunu” olarak değerlendirilirler. Mesleki açık lisenin yerleştirme önceliklerindeki okul türü kodu “2” dir. Diploma almaya hak kazandıkları yılın mezunu sayılırlar. YGS başvurularının yapıldığı tarihte kredilerini tamamlamamış olsalar dahi o yıl içerisinde mezun olma durumunda olanlar YGS ve sınavsız geçiş başvurusu yapabilirler. Bu durumdaki öğrenciler yüz yüze eğitim aldıkları kuruma içinde bulundukları eğitim-öğretim yılı mezun olabileceklerine dair dilekçeyi onaylatabilirler. Mezun Olabilecek durumdadır dilekçesini buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Mesleki açık lise öğrencileri tercihlerine göre herhangi bir bölüme yerleştiğinde kayıt döneminde mezun olamasalar bile ÖSYM’nin tanıdığı hak sayesinde ek sınavlar sonrasında kayıt yaptırabilmektedirler. (Aralık ayının sson haftasına kadar kayıt hakkı verilmektedir.)

Düz açık lise (alansız) mezunlarının sınavsız geçiş hakkı bulunmamaktadır.

500 yorum

 1. merhaba açık öğretim liseden bir ay önce mezun oldum 1987 doğumluyum ve %48 engelliyim direk üniversiteye kayıt yaptırabiliyormuyum konu hk. da desteğinizi rica ederim

 2. Merhabalar hocam, aihl okumaktayım . Zorunlu bütün derslerim bitti, yuzyuze eğitimini gördüğüm derslerim kaldı. Ortak derslerimin toplam kredisi 152. Alan derslerimle birlikte 205 kredi oluyor. Ortak kredimi 170e tamamlamak zorunda mıyım?

 3. Merhaba Lisans mezunuyum ve memurum. Açık mesleki teknik lisesi bilişim teknolojileri okumaktayım. Tekniker olabilmek için ikinci üniversite bölümlerinden yönetim bilişim sadece var. AÖF Yönetim bilişimi okursam tekniker bölümü haklarından faydalanabilir miyiz, 3. sınıftan mı yoksa 1. sınıftan mı başlatılır ? teşekkürler.

 4. Merhaba açık öğretim düz liseden mezun olacam inşallah az kaldı bende mezun olduktan sonra hangi bölümü seçmem lazım bizim gibi düz lise okuyanlar açık öğretim öğrencisi olanlar nasıl bir yol izlemeli

  • Hangi bölümü seçeceğiniz ilgi alanı, yetenek ve YKS’den alabileceğiniz puana göre değişir. Şubat sonunda YKS başvurusu yapıp, Haziran ayında sınava gireceksiniz. Temmuz gibi sonuçlar açıklanacak. Ağustos ayında da tercih yapacaksınız.

  • Sınavsız geçiş örgün ya da açık meslek lisesi mezunları için vardı ve 2016 da kaldırıldı. Şubat ayında YKS başvurusu yaparak Haziran’da sınava girmeniz gerekiyor. Bu yıl geçtiği için seneye bu tarihlere göre bir yol izleyebilirsiniz.

 5. Hocam ben aol de okuyorum 167 kredim var ve donemim tamamlandı ilk sinavda mezun olacağım ama sınavsız geçiş yapabileceğim bir 2 yillik üniversite yada bolum var mi?

 6. S a hocam bir sorum daha olacak aolde okudugu donem 5 toplam donem 14 yazıyor mezun sarti maol 8 mi yoksa toplam donem 8 olunca geçerlidir mezun olmak icin ayrica metalurji bolumu is yeri açma istersek devletten destek alabiliyormuyuz çünkü bi sermayem suan yok

 7. Hocam ben maol öğrencisiyim aol kredim suan 138 ve 13 uncu donem oldu maoldende 98 kredim toplam 205 kredim var temmuzda mezun olucam ben iki diplomamı alacağım yoksa tek diplomamı metalurji bölümünden isyeri açma ruhsatı ustalık belgesi kalfalık belgeside vereceklermi

 8. Merhaba ben aöl den mezun olduktan sonra ve yks de barajı geçtikten sonra özel üniversiteye kayıt yaptırabilirmiyim acaba nasıl bi yol izlemeyeliyim. Teşekkürler.

 9. merhaba
  ben 41 yaşındayın aöl de okuyorum. mezun olmam için kaç kredi alamam lazım.
  ayrıca 40 yaş üstü için mezuniyet şartları farklı diye duydum doğrumudur
  mezuniyette yaş farkı varmıdır. tşekkür ederim

 10. Hocam açık öğretim alansiz mezunuyum şimdi üniversite okumak istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor biraz zaman geçti mezun olalı bir kaç sınav dan bahis ediliyor hangilerine başvuru yapmalıyım

  • YKS Başvuruları 4 Şubat – 2 Mart 2021 tarihleri arasında yapılacak. Sizin de öncelikle bu başvuruyu yapmanız lazım. Eğer 2 yıllık ön lisans programı düşünüyorsanız sadece YKS-1 yani TYT sınavına başvurmanız yeterli. Eğer 4 yıllık lisans programı düşünüyorsanız o zaman YKS-2 yani AYT sınavına da başvurmanız gerekiyor. 26-27 Haziran tarihinde sınavlar olacak. Eğer 150 barajını geçerseniz 2 yıllıklara, 180 barajını geçerseniz 4 yıllıklara da tercih hakkı elde etmiş olursunuz. Başvuru işlemini nasıl yapacağınızı şu sayfadan öğrenebilirsiniz.

 11. Mrb ben şuan Kıbrıs’ta askerdeyim 5-6 Aralık’ta sınav var girme imkanim yok burada 20 Aralık’ta askerlikgim bitiyor kacaracagim sınav daha sonra girme imkanim varmıdır acaba

   • Hocam düz lise den kaydolmak ve meslek acikogretim lisesine kaydolmanin arasındaki farklar nelerdir kredi sistemi için farkı nedir hangisi daha çabuk bitiyor veya hangisi daha kolay ve avantajlı olanı hangisi yeni kayıt oldum Düz liseye ileride alan seçimi varmı.varsa nelerdir.duz liseden kaydımı mesleki ye geçirebilirmiyim.sorulari cevaplarsanız seviniriz. Teşekkürler

     • Hocam Teşekürler Cevapladiginiz için. benim diploma gecerlilik belgem kayboldu ileride işime yarar mı cikartmalimiyim nerden cıkartılcak.Bir de Ben 1 donem okudum lisede şimdi acikogretime yansıdı 19 kredi var bu 19 kredi 170 den düşülcek mi almam gereken kac kredi var şimdi 3 sınav mi olucam busene yoksa 2 sınav mi yani kaldığım yerde mi devam etcem.nasil olacak yazarmisiniz

      • Açıkçası diploma geçerlilik belgesi diye bir şey duymadım. Eğer ortaokul diploması yerine geçen belge ise açık öğretime kayıt yaptırdığınızdan artık öğrenim belgesi lazım olduğunda halk eğitim merkezinizden alacaksınız. Diğer sorunuza gelirsek; örgünden aldığınız kredi açık öğretime yansır. Aol öğrenci girişi yaptığınızda sol taraftan kredi bilgilerine tıklayarak mevcut kredinizi ve almanız gereken kredi miktarını görebilirsiniz. Öncelikle 25 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında 1.Dönem sınavı olacaksınız. 2.Dönem sınavları da 25 Mart’tan itibaren yapılacak. 17 yaşını doldurduysanız yazın yapılacak 3.dönem sınavına da girme hakkınız olacak.

 12. Hocam ben 130 kredim var zorunlu dersim vb. Hiç bişeyim kalmadı 8 dönemi doldurdum 2009 dan beri doğru düzgün gitmedim ama şimdi kredi notu 170 oldu diyorlar eğer ben aralıkta 35 kredi alırsam online olursa bide sınav 5 kredim kalıyor bunun için diğer sınavı beklemeye gerek var üniversite sınavları için

  • Aralık ayındaki sınavdan sonra Mart ve Haziran sınavları var.(Ayrıca Ağustos’ta ek sınav var.) Yani önünüzde 4 sınav var. Siz Şubat sonu Mart başı olan YKS başvurunuzu mutlaka yapın. Sınava girmek için mezun olmuş olmanız gerekmiyor. Üniversiteler Aralık ayına kadar mezuniyet belgenizi getirmenize izin veriyorlar.

   • Şuan 140 kredim var 30 krediye daha ihtiyacim var yani en fazla 2 sınava daha girerek toplayabileceğimi düşünüyorum haziran ayında yks sınavına girmek istiyorum mart ayında başvurular var o zamana kdr 2 sınav olabilir miyiz henüz açıklama yapılmadı. Eğer sınav olmazsa mağdur olucam.meb aöl bitirip yks sınavına girecek bizlerin varlığının bilincinde mı? Sınavlar olur mu? Lütfen beni bu konuda bilinçlendirirmisiniz??

    • Mart’a kadar sınav olmanız ya da mezun olmanız gerekmiyor. Siz başvurunuzu yapacaksınız, sınavlara gireceksiniz. Hatta bir üniversiteye yerleştikten sonra bile mezun olabilirsiniz. Aralık ayına kadar mezuniyet belgenizi götürme hakkınız var. İçiniz rahat olsun.

 13. merhaba ben açık öğretim lise mezunuyum mesleksiz üniyi elektrik bölümü okuyabiliyormuyum okuyabiliyorsam elektrik mühendisi olmak için ne yapmam gerekiyor

  • MArt ayında üniversite sınavlarına başvuru yaparak, Haziran ayında TYT ve AYT sınavlarına girmeli ve gerekli puanı almalısınız. Mühendislik programlarında sayısal puan türünde ilk 300.000 de olmanız gerekiyor.

   • slm hocam,ben aciklise bati avrupa da okuyorum.duyduguma gore lise kredisi 192 den 170 dustu ne kadar dogru bilmiyorum dogruysa yurtdisida yasayanlar icin de gecerlimi yoksa sadece tr icin mi?

  • Hocam ben de ilk yeni kayıt yaptırdım.marta sınavım var sınav kac gün kac dersten olucam.birde lise ‘yi bitirdikten sonra ne sınavına gircem adı nedir bilmiyorum üniversite okumak için.universitede lisedeki konular çıkıyor mu yoksa yeniden mi ders alıcaz orda.

   • Açık lisede iseniz bu yıl pandemiden dolayı 1.sınavlar online olarak 25 Şubat’ta başlayacak 3-4 gün sürecek. 2.Dönem sınavları da 25 Mart’tan itibaren yine online olarak uzaktan yapılacak. Açık liseden mezun olabilmek için 170 krediniz olması gerekiyor. Eğer bu yıl gireceğiniz sınavlarla mezun olma ihtimaliniz var ise Üniversiteye başvurular 4 Şubat’ta başlıyor. Mezun olmadan da üniversite sınav başvurusu yapıp Haziran’da yapılacak sınava girebiliyorsunuz. Üniversitede seçtiğiniz mesleğin özelliklerine uygun dersler göreceksiniz. Bunun yanında ortak dersler olarak geçen Matematik, Yabancı dil, Türkçe derslerinde hemen hemen aynı konular olmak ile birlikte daha üst düzeyde bilgiler verilecek.

 14. Açık liseye 9. sınıf bitirir bitirmez geçtim kredim 163. kalan zorunlu ders 8 okuduğum dönem 8 bu sene üniversite sınavına gireceğim lakin bizde alan yok açık lisede tyt genel onda sorun yok ama ayt de ben hangi bölümün soruları çözeceğim hangisinden puan gelecek çünkü alana göre çözülenlerden puan gelicekmiş yeni müfredata göre

 15. Merhaba suan acik liseden okuyorum zorunlu dersim kalmadi 162 kredim var. Aciktan unuversite okumak istiyorum basvurusunu ne zaman yapabilrim acik liseden mezun olup diplomayi alincami yoksa bu durumda universiteye yazilabilrmiym ?

  • Zorunlu dersiniz olmasa da bildiğim kadarı ile mezuniyet kredinizi 192 ye tamamlamanız gerekiyor. Üniversite için YKS başvuruları Mart ayında oluyor. Haziran ayında da TYT ve AYT sınavları oluyor. Eğer 2 yıllık bir bölüm düşünüyorsanız TYT girmeniz yeterli. Temmuz ayında da sonuçlar açıklanıyor ve tercih yapıyorsunuz.

 16. Merhaba ben 1ay önce mezun oldum açik öğretim meslek lisesinden nasil ilerlicem neler yapmm gerekiyor üniversite okumak istiyorum 2 yillik bilgi verrmisiniz

 17. İyi günler bir bildi almak istiyorum meslek acık ögretim lisesinde yeni mezun oldum herhangi bir sınava girmeden aynı daldan üniversite ye kayıt yaptırma hakkına sahip miyim?

 18. Iyi günler 33 yaşında bayanım açık liseye yazılmak istiyorum ama hangi bölüme yazılmak daha iyi olur çünkü çalışmak istiyorum bir fikir beyan ederseniz çok sevinirim

  • İş imkanları vb. konular çok fazla yorum yapılabilecek konulardan değil. Ancak şunu söyleyebilirim “bulunduğunuz yerde Yiyecek İçecek Hizmetleri vb. bir bölüm varsa hem okurken zorlanmamanız hem de lise bitiminde çalışma anlamında avantajı olabilir.”

 19. merhaba hocam;
  açık ögretim 24.08.2020 tarihli 201 krediyle mezun oldum sorum şudur direk üniversiteye 2 yıllık geçiş hakkım varmıdır yoksa sınava girmem zorunlumudur.

   • Hocam aöl 2.dönem sınavına girdim son senem ve son dönemimdi bütün kredilerim tamam hatta fazlası bile var ve üniversite sınavına girdim tercih yaptım fakat 2.dönem aöl sınavında sadece ingilizce8 i geçemedim yani herşeyim tamam ama sadece 1 zorunlu dersim kaldı mezun olamadım üniversite için sıkıntı ol mu ne yapmam lazım

 20. Merhabalar Hcm benim ortak+seçmeli ders 80 alan kredim 116 mezun olabilmem için 16 kredi almam ekiyor değil mi acaba hangi derslerden seçim yapmam gerekiyor ve sınavsız üniversite geçişi yapabilirmiyim

  • Mrhb. Büşra. 7 Eylül 2020 tarihi itibari ile 18 yaşından gün almış oluyorsan Corona’dan dolayı 3.dönem dersi olarak 35 kredi dersten başarılı sayılacaksın. Bu dersler arasında Türk Dili ve Edebiyatı dersleri de olacak mı bilmiyorum ama sınava girmeden doğrudan verilecek bu 35 kredi büyük avantaj sağlayacak. Sınavsız geçiş 2017 de kaldırıldı.

   • Merhaba biraz bilgi birikimim var ama sizede sormak istiyorum.Ek sınava girmek için pandemi döneminden 2 ay önce falan halk eğitiminden başvurup kaydımı yaptırmıştım ancak nerede gireceğim herhangi bir bilgi verilmedi ne yapmalıyım 😀 Birde yks için 192 krediye ihtiyacım var ancak benim şuan 154 kredim var hem önümüzdeki aöl hemde ek sınava girsem 192 yapabileceğime inanıyorum ama 8 zorunlu dersim var bütün zorunlu dersleri bitirmekmi gerekiyor ? Birde yine pandemiden önce ek sınav kaydı yaptırırken görevli yks sınav kaydı yaptır falan demişti geçersin falan filan derken hem tyt hem ayt hemde inglizce kaydımı yaptırdım sanırım boşuna yaptırdım üstelik konu anlatım test kitapları da aldım çalışmak için sizce sınava girebilirmiyim?

    • Merhaba, pandemiden önce ek sınav değil de 2.dönem sınavları için kayıt yenileme yaptırmışsınızdır. 21-22 Mart 2.dönem sınavı iptal olunca 3.dönem sınavı ve ek sınavda ileri tarihlere sarkmış oldu. Yani önümüzde 3 sınav dönemi var. Bu nedenle mezun olma şansınız çok yüksek. Sınav 25-26 Temmuz’da olacağından sınav yeriniz 22-24 Temmuz’da açıklanır. Üniversite sınavlarına gireceğiniz adresler açıklandı. https://ais.osym.gov.tr/ adresinden girip görebilirsiniz. Zorunlu derslere gelince Türk Dili ve Edebiyatı hariç diğer zorunlu derslerden 3 defa sınava girip veremezseniz muaf oluyorsunuz. Seçmeli derslerle kredinizi tamamlayabilirsiniz. Eğer üniversiteye yerleşirseniz Aralık sonuna kadar diploma götürme hakkınız var. Bu nedenle üniversite sınavlarına mutlaka girin. Başarılar dilerim. (Sınavlar sonrası durumu bildirirseniz sevinirim.)

  • Bulunabilirsiniz. Ancak mezuniyet kredinizin 192 olduğunu unutmayın. Başarılı olamadığınız için muaf olduğunuz dersler yerine seçmeli dersler alarak Mart, Temmuz ve Ağustos ayındaki sınavlarda toplam 62 krediyi daha almanız gerekiyor.

  • Açık lise kredili sistemdir. Kredileri ne kadar çabuk toplarsanız o kadar çabuk mezun olursunuz. Bir dönemde 40 kredi alma hakkınız var. Toplam 192 kredi toplamanız gerekiyor. Bu şekilde her dönem maksimum kredi aldığınızı düşünürsek 192/40=5 dönemde mezun olma şanınız var.

   • merhaba açık lise okuyorum şuan 188 kredim var sanırım mezun olmam izin en az 4 krediye daha ihtiyacım var açık lise sınavları marta yks basvuruları şubatta baslıyor. sınav tarıhıde hazıranda üni. kayıtları bitince açık lise sınavlarım olucak. ben yks basvuru yapabilirmiyimm bu durumda ?

 21. MERHABA
  2003 YILINDA AÖL’E KAYIT OLDUM 2 SINAVDAN TOPLAM 80 KREDİ TOPLADIM. VE BİR DAHA KAYIT YAPMADIM.
  ŞİMDİ TEKRARDAN KAYIT YENİLEME YAPTIM.
  SİSTEMDE KALAN ZORUNLU DERS SAYISI 1 GÖSTERİYOR.
  SINAVLARDA İYİ BİR GRAFİK ÇİZERSEM EĞER TOPLAMDA KAÇ SINAVDA BİTİREBİLİRİM ?
  BİR SİTEDE 192 KREDİ İLE BİTİRİLDİĞİNİ OKUDUM EĞER ÖYLEYSE ORTALAMA HER SINAVDAN 40 KREDİ ALABİLİRSEM 2020 ÜNİVERSİTE SINAVLARINA GİREBİLİRMİYİM ? VEYA NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREKİYOR ? BİLGİ PAYLAŞIMINDA BULUNABİLİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM. ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM 🙂

  • Açık söylemek gerekirse sınavlar eskisi gibi kolay değil. Bir dönemde maksimum 40-44 kredi seçilebiliyor. Eğer dediğiniz gibi yapabilirseniz Aralık, Nisan, Temmuz ve bir de Ağustos’ta ki ek sınavla bitirebilirsiniz. Mart ayında üniversite başvurusu yapmayı unutmayın.

 22. hocam merabalar ben gaziantep’te yaşıyorum ve maöl okuyorum bölümüm muasebe-finansman ve ben inşaat mühendisliği veya mimarlık okumak istiyorum. şu anda staj görüyorum ve mezun olmama 1 sene var daha yaşım 18 ne yapmam gerekiyor acaba yardımcı olursanız çok ama çok teşekkür ederim minettarım size.

  • Maol’e geçerseniz seçtiğiniz alana göre 110, 130 arasında yüz yüze alan kredisi almanız gerekecek. Bu da 3 yıllık bir süreci ifade ediyor. 10.sınıf 32 kredi, 11.sınıf yaklaşık 44-48 kredi, 12.sınıf staj vb. 48-52 kredi.

   • Mrb benim bir sorum olacak ti ilk okul mezunuyum çalışıyorum şuan kayıtlar başlayınca kayıt yapacam orta okuldan mi başlıyoruz ? . Ben mesleki liseyi okumak istiyorum ve benim istediğim bölüm okumak istediğim savcılık varmı dir

    • Açık ortaokul bitirmeniz gerekiyor. Savcılık diye bölüm yok. Meslek lisesi adalet bölümü var. Ancak hakim, avukat ya da savcı olmak için 4 yıllık üniversite Hukuk bölümünü okuyup hakimlik savcılık sınavlarına girmelisiniz.

 23. Merhabalar hocam şuan açık öğretim lisesi öğrencisiyim kredimi tamamladığım zaman artık ne yapmam gerekiyor ben üniversite okumak istiyorum şimdiden teşekkürler

  • Bu yıl mezun olma durumunuz varsa Mart ayında üniversite sınavları için başvuru yapıp sınavlara girebilirdiniz. Yani mezun olmadan da sınavlara girme ve tercih yapma hakkınız vardı. Aralık ayına kadar belge götürebilirdiniz. Eğer sınava girmediyseniz seneye Mart ayında başvuru yapıp sınava girebilirsiniz.

 24. oğlum 4 yıllık mem öğrencisi (mesleki eğitim merkezi)aynı zamanda 4 yıllık ta açıköğretim lisesi okudu bu yıl mezun oluyor.mezuniyetten sonra okuduğu bölümle ilgili olarak sınavsız 2 yıllık yükseköğretime geçiş yapabiliyor mu (motorlu taşıtlar teknolojisi – mekatronik bölümü)

  • Eğer 2 yıllık ilahiyat istiyorsanız TYT sınavına girmeniz yeterli olacaktır. Eğer 4 yıllık ilahiyat düşünüyorsanız ayrıca AYT sınavına da girmeniz gerekiyor. AYT’de sözel puan türünden yeterli puanı almanız lazım. Genel olarak düşünecek olursak 2 yıllık programlar için TYT yeterli olurken 4 yıllıklar için AYT’ye de girmelisiniz.

 25. merhaba ben şunu çok merak ediyorum şimdi ben açık ögretim mezunuyum eğer bu sene tercih yaparsam seneye tekrar girer tercih yaparsam puanım kırılımı 0.6 ilemi hesaplanır bir yerde kırılmıyor diye okudum doğru bilgimi bilginedirirseniz sevinirim

 26. merhaba ben açık öğretim düz lise mezunuyum üniversite okumak istiyorum a.ö.ü kayıt yaptırmam için üniversite sınavına girmelimiyim yarın son hemen cevap verebilirmisiniz teşekkürler

 27. Meraba
  Şuan ben hasta ve yaşlı bakımı açık meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim ve sınavsız geçiş hakkı kalktı dendi diye biliyordum kalktı mı kalkmadı mı şimdi ? Ben bu yazıyı okudum kafam karıştı . Ben sınavsız geçiş yapabilirmiyim şuan

 28. Selamun aleykum aof ilahiyat okumak istiyorum sanirsam aof ilahiyat 4 yillik yok o yuzde aof 2 yillik okuyup dgs ile 2 yil daha okuyarak 4 yil tamamlamayi dusunuyorm fakat bu 4 yillik donemi en kisa zamanda bitirme imkanim var mi

 29. merhaba ben açık öğretim lisesinde okuyorum bilişim teknoloji bölümünde son sınıfım ama üniversiteyi başka bölüm üzerinden okumak istiyorum öyle bir geçiş hakkımız var mı

 30. Merhaba benim şuan 158 kredim var. Bu Hafta sonu ek sınava girecem , mezun olamazsam ocak ayında 1. Dönem sınavı yapılacak , dönem sonu gelmeden mezun olabiliyor ve diploma alabiliyor muyuz? Yani ocak ayında mezun olabilir miyim?

 31. Merhaba hocam ben 2017 de açık lise ye kayıt yaptırdım puanım 76 oldu bu arada meslek lise si muhasebe alanı sınıf 10 ncu sınıfı bitirmiş mi oldum çünkü hafta sonu eğitim gördüm ve notlarım gayet iyidi ve üniversite için ygs ye girince yerleşme gibi ihtimalim var mı bide son sene dershane ye mi gitsem hazırlık için evde mi calissam bilgi verirseniz sevinirim.

  • Açık lisede kredi miktarı kaçıncı sınıfta olduğunuzu göstermez. Yüz yüze eğitim olarak kaçıncı sınıfın derslerini alırsanız o sınıftasınız. YGS yerleşme ihtimalinizi nereden bilebilirim? Tabi ki dershane daha faydalı olur.

 32. Ben meslek lisesi bilgisayar bölümünden bu yıl mezun oldum ygs den 3 ile 4 den geçtim üniversiteye kendi bölümümden 2 yıllık gidebilirmiyim örgün eyitime seçmek istiyorum olurmu acaba beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim nasıl baş vuracam

  • MAOL öğrencileri yüz yüze eğitim aldıkları kurumda 10.sınıftan itibaren ders görmeye başlarlar. Kaçıncı sınıfın dersini alıyorsanız o sınıftasınız. Ancak şunu da hatırlatmak isterim. Yüz yüze de aldığınız alan dersleriniz tamamlansa bile ortak-seçmeli dersler tamamlanmadan mezun olamayacağınızdan sınıf olayına değil de toplam kredinize odaklanmanız daha yerinde olur.

 33. Slm açık öğretim meslek lisesi bölümü okuyan öğrenciler liseyi bitirdikten sonra ne yapmalı ygs sınavına girebilirlermi daha sonra kaç yıl üniversite okumalı bana ayrıntılı bir şekilde basamak basamak ne yapılması gerektiğini anlatirmisiniz lütfen ayrıntılı bir bicimde

 34. merhaba ben açık meslek lisesinden 2016 yılında mezun oldum ygs ye girdim istedigim bölüm tutmadım ben yinede geçiş hakkımı kullanabilirmiyim genelde geçiş hakkı kalktı diyorlar kalktımı acaba

 35. Mrb ben maol okuyorum dort donemdir maol okuyorum surekli kitaplarimi her aldigimda hep ya 1 yaziyor yada normal liseye giden ogrencilerin kitaplarindan veriyolar ne demek bu ben anlamiyorum hep kaldigim derslerin tekrar sinavinami giriyorum anlkamadimki yardimci olurmusunuz toplam kredimde 83

 36. Merhaba ben açık öğretim hasta bakımı bölümü yüz yüze eğitim alıyorum seneye staj var burayı bitirince üniversite geçiş varmı burayı bitirince iş imkanları nelerdir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler şimdiden

  • Rehber öğretmen değilim. Bölümün istihdam durumunu bilmiyorum. Artık sınavsız geçiş kalktığından bölümünüzün devamı olan bölümler için diploma notunuz*5*0,18 kadar ek puan alırsınız. Bunlar dışındaki bölümler için diploma notunuz*5*0,12 kadar puan alırsınız.
   Ameliyathane Hizmetleri
   Diyaliz
   Elektronörofizyoloji
   Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
   Evde Hasta Bakımı
   Fizyoterapi
   ilk ve Acil Yardım
   iş ve Uğraşı Terapisi
   Sağlık Kurumları işletmeciliği
   Sağlık Turizmi işletmeciliği
   Sosyal Hizmetler
   Yaşlı Bakımı

  • ben örgün egitimi bırakıp açık lise düz okuyorum.
   ve 115kredim var..
   ben ders almak istiyorum nasil yapabilirim.
   maddi açıdan dershane sıkıntım var.
   ve ben hemşirelik veya hastabakim istyrm olurmym
   lutfen lutfen cevap verin kafayi yiyecegim tek istegim bi an önce hayallerime kavuşmak

   • Düz liseyi tamamlamak için 192 krediyi tamamlamanız ve hiç zorunlu dersinizin kalmamış olması gerekiyor. Geçtiğimiz haftasonu olan sınavlardan da kredinizin bir kısmını almışsınızdır. 2 hafta içinde açıklanır. Bununla birlikte sınavlara daha önce çıkmış sorulardan şuradan bakabilirsiniz faydalanabilirsiniz. Bunun dışında üniversiteye hazırlanmak için soruyorsanız youtube’de yer alan tonguç akademi ve şenol hocanın ders anlatımları çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Mart ayında sınav başvurusu yapmanız gerektiğini unutmayın. İnşallah hayallerinize kavuşursunuz. Allah’a emanet olun.

 37. Tüm derslerden geçtim ortalamam da 80 di.ne kadsr kredim olacağını merak ediyorum açıkçası bir fikriniz var mı⁉ ek olarak ben yös sınavına giricem bu konuda bilginiz var mı? Yös e girip güzel bir bölüm kazanabilir miyim?

  • TC kimlik numaranızla Halkbankası yada Ziraat Bankası atmden Açık Lise Kayıt Yenileme ücreti 30 TL yatıracaksınız. Yüz yüze eğitimi aldığınız okulun okul aile birliği hesabına da 40 TL. Bunları yüz yüze eğitim aldığınız okulun müdür yardımcısından detaylı öğrenebilirsiniz.

 38. öncelikle merhaba arkadaşlar.. size bir sorum olacak 4 yıldır açık öğretim lisesi okuyorum bölüm büro yönetimi geçen yıl stajım ile birlikte yüzyüze eğitimim bitti şuan dışardaki sınavlarımdan 34 krediye ihtiyacım var .. ygs ye başvuru yaptım ama üniversitede yerleşimimiz nasıl olacak hiç bir fikrim yok direk geçiş kalktımı diploma notuna göremi alacaklar bizde normal yüzyüze üniversiteye gidebilecekmiyiz… baraj puanı kaç bana detaylı bilgi verirseniz memmun olurum..

  • Sınavsız geçiş kalktığı için sınava girerek istediğiniz bölüm için gerekli puanı aldığınızda yerleşebileceksiniz. Alanınızla ilgili bölümler için diploma notunuz*5*0,06 kadar ek puan alacaksınız. Açık yada örgün program okumak sizin alacağınız puana bağlı.

 39. Merhaba.ben anadolu lisesinde oluyorum.piskolojik olarak beni okul cok gordu ve yıprattı.açık öğretime geçmek istiyorum.aynı zamanda yabancı uyrukluyum ve okula geç başladıgım için sınıf arkadaşlarımdan büyüğüm dolayısıyla ilişkilerde dd sorun yaşıyorum.açık öğretime geçip don sene yabancıların girdiği yös sınavı için hazırlık okusam çok şey kaybeder miyim? Yani açıga geçmek şu durumda benim için avantaj mı dezavantaj mı olur? Görüş ve tavsiyelerinizi alabilir miyim (türkiye deki eğitim sistwmi hakkında cokta bilgisizim)

  • Dersleri yüz yüze alıyor olmak her zaman için açık öğretime göre daha avantajlıdır. Yaşadığınız olumsuzlukları en iyi siz biliyorsunuz. Dersleri kitap yada diğer kaynaklardan öğrenmek bazen çok kolay olmuyor. Eksi ve artılarını iyi değerlendirip ona göre bir karar vermenizi tavsiye ederim.

 40. hayırlı geceler açık lise mezunu olmadan önce ygs den başvuru yapmıştım bi hafta önceye kadarda yüksek okul öğrencisiydim ama kredi lerim bitmediği için diploma sıkıntım çıktı bu yüzden diplomaya teslim edemedim kaydım silinmiş ama bu son sınavda mezun olduğum diye düşünüyorum bu durumda kaydım aktif hale getirme imkanım varmı zor olanda aldığımız kredi bursu ne olacak …

 41. iyi günler ben aol’den anadolu imamhatip mezunuyum . sınavsız geçiş hakkı herkes icin kaldırıldı demişiniz emin olmak için soruyorum sadece ygs ile yerlesebiliyoruz degilmi ?

 42. Bu yil açık meslek lisesi bilişim teknolojileri bölümünden mezun olucam, soracagim soru şu, açik meslek liseleri içinde mi sinavsiz geçiş kalkti. ?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 43. Mrb ben aol okuyorum iki donem sinava girdim ve halada devam ediyorum birinci sinavimdan 35 kredi aldim ikinci sinavdanda 34 kredi aldim kredi durumum nasil iyimi kotumu bilmiyorum bir bilgi verirsenin cok mutlu olurum lutfen acil

 44. iyi günler ben aöl de okuyorum toplam dönemim 13 kredim 140 önümde ek sınavlar ile birlikte 4 sınavım var her birin den 15 kredi alsam fazlası ile bitiriyorum. misal bitiremedim bu arada üniversite sınavına girdim bi yer geldi kayıt yaptırabilir miyim aralıkta ki sınava kadar hak tanıyorlar mı üniversiteler benim bir iki tanıdık bizzzat böyle olmuş aralıkta ki sınava kadar hak tanımışlaer kendilerine ?

 45. Merhabalar,
  Ben 2011 yılında açık öğretim lisesine başladım.Alanım yabancı dildi.2014 yılında mezun oldum.Şimdi açıktan önlisans okuyorum.Hala mezun olmadım muhtemelen seneye olacağım.Şimdi benim sormak istediğim konu, açıktan lise yabancı dil mezunuyum sınavsız 2 yıllık uygulamalı ingilizce çevirmenlik bölümlerine girebilir miyim? Yoksa tekrar YGS’ye mi girmem gerekiyor?
  Teşekkürler,
  İyi çalışmalar.

 46. Merhaba 11. Sinif bitince 12ye gecip aciga aldirmayi dusunuyorum. Boyle bi imkan var mi ? Ve açik ogretime gecersem lisenin en basi yani 9. Siniftaki dersleri almak zorunda miyim?

 47. Merhaba. Şu an aöf 1.sınıf öğrencisiyim. Açık liseden ihl okumak istiyorum. Sadece fark derslerini alarak üniversiteden mezun olmadan maöl’den mezun olmam mümkün müdür ?

 48. açık öğretim 11. sınıftayım kredim 100.kredimi tamamladıktan sonra ve üniversiteye geçiş sınavını geçersem istediğim bir üniversitede(örgün olarak)istediğim bölümde okuyabilirmiyim ?

 49. Merhaba ben bu sene 11. Sınıfın başında açıköğretime geçtim çok pişman oldum normal okuluma dönebilirmiyim donersem kaçınçı sınıftan baslarim kredim 80 eylul ayında gecebilirsin dyolar subat ayında gecebilirmiyim tessekurler

 50. Merhabalar ben ilk okul mezunuyum dışardan 4 yıllık MAöl çocuk gelişim e kayıt oldum ama simdi aşçılık okumak istiyorum bunun için MAÖL cocuk gelişimden bitirmemmi gerek yahutta düz liseden de mezuniyetmi gerek bilgi verir misiniz

 51. Çok önemli Ltf
  102 kredim var ve bana açık liseden bu sene üniversite sınavlarına katılabileceğimi söylediler

  Ancak geçen yıl 3. Dönem sınavımda aynı tarihe gelmişti üniversite sınavlarının
  İçim hiç rahat değil acaba katılabilir miyim ?

 52. Ben bir devlet üniversitesinde 4 yıllık Uluslararası Ticaret okuyorum ve şu anda 2. Sınıfım. Ancak bölümümü sevmediğim için bu sene Ygs’ye girip açıktan Çocuk gelişimi okumak istiyorum. Fakat bir sitede Aöf’nin sadece meslek lisesi çocuk gelişimi veya açık lise bitirenlerin alındığını yazmışlar. Ben düz lise okumuştum ama son senenin ikinci dönemi sınava hazırlanmak için açık liseye geçiş yaptığım için lise diplomamda açık öğretim yazıyor. Beni bilgilendirir misiniz lütfen?

 53. Merhaba,Mesleki Açık Öğretim öğrencisiyim toplam kredim 117 ve vermem gereken zorunlu ders sayısı 24. Ben sınavsız geçiş hakkından 2017 de yararlanabilecekmiyim ?

 54. Merhaba mesleki açık öğretim lisesi Büro yönetimi ve sekreterlik son sınıfım 240 kredim var stajım kalmıstı onu tamamlıyorum ve 1 tane zorunlu dersim kaldı onu verdiğim zaman üniversiteye 2 yıllık geçiş yapabilirmiyim direk geçiş olarak sadece Erzurum ve Eskişehirmi var yardımcı olabilirseniz çok sevirim teşekkürler iyi günler

 55. merhaba ben maöl çocuk gelişimi öğrencisiyim. bölümü bitirince sınavsız açık öğretim bölümlerinden kayıt yaptırabileceklerim nelerdir? bir sorumda sınava girip başka örgün eğitim veren bölümlere girebilir miyim? teşekkürler.

  • Eğer sınavsız geçiş kalkmazsa Ocak ayında başvuru yaparak Temmuz’da aöf çocuk gelişimi yada aöf sosyal hizmetler bölümlerine tercihte bulunabilirsiniz. Ve tabi YGS sınavına girerek gerekli puanı almanız halinde farklı alan dışı bölümlere de tercihte bulunabilirsiniz.

  • Lise mezunu olmadan YGS girmeden bir açıköğretim bölümüne yerleşmeden nasıl Açık öğretim sınavlarına gireceksiniz. Ocak ayında YGS başvurusu yapacaksınız, Mart ayında YGS gireceksiniz. Temmuz’da tercih yapacaksınız.

 56. acık lısede okuyorumda 144 kredım var bu donemde 2 sınavda bıtırmeyı dusunuyorum ocak ayından bı sonrakinde olucak sınavda bu arada mart ayındaki ygs sınavına girebılırmıyım

 57. Merhaba ben mesleki acik liseye gecte olsa yeni kayit yaptirdim lise bittigi zaman 2 yil gecis hakkini bize veriyorlar bildigim kadariyla ben 2 yilliga ve mesleki lisede sectigim bolume gitmek istemiyorum üniversite sinavina tekrar girip istedigim bir bolume gitme hakkim var mi acaba

 58. merabalar öncelikle bn lise acık ögretim ögrencisiyim 4 yıllık muhasebe ve finasman okuyrum üniversiteye sınavsız geçiş hakkm varmı ve saglık alanına yönelmek istiyprum nu konuda yardımcı olurmusun …
  tşk ederim şimdiden bilgilendirdiğiniz için

 59. Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkürler Bende açık lise mesleki sağlık ta hasta ve yaşlı bölümü okuyorum bu bölümü sınavsız geçiş için okuyorum benimle aynı durumda olan çok kişi var yakından ilgilenip haber verirseniz çok büyük bi iyilik yaparsınız çok iyi bi site tekrar Teşekkürler

  • Sınavsız geçiş kalkmazsa aşağıdaki programlara geçiş hakkınız var.
   Ameliyathane Hizmetleri
   Diyaliz
   Elektronörofizyoloji
   Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
   Evde Hasta Bakımı
   Fizyoterapi
   ilk ve Acil Yardım
   iş ve Uğraşı Terapisi
   Sağlık Kurumları işletmeciliği
   Sağlık Turizmi işletmeciliği
   Sosyal Hizmetler
   Yaşlı Bakımı

 60. Merhaba . Ben maol 12 inci sınıftayım şuan elektrik elektronik bölümü okuyorum acaba üniversitede iş sağlığı ve güvenliği bölümü okumayı düşünüyorum sınavsız geçiş hakkımla o bölüme gecebilirmiyim

 61. Oncelikle mrhb.acik lise çocuk gelişimi mezunu birisi 4 yıllık sosyal hizmetler bölümünü okuduğu takdirde okul öncesi öğretmeni olabiliyor mu acaba.boyle bir duyum almıştım ama içeriğini bilmiyorum.

 62. Merhabalar üniversiteye yerleştim. Açık lisedeyken tecil yapmıştım
  Benim tecilim 2019 a kadardı tekrar askeriyeye gitmem gerekirmi peki ? Yada askeriyenin 2019 a kadar hak tanıdığı onaylı kağıdı götürsem yeterlimi ?

 63. ticaret meslek lisesi mezunuyum askerliğimi yeni bitirdim ve AÖF okumak istiyorum, sınava girmeden okuyabiliyormuşum ne yapmam gerek yardımcı olur musunuz lütfen bu sene hemen okuyabilir miyim inşallah tarihleri kaçırmadım

 64. merhaba. YGS puanım 179. OBP ise 277 Açık Lise mezunuyum düz olarak. ygs puanına göre mi yoksa obp ye göre mi tercih yapmam gerekli . ——- işaretli yerleri seçebilir miyim ? 94 doğumluyum doğum tarihi fark eder mi ?

 65. Merhabalar sınavsız geçiş hakkında bilgi almak istiyorum diploma puanım 72,33 obp puanı nedir ? Sıralamada diploma puanım ne derecede iyidir ? Lütfen açıklarsanız sevinirim
  Bölümüm makine teknolojisiydi lisede.
  Üniversitede makine bölümüne geçiş yapmak istiyorum. Selçuk üniversitesi teknik bilimlerin gelme ihtimali varmıdır ?

 66. Merhaba, ösymyi arıyorum ulaşamıyorum ve hiç bir bilgi bulunmuyor internette. Alansız düz lise mezunu kuzenim var ygsye girdi tablo 3 ten tercih sistemine bakarken okul türü hangisi oluyor acaba ? Bilgilendirmeniz benim için çok önemli, şimdiden teşekkürler.

 67. selam hocam ben acık lise meslek te cocuk gelişimi okuyorum 1 sınavdan sonra mezunum sınavsız geciş hakkımı kullanacağım diploma puanım 70.46 okul türü 2 olan yerleri yazsam diploma notumdan bi kac puan gecse gelme olasılıgı kac

 68. Selam benim aklımda bir kaç soru var ilgili cevap verdiğinizi gördüm sormak istedim. Ben mesleki açık liseden mezun oldum ygs’yede girdim 220 puan aldım ama direk geçişimi kullanmak istiyorum. Şuan okula gitme gibi bir durumum yok şehir dışındayım internetten kendim tercih yapıcam. Sanırım okul kodu seçiyormuşuz bizim okul kodumuz kaç oluyor “mesleki açık öğretim lisesi” olarak geçiyor maöl’un sitesinde.Ve tercihi yaparken dikkat etmem gereken hususlar var mı? Daha önce soran var mıydı göremedim vaktinizi almak istemem ama şimdiden teşekkür ederim.

 69. Hocam ben bu yıl mezun oldum maöl cocuk gelisimi bölümünden sınavsız gecıs hakkım var üniversite acık ogretım programını secmeyip örgün üniversiteli olma hakkım varmı

 70. Vaktinizi almak istemem yoğunsunuzdur biliyorum ama bir diğer aklıma takılan soru sonuç olarak açık öğretimiz mesleki. Direk geçiş hakkı kullanırsak bize kontejyan kalırma diğerlerıyle aynı haklara sahip miyiz 70 diploma notum var izmir ici bi yer istiyorum muhasebeyle ilgili

 71. Merhabalar. Ben muhasebenin açığından bu sene mezun oldum ygs’yede girdim. Sorum tercih yaparken hem sınavsız gecıs hakkımı hemde ygsde kı puanımı kullanarak tercih yapabilir miyim?

 72. Ben bu sene açık öğretim lisesinden alansız olarak mezun oldum. İlahiyat okumak istiyorum ne yapmam gerekiyor nereye nasıl başvurmam gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

 73. maöl de aşçılık okursam 75 in üzerinde diploma notum olursa diploma notuyla bir MYO ya girmem şansım var mı başka bir bölüm okursam diploma notum o başka MYO ya geçersem kabul olur mu

  • Meslek lisesini bu nedenle düşünüyorsanız bilginiz olsun seneye sınavsız geçiş kalkıyor. En son yazdığınız saçma mesajı görmemezlikten geliyorum. Vakit buldukça cevap veriyorum. Bilgisayar başında soru sorsalar da cevap versem diye beklemiyorum.

 74. Şimdi ben meslek açık lise bitirdim mezun olucam kredim tamam. Ygsden 167 puan aldım ama kendi geçiş hakkımı kullanmak istiyorum bu sene ama hocalar çok zor gidemezsin ilk hak orgun eğitimin hakkı diyo bu konuda bilgi almak istiyorum

  • Hayır böyle birşey yok. Öncelik sıralamasında anadolu meslekler öncelikli olsa da, örgün yada açık meslek liseleri aynı sıralamada önceliklidir. Tabi okul türü dışında METEB önceliği ve OBP puanınıza da bakılır.

 75. Selamlar hocam ben aciktan duz lise okuyorum onumuzdeki sene mezun olacagim hesaplarima göre ve 2 yillik bi bolum okumak istiyorum bunun icin ne yapmam gerekiyor tesekkur ederim simdiden…

 76. Hocam birde bu ek sınav yüzünden mezuniyet belgemizi geç alacağız acaba kontenjan dolarmı ? Yerleşemezsem korkusu var şuan sizden bu konu hakkındada yorum bekliyorum

 77. Selamlar hocam mesleki açık lisedeyim makine teknolojisi okuyorum 1 sınav sonra mezunum. Diploma puanım 73,69
  Selçuk üniversitesi makine ressamlığı bçlümüne gitme şansım varmıdır ?

 78. Merhaba hocam size bi sorum olcak ben suanda açıktan meslek lisesi 2 iyi bitirdim 3 e geçtim eğer 3 ve 4 de ortalamam 90 olursa yine ygs dende baraji gecersem marmara Üniversitesini tutturabilirmiyim hocam bölümumde giyim üretim bölümü

 79. İyi günler hocam size bir sorum olacaktı ben mesleki açık lise hasta yaşlı bakımı bölümü okuyorum bu sene mezun olacam sınavsız geçiş ile okul kodu çoğunlukla 3 olan aliniyor bu bizim yerleşme ihtimalimizin az olması demek mi yoksa o bölümde okul kodu 2 olan öğrenci alınimları da var mi

 80. Meslek aciklise.çocuk gelişimi okuyorum puan 227tek ortak dersim vardi onada gecen hafta girdim sanirim gectim mezun oluyorum dimi 234 die yaziyo ama kafam karisti bide mezun olursam Ne zaman üniv sınavsız geçişten yararlanmak istiyorum tesekkurler şimdiden hocam

 81. Merhaba ben mesleki açık lise bölümünde bilişim bölümü 12.sınıfım alttan kalan derslerim var diye üni sınavına girmemiştir hayla da var.Okula gittim müdür yardımcısı yla konuştum üniversitesi için direkt geçişi sordum ocak ayında kayıt yaptırmanız gerekliydi dedi.Artik direk geçiş hakkı yok dedi.Ne yapmam lazım ? Sınavsız geçiş kalktı mı ? Üniversiteye gitmem lazım

 82. Haziran’da veya en gec ek sınavda mezun olacağımı düşünüyorum. Üniversiteye kayıt yapmak için normal tercih döneminde üniversite tercihi yapmam gerekiyor değil mi ?

 83. merhaba
  ben açık lise son sınıf ögrencisiyim alttan dersi oldugu için ygsye bavuru yapmadım şimdi alttan dersimi verdim basvuru yapmadıgım halde bu hakkı kullanabilirmiyim ?

 84. merhaba ben aciktan okuyorum elektirik bolumunde yuz yuze eyitim bitti kultur derslerinde ortak derslerim bitti zorunlu dersim kalmadi 9donem okudum herseyim tamam sadece 20kredim eksik universiteye gide bilirmiyim direk gecis hakkimi kullanip

 85. Merhaba benim 193 kredim var mezun olmam lazim fakat tek dil anlatim ortak dersten haziranda sinava giricem aknra meznum insallah alansizdan. Sorum su ben aciktanda uni. Okumak istiyorum kayotlar ne zaman ne yapmam lazim

 86. Iyi akşamlar dilerim size ben bir başka konu üzerinen size sorumu yöneltmek istiyorum bu konudaki bilgilerinize dayanarak ben 06.02.2014 yılında Meslekî Açıköğretim Lisesi 4 yıllık Bilişim Teknolojileri/Web tasarım bölümünden mezun oldum. Soruma gelecek olursam şimdi sınavsız geçiş ile Açıköğretim Fakültesinden kendi bölümüme geçebilir miyim? Geçen sene geçiş yapamadım bu sene sınavsız geçiş ile Grafik tasarım bölümüne 2 yıllık ve sınavsız olarak geçiş yapmak istiyorum şayet bu konuda merak ettiğim bir soru var Açıköğretim Fakültesinde Grafik Tasarım bölümü var mı edindiğim bilgilere göre sınavsız geçiş için sadece lise’de kendi bölümüz şayet varsa Açıköğretim Fakültesinde ancak öyle sınavsız olarak geçiş hakkımız varmış bu sorumu cevaplarsanız memnun olurum.

 87. Hocam sınavsız geçişi yapacağız allah izin verirse tercihler ne zaman olacak ? Tercih yaparkende ygs başvurusunda ki gibi maöl kodu kullanılacakmı ordan mezun olduğumuza dair ?

 88. Merhabalar ben mesleki açık lisede makine teknolojisi bölümünü okuyorum ygs başvurumu yaptım 31 kredim kaldı ek sınavla mezunum inşallah. Makine resim kontrüksiyon okumak istiyorum 2 yıllık geçiş yapacağım konya selçuk üniversitesinde bu bölüm mevcut acaba orada okumak gibi şansım varmı ? Siz okul türü 2 olan okulları seçebilirsiniz yazmışsınız kafam karıştı biraz aydınlatırsanız sevinirim. Saygılar

  • Şu sayfadan 2.tabloya bakarsanız Selçuk Çumra MYO, Hadim MYO,Huğlu MYO yerleşme şansınızın yüksek olduğunu görürsünüz. Eğer diploma notunuz 75 ve üzerinde olursa Selçuk Teknik Bilimler Meslek Y.O. da da şansınız olabilir.

 89. arkadaşlar ben açık ögretim lisesi okuyorum ygs sınavına girdim barajı geçtim şimdi lys sınavına gircem daha mezun olamadım mezun olmama 30 kredi falan var muhtemelen agustos ayında yada en geç eylül ayında mezun olcam benim sormak istedigim şey şu ben atıyom lys den ham puan okul puanı yok 300 aldım tercihler 7 ayda yapılıyor 7 ayda bende mezun olamadıgım ıcın tercihlerimi ham puan üstündenmi yapacam ? çünkü mezun olmama 30 kredi olacak o yüzden okul puanım belli degil bunu bana açıklayabilen varmı

  • Mezun olmamış olsanız bile Temmuz ayında tercih yapabileceksiniz. Tercih puanınız hesaplanırken şimdiye kadarki not ortalamanız hesaplanarak diploma notunuz gibi değerlendirilecek. Yerleşmeniz durumunda açık lise öğrencilerine tanınan hakla Kasım ayının ilk haftasına kadar kayıt yaptırabileceksiniz.

 90. merhabalar. ben aciktan duz alansiz okuyorum. mezun olmama son 32 kredim kaldi. ygs sinavina girdim baraji gectim lys hak kazandim. girsem mi girmesem mi bilmiyorum yani tercih yapabilirmiyim o zamana yetisirmiyim universiteye gidebilirmiyim. bilgilendirirseniz sevinirim simdiden tesekkurler.

 91. Merhaba ben maölden kimya teknolojisinden bu sene mezun olucam ygs girdim istediğim sonucu alamadım fakat sınavsız geçiş hakkını bizde kullana biliyormuyuz obp puanı neye göre geliyor kendi bölümümüzü tercih edersek ek puan gelir mi

  • Maol öğrencileri de normal meslek lisesi mezunları gibi sınavsız geçişten faydalanabiliyor. Kredisini aldığınız Ortak-Seçmeli-Alan derslerinizin hepsinin ortalaması yani diploma notunuz olacak not 5 ile çarpılarak OBP puanınız bulunur. Ama OBP puanından önce mezuniyet yılı, okul türü, METEB önceliği gelir. Sizin okul türünüz “2” dir. Kılavuzda tercih edeceğiniz programın yerleştirme önceliklerinde okul türü 3 yada 4 olan yerlere yerleşmeniz imkansızdır.

 92. Merhaba mesleki açıkta bilişim teknolojileri okuyorum 2 yıllık geçişte hangi bölümleri seçebilirim?
  önümüzde kurtarma dahil kaç sınav var 2 sınav varsa kılı kılına bitiriyorum alttan dersin veya kredim bitmediyse gecici diploma ile kayıt olup önümüzdeki sene dersleri verebiliyor muyum öyle duydum yoksa zorunlu derslerin hepsi ve kredinin kotaya kadar dolmasımı gereklidir yardımcı olursanız sevinirim.

 93. Mrb. Ben acık öğretim hasta ve yaşlı bakım son sınıf öğrencisiyim geçiş hakkım var ama en son size gelir diyolar bende yinede kullanıcam. Bu olmazsa ücretli paramedik düşünüyorum sınava girmeden gidip okuyabilir miyim

  • Sınava girmeden tercih yapıp yerleşirseniz okuyabileceğiniz bölümler aşağıda. Yerleşemezseniz gidip okuyamazsınız.
   Ameliyathane Hizmetleri
   Diyaliz
   Elektronörofizyoloji
   Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
   Evde Hasta Bakımı
   Fizyoterapi
   ilk ve Acil Yardım
   iş ve Uğraşı Terapisi
   Sağlık Kurumları işletmeciliği
   Sağlık Turizmi işletmeciliği
   Sosyal Hizmetler
   Yaşlı Bakımı

 94. Merhaba ;

  Sınavsız geçiş (ilahiyat)için kayıt tarihleri ne zamandır?Temmuz ayı içerisi diye hatırlıyorum ama net tarih hakkında bilgi almak istiyorum.

  Kolay gelsin.

 95. Merhabalar ben ygs sınavına girdim ve açık öğretimde 22 kredi eksiğim var bunu temmuz sınavında verirsem lysye girmeden açıktan üniversiteye geçebilirmiyim teşekkür ederim.

  • Mesleki açık liseli olduğunuzu düşünerek yazıyorum. Sınavsız geçişin YGS yada LYS ile alakası yok. Adı üstünde sınavsız geçiş. Siz yeterki mezun olun. Tercih döneminde alanınızla ilgili bölümlere sınavsız geçiş tercihi yaparsınız. Yerleştiğinizde hala mezun olamamışsanız 2 tane ek sınavınız olacak. Kasım’ın ilk haftasına kadar size kayıt hakkı verilecek.

 96. Merhaba benim çok sıkıntı duyduğum bir durum var yardımcı olursanız sevinirim.Ben açık lisede imam hatipte son sınıftayım ygs sınavına girdim çok güzel geçti fakat okulun kendi alan dersleri var ve benim bir tek dersim kaldı oda 3.dönemde yapılacak olan 2-3temmuza kaldı ben lysyede girip işletme okumak istiyorum ama lys18temmuzda açıklanıyo ama açık lisedeki son sınavım 1ağustosta gözüküyor ösym henüz tercih zamanını belirlememiş ama temmuz olacağını vermiş sadece ya peki ben o sınavdan geçmeden yani 28temmuzda açıklanmadan önce tercih başlayıp 28temmuzdan önce kapanırsa ben ikinci tercihlere mi kalıcam nolursunuz bişeyler biliyorsanız söyleyin çok sıkıntı duyuyorum ben istediğim üniversiteyi kazanmak istiyorum ikinci tercihlerde benden öncekiler benden daha istedikleri yerlee gelecekler ilk tercihlerinde ben ikinci tercihimde bir yere yerleşicem oda olursa tabi öylede uzak bir yere düşücem sonuçta ilk tercihlere girenler benden daha önde olmıcak mı..?yorumunuzu bekliyorum arkadaşar…

 97. merhaba ben maol de 12. sınıfım ygs başvurusu yaptım eğer barajı geçemezsem sınavsız geçiş hakkımı kullanabilir miyim fakat bununla ilgili hiç bir başvuru yapmadım sadece ygs başvurusu yaptım.
  mart ayında aol sınavlarında mezun olamazsam temmuz ayında ki sınava girmek zorunda olduğum için temmuz ayında üniversite tercihleri yine de yapabilir miyim yapabilirsem nasıl TEŞEKKÜRLER…

 98. Soyle bir duyum aldim cevremden dogruluk payi var mi?Acik ogretim mezunlarina gerek üniversiteye yerlesmede gerekse kpss ile memuriyete atanmada oncelik taniniyor diye…Bu konuda bilgi alabilir miyim?

 99. Ben 3 yıl liseyi okuldan okudum son yılımda nişanlandım ve açıktan devam ediyorum okul bana 232 kredi verdi şimdi bir sınava girdim 255 kredi oldu işte.ama ygs başvuramadm ünüversiteye geçiş yapabilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim.

 100. bn bu sene direk geçiş yapcam cocuk gelişimi bölümünden fakat evlendm cocum var direk geçiş yaptımdada acık olarak okuya bilirmiyim gitmeden sınavlara gtsem olmaz mı bni bilgilendrrsenz sevnrmm

 101. ben açık lise okudum sosyal hizmetlere geçiş hakkımı kullanacağım her hangi bir üniversitenin örgün öğretimine gidebilir miyim, yoksa yine açıktan mı devam edeceğim ? bilgi verebilir misiniz?

 102. Mrhb.sizden acil bilgi yardımı rica ediyorum.ben lisans mezunuyum.fakat mesleki açık lise den çocuk gelişimi okumak istiyorum.okula sorduğumda olmaz dediler.fakat ankara hayat boyu eğitimle gorustugumde madde 15 te yükseköğretim mezunları da okuyabilir dediler .hangi bilgi doğru anlamadım.

  • En son görünen ön lisans ve lisans mezunu ifadeleri geçmiyor.
   İlköğretim okulu/ortaokuldan mezun olanlar ile ortaokul veya imam hatip ortaokulunu tamamlayanlar, ( eski ortaokul, ilköğretim mezunları ile 8. Sınıfı tamamlayanlar)
   Bakanlığa veya diğer bakanlıklara bağlı ortaöğretim düzeyindeki okullardan ayrılanlar, (tasdiknameli öğrenciler)
   Ortaöğretim kurumundan mezun olanlar ( lise diplomalılar)
   Denklik belgelerinde belirtilen öğretim düzeylerinin yukarıdaki şartlardan birisini taşıması durumunda, yurt dışında öğrenim görmüş olanlar,

 103. Hocam ben Mesleki açık ögretim lisesi muhasebe ve finansal bilgisayarlı muhasebe mezunuyum. Geçen sene(2015) ygs’ye girdim ama barajı gecemedim ve bu sene(2016)’de girecem inş. nasip olursa egerki bu senede barajı aşmassam kazanmazsam sınavsız geçiş hakkımı kullanabilirmiyim kullanabilsemde İşletme bölümü tercih yapma hakkına sahipmiyim. sahipsem eger 2 yıllık okuyup 4 yıllık yapabilme imkanım varmı. SAYGILARIMLA.

 104. Acik lisede cocuk gelisim ogrencisiyim son senem 102 kredim var ocak ayinda yapilan sinav haricinde daha aciklanmadi cunki..dikey gecis yapma hakkim var mi universiteyi aciktan dewam ettirebilir miyim..?

 105. Düz lise mezunuyum.Açık lisede hasta ve yasli bakimi okuyorum.Gecis yaparken duz lisedeki diploma notum da dahil olacak mi yoksa sadece gordugum mesleki derslerin notu mu etkili olacak

 106. Benim size bir konu hakkında sormak istediğim ve oldukça da merak ettiğim bir soru var. Ben; 4 Yıllık Mesleki Açıköğretim Lisesi Bilişim Teknolojileri/Web Tasarım ve Programlama 2014 mezunuyum. Şimdi benim bu noktada sormak istediğim soru acaba ben meslekí açıköğretim Lisesi’nden 2 yıllık Açıköğretim Fakültesine herhangi bir bölüme sınavsız geçiş ile geçme durumuna sahip miyim? Bu konuda bir bilgisi olanlarınız var ise sorumu cevaplandırabilirseniz çok memnun kalırım.

 107. Merhaba açık meslek lisesi muhasebe ve finansman öğrencisi olarak mezun oldum.bu sene ygs gircem barajı gecemezsem sınavsız geçiş hakkımı kullanmak için ne yapmam gerekiyor yapabiliyormuyum çünkü para yatarırıken sınavsız geçiş 15 ygs için 55 tl yatıyıor ben her 2isinidemi yatırıcam ? Ayriyetten direk açık uni yazabiliyormuyum

 108. Mrblar açık düz liseyi bitirmek üzereyim acaba düZ lisede de sınavsız geçiş hakki var mi ? Sınavda aldığımız puana açık lisede okulların verdiği ek puan var mi varsa kaç puan ?

  • Örgün düz lise yada açık düz lise mezunlarının sınavsız geçiş hakkı bulunmamaktadır. YGS barajını aşmanız halinde tercih puanınız hesaplanırken diploma notunuzX5X0,12 kadar ek puan verilecektir. (Örneğin diploma notunuz 70, 70*5*0,12=42 puan okul puanı olarak tercih puanınıza eklenecektir)

 109. açık meslek lisesi okudum sınavsız geçiş hakkımı kullandığımda, Sadece açık üniversiteyemi geçme hakkım var? normal üniversiteyede sınavsız geçebilirmiyim?

 110. selamün aleyküm

  tanıtım yazısı için sanıyorum çok uzun zaman önce iletişime geçmiştim anlaşmıştık ama sonrasında dönüş yapamamıştım.

  şu anda günlük hitleriniz nedir ortalama ve tanıtım yazısı ücretiniz nedir?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*