Sınavsız Geçiş Kalktı. Merak Edilenler…

Yazımıza oy verir misiniz?

Mesleki Teknik ve Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay geçtiğimiz günlerde sınavsız geçiş üzerine önemli açıklamalarda bulunmuştu ve bu açıklamalardan sonra sınavsız geçişin kaldırılışı Resmi Gazete’de duyuruldu. Öğrencilerin en çok merak ettiği soru ise değişikliğin 2017 yılını kapsayıp kapsamayacağı oldu.

CNN Türk Sınavsız Geçiş hakkında merak edilen her şeyi, Nişantaşı Üniversitesi Rehberlik ve Kariyer Daire Başkanı Nazik Kösegil’e sordu. İşte Sınavsız Geçiş hakkında tüm merak edilenler ve cevapları…

Meslek liselerinden Meslek Yüksekokullarına sınavsız geçişin kaldırıldığı resmi gazetede duyuruldu. Cevabı en çok merak edilen soru, kararın bu sene(2017) sınava girecek öğrencileri etkileyip etkilemeyeceği. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Bir karar Resmi Gazete’de yayınlandı ise o karar artık geçerlidir ve öncesi kullanılamaz. Bu soruyu sormamızın temel nedeni resmi gazetede bir tarih belirtilmemiş olmasıdır. Resmi Gazete kararını ‘ÖSYM tarafından Ocak ayında açıklanacak kılavuzda net belirtilecek olan sınavsız geçişin kalktığı’ şeklinde yorumlayabiliriz.

Peki geçmiş yıllarda mezun olan öğrencilerin de sınavsız geçiş hakkı kalktı mı?

Geçen yıl meslek lisesi mezunlarına yönelik yapılan lisans bölümlerinde ek puan uygulamasının kaldırılmasındaki değişiklik eski mezunları kapsamamıştı. Bu durum kılavuzda açıkça tarih belirtilerek açıklanmıştı. Bu yıl resmi gazetede yayınlanan ifadede mezuniyet yılı ayrımı yapılmadı. Eğer 2017’de yayınlanacak kılavuzda da tarih sınırı belirtilmezse bu eski mezunlar içinde sınavsız geçiş olmayacak demektir. Yani kılavuzda ek bir ifade gelmez ise eski mezunlar da YGS puanları ile ön lisans bölümlerine yerleşebilecektir.

Sınavsız geçiş kaldırıldı ancak yerine ek puan sistemi getirildi. Bu durum ne gibi sonuçlar doğurur?

Ek puan uygulamasının ayrıntıları verilmese de mezun olunan alana göre belirlenmiş bölümlerin tercihinde bir ek puan uygulaması gelecektir. Bu durumda meslek lisesi mezunları ek puan ile tüm ön lisans bölümlerini değil mezun oldukları alanın kaynak olduğu bölümleri tercih edebilecek. Diğer yandan ek puan uygulamasının temel mantığı ÖSYM’nin belirlediği baraj puanların üstünde öğrencinin puan almasıdır. Şu anda zaten 150 puan ve üstünde puan alan öğrenciler ön lisans bölümlerini YGS puanlarıyla seçebiliyorlar. Ek puan uygulamasında da ön koşul yine 150 puan ve üstü olacaktır. Bu durumda tüm meslek lisesi öğrencilerinin ön lisans bölümlerini tercih edebilmesi için YGS’ ye akademik anlamda hazırlık yapmaları gerekecektir.

Bu kararın meslek lisesi ve diğer liselerdeki öğrencileri nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz ve puanlarda bir oynama öngörüyor musunuz?

Puanlamalarda oynamadan ziyade yeni puanlar oluşacak. Şu anda sınavsız geçiş kontenjanı (SGK) ile öğrenci alan bölümlerde Orta Öğretim Başarı Puanı ve yerleştirme öncelikleri yer alıyor. Bu değişiklikle birlikte oluşan puanlarda meslek lisesi öğrencileri arasında puansal anlamda bir uçurum olmayacaktır. Bunun bir örneğini yalnızca meslek lisesi öğrencilerine ayrılan kontenjanlardan öğrenci alan MTOK bölümlerinde görmekteyiz. MTOK bölümlerinin puanları YGS ile öğrenci alan bölümlere göre daha düşük. Bunun nedeni ise Meslek Lisesi öğrencilerini akademik alt yapılarının birbirine yakın olmasıdır. Lise eğitimlerinde mesleki uygulamalardan kaynaklı akademik derslerin müfredatta dağılımı tüm öğrenciler için aynı. Okul dışında ek bir takviye alarak ÖSYS’ ye hazırlanan öğrenci sayısı şu anda puanları yükseltecek sayıda değil. Dolayısıyla YGS’ de belirlenen baraj puanın üstüne çıkmak için yapılacak olan akademik hazırlık zorlayıcı olacaktır ama puanlar korkulduğu kadar yüksek olmayacaktır meslek lisesi mezunları için. Eğer MTOK uygulaması gibi değil de her bölüme ortak kontenjandan öğrenci alınırsa tüm bölümler için geçerli olmamakla birlikte sağlık bölümleri gibi çok tercih edilen bölümlerin puanları yükselecek ve bu durum Meslek Lisesi öğrencilerini zorlayacaktır.

Bu kararın alınmasındaki asıl hedef; sektörün aradığı, arzuladığı iş gücünü oluşturmak şeklinde belirtildi. Siz bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Sektörün aradığı iş gücü tanımını doğru anlamak lazım. Sektör sadece mesleki bilgiye sahip olan mezunu değil, akademik anlamda da gelişmiş mezunu istiyor. İdeal olan doğru olan hem mesleki hem de akademik anlamda donanımlı mezunlarımızın sayısının artmasıdır. Bu anlamda bu kararın alınmasını sağlıklı ve doğru buluyorum. Lise mezunu olan tüm öğrencilerin özellikle YGS’de belirli bir düzeyde başarılı olacak akademik alt yapıya sahip olması gerekiyor. YGS konuları temel konular ve tüm liselerde 9. Ve 10. Sınıfta öğrencilerin gördüğü konulardan oluşuyor. Meslek lisesi mezunu da olsa ülkemizde her lise mezununun örneğin Türkçe testindeki okuduğunu anlama sorularının en azından yarısını çözebilmesi gerek. Okuduğunu anlayan, anladığını sözlü ya da yazılı ifade edebilen bir nesil yetişmeli. Ancak bu şekilde birbirimizi anlayabiliriz. Kararın alınmasında hata değil ama eksik olan yan ise bu tarz kararların zamanlamasının doğru planlanması gerekli. Öğrenci 4 yıl önce bu liseye yerleşirken sınavsız geçiş hakkı olduğu bilinciyle akademik derslerden çok mesleki derslere ağırlık veriyor. 4 yıl sonra ise planlanın aksine akademik dersler önem kazanıyor. Her ne kadar yukarıda belirttiğim gibi YGS’de öğrencinin lisede gördüğü ders ve konular yer alsa da öğrenci bu konuları öğrenmeye, pekiştirmeye ve sınavda bilgisini aktarmaya zaman bulabilmeli. Kararın bu yıl sınava girecek öğrencileri değil de şu anda 11. Sınıf olan ve seneye sınava girecek öğrencileri kapsaması öğrencileri, velileri ve eğitimcileri biraz olsun rahatlatacaktır. Diğer türlü sene ortasında alınan kararlar olumsuz etkiler doğurmaktadır.

Son olarak sınavsız geçişin kalkması ile ilgili öğrencilere ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Bu yıl sınava girecek meslek lisesi öğrencilerinin hızlı ve yoğun bir şekilde YGS hazırlığı yapması gereklidir. Bunun için en doğru çalışma öncelikle YGS’de hangi testlerin ve konuların çıkacağının tespit edilmesi. İkinci adım bu konulara göre kendilerine özel bir bilgi düzey analizi yapmaları. Üçüncü ve son adım ise bu analize bağlı olarak bir yıllık program çıkararak düzenli ve verimli bir şekilde sınav hazırlığı yapmalarıdır. Önemli olan tüm konuları öğrenmek değil tüm testlerde bilinen ve az bilinen konuların tespit edilmesidir. Bu konuları pekiştiren öğrenci hiç bilmediği konuya vakit ayırmak yerine bildiği konulardan soru kaçırmayacak şekilde kalan sürede verimli bir hazırlık yapmış olacaktır.

161 yorum

 1. Hocam. Merhaba. Bişi soracağım. Lys de 3 yanlış bir doğruyu götürmeyecek ya artık. Peki full sallayan arkadaşlarımıźın yanlişları olsada etkilenmiycekmi? Herhangi bir puanda düşüs yapmiycakmı yanlişlar?

 2. meraba hocam
  sıralama hakkında yorum yapmıyorsunuz farkındayım ama sınavsız geçişin kalkması ile taban puanlarında ve sıralamalarda nasıl bir değişiklik olur ön lisans bölümlerinde. bilgim yok derseniz de canınız saolsun şimdiden teşekkürler ? ?️?️?️?️?️ ?️?️?️?️?️

 3. hocam meraba
  Tablo 3A’da, Tablo 3B.1’de yer alan programlar için ek puanlar, 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır. İlgilİ ortaöğretim kurumuna 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar için Tablo 3A ve Tablo 3B.1 kapsamında ek puan
  hesaplanmayacaktır.
  BU maddeye göre 2012 yılından sonra meslek lisesine kayıt yaptıranlara ek puan verilmeyeceği yazıyor.2012 yılından öncekilere ek puan verileceği anlatılıyor. fakat çoğu yorumda her meslek liseliye ek puan verilecek gibi bir şey yazıyor doğrusu nedir sevgili hocam…
  http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2017/OSYS/KILAVUZ_16022017.pdf
  sayfa 25

  • Eğer Tablo 3A ve Tablo 3B.1’e bakarsanız 4 yıllık lisans programları olduğunu görürsünüz. Meslek liselilere Lisans programlarına ek puan 2012’den sonra eğitime başlayanlar için kaldırıldı. Bizim verilecek dediğimiz ek puan ise sınavsız geçişin kaldırılması ile meslek liselilerin alanlarının devamı niteliğindeki önlisans programlarına getirilen ek puan. Yani TABLO-3C.

 4. Merhabalar benim bir arkadaşım ygs den 1 2 3 4 5 6 değerlerinden ygs 3 değerinden 159 alarak bu 6 değerden en yüksek değeri ygs 3 den aldı ve diploma notu 55.72 ve aynı zamanda arkadaşım mesleki açık öğretim lisesi muhasebe ve finansman alanı mezunu şimdi sormak istediğim arkadaşım isterse alanının devamı niteliğinde 2 yıllık ön lisans düzeyinde örgün üniversitelere tercih yapabilirmi sgk kalktı deniliyor eğer yaparsa şayet ne şekil yapar yoksa mesleki açık lise çıkışlı olduğu için aöfmü okumak zorundadır eğer olursa şayet hangi puan türünden yerleştirilmesi yapılcakdır obp mi yoksa ygs 150 barajını aştığı değerlere karşılık gelen diploma notunun oluşturmuş olduğu ek puanların üzerine gelenle çıkan sonuçlamı ona göre hangi değere göre kendi alanının devamına göre mi ne şekil burda kafam çok karıştı siz az çok biliyorsunuzdur biraz karışık oldu belki anlatımımım ama umarım anlamışınızdır nedemek istediğimi durum karışık zaten anca bukadar anlatılabiliyor bu konuda yardımcı olursanız çok makbule geçer şimdiden çok teşekkürler kolay gelsin iyi çalışmalar…

  • Ben sizin yazınızın içinden çıkamadım. Uygulanacak sistemi yazayım siz yorumlayın. Sınavsız geçiş yada OBP puanı ile geçiş tamamen kaldırıldı.Adayların 150 ve üzerinde aldıkları YGS türlerine diploma notu X 5 X 0,12 şeklinde puan eklenerek tercihte bulunabilirler. Eğer tercih ettikleri program kendi alanlarının devamı ise ayrıca diploma notu X 5 X 0,06 kadar DAHA yani toplam 0,18 katsayılık ek puan eklenerek tercihte bulunabilirler. Örgün yada aöf farketmez yeterki adayın puanı tercih edeceği programın taban puanından düşük olmasın.

   • Çok teşekkürler hocam aslında anlamışsınız hernekadar karışık gibi yazdıysamda peki hocam benim arkadaşımın lise diploma notu 55.72 siz 2 değer verdiniz hesaplanırken bir normal geçiş için birde herhalde kendi alanının devamı niteliğinde olan ek puan şimdi benim arkadaşın ygs 3 değeri 4 değeri ve 5 değeri 150 nin üstünde saten 1 2 ve 6 ya eklenmicek orda hem fikiriz hesaplamama göre 55.72 dediğiniz gibi kendi alanının devamı niteliğinde tercih yaparsa şayet 5X0.18 katından 50.148 oluyor yani demenize göre ygs 3 159 ygs 4 157 ygs 5 155 olan değerler üzerine gelince ygs 3 209 ygs 4 207 ygs 5 205 olacak galiba dimi hocam kendi alanın devamı niteliğinde tercih yaparsa bunuda sonkez cevaplarsanız çok güzel olur hocam şimdiden çok teşekkürler kolay gelsin…

 5. Ben aşçılık düşünüyorum sınavsız geçiş kalktığı için sıralamada nasıl bir değişiklik olur öğrenebilirmiyim anadolu lisesi mezunuyum puanım 268 geçen yıl gelmeyen yerler gelebilir mi nasıl bir tercih önerirsiniz ? teşekkürler şimdiden

 6. Merhaba ben dış ticaret okucam bu sene YGS 6dan alıyor ve puanı 176 ben ise ygs6dan 136 aldım istediğim okul Şişli MYO(vakıf) %50 burslu acaba okulla konuscam kazanma ihtimalim varmı?

 7. Hocam ben şunu soracağım geçiş hakkı varken belirli kontenjanlar onlara aitti şimdi olmadıgı için sağlık bolumlerıne daha mı çok kontenjan kaldı, ek puan aldıgı halde puanı o yere yetmeyen bi sağlık meslek lıselı eskıden gecışı olan bolume giremeyecek dimi. Eskıden gemişle kazanamayacak olanda hakkıyla gidebiliyodu artık kalkmış olması puanları düşürür mü

 8. Merhaba hocam 2014 meslek lisesi muhasebe mezunuyum. Ben dün girdiğim ygs sınavından kendi hesaplamalarıma göre 169 puan aldım. Fakat anlamadığım Ygs3-169 Ygs6-147 puan kendi alanımda muhasebe bölümünü seçicem. kendi alanımdaki taban puan Ygs6 198 den alıyor.. Sizce ben kendi alanımdaki bölüme gidebilir miyim? Diploma notum 52
  VERECEĞİNİZ CEVAP İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

 9. hocam ben 11. sınıfım güzel sanatlar okuyorum. üniversitede 2 yıllık iç mekan tasarımı bölümünü istiyorum. 2 yıllık bölümler için sadece ygs puanı yeterli mi yoksa lys ye de girmemiz şart mı? birde matematiğim 0 ama sözelim çok iyi matematiği yapmasam sözel dersleri yapsam 150 puanı gecermiyim?

  • 2 yıllıklar YGS puanı ile alıyor. Matematik yapmadan da barajı geçebilirsiniz. Barajı geçmek tercih yapma hakkı verse da bir bölüme yerleşmek için o bölümün taban puanına yakın puanlar almanız gerekir.

 10. Hocam kardeşim meslek lisesi makina bölümü okuyor 11ci sınıf hiç matematik kimya fizik gibi ders gormuyor tek gördükleri mesleki dersler nasıl YGS den yüksek puan alacak 150puan alirsa iki yıllık okuyabilirmi birde askeri okula giderse ek puan nasıl olur teşekkür ederim

 11. mrblar ben bir öğrenci velisiyim.meslek lisesinde okumakta olan oğlumla ilgili sorularım var.ama açıkcası nasıl bi cümle kurmalıyım onu bile bilemiyorum.ama kısaca okudugum yazılarda şunu gördüm sınavsız geçiş kalkmış anladığım kadarıyla.seneye nasipse sınava girecekte.benim sormak istedigim nasıl bi yol izlenebilir.hangi bölüm tercih edebiliriz.şimdiden tşkler.

 12. Peki bi ifade geçmiyor evet kılavuz da fakat resmi gazete de ve hiç bir resmi yerde tam olarak bir tarih belirtilmemiştir. Kılavuz da yayınlamamaları tamamen kalktığının bir göstergesi midir ?

  • 2017 yılında uygulanacak sistemi açıklamış bu yeterli. 2012 yılında 4 yıllıklar için ek puan kaldırıldığında şu tarihe kadar meslek lisesine başlayanlar bundan etkilenmeyecektir diyordu. Ama bu sefer böyle bir açıklama yapılmadı. Kılavuzda sınavsız geçiş ifadesinin geçmemesi başlı başına yeterli bir şey. Artık bunu düşünmeyin. Elinizden geldiğince sınava odaklanın.

  • Öncelikle ÖSYM 3 Ocak’ta kılavuzla birlikte ÖSYS’de yapılan değişiklikler başlığı altında şu sayfadaki maddeleri yayınladı. İlk maddeyi okuyun. 2.olarak her yıl kılavuzda sınavsız geçiş başlığı altında yapılacak işlemler anlatılırdı. Bu yıl kılavuzda sınavsız geçiş ifadesi geçmiyor, geçiş önceliklerinden bahsetmiyor. Şu sayfadan kılavuza ulaşabilirsiniz.

 13. merhaba kardeş bu konuya hakim oldugunu görüyorum bir kaç soru birden soracağım hiçbir bilgim olmadığı için kusura bakma internette bir çok haber sınavsız geçiş vs bilgi bulanıklığı var okuduklarımdan da hangisine inanacağımı anlamadım kendimi özet geçeyim
  04.03.2016 tarihinde lisenin açık ögretim bilişim teknolojileri bilgisayar teknik servisi bölümünden mezun oldum üniversiteye kayıt yaptırmak istiyorum çalıştığım için derslere gitmek zor oluyor aöf düşünüyorum meslek olarak cep telefonu tamiri ve bilgisayar vb işleri yapıyorum hangi bölüm e kayıt yaptırmalıyım 2 yıllık ygs ye girmem gerekiyormu birde lys var

 14. Hocam ben 2016 mezunuyum meslek lisesi geçen sene sınavsız yani okul puanım ile yerleştim bu sene aöf e yazılmaya karar verdim geçen sene örgüne kayıt olmustum bu sene aöf e kayıt olmayı düsünüyorum sınavsız geçiş o zaman kullanbilirmiyim yoksa yine 150 yi geçmem lazım ygs den

 15. Hocam merhaba. 2016 maöl mezunuyum. 2017 aöf içinde mi? sınavsız geçiş hakkımız yok. Bir maöl öğrencisi hem işte çalışıyor, hem de meslek derslerini görüyor. Kültür derslerinde zaten kendi hocası oluyor, kendi okuyup anlamaya çalışıyor. Ygs’de nasıl bir başarı bekliyorlar. Ben mantık yürütemiyorum. İnsanı okumaktan soğutmak için her sene birşey çıkarıyorlar. Meb bu konuda çok başarılı. Verdiğiniz destek için teşekkürler, keşke her eğitimci sizin gibi olsa. Herkese geçmiş olsun.

 16. Kararın bu yıl sınava girecek öğrencileri değil de şu anda 11. Sınıf olan ve seneye sınava girecek öğrencileri kapsaması öğrencileri, velileri ve eğitimcileri biraz olsun rahatlatacaktır. Diğer türlü sene ortasında alınan kararlar olumsuz etkiler doğurmaktadır.
  Hocam bu paragrafta bu yıl sınava gircek öğrencileri etkilemicek yazıyor?

  • Bu Nişantaşı Üniversitesi Rehberlik ve Kariyer Daire Başkanı Nazik Kösegil’in görüşü. Benim de görüşüm “En büyük savunmam sınavsız geçiş sistemine güvenerek meslek lisesi tercihinde bulunmuş olup 2013-2014-2015-2016 yılında 9.sınıfa başlayan öğrenciler için sistemin uygulanması ve yeni sistemin 2020 yılı mezunlarına uygulanmasıdır.” Kanun çıkmış. Bizim görüşlerimizin bir anlamı olur mu? Olmaz.

 17. Hocam ben gecen mezun oldum sinavsiz gecisle bir okula yerlestim bu yil tekrar sinava hazirlaniyorum okul puanimda 50idi bi dusme olmuyor sanirim sinavsiz gecisle yerlestigim icin simdide meslek liselerine ek puan geldi deniyor tam anlayamadim bize olucak mi yani.okul puani+ek puan mi olacak bizim icin..

 18. Hocam düz lise menzunlari yine acikta kaldi sanirim neden duz liseler icin bir karar cikarmazlardi madem duz liselerin bi onemi yok neden duz liseler vardi meslek liseleri onemlide duz lisede okuyan insanlar neden onemsiz direk gecis hakki bizde istiyoruz

  • Meslek liselerine sınavsız geçiş kalktı yazısının altında ne kadar saçma bir mesaj yazmışsınız. Ama cevap vereyim.
   1-Meslek liselilerin kendi alanları ile ilgili bölümleri tercih etmeleri halinde öncelikli olmalarından daha doğal ne olabilir. Konuya düz lise mezunlarından daha hakim olacaklardır.
   2-Düz liseliler liseye başlarken meslek lisesi mezunlarının ön lisans programlarında avantajlı olduklarını bilmektedirler. (Çünkü bu sistem 2002’den beri var) Ee çok istiyorsa onlarda meslek lisesine gidebilirlerdi.
   3-Düz lise yada anadolu lisesi okuyanlar YGS yada LYS sınavlarında yer alan dersleri fazlası ile almaktadırlar. Meslek liseliler ise alanları ile ilgili derslerin yoğunluğundan sınavlar için gerekli bu dersleri görmemektedir.

  • 4 Yıl boyunca YGS ve LYS’den başka sorumluluğunuz yok.
   Atolyede meslek mi öğrendin kardeşim?
   Stajında üstlerinin ağız kokusunu mu çektin? Çalışmayı mı öğrendin?
   Yat kalk matematik,ingilizce vb.
   Versinler ozaman meslek liselerine derslerimizi?
   Bilişim Teknolojileri – Web tasarım 4.sınıf öğrencisiyim 1 ders Matematik görmedim, 1 ders İngilizce görmedim. Peki biz ne yaptık? Senin o 4yıl boyunca gördüğün dersleri görmeyip istediğimiz mesleği elimize almak için sınava girdiğimizde senin derslerinden sorumlu olduk.
   Projemize mi yetişelim? Staj’a mı? Kodlarımızı mı yapalım Algoritmayı mı çözelim yoksa İngilizce dersi görmeden ingilizce kaynaklardan kodlama öğrenmeye mi çalışalım?
   Ama siz haklısınız siz düz lisesiniz ilk okuldan sınavsız girdiniz biz ise puan ile siz o yaşta 3 seçim arasında kaldınız Sayısal – Eşit ağırlık – Sözel peki biz yüzlerce seçim arasında gelecekteki mesleğimizi o yaşta belirlemek zorunda kaldık.
   DÜNYADAKİ EN SAÇMA EĞİTİM SİSTEMİ SURDAKİ MEB BAKANI ÇIKIP DA NASIL SINAVSIZ GEÇİŞ HAKKIMIZI KALDIRMAK İÇİN ÖNERİDE BULUNUR NASIL Bİ ZİHNİYET BU? VERMEYECEKSİN OZAMAN HAFTANIN 3 GÜNÜ İŞLETMEDE ÇALIŞMAYI VERMEYECEKSİN BİNLERCE SYNTAX’I !

  • Bahsedilen sistem liseye geçişteki TEOG benzeri bir sistem. Öğrenciler lise sonda 1’er sınavlarını merkezi sistem sınavı olarak olacak ve bazı bölümlere diploma puanı ile yerleşebilecek. Meslek lisesi yada düz lise ayrımı olmadan tüm öğrenciler faydalanabilecek. Ancak kesinlik kazanmadığı için henüz haber yapmıyorum.

 19. Hocam arkadaşımızın sınavsız geçiş kesin olarak kalktımi yoksa kılavuzu mu bekleyelim sorusuna kesin olarak kalktı demişsiniz. Sınavsız geçiş kesin olarak kalktı ama biz son siniflari etkileyip etkilemeyeceği kilavuzda belli olacak demi

  • Size ek puan gelip gelmemesiyle sınavsız geçişin kalkmasının bir alakası yok. Eğer geçen yıl YGS puanı ile yerleştiyseniz alacağınız ek puan yarıya düşecek, sınavsız geçişle yerleştiyseniz ek puanınızda herhangi bir düşme olmayacak.

 20. Alper hocam size bişey soraçam.üniversite yi bitirme yas sınırı gelmis kızlar 20 yaşında bitirecek .Erkekler 25 yaşında unuversite yi bitirecekmis haberlerde öyle diyor.26 yaşından sonra okul okunmayacakmis aslı varmı bu haberin.Alper hocam cevapiniz.nedir Teşekkürler.

 21. MADDE 25- 2547 sayılı Kanunun 45 inci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “d. Bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek aynı alanda bir önlisans programına yerleşmelerinde, merkezi sınavlardan almış oldukları puanlara bu fıkranın (b) bendine göre hesaplanan ortaöğretim başarı puanı ve bu puanın Yükseköğretim Kurulu tarafından tespit edilecek katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak puan eklenir.”

 22. Hocam ben bu sene acik ogretim yazmistim 2 yillik geldi ama gitmedim .simdi benim okul puanim düsermi acaba? Yoksa obp le yerlesmeye yada ygs ile yerlesmeye mi bagli hocam bu?

 23. Kardeşim malesef kalktı bizde istemezdik.bundan sonra herkese sınava hazırlanacak artık 150 puan baraj yine kendi Alanı tekrar tercih yapabiliyorsun.kilavuz aciklandiginda gorecez.bundan sonra ygs hazirlanacaz.herkes artık emeginin karşıligini alacak.

 24. Alper hocam suanda sınavsız geçiş kaldırıldı.herkes YGS sınavıni hazirlansin.osym den bilgi aldım.hiç bir eski meslek lisesi yeni mezun olanlar sinavsiz geçişten yararlanamacak.Herkese tavsiyem sınava iyi hazırlanın.bende böyle olmasini.istemesdim.bende kazandım.üniversite ama okulda sıkıntılar çektim.Alper hocam gerçekten hersey zorlaştı.Allah hakimiz da hayırlısıni versin.

 25. Valla kardesim bu gecen seneki puanlar .sinavsiz gecis kalktigi icin kontenjan acigi olacak ,puanlar yuksek ihtimalla dusecek .ama bu dusus 20 puanmi olur 50 puanmi bilemeyiz. Ne yapacaz diye sorarsaniz benim görüşüm kısa süreli 0 bilgiyle bu puan alinmaz . hemde okul sinavlaro stajlar varken. O yuzden 1 yılımızı yakacagiz calismaya basliyacaz. Seneye tuttururuz illaki.

 26. Hocam şimdi bundan sonra herkes ygs den ne puan alırsa ona göre mi tercih vercek meslk lisesine YÖK 15 ila 30 arasında bi puan vercek dedi bide okul puanı olcak demi hocam

 27. Arkadaslar artik kaldirildi sinavsiz gecis bende Att yim ama ygs ye calisiyorum bence umudunuzu kesin artik gecen seneden biliyoruz kalkacagini seneye devreye koyacaz dediler. Simdi de yayinladar. Is isten gecti yol yakinken calissaniz iyi olur . yetisirmi zor ama denemek lazim.

 28. sınavsız geçiş için dün kamu sitesi halla devam ettiği ve ösym yökü aradığımızda devam ettiği söyleniyor herkeze sorduğumuzda devam ettiğini ama birden kalkarsa bu kadar meslek lisesinin geçişe güvenen insanlar mağdur olucak tabi bizim temenimiz devam ettmesi ek puan gelmesi daha kalktığı anlamına gelmeyeceğini söyleyebilirim

 29. Ben bu son alınacak olan kararı hiç de tasviklemiyorum.. Madem öyle o zaman Meslek Liseleri de kaldırılmalı.! Bu karar bence onaya gitmemeli bende meslek lise mezunuyum geçiş hak ile meslek sahibi oldum.. Bunun önü kapanmamalı.. üzüldüm

 30. Alper hocam meslek lisesi kendi arasında mı yarışacak yoksa herkesle mi lütfen söylermsnz eskiden yüzde 50 düz liselilere veriliyordu yüzde 50de bize biz yüzde 50demi yarşcaz

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*