Açık Lise ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi Hakkında Merak Ettikleriniz

Yazımıza oy verir misiniz?

Açık Lise Nedir?

Ortaöğretime hiç başlamamış ya da herhangi bir nedenden dolayı devam edememiş olan kişilerin, uzaktan eğitim yolu ile (kitap, tv, internet kaynaklarını kullanarak) aldıkları ve sadece sınava girerek gerekli krediyi topladıkları taktirde mezun olabildikleri lise sistemidir.

Alansız Açık Lise Nedir?

Örgünde olduğu gibi düşünebilirsiniz. Alansız açık lise; genel lise ya da düz lise şeklinde olan eğitimi ifade ediyor.

Mesleki Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Lise Nedir?

Örgün eğitimdeki meslek lisesi programları gibi açık lisede de belli meslek dallarında eğitim almak mümkün. (Sağlık alanları hariç.) Mesleki Açık Öğretim Lisesi adı verilen bu eğitimde öğrenciler sadece uzaktan ortak ve seçmeli ders sınavlarına girmiyor aynı zamanda meslek derslerini yüz yüze almaları gerekiyor. Bu eğitim öğrencinin bulunduğu ilçede yer alan ve kayıt yaptırdığı meslek lisesinde genelde hafta sonları ya da hafta içi 17:00’den sonra veriliyor. Kredi hesaplaması da alansız açık liseden farklı oluyor. Şu sayfadan mesleki açık öğretim lisesi alanlarının güncel kredi bilgilerine bakabilirsiniz.

Açık Liseden Nasıl Mezun Olabilirim?

Alansız Açık Liseden Mezun olabilmek için başarılması gereken toplam kredinin 2020 den itibaren 170 kredi olması gerekiyor. (Önceden 192 idi.) Bununla birlikte toplam döneminde 8 dönem olması zorunluluğu var. Yani “ben kredimi 5 dönemde tamamladım” deyip mezun olamıyorsunuz. Ayrıca zorunlu olarak kabul edilen ortak derslerin tamamının başarılmış olması ya da bu derslerden Türk Dili ve Edebiyatı hariç muaf olunması gerekiyor. (Türk Dili ve Edebiyatı dersinden muaf olunamaz. Mutlaka başarılması gerekiyor.) Bir dersten muaf olabilmek için o dersten en az 3 defa sınava girip başaramamış olmak gerekiyor. Dersten muaf olmak demek o dersi başarma zorunluluğunun ortadan kalkması anlamına gelir. Ancak dersin kredisi alınamaz. Onun yerine seçmeli ders olarak belirlenmiş derslerle kredi tamamlanabilir.

Açık Lise Kaç Yıldır? Sınıfta Kalmak Var mıdır?

Açık Öğretim Lisesi’nde kredili sınıf geçme sistemi uygulanmaktadır. En az 8 dönem olmak üzere belirlenen krediyi toplayan öğrenci mezuniyet hakkı kazanmaktadır.  Her yıl 2 dönem olarak kabul edilmektedir. Öğrenciler Eylül ve Ocak aylarında kayıt yenileme yapılarak eğitime devam edilebilirler. Açık lisede sınıfta kalma yoktur. Ancak öğrenci gerekli kredileri toplamadığı taktirde sürekli dönem uzatmış olur.

Açık Lisede Kredi nedir? Nasıl Hesaplanır?

Buradaki kredi her ders için belirlenmiş olan ders saatini ifade etmektedir. Yani bir ders 2 saat olarak görünüyorsa 1.dönem 2> , 2.dönem 2 olmak üzere başarılı olmanız durumunda bir dersten 2+2=4 kredi almış oluyorsunuz. Her yıl 2 sınav yapılıyor. Ancak 3.dönem sınav tarihinde (genelde Haziran ayı içinde oluyor) 17 yaşını tamamladıysanız 3.dönem sınavlarına girme hakkınız oluyor.

Ayrıca mezuniyeti için az kredisi kalmış olanlara ekstra bir hak olarak Ağustos ayı içerisinde Açık Lise ek sınavı yapılıyor.(Bu diğer dönem sınavlarının aksine tüm ilçelerde değil 27 tane il merkezinde oluyor.) Ek sınav sonucunda da mezun olamayan ve 8 ya da daha az kredisi kalmış olanlara Ankara Yenimahalle’de son bir ek sınav yapılıyor. Pandemi nedeniyle bu sınavlar yapılamadığından hak kaybını engellemek için 2020 yılı Eylül ayında Milli Eğitim Bakanlığı, aktif, pasif, silik tüm öğrencilere sınavsız 35 kredi verdi.(Bu her zaman olacağı anlamına gelmiyor.)

Güncelleniyor…

Konu ile ilgili sorularınızı alt kısımdaki yorum bölümünde çekinmeden sorabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*