YGS Başvuruları 2013 Sorular Cevaplar (Güncellenecektir)

sınavsız geçiş
Yazımıza oy verir misiniz?

Bankaya para yatırdım, başvuru yapmış oluyor muyum?

Hayır. Bankadan aldığınız dekont ile başvuru merkezinden aldığınız formu kılavuzda yazdığı şekilde doldurmalı ve başvuru merkezindeki görevli ile birlikte internet üzerinden başvuru işlemini gerçekleştirmelisiniz.

YGS’ye internet üzerinden başvuru yapabilir miyim?

Eğer mezun durumda iseniz, 2011 yada 2012’de bir başvuru merkezi aracılığı ile YGS başvurusunda bulunduysanız, okul bilgilerinizde herhangi bir değişiklik yoksa internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. (Tabi önce bankaya para yatırmış olmalısınız.)

Başvuru formunu başvuru merkezine mi bırakacağım?

Hayır. Ekinde hiçbir belge bulunmuyorsa  Başvuru Formu adayın kendisinde kalacaktır.

Başvuru formunda “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretlersem sınavsız geçişten faydalanabilir miyim?

Evet. Eğer Mesleki yada teknik ortaöğretim kurumlarından birinde son sınıfta okuyorsanız  (mezun da olabilir) , YGS sınavına  girip puanla tercih yapabilir yada isterseniz sınavsız geçişten faydalanabilirsiniz.

Ben sadece sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum bankaya ne kadar yatırmalıyım?

Eğer sınava girmeden sadece Sınavsız Geçiş ‘ten faydalanmak istiyorsanız 10 TL yatırmanız yeterlidir.

Hem YGS sınavına girmek istiyorum, hem de sınavsız geçişten faydalanmak istiyorum bankaya ne kadar yatırmalıyım?

Hem YGS’ye girmek hem de Sınavsız Geçiş ‘ten faydalanmak istiyorsanız 40 TL yatırmalısınız.

2013 YGS Sınavı Ne Zaman ? 

ÖSYM 2013 YGS sınavının tarihi 24 Mart 2013’tür

2013 YGS Başvuruları Hangi Tarihte Başlayacak? 

2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuru işlemleri, 2-15 Ocak 2013 tarihleri arasında yapılacaktır.

2013 YGS Sınavı Başvuru Kılavuzu 

Başvuru tarihi ile birlikte kılavuz da ÖSYM’nin resmi sitesinde yayınlandı. Kılavuzu sitemiz üzerinden indirmek için tıklayınız.

2013 YGS Sınav Cevapları Ne Zaman Açıklanacak? 

Soru ve cevapların 25-27 Mart 2013 tarihleri arasında.

2013 YGS Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak 

ÖSYM’nin sonuçları bir ay içinde açıklaması beklendiğinden muhtemel tarih olarak Nisan ayı ortalarına doğru açıklanması beklenebilir.

2013 ygs başvuru işlemleri anlatımı için tıklayınız

 

31 yorum

 1. Mrhba bn meslek acik lise okuyorum gecis hakkimi kullanmak istiyorum mezun durumundayim vede vermem gereken son 1dersim kaldi 3 donem snavina grecegim ve snav sonucum 22 eylulde acklanacak(anadolu eskiser tibbi aromatik bitkiler bolumunu terci etcem ) :(acaba üniversitenin kayit donemine yetisirmiyim

 2. ygs de yaptıgımız başvurular sınavsız geçiş için geçerli değil mi? bide ayrıca 10 tl falan yatırmamız gerekiyormuş yani başvuru yapmamız gerekiyormuş nasıl yapıcaz anlatırmısınız ygs yi geçemedm sınavsız geçişimi kullanmak istiyorm.

 3. Merhabalar. Ben geçen sene sınavsız geçişden yararlanıp Kastamonu MYO tutturdum fakat kayıt olmaya gitmedim. Bu sene tekrar sınavsız geçişten yararlanma hakkım varmıdır acaba? Bu konu hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim sayın admin.

 4. bir şey daha sormak istiyorum k.bakma çok soruyorum ama 🙂 ben istediğim bölümün ders programına baktım bir üni versitede geçerli olan bu ders programı her üni.de aynımıdır yani baktıgım üni.deki derslerle başka üni.deki dersler aynımıdır?

 5. öncelikle teşekkür ediyorm sorularımıza cevap verdiğin için bi sorudm olcaktı yine sınavsız geçiş hakkım var bnm inşaat bölümündeyim ilk öncelik tercihlerde bizlerin tercih sırasının başına istediğim üni. yazıcam herkesin yaptıgı gibi ilk yazdıgım yerin çıkma olanağı %50 den yüksek mi?

 6. sorumla alakası yokki ama o cevapların. Ben busene sınava girdim barajı geçemdğim için okul bana puan vermicek tercih yapıp sınavsız yerleşmek istyrum. Seneye sınava girip tekrar tercih yapınca okul bana puan vericekmi.

 7. peki ben barajı geçemedim sınavsız geçiş hakkımı kullanıp bir üniversiteye yerleşsem seneye tekrar sınava girip iyi bi puan yapıp tercih yapsam okul bana puan verirm.?

  • Siz YGS başvuru forumunda okul türünüzü bölümünüzü doldurdunuz. Tercih döneminde de sınavsız geçiş alanlarının bulunduğu Tablo 3A’dan kendi alanınızla ilgili seçim yaptınız, ÖSYM sizi sınavsız geçiş tercihi ile yerleştirir 🙂

 8. ben 2012 ticaret meslek lisesi mezunuyum geçensene Eskişehir Osmangazi sivri hisar myo muhasebe çıktı 2.ögr etim diye gitmedim bu sene ygs ye girdim fakat sonuç iyi gelmedi sınavsız geçiş yapma hakkım varmı bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim..:)

  • Eğer bu yılda YGS başvurusunda bulunduysanız, Temmuz sonunda tercih yapabilirsiniz. Daha önce de sınavsız geçişle yerleştiğiniz için OBP puan kat sayınızda da düşme olmaz.

 9. ben sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ancak size şunu sormak istiyorum anadolu lisesi vb. liseler myo okulları için istenilen puanı yaptılar ben ise sınavsız geçiş hakkımı kullanıyorum öncelik kimindir? yani ilk önce myo na meslek liselilerimi alıyorlar yok puana bakarak yüksek puan alan kişilerimi?

 10. benim içimde hala şüphe var. ygs başvurularıyla birlikte yapılıyormuş sınavsız geçiş başvuru ben sınavsız geçile ilgili bişey yapmadım şimdi ygs ye girdim ancak iyi geçmedi büyük ihtimal barajı bile geçemem ben nasıl geçiş yapıcam sınavsız iki yıllığa.

  • 1000 kişiye aynı cevabı verdim, bir tek size inandıramamışım 🙂 Sırf bu soru için Kılavuzdan alıntıların olduğu yeni bir sayfa hazırlıyorum. YGS başvurusu için 40 TL ödemiş olan aynı zamanda Sınavsız Geçiş hakkından da yararlanabilir.

 11. ben ygs ye girdim ancak meslek lisesi oldugum için kendimi denemek amacıyla girdim ve başvuru formunda geçiş hakkımı kullanmak istiyorum şıkkını işaretlemeden ygs ye girmek istiyorumu işaretledim geçiş hakkımı kullanabiliyormuyum yoksa bir senem gitti mi?

1 geri izleme / bildirim

 1. Sınavsız Geçiş ve YGS İle İlgili Videolar | Sınavsız Geçiş

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*